Něco o socialismu

Napsal vittta

Dnes je 25. února, což je den, který se dlouhé roky nazýval vítězný, v podání komunistů pro jistotu vítězný celý únor.
Je velice zajímavé sledovat vývoj pro převratu 1989, kdy v první fázi měl lid naději, v druhé překvapení, ve třetí zmatek, ve čtvrté znechucení, a v páté – v té se nacházíme nyní – …strach.


Strach z budoucnosti, nejen většiny našich lidí, ale i celého našeho státu i národa.
Kde jsou ty časy, kdy socialismus žil z přebytků 1 republiky a z laskavosti německých okupantů.
To se říkalo, ale nebyla to pravda.
České země byly vydrancovány, zbytečně bombardovány, a komunisté začínali v mnoha ohledech od píky.
Jakkoliv se režim choval v mnoha věcech poněkud schizofrenně, zdaleka si nevedl nijak zle.
Ostatně, dnes už víme, že poválečné časy na západě byly též plné plné mccartismu a nenávisti.
Doba byla schizofrenní všude.
Můžeme se přít o to, co by, kdyby, ale komunisté udrželi školství na vysoké úrovni, a to od základního, po vysoké.
Zajistili vzdělávání pracujících, majících zájem, a to vše bezplatně.
Vybudovali slušné zdravotnictví, vymýtili očkováním mnohé choroby, starali se o zdraví dětí, a též zajistili zdravotnictví víceméně dopravně dostupné.
Vesnice byly kultivovány, a lidé byli ve své většině spokojeni, byť o tom mnozí asi nevěděli.
Mnohé z těchto věcí, jste tehdy neviděli, o to lépe je vidíme dnes.
Polistopadový režim žil ještě 20-25 let z dědictví socialismu, především co se týká kádrů, tedy řemeslníků, středních technických profesí, ale i lékařů, inženýrů, profesorů, ale kupodivu i soudců, policajtů a podobných.
Když vidíme, že je dnes nedostatek všeho uvedeného, (a co je, to je často řádově horší jak dříve) nejsou lidi, a- nejsou ani děti, zjistíme, že polistopadový režim nedokázal reálně naprosto nic, a co dokázal, to by za ty peníze, které republika dluží, dokázala i opice.
Zde je ukázka z článku na PL, která asi vystihuje celkem dobře dnešní pohled na ty časy.
…….
Spisovatel Jiří Padevět také popisoval Vítězný únor, který ovšem nezažil. „Českoslovenští komunisté, nadopovaní moskevskou nenávistí, definitivně rozebrali stát, poškozený, nalomený a zmatený druhou republikou, nacistickou okupací a podivnou předehrou, které se říká třetí republika. Politiky měli nahradit političtí gangsteři, důstojníky zupáci, policisty esenbáci, soudce nemilosrdní kašpaři, sedláky takzvaní družstevníci, faráře, řeholníky a rabíny ideologové, podnikatele soudruzi ředitelé, jejichž jedinou kvalifikací byla strana. Někdo plynule přešel do služeb nových pánů, ale o ‚bývalé lidi‘ nebyl většinou zájem. Tedy kromě zájmu je zničit, okrást, ponižovat a zabíjet. Básně Jana Zahradníčka nahradily básně poručíka Otto Ježka, swingové orchestry balalajka. Po pár letech teroru, který zvolna polevoval, taky proto, že nejlepší byli zabiti, zastrašeni, nebo vyhnáni, si většina zvykla a začala opatrně vyhlížet socialismus s lidskou tváří.“
(https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Svine-rudy-na-lucerny-Oslava-Vitezneho-unora-571770)
…….
Všimněte si, že Padevět velice věrně popisuje dobu po listopadu 1989, ale toho on si nikdy nevšimne, neb je veden svazáckým zápalem, typickým pro léta padesátá.
A já?
Hluboce se před minulým režimem skláním.
Komunisté dokázali do značné míry změnit člověka, a to k lepšímu.
Jakkoliv byl ten systém v mnoha ohledech debilní, těžkopádný, plný šlendriánu a lajdáctví, politické tuposti a nespravedlnosti, byl svým způsobem vznešený a pokrokový, a jak jsem už mnohokrát napsal, tehdy to byla doba světla, dnes je doba temnoty, a to říkám s plným vědomím zločinů, kterých se minulý režim dopustil.

 

 1. Janika

  Děkuji ti, vittto, moc hezky jsi to napsal. Mluvíš mi z duše, i když já bych nenašla sílu a odvahu to dneska takhle napsat. Porozhlédla jsem se, co se píše kolem, a zase se chystala zalézt před tím vším hlupáctvím do ulity, když jsi poslal tenhle článek. Moc mi to zvedlo náladu :-).

 2. vittta

  Já z toho tedy moc nadšený nejsem, že to takhle dopadlo.
  Ale…nemilosrdně si to musím přiznat- hlavně to, že jsem věřil grázlům a sviním a vlastizrádcům.
  ……
  A zde aktuálně téma reálného kapitalismu.
  -se-boji-ze-budou-muset-snizit-duchody-krasne-penze-mit-nebudete-vzkazali?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
  Text je plný podivností, každý například ví, že díky EET je peněz dost, a to nejenom na důchody, ale i na hospice, nemocnice, mateřské školky a nové hasičské vozy.
  A každý to vidí na vlastní oči.
  Také jsem viděl, že se chystají další daně, na alkohol a cigarety, a celkem mě překvapilo, že zdražení cigaret o 4-5 kč na krabičku přinese do státní kasy 4 mld Kč, což je zhruba tolik, kolik přinesla v nejlepším případě EET.
  Ale zatímco na EET je třeba mraky úředníků a všemožné další náklady,(jak státu, tak živnostníků) zdražit cíga se dá vlastně přes noc a zadarmo.
  No, ale samozřejmě, kdyby živnostníci platili stejné odvody jako zaměstnanci…no, to by bylo ještě méně, ale kdyby platili stejně, jako zaměstnanci+ to, co za ně platí zaměstnavatelé, určitě by na důchody bylo, a též na hospice, nemocnice, mateřské školy a nová hasičská auta, jak známo.
  No, až bude EET zavedena úúúplně všude, snad se ten kapitalismus přeci jenom povede.

  • Alva

   Stoprocentně s vámi souhlasím. I s tím, co napsala Janika – má pravdu.
   A „….. že jsem věřil grázlům a sviním a vlastizrádcům.“? To většina z nás.Odpovídá to tomu, co před několika dny někdo napsal: „My víme jen to, co vědět smíme“, tj. to, co ti nahoře uznali, že vědět můžeme.

   Navíc se domnívám, že tím naprostým odsouzením všeho tehdejšího si lidi kompenzují svou dnešní frustraci, zklamání, že to nedopadlo tak, jak jsme chtěli. Ona se na každém režimu najde skvrna na kráse
   A ti – použiju výraz z jedné diskuze -„prvoci“ to dnes mohou všechno svést na komunisty. Skutečné i virtuální. To přece všechno oni – tehdy i dnes. My nic, my teď vítězně bojujeme staré války.

   ……

  • Janika

   „že jsem věřil grázlům a sviním a vlastizrádcům“ – všichni jsme nejdřív věřili, to jsem si také říkala při čtení tvého článku, že bezprostředně po sametu bys to napsal jinak, celý tenhle článek by vypadal jinak. I když já jsem i tehdy odmítala zavrhovat úplně všechno, co bylo předtím. A samozřejmě likvidovat drobné živnostníky, to bylo to nejhorší, co komunisté provedli, jenže dneska je likvidují taky.

   • vittta

    Až kontext odlišil světlo a temnotu.
    Dříve to v podstatě nešlo.
    Ale ne každý to dokázal.
    Také je třeba odstřihnout extrémy, pak asi je vidět ten režim nejlépe.
    Tehdy se extrému nežilo dobře, a někteří i zemřeli, ale tehdy jsme to nevěděli.
    Jak se dnes žije extrému, také vlastně nevíme, takže utěšovat se, že se nepřátelům současného systému vlastně nic neděje, nemusí být úplná realita.
    To přesně uchopit nelze.
    Důležitý faktor v lidském štěstí je ale podle mě vize, podepřená realitou.
    Tehdy měli lidé naději, a dá se říci, že bylo čím dál lépe.
    Dnes lidé naději nemají, a je ve mnoha ohledech čím dál hůře, a větší dostupnost konzumu na tom už nějak ne a ne něco změnit.

 3. vittta

  A tady je ukázka „socialismu“ dnes.
  Herečka Stárková promlouvá způsobem až svazáckým o své roli v seriálu Most.
  Osobně jsem neviděl ani jeden díl, ale fakt je ten, že seriál se rasistům skutečně líbil, a nebylo to rozhodně proto, že být debil je je v pohodě, jak herečka píše, nebo snad že by seriál dokonce měl komukoliv otevřít oči.
  Co já jsem slyšel, tak diváky nejvíce baví jakási až dokumentárnost toho seriálu, koukají prostě na to, co vidí kolem sebe, a konečně se toho někdo ujal- ale sám to nevím.
  Herečka pak oduševněle přišla na to, že za rasismus Čechů mohou politici, strach a nevědomost.
  Všimněte si prosím, že o excesech verbeže tam není ani slovo, jako by ani nebyly za to český rasismus je prezentován jako samozřejmost, a to nenápadným způsobem jako samozřejmost u většiny.
  Dále pak je třeba děti vychovávat v pravdě a lásce, přičemž zvláštní pozornosti v oné pravdě a lásce hraje transgender, ale já naprosto netuším, proč- ale jiní by to tušit měli. hlavně asi děti- a to proto, že transgender je správná věc. („to je přece správná věc- pionýrský tááábor“)
  Proto je také herečka na svou roli hrdá, ale já opět nechápu, proč by měla být na tuto roli nějak hrdější, jak na roli nějaké např. zlodějské kurvy, protože i zlodějské kurvy mají nepochybně právo na život, a nikdo neví, co je k jejich životu přivedlo.
  Dle očekávání se z „politiků“ vylíhl politik, a to samozřejmě pan prezident, ke kterému lid vzhlíží, a tudíž se z lidu stávají rasisté.
  Další průšvih je, že ČR nepřijala děti ze Sýrie.
  Sice nikdy žádné děti ze Sýrie neexistovaly, ale stejně je chyba, že jsme je nepřijali.
  Velká humanistka Šojdrová horko těžko sehnala asi 14 duší, o kterých nic neprozradila, vyjma toho, že nejsou všechny ze Sýrie a že to nejsou sirotci, což herečce asi uniklo.
  Že by snad šlo těm dětem v jejich zemi o život sice herečka vědět nemůže, ale za to to může říci jako argument, no proč ne, když žije- jak se zdá- v pravdě a lásce?
  A nakonec, co myslíte, dalo se za socialismu, v té nejtužší normalizaci, přečíst něco výživnějšího?
  Netuším, ale co já jsem kde pochytil, tak to nemělo ani tyto parametry.

  https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/93296/herecka-starkova-uzivam-si-sve-telo-most-neni-dallas-a-ma-jasny-konec-rasistum-otevira-oci-muze-je-utvrdit.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

 4. astraustralia

  O „viteznem unoru“ jinak !
  Janiko to ze „vitezny unor“ nekdo zminil a navic ze to byl pisatel ktery ho sam nezazil
  ale je dost stary na to aby pamatoval konec „realneho socialismu“ a popsal ho podle sveho nazoru, to je vlastne dobra zprava.
  Ja osobne ac o generaci starsi jsem do toho nesel, ne z obav jako Vy, ale jen proto ze uz jsem davno zahodil flintu do zita.:-(
  Ano mnoho veci jsem vzdal a informace o tom jak vnimam rozdil toho co bylo v porovnani s tim co je
  navic jen videno z obcasnych navstev doma, to vidim pro sametovou generaci jako nic nerikajici a zbytecne, jako mlaceni prazdne slamy.
  Strach v mem veku ci dopad sankci na potomstvo v tom neni.
  Ze to nekdo zminil a co tim minil to je nakonec moc dobre a cim vice pochybnosti od cim vice mladych, tim lepe. :-)
  Informace jine nez masmedialni v dobe kdy doslo k premene demokracie v mediokracii, kdy media a jejich informace denne busi do lidi a vytvori casto dojem a atmosferu ktera neodpovida realite,
  kdy media vytvari tlak nejen na mysleni lidi ale s mnohem horsim dopadem i na mysleni zvolenych politiku,
  to je novy fenomen. Drive nesmyslne, dnes podstatne a znevazujici massmedialni nalepky populismu, rasismu,nacionalismu a dalsich tlaci politiky do posice opatrnych ne hajicich zajmy volicu.

  Media maji ovsem svuj argument na nespokojeneho ctenare a obcana.TY blbej ovcane zijes jen na svem malem pisecku a nevidis co se deje za humny a prave proto jsme tu od toho abychom lid PRAVDIVE informovali. Jak pravdive o tom svedci duvera v takove informace .
  Jak funguji media, jak informuji, jak funguji sankce jak funguje informacni a desinformacni masaz lidi v dobe masoveho narustu informacnich zdroju to nazorne ukazuje videoodkaz nize.
  Podobnym zpusobem jak je ukazano Putinovske zlo, tak je medialne konstruovano Zemanovske zlo a kazdeho dalsiho nepohodlneho, ktery se odvazil „chcat“ proti vetru spravneho kapitalismu a jeho zakona trhu, ted vcetne Madury puvodce vseho zla ve Venezuele, podavana se stejnou pravdivosti a nadsenim jako drive hura na Irak, Lybii, Syrii a kazdeho kdo byl jiny a ne nas !

  Neni vsem dnum konec pokud stale ziji lide kteri se umi podivat jinak nez jak ordinuji spravne cesty mysleni lidem massmedia.
  Proto dik za kazdy jiny pohled i ten ktery zde napsal vittta.
  Dik za kazdy prispevek ktery prinuti cloveka k zamysleni a k jinemu nez vladne spravnemu pohledu !

 5. tresen

  Po třiceti letech už vyprchal šok ze zjištění, jak za čárou vypadají domy a ulice, jak lidi vysekávají kopřivy u plotů, vyměňují okapy a natírají na bílo kapličky u cest. A že jim v řekách teče čistší voda. A že se dožívají vyššího věku, protože dýchají čistší vzduch a protože mají na nemoci účinné léky, o kterých naši doktoři zatím jenom četli.
  Na takové věci je možné v průběhu let, naplněných starostmi i radostmi běžného lidského života zapomenout. Jen málokdo si všímá, jak ta čára dodnes odděluje svět zemí, které ve druhé polovině minulého století patřily k sovětskému impériu, od těch ostatních, přestože stačí jednoduše si promítnout data o životní úrovni do mapy.
  Zmapovat mentalitu už tak jednoduché není, ale příklad Německa, kde ta bývalá čára do velké míry určuje volební preference obyvatel, hovoří za mnohé.
  A tak děkuji Janice, že dala možnost některé věci připomenout. Třeba i to, že šanci, kterou před třiceti lety naše země dostala bez vlastního velkého úsilí, je možno promarnit.

  • brtnikvbrlohu

   Ona nějaká šance byla? Kdo se zajímal a sháněl informace i vědomosti musel vědět že to nedopadne – jen jsem nechápal že to žere VĚTŠINA i s navijákem a netušil že to budě tolik do marasmu.

   • tresen

    Bylo jen málo možností. Pokračovat v tom, co tu vzniklo po únoru 48 a normaličně zasmrádlo, anebo zkusit něco jiného. Tu první možnost eliminoval rozpad impéria, takže pro komunisty by to znamenalo vybudovat něco zcela izolovaného /na způsob Severní Koreje/. Vyžadovalo by to spoustu drastických opatření, aby lidi nezkoušeli následovat příklady zemí, kde komunisti už vyšuměli do nenávratna.

    • Alva

     Třešni,
     vy pořád vycházíte z toho, že naši hrdinní studenti v r. 89 postali a svrhli socialismus.
     Veliký omyl.
     Asi před 2 roky si na jiném webu dal jeden diskutující práci a shromáždil tato data a události.

     V neděli 18/12/1988 (tedy rok před Sametovým podrazem) se stále ještě viceprezident, ale už zvolený prezident George Bush setkal ve své kanceláři v západním křídle Bílého domu s Henry Kissingerem. Dále přítomni byli James Baker a Brent Scowcroft. Henry Kissinger přišel s nápadem, který ve svých dalekosáhlých důsledcích způsobil nejen Sametový podraz, ale i dnešní situaci v ČR a SR. Kissingerův nápad byl následující: „You are about to become the first president with a real opportunity to end the Cold war. Why not discreetly negotiate a deal? Gorbachev would promise not to use violent force to suppress reform and liberalization in Eastern Europe; in exchange, the West would promise not to exploit any economic or political changes that occurred there at the expense of ,legitimate´ Soviet security interests – Stanete se prvním prezidentem s opravdovou příležitosti ukončit studenou válku. Proč bychom se s nimi nemohli diskrétně dohodnout? Gorbačov slíbí, že nepoužije násilí k potlačení reforem a liberalizace ve východní Evropě a my mu za to slíbíme, že nebudeme využívat ekonomických a politických změn, které se tam dějí, proti ,legitimním´ bezpečnostním zájmům Sovětského svazu.“
     15/01/1989 přilétá do Moskvy Henry Kissinger a v kapse má „soukromý“ dopis stále ještě viceprezidenta Bushe pro Gorbačova s návrhem, jak to s tou východní Evropou zařídit.
     ve středu 18/01/1989 je Kissinger přijat v Kremlu Gorbačovem, za přítomnosti pouze tlumočníka a Anatolije Dobrynina, který byl předtím 23 let velvyslancem v USA, nyní poradce Gorbačova. Kissinger předal Bushův dopis a Gorbačov je nesmírně polichocen skutečností, že mu americký prezident píše už týden předtím, než může oficiálně psát na hlavičkovém papíře Bílého domu jako prezident.
     Gorbačov se poradil s dvěma spolupracovníky. První byl Anatolij Černjajev, komunistický aparátčík, se kterým se znal od padesátých let. Černjajev vyjádřil úžas nad tím, že jim Bush východní Evropu předhazuje jako neohlodanou kost a podivil se „jistému rozporu: Bush slibuje kontinuitu, ale navrhuje, že by mohl změnit americkou politiku – certain contradiction: Bush promised continuity, yet suggested that he might change American policy“. Ale, to je přece báječné!
     Druhým byl Gorbačovův asistent pro východní Evropu, Georgij Šachnazarov, který Gorbačovovi doporučil, aby Kissingerův plán bral všemi deseti. A tak dva lidé, o kterých lidé v Československu asi nikdy neslyšeli, Černjajev a Šachnazarov, rozhodli o komunistické dominanci nad východní Evropou i v dalším miléniu.
     28/01/1989 Kissinger přijíždí do Bílého domu a informuje Bushe, Bakera a Scowcrofta o svých jednáních Gorbačovem, Bakerovi se to celé příliš nelíbí a žádá o názor své dva experty na východní Evropu, kterými jsou Rozanne Ridgway a Thomas Simons. Oba dva Kissingerův plán odsoudí jako zcela špatný, scestný a nemorální. Oba jsou vzápětí přehlasováni Dennisem Rossem, který má za to, že jednání s Gorbačovem o východní Evropě je „common sense“. Tehdy ještě nikdo netušil, jak nám jednou Dennis Ross vyroste.
     07/03/1989 Během soukromého setkání v paláci Hofburg ve Vídni se sovětským komunistickým ministrem zahraničí Eduardem Ševarnadze říká James Baker: „We really hope that you succeed – Opravdu doufáme, že uspějete“.
     25/10/1989 Gorbačov v Helsinkách oznamuje to, co později mluvčí ministerstva zahraničí Gerasimov nazval Sinatra doctrine: Sovětský svaz dovolí svým vazalským státům „do it their way – dělat si to jak chtějí“, což značně připomíná Brežněvův výrok „eto vaše dělo! – to je vaše věc“.
     09/11/1989 Berlínská zeď je otevřena a Bush není příliš potěšen: „I am not going to dance on the wall – Nepůjdu na tu zdi tančit“, protože se bojí, že to popudí Gorbačova.
     2 – 3/12/1989 Malta Summit. Bush a Gorbačov dosahují shody (tajné) o baltských státech i o východní Evropě všeobecně: Gorbačov slibuje, že nepoteče krev a Bush slibuje, že mu v tom případě nebude dělat problémy, ať si to tam tedy zařídí, jak chce. Na Maltě jednali George Bush a Michail Gorbačov za přítomnosti ministrů zahraničí Eduarda Ševardnadze a Jamese Bakera a amerického poradce pro národní bezpečnost Brenta Scowcrofta
     Gorbačov pochopil, že žádná obdoba norimberských procesů se konat nebude a že exkomunisté budou moci pokračovat ve výkonu svojí ekonomické, manažerské, správní, právní a zákonodárné moci. Den na to, 03/12/1989, se Václav Havel v Praze setkává se dvěma důstojníky KGB v Mánesově ulici za přítomnosti svého přítele, kameramana a disidenta Stanislava Miloty a dovídá se, že bude dalším prezidentem ČSSR. Stanislav Milota tuto schůzku po dalších deseti letech potvrdil Lidovým novinám. „Účastnil jsem se jedné takové jakoby tajné schůzky s KGB v jednom konspiračním bytě v Mánesově ulici,“ řekl Milota, který se jako jeho důvěrný přítel v Havlově nejtěsnější blízkosti pohyboval v týdnech po 17. listopadu a prvních pět měsíců roku 1990 působil jako vedoucí jeho prezidentského sekretariátu. 4. prosince 1989 tiskárna politické správy Pohraniční stráže dostala rozkaz tisknout plakáty „Havel na hrad.“ Bez souhlasu komunistů se v Česku neupekl ani rohlík. Plakáty „Havel na hrad“ tisklo StB.
     29/12/1989 Československý parlament, obsazený 100% komunisty a jejich pomahači, volí za prezidenta Václava Havla.
     03/10/1990 Východní a západní Německo se sjednocuje.
     13/01/1990 „Krvavá neděle“ ve Vilniusu (Litva), patnáct zabitých Litevců
     20/01/1990 „Krvavá neděle“ v Rize (Lotyšsko), sovětské „Černé barety“ zabíjejí čtyři Lotyšce.
     25/10/1991 Gorbačov rezignuje a Sovětský svaz přestává existovat.
     Příslušné odkazy si může každý vygůglit sám, jak jsem to udělal já.

