Pražská otázka

Taras píše, že trapnější a tak nafoukané provinční maloměšťáky nikde jinde (než v Praze) nenajdete. Nevím – a co Brno?

Tarasova terasa

Po pravé ručce Macíka mapa, krásně zelená, jenom uprostřed žlutý bolák, podebraný, plný hnisu.

View original post 604 more words

Reklamy

57 comments

 1. taras2

  Brňané byli vždy a ve všem o půl koňské délky za Prahou, tedy i v zaprděném měšťáctví nejsou tak výkonní kvalitní jako Pražané. (Neukazuj tohle, probůh, Xiksypsilonovi.)

  • Janika

   Pozdě :-). Iksypsilon, jestli myslíme toho samého, to tady pravděpodobně bedlivě čte. Vždycky mu odpočítávám time, kdy vystartuje po nějaké provokačce.
   Ale když už jsi pochválil Pražandy, tak Brněňští kluci, podle mých vzpomínek z mládí, jsou zase správní vlčáci. Tehdy mě ještě nezajímal politický přehled.

 2. Janika

  Jinak ta Praha myslím teskní za Havlem. Chtějí někoho jako maskota, loutku, co bude dělat to, co se od ní čeká a co Západ pochválí.

  • taras2

   Je to celkem jasné; pokud se vidláci (kteří jsou mezi nevoliči zastoupeni většinově) probudí a zvednou zadky, vyhraje těsně Miloš. Pokud nezvednou, vyhraje těsně Drahoš. Podrobnou rukojeť českého voliče jsem uvedl v komentáři u Tribuna.

   • Kamil Mudra

    Moje rukojeť se shoduje s tou tvojí a tak, holt, také zvednu zadek. A to i přesto že si musím zařídit voličský průkaz a ze špitální postele se mi bude ten zadek zvedat dost blbě. Ale za čisté svědomí na dalších pět let mi ty štrapáce stojí i když se obávám že se budu angažovat zbytečně.

    • Kamil Mudra

     Jo a ještě jsem chtěl říct že tím Praze vylepším skóre.
     Ty víš, Tarasi houby o tom jak je těžké dělat tady naši společnou volební osvětu. To se ti to na Prahu nadává takhle za bukem. Ale nejsou všichni pražáci stejní.

     • taras2

      Tak pokud se zvedneš i přes protivenství veliká, co tě sužují, tak ti slibuju, že se určitě zvednu taky, i když ta protivenství mám za sebou a ty dva kilometry tam a zpátky jsou dnes můj maximální až heroický výkon, stejný, jako když jsem před lety promiloval tři dny a noci v kuse. (Dobrá, možná to nebyly celé tři.)

    • MaB

     Kamile, opravdu to vypadá, že bude ve finále potřeba každý hlas a je tedy nutno vyskočit z každého lože (snad kromě smrtelného !:)
     Když se kandidát uchýlí k argumentům, které uvedená osoba (zde Karel Gott) dementuje jako lžívé, nebývá to pro jeho voliče příliš povzbudivé.

     Pro mne je dost šokující toto:
     Kandidát Zeman řekl: „Pokud bych neuspěl ve volbách, což se může klidně stát, tak protože nebudu mít koho si vybrat, tak nepůjdu volit (ve druhém kole),“
     Přičemž vzápětí „vyzval veřejnost, aby šla volit i ve 2. kole, jelikož podle něj se začíná opět od nuly.“

     To svědčí nejen o pohrdání demokratickými principy, ale i voliči – tedy o stupni nula v jednání prezidenta…

     • tresen

      Musíte spravedlivě uznat, MaB, že je opravdu velký rozdíl mezi Zemanem, který by ve druhém kole nemohl volit Zemana, a mezi veřejností, která ve druhém kole Zemana volit může.
      Když to vezmete do úvahy, nic vás na tom šokovat nemůže.
      Stejně jako logika komentátorů, kteří Zemanův elektorát identifikují jako lidi postižené exekucemi, poté co si přečtou toto:
      http://bleskove.cz/politika/8878-zeman-to-rekl-jasne-za-dluhy-a-exekuce-si-muzete-sam

     • Ondřej

      Je to klasický fazeta sektářského guru, který jednou (před státními orgány aby mu nesebrali licenci podnikání v oboru „esoteriky, numerologii a výkladu karet „) vypadal jako nezávislý, na straně druhé jedná jako zanícený sektář dle hesla – „kdo nejde s námi, jde proti nám“.

