Demokracie rozkvétá…

Napsal Jan Hruška

Byly časy, kdy jsem věřil na demokracii jak hloupej Pepíček na čápa. To jsem ovšem nevěděl, že jsou nejméně dva typy demokracie. Demokracie řekněme prostá, která vychází z toho, že většina lidí si dovede se svými záležitostmi docela dobře poradit, takže se dělá, na čem se shodne většina. Další možnost je demokracie davovo – elitářská. Tady nějaká elita usoudí, že ostatní jsou nesvéprávní blbci a je třeba dělat to, co vidí jako správné ona. Aby byly zachovány demokratické procedury a „dav“ hlasoval proti svým zájmům, je lámán propagandou. Pokusím se vysvětlit, proč si tento systém vzdor všemu s vážnou tváří říká „svoboda a demokracie“ a lidi se tomu ani nediví.

Pro začátek připomenu, že určité znaky davovo – elitářského systému vykazoval už systém komunistický. Také tady byla komunistická strana předvojem dělnické třídy a z toho titulu jí byla určena vedoucí role. Tehdy tento rozpor demokrati viděli a příšerně jim to vadilo. Jenže komunistický systém byl zároveň velice rovnostářský. Komunista byl první mezi sobě rovnými – a nic víc (tedy teoreticky). Tohle možná některým demokratům vadilo daleko nejvíc, jen o tom nemluvili.

Když se dneska mluví o elitách, obvykle se myslí lidé velice, proti ostatním nesouměřitelně bohatí, kteří si koupili politiku, bezpečnost, kulturu – prostě všechno. Ovšem něco takového není dost dobře možné bez dalších opatření vydávat za demokracii. Takže to je ve skutečnosti složitější. Když se podíváte kolem sebe, vidíte lidi, kteří se považují za elitu, přestože by se o nich před sto lety řeklo „máte jednu kozu, trakař místo vozu“. Svoje elitářství zakládají na svém vzdělání, kreativitě, postavení a podobně, tedy na věcech, kterým se skutečná elita leda vysměje. To je výsledek propagandy a je to vlastně jistým zvráceným způsobem demokratické. Každý se může cítit elitou (nějakou zmíněnou vlastnost na sobě určitě najde) a tím pádem něčím víc než ostatní, když má ty správné názory, podporuje ty správné lidi, hlasuje tím správným způsobem. Tato propaganda je velice účinná, asi hlavně proto, že jí její oběti chtějí věřit.

Je jasné, že zde, jako v každé elitě panuje hierarchie. Členové vnějšího okruhu ze svého členství v elitě mnoho nemají. Vlastně jen vědomí, že jsou něco víc než ostatní a hřejivý pocit, že jsou členy klubu zasvěcenců. Oni sami by to asi nazvali jinak, tedy pokud by se pokusili své postavení definovat. Jenže – a to je specialita tohoto systému – je tu snaha, aby se co možno nejvíc odehrávalo na úrovni pocitů a instinktů, a pokud se už musí něco říct, aby to byl klam. Takže se tito lidé obvykle nedovtípí, že smyslem jejich existence je, aby dělali užitečné idioty členům kruhů vnitřnějších.

Celek si můžeme představit jako pyramidu, kola uprostřed kol (planetové soukolí?) nebo tajnou společnost, ve které jsou různé stupně zasvěcení. Je tu ale, jak jsem už řekl, jeden rozdíl. Tato struktura je jen tušená. Cílem je, aby se všichni cítili být „uvnitř“ a neviděli, že jsou jen materiálem pro ty, kteří jsou ještě víc uvnitř.

Na závěr jeden příklad ze života: O tom, jak dokonale může tento systém zmást lidi, svědčí postoj velké části umělců. Cítí se být kovanými pravičáky. Přitom standardní postoj pravičáků k umělcům je, že „komedianti mají být hladoví“. Naproti tomu levice i komunisti prohlásili umělce za ty, kteří vnímají tep mas, jsou hlasem pracujících, prostě jsou něco jako proroci. Takže tito lidé chtějí, aby byli vnímáni komunistickýma očima a přitom se zalykají hysterickým antikomunizmem. Nutno jim ale přičíst k dobru, že mimoděk prokazují správnost pravicového postoje.

 1. astraustralia

  Odpoved pro Fagana z Hessenska, ktery mimo jine pise:

  Pan Sulík tedy o „bohatství“ Itálie lže, stejně jako psalo Rudé Právo o hladovějících nezaměstnaných na Západě.
  Měl byste se zaujetím psát o zemích, o kterých přeci jen něco víte, Tasmánče, třeba takovou Papuu – Novou Guineu budete jistě znát lépe než Itálii. Politici se ve svobodných zemích nestarají o to, aby se lidé měli dobře, to si dnes lidé už umí zařídit sami,…

  Pokud jde o vyjadreni poslance EU pana Sulika necht se Fagan obrati na nej, mozna mu svysvetli kde cerpal odlisne informace o Italii.
  Dalsi veta na thema Papua-New Guinea v ad hominem stylu a nevhodnou zminkou Tasmanie dobre ukazuje co je Fagan zac. Ohrazuje se vuci ad hominem od vittta a jinych sam vsak sve poznamky vylepsuje osobnimi poznamkami , aby nakonec predstiral rozhorceni kdyz mu vittta odpovi „od plic“.
  Rozlozil to u Tarase a zde smeruje k temuz.:-(

  • Rybka

   Já jsem už u Tarase psala – jediná obrana proti frankfurtské destrukci ze strany pana O. je důsledná nereakce a doteď mě mrzí, že mě pan Taras nakop. Pan O. přece očividně nediskutuje, ale jen škodolibě šlape na nášlapné jedince.

   • Kamil Mudra

    A navíc je pan O. dobře vycvičený v urážení obsahem bez použití vulgarit čehož očividně s chutí využívá.