     A nebo se podívejte na tohle:

     Listopadové a polistopadové informace začínají kolem 40-té minuty.

     • tresen

      Jenom drobnost:
      Kdeže jsem to tvrdila, že hrdinní studenti povstali a svrhli režim?
      Ten režim se tetelil strachy a jeho chytřejší protagonisti už měli zájem jenom o to, aby při předání moci nepřišli k úrazu. Z Gorbačovova chování museli poznat, že to je nevyhnutelné. Co myslíte, o co se snažil například Oskar Krejčí?
      Samozřejmě že chtěli využít nezkušenost vyjednavačů z druhé strany a uhrát toho co nejvíc. Jenže právě při tom se ukázala jedinečná role studentů, kteří to v téhle fázi dost dobře pohlídali.
      Ale debata se nám nápadně snadno přesunula od výročí komunistického puče k odcházení jejich režimu. Proto by bylo namístě připomenout tehdejší studenty, kteří tušili, kam se země řítí a dokázali se proti tomu ozvat.

      • Alva

       Ne, to jste asi netvrdila, jen jsem se špatně vyjádřila.
       Myslela jsem tím, že hodně – většina lidí vzala za své a opakuje ještě dnes, kdy na internetu dohledáte fakta, která jsme do té doby neměli a mít ani nemohli, že socialismus se zhroutil vlastní neschopností, ale to prostě NENÍ PRAVDA!
       To „zhroucení“ bylo připravováno hodně dlouho, jistě ne jen ten rok před tím, jak píše dotyčný diskutér – to byla jen poslední organizační fáze. Ruský režim, jakkoliv měl spoustu jiných i vážných chyb (ale ktertý režim je nemá, v každém se najdou) nebyl horší ani lepší než jiný. Prostě nám byl poněkud nepochopitelný, protože každý národ se vyvíjí jinak, ale k tomu zhroucení byl cílevědomě veden. Od Chruščova po Jelcina.

       Nakonec pokud byste měla zájem, mohla bych vám poskytnout pár odkazů, které dokládají, že ten Stalinův byl v dlouhodobé perspektivě pravděpodobvně úspěšnější i životaschopnější než ten západní.
       Nakonec to dokládá např. to, že ve 20-tých létech minulého století byl ruský národ téměř negramotný (nepočítejme vědce a umělce – myslím tím obyč. tzv. pracující „lid“) a za 40 let byl schopen poslat člověka do vesmíru.
       Po Stalinově smrti (a i ta je nám prezentována úplně jinak – byl otráven) i tam vzdělanost klesá tak, jako jinde v „civilizovaném“ světě vč. nás – přesto díky stalinským reformám mají ještě tolik potenciálu, že jsou třeba jen v tomto jediném oboru na špičce. Nejen ve zbraňových systémech, ale bez jejich raketových motorů, pomoci při fungování mezinárodní vesmírné stanice apod. by celý americký vesmírný program minimálně zkomíral na úbytě. A to mají k dispozici vyzobané rozinky – „mozky“ z ciziny, hlavně Asiaty.

       Z toho vyplývá, že mnohé je poněkud a někdy i dost jiné, než máme zařito a než se ještě dnes tvrdí. A to mluvím o historii, kterou lze prokazatelně doložit, pokud tedy připustím, že dnešní dění může být a jistě je pro neškolené analytiky (tím myslím sebe, nikoliv vás nebo kohokoliv jiného tady) nepřehledné a těžko hledá pravdu pokud možno objektivní.

       • tresen

        Od Chruščova po Jelcina – to je velkolepá vize sledu zrádců, snažících se zničit dílo Leninovo a Stalinovo.
        Ano, pod tímto úhlem pohledu je nyní jasnější záměr Brežněvův – invazí do Československa podtrhnout definitivně pozici socialismu nejen v naší zemi, ale celosvětově. To ve srovnání s činy předchůdce i následovníků vynikne přímo nebetyčně. Ano – konec impéria tím byl definitivně vytyčen. Kde se Brežněv scházel se svými loutkovodiči, sice není známo, ale to nehraje roli pro nikoho, komu jsou zjevné zničující následky jeho proradné politiky.

        • Alva

         No třešni – vím jak jste myslela to „scházení se“ Brežněva s loutkovodiči. :-))))
         Ale ujišťuji vás (jak o tom nic nevím, pouze se dohaduji), že vládci si cestu najdou. I když se to považuje obecně za „konspiraci“.
         Jinak konkrétněji – zrádců v Rusku (a nakonec všude, nejen tam) měli, mají a určitě budou mít i nadále víc než dost.Dolar je stále ještě cennější než vlast a národ.

         • tresen

          Nevadí, že nevíte nic o schůzkách. Hlavně že přijímáte moje důkazy o Brežněvově zradě skrze důsledky jeho činů.

      • vittta

       Ještě že tam ti študenti byli, už tehdy byli chytřejší jak ostatní, a tak si to prostě pohlídali.
       Však to také byly vesměs děti nomenklaturních kádrů, ne?
       Mimochodem, nevíte, k čemu dospěla vyšetřovací komise k událostem 17. listopadu 1989?

  • vittta

   Ale no tak, když se zničí průmysl, tak je logicky i čistší vzduch i voda.
   To by myslím i komunisté dokázali.
   Nic méně, každý režim přináší pozitiva- i negativa.
   Německý nacismus přinesl dělníkům rekreace, práci, hodně se budovalo, měli nádherné pochody a parády (a oni to mají rádi) a- také šmírování, politické násilí, a nakonec válku.
   Socialismus sice neměl k dispozici tak dobré léky, ale všeobecný systém zdravotnictví dodnes překonává mnohé západní vyspělé země, o USA ani nemluvím.
   K systému se přidaly léky a technologie, a výsledkem je- dá se říci- světový unikát, jakkoliv se v té černé díře ztrácejí miliardy.
   Zkuste to vyprávět třeba Francouzům, nebo Španělům, ale co já vám, tak třeba Kanaďanům.
   Nebudou vám věřit.
   Nebudou věřit, že je tady dlouhá mateřská dovolená, že po úrazu je rehabilitace zadarmo, že každý bezdomovec má právo být ošetřen, a že dokonce (většinou) ošetřen je a to na stejné úrovni, jako většina jiných.
   Protěžování těch „lepších“ se pak nikde na světě v žádném systému zabránit nedá.
   Takto jsme si to představovali- použít to, co se povedlo, dát tomu to, co se otevřelo- a mít velice pozitivní výsledek.
   Ne všude to tak ale je.
   Naše země asi dostala šanci, ale ne takovou, jakou máte na mysli.
   Naše země měla šanci vybojovat neutralitu, a zachovat si socialismus- s lidskou tváří.
   Jenže…jak píše Brtník, byla taková šance jiná, než teoretická?

   • tresen

    Komunisti si sice snížení emisí popílku a síry dali v osmdesátých letech do dlouhodobého plánu, ale neměli na to technologie. A na nakoupení technologií by plýtvali vzácnými devizami, které ušušňali dumpingovým vývozem na Západ. Takže nula od nuly pošla.
    Podařilo se to až po plyšáku.
    Když tak hezky píšete o našem současném zdravotnictví, člověk by nevěřil, že socialismus skončil. :-)

    • vittta

     Nóóó, to zase prr, ty odlučovače se stavět začaly a byly v provozu.
     Dokonce se z toho popílku stavělo, to byly ty známé „tvárnice“.
     Tady šlo všechno dost pomalu, ale co je důležité, HÝBALO SE TO K LEPŠÍMU.
     Komouši rozhodně nikoho netrápili nějakým překotným rozvojem čehokoliv.
     Jak jdou roky, tak mě překvapivě napadlo, jestli to nebyla spíš výhoda.
     Pro člověka jako biologického jedince.
     A mělo to všechno…takovou duši, nebo jak to nazvat.
     I ten jejich bordel.
     Dneska je to čím dál víc jaksi…odlištělé.
     Větší duši měl za komunistů smEťák, jak dneska vyštajlovaný parčík, kam chodí vysedávat vesměs cigoši.
     Dívejte, tohle si přečtěte.
     Nebude vás to bavit, ale vytrvejte, a každý čtenář.
     Popisuje se tam Lada Niva a její hodnocení v Německu, zdánlivě to nesouvidí, ale ve skutečnosti je to velice přesné.
     Konkrétně vypíchnu tuto ukázku:
     “ „Na papíře je to za 4-, ale…”
     Vidíte?
     ALE….
     http://www.autoforum.cz/zajimavosti/lada-niva-v-testu-rozvratila-bodove-hodnoceni-nemcu-znamky-na-ni-nestacily/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

     • tresen

      Odlučovače? Asi nějaké byly.
      Nicméně Chvaletice, jen jako příklad, vypouštějí dnes do vzduchu přibližně půl procenta množství popílku ve srovnání s rokem 89.

      • vittta

       A co s tím popílkem dělají?
       Kapitalismus, šmrncnutý anglosaským bolševismem (levičáctvím) má někdy unikátní řešení.
       Třeba elektromobil nekouří vůbec, že jo.
       Ať tak, nebo onak, elektrárny vypouštějí méně zplodin a popílku.
       Ale aut jezdí nesrovnatelně více.
       Vzduch je ale čistší, i když to zase říci prokazatelně nemohu.
       To mě pak třeba napadne, jestli ta auta fakt mají tak zásadní vliv…

      • oh

       „Chvaletice, jen jako příklad, vypouštějí dnes do vzduchu přibližně půl procenta množství popílku ve srovnání s rokem 89.“
       Jj, a příčinou je samozřejmě nepřítomnost komunistů ve vedení státu a Chvaletické elektrárny, s vývojem v oblasti ochrany ovzduší to samozřejmě vůbec nesouvisí. :D
       Přírodu samozřejmě ničili pouze komunisti a to schválně. Zřejmě komunisti vládli do konce šedesátých let i ve státě Ohio, protože jinak by Cuyahoga asi jen těžko přišla k přezdívce „Hořící řeka“.
       V Indii je zřejmě vláda i vedení průmyslu komunistické dodnes, nebo alespoň bylo ještě před třemi lety.
       https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/v-indii-hori-jezero.A150520_095912_zahranicni_bse
       A zcela zjevně komunisti ovládají i například kakaový průmysl a „vlády Ghany a Pobřeží slonoviny, které podle ochránců životního prostředí porušují svůj široce medializovaný slib daný v loňském roce, že zastaví kácení pralesů v západní Africe kvůli rozšiřování plantáží. Informoval o tom dnes britský deník The Guardian s odkazem na ekologické organizace.“ (ČTK, České noviny 7.12.2018)
       Jo a taky ta strašlivá technická zaostalost byla ve skutečnosti rafinovaný komunistický plán, embarga a zákazy vývozu moderních technologií ze západu do „komunistického pekla“ na to neměly ani ten nejmenší vliv, takže když Jindřich Šídlo napsal v roce 1993 do Respektu, že: „Koordinační výbor pro kontrolu mnohostranného vývozu ze zemí NATO (COCOM) nepovažuje Českou republiku do dnešního dne za „přátelskou zemi“. Znamená to, že pro každý dovoz „citlivých technologií“ potřebujeme zvláštní povolení.“ tak nejspíš měl halucinace nebo podlehl nějakým ruským klamům a dezinformacím.

       • tresen

        Je ten váš příspěvěk popřením mého výchozího tvrzení, že v roce 1989 se lidé na Západě dožívali vyššího věku než u nás, a to mimo jiné proto, že jsme tu dýchali horší vzduch?

        • vittta

         To není nikde potvrzené.
         Osobně bych si spíše typl na dostupnost lékažských technologií, než na nečistý vzduch.
         Mimochodem, vy to píšete tak, že nečistý vzduch tady byl nějak plošně, ale to je samozřejmě směšné jak Barnevernet a jeho legalita.

         • tresen

          Průměrné dožití obyvatelstva se většinou udává plošně, tj. celostátně. I když mezi jednotlivými okresy byly asi rozdíly, které se daly přičíst vlivu životního prostředí.

          • vittta

           Co to má společného k mojí výhradě, ohledně možné příčiny nižšího věku dožití?
           Kromě toho, musela by být dostpuná data všech evropských států, zjištěná dle stejného klíče, aby byly závěry nějak relevantní.

        • oh

         Nikolivěk. Proto pro vás přidám krátkou kulturní vložku.
         https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/kapitan-kid/bagrak-bouram-stary-usti-devet-let-815896
         Můj příspěvek je pouze popřením vaší oblíbené teze, že za všechno zlo světa mohou komunisti, zatímco demokracie (a superdemokracie jako Norsko) jsou v tom vždycky zcela nevině. (A nemusíte mi vysvětlovat, že jste to nikde nenapsala, to jsem si všiml. Jen si náhodou myslím, že to velmi usilovně naznačujete.)

         • tresen

          Za všechno zlo světa odpovědnost neměli, ale za zhoršené životní prostředí /ve srovnání s průměrem evropského západu/ odpovídali určitě.
          Kecy si nechte. Jestli máte nějaké skutečné argumenty, že to tak nebylo, sem s nimi.

    • brok

     Myslím, že nedoceňujete roli zadržování a potlačování SSSR a jeho spojenců Západem (USA) všemi prostředky studené války, počínaje rokem 1946. Mezi jiným to byla i manipulace s kurzem Kčs k dolaru. Na mezinárodním trhu to byl velký handicap, zatímco na vnitřním trhu koruna po roce 1953 sloužila bez dramatických pohybů vcelku dobře. Ta metoda znehodnocení měny podrobených nebo nepohodlných států není novinkou a stále funguje, včetně např. administrativního vyhlášení kurzu říšské marky ke koruně čekoslovenské za protektorátu (1:10 – zlatý voči) nebo role slabé měny při změně vlastnictví. To se potom velmi lehce „nakupuje“ majetek na porobených územích (viď privatizace bank a průmyslu ČR). Kdo měl možnost jezdit před rokem 1989 za železnou oponu, viděl na vlastní oči, jak mrzce je tam podseknutá hodnota koruny. Existuje syndikát, který má finanční systém pod palcem a jak vidět, je to účinnější zbraň než jaderná bomba. Správně hodnotíte: byl to dumping, avšak způsobený nikoliv volným trhem, ale politickým terorem ze strany silnějšího. Koneckonců, ten tlak existuje doposud: jsme levní honzové Západu.

     • tresen

      Kurs koruny? Jak by se tím dalo manipulovat, když nic takového neexistovalo?
      Koruna tu sloužila coby domorodé platidlo bez jakékoli návaznosti na mezinárodní měnový systém.
      O její reálné síle, samozřejmě bez vnějších důsledků, vypovídal leda vekslácký kurs marky.

      • taras2

       Jestliže se opovážíte vstoupit na pole ekonomické, tresen, vypadáte podobně jako já, kdybych se vyjadřoval k baletu nebo opeře. Tedy jako trouba. Jediná rozumná srovnávací základna měn je tzv. parita kupní síly, neboli porovnání cen zboží ve spotřebním koši o stejném fyzickém složení tady a v Německu. Tahle hodnota byla v roce 1990 za jednu marku čtyři Kčs a to je i ten slavný Komárkův výrok, který zesměšnil Václav Klaus s tím, že si tedy půjde ke Komárkovi tu marku za čtyři koupit. Stát tehdy prodával občanům při výjezdu marku za jedenáct (a vydělával na tom těch sedm korun) a veksláci a Václav Klaus v roce 1992 za dvaadvacet a vydělávali tedy dalších jedenáct. Češi to kupovali za tuhle nehoráznost jenom proto, že za takto získané marky kupovali spotřební elektroniku, televize, rádia, spotřební zboží (tedy nikoliv nájemné a energie), které u Němců bylo levné a u nás jako luxusní zboží nehorázně předražené. Kurzovní zlodějna panuje dodnes, kdy ve směnárně se dostane euro od pětadvaceti do sedmadvaceti korun, přičemž parita kupní síly (kterou statistici zazdívají co mohou) je okolo devatenácti. Je to polštář, dotace pro exportéry, kteří vyrábějí za koruny a prodávají za eura. Na téhle prasárně (na kterou doplácí občané) se podílí i slavná ČSOB, složená převážně z nosatců, jak říkává pan VK.

       • tresen

        Kupní síla není téma, které mě v tuto chvíli zajímalo, ale tehdejší tzv. kurs koruny jakožto zcela imaginární záležitost.
        Kdyby tenkrát naše slavné dlouhé vedení vyhlásilo kurs k dolaru 1:1, mohlo to tak být a přesto jim to bylo z ekonomického hlediska plat prtný, když koruna nebyla obchodovatelná. Nikdo ji nebral. Ani Sověti. RVHP – to byl leda barter.
        A odpovídala jsem tím na Brokovo tvrzení, že na kurs koruny tlačili zlí imperialisti. Netlačili. Nemohli ovlivnit kurs našich mušliček k dolaru, tu bajku vymýšleli na ÚV.

        • brok

         V reálné ekonémice vzniká směnný kurs měny případ od případu. To platí vždy, i nyní. Stanovení střední, udržitelné směnné hodnoty se řeší měsíc co měsíc v každé cedulové bance světa. Někdy třeba i v jiném než čistě ekonomickém vztahu. Jako laikovi snad Vám mohu uvést jeden hypotetický případ: ČR prodá do jihoamerické země dva hydrogenerátory za 5 mil. USD. Náklady na zhotovení agregátů a obchodní náklady spolu jsou třeba 25 mil. Kč. Kurs v tomto případě je tedy 1:5. Jinými slovy, koupili jsme dolar za 5 Kč. Takových obchodů v dolarech se v ČR udělá za rok několik desítek tisíc. Jednou lépe, jednou hůře pro českou korunu. Když na konci roku spočítáte tyto transakce, vyjde vám třeba, že v konkrétním roce jste v průměru kupovala dolar za 20 Kč. To je údaj, který pŕedchází úvaze státní banky o případné změně kurzu a základní úrokové míře. Chcete-li podpořit export, držíte kurs na 21 korunách. Chcete – li zvýšit schopnost republiky importovat zboží, přiznáte skutečný výsledek, tedy stanovíte kurs na 20 Kč za dolar. To funguje v zahraničním obchodě vždy, pokud běží reálná ekonomika. Teď si představte, že na vaši měnu se rozhodne někdo silný tlačit a snižovat její hodnotu. Co udělá: má k dispozici např. tarify celní politiky, sazby za pojištění rizik zahraničního obchodu, ovládnutí ostatních obchodních nákladů, jako je například vyžadování nákladných certifikací, osvědčení…atd. Zcela jednoduše vám padne koruna, protože obchodní náklady nejsou jen trhovou, ale i politickou hrou. I za socialismu (nebo co to bylo) se zjišťovala rentabilita zahraničního obchodu k nákladům a v centrálně řízeném hospodářství je jednoduché zjistit, kolik Kč je třeba vynaložit na tržbu jednoho dolaru. A od této hodnoty se odráží potom politicko-ekonomické rozhodnutí státní banky o cenách v prodeji valut. Takže kurs existoval vždy a neurčovali ho a priori veksláci, ale reálné výsledky zahraničního obchodu. O černém trhu s valutami jsem nikdy nepsal.

