Катюша

 

„Dokonalost neznamená dělat něco velkého a krásného, ale dělat to, co děláte, s velikostí a krásou.“ (A. Saint Exupéry)

Tento citát napsala MaB pod předchozí píseň, a jako zvláštní náhodou se podle mého mínění hodí k téhle další – Kaťuši. Proč? Inu, je to taková obehraná, stokrát přezpívaná písnička, ve které už nic zvláštního nehledáme. Ale v podání Dimitrije Chvorostovského je najednou jiná, ozvláštněná, zkrásněná, jako bych ji slyšela poprvé v životě. On sám říkal, že není žádné nižší umění, že důležitý je jen způsob, jakým se předvádí. Jinými slovy vyjadřuje to samé, co Exupéry.

„Součástí mých vystoupení jsou lehké žánry. Vždycky jsem šel svou vlastní cestou, rušil stereotypy, mohl jsem se líbit, nebo nelíbit, dělat chyby – ale to byly mé chyby a má vítězství. Caruso také zpíval písně napsané současníky. Celá otázka je, jakým způsobem.“ (Dmitrij Chvorostovskij)

 1. MaB

  Přesně tak ! A moc krásně to vystihla Tanita Asaeva :
  Боже, какая же у него бесподобно обаятельная улыбка – улыбка счастливого человека с чистой прекрасной душой, он излучает такой свет и доброту, какие редко встретишь в человеке, тем более таком знаменитом! И даже смертельная болезнь не смогла изменить эту улыбку… Вечная память!

  • Janika

   Někde psali, že čím víc ke konci trpěl, tím širší byl jeho úsměv. A pracoval s plným nasazením až do konce, proto po něm zůstalo mnoho krásného – ano, mám pocit, že je tu pořád. Škoda jen, že je tak málo záznamů jeho operních vystoupení. Aspoň na DVD kdyby se něco dalo sehnat.

    • Kamil Mudra

     A když budeš snižovat letopočet ve vyhledávacím řádku tak ti ten počet naroste že si budeš připadat jak myš v nekonečné sýpce. :-)

    • Janika

     Kamile, tohle prohledávám denně :-). Zadávám spíš nejnovější, a takhle se mi podařilo „chytnout“ celého Fausta – byl tam jen asi dvě hodiny, než ho dali pryč, asi autorská práva, ale já jsem to stihla stáhnout :-). Démona samozřejmě mám, Oněgina, Trubadůra asi tři verze, Ernani, Don Carlos, Figarova svatba – většinou to už na youtube není. Pořád je toho daleko víc, co nemám, a asi nikdy neuvidím…

     K tomu hledání, tak třeba tohle bych tam nenašla nikdy:

     Ani druhé dvě části k tomu člověk nenajde, když neví kde.

 2. Marie

  Říkám si to samé, odešel, ale je tu naštěstí stále. Snad by se dalo sehnat něco přímo v Rusku. První video, které jsem zhlédla na mě udělalo veliký dojem, hlas přímo čarovný. Ze zvědavosti jsem si našla vše co bylo dostupné, teprve potom se vynořil ten pověstný drápek, kterým jsem se chytla už napořád. Skoro každý den si něco přehraju a když to nevyjde něco mi chybí. Nevím co to je, ale připadá mi jako by mezi všemi přímo zářil. Vzácná osobnost, snad k tomu přispěla i jeho rodina, Floráns je podle mého názoru velmi krásná a mimořádná žena. Když jsem viděla jeho zničené rodiče byla jsem lítosti bez sebe.

  • Janika

   Pro jeho rodiče to musí být nepředstavitelný žal. Takového mít syna – a najednou tak krutý osud jim ho vezme. Taky se psalo o tom, že se nechával omladit kmenovými buňkami, prý to umělci dělávají. Jen jim nikdo neřekne, že z toho může vzniknout tahle nemoc. Prostě moc důvěřoval západní medicíně.

   V Rusku toho myslím moc k sehnání není, taky to zkouším hledat. Jsme na tom všichni obdivovatelé na celém světě asi podobně.

 3. Marie

  Také jsem to četla, ale příliš tomu nevěřím. Možná, že nechci, ale Chvorostovsky vypadal dost na svůj věk, pouze byl mimořádně pohledný, takže věk nehrál roli. Napíše se spousta věcí a je to většinou jenom „JPP“. Byl to krásný chlap s podmanivým hlasem. U mobilů také existuje podezření, že způsobují CA, ale nikdo to nepotvrdí. Tím Ruskem jsem zklamaná, doufala jsem, že tam bude vše.

  • Janika

   Marie, já tomu skoro věřím z toho důvodu, že jeho rodiče jsou zdraví, dožili se vyššího věku, prostě tuhle nemoc v rodině nemají. A on je moc podobný svému otci, jako by mu z oka vypadl, i stejné bílé vlasy od mladého věku.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s