Měli jsme Karla Gotta…

a tak nám ušlo, že jsme žili
někdy i potmě nebo v chladu…

 

„Svůj pomník vztyčil jsem a nezaroste travou,
jde k němu pěšina, jíž jde a půjde lid.“
A.S.Puškin

 1. Ondřej

  Názory? Žádné neměl.
  Vyjadril se mnohokrat ale jeho nazory byly cenzurovany, jak drive soudruhy tak nyni kazateli korektni diktatury!

  Já jeho názor na chod společnosti našel vcelku bez nutnosti prodírat se cenzurou snadno, a je velmi neotřelý.

  V roce 1992 jste vydal knížku Jak to vidí Gott – a tam jste uvedl, že svět řídí ilumináti. Myslím, že od té doby vám lidi často předhazují, že věříte na tyto teorie. Myslel jste to vážně?

  Ne vážně, tak to je! Představte si, že by nebyli, že by se neradila rada moudrých lidí. Nereagovali by momentálně na věci, které je inspirují udělat nějakou změnu. Radí se. Kdyby to nebylo, dovedete si představit ten chaos a anarchii, kdyby si úplně každý dělal, co chtěl?

  Takže tomu věříte a tak to podle vás je?

  Ano, tak to je.

  Jsem rád, že nás ilumináti chrání proti bezbřehé anarchii, škoda, že je nemůžeme požádat aby i u nás naši malé a nevýznamné zemi už konečně udělali pořádek. Určitě by nám pomohli proti politikům, co si rozpalcelovali dotace a řídí zemi jako svoji firmu a zisky z ní mají pro sebe a svojí rodinu.

  • Janika

   „Určitě by nám pomohli proti politikům, co si rozpalcelovali dotace a řídí zemi jako svoji firmu a zisky z ní mají pro sebe a svojí rodinu.“ – naopak, tohle je v souladu s plánem :-).

  • pacifista

   Můžete si dělat klidně legraci, ale svědčí to o tom, že o řízení nemáte ani ponětí. Myslíte si, že se svět řídí sám. Jak velký omyl. Stanete se tak vždy jen užitečným idiotem. Škoda. Slovo ilumináti je jen označení pro neznámé superbohaté a tím i vlivné osoby na světové dění. Pro srozumitelnost všem nevědoucím a pro svou bezpečnost, Gott dává souhlas se slovem ilumináti a tak vyvolává úsměv. Dělá to vědomě, protože ví, že by to bylo na velmi dlouhé povídání. Však také Felix Slováček, který s ním pracoval od roku 1968, o něm minulý týden v rozhovoru pro ČT při příležitosti rozloučení na Žofíně řekl, že se v kapele o politice nebavili, protože je to nezajímalo. Když už, tak jim to vysvětlil Karel, jehož obdivuhodných znalostí si velice vážili. Slyšel jsem to na vlastní uši. Karel Gott byl velkým milovníkem starých dokumentárních filmů a nejstarší v jeho sbírce je z říjnové revoluce v Rusku 1917. Historie byla jeho další záliba. Já ho znám sice jen zprostředkovaně, ale pro mne byl velmi inteligentní a měl sloní paměť.

   • vittta

    Fanoušci Karla Gotta a pokleslého normalizačního umění v počtu milionu duší zmlátí zatupitele západní Hochkultur, fanoušky britské fotbalové reprezentace do bezvědomí, pokud se tito nositelé světla budou posmívat národnímu pěvci-
    Byla by to legrace.
    No, sám jsem přemýšlel a přemýšlím stále, jestli bych se neměl jen na ten pohřeb podívat, konec konců, Karel měprovázel svým způsobem celý můj život, aniž bych si to kolikrát uvědomoval.
    Co myslíš?
    Oficiality mě ovšem nejenom nezajímají, ale doslova se mi hnusí, jako projevy a čestné stráže a tyhle ptákoviny.
    Ono moc není jasné, jak si to organizátoři vlastně představují, milion lidí se na Žofín asi nevejde.
    A pak rakev nějak tajně odvezou, nebo…
    Havlisté mají z pohřbu zdá se strach, zajedno by tam mohlo být výrazně více lidí jak na jejich potlachách, a za druhé to zcela evidentně bude podstatně větší národní sepětí, než pohřeb zvěčnělého.
    A bude se srovnávat.
    Mistr je straší i po smrti a báli se ho vždycky, to si myslím.
    Určitě víc, jak komunisti Plastic People.

    • Ondrej

     Myslíte, že tu bude někdo v Praze mlátit západní turisty? No já nevím, ale zdá se, že asi už z té vaší práce, kdy nevíte kam dřív skočit, trochu bláznite. K cizincům se tu chováme pohostinně a s úctou jak se sluší na konzervativní slovanskou zemi. Udělejte si někdy na sebe čas. Bez virtuální aberace reálneho života sebrané na internetu a běhu jakékoli zkušenosti s životem v místech vám vzdálených svým mentalnim duchem žití i prostou vzdálenosti sociálních a ekonomickych podmínek tamního zivota.

     Promiňte, snad vám tento vzkaz bude předán. Já se určitě v Praze na daných místech budu pohybovat a zaucastnim se některých plánovaných akci, tak ode mne můžete mít hodnocení přímého účastníka i za přítomnosti několika německých studentů z Goetheho institutu, které považujete za ony představitele západní Hochkultur.

 2. MaB

  Může být vzácnější pocta ?
  A k tomu i všechny ty zapálené doma, u mne pří písni C’est la vie …a těch dalších a dalších až do jejího dohořeni.

  • vittta

   Ne, nemůže.
   Tam je přítomna ta „pravda a láska“, kterou tady lidé už 30 let hledají, a nemohou jí nalézt, ať už se milion chvilek a jim podobní snaží sebevíc.

 3. vittta

  Tohle je unikát, kromě Karla Gotta je u nás ještě jeden velikán, kterého mám osobně velice rád.
  Jarek Nohavica.
  No, a jak asi víte, nebyl pozván na nějaký megakoncert, na který ani neměl v plánu jet, no ale havlisté musejí vytroubit do světa, že nebyl pozván.
  O Karlu Gottovi se dnes v žumpách tvrdí, že jeho hudba byla pokleslá, a texty naivní, a ubohé…ble, ble.

  No, to si osobně tak úplně nemyslím, nic méně zde ukážu na příkladu, jak má vypadat skutečné umění, žádná komerce.

  „Pořadatelé megakoncertu pro Paměť národa, kterého se 28. října v pražském Foru Karlín zúčastní stovka umělců, upozornili, že záměrně nezvou Jaromíra Nohavicu a mají doklady, že spolupracoval s komunistickou StB. Megakoncert je pojat jako protipól oslav 28. října, které pořádá Hrad a bývají tam oslavováni spíše zástupci tzv. normalizačního popu a komerční umělci. To pořadatelům koncertu vadí. Namísto toho pozvali osobnosti, jako je Tomáš Klus, Bára Poláková, Thom Artway, Jaroslav Hutka nebo Aneta Langerová.“

  Vidíte?
  Tak oni pozvali osobnosti, Kluse, Polákovou, Artway, Langerovou a samozřejmě Hutku.
  Polákovou a Aerwaye neznám, ale co je na Klusovi či Langerové tak fantastického, a nekomerčního?
  Nekomerční je Hutka, ten ovšem proto, že ho dávno nikdo neposlouchá.
  Ten se spíše hodně věnuje politickým plivancům.
  Já vám povím jednu věc, když tak sleduji nějaký čas tu polistopadovou svobodnou kulturu, tak už jsem si kolikrát říkal, jakou by měli komunisté za normalizace radost z takového středněproudního, nenásilného brnkání.
  To jsou ještě větší sračky jak za normalizace, a když dneska slyším třeba Michala Davida, kterého jsme za komoušů jako správní rockeři nesnášeli, tak jeho tehdejší muzika je o dva levely výše, než ty dnešní odrhovačky a rád si to poslechnu, možná i z takové nostalgie.
  Co si o sobě ta banda průměrných a nezajímavých kvákalů vlastně myslí?
  Rádiová muzika, že to jako hraje, taková kulisa.
  https://echo24.cz/a/SqZmZ/megakoncert-k-vyroci-revoluce-bude-bez-nohavici-organizatorum-vadi-ruzne-druhy-komousu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  • Janika

   Takže to budou dva koncerty? Jeden s Nohavicou a dobrými zpěváky, a ten druhý s tím správným hnusuměním, které nikoho nezajímá :-)?

   • oh

    Kdepak, bude jen jeden nový, lepší „Festival politické písně.“ S Klusem, Polákovou, Artwayem, Langerovou a samozřejmě s Hutkou. :D

    • Ondřej

     je legrační jak „demokrati“ nemohou snést, že někdo si udělá koncert kam pozve vybrané umělce, kterčaí se jim nelíb, přeci tam nemusí chodit. Je ,legrační, ta archetypální zášť k akcím, nesplňující ideové a personální požadavky na tu „naši (lidovou) demokracii“.

     Přeji paní Vondráčkové a Davidovi hodně milého publika, jejich umění je ovšem komeční bulvár stejně jako ostatní popový byznys středního proudu. Takže hádky o hodnotu umění bych jako miláček Beethovena, Brahmse a Bacha – nechal opravdu do toho bulváru v rámci chlebu a her pro dolních 10mil.. Metriky pro to, co je hodnotné umění existují stejně jako co platí za dobrý vkus. Nejen v hudbě a uměni, ale obecně v estetickém cítění.

     • Kamil Mudra

      „bych jako miláček Beethovena, Brahmse a Bacha“
      Hleďme co jste dokázal stihnout! Tak to já vás měl za mladšího. :-)

      • Ondřej

       o nich se učí 12ti lété děti a k výuce patří i povinné školní koncerty. Myslel jsem že to tu máte taky…..

       • Kamil Mudra

        Nu ano, také jsme je měli v hudební nauce. Ale nikdy jsem se nesetkal s tím že by se některý z mých vrstevníků stal miláčkem těchto velikánů. Takže před námi evidentně tajíte buď stroj času, nebo svůj věk. Nicméně, když už jste se takto podřekl, bylo by jistě zajímavé kdybyste také dal k dobru, čím jste ty nesporné osobnosti tak okouzlil. Nestyďte se a zalistujte ve svém brožovaném životě. Určitě máte co vyprávět.

     • Janika

      „demokrati“ nemohou snést, že někdo si udělá koncert kam pozve vybrané umělce

      To by mě ve snu nenapadloněkomu mluvit do výběru účinkujících na koncertu. Tady se ale nejedná o koncert jako takový, ale o přivlastnění si svátku a jeho stupidní zprznění.

      • Ondřej

       aha, takže koncert na státní svátek je si přivlastnění svátku? A co vojenská přehlídka, air show, závody (memoryial) a x dalších akcí které se konají právě proto, že je svátek? A nakonec čí koncert je ten „správný“? Hradu a Babiše? A který uměklec je ten správný?

       Vedete tu marný třídní boj, za prvé proto, že se nejedná o žádné třídy, ale generaci lidi kteří v r. 1989 tento domnělý třdní boj prohráli anebo minimálně ztratili svá privilegia, zatímco elitní intelektuální obory byly příchodem liberální demokracie opět posataveny na pidestal sociální a ekonomického žebříčku, tak jak je normállní v každé tržní společnosti.

       Takže platově už svářeči a dojičky nedominují ekonomicky a intelektuálními veličinami nejsou lidé s vědeckými doktoráty s marxismu-leninismu. Takže generační boj těch, co budovali předešlou společnost a těmi, kteří budují tu dnešní. Je to jen otázka času, kdy ti první přestanou obhajovat něco, co bude dávnou minulostí, prostě proto, že hrát filmy pro pamětníky je sice fajn, ale nikdo tu dobu nebude chtít napodobovat. Ostatně ti padesátníci v 60.letech nebyli mnohdy dost pokrokoví a nemalá část z nich zatoužila obhajovat společenskou etiketu první republiky (např. zvulgarizované soudružské tykání jim bylo odporné) pak byli za zpátečníkly a reakcionáře. Dnešní staromilci to mají podstatně jednodušší. Nicméně státní svátek je den volna kdy si každý může dělat co chce.

       • Janika

        Ale ne, nevedu žádný boj. Ani vlastně nevím, jak je to přesně s organizací. Pokud to organizuje a financuje nějakou formou nějaká státem placená instituce, tak to přivlastnění si státního svátku je. Jsem jen laik, možná to někdo posoudí přesněji.

        • Ondřej

         tady asi máme každý jiiné pojetí státu. Jestli já jej mám v mnoha ohledech za nadbytečnou instituci, tak v situaci když máme státní svátek, nevím mimo nevládních organizací, kdo JINÝ by měl nějakou oslavu-vzpomínkovou akci organizovat, než stát. Státní svátek je totiž svátkem státnosti – a státnost a stát – i když to může přijít někomu divné -.spolu dost úzce souvisí.

         • Janika

          Nevládní organizace nemají nic co organizovat ohledně státu. Předstírají tím lživě, že jakoby za ten stát mluví.
          Taky jsem pro co nejslabší stát. S tím nemá organizace státního svátku co dělat.

          • Ondřej

           nevládní organizace mají stejné právo jako každý jiný subjkekt slavit co chtějí. Nicméně nemají právo se státem zašťiťovat, to je jediné co jejich oslavu (čehokoli) bude od státu a jím organizovaných oslav odlišovat, v tom máte naprostou pravdu. Víte, co se vše se bude konat o víkendu 17.listopadu? V den státního svátku?

           Své budou pořádat fašisté, komunisté či další obskurní spolky jako jsou pohrobci Konvičkova hnutí „Ne, proti islámu“nebo Bartošova D.OS.T. a další. Chcete jim to zakázat? Jestli smí kdokoli proti tomuto bezesporu pro novodobopu historii ,. nejdůležitějšímu svátku protestovat, pak by snad bylo logické, aby snad mohl i kdokoli organizovat nějaké shromáždění na jeho oslavu. Nejen stát (o tom níže), který to patrně sám moc dělat nechce.

           Stát ani prezident Zeman to moc dělat nebudou, soudě podle toho, co předvedli minulý rok, kdy byli schovaní někde ve svých bunkrech a na veřejnosti (kde jinde než v Praze) se báli objevit. Pravda, Babiš někdy o půl třetaí ráno přišel na Národní, ale za denjího světla se bál vylézt mezi občany. V tomto případě se tedy přímo nabízí to, že když stát rezignuje na své povinnosti organizovat oslavy, bojí se vlastních občanů, pak občané musí vzít svoji iniciativu do svých rukou. Svátky jsou přeci oslavou pro občany – ne pro instituce a jimi placené úředníky, ti mají občanům jen sloužit při organizaci těchto akcí.

           „Stát, který se bojí vystoupení svých vlastních občanů, jim nemá právo vládnout“. Bethold Brecht v reakci na tvrdé portlačení stávky dělníků v NDR roku 1953 tanky.

           to platí samozřejmě o všech svátcích, i když třeba vánoční svátky jsou asi věcí více než státu duchovní věci každého z nás.

       • vittta

        Už jsem se chystal k odpovědi, ale udržel jsem se.
        Nic méně je rozhodně komické psát o komerčním bulváru u Davida a Vondráčkové (s myšlením na Gotta) a nadšeně hýkat u Langerové a Kluse.
        A ano, Janika má pravdu, přivlastnili si státní svátek, tím svůj homokoncert zaštiťují, a kdyby jenom to, koncertují jaksi- proti demokraticky zvoleným zástupcům lidu.
        Nebo…si ho tedy přivlastnit chtějí, ale počet posluchačů bude jako obyčejně trapně malý, to už víc lidí přijde na fotbal, když hraje Vyšehrad s Třincem 2. ligu.

       • vera

        Toho 28.října se po Praze koná spousta akcí, a nic se neděje.
        Jen tady s tou je jakýsi problém – jestli o sobě prohlašuju, že chci být Pro Paměť Národa – tak je blbý když současně provádím jeho selekci a lobotomii. Copak to může jít dohromady?
        Necítím k organizátorům zášť, spíš se to podobá pocitu nad tímhle vtipem: Volá jedna blondýnka druhé a ptá se jí: „Prosim tě poraď mi co mám dělat s horkou vodou? Zalila jsem si kafe a zbyla mi.“
        Druhá ji odpoví:“ Dej ji do mrazáku, teplá voda se hodí vždycky.“

        • vittta

         Jsou nebezpeční, i když jich je málo, Věrko.
         Mají média a tím pádem i lež na své straně.
         Koho by zajímal nějaký posraný koncert průměrných či bezvýznamných zpěváků.
         Ale MEGAKONCERT PAMĚTI NÁRODA už svou propagační sílu má, a když se na něj ještě „nepozve“ (ha,he,ha) Jarek Nohavica, tak vypadá přímo ďábelsky.

       • oh

        Asi takhle, Mr. Fake News; je věcí pořadatelů, koho si pozvou na svůj „megakoncert“. Ovšem, když si ti samí pořadatelé dělají ve spřáteleném tisku promo oznámením, koho nepozvou, místo tím, kdo bude vystupovat, tak už podle mě nepořádají koncert, ale politickou slezinu zamaskovanou jako koncert a označení „Festival politické písně“ k jejich akci pasuje velice přiléhavě.

        • Ondřej

         no o tom koho si kdo pozve na koncert – se smiřte – vážně nebudete rozhodovat vy nikdy a nikde na planetě ani nikde ve vesmírném prostoru – mimo snad KLDR a těch zemí, které mají „společenskou“ podstatu řízení státu vetknutou v ústavě s vedoucí úlohou.:-)

         • Ondřej

          a o reklamě v jakémkoli tisku to platí naprosto stejně, máte právo se ohrazovat stejně jako ti, vůči kterým se vyhrazujete – vás ignorovat. Ano, ignorovat vaše ohrazování se, je právo každého. Právo lidské. Nemluvit s vámi, i když vy byste chtěl. Právo na respekt nemáte, problém je, že právo na to vás nerespektovat ano. Je to přirozené právo NĚCO NEDĚLAT a donutit druhého k tomu nemůžete. Cokoli co by toto právo je prostě nepřípustné. Proto ti co pořádají megakoncerty co se vám nelíbí, si budou i nadále dělat co chtějí, BEZ RESPEKTU co vy si o tom myslíte.

          • vittta

           Dokonce to je dlouhodobá strategie.
           Němci ostatně také dávali Svatováclavskou orlici, to je úúúúplně to samé.

          • Ondřej

           Škoda že má odpověď vám na to „přivlastnění“nebyla schválena, byla nakonec pozvánkou pro vás na oslavy. Nevím, co na té reakci bylo shledáno nevhodneho, ale nejspíš asi sám fakt, že vám byla ode mne osobně adresovana pozvánka, abyste všichni co v Praze nežijete také prisli a že jste námi, co aktivně oslav,y připravujeme, vitani.

   • vittta

    Tohle mě vážně napadlo.
    Jarek by ale musel koncertovat na Letné, a osobnostem a nekomerčním zpěvákům by bohatě stačil Staromák.

    • MaB

     Ať už Jarek koncertuje kdekoli, nad jeho texty, které jsou trefným „portrétem“ nás a naší doby, by stálo za to se zamyslet. A možná se pak zamyslíme i sami nad sebou ?

     Rozlícený dav
     Už vlaječkama mává
     A jedni křičí hanba, hanba
     Druzí zase sláva, sláva
     (Hanba sláva)

     • vittta

      Víte, není moje specializace vyzývat jiné, ať se zamyslí.
      To daleko více jsem „některými“ vyzýván já.
      Já jsem takový jaký jsem právě proto, že přemýšlím.
      A tak třeba vím, že rozlícený dav jen vyjímečně tvoří mlčící většina, a za nějakých posledních 20 let u nás rozlícený dav tvořili výhradně lepšolidé.
      A věru měli být proč rozlícení.
      Prezienta máme ruského švába, premier je trestně stíhaný, Čína a Rusko už už chytají vojenský úder na Prahu, a na post ministra spravedlnosti byla jmenována nehodná osoba.
      A teď ten Karel Gott a přehnaný zájem o jeho pohřeb…
      A když není rozlícený dav, tak alespoň demonstrují rozlícení profesionálové, třeba v Letech u romského tábora.
      Tam to mělo smysl, protože karty už byly rozdány, a tak si 30 profesionálů vynutilo investici tak počítám kolem 2 milirad na důstojný pomník obětem českého holocaustu.
      Na Letné to moc smysl nemá, protože lid stojí za prezidentem a v podstatě i za premierem (nerad, ale i já) a žádné okamžité prachy z toho nekoukají a politické síly jsou vyrovnány, sluníčka a lepšolidé mají média a peníze a neziskovky, my, obyčejní občané, máme prezidenta, premiera, zákon na naší straně, a vůli žít ve svobodné společnosti.
      To neberte osobně, třeba se snažíte o nějaké jakoby usmíření se mnou, a fakt myslíte, že bych(om) se měli zamyslet.
      Ale to jsou výzvy na hovno, stejně jako když Werich řekne, že nejhorší je srážka s blbcem, při čemž ten blbec je vždycky ten druhý než ten, kdo to použije.
      Ale dobře, i já dám nevyžádanou radu k zamyšlení.
      Snažte se hodnotit lidi né podle činů a slov, ale podle motivů k těm činům a slovům.
      Někdy může být motiv dobrý, ale výsledek tragický.
      Proto já třeba nenadávám na studenty, i když se jim posmívám.
      Úmysly mají vesměs dobré, no ale ty výsledky…
      Kromě toho, mladí jsou v lidské společnosti od toho, aby dělali blbce těm starým.
      A můžeme s tím hnout?
      Nemůžeme.
      To je jisté jako smrt, a co svět světem bude, nikdy to nebude jinak.
      Já zase nechci v zemi negry a čmoudy a sňatky buzerantů a nesmyslná práva žen a dětí.
      Né proto, že bych byl rasista a homofob a mišogin a vůbec nějaký misantrop.
      Ale proto, že prostě vím, jak to dopadne.
      Ostatně, vidíte to sama, a vidíte to, né že ne.

      • MaB

       Já jsem takový jaký jsem právě proto, že přemýšlím. (vittta)

       Ano, že hodně přemýšlíte, se vám v žádném případě nedá upřít. Jste ale schopen připustit, že přemýšlejí i ti, kteří docházejí k odlišným závěrům než vy ?
       A nezdá se vám trochu zjednodušené (černobílé) dělení národa na „lid“ versus „lepšolidé“ ? Jak vtipně říká Jarek Nohavica, na ty vlevo, kterým chutná rum a ty vpravo, kterým chutná černá káva ? Mně například chutná obojí.
       Rozdíl (diference) nemusí nutně znamenat rozpor (divergenci), proto také necítím potřebu se s vámi „usmiřovat“. Přijmout jiný názor mi problém nedělá. Je to naopak příležitost zamyslet se a ta je vždy vítaná.
       Vždyť – řečeno s Confuciem – „Ten, kdo je vždy stejného názoru jako ty, ti není nijak užitečný.“ Z toho důvodu mi vy užitečný jste. :)

       • vittta

        Jistě, problém je ale v tom, že ti s opačnými názory ty názory ZÁSADNĚ nijak a nikdy neargumentují, nebo vykládají tak nehorázné blbosti jako zde zmíněný teatrální kritik Just- nemám důvod se domnívat, že má nějaké nízké IQ, ale co předvedl za argumentační smršť u smrti mistra, to předvádí on a jemu podobní i u jiných témat.
        Takže i když si připouštím, že také přemýšlejí, nijak mě to nedokazují.
        A samozřejmě, zdá se mi to velice zjednodušené, lid versus lepšočlověk, jenže jakkoliv se tomu možná budete divit, já, ani onen „lid“ tohle dělení nevymyslel.
        Víte jak dlouho už poslouchám, že KSČM a Okamuru a Zemana a celkově nehodné volí lidé staří, nevzdělaní, ble, ble?
        Jenže to víte, my máme volby tajné, jak vlastně lze tohle zjistit?
        U toho přemýšlení, já jsem jízlivý, to ano, ale tomu věřte, že dokážu napsat velice oduševnělý a nevinný text, a takové jsem psal třeba Čulíkovi, Kartouzovi, a různým pisálkům, no, Hudkovi jsem se vysmál, ale ten mi tedy- nutno říci, odpověděl, notně uražen, ale jiní buď neodpovídali, nebo odpověděli jednou, stylem jako kdybych byl žáček 2. třídy a oni moji učitelé ve Viktoriánské Anglii.
        Proč neargumentují?
        Proč neargumentujete vy, a místo toho citujete všemožné lidičky a kolikrát francouzky?
        Přijmout jiný názor vám problém nedělá, ale přijala jste ho už někdy?
        Nebo si nějaký vytvořila?
        Ale nějaký, který by byl v rozporu s těmi, co už máte.
        Protože mě to tak nepřipadá, když vás čtu, ale připouštím, že ten blbej klidně mohu být já, že mi něco uniká.
        Podívejte tady třeba Saul, on mi říká, že jsem nacista, což je zajímavé hlavně proto, že nacismus je zde jakýmsi synonymem nacionalismu, nic méně nacismus nebyl v tom slova smyslu nacionalistický, ale šovinistický, a právě klasický nacionalismus ho dokázal porazit.
        Je k smíchu, že to píše, ale co k smíchu není, že to nepíše jen on.
        Je to jen neznalost dějin, neznalost dějinných specifikací, nebo co to vlastně je?
        Je to oficiální doktrína, a aby to obsáhlo větší cílovou skupinu, tak se k nacismu dává na roveň i komunismus, s náležitě vyšperkovanými počty obětí.
        Myslíte, že je to přemýšlení od protagonistů těchto lží?
        Nebo naopak já neznám dobře dějiny, a hluboce se mýlím?
        Jak mám vzít na vědomí, že i druhý přemýšlí, když jen konstatuje, a argumentaci nahrazuje nálepkami?
        Ďábel nemůže být hloupý, jinak by neměl takovou moc, když použiju tento náboženský příměr, měl bych ale nějak připouštět kvůli tomu jeho odlišné závěry?
        Na základě jakých závěrů jste vzali do své země miliony negrů, byla integrace někdy tak úspěšná, že jste nabyli dojmu, že vás to obohatí?
        To je příklad, protože já vidím, že vám to nefunguje, a tak to u nás nechci.
        Jak mám připustit, že vám to vlastně funguje, na základě jakých faktů?
        Negry dávám jako příklad, ale mohu dávat mnoho jiných, ženy v USA už nikdo nikam nezve, muži se prostě bojí.
        Je to to, co ženy chtěly?
        Nebo ženy v politice, krvavá Madla, ta Riceová, Clintonová, nebo naopak neskutečně naivní ..Mogheriniová či Van Der Leyen, Merkel…to jsou ty příklady, proč by měly být ženy více v politice?
        Je Barnevernet chtěné dítě juvenilní justice?
        Opravdu?
        Já přemýšlím takhle, a opravdu zde nemohu najít místo, kde bych se mýlil, pomůžete mi?

