Vasilij Nebenzja

Zdroj a Zdroj

Jeden z nejpravděpodobnějších zdrojů původu chemické látky „Novičok“, kterou otrávili explukovníka ruské zpravodajské služby Sergeje Skripala může být Velká Británie samotná. Prohlásil to stálý představitel Ruské federace Vasilij Nebenzja v OSN.

Diplomat – s odvoláním na profesionálního chemika – uvedl, že pokud někdo chce s plnou jistotou mluvit o použité chemické látce, musí mít tzv. kontrolní (srovnávací) standard.

Pro důkaz, že se jedná o tutéž sloučeninu, musíte ji srovnat s odpovídajícím kontrolním vzorkem. Pokud tvrdíte, že se jedná o „Novičok“ , pak musíte takový vzorek mít. Tzn. musíte znát jeho složení. „Pokud Velká Británie zná složení, je schopna si sloučeninu také sama vyrobit“, doplnil Nebenzja.

Pozn. překladatele: „Nikdy se nelže tak hodně jako před válkou“, prohlásil svého času Otto von Bismarck.
A to tehdy neměl ani tušení jak se ve lhaní pokročí v budoucnu.
Kdosi otráví bývalého agenta a HNED se „ví“, že je za tím Rusko, „Bílé přilby“ točí vylhané příběhy o syrské válce a HNED je přenášejí všechna „správná“ světová média, téměř HNED po zavraždění novináře se „ví“, že je za něj zodpovědná slovenská vláda, všudypřítomné korupční aféry se střídají jedna za druhou a o každé se lže, mlží a zatlouká, ve „veřejnoprávní české“ televizi klidně vypustí v řeči prezidenta (!) Bakalovo jméno, do Evropy nám kdosi organizovaně cpe „uprchlíky“, kteří ovšem zpravidla ani trochu nevypadají jako zbědovaní lidé, naopak si vynucují další postup, teroristé zanechávají pro jistotu na místě činu své pasy, ohledně NATO bylo slíbeno, že se nebude rozšiřovat směrem na východ k ruským hranicím – a skutek utek´a dnes se lže, že to nikdo neslíbil, lže se o tom, že lidé jdou samovolně protestovat proti prezidentovi a vládě – nikdo je neorganizuje, sami od sebe se zvednou a jdou si zaprotestovat s předem připravenými letáky, popř. červenými kartami  .. atp. atp. A především se „ví“, že za vším špatným stojí – až to připomíná víru jakési nové celosvětové sekty – jistý Putin – od voleb v jakémkoliv státě, přes počítač Zaorálka a ukřivděného akademika J.D., až po zašlápnoutého střevlíka v botanické zahradě…

Lže se a lže … od rána do večera a od večera do rána. (Taky je to dnes způsob jak lehce přijít k penězům, že páni novináři a páni herci a páni režiséři?)
Tak snad se to Bismarckovi tentokrát nesplní.

 1. hans

  K otravě novičkem:

  Skripal byl otráven několik kilometrů od laboratoře v Porton Down, jediné v Británii kde jsou odborníci zabývající se těmi látkami. Vtipná náhoda. Nebo ne?

  Roku 2016 ředitel této laboratoře publikoval v odborném časopise článek, v němž napsal, že novičok dost možná vůbec neexistuje. Protože jediné informace o něm pocházejí od zběhlého sovětského-uzbeckého vědce Mirzajanova, který se možná jen dělá důležitým, nejsou potvrzené z jiného zdroje, a je otázkou zda a do jaké míry byl jeho vývoj úspěšný. Organizace přes zákaz chemických zbraní (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons, OPCW) jeho pochybnosti o existenci novičku sdílí, roku 2013 jasně prohlásila, že ho nelze zařadit na seznam látek použitelných jako chemická zbrań, když se neví zda existuje či ne.

  Jak se k věci dostal Uzbek? No protože sovětská laboratoř, kde se tyhle věci vyvíjeli, nevíme zda úspěšně nebo neúspěšně, ležela v Uzbekistánu.

