1. Rybka

  Ano, věřili jsme, že to s námi reformní soudruzi myslí dobře, dokonce i můj lehce cynický otec věřil a bojoval s okupanty jako lev. Vedl na nádraží v okresním městě Pohraniční veterinární kontrolu, tzn. kontroloval projíždějící zvěř. Po jednadvacátém srpnu jel do NDR přes nás vlak s prasaty a otec je odbavil popsaná rudou barvou: Ulbricht, Živkov, Brežněv, Gomulka a Kádár. Na to konto mu neproreformní soudruzi zabavili kulovnici, brokovnici a vykopli ho na městská jatka. Z jatek otec nosil nedostatkové maso všeho druhu, plácl ho přede mne a pravil: tohle z toho uvař, najdi si to v kuchařce. A tak může šedesátýosmý za to, že dodnes plavu v masoznalství. Jedna prodavačka mne odhalila a když jsem žádala něco na guláš, výsměšně se mi dívala do očí a ne na maso na guláš a tak mě ponižovala. I já jsem tedy oběť srpnové invaze.

  • Josef K.

   V roce 68 otec učil na průmyslovce a chodil s odznáčkem Dubčeka na klopě, což jsem nechápal, jestliže mne a mé sourozence ani nenechal chodit do pionýra (nikoho dalšího, kdo by v dětství nebyl pionýr, jsem neznal). Na konci srpna začali v jeho škole jistí lidé sbírat podpisy proti okupaci a agitovat. Ředitel školy je vyhodil s tím, že nic takového tam nepatří, že škola je na to, aby se zde studenti učili. V roce 70 otce ze školy vyhodili a jediné co nemohli udělat, bylo jeho vyloučení ze strany vhledem k tomu, že členem KSČ nikdy nebyl. Otec to co učil také uměl, takže nalézt poté uplatnění pro něj nebyl nejmenší problém, Nejlepší ovšem bylo, že byl vyhozen i ředitel, který byl i vyloučen ze strany, kdy v prověrkové komisi seděli mimo jiné právě agitátoři sbírající podpisy proti okupaci. Jinak já osobně si nejsem jist konzistencí našich komunistů s lidskou tváří a navíc nevím, jestli Západ nepodporoval Pražské jaro s vidinou něčeho, jako jsou dnes barevné revoluce, Dodnes mám archivovaný Mladý svět a Rudé právo z té doby a takové tendence se v některých článcích dají najít. Nedá se tedy říci, že bych s Tarasem bez výhrad souhlasil.

   • pacifista

    Pamatuji si, jak kulaté, plechové, do zlatova se blyštící odznáčky, s černými podobiznami Dubčeka a Svobody, prodávali v papírnictví. I my je měli doma připíchnuté na velkém rádiu mnoho let, dokud nedošlo k jeho likvidaci.

 2. vittta

  Teoretická úvaha.
  Dobře, já nejsem pamětník, ale pamatuji si dobu po listopadu 89.
  A tak vím, že tady něco zásadního chybí.
  „A už vůbec by nebyl umožněn vznik stranám, které jako jediný bod programu mají přesun ještě většího bohatství do kapes bohatých, tedy kapitalistů (ODS, TOP09, starostové.“…… —je psáno v článku.
  Ano, je to Tarasi tvoje chybné schéma, kdy jsi naskočil na špek současným zlodějům, a uvěřil jsi, že existuje jakási „pravice“ a „levice“, při čemž levice slouží lidu a v podstatě nekrade, zatímco pravice slouží velkokapitálu a krade přímo strašlivě.
  Já si pamatuji, že takovou TOP09 založil Kalousek, když odešel z KDU-ČSL, protože ho vykopli, že chtěl spolupracovat s komunisty.
  TOP 09 pravicovou politiku nedělala nikdy, ale proč by se tak nepojmenovala, však ve voličském potenciálu jsou lidé, kteří kupodivu na levici a pravici slyší, a nic je nesere, ře TOP09 provozuje politiku „ulralevičáckou“ ve smyslu západního střihu, servilní, až kolaborantskou jak k EU, tak k sudetským Němcům.
  TOP09 ale nevolí pravičáci, nýbrž idioti.
  No co, někoho volit musí, a v národě-každém- zastoupeni jsou.
  A také si pamatuji, že do exekuční pasti uvrhla lid v podstatě ČSSD, teoreticky levicová.
  A celkově jsem za tu dobu moc levicového, ani pravicového nezaznamenal, jen zlodějinu a křivárny, rovnoměrně rozprostřené napříč politickým spektrem.
  Levice nespasila pracující lid a nezavřela ony nůžky, co se čím dál více rozevírají, a pravice nijak neodpíchla do závodního tempa ekonomiku.
  A kupodivu, ekonomiku nespasila ani EET, a to to vypadalo tak nadějně.
  A Bakala nechce před vyšetřovací komisi, a asi ani nikdo nechce, aby tam Bakala fakt něco říkal, a nejvíce to nechce ČSSD…která samozřejmě nic a nikdy neukradla, protože od kradení tady máme přece ODS, Starosty a TOP09.
  Tohle už se mi pár odvážlivců vysvětlovat pokoušelo…pozitivní roli ČSSD, pozitivní roli EET, ale já to nepochopil, ale musím říci, že mi to- ve světle událostí kolem 21.8. 2018 silně připomínalo diskuze, jestli byl Brežněv Ukrajinec, nebo nebyl.

  • Nerevar

   Současní socani jsou asi tak levicoví, jako je anglická královna katolička. Žádný div, že se podle toho chovají.

   • vittta

    Jistě, to přece víme.
    A také víme, že mezi Čechy je značný volební potenciál levicově laděných, čestných lidí, schopných i řídit.
    Proč tedy nevznikne nějaká nová , ČESKÁ levicová strana?
    To je záhada, co ?
    To samé samozřejmě platí i pro pravici.
    Skoro by se chtělo říci, že „NĚKDO“ nechce, aby tady skutečně politicky vyprofilované ČESKÉ strany byly.
    Ta sračkovitost současných stran není naše, české kafe.
    To sem přišlo ze západu.
    A tak, jako neexistuje rozdíl mezi negrem a běloušem (rasy neexistují), či mužem a ženou (pohlaví neurčuje pohlaví), tak neexistují ani rozdíly mezi politickými stranami.
    Skvělé a pokrokové!

    • embecko

     To o nelevicove levici a nepravicove pravici jsou jen takove reci.
     Samozrejme, ze soucasna levice je jedina exitujici a tedy i autenticka levice (socdem, komunisti) a soucasna pravice (ODS, TOP) je jedina existujici autenticka pravice.
     Komu se to tak nelibi by rozhodne nemel rikat, ze existuje jeste nejaka opavdova levice- jaternicka, jakou ale svet jeste nevidel. Meli na to, jak pises, 30 let, aby levici-jaternicku vytvorili…a nepovedlo se.

     • taras2

      Kdysi jsi pravil, že máme (v některých případech) souběžné myšlení. Jako důkaz ihned vyvěšuju článek, který jsem právě dopsal, v reakci na starší vyjádření Kamila, tvoje a vittty.

      • kočka šklíba

       Teď jsem ho dočetla a skvělé, moc se mně to líbí a za sebe musím říci, že téměř ve všem souhlasím.

      • vittta

       Já ti Tarasi nevím, jestli si ze mě někdy neděláš kozy.
       Co tam píšeš tady- leckdy i podobnými slovy- píšu už asi 3 roky.
       Levice je mrtvá.
       No, zkus to napsat u Pana Bavora, kde se palcuje, a uvidíš ten hukot, i když bude asi menší, jak třeba před rokem.
       Samozřejmě tím nemyslím tak úplně, že je mrtvá, protože myšlenku nelze jen tak zabít, ale je minimálně neexistující, nebo existující kdesi na okraji politického spektra, nikým nepovšimnuta.
       Pak píšeš o 2 mld za Nečase, a o 26 mld v r.2006.
       No, dobře, a jak dlouho podnikáš, abys mohl fakticky vyhodnotit, co takový podnikatel- DROBNÝ podnikatel (to je ten, co se ho nikdo nebojí, a tudíž po něm může KAŽDÝ šlapat) vlastně dělá s těmi penězi, kolik vydělával v r.2006, a kolik v r.2014?
       Jasně, vím, nepodnikáš, ale potom jsi pouze teoretik.
       Já to dělám od r.1993, potažmo od r.1987, když jsem udělal první melouch.
       A vím úplně přesně, o co tehdy šlo a oč jde dnes.
       To nebyl žádný zisk pro státní kasu, a též žádná ztráta, ale tehdy státní zakázky jen fištěly, a ty měly tu zásadní nevýhodu, že se prachy musely utratit do konce roku, bez ohledu na to, jestli práce byla, nebo nebylo ukončena, při čemž uvolněny byly až v říjnu.
       Kolikrát se to jen vyúčtovalo, a dodělalo z jara, což mělo tu nevýhodu, že se to brutálně danilo, jenže ty prachy byly tak velké, že se to i tak vyplatilo, a konec konců, byla to práce a peníze byly jisté.
       Rozumíš, když někomu malému, nějaké prcgumě, přijde 20.12. milion, tak už s tím nic daňově neudělá, nic si nekoupí, nemodernizuje, protože se to neodepisuje jednorázově, a dotyčný pak myslí hlavně na to, aby mohl zaplatit progresivní daně a zálohy na sociálku a zdrávku, než na to, jak by investoval.
       Takže to bylo dost kontraproduktivní, ale čísla hovořila jinak.
       Mě NEMŮŽE nikdo na ničem nachytat, já jsem na straně vykořisťovatelů, tedy pravice, ale volil jsem Sládka a pak komunisty, nyní Okamuru.
       Dělám to pro vlast, ne pro nějaké propagandistické vymývání nebohých, živnostnických mozků.
       Jak to ta EET, co jí tak chválíš dopracovala, vidíš na mnoha příkladech, kdy v nějaké prdeli zavřeli hospodu, a pak jí- za dotace a velké slávy- zase otevřeli.
       Kolik ukradl hospodský si asi nespočítáš, ale rozhodně to bylo méně, než je dneska ta dotace, takže EET není zisk, ale prodělek, při čemž zajímavé na tom je, že v číslech to bude vypadat jinak, protože dotace je jiná kolonka než případný zisk z EET.
       Pojem neomarxismus je pak klidně zmatený více či méně, ale nic to nemění na tom, že se tihle neomarxisté zašťiťují levicí, a levičáci jim propadají, a místo aby se věnovali levicové politice, tak chrání teplouše, negry a cigoše, při čemž nijak nezapomínají napadat skutečné, či vesměs spíše smyšené oponety.
       Jístě, ty ne, protože jsi na takovou debilitu moc zkušený harcovník, ale zase si nedáš pokoj s třídním bojem, takže posraného živnostníčka jako jsem já řadíš na stranu pravice, i když já sám sebe na té straně nijak nevnímám.
       Jinými slovy, levičák odkopl jiného potencionálního levičáka jako nepřítele, ale pak se nemůžeš divit, že nemohu levici vystát, dnes už jakoukoliv.
       Proč bych měl na sebe nechat plivat od jiných, co jsou na tom stejně, jen proto, že já mám posranou minifirmičku, a oni ne?
       Tohle bych od tebe chtěl, abys pochopil, místo věčného vysvětlování něčeho, co dávno vím, a ví to i Sax, a ví to i Kamil, které především jsi svým článkem oslovil?

  • 2tttt

   Palec nahoru.

   „ekonomiku nespasila ani EET“
   Od základu vadný stroj i systém nespasí výměna jednoho šroubku či kolečka, byť by bylo ze zlata.

 3. embecko

  Tarasi, ty jsi cestny a proto obtizne kritizovatelny clovek.
  Proto ke kritice zneuziji vittova prispevku: „…chybné schéma, kdy jsi naskočil na špek současným zlodějům“.
  Ale dodam: i minulym zlodejum, co se tvarili, ze maji zasluhu o socialni stat zapadniho strihu (obecne tedy zapadoveopske socdem).
  S tim asi nic nedadelame a vsechny dilci kritiky jsou marne. Kdyz jim veris, tak jim veris; ale toho, kdo ma usi a oci, nepresvedcis.

  • taras2

   Tohle vůbec není otázka víry, ale faktů a vývoje západní sociální demokracie. Typicky Německo: od Brandta, kterému bylo možné skutečně věřit a sociálnědemokratická politika podle toho vypadala, přes Schmidta, což byl zakuklený pravičák až po Schrödera, který už pravicovou politiku dělal otevřeně (Hartz IV). Neboli se sociální demokracie od té zcela věrohodné sociální politiky čím dál víc kurvila s kapitálem, až se dopracovala k Schulzovi, jako výrazu totální degradace skutečných levicových principů.

   • embecko

    Priznam, Tarasi, ze pro mne to zacina byt uz unavne.
    Co se 68. roku tyce, pak nejen kazdy opravdovy komunista, ale i realistcky zalozeny antikomunista videl, ze muzi jara jsou uplne normalni hochstapleri, at uz z duvodu z podstaty hochstaplerske, anebo slabosske povahy.
    Orientovany clovek jim tak nemohl verit ani nos mezi ocima…ne treba ze by ho vyvoj netesil a nepodporoval ho, ale kadrova garance zmen byla pro takoveho cloveka uplne nulova.

    A co se socdem- socialniho statu na Zapade tyce, pak to je to same. K moci se dostali konjunkturaliste, z podstaty oportuniste, co vyuzili jednak hospodarske konjunktury a druhak strachu kapitalu ze socialistickeho bloku a CCCP.
    Tak kapouse aktualne skripli a vytahli z nej penize na financovani socialniho statu za ucelem udrzeni se u moci.
    Jen co to zaclo trochu kulhat (napr. ropna krize), svuj socdem hav odhodili a vratili se ke sve oportunisticke politice a zacli jit delnikum po krku.
    I tohle videl naprosto kazdy jak dusi levicak, tak dusi pravicak. Uplne stejni hochtapleri, jen na jine urovni.
    Vic ani nemam, co bych dodal.

    • blbíš

     Asi všichni, kdo Váš článeček -Trnitá cesta hříchu- četli mi odsouhlasí, že jste popsal celkem uspokojivě atmosféru komančských zabíjaček a co všechno jim předcházelo i na té bratrské úrovni, kam pasuje Váš výcus ze vzpomínek Kádára (zejména ta o tom nervově labilním Gomulkovi – mimochodem, ten svým vládnutím poslal Polsko taky do kytek) jak prdel na nočník. Váš popis je +/- v souladu s mými prožitky, protože ta atmosféra popisovaná Kádárem byla v bleděmodrém i v tom mém světě, který tehdy, bohužel, bez jejich světa nemohl existovat, než komančům začalo období dlouhých nožů (vlastně nám všem). Ale o té nepravdě, že komančům šlo o lidi (to je to, vo co gou) je ve Vašem článku pouze jediná věta, zato geniální, s kterou se naprosto ztotožňuji. Pouze dvěma slovy jste mistrně popsal skutečný stav věci, napsal jste:

     „ Jenže potom napadlo progresivní a chytřejší část předsednictva (Mlynář, Šimon, Smrkovský atd.), že součástí reformy by mělo být také zapojení společnosti“

     Ti reformní svita totiž značně přecenila své síly, a když poznali, že dostávají zahulit od těch nereformních, tak je skutečně NAPADLO a velice správně píšete, tarasi, až POTOM, že by měli přizvat k těm svým vnitrostranickým zabíjačkám tu Vaši společnost. A jak už to tak bývá, tak ti zmetci ani nezaváhali a ty celkem nic netušící lidi do těch svých zabíjaček končící s přeshraniční bratrskou pomocí skutečně vtáhli. Nebyl jsem v partaji, takže nepopírám, že těm zmetkům o něco šlo, tarasi, ale blaho „jejich“ lidu to rozhodně nebylo.
     P.S.
     Kdybyste možná použil jimi s oblibou používaný a velice frekventovaný výraz „MASY“ (dle jejich hesla „čelem k masám“), možná, že by mně to nedráždilo, protože ony MASY jsem vždycky považoval za cosi neživotného, nekonkrétního, anonymně všeobjímajícího… koneckonců, jako ti zmetci.

     • Honza999

      Možná by stálo za to zamyslet se nad tím, zda ti co nám tehdy vládli byli opravdu komunisté – a nebo zda se jednalo o kariéristické parchanty co vzali rudou knížku jen jako výtah k lehkému bezstarostnému životu na vyšší úrovni než k jak se kdy mohl dopracovat plebs poctivou prací.

      • blbíš

       ne Honzo, takovým směrem nehraju, komanči byli pouze jedni a z nebe nespadli ani ti s tou lidskou tváří. Než jim ksichty zadělštěli, museli projít ve straně jejich třídním bojem a pokud něco o tom víte, zjistíte, že aby se dostali tam kam dostali, museli dělat sviňárny. Si pište, jsem natolik starej, abych věděl, co píšu (tedy se alespoň někdy myslím!).

       • Honza999

        To je chyba… Zásadní…

        Já totiž tvrdím, že to komunisté nebyli. Byli to naprosto stejní bastardi jako ti co nám vládnou dnes, jen měli jiné kabáty. Tehdy, po světových hospodářských krizích a světové válce byla u nás společenská poptávka po něčem novém – a proto přišli uchopit moc v komunistických kabátech. Po jejich nezdaru se změnila společenská poptávka a proto přišli v kabátech demokratů. Většina těch nových nejsou ty stejné tváře – ale jsou to naprosto stejné charaktery.
        Nedělejte si žádné iluse o tom, že pokud by proti nim obyvatelstvo povstalo „nedemokratickým“ způsobem, že by ho v zoufalé situaci nenechali rozstřílet… Proč myslíte, že tak baží po přistěhovalcích – právě ze strachu před domácími. Černý policajt původem ze Zimbabwe nebude mít sebemenší problém bouřící se Čechy zpacifikovat.

