Recept na lečo

https://www.diskutnici.cz/data/foto/124961.jpg

Nejlepší lečo na světě dělávala moje maminka. Takové neudělá nikdo, ani mně se nepovede. Přesto se pokouším přijít tomuto lehkému letnímu pokrmu na kloub. Recept je zdánlivě jednoduchý, všichni vědí, co do leča patří. Problém je v tom, v jakém pořadí ingredience na pánev dávat. Nejprve papriky, nebo rajčata?

V tomto receptu na takzvaně „pravé maďarské lečo“ dávají na zpěněnou cibuli nejprve papriky, ty podusí, a teprve potom přidají neloupaná nakrájená rajčata s nakrájenou klobásou. Není to vůbec špatné, rajčata se se mohou vlastně jen prohřát, zůstanou hezky v kouscích, není z nich kaše. Vajíčko se nedává, takže pokrm vypadá lépe.

Na recept se objevila v komentářích kritika a tento recept:

„…Žádný Maďar by nikdy nedal do leča napřed papriku a pak rajče. Postup je takový, že sádlo/olej, na to nakrájená klobása (pouští mastnotu a papriku,koření, žádné (koření) se do leča NEDÁVÁ, pak zesklovatět cibulku, dále rajče ( Maďaři dle oblasti loupou rajčata, blanšírovat a pak oloupat) a nakonec,vždy, na proužky nakrájenou papriku….“

To také není špatné, nejprve podusit nakrájená oloupaná rajčata má tu výhodu, že se z nich odpaří voda a vznikne lepší šťáva. (Jen bych nedávala před cibulí klobásu, to je podle mě nesmysl, cibule v té šťávě z klobásy nemůže zesklovatět a pořádně se osmažit.) Zkusila jsem i tuhle variantu a vajíčka přidala následujícím způsobem, který mě doslova uchvátil: V zelenině se udělají důlky a do nich se rozklepnou vejce, která se nemíchají! Pánev se zakryje a vše se dusí, než se vejce srazí podle chuti.

Vychytávky: Jako první dávám na pánev rozpustit kostičky slaniny, na ni pak půlkolečka cibule. Do podušené zeleniny přidám utřený česnek.

Vyřešit otázku, jestli nejdřív dávat rajčata nebo papriky se mi však nepodařilo. Každý způsob má svá pro a proti.

 1. Ondřej

  K.tematu bez politické předpojatosti? Žádný Němec by nejedl frankfurtské parky od Babiše. O tom co.by udělal Maďar když by viděl českou klobásu že stejné „provozovny“ ať by se dávala do léča nebo kamkoli jinam, se můžeme už jenom domnívat. Dvojí kvalita potravin od zlých zapaďáků? Ta nejhorší co tu je,.je od nás Čechů samotnych. Tedy jestli je Babiš považován za „“našeho“. Kdo to nečte jiste bude souhlasit, že nejlepší leco by se nemělo ohovarat..:-) A je možné že tenhle pripodotek ani neprojde:-)

 2. Saul

  Lečo jsem jako děcko vždycky nesnášel, dokonce i od babičky, která byla výborná kuchařka.
  Potom jsem se mu nějakou dobu vyhýbal a s přibývajícím věkem mi začalo i chutnat a hodně.
  Ta spousta navzájem se přebíjejících ingrediencí a chutí, které se navzájem doplňují, je určitě zajímavá.
  Bohužel je lečo podobné i výblitku.
  Myslím, že aspoň při reklamaci by to mělo být jasné rozeznatelné.

  • Janika

   Proto se mi líbí ta verze s celým vajíčkem. To vypadá tak, že se mi sbíhají sliny. Asi že jsem na vajíčka zatížená :-).

  • pacifista

   Jak jste mi doporučil, abych zaléval, tak jsem zaléval a zaléval a vyrostlo mi všeho habaděj, takže market je pro mě tabu. Na stromě vyrostlo plno třešní, jahod co krásně voní a jsou přesladké se urodilo asi 50 kilo, lahodných brambor a rajčat habaděj, cibule, která má říz i česnek už jsou klizeny. Ve skleníku trhám okurky jako párky, ale utiskují mi trochu papriky a tak na lečo mi nezbývají, protože jsou moc dobré a je mi líto je uvařit. Tak budeme bez leča. Zato u nás letí cukety. Nejvíc bábovka, ta je obden, pak palačinky na sladko i naslano a také nákyp co má říz a abych nezapomněl, na mozeček je cuketa také moc dobrá. Díky Saule, že jste mi tak dobře poradil, bez vás bych byl úplně vedle.

 3. Marie

  Moje lečo chutná všem našim vnoučatům, Na cibulku dávám papriku a teprve když trošičku změknou, dávám rajčata s česnekem a klobásu ( děti mají raději salám). Vejce dávám do důlku, ale míchám, někdy usmažím vejce mimo a je to také dobré. Paprika sladká, ale jeden feferon je prima. Příloha rýže nebo chléb jak kdo má rád. Pokud jsou vodnatá rajčata a je hodně šťávy nám to nevadí a rajčata loupu kvůli vnoučatům.
  Každému chutná něco jiného a proto si myslím, že důležité je to a ne pořadí ingrediencí. Také mám vzpomínky na oblíbená jídla z dětství, která jsem nikdy neuvařila tak dobrá jako babička. Lečo jsme doma nedělali a tak nevím.

  Zdravím Marie

  • Janika

   To by mi také chutnalo, Marie. Máme stejné chutě, to vajíčko usmažené mimo je skvělý nápad (já bych ho udělala jako volské oko), feferonka výborná. Jen si pořád myslím, že právě pořadí, v jakém se to dává na pánev, je důležité, úplně to mění výsledek.

 4. mistralius

  můj problém je, že bych se rád se ždiovepřem bavil o různých tématech, když židovepř furt zná jen to téma „majetek, majetek, majetek“.

 5. vittta

  Já jen podotknu, že ať už dělá lečo kdo chce jak chce, je třeba si zapamatovat naprostý základ:
  Nelze udělat dobré lečo z hnusných ingrediencí.
  Hodně lidí si totiž myslí, že když použije hnusnou europapriku, hnusné eurorajče, hnusný euroostkabanos či klobásu, že to nakonec to lečo nějak vstřebá, nebo co.
  Nevstřebá.
  Takže dobré lečo jen z maďarských, nebo slovenských paprik, domácích rajčat z trhu nebo vlastních (nejlepší jsou startky, už pěkně popraskané) a opravdu fajnová klobáska od řezníka, nejlépe tenká.
  Já osobně dám všeho bai voko třetinu.
  Všechno nasekám v robotu na plátky,tedy na stejném kotouči, i cibuli (rajčata se tak samozřejmě rozmajšlují), a nejdřív dám na sádlo cibuli.
  Tu tam mám docela dlouho, né do zlata, ale musí z ní zmizet voda, pak tam dám ty klobásky, a pořádně podusím, následují papriky, ty tak půl hodiny, a nakonec rajčata, ty stačí chvíli.
  Jak se to začne zase vařit, fláknu do toho syrová vejce, ale ještě tam fláknu i míchaná vejce, „na řídko“.
  Nesolím, nic nepřidávám.
  A když se mi zdá, že je tam moc vody- i když si ingredience vybírám, stejně jsou v tom rozdíly- tak vezmu hrnek a vodu odeberu, ta se pak dá, když to vystydne, lahodně vypít, je to taková šťáva.
  A když jsou rajčata horší, nic nezkazí rajský protlak.
  Udělat dobré lečo je docela kumšt, a né každý má tu kliku, že ho udělat může, chudák někdo z centra velkých měst, kde prostě ty dobré ingredience ani sehnat nejdou, takže musí vzít zavděk supermarketem, tomu samozřejmě odpovídá výsledek.
  To je prostě…dneska už supermarketové děti, či i dospělí, sice vědí, jak chutná kreveta nebo losos, nebo nějaké kaktusové fíky, ale nevědí, jak chutná paprika nebo rajče, takže si myslí, že mají echt super lečo, ale ve skutečnosti to je jen taková…“melta“ místo kafe!

  • vittta

   No, čtvrtinu, protože těch klobás tam dám také tolik.
   Já toho dělám pokaždé hodně- za jeden bordel hodně muziky, dokonce mám takový velký hrnec.
   A co se mi zdá, že nesežerem, naložím do sklenic, a steriluju, doporučuji raději 2x, ten den tak půl hodiny vařit, a ještě druhý den 20 minut.
   Takže dám 2 kila všeho, ale nevážím to, tak nějak odhadem.

  • Ondřej

   Už jsem tu psal o hnusnych babisovych klobáskách. Těch nejhnusnejsich v Evropě. Víte jak chutná franfurtsky párek z Frankfurtu a ten váš český od Babiš e? Chápu, že entitou neprošel. Možná i proto, že v něm nebyla zmínka o „židovepřech“…

  • Janika

   Myslela jsem si, že taky občas něco uvaříš, vittto :-). Lečo od tebe bych si dala čerstvé, to zavařené už nemusím. Já to mám tak se vším, nejradši čerstvé, ani nic nezamrazuju. Jinak myslím, že ty kupované papriky špatné nebývají. Rajčata jo, to je hnus, to vůbec nechutná jako rajče. Máme jich teď plnou zahradu, a ty tedy jsou.

   Tak zatím ty recepty tady se shodují v tom rajčata nakonec a jen podusit…

 6. vittta

  Tohle je také lečo.
  „Filosof“ Marhoul se zapisuje do dějin, a spoléhá na „přírodní zákony“, které se týkají všech vyjma jeho a Havla.
  Tam si vybral několik nehodných politiků, co chtějí vládnout světu, a jako na potvoru jsou to zrovna ti, co jsou v nemilosti těch, co světu fakt vládnou.
  Jak pak náš pan prezident naznačuje, že by chtěl vládnout světu by asi těžko dokázal vymyslet i samotný autor tohoto výroku.
  Asi by řekl, že ohýbá ústavu, nebo jak to KONSTATUJÍ ti, co o ústavě vědí úplné hovno a vůbec netuší, jakou že pasáž by měl Zeman ohýbat.
  No a pak je tam plácání, jak na festival do Benátek se dostal Marhoulův film.
  No…film o židovských chlapcích, vůbec těch, co jsou šikanovaní někým jiným než Němci, (což tady nejspíš bude) se tam dostane relativně snadno, stejně jako filmy o šikanování jiných menšin.
  Film, i kdyby byl sebekvalitnější, o šikanování bílého, heterosexuálního muže, nebo normální bílé ženské,co si nechává podržet dveře, by se tam nedostal, a divím se, že Marhoul je tak blbej, a na těhle..dnes už klidně napíšu „pozlátkových“ festivalech tak lpí.
  Má to asi takovou cenu, jako festival politické písně Sokolov, Oskary v USA a Nobelu cenu nevyjímaje.
  Nejlepší pasáž je toto:
  „A já si troufám tvrdit, že on bude hluboce zapomenut, stejně jako je Václav Klaus. Ani jeden se nedočká toho, aby měl bustu v americkém Kapitolu,“ říká Marhoul. Bustu v Kapitolu má naopak Václav Havel.“
  Naplnění cíle nízkého člověka- mít bustu v americkém kapitolu.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nadeji-vidim-v-prirodnich-zakonech-zeman-bude-zapomenut-stejne-jako-klaus-prorokuje-reziser-marhoul-76981?dop-ab-variant=3&seq-no=1&source=hp

  • Janika

   Myslím, že to bude naopak, Zemana historie ocení. I když to vlastně záleží na tom, jaká bude naše budoucnost. Pokud zvítězí lidská blbost, může to být naopak, ale to by byla budoucnost černá.

   • strejda

    Jestli Zemana historie ocení, bude záležet na tom, co přijde po něm. Proto se domnívám, že ho ocení.

    • vittta

     Víte jak to je, naplivou na něj, pak ho ocení, pak na něj naplivou, a zas ocení…..
     Hlavně aby se to střídalo nějak vyrovnaně.
     Však nebojte, i Führer se jednou dočká, úplně to vidím „Adolf Hitler Platz“.
     Oni by ho Němčouři (Evropané) už ocenili, ale zatím se jim víc hodí jako strašák.
     Historie je kráva, a dělají jí..oficiálně, samí kraváci, těžce ideologicky podbarvení.
     Někdy se to nedá číst!

  • Alva

   Četla jsem to už ráno, ale pořád nevím, jak přišel na to, zařadit Lukašenka mezi ty „nepřátele lidstva“.

   • Kamil Mudra

    Možná proto že Lukašenko sám sebe otevřeně prezentuje jako diktátora. Údajně měl Bělorusko nazvat poslední diktaturou v Evropě. To na správného kavárníka musí působit jak červený hadr na býka.