  Tato laboratoř byla po roce 1991 zrušena. Pod bedlivým dohledem a kontrolou expertů z USA. To jest Američané mají nejen přeběhlíka, ale i podrobné informace přímo z vývojového provozu.

  A konečně, cílem vývoje bylo získat binární jed vyráběný z běžně dostupných látek, to jest když znáte recept, není třeba nějaké extra vybavení. Recept a vzorky znají minimálně Rusové, kteří zdědili sovětskou dokumentaci, zřejmě Uzbeci, když se to dělalo u nich, Američané, protože uzbecký provoz likvidovali a mají Mirzajanova, a konečně i Britové – protože bez vzorků by nemohli určit původ látky která otrávila Skripala.

  Anebo pravděpodobněji Britové nic o původu jedu nemají a lžou. Jako obvykle. Kdyby něco měli, tak by tím podpořili svou stížnost OPCW, ale odmítli oficiální stížnost podat: Rusové je k oficiálnímu projednání věci v této k tomuto určené organizaci a důkladnému vyšetření vzorků vyzvali, ale Britové výslovně odmítli. A namísto řádného vyšetřování rozpoutali protiruskou propagandistickou kampaň, přičemž obviněné Rusko s případem nic nespojuje. Vůbec nic.

  Podobné jsme zažili v kauze Litviněnko. Halasná kampaň, důkazy nula. V kauze Nemcov. Politkovská. A tak lze pokračovat donekonečna….

 2. grasyk

  Právě jsem si na „Vzgladu“ přečetl oznámení o vyhoštění 23 britských diplomatů z Ruska:
  https://vz.ru/news/2018/3/17/912924.html
  Do týdne mají Rusko opustit. Navíc se odvolává povolení otevřít britský konzulát v Petrohradu. V Rusku končí „Britská rada“. VB byla upozorněna na možnost dalších odvetných opatření podle potřeb.

   • vittta

    No prosim, chci dát + a kolonka nikde!
    Británie se mezinárodně ztrapnila, on o válku s Ruskem nestojí vesměs nikdo, protože mír s Ruskem vynáší daleko víc.
    Tak předně ty všelijaké sankce zvýhodňují velké hráče, které do Ruska své zboží, pod různými fintami, stejně vozí.
    Půl Evropy topí ruským plynem a používá ruskou ropu.
    A kupují i jiné suroviny a výrobky, určitě to nebude velký problém, když já například používám luxusní ruskou kosmetiku a šampóny a tyhle věci, páč to není nechutně převoněné, jak to evropské.
    Jinými slovy, všechno funguje v klidu jak má, životní úroveň Rusů se snižuje, takže sankcovači mají dojem, že jejich sankce mají smysl, a nijak si nelámou hlavu tím, že se životní úroveň snižuje i u nich, a to nejspíš ještě rychleji, jak v tom Rusku.
    Na Rusko se dá libovolně naplivat, svést na něj lze všechno, myslitelné, ale i ještě donedávna naprosto nemyslitelné.
    Kdo by toužil po válce, která navíc není nijak jasně dopředu vyhraná?
    Mě by jen zajímalo, kolik občanů….v %, ta Mayová nějak opravdu tím štvaním oslovila, resp. kolik občanů tam. alespoň na chvíli, začalo věnovat pozornost nebezpečnému Rusku, a přestalo si všímat silně nebezpečné vnitřní Británie.
    U nás tahle blbost nemohla oslovit více jak 15% občanů, což jsou klasičtí troubové, volící dle doby US, pak Zelené, následně TOP09 (nyní se starosty), částečně pak KDU.

