Něco o socialismu

Napsal vittta

Dnes je 25. února, což je den, který se dlouhé roky nazýval vítězný, v podání komunistů pro jistotu vítězný celý únor.
Je velice zajímavé sledovat vývoj pro převratu 1989, kdy v první fázi měl lid naději, v druhé překvapení, ve třetí zmatek, ve čtvrté znechucení, a v páté – v té se nacházíme nyní – …strach.


Strach z budoucnosti, nejen většiny našich lidí, ale i celého našeho státu i národa.
Kde jsou ty časy, kdy socialismus žil z přebytků 1 republiky a z laskavosti německých okupantů.
To se říkalo, ale nebyla to pravda.
České země byly vydrancovány, zbytečně bombardovány, a komunisté začínali v mnoha ohledech od píky.
Jakkoliv se režim choval v mnoha věcech poněkud schizofrenně, zdaleka si nevedl nijak zle.
Ostatně, dnes už víme, že poválečné časy na západě byly též plné plné mccartismu a nenávisti.
Doba byla schizofrenní všude.
Můžeme se přít o to, co by, kdyby, ale komunisté udrželi školství na vysoké úrovni, a to od základního, po vysoké.
Zajistili vzdělávání pracujících, majících zájem, a to vše bezplatně.
Vybudovali slušné zdravotnictví, vymýtili očkováním mnohé choroby, starali se o zdraví dětí, a též zajistili zdravotnictví víceméně dopravně dostupné.
Vesnice byly kultivovány, a lidé byli ve své většině spokojeni, byť o tom mnozí asi nevěděli.
Mnohé z těchto věcí, jste tehdy neviděli, o to lépe je vidíme dnes.
Polistopadový režim žil ještě 20-25 let z dědictví socialismu, především co se týká kádrů, tedy řemeslníků, středních technických profesí, ale i lékařů, inženýrů, profesorů, ale kupodivu i soudců, policajtů a podobných.
Když vidíme, že je dnes nedostatek všeho uvedeného, (a co je, to je často řádově horší jak dříve) nejsou lidi, a- nejsou ani děti, zjistíme, že polistopadový režim nedokázal reálně naprosto nic, a co dokázal, to by za ty peníze, které republika dluží, dokázala i opice.
Zde je ukázka z článku na PL, která asi vystihuje celkem dobře dnešní pohled na ty časy.
…….
Spisovatel Jiří Padevět také popisoval Vítězný únor, který ovšem nezažil. „Českoslovenští komunisté, nadopovaní moskevskou nenávistí, definitivně rozebrali stát, poškozený, nalomený a zmatený druhou republikou, nacistickou okupací a podivnou předehrou, které se říká třetí republika. Politiky měli nahradit političtí gangsteři, důstojníky zupáci, policisty esenbáci, soudce nemilosrdní kašpaři, sedláky takzvaní družstevníci, faráře, řeholníky a rabíny ideologové, podnikatele soudruzi ředitelé, jejichž jedinou kvalifikací byla strana. Někdo plynule přešel do služeb nových pánů, ale o ‚bývalé lidi‘ nebyl většinou zájem. Tedy kromě zájmu je zničit, okrást, ponižovat a zabíjet. Básně Jana Zahradníčka nahradily básně poručíka Otto Ježka, swingové orchestry balalajka. Po pár letech teroru, který zvolna polevoval, taky proto, že nejlepší byli zabiti, zastrašeni, nebo vyhnáni, si většina zvykla a začala opatrně vyhlížet socialismus s lidskou tváří.“
(https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Svine-rudy-na-lucerny-Oslava-Vitezneho-unora-571770)
…….
Všimněte si, že Padevět velice věrně popisuje dobu po listopadu 1989, ale toho on si nikdy nevšimne, neb je veden svazáckým zápalem, typickým pro léta padesátá.
A já?
Hluboce se před minulým režimem skláním.
Komunisté dokázali do značné míry změnit člověka, a to k lepšímu.
Jakkoliv byl ten systém v mnoha ohledech debilní, těžkopádný, plný šlendriánu a lajdáctví, politické tuposti a nespravedlnosti, byl svým způsobem vznešený a pokrokový, a jak jsem už mnohokrát napsal, tehdy to byla doba světla, dnes je doba temnoty, a to říkám s plným vědomím zločinů, kterých se minulý režim dopustil.

 

 1. Ondřej

  Můžeme se přít o to, co by, kdyby, ale komunisté udrželi školství na vysoké úrovni, a to od základního, po vysoké.
  Zajistili vzdělávání pracujících, majících zájem, a to vše bezplatně.

  otázka vzdělanosti v percepci sociální identity je zajímavé téma, vittto.
  Zabývají se jím např. dva sociální antropologové 70.let, kteří vytvořili pojednání „Teorie sociální identity“ sepsané Henrym Tajfelem a Johnem Turnerem. Hlavním poselstvím je, že identita není SKUPINOVÁ vlastnost, přebíraná nějakou vrstvou, definovaná svoji profesní, geografickou či rodovou určeností, ale ryze individuální až infivididualistická(!) subkategprie našeho vědomí, které se takto právě nikoli identifikuje, ale spíše vymezuje vůči svému okolí. Je to něco jako totem – nikdo nebude mít stejný jako druhý, každý si chce vytvořit svůj vlastní, a nikdo nesmí mít po něm stejný – přitom ale vytváří podobné subkategorie, které vytvořili před nimi již jiné a tím se k jejich úsudku přiřazují i když každý ke stejnému výsledku došel jinak, ale na základě stejných předpokladů. To je důležité, protože to vytváří společenský tmel, přesvědčení na straně jedné o své vyjímečnosti, na straně druhé a nalezení stejného axiomu dobra pro sebe sama na jaký příšli už někteří druzí lidé nezávisle na nich..

  Nicméně kategorie ve kterých lidé uvažují mohou souviset kupř. se vzděláním, sociální třídou či etnikem, ze které pocházejí, ale s věkem a místem pobytu se proměňují. Z toho vyplývá, že vliv okolí je značný, trendy a schematismus hraje svoji roli, vittto. Nemůžete tedy za to, co je pro vás normou, ani za to, že pro druhého je ta norma neaplikovatelná či snad přímo nepřímo nepřijatelná, protože sociální zkušenost a behaviorální ukotvenost jim dává jinou empirickou informaci o tom, co je správné a co ne. ergo co mu více prospívá a co škodí. Nejsou jen vjemy a reflexy, ty mají zvířata a radí jim v bazálních rozhodnutých podmíněné momentální situací. Člověk je tvor analytický, analyzuje přínosy, ztráty a na druhé straně měří empatii a sympatii – jako na lékárenských vahách.

 2. astraustralia

  Neco obohacujiciho od sousedu :-)
  Nemecko vas vzor ?
  Nemecka feministka prisla s opacnym nazorem nez jaky ma premier Madarska Orban (zvysit porodnost vlastnich lidi a ne dovazet odjinud)

  Dítě je to nejhorší, co může někdo provést životnímu prostředí, tvrdí německá autorka
  (kreativne rozpracovala vitaci rec taktez bezdetne mutti Merkel, proc vlastni deti kdyz planeta je uz tak dost prelidnena a lidi lze importovat a jeste se u toho obohatit)
  Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/dite-je-to-nejhorsi-co-muze-nekdo-provest-zivotnimu-prostredi-tvrdi-nemecka-autorka.A190306_143100_ln_zahranici_mha

  • Nerevar

   Že se takovou pizdou vůbec zabýváte. Podobné hlasy jsou přece slyšet nejméně posledních dvacet let.

   • astraustralia

    Tisic malickosti umori i vola :-(
    Ze nejaka zenska nechce nebo nemuze mit deti , nebo ji muzsky z nejakeho duvodu jdou proti jeji prirozenosti nebo prirozeni to se obcas stava, je to jejich vec,
    ale jen jak rikate „pizda“ to ventiluje na verejnosti a snazi se z toho nechtit nebo nemit deti udelat spolecensky prinos jako cosi vhodneho k nasledovani, to je vrcholna drzost.

    • pacifista

     No to se musí v konečném důsledku obrátit proti ní a co více, většina lidí co takovým fandí, musí být naráz uvedena do reality a přinejmenším zapochybovat o tom, že ona a jí podobní, jsou normální. Tak daleko to ještě nedošlo, aby ostatní lidé přestali uvažovat a byli v menšině. To jen média vytváří umělý obraz a zkreslují skutečnost, takže si máme myslet, že ve světě je takové zcestné myšlení běžné, ale tak to není.

     • taras2

      Coby bezdětek se musím té dámy zastat. Jestli chce mít děti nebo ne je její věc a každému je do toho hovno. Vás pobouřilo to, že své rozhodnutí obhajuje za pomoci argumentu, který lidem nezní mile, protože si nehodlají uvědomit, že je to skutečně tak: každé další dítě přivedené na svět znamená další ekologickou zátěž, a to na planetě, která je z přemnožení lidí tragického rozměru v kómatu. Co se nejčastějšího a idiotského argumentu, který se bezdětným předhazuje, totiž že jim nemá kdo platit důchod, když žádné plátce na svět nepřivedli, tak postrádá jakoukoliv logiku. Ta dáma pracuje, učí, vydává knihy, z toho platí daně a pojistné všeho druhu. A tyhle peníze jsou použity na zdravotnictví a školství pro vás a vaše děti, přídavky na ně, platila důchod i vašim rodičům a prarodičům, tedy končí svůj produktivní život s obrovským plusem, z kteréhožto titulu má společnost povinnost jí ten důchod vyplácet. Jestli přebere nebo naopak nedobere, to je věcí tzv. pojistného rizika.

      Poněkud jinou záležitostí je to, že dnes děti nemají ti, kteří by je mít měli, protože je u nich velká pravděpodobnost, že by z nich vychovali řádné členy kapitalistické společnosti – a haranty naopak sekají jak Baťa cvičky ti, kteří si z toho jednak udělali živnost a sami visí na cecku státního sociálního systému, jednak (v rozvojových zemích a u primitivů) je nadělali proto, aby se o ně měl kdo ve stáří postarat. Ale my jsme poněkud dál.

      A třetí záležitostí je to, že – vedle zdravotních příčin – nemají děti ti, kteří se je do hnusných poměrů tohoto světa (vzniklých mj. z přelidnění) neodvážili přivést. Uvědomte si, jak odporné poměry dnes ve společnosti panují a jak málo kapitalistická společnost dělá pro to, aby se lidé v ní cítili bezpečně a spokojeně – a jak mnoho dělá pro hromadění zisků pro hrstku parazitů.

      • pacifista

       Potom život člověka na této planetě pozbývá smysl. Proč by tu tedy měl vůbec být? Potom i vaše přítomnost zde je zbytečná a Zemi by se ulevilo, kdybyste se nenarodil. Tedy podle vás. Že vy patříte k té menšině, s tím nic nenadělám. Vaši rodiče by z vás měli určitě radost. :-( Apropó, mě nic nepobouřilo, jsem úplně v klidu, ale vás to asi pobouřilo velmi, inu podle sebe soudím tebe. Děti člověka obohacují, dávají životu smysl. Vám to chybí ani nevíte jak. Je to poznat. To že zplodíme vlastní dítě, nás polidšťuje. Život je v mnohém těžší, ale i radostnější. Nejsme již takovými sobci, musíme myslet na druhé, víc než na sebe. Jako single jsme sobci byli, někdo více, někdo měně, ale byli. Tady přece vůbec nejde o peníze, jde o jiný rozměr.
       Kdyby lidé takto uvažovali odjakživa, již dávno bychom vymřeli. Vždyť od nepaměti byla chudoba, byly války, nemoci, nebyly léky a lékařská péče a přece člověk po staletí předával štafetu svým potomkům. To až nyní mají lidé plno argumentů, ale neměli se nikdy lépe. Jo, když někdo děti chce a nemůže je mít, to mu nepřeji, ale mám takový názor. Když to tak má být, nechat to být. Všechno zlé je k něčemu dobré i když zrovna nevíme k čemu.

       • taras2

        To, že napadáte mě osobně místo abyste polemizoval s názorem, to je neklamným znamením, že jste osel. Kritizuju nepochybné a hnusné přemnožení lidského rodu, které má na planetu skutečně devastující účinky, a vy blekotáte o tom, že jsme se nikdy neměli lépe. Jak jinak se může docílit náprava než tak, že se lidé bezuzdného rozmnožování vzdají? „To že zplodíme vlastní dítě, nás polidšťuje,“ – to je vidět nejlépe na cikánech a celé Africe a Asii.

        • pacifista

         Máte dnes špatnou náladu tarasi, že mi nadáváte do oslů? Proč by mi měl někdo říkat co mám a co nemám? Především se zastáváte té ženy, která nesmyslně uvádí, že přivést na svět dítě je to nejhorší pro zátěž této země. My jako rodiče jsme přivedli na svět dva potomky. To je jen náhrada za nás dva rodiče. Bílých Evropanů se tento pláč vůbec netýká, to pláče paní na špatném hrobě a vy se jí zastáváte. Jako by vás těšilo, že Evropa vymírá. Měl jste napsat konkrétně kdo se přemnožuje a zatěžuje tuto planetu, ale k tomu zřejmě nemáte odvahu. Nadávat mi, to se odvažujete lehce. Sám jste osel.

         • taras2

          Vy jste mnohem větší osel a mám staršího bráchu a ten vám namele kušnu. Té ženě „Vadily jí totiž stále se opakující otázky jejího okolí, proč nemá děti?“ což chápu, že je na palici, proto odpověděla nepochybně radikálně a na hraně. Už před nějakými čtyřiceti léty pravil v jedné TV debatě profesor Ditfurth, že je nejvyšší čas říci, že klesající porodnost v Německu není vymírání, ale společensky prospěšný jev. Někomu to nedošlo ještě dnes.

          Mám špatnou náladu, protože jste pomalejší, v poslední větě svého komentu jsem nasměroval výtky o přemnožení na Asii a Afriku, a vy mi vyčítáte „Měl jste napsat konkrétně kdo se přemnožuje a zatěžuje tuto planetu, ale k tomu zřejmě nemáte odvahu.“ A to je pak taky na palici.

          • Ondřej

           Vidíte Tarasi, bingo. Jen jste to vzal špatně ideologicky. Země neni přelidnena jako celek, jen některé její regiony. Takže udržitelnost bude muset být vyvážená regionálně stěhováním tam, kde je lidí nedostatek a zapotřebí práce. Díky globalizaci zcela přirozený reflex nejen jak pomoci větší homogenite společnost, ale.predevsim sám sobě. V Americe se dnes osidlují místa s menší koncentraci lidí, horské obkasti,.polopouště a tundry.. Nekde se využívá bio zemědělství, jinde turistický sektor a rekreace ve stylu relaxačních a meditačních cvičení,. vysokohorská turistika, život v hospodářství se zvířaty, atd. Planeta pojme pořád ještě.dost.lidi za předpokladu ekologického způsobu života. Dám vám pár typu,. skandinávské země takto fungují, Spojené státy a predevsim Kanada. Připojuji se nektera mista v Jižní Koreji a na tichomořských ostrovech v Oceánii.

           Takže nemit děti nemusí být důvod ochranit ekologii, ale spíše způsob života a místo, ktere si pro život.zvolime. Máme.otevrenou společnost a otevřené hranice. Z města můžeme odjet třeba do přírody jako je Marylandu nebo do oblasti kanadských jezer. Z prirody.si tam vezmete jen to nejnutnější k životu a odvdecite se jí tím, že auto budete používat minimálně, zdroje obživy budou ležet všude okolo vas.

          • pacifista

           Já, mnohem větší osel, budu ještě pomalejší, až budu ten úplně nejpomalejší, protože nemám v úmyslu hádat se s menším, vztahovačným a rozmazleným oslem, který, když si chce dupnout nožičku, zve si na pomoc staršího bráchu a svůj názor prosazuje silou, protože je přesvědčen, že jedině on má pravdu. Takto to fakt nastavené nemám.

        • Alva

         taras2
         Úvaha, že lidé se na planetě Zemi přemnožili je v podstatě správná a taky to, co píšete o situaci ve „třetím světě“.
         Jenže dáma by měla svou osvětu provádět právě v těch zemích třetíhoi světa a ne v Německu.

        • vittta

         Jó,jó, levicová myšlenka zní:
         Hodně dětí, hodně štěstí, a to tím více, čím více bude buzerantů, barevných a trensgenerhomotremobuzklád.
         Buď nejsi levičák- nebo nerozumíš dnešnímu světu.
         S vámi si člověk užije, čím víc pruhů, tím vís adidas.
         Toť základ moderní levicovosti.
         Co je základ moderní pravicovosti,ani nechci vědět.
         Za jaký svět jsi bojoval, takový máš, protože debilní dělnickou lůzu vytlačují etnicity a gender!

         • taras2

          Nemůžu s tebou debatovat proto, že s rozběhem napíšeš úplnou hovadinu a ještě se přitom cejtíš jako mistr světa. Já jsem někdy bojoval za „etnicity a gender“? Tobě už komplexně jeblo.

          • vittta

           To ne, ale dělník ti také nevoní.
           Mě by někdy zajímalo, co vám vlastně voní, na té levici.
           No řekni upřímně, koho máte vlastně rádi?

          • taras2

           Voní, nevoní, mám rád, nemám rád, to jsou kategorie, které se do politiky vůbec nehodí, i když to myslíš upřímně. Já jsem muž bez vlasti (Vonnegut), nemám na současné české politické scéně zastoupení. Komunisti se zdiskreditovali v minulém režimu a v tomhle to ještě nenapravili, sociální demokracie, ke které jsem odjakživa tíhnul a patřil už od dob Brandta a Palmeho, se zlikvidovala sama, přečti si Švihlíkovou
           http://casopisargument.cz/2019/03/02/potrebujeme-jeste-socialni-demokracii/
           takže se mě marně snažíš přihodit tu k neomarxistům nebo ke kapitalistům (prý nemám rád dělníky).

           Jako skoro ve všem platí i v politice a společnosti zlatá střední cesta. Když komunisti nesmyslně forsírovali dělníky a okrádali tzv. pracující inteligenci, tak to dotáhli do těžkého zaostávání za světem. Když současný (hlavně český) režim vykořisťuje, bezohledně ždímá lidi práce, tak to táhne ke konfrontaci, která nikdy nic dobrého nepřinesla, dohoda a kompromis jsou lepší. Vzdělávat tě zadarmo je po ránu těžká práce.

          • vittta

           Nemáš zastoupení… to je ale dáno tvojí tvrdou palicí daleko víc, jak tvým politickým přesvědčením.
           Ty nemáš zastoupení ani na svém blogu, když to řeknu obrazně.
           Já se tě nikam přihodit nesnažím, to ty se přihazuješ sám.
           Že nemáš rád tu tupou, dělnickou masu jsi napsal sám, a ještě jsi přihodil, že jsme byli za komunistů protěžováni, no, do určité míry asi ano, ale že bychom se o to nějak zasloužili, to tedy ne.
           Navíc- pokud ti to protěžování připadalo spíše jako PROTĚŽOVÁNÍ, mohl ses dát k nám, a byl bys protěžován také.
           Ale to se ti zase nechtělo, protože tak moc protěžovaní jsme zase nebyli.
           A vem si praktikou ukázku tvé politické- a klidně to řeknu- zaostalosti.
           O čem ses se mnou nejvíc rozhádal? (a byla to vlastně jen tahle jediná věc)
           No samozřejmě, o EET a platbách OSVČ.
           Jenže OSVČ jsou také lidé práce, my nejsme žádní buržové, my si jen z naší pozice nemusíme nechat tolik líbit, jinými slovy, když nás režim vykořisťuje, můžeme mu to do nějaké míry vrátit.
           A ty?
           Bojuješ proti lidem práce, (OSVČ) jako proti vyžírkám, a lidmi práce (dělníci) pohrdáš.
           A děláš to podle mě proto, že jsi sám zneuznaný ze všech stran.
           Serou na tebe jak bohatí, tak chudí.
           Především politicky, jako na tu nebohou sociální demokracii, ty jí máš v krvi, a v krvi máš nakonec i její podlední záchvaty politické smrti.
           Už s nimi sice nesouhlasíš- ale nedokážeš se od nich oprostit.
           Podívej na prezidenta, ten jim to řekl jasně, že místo aby se starali o lidi práce, tak se starají o menšiny.
           Levice je mrtvá, levicové myšlenky pošlapány, levicoví potentáti se stali dávno papaláši.
           Zbav se jich, já jsem je zahodil už dávno.
           Zbav se jich, a snad najdeš i nějaké to zastoupení v politice.

          • taras2

           Jednooké a třínohé tele bez ocasu radí staré krávě.

          • vittta

           Stáří není zásluha, a ne každá stará kráva je také odpovídajícím způsobem zkušená.
           A ty máš něco proti invalidním spoluobčanům?
           Jednooké, třínohé tele, navíc bez ocasu….. koleduješ si o pěknou šlamastiku, svou hrubou nekorektností.
           Na FB už by tě vybanánovali.

          • Kamil Mudra

           „Zbav se jich, já jsem je zahodil už dávno.“
           Ono by bylo nejlepší zbavit se politiků takových i makových.
           Ale copak to jde?
           Úspěšnost takového pokusu by byla obdobná jako při snaze zbavit se veškerých chorob. :-(

          • vittta

           Já už hodnotím politika podle jeho „kvalit“, byť leckdy nevalných.
           Taras na to jde pořád leviocově, to mě už dávno nezajímá.

         • pacifista

          Co se divíš vittto, když dochází argumenty, přichází na řadu hrubá síla, v tomto případě slovní.

  • pepík

   Kdyby to dotáhla do důsledků mohla by „chybu svých rodičů“ napravit a třeba spáchat rituální sebevraždu :-)

   • Kamil Mudra

    Mnojo… A proč tak troškařit? Vždyť by mohla vzít nějakou množinu neekologických (ale stejně smýšlejících) jedinců sebou a navýšit si tak „bodové ohodnocení“ v očích těch co se na to necítí, že?

 3. astraustralia

  Už před nějakými čtyřiceti léty pravil v jedné TV debatě profesor Ditfurth, že je nejvyšší čas říci, že klesající porodnost v Německu není vymírání, ale společensky prospěšný jev. Někomu to nedošlo ještě dnes.

  Opet si Tarasi napred, ale je Ti to plat prtny protoze nejde o to
  to spravne vysvetlit zdejsimu ctenarstvu
  ale tam v te casti sveta co udelala z 2 milliard nedavno dnes milliard uz skoro 8 !
  Hlavne to ale vysvetli bezdetne mutti Merkel ktera to premnozeni do Evropy dovazi a vita
  a take pisatelce clanku gnädige Fräulein/Frau Brunschweiger
  aby jela kazat mene deti tak kde se to premnozeni a zasvineni tvori a kde je hlavni zdroj!
  Podle obrazku nepoznas jak je na tom ona hrde bezdetna Frau Brunschweiger s mozkovnou
  zda umi pomerit veskera lidska zasvineni sveta, nebo se ji jen dotkla vycitana bezdetnost a ona mela potrebu to zduvodnit na vyssi urovni nez jen osobni.
  Ze plati jednoduche kupecke scitani, cim vice lidi tim vice svinstva, netreba sirit tak jak ona cini.

  • taras2

   Podle obrázku i vyjadřování je Frau Brunschweiger na tom s mozkovnou dobře, bude na tom dobře i v jiných směrech, pokud to coby bývalý odborník odhaduju. Ona má i nemá pravdu: jistě má právo na to, aby ji většinová společnost netlačila do kouta za to, že nechce děti. Argument, který k vyjádření odporu použila, je sice pravdivý, ale vytočí všechny příznivce rozmnožování, to naše bejby přeci žádné CO2 neprodukuje, vždyť i ty jeho prdíky nám voní. A má pravdu i v Německu, i v Africe, ale proč jí někdo předpisuje, že má jet kázat černouškům? To je stejné, jako když pravičáci posílají kritiky režimu do Koreje nebo na Kubu. Reagovali jste všichni jako taťuldové, ne jako rozumně uvažující pragmatici.

   • vittta

    Ta ženská je obyčejná pizda, a není hodno se k její debilitě vůbec vyjadřovat.
    Ale když už se začalo, tak si přihodím.
    Vůbec nejde o to, jestli se rozhodla nemít děti, to je její věc, a nikdo jí do toho nemá co kecat- a myslím si, že ty poznámky okolí jí nijak do kouta zase netlačí, prostě se občas někdo zeptá, a té čůže to děsně vadí.
    Jenže…ona nehraje za sebe, ona se stala aktivistkou za to, nemít děti.
    Za to, že je to normální, nemít děti a též za to, že to ženy nějak ponižuje, když je mají- a to už tak úplně její věc není.
    Sama ať se rozhodně jak chce, ale ostatním ať do toho nekecá.
    Takhle vzniklo veškeré zlo světa, nějaká čůza nechce děti, a aby nevypala jak méněcenná, tak sebere další čůzy, co nechtějí mít děti a začnou vandrovet do těch, co je chtějí, že jsou to otrokyně zlých mužských šovinistů a že je ponižující už z podstaty starat se o domácnost a dítě, a dokonce že by chlap měl kojit a celkově že žena není na světě proto, aby zachovala druh, ale proto, aby se dobře oblékala a šoustala s kým se jí chce a kdy a kde se jí chce, a pak aby se o ní společnost postarala, nejlépe proto, že je to žena.
    To ještě přijde, teď ještě vypadá k světu, ale jak z ní bude hnusná, nerudná babizna (to ž ženských, co nemají děti bývá) tak už bude jen ukazovat své ženství jako důvod k uznání.
    A souhlasím s názorem, ať si jde kázat svoje moudra k negrům a čmoudům, těm ať vysvětlí, co jejich fakan vyprodukuje tun CO2, a také to ještě může říci doktorům, že když nechají zhebnot člověka, tak tím prokáží lidstvu službu, a to tím větší, čím mladšího člověka nechají chcípnout, protože tím ušetří děsně CO2, které by ještě dotyčný vypustil do životního prostředí, které bezdětné namyšlené pizdy potřebují asi ze všech nejvíc.