        • Kamil Mudra

         Jde o míru rozšířenosti toho kterého společenského jevu.
         Já myslím že i když napíšeš že: “ …ženy v USA už nikdo nikam nezve…“ tak i sám nepředpokládáš že by to ve společnosti nějak převládalo, ale zdravý rozum ti napoví že se to někde promítne do firemních vztahů, trochu to ohrozí veřejně působící osoby, ale jinak drtivá většina lidí žije normálně a na „novodobý trend“ zvysoka kašlou a vesele „haraší“ bez ohledu na nějaké „veřejné mínění“. Vem třeba #MeToo, které zpočátku vypadalo jako tsunami a média chrlila článek za článkem kde kdo to nějak odskákal, ale postupem času to tak nějak usnulo a už to většinu lidí ani moc nezajímá.

         Na druhou stranu např. ta muslimizace (nejenom) Francie se jistě svého času mohla jevit jako cosi k čemu nemůže dojít ale kam až to dnes došlo se nedá přehlédnout. Takže když člověk řekne „tohle tady nechci“ tak je jasné že nemluví o nějakých chimérách. V zemi kde nedokážeme plnohodnotně začlenit ani svoje cikány s nimiž žijeme po několik generací asi těžko můžeme předpokládat že dokážeme čelit náporu jinakosti větší imigrantské vlny a svůj životní styl si zachovat neporušený.

         Dnes, v tom fofru, se dost špatně rozlišují „velký voči“ od pragmatického odhadu vývoje. Všechno se odehrává tak rychlým tempem a v tak širokém rozsahu jaký si naši rodiče, když byli v našich letech, ani neuměli představit. Overtonova okna nevydrží dlouho jen trochu pootevřená abys po nějaké době zjistil že ti táhne na cemr, zvedl se a šel ho zavřít. Tolik času nedostaneš. Stačí malá škvírka a když to okno hned nepřibouchneš a dobře nezajistíš tak ti vichřice obrátí celý dům naruby a už ti ani nedovolí abys ta rozbitá zasklil a opatřil okenicemi.

         Já myslím že právě ta rychlost s jakou všechno probíhá je to co mnohé lidi děsí. Nemáš čas si „zvyknout“, ani si vybudovat nějakou strategii abys se alespoň přizpůsobil tomu co pociťuješ jako negativum, natož abys učinil nějaká protiopatření. Overtonova okna okolo tebe práskají, sklo se sype a když ve chvíli klidu začneš volat po těch okenicích, lidi si spíš chtějí ten vzácný klídek užít a najdou si kdejakou výmluvu jen aby nemuseli začít nosit prkna. Klidně ti třeba řeknou: „Dej pokoj, stejně už jsme chtěli vyvětrat.“

         • vittta

          Jasně, psal jsem, co mě napadlo, jeden jev je rozšířený, jiný méně, ale pointa je jasná.
          Vidíme, že to neprospívá.
          Tady u nás buzny nevadily odhadem tak 95% lidí.
          A od té doby, co pořádají ty pochody a chtějí sňatky a děti a tohle všechno, už nevadí třeba 80% lidí.
          I kdyby to bylo 90%, je to méně jak před tím.
          Mají to zapotřebí?
          A pokud obliba nějaké skupiny klesá….. nikdy nevíš, kde se to zastaví.
          Cigoši také za minulého režimu asi nevadili menšímu množství lidí.
          Museli pracovat.
          Nyní jsou protěžovaní, a kritici tohoto protěžování jsou napadáni.
          Výsledek je zřejmý a předvídatelný.
          Obliba cigošů klesá.
          A zároveň roste jejich sebevědomí…také ďábelská kombinace.
          Příkladů se dá najít mnoho, více, či méně trefných, oba to ale chápeme, jak je to myšleno.
          A ta rychlost…jasně, však dávno tvrdím, že zahnívající vody reálného socialismu byly jeho největším kladem.
          A když vezmeme v úvahu, že bylo rok od roku- velice mírně- lépe, pak se nelze divit, že lidé vzpomínají.
          Však mají na co.
          Hospody hučely, koupalitě narvaná, tranzistoráky vyřvávaly, trampové jezdili na potlachy s noži a teletem na zádech, každý druhý uměl na něco hrát, oheň se dal pálit kdekoliv, spát také, český víkend začínal v pátek ve 12.00 a končil v pondělí 12.00.
          A nějaká buzerace?
          Na tu bylo fůra času si zvyknout, oblbnout jí, a ještě z toho mít dobrý pocit.
          Ale dneska?
          Kšefty plné zboží, ale nic nesmíš, hospody prázdné, na nádraží už žádné trapery neuvidíš, v rybníku se už nikdo nevykoupe, poněvač je špinavý (ať už skutečně, tak obrazně), nebo je něčí, a budoucnost je krajně nejistá.
          Jako by se vytratila radost, obyčejná radost.
          Ale…třeba jsem jen zestárnul.
          Kurva vždyť já nemám čas ani zajet za tebou na pivo, jasně, mám čas tady pindat, mám čas jet někam Volhou, Gazem, ale já chci mít čas i na to pivo, a to by za komoušů rozhodně bylo.

          • vera

           Stáří je prevít), ale v něm to vážně není. Ani v chudobě nebo špatné budoucnosti – babička 93 vzpomíná kolikrát měli doma hlad, co prožila za války – ale vždycky je to hřejivé povídání, protože byli jako rodina pospolu, starali se o sebe, báli se o sebe, smáli se spolu…
           A toho je dneska málo. Radost už není, protože opravdová radost je vlastnost dětí, teda i těch velkých dětí), ale radost je v nich jen tehdy, když mají jistotu a rodinu. Radost nemůže být ve světě, který ruší jistoty a úplně převrací zákonitosti lidského rodu – tam, kde se oficiálně kradou děti, nebo se vyrábějí na zakázku, kde se s nimi kšeftuje jako se zbožím – jakou může mít radost žena, která porodí dítě za peníze a předá je někomu jinému?, kde se rodiny rozvádějí a stěhují daleko od sebe…
           Dorůstá až příliš mnoho lidí, kteří se z nějakého důvodu nemohli opřít o svoji rodinu, rodiče a široké příbuzenstvo, nedostali tu rodinnou jistotu, místo ní dostávali náhražky – potěšení z nových věcí, nebo přehnanou ochranu, aby se nevymlátili na kole. A když si kluci nemůžou ani poměřovat rozbitá kolena, tak se věnují hračkám, a lajkům, a fejkům, a občas někoho zmlátí.
           Ale na ten čas se nevymlouvej, a za Kamilem jeď. Něco se ti možná podělá ve firmě nebo něco, ale to se všecko nějak napraví – ale člověka už potkat nemusíš. A teprve potom začne být hořko..

          • MaB

           Každá doba s sebou nese nové mravy a jako se nedá zastavit příboj, nedá se zastavit vývoj.
           Nostalgie je přirozená, viz Když jsem já byl tenkrát kluk, ale není dobré vidět láhev prázdnou a ne alespoň jen napůl.
           Což takhle si v létě, nejlépe na kole, vyrazit třeba do Českého ráje ?
           Letos jsem tam viděla plno trampů a hospody narvané. I jsme si zazpívali dlouho do noci u táboráku s kytarou a se svijanským…:)
           A nenajít si čas na pivo s kamarádem ?! Tady se těžko hledá výmluva :(

        • MaB

         „Nebo naopak já neznám dobře dějiny, a hluboce se mýlím?“ (vittta)
         Ani to přemýšlení by se nemělo přehánět ! :)
         Kdo může říci, že zná dějiny ?
         My můžeme dobře znát nanejvýš jen to, co je nám předkládáno. Čemu můžeme věřit a čemu ne ? Kdo „píše“ dějiny ? Říká se, že vítězové. A kdo je cenzuruje ?
         Třeba kontroverzní maršál Petain, o kterém jsme se spolu tady už dohadovali. Oslavovaný vojevůdce u Verdunu, který jako šéf francouzského státu podepsal kapitulaci v r. 1940 a kolaboroval s okupanty. Pro jedny je hrdina, pro druhé velezrádce, který měl být popraven.
         Francouzi ho považují za důležitou postavu svých dějin, prezidenti kladou věnce na hrob Petaina-hrdiny, ale neomlouvají a nezakrývají tím žádný z jeho pozdějších zločinů. Obojí je neoddělitelné. Je toto běžné všude ?
         Nelze dokonce věřit ani tomu, čeho jsou ještě pamětníci nebo co jsme sami zažili: Rok 1968, 1989, hnutí žlutých vest… kolik pohledů a různých verzí existuje ! Jak si s ními poradí/li historici a z jakých pozic je předávají ?

         Na základě jakých závěrů jste vzali do své země miliony negrů, byla integrace někdy tak úspěšná, že jste nabyli dojmu, že vás to obohatí? (vittta)
         Francie nikdy nebyla země typu ČR. Když se podíváte na bývalé koloniální impérium, bude vám jasné, že ti „negři“, jak jim říkáte, se narodili Francouzi a Francie k nim po jeho rozpadu měla a stále má určité, a to nejen morální, povinnosti. FR je národnostní všehochuť a i když jsou s tím spojeni problémy, obohacení je to nesporné. To by bylo ale jiné téma.

         Já přemýšlím takhle, a opravdu zde nemohu najít místo, kde bych se mýlil, pomůžete mi? (vittta)
         Jak říká Kamil, nedá se zevšeobecňovat a dělat z okrajových jevů pravidlo.
         Přehnané se tak stává bezvýznamným, což věci neprospěje.

         Jinak beru na vědomí, že stále ještě nerozumíte legraci, i když jste na ni upozorněn “ :) “ . Takže žerty i citáty stranou ! :))

         • vittta

          I kdyby se nic z toho, co se nám předkládá nestalo, pak to, jak se nám to předkládá naznačuje, že se to rozhodně stane.
          Třeba nebyly plynové komory ani nacisté.
          Ale budou.
          Tak jak to pokračuje, tak budou.
          Nacisté už jsou, ale ti, co jsou za ně označováni to nejsou.
          A jistě, však jsem o tom psal, třeba je ve Francii normální něco, co tady ne, a tak si nemůžeme rozumět.
          Je tedy normální, přijímat negry, a obohacení je nesporné.
          Třeba jo, a ty problémy…se vás prostě netýkají.
          Vy jste nepřišla o dítě, o manžela, o majetek, o budoucnost.
          Tak co.
          Ale v pohodě, já neříkám nic, chcete je, máte je mít.
          Co ale nechápu- proč je cpete k nám?

          • MaB

           Je tedy normální, přijímat negry, a obohacení je nesporné (…..)
           chcete je, máte je mít. Co ale nechápu- proč je cpete k nám? (vittta)

           Tak toto zrovna o velkém přemýšlení nesvědčí.
           Vysvětlila jsem vám výše , proč jsou mnozí z nich ve Francii doma.
           Ano, Francouzi černé pleti jsou přínosem, a to v mnoha doménách, kultura, věda, politika, sport (viděl jste možná složení fotbalového mužstva mistrů světa ?), ale často také vykonávají, bohužel, i práce, které „bílí“ dělat nechtějí.
           Proč je „cpeme“ k nám/vám, tedy do ČR ? Kolik jich tam z Francie emigrovalo ? Bude to jistě velmi zanedbatelný počet, proto mi to uniklo.
           Když dáme dnes stranou azylanty, o jejichž přijetí se nediskutuje, o uprchlíky, kteří přicházejí do EU hlavně přes Řecko, Španělsko a Itálii, se dělí více členských států. I Francie plní svou povinnost odlehčit těmto zemím a přijímá jich odpovídající část. Je to nutné, protože ideální řešení tohoto problému se zatím stále ještě jen hledá…

          • Kamil Mudra

           Řešení se „hledá“ protože není vůle ho najít. Prostý selský rozum každému napoví že je lepší pomoci někomu opravit dům, než snášet jeho kempování u sebe na zahradě a jeho dům devastovat.

          • vittta

           Vy zase vtipkujete, a víte jak to s mým smyslem pro humor, poslední dobou…
           Jako…smál jsem se, to jo, ale stejně by mě zajímalo, kdo jsou azylanti, o jejich přijetí se nediskutuje?
           Uznávám, že tohle je obzvlášť vtipné, ale trošku mi to vrtá hlavou.
           A sport…jmenujete fotbal, copak Francouzi mají nějaký fotbalový tým?
           To je jako kdyby ho měla třeba Marseille.
           Jo, jasně, koupí si hráče, a ti reprezentují klub, Olympique, ale Marseille jako taková žádný tým nemá, jen tam sídlí.

          • MaB

           Ano a nalezené navíc není ani potřeba hledat, takové samozřejmosti byly připomínány a známy už nejméně 500 let před Kristem :
           „Když má člověk hlad, je lepší naučit ho ryby lovit, než mu je dávat“ atp
           Takže ne nedostatek vůle najít, ale spíš jakési „vyšší zájmy“ budou tou nepřekonatelnou překážkou (?)

          • MaB

           Ad vittta:
           Právo na azyl má ve FR ústavní hodnotu.
           Stejně jako v ČR, je to „ochrana poskytovaná hostitelským státem cizinci, který nemůže před pronásledováním těžit z ochrany orgánů země svého původu“.
           Nejvíce azylantů je momentálně z Gruzie, Přijíždějí doslova masově kvůli lékařské péči zdarma. Často jde u nich i o velmi složité a drahé operace, které je u nich nutné platit.
           Nejčastější důvod žádosti ? Pronásledování za homosexualitu…
           Samozřejmě, že se o jejich přijetí hodně diskutuje a národ je v tom rozdělen, skoro jako v ČR.

           Francie že nemá národní tým, ve kterém mohou být pouze Francouzi – narozdíl od OM nebo PSG ?
           Na to jste přišel jak ? Jako vtip to ale beru. :)
           Vybrala jsem vám pouze ty, o kterých tu je řeč, Champions du Monde 2018:
           Alphonse Areola, Steve Mandanda, Presnel Kimpembe, Benjamin Mendy, Djibril Sidibé, Samuel Umtiti, N’Golo Kanté,
           Blaise Matuidi, Ousmane Dembélé, Kylian Mbappé…

          • vittta

           Vy dneska jedete.
           Azylanti, o kterých se nediskutuje, se u vás diskutuje.
           Ale já vím, odkud vítr fouká, z Ruska, přímo z Kremlu.
           Že on Putin bulíkuje Francouzům, kteří se oblbnout ovšem nechají (což jsou jak známo senioři 50+, pak lidé ze základním vzděláním, příznvci Marie Le Pen). že to vesměs žádní homosexuálové nejsou, a že jen tak kecají,aby měli z toho profit?
           Ale hledám odpověď na otázku, „proč je cpete k nám“?
           My tady dobře víme, kdo je azylant v tom slova smyslu, a kdo hnusná, vychcaná vyžírka.
           Zákon o azylu ctíme, ale jen pro ty, co azyl potřebují.
           Pokud vás obohacuje, dělat ze sebe blbce, nic mi do toho není, ale k nám je necpěte.
           Ani ty nebohé pronásledované Gruzínce.
           A ten „francouzký“ fotbalový tým….
           No, proti gustu, žádný dišputát!

          • MaB

           Asi proto, že dnes celý den leje a jsem sama doma… :)
           Abyste byl v obraze a nedělal mylné závěry (neplácal nesmysly), tak jsem vám přeložila
           Paris Match | Publié le 12/10/2019 à 06h56
           Za dva roky se gruzínské žádosti o azyl dramaticky zvýšily a dosáhly prvního místa ve Francii v roce 2019, daleko před Sýřany nebo Súdánci. Jak vysvětlit tyto masivní toky, i když je země považována za „bezpečnou“?
           To je překvapivý jev. „Anomálie“, podle ministra vnitra. V prvních pěti měsících roku bylo francouzským úřadem pro ochranu uprchlíků a osob bez státní příslušnosti (Ofpra) identifikováno 4417 gruzínských žadatelů o azyl.
           „Pro gruzínské žadatele o azyl neexistuje standardní profil,
           Důvodem žádosti o azylje pronásledování homosexuálů, politické důvody nebo nedostatečná zdravotní péče o děti.
           Gruzínská vláda se prohlásila za připravenou tento problém vyřešit:
           gruzínský ministr vnitra, Giorgi Gakharia,zmínil možnou přítomnost gruzínských důstojníků na francouzské půdě za účelem kontroly toků a předvídání rizika nelegálního přistěhovalectví.

           Ale hledám odpověď na otázku, „proč je cpete k nám“? (vittta)
           Vy na otázku „Koho KONKRETNĚ jsme vám nacpali ?“ odpovědět schopen nejste, tak se nedivte, že hledáte marně.

          • kočka šklíba

           Zatím milá MaB se to Macronovi nedaří ale snaží se hodně viz : „Francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conte usilují o trvalý mechanismus na přijímání migrantů v celé Evropské unii. Členské země, které se na něm podílet odmítnou, má čekat hrozba finančních sankcí.“
           Celý článek je :
           Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/francie-italie-eu-vlada-migrace-sankce-macron-conte.A190920_091705_zahranicni_luka
           Takže ano, cpete je k nám.

          • MaB

           Italský ministr zahraničí Enzo Moavero Milanesi to řekl „Potřebujeme strukturovaný a trvalý mechanismus pro přerozdělování migrantů,“
           Podle něj není možné, aby všechnu tíhu problému s migrací nesly jen jihoevropské země jako je Španělsko, Řecko nebo právě Itálie, kam migranti přes Středozemní moře převážně míří.
           To je logické, ne ?

           „Musíme garantovat právo na azyl potřebným, současně přitom zaručit okamžité vracení těch, kdo podmínky nesplňují,“ řekl Macron.
           Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/francie-italie-eu-vlada-migrace-sankce-macron-conte.A190920_091705_zahranicni_luka

           Bude se o tom teprve hlasovat, každý členský stát může tedy odmitnout a navrhnout ke schválení lepší řešení.
           Co stát, to hlas.

          • vittta

           Sorry jako, ale myslel jsem, že je to fór, MaB.
           Jen psychiatrický pacient, nebo někdo, kdo má obrovský smysl pro humor se může zeptat, koho nám sem chcete cpát.
           Když se už dobře 4 roky pomalu o ničem jiném nemluví, byť s přestávkami, jak se musíme podílet, jaké jsme nepřejícné nehumánní svině, jak tady řádí Kreml a Putin a počátky těch moderních fake news byly právě v tom, že jako nám tady lživě vykládají, že mnozí azylanti azyl vlastně nepotřebují, že nám lháři tvrdí, že jsou nevzdělaní, pak nám lháři tvrdí, že někde na západě, a na severu jsou nějaké NO-GO zóny, které tam ve skutečnosti nejsou…
           To, že se to nyní neděje- i díky tomu, že jsme to odmítli, díky panu premierovi a především panu prezidentovi- ještě neznamená, že to ustalo.
           Co dodat, viz. Kočka.

          • MaB

           Co dodat, vittto ?
           Jelikož vím, že přesvědčovat vás je zbytečné a nikam nevedoucí ztráta času, odkazuji vás na zkušenost jiné Češky. Popis je velice výstižný, vidím to podobně.. Stačí si najít celé zde, Dole je malá ukázka.

           Deník Referendum Svět
           Bydlela jsem v no-go zóně
           Saša Uhlová popisuje, jak s překvapením v jedné z vyděšených debat na českém internetu zjistila, že místo, v němž bydlela za svých francouzských studií, se tu označuje za „no-go zóna“: místo, kam se „slušná holka neodváží sama“.

           Spolu s nárůstem obav z uprchlíků se začíná o francouzských i jiných předměstích a ghettech v západní Evropě mluvit i v České republice. Když jsem nedávno hledala něco víc k „no-go zónám“ pojmu, který mě skoro rozesmál, proklikla jsem se z českých blogů až k Villeneuve a zjistila jsem díky tomu, že jsem v jedné takové zóně bydlela. A do další no-go-zóny – Marseille – pravidelně už třináct let jezdím trávit dovolenou.

           Vysvětlit lidem, kteří mají strach, že se nejedná o tak děsivá místa, jak se traduje, je nemožné. A už vůbec nepřenosný je pocit bezmoci, který lidé žijící v ghettech, zákonitě mají. Vědí, jak se na ně okolí dívá a důsledky odvržení společností pociťují citelně na svých životech.

          • vittta

           Jelikož vím,MaB, že přesvědčovat vás ztráta času není, a vždy přemýšlíte nad názory druhých, a jste ochotna přijmout jejich argumenty, pak se zeptám jen krátce:
           Je u vás ve Francii nějaký problém zásadnějšího rázu a migranty, či jejich potomky, aby nedošlo ke slovíčkaření, je problém s barevnými francouzi a francouzkými muslimy?
           Viděl jsem negry, přepadající kamiony, viděl jsem zavražděné, četl výpovědi znásilněných, a viděl jsem smějícího se „francouze“ při požáru Notre Dame, a tuto jsem viděl hořet za poněkud podivných okolností.
           Jistě, nebyl jsem tam, ale byli tam jiní, a vyprávěli o zápachu, špíně a strachu.
           Já tam ale nebyl.
           Mám strach jet do vaší země, na základě těchto zprostředkovaných informací, a nepustím do ní ani svou dceru.
           Tedy ještě jednou, máte problém?

          • vittta

           Saška vyštudovala romistiku, ta o tom musí něco vědět, což, Kamile?
           Romistika je jeden z nejnáročnějších oborů.
           Saška pak nějaký rok učila cigoše, ale nějak jí to asi nenaplňovalo, tak šla dělat dělnici…asi měsíce, dva?
           Za minimální mzdu, ale zároveň, na rozdíl od těch, co tam za ty prachy fakt makali, na ní čekal bohatý bobus za provedenou „práci“, což byla právě ta práce za minimální mzdu.
           Terenní výzkumy ve vyloučených lokalitách asi byly také náročné.
           Tak v případě Sašky si v ekvivalentu klidně mohu poslechnout Hitlera a jím vyvracet špatné pohledy na německý nacismus.

          • Saul

           Mám strach jet do vaší země, “

           A to zcela racionální strach, vito.
           Kdybys tam konečně na vlastní oči viděl, že barevní francouzští občané tam dovedou s těmi bílými žít i v míru a symbioze, přivodilo by ti to nepochybně fatální psychický otřes, spojený s neovladatelným vylučováním tvého střevního obsahu.
           Se svým vlasteneckým cítěním jsi správně uznal, že taková reprezentace naší vlasti by asi nebyla tak úplně důstojná.
           Takže nikam nejezdi, stačí když se tu s námi podělíš o svůj intelektuální obsah a nabídneš konečné řešení negerské otázky.
           Už jsi tak ostatně nedávno učinil.

          • vittta

           Jsem sice živnostník- tedy pracháč a buržust, ale tolik peněz, abych si mohl takové věci dovolit nejenom vidět, ale také jim u toho věřit, zase nemám.
           A když jsi tak akční, jak si vysvětluješ ty oficiální kecy o nějaké migrační krizi, a všelijakých jiných potížích s tím spojených?
           To je ze seriozních médií, jako Guardian či ČT 1.
           I tam se nijak netají určitými…problémy.
           Tak nevím, jsou, nejsou, jsou zanedbatelné, nebo se „vyplatí“ v porovnání se skvělým soužitím…

          • Saul

           Omlouvám se.
           Nenapadlo mne, že jsi na tom tak zle.
           Teď myslím finančně.
           No je pravda, že dnes i šikovní řemeslníci chodí po žebrotě .
           Natož ti ostatní.
           Ale osobní zkušenost je k nezaplacení.
           Tak třeba ti EET uleví a těch pár tisíc si na poznávací výlet někam do nebezpečné ciziny našetříš.

          • Kamil Mudra

           MaB o něco výše napsala:
           Italský ministr zahraničí Enzo Moavero Milanesi to řekl „Potřebujeme strukturovaný a trvalý mechanismus pro přerozdělování migrantů,“
           Podle něj není možné, aby všechnu tíhu problému s migrací nesly jen jihoevropské země jako je Španělsko, Řecko nebo právě Itálie, kam migranti přes Středozemní moře převážně míří.
           To je logické, ne?

           Chtěl jsem jí původně předložit tohle video ale pak mne napadlo že „AŽ TAK DALEKO“ asi jiným názorům přístupná nebude. Ale je v něm uvedeno dost důvodů které ukazují na to že ten její sluníčkový optimismus stran soužití s muslimskou imigrací je pro evropany naopak cestou do pekel.

           Současně se omlouvám Janice za podporu onoho „zvrhnutí“ nad kterým si výše povzdechla. Jenže ono je to téma, bohužel, stále aktuální.

