Nový Zéland

Napsal sl-lopatnikov, převzato odtud.

Co se to děje, co se to děje? – Ano, i ježkovi je jasné, co se děje: náboženství se děje.
Stejně jako mně binom Newtona: „Co tady pohledáváte, černé kůže?? – Zde je církev Kristova!“

Tak to je: Více kněží, více nenávisti…

 1. tresen

  Ano, máte pravdu, připomenutí Chába, když jsem na ni chtěla vzpomenout v dobrém, jsem si mohla odpustit.

 2. Ondřej

  a propos, ve 12.století ještě žádná konfederace neexistovala. Takže co tu někteří píší za ryzí nesmysly a fabulace o nikdy se neudálých skutečnostech je vážně zarážející, protože naznačují, jak musí dotyční uvažovat o věcech, které zažíváme dnes a jsou takříkajíc realitou a ne zapomenutou historií.

  Ony základy švýcarské konfederace se totiž datují až do roku 1291, kdy se začalo vytvářet konfederační společenství zvané švýcarské spříženstvo, které bylo složené z většího počtu prakticky samostatných tvořích dnešní kantony a dlouho i dalších celků s různou mírou autonomie či podřízenosti na jednotlivých kantonech. Tedy o 100 let dříve než tu někdo psal – ve 12. století – mohli Janované přicházet do Švýcarska jen jako tuláci či zbloudilci. Obchod Janov v té době pěstoval s podstatně zajímavějšími partnery a tím nebyla rozdrobená středo- alpská území, kde tam teprve Zähringenští vévodové založili první města jako Bern a Fribourg, byl prostě více méně nehostinnou pustinou – a kdo byl tedy pro janovské obchodníky zajímavý partner? No, dozajista anglická hrabství na jihu jako Sussex, Hampshie nebo Devon a pak především vlámské Flandry. Ale předtím jaksi obchodně kolonizovali Iberský poloostrov. A vytvořili trojúhelník mezi svými koloniemi v Maroku a španělským pobřežím na dovoz zboží skrze opěrný bod Sardinii, kterou předtím obsadili. O Švýcarsku tehdy asi měli stejně zpráv jako o Zakarpatské Ukrajině coby ještě neexistujícím geografickém celku Uherské říše.

  • tresen

   Asi tomu taky nerozumíte, stejně jako já.
   Bylo tu naznačeno, že ti tajemní Janované, co vůbec nebyli ti, co jsou známí jako zdatní obchodníci, obrážející celý tehdy známý středověký svět, ale Janované zvláštního ražení, kteří se těch prvních báli pro jejich námořní zálibu.
   A že v tu dobu za neschůdnými průsmyky žádná konfederace neexistovala? Nepochopil jste, že ji právě tihleti světoví hybatelé, přicházející z Janova, založili? :-)

   • Kamil Mudra

    Ale nepřehánějte to s tou neschůdností, třešni. Z Milána to přes Como jistě nebyl zas takový problém jak se vám zdá. A možná že tu konfederaci opravdu založili nebo se na jejím vzniku silně podíleli. Vy snad víte jistě že ne?

    • embecko

     To je docela pravdepodobne, ne? Na 3 zakladajici kantony se zezhora tlacili sousede Habsburkove a Sprisezenectvi mohlo vzniknout jen diky zpruchodneni Gotthardu. Prvy most, ktery soutesku zpruchodnil pro bezny provoz byl postaven 1220. A uplne normalni uvahou, znamou treba ze soucasne Ukrajiny, se da dojit k tomu, ze zpruchodneni Gotthardu znamenalo ukonceni oblezeni sprisezencu Habsburky ze severni strany a ti padem zyvseni politickeho vlivu Milana (a tim potazmo i Janova).
     Vem to ciste technicky: bez Gotthardu by pro sprisezence nebylo zadne unikove cesty a nevzniklo by ani Sprisezenectvi.
     Gotthard je pas, co ma nahore sedlo a z neho vedou dve cesty do udoli: severni vede do Svycarska, jizni do Milana/ Janova.
     Myslis, ze by zpruchodneni Gotthardu delali Svycari na janovske strane bez jejich povoleni a na vlastni naklady? :o)
     Ja bych spise rekl, ze stavba gotthardske silnice byla silnym politickym motivem hlavne pro Janov, co tak mohl podryt a oslabit habsburgskou konkurenci na severni strane Alp a pritahnout si sprisezene na svoji stranu. Coz jim, rekl bych, docela vyslo :o)