    • Kamil Mudra

     „…ať si jde kázat svoje moudra k negrům a čmoudům, těm ať vysvětlí, co jejich fakan vyprodukuje tun CO2…“
     Tak on člověk, coby jedinec, toho CO2 zas tak moc neprodukuje. Jde spíše o míru techničnosti společnosti jíž je součástí a jeho podíl na konzumním životním stylu. Takže fakan z africké chýše, pokud v Africe zůstane, se asi na tvorbě CO2 podílí podstatně méně než fakan evropský.

     Jinak, obecně, souhlasím s tím co Taras napsal výše v komentáři 7.3.2019 – 20.20.
     byť se mi nelíbí aktivismus oné dámy, který vnímám stejně jako ty, vittto, když píšeš:
     „Takhle vzniklo veškeré zlo světa, nějaká čůza nechce děti, a aby nevypadala jak méněcenná, tak sebere další čůzy, co nechtějí mít děti a začnou vandrovat do těch, co je chtějí, že jsou to otrokyně zlých mužských šovinistů a že je ponižující už z podstaty starat se o domácnost a dítě…“

     Ono to spojování se různých čůz a čůzáků pod všelijakými idejemi přispívá k pestrosti života a činí ho zajímavým vždy jen do té doby než se ho chytnou média a potažmo politici, kteří se ve snaze vybudovat si na něm kariéru rozhodnou že ho začnou prosazovat coby „státní zájem“ a budovat si na něm kariéru. Na ně se pak nabalí všelijací intelektuálové s ocasem svých servilních nohsledů a opentlí původně celkem racionální úvahu (v tomto případě přemnožení lidstva a „Co je komu do toho že nemám děti.“) takovými pseudoargumenty, že z toho jde zdravě přemýšlivému člověku hlava kolem. Ano, takto už vzniklo mnoho zla a vzniká neustále, v každé společnosti se sníženou imunitou proti šílenostem jakéhokoli druhu. V takové společnosti nyní žijeme a proto je třeba mít se na pozoru před všelijakými „vábničkami“ už při jejich počátečním „cinkání“.

     Nicméně, musím podotknout že Tarasovi křivdíš. Jeho argumentace mi rozhodně nepřipadá jako nějaké „trojnohé tele“ či pouhý popis něčeho argumentů prostý ( toto je ale jen poznámka na okraj a není třeba jí věnovat pozornost coby hlavnímu tématu mého komentáře).

     • vittta

      Jeho argumentace trojnohohého telete se týkala mě.
      To trojnohé tele jsem já, navíc bez ocasu a …ještě něco mělo to tele špatné.
      Co se týká té čůzy- ono je to ve skutečnosti tak, že tato čůza byla buď využita, nebo je to už od začátku provokatérka, aby bylo méně dětí bílých.
      O nějaké CO2 nikomu samozřejmě nejde.
      V tomto případě jde o rychlejší debílezaci (ve smyslu bílý) Evropy.
      Takových čůz je mraky, s ještě blbějšími kecy- ale kolik se jich dostane do televize, a to v rámci nejen Německa, ale ukazovali jí minimálně i u nás?
      Negr vyprodukuje v Africe méně CO2, ale cílem Němců je, aby se produkce CO2 v Africe zestonásobila.
      Chtějí prostě negům vnutit přesně ty potřeby, které mají oni, resp. které vnutili Němcům- tedy neustálá výměna zboží za nové, byť třeba ještě funguje a tyhle aktivity.
      A aby to neřvalo, tak zakazují vjezd dieselů do měst a ruší uhelné elektrárny.
      Takže si samotní Němci a pár blbců okolo myslí, že jsou ekologičtí.
      Samozřejmě nejsou, serou na ekologii jako kdokoliv jiný, jen je ekologie dobrý kšeft, a tak se musí tvářit, že jsou ekologičtí.
      Celé americké a dílem i evropské třídění odpadu padlo na to, že to už Čína nechce, a co s tím Čína- ale i jiné země, kam se bordel vyvážel, nikoho absolutně nezajímalo.

      • vittta

       Tady to je, s tím teletem.
       Ještě je jednooké.
       8.3.2019 – 13.01
       taras2

       Jednooké a třínohé tele bez ocasu radí staré krávě.
       ……..

      • Kamil Mudra

       No… promiň. Tarasovo štěkání tvým směrem samozřejmě nelze považovat za argumentaci. Ale to co napsal k tématu už ano. Jestli je Frau Brunschweiger využívána, nebo jede po své vlastní linii se z krátkého vyjádření dost těžko posuzuje. Stejně tak to jestli se zaměřuje na bílou populaci a nebo to tak vyznívá proto že je běloška a mluví o sobě. Ale i mne trochu mrazí z toho že se jen během mého života lidská populace více než zdvojnásobila. A negativní následky toho nárůstu lze pozorovat ze všech stran, zvláště když je to provázeno i tím technickým rozmachem nesoucím sebou úplně hloupě a bezohledně pojaté dobývání surovin a jejich rychlou proměnou v odpad, zamořující celé velké oblasti. Netuším jak dlouho můžeme tímhle tempem pokračovat než svůj jediný domov proměníme ve smetiště jaké už nebude k žití. Z tohoto pohledu je asi každá iniciativa k nenásilnému omezení množení našeho druhu lidstvu ku prospěchu a myslím si že by neměla být nějak ostrakizována.
       Rozhodně si nemyslím že by měl někdo právo kritizovat lidi s více potomky, ale stejně tak by nikdo neměl sočit proti těm kteří je mít nechtějí. Ostatně, domnívám se že by se našlo dost osobností společnosti prospěšných a současně bezdětných, ve všech oblastech lidského působení, ať už jde o poznávání či tvoření. Kdo dokáže odhadnout kolik by nás tu bylo kdyby se rodily jen opravdu chtěné děti? Tím chtěné nemyslím ty co se rodí hlavně jako „páka na přídavky“ nebo „pojistka pro stáří“ – v horším případě coby krmivo válečných, či jinak zvrhlých choutek samozvaných a bezohledných „ředitelů Zeměkoule“.

       • vittta

        Jsem příznivcem mírného snížení populace, jak jsme jistě probírali, a vidím to tak, že zvýšení odchodu do důchodu deficit v pohodě pokryje, zajedno proto, že 5 let navíc odpovídá tak 2-3 ročníků mladých dětí, a zadruhé proto, že od 60 do 65 plno lidí umře, takže nebudou důchod brát vůbec.
        Takže si myslím, že se ohledně těch důchodů obyčejně lže.
        Nic méně co se děje v bílých zemích, tedy přirozený úbytek obyvatelstva, ať už emancipací žen, nebo jejich zhýčkání, ale i lenosti chlapů- což jsou dle mého civilizační evoluční brzdy bezuzdého rozmonožování- protože jinak by evoluce velele mít dětí v časech nadbytku naopak daleko víc-to se neděje v zemích černých.
        Takže úbytek bělochů je ekologicky zcela bezvýzmaný k nárůstu negrů a čmoudů.
        U žlutých buď tato brzda nefunguje, je to zkrátka jiná rasa, nebo spíše ty národy jsou obrovské, a jsou tam značné rozdíly ve vyspělosti, třeba Čína je v mnohém 50 let vepředu od Němců, a jinde se tam žije v době kamenné.
        Čmoudi pak mají děti účelně, za účelem obsazení cizích území, ať už mírovou, nebo vojenskou cestou, a co je zajímavé, nijak se tím netají a vyřvávají to do světa, a dělají to, a nikoho to neznepokojuje.
        Ta uvedená čůza byla v televizi a v novinách- a co vlastně udělala?
        Založila bratrstvo kočičí pracky, čítající pár desítek duší.
        To není důvod medializace, ten důvod je jiný.
        A vůbec to nemusí v samotném Německu nějak medializovat Němci, ti ve své zemi dávno nerozhodují.
        Medializují to muslimové, prostě někoho zaplatí, a ti tu zprávu- která je naprosto bezvýznamná, plno žen nemá děti- vyšlou do světa jako cosi fantastického a nového.

       • kočka šklíba

        Já vidím ale ve Vašich dvou příspěvcích trochu rozpor.
        V prvním píšete toto : „……Tak on člověk, coby jedinec, toho CO2 zas tak moc neprodukuje. Jde spíše o míru techničnosti společnosti jíž je součástí a jeho podíl na konzumním životním stylu. Takže fakan z africké chýše, pokud v Africe zůstane, se asi na tvorbě CO2 podílí podstatně méně než fakan evropský……“.
        V druhém ale toto: „….. Ale i mne trochu mrazí z toho že se jen během mého života lidská populace více než zdvojnásobila. A negativní následky toho nárůstu lze pozorovat ze všech stran, zvláště když je to provázeno i tím technickým rozmachem nesoucím sebou úplně hloupě a bezohledně pojaté dobývání surovin a jejich rychlou proměnou v odpad, zamořující celé velké oblasti. …“
        A protože ale evropského obyvatelstva nepřibývá, alespoň ne takovým tempem, jestli vůbec nějakým, tak Vás i onu ženu znepokojuje přece nárůst obyvatel právě v rozvojovém světě ne? Pak ale je docela logické, že by toto svoje přesvědčení měla jít opravdu hlásat tam kde obyvatel tak moc přibývá, a ne tady v Evropě. Jinak samozřejmě je to její osobní rozhodnutí (nebo nucené ze zdravotních důvodů), ale pouze když s tím nejde na veřejnost tímto způsobem. A věřte že vím o čem mluví když říká, že jí obtěžuje neustálé ptaní na její bezdětnost, nicméně takto se s tím vyrovnávat je podle mého zcestné a v dnešním světě i nebezpečné. Tady s Vámi souhlasím na 100 % „….. než se ho chytnou média a potažmo politici, kteří se ve snaze vybudovat si na něm kariéru rozhodnou že ho začnou prosazovat coby „státní zájem“ a budovat si na něm kariéru……“.

        • Kamil Mudra

         Měl jsem na mysli toho afrického fakana, který žije v doposud netechnologizovaných oblastech Afriky a tedy svým životním stylem za sebou nezanechává takovou ekologickou stopu jako fakan evropský. Ale jistě byste mohla namítnout že technologicky vyspělé země roznášejí skrze byznys negativní přístup k životnímu prostředí i do Afriky využívajíce benevolenci místních správ a tím všude kde působí stále více předělávají afrického fakana na evropského. A to je právě ta situace ze které mne mrazí, když vidím ten populační nárůst. Takže i když např. evropské populace nepřibývá, přesto zesiluje své negativní působení na životní prostředí jinde a to tak že v zájmu navyšování vlastního životního stanandardu outsorcuje své negativní externality což se projevuje globálně. Tedy, sama myšlenka snížení lidské populace nenásilným způsobem není špatná, jen je samozřejmě třeba ji aplikovat v tom prostoru kde je toho zapotřebí.

         Logicky by ta frau měla působit tam kde se lidé nejvíc množí ale je krátkozraké ji tam posílat v situaci kdy je zřejmé že by ji (a její stoupence) nikdo z místních nevyslyšel. Aby mohla nějaký úspěch v šíření své idey očekávat, musela by mít v Africe alespoň takovou podporu, jakou měli křesťanští misionáři v době britské koloniální nadvlády. Ale tuto podporu musí nejprve získat tam kde je větší ochota jí naslouchat – tedy v Evropě – byť, paradoxně, jde o prostor ve kterém jejího šíření není třeba. Já vím že je to absurdita, ale lidská společnost takové vytváří jak na běžícím pásu.

         Čistě teoreticky: Pálila by nás nějak populační situace v Africe, pokud by byla ponechána vlastnímu vývoji a tamní obyvatelstvo v ní zůstávalo, korigujíce své počty kmenovými válkami, nemocemi a nízkým věkem dožití, při používání ekologicky čistých prostředků? Myslím že z ekologického hlediska by nebylo čím se zabývat.

         • kočka šklíba

          Jenže pak jsem tam kde jsme vlastně začali :“……………..Ale tuto podporu musí nejprve získat tam kde je větší ochota jí naslouchat – tedy v Evropě – byť, paradoxně, jde o prostor ve kterém jejího šíření není třeba. Já vím že je to absurdita, ale lidská společnost takové vytváří jak na běžícím pásu..“ Protože platí pořád co jste napsal „……než se ho chytnou média a potažmo politici, kteří se ve snaze vybudovat si na něm kariéru rozhodnou že ho začnou prosazovat coby „státní zájem“ a budovat si na něm kariéru. Na ně se pak nabalí všelijací intelektuálové s ocasem svých servilních nohsledů a opentlí původně celkem racionální úvahu…“.
          Takže já si stále myslím, že toto její osobní rozhodnutí (a možná že to ani není rozhodnutí, ale má sama nějaké problémy) uchopila pro svoje zviditelnění, protože ví v jaké šílené době žijeme. Zvláště v Německu. A proto je to obecně špatně.

          • Kamil Mudra

           No jistě že je to špatně, kočko. Protože žijeme v nemocné společnosti a musíme si dávat pozor na každé „ofouknutí“. To ale není chyba těch občas se vyskytnuvších vyšinutých jedinců kteří jsou pro zdravou společnost jen jakýmsi „dochucovadlem“ zpestřujícím zaběhlou všednost. Proto jsem také napsal že: „Ano, takto už vzniklo mnoho zla a vzniká neustále, v každé společnosti se sníženou imunitou proti šílenostem jakéhokoli druhu. V takové společnosti nyní žijeme a proto je třeba mít se na pozoru před všelijakými „vábničkami“ už při jejich počátečním „cinkání“.“
           Zdravá společnost by dokázala toto téma uchopit, rozumě zpracovat a osvětově nasměrovat tam kde je ho zapotřebí.
           Já možná dělám chybu že se vyjadřuji tak zahuštěně že stačí vypustit z mého komentáře jednu nebo dvě věty a už chybí potřebný kus vyjádřené myšlenky. Ale to je tím že nejsem žádný grafoman, který se stejně rád čte tak jako se někdo rád poslouchá.

   • astraustralia

    A má pravdu i v Německu, i v Africe, ale proč jí někdo předpisuje, že má jet kázat černouškům? To je stejné, jako když pravičáci posílají kritiky režimu do Koreje nebo na Kubu. Reagovali jste všichni jako taťuldové, ne jako rozumně uvažující pragmatici.

    Ses zase vycajchnoval :-)
    To provokujes a nebo uz Ti mezerovati mozkovna ?
    Jestli Ty uz nejsi taky multiculti a nepremyslis uz jako ministryne ze Svedska ktere se nelibi ze Orban chce danove ulevy pro rodice s detmi a svedsky dovozni a obohacujici vzor ignoruje.

    Kulo a ne ze ma pravdu s platnosti i v Nemecku.
    Srovnavas nesrovnatelne!
    Do North Korea nebo na Kubu posilat je projevem nedostatecne argumentace,
    naopak posilat prednaset prave tam kde to vzalo smer z 2 na 8 milliard a je treba s tim neco udelat je resenim.
    Jestli tvrdis ze to ma platnost i v Nemecku tak ano, ale jakou uz nerikas.
    Predevsim tu ze tim nahrava Merkelismu a vsem tem co volaji po dovozu odjinud aby se zabranilo ubytku !
    I kdyz zatim zadny vysledek, levna pracovni sila nechce pracovat:-(
    Po expanzi Industry4.0 uz ani ta levna nebude treba.
    Tedy nejaka stale bude protoze Manažer, ekonom, IT specialista a podobni nam domy nepostaví a chleba neupečou!
    Jenze vycurani Nemci si mysli ze si zopakuji neco jako dovoz Turku pred lety na prace ktere sami nechteli, ale opet s podobnych ci jeste horsim vysledkem :-(
    Az dovezou a obohati a az si ji vypujci nejaky vyznavac Mohameda a prinuti ji soulozit kdyz on chce a ne ona a ma to tak spravne podle zakona saria, pak Frau nebo Fraulein bude mozna prednaset a mailovat jinak.
    Hlavne korektnost a aby ji nikdo nepredhazoval ze je bezdetna,
    kdy jednotlivec a jeho prava hybou internetem
    a zbranovy prumysl svetem.

    Napis clanek opis Fagana
    pridej korektnost a ze gender podle hlavy
    ne co je mezi nohama:-)

    • taras2

     Tobě nemezerovatí, ale zato jsi zvitttovatěl (proč ten trouba nekonvertuje k islámu, tam by byl s tou svojí uřvaností hvězda). To, že ženy mají děti podle svého uvážení, nebo taky ne, to je zcela a zásadně proti islámu, tedy to ani islámu, ani Anděle Mrkalové nemůže nahrávat. To, že snížení populace je nejenom v zájmu ekologickém, ale třeba i kvůli tomu průmyslu 4.0, to je jasné – a taky by to bylo dobré kvůli klidnému spaní. Představ si ten ráj, všude jenom polovina lidí. A to nejsme v Indii.

     To, že si Němci myslí, že dovozem kvality z Afriky vylepší svoji ekonomiku (pravil jsi, že jsou takhle vyčuraní) je kravina vskutku hodná tvého nového vzoru. Němci drží a trpí proto, že podléhají své vrchnosti – a ta se zase jak čert kříže bojí, aby nebyla obviněna z rasizmu. Nic není pro německého politika strašnější než tohle obvinění a proto si nedovolí jakkoliv tvrdší postup proti téhle hnědé tsunami. Je to čistě záležitost psychiky politických vůdců a Mrkalová není tak blbá, aby nevěděla, že se jim do fátrlandu natáhla katastrofa, ale raději riskuje to, že ji budou nenávidět, než aby jednala racionálně a ve prospěch národa. To jest, aby udělala jediný možný krok, zavřela hranice pro nově příchozí a postupně vyexpedovala staré islamisty, na to nemá odvahu z výše uvedeného důvodu.

     Slíbil jsem embéčkovi i vitttovi, že sem přijdu, pokud budete svedeni na cestu omylu a hříchu. Ta situace nastala, ale vidím, že by vás bylo možná možné napravit a převychovat, ovšem leda tak s potěhem v ruce.

     • vittta

      To musíš ale argumentovat nějak lépe, než třínohým teletem.
      A to ještě dělám že nevidím, jak píšeš „trouba“ a „uřvaný“.
      A proč?
      Protože jsem karakter.
      Ty nemáš zrovna dar, někoho přesvědčit, ty umíš (někdy) něco hezky popsat, ale kultivovaně přesvědčit NE.
      Jakýkoliv odpor je ti prosti srsti, přijímáš jen drbání za ouškem, a to tě zkazilo, Tarasi, zkazilo.
      Potřebuješ pochlebníky, ne diskutéry- a to je předpolední fáze šílenství.
      Ale neboj, já tě vyléčím natošup, citlivě ti ukážu, kde děláš chyby a laskavě a přátelsky ti vysvětlím pozadí a příčiny oněch chyb!

     • embecko

      „pokud budete svedeni na cestu omylu a hříchu“
      Cesty se protinaji na krizovatce hrichu tam, kde si jeden mysli, ze soucasna situace je zapricinena osobnim selhanim, slabosti, nevedomosti a tak dale a neveri pri tom na spiknuti. Tedy tam, kde je zas druhy presvedcen, ze neni mozne, aby se lide zblaznili v takove intenzite a mire, ze tim zacnou ohrozovat sami sebe.
      Mrkalova neni blba, ale nedovoli si jednat tak, jak by mela a Nemci nejsou pitomu, ale nedovoli si vzdorovat Mrkalove atd.
      Cely Brusel si nic poradneho nedovoli a nikdo z obcanu EU si take nedovoli…ano, nad prijetim, anebo odmitnutim konspirace se lamou uvozy hrichu… :o)

      • taras2

       Jenom nevím, na kterou stranu ses přiklonil. Každopádně tě musím varovat, teď jsem někde četl, že ti, co podléhají konspiračním teoriím jsou víc nemocní.

       • embecko

        Konspiracni politicke teorie mi nevadi od okamziku, kdy se vetsina z nich ukazala jako pravdiva (ono to preci jen chce nejaky cas).
        Ale treba je to naopak: konspiracnim teoriim se venuji (nikoliv podlehaji) lide, kteri uz byli predtim vice nemocni. Maji konflikt s okolim, vidi neco, co druzi ne a trapi se tim, ze jsou diky svemu pohledu vylouceni. Z drobnych postrehu a uvah pak nakonec vyleze cela teorie. Napriklad, ze by nas mohli nasi partneri plosne odposlouchavat a to vsechny. Anebo ze je Evropa islamizovana shora, skrze statni instituce:
        https://cs.gatestoneinstitute.org/13845/nemecko-detske-manzelstvi
        A tak dale.

        • Kamil Mudra

         Podle jedné konspirační teorie, která upoutala mou pozornost, by pro nás mohlo být výhodou pokud by skutečně byla Evropa islamizována shora. To proto že by se nám v tom případě měla islamizace vyhnout, jelikož se se státy V4 počítá coby s útočištěm pro Židy migrující z Izraele až bude tento poražen a vymazán z mapy světa.

         • embecko

          Ano, je to opravdu velika shoda ruznych lidskych neschopnosti a obav, ze islamizace se vyhyba V4.
          Ono se mluvi tak, ze Ctyrmori vymyslel az Pilsudsky, ale jde o stary utvar, byt se valkou posunul trosku na zapad (ale ne zas tak o moc). Malokdo si uvedomuje, ze historicke Polsko saha od Baltu az po Krym:
          https://en.wiktionary.org/wiki/Rzeczpospolita
          Historie tohodle baltsko-krymskeho pruhu je vubec nejen zajimava, ale trochu i manipulovana- viz treba slavne zalozeni Petrohradu…ovsem ze byl zalozen na svedskem uzemi (Ingrie), to do vykladu tamejsich dejin tak nejak nezapada. Tezko se asi da vysvetlit, ze nove hlavni mesto rise lezi mimo hranice, na uzemi rise konkurencni. Na to je treba zas nejaka konspiracni teorie.

         • oh

          Tato konspirační teorie se mi jeví jako více než mírně praštěná. IMHO by to „útočiště pro Židy“ fungovalo asi stejně dobře, jako uzavření míru s Mohamedem a jeho následovníky po roce 622.

          • pacifista

           Mě se jeví jako praštěná také, ale v tomto praštěném světě jeden nikdy neví co se může stát.

          • Kamil Mudra

           Mě zas tolik ne pokud připustíme možnost konspiračního kutění na vysoké úrovni. Už nyní se k nám stěhují třeba Nizozemci prchající před domácí islamizací a to pořád ještě mají svou zemi pokupě. Izrael ve své oblasti přežívá především kvůli zahraniční podpoře a ta nemusí trvat věčně. Do islamizovaných zemí by se jistě židům emigrovat nechtělo. Nebylo by na tom nic divného kdyby si preventivně připravovali prostor pro případný budoucí přesun. Ovšem, pokud konspirační teorie zavrhneme, je ta myšlenka praštěná. Nemá pak žádný smysl ani spojovat si třeba židovskou roli Prahy s mapkou pro migranty na které byla ČR označena jako nevhodný cíl.

          • oh

           Kamile, nějaká celosvětová konspirace na vyšší úrovni je IMHO značně nepravděpodobná. Především proto, že by tak složité spiknutí nutně vyžadovalo rozsáhlou organizaci. Něco takového nelze provozovat v pár lidech a s rostoucím počtem zasvěcených roste i pravděpodobnost prozrazení – ať už nedopatřením, nebo proto, že se spiklenci při náboru některého „kolegy“ maličko „sekli“. Vše, co ví víc jak jeden člověk, už není tajemství,ale jen více či méně profláknutá informace.
           A také proto, že jakákoli smlouva pozbývá platnosti, jakmile si jedna ze smluvních stran začne být jistá svou převahou. Počty pečetí, přísah na boží tělesné části a délka soupisu záruk přitom nehraje ani tu nejmenší roli. Příkladů z historie je na to přehršel.

          • embecko

           „roste i pravděpodobnost prozrazení – ať už nedopatřením, nebo proto, že se spiklenci při náboru některého “kolegy” maličko “sekli”
           Mam kamarada, co zrestituoval velke majetky a ten mi rikal, ze od te doby, co zbohatnul, nemusi uz nic kupovat, protoze mu lide vsechno davaji zadarmo a ani nemusi nic ridit, v tomhle pripade zas staci rici, ze by neco chtel a uz je to udelano.
           Bilderberg vam prijde malo spiklenecky, anebo malo na urovni?
           Podle meho chybne uvazujete v tom, ze jde o spiknuti chudaku proti moci (odboje proti okupantum)…ovsem tady jsou toky energii presne opacne. Pokud mate moc, tak se asi nebudete trapit tim, ze jste se sekl pri naboru kolegy (organizaci uz mate) a podobne. Neni spiknuti jako spiknuti a urcite jinak ho praktikuji chudaci ze stredni vrstvy, krafajici na netu a jinak lide s pristupem k bankovnim kontum politiku, posilajici si ranni pozdravy soukromou helikopterou. Pamatujete preci na kauzu Strauss-Khana, jak se proti tomu odpornemu nasilnikovi postavila cela pokrokova verejnost. A kdyz se zjistilo, ze slo o komplot, tak…nic, ticho po pesine.

