Pandury po lotyšsku, aneb „obrana před Ruskem“ podněcuje zlodějnu mezi pobaltskými politiky

(Kráceno, celý text zde)

Lotyšsko překotně zvyšuje své vojenské výdaje. Jinak to nejde, „agresivní Rusko“ ho může kdykoli napadnout! Nicméně, stále více a více vychází najevo, že za protiruskou rétorikou v této pobaltské zemi není ve skutečnosti nic jiného než  pouhé sobecké zájmy. Koneckonců mluvíme o smlouvách ve stovkách milionů eur a odpovídajících provizích.

V roce 2014 lotyšské ministerstvo obrany oznámilo nákup 123 opotřebovaných obrněných vozidel z Velké Británie. (Scimitar, Spartan, Sultan a Samson a zdravotnická vozidla Samaritan) O dva roky později vojáci informovali, že pro nákup, generální opravy a modernizaci těchto strojů Lotyšsko potřebuje 249,5 milionů eur. Techniku už dovážejí a měla by být kompletně dodána do roku 2020.

Mnozí v Lotyšsku reagovali ironicky na nákup „britského haraburdí“ za hodně peněz.

Když v roce 2016 oznámilo ministerstvo obrany soutěž mezi studenty středních škol o „nejlotyšštější jména“ pro koupené obrněné vozy, vyjádřilo touhu účastnit se i mnoho dospělých. Internetoví komentátoři soutěžili při názvech v ostrovtipu na účet lotyšských politiků – „Vējonis“, „Ulmanis“, „Vīķe-Freiberga “ – nebo nabízeli výstižnější pojmenování: Dinosaurus, Parkinson, Paraolympionik, Šrot, Sběr, Rakvička, Koš, Veteš, Prorezavělis, aj.

Opoziční politik Elksniņš poukázal na nesrovnalosti:

V oficiálních prohlášeních našeho ministrstva obrany stojí, že kupujeme od Velké Británie 123 obrněných transportérů za 250 mil. eur. Ale na oficiální stránce ministerstva obrany Velké Británie jsou tato vozidla nabízena za částku cca 36 mil. liber. To znamená, že rozdíl činí nějakých 200 mil. eur!

Nemotorné výmluvy

Lotyšský ministr obrany Raymond Bergmanis se ospravedlňoval: „Výši této částky je velmi snadné vysvětlit. Když mluvíme pouze o nákupu obrněných vozů, potřebujeme sumu asi 40 milionů eur. Nicméně, pokud mluvíme o celém projektu, pak se jedná o infrastrukturu, školy, výcvik, munici a údržbu. Potřebujeme vypracovat kurzy, abychom s nimi naučili vojáky jezdit a střílet. Pokud to všechno dáte dohromady, dostanete více než 200 milionů eur.“

Tyto výmluvy opozičního Elksniņše neuspokojily:

„Tzn., že k zakoupenému obrněnci (344 tisíc eur za kus), musíme ještě koupit vybavení pro komunikaci a zaměřovače za 337 tisíc; dále 87 tisíc eur na protitankové zbraně; za 62 tisíc eur pancéřování a další detaily, vcelku musí být investováno celkem 527 tisíc eur na každých 344 tisíc. Nabízí se prostá otázka – co jsme to vůbec koupili? Krabičku na kolečkách? ..

Takže 123 obrněnců nás stálo 107 milionů eur. Zbylých 143 milionů je plánováno na investice do infrastruktury – výcvik řidičů, nákup munice, výstavbu silnic a hangárů pro tyto traktory. Všeho všudy 143 milionů, aby se s těmi traktory dalo jezdit! Paráda! Za ty peníze jsme mohli postavit továrnu na výrobu tanků,“ rozčiloval se poslanec.
Nemluvě o faktu, že Britové prodali Lotyšsku vozidla, plánovaná k vyřazení z provozu v roce 2020, a tak ušetřili na drahých recyklacích.

Další kritik dodává:

„V roce 2015 Lotyšsko kupuje britská obrněná vozidla vybavená „nejlepšími protitankovými zbraněmi“. K tomu byly přiděleny další prostředky z rozpočtu v celkové výši asi 250 milionů eur. Po dvou a půl letech získává Lotyšsko od izraelské společnosti protitankové komplexy Spike v hodnotě 108 milionů eur a zamýšlí je dovybavit do těch samých britských obrněných vozidel. A kam se poděly „nejlepší protitankové zbraně“? Hodili je do koše? Prodali Ukrajině? Anebo je vůbec nekoupili?“

Ale pak – kde jsou peníze?

