Posunutí data konce války

Napsal Sax

„posunutí termínu konce války považuji jako jedno z mnohých vlezdoprdelství, symbol naší podrobenosti a další ukázku lhaní“(Asfalt)

Jste optimista, Asfalte, posunuti data svatku je dle meho jednou z nejdulezitejsich udalosti modernich ceskych dejin, ktera razantne meni cele politicke zasazeni CR ve svetovych geopolitickych souvislostech. A samozrejme formalne stvrzuje jiz-usktecnene preformatovani ceske spolecnosti a to jak vnitrni („orientace na anglosasky svet“), tak i zevni (Cesko se z nadejneho autentickeho statu stalo onuci, ktere si neni treba vazit a uz vubec na ni brat nejake ohledy).
Tenhle jeden jediny posunuty den v kalendari vyvratil zaklady, na kterych byla nase republika postavena…z toho vyplyvaji 2 moznosti…bud republika nebude (tim myslim realny politicky utvar a nikoliv jakesi uzemi, popsanem na kusu papiru, zvanem ustava)…anebo, druha moznost, bude republiku treba znovu vymyslet.

 1. Janika

  K té orientaci na anglosaský svět – já to mám přesně obráceně. Za socialismu jsem ten anglosaský svět zbožňovala a vzhlížela k němu jako ke světu svobody. Rusko byla pro mě ta země, odkud „přichází mráz“. Tedy neřídila jsem se nějakým oficiálně prosazovaným stanoviskem, právě naopak. A to samé zažívám teď – vracím se k Rusku, k ruštině (i když zdaleka ji neovládám skvěle, tresen :-), a zklamali mě nejen Anglosasové, ale i sladká Francie, moje celoživotní láska. Jsem ráda, že tady MaB vysvětluje, že Sarkozy je velkou částí Francie zavrhován, to mě s tou Francií zase trochu smiřuje :-).

  A tohle mě dojímá, Бессмертный полк 2019, nádherné obrázky:
  https://colonelcassad.livejournal.com/4977531.html
  Něco takového my neznáme, neumíme si to představit. Všimněte si, jak to vypadá v Kyjevě – policie tam zatýká za zakázaný symbol – rudou hvězdu. Portréty blízkých nenese nikdo.

  • strejda

   Nejste jediná, tím procesem jsem prošel také a nejen já, ale i mnoho mých přátel a známých. Řada názorů se přepólovala, hodně k tomu přispěla svoboda informací. Místo jejich shánění jsem mohl o to víc přemýšlet. A pak to přišlo. Vracím se k Rusku a jeho boji za samostatnost. Začínám ho na pozadí našeho vývoje chápat. Nechce být jen přívěškem Západu, chce si žít podle sebe a domnívá se, že na to má právo.
   Hodně je ve mně typická česká povaha – nedůvěra vůči autoritám. Čím více se oficiální propaganda snaží, tím více ji nevěřím. Škoda, před 30 lety jsem doufal, že svoboda bude objektivní, nezatížená demagogickou propagandou. Věřil jsem, že pravda se prosadí. Mýlil jsem se.
   A úpadek Československa je očividný. Už z něj máme jen Česko, které se postupně pod heslem „jsme samostatní a svobodní, ale musíme poslouchat své spojence“ pomalu propadá do bezvýznamnosti a svět s ním přestává počítat. Proč by také měl? K čemu by to světu bylo dobré? Jsme jen montovnou, dílnou a sklady bez vlastní politiky.

   • embecko

    „pomalu propadá do bezvýznamnosti“
    Kdyby alespon to, dle meho je Zapadem vyrazne vnimano, ze Cesko nedokaze objektivne/ vyvazene reflektovat svoji minulost a samo si ji poslapava. Tedy ze se za svoji minulost stydi a nedokaze se s ni vyrovnat tak, ze by ji prijalo.
    Na nemeckych historickych strankach se lze setkat se samostatnymi kapitolami „Ceska kolaborace za valky“, coz je v Cesku tabu. Pro Nemce jde o vyrazne tema, nebot jim je cizi. Casto byvaji citovany Lidove noviny ze 4. rijna 1938: „Nemuzeme-li zpivat s andely, budeme vyti s vlky“.
    Co to znamena? Ze CR se nejen propada do bezvyznamnosti, ale predevsim zcela ztatila kredit, coby stabilni partner. A to je uz hodne blbe, jak z hlediska politiky, tak ekonomiky. Jaky rozdil oproti Slovensku, kde v memoarove literature o G. Husakovi najdete kapitoly „Husakovy zasluhy“ a podobne.
    I prazskou sochu chudaka Marusky Kuderikove strhli…mela smulu, holka, ze byla komunistka…cloveku se chce z takoveho pristupu k vlastnim dejinam az plakat… Ale ne pro dejiny samotne, ale pro budoucnost, ktera je bez prijmuti vlastni historie velmi temna.

    • vittta

     My se tím zabýváme, ale jsou tady kolaborační síly, které to všemožně blokují.
     Česká kolaborace, jako nějaký fenomén, je mýtus, jiné národy kolaborovaly řádově více.
     My jste na tom historicky tak dobře, že se naše viny musí vymýšlet.
     Žižka byl krutý lapka (každý voják byl tehdy krutý lapka), měli jsme svůj vyhlazovací koncentrák (stačí jeden, aby se to dobře pamatovalo- Lety) udávali jsme (také, ale nejvíc tady udávali Němci) strašlivě jsme mučili sudeťáky (v té době normálka všude) atd..atd..atd..
     Není smnadné české dějiny poplivat, a těch kolaborantů je tady 10%, ale mají peníze a média.
     Jenže zarím se těm děvkám prodejným lidé spíše smějí,snad to ještě nějakou dobu vydrží.
     Tady je dokonce prakticky dvouvládí, to je zcela ojedinělý jev.
     Na jedné straně zvolený parlament a prezident, a na druhé straně placení kolaboranti.
     Tady, když má někdo převzít metál od prezidenta, nebo s ním někam jede, tak je očerňován,jako kdyby si zadal se samotným peklem, a očerňován je nějak tak oficiálně, výroky a názory legální vlády a prezidenta jsou neoficiální, oficiálně se vyjadřují neziskovkáři, studentsko-profesorské mafie, a politické strany, co mají dohromady 25%, při čemž ty nejdůležitější mají stěží 10 a pořád klesají.

     • embecko

      „My jste na tom historicky tak dobře, že se naše viny musí vymýšlet.“
      Ano, to je skvely postreh…dle meho ale nejde o kolaboraci papirovou (udavactsvi), ale o kolaboraci ve vyznamu slova, to jest spolupraci.
      Pises, ze kolaborantu je 10%, podle meho jich je 90%. Jde samozrejme o definici toho, s cim by se kolaborovat nemelo (proti cemu je kolaborace namirena). Obecne bych to definoval jako narodni princip…a ten je, dle meho, tem 90% uplne u zadele a strani te moci (kolaboruji s ni), ktera je bud a-narodni, anebo primo protinarodni.

     • Kamil Mudra

      Copak takový Žižka, tomu už nějaké vymýšlení „české viny“ mohlo být po listopadu u zadele. Ale já si ještě dobře pamatuji to polistopadové plošné předhazování „kolaborace s režimem“ každému kdo se nemohl „zaštítit“ tvrzením že se živil nějak jinak než běžnou prací, tj. že ten režim nějak neojebával. Z vexláků najednou byli málem členové „odboje“ kteří už v těch temných dobách položili základ soukromému podnikání a každý kdo se v práci flákal byl najednou bojovníkem proti režimu.
      Jo, z takového úhlu pohledu se těch 90% „kolaborantů“ dalo snadno napočítat.

      • embecko

       Neposuzuji to moralne, ale tendencne v tom smyslu, jaka mocenska tendence z postoju obcanu vznika. Rikat si muze kdo chce co chce, nakonec je ovsem rozhodujici jakou pozici aktivne zastava…a tady, dle meho, 90% obcanu nezastava pozici zadnou a tudiz jsou na strane onech 10% aktivnich kolaborantu, kteri si onu mlcici vetsinu jakoby privlastni.
       Vsak stejne to bylo za komancu…i kdyz je nikdo nemel rad, tim, ze tahle rozhodujici skupina mlcela, rezim tise podporovala. Dnes je stejne podporovan Zapad (obecne mysleno) a vlastni ceska autenticka idea de fakto neexistuje. Pak resi Babise, 68. rok, Rusaky a komunisty, ale realny mocensky proud (predani politickych kompetenci Bruseli) jde mimo nich. A lisky maji klid na praci. Nedej se zmast podsunovanim moralnich temat mistnimi priblbliky, takhle otazka nestoji a plati tu stare komunisticke heslo, ze kdo nejde s nami, jde proti nam a to bez nejake „viny“. Vinnen neni nikdo, vetsina je ale vyuzivana coby ticha mocenska opora protinarodni politiky, jako nastroj, instrument.

       • pacifista

        Moje mamka říkávala, když jsme byli ještě malé děti, že Češi jsou falešní. Něco na tom asi bude.

  • embecko

   „Jsem ráda, že tady MaB vysvětluje, že Sarkozy je velkou částí Francie zavrhován“
   Jezismarja a z ceho se radujes? Ze vzdycky zvoli nejake ero, na ktere nedaji dopustit a stane se jejich milackem a kdyz zjisti, co je zac, tak ho zavrhnou? Sarkozy mel 98% stranickou nominaci, v prvem kole ho volila 1/3 tretina volicu…a ted nam tu MaB objasnuje, ze ho Francouzi zavrhuji? A pamatujes Hollande? Vzdyt to byl take sladacek-milacek, stejne jako Jupiter…ten take bude zavrhnut a nejvice ho budou zavrhovat ti, co na nej dnes nedaji dopustit…blbej jak francouzskej volic…kdo by se toho u sladke Francie nadal!

   • MaB

    …blbej jak francouzskej volic…kdo by se toho u sladke Francie nadal! (embecko)
    Kdepak, , kdyby byl blbej, tak máme tuto : )


    Débat présidentiel: Marine Le Pen pète un plomb face à Macron …
    Prezidentská debata, MLP „ruplo v bedně“ před Macronem.

    pár reakcí voličů:
    Zdá se, že Emmanuel Macron se sám sebe ptá, co se s ním děje …“ a on není jediný! Myslím, že jsme měli před televizí halucinace … a nejen ve Francii. Nakonec Melanchon řekl pravdu, když jednoduše konstatoval, že je polo-šílená. Ačkoli ve skutečnosti stači jen šílená, ano !

    Účinky kokainu jsou katastrofální, kromě toho, že je pod vlivem alkoholu, je na tomto úryvku videa zcela jasné!
    Dementka, která chce moc … Mdrrrr (hvn)…

    správný postřeh, je to sama tvář nedůstojnosti a hlouposti rodiny Le Pen.

    • vittta

     Ono asi moc nejde o to, koho „tam máte“,ale jak to u vás vypadá.
     Do autobusu už vám tam dívky nesmějí…v minisukni.
     Alespoň se Francouzky naučí slušně chovat!

     • embecko

      Naopak! Jde jen o to, aby v cele statu meli krasavce…1000 znesvecenych kostelu je pak uz vubec nebere…a konecne, taxikem se baba dostane vsude, kdyz ma minisukne…staci jen proklickovat mezi horicimi auty a vyhnout se citlivym zonam…inu, svetova velmoc!

     • MaB

      Ono asi moc nejde o to, koho „tam máte“,ale jak to u vás vypadá.
      Do autobusu už vám tam dívky nesmějí…v minisukni. (vittta)
      vittto, sirite pomluvy (drby) ! To je vas coby silného muze nedustojné ! :))

      Řidič tvrdí, že odmítl dvě cestující ve svém autobusu, protože kouřily před dveřmi, ne kvůli jejich oblečení.
      Řidič autobusu RATP, obviněný z odmítnutí cestujícího z náboženských důvodů, protože měla sukni, podal ve čtvrtek stížnost na „diskriminaci“ a „pomlouvačnou výpověď“, oznámil jeho advokát
      Ostatní cestující mu to dosvědčili.

      Le chauffeur affirme avoir refusé les deux passagères dans son bus car elles fumaient devant les portes, et non en raison de leur accoutrement.
      Un chauffeur de bus de la RATP, accusé d’avoir refusé pour des motifs religieux une voyageuse parce qu’elle portait une jupe, a porté plainte jeudi pour « discrimination » et « dénonciation calomnieuse », a annoncé son avocat.

      • vittta

       Jinými slovy- věříte víc tomu řidiči, než těm dívkám.
       Smím se zeptat proč?
       A aby bylo jasno, nešířím žádné drby, neproběhl žádný soud a žádné vyšetřování, takže zatím stojí tvrzení proti tvrzení.
       Vy jste taková echtovní ve faktech, tak se jich také -alespoň vyjímečně- držte, jo?

       • MaB

        A aby bylo jasno, nešířím žádné drby, neproběhl žádný soud a žádné vyšetřování, takže zatím stojí tvrzení proti tvrzení.
        Vy jste taková echtovní ve faktech, tak se jich také -alespoň vyjímečně- držte, jo? (vittta)

        Jistě vittto, fakta, nic než fakta !:)
        Právě proto, že neproběhl žádný soud a žádné vyšetřování, tak platí presumpce neviny. Ta je jedním z principů právního státu. Obviněný v rámci trestního nebo přestupkového řízení je považován za nevinného, dokud není pravomocně rozhodnuto o jeho vině.
        Jelikož zatím nikdo pravomocně odsouzen nebyl, drby šíříte.

        • vittta

         Hmmm…a jely ty dívky autobusem, nebo nejely?
         A měly minisukně?
         Já přece jen psal, že u vás dívky v minisukni nesmějí do autobusu.
         Takže mi nic nepodsouvejte, a držte se faktů- alespoň vyjímečně.

    • embecko

     Lepenka je kokainistka? Nejake dukazy o tom, ze uziva kokain by nebyly? Anebo tu, jak je vasim zvykem, mluvite uplne s cesty, tentokrate na hranici pomluvy? Tusim ze nedavno jste tu vyhrozovala vitttovi, to byste se ted mohla jit sama udat…inu, slunickarka jako vysita…a k tomu jeste francouzsky volic! :o)
     Ted se jen tesim na to, ze vytahnete nejaky odkaz, ze kdosi z okoli Lepenky byl chycen s pytlikem kokainu v kapse…jen podotykam, ze znamy Lepenky neni Lepenka…jako nelze pomluvit Frantu tim, ze je zlodej, kdyz za kradez byl odsouzen jeho soused Tonda…to naopak v bruselskem parlamentu to jedou ve velkem:
     https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/1494167/Cocaine-found-at-Brussels-parliament.html
     „41 ze 46 testovanych umyvadel v bruselskem parlamentu na sobe melo stopy kokainu“
     Inu…blbej jak francouzskej volic!

     • Janika

      MaB pouze citovala reakce voličů, to za prvé. Za druhé u politiků se podobná nařčení posuzují jinak. To by musela být zavřená značná část národa za urážky politiků. Tak to nepřeháněj a nedělej na MaB bububu.
      Nebo můžeš začít se mnou, nedávno jsme se tady bavili pod článkem, kde naznačuji, že Porošenko je alkoholik a současný ukrajinský prezident narkoman :-).

      • embecko

       Bububu? Jen ji pripominam jeji vlastni meducinu, co predepisovala vitttovi. Ale narceni z kokainismu je pomerne vazna vec, hlavne u politika. …a podle meho je bezduvodne, nic podobneho, co by se tykalo primo Lepenky, jsem nikde nectl. Tobe treba vadi, kdyz se o Zemanovi rika, ze je vecne v lihu, na prahu smrti…anebo u nej se to nepocita, u nej se to nemuze? Narceni z uzivani zakazanych drog je pomerne podla metoda, jak nekoho dehonestovat…a mam zato, ze MaB je pysna na to, ze se drzi jen faktu…tak jsem zvedav, ze vytahne na Lepenku nejaky prukazny clanek, kde je videt, jak si snupe…anebo alespon nejake prukazne obvineni.
       To se nam to hoduje, kdyz nam lidi pujcujou…to se nam to pomlouva, kdyz vyhrzujeme udanim za pomluvu druhemu!

       • embecko

        Jinak myslis, ze pobezim na francouzskou ambasadu udelat podani, ze jakasi MaB tvrdi o Lepence, ze uziva kokain? To jste se tu pomatli?

        • Janika

         No, ty jsi s tím začal :-).

         A to se Zemanem je od tebe takový tresenovský úkrok stranou, ne :-)? Srovnáváš že se mi něco nelíbí s výhrůžkami trestnosti.

        • vittta

         Také se divím.
         Ale ti největší pokrytci bývají oblíbení, pokrytectví je prostě úspěšná evoluční strategie.
         Janika, mám ten dojem, také lehce nadržuje určitým jedincům.
         Nic méně, je to její blog.
         Co je dovoleno jovovi, není dovoleno volovi.
         A také- a to HLAVNĚ!
         Silní nevzbuzují soucit!

         • Janika

          Nevím, kam se zařadit v tom tvém hodnocení. Prostě špatně snáším jisté chování mužů k ženě. A tady možná můžeme vidět něco shodně – silní muži bývají k ženám zdvořilí, vůbec bývají laskaví.

          • vittta

           Na to jak mě někdy sere svým slizkým plácáním jsem k ní laskavý až moc.
           Tohle je politická diskuze, tady nelze dodržovat nějaké dekorum v plném provedení.
           Ale skutečně drsný jen jen vyjímečně.
           A kam bys to chtěla, zařadit, však zrovna ty mě znáš celkem dobře, iluze si o mě už neděláš, ale psí hlavu mi také nenasadíš.
           Jsem jen člověk, a mám jak dobré, tak špatné stránky.
           Co už může být normánějšího?

          • embecko

           Jen bych rad upozornil, ze doba se zmenila a ze pohlavi si jsou rovna…tady bych zas rad upozornil na to, ze ponizovani zeny na uroven slabosky, ktera snese jen laskavost, sice neni trestne, ale pravni konsekvence by mit mohlo.
           Jinak…trestnosti vyhrozovat nelze. Vyhrozovani je slovni projev, jez muze vest k ujme druheho a vzbuzovat v dotycnem opravnene obavy. Tim, ze poukazuji na to, ze MaB se pohybuje na hranici pomluvy ji nijak nevyhrozuji…to by se stalo az pote, co bych ji vysvetlil, ze ji pujdu udat. Jelikoz se zda, ze tu vladne pomatena nalada, tak explicitne: nikoho na netu udavat nehodlam a jinak vyhrozovat take ne.

          • Janika

           Víš, tohle je takové šalamounské – ty nikoho udávat nehodláš, jen jemně naznačíš (jiným), že udávání je možné. A to, co píšu já, by „právní konsekvence mít mohlo“. Bravo.

          • Saul

           „Jelikoz se zda, ze tu vladne pomatena nalada….“
           No to se nezda, to vladne.
           Jako jeden z jejich autoru byste si tim mohl byt dokonale jisty:-)

          • vittta

           Tentokrát HRUBĚ nesouhasím, Janiko.
           Od vyhrožování udáváním jsou tu jiní, jmenovitě nejvíce MaB, pak i Třešeň a Saul a samozřejmě Otoman, ale ten to má v popisu práce, to je něco jiného.
           Nevšiml jsem si, že bys jim kdykoliv cokoliv řekla.
           A vyhrožují často.
           Sax si z toho dělá OKÁZALOU legraci, to bys rozhodně měla takto pochopit.

          • embecko

           „A to, co píšu já, by „právní konsekvence mít mohlo“.“
           Ale samozrejme, ze mohlo…chytne se toho nejaka feministka a muzes mit problem…a vem jed na to, ze za par let ten problem nikoliv muzes mit, ale natuty mit budes. To je preci to, co tu s vitttou rikame uz nekolik let: smali se, veselili a po case jim doslo, ze puvodne to takhle vubec nemysleli.

          • Saul

           Bud v klidu, vito.
           Pokud by tebe nekdo udal, tak leda na linku 155.

       • MaB

        embecko, opet delate unahlené zavery ! Nébo nejen Francouzi jsou blbi ?:))
        zde to máte v originále…za mnoho dalších stejného ražení
        Všimněte si, že Francouzi nepíší pod nickem
        Jsou hrdi na svobodu projevu …

        François-Paul Néelil
        „Emmanuel Macron semble se demander ce qui lui arrive“ …. et il n’est pas le seul ! Je pense que nous avons tous halluciner devant la télé… et pas qu’en France d’ailleurs. Mélanchon avait dit vrai au final, il n’a fait qu’un simple constat en disant d’elle qu’elle était semi-démente. Quoiqu’en réalité, elle est démente tout court oui.

        Romane Ravel
        Les effets de la cocaïne sont désastreux , sans compter qu’elle s’alcoolise , c’est très clair sur cet extrait de vidéo ! Une cinglée qui souhaite le pouvoir … Mdrrrr

        jahman lioil
        madame bar tabac a une remontée de LSD ??? on l’a perdue là …. tant mieux !!!

        • vittta

         No a kdo vám brání, psát pod vlastním jménem?
         Tady Kamil jen naznačil, a řádila jste jak pominutá.
         Zase vlastní gól, jak vy to děláte!

        • embecko

         No to jsem si mohl myslet: Jako dukaz Lepencina kokainismu zde okopirujete jakysi anonymni vyplod z diskuze…to je tedy uroven, primo francouzska! :o)
         S pozdravem Karel Novak

         • Janika

          MaB to neuvádí jako důkaz kokainismu LePenové, ale jako důkaz pro své citace názorů francouzských lidí. Co na tom nechápeš :-)?

