Uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele odpálil Donald Trump geopolitickou „atomovou bombu“

Napsal: Petr Akopov Zde

Islámský svět vybuchne antiamerickými demonstracemi – a to bude ještě nejjemnější z následků rozhodnutí, které jak se zdá, Spojené státy definitivně učinily. Dává se na vědomost, že Donald Trump uznal Jeruzalém coby hlavní město Izraele a rozhodl přemístit tam americké velvyslanectví. Proč to prezident USA vyhlásil právě nyní?

V touze rozšířit vnitropolitický úspěch (senátem přijatou daňovou reformu), odvrátit pozornost od sledování „ruských stop“, a také od nemožnosti nalézt „patřičnou“ odpověď na zkoušku severokorejské mezikontinentální rakety, rozhodl se Bílý dům nasměrovat zaostření světových médií z dálnovýchodní krize na krizi blízkovýchodní. A to tak, aby to řádně zabralo. Donald Trump oznámil, že je připraven uznat Jeruzalém za izraelské hlavní město. V telefonickém rozhovoru s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem jej informoval o svém úmyslu přemístit americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Informuje o tom Reuters s odvoláním na oficiálního představitele palestinské administrativy, se sdělením, že v odpověď

ABBÁS TRUMPA VAROVAL, ŽE TENTO KROK BUDE MÍT NEBEZPEČNÉ NÁSLEDKY.

V úterý Trump promluvil ještě s izraelským premiérem a jordánským králem. Na maximálně negativní reakci Trumpa upozorňovali ještě předtím, než svůj úmysl vyhlásil.

USA musí chápat vážné následky v případě Trumpova uznání Jeruzaléma, prohlásila v úterý hlava evropské diplomacie Federica Mogheriniová. A turecký prezident Erdogan v úterý ráno řekl to, co musí říct člověk, který aspiruje na nového chalífu, čili lídra islámského světa:

Jeruzalém – je pro muslimy červenou linií. Podobné rozhodnutí bude těžkým úderem pro celé lidstvo. Nenecháme to být. Nemají snad v Americe lepší problém k řešení? Budeme se bít do posledního. Může to znamenat přerušení diplomatických vztahů s Izraelem.Varuji Ameriku ještě jednou, aby nedělala kroky, které ještě více prohloubí krizi v regionu.“

Přestože na dané prohlášení můžeme nahlížet i v kontextu stále se zostřujících vztahů Turecka a USA, Západem a NATO obecně, celé téma Jeruzaléma je natolik výbušné, že v případě dalšího vyhrocení je samo o sobě schopno zastínit jakoukoliv jinou krizi.

Jak známo, ani jedna země světa Jeruzalém za hlavní město Izraele neuznává. Jedná se o to, že východní část Jeruzaléma byla židovským státem zabrána v průběhu války roku 1967 a nezákonně připojena k části západní, která zemi připadla při jejím založení roku 1948. Otázka statutu Jeruzaléma je hlavní překážkou na cestě palestinsko-izraelského a arabsko-izraelského urovnání.

Vždyť právě tam se nachází hlavní svatyně tří naboženství – křesťanského, muslimského a judaistického. Chrámová hora s mešitou al-Aksá je pro muslimy celého světa třetí nejvýznamnější svatyní po Mekce a Medině. Pro judaisty je důležitá Zeď nářků, která je součástí jedné strany Chrámové hory, na které, podle jejich legendy, stál hebrejský Chrám. Izrael kategoricky odmítá jednání o svém zřeknutí se kontroly části za Zdí a Starým městem – a Palestinci, jakož i celý islámský svět, ba i rezoluce OSN, vyžaduje po Izraeli přestat okupovat Východní Jeruzalém.

Donald Trump ještě jako prezidentský kandidát sliboval přemístit americké velvyslanectví do Jeruzaléma – ale stejně jako v případě předsevzetí „dorozumět se s Putinem“, zatím své slovo nedodržel. Ale zatímco ve vytváření vztahů s Ruskem prezidentu USA ze všech sil brání sjednocená koalice Kongresu, politického establishmentu, „deep state“ a amerických médií, v případě Jeruzaléma žádný rozpor mezi Bílým domem a establishmentem nenastal.