          • Kamil Mudra

           Vždyť to ani nemusíme nazývat konspirací. Řídící se proti řízeným nijak spikávat nemusí. Prostě se jen nesvěřují veřejnosti s tím jaké hry mezi sebou hrají.

          • embecko

           Vidim to uplne stejne, Kamile. Konspirace v dolnich patrech predpoklada velmi slozitou praci, nabor kadru a masivni obranu pred informacnim prozrazenim…zkratka slalom a utek pred moci. Pokud si zakonspiruji mocni, pak nikoho nabirat nemusi, protoze vedi, kdo k nim patri a uplne jim staci se sejit. A to aniz by se starali o to, jestli je nekdo bude sledovat, protoze nema kdo.

          • embecko

           Tady neco zajimaveho k volnemu trhu:
           https://zlataky.cz/zpravodaj-clanek?article_id=69
           „Klíčovou referenční hodnotou je pro cenu zlata tzv. „London Gold Fixing“, který jak už napovídá název se stanovuje v Londýně. Fixing čili stanovení ceny zlata se odehrává již od roku 1919 v sídle N.M. Rothschild & Sons Ltd. Během fixingu je v jedné místnosti pohromadě 5 zástupců členú „Fixing“…“

           Nepochybuji o tom, ze jde o jinou situaci, ktera je zcela pochopitelna a potrebna. A ani nepochybuji o tom, ze nejde institucionalizovanou konspiraci, ze tech 5 lidi, stanovujici cenu zlata pro celou planetu to mysli dobre a delaji vse proto, aby byli vsichni lide spokojeni. Konecne, co je to za konspiraci, kdyz se o ni vi? Ze vam ovsem nereknou, jak k cene zlata dosli, tak toho si nevsimejte, stejne byste tomu nerozumeli.

          • pacifista

           S tou celosvětovou konspirací to vidím stejně jako Kamil a sax, vůbec v tom nevidím žádnou konspiraci, prostě to funguje docela normálně. vztahy jsou tam nastavené tak, jak uvádí sax. Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá.

          • vittta

           To ještě neznamená, že nechce jeden z druhým vyjebat.
           Jako je tomu dole.
           A že mají dost?
           Nevěřte tomu…

        • astraustralia

         Německo: Nový zákon zakazující dětská manželství byl prohlášen za protiústavní
         napsal Soeren Kern
         7. března 2019
         Překlad původního textu: Germany: New Law Banning Child Marriage Declared Unconstitutional
         Překlad: Iveta Racková
         JAKO DALSI KROK K POSTUPNE ISLAMIZACE NEMECKA.
         Rozhodnutí, které prakticky otevírá v Německu dveře legalizaci dětských sňatků uzavřených podle práva šaría, je jedním z rostoucího počtu případů, kdy německé soudy – ať vědomě či nevědomě – podporují vytvoření paralelního islámského právního systému v zemi.

         • tresen

          U nás legalizaci sňatků uzavřených s nezletilými v zemích, kde to zákon umožňuje /např. svazky mezi muslimy, jezídy, Indy aj./, připouští i náš zákon č. 91/2012 Sb., § 48, který v odst. 1 praví toto: „Způsobilost osoby uzavřít manželství, jakož i podmínky jeho platnosti se řídí právním řádem státu, jehož je tato osoba občanem.“

          • Kamil Mudra

           Pokud tím reagujete na Astrův komentář tak on píše o Německu. Pochybuji že Němce zajímá jak to máme u nás.

          • vittta

           Podle mě Třešeň jen ukazuje, že jsme o hodně vyspělejší jak Němci.
           Co oni teprve schválili, my dávno máme.
           Jóó, určitě to myslela takhle…
           Také si ale myslím, že jako většinou obyčejně čulíkuje.
           Ukázala zákon, ale osobně pochybuji, že by se dalo uznat manželství 50 letého s 10 letou.
           Na to jsou zase jiné zákony, chránící děti a mladistvé, a myslím si, že u nás by mohli mít sex až od 15 let, manželé nemanželé.
           Takže…obyčejný sluníčkismus…

          • tresen

           Já s vámi naprosto souhlasím. Manželé ano, ale žádný sex. :-)

          • vittta

           A vy takhle hodně víte ty podrobnosti, jak je to s manželským sexem mezi zletilým a nezletilou v Německu u cizinců?

          • tresen

           Když je ta nezletilá v dětském domově, tak je pan manžel na suchu.

          • vittta

           Ale teď právě už v dětském domově nebude, naopak, bude v milující manželově náruči.
           On ten rozsudek toho tolik neřekne, že je manželství legální…to je široký pojem.
           Ale co konkrétně je povoleno- a co zakázáno.
           Kdybyste to mohla nějak čtenářům přiblížit, jistě by to bylo poučné, samozřejmě třeba v našem, českém rybníčku, když už máme tak pokrokové zákony.
           Náš chudák pedofil jde sedět, když má sex s 11 letou, a cizinec jako může?
           Jak to je?

          • Ondřej

           jestli vás zajímá odůvodnění, jak to mají v Německu /ústavní soud v Karlsruhe zrušil rozsudek soudu v Kolině nad Rýnem, že právní platnost má ten úkon, který byl vykonán dříve než došlo ke vstupu na německé území a který byl vykonán v souladu s právním řádem země, odkud daný člověk pochází). Jestli chcete originál znění rozsudku v němčině,rád vám jej sem dám, ale ubezpečuji vás, že je stejný jako ten náš český, na který poukazuje třešeň. Právní řeč tomu říká,“ transice právního stavu vykonaného právním řádem zemí původu v minulosti“ (jedná-li se o migranta). Např. podobně při úmrtí jednoho muslima, se soudila jeho druhá žena o pozůstalost, a soud nařídil jeho „první“ ženě, že se s ní musí o pozůstalost rozdělit v poměru 50 na 50, v té chvíli bylo jedno, že německý právní řád nepřipouští polygamii, ale měla přednost vyšší právní klauzule – lidské právo – rovnosti. Prostě v Německu si jsou všechny manželky rovny. Ať se vám to lbí nebo ne:-)

     • astraustralia

      Cesta hrichu a omylu opravdu plati a to pro Merkel na miste prvnim !
      Tim ze se Frau Brunschweiger zviditelnuje verejnym prohlasenim kde ji nestaci ze mit ci nemit je jen jeji vec,
      ale ze to musi jeste vedecky vyfutrovat o kolik kazde dite zasvini planetu navic, to nahrava predevsim tem ktery volaji po dovozu a Merkel mezi tuhle pakaz patri a to z jakeho duvodu neni podstatne. Pro ni mozna pro vysledek ne !
      2 a 8 milliard to je 4x vice zasvineni a bude hure! Tim ze se Brunschweiger rozhodla soulozit bezdetne a vykrikuje to v Nemecku misto tam kde k tomu dochazi dosahla jen toho, ze na sebe upozornila jako na dalsi feministku co je mimo realitu dnesniho deni
      a ze jejim rozhodnutim se kulo zmeni.
      Jedine tohle mas spravne:
      Němci drží a trpí proto, že podléhají své vrchnosti – a ta se zase jak čert kříže bojí, aby nebyla obviněna z rasizmu.(a zarodku novonacismu) Nic není pro německého politika strašnější než tohle obvinění a proto si nedovolí jakkoliv tvrdší postup proti téhle hnědé tsunami. Je to čistě záležitost psychiky politických vůdců a Mrkalová….. je bud tak blba , pritlaceni ci priposrana ze na tehle vlne surfuje smerem ke stale vetsimu pruseru!
      howk

   • Ondřej

    už jsem tu vitttovi psal, Tarasi

    české ženy prý milují muže, jak tvrdí on, za to že ti je prý také milují (a nikomu prý nevadí nějaké to # Me too:-)….no a já mu podotkl vážně?! A podal námitky jaké jsou vztahy mezi manžely v ČR a že toto anglosaské ženy svým mužům v takové míře nedělají…asi je málo „milují“…

    „Křivých obvinění ze zneužívání dětí podaných matkami na své muže přibývá. Trpí tím rodiče i děti.“ Zdroj Idnes
    „Falešných nařčení ze zneužívání dětí při rozvodech přibývá.“ Zdroj iRozhlas.cz

    Agenda která staromilsky dělá ženu jako domácí služku a muže jako živitele je tristní, muži jsou více nezaměstnaní než ženy a počet mužů na mateřské přibývá a dětští psychologové to vítají, protože mužské a ženské přístupy když se budou více diverzifikovat, pak je předpoklad, že vyroste z dítěte více vyrovnaná osobnost než na straně jedné mamánek anebo na straně druhé macho co si myslí, že vhodný společensky vyjádřený projev lásky je dát ženě pár facek, stejně jako dlouhý flusanec vhodný veřejný projev pohrdání…

 4. Ondřej

  Jak by asi podobná statistika dopadla za socialismu? Lépe nebo hůře…?

  „Jednatřicet ze sta měst s nejšpinavějším vzduchem v Unii leží v České republice
  Nejvíce sídel s vysokou koncentrací jemného polétavého prachu v Evropské unii se nachází v Polsku a České republice. Na vině je především závislost polské i české ekonomiky na uhlí, které je spalováno v domácnostech i elektrárnách.

  V mezinárodním srovnání je na tom hůř jen sousední Polsko s pětatřiceti sídly. Na chvostu žebříčku se dále umístilo Slovensko a Itálie s osmnácti, respektive jedenácti obcemi. Na každoročně zveřejňované statistiky Global Air Quality City Ranking upozornily ekologické organizace Hnutí DUHA a Greenpeace. Ke znečištění ovzduší v České republice nejvýznamněji přispívá spalování uhlí spolu s automobilovou dopravou.

  „Česká města a obce nejsou mezi nejčistšími sídly v Evropské unii, ale naopak spolu s Polskem ,kralují` mezi sto nejvíce znečištěnými,“ okomentoval statistiky programový ředitel Hnutí DUHA Jiří Koželouh. „Přitom čistý vzduch můžeme mít i my – když ukončíme spalování uhlí v elektrárenských i domácích kotlích a omezíme přebujelou automobilovou dopravu ve městech,“ poznamenal.

  Nejvíce znečištěným místem u nás jsou Veřňovice, část Dolní Lutyně poblíž Bohumína. Ke stovce v evropském měřítku nejhorších sídel ale patří i velká města jako Ostrava nebo Brno, kde nadměrnou koncentraci zdraví škodlivého polétavého prachu způsobují především auta. Přestože Praha obsadila až sto pětadvacátou příčku, tamější vzduch je dvakrát horší než v severských metropolích jako jsou Helsinky nebo Stockholm. „Ukazuje se, že i velká města mohou mít zdravé ovzduší, pokud dají přednost veřejné a cyklistické dopravě a vracejí veřejný prostor lidem,“ shrnul Koželouh.“

  Tady je Prahu ale přeci jen třeba pokárat, dělá pořád málo a jak jsem psal minule o té petici, snad to bude v budoucnu lepší, fakt je, že vesnice už zdaleka není „…aspoň tu máme čistý vzduch, když ne metro a divadlo“…už neplatí, protože začíná to být právě naopak a města už budou mít skoro všechny výhody pro dobrý život na své straně.

  Je to ale „spravedlivé“? A co proti tomu dělat?

  • Kamil Mudra

   „Praha obsadila až sto pětadvacátou příčku, tamější vzduch je dvakrát horší než v severských metropolích jako jsou Helsinky nebo Stockholm.“
   Mnojo. Od vody zpravidla vane čistější vítr. Samotná Vltava Praze moc nepomůže. :-)

 5. astraustralia

  Nadpis clanku je
  Něco o socialismu
  Cim delsi doba uplynula od doby vseho co prislo po „realnem socialismu“ tim vice si to zada o sorvnani,
  nebot s pribyvajicim casem se stale vice veci nabizi ke srovnani!

  O spravne organisovanem „Sametu“ aneb o likvidaci vseho co melo pro konkurenci ze Zapadu nejakou cenu,
  na toto thema si prectete

  Plánovaná likvidace ocelářského průmyslu ČR na žádost EU

  Za likvidací Poldi Kladno stál závazek tehdejší české vlády vůči EU: zlikvidovat ocelářský průmysl v ČR
  Bývalý šéf kladenských hutí Poldi akademický architekt Doc. Vladimír Stehlík podal dne 15. 1. 2019 žalobu za náhradu škody na Obvodním soudu pro Prahu 2 a to ve výši 9 a půl miliardy korun.
  Podstatou jeho žaloby jsou důkazy, že likvidace světoznámé Poldi Kladno byla plánovaným organizovaným trestným činem v souvislosti s Přístupovými protokoly k EU (www.eur-lex.europa.eu). Konkrétně přístupový protokol č. 2
  o restrukturalizaci českého ocelářského průmyslu totiž obsahoval závazek tehdejších vlád zlikvidovat podstatné části ocelářských kapacit v ČR.
  Poldi tak byla zlikvidována tehdejším ministrem průmyslu V. Dlouhým a předsedou Fondu národního majetku R. Češkou prostřednictvím Komerční banky.
  Příkaz k zastavení úvěrování Poldi Kladno totiž umožnil Komerční bance (tedy státu) podat návrh na konkurs.
  Komerční banka se tehdy dopustila organizovaného trestného činu. Celková účetní hodnota celé ekonomické skupiny Poldi Kladno byla určena mezinárodní společností Lloyd ve výši 48 miliard korun a to u deseti fungujících výrobních závodů.
  Jelikož však došlo k fyzické likvidaci všech podniků, lze předpokládat, že při neúspěchu této žaloby může dosáhnout škoda až do výše 200 miliard euro – v případě, že by následnou žalobu začal projednávat mezinárodní soud.
  Snahou oceláře Vladimíra Stehlíka ale je vyhnout se mezinárodnímu soudu s jasným cílem: zachránit výrobní tajemství patřicí České republice a zachovat tak výrobu pro příští generace. Zde je text celé žaloby,
  ze kterého jasně vyplývají mafiánské praktiky tehdejšího vedení naší země.

  PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D., předsedkyně ANS

  Prezident ČR Miloš Zeman: „Bránění spravedlnosti je trestný čin“ (TV 2018)

  • pacifista

   Dobře si vzpomínám jak byl Doc. Stehlík ostarkizován ve sdělovacích prostředcích, vše bylo sdělováno tak, jako by za to mohl on. Nebylo to nic pro můj žaludek a ještě dnes je mi z toho špatně. Bohužel, takový je svět a prodejných zmetků je všude dost.

   • tresen

    Jeho vina se rovnala vině těch, co mu umožnili převzetí Poldi. Přirozeně i vině těch, co tolerovali, že si na kupní cenu i na nepodložené investiční záměry půjčoval od Komerční banky, bez šance na splacení.
    Připouštím, že to myslel dobře. Šel do toho jako beran. Nebo spíš jako jiné zvíře. Brát blbost či naivitu jako omluvu viny nebývá v ekonomice zvykem.

    • pacifista

     Samozřejmě, že mu to s radostí umožnili, poněvadž na někoho se to svést muselo a tak jim posloužil. Kdyby to nebyl on, našli by někoho jiného. Byl v tom směru stejně naivní jako většina z nás.

     • astraustralia

      O likvidaci prumyslu a CR jako zdroji levne prace, levne montovne a skladisti bylo rozhodnuto a ze na tom intensivne pracovali treba ministr Dlouhy dnes poradce presidenta a zamestnanec Goldman-Sachs pro Evropu na vychod od zdraveho jadra? On nic a jeho pratele take nic!
      To jen TRH bez privlastku sam rozhodl ze vse co zustalo po Ceskoslovensku bylo neschopne konkurence a proto muselo byt odejito!
      Jen TRH rozhodl a ne nejaka osoba konspirativne oznacovana za sluzebnika kapitalismu dobre zaplaceneho.
      Ti vsichni jsou v tom nevine. Ono to samo jaksi vyplynulo ze situace na TRHu.
      TRH a nic nez TRH !
      TRH rozhodl jiste pri navsteve premiera CR v USA:-(
      Ctete jak hezky popisuji noviny navstevu premiera Babise u Trumpa.
      Jak tam Ami byli v“nejsilnejsi sestave“ vcetne ministra energetiky jen Babis tam mel nejake namestky :-)
      Na vysledek kdo a jak Temelin dostane k dostavbe si muzete vsadit :-)
      Dobre pamatujte, VZDY JEN TRH !
      Ze nejake osoby se angazuji ?
      Ale no tak, to nemuzete myslet vazne a podsouvat nam nejake konspiracni theorie :-)
      Uz konecne prestante podezirat ze nekdo nekomu neco prihral.
      Dulezite je aby nekdo neokradal stat!
      A to i EET pohlida ze ano pane Babisi:-)
      Ze Temelin a za jakou cenu ?
      To nechte na odbornicich a nestourejte do veci kterym nerozumite!

      Hezkou jarni nedeli :-)

      • tresen

       Myslíte, že Babiše teď čeká dlouhý pohovor s naším panem prezidentem? Nebo že mu kvůli ruské zakázce na Temelínu budou chtít podtrhnout židličku komunisti?
       On bude vždycky vědět, že jen tak cukají, že to nemusí brát vážně.

       • astraustralia

        Vase veta o Babisovi presidentovi a komunistech je na me prilis slozita
        a tak se musite spokojit jen s odpovedi ktera je vic predpovedi s jistotou vetsi nez malou,
        ze zatim co pred casem se vlada v Ceske kotline chovala podle prani Velkeho bratra na Vychode
        dnes a zitra to bude podle prani Velkeho bratra na opacne strane.
        Takto jste si umela samozrejme odpovedet sama, ale
        proc se chytre nezeptat, ze ?

      • pacifista

       Z Babišovy euforie z USA je mi blbě od žaludku. Je to stejné jako když naši potentáti jezdili do Moskvy. Mám ten samý pocit, jako u zpráv Tv v 69., když měl projev Husák. Nejsem Babišův volič, ale myslím, že o mnoho těch svých přijde. Je ale možné, že se mýlím, že je to prohnaný byznysmen.

     • tresen

      Když se Stehlík začal ucházet o Poldi, byla už na čtvrtině bývalé produkce. Každému ekonomovi muselo být jasné, že efektivní výroba oceli se tam bez mocné kapitálové injekce neobejde.

      • astraustralia

       Obcas to vidite spravne
       že efektivní výroba oceli se tam bez mocné kapitálové injekce neobejde.
       ale pro jistotu Vam tam zaverecna veta chybi
       ta o tom ze kdyz pranim Zapadu byla likvidace tak kapitalova injekce by byla nevhodna a proti prani tech kteri rozhodovali a rozhoduji dosud.

      • vittta

       Pojem „bývalá“ produkce konkrétně znamená co?
       Že jako dříve- v případě pana Stehlíke, resp. let jeho působení, v době sklonku socialismu, tam výroba jela 4x tolik, jak po převratu?
       Co myslíte, čím to mohlo být?
       Jak takovou věc vidí „každý ekonom“?

       • kočka šklíba

        Mě úplně fascinuje jak třešinka všemu rozumí, všechno ví. To ani snad není možné, od vývoje kursů, zemědělství, ocelářství, sňatkům nezletilých, výchově a týrání dětí, zvláště v Norsku, problémů migrace (spíš tedy žádných problémů) atd, atd. Ani si nevzpomínám už do čeho všeho kecá. Prostě génius. A přitom to byla ředitelka (podle mého jako jen jako zasloužilá z převratu v roce 1989 spolu se svým manželem) oblastní galerie se třemi zaměstnanci :D .
        A přitom kdo pak jí to napsal, myslím že nick Brok – že se bude bavit s tím kdo tomu aspoň trochu rozumí, což ale třešinka není. Nemohu posoudit, zda rozumí ocelářství ale zemědělství také nerozumí i když do toho mluví. No jak říkám zneuznaný génius :D .

        • tresen

         Nemluvím o všech těch věcech o nic víc než vy nebo kdokoli ze zdejších, jen na to mám svůj názor, jiný než vy a vaši předříkávači. To vás vždycky spolehlivě vytočí.

         • vittta

          Já tedy vytočený jsem, a to pořádně.
          Vytáčí mě ten váš přehled, jak se nenecháte oblbnout.
          Naši předříkávači na vás prostě nestačí.

       • tresen

        Jo, na sklonku socialismu i předtím se tam oceli vyrábělo hafo. Pokud chtěl stát udržet rozsah a objem produkce, pak musel využít i zastaralou technologii a výrobky prodávat většinou za dumpingové ceny. Věřím, že byly i výjimky, ale mluvím o Poldi jako celku.
        To bylo po plyšáku neudržitelné.
        Stehlík myslím nebyl jediný zájemce, možná to mohlo dopadnout jinak, třeba jako s mladoboleslavskou škodovkou, nebo koneckonců i se Škodou Plzeň /i když tu zvedl podezřelý český kapitál až po několika podivných kotrmelcích/.

        • vittta

         Za dumpingové ceny se nejlepší ocel na světě prodávat nemusí.
         Celý socialismus, dle škarohlídů- prodával za dumpingové ceny, a celkem v pohodě se u toho držel pomalu 42 let, a to dělal investiční celky a vyrávěl od špendlíku po jaderné reaktory.
         Tuhle agitku vám tady nikdo neseřere.
         Z dumpingové ceny prodává západ, víte?
         Oni tomu tedy říkají…dotace.

        • pacifista

         Kdepak třešni, Němci se chechtali, že jim zmizel největší jejich konkurent. Je pravda, že v onu chvíli zemřela RVHP a najednou nebyl pokryt odbyt. Ovšem křísit Poldi i když vyráběla kvalitní ocel, srovnatelnou s tou německou a mnohdy kvalitnější, to by byla sebevražda pro Němce. Vyšla by z toho vítězně, stačilo jen poskytnout úvěr. Pracovní síla tu byla tak levná, že by to Němci nepřežili. O žádné dumpingové ceny nešlo. S revolucí se k nám přihnalo hafo západních poradců a ti to tu všechno řídili. Hlavně tehdejší ministry a ti poslouchali jako hodinky, protože sami ničemu nerozuměli. Prakticky byli bezmocní, ale prachy jim nesmrděly, brali je za nic. Pak na Dlouhého praskla obrovská zlodějna, ale vyhodnotil to správně. Odešel na dvacet let někam do temnot mezi své a tam čekal až se na něj zapomene. Nezapomnělo.

  • pacifista

   A máme tu novou totalitu jak vyšitou. Je zajímavé, že nikdy to nevadilo, ale najednou to vadí, ale sňatky s malými holčičkami jsou v Německu ústavním právem. Jaký to kontrast. Mám dojem, že u Jacksona bude ten problém jinde, že tento je jenom zástupný. Počkám si.

   • Kamil Mudra

    Jsem zvědavý co budeme dělat až někdo něco negativního vyhrabe třeba na Einsteina a prosadí nepoužívání jeho rovnic. Jackson je mrtvý a muzika kterou po sobě zanechal je dobrá. Ať už byl jeho soukromý život jakýkoli – proč o ten jeho profesní veřejnost ochuzovat?

    • pacifista

     Něco mě napadlo. Generace, která na Jacksonově muzice vyrůstaly, mají nyní děti a tyto děti se již brzy postarají o další generaci. Protože jde o dobrou hudbu, je nasnadě, že bude oblíbena i nadále. A tuto mládež je třeba odstřihnout od minulosti a vychovat ji jinak. K tomu přece populární hudba slouží, ne?

     • Kamil Mudra

      Mno… já teda nevím… ale že by populární hudba hrála nějakou významnou roli ve výchově mládeže se mi moc nezdá. Možná že si pod pojmem „populární hudba“ představujeme každý něco jiného a proto jsem dobře nepochopil jak to myslíte.
      Za takovou jakousi hvězdu populární hudby u nás, bych za minulého režimu označil třeba Karla Gotta. Ale my mladí jsme raději poslouchali, Beatles, Pink Floyd, Kryla, Nohavicu, Brontosaury…. a hvězda popu na nás neměla žádný významný vliv i přesto že jsme vesměs uznávali že je ve své kategorii dost dobrý.

      • pacifista

       Výrazem “ populární hudba“ mám na mysli pop a Jackson byl králem popu, lidi ovlivňoval. To stejné je Madonna nebo Lady Gaga. Jediný rozdíl mezi nimi je, že Jackson je uzavřená kapitola a nemůže se již změnit. Taková Madona se již změnila. Prý žije v Portugalsku se svou rodinou, která čítá haldu černoušků. Lady Gaga zase vystoupila na předávání Oskarů a prý všechny šokovala tím, jak byla úplně normální, myslí se tím oblečení a vystupování jako všichni ostatní. Tak to je ukázkové ovlivňování. Říká se, že příklady táhnou a také že jo. Je pravda, že my jsme vyrostli na Beatles a také jsme se chovali jako oni a snažili jsme se vypadat jako oni, takže to ovlivňování funguje. Byla jiná doba, dá se říct, že proti dnešku milá. Ale i my jsme se nechali ovlivnit Západem, jak se říká, doma není nikdo prorokem a proto Gott uspěl v Německu.

