Tři citáty

Zase jsme všichni goebbelsovci, což je totéž, jako antisemité – zvednout hlas proti genocidě, kterou stát Izrael provádí na Palestincích již šedesát let je goebbelsismus – všichni lžou, Arabové lžou, když jim onen Izrael srovnává vesnice a města se zemí, český tisk lže, já lžu, OSN lže, Červený kříž lže, Frankfurter Allgemeine lže, New York Times lže, fotografie Reuters lžou, všichni lžou, všichni jsme goebbelsovci a antisemité, protože nechceme souhlasit se sionisticko-izraelským vražděním…

JAK LZE ŽÍT S NĚKÝM, KOHO SYSTEMATICKY A BEZ SKRUPULÍ PO ŠEDESÁT LET VRAŽDÍTE? Jistě, že nelze. Nebo si opravdu myslíte v koutku své humanistické duše, že všechny ty Palestince opravdu povraždíte, vyženete, či si je dokonale podmaníte tak, aby vám pokorně vyváželi popelnice a pucovali boty, docela stejně, jako Indové svým britským sáhibům?

Stát Izrael je laboratoří, v níž se zřetelně ukazuje chování konkrétního společenství, které se ocitlo zahnané do kouta a v pasti svého vlastního jednání, a to nikoliv chování nějak nemorálního, nýbrž sebedestruktivně stupidního a tedy šíleného. Jak by řekl pan Hegel – civilizace bez reflexe je mrtvá civilizace.

Reklamy

453 comments

 1. astraustralia

  Neodbocuji, jen uvadim priklad ze jiny pohled nemusi byt jen na politiky ci situaci v Evrope,
  jiny pohled muze byt dnes temer na FSECHNO :-)
  Treba ze podle nejnovejsiho pohledu
  Santa Claus je buzerant!
  VIDEO Tato dětská kniha se vážně prodává: Santa Claus je černý gay a má manžela bělocha.
  Konecne korektnost dovedena do spravneho rozmeru :-)
  Agentura Hate Free představila novou knížku. Na pultech ochodů si zájemci mohou prohlédnout Santova manžela. Slyšíte dobře.
  V knížce se dočtete, že Santa Claus je ve skutečnosti homosexuál černé barvy pleti a má manžela Clause, který je běloch.
  Zatímco jeden rozváží dárky, druhý v tu chvíli odpočívá doma u krbu a popíjí kakao.

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Tato-detska-kniha-se-vazne-prodava-Santa-Claus-je-cerny-gay-a-ma-manzela-belocha-Libaji-se-piji-kakao-A-jsou-svoji-516385

   • Kamil Mudra

    Ještě že je Ježíš podezříván z poměru s Máří Magdalenou. Snad ho to ještě aspoň na čas ochrání před tím „správným zařazením“.

    • Kamil Mudra

     Ještě bych dodal že takovéhle manipulace jsou typickou ukázkou toho čím dokáží LGBT nasrat i člověka který by byl jinak ochoten angažovat se za jejich práva. Což platí i pro přehánění sluníčkářů. Prostě – čeho je moc toho je příliš. :-(

 2. astraustralia

  Tresni jeste jaka mura je pro Vas Topolanek?
  Podle rozhovoru zadny eurohujer.

  Pak se ještě jednou vyjádřil k migrační krizi. „Rozumím tomu, jak vystupuje Andrej Babiš v Bruselu, a v zásadě mu fandím. V tomto bych mu chtěl být dobrým partnerem, budu-li zvolen prezidentem. Pokud nám tu budou vznikat no-go zóny, kde by právo šaría platilo víc než naše právo, tak budeme mít velký problém,“ varoval Topolánek.
  Pokud se nepodaří ochránit hranice celé EU, tak se budeme muset starat sami o své bezpečí. „Ten Schengen je v podstatě mrtvý, a to říkám jako člověk, který tuto zemi do Schengenu přivedl,“ připomněl Topolánek.

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bohatym-beru-na-chudy-seru-recitoval-Topolanek-z-tvorby-sveho-syna-A-pak-to-u-Soukupa-rozbalil-jeste-vice-516344

  • tresen

   Topolánek by se pro mě stal noční můrou jen tehdy, kdyby postoupil do druhého kola prezidentské volby. Jinak mě nezajímá, čím se snaží nalapat voliče, jeho vliv je prakticky nulový.
   Pro mě je nepřijatelný hlavně kvůli své dalíkovské minulosti. Jako prezident by velmi pravděpodobně mluvil jinak než dnes, ale k tomu příležitost nedostane.

 3. vittta

  Tohle je klasika.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Fasisty-tu-nechceme-Ulicka-hanby-pro-ucastniky-konference-Dorazili-Peszynski-Stetina-Hayato-Okamura-a-spousta-dalsich-ktere-dobre-znate-Kostlan-z-Romea-napadl-reportera-PL-516567
  Největší pecka je tahle pasáž:
  „……………..si s sebou aktivisté nesli také vlajku EU a ukrajinskou vlajku a provolávali hesla jako „Společně proti fašismu“.“
  Tak tady je to jasné, ukrajinská vlajka sama o sobě boj proti fašismu symbolizuje.
  Slovo „fašismus“ neomylně dostihlo slovo „demokracie“.
  Všichni ho říkají, ale nikdo netuší, co to znamená.

  • hans

   Je přece úplně jasné, že od té doby, co Ukrajina oficiálně udělila nacistovi Stěpanu Banderovi své nejvyšší vyznamenání a titul Hrdina Ukrajiny, a co se stoupenci a obdivovatelé dotyčného dostali k vládě, tak se ukrajinskou vlajku pyšní každý správný Evropan.

   Ondřej samozřejmě na demonstrace kromě ukrajinské nosí také vlajku banderovskou, černočervenou. A znaky některé z divizí SS. Jako správný evropský liberál.

   • vittta

    Ale to je do očí bijící!
    A stejně si toho tihle blbečci nevšímají.
    To je náboženství, jezuité také viděli ďábla všude.
    Bojují se skutečnými nacisty proti nacismu, tomu jejich, vysněnému.
    Věřící s pomocí ďábla zabíjejí svého Boha!

 4. tresen

  Ještě poznámka k debatě o Holanďanech:
  Stávka v roce 41 není jediný doklad solidarity většinové nizozemské společnosti s Židy. Když byli Židé donuceni označovat se žlutou hvězdou, mnozí Holanďané ji na protest proti tomuto ponížení začali nosit taky.
  Víte o nějakém podobném případu z jiné okupované země?

  • Hamilbar

   Treseni, čistě informativně, kolik je to „mnozí“? Alespoň přibližně, zhruba, cca. Dvacet? Dvacet tisíc?

   Jenom pro vaší informaci, divize je vojenská jednotka čítající zhruba dvacet tisíc mužů (omlouvám se za ten genderově nekorektní slovník, ale tehdy to tak skutečně bylo). A tento, v té době zhruba deseti milionový, národ vyslal do boje dvě elitní divize dobrovolníků.

   SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Division Nederland
   SS-Freiwilligen-Grenadier-Division Landstorm Nederland

   Fakt přátelství a vstřícnost.

   • tresen

    Podle mého zdroje jich byly stovky.
    Když si vzpomenu, jak se například Peroutka přeopatrně snažil ještě za druhé republiky, v éře prudce zesílených antisemitských projevů, probudit ve svých spoluobčanech špetku solidarity alespoň s česky mluvícími Židy, je zřejmé, že kdo by se pokusil o výrazný protest proti jejich ponižování za okupace, působil by jako bílá vrána.
    Jinak se sluší připomenout, že kolaborantů a udavačů se našlo dost v každé nacisty okupované zemi, a že německých útočných tažení se po boku wehrmachtu účastnily jednotky mnohých evropských národů. Namátkou slovenská polní armáda Bernolák hned v prvních dnech války.

    • Hamilbar

     Takže stovky říkáte, pardon, píšete. Já vám věřím treseni. Určitě máte pro neuvedení vašeho zdroje důvod a já nemám důvod vám nevěřit. Ovšem jak to už v našich diskusích bývá, „já o koze a vy o voze“. Přesněji já o Holandsku, což je původní téma našeho rozhovoru, a vy o Peroutkovi a slovenské armádě.

     Takže Peroutka. Peroutka si přeci nepřišil žlutou davidovu hvězdu jako „mnozí Holanďané“. Jak správně píšete: „přeopatrně se snažil“. Ale co to má společného s Holandskem?

     A pak ještě slovenská armáda. Povšimněte si prosím drobného rozdílu. Slovenská armáda byla budována na základě brané povinosti, což za válečného stavu znamená: Nepůjdeš bojovat, půjdeš ke zdi! Navíc Slováci dezertovali v takových počtech, že slovenské divize byly brzy staženy na týlové práce.

     Zhruba čtyřicet tisíc příslušníků dvou holanských divizí SS byli dobrovolníci. Specielně pro vás treseni to ještě jednou zopakuji, byli to dobrovolníci. Muži ochotní položit svůj život v boji proti „židovsko-bolševickému“ nebezpečí. Mnozí ho také položili.
     Vy v tom nevidíte žádný rozdíl? Kde se vzalo těchto čtyřicet tisíc šmejdů/statečných/pomýlených, vyberte dle svého uvážení, v „přátelském a vstřícném národě“? Zatímco například Češi a Slováci nevyprodukovali ani jednu divizi SS. Většinová nálada Holanďanů byla zřejmě spíše proněmecká než prožidovská.

     Ovšem jestli chcete napsat ještě něco o Peroutkovi a svých zdrojích klidně pište.

     • tresen

      Co má Peroutka společného s Holandskem?
      To je mi otázka. Proč by měl mít?
      Jeho psaní pouze ilustruje atmosféru na území očesané republiky, nic víc. Atmosféry, která se po zabrání zbytku země ještě zhoršila a nebyl tu tudíž nikdo, kdo by se chtěl předvést jako filosemita.
      Že nevznikla česká jednotka SS? Nic překvapivého. Ne že by zkraje války nebyli domácí zájemci. Zájem nebyl na německé straně. Hitler to nechtěl. A když pak Němcům teklo do bot, hlupáků, co zareagovali na nábor, když už byl výsledek války jasný, bylo jen pár.

      • vittta

       Zkuste mi to nějak odkázat, o této epizodě protektorátu nic nevím.
       Tedy o zájmu Čechů o vstup do jednotek SS.

      • Janika

       Vy jste neuvěřitelná, tresen. Řeč byla přece o Holandsku, to to s tím má společného, Vám došly argumenty, tak jste to přehrála úplně jinam. Říkali, že to máte ve zvyku, no jo, počítá se s tím u Vás, ale přesto takhle natvrdo to mít černé na bílém, to člověka zaskočí :-/.

       • vittta

        No počkej, neuvěřitelný jsem tady já!
        Protože jsem vlastně zmínkou o československých vojácích Saula obvinil, že chodí zneucťovat hroby československých vojáků!

       • tresen

        Nerozumím, Janiko.
        Ve všech příspěvcích jsem přece jenom reagovala na jiné diskutéry, sama jsem debatu od Holandska nikam neodváděla a nechápu, proč si myslíte, že mi došly argumenty.
        Debatu od tématu, tj. od momentu, kdy jsem napsala, že zájmem Čechů je žít spíš jako Holanďani než jako Bělorusové a řekla jsem taky, proč si to myslím, odvedl Hamilbar do vedlejšího řečiště svou difamací o chování Holanďanů vůči Židům v době německé okupace. Podobné nespravedlivě paušalizující soudy jsou velmi unfair. Proto jsem se pokusila ukázat jeho tvrzení jako neobjektivní, protože mnozí Holanďani naopak na zacházení se Židy reagovali způsobem, ke kterému v jiných okupovaných zemích nenašel nikdo odvahu, zatímco kolaborantů a antisemitů bylo všude dost.
        A to je jádro celé té odbočky od dnešního Holandska a jeho obyvatel. Klidně se mu můžeme věnovat dál, já budu jen ráda.