        • embecko

         Opravdove prvorepublikove komunisty jsem znal 3 a ti vsichni brali stavajici komunistickou verchusku konce 60. let za nesolidni kadry. Podle meho jimi byli tihle mi znami dokonce vysachovani, aby jim nekecali do politickych i ekonomickych melouchu.
         Dva se uchlastali, treti dozil nekde u Medzilaborcu, kam ho soudruzi poslali plnit jakysi dulezity stranicky ukol. Chapal, ze se ho tak chteji zbavit a pochopiv, presaltoval na duchodcovsky rytmus a zemrel v bide ve starobinci.

         • brtník z brlohu

          Taky jsem jich několik poznal a plně potvrzuju psané – i když neskončili tak špatně, v žaludků jim ležela třeba tzv. Gottwaldova výzva a všichni důsledně u řady lidí používaly hodnocení že je „u komunistů“ což dávali na roveň že někdo byl „u Němců“ nebo se „dal k Němcům“.
          Normalizace dala těmto bastardům vynikající příležitost se nacpat na uvolněná místa odkud vypadlo spousta poctivců co neskousli bratrskou pomoc.

          • blbíš

           brtníku, embéčko, honzo … a jako co si z toho mám vzít, že jste „jich několik poznali“ – v kontextu roku 68?

           Kdybyste jen tušili, kolik já znám pánů truhlářů, ale když vidím ten prodávaný šunt třeba „á la lamino IKEA“, kterým je zaneřáděná převážná část „mladých bytů“, zaplakal bych.

          • brtník z brlohu

           Po dobrém obědě je smích dost nebezpečný :) nad tou argumentací.

          • blbíš

           co argumentace, brtníku, ale výsledky … a taky to, kdo se směje naposled…

          • embecko

           „Kdybyste jen tušili, kolik já znám pánů truhlářů“
           Pravch Mistru truhlarskych ovsem po svete beha malo…Panu truhlaru mozna, ale Mistru ne.
           Pravy komunista je jako bytost z jine planety, temer mimo bezne relace a setkani s nim musi kazdeho ovlivnit a z hovoru s nim neodejdete jen tak. Je to uplne jina lidska kategorie, temer nadclovek. Podobne je to v pripade remeslniku, jak zminujete, blbisi; pokud se seznamite s Mistrem, razem se ocitnete v jinem svete, kde bezne remeslnicke poucky jsou zcela mimo hru a skoro neplati….ani takoveho cloveka nepovazujete za remeslnika, stejne jako pravy komunista neni politik, ale ani obcan. Prorok je mozna to nejblizsi spravne slovo, svaty muz?

          • blbíš

           … to snad né, embéčko!
           Budiž, tak speciálně pro Vás:
           „Kdybyste jen tušili, kolik já znám PRAVÝCH MISTRŮ truhlářských“… stačí?

           A docela si vyprošuju, abyste mi vykládal v souvislosti s rokem 1968 něco o kategoriích mistrovství, ke kterým se ti vámi vzpomínaní, nepřipuštění a odstavení MISTŘI ani náhodou nepřiblížili, pro jejich naprosté amatérství, diletantství a trestuhodnou naivitu … a už jen opravdu poznámečka, o těch PÁNECH truhlářích to tak úplně nebylo/není, šlo/jde především o ten nábytek (=VÝSLEDEK) nacpaný v „mladých bytech“…a nebo mi opravdu chcete dát přednášku o mistrovské truhlařině?.

           Ale i tak díky za odpověď, takže k tomu, „co si z toho vašeho mám vzít“! Říkáte, že z těch „několika vámi poznaných“ si ke své škodě neuvědomuji (jak píše Honza), že šlo téměř o nadčlověky (jak píšete Vy)? Aha.

           A já jsem si vždycky myslel, že jsem 3/4 života prožil na fleku, kde se mezi sebou komouši furt přetahovali o moc a že jim šlo o lidi (taras) asi tak, jak si i Škvorecký všiml u PTP praporu – viz 0:34 minuta https://www.youtube.com/watch?v=kvqnKdecfIY .

           No nic, ale co taky očekávat o blbíše, žejo?

          • embecko

           Od blbise cekat to, co od vetsiny jinych diskuteru: ze budou odpovidat nikoliv na prispevek, ale na to, o cem si mysli, ze v prispevku je.
           Vycitate mi stejny argument, jaky sam pouzivate:
           Nedovolite mi existenci Mistru komunistickych, zijicich v 60. letech. Ovsem v dobe, kdy v beznem byte neni nic jineho, nezli Ikea, vyzdvihujete Mistry truhlarske.
           A kolik jich znate? To vim skoro presne: jednoho az tri, to je obvykly pocet Mistru, ktere zna kazdy ve svem oboru.
           Chtel jsem svym prispevkem jen naznacit, ze 60. leta byla doba oportunnich kadru a ze ve strane byli i lide jinych kvalit, nezli hochstaplerskych. Ale bylo jich malo a do verejneho zivota se temer nedostali. Nic neobhajuji, jen upozornuji na to, ze neni komunista jako komunista. Taktez nevim co by se stalo, kdyby se Mistrovske kadry dostaly k moci (spise to ale z podstaty veci neni mozne).

          • blbíš

           Ale velký prdlajs, embéčko, že nedovolím!

           Když si naopak já dovolím nadhodit svůj prožitek roku 1968 (tedy v souladu s tarasovým „trnem v oku“, pokud souhlasíte?) a tvrdím, že tu byla furt pouze jedna partaj, když poukážu, že se bez jejího vědomí nepohnul žádný list na stromě a že mnou prožitá doba s komanči byla ve znamení jejich velkých a malých vzájemných rvaček a že o lidi jim nešlo a když, tak někde na chvostu jejich partaje a jejich osobních zájmů (tvrdím furt tarasovi), a když tvrdím, že těm, kdo měli v ruce skutečnou moc zajímal náš obrodný proces stejně jako ti tarasovi lidé, tak se kromě generálských prýmek od vás, Honzy a Brtníka dovídám, že není komunista jako komunista a že je chyba, že to nerozlišuji (Honza). Když se zeptám a co si jako od těch vašich spravedlivých komančů mám jako vzít pro probírané téma, tak se dozvídám co dávno ví i student Masarykovy university, že bohužel neměli na běh událostí onoho roku téměř žádný vliv, a že rok 1968 zdusili zřejmě zlí marťani, zato vy jste pár zásadových komunistů, co dožili někde u Medzilaborcu znali a když se Vám už snažím vypíchnout oko první hovadinou, která mě napadla s pány truhláři a laminem, coby výsledkem jejich mistrovských činění, tak mi zcela vážně začnete psát něco o mistrovství řemesel i přes to, že vás už přímo dloubu do oka poznámečkou, že se všude na svět i v soukromí se počítají pouze výsledky a … a … a na samý závěr pak dostanu OK na solar Vašim tvrzením, že:

           „Od blbise cekat to, co od vetsiny jinych diskuteru: ze budou odpovidat nikoliv na prispevek, ale na to, o cem si mysli, ze v prispevku je.“

           Vy musíte být děsně srandovní pán. Jestli vás to třeba nebude obtěžovat, podívejte se sám, kde je momentálně tarasovo téma, kterým mě mlátíte přes kokos … momentálně se na chvostu diskuse probírají chudáci OSVČ.

           Fakt neuvěřitelný. Ale vlastně máte pravdu, co byste Vy mohl asi tak očekávat od blbíše, žejo?

          • vittta

           Co zase máte, Blbíši?
           Komunista ani nemůže být stejný jako jiný komunista, stejně jako nemůže být stejný každý člověk.
           Ale faktem nepochybně je, že slušný a pracovitý a čestný komunista by se jen tak do klíčové funkce nedostal, a pokud ano, musel, by se něčeho vzdát, nejvíce asi své čestnosti.
           To ale neplatí jen pro komunisty a pro jejich dobu.
           Dneska v politice také udělají z poctivce úplné hovado- nebo se ho zbaví.
           A minimálně se ho zbavit chtějí….dívejte na Zemana, třeba.
           Možná jde spíše o myšlenku, než o její praktické naplnění.
           To víte, lidský faktor je lidský faktor.
           Ale ten režim byla diktatura proletariátu, a proletariátu se komunisté všímali pouze vyjímečně.
           K jejich škodě si inteligence všímali často až moc.
           Jenže….dneska se také plno schopných dekovalo, a klidně stačilo, že volili toho Zemana.
           Nehledejte v tom zase tak zásadní rozdíly.
           Tehdy nebyly hyparmarkety, a nemohlo se cestovat.
           A že si dneska může člověk víc otevřít hubu?
           No, může, ale už jak kde, a také, všeho do času, jak to tak sleduji.

          • blbíš

           vypůjčím si embéčko:
           „Od vittty cekat to, co od vetsiny jinych diskuteru: ze budou odpovidat nikoliv na prispevek, ale na to, o cem si mysli, ze v prispevku je.“
           … no a Vy si to, vittto, nějak přeberte, já taky musel! Však on si to už embéčko taky nějak přebere.

          • vittta

           Sice vím, co tím myslíte, Blbíši, ale nevím, v jakém směru.
           „Když nevím- zeptám se“, je známá věta, ale někdy je to zbytečné, stejně nikdo neodpoví.
           Můžeme tedy spolu mluvit v hádankách, určitě se skvěle pobavíme.

          • pacifista

           Blbíš 0.58
           Jde zřejmé a nepochopení všech. Blbíš píše a je to základní myšlenka jeho příspěvku, že všichni ti dobří komunisté neměli sebemenší vliv na dění v komunistické straně. Já to chápu a také to tak tvrdím. To je myslím to zásadní o co šlo a proč to dopadlo jak to dopadlo. Není se o co přít.

    • taras2

     Když jsi unavený, tak si odpočiň.
     „muzi jara jsou uplne normalni hochstapleri“ – byli to všechno věřící komunisté, čímž je dán jejich intelektuální obzor. V situaci, ve které se ocitli od ledna do srpna, kdy proti sobě měli zrůdičky, které ještě před dvanácti lety rozstřílely Budapešť a pověsili Imre Nagye, ale riskovali dlouholeté vězení a přinejhorším i tu šibenici, na rozdíl od těch skutečných hochštaplerů Bilaka, Indry, Jakeše, Hoffmana, Husáka či Kapka. Označit je proto za hochštaplery je trapné, ve tvém nihilistickém pojetí světa by byla hochštapler i Matka Tereza (což je ostatně možné).

     Tu samou chybu děláš i u sociálních demokratů: „Tak kapouse aktualne skripli a vytahli z nej penize na financovani socialniho statu za ucelem udrzeni se u moci.“ – no právě ale o to jde, skřípnout kapouše znamená velkou odvahu a pro aktéry osobní nebezpečí, neboť kapouš ze všeho nejvíc nemá rád, když přichází o peníze.

     • vittta

      Oni je ovšem neskřípli sami, že by je nějak tlačili ke zdi.
      Ke zdi je tlačil socialistický tábor, takže skřípat kapouše zase takový problém nebyl.

      • embecko

       Jenze Taras si vytrvale mysli, ze vysoke zdaneni a a predevsim NAVRAT zdanenych penez do spolecnosti byla ciste prace socdem.
       Tehdy (po valce) se ovsem zainvestovalo to, co kapus nezbytne potrebuje: Silnice, dalnice, zeleznice, telefeny, skoly, obchodni centra a posilila se posta, aby mel cim kapous posilat zbozi ze zasilkovych obchodu (zasilkove firmy jako Ikea, Neckermann a dalsi jsou vynucena kapousova strategie, jak se vyporadat se spatnymi silnicemi, slabou postou a ridkou siti telefonnich kabelu).
       Zapadni socialni stat = kapitalista sobe a to prostrednictvim statu, protoze ten mel tehdy preci jen delsi prsty. Mohl vyvlastnovat pozemky, tvorit zakony a brat si pujcky jen se prasilo (splacet v 80. letech, kdyz prisla krize nezacal prekvapive kapous, ale obcane, kterym kapous zacal zpet brat to, co jim pred generaci „daroval na danich“).
       Taras trpi na horkou nemoc levicactvi a kdyz jsem mu sem pred casem vytrcil odkaz na Svedsko, kde s prichazejici krizi po socialni hostine zacala socdem masivne privatizovat jiz od roku cirka 1985, tak mne odkazal na „jinou situaci“.
       Vzdyt to preci musi videt kazdy, kdo ma na teplomeru 36,7°C: Po valce pujcil kapous statu penize, ten mu za to postavil infrastrukturu a od konce 70 let si kapous zacal brat v privatizacich pujcku zpet. A tuto pujcku zprostredkovaly tehdejsi socdem strany a jejich lidri.
       Me to neprijde nic nepochopitelneho, ani nejak moc odsouzeni hodneho. Kapous a politici se zachovali podle letiteho vzoru a lide, i kdyz to videli a vedeli o co jde, na to v podstate kyvli. Tak co? Tvrdit ale, ze scialni stat je prace socdem, to mi prijde, zvlaste v dnesni dobe, az nehorazne a indolentni (co je to indolentni to nevim ale k Tarasovi to zvukomalebne padne, at je to cokoliv).

       • vittta

        No je to třídní bojovník, o tom žádná.
        Ale nějak se drží při zdi, nejvíc mu vadí OSVČ.
        Do velkoburžoustů se tak divoce nepouští.
        A mě ani neodpoví, že se jako nebude hádat, že to se mnou nemá cenu,.
        Je paličatý, a v levičáctví nehodlá ustoupit, i když MUSÍ vidět, že tak úplně pravdu nemá- a to minimálně.

     • pacifista

      Je otázkou zda muži jara neplnili úlohu užitečných idiotů. Po zkušenostech myslím, že ano.

 4. vera

  Ono je celkem zbytečné přemýšlet co mohlo být, protože nic nemohlo být, ale rozhodl o tom západ, ne východ. V 68 by nás západ nepřijal, nebyl ještě připraven. Tehdy jsme byli příliš cizí prvek, příliš samostatní a sebevědomí, a hlavně – ještě žilo příliš mnoho pamětníků války, ještě tady jezdli alexandrovci a při jejich písních lidé vstávali a plakali. Kdyby navíc komunisti postavili společnost na nohy, neměl by západ možnost jak budovat nenávist vůči komunismu a Rusku, neměl by v hlavách lidí nástroj, ve jménu kterého by mohl zničit minulost, tehdy ještě ne. Musel počkat)

  • embecko

   „ještě žilo příliš mnoho pamětníků války“
   Nejen valky, ale i pomeru demokraticke prve republiky- viz treba detska umrtnost, elektrifikace, dostupnost vzdelani, obsluznost vesnic, uroven zamestnanosti atd. Proc by tehdy meli lide chtit nejaky kapitalismus, kdyz od socialismu dostali za 20 let vse, co si jen dokazali predstavit?
   Na nejake ekonomicke velkoukazatele ci ideove zabrany chcije pes, to rikam rovnou.

   • embecko

    Proc by tehdy meli lide chtit nejen kapitalismus, ale i socialismus s nejakou jinou tvari, kdyz od toho stavajiciho dostali vse, co chteli?

    • vittta

     Čoveče….
     Já asi po 40 letech pochopil i heslo „Se Sovětským svazem, na věčné časy“!
     Zní to pěkně blbě.
     Ale- s kým jiným, bez Němčourů, že jo…

    • Honza999

     Protože s jídlem roste chuť. Protože nedokázali rozpoznat, že luxus západu pochází z vykrádání světa dolarem jako reservní měnou (a už vůbec nepochopili že na ten západní luxus doplácejí i oni).

    • astraustralia

     Vse s vyjimkou toaletniho papiru, bananu mandarinek a pasu bez vyjezdni dolozky :-(
     Tak malo stacilo ? Ale kdyz realnym socialismem odkojeny pracujici ma nakonec lice v ruce bude cinkat a verit ze vycinka.

     Vsad se o fsechny zprivatizovane parniky plavby Labsko-Oderske ze cinkat jsou lide schopni jeste mnohokrat to ano,
     ale vyoknit Bakaly ani nahodou :-(
     Zapremyslel si nekdy o tom ze nej nej nejschopnejsi jsou vzdy predevsim grazlove ?
     Proc by to v politice melo byt jinak ?

     • embecko

      „Tak malo stacilo ?“
      Porovnej zivotni uroven pracujiciho lidu v mestskych kolonkach a vesnickych pastouskach za prve republiky a za realsociku v roce treba 1965. Jim byly nejake mandarinky ci vyjezdni dolozky do kapitalisticke ciziny uplne u zadele.
      Papirny Harmanec vyhorely a nejaky cas nebyl hajzlpapir…a celou generaci se mluvi jen o tom, jaka tohle byla hruza.
      Vetsina emigrantu by si mela ujasnit, pred kym to vlastne utikala a kdo to byl, co jim udelal peklo na zemi. Jestli to byli komunist, anebo mlcici, kolaborujici vetsina sedych a nevinnych obcanu, vexlaku, zelinaru, remeslniku, uredniku atd.

      • astraustralia

       Saxi podle Klasovske stupnice soucasnosti v porovnani s minulosti, kdy rekl ze
       tretina se ma lepe, tretina stejne, tretina hure,
       tak dnes ta tretina co se ma hure ma starost o passport a vyjezd do ciziny take az na miste poslednim !
       Dokonce uz ani nekteri z tech co se maji stejne jako drive nemaji na dovolenou „venku“
       To ze narusta pocet jednotlivcu a rodin pro ktere je problem vydat jen 10tisic navic a jedou od vyplaty k vyplate na doraz je alarmujici!
       Take ze roste pocet tech co nemaji na zaplaceni obeda detem ve skolni jidelne atd. to vse o cemsi svedci :-(

       Cisla 3 roky stara, dnes o 3 roky horsi :-(
       http://www.statistikaamy.cz/2015/07/proc-chudoba-roste-kdyz-rostou-prijmy/

        • vittta

         Tedy odkud ty sračky berou?
         Tam je psáno:

         „Míra materiální deprivace ukazuje podíl osob, jejichž domácnosti si nemohou dovolit čtyři a více položek z těchto devíti: auto, pračka, telefon, barevná televize, dostatečně vytápěný byt, týdenní dovolená pro všechny členy domácnosti, konzumace masa každý druhý den, úhrada neočekávaného výdaje (ve výši odpovídajícího nynějším 9900 korunám) a včasné hrazení pravidelných plateb za bydlení či splácení půjček.“

         Barevná televize, telefon a konzumace masa každý druhý den.
         No hustý, mě by spíše zajímalo, kolik lidí má dneska černobílou televizi, když barevná se dá koupit za 1000 starší.
         A maso je to nejlevnější ze žrádla, dávají to v různých aklcích v podstatě zadarmo,to už tam měli napsat spíše zeleninu a ovoce, když jablka stojí kolikrát 40 za kilo a jen tak se s nimi nikdo nenažere!
         Telefony jsou za pár halířů ve frcu, a když někdo nežvaní od rána do včera, jde to i lacino.

