S Babišem se houpe křeslo

Napsal vittta

S Babišem se houpe křeslo, přátelé!
Chtě-nechtě, musím ho podpořit.
Všichni ostatní jsou minimálně stejní, daleko pravděpodobněji spíše horší.
O jejich pohnutkách nelze ale pochybovat.
Jde o přistěhovalce, o migrační pakt, a o istambulskou úmluvu.
Dle mého celou akci podporuje EU, které se situace v ČR a celkově V4 vymkla z rukou.
Nyní je ČR v této krizi nejslabším článkem, a eurohujeři nesmí převzít moc v zemi.
Na řadě je klasicky prezident, bude to dle mého on, kdo rozhodne o bytí a nebytí Babiše.
Jeho opozičníkům jde ale o hodně, pokud Babiš vydrží tlak, vyjde z toho posílen.
Babiš udělal dobře, že se opřel o svým způsobem o lid, protože jen lid ho může udržet v sedle.
Okamura v současné době hraje o všechno, pokud se potvrdí, že se spojil s kolaboranty, a potvrdí to i sám Okamura (bude nucen se postavit), má to v dalších volbách spočítané.
Za to komunisté mohou posílit, jako jediná vlastenecká strana, měli by se ale nějak elegantně zbavit Dolejše.
Situce je vážnější, než se zdá, může jít i o další směřování země.
Zmíněný nástupce, Richard Brabec, je politický turista, a bývalý člen US, z toho nekouká nic dobrého, protože členem US mohl být jedině kolaboranstký kripl.
Uvidíme, jak je Babiš ve skutečnosti silný, protože prezident se slabého nezastane.
Nemůže držet v sedle chcípáka.
Ukaž se, Andreji, jaké máš koule!

 1. 2tttt

  EET vs. hospody a jiná prázdná sláma“
  Hospody nemizí / nekončí kvůli EET.
  Ty začaly „mizet“ (a zmizeli) již dávno před EET, ještě v době, kdy „zdravý český kapitalistický trh“ ovládala „neviditelná ruka trhu“.
  Různí „pravičáci“, „neoliberálové“, živnostensko podnikatelsko politická mafie a další vychcánci, primitivové, devianti a psychopati. Všichni, kteří si mysleli, že se prokradou, propodvádí, prolžou a prozabíjí „za vodu“ mezi své patologické západní kamarády. Zničili (zkurvili) na, co sáhli.
  Byla a je to otázka mizející kupní síly obyvatel, která klesala a klesá úměrně s vykradenou, zadluženou, zdevastovanou a kolonizovanou zemí.

  Babiš / oligarchie
  I kdyby byl Babiš anděl, a on NENÍ, byla, je a bude taková figurka BEZPEČNOSTNÍ riziko a CHYBNÁ volba.

  Dav / volič
  Je z části i VINOU davu (voliče), že se dostal díky své lenosti, hlouposti, vychcanosti a zbabělosti do pasti.

  Mrtví, nezvěstní a dav těch, kteří si mysleli, že patří do stejné kasty s oligarchií a živnostensko podnikatelsko politickou mafií jsou mementem za fungující, klidnou a svébytnou zemí.

 2. tresen

  Byla a je to otázka mizející kupní síly obyvatel, která klesala a klesá úměrně s vykradenou, zadluženou, zdevastovanou a kolonizovanou zemí.
  Regionální rozdíly jistě hrají velkou roli, ale v průměru vzrostla kupní síla obyvatelstva o 22% od roku 2010.
  V Brně například o 27%. V Jihomoravském kraji hospody kvetou, co je mi známo.
  Včera jsme naproti tomu projížděli vesnice na Jesenicku a tam je situace opravdu tristní. Nebylo kde si dát ani kafe, natož oběd.

  • vittta

   Ale zase tam pšenka nekvete ani živnostensko podnikatelsko politická mafii a dalším vychcánkům, primitivům, deviantům a psychopatům.
   Takže se dá říci, že skutečně hodnotný občan kafe i jídlo rád oželí.
   V Jesenici si náhodu můžete v pohodě koupit zdravou výživu přimo pod obecním ouřadem, což je pohříchu jediný kultivovaný kšeft 10 km daleko na všechny strany.
   Tam krade nějaká takový mladá deviantka přijemného jednání.
   Naštěstí je tam ještě nějaký Maunfield, nebo co, kde je samozřejmě vše v naprostém pořádku.

  • 2tttt

   „Nebylo kde si dát ani kafe, natož oběd.“
   O tom je řeč. Velké drahé hospody uprostřed velkoměsta, sponzorované mafiány nebo mafiánskou sítí se přetřásané EET netýká.
   Máte zdroj stoupající kupní síly? Je tam i sociální rozložení?

   • vittta

    Ale to my tady všichni víme, a ví to i každý levičák.
    Ale proti mafiánům se bojuje dost blbě, a tak jste vzali zavděk kadeřnicemi, místními hospodskými, a prodavači zeleniny na trzích!

    • 2tttt

     I já vás zdravím: „Dobrý den.“
     Všiml jste si, že máte pod tímto článkem nejvíce argumentačních klamů a faulů? Drobných lží, zbabělostí, podrazů a sprostosti?

       • Josef K.

        Ani jedno. Já si ale (a to ve svém pokročilém věku) nejsem jist, co si vlastně mám představit pod tou levicí a pravicí. Je levicí ČSSD, jejíž představitele zajímá jen to, aby na ně také nějaká ta koryta zbyla? Nebo je levicí KSČM, fungující jako společnost s ručením omezeným v oboru obchodník s nostalgií? Problémem těchto stran je, že jejich voliči zjistili, že pro ně nehnou ani prstem. Na druhé straně – pozná se představitel pravicové strany pouze podle toho, že u koryta nejhlasitěji mlaská anebo že má hlavu hluboko zaraženou v sudetoněmecké prdeli? A co ta nová levice – je to levice nebo není? A souhlasí levicoví občané s jejími prioritami – likvidací národních států, národní hrdosti a vlastenectví, likvidací rodiny, preferováním všemožných perverzností, multikulti a podobných nesmyslů a šikanováním jinak smýšlejících? Můj hlas ve volbách dostane vždy ten, kdo se jasně vyjádří právě proti těmto cílům a je mi jedno, jak bude nálepkován, hlavně když si své sliby bude pamatovat i po volbách. Mám totiž několik vnoučat a chci, aby i ony zde měly snesitelné místo k životu. Nemohu si říct po mně potopa.

        • pacifista

         Když volím tak se u mě za těch 30 let vystřídaly 3 strany napříč spektrem.. V komunálních volbách také volím toho kdo je rozumný a ne v jaké sedí straně. Nyní již tuplem budu volit toho, kdo bude prosazovat moje zájmy. Jestli je na nějaké pravici nebo na levici to mi bude fuk.

     • vittta

      Nevšiml, ale klidně si to nechám vysvětlit.
      Ale je to text z kategorie ironických, jak asi vidí i Třešeň, která jinak nevidí nic.
      Myslíte, že by pro mě bylo těžké, napsat podobné obvinění pod jakýkoliv váš delší text?
      Ale nedělám to.
      Tedy…nedělám to takhle.
      Pokud někoho ze lži či nějakého faulu nařknu, vysvětlím proč, a moje nevýhoda je spíš v tom, že to vysvětluji moc dlouze, než že bych to nedělal vůbec, jako vy….

      • 2tttt

       lež a red herring (Zloděj křičí: „Chyťte zloděje!“? )
       2tttt, rozdělují lidi, na základě lži
       ad hominem (mj. ukázka „rozsáhlé stoprocentní věcné argumentace“ :o):
       „To je ale blbost.“ (nic víc, nic míň)
       podsouvání, nálepkování a manipulace („hoď blátem, něco ulpí“):
       „ví to i každý levičák“ … v kontextu … „a tak jste vzali zavděk“

       „Podpásovky“ ukazují slabost a nejistotu ;-)

       • vittta

        Podpásovky ukazují slabost a nejistotu…ale podpásovky jste tady nějakou dobu používal zrovna vy.
        Mě chvíli trvalo, než jsem na vás začal používat dehonestující taktiku.
        Vy nejste tak blbej, abyste nevěděl, že nějaký živnostníček či prcgumička z 5 dělníky rozhodně není ve stejné kastě s oligarchy a mafiány.
        Celé tohle vlákno pak stojí konkrétně na tom, že majitel hospody je roven grázlům, peroucím prachy, jen se mu nepodařilo, propracovat se skrze okrádání zákazníků a státu někam za vodu.
        Já z toho mám dojem, že je to účelové rozvracení zdejších disktujících.
        Jenže ti už se mezitím trošku posunuli.
        Já jsem si v určitý moment všiml, že levicově uvažující vlastenec, nemá moc šancí projevit svou politickou orientaci ve volbách.
        Buď zvolí vlastence- ale pak to nebude levice, nebo zvolí levici, ale pak to nebudou ani vlastenci, ani levice.
        Tak jsem napadl celou levicovou ideologii, a co jsem psal, to mě fakt napadlo.
        Extrém levice vede k systému, který vidíme na západ od nás, k útokům, nálepkování, zákazům úplně všeho, selekcí problémů, (když běloch blbě koukne na negra, je z toho rasismus, když negr bělocha podřízne, je to náhoda a nemůžeme je házet do jednoho pytle), k okupaci univerzit, kde rozhodují studenti, pomalu o tom, kdo bude učit, a co se bude učit…..
        To znamená že ríkám: Buďte levicoví, ale nepodporujte levici, žádná tady není,případně rovnou „zachraňte levici, nebo se vám vymkne“.
        Tady třeba Josef to zjevně chápe velice podobně.
        Sem pak chodí levicově uvažující, kteří nijak netouží brát zavděk nějakými živnostníky, aby přestali vidět mafiány a oligarchy.
        Tak na to upozorňuji, aby to bylo hodně viditelné, to dělení.
        A ty argumenty falešných levičákům že živnostník platí méně, že živnostník parazituje na systému- oblíbený je parazitismus na zdravotním systému..atd.
        To není v podstatě pravda, protože živnostník platí nějaký poměr z vyměřovacího základu, ale má ty prachy v ruce, musí je vydělat, zatímco dělník platí též nějaký poměr, ten je menší, jak toho živnostníka, a další část za něj platí zaměstnavatel, ale dělník, resp. zaměstnance ty prachy vůbec nevidí, a jeho čistá mzda se od toho de facto neodvíjí.
        Zaměstnanec pak má právo na všemožné pracovní pomůcky a obědy a dovolenou, což si živnostník musí zaplatit sám- a když se zeptám- má o tohle všechno vlastně zaměstnanec vyšší mzdu- má, nebo ne?
        Víte, o tomhle můžeme diskutovat opravdu dlouho, co zaměstnanec, a co zaměstnavatel, kdo tohle a kdo tamto- ale na jakési akademické úrovni.
        Obě strany budou mít dobré argumenty.
        Ale zavádět tu diskuzi mezi lid, až není o diskuzi, ale o štvaní, protože zaměstnanci je na háku, kolik a jak živnostník platí- pokud mu to ovšem někdo nebude od rána do večera cpát, a když mu to od rána do večera někdo cpát začne, já se musím zeptat, proč to dělá.
        Protože když živnostník zaplatí 5x tolik, ten zaměstnanec z toho NIC mít nebude, a když živnostník svůj provoz zavře- a je jedno, jestli kvůli EET, nebo kouření, nebo hygieně, vyhrožování berňáku, napadání že je zloděj- těch důvodů může být mnoho- tedy když to zavře, tak to tomu zaměstnanci také nic nepřinese.
        Kdo z toho ale rozhodně má profit, je oligarcha a mafián, protože zaměstnanec upře svou „politickou“ pozornost na živnostníka, a jich si nevšímá.
        Zauvažujte o tom.

        • vittta

         Tady jinak máme ukázku, proč to nějaký levičák dělá, a tou ukázkou je Taras.
         Ten jde na věc třídně.
         Má dojem, že levice se musí vymezit proti vykořisťovatelům, to že je slabost levice, že se nevymezuje, nebo vymezuje málo.
         On mám u toho plno dobrých a zajímavých myšlenek, ale třídního klíče se neumí zbavit.
         Ten ale dnes už není co býval, nějaký řezník Krkovička už nijak nad dělníkem ze Škodovky nevyniká.
         Což ale vadí.
         Takže se rozjede kampaň, že řezník Krkovička nevyniká nad dělníkem ze Škodovoky jen na první pohled, ale ve skutečnosti ten řezník žije na ukor toho dělníka, jinými slovy, parazituje na něm.
         Konkrétně Taras ale dobře ví, že to tak úplně není pravda, ale do jeho vidění světa se mu nějaká diskuze k tomu nehodí.
         Jeho přístup pak je čiště „levicový“ v západním střihu, zbaví se argumentů proti tak, že zabrání jejich nositelům je publikovat.
         To jsem konrétně já, ale kdyby bylo vitttů víc, zabanuje všechny, čímž se netají.
         Jeho blog musí být ČISTÝ, bez rušivých vlivů- což opět je taktika západní pseudolevice.
         To nedělá jen on, dělá to hodně blogů, rušivé vlivy se vyruší.
         Kdyby mě nebylo umožněno psát sem, tak bych tyhle argumenty nemohl přednést nikde, myšlekově bych zanikl- a to je opět postup, používaný západní „levicí“.
         Tam ovšem to dělá celá třída, s cenzurou i kriminalizací oponentů souhlasí celá „třída“, známe to od nás, jsou to ti profesionální prudiči, ale tady jich je málo, tam jich je moc.
         V Tarasově případě to je jeho osobní boj, ale na příkladu jednotlivce lze dobře ukázat principy západního úpadku levice.
         Navíc- železo ostří železo, a pokud samozřejmě někdo ostrý být nepotřebuje, nebo se mu zdá, že je ostrý dost, bude se železu vyhýbat!

        • 2tttt

         Pohled z jiného úhlu:

         „Vy nejste tak blbej“ (Je to manipulace nebo není?)

         Nenajdete mnoho živnostníků, kteří Vám řeknou, že touží zemřít chudí a „modrákách“ (včetně jejich rodin).
         Naopak najdete většinu těch, kteří skrytě nebo i otevřeně sní „svůj sen“ o životě „za vodou“ nebo (z jejich pohledu) alespoň touží po klidném životě, kterého, z RŮZNÝCH důvodů, nemohou dosáhnout jinak. Tečka.
         Legislativně, systémově patří do jedné širší skupiny – KASTY. Ta skupina zahrnuje různé psychologické profily. Způsob organizace (systém) předurčuje postupy a cesty jak se do skupiny dostat i jak se ve skupině udržet.
         Možnosti, profil, pravidla, postupy, prostředí určí, jak „daleko“ se každý z této skupiny dostane a HODLÁ dostat. Pokud se někdo rozhodne nebo je přinucen přijmout „stranickou knížku“ s „pořadovým číslem“, měl by si být vědom, že přijímá a přispívá mj. svým dílem k prohloubení problému, kterému se také říká „dilema společné pastviny“. Pravidla v tomto případě nemají pro většinovou společnost příliš „pozitivní“ dopady.
         Nemá to mnoho společného s diskuzemi a rozebíráním jednotlivých aktérů „kus od kusu“ (kadeřnice, kominík). Každý z nich se na problému podílí nebo nepodílí rozdílnou mírou.

         „majitel hospody“
         Co jsou „majitelé hospod“, kteří kvůli zisku otráví (usmrtí) své zákazníky (např. kauza „Metanol“)?