Pro uznání Jeruzaléma a přemístění velvyslanectví hlasoval americký Kongres už v roce 1995, ale po všechny ty roky všichni američtí prezidenti toto rozhodnutí co půl roku odkládali. V létě totéž udělal i Trump s přáním smířit Palestince s Izraelci. 4. prosince nadešla nová lhůta dalšího odkladu, ale už 1. prosince se objevila prohlášení o možném Trumpově uznání.

A v pondělí tiskový mluvčí Bílého domu ohlásil, že se Trump chystá svůj předvolební slib splnit – „prezident dal jasně najevo, že v daném případě nejde o to, zda to proběhne, ale kdy to proběhne“.

Tehdy zdroje Reuters z administrativy USA sdělily, že Trump uzná Jeruzalém jako hlavní město Izraele, ale znovu odloží přemístění amerického velvyslanectví z Tel Avivu. Polovičaté řešení bude neméně výbušné – reakce islámského světa od Maroka až po Indonésii bude velmi hlasitá.

Neudivuje proto, že se proti přemístění diplomacie vyjádřil jak Rex Tillerson, tak i ministr obrany James Mattis, kteří předpokládají, že tento krok vystaví útokům americké diplomaty a vojáky na Blízkém východě i v zemích s převážně muslimským obyvatelstvem. A poradce prezidenta pro národní bezpečnost Robert McMaster řekl, že „nevěří, že (Trump) takové rozhodnutí přijme, protože jsme mu předložili řadu variant“:

„Jsou varianty, předpokládající přemístění velvyslanectví v určitých budoucích etapách, což, jak si myslím, může být využito ve formě impulsu na cestě mírových dohod a úmluv, které vyhoví nárokům jak Izraelců, tak i Palestinců.“

Přiznání statutu Jeruzaléma by bylo možno nazvat velkým vítězstvím izraelské lobby v USA, kdyby se tak nepodobalo Pyrhovu vítězství. Protože nejenže zboří vztahy Izraele s jejich jediným partnerem mezi islámskými státy a jednou z klíčových zemí regionu – Tureckem, ale i citelně oslabí pozici už i beztoho slabých USA, jejichž stav se v současnosti dostal v regionu na historické minimum.

„Tento krok, pokud bude učiněn, se stane zásadním obratem, ničím neopodstatněným, v pozici USA jako neutrálního hráče jeho přechodem na jednu stranu“, jak se vyjádřili k Trumpovu rozhodnutí v saúdovském ministerstvu zahraničí:

Tento krok bude mít krajně vážné následky, zkomplikuje palestinsko-izraelský konflikt a zbrzdí efektivní opatření k oživení mírového procesu. Vyprovokuje emoce muslimů po celém světě vzhledem k ústřední pozici Jeruzaléma a jeho mimořádné důležitosti.“

Liga arabských států už prohlásila, že takové rozhodnutí Washingtonu se stane agresí proti všem arabským zemím, „porušením práv palestinského národa, výzvou pro muslimy i křesťany celého světa“.

Trumpova kalkulace s přínosem uznání Jeruzaléma je vratká – otevřením tohoto námětu se nedomůže ani odpoutání pozornosti od dálněvýchodní severokorejské slepé uličky ani stabilní podpory proizraelské lobby ve „washingtonském bahně“.

Jak ukazuje pokračování historie se sledováním „ruské stopy“ péče o zájmy Izraele už stála Trumpa příliš mnoho – vždyť námětem rozhovorů jeho bývalého asistenta Flynna s ruským velvyslancem Kisljakem byla také otázka o nevýhodnosti rezoluce OSN pro Tel Aviv. V prosinci minulého roku Trumpův zeť Jared Kushner žádal Flynna o posouzení možnosti nového hlasování o rezoluci. Generál jeho prosbu vyplnil, a pak, když se FBI doptávalo na obsah rozhovorů s velvyslancem, zapomněl se právě o tomto jediném námětu zmínit.

