V Belgii ze zmražených účtů bývalého lybijského vůdce Muammara Kaddáfího zmizelo více než 10 mld Euro

Píše o tom ruposters s odkazem na  Le Vif

Účty byly založeny na společnosti Libyan Investment Authority a Libyan Foreign Investment Company. Ještě roku 2013 na nich bylo 16,1 mld Euro, jenže teď je tam jen něco přes 5 mld. Zmizení peněz bylo zjištěno při pátrání po praní peněz.

Belgické Ministerstvo financí podtrhlo, že nedalo povolení k rozmražení těchto účtů. Vydání Le Vif  klade otázku, zda vina neleží na Belgii, která zmražené fondy kontrolovala nedostatečně.

 1. vittta

  Doufám, že se zase nějaký fašista a rasista nebude pídit po tom, kam ty prachy zmizely.
  Nic méně jako laik se domnívám, že lze jen s obtížemi vynášet z banky statisíce či miliony Euro 5 let v igelitkách, navíc ze zmraženého účtu, a bez průkazů totožnosti těch, co tam ty kufry odnášeli.
  To spíše byly nějaké převody na jiné účty, pak ale musí být vidět na jaké, a též kdo dal k převodům pokyn.
  Ale…jsem laik, třeba v demokratickém bankovnictví jsou jinak nastavené parametry….(při výběru či převodu nad 10 milionů Euro třeba)

 2. Janika

  Ne že by to Libyi nějak pomohlo, stejně by jim to nedali. Ale jak můžou peníze z účtu beze stopy zmizet, to nepochopím. Asi mám nedostatečné vzdělání.

  • embecko

   To je tak absurdni, ze se o tom neda bavit. Stejne absurdni, jako pusobeni neziskovek na narodni politicke scene.
   Nedavno byli evropsti predstavitele sokovani odhalenim Panama pampers a rozhodli se danove raje zavrit. Ze je ovsem maji sami na kontinentu nevadi, euparlament dokonce prijal deklarativni zakon, kde evropske danove raje za takove nepovazuje a nelze tak o nich takto dale mluvit= jejich vyuzivani neni ani na hrane, ani protizakonne.
   Pak tu mame Ondracka, co delal svoji praci policajta…coz ovsem s predsedou kontrolni policejni komise neni slucitelne. Ze Juncker je namocen v luxemburg leaks je v poradku, nastava jina situace a jde o zcela jinou problematiku. Kdysi obusek v rukach vadi, korupce u prezidenta EU je zrejme dukazem jeho plne kvalifikace.
   Co by pak nemohlo zmizet 10 miliard? Proste je nekdo sebral a odesel. Vzdyt je sebral zlemu diktatorovi, takze tady by kazde vysterovani zavanelo obhajobou diktatury a to nikdo nechce…takze to nechme radsi spat…

 3. pacifista

  Já už chápu všechno. Ničemu se nedivím. Snad kdyby se začali dít věci dobré a normální, bylo by to s podivem,

 4. grasyk

  Pochopit, co se v tomhle podivném systému děje lze až tehdy, pokud známe lokalizaci zásob surovinových zdrojů a pokud zjistíme, kdo na čem chce vydělávat, či už vydělává, popřípadě způsob a metody, které dovolují velkým „hráčům“ přemístit velké peníze do svých kapes.

 5. tresen

  O zmražených libyjských kontech se v Belgii zřejmě dost mluví minimálně od loňského podzimu. Od debaty, jestli je správné, že jsou do Libye odesílány úroky z těch zmražených peněz, přes dohady o různých změnách ve vedení společností, které by měly financovat obnovu země, až po nynější podezření, že účty byly v tichosti „rozmraženy“ a že není záruka, že místo blahodárného určení nebude z těch peněz financován terorismus.

  http://m.7sur7.be/7s7/m/fr/1505/Monde/article/detail/3383809/2018/03/08/Dix-milliards-de-fonds-libyens-geles-en-Belgique-ont-disparu.dhtml?originatingNavigationItemId=1502

  „L’affaire a été évoquée à la Chambre au mois de mars par Georges Gilkinet (Ecolo). Le député a posé oralement une question écrite adressée au ministre des Finances, Johan Van Overtveldt, qui datait du mois de septembre et qui n’avait toujours pas reçu de réponse. Il s’inquiétait de savoir ce qu’étaient devenu les avoirs libyens dont le ministre des Affaires étrangères, Didier Reynders, avait annoncé le gel en septembre 2011. Un montant de 14 milliards d’euros était alors cité.

  Dans sa réponse, M. Van Overtveldt fait référence à un règlement du Conseil européen du 18 janvier 2016 qui remplace un règlement pris en 2011. L’article 5.4 prévoit qu’une série de fonds se trouvant hors de la Libye et contrôlés par deux entités à la date du 16 septembre 2011 restent gelés. Ces entités sont la Libyan Investment Authority et la Lybian Investment Portfolio. Une interprétation du groupe „Relex“ (conseillers pour les relations extérieures) du Conseil européen précise toutefois que les intérêts de ces fonds gelés depuis 2011 peuvent être libérés. Le règlement impose une obligation de confidentalité.

