Proč Babiš

Napsal Jan Hruška

Myslím, že nejlepší bude začít od lesa. Leckdo chválí předlistopadové hospodářství. Já si to pamatuju tak, že podniky běžely jaksi setrvačností. Chybělo cílevědomé vedení a lidé řešili problémy vlastními silami, zespodu. Pro ilustraci drobný příklad. Za vedoucím údržby přišel mistr údržbářů, že nemohou pracovat, protože nemají náhradní díly. Doplnil to přednáškou o bordelu a neschopnosti. Vedoucí se spolehl na slovo mistra a zorganizoval bleskovou akci k nákupu. Jenže když přijel náklaďák s díly, ukázalo se, že je není kam složit, protože stejných dílů byl plný sklad. No a zase byl za vola vedoucí. Nakonec nebyl postižen nikdo. Důvod mi připadá jasný. V rámci normalizace byli všude dosazeni lidé, jejichž jedinou kvalifikací bylo heslo „ať žije Sovětský Svaz a bratrská pomoc“. Pokud byli někde lepší, přizpůsobili se jejich úrovni. Takoví vedoucí neměli ani schopnosti, ani autoritu. Takže zánik tohoto způsobu hospodaření mi připadá spíš jako přirozené úmrtí. (Mrchožrouty nechme prozatím stranou.)

V nových poměrech ovšem začalo vytváření nových řídících kádrů ještě debilnější představou, postavenou na ideologii neviditelné ruky trhu – když dáte vedoucímu manažerský plat, bude z něj západní manažer. Výsledkem je MČM – malý český manažer. Přesně řečeno poháněč, nebo ještě líp privilegovaný otrok. Typickým produktem takového člověka je očipované pracoviště. Všechny dveře na takovém pracovišti jsou vybaveny zámky na kód, spojenými s počítačem. Všichni pracovníci jsou vybaveni kartami se svým osobním kódem. Prakticky to znamená, že počítač zapisuje, kdy kdo přišel a odešel, jak dlouho byl v kanceláři, ve výdejně nářadí a materiálu, na záchodě… V kantýně ne, ta byla zrušena. Tyto manažery přijímají zahraniční majitelé podniků. Na jedné straně z nich mají radost, protože takový člověk udělá s lidmi, co by na západě nebylo možné a co by také většina západních manažerů odmítla udělat. Na druhé straně jsou z nich zoufalí, protože takový člověk nedokáže účelně zorganizovat výrobu.

No a tím se plynule dostáváme k panu Babišovi. Na rozdíl od MČM dovede účelně řídit velký podnik. Myslím, že i lidé, kteří nemají potřebu psát podobná pojednání jako já si uvědomují, že Agrofert na rozdíl od projektů těch, kteří Babiše špiní, opravdu funguje. Reagují na to různě. Buď zdrženlivou důvěrou, že by podobně jako jeho podniky mohl fungovat i stát, nebo nenávistí. Co se týká důvěry – ono nám nic jiného nezbývá, protože tu nikdo jiný není. Jistí lidé se už skoro třicet let starají, aby neobstál nikdo, kdo je lepší než oni (to je další věc, kterou MČM a jim podobní dovedou) a politická scéna podle toho vypadá. Co se týká nenávisti – toho je plná televize i noviny, takže nemusím nic dodávat.

Jo, jen tak mimochodem. Celý sortiment brýlí s kamerou si můžete koupit na: https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Bryle+s+kamerou+HD&min=&max=&o=3

 1. embecko

  V Calais byly demonstrace take a nekteri si s sebou najivne, spolehajice na demokraticke tradice prava na pokojnou demonstraci, vzali i deti. A vsechny sjeli slznym sprejem, vodnimi dely a obusky…

  Kdyby vcas zasahl Barnevernet, nemuselo k tomu vubec dojit.

  • blbíš

   fakt nechápu, proč se divíte, Marcon přece říkal, že hodlá zrušit pro Francouze nepřijatelný dlouhodobý „výjimečný stav“ a nastolí opět právo tradiční demokracie! Pouze realizuje, co slíbil, správný a zásadový politik!

