Posunutí data konce války

Napsal Sax

„posunutí termínu konce války považuji jako jedno z mnohých vlezdoprdelství, symbol naší podrobenosti a další ukázku lhaní“(Asfalt)

Jste optimista, Asfalte, posunuti data svatku je dle meho jednou z nejdulezitejsich udalosti modernich ceskych dejin, ktera razantne meni cele politicke zasazeni CR ve svetovych geopolitickych souvislostech. A samozrejme formalne stvrzuje jiz-usktecnene preformatovani ceske spolecnosti a to jak vnitrni („orientace na anglosasky svet“), tak i zevni (Cesko se z nadejneho autentickeho statu stalo onuci, ktere si neni treba vazit a uz vubec na ni brat nejake ohledy).
Tenhle jeden jediny posunuty den v kalendari vyvratil zaklady, na kterych byla nase republika postavena…z toho vyplyvaji 2 moznosti…bud republika nebude (tim myslim realny politicky utvar a nikoliv jakesi uzemi, popsanem na kusu papiru, zvanem ustava)…anebo, druha moznost, bude republiku treba znovu vymyslet.

 1. Petr

  Tak vám nevím, nedalo mi to a podíval jsem se do té „diskuze“ a jde mi z toho hlava kolem. Ty uvozovky u slova diskuze jsou schválně, protože tahle hospodská debata nemá s diskuzí zbla společného. Takové to „Jsi větší debil“ „Ne ty jsi větší a tvoje babička navíc neumí bruslit.“

  Není náhodou článek o posunutí jednoho data? Slavil se 9. květen a pak, po 40 letech květen osmý. Proč se tu třeba opomíná kdo a jakými slovy asi nejvíce k oné změně přispěl. Ten poslanec tehdy, již v roce 1990, řekl následující:

  „Pane předsedo, pane předsedající, vážené Federální shromáždění, předkládám jediný pozměňovací návrh, který zní: „V § 2 bod d) nahradit datum 9. května datem 8. května.“ … Z hlediska obsahu je podle mého názoru tento nový název správný, z hlediska datace nikoliv. Každý národ, každý stát, má slavit svátek svého osvobození v době, kdy k němu skutečně došlo. Historicky se stalo, že v Československu bylo jako poslední od fašismu osvobozeno jeho hlavní město. Pokud známe historická fakta, víme, že se tak stalo 8. května, kdy německá armáda, vedená generálem Tovissantem složila kapitulaci do rukou České národní rady. Tento kapitulační akt Česká národní rada komentovala ještě 11. května téhož roku, kdy sdělovala tehdejší vládě, že Praha se osvobodila sama. … Vážené Federální shromáždění, domnívám se, že je naší povinností odstranit fikci stalinské historiografie. Každý národ má právo na své dějiny. Santajána kdysi napsal, že národ, který svoji minulost zapomíná, je odsouzen k tomu prožít ji znovu. Máme-li povinnost vůči lidem, kteří se účastnili Pražského povstání, vrátit jim čest, pak jim tuto čest vrátíme právě tím, když autentické datum osvobození Prahy, a to je 8. květen, vyhlásíme v zákoně o státních svátcích dnem osvobození od fašismu. Kromě toho se tímto datem začleníme do data obdobně slaveného civilizovanými evropskými státy, což je malý, ale přece jen krok k našemu návratu do Evropy.“

  Úplné znění slov tehdejšího poslance Miloše Zemana naleznete na tomto odkazu https://www.psp.cz/eknih/1986fs/slsn/stenprot/028schuz/s028041.htm

  • Janika

   Děkuji, tohle jsem opravdu netušila, a překvapilo mě to. Snad k tomu jen tolik – on tím tehdy vyjádřil protest proti našemu vazalství SSSR. Byl mladý a byl to provokatér a buřič. A dneska – no, dneska zase „provokuje“ tím, že jede do Moskvy slavit 9.května :-). Víte, že mu rozumím? V obou případech. On nikdy nejde s proudem.

  • astraustralia

   Kez by Vas komentar alespon o krucek prispel k uklidneni, proto budiz vitan :-)
   Tak vám nevím, nedalo mi to a podíval jsem se do té „diskuze“ a jde mi z toho hlava kolem. Ty uvozovky u slova diskuze jsou schválně, protože tahle hospodská debata nemá s diskuzí zbla společného. Takové to „Jsi větší debil“ „Ne ty jsi větší a tvoje babička navíc neumí bruslit.“

   Neshoda v pohledu na datum konce valky zda 8 ci 9 a proc tak a ne onak je jeden priklad :-(
   Zasadne rozdilne pohledy na Stalina jako dalsi a zajimave ze jak casu pribyva i nazory na Stalina vraha a Stalina dobrodeje se lisi stale vice.
   Od toho i nazor na pocet obeti komunismu coz bylo jiz nejen zde, ale na mnoha jinych mistech probirano
   stejne tak pro jedny konecne jasno v pripadu Katyne pro jine stale nejasno ci opacneho nazoru nez ti prvni.

   Internet resi ruzne veci a vypada to ze to co se tu deje zni mnohdy velmi nepratelsky, presto si dovolim tvrdit ze je mene spolecensky nebezpecne nadavat „ne priteli“ na Internetu
   nez treba aktivity nekterych panu ve zralem veku, kteri pouzivaji Internet k lovu deti jeste skolou povinnych :-(
   https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/nebezpeci-na-internetu-sexualni-predatori-lovi-deti.A190514_211149_domaci_chtl

   • vittta

    Podle mě ani tak nejde o Stalina, jako o „komunisty“ a ještě možná přesněji jen docela obyčejně Rusko.
    Myslíte, že nějakého Saula nebo MaB či Třešeň zajímá rozbor osobnosti Stalina a kontextů jeho činů?
    Podle mě ne, oni a jim podobní jen řeší „totalitu“ a „komouše“ a historické souvislosti jsou jim na háku.
    Proto také je módní, přiřazovat některým událostem úplně jiný význam, zrovna ta smlouva z 23.8.39, ale třeba i takové blbosti, jako jsou váleční zajatci u Stalingradu.
    Kolikrát uslyšíte, že jich bylo 90 000 a domů se jich vrátilo 5000?
    A slyšel jste někdy o tom, že by Němci povraždili (dle pramenů) 1,5 až 2,5 milionu sovětských válečných zajatců?
    Já teda ne.
    Literatura je (zatím) dostupná, ale málokoho to zajímá, a tak je to se vším.
    Lidé netouží po vědění, a nejméně ti, co nejvíce žvaní o pravdě.
    To jsou netoví brouzdači, hledají si jen ty články, co jim zapadají do jejich viděná světa, však ve viruálnu si každý vybere, dokonce i ti, co by chtěli věřit, že Hitler byl mimozemšťan.
    Hned jsem si objednal tu knihu, co jí odkázal Sax, podobný pohled mi zrovna v hlavě chybí, jenže jí u všech rohatých nemají, tak jsem v seznamu čekatelů.

     • embecko

      A mas na ni skoro 50% slevy, coz se „u knihy považované za dosud nejúplnější a nejobjektivnější publikaci o sovětském vůdci“ rozhodne vyplati!

    • MaB

     Myslíte, že nějakého Saula nebo MaB či Třešeň zajímá rozbor osobnosti Stalina a kontextů jeho činů?
     Podle mě ne, (….) historické souvislosti jsou jim na háku.
     Malý výpadek paměti, vittto ? Stalin a historické souvislosti tématem diskuse. už zde bylo.