         • Honza999

          Ani, jsou v tom seznamu kraviny…
          Ale základ je ona úhrada nečekaného výdaje ve výši 9900 Kč – od té se odvíjí i ostatní ekonomické deprivace. Druhá položka pevně svázaná s touto je týdenní dovolená pro rodinu – kdo má na to, aby si na tuto dovolenou šetřil, nemůže totiž být neschopen uhradit nečekaný výdaj – prostě sáhne do peněz na dovolenou a je to.
          Na serveru Ekonomika iDnes se (letos v únoru) v článku „Máte naspořeny alespoň tři platy? Nečekané výdaje straší české domácnosti“ píše toto: – „Až 68 procent Čechů nemá žádnou, nebo pouze minimální finanční rezervu…. čtvrtina obyvatel sotva vystačí se svým měsíčním příjmem. Zhruba 43 procent Čechů se svým platem sice vyjde, ale jakýkoliv neplánovaný výdaj je dostane do velkých potíží….“

          Víte, s tou barevnou TV (popř. s telefonem) nemáte pravdu – hromada lidí si je nekoupila za 1000 Kč nebo za pár haléřů ve frcu – buď ji od někoho dostali nebo nalezli fungující u kontejneru. To že tu TV či telefon získali tímto způsobem a ty se tak staly šestou položkou z devíti z tohoto seznamu, kterou mají k dispozici neznamená, že nežijí ve stavu materiální deprivace.

          Mimochodem, podle mého názoru autoři tohoto seznamu nepočítali se secondhandem, ale s cenami nových věcí. Správně tedy podle mého názoru měli tu materiální deprivaci definovat jako stav, kdy jsou posuzované osoby při pořizování určitého počtu těchto položek odkázáni na použité zboží či na dar od dobročinného spoluobčana.

          • vittta

           Ale jo, já to pochopil, ale když už něco takového někdo píše, nemělo by to vyznít jako naprostá hovadina.
           Kuriozní na tom ale rozhodně je. že pokud český člověk jezdí běžně ve 20 let starém autě, televizi doma má, dokud to běží, a telefon má zalepený izolepou,(jako já) tak ten, kdo tratí je vlastně kapouš.
           Člověk se starým autem a televizí vydrží celkem bez potíží, ale kapouš má velký problém, když neprodává, navíc…když co je 2 roky staré je už pomalu neprodejné, neb to nemá všechny ty eura 18 a settopboxy a tyhle všechny chujoviny….

    • tresen

     Když od toho stávajícího socialismu lidi dostali všechno, co chtěli, co teda sakra ještě chtěli?

     • Josef K,

      To je jako se ptát, proč lidé naříkají když je vedro stejně, jako když je potom zima. Je zima lepší než vedro? Nechtěli by lidé v zimě zase zpátky teploučko?

 5. Honza999

  To, že v roce 68 nebyly viditelné žádné strany a skupiny dnešních zlodějů neznamená, že nebyly přítomny.
  Platí základní zákon – v jakékoli společnosti za jakéhokoli režimu se nakonec k moci vždy dostanou ti největší darebáci s nejostřejšími lokty a absencí jakýchkoli skrupulí.
  Ten „vývoj“ v roce 1968 byl totiž dosti rychlý, takže zatím jen koukali a nestačili zareagovat. Kdyby nepřišla vojska VS, do roka po srpnu už by to pevně měli v ruce. V roce 1989 už byli poučeni a ukuli železo ještě žhavé, aniž si obyvatelstvo stačilo povšimnout, do jakých tvarů to železo kují.

  • pacifista

   Ano, ukuli to velmi rychle a to ten co měl plnou pusu pravdy a lásky, ještě při novoročním pro jevu lhal jen se mu od huby prášilo. Slyším ho jako dneska. Podle něj se vlastně nemělo nic změnit, lid měl dál užívat svých výdobytků a ty měly být posíleny, aby konečně ty hnusné podmínky, za kterých musel v socialismu žít, zmizely a vše se konečně zlepšilo. No, kdeže ty loňské sněhy jsou. Lid o všechno přišel (pravda jen některý a to je ta smůla) ví to, ale nemůže s tím nic dělat protože nemá prachy na organizaci nějaké vzpoury. A i kdyby se nakrásně ty prachy někde našly, pak jedině proto, že by ty chudáky chtěli využil ke svým cílům.

 6. taras2

  První odstavec souhlas, druhý je chybný. V roce 1968 měli darebáci nastaveny mantinely, což v roce 1989 nebylo. Nebylo tedy možné soukromé vlastnictví významných výrobních prostředků, nebyl možný vznik protisocialistických (tedy prokapitalistických) stran. Nakonec se ukázalo, že mantinely byly skoro u sebe a na krasobruslení zbyl prostor jenom pro jednu nohu.

   • Honza999

    Ale v listopadu 1989 se občané, kteří jim to odcinkali, také domnívali že mantinely jsou nastavené… A stejné by to bylo i v roce 68 – darebáka zastaví jen kulka mezi světla, jen coby se rozkoukali, dění po listopadu by se odehrálo o 20 let dříve, nebyly mantinely co by je dokázaly zastavit..

    • taras2

     „dění po listopadu by se odehrálo o 20 let dříve, nebyly mantinely co by je dokázaly zastavit..“ – vždyť vy jste v obrovském rozporu s historickou pravdou, reformátoři 68 byli zločinným způsobem zastaveni po pěti měsících a kvůli zcela nevinným a v civilizované světě zcela běžným záležitostem, jako je svoboda slova.

     • Honza999

      ???
      Hovořil jsem o tom, že neexistují mantinely co by dokázaly zastavit darebáky co nám vládnou dnes. Psal sem jasně, že do roka by odstavili reformátory roku 68 a dnešní marast by byl již tehdy.

      • astraustralia

       Zajimava shoda :-(
       To je presne ten nazor mnoha senioru se kterymi jsem mluvil a kteri stejne tak jak Honza999 pise rikali
       ze „dnešní marast by byl již tehdy“ (kratce po 68)
       Nevira v dobre lidi , zvlaste pak politicke „leadry“ u vetsiny tech co pamatuji cas pred 89 a co nejmaji nejlepsi zkusenost s poslednimi 25 lety :-(
       Naopak optimismu dost u mlade, vzdelane, zcetovale generace, ktera veri na kazdy lepsi zitrejsi den :-)
       Kupredu prava ?
       Nebo ktera ?

     • brtník z brlohu

      Důkazy že bylo v 68 nakročeno stejným směrem jako v 89:
      požadavek zrušení cenzury
      zakládání socdem
      KAN který byl v podstatě zárodkem protisystémové strany
      požadavek svobodné soutěže politických stran.

      Lecos klíčilo už před 68, třeba diskuse kolem Klubu angažovaného myšlení (KAM)

      a konečně – vlka nemusím a běžně tam nechodím, ale zakopl jsem na NR MUDr Davida na přebraný článek s citací Ivana Klímy, všimněte si data vydání – podobné názory byly už před 68 – viz citovaný KAM. který už před 68 budoval organizační strukturu – členství, členský příspěvek po jehož uhrazení chodily jinak nedostupné texty, legitimace atp (možná ji ještě někde mám :) )

     • tresen

      Ale ty zcela nevinné a v civilizovaném světě běžné záležitosti jsou právě ty zločiny, o kterých Honza mluví. Svoboda slova a další práva, na svobodu projevu navázaná, volby atd.
      Má v podstatě pravdu. To všechno by zákonitě vedlo i k možnosti drobného podnikání a jeho rozvoj následně ke zrovnoprávnění forem vlastnictví, majetkové diferenciaci a politické pluralitě. Druhá možnost byla znovu všechno sešněrovat. Ale přirozený vývoj by šel cestou, kterou naznačuju. Cestou, která by samozřejmě měla mantinely. Takové, které by eliminovaly podvody a zlodějnu.

      • tresen

       Přirozený vývoj mohl být pochopitelně provázen sociální politikou, běžnou v oné době například ve Skandinávii.

       • oh

        Nebo taky něčím jako postupné odbourávání „nadbytečného“ sociálna ze západních demokracií po rozpadu socialistické soustavy prostřednictvím reforem typu Harz I – IV, protože „demokratičtí budovatelé kapitalismu“ přeci mají právo, aby se jim výdaje vynaložené na odstranění hrozby „těch komoušů z východu“ vrátily.

 7. embecko

  A jeste k novemu Tarasovu clanku; Je to prave Taras, kdo je vzorem autentickeho levicaka. A na jake levicove tema sahne, to zmrvi (s prominutim). Od EET, ktere dusi drobne podnikatele, prez maldou generaci, kterou by jenom mlatil rudym bicem, az po postoj k oportunnim reformatorum, kde stavi na piedestal, ackoliv si s lidmi vytreli zadek a meli by viset za vlastizradu.
  Zadny div, ze takovahle autenticka levice pak konci na oubyte a nikdo ji nechce. Jen si vemte, ze tady na v zasade levicovem foru s tarasovymi autentickymi levicovymi myslenkami souhlasi sem a tam jen Fagan. A jen ti nejloajalnejsi Tarasovi ctenari mu nakonec odklepnou alespon spojky „a“, „i“ a „nebo“, se zbytkem se clovek s alespon trochu realistickym levicovym srdcem ztotoznit nemuze.
  Takze zadne babylonske mateni pojmu, ale blba analyza, blbe zavery, blba politika.

   • embecko

    „jit proti za kazdou cenu
    Naopak, kdyz ti nekdo rekne, ze to byla socdem, kdo vydupala proti vuli kapouse ze zeme socialni stat, pak zarazit se u takovehle fatalni chyby a nepokracovat v jejim rozpracovavani je naopak setreni casu i penezi.

    • brtník z brlohu

     Jó to byly časy, než socdem zpanštěla – ostatně jaký je rozdíl mezi komunisty a socdem – tedy myslím v jejich kořenech – u obou skončíme u piva v hospodě U kaštanu. Pokud socdem něco dělala po roce 1920 tak jenom díky strašidlu komunismu v zádech.

     • embecko

      Komunisti zastavali vzdy jasnou pozici a byli realnou levici…a proto se take museli odtrhnout.
      Socdem ma ve svem krestnim listu zapsanu dohodu s kapitalistou, coz se vzdy musi“, a to zakonite, zmenit v kolaboraci.
      Tim si nedovoluji neco otcum- zakladatelum socdem vycitat, samozrejme diky za jejich praci, ale *zakon casu
      a korupcni podstata kapitalismu jsou v tomto smeru neuprosne.
      Take ma zakladni vytka k socdem smeruje az k jejim povalecnym krokum (myslim WWI). A nikoliv k jeji metode, ale k onomu zatajovanemu oportunismu…tady lze rici, ze socdem uspecne tunelovala postoj komunismu a tvarila se, diky priromnosti komunistu, jako durazna strana, schopna razantne hajit zakladni delnicke zajmy.
      Vsak se podivejte na posledni sjezd ceske socdem…to by jeden zaplakal, jake porazenectvi, jaka politicka rozbredlost, jake ustrasenectvi (myslim hlavne delegaty sjezdu a jejich ZO).
      Zda- li je obroda socdem mozna, netusim…ale jak spravne rikate, rozhodne ne bez nejakych realnych komunistu za zady (a znam jen jedineho, Skalu, kteremu sjezd take nepochopitelne podtrhnul nohy).

 8. taras2

  Jeden můj kamarád ve chvílích, kdy se probíraly milostné záležitosti, zdvihal varovně prst k nebesům a důležitě přednesl svou oblíbenou definici: Soulož není možná, jestliže pyj úplně visí.

  Podobné je to tady: Diskuze není možná, jestliže jednotliví účastníci místo realistických a historicky podložených argumentů začnou vyměšovat fantasmagorie, nesmysly, opakují svoje stokrát vyvrácené kokotiny, nestydí se přinášet vyložené lži a totalitní komunistické kakance. Jestliže jim jejich intelektuální pyje úplně visí. S tím polemizovat nelze.

  V kresleném seriálu South Park, který české televizní diváctvo neuneslo, jsouc zvyklé na seriálové blebajzy, říká obézní hošík Cartman, vždycky, když ho kamarádi rozčílí: Seru na vás, děvčátka, jdu domů.

  Tak nějak.

  • vittta

   Možná to svoje špatně hájíš, a to jiných špatně oponuješ.
   Nesváděj to všechno na nás, Tarasi!
   Umíš dobré články, ale jejich reálná obhajoba-pokud je nutná, leckdy dost skřípe.
   Sorry jako….

  • Kamil Mudra

   Ono není nic těžkého popsat co všechno dělali komunisti špatně a co všechno dělá špatně kapitalismus.A to po všech stránkách lidskýho života, od těch nejzákladnějších ve kterých jde o samotné přežití lidského druhu až po ty nejelementárnější a tuze rozmanité formující zrání jednotlivců.

   Dají se z toho vytvořit dvě velké hromady, ve kterých se můžeme přehrabovat a dohadovat se o tom co víc smrdí a která hromada je větší. A jako na každé pestré skládce, dá se z obou hromad toho sajrajtu, vyhrábnout všelicos zajímavého, takže nuda nehrozí.

   Nu, nějakou dobu se téhle zábavě ještě budeme moci věnovat. Ale jak dlouho asi? Má někdo nějakou představu o tom jaký systém by bylo třeba nastavit aby se produkce toho všeho svinstva (samozřejmě nejen hmotného) zastavila alespoň na nějaké únosné míře?
   Jaká by ten systém měl mít pravidla?
   Jak bychom ho mohli nazvat?
   Má nějaká země/stát tím směrem alespoň našlápnuto?
   Lze vůbec něco takového vytvořit? A pokud ne – tak proč?

   Úvahy na téma „nový člověk“ či „redukce počtu stávajících“ jsou ve své podstatě jen rezignací na naši situaci. Toho prvního je (a vždy bude) bezvýznamná menšina a to druhé je jen útěkem od řešení s tichým doufáním že to za nás utahaná Matička příroda vyřeší, když jí (alespoň částečně) půjdeme z cesty. Ostatně, kdo z nás by byl ochoten „to zabalit“ aby se těm zbývajícím rozšířil prostor pro jejich kvalitnější seberealizaci, že?

   Takže, jak se z té trnité cesty našich hříchů dostat na nějakou, alespoň jakžtakž schůdnou pěšinku, dřív než nám v té bodavé houštině unikne krev z děravých žil a my skončíme coby hnojivo vlastního hloží?
   Co myslíš, Tarasi? Je jasný že my starý dědci už nic nezařídíme, ale mají alespoň šanci naše vnoučata či jejich vnoučata?

   Víš, to je to co mne na současnosti tak sere. Když jsem, ještě zdráv a pln sil, vedl svou rebelii vůči bývalému režimu, žil jsem s alespoň s pocitem že se někdy v daleké budoucnosti, které se třeba ani nedožiji, ta moje snaha nějak v dobrém zúročí. Věděl jsem poměrně přesně o co mi jde a i v mém bezprostředním okolí jsem vnímal jakési závany vývoje lepším směrem. Teď se (i díky internetu) to sledování mého okolí značně rozšířilo, ale všechny závany se v mém nosu mění na smradlavé prdy, které nic lepšího nepřináší.

 9. Rybka

  Blíží se volby, děcka:
  Furt ty samý tlamy
  kdy už pokoj dá mi, mami
  potřeba být kojen
  a věčně nespokojen?

 10. 2tttt

  “ jízda na mrtvé kobyle“
  (a pak už jen „vize“)
  Schizofrenický postoj „levičáka“ obdivujícího „vyspělý západ“?
  Kde a jak se vzala asociální mafie, oligarchie, korporace, podnikatelská svoloč, a kde se bere jejich životaschopnost?
  Dva sousedé. Mezi nimi plot.
  Jeden pracuje, spravuje svůj majetek, přebytky prodává a zisk reinvestuje nebo druhým půjčuje, protože ví, že sám může jednou také potřebovat.
  Druhý soused krade, podvádí, lže a vraždí za účelem zisku. Ze zisku platí další zloděje, gaunery a vrahy. Za zbytek „zisku“ (eufemismus) nakupuje bazény, vily a drahá auta. Žije „na dluh“, ale ne ten svůj.
  Ten první soused samozřejmě vidí vilu, bazén i auto, ale netuší nebo NECHCE vědět, kde na to jeho soused bere.
  Problém Tarasův a mnoha dalších. Včetně většiny 160 000 emigrantů za 41 let bolševika a STOVEK tisíc emigrantů za demokratisty.

  Podnikatel nebo „podnikatel“?
  (Bez nenávisti a s nadhledem. Vittto, promiňte.)
  „Podnikatelská“ vrstva je, ať se to líbí nebo ne, „výluh“ ze společnosti, jehož jmenovatelem je mezní chamtivost, ješitnost, sebestřednost, asociálnost a další deviace.
  Kdo si uvědomuje, že vstup do „podnikatelského stavu“ je jako „soft“ vstup do mafie? Drobný podnikatel je mj. křoví, převodní páka a voličská opora oligarchů, korporací, mafie, zlodějů, podvodníků, vyděračů, asociálů, deviantů a psychopatů.

