Nová krize v USA. Korea vyzrála na Trumpa

Ivan Kuzněcov, 10. ledna 2018 (překlad grasyk)

V prvních dnech roku zakouší Donald Trump nové prohry a čelí nové krizi.

Mnohým lidem je zatěžko a málo příjemné jít do práce po dlouhém odpočinku, jiní rádi stráví několik prvních dnů organizováním věcí a vypracováváním plánů, protože se obávají, že na to později budou mít málo času kvůli nekonečné rutině a následným neúprosným lhůtám. Zdá se, že Donald Trump odpovídá přinejmenším jednomu z takových popisů.

Americký prezident plánoval uspořádat první pracovní týden klidně a poměrně mírně. Hlava Bílého domu se setkala s republikánskými senátory a členy administrativy, aby diskutovali o plánech na další rok, podepsali dokumenty o jmenování nových zaměstnanců na různých druhořadých pozicích (v USA prezident jmenuje několik tisíc federálních úředníků); vydal vyhlášky o usnadnění využívání federálních pozemků podnikateli se stanicemi širokopásmového bezdrátové připojení … Prezident se dokonce s očividně falešným úsměvem zúčastnil slavnostního ukončení kariéry senátora Orrina Hatche – jednoho z veteránů a nesporné autority Republikánské strany, která zasedal v horní komoře Kongresu od roku 1976 a dále se rozhodl již neúčastnit.

Obecně, kdyby vše probíhalo podle plánu, člověk by si myslel, že si v novém roce dal skandální lídr závazek pracovat a nevěnovat velkou pozornost momentálním podnětům. Druh majestátnosti vítěze či sebevědomého dravce. Ale takhle to neproběhlo.

Jako první pokazil Trumpovi náladu vůdce Amerikou vyhlášené „darebácké země“ Severní Koreje. Prvního ledna v 9 hodin ráno byl v televizi KLDR odvysílán novoroční proslov Kim Čong-una, v němž byly uvedeny dvě zásadní věci:

 1. Severokorejský jaderný a raketový program byl úspěšně dokončen, celé území USA je v jeho dosahu a jaderné tlačítko „je po celý čas na stole“ nejvyššího vůdce
 2. Severní Korea je připravena na sblížení s jižním sousedem a první gestem v tomto směru může být vyslání týmu sportovců na olympijské hry v Pchjongčchangu

V Soulu, samozřejmě, tento projev sledovali. A divili se především ve druhém bodě, vždyť Kim Čong-un byl představován jihokorejskou propagandou zdaleka ne jako příznivec sportu, ale spíše téměř jako kanibal. V době vysílání byl ve Washingtonu ještě rok 2017. V půl osmé večer 31. prosince byla celá politická elita, v čele s prezidentem, na nejrůznějších slavnostních večeřích a společenských událostech … A co jim tehdy bylo po jakési KLDR.

Zjevně to znamenalo nešikovnou politickou pauzu okolo Korejského poloostrova. Oficiální Pchjongjang i jihokorejští obyvatelé očividně čekali na nějakou oficiální reakci Soulu, která byla v minulosti po mnoho let vždy extrémně odsuzující a tvrdá. Jenže tentokrát se asi k přísně důvěrné lince vládní komunikace s Washingtonem nikdo nedostavil … nebo se k ní dostavil asistent, jenž může „předat“ nebo „upřesnit“ a těmito kódovými slovy okamžitě zmařil jakoukoli naději na včasné řešení problému. A čekat dlouho nemůžete, mohlo by to znamenat dlouhý pobyt severního diktátora, který se tváří jako holubice míru na všech televizních obrazovkách „svobodné“ Jižní Koreje …

Tak či onak, vláda Jihu odpověděla. Ohromivše celý svět … přijala a podpořila iniciativu Severu. Rozhodnutí Soulu muselo vyvolat účinek bomby vybuchující v hlavách amerických analytiků odpovědných za tento region a možná i v hlavě „vůdce svobodného světa“. Jeden neohrabaný pohyb zničil domeček z karet, tak pečlivě budovaný po celý rok, jenž se zdál nezničitelnou pyramidou sankcí, vojenských cvičení, prohlášení, obvinění …

Celá Trumpova politika ohledně KLDR je založena na velmi jednoduchém schématu: Jižní Korea je velmi ohrožena Severní Koreou. Jižní Korea je nejbližším spojencem USA. Jih se velmi bojí a žádá o pomoc „strýčka Sama“. Sever vyrábí jaderné rakety, které ještě více a více ohrožují Jih. Spojené státy izolují Sever na mezinárodní scéně a požadují vzdát se raket a zastavit ohrožení Jihu, v žádném případě nechystají embargo na věčnost a vojenské manévry na každý den.

