Темная ночь


Dmitrij – to je vesmír. Když zpívá, vezme vás do světa vzpomínek a každý se ponoří do těch svých… Silný, odvážný, mimořádně talentovaný, kultivovaný, okouzlující, pohledný – tak zůstane v našich vzpomínkách. Jako zářivá kometa: letěl, ozářil nás svým nádherným plamenem a odraz tohoto plamene bude ještě dlouho hřát a svítit. Díváš se na něho, posloucháš ho, kolik síly je v člověku! Je možné učit se a obdivovat! Jaká síla! Jaká vášeň a ušlechtilost je v něm! Nemohu se smířit se ztrátou, téměř osobní……

Podívejte se na něj, na jeho Umění… Jak to dělal? Jak mohl takhle zpívat? Je nadpozemský! Je něčím nádherným, čistým, krásným, něčím neskutečným, co bylo posláno na tuto Zemi, aby ukázal, jak silného ducha by měl být člověk, aby ukázal, čeho je člověk schopen… Takoví lidé nejsou na Zemi často! Je velká škoda, že tak krátce…

Vážím si ho a miluji ho nejen pro jeho talent, krásu, umění, jeho jemný a silný hlas, ale i za statečnost, s jakou bojoval až do posledního dechu svého života! Andrej Verro https://www.youtube.com/watch?v=Y9yuGD18nc0

  • kočka šklíba

   Nemáte vittto pravdu. Já se za levičáka považuji a žádnou závist jsem necítila před zavedením EET. Ale dělala jsem mnoho let účetnictví několika firmám,a vím jak se žonglovalo s tržbami. EET se snaží alespoň trochu napravit neskutečný bordel v této oblasti. Samozřejmě, má to svoje mouchy, ale v podstatě je to správné. Nicméně co se týká Babiše a spol. ve věci migrace, tam souhlasím, ten člověk je kam vítr tam plášť, nevěřila bych mu a nevěřím ani slovo.

   • vittta

    Já se už za levičáka nepovažuji, a můj názor je, že levice je zlo v krystalické podobě.
    Levici jsem zavrhl jako obludnou a monstrozní ideologii, která je ohebná jak had a jedovatá jak hadí ušknutí.
    Vyléčili mě na OM a pak u Pana Bavora.
    Myslel jsem si, že levičák je tolerantnější a přístupnější jak nafoukaný a arogantní pravičák.
    Jsou ale stejní, ba levičák je ještě daleko horší.
    Já jsem zastánce dělníků a pracujících, nemocných a starých, a to kupodivu dávno levicové není, naopak, je ultrapravicové, až fašistické a rasistické.
    Pak jsem tedy zákonitě ultrapravičák- a je mi to jedno.
    Takřka žádný levičák třeba u Pana Bavora se nezbavil svého levičáctví tváří v tvář realitě.
    Do smrti budou bojovat proti pravici, a budou kvůli tomu boji podporovat velkokapitál, oligarchy a boháče, zničí bez mrknutí oka naší civilizaci, jen aby bojovali proti pravici.
    Náplní jejich životů není nic jiného, než boj s pravicí.
    Kdo jim ukáže, co je pravice, to je jejich bůh a budou za něj bojovat.
    A EU to ukázala, což bylo velice mazané a chvíli mi trvalo, než mi to- jako…řekněme nadneseně určitému příznivci reálného socialismu došlo.
    EU ukazuje- to jsou pravičáci (ultra) a oni proti nim bojují, a jejich nepřítel není ten, kdo znásilňuje jejich ženy, podřezává jejich kněze a okradá a bije je samotné- nepřítel je pravice, stejně imaginární, jako jejich levice.
    Ještě si nechají dovézt z Číny sochu Karla Marxe….
    To je ukázka absolutní loajalitě levičáctví, bez jakékoliv snahy postarat se o ty, kdo svou prací tyto experimenty umožňují!

    • Dixi

     Vittto, v tomt se pleteš, to není žádný levice, ani v Bruselu, ani u nás soc.dem. ti mají levici na háku, slouží kapitálu a vlastnímu prospechu skrz různé lobisty. OM krivdis vychází tam výborně clanky, zvláště od PPK a Lubomíra Mana. Je to těžké, když ty jsi kolem sebe moc kopal, když jsi na OM začal psát.Navazovali na myšlenky a články z minula a ty jsi nebyl v obraze, asi jako Marie dnes s tebou.Tak nějak to vidím, mohu se samozřejmě mýlit. Tak nic ve zlem.

     • vittta

      Já to vím, Dixi.
      Mě jde o jinou věc.
      Oni to nevědí.
      A „oni“ jsou ta levice.
      Levice jako taková je mrtvá!
      Klasičtí levičáci v sobě musí mít nějakou zlobu, nějakou agresivní tupost, když přelaďují z myšlenek levicových na myšlenky euronacistické, a ještě se u toho tváří levicově.
      Teď nějak tenhle týden zrovna…
      U Pana Bavora píše nějaký Tata, v podstatě dobrák, ale hádavý a paličatý, a především velký levičák.
      Já napsal něco o cigoších, celkem to mělo říz, a on mi odvětil, že dát je do vyločených lokalit nic neřeší, ble,ble, ble.
      Přitom já je tam nijak cpát nechtěl, v tom textu, a navíc, vyloučenou lokalitu dělají ti cigoši, ne Bůh, nebo my, a pak je TAM dáváme. (jak jsem napsal)
      Celkem to nebylo tak zajímavé, ale Tata dostal fůru plusů, a já pár mínusů, v podstatě bez zájmu, ale četli to, když dávali tatovi +.
      Tak asi pro ně nejsou cigoši problém, a proč?
      Protože jsou to levičáci, a už jenom připustit, že cigoši JSOU problém je pro ně nemyslitelné.
      Prostě to není „levicové“, ale ultrapravicové, tečka!
      Přitom všichni vědí, že se ti cigoši NIKDY neintegrují, že verbež bude jen stupňovat své požadavky, a nebude vděčná za nic, asi jako ta žena rybáře v pohádce o zlaté rybce.
      Štítí se pravdy jako moru, a to jen pro svou zrůdnou (pseudo) levicovou ideologii, jiný důvod to nemá, cigoše nemají rádi, ani si jich neváží, jen prostě nemohou unést ŘÍCI pravdu, kterou znají.
      Samozřejmě, že pravičák udělá to samé ve svém ideologickém světě, a proto já se odmítám hlásit kamkoliv.
      A na OM….no, tam šlo o něco jiného.
      Oni tam mají svou hierarchii, to jsem ještě NIKDE neviděl.
      Nebo tehdy měli, teď nevím.
      Něco jako Charta 77- někteří dostávali prachy, a jiní kriminály, i když ideologický základ byl stejný.
      Co je mi do toho, že píší oduševnělé články, když se sami v malém prostoru vlastně neumí shodnout, resp. se shodne jen přesně daná část, a ostatní jsou jen nevítaní hosté, jmenovitě ti, co nadšeně nehýkají nad jejich genialitou, ale mají tu drzost, zpochybnit nějakého jejich zasloužilého „člena“?
      Tohle mě vadilo, nic jiného.
      I Janice jsem to svého času vyčetl, podobný kurz, ale tady to byl jen odvar OM…
      Nevím, jestli to pochopili, ale ta věc je jistá, že když nebudou jednotní lidé s podobnými názory, jak mohou být jednotní lidé s jinými názory, když napřítel stojí za branami?
      Články mají leckdy dobré, ale ve své podstatě jen rozvracejí…..

      • Kamil Mudra

       „Levici jsem zavrhl jako obludnou a monstrózní ideologií, která je ohebná jak had a jedovatá jak hadí uštknutí.“

       Já, vittto, neznám žádnou ideu o které by se to nedalo prohlásit jakmile se jí chopí hajzlové, ať už proto aby ji využili a nebo naopak zdiskreditovali. Levice má v současné době tu smůlu že se ji chopili oba typy těchle prevítů. Navíc mají pro svou setbu k dispozici vynikající živnou půdu v podobě velké (možná dominující) množiny lidí, vykořeněných z historického povědomí, cíleně názorově zmatených a neustále emociálně bičovaných ataky cílenými na jejich nejhlubší pudy souvisejícími s tím čemu říkáme konzum, což je pole tak rozlehlé že jeho okrajů nedohlédneš.