        • vittta

         To píšete fakt hezky.
         Takže konečně konkrétní matematika v rázné argumentaci.
         Takže Holanďané, kteří našli odvahu reagovat na zacházení se Židy byli „mnozí“.
         A v jiných okupovaných zemích podobnou odvahu nenašel „nikdo“.
         Při čemž zároveň bylo kolaborantů a antisemitů „všude dost“.
         Ono to nejde moc paušalizovat, jiná situace byla v Holandsku, jiná třeba v Norsku, jiná ve Vichy, jiná v okupované Francii, jiná v protektorátu, a to ještě byla ta situace jiná v r.1940-41-42-43-44-45.
         Někde je třeba i 77 zájemců o členství v SS fakt hodně…

         • tresen

          Už jsem se k tomu nechtěla vracet, ale když vám vyhovují čísla, pak tu mám nějaká:
          Podle historiků se Holanďanům podařilo zachránit nejméně 25 tisíc Židů před transporty do vyhlazovacích táborů tím, že je skrývali. Někteří hovoří až o 40 000 zachráněných.
          Výchozí situace se od protektorátní příliš nelišila.

          • vittta

           Co chcete říci přesně tou poslední větou?
           A ty argumenty…“podle historiků“ (kterých a na jakých podkledech?) nejméně 25 000, někteří hovoří až o 40 000…
           Ale jo, tak zachránili třeba 50 000 Židů, že je skrývali, a co má jako být?
           Jsou nějak lepší jak jiní, nebo dokonce lepší jak my, protože my jsme jich zachránili jen pár tisíc, a navíc jsme měli tábor v Letech…
           Co to je sakra za kecy?

          • Hamilbar

           Vittto tresen vám nelže. Jenom, jak je jejím dobrým zvykem, opomíjí takovou drobnost.

           Následující difamace je převzata odtud:

           V průběhu druhé světové války bylo zavvražděno 75 – 80 procent holandských židů, což je nejvyšší procento v celé západní Evropě.

           Jestliže v Holansku žilo v roce 1940 přibližně 150 000 židů, včetně zhruba 25 000 německých židů kteří utekli z Německa, pak v poválečném sčítání lidu v roce 1947 jich bylo napočítáno 15 000.

           Pro srovnání, sousední Belgie přišla o 40 procent svých židů, Francie o 25 procent.

          • embecko

           Tak tam byly velke majetky…a prilezitost zmocnit se jich, to si stari poctari nenechali ujit. Vemte jed na to, ze tahle situace nemela rasovy podtext, To samozrejme neni omluva, nybrz spise konfrontace s idealy 89. roku, kdy si chteli vsichni zit jako ti na Zapade, aniz by vedeli, jakou cenu za svuj standard museli tamejsi platit. Cena zapadniho standardu je ceskou spolecnosti dodnes nepochopena a neprijata.

          • vittta

           Já vím, Hamilbare.
           Třešeň není prolhaná v tom slova smyslu.
           Ona si jen neumí dát události do kontextů a též zásadně vynechává údaje, které jí jsou nepříjemná, ale nevynechává je proto, že by je chtěla nějak tajit, prostě jí to nesedí, a tak je nechce „slyšet“.
           To je chování řádové sestry, co žije celý život v klášteře s jedním jediným názorem.
           Takže když je řeš o Švédsku a NO-GO zónách, tak tam žádné nejsou, protože tam ona kdesi byla a také to jedna paní povídala.
           Neviděla by tu NO-GO zónu, ani kdyby byla vedle v ulici, a kdyby jí někdo přepadl, ani tak by existenci No-Go zón nepřipustila.
           U Holanďanů prostě vidí jejich skvělé vlastnosti, které jistě i leckdy mají, stejně jako kdokoliv jiný.
           Tady si ale myslím, že ty holandské vlastnosti vidí spíše v kontextu Čechů a našich špatných vlastností, prostě jsou Holanďané lepší jak my, protože si jich 100 nasadilo židovskou hvězdu, aniž by jí došlo, že kdyby proti nim Němci zasáhli, pár jich postřelili a zbytek poslali do koncentráků (jak se to stalo u nás 17.11.1939), tak už si jí nenašije nikdy nikdo.
           Nechci vypadat jako paranoik, ale to je výsledek antičeské indoktrinace, trvající už od r.1939..
           Tihle lidé vidí úplně cokoliv dobrého na ostatních, na vlastních nevidí dobrého nic, je to něco jako náboženství, resp. to podle mě nějak dráždí stejná mozková centra jako hluboká víra v Boha.

        • Hamilbar

         Abychom se dál zbytečně netrápili treseni. Rozporoval jsem vaši tezi, že Holanďané „mají oprávněný pocit, že si mohou dovolit domácí pohodu a přátelství a vstřícnost k jiným“. Na příkladu jak jsou Holanďané přátelští a vstřícní když doopravdy o něco jde. Je li pro vás „mnozí“ (několik set) argument (docela by mě zajímalo jak to emeritní /tehdy ještě činný/ šéf katedry historie na univerzitě v Groningenu počítal) a dvě divize SS jsou difamací pak myslím, že další povídání nemá smysl. Jak praví klasik, je to marný, je to marný, je to marný.

         • tresen

          Několik set je podle mne víc než nula.
          Zrovna tak desítky tisíc ukrývaných je podle mne docela slušný argument, zvlášť ve srovnání se zeměmi, kde bylo obvyklejší schovat židovský majetek, ne lidi.
          Rozdíly v činnosti okupačních úřadů při registraci, shromažďování a deportaci Židů /u nás Zentralamt für die Regelung der Judenfrage/ spadají plně na vrub Němců /například rozdílná praxe v severní a jižní okupační zóně ve Francii/, zatímco počty lidí, kteří této aktivitě unikli, je nutno přičíst domácímu odboji a vstřícnosti civilního obyvatelstva ochotného Židy ukrývat.

          • Kamil Mudra

           „Rozdíly v činnosti okupačních úřadů při registraci, shromažďování a deportaci Židů /u nás Zentralamt für die Regelung der Judenfrage/ spadají plně na vrub Němců“
           Němci to měli v Holandsku snadné díky pečlivosti místní byrokracie. Radnice v Amsterodamu měla už od r. 1851 zavedený civilní rejstřík který u každého evidoval jméno, datum narození, adresu, předchozí adresu, stav (svobodný/ženatý/ovdovělý), rodiče, u zesnulých pak datum úmrtí a bohužel v něm byla u každého také kolonka „náboženství“. I občanské průkazy byly velmi špatně padělatelné. A tak když Němci v jednačtyřicátém zavedli povinnou registraci židů měli nač navázat a židé neměli šanci se jí vyhnout.

          • Kamil Mudra

           „…počty lidí, kteří této aktivitě unikli, je nutno přičíst domácímu odboji a vstřícnosti civilního obyvatelstva ochotného Židy ukrývat.“
           No a nemyslíte, třešni, že by v rámci spravedlivé rozvahy bylo na místě, položit na „druhou misku“ také ty obyvatele co byli ochotni ukryté židy udávat? Nezapomeňte že po válce bylo v Holandsku odsouzeno za kolaboraci s nacisty 120 000 lidí. To je násobně více než kolik v té zemi přežilo židů.

          • Seal

           Tedy, pane Mudro, ten váš případ s civilním rejstříkem města Amsterodamu z r. 1851 spíš vyypadá jenom jako takové troškaření. V protekotrátu si totiž nacisté řekli rovnou o židovské matriky, které se vedly od roku 1784. No a protože byli fakt důslední, tak si stáhli i jejich duplikáty, které byly původně uloženy u okresních úřadů. Tuhle úžasnou materii pak dostal k dispozici tzv. Rodopisný úřad pro Čechy a Moravu. Hamilbar vám jistě rád spočítá, do kterého kolene se potom dal zjišťovat židovský původ bez ohledu na to, jestli v rodové linii došlo ke změně náboženství (tzv. Židé nemojžíšského vyznání). Pokud byste snad tápal nad tím termínem rodopisný úřad, tak něco o jeho činnosti se dozvíte tady: http://www.historie.hranet.cz/heraldika/crsc/crsc1943-4.pdf

          • vittta

           Kdybyste znal Norimberské zákony, tak byste věděl, že tyto výzkumy původu nesloužily vesměs k naplnění holocaustu, ale spíše k výkonu občanských práv, či získávání zaměstnání.
           Plno těch šašků, co se dnes prohlašují za Židy (třeba Novotný) a snaží se tím nějak provokovat, podle Norimberských zákonů Židé vůbec nejsou….

          • Kamil Mudra

           „V protekotrátu si totiž nacisté řekli rovnou o židovské matriky, které se vedly od roku 1784.“
           Až na to že z matriky se nedovíte aktuální adresu dotyčné osoby.
           Pokud byste snad tápal nad tím termínem matrika tak něco o něm se dočtete tady:
           https://cs.wikipedia.org/wiki/Matrika

          • Seal

           Z čeho usuzujete, že neznám Norimberské zákony? Originály židovských matrik si vyžádal přímo Zentralamt für die Regelung der Judenfrage. K čemu pak je tam asi používali? To, že se árijský původ musel prokazovat „k výkonu občanských práv (?), či získání zaměstnání“ byla jenom taková třešnička na dortu. Mimochodem, když Sippenamt zjistil, že uváděné údaje se jaksi rozcházejí s matrikami, myslíte, že to pro toho dotyčného skončilo pouze propuštěním z práce?

          • vittta

           Míšenci 1. a 2. stupně mohli sloužit i ve Wehrmachtu, byť míšenci 1. stupně myslím jen do r.1942.
           Pak nešli do plynu ale do výroby.
           Žid byl jen člověk, jehož nejméně 3 prarodiče byli Židé, nebo stačili i dva, pokud aktivně praktikoval, nebo byl ve svazku s Židem (kou).
           Moje bába tyhle papíry z toho úřadu má, do r.1836 (nebo 34) ani nevím, na co je potřebovala, dokonce se jí můžu ještě i zeptat, protože jakkoliov je jí už 96, pořád jí to myslí, odhadem tak o 30% více jak vám.
           Nežidovský původ se musel v nějakých situacích prokazovat nějak nejméně 3 generace dozadu.
           A na co máte ten otazník u výkonu občanských práv?
           Žid musel mít přišitou hvězdu, nesměl do kin či na koupaliště, jako to nebyla žádná prdel, záleželo leckdy na maličkosti.

          • Seal

           Otazník se týkal toho,že jsem nevěděl, jaká občanská práva máte v případě protekotrátu na mysli. Ale vysvětlil jste mi to náležitě: Chodit do kina a na koupaliště. No a s těmi míšenci 1. stupně muselo asi dojít k nějaké administrativní chybce, protože řada z nich od ledna 1945 obvykle končila nikola ve výrobě, ale rovnou v terezínském ghettě. Asi by bylo dobré se zmínit o tom, jak to v závěru války vypadalo v protektorátu se židovským obyvatelstvem. Podle hlášení oberlandrátů z dubna 1945 tu zbylo necelých 8 tisíc osob, z nich 6621 lidí patřili k tzv. polovičním židům a 90 mezi tzv. sporné případy (k nim viz ten Sippenamt). Stručeně řečeno: Vymeteno úplně stejně jako v tom nizozemském říšském komisariátu. Pokud byste chtěli znát příčínu a nešlo vám jenom o bušení do třešně kvůli jednomu hodně poťouchlému výroku, tak byste si možná všimli jedné zajímavosti: Eichmannovi experti začínali ve Vídni, potom to rozjeli v Praze a na jaře 1941 pomáhali celou tu výkonnou mašinérii zřizovat – hádejte kde.
           Jo, a pokud budete mluvit s babičkou, tak se jí hlavně nezapomeňte zeptat, jak to bylo s těmi jejími občanskými právy za protektorátu. Pokud pořád nechápete, jakou kravinu jste napsal, tak by to pro vás mohlo být docela poučné.

          • embecko

           Jestli jsem debatu o Holandsku pochopil spravne, pak Cesi se chovali za valky k zidum velmi spatne a jsou tedy moralne povinovani prijmout kvoty. Je to tak?

          • embecko

           A jeste jedna zajimavost z verejnopravniho (mainstreamoveho) media (WNL vysila na NPO1):
           https://wnl.tv/2017/08/16/trouw-europeanen-verhuizen-naar-hongarije-om-islam-ontvluchten/
           Trouw: „Mnoho Evropanů se stěhuje do Maďarska, aby prchlo z islámu“
           Evropané, kteří emigrují do Maďarska, často tak učiní, aby unikli islámu. Přestože ticho, příjemné klima a život bez nizozemských předpisů hrají důležitou roli při volbě pohybu, strach z islámu také hraje roli u mnoha evropských přistěhovalců.