 7. astraustralia

  Švédsko je nyní součástí propagandy ultrapravičáků. Ti vyjadřují svou škodolibost, že imigranti údajně přinesli zločinnost a chaos a ohrozili švédskou národní kulturu a tradici.

  Jenže tyto ultrapravicové postoje ve Švédsku intenzivně šíří mezinárodní dezinformační mašinérie, která má kořeny v Putinově Rusku a u americké pravice. Je to důkaz globalizace národního šovinismu, k čemuž se velmi efektivně používají sociální sítě.

  Nastesti tu jsou Britske Listy a pan Culik ktery v Glagow uci sice jen par studentu spravny pohled na vse SLOVANSKE a tam s dosahem malym, to si ale vynahrazuje na BL kde pry ma tisice ctenaru ktere ON jako jeden z mala na „socialnich sitich“ spravne a hlavne korektne informuje o tom jak je to v CR jak ve Svedsku, jak Britanii jak jinde ve svete.
  Pak jsou i taci kteri ctou BL aby se ujistili ve sve nasratosti.
  Vypada to ze jednim z nich je zde i pan vittta , ktery pak culikovinu s radosti komentuje. Z toho duvod k mnohe radosti tu je :-)

 8. embecko

  Konecne spravna politka!
  Lecso= paprikovy gulas /ne perkelt/, dochuceny rajcaty. Z toho plyne, ze nejdrive paprika na sadle, ci neutralnim oleji (zadny olivovy) a na ni pak kousky rajcat (nerozvarit a neloupat). A pomer papriky : rajcatum = 2:1.
  Bezpochyby variace se lisi nejen vesnice od vesnice, ale i rodiny od rodiny (vejce, klobasa, cibule atd..
  *
  Francouzska aromaticka (lilky) variace leca je ratatoulille:
  (jednoducha zeleninova jidla stoji na technologii, to jest co, jak a kdy)
  Lilek, paprika, cuketa, rajcata = 1:1:1:1:1.
  Opekame ve vyse uvedenem poradi: lilek, papriky, cuketa, rajcata. Kazdou zeleninovou varku vyjmeme a dame stranou (!), vyjma posledni rajcatove davky. Kdyz jsou rajcata hotova, prihodime k nim predtim opecenou zeleninu a promichame. Nakonec prijde na radu provensalske koreni (t.j. hlavne dymian a rozmaryn…plus mozna bazalka).
  Vot vsjo.

  • Janika

   Ahoj, saxi, to mě těší, že se ti téma líbí :-). Aspoň to vede k něčemu konkrétnímu a užitečnému v našich životech, co máme ve svých rukou a co můžeme změnit. No a taky mě už jinde posílali od politiky pryč a že prý mám radši psát recepty :-).

   To o nerozvaření rajčat, která se dávají jako první, nechápu. Rozblemtnou se v okamžiku, kdy je člověk osolí, o dání na pánev ani nemluvě. Já bych je spíš v případě, že je dám jako první, úplně vydusila jako takový základ.

   Ratatouille – no bravo, to je skvělý tip! Úplně mě uchvátil. Ještě si ho stihnu udělat těch pár dní, co budu vařit jen sobě. Rodina bohužel má jiné chutě… I když, zkusit bych to mohla.

   • embecko

    „Já bych je spíš v případě, že je dám jako první, úplně vydusila jako takový základ.“
    Jiste, ale pak to budou papriky v rajcatove omacce…dle meho je vtip leca v tom, ze rajska tvori s paprikami homogenni hmotu.
    Me zas uchvatilo cele vajicko v dulku…to je velky objev…

    • Janika

     Nerozumím jaký je rozdíl mezi paprikami v rajčatové omáčce a tím, když papriky tvoří s rajskou omáčkou homogenní hmotu. Obojí si představuju jako do různého stupně vydušená rajčata a v nich podušené papriky.

     Ten ratatouille jsem si dneska udělala, je to skvělé jídlo. Akorát jako vždy si to trochu přizpůsobuju, dělala jsem to na dvou pánvičkách kvůli rychlosti (už jsem padala hlady), přidala jsem do toho párek nakrájený na špalíčky a taky orestovaný (ten taky z důvodu velké vyhladovělosti :-), a na závěr vmíchala čerstvý rozetřený česnek.

     Jo, to vajíčko do důlku mě taky uchvátilo. Když se to přikryje pokličkou, tak se ta volská oka krásně potáhnou i nahoře bílkem (podle neznámého fyzikálního zákona :-).

 9. Janika

  Na svých oblíbených Diskutnících jsem narazila na tento komentář: https://www.diskutnici.cz/forum/1983-bylo-za-komunistu-lepe/post/360561

  „Komu věřit? ODS a nebo té nejstarší politické straně? Té babizně s odpornou bradavicí na nose, oděnou do oranžových šatů a rudého spodního prádla. Která vždycky ochotně rozhodila nohy do praku a nastavila svou vagínu ke kopulaci, aby napřed porodila Stalina, pak Hitlera a po incestní kopulaci se svou komunistickou dcerou v roce 1948, rudou sračku na dalších čtyřicet let. A ne dost na tom. Po listopadu si dala na tu svou vráščitou tvář nové šminky a mejkap a rozhodila znova své křivé nohy do praku a modrý pták jen zasunul a kopuloval a počal tak dítě, spratka, který vyspěl v bigotní politickou kurvu, kvůli které nám dnes na nejvyšším ústavním postu sedí narcistní egomaniak s rétorikou burana a hulváta, tento nejnižší šlechtic, hnojící sídlo českých králů, a vládne StBácký gauner ze Slovenska, který dudlal KGBáckého dudlíka . Káže nám o morálce rudý humus a do toho zapadá Tomio Mussolini, oblečený do hnědé košile s neskonalým apetitem po politické moci, a aby se zjevil další mesiáš v podobě Trikolory. A baba v oranžovém jen opět rozhodila své hnáty do praku, aby opět kopulovala v incestním vztahu se spratkem, kterého porodila a kde porodní bábou byla ODS a kde tomu porodu tleskala komunistická děvka, protože správně tušila, že opět přijde její čas, jen to chce trpělivost až ten spratek dospěje. A ten čas pomalu ale jistě nastává. A dnes ? Slyšíme křik zhrzených milenek a milenců, kteří jen svého času, majíce plnou hubu morálky, přistoupili na kompromisy v morálce, nechali nastoupit k moci zhrzené osmašedesátníky, kteří svého času pomáhali roztočit rudý mlýn, aby potom, když je ten jejich vlastní rudý mlýn sešrotoval, nasadili masku ublížených,která je opravňuje k morálnímu právu tady vládnout s pomocí protagonistů z rudého tzv.Prognosťáku, prolezlého konfidenty StB pod kuratelou KGB, kde jejich šéf Komárek byl v Moskvě častěji, než doma na večeři. Modrý pták jen jaksi zapomněl, že morálka nemůže znát kompromisy, protože se to jen zvrhne v politický, špinavý kšeft, což se i stalo. Kdo to první pochopil byl Karel Kryl a proto znechuceně odešel, dnes se ani moc nedivím Cibulkovi s tím jeho kyvadélkem, kterého jsem svého času považoval za vyšinutého magora, dnes se mu omlouvám, protože garnitura devadesátých let, když jsme konečně zdvihli hlavu ze země, kterou jsme ryli držkou a mohli se trochu nadechnout, nám ji opět do té země zabořila a my ji tou držkou ryjeme dál.“

  Asi jsem nějak přecitlivělá, ale normálně mě vyděsil, připadá mi úplně šílený. Ale možná je chyba na mé straně – co si o tom myslíte vy? Možná se dokonce někomu ten komentář líbí?

  • kočka šklíba

   Přesně Janiko, nejdříve jsem se divila že byste toto považovala za normální diskusní příspěvek, pak jsem dočetla k Vašemu komentáři a jsem ráda, že jsem se dříve spletla. Zřejmě by si ale tento člověk dobře rozuměl například s Honzákem, který už k takovým komentářům nemá daleko. Ale mezi komentováním by se mohli věnovat léčbě ;). I když asi ona u některého kolegy Honzáka, protože dotyčný už bud senilní nebo se dokonce zbláznil.

   • Janika

    Kočko, vidíme to úplně stejně :-). Kromě toho – když někdo vášnivě nadával na komunisty (zejména po 89tém, když už to mohlo být slyšet, až vlastně dosud) a stejně vášnivě nadává na dnešní poměry, tak je to známka menší schopnosti orientace a takový člověk prostě nic nepochopil. Zdůrazňuju tam tu vášnivost, kdy taková osoba tím žije a prožívá to celou svou bytostí. Možná potřeba nenávidět „nepřítele“ a hledat ho všude je známkou něčeho, co by vysvětlil psychiatr či psycholog, jen momentálně nevím, jaký u nás :-).

  • astraustralia

   Janiko kritika socialni demokracie ma ruze formy, to co jste pretiskla je jedna z tech nejmene slusnych az nenavistnych a proto mimo realitu.
   Jeden z tech pisatelu ktery nepovedeny Samet vidi jen na tech kterym tak nadava. Opravdu jen Nebyt tech soc.dem.
   tak jak jsme se mohli mit dobre?
   Opravdu jen soc.dem. za vse muze? Tak jednoduche a jen na soc.dem. to neni coz jest i odpoved na hodnovernost clanku,
   pomineme li vulgarity. Ze selhali o tom svedci i vysledek v poslednich volbach.
   Tak dlouho soutezili s“pravici“ v privatizaci a udelali pro lid tolik socialniho, az dostali jen 7%.!

   • vittta

    Tohle je nejlepší text, když jsem tady nebyl, Observere.
    Ještě lepší, jak ten, na který reaguješ.
    A jistě že je to nechutně napsané, no ale ČSSD (sociální demokraté jako celek) jako nejvěrnější děvka velkokapitálu si to asi zaslouží.
    Akorád dříve tam chodili ti chytřejší,(mezi sociální demokraty) co chtěli pozitivně měnit svět, a nechali se buržousty kupovat.
    Poslední dobou tam exceluje nacistický odpad, váleční štváči, nadlidé a všeználci, a imbecilní kreténi. jako jsi ty!

   • Kamil Mudra

    Komentář jako takový se mi nelíbí protože pro přílišnou nadsázku z něj čiší spíše zaujatost a zášť než vášeň. Skutečně ho nelze hodnotit jinak než že: „Autor si prostě potřeboval ulevit.“ a ulevil si způsobem podobným zvratku na parketách. Nicméně i ta nevábná a nelibě páchnoucí hmota má skladbu opodstatňující její vyvržení. Není to tak že by se autorovi udělalo zle z nestřídmé konzumace kvalitních ingrediencí. Naopak původ jeho nevolnosti je ve svinstvu které je nucen vstřebávat dnes a denně. Obecně se mu podařilo vystihnout genius loci množiny lidí které svěřujeme správu našich životů, ať už naivně či bezradně, či ve velmi sporadické menšině z nějaké vypočítavosti.

    Jistě, si mohl ulevit decentněji, například jako PPK na OM:
    „Začalo to kdysi ozónovou dírou a hrozbou ekonomického zřícení školského, důchodového a zdravotnického systému, pokud se všechny ihned nezprivatizují. Pak přišlo globální oteplování a tání ledovců, deště, povodně a prý už i stoupání hladin moří. Skleníkový efekt. Teď je zase sucho. Elektrárny tvoří zplodiny a hrozí katastrofami. Auta jsou stále jen na benzin a na naftu a Němci podvádějí s dieselgate. V ovzduší je smrtící CO2, v lesích kůrovec. Číňan zavádí to hrozné 5G. Rus prý chystá válku a 1000 raket chce prodat Indii. Uprchlíci trpí. Horko v Africe. Zlý Asad v Syrii pořád. Přišli imigranti a jejich kriminální teror. Zato v polském Bialystoku, mají dle ČT mírumilovný islám. Teror neonacisty na Novém Zélandu a zákaz zbraní. Televize plná Hitlera i po 80 letech. Kaddáfího sice zabili, jen s Asadem to ještě nevyšlo. V Česku překáží u soudu žalovaný Zeman a trestně stíhaný Babiš. Také soukromé důchodové pilíře pořád dosud nemáme, ale snad to přežijem. Leč nezoufejme, ve Švédsku se narodil anděl, školačka Gréta a u nás máme Drahošovu Viki.“

    Lidé jsou různí a mají různé způsoby jak se zbavovat toho z čeho se jim zvedá žaludek. To jak to dělají (nechutně či kultivovaně) má sice také svůj význam, ale dle mého mínění je podstatné spíše to co jim to „zažívání“ plundruje a před čím (až na sporadické výjimky) nemají kam utéct.