       • Kamil Mudra

        „Je pravda, že my jsme vyrostli na Beatles a také jsme se chovali jako oni a snažili jsme se vypadat jako oni, takže to ovlivňování funguje.“
        Beatles nebyli pop a my se bavíme o ovlivňění popem. Nechávali jsme se tedy ovlivňovat něčím jiným než popem a i v tomto případě je otázkou nakolik to hrálo roli v naší výchově. Mnohem více se do ní, u části mládeže, promítlo hnutí hipies a zrovna Beatles, dokud společně hráli, nebyli jeho typickými představiteli. Později se tím směrem posunul snad jen John Lenon.

        Ale, samozřejmě, každá veřejností sledovaná osobnost má svůj tábor fanoušků z nichž se část snaží ji napodobit oblékáním, účesem atp. Nemyslím si však že se to podepíše na jejich výchově nějak významně. Třeba jestli holka vyhlížející jako Bartošová nebo kluk s vizáží Korna, pustí sednout babku v tramvaji, jak se to fanoušství odrazí v plnění jejich pracovních povinností, ve vstřícnosti vůči svému okolí… prostě v mnoha každodenních projevech toho člověka jeho výchovou daných. Osobnost člověka formuje široká škála podnětů s mnohem větším vlivem než je jím oblíbená muzika. A pokud už k takovému ovlivnění dojde na významnější úrovni pak v tom hraje roli spíše to čím se jeho vzor odlišuje od onoho středního proudu (tedy popu) a tím vlastně přestává být jeho představitelem.

        Co se týče Michaela Jacksona tak ten je zrovna svou originalitou dobrým příkladem takového odlišení se. Myslím že jeho označení za krále popu vzniklo spíše z problému jakou pro něj najít „škatulku“. To není nijak neobvyklý jev. Vždyť si vzpomeňte jak rozmanitou škálu hudebního projevu u nás zastřešovalo mediální označení „folkaři“. Ale nenapadá mne žádný důvod pro který by někdo měl potřebu odstřihnout mládež od Jacksonovy muziky, jak jste výše napsal. To už bych, třeba u nás, spíše našel důvody pro odstřižení od Kryla. No ale jistě se shodneme v tom, že Karel Kryl zas nebyl žádným představitelem popu.

        • pacifista

         Kamile, máte samozřejmě pravdu, že naši generaci popová hudba nijak neovlivnila. Nedalo mi to, a nutilo mě to k přemyšlení proč to tak bylo, že jsme k ní netíhli. Možná se mnou nebudete souhlasit, ani vás k tomu nijak nenutím, ale napadlo mne, že mladá generace potřebuje trochu toho adrenalinu a to pop tenkrát ještě neměl. Troufám si však tvrdit, že se na směrování fanoušků podepíše. Sice ne hned, ale v dlouhodobém pohledu, takových několika desetiletí ano. vždyť jen si porovnejme šedesátá léta, pak osmdesátá a dnešek. Je to veliký rozdíl a za sebe mohu říci, že je ten pop někdy notně oplzlý, ale hodně mladým se líbí. No, tak nějak.

         S Jacksonem to přesně vystihla Kočka. Divím se, že mě to hned nenapadlo, ale má pravdu. To je ten jedině správný důvod, pro který musí být Jackson zapomenut.

         • pacifista

          Tak to je teda fór. Poprvé byl příspěvek ztracen, a když si dám tu práci a napíšu jej sem znovu, ten první se objeví také. Tak to se mi ještě nestalo. No jo, všechno je jednou poprvé.

          • pacifista

           Děkuji za upozornění kočko, je to má chyba. Vaše nicky jsou si moc podobné a to způsobilo onu záměnu. Omlouvám se vám oběma. Pravdu má samozřejmě Vera a díky své bystrosti pomohla rozluštit náš rébus.

        • pacifista

         Kamile, máte samozřejmě pravdu, že popová hudba naši generaci neovlivnila. Nedalo mi to a nutilo mě to přemýšlet proč to tak bylo, že jsme k němu netíhli. Teď se mnou nemusíte souhlasit a ani vás k tomu nijak nenutím, ale myslím si, že jsme k popu netíhli proto, že ještě tenkrát postrádal adrenalin, kterého trochu každá mladá generace k životu potřebuje. Dovolím si však tvrdit, že pop, jako každá jiná hudba, svoje fanoušky ovlivní. Ne sice hned, ale z dlouhodobého hlediska, několika více desetiletí ano. Vždyť si srovnejme šedesátá léta, pak osmdesátá a dnešek. Je to nesrovnatelné. Za sebe mohu říci, že je mnohdy notně oplzlý, ale mladým se to líbí, naopak to kvitují, jinak by se totiž nudili. Takže pokrok za těch skoro 60 let tu je evidentní. Jestli k lepšímu, to je otázka.

         S tím Jacksonem to evidentně vystihla Kočka. Divím se jen, že mě to hned nenapadlo. Je to totiž jediný možný důvod proč má být zapomenut. Takové svinstvo. A to nejsem jeho fanda.

         • vittta

          Musí být zapomenut.
          Protože v budoucnu už žádní bílí nebudou.
          Ale…s elektronickým uložením dat- historie, knih, obrazů, hudby atd..atd… se dají dělat divy.
          Za pouhých 100 let nemusí nikdo vůbec tušit, že nějaký běloch kdy existoval, že existovala Evropa, Amerika a cokoliv jiného. (ve smyslu národy)
          Existoval jen jeden velký věčný chalífát.
          Knihu nezměníš.
          Elektronicky je to za pár vteřin.

          • vera

           Máš naprostou pravdu, je spousta náznaků že už před námi tu před námi byly nějaké civilizace, a nic o nich nevíme.
           Ale nemusí ta změna trvat ani 100 let. A ještě před chalífátem si docela užijem(
           Koukám na obálku Týdne, a ejhle, o 15.březnu 1939 se už píše úplně jinak, tak …vesele, až rozjařeně…
           Spokojený Hitler přes celou stranu, fotka z nejlepších let, vzadu Hradčana. Popisek říká – „Osmdesát let od vůdcova vpádu do Čech. -S kým se sešel, kdo hned udával, a kdo mu omylem snědl večeři? “
           https://tyden.magaziny.cz/?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=%c4%8casopisy+%2b+n%c3%a1zev&utm_content=%c4%8casopis+T%c3%bdden&utm_term=%c4%8dasopis+t%c3%bdden
           Zakousli poslední bojovníky, ověřili si že jejich svaz je slabý jako čaj, no a teď už se bude jenom slavit.

          • vittta

           Tak to je vrchol.
           Tak tohle teda není náhoda.
           Tak Věrko, až se někde sejdeme, tak jedině na Adolf Hitler Strasse!
           Sedneme si do Kafé Heydrych a budeme se s Třešní bavit o hrůzách reálného socialismu.

          • pacifista

           Už se tváří, že je to normálka. Dobře mi z toho není.

     • Ondřej

      Máte pravdu takový Ortel budiž dobrou ukázkou proměny dnešní doby. O tom, jak se populární hudba proměňuje, je on velmi zářným důkazem. „Populární“ je výraz který má jiné sociologické a umělecké konotace, chápu, že vy vidíte politicky i písně a jejich interprety, nakonec proč ne, kdysi v onom zde velmi kladně hodnoceném období socialismu existoval „Festival politické písně Sokolov“ – ale je otázka, jak dalece byl ten „populární“ a naproti tomu třeba stáli mnohým neznámí hudební protirežimní disidenti. Otázkou je, kdo se za něj jen pokládal a kdo jim skutečně byl a kdo se pak díky tlaku režimu „proměnil“. Možná Jim Čert, ale takovej Ivan Martin Jirous nebo Míla Hlavsa, to byli i přes svoji nespornou popularitu – držáci.

      Pravda je, že tedy shodnout se i na slově „populární“ bude třeba jen s Kamilem problém, a to vy dva máte dozajista svůj politicko-ideologický marštůt střižený společně zcela rovně a bez jakýchkoli ohybů jak oficírský postoj carského důstojníka:-) kdybych se měl do toho vmísit já s tím, že slovo „populární“ chápu jako nemístný termín pro uměleckou kvalitu ale výhradně pro většinový brak a že skutečné hodnoty a skvosty jsou záležitostí poněkud elitářských fajnšmekrů, jistě bych u vás coby snob neuspěl . Ale to by mi vadilo méně, než prznit Beatles a další velikány jako Hendrixe, Dylana (jo už tenkrát byl sluníčkář, oh:-) James Brown nebo Stevie Wonder označením „populární“, i když oblíbení bezesporu byli:-)

      • vittta

       No hlavně vesměs pěkně fetovali, víte?
       To až zase budete psát…třeba o Hendrixovi,aby se nezapomínalo, kde bral- a nejen od a nejen tehdy- inspiraci.
       Aby se zase nelétalo i v muzice „letecky do Frankfurtu- a pak elektrickým taxíkem ekologicky okružní jízdu- a opět letecky zpět“!
       Vy máte jakoukoliv hodnotu přesně tam, kde se vám to hodí, kdyby ty slátaniny, co napsal Havel napsal Zeman, budete se mu smát od rána do večera, ale havlovi se za to samé klaníte!

      • pacifista

       Něco jiného je pop a něco jiného například rock nebo třeba dnešní generací zapomenutá, ale našimi rodiči milovaná dechová hudba. Ano, ve své době byla každá hudba nějak oblíbená. Takže se na toto můžeme dívat i z jiných úhlů. V každém státě tíhli k jinému žánru, podle národní tradice. Až v 60. letech se toto začalo měnit, díky technickému rozvoji v poválečných letech. Je to tak až do dnešní doby, kdy si již hudbu přehrajete na chytrém telefonu nebo na compu. Proto bychom na tom tolik neměli bazírovat, a nesměšovat pop a populární i když v době svého vzniku to tak pop měl. Dál už to nebudu pitvat, protože na tom svět nestojí.
       Co ale musím zmínit, hudbu vůbec nevnímám a neposuzuji z hlediska politického, vždy se zajímám jestli je dobrá, nebo špatná. Musím vzpomenout na vámi zmiňovanou politickou píseň. V té době byly festivaly takto označovány skoro všechny, protože papaláši si potřebovali udělat čárku. Když by tam ale některý z interpretů uvedl nějakou častušku, mohl si být předem jistý, že to bude propadák a lidé ho nepřijmou, naopak by si zadělal do budoucna, protože by se všem zprotivil. To byl prostě kolorit doby a nikdo ten název nevnímal, pro něj to byl jen festival. Jestli ale v tom Sokolově tenkrát opravdu šlo jen o politiku, to už si nevzpomínám, to šlo okolo mě a vůbec o tom nevím, protože já častušky neposlouchám, ani tenkrát ani teď. To jen trochu pro vás, abyste věděl, že ten kdo si nekřivil páteř tenkrát, nebude si ji křivit ani dnes. Nic ho neovlivní. Vy to máte horší, vás ovlivní kde co, protože jste totalitu nezažil na vlastní kůži, ale to možná ještě stihnete. Pak si to povíme.

       • vittta

        Bacha na to, páteř se může pokřivit různě.
        Někdy se to udělělá kvůli dětem, a daleko, daleko častěji- kvůli prachům.
        Nejčastěji těm, co už máš.

        • pacifista

         To už tady někde dřív píšu, že jsme zažehnali VUML, protože byl potřeba k postupu na vedoucí funkci. Prostě mi přišlo na hlavu, cpát do mozku takové ptákoviny. Nepřipadalo to vůbec v úvahu. Děti byly ještě malé a vůbec nás nenapadlo kvůli nim něco takového podnikat. Právě děti jsme si vzali jako záminku, protože ta funkce obnášela ještě další studium kromě vumlu. Doma jsme společně sesumírovali dopis kádrovákovi toho podniku, že z nedostatku času, protože máme právě ty malé děti a nikde okolo žádnou babičku, není možné studovat vuml a ještě další náročnou školu. No byl z toho poprask v celém podniku, pozvání na kobereček, úplné haló. Nakonec se situace uklidnila a protože stejně nikoho jiného neměli, nešlo totiž o žádnou zašívárnu, vzdali to. Takže se nebát, není třeba křivit páteř, spíš je potřeba sebevědomí. Děti se do škol dostaly aniž bychom měli nějakou legitimaci.

         • vittta

          Tohle jsi nakousl dobře, protože já si myslím, že plno lidí se tehdy hrbilo úplně zbytečně.
          Báli se vlastních stínů.
          Ale dneska je to jiné, ty prachy jsou o hodně větší.
          Nějaký posraný..myslím Šimáček, nebo jak se ten bojovník s ruskou propagandou jmenuje, vyfásl 250 tisíc baků od vlád USA a Británie, ale hledal ruské trolly- a hádej- našel.
          Myslím, že jsem se u toho „pobavil“ tak, že jsem to sem dokonce odkázal.
          To je úklon, dříve se dávalo 30 stříbrných- a dneska to je v dolarech.

         • tresen

          Moje švagrová na takovou nabídku kádrovákům řekla, že je jí milejší čest rodiny než karierní postup.
          Mne tyhlety režimní svody krásně míjely. Soudruzi tušili, co jsem zač.

          • vittta

           To vytuší každý za pár dní.
           Servilní, ničím nezajímavá slepice.

    • vera

     Kamile, nebuďte takový pesimista, na Einsteina nic nevyhrabou, ten zůstane čistý.
     A rovnice taky zůstanou.
     Jen u nich bude jméno Ehsan Faisal M´báví )

   • vera

    A co ta jeho operace z černocha na běocha, to vám nestačí? Odrodilec, prašivá ovce…Copak může být dneska takový důkaz obdivu k bílé rase vzorem pro další černé a barevné?
    A jestli jste si nevšimli – ta honička na něj – byla větší, čím byl bělejší. Jo, protože bílý muž je za svou sexualitu trestán, i kdyby byl předtím černej.

    • Kamil Mudra

     Mnojo, něco na tom bude. Do časů ve kterých se předělávají pohlaví se úprava „slupky“ už tak nějak nehodí :-)

    • vittta

     Také mě to napadlo.
     Jako chudák Navrátilová, stala se transfobkou, i když celý život bojuje za sexuání menšiny, tak se předělaný negr může stát nežádoucím.
     Nové je na tom jen to, že ani smrt není brána jako konec útoků!

 6. Ondřej

  Socialismus a MDŽ vers.součanost. Kde mají ženy více svobody si vybrat, čemu dají přednost? Anebo své ženství pojmou trochu jinak, protože být ženou je porad ve.srovna s muži diskriminující?

  Skvělý.clanek právničky a oodborarky Šárky Homfray (komu se to jméno zdá trochu nezvyklé, už to samo zakládá základ budoucího nepochopení, že žena nema žádné specifické role, ale je predevsim OBČAN s rovnými právy)

  „Komunistický režim se však tomto ohledu ovšem k ženám a jejich práci choval vysloveně perverzně. Vycházeje z tezích o emancipaci žen jim umožnil vzdělávat se i pracovat v dosud nebývalém rozsahu. Oproštění se od původních, domácích povinností, však pokulhávalo. Při jejich velice vysoké zaměstnanosti pak ženy koncentroval v nižších pozicích a feminizovaných profesích, standardem byla druhá směna doma. Řekla bych, že (nejen) z postavení normalizační pracující ženy musel Marx v rakvi permanentně rotovat.

  Ve více či méně ostalgických vzpomínkách velké části naší společnosti se pak zkratka MDŽ téměř neoddělitelně pojí s jinou zkratkou – ROH. Zavřeme oči a vidíme to všichni – chlebíčky, recitující pionýry, rudé karafiáty s asparágusem. Připomínka boje žen za volební právo, ale i lepší postavení v práci se postupem času změnila v rituální stavění pracující socialistické ženy na piedestal, který byl ovšem umístěn v dostatečné vzdálenosti od rozhodovací, ekonomické a politické moci. U tohoto rituálu asistovaly i odbory, v té době jako ROH rovněž karikatura sebe samých.

  Ženy mé generace a mladší už si nespojují Mezinárodní den žen s rudým karafiátem, ale vracejí se k jeho kořenům.

  Pokud někdo feministkám čtvrté vlny vyčítá, že řeší výhradně arteficiální problémy, zřejmě si neuvědomuje, že žijeme ve společnosti, která mimo jiné stále staví ženy do domácnosti, k dětem a sporáku a za mateřství a péči o rodinu ji odměňuje ekonomickým znevýhodněním až chudobou. Že ženy vykonávají o mnoho více hodin neplacené práce týdně než muži a že v málokteré rodině, kde má žena vyšší vzdělání, má i vyšší příjem.

  Kolektivní akce sice u nás určitě hned tak nenabude podoby legendární islandské stávky žen z října 1975, kdy ženy přestaly vykonávat všechnu placenou i neplacenou práci a na Islandu okamžitě došly párky. “

  U nás by dosli spíše muži schopni ráno vyrazit čistí a najedeni do práce a ohrozily ( tvrdé y je tady správně -) by tak chod společnosti daleko více než ony islandské ženy r.1975.

  • Janika

   Tak s tímhle komentářem souhlasím. Druhá směna mě vždycky pobuřovala, ale nebyla jsem schopná se vzepřít, to se prostě nedalo, když to všechny tak hrdě i odevzdaně přijímaly…
   „U nás by dosli spíše muži schopni ráno vyrazit čistí a najedeni do práce “ – vtipné :-))

   • vittta

    Dneska se ženy druhé směně vzepřely.
    Určitě to bude tím, že mají větší uvědomělost, a příklady ze zlatého západu.
    Teď ještě naučit muže kojit (na tom se už pracuje) a rodit a konečně ženy budou svobodné.
    Jako ta Němka, co vidí v děcku jen oxid uhličitý.
    Ta je svobodná, a druhou šichtu určitě doma nemá.
    Teď jen jestli je i šťastná.
    Jestli jsou obecně ženy na západě šťastné.
    Možná jo, když do nich zrovna negři nebodají noži, a možná jsou šťastné i když bodají, jen když nebodají přímo do těch konkrétních.
    Dříve byla žena žena, a muž muž, dneska už ani to neplatí.
    Podle mě je celý boj za ženská práva pojat jen proto, že ženy se biologicky lépe manipulují při volbách.
    Kvóty na funkce a odmítání dvoření mužů je jen dopad celé té maškarády,
    Takto pracoval západ i za časů socialismu.
    Řekni někomu, kdo je v podstatě spokojený, že vlastně spokojený není, a říkej mu to přád dokola, až spokojený opravdu nebude.
    Řekni někomu, že potřebuje každý rok nové a nové blbosti, dovolenou v tramtárii a nové SUV, a potřebovat to bude.
    To je princip současného systému.
    Žen je polovina, a jsou to právě ženy, které budují rodinné hnízdo.
    Myslím si, že za 80% zbytečné spotřeby stojí ženy.
    Někdo jim prostě řekl- nebo jen ukázal- že něco nutně potřebují…

    • embecko

     Ona se domacnost pred 50 lety od te dnesni skoro nelisi. Pribyla jen mycka nadobi (ale o to vice se ho vyplaca).
     Pokud mas domov, budes mit vzdycky 2. smenu. A domaci roboty jsou jako usporci energie take iluze, nakonec to vyjde nastejno s nimi ci bez nich; bez robota za zady si clovek navic vice hledi toho, co dela.
     Za sociku prisla zasadni premena se zavedenim prodejen polotovaru….navic spousta domacich ukonu uz za sociku byla zcela zbytecna a sla jen na ucet pofiderniho blahobytu. Pamatuji kolik nasich znamych muselo mit doma plnohodnotnou veceri a to i presto, ze se stravovali (obedvali a svacili) v praci. K tomu uplne zbytecna honicka za neskutecnymi objemy masa, exotickym ovocem, modnimi hadriky apod. Dnes je to ta sama demence, jen o nekolik radu vyse :o)

     • embecko

      Za sociku byla 2. smena narocnejsi proto, ze auta byla vzacna a pouzivala se racionalne (jak si dnes preji slunickari), proto se nakupy musely odnosit v teplejch. Az prijde raj na zemi, budeme namisto sitovek pouzivat elektricke nakupni tasky (auta) za statisice, coz mnohe uvrhne do exekuce. Elektroauta s tragicky malym dojezdem se totiz na nic jineho, nezli na nakupy a dojezd do prace nehodi. Pokrok nezastavis! Dopadne to tak, ze lide se budou existencne zadluzovat a cely zivot se trast a obavat rodinneho bankrotu jen proto, aby si mohli zajet do superhyper a tam si nakoupit zradlo (z nejz pulku vyhodi) a hadriky (ktere vyhodi o par mesicu pozdeji)…mame se lepe, radostneji!
      Jak rikali Simek s Bubilkovou: „Mamo, kolik jsme usetrili pote, co jsme vsechno utratili?“
      Dnes by se to dalo parafrazovat takto: „Kolik sil jsme usetrili v domacnosti pote, co jsme vsechny sily vyplytvali na jejich ustereni?“

     • vittta

      Čím víc člověk má, tím víc chce.
      To platí i o ženské svobodě.
      Ženy se podle mě, za socialismu opravdu emancipovaly, ale zase nejde to NIKDY udělat úplně tak, že všechno bude dělat chlap, nebo to bude napůl, nebo prostě nějak tak, aby to ta ženská nedělala.
      To prostě je podle mě i tak, že žena dělá některé ty práce doma, pere, žehlí, mění děcku CO2 pleny, a chlap, když za něco stojí, jí hilfne s nádobím, nebo třeba vaří- to se děje celkem často, že ho to prostě baví, ale tak nějak- jak píše Kamil, jak si to v té rodině udělají, takové to mají.
      To přece nikdo nemůže nikomu nařídit, co má doma dělat chlap a co ženská.
      To je plno typů chlapů a ženských, jeden maká v práci, a doma dělá hovno, a jiný se fláká, ale doma zaopatří, nebo je to zase dobrý milenec, a tak ženská jeho ostatní nevýhody přehlédne- a naopak.
      Horší je, když jeden, či druhý stojí za hovno po všech stránkách, ale na to žádná regule EU stejně platit nebude, jen to ve výsledku bude ještě horší, a to hlavně pro ty, co za hovno nestojí.
      EU a všechny ty ženské kvóty a všemožná práva jsou jak rozvedená kamarádka.
      Tak dlouho vysírá- až rozvede i funkční rodinu.
      Nebo to tak dělá tchyně, sere se a sere, až rozvrátí.
      To se dělá tak, že se hledají mouchy, až se prostě najdou.
      Někdo to doma dělat musí, a není to žádná hanba, když se žena stará o domácnost.
      A že bere žena méně, to je jen vlhký sen blbečků jako je fagan.
      Za STEJNOU práci vesměs nebere, ale žena vezme i kšeft, co by chlap nechtěl, ale né proto,že by se to protivilo jeho EGU, ale prostě proto, aby uživil rodinu.
      Stejně plno chlapů dělá doma u vejplaty stojku, takže případně malý plat je bohatě vyvážen.

      • Ondřej

       No chlapi mají hrdost, neberou podřadnou práci, raději jsou nezaměstnaní. To je preci lepší než placená podle nich podřadná práce:-).

       „Na Úřadu práce ČR bylo ke konci ledna registrováno 245 057 uchazečů o zaměstnání. Oproti konci loňského roku došlo k růstu počtu nezaměstnaných o 13 523 lidí, což vedlo k růstu podílu nezaměstnaných osob na úroveň 3,3 procenta. Zajímavé je, že počet nezaměstnaných mužů překonal počet nezaměstnaných žen. Na konci ledna bylo bez práce 121 301 žen a 123 756 mužů. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 95 408 lidí, tedy 38,9 procenta nezaměstnaných. “

       Takže „muz-zivitel“ je stejná fikce v 21.stoleti jako rodina základ státu, když rozvodovost je kolem 50%. Zastánci společenských pořádku počátku min
       století musí být konsternovani i tím, že dnes ženy mají vyšší vzdělání a jsou méně nezaměstnané a tedy ve finále častěji živí své muže a ne naopak.

       • vittta

        Hele, hele, netahej sem ty cigoše, jo?
        Starej se o neoněmčoury a vaší velkou chvíli která bude v pátek.

      • pacifista

       Naprostý souhlas. Nelze vypíchnout jen jedno. Věc je složitější a dobře to říkáš, jaký si to každý udělá, takový to má. Nějaké regule jsou nanic.

   • Kamil Mudra

    Podobu „druhé směny“ měla každá rodina možnost vytvořit si podle vlastních pravidel, tak aby dělba práce byla rozložena, aniž by se tak dělo na úkor některého jejího člena. Bylo tomu tak tehdy a je tomu tak i dnes. Rozdíl je snad jen v tom, že vysoko příjmová rodina si může dnes dovolit oficiálně zaměstnat hospodyni, či v některých případech rovnou služebnictvo vč. vlastní ochranky.