         „Já z toho mám dojem, že je to účelové rozvracení zdejších disktujících.“ (Je to manipulace nebo není?)
         „Kdo nečůrá s námi, čůrá proti nám?“ Myslel jsem, že nemáte sluníčkáře a jejich dělení na MY a ONI rád? Ostrakizace? Vy sám si stěžujete na bany. WTF?

         „Levice“
         Už jste si někdy odpověděl na to, co to ta levice vlastně je?
         Kdo jsou ta levice?
         Kdo nebo CO se za „levici“ staví? Většina z toho, co se jako „levice“ na západě deklaruje je neziskovkami a tajnými službami manipulovaná, placená skupina užitečných blbců a deviantů.
         To není omluva ČEHOKOLI.
         Blbec „napravo“, blbec „nalevo“.

         • Janika

          To je zase komentář, který nevím jak uchopí vittta, ale pro mě je úplně mimo co se táká jeho východisek i tvrzení i závěrů. Třeba jen to snění o životě „za vodou“ – to je produkt kapitalismu, takhle zparchantěl lidské uvažování a cítění. Chce to úplně jinou úvahu, od začátku. Tohle mi nic neříká.

         • vittta

          Je to fakt divný text, pokud to je reakce na mě.
          Obecně je to také špatně, nebo mi chcete říci, že zaměstnanec je zaměstnancem proto, že chce řádně odvádět polatky a daně?
          To je stejně demagogická myšlenka, jako že živnostník živnostnicí proto, aby se dostal za vodu.
          Mohl byste mi možná říci, kolik hostinckých, prodávajících metanol, se za tu vodu dostalo.
          Vsadím se, že napočítáte nulu.
          Za to u celníků, policajtů a kriminálníků by to možná bylo zajímavější, při čemž nejzajímavější jsou určitě ty dvě první skupiny.
          Kriminálník totiž kriminálničí, aby vydělal hodně peněz, které legálně vydělat nemůže, ale je to prostě kriminálník, zatímco by se asi těžko dalo říci, že k celníkům a policajtům se dal někdo proto, aby kryl, nebo přímo organizoval závažnou trestnou činnost.
          Ale u hospodského to nezačalo, navíc, ten neví, že prodává jed, ale mnozí, kdo mu ho dodávají, to vědí, jen si myslí, že ten jed nebude tak jedovatý, aby zabil, nebo zmrzačil.
          Píšete o jakémsi problému, celkově nejen nyní, ale co je to vlastně za problém, to jste ještě neřekl.
          Společná pastvina je velice, velice široký pojem.
          No- a dejme tomu, že za komunistů bylo málo lidí, a tak případní živnostníci by odčerpávali pracující z výroby či zemědělství, takže se jevilo pro systém lépe, nechat je melouchařit, protože i melouchář musel chodit do práce.
          Dneska ale likvidací živnostníků naženete lidi do velkokapitalistického sektoru, a velkokapitál je bude o to víc vykořisťovat, čím víc jich bude, a též bude moci lépe utvořit trusty.
          Dnes všemmožní řezníci a pekaři dělají řetězcům obstojnou konkurenci, u řemesel se velkokapitál ani nesnaží, protože by prostě v konkurenčním boji prohrál, neutáhl by tu režii, který by spočívala hlavně v hlídání těch lidí, takhle se živnostník hlídá sám, co neudělá, to nedostane.
          Tímto vaším přístupem tedy sloužíte velkokapitálu, a to velice vydatně, a maskovat to můžete jak chcete.
          Každý levičák,(ale i pravičák), který útočí na živnostníky a malopodnikatele, je otrok velkokapitálu.
          A to že má být jako levice?
          Zlatý voči!!!!!!!
          Ale vy se jak vidno západní levice nezastáváte, ale pak moc nerozumím tomu, oč vám vlastně jde.
          Stát je společenství lidí, kteří se nějakým způsobem živí, někdo pracuje pro stát- doktoři, učitelé, část úředníků, jiní pracují pro velkokapitál, který ale zajišťuje rozmanitost zboží a některých služeb, a někteří sami pracují ve službách, protože stát není reálně schopen tyto služby poskytnout.
          To jsou ti všelijací kadeřníci a zedníci a klempíři a ševci a psí pedikéři, sekáči zahrad, uklízeči, ale i hospodští a všechna tahle drobotina.
          Dobrý stát poskytuje nějaké služby, zdravotnictví, školství, infrastruktura, a za to mu ti, co pracují platí.
          Nic méně čo bolo, to bolo, nyní se žije na dluh, on je to spíše jakýsi pseudodluh, protože stát část svých výdajů od vlastních lidí nezískává, ale pujčuje si je, ale vracet není vlastně komu, a ani to nikdo nechce.
          A co je zajímavé- a nyní zpozorněte- stát si půjčuje tolik, že to NEMŮŽE ze svých lidí ani získat, bez toho, aby je všechny přivedl na buben, a v podstatě se zhroutil.
          Zvýšíte živnostníkům odvody, a někteří zdraží, a jiní padnou, nebo to zabalí, a ve výsledku to přinese možná pár miliard, které v každoročním záseku vůbec nikdo nepostřehne.
          To znamená, že se sníží četnost a dostupnost služeb, ale pozitivní dopad nebude vidět, právě naopak.
          Navíc ještě stát úplně vyzmizíkuje přirozenou selekci, kdy ti schopnější dělají sami- a vymýšlejí všemožné zrychlení a zlepšení- i když samozřejmě ne všichni, ale v moři buranů u pásu se na jakoukoliv činnost tak leda vyserou, a udělají jen to, co se jim řejne, a víc ani Ň.
          A to není ani chytré, ani přínostné, leda pro velkokapitál a národní rozvraceče!

          • 2tttt

           „zaměstnanec je zaměstnancem proto, že chce řádně odvádět polatky a daně?“
           Ano, to je demagogie.

           „živnostník živnostnicí proto, aby se dostal za vodu“
           Ten živnostník to nedělá s vidinou zisku? Část z té kasty nejezdí ve starých báwech a meďourech? To první se dá popřít těžko, to druhé, pokud nejde o veterána, ukazuje na touhy majitele. (Je mnoho jiných markantů).
           Teď se omlouvám, bude to znít jako nálepkování:
           Vy jste vlastně zapálený komunista hájící stranickou čest za každou cenu. Odborně se podobné jednání v odborných skupinách nazývá „groupthink“.

           „kolik hostinckých, prodávajících metanol, se za tu vodu dostalo.“
           1) Logický klam.
           2) Hospodský (profík), zná cenu surovin, a když mu někdo nabídne zboží pod výrobní cenou bez faktury „za hotové“, a ještě takovou cenou, jakou nabízeli překupníci s metanolem, je GRÁZL a ví, že se jedná přinejmenším o „levárnu“, ale on ví VÍC.
           Zjistěte si, jak fungují hostinští, zvláště ti malí, když se jejich praktik tak zastáváte. Sud „chemického“ patoku pochybného složení za 25 % ceny originálu prodávají za plnou cenu originálu a drze tvrdí, že to originál je.
           Zeptejte se Janiky (tuším, že někde padlo, že je účetní), k čemu slouží hospoda, zvlášť když má majitel výrobu a zároveň služby. Politicky korektně se tomu říká „optimalizace daní“. Česky PODVOD a ZLODĚJINA, nebo také „pračka“.

           „to jste ještě neřekl“
           Totéž a stále dokola:
           Systém, který vede (i „živnostníky“) ke dnu.
           Pravidla a prostředí (de)FORMUJÍ lidi.
           Viz např. „Standfordský vězeňský experiment“ Filipa Zimbarda (a to byla jen hra). To platí pro všechny, kteří vstupují nejen do zmíněné kasty, kde se podřizují jejím pravidlům.

           „Společná pastvina je velice, velice široký pojem“
           „Dilema společné pastviny“, nebo také „tragédie občiny“ je terminus technicus. Jde o modelové dilema v teorii her, které analyzuje chování jedinců.

           “ likvidací živnostníků naženete lidi do velkokapitalistického sektoru“
           Východisko NEZAHRNUJE současný nefunkční a neopravitelný model.

           „řezníci a pekaři dělají řetězcům obstojnou konkurenci“
           Udělejte si jejich bilanční analýzu a vyjde Vám, že jsou jen stafáž, nástroj a „užiteční blbci“.

           „oč vám vlastně jde“
           Viz „oč vám vlastně jde“ + lidé řeší „nesmrtelnost brouka“. Onálepkují se navzájem jednou tak a podruhé naopak. Hledají modré, kteří byli bílí, teď jsou rudí, ale přitom se tváří jako hnědí.
           Každý má možnost si vytvořit fundamentální psychologickou analýzu a NEPOTŘEBUJE matoucí, vrtkavé nátěry. Psychologický profil skupiny nebo jedince je spolehlivější prediktor.

           „spíše jakýsi pseudodluh“
           OMYL. Například VB nám po válce vyúčtovala podvlíkačky za každého, byť mrtvého letce. Naúčtovali nám i „tkaničky do sandálů a rakve“.
           Jak myslíte, že se Řecko dostalo do dluhové pasti? Dluh je účinnější a levnější než invazní armáda. „Západní kamarád“ nám NEODPUSTÍ ani cent.
           Naopak, jako správní kapitalisté nebo živnostník si naúčtují „více práce“.

           Neoliberální bankovní fašizmus MMF (Řecko)

          • vittta

           Má tahle vaše demagogie nějaký konkrétní účel?
           Vy pořád opakujete to samé.
           Třeba tohle:
           „“ likvidací živnostníků naženete lidi do velkokapitalistického sektoru“
           Východisko NEZAHRNUJE současný nefunkční a neopravitelný model.“
           Co tím vlastně myslíte?
           Já klidně mohu tvdit, že současný model je funkční.
           A je.
           Kdybyste tohle vyprávěl někomu ve středověku, co, ve středověku, před 100, nebo i 50 lety, myslel by si, že mu vyprávíte o ráji.
           Dostatek byl vždy cílem jakýchkoliv utopistů, nyní dostatek je, a tek je cílem utopistů bezpohlavnost a bezetnicita.
           Třeba se také dočkají, a třeba také zjistí, že to ve výsledku něco dává- a něco bere, jak je obvyklé.
           Já se nenechám vykolejit demagogií, já vím, co nám tenhle režim a systém poskytuje.
           Je toho strašně moc, žijeme v nejlepší zemi světa!
           Na rozdíl od jiných ale vím, i co nám bere…co naděláte.
           Jiní zase vědí, co bere, a nevědí, co dává.
           Pořád budete něco svrhávat, pořád dokola prolijete krev, a pořád dokola budete nasraný, že se to ZASE nepovedlo a za 2-3 generace zase prolijí krev, a tak pořád dokola.
           Pro mě je důležité, zachovat naší zemi, náš jazyk, naše zvyky, náš způsob života, pro ty, co přijdou po nás.
           Systém ideální nebude nikdy, ale bez státnosti, bez jazyka a bez hrdosti, ztratíme širší rodinu, a ve výsledku sami sebe.
           Tohle je teoretizování…já tomu říkám mlácení prázdné slámy.
           To si všiměte, že se moc neženu do nadšení z různých teorií.
           Ideální svět není, leda v ráji, ale nakonec, i tam byli Adam a Eva nespokojení, tak je Bůh musel vyfakovat- a jelikož jsme stvořeni k obrazu stvořitele- tak se tomu pořád nedivte.
           A podvlíkačky?
           Naúčtovali, jasně, ale Beneš to tak chtěl.
           Abychom si válčili za své.

          • 2tttt

           demagogie: využívání zkreslených zjednodušených argumentů, působících zejména na city a předsudky, k ovlivňování jednotlivců a skupin.

           „Co tím vlastně myslíte?“
           Řešíte ptákoviny, které neposunou problém k lepšímu ani o píď.
           Naopak to vypadá (a také to níže konstatujete), že Vám vyhovuje status quo. Naopak hrubost, nálepkování a jiné „kavalírské“ způsoby se jeví jako markýrování snahy o řešení. Mimikry a zdržovací taktika.
           Zatím jste toho moc nevyřešil, zato hodně okolo sebe onálepkoval.

           „současný model je funkční.“
           V čem? Zdravotnictví? Důchody? Školství? Drogy? Alkohol? Kriminalita? Prohlubování vnitřního i zahraničního zadlužení? Genocida Vám také vyhovuje? Pak ale nerozumím kecům o vlasti. Zní hodně FALEŠNĚ.
           Případný válečný konflikt je stále blíž a reálnější. Mj. díky sluníčkářům a lidem, kterým současná politika vyhovuje.
           Brečíte, jak Vám pořád někdo šlape na paty, ale požírání trhu korporacemi a mafiemi, zdá se, Vám z toho „pláče“ vypadlo. To je DEMAGOGIE. A pokrytectví.

           „ve středověku“
           To jsou argumenty k pohledání. Co tím míníte? Vývoj? V USA si staví občané soukromé zemljanky. To je ten pokrok, který vyhlížíte?

           „cílem utopistů bezpohlavnost a bezetnicita“
           Vy jste utopista? Bráníte systém a ty, kteří si bezpohlavnost, nevědomost a cizí otrockou pracovní sílu dováží a platí.

           „budete něco svrhávat“
           Jste neodůvodněně osobní se svým podsouváním falešných argumentů.

           „pořád dokola prolijete krev“
           (stejné klamavé podsouvání, navíc okořeněno výběrovou slepotou)
           Daří se Vám sdělovat opaky skutečností:

           „Pro mě je důležité, zachovat naší zemi, náš jazyk, naše zvyky, náš způsob života, pro ty, co přijdou po nás.“
           Nepravdivé FRÁZE. Viz výše.

           „byli Adam a Eva nespokojení“
           Jste věřící? Myslím, že ne. Proč tedy do „100% argumentace“ podsouváte pohádky?

           „Beneš to tak chtěl.“
           A teď tu O Budulínkovi. A znáte německé puntičkářství? (Tedy mimo toho pro migrantského :o)

           BTW.
           Kde jsou Vaše věcné argumenty na faktické problémy v pohostinství?