      Takže věřím, MaB, že všechny hlasy, i ty od občanů ze zahraničí, pomohou.

      P.S. Je zajimavé jak napříč kontinenty mají naší spoluobčané žijící v zahraničí na naše kandidátské osobnosti někdy velmi podobný názor. Jistě znají minimálně našeho současného prezidenta, třeba ze státních návštěv v zemích kde žijí a proto mohou posoudit jak se říká „naživo“, svůj dojem z toho, jak tuto roli zvládá.

 3. oh

  V Brně nemohou být maloměšťáci, Brno je jen přerostlá vesnice s velikášským komplexem. ;-)

  • pařez

   To se říká jinak – Praha je nejmenší velkoměsto (kde se lidi navzájem neznaj) a Brno je zase největší vesnice, kde se vzájemně neznámí lidé znají alespoň přes své známé – funguje to v docela velkém procentu případů.

 4. Ondřej

  Možná má Praha něco podobného jako Viden, Londýn anebo Paříž. I tam dopadají volby podobně jako v Praze. Komunistickou totalitu tam ovšem nezažili, takže srovnávat tato města se situaci v Praze v době za komunismu úplně nelze. Presto výsledky voleb jsou jako tam jako v Česku v Praze obdobné. Řeky těmito městy ovšem protékají. Ohledně chlazení mužských orgánů ovšem také nelze moc mluvit. Je.tam docela silný proud. Možná tam muži mají však trochu jine problemy než tak usilovně „přemýšlet“ jak se to zdá Tarasovi u lidí v Praze. Třeba tam tolik nepracují a víc se věnují jiným věcem:-)

 5. astraustralia

  Taras o Praze :-)
  Pražák, který není schopen užitečné práce, domnívá se, že byl zrozen k vládnutí zbytku republiky, že je světový, progresivní, moderní, asertivní a vůbec nejkrásnější. Přitom trapnější a tak nafoukané provinční maloměšťáky nikde jinde nenajdete.

  Co s tím?
  Co s tím je spravna otazka :-)
  Mapa jednoznacne ukazuje ze to neni president Zeman kdo rozdeluje republiku ale Praha !!!