  • vera

   Poučení? Kdepak. Jen takové jemné naťuknutí…
   V Británii na tuhle situaci reagoval nějaký obchodní řetězec zákazem prodeje nožů.
   V Česku se poslední dobou nečekaně často střílelo, dokonce i v nemocnici.
   Ergo solidarita – to by v tom byl čert, aby se Česko nechytilo za nos, a nestáhlo žalobu k soudu EU kvůli evropské směrnici o kontrole nabývání a držení zbraní…

 7. embecko

  Dalsi normalizacni hnus:
  https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cesko-populace-bezdetnost-deti-vysoka-skola-socialismus_1903120600_jab
  „‚Smysl života je mít děti‘. Povědomí, které u nás zakořenilo během normalizace, se rozpouští jen pomalu.“
  Ano, jde to ztuha, nikdo by nerekl, jak jsou v nas nasledky komunismu zazrany. Zbavit se predstavy, ze deti jsou nasi budoucnosti, ci ze rodina je zaklad statu, neni pro cloveka prosleho peklem normalizace nic lehkeho.
  Opravdu by mne ale zajimalo, jak daleko to chteji se svoji perverzi dovest.
  Co mne ovsem pekvapilo, je nekonstruktivnost kritiky ze strany verejnopravnich medii. Pokud reknou A (smyslem zivota nejsou deti), pak by meli rici i B (co tedy tim smyslem je). Ale media placena obcany mlci a nechaji je tapat.
  Skromne si myslim, ze boj za prava mensin a obrana pred prokremelskymi fake news to asi nebude.

  • vittta

   Neuvěřitelné.
   Tak 60% blbých Češek (podle mě je to zfalšováno, ve skutečnosti je jich víc, nebo je to průzkum z fakulty romistiky) má dítě za smysl života, zatímco u Nizozemek je to jen pokrokových 5%.(asi je jich také víc, ale v Nizozemí se ženy bojí odpovídat na statistické dotazy nemainstreamově)
   Tohle je nechutný článek, doplněný o lživé statistiky ohledně normálnosti bezdětnosti, která normální sice byla, ale úplně z jiných příčin- o staropanenství se tam nic nepíše, kupodivu, ale západní pseudoženy se asi klidně vzdají i sexu, kvůli emisím CO2.
   Tam je psáno např:
   „„Jenže do současného světa je těžké přivést potomka. Klimatická změna znamená, že by se narodil do světa, kde bude těžké vypěstovat jídlo, kde bude bída a války, kde se všechno radikálně zhorší.“

   „Takže jsem si řekla, že tohle prostě nikomu neudělám a věnuju svuj život snaze o odvrácení téhle katastrofy,“ dodává Bromová.

   Není sama. Přibývá žen, které se dítěte vzdaly dobrovolně, často to vnímají jako morální rozhodnutí. Změna klimatu je přitom jedním z nejčastějších argumentů. Podle americké studie je rozhodnutí, zda mít či nemít dítě, ohledně osobního dopadu na změny klimatu klíčové: zatímco například vegetariánství pomůže snížit emise skleníkových plynů o méně než tunu ročně, nemít dítě znamená snížení emisí kolem šedesáti tun.

   Takže aktivita pomatené Němky Braušvajdrové, nebo jak se ta kravka jmenovala, není tak úplně z její hlavy, jak koukám.
   Bílé dítě sníží emise CO2 o 60 tun (ročně?) a černé dítě podle mě tak o 20 tun- ale těch černých je za jedno bílé 5, takže ve skutečnosti je nárůst o 40%.
   Tomu říkám organizovaná genocida humánními prostředky.
   Prostě se ženským nakuká, že dítě je OUT z různých, zrovna módních příčin (nyní CO2, ale klidně to může být kariera či emancipace) a nejen že bude bílých ubývat přirozenou mortalitou, ale pro jistotu se nebudou ani rodit.
   A jako vždy, bude národ a rasu zachraňovat chudina.

   • embecko

    „Prostě se ženským nakuká, že dítě je OUT z různých, zrovna módních příčin (nyní CO2)“
    Vis, co je zajimave? Ze si to nechaji nakukat. Ze si nechaji nakukat nenakukatelne.
    Pak je tam dalsi rozpor, ryze akademicky:
    Z tech samych medii, ktere ti tvrdi, ze nemit dite je pokrokove, zaroven slysis, ze Evropa vymira a ze je treba ji dosytit imigranty.
    Me uz napadlo, ze kalkuluji tak, ze imigrant sem prijde jiz dospely a tim padem Evropa na jednom usetri 60 tun CO2.
    To mas podobne jako s odborniky z Ukrajiny: diky nim stat usetri za vyuku domacich.
    U odborniku z Afriky se zas setri na mzdach…a pritom slysis, ze problemem budoucnosti jsou duchody a jejich financovani.
    I ten nejvzdelanejsi africky raketovy inzenyr jednou zestarne…vidis rozdil mezi financovanim duchodu ceskych a zahranicnich pracujicich? Pokud si plati/ vydelaji stejne, meli by mit duchod take stejny, ne?
    Kdyz to sectes a podtrhnes: Evropanky nebudou mit deti, aby usterily na CO2, ale pritom to same CO2 vyprodukuji ti, kteri prijdou, aby nahradili nedostatek evropskych deti. Navic tech deti budou mit 5, jak pises, 3 nechaji doma a 2 poslou do Evropy= zatez CO2 se jeste zvysi. A cim vic bude Evropa brat tim vic deti budou mit. Je to stejny mechanismus, jak prima pomoc zemim, jejichz hospodarstvi (zemedelstvi) nema na to, aby stavajici mnozstvi uzivilo. Falesna „pujcka“, vedouci k premnozeni a naslednemu nesmirnemu utrpeni.

    Tech rozporu je tolik a jsou natolik okate, ze jedinym zaverem je, ze jde o ideovou hysterii.
    A ted proc neco takoveho muze vubec vzniknout? Moznosti jsou tri: bud jsou evropane zdegenerovani konzumem, anebo jsou otraveni chemii (hormony ve vode, pesticdy, ecky, elektromagnetickym zarenim), ci si uhnali psychickou chorobu ve virtualnim svete.

    • astraustralia

     Hezky rozebrano Saxi, navazne na vittta :-)
     Proto tolik nenavisti k Orbanovi ktery zavadi nizsi dane pro rodiny s detmi:-)
     Madarskymi, bez potreby dovozu odjinud!
     Az dojde skutecne k tomu ze v pristich desetiletich bude polovina a stale vice lidi nepotrebnych,
     k cemu dovazet odjinud? Jen z lidumilnosti ?
     Naplneni Jezisova uceni: miluj sveho blizniho jako sebe sameho?
     Na praktikovani takove lidumilnosti staci soucany stav. Netreba dovazet odjinud!
     Pripominat byvalym kolonialnim mocnostem jejich na soucasny stav sveta je k nicemu.
     Oni jsou nastaveni na system ktery jim vyhovuje, privatizaci zisku
     a „spravedlivem“ rozdeleni problemu i mezi ty kteri jsou v tom nevine.
     Vyhrady byly okamzite.
     Lidumilny vymysl:
     „Bez deti cisteji“
     je podobny nesmysl jako
     Solidaritou ke kvotam , kvotami k solidarite.
     Uz v r.2015 poslanec Sulik nesouhlasil a rekl proc!

     Je treba se branit nesmyslum z Bruselu a dnes jeste navic z Berlina-Parize !

     • Godot

      Jo, je prospěšné se občas podívat do archivu. Němci byli nadšení, Sulík za padoucha….
      Nu a vida, po čtyřech letech. Mimochodem, podle mých soukromých informací (z policejního prostředí), je situace v Německu velmi napjatá.

    • vittta

     No jo, ženská je náchylnějí k těm kecům- ale když na ně nedá, asi se jen tak něčím zviklat nenechá.
     Ale to je přece ta největší klasika, jestli chceš rozvrátit lidstvo, co máš nejblíž?
     Že národy, nebo rasy?
     pche…
     Pohlaví, v každém národu jsou dvě pohlaví, takže začátek MUSÍ být právě tady.
     Poštvat muže proti ženám, a ženy proti mužům.
     Oni to tady dělají naštěstí špatně, sexuální pud je asi ten úplně nejsilnější, takže skrz sex se dá dosáhnout lecos, ale euroáckové kromě štvaní pohlaví proti sobě zároveň bojují proti sexualitě, i když myslím, že spíše nevědomky, takže tak nějak….to rozeštvávání jde o hodně pomaleji.

     • Kamil Mudra

      „Tam je psáno např: Jenže do současného světa je těžké přivést potomka. Klimatická změna znamená, že by se narodil do světa, kde bude těžké vypěstovat jídlo, kde bude bída a války, kde se všechno radikálně zhorší.“

      Nojo, vittto, ale co když naše přímé potomky právě tohle čeká? Co když je čeká budoucnost ve které budou různorodá seskupení lidí bojovat o přežití, živoření, brutalita a smutek z opakovaných ztrát svých blízkých až do té doby než se sami tou ztrátou stanou?
      Ty bys něco takového svému dítěti přál? Co když přístup oněch pokrokových Nizozemek je projevem odpovědnosti nikoli ke společnosti jako takové ale prostě jen vůči svým vlastním potenciálním potomkům?

      Vždyť tahle civilizace, namísto toho aby pracovala na preventivních opatřeních jimiž by se dokázala přizpůsobit takovým globálním změnám jimž nelze zabránit a zachovala co největší část populace, přilévá naopak olej do ohně tím jak se k životnímu prostředí chová. A aby tomu nebylo dosti destruuje i sebe sama tím jak umožňuje své výrazně menšinové části parazitovat na většinové, od čehož se odvíjí tolik negativ že se pro tu většinu životní pozitiva tiše krčí v koutku.
      Proč vlastně přivádět své děti na takové místo? Proto aby po celý život snily že jednou bude líp, aniž by okolo sebe viděly nějaké svítání na lepší časy?

      „A jako vždy, bude národ a rasu zachraňovat chudina.“
      Řekl bych že v budoucnosti jaká se rýsuje, nebude hrát národnost ani rasa žádnou roli. Přežijí ti nejsilnější co budou tvořit směsici celé lidské populace. A budou přežívat v tak drsných podmínkách že si nějakých vzájemných odlišností ve vizáži a kultuře ani nestihnou všímat.

      • vittta

       Daleko riskantnější je přivést dítě do světa nadbytku a bezpečí.
       Z dítěte vyroste nechutný sobec, který se ve 40 oběsí nudou.
       Nizozemky ať si dělají co chtějí, kdyby měly 20 dětí nebo žádné, s planetou to ani nehne, pokud chce někdo řešit přelidnění, nemůže to udělat Nizozemí, ba ani Evropa, musí se s tím něco dělat v Africe a Asii, případně v Jižní Americe.
       Někdy s pusť televizi, když je reklama na pomoc černým dětem od člověka v plísni, nebo od koho.
       Tam množství CO2 zjevně nikomu nevadí.
       Pokud to čeká moje potomky, či jejich potomky, které (doufám) ještě uvidím dospívat, pak to není nic, co by ve mě vyvolávalo nadšení, ale prostě a jasně, buď budou bojovat- nebo zemřou.
       To je zákon světa a nikdo, nikdo s ním nemůže nic dělat.
       Nadbytek degeneruje, nedostatek utužuje, válka z lidí vlky činí.
       Náš úkol je mít děti a zachovat tak naše geny i náš národ na této planetě.
       Ti slušnější a vyspělejší ještě své děti- leckdy v potu tváře- vychovávají.
       Není naším úkolem přemýšlet, jestli se množit, nebo ne.
       Nemůžeme přesrat naší podstatu, a vyhýbat se utrpení tím, že spácháme sebevraždu- i národní, tedy že nebudeme mít děti, je až moc jednoduché.

       • Kamil Mudra

        „Daleko riskantnější je přivést dítě do světa nadbytku a bezpečí.“
        A jak si ten riskantní nadbytek a bezpečí představuješ? Nadbytek se asi většiny populace netýká, takže bych se jím nezabýval. Ale na bezpečí nevidím nic špatného. Podle mne se jen v bezpečí může společnost i jedinec nějak všestranně rozvíjet, protože v opačném případě spotřebuje většinu své energie na uhájení vlastní existence a škála toho v čem může jít kupředu se tím dost redukuje. Já bych rozhodně více uvítal kdyby můj potomek byl např. vědcem, dobrým umělcem či řemeslníkem a nebo třeba i kosmonautem, než aby se vypracoval na nějakého kvalitního zabijáka s vlčími reflexy.

        „Náš úkol je mít děti a zachovat tak naše geny i náš národ na této planetě.“
        Pokud budou naše děti společností vedeny k multikulti sluníčkovému evropanství tak se na nějaké zachovávání národa vykašlou bez ohledu na geny. Současné děti jsou vystaveny už od mala takové eurohujeří nalejvárně že s tím rodič těžko něco nadělá a když se rozhodnou demonstrovat pod transparentem: „Tahle zem patří všem.“ tak jim v tom nezabrání. Takže plodit děti z takovým cílem je dost naivní. Rozhodně to nevnímám jako nějaký úkol. Kdyby mne někdo takto úkoloval držel bych od něj své děti co nejdál, protože bych očekával že je chce využít pro nějaký svůj záměr. Mít děti je přirozenost a ne nějaký úkol.

        Tím samozřejmě nechci říct že bychom měli nízkou natalitou někomu vyklízet pole. To ani náhodou. Jen si nemyslím že bychom dokázali ten populační tlak zvenčí nějak přečíslit. To by nás „uzbrojili“ velice snadno. Naším úkolem tedy je nepustit je sem a nenechat si vzít to co nás tím národem dělá, tak aby naše děti rodící se v přiměřeném množství, měly co do sebe „nasát“ a předat těm svým. Pokud tohle nedokážeme tak je jedno kolik nás bude.

        • vittta

         Já mohu mluvit jen za sebe.
         Takže mám dvě děti, každé s jinou, a obě jsem chtěl. (a ta žena také)
         Jestli se dítě „povede“ nebo nepovede, ať už zdravotně, nebo povahově, jsem nevěděl, ale nač to řešit?
         Že jim něco budou hustit do hlavy jsem věděl, ale tak nějak jsem si věřil, že to dokážu eliminovat, a když ne, tak k tomu správnému musí mladý člověk dospět, a když nedospěje, svět se také nezboří.
         Na prachy jsem nemyslel, na starosti také ne, rizika mě nezajímala, resp. zajímala minimálně.
         Co od toho očekávám….nic.
         Snad mi jednou někdo zatlačí oči, jak se říká, nebo mě bude třeba držet za ruku, až budu umírat.
         Není to marná naděje, protože otčím mámu za ruku v moment její smrti držel, a ten můj „tchán“, co už na rakovinu slinivky zemřel, byl též svou ženou za ruku držen- a to je rozhodně lepší, jak chcípat ve špitále sám, mezi cizími, byť v uvedených případech za ruce drželi partneři, a ne děti, ale nebylo to proto, že by děti nechtěly, prostě tam zrovna nebyly.
         Čím bude můj potomek je mi jedno, hlavně aby nebyl sráčem, a také Evropanem, být Evropanem je dnes u mě ekvivalent nacisty, ale…co bych mohl dělat.
         Jsou časy dobré, a časy zlé, a jakkoliv jsem obě děti přivedl na svět do časů ještě relativně dobrých, tak ty se mohou rychle změnit v absolutní apokalypsu,jak ostatně vidíme.
         A ti, co měli děti za války je nakonec uvrhli do časů konjuktury, pohody a nadějí.
         Čas početí neznamená NIC pro čas, kdy dítě prožije svůj život, může být dobře a skvěle, a může být tragicky, a v moderní době opravdu netuším, kdy to do 10-15 let dopadlo tak, jak to vypadalo.

        • kočka šklíba

         No ale ten poslední odstavec je přesně to, co se Vám asi vittta, ale i já, snažíme říci. Protože nepustit je sem značí i právě nepodléhat takovým nebezpečným nápadům a jejich medializaci. To je přece prosté. A tady jde o ten tlak i od těchto, jinak je nemohu nazvat, blbek.
         Nehledě na to, že většina žen děti mít chce, a nějaké CO2 je v tomto opravdu nezajímá. Samozřejmě, že některé děti mít nemohou nebo i nechtějí, ale to je zvláště u těch co děti nechtějí, jen jejich soukromá věc. A prezentovat to tímto způsobem je jen taková záminka. A nyní i na tom mohou vydělat jak mainstreamovou pozornost tak i dokonce uznání. Což je už úplně zcestné. A ano, pokud jsou přesvědčeny o tom, že díte zatěžuje nějak planetu, pak by měly jít příkladem, protože dospělí také ne, a zbavit tedy planetu především svých osob.

      • embecko

       „Co když přístup oněch pokrokových Nizozemek je projevem odpovědnosti nikoli ke společnosti jako takové ale prostě jen vůči svým vlastním potenciálním potomkům?“
       To je tedy velmi najivni uvaha, ekofeministkam jde o ne same, nejake deti, ci jeich budoucnost je nezajimaji ani omylem.
       Dukazem bud Brunschweigerove tyden stara kniha-manifest „Kinderfrei statt kinderlos“, coz v prekladu znamena asi „Nikoliv bezdetna, ale osvobozena od ditete“. A uz je mezi bestsellery… :o)
       https://www.novinky.cz/veda-skoly/489654-nejhorsim-v-dejinach-lidstva-byl-rok-536-tvrdi-vedci.html
       Jako vcelku prirozene a zcela v souladu s prirodou bych videl, ze premnozeny druh na potomstvo rezignuje…ale v klidu, proste nemaji mlade a tim by to bylo vyrizeno, bez nejake filosoficky-manifestacni omacky. Vsude okolo beha prislusniku kmene habadej, tak o par deti mene nehraje (pro prirodu) zadnou roli. Vsjo normalno.
       Brunschweigerova ma urcite paniku z toho, ze az bude v duchodaci, ze by se spatne dychalo, pokud by pred tim vyrobila nejakeho producenta CO2. A take by to nedelalo dobre ji pleti a nemohla by vydavat manifesty, protoze by se musela starat.
       Tohle je patologicky narcismus, nic hlubsiho bych za tim nehledal.

       • Kamil Mudra

        „To je tedy velmi najivni uvaha, ekofeministkam jde o ne same, nejake deti, ci jeich budoucnost je nezajimaji ani omylem.“
        Nojo, ale víme kolik z těch ženských co nechtějí děti tvoří ekofeministky? Já když tak čtu ty katastrofické předpovědi a sleduji co se ve světě v současnosti děje, tak se fakt nedivím lidem co s tím rodičovstvím váhají a nebo ho i odmítají. Ona ta představa že se můžeš ocitnout v situaci kdy nedokážeš udržet své dítě při životě a nebo i jen to že ho vláčíš nějakými hodně zlými životními podmínkami v jakých bys to sám nejradši zabalil, je docela účinná antikoncepce.
        Ono se často říká: „Děti se rodily i za války.“ Jenže já si myslím že ne tak často proto že by je někdo cíleně plodil, ale spíše že si dost dvojic řeklo: „Nevíme jestli se dožijeme zítřka – tak si ještě užijeme.“ Nebo jel chlap na frontu a on i ona chtěli aby po něm něco zůstalo kdyby se nevrátil a tak si řekli že každá válka jednou skončí – tedy měli to lepší před sebou. Ale teď je spíše výhled na to že teprve bude hůř a na hodně dlouho, protože nějaké uvěřitelné lepší vyhlídky společnost nenabízí. Vem v úvahu kolik dvojic rodičovství odkládá z pocitu ekonomické nejistoty. Každý si prostě nedokáže říct: „Dem do toho – ono to nějak dopadne.“

        • embecko

         To je asi otazka nazoru, ale, dle meho, byly vyhlidky v minulosti dost podobne tem dnesnim. Lide cekali konec sveta a vnimali nebeska znameni, chiliasmus se tahne celou historii dejin. K tomu jedna epidemie za druhou, pulka novorozencu mrtvych, valky atd.
         Z toho pohledu je genialni Poeova povidka Maska cervene smrti, ve ktere se zhyraly hrabe Prospero odizoluje od svych poddanych, zamkne se na zamku a behem morove rany zacne poradat karneval…az prijde maska cervene smrti i do zameckych komnat.
         Trend je velmi spatny, v tom souhlasim, ale naprava neni slozita a je to jen otazka politicke vule a pouhych nekolika rozhodnuti a opatreni Ovsem takova rozhodnuti delaji elity az tehdy, kdyz jim zadne jine (zbytecne) rozhodnuti uz nezbyva, to jest, kdyz jsou v koncich. No a na to ted cekame :o) Cekame na masku cervene smrti, za zaklepe na branu zamku, pak se to vyresi.
         Samozrejme se muzeme dohadovat, jak daleko a vysoko je zamek, jestli k jejich karnevalu dosahnou nase narky…ale tady bych se nebal, dnes jsou zamky, byt pevne obehnane hradbami, uprostred civilizace a zamecka ekonomika neni sobestacna, ale opet velmi uzce navazana na podzamci.
         Ze pujde do tuheho je jasne, ale tyhle situace zaroven velmi osvobozuji. Polozit zivot nemusi byt vzdy zbytecne, anebo dokonce potupne.

         • embecko

          Uz v ranych 90. letech jsem vedel, ze 50.- 80. leta v Evrope byla z jisteho pohledu jednim z civilizacnich vrcholu (a pro tabor miru a socialismu to plati destinasobne)…ovsem de fakto to byla pohadka, ktera musela skoncit a jiz se nikdy nevrati (pohadka mladi :o)
          Pokud Nemci stale ze 40% voli Merkelovou, pak je to ukazatel toho, ze se maji stale dobre (vemme Nemce jako evropsky etalon). Takze my se tu sice muzeme vzrusovat, ale dokud funguje Lidl & TV, pak se nic nestane.
          Je samozrejme otazka, jak daleko to kapik muze dotahnout, ale i tady jsem mirne optimisticky, nebot predpokladam, ze kapitani prumyslu a bankovnictvi nejsou zadni pitomci a ze vcas rozpoznaji, ze to zacina jit velmi nebezpecne z kopce a nakopnou sve motory perestrojky.

          • astraustralia

           Dik za slova optimismu:-)
           Bohuzel schopnost nahrabat bohatstvi jeste vubec neznamena schopnost ho udrzet ci spravne pouzit.
           Ti kteri borili nikdy nestaveli. Stavitele je jina kategorie a nikde je nejen nevidim, ale ani netusim z ceho by se mohli zrodit.
           Z hrouticiho se TRHu ne.

          • embecko

           „Bohuzel schopnost nahrabat bohatstvi jeste vubec neznamena schopnost ho udrzet ci spravne pouzit. Ti kteri borili nikdy nestaveli.“
           No nevim, zalezi o jake urovni je rec, Astere. Pokud se bavime o globalnich elitach, tak u nich udrzet majetek neni problem, neb nemaji konkurenci a neni nikdo, kdo by jim ho mohl odebrat. A rozfrcat bilion uz neni jen tak :o)
           Ted nemluvim o spravedlnosti systemu, ale o jeho funkci. Globalni elity nejsou od toho, aby stavely, ale nastavovaly pravidla. Je samozrejme otazkou, jestli jim zmenu pravidel dovoli ti tesne pod nimi, tedy spicky narodnich elit velkych statu.
           Globalni koncetrak je uz technicky mozny a i predstavitelny, otazka je, k cemu by mel slouzit. Cinu chapu, tam jde o rozvijejici se zemi,kde hrozi turbulence, Zapad je na tom trochu jinak. Vychazejme z toho, ze zivot elit mezi zbidacenym, podmanenym lidem taky neni zadna slava a vytvorit dneska nejaky oddeleny ostrov, odkazany jen sam na sebe a nekomunikujici s okolim je, vzhledem k hustote zalidneni, temer nemozne. A vytvorit koncentrak proto, abych sam pak musel zit v ghettu?…jak pisi nahore, dle meho nejsou elitari zadni blbci.

      • Ondřej

       Toto je velmi logicky vedena námitka, Kamile. I když vittta je zrovna při smyslech zplodit voloviny, že lidé nechtějí snad dostatek materiálního zajištění, a když ho dosáhnou, „riskují“ když do blahobytu přivedou svého potomka, je logika člověka, co dodnes slovo dostatek nepoznal a život s ním zacházel jak s otloukáním, což ovšem neznamená, že neexistují ostatní co dostatek zajištění materiálního i citového poznali aniž by to na nich zanechalo nějaké negativní stopy.

       Onen „dostatek“ je STANDARD na západě, a nedostatkem je pouze mentální deficit rodičů, neschopnost empatie a citová vyprahlost dát svým dětem lásku.. To jsou největší rizika pro zdravý vývoj dítěte, co dětští psychologové definují jako zásadní limitní atributy pro zdravý vývoj dětí. Ne, dostatek, ostatně lidé bohatí co mají příjem třeba 5-6tis. € (jsou definovani v Německu jako bohatí daňovou progresi, platí 42%(!!!) daň z příjmu) nežijí finančně náročně a svůj plat neztrácí za materiální luxus, ale za vzdělání, poznávání a kulturu, takže pak jednají v souladu se svým přesvědčením o nutnosti nezanechávat po sobě vysokou uhlíkovou stopu na Zemi.

       Nejíst maso jako u veganů, je totiž daleko šetrnější než letet párkrát ročně letadlem. Hospodarska zvířata chovaná jen na maso jsou v tomto ohledu totiz největší znečišťovatele ovzruší hned po autech z hlediska počtu jich žijících na planetě. Ono je jich totiž skoro stejně jako lidi, každý z vyspělého světa si totiž ročně chová pro svoji potravu jednu krávu někde v Uruguayi.

       Několik miliard úplně zbytně chovaných hospodářských zvířat jen pro pocit chutného jídla vám znečistí planetu víc než auto, co na západě mají naštěstí dnes už lidé ponejvíce přes týden schované v podzemní garáži. Nicméně chápu lidi, co mají strach mít děti ze strachu, že z lásky k němu mu začnou poskytovat vyšší míru konzumu (na který si na západě snadno jako zaměstnanci vydělají) než naše planeta unese.