  Zajímavé (a smutné).
  Hrstka gaunerů roze**re společnost horizontálně i vertikálně. Vypustí něco kouřových clon a potom do davu hodí hrst „nálepek“. Lidem v tom davu jde v zásadě o totéž (uživit sebe i rodinu). Žijí spolu, kooperují, mluví spolu, ale přeci se nakonec neslyší. Poslušně onálepkují sami sebe, onálepkují se i navzájem. Když už má každý svou nálepku, vzájemně se pobijí. V konečném důsledku si vystačí sami. Ve finále jsou ochotni se servat před zrcadlem jen sami se sebou.

  „výtah k lehkému bezstarostnému životu – Honza999″.
  Ano, a je LHOSTEJNÉ zda jde o „pravo“ nebo „levo“ či frakce uvnitř nich. Nálepky, kecy jsou pro dav. Jedinec musí střežit jedince, jinak přehlédne gaunery, kteří se derou k zisku a moci a dav mají jako křoví.

  „pravicový autoritář“
  Levicový „pravicový autoritář“. Pravicový autoritář tíhne k dogmatům. Drží se svých přeludů jako druid jmelí, křesťan růžence nebo fanatik své vize. Nedomýšlí, nebo není ochoten domýšlet. Slepě věří autoritě, zákonu, vizi.

  „vnitřní zadlužení“ je co?
  Něco jako „neviditelná ruka trhu“? Dogma, když dojde argument?
  Jak nazvat něco, na čem dluh NELZE ani vytvořit, protože to lidem už ani nepatří? Ukradený a zprivatizovaný majetek, památky, průmysl, bankovnictví, zemědělství v cizím, tedy i církevním držení.
  Na rozdíl od bolševika, který měl VYROVNANÉ hospodářství a byl v mnoha parametrech soběstačný, demokratista dokázal během 10 let prohospodařit a rozvrátit to, co vytvořily generace za min. 40 let před ním. Z téměř soběstačného a svébytného státu vytvořil kolonii se státním dluhem okolo 2 000 000 000 000 a zahraničním dluhem 4 500 000 000 000 korun. Mimochodem, když existuje „vnitřní zadlužení“, pak bude jistě existovat i „vnější dluh“, ve kterém mohou být započteny například milióny mrtvých, zničené kultury nebo toxické skládky „západního“ odpadu v rozvojových a koloniálních zemích?

  BTW.
  „Divný okupant, který ponechá okupovanému vyšší životní úroveň, než má sám. – Mrkos“

  „To je záhada, co?“
  Základ nastínil již Gilbert Keith Chesterton v románu Anarchista Čtvrtek.
  JEDINÍ, kdo dnes drží pospolu a tvoří skutečnou „třídu“ je oligarchie, korporace a politicko-podnikatelská mafie. Tzv. „horních deset tisíc“.
  Stejně jako mafie (a nejen ta) vyhlíží již na středních školách své „žoldáky“ a „podchycuje“ (vydírá, uplácí a manipuluje) budoucí kádry, tak i zlodějská svoloč bedlivě střeží, kde jim „roste konkurence“. A protože si lidé nechali ukrást mj. média a nechtějí je zpět (to JE záhada) dopadne každý jako např. PROALT. Popřípadě podlehne infiltraci a následnému rozkladu jako ČSSR v případě Charty 77. Nebo (možná) Okamurův „Úsvit“?

  • vittta

   Moc mi není jasné, kdo by bez takových živnostníků jako jsem já poskytoval služby.
   A občané možná nepotřebují Bakaly a soukromé poradce poradců za miliony a stovky milionů, ale zedníky, kadeřnice, klempíře či opraváře aut a kol potřebují.
   A v tomto ohledu reálný socialismus fataálně selhal.
   Nebyl schopen tyto služby zajistit, což svým způsobem když ne způsobilo, tak rozhodě iniciovalo jeho pád.
   Nebezpečné je především spojení oligarchie se státní správou, jinými slovy, s tvorbou zákonů.
   Ne nějaký opravář hodin, co volí ODS, protože věří, že mu ODS poskytně lepší podmínky než ČSSD- což je ale pravda.
   ČSSD stavěla svého času svou politiku na boji proti živnosníkům, dnes to tady předvádí tak trošku Taras.
   To je ale zásadní chyba.
   Levice se má starat o pracující- a živnostík- pracuje.

   • Kamil Mudra

    Živnostník, dle mého mínění není kapitalista. Jde o dělníka, který nabízí svůj produkt přímo spotřebiteli a tak přeskakuje onen mezičlánek, mezi zaměstnancem a spotřebitelem, tvořený vlastníkem výrobních prostředků a zaměstnavatelem.

    Problém vidím v tom, jak málo živnostníků si tohle uvědomuje. Ve své touze stát se kapitalisty, podporují svými postoji právě toho kdo je, ze samé podstaty, jejich největším nepřítelem a v jehož zájmu je jejich zánik. No a většina hloupých zaměstnanců zase vidí své „třídní nepřátele“ v živnostnících, které považuje za jakési budoucí „zárodky“ oněch kapitalistů, pod vlivem oné pohádky o člověku co našel svůj první dolar ležet na ulici a záhy se stal milionářem. Nutno připustit že v nich tuto pohádku živí i ti živnostníci, kteří se tváří jako by těmi kapitalisty už byli, ačkoli k nim mají stejně daleko jako ti zaměstnanci.

    • Rybka

     Drobný podnikatel je trpěné křoví, do kterého se kvartálně hodí hořící sirka, nebo se na ně pošle četa s křoviňáky. Znám hodně drobných podnikatelů, kteří žijí takřka z ruky do huby, čeká je směšný důchod a dělají tu práci proto, že ji umí, že je baví a že nemají šéfa buzeranta ve vedlejším kanclu, ale trochu dál. A jo, znám jednoho podnikatele, co volil našeho milého oligarchu, ale to je podnikatel méně drobný a nepřemýšlivý.

    • vittta

     No jo, kolikrát to jsou fakt blbci, ale ono je to tak, že živnostník má umět to, čím se živí, a není jeho specializací znát u toho ještě politiku.
     Někdy mám dojem, že se v diskuzích po živnostnících….resp. po lidech, lépe řečeno obyčejných lidech chce víc, než mohou dát.
     Obyčejný člověk je pak ten, kdo chodí do své práce, má svou rodinu, děti, a stará se o to, kam pojedou na dovolenou,kam na víkend, kde na to vezmou, kam děti na kroužky a jak ho jeho stará (manžel) čas od času sere.
     Vzdělání nehraje roli.

     • Kamil Mudra

      Osobně to mám rozdělené. Živnostník pro mne není totéž co podnikatel. Podnikatel je ten kdo podniká tím že do něčeho vloží nějaký kapitál o jehož navýšení se snaží ale celého procesu se účastní jen přes ty finanční transakce. A je jedno zda jde o stovky nebo miliardy.
      Živnostník vkládá svou práci. Nemusí jít o práci manuální, může třeba i vést svou firmu a mít zaměstnance. Dokud svůj zisk používá k jejímu chodu je stále živnostník. Ve chvíli kdy ho začne využívat výše zmíněným způsobem – stává se podnikatelem. To je ale můj osobní pohled na věc. Podle „příruček“ to nejspíš nebude stejně.

      • vittta

       Ono je to tak nějak jedno.
       Když je někdo drobný, tedy nejvíce nenáviděný živnostník, může vkládat kapitál jaký chce (a jaký má) , a snažit se jak chce, ale za vodou stejně nikdy nebude.

       • Kamil Mudra

        Za vodou může být kdokoli. Živnostník, podnikatel, rentiér nebo zaměstnanec… ba i bezdomovec. Záleží jen na tom jak to vnímá a co si pod tím „za vodou“ představuje.

        • astraustralia

         Kamile.
         Ejhle jak „za vodou“ muze byt vnimano rozdilne.
         Kdyz jsem si prelozil vittta a jeho pojeti „za vodou“,
         vyslo mi prelozeno do me predsametove cestiny ze nenáviděný živnostník, za vodou stejně nikdy nebude
         jako ze nikdy si nevydela a nenasetri tolik, aby se mohl citit naprosto zabezpeceny tedy lidove receno
         „za vodou“ neboli bez obav o budocnost, jak si dovoluji toto sametove rceni prekladat do srozumitelneho vyznamu:-)

      • 2tttt

       o: Kamil Mudra
       https://janica9.wordpress.com/2018/08/23/trnita-cesta-hrichu/#comment-60941
       „Osobně to mám rozdělené.“
       Souhlasím s Vaším přívětivým postojem. To je ten ideál.
       Každá mince má ale dvě strany. Ta druhá je stejná jako za bolševika.
       Když byl člověk slušný a makal nebo něco uměl, věděl, že za ním soudruzi jednou přijdou.
       Když přišli, měl na vybranou:
       Když se nechá „vycvičit“, půjde o „level“ výš. Když se při tom nechá ještě „ohnout“ udělá karieru. Když se nenechá vycvičit ani ohnout, bude viset na nástěnce jako „soudruh hrdina socialistické práce“ a bude nosit „transparent“ a jako „výstavní exemplář“ dělat užitečného vola.

       A s tím živnostníkem je to stejné. Jen s tím rozdílem, že „soudruzi“ nebyli takové SVINĚ, jako demokratisti. Živnostník, na rozdíl od řadového soudruha, toho má na svědomí MNOHEM víc.

       • Kamil Mudra

        Ještě tu svou otázku zúžím abych vám ušetřil klepání do klávesnice. Myslíte to tak že má současný živnostník blíže k tomu vycvičenému soudruhovi než k tomu na nástěnce?

        • 2tttt

         Slova jsou zrádná, ale pokusím se.
         Svět není ANO / NE. To víte.
         Nelze tedy určit, k čemu je někdo „blíž“, zda řadový soudruh ke svini nebo živnostník k andělu. Dokonce ani určité posty nemusí vždy vypovídat o jedinci, i když jsem si vědom zdánlivého rozporu vzhledem k předchozím příspěvkům.
         Můj otec i děda měli poměrně vysoká postavení, přesto byli slušní a rovní lidé bez KSČ.
         Ale v zásadě:
         Porovnat je možné pěšákovu armádu, respektive generály, vůdce, systém, ideály, za které hodlá vědomě „položit život“.
         Porovnáte-li demokratismus a socík sociálně, kulturně i ekonomicky něco vyjde.
         Ten kdo brání pro většinu lidí lepší výsledek, vychází v hodnocení mravně lépe.
         Stačí takto?

   • 2tttt

    To: Vittta
    https://janica9.wordpress.com/2018/08/23/trnita-cesta-hrichu/#comment-60928

    „Moc mi není jasné, kdo by bez takových živnostníků jako jsem já poskytoval služby.“
    OPBH?
    Sorry, malá provokace a žert ;-)

    „opraváře aut a kol potřebují“
    Jistě.
    Kde je psáno, že instalatér musí být OSVČ? Naopak, je to nepříliš žádoucí.
    Uhýbáte? ;-)

    “ fatálně selhal“
    V čem? S dostatečnou invencí (vztaženo k většinové populaci) jste sehnal a měl COKOLI, co bylo, a bylo reálné sehnat (oficiálně nebo neoficiálně – frflat budou lidi pořád, ať nahlas za socíku nebo skrytě za demokratismu – šťouchanec :-).
    Zkuste dnes v ČR ve městě nebo větší aglomeraci požádat o výměnu „drátu u kola“ nebo těsnění v kohoutku v koupelně.
    Za prvé budete mít problém nějakého OSVČ sehnat a za druhé jak začnete o jednom těsnění do kohoutku v koupelně, tak Vás OSVČ s takovou objednávkou pošle … V čem je tedy rozdíl? I rekonstrukce CELÉ koupelny je problém. Za socíku jste na OPBH mohl napsat stížnost nebo přinést „myslivce“, a v demokratismu? Co může důchodce nebo …? Tak max. políbit systému i OSVČ …

    „iniciovalo jeho pád“
    „Socík“ nepoložilo těsnění do kohoutku ani banány. Systém nestojí ani nepadá s „toaletním papírem“.

    „spojení oligarchie se státní správou“
    Nebezpečný je systém, který umožňuje, aby pravidla systému určovali zloději, gauneři a vrazi. Protože to, že si Babiš dosazuje lidi tak, jak mu PSB nadiktuje je už jen DŮSLEDEK.

    „opravář hodin, co volí ODS“
    Souhlas, ale i ten „opravář hodin“ by měl vědět, že je to jen hra, kterou VĚDOMĚ hraje, a že ta hra nakonec ZNIČÍ i jeho.

    „ČSSD“
    Postupem času došlo nejdříve k „infiltraci“ a posléze k úplnému ZÁMĚRNÉMU rozložení nejen ČSSD. Za to si mohou lidé.

    „Levice … pracující- a živnostík- pracuje.“
    To je asi umělecká „zkratka“? Trošku to připomíná kdysi furiantské: „Já nehledám práci, ale zaměstnání.“ :-)

  • Janika

   „„Podnikatelská“ vrstva je, ať se to líbí nebo ne, „výluh“ ze společnosti, jehož jmenovatelem je mezní chamtivost, ješitnost, sebestřednost, asociálnost a další deviace.
   Kdo si uvědomuje, že vstup do „podnikatelského stavu“ je jako „soft“ vstup do mafie? Drobný podnikatel je mj. křoví, převodní páka a voličská opora oligarchů, korporací, mafie, zlodějů, podvodníků, vyděračů, asociálů, deviantů a psychopatů.“

   Tak tím jste mě zklamal, myslím, že to dokazuje, že drobné podnikatele vůbec neznáte. Já ano, poznala jsem jich jako účetní mraky, a s tím, co píšete, nemají nic společného.

   • 2tttt

    Vyznání:
    Zklamal? Člověk, který hledá sociální patologii (např. „sluníčkáře“ nebo „výtače“) má téměř nepřeberný výběr: neziskovku, Facebook, Instagram (tam Vám dokonce automaticky při vkládání fotky „narovnají křivou hubu“) atd.
    Hledáte-li soudnost, je to trochu obtížnější.
    Děkuji za „Ostrov“.

    Noticka:
    Texty nejsou osobní, jsou pohledem do „akvária“ a konstatováním subjektivního vjemu.

    „podnikatele vůbec neznáte“
    Věřím, že potkáváte mnoho lidsky „dobrých“ lidí.
    V zásadě, bráno zvenčí a nestranně: Člověk není v podstatě (a svým způsobem) ani dobrý ani zlý.
    Jen více či méně „nepoškozený“ či „disfunkční“.

    Dost filosofie.

    Sociálně:
    Říkáte účetní. Pak tedy musíte vědět, kolik a jakých položek se vejde do takzvaných „nákladů“, a kolik těch „výdajů prokazatelně souvisejících s podnikáním“ se tam „zatoulá“ z osobní spotřeby. Bez jakékoli konotace, bez naivity: JE TO PODVOD a KRÁDEŽ.
    a) Je to lidské? Ano, ale nic to nemění na problému „společné pastviny“.
    b) Lze polemizovat o tom, jestli ano nebo ne a do jaké míry. Ale v daném kontextu je to ztráta času a „red herring“.

    Psychologicky:
    „Vrána k vráně…“ i Vy si, můžete-li, jako účetní vybrat „svého“ klienta. Už proto, aby Vás například Váš klient nepřipravil o živobytí nebo nedostal „do kriminálu“.
    (A z toho, konec konců, může pramenit i Vaše nadšení.)
    Na začátku ’90 let byl OSVČ, ne úplně, ale více méně, „plošným vzorkem“ populace. (Označení „plošný vzorek“ hodně kulhá.)
    Už to, že se jedinec rozhodne určitým způsobem vyčlenit z jedné sociální skupiny a zařadit do složením odlišné, mnoho napovídá o struktuře jeho osobnosti.
    Těch „poctivých“ z ’90 let již ekonomicky moc „nežije“. Zůstal výběr deviací (ne nutně 100%):
    primitivnosti, naivity, workoholismu, sebestřednosti, asociálnosti, amorálnosti, chamtivosti, společenské nekompatibility…
    Za třicet let došlo v této skupině k selekci a ke „krystalizaci“.

    Tím lidsky nesoudím, jen pokládám fakta vedle sebe, aby bylo možné POSUZOVAT a následně i soudit (ve smyslu: vyvodit závěr).

    Druhá, drzejší verze úvodu:
    Zklamal? Nebo zklamalo to, co se vylíhlo z dračího vejce? Jsem odpovědný za miliony let vývoje, do kterého spadá i živočišný druh, který o sobě tvrdí, že je „homo sapiens“? Ani za vývojově nejmladší část mozku, natož za patologické pudy.
    Trochu mě to překvapuje. Tady někde začíná inkvizice, která určila jako příčinu a viníka kacíře ;-)

    • Janika

     Zklamala mě míra vaší neznalosti, nic víc v tom nehledejte. Předtím jsem si utvořila jiný obrázek na základě některých komentářů. OSVČ, který se živí vlastní prací, je na úrovni zaměstnance, jen nemá jeho obrovské výhody – zajištěnou práci, výrobní prostředky, krytá rizika, nárok na dovolenou. I když se na to budete dívat „třídně“, bez znalosti věci, musíte vidět, že jsou to stejné kategorie – živících se vlastní prací. A ta nejde natahovat donekonečna, je limitovaná. To jsou OSVČ. Bajky o výdajích pro osobní spotřebu jsou směšné, a ještě JE TO PODVOD a KRÁDEŽ, no tak to je opravdu konec debaty, na téhle úrovni opravdu ne, nezlobte se :-).

     • vittta

      Nerozumí tomu, je to teoretik.
      Zaměstnanci zase kradou zaměstnavatelům, ale to není tak hrozné, protože okrádají zaměstnavatele, a ne stát.
      Pokud tedy mohou.
      Dokud jsou lidé mladí, myslí si, že živí důchodce.
      Když zestárnou, myslí si, že živí živnostníky.
      Není u nás víc nenáviděná skupina, jak živnostník, kdokoliv jak jakkoliv šlápne na krk, dostane ve volbách 15% navíc.
      Žádný cigoš není tak odporný, jako živnostík.
      Jsou to otroci, ve skutečnosti závidí tu nezávislost, protože živnostíky nenávidí i ti, co mají jako zaměstnaci 3x větší výplatu.