         • vittta

          Mnohokrát jsem se kde- koho na tyhle věci ptal, a vesměs mi říkali věci, které jsem věděl, nebo které zaváněly spíše velice hrubou pseudoteorií než skutečnými znalostmi.
          Tenhle výklad považuji za naprosto dokonalý.
          I když to nebylo pro mě- díky.

          • brok

           Stačilo by, kdyby si přiznala, že tomu či onomu nerozumí. Ovšem určitá skepse je namístě.

         • tresen

          V socialistické ekonomice musel podnik, který žádal o příděl deviz, předložit predikci, že díky nákupu zařízení nebo materiálu za tyto prostředky vyprodukuje zboží, které bude možno prodat za více dolarů či marek, než kolik stál nákup.
          Koruna byla v tomto systému mimo, uvažovalo se pouze o množství deviz. Devizová zásoba – to bylo frekventované zaklínadlo tehdejší ekonomiky.
          Devizy nebylo možné koupit za koruny, daly se získat pouze za vyvezené zboží. Stát devizy nutně potřeboval na nákup komodit, které nebyly k mání v soustavě RVHP.
          Stát taky pumpnul občany, kteří měli soukromý zdroj tvrdé měny, prostřednictvím tuzexových poukázek. To byl další zdroj příjmů do devizové pokladny. Vznik Tuzexu je úzce spojen právě s imaginární výší oficiálního kursu koruny, o kterém byl můj první příspěvek na toto téma.

          • brok

           Ovšem že ne. Hospodaření s devizami měla na starosti komise, složená z z odborníků národní banky, státní plánovací komise, ministerstva vnitra a ministerstva národní obrany. Tam se určily priority asi takto: obrana – státní služby – průmysl – spotřeba obyvatelstva. Mohli jste předkládat požadavky, ale potřeby obrany a rozvědky deformovaly trhové přísliby a opce pro ostatní hospodářství. Byl jsem u toho.

          • brok

           A ještě: rozlišujte devízy a valuty. Já mluvil o tom, jak vznikal kurs prodeje VALUT.

          • Ondřej

           samozřejmě, máte pravdu. Tady je jedna citace, snad projde, jedná se o citaci z odborného literatury a osvětluje kde je pravda v tomto sporu. Snad se objeví i další fakta o stanování kurzů devizových měn, které jsem postoval dřív.

           „V průběhu let 1948-1989 bylo devizové hospodářství převážné většiny socialistických států založeno na devizovém monopolu a státním monopolu zahraničního obchodu. Stát měl výhradní právo řídit, organizovat a kontrolovat prostřednictvím orgánů k tomu určených veškeré hospodářské styky se zahraničím. Byl akcentován přístup, ve kterém výrobní prostředky patří výhradně státu a státní devizový monopol se stává základním principem devizového práva. Základem devizového hospodářství byl devizový plán. Žádná ze socialistických zemí neměla národní měnu externě směnitelnou a zákonná opatření přímo vyslovovala zákaz oběhu národních měn v zahraničí. Pokud domácí subjekty potřebovaly získat devizové prostředky, musely žádat o příslušná povolení. Konkrétně v Československu mohly soukromé osoby nakoupit devizové prostředky pouze v omezené výši a jenom na základě devizového příslibu. Fungoval systém přísně odděleného peněžního a devizového oběhu.“

           zdroj: Dějiny bankovnictví v Českých zemích – vědecký redaktor František Vencovský; autoři Zdeněk Jindra, Jiří Novotný, Karel Půlpán, Petr Dvořák, ISBN:80-7265-030-0

          • Ondřej

           už jsem se vám snažil oponovat výroky z učebnic historie českého bankovního systému, ale zatím tato fakta nebyla připuštěna do diskuse.

           Nicméně pro socialistickou národní banku byly valuty i devizy stejně nedostupné, protože ať už získané z turistického uchu v hotovostní podobě, anebo platbou bezhotovostní platnou ze zahraniční banky, jejich disponibilita byla stejně bídná. Jednak valutových cizinců sem jezdilo hodně málo a zahraniční obchod byl, jak jsem psal statistiky, velmi velmi neefektivní.

           viz

           Efektivnost vývozu je charakterizována nákladem vyjádřeným v čs. korunách na získání
           1 dolaru. – Podle týdeníku komunistické strany Politika se došlo k těmto číslům: (kurz byl v té době asi 7,2kčs za USD)

           turistika neorganisovaná 12,16 korun za 1 dolar
           turistika organisovaná 20,21
           strojírenský průmysl 24,68
           hutě 31,40
           spotřební průmysl 32,00
           chemie 33-34
           jednotlivé výrobky:
           dieselelektrické centrály 17,35
           cukr nebo uhlí 85 přibližně
           náhr. díly pro nákl. auta 12,67
           automobily 36 přibližně

           To opravdu byl „good business“.

       • Ondřej

        skoda že můj článek právě vysvětlující systém stanování kurzu devizových ČNB Československou národní bankou . byl zcela svévolný a neodpovídal žádným makroekonomickým údajům, a hlavně – původně měl být předmětem plovoucího kurzu v rámci měnového clearingu. Soudruzi Gottwaldovi „ekonomové“ však řekli, že s kapitalistou se bavit nebudeme, my jsme lid a kurz jaký stanovíme on musí zaplatit.

        Snad tato fakta nejsou moc odborná a faktografie snad neuškodí místním věřícím, že ekonomické ukazatele byly ty nejlepší a že ve srovnání s okolními kapitalistickými zeměmi, které jsem popisoval, vycházelo ČSSR jako jednoznačný ekonomický obr.

        Stačí se nebát připustit fakta, číselné statisticky a odbornou literaturu, kterou jsem sem dal jako zdroje k dispozici.

       • astraustralia

        Presne napsano
        Kurzovní zlodějna panuje dodnes, kdy ve směnárně se dostane euro od pětadvaceti do sedmadvaceti korun, přičemž parita kupní síly (kterou statistici zazdívají co mohou) je okolo devatenácti. Je to polštář, dotace pro exportéry, kteří vyrábějí za koruny a prodávají za eura. Na téhle prasárně (na kterou doplácí občané) se podílí i slavná ČNB, složená převážně z nosatců, jak říkává pan VK.
        To dokonce kritizoval i president a nesouhlasil s tim ze CNB dala milliardy do toho aby udrzela korunu co nejnize, pry udajne proto aby pomohla exportu, coz bylo oznaceno za zbytecnou ztratu za situace kdy nezamestnanost je nizko.
        Vyuzili to sousedi a na urodne pude vyrostly dalsi stovky skladist a montoven. Mohu potvrdit viditelny rozdil mezi lety 2016 a 2018. Smutne mi tu hruzu ukazoval pan co me vezl z letiste Vaklava Havla po dalnici na Chomutov:-(
        „Podnikatele“ ze Zapadu se raduji.
        Proc to vozit tak daleko kdyz „podnikat“ v CR je tak levne a je to hned za dvermi:-)
        Jiste to souzi z CNB udelali nezistne a zadarmo:-(
        Za takove svinstvo a skodu jen zavrit je malo !

        • pacifista

         Česká národní banka už nám dávno nepatří, jenom zaměstnanci jsou Češi, kdepak dělat nějakou pronárodní politiku, o tom si můžeme nechat jenom zdát.

   • Alva

    wittto,opět naprostý souhlas s tím co píšete až na jednu věc.
    „Naše země měla šanci vybojovat neutralitu, a zachovat si socialismus- s lidskou tváří.“
    Neměla.
    Ten proces byl odstartován o hodně dřív a někým jiným a s jiným cílem.
    Socialismus skončil rozpadem SSSR a je veřejným tajemstvím, že ten rozpad byl plánován a uskutečněn v konečné fázi Gorbačovem. Pracovat se na něm začalo už po smrti Stalina, po převzetí politického vedení SSSR trockisty v čele s Chruščovem. Nebýt Putina (který se nějakým „nedopatřením“ ocitl na nejvyšším postu), SSSR by byl úspěšně rozparcelován a předán Západu na zlatém talíři. Všechno klapalo a bylo už připraveno.
    A co se týká neutrality. Neutralitu – aspoň tedy podle mého názoru – nemůžeme SAMI připravovat, vybojovat a vyhlásit ji. A na to vzhledem k velikosti a významu opravdu šance nikdy nebude. Navíc naše strategická poloha nás předurčuje k tomu, že vždycky budeme muset k nějakému vlivnému uskupení patřit. To si mocní ohlídají.

    Ještě k neutralitě srovnatelného Rakouska – před léty jsem četla vyjádření P. Tigrida, že Rakousko bylo neutralitu nuceno přijmout (zřejmě o ni nestálo) jako podmínku za stažení sovětských vojsk..

    • tresen

     Zřejmě tedy Rakousko velmi stálo o stažení sovětských vojsk a neutralita se jevila jako odpovídající cena.

     • Alva

      Tak jsem tomu i rozuměla. A připadalo mi dost nepochopitelné, že by o tu neutralitu nějak zvlášť nestáli.
      Nevím jak Rakušani, ale myslím, že to byla dobrá výměna. Ovšem jaká je úplná pravda, to netuším. Od té doby jsem o tom nic nečetla a neslyšela.

      • tresen

       V roce 1968 by stažení vojsk za neutralitu vyměnila drtivá většina Čechů a Slováků. Ale takový obchod jaksi nebyl na stole.
       Jak vyplynulo z dalších vašich příspěvků, Brežněv měl za úkol rozvrátit sovětskou moc. K tomu potřeboval Československo pod sovětskou vojenskou patou – zcela shnilé.

       • Alva

        Asi nejen Brežněv, ale tou hlavní postavou byl Gorbačov.
        Jelcina celkem nikdo nebo málokdo zmiňuje, ale na tom není nic divného. Zřejmě totálně prosáklý alkoholem nebyl tou nejvhodněji spolupracující osobou.

    • pacifista

     Každé slovo podepisuji Alvo, dávno je toto i mým vyjádřením k tomu tématu a lépe by to z mého pera nevyšlo. Takže palec nahoru, je to neprosto přesné. Stojí za pozornost aby se každý zamyslel, které že to státy mají neutralitu. Musíme vzít v úvahu, čím se zabývají, kdo tam sídlí (pozor nevztahovat na normální obyvatelstvo), jejich polohu a zemský povrch. Připadá to všem k smíchu? Byli jste někdy v tamních Alpách, až tam, kde se nachází ve vysokých horách v jejich kamenných štítech válečné bunkry? Viděli jste je? Já ano. Jejich vybudování muselo stát hafo peněz a kdo na ně měl? Bankéři co vládnou světu určitě. Jistě, teď jsou některé již k nepoužití a proto je ukazují, ale určitě mají zase jiné a ty neukazují.

  • astraustralia

   tresni 30 let ukazuje co jste s tim udelali.
   Pak samozrejme vitttove pisi clanky ktere nejsou jako ty Vase obdivne.
   Cista voda cisty vzduch?
   Stale necista, kdyz vas Nemci zenou k soudu za stale „spinave“ Labe.

   • tresen

    Čistota či špinavost vody v Labi je věc relativní. Ve srovnání se stavem roku 89 vypadá díky čističkám téměř křišťálově. Při představě, jaká by měla být, je to samozřejmě horší.
    Jaké byly vaše motivy k opuštění Československa, Australane?

    • astraustralia

     jako vzdy tresen tresni :-)
     neni vcerejsi je dnesni :-(
     Pri Vasem prehledu tresni predpokladam ze tusite, pokud si nejste jista,
     ze to byla nespokojenost s „pohrebnym“ 2tisic korun jako priplatek za zivot na severu Cech.
     Ale mist s cistym vzduchem ubyva celosvetove nejen v CR.
     I zde to jde k horsimu. Pred 35 lety mela Klokanie podobne jako CSSR cca 15millionu dnes 25.
     Aut ma dnes 3nasobne.
     Vedet to dopredu, presunem na Sumavu ci do Beskyd byl bych na tom vzdusne lepe :-)
     Mozna i vodne/stocne/poplatne :-)

 6. Ondřej

  Klasický sebetrýznivý nářek toho, kdo se situuje do pozice poraženého. Pravda, tehdy se vedl třídní boj (a to i dosti nevybírávými prostředky) tento boj dopadl totálním rozkladem „říše zla“ a celé komunistické soustavy spolu s SSSR. Chápu, že pro některé to je vnímáno jako dějinná tragédii. Podle hodnot které zastávají, pak samozřejmě právem. Nicméně nebudu dále jitřit rány těch, kteří se cítí diskomfortně v liberální otevřené společnosti, kde máte svobodu pohybu a můžete žít od Madeiry po Transylvánii máte univerzální zdravotní pojištění, důchody se vám počítají ze všech zemí a když budete žít pak v kterékoli zemi, půjde vám důchod třeba z pěti zemí najednou v jeden výplatní termín na jeden účet, doktorát z Univerzity v chorvatském Splitu, stejně jako ten z Prahy ve španělském Oviedu.

  Ale mám jiný pohled na socialismus co se týče jeho „úspěchů“. Já se narodil za socialismu, za skutečného socialismu v NSR za vlády skutečného socialisty, kancléře Helmuta Schmidta. V té době byla nezaměstnanost minimální a obvykle nezaměstnaní byli intelektuálové, co nechtěli jít namísto svého specializovaného zaměření dělat pro ně nějakou podřadnou pozici a čekali až se pro ně nové místě v akademickém či nestátním veřejném sektoru uvolní. Nezaměstnaného jste poznal obvykle až podle toho, že neměl auto z provenience německých automobilek, ale levnější obvykle francouzskou nebo spíše italskou ojetinu a nelétali na dovolenou na Kanáry a Mallorcu, ale jezdili do Jugoslávie.

  Byty byly volně k dispozici za regulovaný nájem, který pokrýval jen minimální ziskovou reprodukci na opravy s min. marží u soukromníků a u státu byl za režii – samozřejmě týkal se jen bytů s základním standardem, vily s bazény se mohly pronajímat za miliony, když to byl ochoten někdo platit. Platy dělníků pokrývaly životní standard dnešních vývojářů ze Škodovky, kteří mají kolem dvojnásobku průměrného platu u nás v ČR, tehdy v Německu to byl průměrný plat, který ale stačil na Ford Escort, 4 pokojový byt v širším centru velkoměsta, na zimní dovolenou dovolená Ga-Pa a letní na těch zmíněných Baleárech. Z toho co jsem slyšel od českých emigrantů, jaký že byl ten jejich údajný socialismus co se týče jejich životního standardu, před kterým utíkali do německého kapitalismu, pak vším jiným, než byl něměcký kapitalismus, který ze všech politologických a sociologických definic byl ve skutečnosti právě tím socialismem. Rozhodně nikdo na něj nevzpomiínal po letech, když se bourala zeď v Brandenburgské brány s láskou tak jako vy.

  Možná i proto ty byli lidé z Československa kteří (v posledních dnech 80.let dosti hromadně) utíkali ze své země do NSR přesvedčení o tom, že situace v ČSSR je pro ně dále nesnesitelná, a podle všeho co tu popisujete vy, tomu mělo být právě naopak. Někdo z nás tedy má popis té situace poněkud špatně co se týče fakt o tom „blahobytu“ a přívětivosti režimu k občanovi a respektu k jeho právům. Třeba nás Janika rozsoudí, bude mít jistě puvoir na to, jestli je moje vnímání socialismu z Německa ve srovnáním s tím československým, správné anebo ne.

 7. karel

  Technická poznámka: Pod článkem v PL, který je uveden na konci článku v odkazu, je diskuze. Do dnešního data devět set příspěvků. Kdo si chcete některé přečíst, neváhejte. Zítra nebo maximálně pozítří budou redakcí PL smazány. Důvod bude jako vždy stejný. Prý je článek staršího data, proto je diskuze k němu uzavřena. Takový newspeak. Uzavřít znamená smazat. To dá přece rozum, že?!
  Balajky, které dle pana historika, ředitele Padevěta nahradily swing a jazz, je kouzelné tvrzení. V té době bylo v našem malém okresním městě tak zvaných tanečních orchestrů několik. Nemluvím vůbec o Praze, Brně, Bratislavě. Vlach, Brom, Orchestr Alexe Vizváryho, a stovky jiných. Troufám si tvrdit, že v málo z nich byly používány balalajky. A i kdyby byly… Ještě, že si pan historik nevzpomněl na gorodky. Kdyby tuto ruskou hru znal, určitě by to v jeho připomenutí pětadvacátého února použil. Třeba ve spojitostí se hrou v kuželky nebo českou házenou, které po osmačtyřičátém nahradily… Má mezery, historik…

  • vittta

   Padevět nechce zůstat zjevně opodál.
   A tak proste něco říci musel.
   Jak by to vypadalo, kdyby držel zobák?
   Někdo by si ještě mohl myslet, že si to nepamatuje- a tihle lepšolidé přece musí pamatovat i to, co nezažili.

 8. J. Hruška

  Jo „transgender“. Komunisti vyhrožovali, že poručí větru dešti. Tihle poroučejí pohlaví. Pokrok holt nezastavíš.

 9. tresen

  Kupní síla není téma, které mě v tuto chvíli zajímalo, ale tehdejší tzv. kurs koruny jakožto zcela imaginární záležitost.
  Kdyby tenkrát naše slavné dlouhé vedení vyhlásilo kurs k dolaru 1:1, mohlo to tak být a přesto jim to bylo z ekonomického hlediska plat prtný, když koruna nebyla obchodovatelná. Nikdo ji nebral. Ani Sověti. RVHP – to byl leda barter.
  A odpovídala jsem tím na Brokovo tvrzení, že na kurs koruny tlačili zlí imperialisti. Netlačili. Nemohli ovlivnit kurs našich mušliček k dolaru, tu bajku vymýšleli na ÚV.

  • astraustralia

   Ano Kozak tu byl jiz zminen, zde v odkazu jde hloubeji a opet mluvi o zidokrestanstvi jako o problemu a duvodu proc jsme kde jsme a jako jeden z mala kritiku rika jak z toho ven.

   • grasyk

    Vtip je v tom, že šmejdský systém je podmíněn šmejdskou lží o duchovních a duševních hodnotách. Takže se přikláním ke Kozákovi v tom, že lidi nejdříve musí poznat hodnotu lidství, a teprve potom budou schopni změnit systém.

  • pacifista

   Copak tomu asi říká třešeň, viď vitto  a ty jsi konečně našel odpověď na otázku co je levice a co pravice. A já tu mám pro všechny hned vysvětlení, co to znamená, když říkám, že svět je řízen. Pořád mi to vrtalo hlavou a teď mám ucelený obraz.