          • Seal

           MB, je to ještě absurdnější. Třešen tu jaksi dávala za vzor Holanďany, kteří „mají oprávněný pocit, že si mohou dovolit domácí pohodu a přátelství a vstřícnost k jiným“. No, má asi takovou osobní zkušenost z 90. let, ale ono se Holandsko, jak ukazují výsledky březnových voleb, docela změnilo: 1,372,941 hlasů pro Wilderse. Zbytek pak už byl jenom běžný diskusní folklór.

          • Kamil Mudra

           Seale, policejní přihlášky se vyplňovaly kvůli aktualizaci toho rejstříku který jste označil za „troškaření“.

           Matriky byly pro Němce zajímavé hlavně u německých Židů protože mnozí z nich ani nebyli Židy svým náboženstvím, jen původem – jinak to byli křesťané. Jednou provždy určit, kdo Žid je a kdo ne, měly tzv. Norimberské zákony, vyhlášené v roce 1935.
           Všechny praktikující Židy nebo osoby se třemi a více židovskými prarodiči definovaly jako „úplné“ Židy, ať judaismus vyznávají nebo ne. Této skupině bylo odebráno německé občanství, odepřeno volební právo a zakázáno pracovat ve veřejných službách. Člověk se dvěma židovskými prarodiči byl míšencem 1. stupně – „polovičním Židem“, s jedním prarodičem šlo o míšence 2. stupně – „čtvrtinového Žida“. Měli předepsáno, s kým smějí uzavírat manželství: poloviční Židé si směli brát jen poloviční Židy, čtvrtinoví Židé si mohli brát i árijce, ale jen na zvláštní povolení. Šlo také o regulaci sexuálního života. Kdo se stýkal s někým ze zakázané skupiny, byl obviněn z hanobení rasy.

           U Židů v protektorátech zas bývaly z transportů vyřazeny rodiny, ve kterých se alespoň člen narodil v některé ze zemí, s nimiž nacisté vedli válku. Tací byli označeni jako „Židé na výměnu“ protože mohli být vyměněni za německé občany internované v jiných zemích.
           Ale kdo už byl „oštemplovaný“ tou žlutou hvězdou ten nesměl jezdit tramvají, ani nakupovat v normálních obchodech. Musel nakupovat v obchodech pro Židy, které byly otevřeny jen dvě hodiny denně. Platil pro něho také zákaz vycházení, v Holandsku nesměl ani používat bicykl… zkrátka – takový člověk byl prakticky úplně vyškrtnutý z veřejného života.

           Ovšem když se dělaly razie pak Němce samozřejmě zajímaly především adresy na kterých se Židé vyskytovali a v tom by jim samotné matriky moc platné nebyly.

          • Seal

           Pane Mudro, ty rejstříky nejsou nic jiného než tzv. policejní konskripce, která se vedla v c. a k. monarchii už někdy od r. 1850. Sloužila k poněkud jinému účelu, a proto zachycuje aktuální náboženské vyznání (viz třeba ta fotka přední strany policejní přihlášky, kterou jsem vám linkoval), nikoli tedy konvertity, asimilanty ap. Nebudu zacházet do zbytečných detailů, ale prvotní evidence židovského obyvatelstva v protektorátu, která začala vznikat na podzim 1939, trpěla tou nevýhodou, že nezachycovala rodinné vztahy židů. Proto na podzim 1941 začala vznikat nová kartotéka, která už tyto údaje na rubové straně měla, a stala se tak podkladem pro vypravování jednotlivých transportů.
           Pokud jde o Židy v protektorátu, tak jejich definici chtěla původně provést protektorátní vláda svým vlastním nařízením. Kritéria měla být v jistém smyslu benevoletnější, ale i tak se jednalo o obdobu Norimberských zákonů. Říšský protektor však nakonec v červnu 1939 vydal vlastní nařízení, které přesně v duchu německých zákonů definovalo židy následujícím způsobem:
           1. Kdo pochází ze tří úplně židovských prarodičů
           2. Míšenec, který pochází ze dvou úplně židovských prarodičů:
           a) který k 15. 9. 1935 nebo potom náležel k židovské náboženské společnosti
           b) který k 15. 9. 1935 nebo potom vstupil do manželství se židem
           c) který pocházel k 15.9.1935 nebo potom z manželství se židem
           d) který pocházel z nemanželského styku se židem a byl narozen po 31.7.1936 jako nemanželský.
           Mohu vás ujistit, že matriky byly zajímavé i u českých židů, protože řada z nich patřila mezi tzv. asimilanty. A byly zajímavé i z toho důvodu, že dost Čechů se jim snažilo pomoci třeba i tak, že jim obstarávali padělané rodné listy. O tom, že z protektorátních transportů byly vyřazovány rodiny, kde byl nějaký „žid na výměnu“, slyším poprvé. Pokud k tomu máte nějaký text, rád se poučím. Je ale faktem, že až do začátku Heydrichových deportací nacisté umožňovali židům vycestovat do zahraničí, protože to byl nejrychlejkší způsob, jak je obrat o majetek. V roce 1939 tak vycestovalo 19016 osob, o rok později 6171 a v roce 1941. už jenom 535 lidí. Zhruba 12,5 tisíc zamířilo do ostatních evropských zemí včetně Holandska, přes 4,5 tisíce našlo azyl v Jižní Americe, 4 tisíce v Asii, přes 2 tisíce v Palestině, 1,5 tisíc v Severní Americe ap.
           V protektorátu se žádné razie na židy neprováděly. Změny bydliště podle policejních přihlášek průběžně hlásily židovské obci příslušné přihlašovací úřady. Evidenční oddělení (ústřední kartotéka) mělo svoji vlastní pátrací službu, která řešila případy těch osob, jimž se nepodařilo doručit předvolání na Židovskou obec. No a pokud někdo opravdu zmizel, tak jeho případ přebírala protektorátní kriminální policie. V závěru války nacisté už židovské matriky k ničemu nepotřebovali, takže většinu jejich originálů nechalo gestapo rozšmelcovat v jedné papírně v Praze-Bubenči. S těmi matrikami je to zkrátka běžně uznávaný fakt, takže je opravdu zbytečné o tom dál spekulovat.

          • vittta

           Nechápu, jakou kravinu jsem napsal, Saule.
           Takže to pro mě poučné není.
           Trpím už od začátku vlákna paranoidní představou, že jde vlastně o špinění Čechů, kteroužto představou zřejmě trpí dílem i Sax.
           U vašich textů zase trpím jinou paranoidní představou, totiž že „my“ o voze, a vy vytrvale o koze!

          • vittta

           Jo, a ta změna Holandska.
           Ono nejen Holandsko se změnilo.
           AfD měla také nějaký ten hlas, Le Penová jakbysmet, pak to Rakousko…..
           Hrozný, jak se ten fašismus rozmáhá.
           Co jim ten Putin bulíkuje za populismus, to je mi fakt záhadou- a že je za tím Putin, tomu věřte, protože všechny tyhle země udělali velký krok vpřed co se týká integrace cizinců a obohacení jak kulturního, tak ekonomického!

          • Seal

           Za vaše představy opravdu nemohu. Ale možná to vysvětluje, proč jste mě ráčil informovat o tom, jak to měli židovští míšenci se službou ve wermachtu. To asi nebyl typický problém bývalých čs. občanů, kteří se jednoho březnového dne probudili v protektorátu. Bavil jsem se se spoustou lidí, kteří tu dobu zažili, a nikdo z nich neměl pocit, že by měl i s ryze českým původem nějaká občanská práva v protekotrátu. Obvykle to naopak vnímali tak, že židé byli pouze první na řadě. To jenom na okraj k tomu vašemu jeden o voze a druhý o koze.

          • vittta

           Kdybyste nebyl ulisný bazilišek, tak byste to snadno pochopil, Saule.
           Možná není právo navštívit kino, koupaliště či běžný obchod kdovíjaké občanské právo, za to zákaz této činnosti je kurevsky nepříjemný, čehož byste si všiml nejrychleji, kdyby to zakázali vám.
           Točíte se tady na sračkách, jako kdybyste byl vy ten vlastenec a já ten neonacistický kripl.
           Ve skutečnosti jste to ale vy, kdo se vlastenectví posmívá a má debilní narážky, cokoliv vlasteneckého zpochybňující.
           Ty kecy, co tady máte na mě, zkuste mít na ty, co ten protektorát zažili, třeba by vás za vaše vysoce humánní názory také pochválili, ale osobně bych se tomu dost divil.
           A že měli židovští míšenci právo služby ve Wehrmachtu jsem vás informoval proto, že evidentně nechápete přesný princip Norimberských zákonů.
           Ty totiž ještě s nějakým holocaustem nepočítaly, ten se ukoval až ve Wannsee 1942.
           Moje názory jsou jasné a konstatní, jsem silný antinacista, považuji za největšího nepřítele Českého státu Německo, jsem ochoten připustit, že je třeba použít zbraní na obranu vlasti a jejích občanů, a jsem za určitých okolností sám ochoten střílet, což si ale myslím je povinnost každého muže, co má mezi nohama koule!
           Nacismus a fašismus, ale i socialismus posuzuji čistě politicky, pokud možno v souvislostech, a mou snahou je se u toho vyhýbat osobním postojům, které vesměs zkreslují historické kontexty.
           Jaký je váš postoj?
           Vy akorát zpochybňujete ostatní, hrajete si na humanistu a planě žvaníte, ale co dělat jste ještě neřekl, to byste si asi zadal, nebo nechcete napsat, že vaší vizí je strčení hlavy do písku a očekávání šťastné budoucnosti.
           To i ta Třešeň napíše, že nevidí v migraci problém, protože věří tomu, že když migrant něco provede, bude chycen, a potrestán, a to jak právně, tak morálně, což je sice názor ve světle reality komicky naivní, ale teoreticky je veskrze logický.
           Vy ale nepíšete nic, jen se chcete zalíbit stejným pštrosům!

          • embecko

           „ono se Holandsko, jak ukazují výsledky březnových voleb, docela změnilo“
           Ano, zmenilo…ovsem dulezite pro poznani procesu (spolecenskeho kontinua) je, ze slo o velmi krehkou rovnovahu, moznou jen diky pritomnosti socialniho statu. Ony tyhle epochy tolerance byvaji zhusta vazany na obdobi ekonomicke prosperity.
           Mam v Hollandove dobre zname, zidy z Jokjakarty (tmave pleti, indoneskeho puvodu); jejich nedavno zemreli rodice mi rikali, ze prezili valku v Holandsku jen proto, ze nic nemeli (do Haarlemu prisli tesne pred valkou, chudi jako mysi).
           Na Henri Clouzota, enfant terrible francouzske kinematografie, se za valky seslo na stovky udani, jez zustaly neotevreny v archivech nemecke poradkove policie…psal o tom historik, ktery rikal, ze Nemci nemeli na otvirani te zaplavy udani silu a ze co on z udani na jine osoby obecne proveril, pak 1/3 se tykala sousedskych udani v pripade sporu o majetek, 1/3 byla formou konkurencniho boje (podnikatel udaval podnikatele) a 1/3 sla prekvapive na vrub udani manzelu ze strany manzelek.
           A Holandane jsou chodici kasicky, chovajici se naprosto korektne a opravdu nemajici v dusi ani naznak rasismu. Coz paradoxne vede k urcitemu pocitu prevahy nad druhym, jiste forme decentni nadrazenosti, jez se sice neda nijak „dokazat“, ale jiz lze jednoduse vycitit. Obvyklym protestanstkym meritkem je objem penez, ktery z vas muze nejak vyteci a vase nasledne zarazeni do odpovidajici tridy. To neni nic spatneho, takhle je to normalni, pokud ma nekdo smysl pro obchod, pak se preci nebude uzeji stykat s nekym, ze ktereho nic nevypadne. Podobne onen holandsky multikulti zazrak 60. a 70. let (prezivajici do dob 90).: Za tim zadna kulturni ideologie, ani osobni vstricnost nestala, to byl vysledek statniho obchodniho uvazovani (socky nebudou pro stat takovou zatezi, kdyz dostanou temer totalni svobodu a zacnou se zivit samy, popripade, kdo nebude chtit, coz byl tehdy opravdu malokdo, ziska plne statni zajisteni).
           Holandsko totiz byla casovana bomba vzdycky, resp. od doby, kdy lide z kolonii mohli volne zacit prichazet do kolonialni metropole. Obdobi socialniho statu vybuch jen oddalilo (samozrejme diky za to). Velmi jednoduche ucetnictvi, minimalni byrokracie, otevreni sede ekonomiky (prostituce, drogy) to vse vedlo k boomu, kdy se ruzne etnicke a nabozenske skupiny udelaly pro sebe a navzajem si neprekazely, kazde z nich kvetl vlastni byznys. Ovsem multikulti rajem nebylo Hlandsko nikdy, vzdy byl mezi skupinami jisty odstup, ktery se zvetsoval ci zmensoval podle ekonomicke situace. Kdyz bylo dobre, byl jste v arabskem baru vitan, kdys se situace zhorsila, byl jste jiz pouze tolerovan.