  • Ondřej

   jestliže pastujete lži o Itálii, která je vzhledem k vašemu pobytu asi 15k km vzdálena, pak moje spekuleace, že budete znát lépe zemi, co od vás leží „jen“ 2,5k km, je logická a s čímkoli spojeném s ad hominem nikterak nesouvisí. Každý zná více to, co mohl spíše poznat díky tomu, že to má „za humny“. Pravda je, že jsou tu ti, co píší o Německu co mají 100km vzdáleno nesmysly z Parlamentních listů a přesto neví, jaká je skutečnost v této naší nejdůležitější sousední zemi.

   Ale vám přeji určitě hodně zdraví a až se něco stane třeba s ekonomikou Rakouska (to je země co bezprostředně na jihu s Itálií sousedí a kde se nedávno změnila vláda směrem k více nacionalistickému pojetí – pak si dovolím odhadnout, že spíše bude se stejnými protofašistickými silami Itálie ve sporu než „eine a dva načernalé režimy se budou mezi sebou prát. Takže žádný příklad bych si z nich nebral.

   Protože kdybychom tu oslavovali nácky z AfD (kámoše Okamury) mohli by totiž chtít zpět Sudety jako to chtějí (už zase poprvé to měli v programu v roce 2009) fašouni z rakouské FPÖ po svých „kolezích“ z fašounské Ligy severu a tedy po celé Itálii – zpět Jižní Tyrolsko což určitě „bohatství“ země, o které se mluví jako jednom z adeptů, kdo jako první opustí Euro a půjde prodávat své ne příliš kvalitní produkty za inflační Liru na Balkán a na střední východ, protože v EU je téměř nekonkurenceschopné, opravdu
   – tak toto Itálii „bohatství“ zcela jistě nepřidá.

   Takže až budete chtít vážně lepší informace než má neokonzervativní kalouskovský propagandista Sulík (kdo používal v kampani j- a byl s ní nakonec úspěšný – jako teď Sulík „řeckou kartu“? No vláda rozpočtové odpovědnosti dua Nečas & Kalousek, přece…:-), pak se ozvěte. Dám vám z Rakouska nebo i Itálie čerstvé informace i s tolik potřebnými čísly.

   https://www.profil.at/ausland/suedtirol-kompatscher-doppelstaatsbuergerschaft-8622868

   • Ondřej

    oprava….tady se mi připletlo do clipboardu překlad jiného textu z italštiny …..T.ak si dovolím odhadnout, že spíše bude se stejnými protofašistickými silami Itálie ve sporu než „die Kameradschaft machen“. Takže žádný příklad bych si z nich nebral.

    • Kamil Mudra

     Jestliže pastujete lži o Itálii, která je vzhledem k vašemu pobytu asi 15k km vzdálena, pak moje spekuleace, že budete znát lépe zemi, co od vás leží „jen“ 2,5k km, je logická a s čímkoli spojeném s ad hominem nikterak nesouvisí. Každý zná více to, co mohl spíše poznat díky tomu, že to má „za humny“.

     Fajn, Ondřeji. Hlavně mějte toto na paměti až zase budete pastovat nějaké lži o časech minulých a požadovat jejich akceptování od lidí kteří je, na rozdíl od vás, zažili. Zkuste si připustit že máte šanci operovat pouze se zkušenostmi zprostředkovanými, které si nikdy osobně neověříte a budete tak vždy odkázán pouze na vlastní výběr toho čemu chcete nebo naopak nechcete uvěřit.
     A berte také v úvahu okolnost, že zatím co vaši oponenti mají možnost využít existující dopravní prostředky, tak pro vás zatím nikdo žádný stroj času nepostavil, tedy pro vás tato „humna“ v osobní rovině zůstávají nedosažitelná. Což je více než sebelogičtější spekulace, jelikož jde o prostý fakt.

     • Ondřej

      No ovšem, pak bychom nemohli učit dějepis a číst životopisy. Cestování a hostorický artefekt je ale něco jiného Kamile, patrně jste nikdy moc necestoval a ani nestudoval abyste to mohl posoudít, jak se tyto věci tak děsně liší. Když jsme byli v archivu německé STASI na stáži u Ústavního soudu v Karlsruhe, abychom vyřešili problém jednoho disidenta, zůstali jsme v tom sklepě s profesorem jeho asistentem a pracovníkem archivu, asi do 23.30hod. přesčas, protože jsme „od stolu“ přišli na něco, co nesouhlasilo v jeho výslechových spisech a co prokazatelně se stalo, protože archivní spis obsahoval i to, že v době, kdy měl údajně přejít hranice do Západního Berlína – stál někde jinde a pořídil fotografii, kde byla letmo zachycena jedna veřejně působící osobnost, která ten den náhle zemřela. Dali by se shánět svědkové anebo být na třech místech zároveň, ale jedna fotografie (dnes třeba záznam z kamery) osvětlí něco, na co by nepřišel ani „sněm dědečků co sedí celý den na náměstí pijí pastis a hrají pétanque“ a celé náměstí a co se šustne mají jak na dlani……a hlavně „všechno vědí, protože všechno zažili“…Já tvrdím, že krom hospody ná náměstí a parčíku kde hrají pétangue nevědí o světě vůbec nic a nakonec díky svému prožitému životu na návsi, nic z našeho světa a jeho zákonitostí ani nemohli pochopit. Protože žili nesvobodně, zavřeni v kleci jako morče. Tak je to Kamile. Tací jsou tihle lidé „specialisté“….

      No a pak je tu rozdíl. Jeďte do Bangkoku s cestovkou anebo stopem z Hanoie. Zkusil jsem oboje, ale věřte, že z prvního tripu si už noc nepamatuji a už nevím vůbec co jsem tam dělal, kde jsem byl a s kým se potkal, V druhém případě je to zcela něco jiného. Takže jistě – mohu se bavit o komunismu v ČSSR s bývalým okresním tajemníkem anebo se svými rodiči, původem ze smíšené česko-německé rodiny, podívat se na černobílé filmy z doby konce 60.let, kdy tanky v Praze připomínaly spíše pražské povstání (ty barikády) než „bratrskou pomoc“ a spontánní odpor proti komunistickým okupantům. Mám vylíčen (a to byl můj nejoblíbenější příběh před spaním, když jsem se chtěl „bát“) i barvitě útěk rodičů z ČSSR, a to vše proto, abych na druhé straně měl poslouchat nějakého jiného „železného dědka“ jak se krásně žilo jen bylo nejdřív udělat v republice „pořádek“ a poslat zrádce a keťasy do koncentráků….Oh, pardón, já zlolajný – do pracovních lágrů.