   Tedy klobouk dolů, čtu to jedním dechem, je to přesně to, co já cítím už dávno ve svém nitru. Někdy v mých 22 letech mi to všechno v hlavě došlo a vzpomínám si přesně, jak jdu po schodech dolů, cestou přemítám, cítím velkou úlevu a říkám si, jak je mi teď hezky, když necítím nad sebou tíhu hříchu, tu tíhu církve jako takové. Jak je možné k tomu dospět? No rozumem. Oprostit se od všech těch kázání, kdy už člověk neví kdy je to špatně a kdy ne, s nadsázkou, kdy každé slovo zkoumá, jestli to náhodou není jméno Boží, které bere nadarmo. Je potřeba dát si na jednu misku vah co je opravdu špatně a na druhou co je dobře a co jsou malichernosti a buzerace. Dojdete pak k závěru, kde že jsou ti všichni vojevůdci, vládci, včetně papeže, kteří vedli křižácká tažení a spousta a spousta dalších? V pekle? No jistě v pekle, kde jinde by mohli být? Pokud existuje Bůh, jsou v pekle. Co já jsem proti nim? Vždyť ničeho takového nečiním. Existuje-li Bůh, nemůže mě zavrhnout kvůli náboženství, vždyť kolik válek se vedlo v jejich jménu. To přeci Bůh nemůže chtít, je-li nejvýše spravedlivý, jak tvrdí církev svatá. Bude tedy měřit všem stejně, padni komu padni. A kolik že to je církví na světě a kolik je bohů? Církví moc a Bůh jenom jeden. Jeden Bůh pro všechny, no není to krásné? Jaké je to osvobození se od církví, které se mezi sebou perou o jednoho boha. Nemůžu nic tratit, když se k žádné nepřidám. Vždyť já se chovám tak jak přikazuje desatero, i když na něj vůbec nemyslím, tak co může být špatně. Nic. Moje svědomí mi říká, že nic. Je to osvobozující, najednou jdu lehce, jakoby ze mne spadlo závaží.

   • vittta

    Když zaniknou církve, bude Bohů co lidí, co v ně věří.
    Teď máme jen tolik Bohů, kolik církví.
    Zhroucením církví se nakonec zhroutí i Bůh se všemi jeho přikázáními.

    • pacifista

     Bohové tu byli odjakživa, co pohanští bohové, řečtí či římští. Církve k tomu nepotřebovali.

     • vittta

      Každý bůh měl svou církev, příslušnou věrouku a své kněží.
      Kdyby to tak nebylo, pohanští bohové by zanikli sami od sebe.

      • Janika

       První božstva vycházela z lidových tradic a mýtů, šířila se ústním podáním, byla úzce spjata se způsobem života, který přirozeně obohacovala. Teprve později to bylo zneužito k ovládání lidí církvemi.

       • tresen

        Kdo ovládal výklad božstva, ovládal lidi. A bez vykladačů se kulty neobešly nikdy. Všechny kladly nároky na lidské chování a myšlení.

        • Janika

         To je dnešní pohled, ani si neumíme představit, že to šlo jinak. Proto je v našich výkladech a představách kmenový šaman či kouzelník často lump :-).

         • tresen

          Ale vůbec ne.
          Předznamenával přece jeden z vrcholů Geonova trojúhelníku, znázorňujícího dělbu práce. Představoval jednu z podmínek fungování společenství.

    • pacifista

     A ještě něco. Křesťané, Židé i Muslimové věří v jednoho stejného boha. Jenom mají jiná pravidla.

     • vittta

      Věří v jednoho Boha, ale ne ve stejného.
      Boha určuje církev- ne Bůh samotný.
      Ten nakonec, kdyby byl, asi by měl jiné starosti, než řešit nějaké blbečky.
      Ale to vidím z lidského hlediska, ne z Božího, takže…můj pohled není určitě moc přesný.

      • observer

       pacifista ma pravdu. Islam, judaism a krestanstvi jsou Abrahamicka nabozenstvi, vsechna odovozena od jednoho Boha, ktery mistroval uz Starozakonneho Abrahama. Jeden a ten samy Buh, akorat ze Buh se arabsky rekne Allah a hebrejsky Jahve. Pravidla maji podobna, koncept je trochu odlisny, s krestanskou Svatou Trojici atd., ale CEO je vzdycky jeden a ten samy.

       • vittta

        Teoreticky jistě ano, ale prakticky je tolik Bohů, kolik je náboženství.
        A kolik je odnoží náboženství.
        Církev je v Bibli popsaná nějak jako společenství věřících, a pro „život“ konkrétního Boha je nezbytná.
        Samozřejmě, že každý věřící si klidně vystačí i bez církve a kostelů, ale to je jen proto, že církev existuje a udržuje příslušné dogma, takže každý věřící- tady v Čechách je to velice běžné- klidně věří ve stejného Boha, jako věřící kdesi na Moravě.
        Ale bez církve by za nějaký- nedlouhý čas, věřil každý v úplně někoho jiného.
        Co na to ovšem Bůh, to říci neumím, ale pokud měl potřebu lidem svěřit základní zákony, musel po nich chtít i respekt k dogmatu.
        Tedy církev.

 10. Godot

  Hledám odvahu plést se mezi rozvášněné diskutéry, ale zkusím to.
  Myslím si, že nic není černobílé, ani ten sociálismus či kapitálismus. Trochu legrační mi přicházejí všechny úvahy, že se máme materiálně lépe, než za minulého režimu.
  Zkusme porovnat rozdíl mezi životní úrovní v intervalu 1959 – 1989 a přibijme ten rozdíl na čelo sociálismu. Rozdíl jistě dramatický, však to mnozí pamatujeme. Ale určitá nivelizace – všichni jsme měli „stejné žaludky“.
  Pak porovnejme rozdíl mezi lety 1989 – 2019. Rozdíl zase dramatický… ale jak pro koho. Pro mě určitě, děkuji osudu. Jiným asi tolik nepřál. To zas nalepme na čelo kapitálismu.
  Ještě podstatně legračnější jsou úvahy ve stylu “ za sociálismu nebyly žádné mobilní telefony, a dnes ho má skoro každý“. Kdyby jsou sice chyby, ale KDYBY sociálsimus pokračoval, jistě by se také nějak technicky i jinak vyvíjel – jen nikdy nebudeme vědět jak.
  Podstatný rozdíl mezi „tehdy a dnes“ vidím v tom, co už tady bylo zmíněno – tehdy určitý optimismus a očekávání „bude líp“, dnes pesimismus a strach „bude hůř“. Což nahrává tvrzení, že důležitý většinou není aktuální stav, ale trend vývoje.
  Kdo by měl plakat na koncem „tábora míru a sociálismu“, to jsou střední a nižší vrstvy na západě. Kapitálismus ztratil nepřítele a obavy z určité vize, že vývoj možná může být i jiný než jen kapitalistický. Na své vlastní lidi už kapitálisté už nemusejí brát takové ohledy, což je zřejmé.

  • vittta

   Pocit štěstí na momentální hmotné situaci zase tolik nezáleží, pokud tedy za nějakých zlých časů chudák člověk třeba nenaplní žaludek suchým chlebem…což značí, že ze zlých časů k tomu momentálnímu štěstí stačí děsně málo.
   Samozřejmě- jsou to úvahy spíše nostalgického rázu, nebo je to možná i forma obrany před všudypřítomným lhaním, krytým za ještě blbější hesla, jak byla obvyklá za časů minulých.
   My nemůžeme vědět, jak bychom se měli v r.1980, kdyby tady byl kapitalismus, a nemůžeme vědět, jak by to dnes vypadalo, kdyby tady byl socialismus.
   V každém případě můžeme být zklamáni tím, co jsme si mysleli, že tady bude- a co tady je, protože každý z nás žil v obou režimech a každý z nás měl nějaké představy- a myslím si vážně, ze zklamáno je 80% populace.
   A to tak zklamáni, že i dobře zaopatření jedinci, nijak materiálně netrpící- naopak- vzpomínají na minulý režim jako na časy legrace, pohody a líně se vlekoucího klidu.
   Mě konkrétně jde asi spíše o to, zavzpomínat si, a hodit pár mouder, co by- kdyby.
   Třeba jsem rád, ale fakt že jo, že jsem mohl trávit dětství v chudé dělnické rodině v normalizaci.
   Neměnil bych, ani za dětství dnes, v rodině vyšší střední třídy.
   To myslím vážně.
   Ale…kdo ví, kdybych to fakt mohl dostat, tohle jsou vzpomínky, to může každý pindat, co chce, je to stejně nedosažitelné.

   • Saul

    „naopak- vzpomínají na minulý režim jako na časy legrace, pohody a líně se vlekoucího klidu.“
    Nedávno ses chlubil,že jsi ten režim proseděl na fízlárně za výtržnosti a rvačky.
    Tak to věřím,že tam se ti ten čas opravdu líně vlekl.
    Musím se zeptat na tu legraci a pohodu jedné své známé,kterou ještě někdy v druhé půlce 80.let její soudružka profesorka nechala vyhodit z gymnázia jen proto,že ji viděla vycházet z kostela.
    Ale pokud vím,vzdělání a dokonce VŚ si později stejně doplnila.
    Na rozdíl od jiných,kdo se základním vzděláním líně vydrželi v tom vlekoucím se klidu až dodneška a za celý život nedokázali nic víc,než vylézt po žebříku na střechu, plivat z ní po jiných a celé dny prožvanit u kompu.

    „Neměnil bych, ani za dětství dnes, v rodině vyšší střední třídy.“
    To ti taky věřím,nechtěl bys zarmoutit rodiče marností pokusů o svoji normální výchovu.
    To je od tebe empatické.

    • vittta

     Jen jestli si z tebe tak trošku neutahovala.
     Do kostela zakázáno chodit nebylo, i když…to režim moc nevítal.
     No-ale když někdo propadá z 6 předmětů a ještě chodí do kostela….
     pak si VŠ dodělala- to asi rozebrala Kocoura Mikeše z pohledu genderu a rasismus, ne?
     A seděl jsem na fízlárně, ale tak nějak…dneska bych za to tam seděl také, to nebylo socialismem, i když jsem se tehdy cítil jako hrdina okamžiku.
     Mnoho lidí ale dneska za stejnou činnost chce- a někdy i získá- medaile za boj s komunismem.
     No- dokázal jsem, co jsem dokázal, já nikdy netvrdil, že jsem King, ale fakt je ten, že se mi dokazovat cokoliv „víc“ ani nikdy nechtělo.
     Ale zase..už od 20 po vojně jsem bydlel sám, jsou lidé, co bydlí třeba ještě v 50 u maminky a vyžírají jí.
     To zas- já jsem se staral.

     • Saul

      To ti taky věřím, že tvoje delikty nebyly socialismem.
      To jsi ani nemusel zmiňovat,tak samozřejmou věc.
      Většina lidí byla za socialismu slušná a podle toho i žila.

        • vittta

         To zase bych nesouhlasil, protože ti, co by tehdy seděli, jsou dnes vážení „podnikatelé“, nebo lobisté, nebo redaktoři bulváru…za tu samou činnost.
         Tehdy to bylo celkem hodně jiné, to kdybys viděl, jak jsme vypadali v neděli v Turnově na nádraží…ale i v pátek, či sobotu, když se razilo na víkend.
         A to tam byli hippíci, pak trapeři s kytarama a telatama, každý si razil víkendit za tím svým, a byl- na ten počet- veskrze klid, a i na těch zábavách se to třeba servalo, něco se rozbilo,někdy došlo i na židle a lavice, ale žádné nože, nic- to už když někdo vyndal čůro, a také se to stalo- to už byl fakt grázl a hovado.
         Dneska je to o hodně krutější, si myslím.
         To se tam různě válelo třeba 300 hipíků,(ti starší měli ponča a seděli v hospodě, my, mladší, jsme měli džísky a seděli jsme venku u stánku) ale nikoho si poliši nevšimli, dokud třeba něco nerozbil, to pak ho prý OSŽáci zmlátili, ale to nemohu říci, poněvač jsem se věnoval chlastu za poslední prachy co zbyly,(nebo co jsem měl sebou) a to nikomu nevadilo, a jinak jsem se choval slušně.
         To si myslím, že dneska by tam v takové koncentraci různých ne zrovna socialistických živlů (dnes by nás asi nazvali estremisty) konaly policejní manévry s těžkooděnci.
         Tehdy, když člověk chodil do práce- a já chodil- tak si mohl lecos dovolit, a nikdo z toho moc vědu nedělal.
         Dokud jsi třeba neřval na celé náměstí, že komunisti jsou kurvy, to si tě pak všimli hodně rychle.
         A tihle všelijací asociálové a netáhla- s těmi si tehdy také rychle poradili, a dnes jsou to nebožáci ze sociálně vyloučeného prostředí, a dávají jim peníze a jiné prebendy.
         To já na té fízlárně kuriozně seděl vesměs za něco, co jsem ani neudělal, nebo jsem nebyl přímý účastník, a plno věcí jsem samozřejmě pro změnu udělal, ale u toho mě nikdo nechytil.
         Z nějaké rvačky nikdo moc vědu nedělal, když jsi zrovna někomu nevyrazil všechny zuby, nebo nepřerazil sanici- a i za to jsem měl nespočet výslechů, ale nebylo tak úplně jasné, že jsem to udělal zrovna já, to byla sazba 2-8 let, takže jsem byl nakonec slavně osvobozen, a dodnes nevím, jestli jsem byl-či nebyl vinen v takové hromadné bitce.
         Z učňáku mě vyhodili, to je fakt, ale to jsme propleskli drzého pionýra, a to na výročí VŘSR, to zase bylo na ně moc-ale na policii jsem kvůli tomu nebyl, tak daleko to nešlo,(a to byl jeho fotr bachař) a nakonec mě vzali zpět (můj otčím byl výzmaný profesor – fyzik, tak na to zatlačil, jinak by mu máma nedala pokoj) ale musel jsem se jít tomu vořechovi omluvit.
         Jak kde, jinde si mohl jít za takový žertík klidně sedět, musel jsi mít tehdy i kliku.
         Byl jsem divoch, no, ale myslím, že vojna každého v tomto rázně uklidnila, a to fízlové věděli.
         Takže vesměs i darebáci nakonec měli rodiny a normálně hákovali, a byli užiteční.
         To vidím dneska, plno těch kluků podniká, nebo normálně makají, a samozřejmě, někdo zůstal u chlastu a fetu- a ti jsou v lepším případě v prdeli, někteří už ani nežijí.

         • Saul

          To je pravda.
          Tedy co se týká tvých vzpomínek na osobní zážitky z minulé doby.
          To mám podobně.
          Takže diky za upřímnost.
          Nicméně ta doba se už nikdy nevrátí a já bych to ani nechtěl.
          Taky si rád nostalgicky zavzpomínám,ale potřebuji se dívat dopředu.
          Vidět rizika a přemýšlet,jak se jim vyhnout.
          Ty přemyslíš,jak s nimi bojovat.
          Prohrát můžeme oba.
          Neexistuje spolehlivá strategie na život v nejisté budoucnosti.
          Možná jen schopnost hbitě improvizovat.
          Za mne ještě uchovat si čistý svědomí a hodnoty,kterým věřím.
          Bez toho žádná budoucnost není ani pro jednotlivce,ani pro společnost.

          • vittta

           Nevyhneš se tomu.
           Přijde doba, že buď budeš bojovat, nebo ztratíš jak svědomí, tak hodnoty.
           Jakékoliv, které za to stojí.
           A tohle musíš prostě vidět.
           Nelze se donekonečna vyhýbat.

          • Saul

           Špatně sis vysvětlil můj výraz“vyhnout „se.
           Nikdy jsem se nesnažil vyhnout tomu,co bylo nezbytné.
           Naopak.
           Jde o to,co je opravdu nezbytné a jakou cenu za to je kdo ochoten zaplatit a uvědomit si ji předem.
           Tedy včetně následků.

           Musím končit,
           přes víkend tu moc nebudu,třeba časem při rozumné diskusi tohle téma oživíme.

 11. embecko

  Predne diky vitttovi za skvely clanek…
  Nejspise to vezmu v bodech, jinak to bude zmatecne.
  Pod vlivem clanku jsem si probiral veci, ktere jsem vyvadel za sociku a dospel jsem k zaveru, ze kdybych dneska delal to same, odsedim si za ne nekolik let. Za to, co jsem tehdy provedl, bych to dnes videl dohromady tak na 10- 15 let natvrdo, a to pravne…o moralnim odsouzeni ani nemluve, z toho bych nevylezl vubec.
  Ale co je zajimave: tehdy jsem svymi kousky nikomu neublizil. Dnes bych jimi sice neublizil take, ovsem narazil bych na zajmy druhych lidi, definovane v ruznych zakonech na ochranu jeji prav (nejcasteji vlastnickych).
  Z toho mi vyplyva zasadni prinos sociku: emancipace cloveka a jeho sebeucty. Historicky malokdy byl clovek tak svobodny jako za sociku a ne nahodou soucasna ideova agenda manipuluje timhle smerem (chcete-li pomluvit cloveka, co ma rad kocky, rozhlaste o nem, ze kocky zere).

  Co bylo na sociku spatne? Ze se nemohlo za hranice a ze nesel sehnat instalater. Od druhe pulky normalizace zas to, ze se rozmohl klientelismus a korupce na uroven, ze bez nichz uz slo tezko existovat na nejake alepson trosku lepsi urovni. Volny cas tak ztratil na svem vyznamu, nebot si v nem byl clovek nucen „delat veci sam“ a take byl nucen se stykat s lidmi, se kterymi nechtel a to jen proto, ze se mu tyhle kontakty „budou hodit“.

  Vcera mne uplne rozhodil tenhle clanek z mainstreamu:
  https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/polske-hovezi-kontroly-cesko-ministerstvo-zemedelstvi-miroslav-toman-evropska_1902281615_haf
  „Evropská komise: Poslali jsme Česku dopis, ať do konce týdne přestane s kontrolami polského masa“
  Mam kamarada, co se hned s privatizaci stal generalnim reditelem jednoho velkeho vyrobniho konglomeratu a ten mi tehdy rekl:
  „Akce (slevy) nas stoji dost penez, ale kdyby nebyly, nic neprodame.“
  Ceske hobby je nakupovat v akcich…ovsem proc ne? Legrace konci v okamziku, kdy jde o zdravi a kdy z vyssi urovne prichazi direktiva zakazu kontrol potravin. Procpak asi? Protoze z hobby se stala nutnost a z Ceska popelnice Evropy.
  Mohu vcelku srovnat ceny se Zapadem: podprumerne a prumerne zbozi je v CR lacinejsi, ovsem kvalita a znacka jsou neumerne drazsi. Loni jsem si kupoval nove lyze- v Cesku by mne staly 30 tisic, zde jsem je bez problemu koupil v prepoctu za 8 tisic (u ojetin na Aukru je to presne naopak). A to Cesi jsou narodem lyzaru.
  Podle meho to doslo tak daleko, ze za realne platy se v CR uz kvalita poridit neda (anebo po dlouhem shaneni, jako za sociku).

  Rozhodne podezrele je, ze jeste 30 let po plysaku resime jakysi socialismus. A za nejvetsi bidu povazuji, ze verejny diskurz se nedokaze se socikem vyrovnat cestnym, historickym zpusobem a rici, ze socialismus nebyl jen spatny, ale i velmi prinosny (a v cem tak bylo). Dnes vidite, jak se pani redaktorce uplne krivi huba, kdyz ma vypustit, ze na sociku byla dobra trebas i nejaka malickost. Tohle hazeni spiny na nasi obdivuhodnou minulost je vizitkou soucasnosti soucasne moci. Naprosta bida s nouzi, ospravedlnujici svoji existenci jen diky tomu, ze spini nasi minulost.

  • vittta

   Emancipace obyčejných lidí, to je to vznešené, co odsouvá do pozadí nespravedlnost, ba i zločiny na těch, kteří z nějakých, leckdy úplně nesmyslných příčin skončili v hledáčku StB a měli z toho příslušné, leckdy fatální problémy.
   Však se ale dočkáme i toho, po nějakých 30 letech klidu, už nyní probíhá ona fáze strachu, a nastoupí s veškerou tvrdostí další, konečná fáze vývoje.
   Čas represe.
   A nebude žádný důvod, represi zmenšovat, jako byl za minulého režimu.
   Represe bude trvalá, však feudalismus s ní vydržel 1500 let takřka beze změn.
   A pak- snad přijde revoluce,a potoky krve potečou po ulicích, ale to už tady dávno nebudem, a nebudou tady ani naše děti, a děti jejich dětí, a kdo ví, jestli tady budou lidé jako druh.

   • tresen

    Věřím, že v to všechno, až na ten apokalyptický závěr, doufáte. Represe, toť vaše krédo.