          • embecko

           No…mame tu preci nedavny rozsudek, kde prekopirovanim clanku do blogu (verejneho prostoru) se dotycny dopustil trestneho cinu. A i kdyz tvrdil ze text neni jeho, mel smulu.
           Jinak jsem mel zato, ze kdyz tu MaB neco kopiruje, tak si za tim take stoji (anebo to ma z nejakeho overeneho-mainstreamoveho zdroje/clanku). Jinak je to samozrejme pomluva- vytahnout na nekoho neco hnusneho od anonyma a zacit to sirit ve verejnem prostoru. Me to jako moc nevadi, jen jsem se divil, nebot MaB je a) apologetem faktu a za b) tuhle vitttovi vysvetlovala, ze je pravne za hranou.
           Ted dela to same, tak se ptam, jak se pri tom sama citi…a citi se vyborne, jako francouzsky volic a jako dukaz sve pravdy mi sem kopiruje nejake anonymni prispevky z diskuze.
           Jako, rozumis…Cesi jsou sragory, protoze pisi pod nicky…ale sama, Francouzska, pise take pod nickem. Zeny jsou rovny muzum, ale urazet muzou jen zeny. Lepenka se pomlouvat muze, u Macrona je to problem. Nikomu jsem tady nevyhrozoval, ale mam pochopit, ze jsem vyhrozoval. Neboli diskuze je presne tam, kde mela byt :o)

          • vittta

           Janikóóó….
           MaB uvádí příklad, který se jí hodí, to není žádná citace francouzkých lidí.
           To by pak někdo mohl ve Francii citovat sluníčkovou cenzurovanou diskuzi o přínosu NATO, EU a negrizace společnosti, a vydávat to zase za citaci českých lidí.
           Kde pak, MaB jen manipuluje, a nejtrapnější byla ta hrdost na neanonymní diskuzi,(a svobodu slova) při čemž- jak tady zesměnil Sax- jméno samo neznamená, že je pravé, a též nevíme, jestli na té konkrétní diskuzi nejsou jména povinná, jako třeba tady na Novinkách!
           Bacha na ní, děsně lže!

  • pacifista

   Musím se přiznat, že mě Nesmrtelný pluk vždy strašně dojímá. Ta ohromná spousta lidí, co jdou uctít památku svých padlých. Vytane mi na mysli těch 25 milionů Rusů, jež položili životy za existenci všech národů, které nevyhovovaly svou rasou a tudíž neměly právo na život. Představím si, že kdyby nebylo jich a jejich odhodlání, nebyl by tu dnes nikdo z nás. Hanba nám Čechům, kteří to neumíme dnes ocenit a pliveme na Rusko, srovnáváme Hitlera se Stalinem. Srovnáváme nesrovnatelné. Stalin přece neupíral žádnému národu právo na existenci, neměl doktrínu nadřazené rasy a nikoho vyhlazovat nechtěl. Kdyby se Hitlerovi nepostavil, byli by nejen Slované vymazáni z mapy. To by si měli uvědomit všichni ti, kdož proti Rusku hrozí pěstí. Vždyť mu vděčí za život. Proto je potřeba si historii připomínat, ne hádáním se mezi sebou, ale právě takovým pochodem jako je nesmrtelný pluk. Já Rusům závidím. Závidím jim jejich hrdost, jejich nebojácnost dát najevo svoje pocity a přesvědčení, nenechat se umlčet těmi ostatními i když je půl světa proti nim. Jít si za svým, historii připomínat svým dětem a nečekat až jim ji někdo přepíše. Tak jedině zachovají svou kulturu, svůj národ. Češi se vždycky jenom s někým svezli, tak snad se svezeme i tentokrát, protože u nás na vše lidé házejí salám.

   • vittta

    Je to systém přežití.
    Nelze srovnávat Čechy, kdy naše země stojí na křižovatce světů s Rusy, kteří jsou mocným národem, vybaveným obrovským územím a nekonečnými zdroji.
    Nelze se ale ani za český postoj stydět, byl vynucen mezinárodními okolnostmi.
    Lze jen nenávidět aktivisty a zmrdy, kteří se ale- a to zdůrazňuji- vesměs k Čechům ani nehlásí.
    Český občan je vystaven bezbřeho propagandistické masáži, a myslím, že toho jako obyčejní lidé vydržíme celkem dost, a jakkoliv je propaganda všudypřítomná, žádné převratné úspěchy neslaví.

  • Milan

   Souhlasím, paní. Za komunistů jsem nenáviděl komunisty a zbožšťoval si anglosaský svět.
   Rozčarování je přehluboké.
   Dnes už i sám sobě přiznávám, že jsem byl blb.
   Ale rozhodně jsem nezapomněl, co všechno mne tehdy tak sralo.

 2. Saul

  „anebo, druha moznost, bude republiku treba znovu vymyslet.“

  Naší republiku už vymysleli ti, co za to těžce platili.
  Žili v ní a když odešli, tak ne kvůli zahraničním důchodům a proto se do ní i vraceli a měli právo ji posuzovat.
  A i oni navazovali na starší tradice stejně odvážných lidí a chtěli republiku svobodnou.
  Co by třeba naši legionáři vymysleli k místní diskusi o 68., to opravdu netuším.

 3. tresen

  Tenhle jeden jediny posunuty den v kalendari vyvratil zaklady, na kterych byla nase republika postavena…z toho vyplyvaji 2 moznosti…bud republika nebude (tim myslim realny politicky utvar a nikoliv jakesi uzemi, popsanem na kusu papiru, zvanem ustava)…anebo, druha moznost, bude republiku treba znovu vymyslet.
  Přemýšlím, kde se bere takovýhle patos.
  Skutečně je tak osudově důležité, který den je považován za konec německé moci nad českou kotlinou?
  Zároveň s takovými a podobnými slovy jsou odsuzovány práce historiků, kteří vytahují z archivů svědectví o tom, co se dělo na různých místech a co bylo po celá léta povinně překryto stereotypním obrázkem rudoarmějce na tanku a děvčat s kyticemi šeříku.
  Přitom těmito historiky není zásluha Rudé armády nijak umenšována. Kromě dobře známých faktů je navíc nově doloženo, že si dobře poradila s excesy jednotlivců a tvrdě je trestala, jakož i to, že mnohde zabránila krutostem páchaným na německých civilech.
  Obraz května 1945 je tak plastičtější a věrohodnější než ten posvátný, co nám byl povinně servírován do roku 1989.
  Odpověď na mou úvodní otázku o důvodech patetických vyjádření a la embéčko je podle mne tato:
  Oživování sporu, který den se má slavit konec války, je stěžejní záležitost pro ty, co v dnešní době sledují vojenské přehlídky na Rudém náměstí s pocitem, že ty pluky tam pochodují za Prahu. Přikládání státotvorného významu 9. květnu je pro tyto lidi symptomatické.

  • astraustralia

   Přikládání státotvorného významu 9. květnu je pro tyto lidi symptomatické.!
   Pro ktere ?
   Podle tresne pro ty
   co v dnešní době sledují vojenské přehlídky na Rudém náměstí s pocitem, že ty pluky tam pochodují za Prahu.
   Tato propagatorka a bojovnice za spravne nasmerovani vi nejlepe a podle toho urcuje, kde se za co bojuje:-)
   S pouzitim stejneho vzorce jako kdyz soudruzi komousi ve Spanelsku bojovali take za Prahu.
   Vyzna se ve vsem, mimo to kdo je podoben Breivikovi a komu ho prilepi,
   umi i to kdo kde bojuje za Prahu a kdo kde bojuje za co :-)
   Vittta Vy ji znate nejlepe, za co to vlastne doopravdy bojuje na Internetu tresnicka?
   Co si o jeji „korektni“ komentarine myslite?
   Hezky kvetnovy weekend :-)

   • tresen

    Vittta Vy ji znate nejlepe, za co to vlastne doopravdy bojuje na Internetu tresnicka?
    Šmankote, to jako vážně? :-))
    Vy mě znáte z internetu o celý vesmír déle než vittta. A furt tápete. Tak to už je jasné, že vám nepomůže nic. Jinak byste věděl, že od počátku jsem především agent Kanceláře pro uvádění internetových nesmyslů na pravou míru.

    • astraustralia

     Šmankote, to jako vážně? :-))
     Tak ad 1
     Neni nad vice pohledu alias informace z vice zdroju, se chci dozvedet vic, v doufani ze je fsechno kolem Vas jinak nez na me pusobi :-)
     ad 2
     jako agentka Kanceláře pro uvádění internetových nesmyslů na pravou míru na to jsem Vas ja nikdy nesacoval, vsechno mozne jen tohle ne,
     a proto se ptam jinych ,
     s omluvou ze jen vittta jsem se zeptal neb s nim jste posledni dobou vedla nejcastejsi vymenu,
     rozsiruji tedy i na Tarase ktery Vas zna o 2 dny dele nez ja a dalsi nejdalsi:-)

     Vy si tresni opravdu a zcela vazne o tom co produkujete na internetu myslite ze to jde smerem
     k „uvádění internetových nesmyslů na pravou míru“ ?
     A jako dukaz ze cim vic naserete, tim ze jste presvedcivejsi ? Aneb potrefena husa se vzdy ozve ?
     Dik za dhaleni:-)
     A ja uz myslel ze jsem pochopil proc Vam i Taras omezil pristup.
     Kdyz coby bojovnici za“ uvádění internetových nesmyslů na pravou míru“ tak to je jiny kafe :-)
     Tarasi styd se !
     I dalsi kteri jste banovali :-(

     • kočka šklíba

      Dnes se tady člověk dobře baví, máte pravdu :) . No já znám třešeň už hodně dlouho, také jako jepici, ale teprve dnes jsem se dozvěděla, čemu snad opravdu věří a je to švanda.

      • astraustralia

       Ano tam to postihlo nejen Vas,
       me jde vic o to ze nekdy pusobite dojmem ze prijit s odlisnym nazorem je Vase kredo a to za kazdou cenu, jak se lidove rika, i kdyby na chleba nebylo :-)
       To se Vam to na Ostrove Janiky opravdu jevi tak nazorove „pomylene“ abyste to tu musela uvadet na Pravou Miru, na tu Vasi nejspravnejsi ?

       • tresen

        Tady u Janiky mi připadá na hlavu postavené skoro všechno. Na všechno se ale nedá reagovat. Mnohým „tezím“ se nedá oponovat prostě proto, že jsou zmatené, nekonkrétní, tzv. blátivé.
        Vybírám si tedy hlavně tvrzení, která se dají vyvrátit uvedením faktů.

        • astraustralia

         Vybírám si tedy hlavně tvrzení, která se dají vyvrátit uvedením faktů.

         Tak v tom pripade je tu Vase uloha nezastupitelna.:-)
         Uz jen Vase pritomnost mi brani v tom abych cokoli napisi, si tim byl jist (jak radi rikaji Ami alespon na 150%) ci pro to mel dukazy nebo jiz jen Vase pritomnost zde coby strazkyne pravdy a vyvraceni Internetovych nesmyslu me strasi :-)
         Tesi Vas pomysleni se se muze najit komentator ktery neco napise, pak se nad tim zamysli aby si nakonec rekl: napadne mi to inkvizotorka tresnova nebo to necha bez poznamky?
         No neni to vzruso ? :-)
         Ted jen jestli Vam to nekteri tady nedelaji naschval :-)
         :-)

   • vittta

    Za nic, Astře.
    Ona nic neví, zač může bojovat?
    Nemá ani ideu, ani znalosti, ani vlastní názory.
    Takže jen ukazuje, jak je chytrá, a my blbí.
    Je to- podle mě- forma narcismu.

    • astraustralia

     vittta nesouhlasim,
     s nasazenim jakym to jde do boje za spravne videni od detailu az po cely svet to nemuze byt jen jen tak.
     Nejakou ideu bych za tim hledal.
     Sice kali vodu a casto ironisuje kde by bylo lepe to vzit vazne, jako kdyz se z toho vyvlekla sdelenim ze:
     od počátku jsem především agent Kanceláře pro uvádění internetových nesmyslů na pravou míru

     Takove sdeleni ma neco do sebe jen samotne bez agentky z kancelare, internet je cim dale vice zasiran nesmysly a to organisovane v ramci boje proti jinym nez massmedialnim informacim. Kdyz to jeste nejde zakazem tak co nejvic nevinnych polopravd odklonu, zaklonu, poklonu hlavne aby se v tom nikdo nevyznal a pak uz jen zpetne poukazovat na to kolik je na Internetu“nesmyslu“ a samozrejmost ze je potreba proti takovemu schweinereinu bojovat se pak jevi opravdu jako samozrejma.
     Nebo Vam se vittta tresen nejevi jako bojovnice ? Me za ta leta ano :-)
     Jen ze porad nevim za co.
     Jako „uvadeni internetovych nesmyslu na pravou miru“ se mi to nejevi. Proto se ptam, kolem :-)
     Vice hlav vice rozumu :-)
     Hezkou nedeli:-)
     tuto superextra nedeli tu slavime letos dne 12teho jako jako Mother’s Day (Den matek)

     • vittta

      Kdyby bojovala za „NĚCO“, tak by to něco musela nějak vyjevit.
      MaB tady vyjevila svou přízeň multikulturismu, kolonialismu a fašismu, reprezentovanou současnou Francii, byť samozřejmě to přímo takto to Francouzi sami neprezentují a balí tuto politiku do hávu demokracie, svobody a bratrství.(a sesterství)
      MaB má nějaké přesvědčení, má ráda Macrona a jeho politiku.
      Třešeň ale NIKDY žádný politický názor najevo nedala, pokud tedy nechce někdo za politický názor považovat tupý antikomunismus a antirusismus.
      Třešeň jen poučuje a prudí.
      Kdyby uváděla informace na správnou míru, pak by musela uvádět na pravou míru informace všechny, tedy třeba i drby o Zemanovi nebo Putinovi, či nějaké válečné kejkle Francouzů, Američanů či Britů- ale to ona nedělá.
      Je to čistě mainstreamová osoba.
      Používá mainstreramové výklady, aby jimi vyvrátila jakýkoliv jiný pohled na nějaké děje,
      Sama názor nemá.
      A kdo nemá názor, nemůže za něj bojovat, jestli mi rozumíte.
      Takže bojuje jen za sebe a své EGO, které je jediný důvod.
      Když vezmu třeba Tarase, to je člověk plný nenávisti a levičácké závisti.
      Bojuje divoce za svou ideu, má názor, že všechno zlé je nějakým způsobem pravicové, že jeho oponenti jsou buď pravičáci, nebo komunisté, podporující normalizaci (bez ohledu na to, jak tyto oponenti skutečně vystupují), je to fanatik myšlenky.
      Třešeň myšlenku nemá, a tak je fanatička vlastního já.

 4. strejda

  O čem je datum 8. nebo 9. května? Z dnešního pohledu je to co do datumu nezajímavé, ale o to víc zajímavé z hlediska symbolu. Válka v Evropě byla formálně ukončena 9. května, kdy ji podepsala i sovětská strana. To je jasný a nezpochybnitelný fakt. Pro nás v Protektorátu skončila také až 9. května, kdy byly zásahem Rudé armády ukončeny boje v Praze. Wehrmacht ani SS ukončení války 8. května nebraly v úvahu a bojovaly.
  Pro západní spojence skončila již 8. května, kdy před jejich představiteli zástupci Wehrmachtu podepsali ukončení bojů a klid zbraní. Lze proto pochopit, že ten den oslavují, přestože se netýkal nejsilnější armády v Evropě.
  Pro nás je podstatné, že se řídíme heslem kam vítr, tam plášť a měníme své názory podle toho, kdo nám poroučí. Když vítr fouká z východu je to 9. květen spojený s realitou u nás, když fouká vítr ze západu, je to 8. květen, který u nás nic proti 7. květnu a rokům před tím nic nezměnil. A o to jde při nesouhlasu se změnou datumu o ukončení války v Evropě. Jsme ti, kteří skákají jak se jim pískne. Někdo se z toho raduje, jiný je z té ubohé servility nespokojený. Jak kdo!

  • pacifista.

   O to právě jde. Až přijdou generace, které nebudou nic pamatovat, přepíšou dějiny a budou tvrdit, že válku vedli jen západní spojenci a Rusko tam vůbec nefigurovalo. Možná že počítají s tím, že v té době už tu Rusko ani nebude, protože ho rozdrobí na malé státečky. Přepsali to už před desítkami let a čekají pod heslem, kdo si počká, ten se dočká. Pak věřte dějinám.

 5. brok

  Nedávno jsem viděl fotku originálu listiny z 8. 5.1945. Obsahuje prohlášení zástupce rajchu o úplné a bezpodmínečné kapitulaci Německa, je psána RUSKY a podepsali ji zástupci Německa a Ruska. Podpisy spojenců jsou tam také (USA a VB) v části „svědci“. Kapitulace byla podepsána 8. května o 23:47 našeho času. V Moskvě bylo 9. května, 01:47. Němci se vzdali Rusům a skončila Stalinem vyhlášená Velká vlastenecká válka jako součást II. Světové války, která ještě pokračovala do srpna 1945 boji s Japonskem ve Východní Ásii.

  • Asfalt

   „Podle předchozí dohody se ve 23.45 hodin shromáždili Tedder, Spaatz a Lattre de Tassigny jako představitelé spojeneckého velení, Vyšinskij, Tělegin, Sokolovskij a další v mé pracovně, která sousedila se sálem, kde měli Němci podepsat akt o bezpodmínečné kapitulaci. Přesně ve 24 hodiny jsme vstoupili do sálu. Nadešel 9. květen 1945 …
   (…)
   Dne 9. května 43 minut po půlnoci bylo podepisování aktu o bezpodmínečné kapitulaci skončeno. Vyzval jsem německou delegaci, aby opustila sál. Keitel, Friedeburg a Stumpff vstali ze svých židlí, uklonili se a se svěšenými hlavami vyšli ze sálu. Za nimi odešli jejich štábní důstojníci…“
   http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/podepsani-kapitulace-Nemecka-170509.htm

   Ten Váš čas je asi SEČ, jenže už tehdy platil SELČ. Tak nějak to myslím tenkrát vymýšleli na Aktuálně, aby mohli tvrdit ten čás, který uvádíte, a tím odůvodnit nezbytnost přesunu.

   • brok

    Byl to ruský zdroj – Starikov. Někde na Západě by ještě osmého, možná nultý poledník? Světový čas? Starikov bývá obvykle precizní. To datum – 8. května – má nejspíš všem ozřejmit, že v Moskvě mohou slavit kdy chtějí, důležité je, co poví Západ. Já považuji za důležitejší, že Sovětský svaz je v dokumentu chápán jako vítěz a Anglosasové jako svědci.

    • Asfalt

     Já věřím autentické výpovědi aktéra, na kterou jsem odkázal. Ten uádí počátek jednání ve 23:45, podpis až v 00:43 berlínského času. Předpokládám, že jde o tam běžný čas SELČ, Dohody tedy byla podepsána ve 23:43 SEČ.
     Nevm pak a nemohu vědět, zda došlo k záměně SEČ za SELČ nebo třeba záměně začátku jednání s jeho koncem. Každopádně já za pravdivý považuji podpis v 0:43 platného berlínského, a tedy i pražského času dne 9.5. Důvodem je svědectví člověka, který u toho přímo byl.

 6. Asfalt

  Hurá, tak jsme se konečně dočkali!!!
  Byl totiž natočen dokumentární film, který osvětluje záhadu, odkud se vzali sluníčkáři. Příšli z oceánu:

  Z uvedeného vědeckého dokumentu je patrné, že sluníčkáři vyhledávají vždy nějakého padoucha, kterému mohou sloužit. Kdoví, proč teď slouží USA, že?. Ne vždy je však tato služba pro padoucha bezpečná. Tak například praprabába MaB nešťastně zavadila hlavou o kámen a došlo k vyhynutí dinosaurů. Makrondinus byl totiž poslední. Praprateta tresně zase přesvědčila chudáka pračlověka, že ani na migranty násilně překračující hranice, ani na ty medvědy nelze použít žádné zbraně, ale vždy jen plácačku na muchy. Pračlověk to pak nerozdejchal, jak jsme viděli. Mám pak moc a moc velký podezření, že ten sluníčkářský inženýr z Egypta, co si sice všiml, že má pyramidu vzhůru nohama, ale až když bylo pro Egypťany pozdě, byl od tarasů. Ti mají taky ledacos vzhůru nohama, zvláště pohled na r. 68. Ten, co odstřelil Napoleona, bude asi prastrejc od Seala. Sluníčkáři mají totiž všechno nastudované z knihovny, ale přitom neví, že po děle se nechodí. Vévoda ze Saulu zase zlikvidoval samotného Drákulu. No zkrátka samá hrůza, pohroma a zkáza, kde se jen sluníčkář objeví.

  Myslím, že pro zachování lidstva bude asi potřeba oplotit oceány.