     Připomněla jsem tehdy i poslední Kunderův román Svátek bezvýznamnosti, kde je JVS jednou z postav. Autor na něm ukazuje bezvýznamnost vlády prvního stupně a tragičnost světa, kde podle Kundery vtip zmizel, když Stalin dokázal přesvědčit své servilní přisluhovače, kterými pohrdal a kteří byli terčem jeho krutého humoru (Kalinin, Molotov, Boria…), že na větvi stromu zabil 24 koroptví….
     „Dýchej tuto bezvýznamnost, která nás obklopuje, je klíčem k moudrosti, je klíčem k dobré náladě…“
     radí nám autor..měli bychom ho alespoň občas poslechnout.:)

     • vittta

      Moc tomu nerozumím, ale nějak mi z toho vychází, že abych pochopil Stalina, měl bych si přečíst Kunderu.
      Jenže kdo z nás nese tíhu vlády nad obrovským imperiem s nepředstavitelným bohatstvím, na které si kde-kdo brousí zuby?
      My si tady pokecáme, pošleme se tak maximálně do prdele, a tím to hasne.
      Ale Stalin měl zodpovědnost nejen na imperium, ale i za lidovou revoluci jako takovou.
      Musel zvládnout obrovský guláš a zahraniční intervence, jak obchodní, tak finanční, tak i vojenské.
      To nebyla žádná hra.
      Komu jde ve skutečnosti o povražděné v ruském imperiu?
      Vždyť je většina těch děsně sluníčkových lidí jen nenávidí, a Langšádlová chtěla bombardovat Moskvu- jaderně.
      Ale tito lidé roní krokodýlí slzy nad osudem umučených a pobitých, a počítají, kolik měl na svědomí „komunismus“ lidí, jako by lidské zlo přišlo na svět až s komunisty, a před tím byl jakýsi ráj na zemi.
      Revoluce za emancipaci mas- a myslím, že jakkoliv na tom někteří zde mohou být dobře, stejně patří spíše do těch mas, než do vládnoucí šlechty- tedy taková revoluce nelze vést tak, že jí nějak kultivovaně vedou ty masy.
      Udržení moci a aplikace sociálního státu je složitý politický stroj.
      Můžete klidně říci, že se to Švédům či podobným státům dařilo i bez revoluce a komunistů- ale to bude ošemetné tvrzení, protože kdo ví, jak by to tam fungovalo bez komunistického bloku, a navíc, počítají se výsledky.
      A ty dnes nejsou kdovíjaké, západní držitelé sociálního státu, opilí mocí a sebestředností, svůj boj a bezuzdým kapitálem prohrávají, a pomalu, ale jistě mizí i to, co bylo vlastně motorem jejich snahy, tedy to sociálno.
      Sociální stát se stal prostředkem ne pro spravedlivou a kultivovanou civilizaci, ale pro vyřírkovství, pozitivní diskriminace, zvýhodňování menšin a přerozdělování prostředků, získaných průmyslovou revolucí na dotace nesmyslů a zvrhlostí.
      Pokud to takto půjde dál, nejenom že sociální stát zmizí, ale zmizí ve svém důsledku i evropská kultura jako taková.
      A tohle by se Stalinům rozhodně nestalo.
      Stalin sám mohl jako člověk selhat, neb moc ničí charaktery, ale jako politik rozhodně neselhal, a tak obrovský skok „vpřed“, jako udělal v podstatě obklíčený SSSR, nemá v dějinách lidstva obdoby.

      • strejda

       Sto let rozvoje industriální společnosti se všemi boji a revolucemi srazit do 10 let, víc času nezbývalo, nebylo nic jednoduchého. Stejně jako těch 100 let se těch 10 let neobešlo bez krve. Mrtví od Sadové nebo z Lubjanky si moc vybírat nemohli. Na jejich krvi stojí náš svět! Stále se hrálo BUĎ x NEBO. To chce málokdo slyšet. Pokud by SSSR neuspěl – kdo mu mimo komunistů v létě 1941 věřil? – tak by ztráty na životech byly násobně větší. K milionům Židům by přibyly miliony Poláků, Ukrajinců, Bělorusů a Rusů. A na světě by byla neporazitelná mocnost. Tisíciletá říše. Geostrategické uvažováni není doménou různých podřadných šmoků, politiků, novinářů a historiků. Možná je to dobře, kdo ví?

 2. tresen


  Tak co, je to ono, je to ten pravý názorový tmel Ostrova? Náhled na svět, ke kterému někteří měli blízko odedávna a někteří se k němu dopracovali časem?

   • tresen

    Jako čeho? Vás?
    To ne, probůh.
    Nechodím sem, abych se něčeho nebo někoho bála. Takovou úchylkou fakt netrpím.

    • Hamilbar

     Ale prosim vás! Tady se opravdu bát nemusíte. A proč sem chodíte to je, domnívám se, všem jasné.
     Já myslím jestli vás neděsí, že lidé se přestavají bát, že když nahlas řeknou, že se jim za totáče žilo dobře, budou třešněma skandalizováni a společensky lynčováni?

     • tresen

      Lidé se přestávají bát – čeho a koho?
      Lidi jako vittta melou pantem tak vehementně, že to vypadá, že jejich den má 26 hodin a že berou nějakou rentu, protože vydělávat by nestíhali. Pacifista a spol. zase lapají z netu ty největší koniny a něco je pudí šířit to dál, sax či mistral se považují za filosofické veličiny, kterým nějaká vesmírná autorita uložila produkovat jakékoli bláboly, jen když nebudou mít cokoli společného s realitou. Jestli se něčeho bojí? Leda primáře na uzavřeném oddělení. Anebo toho, že si rodina anebo kamarádi přečtou jejich produkty.
      Na druhou stranu je pravda, že mnoho lidí si začíná uvědomovat, že má-li se něco změnit, je nutné s tím začít v reálném životě. Nenechat si donekonečna kakat na hlavu a veřejně vyslovit, o co si někteří pupíci říkají.
      Ale to je o něčem jiném, než co probíhá v téhle bublině

      • vittta

       To snad bych se i vsadil, že vy jste tady časově daleko více, jak já, tedy co se týká rozložení dne.
       Já toho napíšu hodně, ale jsou to takové periody.
       Jinak fakt nemáte tuchy, co já každý den udělám, já jsem děsně produktivní člověk.
       Musím zásobovat svoje dělníky materiálem, objíždět zákázky, pracovat- dělám menší práce, na které se mi nevyplatí někoho poslat, pak musím dělat papíry, já řídím celou firmu, to není jen tak, pak dělám na zahradě- to si nenajímám zahradníky, to dělám sám, nebo se svou labutí, skalka, jezírko, skleník, kultivace, pak mám veterány, ty se musí udržovat, to dělám já, né že to jde někam po servisech, sháním náhradní díly, a také žiju z 13 letou dcerou, takže to máte úkoly, kytara, balet, dohlížet, aby si po sobě uklízela a prováděla hygienu a netrajdala, a pak také vařím, peru, věším prádlo- nebo to dělá dcera, což dá mě daleko víc práce, než kdybych to dělal já, jako milá zlatá, já se starám o domácnost, moje labuť jezdí jen v pátek nebo v sobotu a v neděli jede do zase pryč.
       Vy víte o světě úplné hovno, a tom mém hovna dvě až tři!

       • vittta

        A to ještě loni,..nebo předloni? tady bydlel i syn, tomu je teď 21.
        To vůbec bylo…
        To byste čuměla, co já musím zvládat, to, jak tady někdy píšu o své mámě, ta mi mimoděk dala to nejlepší, co mohla, to tvrdé zacházení ze mě udělalo soběstačného člověka velice brzy.
        Co je zajímavé, tak jsem měl kolikrát hádky s fotrem, ale i se synem, že jen sedím v kanclu s nohama na stole, ale já mám dokonalé organizoační schopnosti, jako….v něčem fakt vynikám,a to je organizace práce, a vůbec si to neorganizuji, to je ve mě, sám někdy nevím, jak to vlastně dělám, a to ještě jsem každou chvíli v lese na houbách.
        Moje labuť čuměla s „otevřenou hubou“, jeden z důvodů, proč mě bezmezně obdivuje je zrovna tohle, i když je někdy úplně hotová, já tady píšu nějaké kecy, pak se jdu mrknout, co „tam“ (v kuchyni) vlastně dělá, mimoděk umeju a uklidím všechno nádobí, co tam vidím (doslova než se otočí) a utřu všechny stoly a uklidím je (ženské při vaření dělají pozoruhodný bordel, vyndají neuvěřitelné množství nádobí a potřeb) a zase jdu mlátit do počítače- takže ona pak nemůže nic najít.
        To je prdel, náhodou…

        • Saul

         Tak teď se přiznám, vito, že jsi mne fakt dostal.
         To je zase nějaký ironický kousek z tvého pečlivě nacvičeného repertoáru, nebo to myslíš upřímně?
         Já bych spíš tipnul, že ti ty kašpařiny tak nějak přerostly přes hlavu a splynuly s reálným životem v jeden velkej maglajz a když už se s ním svěřuješ i tresni, tak to bude hodně vážné.
         Přitom já bych ti pomohl možná víc.
         Takový tvůj upřímný příspěvek by stálo za to vydat tiskem.
         Hašek hadra:-)

         • vittta

          Tak ty nemůžeš napsat, jak žiješ.
          Protože kdybys to napsal, smála by se ti i Třešeň ty vole.
          Ty rozhodně nejsi ve stavu, abys mohl komukoliv pomoci…s životem, ty vohone!