    • embecko

     Janicin prispevek s okopirovanym textem neni o opravnenosti zvratku, ale o prolomeni zakladu konsenzu spolecenskeho spoluziti.
     Nektere veci nelze psat bez nasledku na kvalitu spoluziti…a ted to doslo vseobecne tak daleko, ze byla rozrusena nejen kvalita, ale sama podstata a spolecnost (ve smyslu spolecenstvi) prestala existovat. Projevena ohavnost neni jen v motivu, ci obsahu prispevku, ale i v jeho forme…tezko vysvetlit socdemakum a predevsim jejich stranikum, ze pisatelovu neumelou ruku vedlo opravnene rozhorceni. A plati to samozrejme nejen pro socdem, ale pro vsechny stycne hodnoty spolecenskeho zivota.
     Za sociku jsem obcas jezdil na Kladno, protoze tam, kvuli hornikum a hutnikum, meli lepsi zbozi. Tehdy to byli jakoby lepsi lide…pak bych mohl take tem svinim zkurvenym prat, ze jim dneska Bakala vypalil rybnik s byty, ktere oni za sociku ziskali nadstandardnim zpusobem. Urcite by me ti za sociku protezovani kreteni pochopili…co mi za sociku drazdilo kybl, z toho jsem ted hodil opravnenou rouru.

    • Janika

     Autor uvedeného příspěvku zašel tak daleko, že už další diskuze nemá smysl (ano, „prolomeni zakladu konsenzu spolecenskeho spoluziti“) – proboha, co by asi psal, kdyby žil někde v Africe, kde děti umírají hlady? Žije na ostrůvku blahobytu v porovnání se skoro celou zeměkoulí, a přitom chudák trpí jako zvíře, tak kde je chyba? Ano, těžko tohle pochopit jako „oprávněné rozhořčení“. Soc.dem. nemusím, ale určitě je tam řada lidí dobrých, tak, jako byla i řada dobrých komunistů.

     • Kamil Mudra

      „Žije na ostrůvku blahobytu …“
      Tak o tom zkus chvíli vyprávět třeba těmto lidem:
      https://zpravy.aktualne.cz/domaci/jen-naklady-na-bydleni-jsou-leckde-vyssi-nez-penze/r~7c4af57cbf4911e994100cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=default&utm_term=position-0&utm_campaign=Aktualne
      Myslíš že se kvůli hladovým africkým dětem budou cítit líp? Člověk poměřuje svou situaci s tím co vidí okolo sebe a ne s tím co se doslechne o tom co je někde „za hory a doly“.

      • astraustralia

       Kamile to je hnus a hruza v jakych podminkach svobodne neregulovaneho najemneho duchodci v CR ziji.
       Po precteni si takoveho clanku si dovolim napsat ze dnes je pro penzisty v CR hure nez bylo za komousu !
       I ti co byty vlastni se maji co ohanet po zaplaceni vsech poplatku kolem.

      • Janika

       U nás mají zaručené, že ten svůj důchod dostanou. V mnoha zemích světa to vůbec jisté nemají. Jinak samozřejmě souhlasím s tím, že důchody jsou u nás malé a měly by se podstatně zvýšit. I tak je nesrovnatelná situace chudého českého důchodce s těmi hladem umírajícími v Africe. To vůbec nechápu, jak to můžeš srovnávat. Když začneme nadávat na žabomyší problémy u nás, měli bychom si uvědomit , v jaké hrůze žije většina obyvatel planety. A pokud budeme nadávat i dál (jako autor toho komentáře), měli bychom se po zásluze dostat na jejich místo.
       Mimochodem, ten nájem se týká především Prahy a větších měst. Řešit se to dá, třeba tak, že se několik lidí o nájem podělí. Já bych si našla spolubydlící.

       • Kamil Mudra

        „To vůbec nechápu, jak to můžeš srovnávat.“
        Právě naopak. Srovnáváš to ty. Já přece píšu že člověk svou situaci porovnává s tím co vidí okolo sebe. Souhlasím s tebou že jen nadáváním se nic nevyřeší. Na druhou stranu, je to často to jediné co lidé mohou, když už jim na nic jiného nezbývají síly ani možnosti jak svůj život změnit. Oni své problémy nevnímají jako žabomyší. To si může myslet jen ten kdo na tom není stejně nebo hůř.
        Najít si spolubydlící(ho) není vůbec nijak jednoduché. Stáří má své neduhy, které se podepisují i na psychice. Co kdybys si s tou spolubydlící začala po čase lézt tak na nervy, že by to nebylo k žití? Zas bys ji vykopla? A kam asi? To může být někdy horší než rozvod.

        • Janika

         Tak se můžeme shodnout na tom, že je to nesrovnatelné. Problém starých lidí, kteří se v bytě neshodnou, a vyhladovělé rodiny umírající kdesi pod širým nebem, například, to se opravdu srovnávat nedá. A opakuju, že důchody jsou u nás trestuhodně nízké. Ale pořád nějaké jsou.

         • Kamil Mudra

          Jenže tyhle nesrovnatelnotsi jsou v samotné Africe také. Jediný rozdíl mezi českým a africkým bezdomovcem je v tom že ten africký se nemusí starat o to kam se zašije na zimu. Český má zas (možná) v dosahu „bohatší“ popelnice. A majetní lidé, kteří se bez důchodu úplně obejdou se také vyskytují po celém světě včetně té Afriky. Nadávajícímu Švýcarovi bys zas třeba mohla říct ať se uklidní a je rád že nežije v Česku.
          Každého napadne že by si mohl žít lépe kdyby… A pokud to „kdyby“ obsahuje lidi kteří ho buď okrádají a nebo umožňují to okrádání jiným tím že jim nahrávají, nebo alespoň neplní svou povinnost vyplývající z postu na který je svým hlasem delegoval a na kterém je platí ze svých daní – pak má plné právo k nadávání a my se můžeme bavit jen o míře kultivovanosti jeho projevu.

       • vittta

        Abych byl upřímný, osobně je mi bližší problém těhle důchodců než umírajících dětí v Africe.
        1000 umírajících dětí v Africe pro mě znamená méně, jak jeden trpící důchodce u nás.
        Že jsem cynik?
        Ale kde pak, mě ani problémy někde v Africe zajímat nemohou, to bych se totiž zbláznil.
        Když tedy pominu, že mohou být do určité míry i smyšlené.
        Kromě toho, problémy našich důchodců s těmi problémy hladovějících vysloveně souvisí.
        Kvůli senzačním zprávám o hladomorech, způsobených koloniální politikou bělochů v minulých 5 stoletích totiž na naše důchodce nezbývá čas.
        Není na ně čas ani kvůli trpícím cigošům, ženským kvótám, sexuální identitě náctiletých dětí, sňatkům buzerantů, Putinovi a jeho hlásné troubě Zemanovi, a jiným, velice důležitým reáliím.
        Koho by pak zajímal důchodce, který má tu drzost, že ještě neumřel?
        A levice?
        Inu, ti se zajímají o peníze daňových poplatníků (A2larm- https://www.info.cz/nazory/pur-proc-stat-vychovava-levicove-extremisty-za-penize-danovych-poplatniku-42617.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu) nebo o zvýšené odvody živnostníků (Taras a a spol) aby se mohli platit ještě více Bohulibé pokrokové projekty na podporu hluchých černých dětí třeba v Súdánu a Nigerii…

        • Janika

         Ale samozřejmě, že jsou nám bližší naše problémy. Na druhou stranu jsi i ty sám kolikrát poukazoval na to, v jakém blahobytu si žijeme, v porovnání se zbytkem světa. Jde o tu míru, o to, se z našich problémů nezbláznit, nešílet z nich se zuřivou pěnou u úst, jako v tom uvedeném komentáři. K tomu důvod není, a spíš to člověka děsí. Případně budí lítost s duševním stavem, do kterého ten člověk upadl. Naše problémy jsou takové, že nemusíme vzít kulomet a rozstřílet všechno kolem sebe. Pro to má mimochodem autor komentáře pochopení, vyjádřil se jinde, že chápe ty vraždící americké šílené střelce, podle něj bojují proti imigrantům…

         • embecko

          „Jde o tu míru, o to, se z našich problémů nezbláznit“
          Coz predpoklada vysvetlit smysl problemu a to dnes uz nejde. Nahrazkou se pak stava chapani a litost s druhym (anebo presne naopak jejich opomijeni)….a to je na vysvetleni nasich problemu malo. To same ekologie, soucit a pod., to jsou vsechno jen nahrazky za neschopnost vysvetlit smysl vlastniho utrpeni.

          • Janika

           Co je smyslem problému? Společenské zřízení šlape na krk lidem natolik, aby to množství lidí přežilo. Je to nutná daň. Nebo jde o něco jiného?

         • vittta

          Nač snižovat vlastní standart pro jiné?
          A jsou ti jiní opravu tak potřební, potřebnější jak naši vlastní?
          Rozděl svůj plat mezi tisíc umírajících, a zemřete všichni.
          To není krutost, to je realita.
          Sami se Afričané musí starat.
          Můžeme jim vychovat kádry, ale- jen když my budeme mít vlastních dost.
          Musí se sami naučit civilizovanosti, a pokud jim náš pohled na civilizovanost nesedí, pak ať praktikují pohled svůj.
          Proč sluníčka litují jen negry a islamisty?
          Copak není na světě více potřebných?
          A- ano, součást naší civilizace jsou i bomby, stejně jako součást té jejich jsou oštěpy.
          Cíl obého je ale v podstatě stejný, jen výkon je jiný.
          Vyspělejší umí zabíjet a ničit víc, to ale neznamená samo o sobě, že jsme horší.
          Dříve jsem si myslel, že bohatí musí pomáhat chudým, ve smyslu cizím.
          Dneska ale vidím, že bohatství a chudoba je věc ošemetná, a může být bohatší negr z chatrče než majitel nadnárodního trustu.
          Jen se musí naučit dobře používat to, co mu je dáno.
          V tomto směru jsme ale selhali všichni, oni plodí 10 dětí tam, kde je udržitelné maximum 3, a my drancujeme zdroje i na to, abychom se chovali „ekologicky“.
          Pak ovšem musím realisticky chtít, udržet si to, co máme- a modlit se, abychom nepadli do světa 2000 let zpět- což se může stát relativně snadno.

          • Kamil Mudra

           „….abychom nepadli do světa 2000 let zpět- což se může stát relativně snadno.“
           Bohužel nemůže protože ten svět jaký byl před 2000 lety jsme už natolik vydrancovali, že i v hodně zmenšeném počtu bychom museli čekat pár století než by se vzpamatoval alespoň do částečné tehdejší podoby.
           V tom současném přežíváme jen kvůli technologiím které bychom při tom pádu ztratili a ani my sami nejsme na tehdejší drsnější životní styl stavění psychicky ani fyzicky. Pro drtivou většinu populace by ten pád byl konečná. V takovém případě by „vyspělí“ současným „nevyspělým“ mohli tak akorát závidět jejich připravenost.

          • Janika

           Vittto, nikde nepíšu o snižování životního standardu, ty hned vyskočíš jak čertík z krabičky :-). Já ty lidi lituju, ale pomoct jim nemůžu. Ani nehodlám přispívat nějakou almužnou, kterou stejně ti potřební nedostanou. Jsem vděčná osudu, že žiju tady a ne tam, to je všechno.

 10. astraustralia

  Tak dlouho mela soc.dem. na mysli dobro az to lidu doslo a rozhodl se ze si ho nenecha vzit !
  Ale nejen soc.dem. chce vase dobro, jsou i jini kteri ho chteji:-(
  Nenechte si ho vzit !

 11. Alva

  http://outsidermedia.cz/retro-jan-keller-tunel-na-konci-svetla/
  Starší, dlouhá, ale opravdu dobrá přednáška o současnosti a přerodělování bohatství.
  Např.:
  „Střední vrstvy už nebudou dostávat taková privilegia jako dříve, naopak budou si muset zaplatit za to, aby mohly sloužit. Je to taková historická novinka, že si někdo musí zaplatit za to, aby mohl zůstat ve služebném postavení“.
  Nebo:
  „Dneska se na bázi těch nových planetárních peněz vyvinula nová šlechta. Ona žije, jak to dokázali ti francouzští sociologové, ona žije kolektivisticky, u těch 300 francouzských rodin není žádný individualismus, oni dětem předpisují, koho si vezmou za manžela, za manželku, aby se nedělily majetky, všichni si tam uvědomují svoje společné zájmy a všichni se tam chovají přesně tak, jako si Marx kdysi myslel , že se bude chovat proletariát, uvědomují si, že jsou zvláštní třída a hájí kolektivně své zájmy, všechno ostatní tomu podřizují, a těm pod sebou, té střední vrstvě úplně dole říkají, ať se individuálně snaží každý sám za sebe. A tím se ta asymetrie obrovsky umocňuje. Nikdo není tak individualistický jako levičáci. Pravice je méně individualistická než levice. To popisuji v knížce Posvícení bezdomovců, tam chci ukázat,co čeká střední vrstvu. Ti nahoře se chovají kolektivisticky a ty dole vybízejí k tomu, aby si v neustálém vzájemném individuálním soupeření navzájem sráželi šance. To je úplně ideální způsob – „Rozděl a panuj“ – na to se přišlo už dávno“.
  :

  • pacifista

   Článek dlouhý, zajímavý, ke konci již jen konstatuje skutečnosti, ale jinak mi vychází, že nikdo neví jak to bude v budoucnosti. Což je logické.