A tu, uprostřed této izolace KLDR, stěhování vojenských sil k ochraně amerických spojenců, zavedení nových sankcí prostřednictvím rezolucí Rady bezpečnosti OSN, Soul vyhání čerta ďáblem a houpe půdou pod nohama zámořského staršího bratra. Rozevírá náruč směrem k Pchjongjangu, a to hned při mírném náznaku možnosti zlepšení vztahů vyjádřeném zároveň spolu s vítězoslavnou zprávou o mocném jaderném tlačítku. Ano, ano, jak jinak, prostě „darebácká“ země.

Ze zdánlivě promyšlené a nepotopitelné politiky Trumpa na užívání severokorejské záminky pro vybudování vojenské přítomnosti v regionu nezbylo téměř nic. V politickém arzenálu „demokratických“ a „svobodných“ států neexistují prostředky, jež by mohly odvolat souhlas s vyjednáváním, které je symbolem naděje na mír. Trump si může čmárat na svém Twitteru, že jeho jaderné tlačítko je větší a jednání je možné jen díky izolaci, američtí analytici se mohou pokoušet vysvětlit mírové iniciativy Pchjongjangu jeho slabostí, co jen hrdlo ráčí, nic to nezmění na situaci, která již byla vytvořena.

KLDR jaderné zbraně má, dalším cílem Kim Čong-una je nastolit vztahy se světem, i když bez formálního přijetí do klubu jaderných mocností. A především musí mít s jižním sousedem takové vztahy, aby Američany zbavil formálního důvodu pokračovat v nátlaku.

Soul si to samozřejmě ještě může vždycky rozmyslet, poslechnout Washington a zavést rozhovory do slepé uličky, ale ani v takovém případě nebude možné okamžitě obnovit předchozí konfrontaci, což znamená, že mnoho z Trumpova úsilí šlo do kytek a v nejlepším případě bude muset vše rozehrát znovu.

Vzhledem k určité shodě okolností může šikovný novoroční trik severokorejského vůdce výrazně změnit světovou politiku. Pro Rusko a Čínu to bude znamenat zpomalení závodu ve zbrojení na tichomořských hranicích, pro Spojené státy – obrovskou porážku zahraniční politiky a ztrátu důvěryhodnosti mezi spojenci.

(Kráceno, dále následuje pár podrobnosti o knize, která má vyjít v USA, a která Trumpa ostouzí, celý text v ruštině zde: http://www.iarex.ru/articles/55121.html)

 1. astraustralia

  Janiko chvalim, zacinate rok mirove optimisticky:-)
  Vyborny prispevek o tom jak se severni a jizni Korea konecne zacnou bratrit a to bez prostrednika :-)
  Kdyz to bylo o Nemecku take to bylo predevsim na Nemcich :-)
  Velmoci maji vzdy nejradej rozdel a panuj, tak bylo je a bude :-(
  Letadla ze Soulu do Prahy jsou v posledni dobe vzdy plna. Az tak, ze misto airbusu nasadili na linku JUMBO.
  Rikal mi tu mistni Korejec ze kdo nevidel Prahu neni in :-)
  Spojeni severni a jizni aby to byla opet jedna Korea po vzoru Nemecka by byl ten nejhezci politicky dar lidu teto zeme :-)

  Clanek ma jednu velkou vadu, je tam prilis Trumpa a jak jinak nez zase osklive.
  Zit a nechat zit je to co by se novinari meli konecne naucit!

  Malou odbocku s navratem zpet do CR.
  Tato reklama byla vyhodnocena jako nejlepsi z nejlepsich! Ma dokonce i asijska cismenka :-)
  Kdo neveri at tam bezi :-)
  https://video.idnes.cz/?idvideo=V180105_105947_autokat_vojt

 2. embecko

  Rusum splyva prani s realitou a stava se tak otcem myslenky- vetsina ruskych analyz je venovana domacimu publiku a cizincum jsou svym vyznamem nepristupne.
  Je to par dnu, co Putin vyhlasil, ze kazdy utok na ruske vojaky bude tvrde potrestan a ze potencialni utocnici maji do budoucna utrum- a hle, uz tam na ne poslali drony.
  Z ruskych sportovcu si veskery zapadni tisk dela doslova legraci- ze zatim nejlepsi olympiady udelali fiasko, Rusy vylucuji ze sportovnich udalosti jak se jim zamane, bez dukazu.
  Jizni Korea pred par tydny musela nakoupit za nesmyslnou castku v USA rakety…tezko pak verit ruskemu prani, ze Korea vyzrala nad Trumpem.
  V Evrope hraji stejnou nerealnou roli Francouzi (ne nadarmo k sobe maji francouzska a ruska kultura blizko). Francie si chce navysit prestiz zprostredkovanim ukonceni libyjske obcanske valky- zrejme si mysli, ze Evropane zapomenuli na to, ze to byla sama Francie, co ji rozpoutala. Francouzska politika pripomina pyromana, vyzadujiciho zasluhy za haseni pozaru, ktery sam zalozil.

