Dobrým slovem a S-300…

Sýrie: všechny strany konfliktu budou muset vyjednávat

Napsal Alexandr Iskrenko, generálmajor v záloze, 17. 10. 2018

Zdroj

Před pěti lety Izrael požádal, a Rusko souhlasilo, že do Sýrie neumístí systémy PVO S-300. V souvislosti se zničením letadla IL-20 a jeho posádky, složené z 15 důstojníků, se situace změnila a MO RF uvedlo, že Sýrie v nejbližší době obdrží dlouho očekávané komplexy protivzdušné obrany. Sotva toto rozhodnutí zaznělo, neprodleně začaly výpady v globálním informačním prostoru.

A tak západní média s odkazem na nějaký vietnamský portál Soha News (jak se říká, směšnější zdroj nevymyslíš!) předkládají, a ruské to o překot opakují, že americké „neviditelné“ stíhačky F-35 Lightning II, jsou pro S-300 nezranitelné. Ale přitom nějak „pozapomněli“ na sdělení syrské agentury SANA, že „neviditelné pro všechny systémy PVO“ stíhačky F-35, které provozuje Izrael, byly ruskými S-300 detekovány už na vzdálených přístupech k vzdušnému prostoru Sýrie . Rychle byl převzat i výmysl, že protiletadlové raketové systémy S-300 budou ovládat ne sýrští, ale iránští operátoři. A tato zpráva údajně způsobila vážné obavy v Tel Avivu a ve Washingtonu.

Podle ruských vojenských odborníků, pokud by Izrael a Spojené státy chtěly využít tohoto podvrženého výmyslu, aby mohly masivně napadnout pozice S-300, mohlo by to vyprovokovat ostrou vojensko-politickou krizi, podobnou Karibiku.

Poznamenáváme také, že lety F-35 izraelských a amerických leteckých sil byly podle oficiální verze pozastaveny z důvodu poruch palivového systému. Dodejme, že v tomto letadle jsou neustále zjišťovány poruchy, podle některých údajů jich bylo již identifikováno asi 1000, a těmto letadlům , velmi náchylným k poruchám, se s S-300 žertovat nedoporučuje.

Takže – nad teritoriem Sýrie se sešlo nejmodernější superletadlo USA, a zdaleka ne nejnovější ruský protiletadlový raketový systém.

Budí to dojem, že se dnes Izrael a Spojené státy cítí v Sýrii velmi nepohodlně. Kromě toho se prodeje F-35 z USA do jiných zemí jaksi zasekly, protože se stalo všeobecně známým, že F-35 jsou proti S-300 v mnoha parametrech nedostatečné. Připomeňme také, že cena této stíhačky je okolo 100 milionů amerických dolarů a její vývoj stál americký rozpočet okolo 1,5 bilionu. Celkově vzato platí, že v sázce není jen prestiž Spojených států a jejich spojenců, ale také spousta peněz. Právě tento faktor nyní určuje americkou politiku v Sýrii a kolem ní.

Je zřejmé, že dodávka S-300 do Sýrie znatelně ovlivní konfiguraci všech sil v regionu, a to zdaleka ne ve prospěch Spojených států a Izraele. Připomeňme, že když Rusko zahájilo na žádost Assadovy vlády svou vojenskou kampaň v Sýrii v září 2015, Izrael ji uvítal, nakolik u ruského zásahu viděl možnost „zadržování“ Íránu. Obě země dosáhly vzájemného porozumění a za poslední tři roky nepřekročily vzájemně stanovené „červené čáry“. Izrael trpěl expanzi iránských sil ve směru svých hranic v rámci podpory ruských operací v Sýrii, což zajistilo úspěšný protiútok proti syrské opozici. Rusko zase poskytlo Izraeli značnou svobodu jednání, pokud jde o ochranu zájmů jeho bezpečnosti v Sýrii.