          • Saul

           Myslíš až do stavu „bezmezného obdivu“:-))jaký k tobě chová tvoje labuť?
           Tak tos trefil.
           To by mi ta moje dala, kdybych si to o ní myslel.
           A kdybych veřejně napsal, tak už asi nedala vůbec.
           No ale ty to řešíš „proplesknutím“, takže o úctu nemáš doma nouzi:-)
           Akorát, že tady nejsi doma, debile.

      • Hamilbar

       Třešničko, okádrovala jste většinu přítomných a samozřejmě neodpověděla na otázku kterou jsem vám položil. Vzhledem k tomu, že reakce tohoto druhu jsou u vás velmi časté, zkuste vážně popřemýšlet jestli vaše chaotické reakce nemají vážně fyziologické pozadí. Jestli se nemýlím máte v rodině lékaře. Zkuste se na něj obrátit. Já jako laik vám mohu doporučit jen pravidelný pohlavní život, a jak již jsem psal shodit deset kilo a šup do fitka. Myslím, že by to zlepšilo prokrvení vašeho mozku a v důsledku toho by ubylo podobných chaotických reakcí. Myslím to s vámi dobře, vážně to zkuste.

       • tresen

        Vy jste tak hodný a přející tvor, že je mi skoro líto vám prozradit, jak moc jste vedle. :-)
        Bádám, na jakou otázku jsem vám neodpověděla.
        Má to být ta, jestli se nebojím, že lidi se odvažují říkat, že se za totáče měli dobře?
        Co já s tím? Proč bych se toho měla bát? To je opravdu připitomělý dotaz.
        Mně to je totiž srdečně jedno. Nanejvýš mě to pobaví, stejně jako autora stránek, kde jsem ten obrázek našla.

        • vittta

         Když nechcete Hamilbarovi odpovědět, tak mě alespoň vyjádřete obdiv, ne?
         Když se nemůžete vzpamatovat s mých impozantních životních výkonů!
         Kromě toho jsem ještě decentně pomlčel o tom, že jsem výborný milenec, abyste nebyla až moc rozhozená!

         • tresen

          Vittto, budete se divit, ale skutečně existuje důvod mého obdivu k vašim diskusním výkonům zde u Janiky. Tím je jazyková úroveň vašich příspěvků. Jsou dokonalé po stránce pravopisné a povětšinou i stylistické. Zřejmě jste dával ve škole při češtině pozor a asi jste i dost četl a čtete pořád.
          Jen ten obsah…to je děs. Nemyslím jen názory, to je jasná věc. Teď mám spíš na mysli, že neudržíte myšlenku a přeskakujete úplně mimo téma podle okamžitého nápadu.

         • MaB

          Přidávám se s obdivem k Třešni.
          Myslím, že nepřeháníte, když o sobě říkáte (shrnuto s odkazem na váš výčet dalších kvalit):
          „já mám dokonalé organizační schopnosti“…
          „já jsem děsně produktivní člověk.“
          To máte nesporně společné s tak univerzálním geniem, jakým byl Leonardo da Vinci:
          současně architekt, malíř, sochař, inženýr, matematik, anatom, geolog, vynálezce, který se zajímal o všechno, psal na všechna temata, sestrojil množství strojů…
          Otázka je, zda i on byl „každou chvíli v lese na houbách“… ;))

          • vittta

           Třešeň kecá, mám tam kolikrát chyby až trapné.
           Nic méně jsem vskutku měl spousty zálib, a kromě toho hrál jsem na housle a na piáno a chodil do výtvarného kroužku.
           A nikdy nikdo žádnou mojí zálibu nerozvíjel, jen mě cílenou a dlouhodobou buzerací dokázali efektivně znechutit ty housle.
           To ještě jsem bejval fešák, holky mě milovaly, já ovšem miloval spíš chlast.
           Ale čo bolo, to bolo, terazky vás tady vy dvě nádhery musím vychovávat, poněvač dokážete vnímat svět s pozoruhodou naivitou, v domění, že citáty jsou dobré jen k tomu, aby se citovaly.
           Jenže ono to kolikrát i platí.
           Znáte to, kdo nezná minulost, bude si jí muset zopakovat.
           S tím se musí umět zacházet, ale v podstatě jde o to, že obrovská imperia vznikala- a zanikala, a to si zapiště za uči.
           ZANIKALA.
           Celý sluníčkový pohled na svět totiž stojí jen a jen na tom, že jsme to my, (spíše vy a Němci) kdo rozhoduje, komu pomůžeme, a komu ne, a na koho hodíme bomby, a na koho ne.
           Jenže to je omyl, i přes naší ještě pořád ohromující sílu, (bílé „kresťanské“ civilizace) jsme už jen stínem, zapadajícím sluncem, na konci věků.
           A barbaři už stojí před branami, a jsou jich miliony a miliony a nikdo z vás už není ochoten ten nesmírný blahobyt bránit, protože si myslí, že je tady na věky a sám od sebe, ba dokonce si myslíte, že to není blahobyt, ale peklo.
           Jak se mýlíte se budete moci přesvědčit v době dohledné, to, co vidíte, se dá ještě přehlédnout- když zavřete oči, ale všeho do času.

          • MaB

           Obávám se, že vaše „diagnoza“ je správná a znepokojení oprávněné.
           Zbývá ale to nejtěžší, najít tu správnou „terapii“ a tady jsme všíchni v koncích…
           Ano, od Konfucia po Aldouse Huxleye „Lid, který zapomíná na svou minulost, je odsouzen k tomu, aby ji znovu prožil“
           je jedním z nesčetných varování, která vyzývají k poučení se lekcemi historie a k bdělosti.
           Jsou také ti rezignovaní, které přesvědčil Marx, že se historie VŽDY opakuje dvakrát, poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška…
           A tak …směj se paňáco ? !