       • vittta

        Co by se asi tak stalo, kdyby se živnostníci a drobní podnikatelé do 10 zaměstnanců zakázali?
        Když toho má živnostník tolik na svědomí?
        Museli by jít samozřejmě do zaměstnání.
        Tam by svou prací vydělávali oligarchům ještě větší peníze.
        Oligarcha ovšem čistě teoreticky platí veškeré daně, takže by si stát konečně poskočil.
        Dál už to znáte, bylo by na nová hasičská auta, na hospicy, na přidání peněz policistům, hasičům a učitelů, rovněž důchodci by dostali svou míru plnou.
        Bylo by na matky- samoživitelky, a na nové dálnice.
        A mohly by se také stavět za miliardy průmyslové zóny, abychom tady mohli mít více nadnárodních dobráků, kteří by samozřejmě rádi bývalé živnostníky a jejich zaměstnace zaměstnali.
        Dokonce by jim ani nemuseli dávat tolik peněz, konec-konců, jakkoliv se to nezdá, živnostík je konkurentem jakéhokoliv oligarchy.
        Protože příjmy živnostníků určují svým způsobem výši mezd, navíc by bylo více nezaměstnanosti, a i to by se oligarchům vyplatilo.
        O to menší by zase mohly být platy.
        No, a o zbytek by se postaral stát, formou dávek.
        To by se rozhodně vyplatilo.
        Zisky oligarchů by pak posloužily v daňových rájích.
        Ale to není žádná zlodějina, je to zatraceně legální, a tudíž- správné.
        Oligarchové nemají na svědomí nic, i Bakala získal hornické byty v podstatě legálně.
        Jen ti zatracení živnostíci….

        • vittta

         Chci tím v postatě napsat to,že pokud by si mohl živnostník dle zákona odepsat veškeré osobní náklady, nebyla by to už krádež.
         |Stejně jako není krádež, když si oligarcha zaplatí daně v daňovém ráji.
         A stejně, jako když oligarcha zaplatí dělníkovi minimální mzdu.
         To také není krádež.
         A když se za státní prachy vybuduje průmyslová zóna za miliardy a ještě dostanou oligarchové daňové prázdniny, také to není krádež.
         Vlastně je to všechno krásně v pořádku.
         Máme teď schodek 40 mld.
         To se máme, o hodně lépe, jak když jsme měli 100 mld.
         Já si toho nevšiml, ale asi to tak je.
         Kdyby byl státní schodek 60 mld místo 40, bylo by to zlé.
         Ale teď je to dobré, ba skvělé.
         A když někdo dostane dotace- třeba na divadlo, také to není krádež.
         A když neziskovka získá dotaci, také to není krádež.
         Ale když kadeřnice nepřizná 500 za vlasy staré babky, je to krádež jako prase.
         Je to…divný svět, fakt divný!

         • Janika

          Já mám lidi s takovým názorem na živnostníky zařazené do zvláštní skupiny „“mimo realitu“ :-). Vůbec nemá smysl je o něčem přesvědčovat, žijí si ve vlastních představách. Moje maminka taky taková byla, člověk se na ně nemůže zlobit.

         • 2tttt

          Sakra Vittto proč mám pocit, že mluvíme oba o tom samém?
          Ale přitom se neslyšíme.
          Ten živnostník je pěšákem na šachovnici a ukradne 500,-. Za ním stojí „podnikatel“, ukradne 10 000 000,-
          Za ním stojí oligarcha s 100 000 000,-, banky s 1 000 000 000 (tam je to již složitější) a za bankami ??? (lidé z masa a kostí) s min. 95% světového HDP, se kterými mimochodem můžete KDYKOLI položit jednotlivé státy a země, vyvolat krize, války, konjunkturu.

          • 2tttt

           od oligarchy mi utekly řády, ale jako příklad to stačí

        • 2tttt

         Vittto, berete to osobně nebo šprýmujete?
         Já nerudnu ani mi nenabíhá žilka. NENÍ to osobní.
         Hrajeme si na pánybohy a dáváme do misek vah. Pak se uvidí.

         1) Co se Vás chci již delší dobu zeptat:
         Lámu si hlavu nad tím, a nemám zatím žádný pramen, proč bolševik nakonec po roce 1948 zrušil i malé živnostníky.

         Mám na to dvě hypotézy:
         a) Buď to měl „nalajnováno z Moskvy“ a dopředu věděl (nebo tušil) jak to dopadne nebo
         b) zjistil, že lidé, kteří podnikají, tedy určitý psychologický profil („charakter života a smýšlení“), je s jeho plány a „vizemi“ nekompatibilní

         2) Vy moje hlubokomyslné úvahy nečtete :-( Škoda. Jinak byste do toho nepletl oligarchy.
         Oligarcha je součást systému, který považuji za od základu amorální a v podstatě nefunkční. Pokud tedy nemám chápat jako „vrcholný“ cíl funkčnosti demokratistického systému „geniální“ provoz „válečného perpetuum mobile“ a mlýnku „na maso“.

         3) Teoretik? Co Vy víte, co vím nebo nevím?

         • vittta

          Nemohli je nechat.
          Někteří by měli víc peněz, jak ředitel podniku.
          Tehdy měl ředitel podniku 3x-4x víc jak dělík, rozdíly byly na dnešní poměry malé, ba směšné.
          Navíc, živnostník by mohl obcházet zákon o pracovní povinnosti.
          Klidně mohl dělat cokoliv nelegálního, a skrýt to za svou živnost.
          Prostě prát prachy.
          Živnostník by socialismus zabil, protože socialismus je v podstatě teorie, ale špatné vlastnosti lidí praxe.
          Takhle socialismus zabili sami komunisté, kteří komunisty nebyli.
          Lidský faktor, klasika.
          A osobně?
          Néé, já diskutuji, poznávám.
          I když na někoho nadávám a posmívám se mu, není to vesměs nic osobního.
          Dávám mu jen najevo, že diskuze s ním není možná, a co je zajímavé, tihle lidé by nejraději ze všeho chladili svou „žáhu“ kdovíproč zrovna na mě.
          Asi proto, že na ně reaguji, chtějí soutěžit, natřásat si peří, a tak soutěží, a mám u toho pocit, že spíše sami se sebou, než se mnou, protože nereagují leckdy na to, co píšu, ale na to, co píší sami- a já jsem jim prostředníkem k samomluvě.
          Jiní tady (i jinde) na to nereagují, a tak je tihle lidé nakonec vynechají.
          Vy nevypadáte jako ten, kdo nechce diskuzi.
          Ale musím pochopit, jak přemýšlíte, abych jí mohl vést.

         • astraustralia

          Dovoluji si vstoupit do vasi dlouhe vymeny na thema remeslnici a jejich zakaz

          Lámu si hlavu nad tím, a nemám zatím žádný pramen, proč bolševik nakonec po roce 1948 zrušil i malé živnostníky.

          \Dodavam ze dlouhy vycet vittta proc …
          neobstal treba v NDR a muzete se ptat proc…
          tam pamatujeme remeslniky a male soukromniky obchodniky, pekare, rezniky kteri jeli k velke spokojenosti lidu.
          takze proc to neslo v Ceskosolovensku ?
          Prikaz z Moskvy to jiste nebyl.
          Ale ani soukromni pekari nezachrani system blbe nahore rizeny a planovany !
          Nakonec pak ani profesoru Klausovi spravne nefunguje TRH bez privlastku ktery by se ridil sam podle jednoducheho vzorce nabidky poptavky.
          Pritom odpoved je prosta a lezi pred lidmi jen se podivat:-)
          TRH bez privlastku a samofungujici by asi opravdu mohl fungovat jen na zaklade nabidky podle poptavky ale to by do nej NESMELA zasahnout vrstva nejbohatsich ne tim ze se zmeni vlastnik Kauflandu ci Amazonu, ale tim ze podle zakona zisku alias svou nenazranosti zaskrti prisun tohoho co se nazyva penezi do kapes lidu a tim omezi poptavky. Pak i samoregulace bez privlastku je v zandeli., nebot neni poptavka protoze nejsou penize, navic nabidka vcas nezabrzdi ( v naivni vire ze bude snad lepe) a pak tu je tak obrovsky presah toho co nema odber, od hadru se kterymi byste obtocili zemekouli a pritom nahou polovinu lidstva az po tisice ctvercnich km neprodejnych novych aut nakonec odsouzenych do srotu!
          A stale hure. Hure i proto ze technickya technologicky stale lepe vyreseno, stale mene lidi bude treba k tomu neco vyprodukovat, ale nebude komu prodat.
          Pokud toto si spolecnost , lidstvo, at jiz pres politiky ci bez nich “ nejak “ nevyresi, ubira se to k velkemu pruseru !
          To videt na to netreba mit vysokou ekonomickou ba ani netreba cist u Tarase srozumitelne vysvetleni o stale existujicim „tridnim“ rozdilu mezi lidmi i kdyz dnesni pohled neukazuje delnika v monterkach proti majiteli v motylku, dnes milliardari chodi v rozervanych svetrech a kolena jim lezou z jeans stejne jako bezdomovci pod mostem, ale nuzky se stale rozviraji az to dojde za hranici „ceho je moc toho je prilis“ !
          Nejen Kamil Mudra to vidi (a proto se pta) vetsina z vas to vidi, vedi to i na katedrach ekonomickych skol, vidi to jiste i na bursach od Wallstreet pres Londyn, Frankfurt az po Tokio, ale NIKDO nevi co s tim.

          Otazka Kamila Mudry „jak dal“ je ta nezasadnejsi.
          Visi nad celym lidstvem !

          • Kamil Mudra

           „Lámu si hlavu nad tím, a nemám zatím žádný pramen, proč bolševik nakonec po roce 1948 zrušil i malé živnostníky.“
           Tak jak se dnes leze do prdele Bruselu stejně se tehdy lezlo Moskvě. Ti co se dostali k rozhodování byli papežštější než Papež. Udělali jakoukoli hovadinu, když si mysleli že se tím zavděčí a v hovadinách se předháněli v rámci boje o koryta. Ale couvnout zpět od hovadiny se už nedalo. To by bylo „moc vidět“. Ne nadarmo se říkalo: „Angažovaný blbec je horší než třídní nepřítel!“

          • Seal

           Astře, k tomu srovnání s NDR nejdřív pár čísel. Počátkem 60. let minulého století existovalo v NDR 185 578 soukromých a polostátních podniků, ve kterých pracovalo 961 054 lidí. No a u nás to tehdy v roce 1961 bylo 6 553 živností s 6 601 pracovníky. No v Polsku se zase udržel hodně silný soukromý zemědělský sektor. To byla dejme tomu historická tradice, ale v případě NDR hodně silnou roli sehrála ta nestálá potřeba srovnávat se z hlediska žipvotní úrovně se západním Německem (viz třeba i nákupní zájezdy do Drážďan, které si asi taky pamatujeme). U nás se podobné ohledy brát nemusely, takže byl vyhlášen důsledný boj s překonáním soukromého podnikání a jeho nahrazením progresivnějšími formami vlastnictví. Výsledek byl pak ten, že jak reforma v 60. letech, tak i ta z 80. let, počítala s obnovením živnostenského podnikání, protože halt státní nebo družstevní sektor nebyl schopen některé služby vůbec zajistit. Dneska by asi nejlepší podporou živnostenského stavu bylo chodit k nim nakupovat, ale hodně lidí z nějakého neznámého důvodu chodí nakupovat nekvalitní maso nebo povadlou zeleninu a podtržené ovoce raději do Alberta, než aby nakupovali od soukromníka. No a zrovna minulý týden jeden můj dobrý známý, který provozuje hospodu, nadával nikoli na EET, ale na majitele domu, který mu zvedl nájemné. Že prý, když jdou rychle nahoru pronájmy bytů, tak samozřejmě musí zdražit nebytové prostory. No, je to celé akosi komplikovanější.

          • vittta

           No, ale ve skutečnosti je nikdo nerušil, Kamile.
           I do JZD se chodilo dobrovolně, a když se někdo cukal, tak se mu prostě „pomohlo“.
           Ale měli třeba předepsáno, kolik udělat pro stát, či kolik mají státu odevzdat vyjec a obilí a tyhle věci.
           Každý si pak snadno spočítal, že dělá 5x tolik, než by dělal někde na údržbě,(nebo v JZD) a bere za to stejně, nebo jen nepatrně více.
           Podle mě je cíl současné oligarchie stejný.
           Aby živnostík ručil svým majetkem, měl plnou odpovědnost za svou práci, neměl na nic nárok (nemocenská je např. od 22 dne) měl malý důchod, ale na osobní spotřebu by si bral jen o málo více, než by vydělal ve fabrice.
           Teď se platy zvyšují, nejsou lidi, ale plán byl asi jiný, snížit zisky živnostníkům.
           Ale jak přestane tenhle boom, tak se k tomu kapouši určitě vrátí.

          • vittta

           To nemáte tak úplně pravdu, Seale.
           U nás je u soukromých řezníků naprosto narváno, na sedláckém trhu to „praská ve švech“, soukromí pekaři nestaší péct.
           Pokud samozřejmě za něco stojí, a soustředí se na malé odběratele, a ne na dodávky do supermarketů.
           Co je zajímavé, tak maso, řeznické či uzenářské výrobky jsou tak o 20-30% levnější u řezníků, než v Kauflandu apod.
           Zelenina ne, ta je u sedláků dražší.
           To samé platí pro firmy jako Bauhaus či OBI, u malých železážství je zboží klidně i o 40% levnější jak u nich.
           To jen abyste věděl, co dokáže reklama, protože když to někomu říkám, tak mi plno lidí vůbec nevěří.
           Nevědí to, myslí si, že jsou kaufland nebo baumax a tyhle sračky opravdu levné.
           Já rád nakupuji a vařím a nakládám a zavářím, a tyhle všechny věci, mám to prošláplé.
           A kupuju dobré věci a většinou české věci.

          • Seal

           No, pokud v Kauflandu nakoupíte levnější maso, než u řezníka, tak vám gratuluji. U našeho řezníka si to sice koupím dráž, ale zato mám jistotu, že z toho masa na mě nevyteče voda, čili dá se z toho něco normálního uvařit. Na farmářské trhy zajdu jenom výjimečně (tady je to spíš jednou za čas taková lajfstajlová záležitost), ale nechávám si vozit farmářské bedýnky. No a když něco rychle potřebuji, tak tu máme na zeleninu a ovoce jednoho šikovnýho Vietnamce, který zdatně konkuruje i těm vietnamským smíšeňákům, ve kterých mají všechno a nic. Samozřejmě, že i on tak v průměru vyjde dráž, ale na druhou stranu se člověk nemusí strachovat, co si to u něj vlastně koupí. Taky se nám tu ještě drží jedna česká večerka, ale hlavně proto, že je napojena na dodavatelský řetězec, který ji umožňuje prodávat za rozumné ceny. Jinak se to v tom zbytku kvůli nájmům spíše točí jako na běžícím páse. Vzdaly to třeba už dvě drogerie a teď to tady zkouší Teta. Třeba bude mít více štěstí, než zrušená sámoška polské Žabky, před kterou odpadla i česká samobsluha. Jinak v Obi, Hornbachu atd. si samozřejmě připlácíte za to, že máte všechno takzvaně pod jednou střechou a navrch ještě s odborným poradenstvím. Pokud chcete ušetřit, tak zkuste raději rovnou nějaký prodejní sklad, ve kterém nakupují řemeslníci. Obvykle mají i maloprodej, nábytkové desky rozřežou, barvy taky namíchají a určitě umí poradit mnohem víc, než ti prodejci z Obi. To vám mohu doporučit z vlastní zkušenosti. Jo a ještě se nám drží jedna česká trafika, byť to před pár měsíci vypadalo, že to taky chtějí vzdát. Tu prodejnu tabáku v Albertu už má nějaký řetezec, který asi přes agenturu zaměstnává Ukrajince. To by samozřejmě tak nevadilo, ale díky propagaci Winstonek teď dávají ke dvěma krabičkám cigaret jednoho plechovkovýho gambáče zdarma. A to je pak v naší lokalitě už docela velká konkurence.

