Uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele odpálil Donald Trump geopolitickou „atomovou bombu“

Napsal: Petr Akopov Zde

Islámský svět vybuchne antiamerickými demonstracemi – a to bude ještě nejjemnější z následků rozhodnutí, které jak se zdá, Spojené státy definitivně učinily. Dává se na vědomost, že Donald Trump uznal Jeruzalém coby hlavní město Izraele a rozhodl přemístit tam americké velvyslanectví. Proč to prezident USA vyhlásil právě nyní?

V touze rozšířit vnitropolitický úspěch (senátem přijatou daňovou reformu), odvrátit pozornost od sledování „ruských stop“, a také od nemožnosti nalézt „patřičnou“ odpověď na zkoušku severokorejské mezikontinentální rakety, rozhodl se Bílý dům nasměrovat zaostření světových médií z dálnovýchodní krize na krizi blízkovýchodní. A to tak, aby to řádně zabralo. Donald Trump oznámil, že je připraven uznat Jeruzalém za izraelské hlavní město. V telefonickém rozhovoru s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem jej informoval o svém úmyslu přemístit americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Informuje o tom Reuters s odvoláním na oficiálního představitele palestinské administrativy, se sdělením, že v odpověď

ABBÁS TRUMPA VAROVAL, ŽE TENTO KROK BUDE MÍT NEBEZPEČNÉ NÁSLEDKY.

V úterý Trump promluvil ještě s izraelským premiérem a jordánským králem. Na maximálně negativní reakci Trumpa upozorňovali ještě předtím, než svůj úmysl vyhlásil.

USA musí chápat vážné následky v případě Trumpova uznání Jeruzaléma, prohlásila v úterý hlava evropské diplomacie Federica Mogheriniová. A turecký prezident Erdogan v úterý ráno řekl to, co musí říct člověk, který aspiruje na nového chalífu, čili lídra islámského světa:

Jeruzalém – je pro muslimy červenou linií. Podobné rozhodnutí bude těžkým úderem pro celé lidstvo. Nenecháme to být. Nemají snad v Americe lepší problém k řešení? Budeme se bít do posledního. Může to znamenat přerušení diplomatických vztahů s Izraelem.Varuji Ameriku ještě jednou, aby nedělala kroky, které ještě více prohloubí krizi v regionu.“

Přestože na dané prohlášení můžeme nahlížet i v kontextu stále se zostřujících vztahů Turecka a USA, Západem a NATO obecně, celé téma Jeruzaléma je natolik výbušné, že v případě dalšího vyhrocení je samo o sobě schopno zastínit jakoukoliv jinou krizi.

Jak známo, ani jedna země světa Jeruzalém za hlavní město Izraele neuznává. Jedná se o to, že východní část Jeruzaléma byla židovským státem zabrána v průběhu války roku 1967 a nezákonně připojena k části západní, která zemi připadla při jejím založení roku 1948. Otázka statutu Jeruzaléma je hlavní překážkou na cestě palestinsko-izraelského a arabsko-izraelského urovnání.

Vždyť právě tam se nachází hlavní svatyně tří naboženství – křesťanského, muslimského a judaistického. Chrámová hora s mešitou al-Aksá je pro muslimy celého světa třetí nejvýznamnější svatyní po Mekce a Medině. Pro judaisty je důležitá Zeď nářků, která je součástí jedné strany Chrámové hory, na které, podle jejich legendy, stál hebrejský Chrám. Izrael kategoricky odmítá jednání o svém zřeknutí se kontroly části za Zdí a Starým městem – a Palestinci, jakož i celý islámský svět, ba i rezoluce OSN, vyžaduje po Izraeli přestat okupovat Východní Jeruzalém.

Donald Trump ještě jako prezidentský kandidát sliboval přemístit americké velvyslanectví do Jeruzaléma – ale stejně jako v případě předsevzetí „dorozumět se s Putinem“, zatím své slovo nedodržel. Ale zatímco ve vytváření vztahů s Ruskem prezidentu USA ze všech sil brání sjednocená koalice Kongresu, politického establishmentu, „deep state“ a amerických médií, v případě Jeruzaléma žádný rozpor mezi Bílým domem a establishmentem nenastal.

Pro uznání Jeruzaléma a přemístění velvyslanectví hlasoval americký Kongres už v roce 1995, ale po všechny ty roky všichni američtí prezidenti toto rozhodnutí co půl roku odkládali. V létě totéž udělal i Trump s přáním smířit Palestince s Izraelci. 4. prosince nadešla nová lhůta dalšího odkladu, ale už 1. prosince se objevila prohlášení o možném Trumpově uznání.

A v pondělí tiskový mluvčí Bílého domu ohlásil, že se Trump chystá svůj předvolební slib splnit – „prezident dal jasně najevo, že v daném případě nejde o to, zda to proběhne, ale kdy to proběhne“.

Tehdy zdroje Reuters z administrativy USA sdělily, že Trump uzná Jeruzalém jako hlavní město Izraele, ale znovu odloží přemístění amerického velvyslanectví z Tel Avivu. Polovičaté řešení bude neméně výbušné – reakce islámského světa od Maroka až po Indonésii bude velmi hlasitá.

Neudivuje proto, že se proti přemístění diplomacie vyjádřil jak Rex Tillerson, tak i ministr obrany James Mattis, kteří předpokládají, že tento krok vystaví útokům americké diplomaty a vojáky na Blízkém východě i v zemích s převážně muslimským obyvatelstvem. A poradce prezidenta pro národní bezpečnost Robert McMaster řekl, že „nevěří, že (Trump) takové rozhodnutí přijme, protože jsme mu předložili řadu variant“:

„Jsou varianty, předpokládající přemístění velvyslanectví v určitých budoucích etapách, což, jak si myslím, může být využito ve formě impulsu na cestě mírových dohod a úmluv, které vyhoví nárokům jak Izraelců, tak i Palestinců.“

Přiznání statutu Jeruzaléma by bylo možno nazvat velkým vítězstvím izraelské lobby v USA, kdyby se tak nepodobalo Pyrhovu vítězství. Protože nejenže zboří vztahy Izraele s jejich jediným partnerem mezi islámskými státy a jednou z klíčových zemí regionu – Tureckem, ale i citelně oslabí pozici už i beztoho slabých USA, jejichž stav se v současnosti dostal v regionu na historické minimum.

„Tento krok, pokud bude učiněn, se stane zásadním obratem, ničím neopodstatněným, v pozici USA jako neutrálního hráče jeho přechodem na jednu stranu“, jak se vyjádřili k Trumpovu rozhodnutí v saúdovském ministerstvu zahraničí:

Tento krok bude mít krajně vážné následky, zkomplikuje palestinsko-izraelský konflikt a zbrzdí efektivní opatření k oživení mírového procesu. Vyprovokuje emoce muslimů po celém světě vzhledem k ústřední pozici Jeruzaléma a jeho mimořádné důležitosti.“

Liga arabských států už prohlásila, že takové rozhodnutí Washingtonu se stane agresí proti všem arabským zemím, „porušením práv palestinského národa, výzvou pro muslimy i křesťany celého světa“.

Trumpova kalkulace s přínosem uznání Jeruzaléma je vratká – otevřením tohoto námětu se nedomůže ani odpoutání pozornosti od dálněvýchodní severokorejské slepé uličky ani stabilní podpory proizraelské lobby ve „washingtonském bahně“.

Jak ukazuje pokračování historie se sledováním „ruské stopy“ péče o zájmy Izraele už stála Trumpa příliš mnoho – vždyť námětem rozhovorů jeho bývalého asistenta Flynna s ruským velvyslancem Kisljakem byla také otázka o nevýhodnosti rezoluce OSN pro Tel Aviv. V prosinci minulého roku Trumpův zeť Jared Kushner žádal Flynna o posouzení možnosti nového hlasování o rezoluci. Generál jeho prosbu vyplnil, a pak, když se FBI doptávalo na obsah rozhovorů s velvyslancem, zapomněl se právě o tomto jediném námětu zmínit.

Výsledkem bylo Flynnovo obvinění, že při výslechu lhal a brzy mu za to bude vynesen rozsudek. Pozoruhodné je, že za všech těch devět měsíců, co se táhne skandál okolo rozhovorů Flynna s Kisljakem, neuniklo ani jednou, co že to vlastně generál před FBI zamlčel (anebo jim prostě zapomněl sdělit). Ani Izrael, ani izraelská lobby nezačali Flyna bránit či objasňovat, že se vlastně řeč o rusko-amerických vztazích jaksi nevedla.

Jenže kromě vnitroamerické historie o přiznání Jeruzaléma se jedná daleko více o zahraniční, mezinárodní dimenzi – reakce světa na tento v doslovném slova smyslu provokační krok USA bude více než příkrá. Islámský svět vybuchne antiamerickými demonstracemi – a to bude jen viditelná část laviny, jež přinese současné Trumpovo rozhodnutí.

 1. Kamil Mudra

  Hmmm… Čína, Rusové, Írán, Británie ba i Papež – kdekdo je proti tomu. Soutěží Tramp o titul „Největšího nasírače“? Když už takhle přilévá olej do ohně tak by mne zajímalo co se na něm chystá upéct. Obávám se že nepůjde o nic chutného. :-(

  • vera

   Ale na druhou stranu je dobré si uvědomit, že takovýto čin by si nemohl Trump dovolit bez součinnosti s Ruskem. Nedá se věřit, že by jeho rozhodnutí mohlo být nečekané, neprojednávané předem, bez náznaku souhlasu. Dokážete si představit, že by si Putin nechal rozbourat sotvaže trochu uklidněnou oblast? Nebyl připraven?? Spíš bych řekla že naopak. Však už někde od roku 2012 se schází s představiteli Izraele, děkuje za porozumění s výsledky 2.sv.v.a pdoobně – http://kremlin.ru/events/president/news/15728.
   Jak se takový souhlas projevuje mezi státníky, kteří spolu nemohou mluvit otevřeně?
   Někde jsem četla, že svět je řízen symboly.
   Takže třeba takhle – 15.listopadu navštívil prezident Putin, patriarcha Kiril a pan Medvěděv Novo-Jerusalémský chrám v podmoskevské Istře. (15 ноября 2017 года Президент Российской Федерации В.В. Путин, Святейший Патриарх Московский и всея Руси Кирилл и председатель Правительства РФ Д.А. Медведев посетили Воскресенский Ново-Иерусалимский ставропигиальный мужской монастырь в подмосковной Истре. http://www.patriarchia.ru/db/text/5061287.html.
   Jako vyjádřený souhlas docela dobrý, ne? :-)
   Odvažuju se tvrdit, že veškerý humbuk zakrývá dohodu velkých zemí (USA,Ruskao,Izrael), a která vzbudila vztek těch, kteří jí nepřáli, a furt nevědí jak je možné že k ní mohlo dojít. :-)

   • embecko

    Cechy nikdo neohrozuje, ani na ne neutoci. Pronasledovani a trpici zide (to snad nebude nikdo popirat) nasli diky spojecum azylove utociste na uzemi Mandatu Paletina a myslim, ze nikdo nema pravo jim upirat pravo na vyznavani vlastnich hodnot. Problem je na strane domaciho obyvatelstva, neochotneho projevit dostatek vstricnosti vuci imigrantum, kteri museli uprchnout ze svych domovu, kde jim hrozilo nasili. Urcovat v nouzi prichazejicim lidem, jake si maji zvolit sve sidelni mesto, hranici s nacismem.

 2. Janika

  „Problem je na strane domaciho obyvatelstva, neochotneho projevit dostatek vstricnosti vuci imigrantum, kteri museli uprchnout ze svych domovu, kde jim hrozilo nasili.“

  Bravo, tleskám :-).

  • embecko

   Ano, a xenofobie nekterych Palestincu jde dokonce tak daleko, ze ani nechteji poskytnout vlastni pole, aby si na nem imigranti mohli postavit svuj domecek.

   • Ondřej

    Xenofobie to je, naproti tomu Libanonci a Syřané tyto pole poskytli, jedni už v 70.letech (po sedmidenní válce) a druzí počátkem koncem 70..let po poslední Jomkipurské válce. Zdá se tedy, že xenofobv skutečně jsou, po dlouhé době se shodneme.

    • embecko

     Jen upozornuji na paranoidni stav na hranici hospitalizace, kdy ti, co strani Palesticum (tj. domacimu obyvatelstvu) a nejsou nakloneni krokum Izraele (tj. imigrantum), zaroven podporuji migraci do Evropy. A naopak priznivci Izraele (migrantu) nemohou vystat migranty do Evropy (za vsechny nas prezident).
     Tak jsem jen ukazal na to, ze je treba se pripravit, coby domaci obyvatelstvo, na palestincky osud- viz Asfaltovo „před 2. sv. válkou tvořili Židé již 11% menšinu. To je zhruba tolik, kolik je dnes muslimů v západní Evropě“.
     O co se oprit v tvrzeni, ze dnes je situace jina? Asi o nic, anebo zide jsou nejaci nadlide a Arabove tvorove, nehodni toho nazvu? Anebo to plati jen na strednim vychode, zatimco v Evrope je to presne naopak a kdo vkroci na evropskou pudu, tomu se hodnoty otoci o 180° ?

