Nunc est bibendum* X Memento mori

/* „Teď je čas pít“/

„Jaký je vlastně rozdíl mezi živým a mrtvým člověkem?“ tázával se nejednou. A hned dodal: „Mrtvý to má už zaplaťpánbůh odbyté. Ale živého člověka to teprve čeká. Co vlastně člověk je? Doživotní odsouzenec k smrti, a to ještě notabene nepodmínečně. A to bez rozdílu. Ať se mu chce na konečnou nebo ne. Každý, pravím, ať je to dobrák od kosti, anebo dokonale špatný chlap, kterému by nikdo zaživa nepodal ani ruku.“

Zajímavé byly také JEHO názory na sebevraždu.

„Je to nesmysl, když lidé říkají, že se ten či onen mladý muž, myslivecký mládenec či vojín toho a toho pluku zastřelil z nešťastné lásky. Nehledě k tomu, že žádná láska není vlastně nešťastná, protože i takzvaná šťastná láska končí manželstvím, a to je jí tedy stejně konec, to vám dosvědčí řada takzvaných šťastných manželů, není možno zastřelit se z nešťastné lásky. Naproti tomu je možné zastřelit se z nějakého toho browninku, revolveru, pušky, ať lovecké či vojenské, jakékoliv ráže a kalibru, nebo snad dokonce i ze vzduchovky, a to podle vlastní volby buď kulí, srnčími broky a podobně. Ale drobnější munice, jako je „dunct“ a „štor“, není dost spolehlivá a lze jen doufat, že se k pokusu o sebevraždu přidruží nějaká ta otrava krve, aby měl pokus kýžený výsledek. Také dělové koule, zejména většího kalibru, se k provádění sebevraždy nedoporučují pro nevhodné rozměry. Zato je možné nechat se roztrhat nějakým granátem, ale to už se nedá mluvit o zastřelení, nýbrž pouze o roztrhání.“

///      ///      ///

„Věř nebo nevěř, já už nemohu asi týden vůbec z fleku. Mozek se mi vypařuje v tom horku. Je to strašné. Jindy jsem mohl psát třeba na mezi nebo ve stodole, když jsem se právě vyhrabal ze slámy. Ale teď to nejde ani v hospodě u piva, ať dělám co dělám a ať se snažím osvěžit si mozek tímhle utrejchem. Tak abych nezapomněl: Na zdraví!“

Připili jsme si. Já sotva polovičku. ON celou sklenku a hned nalil znovu. Otřel si rukávem rty a pokračoval:

„Tobě to mohu říci. Já začínám pochybovat, že celá ta moje práce má nějaký smysl. Je to blbost a nic jiného, jako ostatně celý náš život. Co je to vlastně za božský nesmysl?“

„Takhle neuvažuj, to nemá žádnou cenu,“ řekl jsem rozvážně. „Hlavní je, abys také pamatoval na zadní kolečka. Abys měl -“

„Jakápak zadní kolečka?“ vybuchl podrážděně. My máme stejně všichni o kolečko víc a i to nestojí za nic. A ta zadní kolečka stejně ostrouháš při nějakém novém kolkování peněz. Od toho jsou finanční ministři. Ale máš pravdu. Když se člověk dá na vojnu, musí bojovat, a ne se ohlížet dozadu. Vpřed, stále vpřed, i když se nikam nedostaneš a stále se motáš jak v začarovaném kruhu.“

„A což ti druzí, na nichž ti záleží, třeba to nechceš doznat?“

„Druzí?“ hořce se zasmál. „Jen žádné ohledy na nikoho! Něco ti řeknu. Tys přes všechny své bohaté zkušenosti stále ještě naivní chlapec. S těmi svými názory to nikam nepřivedeš. Ty nesmíš být seriózní. Nikdy! Pamatuj si to dobře. Pravý bohém nesmí být nikdy seriózní, nebo ho lidé přestanou mít rádi a budou chtít, aby začal mluvit a psát opravdu seriózně. Lidé nechtějí, abys byl pořádně živ jako oni. To je pro ně příliš nezajímavé, šosácké, nudné. Čím více se staneš jim podobným, tím víc upadneš v jejich očích. Od tebe se čeká a bude čekat, že budeš jiný než oni, kteří se topí v moři všednosti a nudy. Od tebe se žádá, abys je pobavil. Abys vnesl něco nového, jiného, neobyčejného do jejich běžných životů. Odpustí ti i tvou lehkomyslnost a výstřednosti. To, čemu se mezi námi děvčaty říká – voloviny. Jen když z toho kouká nějaká legrace.“