          • Seal

           Nějak se vám v rozčilení popletly nicky, ale nic si z toho nedělejte, protože někteří dnešní vlastenci nejsou schopni správně držet ani národní vlajku. Bohatě mí stačí, když napíšete, že holocaust se „ukoval“ až v lednu 1942 ve Wannsee, hned vidím, že tu mám před sebou skutečného znalce této problematiky. No tak dobře, tzv. ústředny pro židovské vystěhovalectví nebudeme brát. A co třeba Einsatzgrupen A – D na východní frontě? Desetitisíce povražděných židů, to podle vás nebyl Endlösung? No hlavně, že jste mě tady prokádroval, což je taky už taková typická schopnost vlastenců vašeho formátu.
           S migrací samozřejmě problém mám, ale ne s tou, kterou řešíte vy. Ty vago, třináctý uprchlík! Vadí mi ta řízená, jejíž cílem je držet mzdy hezky při zemi. Vadí mi, že 10% lidí tu žije pod hranicí příjmové chudoby. Vadí mi, že minimálně dalších 10% lidí je to chudobou ohroženo a často to jsou důchodci nebo tzv. samoživitelky. Vadí mi, že spousta lidí nedosáhne na dostupné bydlení. Taky mi vadí, že se tu skládáme, aby chudé děti mohly mít školní obědy. Vadí mi děti v exekuci a spousta dalších věcí, které vy, dnešní moderní vlastenci vůbec neřešíte, protože si nejspíš myslíte, že Češi jsou proti chudobě imunní. Maximálně se tak zmůžete akorát na hlášky, jak ti Vietnamci, Mongolové etc. se skvěle do české společnosti integrovali. Ale pokud jde o internetové chlapáctví, tak to jste hned na koni. Ty vago, „muž, co má mezi nohama koule“, tak takhle drsnou hlášku měl naposledy nějaký Topolánek blahé paměti. Co dělat? Přestat mávat fanglema a místo té vaší fiktivní Nové Evropy začít řešit skutečné problémy. Nahromadilo se jich tady za posledních téměř třicet let opravdu hodně, ale jsou halt ve stínu toho vašeho dnešního hurávlastenectví. ,

          • vittta

           No, pojmy moc nechápete.
           Co já vím, tak Einsatzgrupen se připisují 2 000 000 obětí, ne desetisíce.
           Hele, pštrosi, není vám divné, že mi tady už nějaký čas předhazujete div ne to, že jsem ty Židy vraždil sám, a když je řeč o Židech dneska a státu Izrael, tak mě mínusuje, až vás bolí ruka a pláčete nad osudem nebohých Palestinců.
           To jsem už psal, dobrý Žid je ten mrtvý, u něj se dá dle libosti plakat, horší je ten živý, co mrtvý být nechce a brání si svůj stát.
           Nezkoušejte na mě ty finty o znalostech ohledně II.světové války, to si zkoušejte na nějaké Čulíky, stejně jako ten žvást s 13 uprchlíkem, u nás není 12 uprchlíků, ale je jich 12 přijatých dle kvót, což je sice detail jen drobný, ale ve výsledku zásadní.
           Pak píšete, co vám vadí, a vadí vám tohle a tamto…
           Řešení na to buď nemáte, nebo ho nepovíte, je to takové vaše velké tajemství.
           Já třeba vidím jako první a zásadní řešení zamezení vstupu vyžírek, protože- a to se vsaďte- na ty se peníze najdou, zatímco na naše lidi se nějak ne a ne objevit.
           Ostatně, těch vašich „12“ uprchlíků stojí už teň nějakou tu miliardu, ale na tu raději ani nemyslet, rezervy je teba hledat jinde, protože tyhle prachy jsou humánní.
           Dostupné bydlení…no, víte, vy, sluníčkáři říkáte, že „cikáni nemohou za vaše zkurvené životy“ ale já si myslím, že jakýkoliv sociální počin je okamžitě doslova vydrancován jimi, nebo s jejich pomocí, a jelikož je jich víc a víc, počet se zdvojnásobuje každých asi 13 let, a jen nemnozí pracují, bude dostupné bydlení pro naše lidi ještě nedostupnější.
           Jenže o tom raději moc…ehm…nemluvit, protože to je rasismus a xenofobismus.
           Verbež paralyzovala sociální systém, nic méně je třeba říci, že ta verbež to neudělala jen tak, že by jim to tak pálilo, ale udělali to skrze tu verbež jiní.
           Buď ti, co z verbeže skrze stát tyjí, nebo ti, co je v tom svou pseudohumánní naivní ideologií přímo podporují.
           Která skupina jste vy, nevím.
           No ale když tak dobře víte, co by lidé, jako jsem já dělat neměli (při čemž samozřejmě víte, co dělají), co byste tedy navrhoval, aby se situace zlepšila?
           Ani nepípnete, saláte, dáte mi mínus a budete mi psát o nacistech a Židech a o „die Fahne hoch“ a dětech, co nemají na obědy, a starých lidech, co je jim třeba pomoci, a plkat a plkat-ale hlavně korektně, Saule, korektně, aby někdo neřekl…..
           Jinak budete plonk jak třeba Topolánek, Kalousek, Sobotka, nebo Dientsbier, ti také kecali, kecali, každý to svoje, ale nedělal nikdo nic….

          • Seal

           MB, nevím, v Holandsku jsem byl jenom jednou na skok, a ti 2-3 Holanďani, se kterými jsem se bavil tady, jsou zhruba tak typičtí jako obyvatelé New Yorku pro Spojené státy. Podle toho, co jsem si přečetl, tak to tam zafungovalo prakticky stejně jako ve Francii. Wilders sice nevyhrál, ale Rutte se posunul doprava, což asi bude znamenat další ohlodávání sociálního státu, veřejných rozpočtů atd. V tomhle ohledu bývají různé pravicové strany tak nějak zázračně zajedno.
           Z toho válečného Nizozemí ma zaujal hlavně Saul tím připomenutím masivní stávky v únoru 1941, kterou vyvolala iegální komunistická strana Holandska. To mi přišlo vážně zajímavý, protože různí experti nás tu neustále krmí paktem Ribbentrop – Molotov a v Holandsku přitom stávku, ze které měl pár dní zamotanou šišku i Berlín, vyvolá sekce Komunistické internacionály. Vcelku rozumím i tomu, že dneska Holandsko spojuje tuhle událost s akcí na ochranu židů, ale nemusí to být samozřejmě jediné vysvětlení. Takový zajímavý paradox: Zdaleka nejvíc tzv. Spravedlivých mezi národy mají Poláci, potom Holanďané, pak Francouzi, následují Ukrajinci, Belgičané, Litevci, Maďaři atd. Jinak v Holandsku to s tou migrací bylo nejspíš tak napůl: Něco mají z koloniálního dědictví a něco se vztahuje k obdobím ekonomické prosperity. Jak to teď funguje si fakt neumím představit. Moje poslední multikuturní zážitky jsou akorát z Berlína-Kreuzbergu, ale to už je dneska hodně lepší čtvrť, takže ani tohle si netroufám zobecnit.

          • Seal

           Už jste se vyřádil? Tak až vychladnete, třeba pochopíte, že Saul a Seal nejsou jeden a ten samý nick, ale dva nicky Žádný mínus jsem vám samozřejmě nedával. A to s tím Čulíkem je ve vašem případě už hodně otřepaný. Vy si fakt asi neuvědomujete, jak jste si v tom narcisismu oba podobní.

          • Kamil Mudra

           Seale, už tomu tématu věnujeme oba hromadu času a pokud bychom měli v debatě ozdrojovat každý svůj výrok, bylo by ho ještě více. Já už si např. nepamatuji, odkud mi utkvěla v paměti ta informace o „židech na výměnu“. Mohla se vyskytnout stejně tak v některé knížce kterou jsem četl nebo v některém z dokumentů které jsem shlédnul.
           Připomínám že celý náš rozhovor se začal odvíjet od sporu zda lze Nizozemí považovat za zemi která se ke svým Židům zachovala tak aby ji bylo možno uvádět jako kladný příklad oproti zemím ostatním.
           Vyjasněme si tedy jak to oba vidíme. Já se domnívám že nikoli, protože plusy nepřevažují na mínusy. Váš celkový náhled se mi rozmazává ve sporech o jednotlivosti a tak nevím zda se naše mínění markantně liší nebo má blíže ke shodě. Vyjádřete se tedy k tomu a tím bych tu debatu uzavřel. Nemám nic ani proti shodě spočívající v tom že se neshodneme. Ono to naše mínění na skutečnosti stejně nic nemění.

          • embecko

           „ale jsou halt ve stínu toho vašeho dnešního hurávlastenectví“
           Treba to neni tak jednoduche, seale, lze se docist (samozrejme mainstream), ze ve Svedsku byty, planovane pro socialni pripady, rozdeluji azylantum, ci ze bezdomovci prez zimu maji utrum, protoze jejich utulky budou podle narodnostniho klice prednostne obsazovany imigranty.
           To vse sevreno svornikem o moznych povinnych kvotach.
           Pak se nabizi otazka, co je to ono huravlastnectvi, zda-li reseni okamzitych lokalnich pozaru, anebo sledovani sousedskych trendu.
           Vam treba neni svedskych bezdomovcu lito, anebo nemate soucit se svedskymi chudymi rodinami, co nedoshanou ani na obecni byt?
           Anebo se necitite byt Evropanem a problemy Svedu vas neberou? :o)
           Anebo je to z me strany demagogie, poukazovat na cizi bidu, kdyz mame sami doma to same, neresene?
           Je demagogie poukazovat na neco, co se stalo ve Svedsku, s tim, ze se to muze stat i v CR?
           Je banalizaci zla predstava, ze Svedove na dne na tom nejsou zatim tak spatne a ze dokud nebudou ochotni se jeste vice uskrovnit, tak si jejich situace nebudeme vsimat a budeme se starat sami o sebe?
           Same otazky…jak je to vlastne, zvladaji na zapade uprchlickou vlnu tak dobre, ze nasledky z vlny plynouci, jsou pro nizsi prijmove skupiny prijatelnejsi, nezli bezna ekonomicka sikana v CR?
           Konkretne myslim, zaslouzi si nasi prioritu cesky, anebo svedsky umrzly bezdomovec? Jsou na tom deti odebrane svedskou socialkou lepe, nezli ceske dite pod exekuci?
           https://www.thelocal.se/20171030/swedens-housing-obligation-to-asylum-seekers-means-other-vulnerable-groups-go-without-report
           Zranitelne skupiny se (marne) snazi najit bydleni, nebot byty jsou prideleny zadatelum o azyl.

          • Seal

           Pane Mudro, to je rozumný návrh. Podle mě nejde moralizovat žádnou zemi, která se ocitla pod přímou nacistickou okupací. Jednak proto, že ty okupačřní režimy se nepodobaly jako vejce vejci, a taky proto, že se vám do toho promírají místní specifické problémy. Asi bychom teď mohli začít probírat jednotlivé země a říkat si, v čem ta jejich situace byla výjimečná, a v čem zase stejná, ale to by fakt asi nemělo smysl.