     • Saul

      Dobrý postřeh.
      Naši“vlastenci“ jsou v této věci opravdu zjevně rozpolceně na straně imigrantů.
      Neuvěřitelné.
      Nedává to logický smysl,ale jen na první pohled.
      Těm našim vlastencům totiž nejde o vlast ale o boj (několikrát jsem to tu četl)
      Jde o nenávist,která se může uplatnit jen na slabších a bezbranných.
      Jakmile se karta síly obrátí,obrátí se i oni.
      A jsou schopni pod stejným příspěvkem argumentovat svoji pseudovlasteneckou logikou a za pár minut později se zastávat agresorů,kteří přišli do cizi země a terorem zotročili původní obyvatelstvo.
      Kdepak,tito uřvaní hrdinové budou první,kdo přijmou s Koranem v ruce islám v mešitě na Pražském hradě.
      S přijetím křesťanství to vlastně kdysi nebylo asi moc jinak.

      • vittta

       Mluvte za sebe, a vlastně, asi i mluvíte, byť slovo vlasnetec jste tam doplnil.
       Arabové nejsou v Palestině nijak doma, původní obyvatelstvo existuje a jsou to Židé.
       Dalším vaším omylem- a nejen vaším, ale všech, VŠECH sluníček, je naivní představa, že „my“ jsme ti silní, a migranti ti slabí.
       Zapomeňte na to, to oni jsou agresoři, jejich cíle totiž zcela prokazatelně nejsou integrace a přijetí hostitelské kultury, ale iniciace- i náslná- kultury svojí.
       Oni se tím ani netají, a o žádné integraci nemluví, o integraci mluví ti, co je chtějí přijímat, ale oni NE a naopak jí zásadně a zcela veřejně odmítají.

       • Saul

        Arabové nejsou v Palestině nijak doma, původní obyvatelstvo existuje a jsou to Židé.“
        Doplňte si vzdělání.
        Na rozlišení“ rasy“ žida a araba si dohledejte testy DNA ,nebo lépe místo exhibicioninu násilí si přečtěte Bibli,jak kultivovaně židé pod vedením Hodpodina dobývali (nad původním obyvatelstvem)svoji novou vlast.
        Je to jen pár stran,navíc možná dokonce vašemu životu dají nový smysl.
        Snad to neskončí vaší obřízkou:-)

        • vittta

         To poraďte palestinským teroristům, co tak usilovně bojují proti Izraeli, u mě jste na špatné adrese.
         Navíc, vy máte nějakou obscesi s těmi rasami, ne?
         Dříve nebo později vždycky vytáhnete rasu…

        • pacifista

         Milý Saule i bible sloužila vždy k přepisování dějin, nesmíte ji brát tak vážně. Bližší košile než kabát – to by mělo být pro nás důležité, nikoliv zbytečná gesta.

      • pacifista

       Saule asi jste to nepochopil, ti co dávali palce nahoru je dávali proto, že v tom cítili ironii a museli se zasmát. Ti co tak opravdu uvažují, ty to ani nenapadlo a proto se vzácně shodli. Nebylo to vůbec kvůli silnějšímu, to mi věřte.

     • vittta

      Arabové ale ta území okupují, stejně jako dodnes okupují severní Afriku.
      Ty země Arabové získali prokazatelně agresivní válkou.
      U Židů konkrétně je otázka, co jiného jim zbývá, ta věc je totiž jistá, že bez jejich vojska a zbraní jsou do 20 let všichni mrtví- do jednoho.
      V tomto případě je tedy nutno fandit Židům.
      Je to někdy těžká věc, a také fandíme třeba Rusům v otázce připojení Krymu.
      A také by se tam nějaká ta právní moucha našla, kdyby na to přišlo.
      A nefandíme, resp. já nefandím žádné smlouvě o lidských právech a migraci z 50 a 60 let, protože dnes se situace zásadně změnila, především co se množství a cílů migrantů týká.
      Z tohoto důvodu také nemohu fandit EU, protože dnešní EU je jiná, než byla ta, co jsme do ní vstupovali.
      Pohybujeme se v realitě, ne v zajetí nějakých pofiderních mezinárodních zákonů a předpisů, přece se jen proto, abychom je splnili, resp. naplnili jejich výklad dle přání agresorů, nestaneme minulostí jako bílá rasa.
      Navíc si můžeme být jistí, že agresoři- v tomto případě muslimové, se na nějaké zákony o lidských právech z vysoka vyserou, jakmile vyhrají, a za 10 let už nikdo nebude vědět, že nějaké takové zákony kdy existovaly!

       • vittta

        Neokupují, ale jen díky izraelským puškám.
        Ale okupovat by chtěli.
        Palestinci mají jediný smysl existence, rozvrátit stát Izrael.
        Ten smysl existence si ani sami nevybrali, ale vybrali jim ho jejich islámští souputníci.
        Nikdo je nechce,v podstatě jen Izraelci, což je jistě kuriozní.
        Veškeré peníze, jakákoliv podpora Palestinců je jen a jen pro jejich „dějinný“ úkol.
        Palestinský stát nemůže sám o sobě vůbec existovat, stejně jako nemůže existovat třeba Kosovo.
        Byla by to jen a jen (vojenská) základna cizí moci.

        • Saul

         Palestinský stát nemůže sám o sobě vůbec existovat, stejně jako nemůže existovat třeba Kosovo.
         Byla by to jen a jen (vojenská) základna cizí moci.“
         Výborně.
         A Izrael????

        • Saul

         „Palestinci mají jediný smysl existence, rozvrátit stát Izrael.“
         To se shodneme.
         A jaký na to máte tedy názor Vitto?
         Opakovaně tu zveřejnujte a popularizujete svoji ideologii,že agresoři musí být zničení,v podstatě jakkoliv.
         Platí obecně předpokládám a jestli udělujete výjimky,tak byste to měl vysvětlit.
         Myslim logicky vysvětlit a na to vám emoce a vulgarismy moc nepomůžou.

         • vittta

          Stát Izrael existuje a vede si dobře.
          Budiž vám to důkazem jeho schopnosti existovat.
          Otázce jinak moc nerozumím, nepovažuji Židy za agresory, co se Izraele týká.
          Dále pak si myslím, že není třeba odpovídat na vaše poťouchlé dotazy, protože pak budu v klasické situaci, kdy já budu vysvětlovat, a vy se budete jen dále ptát, aniž byste oponoval, a v nejintektuálnějším záchvatu moudrosti napadnete tak max. mně a obrátíte se s pláčem na ostatní, jak vás napadám já.
          To už tady dneska předvádíte.
          Jakkoliv se stavíte moudrým a slušným, žádný názor jste zatím nenapsal, ale o to usilovněji je mámíte ze mě.
          Hovor s vámi je ztráta času, jak pro mě, tak pro čtenářstvo, protože tento model se opakuje stále dokola.

          • Saul

           Stát Izrael existuje a vede si dobře.
           Budiž vám to důkazem jeho schopnosti existovat.“
           Hezky jste se intelektuálně usvědčil.
           Až se budete vyjadřovat k EU,tak budu tak velkorysý,že vám vaše IQ nebudu připomínat.
           Pokrytče!

          • vittta

           Vůbec vám nerozumím.
           Co má společného naprosto nefunkční a slabá EU s nádherně funkčním a silným Izraelem?
           Izraeli překáží Palestinci, EU zase demokracie.
           Při čemž Izraeli překáží jen někteří Palestinci, EU překáží demokracie jako celek.
           Za velkorysost děkuji, jste konec-konců svou velkorysostí znám.

 3. Ondřej

  Trump je nejhorší diplomat co kdy USA měly a vůbec jeho mentalita je škodu jakékoli spolupráci s partnery, kteří by snad i překonali Trumpův „tweetový“ komunikační primitivismus i nevzdělanost, ale tohle poškodí především samotné izraerlsko-americké vztahy, protože samotný Izrael by neměl mít zájem přijímat podobná rozhodnutí. Je jasné, že Palestinci a uprchlící, kteří v Palestině pořád žijí, cítí pořád svůj domov tam, kde se narodili. A to na území Izraele odkud byli vyhnáni. Jestli u jiných netolerujeme násilné vyhánění z domovů, neměli bychom ani zde a pak bychom měli tvrdě kritizovat všechna politická rozhodnutí o symbolech, co tyto neblahé události přípomínají.

  Jak jsem řekl, problém je i v Izraeli resp. její současné pravicové vládě. Bohužel levicové vlády se nedokáží zformovat, protože občané dají slyšet na tvrdá opaření proti teroristům, kteří ovšem nereprezentují Palestince jako celek. Už vůbec ne Fatah a Západní břeh jako doposud v zásadě samostatně fungující enklávu s umírněným Abbásem. Levicová Strana práce by měla dostat do svého čela výraznou osobnost (jako byla snad nejúspěšnější osoba na čele vůdce Židů v novodobé historii Izraele, premiérka Golda Meierová) aby byla schopna porazit Likud, jehož opravdu špatnou vnitřní politiku nemá po odchodu Obamy v USA kdo korigovat.

  • vittta

   Vskutku nechutný antiseminismus, říznutý fašismem.
   Vy asi nevíte, co se dělo na II.stětové války s Židy, co?

   • Ondřej

    Nevím, už jsem vám napsal že Žíidé většinou utekli už v 30.letech do Palestiny (zajisté znáte jméno Theodor Herzl), nicméně jestli myslíte židy, co v celé střední Evropě byli velmi postiženi a tady vás musím opět opravit, nikoli fašismem, ale především nacismem, tak ale o těch tento článek vůbec nepojednává. Plete si pojmy. Ta naše česká škola by byla vážně zapotřebí ještě inkluzivnější než je, protože celková úroveň vzdělání právě v novodobé historii i znalosti českého jazyka (o dalších jazycích už vůbec nemluvě) u naší z 99% bilé populace (takže se vzděláním menšiny problém nemáme, protože tu v zásadě žádné nejsou, ale naopak, v celkovém měřítku mezinárodního srovnání PISA je problém především z většinou), je žalostně nízká.

    • vittta

     Odkdy rozlišujete (ve smyslu multikulturisté) fašismus a nacismus?
     Víte, co už jsem si za tu drzost, kdy jsem to rozlišoval, vysloužil mínusů a nadávek?
     Byly věru dlouhé debaty o fašismu, a nezdálo se, že by to slušní lidičkové nějak rozlišovali.
     Pro vaše potřeby myslím úplně stačí, když se oponent nazve fašistou a vmete se mu ještě holocaust- což s velkým úspěchem děláte.
     A byl jste to právě vy, kdo útočil nesmlouvavě na fašistické režimy Salazara a Franca, jak si vzpomínám, byť Salazar byl ze všeho nejvíce osvíceným vládcem, než nějakým násilníkem a Franco se do II. světové války nijak nezapojil.
     Článek pak pojednává o vyhlášení Jeruzaléma hlavním městem Izraele ze strany prezidenta Trumpa, a o horkých reakcích mírumilovných muslimských režimů a jejich mírumilovných výhružkách, či o odmítavém stanovisku superpolitičky EU, Federice Mogheriniové.
     O Židech či židech se v něm nějak nepíše, tak si to když tak ještě přečtěte, než začnete radit, co je obsahem.

     • Ondřej

      stačí pečlivě číst. Když to vztáhneme na vnitropolitickou debatu, pak nacisté jsou ti, co chtějí namlít muslimy do masokostní moučky či posílat děti tmavší pleti do plynu, fašisté ti, co řvou „nic než národ“, ženský mají podle nich rodit děti a díky nižším platům stanovovaných trhem pro ženy (podle nich spravedlivě, protože ženy prý mají menší mozek a nehodí se pro rozhodnutí kde není zapotřebí emocí, ale rozhodné chlapské tvrdosti až nesmlouvavé krutosti) přenechat budování kariéry mužům, případně jsou fašisty ti, co tvrdí, že je potřeba postižené děti oddělit od zdravých, že mezi svými „kriplíky“ jim bude lépe a nemají zdržovat zdravé a ekonomicky dravé.

      Jistě pro vás byl Pinochet také osvícený vládce, když na stadionu Santiaga prováděl selekci způsobem jak náckové v koncentrácích, a co nakonec na svém území toleroval přítomnost těch, co v těch německých válečných koncentrácích skutečně veleli. Sémantika je někdy věcí jemné nuance, ale v případě rozlišit fašismus od nacismu ergo pak především že ani jedno ani druhé do skutečně demokratické společnosti nepatří není vůbec otázka lingvistiky ale sociálního IQ a lidskosti, primárních to lidských kompetencí, odlišujících nás tak od tvorů nižšího evolučního vývoje.

      • vittta

       No jistě, zrovna jsem to chtěl napsat, jak jsem jen mohl zapomenout?
       Pinochet je můj vzor a ženské mají menší mozky.
       No jo, ale pak jsem fašista, jak vy člověka vždycky odhalíte….
       A takový dotaz, nacisté „nic než národ“ neřvou?
       Už sama podstata nacismu byl totiž nacionální šovinismus, podstata fašismu je jakýsi spolupracující celek, nemyslel jsem si, že fašisté tak lpěli na národnosti….
       Ty nuance jsou fakt jemné, a je jen dobře, když je někdo hodně vzdělaný dokáže rozlišit, alespoň pak ti hloupější a nevzdělanější vědí, na čem jsou, co jsou a jak to všechno je.
       Osobně byl v tom rozlišování nebyl až tak přísný.
       Fašista= nacista a to jsou ti, co jsou xenofobové a xenofobie= rasismus a rasismus je to, když bílá huba nemá ráda hubu černou.
       Pokud je tomu naopak, jedná se liberální, národně-osvobozenecký boj.

