Plané snění a budhismus

Napsal Kamil Mudra

Ono je to vcelku jednoduché. Pro toho kdo netouží jen po vysvobození se z toho kolotoče nových zrození, nějaké dumání nad plaností nebo ne-plaností snění, nemá valný význam. Snění má drtivá většina populace ve své standardní výbavě pro život v běžně vnímané realitě a jeho prožívání je s ní v souladu, stejně jako prožívání lásky, touhy po poznání, po seberealizaci v čemkoli… A nakolik se ukáže planým, nebo naopak někoho „nakopne“ k nějakým výsledkům, prostě ukáže čas. Překážkou na cestě je pouze pro toho kdo vědomě pracuje na tom aby se z té reality co nejdříve vymanil a cokoli co nesměřuje k tomuto cíli je pro něj brzdou a ztrátou času.

Třeba já osobně nikam nepospíchám. Klidně si tu odkroutím ještě kdo ví kolik inkarnací, protože se mi náš svět jeví jako docela zajímavé místo a Svět mi nikam neuteče. Tedy si rád dopřeji takovou kratochvíli stejně jako jiné příjemnosti.

Na počátku Buddhova učení stojí tři pravdy:
Existuje utrpení.
Vše co existuje má svůj vznik i zánik.
Existuje tedy i zánik utrpení.

Celé další učení směřuje k individuálnímu co nejdřívějšímu dosažení toho zániku utrpení a toho nelze dosáhnout jinak než ukončením oné dlouhé série reinkarnací. Až toho dosáhne poslední člověk skončí tím i lidské utrpení.

Jenže já to vidím tak, že běžný lidský život neobsahuje pouze utrpení ale také spoustu toho co za ten život stojí. A když už má člověk tu možnost prožít mnoho životů, tak má smysl žít tak aby si to do těch následujících inkarnací co nejméně pohnojil, tím se tomu utrpení co nejvíce vyhnul, ale ve vzdání se dalších životů jako takových moc smyslu nevidím. Sice se mi jeví dost přitažlivá ta možnost volby „hotového“ člověka spočívající v návratu v podobě vyspělé bytosti v lidském těle, která už je na takové úrovni že ji nic co se s jí děje nemůže „rozhodit“ ale i to je cosi co s největší pravděpodobností (jsou i jiné teorie) nikomu neuteče.

Takže, pacifisto, pokud vás baví snít a nespěcháte s konečným odchodem z lidské existence, dovolil bych si vám doporučit – nekažte si snění úvahami o jeho planosti. Třeba takovéto téma vám může vydržet vícero životů, stále se bude rozšiřovat a není ani zdaleka to jediné o čem se snít dá. Dokud člověk nedojde k pevnému přesvědčení že je tu úplně zbytečně, tak by pro něj život (ani snění) neměl ztrácet smysl.

Reklamy

360 comments

 1. tresen

  Kazdy rozumny antikomunista ti potvrdi, ze na univerzitu se dostali jen prokadrovani zajemci o studium…jake to asi pro ne muselo byt neocekavane prekvapeni, kdyz se tam setkali s ostruvky pozitivni deviace, jako byl disident a zaroven byvaly kadrovak, clen ZV ROH a Brigady socialisticke prace a udajne tajne vysveceny knez Halik!
  Píše to rozumný antikomunista anebo nerozumný komunista? Těžko říct, když o CV pisatele a tedy o jeho osobních motivacích nic nevíme.
  Když tak stíná Halíka, co by řekl o tomto člověku:
  V roce 1971 nastoupil do jistého podniku, o tři roky později se tam stal šéfem oddělení. Na tomto postu vytrval 10 let. Jeho tehdejší kolega říká, že „bravurně zvládal externí kontakty“ a že využíval všechny prostředky, kterými dosahoval cíle. „Kompromisy dělat musel. My jsme věděli, že je dělá za nás.“
  V roce 1980 se tomuto kolegovi svěřil, že se stane předsedou vlády.

  • vittta

   Ano, správně.
   Argument někým jiným.
   Halík zůstane stejně čistý, jako ten jiný.
   A toho jiného pro změnu máme rádi zase my ostatní.
   A také tohoto uvedeného člověka záhadného není český národ hoden?

 2. vittta

  Sax:
  Wilhem Gustloff převážel dle všemožných pramenů až 2000 vojáků z nichž 1000 bylo specialistů, které Němci obzvášť potřebovali.
  V lednu 1945 ještě nikdo nevěděl, jak dlouho válka potrvá (měla skončit do vánoc 1944), a tahle (ozbrojená) loď byla regulerní vojenský cíl.
  Nechápu, jaký je v tom problém, i když samozřejmě, počet zemřelých civilstů je obludný.
  V r.1945 je ale- a to si fakt myslím- litovali jen nemnozí, a dobřě věděli proč!

  • embecko

   Vsak jo…ale ten clanek je postaveny tak, ze zas ti opili Rusaci zavrazdili z cire libovule nejake civilisty. Ty desetitisce az statisice zaziva upalenych ve stodolach ruskych vesnic jako by nebyly.
   Pak je tu jeste jedna vec, a sice, ze na clanku lze odhalit koreny soucasneho nemeckeho slunickarstvi.
   Kadry u moci tehdy rozhodly, ze podpori moralku tim zpusobem, ze budou delat jakoby nic a v lednu 1945 vyslou zaslouzile zamestnance na rekreaci na lodi do Baltskeho more. Tohle muze v takovehle situaci napadnout jen Nemce, podobne jako nyni.
   Pokud je ta uvaha spravna, pak bychom se meli nachazet pomalu na konci „valky“ (v uvozovkach); kdyz totiz stoji Nemci krok pred vlastni porazkou, tak jsou vzdy dejinne nejoptimistictejsi a nejsilneji presvedceni o tom, ze vse delali dobre.

   • pacifista

    Článek o tom parníku a ponorce byl pro mě moc zajímavý a tak ho mám dočtený až do konce. Nebyla to výletní loď ale vojenská, co sloužila celou válku jako plovoucí kasárna pro německé ponorky. Evakuovala německé rodiny z Polska do Německa. Utíkali, před Rudou armádou a před polským hněvem. Byla přetížená, protože předtím vezla nejvíce 2000 lidí. Toto byla mimořádka a sehrálo tam roli mnoho dalších faktorů. V každém případě to byla válečná loď, původně měla nést jméno vůdce, ale ten rozhodl, že ponese jméno Gustloff, po švýcarském významném nacistovi. Byla válka a loď plula pod nacistickou vlajkou Německa. Kdo byl uvnitř, nemohl nikdo vědět.

    • pacifista

     Ještě musím dodat, že vezla i dost vojáků a raněných, jak píše vittta. Jako parník sloužila jen do začátku války. To mi nějak uniklo, tak pro doplnění.

     • vittta

      Tohle ani dneska nejde nějak posuzovat, v tom vraždění a celkové apokalypse.
      A že se chlastalo, jasně, chlastali všichni, Rusové, Němci, Američané…a všichni dělali děsné věci.
      Kdo by to vydržel, tu hrůzu.
      Ono to jako vyznívá, že ruský důstojník chlastal, a…
      Ať se jdou vysrat, tohle už je úkol pro historiky, článek mi zase tak úplně tendenční nepřipadá, ale takový pohled, jako že Rusové tohle a tamto tam je cítit.
      Na druhou stranu je plno článků, jak nějaký německý hrdina zničil tolik a tolik tanků…
      Hlavně že je to pryč, a hlavně aby někoho nenapadlo, zkoušet to znovu.
      Mír je tou nějvětší hodnotou.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s