Вот солдаты идут

9 svátečních dní s Dimitrijem Chvorostovským.

První koncert, na kterém Dimitrij Chvorostovskij zpíval vojenské písně, se konal v Kremelském paláci v roce 2003. Koncert neočekávaně většinou návštěvníků otřásl. Přichází Dimitrij, krásný jako vždycky, a Konstantin Orbeljan se postaví za dirigentský pult, mávne taktovkou – a zazní ne operní árie, ne romance, ale válečná píseň „Vojáci jdou“. Je možné si jen představit pocity lidí v sále, když posledních 15 let se válečné písně nezpívaly, jakoby nikdy neexistovaly, a najednou zazní „Вот солдаты идут“ – a zdálo se, jako by v sále, oněmělém údivem, zazněly kroky pochodujících vojáků.

 1. Janika

  První květnové dny mám moc ráda, jen vždycky tak rychle utečou. Tentokrát jsem se rozhodla zpříjemnit si je krásnými písněmi Dimitrije Chvorostovského. Před rokem jsem tohoto vyjímečného člověka neznala, letos už není mezi námi. Takový je život. A ano, písní tady bude devět, ne osm, nikdo mi nebude nařízením určovat, kdy skončila druhá válka, když v Praze skončila až 9.května :-).

  • MaB

   “La perfection, ce n’est pas de faire quelque chose de grand et de beau, mais de faire ce que l’on fait avec grandeur et beauté.”
   (A. Saint Exupéry)
   Endless applause! Bravo, Maestro! Bravo, Dmitri Hvorostovsky! King of …

   Каждый выход на сцену – это для меня необходимость доказывать свое мастерство и публике, и самому себе. Раз за разом брать свою вершину» Каждый раз он брал …

   • Janika

    Děkuji, MaB pěkné video. Je zajímavé sledovat ty proměny. Když jsem ho viděla před pár měsíci poprvé, ještě jsem ty opery neznala, teď už většinu poznávám.
    Mimochodem, Un ballo in maschero, jak je v tom vínovém obleku, tak tuhle verzi jsem před pár dny objevila v amatérském záznamu. Doslova mě to sebralo :-).

 2. Janika

  Děkuji já, Dixi, Broku a oh, za vlídné přijetí a povzbuzení :-).

  Pro ostatní – vím, že se pod písněmi moc diskutovat nedá, ale můžete se bavit o aktuálních věcech, které vás zajímají – kupodivu se najdou i taková aktuální témata, která nejsou od těchto písní tak vzdálená. Dneska to byly například oslavy 1.máje – jak jsem viděla, „pokroková“ mládež bude asi znovu kráčet v tento den na nějaká shromáždění, konkrétně na ta komunistická, aby tam proti prvomájovým oslavám komunistů protestovali. Musejí mít velkou motivaci, po Čarodějnicích to bývá kruté vstávání :-).

 3. Dixi

  Řekla bych ,že bohužel začíná být mládež hodně zmalipunovana, rovnitko mezi KSČ a hákovým křížem už považuji téměř za pravdivé , je mi z toho smutno.

  • Janika

   Mě nejvíc znepokojuje, jaká jsou v dnešní době učitelé sebranka, že to tak musím napsat. Kde je u nich nějaká životní moudrost, rozhled, tolerance a chápavost, tak bych si učitele představovala, a ti staří, co na ně pak vzpomínáme celý život, takoví mnohdy byli. Dneska to jsou političtí aktivisté. To se dalo pochopit za komunistů, ale dneska by snad už nemuseli.

   • Kamil Mudra

    Běž tu práci na nějakou dobu dělat a pochopíš jaká donkichotiáda je být tím učitelem jakého si představuješ. I za toho totáče měli učitelé mnohem větší prostor pro to aby byli takovými jaké bys je chtěla mít než mají dnes. :-(

   • MaB

    Krátká historka z jedné školy v Paříži, kterou mi poslala moje známá:

    Můj 12 letý syn přišel s následujícím úkolem zadaným celé třídě:
    „Najděte snímek migrantů, který vás obzvlášť dojal a řekněte nám proč“.