          • vittta

           Já jsem si někdy stěžoval, že mi někdo šlape na paty?
           Ale jděte, kde to bylo?
           Moje texty o EET nálepkování, až pronásledování živnostníků, používám k politickým účelům, má to vždycky nějaké vyústění, které rozhodně není, že já mám ten pocit ukřivděného chudáčka.
           No a onálepkoval….jistě, onálepkoval, a byl jsem též onálepkován.
           I vámi, ale já svém nálepkování druhých vím, víte i vy o tom svém?
           Pokud je tedy nálepka nějaké označení někoho, pokud je nálepka nepravdivé označení někohl tak jsem toho já zase tolik neonálepkoval, ale za to já jsem dostal nálepek dost.
           Nic méně- můj styl nálepky provokuje, takže se nijak nedivím, když nějakou dostanu.
           A že systém nefunguje?
           Podle mě funguje celkem dobře, a válka, co o ní píšete,zatím není.
           Co už je, tak islamizace a negizace společnosti, jmenovitě na západě, takže uddržení status quo (u nás) zdaleka není pasivní akt.
           A pohádky jsou od toho, aby přinesly nějaká poučení, a to nejenom pro děti.
           Pokud při zmínce o Adamu a Evě reagujete tak, že je to pohádka, tak jste dost nechápavý.
           Bible není jen pro věřící, já jí ovšem neznám, ale Adama a Evu ano, a vyhnání z ráje je klasické poukázání na to, že člověk nebude nikdy spokojený- což, převedeno do dejme tomu vědecké řeči, je evoluční motor, protože kdyby byl, tak se vývoj zastaví.
           Pod pojmem „člověk“ myslím lidstvo jako celek, jednotliví lidé klidně spokojeni být mohou.
           A aby bylo jasno, moc mě už nebaví, bod po bodu nějak poukazovat na jakési argumentační fauly a podsouvání a tyhle věci, to pak budeme vzájemně jen ukazovat na „chyby“ toho druhého.
           Já si ale myslím, že bez podsouvání a útoků ad hominem a argumentů (které ovšem oponent VŽDYCKY může označit za falešné) se diskze vést nedá, alespoň ne dlouho.
           Takže tyto věci zase tak neřeším, abych tak řekl, neposeru se z nich.
           Pokud jste si vybral mě na slušnou, akademickou diskuzi, šáhl jste pořádně vedle.
           To si musíte vybrat lépe, je ale podle mě otázka, jestli váš styl bude někdo akceptovat, abyste ho vytrvale mentoroval o něčem, co sám v pohodě děláte.
           No sledujte:
           „Beneš to tak chtěl.“
           A teď tu O Budulínkovi. A znáte německé puntičkářství? (Tedy mimo toho pro migrantského :o)
           Kdybyste nevěděl, o čem je řeč, pak o účtování válečných potřeb našich vojáků v Británii.
           A bylo to na přání Beneše, byť nevím tak úplně nic bližšího.
           Jenže vy na mě vybalíte „A teď tu o Budulínkovi“, což bude asi nefalešný argument, pak jestli znám německé puntičkářství (znám, ale nežil jsem mezi nimi, tak pouze v mezích možností teoreticky) což nevím, jak s tím souvisí, a nakonec k tomu dáte do závorky, že je to „mimo toho migrantského“.
           To už jsem tuplem v prdeli.
           Vy mi tak vyčítejte, že vedu špatně diskuzi, no fakt to od vás sedí!

          • pacifista

           Váš text 2ttt, zvláště v tom druhém příspěvku je poněkud manipulativní. Mohlo by být lépe, to ostatně vždy, ale není, to se také často stává, protože život není peříčko. Války a revoluce nepřináší nikdy nic dobrého, v tom má vittta pravdu. Podívejte se na Ukrajinu. Nelíbilo se jim to co měli a nyní nemají zdaleka ani to a přibyla jim ještě válka. Jak rádi by to vzali všechno zpět, ale je pozdě. Nač zbytečně prolévat krev, jde to i jinak. S mým vnukem chodí do třídy jeden Ukrajinec. Říkal, že odešli s rodiči z Ukrajiny proto, aby nemuseli na vojnu a do války.

    • Josef K.

     Píše se tam o kupní síle na osobu a o tom, že v některých obcích je kupní síla na obyvatele poloviční. Jenže osobami i obyvateli obcí jsou samozřejmě i děti. Takže ta kupní síla je rozpočítána i na ně? To asi podle uvedených cifer těžko. Na co je rozbor, který je takto vágní? A kdo tu faktografii vypracovává a z jakých zdrojů? Tak je to i s veškerou argumentací tresne. Hausnummera a irelevantní bláboly.

     • vittta

      Podle mě je to spíše tak, že roste kupní síla jen někoho, a to rychleji, než jiným klesá.
      Takže se dá říci, že mnozí mohou chodit po hospodách na pivo, víno, či jídlo, ale daleko víc jiných nemůže.
      Ti ale nemohli i předtím, takže v praxi to vypadá, že se kupní síla zvětšuje.
      Tam je to ďábelsky kouzelné slůvko „průměr“.

     • kočka šklíba

      Přesně, kupní síla obyvatelstva je v podstatě jen hausnumero na které tak naletí taková osoba jako třešeň. Záleží především na tom, co je vlastně obsahem tzv. nákupního koše, což je současně také velké politikum, A upravit tzv. kupní sílu obyvatel jak se komu zlíbí lze velmi jednoduše. Ale vůbec bych se takovým blábolem od třešně dál nezabývala. To víte, kulturní pracovník není zrovna to pravé ořechové k tomuto tématu, natož taková diskutující.

    • 2tttt

     Děkuji za odkaz.
     Článek se jeví, z mého pohledu, jako statistická virtualita „dvou kuřat“ a prezentuje „politicky korektní“ čísla.

     Zaujalo:
     „výrazné mikrolokální rozdíly v kupní síle, založené na sociálních rozdílech v jednotlivých částech města (Brno) … až 25 procent … trendy budou dále pokračovat“

     Společnost GfK je zaměřena komerčně a pravděpodobně neslouží 90 % obyvatel, ze kterých jí plyne zisk. Podle rychlé rešerše neslouží ani V4.
     Projekt party neokonů?

     Link:
     – Představenstvo – The page you requested cannot be found.
     – Dozorčí rada – The page you requested cannot be found.

     Podle skladby, nadpisů a perexu (na první letmý pohled) tendenční, manipulativní nebo silně účelové:

     Nízká nezaměstnanost brzdí rozvoj firem
     76 procent českých exportérů vnímá jako bariéru v rozvoji podnikání současnou nízkou nezaměstnanost.

     29 procent Čechů využívá své chytré telefony a tablety k mobilní platbě
     Čeští spotřebitelé již velmi intenzivně využívají svá mobilní zařízení (chytrý telefon, tablet) v rámci svého nákupního rozhodovacího procesu.

     Moderní tvary těstovin si kupuje více českých domácností než ty tradiční. Nejoblíbenější jsou „fusilli“ (vřetena).
     Z hlediska výdajů domácností, zakoupeného objemu či frekvence nakupování jednoznačně dominují bezvaječné těstoviny nad vaječnými.

     • tresen

      Výstupy téhle agentury jsou určeny podnikatelům, co chtějí někde otevřít hospodu, ne politikům, kteří se zamýšlejí /měli by se zamýšlet/, proč někde žádné hospody nejsou.
      To ale neznamená, že ta čísla mají špatně. Když je území rozkouskováno na tak malé kousky a většina z nich vykazuje růst, i když rozdílný, o celkovém růstu to svědčí.
      Jistěže to svádí k obvinění, že průměr vypovídá málo o trendu, který se týká těch nejslabších, ale na to by tu měly být jiné instituce než je tahle.

      • vittta

       A-ha.
       A já se už kolikrát divil, proč na úplně nemožném místě vyroste podnik až luxusního rázu, co kterého pak chodí 4 hosté, místo aby tam vyrostla levná nálevna pro dělníky a vyznavače hospodské kultury- kteří by tam v hojném počtu chodili.
       Tak ono je to proto, že podnikatelé čtou tyhle statistiky.
       Ti blbější za to možná i platí.

      • 2tttt

       Nepatřím, spolu s většinou, k těm „nejbohatším“, proto mě samozřejmě zajímají vztahy, které se dotýkají mne, mé rodiny a mého okolí, nikoli data určená nadnárodním korporacím, oligarchii a podnikatelsko-politické mafii.
       Chápu (nikoli se souhlasem), že CEO zastupující (sloužící) deep state, globálu nebo korporátu, má jiné zájmy a jiné úhly pohledu, a dovolím si tvrdit, že zájmy ZCELA PROTICHŮDNÉ s většinou davu.
       Takové zájmy ale neprobírá většina zde diskutujících.
       Dost málo může těšit pohled na byť přesná čísla, ale ze zcela odlišného úhlu pohledu (Jak říká klasik: „Věřím jen té statistice, kterou si sám sfalšuji.“).
       Úhlu pohledu, který asociálně kašle na většinu lidí.

       BTW.
       1) GfK má blízko k OSF. „Blízko“ znamená „hoši, kteří spolu mluví“.
       2) Nebude mnoho hospodských z Horní Dolní, kteří podobná čísla využijí. Naopak, tato data a společnosti a jejich „výstupy“ jdou proti lokálním ekonomikám.
       3) „Jistěže to svádí k obvinění“
       „Obvinění“ je asi silné slovo. Pohled z jiného úhlu – politicky korektně :-)
       4) „těch nejslabších“:
       „Těch nejslabších“ je většina a vytváří zisk, kteří tito „hoši“ porcují.
       5) „jiné instituce než je tahle.“:
       To je (nebo není) problém těch, kteří to takto vidí, a v konečném důsledku i těch, kteří tím trpí.
       Svět jsou spojité nádoby. Fyzika se dá popřít (minimálně verbálně) i země může být (bude muset být) „placatá“, když si „inkvizice“ dupne a dav ustoupí.
       6) „malé kousky“:
       Tahle „partička“ složená z primitivizmu, deviací a asociálnosti má na základě přesných čísel svět rozdělený na ty „malé kousky“.
       Snaží se vidět a vidí díky technologiím (platební karty, telefony, počítače, Google, FB (všeobecně (a)sociální sítě, banky) až do „talířů“ a „peněženek“.
       Nyní díky psychoterorizmu vidí dál – DO HLAV jednotlivých lidí.
       Je schopna OHRYZAT „malé kousky“ až na dřeň způsobem: „Po nás potopa“.

       • tresen

        Pro blbé Němčoury i Neněmčoury:
        Ta mapa vypovídá, že území, kde před válkou převládalo německé obyvatelstvo, vstoupilo do poválečného období s handicapem, který se za celou dobu nepodařilo smazat.
        Viděla jsem to i v těch vesnicích v Jeseníkách. Například v Pustých Žibřidovicích, jak jsem se dočetla na webu, se před válkou nacházelo spořitelní a úvěrové družstvo čili záložna, poštovní a telegrafní úřad, praktický lékař, nemocniční pokladna, četnická stanice. Kromě papírny v osadě Jindřichov, která patřila pod Žibřidovice /od roku 1949 je to naopak/ zde byla olejna, olejová lisovna, řezník a uzenář, 5 hostinských živností, 5 různých obchodů, mlynář, kovář, kolář, 2 krejčí, obuvník, 3 truhláři, trafikant a kadeřník. Existovalo zde 6 společenských organizací (např. hasiči, svaz zemědělců, náboženské a politické spolky), v papírnách pak odborová organizace dělníků. Ze stran byla nejsilnější sociální demokracie, v roce 1935 tu dostala přes 50%.
        No a víte, co tu je dnes? Hádejte.

        • vittta

         Takže myslíte, že jsme je měli vyhnat všechny?
         Vidíte, co udělá 600 000, co jich tady zůstalo.
         Jen problémy.

        • Dixi

         Nebyla rozšířená veřejná doprava a nebylo tolik automobilů, mnoho úřadu, pošta atd.museli mít lidé v místě bydliště, ne jako dnes. Na koni, nebo s bryckou lidé nemohli vyjíždět často. Byla líná doba a bylo to tak všude, nejen tam, kde byli pak vyhnání nemci. O našich, které vyhnali se téměř nemluví.

         • tresen

          Tamodtud vyhnali nanejvýš poštmistra.
          Samozřejmě máte pravdu, že takové to bylo všude, i ve vnitrozemí. I tam se to měnilo, ale ne tak prudce. Vesnické živnosti tam taky zanikaly, ale ne proto, že chyběli řemeslníci, ale pod tlakem úřadů.
          Dnešní rozdíly mezi pohraničím a vnitrozemím se dají do jisté míry přičíst i vztahu k „rodné hroudě“. Ten v pohraničí chyběl. Dnes se možná rodí, ale nemá to lehké. :-)

 3. vittta

  To na mě pojď z boku, na Národní třídě dal někdo na památník ceduli „Stop Babiš“.
  To by mě zajímalo, co by se stalo, kdybych tam přišel, hodil ceduli se stopembabišem do koše (jako kavárenská úderka věnce prezidenta,premira a Okamury) a dal tam ceduli „Stop EU“, nebo „Stop Kalousek“.
  Stojí tam nějaký skaut na stráži..no to je snad cigoš, tak to je na mě moc, teda.
  Jinak ovšem bych řekl: Zima, co?

 4. vittta

  To bylo teda…“důstojná oslava“.
  Jak jsem koukal, tak ve vlastech českých byla účast bídná.
  Zdá se, že ti neradikálnější příznivci pravdy a lásky jeli vylít svou nenávist do Prahy, kde dělají nebohé Praze kapitální ostudu.
  Úplně nejlepší byl ten týpek, co vyhodil ty kytky.
  Ta kravka vypadala neutrálně, ale ten týpek byl k nerozeznání od gestapáků, kteří tam před 80 zatýkali české studenty, jen mu chyběla svastika na rukávu, fakt by mu slušela.
  Jeho práce ale bude asi funebrák, ten beztvarý ksicht…to jsem na každému funusu žral, tam u nás stojí takoví dva týpci,hraje muzika, a v určitý moment se nenápadně otevřou dveře, a vstoupí dva týpci v černých hadrech a hluboce se ukloní k rakvi.
  Muzika furt hraje, a ti dva tam stojí, a nehnou brvou, to je zdánlivě normální, a zkuste stát bez mrknutí dobrých 6-7 minut.
  Ten jeden pak drží smuteční projev, a to také není žádná prdel, použít dostatečně smutný hlas, různě rezonující dle toho, co se zrovna říká.
  Většina lidí má totiž tendenci vyprsknout smíchy, i když na tom není k smíchu ani hovno.
  Tak přesně tak na mě ten bomber působil.
  Špatný nebyl ani Fiala, myslel jsem si, že je teplej.
  Příjemným překvapením byl rozhodně Hamáček, který nijak nepodlehl tíze okamžiku, a tomu, co mu nejvíc nadával, divoce stiskl ruku, čímž ho definitivně odrovnal.
  Celkově se zdá, že celá akce skončila fiaskem, zajedno dorazilo relativně málo lidí, a zadruhé nedávali ani náhodou najevo nějakou toleranci, pravu a lásku, kterou přišli vyznávat, takže normální lidi jen nasrali.
  Kreténi!

  • Alva

   Chtěla bych se vyjádřit k těm vyhozeným květinám.
   Mám za to, že pokud byly květiny kamkoliv položeny, pak už nepatřily prezidentovi a premiérovi ale těm mrtvým z 38. roku, nebo těm našim – také mrtvým a jak už dnes víme notině naivním – nadějím v r. 89.
   Tím se naši „demokraté“ zachovali tak, jak jim velí jejich přirozenost. Jako hovada.
   A takoví chtějí poučovat o slušnosti. Nejlepším poučením je osobní příklad.
   Verba movent, exempla trahunt. Aspoň se to tak vždycky učilo.

   • vittta

    Dostali asi dvojnásobnou taxu, tak řádili jak pominutí.
    Většina z nich patří do blázince, no ale ať se vyblbnou raději tam, než aby se hádali se sousedy.

  • embecko

   Letos drzel mainstream bobrika mlceni a neprozradil, kolik lidi prislo. Pry tisice…pro jistotu…coz znamena Praha 5 tisic, krajska mesta po tisicovce a okresy pod stovkach az desitkach…
   Jinak me dodelat titulek: „V pruvodu Za slusne Cesko jde i Miroslav Kalousek“ :o)

   • vittta

    Ale každý jeden byl dobře zdokumentován.
    Někde u České lípy jich bylo asi 20, ale i ti si vysložili zmínku.
    Zajímalo by mě složení demonstrantů, kolik z Prahy, kolik z jiných měst, kolik studentů, kolik jiných profesí…
    Čistě ze sociologického zájmu.
    Jenže to se nikdy nedozvím…sakra porte, to je svět nespravedlivej!
    Antizemanovci a EUnáckové to mají snadné, jejich oponenti jsou lidé starší a staří, s nízkým vzděláním, voliči KSČM a Okamury, ale co já, co se sakra dozvím já?