Zejména s cílem zajistit, aby s izraelskými leteckými silami nedošlo k žádným problémům, vytvořilo Rusko „hot line“. Od počátku roku 2018 Izrael zvýšil intenzitu útoků proti íránským cílům a objektům hnutí Hizballáh v Sýrii, s tichým souhlasem Ruska. Jenže politika nevměšování Moskvy do jeho omezených a dobře promyšlených operací v Sýrii, byla Izraelem mylně vyložena jako schválení.

V květnu 2018 se Rusku podařilo uzavřít dohodu s Izraelem, a tedy se Spojenými státy, které umožnily syrským jednotkám převzít kontrolu nad jižními provinciemi Dar’á a Kunejtra poté, co se Američané zřekli podpory opozičních skupin v těchto oblastech. Rusko souhlasilo s tím, že zajistí stažení iránských sil do vzdálenosti 100 kilometrů od Golanských výšin, a také podle ruských oficiálních představitelů slíbilo dosáhnout časem stažení íránských sil ze země.

Experti na Středním východě věří, že by Izrael měl usilovat o brzké ukončení krize ve vztazích s Ruskem. Rusko je velmoc a má mohutný bezkonkurenční vojenský potenciál a izraelská závislost na Rusku je dnes obzvláště patrná na pozadí oslabení vlivu USA v celém regionu Středního východu. Rusko také musí udělat vše, aby zabránilo přímému konfliktu s izraelskými ozbrojenými silami na území Sýrie.

Přičemž hlavní hrozbou Izraeli nejsou jen samotné komplexy S-300, jako spíše záměr Ruska potlačit v oblasti vojenské letecké dopravy ve Středozemním moři, sousedícím se Sýrií, družicovou navigaci, letecké radarové systémy a komunikaci.

To přímo ohrožuje životy izraelských pilotů a mohlo by zmařit jejich útoky na zařízení nacházející se v sousední zemi, kde během šesti let války sloužil Írán jako jeden z důležitých strategických spojenců vlády Bašara al-Assada. Teherán poslal elitní bojovníky sboru islámské revoluční gardy do Sýrie, který pomohl armádě SAR dosáhnout významné výhody v bitvě o Aleppo, a také zásoboval šíitské síly zbraněmi a střelivem.

Írán zvýšil svůj vliv v Sýrii a v Iráku různými způsoby, zejména vytvářením vlastních milicí. Nedávno však Teherán začal hrát ještě větší roli, ve skutečnosti se snažil podřídit si místní zdroje, pro tuto zemi nezbytné. V uplynulém roce se přítomnost Íránu v Sýrii stala zdrojem zvýšeného napětí mezi Moskvou a Tel Avivem.
V průběhu nejnovějších vojenských kampaní syrské armády a spojeneckých sil proíránské útvary znovu dobyly pro Sýrie strategicky důležité zdroje, a fakticky je odebraly armádě Bašara al-Assada. Zejména při osvobození trasy Damašek-Palmyra koncem května letošního roku proíránské síly obsadily fosfátová pole kolem města Khnefies, jihozápadně od Palmyry. Při tom všem se íránské síly snaží vylepšit si situaci ve svůj prospěch nejen co se zdrojů týče, ale i na scéně vojenských operací.

Nedávné události v syrsko-jordánské hraniční oblasti, kde byla syrská armáda také nucena uchýlit se pro pomoc k proiránským formacím, zejména k brigádám Imáma Ali a libanonskému hnutí Hizballáh, ukazují, že síly Teheránu nejsou připraveny koordinovat své působení se svými spojenci. Navíc proíránské síly rychle zamířily k hranicím s Jordánskem, kde se nacházejí speciální jednotky USA a speciálně vyškolení militanti ozbrojené opozice.