          • MaB

           .. je problém s barevnými francouzi a francouzkými muslimy? (vittta)

           Francie má samozřejmě celou řadu problémů. Za ten největší, z kterého vyplývá plno ostatních, považuji nezaměstnanost.
           Řekla bych, že s „barevnými“ Francouzi nejsou větší ani menší problémy než s „bílými“. Černí spoluobčané jsou ale častěji obětí diskriminace a rasismu.
           Problémovou kategorií jsou uprchlíci, kterým nebyl poskytnut azyl a kteří zůstávají nelegálně ve Francii. Vinu na tom mají příliš zdlouhavá soudní řízení i neochota zemí, z kterých přišli, je vzít nazpět. U mnohých se ale ani neví, odkud jsou, nemají doklady. Mladistvé vykázat nelze.

           Muslimové, 7,5% z celkové populace, mohou být rozděleni do tří profilů:
           • 46% „sekularizovaných“, jejich integrace je dokončena
           • 25% hrdých na své náboženství
           • 28% „secesionisté“ porušující zákony a hodnoty francouzské republiky (civilizace).
           Mezi nimi jsou džihadisté a autoři teroristických akcí. Ohromný problém je v tom, že se nejvíce radikalizují na internetu a ve vězení. Mají podporu z některých islámských států.
           Vy máte strach jet do Francie, narozdíl od těch 90 milionů statečných v roce 2018. (V roce 2020 jich má být 100 milonů.)
           Hlavně, že se nebojíte jít do lesa. Ani do Sherwoodu u Hlavního nádraží v Praze ?:)

           ad Kamil Mudra
           Ano, jde o Sašu Uhlovou, novinářku, která vystudovala gymnázium ve FR, stejně jako třeba A. Babiš a celá řada dalších.
           Žít v multietnické společnosti mne naučilo být tolerantní, s jinými názory problém nemám.
           Poslechnu si je, jakmile na to budu mít čas.

          • vittta

           Takže vlastně normálka.
           Sice nevím, jestli mězi ty problémové patří jen těch 28%, nebo těch 25+28%, ale když je takový jediný problém, který vám stál za specifikaci rasismus, bilých proti černých, tak je to ostatní zřejmě menší, a tedy normální.
           A že uprchlíci co nedostali azyl ve Francii a jsou tam nelegálně- to je vlastně také takový malý problém…
           Jestli vy to tam v té Francii nepřeháníte, s těmi ozbrojenými… zdráhám se napsat vojáky, ti nebyli nasazeni od r….nevím přesně.
           Udivuje mě, jak si člověk zvykne.
           Co všechno může být normální, nebo jen málo nenormální.
           Já viděl nedávno film, „Maigret zuří“ myslím, a tam řádila nějaká parta z USA, dokonce na ulicích stříleli, a to byl tam v tom černobílém filmu z 50 let bylo jako superextrém.
           Dneska se časy změnily, nějaká střelba čas od času…
           Banalita.
           Ale já to psal, když ta uprchlická „krize“ začala, nejdřív byly všichni Charlie, a nakonec s nikým nějaké loupežné přepadení se znásilněním absolutně nehne, už to nestojí ani za nějaké palcové titulky, dokonce ani na zprávu pod čarou.
           Pohodička, člověk si prostě zvykne!
           Pokud ovšem někdo nepřepadne zrovna jeho, nebo jeho dítě.
           To se ale stává vesměs těm chudším, tak co, lůza ať jde do prdele, a hlavně ať nejsou rasisté!

          • MaB

           Tak jsem stihla přečíst.
           Všiml jste si, Kamile, že pan Hampl hovoří o situaci ve Švédsku, Anglii, Německu , ale ne ve Francii ? Proč asi ?
           Možná, že ví, že žádní džihadisté tam nebyli přijati. Francie trvá na tom, aby byli souzeni za barbarské zločiny tam, kde se jich dopustili. Prezident Holland dokonce veřejně přiznal, že dal příkaz speciálnI jednotce likvidovat je na místě.
           Petr Hampl také neříká , že ve Francii deset rodin podalo stížnosti k Soudnímu dvoru republiky (jediný orgán oprávněný soudit ministry ve výkonu jejich funkcí). proti šéfovi francouzské diplomacie proto, že „vážným a úmyslným“ způsobem odmítá repatriovat ženy a děti džihádistů zadržovaných v kurdských táborech v Sýrii, kteří jsou v ohrožení života…
           Kvůli současnému bombardování této oblasti Sýrie Tureckem, uteklo prý včera 780 Kurdy zadržených džihadistů., To bude možná obrovský problém pro nás všechny. :(

           PH analýzuje a kritizuje přístup k islámu v ČR, ale postrádám návrh řešení. Nepochopila jsem také roli té „ozbrojené domobrany“…

          • MaB

           Udivuje mě, jak si člověk zvykne. Co všechno může být normální, nebo jen málo nenormální. (vittta)
           Já se zase divím, vittto, že je to pro vás tak těžké pochopit.
           Francie je nejstarší zemí imigrace v Evropě, kde od druhé poloviny devatenáctého století došlo k několika vlnám hromadného přistěhovalectví. Důvodem byl nedostatek pracovních sil, ale i rozpad koloniální říše.
           V historii se tak ve Francii usadilo velmi velké množství národností, zejména z Evropy, Afriky nebo Asie. Dnes představují důležitou součást populace ti, kteří mají předky pocházející ze zahraničí.
           Ano, na migraci jsou Francouzi po generace zvyklí. Tomu tak není u Čechů a proto v některých případech to, co není normální pro ně, může být „normálka“ tady.

          • vittta

           Vy třeba MaB nepatříte zrovna mezi těch hornich 10 000, ale třeba patříte ve Francii mezi horní 2 miliony.
           To jsou ti, co si na migraci v pohodě zvyknou, protože se setkají s negerským muzikantem, pákistánským doktorem či arabským majitelem módního butiku.
           Ten zbytek se setkává s negerskými a arabskými obchodníky s drogami, kurvami a puškami (samozřejmě ozbrojenými), zloději, podvodníky a násilníky, netáhly a vyděrači a náboženskými fanatiky, až přímo sektáři.
           Ale já vám rozumím, i když zjevně nerozumíte vy mně.
           Co oči nevidí, srdce nebolí, a sytý hladovému nevěří.
           A já?
           Já vám tu pohodu přeju, a jen opakuji, že tady takovou pohodičku nechci a můj hlas při volbách půjde tomu, kdo bude tento systém zavrhovat.
           To je celé.
           Já vůbec nerozumím, proč se tady přeme, jak s vámi, tak s Ondrou, Saulem či dříve Třešní.
           Vy jen chcete negry a čmoudy a víte, že to na západě funguje.
           Předpokládám, že tím směrem i volíte.
           Já to nikomu neberu, třeba německé úspěchy, posílení sociálního systému a zvyšování hospodářského růstu, nebo francouzké vítězství na MS ve fotbale, či britské úspěchy s obřízkami děvčat, které se prý oficálně o něco snížily.
           Chcete to?
           Máte to mít- pokud ovšem zvítězí vaši političtí zástupci.
           Já to nechci, víc za tím nehledejte.

          • MaB

           Vy jen chcete negry a čmoudy (…..) Předpokládám, že tím směrem i volíte. Ale já vám rozumím, i když zjevně nerozumíte vy mně.
           Ne, vittto, nerozumíte mi, i přesto, že jsem se o to dost snažila.
           Já už po několikáté volím pro to menší zlo.
           Představte si, že Le Penovi, otec a dcera, již de facto od roku 1956 předvídají Francii apokalypsu, jasně označují viníky a populisticky přesvědčují Francouze, že jedině oni mají řešení, jak tomu zabránit. Není to lákavé ?
           A vidíte, dvakrát byli ve finále poraženi – 82 : 18 Jean Marie, 66 : 34 Marine.
           O čem to podle vás asi svědčí ?
           Francouzi si jsou vědomi, že dosud žili jedni vedle druhých, zaručený „recept“ Le Penových by je postavil jedny proti druhým. Není těžké si představit, co by to znamenalo.
           Většina lidí nemá strach z muslimů, ale z teroristů.

          • vittta

           Áááá, teď už mě nenachytáte!
           To jsou zase ty vtípky.
           Jenže já už je chápu.
           Jen z legrace se dá napsat, že volíte menší zlo v situaci, kdy žádné zásadní problémy nemáte.
           Žijete vedle sebe- a tak to i zůstane, jak věříte, pokud nebudete volit populisty, kteří tvrdí, že už dávno vedle sebe nežijete.
           Ha, ha, to je ten váš smysl pro humor, protože je samozřejmě jasné, že pokud žijete vedle sebe, je to v nejlepším pořádku.
           Já si myslím, že když ještě posílíte ozbrojené hlídky v ulicích, vybudujete krásné skleněné zdi nejen kolem Eifelovky, ale i kolem jiných památek, a v nejhorším postavíte na rohy náměstí těžkou techniku, nebo alespoň kulomentná hnízda s posádkou, vybavenou 20 000 náboji, tak se to dá zvládnout, ne?
           Hlavně nepropadat panice, MaB, a nevolit populisty!!!
           Dobře to dopadne, uvidíte.

         • Ondřej

          Saša Uhlováí je velmi zkušená investigativní novinářka, převlékla se za agenturního pracovníka a nastoupila do Babnišovi továrny na zpracování kuřat, vydala otřesné svědectví o novodobém otroctví c ČR a je spoluautormkou knihy Žlutý baron. Je to hvězda investigace tam, kde se to pro-.liberálním novimnářům hlavního proudu nemusí hodit, protože ukazuje že jsme pořád více než kolonií „zlého západu“ sami sobě národně-oligarchickými otrokáři. A že jestli v tomto hledu EU něco dokázala, tak skrze svoé standardsy pracovního práva kultivovat náš postkomunistický trh s heslem přejatým z normalizace – „kdo nekraxde, okrádá rodinu“.

          Jsem rád, že MaB trpělivě vysvětluje lidem, co sedií na zadku ve svých periferních regionech a o skutečných problémech západu nemají ani tušení, cizí noviny nečtou, na tv zpravodajství z daných zemí se nedívají, protože nemají jazykovou výbavu. O to více však komentují dění tam, kde ani neví v jaké spolkové zemi nebo správním departementu onen region leží, jak se člení, kdo je tam prefekt nebo kdo ovládá Landtag atd. Německo je kupříkladu otřeseno teroristickým útokem bílého neonacisty v Halle, který neměl rád židy a emancipované ženy – že se rozhodl pro tak odporný čin. Německo má problémy především s neschopností postavit se bývalému zaostalému komunistickému východnímu NDR co do něj nalila za 30 let asi 2 biliony EUR a přesto jsou tam poměry ne nepodobné komunistickému východu v úrovni ekonomickéjho výkonu, stupně automatizace ale i kultivace politické scény.

          • vittta

           To je štráchů…
           Bilý „nacionalista“ (jak víte, že to byl zrovna nacionalista?) v pohodě vyjádřil svůj politický názor, v Německu to tak máte, fajerflaška v synagoze nikomu také žíly netrhala, ale u bilé huby děláte „Zagorku“.
           No a jak souvisí co kde je department a kdo ho řídí s tím, co se děje v té zemi?
           Mimochodem, ten „nacionalista“ už byl odsouzen?
           To by asi měl rozhodnout soud, nebo u vás rozhodují média?
           A Uhlová…
           Ona se nějak také živit musí, a když odvážně nastoupila do té fabriky, tak to rozhodně nedělala za tu minimální mzdu.
           Kde pak, ta za to dostala bohatě zaplaceno.
           Rozumíte, dostala zaplaceno za to, co jiní dělat musí, a jelikož dostala zaplaceno, tak také musela dostat zaplaceno od „někoho“.
           Peníze, jak známo- na stromě nerostou.
           Takže se dá v pohodě předpokládat, že dostala zaplaceno i za to, že tu něco přehlédla, tu něco přidala, no, je to zkušená novinářka.
           Né že by to tam byla selanka, ale ona dostala zaplaceno za to, že to ještě pěkně upravila.
           A že je spoluautorkou knihy „Žlutý baron“, to je nějaká oficiální Boží pravda, nebo co to je, že to tady dáváte jako důkaz čehosi?
           To je nějaká kniha, politická, a vyjadřuje nějaké názory, které mohou- ale nemusí být správné.
           Jako důkaz to ale moc neobstojí.

          • Kača

           Na ty reportáže z fabrik dostaly s kolegyní-filmařkou grant.

          • Kamil Mudra

           „Jsem rád, že MaB trpělivě vysvětluje lidem, co sedií na zadku ve svých periferních regionech a o skutečných problémech západu nemají ani tušení, cizí noviny nečtou, na tv zpravodajství z daných zemí se nedívají, protože nemají jazykovou výbavu.“

           Čím to že se ti jazykově nevybavení a sedící na zadku tak shodují v hodnocení evropské situace s těmi kdo hovoří vícero jazyky a jezdí po světě? Třeba s Davidem Bohbotem (Hamplův host ve videu výše) který přednáší v Evropském institutu o bezpečnosti a bezpečnostní situaci v Evropě a na Středním východě a hovoří šesti jazyky, nebo s Benjaminem Kurasem který již řadu let žije střídavě v Anglii a v Česku, vydal 4 anglické a 35 českých knih a patří k silným kritikům multikulturalismu a islamistů, či s Ladislavem Větvičkou, který rovněž vláčí svůj zadek po všech koutech světa ve kterých nemá problém se domluvit…a mnoha dalšími? Považujete snad tyto lidi za hluché a slepé, protože nevidí svět stejně jako vy a mainstream?

           Mám více věřit trpělivě vysvězlující MaB, která popírá služební výskyt vojáků ve Francouzských ulicích nebo např. zprávě takového znění?
           „Třicet obětí a rodin obětí podalo na Francii žalobu za to, že je 13. listopadu 2015 neochránila před džihádistickým útokem v Bataclanu, při kterém bylo zabito 89 lidí. Žalující strana obviňuje vojáky, kteří byli na místě přítomni, z toho, že nezasáhli. „Po dvou a půl letech od útoků rodiny obětí stále nerozumí tomu, proč a na čí rozkaz bylo osmi členům Opération Sentinelle (francouzská vojenská organizace čítající 10 000 vojáků a 4 700 policistů a četníků rozmístěných po celé Francii za účelem ochrany proti džihádistickým útokům), kteří se před Bataclanem nacházeli, zabráněno zasáhnout,“ řekla Samia Maktouf, jedna z právniček. „Chceme jasnou odpověď.“ Právníci žalující strany sdělili, že žaloba jasně míří na „nastolení zodpovědnosti a na vyjasnění toho, jaké jsou přesně úkoly příslušníků Opération Sentinelle, když jejich úkolem není zasáhnout v okamžiku, kdy je na civilisty útočeno vojenskými zbraněmi“.“
           https://www.euportal.cz/Articles/20521-takto-pokracuje-islamizace-francie-nekterym-pribehum-ani-neuverite-.aspx

          • Saul

           vita 19.58.
           (nechtělo se mi tu prasárnu kopírovat, tak odkazuji jen čas a autora)

           Ti, kterým už nic jiného nezbývá, vito.
           A díky paní Uhlové můžeme všichni vidět, co všechno jejich práce obnáší.

           Určitě je to poučnější, než číst od různých pozéru a povalečů velkohubé proklamace účasti s dělníky, nebo dokonce vydávání se za ně.
           Není divu, že takové asociální týpky hluboce znervózní, když někdo pro ty potřebné udělá opravdu něco užitečného a upozorní na jejich situaci.

          • vittta

           Tak jediný, komu to nějak pomohlo byla Saša Uhlová, dostala svých 30 stříbrných, a dělníci se tam lopotí pořád stejně.
           Byla to on ní jenom póza, Saša dodnes ze své reportáže těží, jak je skvělá, a po dělníkách neštěkne pes.
           Jóó, kdyby Saška za svůj honorář pozvala dělníky na pořádný raut, aby se pořádně nažrali a nachlastali dobrého žrádla a chlastu, to by byla jiná.
           Ale takhle, Saule…
           Panská láska po zajicích skáče!
           Takové jako jsi ty to osloví, oni to ty Uhlové vlastně dělají pro vás, pro lepšolidi, co už mají ty správné názory, takže si tak zdůvodní ten grant, že jako to někoho zajímá.
           Nějaký lůzr od stroje…..
           Ona to ale Saška- a na to nezapomínej, nedělala kvůli těm dělníkům- protože to mohla za těch 30 let od převratu udělat 1000x na 1000 různých místech.
           Ona to dělala kvůli Babišovi, jenže tobě tohle jaksi- nedochází!

          • vittta

           Zapomínáš na Putina, Kamile.
           To on řídí ten kremelský plátek.
           Ale ukázalo se, že Ondra má pravdu.
           No, tady:

           „5. června. Dva Čečenci byli zatčeni na základě podezření, že jsou na cestě do Sýrie. Agenti francouzské rozvědky (Direction générale de la sécurité intérieure, DGSI) je zatkli v departementech Moselle a Puy-de-Dôme v rámci pátrání po podezřelých z džihádistického spiknutí. V květnu zabil při útoku nožem v obvodu Opéra Garnier 20letý Čečenec s francouzskými a ruskými kořeny Khamzat Azimov jednoho člověka a další čtyři zranil.“

           Žádná jména, kdo department vede, nic.
           Jen kecy o nějakých Čečencích.

          • MaB

           Mám více věřit trpělivě vysvězlující MaB, která popírá služební výskyt vojáků ve Francouzských ulicích nebo např. zprávě takového znění? (KM)
           Pokud jde o vojáky, dlouho a trpělivě jsem vám tu vysvětlovala, proč nemohou použít zbraně. Snadno najdete.
           A odvoláváte se na Samiu Maktouf ?
           Danièle Lopez: Kdo je Samia Maktouf?
           Aktivistka Jasmínové revoluce nebo spojenec Ben Aliho v Tunisku?
           Je pro všestranný imigrační islám ve Francii nebo přesvědčená protiteroristická muslimka ?
           Od roku 2011 se snaží zajistit, aby byli tuniští nelegální přistěhovalci ve Francii vítáni … a aby tam zůstali!
           „Problém je v tom, že jsem právník a dělám práci OGM! “.
           Právník a mluvčí Tunisanů bez papírů, ilegálních přistěhovalců, kteří přijíždějí z Tuniska do Lampedusy, překročili Středozemní moře a riskovali tak své životy?

           Jaké řešení nabízejí pánové Hampl a Bohbot kromě té ozbrojené domobrany ?

          • vittta

           Proč nemohou použít zbraně?
           A pokud je nemohou použít- proč je nosí?
           Nebo, co kdyby je nosili bez nábojů?
           To vite, dneska jeden neví, voják uvidí, jak podřezávají 10 letou holku, splaší se mu ruce, a vystřelí- a neštěstí je na světě!
           Jaké řešení nabízejí Hampl a Bohbot nevím, ještě jsem odkaz neviděl, ale já nabízím řešení, negry tady nemít.
           Není negr- není problém!
           A ani nemusíte mít v ulicích vojáky!

          • Saul

           „Jóó, kdyby Saška za svůj honorář pozvala dělníky na pořádný raut, aby se pořádně nažrali a nachlastali dobrého žrádla a chlastu, to by byla jiná.“ (vita)

           Naštěstí měla jinou představu, jak účelně a smysluplně peníze z toho grantu využít (proto ho taky dostala)
           A zřejmě měla, na rozdíl od tebe, i vyšší mínění o těch dělnících a jejích potřebách.
           Zdaleka ne každý se nechá uplatit koblížkem, vito.
           A už vůbec ne každý si nechá vymýt mozek primitivními a závistivými žvásty .

          • Saul

           „…ale já nabízím řešení, negry tady nemít.
           Není negr- není problém!“ (vita)

           Stejné řešení jsi přece ve své velkorysosti nabídl i Francouzům, vito.
           Vzpomínáš, jak jsi po nešťastné nehodě požáru Notre Dame ztratil svůj přirozený ostych zakřiknutého introverta a v dobré a povznesené náladě pronesl :
           „kdyby teď policie a armáda přivřela oči, byla by celá záležitost (ohledně barevných Francouzů) za pár dnů vyřešena“

           Ani Vůdce by to Rudolfu Hessovi v Landsbergu nenadiktoval tak výstižně :-)

          • MaB

           Je to tak, vittto, jak jsem se vám marně snažila vysvětlit. Kamil zjevně netušil, že mi to svým „věrohodným“ odkazem potvrzuje.
           „Doktrína“, která vymezuje působení armády na francouzském metropolitním ùzemí, je velmi přísná.
           Velitel policie v noci 13.11. prý požádal o povolení, aby 8 vojáků, kteří byli v sektoru, mohlo být použito k zásahu v Bataclanu (uzavřeném prostoru)
           Policejní prefektura, která má pravomoc nad „Opération Sentinelle“, odpověděla: „Negativní, armáda použita nebude, nejsme ve válečné zóně.“
           Ti vojáci navíc byli potřeba v okolí, kde bylo také 40 obětí, aby svou přítomností zabezpečovali odvoz raněných do nemocnice.
           Zbraně mohou použít pouze „přiměřeně“ v sebeobraně, a to až po neuposlechnutí dvojí hlasité výzvy.

           Vy říkáte, „já nabízím řešení, negry tady nemít. Není negr- není problém!“, advokátka Samia Maktouf z Kamilova odkazu zase dělá na státní ùtraty vše pro to, aby uprchlíci, kteří nemají právo na azyl a které chce „zlý“ stát vyhostit, ve Francii zůstali.

          • Kamil Mudra

           Opravdu netuším, MaB, proč tu neustále operujete s tou advokátkou. Myslím že jsem dostatečně označil v odkazu oč jde a ve svém komentáři to srozumitelně vyjádřil. Nám jste před prázdninami tvrdila že vojáci v ulicích nejsou, v odkazu je uvedeno že jsou. Toť vše.
           Co dělá advokátka Samia Maktouf na státní útraty s tím nesouvisí

          • vittta

           Tak to je skvělá zpráva, že vojáci byli použiti na jiné, důležitější věci, než na vraždění v nějakém zaprděném klubu.
           To je jen důkaz toho, že má francouzká vláda, zde reprezentovaná policejní prefekturou, věci pod kontrolou.
           Řekli to dobře, „nejsme ve válečné zóně“, zase se nic tak extra neděje, aby mohli být vojáci nasazeni.
           Islamistům dojdou patrony, a bude zase klid.
           Jen tápu…ZBRANĚ MOHOU BÝT POUŽITY PŘIMĚŘENĚ, V SEBEOBRANĚ, co to konkrétně znamená?
           Protože pak tam ti vojáci jsou zbyteční, pokud nemohou zbraně použít na obranu jiných, ale jen svou.
           Když tam nebudou, nikdo na ně logicky nemůže zaútočit, ne?
           A pokud nemohou chránit druhé, nač utrácet?
           No ale jak říkám, máte to ve Francii zjevně jiné, hodnotový žebříček jiný, zřejmě tak trošku zděděný z 2. světové války, kdy západní spojenci odmítli bombardovat vyhlazovací tábory, aby neohrozili vězně.
           To je velice promyšleně humánní řešení.

          • MaB

           Nám jste před prázdninami tvrdila že vojáci v ulicích nejsou (KM)
           Kamile, měl byste citovat celé, nejen polovinu: Vojáci nejsou v ulicích, „aby dělali pořádek.“ Ověřte si to.:)
           V odkazu si advokáti stěžují na to, že nesměli zasáhnot. I to jsem vám před prázdninami tvrdila a vysvětlila, proč tomu tak je.

           Co dělá advokátka Samia Maktouf na státní útraty s tím nesouvisí (KM)
           Ale je to informace k vašemu prvnímu odkazu i názorná ukázka toho, že v právním státě není vůbec snadné uprchlíky „vyhodit“. A je poněkud paradoxní, že zmíňená advokátka žaluje stát a je za to státem placená…

          • vittta

           A jak ty peníze z grantu vlastně využila, Saule?
           Já myslel, že za ty peníze nastoupila do té fabriky, byla to její mzda za ten jaksi…“projekt“, ne?
           Samozřejmě, měla v tom režijní náklady, třeba cestu do práce, obědy, svačiny, nějaké bydlení…(dělník si to také všechno platí, ale ne z grantu, ale to je nepodstatný detail)
           Nebo to bylo jinak?
           Jaké měla mínění o těch dělnících a jejich potřebách v souvislosti s tím grantem?
           Připadáš mi poněkud…zpožděný v úsudku, ale prosim, beru v úvahu, že to mohu být já, ten zpožděný, a tak dej nějaký argument, co tedy vlastně Saška pro ty dělníky udělala, nač využila ten grant.
           To může klidně reagovat i MaB, já rád poslouchám názory jiných, třeba fakt na Sašku změním názor, ale potřebuji na to právě ty argumenty, nestačí mi napsat, že „Naštěstí měla jinou představu, jak účelně a smysluplně peníze z toho grantu využít (proto ho taky dostala)
           A zřejmě měla, na rozdíl od tebe, i vyšší mínění o těch dělnících a jejích potřebách.“
           Chce to něco konkrétnějšího.
           PS- Babiše jsem nevolil, koblížkem jsem se tedy uplatit nenechal.
           Máš chybu v algoritmu.

          • vittta

           Kde pak, MaB, tvrdila jste, že vojáci v ulicích nejsou.
           A nebyli od r. xxxx.
           Tak nekecánkujte.
           A pokud není snadné vyhodit někoho, kdo je v zemi NELEGÁLNĚ, ale je možné střílet do lidí, co demonstrují, pak tam nemáte vše v pořádku.