     • vittta

      Stan dělá to samé- „nehodící se škrtněte“.
      Zaujal mě v diskuzi Orinoko, ten píše:
      ……..“Rodilý , původní , bývá ve valné většině celkem v normálu , ale Husakova naplavenina a její pitomstvo není ale vůbec roztomile.
      Kdyby už zítra z Hradu zase shlizel Hitler, tak pozítří pražský buzerant bude na Václavskym vaclavaku hajlovat jak o zivot.
      Prazak je zvláštní esence české debility.
      Vi všechno nejlip. Když tomu tak ale je, proč se chová jako naprostá kurva?“
      Já tomu říkám „rozděl a panuj“, ale Orinoko to má třeba za oduševnělé vyhodnocení situce, při čemž o tom, že není úplně v pořádku svědčí to, že na úvod prohlásil, že má Pražáky rád.
      Naprostou záhadou je mi pak něco ošklivého s přílepkem „česká“.
      Oblíbená je česká závist, zde je použita česká debilita.
      Tihle blbečkové- a to slovo používám schválně- se jen blbě ukájejí, né nadarmo jsem se s těmi prodejnými děvkami hádal.
      V Praze bylo ve skutečnosti pár demonstrací, které sice byly vrcholně trapné, ale počet demonstrujících byl v řádech promilí počtu obyvatel Prahy- a to nechybuji o tom, že tam přijeli úderníci i odjinud.
      Nesalo se naprosto nic, jen minimum Čechů se o nějaký „maidan“ zajímá, maximálně tak média o tom kecají.
      Ale esence české debility je esence české debility.
      Nesnáším tyhle postchartisty!
      Článek má hodnotu 450….
      Dobrý, no a já si dobře vzpomínám, kdy tam se mnou ty hádky začaly.
      Když jsem jasně napsal, že jim na jejich E-republiku nepošlu ani Ň+ nějaký důvod proč, už si ho ale nepamatuju.

      • Kamil Mudra

       „Stan dělá to samé – „nehodící se škrtněte“.“
       A co konkrétně škrtá v tom článku o 17. listopadu?

       • vittta

        Ale néé, to zase narážím na toho banána.
        V tom listopadu má pravdu, jenže jedna věc je pravdu psát, a druhá věc je pro pravdu vést diskuzi.
        To každý nedokáže.

         • vittta

          Dokud to bude takhle, tak se tam úchyláci vykřičí, a počkají si….sakra, na 1. máj.
          Hlavně aby nebylo hůř.
          Já jsem vyznavačem komunistkckých 1. májů, (když už jsem ho zmínil) všude organizovaná pohoda, chlapi se namazali, ženské u toho ani nekecaly, jako děti jsme to měly rádi, alegorické vozy, a všechny možné organizace, balónky zadarmo…
          Pak v jinoškém věku nás tam fízlové nepustili, protože po čarodějnicích jsme nevypadali zrovna reprezentativně.
          mělo to něco do sebe, takovéhle orgazovaně- neorganizované veselí!

  • vittta

   Jo aha, teď koukám, že ten aktivista, co vyhodil ty květiny, byl van Gemund.
   To si ten ksicht musím pamatovat.
   To je úroveň teda…..
   Já byl nějak před 14 dny v Praze, šli jsme s labutí do Národního muzea, že tam je nějaká retro výstava a že je to navíc zadáčo.
   A tam kousek od muzea bylo tak…možná 10 nějakých mládenců dementního vzhledu, hovořících jakousi germánskou řečí, tedy spíše pořvávajících.
   Každý držel v ruce otevřenou flašku Pilsneru.
   Schválně jsem se na ně ještě znecuceně otočil, aby bylo dobře vidět, jak málo se mi jejich činnost líbí, ale zdáli se tak zaujati povoleným chlastáním, že si toho nejspíš ani nevšimli.To těm kreténům nikdo neřekl, že v Čechách jsme sice tolerantní k pití alkoholu, ale rozhodně nejsme tolerantní k těm, co pod jeho vlivem vypadají jak debilové, a že pít pivo z flašky na ulici je projevem vrcholného buranství?
   Asi by to měli vědět…
   To je ta kultůůůra západní.
   Mimochodem na té výstavě toho retro moc neměli, ale popisky pod exponáty připomínaly nejvíce politickou agitku.

   • embecko

    „ale rozhodně nejsme tolerantní k těm, co pod jeho vlivem vypadají jak debilové“
    To je ma stara prihoda z dob DDR: Jedu vlakem prez Usti na Drazdany a Nemcouri delaji ve vlaku bordel jak blazen…ale na hranicich se vymeni pruvodci za nemecke nackovske typy a najednou je klid a ticho, nohy sundane ze sedadel…ze urvancu se jako mavnutim kouzelneho proutku stali zarazenci.
    Ted je to to same, jezdi sem za svobodou, kterou doma neznaji, coz je poznat podle toho, ze neznaji jeji miru.
    Ale kdyz prijedou nazpatek, jsou zase v tom nejlepsim ze vsech moznych svetu, kde je pravym blahem, kdyz musis drzet hubu a krok.
    Musi z toho byt uplne rozpolceni a v dusledku nas musi nenavidet za to, ze jim takhle blbe nastavujeme zrcadlo: zadni uprchlici, volne zakony, krasne baby a chlast…to jim asi rozum nebere, z toho musi byt na nervy- viz treba Otik tady.

      • vittta

       To je zajímavá sonda do myšlení socialistického rebela.
       Ale stejně je tam hodně vidět ta teoretičnost, kterou často kritizuji, a přitom tehdy vesměs lidé nebyli odtrženi od reality jako dnes.
       A tady píše:
       “ Rozvoj občanských aktivit, po kterém jsem tak toužil a považoval jej za jedinou cestu z totalitarismu, nenastal.“
       Rozvoj občanských aktivit měl nastat jak, a konkrétně řešit co?
       Já dneska vidím, že občanské aktivity vznikají jak houby po dešti, ovšem že placení svými mecenáši, a to tak, že se dá občansky aktivovat místo zaměstnání.
       Nedovedu si ale představit, že by se lidé nějak masově občansky aktivizovali, myslím politicky.
       To pak by si jednotlivé občanské aktivistické spolky dávaly tam max. do držky, ostatně, přijít třeba občanská aktivita „slušní lidé“ k památníku, kde jiná občanská aktivita vyhazovala květiny do koše, aby by tam byla pěkná mela.
       Dneska asi všichni více méně vidíme, že komunisté nějakým záhadným způsobem dokázali aktivizovat občany k zájmové aktivitě- od amatérského letectví, či střelectví, přes hasiče, po zahrádkáře a včelaře.
       A není pravda, že to bylo nucené, bylo to dobrovolné, dokonce na ty akce Z byly dobrovolné, a vedle sebe makali antikomunisté s komunisty a nikoho to nesralo, a to samé bylo s těmi hasiči apod…
       Jak jsem kolikrát uvedl, člověk nemůže chtít od lidu, víc, než mu lid může posytnout, což si ale myslím, že Tesař ve svém věku, a i té nadšené době 60 let, ještě nemohl vědět.

       • Kamil Mudra

        No, já si nemyslím že měl Tesař na mysli tuhle organizovanou občanskou aktivitu. Spíš to vidím tak že hovoří o takové kterou jsme my, rebelové v těch časech, šířili mezi lidmi: „Když se ti něco nezdá správné – postav se a řekni to.“ No a těm méně odvážným jsem k tomu dodával: „A zabal to do konstruktivní kritiky, protože ta je od všech oficiálně vyžadována, tak že ti ji nikdo nemůže vytknout.“
        Jinak- co se týče té zájmové aktivity – měli to komunisti poměrně snadné. V televizi skoro nebylo na co koukat, internet jsme neměli…. Ten kdo nechtěl trávit život v nudě se musel o svou zábavu postarat sám, případně s dalšími co to cítili stejně. A řekl bych, že jsme v tom, coby národ, byli dost dobří. Ten kdo dnes tvrdí opak zřejmě tehdy seděl na prdeli a čekal až se mu o zábavu postará někdo jiný. Mě se tehdy zdál den krátký i kdyby měl 48 hodin místo čtyřiadvaceti.

        • vittta

         No jo…to jen Třešeň v tom vidí odsun německého obyvatelstva!
         Ale jsou za tím moderní komunikační technologie.
         Hodle lidí vzpomíná na socialismus jen proto, že ty možnosti nebyli, a lidé se bavili jinak, o hodně lépe, podle mě.

        • taras2

         Ano, Kamile, to je vynikající článek, výborný je i tazatel. Teď se to nebude líbit, ale když prakticky to samé, co říká Tesař, dám do nějakého článku, tak Sax se začne posmívat, že jsem dinosaurus, co zaspal dobu, a vittta vřeštět, protože mu hrozí, při aplikaci v článku vyslovených zásad, že přijde o třicet tisíc ročně, které dluží státu a veřejným rozpočtům, vedle státního zejména zdravotnictví a sociálnímu. Že by Babiš ve stejném systému přišel o třicet miliard, to mu nedochází, on dřepí na své třicetitisícové kuličce a ječí „Nedám!!!“

         • vittta

          Já nikomu nic nedlužím,to jen tvoje bezbřehá závist ti velí, si to myslet.
          Dělej také živnostníka, ne?
          Budeš se mít jako prase v žitě.

          • blbíš

           „Ne, nebyl jsem nikdy živnostníkem, protože moje profese a praxe v podstatě získat živnostenský list neumožňuje, tedy pokud člověk nemá startovní kapitál několik milionů….“ a tak, nejenže potvrdil mé podezření, že o podnikání ví akorát tak kulovaný (takže se skutečně ani omlouvat nemusím), ale doslova se ztrapňuje výmluvou, že jeho “ profese a praxe v podstatě získat živnostenský list neumožňuje“, protože chudáčkovi jednomu chyběl, jen si to představte …“startovní kapitál“!!! No není k zulíbání ten živnostníky tepající stařík? No nezaplakali byste nad jeho údělem? Nějaký blbý klempíř (omluva) si se zrezivělými falcovacími kleštěmi dovolí krást a on, chudáček si nemohl ani škrtnout, protože mu chyběl startovací kapitál! Ale hlavně, že přesně ví, jak se v podnikání mají ohánět ti druzí a co by měli cálovat! Že vybavení a provoz třeba vitttovy živnosti (klempířské firmy =příklad) taky vyžaduje vstupní kapitál, mu zřejmě ani nedochází. Ale hlavně, že jemu chyběly vstupní milióny, z toho usuzuje, že ostatní si je museli nakrást! Nás tady mistruje, jak všechno ví (statistika), jisté ale už je, že sám se své (možná i životní, kdo ví?) příležitosti nechopil (což mu nevytýkám). Ale protože se z ní vysmekl jako úhoř s odvoláváním na přihlouplé zdůvodnění o chybějícím vstupním kapitálu, tak to mu tedy vytýkám a doporučuji mu vitttovo: …tak dělej také živnostníka, ne? Budeš se mít jako prase v žitě…“. To mu ty jeho počty tady asi musí doslova žrát skoro každý samoživitelský zloděj, který sem zavítá, když je předvádí člověk, kterému chybí informace, ale hlavně zkušenosti z podnikání. To se nedivím, že si myslí, že ho to opravňuje pronášet ty jeho jednostranné soudy, jako například o tom jeho “… potenciálu odvodů 50 miliard ročně …“ a o tom nejen jeho, jak všichni kradů, teď se dokonce dočítám, že to konečně přesně spočítal vitttovi na dlužných třicet táců . Fakt, hadr na by si ten stařec měl už dát!

          • vittta

           A kdyby alespoň poslouchal, co mu jiní- zkušení- říkají…ale to ne, on to ví nejlépe.
           Podnikání je specifická, duševně poměrně vyčerpávající činnost, protože tu firmu její šéf, či majitel nesmí pomalu opustit.
           A hlídat prachy, fakturace, kdo co platí, a neplatí, ale také komu dělat, a komu nedělat (aby zaplatil), pohledávky jsou nevymahatelné..když zákazník řekne, že nezaplatí, tak nezaplatí, ale tihle si myslí, že se to pak nějak dá k soudu a ten se vyhraje..to je marný to někomu vysvětlovat, vůbec když to vysvětlit nechce, fakt.
           Auta..aby to jezdilo, to zhuntujou kluci jak prase kost!
           Vono to nejede….tak vole koukni někdy na měrku oleje, ne?
           A co gumy, dofukuješ- ne, jasně, a pak se divíš, že nejde točit volantem…kontrolka brzd svítí jak kráva, kapalina nikde, a ni jezdí…a platit, silniční daně, STK, oprav mraky, gumy přezouvat…
           Stroje, dílna,….
           (mávám znechuceně rukou)- ale nestežuji si, vybral jsem si to, a tak to dělám.
           Ale chci z toho také něco mít…..
           A ještě visím 30 klacků, a nechci je dát.
           On je někdo chce dát, zaměstnanci, nebo důchodci, nebo kdokoliv.
           Nikdo nic nedá, co nemusí,a z každého se dá svým způsobem něco vyrazit.
           Ze mě 30 000, z Tarase 15 000 na domovní dani, a také mu budou ti, co vlastní dům nemají do očí tvrdit, že žije na jejich úkor, tak ať platí.
           Nic nechápe, má jen svůj svět 10 m kruh kolem sebe.
           Dál nevidí.
           Škoda, jinak má někdy dobré postřehy, ale disktovat také nehodlá, jen s prověřenými, loajáními dikutéry, jen tak dál, vzro BL je blízko!

         • vittta

          Mimochodem, kolik platíš na zdavotní pojištění ty, Tarasi?
          Jestli náhodu také něco nedlužíš….

          • taras2

           Uřvaný primitive, neplatím nic, platí za mě stát, kterému jsem předtím přes čtyřicet let odevzdával na daních horentní sumy, ze kterých on platil tvoje plínky, školy (ze kterých tě pro uřvanost a nedisciplinovanost vyhodili) a doktory, když jsi řval jako tur (to ti zůstalo), protože tě bolel ten tvůj nenažraný pupek. Kromě toho mě tenhle stát okrádal na platu, protože platil naprosto nezasloužené peníze tobě podobným dělnickým primitivům, které jsem měl tu smůlu desítky let kučírovat na stavbách (takových volů jako jsi ty jsem tam měl taky sto padesát). Byla to ta správná dělnická řeč, které jedině rozumíš?

          • vittta

           Ukazuješ sám sebe, Tarasi.
           Jsi naprosto typická sociálně-demokratická děvka, co dělá levici ostudu a posílá jí do hrobu.
           Tvůj nepřítel je dělník- ale i podnikatel.
           Zbyl jsi na to sám, na ten třídní boj, ale špatně definuješ ty třídy.
           Nebo se v tom neorientuješ.
           Třídní boj není to, že zhrzený intelektuál bojuje proti dělnictvu i proti podnikatelstvu, ale že vykořisťovaní bojují proti vykořisťovatelům, pošlapávaní proti pošlapávačům- ale ty jsi ten pošlapápač, nectíš lidskou důstojnost.
           A co to znamená, že za tebe něco platí stát?
           Vyžírko, plať si to sám!!!
           Pijavice na těle pracujících, co jsi kdy v životě udělal, když tak pliješ na ty, co dělají rukama?
           Bil jsi vlasatou mládež po hlavě, a volal na ně fízly?
           To jsem byl já, ta vlasatá mládež, to já jsem se takovým, jako ty, nelíbil.
           My jste jim říkali bolševické kurvy, aniž bychom ovšem věděli, zda jsou- či nejsou ve straně.
           Moje plínky jsi neplatil, ty si prala máma sama a koupila je také za své.
           Co ty vlastně jsi?
           Velel jsi 150 dělnickým primitivům?
           Ne, ty nejsi bolševická kurva, ta by tohle nikdy neřekla.
           Ty jsi…pche…no…sociální demokrat, to nejodpornější, co může v politickém spektru být!