  • vittta

   Velikán ducha Vlk píše stylem Adolfa Hitlera, když diktoval svůj Mein Kampf.
   V první řadě mu (zase) vyšel jeho předpoklad, který sice nenapsal, ale za to naznačil.
   Vlk dále vidí světélko na konci tunelu, a tím je Drahoš, který se zatím prezentuje tím, že o něm nikdo nic neví, stejně jako o jeho názorech.
   Též si libuje intelektuálních heslech, za která by ovšem chlapovi s krumpáčem vynadal do naprostých idiotů, pokud by je tedy nesměroval stejným politickým směrem.
   Takže „Jak už stačil provést hradní mluvčáček , když do kamer ČT vítězně oznámil, že jeho pán získal tentokráte oproti minulému výsledku navíc skoro 15% hlasů, při totožné volební účasti. “
   Pan Ovčáček má svého pána, a tím je nepochybně pan prezident, a tento hlupák oznámil, že Pan prezident dostal o 15% více hlasů, což dle Vlka nezískal, ale on je získal, i kdyby se Vlk stavěl na hlavu, byť srovnávat se to opravdu nedá, nic méně, stalo se, a přece se o tom kvůli pochybnému srovnání nebude mlčet.
   Dále Vlk píše o stejné startovní čáře v r.2013, což je minimálně ošidné, protože tehdy maintream a jeho vlci ještě netušili, kdo je ten dobrý a kdo ten špatný, takže Zeman se stal tím špatným až v 2. kole. (tehdy především proto, že kníže se stal tím dobrým)
   Nyní byl Zeman tím špatným už v 1. kole a mediální kampaň si v ničem nezadala s volbami v Německu v r. 1932.
   Stejně jako tehdy, i dnes byl (zatím) úspěch štváčů jen omezený.
   Bombastičnost ale pokračuje.
   Vlk mimoděk rozdělil společnost na zemanisty, a ty, co to Zemanovi nedají, což je jistě kouzlo nechtěného, protože pokud by měli být skutečně zemanovci, pak by byli i fischerovci,horáčkovci,drahošovci či hilšerovci.
   Ale oni jsou jen zemanovci- a ti ostatní, spravedliví.(níže se k tomu ještě vracím)
   Za zmínku stojí i vlkova servilita, Drahoš je profesor Drahoš, ale Zeman není ing. Zeman, ale jen Zeman.
   Příznivci Miloše Zemana jsou pak nazváni klakou.
   Dále není nějaký čas řeč o Zemanovi, a Vlk se v projevu duševně uklidnil.
   Ale jakmile se řeč stáčí opět na Zemana, ztrácí klid a přepadá ho náboženské zanícení.
   Tak třeba tady:
   „Myslím, že se dočkáme velmi ostré, vyhrocené a obávám se, že až velmi špinavé kampaně. Ovčáček nepochybně vytáhne z kůlny všechny možné hnojomety, které tam ještě skladuje.“
   Ano, Ovčáček vytáhne hnojomety, ale čistý Drahoš bude mít nejspíš průhledný štít a svatozář- a též pomoc Halíka, který je- jak známo- hned druhý po Bohu tady na zemi.
   A hnojomet Vlka jede na plné pecky!
   Obouvá se do Zemana, že půjde od předvolebních debat s Drahošem, (lhář) a v návalu náboženkého zanícení začal sám lhát, protože podle jeho slov na nás vyskočí Zeman s každého kouta sloganem „Zeman znovu“.
   Nevyskočí.
   Daleko víc na mě v Praze skákal třeba Topolánek a pokud už na mě Zeman skákal, pak spíše dehonestován a popliván, za čí peníze Vlk neřeší, ale děsně ho zajímá, kdo platil ty plakáty pro Zemana, no, Zeman má transparentní účet, ať si to tam „vyzdrojuje“.Pak tam máme debaty Pana prezidenta, jednu už si sám Zeman zajistil na své soukromé (dle Vlka) TV Barrandov, kde už (servil) Soukup nějak zařídí, aby to nebyla rovina (necháme si o ní jen zdát), zatímco všude jinde by to rovina byla, a též i byla jak každý viděl v předvolební kampani, která proti Zemanovi trvá už 5 let.
   Na konci článku Vlk Zemana označil za člověka, co má neutuchající potřebu se předvádět, asi se v předvolební kampani 1 kola předvádět úplně náhodou nechtěl.
   Vlk dále nechápe, proč 1/3 voličů Horáčka chce dát hlas Zemanovi, a svádí to na českou hloupost, ano, tady v Česku žádná volební logika není!
   To je manipulační žvást, protože logika není ani kdekoliv jinde, tady je jí ještě dost, a velice průměrný politický analytik Vlk tu logiku chápat ani nemůže.
   Inu, mnozí voliči Horáčka byli prostě horáčkovci (jak jsem uvedl výše) a ne prostí antizemanovci, chtěli Horáčka, nějak je oslovil.
   Nyní se rozhodují znovu, a někteří budou volit Zemana i prostě proto, že nechtějí Drahoše!
   Komické je označení komoušů a Okamurovců za okrajové skupiny, ale Vlku, vyjma Babiše jsou v ČR okrajové skupiny všichni!
   TOP09, KDU, či Starosty za okrajové neoznačil.
   A samotný Zeman ?
   Toho je třeba porazit!
   Ve Vlkově textu to vypadá, že právě o to v ČR jde.
   Vlk si ale neuvědomuje, že se neporáží Zeman, ale nemalá část národa, která ho volí.
   Zeman není jen jedinec, nějaký satan, je to půl našeho národa, a tato půlka ho respektuje a- byť s výhradami- jako prezidenta příjmá.
   Jinými slovy, Vlk nám v článku rozdělil národ.

   • Ondřej

    upřímně vittto, necítím se být součástí toho národa co vy, tomu věřte, a můžete u mě zkoumat genofond třeba pod mikroskopem, a podobně to bude i u dalších Čechů, když by měli být „bratry“ s lidmi jako jste vy ve svém nazírání na lidskou jedinečnost a nedotknutelnost jejich práv. Víte, ono to, že mluvíme jedním jazykem a narodili jsme se předkům co obývali Čechy znamená asi tolik, jako byste se narodil Francouzovi co žije, jednou ve Francii, podruhé v Belgii, potřetí v Lucembursku nebo Švýcarsku. Přitom se jejich všichni předkové narodili ve Francké řiši, mluví francouzsky a všichni milují bisque de crevettes. Každý je ale jiný. Jak národ, tak člověk a tudíž hledat společná východiska v národu, když vám nefungují ani u těch, co jednoho národa prokazatelně jsou, je nesmysl.