          • MaB

           Viděli jsme S. Uhlovou i ve fr. televizi, stačí si zadat:
           La Tchéquie, Une journalise infiltrée (vidéo)
           Její francouzština je výborná, i když se jí učila v „no-go zone“ :)
           Sasa Uhlova, porte-voix des oubliés du miracle … – Le Monde
           https://www.lemonde.fr › Actu

          • Saul

           „Já myslel, že za ty peníze nastoupila do té fabriky, byla to její mzda za ten jaksi…“projekt“, ne?
           Samozřejmě, měla v tom režijní náklady, třeba cestu do práce, obědy, svačiny, nějaké bydlení…(dělník si to také všechno platí, ale ne z grantu, ale to je nepodstatný detail)
           Nebo to bylo jinak?“ (vita)

           Nóóó….
           Bylo to trochu jinak.
           Tak malá nápověda.
           Dělníci většinou nejsou placeni za točení kritických dokumentárních filmů o své práci a za svoji mzdu, v tomto případě „mzdu“, je opravdu nemusí a ani nemohou financovat.
           Blik, blik,blik…
           Tak co, stačí na sepnutí tvých algoritmů, nebo se ti znovu zatmělo před očima?
           Předpokládám že ano, na tak složité funkce opravdu není tvá mysl stavěna.

          • Saul

           „Jaké měla mínění o těch dělnících a jejich potřebách v souvislosti s tím grantem?“ (vita)

           I na tohle je snadná odpověď.
           „Podle slov Uhlové velkému množství kolegů, se kterými pracovala, již nezbývalo po zaplacení nájmu dostatek finančních prostředků na jídlo či dopravu. Říká k tomu: „Je pro mě absolutně nepochopitelný, proč lidé, kteří dělají pro společnost užitečnou práci, mimochodem: pokud by do ní zítra nepřišli, tak bychom to sakra pocítili, nemohou vydělávat tolik, aby z toho mohli normálně žít.“

           A až se budeš zase „duchaplně“ ptát, kdo by tak makal, za pár šupů, tak:
           „ V roce 2016 bylo za svou práci ohodnoceno minimální mzdou zhruba 132 000 zaměstnanců.[4] Podle studie určené pro tripartitu do skupiny tzv. pracujících chudých patřilo v roce 2015 299 000 lidí“

           Stačí, algoritme?

          • MaB

           ad vittta:
           Nám jste před prázdninami tvrdila že vojáci v ulicích nejsou (KM)
           Kamile, měl byste citovat celé, nejen polovinu: Vojáci nejsou v ulicích, „aby dělali pořádek.“

           ad Kamil: (před prázdninami)
           Kdyby vzala do rukou to „dělání pořádku“ armáda, tak bychom se asi divili a dalo by se říci, že Francie přestala být Francí, což se zatím nastalo…

           Kde pak, MaB, tvrdila jste, že vojáci v ulicích nejsou. (vittta)

           Mimo jiné jsem o Sentinelle tehdy napsala:
           Jsou různé stupně ohrožení a podle toho se přizpůsobí strategie.
           Kdy se může střílet a taky střílelo, jsme bohužel viděli, povel k tomu dává zpravidla nadřízený,
           Pokud voják střílí v sebeobraně, záleží samozřejmě na něm.“

           Myslím, vittto, že už vaše paměť není, co bývala. Ledaže byste deformoval ùmyslně ? :)

          • Kamil Mudra

           MaB, celá debata se tehdy odvinula od vašeho výroku:
           „Francouzská armáda může být použita na území státu pro tzv. policejní operace, pouze pokud se prezident republiky rozhodne použít článek 16 Ústavy 5. republiky. A k tomu zatím od r. 1958 nikdy nedošlo.“, kterým jste oponovala tomu že Čeští legionáři měli možnost spolupracovat ve Francii s Francouzskými vojáky v městském prostředí.
           https://janica9.wordpress.com/2019/03/22/the-saker-velky-podvod-narodniho-sionismu/comment-page-2/#comment-69532

          • embecko

           Ona to ale myslela jinak a tys to spatne pochopil. Pak ti sem soupne odkaz na francouzskou diskuzi, kde nejaky anonymni diskuter tvrdi, ze francouzska armada slouzi lidu.
           A nakonec ti podekuje za chapavy pristup k diskuzi.
           Clovek si rika, jak vubec takove stvoreni mohlo prezit odtrzeni od materskeho prsu…

          • MaB

           ad Kamil:
           A hned pod tim jsem napsala toto:
           Četníci (nikoli Legie) se zbraní, kterou mohou případně použít, se aktivně podílejí na udržování pořádku.
           Operace ochrany Sentinel je součástí plánu Vigipirate (různé stupně ohrožení). Ta mobilizuje vojáky se zbrani, aby zajistili citlivé body při hrozbě teroristického ùtoku. Jejich ùčast je „statická“.
           Co to znamená ?
           Názorně to vidíte u hradní stráže na Hradě v Praze. I oni mají zbraně. Proč ?
           Armáda je vycvičena pro „guerre“ válku, ne pro městskou „guérillu“. Proto tuto svoji funkci na ùzemí Francie od války neplnila a neplní. V ùstavě je to zakotveno od r. 1958 (čl.16) . Pro guérillu je tu ozbrojená gendarmerie.

           To je myslim dostatecne jasné.

           „Clovek si rika, jak vubec takove stvoreni mohlo prezit odtrzeni od materskeho prsu…“
           a pri tom si mysli, jak je vtipny a ma potrebu dat to do placu, ze, embécko ? :)

          • Saul

           Sice nevím od jakého prsu jste odtrhla embéčka, Mab, ale když už tu nějakou dobu vydržel nereagovat na místní spřátelenou elitu a z té letargie jste ho vytrhla až Vy…
           Považujte to klidně za kompliment:-)

          • Kamil Mudra

           Voják je voják, MaB, a rozdílný výcvik na tom nic nemění. Pokud je umístěn mezi civily na ulici aby střežil jejich bezpečnost, znamená to že stát cosi zanedbal a snaží se to „dohnat“ tímto způsobem. A to není v pořádku. Naše hradní stráž je vyložená dekorace v rámci tradice. Pokud se vám líbí „nová tradice“, zaváděná ve Francii, je to vaše věc. Já bych u nás totéž nechtěl a pokud k tomu někdy dojde, líbit se mi to nebude. Máme tedy v některých ohledech rozdílný pohled na společnost a vaše hodnocení se s tím mým míjí. Proto, nezávisle na vašem jazykovém vzdělání a bydlišti, vnímám objektivní hodnocení jiných lidí jako pro mne důvěryhodnější. To je to co jsem chtěl vyjádřit ve svém komentáři adresovaném Ondějovi (úmyslný „překlep“) a nepsal jsem to proto abych se vracel ke starým diskusím.

          • vittta

           Tady vidíš Saule, jaké ještě mají ti dělníci rezervy.
           Saška stihla nejenom jejich práci, ale ještě natáčení dokumentárního filmu, zřejmě tajně, což je obtížnější.
           No a dík za ty počty dělníků, co fachají za minimální mzdu, ale aby to mělo nějakou váhu v kontextu k Sašce Uhlové, tak bys měl napsat, kolik jich bralo minimální mzdu před reportáží, a po ní.
           Pak by ses sám dozvěděl, jak Sašky dokument na buržousty zabral.
           Tedy sorráč, tady v republice je vlastně jen jeden buržoust, Babiš.
           A teď to, co nevím.
           Kolik tak asi Saška za to točení filmu dostala?
           Tedy za měsíc práce v kéru v kolbence,+ natáčení filmu.
           Mě by totiž upřímě zajímalo, na kolik si poskytovatel grantu cení té práce.
           Bylo to 3x tolik, co minimální mzda, 5x,10x, nebo dokonce 50x?
           Aby bylo vidět, jak se platí ten, kdo natáčí při práci film, a jak ten, kdo jen maká jak hovado a nic u toho nenatáčí!
           Jinak mě těší, že máš pro náročnou práci novinářky pochopení, musela dva měsíce (nebo kolik) makat za tolik, za kolik maká 132 000 dělňasů celý život!

          • vittta

           Vy mi to píšete, MaB, jako kdybych to nepochopil.
           Prostě vraždění civilistů není důvod pro to, aby byl nějak použit voják, který opodál střeží veřejný pořádek.
           A vy s tím souhlasíte, a máte to za normální.
           Jiný kraj- jiný mrav, říká se.
           Ale těm pozůstalým se to moc nelíbí, a žalují francouzký stát.
           Teď ještě vědět proč.
           A) Podlehli desinformacím Sputniku a jiných proruských webů, řízených samotným Putinem.
           B) Přišli- na rozdíl od vás- o někoho hodně blízkého, a došlo jim, že nádherné humánní kecy jim jejich manžely, děti či rodiče nevrátí.
           Pro mnohé- myslím- to bylo překvapivé.
           Možná, kdyby tam zastřelili vaše dítě, by to bylo překvapivé i pro vás.
           Zatím ale v pohodě žijete s jinými „francouzi“ vedle sebe a dbáte zákonů Francouzké republiky, volíc u toho celkem překvapivě „menší zlo“.

          • MaB

           Prostě vraždění civilistů není důvod pro to, aby byl nějak použit voják, který opodál střeží veřejný pořádek. A vy s tím souhlasíte, a máte to za normální. (vittta)

           Vittto, to co říkáte, absolutně není pravda. Teroristi střileli z aut i pěšky také v ulicích kolem Bataclanu, všude byli mrtví a ranění, panika a zmatek. A těch 8 vojáků ze Sentinelle tam bylo plně zaměstnáno zabezpečováním odvozu těžce raněnych.

           Rue Alibert,
           Bilance : nejméně 12 mrtvých
           Rue de la Fontaine au Roi,
           Bilance : 5 mrtvých
           Rue de Charonne
           Bilance : nejméně 19 mrtvých
           Boulevard Voltaire
           Bilance : 1 mrtvý a několik těžce raněných

           A jak si můžete dovolit říkat, kdyby tomu opravdu bylo tak, jak říkáte, že já s tím souhlasím a mám to za normální ?

          • vittta

           No vidíte no, z toho pak pramení to nepochopení, MaB.
           U nás totiž se raněným věnují doktoři a záchranáři.
           U vás to dělají vojáci…a nepřekáží jim u toho pušky, sumky se zásobníky, přilby a neprůstřelné vesty?
           To je váha vám povím, co takový francouzký voják v ulicích musí vláčet.
           A takový dotaz- když stříleli islamisté z aut- kolik nábojů vojáci vystřelili?
           Nebo se jen dívali, jak vraždí jejich spoluobčany?
           Tohle by český voják asi nevydržel, to máte disciplinovanou armádu!

          • Saul

           „Voják je voják, MaB, a rozdílný výcvik na tom nic nemění. Pokud je umístěn mezi civily na ulici aby střežil jejich bezpečnost, znamená to že stát cosi zanedbal a snaží se to „dohnat“ tímto způsobem.“(KM)

           Tak konečně něco k tématu.
           U nás byl naštěstí stát i armáda připraveni a nic zanedbané v naší válečné zóně nebylo :-)
           https://www.lidovky.cz/domov/na-pripravach-pohrbu-gotta-spolupracuje-i-armada-podle-uradu-vlady-se-ceka-obrovsky-zajem-verejnosti.A191005_161054_ln_domov_e

          • Kamil Mudra

           Zprávy z domova, zprávy ze světa, sport, byznys, média, kultura, názory, auto, relax a informace o tom že požadovaná stránka neexistuje. O vojácích nic.

          • vittta

           Von když přijde nakulený z lokálu, tak už blbě vidí na monitor.
           Nebo je to nějaká forma žertu.
           Lepšolidský žert, kterému se směje jen jeho autor.

          • Kamil Mudra

           No.. Tak koordinovali. A co má být? Třeba si půjčili dron na natáčení z výšky, nebo nějaké regulovčíky na křižovatky…
           Co já vím? Nějak nechápu proč jste sem ten odkaz dal.

          • Saul

           Drony PČR disponuje vlastními.
           Vojenského regulovčíka jserm mimochodem viděl na křižovatce zrovna včera.
           Odkaz jsem zde dal proto, aby bylo zřejmé, že armáda může být „nasazena“ k zajištění veřejného pořádku i u nás.
           Já zase nechápu, proč vám přijde tak divné, že tomu tak je i jinde.

          • MaB

           Voják je voják, MaB, (…) Pokud je umístěn mezi civily na ulici aby střežil jejich bezpečnost, znamená to že stát cosi zanedbal a snaží se to „dohnat“ tímto způsobem. A to není v pořádku. Naše hradní stráž je vyložená dekorace v rámci tradice. (KM)

           Jistě , Kamile. i všichni dotázaní lidé zde chápou přítomnost vojáků na ulici také jako pouhou „dekoraci“. Domnívají se ale, že je i přesto užitečná, dává jim pocit větší bezpečnosti.
           Velmi dobře vědí, že vojáci, i ti z legie, jsou vycvičeni k akcím mimo metropoli, vnitřní bezpečnost má na starosti gendarmerie (složka armády) a policie.
           To se vám snažím vysvětlit od začátku…
           Jaka je jejich funkce, vidite zde.
           Rencontre avec les militaires de l’opération sentinelle à Pau …
           (nutno zadat titulek, http nefunguje)

          • vittta

           Já jsem možná blbej, nebo neukazují všechno, ale vojáky v plné zbroji jsem nikde na zajištění pohřbu Karla Gotta neviděl.
           Ve Francii je vidím.
           Co se textu MaB týká, tak moc nechápu, proč mají Francouzi pocit bezpečí.
           Oni by snad měli bez vojáků pocit nebezpečí?
           Nechápu proč, když tak hezky žijete vedle sebe, a co tak teoreticky ohrožuje francouzkou společnost je Marie Le Pen.
           Pokud pak Francouz vojáka přeci k pocitu bezpečí potřebuje, pak mi není jasné, proč vojáci hlídkují v plné zbroji v uliích až poslední dobou.
           Proč je nenasadili už třeba v 70 letech?
           A co to přesně znamená „vycvičení k akcím mimo metropoli?
           To je pro mě záhada, Francie je ohrožena vnějšími nepřáteli?
           Nebo snad má Francie právo provádět vojenské operace dokonce mimo Francii?
           Něco mi zjevně uniká.

          • Kamil Mudra

           Tak si tu dekoraci užívejte, MaB, ale já se bez ní milerád obejdu. Raději i nadále upřednostním květiny nebo nějaké umělecké dílo. http funguje:

          • vittta

           Já tedy nevím co vojáci říkali, a kdyby MaB nevěděla, jdou v bojovém postavení ve městech, zbraně připraveny k palbě.
           Mám zbraně rád, ale takto je vidět nepotřebuji.

          • embecko

           Nazapomen, ze Frantici uz maji hotovo a tak kulometcik na kazdem rohu je pro ne pravym pozehnanim. Predstava, ze by se mohli jen tak volne prochazet po meste, kde se narodili, ta uz se jim davno vykourila z hlavy, stejne jako pocit svobody. Tohle jsou uz jen krece pred delenim zeme (ve ktere maji navic praxi). A vsad se, ze az se bude Francie delit, udelaji z toho pokrokovou udalost a sluzbu narodu, klidne bych jim mohl napsat projev, az budou v puli dratovat ulice. Mohl by se nazyvat treba „Ostnatymi draty za vetsi pestrost a a zvyseni urovne osobni svobody“.

          • vittta

           No, já zírám, ale tedy u Mab už dlouho.
           Ona totiž nějakým způsobem reprezentuje zřejmě nemalou část Francozouzů.
           To, co reálně dělá, je bagatelizace vražd, ale i vojenských dobrodružství Francie, a sebeutěšování.
           Jinými slovy, strká hlavu do písku, ale to jí, a ani Francii nepomůže.
           A volba nějakého menšího zla- to ani netuším, co tím myslela, Macron by měl být podle všeho jejím supermanem.
           Divná žena, divný národ.

          • Saul

           Kamil 13.06
           Sláva, http funguje.
           A máme to i s francouzským vlastencem.
           Ti naši na pochodováni a vojenskou kázeň moc nejsou.
           Zato mají nejen z PL načteno a zakódováno, že „není negr, není problém“ a „Koranteng není Čech“
           To je zase náš místní kolorit .
           A dekorace.
           Dekorace je v tom smyslu hezky výstižný termín.
           Tak doufejme, že Francii její vlastenci ochrání a Bůh chraň naší zemi před dekorací, co se samozvaně povolala ji chránit.
           To jsou teprve paradoxy k pochopení….

          • vittta

           Kdyby ses trošku díval kolem sebe, Saulem věděl bys, že vojáci Francoze ochránit schopni nesou.
           Francii snad teoreticky ano, ale Francouze už ne.
           Dekorace je pak snad až příliš znevažující, ale jejich reálná hodnota se té dekoraci celkem přibližuje.

          • Saul

           Když se tak teď dívám na tvůj písemný projev, vito, ve kterém i já mám silné mezery, mohl bych taky podotknout cosi o démonu alkoholu, nebo který z těch démonů tě to vlastně ovládá:-)
           Ale budu korektní a vynechme tvoji nervozitu a překlepy.
           Nicméně obsah sdělení tvého komentu mi uniká.
           Zkus to rozvést obšírněji, jindy bývaš sdílnější!!!
           A kdybych snad hned nereagoval, trpělivě vyčkej.
           Diky.

          • Kamil Mudra

           „Tak doufejme, že Francii její vlastenci ochrání a Bůh chraň naší zemi před dekorací, co se samozvaně povolala ji chránit.“
           Myslíte USA, potažmo NATO? Tak leda kdyby nás napadli eskymáci na kajacích.

         • MaB

          Nějak nechápu proč jste sem ten odkaz dal. (KM)
          Všimla jsem si, že se vám to stává častěji, Kamile. Není to tím, že se pochopit ani nesnažíte ?…Totéž je zbytečné vytýkat vitttovi, který píše tak rychle, že na chápání mnohdy prostě nemá čas.

          V souvislosti se smrtí Karla Gotta a s celonárodní emocí, často až beznadějí, kterou u Čechů (a nejen) vyvolala, mne napadla poněkud kacířská myšlenka.
          Je fakt, že pokud jde o Karla Gotta zpěváka, nebude asi ani v dost daleké budoucnosti někdo, kdo by se mu vyrovnal.
          Co se ale týče Karla Gotta člověka ?
          Jiří Suchý řekl, že to byl gentlemen, nikoli mimovolně, ale záměrně. Od samých svých začátků se o to prý vědomě snažil. Svým vystupováním mi připomíná dost francouzských mužů (o něco míň českých), které znám. Ne nadarmo jsou slova, tak často užívaná v souvislosti s ním – elegance (élégance), noblesa (noblesse), šarme (charme), klasa (classe), humor (humour)… francouzského původu !:)
          A tady jsem přesvedčena, že jsou u mnoha českých mužů netušené rezervy i možnosti se mu hodně přiblížit. Nevyžaduje to talent, dobrá vůle stačí k tomu objevit v sobě „něco z Gotta“ a přitom „zůstat svůj“.

          PS: Snad nebude pro nikoho těžké pochopit, proč sem dávám: ))

          ad vittta
          moc nechápu, proč mají Francouzi pocit bezpečí.
          – Sami připouštějí, že jde o efekt psychologický
          Oni by snad měli bez vojáků pocit nebezpečí?
          – A divil byste se tomu po Charlie a Bataclanu ?
          Proč je nenasadili už třeba v 70 letech?
          – Nebyly atentáty, jejichž jsou tato a další opatření důsledkem
          To je pro mě záhada, Francie je ohrožena vnějšími nepřáteli?
          – Ano, např. IS a také má smlouvy o pomoci a smlouvy koaliční, hlavně v Africe
          Nebo snad má Francie právo provádět vojenské operace dokonce mimo Francii?
          – Jistě, bývá o to dokonce požádána. Nebo, třeba v případě Daesh, tak předchází dalšim atentátům
          A nebezpečí MLP ? Rozděluje národ na „my“ a „oni“, staví jedny proti druhým a nemá žádné řešení ani ve vnitřní, ani ve vnější politice.
          Capito, vittto ?

          • MaB

           ad Kamil
           Budete se mozna divit, ale ja také.
           Je nutno relativizovat, 10 000 vojaku na 36 000 komun.
           Plno z nich jeste nevidelo ani jediného.

          • vittta

           Ne, nechápu.
           To vy totiž tvrdíte, že žijete vedle sebe, a problémy nemáte, a konkrétně jste jmenovala jinde jen rasismus bílých k černým a pak pár takových menších problémů.
           Problém, který je menší, či rasismus bílých k černým, či život vedle sebe, neexistence NO-GO zón, a jiné VAŠE názory na bezpečností situaci ve Francii pak k řešení ozbrojené vojáky nepotřebují.
           JÁ- a nejen já, tady tvrdíme, že problémy máte zásadní, že dávno nežijete jen vedle sebe, že jste na pokraji občanské války, a že nemáte svou zemi pod kontrolou.
           Což k řešení vojáky vyžaduje.
           Takže si to srovnejte především vy, v čem žijete.
           Čeští muži pak třeba nejsou džentlmeni, nebo to všechno, ale asi horší jak Francouzi nebudou, zase třeba mají jiné klady.
           Nevím.
           Žijete jinde, a svoje děti jste dala jiné zemi.
           Tak si řešte svoje muže, a na naše muže, ale i ženy, se vyserte!
           Jste Francouzka, v naší zemi cizinka!
           A Francie není a nikdy nebyla naším přítelem, naše národní cíle se lišily a liší, což je možná logické, protože jste námořní národ a též národ velký, zatímco my jsme národ nevelký, a vnitrozemský.

          • vittta

           A nerelatizujte.
           10 000 vojáků plně vyzbrojených a vybavených v ulicích za teoreticky mírového stavu není málo.
           Je to obludně moc, ať už tady předkládáte k věření co chcete!

          • MaB

           Tak tedy pro konkrétnější představu, vittto:

           10 000 je „obludně moc“ na 67 000 000 osob, tj. 1 na 6 700 lidí.
           A jak „moc“ je 73 500 na 15 600 000 osob, tedy 1 na 212 lidí ?

           Odchod sovětských vojsk z ČSR.
           Etapa / Odsunované svazky…Termín odchodu……Osob……..Tanků….. Děl…… ……….. Letadel
           Celkem………………….. 26.2.1990-30.6.1991….73.500…….1.220……1.218+30 OZ1)……76

           Předkládám pouze to, co si lze ověřit. A co vy ?

          • vittta

           Nerozumím.
           Co to má společného s ozbrojenými hlídkami ve Francii, aby se Francouzi cítili bezopečněji?
           Někdy pochybuji o vašem duševním zdraví.
           Tak jeden voják na 6700 je směšně málo, ale pak asi nemůže nijak zásadně zvyšovat pocit bezpečnosti.
           Vojáci se pohybují v ulicích.
           Co s tím má společného sovětská armáda, která se v ulicích nepohybovala, natož ozbrojená, a měla tady úplně jiné cíle?
           A- mezi námi, sovětští vojáci nikomu pocit bezpečí nedodávali, alespoň ne lidu.

          • MaB

           Co s tím má společného sovětská armáda, která se v ulicích nepohybovala, natož ozbrojená, a měla tady úplně jiné cíle? A- mezi námi, sovětští vojáci nikomu pocit bezpečí nedodávali, alespoň ne lidu.(vittta)

           vittto, to namlouvejte někomu jinému, já jsem bydlela 14 km od Milovic.
           Ale máte pravdu, když říkáte, že „sovětští vojáci nikomu pocit bezpečí nedodávali“.
           Právě naopak, obzvlášť když opilí řídili gazíky.
           https://region.rozhlas.cz › opile-ruske-vojaky-v-milovic
           „Dvacet tři let nás „bratrsky“ hlídali. Sovětská okupační posádka v Milovicích čítala včetně rodinných příslušníků více než 100 tisíc lidí.“

          • vittta

           Tam mám kámoše ve Všejanech, to jste musela bydlet někde tam, Ve Strakách, nebo tak něco, protože jinak byste asi psala “ U Lysé“ nebo “ U Benátek“.
           Ale i tak tomu moc nerozumím, zajedno, tak stará se nezdáte, abyste pamatovala Gazíky, a v Milovicích sovětští vojáci byli, takže se tam čas od času i pohybovali.
           V blízkém okolí posádky to tak bylo, i když dle velikosti sídliště a kasáren se mi nezdá, že by jich tam mohlo být 100 000.
           Teď tam ovšem mají cigoše, a dost možná, že by je někteří za sovětské vojáky v pohodě směnili.
           Přitom- nebýt Milovice částečně zamořené, tak to tam jen kvete.
           Máte děsně blbé argumenty, řeč byla o ozbrojených vojácích ve Francii, a vy jste rádoby nenápadně přeladila na sovětské vojáky u nás před r.1989.
           To spolu samozřejmě nesouvisí, a celkem by mě zajímalo, jestli je to trapný pokus o odklon diskuze, nebo jestli sama sobě pomocí tohoto podivného příměru lžete.
           V každém případě, časy se mění.
           U nás byli asi 23 let sovětští vojáci- ale už tady nějak 28 let nejsou.
           U vás naopak už nějakých 10, nebo snad dokonce 20 let v ulicích vojáci jsou, a zůstanou tam už na věky.
           Jen není jisté, jestli budou pořád francouští.

          • Kamil Mudra

           Tak to byste mohla znát jejich nejoblíbenější hospodu v Milovicích, MaB. Já jsem tam bydlel několik let a dost často v ní vysedával. Pamatujete si jak se jmenovala?

          • MaB

           Ne, vittto, pochopil jste velmi dobře proč. :)
           10 000 vojáků se vám zdál „obludný“ počet, tak jsem vám dala „pro konkrétnější představu“ příklad jiné „ochrany“. Je z doby i místa vám nepříliš vzdálených a jistě i známých. Pamětníci ještě žijí a mohou vám potvrdit.
           Je to i proto, že jsme v létě navštívili park Mirakulum, tak jsme si s přáteli připomněli i tuto nedávnou minulost Milovic.
           Hospody tam neznám, ale ty jmenované vesnice kolem samozřejmě ano

          • kočka šklíba

           Jistě, Google je mocný :D. Nebudte směšná, všem, samozřejmě kromě Saula a „úžasného“ Ondřeje (i když bych se vsadila že i jim, ale nikdy by to nepřiznali, viz Saulovo okecávání v případě vašeho mylného tvrzení o obviněném x obžalovaném, tam vám sklaplo co? ), je jasné, že jste tím zase „nenápadně“ chtěla odklonit debatu od vojáků v ulicích ve Francii. Jste tak průhledná ;).