          • vittta

           Tam jste se asi uťuk, má tam být „nekoupíte“, místo nakoupíte, ne?
           V Kauflandu koupím levnější maso, ale musí být zrovna v akci, jinak je levnější řezník- jakýkoliv.
           A to maso je lepší (u řezníka), jak píšete, a ještě také kvalitnější v tom smyslu, že když koupím přední na guláš, tak ho doma jen nakrájím po banálním stáhnutí šlach, ale z marketu to hodinu „zušlechťuji“.
           A uzeniny a salámy, to je tak 20% levnější řezník než Kaufland, některé věci mají i společné, třeba šunku zvonařku, a ta stojí v Kaufu 24 a u řezníka 20, takže jsem viděl-někde ale v delvitě, že ta zvonařka byla v akci na 22 a já jí měl bez akce za 20- a to ještě v těch marketech to druhý den smrdí, v ESU si sice počkám, protože to krájejí každému zvlášť, ale je to čerstvé.
           Pro uzeniny jezdím totiž (kolem kauflandu, který je daleko 1 km) do jednoho maloměsta asi 7 km do české samčičky ESO.
           Pche, uzeniny od 4, možná 5 řezníků, chleba od 5 pekařů, a jak jsem uvedl lacinější.
           A v lednici piva od leckdy snad 15 regionálních pivovarů, sice za flašku vysolíte 80 vočí (0,7) ale já doma vypiju 2 piva za měsíc, takže mě to nedráždí.
           Třeba uherák Pick tam stojí 51, to u řezníka ho koupím na 49, ale v Kauflandu….ho ani vesměs nemají, a když…někde jsem ho viděl nějak za 60, ale nevím, jestli zrovna v Kaufu.
           No jasně, když chci nějaké rybičky nebo tak, kouknu do Kaufu, nebo hajzlpapír, to mají vždycky nějakou akci, jinak na ně okázale seru, a nejsem línej koupit v Kaufu nějaký jar a papír- co zrovna mají, a jet ještě do ESA pro chleba a uzeniny, když mám čas.
           No a s těmi OBI a tyhle kšefty, nezapomeňte, že mám řemeslnou firmičku, to já vím přesně kde mám co koupit.
           Ale zase- třeba jsem hledal nějaké takové..jako věšáky na kytky na balkon, věděl jsem co tak nějak chci, ale….
           A to je lepší čumět tam, co by se na to hodilo.
           Nakonec jsem tam koupil takové kroucené jakověšáčky, dodnes navím, k čemu to bylo určeno, věšáčky na kytky ale určitě ne.
           Takže i tyhle kšefty mohou posloužit, to já zase neříkám nic, kdyby tady nebyly, bylo by hůř, nemám vymachrované kecy, že jsou to zloději a ať táhnou do prdele, je to služba, a služba se může hodit, v ESU chleba v půl desáte večer už nekoupím.
           To jestli potřebujete poradit, co kde a jaká kvalita, to bych měl co říci.
           To já takhle vypadám, že pořád sedím u počítače, ale zdaleka to tak není, teď jsem se nažral (a hned zase pádím) (včera jsem udělal celý hrnec leča s parádním 1,5 kilem párkové klobásy „Zvonáčkův mls“, což stojí asi 180 za kilo, a když se u řezníka divili, že z toho dělám lečo, musel jsem je poučit, že z hnusné klobásy nejde přece udělat dobré lečo, že jo..
           Paprika z maďarska pálivá (to v marketech vůbec nevedou, nechápu proč), rajčata „Start“ od sedláků z Lysé nad Labem, a část ode mne ze skleníku, co jsem zkuševně sázel jiné, zajímavé odrůdy, (fialové) a vyrostly mi rajčata jak pěsti, jenže moučná, no.
           To já zase si potrpím na kvalitu, a nejsem líný shánět.

          • Ondřej

           Na nahrávku moderátora rádia Impuls a šéfredaktora Mladé fronty DNES v jedné osobě Jaroslava Plesla, jak hodnotí start elektronické evidence tržeb, Zeman odpověděl: „Překvapivě dobře. Když mluvím s odborníky, tak zaprvé vysoce pozitivně hodnotí kontrolní hlášení DPH a zadruhé mají optimistická očekávání ohledně EET. Samozřejmě platí, že když se povedlo jedno, zvyšuje to důvěryhodnost toho druhého.“

           Je mi líto, ale Zeman se dal do party s nadnárodními oligarchy co nevidí poctivé české ruce živnostníků, ale klasickou zlodějnu uvozovanou větou: “ A Madam si to bude přát s účtenkou nebo bez účtenky? Když bez bude to mít sama ušetř….přeci nebude dávat ze svého zbůhdarma státu….“

          • embecko

           Letos jsem se dal do reci s prodavacem soukrome drogerie, co zaviraji kvuli novemu majiteli/ vysokem najmu a ten mluvil uplne jednoznacne: Lide radsi nakupuji v Tescu a spol a i to presto, ze vedi, ze je to tam drazsi. A to je drogerka na sidlisti vice nez 15 tisic lidi, tedy velikosti temer okresniho mesta/ Berouna. A prodavac je mistni, tak vi, vo co gou.
           Podle meho se z nakupu stala volnocasova zabava, sice jdete pro chleba, ale kdyz uz jste tam, tak to prolezete a koupite vedome i drazsi veci.
           Stejne tak hospody…ty neodrovnalo zadne DDT, ale lidlujici obcane, co si radsi koupi v samosce lahvace za 7.- a pak je vyzahnou v klubovne na hristi, nezli by podporovali sveho serifa za 25.- ( a pak na Novinkach nadavaji na Babise, ze jim zavrel hospodu). To zas rikaji hospodsti.
           Tedy bych to shrnul takhle: Pokud jdou dneska lidi nakupovat, tak nejdou za nakupem, ale zabit volny cas…a to se jim u specializovaneho soukromnika nepodari. To je videt i na objemech kosiku- normalni nakup se vejde do kosiku, tady maji preplnene voziky kravinami…nelze se pak divit, ze dle statistik Cesi vyhazuji 40% a mozna az 50% potravin. Na vlastni usi jsem od socky slysel: „Vcerejsi rohliky nezeru, ty jdou do popelnice, mam rad mekke!“

          • vittta

           Tohle je logické.
           Pivo v hospodě stojí třeba 25 vočí a v Lidlu v akci 7.
           Copak o to, to by se ještě sneslo, ale pak se zakázalo kouření a to už bylo moc.
           Navíc, EET pivo zdražilo, co já vím, chodil jsem na Plzeň za 34, po EET stála 40.
           Problém ale není ani tak ta cena, ale malé platy případných konzumentů.
           To jsem ostatně říkal jako argument, když se EET zaváděla.
           Ceny služeb u živnostníků (v tomto beru pivo jako službu) jsou nastavované tak, aby na ně lidé obecně pokud možno měli.
           To je logické a normální.
           Po EET už to nikoho nezajímá.
           Ber-nebo nech ležet.
           „Buď budu vydělávat, nebo se na to vyseru“!
           Tomuhle postoji nahrává i ekonomický růst a nedostatek kohokoliv, kdo umí něco udělat- což je samozejmě příčina dlouhodobé dehonestace fyzické práce.
           Služby jak je známe se do 10 let zhroutí.
           Dělat práci jako koníčka a ještě se nechat jebat státem a nechat si nadávat do zlodějů a hovad každého nebaví.
           Když si někdo bere na osobní spotřebu 20 klacků, to už může jít dělat do Lidlu prodavače.
           A má svatej klid.

         • tresen

          Proč bolševik zrušil živnostníky?
          Protože mohl.
          Ale nebylo to naráz, šlo to postupně. První „odešli“ soukromí dopravci, obchodníci, malí řemeslní výrobci. Různí příštipkáři či švadleny přežívali osaměle ve svých krcálcích někdy po celá padesátá léta, dokud neumřeli anebo dokud je neotrávily předpisy, například nutnost povolení od KNV. Povolení byla navíc zásadně krátkodobá.
          Ze svého raného dětství pamatuju jednoho holiče, modistku, manželský pár krejčího a švadleny.

          • vittta

           To jste napsala hezky.
           Protože mohl.
           A proč současný režim dupe po živnostnících, a fluše na ně a dělá z nich třídní nepřítele?
           Protože může.
           A kdyby mohl, zruší je také, jenže nemůže, a tak se to děje pomalu, jako za těch komunistů, postupnou buzerací jich už mnoho skončilo.
           Třeba i nějaká modistka či holič, kdo ví?
           Ale už to není ta romantika, na modistku či holiče si za pár let málokdo vzpomene, v chrámech velkokonzumu se snadno zapomíná.
           Nic méně komunisté si troufli i na velké hráče, zrušili všechny.
           Tihle si netroufnou, a tak ruší, či jebou jen živnostníky.
           A okrádají je, byla řeč o zlodějině.
           Až budu mít kasu EET, budu muset za ní a její provoz zaplatit soukromému subjektu.
           A přitom jí nikdy nepoužiju.

          • tresen

           Budete se divit, Vittto, ale s kadeřnictvím to jeden řetězec zkusil a neuspěl.
           Přitom já jsem zkraje jásala. Vyzkoušela jsem tu službu a hodlala jsem ji využívat i dál, protože tam upíchli moc šikovného kadeřníka, který pochopil, co po něm chci, dal si na sestřihu záležet a stálo to i za vyšší cenu, kterou nasadili. Jenže po pár měsících byl šlus. Zavřeli to všude, pokud vím.

          • vittta

           Tak jsem to zrovna nemyslel, Třešni, ale když o tom už píšete, pak by se vám asi moc nelíbilo, kdyby vaše kadeřnice s tím sekla kvůli EET.
           A důležitější pro vás asi nebude to, jestli přiznává, nebo dělá na černo, jak jaké máte vlasy.
           Pro ty, kteří k té kadeřnici nechodí, ale bude nejdůležitější, jestli náhodu nezaplatila za ten rok o 5000 méně na daních.

         • oh

          K bodu 2 bych přidal ještě jednu možnost:
          c) to celé znárodňování živnostníků naplánoval aktivní blbec, který se chtěl vytáhnout obvyklým přístupem aktivních blbců – být papežštější než papež. A proto to také dopadlo stejně jako každý jiný realizovaný plán aktivního blbce – špatně.

          • Rybka

           Moje nejmladší dcerka s manželem mají kozí farmu, tedy živnostníci. Trnu nade vším, co je tu proti malým živnostníkům vznášeno. Dcera dělá vlastní rukou kozí sýry z kozího mléka, vlastnoručně 2krát denně nadojeného, dceřiným manželem, takto počítačovým grafikem. Získali neurekom cen za nejlepší výrobek ve všech těch regionálních soutěžích, cenu jim předávali i v parlamentu. V řetězcích je cena kozích produktů nesrovnatelně vyšší, přesto, že třeba ve Francii neberou kšeftaři ohled na sezónnost přírody, ať v živočišné produkci, nebo rostlinné. Na farmě mé dcery se kozy pasou na loukách, na podzim se koupí kozel:
           My s kozlem jeli podvečerem
           z vesničky vzdálené
           za vozem smrad se táhl šerem
           kozel si lehnout né a né
           hrozivá jeho hlava čněla
           a řidič, co jel za náma
           myškou nás předjel vyděšeně
           že vezem si v autě satana.
           ten obtěžká stádo koz, kozy se tzv. zasuší(přestanou se dojit), jsou březí, porodí kůzlátka, kůzlata s matkami kozami žijí do velikonoc https://www.youtube.com/watch?v=yGH4h3X28PE, odstaví se a dojí se na mléko a potažmo sýry. Ve Francii se jede celý rok, jako v pohádce o 12ti měsíčkách, exploatují se kozy, rajčata, jahody, borůvky, řekla bych i lidi.
           Jako bonus bych uvedla, že živnostnická dcerka okolo sebe vytvořila nebývale přátelskou a komunikačně průnikovou společnost lidí, že to se sotva vidí, ruce jí trhají sluníčkářští lufťáci i voliči SPD a dcerka mezi nimi vahou své rozkošné osobnosti staví mosty.

          • vittta

           To máš jako s těma negrama, Rybko.
           Dceru i mě lidé nenávidí, že jsme svině, zloději a kdovícovšechno máme ještě na svědomí.
           To tady jsi nečetla ještě nic, to když se zaváděla EET, to byl třeba u Pana Bavora jiný hukot.
           To byla přehlídka nenávisti, okamžitě zapoměli na jakýkoliv boj s velkokapitálem, hlavně když živnostníci budou mít méně.
           Ma tak nějak jen tak něco nepřekvapí, ale orgie nenávisti zaskočily i mě.
           Dobře, ať se pomějí, když nějaká kadeřnice zavře krám, to bude radosti.
           Ale víš co pak řeknou?
           My jsme to přece nechtěli, my jen chtěli, aby živnostníci přispívali jako ostatní, co je na tom?
           Nevěděli jsme, že to takhle dopadne, my chceme živnostníky, a vždycky jsme je ctili, když byli pracovití.
           A kdybych jim to připoměl, naplijí mi do ksichtu, že to nikdy neříkali, a že mám stihomamy a jsem nemocný psychopat.
           S negry to souvisí tak, že kdyby tady najednou byli, tak všichni ti, co mě a jiným tady i jinde láli do nacistů a rasistů a idiotů, co se strachem nechají oblbnout, by najednou řvali, že je tady nikdy nechtěli, že jen chtěli pomáhat lidem, a že nevěděli, že to tak dopadne, a že ani nechtěli, aby to tak dopadlo, a odjakživa chtěli zemi bránit, a ti nenadšenější z idiotů by ještě v pohodě prohlásili, že za to může Zeman a Putin, protože rozdělili národ.
           A- dokonce by tomu i sami věřili, a těm samým, co předtím láli do nacistů a xenofobů by láli zase, do zbabělců a idiotů a machýrků, a že nic nevěděli, a že po bitvě se staví býti generály.

          • oh

           Ano, souzníme, Kamile. Tím se mi ovšem vnucuje podezření, že jste na nějakého aktivního blbce také přímo narazil. ;-)

  • Kamil Mudra

   To je zřejmě to co zmiňuje pacifista. Chystal jsem se k tomu vrátit ale dosud jsem nenarazil na nějaké další informace ještě z jiných zdrojů, tak jsem to prozatím odložil.

  • tresen

   Tanky Bundeswehru u naší hranice?
   Vsadím se, že kdyby se někdo 21. srpna díval dalekohledem přes západní hranici, viděl by totéž co měsíce a roky předtím. To znamená nic. Tanky žádné.
   O pár dní později už tu možná nějaké jednotky v pohotovosti byly. Nevyzpytatelnost sovětského vedení vyvstala náhle v nečekané a velmi varovné síle. Rutinní praxe vojenských cvičení v dožínkových týdnech se nekonala, místo toho přišla invaze. V prvních týdnech asi nebylo jasné, jestli to není jen první etapa rozsáhlejšího záměru.
   Historici dnes mluví o posrpnové revoluci v NATO. V důsledku invaze se z něj stala vojenská organizace se silami nikoli v záloze, ale umístěnými blízko hranic. Tehdy teprve byla studená válka opravdu militarizována.
   Německá armáda poté na hranicích umístila osm ze svých dvanácti divizí pro případ náhlého útoku. Lekce z invaze ČSSR byla, že Rusové jsou tak dobří v zakrývání operací a v klamání, že není možné získat informace předem, takže je potřeba být na hranicích. Šlo o změnu z napůl mírových podmínek k válečným.
   Když jste se pak prošli po hranicích mezi NSR a NDR, viděli jste německou divizi, americkou divizi, britskou divizi, belgickou, holandskou atd. Žádná z nich tu nebyla v roce 1968, všechny tu byly v roce 1969. A zůstaly do konce studené války.

   Země NATO zostřily mezinárodní situaci a od 17. června provádějí opatření k zvýšení počtu svých ozbrojených sil v Evropě… Pod záminkou cvičení přisunuly z USA do NSR 82 vd (výsadková divize) a živou sílu 2 td (tanková divize) a 5 md (motorizovaná divize). Provádí se mobilizační rozvinutí nových svazků Bundeswehru.
   Tato virtuální realita naproti tomu svědčí o myšlení sovětského velení. Jedná se o téma cvičení Šumava, které bylo připravováno od dubna 1968 a proběhlo pak v červnu téhož roku.

 11. astraustralia

  U Tribuna Fagan radostne ironisuje :

  Jak to vypada když se stalinisté vzyvajici ruské tanky hádají s Tarasem o tom, kdo je ta „správná“ levice, je velmi vyzivnym a pro našince nikoli neskodolibym potěšeníclčkem, snad jeste větším než bylo pro pistolníka z Limonadovyho Joea „mučeníčko“….-)

  Ostrov Janiky – trnita cesta hříchu

  P.S. Embecko si naopak „správně“ myslí, že „čistá“ nekolaborujici levice byl jen Stalin, co „provedl ve 30.letech industrializaci bez toho, že by byla vykoupena ztrátami na lidských životech“. Toho bych se držel.:-)

 12. astraustralia

  Otazky ktere Kamil nastinil nezustaly nepovsimnuty, ale…
  jak hloubeji jit do reseni,
  A) kdyz jiz na startu je na jedne strane rostoci pocet obyvatel pres 7milliard z nich pouze zlomek je schopen se podilet na novych technologiich a Industry 4.0 a co bude dale situace jen bude zhorsovat,
  B) na strane druhe a soubezne s tim Matka Priroda meni klima, povodne a sucha se stridaji a rostou s vysledkem ze nedostatek potravin a hlad celosvetove je to co skutecne hrozi.!!!!
  A Matka Priroda stale priklada pod kotel…
  takze jak dal neni jen otazka jak vylepsit kapitalismus ci co misto nej…
  ale zacit pracovat na systemu zcela novem a jinem ???? ze bude schopen reagovat i v pripade zasadnejsich a pokracujicich prirodnich zmen a zajistit preziti co nejvetsimu poctu obyvatel !
  Jak velkemu ?
  Tezko 7 milliardam ?
  Takze jak dale ?
  Odpoved je castecne znama, je jiz rada podzemnich prostor jak v USA tak v Rusku a dalsich zemich ktere davaji nekolika tisicum vybranych lidi moznost prezit i velke katastrofy.
  7milliard to neresi, tedy neresi zachovani takoveho poctu obyvatel. !

  Jit hloubeji do problemu prispevkem nastinenych je opravdu k zamysleni, ale do reseni s ohledem na vyse uvedene si Astr netroufa :-(

  Ani Taras na otazky neodpovida, zato hloubeji a deitalneji (rika ze naposledy) odpovida na mateni pojmu a vyznamu Pravice – Levice !
  Pravice, levice a babylonské matení pojmů.
  https://taras2.wordpress.com/2018/08/24/pravice-levice-a-babylonske-mateni-pojmu/

  • astraustralia

   Zde dukaz pravdivosti toho co pise Taras, o stale trvajicim „tridnim“ rozdeleni mezi lidmi!
   viz kratke video.
   Demokrat Sanders v nem vycita Greenspanovi ze jejich politika (Federal Reserve a Wallstreetu) je podporovat nejbohatsi zatim co milliony prostych lidi ztratili praci a nuzky mezi stale chudsimi a stale bohatsimi se rozviraji.
   Greenspan mluvi o nejvyssi zivotni urovni v USA, ale nerika koho!
   Ze milliony prisli o praci, ze klesa zivotni uroven nechce videt ?
   Ze 50 millionu z 320 je tak chudych ze bez potravinovych listku by neprezili je ostuda ale to tito „kapitani“ Emericke a svetove ekonomie nechteji videt a slyset !