    Trochu jsem mu s ùkolem pomohla.
    Vrátil se do třídy se snímkem přehlídky cizinecké legie a s následujícím odůvodněním.
    „180 různých národností v Legii, všichni jsou přistěhovalci a to, co mě dojalo bylo, že přišli sloužit Francii. A že je mezi nimi skutečná solidarita, bez ohledu na rasu, náboženství nebo národnost. To je příklad úspěšné integrace !“

 4. Ondřej

  Byl jsem na jednom takovém, i když už nejsem rozhodně mládež, ale jsem ve spolku s těmito lidmi nejen díky své profesi, ale i mému zájmu o výstupy Fakulty humanitních studií UK. Takže Studentský majáles na Kampě byl fajn, včetně alegorického pochodu na piazzetu ND a dále ke Carolinu. Bylo nám všem dohromady spolu fajn a moc jsme si to užili.

  Kdo chce, si jistě jak celá akce probíhala, něco dokáže najít.

 5. Marie

  Já také děkuji Janiko, udělala jste mi radost. Často si tento koncert připomínám, je můj oblíbený, včetně všech písní. Miluji sametový baryton Dmitriho, obdivuju jeho osobnost. Jsem ráda, že nejsem sama. Pláču stejně jako lidé v sále, přitom je mi opravdu svátečně a zároveň smutno z toho co se opět děje. Přeju Rusku, aby vše ustálo, aby lidi nemuseli zažít mírové zavádění té pravé demokracie.

  • Janika

   Jsme na tom stejně, Marie, Vaše vřelá slova, která jste tady už dříve napsala, mi utkvěla v paměti. Pro mě je Dima :-) taky velkým darem, který jsem na stáří dostala od života. Užívám si jeho zpěv i jeho zázračnou osobnost.
   Nespoléhám ale jen na to, co je na internetu, ono to totiž časem mizí. A také dávám přednost tomu sednout si hezky k televizi a sledovat koncerty i opery pohodlně. Naučila jsem se různé způsoby, jak toho dosáhnout, včetně vypalování DVD a CD. Nejjednodušší je Raspberry, taková krabička připojená k televizi, do které se zasune flash disk s nahrávkou třeba v MP4. Ale pořád se učím a hledám nové věci :-).

   • Kamil Mudra

    Hmmm… Tak já to mám ještě jednodušší a strkám flešku do USB přímo v televizi – bez krabičky. Tahle možnost ji zachránila před vyhazovem. Jinak už by ji snad ani nemělo smysl zapínat. Vlastně ne tak docela. Ještě na HBO OD se občas dá něco vybrat. :-)

    • Janika

     Tak to máš perfektní. Taky si takovou TV někdy pořídím :-). Já s tím nepospíchám, on jde vývoj pořád rychle dopředu, tak vždycky si radši počkám na ještě lepší vynálezy.
     A jak stahuješ videa z youtube, jestli se můžu zeptat? Pro MP4 jsem si stáhla YTD Video Downloader.

     • Kamil Mudra

      Tak to můžeš tu TV odkládat do nekonečna protože pokrok nezastavíš. :-)
      Já mám na compu FreeRapid Downloader ale už se tím stahováním zas tak moc nezabývám. Takže kdybych si nově nějaký stahovač pořizoval, možná bych sáhl po některém z těch ostatních co jsou tady zmíněné:
      https://www.zive.cz/clanky/6-nejlepsich-programu-pro-stahovani-videi-z-internetu/sc-3-a-161517/default.aspx
      Když vypaluješ na DVD a CD, tak by ti mohl vyhovovat ten aTube Catcher ale já už raději ukládám skoro všechno na externí disky. Je to přehlednější, víc „po ruce“ , dá se s tím i dodatečně pracovat a vejdou se do kapsy.