      Takže nezlobte se, Kamile, pro mne bude autorita vždy 1. akademicky vzdělaný odborník, 2. rodilý občan z nějakého občanského spolku či veřejně činná autorita a až na 3.místě anonymní „orální zdroj“/pamětník. Pokud se nebudu moci přesvědčit sám, pak platí stejné pořadí jako v předchozím případě…Ale jednou to bylo jiné – a to když jsem jel coby ještě ne plnoletý dobrovolník s dalšími studenty s humanitární pomoci do chorvatského Vukovaru, neměl jsem ani odvahu(!!!) zeptat se místních:“ A kdo to tady tu hrůzu zavinil“? ….mlčel jsem a seděl s těmi Chorvaty večer u ohně a popíjel Travaricu a věděl vše okamžitě…. jen tím, že jsme byli s těmi místními spolu a 1,5km odtamtud byli lidé, co po nás občas vypálili kulometnou dávku….Neptal jsem se, kdo a co jsou zač….Aniž bych se ptal, tak jsem to věděl naprosto přesně…

   • vittta

    Nemáte v Německu problémy?
    Nemají je Italové?
    V pohodě, tak o nich nemluvte a nechte si ty obohacovače doma.
    Co k tomu víc napsat?
    Není problém, nemusí se hledat řešení, jak tady pořád vnucuje Saul.
    Řešit NIC je přece úplně zbytečné!

 2. tresen

  Říkáte si, Vittto, o ukázku nějaké vaší lži?
  Tak tady máte jednu z dneška:
  „Ti negři jednají přirozeně, když se jim povolí a nikdo je nenutí dodržovat zákony a zvyky hostitelské země, a nikdo je za jejich trestnou činnost netrestá, a naopak je ještě omlouvá a vše, co udělají bagatelizuje, nikdo je nenutí učit se řeč a pracovat, proč by to sakra dělali?
  A když je vítají a přímo zvou, aniž by byly jakékoliv důvody pro udělení azylu, a nikdo po nich nechce doklady a nikdo je nevyhošťuje, tak proč by nepřišli a proč by pak odcházeli?“
  Není pravda, že uprchlíci, kterým říkáte negři, nemusí dodržovat zákony a zvyklosti hostitelské země. Není pravda, že je za překročení zákona nikdo netrestá. Není pravda, že někdo zve do Evropy lidi, kteří nemají nárok na azyl. Atd. Co věta, to lež.

  • vittta

   Aha…
   No tak to nějak zkuste prokázat.
   Já začínám hromadnými útoky v Kolíně nad Rýnem na Silvestra 2016, kde byli potrestáni 3 (myslím) migranti podmínkou, při podaných asi 1200 trestních oznámení.
   Pak třeba pokračuji tou přestřelkou někde v Marseile kdy se do sebe pustili migrantské gangy afričanů a Afgánců, až došlo ke střelbě.
   A já se ptám:
   Zasahovala tam policie, to je fakt, ale mě by zajímalo, kolik lidí bylo zatčeno za výtržnictví, kolik obžalováno, a kolik bude či bylo souzeno, a především mě zajímá, jestli střelné zbraně měli migranti legálně, a pokud ano, jak je možné, že se migrant dostane legálně ve Francii ke zbrani, a pokud ne, jestli policie vyšetřuje nedovolené ozbrojování a dokonce pokusy o (hromadné) vražy, protože se určitě shodneme, že střílet ve městě nelegálně drženými zbraněmi po lidech, je jedním z nejzávěžnějších trestných činů!
   Co vy na to?

  • Kamil Mudra

   Ale, třešni. Vittta poukazuje na rozpor mezi teorií a praxí který evidentně existuje, zatímco vy tvrdíte že tomu tak není. To se vám jeví jako pravdivé tvrzení?
   A pak ještě označíte citované věty tázací za věty lživé.
   Kdepak je váš vytříbený cit pro přesnost a důslednost? :-)

   • Saul

    Ne Kamile.
    Vitta na žádný rozpor neupozorňuje.
    Píše naprosto jednoznačně NIKDO
    „Ti negři jednají přirozeně, když se jim povolí a nikdo je nenutí dodržovat zákony“
    Takže cit pro přesnost a důslednost bych moc nezmiňoval.

    • vittta

     Upozorňuji právě na ten rozpor co o něm píše Kamil.
     Ne každý to ale pochopí.
     Očekávám odpověď od Třešně, protože poukázat na něj by bylo předčasné, ona totiž používá výraz „lež“.
     To slovo ale znamená úmyslné vymýšlení něčeho, co není, nebo se nestalo.
     V tomto případě se jedná- zejména u Třešně, spíše o víru, protože ona nemůže nijak prokázat, že trestné činy se trestají, nebo že se po migrantech chtějí doklady atd..
     Stejně tak ani já nemohu prokázat, že se to neděje, nic méně média- a to i mainstreamová, jsou doslova nacpaná porušováním zákonů ze strany migrantů a zemí, které je k sobě zvou (to jsou ty záběry pašeráckých lodí, pouličních rvaček a přestřelek, násilností všeho druhu, policejních statistik, či beztrestného napadání policajtů zejména ve Švédsku (policistek) či Francii..atd.atd.) zatímco odsouzených migrantů či jejich potomků tam je jako šafránu, a tresty jsou komicky malé.
     Pokud pak Saule používáte moje slovo NIKDO jako doslovné, pak je to klasické slovíčkaření, protože tím výrazem v kontextu nelze pojmenovat nikoho, jako ani jedno jedince, ale spíše situaci, kdy se o to sice mnozí snaží, ale nemají valných výsledků, především kvůli nechuti těch migrantů.