 3. Gatta

  Bez nějakých růžových iluzí o Trumpovi …

  Donald Trump je podnikatel, který se celý život zajímá o politiku. Ale především je to hráč a to hráč velkého formátu. Nakonec i jeho kandidatura na prezidenta je toho důkazem.
  Tedy hráč Trump hraje … až na hranu … a tu má on sám nastavenou zatraceně vysoko, tak vysoko a tak přesně, až je to mimo představivost a chápání jeho úřednického okolí a médii ovádané veřejnosti. Ukázal to Syrii, v personálních záležitostech i v KLDR. Pochopitelně i on může hru špatně odhadnout a může nastat něco i pro něj nepředvídaného …
  Donal Trump není Mesiáš ani Mikuláš – je prezident USA – největší vojenské a finanční mocnosti světa a jeho heslem je „America FIRST !!!“ . Na to je nutno myslet vždy.
  Rozhodně to ale není blázen, který by chtěl zahájit nějako jadernou válku …
  No a ke KLDR:
  1. – situace bude dlouhodobě kritická – USA z toho bude těžit oslabením svých ekonomických konkurentů …
  2. – situace se postupně uklidní – Trump to doma i ve světě prodá jako úspěch své politiky.

  • taras2

   To seš hodnej, že nejsi jako to uražený embéčko a chodíš se osvěžit ke starému stromu. Na druhou stranu se sledovat mě určitě vyplatí.

   • embecko

    Chybi mi motivace k tobe chodit, kdyz se neda diskutovat…a mam zabrany neznameho puvodu debatovat pod tvym clankem tady u Janiky, prijde mi to chucpe. Urazenej samozrejme jsem, proc bych nebyl…nasadis na nas trojtazku, vyhodis nas, stamgasty, z hospody a pak po nas chces, abychom se koukali zvenku prez vylohu, jak se uvnitr narazi sudy? Tak to je obraz jako z dob Velke krize a na to seru, to rikam rovnou :o) Ostatne clanky samotne a to kdekoliv na blozich, ctu jen jednim uchem, 99% tahu na branu dela diskuze. A nema diskuze, nema sturma, to se vi z tak 15 let, co existuje blogosfera- podivej, jak po registraci dopadl Neviditelny pes, ted se mu tam schazi jen inkludovani.

    • vittta

     Ať to je, jak to je, máš svatou pravdu.
     Nebýt Janiky, či Astra, co někdy článek postnou, nečetl by to tam „nikdo“.
     Bez diskuze už dneska nikoho blog nezajímá.
     Ale bez diskuze, ne moderované a cenzurované slátanině a-la BL.
     Jak se panečku vlk vlísal sem, když jsem ohodnotil jeho článek.
     Sám diskuzi zavře, ale jinam se vetře, a ještě propaguje svůj další článek.
     Trapák….to by se mu líbilo, diskutovat jinde o jeho průjmech!

     • Janika

      Tak hele, co se týká vlka, přišel až když sem někdo dal odkaz na jeho článek s nelichotivým komentářem. Vidí to v administraci blogu, odkud se na něj připojuje, takže to není ani tím, že by to tady četl. Nemá to zapotřebí, tenhle blog je proti jeho jako mraveneček ke slonovi, i bez komentářů. Takže si nech to „vetřel“, spíš my jsme se vetřeli k němu.

     • blbíš

      … jde o to, co hledáte (či vyhledáváte), vittto!

      Tarasovi2 to naštěstí furt jiskřivě myslí a většinou to má hlavu a patu a vystačí to na minimálně na celý týden, zatímco jinde, kde jak říkáte, nechcípl pes, to mnohdy nevystačí ani do večera, jak je to mnohdy blbý, ubíjející a ponižující.

      Chválabohu, že jsou ještě chcíplí psi!