    • vittta

     To je o vnímání represí, a též o jejich specifikaci.
     Pro vás není třeba únos dětí, jejich rozdělení a zákaz komunikace s matkou v rodném jazyce (ale na základě veřejného boje matky o své děti- nikoli na základě jakkoliv smylšeného týrání a zneužívání) není represe.
     Represe u vás není ani vyhazování z práce za politický názor, nálepkování a ostarkizace politických oponentů, a to dokonce demokraticky zvolených a obecně oblíbených, prezidenta nevyjímaje.
     Zákazy nošení pepřáků a šroubováků v místech, kde jsou ženy běžně přepadávány za užití vražedného násilí.
     A třeba i nesmyslné pokuty za bagatelní přestupky v řízení auta či podnikatelské činnosti.
     A pro jiné zase nebyla represe zavírání do Jáchymovských dolů a poprava Milady Horákové.
     To můžete pindat co chcete, ale vy jste příznivcem represí současného systému, jiní mohli být příznivci represí režimu minulého, při čemž se od nich nijak nelišíte, a že o sobě tvrdíte, že jste demokratka (já vím, nikdy jste to vlastně netvrdila) z vás lepší nějaké bolševické nomenklaturní kurvy ještě zdaleka nedělá.
     Tehdy jim říkali, že to jsou nepřátelé lidu (a někdy i byli) a dnes jim zase říkají, že děti byly týrány a dávají jim rozostřené fotky, nebo že jsou to nacisté, a ne vlastenci, a ukazují nějaké heilující koncerty úplně jiných lidí.
     Sax píše o čestném vyrovnání s tím minulým režimem, možná jste si toho nevšimla, a to je právě- s lidmi jako vy- veliký, až neřešitlený problém.

     • embecko

      Kdyby sly rozpocitat nevinne obeti na nase demokratizujici expedicni sbory v zahranici, tak by v jejich poctu sli komunisti na lopatky.

      • vittta

       Jako…nechtěl bych to rozpočítávat.
       Ale každý režim má své oběti, a zase jsme u čestného vyrovnání s minulým režimem.

      • embecko

       Jinak jedna zajimava aktualitka: Nemecky ministr zahranici nemuze odletet z navstevy Mali, protoze spolkovou letku postihla serie poruch nekolika letadel po sobe:
       https://www.welt.de/politik/deutschland/article189609373/Aussenminister-Wieder-eine-Flugzeugpanne-Maas-muss-in-Mali-bleiben.html
       Merkelova to nedavno musela obratit nad La Manche, pak bylo jeste neco…nemecti vojaci cvici s drevenymi puskami, vrtulniky nejsou z 90% schopny vzletu.
       Ono to vypada, ze je to legrace, ale spise se to zacina vrbit tak, ze EU je pomerne krachujici instituce, bohuzel velmi silna v byrokraticke moci. Amerika na tom nebude jinak. Sice obe velmoci dokazi aktualne zmobilizovat zbytky sil a na domacim poli, napr. pri vysoce demokratickem mrzaceni svych obcanu, navlecenych ve zlutych vestach, jsou take dobre, ale funkcni realita bude nekde uplne jinde. A predevsim! moralka obcanu je na velmi bidne urovni, drzena pohromade uz jen strachem.
       Lze na HN vygooglit clanek „Zásadní problém v USA i jinde: havarijní stav dálnic a mostů“…me se tam nejvice libi to prislovce „i jinde“. To by snad neslo, aby mosty a dalnice meli v hajzlu pouze u naseho demokratickeho vzoru…kdyz kritika, soudruzi, tak vzdy konstruktivni!

       • Ondřej

        země co je schopna ročně ušetřit BILIONY (ano, zkuste si to dát do excelu per capita) není krachující, milé MB, protože podle této metriky všichni ostatní by už dávno museli zemřel hladem.

        Hospodaření Německa loni skončilo rekordním přebytkem
        Hospodaření veřejných institucí Spolkové republiky Německo v loňském roce skončilo rekordním přebytkem. Spolková vláda, spolkové země, obce a sociální pojišťovny vykázaly celkový přebytek 58 miliard eur (1,49 bilionu korun). Samotná spolková vláda vykázala přebytek 17,9 miliardy (459 miliard korun) spolkové země 11,1 miliardy eur (284,5 miliardy korun).

        Dodatečné výdaje způsobené přílivem uprchlíků působí v Německu jako stimul pro ekonomiku. Hospodářský růst země byl díky nim letos o 0,3 procenta vyšší. V příštích letech lze očekávat ještě pozitivnější vliv, napsal v pátek s odvoláním na odborníky web listu Die Zeit.

       • pacifista

        Říkáte saxi, že politikům nelétají letadla? Tak to se někdo zase postaral aby tito politici někde něco zmeškali, protože někde někomu jinému, důležitějšímu, se něco nepovedlo a potřeboval to zařídit tak, aby z toho vyšel bez ztráty kytičky. No, třeba se nepovede jednání podle představ nebo podle předem sjednané dohody, tak se plán prostě zhroutí a co teď? To nastávající jednání, třeba s Merkelovou nebo ministrem zahraničí navazuje na to předchozí, které nevyšlo podle plánu. Samozřejmě je lepší to následující jednání neuskutečnit, než tam blekotat, že se mi něco nepovedlo, jde o prestiž a také o dosažení cíle. Tak třeba Merkelová. Jak je možné, že najednou neměla žádné letadlo? Vždyť když jde o důležitou věc a o vedoucího představitele státu, vždy se to dá nějak zařídit aby nic nezmeškala. Třeba pronajmout si letadlo od soukromé společnosti, ne? Ale najednou nebylo v Německu nic co by mohlo vzlétnout. Pak, že svět není řízen.

        • tresen

         Příkladem budiž pozdní přílet Miloše Zemana do Bratislavy na pohřeb exprezidenta Kováče. To přece taky nemohlo být samo sebou. Tehdy si temné mocnosti zřejmě přály, aby byla naše hlava státu poslední v řadě kondolentů. Důvod zatím nebyl objasněn.

         • pacifista

          Prosím vás třešni, Zeman není žádná důležitá osoba pro svět, vždyť je to představitel jen desetimilionového státu, toho nemůžete stavět na roveň takové Merkelové nebo Trumpa. Ten může mít zpoždění jaké chce a vůbec to nebude důležité. Pro představitele států, kteří vykonávají ( povšimněte si že píšu vykonávají, ne řídí) řízení, o kterém se bavíme, to přinejmenším divné je. A jděte se již vycpat s těmi temnými silami nebo temnými mocnostmi. Vždyť na tom není nic temného, je to politika a politika je řízení. To jen vy tomu nerozumíte a je to pro vás temné. Tak vám přeji ať se vám rozjasní.

        • vittta

         Přemýšlel jsi někdy nad tím, co se pro nás změní, pokud zjistíme, že svět je řízen?
         Klasičtí řiditelé jsou Židé, USA, tajné spolky, vesměs řízené Židy.
         Pro nás, občany to prakticky znamená, že jsme nějak v prdeli, či že je třeba bojovat proti USA či Židům, což, jak jistě uznáš, jde dost těžko.
         USA jsou široký pojem, a proti Židům se prakticky sice bojovat dá, ale to dělali velice sofistikovaně nacisté, a to se ne každému líbí.
         Proto také ti, kterým se to nelíbí, rozlišují Židy,židy a sionisty, ale veškerý boj stejně spočívá v dokazování toho či onoho, že to udělal nějaký Žid, či to řídí.
         Zajímavé je, že Žid Soros prakticky Židem moc označován není, to si všimni.
         Kdo z toho může mít reálný prospěch…no, prakticky asi nejvíce Arabové, protože ti sami Židy nenávidí, ale jsou moc blbí na to, aby tyto konspirace dokázali využít, takže se reálně v Evropě lidé více bojí Arabů, jak Židů, bez ohledu na to, že ti samí lidé věří v různé konspirace řízení světa šedými eminencemi, kteří jsou- to si přiznejme- vesměs Židé.
         Další přínos je ten, že lidé věnují fůru času studiem, nebo spíše zkoumáním toho, kdo kde všechno řídí, a svět si stejně dělá co chce, a má na to víc času.
         Juncker a Merkelová Židé nejsou (ale můžou se z nich časem klidně udělat) a nijak se ve svých rozhodnutích na konspirace neohlíželi a neohlížejí, tak…můžeme nakonec říci, že to jsou jen loutky.
         Pak tady máme nový fenomén řízení světa, ale je třeba si uvědomit, že je nový PRO NÁS, ale pro ty na západě vůbec být nový nemusí.
         To je vliv Ruska na veškeré dění, dnes už není nic ve světě, v čem by Rusko nemělo prsty, a není vyloučeno, že my máme svoje šedé eminence a Židy a sionisty a Rockefelery za každým svinsvem, a oni prostě mají Rusy- co se týká nějaké historie konspirací.
         V každém případě, je pro Čechy ruská stopa relativně nová.
         Ale musím říci, že se s ní nějak umíme lépe vyrovnat, těžko říci, čím to je, ale jen minimum Čechů věří, že Kreml má prsty v nějakých volbách v USA či snad ve Francii a nevěří tomu ani ti, co Rusko rádi nemají.
         To věřit tomu, že za něčím- tím samým třeba, tedy volby USA a Francie (jen příkladym v čem má Rusko prsty bych tady psal dvě hodiny) jsou řízeny Židy- tomu už by věřilo našich lidí podstatně více.
         Proto já nejsem těmto teoriím moc nakloněn.

         • embecko

          Ono jde spise o uchopeni statni myslenky obcany- nekde je to vlaznejsi, jinde to berou vazne.
          Doporucuji precist strasidelny rozhovor s expolicistou Komarkem na prestiznich PL:
          https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vedel-prilis-mnoho-Plukovnik-Komarek-ukazuje-kdo-a-jak-odposlouchaval-Babise-a-zadal-Capi-hnizdo-571122?nocache=1
          Pak je myslim na miste myslenka, zda-li nahodou neni lepsi, ze je svet rizen, nezli ponechan napospas lokalnim klanovym strukturam.

          • embecko

           Jako protiklad davam odkaz na rozhovor s obcanem spolecnosti, ktera to mysli se statem vazne:
           http://www.bohbot.cz/clanky-/naivni-merkelova-chtela-prepisovat-dejiny-a-misto-toho-uvrhla-zemi-do-traumatu-/
           „Podceňovat tyto hrozby je velmi naivní. Navíc to ukazuje na chaos, a to se mi nelíbí.
           Další věc je osobní odpovědnost politiků a známých osobností. U nás v Izraeli můžeme kritizovat Netanjahua, jiné politické vůdce, rabíny a další. Ale jejich slova mají svou váhu a něco znamenají. Chovají se odpovědně k naší zemi třeba právě tím, že dodržují pravidla.“

           Stezejnim slovem je tu „chaos“. Era socialistickeho smradku, ale teploucka skoncila a je treba volit: bud chaos, anebo loajalita. To zalezi jen na volicovi a predevsim obcanovi, coz neni ta nejlepsi zprava :o)
           Jsou zkratka staty, ktere ridi a staty, ktere jsou rizeny…me se osobne zda, ze byt rizen je v ceske kotlince standard. Ovsem dusledky se hodne meni se svetovou politicko-hospodarskou situaci a nic jiz neni, jak byvalo drive (viz treba kauza polskeho masa).

          • vittta

           Lokální chybná rozhodnutí jsou z mého pohledu podstatně pravděpodobnější, jak nějaké řízení světa z centrály.
           Už proto, že tyto teorie mají leckdy zcela evidentně původ ještě v 19 století, resp. nejvíce ve století 20 před 1. světovou válkou.
           Toho si jejich příznivci kupodivu nevšímají.
           Tam se operuje světem ve zmenšené verzi civilizované bílé Evropy a USA.
           Někdy tam je převodník do dneška, ale dneska už bílá civilizace nehraje zásadní roli, a žluťáci by si těžko nechali od nějakých Rockefelerů poroučet.
           Dneska už ne, a pohádkově bohatí arabáči už dnes také ne, ti bilým naopak poroučejí, ale o tom není nikde náznak.
           Já, kdybych chtěl nějak dobýt svět- a myslím, že Arabové to- samozřejmě jako vůdčí síla islámu- chtějí (a vždycky chtěli), tak bych takových teorií šířil co nejvíc.
           Odhalený vládce světa není žádný vládce, to je jen šašek, nebo návnada.
           A tak můžeme ve spolek věřit, že Merkelevou vedou loutkovodiči z Wall Stret- židovští.
           Přitom…dle mého to bylo jen její debilní rozhodnutí, podpořené našeptávači s podobným viděním světa.
           Situace a následné rekace na ní, jsou jen přímým, a náhodným důsledkem tohoto šíleného rozhodnutí, vč. výmyslu odsunu nepotřebných negrů a čmoudů k sousedům.

         • Kamil Mudra

          „Přemýšlel jsi někdy nad tím, co se pro nás změní, pokud zjistíme, že svět je řízen?“
          Změní se toho pro nás asi tolik, kolik se toho změní pro slepice v drůbežárně když zjistí to samé. Nějaké jejich množině se upřesní téma pro kvokání, ty co budou kvokat už otravně skončí v polévce a ostatní budou snášet vejce tak dlouho dokud budou mít co žrát.

         • pacifista

          Přemýšlel jsi někdy nad tím, co se pro nás změní, pokud zjistíme, že svět je řízen?

          Nezmění se vůbec nic vittto, ale o to mi nejde. Jde mi především o to, pochopit tento svět. Když ho pochopíš, přestaneš se rozčilovat, protože si v hlavě srovnáš myšlenky. Když to nevíš, kroutíš hlavou jak mohla Merkelová udělat takovou blbost, jako pozvat migranty, kterou chápe i normální plebejec. Když to víš, už tě to neudivuje. Hlavně však tě jen tak někdo nezblbne hezkými řečičkami. Určitě to pomůže v rozhodování protože si dovedeš udělat obraz světa sám, už víš kdo je kdo. Jinak ti dávám za pravdu, všichni politici bez rozdílu (i ten Trump) jsou loutky dosazené mocnou finanční loby jako vhodné v dané situaci k uskutečnění jejích plánů. Dodávám, že tím nechci říct, že ta loby je jen jedna. Má určitě sobě rovné protihráče. My se jen můžeme dívat, kdo vyhrává a kdo prohrává. No a s těmi konspiracemi o řízení světa jsi stejně tvrdohlavý jako třešeň. Tak po lopatě, copak světové banky nejsou šedá eminence, copak víš komu patří? Ty řídí celý svět. Tak jaké pak spiklenecké teorie a temné síly. Co je na tom k nepochopení.

          • vittta

           Nejsem tvrdohlavý, prostě ty „důkazy“ těch konspirací mi připadají směšné, a navíc je to i značně nelogické.
           Mocná finanční lobby může směřovat nějaké své aktivity někam, a jinam ne, ale už nedokáže zařídit, že to opravdu zafunguje.
           Já se svou posranou firmičkou dělám to samé, ve své malé zahrádce.
           Využívám tlak, který je mimoděk kladen na zákazníky ke svému prospěchu, (po tuhé zimě je třeba hodně střech zničených, nebo lidem v extrému teklo, a už to znovu nechtějí) a mohu ten tlak do určité míry i vytvořit,(straším je, nebo mohu najít „mouchy“ na původním provedení) to samé dělá každý prodejce třeba žrádla, buď bagatelizuje nebezpečnost prodávaných potravit- třeba hranolků nebo tak něco, zadávají si na to klidně studie, nebo naopak vytvářejí mýty ohledně zázračných potravin, a vytvářejí třeba konspirační teorie ohledně farmakologických firem.
           A ten silnější vždycky nějak ovlivňuje slabšího, ale musí být v jeho dosahu, nějaký Rockefeler by dnes mohl těžko nějak zásadně ovlivnit dění v Číně.
           Oni by se mohli i bránit, a vytvářet protitlak, takže podle mě svět prostě funguje tak, že každý člověk nabízí to svoje, a ti silnější se snaží sežrat ty slabší, a ti slabší se tomu nějak brání, a vytvářejí společenstva, a pokud jsou úspěšní, tak zase oni požírají slabší.
           Negři v Německu nejsou žádná záhada, nejblíže pravdě je podle mě vysoká finanční výhodnost (jak pro koho) přílivu negrů, takže prodejci komodit, pronajímatelé bytů, či neziskové organizace, spolu s organizovaným zločinem (což je jen obyčejný kapitalismus mimo zákon) zatlačili na city a ohnali se svižně mezinárodním právem (nesmyslně) a Merkelová podlehla tlaku, protože je buď blbá, nebo z toho má někde obrovské prebendy.
           Nic víc za tím pod mě není.

          • pacifista

           Ty jsi vittto nečetl ten článek Lidstvo žije po staletí ve lžích (přepsaný rozhovor s Mgr. Janem Kozákem) co sem postnul sax? Nečetl viď? Nebo četl a nedočetl a ještě jedna možnost je, že jsi mu neporozuměl. Možná i porozuměl, ale nejsi ochoten tomu uvěřit, protože je to silná káva a jistý otřes zažitých představ. Já mu věřím, je to vzdělaný člověk a věnuje se tématu profesionálně a tak nemám důvod nevěřit. Je to stejné, jako kdybychom dnes nevěřili lékařům, protože to co dokáží dnes se lidem kdysi zdálo nepředstavitelné. Mocní co ovládají svět se tímto chlubit nebudou. Jan Kozák to tam říká jasně, společnost se musí vzdělat aby tomu porozuměla. Proto vydává knihy o své práci, přednáší studentům. Tak nevím, proč bychom se spolu měli bavit o nějaké konspiraci. Doporučuji přečíst si ho ještě jednou i když je hodně dlouhý.

          • pacifista

           Jo a ještě něco. Galileu Galilei kdysi vypíchali oči za to, že tvrdil, že se Země otáčí.

          • Kamil Mudra

           Ono to s tou konspirací při řízení světa (nebo spíše lidské společnosti) není zas až tak moc složité. Začalo to s první tlupou a od té doby to trvá až dodnes. Vždy se na Zemi vyskytovalo mnoho lidí s touhou přizpůsobit společnost své představě, ale jen mizivé promile z nich dostalo šanci alespoň částečně, na malém prostoru, něco ovlivnit. Jenže tisíce let, to je hodně času a když se v něm vytvoří posloupnost cílevědomých lidí, kteří si předávají štafetu a spolupracují, pak se nějaký výsledek dostavit musí. Platí to pro každé poznání tedy i pro schopnost manipulace s lidmi a historie je plná ukázek těch kterým se podařilo získat moc nad opravdu velkými územními celky.

           Časem se chytří lidé dokázali poučit z chyb slavných dobyvatelů a uchvatitelů, kteří se nedokázali udržet na trůnech moci trvale a pochopili že je mnohem výhodnější a méně riskantní, prosazovat své zájmy skrze intriky, za pomoci získaných loutek, než se okázale vystavovat a dávat svou moc najevo. Proč ze sebe zbytečně dělat cíl pro konkurenci a rebely když je možné prosazovat své představy neviditelně, postranními cestičkami, využíváním lidí dosazených na ta správná místa, jsou-li ochotni buď sloužit za dostatečný obolus a nebo jsou zapáleni pro stejnou ideu?

           Jistěže v průběhu staletí a tisíciletí vzniklo více skupin s takovými ambicemi, stejně přirozeně jako vznikají různé městské gangy bojující mezi sebou o to který bude ovládat více ulic či čtvrtí. Ale postupem času ty slabší a hůře organizované zaniknou, až to dopadne tak že město ovládají jen dva nebo tři a v některých případech se na špici usadí jen jeden – ten nejschopnější.

           Co platí pro města platí i pro státy, potažmo i pro planetu a jak se zdokonaluje komunikace je stále potřeba méně lidí na špici mocenské pyramidy na to aby dokázali řídit nižší patra. To samozřejmě neznamená že není nouze o věrné a schopné kádry, kterých nikdy není dost, ale umožňuje to aspoň pro tu špici vybírat ty opravdu nejschopnější ze schopných. No a čím méně lidí – tím snadnější dohoda o spolupráci – pokud je spojuje stejný zájem.

           Bylo by spíše překvapující kdyby se toto v lidském společenství nevyvíjelo než to že tomu tak je. Jak se říká: „Vrána k vráně sedá“ a na té špici už nejsou takoví kteří by mezi sebou bojovali o nějaké majetkové prebendy. Vždyť i o nějaká patra níže už žijí lidé v takovém materiálním a vlivovém blahobytu o jakém se nějakému majiteli poměrně velké prosperující firmy ani nezdá. Ti nejvýše postavení už nemají jinou potřebu než skrze získanou moc prosazovat svou představu obrazu lidské společnosti, jsou chráněni v nejvyšší možné míře před riziky a především zůstávají anonymní protože jim nějaká „světla ramp“ nestojí za omezení která by zviditelnění přinášelo. Nemluvě o tom že by se našlo hodně lidí, kteří by je velice rádi patřičně „odměnili“ za „kolaterální ztráty“ které to jejich působení provázejí a to jak nyní, tak i mnoho času zpět. Konspirace je tedy přirozenou potřebou.