   • tresen

    Kamile Mudro, Vittta se neptá, jestli ta tvrzení, která jsem vyznačila, jsou pravdivá anebo nejsou. Předkládá je jako hotovou věc. Jeho otázka, jestli migranti přicházejí do Evropy a zůstávají z důvodů, které jeho tvrzení obsahují, je čistě řečnická. Odpovídá si na ni sám, jak je jeho zvykem.

    • vittta

     Třešni, já jsem na vás reagoval, možná jste si nevšimla.
     Pokračujte prosím v diskuzi.
     Jen bych vás rád upozornil, že jste ve svém pokusu o diskuzi okopírovala část mého textu, a doplnila do něj toto:
     „Není pravda, že uprchlíci, kterým říkáte negři, nemusí dodržovat zákony a zvyklosti hostitelské země. Není pravda, že je za překročení zákona nikdo netrestá. Není pravda, že někdo zve do Evropy lidi, kteří nemají nárok na azyl. Atd. Co věta, to lež“
     Já bych neřekl, že vaše oponentura „NENÍ PRAVDA“ a „CO VĚTA, TO LEŽ“ jsou nějaké argumenty.
     Myslel jsem si, že to uvedete do nějaké diskuzní podoby, a nějakým konkrétním argumentem něco z toho vyvrátíte, nebo zpochybníte a dáte mi tím možnost svá slova obhájit.

    • Kamil Mudra

     Máte pravdu, třešni, že vitttovy otázky jsou řečnické. Jenže úplně stejně řečnické je vaše tvrzení: „není pravda že…“.
     Protože pokud by vaše tvrzení bylo pravdivé, pak by se neděly události které vaše tvrzení vyvracejí.
     Rozdíl mezi vámi a vitttou spočívá v tom, že on se řečnickost svého „nemusí“ a „nikdo“ nijak nesnaží zakrývat a ochotně použití svých slov odůvodní, kdežto vy svoje „není pravda že…“ používáte jen proto abyste ho mohla označit za lháře.
     A to navzdory svému, jindy často projevovanému, požadavku důkazů když jde o tvrzení vašeho oponenta v debatě.
     Tak zkuste být stejně důsledná i k sobě a dokažte vitttovi že lže. Protože to, že se na někoho vztahují zákony a zvyklosti hostitelské země, ještě neznamená že je musí dodržovat (jak už níže naznačil sax).

     • tresen

      Kamile Mudro, případ, že někdo z migrantů nedodrží zákon, podle vás dokazuje co?
      Dokazuje to něco jiného, než když sami občané těch hostitelských zemí páchají trestné činy a občas jim to dokonce i projde? Taky byste připustil pravdivost tvrzení, že po nich nikdo nechce dodržování zákonů?
      Trochu logiky bych prosila.

      • vittta

       Ono jde o to, že původním obyvatelům porušení zákona projde, když je u toho nikdo nechytí.
       Přivandrovalcům- pokud jsou černí- to projde, i když je u toho chytí.
       To je právě ten zásadní rozdíl….

      • Rybka

       Autor: Andrew Hamilton

       Nedávno (článek vznikl na podzim 2014 pozn. překl.) zveřejněné zprávy o systematickém fyzickém týrání, nucené prostituci, znásilňování a sexuálním zneužívání nejméně 1 400 bělošských nezletilých dívek v severoanglickém městě Rotherham, kterého se v průběhu mnoha let dopouštěli jihoasijští imigranti z Pákistánu, Afghánistánu a odjinud, vyvolaly „vysvětlení“ z řad policie, sociálních pracovníků a dalších státních zaměstnanců, kteří údajně nezasáhli proto, že se „báli“ obvinění z rasismu, kdyby se zneužívání pokusili zastavit. Jistě, každý občan totalitního státu zná stranickou linii a drží se jí – to z něj ale ještě nedělá tajného disidenta.

      • Kamil Mudra

       Trochu logiky bych prosila.
       Neproste o logiku, třešni, ale jednoduše používejte zdravý rozum.

       U domácího obyvatele se jaksi samozřejmě předpokládá že pravidla své země zná a bude se jimi řídit. Dokonce v morálním a trestně-právním kontextu, pro domácího platí známá věta „ignorantia juris non excusat“ („neznalost zákona neomlouvá“). Takže když spáchá nějaký špatný čin v rozporu s těmito pravidly, je za to odsouzen aniž by se přitom z řad domácí veřejnosti (médií) ozývaly nějaké hlasy na jeho obhajobu, či alespoň polemika o tom co ho k takovému chování vedlo.

       Ale u imigrantů tomu bývá často jinak. Ihned se objeví hlášky o tom, že dotyčný pochází z jiné kultury a že v jeho zemi by jeho čin byl vnímán jinak, ba i návrhy na přizpůsobení našich pravidel těm jeho. Mnohdy už jen očekávání takové reakce ovlivní domácí justici k vyslovení mírnějšího rozsudku než jaký by vynesla nad domácím. A tenhle očekávací postoj se netýká jen soudů ale i policie, školství, úřadů… o politické scéně nemluvě.

       Vám snad tenhle přístup společnosti k jednání jež je v rozporu s jejími pravidly přijde normální? No potěš vás pánbu jestli ano. No a potěš nás všechny ostatní, pokud je vás takových (jak se obávám) hodně. Příklady toho kam takový postoj vede si přečtěte níže u saxe.

       • tresen

        Cože? Z čeho jste proboha usoudil, že podporuju nebo toleruju jiný přístup úřadů /v případech trestné činnosti/ k domorodcům a k žadatelům o azyl?
        Naopak, jsem pro stejné zacházení se všemi. Řádné odsouzení pachatelů z řad migrantů povede ke zrychlené osvětě o zákonech a pravidlech u těch ostatních.