Tento krok nepřinesl Sýrii ani Íránu požadovaný výsledek: letecké síly mezinárodní koalice, vedené USA zaútočily dvěma údery na oddíly proiránských vojsk, rozptýlené po poušti. Írán se ne náhodou snaží vytrvale dostat do této oblasti, kde se setkávají hranice Sýrie, Iráku a Jordánska. Pro Teherán je velmi důležité spojit se s Libanonem, aby odtud mohl vést svůj ropovod do Středozemního moře.
Přítomnost šiitského Íránu, obzvláště v oblastech obydlených sunnitským obyvatelstvem, ohrožuje Sýrii novými boji. Boj proti terorismu, bez ohledu na to, jak paradoxně to může znít, je pro Írán nástrojem obchodu. Připomeňme si, že Írán nezačal bojovat s militanty okamžitě – teprve poté, co si vyjednal jadernou dohodu a vyšší hodnosti v irácké armádě. A teď Írán bude vytvářet různé „proxy síly“, které by mohly destabilizovat situaci v Sýrii, protože sunnitské monarchie Perského zálivu se odtud pokusí Írán vyhnat. Přítomnost šiitských sil je pro Sýrii bezesporu destabilizujícím faktorem. Tak dostáváme etno-konfesionální nerovnováhu, jejíž řízení je v rukou Íránu. Také tlak, s nímž Spojené státy působí na Středním východě, naznačuje, že tu jsou jejich geopolitické zájmy velmi zasaženy.

Je naprosto jasné, že plán zničení Ruska je vždy v popředí při určování jakýchkoli zahraničních politických rozhodnutí Spojených států. Po mnoho let se Státy pokoušejí vyzametat cestičku pro plynovod z Kataru do Evropy. Dosáhli souhlasu šejka Kataru k prodeji plynu prostřednictvím společností, kontrolovaných USA. Pochopitelně jej budou stavět americké plynárenské společnosti.

Ale podstatou amerického plánu je dát Evropu na „jehlu“ svého plynu a tím ji odříznout od Ruska. Právě tím se v posledních letech na Středním východě USA zabývají, a proto také rozpoutaly krvavé masakry pod hesly svržení totalitních režimů.

Ve skutečnosti všichni, kdo se jim odvážili postavit, podléhali ničení. Zdá se však, že dnes všichni „místní“ účastníci konfliktu na Středním východě chtějí mír. Situace je taková, že pokud bude hrozba přímé srážky mezi Íránem a Izraelem zrušena, pak Washington nebude mít žádný argument, aby prodlužoval svou vojenskou přítomností v zemi, kde Američany (a Západ jako celek) nikdo nezval. A pokud se náhle stane, že se Íránci a Izraelci dohodnou, pak to bude pro Spojené státy znamenat geopolitickou katastrofu. Je možné lehce odvodit, že je to Washington, kdo má největší zájem na válce na Středním východě, a možná jenom on, protože to byly Spojené státy, které aspirovaly na obdržení nejpodstatnějších výhod.

Vstup Ruska do konfliktu umožnil radikálně změnit směr a povahu vojenských operací. Začátkem roku 2018 bylo jasné, že koalice sil pod vedením Ruska (Sýrie, Íránu a různých místních milicí) byla obecně blízko ku splnění svých hlavních vojensko-strategických úkolů. Tento vojenský úspěch vedl k dosažení politických výhod a vytvoření politické dohody s ruskými podmínkami. Turecko a Saúdská Arábie se navíc přesvědčily o bezperspektivnosti podpory jimi sponzorovaných vojenských skupin a Spojené státy byly nuceny zapomenout na svůj záměr sesadit prezidenta Bashara Assada.

Aby se chránilo před otevřeným ozbrojeným konfliktem, ruské vedení na podzim roku 2015 uzavřelo dohodu s Američany o varováních týkajících se operací vojenských letadel nad územím Sýrie: jedni i druzí si sdělují, kde budou útočit, aby se vyhnuli blízkému kontaktu. Po zničení ruského průzkumného letadla IL-20 V. Putin v telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem B. Netanjahuem odmítl izraelskou verzi událostí. Ruský ministr obrany S. Šojgu uvedl, že opatření, zlepšující bezpečnost ruského vojenského personálu v Sýrii zahrnují nejen dodávky S-300, ale také vybavení velitelských stanovišť syrských protiletadlových systémů automatizovanými řídicími systémy a elektronickým potlačením družicové navigace, palubních radarů a bojových leteckých komunikačních systémů útočících na objekty na území SAR.