    • Kamil Mudra

     „…on o válku s Ruskem nestojí vesměs nikdo, protože mír s Ruskem vynáší daleko víc.“
     O válku s Ruskem stojí každý kdo na válkách profituje a těch není málo. Samozřejmě že nikdo nestojí o válčení atomovými bombami, ale dá se dost předpokládat že o ni nestojí ani Rusko a tak se mnozí váleční štváči hýčkají myšlenkou že by ji bylo možné vyvolat a udržet na bázi konvenčních zbraní. To je lákavá představa jak pro ty kteří na válkách vydělávají tak i pro ty kteří jsou vedeni mocenskými zájmy. Leckteří počítají s tím že i kdyby na obou stranách nějaká ta A-bomba vykonala své destrukční dílo, soupeři se zaleknou a přistoupí k možnosti nějak se dohodnout. Kolik lidí do té doby zařve je těm šílencům ukradený. Prostě kolaterální ztráty…no a co. Oni se pro takový případ vždycky někam zašijou a že by mohlo dojít k totální destrukci planety si prostě nepřipouští.

     • vittta

      K tomu se odjakživa používají třetí země.
      A tak válčí třebas USA s Ruskem te´d zrovna v Sýrii.
      Normálka.
      Nebezpečí atomového útoku minimální, zisky- obrovské!

      • vera

       To nebude válka, teď ještě ne, vsadím boty. Náhoda mi přihrála jednu zprávu:
       Třetí země, to je taky Vietnam.
       Vzpomínáte My-lai? A víte že má letos kulaté výročí? stalo se to 16.3.1968….
       Ta ochota Británie se ztrapnit, a ochota amerikánů požadovat řádné vyšetření otravné kauzy…měla podle mého odvést pozornost od jedné malé vesničky. zrovna ted se taková připomínka vůbec nehodí…

       • pacifista

        Máte stoprocentní pravdu. A kdoví co se jim ještě nehodí do krámu? Putinovy vyhrané volby, ruské moderní zbraně? Co ještě? Je potřeba hodně křičet a vše to překřičet. Půjde to?

        • vera

         Nehodí se jim paměť, a stará historie. Úspěchy ruské kosmonautiky, třeba. Teď v březnu byl taky první výstup do kosmu, Leonov)
         S tím kříkem bych asi byla opatrnější. Je ho teď hodně. A mně se zdá, že když křičí všichni, tak nikdo nic neslyší, je jenom víc hluku, a stoupá agresivita. Nevím co se dá dělat rychle, asi nic. Trpělivě čekat, až se křiklouni unaví, a pořád dokola připomínat že bylo i něco jiného. Někde bylo – nenapravuj zlo, posiluj dobro)

         • Kamil Mudra

          Křiklouni, štváči, rozesírači a v důsledku toho i po nich často nastupující násilníci mnoha stupňů se neunaví nikdy:
          IV| InfoVojna
          http://www.infovojna.sk/prehravac/?id=3141

          Témata:

          1) 00:00 – Trestné oznámenie na organizátorov protestov (Gustáv Murín), Ngoistan, odhalenie poľskej polície po 26 rokoch, Masaker v My Lai – 50. výročie amerických zverstiev, RTVS a voľby na Kryme…

          2) 00:27 – Švédsko – zrod novej strany Alternatíva pre Švédsko

          3) 00:50 – JAR – vyvlastnenie pôdy bielych farmárov a uzákonenie černošského rasizmu

 3. hans

  K Faganově „Fakt je, že USA vůbec na ropě a energetice závislé, jak vy tvrdíte, nejsou. přičemž v případě Ruska je tomu přímo naopak..“

  Fakt je, že těžba USA je velká a USA, Rusko a Saúdové těží ropy víceméně plusmínus stejně. Akorát SA a RF levněji a USA z nekonvenčních zdrojů dráže. Ale to neznamená že USA ropu nedovážejí. Dovážejí. Fakt je, že pro Rusko a Saúdy je těžba vysoce zisková, kdežto americké firmy těžící z břidlic jsou na tom z hlediska zisků a dluhů ne zrovna dobře. Hodně zdvořile řečeno.

  Fakt je, že kdyby zemetřesení srovnalo se zemí Hollywood i se zbytkem zábavního průmyslu, tak USA budou normálně fungovat dál. Kdyby se stal nějaký větší průšvih v energetickém sektoru, tak USA zkolabují během pár dní. Energetický sektor je základ ekonomiky.