    Takže i lidé v Česku budou mít s tím vaším jedním „národem“ stejný problém jako ti čtyři výše. Takže začněte pracovat raději s pojetím občanské společnosti, namísto toho vašeho „národa“, s kterým máte podstatně méně společného než s výsledky výzkumu sociální antropologie na poli příbuznosti etnografie afrických kmenů a původních obyvatel Evropy:-)

    • vittta

     Copak vy….
     Ale jiní se být součástí toho národa zase cítí.
     A nemusí to být nutně etničtí Češi.
     Jsou to občané ČR, Vietnamci,Ukrajinci, Poláci či Slováci, černí i bílí.
     Ti se mnozí být součástí tohoto národa cítí, a není třeba se jim kvůli tomu posmívat.
     Pro vás je právě tohle největší ranou.
     Negr, co se cítí být Čechem.
     A jsou tu takoví, a viděl jsem černé muže, jak hrají s Čechy v hospodě šipky a pijí pivo, a pracují s nimi.
     Náš národ umí vstřebávat.
     Protože nejsme národem nenávistníků, rasistů a xenofobů.
     Kdo sdílí naše hodnoty, náš styl života, toho máme obecně rádi.
     A lidé to vycítí.
     A cítí se být námi.
     Nikdy nezapomenu na nějakého černocha ze Slovenska.
     Byl to hrdý a vznešený muž, a nějaká přitroublá novinářka mu cpala dotaz, jestli bych chtěl uprchlíky na Slovesku.
     Nechtěl.
     Vykulila oči úžasem.
     Ale vy byste nechtěl, aby vaše rodina z Eritrei, kdyby tam byla válka, přijela sem (na Slovensko) za vámi?
     On odpověděl, že kdyby byla v Eritrei válka, jeho místo je tam, u své rodiny.
     Jestli mají zemřít, tak on zemře s nimi!
     Dobře si to zapamatujte, to byla slova velkého člověka!

     • Ondřej

      hm, ten „velký“ člověk asi netušil že v Eritrei se střídají války už od doby co tento stát vyhlásil nezávislost:-) Asi ví o své vlastní zemi to samé co vy, když jste mohl takto hloupě vymyšlený „příklad“ napsat, protože jste nevzdělaný a o místech mimo tuto zemi nic nevíte. Takže teď tu o lišce a Budulínkovi:-).

      • vittta

       Jak jsem nakoupil, tak prodávám.
       Ale se vší úctou, více věřím tomu negrovi, protože on byl původem z Eritrei, i když bydlel a pracoval na Slovensku.
       Slovensky mluvil, i když ne nějak super, ale z jeho slov se dalo vytušit, že v Eritrei má rodinu a je s nimi minimálně ve styku, ale spíše je navštěvuje.
       Takže o tom asi bude vědět více jak vy, čímž nezpochybňuji, že vyjma Eritrei víte o všech ostatních zemích všechno!

       • Ondřej

        vymyslel jste si holt blbej příklad, je to jako byste tvrdil, že vám žid co pracuje v Hradci Králové jako umlěcký truhlář v továrně na klavíry Petrof v r. 1938 říkal, že u něj doma žádná válka není a že si žádné židovské emigranty na Slovensku nepřeje. A že kdyby tam snad někdo perzekvoval židy, vrátí se tam bojovat…..S Eritreí je to stejné už od r. 1993 kdy na půdě OSN byla uznána její nezávislost. Jejich diktátor je pořád stejný. Je mi líto.

    • astraustralia

     Zadal jsem do PC Faganovsky terminus technicus:
     výsledky výzkumu sociální antropologie na poli příbuznosti etnografie afrických kmenů a původních obyvatel Evropy
     Nic co by poskytlo srozumitelne vysvetleni, patrne prilis nesrozumitelne i pro google vyhledavac :-)
     Nezbyva nez pozadat samotneho autora moudra aby obohatil :-)

    • pacifista

     Prosím vás Ondřeji, když se necítíte být součástí tohoto národa, proč sem chodíte na diskusi?

     • Ondřej

      a vy debatujete jen s příslušníky svého národa, kterým pro potvrzení autentičnosti odeberete DNA a kteří se musí navíc cítit podle toho co Vy považujete za správně „pronárodní“? Pak podle toho taky takové diskuse vypadají….

      • pacifista

       Když se cítíte být světoobčan, lépe byste si popovídal s takovými jako jste vy, ale baví vás více dohadování se s Čechy i když jste Němec. Zvláštní. Brtník sem dal odkaz v němž najdete prohlášení Římského klubu, já říkám hlásné trouby globalistů. Tak vy jste taková jejich píšťalka. Nechte nám Čechům naše práva, náš názor, že jsme Češi, v jiných názorech ač se různíme. Tací jako jste vy ať jdou klidně do světa, vždyť je svoboda. Ale svoboda ať je i v tom, kdo chce zůstat, cítit se tu doma a považovat se za Čecha.