     • embecko

      Geopolitka, zde vychazejici z polohy a velikosti statnich utvaru, ma sve, neustale se opakujici zakonitosti.
      Pohled: Svycari, trpici pod jhem docasneho pobytu spratelenych habsburgskych vojsk se vymanili z jejich vlivu diky priklonu k jine (italske) mocnosti. Ovsem -jake prekvapeni- do sta let se Italove zacali chovat hur jak Habsburgove a doslo k milanskym (ennetbirgskym) osvobozeneckym valkam mezi Konfederaci a Milanem/ Janovem.
      Nepripomina ti to neco? :o)

     • tresen

      1220?
      Tak to byla doba, kdy se vcelku nevýznamná hrabátka z Habichtsburgu do velké říšské politiky ještě nepletla.
      Jejich čas přišel až po půl století, kdy kurfiřtové udoudili, že takový nýmand jako Rudolf bude právě pro svou slabost a bezvýznamnost dobrá volba na říšský trůn. Jenže to se jak známo spletli, protože předpoklad, že nebude překážet, nevyšel.
      Takže ať už průsmyky vylepšoval kdokoli, dá se předpokládat, že než Habsburkové vylezli z Aargau, přestali se s Kyburgy přít o vesnice a zmocnili se babenberského léna, v jejich neprospěch to nebylo. Spíš naopak, protože v té době právě oni mohli pošilhávat po vyspělé severní Itálii.

      • embecko

       Pouzivas radoby zasvecenecky, expertni zargon, aby to vypadlo, ze tomu rozumis, ale tapes po povrchu.
       Jiz generaci po roku 1115 zacali Habsburgove pouzivat metodu pate kolony a zacali mezi, po horach roztrousenymi rody, nasazovat sve lidi. Skupovali pozemky a staveli na nich tvrze/male hrady, jez davali v leno sobe zavazanym lidem. Svycari v puvodnich kantonech nemeli slechtu a neznali opevnena sidla a tyhle habsburgske kukacky jim lezly na nervy. Spor pozdeji vyvrcholil v epose „Burgen in Flammen“, neboli „hrady v ohni“, kdy se s nimi vyporadali. Tam take vznikl zakladajici svycarsky mytus o Vilemu Tellovi, ktery rika, ze kdo se povysi na lenika/ vazala, ten bude zabit (dle legendy pan z Gesslerburgu).
       Zwing, Attinghausen, Turm Seedorf, Gesslerburg, to jsou jedny z mnoha opevnenych sidel z 12. stoleti, zavazanych Habsburgum, jez pote, co se pra-kantony obratily na milanske/ janovske, lehly popelem.

       „do velké říšské politiky ještě nepletla…než Habsburkové vylezli z Aargau“
       Vylezli okolo roku cirka 1150, k usti Gotthardu to z Habsburgu meli vzdusnou carou 60 kilometru a 85 km po starych cestach, To je na den jizdy, pro pechotu na 2 dny, s prespanim jiz na jejich Gesslerburgu. Do tehle koncin prsty rise nedosahly snadno a slo o lokalni zalezitost.

       • tresen

        Ano, v tom je jádro věci: do Rudolfova zvolení šlo o lokální záležitosti.
        Jádro pacifistova sdělení bylo v tom, že tajemní Janované ovládali Řím a říši. K čemuž jim dopomohlo, že se přesunuli za Alpy.
        Můžeš mu v té legraci přizvukovat, to je čistě tvoje volba.

 3. vittta

  To jsou věci.
  Tak cigoši ve Francii unášejí děti, a nyní přišla rázná odpověď.
  Majorita si nehodlá na své děti nechat sahat.
  67% cigošů ve Francii nechodí do školy, což považuji za ultrapravicový a rasistický podtext, protože je známo, že správný rom netouží po ničem více, jak po vzdělání.
  Inkluze u nás z nich během pár let udělá doktory a inženýry, jenže ve Francii jsou rasově a diskriminačně zaměření, takže tam mají místo inžinýrů únosce dětí.
  A člověk by si myslel, že se od Francouzů něčemu přiučí- a oni tam chudáky romy bijí, diskriminují, a to prosím na rasovém základě!
  https://www.info.cz/svet/na-parizskych-predmestich-vypukly-pogromy-proti-romum-lync-spustila-fama-ze-unasi-deti-41074.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s