          • vittta

           Řízení společnosti je přirozená věc, jak to píše Kamil.
           Tak to vidím i já.
           Ale dosah toho řízení je omezený.
           I když některé jevy mohou být řízeny i na celosvětové úrovni.
           Ale že by by někdo řídil svět a třeba chtěl nacpat negry do Evropy, aby ta ztratila konkurenceschopnost- cíleně nacpat- a vytvořit rasu poločmoudů s IQ90…
           Na co?
           Lidé šlapou jako hodinky, a poslouchají i bez polonegereské rasy.
           Tu invazi někdo zpustil náhodně, ono to nebylo den ze dne, barevná invaze do Evropy trvá už 60 let, a najednou se spustila lavina z účelů zjištných ekonomicky, ne politicky.
           Každý z nás zná třeba zákaz drog.
           To je příklad celosvětové konspirace, jde o kámen mudrců, protože z bezcenného prášku se stalo ilegalizací zlato.
           Mnoho lidí řekne- užívání drog je špatné, musí to být zakázané, a že jsem blbec, když to zpochybňuji.
           V praxi ale- když se zamyslíme- jsou drogy sice ilegální, ale běžně dostupné.
           V celém světě si můžete koupit nelegální drogy, a stačí na to jen velice málo snahy.
           Takže je ten zákaz reálně k ničemu, naopak, droga je předražená, nekvalitní, a také se dealer samozřejmě snaží, zísakt své zákazníky, je v jeho zájmu, naučit brát drogy mladé někde na zábavě, když budou „načatí“ chlastem a\ prostředím.
           (Zákaz drog je nesmyslný, ne proto, že by bylo dobré brát drogy, ale proto, že to reálně zakázat nelze, resp. pokud by se to mělo zakázat skutečně, byla by k tomu potřeba obrovská šmírovací mašinerie a všudypřítomné kontroly a vysokých trestů pro samotné uživatele- kterýžto zájem jednou může převážit zájem na ziscích, a pod rouškou boje s drogami se zavede bezuzdá represe i proti těm, co ani nevědí, že nějaké drogy existují.)
           A aby bylo z bezcenných surovin zlato, musí to být zakázáné všude na světě.
           Zde se organizovaný zločin dohodl s vládami a tlačí na to, aby byly drogy nelegální- a mají obrovské zisky, jak vlády (říká se, že tajné služby z peněz drog financují všemožné převraty a tomu se dá věřit) tak zločinci.
           Kdyby byly drogy legální, 75% organizovaného zločinu by se přes noc zhroutilo- a to by bylo daleko pozitivnější, jak nějaké posrané drogy, když je nějaký okraj společnosti stejně bere.( a nejen okraj, i herci, zpěváci, politici…)
           To je jak když proti zavedení veřejné dopravy zdarma protestovali revizoři a distributoři lístků.
           Nejde o nějaké životní prostředí a snížení dopravy ve městech a o tyhle krásné věci- jde jen o prachy do soukromých kapes, cena lístku podle mě zahrnuje stejně jen zázemí, kolem lístků, na dopravu samotnou toho zase tolik nejde.
           Není na tom nic tajemného, žádní Židé a USA, nebo dokonce Rusko a tajemné spolky, jen zájmy skupin, a ty vyvolávají tlak na jiné skupiny, a ty buď podlehnou- nebo klidně naopak přetlačí tlačitele.
           Je to normální..

          • tresen

           Pacifisto, ze kterých pramenů jste vyčetl, že Galileovi Galilei vypíchli oči?
           To byste měl publikovat. Byla by to bomba.

          • Kamil Mudra

           „Ale že by by někdo řídil svět a třeba chtěl nacpat negry do Evropy, aby ta ztratila konkurenceschopnost- cíleně nacpat- a vytvořit rasu poločmoudů s IQ90… Na co?

           Nabízí se hned tři účely:
           1) Snížení národního uvědomění u občanů takto „naředěných“ zemí což usnadňuje manipulaci.
           2) Využití čmoudů pro „okopávání kotníků“ Rusku, s cílem přibrzdit jeho rozvoj, vnést využitelné negativní nálady do řad jeho obyvatel a tím ho omezit v jeho mezinárodním rozmachu.
           3) Srazit hřebínek konzumní náročnosti Evropanů protože suroviny k jejímu pokrývání už začínají docházet.
           No a jako bonus: Snížení celkové populace vlivem sociálních bouří na které je vnesením nekompatibilní kultury takto zaděláno. Nezapomeň že je nás už skoro osm miliard a planeta začíná volat po redukci živočišného druhu který ji devastuje.
           Tohle z pohledu řídící špičky.
           K tomu by se daly ještě přičíst důvody různých zájmových skupin (neziskovky, pašeráci…) působících nezávisle na špici ale svou aktivitou jí hrajících do karet.

          • pacifista

           Milá třešni, s vámi opravdu nemá cenu diskutovat, protože toho moc nevíte a přesto se do všeho opovržlivě mícháte. Tak vám to tedy povím. Učili jsme se to ve škole. To koukáte, co? Prach obyčejně jsme se to učili již na druhém stupni ZDŠ. Učil nás to ten výborný učitel dějepisu, co jsem ho tu nedávno vzpomínal, který uměl ještě i latinsky a řecky. Víte učil tak výborně, že se to nedá zapomenout. Galileo měl svou teorii o vesmíru, kterou mu zakázala Inkvizice – papež. Nejvíce jim vadilo, že se Země točí. Protože i přes zákaz hlásal svoje vědění, byl souzen touto inkvizicí a u soudu musel svoje učení odvolat, což také udělal, ale zvolal: „A přece se točí.“ Byly mu vypíchnuty obě oči, aby již nemohl dál bádat, aby již nic neviděl, aby mu dalekohled nemohl sloužit. Nedivte se tomu, byl přece středověk. Je s podivem, že nevíte takovou nejvíce známou věc, kterou znala všechna děcka základní školy naší generace. Abyste mě dále nenapadala, dávám vám sem odkaz na wikipedii, kde sice neříkají, že mu vypíchali oči, protože to asi není to co by chtěli dále sdělovat, ale nezapírají, že zemřel slepý. Úplně na konci je věta: Slepý Galileo Galilei umírá 8. ledna 1642 v domácím vězení v Arcetri nedaleko Florencie. A Ještě odkaz, abyste tu bombu mohla třešni publikovat vy. http://www.converter.cz/fyzici/galilei.htm
           .

          • vittta

           Ale jo, možností je víc, já zase netvrdím, že zrovna můj pohled je ten správný, dokonce to netvrdím ani sám sobě.
           Jen mi to připadá nejvíc pravděpodobné.
           Možnost snížení populace tím, že se do natalitně vyrovnané Evropy, kde se počet lidí spíše snižuje, importují primitivové, co mají bez potíží 5-6 dětí, mi nepřipadá účelné.
           To už bych věřil spíše opaku, tedy že se má populace zvýšit, kapitalismus jako systém nějaké přelidnění nezajímá, naopak, čím víc bude lidí- a to jmenovitě ve vyspělých zemích, tím dražší bude bydlení, tím větší bude spotřeba a to ještě podtrženo tupostí oněch příchozích, či jejich dětí.
           Pracovat ve své většině nebudou, ale oni budou pracovat stroje, a tak je třeba prodávat a prodávat.
           A pokud by se Evropa měla nějak sjednotit, a být- dejme tomu- vojenskou velmocí, pak to dokáže jedině islám, sama Evropa je sama sobě konkurencí, a nikdy se nesjednotí.
           A o další velmoc stávající velmoci asi moc nestojí.
           Takže je spíše výhodné, když se Evropa hádá a jede si své žabomyší války.

          • pacifista

           Moc se mi líbí oba dva Kamilovy příspěvky výše. Jsou napsány tak skvělým jazykem, jak je jen jemu vlastní. Jednoduchými a výstižnými příměry dokázal rozebrat řízení společnosti. Mohl by klidně psát učebnice, protože dokáže nenásilně uchopit téma Možnost snížení populace tím, že se do natalitně vyrovnané Evropy, kde se počet lidí spíše snižuje, importují primitivové, co mají bez potíží 5-6 dětí, mi nepřipadá účelné.a vyložit ho tak, aby bylo jednoduše srozumitelné pro všechny. Ne každý toto umí, já také ne.
           Vitttovi:
           Možnost snížení populace tím, že se do natalitně vyrovnané Evropy, kde se počet lidí spíše snižuje, importují primitivové, co mají bez potíží 5-6 dětí, mi nepřipadá účelné.
           Je to dobře vymyšlené. Do Evropy přijdou lidé s jinou mentalitou a je právě žádoucí aby měli 5-6 dětí, protože za dvě, tři generace jich bude stejně jak domorodců. Vzniknou rozbroje, ty přerostou v občanskou válku v celé Evropě a teprve tehdy dojde k tomu kýženému snížení obyvatel a to z obou stran, jak domorodců, tak přistěhovalců. Pravděpodobnost té války je posílena mentalitou oněch primitivů. Kapitalismus si již spotřebu zajistil v Asii. Čína mu tam bude hlídat vše, tak aby to klapalo. Lidé jsou tam zvyklí na chudobu a to co jim dovolí budou považovat za manu z nebe. Na poslušnost jsou tam také zvyklí. Evropané si moc foukají a mají velké nároky, tak s nimi pryč.

          • pacifista

           Omlouvám se za ten renonc nahoře, nějak se mi tam zkopírovala věta, co patřila k vitttovi. Uvádím to zde na pravou míru.

           Moc se mi líbí oba dva Kamilovy příspěvky výše. Jsou napsány tak skvělým jazykem, jak je jen jemu vlastní. Jednoduchými a výstižnými příměry dokázal rozebrat řízení společnosti. Mohl by klidně psát učebnice, protože dokáže nenásilně uchopit téma a vyložit ho tak, aby bylo jednoduše srozumitelné pro všechny. Ne každý toto umí, já také ne.

          • embecko

           U Galilea neni myslim uplne jasna role inkvizicniho lekare Diodata, co, pry proti vuli samotneho Galilea, mu pravidelne delal prohlidky. Podezrele je to, ze jakmile Galileo oslepl, Diodatius prestal dochazet s tim, ze napsal pouze zpravu o definitivni Galileove slepote.

     • Kamil Mudra

      Píšeš, vittto: „To je o vnímání represí, a též o jejich specifikaci.“ a já když to čtu tak si říkám že tohle je přesně to co činí ty rozdíly mezi různými režimy a co se nejvíce se dotýká životů naprosté většiny lidí. Čím více represí jakéhokoli druhu člověk vnímá tím méně se cítí svobodný. To také vysvětluje proč se za minulého režimu mnoho lidí cítilo svobodněji než se cítí v tom současném.

      Socík nabízel jednoduchost žití. Měl svá jasná, každému srozumitelná pravidla a na represe mohl narazit jen ten kdo vědomě vybočil z řady nějakými svými požadavky či očekáváními, odlišnými od běžného standardu. Kdo tak nečinil, tomu plynul život hladce, nekonfliktně, provázený pouze obvyklými zádrhely, vyskytujícími se mezi lidmi nezávisle na jakémkoli režimu, které se samovolně učíme zvládat už od kolébky, tak jak je život „v tlupě“ přináší. Vinit režim z toho že nevycházím se sousedem, s příbuzným, s nadřízeným… asi napadlo málokoho a případné represe vznikající na tomto poli byly vnímány jako osobní komplikace u jakých mezi lidmi převládala nechuť řešit je prostřednictvím nějakého oficiálního řešitele (např. právníka).

      Pak tu byly přítomny represe spadající do kategorie: „s tím nic nenadělám“ jako např. omezené cestování, standardní srážky ze mzdy atp. které také nemělo smysl nějak řešit. Tím se vnímání toho co člověku může komplikovat život nějakým nátlakem zvenčí smrsklo do nepříliš velkého „balíčku“, který hodně lidí dokázalo „kopnout pod postel a nechat ať se na něj práší“ protože zpravidla nešlo o nic co by člověka existenčně ohrožovalo. Vše co bylo nějak neovlivnitelně nastaveno mizelo z prostoru osobního života a ten se tím stával přehlednější, průzračnější a méně nevyzpytatelný – pocitově svobodnější.

      Dnes ale žijeme v mnohem kalnějších vodách kdy „plavec“ netuší co za doposud neznámou, někým najatou či poštvanou potvoru ho kousne nebo do jakého souboje potvor ho proud zanese a to ho nutí být neustále ve střehu – což onen pocit svobody hodně nabourává. Nalezené ostrůvky klidu se často ukážou klamnými protože záhy zjistíš že je zpod hladiny něco rozkládá, shora zas útočí draví ptáci a do toho všeho se ještě vnucují všelijací „guruové správného plaveckého stylu“ s houfem najatých plavčíků.
      Nějaké pohodové rekreační plavání si neužiješ a pokud ano tak ne na delší dobu. Už pouhé vědomí neustálého ohrožení ukrývajícího se pod hladinou ti tu pohodu prostě nedopřeje.

      Dříve jednotlivě vnímané konkrétní represe, jejichž působení mohl člověk předem očekávat na pokladu vlastního jednání, se proměnily v jakousi chobotnici s nepřehledným počtem chapadel, která se stala sice represí jedinou – avšak všudepřítomnou a často neviditelnou dokud se sama neprojeví a to jak v profesní tak i neprofesní oblasti našeho života. Chráněnou osadu jsme vyměnili za džungli. Získali jsme tím větší prostor (který si většina z nás nemůže užít kvůli nepřetržité nutnosti sebeobrany) ale přišli jsme tím o prostor ve kterém jsme se dříve mohli nerušeně věnovat sami sobě. Která z těch dvou variant je člověku více ku prospěchu – toť otázka.

      • vittta

       Je to tak, co dodat.
       A to k tomu ještě připočti, co můžeš reálně ztratit.
       Za komunistů ses mohl pustit do nějaké hereze, nebo spíše odboje, a dejme tomu, že jsi dělal někde na údržbě, na pásu, ale klidně i někde ve špitále doktora, učitele ve škole…
       Pokud jsi zrovna nedělal cenzora, jako falešný kněz Halík, nebo nějakého prominentního novináře, co jsi mohl ztratit?
       Tak tě vykopli z práce- a to se stávalo, a ty jsi šel dělat to samé jinam, pokud to byla nějaká dělnická profese.
       A pokud jsi dělal doktora ve špitálu, tak tě třeba šoupli dělat obvoďáka do Kotěhůlek, a z učitele jsi šel dělat skladníka.
       No, ale z vejplaty 2500 jsi šel na vejplatu 2500, někdy méně, ale klidně jindy i více, takový kotelník si vydělal slušně.
       Dlužil jsi tak maximálně novomanželskou pujčku, a tak se svět nezbořil, a ještě ses mohl pěkně utužit v přesvědčení, že to jsou kurvy, a ani tě nenechají pracovat, kde bys chtěl.
       Dneska ale je věc úplně jinde, visíš hypotéku, a z místa, kde bereš 40 klacků můžeš pomocí protirežimních keců spadnout na 20- a jsi reálně v prdeli.
       A nastoupí na tebe sociálka, a šmíruje ti děti.
       A výchovní poradci, a všemožné, zcela netušené variace buzerací, o kterých ani nevíš, že existují.
       Co já tady píšu čas od času?
       Ať si dá každý bacha na nadšení z těch zákazů- i když se týkají někoho jiného.
       Nakonec do toho spadneš, ani nevíš jak.
       Jedeš o 25 km rychleji, a nasolí ti …klidně i pokus o vraždu, jak bylo vidět v Německu, poněvač vesměs normální řidič takhle překročí někde, kde si ani nevšime, že je 30…
       A nemáš filtr pevných částic- a teď to nějak mají měřit- ale nemáš ani na nové auto, no tak jezdíš bez filtru, ani o tom nemusíš vědět- a nasolí ti pokutu 50 000.
       Dneska nemáš šajn, co musíš a co nemusíš, ono v Čechách na to každý sere, ale to neznamená, že to není v možnostech, teď jsou všude kamery, a pomalu se ani nemáš kde vychcat, když už ti tlačí močák.
       To jde až psychicky do nesnesitelna, když máš svobodnou duši.
       Otrok se přizpůsobí, uhne, ale svobodný člověk negativně vnímá každou kameru, každé nařízení- a je toho čím dál víc.
       Za komoušů sis udělal svoje- a nebylo toho kdovíkolik- a pak ses mohl na celý svět z vysoka vysrat.
       A lidé byli kamarádi…
       No, vím, o čem píšeš, máš svobodného ducha, a tak máš stejně rozpačité pocity, jako já, ale někdo- třeba si myslím Třešeň např.- to vůbec nepojme, přece- když vše dodržuješ, tak se nemůže nic stát.
       Z toho vyplývá pak to její bagatelizování Barnevernetu, protože si myslí, že když nic neděláš, a dodržuješ zákony, že nemusíš mít strach, má duši otroka, takže jí na mysl ani nepřijde, že by to mohlo být všechno jinak.

       • tresen

        Vittto, spousta lidí nedodržuje povolenou rychlost, úplně beze strachu. A ještě víc lidí mlátí slabší členy své rodiny a taky nemají strach, dokonce si to pochvalují. Co vy na to?
        Vidíte ty ostatní jako otroky?
        K tomu úvodu:
        Ti, co byli za normalizace vyhozeni ze svých míst, možná pak v kotelně nebo v lese dostávali stejné peníze jako ve výzkumáku nebo na fakultě. Ale jde spíš o to, že na těch svých bývalých místech chyběli. Jejich mozky nebyly využity, nahradili je když ne blbci, pak aspoň experti xté kategorie, jejichž největší přínos z hlediska režimu spočíval v poslušnosti. Úroveň školství i vědy šla zákonitě dolů.

        • vittta

         Úroveň školství a vědy šla dolů především po převratu.
         Zcela nezákonitě, když už ti děsně chytří nikde nechyběli.
         A co se týká povolené rychlosti, problém není v jejím nedodržování, ale v jejím nastavení.
         Limity nejsou nastaveny s ohledem na bezpečnost, ale na buzeraci řidičů.
         Takže jejich porušování je projevem svobodné vůle.
         Ale i ti, co limity dodržují, je čas od času poruší.
         Jen málokdo jede striktně u cedule obce 50, případně přesně u cedule, nějak rychlost omezující- která je tam navíc z 75% úplně zbytečně.
         Doprava je řešena zvrhle samými idioty, kteří ještě dodnes nepřišli na to, jestli jsou silnice určeny chodcům, nebo autům, takže je všude plno semaforů a omezení, zvýhodňujících nesmyslně chodce, čímž ve výsledku vzniká obrovské množství zbytečně vypuštěných jedovatých emisí, když pominu zpomalení dopravy.
         Pak se zakazuje vjezd starších strojlů do center…blbečkové.
         O mlácení slabších členů rodiny víte jak?
         Od neziskových organizací a jejich průzkumů?
         Ale jděte…

        • kočka šklíba

         Ještě byste mohla vyjmenovat alespoň 10 těch mozků, co skončili v lese nebo v kotelně (z těch minimálně stovek by to pro vás mohla být hračka) a po roce 1989 mohli svůj mozek zase používat na těch fakultách nebo výzkumácích a něco po nich zbývá. Doufám, že za takové mozky nepovažujete Havla, Rumla ml. nebo Devátého, to bych se musela smát. Snad jen Dienstbier st. by se dal považovat za někoho takového, také ale nebýt toho že to byl kamarád Havla, tak by zřejmě se svými některými názory narazil po roce 1989 velmi rychle.