     • pacifista

      No já nevím, ale nevidím to tak tragicky, existuje tu něco jako mateřský pud. Nějakou skupinu dokážou těmi řečmi zblbnout, ale většina žen po dítěti touží. Podívejte se, dnes kdejaká „celebrita“ se nechává fotit s kulatým pupíkem a že jich je. To se nedá jen tak vygumovat.

   • embecko

    „A jako vždy, bude národ a rasu zachraňovat chudina.“
    To je take skvely postreh…protoze uz ukazuje na to, co s tim.
    Ale neni chudina jako chudina…ty treba chudina nejses, presto mas tendenci s tim neco udelat.
    Podle meho z tveho postrehu plyne, ze je treba se chudinou stat. Ne zchudnout, ale zit jako chudak.
    To jest vytesnit z mozku vsechny socialisticke tendence na zachranu vsehomira a lidstva a ochrany mensin a zacit se, velmi jednoduse, konzervativne-pravicove starat o sebe a sve nejblizsi okoli. Tak trosku protestanstky: truhlu mit sice plnou, ale existenci vest jako chudak, to jest co nejjednoduseji.
    Ono to zni bezproblemove, ale neni to tak, nebot dobrovolnym zchudnutim se vydavas na velmi dobrodruznou cestu, jejiz parametry urcujes jen ty sam. Stanes se osamocenym, bez moznosti korekce svych kroku druhymi lidmi= jen ty rozhodujes, co je dobre a co ne. A to uz vyzaduje odvahu, nebot prebiras 100% zodpovednost.

    Vcera jsem narazil na inspirativni rozhovor, jez resi podobny problem, ale v jine rovine:
    „Mozek uchovává jakoukoli informaci aneb proč se vyhýbat destrukci“
    https://naseveru.org/2019/03/09/mozek-uchovava-jakoukoli-informaci-aneb-proc-se-vyhybat-destrukci/
    „Proto neustále říkám: není možné číst hloupé knihy, stýkat se s hlupáky, poslouchat špatnou hudbu, jíst nekvalitní jídlo, nebo sledovat mizerné filmy. Když totiž někde na ulici sníte zkaženou klobásu, můžete ji ze žaludku dostat, ale z hlavy – z hlavy nedostanete nic: co tam padlo, to tam zůstane.“

    • Godot

     „….. z hlavy nedostanete nic: co tam padlo, to tam zůstane.“
     To vám tedy závidím. Já už v ní neudržím skoro nic.

     • embecko

      Zato vudci evropsti intelektualove bojuji s vlastnimi vyzvami a zmocnuji se jich s nefalsovanou myslenkovou razanci:
      http://literarky.cz/civilizace/89-civilizace/27950-marc-lazar-musime-vnevrop-pijit-snnovou-formou-demokracie
      „Ne, musíme přijít s něčím úplně novým. A já to řešení také nemám! Musíme najít formu respektu k té jinakosti, diverzitě ve společnosti, to je velmi důležité. Pro příklad dříve byly jisté identity jasně dané, žena – muž. Teď máme uznané i takzvané „jiné“, tedy ani žena, ani muž. A je to jistě naprostá menšina, a většina společnosti si říká, že už jsme se museli úplně zbláznit. Jenže ta společnost se někam vyvinula a opravdu velmi se proměnila. Musíme najít balanc mezi respektem k diverzitě a respektem k pravidlům vyšlým z celospolečenského konsenzu.“

      Pro jednoduchost by od Strougala mohli opsat Soubor perestrojkovych opatreni, tim by si usetrili praci, jako treba: Najit jinou formu respektu k vlastnictvi genderovych identit a podporit rozvoj diverzity trzne-odberatelskych vztahu na poli socailni rovnosti. Spolecnost se totiz vyviji a vyzvou doby je konkretizovat nova pravidla zvyseni produktivity ochrany mensin.
      Socan do domu- hul do ruky!

      • vittta

       Recept by určitě byl, zbavit se těhle zrůd.
       Poslední dobou komunistické pohrdání intelektuály velice silně chápu.
       Co on ten génius asi tak myslí tímhle:
       „Odmítány nejsou jen politiky národní a jejich představitelé, ale také evropské instituce, systém a vládnutí jako takové. Evropané chtějí a očekávají více demokracie, více skutečně efektivní demokracie. Je to potřeba cítit se součástí rozhodovacího procesu, jak v jejich zemi, tak na unijní úrovni. Pokud jim to nebudeme schopni poskytnout, bude demokracie v Evropě v ohrožení. “

       Takže Evropané očekávají a chtějí více demokracie, a více demokracie třeba prosazuje Tomio Okamura, neb co jiného je přímé pojetí demokracie (referenda) jak „více demokracie“?
       No, ale Okamura není oslavovanán, ale naopak ostarkizován, podivné…
       Co pak je spojení „skutečně efektivní demokracie“ na to můj intelekt už nestačí.
       Jmenovitě když si přečtu, že by se takový ideální demokrat měl cítit součástí rozhodovacího procesu, když pokud zvolí blbě, (Okamura, Le Pen, Zeman,Orbán…) tak je označován za debila a populistu.
       No jo… holt enteligent.
       Nudí se, a vymýšlí hovadiny!
       Ale nemá na to, to tihle nás, tu Evropu, dostali tam, kde je.
       A co je zajímavé, všichni to mysleli děsně dobře!

       • Kamil Mudra

        Hmmm… Intelektuál kterému ještě nedošlo jakým podvodem (coby idea) demokracie je, opravdu žádný génius není.

        • vittta

         To ne, ale o to větší intelektuál chce být, navíc mají tihle velký problém, si cokoliv přiznat, a tak kopou ve výsledku kolem sebe jak chcípající kobyly a každý jiný je vinen, jen oni ne.
         Co my jsme…také intelektuálové.
         A vyřváváme to do světa?
         Já o svých myšlenkých s každým rád pokecám, klidně i s někým, kdo má naprosto opačné.
         Ale že bych měl potřebu zachraňovat nějakými fantastickými vizemi svět, jako ten odkázaný Lazar- to už je na mě fakt moc.
         To je „přemoudřelost“.

   • Ondřej

    Vidíte vittto v jakém světě žijete, jenže u vás v severních Čechách je přes ten čoud co se děje jen pár set km směrem na západ težce vidět, proto je pro vás tak těžké uvěřit „zfalšovaným “ statistikám. Zlé anglosasky už opravdu nechtějí spravovat mužům jejich podvlíkačky a ani dětem. Proč taky, když smyslem života jsou ony postmateriální hodnoty, určitě se pamatujete co jsem vám o nich tady psal. Jenže vy mi nevěříte, myslíte, že když je někde normální zhltnout 20dkg vlašáku a 20dkg točenýho salámu jako mňamku, tak to neznamená, že z takovéto „krmi“ se druhému neudělá šoufl a co je zvyklý dát si na svačinu mixovaný jogurt s avokádem, pomelem a kukuřičnými lupínky.

    Nicméně ohledně hodnot žen, těch co po 18 roku nekojili dítě ale studovali jako třeba legendární Judith Butler, pak její odkaz ženám ze jejího velmi bohatého života je asi tento – dle níž je „rodina největším současným problémem“ – je součástí patriarchální moci a především nerespektuje šetrnost a nutnost přiškrtit konzum na únosné minimum. Mít děti = konzum. Vše co dítě potřebuje a co všechno mu sami chceme dát a dávat, abychom mu „udělali radost“ je exploatace drancování planety, klimatu a hlavně možnosti se věnovat duchovním a intelektuálním hodnotám, které nejenže neničí ozon, nevytváří uhlíkovou stopu, nenutí k atrofované těžbě nerostů.

    Myslím, že tuto myšlenku všichni znají – tak snad jen pro připomenutí – Butlerová stvořila pojem „falická dívka“, která není mocnou matkou, jež učiní falus ze svého dítěte. Falická dívka je tak podle ní jediná alternativa k moci kultury v oblasti genderu – a to smazat genderové vnímání bytosti – jako chlapečka a dívky. Ne především jako člověka a sociální bytosti.

    Jet na kole třeba na krásnou vyhlídkovou trasu po Großglockner Hochalpenstraße – nic nestojí planetu ani nás. Poslechnout si geniální gruzínskou klavíristu Khatiu Buniatishvili jako solistku na klavír hrát Beethovenův geniální klavírní koncert č.1 C-Dur op.15 a vnímat krásu a majestátnost stuttgartské státní opery – opět není nic co by snad smysl života mělo umenšovat v porovnání s tím, jestli kupuji dětem čínská ftalátová svinstva v podobě hraček nebo jezdím na rúzných Diesneylandů v kolonách skrze Evropu až do Paříže. Za zábavou, nikoli vzděláním a krásou genialitou umění, estetiky a sakrálnosti všech odkazů ve velké míře humanistických myslitelů, kteří už v dobách nedemokracie feudálních despocií přicházeli ve svých dobách s liberálním myšlenkami na lidskou emancipaci. Goethe, da Vinci nebo ten Beethoven a jeho geniální koncepty liberalismu jako opera Fidelio nebo Devátá symfonie doplněná o chorální skladbu na text složený Friedrichem Schillerem, toto vše dnes základem naší dnešní evropské identity.

    • vittta

     Sorry jako, ale to jsou jen žvásty.
     Co je mi do nějaké anglosaské pizdy?
     Ať si dělá co chce, pro mě za mě, ať si nechá klidně našít na prdel penis, ať může kopulovat tak i onak s obou stran.
     Pokud je to tedy ekologické.
     Vy tady doslova serete žvásty, které si odporují, přesně jako je ten nedostatek dětí na straně jedné, a jejich přebytek na straně druhé.
     Takže máte vyřešené obě varianty, a když JÁ jako blbeček ze IV. cenové (ale kdokoliv, teď o tom psal třeba Sax) budu mluvit o potřebě českých dětí, vytáhnete na mě CO2 a přelidnění planety, zatímco když JÁ (a mě podobní) budou mluvit o přelidnění (Evropy), vytáhnete na mě nedostatek pracovních míst a hrozící zhroucení důchodového systému.
     Celý fór spočívá jen v tom, KDO to říká, pokud to budu JÁ (a mě podobní) bude to špatně, pokud to budete VY (a vám podobní) bude to správně.
     To už chtěl Hitler a mnozí jiní vaši „velikáni“, máte to náckovství prostě v krvi.
     A vy mi prostě píšete, jak je skvělé, poslechnout si gruzínskou klavíristku, či vnímat krásu štutgarské opery, nebo jet na vyhlídku- že to jako svět nic nestojí.
     HOVNO!
     Gruzínská klaviristka totiž také spotřebovala tuny CO2, kdyby byli její rodiče zodpovědní, mohl jste poslouchat tak leda to, když serete na hajzlu, a to jen proto, že i vaši rodiče neměli tu ekologickou uvědomělost, jinak byste se nikdy nenarodil.
     A to nemluvím o tom, že cesta této klavíristky (letadlem) zamořuje životní prostředí, rovněž výroba klavíru, na který hraje, a všichni, kdo by chtěli vnímat krásu štutgarské opery do ní také pěšky přijít nemohou, takže cesta do opery prostě má svou ekologickou stopu, stejně jako budova a údržba oné budovy, kde by za tu samou ekologickou zátěž mohlo bydlet bez problémů 2000 lidí.
     A výroba kol a jejich údržba a budování cyklosezek, kde jezdí idioti sem a tam jen tak, pro srandu králíkům, má svou- NEMALOU- ekologickou stopu.
     Vy to nepíšete jako propagandu, vy jste Ond*eji prostě jen tak blbej, a navedenej k tomu.
     To avokádo roste kurva kde?
     V Německu?
     Já jen jak ono se k vám do jogurtu dostane, přemýšlel jste o tom někdy?
     Vy toho ale nikdy moc nenapřemýšlíte, v každém případě si ten váš neonacismus narvěte laskavě do své řiti, a žijte si v tom ráji sami!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     • embecko

      „Gruzínská klaviristka totiž také spotřebovala tuny CO2“
      Proc myslis, ze se Nemci vzepreli Americanum a stoji si za dokoncenim North Streamu?
      Protoze jim doslo, ze bez nej jsou v hazlu, nebot se svoji energetickou politikou prestrelili a v pripade vypadku (mnozne cislo) maji vymalovano a bude je stihat jeden black-out za druhym.
      Dokonceni North Streamu je pro jejich stat existencni zalezitosti, bez nej nebudou mit funkcni elektrarny a dovoz nebude stacit. Na ekologicke dopady nekde na Sibiri, anebo na dne more samozrejme kaslou, pro ne je dulezita jen sebechvala, aby vypadali dobre a meli doma cisto. Nakonec bude jejich produkce CO2 mnohem vyssi, nezli by byla s atomem ci uhlim a spalovacimi motory.
      Tak to maji ted se vsim (a zda se, ze i vzdycky meli): Vymysli nejakou ocividnou kravinu, ale s nemeckou duslednosti ji dotahnou do horkeho konce a pak je musi zachranovat nekdo druhy.
      S detmi, genderem a uprchlickou politikou je to to same…jenze tady to uz neni ani legrace, ani zvratny proces (treba i na rozdil od valky). Za par generaci bude prezivat jen par Nemcu ve starobincich a zadky jim budou utirat byvali uprchlici, coz budou ti, co Nemecko (opet) zachranili. Sice jako statni utvar budou k nepoznani, ale znacku „Nemecko“ jiste neopusti, protoze jim nemecky pas bude prinaset vyhody (jako obcane Dzamahirije Germania by asi ve svete moc neuspeli).
      Nakonec bude Nemecko dotovano ze zbytku Evropy, ale to uz bude na nejakou 5. risi pozde.
      Nastesti? Ano, opravdu mozna nastesti…radsi snad mit za souseda rozumneho Turka, nezli angazovaneho Nemce…to jsou ale paradoxy!

      • embecko

       Nemci uz zkratka zas dostali ty sve roupy a maji chut dotahnout do konce jeden z uplnych nesmyslu, co si opet vymysleli.
       Ted jsem si vzpomenul na historickou prihodu z doby stehovani narodu, co jsem sem uz daval:
       Jakysi kmen Germanu (nepamatuji jmeno) vyrazil na cestu po Evrope a nemohl se zastavit. Asi jim nekdo rekl, ze maji jit a oni tedy sli. Zrejme jim to poradil nejaky jejich vudce, co ovsem umrel drive, nezli jim stacil jeste rici, ze se maji take zastavit. To uz asi neslyseli a tak podle rozkazu putovali Evropou krizem kraze, tisice kilometru sem a tam, bez spocinuti. Nakonec to nevydrzeli Rimane a zastavili je v jakesi soutesce. A jelikoz Germani nemohli jit dale, tak se vsichni svlekli donaha a nabehli si na rimska kopi.
       To je myslim klasicky obrazek toho, co maji v hlave.

       • vittta

        Tihle si to vypili sami, ale ti noví supergermáni do toho tahají jiné, a to je na nich to nejhorší.

       • Ondřej

        Nebyla to soutěska, ale Teutonsky les a nenabehli si Germáni na římská kopí, ale Rimani na germánská. Ten co je vedl si říkal Arminius:-).

      • vittta

       Skoro bychom měli aktivity té Brauchšvajdlové Hildy vítat, čím méně jich bude, tím pro Čecha lépe!

       • astraustralia

        Nejen „čím méně jich bude, tím pro Čecha lépe!“
        Lepe by bylo kdyby prestali urcovat smerovani Evropy. Ted se na to spojili i s Frantiky :-(
        Bohuzel CR je se Zapadem, Nemeckem predevsim svazana tak, ze dojde li k potapeni bude se to tykat i Ceske kotliny:-(
        Jste stredem Evropy i kdyz vas v Deutschlandu maji za Vychodni Marku a za svuj Protektorat a prvni na rane.

 8. Ondřej

  Už i samotní olejáři jsou si vědomi, že nemá smysl investovat do něčeho co nemá budoucnost. Kdy to dojde ostatním? Až se za celý den u pump zastaví 3 zoufalci za den, z toho dva na kafe.?

  Norský státní investiční fond, který je díky petrodolarům největší na světě, prodá podíly ve společnostech věnujících se průzkumu ložisek ropy a plynu či těžbě zmíněných surovin, aby snížil svou závislost na ropě.

  Ačkoliv rozhodnutí je založeno výlučně na finančních úvahách a ne na ohledech vůči prostředí, divestice v případě subjektu s aktivy v hodnotě více jak 1 bilionu dolarů jsou považovány za značnou ránu pro průmysl fosilních paliv – a evironmentální lobby ji přivítala.

  Zdroj. The Local

 9. Ondřej

  Socioložka a environmentalistka Hana Librová odpovídá na Prohlášení studentů a studentek středních škol

  Jsem učitelka sociologie; se studenty v seminářích sledujeme hnutí inspirované Gretou Thunberg, a nyní i vaše Prohlášení, pozorně a s velkou sympatií. Vůbec nepochybuji, že naléhavost apelů je adekvátní situaci.

  Gretu zjevně dopalují chlácholivé obecné řeči o tom, že „ještě je naděje“. Říká, že naděje přijde po akci, po ČINU, budeme-li okamžitě jednat. Gretini spolužáci svou stávkou naznačují otázku, má-li smysl chodit do školy, když na ně stejně nečeká budoucnost.

  Na rodiče, prarodiče, i na učitele dotírá pocit viny. A přitom mají za to, že jim nejde o nic jiného, než o šťastný život potomků a žáků! Jistě nemají zlou vůli; jenom jim připadá, že environmentální problémy, včetně změn klimatu, jsou příliš složité a jedinec je nemůže vyřešit. Hájí se poukazem, že jsou zodpovědní za svou rodinu tady a teď.

  Generace vašich rodičů a prarodičů je zhýčkaná; vyrostla v blahobytu a zvykla si na pohodlí, založeném na stoupající spotřebě fosilní energie, která není adekvátní podstatě přírody a jejím procesům. Vaši otcové a matky jsou, aniž to často tuší, zapleteni do ustáleného a jakžtakž vybalancovaného ekonomického, sociálního a politického systému, do něhož není radno revolučně zasahovat.

  Prohlášení nabádá k řešením politické a technologické povahy. Emise vyvolávající klimatický rozvrat jsou však konečným článkem zátěže, kterou na přírodu uvalujeme i jako jedinci. K nápravě nedojde beze změn způsobu, jímž každodenně žijeme.

  Navrhuji témata k rodinné debatě (číselné argumenty jsou k dispozici v odborné literatuře): zbavme se auta, na dovolenou přeci nemusíme jezdit daleko.

  • vittta

   Ať si zajedou…ehm- zaletí do Franfurtu, a dají si ekologickou okružní jízdu elektromobily, ne?
   Nebo mohou zaletět do štutgartské opery, co vy na to?

    • vittta

     Ale žijete tady, ne?
     Nebo spíše pendlujete mezi Reichem a ČR.
     To asi pendlujete elektromobilem z EKO prodejny, co jezdí na EKO akumulátory.

  • vittta

   A ta Greta Thunberg ať se stará o své CO2, co vyprodukovala vyprodukuje.
   Měla by se zodpovědně oběsit.

  • astraustralia

   Socioložka a environmentalistka Hana Librová
   predevsim rika nesmysly
   Generace vašich rodičů a prarodičů je zhýčkaná; vyrostla v blahobytu a zvykla si na pohodlí….
   Takze 2 svetova byla doba zhyckanosti, take budovani rozbombardovaneho Nemecka zhyckalo rodice a prarodice az do dnesni podoby totalniho zblbnuti?

   Jak to napravit? Tentokrat jeste dukladneji zbombardovat ?

   Nikoli
   prestat pouzivat auta, palit fosilni paliva.:-) cha cha cha
   Dalsi expertka co ma jasno v tom ze za vsechno pokud se jedna o zmeny pocasi muze clovek co pali fosilni paliva a pouziva auta a letadla.
   Ze kdyz poradne bouchne jedna sopka ze to vyda za vsechna auta za poslednich 100 let je na tyhle mozkovny prilis slozite :-(
   Neni to samozrejme omluva na pouzivani vseho co zasira vzduch a zivotni prostredi ale jen nazor ze je treba hledat cesty,
   ne vsak jen Nemecko-panelo-vetrnikove!
   Kdo jednou pristal v Pekingu v nevhodnou dobu vi ze je s tim treba neco delat.
   To jsme uz vedeli pred pul stoletim kdyz se nedalo dychat na severu Cech
   a 2k korun“pohrebneho“ bylo tehdy „soudruzskym“ resenim.
   Mimochodem ekologicka stopa elektro-auta je 2apul krat horsi nez toho dnes neekologicky vyrabeneho !
   Jednoduche hlavy ovsem neciti za el.autem zadny smrad a proto jsou nejlepsi:-)

   Hlavne ctete Fagana:-)
   Ten vam to tu spravne Nemecky provoni :-)

 10. mistralius

  Věc je jasná nade vší pochybnost:

  VYHNAT TU KAPITALISTICKOU ŽÁBU NA PRAMENI
  co se týče státní správy a tzv, veřejnoprávních institucí:
  VYHNAT ŽIDOVSKÉ PLEMENO A JEJICH KAMARÁDY A KAMARÁDY TĚCHTO KAMARÁDŮ (tzv. bílé židy)

  REVOLUCE nás volá do zbraně!!!!

 11. vittta

  Něco pro voliče do EP, kterým se poprvé stanu i já.
  Usoudil jsem, že jedině volby jsou podstatou všeho, celá EU sere strachy už od počátku roku 2019 z voleb, které euronacisté prohrají.
  U nás se v narůstající hysterii přišlo na to, že volby do EP hodlají narušit a ovlivnit Rusové, kteří nedají nikomu pokoj.

  Tak já jen aby ti, co půjdou volit, se nenechali Rusy ovlivnit, a ti, co považují volby za zbytečné, těm to samozřejmě může být jedno,no….
  Já volím stranu Tomio Okamury!
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/BIS-vydal-dalsi-zasadni-zpravu-Zle-Rusko-Filip-a-Okamura-v-hledacku-573825

  • Ondřej

   Přeji vám hodně úspěchů, ovšem patrně vycházíte ze špatných podkladů a o tom, kdo prohraje nemáte dost informací. Upozorňuji, že jen na Německo připadá ze 745 poslanců 96 míst a „sluníčkářské“ strany obsadí kolem 82 míst. V Itálii, kde sice vede Salvini, ale všichni ostatní jsou proti němu „sluníčkáři“, mají celkem 73 míst a „sluníčkáři“ obsadí podle průzkumů 50 míst, dělaný americkou sociologickou společností POLITICO, resp.její evropskou odbočkou POLITICO Europe. Třetí největší podíl křesel má Španělsko, 54 křesel. Tam mají, věřte nebo ne, „sluníčkáři“ neuvěřítelných 50 křesel podpory, jediní nacionalisté jsou tam katalánští separatisté s 11% podporou.

   P.S. Ještě se neví, jestli se bude počet křesel redukovat kvůli vypadnuvší Británii, protože zatím to vypadá, že z EU parlamentu neodejde včas a bude se muset těchto voleb zúčastnit:-)

   Podívejte se na pollofpolls.eu serveru Politico Europe.

 12. vittta

  A zde nechutné rasistické výlevy Emmy Smetany.
  Emička (a její fotr) zjevně nepochopili kulturní specifika romského etnika, a i když její tatík zavětřil ve vzduchu škváru v domění, že romská zpěvačka je člověk jako každý jiný, tvrdě narazil, jako (skoro) každý, kdo této kuriozní teorii propadne.
  Jo, chtěl cigošku oškubat- a ona oškubala jeho, a nic na tom nezměnilo, že měla asi tak o 80 bodů nižší IQ jak on.
  Prostě některé organismy mají speciální evoluční strategie, se kterými neradno si zahrávat.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Az-za-hrob-Emma-Smetana-hnusne-o-Vere-Bile-Tuhne-krev-v-zilach-573811

  • Kamil Mudra

   Já myslím že se nedá říci že ho oškubala. Spíše podělala co se dalo. To nebyla strategie ale vyserismus.

   • vittta

    Vsadil tatík na špatného koně.
    S cikány nemůže spolupracovat každý, to se prostě musí umět.
    No, v tom slova smyslu ho neoškubala, ale nevydělala mu tolik, co myslel- v kontextu jeho nákladů, navíc na ní nechal nervy.
    Zkušený cikánský baron by z ní vyrazil miliardu.
    To jsem sem napsal jen proto, že Emička machruje, každého buzeruje, a když někdo sáhne na její familii, tak si i do mrtvé kopne.
    Že to nevyřvávala, když byla cikánská pěnice živá?