      • vittta

       Hledám diskuzi, Blbíši a dobré názory, i vůči mým opoziční.
       Nezlobte se na mě,ale ten Vlkův článek,sem postnutý,nebyl dobrý ani opoziční.
       Sjednotit zemi nikdo nemůže za stávající situace.
       Jen média to tak mohou tvořit.
       To už tady ale známe, Havel byl také prezident sjednotitel,ndle médií,ale ve sklutečnosti jsem zaznamenal jen dva názory, kde nebyl národ rozdělen zhruba na dva stejné názory (jak je běžné všude)
       To neuhodnete které.
       První byl, že Havel je turbovocas,. to se shodli všichni od levičáků pompravičáky.
       Druhý byl Fidel Castro, že je frajer.
       A Blbíši, k vám mám jednu věc.
       Co hledáte vy?
       Mimo jiné asi konfrontaci se mnou jak koukám.
       Vy jste totiž neohodnitil vlkův článek a mou reakci na něj, a následné čepýření peří z obou stran.
       Vy hodnotíte mě a jeho.
       To je zásadní politická ale i lidská chyba.
       Hodnoťte zvlášt konkrétní názory, a zvlášť osoby je prezentující.
       Pak je to OK.
       Když už chcete být lepší jak já, tak buďte, ale chovejte se také tedy lépe jak já, a ne podpobně.
       Buďte mi příkladem.

     • blbíš

      … k tomu druhému, jak píšete = trapák -ovi … osobně to vidím tak, že svoje závěry vlk staví na velice slušně odvedené, denně vyzdrojované práci. Tenhle způsob práce a jeho „publikační‘“ činnost ho zcela jistě stojí spousty zdraví, osobně bych toho nebyl schopen!!! Zcela určitě ho ten poctivý přístup opravňuje argumentovat tak, jak argumentuje a vůbec (mi) nezáleží na tom k jakým závěrům se jeho argumentace dobere. Pro mě je ale mnohem důležitější, že na jeho práci mohu celkem bezstarostně parazitovat, neb bez práce se tak dostanu ke zdrojům, na které si následně mohu udělat svůj vlastní názor, aniž bych si musel cokoli „cucat z prstu a luftu“.

      Ještě dneska obdivně vzpomínám na „jeho“ Ukrajinu či kšetftování s lidskými orgány!

      My líní lidi jsme děsně zlí a pitomí tvorové, urážíme ty nelíné, aniž by nám docházelo, že to cosi vypovídá o nás samotných!

      P.S.
      ve Vámi výše uvedeném vlkovi, vittto, značně přeceňujete svojí maličkost

      • vittta

       To je možné, Blbíši.
       Ale já nehodnotím Vlka, toho neznám, ale jeho článek a jeho reakce na mé hodnocení.
       A to i myslím, že mohu v pohodě hodnotit tak, jak hodnotím.
       Vlk mnpoho se svého intelektu neukázal.
       Ale kdo ví, Blbíši, třeba mě ještě přesvědčí, že je opravdu dobrý.
       „Vyzdrojováním“ to ale nebude.

       • blbíš

        když myslíte
        kdo co? = 1. pád = Trapák to není o čem! = o názorech, o článku, o jeho reakci, o hodnocení!!!

        … tak sem si holt spletl pády, ale to se blbíšům holt stává, žejo?)

        • vittta

         Hlavně z toho nedělejte drama.
         Vlk bude dál psát , a vy můžete dál jeho články číst.
         Mé hodnocení jeho (nepovedného) článku na tom nic nezmění.
         Lidé nejsou dokonalí, pořád to tady píšu, co jsou ty volby.
         A píšu to i o sobě.
         S tím nic nenaděláte…
         Dokud píšu, budu psát takto, každý mě tak zná.
         Někdo to odsuzuje, jiný třeba čte rád, někdo jak kdy.
         Až psát přestanu, nebo třeba umřu, tak se za mnou zavře voda, jako bych ani nikdy nebyl.
         Co naděláte….
         Kdo si vzpomene už za zítra na nějaké ukazování peří vittty s vlkem?

    • Janika

     To je tedy otevřené přiznání :-)). No jo, no, lidi se holt realizují psaním, všichni píšou a nikdo nečte… Tak to já si zase radši přečtu lidi, co mají co říct. A to Taras vždycky měl.

     • vittta

      To měl,a i má, ale to neznamená, že by se mýlil svým pohledem Sax.
      Nezahrál to na nás čistě, ani upřímně.
      Kamarádi si zaslouží lepší zacházení- nebo to kamarádi nesjou, ale pak se to má říci na rovinu.
      A Taras se se Saxem znal lépe než já…..