   • Kamil Mudra

    Nu, s posunem alespoň o sedm let kupředu to víme všichni kdo v té sedm let mladé budoucnosti žijeme. :-)
    Za rok už to bude osm… pak devět…kolik se kdo dočká.

    • embecko

     Za poslednich par let vymizeli politologicti bardi jako Keller, Belohradsky, Krejci, Campbell a dalsi z mainstreamu a presunuli se na stvave weby. Prapor drzi uz jen Prima:
     https://prima.iprima.cz/komentare
     Uz nazev je hezky: „Tohle je inkluzivní prostředí, takže vypadni“
     „Na hnutí, které neustále slovně uctívá „diverzitu“ (různorodost), je moderní progresivní levice extrémně nediverzní – co se myšlenek týče. Otevřené náruče inkluzivity vítají každého, kdo si myslí přesně to samé.“

     • Alva

      A tady je taková „chuťovka“ – dá se brát jedině jako vtip.

      https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozhovor-jakub-kalensky-dezinformace-vliv-rusky-moskva-kreml-fake-news-socialni-site.A190814_153149_domaci_lre
      Např.:
      Přebírají dezinformace v současné době i seriozní média?
      Občas se to může stát. Omylem. …….
      Nebo:
      Proč se vlastně Rusko snaží oslabit Západ?
      Co vám zbývá v momentě, kdy vykazujete dlouhodobou neschopnost udělat ze své země atraktivní místo k životu? To Vladimir Putin prokazuje za dvacet let u moci totálně. Migrace z Ruska ven je na historických hodnotách. Lidé chudnou, zavírají se obchody, školy, nemocnice.
      Putin není schopen udělat z Ruska atraktivní zemi. Pokud nemůžete zlepšit svou pozici, zbývá vám než oslabit tu soupeřovu. Nic jiného už nemáme, nic jiného nám nezbývá. A pokud už má strategický cíl oslabit Západ, může nás oslabit ekonomicky? Těžko. Vojensky? Tak úplně ne. Kulturně? Možná v minulém století.
      Rusku z toho vychází informační agrese, protože my v současné době prokazujeme, že na ni nereagujeme dobře. Necháváme si spoustu věcí líbit, jim to vychází a je to ještě levné.

      • oh

       Souhlasím s Kalenským. Rozhodně by k dezinformacím mělo být povinně přiloženo nějaké varování. V případě „křepelky“ Kalenského by byl asi nejlepší výstražný majáček se sirénou a svítící varovný nápis alespoň 2×1 metr. :-)

      • vittta

       Ten šílenec patří do blázince, ale fakt je ten, že se nějakým způsobem snaží proniknout na místo jakéhosi oficiálního mluvčího české vlády.
       V podstatě ministra informací, nikým ovšem nevoleného a nejmenovaného, alespoň ne u nás.
       A tenhle kripl bude rozhodovat, kdo a co je správné.
       Má na tu už i agendu, v článku je řeč o elfech, což je jakási neoficiální PLACENÁ ideologická policie, jejíž moc roste.
       Takhle zaniká demokracie a svoboda, a vzniká totalita.
       Ale né nějaký čajíček reálného socialismu, ale totalita, kdy pomocí elektronických nástrojů bude moc vládců absolutní.

 12. mistralius

  Česká republika má smůlu, že židovský košer rypák se zasekl právě v národním státě Čechů a Moravanů.

  (nevím proč mi WordPress červeně podtrhuje slovo „košer“, asi je to nějaké mešuge slovo)

 13. mistralius

  Mimochodem, původní článek je pěkná kravina, lečo si koupím v konzervě v Tescu a stejně ho nijak nemiluji.

  Ovšem uherský salám, prý originál se dělá z oslího masa, ten si dám vždy rád.

  • astraustralia

   Mistraliusi vase letni starosti :-)
   Tu resime nepodstatnosti:
   stock market slump = pokles akciového trhu
   Re Recession fears from the stock market drops are a holdover from 2008 — but don’t panic (yet)
   cession fears from the stock
   nejvetsi propad na burze od 2008 obava z recese ale nepanikujte(jeste ne), …. bude hure :-)
   https://www.nbcnews.com/think/opinion/stock-market-drops-china-trade-woes-evoke-trauma-2008-don-ncna1040466
   Australie prave ztratila na burze (60 milliard svych dollaru pouze) aneb jak lze rychle prijit o cisla zvane take jinak penize :-(
   PS
   Take jeste 4 dny zavrene letiste v Hong-Kong a stovky blbejch Australaku co tam leteli delat business a cekajicich na odlet:-)
   Ale jaro se uz pry hlasi, zitra ma byt 25 :-)

 14. mistralius

  to Saul:

  vím, že je to u vaší rasy trochu osobní, přesto by mě, čistě z badatelkého hlediska, zajímalo:

  když Vás ojel nějaký nadřažený žiďák, cítil jste se nějak zařazen v žiďácké hiearchii nějak „ukotven“, aby jste pak přirozeně sionisiticky troloval na internetu, jestli třeba to prospěje oběma stranám

  skutečně, jde mi jen o vědecký zájem, jak to mezi Vašima lidma chodí

 15. mistralius

  Mně třeba přijdou upoutávky židoČT uprostřed prázdnin téměř jako nějaké hysterické výlevy. Populární žid Jakub Železný hovoří dramatickým hlasem o nastolení pořádku v roce 1969 (nevím jak to ti židé šikovně dělají, že Vladimír Železný za tzv. normalizace nijak netrpěl, ale naopak měl pořad ve Slovenské televizi)

  Někoho by třeba zajímali informace o „Kent State shootings“ https://en.wikipedia.org/wiki/Kent_State_shootings , třeba by z žida Jakuba železného vypadlo samým rozčilením něco jiného …

  Ovšem, protože žida Jakuba Železného platí jiní páni, zřejmě se objektivních informací nedočkáme.

 16. Alena Z

  Janiko,
  dovolím si od politiky přejít k leču…:-)
  Lečo jsem dřív neměla moc ráda, protože moje matka tam dávala neoloupaná rajčata a slupky z nich mi lezly do zubů. když jsem začala sama vařit, dostala jsem Francouzskou kuchařku a objevila Ratatouille. Je ovšem hřích to tohoto pokrmu přidávat buřt nebo salám, je to samo o sobě vynikající zeleninová směs, která podávaná s kvalitními těstovinami a posypaná případně parmazánem je chutnou letní večeří či lehkým obědem v parných dnech.
  A z popisu je jasné, že napřed se dávají papriky, protože ty potřebují delší čas na to, aby změkly, rajčata se přidávají po deseti minutách na dalších deset minut, za tu dobu je všechna zelenina měkká, rajčata částečně povolila, ale přitom z nich není omáčka. Takže u leča je logický stejný postup. To se domnívá čtenářka vaší stránky
  Alena Z.

  • Janika

   Zdravím, Aleno, a děkuji za připomínky. Francouzskou kuchařku nějakou mám, ale jsou tam samé recepty z mořských plodů, takže nic pro mě. Pak mám tlustou bichli Escoffiera, s tím se jen tak probírám. Mít dobrou francouzskou kuchařku toužím celý život.
   To s těmi těstovinami mi připomnělo, co jsem také našla – ratatouille lasagne – také myslím skvělý nápad.

   • Alena Z

    Doporučuji kouknout se na netu po Francouzské kuchařce Jany Martinicové (Merkur, 1972, 1974). Autorka se tu pokusila zachytit recepty francouzské kuchyně od prestižních po krajové. Kniha má 320 stran, vynikající dílo.

    • vittta

     Něco v tom smyslu tady radil Sax, ale ten naopak směs viděl lépe rozvařenou.
     Já tyhle věci dělám tak, že si něco koupím, a pak se snažím přijít na to, jak je to dělané.
     Takhle jsem třeba začal dělat nakládané houby (sbírám jen nejjakostnější kloboučky nejvýběrovějších druhů hub) v oleji.
     Nejprve je ovšem třeba je vymáčet tak 3 dny v octovém nálevu.
     Poprvé jsem to neudělal, a bylo to bez chuti.
     Nebo něco vymýšlím na základě něčeho, co si přečtu.
     Tak třeba jestli máte ráda zeleninu, jo?
     Nakrájím lilek na kolečka, cuketu na kolečka, cibuli na půlky a papriky na půlky.
     Tady k mojí nelibosti je třeba použít ty „kauflandové“ papriky, poněvač mají tlustou dužinu, ale buď oranžové, červené, nebo žluté, ty zelené jsou …nedobré.
     Pak to narovnám na gril do trouby tak, že tam dám ty cibule, papriky, a cukety případně lilek, ale tím způsobem, že ty lilky, resp. cukety každých 10 minut otočím, zatímco cibulí a paprik si nevšímám.
     Z každé strany 10 minut, dokud tam nejsou „čáry“ od roštu.
     Takže lilky a cukety jsou tam bai voko 20 minut, ale cibule třeba hodinu a paprika třeba 40 minut, jak to je velké.
     Musí se na to koukat, aby se to nespálilo, to je jasné, i ta cibule se dá otočit.
     Takto lze grolovat i patizon a hokaido, ale moc to s tím nepřehánět, překvapivě dobré jsou cukety.
     Když je to hotové, tak to hodím do takové kameninové mísy, oloupu papriky, dříve jsem loupal i lilky, ale pak jsem přišel na to, že nic nezkazím, když je normálně oškrábu ještě syrové.
     Celé to rozmačkám a roztrhám rukama na takovou jako kaši, ale ne úplně kaši.
     Posolím, naleju olivový olej, a jablečný ocet, přidám česnek, a pořádně ještě promíchám.
     To je žrádlo, panečku, to se jí ještě teplé, ale i druhý den za studena proleželé…
     Příznivcům zeleniny doporučuji.

  • vittta

   Dneska už bych se ani nedivil, že vraždili provokatéři z řad nějakých „maidanistů“, placených západem.
   V každém případě oficiální rozkaz ke střelbě dán nebyl.
   Dle mého ale neměli mít milicionáři ostrou munici.
   Situace si to ani zdaleka nežádala, a demonstrantů bylo relativně velice málo, kromě to dát pomatencům LM bez zkušeného velení ostrou munici je pomalu až sabotáž.
   No jo, no, střílelo se, do lidí, za Rakouska, za I. republiky, za socialismu, i za liberální demokracie, i když u nás ještě ne.
   Ale není oběť jako oběť, důležité není kdo byl zastřelen, na toho každý sere, ale kdy a kde se střílelo.

  • embecko

   Vem si, jak byla tehdy rychla doba a co vsechno se za tech 23 roku mezi koncem valky a 68. rokem stihlo: demokrate stacili znarodnit 3/4 prumyslu, prisli komunisti a dodelali zbytek, nasledovala obnova republiky a politicke procesy, prislo tani/ sjezd spisovatelu a Novotneho era a nakonec pokus o barevnou revoluci v 68. roce.
   Jako vitttu mne zaujala neadekvatnost zasahu (ostra strelba) proti pomerne poklidnym, ridkym zastupum (par volne stojicich esenbaku s rukama za zady proti poklidnemu mensimu davu- viz foto z Asterova odkazu).
   Nedocenen je vliv celoevropskych udalosti z 68. roku: ti ceskoslovensti mrtvi byli vesmes mladi lide (podobne jako dnes).
   Paralela s majdanem je tu opravdu neodbytna, ale zda se, ze takove myslenky jsou tabu.
   Ruda fena Siklova ovsem na verejnopravnim rozhlasu tvrdi, ze mluvit dnes o normalizaci neni adekvatni…jak je mozne, ze za antikomunisty mluvi opet komuniste? V cele s Dvorakem z CT?
   https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/vinohradska-12-nomralizace-siklova-podcast_1908210600_bar

   • embecko

    Krome toho pokracuje Trumpova gronska eskapada: pote, co vyjadril presvedceni, ze Dansko potrebuje ochranu USA a pripomenul dluhy, ktere Dansko ma vuci NATO (klasicky obchodni natlak na prodej akvizice), dnes urazene odrekl cestu do Danska. Danska vlada totiz prodej Gronska odmitla jako zert.
    https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/trump-zrusil-cestu-do-danska-protoze-mu-zeme-nechce-prodat-gronsko-40293829?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk
    Ale je jasne, jak USA budou nadale v Evrope postupovat a ze Cesko se pravdepodobne stane dluznim vazalem USA.
    No, hlavne ze tahle taktika zabrani Putinovi do Ceska vyslat tanky, vse ostatni je podruzne!