  • tresen

   Co byste poradil finským úřadům?
   Jak by měly rodinám těch dívek zabránit, aby je poslaly na ten zákrok?
   Vaše řešení mě fakt zajímá. Beze srandy.

   • Kamil Mudra

    Je třeba jít přímo ke kořeni problému a tím je v tomto případě zájem o takto „upravené“ nevěsty ze strany mužů. Vydal bych tedy zákon, dle kterého by takto obřezanou ženu mohl pojmout za choť pouze muž s odstraněným penisem a jeho dodržení důsledně kontroloval. :-)

  • embecko

   Se divim, ze je jeste ta smesna hra na „Predstirejte, ze ve Finsku plati finske zakony!“ bavi…
   To Anglani, to jsou jini pasaci…ti rovnou reknou, ze jakmile by se mohly objevit obavy z rohorceni nejake nabozenske skupiny, tak zakon neplati!
   A tak to ma byt! Lidske rozhorceni by vzdy melo stat nad zakonem…anebo tu snad mame lidi pro zakony a nikoliv zakony pri lidi?

   • tresen

    Jak se v tomhle případě projevuje tvá teorie, že ve Finsku neplatí finské zákony?
    Není to náhodou poněkud převrácená obdoba polské reality, kdy Polky odjíždějí do ciziny na potratové kliniky, protože jim to polské zákony doma neumožňují?
    Polští katoličtí konzervativci pokud vím taky nenašli na potratovou turistiku účinný recept a přitom nikdo nepochybuje o platnosti jejich zákonů.
    Na rozdíl od Kamila M. nemám chuť na tohle téma vymýšlet vtipy, protože těm finským děvčatům přeju, aby jejich rodiny dostaly rozum a tu hroznou praxi nepodporovaly.

    • vittta

     Hele, zrůdičko, starejte se o Barnevernet, máte tady pádné, velice pádné hoaxy!
     Deviantní psycholog, člen sekty, pod odsezení trestu (22 měsíců) normální návrat dětí, dětské porno -ale tvrdé, znásilňování kojenců- oficální verze (od Putina?)….
     Místo abyste reagovala, už zase uvádíte na pravou míru nějaké finské dívčí obřízky.
     Ale je to snadné.
     Každá dívka, která má provedenou obřízku na 1. gynekologické prohlídce, vystavuje tvrdému trestnímu stíhání její rodiče, za těžké ublížení na zdraví na základě Istambulské úmluvy, kterou zaostalé a primitivní země, jako je Finsko, nutně potřebují!
     Ženská obřízka je totiž až do smrti vidět.

     • vittta

      Gynekologická prohlídka musí být pro VŠECHNY finské dívky povinná nejpozději do 14 let věku, a lékař je POVINEN obřízku ohlásit jako trestný čin, jinak se vystavuje tvrdému trestnímu stíhání za napomáhání trestnému činu, a bude mu odebrána lékařská licence!
      Je to velice snadné, když se chce, a pokud dívky obřezány nebudou, pro nikoho sebetvrdší zákon neznamená nejmenší problém.

      • tresen

       To je postup, který by to mohl řešit. Doporučíte to i českým zákonodárcům? Samozřejmě především jako prevenci.
       Autoři Istanbulské úmluvy by vám měli poslat medaili.

       • vittta

        Jsme kulturní národ, u nás ženské obřízky nepraktikujeme, na rozdíl od zaostalých národů severu a západu Evropy!
        Není třeba prevence tohoto rázu, chce to ale prevenci etnickou, tedy nebrat migranty, kteří mají kulturní úroveň dozorců v koncentráku!