 7. vittta

  V Německu zemřela negryně, a policajti si přijeli pro její tělo.
  Jenže ouha, migranti je napadli.
  A tak zavolali posily, a po určitém boji tělo získali.
  Smrt se bude vyšetřovat, o vyšetřování trestných činů napadení veřejného činitele (se zbraní) řeč není, samozřejmě souhlasím, protože negr musí být před zákonem zvýhodněn, a aby tomu tak nebylo, měl by se prosadit zákon, že negr některé věci dělat může, třeba krást, znásilňovat, bít občany, policajty a tak.
  Pak by bylo vše dle zákona v pořádku, a hlavně, nebyl by tam ani náznak nekorektnosti.
  https://www.novinky.cz/zahranicni/504578-nemecti-policiste-prijeli-do-azyloveho-centra-kvuli-mrtve-zene-stretli-se-s-migranty.html

 8. Marie

  Nereaguji na tresen, na její jedinou správnou slinu už nemám ve svém věku náladu. Jenom napíšu co mě nejvíce připomíná. Je to robot, který je naprogramován velmi jednoduše, byť vybaven znalostmi, ale bez citu. Nic co řekne Rus (nesprávný) není pravda. Lépe se mýlit se západem, než mít pravdu s Ruskem (Putinem).
  Díky za debatu, která mi některé skutečnosti připomněla a jiné vyjasnila.
  Marie

 9. embecko

  „Švédové vzdávají integraci. Žákům přidají intenzivnější výuku arabštiny“
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/svedsko-migranti-arabstina-integrace.A190510_092018_zahranicni_bur
  Ja bych rekl, ze je to dobre. Nevidim sebemensi duvod, proc by v zajmu kulturni pestrosti Svedska meli imigranti umet svedsky. Taktez neni duvodu, aby policiste hlidkovali ve vsech ctvrtich, ci aby divky v suknich si mohly jen tak jezdit autobusem verejne dopravy, jak je napadne- viz clanek „Náboženské přesvědčení, nebo nevhodné chování? Dívka v minisukni nesměla do autobusu“ na Echu24.

  • vittta

   Kalousek je slušný, evropský politik.
   Je to důkaz kultivovanosti a vzdělanosti a ostře kontrastuje s vulgárními nevzdělanci, volícími třeba Zemana.
   Našim ovšem…se zrovna moc nedaří, tak jestli prohrají, tak mám alespoň jednu malou radost- křivý škleb eurohovada, člena Národní fronty už za reálného socialismu.

  • oh

   Až do takového extrému bych nešel, nakonec nikdo z naší hokejové reprezentace nemůže za to, že Kalousek byl, je a navždy bude prospěchářská bezpáteřní korouhvička.
   Ale řekl bych, že pražskokavární verbež typu Míry „Chemika“ Kalouska a redakce bakalonovin, usilovně šířící tezi o tom, jak Jágr svou cestou do Číny se Zemanem zklamal fanoušky, musela z toho, jak byl Jarda Jágr na našem zápase s Nory přivítán skutečnými hokejovými fanoušky, dostat velice svědivou vyrážku.. Bůhvíproč jim to přeju :-)

   • kočka šklíba

    Tak byla to nadsázka, no nicméně jsme prohráli, takže taková maličká radost přece jen zbyla, právě kvůli tomu odpornému člověku. Ale je to malá náplast, to zase ano. Jistě že fandím našim.

    • oh

     Jo, tentokrát to nevyšlo a měli kluci i dost smůly, že se ani jedna z těch tyček neujala.
     M.K. zřejmě maximálně naštval hokejové bohy. :-(

     • vittta

      Ono jim to prospělo, jsou zase pěkně na zemi, a mohou mít co vylepšovat.
      Hráli mizerně, a poslední třetina už to nevytrhla.

 10. vittta

  To jsem se zase pobavil.
  Už jak sem Taras napsal zcela choromyslné komentáře (ocitl jsem se v roli milicionáře) jsem nabyl dojmu, že se k němu musím podívat.
  A ejhle, je tam téma o tomto blogu.
  Taras je DISKUZÍ o vstupu vojsk 1968 tak rozhozený, že požádal Janiku, aby ho vymazala z odkazů a chovala se, jako kdyby natáhnul brka.
  Janika samozřejmě nemůže za to, co se tady píše, ale osobně si myslím, že diskuze byla velice zajímavá a slušná, tedy od těch, co diskutovat chtěli, a nevymýšleli si zástupná odkláněcí témata a neoddali se výronům nenávisti, jako zrovna konkrétně Taras.
  Že se názory různí, je u takto ožehavého tématu normání.
  Myslím si, že jediný, kdo byl aktivně činný v disentu byl z přispívajích Kamil, který ovšem slízl největší dávku nenávisti.
  To mi tedy přišlo minimálně nefér, ovšem, jak už víme, „to, že je někdo homosexuál, ještě neznamená, že nemůže být homofobem roku“.
  Dle Tarase to tady bylo „…takový výron stalinismu, že se svou zrůdností zcela vyrovná neonacistickému řvaní, které provozují postpubertální výrostci po hospodách a pěti pivech.“
  Jistě, neonacismus a bolševismus byli spojenci, ble, ble, ble…a Stalin zabil víc lidí jak Hitler ble, ble, ble.
  Tam se Taras ještě nepropracoval, ale tímhle tempem svoje mladší levicové následovníky snadno dožene.
  Ale Tarasovi je to líto- nazval tu diskuzi „patálií“, a já se pořád divím, kde se v lidech bere ta touha zakazovat opoziční názory.
  Dělali to stejně tak klerikálové, nacisté, komunisté, tak Tarasové.
  Hmmm…jedno z mých polistopadových zklamání bylo právě tohle- touha po totalitních metodách ve jménu pravdy.
  Samozřejmě to není cenzura, ale „toto tolerovat nelze“, jinými slovy, když dojdou argumenty, přichází banán.
  Pak tam mele něco o mě, jak jsem živnostník…a že bychom měli platit stejně…třesky- plesky, závist a neúspěch je kurva, a tak ať tedy sousedovi chcípne ta koza také.
  Co tomu ZASE chybí, jsou argumenty, začíná to být u Tarase norma, ale zase se naučil hodně řvát.
  Asi ode mne, nebo co.
  Shnuto a podtrženo, nuda, nuda, nuda…
  https://taras2.wordpress.com/2019/05/13/urodilo-se-na-ostrove-u-janiky/#more-2203

   • vittta

    Nevím, co mu je.
    Ale kdyby to tady byl nějaký extrém, tak snad…
    Dokonce to ani není poprvé, co se tady tohle téma přetřásá.
    Ten zase vstal prdelí napřed, nebo co.
    Je nasranej, že se u něj nic neděje, bodejť jo, když všechny vykopal.
    No, teď tam bude mít hukot jako v úle, Třešeň a Otoman tam už mohou!

  • embecko

   Tohle sedi:
   „Myslím si, že jediný, kdo byl aktivně činný v disentu byl z přispívajích Kamil, který ovšem slízl největší dávku nenávisti.“
   Je to tak…a podobne to dneska slizava vetsina opravdovych disidentu, co tehdy nemela kryta zada- dodnes nevysli ze stejnych problemu, jake meli tehdy.

   • kočka šklíba

    No možná právě proto, protože jeho slova vadí těm gaučovým (po 30 letech k tomu, vlastně více) hrdinům. To se pak těžko něco zpochybňuje, tak jim zbývají nenávistné řeči.

    • embecko

     To je to osobni selhani, jak jsme o nem mluvili minule. Nejde sice o selhani v pravem slova smyslu, ale zustava neco jako nespokojenost a lehke vycitky- a neni pak nic jednodussiho, nezli to hodit na druheho…pravdu mas v tom, ze Kamilovi s takovou minulosti se pak tezko oponuje. Jako argument pak zbyva jen poslech Hlasu Ameriky a letme predani si nejakeho textu Charty tajne v hospode pod stolem. Neboli variace na tema „Jak jsme bourali Rakousko“.

     • vittta

      Si říká bojvná Třešeň něco jako:
      „Hnusný bolševik Kamil si dělá disent, a já, kovaná a věrná antikomunistka jsem to dotáhla jen na domovní důvěrnici.
      Ale je zase fakt, že jednu jsem- na 10 minut- nalepila do okna sovětskou vlajku nakřivo!“

      • Kamil Mudra

       No, vzhledem k tomu že jsem si ani neposeděl za katrem, to s tím mým disidentsvím zas nebylo tak horké. :-)

       • Saul

        Já myslím, že soudruzi dokázali velice dobře odhadnout, kdo opravdu stojí( a bude stát) na jejich straně.
        A nějaký ten samizdatový strojopis….kdo si hraje, nezlobí.
        K jiným tak velkorysí nebyli a i za opsaného Seiferta posílali na dovolenou do Valdic.
        Ale jak tady tak čtu, už by se umlčovalo zase:
        „Skutečná svoboda projevu může být totiž zaručena jenom tak, že se tito štváči a rozvraceči společnosti umlčí. (vittta)“
        Tak doufám, Kamile, že nebudete jen tak šoupat nohama a aktivně a soudružsky se k umlčovatelům připojíte.

  • vittta

   Jen jestli to není špatný překlad.
   Ale jestli to tak je, a Delon je skutečně rasista, machista a homofob, který dokonce vyjadřoval sympatie k ultrapravicovým hnutím, a zcela šokujícím způsobem odmítal migraci do Francie, pak bych nejenom tomuto nechutnému bílému heterosexuálnímu muži nedal žádnou palmu, ale ještě bych ho pohnal k soudu!!!
   MaB ovšem bude asi vědět víc, a já už tuším, kdo by za tím mohl stát.
   Protože když tady o Delonovi byla řeč, že by nějak zvracel z tohohle světa, tak to byl špatný překlad, a Delon jen- jestli si vzpomínám- nějak vyjádřil lítost, že už po něm nejedou ženské, no, nic mimořádného u starého dědka.
   V každém případě, proti současné, skutečně svobodné Francii nic neměl.

   • MaB

    Je pravda, že se mi tehdy v roli depresívního paseisty AD vůbec nelíbil.
    Nicméně Delonovi má být udělena Čestná palma festivalu v Cannes za jeho celoživotní hereckou kariéru. Tuto poctu si plně zaslouží a americké feministky by neměly (a také nebudou) rozhodovat o tom, zda mu ji dát nebo nedat.
    Alain Delon má právo myslet si, co si myslí a svoje názory svobodně vyjádřit.
    Některé jeho výroky lze odsoudit, ale nelze omezovat jeho svobodu projevu. Také nás nikdo nenutí jeho názory sdílet a můžeme je, rovněž svobodně, kritizovat.

    • vittta

     Nikdo mu samozřejmě svobodu projevu nebere, ale některé jeho výroky by se měly minimálně nezveřejňovat, a měl by být vykázán z jakékoliv veřejné diskuze a jeho jméno by se nemělo veřejně vyslovovat- podobně jako třeba Michael Jackson.
     Néé, nemám na mysli nějakou cenzuru, ale svoboda projevu neznamená, že si někdo-jakkoliv slavný- bude říkat, co chce!
     Skutečná svoboda projevu může být totiž zaručena jenom tak, že se tito štváči a rozvraceči společnosti umlčí.

    • vittta

     Slušně, ale hrdě!
     Tak znělo heslo demonstrantů za lásku a EU.
     Na videu jsou dvě verze, jedna skutečná, kdy hovoří Michal Šimečka, a druhá z dílny Putinových slouhů, tedy smyšlená, kterou zveřejnila Putinova agentka Monika Pilloni.
     Ty kroisanty s francouzkou vlaječkou, jimiž se metalo a pak se válely na zemi, to byl mistrovský propandistický trik samotného Putina!
     https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Protest-proti-Le-Penove-Prinesli-demonstrantum-pecivo-ti-jim-ho-hodili-pod-nohy-Na-Slovensku-581410

    • embecko

     Je dobre, ze americke feministky rozhoduji o tom, ze nejaky macho, urazejici zeny, nedostane oceneni za celozivotni dilo. To by take mohl dostat Weinstein, co nepusti hvezdu do filmu, pokud se pred tim nenecha od nej ohmatat. Kdo vi, jak to tehdy delal Delon a nedivil bych se, kdyby uplne stejne. Ze se nepolepsil je videt na tom, ze stale zastava xenofobni pozice a je proti uprchlikum.

     • vittta

      Reprezetuje starý, zkažený svět.
      To tam nemají někoho mladého a vzdělaného, který by si palmu za celoživotní dílo zasloužil daleko více?
      Homosexuál s jinou barvou pleti vítán!

    • MaB

     Skutečná svoboda projevu může být totiž zaručena jenom tak, že se tito štváči a rozvraceči společnosti umlčí. (vittta)

     Chápu, vy máte na mysli (a zcela bez legrace) „Pražskou kavárnu“….

     • vittta

      Nic nechápete.
      Je to brutální ironie- na pražskou a jakoukoliv jinou kavárnu, vás nevyjímaje.
      Ale musíte uznat- tohle napsat zadarmo…
      Jsem vlastně dobrák, za tuhle propracovanou sračku by mi nějaká neziskovka vysolila 10 papírů a kdybych u toho ještě napsal, že Zeman je stará svině a brzy chcípne, tak mi vysolí 50!!!

      • Saul

       Nebuď přizdisráč, vito, s těmi penězi.
       Co kdyby ses nějaké neziskovce nabídnul jako placený dobrovolník ,aby si to umlčení vyzkoušela na tobě.
       To sluníčkům spadne hřebínek a budou si tě předávat jako vzácný exemplář z jedněch rukou do druhých a tvá cena začne stoupat přímo raketově.
       Dokud teda nepřijdeš o hlasivky.
       O rozum se už naštěstí bát nemusíš.:-)

     • vittta

      Kolik vám je, že neumíte číst mezi řádky?
      To přece si musíte sebenepochopitelnější text spojit s jeho autorem, a vyjde vám skutečné poselství.
      Přece nejste tak blbá jako Saul, který to- k mému velkému pobavení- sežral i s navijákem.
      A ještě to předhazuje Kamilovi, no mrkněte na to, to je blbec, co?
      Chcete naučit být lidskou bytostí, a ne jen obalem na maso a kosti?
      Já vás to naučím, ale bude to pro vás- ze začátku těžké, ale já se také nenarodil dokonalý, a za to, čím jsem, jsem draze zaplatil!
      A tóó…ještě zdaleka nemám „pohár plný“, pak ovšem, jestli se dožiju, mě už nebude nikdo poslouchat, ta agrese a ráznost věkem ubude, a na umírněného bolševického dědka nebude nikdo zvědavý!

     • astraustralia

      MaB vam ta „valka“ s vittta dela dobre ?
      Jemu asi ano proto napsal:
      Skutečná svoboda projevu může být totiž zaručena jenom tak, že se tito štváči a rozvraceči společnosti umlčí.
      Kdyby tam totiz ve sve opet ironii vlozil jako predposledni slovo jmeno Delon ktery musi byt umlcen aby se tak ve Francii mohlo svobne mluvit jen obsahove korektne, tak by to bylo jen na Francii.
      Nebo take za jeho vetu stacilo napsat ‚umlcet podle prikazu z Bruselu‘ coby uder proti prikazum EU!
      Ted se asi radujete vsichni , vittta jak se mu podarilo sve odpurce nachytat na jeho nasilnickou vetu, druha strana pak z toho ze se opet nasilnicky podrekl.

      Co k tomu rici? Nuti to k otazce
      Kam az muze nesouhlas dojit.
      Na internetu zadny problem, ale nuzky se rozviraji nejen na netu hlavne mezi lidmi :-(
      Poslechnete si vymenu v parlamentu, jaky parlament takovy lid – jaky lid takovy parlament ?
      Jeste ze mate leto za dvermi a prijdete i na jine myslenky :-)

      • vittta

       To není nesouhlas, Astře.
       MaB se mě snaží nachytat na slovíčkách- ale moje názory jí u toho moc nezajímají.
       A Saul rozhodně dobře ví, (když jsem to napsal) že jsem se nepřeřekl, a že jsem si dělal kozy, ale hraje tu hru dál, jako by se nechumelilo.
       To je hra na Zemana a jeho demokratické odpůrce.
       I kdyby Zeman řekl „sekunda“ v jasném kontextu k času, tak jeho odpůrci budou tvrdit, že řekl „kunda“ což skutečně ve slově „sekunda“ řekl.
       Nesouhlasit můžeme mezi sebou třeba my dva, ale tihle na souhlasy a nesouhlasy serou, těm jde jen o natřásání pírek.
       Vždyť i zarytí odpůrci Zemana mají hodně názorů stejných jako on, (a zároveň žádný jako Drahouš) ale jim nejde o názory, ale o toho „dědka Zemana, co nám všude dělá jen ostudu“.
       To už vidíte s tou Čínou, KAŽDÝ jim líže prdel a v Británii jejich prezidenta vozí ve zlatém kočáře ale kokot je Zeman, když tam jede a ostuda je to převeliká.
       To dávno není souboj názorů, já vám garantuju, že ani Saul, ani dokonce MaB ve svých zemích žádné další negry nechtějí, ale MUSÍ se prostě vymezit proti jiné skupině občanů, ať už ze servility, nebo hlouposti, nebo prostě jen pro pocit, že jejich skupina je humánnější a chytřejší a oni k ní prostě patří!

       • Saul

        „A Saul rozhodně dobře ví, (když jsem to napsal) že jsem se nepřeřekl, a že jsem si dělal kozy, ale hraje tu hru dál, jako by se nechumelilo.“
        Já rozhodně dobře vím jen to, že ironie je tvoje nejoblíbenější výmluva, kterou začneš uplatňovat vždy, když se pod tebou propadne tvůj vlastní oslí můstek a ty spadneš do svojí vlastní žumpy.
        Což se stává často a pravidelně.

        • vittta

         Ale brouku, co je špatného na tom, nenechat škodit závadné názory?
         A uvedl jsem je konkrétně, jde o homofobii, mysoginství, odmítání migrantů, podpora ultrapravice, no zkrátka všechno, co razí ikona zla- A.Delon.
         Ty máš snad s potíráním těchto odporných jevů nějaký problém, nebo snad dokonce nesouhlasíš, že by se tyto názory neměly šířit mezi slušnými lidmi?
         No, jen to řekni, už mám v ruce notýsek!

      • MaB

       ad astraustralia :MaB, vam ta „valka“ s vittta dela dobre ?
       Astře, správně dáváte slovo „válka“ do ùvozovek. Pokud jsou „tuš“ a „odsek“ regulérní, proč by ne ? :)
       Ptáte se, „Kam az muze nesouhlas dojit.“
       Budete se možná divit.

       „Je to brutální ironie- na pražskou a jakoukoliv jinou kavárnu, vás nevyjímaje.“, říká vittta.

       Podle pana Ovčáčka je členem pražské kavárny ten, „kdo neuznává a nerespektuje názory druhých a ze jediný správný názor považuje ten svůj. Vlastně jsou to jedinci, kterým vadí svoboda názoru a svoboda slova.“

       Já: „Alain Delon má právo myslet si, co si myslí a svoje názory svobodně vyjádřit.
       Některé jeho výroky lze odsoudit, ale nelze omezovat jeho svobodu projevu.
       X
       vittta: …některé jeho výroky by se měly minimálně nezveřejňovat, a měl by být vykázán z jakékoliv veřejné diskuze a jeho jméno by se nemělo veřejně vyslovovat- podobně jako třeba Michael Jackson.
       svoboda projevu neznamená, že si někdo-jakkoliv slavný- bude říkat, co chce!

       Takže who’s who ? :))

        • Janika

         Taky jsem nevěděla, co si mám myslet o vitttově vyjádření o Delonovi, protože jsem to vzala vážně. Nemůžeme tomu druhému vidět do hlavy, proto bychom se měli vyjadřovat tak, aby to bylo jasné, co máme na mysli. Ironie se někdy špatně rozeznává.

         • Kamil Mudra

          Tak zrovna u vittty se mi rozeznává dobře. Úplně jako bych ho viděl když to píše. :-)
          Jak s tím můžeš mít problém když už ho znáš tak dlouho? Hůř se někdy, u některých jedinců, rozeznává úmyslně „nepochopená“ ironie. Zvlášť u těch kterým se to stává i doopravdy.
          Přece nemůžeme být stále vážní. To by se tu s námi MaB nudila jak nad tou svou zakázkou a ještě více nám vyčítala nedostatek smyslu pro humor.

         • vittta

          Žertuješ?
          Jak dlouho mě znáš?
          Na tomhle jsem si dal obzvlášť záležet, byl do dobrý výkon, jehož jsem si- jak ti jistě neuniklo- cenil na 10 000 vočí od poctivé, sorošovské neziskovky.
          A opět ironicky- jsem na 40 dalších tisíc ocenil vulgární a slizké vyjádření o panu prezidentovi, čím jsem chtěl vmést pokrytcům do očí, že primitivní zmrdskost je jejich největší hodnota!

          • Janika

           Znám, ale kolikrát mě překvapíš. Nemůžu tušit, kdy je to ironie, a kdy to myslíš vážně.

         • kočka šklíba

          Ale vždyt o Delonovi jsem se tu už bavili, nebo jestli to bylo u Bavora, nevím, ale nicméně myslela jsem že u vittty je to jasné.

          • Janika

           Kočko, já zdaleka nečtu všechno dokonce ani tady, u Bavora nečtu vůbec. A hlavně, nepamatuju si všechno, neeviduju, jaké kdo měl postoje a co kdy kde komu řekl. Jo, jsem asi často mimo, ale není to ze zlé vůle.

         • embecko

          Tak treba ja jsem to zas tak ironicky nemyslel. Zaujala mne Hamplova myslenka, ze tohle uz nejde zachranit a tak je treba pracovat na tom, aby zacali delat chyby. Vitttovi ani me (a dalsim podobnym hovädum) slunickarsky trend nijak neublizi, takze proc ho nepodporovat? Co je mi do nejakeho Delona, co si uz svoje odpracoval a vim o nem, ze je mimoradne inteligentni a talentovany, ale uz ma vsechno za sebou. Rekl bych to asi takhle: pro mne skoncilo obdobi dvojiho metru, kdy slunickari kurfi co jde, ale mysli si, ze jich se to netyka a hledaji jen trisky v oku druheho. MaB je multikulturalistka, tak se musi smirit s tim, ze holt lide maji sva multikulturni a genderova prava a ze z tohoto pohledu upozornuji na to, ze Delon byl a je macho, coz je neslucitelne s genderovou rovnosti. jakepak *zasluhy za celozivotni dilo“? Je to xenofob a clovek, co se chova hrube k zenam, tak na mezinarodnim festivalu, kde vladne slunickarsky etos, musi mit utrum.

