Plané snění a budhismus

Napsal Kamil Mudra

Ono je to vcelku jednoduché. Pro toho kdo netouží jen po vysvobození se z toho kolotoče nových zrození, nějaké dumání nad plaností nebo ne-plaností snění, nemá valný význam. Snění má drtivá většina populace ve své standardní výbavě pro život v běžně vnímané realitě a jeho prožívání je s ní v souladu, stejně jako prožívání lásky, touhy po poznání, po seberealizaci v čemkoli… A nakolik se ukáže planým, nebo naopak někoho „nakopne“ k nějakým výsledkům, prostě ukáže čas. Překážkou na cestě je pouze pro toho kdo vědomě pracuje na tom aby se z té reality co nejdříve vymanil a cokoli co nesměřuje k tomuto cíli je pro něj brzdou a ztrátou času.

Třeba já osobně nikam nepospíchám. Klidně si tu odkroutím ještě kdo ví kolik inkarnací, protože se mi náš svět jeví jako docela zajímavé místo a Svět mi nikam neuteče. Tedy si rád dopřeji takovou kratochvíli stejně jako jiné příjemnosti.

Na počátku Buddhova učení stojí tři pravdy:
Existuje utrpení.
Vše co existuje má svůj vznik i zánik.
Existuje tedy i zánik utrpení.

Celé další učení směřuje k individuálnímu co nejdřívějšímu dosažení toho zániku utrpení a toho nelze dosáhnout jinak než ukončením oné dlouhé série reinkarnací. Až toho dosáhne poslední člověk skončí tím i lidské utrpení.

Jenže já to vidím tak, že běžný lidský život neobsahuje pouze utrpení ale také spoustu toho co za ten život stojí. A když už má člověk tu možnost prožít mnoho životů, tak má smysl žít tak aby si to do těch následujících inkarnací co nejméně pohnojil, tím se tomu utrpení co nejvíce vyhnul, ale ve vzdání se dalších životů jako takových moc smyslu nevidím. Sice se mi jeví dost přitažlivá ta možnost volby „hotového“ člověka spočívající v návratu v podobě vyspělé bytosti v lidském těle, která už je na takové úrovni že ji nic co se s jí děje nemůže „rozhodit“ ale i to je cosi co s největší pravděpodobností (jsou i jiné teorie) nikomu neuteče.

Takže, pacifisto, pokud vás baví snít a nespěcháte s konečným odchodem z lidské existence, dovolil bych si vám doporučit – nekažte si snění úvahami o jeho planosti. Třeba takovéto téma vám může vydržet vícero životů, stále se bude rozšiřovat a není ani zdaleka to jediné o čem se snít dá. Dokud člověk nedojde k pevnému přesvědčení že je tu úplně zbytečně, tak by pro něj život (ani snění) neměl ztrácet smysl.

 1. embecko

  „Netroufa si pan Soukup prilis?“
  Samozrejme si troufa prilis a s podivem mu to prochazi. A udiv vede konspiratory k myslence, ze jeho role je predem dohodnuta.
  Ceskemu Berlusconimu bych neveril ani nos mezi ocima…ovsem je prvavda, ze diky jeho pruraznosti ho posloucha hodne lidi.
  Ze tu namisto Robejska budeme mit Soukupa je tedy klidne mozne…to zas bude place nad rozlitym mlekem!

     • vittta

      O jeho zvolení, kdyby bylo nejhůř, se v pohodě postarají kolaborantské neziskovky a politici demokratického tábora, kteří- jako obyčejně- nic nepochopí, a čím víc na něj budou plivat, tím jistější bude mít úspěch!

     • embecko

      Do voleb je ovsem velmi daleko a divim se, ze s tim Soukup zacina uz ted. Podle mne jeho List bud vubec nevznikne, anebo se rozpadne jeste pred volbami…Soukup, pokud bude kandidovat, bude samozrejme zvolen, ale jako privatni osoba, bud do senatu, anebo EP.

      • pacifista

       Začíná už teď aby to na lidičky nebylo moc hr. aby si na to všichni zvykli a pak už se jede.

      • Kamil Mudra

       Já bych ho nepodceňoval. Svoje mínění o jeho šanci jsem vyjádřil už tady a tady a zatím nemám důvod ho měnit. Ty posměšné reakce mu mohou jen přidat příznivce, protože každá názorová skupina si pomyslí že je trnem v oku té opačné.
       Ale také mne překvapilo že začal už teď. Odhadoval jsem že pokud ano, tak se do toho pustí až na podzim a možná i později. Spekulovat se dá o důvodech různým směrem. Například že je o Zemanovu zdravotním stavu lépe informován než my, nebo že jde o odpoutání pozornosti od tématu Čína… prostě všelicos, včetně prosté snahy o zvýšení zájmu o jeho osobu a potažmo i televizi.

       • Kamil Mudra

        Nešlo by zvýšit ten počet povolených odkazů v jednom komentáři na dva, Janiko? Ono by se to docela hodilo i v takových případech kdy chce člověk uvést dva příklady pro srovnání.

       • vittta

        Mohl ho o to požádat i sám Zeman, když tedy je řeč o motivech.
        A brzo…
        Co je brzo, teď bude dělat kampaň, vlastně upozornil diváky na svůj vstup do politiky, a divák ho nyní už bude hodnotit jako politika.
        Nemusí to být nutně brzo, jistější hlas je ten promyšlený, on kolikrát někdo honem rozhodne o hlas pro nějakého nováčka, ale těsně před odchodem do voleb si to ještě rozmyslí.
        To se tady nestane, příznivec bude mít čas, aby se tím příznivcem stal.
        Každá metoda má + a -.

        • embecko

         Do dalsich voleb je to vice, nezli dva a pul roku a to mi prijde vice, nezli dlouha doba. Do roku 2021 ho 100x pospini a znemozni. Pokud tedy nekope primo za ne a oni si jej nepripravuji jako mainstreamovou alterantivu. Bejbis zacal s ANO take brzy, ale on je pracant a navic cilevedomy a inteligentni (proto ho lide volili). U Soukupa tenhle dojem nemam, me prijde jako blekota bez strukturovaneho mysleni, neschopny sam vytvorit nejakou strukturu (na rozdil od Bejbise). Funkcni politicky projekt nejde v pomerne bourlivych casech vytvorit tak, ze si na nej najmes lidi /namezdni sily, ale vzdy za nim musi stat nejaky pracovity ideovy garant- vudce. Pokud Soukup mysli to, co rika vazne, pak ho jednoduse musi zlikvidovat, jinak to neni mozne. Me prijde jako banalni kapitalovy podnikatel s drzym celem, schopny pusobit jen v kapitalovych vztazich, coz politika ve sve horizontalni rovine (konkurencni „souboj“ stran tak uplne neni). A take mu chybi vudcovske charisma, na me pusobi jako typicky agent-povidalek, co taha z lidi rozumy tim zpusobem, ze neustale sam mluvi.

         • vittta

          No….on jede v takové činnosti, že už ho asi víc zasvinit nemohou, resp. by ho napadli úplně stejně, ať už se do politiky cpe, nebo ne.
          Já můžu mluvit sám za sebe.
          Takže do hlasování jestli „uvažujete, že budete Soukupa volit“ co byla na PL jsem kliknul že jo.
          Ve skutečnosti si ale myslím, že ho volit nebudu, myslím, že Okamůra je tam sere daleko víc a kromě toho si myslím, že Okamůra to dělá upřímně, má z toho jen problémy, i když by mohl být o chlup chytřejší.
          Ale Soukupa už budu sledovat jako politika, tedy co má za lubem, s kým kope a s kým ne, prostě to bude jiný úhel, jak se na něj budu dívat.
          Ale za 2,5 roku se může lecos změnit, může na něj klidně i dojít, kdyby se jó osvědčil.
          Tohle ale on musí vědět.
          Že i jiní na něj takhle budou koukat, tak buď je pevný v kramflekách, nebo je to blbec, nebo v tom s nimi jede, jak píšeš- což by mohl být důvod, proč ho ještě nikdo nepřejel náklaďákem, protože jede fakt tvrdě a nebere si servítky.
          Nevěřím ale moc té variantě, že je blbej, a dost bych se divil, kdyby se spokojil s nějakou prebendou v EP, to zapotřebí nemá.
          Nějaký plán má, a pro nás bude rozhodně zajímavé, přijít na to, jaký.

          • pacifista

           Uvidíme co se z něho vyklube. Aby ještě nekandidoval na prezidenta.

 2. Ondřej

  Myslím, že každý konkurent stejného kadlubu jako Okamura aby si ubírali hlasy je nutno podpořit, a poštvat je proti sobě, jak se bez větších obtíží mezi ANS, SPD, a Dělnickou stranou sociální spravedlnosti…..Vic než neoliberála, nenávidí ze své nahnědlé podstaty, sami sebe…Jak bude chtít pan Soukup uspět proti Zahradilově ODS, kde jsou britští Konzervativci (byli) ve frakci evropských konzervativců s vizí tvrdýho Brexitu nebo s vizí UKIPu okamžitého vyhoštění bílého slavovanského povlu jako polských instalatérů nebo českých česáčů jablek, co jim kazí cenu práce na dobrý anglicky cider? Myslím, že pan Soukup aby zaujal, bude muset ještě víc přitvrdit, nějaká ta šibenice pro feministky, elektrošoky coby terapie pro homosexuály nebo výstavba kulometných opevnění v Krušných horách proti importérům zboží placeného v EURech……

  P.S. Mezitím tady E.Musk potichu hodlá v luxusním fabrice „vykořisťovat“ techniky za měsíční plat $ 2.000 a víc….Já ho fakt budu volit…

 3. blbíš

  Ty tzv. tradiční strany dělaly a dosud dělají všechno, aby otrávily každého, kdo politiku prostě nemusí a aby LIST měl hned napoprvé nad 15% (a to se držím ještě při zemi). Ono se neříká nadarmo, že Češi jsou televizní čumilové, proto Soukup má PR našlápnuté jako nikdo před ním, mluví řečí televizních diváků, není komplikovaný a má tolik chyb, jako každý z nás! Hned na začátek naládoval své kanóny takovými hutnými tématy, s kterými souzní tolik potřebná volební většina. Lehce odsaje 10-15% z Babišova ANO, Pirátům s ODS 5% a zcela odsune do propadliště dějin ty divné pěti(4%)procentní dosavadní, co po nich ani pes neštěkne. Slibuji si od LISTU, že šlápne kromě naznačených témat konečně i do těch smrdutých vod koncesionářsky povinných žump. Bohužel si dokonce myslím, že tu prázdnou nábojnici v obálce během času dostane skutečnou rovnou mezi oči, tedy pokud nemá taky v šuplíku nějaký to svoje Čapí hnízdo. Problém budou mít ti, co se naučili politiku rozlišovat pouze zleva či zprava!

  A Robejšek? Ten pán netuší, co je PR a co se pro to musí udělat, bohužel pro mě.

  • blbíš

   a taky si myslím, že do toho strká drápy i ten náš starý ještěr, co svým abnormálně vyvinutým rozeklaným jazykem neomylně ucítil příležitost do toho ještě promlouvat všem těm vždycky vzájemně dohodnutým ochráncům demokracie s těmi jejich Drahoši, Pavly, Horáčky, Hišlery, Fischery, Koláři, Kalousky, Pospíšily, Myrkami, Moravci, Dvořáky,Bartošky, Svěráky, Klusy, Kollery, Kocáby, Fialy, Filipy, Dostály, Petříčky, Hamáčky, Teličky, …

  • vittta

   Češi ho budou volit už z recese, dle hesla „kdo nejvíc sere neoblíbené kolaboranty, to je náš člověk, i kdyby to byl negr“!
   No, negr není, ale Okamura uspěl, což zní v porovnání s hýkáním liberálních euronacitů o xenofobech a rasistech velice pikantně, daleko pikatněji, než jaká je tomu věnována pozornost.
   Soukup si myslím že má reálnou šanci se dostat do sněmovny, a i já to vidím tak, že né úplně na úkor Okamury, to je spíše zbožné přání Otomanů, než realita, já osobně Tomia budu volit dál, už jen proto, aby ve sněmovně byl, bez ohledu na jeho…řekněme politickou nezralost.
   Soukup pak podle mě bude těžit z nadšení Čechů nad experimenty, no, proč nezkusit Soukupa, když má pro strach uděláno (a to rozhodně má) a navíc má velice nekorektní hlášky.
   Takže to vidíme celkem podobně, Blbíši, ale musíme se nechat překvapit, protože člověk míní- pánBůh mění.
   I s tím Robejškem, ten bohužel evidetně nepochopil, že politik musí nejprve zaujmout, a pak teprve ukázat, jak je dobrý.
   Robejšek to dělá opačně, ukazuje, jak je dobrý, jenže tím masy zaujmout nelze.
   Politika je trošku pouť, (kolotoče, houpačky, jízdy smrti) tam také vítězí ten, kdo dělá největší kravál!

   • embecko

    Na Robejska narazim dole: Dnes a v case poslednich voleb nezijeme ve standardni situaci, kdy by se dalo beztrestne hrat na kaspary. Situace je vazna, coz volic evidentne bud nepochopil, anebo je mu uplne jedno. Namisto Robejska a SPD volil opet koblihovo- slusnacky spektakl, koreneny excentrickymi smazkami.
    Okamura mel velky potencial, ktery zcela promrhal a odted pujde pomalu do kopru, az zmizi z parlamentu. Ale nemuze za to sam, anobrz i volic, ktery mu dal neduveryhodnych 12% namisto 30%, ktere by mel realne mit.

    Proto mi prijde poznamka:
    „I s tím Robejškem, ten bohužel evidetně nepochopil, že politik musí nejprve zaujmout, a pak teprve ukázat, jak je dobrý.“
    trochu mimobezna…
    Chyba Robejska byla predevsim v tom, ze neodhadl miru apoliticnosti ceskeho volice a spolehal na to, co pisi vyse: ze volic vyhodnosti vaznost situace. I kdyz nejde mluvit o chybe, protoze ta neni na Robejskove strane….ten sel pouze cestne s kuzi na trh a tam nebyl prijat.
    Realistum by zadne medialni saskovani nepomohlo, protoze to se zcela miji s podstatou veci.
    Robejsek nemuze zaujmout nicim jinym, nezli tim, co je v „politicko- obcanskem programu“ (tedy tim, co hybe spolecnosti), coz je v tomhle pripade seriozni reseni vztahu CR a Brusele, CR a Ruska/ Ciny/ USA a tema uprchliku.
    Nelze ze sebe udelat kaspara a pak delat seriozni politiku, takoveho cloveka nenajdete (i svym zpusobem genius Farage tohle pochopil a nesel dal, nezli mu role kaspara dovolovala).

    • embecko

     Jinak jsem u Tarasa zaznamenal, ze zabanoval tresen…ten Taras, ktery na nas pustil Fagana a vysmival se nam, ze pokud ho nedokazeme korektne umlatit argumenty, nemame na jeho blogu co delat…zda se, ze panu domacimu jeho vlastni meducinka nejak nejede…

     • vittta

      Podle mě je zabanánování nevýrazné Třešně ten nejpitomější tah, který mohl Taras udělat.
      Ten člověk není v pohodě, nemá žádný draif.

    • blbíš

     no právě, proto je Robejšek tam kde je, ale pak nechápu jeho snahu kandidovat, to o něm cosi vypovídá, nemyslíte?

    • vittta

     Podle mě člověk, který nemá v ruce média, musí dělat (říkat) kousky, aby zaujal média stávající.
     Umírněný Robejšek takto šanci neměl, vsadím se, že kdyby se někdo zeptal náhodně vybraných 10 000, českých voličů, co byli volit, kdo je to Robejšek, tak to 7 000 nebude vědět vůbec, a 2000 si vzpomenou matně.
     Né proto, že by byli nějak blbí, ale lidé jsou už takoví, že si všímají toho, kdo na sebe nejvíc upozorní, a nejen lidé, každý pták ukazuje peří a nějaké letecké a pěvecké virgule, aby zaujal samičku, a zaumout samičku se od zaujmutí voliče moc neliší.
     Takže uvážlivý Robejšek měl jen malé šance, kdyby měl alespoň nějaký skandál, že třeba něco hodně nekorektního řekl o táboře v Letech, nebo tak něco, no ale on nic, dokonce ani není teplej.
     A jo, vypovídá to o něm něco, nebyl dobře připraven, špatně si zmapoval situaci v Čechách, kde lidé daleko víc slyší na švejkování a jízlivost, než na serioznost, nejspíš proto, že ti, co jsou děsně seriozní přivádějí své země do kravský prdele, u nás Havel a Pithart a Philip a tihle děsní slušňáci, a nakonec, Merkelová v Německu také byla děsně seriozní, což na rozdíl od nás- Němce přitahuje, jak magnet železnou matičku.
     Špatná příprava a špatné vyhodnocení poměrů, to byla příčina neúspěchu, né nějaká politická tupost jako taková, tam už pak by byl dobrej, kdyby se prosadil.

     • embecko

      Nahore jsem napsal, ze Robjsek sel cestne s kuzi na trh…coz jsem prehnal, na trh sel, ale bez kuze a tim padem cestnost byla trochu upozadena.
      Strana se mela jmenovat „Realiste petra Robejska“ a hned by byli nekde jinde…takhle z nej byl jakysi mentor, ktery za stranu ani neruci. Navic nebylo vubec jasne (zjevne, medializovano), kdo ze ta strana vlastne je a jaci lide ji tvori. Ted si nepamatuji ani na jedno jmeno.
      Vidim tu dva body:
      1) neco jako Realiste jsou stale zhava myslenka a je videt, ze jich je potreba…bezny volic to tak mozna nevidi (pokud vidi vubec neco). Vice mene „chladna“ a pragmaticka strana jako protivaha sialene Brusele a ruznych velmocenskych napadu vuci CR, at jdou odkudkoliv.
      2) je otazka, kdo tu prohral- zda-li v politice neambiciozni Robejsek, anebo volic…ja bych rekl, ze spise volic a to az primo osudove.

      • vittta

       Tak nemůžeme vědět, jak by se Robejšek v českém prostředí prosadil, on je zvyklý spíš na německé, ne?
       Tady se na to asi musí trošku jinak, no, ale vidíš, jaké měl vlastně zázemí jsem nezaznamenal ani já, a přitom jsem lecos od něj četl, ale od ROBEJŠKA, ne od jeho strany.
       Takže jo, realisté Petra Robejška, se zkušenostmi z Německa (to by tam nemělo chybět, Čech by si u toho vybavil, že asi chce, že bychom se měli lépe, jako Němčouři, ale že bychom u toho neměli mít potíže s negry a pitomou EU), by asi byla lepší cesta.
       Jenže bez médií…to je jak bez nohy.

    • astraustralia

     Saxi dik za pokus proc Robejsek neprosel.
     nezvoleni realistu s jejich srozumitelnym realistickym programem je pro mne stale velkou neznamou,
     dodnes nevim zda prumernej volic je tak blbej a nebo rozumnymi argumenty neoslovitelnej.

     Chyba Robejska byla predevsim v tom, ze neodhadl miru apoliticnosti ceskeho volice a spolehal na to, co pisi vyse: ze volic vyhodnosti vaznost situace. I kdyz nejde mluvit o chybe, protoze ta neni na Robejskove strane….ten sel pouze cestne s kuzi na trh a tam nebyl prijat.
     Realistum by zadne medialni saskovani nepomohlo, protoze to se zcela miji s podstatou veci.
     Robejsek nemuze zaujmout nicim jinym, nezli tim, co je v „politicko- obcanskem programu“ (tedy tim, co hybe spolecnosti), coz je v tomhle pripade seriozni reseni vztahu CR a Brusele, CR a Ruska/ Ciny/ USA a tema uprchliku.
     Nelze ze sebe udelat kaspara a pak delat seriozni politiku, takoveho cloveka nenajdete (i svym zpusobem genius Farage tohle pochopil a nesel dal, nezli mu role kaspara dovolovala).

     • kočka šklíba

      Chyba Robejška, alespoň u mě, byla, že si vybral špatné lidi. Petr Havel, nula která umí tak max. leštit kliky na ministerstvu, za Gandaloviče, další nuly a blba, se mu to i vyplatilo, protože mu dělal jednoho ze spousty poradců. A takového člověka si vybere Robejšek? Pak, s prominutím, ale také za moc nestojí. Pro mě byl tím pádem nevolitelný.

      • pacifista

       No jo, jak má člověk věřit nějaké osobnosti, že dodrží svá slova, která by jinak bral, když vidí ty lidi okolo. To byl i můj důvod.

      • embecko

       No ale to vas oba maji presne tam, kde chteli, ne? Volite mainstream + Bejbise a jste presne tam, kde jste byt nechteli.
       Bud nevolte vubec, anebo to dejte nekomu, kdo zatim neni v parlamentu.
       Koho si vybral Bejbis, Hamacek, Filip, Bartos, Fiala, Gazdik a Chemik? Same nuly a blby. A Oakmura, na toho jsem zapomenul, to same.
       Volite-li zname tvare, ktere dokazaly, ze to dokazi, je 100% pravdepodobne, ze vas znovu ojebou…u Realistu to bylo pouze mozne :o)
       Jo a Belobradek, ten mi take vypadnul…co bylo ukradeno, musi byt ukradeno jeste jednou…

       • kočka šklíba

        Nevolím mainstream ani Babiše, ale upřímně, než lidi jako je Petr Havel, o nichž bezpečně vím co jsou zač a neopřela bych se o ně ani kolo, a tím pádem mám velké pochybnosti i o Robejškovi, tak radši toho Babiše. A U takových lidí jako je Petr Havel bylo 100 % jisté, že váš ojebou, ne nadarmo to byl velký fanda ODS. A možná že zase je.

        • embecko

         Nevim, kohos volila a proto jsem mluvil obecne…
         Demokracie je podvod od zakladu a proto v ni dobra volba neexistuje. V demokracii volis jen proto, abys rozcerila kruhy…anebo nevolis vubec. To vyjde sice nastejno, ale cerit kruhy je zabavne.

       • pacifista

        Jen jestli se nemýlíte vy saxi, jste se tím jistý, že by to uhájil on sám? Vždyť ti okolo čekají vždy jen na svou kost.

        • embecko

         Vy mi nerozuite, pacifisto, demokracie je podvod a je jedno, jaky clovek je u vesla. Pokud se uz rozhodnete jit volit, melo by to byt tak, abyste jim co nejvice rozceril vodu, to jest nevoli ty, kteri uz v tom umi chodit. Muzete jim jedine hazet klacky pod nohy tim, ze jim svoji volbou vnutite nezname koalicni partnery. Ze si budete vybirat nekoho, kdo bude zastupovat vase zajmy, to je iluze.
         Co nejvice proudu ve snemovne je i dobrou pripravou na budouci krizi, muze se pak vybirat z vice platforem, nezli jen z ODS a CSSD (vzpomente na opozicni smlouvu). Zbytek mainstreamu jsou jen variace a odnoze techhle dvou stran.
         ANO vycuhuje pro svoji neideologicnost (zdanlivou) a schopnost rizeni, pak Okamura pro svuj narodovecky akcent a i Pirati, kteri jsou pozitivni tim, ze jsou infantilni a tedy zarodecni a muze z nich byt casem cokoliv. Zbytek je jen nepouzitelny oportunni balast.