       • Ondřej

        Já jsem Čech po rodičích, narozený v Německu, ale co jsem ve skutečnosti vy asi víte líp stejně jako s kým bych se měl bavit anebo neměl. Pacifistom ať jsem jakýkoli, nikdy, ani ve snu by mě nenapadlo doporučovat vám či komukoli jinému, s kým ..

        …si máte povídat
        …s kým se kamarádit
        …koho si namlouvat…
        …s kým žít pod jednou střechou

        atd. To dělali jen komunisté a fašisté, že říkali lidem s kým ano a s kým ne….A tohle mi vážně není vlastní, promiňte.

   • grasyk

    Vittto, klobouk dolů. Rozebral jste vzteklinu, kterou je vlk postižen naprosto skvostně. Já bych neměl žaludek na to, abych jeho „analýzu“ vůbec četl. Takže z původní „naše věc“ je už „vlčí antizemanovský portál“. A jeho autor se přidá ke kdejakému šmejdu jen proto, že nemůže prezidentu MZ přijít na jméno. Žalostný konec ješity. Měl by zajít čelem bít do mešity, ať si vyprosí u Alláha funkci pro marketingový produkt – Drahoše.

    • vittta

     A to ještě ten jeho rozbor není nic jiného, než lze číst od různých Halíků a Svěráků, nic převratného tam nerozebral.
     Vlk zapomíná na to, že odpůrci Zemana museli jednat na plné pecky už před prvním kolem.
     Prostě byla reálná možnost, že Zeman vyhraje už v 1. kole.
     Takže pro Zemana to může být velká výhoda.
     Plno lidí třeba volit vůbec jít nemuselo, s tím, že Zeman to má jasné, nebo jich mnoho ani neví, že nějaké druhé kolo je a mohli si myslet, že vítěz už prostě vyhraje.
     Též nemuseli jít volit ti, co je oblbli těmi maily, že prezident do druhého kola postupuje automaticky, nebo volili někoho jiného.
     Ti teď půjdou.
     Rovněž může hrát roli, že v prvním kole zvolí někoho, kdo by se jim líbil, třeba Horáčka, nebo Hilšera, že je mladý a fešák.
     Ti už v druhém kole nejsou, a nemusí být nutně pravda, že třeba Hilšera či Horáčka, ale i Fischera volili vyslovení antizemanovci.
     Antizemanovci volili rozhodně Drahoše, ale u ostatních to tak jisté není.
     Mílovi pak v druhém kole stačí od těchto lidí daleko méně hlasů, protože kdo Zemana volil, bude ho vesměs volit zas.
     Pokud Zeman zvládne duel, mohl by v pohodě vyhrát, a v duelu už Drahoš bude muset odkrýt karty.
     A on je nemá dobré, má jen jednoho trumfa- pověstné „žaludské eso“ antizemana.
     To ale nemusí být eso trumfové.
     Zeman má obstojné šance na zvolení, né že ne.
     Mainstream už je vyčerpaný, ale Zeman má nyní odkryté pole.
     Na PL píše Kubera, že Drahoš udělal zásadní chybu, byl to totiž právě on, kdo Zemana vyzval.
     Přitom to je Zeman, kdo duel potřebuje.
     Zde se Kubera nemýlí, Drahoš se ukvapil.
     Tak uvidíme!

     • vittta

      Já ještě upřesním…
      Ti kandidáti, tedy Fischer, Hilšer či Horáček byli specifičtí.
      Hilšer je mladík, fešák, mohli ho volit ti, co hrají na mládí, a též ženy, co se jim líbil
      Horáček dělal dobré texty, mohli ho volit příznivci muziky, kterou textoval.
      Fischer má zase zkušenosti z politiky, není to úplný zelenáč.
      Ale Drahoš specifický není, neskládá ani dobré texty, není mladý, a zkušenosti z politiky nemá.
      Takže je ošemetné tvrdit, že je volili JEN antizemanovci!

      • grasyk

       Kromě toho pár lidí tvrdí, že jim Drahoš vzhledem připomíná G. Husáka. A souhlasím s tím, že podobně jako před lety, kdy lidi volili původně někoho jiného, anebo nevolili, když došlo „na lámání chleba“ a rozhodovalo se mezi Knížetempánem a naším člověkem, zvedlo je to ze židle a šli to hodit MZ. Byl jsem mezi nimi. :-)

   • pacifista

    Tedy Vittto, tentokrát klobouk dolů. Hotové umělecké dílo. Četlo se to krásně.