        • vittta

         Je ovšem otázka, kam je zavřít, když kriminály jsou už nyní přeplněné.
         Snad postavit nové…
         Dále je tady nepříjemný praktický důsledek zavírání provinivších se migrantů.
         Z kriminálů se pak totiž stávají náborová střediska islamistů.
         Podobné dilema zřejmě řeší i na západě.
         Počet věznic do určité míry kopíruje kriminalitu původního obyvatelstva, a jejich tvrdost je též přizpůsobena domácím zvyklostem.
         Takže co je pro domácího značné omezení svobody, může být pro delikventa jiné kultury jen komická lehárna!
         Pokud pak třeba do Německa v rychlém sledu přijde 1 000 000 migrantů, pro které jsou sice právníci a vyžírkovské organizace, ale není zajištěna ani práce, ani vzdělávání, ani budoucnost, (navíc samotní migranti s domácími úřady spolupracují, jen když si jdou pro dávky) dá se předpokládat, že nejméně 20 % se jich dříve nebo později nějakého závažného trestného činu dopustí, už i proto, že to jsou ze zásadní většiny mladí muži, kteří nemají k dispozici žádné ženy.(což má i opačný efekt, protože kdyby je domácí ženy chtěly, pak se jich zase nedostane na mladé muže domácího obyvatelstva- čímž logicky dochází k obrovskému společnskému pnutí, protože- jakkoliv se to nezdá- muži touží po ženách- a naopak)
         To je ale 200 000 míst v nápravných zařízeních.
         Takže prakticky je bez obrovských státních investic nemožné, do kriminálů je poslat, protože prostě žádné nejsou.
         Nějaké odsouzení k odnětí svobody je tedy z praktického hlediska iluzorní, i kdyby je zavírat chtěli!

        • Kamil Mudra

         Ohledně trestné činnosti bych u vás podporu neočekával. Ale toleranci ke změnám pravidel směrem ku větší vstřícnosti k požadavkům imigrantů ano. Je to jen předpoklad, takže pokud se mýlím, omluvte mne.

         • tresen

          Nechci žádnou změnu pravidel ve smyslu vstřícnosti k požadavkům nějaké etnické anebo náboženské skupiny. Kterékoli. Stačí?

          • vittta

           Jó, to já vím.
           A už jsem to mnohokrát napsal.
           Až tady bude průser jak v Německu, tak vy všichni, co u vás byl každý nacista a xenofob a rasista budete nejvíc řvát, že jste to nechtěli, a že jste proti neřízené migraci vždycky bojovali.
           Jako bych vás slyšel…

       • Ondřej

        Nikoli trestné činy – Kamile, to jak bych řekl u vittty, je lež, u vás možná jen nevědomost daná tím, že „sjíždíte svět“ z obýváků kde konzumujete „cestopisné hoaxy“ na YouTube a virálním spamovým (dez)infotainmentem. Rozdíly jsou především v kulturním zázemí. Takže jsou lidskoprávní aktivisté, kteří se zastávají práva (navíc v liberalismu jasně deklarované) oblékat se podle svého vkusu, včetně nošení šátku, nic nikomu trestného netolerují. Leda že nošení šátku (džín, podvazků, vysokých podpatků, latexových kozaček a všeho dalšího) trestným.

        Právníci teď v Německu řešili jestli povolit v rámci slučování rodin bigamii muže a několika žen. Udělili vyjímku z hlediska převážení práva na rovné podmínky pro ženu a děti, protože pak by museli absolutně sociálně inženýrsky určit, která je ta „první a pravá“ a které děti jsou ty „přednější“. Co je ale za problém?

        Může u nás žít muž s několika ženami, máme liberalismus, může žít v polyamorii a nikomu to nevadí. Může žít v bisexuálním skupinovém svazku – střídavě u partnera a partnerky. Může mít s kým chce děti, ženy mohou mít děti s anonymními „dárci spermatu“ (nikoli skrze oficiální spermabanky, ale obvykle se vytipuje student, který sperma zdarma poskytne). Jsou ženy, co nechtějí mít rodinu – s mužem/otcem – ale chtějí žít a vychovávat děti samy.

        Co tohle vše, když naše společnost toleruje, by mělo dělat problém „chudáku“ muslimovi, co „ctnostně“ své oficiální svazky netají, ale jsou veřejně známé, bedlivě se stará o obě ženy a všechny děti rovným dílem, tak muslimové jsou v tomto ohledu podstatně „konzervativnější“ ve smyslu křesťanské(!) kultury – ano,, křesťanská kultura i islám zcela shodně velmi silně sociálně pranýřovaly a i formálně i neformálně trestaly jakýkoli mimomanželský styk – takže to co se naše pokrytecká společnost i nadále pranýřuje u „ctnostného“ muslima, milujícího otce a manžela, pak zcela toleruje u divokých liberálních vztahů – našich single/swingers:-) liberálních ateistů.

        Kamil patrně namítne, že ani s tím nesouhlasí, ale pak bude mít problém – a tím u všeho je Listina základních práv – každý si může souložit s kým chce a v jakémkoli počtu chce, může žít každý sám a na souložení se scházet v bytu u jednoho z nich atd. Není na to žádný právní zákon aby tomu tak nebylo. Takže muslimům naše společnost pouze vychází vstříc v kulturně-etických otázkách žití. Náš stát sice nedokáže právně tolerovat manželství může s více ženami, ale toleruje polyamorii, polygamii, gruppen…..svazky – a děti, které vznikají v partnerských svazcích s více než „pouhýma“ dvěma účastníky…:-). Kamile, proberte se, do 21.století a budete vědět, že muslimové jsou co se týče „některých kulturních odlišností“ docela konzervativně praktikující křesťané a větší puritáni než my. Takže já jejich svobody a kulturní zvyklosti rozhodně ctím a ANI V NEJMENŠÍM MĚ NIKTERAK NEOMEZUJÍ.