   Milliony pracovnich mist se presunulo do Ciny, Asie rozvojovych zemi.
   Z toho mala pracovnich mist ktere zustaly se pak vychazi a mluvi se o velmi nizke nezamestnanosti.(jen 3,8% !)
   Tech skoro 50 millionu nejchudsich bez prace a na potravinovych listcich mate ve kterych procentech Bernankove, Greenspanove ?
   Prolhanost zkreslovani, polopravdy!
   Priklad zde:
   Bernanke said last week at an event hosted by the American Enterprise Institute.
   He’s got a point. The unemployment rate is 3.8%, matching the lowest in half a century!

   Po 5 letech Allan Greenspan priznava ze to videl spatne a odstupuje!
   Nastoupili na jeho misto nastupuji dalsi sluhove kapitalu ( Ben Bernanke, Janet Yellen, Jerome Powell ) a slouzi stejne verne nejbohatsim a kapitalu :-(

 13. Rybka

  Jaktěživo se mi nepodaří odpovědět na něco pod něco, vlákna mi nic neříkají, kliknu na poslední tzv. odpověď a tam už je to o něčem jiným, prostě nejsem žádnej ajťák, ale odpovídám Vittovi:
  Snažím se porozumět té nenávisti proti malým živnostníkům a obdivu vůči velkým zlodějům. Malé živnostníky každý zná ze svého
  okolí a myslím, že blbečkové nemůžou vydejchat odvahu, se kterou živnostníci do toho jdou. Já bych do podobného dobrodružství nešla ani za prase. Mám na mysli poctivé živnostníky, kdy kvalita výrobků a práce je věcí cti, ne vydělávače prachů. Já bych z té barikády klacků pod nohama nespala. Myslím, že snaha, i mediální, je nahnat lidstvo do jednoho hromadného nesvéprávného závislého stáda s krmítkem v hitlermarketu(geniální termín Ladi Větvičky). Chce se ti zlobit, máš roupy? Zavřem kohoutek a nenažereš se. Malí živnostníci jsou pískem v tomhle nelidském stroji.

  • embecko

   Drobny zivostnik je ta nejlehci obet uplne pro kazdeho, jak pro fiskus, tak pro politicke strany a i pro normalniho obcana. Ten na nekoho nadavat musi a darmo naplat, zivostnik je soli systemu. Neni ani proletar, ani kapitalista a z podstaty musi vzdy spolupracovat s rezimem. Navic ma vetsina lidi se zivnostniky pomerne krute zkusenosti.
   Elektrikar dodela praci na 50% a pak se uz neukaze a necha v byte i sve naradi. Nic nerekne, zmizi…a po delsim dotazovani se zjisti, ze dostal lepsi kseft, co se mu vyplati i prez ztratu na bytu. Je pravda, ze tohle se spise tyka mest, ale i tam zije hodne lidi, takze septanda jede.

   • Rybka

    To je fakt, s tímhle druhem řemeslnických živnostníků mám i já zkušenosti přímo příšerné. Člověk v ženské kůži hledí se zděšením, co ten tvor dělá a má-li nesmělé připomínky, dostane se mu odpovědi: táhněte, paninko, k plotně a nedělejte chytrou. Paninka táhne a vždy dojde na její slova a to za těžký prachy. Mohla bych vyprávět!
    Zas jeden fušer bez mozku
    údajně řemeslník
    vzala bych na ně rákosku
    a nejen pro ten ceník.

    • vittta

     Mohu dát do placu nespočet unikátních historek, jak debilní jsou pro změnu zákazníci.
     Vyplývá z nich až neuvěřitelná drzost a naivita.
     Mám vyzkoušené, že čím je práce dělána poctivěji- a k poctivosti patří i pořádek na pracovišti a dodržování nějakého harmonogramu, tím víc si zákazník dovoluje.
     Dožaduje se naprostých nesmyslů, což bych ještě i pochopil, ale kolikrát třeba ráno leje, a počasí je zjevně ošmentné, a pak třeba v 10 přestane.
     A už volají, kde jsou chlapi.
     No, šli domů.
     Ale teď už neprší.
     Ale asi bude.
     Nadávky, co jsme za firmu, ble, ble.
     Ve 12 už zase chčije, a já vysvětluji, že pošlu kluky na střechu, oni vybalí vercajk, položí 3 plechy, a pak zase zabalí vercajk a jdou domů, ale já jim to musím zaplatit.
     Což samozejmě já od nikoho zaplacené nedostanu.
     Nebo se diví, že neděláme v sobotu a v neděli, to zase jim musím vysvětlit, že chlapi mají rodiny, a nemusí ve své zemi dělat od rána do večera, i když pak zase nadávám mým věrným koňům, že když 3 dny v týdnu chčije, tak by mohli sobotičku zabrat, protože jsou to volové, a od rána ve slejváku straší na dílně, i když je jasné, že ten den z toho nic nebude….a pak jdou na pivo, a druhý den nejdou do práce, protože je jim zle.
     Nebo se domáhají všemožných víceprací za stejnou cenu.
     Ještě tohle byste mohl…(tak jo)
     A co ještě tamto?
     To už ale bude něco stát.
     Jak to?Ble, ble,…
     Jednou mi jeden borec zadržel 10 klacků, že není hotová práce, kterou jsem mu dělal navíc a zadarmo, při čemž jsem mu už před tím udělal něco navíc za symbolickou částku, toho jsem poslal do prdele, ať si těch 10 klacků narve do řiti, ale mě že už neuvidí.(opravoval jsem mu dveře, co mu dochujili totálně zedníci, i když se na mě vytahoval, jak si práci hlídá- ale začalo mrznout, a ani jsem to udělat nemohl, protože šlo o takový zašupovák do dlažby)
     Ten teda mě hned ten den ty prachy poslal a děsně se omlouval, páč to byl inteligent,(celý život dělal stavbyvedoucího a tak dobře ví, co mu tam dělalo za lidi, jak mi vysvětloval, a tak má nějakou profesionální deformaci) a čas od času něco chce, to už se ho přátelky ptám, co zase na mě kuje, no, pak mu to udělám a solí bez keců-ale předcházela tomu efektní hádka.
     Ale ne každý je inteligent.
     Úplná záhada pak je, že mají práci i firmy, co mají pomalu 100% reklamací, a kolikrát vyfoukli práci i mně, a to za ještě větší prachy, a ten zákazník mě ještě drze volá, jestli bych se mu tam nešel podívat, že mu to zkurvili, abych mu udělal posudek pro soud.
     To člověku hlava nebere.
     Poslední dobou už se to tolik neděje, ale tak před 5-10 lety to bylo pořád, když bylo málo práce.
     Dneska už řeknu „o ceně nesmlouvám, a nabídku pošlu až když budete chtít tu práci konkrétně od nás“.
     To prostě klidně podle fotek z netu kouknu na tu adresu, nebo jen jedu kolem a mrknu, když to není jasné, a řeknu, kolik to bude cca stát, většinou ještě řeknu o chlup víc, než pak dohodnu, ale tím vyřadím chrapouny a slídily po levných nabídkách.
     A když bude mít zájem 100%, teprve pak mu to napíšu, a doladíme detaily.
     To jsem psal dříve nabídku za nabídkou a nikde nic.
     Tohle kupodivu 90% zákazníků chápe.
     A kdo nechápe, toho vyřadím.
     Jó, situace se zlepšila, ale dříve, to byl někdy horor.
     To bych mohl napsat romány.
     Ale kolikrát mi vyprávějí špatné zkušenosti, fakt jsou firmy, co stojí úplně za hovno, na stavbě dělají 3 Ukáčka, to vidím na vlastní oči, všude bordel, a ještě draho.
     To oni se takhle svěří, nebo se i sám zeptám, co je to za vocasy, když vidím, že dotyčný je normální.

     • embecko

      Nahore mas odpoved; za nic z toho, co tu vypocitavame, nemuzou lide (psychopaty vynechme). V zajmu normalniho cloveka neni byt nenormalni, k tomu musi byt donucen. A k podvodnemu, hrubemu, zkratkovitemu a pod. jednani uplne staci mit nejistotu, co bude zitra (u podnikatele za rok), hrubost a podvody jsou racionalni reakci na chorobnou spolecenskou situaci.
      A zivnostnik to ma z prve ruky: pracuje zaroven se statem i s klinetem z ulice a neni pri tom chranen zakonem. Tedy je v klestich a „musi se starat“ takrikajic divokym zpusobem.

      • vittta

       To je přesně tak.
       Ručím za svoje společníky a dělníky, aby dostali prachy, garantuju jim že je dostanou, i když já je nedostanu.
       Musím si dávat bacha, jaký kšeft vezmu, aby se mnou nikdo nevyjebal, a aby případné nezaplacení neorozilo existenci všech.
       Také ručím vlastním majetkem.
       Já to dovedu pochopit jako ty, a chápu i ty špatné, já sám jsem schopný a dobře organizuji práci, mám skvělé, ba nejlepší lidi, skutečné mistry.
       Umějí daleko víc, jak já, ale já zase perfektně navrhnu řešení jak stavby, tak případných problémů.
       A především, nemám dluhy.
       Ale když někdo valí hypotéku, a ještě lízu na auto a nějaké stroje, to pak je pod obrovským tlakem, a když takový člověk není úplně schopný, je dopředu nervozní, protože nemá schopnost dobře předvídat, ani dobře organizovat.
       Ale má chuť být svobodný, hlavní motivace živnostníka je být svobodný.
       Jistě, leckdo se svobody zbaví dluhy, ale kdo mu to může vyčítat, když je od rána do večera masírován, jak je super se zasekat, a třeba mu to ten rok šlape, a on nemá právě tu schopnost předvídat?
       Ale někdy to ani bez záseku vůbec nejde, chce bydlet a podnikat a nemá prachy, co má vlastně dělat?
       Jak jsi psal, že někdo sekne v půlce práce vercajkem, to asi je spíše extrém, ale že něco slíbí a pak nebere telefon, to se pochopit dá, když sežene kšeft, kde udělá o 100 klacků víc.
       Těch 100 klacků ho může zachraňovat od chudoby, a v podstatě, kdyby dělal dohodnuté, těch 100 klacků by tomu zákazníkovi daroval, aniž by dotyčný o tom věděl, a stejně by mu nebyl vděčný.
       To na podzim pořád někdo volá, že se na něj vykašlali.
       To je pohyb na tenkém ledě, který nedokáže nikdo, kdo se v tom nepohybuje naprosto pochopit.

   • vittta

    Tohle je asi spíše extrém, ale že se něco slíbí a nesplní, nebo se cena navýší, je asi běžnější.
    Řešení je snadné.
    Okamžitě zdanit všechny živnostníky nějakou speciání daní.
    No a občané si přece mohou najmout svobodně nějakého řemeslníka z nějaké nadnárodní firmy.
    Neviditelná ruka trhu- pokud by se živnostníků nedostávalo, nebo byli nějak zásadně nespolehliví- by to jistě snadno vyřešila.

    • embecko

     Pocitam, ze neni normalniho zivnostnika, co by chtel krast, ojebavat praci, chovat se hrube a tak dale. Z toho mi vyplyva, ze zivnostnici jsou k takovemu chovani donuceni. A donuceni jsou nestabilnimi podminkami, ve kterych musi podnikat (a to pri relativne nizne mire marze a zisku).
     Jiz jsme tak ztumpachovateli, ze si ani nedovedeme predstavit, ze jeste pred 100 lety se dalo planovat na cely zivot, ve 20 letech zivota bylo jasne s jakym platem odejdete do duchodu a kolik bude duchod delat, jake bydleni si muzete dovolit a celkove jaky zivotni standard vas ocekava. A v dobe cechu (cechovniho systemu), pred nastupem kapitalismu, se dalo planovat dokonce na cele generace dopredu- bylo jasne co bude delat a jak bude zit vas prapravnuk. Takove predstavy jsou dneska uplne mimo a to diky lidskym pravum a liberalismu a kapitalismu. Muzete si dovolit, oproti minulosti, v podstate vsechno, ale jste pri tom uplne v prdeli, protoze chybi to zakladni- schopnost planu do budoucna.
     Hypoteky jsou behem roku nedostupne, zivnostnici musi skladat zkousky tady z toho, pak zase tady z toho, nacez udelaji vyjimky a zavede se DDT, ktera tsice plati, ale zas tak nejak napul a za chvili je to zas jinak, k tomu dane, inflace, prohlaseni a deklarace, ochrany dat, zmena bruselskych regulaci, dotace konkuenci, smernice a formulare, kazdy rok jinak nastavene kontroly, chaoticke zakony a paranoidni soudy (jiz se soudci, kteri nezazili socik) atd.
     Tak tady neni pro solidnost vubec prostor, uz jde jen o ekonomicke preziti z roku na rok. Tezko se pak divit, ze to zivnostnici delaji jak to delaji, na druhou stranu spatna zkusenost je intenzivnejsi, nezli dobra a lepe se pamatuje a snadneji se predava.

     • embecko

      A Taras premysli tridne a tudiz mu pak nezbyde, nezli zivnostnika na zaklade prostinke poucky o vlastnictvi vyrobnich prostredku soupnout mezi kapitalisty, coz je kardinalni chyba
      Opatreni, ktera nici zivnostniky, jsou puvodne urcena na ochranu pred velkokapitalem, ktery se z nich ale lehko vykrouti a hovno pak pada dolu. Ovsem velkokapitalista je zcla z obliga, tomu staci rici jednou rocne: „Dalsi rok chci o 5% zisku vice!“ a tim to pro nej konci, zbytek za nej udelaji jeho zamestnanci ve vedeni podniku. A zivnostnik sam si pak musi spinit ruce a dusi s narizenimi, ktera puvodne nebyla myslena na nej.
      Ze velkokapitalista vyuziva k praci pro sebe deti? No tak to pak musime chtit prohlaseni o „fair trade“ vyzadovat i od remeslnika, co dela fotbalove mice, preci nebudeme nekoho diskriminovat i kdyz je to velkopodnikatel…tu mas, 500 lejster a k tomu prohlaseni o puvodu kuze a niti a potvrzeni z uradu prace, ze pro tebe nedelaji deti a ze plnis hygienicka narizeni o nakladani s biologickym odpadem (dalsi potvrzeni o specialnich popelnicich a o likvidaci nebezpecneho odpadu)…a zivnostnik je namydlenej a muze jit na zizalky, zatimco velkokapitalista na to ma cely specializovany odbor a lejstra ho nijak nepali.

      • astraustralia

       Saxi dobre napsano, o jinych podminkach pro velke a jinych pro male.
       Plati i pro Swiss ?
       Zde ourad na remeslniky nejde tak zostra, pozaduje 2 veci predevsim, licenci ktera se vydava po splneni podminek (vyucni list, a pozadadovana leta praxe u zavedeneho remeslnika) a pak spravne vyuctovani a z toho taxa (spravne zdaneno) I kdyz s licenci a praxi jsou tu dobri i nedobri.

       Dobri a spatni jsou lide ve vsem. Plati pro kazdou profesi a na celem svete.
       Jen nas to vraci k zakladu vseho tedy otazce miry regulace.
       Shrnu do konstatovani ze zadna regulace stejne tak jako prilis regulace ma za vysledek nefunkcnost lidove BORDEL ! S platnosti od prilis regulovanych ci neregulovanych remesel az po banky a bankstery !

       Ted se jeste rozepiste (a nepohadejte) kdo to pohlida, aby to bylo spravne nastavene, aby FSICHNI byli spokojeni. Jak remeslnik(podnikatel), tak zakaznik a take i statni pokladna.
       Jak a kdo to spravne pohlida a zreguluje ?
       Obavam se ze to neni ani na clanek ale na velmi dlouhe povidani az dohadovani a vzdy tu bude nekdo kdo nebude spokojen.

      • vittta

       Velkokapitál, nebo živnostník, hlavně se je nějaká činnost proti zlu, no ne?
       Taras teď dostane zasloužené zvýšení důchodu, díky EET, a když bude mít kliku, tak mu to zvýšení vykompenzuje zdražení, které kvůli EET přišlo.
       Jenže- heslo „levice“ je, nebát se osobních obětí!
       A ti, co myslí levicově, se zjevně nebojí.
       Já jim ale rozumím čím dále méně….nebo více?
       Není mi to jasné.

       • Rybka

        Všem našim živnostníkům

        Nemáš se co živit sám
        jsi pak trochu vzpurný
        jednou budem do žlabu
        sypat jen my zrní chmurný!

        • vittta

         Nedávno jsem viděl po mnoha letech fil Sexmise.
         Podivil jsem se, jak ti Poláci viděli až nostradámovsky do budoucna.
         Tím chci říci, že další generace na tom budou dobře.
         Nažrat dostanou (doslova) a sex mít buď nebudou díky nějakým BIOpřípravkům v tom žrádle, nebo ho mít budou virtuálně, a oba případy mají tu výhodu, že není třeba lásky.
         Konec- konců, kdo dnes potřebuje lásku muže a ženy, hlavní je láska mezi buzeranty, k EU, k negrům a čmoudům, k islámu a cigošům, to musí dalším generacím stačit.
         Možná ani muži už nebudou existovat, prostě se jich bude rodit čím dál méně, a ženě se dá přednost čistě proto, že je schopna- na rozdíl od muže- rodit, semeno se už vždycky nějak vyrobí, nebo to budou hermafroditky, dneska už genetici dokáží zázraky.
         Jenže…to já už tady nebudu.
         Odejdu jak Delon, se znechucením a bez lítosti.
         Jenže kurva hnát, mám děti, a ty tady budou.
         Co bude s mými dětmi?

         • astraustralia

          Co s nasimi potomky vittta ?
          Vypraveni nestaci, je treba jim zanechat pisemnou zpravu jak to bylo kdyz jsme byli mladi.:-)
          Ze vse se delo prirodni cestou, umele temer nic.
          Mozna to vzbudi jejich zajem a nekteri nejzvedavejsi se pokusi o obnovu.
          Stare zpusoby a zvyky jim prijdou mozna nejen zajimave ale i prijemne.:-)
          Ne FSICHNI juvenilove maji dotyk displaye za nejlepsi co se da v zivote zazit.