 6. brtník z brlohu

  Tarasi – mno teda kam až to spadlo u Tribuna – tam se už nevyplatí ani chodit, a sám Tribun nám nějak tentononc… a tu sbírku co tam má.
  Hezky to tu napsal Vitta, – k Vlkovi …. dokud psal o Ukrajině, ale jinak je to mimoň.
  Pozdravuju Kamila – naštěstí jsem na tom líp takže dojdu po svých – a přeju mu brzké vyvázání z pracek doktorů – na jeho místě bych se zachoval stejně (já měl jiný problém a tak jsem zakmital abych k volbě mohl).
  A … začínám aktivně agitovat pro toho starýho jezevce co je na Hradě – byť opravdu není můj favorit .. má to u mne rozlitý od toho výroku o vysokoškolácích v Nepalu :)

  Všechny zdravím s hesle Drahoše do koše!

  PS – nechápu spojování Drahoše s Římským klubem – přečtěte si tohle (mám to od Skály z jeho Střípků ze světa)
  http://eurasia24.cz/alternativy/item/2711-jubilejni-zprava-rimskeho-klubu-verdikt-stary-svet-je-odsouzen-k-zaniku-novy-svet-je-nevyhnutelny
  zajímavá je třeba pasáž o Číně !!!!

  • taras2

   Za tu sbírku exotů u sebe Tribun nemůže, jsme mu nadávali, že cenzoruje diskuzi, tak ji otevřel a to je výsledek.

   • tresen

    Z těch, co tam dřív nechodili, mě napadá hlavně Taras. Plus asi dva další.
    Jinak se tam složení diskutujících nezměnilo.

    • brtník z brlohu

     To jsem neanalyzoval – ale ONI jsou rozhodně aktivnější – o dost a řada jiných to vzdala.

  • pacifista

   Po přečtení toho co bylo ve vašem odkazu to spojování Drahoše s Římským klubem chápu plně. Je vláčný a bude zastupovat globalisty. Ty přece zastupuje Merkelová i Francouz a Římský klub je jejich hlásnou troubou. Z toho důvodu také vystoupili Britové z EU. Myslíte si snad, že by se dřívější globální velení smířilo s tím aby mu teď někdo jiný velel? Že by se nechali zbavit své suverenity? Globalizace bude platit jen pro někoho. Ti ostatní dál budou využívat zdroje, které chtějí ušetřit pro sebe.

 7. Gatta

  Čím větší město, nebo i vjen větší vesnice, tím víc měšťáctví a víc představ o vlastní nadřazenosti vzniklé jen k jakési příslušnosti k více obydlenému místu. Tím silnější představa, že za cedulí obce žijí jen pologramotní divoši.
  Také tím větší koncetrace vysoce vzdělaných lidí, často humanitního zaměření, žijících ve svých intelektuálních představách o světě, a tím víc lidí žijících ne z tvořivé práce, ale z podstaty existence státního a komunálního systému – tedy všech druhů státních zaměstnaců, obchodníků, pracovníků služeb, právníků, umělců … i studentů. No a každé hlavní město je v tomto smyslu vyjímečné – a svým způsobem je to takový stát ve státě. Praha v této odtrženosti od reality tedy není vůbec nijak vyjímečná. Bohužel …

  • Ondřej

   A copak máte za tvořivou práci? Dělniky a rolniky, když jste ve svém výčtu „parazitů“ inteligenci už předem vyřadil? Kde už jsem tohle jenom slyšel…?

   • pacifista

    Jedno české přísloví přiléhavě říká, že postřelená husa se vždycky ozve.

    • Ondřej

     neodpověděl jste na otázku, ale já vám to rozhodně nezazlívám, i když jste nebyl tázán. Je komické myslet si, že společenská úcta se dá nějak nadekretovat jak za socialismu k „vládnoucí“ dělnické třídě. Můžete psát slovníkem denuncujícím prvorepublikové elity (zrádná inteligence, přisluhovači, státem placení slohové obročníci), ale na sociálním vnímání prestiže jednotlivých provoláním tím nic nezměníte. IT specialisté nebo obchodníci pořád mají větší úctu na společenském žebříčku než si snad myslí gatta.