          • Kamil Mudra

           Sakra! Teď koukám že se mi také pomíchaly nicky. Když ono Seal a Saul vypadá na první pohled tak podobně. Ale já jsem z toho teď tak zmatený že si ani zpětně nevybavuji co konkrétně jsem rozebíral s kým. Omlouvám se a tuhle debatu na téma Holandsko a Židé už raději opouštím. :-)

          • vittta

           No tak, Seale, alespoň se pokuste naznačit nějaké řešení té zapeklité otázky řešení problémů českých chudých a potřebných, s důrazem na to ČESKÝCH.
           Já vím, že je zábavnější psát o mém vychladnutí a matení nicků, a abych řekl pravdu, ještě můžete přidat i nějakou tu hrubku, i to se mi povede, ale přecijenom, nemusíme se shodnout, to ne, ale mě by to zajímalo, nějaké to řešení.
           Třeba by se mi líbilo, a místo planého mávání fanglemi bych třeba začal podporovat to vaše řešení, to chce právě s obyčejnými lidmi hovořit, jak říká Čulík, který s nimi záhy nehovoří, neb ho nejsou hodni.
           No tak, když ne kvůli mě, tak kvůli ostatním čtenářům.
           Když máme ten konec roku…..

          • Seal

           MB, každá země by si přece měla utvářet svoji politiku ať už doma, anebo v rámci EU. Z mého pohledu jsem Frau Merkel v podstatě vděčný. Důvod je jednoduchý: V Maďarsku uvízlo nějakých 50-60 tisíc uprchlíků, kteří si už pomalu začali hledat cestu přes československé území. Možná si ještě pamatujete třeba na ty hlídky dobrovolníků, které na hlavním nádraží se vrhaly na každý rychlík z Budapešti a hledali někoho, komu by mohli poskytnout svoji pomoc. No a tím, že Merkel odblokovala německo-rakouskou hranici, vlastně eliminovala tohle riziko. Samozřejmě, že to neudělala pro podmanivé oči běženců, ale protože potřebovala klacek na Řecko, se kterým tehdy běželo hodně dramatické jednání o restrukturalizaci řeckého dluhu. Nemůžete zkrátka Řecku stopnout prachy a chtít po něm současně, aby se každý den staralo o 15 tisíc nových uprchlíků. Je to zkrátka rádoby lidryně Evropy a podle toho si tehdy vybírala i svoji politiku včetně toho jednání s Tureckem. Stejně tak si svoji politiku vybíralo i Česko, které raději chtělo přijmout asi tisícovku uprchlíků dobrovolně, než aby se v EU prosadil mechanismus kvót. Víte přece sám dobře, jak to zatím vždycky obvykle dopadne: Proti nacionálům z Nové Evropy se vytvoří široká volební fronta, která to pak vyhraje. Dokonce ani ten Brexit není jistý, protože Británie teď ze všeho nejvíc připomíná napůl chcíplého koně. Tohle vám zkrátka rozhodují voliči, kteří pořád tak nějak slyší na to, že v obnoveném multipolárním světě ten společný evropský prostor tak nějak potřebujete. Fakt si neumím představit, jak by třeba samostatná ČR chtěla dělat nějakou kloudnou ekonomickou politiku vůči Rusku nebo Číně. Teda představit si to umím, ale není to pro mě nijak lákavé. Teď v prosinci se třeba čeští podnikatelé rozčilovali, že pracák snad v Ústí dělá promoakce pro nábor pendlerů do Německa. Že prý tím tak kazí mzdové podmínky na českém trhu práce, No a na druhou stranu tady máte požadavek na zhruba čtvrt miliónu zahraničních dělníků v tzv. režimu Ukrajina, kteří mají podle plánu ale přifrčet i z Vietnamu, Mongolska a Uzbekistánu, kde žije snad skoro 90 % procent muslimů. Nějak jsem nezaznamenal, že by se proti tomu zvedla odporu protimuslimských bojovníků. Přitom sám moc dobře víte, že se vám obvykle neusazují nějací uprchlíci, kteří buď chtějí někam úplně jinam, anebo zase zpátky domů. Usazují se naopak ekonomičtí migranti, takže vedle Ukrajinců a Vietnamců tu už máme i mongolskou menšinu. Neříkám, že je to v principu špatně, pokud cílem není srazit cenu práce, ale docela mě překvapuje ta bohorovnost Okamurových vlastenců. Navíc tahle figura je naprosto jasně provařená, takže ve svém konečném důsledku to spíš bude přisypávat hlasy Babišovi, jehož podnikatelský zájem se naprosto jasně pohybuje v rámci EU.

          • vittta

           Sakra který to je, ten MB….komu píšete, Seale?
           Ať tomu či onomu, líbí se mi ten přístup, kdy za vlastence považujete náznakem jen Okamuru a jeho partu.
           Kupříkladu já odmítám i ostatní uprchlíky, a to JASNĚ a ZŘETELNĚ.
           Seale, zkuste napsat vámi preferované řešení chudoby našich lidí, PROSÍM,já bych fakt děsně chtěl číst názor tak výrazného kritika jiných.
           Já se fakt rád učím tyhle věci, hlavně od těch chytřejších, třeba to vidím špatně s tou fádní obranou před islámskými migranty z blízkého východu a Afriky.
           Myslím ale, že muslimští migranti, hlavně ti afričtí, nijak cenu práce neohrozí, pracovat totiž nebudou vůbec, stejně jako jí neohrozí naše romská menšina, to zase je na nich pozitivní, na cenu práce nemají ani ten nejmenší vliv!

          • Kamil Mudra

           „Pak se nabizi otazka, co je to ono huravlastnectvi, zda-li reseni okamzitych lokalnich pozaru, anebo sledovani sousedskych trendu.“
           To jsi, saxi, znovu oteřel problém dvojího (trojího, čtverého….) metru na který narážíme stále častěji a já se přiznám, že mimo případů ze kterých na první pohled čiší účelovost, mi z toho, jak se říká „jde hlava kolem“.
           Nepochybně však jde o jev který je asi hlavní příčinou toho že se na mnohých věcech ani jinak rozumně uvažující lidé nedokáží domluvit. Vždyť já to zažívám v debatách, nejen těch internetových, každou chvíli.

           Osobně si o sobě myslím že jsem člověk do multikulti jako stvořený, protože nezatížený předsudky vůči jakémukoli etniku a jeho kultuře nějak plošně. Přesto je mi právě multikulturalisty předhazována xenofobnost kdykoli se vyjádřím kriticky vůči jednotlivostem a to navzdory tomu že jsem ochoten totéž přijímat i pokud jde o to co považuji za své.

           S podobnými reakcemi se setkávám i v debatách na téma systémového uspořádání společnosti. Člověk se kterým se shodnu na mnoha potřebných změnách stávající situace mne označí za nostalgika tesknícího po bývalém režimu, jakmile zmíním nějaké kladné aspekty socialismu.

           Pacifista (tím nemyslím místní nick) který si se mnou notuje v negativním působení USA mne v zápětí odvrhne když se vyjádřím o některých kladných snahách Putina a začne na mě nahlížet jako na proruského militaristu.

           O přeřazení od vlastence k náckům už ani nemluvě – na to už dnes stačí jen zmínka že má moje země také nějaké vlastní zájmy které nemusí být tak zcela ve shodě se zájmy EU.

           A dalo by se takových příkladů i v jiných tématech popsat hafo. Přiznám se že mi to dost vadí a mám čím dál větší potíže najít s leckterými lidmi společnou řeč. Žel bohu se to týká i některých lidí u nichž tomu tak dříve nebývalo a já to pociťuji jako ztrátu. :-(

          • vittta

           To už se dneska pomalu nemůžeš s nikým bavit o politice, Kamile, jmenovitě s těmi, co se o ní „zajímají“.
           Kdo nejde s nimi, jde proti nim už jaksi automaticky, mají to zažité z vlastních debat a chtějí nějak vermomocí bojovat za to svoje.
           Podle mě je to výsledek mnohaleté mediální masáže, která zdánlivě sice píše plno naprostých sraček…no, spíše objektivně, než zdánlivě, ale zdánlivě tím chce dosáhnout přesvědčení občanstva o těch sračkách.
           To se jim nevede a nepovedlo, takže to vypadá, že jako je mediální masáž neúčinná, ale co když jim nejde o ty slaboduché žvásty, ale o vnucení zvyku, že je třeba nesnášet své i zdánlivé odpůrce, protože je jen jedna skupina chytrých, ale ty už nedefinují média, ale definují se sami…

          • Saul

           Tak se vám zase něco povedlo Vitto:-)
           Já bych tu záměnu nicků neviděl jen jako běžné přehlédnutí.
           Frustraci jsem vám už diagnostikoval,k paranoi jste se v jednom z komentů výše přiznal sám.
           Nepodceňujte to a vyhledejte lékařskou pomoc!
           https://cs.wikipedia.org/wiki/Paranoia
           Zdravotní pojištění si doufám platíte,ať vás to nezruinuje.

          • vittta

           No a co za tím vidíte Saule?
           Ono jde o to, že jsem reagoval konkrétně na Seala, což jste si jistě všiml i vy, tedy pro vás, reagoval jsem na to, co píše Seal, to snad bylo zjevné i vám.
           Takže je celkem jedno, jestli jsem ho jednou nazval Saulem.
           To se stane asi- při té podobě nicků- celkem snadno.
           Důležité to ale není, spíše bych se, být vámi- soustředil na obsah hovoru, než na záměnu nicků.
           Seal mi nevyhověl, své vize nápravy špatných jevů u nás nenapsal, což mě ostatně nepřekvapuje, protože je dle mého nemá.
           Myslím ale. že je to škoda, protože by to tajemství mohl vyjevit, a ukázat, že se mýlím, a on vize má, nejen já jsem totiž tady čtenář, čtou to i jiní.
           Je jasné, že mně třeba neuzná za hodna té odpovědi, páč s fašisty se nemluví, ale už kvůli ostatním….
           Když jste se teď vystřídali, zkuste mi napsat nějakou vaší politickou vizi, vyjma toho, že každý, kdo má alespoň nějaký svůj názor, je fašista, a demokraté jsou ti, co své názory přebírají od jiných.
           Já tady zkoušel jak s vámi, tak Sealem nějak diskutovat, a zkoušel jsem to slušně a ani jsem u toho moc neryl, (nejen dnes) ale
           výsledek je dost chabý.
           Na takový ksindl platí jen urážky a nadávky, pak alespoň reagujete jinými nadávkami a máte na ně právo, takhle pindáte hovna, vyhýbáte se tématu, slovíčkaříte a hledáte každý malinký detail- a diskuze vás stejně nezajímá.
           Tak kdo měl pravdu, já, když na takové beru hrubou záplatu, nebo ti, co mají zrovna mě za rušivý element jinak děsně slušného prostoru?

          • Seal

           A proč bych měl na vaši výzvu reagovat? Každý přece ví, že na rozdávání mouder jste tu nejdříve vy, a potom vaše babička. Pokud snad máte nějakou politickou stanu (a vy se tak chováte), tak vyjděte z toho seznamu, co mi vadí, a sám si k tomu sepište nějaký program. Víte co mi připadá zvláštní? MB (speciálně pro vás: embéčko) nic vysvětlovat nemusím, protože rovnou hodí třeba termín sociální stát. A hlavně si nechte ty frky, jak se tu marně snažíte diskutovat. Na vás je v tomhle ohledu zajímavá jediná věc: Pořád tady bájíte o tom, jak byste byl schopen bránit vlast i se zbraní v ruce a přitom se neumíte ani ovládat.

          • Kamil Mudra

           Na druhou stranu, Seale, kdyby se všichni lidé dokázali vždy ovládat, nebylo by na světě žádných hrdinů.