          • Janika

           Tak jsem se prokousala debatou o 10000 vojáků, a nějak nechápu, co komu na tom vadí. Vojáci v ulicích mi připadají sympatičtější, než policisté, kteří mohou lidi buzerovat a vybírat pokuty :-).
           Jinak si myslím, že Francouz a Čech jsou v tomhle rozdílní, protože žijí odjakživa (od kolonizace) v jiné situaci. MaB za to opravdu nemůže :-). Průhledná je jen v tom, že se snaží vysvětlovat, jak to vidí ona. Nic špatného v tom nevidím.

          • kočka šklíba

           To jistě Janiko může, o tom ale přece nebyl můj příspěvek. Průhledná je v tom, že srovnává nesrovnatelné, opět. A i já si myslím, že je to odklánění diskuse k tématu, který jednak s tím nesouvisí a jednak je to už vyřešené.
           Nyní jsou v ulicích francouzských měst vojáci a jestli vám to připadá normální, tak mně tedy ne. Zvláště když se podíváte na záběry jak chodí městem.. Já tohle zažila (téměř) v noci na nádraží ve Wroclavi, ale tam byli kvůli různým pochybným existencím a opravdu na ochranu lidí a i tak to bylo velmi nepříjemné.

          • Kamil Mudra

           Klasika – desina, dvanáctka, víno a tvrdý. Vzhledem k tomu že si odjakživa objednávám tu desinu a moc mi nesejde na tom ze kterého je pivovaru tak u piva přesnější nebudu. Víno tam moc nefrčelo a na klasické panáky se prášilo v regálu, protože pro Rusy se nalévalo od decky vejš. :-)
           A také se tam s ruskými důstojníky (obyčejní vojclové se ven z kasáren téměř nedostali) čile kšeftovalo. Jak s armádním vybavením tak i civilní zboží. V kasárnách jsem nikdy nebyl abych si přepočítal posádku ale „zvonka to vyzeralo“ že jich tam zas až tak moc není. Rodiny tam mohla mít jen armádní špička. Takže číslo 100 000 mi přijde jako nereálné.
           Tak plodní ti oficíři zas asi nebyli :-)

          • embecko

           „Tak jsem se prokousala debatou o 10000 vojáků, a nějak nechápu, co komu na tom vadí.“
           Ano, zvyk je druha prirozenost…ted ti prestali vadit vojaci v ulicich (samozrejme cizich), pak ti prijde jako normalni stanne pravo a casem si zvyknes i na strelbu pred barakem.
           Je to presne tak, jak rika Kamil: vojaci v ulicich jsou za miroveho stavu nenormalni zalezitost, svedcici o jasnem selhani spolecnosti a jejiho rizeni (to jest statu). Je to zoufaly predstupen blizici se obcanske valky (ci potvrzeni probihaji obcanske valky v jejim zatim „studenem“ stavu. A to z vlastniho pricineni (kam patri i nicnedelani), to je na tom to rozhodujici.

           MaB je naplava, integrujici se formou prebirani tech nejokatejsich zvyklosti mistnich obyvatel v presvedceni, ze tak co nejlepe zapadne. Tedy je karikaturou Francouzu, kteri tyhle navyky maji po kontrolou a znaji hranice, kdy prestat (padne prislovi rika, ze poturcenec horsi Turka). To mas jako s chlastem v Cesku: kdyz sem prijede cizinec, tak si mysli, ze vsichni chlastaji jak o zivot…ale neni to tak, hodne se o chlastu mluvi, ale Cesi sami to maji pod kontrolou. Proto se take velka cast mych spoluzaku z ciziny nakonec uchlastala: opakovali jen to, co slyseli, ale netusili, ze za slovnimi projevy se skryva velka stopka, kterou se naucis rozpoznavat jen tehdy, kdyz jsi v prislusne spolecnosti vyrustala.
           Viz treba Zlute vesty, to je ta Francie se „stopkou“ na cele…ne nahodou jim MaB nemohla prijit na jmeno, ukazali ji totiz, ze se opici prilis horlive :o)

          • Janika

           naplava, integrujici se formou prebirani tech nejokatejsich zvyklosti mistnich obyvatel v presvedceni, ze tak co nejlepe zapadne. „
           To je jeden možný pohled, ale není jediný. Zvlášť ten závěr o snaze zapadnout. Mně se tohle stává často – ve snaze porozumět druhému a najít něco, co můžu přijmout, slevuju a měním formulace, nechci se hádat a mít spory, ale spíš, než snaha někam zapadnout je to snaha žít v souladu s okolím, i tom vnitřním.
           Je pravda, že ty vojáky na ulicích nedomýšlím do nějakých budoucích katastrofických scénářů. Vnímám prostě vojáky na ulici, po které když se potuluje parta výrostků, co by za normální situace zdemolovali auto, tak se koukají na ty vojáky a auto nechají být. Vidět vlastní vojáky na vlastních ulicích mi prozatím nic hrozného neevokuje :-).

          • MaB

           Možná, že zpravodaj Jan Šmid, který žije ve Francii už 12 let, bude objektivnější ? :)
           Rozhovor s ním najdete zde:
           Francouzi si život užívají, Američané žijí moc rychle a Češi jsou zlí …
           pakvim.net › watch

          • embecko

           „Vnímám prostě vojáky na ulici, po které když se potuluje parta výrostků, co by za normální situace zdemolovali auto, tak se koukají na ty vojáky a auto nechají být.“
           Ale na demolovani auta preci neni nic spatneho, jak nam tu vysvetlila MaB; to je vetsinou Francouzu tolerovana zabava francouzsle mladeze, takova narodni tradice, nevyvolavajici vetsi poboureni.

          • embecko

           „Možná, že zpravodaj Jan Šmid, který žije ve Francii už 12 let, bude objektivnější ?“
           Myslite karierniho komunistu Smida, co prestal i normalizacni proverky? Tak u nej bych rekl, ze mozna objektivnejsi nebude :o)

          • kočka šklíba

           Viděla jste Janiko někdy vojáky v ulicích nebo na veřejném místě jak mají zbraň v pohotovosti a procházejí prostorem? Ale nemám na mysli přehlídky, prostě tak jak zde bylo to video. Podle mého neviděla, ono je to rozdíl koukat se na ně ve videu a být tomu přítomna. Pro mě to byl docela nepříjemný zážitek a to tam byli opravdu jako hlídka a ochrana a bylo to v noci a kolem se potulovali skutečně divní lidé. Ještě jsme si s manželem říkali, že Poláci se s tím tedy nemažou, to u nás neexistovalo, nevím jak teď.

          • vittta

           Je to od úhlu pohledu, Janiko, u nás je třeba zvykem, že trestnou činnost potírá policie, ozbrojená jen pistolemi.
           Rovněž má policie preventivní funkci.
           Samozřejmě, policie u nás ne úplně funguje, ale nasazení OZBROJENÉHO a plně VYSTROJENÉHO vojska do ulic různé policejní excesy určitě nevyřeší.
           Policajtů máme víc na hlavu jak za komunistů, nic méně i přes svá pravidelná selhávání jsme asi 6-7 nejbezpečnější země světa, a podotýkám, že i bez vojáků.
           Nic méně, sorry jako, ale MaB zjevně a provoklativně odklání diskuzi a nemohu pochopit, jak to, že to nevidíš.
           Ona klade na roveň sovětské vojáky, o které tady nikdo nestál, a kteří byli zalezlí ve svých oborách, aniž by kohokoliv nějak extra obtěžovali s vojáky francozkými, kteří mají zvládat- ale nezvládají- negerské násilí v ulicích Francie.
           To tady nastínil třeba Sax svým postřehem o demolování aut, která ve Francii nikdo už ani nehasí, natož aby bránil jejich zapalování.
           Ve velkém.
           Řeč ale v podstatě není o vojácích jako takových, ale o tom, že Francie je jen stínem, že nemá pod kontrolou svou zemi, a že běžní občané mají strach, a mají k němu důvod.
           Jedním z argumentů neblahého stavu byla přítomnost ozbrojených vojáků v ulicích.
           Takže odklon MaB na sovětské vojáky u nás je manipulace jako kráva, a buď sama sobě doslova lže do kapsy, nebo jí to někdo poradil.

          • MaB

           ad embecko 17.10.2019 – 15.44
           Do určité míry máte pravdu. Ve Francii a mezi Francouzi se mi dobře žije a „pofrancouzštit se“ mi nedělalo nejmenší potíže.
           A mohu říci, že čím víc cestuji, tím raději mám Francii – i se všemi jejími chybami a nedostatky!
           Byla jsem i v několika bývalých koloniích a državách v Africe a v Asii. Překvapilo mne, že tam na Francouze rádi vzpomínaji . Setkali jsme se i s těmi, kteří jejich odchodu litovali. A nedivila jsem se, když nám ukázali, co vše tam po Francouzích zůstalo.

           Pokud jde o vojenské hlídky, znám Čechy a Slováky z regimentu LE (CL) ve městě, kde pracuji. Ti jsou velmi zklamáni, když nejsou vybráni k Opex (opérations extérieures), ale do Sentinelle v Paříži, kde jejich činnost spočíva v chození rychlostí 2km/hod nebo ve stání u oficiálních budov po celou službu. „Nudí“ se tam 2 měsíce, i když lidé se k nim chovají většinou přátelsky. V malých provinčních městech se s nimi nesetkávají .
           Pokud jde o GJ, nemýlíte se. Tím, co udělali ze Champs Elysées i jinde, ztratili i mnoho těch, kteří jim ze začátku fandili.

           ad vittta. „běžní občané mají strach, a mají k němu důvod.“
           Mýlíte se vittto, Francouzi nic nezměnili na stylu života, baví se, jak jsou zvyklí a ani cizinci se sem nebojí přijet.
           Jistě vás zklamu, ale mohu jen potvrdit, co radil Čechům Jan Šmíd:
           „Míříte na dovolenou do Francie? Vyhněte se jihu. Pokud se tedy nechcete přetlačovat na jednom místě s polovinou Evropy“.

           To vysvětlíte jak ?:))

          • Kamil Mudra

           „Vnímám prostě vojáky na ulici, po které když se potuluje parta výrostků, co by za normální situace zdemolovali auto, tak se koukají na ty vojáky a auto nechají být.“
           Vzpomínám si na vyprávění mého kamaráda ještě za totáče o parkovací situaci u nich na nově postaveném sídlišti, kde byla nouze o parkovací místa a auta se tam nevešla jinak než že musela stát ve dvou řadách. A tak se tam rychle stalo zvykem že ti co přijeli později a v první řadě (od chodníku) už nenašli místo, nechávali svá auta odemčená a nebo zamčená ale odbržděná a s vyřazenou rychlostí, aby je ti z první řady mohli odtlačit, když potřebovali vyjet. Tahle situace tam trvala přes dva roky a za celou dobu se nestalo ani jednou, že by nějaká partička výrostků toho zneužila a jen tak z plezíru některé nezabezpečené auto někam schovala či pustila z blízké stráně, ba ani tam to auto nikdo neukradl. A to tam nejen nehlídali žádní vojáci ale ani policajti se tam neobjevovali – nejspíš proto že znali situaci a nechtěli pokutovat řidiče kteří svá auta zanechávali nezabezpečena v rozporu s vyhláškou. Takhle to vydrželo celou dobu než bylo vedle sídliště vybudováno ještě jedno parkoviště a bylo samozřejmostí i to, že ti co auto odtlačili ho následně i šoupli do řady.
           Takže stát sice zanedbal situaci stran výstavby ale lidi se chovali normálně, adekvátně svou situaci řešili a žádné hlídače s kvérem k tomu nepotřebovali. Pokud bych na takovém místě rád viděl vojáky, tak bez kvérů, jak se střídají po celý den aby případně pomohli s odtlačováním fyzicky slabším spoluobčanům. A ne aby tam procházeli s prstem na spoušti.

          • Kamil Mudra

           „… s polovinou Evropy.To vysvětlíte jak ?:))“
           Možná je pan Šmíd šeroslepý? ;-)

          • vittta

           Vy zase vtipkujete, MaB.
           To je ten váš smysl pro humor.
           Píšete, jak by vojáci rádi sloužili v ulicích, a jak jsou zklamáni…ble, ble.
           No jistě, já když byl na vojně, tak mě také bavilo vypadnout z kasáren kamkoliv.
           Ovšem radost služby ve městě nijak nevysvětluje její reálný důvod.
           Vy nemáte policii?
           A proč nosí vojáci vojenské, automatické zbraně s ostrou municí?
           Koho- a to by mě fakt zajímalo- koho mají chránit, a před kým?
           Psala jste, že se Francouzi cítí bezpečněji, když vidí vojáky.
           Ale kdo se tedy vojáků bojí?
           Nějací nefrancouzi?
           Néé, nedivte se tomu pojmenovaní, to tady zavedl Václav Havel osobně, náš národ se totiž dle Havla a jeho následovníků skládá z romů- a neromů.
           Tak třeba je to u vás podobné.
           A ten zpravodaj, ten Šmíd…to je jako kdo, že bych měl nějak vysvětlovat jeho žvásty?
           Ten chlap je placený za lhaní, resp. za upravování reality.
           VŠICHNI novináři jsou placení za „lhaní“, je to jejich práce, „koho píseň jíš- toho píseň zpívej“.
           Nevěřím mu ani jeho hovno, je to prostě nezajímavý plácal, bezejmenný a bezvýznamný, dělník propagandy.
           Daleko větší cenu pro mě má výpoveď někoho, koho znám- a mohu jí tedy přizpůsobit povaze vypovídajícího.
           Moje bejvalka kupříkladu byla v Barceloně, a tak jsem se ptal, jaké to tam bylo, když už jsem jí musel pujčit prachy na letenky, protože jí uletělo letadlo, co bylo v tom zájezdu.
           „No nádhera, to víš, Barcelona“.
           No, žil jsem s ní 4 roky, máme spolu dítě, a vím, že i když rozhodně není nějak blbá, o politiku se jakživa nezajímala, a o nějaká dobrodružství mimo oficiální program nikdy nestála.
           Tak beru i tu zprávu, byla to nádhera, ale chodila po oficiálních trasách na oficiální místa, a nijak jinam by nevystrčila ciferník.
           A když jsem se jí zeptal, co negři a jestli tam nebyl nával, tak nikde neviděla ani nával, ani negry, a že negři jsou i v Praze.
           No, a v Barceloně stávkují proti turistům, má tam být přeturistováno…ale ona nic takového nezanamenala.
           Tak kecají?
           Né, ale její výpovedňí hodnota reálné situace je malá, protože jí to nezajímá, a čumí na ty památky, a jaké je počasí, a jak teplé je moře někde na Costa Brava.
           Kdyby tam jel třeba Kamil, kterého znám zase jinak, tak už mě řekne úplně jiné postřehy.
           Ale i to je málo, lepší je se zeptat- je li to možné, ještě dalších typů, to pak srovnat s tím, co se oficiálně o dané lokalitě píše, co se píše v alternativě, co v extrému, a to si pište, že nakonec budu mít lepší informaci než od vás, která třeba ve Francii bydlíte.
           Vy dobře víte, kdy a kam jít v Marseille, aby vám někdo nepodříznul krk, a logicky to ani nebudete vyhledávat.
           Třeba Větvička (ten bloger) bude mít úplně jiné cíle.
           Jste už nyní v obraze?
           A přestaňte vysírat s tím odkláněním.

          • MaB

           A proč nosí vojáci vojenské, automatické zbraně s ostrou municí? (vittta)
           Tak opakuji:
           Dost lidí si dokonce myslí, že Famas vojáků jsou bez nábojů.
           Tomu tak není, vojáci operace Sentinelle mohou zasáhnout v případě ozbrojeného útoku: jejich mise zahrnuje zastrašování (útočníků). Mohou to však udělat pouze tehdy, jsou-li na místě jako první a po třech varovných výstřelech. Jednotky Sentinelle jsou určeny k podpoře zásahu sil vnitřní bezpečnosti (ISF), nikoli k jejich nahrazení,. V případě, že jejich personál dorazí na místo po policejních nebo četnických silách, mohou zásahovat pouze na rozkaz ISF.

           V Marseille mohu chodit a taky chodím kamkoli, ale jsou místa, kam nejdu jako turista s fotoaparem a nefotím ty, kteří si foceni být nepřejí. Mohlo by se mi stát, že o ten fotoaparát přijdu.
           Jste už nyní v obrazei i vy ?

          • vittta

           Bohužel ne.
           Žijete vedle sebe, problémy fakticky malé – kdo by se tedy mohl dopustit ozbrojeného útoku?
           Jinak zase, u nás je ozbrojený útok se zraněnými, nebo dokonce mrtvými (i potenciálně- tedy útok je veden tak, aby tito ranění a mrtví byli – i když v reálu by se třeba nikomu nic nestalo) jednoznačně nejzávažnějším možným trestným činem.
           U vás je to třeba jen taková…trošku hlasitá hra, takový „přestupek proti občanskému soužití s následkem smrti“.

          • Kamil Mudra

           Ach jo, MaB, Vy si prostě nedáte pokoj a stále budete přes lejno přehazovat voňavý kapesníček ve snaze přesvědčit ostatní že nesmrdí. Koho zajímá zda mají vojáci ostré náboje či nikoli? Co je komu po tom jestli je baví chodit do služby nebo ne? Podstatné je že na té ulici musí být. A že tam být musí dokazují tím že tam jsou, protože kdyby tam být nemuseli, tak by tam nebyli. Žádná vláda neumístí vyzbrojené vojáky stabilně do ulic města na obchůzky bezdůvodně.

          • Saul

           Ach jo, Kamile.
           A co Praha, smrdi vam taky jako lejno?
           Mela by, kdyz se i prazak na Hrad dostane jen pres bezpecostni ramy a kolem ozuby ozbrojenych policistu s ostre nabitymi zbranemi.
           No ano, nejsou to vojaci, ale policiste.
           To je zrejme velmi podstatny rozdil a argument, vidte?

          • MaB

           „… s polovinou Evropy.To vysvětlíte jak ?:))“ (KM)
           Pan Šmíd řekl „polovina Evropy“, ale mohl také opakovat, co se dá slyšet tady: „zase se sem sjela celá Francie a okolí. „:)

           Zatímco my řekneme, „Řikal(a) jsem ti to už 100x“,
           Marseillan to říkal 36 000x.

           Ach jo, Kamile !
           Takže po 101. a naposledy zde vysvětluji, protože si nejsem jistá, že jste pochopil, v čem spočívá Vigipirate, jehož součástí je operace Sentinelle.
           Je to opatření v oblasti bdělosti, prevence a ochrany, (důsledek atentátů v r.2015), které je jedním z nástrojů boje proti terorismu. Má 3 stupně, od rizika po maximální ohrožení. Na jejich výši závisí nasazení a funkce vojáků. Jejich přítomnost v ulicích tedy není permanentní stav, většinou na to stačí policie a složky žendarmerie.

           Informace pro vitttu:
           OPEX(exrerní operace) neznamená, že vojáci vyrazi z kasaren do ulic, ale odjedou do hraničí.

          • vittta

           Hádka o to, že se ve Francii vůbec, ale vůbec nic neděje.
           Občan:Máte v ulicích (vojenskými automatickými zbraněmi) ozbrojené vojáky!
           Nadobčan 1: Měli jste v zemi sovětské vojáky a bylo jich daleko víc!

           Nadobčan 2: Hrad s prezidentem hlídají ozbrojení policisté.

          • Janika

           Vidím to ještě jinak – ti vojáci nehlídají „černé“, oni hlídají chudé. Bohatého černého nikdo hlídat nemusí. A o tom to je.

          • Kamil Mudra

           „A co Praha, smrdi vam taky jako lejno?“
           Někdy jo, Saule. Záleží na tom kde a kdy se člověk zrovna vyskytuje.
           Ty rámy a policajti na Hradě mne také netěší.
           Ale mnohem víc mi vadí uzavření Jeleního příkopu. Bývala to tudy krásná procházka, ve stínu stromů okolo Brusnice. Turisti to moc neznali – takže klidné místo v centru…
           Nojo – prý daň za demokracii.

          • Saul

           Drz se zazite terminologie Zemana, jeho servilniho Prima kasparka Soukupa a dalsich svych vzoru, vito.
           Rika se lepsoclovek, ne nadobcan.
           Nebo uz se citis byt natolik politicky uvedomely, ze bys mohl vytvaret vlastni ideologickou terminologii?
           No, mozne to je.

          • Kamil Mudra

           To už to došlo tak daleko že prosté, slušné, nijak výrazně uctivé vystupování vůči hlavě státu, je považováno za servilitu?
           Sledujete ty týdny s prezidentem, Saule, a nebo teď jen hloupě papouškujete?

          • MaB

           Jinak si myslím, že Francouz a Čech jsou v tomhle rozdílní, protože žijí odjakživa (od kolonizace) v jiné situaci. (Janika)
           V tom bude asi ta hlavní překážka porozumění.

           „Vidím to ještě jinak – ti vojáci nehlídají „černé“, oni hlídají chudé.“
           Tak nějak, i když ono to je ještě o něco složitější.
           Do ghet vojáci nejdou, tam „dělá pořádek “ policie a žandarmové. Ale s přimhouřenýma (ne-li přímo zavřenýma) očima, protože z prodeje drogy žije mnoho rodin, kde je už několikátá generace nezaměstnaných. V zájmu sociálního míru by asi nebylo dobré tento zdroj příjmů zastavit, i když by to mnohde nebyl problém.
           Konkurenti se spíš likvidují navzájem, v Marseille nejméně od 30. let. Na „belle époque“ Françoise Spirito a Paula Carbone se tam dnes vzpomíná skoro s nostalgií…

          • Saul

           Uz nesleduji, Kamile.
           Od te doby, co Zeman otevrene porusil Ustavu Ceske republiku , kterou je povinen dodrzovat a chranit, uz ho za sveho prezidenta a hlavu statu nepovazuji (cimz netvrdim, ze jimi stale neni).
           Nezajima mne, co kde rika, i kdyz prehlednout v mediich se to samozrejme neda.
           Nicmene TV a Primu zvlast si kvuli nemu poustet nebudu.
           I v dobach, kdy jsem ho tam nekdy se Soukupem sledoval, prislo mi to zjevne strojene a otazky i odpovedi , vcetne Zemanovych pokusu o bonmoty, peclive naaranzovane.
           Ostatni Soukupovy saskarny, kterym se na sve televizi tak rad oddava, uz bych asi opravdu komentoval nerad.
           Kdybych jeste k Zemanovi, jako k hlave statu, nejakou uctu mel, musel bych se hodne divit, proc si vybral prave jeho.

          • MaB

           A co toto ? Vrchol (nejen)servility nebo fake ?
           .
           Jiří Ovčáček @PREZIDENTmluvci
           Tak tohle už je hodně přes čáru. Že se nechutně chovají opoziční politici a někteří novináři, to už je konstanta. Ale aby se neeticky chovala nemocnice, to je skandál. Co na to říká ministr zdravotnictví

           Reakce mluvčího na twitterový příspěvek nemocnice v Šumperku, který v nadsázce zveřejnila.
           Nabízela v něm možnost krátkého „rekondičního pobytu“ pro zdravé lidi, kteří se „cítí dobře“.

          • Kamil Mudra

           No, o tom zda Zeman ústavu porušil či nikoli se vedou spory i mezi lidmi fundovanými a doposud se neshodli. Cítíte se být některým z nich Saule? Nebo snad dokonce jste? Samozřejmě že na to můžete mít svůj názor jako na cokoli jiného ale co vám dává tu jistotu že je správný?
           Hlášky co občas slýchávám že ten či onen „není mým prezidentem“ mi přijdou velmi hlupácky velkohubé. Ať už jsem s prezidentem spokojen či nikoli stále zůstává mým prezidentem pokud ten úřad zastává v zemi jíž jsem občanem. Já si k tomu mohu maximálně jen dodat „bohužel“ nebo „bohudík“ – případně mi to může být lhostejné a tím to končí. A i kdyby na tom postu seděl sebevětší osel tak, pokud nejsem opravdu fanatický anarchista, bych měl tomu úřadu i jeho reprezentantu přiznávat důstojnost jež mu náleží. Prezident, hymna, státní vlajka, státní znak … nic z toho není nějaký hadr na podlahu se kterým si mohu nakládat jak se mi zamane.
           Dle mého mínění se Soukup v kontaktu s prezidentem chová adekvátně jejich rolím které ve společnosti oba zastávají. Také si, stejně jako vy, myslím že v některých jiných svých pořadech šaškuje nepřiměřeně (někdy až trapně a ke své škodě), ale o tom už jsem zde několikrát psal. Nicméně sledováním prezidenta pouze skrze mediální omáčku se člověk připravuje o možnost vytvářet si a průběžně aktualizovat názor na ně,j stejně jako u kterékoli jiné veřejně činné osoby a je-li člověk sám k sobě poctivý, pak si musí přiznat i „děravost“ takto vytvořeného vlastního úsudku.

          • Kamil Mudra

           Tak předně, MaB, prezidentův mluvčí má za všech okolností stát na straně svého prezidenta, tak jako advokát je za všech okolností na straně svého klienta. Nazývat jeho postoj servilním je nsmyslné samo o sobě a ten kdo tak činí jen dává na odiv svou neschopnost v chápání pevně daných pravidel.
           Twitterový příspěvek nemocnice v Šumperku mi ze strany zdravotnického zařízení přijde opravdu nevkusný. Jinak bych to bral jako satiru od někoho jiného ale nemocnice by si ze zdraví dělat srandu neměla.
           Jde-li o fake či nikoli nedokážu posoudit když je něco takto vytrženo z kontextu.