         • tresen

          Mohla bych samozřejmě vyjmenovat desítky, nejen jednu desítku lidí vyházených za normalizačních čistek. Dejte si do googlu třeba
          normalizace a propuštěn a uvidíte sama. Ještě lépe se k těm jménům dostanete, když si přečtete seznam signatářů provolání „Dva tisíce slov“.
          Na ochutnávku aspoň Milan Král:
          Po skončení reálného gymnázia absolvoval Vysokou školu inženýrského stavitelství ČVUT v Praze (1954). Při vysokoškolském studiu se soukromě vzdělával ve filozofii, takže ihned po skončení techniky nastoupil jako aspirant filozofie na FF UK (vědecké hodnosti CSc. v oboru filozofie dosáhl v r. 1958). Souběžně s aspiranturou absolvoval vybrané přednášky z matematiky a fyziky (např. teorii relativity, kvantovou mechaniku aj.) na MFF UK. V rámci pedagogické činnosti přednášel řadu let filozofii vědy na MFF a na Fakultě technické a jaderné fyziky ČVUT. Od r. 1960 připravova1l vznik katedry teorie řízení (sociální kybernetiky), její111mž vedoucím se později stal. V r. 1963 se habilitoval a pak přednášel sociální kybernetiku a filozofii vědy a techniky na řadě vysokých škol, pro vědecké aspiranty, výzkumné pracovníky a manažery. Několik let vedl mezioborový výzkumný tým, který se zabýval uplatněním kybernetiky a informatiky ve společenských procesech, působil ve vědeckých radách různých vysokých škol i jiných institucí, v kolegiu filozofie ČSAV apod. Koncem r. 1968 předložil jako doktorskou dizertaci knížku Věda a civilizace, avšak po srpnové invazi a nástupu „normalizace“ bylo toto řízení zastaveno. V r. 1968 podepsal prohlášení 2000 slov a patřil k aktivním stoupencům tzv. obrodného procesu konce 60. let. V r. 1969 přestoupil na VŠE – Výzkumný ústav ekonomiky průmyslu a stavebnictví, odkud byl r. 1970 z politických důvodů propuštěn. Byla mu na dvacet let znemožněna jakákoli profesionální činnost v původním oboru. Byl prohlášen za hlavního představitele scientistního revizionismu. Po zákazu vykonávání dosavadního povolání pracoval nejprve jako bagrista a později jako technik ve Státním rybářství v Praze (do konce r. 1989).

          • vittta

           A co jako?
           Do existenčních potíží, jak by to bylo reálné dnes, to nikoho přivést nemohlo.
           Už i proto, že se na existenční potíže jaksi „nezadělávalo“, tedy obrovské hypotéky, které ve svém důsledku ještě zvedají ceny nemovistostí, tehdy nebyly, a byt..můj fotr si „koupil“ družstevní byt 4+1 s dvěma balkony za 30 000, a barák- nic extra, byl za ty samé prachy, a za 100 klacků už byl dům parádní.
           V tom násobku, dejme tomu 8x, se dnes za 800 000 koupí leda psí bouda, někde v Praze, a ani mimo Prahu se za ty prachy nic moc nekoupí.
           Ono je žrádlo a hadry v tom přepočtu laciné, ale bydlení je piják prachů, a bydlet každý musí, žít se dá i o chlebu, vodě a cibuli, ale bydlet musí každý.

          • tresen

           Chlapče, vy byste za ty jeho prachy do výzkumáku VŠE ani nešel. Toho bagristu byste mu poradil, že?
           Družstevní 4+1 se dvěma balkóny, to je jistota. Po ničem jiném docent Král určitě nebažil.

          • vittta

           Já si myslím, že ten váš příklad je matoucí.
           Ony se tyhle věci děly, a rozhodně to nebylo OK, a ani to netvrdím, ale dnes se podobné věci dějí také.
           A mohou být- na rozdíl od minulého režimu, likvidační.
           Družstevní byt jistě není pro vás žádná velká prebenda, protože nejspíš bydlíte, a to ve vlastním.
           Ale kdybyste nebydlela, a bylo vám 35 a měla byste hypotéku ještě 2 mega, tak byste si výhod vlastního bydlení rozhodně všimla lépe.
           A byla byste pěkně loajální, a to každému režimu.
           Vystupujete tady proti minulému režimu- a co tehdy, protestovala jste nějak?
           Když jste tak děsně chytrá, víte?
           To je vždycky ošemetné, takový boj, když se to může.
           Já se v článku a svých textech k tomuto tématu snažím o čestné vyrovnání s těmi časy, a chci vidět nejen negativa, ale i pozitiva.
           Neměl jsem ten režim rád, a nemyslím, že ho občané obecně měli rádi, ale v mnoha věcech zase tak velký důvod ke stížnostem nebyl, jak se nám tehdy zdálo.

          • tresen

           Vždycky jsem se styděla za ty roky, kdy jsem proti režimu neprotestovala. Došlo mi dost pozdě, že je potřeba, aby se ozval každý, komu bylo jasné, co je špatně.
           Když jsem se nakonec přece jen dostala do hledáčku StB, hrozilo mi, že přijdu o strašně mizerně placenou práci, kterou jsem ale měla ráda, takže by mě to mrzelo.

          • vittta

           A v tomhle režimu není proti čemu protestovat, nebo ZASE neprotestujete?

          • tresen

           Určitě se neshodneme, proti čemu je potřeba protestovat. :-)

          • Kamil Mudra

           Já protestoval otevřeně skoro dvacet let. StB mi v mé nepřítomnosti lezla do bytu a fotila knihovnu, občas jsem musel dát stopku návštěvám protože jsem věděl co za auto a proč mi parkuje obsazené před barákem… No a dnes se stydím za to jaké verbeži jsem tím nevědomky hrál do karet.

          • tresen

           Jako třeba výše zmíněnému Milanu Královi, aby se mohl vrátit ke své profesi?

          • embecko

           „No a dnes se stydím za to jaké verbeži jsem tím nevědomky hrál do karet.“
           https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Dostal-medaili-od-Zemana-mlady-reditel-ho-vyhodil-Ocenovany-vedec-jde-do-sporu-s-Akademii-ved-a-rika-I-komuniste-byli-slusnejsi-541244
           „Dostal medaili od Zemana, mladý ředitel ho vyhodil. Oceňovaný vědec jde do sporu s Akademií věd a říká: I komunisté byli slušnější“
           Na konci sedesatych let byly nejaktivnejsi proverene kady, co studovaly za Stalina (kdy, jak sami antikomuniste priznavaji, se na skolu jen tak nekdo dostat nemohl)…napr. znama disidentka s prezdivkou ruda fena.
           Aby ses za tuhle podporu stydel, je uplne zbytecne, Kamile. Kdo tehdy nebyl ve strane, anebo nespolupracoval, skoncil po Listopadu opet v disentu a zadny jeho vzestup se nekonal.

          • astraustralia

           tresni
           toto je take docent Kral a jeho vira v Boha :-)
           A jako ve vsem na tomto svete pro jedny clovek ktery poznal a prozrel,
           a pro naopak jine cvok .

          • vittta

           Třešni, co je jako komu do docenta Krále?
           Copak ho tehdy někdo znal?
           A copak víme nějak obecně o jeho činnosti?
           Teď nemám čas si poslechnout odkaz Astra, ale docent Král bude asi svým způsobem podivín, který se klasicky nehodí žádnému režimu.
           A já jsem měl asi bojovat za to, aby se Šejkspír 20 století, humanista hned po dalajlámovi, Václav Havel, stal z kulisáka prezidentem, to se mi tedy povedlo, to vám povím, i když až v r.1989.
           Klasicky se vyhýbáte odpovědi, já vám něco povím, co sleduji už dlouho, ale ještě jsem to takto nenapsal.
           Vy máte ve svém projevu servilitu přímo zažranou, jako byste byla zvyklá se „klanět“, nejen minulému režimu, ale dle potřeby každému.
           Vy jste NIKDY NIC neřekla, a nyní, když se ptám, jestli snad i v tomto režimu je třeba, či netřeba protestovat, tak odpovíte „já neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde“.
           Tedy že bychom se neshodli.
           A co jako?
           Máte nějaký názor na tu věc?
           Máte vůbec nějaký názor na JAKOUKOLIV věc?
           Jste tak postižená připosráním, že prostě žádný názor nemáte, a neumíte mít?
           Četl jsem u Tribuna, a vy tam píšete, že přispíváte do diskuze u Denníku Referendum, ultralevičáckého extremistického plátku.
           Copak o to, nic proti, každý má právo na názor, ale vy se přece stavíte do role pravicové, nebo ne?
           Jenže…vy jste pravicová, protože komunisté byli dle současné propagandy levicoví, ve skutečnosti je to asi tak, že tak pravicová, jako byla tehdejší KSČ dneska není ani TOP09 či ODS.
           Kdo nemakal, nebo neměl děti, s tím se nikdo nebavil.
           Prostě byl společnosti k ničemu.
           Že za minulého režimu byla nějaká represe pro režimu nepohodlné, a tím ten režim byl nějak nezákonný, nebo jak se to dneska píše…
           Jóó, byly represe, ale kolika % lidí se vlastně týkaly?
           A co to bylo za lidi?
           Někdy, když dneska vidím ty chartisty, tak byl je nakopal do prdele ještě dneska, a divím se jen, že komouši nebyli tvrdší.
           A oni mohli být tvrdší, daleko tvrdší.
           Dneska jsou také represe, a kolika % lidí se týkají, neví nikdo stejně, jako to nikdo nevěděl tehdy.
           Nic méně dnes jsou to vesměs obyčejní lidé, co se ani do ničeho neserou, napíšou na FB že si koupil černé ponožky, a mají banána na 14 dní.
           A ve vyšších školách musí tvrdit, že nesnáší Zemana a milují Kcharla a Drahoše, jinak…mají potíže.
           A to je jenom začátek, o to kráčí, za komunistů represe zahnily, dnes jsou svěží, a v počátcích.
           Zrůdnost tohoto systému se teprve ukáže, zatím se jen…připravuje půda!

          • kočka šklíba

           A kdy byl v tom lese, případně kdy pracoval jako kotelník? Jinak jsem vyslechla od astra ten rozhovor s ním (a byla to docela fuška), ale nikde neslyšela jak dokázal věděcky existenci boha. No ale i tak, asi to není zlý člověk, možná, že mu to i myslelo, ale že by byl nenahraditelný mozek, pochybuji. Ale dejme tomu.
           Zadala jsem si do Google ta vaše souvětí a nic, nenašla jsem tam ty nevyužité mozky v lese nebo v kotelně, ono se nám to dobře lže co? Obvyklá metoda vymývačů mozků, trochu pravdy, trochu lži. Takže nejste schopná poskytnout jakýkoliv důkaz svého tvrzení. Já nepopírám, že byli lidé v době normalizace třeba vyhozeni z práce, ale minimum skončilo tak jak jste vy napsala. A současně nejste schopna jakkoliv dokázat toto: …“ nahradili je když ne blbci, pak aspoň experti xté kategorie, jejichž největší přínos z hlediska režimu spočíval v poslušnosti“…A o to jde: trochu pravdy, trochu lži.

          • Kamil Mudra

           „Jako třeba výše zmíněnému Milanu Královi, aby se mohl vrátit ke své profesi?“
           Milan Král to tady nevede, třešni.
           Máte ještě nějakou jinou, podobně hloupou, otázku?

         • Ondřej

          pro všechny nejen kočky ale i ostatní zvířátka rád poskytnu co každému počítačově gramotnému vyjede na Google, když si zadá pouze jméno a akademický titul. Opravdu to nebyl kotelník, ale bagrista, v tomto třešeň „bohapustě“ lhala….Veritas odium parit

          Miloslav Král (5. dubna 1930, Starý Samechov – ?) byl pracovník katedry filosofie vědy, docent speciální kybernetiky na VŠE v Praze.

          Vystudoval Vysokou školu inženýrského stavitelství ČVUT v Praze, soukromě studoval filosofii[1] a působil na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Politicky se angažoval v období pražského jara, proto poté pracoval jako bagrista a technik Státního rybářství.

          Ihned po revoluci (prosinec 1989) nastoupil zpět na VŠE a od roku 1990 působil v Kabinetu pro výzkum vědy, techniky a společnosti Akademie věd ČR. V té době prožil „dva spontánní vstupy do nevědomí“[2][3], uvěřil v Boha a začal se pokoušet dokázat jeho existenci.

          V 21. století přednášel a psal knihy o svém vlastním poznání Boha.

      • Ondřej

       Hezky řeceno,.Kamile. To i vysvětluje, proc podle jeho a příjmu na hlavu, se měli Češi nejlépe za Protektorátu. Přitom na to abyste se měl dobre a neměl existencni problemy s rezimem, stacilo jen respektovat pravidla nastavena Třetí říši. A nebyt žid. Problemy se sousedy ani v práci, na kterou bylo málo lidí a byla v kvalifikovaných profesích dobře placená, vážně nebyly. Na rozdíl od doby za socialismu, kde vas fizlovali domovni důvěrníci, vaše domy byly plné nasazených dělnických partají a vy jste byl pro ně třídni nepřítel.

       Na třídní původ nesmíte zapomínat v tom vašem hodnocení, on má totiž i dnes na vas.socialni statut, nezanedbatelný vliv a to dnes(!) na rozdíl od doby předchozí, bez ohledu na vaše politické názory. Náš německý ředitel české pobočky říká, vždyť je jed o koho budete volit, pravidla jsou přeci jednou dána a měnit lze jen technické detaily. Je zde EU a mezinarodni dohody a úmluvy OSN. Pakliže ty mají nádrazenost nad národním právem a nelze je změnit,.pak politika je jen zábava nutná (!) spolecenska ventilace frustrace těch, kdo ve společenské soutěži prohrávají. Všichni jsou ale nakonec spokojeni a principy měnit nechtějí, chtějí si užívat, jezdit kam chtějí, pěstovat konicky…Proto se chovají typicky pro bono economicus a nikoli jako homo politicus. Nechteji znovu třídní boj, který by dnes byl spíše bojem vzdělaných městských liberálů proti vesnickému řemeslnickému proletariatu než boje dělníků s tovarniky.

 12. Alva

  Výborně, názorně a srozumitelně napsáno.

  Dobré srovnání minulého režimu s dnešním je také v rozhovoru s Jozefem Banášem v článku na PL:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Jozef-Banas-Bojim-se-ze-vydobytky-roku-1989-blednou-pred-tim-co-nabizel-socialismus-Zadluzeny-drzi-hubu-a-krok-a-o-to-mocnym-jde-570874
  Např. otázka:
  „Máme se nejlépe, jak se kdy lidé v tomto geografickém prostoru v historii měli, jak s oblibou prohlašují někteří politici?“
  A odpověď:
  „Máme se dobře z materiálního hlediska – to je ten náš geografický prostor – ale to také jen ti, kteří se byli schopní zařadit do pelotonu, v němž vládnou ostré lokty. Obávám se, že takových je menšina. Objektivně je třeba přiznat, že se skutečně máme materiálně lépe, ale v systému, kde stále soutěžíme, sledujeme po očku souseda či kolegu a štve nás, že on toho má víc. V systému, kde vládnou materialistické hodnoty, člověk šťastný nikdy nebude, protože pod vlivem hodnot budete chtít mít stále víc. Tak se lidé snaží být ještě výkonnější, vydělávat víc a končí to tak, že jsou doslova vykořisťovaní, tráví v práci dlouhé přesčasové hodiny na úkor rodin. Bohatnou, ale jsou méně šťastní. Netuší, že duch je nekonečný, hmota je limitovaná“

  Otázka: “ Jsou proto lidé šťastnější, že si toho mohou dopřát víc než předchozí generace?“
  Odpověď:
  „Byl jsem nedávno v indickém státě Bihár. Je to jeden z nejchudších států Indie. Viděl jsem tam velkou bídu, neporovnatelnou s těmi nejchudšími u nás. Když jsme se my, lidé z Evropy, téměř pohoršovali nad jejich bídnou životní úrovní a litovali je, oni sami nás s úsměvem doplnili: „Nezeptali jste se nás, jestli jsme šťastní…“ Otázka štěstí začíná dominovat i v západní civilizaci, lidé začínají být z neustálého honění se a soutěžení unavení. Bhútán je v Asii na jednom z posledních míst, pokud jde o HDP na obyvatele, ale pokud jde o index štěstí, jsou jeho obyvatelé první. Naopak Japonsko je v HDP první, ale podle indexu štěstí na druhém konci pořadí. Ano, máme neporovnatelně víc, než měly předcházející generace, ale jsme šťastnější? ……………….
  …….. Systém, ve kterém jsou prioritní jen materiální hodnoty, je odsouzený k zániku. Vidíme to ve stále rostoucím počtu těch, kteří hledají jiné hodnoty, než je neustálá honba za penězi, aby mohli splácet úvěry a úroky, které jim vnutil systém. Zjišťujeme, že mezi bohatstvím a štěstím není přímá úměra“.
  .

 13. vittta

  Hmmm…
  Tak koukám na Zprávy TV Prima a dle reportáže si Britové všimli, že úděsně narostlo násilí, jmenovitě útoky nožem.
  V textu se to neřeklo, ale z ukázaných záběrů bylo vidět, že utočníci jsou poněkud opálení.
  Nějaká Britka, zřejmě matka jedné obohace…tedy zavražděné se pak ptá, jak se to stalo.
  Na to by jí odpověděla za 2 minuty většina českých obča…rasistů!
  Navíc, kdo ví, jestli to není hoax Kremlu, je přece známo, že v Británii se nože nosit nesmí, dokonce ani šroubováky.

  • embecko

   A stanice prve pomoci presly na vojensky rezim, ve kterem se musi naucit se izolovat od doprovodu zraneneho. To jest nemocnice se vybavuji rychlozavirajicimi dvermi s bezpecnostnimi skly, perzonal prodelal vojenske skoleni a na kazde sluzbe jsou pritomni minimalne 2 vycviceni specialiste/ vojaci.
   Ale jinak vse v poradku, to je vsechno jen mala prijatelna dan za nase obohaceni. A ze by se Evropa nejak zmenila jsem si vubec nevsiml…a rika to i ma znama ze Strakonic, ani tam pry nepozorovala narust kriminality.

 14. Ondřej

  Seriál Most! především nastavil jasné sociologické dělení společnosti na základě několika měřítek, jednak na centrum a periferii (jak rád zdůrazňuje prof. Bělohradský) , pak na lidi co svůj život prožili v rigidním systému etnicky a třídně vyčištěné společnosti (proto někteří její renegáti dnes trpí pocitem že anglosasové trpí vůči slovanům „třídní a etnickou nadřazenosti“) a v neposlední řadě, seriál notně zabrnká na strunu xenofobů a fašistů, lidského a sociálního suterénu, co žije v bludech Orlíku 90.let, snící své vlhké sny něco o „bílé lize“ a „bílých jezdcích“, kteří osvobodí naši zemi od všech těch podřadných bytostí co nemají naše křesťanské smýšlení a marxleninský drajv rovnostářství.

  Opět jak jinak, se zde snoubí odkaz dvou dějinných čubek porozených svojí prostituující se matkou „národní státností“, tu chvíli obcující s komunismem a pak zase s fašismem – čubkami jménem nenávist a frustrace „podrprůměrných“. Jedná se o klasické pojetí moderní sociologie, která popisuje konzervativní nenávist k toleranci a společenskému liberalismu, které říkají, že bílý evropský muž už nesmí (!) mít tradiční žádné výsady a jasně analyzující, že jako hlava rodiny selhal, neuživí mnohdy ani sám sebe, natožpak svoji rodinu a rozmnožovat se už ani pořádně také neumí. Je tedy ze své bliblické podstaty nanic, jako morální autorita, ochránce a živitel. Všechno zabezpečení v tomto ohledu zabezpečuje otevřená společnost, základy moderního sociálního státu a pak především svobodný trh a občanská společnost pomoci nestátních institucí opírající se o právní stát – jehož ústavní vedoucí úlohou jsou lidská a občanská práva, mezinárodní úmluvy a charta OSN jako celoplanetární zákony nadřazené jakýmkoli „národním zájmům“. Muže (natožpak bílé) tedy k těmto věcem netřeba, svoji roli totiž v tomto nezvládli.