          • vittta

           Tohle bych klidně akceptoval a byl ochoten i vymýšlet.
           Je to vlastně boj proti zlu jeho vlastními zbraněmi a možná si vzpomínáš, jak jsem hájil zfalšované fotky událostí na Ukrajině (ve prospěch opolčenců) s tím, že když to dělá nepřítel, musíme to dělat také, protože férovost nikdo neocení, a naopak bezpečně přivede porážku, a za lháře pak budeme označeni stejně….ale možná to bylo u Bavora.
           Takže jó, v život bych to uvedl, ale nic to na ironii nemění.
           Ale řeknu ti na rovinu, tyhle pandořiny skříňky bych se bál.
           Ona už je otevřená, negrů a islamistů či u nás cigošů se zastávají lidé, co je nenávidí, a osočují tím své politické oponenty, co je nenávidí také- a profitují z toho ti cigoši, či negři nebo islamisté, a prostý lid pláče.
           To je doslova ZHN, tyhle pletichy…a to doslova.
           Evropa je díky tomu na pokraji kolapsu, srovnatelného s vítězstvím nacistického Německa ve světové válce.

          • embecko

           Na alternative kolovalo video s jakymsi Bezmenovem, prebehlikem a specialistou na manipulaci skupin/ generaci. Ten tvrdil, ze do 5 let lze generaci zpracovat tak, ze i kdyz jim ukazes cernou kartu, tak ti odpovi, ze je bila, protoze tak to byli nauceni. A ze jedine az takoveho cloveka nekdo nakopne primo mezi nohy, tak odpovi, ze barva je cerna. Tak ten to zvladnul za 5 let, ted na to meli celych 30 let….
           Tohle neni boj cizimi / vlastnimi zbranemi, tenhle boj je uz davno prohrany a vitezna situace se ted jen ukazuje v cele sve parade. A to jsme na zacatku. Pametnici vymiraji, mladi uz maji hotovo a rok za rokem se dostavaji ve vetsich a vetsich poctech do elitnich pozic. Situacne je to podobne konci normalizace, kdy rozhodujici pozice zacaly zastavat kadry, ktere socialismus/ marx-leninismus a dalsi uz ani zbla nezajimaly. Tak zacali kupit chyby, protoze si mysleli, ze u moci jsou tak nejak automaticky a situace je zabetonovana na staleti. Tudiz zili v presvedceni, ze si mohou delat cokoliv, coz prakticky znamenalo nedelat nic produktivniho a jen sosat prebendy.
           Ted to mas to same: maji moc, pozice a penize a ridi soudy a armadu…jak chces nad nimi vyhrat? Tady v diskuzi? Komunisti v 85. roce na tom byli uplne stejne- neporazitelna sila, se kterou neslo ani pohnout…a kdo se jim postavil, ten to odnesl.
           Pandorina skrinka… no to je otazka, dle meho je uz ale davno otevrena. A kdy se zacnou chyby viditelne kupit? Az se plne rozjede hon na carodejnice a na hranici uvidi obcane ty lidi, kteri jsou objektivne nevinni. Zeman odejde, Pirati ziskaji temer majoritu a udelaji opozicni smlouvu s Babisem, narodovecke strany skonci v propadlisti dejin (kdo by se zajimal o nejakeho Japonce ci Sudetaka Robejska).
           Jsme Borgové. Odpor je marný. Váš dosavadní život je u konce. Od této chvíle budete sloužit nám.

          • vittta

           A kdo to vlastně vyhrává?
           Ono to není tak jednoduché, osobně jsem sebral Pirátům dobře 5 hlasů.
           Mladých.
           Volit je chtěli rasisté a antiislamisté a antinegristé v českém umírněném provedení.
           Proč?
           Protože letadlo, tedy nevěděli proč, jenom, že jsou mladí a hulí trávu.
           Tyhle mladé- a bylo jim 19-20, ideologicky nezískali a nezískají.
           Odpor není marný, bojujeme dál, nejsme slabí, jsme naopak silní.
           Já vím, že čas pracuje proti nám a v podstatě jsme na ústupu, ale válka ještě trvá.
           Sluníčka by to tady dávno měli, ale oni lžou tak okatě a tak agresivně, že to lidi odrazuje, vlastně bojují za nás.
           Mnozí možná i úmyslně, co my tady nadhazujeme jako teorii, klidně někdo může dělat v praxi, extremizovat sluníčkaření do nesnesení.
           Podívej třeba feministky, ženských je polovina, ale feministek je 5%.
           45% ženských, a třeba ta moje je feminizovaná až až, ty feministky nemůže ani cejtit.
           To má nějaký důvod, buzeranti vesměs nesnášejí homofily,Češi začínají mít rádi Rusy…hele, Rusko má tady oblibu tak 40%, jakous- takous, to vypadá jako málo, ale před 10 lety to bylo těžko 20%.
           Největší nebezpečí je, že nám může chybět vůdce, Zeman má plno chyb, ale vede nás, stojí za námi, je to ikona odporu.
           Robejšek má malé šance, umlčí ho, resp. ho vůbec nenechají mluvit, ale Okamůra si své udělá.
           Naděje je kuriozní a nečekaná- Familia Klaus.
           Ještě že existují…

       • vittta

        Teď tedy upřímně přemýšlím- a ne poprvé, jestli jste tak nebetyčně blbá, nebo máte nějakou kvalifikaci na placené trolení.
        Jiná možnost snad ani není…

         • vittta

          Saul je hlavně od rána do večera ožralý, to pak už tak chabý intelektuální výkon stává se spíše mementem.

        • MaB

         Co uz mohu delat vic, kdyz toto :)) nestaci ?
         Kdo rad uziva ironii, mel by ji také sam chapat, nemyslite ?
         Mam ted dost nudnou zakazku, tak se v prestavkach trochu bavim.
         Spoléhat se na smysl pro humor se, jak je videt neda, jsem zjevne na spatné adrese…

         • vittta

          Smysl pro humor mě rozhodně vlastní není.
          To už je mi bližší nenávist, rusofilství a rasimus.
          Také závist, páč vám závidím ten váš smysl pro humor.
          No, ale stejně si nejsem moc jistý, vaše komentáře jsou do jednoho stejné, a tak se mi nezdá, že by některé mohly- byť teoreticky- být ironické.

          • MaB

           Opravdu si myslíte, že bez smyslu pro humor bych to tu s vámi vydržela ? lol !
           Měl byste mít na paměti, že „PRAVDA není otázka většinového názorového monopolu.
           Když nejsou připouštěny alternatívní hlasy, nemáte nezkreslený pohled…“
           Víte, kdo to řekl, že ?

           PS:
           To rusofilství máme společné, jak vidíte, nikdo není tak ùplně špatný…

          • vittta

           Nevím kdo to řekl, ale je to pěkná blbost.
           Filosoficky vzato, pravda je to, co si myslím já, vy a kdokoliv, a to tím spíš, čím více tomu dotyčný věří.
           Věřící je nepřesvědčitelný, a jeho vnímání je pro něj zásadní a to ostatní ho absolutně nezajímá.
           Přemýšlela jste někdy o smrti a víře?
           Tak si vemte, že věřící v Boha se modlí v poslední hodince, a pevně věří, že po smrti se ocitne kdesi v Boží blízkosti, dle svého vlastního výkladu své víry.
           A věří a věří tomu, až zemře.
           A co se stane?
           Máte dvě možnosti, buď se tam fakt ocitne, nebo v něčem podobném- protože vyloučit se to nedá- a pak bude na to jeho duše nějak reagovat, a vše bude pokračovat dál- a nebo:
           Nebude nic.
           Jenže v tom případě se to věřící nikdy nedozví.
           Víra je náhodou dobrá medicína na neodvratnou smrt, a ať už něco je, nebo není, samotná víra nás ve skutečnosti té smrti fakt zbaví.
           Jinými slovy, víra je svým způsobem dar, ale za dary se někdy dost platí.
           A v reálu se tak hodně lidí chová také.
           „Nevidím zlo, neslyším zlo“.
           A slunce zítra vyjde bez ohledu na to, co vidím a co nevidím.
           Takže se poměrně dlouhou dobu může kdokoliv utěšovat, že není tak zle, jmenovitě když má prachy, a nemusí se mezi verbeží moc často pohybovat a jde tam jen když se mu chce a to v bezpečné hodiny a na bezpečná místa, a opět se u toho utěšuje.
           Horší pak ale je, když si ho realita najde…
           Realitě se vyhnout dá, smrti ale nikoliv.

          • Kamil Mudra

           Víte, kdo to řekl, že?
           Nojo. Jenže to bylo o médiích a o expertech. A nic z toho nikdo z nás není.

          • MaB

           „PRAVDA není otázka většinového názorového monopolu.
           Když nejsou připouštěny alternatívní hlasy, nemáte nezkreslený pohled…“ Víte, kdo to řekl, že ?

           Nevím kdo to řekl, ale je to pěkná blbost. (vittta)

           Zdůraznil to Petr Robejšek, na kterého sem dal odkaz Astr v souvislosti s GJ s doporučením “ doc.Robejsek umi“. Vy jste reagoval, aniž byste si ho poslechl a je to „pěkná blbost“. ?
           Jiný názor než váš, není nutně blbost, s tím byste se měl, vittto, smířit …:)

          • tresen

           Na hledání pravdy porovnáváním různých informačních zdrojů nemají monopol ani experti, ani publicisté, Kamile Mudro.

          • Kamil Mudra

           Tvrdím snad že mají? Jen jsem upozornil na to že MaB nám tu nesděluje co Robejšek řekl, nýbrž jen předestírá svůj kompilát který z jeho řeči vytvořila.

           „Martina: Přesto ale západní analytici neustále tvrdí, že Moskva se dlouhodobě snaží destabilizovat Evropu i USA. Vnímáte to tak?
           Petr Robejšek: Víte, když se dlouhodobě něco tvrdí, tak to ještě neznamená, že to je pravda. Je to jenom optický klam, že když to říká hodně lidí a hodně dlouho, tak je to pravda. Pravda není otázkou většinového rozhodnutí – a už vůbec ne názorového monopolu. Když ve veřejnoprávních médiích, ať už tady, nebo v Německu, nejsou připuštěny alternativní hlasy, tak v tu chvíli nemáte nezkreslený pohled na to, jak vidí experti to či ono. Čili dlouhodobost pro mě není argument a znovu opakuji – všichni se snaží ovlivňovat všechny. To je nepochybná věc.“

          • kočka šklíba

           Jak je ale symptomatické když MaB vynechá to dost podstatné že? :D . „….Když ve veřejnoprávních médiích, ať už tady, nebo v Německu………“. Z každého textu nebo sdělení se něco dá vytrhnout, vynechat, a pak zní text úplně jinak, než bylo zamýšleno, naše vaše TV je v tom odborník. A MaB zřejmě také

          • MaB

           „PRAVDA není otázka většinového názorového monopolu.
           Když nejsou připouštěny alternatívní hlasy, nemáte nezkreslený pohled…“

           V čem jsem shrnutím a doslovným citováním hlavní myšlenky toho, co si zde každý mohl sám integrálně poslechnou a ověřit, zradila autora doc. Robejška? Neplatí to snad obecně ? Tedy i na blog ?
           Má zde snad někdo „monopol“ (výhradní právo) na rozum ?

          • MaB

           kočka šklíba kočce šklíbe:
           Jste opravdu tak hloupá? Nebo to jen předstíráte? Nepoznáte nadsázku nebo ironii? (kočka škliba)

           viz zde:
           14.5.2019 – 18.30 MaB

         • kočka šklíba

          Pokud je citování Kamila správné tak to zní takto: „Pravda není otázkou většinového rozhodnutí – a už vůbec ne názorového monopolu. Když ve veřejnoprávních médiích, ať už tady, nebo v Německu, nejsou připuštěny alternativní hlasy, ….“. Takže ano, vaše citování je neúplné a tedy zkreslené. A veřejnoprávní média jsou známé, alespoň u nás, prolhaností, vytrháváním jen některých citací, polopravdami.

          • MaB

           ad kocka skliba:
           Nepochopila jste, že jsem necitovala, co je nutno si poslechnout, ale vitttovi pouze přípomínala, co by měl mít na paměti ?
           Musíte číst pomaleji a pozorněji, abyste stačila čtené pochopit a teprve potom (nezbrkle) reagovat. :)

           Napsala jsem toto:
           „Opravdu si myslíte, že bez smyslu pro humor bych to tu s vámi vydržela ? lol !
           Měl byste mít na paměti, že „PRAVDA není otázka většinového názorového monopolu.
           Když nejsou připouštěny alternatívní hlasy, nemáte nezkreslený pohled…“
           Víte, kdo to řekl, že ?“

          • vittta

           Kecáte nesmysly jako vždycky.
           Vy jste ukousla výrok Robejška a nesmyslně ho vecpala na mou adresu, i když zrovna já, jakkoliv jsem ráznou postavou tohohle fóra, nikdy netvrdím, že jsem nějaký nositel pravdy.
           Vždycky píšu SVOJE názory a dávám to JASNĚ najevo, a vesměs i používám „podle mě“ nebo „já si myslím“ a tyhle obraty.
           Já vám na to odpověděl, ale přesně na tu vaší okleštěnou verzi, takovým určitým „jiným“ pohledem, protože se domnívám, že nepřesvěčitelná jste daleko více vy, jak já.
           Vy jste na to nereogavala, ale vítězoslavně jsme flákla jméno Robejšek, že jako asi padnu na prdel.
           Vy se tady jako snažíte prezentovat jako ten „alternativní“ hlas, ale ve skutečnosti vás vidím (nejen já) jako někoho, kdo není žádným hlasem, protože vy nikdy nic neříkáte, a vždycky jen slovíčkaříte, co jste PŘESNĚ řekla a co neřekla, což je praktické odklonění diskuze, protože bavit se o přesných definicích psaného musí být pekelná nuda, navíc každý disktujícící, mající o diskuzi zájem, reaguje operativně a dané téma rozvíjí, při čemž ale JE VŽDY OCHOTEN se k původnímu zadání vrátit, pokud toho oponent žádá, a né jako vy, že prostě nereagujete.
           Ve skutečnosti ale právě vy, kdo alternativní názory jaksi nepřipoušíte, nebo je ve svém vidění absolutně neberete vážně, že jako vy to musíte vědět nejlíp.
           A tady jste vyprovokovala Kočku ke klasické nekonečné přestřelce, kdo co řekl a neřekl, v domění, že když nemůžete vyhrát argumenty, tak vyhrajete alespoň nesmyslným lpěním na naprosto NEPODSTATNÝCH DETAILECH, asi jako kdyby se někdo hádal, že hovno je významnově trošku odlišné jako sračka a věnoval tomu stránku keců, při čemž jediný rozdíl je, že sračka-na rozdíl od hovna- může být projevem střevní nevolnosti v řídkém stavu, ale i pojmenování oné střevní nevolnosti.

          • MaB

           Ale, vittto, jste průzračný jak lesní studánka (v tom může být občas i váš šarm :)
           Tady ale ukazujete svou obvyklou špatnou víru. Co vám na mojich příspěvcích vadí nejvíce ?
           Konkrétní příklad za mnoho slov:
           Vy říkáte:
           Ono asi moc nejde o to, koho „tam máte“,ale jak to u vás vypadá.
           Do autobusu už vám tam dívky nesmějí…v minisukni. (vittta)
           A jaká je realita ?
           Řidič tvrdí, že odmítl dvě cestující ve svém autobusu, protože kouřily před dveřmi, ne kvůli jejich oblečení.
           Řidič autobusu RATP, obviněný z odmítnutí cestujícího z náboženských důvodů, protože měla sukni, podal ve čtvrtek stížnost na „diskriminaci“ a „pomlouvačnou výpověď“, oznámil jeho advokát
           Ostatní cestující mu to dosvědčili. A dokonce doplnili, že ony slečny se domáhaly vstupu do autobusu nikoli na zastávce, ale když stál na červenou…

           Chápu, že komentáře tohoto typu nemůžete potřebovat a iritují vás. Pro pravdu se lidé zlobí ! :))

          • vittta

           Ono kdyby to byl ojedinělý případ, tak bych držel hubu, nakonec, co je mi po tom, že nějaké kravky nepustil šofér do autobusu?
           Jenže ona je to jen malá součást problému, který tam máte.
           A o kterém tvrdíte- a nejen vy, že neexistuje.

          • Kamil Mudra

           Jojo. Kde jsou ty časy kdy minisukně mohla být i příčinou toho že řidič mimo zastávku zastavil. :-)

          • MaB

           Je to tak, vittto, problémů existuje mnoho a nikdo je nepopírá. To prostě není možné. Bohatě proto stačí uvádět jen to, co je a jak je, opravdu není potřeba vymýšlet další a zveličovat ty existující.

           Ano, Kamile, také na tu dobu vzpomínám s jistou nostalgií :)

          • vittta

           Tak jaké tedy máte vlastně problémy?
           Bez zveličování.
           A jak se vlastně pozná pravda, nebo, jak vy píšete- realita?
           Pokuste se mi jí demonstrovat na tom příkladu, kdy řidič nepustil ty holky do autobusu.
           Nějak jsem nabyl dojmu, že o tom něco víc víte, no zkuste to, třeba mě to bude iritovat.
           Nóó, jak píšete a nebude se mi to hodit.
           Víte, abychom si rozuměli, mě je celkem na háku, kam to vede vaše Francie, jak jsem psal mnohokrát Otomanovi, máte se dobře, funguje vám to, pohoda, já vám to OPRAVDU přeju.
           bez legrace, fakt vám to z cellého srdce přeju a vůbec, ale vůbec nic mi do toho není.
           Ale nechte si to doma.
           Nám sem to požehnání necpěte, pod záminkami solidarity a kdovíčeho.
           To abyste věděla, co se mi jedině hodí.
           Jinak, když tam u vás podřezávají kněze, vraždí ženy, najíždějí auty do lidí, nebo je masově pálí, co mi je do toho?
           Třeba vás to baví, znám já vaší kulturu?
           Neznám, takže vám v tomto radit nemohu.
           Ale opakuji, nechte si tyhle reality doma.

  • embecko

   No ale ty desetisice „proti vsem“ na Staromestskem namesti uz neco vypovidaji…osobne jsem mluvil s 3 lidmi, co od Listopadu na zadne demonstraci nebyli, ale ted vyrazili. A to „proti estebakum, co nam delaji ostudu“. Nevim, nevim, kam se tohle posune…podle meho to ale skonci nejakym radarem, spojenym s docasnym pobytem vojsk.

 11. vittta

  Jééé, lhář Taras si zase musel vymyslet causu, aby měl na svém skomírajícím blogu koho řešit.
  taras2 | 14.5.2019 v 07:09

  „Tak zákeřnost a prolhanost bude lepší? Aniž by o mně něco věděl, vymýšlel si v odvetě za kritiku spoustu mých chyb a nedostatků, včetně kolaborace s minulým režimem. Mě vyhodili dvakrát z práce za politické držkování, jednou po prověrkách nestraníků 1970, podruhé za protestní dopis na ÚV KSČ proti sprchování a mlácení demonstrantů 1988, a on, který by patřil k protěžované vedoucí síle mi tohle vyčte.“

  Žádný tvůj nedostatek jsem si nevymýšlel, tvůj základní nedostatek je nedostatek argumentů.
  Že tě vyhodili 2x z práce slyšém poprvé. tak jsem ti to mohl těžko vyčíst, leda bych to někdy četl ožralý, což se nedá vyloučit, i když časy, kdy jsem nemírně holdoval alkoholickým nápojům jsou nenávratně pryč.
  Ale že jsi zasraný bolševik, to ti klidně vyčtu teď, protože tvoje chování a názory a činy jsou prostě bolševické.
  Ty…cenzůůůro.
  A že jsem patřil k protěžovaným….no a co?
  Tak jsem vstůpil, co je na tom?
  Nejprve v r.1981 na učňák mezi špinavé a tupé učně, pak, když mě vyhodili, tak na jiný učňák mezi dělnické lůzry.
  Tam mě ovšem také vyhodili- za politický útok na VŘSR.(tak to opravdu bylo posouzeno, přitom debilní pionýr dostal jen pár facek)
  Naštěstí tam dělal otčím profesora, (dej mu PánBůh věčnou slávu a ať je mu země lehká, v pátek se odebral za mojí mámou, tak doufám, že ho tam nebude moc tejrat), takže jsem se vyučil lůzrem a pak jsem vstůpil na pilu na údržbu.
  A pak jsem zase vstůpil na jinou údržbu, a tím jsem z minulého režimu tyl a profitoval, s platem 2100 čistá ruka v r.1989.
  Jenže na rozdíl od tebe, Tarasi, mám šikovné ruce a práce se nebojím.
  Co mám, mi nikdo nedal, tak už nezáviď, nelži, a přijď mezi nás, do přátelského a kultivovaného kolektivu vyznavačů Sověstké armády a jejích spojenců, kteří nám tady pomohli v r. 1968 porazit kontrarevoluci!

  • Saul

   „Naštěstí tam dělal otčím profesora,…“
   Takže ještě ke všemu protekční spratek.
   Ale to se tenkrát nosilo, tak aspoň v něčem někdy jsi mohl být „in“.