         • pacifista

          Pokud to berete takto saxi, máte svým způsobem pravdu. Je tam ale riziko, že se do sněmovny nedostane a čeřit vodu nebude. Potom můj hlas propadne pro všechny ty strany, které volit vůbec nechci.

 4. vittta

  Tohle je klasická ukázka tuposti dnešní doby.
  Tak v článku se píše, že strážníci budou moci na místě pokutovat řidiče, co jezdí ve vyhrazených pruzích.
  Chtělo by se říci, že je to dobře, a že ve vyhrazených průzích nemá nikdo co dělat, kdyby jela sanitka, hasiči, autbusy…
  Pak je tam také psáno, že ty pruhy jsou tam, kde bývají zácpy, prostě logicky, kde jsou zácpy, tam se udělal další pruh, aby mohly jezdit sanitky a tak.
  Já když jedu do Prahy, tak v těch pruzích nikdo moc nejezdí, a já stojím, čoudím z vejfuku a čekám jak idiot.
  A pak je ještě psáno, že 7 z 10 aut, které v tom pruhu jedou, tam nemá co dělat.
  Tomu lze rozumět tak, že těch 7 aut z 10 tam jede jen v případě, že je zácpa, proč by jinak riskovaly pokutu, že jo.
  Ale kdyby spořádaně stály, tak bude…sakra, tak ta zácpa bude větší a delší, každé auto, které projede tím pruhem, (to mohou být řádově stovky) zároveň uvolňuje dopravu, spotřebuje méně paliva a tím pádem vypustí do vzduchu méně škodlivin.
  Skoro by se chtělo říci, že kdyby to nebyl pruh speciální, ale normální, žádné zácpy by tam ani nevznikly.
  Zde vycházím z konkrétních situací, kdy třeba jen obyčejné sbíhání ze 3 pruhů do 2, konkrétně u vysutého mostu, způsobí v určitém stupni dopravy obstojnou zácpu.
  A když je nějaká nehoda, a ze dvou pruhů je jeden, je to naprostý kolaps, a z tohoto důvodu se domnívám, že způjezdnění zvláštního pruhu by zabránilo 90% zácp.
  Je samozřejmě otázka, co těch zvývajících 10%, ale jak jsem si všiml, tak sanitka či hasiči v pohodě jedou i v největším štrůdlu, prostě jim řidiči uhnou.
  Ale takto zpátečnicky nikdo nepřemýšlí, za to dát pokutu neukázněným, to napadne mnohé.
  Přitom reálně KAŽDÝ řidič, který ve městě nedodržuje určité předpisy, zásadním způsobem přispívá k plynulosti dopravy, kdyby je všichni dodržovaly, doprava na mnoha místech naprosto zkolabuje.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/CSSD-chce-zvysit-pravomoci-strazniku-v-doprave-567037

 5. embecko

  „Tendencne“ zajimavy Sebestikuv clanek:
  “ Češi…se prostě v podstatě docela klidně vrátili k osvědčenému biedermeieru minulé epochy….Většina národa má politiku jenom za náhradní téma k diskuzi mezi přáteli.“
  http://casopisargument.cz/2019/01/17/narod-neni-rozdelen-spise-se-jen-opet-neucastni/
  S tim souhlasim…Cesi dle meho nejsou politicky narod a politiku (ale i politicky svetonazor) berou vlazne, az nijak a politika je de fakto nezajima. Proto i nepochopili, ze posledni parlamentni volby byly dosti rozhodujici a tim, ze to hodili opet mainstreamu, se dostali do bludneho kruhu, vydani napospas profesionalnim politickym marketerum, jako je treba Soukup.
  Nic nedokopalo volice k tomu pochopit, ze situace je vazna a vzit si do ruky seznam kandidujicich stran, neco si o nich zjistit a podle toho se pak rozhodnout. Radsi si nechali dobrovolne nabulikovat fantasmagoricke vize o statu rizenem jako firme, slusne a demokraticke politice (reprezentovane vecne spicim duchodcem a krivackym alkoholikem) anebo o mladistvem duchu dredaru.

  Sebestikova uvaha vede k presvedceni, ze ceska obcanska politika je opravdu nepoliticka a ze na realnou politiku dojde az tehdy, az bude pozde, az opet prohrajeme a nekdo nas vojensky obsadi. Teprve pak prijde na radu prava politika, ale jen asi tak na tyden az mesic, dokud nova moc situaci nezkonzoliduje.
  Soukupuv stup dp politiky je pokracovani obcanske letargie jinymi prostredky a pripomina mi pohazene vytisky Aha! pred pokladnami Lidlu.

  • vittta

   Já někdy nerozumím, jak to přesně myslíš.
   Tohle je dobré hodnocení.
   Ještě lepší uvedl jednou někde jeden polský kněz, na dotaz, co si myslí o Češích.
   Uvedl to v dobrém a dodávám, že kněz sloužil v Čechách.
   Že každý Čech si myslí, že je (trošku) něco víc jak ostatní, že české vidění světa je (trošku) lepší jak těch ostatních, a že se tudíž bez těch ostatních rozhodně obejde, hlavně ať mu jiní národové dají pokoj a vlezou mu na záda.
   Tak nějak to řekl, a já se v tom úplně našel, a našel jsem tam i plno jiných Čechů, protože bezmezná víra v pohodu, jako základní kámen všeho, a ostatní je otravné, je dobrá filosofie.
   A úspěšná.
   Tenhle článek to říká trošku také tak, i když je nutno říci, že Babiš by nebyl NIKDY zvolen, kdyby u svých vizí podnikostátu, také nezmínil odpor k migraci a dílem i k EU- protože správný Čech samozřejmě zavětřil problém, když viděl nekonečný proud přičmoudel, a spojil si ho s domácími cigoši a problémy v blízkém zahraničí.
   Situace se nezdá úplně vážná (média se činí) a tak i odpor nemusí být nijak extremní, ale být musí.
   Je to..dejme tomu, trošku podivínské, ale má to určitou logiku.
   A že politici kradou?
   No, pokud nám u toho dají pokoj….(klíč k asi 20 letému úspěchu ODS)
   Dobře, má to svoje mouchy, ale to mi neříkej, že ten Čech jedná hloupěji, jak Němec nebo Francouz, či třeba Švéd.
   Ti problémy neodstraňují, i když jim to řve rovnou do ksichtu, sice jich 25% (resp. 42%) nechce raději ani velézat z baráku, ale to neznamená, že budou volit ty, co by tuto situaci alespoň teoreticky chtěli řešit.
   Tam vidím skutečnou politickou blbost občanstva, né u nás, kde lidé z vysoka serou na všechno, dokud není fakt zle- nedobře, ale potom jsou tady lidé zlí, když už to stojí tak za hovno, že musí zvednout prdel, a třeba bojovat, to se tady lidem nechce, ale když už….tak na plno!

   • embecko

    „Že každý Čech si myslí, že je (trošku) něco víc jak ostatní, že české vidění světa je (trošku) lepší jak těch ostatních, a že se tudíž bez těch ostatních rozhodně obejde, hlavně ať mu jiní národové dají pokoj a vlezou mu na záda.“

    To je naprosto spravne elitarstvi…a dukazem jeho opravnenosti je to, ze tu stale jsme.
    Moje uvahy jsou spise futuristicke a vyplyvaji z presvedceni, ze zijeme v epose, zcela neporovnatelne s cimkoliv, co tu kdy bylo. A to diky technice a s ni spojenymi zatim nikdy nevidanymi metodami moci, jako jsou predevsim media a spiclovani.
    Tudiz se ptam, zda-li je produktivni se obracet ke strategiim minulosti a zda-li nam budou k necemu dobre.
    Kamil sem vcera daval clanek o Cine…ono v ceskych dejinach vzdy platilo, ze to nejak dopadne. Ovsem jiz naciste nas poucili, ze to take dopadnout nemusi (jiz diky jejich technickym schopnostem) a Kamiluv clanek muze byt varovanim, ze poucka „nejak to dopadne“ muze v dnesni dobe narazit s vysokou pravdepodobnosti.
    Podle meho jedina ochrana je tvorba vyssiho spolecenstvi, tedy naroda a pokud se to nepodari, je konec s kazdym jedincem, ktery se stane opici v pruhledne kleci za staleho dozoru osetrovatelu.
    Proto utek do pohodicky nepovazuji za stastny a pristup Cechu k politice take ne. Ano, doted Sebestikovo „Většina národa má politiku jenom za náhradní téma k diskuzi mezi přáteli.“ opravdu vychazelo, ale, dle meho, je s timhle uz konec. A je treba presaltovat na vyssi level a to realne politcky. Zvazit situaci a dle toho volit. Koblihar, Pirati, Soukup a vsichni dalsi jsou jen elegantnejsi zajizdkou k neblahemu cili. Jiste, narod zanikne, staneme se opicemi, ale lidsky rod nevyhyne…takze nic se v zasade nedeje. Dle meho je jen prijemnejsi zit s nekym, s kym si muzes v hospode volne popovidat a a pak odejit v klidu domu. Ne ze si budes rozhovor nahravat pro pripad, ze by te druhy z neceho osocil, abys pak mel dukazy pro soud a pri ceste domu se musel drzet na delku paze od spoluobcana, jak doporucuji uz dnes Nemci.
    Nedavno jsme tu resili pismeny souhlas pred sexem, ale to je uz pry malo, dnes vyzaduji manazeri na vyssich pozicich vyjadreni na video, aby bylo videt, ze podpis/ souhlas nebyl vynucen (nedrzel ji pri podpisu nuz na krku).
    Na prestiznich PL vysel dnes clanek o jakemsi handbalistovi, co si dovolil rici, ze v Nemecku neni mozno rici verejne svuj nazor…rozumis, takova spolecenska nula, nejaky hazenkar a rekne uplnou prkotinu a v Nemcich z toho maji dobry den a skandal, plnici stranky mainstreamu. Tohle jsou dopady toho, ze neexistuje narod a tim padem spolecna myslenka s spolecne smerovani. Vsechno na cucky, nikdo neveri nikomu, z prkotin jsou statni kauzy, do prace s cedulkou „Nepreji si byt prepaden“, duvera v praci policie vytrvale stoupa.
    Tim, ze nezvolili Robejska a Okamura dostal jen 12% padl dukaz, ze JSME SE timhle smerem uz VYDALI. To jsem asi tak chtel rici…a oponovat tomu, ze zivot v pohodicce je dnes dobrou strategii…dle meho jiz ne.

    • embecko

     Jo, a o Zapadu se uz nema smysl bavit (tedy vis, jak to myslim), tam je uz hotovo…spojeni v ramci EU ukazalo, ze jde pro Slovana o tvory z jine planety, se zcela odlisnymi hodnotami a zpusobem mysleni. Snad bych i rekl, ze maji zcela odlisnou evolucni strategii, neslucitelnou s tou vychodoevropskou. A ted nehodnotim, ale poukazuji na to, ze jine souziti, nezli smluvni a to s velkym odstupem, tu neni mozne…zadne manzelstvi, ale registrovane partnerstvi z nouze, nebot jsme sousedi a tezko s tim uz neco udelat. Slovan jeste hraje na cloveka, rad si popovida, rad neco spolecneho prozije…ale ne tak oni, tam je vzdy individualni kalkul a druhy je zajimavy jen potud, pokud ma nejaky hmotny (financni, spolecensky) prinos, jinak nejsi clovek.
     Vem si to na pripadu nemoci: Slovan s nemocnym souciti, pro reformovaneho je nemoc formou trestu a nemocnemu je treba se vyhnout. Samozrejme to tak neni na verejnosti, ale uvnitr tohle doutna a jakmile prijde krize, je to pouzito jako metoda.

    • embecko

     Anebo jeste jinak: ceske narodni spiknuti (kazdy narod= spiknuti), vyjadritelne zjednodusene slovy „mame pohodicku a jsme lepsi, nezli ostatni“ moderni techniky smirovani lehce rozrusi a znici…a pak uz nic nezbyde. proto je treba vystavet neco vyssiho, co dokaze odolat technice. Okamura pochopil a jeho nalepkovani za nacistu a xenofoba je samozrejme jen nahradni nalepka, v podstate jde u nej o to, ze chtel prekrocit onu „pohodicku“. Coz se nekomu samozrejme nelibi a tak se ho snazi zlikvidovat falesnou kartou.

     • vittta

      Jó, rozumím, dokonce přece i v tomto duchu aktivně vystpuji.
      Není zákaz, který by mě nechával klidným, a nejraději dělám rozbory článků, kdy se něco nařizuje či zakazuje, a apeluji na spoluobčany, aby se nenechali zmást, že se jich to netýká.
      Na každého se dostane.
      Kamil dal velice varující odkaz, ale nejvíc varující je na tom to, že ti Číňané si na to asi oprvavdu zvykli.
      Že se z člověka dá trvalým tlakem vychovat opice.
      Každý to ví, ale když to pak vidí, je to hnedle trošku jiné.
      Číňané- na rozdíl od Čechů v gulášovém socialismu- už si nemají na co hrát.
      Ani na dramatiky, ani na revolucionáře, na intelektuály, trpící v kotelnách, na politické vězně, vesměs v celkem pohodovém kriminálu, na makající dělníky a trpící otce rodin, zapíjejících svůj žal v hospodách, nebo relaxujících v pracovní době v lese na houbách.
      V Číně je to skutečné, i kriminál je skutečný, i popravčí čety, a osobní bumážka je cesta do kontrolovaného ráje, nebo též do pekla, ovšem že též kontrolovaného.
      A než se člověk naděje….i u nás se něco takového může objevit.
      Ale zatím se držíme, jenže držíme se MY, co ti co přijdou, udrží se také?

      • embecko

       „Ale zatím se držíme, jenže držíme se MY, co ti co přijdou, udrží se také?“
       A o to presne jde…nebyt JICH, tak si tu cestu do pekla kralofsky uzivam. Takove divadlo totiz jeste svet nevidel…kam se hrabe Havel…krabici popcornu do ruky a vyhled primo jak z prezidenstske loze…

      • pacifista

       A než se člověk naděje….i u nás se něco takového může objevit.
       U nás se objeví už na jaře. A sice bude spuštěn systém dopravních radarů s vysokým rozlišením, který spočítá auta i chodce a dokáže rozpoznat kolik je jich naštvaných. To ale prý není zdaleka všechno co umí. Dočítám se to právě teď v místním tisku. Inu, o kom se povídá, nedaleko bývá.

    • astraustralia

     Uz i pocasi zasahuje do politiky?
     Kdyz nic jineho nuti o ni vice a jinak premyslet.
     V Evrope tim ze napadne vic snehu a sax pak napise vice vet
     misto aby sel do prirody a pozoroval z venku svet
     „Většina národa má politiku jenom za náhradní téma k diskuzi mezi přáteli.“ opravdu vychazelo, ale, dle meho, je s timhle uz konec. A je treba presaltovat na vyssi level a to realne politcky. Zvazit situaci a dle toho volit. Koblihar, Pirati, Soukup a vsichni dalsi jsou jen elegantnejsi zajizdkou k neblahemu cili. Jiste, narod zanikne, staneme se opicemi, ale lidsky rod nevyhyne…takze nic se v zasade nedeje. Dle meho je jen prijemnejsi zit s nekym, s kym si muzes v hospode volne popovidat a a pak odejit v klidu domu. Ne ze si budes rozhovor nahravat pro pripad, ze by te druhy z neceho osocil, abys pak mel dukazy pro soud a pri ceste domu se musel drzet na delku paze od spoluobcana, jak doporucuji uz dnes Nemci.
     Nedavno jsme tu resili pismeny souhlas pred sexem, ale to je uz pry malo, dnes vyzaduji manazeri na vyssich pozicich vyjadreni na video, aby bylo videt, ze podpis/ souhlas nebyl vynucen (nedrzel ji pri podpisu nuz na krku).
     Na prestiznich PL vysel dnes clanek o jakemsi handbalistovi, co si dovolil rici, ze v Nemecku neni mozno rici verejne svuj nazor…rozumis, takova spolecenska nula, nejaky hazenkar a rekne uplnou prkotinu a v Nemcich z toho maji dobry den a skandal, plnici stranky mainstreamu. Tohle jsou dopady toho, ze neexistuje narod a tim padem spolecna myslenka s spolecne smerovani. Vsechno na cucky, nikdo neveri nikomu, z prkotin jsou statni kauzy, do prace s cedulkou „Nepreji si byt prepaden“, duvera v praci policie vytrvale stoupa.
     Tim, ze nezvolili Robejska a Okamura dostal jen 12% padl dukaz, ze JSME SE timhle smerem uz VYDALI. To jsem asi tak chtel rici…a oponovat tomu, ze zivot v pohodicce je dnes dobrou strategii…dle meho jiz ne.

     Pro Astra aby to hned cet
     protoze ten nejde ven kdyz venku pres 40.
     Ze by i Matka Priroda zasahla a nutila vice a jinak premyslet?

 6. Ondřej

  švédský premiér Löfven složil menšinovou vládu a stane se opět premiérem Švédska, na základě voleb, které se ovšem nekonaly, protože je sám tento člověk zrušil. ….říkal před časem jeden štvanec „anglosaské třídní nadřazenosti“ a povýšenosti Západu….

  a jaká je skutečnost?

  Švédsko opět povede premiér Löfven, bude v čele menšinové vlády sociálních demokratů
  Švédský parlament v pátek schválil do funkce předsedy vlády na další volební období dosavadního premiéra a šéfa sociálních demokratů Stefana Löfvena. Nová menšinová vláda vznikne více než čtyři měsíce po parlamentních volbách, které skončily patem. Zvolení Löfvena odvrátilo hrozbu předčasných voleb. Pat se podařilo prolomit až nyní a očekává se, že SAP vytvoří menšinový kabinet se Zelenými. Odvrátilo se tak nebezpečí nových voleb.

  P.S. Zelení jsou v tuto chvíli rozhodující síla Západu, tak prosím neházejte vajgly do záhonku tulipánů, a nebuďte naštvaní, když vám městští liberálové zakážou vjezd do města diesely a po čase i benzínovými auty, protože liberalismus neznamená si nechat ničit zdraví od nezodpovědných lidí, ale vymezení veřejného prostoru reguluje jen pro ty, co jsou „zdraví neškodní“..

 7. vittta

  Jééé, Taras zase kecá.
  Toto směřuje na mě u sebe:
  „Ani vittta nepřekvapil: „Podle mě je zabanánování nevýrazné Třešně ten nejpitomější tah, který mohl Taras udělat. Ten člověk není v pohodě, nemá žádný draif.“ Proč by to byl ten nejpitomější tah? Mně se odlehlo, tobě je do toho hovno, tak co je to za kec? Vždyť jsi zase úplně vedle, stejně, jako když lžeš o tom, že vydávám Fagana za argumentačního génia. Génia jsem použil nikoliv jako konkrétní hodnocení, ale jako srovnání s tvojí argumentační bídou, když jsem pravil, že ve srovnání s tebou působí Fagan jako argumentační génius. A ty jsi tuhle lež a faul použil už několikrát. Z čeho soudíš, že nejsem v pohodě a nemám „draif“? Z pohody by mě mohlo vyvést jedině poznání, že to s troubama jako seš ty nevyhrajeme.“
  …..
  Tak hele, chytrolíne, když si opravdu pozorně přečteš, co jsem napsal, tak zjistíš, že to začíná slovy:
  PODLE MĚ.
  Rozumíš?
  Nerozumíš.
  Tak vysvětlím- tedy to znamená, že ve svém komentu si neuzurpuji právo na jedinou pravdu, jako to děláš ty, ale píšu toliko SVŮJ názor na tu věc.
  To je důležité, ale Uko Ješita tohle samozřejmě vnímat nemůže.
  A ano, je mi do toho hovno, stejné hovno, jako jaký má ksicht nějaký kriminálník.
  Ale já nezpochybňuji tvůj článek, prostě JEN INTELEKTUÁLNĚ SUPERVYSPĚLÉ kecy, by asi rychle přestaly bavit, kromě toho, není jich k dispozici tolik.
  A tak já napíšu svůj názor na zabanánování Třešně, a ty zase napíšeš svůj názor na kriminálnické ksichty.
  A Fagana si za argumentačního génie vydával, minimálně ve srovnání se mnou- což ale na mnou řečeném nic nemění, kontext je o kus jinde.
  Zde je zajímavé jen to, že ty se NEDOMNÍVÁŠ, že Fagan má lepší argumenty jak já, resp. já mám argumentační bídu, ty to víš, a tak to konstatuješ, dle vzoru BL a jiných lepšolidských hnizdišť.
  A úplně stejně, jako tato lepšolidská hnizdiště banánuješ politické oponenty.
  Né ale proto, že by měli takovou argumentační bídu, PODLE MĚ je to přesně naopak.
  Argumentační bídu máš ty, a proto se MUSÍŠ názorového konkurenta zbavit, aby ta bída nebyla tak viditelná.
  PODLE MĚ, to bylo s tím Faganem jinak,
  Fagana jsi mohl celkem beztrestně urážet a jeho chatrné a 1000x opakované argumenty poměrně snadno vyvrátit.
  Takže Fagan dělal svou přítomností lepšího tebe.
  Mě jsi nemohl beztrestně ani urážet, natož pak vyvrátit moje pádné argumenty, tedy vittta dělal svou přítomností toho slabého z tebe, prostě se najednou ten vzdělaný a přemoudřelý Taras začal vytrácet.
  Máš na to jiný názor?
  No tak ho napiš, diskuzní úderníku, já na něj- pokud si ho tedy u tebe přečtu- tady zkusím zase reagovat.
  Budeme se bavit skrz prostředníka, jako rozvádějící se manželé v nějaké komedii.

  • Ondřej

   Tak se nehádejte chlapi, vždyť jeden důchodce ani pokrývač nemůže zlomit všechny křivdy světa a stav v jakém se nachází(te)…

   • astraustralia

    …vždyť jeden důchodce ani pokrývač nemůže zlomit všechny křivdy světa a stav v jakém se nachází(te)…
    Fagane,
    kdyby meli promlouvat jen ti kteri mohou
    zlomit všechny křivdy světa a stav v jakém se nachází
    stacil by na to jen jeden blog, mohl by mit jmeno nejlepsiho NWO, a „menitelu sveta“ by tam nebylo mnoho.
    Jinak by bylo po celem svete hrobove ticho :-)
    Samozrejme je to nesmysl si myslet ze by prave ti nejvetsi hybatele svete odhalili svoji tvar a dokonce se i internetove zdiskreditovali .

    Ve svych komentarich alespon doprejte slovo i tem kteri sami nemohou nic zmenit, ale umi rici co si mysli.
    Ne vsichni homosapiensove to umi :-(
    Ne vsichni jsou Evropu obohacujici vysokoskolaci z Putinem rozbombardane Syrie.
    Svet je tom dnes take tak mizerne proto, ze spousta lidi spoustu veci neschafne i kdyz mutti tvrdi ze ano
    a naopak jini toho schafnou presprilis, ac by nemeli !