          • embecko

           „Nemůžete zkrátka Řecku stopnout prachy a chtít po něm současně, aby se každý den staralo o 15 tisíc nových uprchlíků.“
           No vsak, Seale…to co pisete, je v poradku, ovsem podstatne je to zamlcene (ci lepe: nevyjadrene :o)
           EU je jasne, ze pro vsechny zajemce neni v Evrope misto (tedy je misto, ale pak to dopadne tak, ze nemuseli nikam utikat). A Bruselu je jasne, ze EU bude muset uprchliky zabijet a zacit s nimi hrat lotynku, komu se podari projit. To ostatne pro EU neni nova situace, naprosto stejnym zpusobem se chovala za balkanskych valek.
           Ti, co prosli, to jsou „ti v Recku a na Lampeduse“, ti meli stesti. A EU mela dvoji volbu, jak ten zbytek pobit: Bud to udelat sama (odkazy na stadium vazne minenych priprav jsem sem daval v souvislosti s nemeckou marinou), anebo si na to najmout lidi. Brusel zkusil to prve, ale rozhodl se pro to druhe a prevedl miliardy eur na konta rezniku v Turecku a Libyi. Ti uprchliky koncentruji, nechaji znasilnit a pak bud zabiji, anebo odsunou nazpet- projde zlomek. To vse nejen s vedomim, ale s primou a zamernou ucasti Brusele. A kdyz uz je toho moc, tak cloveka, ktereho si na zabijeni zaplatili, predaji mezinarodnimu soudu, cimz si na nejaky cas umyji ruce (Haftaruv pobocnik, jmeno jsem zapomenul).
           V souladu s Kamilem Muidrou nerozumim vasemu metru, protoze predpokladam, ze to, co jsem napsal, vite take. Tady preci nejde o „chudaky v Recku a na Lampeduse“, ani o gangy mladistvych Marokancu (co treba delaji v Nemecku Marokanci?), ani o „pravicove extremisty“ Konvicku ci Okamuru (jak se pak budou nazyvat opravdovi pravicovi extremiste? Pravopravi extremne extremni?), ci o exekuovane mladistve…tady se to pred ocima bori uplne od zakladu a jestli nekdo, anebo nebude prisypavat Babisovi, ci SPD je uplne, ale uplne jedno.
           Tady neco podobneho, ale z jineho soudku:
           http://literarky.cz/blogy/petr-schnur/25474-masakr-u-poranneho-kolena
           „Tato genocida původních obyvatel, native Americans, stojí na počátku vzniku Spojených států, v ní se nacházejí jejich kořeny. Kdo chce skutečně pochopit moderní americkou politiku, ten musí otevřít tuto kapitolu, ze které vzešel mýtus nazývaný ‚American Way of Life‘.“

          • Seal

           Pane Mudro, dal jsem vám palec nahoru za tu osvěžující poznámku.
           MB, víte přece, jaký je nejbližší scénář: Humanitární koridory, čili svedení živelné migrace do nějakého reagulovaného toku. Brzy se samozřejmě zjistí, že to nefunguje třeba kvůli těm Marokáncům. Tak co máme v rejstříku dál? Intervenci a nastolení nějakého spřáteleného režimu v Libyi nebo rovnou protektorátu. Tenhle trn Evropě vytrhli v Syrii z paty Rusové, takže ohnisko se už přesouvá na turecké ambice vůči Řecku atd. K tomu si přičtěte čínské akvizice v Africe a začnete mít pocit, že spolu s imperialismem na vyšším levelu se svět vrací k novým neokoloniálním říším. Tohle mi připadá jako mnohem aktuálnější trend než nějaké evropské Wounded Knee. Když si k tomu přičtete, jak pomalu začínají selhávat různé globální instituce, tak vám to začne připadat tak nějak důvěrně známé. Kapitalismus zkrátka umí řešit některé věci pouze válkou, protože neúměrné hromadění zisku, jehož přerozdělení by samozřejmě mohlo řešit i tu migraci, je prostě nedotknutelné.

          • vittta

           Hlavně se ovládejte vy, humánní bombardére…vlastně humánní diskutére!
           O mojí babičce jsem tady psal za celé ty roky asi 3x, takže jí nechce laskavě v klidu odpočívat.
           Každý má svůj styl, Seale, a ten je specifický.
           Takže co u jednoho může být znakem sníženého sebeovládání, je u druhého norma či dokonce úmysl.
           Rozumíte, kdybych začal psát třeba o vaší babičce, rozhodně by to znamenalo, že jsem se přestal ovládat.
           U vás je to prostě normálka.

          • vittta

           Já vám něco povím, Seale.
           Začíná mi být poněkud málo, vidět za vším kapitalismus.
           Vy třeba tvrdíte, že kapitalismus řeší věci válkou, resp. je jinak vyřešit neumí, ale zde bych sáhl do zdánlivě nesouvisejícího soudku.
           Je známo, že živé organismy spolu neustále vedou války, a to i organismy stejného druhu.
           Chrání si své zdroje, a též se zdokonalují, protože přežívají jen ti nejlepší.
           Problém možná nebude jen v tom kapitalismu, dokonce ani v lidech, ale v podstatě života na zemi.
           Tohle píšu proto, že jakkoliv sdílím vaší tezi o kapitalismu, jako příčině válek, nevyplývá mi z toho, že odstraněním kapitalismu se odstraní i války.
           Socialismus byl dle mého životaschopný, ale pokud o tom přemýšlím do hloubky, byl životaschopný pro svůj chronický nedostatek kde čeho, který ovšem nikoho neohrožoval přímo ani na životě, ani mu nějak extra nesnižoval základní životní úroveň.
           Výsledkem ale byli extremně schopní občané, protože kdo chtěl mít něco navíc, musel se starat.
           Kdyby byly socialistické obchody zavaleny zbožím a platy 10 000,- Kčs, nakonec by se asi nikdo neměl ve vlastním pohledu lépe, lidé by držkovali stejně jak držkovali, a navíc by ztratili pud sebezáchovy a dostatkem degenerovali.
           Zde se dostávám k otázce, co je lepší, jestli ztráta zdraví a života ve válce, nebo ztráta duše v degeneraci.
           Problémy světa, které jsem nastínil, se nám asi nikdy dokonale odstranit nepodaří (jako lidstvu), protože lidé budou lidmi, ať se děje, co chce, a pokud jimi z nějakých důvodů nebudou, pak to znamená zánik lidstva.
           V této současné realitě islámské invaze nejde v tom slova smyslu o válku, která z toho samozřejmě vznikne, protože dneska už ani idiot si nemyslí, že by se snad někdy mohli tito lidé integrovat.
           Válka vyzdvihne zapomenuté hodnoty a lidé si zase nějaký čas budou vážit toho, co mají.
           Horší je, že není jisté, kdo vyhraje, jakkoliv hlavní myšlenka různých pštrosů spočívá v tom,že je vlastně jisté, že v nejhorším vyhrajeme my, protože podvědomě počítají s tím, že jsme ti silnější. (to je to to třešní odsouzení právní i morální, neuvědomuje si, že se prostě potrestat nenechají, že nejsou ti slabší)
           A já, jako heterosexuální, bílý muž musím chtít, abychom vyhráli my, bez ohledu na to, jestli to bude humánní nebo spravedlivé.
           Dostal jsem se do nepříjemné situace amerického kolonisty, oni většinou také nechtěli indiány zabít, chtěli jen půdu, aby na ní mohli pracovat.
           Poznání, že se blíží doba, kdy humanita bude překážet (jim překáží už nyní) je pro mě nepříjemné, ale musím to brát na vědomí, a neschovávat se před tím.
           Chci, abychom vyhráli, pak zase můžeme a musíme být humánní, protože konec-konců, humanita je jedna z naších hodnot, jakkoliv to tak nemusí leckdy vypadat.
           Mohu pomáhat, a musím pomáhat, ale jen jednou rukou, v druhé ruce musím mít pušku!
           Když strčím hlavu do písku, neuvidím to, ale tím se realita nezmění a stejně mě dožene.

         • tresen

          Je to marný, máte pravdu. Myslím, že nejste schopný přijmout fakt, že holandská společnost jako celek byla mnohem méně zaměřená proti Židům než soudobá česká veřejnost, a že se to projevilo i činy.

          • vittta

           No prosim, nepíšu to?
           Nejde o žádné Holanďany ale o Čechy.
           Celé to „holandské“ vlákno má jediný cíl, ukázat Čechy jako ty špatné.
           Co má pak společného současná česká veřejnost s válečnou, resp. předválečnou společností holandskou, je mě dost nejasné!

          • tresen

           To se, vitttoušku, optejte Hamilbara. Ten to sem vnesl. Dost okatě naznačuje, že holandští kolaboranti a váleční zločinci jsou překážkou přátelství a vstřícnosti současných Holanďanů k Čechům. Logika mu samozřejmě chybí, ale to mu nebrání, aby mi ve všem oponoval.

          • vittta

           Abych řekl pravdu, zase tak okatě to nenaznačuje.
           Vůbec mě nic takového nenapadalo, dokud jste to teď nenapsala.
           Pokud to takto chápete, logiku to skutečně nemá, pro mě to, co Hamilbar napsal logiku má, protože to chápu úplně jinak.
           Váš pohled nic méně respektuji, a doufám upřímně, že bude stejný i k přátelství Čechů k jiným národům, například Rusům.

          • Kamil Mudra

           „holandská společnost jako celek byla mnohem méně zaměřená proti Židům než soudobá česká veřejnost, a že se to projevilo i činy“
           Vy máte, třešni, velmi zvláštní způsob pro hodnocení společnosti. Vezmete v úvahu ten projev skupiny lidí který se vám hodí do krámu a ostatní prostě ignorujete. Takže to zkusme číselně ale bez vynechávání:
           Zachráněných Židů: 25 – 40 tisíc
           osob po válce odsouzených za kolaboraci s nacismem: 120 tisíc
           Pokud bychom každému zachránci přiřadili jednoho Žida a stejně tak každému udavači, pak nám,
           při vaší projekci činů jednotlivců na celou společnost vyjde že, oproti počtu těch solidárních, minimálně trojnásobek kolaboroval s nacisty – tedy byl logicky i protižidovský.
           Z čeho tedy čerpáte své přesvědčení pro výše citované tvrzení?

          • Kamil Mudra

           Pardon, vypadlo mi lomítko. Citace je samozřejmě pouze ta část v uvozovkách.

      • Saul

       No… na to,ze Svatovaclavska rota byla zalozena 5.brezna 1945 je tech 77 dobrovolniku podivuhodne vysoke cislo.

       • oh

        Podivuhodně vysoké číslo 77? A z kolika, z šesti, osmi, nebo deseti miliónů?
        Nepochybuji, Saule, že budete vědět i to, jakou slávou se příslušníci této roty pokryli v bojovém nasazení.. proti komukoli.

        P.S: Ta druhá Hamilbarem zmiňovaná divize (34. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division Landstorm) sice nikdy nedosáhla plných početních stavů na divizi, ale dotáhla to až na početní stav brigády (to je obvykle cca poloviční stav divize) a založená byla … (pozor, virbl).. v ÚNORU 1945. A i tak se její příslušníci stihli „vyznamenat“ i na poli válečných zločinů, vesměs spáchaných proti vlastním holandským civilistům.

        • tresen

         Je ovšem zajímavé, že ve chvíli svého založení měla Landstorm za sebou několik let působnosti.
         To datum tedy neznačí začátek náboru. Pouze jiné organizační zařazení. Virbl se nekoná.
         A ještě jedna zajímavost: nevznikla původně jako dobrovolnická jednotka, ale díky nařízené účasti pro členy fašistické strany.

         • oh

          Je ovšem zajímavé, že divize vznikla reorganizací a posílením rovněž dobrovolnické brigády „Landstorm Nederland“, a ještě předtím to byl dobrovolnický pluk. A pořád SS. Jo a mimochodem, měl bych ještě jeden drobný dotaz, třešni: členství v NSB bylo v Holandsku také povinné, nebo tam členové vlezli dobrovolně a z přesvědčení?

          • tresen

           Lezli tam dobrovolně, úplně stejně jako do obdobných organizací lezli i jinde v Evropě.
           Fašistický kult síly, který tyhle spolky spojoval, byl přitažlivý pro mnoho pitomců, než v zákopech anebo v soudech s kolaboranty přišli na to, že to byla životní chyba.

          • vittta

           Ale určitě jich bylo méně než tady, hoďte nějaký odkaz, ať to dokážete!
           A jejich životní chyba byla leda tak to, že Němci prohráli válku, jinak by si mohli u stejných soudů všimnout ti, co tam nevlezli, že to byla jejich životní chyba.