   • Kamil Mudra

    Chudinko Saule. Za vás se nikdy, nikde, nikdo nepřimluvil?
    Vy ale musíte mít smutný život.

    • Saul

     Myslíte tak, jak se vy přimlouváte všude za vitu?
     To asi ne a vůbec mi to nechybělo.
     A to už vám ,Kamile, nevadí ani to, že vita mlátil pionýry na výročí VŘSR?

     • Kamil Mudra

      Nojo… Mladá bujná krev naředěná alkoholem…
      Dobře jim tak. Za mé nadšení pro Foglara mne mezi sebe nevzali.
      A já se tak těšil na rudý šátek. :-(

      • Saul

       Ale nakonec to dobře dopadlo a Jestřáb by měl určitě radost, že jste si našel svého Mirka Dušína:-)

   • kočka šklíba

    Myslíte Saule, že teď se to nenosí? Nebo myslíte že nyní protekce neexistuje? To by mě opravdu zajímala vaše odpověď.

    • vittta

     To bylo asi celkem o hubu, poněvač otčím nebyl u strany ale byla taková osobnost, že tohle zařídit uměl.
     Jenže né ze svojí vůle, on byl zásadový tvrďák, to ho uštěkala máma, a ta mi to řekla až někde po 20 letech, protože měla svojí hrdost, byla to potvora, ale nějaké výčitky….to by se člověk načekal a také nikdy, ale nikdy nelhala, i kdyby měla druhého na smrt urazit.(a to se jí mnohdy efektně povedlo, protože její brutální upřímnost byla spojená s láskou k alkoholu, a to je kombinace přímo ďábelská)
     A otčím se nikdy nedozvěděl, že to vím- já si myslel, že mě vzali zpátky, že jsem se tomu pionýrovi omluvil, což jsem v podstatě považoval za takovou…no,povinnost, abych neměl problém ještě větší, a fakt byl navíc ten, že jsem proplesknul já jeho a začal jsem si já, náležitě ožralý, takže neutrpělo ani moje Ego, neb jsem byl vinníkem, i když pionýr byl drzej jak vopice a nijak se mu nelíbilo, že při umělecké produkci neomaleně vyrušejeme.
     A dokonce i vím, který učitel byl agilní, aby mě vyfakovali, po převratu dělal- hádejte- kapitalistu.
     Ještě že mi to neřekla máma dříve, rozhodně bych mu rozbil držku!

     • Kamil Mudra

      Soucítím s tebou. Mě chtěli, ještě s kámošem, z učňáku vyrazit za to že jsme se opili s ruskou delegací v rámci mejdanu SČSP a následně jsme hodili vychouše ze schodů, za to že nás z toho mejdanu záludně odvolal. Jenže se za nás důrazně přimluvila ta delegace, se kterou jsme při kytaře pěli častušky a na to šup bylo ticho po pěšině. :-)

 12. pacifista

  Já zůstanu nyní na tomto blogu, protože jinam nechodím, ale právě mě jinde pomlouvají a tak se musím nějak bránit. Kdyby nebylo vitttu, šlo by to asi mimo mě.

  No to mě podrž, tak já jsem stalinista. Ten kdo o mě nic neví, tak mě pomlouvá a sám se ohrazuje proti vitttovi, že ten prý o něm nic neví a pomlouvá ho ……. . Takže , nečiň druhému, co nechceš aby činili tobě.

  Nejdřív mě popadl smích. Na terasu nechodím, nemám tolik času a přiznám se, že tam nebyla atmosféra, která by mi seděla. Jdu tam jen když je u Janiky nějaký odkaz, jako nyní tvůj vittto. Tak pane z terasy, teď vám něco o sobě povím. Děda se za první republiky zadlužil, koupil nové stroje a dluh uhradil těsně před válkou. Pak přišel 48. rok a naši přišli o všechno. Otec nadával na komunisty každý den, za všechno mohli komunisti. Děda chodil a hlásil co vysílala Svobodná Evropa. Z té atmosféry že by vzešel stalinista? Komunisti byli pro nás něco jako neřádi a utrpěla by naše čest, kdybychom s nimi měli něco společného. Nikdo z rodiny by do KSČ nevstoupil, poněvadž se s nimi nikterak neztotožňoval. A kdyby, tak by byl černou ovcí. Pro nás to byli darebáci, kteří šli za kariérou, většinou neměli ani potřebné vzdělání. Byl-li někdo komunista, dávali jsme si na něho pozor. Proto jsme byli ušetřeni prověrek v 70. letech a nemuseli jsme za nic demonstrovat, protože komunisté ať takoví nebo makoví, byli pro nás jeden za 18 a druhý bez dvou za 20. Mohli si říkat jak chtěli, tehdy prý proreformní. Nám se stala křivda dávno předtím a přesto jsme se s tím dokázali vyrovnat. Co to je za křivdu, když je komunista vyhoštěn ze strany a přijde jen o práci? A nebo jej jen buzerují. Děda deset let splácel 100 000 v tehdejší měně a nakonec jsme přišli o všechno. Vaše útrapy se mi jeví jako nic. Ukradli vám snad něco vaši soudruzi?

  Hlavně proto, mě rok 68 nijak nezatížil, protože my jsme byli již poučeni a žádné další poučení jsme k ničemu nepotřebovali. Dříve již tu píšu, že jsme se se sestřenicí objímali a smáli, když přišel 89. Ale 30 let je dost dlouhá doba aby člověk mohl přemýšlet a něco si dát dohromady. Neznamená to, že kdybych o komunisty ani nezavadil, budu za to všechny nenávidět. Nenávist neznám, dokonce ani závist.

  Stalina hodnotím jako vojevůdce za 2. sv. války. Nepřihlížím k žádným dalším událostem, které se sice dají vyčíst, ale záleží vždy na tom, kdo je psal. Úplně se jim věřit nedá. Někdo, vás tu nazval kulturním trockistou. Právem. Protože vy nenávidíte Stalina stejně jako trockisté. To byli také komunisté jako vy a chtěli vládnout všem jako vy, upírali názor jiným stejně jako vy, ale aby to mohli dělat, museli se zbavit Stalina, ačkoliv nebyli o nic lepší jako on. Ani vy byste nebyl lepší, kdyby vás v té komunistické straně nechali. Za chvíli byste se otřepal a všichni by se vám museli podřídit, vždyť ta totalita z vás čiší ještě dnes. A jakými lidmi se obklopujete! Samými pochlebovači, pochlebování vám dělá dobře, proto jim rušíte i banány. Toto jsou ale hlavní znaky všech totalitních kádrů. Však vy také kádrujete, zrovna jste prokádroval mne. Neznám vás jaký jste byl dříve, protože lidé se mění s věkem, vězte, že dnes jste z mého pohledu takový. Korektnost u mě byla vždy faleš a proto ta otevřenost. Ani vy jste se mnou nemazlil.

  Když toto píšu neznamená to, že straním Stalinovi, nestraním nikomu. Nemám to již zapotřebí, jenom se dívám na svět očima, které již něco viděly a mozek nemám zatížený minulostí. Časem se pohled mění, nejsme-li zaslepeni nenávistí. Toto je můj poslední komentář k vám. Více již reagovat nebudu. Pro mne je to jasné. Vše je jen o morálce a charakteru.

  • vittta

   To je opravdu dobrý a nutno říci, velice kultivovaný protest, proti určité zvůli a křivdě, které se Taras bezskrupulozně dopustil.
   Tohle má úroveň „1 A +“.

    • pacifista

     Ban tam nemám, nebo o tom nevím, protože tam nechodím, ale kdoví jestli by to pán nevymazal.

     • vittta

      Flákni mu to tam, on to sice už četl, ale urazil se, a tady neodpoví.
      A tam máš „nahráno“, když to smaže, bude vypadat jako idiot, a ty o nic nepřijdeš, protože to je tady.
      Bude muset odpovědět, a myslím, že se neodváží na tebe naplivat.
      On býval normální, i když ješitný, tak by mě zajímalo, jestli v něm něco ještě zůstalo.

      • embecko

       „Bude muset odpovědět, a myslím, že se neodváží na tebe naplivat. On býval normální, i když ješitný, tak by mě zajímalo, jestli v něm něco ještě zůstalo.“
       Tak uz mame z pacifisty pucstoka. Stock je zajimave slovo a obecne oznacuje neco, co vycniva. Mame samotny Stock, coz je bud poschodi, anebo hromada zbozi. Dale zname Wander-stock, Wurzel-stock (parez) a, ze slovenstiny znamou Kralovu holu, Königsstock.

    • pacifista

     Tak tedy na vaši radu Kamile, byl můj příspěvek právě upíchnut na terasu. Uvidíme, jestli tam vydrží. Mě je to ale jedno. Asi si dám teď nějakou pauzu. Na hádání nemám opravdu náladu.

     • vittta

      To je ale vůl.
      No to se z něj picnu.
      Vyhýbá se odpovědi, a baví se o …babička říkala „pučtok“, ale možná jsem to tak jen slyšel.
      Nemá, co by řekl, vítězství je tvé, Pacifisto.
      Ale asi o něj nestojíš,kvůli tomu se takovéhle věci nepíší- a za mě- já jsem rád, že jsem si to přečetl, a na Tarasovy přitroublé reakce z vysoka kálím.

      • embecko

       Via, co je zajimave? Ze se Taras existencne chytl v epose konce stalinismu a socialniho statu. Ze stavi na dvou kratkodobych historickych vyjimkach az kurioznich obdobi a je ochoten je brat za spolecensky etalon (jeden negativni-druhy pozitivni). Tusi treba, ze bez stalinismu by nebylo socialniho statu? Asi ano, ale ze by si to pripustil, to ocividne ne.

       • astraustralia

        Saxi umis spoustu chytrejsich reci, rozbory Tarase uz ne.
        Protoze by to bylo asi na delsi pokracovani:-(
        Uz i ta Tvoje posledni veta kdyby chtel, vyvrati:
        Tusi treba, ze bez stalinismu by nebylo socialniho statu? Asi ano, ale ze by si to pripustil, to ocividne ne.
        To dnes rika kazdy historik ze bez komunistickeho by nebyl „socialni“ ci lidovy kapitalismus.
        Kdyz se Taras zminoval o socialniho statu v Dojclandu 70 a 80 let a daval je za priklad jineho nez soucasneho „zku*veneho“ kapitalismu, priznaval ze to bylo diku tomu ze existoval svet komunismu na vychod od nich.
        Ja jen nechapu kam az ta valka o „okupaci“ zde zasla. Jeho prestava lepsiho sveta bez bezohledneho kapitalismu na strane jedne a bez vrazedneho „stalinismu“ na druhe, proc ne.
        Patril jsem k tem kteri si v 68 prali budoucnost Ceskoslovenska jako druhe Svycarsko nebo Svedsko.
        Kulo. Diky“zasahu“ ! Opravdu je tak dulezite ze to ne-byla okupace ?
        Co je dnes opravdu dulezite?

        • embecko

         Tak co ted s tou vasi rozstepenou mysli, Astere? Socialni stat vznikl diky komunismu, ktery se zas udrzel diky stalinismu, ale ten je pro vas zkurveny. Nebyt Stalina, za NEPu by zvitezila pata kolona, Rusko bylo rozebrano na prvocinitele a zvitezilo by trzni hospodarstvi= kapik. Rothschild uz mel zprivatizovana kavkazska ropna pole, John Deere s Fordem zas meli monopol na zemedelske stroje atd.. Vse se rozjizdelo k plne spokojenosti zapadnich korporaci, ale pak prisel Stalin. A zkurvil co mohl a zapricinil tak vznik povalecneho socialniho statu. A vas tahle stoleta historie szira natolik, ze z pacifisty udelate pucstoka.
         To mi pripomina tu fousatou emigrantskou historii, kdy si v Chicagu dali v hospode do drzky dva Cesi, protoze jeden tvrdil, ze tramvaj jedenactka koncila uz u teplaren, ale druhy mu oponoval, ze az na smycce u CAFky. Ta vase trockisticka povaha a totalni neznalost historie vas vede k cernobilym zaverum a nedokazete uznat, ze Stalin byl sice sycak, ale nebyt jeho, kdo vi, kde bychom byli dneska. Mozna nekde ve dolech na Kamcatce?

         • tresen

          Trockij byl proti NEPu, jen tak mimochodem.
          A taky mě při čtení saxovin napadá: Měla Čína štěstí nebo smůlu, že se tam neobjevil místní Stalin a nevyklučil zárodky volného obchodu se zemědělskými přebytky hned v zárodku?

          • embecko

           Nikoliv proti NEPu, jen tak mimochodem, ale proti konzervativnimu pojeti NEPu dle Lenina:
           „These proposals are very guarded. But the basic propositions of the New Economic Policy adopted a year later did not at first go any farther. Early in 1920, Lenin came out firmly against my proposal…..tyto navrhy byly velmi konzervativni. Ale zaklady nove ekonomicke politiky, prijate o rok pozdeji, nesly o mnoho dal. Pocatkem roku 1920 se postavil Lenin ostre proti memu navrhu.“
           https://www.marxists.org/archive/trotsky/1930/mylife/ch38.htm

         • astraustralia

          Saxi prestan nalepkovat trockismus a obhajovat „Stalinismus“.
          To naschval mas netrockisticky zafixovanou predstavu ze o tom ze jinak to neslo.?
          Nejsem tak tvrdy antistalinista jako taras ale dost tvrdy na to abych si o dovolil nazor ze jit proti kapitalismu spravne komunisticky tedy „stalinisticky v Rusku Maovskyv Cine atd viz seznam nize nepovazuji za ten obhajitelny zpusob jak proti kapitalismu jit.
          Ty ano? Ty se domnivas ze aby komuniste prezili museli takto ?

          Pocet obeti komunismu
          Cína: 65 milionu mrtvých
          Sovetský svaz: 20 milionu mrtvých
          Kambodža: 2 miliony mrtvých
          Severní Korea: 2 miliony mrtvých
          Afrika: 1,7 milionu mrtvých
          Afgánistán: 1,5 milionu mrtvých
          Vietnam: 1 milion mrtvých
          východní Evropa: 1 milion mrtvých
          Latinská Amerika: 150 000 mrtvých

          Svet: 94 350 000 mrtvých

          CESKOSLOVENSKÁ REPUBLIKA
          Bilanci techto politických represí není možné urcit zcela presne. Komunistická moc dbala na to, aby zametla co nejvíce stop. Údaje, které uvádíme, jsou na spodním okraji císlené hranice.
          Popraveno z politických duvodu cca. 280 osob
          Zastreleno na hranicích cca. 374 osob
          Zemrelo ve vezeních a lágrech cca. 4500 – 7000 osob
          Z politických duvodu odsouzeno v CSR cca. 250 000 osob
          Emigrovalo cca. 200 000 – 300 000 osob
          Zdroj: Cerná kniha komunismu

          Saxi to jsou pry umirnena cisla. Jiste i Ty znas na Internetu pisatele kteri maji pri vysloveni Rusko tak rudo pred ocima ze trvaji na cisle 100millionu na uctu“stalinismu“
          Proti jim stoji ti co tvrdi ze jen tisic a to po pravu nebot to byli nepratele statu.
          Zadne gulagy nebyly, jako zadne koncentraky nebyly? ano az tak daleko „zanicenost“ nekterych diskuteru
          Cislo „jen“ 20 millionu v Rusku je cislo blizke tomu co priznali „Gorbacovci“ na zaklade jakesi jeho komise ktera to zkoumala a v podstate to Rusove tak priznavaji.
          Ze dnes kazdy spravny Rus tvrdi ze jinak to neslo to umim pochopit.
          Ze se na nazoru o „stalinismu“ dokazi az „do krve“ rozhadat lide na ceskem Internetu to uz mi nejak nejde.:-(

          Proto se Te ptam ale nejen Tebe, ale kazdeho kdo „zapalene“ haji „stalinismus“
          BEZ TECH 20 MILLIONU (a vse co s tim bylo spojeno bez toho strasneho utrpeni vlastnich lidi) BY TO NESLO ?

          • embecko

           Bez do prdele s tim tvym obhajcem stalinismu.
           A to Rusko si oprav: Stalin nezabil 20, ale 300 milionu vlastnich lidi.

          • kočka šklíba

           No Černá kniha komunismu je asi tak objektivní jako třešinky tady uvádění názorů na pravou míru. Tomu přece nemůžete věřit.

          • tresen

           Kdyby zločinec Pinochet zavinil smrt jednoho jediného člověka, který zahynul kdesi na neznámém místě, bez možnosti bránit se u řádného soudu, měl být sám souzen. Počty obětí nejsou rozhodující, když jde o to, jak je uplatňována moc.
           Zločiny Pinocheta se ohání kdekdo, přitom v podstatě nedělal nic jiného než Stalin. Nechat popravovat bez soudu či jednoduše mizet odpůrce režimu, kterému se postavil do čela. Nikoho neomlouvají ideje, kterými se takový vůdce ohání.

     • Saul

      „Vše je jen o morálce a charakteru.“

      Přesně tak, pacifisto.
      To jste vystihl.
      Tak teď máte jedinečnou možnost, jak morální čistotu a ryzost svého charakteru projevit a postavit se čelem ke svému lhaní.
      „Ani vy byste nebyl lepší, kdyby vás v té komunistické straně nechali.“(pacifista)
      Samozřejmě se to týká i vity, který vám jako bytostný lhář a pomlouvač profesionál notně přizvukoval.
      Tak co s tím uděláte, pánové ?
      No zřejmě vám nezbude, než se vypravit za Tarasem a na skutečné terase jeho domu ho pokorně poprosit za odpuštění svého hovadského jednání.
      Těžko říct, jestli vám opravdu odpustí, pokud ne, můžete se cestou zpět stavit v Praze u Salvatora (Kamil vás nasměruje) a vyzpovídat se ze svých těžkých hříchů pomluvy a lhaní u samotného Halíka, kterým se vita snažil odklonit pozornost od vašich nemorálních a bezcharakterních poznámek.
      Doufám, že z této svojí pokorné pouti sepíšete obsáhlý referát pro oblažení návštěvníku Ostrova a zároveň jako varování před tou prostou skutečností, že lhát a pomlouvat se nevyplácí.
      Tak hezký výlet přeji.

  • Janika

   Moc hezky jste to napsal, pacifisto. Je v tom velká moudrost člověka, co něco zažil a hodně ví. S lidmi, kteří nejsou zaslepeni nenávistí a počítají s tím, že časem se pohled mění, se dá vždycky dohodnout.

 13. Kamil Mudra

  „Ani vy byste nebyl lepší, kdyby vás v té komunistické straně nechali.“
  Taras ale nepíše že ho vyhodili ze strany. Jen dvakrát z práce.

   • Kamil Mudra

    K prověrkám v sedmdesátém chodili i nečlenové strany v pozicích zhruba od dílenských mistrů nahoru, vědci, učitelé, lékaři, novináři… prostě všichni, kteří řídili jiné lidi nebo vykonávali práci, které stát přikládal nějaký větší společenský význam. Oficiálně se to nazývalo pohovory.

     • kočka šklíba

      Jistě pokud už pracoval, a asi nejen on. Ovšem ted je to bijec za pravdu a lásku, havloid a pražská kavárna.

      • vittta

       Pracoval je asi až moc silný výraz, ale dělal nějakého školitele budoucím nomenklaturním kádrům, či co.
       Takže ho určitě prověřovali obzvlášť přísně, ale na nic nepřišli.
       Halík je všechny prekabátil!

       • Kamil Mudra

        To měl snadné. Stačilo vyjádřit souhlasné stanovisko se vstupem vojsk VV a měl to v kapse. Mnohé komise prověřované k takovému vyjádření vyloženě vedly nebo dokonce i dodatečně takto jejich vyjádřeni upravovaly. Tedy pokud zrovna jejich členem nebylo nějaké stupidní kariérní hovado kterého se ostatní báli.
        Taras neprošel. Řekl bych že to také o něčem vypovídá. Buď byl až příliš upřímný nebo v komisi seděl nějaký jeho úhlavní nepřítel. S přihlédnutím k jeho nátuře bych sázel na to první.

        • vittta

         Já bych sázel na to první, co vytvořilo to druhé, a následný výkop!
         Ten je schopný si udělat nepřítele úplně z každého.

        • vittta

         Je rafinovanej.
         Na oko vyjádřil se vstupem souhas, ale ve skutečnosti nesouhlasil, a to zásadně!

    • pacifista

     Moje první zaměstnání bylo ve fabrice a neznal jsem tam mistra, který by nebyl v KSČ. Kdyby v ní nebyl, nebyl by ani mistrem.

  • pacifista

   Za těch 49 let se ke mě nedoneslo ani slovo o tom, že by se konaly i prověrky nestraníků. Jeho povaha je totalitní i bez legitimace a proč by nebylo možné ho tak nazvat, když vykazuje všechny rysy toho druhu? On se také neostýchal nazvat mě stalinistou. Jeho projev je arogantní a vzteklý. Do kolonky tedy pasuje.