    Hezky weekend a jeste vice snehu,
    do slovosledu pridejte lidskosti vice a pripadne i nehu
    v Dojclandu pak drzte palece 4.0 ktera je uz v behu :-)

   • vittta

    Jo, Astr to píše dobře.
    A navíc jsme normální lidé, a tak se klidně můžeme někdy hádat.
    To nám není k újmě.
    Lepšolidé se nemají proč mezi sebou hádat, poněvač pravdu ZNAJÍ, my jí ale hledáme, a tak se u toho třeba někdy hádáme.

  • embecko

   „Budeme se bavit skrz prostředníka, jako rozvádějící se manželé v nějaké komedii.“ :o)
   S bananem tresni Tarasovi konecne doslo, ze lidi nepremysli stejne. On postaru (osvicenecky) baziruje na jakychsi argumentech, pricemz za argument uznava jen to, co se mu libi. Neni totiz duvod predpokladat, ze prispevek, za ktery tresen zabananoval, neni z jejiho pohledu plny padnych argumentu. Samozrejme je vyargumentovany, ovsem z jejiho hlediska…coz Luc Jesita nezvladl a uderil rukou cenzorskou. Ze na Terase bude po Tarasovsku bylo jasne od zacatku…a ze je to v pripade „argumentacniho vychodiska“ blbe, to byl varovan. Pisi to proto, ze tohle plati jako obecne pravidlo pro kazdy blog: souboj argumentu s lidmi, jez premysli jinak, konci v utrapenosti a naslednem banovani a to zcela bez vyjimky. Anebo zavrenim blogu, zalezi na vydrzi majitele/ uzivatele. Fagan dtto…ze jsme slouzili jako pokusne mysi, to je v poradku, bylo to dobrovolne; ze ovsem pan pokusnik z toho vyvodil mylne zavery, z toho je bila myska myska frustrovana- jeji obet neposlouzila pokroku, ale pouhemu pobaveni pokusnika. Neni to moralne trestne?

   • vittta

    Ať si dělá co chce.
    Jiná věc ovšem je, že to každý vidí.
    A ne každý to vidí tak, jako Taras, jak to tak bývá.
    Tak aby pokusník nakonec nebyl za úplného blbce.

   • vittta

    Tedy koukám, že k Tarasovi zavítal další úderník, zvoucí se test1.
    To je ten, co zde působil pd nickem 2tttt.
    Arbitr u Janiky zklamal, někdo mu dal banána, a on neví kdo.
    Nic méně mě označil za narcise, demagoga a záludného sraba.
    Za úvahu asi stojí, proč mě tak neoznačil už tady, když zřejmě netrpí těmito vlastnostmi.
    Tedy není ani demagog, ani narcis, a už vůbec ne záludný srab.
    Asi mě leckdo může nazvat demagogem, když nemá argumenty, kterými by mě oponoval,- a demagogem se obecně nazývá v podstatě každý, kdo nelze nějak uargumentovat,( je to trošku moderní úprava toho slova, podobně jako se upravil význam xenofobie či rasismu) ten tady pořád co já pamatuji, psal o podnikatelsko živnostnické kastě, aniž by se namáhal nějakým dokladováním…no, to asi demagogie není.
    Narcis mohu také být, hodně píšu, vyjadřuji se pomalu ke všemu, třeba to může být tím, že se rád poslouchám, a tím, odvozeně, se nějak blížím narcisovi.
    No ale záludný srab…to jako nevím, jak jsem si to vysloužil.
    On to mě ryl už tady, a já si tedy od určitého bodu myslel, že mě chce provokovat, že na něj jako vyjedu, když pořád dokola píše o té podnikatelké kastě, že jako měl dojem, že je to nějaké moje slabé místo-ale nedočkal se, a tak je samozřejmě nasraný, protože si byl jistý, že se dočká.
    Já nevím, kdo mu dal banána, ale jak to tady znám, tak banány tady zase tak svižně nepadají, něco tomu předchází, a…on možná napsal něco, co už bylo někomu moc, jinými slovy, neudržel nervy na uzdě.
    To je tak nějak nezajímavé, ale zajímavé je na tom to, že si o banána koleduje i u Tarase.
    On mu marně leze do řiti, Taras je Uko Ješita, ale zase když mu někdo leze do řiti moc, na to neslyší.
    Jinými slovy, blbě ho odhadnul, to bude prdel, až ho vyfakuje, protože bude psát v hádankách (jako tady) a tím bude dávat najevo, že je chytřejší jak všichni kolem (jako tady), dávám mu tak 3-4 měsíce.

    • Janika

     Arbitr u Janiky – to on si zřejmě myslí, že tenhle blog vede nějaký tým, ne? Nějaká redakce, neziskovka, nebo tak něco :-), aspoň podle toho, co mi občas přistává v poště. A taky zřejmě že se tady za články platí, no, lituju, to opravdu ne. A ten arbitr (=vlastně já) zklamal, protože neudělal na blogu pořádek podle představ pisatele. Tak mi to alespoň připadá. Tady má schvalování jen Ondřej, ban nemá nikdo. A když si sem přijdu něco přečíst, moc se mi to tady líbí, nevím, co bych tady řešila. Jen by tu mohlo být víc nových článků, ale vy si poradíte i bez toho.
     Taras má prostě blbou náladu, řekla bych. To zase přejde.

     • vittta

      On se mi zdál nějakej divnej, ten 2tttt.
      Pokud tedy banána nemá, pak to na Tarase zkouší, jako že je oběť nějaké konspirace- což jsem si myslel už před tím, ale nyní to zkouší pomocí lži- ale to se přece musí provalit, takže…(???)
      Tohle mu Taras ale nesežere, to ho milánek zase podcenil.
      Nejpravděpodobnější verze by mohla být ta, že je to prostě nějaký „elf“, co si vytyčil úkol, rozbít jakous-takous jednotu na vlasteneckém blogu, kde ale samozřejmě panují v lecčem rozdílné politické názory.
      To podnikatelství se mu zdálo nejschůdnější, já o tom tou dobou hodně mluvil, a tak asi získal dojem, že je to má hlavní životní hodnota.
      Těžko říci, ono je to tak nějak jedno, ať si mele, co chce, ale tyhle typy znám.
      Ti si myslí, že jsou nejlepší, a že každého povodí na provázku, a že všichni, kdo chodí na takové blogy, jsou vlastně blbečci.
      Nejsou, to ho muselo pěkně namíchnout, a ještě s ním zamete Taras, podle mého teda, a nic 2tttt nebude platné, že jsem to tady napsal.

      • Kamil Mudra

       Musím si přiznat, že více než diskuse nebo nějaké banování mne zaujala v Tarasově článku myšlenka kterou tam vyslovil:

       „Ono to závisí na osobní odvaze a charakteru. Jestliže jste v roce 1977 byli posraní až na půdu, páni umělcové, pak nemůžete v roce 2018 vyčítat Babišovi, že byl posraný také, vy všichni jste tak činili kvůli svým kariérám a prebendám. Vaše charaktery jsou prakticky stejné, většinově kolaborantské. Jistě, měli jste děti atd., to ale Andrej také.“

       Na tom je kus pravdy. Oni mnozí ti lepšolidé co nad ostatními dnes ofrňují nos, nejen nad Babišem, ale nad každým kdo ani třeba nepodepsal spolupráci s StB, ale jen byl členem SSM nebo i KSČ, mají pořádný kus másla na hlavě, který omlouvají kecama typu: „No co jsem měl dělat když jsem chtěl hrát (zpívat, psát… atd.)“, ale jiným lidem už takovou omluvu přiznat nechtějí. Naopak mají mnohdy tu drzost hovořit o „kolaboraci většiny Čechů s režimem“ a kdyby jim někdo předhodil jejich podpis anticharty (což se jim bohužel nestává), tak se zatváří jako mučedníci: „No jen se podívejte kam až mne ten zlý režim dohnal!“

       Tohle farizejství jim ale prochází jen proto, že se drží ve své bublině ve které si, samozřejmě, tu špínu navzájem nepřipomínají a jejich mladší souputníci, s pochopením sobě vlastním, jim to také na nos nevěší.
       Ale jejich oponenti by měli v každém veřejném dialogu, kdykoli se nějaká ta „ikona kavárny“ pustí do moralizování. Potřebovali by to jak prase drbání.

       • vittta

        Ono je to daleko pikantnější.
        Oni ohrnují nos i nad chartisty a dokonce i těmi, co byli za komunistů zalígrovaní.
        Lepšolidem je šumák, jak se kdo osvědčil morálně za minulého režimu, ti se povyšují nad všechny, kteří se jim nezdají teď- a spojí se se všemi, kdo jim teď kouří prdel, resp. kdo s nimi jede v dnešní kolaboraci, jestli to byl chartista nebo StBák je jim na háku, a jestli to byli oni sami, je také nezajímá.
        Podívej třeba na Duku a Halíka.
        Duka byl lepenej, a Halík byl za normalizace prominent.
        A dneska jebe Halík Duku a nikoho to nesere.
        Nebo Štětina, to je dneska úplný symbol odporu proti komunismu, ale za reálsocialismu to tak fakt nevypadalo.
        Ať se každý stará o sebe, z těch chytrolínů- ale to se samozřejmě nikdy nestane, někdo má holt velkou potřebu být hrdina, i když se hrdinsky nechová a nechoval.
        To ovšem platí i o tom 2tttt, který je děsně morální, děsně posuzuje mě- ale já tady nevystupoval jako jeho úhlavní nepřítel- a přitom Tarasovi lže, že má tady banána a machruje, jak je oduševnělý.

        • pacifista

         To co nyní napíši je pro Kamila, ale protože je to vlákno k němu moc dlouhé a navíc odbočilo od tématu, píšu to pod tebe vittto. Někdy bylo to kolaborování s režimem i k smíchu a přinášelo nám radost. Třeba mě hned v prvním zaměstnání čekala funkce, nyní již přesně nevím jak se jmenovala, to se přiznám, ale mým úkolem bylo učinit zápis ze schůze SSM. Došlo k tomu tak, že hned po nástupu ke mě přišel šéf a požádal mě o to, protože prý zrovna ta mladá paní co to dělala, šla na mateřskou a tak že se zrovna hodím. No co se dalo dělat? Hned po novotě žádné výmluvy nepřipadaly v úvahu i když ve škole jsme žádné SSM neměli. Nakonec se mě tam moc líbilo a bylo to místo k seznámení, jelikož zaměstnanců bylo hodně a potkat a seznámit se s každým nebylo možné. Schůze vypadaly tak, že se objednalo pohoštění, chlebíčky, zákusky, káva limonády láhev vína a k tomu někdy někdo přines i nějakou tu štamprličku něčeho ostřejšího, ale nepřehánělo se to. U stolu plynula diskuse jako zábava, vykládaly se vtipy a probíraly se různé drby z podniku. Zkrátka byla tam vždy legrace a nasmáli jsme se docela dost. Když se už čas nachýlil, předseda honem vymyslel něco do zápisu. Mohu říct, že na takovou schůzi se všichni těšili a účast byla stoprocentní. Jestliže nám vedení závodu dalo nějaký úkol, samozřejmě jsme ho splnili, jinak by nás rozprášili a tu překrásnou klubovnu pro mladé (SSM) by nám asi vzali. Měli jsme ale i překrásné akce, říkalo se tomu setkání mládeže. Možná se na to dívají někteří opovržlivě, protože to bylo pod hlavičku SSM, ale o politiku tam nešlo, to si dělali čárku ti nahoře. My jsme například soutěžili celý den ve sportech. Pamatuji se na víceboj, kde mou zálibou byla střelba ze vzduchovky. Večer jsme pak mohli shlédnout premiéru filmu Dívka na koštěti, další den se jednalo o nějaké vystoupení už nevím jakých umělců. Hodně se mi toho vykouřilo, ale pamatuji se na taneční večery, kde vystupovali tehdy známí zpěváci československého hvězdného nebe. Bylo to velmi dobře organizované. Jezdili jsme tam všichni kdo chtěl z těch co jsme se scházeli v klubovně a jezdili jsme tam rádi, nevnímali jsme to jako politiku, ale jako vyžití nás mladých. Bylo možné se večer potkat u stolu třeba s Plzeňákem a bavit se o roce 68. Nejezdili tam lidé nasáklí komunismem, to neznám. Vydrželo to čtyři roky dokud se předseda neoženil a nezměnil zaměstnání. Bylo to tak akorát, protože mě též zrovna čekalo stěhování o padesát kilometrů dál, kde žiji dodnes. Chci tím jen říct, že všechno je v lidech ať je režim jaký chce. V následujícím zaměstnání žádné SSM neměli.

         • vittta

          Ty kecy o kolaboraci s režimem podle mě mají za cíl vyzdvihnout ty, co nějak- třeba podpisem charty- ukázali, že s režímem nespolupracují, i když si já osobně myslím, že podpis charty přibližoval teoretickou možnou spolupráci s StB daleko víc, jak pasivní rezistece, spočívající třeba ve schůzích SSM, či ROH, nebo využívání hojných nabídek pro pracující, jako novomonaželské pujčky, nenávratné pujčky, rekreace ROH, podnikové byty, a jiné výhody.
          Takže nám vznikla banda kolaborantů- Čechů a Slováků, co byli více či méně v pohodě, (95%) a hrdinové s odbojáři s čistým svědomím, leckdy zatíženým čistkami 50tých let.(5%)
          Vlastně je to klasická propagandistická masáž, a leckdy i sebemasáž.

         • Saul

          A Kamil hbite s pamperskami pro sveho adoptivniho vnoucka, jak necekane.:-)
          Skoda,ze se mi chce opravdu spat,mohla byt zase legrace.

       • tresen

        Nevím, kdo je ikona kavárny, ale Taras se navezl slovy, které citujete, do Báry Štěpánové.
        Vyčetla jsem mu jen to, že si vybral špatný příklad /neteř známého vězněného sociálního demokrata, podpis Charty, nikoli anticharty, účast v nezávislých iniciativách/. Nedokázal tu námitku vstřebat, protože do té kavárenské sebranky je podle něj zřejmě potřeba řezat bez výjimky, jakmile se ozve, a to všemi způsoby, třeba i výmysly a pomluvami.
        Viz tady vittta a Halík.
        No a teď vidím, ža Tarase jsem dlouhodobě přeceňovala.
        Měla jsem přes všechny střety dojem, že moje popichování bere jako něco, co ho může udržet ve formě, a že si uvědomuje, že si ho svým způsobem vážím. Ne pro jeho politické preference, ale pro dar slova, který mu byl dán a který stvořil jeho kocouří povídačky a občas probleskoval i dlouho potom. Než vyhasl. Škoda.

        • vittta

         Co zas já?
         Vy jste od Halíka četla něco přínostného, nebo alespoň normálního?
         V tom případě mi to postněte, rád Halíka za to ocením.
         A Bára Štěpánová?
         Podepsala chartu, tak to byla statečná.
         A pokračovala dále v natáčení filmů.
         Já jí chtěl také podepsat, ale nikde nebyla k mání.
         Co vy,Třešni, také jste chtěla podepsat?
         Polovina Čechů to chtěla podepsat, ale prostě jim to nikdo nenabídl.
         Nutno říci, že jsem to chtěl podepsat proto, abych se náležitě vymezil, a ukázal, že se nebojím, né proto, že bych snad byť jen tušil, co ta charta obsahuje.
         Ale že je to něco proti komunostům jsem věděl, a komunisté mě srali, ale proč mě srali, dneska těžko říci.
         Jo, holka, on kdyby každý podepsal chartu 77, jakou by to pak mělo cenu?
         Aby to byl pro vyvolené výtah k moci, musel jí popsat jen někdo, a ten někdo musel pokud možno něco znamenat.
         Jinak by ta charta ztratila svůj smysl- a její smysl byl právě v tomhle- vymezit budoucí pány.
         Né tedy všichni, jsou i chartisté,. kteří se neohýbají z principu před NIKÝM, ale vesměs to byli havlisté, kteří se ohýbají a neohýbají selektivně, bez ohledu na skutky těch, před kterými se ohýbají- neohýbají.

         • tresen

          Halík – to je hezký příklad vašeho diskusního nezpůsobu.
          Vy napíšete, že byl normalizační prominent. Já se o tom zmíním jako o dokladu, že do kavárny se řeže i skrze pomluvy. No a vy se vzápětí zeptáte, jestli Halík napsal něco přínosného. Tedy úplně mimoběžně k vašemu předchozímu tvrzení. Co má přínosnost Halíkova psaní společného s tím, jestli byl anebo nebyl prominent?
          Obávám se, že stejně nevíte, o čem je řeč, když vám vyčítám tenhle debatní styl, ve kterém zásadně neudržíte logickou linku. Kdysi jsem tu napsala, že Grygar tomu říká blátivá mysl. 🙂
          Chartu jsem nepodepsala, protože jsem měla strach. Jít do přímého střetu s režimem jsem se bála, když jsem viděla, jak po signatářích jdou.
          Nikdo mi to nenabízel. On to nikdo nikomu nenabízel. Ti, co podepsali, k tomu došli sami.
          Věděla jsem, co Charta obsahuje, a věděla jsem moc dobře, čím mě komunisti se*ou.
          Strachu jsem se nakonec dokázala zbavit, ale to už byl skoro konec toho režimu.

          • vittta

           A jak já mám vědět, že myslíte tím příkladem vittta a Halík zrovna mou poznámku o tom, že byl prominent?
           Já se do Halíka navážím pořád.
           To musíte specifikovat, jestli chcete, abych držel „logickou linku“, já vám do hlavy nevidím,a za druhé jsem trošku ovlivněn tím, že vás považuji za hloupou, takže už dopředu předpokládám nějaký nesmysl. (většinou se nemýlím, a jsem schopen a ochoten to POKAŽDÉ proargumentovat)
           Ale čtu si to, to zase jo, neroluju.
           A Halík přece za socialismu a normalizace prominent byl, bez problémů študoval, měl teplá místečka, a v podstatě neustále karierně stoupal, s režimem potíže neměl, takže co mi vlastně chcete říci?
           Že jsem blbec jste mi řekla, nyní zkuste něco o tom Halíkovi konkrétně, je to už mÁ DRUHÁ výzva.

          • tresen

           Halík byl stejný prominent jako vy nebo já nebo jako většina lidí, co chtěli dělat to, co si vybrali a přitom komunistům nelézt do zadku. Pro Halíka byl prvořadý cíl tajné kněžské vysvěcení. Kdyby podepsal Chartu, nepodařilo by se mu to. Vysvěcení mu umožnil biskup v Erfurtu, v tehdejším Československu to nešlo.

          • tresen

           Nevím, co myslíte tím, že karierně stoupal. Pokud vím, pracoval jako psychoterapeut. To žádná závratná kariéra, která by vyžadovala nějaké podlézání straně a vládě, nebyla.
           Byli a jsou jedinci, co tvrdí, že byl v téhle profesi výborný a že by byl lidem prospěšnější, kdyby v tom pokračoval a nedal se na kněžskou dráhu. To je možné.

          • vittta

           Psychoterapeut pro vedoucí kádry.
           No, samozřejmě, že to není žádná kariera.
           Kariera by to byla, a to nemorální- kdyby to samé dělal třeba Okamura nebo Zeman, to by si slušný člověk musel odplivnout.
           A byli a jsou jedinci kteří tvrdí, že to žádný kněz není, a jeho doktorský titul je zfalšovaný.
           Jenže u prominentů se tohle prostě zase tak nezkoumá, a zase, kdyby takové pochyby byly u Okamury či Zemana nebo podobných týpků, tak by se to určitě zkoumalo.
           A jen tak mezi námi, je u vás nějaký důvod, proč se Halíka zastáváte?
           Nějaké vysoké morální a lidské hodnoty, nebo nějaké zvláštní morální a lidské činy, či osobní statečnost za minulého režimu, či nějaká významná práce pro naší zemi, či lidstvo obecně?

          • tresen

           Pomohl jako terapeut jednomu příbuznému.
           Jeho kněžskou éru nehodnotím, poměry v církvi, kde se dostal do různých sporů, jsou mi dost vzdálené.
           S většinou jeho názorů na dopad politiky na společnost souhlasím, ale někdy mi jde na nervy jeho kazatelský projev. Vůbec nechápu, proč se pro některé veřejné činitele stal nepřítelem číslo jedna.

          • Saul

           „Psychoterapeut pro vedoucí kádry.“
           Nikoliv,vito.
           To jsi jako vzdy pomotal a zamenil s jeho predchozi praci.
           Halik byl v letech 1984-89 psychoterapeut protialkoholního oddělení Psychiatrické kliniky FN v Praze a FVL UK U Apolináře.
           Ale chapu, ze u nevyuceneho pokryvace s osmiletym vzdelanim na ZS takove slozite cizi slovo evokuje pozici ,ktera je vrcholem profesni kariery a jasnym dukazem ,ze muselo jit o prominenta minuleho rezimu.
           Zvlast kdyz tech sluzeb, ktere Halik poskytoval je ti evidentne stale zapotrebi.

           Tak kdyz jsem ti ted tak pratelsky a nezistne osvetlil cast Halikova CV(to je profesni zivotopis,vole),zkus na oplatku vysvetlit, jak jsi to myslel s tim jeho neustalym kariernim postupem pred rokem 89.
           Ne, ze by mne tvoje blaboleni zajimalo,ale mohla by to byt zase docela legrace i s praktickou ukazkou tve „blative mysli“, jak si tresen trefne povsimla.

          • vittta

           S většinou názorů souhlasíte…to je třešňovina, pokud to napíšete takhle, pak mohu vatáhnout JAKÝKOLIV jeho názor, a vy můžete v pohodě napsat, že jste mi jasně psala, že souhlasíte s VĚTŠINOU, tedy ne se všemi, a zrovna s tím konkrétním nesouhlasíte.
           Tak jestli mohu požádat- které názory Halíka se vám líbí úplně nejvíc?
           A až budte mít čas, tak napiště Saulovi, co dělal Halík za komunistů, aby věděl, že dělal psychologa pro řídící kádry, v letech 1975-1984.
           On tedy dělal v institutu pro výchovu vedoucích pracovníků při min. průmyslu ČSR, tam přednášel, což byla pozice přímo vyhrazená pro nepřátele režimu či jeho oponenty.
           Já to sám Saulovi napsat nemohu, protože ho to nezajímá, tak třeba od vás ho to zajímat bude.

          • vittta

           Dík za info, Saule, ale já vím, co Halík dělal, není to tajemství.
           Takže ještě jednou- dík.

          • Saul

           Nemas vubec zac,mily vito.
           Ale az si zase budes plest pojmy s prujmy,jako napr. prednasejicho psychologii s psychoterapeutem alkoholiku, tak pouzij vyhledavac.
           Ty prominente s neustalym kariernim postupem-))

          • vittta

           V klidu si ulev, já jsem stejně nepředpokládal, že bys cokoliv pochopil.
           Nic méně tvůj tvrdošíjný zájem o angažmá Halíka na protialkoholním oddělení, bez jakéhokoliv zájmu o jeho jiné činosti fakt debilismem trošku zavání.