Z vojensko-technického hlediska vytvoření, vybavení a údržba účinného systému syrské protivzdušné obrany, který vyžaduje obrovské vládní výdaje, je předpokladem suverenity, existence státu a zachování jeho území v rámci bývalých hranic. Je to kvůli nedostatku účinné letecké obrany na obloze nad Sýrií již mnoho let, kdy letadla, helikoptéry a bezpilotní drony různých zemí a ozbrojených útvarů létají beztrestně. Létají bez povolení a dokonce bombardují objekty dle svého uvážení. To není jen nezákonné, ale nehorázné!

Izraelské útoky na Sýrii nejsou jen materiálními škodami pro Rusko (jako v případě zničení IL-20), ale také úder na jeho image: mezinárodní společenství by se mohlo domnívat, že Moskva není schopna chránit syrské nebe.

Tragédie IL-20 byla důvodem pro Rusko, aby urychlilo řešení svých okamžitých vojensko-politických úkolů, posílilo své postavení v Sýrii a zastavilo izraelskou vojenskou intervenci v syrských záležitostech. Nicméně zároveň předseda vlády Netanjahu slíbil, že ozbrojené síly země budou pokračovat v leteckých útocích proti íránským cílům v Sýrii i po dodávkách ruských systémů protivzdušné obrany S-300, tzn. Že Izrael má v úmyslu napadnout objekty na teritorii SAR i v budoucnu. To vše jsou jasné známky eskalace napětí mezi Ruskem a Izraelem, což bude mít pravděpodobně dlouhodobé důsledky pro bilaterální vztahy.

Nicméně není pro nás výhodné, aby se Izrael navztekal. Aby bylo možné vyvážit rizika pro Izrael, je čas začít působit na Írán. Například požadovat zastavení nebo drastické snížení pomoci proíránským skupinám v dané oblasti. Dodání S-300 do Sýrie je akce pro nás, nikoliv pro Teherán. Zda Teherán použije tento faktor ve svůj prospěch, závisí na tom, jak moc se s námi musí potýkat. Rusko je poslední zemí, s níž si musí Írán, vzhledem k obecné situaci, nyní kazit vztahy. Koneckonců, je zřejmé, že Rusko by mohlo zavřít oči k vojenské operaci proti Teheránu. A v čí prospěch to bude?

Myslím, že se Tel Aviv těžko pustí do nějakých dobrodružství, i když se nevzdá konfrontace s iránskými jednotkami v SAR. Izraelci budou samozřejmě muset hledat jiné způsoby, jak ovlivnit situaci v Sýrii. Navenek se budou snažit vypadat nevzrušeně a skrývat vnitřní zmatek. Ale jak říkají, není faktem, že posílení syrské vzdušné obrany může zcela zastavit rozhodné akce sousedních zemí ve vzduchu, v této dlouho strádající zemi. V podstatě může být překonána jakákoli protivzdušná obrana. Je nutné jednat, protože otázka, zda začít válku, je politická, nikoliv technická.

Koneckonců s Tureckem jsme se dohodli a dlouhou dobu s ním nebyly žádné incidenty s pokusy bombardovat syrské jednotky. Pro Assada je držení S-300 odrazujícím prostředkem i proti Erdoganovi, takže Ankara má nyní více problémů se svou image. Nicméně pro všechny účastníky syrského uzlu, včetně Damašku, Moskvy a Teheránu s Tel Avivem, je hubený mír v zemi (a v regionu) lepší než jakýkoli ozbrojený spor. Nyní má válka v Sýrii proxy charakter – válka přes prostředníka. Stejně jako v Koreji, Vietnamu a Afghánistánu. Jak Rusko, tak USA, tak Izrael chápe nepředvídatelné důsledky přímé srážky. Je těžké si představit, že by Moskva skutečně začala sestřelovat americká a izraelská letadla, a tak vstoupila do přímé vojenské konfrontace se Spojenými státy nebo Izraelem.