          • oh

           Ale no tak, vittto, člověk musí obdivovat, jak dokonale třešeň odvedla řeč od požadavku na její definici českých zájmů prostým, obecným a nic neznamenajícím tvrzením „žít spíš jako Holanďan, než jako Bělorus“. Sice jsme se poučili o Holandsku za II. svétové války, ale o třešní představě českých zájmů pořád nevíme nic a o to přeci od začátku šlo. :-)

          • vittta

           Tak oba asi víme, Oh, že Třešeň žádnou představu o českých zájmech nemá.
           Takže šlo jen o to, kam se s tím tématem vrhne.
           Pokud to celé sledujete, což předpokládám, musíte se rozhodně dobře bavit, protože Třešeň se do náhradního tématu pustila s velkou vervou, a kromě skvělého chování části Holanďanů za II. světové války jsme se dozvěděli i to, že naše chování v těch časech bylo o hóódně horší.
           Ona se Třešeň do historických témat obecně hodně zakusuje, což je pro mě dost udivující, protože nemám dojem, že historie a její kontexty by byly její silné stránky…

          • tresen

           Myslím, že přání žít spíš jako Holanďan než jako Bělorus vyjadřuje český zájem docela dobře.
           Je to hezky podpořeno faktem, že tu nikdo, dokonce ani Hamilbar, neprohlásil, že chce radši žít jako Bělorus.
           Ale možná si tohle přiznání nechává do nového roku.

          • vittta

           Vždyť kecáte, Třešni.
           Není přece univerzální Holanďan ani univerzální Bělorus, aby mohl někdo říci, že je lepší život toho či onoho.
           Vy jste jen řekla, že je lepší žít jako na západě než jako na východě, a o Holanďanech jste mluvila proto, že tam někoho znáte.
           Ve své bublině naproto netušíte, že život má plno aspektů.
           Lze žít jako Holanďan a mít plat 5 vyšší jak je ten český.
           Ovšem, též mít děti ve třídách plných verbeže a muset držet hubu, a radit pak svým dětem, jestli je to holka nebo kluk a proč.
           A nemoci jít večer z baráku a dodržovat stovky debilních nařízení.
           V Bělorusku lze žít a mít 3x menší plat jak tady.
           Ale asi tam lze žít v lečem svobodněji.
           Jak kdo….někdo preferuje to, jiný ono.

          • pařez

           Třešni, nejlepší je být tím (žít tak), čím člověk je. Ani Bělorus, ani Holanďan, ale Čech, Moravan a Slezan.
           A v dnešní době zvlášť.

          • Hamilbar

           Když už si mě treseni berete do té své úst:

           „Myslím, že přání žít spíš jako Holanďan než jako Bělorus vyjadřuje český zájem docela dobře.
           Je to hezky podpořeno faktem, že tu nikdo, dokonce ani Hamilbar, neprohlásil, že chce radši žít jako Bělorus.“,

           dovolte abych vám sdělil, že nechci žít ani jako Bělorus, ani jako Holanďan. Chci žít jako člověk.
           Nedoufám však, že to pochopíte i když vám to vittta celkem polopaticky vysvětlil. Zkrátka je to marný, je to marný, je to marný.

       • Hamilbar

        Myslíte Saule? Zkusil jsem matematiku. Nebojte se, jedná se o učivo ZŠ.

        Dle Wikipedie (https://cs.wikipedia.org/wiki/Svatov%C3%A1clavsk%C3%A1_rota) vydal K. H. Frank dekret o zřízení Svatováclavské roty 5. března 1945. Výcvik byl zahájen 21. března. V květnu pak měla rota 77 příslušníků. Když vezmu v úvahu, že minimálně měsíc od podpisu trvalo než se začalo skutečně verbovat, napřed se musely zajistit prostory, instruktoři, menáž a tisíc dalších nutných záležitostí, dá se říci, že za měsíc se podařilo naverbovat 77 mužů. Jak dlouho by trvalo než by naverbovali divizi? Počítáme:
        20 000 : 77 = 259,7402597402597 měsíců, zaokrouhleno na 13 desetinných míst. Tedy:
        259,7402597402597 : 12 = 21, 6450216450216 roků.
        Jak dlouho by trvalo naverbovat dvě divize jako v Holandsku si jistě každý spočítá sám.
        Jistě, pokud by nezačali až před koncem války šlo by to o něco rychleji ale pochybuji, že by dali dohromady divizi, natož dvě jako v Holandsku. To mám já zase od svých (rodiných) zdrojů.
        Takže mě těch 77 jako vysoké číslo tedy nepříjde.

        • Saul

         Za lekci matematiky dekuji Hamilbare,to jste se tentokrat trefil.
         S matematikou jsem mel vzdy potize a jednou z ni neudelal dokonce ani reparat.
         Nicmene v tomto bode pro mne zadny vyznam nema,ponevadz jsem pocet nasich dobrovolniku s pocty holandskych nesrovnaval.
         Toho uz jste se aktivne ujal sam.
         Ja jsem pouze uvedl,ze na 77 dobrovolniku na samem konci prohrane valky mi prijde docela dost a na tom si trvam i pri sve mizerne znalosti matematiky.

       • vittta

        Výpočty vám už dali diskuzní kolegové, Saule, tak na mě zbyl jen pouhý názor.
        Vám se těch 77 zdá jako vysoké číslo u Čechů, pokud by se jednalo třeba o Holanďany a stejnou situaci, zdálo by se vám to číslo naopak nízké.
        Přání je totiž často otcem myšlenky!

        • Saul

         Me se zda Vito,ze zatim tu snite svoje sny jen vy.
         Do tech mych se vam nejak nedari trefit i kdyz to zkousite jak se da,dokonce i navozovanim svych vysnenych blabolu na moje logicke uvahy.
         Dobrou noc a nechte si neco hezkeho a klidneho zdat.
         To na frustrace pomaha.

         • vittta

          Logické úvahy…
          Tak dobře, v čem tedy spatřujete logiku ve vašem vyhodnocení těch 77 naverbovaných, jako nezvykle vysokého čísla?
          Já se rád poučím, jmenovitě logika mě velice zajímá.
          Mezi námi, ve skutečnosti nikdo přesně neví, kolik jich přesně vlastně bylo, ale 77 jich zbylo, když se vzdávali, samozřejmě bez boje, protože tak blbí, aby vraždili vlastní občany na konci války zase nebyli. (jako „někdo“)
          Na ten výcvik a z něj si asi každý chodil jak chtěl, takže jednotka působila poněkud rozpačitě.

          • vittta

           Hééééj, logiko, ptal jsem se málo konkrétně, nebo se se mnou bavíte jen když si spletu nicky, co?
           Tohle jste doufám vy, logický Saul, ne?

         • oh

          Logické úvahy, podepřené ausgerechnet Rossem Hedvickem, mi z nějakého zvláštního důvodu připomínají jistý sarkastický termín z informatiky. GIGO.

          • Saul

           Na pana Hedvicka mi nesahejte ohu,to byl muj vanocni darek pro Vittu.

           A co tak zastitit se PL?
           Ze mne to nenapadlo hned!!
           Tak dodatecne:
           „https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Tomas-Krystlik-Cesi-museji-konecne-prestat-lhat-o-vlastni-historii-479687
           Pražské Národní osvobození otisklo 30. 11. 1938 (!) zprávu, že překladatelské kanceláře jsou zahlceny německými překlady suplik, v nichž se osoby české národnosti obracejí se svými starostmi a žádostmi přímo k Adolfu Hitlerovi. Časopis Přítomnost z 23. 8. 1939 do svého týdenního přehledu převzal z deníku Expres článek Proč Češi chodí na Gestapo? „

          • Kamil Mudra

           Jenže vy se, Saule, nezaštiťujete PL nýbrž Tomášem Krystlíkem. Nu, jen si společně s ním Čechy lustrujte dál. Já vám na něj určitě sahat nebudu.
           Ještě to tak.

          • Saul

           Pokud jste chtel naznacit Kamile,ze ne vsechny clanky na PL(kam muj odkaz smeroval,kdyz se ohovi nepozdaval ten puvodni) je treba brat vazne,tak bych s vami i souhlasil.
           Kdybych ale totez naznacil pri jinych tematech,kdy jsou tu PL hojne odkazovany,asi bych s tim nazorem nepochodil,ze?
           Inu ,“logika“ma zda se obcas svoje podivne zakonitosti.

          • Kamil Mudra

           Jsem toho mínění že je-li kýmkoli na jakýkoli článek odkazováno pak je to kvůli tomu článku a nikoli kvůli jeho umístění. O vážnosti či nevážnosti jakéhokoli textu (případně videa) si pak pro sebe každý může rozhodnout sám, stejně jako o tom, nakolik s ním souzní či naopak.

          • Saul

           Ano,mate pravdu!
           Oh to ale zrejme vidi jinak,tak jsem si dovolil mu novymi zdroji,dokonce i odkazem na puvodni text, rozsirit obzor.
           Bez potreby otevirat dalsi diskusi k tematu,ktere bylo z uplne jineho vlakna a logika ohova preneseni ho sem mi jaksi unikla.
           Tot vse.

          • vittta

           Ty PL, to je úplná smršť hoaxů a štvavých textů, co Saule?
           Krystlík je tam jako vábnička na demokraty, aby si mysleli, že PL jsou seriozní médium.
           To se vám zjevně líbí, ty protektorátní kecy.
           Vy jste se blbě narodil, mohl jste to dotáhnout na Svatováclavskou orlici.
           Být Čechem s obzorem, jak psal Moravec.
           Žádný čecháček…..

          • Saul

           No Vitto,musim uznat,ze ta vase druha veta jistou logiku nepostrada.
           Vyborne,jen tak dale.
           A ten Moravec,Moravec….
           Kdo to vlastne byl ten Moravec?
           To byl nejaky Cech???
           Vojak v zahranicni jednotce?
           Nebo nekdo z odboje?
           Partyzan?
           Ja si to budu muset vygooglit,ale kdyz ho zminujete,tak to nejaky hrdina urcite byl.
           Jako vsichni Cesi tenkrat prece.

          • oh

           Lituji, Saule, ale stále GIGO, stále GIGO…
           Myslím, že se přidržím Kamilova příkladu a Tomáše Krystlíka se vám rovněž dotýkat nebudu. Dokonce ani pětimetrovou tyčí. :D

           Abyste si ale nepřipadal zanedbávaný, něco jsem speciálně pro vás z vámi doporučovaného čísla Přítomnosti okopíroval. Není to noticka Proč chodí Češi na Gestapo, ale kousek z hned následující stránky. Doufám, že vás to potěší:
           O Gdánsku bylo rozhodnuto vlastně již v Mnichově.
           Hamburk, 14. srpna. CER. — „Hamburger Fremdenblatt“ se zabývá v článku, nadepsaném „Několik skutečností“ obšírně gdaňskou otázkou. Úvodem list připomíná, že minulého roku podařilo se bez krveprolití navrátit do říše 6 a půl milionů rakouských Němců a 3 a půl milionu sudetských Němců. Obě zá­padní velmoci podepsaly tehdy dokonce v Mnichově dohodu, která svým podstatným obsahem dopomohla k vítězství němec­kému právu národního sebeurčení. Dnes – praví list – jde o 400.000 Němců v Gdánsku, kteří ohlašují nárok na totéž právo, jako jejich bratří ve Východní marce a v Sudetech. Na rozdíl od sudetských Němců nepatří ani formálně k cizímu státnímu útvaru. Právě proto mohlo by se předpokládati, že v tomto případě by řešení bylo nejjednodušší otázkou na světě, když se uváží, že zásada sebeurčení bylo dohodnuta v Mnicho­vě a že úpravou není dotčena územní celistvost některého státu. Po řeči gdaňského župního vůdce Forstera svět si jistě plně uvědomuje, že Německu nenapadne ještě dlouho protahovati naprosto přirozené řešení tak primitivní otázky. Polsko bylo již v říjnu minulého roku naprosto přátelsky uvědomeno o němec­kém popudu, aby byly společně zkoumány možnosti řešení ještě neurovnaných rozporů, aby bylo možno utužiti spolupráci ve prospěch evropského míru. Nová úprava na Východě, jež byla připravena M n i c h o v e m, uváděla na tyto myšlenky. Jednání trvalo několik měsíců. Jestliže na konec ztroskotalo, tu lze to připisovati hlavně skutečnosti, že britská protiněmecká spojenecká politika, jež byla zahájena po českých událostech v březnu, hledala svou první a hlavní oporu ve Varšavě. Anglie, která svou zárukou Polsku zřídila novou výpadní baštu proti řtíši a tím podvázala všechny možnosti mírumilovného projed­návání. Jak snadné by bylo bývalo možno rozuzliti všechny otázky, kdyby Londýn netorpédoval jednání mezi Berlínem a Varšavou!