Výsledkem bylo Flynnovo obvinění, že při výslechu lhal a brzy mu za to bude vynesen rozsudek. Pozoruhodné je, že za všech těch devět měsíců, co se táhne skandál okolo rozhovorů Flynna s Kisljakem, neuniklo ani jednou, co že to vlastně generál před FBI zamlčel (anebo jim prostě zapomněl sdělit). Ani Izrael, ani izraelská lobby nezačali Flyna bránit či objasňovat, že se vlastně řeč o rusko-amerických vztazích jaksi nevedla.

Jenže kromě vnitroamerické historie o přiznání Jeruzaléma se jedná daleko více o zahraniční, mezinárodní dimenzi – reakce světa na tento v doslovném slova smyslu provokační krok USA bude více než příkrá. Islámský svět vybuchne antiamerickými demonstracemi – a to bude jen viditelná část laviny, jež přinese současné Trumpovo rozhodnutí.

Reklamy

145 comments

  • vittta

   Jednou jsem viděl dokument, český, a takto to vypadalo v nárazníkových pásmech od 9 do 15.00 s přestávkou na oběd.
   Pak šli protestanti domů.
   Velitel izraelské hlídky kupodivu ochotně odpověděl na dotaz redaktora, jestli je to blbnutí pořád baví.
   Prý ne, ale když to baví Palestinskou omladinu, musí tam pakatět i oni.
   Já bych z toho nedělal drama, Grasyku, vždyť to tam dělají celé dekády, a kdyby Trump neuznal Jeruzalém hlavním městem, našli by si jiný důvod.
   My se jim třeba divíme, co je tak baví na pálení pneumatik a házení šutrů na vojáky, kteří je za odměnu dusí slzákem a trefují gumovými projektily, oni třeba zase žasnou, proč my rozbíjíme výlohy na kde jakém zasedání MMF a těhle všelijakých pičusů.
   Nevědí, že většina Evropanů na tyhle akce z vysoka sere a extremisté jim lezou v nejlepším případě krkem.
   Třeba i Palestinci na to serou, až na pár nudících se volů, ale to zase nevíme my.

   • grasyk

    Jsou „dokumenty“ a dokumenty. I ti „náhodní chodci“, kterých se ptá ČT NÁHODNĚ na ulici bývají pečlivě vybraní jednotlivci, naučení, co mají říct.
    Proč asi Amíci uvažují, jestli se vůbec účastnit olympiády? Náhodička.

    • vittta

     Svět se dá vnímat různě, třeba vidět náhodně vybrané jedince, když se mi výsledek nehodí.
     Tohle konkrétně natáčel nějaký štáb v Izraeli a tyhle záběry byly notoricky známé, a jediní, koho se ptali, byli vojáci, a ty svým způsobem znali, protože od nich museli mít povolení tam natáčet.
     Také to ale mohlo být tak, že se vůbec v Izraeli nenatáčelo, ale celá repotráž vznikla na Barrandově, protože neexistuje žádný stát Izrael a dokonce ani blízký východ.
     Američané třeba také ani neuvažují o Olympiádě, kdo to vlastně ví?
     Lidem se lecos ošemetného překládá k oblbnutí, a lidé tomu vesměs věří proto, že to kopíruje jejich politický názor.
     Příznivci migrace například MUSÍ být lidé, co mají potíže se svou identitou, mají pocity viny, nenávidí bílou rasu a jsou silně submisivní.
     Jak si jinak vysvětlit to, že přijímají naprosto nesmyslné argumenty a dokonce když se ukáže, že jsou vylhané, tak věří dalším argumentům, a zase se ukáže, že jsou vylhané a oni stejně nepřestanou věřit podstatě, tedy že je třeba přijmout migranty, pomoci jim a též věří, že tito migranti se nám přizpůsobí.
     A přeci vědí, že jinde se nepřizpůsobili, právě naopak, a vědí též, že to nejsou žádní lékaři ani inženýři, ba dokonce i vědí, že neutíkají ani před válkou, ani před pronásledováním, a dokonce i vědí, že není a nebude žádný limit, jakkoliv se mluví o pár tisících, ale že jakmile povolíme, pošlou nám jich sem nakonec v průběhu let milion a ti budou žít na úkor nás, protože pro ně není ani práce, ani bydlení, vůbec nic.
     A úplně nejzajímavější je to, že jim toto všechno mainstream normálně předkládá, a vlastně nic netají, a přeci tomu tito lidé budou věřit, že musí živit a šatit nějaké vyžírky, kteří je ve své většině za odměnu nenávidí, či jimi minimálně pohrdají.
     Stejně jako ti, co nenávidí Židy a mají je za vládce světa, i když Židé mají jen nepatrný stát Izrael a jejich vojáci nepáchají ani zlomek špatných skutků, jak armády jiné a neokupují ani zlomek toho, co jiné země, o kterých ale nikdo neví, co jim vlastně kdy patřilo, protože jejich probémy se sousedy jsou staré jak lidsvo samo.
     A bohatství Židů je nepatrné v porovnání s bohatstvím světa a nic z toho nemají, než posraný státeček Izrael, jehož vojsko a podplácení spojenců stojí obrovské částky, aby tento státeček nebyl smeten vlnou nenávisti a holocaustu těmi, jež se staví oběťmi Židů.