          • vittta

           Pojď podiskutovat, bábovko, neboj se toho.
           Když máš ty znalosti a to všechno.
           Neboj, pokecáš tady, tvůj blog zůstane křišťálově čistý, tam sis udělal mimořádný pořádek.
           Zase jsi to posral, už zase!
           Nejprve místo protěžovaného dělníka děláš nedoceněného učitele a stavbyvedoucího, nebo co, pak se sereš do politických teorií, a když jdeš nakonec do důchodu, tak zjistíš, že na tebe každý sere, i ten nový, „antikomunistický“ režim, co si má tak děsně vážit právě těch utlačovaných nadlidí.
           Zbavíš se kamarádů, příznivců a podporovatelů, a pak, zmítán vztekem neuneseš stejné posměšky, kterými častuješ tak rád jiné.
           Prostě jsi to zase posral…

          • blbíš

           a teď si představte, že těch Vašich:„…podobným dělnickým primitivům, které jsem měl tu smůlu desítky let kučírovat na stavbách (takových volů jako jsi ty jsem tam měl taky sto padesát)..“ jste měl jako stavbyvedoucí v zaměstnaneckém poměru (a možná dokonce JEN za socialismu), ale ti Vámi tepaní zlodějští živnostníci je mají NAVÍC oproti Vám na vlastní triko, se vším všudy! Už chápete, ten zásadní rozdíl, které to samoživení se sebou přináší a co přibližně asi tak o tom můžete vědět a skutečně víte?

          • pacifista

           Já jsem vcelku nezúčastněná osoba a tak se mohu dívat na věc s odstupem. Teď Tarasi, teď jste tomu nasadil korunu.

          • čtenář

           vittto,
           velmi těžko s tarasem najdete někdy společnou řeč když ho budete provokovat takto stupidními otázkami.

          • vittta

           Já ho znám dobu, a pořád se mu na mě něco nelíbilo.
           Tak dostal svou medicínu, a najednou jsem já ten špatný?
           On se mnou NECHCE najít společnou řeč, o tom to je.
           Už mě 2x zabanánoval, jedou za EET, protože neměl argumenty, ale upozorňoval mě na to, abych toho nechal, takže neříkám nic, a podruhé za texty, ze kterých ironie přímo kapala.
           Ta ostatně kape i z těhle, ale to jsem ho pro změnu- U NĚJ – upozorňoval, že si to dáme, kdo je lepší demagog- i když to nemířilo na něj, ale na Otomana, ale dalo se to chápat docela jasně, že budu používat v této otázce demagogii, abych ukázal, jak blbé a o hovně ve skutečnosti tyhle hovory jsou.
           Každý se dá napadnout, což mu ukazuji na příkladu toho důchodce, naprosto nesmyslně mu cpu, ať si to platí, nic méně v tom obecném smyslu mám pravdu, a minimum živnostníka je někde 2200,- nebo kolik, a v podstatě má tedy každý důchodce o těch 2200 větší reálný důchod, ale pouze v pozici vyžírky- živnostníka, pokud by za něj stát platil jak za zaměstnance s min. mzdou, pak to je někde 4 klacky, a tedy má o 4 klacky vyšší důchod.
           A JE TO TAK!
           Ale tady vídíte. jak ohebná je pravda, a tyhle kecy o živnostníkách a zaměstnancích jsou jen demagogie, ve skutečnosti to funguje úplně jinak.
           A to ho ještě šetřím, protože mě dal 2x za den 10 řádků, a to je urážka jako svině!
           Výsledek se dostavil takový, jaký musel- teď už s ním nehledám společnou řeč ani já, ale nutno uznat, že jsem jí hledal dlouho.
           Ale kdyby sklopil hlavu, a začal normálně o věci diskutovat, tak já budu dělat jakoby nic, a budu s ním normálně věcně disktovat.
           Ale nemohu mu poskytnout nic víc, jak moje názory a moje zkušenosti, ale to on zase neomaleně tvrdí, že jsou to ze 2/3 blbosti.
           Tak co chcete?

          • čtenář

           vittto,
           abyste pochopil i to co říká on a z čeho může pocházet základ té jeho nasranosti,já ho chápu.

           napsal „neplatím nic, platí za mě stát, kterému jsem předtím přes čtyřicet let odevzdával na daních horentní sumy“
           a má pravdu,jeho příjem podléhal volské dani.

           napsal že nám platil plíny a školy
           má pravdu,cena plen byla dotována,školy nám také zaplatil a ještě i to dotovaný mlíko,který jsme tam fasovali a někteří z nás ty sáčky s mlíkem házeli na spolužáky.

           napsal“Kromě toho mě tenhle stát okrádal na platu, protože platil naprosto nezasloužené peníze tobě podobným dělnickým primitivům“
           no a také má pravdu,já byl také dělnický primitiv a ti co byli nade mnou nedostávali odpovídající plat své profesi.

          • vittta

           Má pravdu?
           Tak proč se chce mstít jiným?
           Měl bojovat tehdy, že má malé peníze, ostatně, proč nešel dělat dělníka, kde by bral prachy, a hovno dělal?
           Dělníků bylo všude potřeba dost, ne?
           Zrovna jako dneska může dělat živnostníka.
           Ale opakuji, o tom lze vést akademická diskuze, ne plivající kampaň.
           A pokud za něj platí zdravotní stát, tak má reálně větší důchod,než dostává na ruku, to mám pravdu zase já.
           A ta pravda je samozřejmě ohebná, ale klidně jí mohu použít, když někdo píše, že živnostník platí méně.
           Technicky má také pravdu, ale ve skutečnosti je to komická blbost, stejně jako výše těch důchodů.
           Co chce dosáhnout, kdyby živnostník platil více?
           Na koho by to padlo?
           Na ty chudé, když si nějaká firmička založí spol.s.r.o., tak už bere sám sobě vejplatu.
           Malý živnostníček tohle udělat nemůže, a tak míří na koho?
           Na ty chudé.
           Já mu také rozumím, závidí, a tak když už on nemůže mít víc, tak ať alespoň ostatní mají méně.
           Skutečný finanční přínos by byl nula, nebo pár bezvýznamných miliard- za cenu zmenšení nabídky služeb a jejich zdražení.
           To má být jako ve výsledku nějaká spravedlnost?

         • embecko

          Praxe je kriteriem pravdy, Tarasi. Na konci rozhovoru se Tesar „priznava“, ze jeho predpoklady v hlavnich bodech nevysly: Neprisla ani obcanska spolecnost podle jeho predstav a totalitarismus jen zmenil formu.
          Tesar je ovsem historik a nikoliv prorok, politik, ci bloger. Proto je nedilnou soucasti historie jako takove a tedy mimo kategorie mylil se- nemylil se.
          JInak mozna nevim, co mas presne na mysli, ale nic s tim uz asi nenadelam.

          • vittta

           Taras to bere prakticky.
           Kdyby za ním někdo přišel, že má barák, a je v něm sám, tak že mu tam nastěhují další 2 rodiny, abychom si byli všichni rovni, pochybuji, že by jásal.
           Ale on není živnostník, tak chce šlapat na živnostníky.
           Pan Tesař tam hovořil o historii disentu, o jeho postojích…mimochodem zachovat socialistické vlastnictví je úplně něco jiného, než ho nastolit, ale Taras si z toho odvodil jediné levicové- sebrat něco jiným.
           A ještě mi naznačuje- Babiš by přišel o 30 miliard, záviď mu také, a stát získá další prachy.
           V současné době by ale Babiš samozřejmě o nic nepřišel, platil by jen živnostník, a plno by jich s tím seklo, takže by nula od nuly pošla, ale levičák by byl spokojen, že někoho očesal.
           Navíc je směšně trapný, co je tak asi u něj spol. s.r.o.?
           Když si založím s.r.o, budu pořád živnostník, nebo drobounký podnikatel, a už si budu vyplácet vejplatu, takže budu platit stejně, jak dělník.
           Z toho vyplývá, jak uhozené jsou všechny ty statistiky, mají tam s.r.o. jako drobné podnikatele, nebo jsou to jen zaměstnanci?
           A nakonec je klasická účelovost moderních politiků, která stojí na naprosté politické tuposti lídrů, a to i těch, kteří jinak tupí nejsou.
           Tarasové české levici zaráží poslední hřebíky do její rakve.
           „TESAŘ: Protože každá věc má nevyhnutelně rub a líc, anebo, lépe řečeno, na každou věc lze hledět nekonečně mnoha pohledy.“
           Tohle by si měl Taras přečíst, ale této pasáže si nevšiml, a pokud ano, tak se tam Tesař asi zrovna ve slabé chvilce mýlil.

          • embecko

           Tesar tam ma hodne rovin a lze si vybrat, me treba zaujala idea o tom, ze disidenti jsou prepolovani stalinisti. A ze to rika disident, stravivsi mnoho roku ve vezeni. (Ovsem jiz jsme z Nemecka pouceni o tom, ze homosexualita nechrani pred homofobii, to je pravda)
           U Tarase je zato rovina jen jedna: sebrat a rozdelit a mlade k tomu rezat holi.
           To mas jako v debate o konci pravice a levice a ze namisto nich tu mame proud konzervativni a liberalni.
           Mozna to pravda je, ale prilis to nevypovida o tom, co lide vlastne chteji. Tedy jake maji zajmy. Pisi „lide“ myslim tim vetsinove volicske proudy. Dobre, s levici odvrhli obcane potrebu ochrany pracujicich a s tim automaticky zanika i pravice, ktera uz nepotrebuje chranit zajmy kapitalu.
           Ale proc nekdo mysli a voli konzervativne ci liberalne? Jake konzervativni hodnoty muze jeste nekdo hajit po 2 svetovych valkach a tak dale (vyber si cokoliv z dejin 20. stoleti). A naopak, jak muze nekdo smyslet liberalne, kdyz je jasne, ze liberalni spolecnost je urcena jen jednomu 1% obcanu, ke kteremu se slevaji vsechny liberalni vyhody?

           Tak chapu rozhovor s Tesarem jako nabidku (ci prehlidku) ideji, hybajicimi evropskou spolecnosti za poslednich 70 let. Tesar coby historik nerika, co je dobre si vybrat, ale co bylo mozno, jak byla nabidka v poslednich desetiletich. A co si vybral on a jak to blbe dopadlo.
           Taras ma jinou metodu, ten ti na vyber moc nedava a ani te nenecha na pochybach, jak jeho metoda dopadne (samozrejme dobre): Pokud je ti do 30 let, musis se pripravit na rany holi do hlavy, pokud jses starsiho data vyroby, tak te zdani az na kost a z utrzenych penez zaplati Mestecko chudych.

          • vittta

           Tesař hlavně působil férově.
           To je dost vzácné.
           Nechtěl na konci života pošpinit své ideály.
           On píše, že by nerad, kdyby mu to zkazila smrt, ale ve skutečnosti chce odžít svůj zbytek, a pak zemřít- rovně.
           To je znakem velikosti.
           Taras by si měl vzít poučení hlavně z toho, podle mě.

      • pacifista

       Rozhovor s Janem Tesařem vede hodně k zamyšlení. Taková je realita a já mu dávám stoprocentně za pravdu.

       • Kamil Mudra

        Tedy, pánové, už mi ten váš spor o živnostníky fakt leze krkem! Vystřídal jsem řadu zaměstnání ještě za totáče, kdy si člověk nemohl výšku platu nijak domlouvat protože na všechno byly tabulky. Taky jsem to tehdy trochu „žulil“ tím že jsem měl kotelny napsané i na mámu, měl její plnou moc a pobíral její plat. Ovšem musel jsem za ni také odvést její práci a já odváděl poctivě jak tu svou tak i tu její, tak že šlo o prachy poctivě zasloužené.

        Střídal jsem dost hustě zaměstnání i po revoluci a na čas se vrátil k svému oboru, kterým je pohostinství. K mému překvapení o profíky z mé branže nebyl ze strany zaměstnavatelů moc zájem. Proč? Protože profík si mohl říct o větší peníze a oni neměli zájem o profesionální znalosti ani schopnosti. Raději zaměstnali někoho „z ulice“ komu mohli dát minimální mzdu a říct mu: „Zbytek si vyděláš na diškách“. Přičemž do těch diškrecí zahrnovali i okrádání zákazníků, které byli „ve snesitelné míře“ ochotni tolerovat. Sami nakupovali velkou část zboží „pod rukou“ bez faktury a většinou se ani nijak nezabývali jeho původem. Na své zaměstnance už předem nahlíželi jako na toho kdo je okrade kde může, dle hesla: „Podle sebe soudím tebe.“ A poznal jsem i takové kteří vyžadovali od personálu aby jim odevzdával i část těch tuzérů. Mám v tom zkušenost nejen vlastní ale i zprostředkovanou od bývalých kolegů.

        Nu, naštěstí jsem se toho v životě dost naučil abych z té branže mohl vypadnout a živit se i jinak. Co by živnostník mám zkušenost jen jako OSVČ co zaměstnává jen sebe. Měl jsem trochu náskok v počítačové grafice a protože na tuhle svou živnost jsem nepotřeboval nic jiného než vlastní hlavu, počítač a telefon, neměl jsem vysoké provozní náklady. Ale jelikož příjem nebyl nijak závratný snažil jsem se do nákladů nacpat co jen šlo, tak jako každý živnostník a každý příjem který jsem nemusel evidovat jsem uvítal. A opět: kdybych jinému kolegovi živnostníkovi někdy řekl že to takhle nedělám nevěřil by mi, nebo by mne považoval za blázna. Také jsem toho nechal.

        Vystřídal jsem další profese, od sbíječky až po asistenta náměstka ministra a teprve pár let před důchodem jsem našel třetího poctivého zaměstnavatele (prvním bylo to ministerstvo a druhým jeden majitel SW firmy) který mne dokázal vnímat ne jako nahraditelnou „kusovku“ ale jako člověka který je nejen zaměstnancem ale také partnerem v podnikání. Bohužel, tihle lidé podnikali příliš poctivě než aby se udrželi na trhu až do mého důchodu, takže těch pár měsíců co mi do důchodu zbývají opět makám za nejmenší možnou mzdu a čeká mne i malý důchod. Proč? Protože i takoví soukromí zaměstnavatelé kteří byli ochotni zaplatit mi za práci odpovídající sumu mne byli ochotni zaměstnat jen za podmínky: „Část peněz ofiko a zbytek na ruku.“ Jistě – měl jsem na vybranou: Buď takto nebo nic.

        Takže, páni živnostníci: Já chápu že z vás stát dře kůži a že jsou mezi vámi i fajn lidé, kteří se ke svým zaměstnancům chovají slušně a musí se potýkat i s takovými kteří svou práci flinkají a od vás chtějí peníze jaké si nezaslouží, aniž by brali ohled na to zda firma momentálně prosperuje či nikoli. A chápu že se pohybujete v drsném konkurenčním prostředí, kde si žádnou plyšárnu nemůžete dovolit, protože ani s vámi se systém nemazlí.

        Ale proboha! Nehrajte si plošně na nějaké spasitele. Máte ve svých řadách i sprosté hajzly, kteří systém ve kterém je každý nahraditelný zneužívají, svoje „kusovky“ drží pod krkem věčnou pohrůžkou vyhazovu a diktují si podmínky. Daně si „optimalizují“ jak nejlépe to jde a mnozí z vás okrádají i svou klientelu, když odhadnou že jim to projde. A, bohužel, domnívám se že těchto je mezi vámi většina, protože v tomto systému se poctivý podnikatel (jak vůči státu – tak vůči svým zaměstnancům a klientele) automaticky stává ohroženým druhem. A když se někdo aspoň trochu drží nad vodou, tak ani náhodou, to neznamená že už je za vodou. Čest všem poctivým výjimkám.