       • Ondřej

        ….si přečtěte něco o svázaných prutech fašistů. Znak italského fašismu byly starořímské fasces – jílmové pruty svázané červenou páskou s vyčnívající vetknutou sekyrou.Problém je, že pro podobnou symboliku se vyslovili i jiní, co tím chtěli odůvodnit spojení národa, lidu s jejich panovníkem. Později, v republikánských dobách přestal být na čele národa panovník, ale vůdce,. Takže k podobné symbolice sáhl i jistý kníže Svatopluk který svázal tři pruty i když tím sledoval spíše nerozbornost a sílu jednoty než pocit že jedině při spojení národa a státu dojde k ideální správě jeho země ve prospěch lidu. Ale věřte, že na národu nacisté velice lpěli, už proto si dali do názvu strany slovo „nacionální“ ( nacionálně socialistická), protože k lidu (svého národa) coby jediného a „zdravého“ původu měli stejně vřelý vztah jako k národu a jeho genezi. in Volk, ein Reich, ein Führer. To je konstatování VÝLUČNOSTI. Úplně to samé jako „nic než národ“. Ten kdo do daného národa nepaří, je ničím. Dokonce i když za to nikterak nemůže komu a kde se narodil, je těmito lidmi, tedy nacisty, považován za nepřítele.

        Dobrá definice nacionalismu, který byl základem obou režimů. Rasismus pak nebyl výspou fašismu, ale výhradně nacismu. To je pravda

        „Výklad pojmu nacionalismus popisuje na rozdíl od jiných vnitřně propracovaných ideologií, jako třeba socialismus či konzervatismus, doktrinální povahu názoru stanovujícím národ jako jediného vhodného a přirozeného nositele státní moci. Pojem nacionalismus můžeme vykládat jako určitou přirozenou společenskou vazbu mezi jedincem a jeho národem a to za pomocí citové, tedy ne racionální stránky. Na základní úrovni pak slouží k sociálně smírné společnosti, která nabízí ideální prostředí pro ochranu hodnot, výchovu či vzdělávání.“

        z knihy „Anatomie fašismu – Robert Paxton.

        • vittta

         Hmmm…
         A proč tedy „nic než národ“ neřvou nacisté, ale fašisté?
         Nacisté se spokojí s mletím muslimů do masokostní moučky, či posíláním tmavých dětí do plynu, jak o tom hovořil 1 (jeden) poslanec a asi 10 přispěvatelů na krajských listech někde v Teplicích.
         Jsou to velké bouře v těch vašich sklenicích vody, ale když se tisíce žen v německém Kolíně brání agresivním muslimům, neříkáte nic a když podají stovky trestní oznámení, tak chytíte 3 vinníky a dáte jim podmínky.
         A kdyby muslimové řvali „nic než islám“ tak to pro vás nacisté nejsou, ale naopak jsou nacisté, kterým se to nelíbí.
         Velký Mufti Mohamad Amín al-Husajní dokonce prý radil samotnému Führerovi, aby Židy zabíjel, a ne jen deportoval, ale to tvrdí provokatéři a Putinovi agenti, však také pouhá zmínka o velkým muftim Amín al-Husajním vyvolává v západní společnosti ráznou odplatu- zatím v podobě vysokých pokut!
         Protože ho ukazují, jak si třese rukou z Hitlerem, jak skandální falšování dějin!

      • oh

       Oto-Ondřeji, Pinocheta bych na vašem místě do argumentace zrovna netahal. Zejména, kdybych napsal toto: „Jestli by Pinochet nedělal s levičáky to co dělal, dělali by to zase oni s pravicovými konzervativci.“ a ještě to rozvedl v zanícené obhajobě preventivního vraždění, (samozřejmě pouze „komunistů“, ti si to zaslouží (blijící smajlík) ): „..kdekoli se řekne ještě i dneska v Chile vojenská junta a Pinochet, pak pro mnoho lidí osobně to znamenalo záchranu holého života před rudým terorem, který byl na spadnutí i když možná sám Allende si jej nepřál, ale on nebyl tím kdo by byl pánem situace. Na výběr tehdy, ti lidé co na počátku 90.let kdy se uvolnila diktatura velebili polodementního Pinocheta na invalidním vozíku, v počátku těch 70.let neměli. Pinochet byl odporný diktátor a brutální vrah. Nicméně je fakt, že zabil mnoho těch, kteří kdyby nenastoupil pučem k moci, by za několik měsíců začali vraždit konzervativní křesťanskodemokratickou a středovou občanskou společnost.“

 4. astraustralia

  Kdo by to rekl ze nakonec bude nutno souhlasit s Faganem:-)
  Ano Obama byl nejvetsi brzda pri prosazovani Israelskych zajmu!
  Ted to vzal spravne proisraelsky do rukou Donald.
  Na rozdil od Obamy na to ma i spravne napojeni.
  Ma to i v rodine !
  Ted co massmedia?
  Bude i nadale presentovan jako agent Moskvy ?
  Nebo Tev Avivu?
  Od ted jen Jerusalema :-)
  Amen

  • pacifista

   No jo, když ale bez Židů se v Americe nic nepohne. Tak udělal něco pro ně a teď zase udělají oni něco pro něj. Jinak je to podle mne takový Gorbačov Ameriky. Proto byl také zvolen. A všimněte si, že Amerika je (obrazně řečeno) čím dál menší a menší. A on to také sliboval, že si budou hledět sami sebe a o ostatní se starat nebudou. Já totiž nevěřím, že se dějí věci náhodou, naopak si myslím, že se připravují leta dopředu a čeká se na to kdy to vyjde.

   • vittta

    Tady bych si vzpoměl, že to před volbami sliboval.
    Už tím slibem něco naznačoval.
    Osobně si myslím, že Trumpovo vyhlášení Jeruzaléma nebude mít větších mezinárodních důsledků, muslimové si zarypákují, na Izrael dopadne pár raket….a to ještě kdo ví, kdo je odpálí, on už na ty věčné intifády také není nikdo moc zvědavý.
    Horší to má Putin, protože je nemožné, aby na to neřekl nic, a tak musí dělat to, co udělal, tedy to velice mírně odsoudil.
    Odsouhlasit to nemůže, potřebuje klid v imperiu, má tam muslimů jak nasráno.
    No a samotní Palestinci žádné újmy nedojdou, mohou si dál chodit do Al Aksá a nikdo po nich nebude střílet, ať už je Jeruzalém hlavním městem, nebo není.
    Já neznám izraelské reálie, ale on když někdo v Izraeli chodí do práce, nebo tam podniká, a to plno Palestinců dělá, pak má najednou co ztratit.
    A kdo má co ztratit a plný břich, ten nakonec potíže dělat nebude a ještě pošle ke všem čertům ty, co by je chtěli dělat na něj.

 5. vojtěch suk

  Říkejte si a pište si každý co chcete.

  PRAVDOU JE, že
  Jeruzalém NIKDY NEBYL HLAVNÍM MĚSTEM
  nějakého arabského státu a
  HLAVNÍM MĚSTEM
  žádného arabského státu NIKDY NEBUDE.

 6. vittta

  Souhlas s Trumpem.
  Jeruzalém JE hlavní město Izraele, a konečně to někdo řekl nahlas.
  Že protestuje celý arabský svět….ať si protestují, na to mají právo.
  Toto výbušné téma má jednu zásadní překážku.
  Totiž, nikdo u toho nemůže poukázat na holocaust Židů, na který se jinak poukazuje při každé příležitosti, jmenovitě když se třeba děje příkoří islámským uprchlíkům, když je někdo drze nutí dodržovat zákon.
  Žid je pro mainstream nejvýhodnější mrtvý, u mrtvého Žida lze okázale plakat a hovořit o jeho utrpení,či mu stavět pomníky, živý Žid ovšem už takovou popularitu nemá.

 7. vojtěch suk

  Z článku: „…Zeď nářků, která je součástí jedné strany Chrámové hory, na které, podle JEJICH LEGENDY, stál hebrejský Chrám.“
  Co k tomu dodat? Autore blogu hloupý a ubohý.
  Sděluji vám, že vámi zmíněná legenda se jmenuje BIBLE a podle ní do toho hebrejského Chrámu
  chodil také Ježíš Kristus.

  • grasyk

   Hlupák velmi rychle obviňuje všechny kolem sebe z hlouposti.
   Bible je pouhá legenda, a to ještě k tomu velmi nedůvěryhodná. Stačí pátrat s ne fanatickým pohledem.

   • Ondřej

    Souhlas.Už jen důkazem, že Bible nemluví pravdu o všem co se v ní píše je fakt, že popisuje proroctví, co se ve stanovené době nikdy nevyplnily.

   • grasyk

    Chrám tam byl, ale Herodův. Ten, který zbořili Římané okolo roku 70 př.n.l. Chrám, o kterém básní Bible, tzv. Šalomounův, nikdy neexistoval. Ani Šalomoun sám ne. To jsou pouhé židovské bajky a rabínské výmysly.

     • grasyk

      Herodes Agripa byl poloviční Žid, a Židé té doby jím převážně pohrdali, protože ho spojovali (právem) s Římany. Nicméně on jediný z nich byl opravdu velký stavitel. Kromě chrámu vybudoval i Masadu a jiné pozoruhodné stavby. Jinak nikdo z nich nepostavil ani ťuk. Když si to srovnáte s Egypťany, Řeky, Římany nebo se stavbami v Indii – tak Židé byli prostě nekulturní smečka. Akorát jejich rabíni vyprodukovali ideologii, z valné části si vymysleli biblické „dějiny“ a sem – tam to okořenili nějakým faktem. No prostě klucí šikovní propagandističtí. Povedlo se jim na to nachytat spoustu lidí. A to i výjimečných jako byl např. J. A. Komenský.
      Ale dnes už i významní jednotlivci mezi Židy ukazují na to, že celá Bible není Slovo Boží, nýbrž Slovo rabínské a převážně blábolivé. Jako příklad se dá uvést pasáček koz a ovcí Josef, který když byl prodán do Egypta, všechny „předčil v moudrosti“. Jak jinak, že? Dnes jen s údivem sledujeme, co všechno staří Egypťané znali. A možná že v lecčems jsme jejich úrovně ještě nedosáhli.
      Osobně si myslím, že Židé celého světa odvedli úžasnou práci, aby si vybudovali svůj stát. A nikdo by se jim ho neměl snažit brát. (převážně ateističtí sionisté pro to zneužili samosebou i Bibli, ale to nic na situaci nemění. I jiné národy mají své legendy, na nichž vybudovali národní stát).

      • vittta

       A jak na tom byli Arabové tou dobou v Jeruzalémě?
       Byli asi vyspělejší jak Židé, ono je to vidět i na tom koránu, to je prostě rozdíl od rabínské bible…
       To jsou fakta!
       A mnohdy jsou, korán v Evropě dohnal myslím až Machiaveli….

 8. vittta

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Realita-ohledne-imigrace-a-islamizace-Evropy-je-opravdu-takto-hrozna-EU-nas-chce-vyhladit-A-Okamura-dela-chybu-v-teto-veci-Znalec-islamu-a-exmuslim-Lhotan-promlouva-515301
  Ten Lhoťan asi neví, že je tady muslimských uprchlíků jen 12.
  No, ale teď hlavně vyhnat Židy z Izraele, protože ty arabské požadavky, jakkoliv zní tak nějak neutrálně, o ničem jiném nejsou.
  Izrael je nástupní pevnost k válce s islámem, a muslimové to vědí.
  Izrael je Cařihrad dneška, dokud nepadl Cařihrad, expanze islámu byla vyloučena.
  Pokud bude existovat Izrael, nelze s Evropou (a křesťanstvím či sekularismem) reálně vojensky bojovat, i když islámských bojovníků je už plná Evropa.

 9. Milan

  Jerusalém byl, je a bude hlavní město Israele. Je to fait accompli.
  Je to mnohem jednoznačnější než to, že Kypr byl, je a bude ruský.

  • grasyk

   Na Kypru je maximálně Rusy podporovaný klášter. :-) Zajeďte se tam někdy podívat. Jinak je země převážně obývána Turky a Řeky. A arcibiskup Makarius tam má v řecké části obrovitou sochu odlitou z kovu. A my jsme si tu mysleli, že se to dělalo jen bolševikům… :-)

   • pacifista

    Na Kypru to shodou okolností trochu znám. I hrob presidenta Makaria v horách jsme tenkrát navštívili. Přátelé, kteří u nás studovali nás vyhledali v hotelu, vzali nás k nim domů, hostili a také nám ukázali spoustu míst, mezi nimi i demarkační čáru v hlavním městě Nikósii. Bylo to totiž 4 roky po tom co k nim vtrhli Turci (1974) a zabrali jim severní část země. Věřte mi nesli to těžce. Vydali dokonce k té příležitosti poštovní známku na podporu kyperských uprchlíků (vylepují ji na dopis dosud), kteří museli v noci opustit svoje domy i veškerý majetek (například pomerančové plantáže) a utéct do jižní části ostrova. Rázem z nich byli žebráci ve vlastní zemi. Rodina jednoho z nich žila ve vesnici Armenochori, kde zůstaly opuštěné domy po Arménech, kteří se vrátili do tehdejšího SSSR. A jsme zase u politiky. Vidíte, že to tenkrát demokratům vůbec nevadilo, i když už dávno bylo Turecko v NATO. Jen my zde jsme se nechali dojímat jejich demokracií. Kyperští Řekové nemají rádi Turky, NATO ani Ameriku.