      • vittta

       No bodejť, kdo by jim dodával ty tanky a děla, když už se tady nevyrábějí?
       Přece Havel propagoval zavření Československých zbrojovek kvůli humanitě, a vyspělejší země, hlavně západní a severské, žádné odporné zbraně nevyrábějí, páč jsou v humanitě o hodně dál jak my!

 1. Michal

  Ten hlupák Trump ukázal, že mu jsou úplně fuk zájmy křest´anů a Arabů a jediné, o co mu jde, jsou zájmy Židů, to je jako náš Zeman, ten už kope jen za tyto Židy u nás.

  • pacifista

   Jak už píšu výše, bez židů se v Americe nic nepohne. Trump určitě není hlupák. Aby byl zvolen, musel být někým vyslán a podporován, sám za sebe tam určitě není a hlupáka by tam přece neposlali. Je to jen zástupce těch, za které byl zvolen a jim je také odpovědný. Nemůže si dělat co chce.

 2. Saul

  „posraný státeček Izrael,“
  No konecne z vas neco rozumneho vypadlo.

  • vittta

   Skvělá řeč, vás je si třeba jako diskuzního oponenta vážit.
   Jste velkým přínosem každé diskuze, svými názory oslovujete slušné a kultivované, a tvrdě tepete do neslušných a sprostých!

  • pacifista

   Podle mého, kdyby nebyl stát Izrael vytvořen tam kde je, měla by Evropa a nejen ona velké potíže s muslimskou komunitou, která je silná právě v těchto místech. Je to takzvaná politika „zadržování“. Může se nám to líbit či ne, můžeme fandit tomu či onomu, ale Izrael je tou hrází, tím četníkem, tou prodlouženou rukou USA. která brání rozvoji a mohutnění muslimských států. Z čistě lidského hlediska je to sprosté, ale z hlediska zájmů euroatlantických je to jinak. Co si pak vybrat? Toť otázka.

   • vittta

    No jistě, je to poučení z historie.
    Islám byl největší agresí v dějinách lidstva, a jen průmyslové revoluce ho zastavila.
    Židé, kteří byli hubeni po milionech, vytvořili svůj stát tam, kde byl počátek jejich státnosti, čímž se do značné míry legitimizoval.
    Mají také tu výhodu, že budou bojovat jako lvi, protože jinak budou vyhubeni, což je jejich historická zkušenost.
    Jen blázen by si vybral velkou válku s mocnou islámskou civilizací, ke které by v budoucnu určitě došlo, protože islám je stejně agresivní, jak býval.
    Proto je pro nás, jako Evropany, výhodné, aby islám moc nesílil, a raději překousneme hegemona USA, než mít hegemona v Arabech a obrovské islámské říši.
    Jakkoliv jsou malé války nechutné a nepříjemné, jsou výhodnější, jak válka velká, a to i pro lidstvo jako takové.
    Ideální stav je, aby pokud možno bojovali mezi sebou, a je tedy třeba dodat jim zbraně a poštvat je mezi sebou, což je naprosto klasická státnická moudrost.
    Rozděl a panuj.
    Nám to tak dneska nepřipadá, protože máme obrovský dostatek, a tak máme dojem, že můžeme donekonečna živit ty, co ho nemají, jinými slovy, svého dostatku si nevážíme.
    Dokud bude existovat silný Izrael, žádná vojenská akce- jakkoliv se dneska může zdát nemožná- proti Evropě proběhnout nemůže.
    Nezdá se to, ale silný Izrael je jednou z velkých pojistek naší civilizace!