     P.S. Připomínám jen, že první 4. místa zastávají lidé coby státní zaměstnanci, co byli implicitně jmenováni mezi neužitečnými povoláními. Dále pak obchodníci a lidé z high-tech služeb. Přesně opačně jak se domnívá gatta. I ti komedianti a sportovci nejsou úplně poslední:-)

     https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/nejprestiznejsi-povolani-v-cesku-vojaci-miri-vzhuru-ministri/r~6daf9146c05411e5a457002590604f2e

     Takže v hlavním městě, kde získal Zeman ubohých 22% voličů, nejspíš nedostal hlasy lékařů a učitelů ani vědců, kteří pracují v Akademii věd, kterou vedl právě pan Drahoš. S tím si bude muset Zeman nějak poradit, jestliže si myslí jako gatta, že tito lidé žijící v Praze, jsou jeho a Zemanovi „metrotřídní“ nepřátelé a nemá čím je oslovit, protože mají vyšší kvalifikaci než jeho běžní voliči a berou za to také vyšší platy. To pak zákonitě musí být společnost rozdělena. .

     • pacifista

      Divil byste se. Praha volila napříč spektrem. Dím podle toho jak se vyslovovali a že tam má malé zastání víme. 22 % voličů není na Prahu málo při takové nenávisti.

   • Gatta

    O parazitech nepadlo ani slovo.
    Jen o lidech kteří mohou mnohdy pohodlně žít bez ohledu na reálnou ekonomiku a jejichž příjmy jsou určované rozhodnutím, a nejsou tedy přímo závislé na jejich zásluze často ani na potřebnosti pro společnost. U těchto lidí pak lehko dochází k odtržení od reality světa a skutečných problémů. Inteligence a vzdělání v této věci kupodivu neochraňuje, spíše naopak.
    Takový stav se většině pracujících a zvláště podnikajícím většinou nepřihodí.
    Nevím, jestli jste narážel na „dobu nesvobody“ nabo na poslední volby amerického prezidenta, kde se tento fenomén pohodlně žijícího městského obyvytelstva projevil velmi výrazně.

    • Ondřej

     ani na jedno ani na druhé jsem nenarážel. Jen na úroveň kvalifikace a vzdělání, které je hlavním faktorem v úrovni rozhodování o odměně a společenské potřebnosti z hlediska klasické metodiky „cennosti“ a „substituce“ výskytu těchto kompetencí pro zdárné fungování společnosti. Jaký je výskyt IT odborníků asi víme, i vyspělé státy jako Německo jich mají málo a dávají Zelené karty lidem z Asie mají-li potřebnou kvalifikaci (Indie, Pákistán, Malajsie, Singapur, Thajsko – toto vše jsou velmi silné producentské země v IT technologiích, silnější než jsou některé státy EU) . Metoda substituce úzce souvisí s cenností, protože i v méně náročných znalostních či expertních zaměstnáních, kým by byli na své pozici nahraditelní. Jsou to lidé, kteří mají navíc nejen znalosti, ale především v mezinárodní kooperaci ať technologické sféry či humanitní věd, cenné osobní kontakty a schopnost vytvářet pracovní týmy nutné pro kompletaci výkonné struktury požadované pro splnění cílů, které přesahují „národní“ měřítka v nutnosti kooperaci a mezinárodní dělbě práce ve světové konkurenci. J

     Jistě na to můžete mít svůj názor, nicméně jsou jisté parametrické a metodologické postupy jak hodnotit pomocí těchto dvou metod opravdu to, když se jako třeba personální ředitel budete rozhodovat z hlediska platové stratifikace rozhodovat, bez koho se jeho podnik neobejde (a jeho nároků na výši odměny) a jak postupovat třeba při rekvalifikačních kurzech, anebo jestli hledat třeba vhodné adepty v zahraničí. Jak jsem již podotknul ze svého oboru, IT kapacity nejbohatších zemí EU i USA např. jen u vlastních škol nestačí pokrýt potřeby těchto zemí. A nelze nadekretovat státem, kdo je potřebný a kdo pomocí nějakých umístěnek jako za socialismu bude preferován proti někomu jinému, když na trhu najde své uplatnění. Jak vidíte peníze na úrovni 1,5 násobku průměrné mzdy není pořád dostatečná motivace pro lidi být svářečem.

     Mějte pěkný den.