       Za to ale nemůže idea sama. Píšeš že „Klasičtí levičáci v sobě musí mít nějakou zlobu, nějakou agresivní tupost, když přelaďují z myšlenek levicových na myšlenky euronacistické, a ještě se u toho tváří levicově.“ Tak tomu ale není. Ti klasičtí levičáci stále zůstávají „zastánci dělníků a pracujících, nemocných a starých“… prostě u té sociální otázky, stejně jako ty a jejich nepřítelem je i nadále bezohledná honba jednotlivců i zájmových seskupení za ziskem a mocí. Ti nijak nepřeladili. Ti které kritizuješ buď svým naturelem nikdy skutečnými levičáky nebyli a nebo jsou výtvory výše zmíněného působení všech hajzlů a prevítů. To není žádná skutečná levice nýbrž její neskutečně spotvořená karikatura.

       Ani já se teď k levici nehlásím mezi lidmi kteří tuhle její odpornou masku považují za skutečný obličej. Ale kvůli tomu přece nebudu přecházet do opačného tábora který, ať se nyní tváří jakkoli, stále stojí na základech stejných, na jakých mají nyní vystavěné své vily, hrady a zámky, právě ti kterým se tak úspěšně daří, tisknout lidem do vědomí i podvědomí vnímání levice právě takovým způsobem jaký jsi předvedl. To je totiž jejich výhra nad tebou, i když si myslím že jen dočasná, protože přemýšlivému člověku, kterým jsi, tohle stejně po čase dojde.

       • vittta

        Však já do opačného tábora také nepřešel, ultrapravičákem jsem se stal nálepkou, ale tu nálepku mnozí ti levičáci plně respektují.
        A ti, kteří zradili jakékoliv ideály, nejen ty levicové, ale i české, evropské, či třeba bílé, si levičáci říkají.
        Tedy jde jen o termín, a já si před levičákem odplivnu, aniž bych na svém pohledu na svět cokoliv změnil.
        Je to jako s cigošem, či negrem, také nejsou všichni stejní, ale já je odmítnu všechny do jednoho, protože mě ohrožují, ohrožují můj domov, můj životní styl, moje děti.
        A já nemám čas ani možnosti zkoumat, kdo je jaký.
        Musím je odmítnout všechny, protože tak mě nutí realita.
        Jistě, že si neodplivnu před těmi, které znám, a jsou to i Cikáni, a pokud se nějak náhodně seznámím s nějakým negrem nebo čmoudem, a bude to dobrý člověk, také ho vyjmu.
        Obecně je ale odmítnu.
        Jde mi o tu obecnost, a musím dělat něco, co se mi nijak nelíbí, ale jak jsem už kolikrát psal, já neunesu tíhu světa, a nikdo jí neunese, proto nemohu plakat nad každým mrtvým, nespravedlivě zavražděným, či nad lidmi nespravedlivě zmrzačenými.
        Zde odmítám imperiální války, bez ohledu na to, jestli útočí…řekněme bílí na černé, protože každý člověk má právo na svou zemi a svou kulturu, a nikdo nemá právo mu to brát, či mu do toho byť jen kecat.
        Tady je třeba problém s tím Izraelem, protože i když útočí na své sousedy, není úplně zjevné, jestli fakticky útočí, nebo se brání…

        • Kamil Mudra

         „A ti, kteří zradili jakékoliv ideály, nejen ty levicové, ale i české, evropské, či třeba bílé, si levičáci říkají.“
         Když se liška oblepí peřím a naučí cvrdlikat – stejně se ptákem nestane. Ten kdo zná rozdíl mezi ptáky a liškou, nezačne střílet po ptácích, po tom co našel zakousnuté slepice.

         • vittta

          Ale dá si na ptáky už bacha, co kdyby to nakonec byla liška s peřím.
          A kdyby se nakonec liška tak dobře oblepila, že by byla od ptáka k nerozeznání, pak by bylo rozumné, střílet po všem pernatém…v zájmu vlastních slepic!

         • Kamil Mudra

          Jasně vittto. Když už lišky houfem táhnou na kurník tak je rozumné vypráskat je z pozemku – peří nebo srst , žádné ohledy i kdyby přitom unisono cvrdlikaly. Já ale mluvím o situaci kdy už sice víš co dokážou slepicím udělat, ale zatím se s nimi jen potkáváš v lese, je čas okouknout jak na sebe lepí to peří, akutní nebezpečí slepicím nehrozí a jde spíš o to zorientovat se v tom co je liška a co pták. Za takových okolností mi střílení po všem pernatém nedává smysl.

          • vittta

           No ale to dělám.
           Nehlásím se k nim a odplivnu si před nimi.
           A především je nevolím, protože oficiální levice jsou ty opeřené lišky, které- ať kecají, co kecají o ochraně poctivě nesoucích slepic, tyto slepice chtějí jen zadávit.
           To je jistota.
           Znovu opakuji, já sám jsem se ani v nejmenším nezměnil, jen jsem se v oficiální řeči stal ultrapravičákem, fašistou a nacistou.
           Proč se tomu bránit?
           Tak jsem prostě ultrapravičákem.
           Ale vím, o čem píšeš, a skutečně je tady to nebezpečí.
           Protože když mě chtějí mít fašistou a ultrapravičákem, a já to přijmu, tak se také jednoho dne mohu fašistou skutečně stát.
           Znáš to:
           „Keď stě si ma upiekli, tak si ma aj zjeztě!“

          • Kamil Mudra

           „Ale vím, o čem píšeš, a skutečně je tady to nebezpečí.“
           Když o tom víš, tak je to v pohodě.
           Což mi něco připomnělo: http://zemskadomobrana.org/
           Jsi s nimi, ve vašem sektoru, v kontaktu?

          • Kamil Mudra

           To oni nenosí. Tohle půjčují těm co si pletou webové adresy. :-)

          • Saul

           „sektor“ je také dobré.
           Jen přemýšlím,jestli to je šifra pro okres,kraj…
           Ale pšššt,nepřítel naslouchá:-)

          • vittta

           Já ne, ale znám lidi, co v kontaktu jsou, a už jsme to párkrát přetřásali.
           Ale nejsou to jen tak nějací lidé…zdá se, že ta organizace má svůj vliv.
           Kdyby byl problém, že by bylo třeba jednat, myslím, že by bylo možné rychle reagovat, ale někdy to bývá tak, že se taková organizace při problému rychle rozpadne, nebo zradí.
           Tak zatím nevím, jsem nedůvěřivý.

          • Kamil Mudra

           Já vám to přemýšlení usnadním, Saule. Je to takto jednoduché:

          • Saul

           Ach ,tak.
           Diky Kamile,pekne barvicky.
           To mi pripomnelo,ze mam na 17.00 hod pozvanku na vernisaz,tak to tam pujdu zrekogniskovat.
           Bombardovani sektoru vychod tedy prosim jeste odlozte:-)

          • Kamil Mudra

           Saule, když vás v souvislosti s domobranou jako první napadá bombardování, tak je naprosto evidentní že o ní víte prdlajs. Tihle lidé se sdružují a organizují za účelem zvládnutí JAKÝCHKOLI krizových situací (tedy i takových které způsobí živly nebo nějaké systémové selhání), aby sami byli připraveni a v rámci možností dokázali pomoci i těm kteří připraveni nejsou. Nejde o nějaké hraní si na vojáčky. Klidně si z nich utahujte a kritizujte je. Až budete potřebovat jejich pomoc, oni vám to stejně klidně prominou.