          • kočka šklíba

           Mě by zajímalo jak podle právního experta Saula porušil prezident Ústavu. Je pravda, že toto tvrdil Kysela (také bylo na netu a v ČT překyselováno) ale ani od nej jsem se nedozvěděla jak, jak jí porušil?

          • vittta

           Nóóó, Janiko, to bych si asi dal pozor na ty „chudé“.
           V první řadě bych si položil otázku, proč vojáci nehlídali bílé chudé.
           Pak bych se zeptal, proč zrovna barevní jsou (ve velké míře) chudí, a sledoval bych ten směr, že pokud jsou chudí, protože jim nikdo nedal šanci třeba na práci, proč je tam tedy vlastně přijímali.
           Rozumíš, jestli to tedy nebyla chyba, je přijímat.
           Pak bych se asi zeptal, kdo páchá nejzávažnější trestnou činnost, tedy obchod s drogami, bilým masem, či zbraněmi, to vše doplněné ostrou střelbou v ulicích, a hned mám odpověď- jsou to vesměs negersko- arabské gangy.
           No jo, ale tihle zase nejsou chudí, naopak, tyhle kšefty dost vynášejí.
           V každém případě, a to jsem si jistý, kdyby tam neměli tolik těch barevných, neměli by v ulicích vojáky- prostě by jich nebylo třeba.
           To je právě ta logika, že je tam, vyjma válečného stavu, trvale neměli nikdy před tím.
           Pro radost MaB to mohu klidně vyšperkovat 30 000 policajty, které „vytvořil“ známý hrdina Pierre Laval, kteří se rovněž uměli „opřít“ do své práce, tedy honění, zatýkání, mučení i popravování Židů a francouzkých vlastenců, Saul by napsal „flastenců“.
           To vojáci nebyli, to je fakt.

          • vittta

           Že prezident porušil ústavu je klasická záležitost se 100x opakovanou lží, která se stane pravdou.
           Ono- každé zboží má svého kupce, a kdyby se tvrdilo, že prezident šoustá Putina do análu, také by se našlo dost těch, co by tomu věřili.
           Těmhle blábolům pozornost dávno nevěnuji, je ale dobré si všímat těch, co tomu pornost věnují, a sledovat jejich argumenty.
           Ten je v podstatě jen jeden:
           „Prezident porušil ústavu“.

          • Saul

           Prezident, hymna, státní vlajka, státní znak … nic z toho není nějaký hadr na podlahu se kterým si mohu nakládat jak se mi zamane.“ (KM)

           Diky za pouceni, souhlasim a ja vam tam misto tech tri tecek jeste znovu doplnim Ustavu Ceske republiky, ze ktere si Zeman ten hadr na podlahu udelal.
           To co zminujete v prvnim odstavci sveho prispevku vnimam, ale za sebe zadnou pochybnost o Zemanove poruseni Ustavy nemam.
           Kdyz je nekde napsano, ze dotycny „jmenuje“ a dotycny prohlasi , nejdriv s podminkami, potom uz rovnou nadrzo i bez nich “ nejmenuji“ , neni na tom pro zadneho soudneho cloveka nic k pochybnostem.
           Nepochybuje o tom koneckoncu ani predseda Ustavniho soudu, jehoz jedineho je nazor v te veci relevantni, tak moc nechapu, proc maji potrebu o tom pochybovat jini, nepovolani.

           Ale ja jsem to urcite nezminoval, abych tuhle debatu o Ustave znovu otevrel.
           Uz jsme to tu probirali, niceho se nedobrali a ani nedoberem.
           Pro mne proste Zeman svoji prezidentskou funkci znevazil (nebylo to poprve) a od toho se odviji, jak si dale vazim ja jeho.
           Uvidime, ceho vseho se jeste od nej dockame, ja pevne verim, ze kdyz na to prijde, dokazu jeho pocinani komentovat kriticky, ale porad slusne.
           Mozna jste si toho nevsimnul, ale nebyva to tu u vsech komentatoru beznym pravidlem.
           Ted nemyslim vyjadrovani smerem k Zemanovi, ale k jinym prezidentum, nasim i cizym.
           Nebo pro jine hlavy statu ten primer o hadru na podlahu neplati?

          • vittta

           No tak to asi Zeman nebude moci spát, že si ho nevážíš.
           Ještě že to neví.
           Názor na tu věc může být různý, ten říká to, ten zase ono, ale…
           Jak je tedy možné, že zákonodárci nekonají svou povinnost a nežalovali pana prezidenta ústavní žalobou?
           Kdyby jen to, návrh měl podporu velice, velice chabou.
           A nakonec, to já si pana prezidenta vážím.
           To víš, Ježíš Kristus to není, ale z té nabídky, jasně nejlepší.

          • MaB

           To byla jen otázka, Kamile.
           Dobrý mluvčí, stejně jako dobrý advokat, by neměl prokazovat svému klientovi „medvědí službu“. Když vidím, jakou reakci to vyvolává na blozích, tak si říkám, že skutečně je malé věci lepší řešit „ruky mávnutím“ a neopadnou jako ten Škrhola.
           Tím spíš, že o panu prezidentovi je známo, že má smysl pro humor, sám ho praktikuje a žertu tedy rozumí…

          • Saul

           „A nakonec, to já si pana prezidenta vážím.“ (vita)
           tak to ti odpovím tvými vlastními slovy:
           „Ještě že to neví.“
           :-)

          • vittta

           Ono jak kde, MaB.
           To vaše „na blozích“ má určitý…manipulační náboj.
           Zatím se ale obecně nezdá, že by pan prezident nějak ztrácel, natož pak kvůli panu Ovčáčkovi, na oblibě.

          • Saul

           A proč by ztrácel, vito?
           Babiš dává chléb, Zeman hry.
           Tak to většině lidí stačí.
           A hra s porušováním pravidel bývá pro diváky ta nevzrušující.
           Napsal jsem, že si Zemana nevážím, ne že mu nerozumím a nechápu jeho počínání.

          • vittta

           Piš si co chceš, mělo by mě něco do toho být?
           V každém případě si ale jen myslíš, že mu rozumíš, ve skutečnosti mu ale nerozumíš o nic víc, jak kdokoliv jiný.
           Má to ale takové hezké vyznění, Babiš dává chléb, Zeman hry- a debilní lid jim to žere, místo aby volili Drahoše, který by jim dal svobodu a demokracii, a TOP 09, Stan, nebo cojávímkoho, kteří by jim dali důstojnou politiku.
           To přece vidíš, že to jsou kecy.
           Napiš co by bylo správné, jestli chceš být brán- alespoň mnou- vážně.
           Co je blbě, to si narvi do prdele, to umí říci každé hovado hovězí.
           Ale co by bylo správné, toť otázka.
           Ono je to velice těžké, třeba můžeš napsat, že by bylo správné, aby pan prezident dodržoval ústavu, jenže to je jen tvůj dojem, že jí nedodržuje, protože soudně to potvrzeno nebylo.
           Rozumíš, nebylo, takže pan prezident ústavu dodržuje, pokud mu nebude prokázán opak.
           Babiš vyhrál volby, a pokud dává chléb, je to podle mě celkem v pořádkum ono v životě nic moc cennějšího dostat vlastně nemůžeš, a od toho je to premier, aby pracoval na vyšší životní úrovni lidu.
           Premier není od toho, aby dělal „nepopulární kroky“ a pak za ně (ha,ha,ha) „přijal odpovědnost“, uklidivše se po uplynutí mandátu do luxusního sídla s luxusně placeným místem, a to v lepším případě, v tom horším tam podobný ovád straší pořád.
           A životní úroveň se za Babiše zvedla, můžeš sice spekulovat, jestli to je jeho geniální politikou, nebo souhra náhod- ale zvedla.
           To je potřeba vidět, a já to vidím, i když Babiše rád nemám- ale nedivím se, že vyhrává volby, to ani náhodou.

          • MaB

           ad vittta „To vaše „na blozích“ má určitý…manipulační náboj.“

           opravuji: na facebooku
           Ať už je to ale kdekoli, považuji za zbytečně .
           Vy v tom necítíte… „provokativní náboj“ ?
           „…to je skandál. Co na to říká ministr zdravotnictví“…nezní to až výhrůžně ?
           Nebyla by na místě spíše velkorysost ? Nadhled ?

          • vittta

           Za skandální, či provokativní spíše považuji to, že vidíte jen a jen tohle, nebo vám to alespoň stojí za text.
           Ta hláška mi připadá velice vtipná a nápaditá, problém je ale v tom, že jde o prezidenta a ve svém důsledku to má velice silný politický podtext.
           A to už se mi nelíbí, prezident je prezident, a i když je v určitých kruzích- ano, to jsou ti, co jsou 1. cenová skupina- děsná móda kopat do prezidenta, já jí moc nesdílím.
           Jestli to zní výhružně…
           To píšete správně, že to zní AŽ výhružně, tedy jakýsi stupeň před výhružností.
           No, to nejspíš ano, a také to tak znít mělo.
           Proč by nemohl mluvčí prezidenta říci něco, co zní AŽ výhružně, když odpůrci prezidenta na něj plijí a přejí mu smrt s nezní to výhružně AŽ, ale doslova.
           Pan prezident má v sobě velkorysosti dost, jinak by se soudil s jeho pomlouvači a špiniči od rána do večera- a vesměs by vyhrával.
           Né jako prezidnet, ale jako občan.
           Co si dovolí k němu, to je vrchol hnusu, a reakce pana prezidenta snad už velkorysejší být ani nemůže!!!

          • kočka šklíba

           Takže Saul, jako vždy ostatně, neodpověděl, prezident Ústavu prostě neporušil, kdyby ano, byl by jiný řev. Rychetský, pokud se pamatuji nic takového také neřekl. Jen prostě potřebují, lepšolidé, alespoň nějaké kecy aby jim na to někteří , a docela rádi, že Saule, skočili. Myslela jsem si že Saul jako expert :D, něco konkrétního dodá, nedodal vůbec nic, no ono není co.

          • MaB

           Proč by nemohl mluvčí prezidenta říci něco, co zní AŽ výhružně,
           Co si dovolí k němu, to je vrchol hnusu, a reakce pana prezidenta snad už velkorysejší být ani nemůže!!! (vittta)

           Proč ? Protože je to trapně komické.
           Ať se snažím sebevíc, v panem Ovčáčkem napadaném tweetu lékařů a sester ze šumperské nemocnice nic skandálního nenalézám. A o panu prezidentovi tam nepadlo ani slovo:
           „Jste zdraví, cítíte se dobře, ale uvažujete o krátkém ‚rekondičním pobytu‘ v nemocnici? Pak jsme tím správným místem! Zdravé pacienty máme nejradši! Těší se na vás náš tým lékařů a sester!“ objevilo se na oficiálním twitterovém účtu Nemocnice Šumperk.

           Proč ta až chorobná vztahovačnost a podezíravost ?
           O co si tak pan mluvčí sám řekl, vidíte z reakcí dole.

           Jiří Ovčáček on Twitter: „Tak tohle už je hodně přes čáru.
           https://twitter.com › PREZIDENTmluvci › status

          • Kamil Mudra

           No, já za frantíky nic platit nehodlám. Nezkolonizovali jsme v Africe ani metr a během socíku jsme toho pro ni udělali dost.

          • vittta

           Na tobě nezáleží, xenofobe, slušní lidé to platit chtějí!
           Ono se to nakonec každému vyplatí, třeba ČR vyhraje MS ve fotbale ve složení:
           Bumbala Mumba, Ubumba Mhabala, Mohamed Ali, Abdul Babdul, Tonda Vokurka a Abduláh Novák, Mohamed Hlalai…
           Kromě toho se budeme i bezpečněji cítit, protože i v našich ulicích budou chodit ozbrojení vojáci, pokud ovšem nějaké budeme mít.

   • jaa

    nevím, proč se to zařadilo až nakonec… dám znovu a docela by mne zajímalo, kdybych se dozvěděla, kolik z té stovky „umělců“ by dokázalo tohle

  • Kamil Mudra

   „…byl registrovaný jako spolupracovník StB, máme doklady, že se s nimi scházel.“
   No, ony se ty schůzky odmítnout nedaly. Platilo v praxi: „Když nepřijdeš tak si tě přivedeme.“
   Takže nešlo o přicházení nýbrž o odcházení. A vždy se dalo odejít s čistým štítem protože ani ten nejvychcanější estébák ti do hlavy neviděl a když sis něco nepamatoval tak sis to prostě nepamatoval i kdyby se stavěli na uši.

   • vittta

    Jarek tam chodil, ale ti, co ho tehdy vyslýchali, dneska mnohdy organizují takovéhle šarády paměti národa!

 4. astraustralia

  Píseň na rozloučenou
  Když na jaře letošního roku probíhalo natáčení videoklipu k songu Srdce nehasnou, v němž se Karel Gott (†80) neuvěřitelně dojemně loučil s rozkošnou dcerou Charlotte Ellou Gottovou (13), jíž předával rady, co dál, až tu nebude, nikdo netušil, jak rychle písnička nabude na naléhavosti. Jak na natáčení s Mistrem i jeho dcerou vzpomíná režisér Gottovy možná nejsilnější písničky?

  Kdo si v květnu letošního roku 2019 písničku pustil, toho muselo mrazit. Zpěvák se tam zcela nepokrytě loučil, naznačoval, že už tu dlouho nebude, že je ale třeba předat své malé holčičce poselství od odcházejícího otce. Málokomu zůstalo oko suché, božský Karel nás v podstatě připravoval na období, co bude, až tu nebude. Během pár dnů měl videoklip deset milionů zhlédnutí, za čtyřiadvacet hodin po zpěvákově úmrtí přibyly další tři miliony, celkem má nyní přes šestnáct milionů přehrání.

  Zdroj: https://www.extra.cz/srdce-nehasnou-jak-charlotte-gottova-13-prozivala-nataceni-duetu-s-milovanym-tatou

 5. vittta

  Ten Just patří do blázince.
  Díky těmhle lidem jsem pochopil určitou tvrdost StBáků za minulého režimu.
  Jsou to prostě nebezpeční lidé, trpící duševní chorobou, ale ne tak zjevnou, aby byli uzavřeni na střeženém oddělení psychiatrické kliniky.
  Mnohokrát jsem si kladl i otázku, zda byli více nebezpeční StBáci, nebo určitá nemalá část disentu.
  Když mnohé z nich dneska vidím…
  No a ti, co tehdy dostávali do držky do ní dostávají pořád, když se ovšem před tím změnili z disidentů na ruské trolly.

  Nejvíce mě zaujala tahle pasáž:

  „Kritik Vladimír Just se vyznal, že od smrti Karla Gotta v minulém týdnu zažívá těžké časy. Má prý neodbytný pocit, že se lidé v této zemi, kteří truchlí za oblíbeného zpěváka, zbláznili. Oporou v jeho žalu jsou mu pouze lidé, kteří se od těchto „mediálních koblih“ distancují. Jmenovitě Just děkuje Radkinu Honzákovi, Tomáši Halíkovi a Karlu Schwarzenbergovi.“

  Ale kde pak, pane Juste, tihle vámi jmenovaní se od ničeho vůbec nedištancovali, naopak, kafrají do toho a pičují a zviditelňují svou trapnost v domění, že je to nadřazenost.
  Kdo se dištancuje, drží hubu a nechá truchlit ty, co truchlit chtějí.
  To ještě tam píše, že lidé truchlí proto, že jim to Babiš vnutil, jinak by asi netruchlili.
  Tak ať Just drží zobák, myslí si svoje, a dá nám pokoj, ne?
  Z výšin své velikosti stejně nedohlédne do srdcí obyčejných lidí.
  To jako mám pohrdat nějakými babkami, nebo lidmi, co celý život makali v „kolbence“ a rádi si Karla Gotta poslechli?
  A i mnozí mladí ho poslouchali, asi jen ti „nevzdělaní, příznivci Zemana a KSČM“, že jo, to už kurva znám až moc dobře, tohle řazení podle nějaké „kvality“ občanstva.
  A už hezky dlouho mě s tím serou!
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jste-blbci-kdyz-oplakavate-Karla-Gotta-Nejdrsnejsi-slova-o-smrti-Mistra-Babis-Duka-598908

  • MaB

   Jelikož ten pán ve svém textu v souvislosti s mohutným lidovým projevem smutku nad odchodem Karla Gotta připomíná také Hamleta, myslím, že by i on našel u Shakespeara (+ 1616) něco k meditace sám nad sebou.

   Sonet 66 v překladu Martina Hilského:
   Znaven tím vším, já chci jen smrt a klid,
   jen nevidět, jak žebrá poctivec,
   jak pýchou dme se pouhý parazit,
   jak pokřiví se každá čistá věc,
   jak trapně září pozlátko všech poct,
   jak dívčí cudnost brutálně rve chtíč,
   jak sprostota se sápe na slušnost,
   jak neschopní na schopné berou bič,
   jak umění je pořád služkou mocných,
   jak hloupost zpupně chytrým poroučí,
   jak prostá pravda je všem prostě pro smích,
   jak zlo se dobru chechtá do očí.
   Znaven tím vším, já umřel bych tak rád,
   jen nemuset tu tebe zanechat.

   Jak nadčasové !

   • Ondřej

    no, s některými verši by se dalo polemizovat z hlediska „dobové ideologie“ a vlastně i vývoje moráílky
    třeba

    „jak dívčí cudnost brutálně rve chtíč“
    bývá interpretováno tak, že ženy se chovají vyzývavě a že pak muži co se pokusí o fyzický kontakt jsou zmateni, ergo kladívko, že když zde bude #MeToo vymřerme, protože snahy mužů o fyzické obtěžování žen je přirozený pud – tedy chtíč. A že ženy tedy mají vlastně být chladné a odmítavé, jak vlastně západní emancipované ženy (nejen feministmky) na podobné frivolní pokusy mužů reagují a oznamují jejich chování jako nemístné.

    „jak neschopní na schopné berou bič“ – toto by se dalo převést na neoliberální logiku trhu, kdy Kaloisek a spol. hlásají, že neschopní – málo vydělávajiící – nemají právo žádat solidaritu (daňovou, důchovou, nemocenskou) po schopných (= vysoce vyxcělávajiích) a že bychom měli chtít větší majetkovou rovnost jdoucí až k hraně rovnostářství

    no a korunu bych dal tomuto
    „jen nevidět, jak žebrá poctivec,“
    když miliardář a postkomunistický oligarcha žádá západní daňové poplatníky (=většinou zaměstnance) o solidarItu v rámci přerodělování evropských dotací pro zaostalé středo.- a východoevropské země, řkouce, že on je ten malý a chudý český podnikatel, kterému leží na srdci kvalitně implementované dotační tituly. A lid chudý tleská a říká, miliardář si dary západních daňových plátců zaslouží, když se stará o nás, o lid!

    • vittta

     Tohle asi měla být reakce vzdělance a elity na Shakespeara.
     Vskutku pozoruhodně intelektuálně vyspělé.

   • Saul

    https://zpravy.aktualne.cz/domaci/rodina-karla-gotta-zverejnila-parte-na-jeho-oficialnim-webu/r~5e83c640ea7311e98d520cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=default&utm_term=position-0&utm_campaign=Aktualne
    „odešel smířen….“
    A nesmiřitelní teatrologové nám tu zůstali.
    Teď nemyslím Justa, který je vystudovaným teatrologem, ale teatrální pozérské plačky, co si okamžitě po úmrtí Karla Gotta tento obor samostudiem hbitě osvojili.
    A kdo dost nahlas nepláče s námi, pláče proti nám!

    • Janika

     „A kdo dost nahlas nepláče s námi, pláče proti nám!“ To fakt nevím, kde jsi k tomuhle nesmyslu přišel. Já vidím smutnící lidi, zamyšlené posmutnělé tváře, když jdou položit kytičku a zapálit svíčku, prostá, dojímající slova na netu. Nikdo nikoho k ničemu nenutí, kdo zůstal stát mimo, protože to není jeho šálek kávy, toho si nikdo ani nevšimne. Akorát někteří to nepovšimnutí neunesou, tak musí svou neúčast demonstrovat více či méně vkusně a slušně. Někteří jako lidské hyeny, tak těm se dostane pozornosti „zasloužené“. Je to ale proto, jak se sprostě projevují, ne za to, že netruchlí.

     • Saul

      A kolik bylo těch hyen, kdo ten nezájem projevili neslušně a dotkli se přímo památky a cti Karla Gotta?
      Jmenovitě kdo?
      Šafr, Halík……?
      Já opravdu nevím, já jsem ta jejich vyjádření ani nečetl, nemám k tomu chuť ani nejmenší důvod, ale když to vyvolalo takové emoce, tak to tak nepochybně bude.
      Tak to máme dva.
      A dál?
      Jsou takových desítky, stovky, tisíce….?
      Podle rozezlení tvých domorodců to vypadá, že takových, co by nad sebou potřebovali tvrdou ruku Stb, protože neslušně „pičují“ a plivou špínu na Gotta tu máme miliony a nezbývá, než proti nim rozpoutat teror a občanskou válku, jinak Karel v pokoji a klidu nespočine.
      Jenže on už v klidu a smířeně odešel i bez nich.

      • Janika

       Rozezlený jsi tady akorát ty, Saule.
       A máš pravdu, těch hyen je jen pár. Je snad dovolené se k nim vyjádřit, ne? Poukázat na špatnost, na zlo, nemlčet k tomu je správné.

       • Saul

        Rozezlený až k trhání si pejzů budu, až začnu hltat bulvár v PL :-)
        Zatím jde jen o mírné pobouření nad „šaškárnou“ kolem rozloučení s KG.
        Výraz šaškárna použil v té souvislosti tuším Honzák.
        Tak nevím, jestli to taky není hyenismus.

        • Saul

         Mimochodem, fanoušci a ctitelé Karla Gotta a Waldemara Matušky ve Zlíně sepisují petici na opětovné přejmenování jejich města na Gottwaldov.
         Nechtěl jsem to zde původně zveřejnit, protože podezírám některé jedince, že by Mistrovu památku mohli zneužít k oslavě svých ideologicko-politických cílů, ale budu velkorysý.

          • Saul

           Je to pravda, vito.
           Tak vypadá opravdová pieta.
           Občané Zlína se povznesli nad minulost a rozhodli se pro budoucnost.
           Asi jako když Gott s Krylem měli společný koncert na balkoně Melantrichu.
           Ale tam byl někde poblíž i Havel, že?

          • vittta

           Havel- člověk byl také trošku jiný než Havel- bůh.
           Žádný člověk není dokonalý, Havel ovšem se stal karikaturou sebe samotného.
           Tu pravou kreaturu, lidské hovado, z něj ale z velké míry udělali jiní, a z velké části až po jeho smrti.

          • Saul

           „Havel- člověk byl také trošku jiný než Havel- bůh.
           Žádný člověk není dokonalý, Havel ovšem se stal karikaturou sebe samotného.“

           Vidím to podobně.
           Tak snad tě nepostihne stejný osud.

          • vittta

           Mě do toho netahej.
           Pochybuji silně o tom, že by na mých zádech chtěl někdo stavět kult osobnosti, a ještě u toho proti kultu osobnosti bojovat.
           To dokáží jen echtovní Havlisté u své modly, jakkoliv to vypadá neuvěřitelně.

         • Saul

          Díky, Janiko, ale ten odkaz asi pro mne nebyl nutný:-)
          Já čtu všechno, co píše Mab rád a tento její příspěvek bych určitě nepřehlédnul.
          Zároveň rád přemýšlím nad rozsahem a pointou těch komentů, protože na rozdíl od jiných zde, tam většinou bývá i mimo diskutované téma.
          Všimla sis?

     • Janika

      Poprvé mi to šlo otevřít, podruhé už to hlásí page not found…
      Tyhle ruské zdroje mi nějak hůř fungují. Pořad v ruské TV byl prý taky krásný, ale taky mi to nešlo…

      • MaB

       Čas letí jako bláznivý
       – já nechytím ho ani vy,
       tak zbývá nám jen vzpomínání,
       jenž do písní se skrylo nám.

       Kdo umí děti uspávát,
       kdo říká něžně mám tě rád,
       kdo pomůže ti vždycky z tísně,
       kdo spojí lidi jako most ?
       No přece písně !

       Já nechci růži na rakev
       Já nechci pláč, já chci jen zpěv
       a do hrobu mě dejte píseň
       a zpívejte mě naposled
       Ave Mária…

     • Orinoko

      Tak jsem si chtěl pustit onen odkaz, ale místo toho mi neustále naskakuje striptyz. Nevím , jestli rusky, ale devcata mě osluvuji , zlato, a chtějí mi něco ukazat. Zadarmo určitě ne.
      Ovšem kvalita to je.

      • vittta

       Že by MaB byla taková kost?
       Raději jsem se ani nepokusil to otevírat, narušovat jí soukromí, to tady byla už jednou moc, moc nespokojená.

  • oh

   To já mám zase – už dlouho – neodbytný pocit, že se zbláznil teatrolog a univerzální všeználek Just.
   Vzkaz pro skupinu moralistů Karla Gotta od Patrika Nachera. Jenže oni si to stejně nejspíš nepřečtou, a když náhodou přečtou, tak to pro změnu nepochopí; vždyť oni jsou přeci závazný etalon morálky. :-(

   • MaB

    To je moc dobrý příspěvek.
    U civilizovaných lidí by měl existovat nebo existuje nepsaný zákon, že alespoň do skončení pohřbu platí De mortuis nil nisi bene (o mrtvých jen dobře). Myslím, že nikdo z jindy velmi neukázněných Francouzů by se nesnížil k tomu, aby ho překročil.
    Po nedávném úmrtí J. Chiraca se i jeho úhlavní nepřitel Jean-Marie Le Pen spokojil jen s ambivalentním: «Mort, virgule, même l’ennemi a droit au respect». Doslova řekl: „Mrtvý, čárka, i nepřítel má právo na respekt“.
    Nesetkala jsem se proto ani s jediným hanlivým komentářem a velmi mne překvapuje, že se našlo pár buranů , kteři si to neodpustili ke Karlu Gottovi, mezi Čechy.