          • Saul

           Inu,“logik“,ktery oznaci prechod z pozice prednasejiciho psychologa na katedre k praci psychoterapeuta narkomanu a alkoholiku za neustaly karireni postup, by o debilismu mohl neco vedet.
           Bohuzel malokdo si je schopen takovou diagnozu sam priznat,ze vito?

          • tresen

           Vittto, řídící kádři zřejmě potřebovali slovo psychoterapeuta jakož i vrtačku zubaře úplně stejně jako neřídící nekádři.
           Tady máte kompletní přehled jeho působení:
           Podnikový sociolog Chemoprojektu Praha 1972-75, psycholog na katedře psychologie práce na Institutu ministerstva průmyslu 1975-84, psychoterapeut alkoholiků a narkomanů na Protialkoholní klinice FN UK 1984-1990.
           Kdepak vidíte kariéru prominenta? Jestli myslíte, že je to zaměstnání na katedře psychologie práce, mýlíte se.
           Co se týče vašeho požadavku, abych si vzpomněla na nějaký moment z Halíkových projevů, který jsem ocenila nejvíc, takhle z voleje opravdu nevím. Ale zamyslím se nad tím a dám vám vědět. Z poslední doby se mi líbila jeho odpověď na otázku po smyslu Palachovy oběti.
           Ano, pro ty, kdo ho pochopili, jeho oběť měla velký smysl. Kdykoliv mne během 20 let normalizace vyslýchali estébáci, a snažili se mne sliby nebo hrozbami přinutit ke spolupráci, vzpomněl jsem si na Palacha a řekl jsem si: Už kvůli němu to nesmím udělat.

          • vittta

           Ono je to tak, Třešni, že chudák Halík byl vyslíchán StB, a v klidu dělal psychologa a VŠ a všemožné doktoráty, nebo co.
           Co myslíte, měl větší plat pomocný dělník, nebo psycholog?
           Já nevím, ale zase vím, že ti, kdo byli režimu nějakým způsobem nepohodlní, psychology na řídící pozice ministerstva průmyslu rozhodně nedělali.
           Né, nemusel být takový člověk u KSČ, to netvrdím, a nesměl dělat potíže.
           Nemusíte Halíkovu jízdu reálným socialismem považovat za karieru, to nemohu tvrdit, ale měla byste vzít v úvahu, že rozhodně nebyl nijak perzekuován, a mě jen za blbost vyrazili z učňáku, takže persekuce nepohodlných, nebo vzpírajících se byla, né že ne.
           Máma měla kecy na Husáka, a letěla z fabriky, kde dělala dělnici, no, vzali jí hned vedle za stejných podmínek, ale letěla, rozumíte.
           A Halík…prostě neletěl, dělal si školy, cestoval, přednášel…
           Já rozumím, s Štětina, který procestoval celý SSSR- vč. míst, kam se jen tak někdo nedostal, je považován lepšolidmi za bojovníka proti komunismus a totalitě, zatímco Zeman je komunista a Duka, který seděl v kriminále xenofob, placený Putinem.
           To já nikomu neberu, ale- a to zůrazňuji- vidím to.
           Když pak napíšete něco pozitivního ohledně Halíka, ocením vaší snahu.
           Já tady všechny negativa toho ďáblova služebníka dávat nebudu, protože bych nedělal nic jiného.
           Už jenom to chování k nadřízeným je podivné, dovolává se Papeže a pomlouvá, to jako sorry, ale jestli si Halík myslí, že to takhle dotáhne na Papeže…třeba jo, kdo ví, kdy Češi ho nejsou hodni, jak pravil.

          • vittta

           A to já zase to přiznám, Saule.
           Ty mě vždycky dostaneš.
           Já tady kecám o práci páně Halíka v „Institutu pro výchovu vedoucích pracovníků při ministerstvu průmyslu ČSR, kde přednášel na katedře psychologi“ (Wikipedie) a on přitom dělal na protialkoholce.
           Jsem fakt debil, tvoje fakta mě OPĚT zničila, a to jak reputaci, tak sebevědomí.
           Sorráč…no a ..jdi už raději domů, ať neděláš ostudu, určitě máš barák, rodinu…a takhle piješ..

          • tresen

           Já nevím, ale zase vím, že ti, kdo byli režimu nějakým způsobem nepohodlní, psychology na řídící pozice ministerstva průmyslu rozhodně nedělali.
           Pořád nechápu, co podle vás na té katedře dělal a proč by to z něj mělo dělat prominenta.
           Profese psychologa podle mne nebyla nic extra, zvlášť když šlo o řadovou pozici. A o žádnou jinou v Halíkově případu jistě nešlo.
           Něco jiného by byla třeba pozice okresního nebo krajského šéfa nějakého útvaru, který dozíral na práci psychologů v terénu.
           Možná chcete dělat prominenty ze všech, co ten obor vystudovali, ale to by pak obdobně platilo pro absolventy všech oborů.

          • Saul

           Znicit te fakty,ktera tak rad ignorujes, nebyva zadny problem.
           Tak u Halika leceni uz sice nestihnes,ale porad se jeste muzes ze sve blbosti u nej vyzpovidat u Salvatora.
           Hezky vecer preji a zas nekdy priste.

          • pařez

           T. Halík – psychoterapeut…
           Tady: https://www.euportal.cz/Articles/15499-tomas-halik-byl-normalizacni-kadrovak-tyto-jim-podepsane-dokumenty-to-potvrzuji.aspx
           píší, že byl personalista, tj. kádrovák:
           „Halík byl od 1. 7. 1972 zaměstnán v kádrovém a personálním odboru Chemoprojektu (ostře sledovaný podnik pro prominenty), a to na úseku výchovy kádrů a sociální práce! Zde např., dle vlastních slov, vypracoval profesionální charakteristiky na důležité funkce v podniku a kritéria hodnocení nejlepších pracovníků.
           Řešil také otázky osobnostních předpokladů pro vykonávání vedoucích funkcí a některé osobní a rodinné problémy pracovníků. A neustále školil vedoucí pracovníky. Pamětníkům nemusíme připomínat, jakou roli v nejtěžším normalizační období hrála v této pokleslé činnosti politika….“
           Že by toho stihl udělat víc?

          • embecko

           „Nemusíte Halíkovu jízdu reálným socialismem považovat za karieru“
           Skoncit jako psycholog na univerzite ti neprijde jako kariera?

          • vittta

           No, profese psychologa nebyla nic extra, ale on to studoval v zahraničí, v r. 1972 (!) udělal doktorát o křesťanském, sociálním smýšlení, v r.1984 získal atestaci z klinické pschologie, přednášel na Institutu pro výchovu vedoucích pracovníků při ministerstvu průmyslu ČSR, na katedře psychologie…
           A nebyl to prominent, ale proč tedy všechna ta studia?
           Touha po vědění?
           A ano, pokud někdo vystudoval cokoliv, mohl být viděn jako prominent, z pohledu toho, že kdo se na školu nedostal, byl perzekuován, a rodiče dělali lecos kvůli dětem, aby se dostaly na školy- ale přitom absolvování těch škol nepřinášelo žádnou výhodu, a vlastně spíše naopak, prostě se Halík proštudoval k řadové pozici,stát si mu platil studia, aby ho pak – stejně jako jiné- zařadil na řadovou pozici.
           To mi právě přijde divné, víte?
           Na jednu stranu se vykládá jedna věc, a pak je to prostě věc druhá,
           To je mi zvláštní, víte?

          • vittta

           Hlavně kluci bacha, aby nás Saul neumlátil argumenty všechny do jednoho.
           Nějak jsme se tu sešli se stejnými dojmy, že Halík přeci jenom nebyl v tak úplně řadové pozici, kolektivní zatmění, asi.

          • Kamil Mudra

           Třešeň napsala že šlo o psychologa na řadové pozici a ta to přece musí vědět, když pomohl jejímu příbuznému. Co o sobě vypovídá sám Halík přece není důležité. Obzvláště když to přátelsky a nezištně osvětlí sám velký faktolog Saul.
           Vzdej to, vittto, sic budeš rozdrcen. :-)

          • Saul

           A vida,rikam si,ze jeste nakouknu a vita v koncich uz vola kamarady o pomoc.
           Tak kdopak tu jeste povazuje stejne jako vita za karierni postup prechod z pozice prednasejiciho psychologa na katedre k praci psychoterapeuta narkomanu a alkoholiku?
           Protoze pouze o tom jsem s tebou vito diskutoval a zadal te marne o vysvetleni.
           Tak jen klickuj,zajicku:-)
           Ale ted uz opravdu dobrou noc.
           Doufam,vito,ze do do tech dvou,tri rano,jak jsi zvykly psat jeste stihnes minimalne padesat novych autorskych textu.
           Kdyz neni kvalita,at je aspon kvantita.

          • Kamil Mudra

           Halík je evidentně přesvědčen, že coby bývalý kádrovák z Chemoprojektu, může teď kádrovat celý národ. A že se mu to kádrování pořádně zarylo pod kůži čiší z každého jeho projevu. Ale možná mu jen podvědomě schází to soutěžení o titul Brigáda socialistické práce českolovensko-sovětského přátelství a tak se teď snaží o cosi podobného s opačným znaménkem.

          • vittta

           Hmmmm….
           Tak Halík soutěžil o titul BSP dokonce ČSSP.
           Tak to je hodně protestantské vůči režimu, to se musí nechat.
           A samozřejmě, máš recht, jakmile se do diskuze vloží Saul, nejen že jí osvěží pádnými argumenty, ale ještě rozdrtí oponenty, a nejvíc mě, takže musím volat kamarády na pomoc, ale samozřejmě marně.
           Jen si u Saula nejsem tak úplně jistý, jestli si sám nevymyslel nějakou zápletku, kterou tady pak- opět sám- řeší.

          • embecko

           Kazdy rozumny antikomunista ti potvrdi, ze na univerzitu se dostali jen prokadrovani zajemci o studium…jake to asi pro ne muselo byt neocekavane prekvapeni, kdyz se tam setkali s ostruvky pozitivni deviace, jako byl disident a zaroven byvaly kadrovak, clen ZV ROH a Brigady socialisticke prace a udajne tajne vysveceny knez Halik!
           Ze by byly univerzity patymi kolonami, pracujicimi na posileni revolucni protikomunisticke nalady tak, ze budouci prevedcene kadry stavely do konfrontace se svymi vysoce lidskymi zamestnanci- oponenty rezimu? To by byla rafinovana taktika! U nas smi studovat jen kadr, ale my ho zlomime tim, ze na nej vypustime nase zamestnance- disidenty! To by dokonce podporovalo Klausovu teorii sede zony, jako zdroje antikomunistickeho odporu! Zady div, ze co dnes antikomunista, to drive bojovnik proti zrudne totalite!

           Tohle se jim take povedlo:
           https://www.novinky.cz/veda-skoly/494926-jak-kapitan-marinesko-potopil-gustloffa-z-obriho-parniku-se-stala-lod-smrti.html
           Z rekreacniho parniku se stala lod smrti…6x vice obeti, nezli na Titaniku…
           Opily rusky muzik si neoveril, jestli Gustloff neveze vojensky naklad a potopil ho i s mirumilovnymi nemeckymi pracujicimi, co si v lednu 1945 vyjeli na rekreaci. Chyba byla, ze si na lod nepovesili cedulku „Jedeme na rekreaci, prosime nepotapet“.

 8. embecko

  Za Brexit mohou Východoevropané
  http://casopisargument.cz/2019/01/18/za-brexit-mohou-vychodoevropane-aneb-co-nekterym-ceskym-novinarum-nikdy-nedojde/
  „Elitní novinář a nositel ceny Ferdinanda Peroutky Luboš Palata se na webových stránkách Českého rozhlasu Plus zamyslel nad tím, proč Velká Británie odchází z Evropské unie. Podle něj je to proto, že „neunesla“ to, co nazval „invazí“ Východoevropanů na britský pracovní trh…Palata z britského odchodu z EU vyvozuje, že bychom „se měli nad sebou zamyslet“ a vyvodit z Brexitu náležité závěry.“
  Palata je clovek Zapadu a premysli jako ti tam…nedavno jsme se o tom bavili.

 9. vittta

  A ještě k Tarasovi.
  On tam píše konkrétně tohle:
  „Neboť kvalita debaty na spřátelených blozích stejně klesá tak rychle, jako postupuje rozklad společnosti a nástup nesmiřitelných, ideologicky pomatených a neudržitelných tendencí a žvástů v politice.“
  Astr to tam také použil, ale myslím, že spíše rozebral ty „neudržitelné tendence a žvásty v politice“.
  Já bych se soustředil na samotného Tarase a jeho virtuální svět, protože jakkoliv existují „neudržitelné tendence a žvásty“ v dnešní realitě, jeho virtuálno je od toho odděleno, a platí tam jen to, co dělá Taras sám, bez ohledu, co se děje v realitě.
  Začal bych tím, že „neudržitelné tendence a žvásty“ byly v politice odkakživa a vždycky, a tedy dneše není nijak vyjímečný, kecy a tenddence jsou standartně blbé, jako kdykoliv jindy, nemohou mít tedy žádný vliv na kvalitu diskuze, alespoň ne v tom smyslu, že by díky nim klesala.
  Diskuze na takových blozích, co je tento a býval ten jeho se odvíjí od diskutérů, a jejich chuti diskutovat, či jen tak kecat.
  Diskutéři ale musí být k dipozici, a aby k dispozici byli, musí se na blogu něco dít.
  Takže je nutné ten blog nějak udržovat v chodu, aby se prostě kecalo, a pak, když jsou podmínky, může být opravdu dobrá diskuze, která ale zase upadne v hospodský pokec.
  Jde ale o to, co chceme, a já nemám žádné námitky proti hospodskému kecání, ani prosti diskuzi.
  Dkonce si myslím, že hospodské kecání s občasnými výkyvy do intelektuálna je sociálně daleko lelpší model, jak oduševnělé kecání, které ale může leckdo považovat za tu kvalitu.
  U mě to tak není, a proto vystupuji, jak vystupuji.
  Jiní si třeba čtou, a vstoupí jen do nějakých témat, prostě pro ně hospodské kecání není, stačí jim čtení, nebo ani to ne,jen přelétnou, co se probírá, a vstoupí, když je něco zaujme.
  Kolik je lidí, tolik je pohledů na věc, jak by to mělo vypadat, nejsou ani lepší, ani horší jak já, ani kdokoliv jiný, pokud- POKUD si o sobě nemyslí, že jsou etalony té jediné správné virtuální činnosti, a co je správné, resp. co je kvalita, a co ne, určují oni.
  A jsme u samotného Tarase.
  Nejlépe se každý jedinec ukazuje ve své velikosti tam, kdo to on sám neřídí.
  V cizím prostoru MUSÍ používat argumenty, protože cenzuru použít nemůže.
  Nebo je nepoužívá, ale pak je za blbce.
  Taras svou diskuzi zavřel, aby nám všem „ukázal“, že jsme bez něj v prdeli.
  Když zjistil, že nejsme, tak občas vstoupil, ale bez SVOJÍ cenzury byl nesvůj, a tak si diskuze otevřel, že jako ukáže, jak vypadá kvalita- asi se mu tady kvalita nelíbila, což se skrývá v té klesající úrovni na spřátelených blozích.
  Jenže neukázal nic víc, než je k vidění tady, naopak, ukázal toho méně.
  Nějaký fenomén Fagan….no, ten fenomén spočívá v obrovském množství materiálu, který je nějakým způsobem opsaný, a stále dokola opakovaný, při čemž sám Fagan své prezentované postoje autorsky nehájí, jen je dokola prezentuje, což nějaký reálný přínos dost omezuje.
  Fenomén vittta…já nevim, no, tak hodně toho nakecám, to je fakt, ale zase se snažím ty názory zajedno sám „vymyslet“, a za druhé si je obhajuji, tak asi tenhle fenomén je spíše k užitku, je toho hodně, to může vadit, a je to někdy na hranici, to také může vadit, ale spíše si mysím, že je to k užitku, a ani si nemyslím, že by to byl nějaký fenomén, ono je to tak, že kdyby diskutovali samí vitttové, tak z toho nakonec diskuze nebude, ale jelikož samí vitttové nediskutují a nikdy diskutovat nebudou, tak se rozdílné pojetí jednotlivců nakonec v diskuzi promění.
  S proměnlivou kvalitou, jak je obvyklé, ale pro sociální efekt je nějaká „kvalita“ úplně zbytečná, důležitá je pohoda a porozumění, i když to někdy může jiskřit.

  • vittta

   A ještě něco.
   Teď tam napsal Brtník, což je v tom slovy smyslu specialista.
   Hodnotí přínos- nepřínos diskutérů na růlzné blogy, on tedy píše weby.
   takto:
   …….“od vyložených trollů až po omezené hlasatele svá jediné pravdy – od tech bolí prst rolováním jejich občas i dlouhých canců. Jich žádná škoda – tedy ani třešiňky. Ostatně z nich občas nějaká ta disociálnost vybublá.“
   …….
   Omezený hlasatel jediné pravdy je ale i Taras, a jde jen o to, jestli s tou pravdou někdo (třeba Brtník) souhasí, či ne.
   Přes EET u něj nejel vlak, stejně jako u plateb živnostníků- přitom obě témata jsou natolik složitá, že kdokoliv,. kdo má JEDINÝ správný náhled je prostě blbec.
   Já jsem dával hned několik pohledů na tu EET, politický, ekonomický, v kontextu s dobou, sociální aspekt- ale Taras měl jediný pohled- kradou, ať platí chudáci, co mají tu drzost, že začnou dělat soukromě.. (buržousty EET nijak od jejich neblahé činnosti omezit nemůže)
   A bolí prst rolováním- takže vlastně Brtník nečte nehodné (bolí ho prst rolováním) – ale jak pak ví, že jsou nehodní, je mi záhadou.
   Třešeň určitě píše samé kraviny, ale kdyby byli všichni „chytří“, asi by to také stálo za hovno, navíc, že píše kraviny tvrdím já, a někdo jiný třeba zase tvrdí, že Třešeň kraviny nepíše, to samé i ten Fagan, i ten má určitě své příznivce, zrovna třeba tak trochu Tarase, ani mu nedal banána, Fagan dal banána jemu.
   A disociálnost vybulblá…já nevím, to slovo se asi do těhle diskuzí ani nehodí, jó, ten Palata a tihle supernovináři asi tak trochu disociální jsou, ale nějací diskutéři mého, třešního, či faganovského formátu…
   Tady v rodinném prostředí se to ani nemůže reálně projevit.

   • pacifista

    Vittto, dáváš sem z blogu Tarasova terasa toto: „Neboť kvalita debaty na spřátelených blozích stejně klesá tak rychle, jako postupuje rozklad společnosti a nástup nesmiřitelných, ideologicky pomatených a neudržitelných tendencí a žvástů v politice.“

    Ač si myslím, že se nemám co vyjadřovat k blogu, kam chodím jen občas a diskusi tam nevedu, přesto udělám výjimku, poněvadž ty vedeš stálé nářky nad tímto a já věřím v porozumění. Vidím to asi takto. Taras je hrdý člověk a celý život tak koná. Jeho ideály z mládí byly zrazeny a zrazeny o to víc, že svitla naděje na jejich splnění v sametu. Ovšem nedopadlo to a jsou opět zrazovány a bolí ho to o to víc, že ta možnost jejich uskutečnění zde byla promarněna. Rozhodl se proto bojovat. Na rozdíl od minulosti tentokrát taras může, je svobodný a tak se rozhodl. Je to jen jeho věc. Může se mýlit, ale je to jen jeho věc.

    • vittta

     Je to jeho věc.
     Ale on bojuje s živnostníky, těmi, co byli před listopadem dělníky, názorovými oponenty, ale i názorovými neoponenty, a to způsobem, jakým svůj boj vedl režim, proti kterému bojoval, a též tento, proti kterému jakoby bojuje dnes.
     A Pacifisto, byl bych rád, kdybys pochopil, že to nejsou nářky, ale že se snažím prostě jen ukázat, že Taras nebojuje proti ničemu, jen sám se sebou.
     Protože používat metody, které by se mu měly hnusit je trapné a nedůstojné, a pokud někdo bojuje proti nějakým metodám stejnými metodami, měl by se na to nejlépe vysrat.
     Příkladem budiž dnešní doba, kdy největší bojovníci proti totalitě používají stejné metody, jako totalita, a v pohodě je vychvalují, s tím že je to něco jiného.
     A pokud mi po tom, co dělá Taras nic není, pak by mi nic nemělo být ani do sluníček a lidí, které oba nemáme rádi.
     To je totiž také jejich věc, pokud u toho neporušují zákony.
     A další věc je, a to mě udivuje, že v podstatě toleruješ, ba vyzdvihuješ, když Taras považuje tento blog, kam píšeš i ty, za ten, kde klesá kvalita diskuze.
     A pak takový dotaz, čas od času tam Taras, ale hlavně jiní řeší pro změnu mě, proč jim tam nenapíšeš to samé, co mě, tedy že jim do toho nic není?
     Já si ale myslím, že každý může řešit koho chce a kde chce- pokud je to nějak k věci.
     Majitel mu to musí umožnit, resp. v tom smyslu nemusí, ale pokud je to k věci a ten, kdo to řeší to nějak argumentuje, je to podle mě v pořádku, i kdyby tam psali naprosto cokoliv,
     Protože dle mého (i) díky Tarasům, kteří odmítají kopat za kolektiv, ale kopou jen sami za sebe, to tady v této zemi vypadá, jak to vypadá.
     Nejhorší je nejednotnost, a schválně, jestli mě někdy nachytáš, že podporuji nejednotnost, nebo se snažím rozdělovat to, co ještě není rozděleno.
     Nakecám toho hodně, ale je to- přes všechnu hulváckost, vulgaritu a jízlivost, ve své podstatě velice smířlivé.

     • pacifista

      Když chceš někoho pochopit, musíš se snažit do něho vcítit. Nijak ho nevyzdvihuji, ale tobě naznačuji proč to asi dělá, abys mu mohl prominout. Myslím si, že jsi upřímně věřil ve vaše vzájemné přátelství, a toto jeho jednání chápeš jako zradu a já se ti také vůbec nedivím, neboť i to je k pochopení. Proto neber moje vyjádření jako poučování. Já na tarasův blog diskutovat nechodím a proto tam nemám co sdělovat. Pokud si myslí, že kvalita diskusí na blozích upadá všeobecně, ať si to myslí, je to jeho názor. Sem chodím proto, že se mi tu líbí.

      • vittta

       To já to zase takhle neberu, spíš to dám jako takový podmět, něco jako psát musím, když tedy chci pást, a tak vybírám věci, které mi připadají zajímavé.
       Taras, nebo nějaký můj vztah s ním tam je v podstatě podružná záležitost.
       Ale odpustit…to já mu to neodpustím.
       Zajedno o to nestojí, a za druhé, já mu přece nemohu odpustit něco, k čemu došel na základě nějakého svého názoru.
       Má na mě a mé působení ten názor, co já s tím udělám?
       A že já myslel, že je to kamarád?
       To je moje blbost.