          • Kamil Mudra

           „Tak zatím nevím, jsem nedůvěřivý.“
           Vittto, shodou okolností znám stávajícího náčelníka republikového štábu od svých zhruba pětadvaceti let. A když píši „znám“ tak to neznamená jen z nějakých občasných posezení u piva ale z mnoha společných vandrů, později ze společných tuzemských i zahraničních rodinných dovolených a přibližně z asi osmi let strávených na společném pracovišti. To už se lidé poznají poměrně dobře.

           Nejsem sice členem domobrany, ale o její činnosti přece jen něco vím. Tihle lidé v podstatě ani nemají možnost nějak zradit. Z jejich činnosti jim neplynou žádné výhody které by je k něčemu zavazovaly. Vše co jde pro ně osobně, financují ze svého (vybavení, kurzy, výcvik…) a věnují tomu svůj volný čas a energii. Zradit by znamenalo zradit sebe sama, protože by tou „zradou“ by sami ztratili to co léta společně vytváří: soudržnost, zázemí, pracně získané uznání kolegů, jistotu že se mají o koho opřít a na koho spolehnout když bude nejhůř. „Zradit“ by bylo totéž jako společně s dalšími postavit a zařídit dům a pak odejít na ulici.

           No a jestli si někdo myslí že si jen „hrají na vojáčky“ tak ať si k těm „vojáčkům“ přičte ještě záchranáře, hasiče a spoustu dalších profesí, souvisejících s řešením situací v jakých se ocitají všichni lidé postižení nějakou lokální nebo i rozsáhlejší katastrofou.

          • vittta

           Já o tom přemýšlel, a myslím, že jsem vedl řeč o jiných řízcích spíše z „Obrany národa“.
           To ovšem je trošku někde jinde…..

          • Saul

           KamilMudra 17.22
           Mne Kamile v souvislosti s domoobranou napadaji jeste horsi veci,nez bombardovani.
           Mozna vite vy prdlajs o tom,co tyto gardy samozvanych ochrancu v minulosti uz dokazaly.
           Ja jsem rad,ze neziji v sektorech,ale v okresech a krajich a kdyz potrebuji pomoc,tak volam policii,hasice a zachranku.
           Kdyz neprijedou,jsem pripraven branit se sam i za tu cenu,ze nadlouho to nebude,nebo ze budu nest nasledky za prekroceni zakona.
           A odkdy si Kamile zapinate capslock na zdurazneni nekterych svych myslenek?
           Kdo je tu vlastne ted ci mluvci?
           Mate to ve svem veku zapotrebi?
           Kdyby vas tak zblbla pekna zenska,tak nereknu,ale tohle….:-(

          • vittta

           Co tě napadá, Saule?
           „Horší věci“ jsou poněkud široký pojem, který naznačuje cosi strašného o domobraně, ale chtělo by to nějak konkretizovat.
           Mě by to zajímalo…

          • Kamil Mudra

           Ten capslock tam byl právě speciálně pro vás, Saule, abych dostatečně zdůraznil že nejde o žádné „samozvané zachránce“. Ale jak je vidět, ve vašem případě nepomůže ani jeho použití. Inu, s tím nic nenadělám. Máte své „šablony“ pro to jak chcete vnímat text a nic vám je nenabourá.

           Možná si ani neuvědomujete že žijete nejen okresech a krajích, ale také třeba v lokalitách, regionech, nikách… a jiných pracovně vyznačených prostorech.

           Jasně, na všechno tu máme lidi kterým je možno zavolat a ti jsou placení za to aby přijeli, že? Jen vám jaksi nedochází že jejich počet je udržován v takové výši aby byli schopni zasahovat ve standardně fungujícím systému s občasnými „poruchami“. Že mohou nastat situace ve kterých je nutné i zapojení lidí kteří za to placení nejsou, to už je pro váš zúžený pohled příliš široký záběr.

           Inu, hlavně že jste ochoten i překročit zákon. Na rozdíl od těchto lidí kteří ho dodržují jelikož:
           „Rozhodnutím Městského soudu v Praze ze dne 1. 2. 2018 došlo k zápisu spolku ZEM-DOM z.s. do spolkového rejstříku a přidělení identifikačního čísla (IČ) 06827039. Tímto krokem došlo i k formální legalizaci činnosti Zemské domobrany.
           Spolek je dobrovolnou, neziskovou, profesní a zájmovou organizací sdružující ženy a muže bez ohledu na národnost, rasu, původ, politické smýšlení či sociální původ. Spolek je politicky nezávislý a hlásí se k základním lidským a demokratickým svobodám a právům, zaručených Listinou práv a svobod a Ústavou ČR.“

           Viz. výše zmíněný odkaz na webové stránky domobrany.

         • Kamil Mudra

          To je dost možné. O „Obraně národa“ nic nevím, takže ani nemohu soudit. Zkus si přečíst tohle:

          Click to access ZD_2018_002.pdf


          Je to takové ucelenější a trochu přehlednější než ty jejich webové stránky, které mi (co se týče struktury a orientace v ní) přijdou trochu… no řekněme – amatérské.

          • vittta

           Je to zajímavé…
           Já umím obsluhovat lehké zbraně a bezpečně svůj terenní auťák v jakýchkoliv podmínkách, vč. servisu.
           To se může jednou hodit….

   • vittta

    No a EET….
    K čemu je dobré bránit se drobným krádežím drobných pracujících lidí, když stát ukradne 100x tolik na vyživování nepřizpůsobové pakáže, a zvaní a podporu další nepřizpůsobivé pakáže?
    To je to, co mi na tom vadí.
    A že čipizace jednotlivce dávno pomalu nikoho neznepokojuje, tomu se už nedivím.
    V této situaci- co jiného je podpora EET, než ryzí závist?
    Nějaká kadeřnice nebo malíř přece neokrade nás všechny, vždyť si stejně na „investiční pobídky“, či dávkování nepřizpůsobivých, či zvaní a integraci negrů a jinokulturních barbarů půjčujeme.
    Berte drobnou zlodějinu různých OSVČ také jako investiční pobídku, proč by nadnárodní koncerny měli něco dostat, a naši lidé nic?
    Stejně tady nadnárodní koncerny nezaměstnávají vesměs naše lidi, ale cizáky.

    • Kamil Mudra

     „No a EET…. K čemu je dobré bránit se drobným krádežím drobných pracujících lidí, když stát ukradne 100x tolik na vyživování nepřizpůsobové pakáže, a zvaní a podporu další nepřizpůsobivé pakáže?“
     V tomto s tebou souhlasím. Stát se v tomhle případě skutečně chová jako hlídač co rozmístil po sadu nákladný výstražný systém proti klukům co přelezou plot, aby si natrhali pár hrušek do kapes, ale branou nechává bez povšimnutí projíždět kárky plné nakradeného ovoce. Ale myslím že nejde ani tak o tyhle kárky, jako spíše o náklaďáky se kterými z toho sadu odjíždí ty nadnárodní korporace a vůbec firmy, které se za pomoci zkorumpovaného hlídače pohybují v sadu jako by jim patřil.

     • astraustralia

      Stát se v tomhle případě skutečně chová jako hlídač co rozmístil po sadu nákladný výstražný systém proti klukům co přelezou plot, aby si natrhali pár hrušek do kapes, ale branou nechává bez povšimnutí projíždět kárky plné nakradeného ovoce. Ale myslím že nejde ani tak o tyhle kárky, jako spíše o náklaďáky se kterými z toho sadu odjíždí ty nadnárodní korporace a vůbec firmy, které se za pomoci zkorumpovaného hlídače pohybují v sadu jako by jim patřil.