  • astraustralia

   Prirovnani Jerusalema ke Krymu by mohlo navodit dojem spise zpochybneni nez ze se jedna o jakousi snad az samozrejmost srovnatelnou s navratem Krymu do administrativy Ruska.
   Jsem pro vhodnejsi srovnani treba s „okupovanym“ Berlinem a to v dobe kdy byl okupovan vitezi 2 svetove valky nez doslo ke sjednoceni Nemecka.
   Jerusalem leta rozdeleny na pul mezi Israel a Palestinu byl kompromis a az vojenske vitezstvi Israele udelalo z kompromisu
   jednostrannou zalezitost.
   Sjednoceni Israele a Palestiny po vzoru Nemecka je v soucasne situaci veci tak vzdalenou
   ze v tomto bode o sjednoceni ci nejakem odchodu tezko vazne mluvit.
   I pro nektere politiky az tak zoufale bezvychodna ze prisli s navrhem udelat z nej „mezinarodni“ mesto pod spravou OSN, tedy ani Palestiny ani Israele.
   Dovolim si pripomenout znacnou nevoli kterou vyvolalo Obamovo prani aby Israel zastavil stale pokracujici vystavbu mimo mezinarodne uznane uzemi Israele. Soucasna vladna USA je mnohem vstricnejsi a z Washingtonu jiz nezaznivaji hlasy ze si Netanyahu nemuze delat co chce.
   Trumpovo rozhodnuti muze byt chapano ruzne a take bude.

   • vojtěch suk

    Trochu se mýlíte v tom, že:Jerusalem leta rozdeleny na pul mezi Israel a Palestinu byl kompromis a az vojenske vitezstvi Israele udelalo z kompromisu jednostrannou zalezitost.
    Nebylo tomu tak. Jeruzalém nebyl rozdělený mezi Izrael a Palestinu ale byl rozdělený na část izraelskou a část jordánskou a to v roce 1948 ve válce Izraele se svými arabskými sousedy (Jordánko, Sýrie, Egypt), když dobyl Izrael západní část Jeruzaléma. Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém si ponechalo (okupovalo) Jordánsko, tedy žádní Palestinci, ti tehdy totiž ještě neexistovali, a pásmo Gazy zůstalo nadále obsazené, tedy okupované, Egyptem. Izraeli zůstal přístup do enklávy na hoře Scopus a oficiálně i na hřbitov na Olivetské hoře. Ochrana a dostupnost svatých míst ovšem nebyla zaručena. Židé měli přístup do Starého města zakázán až do roku 1967, kdy vyhráli další válku a celý Jeruzalém sjednotili. Po této válce se Jordánsko části svého tehdejšího území, tedy východního Jeruzaléma a Předjordánska zřeklo. Tak vzniklo území, kterému se dnes říká Západní břeh Jordánu, případně Palestinská autonomie.

    • Ondřej

     problém ve vašich tezích je ten, že vznik Izraele resp. rozdělení mandátní správy Palestiny v OSN na území židovskéo a arabského státu, předpokládal NEUTRÁLNÍ město Jerusalem včetně města Bethlém pod trvalou správou OSN. To byla JEDINÁ legální událost, která podle mezinárodního práva něco nějaký stát opravňuje včetně uznání jeho vzniku, neexistovaly-li mezinárodně uznané hranice tohoto státu ještě před vznikem OSN resp. Společností národů. Píše se to v rezoluci Valného shromáždění OSN č. 181 což je jediný protokol který dává mezinárodní právo Izraeli na existenci. A v této rezoluci bylo vázáno odhlasováním této rezoluce v OSN i to, že si nemůže vzít Jerusalem za své hlavní město. Ani Palestina.

     • vojtěch suk

      Ano, jak říkáte. V oné rezoluci OSN, na kterou se odvoláváte, se píše o rozdělení zbytkové části Britského mandátu Palestina (tedy po oddělení Zajordánska od celkového území původního mandátu) na část ŽIDOVSKOU a část ARABSKOU a na mezinárodní statut Jeruzaléma. O tom, že by se britský mandát měl dělit dále na část židovskou a nějakou část palestinskou, není v dané rezoluci ani zmínky. Proč? No protože v té době byli všichni obyvatelé mandátu PALESTINCI a všichni měli palestinské pasy, tedy jak palestinští Židé, tak palestinští Arabové. Žádní jiní Palestinci tehdy neexistovali. To ovšem mimo jiné znamená, že ani žádní Arabové nemají dnes žádné právo na to, požadovat, aby Jeruzalém byl jejich hlavním městem. Vzhledem k tomu předpokládám, že souladu se svým vytříbeným smyslem pro mezinárodní právo, se proti podobným arabským snahám, které by v konečném důsledku mezinárodní právo hrubě narušily, rázně postavíte, pukud jste tak již neučinil, podobně jako v případě Izraele. Ovšem vzhledem k tomu, že je Jeruzalém opět židovský a nemají ho již muslimové a Arabové ve své moci, je jejich touha marná. Je skutečností, že východní část Jeruzaléma byla v arabských rukách od roku 1948 do roku 1967. Tedy cca 20 let a předtím byl Jeruzalém v mohamedánských rukách přes tisíc let. V té době měli muslimové a Arabové dost času na to, aby udělali z Jeruzaléma své hlavní město. Tedy, pokud by to opravdu chtěli. Takže, když měli Arabové Jeruzalém ve své moci, tak z něho hlavní město nějakého arabskomohamedánského státu nikdy neudělali. Ani je to nikdy nenapadlo a dnes, když Arabové Jeruzalém ve své moci nemají, tak z něho, kupodivu, udělat hlavní město chtějí.

      A já říkám: To asi nepůjde.

      • Ondřej

       Nevím o žádné snaze učinit Jerusalem svým hlavním městem u Palestinců. Je možné, že nějaký radikál o tom uvažuje, ale relevantní reprezentace ne. A jistě i Arabové se změnili. Podívejte se na takové Jordánsko. Vzorová arabská maximálně liberální země, kde je tolerance nejen ve vnímání druhých vír, ale v i samotném výkladu islámu a praktikované víře mezi jednotlivci.

       • vittta

        Jste 100 let za vopicema, Ondřeji.
        Dneska už pilíře ortodoxního islámu dávno neleží v blízkovýchodních zemí, vyjma agresivních monarchií.
        Ti by islám poslali nějraději nějak hodně hluboko do tělesných útrob.
        Ortodoxní islám má domov v evropských chalífátech, jako je Německo, Švédsko, Francie, Nizozemsko či Británie!
        V Arabských zemích jsou rádi, že se jich elegantně zbavili!

        • Ondřej

         co vy víte o Německu vittto? Patrně to,co vyprávěli naše babičky dětem v pohádkách Tísíce a jedné noci….Pro vás by z toho, co je na pomezí létajícího koberce a Alibaby se 40 loupežníky měl být zpátky vržením do reality fakt, že se Němcům vyplatí „objet“ Česko, ačkoli si tím učiní zajížďku, přesto se jim delší trasa mimo Česko Němcům vyplatí….Proč, máte popsáno zde. I ti uprchlíci už sem nebudou ani chtít cestovat III.třídou s Českými drahami s výlukami na trati a zpožděními, ale raději si zajedou do centra někdejšího mocnářství, v luxusu kterým jim nabídne země, co měla dávno zkrachovat a být uprchlíky zcela rozvrácena…..Proto nebojte se, nás „objedou“ :-)

         Německo otevírá nový koridor pro rychlovlaky. Z Berlína do Vídně se už vyplatí objet Česko

         Nejrychlejší vlaky mezi Berlínem a Mnichovem zvládnou cestu za necelé čtyři hodiny. Výrazné zrychlení umožnila dostavba 107 kilometrů dlouhého úseku trati, který se nachází především ve spolkové zemi Durynsko.

         Koridor, kterým začnou vlaky jezdit až rychlostí 300 kilometrů v hodině, může mít dopad i na Českou republiku. Železniční spojení mezi Berlínem a Vídní bude totiž nově nejméně o čtvrt hodiny rychlejší přes Bavorsko s přestupem v Norimberku, přestože trasa přes Ústí nad Labem, Prahu a Břeclav je – co do délky kolejí – výrazně kratší.Nejrychlejší vlaky mezi Berlínem a Mnichovem, které trasu budou zpočátku jezdit třikrát denně, zvládnou 623 kilometrů za 3 hodiny 55 minut (v Norimberku budou do tří hodin).

         • vittta

          Čím méně vás tady bude, tím lépe.
          A co vím o Německu?
          Líheň militarismu,nacismu, holocaustu, extremního nacionálního šovinismu, slepá poslušnost Führerům, extremní udavačství..atd..atd..
          Kdo se dal kdykoliv s Němci dohromady, končil poražen a zničen.
          A vy tady nějaké vlaky….
          My nepotřebujeme tak nutně cestovat extremní rychlostí.
          Není to naše priorita.
          Chceme žít svobodně, po svém, a nikým neobtěžováni.
          Klidně do značné míry „chudě“, ale prostě po svém!

 10. Asfalt

  Koncem 19. století žilo na palestinském území zhruba 3 % Židů, před 2. sv. válkou tvořili Židé již 11% menšinu. To je zhruba tolik, kolik je dnes muslimů v západní Evropě. Následnou migrací stoupl podíl židovských imigrantů na cca 30 % a vypukly nepokoje. Násilí trvá přes 40 let, přitom jde o násilí původní přistěhovatelské menšiny, která vyhlásila svůj stát na území původních obyvatel a začala původní obyvatele území vyhánět a zabírat jejich majetek.
  Kolik myslíte, že do Evropy ještě musí přijít muslimů, aby došlo i v další Evropě k obdobným následkům, jako jsou následky z migrace Židů na palestinská území nebo muslimů na srpská území atp. (od zániku Říma v migraci barbarů až po genocidu indiánů v migraci do Ameriky a jinam)? Nebo jen Židé mají kolektivní vlastnosti, kterými tentokrát nebude odůvodňována jejich kolektivní vina, ale jejich faktické jednání, zatímco přicházející muslimové do Evropy takoví nebudou a jsou jiní? Za kolik let vlastně USA uznají nové Kosovo u bývalého Kladna a Prahu vyhlásí hlavním městem nového muslimského státu za předpokladu, že i Češi budou plnit představy (a záměry?) migrační politiky z EU (a USA pro Evropu – na mexické hranici to vypadá jinak, než USA jiným káží)?

  • embecko

   „Kolik myslíte, že do Evropy ještě musí přijít muslimů, aby došlo i v další Evropě k obdobným následkům?“
   Uz zadny, Asfalte, tady je uz hotovo.
   Tady jsou populacni vyhledove statistiky podle ruznych urovni budouci migrace (ty zelene mapky vpravo odshora dolu):
   http://www.pewforum.org/2017/11/29/europes-growing-muslim-population/
   K tomu si vemte pomerne realisticky navrh Francouzu na rozdeleni (federalizaci) sveho statu, majiciho se v budoucnu skladat ze dvou slozek- nabozenske sharia republiky a sekularni republiky.
   Za par generaci bydli vsichni vyznavaci sekularniho statu, at krestane, anebo ateiste, v nejakem „pasmu“, anebo „zapadnim brehu“.

   • Asfalt

    Ten odkázaný článek dává ještě poměrně umírněné odhady. Jsou uváděna daleko děsivější čísla. Sedm procent pro scénář s nulovou migrací je oproti jiným odhadům hodně málo.

    Režim iracionality a s ní spojeného extrémismu způsobil v minulém století snad největší masakry vůbec. Režim, který provádí extrémismus byť na jiném pólu iracionality, směřuje k témuž. Zdá se, že je jedno, zda lidem naočkujete ideologii nenávisti pod záminkou ras nebo vyjímečnosti národa, nebo zda naopak ideologii bezmezné lásky pod záminkou „evropských hodnot“ či co to dneska vykládají. V obou případech se pak vraždí a důvodem je iracionální extrémismus v narušení lidské přirozenosti, která je taková i onaká, ale měla by být hlavně vyvážená, nikoliv sám směr vychylujícího extremismu. Přitom jak v minulém století, tak i dnes jsou ideologie jen reklamními slogany pro oddané v martekingu jiných zájmů. Velmi neblahou roli hraje mašinerie společenského stereotypu.