Polkl obsah další skleničky stojící před ním, zapil to pivem a pokračoval:

„Já jsem to zkusil na vlastním těle. Chtěl jsem skutečně žít jako pořádný člověk. Ale přesvědčil jsem se, že to nejde. Nikdo si to nepřál. I moje první žena si mne vzala jen proto, že jsem byl zajímavý nespoutanec, bohém, s trochou nadání a s roztrhanou zadnicí, neboť mě chtěla polepšit. Chtěla si mne zreformovat podle svého názoru, když se jí moje originálnost stávala nepříjemnou. Jenže já nechtěl chodit v ohlávce, kterou se mi snažila navléknout. Kdybych se podřídil, ztratil bych půvab pro jiné lidi a svou originalitu. Pak už bych to nebyl já, ale nějaký tuctový výrobek cizí vůle.

Tak je to, kamaráde, a ne jinak. Jenom mě už netrap s těmi zadními kolečky. Jakápak zadní kolečka, když si nevidíme ani na špičku svého vlastního nosu!“

Právě citovaná pasáž je z časů porodních bolestí Osudů dobrého vojáka Švejka. Pod výrazy „ON“ a „JEHO“ se skrývá Hašek. Společníkem je mu Z.M. Kuděj. O kousek dál v textu stojí: „je těžko říct, co je na té historce pravdivé a co si Kuděj přimyslel.“ Osobně se domnívám, že přimyslel-li si něco, ducha řečeného nenarušil. V knize Radko Pytlíka „Náš přítel Hašek“, vydané v roce 1979 v nakladatelství Mladá fronta, nikde nenacházím ani „IMPRIMATUR“ ani „All rights are reserved“ ani jiná sprostá slova, a tak jsem úryvky (s)prostě opsal. :-)

Mimochodem – Haškův přítel Egon Ervín Kisch doporučuje: „Čtete-li Švejka, smějte se, ale nezapomeňte přitom myslet!“

Mám čím dále větší pocit, že by „polistopadový Švejk“ sklidil velký úspěch. Jenže kde vzít Haška?

Reklamy

340 comments

 1. Ondřej

  Milonáři a voliči TOP 09 děkují „levicovému prezidentovi“ co je tu pro „dolních“ 10 milionů lidí, že jmenoval „až do smrti“ takovéhoto přítele majetkových elit. Díky za něj, Kalouskovy už nohy neslouží a nemůže tolik „makat“….

  Vláda snížila navrhovanou daň pro lidi s vysokými příjmy
  Vláda v demisi snížila navrhovanou sazbu daně z příjmů pro lidi s vysokými příjmy z 24 na 23 procent. Navrhovaná sazba pro lidi s nižšími příjmy zůstává na 19 procentech. Opoziční strany návrh kritizují. Uvedla to Česká televize (ČT).

  Změny daní kritizuje opozice. „Zrušení superhrubé mzdy ano, ale snížení daní těm nejbohatším – to znamená nad 115 000 hrubého – je směšné. Doufám, že je to jen vtip,” řekla televizi poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD).

  I když jsem vás nevolil, protože jsem volil stranu navrhující daňovou progresi a i když přesto na tomto návrhu vydělám, pane Babiši a Zemane, tak vás prosím, udělejte něco pro těch dolních 10 milionů co asi je berete do úst a neokrádejte je dále Topolánkovou rovnou daní, přeci nemáte v programu také ty „deformy“ jako Topolánek a pak Kalousek. Prosím tedy, přestaňte podporovat horní 1% voličů TOP09.

  díky moc.

  • Kamil Mudra

   Co pořád máte s tou Zemanovou levicovostí, Onřeji? Ano, všiml jsem si že jste ji dal do úvozovek, ale proč ji vůbec zmiňujete? Kdy a jak se Zeman levicově projevil?
   A jak, podle vás, může prezident ČR (kterýkoli) zasahovat do nastavení výše daní?
   Jinak, co se týče daňové progrese, tak s jejím zavedením bych také souhlasil.