      Do kamene tesat :-)
      To si rika o otazku kdo s touto nespravedlnosti (= kapitalistickou spravedlnosti) je schopen ci ochoten neco udelat .
      Babis ?
      Sam milliardar pujde proti ostatnim milliardarum ?
      Ale mozna ma svoji vizi, predstavu jak vice lepe a radostneji, nejen pro jeho milliardy ale i pro lid obecny ?
      Nebo jen myslenku ze kdyby z trhu vytlacil sto milliardaru pak by mohl byt billionar ?
      Alespon toto jiz pred lety rikaly zly jazykove o Berlusconim proc sel do politiky,
      aby lepe rozmnozil penize pres moc a moc pres penize :-)
      Stale potentni mladik i kdyz prekrocil 80 (1936)
      Vazeni zamyslete se, mozna ze prave v tom je zakopany pes, cim vice penez tim lepe se milliardarum soulozi ?
      Marxi probud se a prepracuj svoji poucku o hnacim motoru kapitalismu a „vykoristovani“ :-)

      S omluvou ze jsem tu otevrel mnoho neznamych najednou:-)

      • MaB

       ad „To si rika o otazku kdo s touto nespravedlnosti (= kapitalistickou spravedlnosti) je schopen ci ochoten neco udelat .
       Babis ?“
       Paloma restaurant: une expérience délicieuse à partager –

       Jen kolik lidí on zaměstná jak v samotné restauraci (kolem 50), tak dodavatelů, o zásluhách na udržování nebo dokonce zvyšování prestiže French riviery nemluvě…:))

       • Kamil Mudra

        Problém kapitalismu není ani tak v soukromém vlastnictví jako spíše ve stále narůstající kumulaci zisku a moci.

     • tresen

      Nebylo to s tím sadem náhodou spíš tak, že sadař pozval sousedy, aby si u něj vysadili jabloně?
      Ne že by se mi tenkrát mohutná podpora zahraničních investic nějak zvlášť líbila, ale je to historický fakt, že?

      • astraustralia

       Porusuji sve predsevzeni nezhorsovat si karmu zapadanim do tresnoveho sadu, ale budiz
       tresen se opet pokusila o srovnani nesrovnatelneho a tak jinak nemohu :-(

       Po vysazeni stromu je nutno radu let cekat. Nejderive rodi zakrsky, nejpozdeji vysokokmeny, nektere az za dlouhou dobu.

       Rozdil v tresnovem prirovnani kulha v tom casove nesrovnatelnem o sadari vladari ktery si (podplacen?) pozval a nechal rozkrast!
       Nebot cizi kapousi jen co vstoupili jeste ani nezasadili a uz sklizeli :-(
       a sklizi dodnes :-(
       a neni nikdo kdo by je vyhnal :-(
       To je ono vice nez trojnasobne cislo toho co CR dostala od EU a na coz si sama jeste polovina sama zaplatila.
       Pri takovych jednoduchych kupeckych poctech nejake dohnani (viz sliby proffesora Klause) nikdy mozne.
       howk

       • tresen

        Ti cizí kapouši sem nejdřív museli dodat kapitál. Bez toho se sklizeň výnosů nekoná.
        Navíc se podle ekonomických statistik velké procento výnosů reinvestuje v ČR.

        • astraustralia

         Az budete bezpecne vedet kolik do CR priteklo a kolik odteklo, opet se ozvete :-)
         Hlavne spravne zpochybnete Ceskoslovensko bez dluhu a CR dnes s overbillionovym dluhem
         a zivotni urovni 3x nizsi nez zdrave jadro :-(
         Kde jsou ty casy kdyz jste „ideologicky“ valcila s Tarasem a on Vas mel za pravicackou hvezdu :-)

         • tresen

          Ta čísla ohledně přílivu kapitálu a výše odvedených dividend se vám pokusím najít.
          K tomu, abyste přijal fakt, že zadluženost státu a životní úroveň obyvatel nemusí vůbec korespondovat, vám ale stejně nepomohou.
          Tak aspoň přiznejte, že
          jestli dnes tvrdíte, že naše úroveň je třetinová, tehdejší nemohla být vyšší než pětinová. :-)

          • astraustralia

           Dik za pokus :-)
           A opet jste „pravicove“ argumentacne zazarila :-)
           Nebot i nejvetsi nepravicovy blbec ktery si Vas precte nutne musi dojit ke spravnemu zaveru co je lepsi,
           zda petinova bez dluhu nebo tretinova s billionovymi dluhy.
           Opet argumentacne vitezna :-)
           Tarasi kde si ? Tva souperka povyrostla a stale mohutni. :-)

          • tresen

           Čísla za prvních dvacet let existence ČR:
           Od roku 1993 přišlo do ČR ze zahraničí téměř 2,5 bilionu korun v podobě přímých investic. Nejvíce zahraničních investic podle údajů ČSÚ připadá na Nizozemsko (684 miliard korun), za kterým následuje Německo (317 miliard korun), Rakousko (279 miliard korun), Lucembursko (156 miliard korun) a Francie (147 miliard korun). Z dalších let souhrnná čísla nemám, ale jednotlivě je mohu doplnit.
           Roční zisk ze všech cizích investic /cizího kapitálu investovaného do dnešního dne/ je v posledních letech cca 200 – 250 miliard, z toho tu zůstává zhruba třetina
           Srovnání s jinými zeměmi:
           V Rakousku jde na dividendy do zahraničí 57 procent ze zisku, v Německu 56 procent, v Británii 69 procent, v Maďarsku 37 procent, Polsku 52 procent a na Slovensku 81 procent.

          • tresen

           Pokud stát nespěje ke krachu jako třeba Řecko a drží svůj dluh v rozumných mezích, nevím, proč bych nemohla být ráda, že já osobně jsem bez dluhů a mám se dobře.

          • tresen

           Podotýkám, že státní dluh nemá s vyplácením dividend zahraničních společností nic společného.

          • MaB

           „co je lepsi, zda petinova bez dluhu nebo tretinova s billionovymi dluhy“ (astraustralia)
           Ono to zas tak jasné, jak se na první pohled zdá, není. :)

           USA měly v roce 2012 státní dluh zhruba 16,777 319 bilionů amerických dolarů, což je asi 107 % jeho HDP. Tento dluh je nejvyšší na světě a roste rychleji než HDP.
           Ze zahraničních věřitelů, kteří drží celkově 28% dluhu, mají největší podíly Čínská lidová republika (24%; 6,7% celkově), Japonsko (20,7%; 5,8% celkově),

           Přičemž nejzadluženější země na světě v poměru k HDP za rok 2016 není Řecko, ale Japonsko.

           Úrokové sazby mnoha vyspělých zemí jsou na rekordních minimech a v mnoha případech dokonce zasahují do záporu. To znamená, že pro vlády je velmi výhodné se zadlužit….

          • vittta

           Tak to je hustý…
           A že se nezadluží, a nepostaví tady pár hospiců a nemocnic, a nekoupí hasičům pár nových vozů?

           A ještě by jim zbylo na asociální cigoše!

 1. vittta

  Úplně klidný, tolerantní a mírumilovný aktivista bojuje proti lži a nenávisti!
  O tom hovadu jsem sice už slyšel, ale spíš v souvislosti s podpisy nejakých petic.
  Asi dostal od svých chlebodárců pokyn, aby byl aktivnější, takže nejprve provokoval pana Foldynu, a nyní způsobil hlasitou výtržnost na výstavě.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Radil-na-akci-Nocnich-vlku-pak-napadl-stanek-s-knihami-o-Milosi-Zemanovi-Nyni-prislo-zasadni-prohlaseni-A-dalsi-VIDEO-k-tomu-535927

 2. astraustralia

  Ze pry nejmoudrejsi lide z CR se z nedostatku casu schazi predevsim na Internetu,
  ale jsou i vyjimky :-)

  Jolanka Jirásková – to je provokace a nebo nova samozvana mluvci Piratu ?