   • Ondřej

    i vy fantasto, kolik že je tam ta projekce v r 2050?!. 14% maximum. Já se v matematice učil něco jiného, ne že je víc 86% proti 14%. I v sociologii se bere při nějakých sociálních revolucích jako za hraniční míru ke změně politického diskurzu něco mezi 35-40% lidí. Tedy ne nutně většina, ale k přijetí většiny nového diskurzu se ta většina proti menšině podvolí v okamžiku, pakliže jsou v té menšině takové autority, které mají vliv a kterým většina věří, i když napoprvé s nimi nemusí ve zdůvodnění svých postojů souhlasit. Je to proces, který ovšem už pěkných pár desetiletí probíhá evolučně. Ani velká fašistická kontrarevoluce nenastane tehdy, než by měly výsadní autority názor na otázku migrace jako Okamura či Konvička. A to si nedokážu představit ani tehdy, že by se ke xenofobii přihlásili samotní vědci či humanitní intelektuálové. Bylo by to komické o to víc, že na západě to dnes jsou většinou přistěhovalci a svoji víru mají velmi různorodou. Kosmopolitismus jestli někde je skutečně evidentní a jestli něco vypadá jako skutečný Babylon – pak v kampusech západoevropských universit. Podívejte se někdy na nejstarší německé university v Heidelbergu nebo Würzburgu. Ty ale nejsou přeci jen v Evropě ty nejnavštěvovanější. Tady hrají prim především Británie, Francie a překvapivě Itálie. Vše velmi multikulturní země.

    Takže strašíte sice opravdu úporně a neděláte v tomto „alternativní pravdě“ jistě „ostudu“, ale v tomto případě citujete na základě právě jasně spočitatelných demografických dispozic, které vaši poslední větu a tedy váš závěr spolehlivě vyvracejí pak staví vaše strašení o konci Evropy do role čístého „fake new“.

    14% muslimů v r. 2050 se vážně nebojím, v Německu k nástupu chaosu stačilo pár bojůvek fašistů s komunisty (Německé volby do národního shromáždění v roce 1919 vyhrály s JASNOU převahou demokratické strany, dokonce sociální demokracie sama měla 37%) Takže těch, kteří rozvrátili společně demokracii ve Výmarské republice bych se bál víc. A navíc,. Nebylo třeba čekat 33 let. A ani se nikdo nerozmnožil díky zvýšené porodnosti těch či oněch, židé, křestané ani ateisté. Jen nenávist.

    • oh

     Jj, „Německé volby do národního shromáždění v roce 1919 vyhrály s JASNOU převahou demokratické strany, dokonce sociální demokracie sama měla 37%“. V období od roku 1925 do 30. let 20. století se německá vláda změnila z demokratické na konzervativně-nacionalistickou autoritativní vládu pod vedením Paula von Hindenburga. V červenci 1932 se konaly další spolkové volby, ve kterých nacisté už získali 230 křesel, čímž se stali nejpočetnější politickou stranou působící v Reichstagu. Dřívější kancléř Franz von Papen uzavřel s Hitlerem dohodu mezi NSDAP a DNVP, která umožnila Hitlerovi stát se říšským kancléřem, a pak už stačilo jen po požáru Reichstagu pozavírat komunisty a část sociálnědemokratických poslanců, demokraticky poupravit jednací řád sněmovny, dohodnout se s centristy (katolická klerikální strana) a ejhle, Zmocňovací zákon byl na světě a německá demokracie doslova v prdeli.
     Jestli ono to náhodou nebude tím, že jednotně zorganizovaná hlasitě řvoucí menšina téměř vždycky přebije roztříštěnou a neorganizovanou většinu, zejména když si k tomu najde pár užitečně zaslepených pomocníků…

  • Asfalt

   Ono je hlavně zbytečné, aby Jeruzalém byl toho nebo onoho. Izrael má zatraceně velkej klacek a zatraceně velkou materiální pomoc USA, ale proti USA kvůli Jeruzalému vystoupila i Saudská Arábie, Turecko a další. Znamená to něco, nebo je to jen malá bezvýznamná bouře ve sklenici vody?

    • Asfalt

     Na vojenské hledisko jsem hned tak hrr nemyslel. Spíš jestli nedojde k nějakým geopolitickým posunům. Přece jen svět se točí na petrodolaru a ten není možný bez přátelských vztahů USA a Saudů, Turecko je významný člen NATO, ale Jeruzalém nazývá překročením červené čáry. A tak podobně.

      • embecko

       No to asi bude take podvod- kdyz se slavou pred nejakymi 5 lety zacinali ve velkem, tak pro ziskovost musela byt cena nad 60 USD/barel. Ale temer okamzite spadla pod 50 a nazpatek se vysplhala az minuly mesic, na slabych 62 dolaru. To byla bridlice po celou dobu dotovana statem? To zas bude nejaka levarna, na kterou bych ve smyslu „nezavislosti“ nespolehal. Jedine ve valecne ekonomice, pak je jasne, ze tam opravdu neco je, ale nejsem si vubce jisty, jestli jim je znamo,jak je cena za tezbu, tedy jak je to s tou nezavislosti na SA doopravdy.

       • pacifista

        Přeci psali, že těžba z břidlic během toho naftařského boje zkrachovala. Jestliže vydávali něco za těžbu z břidlic tak tomu nevěřím. Kradli ji pomocí ISIS ze Sýrie a kšeftovali s ní.

      • grasyk

       Až na to, že těžba „z břidlic“ měla být pouhou zástěrkou kradené ropy ze Sýrie. A když už se ji krást nedařilo, tak „těžba z břidlic“ nějak najednou zkomírala. Tedy pokud věřím Pjakinově verzi.

        • Ondřej

         Jj, žádná těžba ani neexistuje, podobne jako přistání na Mesici vše natočené v Hollywoodu. Ukrást ropu že Sýrie? Kolik by jich ti nebožáci museli mít, když se USA změnili z čistého dovozce na jednoho z největších vývozců na světě?

         https://m.ihned.cz/byznys/c1-65803880-americka-ropa-z-bridlic-stale-vic-konkuruje-kartelu-opec

         OEnergetice.cz
         Domů » Komoditní trhy » Kolik stojí těžba ropy Saúdy a jak je na tom americká břidličná ropa?
         Kolik stojí těžba ropy Saúdy a jak je na tom americká břidličná ropa?
         1. dubna 2017 09:48 Komoditní trhy, Ropa, Rychlé zprávy Zatím bez komentáře
         Jak nízko může klesnout cena ropy, aby se vyplatila její těžba? Kde jsou ekonomické limity těžby jednotlivých států? Analýzu nákladů spojených s těžbou ropy největších ropných velmocí přináší server businessinsider.com. Nejnižší náklady na těžbu mají Saúdové a břidličná ropa ani zdaleka neřekla poslední slovo.

         Nejnižší průměrné náklady na těžbu barelu ropy měla v roce 2016 Saúdská Arábie, jako jediný producent dokázala stlačit náklady spojené s těžbou barelu ropy pod 9 USD. Výrazně nižší náklady oproti ostatním konkurentům na úrovni okolo 10 USD/barel mají také Irák a Írán.

         Jak je patrné z grafu ostatní producenti mají náklady alespoň o dalších 10 USD výše ve srovnání se státy Perského zálivu.

         Členění nákladů

         Dle nezávislé konzultantské společnosti Rystad, která se specializuje na poradenství v oblasti ropného průmyslu, lze rozdělit náklady související s produkcí ropy do čtyř kategorií.

         Jedná se o kapitálové náklady, dále potom o provozní náklady související s těžbou. Třetím druhem jsou náklady spojené s přepravou ropy a administrací těžby. Čtvrtým typem nákladů je pak zdanění těžby černého zlata.

         Perský záliv profituje ze snadno dostupné ropy a absence daně

         Saúdská Arábie má kapitálové výdaje související s těžbu ropy vztažené na jeden barel 3,50 USD, provozní náklady pak na úrovni 3 USD. Náklady na přeprava spolu s administrací dosahují sumy 2,49 USD/barel. A tím výčet nákladů pro saúdskoarabské těžaře končí, protože nemusí platit žádnou daň v souvislosti s těžbou.

         Stejně tak jsou osvobozeni od placení daní z těžby producenti v Iráku a Íránu, což těmto zemím v kombinaci se snadno dostupnou ropou z jejich nalezišť umožňuje těžit ropu s nejnižšími náklady.

         Zdanění těžby v Rusku je hlavním důvodem rozdílných nákladů na těžbu oproti zmíněným zemím Perského zálivu. Z nákladů 19,21 USD/barel tvoří zdanění v Rusku 8,44 USD/barel.

         Těžba americké břidličné ropy je stále efektivnější

         Americký břidličný boom vynesl v roce 2015 USA dokonce na první místo v těžbě ropy před Saúdskou Arábii. S masivním nárůstem těžby v USA a snahou ropného kartelu OPEC udržet si svůj tržní podíl však došlo k velkému převisu nabídky nad poptávkou, což stlačilo cenu ropy pod 30 USD/barel.

         Toto byla cena, při které těžba americké břidličné ropy nebyla ekonomicky udržitelná. V USA tak paralelně docházelo ke dvěma situacím, jednak se uzavíraly nejdražší naleziště a zároveň se optimalizovaly náklady a hledaly efektivnější způsoby těžby z břidlic.

         V loňském roce se podařilo v USA stlačit náklady na těžbu břidličné ropy až k 23 USD/barel. Největší část nákladů představují kapitálové výdaje, jejichž výše dosáhla 7,56 USD/barel. Provozní náklady těžby břidličné ropy byly vloni na úrovni 5,85 USD/barel. Administrativní náklady těžby spolu s náklady na transport ropy pak představovaly částku 3,52 USD/barel. Celkové náklady pak ještě doplňuje zdanění ve výší 6,42 USD/barel.

         OPEC tak svým jednáním paradoxně posílil pozici těžařů z břidlic, když je donutil najít nákladově efektivnější způsoby těžby. Z břidličné ropy se tak stává pro OPEC stále větší konkurence.

         Zdroj; oenergetice

         • oh

          Mr. Fake News, kdo kromě vás tady tvrdí, že žádná těžba neexistuje nebo že přistání na M2síci bylo natočeno v Hollywoodu? No, hlavně, že vás to vyvracení vlastních smyšlenek baví. :D
          Koho by snad zajímala ropa, může se mrknout na originál i s grafem..
          Kolik stojí těžba ropy Saúdy a jak je na tom americká břidličná ropa
          Za povšimnutí stojí, že údaje pro Sýrii tam nejsou uvedené. No, nejspíš v Sýrii žádná ropa není. :D

          • Ondřej

           Asi neumíte číst nebo nechápete napsaný text.

           „Přeci psali, že těžba z břidlic během toho naftařského boje zkrachovala. Jestliže vydávali něco za těžbu z břidlic tak tomu nevěřím. Kradli ji pomocí ISIS ze Sýrie a kšeftovali s ní.“

           Takže už zkrachovala a neexistuje a to co je je uváděno za těžbu z břidlic je ropa že Syrie.Takže muj odkaz na analýzu americké těžby z břidlic včetně čísel, je reakci na tuto lež naprosto na miste. Pjakinovy verze jsou coby zdroj jsou poněkud méně dolozeny čísly a zdroji. Že tento výmysl obhajujete i vy, mi nepřekvapuje. Lež má vždy krátké nohy a je nedůstojná.

      • Brok

       Tohle mnoho lidí neví: jestliže celkový obrat mezinárodního obchodu se všemi jeho komoditami mezi všemi jeho účastníky považujeme za 100%, pak obrat obchodu s ropou z toho je kolem 90%. Všechno ostatní – potraviny, chemie, metalurgie, zbraně atd. – je těch zbývajících 10%
       Kdokoliv chce nakoupit ropu, musí k tomu použít USD. Někdo tu měnu k dispozici má, většinou si ji ale musí sehnat. A tak přijde do banky v USA a buď vymění vlastní měnu za dolar, co si ovšem banka dá zaplatit, nebo si ty dolary vypůjčí oproti úroku. Tak se do oběhu dostávají dolary (petrodolary) v obrovském objemu. Proto je dolar poptávaný, proto si drží svou hodnotu a proto mohou USA započítat do svého HDP příjmy z bankovních služeb, obsluhujících 90% obratu celosvětového zahraničního obchodu, aniž hnou prstem.
       Tzv. petrodolar vznikl v roce 1974 „dohodou“ mezi USA a Saudskou Arabií, jako tehdy největším dodavatelem ropy (a později šéfem OPECu) na světový trh. Ta dohoda má i nepeněžní účinek: přes US banky je možné kontrolovat a ovlivňovat ekonomiku podniků, korporací a států, měnit ceny komodit, třeba zlata nebo ropy, blokovat účty neposlušných či „nehodných“ subjektů, a uložit a hned i zinkasovat pokuty a sankce, uvalené třeba na Deutsche Bank nebo na ten zatrolený Írán… No a pokus o použití jiné měny v obchodě s ropou je sebevražda (Sadám, Kádafí).
       I proto a hlavně proto potřebují USA nejsilnější armádu. Totiž to obrovské množství dolarů, emitovaných kvůli obchodu s ropou, je kryté právě jen tím americkým bodákem.
       Za každý litr benzínu nebo nafty, který spálím ve svém automobilu, za každou kávu uvařenou na plynovém sporáku, za každý kontejner z plastu, ve kterém opatruji sazeničku muškátu, za každou odměrku pracího prášku, kterou nasypu do své pračky, pokaždé když použiji zubní pastu, cinkne nějaký ten cent do kasičky USA. Geniální!
       Bude- li jednou někdo tak silný, aby dokázal sesadit dolar z tohoto monopolního postavení a udělá to, způsobí krizi, jakou svět ještě neviděl.
       Takže soběstačnost (?) USA v oblasti ropy/plynu je o něčem jiném. To není zahraniční obchod. Stát USA si na těžbu své ropy pujčí dolary od FEDu a vydá další své bondy/obligace, které pro nás možná koupí pan Rusnok. Cirkus, že, ale přátelský jako rakovina.