Také Američané a Izraelci však pravděpodobně nezačnou pálit rakety na ruské cíle. Všimněte si, že pro Spojené státy a jejich koalici dodávka S-300 do Sýrie prakticky nic nemění. Jsou to obranné systémy. Samozřejmě, vždycky se vyskytne obava, když do regionu vstoupí nové zbraně, ale Rusové mají kanál, který by zabránil konfliktu s Američany.

Ať už se nám to líbí, nebo ne, za současných podmínek se zabýváme politickým realismem, když apelovat na mezinárodní právo se stává stále těžším. V této situaci je zřejmě třeba připomenout si staré americké rčení: „S dobrým slovem a Coltem můžete dosáhnout více než jen dobrým slovem!“

Ostatně, jak se zdá, Rusko se naučilo toto hlavní pravidlo americké zahraniční politiky: dodávka S-300 do Sýrie je toho názorným potvrzením.

 1. grasyk

  Zdravím Vás, Janiko!
  Článek mi připadal zajímavý už jen z toho hlediska, že pojednává o situaci v Sýrii bez obvyklých příkras a bez obvyklých /ne/libozvučných blábolů. Ten výrok o dobrém slovu a zbrani se tuším připisuje Al Caponovi.
  (A tak jsem vyzkoušel, jestli jste mi už nezrušila přístup a s potěšením zjistil, že ne … :-) :-))

 2. Janika

  Článek je o zbraních, která bude silnější. Nebo spíš kdo bude odhodlanější a bezohlednější při jejich využití?
  A já při tom myslím na ty Syřany a oslovují mě takové věci, jako třeba co napsal sax pod jedním z předchozích článků: „Zatimco Evropan resi, muslim zije a to tak, ze je za cely svuj zpusob existence ochoten se postavit i samotnou existenci.“

  • vittta

   Leckdy i jiných.
   Vlastně docela často, muslimové jsou v tom skvělí.
   Teď třeba jsem viděl v TV, jak nějaký Kosovský Albánec chtěl zatřelit svou českou ženu.
   Nechtěla na něj čekat, až se vrátí z kriminálu- říkali.
   Ale je to blbost, tihle lidé do kriminálu nechodí, proč by ho jinak po soudu pouštěli?
   Prostě jí chtěl odkráglovat.
   Asi je to ale její chyba, jen úplná kráva naivní si vezme muslima!

  • pacifista

   Moc pěkně to rozebral a bylo to čtivé. Tak nějak to mám poskládané z jiných zdrojů, takže mohu za sebe říct, že je to velmi pravdivé. Jen aby to dobře dopadlo a nějaký magor do toho nezasáhl, protože jeden nikdy neví. Situace je na hraně, jen neuklouznout. Je jasné, že Izrael je prodlouženou rukou USA a ta provokace s IL-20 byla stejné jejich práce. Moc by si přáli rozházet tamější vztahy tak, aby k mírové dohodě nedošlo.

 3. astraustralia

  Dobrým slovem to nepujde!
  Reporter rika ze 80% jsou mladi muzi 30ti!
  Najezd na USA po vzoru invaze na Evropu ?
  Ale zadne vahani jako v Evrope. jasna slova „musime zmenit immigracni zakon“!