  mail z CR :-)
  Přátelé, dávejte opravdu pozor, koho při jakýchkoliv volbách volíte.
  Aby se nestalo, že o nás bude rozhodovat v budoucnu někdo takový, nebo podobný jako je Jolanka Jirásková.
  Udělejte si závěr sami a podle možností seznamte s touto „dámou“ své přátele.
  Jolanka Jirásková – mluvčí od „Pirátů“ ?
  To si tutově vychutnáte. To je nejzářivější ukázka absolutního debila, take jak jak inteligentně vysokoskolsky papá klobásu. :-)
  Určitě má nejméně dva doktoráty, né-li víc.!!
  Ale zase na druhou stranu se najdou v Česku půl-mozci a dokonce je jich docela dost,
  kteří podobný xindl volí. Jinak by nebyli jedinci jako Ivan Bartoš a jeho pirátští soudruzi v parlamentu ČR.
  Ta bezpochyby „Inteligentní vzdělaná kráva“ si vůbec neuvědomuje, že všichni ti „nevzdělaní“ vidláci makali a platili daně proto, aby ona a jí podobný xindl mohl zadarmo studovat. :-((

   • Kamil Mudra

    A já bych ten její nápad vylepšil tak že by o své hlasovací právo přišel každý kdo by se takto veřejně vyjádřil.
    Proč by intelektuální „vidláci“ jako ona měli být nějakou výjimkou? :-)

    • vittta

     Sleduj, Kamile, tohle je legrační.
     Tedy předpokládám, že se koment Třešně vztahuje k videu, a koment MaB ke komentu Třešně.
     Tak MaB slovy jakéhosi komentátora naznačuje, že je to celé ironie.
     Od časů „přemluv bábu“ se ale ironie poznává velice těžko, a navíc, zde není k dispozici žádný kontext, který mohl na té stránce být. (už jenom tématickým zařazením, nebo tak něco, kouzlo se skrývá v detailu)
     Třešeň navíc tady ironii nepoznala ještě nikdy.
     A MaB chce být oduševnělá, a reaguje na to slovy Wericha, jenže ne úplně vhodnými k této konkrétní situaci.
     Ale Werich je Werich, a je třeba ho sem dát.
     Tedy blbec (skutečný) nesnáší, když si někdo dělá z blbců legraci.
     Je ale otázka, z koho si vlastně ona dáma legraci dělá, pokud to legrace je.
     Její omezování volebního práva vidlákům a nevzdělancům totiž naznačuje, že si dělá legraci z vidláků a nevzdělanců, kterých jediných se to může dotknout.
     V tom případě ale ti blbci jsou ti vidláci a nevzdělanci, a ironie ztrácí své kouzlo.
     Samozřejmě, je ještě druhá možnost, a to, že je to provokace na sluníčka, která se tímto odpudivým komentem mají přivést do bezuzdého nadšení, že konečně budou volit jen ti vzdělaní a chytří a kultivovaní, co se nehrabou v hnoji, ale produkty v hnoji vypěstované si kupují kultivovaně v BIO prodejnách.
     Ale…jak jsem jí tak poslouchal, nevypadalo to tak.
     To spíš chtěla být jen zajímavá, a v koutku duše si to, co říká myslí, i kdyby provokovala.
     Jenže…..to zase by si nedělala legraci z nikoho, takže by se tam Werichův proslov nehodil…

     • Kamil Mudra

      No, mě to tedy také přijde spíše jako ironie. Ten chlápek s tím povozem na pozadí, to by byla fakt dost velká náhoda, protože on dokonce projíždí přesně ve chvíli kdy ona o vidlácích mluví a pak to její kousnutí do klobásy, taky načasované, napovídají poměrně dost.
      Máš ale pravdu, že na pozadí vážně míněných proslovů všelijakých „autorit“ a jejich nohsledů, už ta ironie ztrácí ten náboj absurdična, který by v sobě měla mít. Oproti realitě je to už natolik „slabá káva“, že se leckdo vůbec nepozastaví nad tím co to říká. Vždyť i my zde čteme od Ond-eje kolikrát vážně míněné hlášky jakými by tu žábu v pohodě trumfnul.

      • Kamil Mudra

       Jo a ještě – já to beru tak že si dělá legraci z toho nápadu Pirátů, potažmo z Pirátů samých. Proto jsem ten její „nápad“ rozšířil tak že by dopadl i na ně a na každého kdo by takové „nápady“ šířil.

       • vittta

        Když to neumí, tak se do toho nemá plést.
        Ironie se dá vymyslet, ale musí to bít do očí, tohle byla amatérština.

  • tresen

   Z komentářů:
   * Kam se poděl selskej rozum, když už nejste schopni rozpoznat nadsázku a ironii ? To už fakt nepřežil ani na tý vesnici? Nápověda 1: děda s povozem vedle auta, 2: svačinka mezi řečí…..*

   • MaB

    A jak říká můj milovaný pan Werich:
    Lučebním kamenem pro zjišťování pravosti daného blbce je humor: blbec skutečný nesnáší, když si někdo dělá z blbců legraci. :)

    • Kamil Mudra

     Ale má ten lučební kámen jednu vadu: Vyskytuje se dost chytrých lidí kteří nesnáší když si někdo dělá legraci z blbců, prostě proto že je jim těch blbců líto. Pak se snadno ocitnou s blbci v jednom pytli, do kterého je hodí blbec který bere Werichova slova doslovně.

     • pacifista

      Je to tak, ne každému Bůh nadělil. Ten člověk za to nemůže, je to jeho osud. Proč má být vystaven posměchu? Už takto má život dost těžký.

      • tresen

       Berte to tak, že Werich měl na mušce jiný druh blbců než chudáky, kterým nebylo naděleno a kteří za svůj stav nemohou.

       • vittta

        Tohle Werich vymyslel geniálně.
        Buď byl sám blbec- nic není vyloučeno- nebo to vymyslel proto, aby mohli všemožní blbci ukazovat na druhé, že jsou to blbci.
        On totiž žádný blbec neví o tom, že je blbec, a to nejspíš Werich věděl.
        Blbec, kterému nebylo naděleno to neví, neřeší to, nezajímá ho to.
        Ale blbec, kterému něco naděleno bylo, neřeší nic jiného, než jací jsou ostatní blbci.
        A když se u toho mohou ještě zaklínat autoritou, jsou nesmírně spokojeni.
        Mimochodem, všimla jste si, že čím větší blbec, tím, víc se zaklíná autoritami, jejich citáty, jejich velikostí?

       • kočka šklíba

        A jakpak to víte třešni? On se vám svěřoval? Byla jste jeho přítelkyně? Asi ne, že ale tvrdit něco na 100 % je váš zvyk, to víme. Víte velké nic o tom koho měl na mysli Werich, jak to myslel, na koho tím mířil, tak si nechte ty svoje žvásty pro sebe.
        A ano vittta má pravdu v tom, že čím větší blbec, tím víc se odvolává na autority nebo také na tzv. autority (například Macrona, že).

        • tresen

         Ale no tak, nečilte se, kočko. Zbytečně na sebe v té werichovské souvislosti upozorňujete.
         Kdo měl Wericha rád, nemusí dlouze přemýšlet, koho měl rád on a koho ne.

 3. astraustralia

  15.5.2018 – 12.57
  tresen
  Podotýkám, že státní dluh nemá s vyplácením dividend zahraničních společností nic společného.

  Takze je jasne kde se ta Vase „pravicovost“ bere a proc uz to Taras s Vami vzdal :-)

  JInak by Vam slusne vysvetlil ze ty mensi vyrobni naklady a mzdy pak pracujicim kteri pro ne delaji v miste jejich businessoveho podnikani chybi !
  (marxiste toto novodobe vykoristovani nazyvaji novodobym otroctvim).
  Kapousi od maleho az po nejvetsi nadnarodni jdou za ziskem. bez ohledu na nasledky hlavne ze ONI maji vysledky :-(
  A tak timto stylem udelali z Ciny nejvetsi hospodarskou mocnost dnes a politickou zitra :-(
  Takze vlastne by zaslouzili metal jak vykoristovanim a okradanim vlastne pusobi blahodarne:-)
  Marx by ziral :-(

  Jinak samozrejme preji mnoho dalsich let spokojeneho ziti bez dluhu :-)
  Amen(stan se)

  • tresen

   Opravdu jste nenaznačoval souvislost mezi státním dluhem a životní úrovní?
   Neboli váš výrok:
   „Hlavne spravne zpochybnete Ceskoslovensko bez dluhu a CR dnes s overbillionovym dluhem a zivotni urovni 3x nizsi nez zdrave jadro :-(“
   Říkáte, že jsme si tu krásně žili, když komunistûm nikdo nechtěl půjčovat. Sice nebylo na odsíření komínů a na čističky vody, ale jinak to byla samá radost, výroba oceli jela jedná báseň a textil se vyvážel do spřáteleného světa /i když za něj platili jen občas/.
   Asi jste si nechal posílat do Austrálie Rudé právo, abyste byl patřičně informovaný.