     • Ondřej

      pardon oprava a doplnění…“Metoda substituce úzce souvisí s cenností, protože i v méně náročných znalostních či expertních zaměstnáních, budete muset mít zaměstnanecké kapacity s příbuznou kvalifikací, pro případ, že budete muset pro provoz třeba při směnném provozu hledat okamžitý zástup při výpadku (nemoci, odchodu atd,)“,

      Tady pak hraje roli universalismus kvalifikací, které mají z hlediska příbuzné psychologické dispozice našich povah (pozice kde se umísťují introverti a kde spíše extroverti, lidé klidní a konsensuální, lidé pečliví a obětaví zato s malou samostatností atd.) více kým by byli na své pozici nahraditelní.) transponovaných do profesního zařazení, nahradit svého kolegu na jiné (někdy dosti odlišné z hlediska náplně práce), pozici. Souvisí to samozřejmě hlavně s informační společností a míst v technologických a obchodních společnostech.

     • Gatta

      Re Ondřej – píšete velice vytříbeně a je to v podstatě pravda, ale … ale na druhou stranu je to velmi úzký pohled – jen kousek pravdy – vybraný segment pracovního trhu za iteoretických deálních podmínek.
      Toto rozhodování platí beze zbytku u menších firem s jejich jasným a přímým vlastnicvím – čín je firma větší … až po korporace, tím pochopitelně narůstá byrokracie a režijní organizace pro organizaci, asistenti asistentů aby z toho bylo platné oddělení, osobních vazeb a osobních závazků a zájmů … … a jsou-li k dispozici prostředky, tak mzdová politika může mít zcela jiné principy.

      “ Dostatečná motivace pro lidi být svářečem“ – prostě tržní cena práce – nezaplatíš – tak si to svař sám. Stejné jako u IT specialistů – je to věc potřebnosti a momentální nenahraditelnosti někým levnějším. Tedy věc vyjednávací síly – moznosti a schopnosti působit na své okolí ve vlastním zájmu.

      No pak jsou zaměstnání ve státní správě a o těch se také nedá říci, že by byly platově nastaveny podle opravdové přínosnosti a výkonů – spíš jde o naplnění těch tabulkových míst a státem určené platové tarify.

      No a o lidech žijících z dotací všeho druhu, o těch je vůbec zbytečné mluvit – jejich zásluhou je mnohdy jen to , že umí oslovit správny zdroj, který přerozděluje hodnoty vytvořené těmi, kteří pracují v reálné ekonomice. Ti mnozí by bez dotační podpory mnohdy těžko obhajovali nejen svou potřebnost, ale často i nějaké to skromné živobytí.

      Ano vzdělání je důležité – ale samo o sobě není u vzdělaného člověka žádnou zárukou vůbec ničeho. Ani jeho potřebnosti a přínosnosti – a tedy ani nemůže tvořit nějaký automatický nárok na teplé místo s dobrým platem.
      Viz odkaz včetně prokliků.
      https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=391928

    • tresen

     V mnohém se s vámi dá souhlasit, Gatto.
     Občas nahlédnu na jeden blog, kam se uchýlili diskutéři poté, co byla na jejich oblíbeném webu zavedena registrace.
     Jsou to až na pár výjimek vysokoškoláci a prohlašují se za příznivce pravice. Té pravé pravice, kterou v jejich očích reprezentoval Klaus. Mohou si dovolit pohodlně žít bez ohledu na reálnou ekonomiku a politickou situaci, ač oboje pilně komentují.
     V této bublině, kterou vám prezentuji jako reálný vzorek, mocně převažují voliči Miloše Zemana. Styl jejich příspěvků, pokud se vyjadřují k jeho odpůrcům, se nijak neliší od stylu Vittty nebo Grasyka.
     Tímto taky sděluji Ondřejovi, že jeho sociologické závěry se s realitou často míjejí.

     • tresen

      Taras bude vědět, pokud sem nahlédne, o čem je řeč. S většinou těch lidí se před lety v diskusích zuřivě utkával a nesmiřitelně je odsuzoval.
      Čas oponou trhnul a dnes by některé jeho komenty od těch jejich ani sám nerozeznal.

      • vittta

       Časy se mění.
       Znáte to, kdo chvíli stál, už stojí opodál.
       Kdo své názory nepřizpůsobí reálné době, stává se z něj bojovník proti reálnému socialismu, navíc bojující za pravdu a lásku.
       Moje názory se od r.1989 také razantně změnili.
       To dělá život, Třešni, není na tom nic dvného.
       Daleko divnější je opak.

     • pacifista

      Ano, máte pravdu. Statistika věda je, má však mylné údaje. Jak se zpívá v jedné písničce.