 14. vittta

  No prosim, co jsem říkal?
  Může za to Putin!!!
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Putin-nici-EU-chaosem-Jeho-lide-umi-skodit-rekl-v-CT-znamy-historik-581434
  Článek zaujme už tím, že je od A až do Z kompletně vylhaný, resp. tam citovaný historik 100% lže.
  To se vidí málokdy, ale poslední dobou už se i toto objevuje.
  Zřejmě je to tím, že už se „hloupý francouzký volič“ dostatečně zmasiroval, aby bral ruskou agresivitu jako axiom, o kterém se nepochybuje.
  Tak v první řadě „historik“ Yuri Felshtinský tvrdí, že Putin se rozhodl šířit ve světě chaos.
  Tu větu si zapamatujte, ještě se k ní vrátím.
  K šíření chaosu používá tajné služby, které přežily pád SSSR- což je skutečně pozoruhodné, tedy že Rusko má tajné služby, jejichž činnost nějak navazuje na bývalý SSSR, to máme my zrovna tak a každý, jen se prostě zmení ideologie, metody jsou stejné všude a bez ohledu na státy a ideologie.
  Yuri dále tvrdí, že tito agenti jsou školeni, aby škodili a ti samozřejmě škodí, protože je za to nestihne žádný trest.
  A historik dále poznamenal, že chaos (ve světě) má za cíl zničit EU a poškodit NATO.
  Pak píše o ruské invazi do Gruzie (žádná se nekonala, naopak, napadeni byli ruští vojáci s mandátem OSN) a o invazi na Ukrajinu 2014, která se také nekonala, snad jen v hlavě onoho „historika“.
  Historik pak dal do placu teorii, že získáním území na Krymu nějak zabránil vstupu „nějaké země“ do NATO.
  To samé se mělo stát v Černé hoře, ale nestalo, a tak je nějak asi vše v pořádku, jmenovitě v Černé hoře.
  Ale mělo se to stát.
  Dále byla řeč o sankcích, ale ty nějak nefungují, ale jak porestat zemi, která nedodržuje pravidla „historik“ neví, no, hlavně že ví, že Rusko nedodržuje pravidla.
  A nyní se vracím k té větě, že jako Putin šíří ve světě chaos- marně jsem hledal, jak to tedy vlastně konkrétně dělá.
  Že by útokem na Gruzii a na Ukrajinu a nějak neúspěšných či neuskutečněným útokem na Černou horu?
  Vlastně mu tam ani nic jiného nevmetl, jen že agenti Ruska nespecifikovaně škodí.
  A tyto duševně nemocné psychopaty zve ČT do svých tlacháren, no to už mohli pozvat Saula, a dopadlo by to stejně.

 15. Petr

  Tak vám nevím, nedalo mi to a podíval jsem se do té „diskuze“ a jde mi z toho hlava kolem. Ty uvozovky u slova diskuze jsou schválně, protože tahle hospodská debata nemá s diskuzí zbla společného. Takové to „Jsi větší debil“ „Ne ty jsi větší a tvoje babička navíc neumí bruslit.“

  Není náhodou článek o posunutí jednoho data? Slavil se 9. květen a pak, po 40 letech květen osmý. Proč se tu třeba opomíná kdo a jakými slovy asi nejvíce k oné změně přispěl. Ten poslanec tehdy, již v roce 1990, řekl následující:

  „Pane předsedo, pane předsedající, vážené Federální shromáždění, předkládám jediný pozměňovací návrh, který zní: „V § 2 bod d) nahradit datum 9. května datem 8. května.“ … Z hlediska obsahu je podle mého názoru tento nový název správný, z hlediska datace nikoliv. Každý národ, každý stát, má slavit svátek svého osvobození v době, kdy k němu skutečně došlo. Historicky se stalo, že v Československu bylo jako poslední od fašismu osvobozeno jeho hlavní město. Pokud známe historická fakta, víme, že se tak stalo 8. května, kdy německá armáda, vedená generálem Tovissantem složila kapitulaci do rukou České národní rady. Tento kapitulační akt Česká národní rada komentovala ještě 11. května téhož roku, kdy sdělovala tehdejší vládě, že Praha se osvobodila sama. … Vážené Federální shromáždění, domnívám se, že je naší povinností odstranit fikci stalinské historiografie. Každý národ má právo na své dějiny. Santajána kdysi napsal, že národ, který svoji minulost zapomíná, je odsouzen k tomu prožít ji znovu. Máme-li povinnost vůči lidem, kteří se účastnili Pražského povstání, vrátit jim čest, pak jim tuto čest vrátíme právě tím, když autentické datum osvobození Prahy, a to je 8. květen, vyhlásíme v zákoně o státních svátcích dnem osvobození od fašismu. Kromě toho se tímto datem začleníme do data obdobně slaveného civilizovanými evropskými státy, což je malý, ale přece jen krok k našemu návratu do Evropy.“

  Úplné znění slov tehdejšího poslance Miloše Zemana naleznete na tomto odkazu https://www.psp.cz/eknih/1986fs/slsn/stenprot/028schuz/s028041.htm

  • Janika

   Děkuji, tohle jsem opravdu netušila, a překvapilo mě to. Snad k tomu jen tolik – on tím tehdy vyjádřil protest proti našemu vazalství SSSR. Byl mladý a byl to provokatér a buřič. A dneska – no, dneska zase „provokuje“ tím, že jede do Moskvy slavit 9.května :-). Víte, že mu rozumím? V obou případech. On nikdy nejde s proudem.

  • astraustralia

   Kez by Vas komentar alespon o krucek prispel k uklidneni, proto budiz vitan :-)
   Tak vám nevím, nedalo mi to a podíval jsem se do té „diskuze“ a jde mi z toho hlava kolem. Ty uvozovky u slova diskuze jsou schválně, protože tahle hospodská debata nemá s diskuzí zbla společného. Takové to „Jsi větší debil“ „Ne ty jsi větší a tvoje babička navíc neumí bruslit.“

   Neshoda v pohledu na datum konce valky zda 8 ci 9 a proc tak a ne onak je jeden priklad :-(
   Zasadne rozdilne pohledy na Stalina jako dalsi a zajimave ze jak casu pribyva i nazory na Stalina vraha a Stalina dobrodeje se lisi stale vice.
   Od toho i nazor na pocet obeti komunismu coz bylo jiz nejen zde, ale na mnoha jinych mistech probirano
   stejne tak pro jedny konecne jasno v pripadu Katyne pro jine stale nejasno ci opacneho nazoru nez ti prvni.

   Internet resi ruzne veci a vypada to ze to co se tu deje zni mnohdy velmi nepratelsky, presto si dovolim tvrdit ze je mene spolecensky nebezpecne nadavat „ne priteli“ na Internetu
   nez treba aktivity nekterych panu ve zralem veku, kteri pouzivaji Internet k lovu deti jeste skolou povinnych :-(
   https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/nebezpeci-na-internetu-sexualni-predatori-lovi-deti.A190514_211149_domaci_chtl

   • vittta

    Podle mě ani tak nejde o Stalina, jako o „komunisty“ a ještě možná přesněji jen docela obyčejně Rusko.
    Myslíte, že nějakého Saula nebo MaB či Třešeň zajímá rozbor osobnosti Stalina a kontextů jeho činů?
    Podle mě ne, oni a jim podobní jen řeší „totalitu“ a „komouše“ a historické souvislosti jsou jim na háku.
    Proto také je módní, přiřazovat některým událostem úplně jiný význam, zrovna ta smlouva z 23.8.39, ale třeba i takové blbosti, jako jsou váleční zajatci u Stalingradu.
    Kolikrát uslyšíte, že jich bylo 90 000 a domů se jich vrátilo 5000?
    A slyšel jste někdy o tom, že by Němci povraždili (dle pramenů) 1,5 až 2,5 milionu sovětských válečných zajatců?
    Já teda ne.
    Literatura je (zatím) dostupná, ale málokoho to zajímá, a tak je to se vším.
    Lidé netouží po vědění, a nejméně ti, co nejvíce žvaní o pravdě.
    To jsou netoví brouzdači, hledají si jen ty články, co jim zapadají do jejich viděná světa, však ve viruálnu si každý vybere, dokonce i ti, co by chtěli věřit, že Hitler byl mimozemšťan.
    Hned jsem si objednal tu knihu, co jí odkázal Sax, podobný pohled mi zrovna v hlavě chybí, jenže jí u všech rohatých nemají, tak jsem v seznamu čekatelů.

     • embecko

      A mas na ni skoro 50% slevy, coz se „u knihy považované za dosud nejúplnější a nejobjektivnější publikaci o sovětském vůdci“ rozhodne vyplati!

    • MaB

     Myslíte, že nějakého Saula nebo MaB či Třešeň zajímá rozbor osobnosti Stalina a kontextů jeho činů?
     Podle mě ne, (….) historické souvislosti jsou jim na háku.
     Malý výpadek paměti, vittto ? Stalin a historické souvislosti tématem diskuse. už zde bylo.

     Připomněla jsem tehdy i poslední Kunderův román Svátek bezvýznamnosti, kde je JVS jednou z postav. Autor na něm ukazuje bezvýznamnost vlády prvního stupně a tragičnost světa, kde podle Kundery vtip zmizel, když Stalin dokázal přesvědčit své servilní přisluhovače, kterými pohrdal a kteří byli terčem jeho krutého humoru (Kalinin, Molotov, Boria…), že na větvi stromu zabil 24 koroptví….
     „Dýchej tuto bezvýznamnost, která nás obklopuje, je klíčem k moudrosti, je klíčem k dobré náladě…“
     radí nám autor..měli bychom ho alespoň občas poslechnout.:)

     • vittta

      Moc tomu nerozumím, ale nějak mi z toho vychází, že abych pochopil Stalina, měl bych si přečíst Kunderu.
      Jenže kdo z nás nese tíhu vlády nad obrovským imperiem s nepředstavitelným bohatstvím, na které si kde-kdo brousí zuby?
      My si tady pokecáme, pošleme se tak maximálně do prdele, a tím to hasne.
      Ale Stalin měl zodpovědnost nejen na imperium, ale i za lidovou revoluci jako takovou.
      Musel zvládnout obrovský guláš a zahraniční intervence, jak obchodní, tak finanční, tak i vojenské.
      To nebyla žádná hra.
      Komu jde ve skutečnosti o povražděné v ruském imperiu?
      Vždyť je většina těch děsně sluníčkových lidí jen nenávidí, a Langšádlová chtěla bombardovat Moskvu- jaderně.
      Ale tito lidé roní krokodýlí slzy nad osudem umučených a pobitých, a počítají, kolik měl na svědomí „komunismus“ lidí, jako by lidské zlo přišlo na svět až s komunisty, a před tím byl jakýsi ráj na zemi.
      Revoluce za emancipaci mas- a myslím, že jakkoliv na tom někteří zde mohou být dobře, stejně patří spíše do těch mas, než do vládnoucí šlechty- tedy taková revoluce nelze vést tak, že jí nějak kultivovaně vedou ty masy.
      Udržení moci a aplikace sociálního státu je složitý politický stroj.
      Můžete klidně říci, že se to Švédům či podobným státům dařilo i bez revoluce a komunistů- ale to bude ošemetné tvrzení, protože kdo ví, jak by to tam fungovalo bez komunistického bloku, a navíc, počítají se výsledky.
      A ty dnes nejsou kdovíjaké, západní držitelé sociálního státu, opilí mocí a sebestředností, svůj boj a bezuzdým kapitálem prohrávají, a pomalu, ale jistě mizí i to, co bylo vlastně motorem jejich snahy, tedy to sociálno.
      Sociální stát se stal prostředkem ne pro spravedlivou a kultivovanou civilizaci, ale pro vyřírkovství, pozitivní diskriminace, zvýhodňování menšin a přerozdělování prostředků, získaných průmyslovou revolucí na dotace nesmyslů a zvrhlostí.
      Pokud to takto půjde dál, nejenom že sociální stát zmizí, ale zmizí ve svém důsledku i evropská kultura jako taková.
      A tohle by se Stalinům rozhodně nestalo.
      Stalin sám mohl jako člověk selhat, neb moc ničí charaktery, ale jako politik rozhodně neselhal, a tak obrovský skok „vpřed“, jako udělal v podstatě obklíčený SSSR, nemá v dějinách lidstva obdoby.

      • strejda

       Sto let rozvoje industriální společnosti se všemi boji a revolucemi srazit do 10 let, víc času nezbývalo, nebylo nic jednoduchého. Stejně jako těch 100 let se těch 10 let neobešlo bez krve. Mrtví od Sadové nebo z Lubjanky si moc vybírat nemohli. Na jejich krvi stojí náš svět! Stále se hrálo BUĎ x NEBO. To chce málokdo slyšet. Pokud by SSSR neuspěl – kdo mu mimo komunistů v létě 1941 věřil? – tak by ztráty na životech byly násobně větší. K milionům Židům by přibyly miliony Poláků, Ukrajinců, Bělorusů a Rusů. A na světě by byla neporazitelná mocnost. Tisíciletá říše. Geostrategické uvažováni není doménou různých podřadných šmoků, politiků, novinářů a historiků. Možná je to dobře, kdo ví?

 16. tresen


  Tak co, je to ono, je to ten pravý názorový tmel Ostrova? Náhled na svět, ke kterému někteří měli blízko odedávna a někteří se k němu dopracovali časem?

   • tresen

    Jako čeho? Vás?
    To ne, probůh.
    Nechodím sem, abych se něčeho nebo někoho bála. Takovou úchylkou fakt netrpím.

    • Hamilbar

     Ale prosim vás! Tady se opravdu bát nemusíte. A proč sem chodíte to je, domnívám se, všem jasné.
     Já myslím jestli vás neděsí, že lidé se přestavají bát, že když nahlas řeknou, že se jim za totáče žilo dobře, budou třešněma skandalizováni a společensky lynčováni?

     • tresen

      Lidé se přestávají bát – čeho a koho?
      Lidi jako vittta melou pantem tak vehementně, že to vypadá, že jejich den má 26 hodin a že berou nějakou rentu, protože vydělávat by nestíhali. Pacifista a spol. zase lapají z netu ty největší koniny a něco je pudí šířit to dál, sax či mistral se považují za filosofické veličiny, kterým nějaká vesmírná autorita uložila produkovat jakékoli bláboly, jen když nebudou mít cokoli společného s realitou. Jestli se něčeho bojí? Leda primáře na uzavřeném oddělení. Anebo toho, že si rodina anebo kamarádi přečtou jejich produkty.
      Na druhou stranu je pravda, že mnoho lidí si začíná uvědomovat, že má-li se něco změnit, je nutné s tím začít v reálném životě. Nenechat si donekonečna kakat na hlavu a veřejně vyslovit, o co si někteří pupíci říkají.
      Ale to je o něčem jiném, než co probíhá v téhle bublině

      • vittta

       To snad bych se i vsadil, že vy jste tady časově daleko více, jak já, tedy co se týká rozložení dne.
       Já toho napíšu hodně, ale jsou to takové periody.
       Jinak fakt nemáte tuchy, co já každý den udělám, já jsem děsně produktivní člověk.
       Musím zásobovat svoje dělníky materiálem, objíždět zákázky, pracovat- dělám menší práce, na které se mi nevyplatí někoho poslat, pak musím dělat papíry, já řídím celou firmu, to není jen tak, pak dělám na zahradě- to si nenajímám zahradníky, to dělám sám, nebo se svou labutí, skalka, jezírko, skleník, kultivace, pak mám veterány, ty se musí udržovat, to dělám já, né že to jde někam po servisech, sháním náhradní díly, a také žiju z 13 letou dcerou, takže to máte úkoly, kytara, balet, dohlížet, aby si po sobě uklízela a prováděla hygienu a netrajdala, a pak také vařím, peru, věším prádlo- nebo to dělá dcera, což dá mě daleko víc práce, než kdybych to dělal já, jako milá zlatá, já se starám o domácnost, moje labuť jezdí jen v pátek nebo v sobotu a v neděli jede do zase pryč.
       Vy víte o světě úplné hovno, a tom mém hovna dvě až tři!

       • vittta

        A to ještě loni,..nebo předloni? tady bydlel i syn, tomu je teď 21.
        To vůbec bylo…
        To byste čuměla, co já musím zvládat, to, jak tady někdy píšu o své mámě, ta mi mimoděk dala to nejlepší, co mohla, to tvrdé zacházení ze mě udělalo soběstačného člověka velice brzy.
        Co je zajímavé, tak jsem měl kolikrát hádky s fotrem, ale i se synem, že jen sedím v kanclu s nohama na stole, ale já mám dokonalé organizoační schopnosti, jako….v něčem fakt vynikám,a to je organizace práce, a vůbec si to neorganizuji, to je ve mě, sám někdy nevím, jak to vlastně dělám, a to ještě jsem každou chvíli v lese na houbách.
        Moje labuť čuměla s „otevřenou hubou“, jeden z důvodů, proč mě bezmezně obdivuje je zrovna tohle, i když je někdy úplně hotová, já tady píšu nějaké kecy, pak se jdu mrknout, co „tam“ (v kuchyni) vlastně dělá, mimoděk umeju a uklidím všechno nádobí, co tam vidím (doslova než se otočí) a utřu všechny stoly a uklidím je (ženské při vaření dělají pozoruhodný bordel, vyndají neuvěřitelné množství nádobí a potřeb) a zase jdu mlátit do počítače- takže ona pak nemůže nic najít.
        To je prdel, náhodou…

        • Saul

         Tak teď se přiznám, vito, že jsi mne fakt dostal.
         To je zase nějaký ironický kousek z tvého pečlivě nacvičeného repertoáru, nebo to myslíš upřímně?
         Já bych spíš tipnul, že ti ty kašpařiny tak nějak přerostly přes hlavu a splynuly s reálným životem v jeden velkej maglajz a když už se s ním svěřuješ i tresni, tak to bude hodně vážné.
         Přitom já bych ti pomohl možná víc.
         Takový tvůj upřímný příspěvek by stálo za to vydat tiskem.
         Hašek hadra:-)

         • vittta

          Tak ty nemůžeš napsat, jak žiješ.
          Protože kdybys to napsal, smála by se ti i Třešeň ty vole.
          Ty rozhodně nejsi ve stavu, abys mohl komukoliv pomoci…s životem, ty vohone!

          • Saul

           Myslíš až do stavu „bezmezného obdivu“:-))jaký k tobě chová tvoje labuť?
           Tak tos trefil.
           To by mi ta moje dala, kdybych si to o ní myslel.
           A kdybych veřejně napsal, tak už asi nedala vůbec.
           No ale ty to řešíš „proplesknutím“, takže o úctu nemáš doma nouzi:-)
           Akorát, že tady nejsi doma, debile.

      • Hamilbar

       Třešničko, okádrovala jste většinu přítomných a samozřejmě neodpověděla na otázku kterou jsem vám položil. Vzhledem k tomu, že reakce tohoto druhu jsou u vás velmi časté, zkuste vážně popřemýšlet jestli vaše chaotické reakce nemají vážně fyziologické pozadí. Jestli se nemýlím máte v rodině lékaře. Zkuste se na něj obrátit. Já jako laik vám mohu doporučit jen pravidelný pohlavní život, a jak již jsem psal shodit deset kilo a šup do fitka. Myslím, že by to zlepšilo prokrvení vašeho mozku a v důsledku toho by ubylo podobných chaotických reakcí. Myslím to s vámi dobře, vážně to zkuste.

       • tresen

        Vy jste tak hodný a přející tvor, že je mi skoro líto vám prozradit, jak moc jste vedle. :-)
        Bádám, na jakou otázku jsem vám neodpověděla.
        Má to být ta, jestli se nebojím, že lidi se odvažují říkat, že se za totáče měli dobře?
        Co já s tím? Proč bych se toho měla bát? To je opravdu připitomělý dotaz.
        Mně to je totiž srdečně jedno. Nanejvýš mě to pobaví, stejně jako autora stránek, kde jsem ten obrázek našla.

        • vittta

         Když nechcete Hamilbarovi odpovědět, tak mě alespoň vyjádřete obdiv, ne?
         Když se nemůžete vzpamatovat s mých impozantních životních výkonů!
         Kromě toho jsem ještě decentně pomlčel o tom, že jsem výborný milenec, abyste nebyla až moc rozhozená!

         • tresen

          Vittto, budete se divit, ale skutečně existuje důvod mého obdivu k vašim diskusním výkonům zde u Janiky. Tím je jazyková úroveň vašich příspěvků. Jsou dokonalé po stránce pravopisné a povětšinou i stylistické. Zřejmě jste dával ve škole při češtině pozor a asi jste i dost četl a čtete pořád.
          Jen ten obsah…to je děs. Nemyslím jen názory, to je jasná věc. Teď mám spíš na mysli, že neudržíte myšlenku a přeskakujete úplně mimo téma podle okamžitého nápadu.

         • MaB

          Přidávám se s obdivem k Třešni.
          Myslím, že nepřeháníte, když o sobě říkáte (shrnuto s odkazem na váš výčet dalších kvalit):
          „já mám dokonalé organizační schopnosti“…
          „já jsem děsně produktivní člověk.“
          To máte nesporně společné s tak univerzálním geniem, jakým byl Leonardo da Vinci:
          současně architekt, malíř, sochař, inženýr, matematik, anatom, geolog, vynálezce, který se zajímal o všechno, psal na všechna temata, sestrojil množství strojů…
          Otázka je, zda i on byl „každou chvíli v lese na houbách“… ;))

          • vittta

           Třešeň kecá, mám tam kolikrát chyby až trapné.
           Nic méně jsem vskutku měl spousty zálib, a kromě toho hrál jsem na housle a na piáno a chodil do výtvarného kroužku.
           A nikdy nikdo žádnou mojí zálibu nerozvíjel, jen mě cílenou a dlouhodobou buzerací dokázali efektivně znechutit ty housle.
           To ještě jsem bejval fešák, holky mě milovaly, já ovšem miloval spíš chlast.
           Ale čo bolo, to bolo, terazky vás tady vy dvě nádhery musím vychovávat, poněvač dokážete vnímat svět s pozoruhodou naivitou, v domění, že citáty jsou dobré jen k tomu, aby se citovaly.
           Jenže ono to kolikrát i platí.
           Znáte to, kdo nezná minulost, bude si jí muset zopakovat.
           S tím se musí umět zacházet, ale v podstatě jde o to, že obrovská imperia vznikala- a zanikala, a to si zapiště za uči.
           ZANIKALA.
           Celý sluníčkový pohled na svět totiž stojí jen a jen na tom, že jsme to my, (spíše vy a Němci) kdo rozhoduje, komu pomůžeme, a komu ne, a na koho hodíme bomby, a na koho ne.
           Jenže to je omyl, i přes naší ještě pořád ohromující sílu, (bílé „kresťanské“ civilizace) jsme už jen stínem, zapadajícím sluncem, na konci věků.
           A barbaři už stojí před branami, a jsou jich miliony a miliony a nikdo z vás už není ochoten ten nesmírný blahobyt bránit, protože si myslí, že je tady na věky a sám od sebe, ba dokonce si myslíte, že to není blahobyt, ale peklo.
           Jak se mýlíte se budete moci přesvědčit v době dohledné, to, co vidíte, se dá ještě přehlédnout- když zavřete oči, ale všeho do času.