    • vittta

     Moc mě to hlava nebere.
     Copak USA si fakt myslí, že jim Dánsko prodá Grónsko?
     To bude nějaká provokace…

     • embecko

      Predstav si, ze vsechny investicni a duchodove fondy maji penize v akciich a kazde jejich zakolisani vede ke zmatkum na burze a moznemu krachu. Dneska klesne nemecke hospodarstvi o 0,2% a v Bundestagu maji poplach…zkratka akcie musi rust a to za cenu obcanske valky. Podle meho USA nerozlisuji nejaky Afghanistan a Dansko, Evropu a Afriku…pro ne tam ziji stejni krupani, domorodci, cekajici jen na to, aby jim nekdo pomohl s hospodarstvim. Vsak Trump hned vznesl argument, ze Dansko na Gronsko doplaci a to i kdyz (ted parafrazuji) „Gronsko je tak nejak jejich“. Chapej tu mentalitu, pro ne vsichni neamericane jsou nuly (snad vyjma Anglanu) a jejich uzemi jim tak docela nepatri, protoze se o nej neumeji starat tak, jako Americane (= vyvadet zisky v takove mire). Vis co bylo pravnim argumentem k zabrani indianske pudy? Ze Indiani nemaji sve pozemky okolikovane a tudiz se o ne nestaraji a tedy neni zadny hrich a ani nic protizakonneho k nim prijit a zacit hospodarit lepsim zpusobem.
      Podle meho to Trump zkusil, ale jako trend to mysli vazne…kdyz to prezenu (ale mozna ne), pak za chvili budou chtit jizni Moravu, anebo budeme muset splatit nesplatitelny dluh u NATO, anebo poslou Cesko do bankrotu (to jest zabavi vojensky jeho zahranicni akvizice, jako v pripade Argentiny).

      • vittta

       V každém případě to poněkud smrdí.
       Jestli oni ho také nechtějí diskreditovat, každý americký boháč je svým způsobem blbec, takže Trump vůbec netuší, kde Grónsko leží, a někdo mu nabulíkoval, že by se to dalo koupit jako dobrý skutek.
       A on to prostě plácnul.
       Čímž to zároveň i zkusil, jak píšeš.
       Dvě mouchy- jednou ranou.

       • Ondřej

        Chtěl by možná koupit i Karlštejn, no nebyl by první. Možná by pak nepřijel za trest za Babišem.Ale Babiš by ho možná i prodal….

       • embecko

        Myslenka koupit Gronsko neni zadna novinka. Zrejme v souvislosti s odkupem Aljasky mely USA tenhle napad na konci 19. stoleti a dalsi, oficialni nabidku, daly Dansku po druhe svetove valce. Takze Trum nefantasmagoruje, ale konzistentne pokracuje v politice USA. Pamatujes preci na slova Clintonove o tom, ze neni spravedlive, aby meli Rusaci tak velkou zemi…
        Fakt si dovedu predstavit, ze Evropa se rozlozi natolik, ze zacne sva uzemi prodavat…otazka je, jestli ji nahodou v tomhle USA nepredbehnou :o)

 17. vittta

  Ha,ha,ha,ha,ha,ha!!!
  Lidská práva se dodržovat musí.
  Čistě technicky řečeno, za účast na demonstraci vlastně dotyčná osoba placená nebyla, jen prostě jela spravedlivě demonstrovat, a měla u toho zajištěné ubytování a jídlo.
  Proto ono se sešlo na Letné víc jak 100 000 lidí.
  Kecy o ekologii, sudetském utrpení, negerských právech a inkluzi nějak přežili, pak si zapískali na Babiše a Zemana, hupky na placený oběd, pivko a nákupy.
  Doprava zdarma!
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cesi-jeli-na-levny-zajezd-do-berlina-museli-ale-demonstrovat/r~794bd79ac35b11e9be22ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  • embecko

   Ano, to je vyborny clanek…
   Pod jinym (na techze strankach) mne zaujal tenhle prispevek:
   *
   Jak řešit obranu ? No asi v první řadě , že se začne naše obyvatelstvo tak , že se bránit chce. To by obnášelo v první řadě přestat s rozkrádáním státu na všech úrovních od prezidenta až po poslední uklízečku, nebo vrátného.
   Osobní snaha každého jedince aby náš stát byl prosperující ve světovém měřítku alespoň jako za první republiky.

   V druhé řadě začít udržovat fyzickou kondici tedy naplnit stavy TJ Sokol a hlavně nastavit růst populace koeficient alespoň na 1,5. Myslím, že za první republiky nabádali aby měli manželé alespoň tři děti.

   Za třetí aby všichni (nebo alespoň větší část) bojeschopní muži byli DOBROVOLNĚ členy dobrovolných záloh.
   S tím by bylo spojeno to, že by měli základní výstroj a výzbroj doma dle vzoru Švýcarska.

   Všechno ostatní už jsou jenom kosmetické vady.
   *
   Take si myslim, ze je to takto jednoduche a ze tady vse zacina…a konci.

   • Kamil Mudra

    Až na ty hrubky se s autorem článku zcela shoduji. S komentářem který uvádíš už ne. I kdybychom měli stejně silnou armádu jako před plyšákem, bez silného spojence za zády bychom v dnešních podmínkách případné agresi nedokázali dlouho vzdorovat. Pokud by k ní došlo měl by útočník už předem dojednanou podporu ať už otevřenou nebo skrytou.

    • embecko

     Spojenectvi z vyznamu slova znamena spojeni podobne angazovanych partneru (i kdyz sily nemohou byt nikdy vyrovnane). Zeme, jejiz obyvatelstvo se neni ochotno branit (viz prispevek vyse) s nikym nikdy zadne spojenectvi uzavrit nemuze. Maximale smlouvu o budouci anexi, nazyvane eufemisticky jako spojenecka. Ergo kladivko, kdyz nemas obyvatelstvo, ochotne se angazovat v obrane, nikdy zadneho vojenskeho spojence (ve vyznamu slova) nenajdes.

    • oh

     Souhlasím s embeckem, země, která se není ochotná sama bránit, nebude mít ani spojence – nanejvýš dokáže získat budoucího protektora.
     Jedním důvodem, proč by malý stát měl chtít silnou armádu, je IMHO snaha přesvědčit případného útočníka, že mu „slavné vítězství“ nestojí za ty při vítězení získané boule a modřiny. Hodně přitom pomáhá, když nesedíte na žádném momentálně žádaném přírodním zdroji, který by agresorovi posloužil jako účinná náplast.
     „Pokud by k ní došlo, měl by útočník už předem dojednanou podporu, ať už otevřenou, nebo skrytou.“
     No fuj, takhle přímo se to (v civilizované lepší společnosti) neříká; tam se „vyhlašuje neutralita“ a: „…v zájmu míru zakročili se vší energií proti napadenému.“, nebo, diplomaticky řečeno, by takový zbytečný konflikt byl lokalizován a zlikvidován.
     “ Lokalisovat konflikt: ponechat oběť jejímu osudu. Likvidovat konflikt: podrazit jí nohy.“
     výkladový slovník diplomatštiny zpracoval: (Karel Čapek, Bajky a podpovídky)

     • Kamil Mudra

      Však já nerozporuji ten první odstavec citovaného příspěvku týkající se ochoty k obraně, nerozkrádání a angažovanosti ve prospěch své země. Má výhrada se týká té vojenské části.
      Namlouvat si že Švýcarsko nikdo nenapadá kvůli množství kvérů co mají chlapi doma je dost naivní. U malé země jako je naše je rozhodující nakolik suverénně vystupuje v zahraniční politice, chování státní správy a médií vůči všelijakým pátým kolonám atp. Důležitost fyzické přípravy a zbrojní vybavenosti pokulhává hodně daleko za vybaveností ideovou. V souvislosti s ní může obojí sehrát roli jak kladnou (obrana domovů) tak i zápornou (navzájem se vymlátit). Ale o samostatné obraně našich hranic to nemůže být ani náhodou.

      • vittta

       Ale má to také vliv, Kamile.
       Kromě toho, držení zbraně znamená určitou odpovědnost a nebojím se říci, i hrdost.
       „Toto je nástroj smrti, a já ho mám a ovládám, a použiju ho jen pro obranu svou, a své rodiny a země, a k nasycení své rodiny- jinak stojím jako člověk za hovno“!
       Ne každý držitel zbraně to tak vidí, to je jasné, a mnozí to vidí právě naopak, ale moc zabít a neudělat to posiluje sebevědomí.
       A u vojenské pušky je to ještě důraznější „moje země mi svěřila nástroj smrti na její obranu, a já nesmím selhat“.
       Švýcaři mají jistě mnoho pák- ale ozbrojená moc a dobře organizovaná obrana posluje morálku a ochotu se bránit.
       My sloužíme vlasti-a vlast slouží nám.

       • Saul

        „ale moc zabít a neudělat to posiluje sebevědomí.“

        Zajímavá teorie.
        Ale že jsi psychopat, to jsem ti už taky psal xkrát.
        Jen se obávám, že na posílení tvého „sebevědomí“ ti už ta vzduchovka , co máš ve skříni, moc nepomůže.
        Ale vlast ti zatím slouží, o tom při svých daňových přiznáních jistě nemáš pochybnost, parazite.
        Tu službu ve zbrani nech jiným.
        Ještě by sis ublížil:-)

        • vittta

         Všímej si toho zajímavějšího, ono je náhodou co.
         Zatímco v jiném dnešním textu píše o flobertce, v tomto o vzduchovce.
         Zřejmě netuší rozdíl, nic méně zpochybňuje mou způsobilost k obsluze zbraně, kterou ovšem mám legálně na základě příslušných zkoušek a povolení, a rovněž jsem sloužil 2 roky na vojně- což blboň ví.
         Zde použil i nadávku „parazite“ v domění, že právě tahle urážka mi nějak vadí.
         V době psaní byl evidentně nervozní, až naštvaný, ztratil sebekontrolu.
         Zároveň je zde vidět, že si nepamatuje, co psal jindy, jelikož použil šablonu, kterou už použil vícekrát- zřejmě problémy s pamětí.
         To je náhodou kousek, tenhle Saul.
         Ve společenském žebříčku sice stojí výše jak dělník, ale ve skutečnosti má dělník více svobody.
         Saul dělá nějakou skluzavku na hovno, které padá zhora- což se samozřejmě musí projevit na jeho duševním zdraví.

        • Saul

         Nějak vás váš guru neposlouchá, mírotvorče.
         Ale vy zase posloucháte rád, tak se to snad nějak vyrovná.
         Každopádně diky vám oběma za veselé odpoledne.
         To se opravdu dá zažít jen tady.:-)

         • vittta

          Já ho poslouchám.
          To je názor domácího diskutéra, a beru ho velice vážně v potaz.
          Takže tě brzy potrestám banánem, píšu pro čtenáře, ne pro tebe, vole, a jestliže se to čtenářům nelíbí…..
          Chápeš, to je prostě zpětná vazba!

          • Saul

           Chapu, vito.
           Na rozdil od tebe nemam psychiku zdevastovanou uzivanim canabisu a zpetne vazbe rozumim.
           I kdyz v tomto ti jeste zablesky bystrosti zbyly a moji zpetnou vazbu vuci tobe, spojenou s lekci anglictiny , jsi vyjimecne pochopil velmi dobre.
           To te chvalim.
           A nechces s tim bananem jeste poseckat?
           To by mne opravdu mrzelo, kdybych se nedockal, jak vyargumentujes tu fejkovou Katyn, jak ses nedavno zminil.
           A toho kolaboranta s nacisty, Emanuela Moravce, bychom taky jeste mohli probrat, co myslis?
           Kdyz uz jsi tu nad nim tak ronil slzicky, oznacil ho za „obet“…
           Kazdopadne musim ocenit, ze rozumis kolegialite a ze ses ho jako nacista dokazal verejne zastat.
           No vidis, vito, sama nosna temata a ty bys pred nimi utekl jako smrad.
           Tak si vem se supliku diabolky, bez si zastrilet nekam do terce, pozvednes si tim sve posramocene sebevedomi, jak ses chlubil a muzem spolecne klidne pokracovat.
           Kdyz neco nevyargumentujes, jak se ti pravidelne stava, tak to jako Alzak v hnede verzi proste vyrves a je to.
           Tak jsi dostal zpetnou vazbu , muzes v klidu premyslet a ja si budu nedockave v hruze kousat nehty, ze bys mi dal banana.
           Ono by to ostatne nebylo poprve, ze?
           Jednou jsi to vydrzel myslim i den a pul:-)
           No hlavne ze se neunavne cpes k Tribunovi, kde mas z hygienickych duvodu karantenu.