           Je tedy zřejmé, že druhou světovou válku způsobilo nehorázné anglické torpédování mírumilovných snah Německa. Nebít anglických torpéd, v Evropě by určitě vypukl mír. Vždyť to otiskla Přítomnost, vaše písmo svaté. :D

           A když už se, Saule, zmiňujete o šetření práce Ovčáčkovi, ten článek již prý nalezen byl.

           Za odměnu, Saule, si teď můžete logicky zavěštit, proč tvrdím, že jde o falzum a navíc falzum velmi, ale opravdu velmi odfláknuté. S chutí a logikou do toho…

          • oh

           Omluva a oprava, samozřejmě to mělo být takto : „Nebýt anglických torpéd, v Evropě by určitě vypukl mír.“

          • vittta

           No jo, Saule, ne každý národ má samé hrdiny jako třeba Holanďané.
           Moravec byl nejen Čech, ale též hrdina- legionář.
           To víte, i Svěrák či Menzel bývali svého času skvělí lidé….nebo se tak alespoň tvářili..

          • Saul

           Tak ja trochu tusil,ze z Krislika take nebudete nadseny,ale bylo to na PL!!!
           To jsem nemohl odolat,to uznejte.
           No ale k meritu vaseho problemu jsme se nakonec zdarne dobrali a jsem rad,ze druhym odkazem na archiv Pritomnosti jste se presvedcil,ze informace v mem puvodnim odkazu na Hedvicka
           http://hedvicek.blog.cz/1309/cesi-nechodte-nam-stale-na-gestapo
           byly spravne.
           Omlouvat se mi nemusite,staci ze jste se poucil a priste si platnost svych sarkastickych poznamek radeji overite,abyste snad v nejakem GIGU neuvizl trapne sam.

          • vittta

           Kdo by se vám omlouval a za co, kuratoriáne zasranej!
           Tenhle „argument“ mi dávali už když jsem chodil na Seznam.
           Byla to jen všivá propaganda, ale nese svoje špinavé plody ještě po letech, jak jednou říkal pan Čáslavský v Hledání ztraceného času, kdy fronta „Čechů“ stála v r.38 frontu na Eintopf.
           Jakou řečí mluvili (říkal) už se nedozvíme, ale jed propagandy nesou stále dál!

          • Saul

           Vitto,vy jste ta nejlepsi silvestrovska estrada:-)
           Ja vam asi dam i palec nohoru.
           Akorat to teda ma tu chybku,ze se snazite byt stejne vtipny po cely rok.
           Jenze dobry sasek vi,kdy bavi a kdy je cas se odlicit.
           Jenze co by pak nula jako vy jineho delala,ze jo??
           Jeste byste nakonec fakt chodil s ceskou vlajkou po ulicich,honil negry a verboval nove bojovniky.
           Tak to radsi saskujte tady.
           Aspon jste v bezpeci.
           A hezkeho Silvestra:-)

          • Saul

           A nenechte se zmylit tim bouchanim venku.
           To jeste VAS BOJ nezacal.
           To jen frustrati hazeji rachejtle od Vietnamcu.
           Tak radeji zustante v klidu za monitorem at vam jeste nejaky kolega neublizi.

          • vittta

           „Logické úvahy…
           Tak dobře, v čem tedy spatřujete logiku ve vašem vyhodnocení těch 77 naverbovaných, jako nezvykle vysokého čísla?

           Já se rád poučím, jmenovitě logika mě velice zajímá.“

           Jo pardon, to už jsem se vás vlastně ptal, ale vy jste zapoměl odpovědět.
           Zkuste to na Silvestra, stejně si to na dnešní den asi chystáte, protože vaše odpověď o logice jiná, než silvestrovská, být nemůže.
           Českou vlajsku si neberte do své náckovské huby, klidně si lajkujte Halíka a jiné kavárníky, a tancujte nadšením nad úspěchy romských dětí v inkluzi, ale proboha, nehovořte u toho o české vlajce.
           Prej nula…ještě jste zapoměl na frustráta, přece kurva každý vlastenec musí být kromě nuly ještě frustrát a primitiv, tak to neflákejte.
           A šťastného Silvestra vám nepřeji, pro mě za mě si třeba chcípněte, nevím, proč bych si měl zrovna na Silvestra hrát pokrytecky na přejícího slušňáka.
           Když je mi z někoho na blití, je mi z něj prostě na blití i na Silvestra, jen slušné vychování mi brání v tom, abych to každý den zdůrazňoval.
           To nechám jiným, těm v živě úspěšným, a přejícím druhým jen dobré.
           Ti se vyskytují především v pohádkách a pár jich je tady na tomhle Ostrově….

          • vittta

           Já trénuju na střelnici ostrou municí, nepotřebuji slyšet praskání rachejtlí, abych kvičel strachy, že už začal boj.
           Nic méně moc nechápu, proč by odpalovači rachejtlí měli být frustráti, prostě si prásknou pro zábavu na Silvestra, no a co jako?

          • oh

           Co bych pro vás neudělal, Saule. :-) Pokračovat mohu až po Novém roce, teď musím jít dělat něco smysluplného, třeba odpalovat rachejtle od Vietnamců. :-)

           P.S. PL jsou jen megafon, do kterého si může zahulákat každý, kdo jde kolem. Univerzální patent na Pravdu má přeci jenom Ondřej.

  • Kamil Mudra

   A jak tohle víte, třešni? Přiznám se že od vás se tohle dovídám poprvé. Tím nechci říct že vám nevěřím. V každém národu se najde nějaké množství odvážných lidí. Ve státní správě se tohle asi neodehrávalo, tam naopak všichni úředníci (až na několik sporadických výjimek) podepisovali svůj „árijský původ“. Nicméně, Holandsko jako stát, se ke svým židům nezachovalo zrovna příkladně ani po válce. Ty co se vrátili z koncetráků byli pokutováni za to, že ve své nepřítomnosti neplatili daně.
   Víte o nějakém podobném případu z jiné okupované země?

   https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/byli-v-koncentraku-amsterdam-je-pokutoval-kvuli-danim_266046.html

   • tresen

    Nemám odkaz na prvotní pramen té informace. Znám to z ústního podání. Vyprávěl to v rodinném kruhu emeritní /tehdy ještě činný/ šéf katedry historie na univerzitě v Groningenu. Takový člověk nemá ve zvyku šířit urban legends.
    Možná vám připadá divné, kde má rodina přišla k podobným známostem, ale takový je život.

    • Kamil Mudra

     Proč by mi to mělo být divné? Kamarád který si po dlouhou dobu jezdil do Holandska pro matroš tam má také plno známých.

     • vittta

      Ale tak dobrej matroš, co jedou u „třešňů“ asi nevozil, když si to tak od ní čtu….

 5. vittta

  Pěkný článek, jdoucí do jádra věci.
  Proti antičechům rázně všude zasahuji, byť musím říci, že třeba tady jsem za to určitou většinou čtenářstva pranýřován.
  V článku mě svým způsobem zaujalo, že vlastně jako Čech mohu být kolaboranstkým sviním nějak nebezpečný, samozřejmě nejen já, ale každý jiný Čech.
  Něco na tom bude, hrdost a čest, a ochota bránit vlast a její hodnoty, (které jsou samy o sobě též zpochybňovány) může antičeské děvky upřímně děsit
  Stojí to za přečtení.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Elity-kolem-Havla-a-Schwarzenberga-nenavidi-Cechy-Filozof-odhalil-inspiraci-protektoratnim-ministrem-Moravcem-517913

 6. Dixi

  Milá Janiko a i milí návštěvníci,preji vám všem mnoho zdraví a i trochu toho štěstí do dalších času. Dixi

  • Kamil Mudra

   Nápodobně, Dixi. A k tomu ještě případně nějakého otřásajícího se oslíka. :-)

 7. vittta

  Tak to jsem z toho nějak jelen.
  Sobotka se sešel s Patočkou a jakýmisi „přáteli denníku Referendum“, a tam pořádali nějaký dýchánek spravedlivých.
  Hlavní slovo, jak se zdá, vedl nějaký Vaculík
  Ten razil teorii, že ČSSD byla vlastně úspěšná (spolu s KDU) a největším jejich problémem byla extremní slušnost, pracovně nazývaná „lidská tvář“.
  Naopak lid byl vzteklý, a je vzteklý vždy, když má nějaký režim tu lidskou tvář, a chudák Vaculík vůbec neví, jaká lidská pozitiva proti vzteku lidu nasadit.
  Aby to bylo nějak jasnější, tak je lid ještě vzteklý zbytečně, když lidu o nic zásadního stejně nejde, což třeba mě případalo, že jako je lid tak trochu blbý, na rozdíl od Vaculíka a jiných přátel denníku Referendum.
  Tak nevím….
  Podle mě jsou to blázni, ale kdo ví, třeba to jsou dobří lidé, a blázni jsou ti, co nepochopili lidskost ČSSD, a převedeně EU.
  A žech nelidských blbců bylo, zatímco těch lidských jen něco kolem 4,3%, kteří z tupého a vzteklého českého elektorátu ČSSD volili.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prehlasovali-jsme-Babise-kdyz-prosazoval-neco-nehorazneho-Sobotka-se-na-uzavrene-akci-Patocky-a-spol-pekne-rozjel-518094

  • oh

   Proč se tak snadno vzdáváme toho, co nám představoval Václav Havel, jenž rysy lidskosti ve společnosti, včetně její demokratické vlády, ještě zdůraznil?
   Proč? Proto:
   Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, který nikdo nemůže popřít: nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů. Ale na základě své osobní zkušenosti jsem stejně silně přesvědčen, že jen čas dovolí objektivně zhodnotit to, co se děje v těchto dnech v Jugoslávii a dopad na NATO.
   (Václav Havel v článku „Moi aussi je me sens albanais“, 29. dubna 1999, Le Monde)
   Nemáme rádi „humanitární bombarďáky“.

   • vittta

    Jestli on ten Vaculík nemyslel ty humánní bomby jako ta pozitiva, protože bomby- bez ohledu na to, jak jsou humánní, fungují na každého, takže místo zbytečného vzteku má okamžitý strach, případně leží hlavou vzhůru a též v tomto konečném stavu vztek mít nemůže.
    Bohužel pro přátele denníku Referendum nemá mrtvý ani volební právo, takže se bomby házejí- jménem civilizace- zatím někde jinde!

 8. tresen

  „Lze žít jako Holanďan a mít plat 5 vyšší jak je ten český.
  Ovšem, též mít děti ve třídách plných verbeže a muset držet hubu, a radit pak svým dětem, jestli je to holka nebo kluk a proč.
  A nemoci jít večer z baráku a dodržovat stovky debilních nařízení.“
  Kdo tu co hulí?
  Tohle zřejmě bude machorka řezaná nějakými houbičkami po celodenním žvýkání betelových parlamentních listů.

  • vittta

   Zkuste mi to přeložit, abych mohl pokračovat v diskuzi a vysvětlit vám, co vám není jasné.
   Takto bych vás mohl leda poslat k psychiatrovi, pak do prdele, doporučit vám prášky na nervy, a nazvat vás tupu sůvou.
   Jsme ale civilizovaní lidé, a chceme diskutovat….nebo….nebo někteří nechtějí?

   • tresen

    S vyšším platem máte pravdu, jinak je ta vaše představa vzdálená realitě velice velmi.
    O té „verbeži“ ve školách se můžete něco dozvědět například tady:
    https://zwemmertauerova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=468494
    Co jinak bych vám tak mohla povídat? Snad abyste se tam vydal a nespoléhal na zprávy, které od sebe opisují pořád dokola lidi, co tam taky nebyli.

    • oh

     O tom, jak bezpečné je v Holandsku veřejně poukazovat na jisté druhy problémů, byste si mohla povykládat s Theo van Goghem, ten by s vaším názorem určitě souhlasil, také si nedokázal představit, že by mu v Holandsku něco mohlo hrozit. Bohužel, dnes byste kvůli tomu rozhovoru musela uspořádat spiritistickou seanci. Zda s houbičkami, nebo bez, už nechám na vás.

    • vittta

     KRÁSA.
     Ještě že mají blogy a píší články i ti, co to tam oprbdu znají, nejen ti, co to tam opravdu znají!