  • astraustralia

   vittto ctu Vas dlouho ale po tomto prispevku presneji po zadosti aby tresen reagovala zustavam v uzasu.
   Hlavne nevim jestli je to zert, (velmi nejapny a nevhodny zert) nebo pokus o satiru nebo Vas vrcholny pokus o provokaci :-) ???

   Vy jste si tu dosadil tresen do posice superarbitra a nejvyssi kapacitu , odbornika na mezinarodni politiku USA a vztahy mezi demokraty a republikany a nutite ci z nejakeho duvodu predpokladate ze prave tresen se k tomuto informativniho clanku bude vyjadrovat a jako samozrejmost predpokladate ze jak jinak nez maximalne negativne?

   Ze tresen prinese kopec argumentu ve kterych obhaji Hillary, Madlenku, demokraty obecne po pripade rozebere clanek zpusobem ze z toho nezustane kamen na kameni ?
   Tohle a takto jak jste tresen oslovil to povazuji za chybny krok ci za omyl, to se radeji nemelo stat.
   Kdysi kdesi Vas cimsi vytocila a Vy jste ji docela neslusne vynadal. To bylo OK nebot bylo za co, ale za co tohle?
   To ji mate opravdu za tak blbou ze do tehle Vasi pasticky strci hlavicku?
   Na super navnadu jako je nespravedlive narcena Hillary demokrate jako valecnici co rozesrali Lybii Syrii a Obamovske chyby k tomu?
   Tresnicka to rozebere obhaji neobhajitelne a tak Vam nahraje na smec:-)
   Vy si to pak vychutnate jak jste ji nachytal na svestkach:-)
   Tresnicka muze byt FSECHNO mozne, ale blba neni :-)
   Pokud Vam to nekdy tak pripada, tak to neni dobre. To kdyz jakakoli zenska udela a snazi se v nekom takove zdani vyvolat, tak to smrdi problemem casto az pruserem.
   Cele to povidani berte prosim ne jako utok proti Vam,
   ale spis jako nemotorny pokus vylicit Vam situaci z jineho uhlu pohledu:-)
   Hezky weekend :-)

   • vittta

    Ona se k tomu nevyjádří, protože tohle není pro její metody typu „google“.
    Ale kdyby chtěla, mohla by zpochybnit PL, pak samotnou Leni Friedman Valentovou, která se nechala najmout samotným Putinem, a možná i něco víc.
    Nebo by mohla také napsat, že odjakživa Trumpa podporuje, a že NIKDY NIKDE nepsala, že je proti Trumpovi.
    Co víte, Astře, Třešeň je náhodou veselá kopa.

  • tresen

   Nejdřív mi prozraďte, Vittto, kde jsou v tom článku argumenty, které bych měla vyvracet. 😉
   Co by se stalo, kdyby šly dějiny jinudy, než šly doopravdy, je oblíbená spekulativní disciplína. Je to literární žánr zvaný alternativní historie.
   Plody tohoto žánru vyvracet nelze.
   Na otázku, co na to všechno, co v rozhovoru zaznělo, říkají americká média, paní Valentová odpověděla:
   Náš tisk už není tak zcela svobodný, jak tomu bylo, a před očima čtenářů určité věci skrývá. To, co můžu říct zcela jasně, je, že kdyby Hillary vyhrála prezidentské volby, došlo by k válce s Ruskem.
   Na to se opravdu nic říct nedá. Leda zkusit to s nesmělou námitkou, jestli v USA přece jen nejsou média, aspirující na označení seriózní, která vyjadřují stanoviska Trumpových příznivců. Myslím, že solidní protrumpovská média by všechna ta obvinění, pokud by měla reálný základ, jistě nezamlčela. Uškodit demokratům by totiž neváhala.

   • vittta

    Vycházíte z toho, že existují protrumpovská média, jejichž závěry se běžně publikují v rámci celého světa.
    Já jsem chválu Trumpa ještě neslyšel.
    A ano, je to alternativní historie, ale to je přece dneska móda, už třeba víme- a to PŘESNĚ, co se stane s Británií, když odejde s EU, ba dokonce víme, co se stane z ČR, kdyby se o to pokusila.
    V každém případě, Trump válku s Ruskem zatím nevyvolal, ale že jí Hilary vyvolat chtěla, to jsem si myslel i já.
    No, a co máte vyvracet, to co vždycky, vidím, že vám to není jasné, tak se připomenu ve vhodný okamžik.
    Jak jsou na tom pak seriozní západní média popisuje tento článek na PL.
    Pokusíte se to nějak vyhodnotit?
    Tohle totiž už alternativní historie není, ale zdá se, že se s alternativní historií pracovalo tehdy.
    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dvacet-let-od-velke-dezinformace-NATO-Zpochybnovany-masakr-vedl-primo-k-bombardovani-Jugoslavie-567319

 10. tresen

  Já vycházím z toho, že tam na ta solidní protrumpovská média nejsou žádné odkazy.
  Zkuste vždycky nejdřív strávit jedno téma, než vytáhnete z klobouku další.

  • vittta

   To přece je ale názor členky demokratické strany, který máte nějak hodnotit.
   Média přece nic jiného nedělají, že buď samy píší nějaké názory, nebo publikují rozhovory s lidmi, co mají co říci.
   Nač tedy potřebujete odkazy, vy si o tom sama nic nemyslíte?
   Je nějaká mezinárodní situace, nějaké zdánlivé, nebo skutečné cíle určitých mocenských skupin…
   Já jsem ten rozhovor odkázal proto, že mi připadal jako praktické potvrzení směřování současné světové politiky, resp. té, co je s námi „spojenecká“.
   No, a též jsem odkázal článek k Srbsku, ten vás nezaujal?
   Tam už se od té doby lecos stalo, a lecos prošlo vývojem, tedy např. Kosovo chce zřídit vlastní armádu a připojit se k Albánii, určití lidé, co organizovali útok NATO byly osobně zainteresováni na finančních prebendách, atd..atd..
   To s mámi nehýbe?

   • tresen

    Solidní média se snaží vytahovat na světlo kauzy, které by jejich aktéři nejraději nechali ve stínu. Aby je právníci nehnali před soud, musí uvádět ověřitelná fakta.
    Na základě těchto faktů si čtenáři mohou udělat vlastní názor. Je to lepší, než se o vlastní názor pokoušet na základě anonymních mailů anebo rozhovorů s osobou, která říká, že realita amerického tisku je taková, autoři jsou zakazovaní, příběhy pohřbívány a že tok informací je pod kontrolou, takže ona sice zná alternativní příběhy, ale nemůže je ventilovat. A aby to dokázala, široce ventiluje kdejakou domněnku, po které by Trumpovi stoupenci jistě nadšeně sáhli, kdyby byla ověřitelná. Pochybuju, že by se třeba ve Fox News žinýrovali, kdyby věřili, že aspoň něco z toho je pravda a že se to dá dokázat.

    • vittta

     No jo, no jo….a co ta Jugoslávie, nebo..Libye, nebo Irák?
     Kolik oni vlastně našli v tom Iráku těch ZHN?
     Protože to víte, seriozní média nemohou jen tak něco napsat, co není ověřené…

     • tresen

      O irácké kauze i o těch dalších byly v dobovém tisku tuny kritického materiálu.
      Na tom Iráku bylo nejzajímavější to, že se tam opravdu žádné ZHN nenašly. Překvapivé to bylo hlavně pro zdejší komentátory, pro které nález zbraní kontrarevolucionářů v roce 68 představoval velmocenskou samozřejmost, uplatnitelnou kdekoli a kdykoli.

      • vittta

       Pokud byly v dobovém tisku psány tuny kritického materiálu, pak v tomto srovnání byly napsány i megatuny materiálu zcela nakritického.
       Mě ale, jak muselo vyplynout i vám- nejde o tuny materiálu kritického, ale o ty megatuny materálu nekritického, na jehož podkladě dokonce začala velice reálná válka s desítkami tisíc přímých, a stovkami tisíc nepřímých obětí.
       A PTÁM se:
       Proč nehnali právníci před soud evidentně vylhané materiály, nejen o ZHN v Iráku, ale i o fingovaných vraždách v Kosovu a Libyii?
       Proč nebyli hnáni před soud vinníci těchto ÚTOČNÝCH válek, odporujících mezinárodnímu právu, a dnes již prokazatelně vedených na základě vylhaných příčin?
       Proč nejsou vinníci stíhání právně i morálně?

       • tresen

        Materiály, na jejichž základě šlápli Američani do Iráku, byly dílem tajných služeb.
        Zjistit, jestli tomu jejich sestavovatelé věřili anebo jestli jim to někdo tajemný nakukal, je dnes ještě nemožné. Snad to jednou ukážou paměti některých aktérů. Možná to bylo půl na půl. Ono nebylo tak těžké uvěřit, že Husajn ZHN má, když on sám tu víru podporoval. Jednak odstrašoval Íránce, jednak tím pozvedal morálku mužstva. Údajně tomu věřili i členové jeho širšího štábu. Tajné zprávy právě odtud byly mocnou oporou víry Američanů.
        To všechno samozřejmě neomlouvá zásah. Vojensky úspěšný, ale jinak naprostá katastrofa. Neschopnost odhadu, co odstranění Sadámova režimu udělá s dosud neviditelnými rozpory v irácké společnosti, stála životy statisíců lidí.

       • pařez

        ad) „Proč nebyli hnáni před soud vinníci těchto ÚTOČNÝCH válek, odporujících mezinárodnímu právu, a dnes již prokazatelně vedených na základě vylhaných příčin?“

        Kupodivu v jednom případě před soud postaveni byli – za invazi do Iráku byla v r. 2011 podána žaloba na Tony Blaira a George Bushe mladšího u soudu v Kuala Lumpuru (pokud se nepletu, tak žaloba byla podána v polovině srpna – právě v době, kdy islamisté s podporou „západu“ dobývali Kaddáfiho Tripolis). Nevím už přesně za co byli obžalováni, bylo to několik bodů – asi zločiny proti míru a pod. Soud proběhl samozřejmě v jejich nepřítomnosti – první věc, kterou se soud zabýval bylo, zda je oprávněn toto soudit a dospěl k závěru, že ano. A také ty dva uznal vinnými v celém rozsahu obžaloby. Byl to sice především morální soud, ale časem – kdo ví. Malajsie za to také zaplatila – takovéto věci se přece „nejúžasnějšímu národu na světě“ nedělají – v r. 2014 došlo ke dvěma leteckým katastrofám – ztráta MH 370 a MH 17 v odstupu 4 měsíců namohla být pouhá náhoda.

 11. tresen

  Pařez /v souznění s Kamilem Mudrou/ nahoře uvedl tuto nesmyslnou insinuaci:
  Halík byl od 1. 7. 1972 zaměstnán v kádrovém a personálním odboru Chemoprojektu (ostře sledovaný podnik pro prominenty), a to na úseku výchovy kádrů a sociální práce! Zde např., dle vlastních slov, vypracoval profesionální charakteristiky na důležité funkce v podniku a kritéria hodnocení nejlepších pracovníků.
  Řešil také otázky osobnostních předpokladů pro vykonávání vedoucích funkcí a některé osobní a rodinné problémy pracovníků. A neustále školil vedoucí pracovníky. Pamětníkům nemusíme připomínat, jakou roli v nejtěžším normalizační období hrála v této pokleslé činnosti politika….

  Vypracovat profesionální charakteristiky na jednotlivé posty v podniku přece znamenalo vypracovat teoretický profil. Souhrn předpokladů, odborných i osobnostních, jaké by měl vykazovat člověk vybíraný pro určitou práci a jaké osobnostní rysy anebo problémy mohou uchazeče diskvalifikovat. To vše na odborném sociologickém a psychologickém základě, samozřejmě především s ohledem na potřeby podniku.

  Nazývat to kádrováním je pitomost. Ve vašem případě, přátelé, na základě vašeho zdejšího psychologického profilu soudím, že nejen pitomost, ale hlavně chuť urazit člověka, jehož názory vám nejdou pod fousy.

  Jak s tím Halíkovým teoretickým materiálem naložili skuteční kádrováci, kteří na rozdíl od něj rozhodovali, a to bez ohledu na odbornost a charakter lidí a bez ohledu na zájem podniku, je jiná věc.

  • vittta

   Nóóó, že to ale trvalo.
   Halík sice „něco udělal“, ale rozhodovali jiní.
   Třeba když někdo někoho udal, tak také jen plnil občanskou povinnost- to ty kurvy StBácké pak jednaly!

   • tresen

    Jo. Halík pravděpodobně napsal, že na určité pozici by měl mít uchazeč vystudovaný obor ten a ten, případně tento, že by měl mít x let praxi, že by měl mít psychické předpoklady ke zvládání řízení, což tam bylo rozepsáno. Neboli vzteklého neurotika nebrat a podobně.
    Komise, kde seděl skutečný kádrovák, pak vybrala někoho na doporučení stranické organizace. Předpokládám, že nakonec ten podnik Halíkovo místo zrušil. Úplně logicky. Náměstek byl sice neurotik a Halíkovy psychoterapeutické intervence mu jako příprava na schůze stranického výboru pomáhaly zvládat stres, ale pak to s ním jednou seklo a Halík měl utrum.

    • vittta

     Takže bylo obvyklé, když se odpůrci režimu stýkali se skutečnými kádrováky a dávali jim podměty, ano?
     A ten skutečný kádrovák, byl opravdu skutečný, nebo jeho doporučení teprve stranická organizce převedla v postih, a tedy onen kádrovák byl jen bezvýznamné kolečko v obrovské mašinerii, a mohl ho dělat kdokoliv, bez jakékoliv morální újmy?
     Píšete „pravděpodobně“, máte nějaký podmět, který by opravňoval použití onoho příměru- tedy pravděpodobně- v kontextu s reálnou činností páně Halíka?

     • kočka šklíba

      Vy si pořád nedáte pokoj :D . Vždyt si všimněte, že používá slova jako pravděpodobně, asi a další velmi často. Pak ovšem také může napsat, že ona nic takového vlastně netvrdila a podobně. Vittto na takovou povahu opravdu nemáte, na křiváky ne. A jestli něco je, tak zrovna tohle.

      • vittta

       Mě naprosto fascinuje ta její tvrdohlavost, to nekritické lpění na morální čistotě Halíka, i když musí být naprosto jasné i samotné Třešni, že to tak úplně obvyklé nebylo, a už vůbec ne u jedinců, kteří snad měli s tím režimem nějaké skutečné problémy.
       Halík si prostě zadal.
       V pohodě, já nikoho nesoudím, byla nějaká doba, a lidé ěli nějaké cíle, a byli někdy vystěveni nějakému tlaku, leckdy i celkem imaginárnímu, kdy se báli něčeho, co ani nebylo reálné.
       Dobře, já nemám ničí kůži, já jsem si nezadal, ale nebyl na mě vyvíjen ani kdovíkajý tlak, a především, dělal jsem údržbáře a neměl rodinu, takže nebylo jak na mě účinně tlačit, a při mých častých posezech na fízlárně jsem tlak ohledně nějaké nabídky práskání bral jako součást mého nezměrného hrdisntví, kdy jsem okázale odmítl, ale tím to také skončilo, nikdo mě nebil, nebo tak něco.
       Ale jsou lidé, co si zadali, a teď poučují ostatní, co měli dělat a jak kolaborovali jen tím, že chodili do práce.
       A jsou lidé, co tyhle lidi podporují, a jejich selhání, nebo prostě jen běžné konzumování toho systému, omlouvají, a všemožně je glorifikují, protože dneska lezou do prdele současnému systému.

       • tresen

        Je to právě naopak.
        Morální čistota všech těch, co se za normalizace snažili vyčuhovat co nejméně, je samozřejmě zpochybnitelná. Je to příběh velké části nestranické společnosti. Je to například můj případ a je to i případ Halíkův. Zadal si stejně jako já tím, že nechtěl jít do otevřeného konfliktu s režimem a že dělal hromadu všelijakých ústupků.
        Proto je nesmysl dělat z něj prominenta. To je podstata mého tvrzení. Choval se stoprocentně neprominentně.

        • Kamil Mudra

         Morální čistota všech těch, co se za normalizace snažili vyčuhovat co nejméně, je samozřejmě zpochybnitelná.“

         Na samotné snaze o nevyčuhování není nic špatného. Pokud byl někdo v tom systému spokojený, nekradl, neudával a nikoho nepomlouval či nešikanoval, čím byste chtěla jeho morální čistotu zpochybňovat?

         Já o tom jak svědomitě plnil své pracovní úkoly Halík nic nevím. Jeho pracovní pozice určitý stupeň prominence měla sama o sobě, protože z ní mohl ovlivnit životy lidí na které svá hodnocení vypracoval. Takové pozice se nerozdávaly na potkání a vyžadovaly známosti nebo nějakou prověřenost loajality. Ale nevím o žádném konkrétním případu ve kterém by toho svého postavení zneužil, tedy ho za jeho tehdejší práci morálně zpochybňovat nemohu.

         • vittta

          Osobně se na to dívám stejně, ale Halík si v současné době hraje na úplný vzor čistoty- a to už mi- mírně řečeno- vadí celkem dost.
          Že ho v tomto jeho snažení do znančné míry podporuje i Třešeň je u takových lidí obvyklé, i když tedy třešní způsob je také určitá klasika.
          Tedy bagatelizace jeho těžko zpochybnitelného nasazení na místo, které opravdu nebylo úplně pro každého.

         • Saul

          „Jeho pracovní pozice určitý stupeň prominence měla sama o sobě, protože z ní mohl ovlivnit životy lidí na které svá hodnocení vypracoval. “

          Hodnoceni a posudky psali v minulem rezimu napr. take ucitele na sve zaky.
          Takovy posudek mohl rovnez dost vyrazne ovlivnit zivot lidi,na ktere se vztahoval.
          Plati tedy,ze ucitele byli prominenti?
          Ty ucitele jsem zvolil jen nahodne ,protoze podobne posudky vypracovaval tehdy kdekdo.

          • Kamil Mudra

           Být učitelem nebyla taková zašívárna, Saule, jako sedět si v kanclu u kafíčka a do značné míry si sám nastavovat pracovní rozpětí. A hodnocení dětí nemělo nikdy takovou váhu jako hodnocení dospělých, kteří už pracovali na své kariéře. Jistěže se psalo dost i jiných posudků, jako např. zdravotní atp. Nu, však ono těch obálek nebo „doplněných“ bonboniér, lahvinek atp. putovalo žádoucím směrem poměrně dost. Být za minulého režimu na prominentní pozici neznamenalo, jako dnes, sedět na fleku kde se rozhoduje o miliónech či dokonce miliardách. Mnohdy stačilo jen mít po ruce to slavné „kulaté razítko“.
           Ale proč vám to vlastně píši. Vždyť jste v té době také žil a ono se , ostatně, zrovna tohle zas tak moc nezměnilo. Ale když vás baví hrát si na naivního… Hrajte si dál.

          • Saul

           „Hrajte si dál.“
           Proč ne?
           „Být učitelem nebyla taková zašívárna, Saule, jako sedět si v kanclu u kafíčka a do značné míry si sám nastavovat pracovní rozpětí.“
           Učitelé určitě žádnou zašívárnu neměli,ale spousta jiných ano.
           Třeba i já na dílně údržby a dokonce i za mnou chodili s flaškou.
           Ne kvůli razítku, ale když potřebovali pár fitinek,něco svařit….a jako náctiletej kluk v montérkách jsem tedy opravdu žádný prominent nebyl.
           „A hodnocení dětí nemělo nikdy takovou váhu jako hodnocení dospělých, kteří už pracovali na své kariéře.“
           Ale to mělo!
           Od takových posudků a hodnocení se odvíjela možnost dosaženého vzdělání, bez kterého se těžko podařilo vůbec nějakou kariéru začít budovat.
           „Jistěže se psalo dost i jiných posudků, jako např. zdravotní atp.“
           To beru jako vtipnou vložku, kterou jste jistě v kontextu diskuse nebral vážně.
           „Vždyť jste v té době také žil a ono se , ostatně, zrovna tohle zas tak moc nezměnilo.“
           Ano,žil a na rozdíl od místní smetánky jsem rád, že už v té době žít nemusím.
           Změnilo se toho hodně, hodně věcí k horšímu a jiných k lepšímu.
           Ještě pořád jsme v příspěvku o buddhismu,takže se asi shodneme,že změny jsou nevyhnutelné.
           „Ale když vás baví hrát si na naivního… „
           O naivitu nejde.
           Nejde dokonce ani o toho Halíka a já se přiznám, že sám nad sebou žasnu, proč se zrovna jeho zastávám.
           Ale reagoval jsem pouze na obvinění, která tu vůči němu byla vznesena.
           Tedy, že šlo o prominenta s neustálým kariérním postupem.
           Některé jeho pozice se můžou zdát sporné, ale zatím tu nikdo nepředložil žádný pádný důkaz,že nedělal pouze svoji práci, odpovídající jeho vzdělání a v mantinelech, které určovala doba a ve kterých se klidně mohl pohybovat tak, aby nikomu neublížil.
           A ten vtipný „kariérní postup „ směrem k psychoterapeutovi na záchytce tu už zmiňuji poněkolikáté.
           Takže si troufám tvrdit, že vitovo obvinění je z úplně stejného ranku a duševní úrovně z jaké vycházela obvinění o „ztroskotancích a zaprodancích“ od těch, kteří prominenti opravdu byli směrem k těm druhým, ke kterým jste se tuším i vy sám hlásil.

          • vittta

           To asi rodiče Halíka dostali kurva dobré hodnocení, když se synek tak efektně vzdělával.
           Hele vole, Halík si udělal nějakou spešl certifikaci v r. 1984, a hned šel dělat poradce na alkoholku.
           To karierně šel dle tebe dolu, asi ho režim potrestal za to vzdělání.
           Také je ale možné, že Halík šel žvanit do mozků alkoholiků sám od sebe, a pokud to tak bylo, pak si finančně a pracovně těžko pohoršil.
           Sám víš, že socialistické zašívárny či finančně lukrativní kšefty tak leckdy na první pohled nevypadaly.
           Dělat pingla v hospodě byl tehdy slušnej vejvar, a bez známého bylo dost obtížné, se do dobré hospody dostat- ale zkus to dneska říci nějakému mlaďochovi, že to bylo prominentní zaměstnání.
           Myslím, že si bude myslet, že jsi magor.
           Psycholog na alkoholce třeba, TŘEBA, mohl být také slušný vejvar, navíc…tam mohl třeba lépe sloužit režimu, co víš, chartisté mnohdy chlastali….
           A tak je mohl práskat komunistům, a zároveň si u nich dělat voko, až se ujmou „jednou“ moci.
           Ti, co „věděli“ už věděli v r.1984, že socialismus v dohledné době padne.
           Ale samozřejmě, jen teoretická úvaha, žádné důkazy nemám a ani nikoho neviním, jen prostě vím, jak to chodilo, sice moje znalosti se dýkají „dola“, ale není důvod si myslet, že nahoře to bylo jiné.