  • vittta

   Je pro mě dost těžké si představit, že ti nechudší bez budoucnosti se vypraví ze své bídy pěšky do USA.
   Co jedí po cestě, jak překonávají hranice, jak vlastně organizují noclehy a též léky a vodu a tohle všechno?
   Podle mě je ten pochod útok na Trumpa a na celou bílou civiliaci.
   Někdo ho organizoval, a především ho někdo platí.
   Trump, resp. USA, ale nemohou nechat migrany projít, protože potencionálních migrantů jsou stovky milionů, a USA je sice nejbohatší zemí světa, ale žijí tam zatraceně chudí lidé.
   Je to stát luxusních čtvrtí, ale i ghet, kde si životní podmínky moc nezadají s těmi někde v Guatemale, kde mimochodem jsou též samozřejmě luxusní čtvrti.
   USA uprchlíky zastaví, a pak ovšem může dojít v krajním případě i k občanské válce, protože pokud je provokace skutečně organizovaná, organizují se už nyní i akce, které budou následovat po střetu Národní gardy a vojska s útočníky.
   Ti migranti jsou oběti svých loutkovodičů, protože cestu zpět jim už nikdo nezaplatí.
   Někdo může namítnout, že boháči USA kradou tolik a tolik % bohatství země, ale i kdyby vydali všechny své prostředky na chudé- třeba v Latinské Americe, tak tito neumí žít jinak, než žijí, prostředky by prochlastali a utratili za nesmysly, a byli ještě chudší jak před tím.
   K bohatství země je možno dojít jen skrze výchovu generací, lidé se musí naučit být bohatí.
   Vždyť i u nás ti, co rychle zbohatli, chovají se jako debilové, a zkuste dát těm nejchudším peníze, jak dopadnou.
   Většina z nich to neustojí, přestanou pracovat, na vzdělání svých dětí se vyserou, mnozí by ani nezaplatili své dluhy, nakoupili by si televize a užrali a uchlastali by se k smrti.
   Každý národ se k výšinám musí probít postupně a sám, a je to proces na dlouhé dekády.
   Ani samotní politici neumí zacházet s prostředky, které by nějak záhadně spadly z nebe.
   Místo aby stát podporoval vzdělávání a udržoval tradici řemesel a vychovával lidi k úctě k práci, tak zavádí inkluzi, podporuje flákače, kriminálníky, devianty a přivandrovalce, a vyřvávají u toho, jak jsme bohatí, že na to máme.
   Za podivné peníze z EU se staví nesmysly, vymýšlejí se nové a nové předpisy, a vymýšlí se, kolik emisí má mít auto až do nesmyslna.
   Nyní USA musí migranty zastavit, a to i střelbou, protože jak to neudělají, dopadne to tvrdě i na nás.

   • Janika

    „Co jedí po cestě, jak překonávají hranice, jak vlastně organizují noclehy a též léky a vodu a tohle všechno?“

    Hladoví po cestě, tak jako hladověli doma. A jaké léky, prosím tě, na ty nikdy neměli. Což je vlastně jejich štěstí, že do sebe necpou tu chemii, to by je dorazilo.
    Ale hranice bych taky uzavřela…

    • blbíš

     domnívám se, Janiko, že špatně čtete! Gró vitttových otázek není o konkrétnostech (léky, noclehy) přesunu (ty ho pouze napadají, protože uvažuje jako obyvatel ČR), ale píše o nechápání fenoménu, jak se někde mohou SAMY zvednout masy a jít … a že důvodů bylo v minulosti snad mnohem víc, přesto se exodus tohoto typu nekonal v takovém měřítku co nyní!

     Vidím v tom taky promyšleně-nepromyšlený tragický organizovaný záměr řádně podepřený penězi globalistů, jak postavit konečně Trampa a jeho přívržence do pozice ďáblů. Počítají s tím, že jakmile ukáže tvrdou pěst, tak se na obrazovkách ihned po celé zemi objeví tragický obličej Hillary (a že ho ona umí a když k tomu ukáže ještě ruku spočívající na trubkové bombě), má vyhráno!!! Pro pořádek ještě přečte „svůj“ projev o tom, jak je potřeba, aby se všichni lidé na celém světě milovali a tak podobně. To by v tom byl čert, aby konečně Tramp nedostal konečnou mezi oči!

     Karta se začne obracet teprve tehdy, až se budou organizátoři migrace a jejich političtí pomocníci vyšetřovat jako zrádci svých zemí se všemi z toho plynoucími dopady!