 13. vittta

  Slova naděje, a v tomto případě jak pro Čechy, tak pro příslušníky EU, což nebývá časté.
  My se morgošů rádi zbavíme, a na západě zase bojují s nízkou natalitou (doslova vymírají) a nedostatkem pracovních sil, a následným možným rozvratem důchodového systému- takže je rádi uvítají.
  Bylo by to prostě skvělé!
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Romove-pohrozili-ze-utecou-Evropa-hnedne-EU-si-to-pry-nenecha-libit-Ostra-slova-kvuli-Roznerovi-573867

  • astraustralia

   Poslanecka snemovna je nejaka divna sestava. Poslanci nejsou vydavani k stihani a potrestani a dokonce se tam vedou i osklive reci.
   Naposledy Klaus jr. si dovolil dalsi prikazovani Bruselu prirovnat k Hitlerismu.
   Nastalo pozdvizeni.
   ODS se omluvila
   a novinar Fendrych se rozhodl ze Klaus jr. do parlamentu nepatri!
   https://nazory.aktualne.cz/komentare/klausovi-juniorovi-nelze-podat-ruku-po-vyroku-o-zidech/r~e7aa8d50457311e9b5e8ac1f6b220ee8?fbclid=IwAR2wu3oWswPzvdS67A3gGTD7qlYdO7Z5XTk5IgCj4m4BiGC8jOCjnzWDFkY

   Komentare:
   Prozatimní postřehy z „klausiády“ (dle vzoru „batoriáda“):
   1. Nic nepomáhá, je-li člověk opatrnej. Kde spuštění hnojometů stačí neopatrné slovo, a nikdo nevíme dne ani hodiny.
   2. Když nepočítám novinářské hnoje typu Fendrycha, tak nejvíc špíny metají spolustraníci.
   Dojemně se snaží „distancovat“ od Poskrvněného.
   3. Jediné, k čemu to bude, bude pevnější ukotvení ODS mezi „hujerskými“ stranami. Tam, kde je dávno plno. Poblít si nejoblíbenějšího poslance, na to musíte být hlava … taková Fialová.
   4. Topolánek je k neuvěření. Jenže tentokrát mu na fintu „správného chlapáka“ neskočí už nikdo.
   5. Vydělá Babiš. Opět.

   Petr Hampl
   Hovada, co už několik let naprosto běžně přirovnávají židovské oběti vyhlazovacích táborů k vraždícím a znásilňujícím džihádistům, si najednou otevírají pusu na VK mladšího. Hnus. Hnus. Hnus.

   • vittta

    Klaus ml. je jediný ODSák, kvůli kterému tuto ultralevičáckou partaj někdo konzervativní volil.
    Až ho vyfakují, a on založí nějakou konzervativní stranu, (nechápu, nač ještě čeká- nebo jestli se důsledně připravuje…) tak budou mít 18% a ODS skončí s 3% (buzerantů) na hnojišti dějin, kam dávno patří!

    • tresen

     ODS dám malé plus, když se juniora zbaví, ale volit ji stejně nebudu. Pořád ještě z té Klausovic kuchyně nevykročila.

     • vittta

      ODS na vás není dost radikální, vy jste ultralevicová volička, a tak vás tipuji za STAN nebo TOP09.
      Správný, moderní ultralevičák totiž u své partaje ještě potřebuje ujištění, že partaj je antikomunistická a pravicová.

     • Ondřej

      v tomto přpadě souhlas, ohledně těch stran, co si politologicky vittta plete, bych mu nabídl jinačší variantu – Piráty a Zelené. STA|N a TOP 09 jsou strany konzervativní a ti mají s ultralevicí společného asi tolik co nácek s tolerancí.

 14. Ondřej

  Ženy budou mít v berlínské MHD o 21 % levnější lístek

  Akce berlínské dopravní společnosti má upozornit na rozdíly v odměňování žen a mužů. Větší platovou nerovnost než v Německu najdeme už jen v Česku a Estonsku.

  Minulý týden oslavil Berlín jako první ze všech německých spolkových zemí Mezinárodní den žen pracovním volnem. Dnes ohlásila dopravní společnost Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), že ženy cestující metrem, tramvajemi a autobusy budou mít 18. března celodenní lístek o 21 procent levnější. „Takzvaný gender wage gap je v Německu 21 procent, patří tedy mezi největší v Evropě. Těchto 21 procent odpovídá zhruba 77 kalendářním dnům. Aby se tento rozdíl srovnal, musela by žena pracovat 442 dní. Pokud počítáme 77 dní od začátku roku, dnem rovných odměn bude 18. březen,“ píše společnost na svých stránkách.

  Frauenticket bude stát 5,5 euro, a bude tak o euro a půl levnější než klasický celodenní lístek. Podle údajů Eurostatu předčily v roce 2017 Německo v rozdílu mezi průměrnými výdělky žen a mužů jen Česká republika s 21,1 procenta a Estonsko s 25,6 procenta.

  Podnik také oslovuje muže, kteří by se touto veřejnou akcí cítili diskriminováni: „Pokud to tak je, omlouváme se. Na druhou stranu, kdo se omluví ženám za to, že v průměru vydělávají o 21 procent méně?“ BVG zároveň přiznává, že jde o malé gesto, které má upozornit na širší společenský problém. Podnik rovněž připomíná, že spousta berlínských mužů jejich akci podporuje.

  BVG se na webu prezentuje jako značně progresivní společnost, která už od roku 2003 rozvíjí program zaměstnaneckých výhod pro ženy: podpora žen v technických oborech, prodloužení mateřské dovolené, možnost flexibilní pracovní doby. Společnost také zdůrazňuje, že platy jejích ženských i mužských zaměstnanců jsou stejné. Sleva 18. března platí i pro transgender ženy.“!

  Zdroj. Berliner Zeitung

  Pokrok není myslet si, že tenhle svět se bude točit pořád stejně, v zajetých kolejích, které jsou přesně nalinkovány. Omyl. Změny přijdou a budou tak RASANTNÍ, že ti co se narodili v min. století si budou myslet, že nějakou dírou v čase se dostali do cela jiného časoprostoru. Budou potřebovat „návod pro život“. Protože jen jak vyjdou na ulici,nebudou vědět co mají dělat.

  • vittta

   Tak…co by ne, pokud je to žena, a ne nějaká eurosobkyně, tak je to úleva pro celou rodinu.
   Teď ještě nějak prodloužit mužům průměrný věk…
   No, raději ne, Němci by určitě přišli i na to, ženy nad 80 by „vyrovnávali“ oxidem uhelnatým.

 15. vittta

  Kdo se chce pobavit, nechť si přečte veselý komediální článek o stavu demokracie v ČR, které patří 34 místo, „demokracie s nedostatky“.
  Je to díky Zemanovi, samozřejmě, a také Babišovi.
  https://forum24.cz/ceska-republika-se-propada-v-indexu-demokracie-neni-jiz-plne-demokratickou-zemi/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
  Jsou tam věci, kterým nerozumím, třeba co má společného demokracie s občanskými právy a svobodami.
  Ty mohou být za autoritářské monarchie klidně daleko větší.
  ….
  „„Index demokracie“, neboli souhrn podmínek v oblasti občanských práv a svobod, jež vedou k celkové kvalitě demokratického uspořádání společnosti ….“
  Záhada!

  • embecko

   Mene komedialni clanek je, ze psychicky nemocna Thurbergova byla nominovana na Nobelovu cenu miru:
   https://echo24.cz/a/SC3jJ/sestnactileta-aktivistka-thunbergova-byla-nominovana-na-nobelovu-cenu-miru
   Thurbergova povazuje Aspergeruv syndrom, na ktery trpi, za dar. Coz je v poradku a nelze se pred slecnou nezli sklonit…otazkou ovsem je, zda-li nejde ze strany aktivistu o pomerne ohavne zneuziti nemocneho cloveka ke svym zajmum.
   Dale viz heslo “ Aspergerův syndrom “ na wiki.

   • embecko

    Ono je udivujici, jaky kalup zacina nabirat rozklad spolecenskych struktur a vazeb. Pro mne je zatim velkou otazkou, v jake fazi se Zapad nachazi…je na pocatku rozkladu, ci na jeho vrcholu? (Na ustup skupinoveho silenstvi to zatim nevypada.)
    Ted jsem treba cetl clanek, ze jakasi zastupitelka za mesto Berlin, palestinskeho puvodu, si bude stezovat na aerolinie z duvodu rasistickeho utoku. Ten sestaval z toho, ze ji stevardka v letadle oslovila anglicky.
    Coz prinasi velke problemy do budoucna, protoze za rasismus pak bude povazovan i dotaz, jak mate dotycneho oslovit (nedavno probehl tiskem podobny pripad transgendera, jehoz nekdo oslovil jako pane a on se pritom citi byt zenou-a take z toho byly velke tahanice a lapalie). Jedinym vychodiskem je pak oslovovat „to“ a to v esperantu…ovsem co kdyz se nebudete citit jako „to“, ale „ono“ a esperanto nepovazujete za svuj genderovy jazyk, protoze ho nevymyslelo ono, ale muz? Z tehle smycky zkratka neni uniku.
    Hledme: moralnim socialnim etalonem se stava psychicky nemocne dite, „majíci problémy v porozumění základním pravidlům v sociální interakci“ (abych citoval obecnou charakteristiku onemocneni). Pritom je kriminalizovan jiz pokus o uvod do socialni interakce, tedy osloveni, ktere si nemuzete dovolit sami zvolit na zaklade pozorovanych beznych socialnich znaku (obleceni, uces, chovani).
    Nasimi socialnimi vzory se stavaji lide bez socialni kompetence a kazdy ma pravo (a tedy vy povinnost) na to, aby byl povazovan na nekonecnou (subjektivni) osobnost, ovsem bez toho, ze by tento konkretni narok nejak viditelne oznacil, protoze to by pak byl nacismus. Proste prca, ale neni spatne to takhle zvenku pozorovat…hlavne davat pozor na to, aby to nepreskocilo hranice.
    Podle meho ted pujde EU hospodarsky velmi rychle sesupem dolu, protoze se nebudou dostavat lide, na ktere by slo prevest rozhodovaci kompetence (bud budou primarne nekompetentni, dosazeni ideologickou vlnou, anebo budou brat povinnosti z kompetenci vyplyvajici jako projev nacismu, porusujici jejich lidska prava).

    • vittta

     Ty tam mezi nimi žiješ, já se do toho těžko vžívám, jasně, čtu to, divím se, ale stejně ..nejsem uvnitř dění.
     Asi to nemohu plně pochopit, tu bezmeznou zvrhlost, ten strach na straně jedné, a agrese na straně druhé.
     Je to Hitlerův koncept boje v ryzí podobě, jen doba zatím neumožňuje tak rychlý nástup, resp. tak rychlé završení extrému.
     Západ musí nejprve militarizovat, než bude moci reálně nařizovat, to je jasné, a stejně je jasné, že na militarizaci současný západ nemá.
     Možná proto to dělá opačně, odzbrojuje občany, absurdním způsobem, a těch pár vojáků na bezbranné občany stačí.
     Ale už nestačí na invazi do druhých zemí, a proto snad je navržena evropská armáda, která de facto provede invazi do „vlastních zemí“, tedy česká armáda se bude přímo podílet na vojenské invazi do Čech pod praporem EU.
     K legalizaci ale asi nálepky stačit nebudou, legalizovat tyto intervence bude strach z Ruska.

     • embecko

      Ja mezi nima neziju, ale jsou okolo…svycarsti nacionaliste (aka Okamurovci) minule vyhrali s temer 30% volby. Takze tady je to vcelku v poradku.

      • vittta

       To jsou mi věci.
       A tady o tom nic.
       Tak doufejme, že tady vyhrají také.
       Těch 30% považuji za demokraticky vhodné, až v extremních časech by bylo třeba více, a pak zase raději zpět na těch 30.
       Politická vyváženost je ostatně cílem mojí osobní politiky.

   • vittta

    Asperger je k manipulaci přímo předurčen.
    Tihle lidé nemívají přátele, a tak falešný zájem s nimi může udělat divy.
    Tedy myslím si, že specialista- psychiatr, který se…dejme tomu zpronevěří své profesi, by s takto nemocným člověkem uměl manipulovat dle libosti, a napadlo mě, jestli se glorifikací této dívky neotevřelo jedno z mnoha overtonových oken.
    Tedy instalace duševně nemocných na zásadní místa, a řízení nějakých dějů jejich prostřednictvím.
    Tohle mě v tom už jenom utvrzuje.
    Je to nechutné.
    Jen málo věcí je odpornějších, jak zneužití duševně nemocných.

    • embecko

     „Tedy instalace duševně nemocných na zásadní místa, a řízení nějakých dějů jejich prostřednictvím.“
     Presne to same napada i mne. Tohle totiz neni nejake nahle vzplanuti, ale, jak vidno, akce je pomerne pod kontrolou a to i tech nejvyssich mist.
     Dalo by se to shrnout tak, ze nejsou kadry…vsem kadry jsou vzdycky a jde jen o to jim udelat misto. Coz se prave nedeje a jejich mista jsou obsazovana lidmi, kteri ocividne na sve pozice nemaji. Ted je to zatim jen v politice, ale, jak pisi vyse, nutne to musi preskocit do hospodarske oblasti. Vzdyt nejvyssi mista ve firmach jsou z velke casti take politickymi posty.
     Podle meho ted budeme svedky cele rady technickych a organizacnich selhani. Samozrejme prijdou vymluvy, ze kdesi cosi, ovsem kadrovy puvod slendrianu si nikdo nepripusti. Vzdyt jeste pamatujeme na normalizaci, tohle je velmi podobny proces- nakonec se na predni mista dostanou nekompetentni lide, neschopni cokoliv vyresit…a o to vice mobilizacnich kecu nam bude vyslechnout.

     • vittta

      Současné kádry občany serou, ale kdo by mohl nemít rád nevinnou dívku, v našem konkrétním případě.
      Moc bych za to nedal, že ta Němka, co vidí v děcku CO2 má také nějakou takovou poruchu.
      Další věc je, že tyto finty samozřejmě oslovují…mladé.
      A o ně půjde především…

     • Kamil Mudra

      Polistopadovým politickým kádrům se podařilo naši soběstačnou zemi změnit v kolonii. To prostě mluví samo za sebe a všechny ty další hovadiny které sledujeme okolo sebe a tlačí se postupně k nám už jsou jen tretky navěšené na chcípající kobyle.

      • vittta

       Leckdy to byli ti samí, co předlistopadoví.
       Jen změnili pány.
       Ale u těch pánů je ten problém, střední kádr poslouchá, a plní příkazy- kohokoliv.

       • Kamil Mudra

        Jo. Ale před listopadem toho nemohli tolik rozkrást a rozprodat pod cenou. Navzájem se hlídali a klepali přes prsty jakmile některý začal hamtat víc než ostatní, báli se jeden druhého a to bylo státu ku prospěchu. Baštili jsme svoje jídlo, používali svoje nástroje, oblékali se do svých látek které byly (na rozdíl od toho co se z nich konfekčně šilo) opravdu kvalitní stejně jako boty a nikdo se nemusel bát o střechu nad hlavou. A kdyby nás tehdy někdo přiklopil poklopem, tak bychom pod ním klidně pár let přežili, protože všechno opravdu důležité, včetně energie, jsme měli doma. A nikomu jsme nedlužili.

        Předlistopadový režim sice (úplně nesmyslně) nerozvíjel na pracovištích potenciál který v lidech byl, naprosto hloupě držel při zemi chytré hlavy které mohly posouvat náš vývoj kupředu v mnoha oblastech, ale to že jim neumožňoval angažovat se jinde mělo i kladný dopad na kvalitu společnosti.

        Ti machři v různých oborech tu zůstávali a dělili se o to dobré co v nich bylo se svým okolím, i kdyby to třeba bylo jen tak že vedli všelijaké zájmové kroužky pro mládež, když už se nemohli uplatnit profesně. Tím vytvářeli, leckdy za hubičku, nabídku která se do společnosti promítala a nesla své dobré ovoce. Kdo chtěl, mohl se od nich učit aniž by tím ruinoval rodinnou kasu.

        Já znal mladý kluky i fotříky co stavěli špičkové aparatury pro své oblíbené kapely a všelijakou domácí elektroniku, pro kamarády či jen známé, téměř jen za náklady, protože to byl jejich koníček a ne byznys.

        Dnes se každý takový šikula snaží svou kvalitu zpeněžit a pokud možno v cizí měně. Klidně se prodá tomu kdo dá víc, je mu jedno že na něm vydělává nějaký cizák, ale nelze se mu přitom, za současných podmínek, ani divit. A když už se něco opravdu dobrého vymyslí u nás tak to zase prodají hlavouni, klidně pod cenou, hlavně že se na tom přiživí a přihrají si něco do vlastní kapsy. Jsme zadlužení až po uši, národ jako celek hloupne, pitomě se hašteří a nad bývalou soběstačností země ze zavřela voda. I tu naši vlastní vodu, co nám teče z kohoutků, si kupujeme od cizácké firmy.

        • brok

         Kamile, neměl jste zřejmě příležitost vidět pravý opak Vašich zkušeností či domněnek. Já to štěstí měl. Působil jsem na projektech, které byly průkopnické a na dlouhá léta předstihly systémy ve světě stejného užití. Malý příklad je tryskový stav, vyráběný v Týništi nad Orlicí. Převratným prvkem konstrukce bylo, že těžký člunek s nití útku byl nahrazen kapičkou vody, která prudce vystřelena tryskou provlékla útku osnovou. Proces tkaní se několikanásobně zrychlil a celý stavu získal lehkost a eleganci. Výzkum a vývoj byl výsledkem práce lidí z průmyslu a těm se dostalo plné podpory a slušného ocenění.. Další případ: využití při smaltování elektromagnetického pole. Smalt je podstatou křemičité sklo a to je absolutně amorfní a neschopné nést elektrický náboj. Předtím se většinou smalt na smaltované předměty nanášel v podobě hustého peloidu, složeného z prášku křemene, vody a (někdy) barviva, což mohl být například pigment či barevný nerost o vhodné tavicí teploře. Smaltovaný předmět se do této břečky ponořil, nechal okapat a suchý se prohnal vypalovací pecí. Práce s mletým křemenem je riziková, spotřeba peloidu vysoká a vrstva smaltu příliš tlustá, takže náchylná k odlupování. Jen naši chemici dokázali dodat zrnkám křemíku schopnost nést el. náboj. Stačilo protom smaltovaný předmět uzemnit a v hermetické komoře podobné lakovacímu boxu vytvořit mrak práškového smaltu. Ten se přisál na tento předmět svým nábojem samovolně a ve velice tenké vrstvě. Hned potom už následovalo vypálení. Technologie to byla jedinečná, vysoce produktivní, smalt byl tenší (odolnější), hladší (lépe se čistil). Většina van v hromadné bytové výstavbě byla od roku 1983 smaltována tímto způsobem. Tvůrci měli od začátku do konce podporu a důvěru ředitelství výzkumáku i výrobního podniku. Tuto technologii stát prodal v několika technologických soustavách včetně know how Číně a tyto soustavy číňanmi postupně modernizované produkují smaltované výrobky dosud. Chlapi dostalj vyznamenání a hrču peněz.
         Takových příkladů by se jistě dalo najít mnoho, ale pro ilustraci to stačí. Chci říci, že paušální hodnocení jsou ošmetná věc.

         • astraustralia

          Broky 2 priklady z realneho socialismu a realita Sametu dnes jak ji uvedl Kamil to jsou dva priklady z 2 rozdilnych svetu
          a oba pravdive.
          Zadne pausalni hodnoceni ze strany pana Kamila Mudry v tom nevidim. Vy jste pravdive popsal, to same on.
          Drive to byvalo ponekud jinak ( a nekdy hodne jinak) nez dnes. Jak proste :-)

          • astraustralia

           Jeste ke vzpomince Broka na tryskovy stav.

           K tryskovemu stavu si dovolim doplnit vice detailu odkazem na clanek:
           http://svetvedy.cz/revoluci-zpusobil-tryskovy-stav/

           Pridam pokracovani ktere v clanku neni.
           Na veletrhu v Brne byl pak tryskovy stav s velkou slavou vystavovan.
           Bohuzel pruznost a rychlost nebyla vlastnost soudruhu kteri to uvadeli do zivota:-(
           a tak se stalo ze jiz pristiho roku na Interstoffu v Frankfurtu Japonci vystavovali „svuj“ tryskovy stav
           a velmi se soudruzi rozcilovali nad tou kradezi. Ze pry je to kradez a budou zalovat.
           Jeste v roce 69 jsem je na Interstoffu videl. Pak nevim, neb mi „soudruzi“ zakazali vyjezd!
           Pak vyjizdeli jen provereni soudruzi a nomenklaturni reditele a namestkove!
           Cinane tehdy byli jeste mimo, teprve se ucili a know how a licence na to co vyrabi dnes jeste nemeli.
           Jak to skoncilo nevim, jen vim ze je Japonci vyrabi a prodavaji dodnes.
           Ze dnes Cinane a Korejci levneji jako vse, je jina story.
           Zda se pozdeji nejak vyresilo a patent byl Ceskoslovensku priznan a je celosvetove respektovan a placen, nevim.

          • embecko

           Videl jsem o tom kdysi porad, ve kterem jakysi soudruh Japonec vysvetloval, ze cesti soudruzi maji skvele napady, jen si s nimi pak nevi rady.
           Socik zmutoval v klientelistickou spolecnost, chovajici se k narodnimu bohatstvi stejne, jako polistopadove kadry. Nikdo uceny z nebe nespadl, privatizacni sibri se ucili remesla u normalizacnich soudruhu (a casto byli identickymi osobami).
           Vse vysvetlujici otazka: Pokud za sociku prevazovalo to dobre, proc dnes chodi Astr vzhuru nohama a proc bylo v listopadu 89 na ulicich tolik lidi?

          • Kamil Mudra

           „Pokud za sociku prevazovalo to dobre, proc dnes chodi Astr vzhuru nohama a proc bylo v listopadu 89 na ulicich tolik lidi?“
           Protože to dobré bylo považováno za samozřejmost a nedobré na sebe naopak poutalo pozornost. Následkem toho měl snad každý nějakou představu o tom jak by to mohlo být lepší a naivně věřil tomu že se právě ta jeho naplní. Nu – některým se i naplnila. V mnoha případech ke škodě ostatních.

          • kočka šklíba

           Přesně, vystihl jste to dokonale. Jenže jsme se spletli, to dobré hodně rychlo zmizelo a to co jsme považovali za dobré na západě (snad kromě cestování a takových dá se říci prkotin jako například spoustu zboží, ovšem převážně nevalné kvality ) se ukázalo jako chiméra, případně se rychle zvrhlo v něco co se dá nazvat špatným snem.

          • Saul

           „Protože to dobré bylo považováno za samozřejmost a nedobré na sebe naopak poutalo pozornost. Následkem toho měl snad každý nějakou představu o tom jak by to mohlo být lepší a naivně věřil tomu že se právě ta jeho naplní.“

           Naplňování svých představ,byť naivních ,je snad jedna ze základních lidských potřeb, kterou mají lidé stále.
           Takže jako odpověď na otázku, proč bylo v 89. oproti dnešku na ulicích tolik lidí ,mi to moc smysl nedává.
           Ledaže by jste to myslel jako skóre 1:0 pro současný systém.
           Ale to asi ne,že?

          • vittta

           Mysleli jsme, že existuje dokonalá společnost, a ta že je na tom západě, Saxi.
           Dneska už víme, že dokonalá společnost neexistuje, a navíc, že režimy se mění každou generaci, ať už se jmenují jakkoliv.
           Dnešní zklamání nepochází ani tak z toho, že by to tehdy bylo tak super, ale spíš z toho, že dneska je to v mnohých ohledech horší, a že to horší ještě bude.
           Ale…to jsme tady už probírali.
           Socialismus by se stejně propadl sám do sebe, ne ale tím systémem jako takovým, ale vlivem výměny generací, a určitou degenarcí vládnoucích skupin.
           Stejně tak se zhroutí sociální kapitalismus, a zase bude asi ještě hůř, a pak ještě hůř- a pak revoluce všechno smete a začne to zase znovu, pořád dokola.

          • embecko

           „Protože to dobré bylo považováno za samozřejmost a nedobré na sebe naopak poutalo pozornost.“
           Ono zalezelo na tom, co jsi delal a kde jsi bydlel. Treba remeslnici to meli docela dobre, protoze si vedeli rady a meli pristup jak k materialum, tak i dobre kontakty na kolegy. Taktez bydleni v panelaku/ cinzaku nebylo spatne, zvlaste v tech druzstevnich, s primym kontaktem na vykonne predsednictvo.
           Ovsem verejne sluzby, bydleni v soukromem, anebo statnich starych bytech, to uz byla katastrofa. Ja bydlel „vsude“ a nejvetsi horor bylo statni podkrovi na Male Strane, kde na sebe poutala pozornost derava strecha (a lavory na podlaze), zacpane odpady, ci vecne vypadavajici elektrika s elektromery na chodbe u vchodu (jen tak nalepene na zdi bez rozvodne skrine), na ktere byla nacerno napojena pulka vedlejsiho baraku.
           Z 5 let jsem mel tehle staroprazske romantiky tak pokrk, ze jsem jsem vypalil, az se mi protocily pneumatiky. Jednani s OPBH tragedie, sluzby bez znamosti nula…prisel jsem z prace a pustil jsem se do druhe smeny vecneho Pat & Matovani.
           Jsou 2 skupiny lidi: ta, ktere nevadi klientelismus a ta, ktere vadi. A pritom nehodnotim, kdo z nich ma pravdu. Podle meho se v Listopadu na ulicich sesli predevsim ti druzi, kteri uz meli dost vecneho shaneni znamosti, podplaceni a nejistoty.
           To nejistoty schvalne podtrhavam, protoze na konci normalizace byl uz vseobecny etos zmaru a rozkladu tak silny, ze zacal byt vaznym spolecenskym problemem. Vsude se chlastalo a kde se dalo, tam se kradlo a predevsim…beznemu obcanu byly upirany sluzby, na ktere mel narok (at zakonny, tak mravni). Co „vylet do sveta“ to riziko, jak to vlastne dopadne…tim trpeli hlavne lide s malymi detmi. Pamatuji na utapnuteho inzenyra se 4 detmi na jedne horske chajde, jak ho moboval spravce- treba tim, ze zakazal chodit detem do koupelny, protoze ta je jen pro dospele a pod. Nakonec mu ukradl i lyze a pak se mu smal do oci. Co mohl chudak delat? Rekreaci si zaplatil deti se na ni tesily, tak to zabalit a zkazit jim prazdniny? Anebo si jit nekam stezovat? Kam? Postavit se parte vecne opilych spravcu chaty a vyridit si to s nimi jako ve westernu?
           Takovychle „socialistickych ponizovacek“ mam v pameti cele hafo….neni divu, ze lidem nakonec, jakmile to slo, bouchly saze…hlavne tem slusnym, co touzili po uplne normalnim poradku a nejak bezne fungujici spolecnosti.