   • Ondřej

    no zkusíme pár citátů, nechce se mi vás školit, co kdy o o sobě a sociální demokracii, kterou vedl proti „pravicové“ ODS tvrdil, jeho výroky, že se chce přiblížit úrovni společenského života ve Skandinávii /to by ale musel přestat podporovat na mítincích otevřené neonacisty a fašisty, a přestat se vyjadřovat o muslimech jako nácek, to opravdu ve Skandinávii nikdo nedělá krom pár v podzemních stokách přežívajících extremistů, Skandinávci razí především solidaritu lidskou, nikoli jen finanční – ale hlavně multikulturní spolužití a toleranci)

    Kavan Zemanovo vítězství uvítal. „Jsem levicový volič a budu velmi rád, když se na Hrad konečně dostane levicový prezident,“ řekl krátce předtím, než se potvrdilo, že Miloš Zeman je vítězem voleb.
    Zdroj: Idnes

    „Pokud se ČSSD rozhodne pro důslednou levicovou politiku, jsem takové politice připraven pomoci,“ podmínil Zeman svůj „návrat“.
    Zeman pro Idnes v roce 2005, když řekl že se ujme role „poradce“ před parlamentními volbami

    Kdy jste se vlastně začal cítit sociálním demokratem?

    Řekl bych, že to bylo počátkem devadesátých let, ale nebylo to okamžitě po revoluci. Já jsem kdysi sám sebe definoval jako levicového liberála, a dokonce jsem říkal, že jako levicový liberál stojím napravo od sociálních demokratů.
    Nicméně na druhé straně jsem si uvědomil, že to, co se tady děje, není vůbec skutečná pravicová politika, že je to pouze hra na pravicovou politiku, která umožňuje, aby lidé, kteří nedokážou pracovat, ale dokážou podvádět, zbohatli nezákonným způsobem, a že toto je podstata kvazipravicové politiky počátku devadesátých let.
    No a v tomto okamžiku jsem dospěl k názoru, že patřím mezi sociální demokraty, protože je-li toto pravice, tak já jsem zcela určitě nekomunistická levice.
    rozhovor pro Idnes po skončení ve funkci premiéra v r. 2001

    „Považuji se za levicového politika a svojí dosavadní politickou praxí jsem dokázal stranu, kterou dnes Bohuslav Sobotka spíše ničí, vytáhnout ze sedmi na třicet dva procent, takže odmítám kritiku od neúspěšných politiků a přijímám ji od těch úspěšných,“ řekl Zeman na otázku, zda má Sobotka pravdu, když zapochyboval nad tím, jestli jsou Zemanovy názory postojem levicového politika.

    zpravodajský portál novinky 30.ledna 2016

    Myslím, že je to dostatek důkazů pro má tvrzení, Kamile. No a bylo by dobré, aby koncepce vaší otázky mně položená měla pro příště nějakou logickou koncepci, abyste s tím, že svá tvrzení /nejen proti těm vašim/ budu schopen snadno prokázat, abyste s tím počítal a následně si pak připravil i logičtější podotázku. Pan Zeman zastává takové názory, které levice nikde na světě neprosazuje ale naopak proti nim jako proti PRAVIČÁCKY NEOKONZERVATIVNÍM bojuje. Že je levicový o sobě prohlašuje především od sám a jeho nejbližší, které ho znají osobně a leccos s ním prožili a i oni se takto ideově cítí být nastaveni. Tedy údajně, protože skutečně levicových lidí je tu málo a jsou to lidé ponejvíce přítomni ve straně Zelených a u anarchistů, Antify a sdružení lidí ohledně Kliniky.

    Takže jaké názory zastává člověk, co se cítí být “ levicový“? Namátkou

    Snadnější přístup ke zbraním, antiliberalismus práv menšin, genderová rovnost, inkluzivní společnost, snaha o omezování lidských práv, podpora restrikcí proti „asociálům práce se štítícím“ (ano, ty tábory tenkrát pro ty Rómy, jako ten v Letech, byly přeci pro lidi „práce se štítící“, tedy především pro Rómy, že? To chápu, že pravicová prvorepubliková protektorátní vláda podporovaná českou Národní obci fašistickou, že pro ni bylo relevantní uvěznit lidi co nechtějí pracovat do pracovního lágru, to by se líbilo mnohým i dnes:-) a samozřejmě levice bojovala vždy proti rasismu a xenofobii, a byla pro pomoc uprchlíkům před diktátory) tak pan prezident jmenuje a podporuje už tak absolutně viditelně fanaticky člověka, co je esencí NEOLIBERALISMU, včera jsem přinesl článek že pan Babiš zrušil solidární daň pro bohaté, kterou zavedl Kalousek jako kompenzaci zvednutí daní pro chudé (DPH) a je ve svém pohledu na sociální spravedlnost v redistribuci zisků ještě více pravicový než neokonzervativci z TOP 09. Jít si zazpívat hymnu s ryzím neonacistou, a to v den oslav svátku vzniku naší současné LIBERÁLNÍ demokracie – to byl náznak, že on je pro pro fašistickou kontrarevoluci, polodiktátorského nacionalistického neokonzervatismu – zvlášť když tam jeho tajná ochranka začala vyvádět liberálně naladěné studenty a městské liberály jako Putin Navalného příznivce sebrané už jen proto, že na něj čekali u něj před domem,…