      • embecko

       Taras mne ohodnotil a zaradil mezi „vselijake kamaradicky z diskuzi“. Takze tady opatrne :o) Presto ho neprestavam velebit a uz po nekolikate mu dekuji za poskytnuty azyl. Zavrit diskuze timhle zpusobem bylo jeho rozhodnuti, ja si s dovolenim narokuji take urcity postoj, v ramci genderu jsme si stale rovni.

       • taras2

        Taras mne ohodnotil a zaradil mezi „vselijake kamaradicky z diskuzi“. – to mě na tebe dost mrzí, takhle bych se o kamarádovi z dřevního jádra mých známostí z netu nikdy nevyjádřil, vůbec si neuvědomuji, že bych takhle a zvlášť o tobě mluvil, chybí tomu kontext, ve kterém to určitě vyzní jinak.

        • embecko

         No vidis…tebe na mne mrzi, ze ty jsi mne nazval kamaradickem… :o)
         Ale neee. stara laska nerezavi, ja to tak sice tehdy pochopil (a, jak videt, si i zapamatoval, takze tam neco bylo), ale ze by to z me strany vedlo k nejakemu prehodnoceni milostneho vztahu, to urcite ne…tohle jsou kraviny, stejne jako s tvym blogem, cos z nej vyvedl. Spise jsem doted z tveho kroku zmaten a samozrejme urazen…ale ne tak, ze bych si sedel na rukach a trestal se bicovanim za myslenku tvuj blog navstivit. Proste to pro mne skoncilo, to je asi tak vsechno a nemam zadne nutkani tam vlezt.
         3x jsem te varoval, pak sis to udelal po svem a dopadlo to jak jsem rikal. Trebas to chtel, co ja vim (a treba tam mas momentalne nabito, to bych ti jen pral), ale abych si k tobe zasel precist zertovny clanek a pak o nem zacal debatovat u Janiky, to proste ne, to nejde. Stejne tak se nemuzu prinutit ti to tam cist z ciste slusnosti, kdyz se mi nechce a ani mne nenapadne tam vlezt, tak daleko jsem to zatim nedotahl. Vsechno v pohode, pokud jsi ty kamaradicky myslel jinak, anebo dokonce vubec, tak to beru jako chybu prijimace, nic se nedeje. A treba nekdy pod tvym clankem tady u Janiky mluvit zacnu, co ja vim, nechodim sem na blog, abych si delal nasili. A treba tady do te doby Janika nasadi trojtazku jako ty, kdo vi.
         Kamarada poznam podle toho, ze mu muzu rict, ze je tlusty hovado a myslet to pri tom vazne a nic se nestane (a naopak samozrejme). Jakmile mam partnera, kde musim vazit slova, tak se mu brzo zacnu vyhybat, protoze tenhle slalom unavuje. Tedy partnera- vis jak to myslim…a v tehle souvislosti mne uz taky napadlo, ze to treti pohlavi neni tak uplne spatna vec, s vekem tomu mozna prijdu na chut…trebas absolutni spolecensky respekt bez namahy a k tomu uplne volne zachody (kolikpak muze byt v dany okamzik intersexualu treba na letisti? Tak 2-3? No to je pro pripad urgentni potreby terno, ne?).

         • taras2

          „treba tam mas momentalne nabito“ – nabito ne, ale je to překvapivě o něco lepší, než když si tam vittta s Ondřejem vyměňovali milostná vyznání.

          „A treba tady do te doby Janika nasadi trojtazku jako ty“ – myslím, že Janika zrovna nad nějakou tou trojtažkou usilovně bádá.

          • vittta

           Hele Tarasi, ty děláš, jako kdyby někdo „Nás“ tam zval Ondřeje.
           Toho jsi tam pozval ty.
           Výsledek tomu odpovídal.
           Já si s ním sice vyměňoval pusinky, ale také jsem mu dal několikrát banána, jako inspiraci.
           Janika sama články nepíše, ta trojtašku asi tak úplně nehledá.
           Tady jí to jede na plný pecky a názorová pestrost je široká, a mnohé názory kvalitní.
           Jasně, je to ženská, takže by spíše chtěla, aby ubylo vulgarit a nekorektních označení.
           Ale zase ví, že vypjatá doba bude generovat vypjaté příspěvky.
           Kde jsou ty časy, kdy se hádal Tololánek s Paroubkem, kdo je větší vocas?
           Dneska mi to přijde k smíchu.
           Dneska jde o víc, než o do značné míry iluzorní pravici či levici!