       • Asfalt

        „Bude- li jednou někdo tak silný, ….“
        V jakém stádiu této síly je Rusku? Mění na věci něco dohody Ruska, Číny, jak bilaterální, tak zemí BRICS?

        • embecko

         Silni na to, aby prestali obchodovat v dolarech, urcite jsou, jen k tomu zatim nemaji duvod, protoze se jim nechce prejit na valecne hospodarstvi, ktere by bylo nutne k prekonani vznikle krize. Ale druha strana za oceanem na tom neni o nic lepe, tem zas staci na 5 minut vypnout elektrinu a uz tam maji obcanskou valku.
         Podle meho se budou muset dohodnout na tichem a kontrolovanem utlumu petrodolaru, zruseni hotovosti a prechodu na globalni (spolecnou) virtualni menu.

         • vittta

          To je všechno hezký, ale teorie je teorie, a praxe je praxe.
          Zatím se nemáme tak zle.
          Není to ideální, ale tak nějak, bylo už hůře a být hůře může.
          Nechci mluvit o migraci a těhle věcech, ale o tom, jestli je ten petrodolar vlastně spíše hodný, nebo spíše zlý.
          Dají nám páni víc jak máme, když nebude petrodolar?
          Ono se pořád říká, USA tohle, USA tamto, ale tam se o moc lépe nemají.

          • pacifista

           Nebudeme se mít lépe, když petrodolar padne, naopak, protože jsme navázáni na západní ekonomiku a z východu by nás určitě nerozmazlovali.

          • vittta

           Já si to také myslím.
           Jenže vždycky dost narazím s tímto názorem.
           Hegemoni vždycky byli a vždycky budou, s tím se nic dělat nedá.
           Pádem USA nebo jejich petro, a jiných dolarů, nenastane ani konec vykořisťování, ani konec válek.
           Ani kdyby měli všichni nadbytek, tak to nenastane.
           Považovali by nadbytek postupně za nedostatek.
           Já myslím, že každý člověk si prožije svoje velké hoře, jak ten, co žere ze zlatých talířů, tak ten, který nemá co do huby.
           Oba budou trpět úplně stejně.
           Z toho vyplývá, že člověk nemůže být nikdy spokojen už z evoluční podstaty, a když bude nespokojen, budou i války, alespoň malé.
           Já když se tak někdy koukám, jak se v nějakém zámku žilo…a žil tam třeba Meternich, žádné nuly, tak bych to s ním neměnil.
           Ono je to romantické leda v televizi…..
           Úplně stačí, když si člověk nemá čím vytřít prdel, a ještě se mohu umýt teplou vodou…..kde by se komu o tom snilo.
           A jsou lidé spokojení?
           Ani náhodou……
           Tím nemyslím politickou spokojenost, ta samozřejmě nemá nějaké opodstatnění, ale materiálně- nesrovnatelné!

         • Asfalt

          Nevím přesně, ale myslím, že ty dohody už existují a je i nějaký harmonogram výhledů dalších cílů. Jde myslím o dolarové státní rezervy, americké dluhopisy, SWIFT systém, ratingové agentury dosud ovládané Západem, přechod na zlatý standard a tak nějak. Moc tom ale nevím. Proto se ptám.

          • embecko

           Tohle ale musi byt tiche dohody na urovni roku 1989, tudiz se o nich nedovime nikdy nic a lze se jen dohadovat. Vychazejme z toho, ze oba systemy (rusky a americky) jsou v zasade stejne, fungujici na bazi cinnosti soukromych podniku, generujicich zisk. Tady toho zas tolik vymyslet nelze, vetsina ekonomickych kroku je vynucena ekonomickymi zakonitostmi a je-li system nastaven trzne a zaroven konkurencne, musite jit nutne jednim urcenym smerem a skoncit v predem urcene pozici. Co se da delat, je trochu ojebavat system a pravo (napr. vytvorenim futures, kdy kupujete a prodavate neco, co neexistuje- reknemez obecne vytvorenim falesne nabidky a poptavky). Ale tim vsim si koupite jen trochu casu a pak musite zas vymyslet dalsi klin, kterym byste vybil klin stary a jiz nevyhovujici.

           Ja tomu take nerozumim, ale ono to zas neni tak slozite, alespon v zakladnich obrysech. Momentalne vazne odbyt, coz lze vyresit dvema zpusoby: Bud obsazenim noveho odbytoveho teritoria, anebo direktivnim stanovenim objemu vyroby a spotreby. Ono je to vsechno takovy normalni statek, ale ve velkem. Potrebujete penize na nadeniky, tudiz musite neco prodat. Takze bud musite s prebytkem psenice do mesta, kde maji psenice malo, anebo pristi rok osijete mene a nadenikum take vyplatite mene. V krajnim pripade jim nevyplatite nic a oni u vas budou pracovat jen za odev a stravu, to je idealem kazdeho kapitalisty (kdyby to nechtel, byl by totiz byl blazen, coz neni).

           Takze, v nasem globalnim pripade: Bud bude horka valka o odbytova teritoria, anebo se obe strany dohodnou na snizeni objemu vyroby a spotreby. Ja sazim na to druhe…a take na to, ze to provedou (musi) opet virtualne, tedy jako predmet naseho zajmu nam predlozi neco neexistujiciho.
           A zvestovat bude Musk, statem dotovana firma ve vecnem bankrotu, co chce litat na Mars, anebo Zuckerberg, jehoz firma na plkani vylezla prvy den pobytu na burze na hodnotu 100 miliard dolaru.
           Kdo neveri, at tam bezi…

          • Asfalt

           Asi si nerozumíme v tom, že já mluvím o dohodách Ruska, Číny a dalších zemí, zatímco Vy asi o dohodách Ruska a USA. Pochybuji, že dohody Ruska a USA v tomto směru existují a vůbec by mohly existovat. Jsou však dohody, které zmiňuji, neznám přesně jejich působnost, ale je snaha o vymanění se z platebního systému Západu, vlivu jejich ratingových agentur, které kšeftaří s důvěrou v měnu, a tím ovlivňují její kurz, zbavování se dolarových rezerv a dluhopisů, přechod na zlatý standard a tak. Já to vím z jednotlivých zpráv, co se občas objeví. Pro Vás jsem vygoogloval třeba tento článek http://proinvestory.cz/e-kalabus-prejdou-rusko-a-cina-na-zlaty-standard
           Ale sám jsem ho pořádně nečetl, jen po zběžném zhlédnutím možná obsahuje něco máloo z toho, co se občas objeví ve zprávách jinde. Zda si toho všímají naše média ani nevím, už je vůbec nesleduji.

          • vittta

           Nechce se mi věřit, že by se dalo technicky přejít na zlatý standart, protože tolik zlata není v celé sluneční soustavě, co je potřeba oběživa na nákup zboží a služeb.
           A dneska si lze koupit třeba za koruny odpovídající více-méně tržní váhu zlata, navíc osvobozenou od jakýchkoliv daní.
           Tedy lze vyměnit naší měnu kdykoliv za zlato, což je dle mého snem příznivců zlatého standartu.
           Samozřejmě, lze to jen do množství zlata, co je k dispozici, ale kdyby chtěl někdo víc, není problém si koupit zlato papírové, stejně se obchoduje asi tak 10x víc zlata, než ho existuje.
           A jsme zase tam, kde před tím, u posraných papírů, co sice nemají žádnou cenu, ale lidé jim věří, a tak cenu mají.
           U zlata to ale není jiné, i jemu musí lidé věřit.
           Jak si to představoval konkrétně takový Husajn, obchodovat ve zlatě, to si nedovedu moc představit, protože množství zlata by stačilo na objem ropných obchodů tak na týden.
           A smlouva mezi USA a Ruskem existuje a je dost zásadní.
           Tisíce jaderných bomb i s nosiči.
           Bez téhle smlouvy by byla jakákoliv teorie zbytečná.

          • embecko

           https://www.w4t.cz/rusko-nakupuje-ve-velkem-statni-dluhopisy-usa-50301/
           Se zbavovanim se dolaru to nebude zas tak zhave; rikam vam, ze jsou dohodnuti a dohoda plati do doby, nezli Americane ziskaji nejakou jasnou vyhodu, pak to vezmou sturmem (ale treba neziskaji a sturm nebude).
           Myslim, ze stale neodhalenym a velkym tajemstvim je, proc v 90. letech nedodelali CCCP, ktere se sotva plazilo na kolenou. Proc tak slozite pod rukou prodaval Chodorkovskij Jukos, kdyz ho o par mesicu drive mohli mit Americane za 5 prstu a jeste by jim podekovali (treba, jako priklad). Ci kde se vubec vzal nejaky Putin, jehoz instalace byla maximalnim rizikem (pro Rusko nebylo od valky horsi doby, hrozici zanikem celeho statu a oni tam soupnou jelimana). Atd. Podle meho to jinak, nezli neverejnymi dohodami, vysvetlit nejde.
           S tim zlatem to vidim podobne jako vittta- idealni do realne ekonomiky, kde investice kopiruji vyrobu, ktere neni zas tolik (stredovek, rany kapitalismus).
           Kdybychom dohromady secetli vsechny uvery sveta, dle meho se dostaneme na nekolikanasobek aktualni ceny zasob svetoveho zlata: Ekonomika soucasnosti ma takove rozmery, ze na ni zlato ve sve hmotnosti nestaci. A „rozdelilo-li“ by se a tedy klesla/resp. stoupla jeho hodnota, pak za 1000 korun dostanete treba jeden nanogram zlata- tedy nepujde o zadne realne kryti, nybrz opet virtualni- „jako zlato“ (+ inflace).
           Jinak Rusko s Cinou se urcite domlouva, dle meho a jak jsem napsal vyse, vytvari spolu polstar pro pad petrodolaru. Ale ne z lasky, oba staty maji prilis mnoho dolarovych dluhopisu, ktere jen tak nemohou vyhodit z okna a ve dvou se to preci jen lepe tahne.
           A jeste- ty nejdulezitejsi podniky jsou napul americke (rusko-americke atd.), tezko se s petrodolarem zbavit i partnera, to se nejen nedela, ale je to hlavne vysoce rizikove (prodelecne az ke krachu).

          • vera

           Proč nedodělali CCCP, je asi jasné – ze stejného důvodu, proč teď nikdo najednou nezničí USA. Nikdo nechce rychlou, neřízenou krizi. Rozpad takových kolosů by byl jako rozpad Lybie, ale v daleko větším měřítku, si myslím. Kdo by to napravoval? Globální prediktor je dost chytrý, aby proces radši pozdržel.)
           Myslím že Usa teď není rozhodujícím činitelem, že teď je v pozici, vyžadující ochranu. Rozvážné východní země budou opatrné, není kam spěchat, vědí že pro stabilní výsledek je nutné balancovat a nikoho neurazit. Síla je na straně Číny – vize Jedné cesty. Velký odbyt, investice, nákupy pozemků, podniků zatím asi za eura nebo dolary, ale zisky už půjdou v juanech? Čína by byla proti sobě, kdyby nepracovala na zisku z každé investice. Juan už se v košíku MMF stal rovnocenným s dolarem – první krok. Další kroky – jednání po celém světě. Návštěva saúdského krále v Rusku, další jednání s Venezuelou, o Iránu nemluvě – kolik zemí OPECu je teď mírně nakloněno k Rusku a Číně? )

          • Ondřej

           Ale.kdepak Asfalte, žádný Swift ale MMF standardy drží Rusko pořád u US dolaru. Nakonec Rusové musejí dolar milovat jinak by nedělali tohle.

           https://www.w4t.cz/rusko-nakupuje-ve-velkem-statni-dluhopisy-usa-50301/

           A situace v Rusku? To co sami říkají ruské finanční instituce, pak žádný velký optimismus není rozhodně namístě.

           Poté, co v roce 2014 kolaps cen ropy na světových trzích a sankce spojené s krizí na Ukrajině tvrdě dopadly na ruskou ekonomiku, došlo k prudkému propadu rublu. Svého absolutního minima rubl dosáhl na počátku roku 2016, kdy se cena ropy obchodovala poblíž 26 USD za barel. Značné oslabení domácí měny se ruská centrální banka pokusila mírnit jejími nákupy především za americké dolary.

           Tyto intervence na forexu výrazně omezily devizový polštář, který má Centralnyj bank Rossijskoj Feděracii aktuálně k dispozici. Zatímco před pádem cen ropy držela centrální banka 150 miliard USD, v roce 2015 to bylo pouze 66,5 miliardy USD. Nyní, kdy díky dohodě OPEC a Ruska o omezení produkce došlo k částečnému zotavení cen ropy, si může ruská centrální banka dovolit obnovu svých devizových rezerv.

 11. vojtěch suk

  Izrael je suverénní stát s právem, které má každý jiný stát, vybrat si své hlavní město. Uznání této skutečnosti je nezbytnou podmínkou k dosažení míru.