          • MaB

           Obávám se, že vaše „diagnoza“ je správná a znepokojení oprávněné.
           Zbývá ale to nejtěžší, najít tu správnou „terapii“ a tady jsme všíchni v koncích…
           Ano, od Konfucia po Aldouse Huxleye „Lid, který zapomíná na svou minulost, je odsouzen k tomu, aby ji znovu prožil“
           je jedním z nesčetných varování, která vyzývají k poučení se lekcemi historie a k bdělosti.
           Jsou také ti rezignovaní, které přesvědčil Marx, že se historie VŽDY opakuje dvakrát, poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška…
           A tak …směj se paňáco ? !

          • vittta

           Rezignovaní…
           Většině je to u prdele.
           No co, ráno vstane, vykoná svou potřebu a vytře si prdel jemným voňavým papírem.
           Pak si může dát sprchu, teplou, a studenou, jen když se mu chce otužovat, a použije vonné bylinné či ovocné gely na tělo.
           Oblékne se do hadrů, které dobře vypadají a na které si vydělá za jeden den práce, šoupne se do bot, a na ty vydělá za půl dne.
           Sedne do auta, dá si u pumpy (která je narvaná palivem a zbožím) kafe, počte noviny, a jde do práce.
           Trošku ho nasere zácpa, ale od čeho má noviny.
           V práci se nestrhá, něco poškádlí, a jde domů, nebo třeba na kolo, do městského bazénu, nebo se prostě jen válí v teple u televize, a počítače, chroupajíc u toho vořechy a popíjíc pivko, večer si dá Calvados aby mu dobře trávilo, s slupne bohatou a rozmanitou večeři, a úplně večer do sebe lupne na chuť nějakou laskominu, třeba čokoládu, co má 80% kakaa.
           Proč by se sakra rozčiloval?
           Ty kvality života mohou být různé, auto nové, starší či staré, někdo dokonce jede MHD a kafe si udělá doma, a jeho hajzlpapír nemá vonné složky, prospívající prdeli, a pivo je 11 v akci a místo Calvadosu si dá tuzemák, jenže i tak je na tom 1000x lépe, jak před 100 lety, a 50 x lépe, než před 60 lety.
           Proč by byl bdělý, když navíc ještě všude čte a slyší, že je to všecho OK a co není, za to mohou nenávistníci, nebo Putin, Asad a Husajn a Čína, nebo Trump?
           A ti jsou daleko, s nenávistníky si policie a justice poradí.
           Co by takový člověk měl řešit, když nejbližší negr bydlí 300 m a kde je nebezpečno se ukazovat, tam prostě nejde, a i kdyby bylo nebezpečno všude, tak si sedne doma k telce a véču a něco na dobré trávení pořád má.
           Takhle to je, milá MaB.
           A dějiny se opakují 2x?
           Ty se budou opakovat klidně 100x, dokud tady nějaké lidstvo bude, a jako třeba chobotnice hyne, když odchová potomstvo, tak člověk nevěří zkušeným, a sám si musí držku nabít, aby to pochopil, a když mu to konečně dojde, tak ho nikdo neposlouchá.
           Moc rychle bychom kráčeli kupředu, kdybychom se uměli poučit.
           To ale neznamená, že tomu budu pomáhat.
           Budu to zdržovat, jak nejdéle to půjde, a dělat všechno proto, aby se to nestalo, protože moje civilizace je mi milá, a raději se dívám na české bílé ksichty, než na cigoše na negry, a vůbec poslední dobou je mi bílá jaksi čím dál milejší, a nic nemám proti plné lednici a lékům a bezbolestným zákrokům u doktora.
           Protože já vím to, co mnozí jiní kupodivu nevědí.
           Že to není samozřejmost.
           A to je motor mojí trvalé revolty.

      • embecko

       Bud rada za ten material…muzes uvadet veci na pravou miru jeste vice a radostneji a take vice kopirovat a casteji se s tim bezet pochlubit, s jakymi blbci vysedavas…

       Jinak, pro vitttu…tohle je jedna z tech vynucenych chyb, co se kumuluji:
       https://echo24.cz/a/SL59K/zlocinni-uprchlici-rakousky-ministr-nema-moc-pochopeni-pro-posileni-jejich-postaveni?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk
       Tady uz nemohli couvnout a museli se ukazat…
       „Na Soudní dvůr EU se obrátily soudy z České republiky a Belgie s otázkou, zda vyhoštění neodporuje příslušným mezinárodním úmluvám. Soud v úterý konstatoval, že uprchlíci, kterým v domovské zemi hrozí pronásledování, nemohou být z Evropské unie vyhoštěni ani za předpokladu, že v unii spáchali závažný trestný čin.“
       (A tedy i nadale pobiraji davky)

       • vittta

        Já nerozumím tomu, proč se české a belgické soudy obracejí na nějaký fašistický soud, jak mají rozhodovat?
        To nemají vlastní právní experty?
        Leda by si tak zajišťovali alibi kvůli budoucím nezákonným rozhodnutím.
        Svedou to na EU, sice oprávněně, ale kdyby drželi huby…
        Už aby se ten fašistickej superstát položil, muslimové budou nepohodlné uprchlíky střílet, bohužel ovšem i nepohodlné místní.
        Až se ujmou moci.
        Jen musíme doufat, že my v chalífátu nebudeme, zase nás budou muset zachránit Rusové- a kuriozně naše strategická poloha, která k tomu Rusy donutí.

  • Saul

   Ty „STBÁCKÉ UDAVAČSKÉ BESTIE“ jsou v kontextu sdělení o tehdejším bezstarostném spokojeném životě obzvlášť pikantní prořeknutí.
   Pan Klímek by si zřejmě rád vymazal z historické paměti nějaké nepříjemné zážitky, ale jaksi se mu to tak ne úplně daří, když mu takto trapně vyskočí zrovna při té nejméně vhodné chvíli, kdy s pietou vzpomíná na svůj pobyt v krásném ,bezstarostném…. ráji.

    • Saul

     Myslíte ty stbácké udavače , kteří se z dob „dobře bylo,dobře žilo“ dopracovali pro naše nové dobro až do současné vlády?
     Strach asi ne, spíš odpor a hnus.
     Tedy podobně jako k bývalým papalášům.
     Jestli jste snad mezi ně patřil, tak se omlouvám, nechtěl jsem se vás nějak osobně dotknout, jen popsat své niterné pocity, jak jste mne ostatně sám vyzval.

     • Hamilbar

      Mezi papaláše jsem za totáče nepatřil Saule. A když je porovnávám s těmi současnými, tak musím konstatovat, že to byli, v oblasti odklánění a tunelování, naprostí přizdíři. Takže váš odpor k nim chápu a sdílím. A stejně jako vy jsem rád, že už nemáme žádné tajné služby a žádné udavače.
      Má otázka, stejně jako u třešně, směřovala k tomu trendu, že stále více lidí se nebojí veřejně říkat, že se jim za totáče nežilo špatně. Kam to povede? A zmákneme to bez tajných služeb a udavačů?

      • Saul

       „k tomu trendu, že stále více lidí se nebojí veřejně říkat, že se jim za totáče nežilo špatně.“
       Já žádný takový trend ale nevidím, Hamilbare.
       V 90.letech tomu tak bylo, dnes už snad leda tady(od lidí,kterým se dnes v porovnání s minulostí žije ať už doma, nebo v exilu setsakra lépe) a na 1.máje na naštěstí už jen mocí neorganizovaných shromážděních pamětníků.
       Tím jsem taky, ale nechodim tam.
       Kam to povede?
       Jedno vím jistě.
       Zpět už ne.
       Pokud se v budoucnu tajné služby a udavači nebudou zajímat třeba o knížku, co mám pod postelí, tak to určitě ocením.
       Když budu moci říkat a psát, co si myslím, tak ještě víc.
       A skončit pod mostem je pro mne pořád lukrativnější vyhlídka, než skončit v koncentráku.
       Ať už bude mít v budoucnu barvu jakoukoliv.

       • Hamilbar

        Tak to vám držím palce. Hlavně si vyberte nějaký slušný most. Některé jsou dost riskantní. V Praze třeba Libeňský most. K výběru mostu je potřeba přistupovat zodpovědně. Je třeba dobré aby tam byla wifina a aby to nebylo příliš daleko od popelnic.

        Jo a občas nějací žertéři polejou bezďáky benzínem a zapálí. Doporučuji nehořlavé spodní prádlo. Ne azbest. Ten je zdraví škodlivý. Něco ekologického.

         • Hamilbar

          Netroufl bych si vám cokoliv navrhovat Saule, obávám se však, že k tomu koncentráku pomalu směřujeme. Akorát, že se to bude jinak jmenovat a místo nudného Arbeit macht frei tam bude spousta veselých, optimistických a barevných hesel. Ale o tu knížku se neobávejte. Pod mostem bude všem úplně jedno co čtete.

          • vittta

           Ten se bát nemusí.
           S jeho servilitou tam bude dělat dozorce, kterému se ovšem bude říkat nějak ve smyslu „sociální pracovník“.
           Kokot jeden, děsně by mě zajímalo, co vlastně dělal za komunistů, když tak machruje.

   • embecko

    Ano, to je dobre video…stari zamacknou slzu v oku a mladi okamzite presurfuji na jiny kanal, protoze udaje ve videu obsazene jsou pro ne jako scifi- zcela nepredstavitelna realita, ktera nikdy nemohla platit. A pokud -nahodou a zcasti- platila, pak byla k nicemu, nebot byla jistojiste prebita tryznivou totalitou vsedniho dne, ve ktere nebyly ani mobily, ani Netflix…hrozna doba, kterou by nikdo za nejake lokomotivy, vodu, ci traktory nevymenil ani nahodou! Anebo rovnou komunisticky fejk, nad kterym se zamyslet je cista ztrata casu!

       • MaB

        Aktuální data pro Francii zde:
        Quel avenir pour la démocratie ? Jaká budoucnost pro demokracii ?
        V lednu 2019 le Centre de recherches politiques de Sciences Po (CEVIPOF) publikoval
        baromètre de la confiance politique (barometr politické důvěry)

        Navzdory napjatému klimatu, které vládne na začátku roku, má demokracie za předpokladu, že bude reformována, ještě před sebou jasné dny: politika je stále více zajímavá (53%, + 2 body) a 74% občanů jsou přesvědčeni, že mohou prostřednictvím své činnosti změnit společnost, což je zdrojem naděje pro zapojení občanů. Ačkoli ji kritizují, většina francouzských lidí (80%) souhlasí s myšlenkou, že demokracie „může působit problémy, ale i tak je lepší než jakákoli jiná forma vlády“. To připomíná Winstona Churchilla: „Demokracie je nejhorší režim kromě všech ostatních.“
        https://get.flui.city/2019/01/avenir-de-la-democratie/

        PRO:
        Existují proti-moci
        Existuje politický, odborový a mediální pluralismus
        Je oddělení moci
        Jsou respektovány základní svobody
        Volby jsou svobodné a transparentní
        Nejsme v diktatuře

        PROTI
        Pravá demokracie je přímá demokracie
        Politická moc je v rukou menšiny
        Politická moc postrádá kontrolu
        Politická moc postrádá účast
        Politická moc postrádá reprezentativnost
        Občané nejsou dostatečně konzultováni

 17. astraustralia

  Saxi tu vetu mas spravne jiste podle sveho nejlepsiho vedomi a svedi:
  Ta vase trockisticka povaha a totalni neznalost historie vas vede k cernobilym zaverum a nedokazete uznat, ze Stalin byl sice sycak, ale nebyt jeho, kdo vi, kde bychom byli dneska. Mozna nekde ve dolech na Kamcatce?

  Ja Ti ji nevyvracim jen se ptam zda to tehdy bez gulagu neslo?
  Ze Tve reakce mi to neni jasne.

  Misto toho jsi napsal:
  Bez do prdele s tim tvym obhajcem stalinismu.
  A to Rusko si oprav: Stalin nezabil 20, ale 300 milionu vlastnich lidi.

  Dnes ma Rusko 144.5 million (2017)
  146 800 000 ..(2014)
  293 047 571 (1991= jeste CCCP)
  Podle wikipedie prisel za 2 svetove valky o 23 millionu (civilni obyvatelstvo 13, vojaci 9, zide 1)
  a v roce 1939 Sovetsky svaz cca 170millionu.

  ze ti i Ruskem dnes priznanych 20millionu pripada asi prilis a tak si regoval jak si reagoval
  svedci o tom ze Te to nejak zasahlo, rad si prectu proc a v cem .
  Kdyz si das praci, priznani o poctu obeti jak zverejneno za Jelcina tak dnesni jsou k dohledani.
  Take priznani ke Katyni.

  Hlavne ale svoji nechut k Tarasovi prosim neprenasej na me.

 18. astraustralia

  Kolyma, reka na „Dalnem Vychode“ Kolyma jako pojmenovani pro misto kde byly gulagy
  s nejkrutejsimi podminkami a sna d i proto ten nazev videa.

  „Kolyma − vlast našeho strachu“.
  Tento dokument dosáhl dvanáct dnů po uveřejnění přes 11 a půl milionu zhlédnutí na Youtube.(predevsim v Rusku)
  Колыма – родина нашего страха / Kolyma – Birthplace of Our Fear
  Kolyma misto zrozeni naseho strachu.

  Na začátku uvádí Jurij Duď dva důvody, proč se rozhodl natočit tento svůj dokument:
  1) Podle sociologického výzkumu provedeného v říjnu 2018 téměř polovina mladých lidí v Rusku ve věku od 18 do 24 let nikdy neslyšela o stalinských perzekucích;
  2) „Celý svůj život jsem slyšel od rodičů:
  ,Buď opatrný, nepřitahuj zbytečnou pozornost, nevyčuhuj, jsme úplně obyčejní lidé – na nás nezáleží.
  ́ Moji rodiče jsou skvělí lidé a šíleně je miluju. Ale oni tohle všechno říkají po desetiletí.
  Dokonce i v situacích, kde se to příčí zdravému rozumu, kde se porušuje spravedlnost a kde máme naprostou pravdu.
  Vždycky jsem přemýšlel o tom: Odkud se bere u starší generace tenhle STRACH, tahle snaha natírat všechno šedivou barvou? Proč se bojí, že dokonce i za minimální odvahu určitě přijde trest? Moje hypotéza je: Tímhle strachem jsme byli nakaženi v první polovině minulého století a skrze generace dorazil až k nám.“

  a zaver clanku:
  V každém případě Duďův excelentní dokument přináší velmi potěšitelnou zprávu o tom, že i v nejmladší generaci ruské inteligence existují lidé, kteří se dokáží podívat na svou minulost a současnost ostře kriticky a předložit veřejnosti výstižný a − v obecném slova smyslu – pravdivý obraz minulosti a současnosti své země. Ještě potěšitelnější a nadějnější je, že se jejich názorům v Rusku hodně naslouchá. Doufejme, že se jejich hlas časem donese i k nám…

  • embecko

   Jurij Dud, sportovni novinar:
   https://en.wikipedia.org/wiki/Yury_Dud
   A nic proti Dudovi, jako informacni doplnek bude urcite v poradku…ale co se treba kouknout na francouzsky gulag, Francouzskou Guyanu se 75% umrtnosti?
   Ne, ze bych chtel bit cernochy, ale pocitam, ze i Francouzi meli sve duvody pro zalozeni a provozovani sveho gulagu a ze se zas tak moc od tech ruskych duvodu lisit nebudou. Ono je to vsechno tak nejak podobne a duvody, proc se tak stalo, se pri zverubnejsim studiu problemu jevi jako temer objektivni (vzhledem k ideovemu smerovani statu).
   Zajimave neni prijmout, ci odsoudit, ale zjistit priciny a okolnosti…ony se totiz dejinne opakuji stale dokola.
   Sklouznout na ideologickou uroven a odsoudit jen tak zfleku Stalina stejne jako Martiala Hermana (za jehoz predsednictvi tribunalu se do Guyany zacalo odsunovat), tak pak uz neplati „nejsme jako oni“.

   • embecko

    A jak se treba postavit ke Stalinovi, coby lidoveho komisare pro narodnosti, za jehoz rizeni ani jeden narod CCCP nevymizel z mapy, ale naopak nejake jeste pribyly (vcetne vzdelavacich instituci v materstine). Je na miste to splachnout tim, ze je to masovy vrah? A co treba jeho cinnost porovnat s americkymi indiany, Luzickymi Srby a tak dale?
    Po stu letech by bylo namiste prestat s ideove- cernobilym hodnocenim a trochu se zamerit na koreny problemu…coz ale, bohuzel a jak vidno, jest nemozno…me je to vcelku jedno: Stalin= hovado, socialni stat = blaho, natruc Stalinovi. Ale kdo tuhle skladanku v tehle podobe prijme, zustane nestastnym do konce zivota, nebot mu pak probihajici realie nebudou do sebe zapadat a bude do smrti hrat nekonecne puzzle a na konci kazde hry mu v ruce vzdy zbyde mnoho prebyvajicch dilku (coz pak hodi na Putina).

     • vittta

      Kdyby do toho „boje“ proti stalinismu nebyl zapojen Astr, tak bych si snad myslel, že se zhrzení eurolevičáci snaží o předvolební kampaň do EP.
      A měl bych k tomu mnoho pádných důvodů, protože otázku reálného socialismu, Stalina či SSSR, vstupu vojsk VS či obecně „komunismu“ jsme tady řešili už mnohokrát, a nikdy se o žádný takovýhle šuphup nejednalo.
      Z toho vyplývá, že i falšování emocí u historických témat na úrovni neziskovek či dokonce evropských nevolených diktátorů může být úplně klidně náhodné.
      Falšovanými emocemi se dá rozumět třeba plošný odpor proti Zemanovi, který neexistuje, nebo třeba plošné nadšení pro 17. listopad 89, které rovněž neexistuje.
      Naprosto ukázkový případ falšování emocí byl třeba pohřeb zvěčnělého VH, ze kterého se dělala událost mezinárodního významnu, ale ve skutečnosti to bylo 80% občanstva u nás a 99,99% občanstva jinde úplně u prdele!

      • embecko

       Podle meho je to vecnym opakovanim mainstreamu. Taras ma sva moudra z doby poststalinskeho tani a ted mu to slunickari jen ozivili, Astr prebere kde co, nejdrive nesmysly z alternativy, ted ho umorili mainstreamem. Samozrejme chapu, ze urodna puda, to jest spatna skusenost s poststalinskymi praktikami tu je, ovsem, vzhledem k veku, bych predpokladal, ze prevazi spise vyvazeny phled lidi, co uz hodne zazili a tudiz i prohledli, ze nektere situace se opakuji stale dokola. Tarasovi sezral mozek oportunisticky socialni stat, Aster to zas bere smahem, co mu kdo podstrci.

     • astraustralia

      Dobre, neverim statistikam, ktere jsem si sam nezfalsoval…pak se tedy ptam, kde jsi nasel ty sve zfalsovane ty?

      Saxi kdyby me takto oslovil nekdo koho neznam na takto nezfalsovanou otazku bych nereagoval, ale trochu se zname a to ze i cislo kolem 20 millionu se Ti jevi jako drasticky nadsazene Ti neberu.
      Opakuji ze jsem cetl. Ze Cerna kniha komunismu neni dost duveryhodna pro jedny protoze uvadi cisal moc vysika a pro druhe proto ze nizka s tim ti nepomohu, najdi si jine zdroje jedny s horsimi druhe s lepsimi cisly.