          • vittta

           Rezignovaní…
           Většině je to u prdele.
           No co, ráno vstane, vykoná svou potřebu a vytře si prdel jemným voňavým papírem.
           Pak si může dát sprchu, teplou, a studenou, jen když se mu chce otužovat, a použije vonné bylinné či ovocné gely na tělo.
           Oblékne se do hadrů, které dobře vypadají a na které si vydělá za jeden den práce, šoupne se do bot, a na ty vydělá za půl dne.
           Sedne do auta, dá si u pumpy (která je narvaná palivem a zbožím) kafe, počte noviny, a jde do práce.
           Trošku ho nasere zácpa, ale od čeho má noviny.
           V práci se nestrhá, něco poškádlí, a jde domů, nebo třeba na kolo, do městského bazénu, nebo se prostě jen válí v teple u televize, a počítače, chroupajíc u toho vořechy a popíjíc pivko, večer si dá Calvados aby mu dobře trávilo, s slupne bohatou a rozmanitou večeři, a úplně večer do sebe lupne na chuť nějakou laskominu, třeba čokoládu, co má 80% kakaa.
           Proč by se sakra rozčiloval?
           Ty kvality života mohou být různé, auto nové, starší či staré, někdo dokonce jede MHD a kafe si udělá doma, a jeho hajzlpapír nemá vonné složky, prospívající prdeli, a pivo je 11 v akci a místo Calvadosu si dá tuzemák, jenže i tak je na tom 1000x lépe, jak před 100 lety, a 50 x lépe, než před 60 lety.
           Proč by byl bdělý, když navíc ještě všude čte a slyší, že je to všecho OK a co není, za to mohou nenávistníci, nebo Putin, Asad a Husajn a Čína, nebo Trump?
           A ti jsou daleko, s nenávistníky si policie a justice poradí.
           Co by takový člověk měl řešit, když nejbližší negr bydlí 300 m a kde je nebezpečno se ukazovat, tam prostě nejde, a i kdyby bylo nebezpečno všude, tak si sedne doma k telce a véču a něco na dobré trávení pořád má.
           Takhle to je, milá MaB.
           A dějiny se opakují 2x?
           Ty se budou opakovat klidně 100x, dokud tady nějaké lidstvo bude, a jako třeba chobotnice hyne, když odchová potomstvo, tak člověk nevěří zkušeným, a sám si musí držku nabít, aby to pochopil, a když mu to konečně dojde, tak ho nikdo neposlouchá.
           Moc rychle bychom kráčeli kupředu, kdybychom se uměli poučit.
           To ale neznamená, že tomu budu pomáhat.
           Budu to zdržovat, jak nejdéle to půjde, a dělat všechno proto, aby se to nestalo, protože moje civilizace je mi milá, a raději se dívám na české bílé ksichty, než na cigoše na negry, a vůbec poslední dobou je mi bílá jaksi čím dál milejší, a nic nemám proti plné lednici a lékům a bezbolestným zákrokům u doktora.
           Protože já vím to, co mnozí jiní kupodivu nevědí.
           Že to není samozřejmost.
           A to je motor mojí trvalé revolty.

      • embecko

       Bud rada za ten material…muzes uvadet veci na pravou miru jeste vice a radostneji a take vice kopirovat a casteji se s tim bezet pochlubit, s jakymi blbci vysedavas…

       Jinak, pro vitttu…tohle je jedna z tech vynucenych chyb, co se kumuluji:
       https://echo24.cz/a/SL59K/zlocinni-uprchlici-rakousky-ministr-nema-moc-pochopeni-pro-posileni-jejich-postaveni?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk
       Tady uz nemohli couvnout a museli se ukazat…
       „Na Soudní dvůr EU se obrátily soudy z České republiky a Belgie s otázkou, zda vyhoštění neodporuje příslušným mezinárodním úmluvám. Soud v úterý konstatoval, že uprchlíci, kterým v domovské zemi hrozí pronásledování, nemohou být z Evropské unie vyhoštěni ani za předpokladu, že v unii spáchali závažný trestný čin.“
       (A tedy i nadale pobiraji davky)

       • vittta

        Já nerozumím tomu, proč se české a belgické soudy obracejí na nějaký fašistický soud, jak mají rozhodovat?
        To nemají vlastní právní experty?
        Leda by si tak zajišťovali alibi kvůli budoucím nezákonným rozhodnutím.
        Svedou to na EU, sice oprávněně, ale kdyby drželi huby…
        Už aby se ten fašistickej superstát položil, muslimové budou nepohodlné uprchlíky střílet, bohužel ovšem i nepohodlné místní.
        Až se ujmou moci.
        Jen musíme doufat, že my v chalífátu nebudeme, zase nás budou muset zachránit Rusové- a kuriozně naše strategická poloha, která k tomu Rusy donutí.

  • Saul

   Ty „STBÁCKÉ UDAVAČSKÉ BESTIE“ jsou v kontextu sdělení o tehdejším bezstarostném spokojeném životě obzvlášť pikantní prořeknutí.
   Pan Klímek by si zřejmě rád vymazal z historické paměti nějaké nepříjemné zážitky, ale jaksi se mu to tak ne úplně daří, když mu takto trapně vyskočí zrovna při té nejméně vhodné chvíli, kdy s pietou vzpomíná na svůj pobyt v krásném ,bezstarostném…. ráji.

    • Saul

     Myslíte ty stbácké udavače , kteří se z dob „dobře bylo,dobře žilo“ dopracovali pro naše nové dobro až do současné vlády?
     Strach asi ne, spíš odpor a hnus.
     Tedy podobně jako k bývalým papalášům.
     Jestli jste snad mezi ně patřil, tak se omlouvám, nechtěl jsem se vás nějak osobně dotknout, jen popsat své niterné pocity, jak jste mne ostatně sám vyzval.

     • Hamilbar

      Mezi papaláše jsem za totáče nepatřil Saule. A když je porovnávám s těmi současnými, tak musím konstatovat, že to byli, v oblasti odklánění a tunelování, naprostí přizdíři. Takže váš odpor k nim chápu a sdílím. A stejně jako vy jsem rád, že už nemáme žádné tajné služby a žádné udavače.
      Má otázka, stejně jako u třešně, směřovala k tomu trendu, že stále více lidí se nebojí veřejně říkat, že se jim za totáče nežilo špatně. Kam to povede? A zmákneme to bez tajných služeb a udavačů?

      • Saul

       „k tomu trendu, že stále více lidí se nebojí veřejně říkat, že se jim za totáče nežilo špatně.“
       Já žádný takový trend ale nevidím, Hamilbare.
       V 90.letech tomu tak bylo, dnes už snad leda tady(od lidí,kterým se dnes v porovnání s minulostí žije ať už doma, nebo v exilu setsakra lépe) a na 1.máje na naštěstí už jen mocí neorganizovaných shromážděních pamětníků.
       Tím jsem taky, ale nechodim tam.
       Kam to povede?
       Jedno vím jistě.
       Zpět už ne.
       Pokud se v budoucnu tajné služby a udavači nebudou zajímat třeba o knížku, co mám pod postelí, tak to určitě ocením.
       Když budu moci říkat a psát, co si myslím, tak ještě víc.
       A skončit pod mostem je pro mne pořád lukrativnější vyhlídka, než skončit v koncentráku.
       Ať už bude mít v budoucnu barvu jakoukoliv.

       • Hamilbar

        Tak to vám držím palce. Hlavně si vyberte nějaký slušný most. Některé jsou dost riskantní. V Praze třeba Libeňský most. K výběru mostu je potřeba přistupovat zodpovědně. Je třeba dobré aby tam byla wifina a aby to nebylo příliš daleko od popelnic.

        Jo a občas nějací žertéři polejou bezďáky benzínem a zapálí. Doporučuji nehořlavé spodní prádlo. Ne azbest. Ten je zdraví škodlivý. Něco ekologického.

         • Hamilbar

          Netroufl bych si vám cokoliv navrhovat Saule, obávám se však, že k tomu koncentráku pomalu směřujeme. Akorát, že se to bude jinak jmenovat a místo nudného Arbeit macht frei tam bude spousta veselých, optimistických a barevných hesel. Ale o tu knížku se neobávejte. Pod mostem bude všem úplně jedno co čtete.

          • vittta

           Ten se bát nemusí.
           S jeho servilitou tam bude dělat dozorce, kterému se ovšem bude říkat nějak ve smyslu „sociální pracovník“.
           Kokot jeden, děsně by mě zajímalo, co vlastně dělal za komunistů, když tak machruje.

   • embecko

    Ano, to je dobre video…stari zamacknou slzu v oku a mladi okamzite presurfuji na jiny kanal, protoze udaje ve videu obsazene jsou pro ne jako scifi- zcela nepredstavitelna realita, ktera nikdy nemohla platit. A pokud -nahodou a zcasti- platila, pak byla k nicemu, nebot byla jistojiste prebita tryznivou totalitou vsedniho dne, ve ktere nebyly ani mobily, ani Netflix…hrozna doba, kterou by nikdo za nejake lokomotivy, vodu, ci traktory nevymenil ani nahodou! Anebo rovnou komunisticky fejk, nad kterym se zamyslet je cista ztrata casu!