  Před 70 lety Spojené státy za prezidenta Trumana uznaly Stát Izrael. Již tehdy Izrael učinil svým hlavním městem Jeruzalém – hlavní město židovského národa již od starověku. Dnes je Jeruzalém sídlem moderní izraelské vlády. Je domovem izraelského parlamentu, Knesetu, stejně jako izraelského nejvyššího soudu. Je sídlem oficiální rezidentem předsedy vlády a prezidenta. Je sídlem mnoha ministerstev.

  Po desetiletí se američtí prezidenti, ministři zahraničí a vojenští představitelé setkávali se svými izraelskými protějšky v Jeruzalémě, stejně jako já při své letošní návštěvě Izraele.

  Jeruzalém není jen srdcem tří velkých náboženství, ale je také srdcem jedné z nejúspěšnějších demokracií světa. Během posledních sedmi desetiletí izraelský lid vybudoval stát, kde židé, muslimové a křesťané, lidé všech vyznání mohou svobodně žít a praktikovat svoji víru podle svého svědomí a přesvědčení.

  Jeruzalém dnes je a musí zůstat místem, kde se židé modlí u Západní zdi, kde křesťané procházejí křížovou cestou a kde se muslimové modlí v mešitě al-Aksá.

  Během všech těchto let nicméně prezidenti, vystupující jménem Spojených států, odmítali oficiálně uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Ve skutečnosti jsme odmítali uznat jakékoliv izraelské hlavní město.

  Dnes ale konečně uznáváme to, co je zřejmé: že Jeruzalém je hlavním městem Izraele. Není to nic více ani nic méně, než uznání skutečnosti. Je to také správná věc. Je to něco, co bylo třeba udělat.

   • oh

    Tak jak to bude?
    „Udrží-li si Izrael obsazená území, bude muset zvolit mezi dvěma možnostmi: buď přestane být židovským státem, anebo už nebude demokratickým státem. Buď zajistí každému základní osobní a občanská práva – a v tomto případě se stane dvounárodním státem, v němž arabská většina bude moci určit jeho charakter -, anebo upře Palestincům základní práva a pak charakter státu určí duch jihoafrického „apartheidu“.
    https://www.lidovky.cz/izrael-proziva-jihoafricky-syndrom-dbs-/zpravy-svet.aspx?c=A080227_081719_ln_zahranici_nev

    • vittta

     Židé nevolí mezi apartheidem a demokracií, volí mezi životem a smrtí.
     Pokud se rozhodnou špatně, zmizí z dějin, jako by nikdy nebyli.

     • oh

      Židy už zkoušeli „zmizet“ z dějin všelijací pokustóni. Ani jednomu se to nepovedlo, bez ohledu na to, kolik krve byli při tom ochotni prolévat. A myslím si, pokud bude Izrael dál pokračovat stejným směrem, nakonec se mu může podařit muslimy spojit – proti sobě. A pak by to nebylo vůbec hezký. Ani trochu.

   • Asfalt

    No tak dobře, grasyku.
    Bylo, nebylo, za devatero horami a pěti řekami stál velký panelák s kancelářemi. Brusel se jmenoval. V Bruselu pobíhalo mnoho tajtrdlíků, kteří se pořád jen chtěli zavděčit králi v Americe a vlastní lid je vůbec nezajímal. Král v Americe byl ale přes všechna svá pěkná ulhaná slova zlý a pořád jen někde něco plenil, ničil a státy rozvracel. Když rozložil Afganistán, vtrhl do Iráku, vybombardoval Lybii, stvořil IS a poslal ho do Sýrie, nastal všude takový zmatek, že se přestaly stavět i přehrady a závlahy pro pole. Ubohý lid tak po americkém králi a jeho manýrech začal zužovat i nedostatek vody. Zlý americký král to ale svedl na teplé počasí a poslal tresen s ondrejem do Evropy, kde bydlel Budulínek.
    Když oba proradní slouhové zlého krále přišli za Budulínkem řekli mu:
    „Budulínku, Budulínku, otevři imigrantům vrátka, oni si jen jeden prstíček zchladí, napijí se a hned půjdou zas dál.“
    Dobrotivý Budulínek uvěřil ulhaným slouhům i tajtrdlíkům z Bruselu a vrátka otevřel. V Evropě si najednou chtěl každý chladit prstíček, až z toho bylo tak velké horko, že sám Budulínek dostal úpal a rozhodl se emigrovat do Kremlu, odkud vždy přicházel chladivý mráz, jak ví každý zdatný antikomunista. Když tajtrdlíci a zlý král viděli, jak se Budulínek chce zachránit a prchá na léčení za všehoschopným Putinem, vymysleli sice ruskou propagandu, ale tresni a odrejovi už nikdo nevěřil. Tresen si z té hanby dokonce musela změnit jméno na Babu Jagu a odstěhovat se do ústraní v zalesněné obci Perníková Chaloupka.
    Když pak lidé v Evropě viděli, jaké následky přináší věřit zlému králi a tajtrdlíkům, vykašlali se na ně, tajtrdlíky poslali za oceán v děravé loďce, jejich slouhy pracovat místo hloupého kecání a začali si vládnout sami. Království bez nadvlády zlého krále, jeho tajtrdlíků a pomatených slouhů konečně nazvali svobodou a demokracíí a od té doby všichni jedli, pili a žili šťastně a ještě šťastněji.

     • Kamil Mudra

      A Větva by dodal:
      „My tady nejsme kvůli EU. My jsme byli před EuroSajuzem, byli jsme před Sorosem a budeme i po něm. Projekt Evropského společenství je svatý projekt evropských národů, které si přály sjednotit se a moci mezi sebou svobodně cestovat, obchodovat a komunikovat. Tento projekt byl ukraden a je zneužíván proti evropským národům. Bude to chvíli trvat, protože my jsme trpěliví a věříme, že se situace může zlepšit. Ale pokud situace půjde špatným směrem, jako dnes jde, pak z Unie odejdeme. A je úplně jedno, jaké následky to bude mít. Pak bude lepší vypovědět smlouvu o Unii (tzv. Lisabonskou) bez vyjednávání a odejít okamžitě. Odešli jsme z Rakouska-Uherska, odešli jsme z východního bloku a odejdeme i z Evropské unie, pokud se dostaneme až k bodu zlomu a shodneme se na tom, že takhle to dál nejde. Máme na to právo, jsme svobodným národem a nikdo nám nebude diktovat, jestli na našem území budeme živit hotentoty nebo šikmooké. Chceš-li tu žít, nauč se jazyk, zvyky a přizpůsob se, ať jsi černý, modrý, nebo křivooký. Nám to nevadí. Ale pokud se ti to nelíbí, tak se seber a táhni. To je naše historická zkušenost.“
      Více zde:
      http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Chcijou-nam-na-hlavy-a-uz-se-ani-nepokouseji-predstirat-ze-je-to-dest-rika-Ladislav-Vetvicka-ke-kauze-Ortel-A-pravi-Odesli-jsme-z-Rakouska-i-vychodniho-bloku-odejdeme-z-EU-514305

    • tresen

     Tleskám, Asfalte. Minul jste se povoláním. Vaše vlohy vám dávaly šanci stát se dikobrazím humoristou. Dopustil jste se osudného omylu, když jste šel na práva.

  • vittta

   Malinko se to zvrtlo, chvílemi se zdá, že se paní Roithová zmýlila, ale naštěstí nejsou jen štvavé servery jako PL a zde paní Roithová uvádí malinký odklon od reality na pravou míru.

 12. Asfalt

  Přes tisíc let se vedly křížové výpravy, jejichž formálním cílem bylo dobytí Jeruzaléma. Trump místo křížové výpravy rovnou uspořádal prohlášení o dobytí. Je to blázen, idiot nebo ředitel zeměkoule?

 13. Pingback: Uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele odpálil Donald Trump geopolitickou „atomovou bombu“ | Outsider Media
 14. Pingback: Uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele odpálil Donald Trump geopolitickou „atomovou bombu“ – almanach.cz
 15. Pingback: Uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele odpálil Donald Trump geopolitickou „atomovou bombu“ – archiv2k
 16. Pingback: Uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele odpálil Donald Trump geopolitickou „atomovou bombu“ » Oral.sk - Porno Politika
  • vittta

   Jednou jsem viděl dokument, český, a takto to vypadalo v nárazníkových pásmech od 9 do 15.00 s přestávkou na oběd.
   Pak šli protestanti domů.
   Velitel izraelské hlídky kupodivu ochotně odpověděl na dotaz redaktora, jestli je to blbnutí pořád baví.
   Prý ne, ale když to baví Palestinskou omladinu, musí tam pakatět i oni.
   Já bych z toho nedělal drama, Grasyku, vždyť to tam dělají celé dekády, a kdyby Trump neuznal Jeruzalém hlavním městem, našli by si jiný důvod.
   My se jim třeba divíme, co je tak baví na pálení pneumatik a házení šutrů na vojáky, kteří je za odměnu dusí slzákem a trefují gumovými projektily, oni třeba zase žasnou, proč my rozbíjíme výlohy na kde jakém zasedání MMF a těhle všelijakých pičusů.
   Nevědí, že většina Evropanů na tyhle akce z vysoka sere a extremisté jim lezou v nejlepším případě krkem.
   Třeba i Palestinci na to serou, až na pár nudících se volů, ale to zase nevíme my.

   • grasyk

    Jsou „dokumenty“ a dokumenty. I ti „náhodní chodci“, kterých se ptá ČT NÁHODNĚ na ulici bývají pečlivě vybraní jednotlivci, naučení, co mají říct.
    Proč asi Amíci uvažují, jestli se vůbec účastnit olympiády? Náhodička.

    • vittta

     Svět se dá vnímat různě, třeba vidět náhodně vybrané jedince, když se mi výsledek nehodí.
     Tohle konkrétně natáčel nějaký štáb v Izraeli a tyhle záběry byly notoricky známé, a jediní, koho se ptali, byli vojáci, a ty svým způsobem znali, protože od nich museli mít povolení tam natáčet.
     Také to ale mohlo být tak, že se vůbec v Izraeli nenatáčelo, ale celá repotráž vznikla na Barrandově, protože neexistuje žádný stát Izrael a dokonce ani blízký východ.
     Američané třeba také ani neuvažují o Olympiádě, kdo to vlastně ví?
     Lidem se lecos ošemetného překládá k oblbnutí, a lidé tomu vesměs věří proto, že to kopíruje jejich politický názor.
     Příznivci migrace například MUSÍ být lidé, co mají potíže se svou identitou, mají pocity viny, nenávidí bílou rasu a jsou silně submisivní.
     Jak si jinak vysvětlit to, že přijímají naprosto nesmyslné argumenty a dokonce když se ukáže, že jsou vylhané, tak věří dalším argumentům, a zase se ukáže, že jsou vylhané a oni stejně nepřestanou věřit podstatě, tedy že je třeba přijmout migranty, pomoci jim a též věří, že tito migranti se nám přizpůsobí.
     A přeci vědí, že jinde se nepřizpůsobili, právě naopak, a vědí též, že to nejsou žádní lékaři ani inženýři, ba dokonce i vědí, že neutíkají ani před válkou, ani před pronásledováním, a dokonce i vědí, že není a nebude žádný limit, jakkoliv se mluví o pár tisících, ale že jakmile povolíme, pošlou nám jich sem nakonec v průběhu let milion a ti budou žít na úkor nás, protože pro ně není ani práce, ani bydlení, vůbec nic.
     A úplně nejzajímavější je to, že jim toto všechno mainstream normálně předkládá, a vlastně nic netají, a přeci tomu tito lidé budou věřit, že musí živit a šatit nějaké vyžírky, kteří je ve své většině za odměnu nenávidí, či jimi minimálně pohrdají.
     Stejně jako ti, co nenávidí Židy a mají je za vládce světa, i když Židé mají jen nepatrný stát Izrael a jejich vojáci nepáchají ani zlomek špatných skutků, jak armády jiné a neokupují ani zlomek toho, co jiné země, o kterých ale nikdo neví, co jim vlastně kdy patřilo, protože jejich probémy se sousedy jsou staré jak lidsvo samo.
     A bohatství Židů je nepatrné v porovnání s bohatstvím světa a nic z toho nemají, než posraný státeček Izrael, jehož vojsko a podplácení spojenců stojí obrovské částky, aby tento státeček nebyl smeten vlnou nenávisti a holocaustu těmi, jež se staví oběťmi Židů.

      • vittta

       No bodejť, kdo by jim dodával ty tanky a děla, když už se tady nevyrábějí?
       Přece Havel propagoval zavření Československých zbrojovek kvůli humanitě, a vyspělejší země, hlavně západní a severské, žádné odporné zbraně nevyrábějí, páč jsou v humanitě o hodně dál jak my!

 17. Michal

  Ten hlupák Trump ukázal, že mu jsou úplně fuk zájmy křest´anů a Arabů a jediné, o co mu jde, jsou zájmy Židů, to je jako náš Zeman, ten už kope jen za tyto Židy u nás.

  • pacifista

   Jak už píšu výše, bez židů se v Americe nic nepohne. Trump určitě není hlupák. Aby byl zvolen, musel být někým vyslán a podporován, sám za sebe tam určitě není a hlupáka by tam přece neposlali. Je to jen zástupce těch, za které byl zvolen a jim je také odpovědný. Nemůže si dělat co chce.

  • vittta

   Skvělá řeč, vás je si třeba jako diskuzního oponenta vážit.
   Jste velkým přínosem každé diskuze, svými názory oslovujete slušné a kultivované, a tvrdě tepete do neslušných a sprostých!