  Nastupují ženy a ti, co ti ostatní co muži coby rodové entitě měli být „díky jeho dějinnou přirozeností“ podřízeni dnes zažívají závan svobody. Ženy mají dnes právo nechtít muže ani rodinu, lidé co se necítí být muži ačkoli jimi být musí, protože mají pindíka se archetypálně „mužsky“ chovat nechtějí, protože archetyp muže je být agresivní a autoritativní vůči slabším, a tento behaviorální model je jim odporný, chtějí se raději chovat jako autonomní INVIDUALISTICKÉ (!) bytosti, vymezující se vůči rodovým stereotypům, resp. pěstující v sobě spíše svůj emoční kvocient nezávislé osobnosti než racionalitu autority. Sexuální modernita která dává najevo mimo tradiční spektrum většiny a menšiny též lidi, co se cítí být asexuálové nebo metrosexuální jedince, co spíše než své žlázy využívají svého uhlazeného a hýčkaného zjevu k nekonfliktní a příjemné sociální komunikaci směřující k asertivnímu uspokojování svých osobních a profesních cílů,

  • astraustralia

   A opet jen Fagan hlavicku na hrebicek :-(
   Jak jinak nez vybranymi slovy popsany naskok Zapadu dokonce i v „sexualni modernite“:-(
   Hlavne si kazatel novych poradku neuvedomuje ci nechce videt kam to smeruje.
   Rozhodne jinam nez pise.
   Sexuální modernita která dává najevo mimo tradiční spektrum většiny a menšiny též lidi, co se cítí být asexuálové nebo metrosexuální jedince, co spíše než své žlázy využívají svého uhlazeného a hýčkaného zjevu k nekonfliktní a příjemné sociální komunikaci směřující k asertivnímu uspokojování svých osobních a profesních cílů,
   Tak to strucne shrneme.
   Na jedne strane industry4.0, pokrok ktery dokaze polovinu lidi vyradit a z trzniho pohledu je ucinit prebytecnymi
   na druhe strane narek nad ubytkem ktery je treba nahradit a je jen jedno vyznani viry ktere je toho schopno.
   PO navic sama bezdetna mutti Evropy potvrdi vyrokem ze Islam do Evropy patri a tak byl odstartovan muz nove doby kteremu vira v Allaha dava moznost lepsi souloze se 4mi zenami na Zemi a mnozstvi pannen po smrti, ktere jina vira nenabizi.
   Jen tu zustava nezodpovezena otazka k cemu vice lidi kdyz ne k praci jako dosud jedinemu zdroji obzivy?
   Zatim se to jevi jako cesta k rozkladu, ne k lepsim zitrkum.
   Neni kdo to zaplati.
   Instituce spolecnosti(statu) kterych se tu dovolava Fagan to nebudou neb nic nevlastni !
   Ti co vlastni a ktere tak obdivuje platit nechteji.
   Takze nic nez Faganova kopie modernich lepsolidi , nic nez predstava ktera nema s realitou nic spolecneho „svobodny trh“ zadne „základy moderního sociálního státu “ nezna
   a znat nebude pokud bude svobodny!
   Jako „socialne“ regulovany uz nebude svobodny!
   Pred tim varoval i vas trzni guru proffesoro ekonomie Vaclav Klaus.
   Fagan vam nevysvetli to hlavni, kdo a hlavne za ci penize tuto predstavu nejsvobodnejsiho jedince vsech
   dob vsech nabozenstvi vsech sexualnich a idividualnich ruznosti
   by mel platit.
   Kdyz pracujicich homosapiensu bude stale mene tak ta Faganem obdivovana industry4.0? Jeji vlastnici ?
   cha cha cha:-)
   Ale ctete Fagana, tam to FSECHNO je :-)
   Všechno zabezpečení v tomto ohledu zabezpečuje otevřená společnost, základy moderního sociálního státu a pak především svobodný trh a občanská společnost pomoci nestátních institucí opírající se o právní stát – jehož ústavní vedoucí úlohou jsou lidská a občanská práva, mezinárodní úmluvy a charta OSN jako celoplanetární zákony nadřazené jakýmkoli „národním zájmům“.

   • Ondřej

    ale člověče, kupte si letenku do Frankfurtu. Když přistenete odveze vás do centra společnost kterou vlastní město a která použivá elektromobily pro čisté ovzduší, jízdenka činí 4,80 € ale když koupíte celodenní za 9,1 € určitě se dá mluvit vzhledem k její široké využitelnosti, že vzhledem k celkovým nákladům návštěvy Frankfurtu že je to skoro zafarmo. V hotelu když si pustíte kohoutkovou vodu, tak tu opět zajišťuje regionální (tedy přeneseně „státní“) společnosti Wasserverband Hessisches Ried. Tedy v Německu je silný státní sektor (který vlastní mj. státní dráhy, spoluvlastní nejsilnější banku v Německu a v EU Deutsche Bank a spoluvlastní nejsilnější automobilku v EU a je první až druhou nejsilnější na celém světě.

    Jaký lepší příklad socialismu byste ještě chtěl? Přitom o soukromý majetek a práva soukromých také není špatně postaráno, finanční sektor v Německu dosáhl 4% podílu na celkovém HDP, více než zemědělství, lesnictví a rybolov, kdy to bylo jen 3% ale obecně podíl služeb na německém HDP je gigantický – 70,2%. Pane kolego, no upřímně, kdo má miliony za to že si lidé navzájem slouží? Služby neznečišťují ovzduší ani nespalují uhlovodíky. A jsou i (viz výše jmenované vodovodní řády, čističky odpadních vod, vodní elektrárny a městská autodoprava, vlaky a letecká doprava – Lufhansu vlastní asi 350 vlastnických subjektů, ale stát v ní má slušný podíl 48,2%.

    Opět ukažte mi zemi, která má tak silné vlastnictví světově úspěšných aerolinek?

    Jinak pro vás ohledně průmyslu 4.0. Německý Adidas dal padáka asi 4000 levným čínským pracovníkům a plně přesunul tak svoji produkci zpět do Německa v plně automatizovaných fabrikách za pomoci robotů poblíž Norimberku v městečku Herzogenaurach. Takže o práci nepřišel ani jediný Němec.

    • vittta

     To je ono, letenka do Frankfurtu, kdy letadlo vypustí tolik zplodin, co 1000 taxiků v autech na naftu s Eurem 1 za celý rok, ale pak vás všude doveze ekologický elektromobil.
     A idioti se pak ukájejí, jak jsou ekologičtí.
     O bílých mužích ani nemluvím, bílý muž nechce šoustat, a tak nastupuje žena, která se ošoustat nenechá, protože má svoje práva a není na selhavšího bílého muže zvědavá, aby se jí sexista jeden díval na kozy!
     V Německu už mají třetí pohlaví, hermafrodita asi…
     To ať si Fagan píše o německých bílých mužích, čeští bílí muži ještě mají ženské rádi, jmenovitě ty naše, a nic nenamítají, když se ženy chtějí pomilovat a před tím lehce zakoketovat, klidně i díváním na zadek a na kozy a lehce sexuálně zaměřenými poznámkami!

 15. astraustralia

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Miloslav_Kr%C3%A1l
  Ano i prilisna vira v Boha a propagace viry jine nez ktera se vyucovala na VUMLu byla povazovana za ideologicky nepratelskou.
  Dnes je to jinak.
  Dnes se nepratelstvi dostalo na jinou vyssi uroven :-(
  K rozboru vittta smerem k tresni:-)
  Uz tim ze na ostrov Janiky pise nazory ktere jsou tak jine ze nekdy az k neuvereni, tim je obohacujici.
  Obcas zapominame jak daleko a kam az muze jine mysleni zajit.
  Pak staci jen par jedincu co nemaji od slov ke skutkum daleko a pruser je na ceste
  Prispivat na REFERENDUM je take informace.
  Na Bakaluv RESPEKT ne ?
  Tam je to nejlepe anitZemanovske a antiBabisovske.
  Take pro jina slova a cela souveti plati, ze pokud neublizi , posili :-)

 16. astraustralia

  Rozbor socialismu ktery zde uvedl vittta tu ma ruzne komentare
  ale zadny ve kterem by byl vitezny Samet
  a to az tak, ze by s vittovym komentarem zamet:-)
  Az jsem objevil pana Krause.
  Ve strucnosti tam rika kam az jsme popojeli.
  Nebo vlastne dojeli ?

  • vittta

   Kraus se celou dobu choval jako idiot, ale musím uznat, že když mu to došlo, tak prokázal značnou odvahu.
   Vystihl to naprosto přesně.

 17. tresen

  A kdy byl v tom lese, případně kdy pracoval jako kotelník?
  Jasně. Lžu, protože člověk, kterého jsem uvedla jako příklad vědce, odstaveného od rozdělané práce, netahal v lese klády, ale jezdil s bagrem.
  Doporučila jsem laskavé pozornosti osoby, co tu vystupuje jako kočka Šklíba, aby si našla seznam signatářů výzvy 2000 slov, protože když půjde po osudech těch lidí, zjistí, že co jméno, to podobný úděl jako u M. Krále. Vědci museli opustit své týmy a své studenty na fakultách všech možných oborů, z klinik byli vyhozeni špičkoví specialisté, spisovatelé nesměli vydávat knihy, filmaři a herci točit filmy, cestovatelé cestovat a přednášet atd.
  Utrpěli škodu, byli potrestáni za své smýšlení. Ale to je jen první pohled na věc. Daleko větší škodu utrpěla celá společnost, protože bylo neodpustitelně plýtváno tvůrčím potenciálem všech těch lidí. Mnozí z nich se ani nedožili převratu a pozdního ocenění.

  • kočka šklíba

   Ano vy lžete osobo, která zde vystupujete pod nickem Tresen :
   1) Z těch stovek lidí vyhozených ze zaměstnání jste byla schopná říct jméno jediného, ještě blbě k tomu nejspíš. Ani těch 10 jste nebyla schopna vyjmenovat.
   2) Tento jeden vámi jmenovaný nepracoval ani v kotelně ani v lese, takže lžete podruhé : “ Ti, co byli za normalizace vyhozeni ze svých míst, možná pak v kotelně nebo v lese …………..“.
   3) A už vůbec jste nedoložila vaše tvrzení :“ ….Jejich mozky nebyly využity, nahradili je když ne blbci, pak aspoň experti xté kategorie, jejichž největší přínos z hlediska režimu spočíval v poslušnosti….“, což jste tvrdila kategoricky. Jednak je otázka zda byli ti vyhození takové mozky(zvlášť ve světle takových nul jako byl Ruml. ml., Devátý a podobně) a za druhé je otázka zda byli nahrazeni takovými co jste tak „krásně “ nazvala. Ale nedivím se, jak píši, dnešní propagandisté použijí trochu pravdy a dost lží,a to jste přesně použila vy.

   • tresen

    Vy jste neuvěřitelná. Člověk, který nic netuší o normalizačních čistkách, je raritní jev asi jako ten, co trvá na tom, že je Země placatá. Taky bych si myslela, že takový blb nemůže existovat, ale dnes už vím, že existuje.
    Proboha, to jste fakt tak neschopná, že si to neumíte najít, když už jste měla dodnes uši zalité voskem?
    ,

    • vittta

     Esli vona nezpochybňuje tu vámi tak divoce proklamovanou hodnotu mnoha vyfakovaných, víte?
     Dva tam Kočka i jmenuje.
     A Sax vám dokonce odkázal jednoho mozka, co byl vyfakován dneska, korektně, a demokraticky.
     To víte, Třešni, když přijde tvrdé na tvrdé, tak se sedláci vzdávali svých statků ve prospěch JZD také dobrovolně, že jo.
     Oba námi prožité režimy mají svoje „padlé“, a jenom o jedněch se mluví, což byl- jen tak mezi námi- i postřeh, který měl vyplynout z mého článečku.
     Že někoho vyklofli za minulého režimu ještě neznamená, že ti, co se jich zbavil tenhle režim, neexistují, nebo jsou horší.
     A Astr vám také napsal svoje- dneska naše mozky a i naše ruce vyžírá západ, odliv mozků dnes, se dá rovnat tak ke ztrátám, které utrpělo České království v době pobělohorské.

     • astraustralia

      Doma uz neziji a tak jsem si nedovolil napsat to co vittta, abych nebyl oznacen za neznaleho pomeru,
      ale jak je z odkazu zrejme priznava to i tisk, jen to nerika tak naplno jako on.
      dneska naše mozky a i naše ruce vyžírá západ, odliv mozků dnes, se dá rovnat tak ke ztrátám, které utrpělo České království v době pobělohorské.

      • tresen

       Jak to tak čtu, někoho by mohlo napadnout, že těch mozků není škoda.
       Odliv k bagrům a do kotelen je OK, tak proč plakat nad odchodem na západní kliniky a univerzity?

       • vittta

        Moc čtete denník Referendum.
        Ten na čulíkismu stojí.
        Ale tady všichni čtenáři vědí, že tu NIKDO NIKDY přehmaty či i zločiny minulého režimu nechválil, nebo netvrdil, že to bylo nějak v pořádku, to nebylo, ale v kontextu s tímhle režimem, a s tím co se děje na západě, už to zdaleka nevypadá tak blbě, jako dříve.
        To vás ale nesere ani trošku, a tak si tady pěkně čulíkujete, a ukájíte se u toho, nebo co.
        Vy jste opravdu blbá, nezlobte se na mě, blbá, to jinak nejde nazvat.
        Blbá- ale naše, no, co naděláme.

        • tresen

         Jak jste přišel na takovou blbost, že jsem dnes se vším spokojená?
         To vy tu furt hájíte prezidenta a nebýt EET, tak je i Babiš váš miláček.
         Volil jste strany, které zastávají vaše pozice, a ty dnes ovlivňují českou politiku.
         Já mám na co remcat, vy ne.

         • vittta

          A s čím nejste spokojená?
          Leda tak se Zemanem, že je vulgární, chlastá a táhne nás na východ, vy slípko.
          Já nejsem vy, já jsem spokojený s možným, Babiš mi v něčem vadí, v něčem nevadí, ale není to proto, že je to Babiš, ale pro své kroky, jako osobnost, či člověka, ho moc rád nemám.
          Já to tady asi tak 1000x psal, ale vy si to při svém chabém intelektu nedokážete sesumírovat.
          Co se týká EET, mě navadí EET, to jsem v tom slova smyslu nepsal, ale vadí mě psychopaté, co EET považují za ekonomický zázrak, vesměs spíše ze závisti, než z nějaké ekonomické podstaty.
          Je to politický nástroj, a Babiš ho použil naprosto skvěle, oblbnul voliče, a úkolem politika je prostě oblbnout voliče.
          Zahraniční politiku Babiš zatím zvládá,(i když dle mého spíše proto, že je pod tlakem lidu, než že by sám byl takový vlastenec) politiku vnitřní už méně, zejména proto, že se mu podbízení levicovým voličům vymklo z ruky, a EET už jako politický nástroj tolik netáhne, protože jeho přínos je prakticky velice sporný.
          To jsem nedávno i psal, že moc nechápu, proč se Babiš z 3 a 4 vlny EET nevyvlékl, když se mu to nabízelo, ale tvrdošíjně na ní trvá, jako by snad sám věřil, že díky EET opravdu nějaké peníze navíc získá. (z EET řemeslných živnostníků nezíská nic, bude rozhodně v mínusu, zajedno proto, že OSVČ zase tolik, jak se tvrdí nekradou, a také proto, že zlodějina, které by měla EET zabránit, jí reálně zabránit nemůže)
          Nic méně jako premier u mě zatím za 3, a to není až tak špatné, jiní to měli za 4- až 5.
          A naprosto mě nezajímá, že je to zloděj a nějaký komoušký papaláš, dávno jsem zjistil, že mezi komunistou a chartistou není žádný rozdíl, který by vyplýval z toho politického posazení- tedy komunista a chartista, či třeba StBák.
          Rozdíl je toliko mezi člověkem a člověkem.
          Prezidenta hájím, protože dělá svou práci dobře, hodnotím ho za 2, ale nedělám to proto, že je to Zeman, kdyby takhle dělal svou práci Schwarzenberk, budu ho chválit také, to vy, čulíkysté, potřebujete nejprve osobu- a pak, pokud vůbec, její činnost.
          Zeman jako premier mě odjakživa sral, a jeho vize lákaní zahraničních investorů a všemožné pobídky pro ně, mi lezla pěkně krkem.
          Jenže…to není pro váš slepičí mozeček, tyhle úvahy, ten vám vstřebá jen hesla, a to tím lépe, čím jsou prázdnější!

    • Kamil Mudra

     „Člověk, který nic netuší o normalizačních čistkách, je raritní jev asi jako ten, co trvá na tom, že je Země placatá.“
     Posrpnoví normalizátoři využili příležitost k uchopení koryt stejně jako polistopadoví privatizátoři k uchopení majetku. Charakterově mezi nimi rozdíl není.
     Nuže: Kdo si více nakradl? Kdo změnil život k horšímu více lidem? Kdo více lže?
     Možná se časem dočkáme takových tvrzení jaká nebudou mít k té placatosti Země moc daleko.

     • astraustralia

      Do kamene tesat :-(
      Pamatuji jednoho krajskeho tajemnika.
      Mel chatu a sluzebni 613 a 4+1 byt. Majetkove nesrovnatelny nejen s milliardari ale i s dnesnimi millionari.

      Nuže: Kdo si více nakradl? Kdo změnil život k horšímu více lidem? Kdo více lže?
      Možná se časem dočkáme takových tvrzení jaká nebudou mít k té placatosti Země moc daleko.

      Fantasticky Samet, jen v nem bylo a je mozne aby se z krejciho stal stomilliardovy privatizator Ostravska koupil si noviny a z nich plival na presidenta , vladu a kazdeho kdo si dovoli mit neco proti jeho privatizacni genialite.
      A neni jediny:-(

      Globální nerovnost v příjmech se zvětšuje, upozornila světové vůdce charitativní organizace Oxfam před Světovým ekonomickým fórem ve švýcarském Davosu. Pouhých 42 nejbohatších miliardářů disponuje stejným majetkem jako chudší polovina lidstva.
      Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/procento-nejbohatsich-lidi-vlastni-tolik-co-nejchudsich-82-procent-tvrdi-oxfam-20180122.html

 18. astraustralia

  Ktery vedec dnes umi jezdit s bagrem ?
  NULA.
  A nyni trochu vazne.
  Coz nema byt zpochybneni neochvejneho rozboru skod ktere napachal realny socialismus.
  ano doporucuji ….seznam signatářů výzvy 2000 slov, protože když půjde po osudech těch lidí, zjistí, že co jméno, to podobný úděl jako u M. Krále. Vědci museli opustit své týmy a své studenty na fakultách všech možných oborů, z klinik byli vyhozeni špičkoví specialisté, spisovatelé nesměli vydávat knihy, filmaři a herci točit filmy, cestovatelé cestovat a přednášet atd.
  Utrpěli škodu, byli potrestáni za své smýšlení. Ale to je jen první pohled na věc.
  Mnozí z nich se ani nedožili převratu a pozdního ocenění.

  kdezto dnes se deje podobne ale je to korektne a spravne.
  I dnes plati ze:
  Daleko větší škodu (ma dnes) celá společnost, protože je neodpustitelně plýtváno tvůrčím potenciálem všech těch lidí.
  Nikdo je nemusi vyhazovat, odchazi sami rocne tisice lidi opousti republiku!
  Jak se plytva tvurcim potencialem dnes?
  Za lépe placenou prací v zahraničí vyjelo loni poprvé přes sto tisíc Čechů. Meziročně jejich počet narostl o 13 tisíc na 110 tisíc.
  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/vice-cechu-vyjelo-do-ciziny-za-praci.A150408_111125_ekonomika_fihPS
  PS
  Je to ale hruza jak si muze nejaky Astr az z Klokanie srovnavat vyhozeneho vedce a jeho ztraceny potencial s potencialem dnesniho vedce ci nevedce a jeho dobrovolneho odchodu za vydelkem kam se mu zachce?
  Zasadni rozdil souzky a souzi Sametaci!
  Tehdy jako dnes slo o cloveka , ale tehdy slo o velke ublizeni a ztraceny potencial , kdezto dnes o spravne zaplaceny nikoli ztraceny potencial a trzni obohaceni. !
  Vsestranne a nestranne !
  Kupredu prava a nikdy jinak !
  Amen

  • vittta

   Třešeň tohle zajímat nebude, ta- poněkud opožděně- bojuje proti komunismu.
   Konečně se to může, tak proč ne, co?

   • tresen

    A kdopak si tu začal s hodnocením té éry? Nebyl to náhodou nějaký vittta?
    Co třeba takový duševní potenciál jednoho dnešního Australana – kdyby tu byly normální poměry, mohl zůstat v Československu a jít svým tvůrčím a morálním příkladem tehdejší mladé generaci. Potomci té generace by vyrůstali v jiném prostředí, ctili by ctnosti a zavrhovali nectnosti, zkrátka všechno mohlo být jinak.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s