     • tresen

      Pokud jim nedávali přísudky…
      Ne, vážně: Halík tam byl zaměstnaný, aby dělal to, co jsem popsala. Byla to jeho pracovní náplň. Takže to s největší pravděpodobností opravdu dělal.

      • Kamil Mudra

       „Pokud jim nedávali přísudky…“
       Proč tak opatrnicky, třešni?
       Tak prostě napište vitttovi na rovinu že se nepíše „podmět“ nýbrž „podnět“
       On vám kvůli tomu hlavu neutrhne. :-)

       • tresen

        Já už jsem ho na to jednou upozorňovala, ale asi to má zažité.
        Máte pravdu, je to z mé strany malichernost. Určitě jsou horší věci.

        • vittta

         Kolikrát napíšu špatně i „i“- „y“, tak můžete také upozornit, třeba se to ukáže jako zásadní v mých kecech.
         No, a pak hned když tak reagujte na ten text, i když vám to může třeba připadat zbytečné, protože bavit se s blbcem…
         To nebude sama, Hank se se mnou také nebaví, pro blbost a nevzdělanost, ostatně, ani Taras.
         To víte, vzdělání je důležité pro takovéhle hovory, ať už v reálu, nebo virtuálnu.

         • vittta

          I když na druhou stranu, kdo dneska má nějakou deviaci, poruchu, či znevýhodnění, má značné výhody, pokud to tedy není zrovna Zeman, nebo Okamura, který je- k velkému znechucení kavárny- poloviční Japoncokorejec.
          Jenže já udělám takhle chyby v pravopisu, to jo, ale na druhou stranu nejsem ani teplej, cítím se být mužem, a jsem bílej, takže zase tvrdé mínusy…

  • pařez

   Víte, Třešni, mě na T. Halíkovi vadí , že na jednu stranu byl jak s komunistickým, tak s polistopadovým režimem zadobře, a přitom mu vůbec nepřipadá, že to není normální. Jsou třeba jiní duchovní, kteří se s režimem také zapletli – žádný se ale neangažuje tak vehementně, jako T. Halík. Prostě nemůžete nepřemýšlet, co je to za člověka. Obvykle, když dojde k revoluci, tak ti, co jsou nahoře, se ocitnou dole, a někteří z těch, co byli dole, se dostanou nahoru. A pak jsou tady někteří z těch, co byli nahoře, a postoupili ještě výš. Pokud jsou to odborníci, je to pochopitelné. Pokud je to ale příslušník politického establišmentu, tak to smrdí.

   • pacifista

    Normální to jistě není a pokud jde o ty jeho nenávistné řeči, jako by z něj mluvil ďábel, tak je to do očí bijící v kontrastu s tím, jak s choval za komunistů.

   • tresen

    Stupeň spolupráce s minulým režimem jsem se tu pokoušela definovat. Došla jsem k tomu, že se Halík v tomhle ohledu nelišil od většiny lidí, kteří prostě jenom chodili do práce, dělali tam to, na co měli kvalifikaci, komunistům nepodlézali a nikoho neudávali. Jestli chcete tvrdit, že to všichni byli prominenti, tak spánembohem, už nevím, jak vám to vyvrátit.
    Stejně jako Halík byla s režimem zapletena většina lidí. Výjimkou jsou jen ti, co dávali otevřeně najevo, že s komunistickou mocí nesouhlasí.
    To se ale týká pouze vnější stránky Halíkovy existence za normalizace, protože v té neviditelné části svého času tajně studoval na kněze a tajně se nechal vysvětit, čímž riskoval, že kdyby se to prolátlo, režim by ho nenechal dělat ani jeho civilní profesi.
    Tomu, že v něm někdo může vidět ďábla, se musím smát. Nenávist v jeho řečech vůbec necítím, i když s ním mnohdy nesouhlasím.

    • vittta

     Stupeň spolupráce s minulým režimem se nedá nijak definovat.
     Lepšolidé ho ale definují tak, že lidé kolaborovali s režimem už tak, že chodili normálně do práce, což ale u Halíka a jiných nijak nevadí, u normálních dělníků a nějakých úředníčků to obecně vadí.
     Mnoho lidí nemělo s tím režimem problém, měli práci, sociální zabezpečení, a celkem obstojný život, tak osobně nevidím důvod, proč by proti tomu režimu měli jakkoliv vystupovat, i když je dneska nazýván zločinným.
     Dělník bude chodit do práce za ne úplně vysokou mzdu za jakéhokoliv režimu, stejně jako nějaký ouřada či nějaká běžná prcguma.
     Tihle lidé si toho nevšímali, o politiku se nestarali, normálně dělali, a měli svatý klid, ale jak jsem uvedl, dle lepšolidí kolaborovali, nechali se „koupit“ za nějaký „bůček a guláš a levné pivo“.
     Ne každý ale mohl dělat to, co dělal Halík, to si asi uvědomujete i vy, byť to nenapíšete, protože vám to nezapadá do vašeho vidění světa.
     Problém není v jeho spolupráci- nespolupráci, ale s tím, jak dnes vystupuje.
     To je úplný etalon morálky.
     To jeho tajné vysvěcení na kněze a tajné sejšny na filosofických pokecech…
     No, tyhle aktivity nebyly pro StB nijak tajné, jsem přesvědčen, že StB věděla o každém všechno, minimálně o těch, co seděli na nějakých „lepších“ místech.
     Což Halík rozhodně seděl.
     Ale v pohodě, když vám to nevadí, a vidíte v Halíkovi nějakou morální ikonu (vím, vy jste to neřekla), je to vaše věc, pro mě to kolem Halíka poněkud smrdělo, a smrdí dodnes.

    • pacifista

     Mě to moc k smíchu nepřijde, má to napsané v obličeji. Pozorně si prohlédněte jeho výraz a ještě pozorněji, když vede plamenné řeči, o obsahu ani nemluvě, tolik nenávisti.

     • tresen

      Vy že jste pacifista, když vám dělá takové potěšení označit teologa, intelektuála a moralistu Halíka za nenávistného ďábla?
      Zamyslete se nad příčinou vaší zloby. Nepokouší vás skutečný satan? 😅
      /Berte to samozřejmě od ateistky jako já s rezervou./

      • vittta

       Já se také hlásím k pohledu Pacifisty.
       Halík dle mého rozhodně cosi společného s ďáblem má.
       Moralista, teolog a intelektuál…a za komunistů přednášel pro budoucí vedoucí kádry.
       No, ale to jste už vysvětlila, dělal prostě jen svou práci.

        • vittta

         Kádr se leckdy vyklubal i ze signatáře Charty 77, že jo.
         Ale Halík přednášel pro budoucí vedoucí kádry naprosto oficiálně.

         • tresen

          Vám je zřejmě úplně fuk, co vlastně přednášel.
          Kdyby byl statistik, mohl by přednášet statistiku, ale že byl sociolog a psycholog, statistiku vyučovat nemohl.

          • vittta

           Je mi to fuk, a nijak se tím netajím.
           Je mi i fuk, když někdo práskal, nebo byl členem KSČ, či rovnou StB.
           Protože kdo jsem já, abych někoho soudil, když neznám pozadí?
           Ale není mi fuk, když nějaký zasraný nomenklaturní komouš, či práskač nebo StBák káže v současném režimu morálku a má plnou hubu demokracie!

          • vittta

           Halíka se to právě týká, o tom vedeme celou tu diskuzi.
           Halík je vyslanec ďábla, havlovec, válčný štváč a zločinec.
           Posedla ho pýcha, vyhání z chrámu páně občany, a plije na svoje bližní, jak ve světské, tak církevním vztahu, jako by on byl Bůh, a ne jen jeho služebník.

          • Saul

           Tobě by to taky slušelo na nějaké té kazatelně,vito:-))

          • vittta

           Hele, Saule, já nejsem nějaký specialista, ale mám dojem, že projektuješ svoje problémy velice viditelně do mě.
           Já tě sleduji už delší dobu.
           Škoda, že nejsem mladší, psychiatrie by mě bavila, i když já raději sleduji a analyzuji, (je mi to úplně k ničemu, ale když někdo sbírá známky, je na tom podobně) než že bych se rád pohyboval v nějkém sanatoriu.
           Já vím, že ty chlastáš, a že jsi buď na hraně, nebo lehce za hranou problémů.
           Schválně si to vyzkouším, ale je to i pro tebe.
           Tak:
           Já jsem se naposledy namazal 12.12.2018, což si pamatuji, páč jsme měli tu firemní oslavu.
           Ani se mi tam nechtělo, no ale musím s klukama posedět.
           Vychlastal jsem tak 15-17 plzní, kořalku v hospodě nepiju.
           Seděl jsem v lokále asi 12 hodin, a domů jsem se dekoval jen proto, že nikde jinde už neměli otevříno.
           Za poslední měsíc jsem doma vypil asi 0,5 l kořalky, z toho je část na takový lék z Reiši, co jsem si vyrobil. (lihový a vodní výluh smíchaný dohromady, dělám to ve výsledné síle asi 40%, na louhování houby používám směs 80% lihu a 37% vodky- kupodivu je výsledný lék chuťově velice povedený, a příště si to ještě vylepším, přidám pro větší účinek Březovník obecný)
           Vypil jsem 2 flašky piva po 0,75l a tak 0,7 l vína, protože jsem na silvestra odšpuntoval šampus, a moje labuť nepije, tak si dala skleničku na přípitek, a zbytek jsem vyžahnul, a to ještě úplný zbytek jsem nalil do omáčky.
           Schválně, dokázal bys napsat, jak jsi na tom ty, co se chlastu týká?
           On to může být někdy pro leckoho problém, tohle napsat, ale vůbec si to neuvědomuje.

          • Saul

           Ty mě špatně chápeš,vito.
           Pro tebe je chlastání polehčující okolnost.
           To co jsi schopen vyplodit za „střízliva“,to budí podiv a navozuje dojem,že chlastáš imrvére.
           Nemusíš se mi svěřovat,já vím že tomu tak není.
           Ale o to víc závažnější případ to z tebe činí.
           Tak si klidně dej panáka,stejně dnes zase nemáš nic na práci.

          • vittta

           Já tě chápu dobře, Saule.
           Takže nemáš na to, napsat svoje dávky.
           No, nic mi do toho není, samozřejmě, byl to jen „průzkum“ ochoty popsat svou závislost, tak nějak se o ní „podělit“, vždyť sdílený problém je poloviční problém.
           A samozřejmě, můžeš mít ten názor, že píšu samé kraviny, to si myslím, že nebudeš sám.
           Aletéž si myslím, že pokud chce být někdo oponent, a ne jen mentálně postižený trol a prudič, měl by napsat, co konkrétně se mu jeví jako nesmysl, a zároveň přidat svůj vlastní názor na tu záležitost.
           Tomu se říká diskuze, kdybys nevěděl.
           Ale u tebe nějak….to dost skřípe.
           No, né každý je toho schopen, to jako musím respektovat.
           To víš, lidé jsou různí.

          • Saul

           Hezky škemráš,vito,ale když ty nemáš na psychoterapeuta tu správnou kvalifikaci a loserům tvého kalibru já se nesvěřuji?
           Ono ani není proč.
           Až budu mít problém,obrátím se na Halíka,ju? :-)

           Tak na kolik autorských textů to dnes v “ práci“ vidíš,dělníku?

          • vittta

           Já to píšu za svoje, ty mrháš pracovní dobou svého zaměstnavatele.
           No a kolik….
           Teď píšu nějaké papíry, budu podle mě doma ještě tak hodinu, hodinu a půl, tak kdyby byl nějaký podmět. tak dejme tomu jeden, a domů bych měl přijít kolem…tak 14-15 hodiny, a tak pak opět podle podmětů.
           Mrzne, až praští, a je tady dost sněhu,my děláme střechy, tak nějak je teďka taková „mrtvá sezona“, sníh je u zákazníků shozený, tak uvidím.
           A ten chlast neřeš, mě nezajímá, kolik toho vychlastáš, je mi to za jedno na háku, a za druhé nejsem nějaký průkopník abstinece, či bojovník proti alkoholismu, nebo tak něco, takže to považuji za každého věc.
           Jen mě zajímalo, jestli to napíšeš- a nenapsal jsi.
           Žádná odpověď je také odpověď, a ty jsi mi odpověděl.
           Ale aniž by sis to uvědomil, odpovídáš stále dál, jak mě jakoby vnucuješ, že já něco strašně chci, a ty mi to neřekneš, čímž potvrzuješ do značné míry podezření, že problémy s alkoholem nejsou jen nějakým mým konstruktem.
           Ono je totiř rozdíl, jak „neodpovíš“.
           Jestli napíšeš dejme tomu „nezlob se, ale tohle já na veřejnost tahat nebudu, nemám to v povaze, a považuji to za vysoce intimní záležitost“, a nebo píšeš o škemrání, a o tom, jak já píšu i střízlivý blbosti s náznakem, že jako tak úplně střízlivý nejsem.
           Všechno o tobě vypovídá, předemnou se nemůžeš schovat, pokud se mnou něco hraješ, na to nemáš, s tím se smiř.

          • Saul

           Tak dobře,vito.
           Já ti to napíšu,jak to s těmi „dávkami“ mám,ať pořád nemusíš vycházet jen z těch informací od Janiky o mém malování,pití….
           Ale musíš ještě jednou poprosit.
           Tak pros,podměte.

          • vittta

           Vidíš?
           Ty neumíš ukočírovat svou ješitnost, a tak ukazuješ velice „hlasitě“ svou tupost.
           Já jsem v tom minulém textu psal konkrétně:
           „A ten chlast neřeš, mě nezajímá, kolik toho vychlastáš, je mi to za jedno na háku,……….“
           Mě to fakt nezajímá, já jen byl zvědavý, jak odpovíš, v kontextu, že mě zajímá TA ODPOVĚĎ, né nějaké množství toho chlastu.
           Kvůli tomu jsem napsal svoje množství chlastu, i když to nikoho nezajímá, a také jsem to nepsal proto, aby mě tady někdo hodnotil kladně, případně záporně.
           Ale když jsem to napsal, ty ses už nemohl vymluvit, že se jen blbě ptám na věci, po kterých mě nic není, nabídl jsem výměnu- info za info.
           A ty jsi odpověděl, a já si udělal ten obrázek, jaký jsem chtěl.
           A odpovídáš dál.
           No, jen klidně pokračuj.

          • Saul

           Tak když neumíš ani slušně poprosit,máš smůlu.
           Ale díky za info o tvých „dávkách“.
           Tady máš moje uznání,protože vypiješ a vydržíš celkem dost.
           Určitě víc než já.
           O tom,jak se ožralej chováš se dá udělat hezký obrázek podle toho,co jsi tehdy psal Tarasovi.
           Toš tak,vito.
           Doufám,že nepřijdou žádné nečekané pracovní podměty a budeš mít dnes dost času na psaní.

          • vittta

           Jóó, to já mám času dost.
           Já v kanclu žeru, a někdy i spím, poněvač moje labuť tady přes týden není, to musím jíst spořádaně u stolu a spát v ložnici.
           Chceš třeba vědět, co jsem měl k snídani?
           Ty se o mě hodně zajímáš, takže:
           Nakrájel jsem asi 8 rajčat, střední , no, spíš menší velikosti,(ale ne zase úplně malá) a osolil- mimochodem, rajčata jsou jedno z mála jídel, která solím.
           Do toho jsem nakrájel papriku, takovou oranžovou, ale špičatou, jednu.
           Do toho jsem hodil taková rybí očka v rosolu- dvě rolky, což je ten kousek, co prodávají, resp, na ty dvoukousky to krájejí.
           Celé to zalil trochou oleje z dýňových semínek.
           A posypal rukolou, to je takový jako salát,takové listí.
           K tomu jsem si ukrojil 3 krajíčky (ale krajíčky) žitného chleba od koláčka, typ „se sušenými rajčaty“.
           Takže teď víš, co snídá podnikatelská vyžírka, ty chleby jsem k tomu teda žvejkal suché, ale zase ten bochník stojí 9 pětek za 750 g.
           Co jsi snídal ty?
           Hele, hodně píšeš o tom chování, jak jsem psal ožralej, dokázal bys napsat, co tě tak nějak nevíc pohoršilo, nebo co považuješ na mém tehdejším projevu ze nejvíc zavrženíhodné, či alespoň nějak záporného rázu?
           Já si totiž myslím- ale fakt, né že to jen píšu- že vůbec netušíš, co jsem psal, ale pracuješ tady s tím, že jsem NĚCO napsal, a byl jsem namazanej.
           Tedy abych byl úplně konkrétní, nejde ti o obsah, ale o to, že jsem ožralý prostě psal.
           No…
           A já nevím jak ty, ale já mám zkušenost, že alkohol trošku uvolní zábrany, a upřednostní nějaké podměty nad jinými, a že právě kvůli těmto vlastnostem je mezi lidem oblíbený.
           Já NEZNÁM člověka, který by se střízlivý choval stejně, jako ožralý, byť chování v ožralosti je poněkud nevyzpytatelné, ale i to je svým způsobem důvod, proč se společensky chlastá.
           Samozřejmě, existuje i důvod chlastání z patologické závislosti, když už pijan nepije v módu společenské události, ale čistě z důvodů fyzické potřeby, ale to není předmět našeho rozhovoru.

          • Saul

           Už to nech být,vito.
           Víš přece,že tvoje dlouhé příspěvky nečtu a na PL ti zatím možná unikla spousta nových přínosných článků.
           A ty tady řešíš nějakou snídani !

          • vittta

           Vidíš trumbero?
           ZASE jsem tě vyhmát.
           Takže ses vytrapil, a po hokně si můžeš dát pár pivek na zahnání nepříjemného pocitu devastujícího kopu do EGA.

          • Saul

           Ale nevytrápil,to bych toho nechal už dávno.
           Já se tu ale do monitoru tak vesele křením,když tě čtu,že je každýmu jasný,že se nevěnuji práci.
           U tebe je to normální,ale já bych měl.
           A s tím pivkem to vůbec není špatnej nápad.

         • Saul

          I s tím egem máš kus pravdy.
          Je to příjemný pocit,že má mise byla úspěšná a i takový tutan jako ty pochopil,co znamená „prominent a kariérní postup“:-)

          • vittta

           Ono jde o tu správnou prdel, že jo, kdo jí zná, nikdy se nikde netratí, a Halík byl na tom dobře v minulém řežimu, a v tomhle si také nestěžuje, jen na občany, že by ho nezvolili prezidentem, ale to je chyba občanů, né jeho.
           Ale někdo se vypracuje i vlastní píší, z instalatéra na vedoucí pozici třeba.
           A né TRÁPIL, jako trápení, ale trapil, jako trapný.

          • Saul

           No a někdo má prdel jen na to,aby si ji celý den válel doma u kompu.
           Že,dělníku?
           Ale s tím prezidentem bys to taky mohl zkusit.
           Není tě tady už trochu škoda?

 12. tresen

  Kazdy rozumny antikomunista ti potvrdi, ze na univerzitu se dostali jen prokadrovani zajemci o studium…jake to asi pro ne muselo byt neocekavane prekvapeni, kdyz se tam setkali s ostruvky pozitivni deviace, jako byl disident a zaroven byvaly kadrovak, clen ZV ROH a Brigady socialisticke prace a udajne tajne vysveceny knez Halik!
  Píše to rozumný antikomunista anebo nerozumný komunista? Těžko říct, když o CV pisatele a tedy o jeho osobních motivacích nic nevíme.
  Když tak stíná Halíka, co by řekl o tomto člověku:
  V roce 1971 nastoupil do jistého podniku, o tři roky později se tam stal šéfem oddělení. Na tomto postu vytrval 10 let. Jeho tehdejší kolega říká, že „bravurně zvládal externí kontakty“ a že využíval všechny prostředky, kterými dosahoval cíle. „Kompromisy dělat musel. My jsme věděli, že je dělá za nás.“
  V roce 1980 se tomuto kolegovi svěřil, že se stane předsedou vlády.

  • vittta

   Ano, správně.
   Argument někým jiným.
   Halík zůstane stejně čistý, jako ten jiný.
   A toho jiného pro změnu máme rádi zase my ostatní.
   A také tohoto uvedeného člověka záhadného není český národ hoden?

 13. vittta

  Sax:
  Wilhem Gustloff převážel dle všemožných pramenů až 2000 vojáků z nichž 1000 bylo specialistů, které Němci obzvášť potřebovali.
  V lednu 1945 ještě nikdo nevěděl, jak dlouho válka potrvá (měla skončit do vánoc 1944), a tahle (ozbrojená) loď byla regulerní vojenský cíl.
  Nechápu, jaký je v tom problém, i když samozřejmě, počet zemřelých civilstů je obludný.
  V r.1945 je ale- a to si fakt myslím- litovali jen nemnozí, a dobřě věděli proč!

  • embecko

   Vsak jo…ale ten clanek je postaveny tak, ze zas ti opili Rusaci zavrazdili z cire libovule nejake civilisty. Ty desetitisce az statisice zaziva upalenych ve stodolach ruskych vesnic jako by nebyly.
   Pak je tu jeste jedna vec, a sice, ze na clanku lze odhalit koreny soucasneho nemeckeho slunickarstvi.
   Kadry u moci tehdy rozhodly, ze podpori moralku tim zpusobem, ze budou delat jakoby nic a v lednu 1945 vyslou zaslouzile zamestnance na rekreaci na lodi do Baltskeho more. Tohle muze v takovehle situaci napadnout jen Nemce, podobne jako nyni.
   Pokud je ta uvaha spravna, pak bychom se meli nachazet pomalu na konci „valky“ (v uvozovkach); kdyz totiz stoji Nemci krok pred vlastni porazkou, tak jsou vzdy dejinne nejoptimistictejsi a nejsilneji presvedceni o tom, ze vse delali dobre.

   • pacifista

    Článek o tom parníku a ponorce byl pro mě moc zajímavý a tak ho mám dočtený až do konce. Nebyla to výletní loď ale vojenská, co sloužila celou válku jako plovoucí kasárna pro německé ponorky. Evakuovala německé rodiny z Polska do Německa. Utíkali, před Rudou armádou a před polským hněvem. Byla přetížená, protože předtím vezla nejvíce 2000 lidí. Toto byla mimořádka a sehrálo tam roli mnoho dalších faktorů. V každém případě to byla válečná loď, původně měla nést jméno vůdce, ale ten rozhodl, že ponese jméno Gustloff, po švýcarském významném nacistovi. Byla válka a loď plula pod nacistickou vlajkou Německa. Kdo byl uvnitř, nemohl nikdo vědět.

    • pacifista

     Ještě musím dodat, že vezla i dost vojáků a raněných, jak píše vittta. Jako parník sloužila jen do začátku války. To mi nějak uniklo, tak pro doplnění.

     • vittta

      Tohle ani dneska nejde nějak posuzovat, v tom vraždění a celkové apokalypse.
      A že se chlastalo, jasně, chlastali všichni, Rusové, Němci, Američané…a všichni dělali děsné věci.
      Kdo by to vydržel, tu hrůzu.
      Ono to jako vyznívá, že ruský důstojník chlastal, a…
      Ať se jdou vysrat, tohle už je úkol pro historiky, článek mi zase tak úplně tendenční nepřipadá, ale takový pohled, jako že Rusové tohle a tamto tam je cítit.
      Na druhou stranu je plno článků, jak nějaký německý hrdina zničil tolik a tolik tanků…
      Hlavně že je to pryč, a hlavně aby někoho nenapadlo, zkoušet to znovu.
      Mír je tou nějvětší hodnotou.