   • astraustralia

    Opravdu tresni nemuze byt lepsi dukaz o vyhodnosti zadluzeni a odtoku zisku nez ktery jste prave predvedla :-)
    Neodsirene kominy a ocel k nicemu koho by to napadlo v cem byl zakopany pes, to jen spravny pravicak umi, a ctenar jen naslucha:-)
    Toaletni papir a banany temi uz neargumentujete ?
    Jen samotne ciselne srovnani 1/5 horsi 1/3 ktere jste uvedla predtim mohla nektere ctenare znejistit :-)
    Od ted je to i nahodnemu ctenari u Janiky jasne :-)

    Rozmluva s Vami je vzdy obohacujici a potvrzuje ze 2 rozdilne pohledy ktere kdyby nebyly,
    mozna by se lide na necem mohli i shodnout.

    O 2 pohledech jeden ze zivota:-)

    Muž je se svou manželkou v Klubu.
    Na tanečním parketu je chlapík na kterém je vidět že si život skutečně užívá.
    Break dancing, moon walking, back flips a kupuje rundy pro celý klub. . .
    Manželka se obrátí k manželovi a řekne, „Vidíš toho chlapa?
    Před 25 lety mě požádal o ruku a já jsem jej odmítla.“
    Manžel na to zareaguje: „Vypadá, že stále ještě oslavuje!!!“

    • tresen

     Jak myslíte, Astre.
     Pro mě bylo znečištění vzduchu a vody vždycky důležitější než jiné věci.
     A komunistickým hospodářům na to prostředky nezbývaly, jejich priority ležely jinde. V armádě, například.
     Vzduch a voda – to byla jedna z prvních oblastí, kde se po plyšáků mocně investovalo.
     Všemu tomu zanedbání životního prostředí, infrastruktury, domovního fondu, památek, výrobních prostředkû atd. se říká vnitřní dluh, pokud jste to ještě neslyšel. A u nás byl obrovský.

     • vittta

      S těma památkama teda moc nehnuli….
      Domovní fond prodali…to si myslím, že by komouši uměli také.
      A kdyby si pujčili 2 biliony, tak zbyde i na to životní prostředí!

     • astraustralia

      Opet mate pravdu, to bez ironie souhlasim:-)
      jen s vyhradou vyrobnich prostredu!
      Ty byly prodany, zprivatisovany, rozkradeny !
      Jen mi na tom vadi (asi na rozdil od Vas) ze se na to musely demokraticky smyslejici vlady zadluzit a umoznit rozkradeni republiky vcetne odtekajicich milliard, = kapitalisticky posvatnych ziscich korektne receno dividendach :-(
      To vse jen aby mohly vlady (ODS-soc.dem) odsirit , opravit pamatky a vratit resuscientum, cirkvi vratit co stihla po Bile Hore nakrast,a z velkych podniku jako CKD udelat Siemens a podobne spravne znacky
      a konecne z proruskeho presidenta Zemana udelat sluhu Goldman-Sachs a Zapadu pres byvaleho komunistu a ministra Dlouheho… a dal o nem kricet ze je to agent Ruska
      a tak bychom mohli pokracovat a jmenovat..
      Suma sumarum dle tresne „vnitrni“ dluh byl vyresen, „nevnitrni“ pry nevadi :-(
      Se dnes nedivim ze uz pred casem jste se nemohla dohodnout s Tarasem a nazory jemu podobnymi.
      Abych nasi „plodnou“ vymenu nazoru uzavrel svym jednoznacnym pohledem na to v cem je problem alias abych i mene informovanemu ctenari osvetlil Vas nazor jak odtakajici „dividendy“ nema se zadluzenosti statu a chudobou nic spolecneho.
      Pokud bude pokracovat nespravedlive deleni spolecnosti tim ze zisky se budou privatizovat a ztraty znarodnovat, tak rozdil mezi bohatymi a chudymi se bude nadale prohlubovat.
      Ze tresen ci Astr ( ci podle slov professora Klause 1/3 obyvatel )si ziji dobre o celosvetove bide jak materialni tak duchovni nevypovida nic !
      PS
      Nejslavnejsi prohlaseni premiera Klause o zivotni urovni po uspesne privatisaci znelo:
      Tretina lidi se ma lepe, tretina stejne, tretina hure
      Tak spravne „pravicova“ tresni reknete, neni to „sametova nadhera“ ?
      Hlavne ze na rozdil od realneho socialismu je odsireno, a tresni vyjmenovane zavady realneho socialismu byly odstraneny, takze je nepodstatne ze republika uz lidem nepatri a zadna vlada si nikdy v „sametu“ nedovolila jit proti velkemu businessu ale vzdy jen proti lidu.
      To je jen mala vada na krase sametove demokratury:-)

      Ale vse spatne pro neco dobre:-)
      Pak staci milliardari premierovi slibit duchodcum a studentum levne jizdne, navic penzistum par korun navic a ma opet volebni vitezstvi na dosah :-(
      Ano tresni stale mate pravdu drive hrozna 1/5 dnes diky lidumilnemu kapitalu spadlo drobecku z bohateho stolu pro lid vice a uz je to jen 1/3 zivotni urovne „zdraveho jadra“.
      Tak je to kapitalisticky businessove spravne = dividendy ve stamilliardach a lidu v korunach:-(
      Ted jeste aby nekteri ovcane v Ceske kotline prestali brblat a Vase spravne „pravicove“ argumenty konecne pochopili a prijali za sve :-)

      • kočka šklíba

       Hlavně ovšem že máme na výběr z 30 druhů jogurtů, a spousty dalších potravin, jedno horší než druhé. Kvalitní potraviny jsou jednak dost drahé (obvykle), jednak ani ty drahé nejsou v mnoha případech kvalitní a také to abyste měla na nákup tak minimálně dvě hodiny obden, protože v jednom obchodě ty kvalitní potřebné potraviny nekoupíte a také než prostudujete z čeho všeho se vyrábí. No jo, to je ta vyšší životní úroveň podle třešně ;).

       • vittta

        Těžko říci, za komunistů se to také říkalo, že je to jedovaté.
        A těžko říci, co bylo tehdy na západě, když u nás byl socialismus.
        I ten západ byl jiný.
        Jenže….mohl tehdy západ ukázat svou pravou tvář?
        Nemohl, ukázal jí až nyní, kdy už nejsou dva světy.
        Nám- ale i vlastním.
        Na západě bylo od roku 1945 jen 45 let pokrytectví….

        • kočka šklíba

         Jo to se říkalo a netvrdím, že to v některých případech tak nebylo. Ale, proč myslíte, že se zrušili ČSN? A hlavně, vím moc dobře jak se dodržovaly obsahy dusičnanů například (kamarád pěstoval zeleninu), jenže to se také rychle zrušilo (nebo spíše hodně zmírnilo), protože to by sem vůbec nemohli dovážet například z Holandska nic a nejen odtamtud. A nyní vydělávají nekřestanské peníze na tzv. bio kvalitě, která je jen velký podvod.