    • vittta

     To nejsou Češi, MaB.
     Nehlásí se k nám, a to dlouhodobě.
     Ale co vlastně jsou, těžko říci.
     Ovšem brány pekla se teprve otevřou.
     Už teď se osmělují ti, co se krátce po smrti mistra ještě osmělit neodvážili.
     Co se bude dít po pohřbu, si ani nechci představovat.
     A vzpomeňte si na mě, budou to právě ti, co vítají negry, protěžují buzeranty (kteří o to ani nestojí), glorifikují Havla, nadávají na Putina atd…atd…
     Vy totiž neznáte české reálie, což může být i problém mezi námi, protože u vás může být to „negrování“ normální, ale tady je to symbol kolaborace a zrady.
     Né kvůli těm negrům-Češi nejsou povahově rasisté- i když každý normální Čech ví, že pomoc v tom slova smyslu nemůže spočívat v tom, vzít co největší počet kdovíkoho, ale kvůli těm, co tuhle linii razí- a to jsou ty největší jebky, co tady kdy byly.
     A také se tady ví, že se ženským drží dveře a pomáhá se jim do kabátů, a když nás někdo poučuje, tak to vnímáme velice nelibě, a nelibě to vnímají i samotné ženy- což opět může být ve Francii normální, že se to nedělá, a že to je sexuální harašení, nebo co.
     A také se tady ví, že právě tihle pomatenci a hnojometi jsou nějakým způsobem spojeni se sudeťáky, což samozřejmě nijak na jejich oblibě nepřidá.
     A tito satani nyní plijí na NAŠEHO mistra, a posmívají se obyčejným lidem, co ho měli rádi, poslouchali ho, či ho prostě jen respektovali a ctili jeho um a skromnost a lidské dobro, v jeho vystupování obsažené.
     Dejte si pozor na tyhle lidi, protože to jsou služebníci ďábla a vlci v rouše beránčím, bez ohledu na to, nač si hrají a co o sobě tvrdí.
     Humanita je to poslední, oč jim jde.

     • Ondřej

      mám rád negry, Havla, a další ideoplatformy – co jsem a co mi hodláte udělat? Karel Gott mi nechává chladným, až umře ze showbyznysu kdokoli další Davidem počínaje Zagiorovou konče, nezanechá to u mě jiné pocity než teď a ani až umře za dlouho dnes mladičkuá Ewa Farná (čehož se nejspíš nedožiju) nebo Jarda Jágr.

      Neprošel můj dotaz na vás ohledně násilí, které jpředpokládáte v Praze vůči cizincům a účastníům dalších akcí, které byly naplánovány ještě před smrtí Karla Gotta. Jako pochod a zablokování dopravy účastníky pochodu Extinction Rebellion. Přesune se tam i pár studentů z Německa se mnou o kterých jsem psal minule, se kterými se účastním semináře ten denv Goetheho nstitutu v Praze., Snad nám žádné násilí jern proto, že máme svůj vlastní program než ti co si říkají „národ“, nehrozí,

      • vittta

       Já vám nic, Ondro.
       To vy tady neustále vyhrožujete.
       Vy ve smyslu „slunířkáři“.
       A nejen tady, udáváte, nálepkujete, vyřazujete nehodné, tu z veřejného živiota, tam z profesního, a u vás v Hochkultur i napadáte legálně zvolené politiky.
       Bojujete za toleranci a dialog a demokracii (liberální) a humanismus, a děláte čím dál násilněji a agresivněji.

 6. Marie

  Karel Gott byl taková jistota, kterou jsme měli ale příliš nevnímali. Najednou není a sama jsem překvapená tím jak mě to zasáhlo a jak je vidět a slyšet nejsem sama. Znova si uvědomuji jaký to byl hodný a čestný člověk. Velmi citlivý a úžasný gentleman v tom pravém smyslu slova. Výsostný profesionál a opravdový člověk.
  Položit kytičku nemůžu a proto jsem požádala vnuka, doufám že mou prosbu splnil. Veškerý svůj úspěch si vydobyl sám. Já miluji jeho písně: Měl jsem rád a mám a Do Re Mi La.
  Vzpomínku na něj nám nemůže pokazit žádný zbabělý kecal a závistivec který mu nesahá ani po kotníky. Může nás jen utvrdit v tom co jsme již věděli. Marie

  • Janika

   Mám to stejně, Marie. Byl jistota, kterou jsem ani nevnímala, vůbec mě nenapadlo, že by mohl odejít, navždy. Je to zvláštní smutek, jakoby odešlo kus našeho života. Najednou takové prázdno. Nikdo jiný snad takhle chybět nebude. Ano, máme jeho písně, a můžeme si je pouštět. Ale on už nikdy znovu nepřijde se svou vlídností, laskavostí, šarmem.

 7. Marie

  Janiko díky za doplnění, je nás hodně stejného smýšlení a já bych ještě chtěla dodat: profesionál s krásným hlasem.

 8. Janika

  https://www.pametnaroda.cz/cs/node/33
  Hledala jsem něco, jak je to s tím koncertem. Moc tomu nerozumím, nějací samozvanci, řekla bych, prostě se vecpali někam, kde bylo místo „na trhu“. V podstatě něco takového může udělat každý, jenže ne každý na to získá státní dotace. A zábava to tedy bude „excelentní“, nechci ty umělce urážet, ale nic moc. A řečníci, to už předem lituju obecenstvo. Ale prý inteligence člověka se pozná v tom, čemu všemu je schopen naslouchat. Já bych schopná nebyla :-).

  • vittta

   Tam mi to ukazuje jen ten web, nic konkrétního.
   Ale hned jsem se začetl…
   https://www.pametnaroda.cz/cs/magazin/pribehy/chtel-pozvat-estebaky-na-pivo-aby-mu-rekli-proc-ho-tolik-nenavideli
   Těžko říci, jak to bylo, já se také pohyboval v téhle společnosti, a myslím, že ten chlap rozhodně nepíše všechno.
   Myslím tedy společnost hippíků, u nás odbojáři nebyli, a nebyli ani široko-daleko kolem, jen jsem se na nějakých narozeninách, myslím v léte 89, možná i 88 s nějakými setkal někde ve Všetatech, takže tam byl samý fízl.
   Zaujalo mě ale to schéma.
   Prostě nějaký svobodomyslný člověk chce žít po svém, a pak slyší na Hlasu Ameriky o Havlovi, a tak se jel podívat, (měl kliku, ač sledován, pronikl nepozorovaně na Hrádeček, a pak tam- asi také nepozorovaně, chodil stále) Havel tou dobou jaksi automaticky byl pilířem disentu, to se ani nezmiňuje, a onen člověk hnedle věděl, kde je jeho místo.
   A na nějaké demonstraci už lidé řvali v r.87 Havel na hrad, no kdo jiný, když to všechno řídil?
   To jsem z toho jelen, jakživ jsem o Havlovi neslyšel, a to jsem byl známá postava široko daleko, i když nutno říci, že české hippies bylo udělané tak, že ti starší těmi mladšími okázale pohrdali, takže už jen odpověď na pozdrav byla považována za velkou čest.
   Ale v 80 letech mi bylo 17-18, a pak po vojně 20-21-22-23 a to jsem byl v podstatě na ty poměry v tom jakémsi hnutí pořád mladý.
   Dneska si to ne a ne dát všechno dohromady, kde vlastně ti disidenti byli, když ani mě se moc neukazovali, a věru nebyl tehdy problém jet kamkoliv na jakýkoliv koncert kohokoliv- jen to vědět.
   StBáci to věděli vždycky, ale lidé „od fochu“ málokdy. Kolikrát jsem o tom přemýšlel, musím říci, a nikam jsem se nedobral.

   • Saul

    “ i když nutno říci, že české hippies bylo udělané tak, že ti starší těmi mladšími okázale pohrdali, takže už jen odpověď na pozdrav byla považována za velkou čest.“ (vita)

    Už zase kecáš, vito.
    Nejen o přítomnosti, ale i o minulosti.
    Ani jsem na to nechtěl reagovat, už je to nudné, ale tak nějak automaticky mi v hlavě naskočila jedna moje osobní historka z té doby a sám sobě i jí jsem se po těch desítkách let upřímně zasmál.
    Tak ji sem dám, ať vidíš, jaký píšeš blbosi (třeba se jim někdy po letech taky zasměješ, ale pochybuju)
    Někdy v sedmnácti (plus minus….) jsem se dostal v Rychnově na typicky undergroundovou akci, byt plný mániček, na videu dávali Jesus Christ superstar, na stole samizdaty….byli tam i opravdoví undergroundoví mazáci, starší ode mne o víc než 10 let.
    Já tam byl jako tele, vlasy ani ne po ramena, „rifle“ z Asa, se skoro nikým jsem se tam neznal….
    Ale už před tím jsme s někým někde poslouchali desku Janis Joplin.
    Měli jsme jen to elpíčko, angličtinu žádnou a když jsme o ní mluvili, tak jsme její jméno vyslovovali s „j“, místo „dž“.
    Ten její chraplák je nezapomenutelnej, na té rychnovské akci ji hráli z magneťáku taky a abych udělal dojem, tak jsem tam prohodil „ áááá janis joplin „ (s tím vysloveným j samozřejmě).
    Vůbec bych se dnes nedivil, kdyby se tam tenkrát všichni smíchy skáceli k zemi, nebo mne od tama rovnou vyfackovali.
    Nic takového se nestalo, jeden vlasatej mazák mne s lehkým úsměvem kamarádsky opravil, že se její jméno vyslovuje dženis džoplin a jelo se až do rána se mnou i Džoplinkou vesele dál.
    Takže tak.
    No ale jestli myslíš, že se máničky posraly před někým jen proto, že měl dlouhý vlasy a džizku s vyšitým nápisem nějaký metalový kapely, tak ….
    Tak to si zaplač, baby :-)

    • Saul

     Tak jsem si ji po čase poslechnul i já, když už jsem ji sem vložil a je pravda, že bych zaplakal taky.
     Džoplinka mne vždycky dostala.
     Syrovost až na dřeň, ale úchvatná.
     Tak budiž jí v tom muzikálním nebi klidně i přes její divoký život.
     Třeba si tam už s Karlem zkouší nový duet:-)

     • MaB

      Jsem ráda, Saule, že jste zde připomněl podle magazinu Rolling Stone 28. ze 100 největších zpěváků všech dob. Já jsem se s ní „seznámila“ a hodně ji poslouchala teprve až díky filmu Janis et John (2002). Její psychedelický projev vokální i její přítomnost na scéně jsou fascinující. Součástí mýtu DžDž je samozřejmě i její smrt a s ní spojený vstup do Clubu 27.

     • pacifista

      Divím se, jak si může miláček Beethovena, Brahmse a Bacha pustit něco takového. Že mu neupadnou uši!? :):):):):)

    • vittta

     Džísku s nápisem měli až ti po mě.
     To už ale nebyli Hippíci, to už my byli takoví spíš napůl, poslední várka.
     To byli metaliti.
     To je vidět, že jsi se v té komunitě moc nepohyboval, no když ses nějak dostal do nějakého bytu, tak už to bylo něco jiného.
     Ale někde na zábavě, nebo na nějakém sejšnu, tam to tak kamaráde nebylo.
     Nic méně také platilo, že takové zmrdy, co si hráli na tvrďáky a když se něco dělo, přišli se svými debilně střiženými vlásky a v trapně ošoupaných džínách, ač jinak chodili oděni slušně, čas od času někdo pořádně zmlátil.
     Dneska je normálka jít někam na koncert, a vzít si odpovídající hadry, nebo ani nemusíš, ale tehdy jsi „mánička“ buď byl, nebo nebyl, a tomu věř, že se to rychle poznalo.

     • Saul

      „ale tehdy jsi „mánička“ buď byl, nebo nebyl, a tomu věř, že se to rychle poznalo.“(vita)

      Přesně tak.
      Už jen z toho co píšeš výše je zřejmé, že jsi jí nikdy nebyl a tomu undergroundovému kolektivu jsi naprosto nerozuměl.
      Protože v něm byli i ti s „debilne střiženými vlásky“ a nikdo je mlátit nechtěl, když měli co říct .
      Někdy ani nic říkat nemuseli, prostě stačilo mlčet.
      Já jen nechápu, proč tě už tenkrát frustrovalo, že ti nikdo ani neodpověděl na pozdrav.
      Ten podivný slepenec různých lidí určitě nebyl svatej a snesl kde koho.
      Tebe asi ne,no.

      • Saul

       „….a nikdo je mlátit nechtěl,“

       No, než přijde Kamil a nestanně nás poučí, jak to tehdy bylo, tak trochu slevím a přiznám undergroundovou ikonu Magora, který pro ránu nešel daleko.
       I ženské dokázal dát pro svůj názor pěstí.
       Však jsem taky rád, že jsem do toho undergroundového jádra už neměl čas nahlédnout.
       Nicméně Magor měl svoje magořeni podpořené osobní statečností a lety odseděnými ve Valdicích s vrahy.
       To dobré ze sebe nechal ve svých Labutích písních a na ostatním mu už nezáleželo.

     • Kamil Mudra

      Je legrační že název „mánička“ se rozšířil mezi veřejnost z policejního slangu, kde se časem proměnil v terminus technikus. Naprostá většina kluků nosila dlouhé vlasy na znamení vzdoru proti upjatosti režimu a nebo častěji proto že kopírovali své vzory ze západních kapel jejichž obliba mezi mládeží stále narůstala. Podrobnosti o hnutí hippies věděl málo kdo a tím směšnější bylo přesvědčení nomenklatury že dlouhé vlasy ukazují jeho průnik do našich končin. Proto také také ty časté hysterické reakce ze strany režimu, které nás v té vlasatosti ještě utvrzovaly.
      Později už se staly dlouhé vlasy prostě módou, stejně jako třeba svého času hřeben v zadní kapse, černý rolák a nebo džíny, které se (na rozdíl od toho hřebenu) nejen udržely ale rozšířily i do střední generace.

      Já jsem nosil dlouhé vlasy velmi dlouho a byly pro mne spíše tím symbolem revolty, protože jsem interprety své oblíbené muziky znal téměř výhradně jen z poslechu. I když jsem měl velmi slušnou fonotéku na páskách a snažil se o kapelách něco vědět, obal z desky se ke mě dostal málokdy a mnohdy měl grafiku na které nebyli zpěváci nebo členové kapely vyobrazeni. A tak jsem s nástupem internetu býval často překvapen jak se lišili od mých představ.

      Ale s nějakým kastováním jsem se mezi máničkami nikdy nesetkal. V samotném undergroundu už ano. Ten měl už tehdy svou namyšlenou „kavárnu“ ve které se sdružovali lidé kteří svou pomyslnou nadřazenost stavěli na tom s kým se znají. Ale u valné většiny lidí ještě přetrvával zdravý myšlenkový kořen a tak stejně většinou bývali tito kecálkové odsunuti z kýženého výsluní a nad nimi dominovali ti kteří se dokázali prezentovat originalitou své tvorby a myšlení.
      Čas kecálků nadešel až po plyšáku. To si to vynahradili a vynahrazují po dnes.

      • Saul

       „Je legrační že název „mánička“ se rozšířil mezi veřejnost z policejního slangu, kde se časem proměnil v terminus technikus“

       Ten terminus technikus ale přece přijaly i ty máničky.
       Na konci 80.let se tak běžně s trochu ironickou hrdostí označovaly i mezi sebou.

       • vittta

        Jo, přesně to píšeš, „ty máničky“.
        Ty ne, Saule, ty bys na to neměl.
        To ses v té roli nesměl bát, nebo jak to říci.

        • Saul

         Ale já se přece za manicku tady nikdy neprohlásil.
         Lákala mne ta revolta,v něčem jsem je jako teenager obdivoval, ale opravdu jsem už tenkrát podvědomě citil, že nechci být stejný.
         Jestli si to vykládáš jako nedostatek odvahy, tak to je tvůj výklad a tvůj problém a ty si ho musíš vyříkat sám se sebou.
         Schválně tu zmiňuji celý underground, ten hodně široký pojem, kde byly manicky jen jedním, byť širokým segmentem.
         Ale ani jako článek undergroundu bych dnes neměl tu drzost se svým tehdejším počínáním přiřadit.
         Byl jsem prostě mladej kluk a události měly rychlejší spád, než abych měl čas někam patřit.
         No nic vito, dobrou noc a doufám, že tě zítra nepotkám v Gazu v lese na cyklostezce, hrdino:-)

         • vittta

          Já jenom že mě tady poučuješ, a víš o tom hovno.
          To je to trapné.
          Navíc je to téma k úmrtí Karla Gotta a já se to snažím respektovat, ale ty musíš za každou cenu pindat.
          O čem já se s tebou mohu bavit v tom tématu?
          To mohu s Kamilem, ale s tím jsme to přetřásali v hospodě.
          To jenom kdyby to tady někoho zajímalo, on byl trochu jiná sorta, ale zná to, zase z toho úhlu, co já moc ne.
          Co ty, ty jenom reješ jak pako.

       • Kamil Mudra

        „Na konci 80.let se tak běžně s trochu ironickou hrdostí označovaly i mezi sebou.“
        Nu ano. Také jsem to považoval za skvělou ukázku spontánní intuitivní asertivity.

      • vittta

       To píšeš dobře, o skutečných hippies něco věděl málokdo, a tak nějak, můj ročník to už ani moc nezajímalo.
       S tím kastováním, u nás to bylo tak, že každá parta měla svou hospodu, kde byl každý z jiné party vítán.
       Nic méně třeba sednout si ke stolu k těm starším- tehdy jim bylo třeba 23 a nám 17-18, bylo možné jen na přímé pozvání.
       Oni poslouchali trošku jinou muziku a celkově se to pojetí lišilo,
       Ti takoví skuteční hippíci, co nosili ponča, se s námi ale nikdy nebavili, a ani u nás nebyli, to někde u Turnova byli k vidění na zábavě, ale těm už bylo třeba 30.
       Dost se to lišilo, co jsem takhle viděl, někde to byli spíš takoví vožralci, až burani, jinde byli zase oduševnělí, poslouchal se Kryl třeba, a jinde vůbec.
       Já byl pravověrná mánička, ty vlasy mám dodnes a nestříhané asi 30 let. sice mi to neroste, ale ani nepadá a je s tím fůra práce.
       Jakkoliv ty party byly rozdílné i co se nějakého způsobu života týkalo, stejně k sobě ti vlasatí tíhli, byl to znak revolty, jakési chuligánství bylo jejím znakem.
       To on ten starší k tomu mladému také nějak tíhl, ale nesmělo jich být víc, to by si blbečci zadali.
       Já už pak jsem sám nezažil, být ten starší, poslední alespoň zbytky nějakých náznaků hippies zmizeli generací 66, a to jsem zrovna já.
       Těm po mě už to neříkalo absolutně nic, byť vyjímky potvrzovaly pravidlo.
       A každý rok věku hrál v mládí roli.
       Proto také jsem v těch Všetatech, nebo se pak nějak jelo do Lysé, už to ani nepamatuju, čuměl jak blázen, tam byli Pražáci a ti jeli v tom disidentování, vypadali stejně, ale bylo to úplně něco jiného.
       Byli to takoví intelektuálové, my byli spíš takoví dělníci.
       Byly to dobré časy, ale člověk byl stejně děsně blbej, nevím, jestli bych o to stál znovu, leda s dnešními zkušenostmi, ale to by sis zase s nimi asi nerozuměl.

 9. Mrkos

  JANIKO, nevěřím svým očím, Chtěl jsem něco
  dodat ke svému komentáří, ale nemohu nalézt.
  Nejdřív se dočkám pochvaly (Puškin) a pak zmiznu???

  • Mrkos

   Přece jen ještě něco dodám.
   Gott ještě po smrti udělal cosi velmi záslužného,
   něco co si zaslouží vyznamenání. Snad ty nepřející
   komentáře jeho pohřbu pomohou otevřít mnoha
   lidem oči a některé z nevoličů přivede k tomu,
   aby došly k jiné urně a uplatnili konečně také
   svůj hlas.

  • Janika

   Komentář je na předchozí stránce, stačí kliknout na „starší komentáře“ dole pod i nahoře nad komentáři. Ono se to špatně načítá, komentářů už je moc, tak to rozděluji na stránky.

 10. Ondřej

  každá doba něco nese (MaB)

  Přesně. Dnes (na Západě odjakživa) se aktivizuje svobodná aktivita jednozlivých občanů, skrze nepřeberné množství občanských iniciativ. Ty nejsou omezovány, řídí se občanským zákoníkem a každý si může založit sdružení akcentující nějaký partikulární anebo i společenský problém. Je jen na nás, s kým se budeme chtít sdružovat a pro jakou věc se občansky angažovat a před kterými iniciativami naopak zabouchneme dveře a nepustíme je dál do našeho soukromí. To je rozdíl oproti minulým dobám. Ten gejzír svobody a možnosti svobody pohybu, shromažďovacím, petičním alcím a všemu společensky ZEZDOLA organizovanému kvasu. Každé náměstí se může proměnit v pověstný Hyde Park a lidé tam mohou být pro něco nebo proti něčemu. Každý má právo na to nesouhlasit s druhým a dát to v těchto intencích najevo.

  Demokracie a právo v ní konstituované se vymezuje pozitivně, že vše co není zakázáno (zákony) je povoleno. Na druhé straně je občanským práverm proti nečemu co není zakázáno, protestovat, podepisovat petice atd. Ne snad proto, aby se to stalo zakázaným, ale abychom mohli vyjádřit své mínění, že s něčím a nějakou částí občanů co takovou věc podporují nesouhlasíme.

  Vláda má za povinnost tyto aktivity občanské společnosti a jejím institucím, umožnit. V mé poslední odpovědi Janice co ještě nebyla schválena (možná ani nebude) je předpokládaný popis toho, co se vše chystá za akce na kulatíé výročí 17.listopadu. Jak se v tento den zachová vláda, premiér Babiš a prezident Zeman? Kde v Praze vystoupí? A kdo všechno bude o tomto víkendu (15.-17.listopadu) a kde vystupovat? Jaká sdružení to budou a s jakým poslestvím? Jak bude stát – aby si tento svátek o nějž je opřena dnešní ústavnost a konstituce režimu u nás, tedy zásadní bytí společnosti – jak bude stát organizovat oslavy? Režim na legitimitě tohoto svátku stojí a padá, měl by mít v tomto tedy „vedoucí úlohu“ (jak jsme se s Janikou shodli). Je otázkou jak se této role zhostí – a když nezhostí – nezbývá než občanské společnosti, aby si svůj (ano, je svátek nás občanů – nejen státu soby instituce!) svátek vzala zpět a sama si jej oslavila podle svého!

  • astraustralia

   Režim na legitimitě tohoto svátku stojí a padá, měl by mít v tomto tedy „vedoucí úlohu“ (jak jsme se s Janikou shodli). Je otázkou jak se této role zhostí – a když nezhostí – nezbývá než občanské společnosti, aby si svůj (ano, je svátek nás občanů – nejen státu soby instituce!) svátek vzala zpět a sama si jej oslavila podle svého!

   Informoval Fagan a naznacil tim ze by se Janika mela na tu slavu (svobodne rozkradene) republiky pripravit zvlastnim clankem.
   On doda “ popis toho, co se vše chystá za akce na kulatíé výročí 17.listopadu.“
   Scenar je jiz dopredu jasny a jasny je vysledek:-(
   Bude se se pravdepodobnosti vetsi nez velkou tedy temer s jistotou opakovat situace jako jiz minule, kdy kvetiny od Babise pujdou do kose, Million chvilek a spravne demokraturni aktiviste budou rozhodovat o tom kdo je opravnen slavit a kdo naopak
   bude zatracen!
   Pak to pujde jiz podle vyse Faganem uvedeneho scenare, kdy:
   nezbývá než občanské společnosti, aby si svůj (ano, je svátek nás občanů – nejen státu soby instituce!) svátek vzala zpět a sama si jej oslavila podle svého!
   JSME DAV, KDYZ PLIVNEME I SLUNCE ZHASNE !

   • Ondřej

    no, pan Babiš přeci může (přinejmenším „měl by“) přijít, je premiér, bude očekáván…:-) Jo, jestli jej lidé vypískají anebo před ním v prachu pokleknou a budou mu líbat ruce – už nechte prosím na lidech.

    A propos, jak jsem zde psal minule (díky za schválení), platí zde více než předtím tento citát

    „Stát, který se bojí vystoupení svých vlastních občanů, jim nemá právo vládnout“. Bethold Brecht v reakci na tvrdé portlačení stávky dělníků v NDR roku 1953 tanky.

    Nemyslím, že byste byl zrovna vy oprávněn rozhododvat o tom, kdo z těch co se shromáždí 17.listopadu jsou ti „správní“ občané a kdo je jen nesvéprávný „dav“, co podle vás pozbývá svých občanských práv. Už se smiřte s tim, že lidé co třeba nemusíte mít rád, tak kteří si svým aktivním občanským postojem „vládu svou do svých rukou navrátí“ – zatímco vy nebudete mít odvahu – pak se na váš názor poté (stejně jako voliči se neptají nevoličů, zda-li souhlasí s jejich volbou) už nikdo ptát nebude. Akce na výročí oslav pro vaši informaci, vy i pan Babiš, jste srdečně zváni

    https://www.festivalsvobody.cz/program/

    • Janika

     „Jo, jestli jej lidé vypískají anebo před ním v prachu pokleknou a budou mu líbat ruce – už nechte prosím na lidech.“
     To je parádní žvást, něco jako „vydejte se na milost a nemilost ozbrojenému lupiči, co s vámi udělá, to nechte na něm“.