 14. Josef K,

  Prostému člověku
  (1929 Julian Tuwim 1966 přebásnil Jan Pilař)

  Až zase začnou vylepovat
  mobilizační vyhlášky
  a černým tiskem alarmovat
  „Obyvatelstvo“, „Vojáčky“,
  až cucáci či žoldnéři
  jim naletí na jejich lži,
  že do boje jít musí každý
  drancovat, střílet, pálit, vraždit,
  až začnou posté a zas znova
  skloňovat ve všech pádech vlast,
  falešná hesla vykřikovat
  a na „dějiny“ důraz klást
  a slavné předky vytahovat
  hranice, vlajky, země píď,
  hrdiny, oběti a lid,
  až od biskupů po rabíny
  jim budou žehnat karabiny,
  neboť sám Bůh prý přikázal,
  že za vlast je třeba se – bít,
  až rozlezou se jako chámi
  litery z řvoucí rotačky
  a ženské začnou – květinami
  zasypávati „vojáčky“ –

  Ó, příteli můj neučený,
  můj bližní v té či oné zemi!
  Věz, na poplach že bijí nyní
  králové s pány břichatými,
  věz, že je to jen podfuk, klam,
  když volají: Na rámě zbraň!“
  že nafta někde teče tryskem,
  těhotná dolary a ziskem,
  že neštymuje jim v to v bance,
  že někde větří větší žvance,
  neb že ti lotři vypasení
  cla na bavlnu zase změní.
  Prašť karabinou o dláždění!
  Nafta je jejich a krev tvoje!
  Od města k městu křič a volej,
  Svou dřinu bránit odhodlaný:
  „Dost podvodů už – bařtipáni!

  Do prostego człowieka
  Gdy do murów klajstrem świeżym
  przylepiać zaczną obwieszczenia,
  gdy do ludności, do żołnierzy
  na alarm czarny druk uderzy
  i byle drab, i byle szczeniak
  w odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
  że trzeba iść i z armat walić,
  mordować, grabić, truć i palić
  gdy zaczną na tysiączną modłę
  ojczyznę szarpać deklinacją
  i łudzić kolorowym godłem,
  i judzić historyczną racją
  o piędzi, chwale i rubieży
  o ojcach, dziadach i sztandarach
  o bohaterach i ofiarach
  Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
  pobłogosławić twój karabin,
  bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
  że za ojczyznę bić się trzeba
  Kiedy rozścierwi się, rozchami
  wrzask liter z pierwszych stron dzienników
  a stado dzikich bab kwiatami
  obrzucać zacznie żołnierzyków

  O przyjacielu nieuczony
  mój bliźni z tej czy innej ziemi
  wiedz, że na trwogę biją w dzwony
  króle z panami brzuchatemi
  Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
  gdy ci wołają „broń na ramię“
  że im gdzieś nafta z ziemi sikła
  i obrodziła dolarami
  że coś im w bankach nie sztymuje,
  że gdzieś zwęszyli kasy pełne
  lub upatrzyły tłuste szuje
  cło jakieś grubsze na bawełnę
  Rżnij karabinem w bruk ulicy
  Twoja jest krew, a ich jest nafta
  I od stolicy do stolicy
  Zawołaj, broniąc swej krwawicy
  „Bujać to my, panowie szlachta!“

  • vittta

   Karabinou je škoda mlátit do dláždění, ale na koho střelit?
   Nakonec se chudí postřílejí mezi sebou.
   Takový je úděl člověka.

 15. vittta

  A něco pro Třešeň.
  Zde je vidět, že Kuras přehání, protože na západě se v podstatě nic neděje, až na nějakou tu vraždu nebo znásilnění, které se ovšem zbytečně nafukují.
  Je třeba vidět především člověka, a věru jsem člověka viděl, třeba hořet k kleci, nebo s uříznutou hlavou nožem, což je ten nejhumánější způsob popravy, protože takový člověk okamžitě ztratí vědomí, jakmile nůž přetne krční tepnu a průdušnici.
  To jsou ale jen extrémy, jinak je 99,9% muslimů nejen pracovitých, ale i mírumilovných, a my jim musíme pomáhat, když v Maroku a Tunisku a Eritrei zuří válka.
  Jen pomáhat, bez ohledu na barvu pleti, to je to, oč tu běží, a Kuras to nechápe, a jelikož je takových nechápavců víc, je třeba cenzur….tedy kultivace veřejného prostoru, mazání účtů na netu, a pokuty, i kriminály pro nenávistníky, rasisty a xenofoby.
  Třešni samotné a její rodině nic nehrozí, protože migranti sem nechtějí, a když náhodou budou chtít, tak přijdou pracovat, a svou prací budou Třešeň a jiné humanisty typu Tribun živit.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Hrozi-zniceni-naroda-Spisovatel-Kuras-prisel-s-vaznou-vyzvou-a-svedectvim-549269

  • embecko

   Na A2larmu je dneska clanek „Čechům by se (zase) mělo zakázat jezdit na Západ“, ze ktereho cituji:
   „Každý skladník může vyrazit Flixbusem za pár šupů do západních metropolí…Uvidí prodavačky bez permanentního stresu ve tváři – vyspané pracující, kteří berou dvojnásobnou až trojnásobnou mzdu. Uvidí velké parky ve městech, cyklostezky, farmářské trhy….Študák-navrátilec z Erasmu, který bydlel ve Švédsku v no-go zóně a při večeři vysvětluje, že realita je jiná, než jak ji ukazují na Primě, zbytečně narušuje rodinnou pohodu.“

   Za tyden budou ve Svedsku volby, tak jsem se kouknul jak to tam vypada s preferencemi:
   „Sverigedemokraterna utökar ledningen över S och M i den senaste opinionsmätningen från Yougov. Partiet får 28,5% vilket är en ökning med 5,5 procentenheter sedan maj-mätningen.“
   Pan Prekladac nam rika, ze pravicovi Svedsti demokrate jsou skoro na 30% preference.

   Tak jsem si rikal, cim to asi bude a napadlo mne jedine vysvetleni: Minimalne tretina Svedu se diva na ceskou Primu a ma rada Soukupa, jina moznost neexistuje.

   • tresen

    Je zajímavé, že silně roste podpora této strany mezi přistěhovalci. Švédští demokraté se ostatně netají tím, že kromě žen je to jejich hlavní cílová skupina.
    Zavrhují všechny projevy rasismu a voliče z řad imigrantů oslovují v duchu tzv. kulturního nacionalismu přibližně takto:
    “You can define yourself. First you must respect the country and its values and work to do your best in society. Then, if you are a Swedish citizen, you can be Swedish.”

    • vittta

     Politika v totalitní zemi- a Švédsko je totalitní zemí, se musí chtě nechtě přizpůsobit.
     Ve skutečnosti se nikdo nemůže dozvědět, kdo bude nakonec švédské demokraty volit.
     Také se dá předpokládat, že je tato strana „StBáky“ infiltrovaná, takže podobné kousky mohou být klidně provokací.

     • embecko

      Oni obrati vsechno na hlavu :o)
      Valku si zacali Rusaci, valkou rozvracene zeme jsou vystavnim prikladem demokratizace a extremni pravice, jez je kvuli svemu odporu k imigraci v klatbe a nikdo s ni nechce spolupracovat, tak ta je oblibena u pristehovalcu, kteri ji take voli.
      Je-li to tak, pak proc asi…ze by etablovani imigranti nemeli radi sve mladsi imigrantske kolegy?
      Anebo to, ze imigranti voli protiimgracni stranu je vyrazem kulturniho a politickeho obohaceni, co se nam dostava a ktere nas jeste ceka? Anebo tak voli na doporuceni zamerne, aby to jeste trochu popichli?
      A valka je mir atd…

      • vittta

       Sluníčkářům a kolaborantům docházejí jednoduše nápady.
       Tak vymýšlejí absolutní chujoviny, ale vystresovaným Švédům, už to bude asi jedno.
       V příštích volbách klidně zvolí i samotného ďábla, jen když je zbaví té verbeže!
       Bílé i černé.

       • embecko

        Uvidime pristi sobotu 9. zari, to je datum voleb…podle meho uz ale maji hotovo, takze neocekavam nejakou zmenu oproti volbam minulym. Nemci dtto. Tam bude jeste dlouha cesta k nejakemu velkemu prusvihu, az problemy dosahnou existencne-biologickeho dna. Obcane Zapadu uz po studenovalecnicke masazi utahnou uplne vsechno a klidne se nechaji i zabijet, jen aby vyslyseli to, co jim cpou cele generace do hlavy. Oni za to ani nemuzou a to, kam se dostali, nebyla tak uplne jejich volba, to slo shora v masivnim vyplachu. Nemci maji jedinou nadeji v obcanech byvale DDR, kde, jak se lze docist v tisku, si jeste zachovali zbytky rozumu. Prvy den slo v Chemnitzu dle nemeckeho mainstreamu o „Projevy obcanske nevole, ukradene extremisty“, ale druhy den to uz byly „Rasove motivovane krajne pravicove nepokoje“. Prvy den to redaktori jeste zvladli bez pomoci (samozrejme chybne), druhy den dostali shora prez prsty a hned vedeli, co maji psat. Klasika jak z doby normalizace.

        • vittta

         Ale němečtí fízlové zakročit ještě umí, co?
         Konečně si mohli bouchnout….
         Musí být frustrující, když na ně kde jaký negr plive a kope jim do auta, a oni nemohou nic dělat.

         • embecko

          Pro kazdou vzpouru je dulezite, na kterou stranu se nakonec rozhodnou obratit silove slozky. Ale mas pravdu v tom, ze nemecti policajti na tom nejsou dobre: nemohou delat svoji praci, musi prihlizet bezpravi a ted navic jeste musi mlatit vlastni lidi.
          Proto je take chteji vymenit za cerstve posily z Bavorska (prespolni preci jen budou mlatit radostneji).
          Vcera rekl sef policejnich odboru Walter Handelsblatu, ze obcane museji pocitat s tim, ze police je nedokaze uz v urcitych oblastech jiz ochranit. A korunu tomu dodala Merkelova v ARD vyrokem, ze je kanclerkou imigrantu. Konkretne, smerem k uprchlikum: „Jsem vase kanclerka!“ (Merkel zu Migranten: „Ich bin Eure Kanzlerin!“)
          No, nemaji to tam jednoduche, ti nasi kulturni vzorove!

   • tresen

    Pro čtenáře alternativních webů musí být zjištění, že jdou letos Švédové volit, naprosto šokující, protože se čtyři roky navzájem ujišťovali, že totalitní švédský režim /© vittta/ volby zrušil.

    • vittta

     To nebyl zdaleka můj nápad.
     A ani nevím, jestli nešlo o Norsko.
     Jen se divím, že vás nešokovalo, že mezi migranty je to samý negramot a kriminálník.
     Přitom seriozní média psala o doktorech a inženýrech!

    • oh

     „Předčasné parlamentní volby se ve Švédsku díky dohodě vlády s opozicí konat nebudou. Na sobotní tiskové konferenci to oznámil premiér Stefan Löfven, který na 22. března vypsal mimořádné volby poté, co počátkem prosince poslanci neschválili vládní návrh rozpočtu na příští rok..
     ..Premiér Löfven ohlásil předčasné parlamentní volby 3. prosince, když parlament odmítl schválit jeho návrh rozpočtu. Většina poslanců podpořila protinávrh opoziční Umírněné koaliční strany: hlasovalo pro něj 182 zákonodárců, zatímco vládní návrh podpořilo jen 153 poslanců..
     ..Löfven na sobotní dopolední tiskové konferenci upřesnil, že výměnou za závazek opozičních stran při následujícím hlasování nezablokovat vládní návrh rozpočtu, slíbil zajistit podporu případnému menšinovému kabinetu nyní opozičních sil, jestliže uspějí při následujících volbách v roce 2018.“

     (27.12.2014 zveřejnil „alternativní“ web baktualne.cz s odvoláním na zprávu „alternativní“ ČTK.) Ne, ne, ne, ve Švédsku žádné volby nezrušili. :-)

     P.S. Uzavírat koaliční/opoziční smlouvy přesahující dobu platnosti mandátu aktuální sněmovny se mi jeví jako k demokracii dostatečně „alternativní“ přístup. Vám to snad připadá v zemi, kde není systém dvou politických stran, (jedné za 18 a druhé za 20-2), jako standard, treseni?

     • vittta

      Díky.
      Velice oceňuji- nejen v tomto případě- váši famozní schopnost vyhledávat zprávy k dané věci.

     • tresen

      Ukuchtili tam cosi na způsob naší nechvalně proslulé opoziční smlouvy, což určitě není standardní. Není to úplně podle vzoru dohody Klause se Zemanem, kdy měla být výměnou za toleranci menšinové vlády změněna ústava, ta švédská verze se týká výhradně schvalování rozpočtu.
      Letošní švédské volby jsou samozřejmě v řádném termínu, mandát překročen nebyl.

      • tresen

       Což už alternativci neuváděli, protože se snažili, aby to vyznělo, že Švédové zrušili volby na věky věkův, nebo aspoň do roku 2022.

      • oh

       Jistě, jen ta „opoziční“ smlouva byla uzavřen až do roku 2022, tedy nepochybně dobu mandátu parlamentu přesahuje.

       • tresen

        Opakovaně píšu, že mandát parlamentu překročen nebyl. Čemu na tom nerozumíte?
        Že se s dobou jeho trvání nekryje politická dohoda o schvalování rozpočtu? No a co? Tu přece může anulovat neúspěch smluvních stran v řádných volbách.

        • oh

         Ach jo.
         Vzhledem k tomu, že ta dohoda byla v podstatě „Všichni proti Švédským demokratům“, a zaručovala vzájemnou podporu momentální opozice i vládních stran i po případné výměně rolí ve volbách, si moc neumím představit, co by signatáři museli spáchat, aby se některý z nich do parlamentu, byť i v opačné roli, nedostal. (Něco takového by IMO dokázalo jen přijetí islámu za povinné státní náboženství a arabštiny za nový státní jazyk, což (naštěstí) zatím nikoho v Riksdagu nenapadlo.) A beztak ta dohoda cca po roce padla, protože smluvním opozičníkům došlo, že tím ztratili možnost podávat vlastní návrhy ke změnám rozpočtu.
         http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/svedsko-zakladni-charakteristika-teritoria-19249.html
         Víceméně mi vadí, že k podobné dohodě, IMO sabotující smysl demokratických voleb, vůbec došlo. Že v rámci „záchrany demokracie před extrémisty“ byla demokracie degradována na pouhou (volební) formalitu.

 16. vittta

  A zde zase něco pro Seala, příznivce stylu BL, který na mě stále objevuje.
  Zde je psáno o vlivu nečistého obvzduší na mentální schopnosti.
  Je to vysoce vědecký výzkum, byť z komunistické Číny, ale i komunisté mohou někdy něco skvělého objevit.
  To skvělé je hlavně tohle:
  „Dopady jsou ale ještě daleko horší pro starší lidi, zejména pro lidi starší než 64 let, pro muže, a pro lidi s nízkým vzděláním. “
  Tento výzkum probíhá na BL a jim podobných médiích už delší dobu i tady, a zjstilo se totéž.
  Nevhodné strany či prezidenty volí vždycky lidé s nižším vzděláním, starší a polovzdělaní bílí muži.
  Také se v EU- západní a severní část- ukázalo, že nečistý vzduch méně ovlivňuje homosexuály a zvrhlíky, a to čím větší deviace, tím menší dopady na mentální schopnosti, a též negry a čmoudy, rovněž čím černější, tím menší dopad, ale nikdo to zatím nezveřejnil, zřejmě z útlocitnosti k těm debilním bělochům- stejně tady dlouho nebudou.

  https://blisty.cz/art/92391-znecisteni-vzduchu-jako-v-praze-zpusobuje-velky-pokles-inteligence.html

  • Seal

   Mě jsou podobné články k ničemu, ale je fajn, že na mě myslíte, když pravidelně studujete Čulíkovy listy. On je to výzkum z komunistické Číny? Nemám pocit, že bych trpěl nějako ideologickou předpojatostí. Dokonce i v Rusku je možné získat řadu podnětných zkušeností. Věděl jste třeba, že tam Putin nechal zavést EET? Teda oni tomu říkají KKT (kontrol´no-kassovaja technika) a jejich daňová správa si pochvaluje, jak se jim hnedka zvedly daňové příjmy. Doufám, že ani vy netrpíte tou v Česku běžnou obsesí z Ruska a oceníte krátké video, které vám tu ruskou kasovou revoluci vysvětlí: https://www.youtube.com/watch?v=LkeXHmK0f7U

   • vittta

    Jak sám víte, rusáky nemohu ani cítit!
    Copak nevíte, že nás takovou dobu okupovali?
    A komouši nikdy nic kalého nevymysleli, komunista je diagnoza, což jistě z mých textů už také znáte!

 17. embecko

  „Z vojenského hlediska to je prý jasné, vysvětlil mi odborník. Československo bylo jediné území na předělu dvou stran studené války, kde nebyla vojska ani jedné z velmocí. Američané mlčky uznali, aby Sověti invazí vyrovnali tuto taktickou nevyváženost, aby mohl jet rychlík jaderného odzbrojení dál. Jak to zdůvodní, nechali na nich. Když se podařilo odstranit prezidenta Novotného, který Sovětům několikrát odmítl rozvinutí jejich vojsk na našem území, přišla viditelná obleva společenských poměrů, a to byla věc, kterou ani jedna velmoc nijak zvlášť nefavorizovala, řečeno diplomaticky. Proto nakonec i ta záminka, proč obsadit vojensky Československo, nebyla Američanům proti srsti.“
  http://casopisargument.cz/2018/08/30/co-nebylo-receno-k-padesatemu-vyroci/

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s