        • vittta

         A teď si vem jak by to vypadalo, kdyby živnostník musel platit státu větší poplatky.
         Já budu mít mimochodem ještě menší důchod jak ty.
         A debata je to akademická, jen Taras do toho vnáší zbytečnou nenávist.
         Já nikde netvrdím, že mě stát vysává, musím se starat, je to nastavené, jak to je.
         Živnostník si může říci jen takové ceny, které odpovídají mzdám zákazníků- pokud nedělá pro nějaké fabriky nebo není přisátý na státní cecík.
         Takže kdyby to mělo být se vším všudy, bylo by to 500 na hodinu, ale možná vyjma Prahy se to od lidí dostat nedá.
         Že jsou mezi živnostníky idioti..jasně, jsou, všude jsou idioti.
         Nic méně kdyby nás zrušili, což je svým způsobem požadavek, tak bych chtěl vidět ty přínosy pro občany.
         Dávali ti nějaký plat+ něco na ruku.
         Ale asi se ti to vyplatilo víc, jak jinde, kde by ti dávali plat celý, jinak bys tam nedělal, a pokud nebylo jinde místo, tak opět drobná prcguma posloužila.
         Diskuze- alepoň ta s Tarasem, se vede o tom, že je živnostník parazit.
         Že málo platí- to ostatně je i programové označení, od ČSSD (Paroubek) i od Babiše.
         Já tvrdím, že peníze, vybrané od živnotníků „navíc“ by nikomu nepomoholy, stejně jako nikomu nepomůže těch 4-5 miliard EET.
         Jen to zamávalo cenami, a někteří to přijali s chutí, ti, co mají podnikání jaksi jisté, a pod záminkou EET zdražili.
         Zaplatí to kdo?
         Ti dole.
         Takže tyhle všechny opatření jsou ve výsledku asociální, a tím pádem já je nepodporuji, protože já asociální nejsem!

         • embecko

          Pokud nekdo musi z existencnich duvodu poskytovat sluzbu treti osobe (a nikoliv nekomu ze sveho klanu), pak bude vzdycky krast. Zlodejna je tu formou odplaty za donuceni. Kradou uplne vsichni, cely system je zalozeny na kradezi.

          • vittta

           Tak samozřejmě, i zaměstnanci kradou, pokud se někde objeví možnost, a ti, kteří nekradou, nejsou nijak zvýhodňováni.
           Ale on se k tomu nikdo moc samozřejmě nehlásí.
           To jak píše Kamil o té mzdě + zbytek na ruku, no, to je výhoda pro koho?
           Samozřejmě, je menší důchod, ale kdyby se dělnictvu umožnilo, to důchodové neplatit, s tím, že by ho dostali vyplacené, a mohli- nemuseli by to platit, tak kolik by jich to platilo?
           Pokud vůbec někdo.
           A já tomu rozumím, já bych to také neplatil, protože:
           1) bych nevěděl, v kolika vlastně půjdu do důchodu, dneska jsou v 65, ale za 20 let to bude třeba 70
           2) nemohu vědět, jestli se dožiju
           3) prachy použiju na to, co potřebuju TEĎ, a co bude zítra, nikdo neví
           Takže pokud by mě zaměsnavatel nabídl, že mi vysolí 15 000 legálně, a 10 000 na dlaň- nebo
           z těch 10 000 normálně odvody, tedy to je tak půlka, a já bych dostal místo 25 klacků jen 20 s tím, že NĚKDY budu mít větší důchod, když zrovna nebude válka a jiný režim a já se toho dožiju, tak o tom vůbec nepřemýšlím.

          • vittta

           Tím chci říci, že zaměstnavatel okradl stát, ne Kamila, to, co by jinak dostal stát na odvodech, dostal Kamil na dlaň.
           Podnikatel z toho neměl teoreticky nic- a přeci tato praxe je hodnocena politiky jako zlodějina podnikatelů.
           Já vůbec se divím, když se tak děsně rozčilovali u EET.
           Já jsem se u Pana Bavora jednoho velkého příznivce ptal, co by udělal on, kdyby mu malíř vymaloval, a řekl:
           bude to 20 000 bez papíru, nebo 25 s papírem.
           Nevím, kdo to už byl, ale chvíli se ošíval, a pak že je důchodce, že nemá love, a tedy…
           Ale ten malíř slevil tomu člověku ze státního, ne ze svého, zákazník okradl stát spolu s malířem.
           Když chce být někdo tak poctivý, tak má říci JÁ TO CHCI ZA 25 KLACKŮ S PAPÍREM.
           A kdo to řekne?
           Proč živnostníci šidí?
           Protože s tím zákazník souhlasí, má z toho finanční profit, takže kradou oba, ale ukazuje se jen na toho živnostníka.
           To je až komediální, zloděj křičí, CHYŤTE ZLODĚJE, a křičí to i Babiš a všichni to křičí, ale těch poctivých je 10%, a ti mají těžký život, a nikdo jim vděčný není.

          • embecko

           Pokud „vseci kradnu“ pak v debate o prinosu zivnostnika ci naopak zamestnance nema smysl argumentovat tim, ze nekdo z nich ojebava.
           Kdo kradl vice, vedouci provozovny RaJe, anebo pozdeji zivnostnik v te same hospode? Podle meho kradl vic socialisticky vedouci.
           Absolutne rozdil asi vyjadrit nejde, ovsem uroven kradeze byla za sociku ocividnejsi a zakaznika vice ponizovala.
           Nejlepe to vidite na cestach: projizdite krajem a pokud mate hlad, neni problem si vybrat odpovidajici hospodu. Kvalitu nabidky zvysila konkurence, zatimco drive kvalitu udrzovaly kontroly, ktere ale samy kradly.
           Mluvim jen o pohostinstvi, ale problematika je podobna ve vsech oborech. Nejde o to, jestli krade-nekrade, ale ze zivnostnik dotahne sluzby do kraju a mist, kam za sociku ani nepachly. Samozrejme vyjma „samo-domo“, anebo zamestnance delajiciho melouchy. U melouchare se bere, ze vlastne ani nekrade, pokud si zakaznik koupi sam material…ale neni to pravda, melouchar take krade.
           A jak mluvi nahore Kamil o dysku v hospode- i to je kradez, specificka forma vydirani. Dysko- diskrece je platba hostinskemu za jeho mlcenlivost. Dnes si dyskem uplacite perszonal, ze na vas nebude hruby a priste vam neflusne do jidla. Ja obcas diskreci nedavam, kdyz nejsem spokojen a kolikrat pak cekam, ze mi ji pingl jednu natahne :o) Vyhruzny postoj 10 cm od tela, z oci do oci…za sociku vylevali pinglove za trest pivo do klina…“Prominte, pane, to jsem nechtel!“ :o)

          • embecko

           „Proč živnostníci šidí?“
           Podle meho je to proto, ze zivnostnik, neboli sama o sebe se strajici osoba, nema v soucasnem politickem systemu zadne jistoty. Jednou jsou dane takhle, podruhe takhle, do duchodu v 60, ale pak i v mozna v 70, DPH jde nahoru (ale jen pro nekoho), ceny surovin jsou nevyzpytatelne a cena benzinu nekopiruje cenu nafty. Navic muze z niceho nic vyjit nejake administrativni narizeni, ktere zivnost dokaze uplne zlikvidovat.
           Podle meho se hodne pomeruje s idealni zivnostnickou dobou, prvou republikou, ktera ale vychazela jeste z nemenneho C&K zakonodarstvi, coz se v pomerovani nebre v uvahu…pokud jsi mel zavedenou zivnost, mohl jsi ve svych 30 letech pocitat s tim, ze tvuj syn/ ucednik zivnost prevezme a beze zmeny ji bude provozovat cely svuj zivot a to ve stejnych kolejich jako ty. Na to se vaze moznost celozivotniho planovani a to zcela bez rizika- tvuj nastupce v roli mistra vedel ve svych 25 letech, kolik bude mit zisk v 50, kolik za tech 25 let bude stat barak a material a jidlo, kolik deti si muze dovolit, kolik z nich bude moci vydrzovat na studiich.
           Dneska se zmeni vlada, zvysi ti DPH, anebo se vyspekuluji ceny najmu na petinasobek a mas utrum a muzes to zavrit…proto se krade, nebot chybi jistoty a s nimi moznosti planovani.

          • vittta

           Je to i konkurence, když jeden šidí, druhý MUSÍ také.
           Kuriozně se ale tím šizením snižuje cena zákazníkovi, resp. lze držet cenu relativně nízko.
           To není kvůli zlatým očím zákazníka, ale menší cena vyvolává více potřeb.
           Objektivní cenu, nějakých 500 za hodinu, nelze prakticky dosáhnout, jak jsem uvedl, alespoň na většině našeho území.
           Pokud by byla dosažitelná, plno lidí by nešidilo, neměli by to- v kontextu s rizikem- vůbec zapotřebí.

          • embecko

           Konkurenci pocitam do nejistoty, protoze drive si profesni organizace kontrolovaly pocty svych clenu (remeslniku) a vydavaly licence podle potreby mistniho trhu, coz, pokud vim, nebylo uplne obvykle a ziskat licenci bylo celozivotni terno.
           Dnes je vetsina zivnosti nekoncesovanych a staci obvykle ohlaska s prilozenym vyucnim listem. Tudiz nikdy nevis, kdo si otevre obchod vedle v ulici a ty budes mit problem. Konkurence je zdrava (tedy prinosna) jen do urcite urovne, jakmile zacne vyvijet tlak na cenu jen skrze moznost snizeni kvality, je konec.

          • vittta

           Zajímavé pojetí Saxi, ani mě to takto nenapadlo.
           Ale je to tak, podnikat může každý vocas.
           O to víc musí udivit, že se k penězům v podstatě zadarmo nikdo nehrne!
           A to ještě to máš tak, že já mám třeba barák a dílnu- což prakticky znamená, že si moc ani nemohu dovolit to hrotit, potože mě mají co sebrat, musím být do značné míry poctivý, i kdybych nechtěl.
           Pak máš nějakou prcgumu, co bydlí v podnájmu, a jezdí rezavou felicií s omláceným vozejčkem.
           Dílnu si pronajme v každé slušnější prodejně za 3-4 kila na hodinu, a navíc můžeš pomalu všechny výrobky koupit, a za 4 kila ti to hodí až na stavbu, a když je toho víc, tak neplatíš ani to.
           To jsou pak střelci, ti se mohou na každého doslova a do písmene vysrat, nikdo jim nemůže nic udělat, dokonce ani berňák.
           Těm pak konkuruj.
           Ti se vyserou i na celou EET…..a když jim dají nějaké vyšší platby, tak budou dělat úplně na černocha, pozastaví živnosťák a ještě vybulí podporu v nezamětnanosti- pokud tedy vůbec něco platí, to on se tím nikdo nechlubí.
           Já tady o tom nechci psát, kdo ale podniká, ví moc dobře, jak to chodí, a není to žádná sranda, jet legálně v nějaké fazoně.
           Pak ti tady nějaký Taras vykládá, jak se jezdí 4x za rok k moři a jak dlužím 30 papírů každý rok státu.
           To hořím…
           Ale to musíš zažít, no, to kdybys někdy viděl, nebudeš tomu ani věřit!

          • embecko

           „To jsou pak střelci, ti se mohou na každého doslova a do písmene vysrat, nikdo jim nemůže nic udělat, dokonce ani berňák.“
           A jsme nazpatek u zcela bezzubeho statu, pro ktery je moc prace resit svoji kontrolni ulohu nejak dusledneji a tak to dela obvyklym zpusobem: Jelikoz prachy potrebuje, bere tem, kteri se nemohou branit. To jest bud, natajno, opravdu potrebnym (viz odkaz na Chaba), anebo kde si to muze z politickych duvodu dovolit (zivnostnici).
           Nevolam tu po nejake urednicke totalite, ale naopak po jednodussim systemu spravy, ktery by vyhovoval jak poskytovatelum, tak jejich zakaznikum…coz je presne to, co se nedeje. Dneska, kdyz nemas remeslnika ze znamosti, jako za sociku, tak je to sazka do loterie a po par pokusech se logicky naseres a administrativni slendrian hodis na zivnostnika.
           Stat totiz musi obcas neco udelat a pomoci zaplnit diru na trhu, ale aby se urednici prilis neunavili, vymysli nejakou kravinu, jejiz nedostatky nasledne flikuji tisici vyhlaskami, az je z toho nesmyslny kockopes.
           Pokud by mel jit nekdo do vyroby, pak pulka statnich uredniku a inteligence, pracujici na multikulturni nalade ve spolecnosti.

          • vittta

           Je to tak, ale to je i systémová chyba, protože když nějaký cigoš na dávkách bude jezdit v autě bez STK, s falešnými SPZ, bez pojistky a řidičáku,140 v obci tak mu nemohou nic udělat.
           Cokoliv mu udělají, vyjde dráž, než ho nechat být, a zavřít ho není kam, a navíc je to úplně nejdražší.
           Pak to do někoho naboří, a ten někdo má prostě smůlu.
           A tihle „střelci“, i kdyby kontrola přišla, co jim udělají?
           Nic.
           A přesně, berou invalidům, kdy i beznohého pošlou makat, ale zdravý a silný cigoš je chudák, ze špatného prostředí, a důchodcům dají malé důchody, a politicky rozeserou lid, aby neměl rád živnostníky, a na ty také šlápnou, jistě že jen na ty poctivé či poctivější, na ty střelce nedosáhnou.
           Jenže o tomhle lidí většinou nemají páru, a vysvětluj to někomu, ještě nakonec řeknou že jsi komunista-fašista-nacista-rasiata, podle toho, co se jim snažíš vysvětlit…

          • Kamil Mudra

           Jó, úředníci…
           Pracoval jsem asi rok v jedné topenářské firmě a protože její majitel byl známý už z předlistopadového dřívějška, netajil se přede mnou s praktikami jeho podnikání provázejícími. Pokud chtěl dostat od obce zakázku, musel ouřadovi který mu ji zařídil vysolit deset procent z její celkové ceny.
           „Nesere tě to?“ povídám mu jednou u piva.
           „To víš že jo!“ odpověděl. „Ale jinak bych se nechyt a dostal by to někdo jinej. Tak abych si nepřipadal jako vydíraný hovado, zavedl jsem tuhle provizi i pro svý zaměstnance. Dohoď kšeft a máš ji taky.“
           Zákazníků se to netýkalo. Ale jak ty prachy vykazoval v účetnictví to netuším. Nejspíš nijak. To bylo ještě před EET.
           Inu, pochopil systém a o práci nouze nebyla.

          • vittta

           Nijak, musel si to napsat jako osobní spotřebu, nebo-li vejplatu a pěkně to prodanit.
           Ale neřekl ti to celé, ještě měl dodat, že za ty prachy mohl účtovat o 25-až 100% více, než byla obvyklá cena a ještě mu ten úředník vyzvonil, kolik na to mají, či kolik tam napsali konkurenční firmy.
           Pak Taras vidí ten potenciál 50 000 000 000, nebo kolik.
           To je dobré téma, až budeme sedět u piva, když zdravíčko bude sloužit.
           Ale měl by jít s námi Sax, nevím, co se mu nechce…

          • pacifista

           Jak to čtu, musím uznat, že každý má kus pravdy a je to hrozné. Inu rub a líc. Točí se to pořád dokola a východisko žádné. Z této stránky mě život tolik neobouchal a musím si toho vážit. Musím si vážit toho štěstí, mít poctivé zaměstnavatele po celých čtyřicet let i když jich bylo celkem jen pět a u toho posledního to trvalo dvacetpět roků. Zrovna dnes jsme strávili čtyři hodinky v pěkné hospůdce. Bylo nás pět co jsme k sobě měli nejblíž a pochvalovali jsme si, že ryba smrdí od hlavy (v tom dobrém). Pánové, vůbec vám nezávidím a dokonce vás obdivuji co jste museli a musíte vydržet.