      • embecko

       „pro VŠECHNY finské dívky povinná“
       A zacit podezrivat vsechny finske rodice z mozneho prekroceni zakona o tyrani sverene osoby, nezavani to trosku nacismem?
       Chtit potirat kulturni zvyky minorioty skrze zakon a k tomu to jeste prebit principem kolektivni viny…nevim, nevim…to bys asi u obhajcu multikulti narazil.
       Zajimave je pozorovat, jak rozklad nasi spolecnosti uz pokrocil…dneska uz je za vrchol snahy povazovano nikoliv reseni, ale to, ze se o tom vubec pise. Tady jdou totiz novinari uz s kuzi na trh…pokud muze byt z rasismu obvinen zamestanec tunelbananu, upozornujici cestujici na kapsarske bandy, pak zverejneni obav, ze ve Finsku by mohli nekoho obrezat, je uz ale uplne za hranou.
       https://polisen.se/aktuellt/nyheter/2018/november/flera-personran-av-jackor–stoldmark-dina-klader/
       Svedska policie vyzyva obcany, aby si koupili syntetickou DNA ve spreji a oznacili si s ni vsechny sve veci (saty, kola, kabelky atd.). Jde o prevenci proti kradezi- pozdeji jde totiz porovnat syntetickou DNA ve spreji majitele a na ukradenem predmetu (pokud ho tedy najdete).
       Podle meho je ale i takhle vyzva vysoce nekorektni, jako ta v tunelbananu a, dle meho, by mel policejni reditel odstoupit.

       • vittta

        Chtěla řešení, a tohle JE řešení.
        Jediné.
        Třešním by se to samozřejmě nelíbilo, ale dávat dýchat řidičům do balonku je také kolektivní vina, svým způsobem.
        V tomto duchu bych zahájil kampaň, a ještě u toho vydatně řečnil o nebezpečí rakoviny děložního hrdla, nebo tak něco.
        Však ony by ty zaostalé finské opice sami a rádi tohle podstoupily, samozřejmě vyjma muslimských dívek, které by to podstupovat nemusely, kvůli rasismu a xenofobii a svobodě vyznání.
        Možná by jim to pak došlo, a z Finů by se opět stal vyspělý evropský národ, jako jsme třeba my!

        • embecko

         Ale no samozrejme, ze JE to reseni…ale jak narazim vyse, tahle situace uz nastala a finsky stat nekona.
         Navic to maji spocitane na desitky, takze presne musi vedet o koho jde. Pokud vznikne podezreni ze zanedbani povinne pece/ tyrani sverene osoby pak stat musi zasahnout…ale on nezasahuje, i kdyz je mu jasne, ze se to deje a dokonce to ma pod kontrolou.
         Mozna prisel cas na rozdavani naramku s napisy? Anebo, nedejboze demonstraci s mottem „Nedame se!, anebo dokonce „Nebojime se!“? Nebylo by to uz moc, nemohl by nekdo demonstranty obvinit?

         • embecko

          V pripade demonstrace bych do toho sel naprosto brutalne a bezohledne a nechal natisknout transparenty „Nesouhlasime!“.
          To uz by s muslimskou komunitou pohnulo!

         • vittta

          Já jsem si všiml, že severské země tyto problémy řeší třeba Barnevernety.
          V podstatě tímto způsobem lze docílit toho, že stát si umyje ruce, a nějaká soukromá organizace se postará.
          Moc jim to nefunguje, ale můžeme tento tlak očekávat i jinde a v jiných záležitostech.
          U nás dobře známe třeba inkluzi, která byla hozena na bedra neziskovkářům, se kterými si dovolil vyrazit dveře jen ředitel ZŠ v Náchodě, co já vím.
          Bejt někde ředitel jám, tak si pozvu ty největší grálíky z 8-9 třídy, aby jim ještě propíchali gumy- a to ani moc nepřeháním.
          Ovšem pokrokový ředitel gymnázia, co dal hodit prezidentovy obrazy do kompostu získal 95 klacků odměny.
          Signál je jasný.
          Loajální budou odměněni, neloajální ostarkizováni, při čemž kuriozní je, že loajalita či neloajalita není k demokraticky zvolené vládě, ale k bandě kolaboranstkých kurev, majících dohromady podporu max.15% voličů!