           Tim odpovidam i na citat nahore: dobre bylo povazovano za samozrejmost, to ano, ale dobreho bylo cim dal tim mene a mene. A to, co poutalo „pozornost“ (jaky eufemismus) byly existencni starosti, kterych si neslo nejen nevsimnout, ale ohrozovaly uz i chod rodiny (a nekdy i jeji zdravi).

          • embecko

           „Mysleli jsme, že existuje dokonalá společnost, a ta že je na tom západě, Saxi.“
           Ano, mysleli…ovsem v dejinach nemuzou nastat 2 historicke okamziky soucasne a tudiz neslo porovnat. Takze uvahu o dokonalem zapade bych za chybnou nepovazoval, nebot vysla z racionalniho vyhodnoceni situace stavajici, socialistcke.
           Touha po dokonale zapadni spolecnosti vyverala jen a pouze z nedokonalosti te socialisticke.
           A jiste, mluvili jsme uz o tom…a budeme mluvit jeste dlouho :o)
           Me treba irituje az mrzi, ze pokud se dava sociku takova vysoka znamka, pak to znamena, ze resenim je navrat zpet (viz treba utrapene blogy Tarasovy, vecne omilajici bestialitu stalinismu a blaho socialniho kapitalistickeho statu).
           To pak vede k chybnym navrhum reseni, z cehoz ma kapous samozrejme radost. Vzdyt si to vem, at vlezes na alternativu, anebo mainstream, vsude padaji jen navrhy na vice socialismu. A ti konzervativni pravicaci, kteri vice socialismu odmitaji, chteji take jen vice socialismu, jen pokracujiciho jinymi prostredky pro jinou skupinu lidi.

           A ze je to ted horsi…tak proc lide voli stale dokola ty same strany? Ja ti reknu proc…protoze je jim jedno, jestli se maji hure, anebo ne; lidsky vztah ke svetu je utvaren je utvaren jinymi zjistenimi, nezli jestli je vsechno v poradku. V pripade lidi jde jen o preskok jiskry „chci-> mam“, aniz by tom hrala roli kvalita chtene a i ziskaneho.
           Z toho vyplyva, ze vzdy budou lide, co se budou mit spatne (z dnesniho pohledu hure) a to aniz by jim to nejak zasadne vadilo. Na tom stoji cela teorie moci, mocni totiz zjistili, ze lide vydrzi vsechno a ze se ve svych rozhodnutich nemusi nijak omezovat.
           Uvahami o dobrodinni socialismu si jen palis prsty za nekoho druheho, kdo o takovou pomoc nestoji.

          • vittta

           Západ tehdy těžil jen z toho našeho socialismu.
           Však tam by se také tak dobře neměli, nebýt tehdy dva světy.
           Více socialismu není řešení, dvakrát navíc nelze vstoupit do jedné řeky.
           Co bylo, bylo.
           Ale musím říci, že reálný socialismus měl k praktické pravicovosti asi tak 10x blíže, jak socialismus současné EU.
           A to je dost děsivé poznání.

         • Kamil Mudra

          „Takových příkladů by se jistě dalo najít mnoho, ale pro ilustraci to stačí.“
          Ano, broku, přesně tak a jsem rád že jste je uvedl. Proto píši o tom potenciálu který v lidech byl. Jen jsem přesvědčen že ani zdaleka nebyl využit a stimulován v té míře v jaké mohl být. Vámi uvedení chlapi dostali vyznamenání a hrču peněz. Jiní se dočkali jen toho vyznamenání nebo vyvěšení na podnikové nástěnce a drobného jednorázového „všimného“, snaha mnoha dalších skončila někde na dně šuplíků v podnikových archivech. Záleželo na tom pod jakým vedením ten který člověk pracoval. Takže je to tak jak píše Astr – oboje platí. To hlavní však na tom je skutečnost že jsme nebyli žádný národ líných lemplů, jak se dnes mnozí obhajovači současného stavu naší země snaží tu minulost prezentovat.

         • Ondřej

          Trh koupelnového vybavení nabízí širokou škálu vanových materiálů jako je akrylát, smaltovaná ocel, litý mramor, dřevo, kámen nebo i sklo. Dřevo, kámen, mramor a sklo jsou vzhledem ke své ceně spíš designovou záležitostí, nejrozšířenější tedy stále zůstává akrylát popř. smaltovaná ocel.

          Než technologický pokrok objevil výhody akrylátu, byla nejrozšířenější smaltovaná ocel. I dnes si drží pozici uznávaného, trendového i funkčního materiálu . Její výhody spočívají v bytelnosti, tuhosti a dlouhé životnosti, jdou však ruku v ruce i s nevýhodami. Vana ze smaltované oceli je „hlučná“, materiál je křehký, snadno se odloupne, rezonuje a odebírá teplo. Vana se tak pocitově jeví jako studená.

          Tuto vlastnost převrací v opak vana akrylátová. Akrylát je materiál, který se při napouštění vany rychle zahřívá a udržuje teplo, vana tak zůstává dlouho příjemná. Dlouhodobě si zachovává svůj tvar, její povrch je lesklý a neporézní, příjemný na dotek, snadno se čistí a má antibakteriální vlastnosti. Podle způsobu výroby akrylátových desek rozlišujeme akrylát extrudovaný a litý. Výrazně kvalitnější je litý akrylát, který je mechanicky i chemicky velmi odolný. Potřebnou tuhost akrylát získává vyztužováním, a to buď laminátem nebo polyuretanovou technologií.

          Polymethylmethakrylát – Materiál byl vyvinut v laboratořích roku 1928 a uveden na trh roku 1933 společností Rohm and Haas.Světová výroba PMMA činí ročně asi 0,5 milionů tun, z nichž asi 50 % lité produkty. Světová výroba stále roste.

          To jen na dokreslen, protože pokrok a využitelnost inovací přeci jen určuje trh a sám zákazník….Pochvala a pýcha na tom co jsem dokázal by měl být (jako u prodejců oněch vysavačů zn. Electrolux tak krásně ztvárněném v románu „Smrt krásných srnců“) až sám fakt, jak ty úžasné vynálezy oceňují lidé, co si je koupí, (tedy jestli si vůbec koupí)…

 16. Ondřej

  Je 8.43. Pomyslně bude zvonit. Ale v lavicích nikdo nesedí. VYJDI VEN! ….a všichni vyšli ven před kampus na pražském Ovocném trhu č. 5.

  Panuje všeobecná shoda, že není možné mlčet k osobnímu sobectví těch, kdo ať jako občané coby fyzické osoby, tak firmy coby právnické osoby, za účelem osobního pohodlí a zisku ničili tuto planetu exhalacemi CO2. Fotodokumetace této akce bude na webu a odkazy budou zveřejněny.

  • astraustralia

   Uvadeno jako prvni zprava vsech TV kanalu zde.
   Na New Zealand ale s problemem pro Australii ze se jedna o cloveka narozeneho zde.
   Jeden ze střelců čin vysílal na sociální sítě a před střelbou zveřejnil dlouhé prohlášení vysvětlující jeho motivaci, uvedl deník. Manifest je plný protiimigračních a protimuslimských prohlášení.

   Dalsi ukaz „uspesnosti“ multikulturalismu.
   Nekteri lide to proste neskousnou.
   Je jich sice malo ale nadelaji mnoho skod.

   Stejne argumentuji mirumilovni muslimove kdyz rikaji ze s tou mensinou ktera by chtela povrazdit nemuslimy nesouhlasi.
   Bohuzel smeruje to k tomu ze bude stale hure.
   Bude mnoho odsuzujicich komentaru s vysledkem vice policistu a vojaku se samopaly po ulicich a pred kostely !

   Pred casem, kdy se to jeste smelo, Merkel, Cameron i president Frantiku priznali a rekli ze multiculturalismus selhal.
   Nebezpeci stretu tu proste je a stale visi ve vzduchu. Staci mala jiskra a uz to hori.
   Policie se samopaly na prsou necini Pariz Londyn Stockholm necimi ta mista bezpecnejsimi, Jen budou drive na miste cinu.
   Stret kultur misto multikulturniho obohaceni ktere se nekona.
   Ruzni dobrodejove a slunickari se divi se tohle vetsina lidi nechce.
   Oni maji dojem ze se kona a pokud ne ze to je chyba obyvatel v miste dlouhodobe zijicich.
   Kdy vlady konecne vyslysi mineni lidu ?

   • vittta

    Ozbrojení vojáci také mohou operativně zasahovat proti vlastním lidem, když třeba někdo šíří nenávist.
    To bude nakonec výsledek.

    • astraustralia

     Muž za sebou zanechal také mnohastránkový manifest, ve kterém hovoří o motivaci k brutálnímu útoku. Australan chtěl podle svých slov pomstít stovky tisíc lidí, kteří zemřeli v průběhu historie v Evropě kvůli cizím vetřelcům. Autor prohlášení se označuje za osmadvacetiletého obyčejného bílého muže, který pochází z dělnické rodiny. Muž podle svých slov podporuje kohokoliv, kdo bojuje proti „etnické a kulturní genocidě“, například útok norského masového vraha Anderse Breivika.

     Kazdy nasilnik ma nejakou motivaci:-(
     Meli ji i ti kteri vrazdili a rezali hlavy svym nepratelum v Chalifatu ve jmenu Allaha !

     • Observer

      Myslim ze by vas vsechny bile immigranty do Australie meli Aboringici vystrilet. Za ten multikulti bordel trestancu, kterym jste jim znicili krasny monokulturni svetadil. Kde berete Astre tu drzost zvanit vase blaboly, kdyz jste sam immigrant?

      • astraustralia

       Mate pravdu. spravne jste Observoval, jen ne vystrilet ale na prvni pristehovalce sli s bumerangy a ospepy.
       Anglicke vojsko odpovidalo strelbou.
       Opravte Astrovo zvaneni a zacnete s nezvanenim.
       Treba tim ze rozeberete v cem zvanim a co Vy povazujete za blaboly.

       Vypada to ze se tu objevil novy obohacovac :-)
       Hezky weekend preji Observere :-)

       • Observer

        Sam svymi slovy potvrzujete, ze jste vlastne jen potomek a prospechar z udalosti horsich nez Americka invaze do Iraku. Yankees aspon meli dost rozumu na to aby odtud odtahli, vy jste se v ukradene zemi uhnizdil a ted “ji branite proti immigrantum”. Uz vam dochazi mira vaseho pokrytectvi i.e. blabolu?
        Natvrdly buran vitta aspon sedi doma na prdeli.

        • Janika

         Tohle je velmi ošklivá demagogie, Observere, a osobní napadení. Nevím, o co vám jde, klidně Vám zapnu schvalování komentářů, pokud budete takto pokračovat.

         • vittta

          Celkem obstojný fanatik, jak vidno.
          Sám toho tady moc intelektuálního nenapsal, ale za to už v jednom textu ofrankoval dva stálé komentátory.
          Jinými slovy, na diskuzi nemá, a tak holt musí útočit oklikou.
          Sluníčková klasika.
          Názor žádný, ale za to přesně ví, kdo má názor špatný, a kdo je nějaký blb, buran, nebo drzoun…nebo jak to napsal…jo, drzoun a bláboly vlepil Astrovi.
          To jsou mi věci.

          • astraustralia

           vittta,
           Observer a jeho komentar svedci vice o urovni pisatele nez o popisovane situaci a ovoci multikulturalsmu.
           Srovnavat „Yankees“ a jejich invazi do Iraku s
           prijezdem Cooka pred temer 300 lety do Australie a naslednym osidlovanim zeme
           napsat ze se jedna o udalost horsi nez vstup Americke armady do Iraku
           to chce mimoradnou uroven a pohled na vec ktery takove srovnani umoznuje.
           Takovy pohled lze aplikovat i na radu jinych udalosti, na vice nez 400 let starou udalost
           kdy Evropane objevili Ameriku a zacali s osidlovanim,
           kdyz Pizzaro vstoupil do Jizni Ameriky a zacalo osidlovani tam,
           kdyz Burove kteri behem 17 a 18 stoleti emigrovali z Evropy do Jizni Afriky.
           Co Albanci v Kosovu ktere se behem pul stoleti tak rozmnozili ze precislili puvodni obyvatele?
           Take se v „ukradene zemi uhnizdili“ ? (terminus technicus Observera)
           Kam az a jak daleko zpet pujdou lide kteri „ukradene zeme“ vidi jako Observer?
           Chteji jit az do 5 stoleti kdy Chazari vytlacili z oblasti dnesni Ukrajiny Slovany smerem na zapad?
           Tim ze se Slovane presunuli na uzemi dnes zvane CR Slovensko Polsko a precislili puvodni Keltske obyvatelstvo
           take to byly ukradene zeme? Ktere nebyly ?

           Kam az a co az je a co neni spravne?
           Na odpovedi se neshodnou dnes ani nejmoudrejsi hlavy kteri maji nastudovano mezinarodni pravo.
           Tim mene nam daji odpoved lide s myslenim a vyjadrovanim Observeru.
           Na vic nez osobni vypady nemaji :-(

          • vittta

           Musel být pěkně nasraný, když se takto trapně odkryl, a udělal ze sebe totálního idiota.
           A jasně, je to přesně tak, v krátké historii lidstva se to děje prakticky pořád, ale Observer (a spol) vidí za vším bělochy, to je třeba vyzdvihnout.
           Ve skutečnosti to samé dělali- A DĚLAJÍ černí, rudí, přičmoudlí i žlutí odjakživa.
           Stačí na to jen převaha, ať už umělá (Saxem popsaná mušketová válka) nebo přirozená (průmyslová revoluce bělochů).

     • Ondřej

      Ale koho chtěl pomstít, kdyz u toho hajloval, že by ty co si mysleli že jsou nadlidé a nakonec museli utírat stoly na dálničních odpočívadlech pro Rumunech a Turcích, když na ne po denacifikace lepší místo ve společnosti než u košťat a hadru na nádobí nezbylo?

   • vittta

    Tys čekal něco jiného, vole?
    I bílí umí vraždit nevinné.
    Normální lidé věděli, že to tak dopadne, a já osobně jsem na to asi 1000x upozorňoval, že sluníčka prolijí krev nevinných.
    Můžeš 1000x tvrdit, že tady vraždili nějací radikálové, a extremisté, ale on jen tak někdo někoho nezabije, jmenovitě zhýčkaní bílí civilové, spíše už měli všeho dost.
    A jedna věc je jistá.
    Kdyby tam žádní muslimové nebyli, nikdo by nikoho nezabil.
    A myslím, že kdyby byli muslimové jako celek opravdu mírumilovní a tolerantní, tak by se také nevraždilo.
    Já si totiž nějak nedovedu představit, že by bílí extremisté vraždili v budhistické svatyni.
    Takže na tu otázku- nejsem spokojený, ale především, nejsem překvapený.
    V každém případě, už „to“ začalo, příklady totiž táhnou, milej zlatej.
    Zvykej si, a modli se, aby někdo tobě blízký nebyl v nepravý čas na nepravém místě.
    Ale pamatuj, že jsi to byl TY, kdo to zavinil.
    TY a tobě podobní.

    • Saul

     „Můžeš 1000x tvrdit, že tady vraždili nějací radikálové, a extremisté,“
     Vraždili?
     Není to moc silný výraz?
     Prostě jen hoši vzali spravedlnost do svých rukou,ne?
     Hrdinové, o kterých máš TY zatím jen vlhké sny.

    • Saul

     „Já si totiž nějak nedovedu představit, že by bílí extremisté vraždili v budhistické svatyni.“
     Tak ty jsi blb bez představivosti, naštěstí si ale nic představovat nemusíš.
     Já ti pomohu něčím z reality..
     Příklad buddhistické svatyně ti sice nenabídnu, ale např. střelba do bílých dětí z ideologických motivů stejných jako nyní, to už tu celkem nedávno bylo.
     https://cs.wikipedia.org/wiki/Anders_Behring_Breivik

     • kočka šklíba

      Chcete porovnávat dva teroristické činy? Mohli bychom tady tedy vytáhnout zase Bataclan a další teroristické útoky, ale i u nás toho střelce z Uherského Brodu, ale proč? Pachatelé všech těchto činů by už nikdy neměli vylézt z vězení nebo tam kde mají ještě trest smrti, tak ho dostat. Vždycky umírají nevinní lidé. Je tu ale jedno malé ale, Breivik byl rodilý Nor, povraždil spoustu lidí. Ale proč si zvát a přijímat další potenciálně nebezpečné lidi, když nebezpečí hrozí i od místních? Proč zhoršovat situaci? A že mezi příchozímu jsou radikálové se dokonce dočteme u v mainstreamu.

     • vittta

      No vidíš.
      Příklad budhistické svatyně nenabídneš- a to byl přitom základ mojí úvahy.
      Na ty, co nedělají potíže nikdo neútočí.
      Breivik neútočil na bílé děti, byly to děti multikulturní, všech barev, ale byly to především děti sociálně demokratické, to byl nějaký sejšn té partaje.
      Takže klasický politický zločin.
      Breivik byl velice konkrétní, a důvod jeho činu je dnes čím dál zřejmější, byť obludný zločin nelze asi ničím ospravedlnit.

       • vittta

        A také volič Zemana, vole.
        Ale nejsou všechny bílé, že ne.
        Takže jsem měl jako vždycky pravdu, protože já bílou od černé poznám.
        Navíc jich tam je nějak málo, těch zavražděných bylo tehdy nějak kolem 60, ne?
        A stojíš si asi na vedení, takže jen pro tebe.
        Ne, muslimové nejsou na vině, ty jen dělají to, co je jim přirozené, tedy obsazují území, mnozí z nich násilím.
        Na vině jsou ti, co je do svých zemí pouštějí, a ještě je omlouvají, když něco provedou, či rovnou kriminalizují ty, kteří na to, že něco provedli, poukáží.
        Tohle se stalo, a já tvrdil, že se to stane.
        Nebyl jsem sám, ale mluvíš ke mě, takže JÁ JSEM TO PROSTĚ TVRDIL, ŽE BUDE PROLITA KREV V DŮSLEDKU TÉTO MULTIKUTURNÍ POLITIKY- i na druhé straně.
        A to se bohužel i stalo.
        A bohužel- je to teprve začátek, nyní poteče krev na obou stranách, ale bílí jsou chytřejší a disciplinovanější, a jak se bílí naučí zabíjet- což je náš handicap, protože my už to neumíme, tak to blbě dopadne.
        A já se raději dívám do usměvavých tváří, než do tváří zkřivených bolestí a hrůzou ze smrti a milejší je mi třeba šumění lesa, než střelba z pušek a nářek umírajících.
        A takový dotaz, jsem rasistické prase, nácek a demagog, jo?
        Představ si tu situaci, že fakt tohle všechno jsem.
        Myslíš, že se mě to nějak dotkne, když to napíšeš?
        Ještě jsem bílý, heterosexuální muž, zkus mi napsat i to, jestli se třeba neurazím.
        Na tobě je komické, že nemáš ani na to, abys někoho urazil.
        Ty jsi prostě jenom nula.

        • Saul

         Tebe urazit nejde, to ja uz ani nezkousim.
         Proste prirovnani k praseti nekoho,kdo pouzije treba takovy argument:
         „Ale nejsou všechny bílé, že ne“
         aby si obhajil svoji lez, ze Breivik nestrilel na bile ,ale na multikulturni deti…..
         to opravdu nemuze byt urazka, to ber jako suche konstatovani.
         Clovek prece prase urazit nemuze, v tom mas pravdu.
         A jsem vlastne moc rad, co tu po tobe zustava.
         Pach takovych tvych vykalu je tvoji nejvystiznejsi vizitkou.
         Tak jak si znackuji zvirata svoje teritorium, tak ty si tady znackujes svoje myslenkove pochody a kazdy ma moznost videt jejich rozsah a dosah.

 17. astraustralia

  Kdyz ctu zpravy z domova, take zadna radost

  EU slozi Cesko na kolena,
  Krávy jsme porazili, zbyli nám již jen Voli….
  Přemysl Votava 3.9.2018 ČNL Ceny másla, sýrů, mléčných výrobků letí vzhůru. V supermarketech hlídáme akční nabídky.
  Místo másla, natíráme chleba lacinějším margarinem. Nedostatek másla je prý celosvětový. Pokud je to tato pohádka pravdou, tak bruselský úředník zase selhal.
  Možná, že se vymluví na čínského, indického zákazníka, který začal mazat máslem? Zcela nedávno dle médií, byl mléka nadbytek. Tedy i dojnic.
  Krávy dojily, jako divé, mlékárny odmítaly mléko vykupovat.
  Za více nadojeného mléka byly dokonce sankce. Uteklo několik měsíců a z ceny másla se nám protáčí panenky.
  Dnes je to máslo, sýry, či obilniny, zítra to bude vepřové, pozítří hovězí, za měsíc kuřecí maso a za rok třeba vajíčka….
  Nemusíme být velkými zemědělskými odborníky, stačí se jen projít českou či moravskou vesnicí, vidět krajinu kolem ní.
  Naši předkové by žasli nad prázdnými kravíny, vepříny, místo cukrovky či obilnin, by viděli jen nedozírné lány žluté řepky…
  Z vesnic mizí život, odcházejí obyvatelé, zavírají se školy, obchody, pošty, hospody, …místo prosperujících podniků, se mluví o propadu zemědělství.
  Ročně mizí pod betonem tisíce hektarů zemědělské půdy.
  Na kvalitní zemědělské půdě se staví obrovské velkosklady, desetitisíce kamionů vozí k nám potraviny, často přes půlku Evropy.
  Česká republika už po mnoho let přestává být potravinářsky soběstačná, preferují se dovozy, zejména ze „starých“ států EU.
  A to drahé máslo, to je jen důsledek této krátkozraké politiky. Stáváme se jen odbytištěm pro EU. Ničíme tím ale českou vesnici, deformujeme krajinu.
  Stačí si otevřít statistiku, porovnat vybrané údaje o stavu zemědělství. Jako ilustraci jen několik příkladů.
  Ještě v roce 1989 v českém zemědělství bylo přes milion dojnic, nyní jen 360.000. Tedy třetina. Obdobně je to u prasnic, v roce 1989 jich bylo 315. 000, nyní jen 100.000, tedy také třetina.
  Obdobný stav je i u rostlinné výroby, podobné je to u ovoce, zeleniny. I v těchto komoditách vidíme prudké poklesy produkce. U brambor dokonce je to 4x méně, než v roce 1989.
  Propad výroby je i u zeleniny, ještě v roce 1989 jí bylo na českých polích 573 tisíc tun, nyní jen 250 tisíc tun. Tedy opět méně než polovina.
  Důsledkem této krátkozraké politiky všech polistopadových vlád, je propad našeho zemědělství.
  Proto po českých silnicích se valí kamiony se zemědělskou produkcí ze států EU zejména pro zahraniční majitele našich supermarketů.
  Nespokojené zemědělce zachraňujeme jen dotacemi. Tato uvedená statistika je nemilosrdná, je jen obrazem stavu naší zemědělské politiky po roce 1989.
  Stáváme se pro EU jen výhodným odbytištěm. Rostoucí ceny másla, jsou jen důsledkem této politiky státu. Ubylo nám krav, zůstali už jen Voli.
  Přemysl Votava
  místopředseda Národní socialisté

 18. embecko

  Zvlastni je, ze utok se stal zrovna na miste, kde by to asi nikdo necekal…mozna na nejneocekavanejsim miste ze vsech.
  A jak ctu na wiki, tak i na NZ se projevil nesoulad mezi dovezenou technikou a a usporadanim tamni spolecnosti, stejne jako v Africe:
  „Někdy na počátku 19. století byly na ostrovy dovezeny první střelné zbraně – muškety, což naprosto převrátilo maorské dějiny a dalo následujícím čtyřiceti letům název „mušketové války“. Kmeny, které si muškety pořídily, se vrhly na kmeny, které nebyly takto vyzbrojeny, a začaly je vyvražďovat. V letech 1801–1840 se podle odhadů historiků uskutečnilo asi 600 válek mezi kmeny a bylo při nich zabito asi 40 000 Maorů.“

  • vittta

   To jsi neměl psát, takhle to nakonec bude vypadat, že černí se od bílých ničím neliší, možná jsou ještě horší.
   Jak mají nějakou sílu- v našem případě muškety, použijí jí k získání nějakých prebend, majetku a území vyvražděných.
   Muškety nebyly příčina, příčina byla v narušení rovnováhy, kdy byla síla poskytnuta jen někomu.
   Mít muškety a náležitý výcvik s nimi všichni, dělo by se to samé, co před tím.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s