      • Janika

       Některé jsem už měla stažené, ale s různými zkušenostmi, asi taky moc pospíchám.
       S těmi DVD a CD se mi všichni smějí, ale já jsem takový staromilec, mám to ráda hezky v obalu s obrázkem, popsané, seřazené :-).

       • MaB

        Amazon.fr : Dmitri Hvorostovsky : DVD & Blu-ray

        Spoj http//www nefunguje, zkuste proto zadat jen tento nadpis.
        Je tam vše dostupné ke koupi, včetně oper.

        • Janika

         Na Amazony se dívám denně, jestli tam něco nepřibylo :-). Koncertů mám spoustu, nemají pro mě nic nového, a ty opery, co nabízejí, mám už taky koupené (Oněgin a Trubadůr). Ještě tam je ta troj nabídka, tam mají i Rigoletta, ale nepíšou, kdo hraje titulní roli, pochybuju, že DH.

         • MaB

          8 décembre 2016
          To all my friends, fans and colleagues:
          It is with great sadness that I must withdraw from opera performances for the foreseeable future.
          I have been experiencing balance issues associated with my illness, making it extremely difficult for me to perform in staged productions.
          I will continue to give concerts and recitals as well as make recordings. Singing is my life, and I want to continue bringing joy to people worldwide.
          With this pause in my operatic career and more rest in between each engagement, I hope to have more time to focus on my health and treatment.
          Thank you for all your love, messages and well wishes. Your support is felt and means the world to me.
          With love,
          DMITRI HVOROSTOVSKY

          „Vzdoroval všem překážkám a bohům“, bojoval statečně do poslední chvíle…

          Ze všech zpěváků, pozvaných 8.5.2017 na slavnostní pětihodinový koncert Metropolitan Opery na oslavu 50. výročí založení Lincoln Center, měl Dmitrij Hvorostovský největší ovace. Jeho interpretace „Cortigiani, vil razza“ z Rigoletta vyvolala bouři potlesku.
          Kvůli závratím byl nucen omezit veřejná vystoupení, ale do New Yorku se rozhodl přijet. Vzhledem k jeho nepředvídatelnému stavu bylo rozhodnuto neoznámit jeho přítomnost na koncertě, protože až do poslední chvíle nebylo jisté, že mu bude natolik dobře, aby mohl vystoupit před publikem, Samotný orchestr byl upozorněn až během poslední zkoušky. A vystoupil ! Toto jeho vystoupení bylo ohromným a nečekaným překvapením, bohužel posledním…

          • Janika

           Vychutnat a prožít, jedinečně. Další opera, co mě mrzí, že nikdy neuvidím :-). Záběr měl obrovský, obrovské tempo, jako by pospíchal toho co nejvíc stihnout, za svůj krátký život.

        • Janika

         Stáhla jsem si to odtud https://www.instaluj.cz/masstube
         Pak instalovala, až k poslednímu „finish“. Objevila se mi nová ikonka s nainstalovaným. Ale když jsem na ni klikla, místo, aby se normálně rozbalila, objevila se hláška, že program stále běží a nelze ho otevřít. Což mě znepokojilo :-). Po určité době jsem to opakovala, a potom se snažila tu podezřelou věc raději odinstalovat. Což taky nešlo, že prý program běží. Vypnula jsem PC, pak už to šlo aspon odinstalovat… Asi nějaký kiks.

    • Ondřej

     spojení s NASkou přes bluetooth je pohodlné a dokáže vás s touto vaší domácí „strorage“ spojit a přehrát z domácího archivu cokoli a kdekoli na této planetě:-) Je to pohodlné a efektivní a vaše TV se už s tou hudební skříňkou sama domluví, na aktualizaci playlistu a může iniciovat sama „odběr“ nových skladeb resp. aktualizací či remake těch starých. Stačí mít aktivní aktuální verzi ADM

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s