       • MaB

        Aktuální data pro Francii zde:
        Quel avenir pour la démocratie ? Jaká budoucnost pro demokracii ?
        V lednu 2019 le Centre de recherches politiques de Sciences Po (CEVIPOF) publikoval
        baromètre de la confiance politique (barometr politické důvěry)

        Navzdory napjatému klimatu, které vládne na začátku roku, má demokracie za předpokladu, že bude reformována, ještě před sebou jasné dny: politika je stále více zajímavá (53%, + 2 body) a 74% občanů jsou přesvědčeni, že mohou prostřednictvím své činnosti změnit společnost, což je zdrojem naděje pro zapojení občanů. Ačkoli ji kritizují, většina francouzských lidí (80%) souhlasí s myšlenkou, že demokracie „může působit problémy, ale i tak je lepší než jakákoli jiná forma vlády“. To připomíná Winstona Churchilla: „Demokracie je nejhorší režim kromě všech ostatních.“
        https://get.flui.city/2019/01/avenir-de-la-democratie/

        PRO:
        Existují proti-moci
        Existuje politický, odborový a mediální pluralismus
        Je oddělení moci
        Jsou respektovány základní svobody
        Volby jsou svobodné a transparentní
        Nejsme v diktatuře

        PROTI
        Pravá demokracie je přímá demokracie
        Politická moc je v rukou menšiny
        Politická moc postrádá kontrolu
        Politická moc postrádá účast
        Politická moc postrádá reprezentativnost
        Občané nejsou dostatečně konzultováni

 3. astraustralia

  Saxi tu vetu mas spravne jiste podle sveho nejlepsiho vedomi a svedi:
  Ta vase trockisticka povaha a totalni neznalost historie vas vede k cernobilym zaverum a nedokazete uznat, ze Stalin byl sice sycak, ale nebyt jeho, kdo vi, kde bychom byli dneska. Mozna nekde ve dolech na Kamcatce?

  Ja Ti ji nevyvracim jen se ptam zda to tehdy bez gulagu neslo?
  Ze Tve reakce mi to neni jasne.

  Misto toho jsi napsal:
  Bez do prdele s tim tvym obhajcem stalinismu.
  A to Rusko si oprav: Stalin nezabil 20, ale 300 milionu vlastnich lidi.

  Dnes ma Rusko 144.5 million (2017)
  146 800 000 ..(2014)
  293 047 571 (1991= jeste CCCP)
  Podle wikipedie prisel za 2 svetove valky o 23 millionu (civilni obyvatelstvo 13, vojaci 9, zide 1)
  a v roce 1939 Sovetsky svaz cca 170millionu.

  ze ti i Ruskem dnes priznanych 20millionu pripada asi prilis a tak si regoval jak si reagoval
  svedci o tom ze Te to nejak zasahlo, rad si prectu proc a v cem .
  Kdyz si das praci, priznani o poctu obeti jak zverejneno za Jelcina tak dnesni jsou k dohledani.
  Take priznani ke Katyni.

  Hlavne ale svoji nechut k Tarasovi prosim neprenasej na me.

 4. astraustralia

  Kolyma, reka na „Dalnem Vychode“ Kolyma jako pojmenovani pro misto kde byly gulagy
  s nejkrutejsimi podminkami a sna d i proto ten nazev videa.

  „Kolyma − vlast našeho strachu“.
  Tento dokument dosáhl dvanáct dnů po uveřejnění přes 11 a půl milionu zhlédnutí na Youtube.(predevsim v Rusku)
  Колыма – родина нашего страха / Kolyma – Birthplace of Our Fear
  Kolyma misto zrozeni naseho strachu.

  Na začátku uvádí Jurij Duď dva důvody, proč se rozhodl natočit tento svůj dokument:
  1) Podle sociologického výzkumu provedeného v říjnu 2018 téměř polovina mladých lidí v Rusku ve věku od 18 do 24 let nikdy neslyšela o stalinských perzekucích;
  2) „Celý svůj život jsem slyšel od rodičů:
  ,Buď opatrný, nepřitahuj zbytečnou pozornost, nevyčuhuj, jsme úplně obyčejní lidé – na nás nezáleží.
  ́ Moji rodiče jsou skvělí lidé a šíleně je miluju. Ale oni tohle všechno říkají po desetiletí.
  Dokonce i v situacích, kde se to příčí zdravému rozumu, kde se porušuje spravedlnost a kde máme naprostou pravdu.
  Vždycky jsem přemýšlel o tom: Odkud se bere u starší generace tenhle STRACH, tahle snaha natírat všechno šedivou barvou? Proč se bojí, že dokonce i za minimální odvahu určitě přijde trest? Moje hypotéza je: Tímhle strachem jsme byli nakaženi v první polovině minulého století a skrze generace dorazil až k nám.“

  a zaver clanku:
  V každém případě Duďův excelentní dokument přináší velmi potěšitelnou zprávu o tom, že i v nejmladší generaci ruské inteligence existují lidé, kteří se dokáží podívat na svou minulost a současnost ostře kriticky a předložit veřejnosti výstižný a − v obecném slova smyslu – pravdivý obraz minulosti a současnosti své země. Ještě potěšitelnější a nadějnější je, že se jejich názorům v Rusku hodně naslouchá. Doufejme, že se jejich hlas časem donese i k nám…

  • embecko

   Jurij Dud, sportovni novinar:
   https://en.wikipedia.org/wiki/Yury_Dud
   A nic proti Dudovi, jako informacni doplnek bude urcite v poradku…ale co se treba kouknout na francouzsky gulag, Francouzskou Guyanu se 75% umrtnosti?
   Ne, ze bych chtel bit cernochy, ale pocitam, ze i Francouzi meli sve duvody pro zalozeni a provozovani sveho gulagu a ze se zas tak moc od tech ruskych duvodu lisit nebudou. Ono je to vsechno tak nejak podobne a duvody, proc se tak stalo, se pri zverubnejsim studiu problemu jevi jako temer objektivni (vzhledem k ideovemu smerovani statu).
   Zajimave neni prijmout, ci odsoudit, ale zjistit priciny a okolnosti…ony se totiz dejinne opakuji stale dokola.
   Sklouznout na ideologickou uroven a odsoudit jen tak zfleku Stalina stejne jako Martiala Hermana (za jehoz predsednictvi tribunalu se do Guyany zacalo odsunovat), tak pak uz neplati „nejsme jako oni“.

   • embecko

    A jak se treba postavit ke Stalinovi, coby lidoveho komisare pro narodnosti, za jehoz rizeni ani jeden narod CCCP nevymizel z mapy, ale naopak nejake jeste pribyly (vcetne vzdelavacich instituci v materstine). Je na miste to splachnout tim, ze je to masovy vrah? A co treba jeho cinnost porovnat s americkymi indiany, Luzickymi Srby a tak dale?
    Po stu letech by bylo namiste prestat s ideove- cernobilym hodnocenim a trochu se zamerit na koreny problemu…coz ale, bohuzel a jak vidno, jest nemozno…me je to vcelku jedno: Stalin= hovado, socialni stat = blaho, natruc Stalinovi. Ale kdo tuhle skladanku v tehle podobe prijme, zustane nestastnym do konce zivota, nebot mu pak probihajici realie nebudou do sebe zapadat a bude do smrti hrat nekonecne puzzle a na konci kazde hry mu v ruce vzdy zbyde mnoho prebyvajicch dilku (coz pak hodi na Putina).

     • vittta

      Kdyby do toho „boje“ proti stalinismu nebyl zapojen Astr, tak bych si snad myslel, že se zhrzení eurolevičáci snaží o předvolební kampaň do EP.
      A měl bych k tomu mnoho pádných důvodů, protože otázku reálného socialismu, Stalina či SSSR, vstupu vojsk VS či obecně „komunismu“ jsme tady řešili už mnohokrát, a nikdy se o žádný takovýhle šuphup nejednalo.
      Z toho vyplývá, že i falšování emocí u historických témat na úrovni neziskovek či dokonce evropských nevolených diktátorů může být úplně klidně náhodné.
      Falšovanými emocemi se dá rozumět třeba plošný odpor proti Zemanovi, který neexistuje, nebo třeba plošné nadšení pro 17. listopad 89, které rovněž neexistuje.
      Naprosto ukázkový případ falšování emocí byl třeba pohřeb zvěčnělého VH, ze kterého se dělala událost mezinárodního významnu, ale ve skutečnosti to bylo 80% občanstva u nás a 99,99% občanstva jinde úplně u prdele!