    • pacifista

     Sedí na to přísloví „bližší košile než kabát“.

  • vittta

   Prosimvás….Rusové zase používají kazetové bomby a Asad sarin na syrské děti….nebo ne?
   Ani se mi nechce hledat zdrojové články…
   Váš odkaz ovšem je poněkud málo razantní, není tam počet upálených žen a dětí, jak je obvyklé v těchto případech.
   Rád bych ale upozornil, že armády používají JAKÉKOLIV bojové prostředky, které mají k dispozici na dosažení svých cílů, a to tím jistěji, čím zaostalejší ta armáda je.
   Jenže tohle vy nevíte, vy jenom víte, že střílení je fuj, a zbraně jsou fuj,a izraelská armáda je fuj, stejně jako armáda americká.
   Jiné armády možná fuj nejsou, ale o nich se nezmiňujete.
   Této vlastnosti degenerovaných Evropanů (všimněte si, že píše Evropanů, a ne Čechů, či třeba Francouzů, je to proto, že Čech či Francouz ve své podstatě degenerovaný nebývá, protože si uvědomuje svou identitu, zatímco přihláška k nicneříkajícímu evropanství už sama o sobě degenerační je) si všimli radikální islamisté a všemožní afričtí vyděrači, takže invaze provádějí zásadně beze zbraní, a škemrání o naše peníze též, potřebují je na jídlo a léky, jak každý ví, co už každý neví, že si za ně koupí pušky, náboje a otroky.
   Mno…
   A izraelská armáda používá- v kontextu toho, co má k dispozici- sakra málo bojových prostředků.
   Jenže vy budete prostestovat, i kdyby vojáci udělali silvestrovský ohňostroj, stejně jako Jandové prostestují, když si ruský poddůstojník jede UAZem koupit ve Vladivostoku svačinu.
   A koho si ještě vážím….
   Já jsem někde psal, že si vás vážím?
   Psal jsem, co já vím, že je třeba si vás vážit, ale já, jako hulvát si vás nevážím ani trochu, to jiní si vás vás tady považují.
   Na konkrétní dotaz, koho si tady ještě vážím, odpovím po vašem.
   “ A koho si vážíte vy?“

 3. Saul

  Nepodcenujte se.
  Vy nejste obycejny hulvat,vy jste hrdy hulvat.
  To je jeste o level vys.

  „Rád bych ale upozornil, že armády používají JAKÉKOLIV bojové prostředky, které mají k dispozici na dosažení svých cílů, a to tím jistěji, čím zaostalejší ta armáda je.
  Jenže tohle vy nevíte, “
  Co ja,to nevedel ani Wehrmacht.
  Vy jste narodil v nespravne dobe a ted se citite v podstate opravnene nedoceneny.
  Kdybyste poradil tomu panovi s malym knirkem,aby zamoril anglicka mesta bojovymi plyny,tak tam nemusel vycerpavat sve sily a dost mozna by byl na vychodni fronte vyrazne uspesnejsi.
  Proste jste rodily strateg,to je znat z vetsiny vasich komentaru.
  Ale je mi lito,na uctu k vam to z me strany jeste stale neni dost.
  Musite se vic snazit a vice domyslet sve strategicke uvahy.
  Vcetne tech politickych,tam mate obzvlaste vyrazne mezery.
  Tak hodne stesti.