          • embecko

           „V podstatě tímto způsobem lze docílit toho, že stát si umyje ruce, a nějaká soukromá organizace se postará.“
           Tak to samozrejme je…oni ziji uz 70 let v protikomunisticke panice a nechteji veci verejne sverovat statu, tak to deleguji na privat.
           Podobne je to v Americe, nedavno jsem sem daval takovou uvahu o tom, ze pri debatach s beznym volicem jich vetsina vyznava urcite socialni hodnoty (plosne zdravotni pojisteni, socialni sit atd.), ale ve volbach strany, ktere tohle nabizi, nevoli. Protoze maji strach ze socialismu. Ale 50 milionu lidi na potravinovych listcich jim nevadi.
           Na Severu je to podobne (severske zeme jsou jednim ze zdrojovych pramenu imigrace do USA). Tam maji sice paniku z komunistu, kteri chteli brat deti od rodin a masivne prerozdelovali, ale Barnevernet a zdaneni 50% jim nevadi, to je totiz jina situace.
           Tohle se velmi tezko hodnoti, protoze jejich premysleni neni standardni. Severske staty sice i nadale stale jako PR pouzivaji „bezpecnost a pravni stat“, ale ze jim vybuchuji na ulici granaty, zachranari navlekli povinne neprustrelne vesty, MZ nedoporucuje se zdrzovat v nekterych ctvrtich a policajti dokazi zatknout pachatele jen kdyz jsou kryti specialni jednotkou…to jakoby nevidi.
           Tahle selektivni slepota jim neumoznuje videt, v cem ziji a stale jedou v tradicnich kolejich, kdy stacilo jen neco napsat, anebo vyjit s cedulkou a ono se to srovnalo samo.
           V protestantskych zemich byl klid a poradek proto, ze se lide/ clenove stejne obce, hlidali sami navzajem. Oni tam meli i neco jako verejnou zpoved, kdy jeden kazdy predstoupil pred shromazdene spoluobcany (cirkev donedavna povinna) a priznal, co kde za tyden spatneho provedl. To je uplne v poradku, at si svoji spolecnost ridi po svem…ovsem to funguje jen do okamziku, nez jim do toho nekdo hodi vidle. Tedy kdyz prijde clovek, ktery jejich vnitrni zakony necti a nedodrzuje a je mu u prdele, jestli se na nej bude nekdo spatne koukat, nepozvou ho na obecni oslavu, anebo ho dokonce prestanou zdravit. Ze k nemu nebudou chodit do kramu je mu take putna, protoze stejne neprodava jim, ale vlastnim lidem, stejnym jako on.
           Proto na tom ostrove vymiskovali toho misionare, jak jsi sem daval dokaz. Tohle se totiz lehce rozjede a padnou s tim mechanismy, ktere drzely obec/ spolecenstvi staleti pohromade. A jak je videt, trend je stale sestupny, at uz jde o Anglii, Norsko, anebo Finsko…maji podezreni-odhali-najdou pachatele a na vic uz nemaji. Vzdyt i vetsinu atentatniku, co posledni dobou zabili v Evrope stovky lidi, meli predsi pod kontrolou…vsechny mjesice az roky monitorovali, vedeli o nich, ale chybely jim pravni nastroje k tomu, aby s tim neco udelali.
           A pak to musis jako obcan vydrzet: I jako dobytek v ohrade vanocniho trhu neses riziko, ze te zabiji (staci 5 beznych delobuchu a panika tech par desitek mrtvych, co nemeli kam utect, tak se uslapali, zaridi sama). Musis to vydrzet a navic ti zcela drze rikaji do oci, ze pro tvoji bezpecnost nemuzou nic udelat, protoze k tomu chybi pravni nastroje.

  • vittta

   Udávají, jsou aktivní, občansky angažovaní.
   To je cílem i u nás, aby udávali běžní občané.
   Dokonce jsem četl, že práskači budou mít speciální status, a budou chráněni speciální fízlovskou skupinou.
   Samozřejmě, je to úúúplně něco jiného, než za komunistů, tohle je pozitivní oznamování, nikoli sprosté udavačství.
   A co na to Třešeň, a její švédští kamarádi?
   Je vůbec možné, aby se ve švédském metru kradlo?
   A nejsou to migranti z východu?
   Třeba Rumuni, že jo, jako třeba v Británii obchodují s otroky Češi, takoví ti malinko tmavší teda, to jo…

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s