     • embecko

      Tady jsem se zajmem cetl Dvere do zdi, to byl skvely serial, na kterem se dalo stavet cele roky…pak ho ale prebila zertovna pojednani o politickych udalostech a tim to cele zapadlo. Na internetu je jedno velke kulove, na tom jsme se shodli uz s geonem, ovsem obcas se lze prohrabat k temnym strankam, kde lze kulove odvalit stranou a dostat se k inspirativni podstate. Me v zasade humorne texty nezajimaly nikdy, prisly mi jako zavadive zoufalstvi, mam radsi, kdyz je psano seriozne, se zajmem, humor ve mne vzbuzuje trudne myslenky.
      Ze blogy zas tak moc nectu uz rikam verejne tech 15 let, co se odhalila dulezitost diskuze…inu, janiko, nekdo cte clanky, druhy zas diskuze :o) Na clancich obecne je videt postupujici autocenzura, to je smutne, ale nejde s tim nic delat.
      Dobry a mnohoobsazny rozhovor s Kellerem zde, v nem je receno v podstate vsechno, dale netreba cist uz nic :o) :
      http://literarky.cz/politika/rozhovory/25545-jan-keller-ultimatum-z-eu-pijmout-dobrovoln-uprchliky
      Kalne vody by snad dokazala rozvirit jedine myslenka jednoho z prezidentskych kandidatu:
      „V evropské integraci musíme prosadit naše priority, říká Pavel Fischer“
      Tomu se rika kontroverzni, ale zaroven hluboky a inspirativni nastrel…

      • taras2

       Jo, to jsem si všim a je to asi jediné, v čem se lišíme diametrálně, mě text bez srandiček přijde jako motor bez oleje. Drhne.

        • Kamil Mudra

         Hmmm…. Já jsem si zkoušel dodělat nějaký humor do toho rozhovoru s Kellerem, co jsi sem postnul a nějak se mi to nedaří. Ach jo. Asi nejsem dost rafinovanej :-(

    • taras2

     Pro embéčko 14:11 – zajímavý je, že před rokem bych s tebou téměř ze sta procent souhlasil. Po zkušenostech s blogem po zavření diskuzí už s tebou souhlasím jenom tak na padesát procent. Což beru jako potěšující známku toho, že ještě žiju, že se ještě mohu vyvíjet, byť ten směr vývoje trochu smrdí po smutečních chryzantémách.

     „Urazenej samozrejme jsem, proc bych nebyl…nasadis na nas trojtazku, vyhodis nas, stamgasty, z hospody a pak po nas chces, abychom se koukali zvenku prez vylohu, jak se uvnitr narazi sudy?“ – už to nebudu celé rekapitulovat, ale trojtažka vznikla jako reakce na vaše (štamgastů) hrubé vměšování se do pravomocí prezidenta blogu. Pokud použiju tvůj příměr s hospodou, je to jako z filmu Vrchní, prchni, kdy rozzuřený číšník třískne s utěrkou, opouští lokál a vykřikuje něco o nové době, kdy host vyhazuje vrchního. Pokud si to ovšem nepletu s jiným kinem.

     „Ostatne clanky samotne a to kdekoliv na blozich, ctu jen jednim uchem, 99% tahu na branu dela diskuze. A nema diskuze, nema sturma,“ – to jsem si vždycky myslel taky a brojil proti blogům se zavřenou diskuzí. Ale není to pravda celá, jenom tak poloviční. Zkusím se ještě zamyslet a uvidím, nesmíš ovšem zapomínat, že současný stav má pro mne jisté výhody, když napíšu kravinu, tak mi ji nikdo nemůže otloukat o hlavu.

     • embecko

      No ja vim, ze jses jesitnej, co se da delat, ja jsem zas tvrdohlavej.
      Muj pohled na konec blogu je samozrejme veden ze strany ctenare a to jeste jen mne sameho, jsou urcite ctenari, ktere diskuze rusi. A ani nemohu rozhodnout, jaky profit ma ze zavreni pan blogu, i tomu se muze libit, ze tam nema tolik ctenaru a ze mu nikdo nemuze oponovat.
      Kazdy mame ted svoje: Ty mas blog bez diskuze a ja chodim jinam.
      Zvyknout si lze i na opratku, ovsem v pripade ztraty hospody nebude zvykani tak dlouhodobe a narocne.