    Musel by podporovat Sobotkův návrh na progresivní zdanění před sněmovními volbami, ale lidé z jeho křídla v ČSSD se naopak proti progresi ve zdanění zaměstnanců s příjmem nad 40tis. měsíčně naopak vymezovali jako o „trestu“ pro úspěšné a vzdělané. Zeman se přidal k rétorice slavící individualistický „workoholismus“ našich singles, odmítl pracovní solidaritu s nezaměstnanými, restrukturalizaci cílů zaměstnanecké politiky směrem ke sníženým úvazkům, běžným na západě a obecně k nižšímu penzu pracovního týdne ve prospěch více volného času, vyslovil se proti ideji základního nepodmíněného příjmu právě z důvodu „parazitismu“ na něm u těch „sociálně nepřizpůsobivých“ atd.

    Bylo by zbytečné opět v tématu, kde nemáte šanci obhájit jednoznačné postoje prezidenta proti všem jeho dřívějším proklamacím, nedůstojné obhajoby změny názorů ze dne na den o 180 stupňů, že „jen blnec nemění názor“ a stále jeho větší příklon k nacionalistickému netolerantnímu a vulgárnímu pojetí fašistické společnosti vlády tvrdé ruky.

    Zase jsem tu odpověď pojal poněkud rigorózně, ale mám rád fakta podložená citacemi a analýzami…

    • Ondřej

     oprava….Takže jaké názory rozhodně NEzastává člověk, co se cítí být “ levicový“? Namátkou

     a dále…Bylo by zbytečné opět v tématu, kde nemáte šanci obhájit jednoznačné postoje prezidenta proti všem jeho dřívějším proklamacím, nedůstojné obhajoby změny názorů ze dne na den o 180 stupňů, že „jen blnec nemění názor“ a stále jeho větší příklon k nacionalistickému netolerantnímu a vulgárnímu pojetí fašistické společnosti vlády tvrdé ruky, se snažit vás přesvědčit dalšími kvanty důkazů přesvědčit o opaku, protože důkazy vy neberete, ale dáte především jen své pocity a hlavně „věříte“ svým ideálům a tomu, co by mohlo těm, které nemáte rád nějak „zatopit“….To chápu, všechny ty hoaxy atd.

     V normalizačním filmu „Zítra to roztočíme, drahoušku“ padne památná věta, říká paní Nováková: „Jestli je to pravda, tak se snad dám na modlení“ když ji geodeti vyměřující stavbu nového metra před jejich prvorepublikovým pavlačovým činžákem říkají, že jejich staré domy půjdou k demolici, a oni budou přestěhováni na nové sídliště, tak jak paní Nováková zajásá, že se tak snad už konečně zbaví těch „strašných a nesnesitelných“ Bartáčkových….

     • Kamil Mudra

      Vám, Ondřeji, evidentně unikl smysl mé otázky. Ptal jsem se kdy a jak se Zeman levicově projevil. Nikoli na to co kdy levicového řekl, nýbrž na to kdy a jak byl levicově aktivní natolik aby mohl být za levicového považován. Protože u člověka který je v politice tak dlouho jako on se nemůžete prohrabávat jeho výroky různě prohozenými během jeho dlouhé politické existence. Musíte se tedy v posuzování řídit oním „po ovoci poznáte je“.
      Nuže, ovoce jehož ukázku jste k ochutnávce sám naservíroval nijak levicově nevoní ani nechutná a tedy, dle mého mínění, není důvod k tomu aby byl za levicového považován ten kdo ho plodí. Já osobně ho za levicového politika nepovažuji jak z pohledu levice „staré“ tak i „nové“ a tak jsem byl zvědavý co vás k tomu levicovému očekávání vede.
      Prostě byste chtěl česat z jabloně hrušky a pak jste překvapený co máte v košíku. Pokud svá očekávání budete nadále odvozovat od toho jak u stromů šumí listí ve větru, napíšete ještě mnoho zklamaných uvozovek. :-)

    • vittta

     To myslíte tu Národní obec fašistickou, co vystupovala silně protiněmecky, co podporovala boj s Německými nacisty, co podporovala finančně československé vojáky, kteří utíkali bojovat do zahraničí proti nacismu, a co byla Němci nakonec za protektorátu zakázána?
     Tu myslíte?