  • pacifista

   Podle mého, kdyby nebyl stát Izrael vytvořen tam kde je, měla by Evropa a nejen ona velké potíže s muslimskou komunitou, která je silná právě v těchto místech. Je to takzvaná politika „zadržování“. Může se nám to líbit či ne, můžeme fandit tomu či onomu, ale Izrael je tou hrází, tím četníkem, tou prodlouženou rukou USA. která brání rozvoji a mohutnění muslimských států. Z čistě lidského hlediska je to sprosté, ale z hlediska zájmů euroatlantických je to jinak. Co si pak vybrat? Toť otázka.

   • vittta

    No jistě, je to poučení z historie.
    Islám byl největší agresí v dějinách lidstva, a jen průmyslové revoluce ho zastavila.
    Židé, kteří byli hubeni po milionech, vytvořili svůj stát tam, kde byl počátek jejich státnosti, čímž se do značné míry legitimizoval.
    Mají také tu výhodu, že budou bojovat jako lvi, protože jinak budou vyhubeni, což je jejich historická zkušenost.
    Jen blázen by si vybral velkou válku s mocnou islámskou civilizací, ke které by v budoucnu určitě došlo, protože islám je stejně agresivní, jak býval.
    Proto je pro nás, jako Evropany, výhodné, aby islám moc nesílil, a raději překousneme hegemona USA, než mít hegemona v Arabech a obrovské islámské říši.
    Jakkoliv jsou malé války nechutné a nepříjemné, jsou výhodnější, jak válka velká, a to i pro lidstvo jako takové.
    Ideální stav je, aby pokud možno bojovali mezi sebou, a je tedy třeba dodat jim zbraně a poštvat je mezi sebou, což je naprosto klasická státnická moudrost.
    Rozděl a panuj.
    Nám to tak dneska nepřipadá, protože máme obrovský dostatek, a tak máme dojem, že můžeme donekonečna živit ty, co ho nemají, jinými slovy, svého dostatku si nevážíme.
    Dokud bude existovat silný Izrael, žádná vojenská akce- jakkoliv se dneska může zdát nemožná- proti Evropě proběhnout nemůže.
    Nezdá se to, ale silný Izrael je jednou z velkých pojistek naší civilizace!

  • vittta

   Prosimvás….Rusové zase používají kazetové bomby a Asad sarin na syrské děti….nebo ne?
   Ani se mi nechce hledat zdrojové články…
   Váš odkaz ovšem je poněkud málo razantní, není tam počet upálených žen a dětí, jak je obvyklé v těchto případech.
   Rád bych ale upozornil, že armády používají JAKÉKOLIV bojové prostředky, které mají k dispozici na dosažení svých cílů, a to tím jistěji, čím zaostalejší ta armáda je.
   Jenže tohle vy nevíte, vy jenom víte, že střílení je fuj, a zbraně jsou fuj,a izraelská armáda je fuj, stejně jako armáda americká.
   Jiné armády možná fuj nejsou, ale o nich se nezmiňujete.
   Této vlastnosti degenerovaných Evropanů (všimněte si, že píše Evropanů, a ne Čechů, či třeba Francouzů, je to proto, že Čech či Francouz ve své podstatě degenerovaný nebývá, protože si uvědomuje svou identitu, zatímco přihláška k nicneříkajícímu evropanství už sama o sobě degenerační je) si všimli radikální islamisté a všemožní afričtí vyděrači, takže invaze provádějí zásadně beze zbraní, a škemrání o naše peníze též, potřebují je na jídlo a léky, jak každý ví, co už každý neví, že si za ně koupí pušky, náboje a otroky.
   Mno…
   A izraelská armáda používá- v kontextu toho, co má k dispozici- sakra málo bojových prostředků.
   Jenže vy budete prostestovat, i kdyby vojáci udělali silvestrovský ohňostroj, stejně jako Jandové prostestují, když si ruský poddůstojník jede UAZem koupit ve Vladivostoku svačinu.
   A koho si ještě vážím….
   Já jsem někde psal, že si vás vážím?
   Psal jsem, co já vím, že je třeba si vás vážit, ale já, jako hulvát si vás nevážím ani trochu, to jiní si vás vás tady považují.
   Na konkrétní dotaz, koho si tady ještě vážím, odpovím po vašem.
   “ A koho si vážíte vy?“

 18. Saul

  Nepodcenujte se.
  Vy nejste obycejny hulvat,vy jste hrdy hulvat.
  To je jeste o level vys.

  „Rád bych ale upozornil, že armády používají JAKÉKOLIV bojové prostředky, které mají k dispozici na dosažení svých cílů, a to tím jistěji, čím zaostalejší ta armáda je.
  Jenže tohle vy nevíte, “
  Co ja,to nevedel ani Wehrmacht.
  Vy jste narodil v nespravne dobe a ted se citite v podstate opravnene nedoceneny.
  Kdybyste poradil tomu panovi s malym knirkem,aby zamoril anglicka mesta bojovymi plyny,tak tam nemusel vycerpavat sve sily a dost mozna by byl na vychodni fronte vyrazne uspesnejsi.
  Proste jste rodily strateg,to je znat z vetsiny vasich komentaru.
  Ale je mi lito,na uctu k vam to z me strany jeste stale neni dost.
  Musite se vic snazit a vice domyslet sve strategicke uvahy.
  Vcetne tech politickych,tam mate obzvlaste vyrazne mezery.
  Tak hodne stesti.

  • vittta

   Úcta od vás by byla pro mě hrubá urážka.
   No a nyní k vašemu textu.
   Takže tam máme osobní útok, jsem hrdý hulvát, což je podle vás o level výš jak obyčejný hulvát.
   Pak mě citujete a mé názory ohledně činnosti armád,konkrétně zaostalejších armád, hnedle cpete k německému Wehrmachtu a neopomínáte zmínit pána s knírkem, abyste naznačil, kam se vlastně hlásím, protože kdo podporuje Izrael, jistě podporuje i Wehrmacht a Hitlera, což mi přijde poněkud nelogické.
   Wehrmacht ale chemické zbraně nepoužil, no, Wehrmacht byla asi už armáda vyspělá, proč tyto látky nepoužil se přesně neví, v časech bombardování anglických měst to byl nepochybně důvod veskrze politický, použití těchto zbraní by Němcům sebralo jakoukoliv popularitu, kterou tehdy měli, ke konci války ale už neměli žádnou, takže ani já nedovedu vysvětlit, proč tyto prostředky nepoužili, když Hitler stejně nařídil Německo zničit, takže mu teoreticky už o nic nešlo, ale kdo ví, třeba se nezastřelil, a použití těchto prostředků by mu sebralo možnost přijetí v nějaké zemi…ale to je jen hypotéza.
   Není ani vyloučeno, že chtěl do budoucna mít k falšování historie Wehrmacht a Německo čistější, třeba se ještě dočkáme pozitivního hodnocení Německa v letech 1939-45, především pak 1941-45, však k tomu není daleko.
   Vy stratég nejste žádný, váš pohled na svět, aplikovaný do praxe, zatím moc úspěchů nepřináší, a kromě keců o humanitě a lásce k bližnímu, ve vašem případě propagovaný především nálepkováním oponentů tohoto pohledu, má poněkud neblahé důsledky.
   Svět není ani humánní, ani mírový, a to se tak snažíte.
   Marně integrujete všemožné nepřizpůsobilce do společnosti, marně pozitivně diskriminujete, svět se prostě ne a ne zlepšit.
   Též váš odpor ke zbraním úspěchy nepřináší, kriminální a extremistické živly je mají, a nic nepomáhá, že v mnoha zemích je zakázán i otevírací nůž nebo šroubovák.
   Nevedete si dobře, snad je to tím, že lidé jako já se chtějí případně bránit, což je sám o sobě vlastně útok a agrese, protože obrana vlasti je agrese proti humanitě a demokracii.

   • Saul

    „Takže tam máme osobní útok, jsem hrdý hulvát, což je podle vás o level výš jak obyčejný hulvát.“
    Ale kdepak,to jste mne spatne pochopil.
    To nebyl utok,to byl kompliment.
    Mozna si to uz neuvedomujete,ale za hulvata jste se ve vasem vlastnim prispevku,na ktery jsem reagoval,oznacil vy sam.
    To by obycejny hulvat neudelal,takze jsem se pokusil v tom,potazmo ve vas, najit neco vyjimecneho.
    No nic,nepovedlo se,tak pro priste se osobnich utoku vyvaruji a budete pro mne jen hulvatem.
    Rozbor o nepouziti chemickych latek nacisty se vam vcelku podaril a jiste jste si pri nem uvedomil nesmyslnost sveho tvrzeni,ktere jsem citoval.
    Ale co napsat k tomu zbytku vaseho komentu?
    Dusledne jsem se snazil svuj postoj k migraci a dalsim vami zminovanych tematum ukryvat,ale tady priznavam svoji drtivou porazku.
    Jako skvely psycholog jste mne bdele odhalil a ted mi uz nezbyva nez doznat sve souziti s 10 afganskymi uprchliky ve spolecne domacnosti a praci v Sorosovem financovane neziskovce.
    Ten Soros,to je Arab a muslim, vite?

     • vittta

      Soros je Žid, jestli je k tomu i žid, to nevím.
      Měl bych si tedy dávat na Židy pozor především já, a naopak vy byste je měl hýčkat, protože právě Soros platí váš politický, humánní styl.

    • vittta

     On může být problém i v tom, že chemická svinstva měli i protivníci Wehrmachtu.
     Pak ovšem může být použití poněkud…..problematické, protože zkušení vojáci by chyběli více Wehrmachtu, než třeba Američanům, kteří jich mohli nalodit statisíce už vycvičených, a Rusové svým stylem boje nějakého toho vojáka oželeli.
     Zaměřil bych se tedy na úvod použití nějakých bojových prostředků v této diskuzi.
     On to je tedy spíše můj monolog a vaše zpochybňování mých kompetencí něco psát.
     Až na jednu vyjimku, a to je video z použití fosforu izraelskými vojáky, co jste dal- bez jakéhokoliv vysvětlení- vy.
     To mělo asi dokázat zlotřilost právě izraelské armády, která používá zakázaných prostředků, nehledíc na mezinárodní dohody, které jiné armády striktně dodržují, vyjma té ruské, samozřejmě.
     Použil jsem argument, že tím spíše použije armáda veškerých prostředků, čím je zaostalejší.
     Zaostalá armáda vesměs nevlastní žádné převratné novinky, takže použije, co k dispozici má.
     Samozřejmě, lze namítnout, proč tedy zaostalá armáda bojuje, když nemá patřičných prostředků, inu, on její soupeř buď ty prostředky také nemá, nebo nemá ani ty, co ona armáda má, nebo je soupeř nemůže z různých důvodů použít.
     Jak třeba použít těžkou vyspelou techniku na boj ve vlastním městě, třeba…v Evropě?
     K zabití statisíců ovšem v pohodě stačí i málo, jak bylo dobře vidět na masovém nasazení mačet v konfliktu Tutsiů a Hutuů.
     Problém tedy evidentně nespočívá v tom, jaké prostředky se nasadí, ale jak se nasadí.
     I obyčejný náklaďák může být zbraní smrtící, jak ukázali džihádisté, bojující za svaté myšlenky islámu.
     Né že by islamisté třeba ve Francii neměli lepší zbraně, ale postřílet tolik lidí ze samopalů, či výbušninami, nemá ten správný psychologický efekt, protože si plno lidí řekne, že nemít ty samopaly, či výbuniny, tak se nic nestalo, což se u náklaďáku říci nedá, resp. sice dá, ale vyzní to poněkud rozpačitě.
     Izraelci použili fosforu pro zadýmení prostoru, jak je uvedeno, a dá se v pohodě předpokládat, že kdyby chtěli vermomocí zabíjet civilisty, mohli použít daleko výkonnějších zbraní- mají je.
     Naopak takoví Palestinci používají prosti Izraeli ne právě dobrých raket, které pálí- vale- nevale, kamsi do města, a to s cílem zabít co nejvíce lidí, což tedy v tom smyslu není vojenské použití.
     Jistě můžete namítnout, že Palestické bojůvky nejsou armádou v tom slova smyslu, ale to jsou jen marné řeči, protože ať už jsou, nebo ne, prostě bojují.
     A pak mi povídejte o izraelské armádě…
     Pche….

 19. vittta

  A v islámském světě to vře.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Na-Blizkem-vychode-to-kvuli-Trumpovi-vre-Dva-Palestinci-mrtvi-izraelske-letectvo-v-akci-515628
  V článku k dispozici video, kde masově demonstrují tisíce lidí, no,někde stovky, jinde tisíce, moc jich ale není, snad kamery ze skromnosti nezabírají ten největší dav.
  Demonstranté mírově mávají puškami, dojemné jsou zejmény ty dvě dívky v Jemenu, co tak dobře rozumí problematice Jeruzaléma, že jsou hotové- se zbraní v ruce- i zemřít.
  Dlužno dodat, že ozbrojené obyvatelstvo je v tomto případě vysoce demokratické, v opak ozbrojeným občanům např. v ČR, kde to pro změnu je pseudovlasteneské, extremistické a nedemokratické.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s