 14. tresen

  Na samotné snaze o nevyčuhování není nic špatného. Pokud byl někdo v tom systému spokojený, nekradl, neudával a nikoho nepomlouval či nešikanoval, čím byste chtěla jeho morální čistotu zpochybňovat? Já o tom jak svědomitě plnil své pracovní úkoly Halík nic nevím. Jeho pracovní pozice určitý stupeň prominence měla sama o sobě, protože z ní mohl ovlivnit životy lidí na které svá hodnocení vypracoval. Takové pozice se nerozdávaly na potkání a vyžadovaly známosti nebo nějakou prověřenost loajality. Ale nevím o žádném konkrétním případu ve kterém by toho svého postavení zneužil, tedy ho za jeho tehdejší práci morálně zpochybňovat nemohu.
  Kamile Mudro, zřejmě máte potřebu obhajovat zejména ty, co v tom bývalém režimu byli spokojeni. Ale já je přece nijak neodděluju od těch, co spokojeni nebyli a navenek se od těch spokojených nijak neodlišovali. Ti i oni přispívali k tomu, že se ten režim tak dlouho držel. O morální čistotě jsem nezačala já, o tom tu spustili ti, co šijí do Halíka. Já jsem jim jen přihrála možnost, kde by jeho morálku mohli zpochybnit, ovšem s vědomím, že se choval jako většina. K té Halíkově práci v personálním oddělení už nemohu dodat nic, co jsem nenapsala předtím, totiž že formulování požadavků na osobní a odborné předpoklady pro konkrétní práci není kádrování a že nejde ani o vypracovávání pracovních ani jiných posudků. Neumím si představit, že by mohl ovlivnit něčí život jinak, než že člověk nebyl na nějakou práci vybrán proto, že se na ni nehodil. Vhodnost pro funkce z hlediska věrnosti marx-leninismu posuzovali jiní.

  • vittta

   Jiní?
   A kdo vlastně byli ti „jiní“?
   Existovali vůbec?
   Takový Nohavica cosi podepsal s StB.
   Přiznal se, vysvětlil to, a stejně na něj lepšolidé plijí.
   Koho ovlivňoval, či posuzoval on?
   A nezačali jsme my.
   To HALÍK si začal, ten vystuje jako svatoušek!

   • tresen

    Nemyslela jsem si, že budu muset sáhnout k polopatismu nejtěžšího kalibru, ale nedá se nic dělat.
    Ti jiní, milý vittto, to byli prověření straníci, například členové podnikového výboru KSČ, kteří se vyjadřovali k tomu, kdo je natolik hoden důvěry lidu, aby mohl zůstat na svém postu ve fabrice nebo třeba i povýšit. Na vyšší posty byli lidi samozřejmě schvalováni výbory okresními nebo krajskými. Tihleti jiní fakt existovali, věřte mi. Na 1. máje stávali na tribuně a kynuli průvodu pracujících.

    • vittta

     No, to je ono, právě, prověření straníci.
     Já jsem dost blbej, jak sama vidíte, jaký byl třeba rozdíl mezi prověřeným, a neprověřeným straníkem?
     A existovali třeba i prověření nestraníci?
     Já právě mám dojem, že Halík byl cosi jako prověřený nestraník, jinak že by jako nemohl dělat to, co dělal.
     Ono se na jednu stranu říká- a klade se na to DŮRAZ, že študovat mohli jen vyvolení, prostě děti prověřených rodičů, ti dokonce kvůli tomu vstupovali do strany, a na druhou stranu bylo všude plno naprosto neprověřených absolventů VŠ, kteří dělali …no, řekněme, celkem důležité práce, na cekem důležitých postech, aniž by sami byli ve strane.
     Já jsem z toho jelen.
     Tak jak to tedy bylo?

 15. Dixi

  Tajné vysvěcení, už tehdy informovala katolická církev v naší zemi. Ti. Kdo ji pomáhali byli podle mne kolaboranti a pomohli dnešním skodam, rozkrádání a ožebračování naší země. Osobně nevěřím, že Halík,Duka,Malý a ostatni v boha vůbec věří. Je to o moci a manipulaci.

   • vittta

    Nechtěl jsem se do toho plést, protože o tom nic moc nevím, ale když je nakousnuto, kousnu si i já.
    Protože mě napadlo, že vysvětit se nemusel nechat nijak tajně, katolická církev byla za komunistů legální, a byla tady i bohoslovecká studia.
    Takže mi tady něco silně neštimuje, a pokud někdo o té věci ví víc, ocenil bych informaci.

    • tresen

     Šmarkoste, to si vážně myslíte, že oficiálně se stát knězem mohl někdo, koho režim neschválil?
     A když už někdo knězem byl a stal se režimu podezřelým, mohl mu stát kdykoli odebrat souhlas s činností.
     Nedivím se těm, co šli jinou než státem a stranou požehnanou cestou ke kněžskému vzdělání a vysvěcení.
     Každá, nejen katolická církev byla pod drobnohledem, všechny byly prolezlé spolupracovníky StB.

     • vittta

      No vidíte, a já si vždycky myslel, že vysvěcený katolický kněz má cosi společného s Vatikánem a Římsko-katolickou církví, a že KSČ nikoho světit nemohla.
      Tak dík za info, to je pro mě překvapivé, že tajně vysvěcený kněz byl něco jiného, než kněz, vysvěcený oficiálně.
      Jak on to měl třeba….NĚKDO HODNĚ ZNÁMÝ…třeba arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka?
      Také vysvěcen tajně, nebo ho vysvětila KSČ?

      • tresen

       Že vy jste si něco myslel? To mě vůbec nepřekvapuje.
       Slyšel jste něco o tzv. církevních tajemnících při ONV a KNV, kteří měli pod palcem všechno, co se v církvi šustlo?
       Duka to měl tak, že svým vysvěcením ještě stihl dozvuky doby tání roku 68. O pár let později mu ale stejně vzali státní souhlas. Za nepovolenou aktivitu pro řád dominikánů šel nakonec sedět na Bory.

       • vittta

        Možná si tak úplně nerozumíme.
        Byl kněz, vysvěcený třeba v 70 letech oficiálně skutečný kněz i dle Vatikánu, nebo to byl jen nějaký komunistický falešný kněz, který neměl s Vatikánem a jeho hiearchií co dělat?
        A bylo možné kněze vysvětit legálně v 70 letech- tedy v časech nejtužší normalizace?
        A jen takový dotaz, bylo možné u nás vysvětit kněze tajně, dejme tomu v 70 letech, a jaký byl mezi nimi rozdíl z pohledu Římsko-katolické církve?

        • tresen

         Pokud byl světící biskup uznaný Vatikánem, pak to bylo platné.
         Tajná svěcení se u nás pokud vím odehrávala po komunistickém puči a snad i později, ale za normalizace k tomu zřejmě nebyly podminky. Adepti cestovali, pokud to šlo, za biskupy do Polska a NDR, nebo taky do Chorvatska.

         • vittta

          Dobře, a bylo možné, že světící biskup uznaný Vatikánem nebyl?
          Jak by se pak mohl nazývat biskupem, a především kdo ho tak nazýval a z jakého titulu?
          Biskupem čeho?
          V podstatě píšete, že u nás biskupové, uznaní Vatikánem buď nebyli, nebo tajná svěcení neprováděli.
          Pokud nebyli, je věc jasná, kde nic není- ani smrt nebere.
          Ale pokud byli- a já si myslím, že byli, proč tajná svěcení neprováděli?
          Další možnost je, že u nás byli, a svěcení prováděli, ale ne tajná.
          Pak ale se naskýtá otázka, proč se jedinec, který chce sloužit Bohu, nenechal vysvětit netajně.
          Dejme tomu, že když byl někdo vysvěcen tajně, nikdo o tom nevěděl, a tedy mu byl umožněn- dejme tomu- nějaký karierní postup, který by veřejně vysvěcenému knězi umožněn nebyl.
          To ale zase není případ Halíka, který- jak už vím- žádnou karieru nedělal, a zastával běžné, ničím zajímavé místo, prostě jen normálně chodil do práce.
          Je ale také- skutečně jen teoreticky- možné, že kněz, vysvěcený tajně či veřejně doma, by byl vysvěcený prokazatelně, ale- fakt jen teoreticky- kněz, vysvěcený v cizině, by třeba mohl jen tvrdit, že je vysvěcený, a ve skutečnosti by ho nikdo nesvětil- což by se mu mohlo případně hodit, při nějaké politické změně, nebo tak něco.
          Obecně asi platí, že kněz je poslání, a tedy- navzdory realitě- slouží Bohu, jakkoliv mu to může uškodit.
          Ale já si myslím, že kněz, kterém nikdo neví, že jen kněz, sloužit Bohu prostě nemůže.
          Samozřemě mu může sloužit tajně, ale to by mě zajímalo jak, a především by mě zajímalo, jak v nějakém totalitním systému by tento fakt nějak dlouhodobě utajil.
          Co myslíte?

          • embecko

           Prezidentův vicekancléř Petr Hájek však platnost zveřejněného dokumentu zpochybňuje, protože podle něho neobsahuje důležité náležitosti. „To, co nazýváte dokumentem, moc dokumentem není. Nemá ani datum, takže nevíme, kdy vznikl, jestli ne třeba včera večer. Je vydán kolínským arcibiskupem, v jehož kompetenci toto není. Nemá ani protokolární číslo. To by znamenalo, že kolínský arcibiskup vydal potvrzení o svěcení, aniž by to zaregistroval ve své vlastní kancelářské agendě. To je ovšem nepochopitelné, protože se registrují i odpovědi na dotazy věřících – natož potvrzení o svěcení či jiných svátostech,“ vysvětlil redakci prezidentův vicekancléř.

           „Dobře to vystihl jeden znalec katolického práva, který napsal: ‚S tímto papírem nemůže kněz ani veřejně sloužit mši, ani být jako kněz zaměstnán, natož být farářem akademické farnosti nebo dokonce monsignorem….‘ S tím se zcela ztotožňuji. Řekl bych, že zveřejněním tohoto ‚dokumentu‘ se moje domněnky o spornosti platného vysvěcení Tomáše Halíka spíše posílily než naopak. Mnohem lépe teď rozumím tomu, proč se církev dívá s takovou – řekněme diplomaticky – obezřetností a rezervovaností na takzvaná tajná svěcení,“ dodal Hájek.
           https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Nova-zjisteni-Cirkev-nevyvratila-pochybnosti-o-Halikove-knezstvi-216219
           Slunickari si vzdycky vyberou vzdycky nejakeho nakrapnuteho podivina. A snad schvalne, aby se pak o nem mohli bavit a vyvracet famy. V podstate je to jen PR, na obsahu nezalezi. Vsechno z jejich dilny je takove rozbredle, nejasne, podlezave az uchylne.

          • embecko

           Uz si nepamatuji, kdo slunickarske typy nazval „zabi princove“…ale sedi to. Uz je to dlouho, co jsem to cetl, slunickarstvi neni vysadou poslednich par let. Mozna jiz za usvitu lidskeho rodu sedel na parezu nejaky pra-slunickar a kvakal, ze je treba, melo by se, hlavne ohleduplne… a mozna i mel ze slamy udelane brejle, anebo byl tajne zasveceny sousednim samanem…ale pst, moc se o tom nesmelo mluvit, bylo to soucasti Tajemstvi.

          • vittta

           Jistě, je to celkem známá causa.
           V podstatě se dá říci, že není v zájmu Římské církve, aby byla zpochybněna tajná svěcení, protože by to svědčilo o bordelu v samotné církvi a špatném systému řízení a kontroly.
           Podobně, jako se nikomu moc nechtělo řešit zneužívání dětí a mladistvých stran kněží.

          • vittta

           Jo, to jsem také mnohokrát slyšel.
           A tak nějak, je to z hlediska běžné lidskosti normální, a bylo by divné, kdyby to tak nebylo.
           Dobře je to vidět na činnosti samotné Charty 77, kde všichni věděli, jak to dělat, a když dostali prostor, tak všechno posrali a hádají se a vzájemně se osočují.
           Z dnešního pohledu to byli obyčejnáí sluníčkáři a lepšolidé, už jen ty kecy, jak každý kolaboroval, a navíc ty jejich dnešní touhy po cenzuře a všech těch věcech svědčí jen o tom, že se nevymezovali morálně, ale jen politicky.
           Respekt k politickým soupeřům a jiným názorům je věc morálky- a antikomunismus je jen obyčejná debilní politika.

          • tresen

           Petr Hájek, to je ten pravej expert.
           Tomu musí uvěřit, kdo je jako on.
           Kdepak nějakému biskupovi, který tvrdí, že vysvětil kněze. Hájek to ví líp.
           😋

          • vittta

           Skoro bych si myslel, že Hájka nemáte zdaleka tolik ráda, co experta na pravdu, lásku a morálku- Halíka.

      • pařez

       D. Duku nevysvětila KSČ ;-), ale kardinál Trochta – viz. https://cs.wikipedia.org/wiki/Dominik_Duka
       Ta situace byla asi takováto – v Římskokatolické církvi existuje dvojí linie správy – světská (diecézní – ta, co je nejvíc vidět), a řeholní – jednotlivé řády (Dominikáni, Premonstráti, Františkáni atd.) působí nezávisle na světské linii správy – každý řád se zvlášť zodpovídá papeži. Na místní úrovni obě linie spolupracují, ale zodpovědnost (a autonomii) má každá vlastní.
       Po nástupu komunismu k moci byli v naší zemi řeholníci zlikvidováni – nejprve byli internováni, po propuštění většinou vykonávali civilní povolání, někdy mohli působit jako kněží v té světské linii duchovní správy. Každopádně podle možností se snažili dál žít v duchu svého řádu – setkávat se, vzdělávat atd. – toto ale už bylo ilegální – maření dozoru státu nad církvemi a bylo za to natvrdo vězení – což byl případ nejen Dominika Duky.
       Takže situace byla rozmanitá – někdo vystudoval oficiální seminář (v Litoměřicích) a byl veřejně vysvěcen a tajně tělal navíc to, co se nesmělo (řeholní činnost, práce s mládeží), někdo studoval tajně, protože mu nebylo umožněno studium, a byl tajně vysvěcen státem tolerovaným biskupem.
       Kromě toho zde existovala tzv. „podzemní církev“ – protože byla obava, že komunistický režim vůči církvi přitvrdí a působení církve zcela znemožní, tak byl podniknut pokus o vytvoření zcela skryté linie církve z lidí, kteří oficiálně v církvi nikdy veřejně nepůsobili – tj. zcela tajně vysvěcených biskupů a kněží.

       • vittta

        Jo, to se zdá být přesné, a koresponduje to s tím málem, co o tom vím.
        Nejsem si ale jistý, jestli bylo reálně možné to utajit, při prokazatelně profízlované antikomunistické scéně.
        Bylo ale možné, že KSČ sama dělala, že nic neví, a tajnosti těchto struktur nejen tolerovala, ale i svým způsobem řídila, aby mohla při případné politické změně zůstat u ekonomické moci, protože při normalizaci už zřejmě o žádnou ideologii na vedoucích místech KSČ nešlo.

  • astraustralia

   vyborne grasyk
   obcas je dobre misto tvrdeho stretu s jinym nazorem dat odkaz na neco noveho ci ne bezne znameho s jinym pohledem na vec a verit ve schopnost ctenare ze si to sam prebere.
   Zadny massmedialni navod seberafinovaneji naaranzovany jak jedine spravne myslet nemuze nahradit a vubec ne vyhnat z hlavy cloveka to nejzasadnejsi co clovek ma mel a doufejme bude mit i v budoucnu.
   Schopnost sam myslet, vytvaret si nazor a odpor ke kazde snaze cloveka manipulovat.
   To jako opak nejrychlejsi cesty k cili pres nemysliciho tvora, ci naprogramovaneho robota.

    • astraustralia

     Nevim proc to sem grasyk dal, ale to jiny a zde dosud nepublikovany pohled.
     Kozak jako expert na Indicke ideologie s jeho kritikou bilble ze se jedna o prepsany brahmanismus pro hrisniky ze je nutno odmitnout tuto ideologii svate hrisnosti a nesmyslu dedicneho hrichu neb si dovolili jist ze stromu poznani to vse jako zidovsky vymysl na dusevni mrzaceni mas a nastroj upevnovani nadvlady.
     Kolektivni vinu dnes odmitame ale dedicny hrich je nam dan a s nim se rodime?
     Ze to je proti zdravemu rozumu stejne jako dlouhy seznam buzeraci prikazu zakazu a ze pokud se s toho lidstvo nedostane, slusnost poctivost a zdravy rozum bude vzdy v nevyhode.
     Mohl sem grasyk dat i jiny odkaz kde jde proti zido-katolismu jeste tvrdeji nez v prvnim odkazu.
     Ale dnes ma internet tisice ruznych videii takze jedno vice jedno mene system neohrozi.

     • astraustralia

      Nejste ani v Anglii ani ve Francii,
      kratke obdobi zacinajici nesvobody se pokusil zavadet premier Fisher ktery se ke svemu zidovstvi hrde hlasil a za jen nalepky ci vysivky skrze paragraf rozvraceni republiky nechal soudit!
      Dnes
      po britském Tommy Robinsonovi má svého politického vezne i Francie. Dobre to vedete, soudruzi.
      French worker sentenced to six months’ jail over Facebook call for demonstrations
      Dostal 6 mesici za svolavani demonstrace !
      https://www.wsws.org/en/articles/2019/01/16/fran-j16.html?fbclid=IwAR323N3n9u0p7H73jYRp4sg3up34n1ZimNpSY1GQ0KvITCv9D6TB4fZoZtM

     • grasyk

      :-) Pan Kozák se svou znalostí sanskrtu nás rozhodně přivádí k přemýšlení, na čem je vlastně postavena tzv. západní civilizace. Jestli se nemýlím, tak např. v USA se dodnes přísahá na Bibli. (??) Ale Bible je nejen snůška legend a žvástů, ale i kdybychom ji brali jako historickou nebo z části historickou, o čem by svědčila? O tom, jak židovský Bůh schvaluje zotročení všech lidí egyptským Josefem, kejkle podvodníka a lháře Jákoba, zabíječský pud zvrhlíka Davida z naprosto malicherných příčin.. atp.atp.Taky mě baví, jak se pořád a všude mluví o Šalomounovi, jako by bylo faktem, že existoval. Přitom je to naprosto vybájená osoba. Založená pravděpodobně na králi jménem Gudea. Každý šimpanz mluví o tzv. Šalomounově moudrosti – a v čem že spočívala? No, např. v tom, že dal rozkaz rozseknout vedví dítě, o které se přely dvě ženy. Ale při troše přemýšlení by přece soudný člověk měl dojít k tomu, že je to naprostá hovadina, a ne moudrost. Ani ta nepravá matka by neměla nic z půlky rozseknutého dítěte. Takže to bylo jinak. A jak? Ve starověké Indii je oslavována moudrost skutečného krále, který nechal obě ženy, aby se o dítě TAHALY. A skutečná matka, když viděla, že to dítě bolí, tak povolila. Ano, to bylo – řekněme – moudré, takhle dokázat, komu na dítěti záleží. Ale starožidovští pisatelé jen okopírovali tuhle historku do Bible a podle své nátury ji upravili. Ta nátura je ostatně v islámu i judaismu podobná, ne-li stejná. Halel nebo košer? Vyberte si. :-)

      • astraustralia

       Grasyku ano, malinko jsme popojeli,
       zpochybneni bible jako nastroje zotroceni a dusevni mrzaceni lidi
       to je herese neboli kacirstvi a za tohle se jeste nedavno upalovalo.
       Dnes uz se neupaluje, o to se mame :-)
       Svoboda slova dnes dovoluje rikat i to co si clovek mysli
       nejen to co musi.
       Ale poslouchat musi dnes jako drive.
       Stale stejne a podobne, jen stale vice pravidel prikazu zakazu a zakonu!
       To vse nastaveno tak aby clovel co nejmene prekazel vladnoucim.
       Tisice zakonu ve kterych se uz ani odbornici nevyznaji a sliby politiku ze oni to tentokrat udelaji lepe.
       A tak stale dale krajinou temnou:-(
       Ze pry jeste nikdy se nemel clovek tak dobre.
       I v CR.
       Nejmensi nezamestnanost
       Koruna nejnize, investori se jen vali
       Milliardy odtekaji z republiky.
       Haly skladu rostou podle silnic jako houby po desti
       Million lidi v pasti dluhu a exekuce, million lidi pod hranici chudoby ani k zivotu ani k smrti
       A to se jeste nikdy se pry penziste nemeli tak dobre jako dnes, jen s vyjimkou tech co dnes resi jak zaplatit bydleni, jidlo a jeste i leky.
       Ze nejchudsi jsou na tom spatne a jejich pocty rostou a porostou by pry nevadilo,
       vadi ze uz i POLITICI se citi ohrozeni a tak uz vi ze horsi polovina naroda nemela dostat moznost
       zvolit si presidenta primou volbou.
       Pokud by byl zvolen knize a Drahos bylo by to vitezstvi te lepsi poloviny a modrosti lidu :-(
       Chudych a exekuci pak navic kolik ?
       Bible a vira v Boha prestala byt hlavni oporou vladcu.
       Ti co prohrali volby maji potrebu se sjednotit do podoby „demokraticke“ oposice.
       Ale jedni nebo druzi – no difference, vsjo roovno,
       Vzdy je to vlada podle pravidel bible TRHu napsana ne pro cloveka ale na cloveka.
       Je li neco pro cloveka je to pro jeho dobro a jako odpoved je pak to co je v cloveku dobre.
       Opak je pravdou.
       „Lidskost“ vladcu dnes na rozdil od minulosti „demokraticky“ zvolenych pak dava vladcum pravo se lidsky projevit. Jak prave predvadi pan Macron. take mutti Merkel ktera ujistuje lid ze to zvladne.
       Jak muze dopadnout stale vice lidi na planete kdyz jich bude stale mene potreba na praci.
       Z ceho budou zit?
       Kdo je bude zivit?
       Stale kupredu zpatky ni krok !

 16. astraustralia

  Cim to ze vas az tak zaujala a vlastne snad i pritahuje podoba dabla.?:-)
  Vypada jako dabel?
  Kaze co?
  Sjednocuje a nebo rozesira uz i tak male procento vericich?
  Jak a cim pusobi na neverici ?
  Budte radi ze je to jak je to :-)
  Predstavte si, ze ty dabelske reci by pronasela osoba ne s dablekskou ale s andelskou tvari.
  ( a hned vam bude lepe)
  má to napsané v obličeji. Pozorně si prohlédněte jeho výraz a ještě pozorněji, když vede plamenné řeči, o obsahu ani nemluvě, tolik nenávisti.