     • Saul

      To myslíte tu antisemitskou(tehdy se ještě negrama nestrašilo) NOF,která „podporovala boj s Německými nacisty“ tak hrdinně,že vyhlásila „poctivou spolupráci s Říší“?

      • vittta

       To si doplňte trošku vzdělání, víte?
       NOF žádnou spolupráci s říší nevyhlásila, to by je totiž říše těžko zakazovala.
       Tam se samozřejmě otrhla určitá, řekněme velice malá část NOF odtrhla a zapojila se kuratorijních aktivit Emanuela Moravce, ale to byli spíše vlajkaři.
       Za dob protektorátu byly tyto organizace už vesměs o nečem úplně jiném, než za 1 republiky, což je s ohledem na okupaci pochopitelné.
       To jako….já mám jen základní znalosti, nejsem žádný znalec tohoto období, ale vy nemáte ani ten základ, a chcete moralizovat!
       Vy čtete slovo „fašistická“ a už tam vidíte cosi nepřístojného, ale ne všecho, co se jmenovalo „fašistické“ bylo pronacistické.
       Nacismus nebyl fašismus.
       Negrama pak se těžko mohlo „strašit“, když nikde žádní nebyli, a hlavně mi nevykládejte, že ani dnes tady nejsou, protože pokud vám nic z aktuálního dění neuniklo, pak by vám, jako velkému Evropanovi nemělo uniknout, že v EU negři jsou v hojném počtu a jsou s nimi reálné problémy.
       Takže nechápu kecy velkých Evropanů, kteří nás vidí jako nedílnou součást EU, a při tom neomaleně tvrdí, že tady negři nejsou.
       Ono není „tady“ jako „tady“ , a pro velkého Evropana je „tady“ EU, a v EU je negrů až moc.
       Antisemitismus pak byl tou dobou celkem běžnou záležitostí u extremnějších politických uskupení, a NOF nepochybně extremistická byla.
       To jim ale na konkrétní chuti, postavit se nacistickému Německu, nemůže nijak ubrat.
       A nechte těch manipulačních keců o antisemitismu, alespoň směrem ke mě, dobře víte, že naopak zastávám velice jasné stanovisko v této věci a židovský stát podporuji.

       • Ondřej

        tady máte částečně pravdu vittto, ale čeští fašisté byli po celou dobu své existence důsledně anitisemitští a mají na svědomí pár nehezkých pogromů. A že je zakázal Hitler? Inu, slovanskou konkurenci nemohl potřebovat….On ani ty italské fašisty v lásce příliš neměl. Možná, až se zase někdy „začtete“, zjistíte proč….

  • Kamil Mudra

   Mno… vtipně podaný pohled člověka který si pozve firmu i na pověšení kalendáře a vlastní neschopnost zhostit se takového úkonu považuje za přednost.

   • Rybka

    Pozor, Dfens opravuje i neopravitelná auta, jaks to, Kamile, mohl takhle vzít?

    • Kamil Mudra

     Já o něm tohle nevím. Vycházel jsem jen z toho textu a nenapadlo mne že si v něm hraje na někoho jiného.

     My jsme např. už v šesté třídě vyráběli parkové lavičky pro celý školní areál a to úplně od píky. To znamená že jsme svařovali kovové konstrukce na které jsme si museli nařezat komponenty, vyrobit si i šrouby ze železných prutů (tzv. vraťáky),i u dřevěných částí jsme začínali s hrubě nařezanými prkny na pile. Těšila nás každá lavička kterou jsme umístili a podle toho jsme se k nim také chovali.
     Nebo v sedmičce jsme si třeba postavili jednoduchý „tranďák“ a při tom se naučili pracovat s pájkou a jemnějšími nástroji…, no bylo těch věcí víc a zdaleka to nebylo jen o nějakém lepení papírových cetek. To patřilo spíše do výtvarky.
     Dílny jsme měli prostorné, dobře osvětlené a vybavené a cítit v nich nebylo nic jiného než to s čím jsme pracovali.