        P.S. Jestli snad myslíte, že liberální země „tolerují“ muslimům znásilňovat a krást, pak se jistě mýlíte. Mému íránskému sousedovi vykradl byt nějaký Afričan. Oznámení podal zcela standardně – ale jen kvůli – pojišťovně. Na to potřeboval policejní protokol – ale jestli ho chytnou a kdo to je, (že to byl onen Afričan odkudsi z Maghrebu se dověděl až z následné zprávy policie o ukončení vyšetřování) mu bylo jedno. Věřte tomu nebo ne, mě by to taky bylo úplně jedno. Protože v civilizované společnosti řeší krádeže pojišťovna a policie je jen jakási „morální instance“, kterou ale někdo právě na ochranu majetku NIKDO nepotřebuje. To obstará alarm, info na mobil o vniknutí do objektu přes systém čidel na ochranu perimetru a pak to celé „zlikviduje“ pán v obleku, co se na nás usmívá a pořád nám říká, že jako jejich nejlepší klienti máme nárok na i na péči psychologa na účet pojišťovny, jestli jsme tím nepřišli k nějaké psychické újmě atd. Vidíte, že nakonec i krádeže, trestní to čin, se dají řešit jinak než je klasické „právo útrpné“ ale ryze EKONOMICKY…..A vo tom to je, Kamile:-) Morálka je jen konstrukt vládnoucí autokratické třídy (státní úředník, moc, režim, církev, občina, Matice česká, okresní tajemník, Závodní výbor KSČ atd.), která byla liberálními právy ala Listina smetena na smetiště dějin. Marx v komunismu předpokládal odumírání státu coby určovatele hodnot a morálky a vykonavatele autority na hlídaní jejího dodržování – do jakési anarchovoluntaristické komuny.

        A to máme MY už dnes, Kamile

        „Karl, du hattest Recht“.

        • vittta

         No hlavně aby ten hodný pán v obleku také vyřešil, až vás někdo při tom okradení do bezvědomí zmlátí, a posadí vás na invalidní vozík.
         Nebo vám nějak nahradí rodinný šperk po prababiče s nějakou zásadní cenou právě jen pro okradeného.
         Ne všechno se dá vyjádřit penězi.
         U práce policie jde také o prevenci.
         Pokud policajt jen podepíše papíry a nic víc se neděje, asi se počet krádeží bude zvyšovat, a jak se tak bude zvyšovat, bude samozřejmě klesat i ochota hodných pánů ty škody platit- za stávajících podmínek.
         Takže abyste pak za takové pojištění neplatil půl vejplaty.
         Jóó, by máte vysokou, opravdu vysokou vejplatu, ale vesměs je to tak, že vybavení bytu odpovídá té výplatě a pojistné plnění bude jiné u vás, jako zástupce pracháčů, a u dělníka, jako zástupce frustrovaných neúspěšných chudáků.
         A pak….dokazujte, co jste vlastně měl, a neměl.
         Vy se pohybujete v jakési strojní teoretické rovině, ale praxe se o ní leckdy dost liší!

        • Kamil Mudra

         Ondřeji, z vás mám často pocit že z toho obýváku sjíždíte nejenom svět ale i život jako takový. Jako byste byl jeden z těch přivázaných v Platónově jeskyni.

         • Ondřej

          Ach, Kamile, vaše „argumenty“ jsou jistě závažné a velmi mnohovrstevnaté na prostudování, takže jistě dovolíte mí dát pár dní času, abych vám mohl na ně odpovědět…:-)

          ale přesto si vás dovolím opravit…nikoli jeskyni, ale v sudu v Metróu:-)

          • Kamil Mudra

           Tak to jste si tam musel zalézt až po tom co se jeho původní uživatel odstěhoval do Korintu, protože ten by vás tam nesnesl. Nuž tedy – přeji vám úspěšné zrání.

 3. Saul

  A to je něco nového?
  To jste nevěděl,že se vždycky v dějinách přemalovávaly obrazy,nápisy,přepisovaly učebnice a knihy,bouraly sochy…a pak se to třeba zase vracelo všechno do původního stavu?
  Na rozdíl od jiných dob se takovému počínaní ale teď můžete veřejně postavit a protestovat proti němu,aniž byste byl vymazán vy sám.

  • vittta

   Takže konečně téma k diskuzi.
   Podle vás se neděje nic zvláštního, je to normální.
   Naopak pozitivní se vám jeví, že nyní nelze nějak „vymazat“ toho, kdo se veřejně postaví.
   Mě to naopak přijde jako velice závažné, jmenovitě pokud se přemalovávají obrazy a přepistují knihy.
   Učebnice se mohou čas od času upravit, protože vědomosti se mění, ale i tady platí, že by to mělo projít nějakou veřejnou diskuzí.
   Zde jde především o tom, kolik je vyznavačů těch změn, tedy jestli je nějaká zásadní většina, či alespoň vysoké % občanů, kteří s takovými změnami souhasí, nebo jde- jak je patrné, jen o nepatrný zlomek aktivistů, na jejichž popud se toto děje.
   To je, myslím, velice důležité.
   Protestující pak tak úplně vyjádřit svůj názor nemůže, protože je často „vymazáván“ z práce, a nebo, jak jsem viděl na videu i tady na blogu, je napadán fanatickým davem, jako mladý Američan, který salutoval u sochy gen. Lee, kterého se aktivisté rozhodli zbourat, a myslím, že kdyby neměl na zádech pušku (legální) byl by roztrhán na kusy!
   Nakonec ho stejně musela odvést před rozvášněným davem policie, třebaže dle zákona onen mladík jednal naprosto v souladu se zákony, na rozdíl od oněch aktivistů.