 4. Gatta

  Bez nějakých růžových iluzí o Trumpovi …

  Donald Trump je podnikatel, který se celý život zajímá o politiku. Ale především je to hráč a to hráč velkého formátu. Nakonec i jeho kandidatura na prezidenta je toho důkazem.
  Tedy hráč Trump hraje … až na hranu … a tu má on sám nastavenou zatraceně vysoko, tak vysoko a tak přesně, až je to mimo představivost a chápání jeho úřednického okolí a médii ovládané veřejnosti. Ukázal to Syrii, v personálních záležitostech i v KLDR. Pochopitelně i on může hru špatně odhadnout a může nastat něco i pro něj nepředvídaného …
  Donal Trump není Mesiáš ani Mikuláš – je prezident USA – největší vojenské a finanční mocnosti světa a jeho heslem je „America FIRST !!!“ . Na to je nutno myslet vždy.
  Rozhodně to ale není blázen, který by chtěl zahájit nějako jadernou válku …
  No a ke KLDR:
  1. – situace bude dlouhodobě kritická – USA z toho bude těžit oslabením svých ekonomických konkurentů …
  2. – situace se postupně uklidní – Trump to doma i ve světě prodá jako úspěch své politiky.

  • Janika

   To je šílené. Jen jestli si to nekupují z obavy (a podle informací), že tu válku rozpoutají USA. Přece nejsou idioti, aby věřili, že Kim sám od sebe je napadne.

   • grasyk

    Kde berete tu jistotu, že nemůže být v USA 700 000 idiotů? Při dnešní vyspělé úrovni propagandy, manipulace a debilizace bych se nedivil. A nesouvisí to nijak s IQ. Jen se podívejte, kolik Amíků věří biblickým, židovského boha oslavujícím žvástům.

    • tresen

     Přesně. Mne to taky neudivuje. Věří kdečemu a volili Trumpa.
     Ostatně pravděpodobnost, že je napadne Kim, je přece jen o malounko větší, než že je napadne někdo jiný.

    • MaB

     Trump hrozil, že KLDR stihne „fire and fury”, když bude ohrožovat USA.
     Tomu, jak reagoval na tyto hrozby Kim Jong-un, se říká „vypalit někomu rybník“!
     Otázka je, zda a jak korejské poselství pochopí ten, o kterém i jeho okolí řiká, že je “ a moron, an idiot,“ a stále četnější jsou ti, které znepokuje jeho mentální zdraví.
     Nesmí se tedy podceňovat fakt, že „velice stabilní génius“, nebo spíš šílený Commander in chief ?, má „větší knoflík…“

     „North Korean Leader Kim Jong Un just stated that the “Nuclear Button is on his desk at all times.” Will someone from his depleted and food starved regime please inform him that I too have a Nuclear Button, but it is a much bigger & more powerful one than his, and my Button works!“

     • grasyk

      Tady bych se Trumpa trochu zastal. Ne, že by mi byl něčím sympatický, ale nemůže být přece úplně hloupý. To z něj zase dělá propaganda jeho protivníků. Podobně jako ze Zemana tady. Teď zrovna poslouchám žvásty ve volebním studiu Moravce, baví mě to.
      Ale jak to už všichni přehánějí s tím šitím do Zemana ze všech stran, to připomíná nejhorší období socialismu. Je ten Miloš Zeman ještě vůbec člověk? Nemá hrb? Nemá třeba šest prstů na rukou? Nemá jednu nohu z ebenového dřeva? Má vůbec slezinu, játra a jiné vnitřní orgány? Já si už začínám myslet, že nemá… Kdoví, jestli vůbec existuje, a jestli ano, beztak lítá po nocích jako batman…

      • embecko

       Trumpovo prezidentovani pomerujeme ceskymi pomery (a ani nemuzeme jinak), ovsem americka politika je nadnarodni a tudiz ji i ridi nadnarodni sily a ne nejaky Trump, ten je tam jen jako stafaz. Zajimave je, ze co puvodne slibil a pak mu zatrhli, se ted zacina pomalu realizovat. Jako kdyz se hraje paka (pretlacovana pazemi)- nevyhraje ten, ktery hned zpocatku tlaci jako o zivot, ale ten, co ustoji prvotni protitlak soupere, unavi ho a pak pretlaci. Tedy dulezitejsi, nezli sama doposavadni realizace politickych zameru Trumpa je soucasne obdobi, jestli ma tolik zdroju, ze ho ustoji. Pokud ano- a vypada to, ze ano, pak se vahy prevazi na Trumpovu stranu (to se muze stat uz letos). A podle meho bude zvolen i napodruhe.

      • MaB

       Máte pravdu, to je nejen hloupé, ale také kontraproduktivní.
       U Trumpa, který je nesporně mazaný, což u politika může být považováno za klad, k vyvolání pochyb zcela stači jeho vlastní twity a výroky. O mnohém vypovídá i jeho mimika.