  • vittta

   Úcta od vás by byla pro mě hrubá urážka.
   No a nyní k vašemu textu.
   Takže tam máme osobní útok, jsem hrdý hulvát, což je podle vás o level výš jak obyčejný hulvát.
   Pak mě citujete a mé názory ohledně činnosti armád,konkrétně zaostalejších armád, hnedle cpete k německému Wehrmachtu a neopomínáte zmínit pána s knírkem, abyste naznačil, kam se vlastně hlásím, protože kdo podporuje Izrael, jistě podporuje i Wehrmacht a Hitlera, což mi přijde poněkud nelogické.
   Wehrmacht ale chemické zbraně nepoužil, no, Wehrmacht byla asi už armáda vyspělá, proč tyto látky nepoužil se přesně neví, v časech bombardování anglických měst to byl nepochybně důvod veskrze politický, použití těchto zbraní by Němcům sebralo jakoukoliv popularitu, kterou tehdy měli, ke konci války ale už neměli žádnou, takže ani já nedovedu vysvětlit, proč tyto prostředky nepoužili, když Hitler stejně nařídil Německo zničit, takže mu teoreticky už o nic nešlo, ale kdo ví, třeba se nezastřelil, a použití těchto prostředků by mu sebralo možnost přijetí v nějaké zemi…ale to je jen hypotéza.
   Není ani vyloučeno, že chtěl do budoucna mít k falšování historie Wehrmacht a Německo čistější, třeba se ještě dočkáme pozitivního hodnocení Německa v letech 1939-45, především pak 1941-45, však k tomu není daleko.
   Vy stratég nejste žádný, váš pohled na svět, aplikovaný do praxe, zatím moc úspěchů nepřináší, a kromě keců o humanitě a lásce k bližnímu, ve vašem případě propagovaný především nálepkováním oponentů tohoto pohledu, má poněkud neblahé důsledky.
   Svět není ani humánní, ani mírový, a to se tak snažíte.
   Marně integrujete všemožné nepřizpůsobilce do společnosti, marně pozitivně diskriminujete, svět se prostě ne a ne zlepšit.
   Též váš odpor ke zbraním úspěchy nepřináší, kriminální a extremistické živly je mají, a nic nepomáhá, že v mnoha zemích je zakázán i otevírací nůž nebo šroubovák.
   Nevedete si dobře, snad je to tím, že lidé jako já se chtějí případně bránit, což je sám o sobě vlastně útok a agrese, protože obrana vlasti je agrese proti humanitě a demokracii.

   • Saul

    „Takže tam máme osobní útok, jsem hrdý hulvát, což je podle vás o level výš jak obyčejný hulvát.“
    Ale kdepak,to jste mne spatne pochopil.
    To nebyl utok,to byl kompliment.
    Mozna si to uz neuvedomujete,ale za hulvata jste se ve vasem vlastnim prispevku,na ktery jsem reagoval,oznacil vy sam.
    To by obycejny hulvat neudelal,takze jsem se pokusil v tom,potazmo ve vas, najit neco vyjimecneho.
    No nic,nepovedlo se,tak pro priste se osobnich utoku vyvaruji a budete pro mne jen hulvatem.
    Rozbor o nepouziti chemickych latek nacisty se vam vcelku podaril a jiste jste si pri nem uvedomil nesmyslnost sveho tvrzeni,ktere jsem citoval.
    Ale co napsat k tomu zbytku vaseho komentu?
    Dusledne jsem se snazil svuj postoj k migraci a dalsim vami zminovanych tematum ukryvat,ale tady priznavam svoji drtivou porazku.
    Jako skvely psycholog jste mne bdele odhalil a ted mi uz nezbyva nez doznat sve souziti s 10 afganskymi uprchliky ve spolecne domacnosti a praci v Sorosovem financovane neziskovce.
    Ten Soros,to je Arab a muslim, vite?