   • embecko

    Co si jen tak rychle vzpominam: Zharsky utok na synagogu je povolenym vyjadrenim politickeho nesouhlasu, pokus o znasilneni je svebytnym kulturnim zpusobem komunikace, mnohozenstvi je vyjadreni kulturni odlisnosti, korekti postup policistu je nepochopenim odlisnosti a placeni v autobusech je pro uprchliky diskrimancni opatreni.
    To je vse z mainstreamu….tezko se ale proti tomu lze postavit a potvrdit, ze „zakon neplati pro vsechny“, kdyz je to sam zakon (soudy a policie), stanovujici si autokraticky vyjimky.
    Chapej, molotova na synagogu ty hodit nemuzes, to muze jen Palestinec. Ale ano, pritom zakon plati pro vsechny stejne! Proc? Protoze vyjimky jsou jeho soucasti! Stejne tak zakony o konecnem reseni zidovske otazky platily i pro krestanske/ arijske Nemce…proc by nemely? Rika se tomu rovnost pred zakonem. Proste padni komu padni! Tezko si pak zid muze stezovat, ze sel do transportu a jeho soused ne…ovsem soused nebyl zid a jelikoz zakon plati pro vsechny, tak ho netransportovali. To je preci logicke, ne…dneska je to podobne.

    • vittta

     Píšeš to přesně „v rychlosti“.
     V rychlosti si lze vzpomenout na určité konkrétní události, z nichž některé se nedají zpochybnit, jako třeba ta fajerflaška.
     U těch znásilnění mohou říci, že asi tak 1% znásilňujících dostalo tvrdé podmínky, a pokud u toho i vraždili, pak šli sedět do kriminálu, který jim připomíná dovolenou.
     Ale pokud by se průběžně diskutovalo o nějakých konkrétních odkazech, pak by samozřejmě došlo k tomu, že naprosto zásadně převáží přesně to, co píšem, tedy do očí bijící nerovnost před zákonem a bezbřehá tolerance k nezákonnému jednání migrantů, a to POUZE barevných.
     Zde si myslím, že to sluníčkáři- pěšci (tedy ti, co sluníčkaří zadarmo z dobré víry) podvědomě vědí, takže zásadně nediskutují.
     Nemohou, těch důkazů- ale fakt důkazů je strašně moc, a jako důkaz se dá klidně použít i odsouzení migranta za závažný trestný čin- konkrétně prokázané loupeže v Kolíně na náměstí- na podmíněný trest (což v praxi znamená žádný) a ještě u toho tvrdí, že se znásilnění neprokázalo.
     Ale loupež je násilné přepadení za účelem obohacení, a u nás za to bylo 3-10 let kriminálu, a za komunistů šel každý lupič sedět i netrestaný!

    • tresen

     Těžko říct, kolik by za stejný incident dostali levicoví aktivisté z nějaké německé propalestinské skupiny.
     Pamatuju, kolikrát jsme se v diskusích hádali, kde končí propalestinský a protiimperialistický antisionismus, na který se aktuálně odvolávají berlínští paliči izraelských vlajek i útočníci na synagogy, a kde začíná antisemitismus.
     Uvidíme, jak to pojme švédský soud. V Göteborgu mají tři žháře, zatčené v prosinci.
     Anebo se budeme pořád točit na tom jednom mírném německém rozsudku?

     • vittta

      Každému rozsudku se může říkat precedens.
      A uvidíme….jak uvidíme?
      Nejste si jistá?
      Přece jak by asi tak mohl švédský soud rozhodnout?
      Budou souzeni a odsouzeni.
      Pokud si ani vy nejste jistá, pak ale zpochybňujete to, co sama nadšeně hlásáte.
      Mimochodem, se mnou diskutovat nehodláte?

     • oh

      Nemohu si pomoci, ale stále vidím jistý nezanedbatelný rozdíl mezi spálením izraelské vlajky a spálením synagogy. Dokonce i tehdy, když to druhé zůstalo jen ve stádiu neúspěšného pokusu.

      • tresen

       I já samozřejmě vidím rozdíl. V tzv. skutkové podstatě.
       Poukazuju jen na na shodnou ideologii, která je za obojím.
       A považovala bych za nešťastné, kdyby se tato ideologie měla stát precedentní polehčující okolností při posuzování žhářských útoků na synagogy i jiných násilností. Tím chci říct, že se mi německý rozsudek nezamlouvá. Podle mne měl být přísnější.

       • vittta

        Ne, máte to špatně zpracované.
        Nejde o výši rozsudku, ale o velice pravděpodobnou varinatu, že kdyby se dopustili stejného činu bílí Němci, šli by- za zcela mimořádného zájmu médií- sedět na dlouhé roky.

  • oh

   Nového ani moc ne. Jen si náhodou myslím, že by by bylo vhodné tuto etapu přelakovávání zarazit dřív, než se pořádně rozjede a přetvoří své předsudky a obsese do podoby paragrafů, protože pak nadlouho skončí veškerá sranda.
   Protestovat jistě můžete. Sice si myslím, že v takovém případě budete protistranou veřejně označen za mačistu, sexistu, rasistu, cokolifoba, či rovnou nácka, případně kremlobota, putinovu děvku.. (fantazii se meze nekladou) a při jakémkoli pokusu o veřejnou obranu budete nejspíše uřván a mediálně zlynčován, ale do kriminálu vás opravdu nezavřou. Zatím nemohou.
   Všichni tihle odkázaní „aktivisté“ a spolu s nimi i ti další, co „zkoumají“ škodlivost například zákeřných ruských animáčů, nebo Teletubbies, vytvářejí společenskou poptávku. Až ta bude v kupě, nějaký ten dobrovolný a soukromý spisovatel blacklistů (cenzor) po vzoru IWF, kterému by stát mohl „outsourcovat“ velmi nepopulární cenzorskou činnost, už se najde. A nepochybně se najde i právník, který za patřičný honorář sepíše ty „správné“ paragrafy a někdo, kdo je bude protlačovat.

   • embecko

    O patro vyse davam odkaz na Guardian…zadna etapa prelakovavani se zarazet nebude, dokonce se uvazuje o tom, ze sarija zas neni tak spatny napad a ze prelakovana kredenc je vlastne mnohem lepsi, nezli ta stara, lety proverena.
    Zase jsme u stare tragedie: Jak je mozne, ze za sve budouci ponizovani nejaktivneji vystupuji ti, co budou ponizeni nejvice? Jeblo jim, anebo jak tomu ma clovek rozumet?