          • vittta

           Já klidně posečkám, ale musíš komunikaci zlepšit ty.
           Tady podívej co píšeš.
           Předně mi lepíš nálepku nemírného uživatele konopí, to bych ti snad ani neměl za zlé, ale v tomto případě je to zbytečné, neumíš rozlišit situaci, kdy je podobná poznámka vhodná.
           Pak sis vymyslel nějaké causy, úmyslně jsem tě nechal být, co jako se z toho vyvine, ale vlastně jsem toto čekal.
           Tedy vymyslel sis moje nějaké procitnutí ve věci Katyně a Emanuela Moravce, dále pokračuješ ve výmyslu mého příklonu k nacismu.
           Nic z toho jsem samozřejmě nikde nepsal, ale v pohodě, můžeš tady vyřvávat co je ti libo.
           Co je neuvěřitelné, ve své tuposti se dožaduješ nějakých mých argumentů, které ti samozřejmě nehodlám poskytovat, protože s idiotem tohle řešit nebudu, ale podstata věci je ta, že já ani nijak argumentovat nemohu. i kdybych 1000x chtěl.
           Já nemám proti čemu.
           Ty jsi totiž ještě k tématu nic nenapsal, takže nikdo netuší, co si přesně myslíš o Katyni ty, a kde jsi své názory vzal.
           Též nikdo netuší, co io myslíš o nacismu, a kde jsi názory vzal.
           Rovněž tvůj názor na Emanuela Moravce není znám.
           Jistě, víš, že to byl kolaborant, ale už rozhodně ani netušíš, že to byl legionář a výzmaný příznivce ozbrojeného odporu proti Němcům.
           Tedy nelze argumentovat proti někomu, kdo nemá ŽÁDNÉ znalosti o tématu.
           O Katyni jsem se dočetl nějakou verzi, a před tím jsem se o Katyni dočetl jinou verzi, obě práce jsou dost obsáhlé, byť tato zpochybňující se nezabývá jen Katyní.
           Co si s tebou mohu reálně povídat?
           Pán se může bavit se svým psem, a říkat mu „hodnej Punťa, tak pojď, k noze, aport, nebo ty máš hlad, Punťo, tobě ale chutná“ a podobné hovory, ale těžko s ním může hovořit byť i jen o počasí.
           Ten pes mu prostě zajedno nerozumí, a za druhé neodpovídá, takže je to zráta času.
           Co myslíš?

          • Saul

           Co myslim?
           No, ja myslim, ze jsem se z tveho obsahleho vyblitku nic nedozvedel.
           Ale presne to jsem si myslel .
           Proste mentalne naruseny zvanil, ktery kdyz je pozadan o konkretni vysvetleni sveho zvaneni, tak se z toho posere.
           Zcasti proto, ze uz si ani nepamatuje, co mu pada z huby, zcasti se toho zpetne tak lekne, ze musi vymyslet spoustu novych hovadin, aby odvedl pozornost od tech svych hovadskych vyroku, na ktere je tazan.
           Tuto diskusni strategii tu pilujes uz dlouho a musim priznat, ze se ti to velmi dari.
           No tak vidis, aspon v necem jsi fakt dobrej.

          • vittta

           Ne, já nebudu odpovídat někomu, kdo je o 10 levelů níže.
           Už to pochop.
           Příklad se psem ti nestačil?
           V tom případě je mi líto.
           Ty se tážeš, ty vole co ty si o sobě vlastně myslíš.
           Ty nemůžeš bejt zdravej…

          • Saul

           Ale to ja prece chapu, ze mi nebudes odpovidat.
           Ty proste nemas co, tak jak bys mi mohl odpovidat?
           Ja ti predkladam jen tve vlastni blaboly, ze kterych jsi sam nakonec zjevne uplne vyrizeny.
           Ach ta logika, uzivateli, s tou mas stale vetsi problem.
           Tak nic , vito, jsi uz zase dost rozruseny.
           Az pujdes strilet s tou vzduchovkou, napis si na terc Saul, treba te to uklidni, hysterko.:-)

          • vittta

           Teda nic mi do toho není, ale co je tak ponižujícího na střelbu vzduchovkou na terč?
           Sice jsem to tady nepsal, ale vzdůšu mám, a někdy z ní pro zábavu střílím.
           Tedy mám tzv. „větrovku“ izraelské výroby, pěkná věcička.
           Já chápu, že můžeš mít mindrák z toho, že mám zbrojní pas a oprávnění nosit u sebe zbraň k tomu, ale já nemohu přece za to, že nedostaneš potvrzení od doktora (nedivím se) nebo jsi soudně trestaný a nemáš tedy právo na vlastnictví zbraně.
           Já jsem spořádaný a zdravý občan, což tedy mimochodem vlastnictví ZP potvrzuje.

          • Saul

           Tak ty sis delal ZP na vzduchovku?
           To verim, to tvuj zdravotni stav celkem vystizne potvrzuje.:-)
           Tak jen vesele strilej, ja proti tomu prece nic nemam, zvlast kdyz ti to pozvedava to nizke sebevedomi.

          • pacifista

           Saul trefně nazval své příspěvky zde – výblitky. Každý, kdo si jeho slova přečte, to potvrdí.

          • vittta

           No jo, výblitky.
           Tady se jasně ptám, co je na střelbě ze vzduchovky tak ponižujícího, ale Saul neodpovídá, a přitom je to úúúplně banální dotaz.
           Jen se divím, že se na nic neptá…
           To je divné, není ti něco,Saule?
           PS- mám větrovku.

          • Saul

           A vic vitovi nepomuzete, pacifisto?
           Jen takovy vystek servilniho nohsleda?
           Treba s tou Katyni byste to mohl se svoji prudkou inteligenci zkusit.
           Nemohu uverit, ze zrovna vas by nenapadl nejaky originalni vyklad.
           Uz jste jich tady predvedl tolik….
           Tak o tom na zahradce popremyslejte.
           Vita vam treba za odmenu prijede svoji fluskou postrilet hrabose, nebo v Mountfieldu vystreli v kole stesti krovinorez.
           Aspon ta jeho zaliba bude mit nejaky uzitek.

          • Saul

           Vita 18.50
           Vetrovku mam taky, vito.
           Stara, ale na hory porad dobra.
           Nejak mi nenapadlo si na ni delat ZP.
           Nedelal sis ho puvodne na svoje vetry?

          • vittta

           Sleduj Pacifisto, píše z mobilu.
           Sedí v hospodě, chlastá, a píše hovadiny.
           Co má dělat, sedí tam sám, jak kůl v plotě.

          • Saul

           Kdepak vito, valim se doma na gauci, pisu z tabletu a fakt se bavim.
           Zavidis?
           Nic si z toho nedelej.
           Ja holt zas budu muset zitra do prace a pro zmenu se budes valet ty tady.
           A to cely tyden, pracovne na min. dve smeny, jak jsi zvykly.
           Tezky zivot delnika, ze?:-)

          • vittta

           Píšeš z tabletu bez interpunkce.
           Inu, lepšočlověk jde s dobou.
           Navíc se to snadněji učí.
           Se divím, že nepíšeš rovnou americky…

          • Saul

           Teď píšu z mobilu.
           On je dokonce chytrej, na rozdíl od tebe a tvé Nokii 3310, co máš ze zastavárny.

          • vittta

           To mam, možná ještě starší.
           Ne ze zastavárny, ale koupil jsem ho starší asi před 2 roky v prodejně mobilů.
           Displej je zalepený izolepou, jinak by se rozpadl.
           Není tam na slunci nic vidět.
           Ale zvyk je železná košile, já nechci být šmírován, víš co se všechno říká.
           Kromě toho, nepotřebuji mít hovnonet pořád u sebe.
           Chytrý jsem dost i bez telefonu.

          • Saul

           Vita 19.45
           On se ten text po tech jointech, pripadne 13 vypitych dvanactkach, jak ses kdysi chlubil ze na posezeni das, tak povazlive kyva, vid?
           A bez interpunkce to uz nezvladas vubec.
           No tak to budes muset nehulit svinstva a nechlastat a cist me autorske texty s jasnou hlavou, to se neda nic delat.
           Sice budes porad blbej a nic nepochopis, ale aspon je budes schopen precist.
           A ted mne omluv , musim si jeste pripravit par veci do prace.
           Ale mel jsi dnes vesele vystoupeni, zaslouzis potlesk, kasparku:-)

       • Kamil Mudra

        „Ne každý držitel zbraně to tak vidí, to je jasné, a mnozí to vidí právě naopak, ale moc zabít a neudělat to posiluje sebevědomí.“
        V tom právě vidím problém. Mě ani ty psychotesty, na základě kterých dnes může někdo držet zbraň nepřijdou jako dostatečný filtr. Ono se ledacos dá nahrát, člověk se v průběhu času mění, mnohé se na lidech nedá poznat ani odborníkem a mnohé o sobě člověk ani neví sám…
        Ale aspoň něco se odfiltruje.

        Ovšem představa že tu zbraň by dostal domů každý chalán který se mnou odsloužil vojnu jen proto že se tam s ní naučil zacházet se mi ani trochu nelíbí, protože kdybych měl ty kvéry rozdělovat podle toho jak jsem své spolubojovníky během těch dvou let poznal odešlo by s ní tak dvacet procent – možná ani to ne. A to jsem ještě uvažoval za jiných společenských podmínek než jaké panují dnes, kdy mne stále častěji atakuje pocit že svět se zbláznil.

        • vittta

         To je pravda, však také nechápu, jak to v tom Švýcarsku vlastně mají, moc se mi nechce věřit, že jí má doma KAŽDÝ muž, ale asi tam nebrali na vojnu každého chcípáka jako tady, to byl někdy fakt horor…
         Ale obecně asi platí, že zbraně jak tady v ČR nejsou velký problém, jen minimum lidí je nosí a je jen minimum problémů.
         Takže i když máš pravdu i v tom, že psychotesty neodhalí všechno, praxe zase dává za pravdu mně.
         Čas od času se něco semele, ale myslím, že vís násilí se děje plaňkami od plotu než střelnými zbraněmi.
         U nás, podotýkám.

         • embecko

          Ja take presne neznam zakony, ale v zasade lze rici, ze kazdy schopny ma opravdu zbran doma (nekdo si ji uklada do obecni zbrojnice).
          Cirka do 40 let, pak ji muzes odevzdat. Existuje samozrejme civilni sluzba, lide, kteri se zbranemi nesouhlasi, ulevy ze zdravotnich duvodu atd. Ale rekl bych, ze treba v panelaku s 20 partajemi/ byty je urcite polovina znich pripravena ke strelbe :o)
          Kamil tady provadi tradicni malomocenstvi, po vojensky receno kdo chce, hleda zpusoby, kdo nechce, hleda duvody :o)…samozrejme shodit kvery mezi lidi padakama asi nejde, drzeni zbrane musi byt vazano na predpisy, to jest pravidelne prokazovani dovednosti (povinne strelby), dobra koordinace s obvodnim (rodinnym lekarem), nahlasujicicm labilni osoby, zmenu zdravotniho stavu, vedouciho k omezeni drzeni zbrane a pod., pravidelne lekarske kontroly cilene na schopnost drzeni zbrani atd.
          Ne nahodou se elity snazi lidi ozdbrojit, cim vice protilidova vlada, tim vesti strach ze zbrani mezli lidmi.
          Blbost je urcite moci si zbran koupit na obcanku, anebo v internetu…drzeni zbrane by melo byt vazano na brannou politiku statu, ktery klidne zbrane mohl rozdat, ale zaroven stanovit „branna“ pravidla pro jeji drzeni. Dle meho by se nic nestalo a zadna vrazedna dramata by se neobjevila.
          Ovsem drzeni zbrane by byla pakarna, cimz se dostavame k prispevku, jez jsem okopiroval vyse: predpokladem toho vseho je, ze by obyvatelstvo vladlo ochotou se branit a bylo by schopno pro to neco udelat…
          Ale jak vidis, situace je na povaenou: Okamuru nevolime, protoze referendum nechceme (lide jsou hloupi, neporozumeli by otazce a nechali by se zmanipulovat). Zbrane mezi lidmi nechceme taky, protoze by s tim bylo bud moc problemu, anebo, v pripade benevolentniho pristupu, by se nekdo mohl zblaznit a vystrilet autobusovou zastavku.
          tedy jsem skepticky: Stranu prime demokracie nevolime, protoze jsme hloupi, zbrane nechceme, protoze bychom se o ne museli starat.
          A Babis je estebak a Putin nas chce prepadnout…a mas to!