       • vittta

        Zkuste Trumpa hodnotit v kontextu ke Clintonové.
        Byly totiž právě tyhle dvě možnosti.
        Pak otázka zní:
        Je v dané situaci pravděpodpobně lepší Trump, nebo by byla pravděpodobně lepší Clintonová?
        Že by Kim v případě vítězství Clintonové dělal něco jiného se asi tak úplně předpokládat nedá.
        Leda by ho někdo zaplatil, což se nedá vyloučit,
        Málo pravděpodobné, ale možné.
        Pokud ho ale to chrastění zbraněmi někdo zaplatil,pak to Trump nebyl.
        Dělá co svým způsobem musí.
        To píše Sax, US prezident není prezident Guatemaly.
        Je to prezident hegemona, nejsilnější země světa, jakkoliv její moc poslední dobou-možná i zdánlivě- upadá.

      • Eddie

       Spatna otazka, tady je ten antisemitismus videt kazdou chvili, toho si nejde nevsimnout. Proto se ptam. Neberu Vam Vas nazor, jen me zajima proc to rikate. To je vse.

 5. embecko

  Tak to je tedy skoro na tesno! Zeman 38%, Drahos 26%…to potvrzuje i muj drobny vyzkum mezi znamymi, ze nikdo z nich tentokrat Zemana volit nebude. Tech jeho 38% lehce zavani fiaskem…druhe kolo by mohlo byt opravdu o fous…

   • embecko

    Na druhou stranu: V minulych volbach dostal v prvem kole Zeman pouhych 25% (oproti 24% Knizecim). A Drahos Knizeciho charisma zdaleka nedosahuje.
    Ted zalezi jen na ceskem lidu, zda- li zvoli noblesu, anebo krupanstvi, zda- li se staneme partnerem Berlina, anebo gubernii Moskvy. Ted jde o vsechno!

    • embecko

     A info pro nevolice: Prave skoncil primy prenos Eagels- Falcons, ve kterem Atlanta prohrala 10:15, trosku prekvapve, ale ne zas moc. Ted bezi druhe kolo Patriots vs Titans a tam je vitez predem uz skoro znamy…zvrat by sel ocekavat jen v tom pripade, ze by se Tennessee podarilo pokryt Bradyho s Gronkowskym :o)

    • embecko

     Ve volbach 2013 bylo jasnych antizemanu cirka 30% a byli jenom dva (Knize+ Fischerova), zatimco letos je antizemanu na 70% (polozemani jsou jen 3 a dostali dohromady 3%).
     Minule Zeman jeste prekvapil, letos se na nej Kavarna dobre pripravila. Jednotna anizemanovska fronta zamestnavatelu, latifundistu a pracujicich umelcu je letos mnohem silnejsi a i pocetnejsi, nezli minuly rok…ovsem neni jednotnejsi, nezli loni, ba naopak…a to by treba mohlo rozhodnout.
     Jak rikal soudruh Gottwald: „Neni podstatne, kolik nasich protivniku se utopi v rece ideji, dulezite je, kolik jich dokazeme pretahnout na svuj breh.“

     • vittta

      Hodně udělá ta diskuze, ten souboj.
      Podle mě Zemanova politická genialita spočívá tom, že nevstupoval do těch trapných předdiskuzí, čímž získal především určité napětí u lidí, kteří nevědí, koho přesně volit, jakkoliv třeba volili dejme tomu Horáčka či Hilšera, či nevolili.
      Absence Zemana ho udělala vzádným, a nyní k obrazovkám přitáhne obrovské množství diváků.
      Už ze zvědavosti.
      Jer Zemana ještě tak dobrý, nebo už to paotří minulosti?
      Zde je třeba vypíchnout, že Drahoš sám žádné příunivce v tom smyslu nemá.
      Takže jeho voliči mohou být zvědaví, koho vlastně volili, což je přitáhne o obrazovkám.
      Pokud je Zeman tak chytrý jak býval, což nejde vysloveně potvrdit, tak se na tento souboj připravoval dlouho dopředu, a to i v kontextu s výběrem tv stanice a případného moderátora.
      Jestli je to ještě ten starý, dobrý Zeman, Drahoše v diskuzi doslova svlékne z kůže.
      Jestli ne, pak do budouna všichni svatí s námi.

    • Janika

     „Ted zalezi jen na ceskem lidu, zda- li zvoli noblesu, anebo krupanstvi, zda- li se staneme partnerem Berlina, anebo gubernii Moskvy.
     To je ten avizovaný humor :-)?

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s