      • embecko

       Podle meho je to vecnym opakovanim mainstreamu. Taras ma sva moudra z doby poststalinskeho tani a ted mu to slunickari jen ozivili, Astr prebere kde co, nejdrive nesmysly z alternativy, ted ho umorili mainstreamem. Samozrejme chapu, ze urodna puda, to jest spatna skusenost s poststalinskymi praktikami tu je, ovsem, vzhledem k veku, bych predpokladal, ze prevazi spise vyvazeny phled lidi, co uz hodne zazili a tudiz i prohledli, ze nektere situace se opakuji stale dokola. Tarasovi sezral mozek oportunisticky socialni stat, Aster to zas bere smahem, co mu kdo podstrci.

     • astraustralia

      Dobre, neverim statistikam, ktere jsem si sam nezfalsoval…pak se tedy ptam, kde jsi nasel ty sve zfalsovane ty?

      Saxi kdyby me takto oslovil nekdo koho neznam na takto nezfalsovanou otazku bych nereagoval, ale trochu se zname a to ze i cislo kolem 20 millionu se Ti jevi jako drasticky nadsazene Ti neberu.
      Opakuji ze jsem cetl. Ze Cerna kniha komunismu neni dost duveryhodna pro jedny protoze uvadi cisal moc vysika a pro druhe proto ze nizka s tim ti nepomohu, najdi si jine zdroje jedny s horsimi druhe s lepsimi cisly.

      Na te Kolyme byl stryc a zachranil ho jen Buzuluk, pak mu dali soudruzi dozivoti, pak utek a po Sametu od presidenta vyznameni a nakonec statni pohreb.
      Vypraveni jedince o zemi tak obrovske nic neznamena, ale muze take znamenat vic nez sympatie ci informace jen jednoho zamereni.
      Jak pribyvaji leta ubyva informaci o udalostech a podminkach za jakych se zilo v dobe „stalinismu“, jen stale ridceji to nekdo pri nejakem vyroci pripomene.
      Posledni clanek ktery je v cestine jsem zaznamenal pred 2 lety a podoba se to vyjadreni naseho stryce se kterym jsem mluvil naposledy v r.92 a ktery tehdy rekl ze komise priznala cislo 15 az 20 millionu ale ze se v tom nikdo nevyzna a hlavne ze se k tomu nikdo nezna a nechce o tom mluvit, priznat.
      Me zaujalo na tom jeho srovnani s nacismem kdy on rekl ze komunisti na masakrovani nepohodlnych lidi meli cas od r1917 az do smrti Stalina v 1953, Nemcum ze na to stacilo 10let, mit tolik casu jako komunisti bylo by to mnohonasobne vic.( cca 20millionu deleno 36 roku = je ubytek „jen“ pul millionu /rok je podle techto jako“stredne“ uvadenych se pocet pul millionu v prumeru na rok do statistickych udaju kterym chceme ci nechceme verit se vejde aniz by zasadne statistiku zkreslilo)
      To ze se najdou fanatici z jedne strany kteri krici o 50 ci 100milionech a proti nim ti kteri vi ze jen nekolik tisic nepratel bylo po pravu popraveno, to samozrejme nejaky alespon pravde se priblizujici pohled vylucuje.
      Před 80 lety vyvrcholila rozkazem 00447 nejkrutější fáze stalinismu, čistky
      https://www.lidovky.cz/svet/pred-80-lety-vyvrcholila-rozkazem-00447-nejkrutejsi-faze-stalinismu-cistky.A170729_104541_ln_zahranici_ELE

      • embecko

       „Konkrétně mohli šéf místní tajné policie (NKVD), tajemník místního výboru komunistické strany a oblastní prokurátor odsoudit bez soudu k dlouholetému vězení nebo k smrti…“
       To je presne to, o cem pisi nahore: Moskva (uz pred Stalinem) udelila pravo az trestu smrti krajum a Stalin to poslal jeste dolu= za smrt vetsiny lidi je zodpovedne vyrizovani si uctu mezi jednotlivymi klikami.
       Socialisticke soudy take mely pravo poslat lidi na smrt, za normalizace to udelali jen parkrat.

       Ale vezmeme to podle tveho, a to od zacatku: IWW 5 milionu mrtvych Rusu, revoluce 1 milion, obcanska valka 23 milionu, hladomor 7 milionu, stalinske represe 20 milionu, WWII 20 milionu, vrazi a dalsi nasilnici 9 milionu.
       Podtrzeno secteno ztratilo podle techto oficialnich statistik Rusko za 40 let od roku 1914 do roku 1954 na temer 85 milionu obyvatel.
       Rikam ti, ze je to nesmysl. Cerna kniha komunismu a dalsi pletou pate prez devate a jednu statistiku prelevaji do druhe.
       https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Russia
       Najdi si „Historical crude birth rates“ dole v tabulce a jediny propad 2 milionu obyvatel je v roce 1933.
       Osobni zkusenosti (tvuj stryc) jsou bezpochyby hluboke, ale tezko s nimi pomerovat nesoulad v ruznych statistikach.

       • astraustralia

        Ale vezmeme to podle tveho, a to od zacatku: IWW 5 milionu mrtvych Rusu, revoluce 1 milion, obcanska valka 23 milionu, hladomor 7 milionu, stalinske represe 20 milionu, WWII 20 milionu, vrazi a dalsi nasilnici 9 milionu.
        Podtrzeno secteno ztratilo podle techto oficialnich statistik Rusko za 40 let od roku 1914 do roku 1954 na temer 85 milionu obyvatel.

        20 millionu ztratu z 2 svetove nezpochybnis, tak smaz tech cca 20 z gulagu a jsi v pohode jen 65 ?
        Tak pokracuj a oprav aby ti cisla vyhovovala a statistika byla tim spravnym ukazatelem:-)
        Tvoje pochybnost je pro Tebe dost velka aby ses o ni oprel,
        pro mne vic plati kdyz slysim prijede jeden vlak pak druhy vlak plny veznu a po krutych podminkach a zimnich mrazech zustalo v lagru na jare jen par desitek lidi, stejne tak i pristi rok.
        To pak samozrejme nemohu verit ze jen po pravu odsouzenych nepratel bylo za tech 40 let jen par tisic.
        Dovol mi abych skoncil a pohadal se s Tebou s radosti o necem jinem,
        o tom co rika prof. Stanek.
        Abych Te neklamal jsem na jeho strane. Jeste Ti ponecham
        Aster to zas bere smahem, co mu kdo podstrci. a dopreji Ti aby sis tento nazor o me rozsiril o pusobeni prof. Stanka na smahem berouciho Astra:-)

        proc jsme kde jsme, pta se redaktor prof.Stanka:

         • astraustralia

          A komunista Stanek, oblibeny autor nasich stalinistu?…a jsme opet u toho, ze ano…

          Kdyz nekdo umi neco presne pojmenovat je pro kritizovanou stranu nepritel a nalepka komunista je v tomto pripade ta jedina mozna.
          Abys to mohl mit spravne pak pokud kazdy kdo kritizuje soucasny system a kapitalismus je komunista
          pak ti co nekritizuji a da se rici ze cela ta mlcici vetsina jsou podle stejneho vzorce oznacitelni jako kapitaliste nebo alespon jako obhajci systemu tedy kapitaliste?
          Nevidis jak ti to ujelo?
          Nevim zda umyslne ci nevedomky pojmenovanim komunista Stanek ses priklonil na tu spravne trzne kapitalistickou stranu.
          Takze v podstate to mas stejne tak jednoduche jako ti co vedi kdo nema rad kapitalismus musi byt komunista.
          Slozitejsi to mas v tom ze milliony mrtvych za pul stoleti to ne to je prehnane,
          dnes prece staci jen pojmenovat nekoho komunistou a je jasno, dal uz netreba.
          Jen nevis jak by se ktery Tvuj komunista zachoval kdyby prisel k moci,
          kdezto u kapitalistu to mas pred ocima, tam by to melo dnes byt uz i pro nejhlubsiho primitiva snadno rozeznatelne : „podle ovoce poznate je“
          Kdyz nekdo presne pojmenuje jako Stanek jak a cim je rizena dnesni spolecnost da se mu nalepka komunista. Vymalovano. Kdo by to rek ze i Ty to mas tak jednoduche.