    • vera

     Rozmazlenost Lidskými právy. Nikdy se nesetkali s protivenstvím, všechno se podřizovalo jejich potřebám, neustále se jim tvrdí, že jsou v pořádku, a naopak, že v nepořádku jsou ti, kterým se to nelíbí. A těm se nelibost zakáže zákonem. Skleník naplněný Tolerancí. Takže bohužel, jako všechny rozmazlené děti, i oni jsou přesvědčeni, že všichni na světě myslí stejně a že jim všichni budou pořád vycházet vstříc. Vždyť se k nim oficiálně dostávají zprávy typu Sex nebude možný bez písemného souhlasu obou partnerů, nebo když budou nosit náramek s nápisem Nedotýkej se mě. Proč by teda měli mít z něčeho strach?
     No, anebo je tu ta druhá možnost. Obecně očekávaná rozkoš z ponížení, jaké ještě nezažili )

     • Ondřej

      to má být nabídka-). Jinak nemyslím si, že byste si cokoli z toho co tu píšete také udělat ve skutečnosti, že? Už jenom požádat někoho na ulici o něco, o radu třeba je dnes problém, nemyslíte? Natož pak se snažit „znásilnit“ jeho práva….Jak byste to tak chtěla udělat? Na to by i SS – oddíly na úrovni divize byly početně malé….a propos, když nebude vyloženě fabulovat ten „váš bizarre“ věrko, kdybyste měla zařídit aby někdo druhý nedělal co se vám nelíbí (vyberte ze tří věcí)

      1.) nevhodně se oblékal
      2.) mluvil jazykem kterému nerozumíte
      3.) nežil s partnerem nebo partnerkou podle příručky chování Ústavu pro zdravý vývoj národa českého

      JAK konkrétně byste zjednala nápravu, anebo aspoň když byste to považovala pro vaše názory zadostiučinění – jak byste vy sama u někoho koho potkáte na ulici a kdo nežije podle hodnot co vy, aby cituji: „abyste mohla očekávat rozkoš z ponížení“?…..Zkuste mi nastínit v které říší za Zrcadlem to žijete, jak se tam lidé „přivádějí“ k národnímu cítění a kolektivní identitě…:-)))) Moc by mi to zajímalo….

      • Ondřej

       oprava….to má být nabídka?-). Jinak nemyslím si, že byste byla schopna cokoli z toho co tu píšete také udělat ve skutečnosti, že? Už jenom požádat někoho na ulici o něco, o radu třeba je dnes problém, aby vás v lepším případě neignoroval anebo neposlal kamsi, nemyslíte?

      • vera

       Ondro, ty seš ale trumbera, to ti povím , popleteně čteš, oj to mě fakt rozesmálo ) Proč já bych měla čekat radost z ponížení, když o mně nebyla vůbec řeč?
       Myslela jsem na příslušníky/ice LGBT, a na ženy feministky, co tak nadšeně bojují za přijetí cizího vlivu. jsou zvyklí, že naše bílá civlizace jim dopřává ochranu, pohodlí, protekci. Až nadmíru -třeba takové Duhové parády… No a dotyčné osoby vůbec nepřemýšlejí o tom, že Duhové parády se v některých zemích nepořádají. A vůbec si nepřipouštějí, že tam prostě lidé mají jiné pohledy na svět, jiné hodnoty, a že k některým věcem jsou tvrdší než my. Nechápou to. Stejně jako vy.
       Jinak, co udělám, když za a), za b), za c) ? Například tlupa barevných cikánek, hlučných a romštinou mluvících, vpadne na středisko a začne všechny předbíhat, zvednu se, a zvýšeným hlasem řeknu držte huby a vypadněte. Můj hlas dost zní, a ony osoby velmi rychle porozumí )

     • Rybka

      No jo, první soukromý dobrodinec mi dnes hodil klacek do odeslání dcerce odkazu na článek Martina Kollera z Parlamentních. Říkala jsem si – to bude ta svoboda a ústavní právo na informace a jejich šíření. Tak i ten poslední popřevratový benefit jde s.át. Spát.

 4. embecko

  „Často vidíme, že důležité funkce obsazují ti, o jejichž názory většina občanů nemá zájem a dokonce je odmítá.To jsou členové domnělé elity, kteří mají pouze vysokou pozici. Ke skutečné elitě patří jen ti, které navíc uznávají občané. Jedná se přece o reprezentativní demokracii. No a Martin Schulz je učebnicovým příkladem člena domnělé elity a zároveň dokonalým ztělesněním současného západoevropského politika. Sebestředný, intelektuálně podprůměrný, neuvěřitelně arogantní a nespolehlivý.
  http://blog.aktualne.cz/blogy/petr-robejsek.php?itemid=31013
  Odstupující předseda německé sociálně-demokratické strany Martin Schulz dokázal něco zcela vyjímečného. Během několika měsíců svého předsednictví stačil popřít své sliby, rozpoltit svou stranu a zničit svou politickou karieru. A tenhle génius určoval osud evropského kontinentu….A takoví lidé jako Schulz vedou Evropskou unii. A takovým lidem přisluhují naši samozvaní exekutoři dobra. Ti se poznají podle toho, že opovrhují obyčejnými lidmi za to, že odmítají „více Schulzovské Evropy“. Mimochodem více té samé Evropy, pro kterou byl i pan Drahoš.“

  • Kamil Mudra

   Nu, nezbývá než spolu s panem Robejškem, vyslovit lítost nad tím jak jsou takové politické pády sporadické. Navíc „elita“ tohoto druhu takovým pádem nijak neutrpí protože jde o snadno nahraditelný matroš, povalující se vždy nadosah.
   A pak je tu ještě jedna věc: I ten nejobyčejnější balvan, vržený proti zdi katapultem, nadělá spoustu škody než skončí zpátky na zemi. A opravovat zeď pod palbou balvanů je takřka nemožné. Obzvláště za hustého výskytu sabotérů v zednické patě. :-(

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s