Na „ruské hrozbě“ se dá čertovsky vydělat. Tím se nejlépe vysvětluje neutuchající entuziasmus lotyšských orgánů zvýšit vojenské výdaje na požadovaných 2% HDP od každého člena NATO. Větší rozpočet – větší provize.

A kontrolovat vojenské výdaje je mnohem obtížnější, než kterýkoli jiné: vždy se mohou skrýt za „státní tajemství“.

 

(Kdypak se přidruženého výdělku chytí čeští ministerští šíbři? Anebo je duo Topol – Dalík dostatečně odstrašující?)

 1. astraustralia

  Ockovani a ucinky ktere by nemelo mit vas uz nezajimaji? (s ohledm na neaktualnost ci na vek? )
  tak nabizim svetle zitrky:-)
  Jak jinak nez opet „katastrofickeho“ ekonoma prof. Stanka !
  Katastrofická vize Prof. Ing. Staňka, – Co je smyslem vašeho života ?

  A ze se vali prusvih je patrne z tohoto pohledu na vec:
  rekla to Angela Merkel, nemecká kanclérka 22.11.2018 !
  „Národní státy dnes musí být pripraveny vzdát se svojí suverenity.“

  Nic neni tak daleko od reality a pravdy jako toto zbozne prani teto samozvane spasitelky nemeckeho naroda…
  ale cesta do pekel je dlazdena vznesenymi idealy, rika se moudre…Staci se podivat do historie nejen nemeckeho naroda,
  jak dopadli snilci jejiho typu…a porad se rodi na svet, aby prinaseli nove a nove nestesti a bolest…

 2. vittta

  Copak asi dělá MaB?
  Ta dnes bude v té kultivované menšině Francouzů, co fandí Macronovi.
  Prý má Marcon podporu jak Porošenko, a nějaká ženská vyprávěla, že ho volila, takže nemají Le Pen- ale že je z toho nějak rozpačitá.
  No, tak kdyby ho náhodou shodili z křesla prezidenta, tak hlavně ať si dají bacha, a volí zase demokrata, a ne fašistku Marii Le Pen!
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Puvabny-Macron-uhranula-moderatorka-CT-Ale-docent-Eichler-se-nedal-O-Francii-rekl-informace-ktere-se-moc-nenosi-561959

 3. vittta

  Tohle je dobrý, fakt že jo.
  Tak nějaká majitelka hotelu s restaurací dostala pokutu 2000 za to, že si nenastavila zimní čas.
  Na pokladně sice byl čas nastaven, ale na účtenkách EET nikoli.
  Zde byla pak na místě tvrdost-ale spravedlnost.
  Celníci si na restauraci posvítili, a dvakrát tam byli na návštěvě, aby podvodnici dostihli.
  Dle popisu už podruhé zasáhli- a pokutovali.
  Jistě si teď plno revolučněji laděných tribunů říká, že nějaké dva tisíce zazobanou majitelku hotelu neposere, ze svého podnikatelkého pytle je vytáhne, a svět se točí dál.
  To ovšem je „typický postup začátečníka“.
  Možná pokuta je totiž až 500 000,- což, pokud to dobře chápu, lze dle zákona udělit, pokud se někdo proti pokutě odvolá.
  To už není tak úplně legrace, a moc by mě zajímalo, kdo takovou výši nastavil a proč.
  Též je třeba vzít na vědomí, že celníci uskutečnili dvě kontrolní návštěvy, což samozřejmě stát něco stojí, a tito celníci pak samozřejmě nemohli řešit zásadnější věci, když se válejí po hospodách, a šmírují čas na účtenkách.
  Něco jako když MP dává někomu pokutu za špatné parkování, a nemá čas řešit loupežné přepadení někde za rohem.
  A malá perlička nakonec:
  „…..měly úřady zaměřit na místa, kde se vůbec neeviduje a evidovat by se mělo,“ říká Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky, která evidenci tržeb jinak podporuje.“
  Vidíte?
  Tak Asociace hotelů EET podporuje.
  Možná i ta majitelka jí podporuje…nebo podporovala?
  To se něco podpoří, ryčí se nadšením, jak to je super, a nakonec kladivo spravedlnosti dopadne i na hlavy těch, co ryčí blahem nad buzerováním- někoho jiného.
  Protože až někoho odrovnají pokutou půl mega, tak už bude pozdě bulet nad tím, že EET je z hlediska podnikatele naprostá blbost, a že spolu s EET se do zákona propašovaly likvidační pokuty na ty, kdo by TŘEBA někde projevovali až moc nahlas nějaké TŘEBA protievropské názory!!!
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/restaurace-dostala-pokutu-za-letni-cas-celnici-byli-neoblomni-61782?dop-ab-variant=2&seq-no=3&source=hp

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s