          Pacifista vyse napsal Vše je jen o morálce a charakteru.
          Souhlas,
          presne to same rika na prednaskach „komunista“ prof.Stanek
          to same rekl i Bata ve svem vyroku o zhorsujicim se stavu spolecnosti po krizi v r.1932:

          Přelom hospodářské krize?
          Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe.
          To čemu jsme zvyklí říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu.
          Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek.
          V naší zemí je mnoho lidí kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu.
          V postavení v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratu a kombinaci. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku.
          Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující.
          Tomáš Baťa 1932

          • embecko

           No, hlavne nevydirat pracujici a zivnostniky v okoli…na to byl Bata uplny mravni etalon. Vis co je zvlastni, Astere, ze nakonec vsechny mravni pokusy o napravu vedou smerem k fasismu- slunickari budiz zarny priklad.

           „Nápad se ujal i díky tomu, že byl podpořen mohutnými vojenskými zakázkami, jež se podařilo staršímu z bratrů (Tomášovi) získat po vypuknutí první světové války. Monopolizace českého trhu s botami tak byla nastartována a během 20. a 30. let rozvíjena a dovedena k dokonalosti metodou sněhové koule:
           http://denikreferendum.cz/clanek/12498-mluvil-tady-nekdo-o-batovi-ohlizeni-za-kapitalismem-s-lidskou-tvari?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter
           Málo je slyšet o praktikách koncernu, které doprovázely onen „vyšší standard“ baťamanů. Nemluví se o všudypřítomných kontrolách zaměstnanců zasahujících jak do provozoven továren, tak intimního prostoru domova, o zákazu jakékoliv sebeorganizace dělníků (odborů), o pronásledování kritiků (nikoliv pouze komunistů, ale i sociálních demokratů, politicky organizovaných či jen domněle nedostatečně loajálních zlínských živnostníků, intelektuálů, aj.).“

          • astraustralia

           OK takze ani Bata nema co kazat o moralce kdyz si ve svem business imperiu nastolil tu svoji. a jak si prokazal pekne nemoralni .
           Ted uz jen mas 2 moznosti bud tu predstavit nekoho na koho nic nemas(pokud jde o moralku) a kdo by mohl byt vzorem nejen pro Tebe ale celou spolecnost
           a nebo se moralce vysmat a navrhnout takove vylepseni kapitalismu a jeho trhu ktere k uspokojeni lidu prosteho zadnou moralku potrebovat nebude.
           Ne moralku u tech dole co si jeste konkuruji, ale hlavne tech nahore co kooperuji a na lid
           moralka-nemoralka serou.
           Nebo obohatis jeste jinou variantou?

          • embecko

           S moralkou je to opravdu velmi jednoduche, Astere:
           Clovek je zcasti zvire a zcasti spolecenska bytost a obe poloviny se v nem perou o sve vitezstvi.
           Moralka= sebeomezeni se bud z duvodu profitu, anebo pod pohruzkou trestu.
           Z toho vyplyva, ze bud existuje spolecnost, kde jsou moralni uplne vsichni, anebo musi existovat instituce, ktera te moralce „nauci“ a nebudes-li se chtit ucit, bude te trestat (Bata, cirkev, komunisti, prostestanstske obce atd.).
           V prvem pripade, vseobecne moralnosti, nesmi existovat pravni prostredi, kde se amoralnost netresta- prikladne v soucasne spolecnosti. Jste dva, ty se chovas moralne a druhy, nemoralni, te do hodiny a dne ojebe tak, ze se z toho uz nedostanes.
           A bude pritom mit podporu zakona.
           Coz znamena, ze spolecenstvi „vseobecne moralnosti“ jsou bud kratkodoba (dokud je nekdo neinfiltruje a nerozlozi zevnitr- na prikladu hippies). Anebo musi byt mala, aby unikla pozornosti nemoralnich skupin (prvotni krestane, katari, prvotni husite apod.).
           Tohle je stare tema tady na webu, ale zrejme jeste nedoslo k „prijeti“ faktu, ze nelze byt moralistou v pravne a-moralnim prostredi. Jedine, ze by se prez noc a ve stejnou hodinu vsichni zmoralizovali a to s podminkou, ze opravdu vsichni, do posledniho. Druha moznost je samozrejme vystavet moralni spolecnost a zabudovat moralni teze do zakona…pokud si vzpominas, pak o neco podobneho se pokusili komunisti (vsude bylo slyset apel na ohleduplne chovani, spolecensky prospech a podobne).
           Co se profitu z moralniho chovani tyce, pak pokud se dnes chovas moralne, jsi jenom tratny…nechapu proto apely lidi, kteri to mysli „dobre“, jako napr. Petera Staneka, proc zenou lidi svym zpusobem do nestesti. U Baty, Bakaly, Kalouska a pod. lze apely na moralku pochopit docela dobre, ti ji pouzivaji jako mocensky nastroj k uklidneni davu.

        • vittta

         Upřímně řečeno, Astře, uvažoval jsem o tom kolikrát tím směrem, jako Sax.
         Kde ti mrtví vlastně jsou.
         V nějaké knize, ne tak černé jako černá kniha komunismu (kterou jsem četl) bylo psáno, že počet popravených bylo za celou stalinskou éru (mimo válku, kde se to počítat nedá) kolem 360 000, tam to tedy bylo přesně.
         No, já neříkám, kolik jich bylo, jenže industrializace potřebovala obrovské množství pracovní síly, ne hromady mrtvol.
         To vychýlení obyvatelstva…ono jde i o to, že navíc vesměs byli oběti muži, vychýlení by se muselo dít i tímto směrem, ve prospěch žen.
         Ani o tom nejsou zprávy.
         Ale myslím si, že se o těch zlých časech vlastně nebavíme proto, abychom počítali mrtvoly nějakých „rusáků“, které jsou stejně většině, jak jsem uvedl, srdečně u prdele.
         Snažíme se tady nějak uchopit to období, a jestli bylo možné, dostat se na žádoucí stav- tedy industrializaci SSSR a přestavba armády, aby se SSSR mohl bránit nepřátelům a uživit svoje občany- tedy jestli to bylo možné po dobrém.
         To je prostě ošemetné, já si vždycky představuji, co bych dělal já na tom místě, než tedy budu soudit.
         A nevím nevím, jak bych MUSEL naložit se svou mocí.

    • embecko

     A jen kratoucce zakladni rozvrh situace v CCCP ve 20. a 30. letech:
     Ze bude valka s Nemeckem oznamila rozvedka Stalinovi jiz na konci 20. let (! to je dulezite) a od te doby zacal nejvyssi sovet rychle industrializovat. Coz melo 2 zadrhele: puda roztristena mezi mnoho vlastniku na sebe vazala mnoho pracovnich sil a zaroven nedokazala zajistit potravinovou potrebu mest a za druhe, snahy o kolektivizaci byly torpedovany samotnymi muziky, nevolniky (coz se temer vubec nevi) a na elitarske urovni 5. kolonou Zapadniku.
     Ve 20. a 30. letech drzel Stalin vyrovnanou uroven potreb mest tak, ze nekolikrat po sobe pristoupil k privatizaci, ale i k zestatneni…laviroval na hrane potreb mest, kam se presunulo na 50 milionu puvodnich nevolniku. ze nebyla kolektivizace jen jedna, ale nekolik, to se nevi take.
     Stalin mel v zasade 2 moznosti: bud se nechat prevalcovat Nemci s rizikem likvidace naroda, anebo to vzit smahem, to jest nacpat do gulagu vsechny, kteri branili jeho planum a to rychle a bez skrupuli. Ze se tam dela svinstva, to je jasne…a opet pozor! Oportunni kadry k deportaci/ trestu smrti nevybirala Moskva, ale krajske vybory. A tam se samozrejme vyrizovaly lokalni ucty mistnich klik. Napr. Chuscov poslal z Ukrajiny na smrt na 200 tisic lidi (obdobi si nepamatuji), zatimco promer ve velikosti odpovidajicich oblastech delal 20- 30 tisic lidi, tedy 10x mene. Za coz mu sel Stalin po krku, ale v zasade s tim nemohl nic delat. Situace byla podobna (vzdalene, ale funkcne uz realne) soucasne Babisove, kdy nadava Kalouskovi do vrahu a zlodeju jak jen muze, ale pred soud ho dostat nedokaze (a ani jinak se ho zbavit), nebot za Kalouskem stoji mocna klika, na kterou Babis nema. Stalin dtto.