          • embecko

           Nicmene…tohle je, vzhledem k aktualni politicke situaci, ciste platonicka uvaha. Tezko chtit tahnout za jeden provaz, kdyz pro pulku naroda je demokraticky zvoleny prezident hovado a ti, kdo jej zvolili, povl. Rozdejte pusky a prve co se stane bude, ze si to narod rozda sam mezi sebou…
           Jeste technicka: pokud nahore mluvim o zbranich, mam na mysli poloautomaticke a automaticke zbrane s dlouho hlavni, ne pistole a revolvery.

          • vittta

           No, já nevím, podle mě je ta „půlka“ národa ve skutečnosti desetina, a mainstream se z toho snaží udělat (větší) půlku.
           Dobrej trapas byl na Zemi- živitelce, kdy nadržení reportéři a omladina čekali, až se bude pískat a mávat červenýma kartama, ale to víš, srpen, doba dovolených, takže to někdo v centru eurofašismu posral a nevyslal profesionální partu provokatérů.
           Jejich cílem je dle mého totiž vzbudit dojem, že VŠUDE jsou odpůrci pana prezidenta a pana premiera aktivní.
           Ale…
           To se jim fakt povedlo, fotogafové mohli fotit tak leda výpěstk našich zemědělců a vysmáté čelní představitele státu.
           Jenže ani o jedno nestojí…

          • pacifista

           Já si myslím, že v tomto je Švýcarsko s ČR nesrovnatelné. Švýcaři mají v držení zbraně tradici, kdežto v Česku je to pole neorané.

          • embecko

           „Švýcaři mají v držení zbraně tradici, kdežto v Česku je to pole neorané.“
           To se mylite, pacifisto…ve Svycarsku jsou zakazny vzduchovky, jednorucne ovladane mechanicke noze s ostrim nad 5 cm, noze se symetrickym ostrim, tonfy, tasery, poplasnaky, plynove pistole, ale i kopie (!) palnych zbrani, vzduchovky-plivatka, paintbalove zbrane, vyhazovaci noze a mnoho dalsich polozek, ktere ma v Cesku temer kazda domacnost.
           Palne zbrane s dlouho hlavni jsou v kategorii se vzduchovkami, vyjma tech s vykonem mensim, nezli 7.5 Joule a ktere zaroven nepripominaji vojenskou zbran (zadnou vzduchovku-plivatko ve tvaru kacatka, stromecku, anebo Ferdy Mravence neznam. V mnoha evropskych zemich nesmite nosit v kapse ani kapesni nozik, anebo (bezduvodne) predmet, kterym by mohl byt spachan utok na druheho (treba sroubovak):
           „Musíme si říci, kam země jako Británie dospěla. Nejenže na nějakou palnou legálně drženou zbraň mohou občané zapomenout, i sportovci a lovci tam mají obrovský problém provozovat své hobby. Ale šli ještě dál a jinde v západní Evropě to není mnohde jinak. Nesmí se nosit nože v kapse. Nechci někoho nabádat na souboj nože proti noži, ale jakýkoliv obranný prostředek může být dobrý. Ale nesmíte nosit ani pepřový sprej. Nejenom v Británii, ale také v Nizozemsku, Belgii, Francii. Ani teleskopický obušek. V Británii je ještě jeden paradox. Nesmíte u sebe mít ani nebezpečný předmět. Co je tím předmětem, posoudí policista, který vás zkontroluje. Může to být šroubovák, kladivo, baseballová pálka nebo cokoli naostřeného. Výklad je na něm.“
           Takze Cesi maji v drzeni zbrani obrovskou tradici a zvladaji je naprosto velkolepe. Prejit od „mensich“ zbrani k poloautomaticke pusce by pro Cechy byla brnkacka a jsem presvedcen, ze by vse probehlo zcela bez problemu a s vynikajicim uspechem.
           P.S. samozrejme zalezi na definici zbrane, v Cesku je to obecne (predmet pouzity k zesileni utoku), anglosasove/ germani maji zbrane taxativne vyjmenovany (viz neco ze seznamu vyse). Pokud ovsem 5-ti lety Cech zvladne vduchovku a po par letech vyhazovak ci peprovy sprej, pak lze prepokladat, ze to s predmety, schopnymi zpusobit vazna az smrtelna zraneni umi a prechod na dlouhou hlaven by mu nedelal problemy….tohle, jak pisi vyse, je jen o statnim dozoru a vymahani pravidel, ne ze Cesi „nejsou zvykli“, to ani nahodou.
           To mate stejne jako v pripade referenda…neustale slychame to same, ze „Cesi nemaji tradici“…pritom prima volba prezidenta ukazala, ze maji vse pod kontrolou a jsou orientovani. Tohle vsechno je jen manipulace, Cesi jsou dospelejsi, nezli vetsina jinych evropskych narodu, zvyklych tupe poslouchat zpravy a narizeni, Cesi jsou v obraze a umi se o sebe postarat…takze tady jsou vsechny obavy plane.

          • vittta

           My si je pořád trošku idealizujeme, i když víme, že to tak je, jak píšeš.
           Připadá nám to tak neuvěřitelné, že tomu vlastně odmítáme věřit.
           Tady…to snad ani nikdo v EU neví- tady když máš ZP, pro sběratelské a sportovní účely, tak si můžeš koupit pušku, bez prodejky.
           Na pistoli potřebuješ prodejku, ZP ti nestačí, musíš mít od PČR prodejku, takové povolení.
           Ale na pušku nic takového nepotřebuješ, do 1890 od 18 let, bez ZP (výkon některých takových pušek není o nic menší, jak u moderních zbraní), na sportovní účely koupíš Mosina s bodákem, patrontaškou a optikou za 20 klacků.
           Koukni na net, padneš.
           To je opravdu nebezpečná zbraň, účinná na velikou dálku, náboj 7,62 x 54R se dodnes používá v ruských zbraních pro svůj velký výkon. (ten do kulometů)
           I cvičená opice může pušku používat na 500 m, a děje se něco?
           Neděje.
           Jsme fakt asi vyspělí.
           Teď jsem četl na seznamu, že nějaký pičus s 2,5 promile pálil na pingla v hospodě z pistole, no, stane se, ale mířil vedle, takřka určitě schválně, na tak malou vzdálenost by se trefil, kdyby chtěl.
           Ale to je vyjimka, a až se probere, bude mít 1000+1 výčitek a kapitální průser.
           Ve Francii je sice zakázaný šroubovák, ale když negerské gangy po sobě pálí automatickými puškami s vojenským střelivem, tak ani nemá nikdo zájem je chytit, jak jsem si všiml.
           Pokrytečtí idioti…

          • vittta

           A na PČR je oddělení zbraní to nejpříjemnější.
           Tam jsou samí fandové.
           Každých 5 let tě včas s předstihem upozorní, že se máš dostavit s novým papírem od doktora a s výzbrojí.
           To kdybys viděl někdy ten arzenál, co mají lidé doma, nevěřil bys vlastním očím.
           To musíš ukázat, že máš zbraně v cajku a že je opravdu máš, takže je táhneš sebou.
           To vidět nějaký vyspělý zápaďan, tak…..to prostě nemám slov, tomu by prostě nevěřil, nevěřil by, že je něco takového možné, myslel by si, že Češi mobilizovali.

          • pacifista

           Tady zřejmě došlo k nedorozumění. Měl jsem na mysli jejich tradici v obraně země. Každý dospělý muž při dosažení věku 19 let „vyfasuje“ od státu erární automatickou útočnou pušku SiG 550 nebo SiG 751 a pistoli Glock 21a k ním tisíc kusů nábojů. K tomu kompletní výstroj. Od uniforem, bot, stanu, lopaty až po kolo. Tuto základní výzbroj a výstroj má doma každý voják, který absolvuje základní výcvik v délce 18 až 21 týdnů (podle druhu zbraně). Více než milion tři sta tisíc vojáků jsou Švýcaři schopni mobilizovat do plné bojové pohotovosti během 12 hodin. Pro netrestané muže je služba povinná. Pro ženy je otevřená dobrovolně. Ten, kdo sloužit ve zbrani odmítne nebo nemůže (ze zdravotních důvodů nebo proto, že byl trestán pro úmyslný trestný čin) musí počítat se službou v civilní obraně a dvouprocentní přirážkou k platným sazbám daně z příjmů. Aby platil na ty, kdo slouží vlasti. Kromě základního výcviku se každý Švýcar ve věku 19 až 42 let musí zúčastňovat cvičení nebo bojového nasazení v rozsahu 3 týdnů každý rok. V rámci tohoto systému Švýcaři střídají ve třídenních až týdenních intervalech při ochraně svých hranic. Hranice Švýcarska jsou fakticky obloženy vojáky v palpostech. Zastavují všechny, kteří by chtěli hranici překročit jinde, než je legální hraniční přechod. Každého, kdo by chtěl nelegálně proniknout do Švýcarska „po zuby ozbrojená“ skupina vojáků vykáže. Na vlnu migrantů se Švýcaři jako jediní v Evropě začali připravovat již v roce 2012. Jejich zpravodajské služby vyhodnotily toto riziko jako akutní. Což ostatně služby dalších zemí taky. Na rozdíl od nás a celé EU, však Švýcaři jako jediní adekvátně zareagovali. V roce 2012 uspořádali cvičení Stabilo Due v rámci něhož cvičně uzavřeli hranice s Francií. Tehdy Francie vznesla diplomatickou cestou protestní nótu, z níž si ovšem Švýcaři nic nedělali. V roce 2013 již cvičili uzavření veškerých hranic v rámci akce Duplex Barbara. Opět za hlasitého nesouhlasu – tentokrát z Bruselu, že to narušuje Schengenský prostor jehož je Švýcarskou součástí. A pak to přišlo. V roce 2014 se počet ilegální imigrantů proudících ročně do Evropy přehoupl do statisícových hodnot. V rámci série cvičení Cone, Švýcaři zřídili soustavu palpostů, které jsou schopny pokrýt palbou celou hranici. Když na pozvání německé kancléřky Merkelové vyrazili do Evropy miliony imigrantů, tak Švýcaři přešli na trvalé střežení hranic. Všichni příslušníci armády se při tom střídají. Brusel a okolní státy raději „drží hubu“. Protože mají svých starostí dost. Švýcaři se nespoléhají ani na EU ani na NATO, ale pouze sami na sebe a svoji zemi si brání. Švýcaři dávají na obranu 1% svého HDP, které je ale šestkrát vyšší než to naše. Každý Švýcar se zapojuje, žádný z nich nechce, aby jim kdokoli nezvaný přišel vykrást dům nebo znásilnit ženu či dceru, tak se střídají, aby je vůbec nepustili do země.

        • embecko

         To je pohled intelektuala…ja jsem naopak presvedcen (take po zkusenostech z vojny), ze ti, kterym bys zbran nesveril, by se k ni naopak chovali vzorne a byli by jejimi hrdymi vlastniky.
         Pro zacatek by treba slo zridit obecni zbrojnice (jedny dvere se zamkem, klic u starosty), za dvermi by mel uz kazdy vlastni klice od sve skrinky se zbrani. Povinne strelby 1x za 2 roky, nahradni termin 6 mesicu…a kdo by se nezucastnil, tomu by byla zbran odebrana. Tedy ne nejaky centralni sklad, ale obecni dostupna zbrojnice po ruce, ze ktere by si lide, v pripade prusvihu, mohli vzit zbrane i prez zakaz (tedy protizakonne, ale to se ve vypjatych dobach stejne nepocita)..

         • Kamil Mudra

          Hmmm…. Chápu že se pohled na vojáky může lišit útvar od útvaru a taky podle jejich profesního zařazení. Oni se asi vyskytovali jiní jedinci v řadách např. paragánů a jiní zas v řadách bigošů, u kterých jsem sloužil já. Můj pohled ale není pohledem intelektuála nýbrž jen realistický, vycházející z prostředí kde jsem ho nabyl.
          Také si pamatuji že existovala směrnice o okamžitém převelení důstojníků, v případě válečného konfliktu, tak aby neveleli jednotkám se kterými v té době trávili čas v kasárnách a na cvičišti, z obavy že by mohli schytat kulku do zad.
          Ovšem kde bereš své přesvědčení že právě u těch kterým bych já zbraň nesvěřil by byla v nejlepších rukou, mi hlava nebere. Jak to můžeš vědět když jsi se mnou nekroutil vojnu na stejném místě se stejnými kluky?