          • blbíš

           Vydržet? … ale vůbec ne!!!, pacifisto!!! Tam je to pouze o tloušťce „hroší“ kůže zkušenostmi nabyté. Umění Vašeho vydržet spočívá v úplně něčem jiném, v budování rodinných vztazích a domova pro ně (i v širším slova smyslu)! Tam platí velice důležité, nestydět se sám před sebou ani ostatními … tamto ostatní je už pouhá brnkačka.

        • blbíš

         Už Vás to unavuje, Kamile a leze Vám to krkem, mně taky, když mě/nám někdo předhazuje ty jeho zloděje, co furt někomu něco dluží, tak že bych něco málo přidal, ne?

         Za mého mládí ti „debilové“ byli celkem použitelní, tedy alespoň po krátkém zaškolení. Dovoluji si tvrdit, že 6 z 10 lidí umělo číst výkresy a uměli je na stavbě přetavit do realizované stavby. Dneska je hodně dobře, když jsou to dva, ti ostatní jsou pro každého (nejen živnostníky) doslova koulí na noze – jenže kde brát, když nikde nic. Taras neskrývá, že je dokonce učil, ale to mu nebrání si stěžovat, že to je on, kdo měl tu smůlu. A to se mu ještě o hafo těch „debilů“ postarala banda podnikových referentů, kteří je proškolovali, oblíkali, vybavovali technikou, opravovali jim pomůcky a stroje, prostě činnosti, s kterými neměl jako stavbyvedoucí, kromě papírů, celkem nic společného. Pouze šel do úzkých na konci měsíce, když měl dělat výplaty a vymýšlet na ně práci, jenže skoro vždy bylo z čeho brát, o to se mu zase postarala podniková účtárna. A i tehdejší mistři na stavbách byli celkem k světu! Jenže ten živnostník, který ty „debily“ zaměstnává v současné době je má na triku 365 dnů a není od nich úniku. Všechno pro ně musí zajistit sám, nebo jim to musí zaplatit. Nebudeme si vykládat o tehdejších a současných papírech (nařízeních, certifikátech apod.), je to mnohem horší než si zaměstnanec vůbec umí představit. Dneska projektuji dokonce tak, že klasickou dokumentaci často prokládám 3D grafikou, různými axonometrickými náhledy (ale tohle vám nikdo nezaplatí!) apod. a … a i tak jim to jde ztuha (i těm tzv. dnešním mistrům). Jsou chvíle, kdy na stavbě zhluboka dýchám na čerstvém vzduchu a nevěřím, co je všechno vůbec možné zmastit! Když si myslím, že jsem na place vše vysvětlil a každému je to jasné (dle kývání jejich hlav), tak přesto jdu s obavami na další kontrolní den, abych viděl jak to dopadlo a … a zase dlouho chodím na čerstvém vzduchu a zhluboka dýchám. A když se setkám s majitelem stavební firmy a postěžuju si, tak on se pouze útrpně usměje a řekne: „…tak to holt budeme muset předělat, to bych se zbláznil, kdybych si z toho dělal hlavu jako vy! Víte já bych jim nevyčítal, že neví a neumí, ale vyčítám jim, že není zájem, ale lautr nezájem o všechno, s tím já nic neudělám, moje starost je sehnat práci, která přebije práci současnou, na nic víc už mi síly nestačí, prostě od zdi ke zdi a … a znáte to o té krátké peřině, žejo? Ale hlavně, že zaměstnanci ví, jak to mám dělat! . Taras to taky přesně ví!

         A to si nepřejte vědět, jakým Know-how(em) staví v současné době „naše“ slovutné stavební firmy!

         • vittta

          Darmo mluvit…
          A to já mám supermany, a také, když je nechám, tak za chvíli chlastají a jezdí mýma autama a koupí na naftu za 100, a…jak idioti.
          Tak ono je hezky, a já jim říkám „buďte dýl, ne“, nebo „udělejte si sobotičku vořeši“ ale to nééé.
          Pak je vichr, chčije jako kráva, nebo mrzne , a to jsou už ráno v práci, podupávají a přešlapují a čumí jak puci!
          Nebo dokonce i vylezou na střechu, tam promoknou a promrznou za 2 hodiny, nahlásí mi 5 a ještě mě zjebou, jak se pro mě obětují, a samozřejmě že žádná práce není vidět, protože to hodinu odkrývají a hodinu zakrývají.
          A děsně se diví, když je proklínám a posílám do prdele!
          Tak jim to vysvětluju, hlavně když s nima chlastám, že jsou debilové, a že abych jim mohl dávat prachy (do mínusu) tak je také musím nejdříve vyfakturovat a dostat, což ovšem předpokládá hotovou práci.
          Že to chápou…
          A vůbec když je nějaký termín,to je nebere ani náhodou…
          Já bych věděl, jak na ně, také jim to říkám, navážu vejplaty na hotovou práci, vy balíci, a to budete čumět, no, ale je to těžká práce,nebezpečná, a dělají dobře, takže jsem to ještě nikdy neudělal…
          To tak prostě je, takže si nestěžuju, a kdybych já byl v jejich pozici, dělám to samé.
          A stavba…to jen vyjímečně se nechám ukecat, ale to je chaos, to se vám nedivím, že si větráte hlavu, to bych musel ty křupany (ty ostatní, né ty moje) rovnou pozabíjet, třetina času jsou prostoje, protože to není připravené tak, jak to má být, nebo to pro změnu někdo zkurví, jeden druhému se plete..až jsem pojal podezření, když jsem to viděl poprvé, že NEMOHOU tu stavbu dokončit, kdyby se posrali, a že to budou dělat navěky.
          A pak to je najednou hotové…a ani to nevypadá tak blbě, to jako bych každému přál vidět, ten mumraj!

         • Kamil Mudra

          „… jenže kde brát, když nikde nic.“
          Pamatuji rozhovory s Franzem (ten potetovaný co také svého času kandidoval na prezidenta), ještě za totáče, po tom co se vrátil z Ameriky, kde nějakou dobu pobýval s rodiči, kteří tam byli služebně. Už ani nevím jak jsme se k tomu dostali a probírali jsme české melouchaření. A Franz povídá: „Zlatí čeští meloucháři :-)!“ Pak nám vyprávěl jak v jejich bytě v Americe potřebovali někam natáhnout el. zásuvku.

          Přijel elektrikář a dokud dával vedení pod omítku šlo to v pohodě. Pak ale narazil na nějaký betonový překlad. Tak to zabalil s tím že tohle je práce pro zedníka a že ho pošle. Za dva dny dorazil zedník, prosekal asi půl metru toho betonu a odjel. Další den dorazil elektrikář. Posunul se asi o dva metry a situace se opakovala. Pak elektrikář narazil na nějaké staré trubky vodovodního rozvodu který už se dávno nepoužíval. Tak zase odjel, s tím že tohle je práce instalatéra a že ho pošle. Ten přijel už druhý den a kus trubky odstranil. Štěstí že byl Štírův (přezdívka mladého Franze) otec doma a zabránil mu v rozkopání bytu, protože pracant byl v ráži a chtěl ty trubky vybourat všechny. Pak opět dorazil elektrikář a dokončil to vedeni i se zásuvkou. Po něm opět přišel zedník a zamáznul spáru. Další den dorazil malíř a konečně celou anabázi završil. „No vidíte!“ uzavřel to Štír „U nás si na stejnou práci pozvete jednoho chlapa a ten to celé sfrkne za jedno odpoledne. Tak si nestěžujte.“

          Se současnými „řemeslníky“ mám osobní zkušenost jak jsem jednomu (a potom co dorazil jeho šéf tak i jemu) musel radit jak má zapojit vafky (po tom co jsem si pročetl přiložený návod). Jinému jsem musel radit se sifonem. Přivezl si takový co měl příliš dlouhou tu trubku co vede od umyvadla dolů a chtěl jet pro jiný, protože ho nenapadlo že ji může zkrátit… Podobných zážitků mám vícero.
          Tahle degenerace znalostí a kreativního myšlení se ale neprojevuje jen v řemeslech. Stačí si všímat jak se zachází s češtinou v tisku nebo poslouchat naše politiky či různé rádoby „odborníky“ vyjadřující se v médiích.

          Je fakt že socík se dokázal postarat i o lempla. Nakonec skončil vždy na nějaké pracovní pozici kde nic nekazil a byl i užitečný. Taky se každý necpal mermomocí na vejšku protože i řemeslo mělo svojí váhu. Co se člověk nedozvěděl na učňáku to do něj později nacpali parťáci v práci kam mnozí (většina) nastoupili za mlada a vydrželi až do důchodu. Opakování je přece matka moudrosti a časem se dá nadrilovat i grif.

          • vittta

           To je jak v tom filmu, Muž z Akapulka, s Belmondem.
           Myslel jsem si, že to byla prdel, a ona to byla věcná vložka!
           Ale jak je to možný..já dělal nějakou dobu elektriku, a když jsem sekal spáry a narazil na beton (stačila socialistická omítka, nikdo neví, proč se do malty přidával cement), tak jsem si prostě vzal lepší majzlík a množstvím kledeb a nadávek se dal do práce- a to jsem dělal elektriku před vojnou a po vojně, jinými slovy, velice mladý.
           Ani si nevzpomínám, že by mě to někdo učil, úkol zněl jasně: Tady uděláš elektriku- howg- a to jsem to ještě musel sám vymyslet…kde budou zásuvky, vypínače, kde jištění, odkut „to“ táhnout, možná je to v tom, že mi nikdo nic neukazoval, a jen chtěl prostě elektriku, a já byl elektrikář, tak jsem jí holt dělal.
           Né že bych nějak šturmoval, to ani hovno, ale udělal jsem, co bylo třeba.
           A dneska…to jsou kolikrát dyliny, že nevěřím svým očím!

   • embecko

    „popisky pod exponáty připomínaly nejvíce politickou agitku“
    Dneka je vse verejne uz jenom agitka. Pravou retro vystavu by jim otevrit nedovolili, jako za komunistu je treba mit vedle „exponatu“ vzdy vysvetleni, jak veci spravne tridne chapat. Aby clovek neprisel na scesti a nezacal nahodou sam myslet, to by nebylo dobre.
    A co na to reknes? No preci, ze za komunistu se staly fronty na banany…a tak je to spravne!

    Tohle je take tragedie, 30 let po plysaku:
    „Jedním z hlavních bodů zprávy pak bylo, že stát převážně na přídavcích na děti ušetřil za rok 657 milionů korun. Státu gratuluji k finanční šetrnosti. Tak to má dobrý hospodář dělat.“
    https://www.krajskelisty.cz/ustecky-kraj/20878-urady-s-velkou-slavou-hlasi-ze-usetrily-657-milionu-na-detech-komentar-stepana-chaba.htm
    „Úřady s velkou slávou hlásí, že ušetřily 657 milionů na dětech.“

    • vittta

     A píše dobře, Štěpán, má bejt Rybka na koho hrdá.
     Škoda, že nemůže ještě zpracovat etnickou stránku věci.
     Tedy: Stát uštřil na přídavcích na české děti 1 200 000 000,-Kč, cigošům přidal 500 000,- Kč, a negrům 43 000 000.
     Celková úspora je 657 000 000 korun!

 5. Ondřej

  Zajímavý paradox z Německa. Německá AfD byla obviněná že dostala příspěvek na volby ze zahraničí, který falešné deklarovala jako od tuzemského subjektů. Finanční dary od zahraničních sponzorů na volební kampaň stran jsou německu ústavou zakázany. Poté co deník Frankfurter Allgemeinde Zeitung vše odkryl, příspěvek vrátila a omluvila se. To ale neznamená, že s ní nebude zahájeno správní řízení a čeká ji přinejmenším pokuta.

  • blbíš

   Paradox?!
   Jak pro koho, mě to nezaskočilo, máte to tam holt to samé, zkrátka samé podvodníky, no a co?

   • Ondřej

    Ne, lidé jako pan Babiš v německé politice nejsou, nikoho podobné minulosti, mravů ani způsobu, jak se dostal k majetku, tady nenajdete, který by navíc zároveň zastával pozici nejen nutně rovnou té jeho (v tomto případě kancléři) ale není ani členem vrcholného grémia strany, Zkrátka neexistuje.

      • vittta

       Vy jste ale tupá.
       Ale mám s vámi trpělivost.
       Ve svém krátkém textu jsem napadl pokrytectví Německa, reprezentované zde Otomanem.
       Je obecně známo, že v NSR bylo na vedoucích místech plno nacistů, a též rovnou SSáků a žádná denacifikace se de-facto nekonala.
       Což beru jako nutnost, protože v poválečném Německu nebyly, a ani nemohly být kádry bez nacistické minulosti.
       Otoman je tedy buď manipulátor, nebo idiot, když POŘÁD mele o jakémsi slušném Německu, resp. o Německu slušnějším jak všichni kolem.
       K vašemu konkrétnímu mentálnímu průjmu, ano, KAŽDÝ umře, takže umřou i určité typy.
       Co jsou u vás „určité typy“ nekonkretizujete, prostě jste se jako vždycky jen vysrala na monitor, ale fakt je ten, že ony „určité typy“ jsou dnes jak bývalí komunsté, tak bývalí chartisté, tak bývalí antikomunisté- stejně jako na opačné straně, tedy mezi jinými, veskrze kladnými „určitými typy“.
       Z toho nám vyplývá, že minulost nehraje žádnou roli, pouze přítomnost, a pozitivní jedinci jsou vytvářeni zcela zanetbatelnou částí společnosti, ke které nepochybně patříte i vy, tedy kolaboranty,sudeťáky a jejich poskoky, homoaktivisty, ultrafeministkami, islamisty, zástupci cigošů, inkluzisty, rusofoby, pedofilními příznivci Barnevernetu,banderovci a jinou zavrženíhodnou euroverbeží.
       Čistě pro vás.
       Prezidentem je Miloš Zeman, a zvítězil v přímé volbě hlasem lidu.
       Premierem je Andrej Babiš, který zvítězil v parlamentních volbách suverenním způsobem.
       To kdybyste nevěděla.
       A jinak, co říkáte poslednímu, zde notně komentovanému dění kolem Barnevernetu a deviantním klíčovým psychologem?
       Místo reakce jste se vypařila jako sudeťácký smrad, když domele Posselt u řečnického pultu.

       • tresen

        Mně hlavně pobavilo, co vás napadlo jako první v souvislosti s faktem, že v Německu si žádné Babiše nepěstují. Podvědomá paralela figur minulosti tady i tam je jasná.