     • vittta

      No ono to není úplně tak, že v těch zemích trpí hlady v tom slova smyslu.
      Žerou odpadky a to nejlevnější, už proto, že bez jídla člověk zemře.
      Na takový pochod potřebují jídlo, spousty jídla a vodu, ale i léky jsou třeba, protože těžko někdo prostě onemocní, či má úraz, a zemře.
      To znamená, že musí mít buď peníze- nebo místa, kde dostanou základní potraviny a vodu, a záladní zdravotní péči.
      Jak dlouho už jdou?
      2 měsíce?
      Tak dlouho bez jídla, navíc ve fyzickém výkonu, nikdo nevydrží, ani indický fakír!
      Jinak jasně, takto jsem to nějak myslel, je jedno, jaký úhel se zvolí v podružnostech, ale masy se nezvědnou jen tak, aby na cestě zemřeli, nějaká organizace a zajištění tam prostě být MUSÍ!

     • blbíš

      ono bude velice důležité, jak se Tump k tomu postaví a je to o to horší, že dobré řešení už neexistuje! Bud to zcela jistě i lakmusový papírek pro Evropu. To je děsně nebezpečná věc, kterou na něj(nás) vymysleli.

  • embecko

   No tam maji velky problem, protoze ti lide vetsinou nejdou na blind, ale za jiz etablovanymi znamymi ci dokonce rodinnymi prislusniky. Coz znamena ze vi kam jdou a co chteji. A ti ostatni, jak pise vittta, ti se nemaji jak vratit, takze musi jit s hlavnim proudem smerem dopredu.
   Kdo se dival na francouzsky serial Mesta zlocinu pak vi, ze situace je na hrane a ze Staty si nemohou dovolit vubec zadnou krizi, ani ekonomickou, ani uprchlickou a ani zadnou jinou.
   Zvlastni, ze v tehle dobe a situaci, kdy je jasne, z multikulti selhala (jako by nekdy mohla uspet) na ni stale nekdo baziruje ci se ji dovolava. A to na to Americani meli nekolik generaci, 150 let, a ted jsou tam, kde byli na zacatku- na pokraji obcanske valky. Diky multikulti.

   • astraustralia

    Presny rozbor, jak vittta tak Saxe, bohuzel smutny :-(
    A bude hure.
    Take proto ze za mladi me generace bylo na svete jen 2milliardy lidi
    v r.2010 – 6,8
    v r.2018 uz je to 7,7
    takze prirustek 1 milliarda za 10 let to je credit karta na pruser.
    Reci theoretiku ze Zeme by mohla uzivit 20 milliard je sice hezka pohadka
    ale sami vidite co se deje kdyz nekdo rekne chudym lidem ze jsou mista kam staci dojit a budou se mit dobre.
    I dnes se lidska humanitarni Sorosova organisace angazuje s pomoci, ted v USA !
    Bohuzel spravne napsal vittta i kdyby Sorosove rozdali vsechny sve penize ani theoreticky nikdo nevi jak pul milliardy USA a pul milliardy Evropa by mohla uzivit tez zbyvajich 7 !
    Nejsem si jist zda nekdo v Evropskem parlamentu o tom vazne premysli.
    Reseni je jake ?

    • vittta

     Řešení raději ani nezmiňuji, aby se to náhodou nestalo.
     Beztak už na můj vkus těmi jadernými raketami šermují až moc!

 4. astraustralia

  Prilozim jeste jedno video o utrpeni tech kteri se rozhodli jit pres hranici za kazdou cenu.
  Prvni video o soucasne vlne uprchliku je jen o prvnich cca 7tisicich a dalsi se chystaji.
  Jsou to lide z Guatemaly, Hondurasu Nicaragui, El Salvador.
  Nevedi do ceho jdou a co je ceka:-(
  Dalsi video v odkazu mluvi o stovkach az tisicich lidi kteri nedosli, predevsim lidi z chudeho Mexica,
  tech kteri sice nakonec prekrocili hranici, nebyli chyceni, ale za hranici zemreli zizni a horkem.