  Navrhuji prehodit vyhybku na jine positivni a optimisticke zpravy.
  Zde jedna z nich.
  BIS nechce přepisovat dějepis
  https://www.bis.cz/aktuality/koudelka-pro-pravo-bis-nechce-prepisovat-dejepis-042f03f5.html?fbclid=IwAR0gVjnH-1BCZIizPwg2ux-bF1wuk13XE8K1ZYtlR8qssjROu7Ct_qGs-Po
  Neni vam po po precteni zpravy z BIS, spravneji drive
  „Úřadu pro ochranu ústavy a demokracie“ lepe a radostneji ?

  • vittta

   Já si raději počkám, jak se k tomu postaví nějaký významný intelektuál, nejlépe moralista.
   Co na to řekne.

  • pacifista

   No jo astře, vy to umíte rozebrat jak se patří, že se člověk opravdu zasměje. Ale představte si, že při psaní,* má to napsané v tváři,* mi proběhla hlavou myšlenka o zlosynovi s andělskou tváří, což by bylo ještě horší, neboť pak nevíme s kým máme tu čest. To mě také napadlo. Hodnocení Halíka možná vyznělo dost ostře, ale já žádnou zlobu při tom vyřčení necítím. Jde mi o věrné popsání skutečnosti, že vím, s kým mám tu čest. Je potřeba vnímat řeč těla, ta mnohdy prozradí více než slova. Bis u mě skutečně vyvolala úsměv. Je vidět že jste dobrý psycholog. :-)

 17. embecko

  „protože by to svědčilo o bordelu v samotné církvi“
  Dam to sem, nahore se v tech vlaknech uz nevyznam.
  Cirkev je jako bordeloidni (ne-hierarchicka) uz zalozena a dokonce je to jeji hlavni kouzlo, ktere se v zivote bije s praktickou (mocenskou) strankou. Kdyz to vezmes, tak papez jen jednim z biskupu, cehoz se chytla reformovana cirkev. Viz treba Petr Chelcicky se svoji myslenkou „neviditielne“ cirkve a siete viery pravej, anebo protestanti vubec, kteri roli „prveho mezi biskupy“, tedy papeze, neuznavaji vubec.
  Z hlediska nabozenske stranky cirkve Halik zadny papir mit nemusi, tam staci slovo tak, jako stacilo v cirkevnich pocatcich.
  Problem vidim v tom, ze Halik by mel byt tim cim je, tedy kazatelem drobne sekty slunickaru a jeho slova by nemela mit celospolecensky dopad (mel by byt slyset v mainstreamu v mnozstvi casu, odpovidajici sile jeho zastoupeni mezi sektami).

  Mame tu tedy dve osoby:
  Halika, coby clena katolicke cirkve, zalozene na administrative, jez ovem sve sveceni pravne nedolozil= jde o bludneho heretickeho kazatele. To je ovsem z hlediska evropskych tradic zcela v poradku, at si rika, co chce.
  A Halika, coby verejnopravniho skreta, kteremu je medii dodavana takova vaha hlasu, ze vypada, ze mluvi „verejnopravne“ a tedy za celou „mravni“ spolecnost. A to uz je problem, protoze jeho verejnopravni mandat neni nijak dolozen (neprokazal svuj status kneze a jde tedy o podvod, mimimalne na mravni urovni). K tomu jeho podivna minulost, jak se probiralo vyse, jez by ho mela jako moralniho arbitra pred medii a verejnosti diskreditovat.

  Ale netreba si delat iluze, tady nejde o zadneho Halika, ale opet o PR urcite skupiny lidi, ktera Halika vyuziva tak, jako ho vyuzivala i drive (dle meho nebyl agentem, ale chranencem urcitych kruhu a jejich neoficialnim informantem).
  Mravni problem s Halikem slouzi jen jako beranidlo na prorazeni Overtonovych oken a o boj o „mravni podstatu veci“, ci o „pravdu“ se tu v zadnem pripade nejedna. Ti, kteri Halika protezuji a ruzne obhajuji, velmi dobre vedi o co jde a co je to za cloveka. V podstate jde o deklamaci moci medii a stvrzeni toho, ze to jsou oni, kdo je maji pevne v rukach a prostrednictvim Halika se muzou smat druhym do oci.
  Je to jako v hospode, kde konci hadka tak, ze se dva postavi celem k sobe a jeden rekne druhemu do oci, ze je vul a srab a druhy s tim nemuze nic delat, protoze je slabsi. Ten silnejsi by to udelat nemusel, ale udela to proto, aby se ujasnila jeho vudci pozice a bylo zretelne, kdo taha za delsi konec spagatu. Tady je to podobne: Predlozi ti v CT pochybnou osobnost a reknou ti o ni, ze ji musis poslouchat, protoze ma pravdu…a ty s tim nemuzes nic udelat. Nejlepsi je si toho nevsimat.

  • vittta

   To je dokonalý popis.
   Tedy Halík by se neměl hlásit k Římské církvi, protože nesplnil dané podmínky, ale ještě doplním, že ani Římská církev by se neměla hlásit k Halíkovi, z téhož důvodu.
   Ale Římská církev se k němu hlásí.
   Tady je to už hra, kdy i Římská církev má s Halíkem nějaké plány, může ho použít…třeba na získání ekonomické moci, nebo nějakých prebend, jako kazatel slova Božího je pro Římskou církev nevýznamný, až kontraproduktivní.
   Zde by pak stálo za úvahu, do jaké míry je samotná Římská církev hlasatelka slova Božího, resp. co má u ní přednost.
   Halík jako kazatel sekty sluníček ale využívá církevních statků Říma, a dá se předpokládat, že je ve spojení s ekonomickou mocí v ČR, což píšeš.
   Je tady ale evidentně i jiné křídlo Římské církve, které reprezetuje např. pan Piťha a pan Duka, což svědčí o poměrně hlubokých rozporech v této církvi, ostatně, i sám papež se zdá být důkazem.
   Z mého pohledu je Halík ideálním šaškem.
   Je ješitný, a nejvíce ho lze ovládat pomocí dodání zdání jeho vlastní důležitosti.
   Je i fanatik, čímž se ještě snižuje jeho rozpoznávací schopnost.
   Halík je ale i produktem chybné politiky protinárodních sil, tedy v jeho osobě tyto síly víc tratí, než získávají, ale ve výsledku to může být jedno, protože tyto síly disponují obrovskými prostředky, a mají předevím čas, takže i chybná politika může nakonec slavit úspěch, protože bude vytrvalá, a je všudypřítomná.
   Reklama na Alzu pomocí idiotského zeleného mužíčka s dementně protivných hlasem také každého sere, ale má obrovský přínos pro tu firmu, protože není nikdo, kdy by jí neznal.

   • embecko

    http://outsidermedia.cz/pokud-se-zdenek-zboril-a-eric-best-nevrati-na-obrazovky-ct-je-jeji-vyhlasovana-nestrannost-jen-cynickym-vtipem/
    Katolici jsou bezna firma a je jim uplne jedno, s kym obchoduji. Bordel v tom maji, ale je otazka, zda- li nejde o vnitropodnikovou strategii, kdy majitel, ktery to drzi pevne v rukach, necha par manazeru se hadat a ceka, jestli z toho nevyleze nejaka schopna strategie, prinosna pro cely podnik.
    Treba s pedofily: jako by to cirkvi ublizilo, ale nakonec ani ne tak moc. Nakonec jsou ve svetle reflektoru spise svetske urady, co tomu nedokazaly zabranit. Posledni Pithovo kazani jsem neposlouchal, ale pry „podlehl“ a mluvil uz smirlive…asi ho klepli prez prsty a upozornili ho, ze prez apel na rodinu cesta nevede…

    • embecko

     Druha moznost je ta (to jsem nedomyslel), ze cirkev mele z posledniho a uz nedokaze nabidnout nic jineho, nezli herezi. Duchovni obdobu bezneho kapitalistickeho konzumniho spektaklu, cokoli, jen aby si ji lide vubec vsimli.
     Dneska byl v mistnich novinach uvodnik, nazvany „Kralovna opousti svetla reflektoru a stahuje se do ustrani“ a nakonec z toho vylezlo, ze jakasi prestarla krasavice se rozhodla opustit lokalni tenisovou karieru a zalozila rodinu. S Halikem, Hrusinskym ml., Pavlem Novym atd. je to to same:zadavatele jsou radi, ze nasli vubec nejakou smiru, co je ochotna mluvit v jejich duchu jako clovek…zbytek pise jen analyzy a komentare, ktere nikdo necte.
     S cirkvi to muze byt i tak, ze hanbe s pedofilii nebrani, protoze je to jedno z poslednich PR, co ji uz zbyva a tak to toleruje a moudre mlci.

     • vittta

      Moudře je to pravé slovo, protože nic není takovým důkazem humanity, jako homosexuální pedofil, a velice brzo na to budou právem hrdí.
      Podle mě jde i o obyčejný kšeft s informacema, média prostě píší o těch, co kecají ty největší sračky.
      A je úplně jedno, že některá média to považují za slovo Boží.
      Každý na to jde trošku jinak.
      Tak PL na to jdou tak, že zveřejňují všechno, a samy organizují rozhovory a je tam i sekce, kam může každý napsat.
      Tím pádem jsou čtené, je to pořád aktuální, a několikrát za den se tam objevují nové články, no, ovšem za cenu toho, že nějaké kecy Halíka a jiných mentošů jsou v podstatě propagována.
      Klasická novinařina, proto jim také nemohou ostatní přijít na jméno, protože PL se zabývají novinařinou, a ostatní jen trapnou propagandou a lezením do prdele- a novinařinu už neumí.
      Naopak BL šly cestou cenzury a přísně loajálních komentářů k politickému smýšlení redakce.
      V tomto případě ale je problém, že s nějakou kultivovanou propagací SPRÁVNÉHO názoru to není jen tak, Zajedno nejsou ŽÁDNÉ argumenty, pro správná tvrzení, takže autorské texty jsou jen spekukalce, které se navíc v řádu měsíců ukáží jako směšné a dopadne to všechno úplně jinak, a za druhé utekli, nebo byli vyhozeni autoři, čímž se obchodní pozice BL ještě snížila.
      A tak BL honí info kde to jen jde, a jejich základním kamenem jsou zfalšované překlady z Guardinu a nic neříkající twety HWR, jakési obskurní organizace, kterou nikdo normální nezná.
      Po Halíkových slintech ale sáhnou obě média, Halík prostě nese prachy, i když tedy BL už nepomůže ani on.

      • Janika

       No, čtu si tady před spaním, jako vždy se dobře bavím, a tohle mě tedy dostalo „nic není takovým důkazem humanity, jako homosexuální pedofil“ :-))).

   • tresen

    Pobavili jste mě oba dva, jak chcete katolické církvi předepisovat, jaká mají být její interní pravidla, hlavně co se administrativy týče.

  • embecko

   Nemecko pristupem k uprchlikum ztratilo celou Evropu, to byla z jeho strany fatalni (geo)politicka chyba, diky ktere promrhalo veskery, doposavad nasbirany kredit a propadlo se politicky-vlivove zpet do roku 1945- 49. Takze musi zacit od piky s tim, co ma po ruce, to jest i s Macronem, masakrujicim vlastni lidi. At ted udelaji Nemci cokoliv, bude to uz jen spatne a tak jim nezbyva, nezli zacit trucovat, demonstrativne se zbavit tech, co je nechapou a dat se do holportu se staty druhe az treti tridy na pokraji bankrotu. A ty ho stahnou zas o kousek niz a tak dale…
   Kdyby pred 5 lety iniciovali aktivaci Frontexu, zatarasili vnejsi evropske hranice, zavedli jednotnou imigracni politiku a pozvedli Interpol na funkcni celoevropskou policejni sit, tak maji Evropu u nohou, vlastniho cloveka prezidentem EU a vsichni Evropane pred nimi kleci a modli se ke Germanii. AfD na nule, CDU nad 50%, vsechny frakce EP pod kontrolou a otevreny svet, ze ktereho by si mohli vybirat kyvnutim prstu.

    • embecko

     Dneska se muzeme v mainstreamu docist, ze Zeman, cinsky agent, co chce prodat republiku Pekingu, nedodrzel sve sliby, nebot vyse cinskych investic do CR je nizsi, nezli sliboval.
     A Corbyn s Labouristy zacali v parlamentu bojovat za druhe referendum.
     Kdo vi, co Macrona tahne, ale mel by delat rychle, dokud ma jeste prilezitost!

    • embecko

     Klaus cili opet velmi presne:
     http://institutvk.cz/clanky/1272.html
     „Připravovaná, ale svým obsahem a svými přípravami naprosto utajovaná smlouva o faktickém spojení Francie a Německa (většina poslanců CDU v Bundestagu říká, že o přípravě žádné takové smlouvy nikdy nic neslyšela), kterou mají podepsat nejvyšší představitelé Francie a Německa Macron a Merkelová 22. ledna v Cáchách, nemůže znamenat nic jiného, než faktickou resignaci těchto dvou evropských superelit na Evropskou unii.“
     Zvlaste zajimave je: „…většina poslanců CDU v Bundestagu říká, že o přípravě žádné takové smlouvy nikdy nic neslyšela.“

     • embecko

      Jeste jedna zvlastnost: V den podpisu historicke nemecko- francouzske smlouvy se podle stranek nemeckeho prehledu tisku venuje udalosti jen jeden clanek z cirka 60 (z 29 hlavnich mainstreamovych titulu). CRo behem dne zminio udalost v jednom clanku a na strankach Prehled tisku (Novinky) neni u 26 titulu a celkem tak 150 zprav ani jeden zasah.
      Ze by bylo spojeni Francie a Nemecka povazovano jiz prorocky za zcela bezvyznamnou udalost?

      • vittta

       To je toho, tak podepsali smlouvu.
       Hlavně že je demokratická.
       Ale že spadlo letadlo s fotbalistou Salou tě asi nezajímá, co? (novinky)
       Nebo že mince za 100 milionů korun už je hotová… (novinky)
       Nebo že dokonce v US army nebudou moci složit transgender osoby, to je už vůbec skandální, a dle onoho článku jich tam slouží…to je zajímavé, aktivně 2500 až 7500, a v aktivních zálohách 1500 až 4000.
       To je dobrý, to „až“, to asi znamená, že plno ozbrojených vojáků neví, co má za pohlaví. (Seznam)
       Hlavně že napíší, že Norsko vypovědělo polského diplomata, který místo aby pokládal kytky a podepisoval lejstra, tak dělal svojí práci, což je drzost jako kráva!
       https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/495137-norsko-vypovedelo-polskeho-konzula-ktery-se-vymezoval-proti-barnevernetu.html

      • vittta

       No a tady je názor Fischera, co měl být naším prezidentem.
       Přiznám se, že jsem se při čtení článku ocitl ve svém mládí v normalizaci při čtení Rudého práva, když jsem seděl v dílně na hajzlu a připravoval ho k pozdějšímu použití.
       Těm kecům jsem také nerozuměl, zdálo se mi, že autor by se rozhodně měl léčit někde v blázinci, ale též to byl samý zápas a všemožné útoky imperialistů ze všech stran, a co chvíli nějaká pozitivní role- tehdy ovšem Sovětského svazu.
       https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Predseda-senatniho-vybora-Fischer-Integrace-Francie-a-Nemecka-je-dobra-zprava-567697

       • astraustralia

        „Situace je skutečně vážná. Současná Evropa se stala dějištěm zápasu o místo člověka. I proto nás nejnovější technologie z Pekingu mohou za laciný peníz připravit o to nejvzácnější, co máme. O suverenitu. O svobodu slova, pluralitu politických názorů i svobodu vyznání,“ klade důraz Fischer.
        Co Vam vittta neni jasne?
        Ze kdyz nas bude kontrolovat Cina neboli Vychod je to spatne
        kdezto kdyz USA tak dobre.
        Ze Vam to neco pripomina?
        Pametniku kteri mohou srovnavat bude stale mene

      • Kamil Mudra

       Zajímavá je v té smlouvě ta zmínka o vnějším a vnitřním nepříteli. Z toho dýchá možnost aby si vlády obou zemí navzájem poskytly represivní síly potřebné pro zvládnutí domácích nepokojů, v těch případech kdy by se na loajalitu a „důslednost“ těch domácích nedalo spolehnout. Ale to, historicky i globálně, není nic nového pod sluncem.

       • vittta

        Hlavně se mrkni, jak si obě země pomohou, kdyby byly napadeny.
        Kdo asi tak by mohl napadnout Francii něbo Německo?
        Není to tak jednoznačné, mimo Ruska to klidně mohou být i USA, s Trumpem, samozřejmě.
        Poslední dobou mám dojem, že se všichni zbláznili, píší absolutní nesmysly, viz. třeba ten Fischer, co jsem ho odkázal.
        Nemá to, abych tak řekl, „dějovou linku“, ty články, je to jak za normalizace, třesky- plesky o ničem a jakýmsi temným pozadím.
        Ale při hlubším zamyšlení už člověka musí napadnout, že naše činovníky honí, a mnohde donala západní Evropa, protože články z Guardinu, které mi připadaly psychopatické a slaboduché, prostě jsou normou.
        Nikdo, a zdůrazním NIKDO se v nich nemůže orientovat, pouze příznvci nějaké ideologie hltají tupé texty, nějakým způsobem tu ideologii potvrzující, ale k nějakému zamyšlení nenutí, hodně tam konstatují a pracují s jasnými situacemi, které ale ve skutečnosti nejsou nijak prokázané.
        Přečti tohle:
        https://blisty.cz/art/94244-jak-porazit-hybridni-valku-jeste-nez-zacne.html
        Chvílemi se budeš asi ztrácet, ale vyznění je jasné.
        Rusko je zlé.
        Všude, kde se lidem nežije dobře, už Rusko strká své prsty, nikdo neví proč, ale strká.
        Nikde to není nijak dokladováno, proč by to Rusko dělalo, a jestli to skutečně dělá, základem článku je prostě to, že Rusko šíří všude nějaké rozvracení, a desinformace, ale ani není napsané proč, nač- jen Rusko, Rusko, Rusko- totální vymejvárna mozků, ale určená už pro vymyté mozky.
        Já to četl asi 4x, to je fakt neuvěřitelný text, ale na západě asi naprosto normální, pak uvěří všemu, i Skripalovi.
        Co si třeba myslet o tomhle:
        „Pokud se lidé domnívají, že policie jedná spravedlivě a že zpravodajské služby nepřekračují své kompetence, společnost se stává vůči ruské hybridní hrozbě odolnější. “
        Tak ruská hrozba tady kdesi je, a cosi lidem vnucuje, ale není tak úplně jasné co, ale je to něco špatného.
        Ti lidé tomu podlehnou, když je nějaký problém, a…co se bude dít?
        Rusko nějak tu zemi obsadí, nebo co vlastně to Rusko chce udělat?

   • astraustralia

    Dobry postreh Saxi:
    Kdyby pred 5 lety iniciovali aktivaci Frontexu, zatarasili vnejsi evropske hranice, zavedli jednotnou imigracni politiku a pozvedli Interpol na funkcni celoevropskou policejni sit, tak maji Evropu u nohou, vlastniho cloveka prezidentem EU a vsichni Evropane pred nimi kleci a modli se ke Germanii. AfD na nule, CDU nad 50%, vsechny frakce EP pod kontrolou a otevreny svet, ze ktereho by si mohli vybirat kyvnutim prstu.

    • astraustralia

     Velky otaznik nad tim vsim.
     Proc si tu cestu nevybrali?
     Z obavy ze by jim nekdo mohl nekorektne pripominat nacismus predku ?
     Pokus o jeste silnejsi Deutschland spojenim s Frantikem je pokusem o co?
     S vysledkem ze timto paktem nemecko-francouzskou politiku sily bude obtiznejsi kritizovat.
     Uz tu nebude snaha vladnout jen na potomcich nacismu ale budou se delit s macronisty
     navic Nemecko uz udelalo prvni lidsky krok, otevreli dvere uprchlikum.
     Nemecko nade vse a ve vsem .
     Chytre vymysleno.
     V rozesirani i sjednocovani:-)
     Jen poslusnost kolem, mimo silne a zdrave jadro se nekona.
     Vzpiraji se v protektoratech na vychode :-(

     • vittta

      Makron mohl být dosazen právě kvůli tomuto.
      Francouzi jsou blbí, a hlavně je otázka, jestli Francouzi ještě existují.
      Tu schizofrenii bylo vidět na té provokatérce, MaB.
      Makron dneska nemá na dění ve Francii už pomalu žádný vliv, události ho předbíhají, a tak podepsal smlouvu, kterou- dle mého- nebude nikdo pár let vůbec řešit.
      A až přijde nějaká vhodná doba, což asi bude nějak plánováno, že by měla přijít, třeba množství negrů dosáhne nějakého počtu, zajišťující volební vítězství nějaké straně, nebo se zavede šaríja jako oficiální paralerní soudní řád, prostě něco, tak někdo vytáhne tuhle smlouvu, a Německofransko zavede povinnou základní vojenskou službu, začnou zbrojit- což stabilizuje zhrocenou ekonomiku, a povednou útočnou válku, proti sousedům, a pak proti Rusku, a následně teba USA, podle situace, ale podle mě k tomu potřebují tu ideu, kterou jim poskytne právě ten islám, už dnes zjevně pracují na vytváření nenávisti k Rusku, tam se jim to asi daří víc jak tady, a to je vede k těm myšlenkám ruské hybridní činnosti, (viz, můj text Kamilovi), ale poslední dobou jsem si všiml, že útočí už i na USA, zatím pomalu, na „trumpismus“, jako kdyby chtěli vyvolat, nebo podpořit občanskou válku v USA, dříve, než půjdou sami do války.
      Též je možné i to, že- dejme tomu- bude rozpoutána občanská válka ve Francii, a Německo jí utopí v krvi, jako zahraniční pomoc proti vnitřnímu nepříteli.
      Německé vojsko situaci stabilizuje, (může to být i opačně, ale občanská válka v Německu není zdaleka tak pravděpodobná, jako ve Francii) a dvoustátí se samo může pustit do agresivní války- to bude kopírovat situaci v r.1940, ale tehdy nebyla Francie dostatečně loajální, i když s Němci spolupracovala,
      No…o téhle smlouvě ještě uslyšíme, ale hned to podle mě nebude.

 18. astraustralia

  Jestli je to spojeni jak k lepsi Evrope a svetu ci jen jak lepe na cloveka aby byl spravnym Evropanem, to ukaze cas
  a rozhodne o tom i t.zv. sedma velmoc cili novinari a ti investigativni jiste take svym dilem, svym ucelovym brainwashingem:-(
  Investigativni zminuji proto ze jsou stale investigativnejsi a v investigaci a patrani stale bezohlednejsi!
  V poslednim znamem pripade navstivi syna pana premiera, v tomto pripade si na ne stezuje advokatka Samkova za zneuziti a pouziti informaci z jejiho pocitace.
  Novinari jako vsechno mozne jen ne co by meli byt, hlidaci demokracie.
  https://tv.idnes.cz/domaci/klara-samkova-advokatka-cesky-rozhlas-reportaz-trestny-cin.V190122_123119_idnestv_iri

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s