     • vittta

      Soros je Žid, jestli je k tomu i žid, to nevím.
      Měl bych si tedy dávat na Židy pozor především já, a naopak vy byste je měl hýčkat, protože právě Soros platí váš politický, humánní styl.

    • vittta

     On může být problém i v tom, že chemická svinstva měli i protivníci Wehrmachtu.
     Pak ovšem může být použití poněkud…..problematické, protože zkušení vojáci by chyběli více Wehrmachtu, než třeba Američanům, kteří jich mohli nalodit statisíce už vycvičených, a Rusové svým stylem boje nějakého toho vojáka oželeli.
     Zaměřil bych se tedy na úvod použití nějakých bojových prostředků v této diskuzi.
     On to je tedy spíše můj monolog a vaše zpochybňování mých kompetencí něco psát.
     Až na jednu vyjimku, a to je video z použití fosforu izraelskými vojáky, co jste dal- bez jakéhokoliv vysvětlení- vy.
     To mělo asi dokázat zlotřilost právě izraelské armády, která používá zakázaných prostředků, nehledíc na mezinárodní dohody, které jiné armády striktně dodržují, vyjma té ruské, samozřejmě.
     Použil jsem argument, že tím spíše použije armáda veškerých prostředků, čím je zaostalejší.
     Zaostalá armáda vesměs nevlastní žádné převratné novinky, takže použije, co k dispozici má.
     Samozřejmě, lze namítnout, proč tedy zaostalá armáda bojuje, když nemá patřičných prostředků, inu, on její soupeř buď ty prostředky také nemá, nebo nemá ani ty, co ona armáda má, nebo je soupeř nemůže z různých důvodů použít.
     Jak třeba použít těžkou vyspelou techniku na boj ve vlastním městě, třeba…v Evropě?
     K zabití statisíců ovšem v pohodě stačí i málo, jak bylo dobře vidět na masovém nasazení mačet v konfliktu Tutsiů a Hutuů.
     Problém tedy evidentně nespočívá v tom, jaké prostředky se nasadí, ale jak se nasadí.
     I obyčejný náklaďák může být zbraní smrtící, jak ukázali džihádisté, bojující za svaté myšlenky islámu.
     Né že by islamisté třeba ve Francii neměli lepší zbraně, ale postřílet tolik lidí ze samopalů, či výbušninami, nemá ten správný psychologický efekt, protože si plno lidí řekne, že nemít ty samopaly, či výbuniny, tak se nic nestalo, což se u náklaďáku říci nedá, resp. sice dá, ale vyzní to poněkud rozpačitě.
     Izraelci použili fosforu pro zadýmení prostoru, jak je uvedeno, a dá se v pohodě předpokládat, že kdyby chtěli vermomocí zabíjet civilisty, mohli použít daleko výkonnějších zbraní- mají je.
     Naopak takoví Palestinci používají prosti Izraeli ne právě dobrých raket, které pálí- vale- nevale, kamsi do města, a to s cílem zabít co nejvíce lidí, což tedy v tom smyslu není vojenské použití.
     Jistě můžete namítnout, že Palestické bojůvky nejsou armádou v tom slova smyslu, ale to jsou jen marné řeči, protože ať už jsou, nebo ne, prostě bojují.
     A pak mi povídejte o izraelské armádě…
     Pche….

 4. vittta

  A v islámském světě to vře.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Na-Blizkem-vychode-to-kvuli-Trumpovi-vre-Dva-Palestinci-mrtvi-izraelske-letectvo-v-akci-515628
  V článku k dispozici video, kde masově demonstrují tisíce lidí, no,někde stovky, jinde tisíce, moc jich ale není, snad kamery ze skromnosti nezabírají ten největší dav.
  Demonstranté mírově mávají puškami, dojemné jsou zejmény ty dvě dívky v Jemenu, co tak dobře rozumí problematice Jeruzaléma, že jsou hotové- se zbraní v ruce- i zemřít.
  Dlužno dodat, že ozbrojené obyvatelstvo je v tomto případě vysoce demokratické, v opak ozbrojeným občanům např. v ČR, kde to pro změnu je pseudovlasteneské, extremistické a nedemokratické.