          To řešení které zmiňuješ se liší od situace kdy chlap dostane svůj sapík do ruky jen v případě mobilizace a nebo během pravidelných vojenských cvičení, jen tím, že v něm má klíče od zbrojnice starosta místo velitele příslušné místní posádky. A také je na hony vzdálené onomu posilování odpovědnosti a hrdosti ze svěřené zbraně, kterou si chlap pravidelně opečovává, o jakém píše vittta. Jakmile se ke svému kvéru dostaneš jen s něčím souhlasem nebo na základě befelu ohledně povinných střeleb, jde celý psychologický efekt do háje. Ale to si asi uvědomuješ také, když výše popisuješ jaké by to držení zbraně byla pakárna.

          „Kamil tady provadi tradicni malomocenstvi, po vojensky receno kdo chce, hleda zpusoby, kdo nechce, hleda duvody :o)“
          Promiň, ale to jsi úplně mimo. Na ochotu bránit svou zem má zásadní vliv to jak se chovají její vlády. To co u nás předvádějí jedna za druhou mám na talíři dostatečně viditelně abych nic hledat nemusel. Kdybychom měli silnou armádu tak jí bude v mírových časech půlka rozestrkaná pod cizím velením, na misích s jakými bych se určitě nikomu nechlubil. Kdyby nás napadl některý ze sousedních států tak to bude totéž jako kdyby nás v časech Varšavské smlouvy napadli třeba Poláci. Kdyby k tomu dnes měli od NATO souhlas bude se NATO angažovat na jejich straně a pokud si myslíš že bychom proti NATO měli nějakou šanci tak jsi blázen. No a bez toho souhlasu to žádná z členských zemí neudělá.
          Takže ta naše hypotetická ochota k obraně by se mohla projevovat jen v oblasti státní správy a u našich zastupitelů v Bruselu. Pokud by se projevovala a mezi lidmi tohle povědomí šířila i domácí média dalo by se očekávat že se ta ochota projeví i u obyvatel. Jenže praxe je úplně jiná tak ani nemá smysl se tou hypotézou vážně zabývat. To je jako bys chtěl jet Velkou Pardubickou na polochcíplé pomatené kobyle. Chtít můžeš – ale to je asi tak všechno co zmůžeš.

          • astraustralia

           SWISS SYSTEM se zbranemi doma ukazuje ze to funguje!
           Naopak Kamiluv rozbor je prikladem opacneho pohledu.
           Kteremu da prednost vetsina vlad na to staci pohled do sveta.
           USA je vyjimka ktera strasi. Koho nejvice o tom neni pochyb.
           Snaha EU zakazat toho co nejvice vcetne posledniho tlaku i na drzeni zbrani jasne dokazuje vo co go.
           Opet plati: podle ovoce poznate je!

 18. embecko

  Bez dovoleni se s dovolenim okopiruji kvalitni prispevek Testa1 od Tarasa, nebot se velmi tyka nesho tematu:
  *
  „Kdo a jak ochrání slušné před neslušnými?“
  Asi sám cítíte, že otázka mnoho uspokojivých odpovědí neskýtá. Ostatně, myslím si, že byla i proto takto položena.
  NIKDO JINÝ, než sami jedinci v davu. Sám dav a dostatečné množství jednotlivců v něm, MUSÍ chtít.
  („Milion chvilek“ NENÍ vůle davu, ale vůle „třetího“ – vlka v rouše pastýře).
  Pokud však ke změně k lepšímu nedojde, má (nejen český) dav v zásadě 2-3 základní mezní možnosti (a mnoho nepříliš uspokojivých variant mezi nimi):

  a) „Větší bolest potlačí menší.“
  Systém / kasta (hrstka jedinců) vyvolá „zastírací“ válku nebo jiný surový, bezcitný konflikt a zmatek (mj. i osvědčený recept na zahlazení stop).
  Konflikt, který nechá iniciátory vydělat a schovat se, a davu zapomenout.
  Většinovou společnost vyčerpá pud sebezáchovy (vzájemná likvidace) a vytěsní důvod marasmu (povědomí o systémové kastě) a vlastní zásluhy (lenost, zbabělost, pohodlnost, vyčůranost, atd.).
  Následně nastane cyklická etapa radostného budování toho, co již mnohokrát stálo. Budou opět znít „budovatelské písně“ s vizí o „lepším příštím“.
  (Bez ohledu na to, kdo budovatelskou píseň složí a rozdá noty. Hitler, Marshall, Stalin, etc.)
  „Budovatelská euforie“ vydrží do té doby, než se „sýpky naplní“ a otupený a zpovykaný dav pozapomene (kdo nebo co stálo, stojí a bude stát za jejich utrpením a problémy), usedne ukolébán sebeklamy, drogami a sedativy, a začne opět naslouchat nějakému „vlkem“ placenému „vizionáři z Charty“.

  b) a c) „Vyhlazení nebo vytlačení nepohodlných“ (popřípadě jiný, modifikovaný scénář)
  Některé národy, Čechy (zemi i lidi) čeká osud původních obyvatel Ameriky nebo Kurdů.
  Zastoupení původních obyvatel v USA je 0,8%. Jak k tomu došlo, popisuje např. depresivní kniha „Mé srdce pohřběte u Wounded Knee“ od Dee Browna.
  (BTW. Jiné kulisy, stejné postupy.)
  Kupříkladu:
  Již nyní dochází k vytlačování Čechů.
  – Ekonomický tlak na emigraci (většinou těch „schopnějších“, ale neukotvených).
  – Výprodej českých mozků, rukou a vagin do zahraničí za souběžného importu a plnění vzniklého vakua zahraničním odpadem.

  „Kdo a jak?“
  Devianta i rozeného „psychopata“ MUSÍ po CELÝ život usměrňovat, hlídat, napomínat a stanovovat mu hranice JEHO OKOLÍ. Tedy dav. Sama společnost. Na to lidé rezignovali a rezignují.
  „Vlk“ to ví, tuší nebo prostě nevědomě ochotně přijímá.
  Nabídl pseudo-bezstarostnost, místo každodenních starostí. Infotainment, prázdnou, povrchní zábavu atd. Pocit „nic nedělání“ s „nic nemyšlením“. On to někdo, někdy, nějak …
  Zároveň, paralelně prostřednictvím (ne)ZISKOVEK rozbíjí a atomizuje společnost.
  Například inkluze nebo výchova pedagogů k vedení svěřenců k egoismu a sebestřednosti, zatímco rodiče vydělávají (ne)ZISKOVKÁM na „výchovu“ „pedagogů“, aby vedli mladou generaci k egoismu a sebestřednosti.
  Včetně brutální, souběžné indoktrinace ve školách.
  BTW.
  Pro korporace, oligarchy a politicko-podnikatelskou mafii ideál.
  Rodič vydělává na indoktrinaci svých vlastních dětí (poštvávání dětí proti sobě samému). Tudíž samozřejmě nemá sílu, šanci ani čas své vlastní děti proti indoktrinaci bránit a stává se obětí (i vlastních) dětí.
  V neposlední řadě, paradoxně, se tedy stává obětí i sebe sama.

  Je to na SPOLEČNOSTI. Ochotě k činu, sebereflexi. Lze to. Funguje to. Jen musí chtít.
  Pokud NE Pak …
  *
  S tim nelze nez souhlasit…
  Pro dalsi promysleni ovsem musime zahrnout dva faktory: psychologii davu a systemove nastaveni (pravni, policejni a kulturni).
  Podstatou davu je, ze je docasny a jeho ideove sjednoceni trva pouze v radu tydny a pote se rozpada na individuality.
  Tedy tlak davu musi byt natolik silny, ze dokaze zmenit systemova pravidla behem tydnu…coz je temer nemozne, vetsina podobnych udalosti se odehrava v radu let.
  Vtip je v tom, ze systemovy tlak je nastaven na geativni zpetnou vazbu. Politici dokazi v lidech vybudit predstavu, ze pokud by byli svrzeni, ocekavala by lid/dav/individuality pouze horsi alternativa…clovek pak radsi voli Kalouska (Babise, Merkelovou, Macrona Caputovou atd.), nezli nejistou budoucnost s neznamou stranou (napr. do EP se zaregistrovalo vice, nezli 30 stran a hnuti a unisono jste mohli slyset namitku, ze *neni koho volit, protoze nevolit mainstram je vyhozeny hlas“).

  „Je to na SPOLEČNOSTI. Ochotě k činu, sebereflexi. Lze to. Funguje to. Jen musí chtít.“
  Podle meho se nikdy chtit nebude, nebot clovek je individualita a tahnuti za jeden provaz v davu je vyjimecna a kratkodoba udalost…na teoreticke rovine ale musim souhlasit s tim, ze je to jedina sance…jinak zbyva pouze stridani verchusek, co maji volice omotaneho okolo prstu.

  • vittta

   To je slovo do pranice, ale já to vezmu z trošku jiného úhlu.
   Dílem to mimoděk zmiňuješ.
   Tenhle Test1 je osoba sem chodící pod nickem 2tttt, (takřka jistě).
   Ten odsud odešel, ale copak o to, on tvrdil, že tady má banána, ale Janika prohlásila, že tady žádného banána nemá.
   Janika nemá proč si vymýšlet.
   Tedy jakkoliv tento jeho text má něco do sebe- ostatně, něco do sebe měly i jiného jeho texty- je to ukázka určité manipulace, ale jen pro toho, kdo ho zná.
   Test totiž vidí příčinu problému v podnikatelích, ale zajímavé je u něj to, že nedělá rozdíl mezi námezdním dělníkem (OSVČ) a nadnárodním oligarchou.
   To je de facto člověk, který ve skutečnosti sílu davu (ve smyslu cíle- dosáhnutí spravedlnosti) zásadně oslabuje, byť na první pohled je jeho součástí.
   Jinými slovy, jeho činnost je pro danou vznešenou myšlenku (spravedlnost) destruktivní.
   To je ostatně i činnost Milionu chvilek, kde jaksi „umělý“ dav je veden nějakou vznešenou myšlenkou (zde. StBák na postu premiera, a komunista Zeman, co nám dělá ostudu), kde ale je základ této myšlenky smyšlený buď úplně, nebo ze zásadní části, a dav- kde mimochodem je nepochybně i hodně dobrých Čechů- vymáhá ve svém důsledku pravý opak toho, co chce, tedy místo premiera a prezidenta, kteří oba z pohledu státnosti (a státnost je základ všeho, porobený zůstane vždycky jen porobeným) jsou tím nejlepším z dostupného, vystřídali ti nehorší možní, sice je přímo nespecifikují, ale je jasné, že se jedná o převzetí kontroly nad státem cizí mocí, tedy v našem případě EU v čele s Německem.
   Pak píšeš o davu, který se rozpadá, to se stalo u Tarase, kdy jsme tam chodili v počtu asi 10 duší, s více méně názorovou shodou na zásadní problémy světa, byť samozřejmě nelze mít názory shodné úplně a považuji za normální, ba zdravé, když je některý názor odlišný.
   Tento minidav rozložil sám Taras, který neudržel roli vůdce smečky, o kterou mu šlo- jak vidno- především, tedy jinak řečeno, nešlo mu o zájem minidavu, ale o zájem jeho vlastní.
   Což opět je praktická ukázka velkého světa v malém provedení.
   Vůdce davu nemusí mít zájem na nosné myšlence,ale jen na svém prospěchu, což dříve nebo později dav rozloží.
   Úplně jiný styl nasadila Janika, která se nejspíš poučila z minula, a nechává odvážně dav bouřit, i když nepochybuji o tom, že jako ženská má rozhodně s určitými problémy zde probíranými dost problém.
   Tedy domnívám se, že je jí naopak přednější zájem minidavu- tedy pohodové místo na předávání informací- než její osobní zájem. (slušnost, názorová šablona)
   To je velice efektivní řešení, protože jen blbec se může domnívat, že jeho vlastní sny se dají uvést PO DOBRÉM do praxe, a po zlém to je také jen naoko.
   Tedy je potřeba vůdčí síla, která pochopí zákonitosti lidského světa, a pak dav dokáže v řádu týdnů vymoci opravdu to, co by jinak vymoci nedokázal ani za celou dekádu.
   Takhle sice konkrétně u Tarase mohou psát dobré teoretické texty, ale ty svým způsobem zapadnou, a nebo nepovedou k cíli, protože prakticky snaha všech členů stáda- tedy omezení moci nadnárodních korporací- narazí záhy na banální žabomyší spory ohledně EET a vyšších odvodů pro bezvýznamné námezdní dělníky, nebo zaměstavatele 10 dělníků, co nemají čas se jít ani vysrat, aby to udrželi v chodu.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s