         • vittta

          Ano, to vím.
          Nic méně není vyloučeno, že za socialismu se ČSN nemusela tak úplně dodržovat, zatímco v novém režimu by porušení takových norem mohlo být předmětem konkurenčního boje, či souboje právníků.
          V každém případě si ale myslím, že to žrádlo, co sem dováží, má horší kvalitu jak za komunistů, ale nemusí ten rozdíl být nijak zásadní.
          Zklamání spočívá zejména v tom, že jsme si jak idioti mysleli, že to jejich žrádlo bude LEPŠÍ, ale to jsme uvěřili jen chimérám…

          • kočka šklíba

           Nakonec jen malý příklad. Mléko, když tenkrát zkyslo, tak se použilo jako kyselé mléko. Dnes ani nezkysne. Máslo, znali jsme něco jiného než máslo? Já tedy ne, tedy na namazání, nyní máte celý sortiment ztužených sr…k, a ne každý ví že by se tomu měl vyhnout, právě naopak. Na pečení sice byla Hera ale to je tak asi všechno, ale stejně většina domácností používala máslo, tedy myslím, aspoň my doma ano. Zelenina, sice mohly být okurky zkroucené, ale neobsahovaly zdaleka tolik reziduí. Špekáčky, gothaj a nebo jiné salámy, ano nebylo jich tolik, ale musely splňovat normy, nijak nízké co se týká podílu masa. Nyní? Samé náhražky, kromě několika výrobků, které myslím Palas, nechal zapsat na seznam s alespoň nějakými normami. Mohla bych Vám tady vyjmenovat spoustu jiných příkladů. Jen naivní a hloupý člověk může napsat, že kupuje kvalitní potraviny, protože i ty drahé nejsou kvalitní.Jsme popelnice Evropy, tedy ještě s dalšími východoevropskými státy. Nakonec dvojí kvalita potravin se ted dost propírala i v mainstreamu.
           A s těmi právníky? Kde to žijete vittto? Myslíte, že zemědělec nebo výrobce potravin, kvalitních potravin, má na nějaké právníky? A vůbec, tady skoro žádné normy neplatí, limity zbytkových reziduí v potravinách byly téměř zrušeny právě proto, aby se sem dostalo těch nekvalitních potravin co nejvíce.

          • embecko

           Pred mnoha a mnoha lety jsme o tom vedli debatu s Misou od Tarase, profesionalkou z potravinoveho oboru…ta to nakonec uzavrela s tim, ze kvalita tehdy a dnes je v zasade a hrube receno srovnatelna.
           K tomu vychazi stejne i moznost vyberu: tehdy jste si nemohli vybrat, protoze byla mala nabidka, dnes je to stejne a nejde si vybrat, protoze nabidka je naopak prilis velka.
           Normalni clovek si dneska nemuze vybrat, protoze existuji objektivni psychologicke evolucni zakonitosti pri vyberu predmetu o ktere mate zajem, o kterych vyrobci vedi a podvodnym zpusobem je na vas uplatnuji. nemluve o technologickych postupech, kdy napr. v plnenych tastickach je uvaden obsah naplne 60%, ale pak se zjisti, ze ano, 60% tam opravdu je, ale je pouzito maso krehcene, do ktereho injekcemi vpravuji vodu. Obsah masove susiny je pak nizsi, nezli u vyrobce, udavajiciho treba 30% „praveho“ masa.
           K tomu zamerne dlouhe informace, tistene co nejmensim pismem, casto rozmazanym.
           Tak pro mne, jako pro Misu, je tehdy a dnes fifty- fifty.

          • vittta

           Zemědělec ne, ale jedna velká firma na druhou klidně ano.
           A myslíte, že lidé jako Třešeň žerou Gothaj?
           To by bylo pod jejich důstojnost.
           No…ale já kupuju u řezníků, nebo v české samce, kde vozí výrobky 4 řezníků a asi 5 pekařů a 10 pivovarníků, no, to je o něčem jiném.
           Takový Gothaj od Krejcara….jak za komoušů!
           To vy bydlíte asi daleko, ale tady jsou řezníci, co dělají buřty a točeňák jak za socíku, ale úúúplně přesně.
           Teď dokonce začal dělat buřty bez rychlosoli.
           A je to levnější jak v hypersupermarketech, to je nejlepší.
           Jenže…. musí se tam nějak dojet, a také vystát frontu.
           Hele, koupím tam maso, bůček na segedín, nebo přední na guláš, ale i roštěnku na ptáčky…atd…o to nejde.
           Včera jsem dělal rajskou třeba.
           Dělám takovou na cibulce, s kostek masa a skořicí.
           Hodím tam maso, a to se samozřejmě sdrcne, ale tak na 60%,
           Když koupím maso v marketu, mám tam toho 40%.
           To jsou ty detaily….
           To ale většina lidí vůbec nezná, a kdo dneska umí uvařit….
           Jenže, dělám všechno na sádle, nebo na másle, když třeba dělám kuře na paprice, nebo tak něco.
           Vím, z čeho to dělám.
           Před 21 lety jsem měl akutní zánět slinivky, a od té doby chodím k doktoru…když mě nevykopli, proč ne, že jo, nechám si vzít 1x, 2x za rok krev, což by jinak nebylo tak snadné.
           Dělá tam taková doktorka, mladá celkem.
           To už jak tam vlezu, se jí zeptám, jak se má a co jí trápí, ať je veselo, ale ona furt mi doporučuje dietu- spíš z povinnosti, zná mě, a ví, že se více méně vyznám a dobře vím, co bych mohl vylepšit.
           To je taková norma, dieta na cukrovku, dieta na cokoliv, rostlinné tuky, nízkotučné jogurty a tyhle sračky.
           Jednou jsem dělal blbého a nevinně se tváříc jsem jí sdělil, že si na sebe dávám majzla, že žádné umělé dryjáky nejím, pekně všechno na másle a sádle, ať nemá o mě strach, ta panečku vykulila oči.
           Nevím, proč to pořád zavrhují, dávno se ZASE potvrdilo, že tuky nezdravé nejsou, a nejlepší je máslo a sádlo, když toho tedy nesežere někdo 1/2 kila denně.

          • kočka šklíba

           Tak Misa neměla pravdu, nakonec jestli byla z potravinářského oboru už to ve mně nevzbuzuje moc velkou důvěru. Nakonec také mám známou, obor potravinářská chemie nebo tak nějak, ta mě seznámila s tzv. tmavým pečivem. Většina je obarvená sice nezávadným karamelem, ale že by bylo nějak jinak odlišné od normálního rohlíku, to není ;). Jen je podstatně dražší, to ano.

          • embecko

           Uz se to resi:
           „Hmyz je řešením pro důchodce, kteří mají málo peněz na výživu, říká český šéfkuchař“
           http://literarky.cz/komentare/ostatni/26288-glosa-qhmyz-je-eenim-pro-dchodce-ktei-maji-malo-penz-na-vyivu-ika-esky-efkuchaq

           Dale: „Jenže…. musí se tam nějak dojet“
           No a jsme u toho, samozrejme by si clovek mohl vybrat, ale nejdrive by musel absolvovat Tour de Potravina. Nekdo ma solidni kramek na ceste z prace, jiny ho ma zas vedle barakau, ale na bezny nakup od kazdeho neco jsou soukromnici prilis daleko od sebe. V supermarketu je temer vsechno na 100% ojebavka a to diky tlaku na dodavatele, se kterymi se neparou, tady vyrobce vinen neni. A kolik soukromych kramku s potravinami je v nakupnim centru? Jedna biovyziva, jeden pekar…reznika jsem tam treba zatim nevidel.
           Horsi je, ze horecka nakupnich center likviduje soukromniky i mimo potravinarstvi, u nas treba zavreli zelezarstvi, domaci potreby a ted i drogerii, protoze lide tam nechodili- a tady je vina na lidech samych. A to kramky byly uprostred sidliste cirka 20 tisic lidi a bylo v nich furt pusto a prazdno a navic, ceny plne srovnatelne s OBI, DM ci Tescomou. Ovsem kdyz potrebuji jidlo a k tomu prasek na prani a prkenko na maso, tak vsechno z toho dostanu i v supermarketu. Tudiz v tomhle pripade vitezi lenost a lhostejnost k okoli, kde bydlim. Pak potrebujete treba krem na ruce a namisto dvouminutove prochazky musite nastartovat auto a odjet 10 km do centra. Nakonec bydlite v ghettu- nocleharne a za nakupu autem se stava kulturni vylet se zdravotni prochazkou po nakupnim centru :o)