     • embecko

      Nu ano, je to jen otazka casu…napriklad Carl Krauch, jeden z predstavenstva IG Farben byl v Norimberskem procesu odsouzen za zotrocovani na 6 let, ovsem pote predcasne propusten, nacez se (jiz za ery demokraticke BRD) stal predsedou dozorci rady CH-W Hüls, jednoho z nastupcu IG Farben.
      Ale z vetsiny ani neslo o esesaky a treba ani cleny strany, byli to taci valecni Babisove, Pitrove, Kolackove….
      Rozdil je v dobe (30 a 70 let) a predevsim v mire provineni. Zatimco za Nemci stoji mrtvi a zotroceni, za Babisem je jen jakasi privatizacni nejasnost, jiz v nouzi nejvyssi muzeme oznacit za podvod. No ale uchylaci tohle nerozlisuji, pro ne je clovek podvedeny a clovek zavrazdeny stejna, protizakonna kategorie.
      Paprika je cervena a jablko je cervene, z cehoz vyplyva, ze paprika je jablko.
      Argumentovat moralni cistotou nemeckych prumyslniku, to uz krystalicky ciste chucpe, s tim nic nenadelas.

       • tresen

        Jinak je samozřejmě dobré s neblahým dědictvím minulosti počítat. Občas něco vyleze. Třeba spojení peněz pana Fincka a AfD.
        Myslím, že tahle konkrétní spřízněnost nikoho v Německu nepřekvapuje.

        • vittta

         AfD je ta poslední strana, do které by nacisté cpali peníze.
         Ty musejí jít do merkelistů, zelených a socialistů, aby mohli hluboce poškodit zemi.
         AfD je projekt, zoufale se bránících části Němců, ne buržoustů a nacistů!

      • vittta

       Oni to nějak kolem sebe cpou, aby ze sebe smyli vinu na II. světovou válku, a samozřejmě že to je spojeno s osočováním obětí, viz. např. tábor v Letech, kde se ČEŠI dopouštěli pomalu holocaustu.
       A Třešeň se diví, co mě napadne při řeči o Babišovi a Německu.
       To snad nikoho ani nic jiného napadnout nemůže, navíc když Němci mají hitlerovo učení v sobě pevně ukotveno nejméně už od r. 1871, kdy vůdce ještě zdaleka nebyl na tomto světě, ale spíše ještě daleko déle.

       • embecko

        Presne tak…je to smyvani viny a jeji hazeni na druhe…
        A kdo te take muze napadnout jiny, nezli Babis a dalsi, kdyz mechnismus jeji vzestupu je stejny a to nejen v porovnani s Nemci?
        V kazde rozbourene dobe se k lizu dostanou podnikavci, kteri dokazi situace vyuzit. Stejne to bylo za padu Rima, tricetilete valky, Francouzske revoluce, nastupu nacistu a tak dale.
        Ovsem ze je mechanismus stejny neznamena, ze stejni jsou i lide a jejich vina !!!
        Zatimco tady jsme meli stovky podvodniku, v Nemecku byly tehdy desetiticice vrahu. neexistoval totiz ani jeden prumyslnik, ktery by si mohl dovolit si nezdat.
        A uvazovat, jesli by se Babis a spol chovali tehdy stejne jako Nemci je navodna, zla otazka, ktera se nesmi ani nastolovat.
        Kdyz reknu: „Byl by vittta schopen zabit svoji babicku?“, tak uz implicitne podsouvam dve mozne odpovedi: byl- nebyl. A z toho vyplyva, ze moznost „byl“ je v realite integralne obsazena…a tedy ano, vittta je potencialni babickovrah a jen diky shodam okolnosti k vrazde nedoslo. Fuuuj! Babickovrah!
        Nemci ukoncili denacifikaci statni spravy az v roce 1964…skoro dvacet let si v politice pestovali pokud ne samotne vrahy, pak lidi, kteri vrazdeni legitimizovali…a my se tu hadame o nejakeho Babise, ktery za revoluce nekomu vyfouknul Vodnanske kure…jak rikam, chucpe, ciste chucpe…a vsimni si, ze je ani nenapdne, ze timhle svym postojem spini pamatku vsech tech zavrazdenych a zotrocenych…ne, jim je to jedno, hlavne kdyz svoji vinu hodi na nekoho druheho…je to hnus…

       • embecko

        Ale vis, co je zajimave? Ze je to v nich po 70 letech, po 3 generacich, jeste jako v koze. Normalni clovek by zapomenul a nechal tyhle udalosti naveky usnout spolu s pra/rodici…ale oni ne, stale maji potrebu se v tom rypat a vynaset to na svetlo…proc asi? Je to tak velkou tihou samotne viny? Predavane po 3 generace? To se mi nezda, spise bych vsadil na to, ze tenhle zpusob mysleni a jednani je jim vlastni a je stale zivy, ale nemuze se projevit, nebot medialni vzpominky tu jsou neustale. Takze, aby mohli konat tam, kde prestali, musi nejdrive zmenit medialni klima tak, ze sami sebe vyvini a -pokud mozno- dokonce se postavi do role obeti.

        • vittta

         A zapoměla jste na ten Barnevernet, nó, ten psycholog, buzerant, s koupenýma dětma, co jde sedět za to péčko, šoustání kojenců a tak- to jsou rázná, a oficiální fakta.
         Tak když tak se alespoň pokuste, samozřejmě, až se dosmějete, jo?
         A můžete napsat, jak si myslíte, že se taková porna točí, kde se na ně vezmou ty děti, víte?

         • tresen

          Na poslední otázku vám mohu dát nanejvýš příklad, jak k tomu dochází:
          https://zpravy.aktualne.cz/domaci/invalidni-muz-leta-zneuzival-male-divky-nasli-u-nej-tisice-p/r~7d67dfdcb0f011e890ecac1f6b220ee8/
          Co se týče toho norského psychiatra, nevím nic jiného, než co bylo zveřejněno v médiích.
          Doktor jménem Jo Erik Broyn působil několik let jako jeden ze 14 členů ministerské komise, která kontrolovala psychologické posudky u případů norské ochrany dětí. V minulosti se vyslovoval například taky k případu vraha Breivika, konkrétně k vlivům z dětství na jeho osobnost. Broyn byl odsouzen za držení dětské pornografie. Policie našla na jeho počítači fotky a videa, jejichž držení je od roku 2007 trestné i u nás /přes odpor senátu/, takže by ho tu flastr taky neminul, zřejmě i v podobné výši.
          Nevím jak v Norsku, ale náš zákon má daleko vyšší trestní sazby pro distribuci takových snímků a samozřejmě ještě přísněji trestá násilí na dětech, které je s tou produkcí spojeno.
          Je vaše zadání tímto splněno?

          • vittta

           Jistě že ne.
           Buď jste extrémně blbá, a vůbec si neuvědomujete tíhu okamžiku, nebo si to naopak uvědomujete až moc dobře, a kličkujete, abyste nemusela odpovídat.
           Ten invalida, ten asi nebyl klíčovou osobností v odebírání dětí jiným, nebo ano?
           A dle vámi odkázaného článku se nezdá, že by dívky nějak fyzicky zneužíval, spíše je nechutně fotil, možná se jich dotýkal, ale dál to nešlo.
           To norský sluníčkář měl péčko úplně jiného levelu, dle zdrojů se dokonce jednalo o znásilnění kojenců, což si myslím, že je úplně něco jiného, než nějaké fotky s detaily dívčího přirození, či dívek v lacsivních polohách, aniž by chápaly, co to znamená.
           Znásilnění kojenců či přímý sex s malými dětmi je spíše než porno minimálně těžkým ublížením na zdraví, pokud to nejsou rovnou pokusy o vraždu, či dokonce vraždy dokonané.
           Tóó by se vám hodilo, odkázat nějakého českého úchyláka „okresního“ formátu, a dát ho na roveň deviantní zrůdě, jakým nepochybně doktor Jo je, a která navíc v sluníčkové organizaci hrála poměrně klíčovou roli.
           Také jsem si nevšiml, že by český deviant vychovával sám nějaké děti, které by mu- po uplynutí trestu- opět a s důvěrou svěřili zpět do péče.
           Tak jak se cítíte, jako kličkující zajíc, nebo jako absolutní….no, však víte.
           Zkuste to nějak napravit a napsat lepší vyhodnocení, fakt bych měl upřímný zájem.

          • tresen

           Moc se omlouvám, ale poznatky o tom, kdo a kde natáčí ty nejhnusnější záběry se skutečným násilím na dětech /které byly údajně mezi těmi méně šokujícími na Broynově disku/, opravdu nemám a nevím ani, kde takové informace hledat.
           Zato vím, že pedofilní sklon sám o sobě není trestný. Trestné je ubližování dětem. Jakékoli. I filmování bez fyzického násilí je chápáno jako ubližování. Za trestáním samotného stahování a přechovávání dětských pornosnímků je snaha zdusit jejich výrobu, pokud strach z postihu dostatečně sníží poptávku.
           Ten případ je pro toho doktora ostudný a znamená pro něj samozřejmě profesní konečnou, možná i pro pár jeho nadřízených na tom ministerstvu.
           I když z jejich hlediska netuším, jak se takovým věcem dá předcházet.

          • vittta

           Nezdá se, že by to pro něj měla být konečná.
           Děti mu vrátí…
           Ale stáčíte řeč na doktora JO, ale řeč byla o praktikách Barnevernetu, kterých jste se zastávala, nebo je bagatelizovala.
           A doktor Jo byl součástí Barnevernetu, aby bylo jasno, a dá se předpkládat, že selhání doktora JOo není tak úplně jen jeho selháním.

          • embecko

           Zrizovatelem Barnevernetu je Ministerstvo deti a rovnosti a to zridilo i Detskou expertni komisi, aby Barnevernetu dodavala odborne posudky. Tudiz delaji spolecne zavery.
           Rici, ze znalec do Barnevernetu nepatri je jako rici, ze soudni znalec neni soucasti justice, protoze dela na ICO a se soudcem a rozsudkem nema nic spolecneho, protoze k nim nepatri.

          • kočka šklíba

           Tak extrémně blbá není vittto, moc dobře si uvědomuje jak je Barnevernet zvrhlý a proto kličkuje jak může, ale moc už nemůže ;) . Ale to víte, je to norská organizace, tak je to pro ní navenek v pořádku, kdyby byla ruská, tak tu řve o nelidskosti jako první. Jako kdybyste jí už za to dobu nepoznal. Lepšolid přece ne?

          • tresen

           Nešlo o to, aby ta komise dodávala posudky, ale aby kontrolovala posudky, které vypracovali jiní psychologové.

          • vittta

           Kličkuje, ale kličkovat svým způsobem nemusí, Kočko.
           Když se nevyjádří vůbec, budu jí nějaký čas trápit posměšky, a pak se na to vyseru.
           Takže ona je nějak přesvědčená, že káže pravdu, nemyslí si, že by byla příznivce Barnevernetu, ale že jen rovná kvalitu informací na tomhle blogu, že je jakýmsi mentorem kultivovanosti a vyváženosti.
           Všiměte si, že často používá tu pasáž ze Saturnina o uvádění zpráv na pravou míru…já jí sleduji pozorně.
           Ona se v tom zhlédla, a když se pokusíme pochopit Třešeň a její …řekněme duševní poruchu, pochopíme celou polosluníčkovou obec- což si lze přeložit jako tu část společnosti, která není vysloveně aktivistická, ale která svým nadšením pro spravedlnost umožňuje sluníčkům čím dál více ovládat společnost.
           Tady píše Sax, jak je to s Barnevernetem, a je o přesně tak.
           Ale Třešeň technicky neřeší provázanost silových složek, státního zastupitelství, soudních znalců, advokacie a justice- což je mimochodem základem svobodné společnosti, ale řeší technické slovní ..až hříčky.
           Jakmile bude jediný segment z uvedeného nezávislý na celém systému, systém se zhroutí.
           Nemůže státní žalobce sám soudit, nemůže advokát sám zprošťovat viny, nemůže policie sama zavírat lidi do kriminálů, nemůže soudní znalec- jen na základě svého posudku, sám napsat rozdudek.
           Ale Barnevernet se ze systému evidetně vymyká.
           Je sám žalobce, soudcem a vykonavatelem trestu, což v podstatě znamená, že norský systém je nefunkční.
           Ale Třešeň tohle neřeší, nemá ani intelekt, ani schopnost uchopit dostupné informace, a udělat si z nich nějak pravděpodobné závěry.
           Výsledek vidíte v jejích příspěvcích, které jsou někdy tak mimo, že žasnu, kde se v ní ty mašlenky vzaly..vůbec to není k tématu, nebo není jasné, co tím myslí, nebo nějak do tématu zkouší nacpat, co s ním nesouvisí…co vám mám povídat, že jo…

          • tresen

           Ukažte mi jediný můj komentář, související s Norskem, kde jsem se zastávala kohokoli jiného než konkrétních dětí, které by podle mne neměly být vráceny matce. Z důvodů, které jsem uvedla.
           Co se týče Barnevernetu, moje komentáře, jak jste správně postřehl, pouze saturninovsky konfrontovaly vyložené nesmysly s realitou, přičemž jsem dávala najevo, že věcnou kritiku norské praxe schvaluju.
           Ještě k případu Broyn: Souhlasím, že je namístě velká opatrnost vůči lidem s pedofilními sklony, když jde o svěřování dětí do péče, protože je známo, že pedofilové mají zhruba desetiprocentní podíl na sexuálních deliktech vůči dětem.

          • vittta

           Já to samozřejmě vím, vy nic, vy muzikant.
           Ale že matka Michaláková chcala svému synovi do huby jste napsala velice konkrétně, ale důkazy na to nemáte žádné, a 100% je mít ani nemůžete, protože ty papíry k dispozici NIKOMU mimo Barnevernet nejsou.
           Naopak víte, že se norskými soudy sexuální zneužívání otcem nepotvrdilo, a sexuální zneužívání matky vůbec nezačalo- což by asi začalo, kdyby byly takto pádné důvody.
           TO VÍTE, to není doměnka.
           Takže naprosto bezpáteřně lžete jak havel, jen abyste sama sebe udělala lepší.
           A na pravou míru jste tady neuvedla NIC, jen jste bagatelizovala PROKÁZANÉ, a zveličovala NEPROKAZATELNÉ.

         • astraustralia

          vittta ctete dalsi z akci Barnevernetu:
          Norsko/Canadska rodina ktere byl „ukraden“ Barnevernetem 12 lety syn protoze skola oznamila ze dostal vyhruzny dopis !
          Misto aby organisace pomohla situaci resit prisli si pro nej 3 pracovnici barnevernetu se 6 policisty!
          Az po velkych protestech byl vracen ale nesmi opustit zem a navstivit pribuzne v Canade! Passport mu byl zabaven !

          https://stepup4childrensrights.com/barnevernet-took-12-year-old-canadian-norwegian-boy-away-from-his-parents-like-a-criminal/

          • vittta

           Třeba mu rodiče také močili do úst, to bývá ten hlavní důvod odebrání dětí Barnevernetem, co už tady víme.
           Ale Třešeň bude vědět, třeba napíše nějakou zajímavou glosu, třeba o tom, jak Putin „to“ ustojí, nebo takové ty podobné, drtivé argumenty!

          • vittta

           Tady je zajímavé- článek jsem tedy nečetl- že pro kluka si přišli 3 gestapáci z Barnevernetu, posíleni o 6 fízlů.
           Jaký tak může být právní podklad pro takové jednání?
           To proběhl nějaký spravedlivý soud, nebo vydal státní zástupce příkaz ze závažných důvodů?
           To by mě zajímalo!!!!!!!!!!!!!
           Ono to totiž vypadá, že Barnevernet jedná mimo norské zákony, a soudy v podstatě jen legalizují už provedené kroky, a pokud je náhodou nelegalizují, Barnevernet provede další nezávislé kroky, jako že dítě je už zvyklé jinde a tyhle věci.
           Ale naše zrůdička to bude bagatelizovat- a jindy se bude tvářit, jak Milada Horáková, bojovnice s totalitou!

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s