     Nemohu za to že má Dfens jinou zkušenost, jak s prostředím tak i s učiteli a plošně ji projektuje. Naši se poměrně často stěhovali a tak jsem poznal více škol, ze žádné nemám takové negativní zkušenosti jaké on popisuje. A to i co se týče pozemků. V nich se začínalo od semínka či sazeničky ba mnohdy i od mláděte u těch pár zvířátek co jsme tam měli. Děti z městských bytů si aspoň trochu oťukaly to co znali jejich vesničtí vrstevníci i když třeba nejezdily na prázdniny k babičce na venkov.

     Podle mne prostě do školy získávání i takových praktických poznatků a dovedností patří. Jak je kdo později rozvine či nerozvine je už jen na něm. Rozhodně si nemyslím že by jejich výuka navýšila počet lemplů. Lemplem zůstává spíše ten kdo si nic nevyzkouší.

     • Rybka

      Kamile, jo, sypu si popel na hlavu, Dfens mě prostě pobavil. Nepěkný můj rys je, že bych pro vtip prodala bratra. Aborginci razí, že kdo rozesměje jiného člověka, je spasen. A Konrád Lorenz píše, že příštím nábožensvtvím lidstva bude humor. No a tak jsem ve své zaslepenosti opomenula páteřní myšlénku článku, přičemž já, mé děti i vnoučata jsme vášnivými rukodělnými výrobci všeho možného i nemožného, i dřevěného.

  • vittta

   Spíše pokus o vtip.
   Dfens si zjevně neuvědomuje, že kdyby zaměnil slovo „dílny“ za jakékoliv slovo, vyjadřující předmět výuky (matematika, fyzika, přirodověda, atd..atd…), došel by k naprosto stejným závěrům.
   Kolik nebohých žáků jen na ZŠ pochytilo nepřekonatelný odpor k matematice, přírodovědě či chemii?
   A ruku na srdce, kolik z nich, vyjádřeno %, kdy nabyté znalosti použilo, no ne?
   ZŠ ale poskytuje vzdělání všeobecné, dělá z dětí lidské bytosti, alespoň by to dělat měla.
   Je mi na háku, jestli Dfens získal v dílnách odpor ke dřevu, je to jeho věc, a myslím, že by odpor k čemukoliv získal i bez dílen.
   Ale jiný tam vztah ke dřevu může najít, a ten je důležitější, jak 100 Dfensů!
   A úrazy?
   Asi nebyl na vojně, tam se rovnou zacházelo se smrtícími nástroji, a věřte tomu vy, kdo ZVS neabsolvovali, že ne všichni mladí muži vynikali obratností a šikovností.
   Takže jsem se kácel (a nejen já) když rotní bomoga brali do ruky ostrý granát a měli ho hodit, dalo se ve výsledku očekávat prakticky cokoliv, a i člověku šikovnému, ale necvičenému, není příjemné, mít v ruce předmět, který mu je schopný utrhnout minimálně tu ruku, co ho v ní drží, a ještě mu u toho udělat díru do pajšlu.
   A věru létaly granáty všemi směry a oblíbený hod těch nejvyděšenějších byl vysoko nahoru (jak dali veškerou sílu do toho, hodit ho co nejdál), takže granát padal velice blízko, a celá četa byla připravena utéct a padnout k zemi, a všichni si utahovali obzvlášť pozorně ocelové helmy a zapínali maskáče až ke krku, protože rozkaz byl, zůstat stát a krýt si ksicht puškou.
   A nejinak to bylo při střelbách, kdy do ruky dostali zbraň i jedinci, co by do nich neměli dostat ani píšťalsku, a co bylo horší, dostali i náboje, takže nad každým stál zkušený poddůstojník, aby ho mohl zalehnout, kdyby se chtěl s flintou otáčet směrem k mužstvu- a to se stávalo velice často, protože tupec měl tendenci se pořád na něco ptát, a otáčel se samozřejmě i s puškou SA 58.
   A úrazů bylo minimum, a nakonec každý to bai voko zvládl, a uměl trefit terč, a hodit granát- protože- a o to jde, když se házel druhý, už to nebylo tak hrozné, když ten první nevybuchnul v ruce.
   A to je účel dílen, ukázat, že práce s rozličným materiálem, a celkově práce samotná není žádné zlo, ale vnímaví jedinci naopak v ní mohou najít zalíbení!