  „Les montants des fonds gelés propriété de l’État libyen ont été communiqués à la Libye. Certaines entreprises ont été remboursées d’initiative libyenne sans qu’aucune demande de dégel de fonds de sa part n’ait été introduite. Aucune autorisation n’a donc été délivrée et de ce fait, il est impossible d’avoir une idée exacte des sommes qui ont été remboursées ou des acteurs de ces transactions“, a indiqué le ministre.

  Le 20 février, Georges Gilkinet a posé une nouvelle question au ministre des Finances, notamment sur l’interprétation -étonnante à ses yeux- du groupe Relex.

  „Il n’y a de nombreux indices que la Belgique n’a pas respecté le règlement de l’ONU obligeant un gel des avoirs libyens dans des banques belges. Des montants d’intérêt très importants ont été libérés. Qui a autorisé le dégel de ces avoirs? Qu’est-ce qui justifiait cette décision? A qui ces fonds ont-ils été versés? N’ont-ils pas servi au financement d’actions terroristes? Ce sont des questions que je pose depuis des mois et auxquelles j’espère bien avoir enfin réponse. C’est, à tout le moins, une question de crédibilité de la Belgique sur le plan international“, a-t-il commenté jeudi.

 6. Pingback: V Belgii ze zmražených účtů bývalého lybijského vůdce Muammara Kaddáfího zmizelo více než 10 mld Euro » Oral.sk - Porno Politika
 7. Pingback: V Belgii ze zmražených účtů bývalého lybijského vůdce Muammara Kaddáfího zmizelo více než 10 mld. Euro – almanach.cz
 8. Pingback: V Belgii ze zmražených účtů bývalého lybijského vůdce Muammara Kaddáfího zmizelo více než 10 mld. Euro – archiv2k
 9. MaB  Nicolas Sarkozy byl obviněn z „pasivního úplatkářství“, „nelegálního financování kampaní“ a „tajného přechovávání libyjských veřejných prostředků“.
  Je podezřelý z nezákonného čerpání finančních prostředků režimu Muammara Kaddáfího na financování své prezidentské kampaně v roce 2007. Při těchto obviněních je až deset let vězení

  Konečně !

  • vittta

   Jestli se to stalo dneska, tak tomu rozumím.
   Lidem se nebude muset moc vysvětlovat kulturní obohacení, ve formě tří zavražděných.

   • Janika

    Ne, je to už nějaký čas. A ty souvislosti si moc zjednodušuješ. Možná bude zapotřebí libyjská ropa, když se chystají válčit s Ruskem? A zemi chtějí za tím účelem stabilizovat pod vedením Saifa Kaddáfího? Tak jim předhodí obětního beránka, bezvýznamnou figurku vraha, co už ho nechtějí do party.

    • vittta

     Jen za socialismu nám připadal svět stabilní.
     Mysleli jsme si, že to normální, že to zlé už bylo.
     Uměli nám to tak podat, ale byla to milosrdná lež.
     Realita, lidská realita, je to, co se děje dnes.
     Války, nestabilita, špinavé kšefty, kam se podíváš.
     Nejen v Libyi….

    • MaB

     Sarkozy ? Obětní beránek ?
     Když, tak vždy pouze bezpáteřník „v rouše beránčím“.

     Nesmí se zapomínat, že pouhé indicie, i když „vážné, četné a souhlasné“, sice stačí k obvinění vedoucímu k procesu, k odsouzení jsou ale nutné důkazy.
     Zatím je k dispozici, slovy Sarkozyho, pouze nepodložené tvrzení „diktátora, zločinece, vraha… a jeho klanu stejného ražení jako on, který se mstí…“

     Toto o sobě vzájemně říkali po zvolení, ke kterému Sarkozymu (nutno zatím říkat „ùdajně“) pomohly lybijské miliony:
     Telefonát po zvolení N.Sarkozyho prezidentem, jako prvnímu volal svému „drahému“ příteli Mouammaru Kadhafimu:
     MK: Pane Sarkozy, gratuluji Vám ke zvolení. Zasloužíte si důvěru francouzského lidu.
     NS: Pane Kadhafi, jsem nadšen, že s Vámi mluvím. Nezapomněl jsem na naše setkání.*
     Cením si vynikající kvality Vašich analýz. Plně si zasloužíte Váš titul Vůdce!
     MK: Jsem ubezpečen, máme ve Vás přítele z Evropy, uděláme hodně věcí mezi našimi dvěma
     zeměmi.
     NS: Ano, pane Vůdce. doufám, že Vás brzy přivítám ve Francii nebo že přijedu já do Libye.
     MK: Dá-li Bůh. Dá-li Bůh.
     NS: Spoléhám na Vaši modlitbu, pane Vůdce.
     Nemodlím se stejným způsobem jako Vy, ale modlím se ke stejnému Bohu jako Vy.
     Mk: Díky ! Díky !
     NS: Máte můj respekt a přátelství, pane Vůdce !

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s