          • embecko

           Kocko, tohle je velmi tezke na porovnani…velmi hrube muzete rici: bylo to horsi- je to stejne- bylo to lepsi, lepe to srovnat nejde.
           Ja si treba pamatuji na aferu s tuberkulosnimi kravami a jejich mlekem. Pak jsem delal brigadu v pekarnach a mel jsem delsi dobu problem jist pecivo. Neslo o CSN a slozeni, ale o to, co tam lidi vyvadeli, jak, s prominutim, chcali do dizi s testem.
           Reknemez tak: CSN a technologige za komunistu byly zarukou kvality. Ovsem lidsky charakter a jeho zasahy do technologie tuhle kvalitu dokazaly zlikvidovat.
           Dnes je proces vyroby a technologie na solidni urovni a „lidskeho selhani“ se netreba obavat…ovsem v minusu jsou pouzite suroviny a chemicka kontaminace latkami bud na hrane, anebo se neproverenymi dopady (namatkou glyfosat).
           Takze si stale stojim za 50:50 :o)

          • kočka šklíba

           Také jsem byla na brigádách v mlékárně, pekárně, konzervárně, lihovaru a kromě konzervárny, kde tedy se myslím zrovna zpracovávalo hroznové víno a nijak moc se tedy nepřebíralo, to nebylo s hygienou špatné. To co Vy popisujete jsem tedy nezažila. Vůbec si to nedovedu představit. Ano všechno záleží na lidech, jenže nyní je to posvěcené nejen vedením firem a EU ale hlavně neexistencí nějakých norem, předpisů, za to musí být okurky rovné ;). To co jste popsal je odporné, ale bylo to v 1 továrně (2, 3..), byla to výjimka, jenže nyní je náhražka a chemie neoddělitelnou a běžně používanou součástí výroby potravin. Takže si myslím, jsem o tom přesvědčená, že nyní je to mnohem horší a ještě k tomu mnohem dražší.

          • vera

           Těžko říct, jestli je podle srovnání kvalita tehdy a teď 50 na 50. Když už vstupní suroviny mají mnohem méně živin než mívaly dřív :
           https://zena.aktualne.cz/zivotni-styl/potraviny-uz-nejsou-co-byvaly-povrzuje-to-i-veda/r~f34d92a2527a11e8a79a0cc47ab5f122/
           Vypadá to, že musíme sníst víc balastu, abychom získali stejné množství potřebných živin co před dávnými lety. Jíme, a pořád máme hlad. Takže jsme těžší než dřív, a hůř se nám hubne – chemie v jídle nám blbne hormony. Copak se někdy mluvilo o epidemii obezity, epidemii rakoviny? Nárůst všech těch nemocí se myslím nedá zakrýt anitkuřáckým zákonem)

      • tresen

       Nemohu zkontrolovat, co jíte, kočko, ale já šmejdy nekupuju. Je to na každém, jak se zařídí.

       • vittta

        Ne tak docela, Třešni.
        Ne každý má peníze na to, aby si kupoval to, co prodejce deklaruje jako kvalitní.
        A ne každý má možnosti se do kšeftu s kvalitou vůbec dostat.
        To víte, důchodce nedostane na nákup taxíka, jako asociální morgoši.

        • tresen

         Kvalita je dostupná i za rohem. Nevěřte všemu, co plkají na internetu.
         Promyšlené nakupování i vaření je spíš než finančně náročnější časově.

         • vittta

          Hmm…
          Tak dobře, kde mám za rohem kvalitu dostupnou já?
          Řezník (ten dobrej) je ode mě tak 5 kiláků, samka v maloměstě asi 7 km.
          To jsem pěkně blbej, že tam jezdím, když to mám za rohem.
          A internet na mě nezkoušejte, já jsem velice praktický člověk.
          Co si neohmátnu, tomu nevěřím.
          ………
          Hele Saxi, co to bylo za divné prodejce, že měli ceny srovnatelné se supermarkety?
          Tady je KAŽDÝ supermarket, lhostejno zda na žrádlo, nebo chujoviny typu Obi, tak o 20-30% dražší.
          V podstatě ve všem.
          Lidé tam chodí, že si MYSLÍ, že jsou levní, ve skutečnosti nejsou.
          To dělá reklama….
          Ty jejich akce, které mají ničit malé podnikatele, jsou možná základním vodítekem, proč tam někdo chodí, protože u řezníka stojí bůček bez kosti 90 vočí za kilo.
          V Kauflandu stojí 115, ale v akci klidně 70, a to ten řezník nemá.
          Šunky….klasika je třeba Zvonařka, ta je dobrá, tak ta stojí v kauflandu v akci 21,9, (jinak už 24,9) v české samce 18,9 ale stabilně.
          Vlašák ale v kaufu nebo jiném humusu stojí 6 vočí, v českém kšeftu 12, jenže ten za 12 se dá sníst, na rozdíl od marketového!
          To je pro mě prdel, to sledovat.

  • embecko

   „Podotýkám, že státní dluh nemá s vyplácením dividend zahraničních společností nic společného.“
   A jses si jist, Astere? Podle meho se dane z dividendy plati podle toho, u ktereho FU jses registrovany . Jsem Francouz, akcionar lucemburske banky, co ma sidlo v Brne. Banka mi na muj francouzsky ucet posle dividendu a tu priznam ke zdaneni tam, kde mam bydliste, tedy ve Francii. Z cehoz vyplyva, ze do ceskeho rozpoctu dane neplatim…stat ma pak mene penez, stat se musi zadluzit.

   • astraustralia

    Saxi mas pravdu Tvuj priklad je jednou z variant jak CR prichazi o dane a to i z tech zdanovanych dividend.
    Proc treba jako priklad nejbohatsi Cech ma business zapsany kdesi v Hollandsku? a jeden z nejvetsich pritoku penez ma ne z pojistovani vseho v domovske CR a odpovednosti za nic ale z obchodovani se zahranicim jako s Ruskem v Cine, po Balkane a vdalsich statech a se zdanenim za mnohem vyhodnejsich podminek prave v tom Hollandsku ci i jinde.
    Protoze tam plati mene nez by platil v CR.
    Business a zisk neznaji bratra !
    Proc existuji „danove raje“ a neexistuji zakony ktere by to postihly ?
    Protoze svoboda businessu nezna mezi a proto tak byly casem veskere regulace zlikvidovany, zato ale obcan uz je tak „demokraticky“ priskrcen ze dnes nesmi nic nekorektniho rici a za chvili i podezreni z nespravneho premysleni bude trestne.
    Kupredu za lepsi zitrky :-)
    Ano, jen jak pro koho :-(

  • Kamil Mudra

   Nojo. Ono to: „Oko za oko – zub za zub.“ má něco něco do sebe. Když se to ale překlopí do stavu: „Ty mě bráchu tak já tobě nějakého jiného člena rodiny!“ a táhne se to třeba po několik generací během kterých umírají úplně nevinní lidé – tak pro tohle fakt pochopení nemám.

   • vittta

    Je to hnus, Kamile, ale z nějakého podmětu to vzešlo.
    Co to může být za člověka, když zavraždí 7 letou holku, kterou zná, asi jen prosto, že měl blbou náladu?
    Ale kdyby to byl ojedinělý případ, ale tohle je každou chvíli…ne třeba takto brutální, ale že taková vopice krutě zabije ženu, když s ním nejde do postele, nebo jen když jde do postele s někým jiným, to je běžné až moc.
    Tohle není kultura, kterou bych měl potřebu se obohacovat.
    Doma ať si to dělají, a nějak řeší, ale sem ať to netahají.
    Nejsem zvědavý na to, aby se za pár let veřejně vinníci takových činů napichovali na hák, nebo lámali na kole, protože….příklady táhnou, a slupka naší evropské civilizace je velice tenká a chvíli trvalo, než jsme se k ní dopracovali.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s