  Zoufali lide bez vody a potravy
  The Real Death Valley: The Untold Story of Mass Graves and Migrant Deaths in South Texas

 5. vittta

  Jelikož je venku fakt hnusně, nakoukl jsem k Tarasovi.
  Co nevidím, je tam o mně článek, resp. o mě a Blbíšovi.
  Skoro by se mi chtělo napsat nosný článek a nabídnot ho Janice k tématu, ale dělalo by to zlou krev.
  Nic méně se k tomu vyjádřím se vší svou brutalitou.
  Tedy pro čtenáře- neberu to ani v nejmeníším osobně, a je velká škoda, že jsem neviděl v časech, kdy byla módní pravice a jejich kecy o sockách a lopatách, jak jsem hájil zaměstnance.
  Nic méně POZOR, na té pravicové straně zdaleka nestáli jen podnikatelé a živnostníci, dobře půlka byli zaměstnanci, kteří si poctivou prací vydělávali 100 000 a více, leckdy o hodně více, a na jejichž úkor dneš živnostníci žijí.
  Díky rovněž za zastání, ale fakt je ten, že už bych k němu nic nenapsal, a problém mezi námi není ideologický, ale Tarasovi se prostě nedostává argumentů, a to ho dráždí, on má se mnou problém osobní.
  Co se týká Blbíše, ten by mi zřejmě nenapsal nic, on by tohle totiž pochopil, jak to bylo myšleno.
  Pro Tarase:
  Podle mě jsi jen nafoukanec, opět jsi to pěkně posral, a adorací Otomana, který předkládá jako důkazy zfalšované statistiky a to už co ho znám, celé roky dokola, vypadáš asi u mnohých jako blbec- což je ale zrovna pro tebe zásadní věc, tedy abys naopak vypadal jako inteligent.
  Tímto se k tomu neblížíš.
  Otoman ti samozřejmě nevadí, protože oko poprného čtenáře si jistě všimlo, jak se ti vlichotil, a od té doby je to pomalu tvůj oblíbenec.
  Máš skvělé znalosti…větší než já- a to víš jak?
  A především, proč je nepoužiješ v argumentaci, a místo toho je kdesi hluboko skrýváš?
  To jsou jen tvoje sny, jako tvůj sen o diskuzi s pravičákem.
  BANÁN je tvoje diskuze.
  A jak pěkně lžeš sám sobě, že jsem něco přehlnal, a že ožrala ukazuje vnitřní já, ale ne, ty to máš jako záminku, aby ses mohl politovat.
  Ve skutečnosti je klíčovám momentem mých sarkastických výlevů to, co jsem napsal Otomanovi:
  „UVIDÍME, KDO JE LEPŠÍ DEMAGOG“!
  A asi jsem zvítězil, protože moje demagogie tě naštvala 1000x tolik, než ta tvoje mě, ztratil jsi nervy, a chyboval- tím banánem, víš?
  A ze strachu, co to udělá, jsi musel napsat článek.
  Dát banána někomu, kdo tam moc nepíše, a více-méně jsem dokonce dodržoval i těch 10 řádek a 2 texty denně, zatímco Otoman se na to úplně vykašlal, aniž bys ho napomenul, to už vyžaduje silnou politickou nemohoucnost.
  Moje síla spočívá především v tom, že ně nemůžeš naštvat, protože můj styl psaní generuje ostré reakce, banány nevyjímaje, takže je to očekáváno.
  Jinými slovy, urážky očekávám, a dovedu jich použít zpět.
  Tématicky pak nestojím na žádné straně úplně pevně, takže už si na to lidé zvykli, a lecos mi odpustí, ti tedy, co mě rádi čtou.
  A ti, co mě nemají rádi, těm se nezavděčím, kdybych dělal co chtěl, ale tak to je na světě, a není ani tady důvod k nervozitě.
  A Kamil?
  Ten jako obvykle všechno pochopil.
  A ukazujete to nepříjemnou tvář dnešní eurolevice.
  Komunista chápe živnostníka, ale levičák se o to ani nesnaží.
  Divná doba, divná….

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s