      Na te Kolyme byl stryc a zachranil ho jen Buzuluk, pak mu dali soudruzi dozivoti, pak utek a po Sametu od presidenta vyznameni a nakonec statni pohreb.
      Vypraveni jedince o zemi tak obrovske nic neznamena, ale muze take znamenat vic nez sympatie ci informace jen jednoho zamereni.
      Jak pribyvaji leta ubyva informaci o udalostech a podminkach za jakych se zilo v dobe „stalinismu“, jen stale ridceji to nekdo pri nejakem vyroci pripomene.
      Posledni clanek ktery je v cestine jsem zaznamenal pred 2 lety a podoba se to vyjadreni naseho stryce se kterym jsem mluvil naposledy v r.92 a ktery tehdy rekl ze komise priznala cislo 15 az 20 millionu ale ze se v tom nikdo nevyzna a hlavne ze se k tomu nikdo nezna a nechce o tom mluvit, priznat.
      Me zaujalo na tom jeho srovnani s nacismem kdy on rekl ze komunisti na masakrovani nepohodlnych lidi meli cas od r1917 az do smrti Stalina v 1953, Nemcum ze na to stacilo 10let, mit tolik casu jako komunisti bylo by to mnohonasobne vic.( cca 20millionu deleno 36 roku = je ubytek „jen“ pul millionu /rok je podle techto jako“stredne“ uvadenych se pocet pul millionu v prumeru na rok do statistickych udaju kterym chceme ci nechceme verit se vejde aniz by zasadne statistiku zkreslilo)
      To ze se najdou fanatici z jedne strany kteri krici o 50 ci 100milionech a proti nim ti kteri vi ze jen nekolik tisic nepratel bylo po pravu popraveno, to samozrejme nejaky alespon pravde se priblizujici pohled vylucuje.
      Před 80 lety vyvrcholila rozkazem 00447 nejkrutější fáze stalinismu, čistky
      https://www.lidovky.cz/svet/pred-80-lety-vyvrcholila-rozkazem-00447-nejkrutejsi-faze-stalinismu-cistky.A170729_104541_ln_zahranici_ELE

      • embecko

       „Konkrétně mohli šéf místní tajné policie (NKVD), tajemník místního výboru komunistické strany a oblastní prokurátor odsoudit bez soudu k dlouholetému vězení nebo k smrti…“
       To je presne to, o cem pisi nahore: Moskva (uz pred Stalinem) udelila pravo az trestu smrti krajum a Stalin to poslal jeste dolu= za smrt vetsiny lidi je zodpovedne vyrizovani si uctu mezi jednotlivymi klikami.
       Socialisticke soudy take mely pravo poslat lidi na smrt, za normalizace to udelali jen parkrat.

       Ale vezmeme to podle tveho, a to od zacatku: IWW 5 milionu mrtvych Rusu, revoluce 1 milion, obcanska valka 23 milionu, hladomor 7 milionu, stalinske represe 20 milionu, WWII 20 milionu, vrazi a dalsi nasilnici 9 milionu.
       Podtrzeno secteno ztratilo podle techto oficialnich statistik Rusko za 40 let od roku 1914 do roku 1954 na temer 85 milionu obyvatel.
       Rikam ti, ze je to nesmysl. Cerna kniha komunismu a dalsi pletou pate prez devate a jednu statistiku prelevaji do druhe.
       https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Russia
       Najdi si „Historical crude birth rates“ dole v tabulce a jediny propad 2 milionu obyvatel je v roce 1933.
       Osobni zkusenosti (tvuj stryc) jsou bezpochyby hluboke, ale tezko s nimi pomerovat nesoulad v ruznych statistikach.

       • astraustralia

        Ale vezmeme to podle tveho, a to od zacatku: IWW 5 milionu mrtvych Rusu, revoluce 1 milion, obcanska valka 23 milionu, hladomor 7 milionu, stalinske represe 20 milionu, WWII 20 milionu, vrazi a dalsi nasilnici 9 milionu.
        Podtrzeno secteno ztratilo podle techto oficialnich statistik Rusko za 40 let od roku 1914 do roku 1954 na temer 85 milionu obyvatel.

        20 millionu ztratu z 2 svetove nezpochybnis, tak smaz tech cca 20 z gulagu a jsi v pohode jen 65 ?
        Tak pokracuj a oprav aby ti cisla vyhovovala a statistika byla tim spravnym ukazatelem:-)
        Tvoje pochybnost je pro Tebe dost velka aby ses o ni oprel,
        pro mne vic plati kdyz slysim prijede jeden vlak pak druhy vlak plny veznu a po krutych podminkach a zimnich mrazech zustalo v lagru na jare jen par desitek lidi, stejne tak i pristi rok.
        To pak samozrejme nemohu verit ze jen po pravu odsouzenych nepratel bylo za tech 40 let jen par tisic.
        Dovol mi abych skoncil a pohadal se s Tebou s radosti o necem jinem,
        o tom co rika prof. Stanek.
        Abych Te neklamal jsem na jeho strane. Jeste Ti ponecham
        Aster to zas bere smahem, co mu kdo podstrci. a dopreji Ti aby sis tento nazor o me rozsiril o pusobeni prof. Stanka na smahem berouciho Astra:-)

        proc jsme kde jsme, pta se redaktor prof.Stanka:

         • astraustralia

          A komunista Stanek, oblibeny autor nasich stalinistu?…a jsme opet u toho, ze ano…

          Kdyz nekdo umi neco presne pojmenovat je pro kritizovanou stranu nepritel a nalepka komunista je v tomto pripade ta jedina mozna.
          Abys to mohl mit spravne pak pokud kazdy kdo kritizuje soucasny system a kapitalismus je komunista
          pak ti co nekritizuji a da se rici ze cela ta mlcici vetsina jsou podle stejneho vzorce oznacitelni jako kapitaliste nebo alespon jako obhajci systemu tedy kapitaliste?
          Nevidis jak ti to ujelo?
          Nevim zda umyslne ci nevedomky pojmenovanim komunista Stanek ses priklonil na tu spravne trzne kapitalistickou stranu.
          Takze v podstate to mas stejne tak jednoduche jako ti co vedi kdo nema rad kapitalismus musi byt komunista.
          Slozitejsi to mas v tom ze milliony mrtvych za pul stoleti to ne to je prehnane,
          dnes prece staci jen pojmenovat nekoho komunistou a je jasno, dal uz netreba.
          Jen nevis jak by se ktery Tvuj komunista zachoval kdyby prisel k moci,
          kdezto u kapitalistu to mas pred ocima, tam by to melo dnes byt uz i pro nejhlubsiho primitiva snadno rozeznatelne : „podle ovoce poznate je“
          Kdyz nekdo presne pojmenuje jako Stanek jak a cim je rizena dnesni spolecnost da se mu nalepka komunista. Vymalovano. Kdo by to rek ze i Ty to mas tak jednoduche.

          Pacifista vyse napsal Vše je jen o morálce a charakteru.
          Souhlas,
          presne to same rika na prednaskach „komunista“ prof.Stanek
          to same rekl i Bata ve svem vyroku o zhorsujicim se stavu spolecnosti po krizi v r.1932:

          Přelom hospodářské krize?
          Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe.
          To čemu jsme zvyklí říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu.
          Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek.
          V naší zemí je mnoho lidí kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu.
          V postavení v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratu a kombinaci. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku.
          Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující.
          Tomáš Baťa 1932

          • embecko

           No, hlavne nevydirat pracujici a zivnostniky v okoli…na to byl Bata uplny mravni etalon. Vis co je zvlastni, Astere, ze nakonec vsechny mravni pokusy o napravu vedou smerem k fasismu- slunickari budiz zarny priklad.

           „Nápad se ujal i díky tomu, že byl podpořen mohutnými vojenskými zakázkami, jež se podařilo staršímu z bratrů (Tomášovi) získat po vypuknutí první světové války. Monopolizace českého trhu s botami tak byla nastartována a během 20. a 30. let rozvíjena a dovedena k dokonalosti metodou sněhové koule:
           http://denikreferendum.cz/clanek/12498-mluvil-tady-nekdo-o-batovi-ohlizeni-za-kapitalismem-s-lidskou-tvari?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter
           Málo je slyšet o praktikách koncernu, které doprovázely onen „vyšší standard“ baťamanů. Nemluví se o všudypřítomných kontrolách zaměstnanců zasahujících jak do provozoven továren, tak intimního prostoru domova, o zákazu jakékoliv sebeorganizace dělníků (odborů), o pronásledování kritiků (nikoliv pouze komunistů, ale i sociálních demokratů, politicky organizovaných či jen domněle nedostatečně loajálních zlínských živnostníků, intelektuálů, aj.).“

          • astraustralia

           OK takze ani Bata nema co kazat o moralce kdyz si ve svem business imperiu nastolil tu svoji. a jak si prokazal pekne nemoralni .
           Ted uz jen mas 2 moznosti bud tu predstavit nekoho na koho nic nemas(pokud jde o moralku) a kdo by mohl byt vzorem nejen pro Tebe ale celou spolecnost
           a nebo se moralce vysmat a navrhnout takove vylepseni kapitalismu a jeho trhu ktere k uspokojeni lidu prosteho zadnou moralku potrebovat nebude.
           Ne moralku u tech dole co si jeste konkuruji, ale hlavne tech nahore co kooperuji a na lid
           moralka-nemoralka serou.
           Nebo obohatis jeste jinou variantou?

          • embecko

           S moralkou je to opravdu velmi jednoduche, Astere:
           Clovek je zcasti zvire a zcasti spolecenska bytost a obe poloviny se v nem perou o sve vitezstvi.
           Moralka= sebeomezeni se bud z duvodu profitu, anebo pod pohruzkou trestu.
           Z toho vyplyva, ze bud existuje spolecnost, kde jsou moralni uplne vsichni, anebo musi existovat instituce, ktera te moralce „nauci“ a nebudes-li se chtit ucit, bude te trestat (Bata, cirkev, komunisti, prostestanstske obce atd.).
           V prvem pripade, vseobecne moralnosti, nesmi existovat pravni prostredi, kde se amoralnost netresta- prikladne v soucasne spolecnosti. Jste dva, ty se chovas moralne a druhy, nemoralni, te do hodiny a dne ojebe tak, ze se z toho uz nedostanes.
           A bude pritom mit podporu zakona.
           Coz znamena, ze spolecenstvi „vseobecne moralnosti“ jsou bud kratkodoba (dokud je nekdo neinfiltruje a nerozlozi zevnitr- na prikladu hippies). Anebo musi byt mala, aby unikla pozornosti nemoralnich skupin (prvotni krestane, katari, prvotni husite apod.).
           Tohle je stare tema tady na webu, ale zrejme jeste nedoslo k „prijeti“ faktu, ze nelze byt moralistou v pravne a-moralnim prostredi. Jedine, ze by se prez noc a ve stejnou hodinu vsichni zmoralizovali a to s podminkou, ze opravdu vsichni, do posledniho. Druha moznost je samozrejme vystavet moralni spolecnost a zabudovat moralni teze do zakona…pokud si vzpominas, pak o neco podobneho se pokusili komunisti (vsude bylo slyset apel na ohleduplne chovani, spolecensky prospech a podobne).
           Co se profitu z moralniho chovani tyce, pak pokud se dnes chovas moralne, jsi jenom tratny…nechapu proto apely lidi, kteri to mysli „dobre“, jako napr. Petera Staneka, proc zenou lidi svym zpusobem do nestesti. U Baty, Bakaly, Kalouska a pod. lze apely na moralku pochopit docela dobre, ti ji pouzivaji jako mocensky nastroj k uklidneni davu.

        • vittta

         Upřímně řečeno, Astře, uvažoval jsem o tom kolikrát tím směrem, jako Sax.
         Kde ti mrtví vlastně jsou.
         V nějaké knize, ne tak černé jako černá kniha komunismu (kterou jsem četl) bylo psáno, že počet popravených bylo za celou stalinskou éru (mimo válku, kde se to počítat nedá) kolem 360 000, tam to tedy bylo přesně.
         No, já neříkám, kolik jich bylo, jenže industrializace potřebovala obrovské množství pracovní síly, ne hromady mrtvol.
         To vychýlení obyvatelstva…ono jde i o to, že navíc vesměs byli oběti muži, vychýlení by se muselo dít i tímto směrem, ve prospěch žen.
         Ani o tom nejsou zprávy.
         Ale myslím si, že se o těch zlých časech vlastně nebavíme proto, abychom počítali mrtvoly nějakých „rusáků“, které jsou stejně většině, jak jsem uvedl, srdečně u prdele.
         Snažíme se tady nějak uchopit to období, a jestli bylo možné, dostat se na žádoucí stav- tedy industrializaci SSSR a přestavba armády, aby se SSSR mohl bránit nepřátelům a uživit svoje občany- tedy jestli to bylo možné po dobrém.
         To je prostě ošemetné, já si vždycky představuji, co bych dělal já na tom místě, než tedy budu soudit.
         A nevím nevím, jak bych MUSEL naložit se svou mocí.

    • embecko

     A jen kratoucce zakladni rozvrh situace v CCCP ve 20. a 30. letech:
     Ze bude valka s Nemeckem oznamila rozvedka Stalinovi jiz na konci 20. let (! to je dulezite) a od te doby zacal nejvyssi sovet rychle industrializovat. Coz melo 2 zadrhele: puda roztristena mezi mnoho vlastniku na sebe vazala mnoho pracovnich sil a zaroven nedokazala zajistit potravinovou potrebu mest a za druhe, snahy o kolektivizaci byly torpedovany samotnymi muziky, nevolniky (coz se temer vubec nevi) a na elitarske urovni 5. kolonou Zapadniku.
     Ve 20. a 30. letech drzel Stalin vyrovnanou uroven potreb mest tak, ze nekolikrat po sobe pristoupil k privatizaci, ale i k zestatneni…laviroval na hrane potreb mest, kam se presunulo na 50 milionu puvodnich nevolniku. ze nebyla kolektivizace jen jedna, ale nekolik, to se nevi take.
     Stalin mel v zasade 2 moznosti: bud se nechat prevalcovat Nemci s rizikem likvidace naroda, anebo to vzit smahem, to jest nacpat do gulagu vsechny, kteri branili jeho planum a to rychle a bez skrupuli. Ze se tam dela svinstva, to je jasne…a opet pozor! Oportunni kadry k deportaci/ trestu smrti nevybirala Moskva, ale krajske vybory. A tam se samozrejme vyrizovaly lokalni ucty mistnich klik. Napr. Chuscov poslal z Ukrajiny na smrt na 200 tisic lidi (obdobi si nepamatuji), zatimco promer ve velikosti odpovidajicich oblastech delal 20- 30 tisic lidi, tedy 10x mene. Za coz mu sel Stalin po krku, ale v zasade s tim nemohl nic delat. Situace byla podobna (vzdalene, ale funkcne uz realne) soucasne Babisove, kdy nadava Kalouskovi do vrahu a zlodeju jak jen muze, ale pred soud ho dostat nedokaze (a ani jinak se ho zbavit), nebot za Kalouskem stoji mocna klika, na kterou Babis nema. Stalin dtto.

     • astraustralia

      Smahem nic neberu(s vyjimkou te co prijde s kosou) ale v pripade gulagu prave diky stryci ktery tam byl jsem si udelal obraz se kterym abych hnul bych potreboval neco jeste presvedcivejsiho nez nazory bud moc z jedne nebo druhe strany.
      Bohuzel nikdy a v nicem nebyl zajem obcana informovat. Hlavne ne pravdive !

      Ne kazdy trest smrti podepsal Lenin a Stalin i kdyz jsem uz i na internetu videl fotokopie udajnych rozsudku temito dvema podepsanych jako dukaz jejich zlocinosti.
      Stejne tak popravy v Ceskoslovensku nepodepsal vsechny Gottwald.
      I v nasi republice si kraje realizovali prikazy z UV po svem, Podobne jako to bylo jinak na Ukrajine a jinak na Sibiri.
      Ze 50 leta byla kruta, jaro 68 zcela jine a 80 take zcela jina a ze se to rozdilne promitalo do osudu lidi a jejich dusi na tom bychom se snad mohli shodnout.

      • embecko

       Nahore ti pisi, ze statistiky „cernych knih komunismu“ v uznych jejich formach se prelevaji jedna do druhe a neda se z nich vubec vyznat. Kdyz sectes oficialne udavana cisla, vyjde ti nesmysl: do zacatku WWII nemohlo zemrit 50 milionu Rusu, protoze v roce 1914 jich bylo neco okolo 80 milionu. To by jich po valce muselo zbyt 10 milionu.

       „Bohuzel nikdy a v nicem nebyl zajem obcana informovat.“
       A jsme presne u toho…prameny jsou volne dostupne, to obcan nema zajem na sve informovanosti a papouskuje bez rozmyslu prvni, co kde cetl.
       A ted se tady sereme s nejakymi cisly, namisto abychom se zajimali, kde se stala chyba a jak to bylo doopravdy (alespon priblizne). Takove narazove objemy mrtvych naprosto nesouhlasi s bezne uvadenymi statistikami (ani Zapadnimi). A ted do me, do stalinistickeho hoväda!

       • astraustralia

        Kdyz sectes oficialne udavana cisla, vyjde ti nesmysl: do zacatku WWII nemohlo zemrit 50 milionu Rusu, protoze v roce 1914 jich bylo neco okolo 80 milionu. To by jich po valce muselo zbyt 10 milionu.
        Po takovem nesouladu nasich cisel se samozrejme nemuzeme nikdy shodnout!
        Z meho pohledu a podle jinych nez Tvych statistik:
        prestoze podle Tebe:
        protoze v roce 1914 jich bylo neco okolo 80 milionu.
        v r.39 mel CCCP 169 millionu takze za poslednich 14 let do smrti stalinismu mohlo odejit 5 az 7millionu do gulagu aniz by sis toho statisticky povsimnul aby se naplnilo cislo blizke 20 jako politicke politicke persekuce „“stalinismu“ kterezto oznaceni obhajci Stalina tak nesnasi :-)
        zdroj wiki: tabulka dole,
        https://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C4%8Det_ob%C4%9Bt%C3%AD_druh%C3%A9_sv%C4%9Btov%C3%A9_v%C3%A1lky
        Dovol abych koncil, neni duvod pokracovat, nebot Stalina mas jasneho, ja take
        a dalsi vymena je uz jen ztrata casu.
        Tedy pokud nemas dukazy proti Putinovi jako plukovnik Koudelka :-)

        PS
        Az si poslechnes Stanka, dej mi vedet :-)

        • embecko

         Jojo, to se omlouvam, spletl jsem Rusko a CCCP. Takze po valce by jim mela zbyt pulka, to jest nejakych 80 milionu (namisto mych chybnych 10). Ale i to je okata blbost.
         Takze az si poslechnu Stanka…toho jsem si poslechl uz tolik, ze jsem s nim skoncil, uz na nej nemam naladu. :o)

      • vera

       Posuzovat gulagy podle dnešní, klidné doby, to asi nikdy nebude fungovat, nezažili jsme válku, tehdy, po první sv., se krajem potulovalo příliš mnoho podivných osob, tábory tehdy vznikaly po celé Evropě. A Rusko mělo navíc i revoluci a občanskou válku, takový stav si vůbec neumíme představit, jaké to bylo běsnění, vlastně tohle Stalin musel zastavit až popravami těch zodpovědných. A že vězně používal jako pracovní sílu, proč ne, takhle se to kdysi dělalo všude.
       Každá země měla nějaké to svoje vězení. A péči o vězně. Taková Francie dopřávala svým vězňům výlet do exotické Francouzské Guayany. A ještě pro ně schválila zákon, podle kterého museli po odpykání trestu zůstat na ostrově stejně dlouhou dobu,jakou si odseděli. Prý to fungovalo až do roku 1946. A Austrálie a původní obyvatelstvo, to je taky otázka, jestli by to bez rezervací nešlo.. Ale to se všechno bere tak nějak jinak, shovívavě, lidsky, s pochopením. Jenom Rusku není dovoleno trestat své obyvatele.
       A s těmi čísly – když se mohlo letos tvrdit, že u nás zahynula tisícovka amerických vojáků, zatímco je doložena stovka..)

  • MaB

   Trochu vody na váš mlýn, vittto. Jak ale vidíte, zabíjet partnery není jen „muslimshá specialita“, absolutní většina pachatelů jsou nemuslimové:
   V roce 2017 zahynulo 130 žen – usmrtili je jejich partneři nebo bývalí „intimní“ partneři (manžel, konkubín, pacsé nebo „ex“) nebo neoficiální partneři (milenci, epizodické vztahy …).
   21 mužů bylo zabito partnerkou nebo ex-intimní partnerkou
   25 nezletilých zemřelo, zabil je jeden z rodičů v kontextu násilí uvnitř páru.
   86% obětí jsou ženy. Ze 109 žen zabitých jejich oficiálním manželským partnerem bylo nejméně 51, tj. 47% obětí předchozího násilí tohoto druha. Ze 16 žen, které zabily své manžele, bylo nejméně 11, tj. 69% obětí domácího násilí.

   Zdroj: „Národní studie o násilných úmrtích v páru.“ Rok 2017 „, Ministerstvo vnitra,

 19. vittta

  No to je hrůza, Rusko už zase bombarduje v Sýrii školy a nemocnice.
  Ti Rusové musí mít na školy a nemocnice pěknou pifku, vám povím.
  Zpráva jak vystřižená z repertoáru Mab, protože důkazy jsou jasné.
  Za poslední 3 týdny bylo podle OSN usmrceno 80 civilistů (jak to mohou vědět?) a místní aktivisté (aha, odtud to vědí) zaznamenali stovky leteckých úderů.
  Místní aktivista je asi nějaký dobrovolník, co má na sobě vestu s nápisem „aktivista“ a ti mohou komunikovat s OSN.
  Ale to není všechno, Syřané používají i nechvalně proslulé barelové bomby (z vojenského hlediska vynikající prostředek na zabíjení vlastních civilistů) a ty mají naprosto ničivé dopady, i když těch 80 mrtvých není zas tak moc, na to, kolik těch barelových bomb zlý Asad používá.
  Jak se o barelových bombách ví, zeptal by se skeptik.
  Přicházejí zprávy- je odpověď v článku.
  No, Rusko a Sýrie si to zase pěkně zavařili…
  https://blisty.cz/art/95543-rusko-v-syrii-znovu-bombarduje-skoly-domovy-a-nemocnice.html
  Nutno říci, že v originále je ten článek daleko lepší, u sucharských BL chybí ty správné emoce, dětský pláč a tak…

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s