     • astraustralia

      Smahem nic neberu(s vyjimkou te co prijde s kosou) ale v pripade gulagu prave diky stryci ktery tam byl jsem si udelal obraz se kterym abych hnul bych potreboval neco jeste presvedcivejsiho nez nazory bud moc z jedne nebo druhe strany.
      Bohuzel nikdy a v nicem nebyl zajem obcana informovat. Hlavne ne pravdive !

      Ne kazdy trest smrti podepsal Lenin a Stalin i kdyz jsem uz i na internetu videl fotokopie udajnych rozsudku temito dvema podepsanych jako dukaz jejich zlocinosti.
      Stejne tak popravy v Ceskoslovensku nepodepsal vsechny Gottwald.
      I v nasi republice si kraje realizovali prikazy z UV po svem, Podobne jako to bylo jinak na Ukrajine a jinak na Sibiri.
      Ze 50 leta byla kruta, jaro 68 zcela jine a 80 take zcela jina a ze se to rozdilne promitalo do osudu lidi a jejich dusi na tom bychom se snad mohli shodnout.

      • embecko

       Nahore ti pisi, ze statistiky „cernych knih komunismu“ v uznych jejich formach se prelevaji jedna do druhe a neda se z nich vubec vyznat. Kdyz sectes oficialne udavana cisla, vyjde ti nesmysl: do zacatku WWII nemohlo zemrit 50 milionu Rusu, protoze v roce 1914 jich bylo neco okolo 80 milionu. To by jich po valce muselo zbyt 10 milionu.

       „Bohuzel nikdy a v nicem nebyl zajem obcana informovat.“
       A jsme presne u toho…prameny jsou volne dostupne, to obcan nema zajem na sve informovanosti a papouskuje bez rozmyslu prvni, co kde cetl.
       A ted se tady sereme s nejakymi cisly, namisto abychom se zajimali, kde se stala chyba a jak to bylo doopravdy (alespon priblizne). Takove narazove objemy mrtvych naprosto nesouhlasi s bezne uvadenymi statistikami (ani Zapadnimi). A ted do me, do stalinistickeho hoväda!

       • astraustralia

        Kdyz sectes oficialne udavana cisla, vyjde ti nesmysl: do zacatku WWII nemohlo zemrit 50 milionu Rusu, protoze v roce 1914 jich bylo neco okolo 80 milionu. To by jich po valce muselo zbyt 10 milionu.
        Po takovem nesouladu nasich cisel se samozrejme nemuzeme nikdy shodnout!
        Z meho pohledu a podle jinych nez Tvych statistik:
        prestoze podle Tebe:
        protoze v roce 1914 jich bylo neco okolo 80 milionu.
        v r.39 mel CCCP 169 millionu takze za poslednich 14 let do smrti stalinismu mohlo odejit 5 az 7millionu do gulagu aniz by sis toho statisticky povsimnul aby se naplnilo cislo blizke 20 jako politicke politicke persekuce „“stalinismu“ kterezto oznaceni obhajci Stalina tak nesnasi :-)
        zdroj wiki: tabulka dole,
        https://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C4%8Det_ob%C4%9Bt%C3%AD_druh%C3%A9_sv%C4%9Btov%C3%A9_v%C3%A1lky
        Dovol abych koncil, neni duvod pokracovat, nebot Stalina mas jasneho, ja take
        a dalsi vymena je uz jen ztrata casu.
        Tedy pokud nemas dukazy proti Putinovi jako plukovnik Koudelka :-)

        PS
        Az si poslechnes Stanka, dej mi vedet :-)

        • embecko

         Jojo, to se omlouvam, spletl jsem Rusko a CCCP. Takze po valce by jim mela zbyt pulka, to jest nejakych 80 milionu (namisto mych chybnych 10). Ale i to je okata blbost.
         Takze az si poslechnu Stanka…toho jsem si poslechl uz tolik, ze jsem s nim skoncil, uz na nej nemam naladu. :o)

      • vera

       Posuzovat gulagy podle dnešní, klidné doby, to asi nikdy nebude fungovat, nezažili jsme válku, tehdy, po první sv., se krajem potulovalo příliš mnoho podivných osob, tábory tehdy vznikaly po celé Evropě. A Rusko mělo navíc i revoluci a občanskou válku, takový stav si vůbec neumíme představit, jaké to bylo běsnění, vlastně tohle Stalin musel zastavit až popravami těch zodpovědných. A že vězně používal jako pracovní sílu, proč ne, takhle se to kdysi dělalo všude.
       Každá země měla nějaké to svoje vězení. A péči o vězně. Taková Francie dopřávala svým vězňům výlet do exotické Francouzské Guayany. A ještě pro ně schválila zákon, podle kterého museli po odpykání trestu zůstat na ostrově stejně dlouhou dobu,jakou si odseděli. Prý to fungovalo až do roku 1946. A Austrálie a původní obyvatelstvo, to je taky otázka, jestli by to bez rezervací nešlo.. Ale to se všechno bere tak nějak jinak, shovívavě, lidsky, s pochopením. Jenom Rusku není dovoleno trestat své obyvatele.
       A s těmi čísly – když se mohlo letos tvrdit, že u nás zahynula tisícovka amerických vojáků, zatímco je doložena stovka..)

  • MaB

   Trochu vody na váš mlýn, vittto. Jak ale vidíte, zabíjet partnery není jen „muslimshá specialita“, absolutní většina pachatelů jsou nemuslimové:
   V roce 2017 zahynulo 130 žen – usmrtili je jejich partneři nebo bývalí „intimní“ partneři (manžel, konkubín, pacsé nebo „ex“) nebo neoficiální partneři (milenci, epizodické vztahy …).
   21 mužů bylo zabito partnerkou nebo ex-intimní partnerkou
   25 nezletilých zemřelo, zabil je jeden z rodičů v kontextu násilí uvnitř páru.
   86% obětí jsou ženy. Ze 109 žen zabitých jejich oficiálním manželským partnerem bylo nejméně 51, tj. 47% obětí předchozího násilí tohoto druha. Ze 16 žen, které zabily své manžele, bylo nejméně 11, tj. 69% obětí domácího násilí.

   Zdroj: „Národní studie o násilných úmrtích v páru.“ Rok 2017 „, Ministerstvo vnitra,

 5. vittta

  No to je hrůza, Rusko už zase bombarduje v Sýrii školy a nemocnice.
  Ti Rusové musí mít na školy a nemocnice pěknou pifku, vám povím.
  Zpráva jak vystřižená z repertoáru Mab, protože důkazy jsou jasné.
  Za poslední 3 týdny bylo podle OSN usmrceno 80 civilistů (jak to mohou vědět?) a místní aktivisté (aha, odtud to vědí) zaznamenali stovky leteckých úderů.
  Místní aktivista je asi nějaký dobrovolník, co má na sobě vestu s nápisem „aktivista“ a ti mohou komunikovat s OSN.
  Ale to není všechno, Syřané používají i nechvalně proslulé barelové bomby (z vojenského hlediska vynikající prostředek na zabíjení vlastních civilistů) a ty mají naprosto ničivé dopady, i když těch 80 mrtvých není zas tak moc, na to, kolik těch barelových bomb zlý Asad používá.
  Jak se o barelových bombách ví, zeptal by se skeptik.
  Přicházejí zprávy- je odpověď v článku.
  No, Rusko a Sýrie si to zase pěkně zavařili…
  https://blisty.cz/art/95543-rusko-v-syrii-znovu-bombarduje-skoly-domovy-a-nemocnice.html
  Nutno říci, že v originále je ten článek daleko lepší, u sucharských BL chybí ty správné emoce, dětský pláč a tak…

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s