  A konečně ruská závislost na ropě a energetice (včetně elektřiny) ve smyslu „jinak zmrzneme a život se zastaví“ je přesně stejná jako závislost USA, Evropy a všech jen trochu civilizovaných zemí. Ve smyslu „dává vysoce kvalifikovanou práci mnoha lidem a příjmy rozpočtu“ je velká, ale to ničemu nevadí, kterákoliv země by ráda stabilní, jistý a dlouhodobý rozpočtový příjem. A příjem to stabilní a dlouhodobý je, bez ruského plynu Evropa (a část Číny) zmrzne a bez ruské ropy se kola evropské ekonomiky nebudou točit dostatečnou rychlostí. Američani s Hollywoodem a Češi s auty mají pozici mnohem labilnější než Rusko s ropou, plynem a jádrem.

  Snění o elektromobilech na tom nic nezmění. A tažení proti dieselům u osobních aut je v tomto kontextu prkotina.

  PS. Vtipné je, že letos se zkapalněný zemní plyn vezl z Ruska (první tanker z nového terminálu na severu) do USA (jak měli před pár týdny tu vlnu mrazů na východním pobřeží). Přitom „odborníci“ předvídali, že kvůli sankcím Rusové ten svůj zkapalňovací erminál nedostaví.

  • pacifista

   Možná mě za to někdo odsoudí, ale já považuji korejsko-americkou krizi za tanečky, které mají odvést pozornost od jiných vnitroamerických nebo vnějších záležitostí USA. Proto mě až tak neděsí.

   • grasyk

    Nemyslím, že by šlo jen o „tanečky“. Každoroční společné manévry J. Koreje a USA, navíc oblast usáci zjevně využívají k permanentnímu ohrožení Číny a Ruska, kromě S. Koreje samotné. Ale v tom článku se Pohlreich zmiňuje i o velké nedostatečnosti „veřejnoprávní“ ČT. Kromě Down09 a jejích přitakávačů a takáčů už začíná neobjektivita a nevyváženost ČT „zpravodajství“ vadit čím dál více lidem.

     • Kamil Mudra

      No a tenhle prošel. Tak tomu fakt nerozumím. Odkazem to být nemohlo protože grasykův komentář s odkazem na stejný web, jak vidím, prošel.

   • Kamil Mudra

    Cožpak o to. Ony to tanečky jsou. Bohužel ne pro zábavu a na parketu se točí váleční štváči všeho druhu. Ale myslím že z toho parketu se kapela přesouvá zpět do Sýrie aby zahrála staronový kus: „Asadovy chemické zbraně“ a pohnula tanečníky k tancům mnohem více válečným než když se jen tak tlouklo meči o štíty s cílem aby to bylo hodně slyšet.

    Co se týče ČT, najednou jako by se zapomělo, kolik kritických článků už vyšlo na téma její nevyváženosti, probruselské servility a zkreslování skutečností. Lidi už si snad ani nepamatují na styl jejího „informování“ o Ukrajinském majdanu – na to jak dodatečně „upřesňovala“ své původní zprávy, když už bylo zřejmé že se mnohé nedá ututlat. Přitom – jaké jiné než státní médium by mělo být vzorem nestrannosti a té opravdové korektnosti?
    Vůbec si nedokážu představit že by ČT místo „komentovaných zpráv“ o tom co se řeší na půdě OSN, odvysílala např. záznam toho co řekl Vasilij Nebenzja:
    http://www.novarepublika.cz/2018/03/tvrda-odpoved-ruska-v-osn-ohromila.html

 4. Dixi

  Zdravím všechny, snad se mýlím,ale zatím nikdo nezmínil , že nás opustil moudrý člověk Zdeněk Mahler, moudrý muž, který i ve svém vysokém věku uměl pravdivé a objektivne promluvit k dnešním událostem, přeji mu lehké spočinutí a nezapomenu, ne každý je toho hoden.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s