   • Janika

    Přesně jste to popsal, Astře. Ještě bych dodala, že se hrstka lidských dobytků těší na objevení se svého prezidenta, aby si mohla užít házení vajec a řev. A o to jim jde, když jim to bude odepřeno v reálu, budou to provádět zástupně s o to větší zuřivostí. To je smyslem celé „oslavy“.

  • vittta

   To jsou žvásty…
   Demonstrovat na náměstí může samozřejmě kdokoliv- pokud to bude demonstrace povolená.
   A úřad nemusí povolit demonstraci žádnou, jistě že ne z důvodů politických, ale třeba kvůli bezpečnosti, dopravě apod.
   Úřad ale zakazuje demonstrace i z politických důvodů, což by sice dle ústavy neměl, ale v pohodě to dělá, třeba demonstrace proti cigošskému rasismu a násilí.
   To mi připomíná časy, kdy se vstupovalo do JZD, a všichni vstoupili DOBROVOLNĚ.
   A též může úřad naplnit demokracii tak, že poskytne demonstrujícícm vodu a povolí jinak nemyslitelný kravál a ještě zadotuje ze společného, a jindy poskytne pendreky, těžkooděnce, a vodu- ve vodních dělech.
   Ondra ale jede ryze v teoretické rovině, protože jako bot, tedy neživá existence, se drží striktně svého programu, kde je nejspíš uvedeno, že není nijak možné, obejít zákon, či ho překroutit, to totiž dokáže jedině člověk.

   • Janika

    Samozřejmě, demonstrovat si může každý. Jenže Ondřej tady hlásá jakési zmatené teorie, že premiér a prezident jsou povinni na ty demonstrace chodit. Asi jako takový živý terč, co smí jen útoky snášet a bránit se proti přesile může jen vlastními pěstičkami, ani ke slovu se přes řev davu nedostane :-).

    • vittta

     Nepindal tady nedávno zrovna o těch povolených demonstracích?
     Nutnost povolení demonstrace fakticky umožňuje jí legálně nejenom neumožnit, ale i policejně rozehnat násilím.
     Není to sice zrovna ústavní, ale účel světí prostředky.
     A používá se to.
     A ten druhý rozměr- jasně, nikdo není nucen tam jít.

  • Janika

   „svátek nás občanů“ – žádní občané jako jednotný celek se stejným vztahem k nějakému svátku neexistují. Jsou to jen skupinky. Skupinka těch, co řvou, urážejí volené zástupce, házejí po nich vajíčka, a oproti nim mlčící většina, co žije svůj život a nemá potřebu někam chodit řvát.

   • astraustralia

    17listopade ty tajemny svatku
    Co jsi prines komu na pamatku?

    Zbohatlikum tunely
    chudym exekuce

    slabym ze jsou v p*deli
    cirkvi restituce!

    Na million chvilek
    zamyslet se stoji

    k cemu prisli nepravem
    chvilkari se boji

  • Kamil Mudra

   Ona je taky ta které bych řekl stran anticharty: „Klidně podepiš ale hlavně zpívej dál“.
   Vždy když jsem si pouštěl doma její jedinou LP desku kterou jsem měl tak jsem si říkal: „Holka zlatá, tys toho ještě mohla nazpívat , dál vyzrávat ve svém osobitém projevu a krášlit naši hudební scénu… A místo toho – nic.“
   Charta by si jejího chybějícího podpisu ani nevšimla ale v muzice po ní zůstalo smutně prázdné místo.

   • Janika

    Ano, mohla toho nám všem dát mnohem víc, než jako ublíženecká oběť. Poznamenalo ji to, né že ne, je na to hrdá… Bylo by zajímavé sledovat, co se z ní vyvine dál. Když se dívám na Píseň pro Rudolfa, byla tam jednou z nejzajímavějších zpěvaček.

    • Ondřej

     Tohle napsal nobelista za sociologii, německý národovec, co ovšem jako žid musel před tímto pánem z Německa uprchnout do Británie. Jemu by asi nestačilo podepsat tady dole…ovšem on si v roce 1934 že pro národ je pan Hitler to pravé co odstraní neduhy demokracie Výmarské republiky.

     „Máme ho rádi, samozřejmě ne pro jeho politiku, která nám připadá velmi špatná. Ale vzhledem k tomu, že je to vážně smýšlející, upřímný člověk, který neusiluje o něco pro sebe, ale celým srdcem se snaží vybudovat novou vládu. Je nesmírně upřímný, z jednoho kusu, a my obdivujeme jeho poctivost a oddanost.“

     Zakladatel sociologie vědění Karl Mannheim se ženou Juliskou v nucené emigraci v Londýně o Adolfu Hitlerovi, 1934

     Snaha o obhajobu zločinného režimu, že stačilo kolaborovat (podepsat akt o spolupruáci či jen nějaký ideologický pamflet) a nikoli proti němu bojovat, k čemuž nám dává naše lidské právo Charta OSN, na kterou upozorňovala Charta 77 v RÁMCI PLATNÝCH ZÁKONŮ TEHDEJŠÍ ČSSR, je snaha především marná, lhostejno jestli se jedná o snahu o legitimaci takového režimu ve snaze o jeho rehabilitaci anebo jen projekce osobní bolesti těch, kdo se cítí být poražení jeho svržením liberální demokracií sociálně i ekonoimicky a v principu jeho totalitu cítila jako ochranná křídla NAD SEBOU SAMA.

     Navádět kohokoli, že měl podepsat hanopis anebo jakýmkoli podpisem jinde stranickým represivním orgánům vedoucí k legitimizace kriminalizace vězňů svědomí, tedy schválit násilí proti svým spoluobčaům, intelektuálům a lidem s daleko větším mentálním přesahem do společenského vědomí, než jen lidé produkující komerci pro osbní slávu a peníze, je samozřejmě pokleslé a vypovídá o morálce dotyčného a jeho přístupu k tomu, že „ideově – třídní boj“ je především záležitost osobní psychologie jedince než věc kolektivního (ne)vědomí mas.

     • vittta

      Upřímně řečeno, že jsem žil v normalizaci a zločinném režimu jsem se dozvěděl až po převratu 1989.
      Néé, neměl jsem komouše rád, a ten režim mě sral, asi jako každého, ale že je zločinný, to jsem fakt nevěděl.
      Po převratu jsem si koupil černou knihu komunismu, a nevěřícně četl ta čísla, a vskutku se zdálo, že komunismus je opravdu zločinný.
      Postupně jsem ale zjistil, že jiné režimy, jakékoliv, se ve zločinnosti komunismu v pohodě vyrovnají, a celkově mě začalo docházet, o co vlastně kráčí v tomto slzavém údolí.
      Ono je to v podstatě tak, že já zažil v tom „komunismu“ už jenom fázi, kdy už ty křivdy byly svým způsobem zapomenuty, a celá posraná normalizace se týkala vesměs jen komunistů samotných, kdy jedni komouši vládli pomocí sovětských tanků, a druzí komouši podepisovali Chartu- ti, co prohráli.
      Dále už to známe z liberálně demokratické praxe, bylo- podobně jako dnes- plno pomýlených, co včas procitli, a dnes také mnoho pomýlených procitlo, a třeba u generála Pavla je jeho členství v KSČ velkým kladem, jak se dokázal polepšit, a nejen u generála Pavla, je jich víc.
      Dnes už zjišťuji, že jsem dokonce s režimem kolaboroval, to už je svým způsobem vrchol, a samozřejmě vím, proč se to říká, aby mladí, co „kolaborovat“ nemohli, neb nebyli ještě na světě, nebo byli případně malí, co nejvíce pohrdali těmi staršími, kteří normálne chodili do práce, a celá normalizace jim byla u prdele, jezdili na dovču na Mácháč a sháněli bony na nákupy v Tuzexu a celkově si nijak extra špatně nežili, a nikdo po nich nechtěl nic víc, než aby chodili do práce.
      Kolaboranti!

      • Ondřej

       za to co tu píšete vy dnes proti režimu, a stále běháte po svobodě, by napsat jen jednu větu za vámi „vyhovujícího“ režimu by se rovnalo mučení na StB a pak kriminál s nucenými pracemi. Jak absolvoval v Minkovicích Jiří Gruntorád zakladatel Libri prohibiti – který šel sedět jen za „přechovávání“ zakázaných knih, nikde nepsal „štvavé protirežimní komentáře“ jako vy zde. On nerozvracel, jako vy, slovem vyjadřující často explicitní nenávist k celým společenským skupinám. Važte si liberalismu že vás nechá rozvracet, že vás nechá živit se jak chcete, že vám dovoolí vlastnit majetek a nevystěhuje z domu, případně nepoužije trest který protiústavně používal minulý režím třeba za směšný paragraf – za jaký byl odsouzen Josef Švejk – když křičel na Karlově náměstí: „Na Bělehráááád“ – tedy za pobuřování – tedy 3 zákona ze dne 6. října 1948, č. 231/1948 Sb., na ochranu lidově demokratické republiky.

       Važte si liberalismu, nikdy byste za vlády ODS a TOP 09, která by se měla chovat obdobně jako ta vám „příjemnější“ KSČ do r. 1989 s ústavní vedoucí úlohou, kdyby zavedla „vědecké učení „Hayeko-misesismu“ mjusel byste skládat zkoušky z funkce lineární degradace dynamiky Phillipsovy křivky v případě nízké cenové elasticity válcovaných plechů na okapové roury při vašich zkouškách_:-) a spoustu dalšiích věci, za slova negr ad. už byste absolvoval nápravné výchovné stáže v psychiatrických léčebnách s černochy-dozorci tehdy se tu vyskytujícími na stažích např..z Burundi, kterému v rámci internacionální pomoci vychovával náš režim na našich VŠ marxistické revolucionáře. Nebo byste musel 4.července vyvěsovat americké vlajky a chodit POVINNĚ na manifestace protestovat proti zavírání „za propagaci hosexuality“ v Rusku nebo musel být povinně v cechu podnikatelů za snížení daní, jako jste musel být povinně v ROH proti vykořisťování buržoasními vykořisťovateli. Dokonce byste musel chodit na povinná večerní školení vědeckého hayekismu na Klausův CEVRO institut – kde byste poslouchal třeba tuto přednášku soudruhů z White House Fellows a jel byste do neocon Artěků do Massachussetts za dohledu lektora pana Alexandra Vondry. Ne, to doopravdy existuje:-)

       https://www.cevroinstitut.cz/cs/akce/reditel-pctr-a-vondra-a-jeho-setkani-s-white-house-fellows/

       • Kamil Mudra

        Inu, Ondro, teorii máte nabiflovanou dobře. Škoda že vám chybí osobní zkušenost z praxe. A tak vám jaksi uniká že vittta píše o prostých lidech kteří se tzv. „nesrali do politiky“ a žili své životy aniž by měli potřebu předělávat společnost. Ti se mohli po hospodách, nebo za hubičku na podnikových chatách ROH a v různých zájmových spolcích (zahrádkáři, rybáři…) které tehdy do jisté míry zastupovaly současné sociální sítě, vykecávat jak chtěli a nikdo je za to nemučil.

        • Saul

         Plastici se do politiky srali jak, Kamile?
         Teda před tím, než se komunisti začali srát do nich.
         Nebyli právě oni ten zářný příklad, o kterém píšete:
         „žili své životy aniž by měli potřebu předělávat společnost. “
         Dodnes jsem nepochopil, proč nad nima bolševik nemávnul rukou a nenechal je v klidu dozrát a vystřízlivět.
         Ušetřil by si tím vic problémů, než se snažil udělat a udělal jim.

         • Saul

          „“Dodnes jsem nepochopil, proč nad nima bolševik nemávnul rukou “

          No, to bych lhal.
          Pochopil jsem to.
          Ale teprve před pár lety.
          Režim, který začal svoji „legitimitu“ uplatňovat násilím, vždycky skončí v nějaké tragikomické paranoii.
          Tenkrát byl v pohotovosti z několika vlasáčů, co nechtěli nic jiného, než si vypít těch svých pár piv a pak se vyřádit v nějaké stodole, nebo sklepě třískáním do kde čeho.
          Jenže oni to brali vážně.
          Byla to jejich ideologie.
          A ta může být jen jedna.
          Ta správná!
          Kdyby měli rybáři ve svých spolcích podobný ideologický pocit nad správným nahazováním háčku, rozprášila by je Stb stejně jako ty Plastic People a jejich zastánce.
          Ale spíš bych čekal, že tohle budete vysvětlovat vy druhým.

          • vittta

           Poslechni si je někdy.
           Hned pochopíš, o co kráčí.
           Mohu tě ujistit, že ekvivalent Plastiků (ve smyslu doby) by v dnešní době také jen tak neprošel.
           Oni to brali vážně, kromě toho brali i drogy…
           Nééé, nic neříkej, já jsem tehdy v té komunitě byl.
           Jinak Plastiky jsme nejvíc poslouchali na vojně, ale spíš z plezíru, byla to tak blbá muzika, že nikoho naprosto nenapadlo, že by mohlo jít o něco zakázaného.
           To z poslechu třeba AC/DC mohl být prakticky větší problém.
           To hned každý pičus poznal, že je to něco, co se komoušům nelíbí.
           Ale u Plastiků ne, brouku.
           A ty texty by si musel poslechnout 10x, aby něco zavětřil…
           „Piju pivo žeru prášky stejně sotva usnout smím. Ráno prodám prázdný flašky. Julie mi helfne s tím. “
           No co by ti to tak asi řeklo, že jo- ale hustný, ne?
           A chtěl bych tě vidět, jestli bys vydržel poslouchat tu zhudebněnou bibli, nebo co to bylo…pochybuju, vole.

          • Kamil Mudra

           „Režim, který začal svoji „legitimitu“ uplatňovat násilím, vždycky skončí v nějaké tragikomické paranoii.“
           Souhlas Saule. Jenže ten bývalý režim tu svoji paranoiu vůči osmdesáti procentům obyvatel neuplatňoval. Ne že by byl takový dobrák ale dokázal naplnit jejich základní potřeby, takže neměl proč. Ten současný to má, bohužel, obráceně. A taky mnohem propracovanější brainwashing.

          • embecko

           „byla to tak blbá muzika, že nikoho naprosto nenapadlo, že by mohlo jít o něco zakázaného“
           Ano, to je obvzlaste zajimava etapa pri rozkladu rezimu, ktery se nakonec zacne vozit po chudacich, kteri ho ani rozkladat nechteji. A nemusi byt ani protirezimnoho smysleni, jen nekde udelaji nejakou pitomost, treba v opilosti strhnou vlajku.
           Proc tomu tak asi je? Tezko to jde nejak vymyslet, je treba se vcitit do tehdejsi doby: dle meho sel rezim po (politickych) chudacich proto, aby odpoutal pozornost od faktu, ze rezim byl nejsilneji rozkladan jeho nejhorlivejsimi zastanci.
           Coz byli estebaci, esesemaci, kadrove rezervy a ruzni jini pomocnici. Tehdy neslo nevidet a oni nedokazali skryt, ze sami jsou kurvy na entou, ktere chteji z rezimu jenom brat a nic mu nedavat (coz se treba nedalo vubec rici o klasickych skalnich komunistech, coz byla i velka vetsina osmasedesatniku).
           Cistky v 70. letech jiz byly ovladany novymi kariernimi komunisty a ti, v zapalu sebezachovy, vyhazeli ze strany a obecne zbavili vlivu vsechny, co byli schopni a ideove jim to myslelo.

           Hudba Plastiku asi jak ktera, treba Bondyho zhudebnene basne jsou vytecne, ale jakmile zacali hrat na nabozenskou strunu, magie zmizela a zbylo jen hudebni neumetelstvi.

          • Kamil Mudra

           Asi máš na mysli tohle že? Ale zrovna to se mi docela líbilo. :-)

          • vittta

           Prdel je, že specielně Saul byl v těch 80%.
           Ale jinak píše hodně oduševněle…
           Tebe si ale režim všímal, a mě tak trochu také.
           Ono se tehdy bralo docela vážně fetování a bezbřehý chlast, to člověk skončil na záchytce, a už byl povinně na léčení.
           To je jeden z důvodů, proč zrovna Plastici nebyli moc oblíbení u komoušů.
           Myslím, že oprávněně.
           Jinak ale mohu Saula ujistit, že hudba Plastiků, i samotní Plastici vesměs nikoho nezajímali, a jehich činnost neměla na pád režimu nejmenší vliv, i když se to dneska povídá.
           Nedávno jsem se zrovna bavil s jedním starým hippíkem (dneska dokonce chodí do práce, to za komoušů by nikdy nešel), starším jak já asi o 3 roky.
           „Řekni mi Tondo, upřímně, fakt tě někdy Plastici zajímali, nebo sis raději pustil Led Zeppelin?“
           Chvíli přemýšlel, to bylo zajímavé.
           A pak řekl:
           „No, nezajímali, Led Zeppelin mi byli milejší.“
           To prostě někdy někdo na mejdanu pustil, ale podle složení účastníků se raději pustil buď Kryl, nebo AC/DC, nebo třeba Doors.
           V mojí věkové skupině, tedy ročníky šedesáté, ti starší to třeba jeli, to nevím, ale těch bylo v podstatě málo, nás mladých bylo hodně, ale ti staří buď měli rodiny, nebo umřeli…
           Tak to chodí, no.
           Dneska už mám dlouhé vlasy jen já, dokonce i zmíněný Tonda je ostříhal, jemu ovšem padaly, to musím uznat.
           Taky, někdo umřel, jiní mají rodiny, někdo je v kanále…

          • vittta

           Řekněme, že to bylo netradiční.
           Hudebně mě to neoslovovalo.
           Ale jde mi o tu „provokačnost“.
           To fakt mohl jít kolem jakýkoliv oficír, a divné mu to nepřišlo, musel by se zaposlouchat, ale to neudělal, protože to je hudebně nezajímavé.
           A na rovinu ti řeknu, že to složit může jen zfetovaný, to ber jak fakt.
           Ale dobře že jsi to sem dal, jestli to Saul vydrží sjet SE ZÁJMEM celé, je to u mě frajer!

          • Saul

           Ne že by byl takový dobrák ale dokázal naplnit jejich základní potřeby,“ (KM)

           Tak o základních potřebách je to zase co člověk, to názor.
           Základní potřebu práce, kolikrát za takových podmínek, že by i Uhlové děsem zamrzla kamera, režim tenkrát dovedl zajistit, stejně jako dnes(zatím).
           S bydlením je to už horší a hodně zlé a asi ještě bude, ale ani tenkrát to nebylo zase tak růžové.
           Nějaké režimní bydlení se ale už Babisem zase v Praze plánuje, jak jsem zaznamenal.
           No a ta nejzákladnější lidská potřeba, ta vyměšovací, je myslím zaručena naprosto bezpečně a realizovaná bez sebemenšího rizika.
           A jak tady čtu, je této svobody bohatě využivano, bez ohledu na zápach a osobní hygienu:-)

          • pacifista

           Mě z toho bolely uši, tak jsem to hned zavřel. Nebudu si hrát na nějakého jejich znalce, nikdy jsem je neposlouchal, mám rád pěknou muziku a toto je jenom vřískání.

          • vittta

           Hele Saule, posloucháš Plastiky co odkázal Kamil?
           Pak napiš, jaké to bylo.
           A neměl bys nějakou práci, kde byly za komunistů fakt úúúplně hrozné podmínky?
           Nějaký příklad myslím.
           Rovnou k tomu napiš, proč by tam pak měl někdo dělat.
           Komouš tohle měl vymakané.
           Blbá práce byla dobře placená, nebo k tomu byl kvartýr apod.
           Jinak by jí každý jebal, práce bylo všude dost, a jen debil by makal v nějakých děsných podmínkách, když v okruhu 10 km bylo dalších minimálně 10 volných míst s podmínkami lepšími, a za stejnou škváru.

          • Saul

           V klidu po svém náročném dni dokuř svého jointa, vito, a nikam nespěchej.
           O pracovních podmínkách v některých provozech tehdy můžeme podiskutovst kdykoliv později, až budeš v lepší psychické kondici.
           Pokud teda ještě někdy budeš.
           Jinak plastiky neposlouchám, ale když na to přijde, poslechnu si je rád a uši mi to určitě neutrhne.
           To spíš ty tvoje AC/DC, ty pravověrně máničkový „rokere“:-)

          • Kamil Mudra

           Ta možnost sehnat novou práci do týdne byla hodně osvobozující. Já osobně jsem toho až zneužíval abych si každý rok udělal prázdniny. A navíc jsem byl takovým „pracovním turistou“ protože jsem si vždy hledal takovou práci jakou jsem ještě nedělal abych se zas naučil něco nového, poznal jak se lidi chovají v různém pracovním prostředí atp. Dobré to bylo k tomu že jsem získal hodně pracovních i sociálních zkušeností. Špatné pro vybudování nějaké stabilní kariéry. Ale finančně jsem určitě nestrádal a dávalo mi to pocit svobody.

           S těmi úúúplně hroznými podmínkami se to dost špatně hodnotí v průběhu času. Jinak se člověk ke všemu staví dokud má ještě pocit že by klidně obešel zeměkouli, unese dvojnásobek své váhy a každou překážku přijímá jako výzvu k tomu aby si ověřil na co má a jinak když už to tělo neslouží tak jak by chtěl a i ta schopnost naučit se něco nového už začíná mít své limity a člověku se občas zdá že je toho nějak příliš.

           Ale moje základní hodnoty se daly vyjádřit dost jednoduše: „Když máš střechu nad hlavou, co na sebe a do sebe, tak si všechno ostatní co potřebuješ obstaráš celkem v pohodě.“ Nehodlám rozebírat takové ty ryze osobní věci jako zdraví, láska, štěstí…
           S tou střechou nad hlavou to bylo i tehdy složitější ale se situací dnešních mladých se to vůbec nedá srovnat. Dnes má nemajetný člověk jen dvě možnosti: zadlužit se na celý produktivní život, nebo platit za bydlení takové peníze že to hodně skrouhne životní úroveň. Vysokopříjmoví lidé nebo ti kteří dostali příležitost v prvních vlnách privatizace bytového fondu a nebo něco zdědili tohle nepochopí. Ale ti kterým osud tak dobrou kartu nepřihrál se stávají otroky jakými by se za socíku nikdy nestali. Hypotéka nebo vysoký nájem člověka přišpendlí i v takové práci se kterou by jinak praštil, protože na ulici se nechce nikomu.

          • vittta

           Já nevím, že argumentační nouzi tak šperkuješ, Saule.
           Tak napiš „nevím, jen jsem kecal“ a je to, já se ti smát nebudu, ostatně, není žádná hanba se mnou prohrát diskuzi.
           Píšeš o brku, pak nějak…má to znít asi nějak dehonestačně, „máničkový rockere“, ale v tom kontextu to vlastně nic neznamená, a navíc ze sebe děláš vola, protože nedávno ses vytahoval, jak jsi byl v nějakém máničkovém bytě, skoro jako máničková naděje byl, a všichni na tebe byli hodní, a pak zase že to nebyla tvoje cesta…
           Rozumíš, to je prostě slabota, jsi trapný jak Langšádlová.
           Poslechni si AC/DC, nebo cokoliv jiného, mě je to buřt, ale o Plasticích jsi tady začal oduševnělý hovor ty, nebo ne?
           Jakživa jsi neslyšel žádnou jejich skladbu, ale posuzovat, co dělali a co nedělali minulému režimu umíš, protože jsi to slyšel v televizi.
           Pamatuj si, že na drogy se v minulém režimu nehrálo, to ti neprošlo, kdyby ses posral.
           A když jsi tak ještě vypadal, tak to už vůbec.
           To ti dneska ale demokraté neřeknou, oč tehdy šlo.
           Dneska je smažka oporvženíhodná nula, ale tehdy byl feťák svým způsobem „někdo“, a dlouhými vlasy ses k tomu hlásil, i když jsi vůbec fetovat nemusel, ale rozhodně jsi minimálně chlastal.
           To byl ten důvod, proč komunisté neměli rádi máničky, (pozor, klasická máničk měl háro všude stejně dlouhé, nikde žádný střih) a nakonec, z toho samého důvodu je neměli rádi ani v USA.
           Ty jsi opravdu šašek, ty ani sám netušíš, jak debilní vlastně jsi.

          • Saul

           Dobré ráno, dělníku.
           Tak co se Plastiků týká, s těmi už ses díky Kamilovu odkazu konečně seznámil a doufám, že poprvé v životě si je i poslechnul.
           Ale já pro tebe, jako pravověrnou máničku a muzikálního fajnšmekra, mám něco ještě zajímavějšího.
           Věřím, že tento umělecký hudební projev zcela odpovídající tvému duševnímu stavu a rozpoložení tě určitě potěší.
           Také si povšimni názvu tohoto uměleckého tělesa.
           DG307.
           Tato diagnóza je ti nepochybně povědomá.
           Tak přeji hluboký umělecký zážitek, vito :-)

          • vittta

           Jo, znám je.
           Také odbojáři.
           A také mě textově a hudebně nijak neoslovili.
           Odkaz si pouštět nechci, ale pamatuji si třeba „stojíme nad propastí- jedna noha hnije v pasti“..
           Já nikomu do hudebního vkusu nešahám, ale z mé zkušenosti vyplývá, že tihle (všichni) muzikanti byli populární hlavně kvůli tomu, že byli zakázaní, a konkrétně tihle i díky údernému názvu.
           Bylo tehdy tak veselé chlastat- a já jsem chlastal!
           Tehdy nám ještě připadalo, že Dg.307 je děsná prdel.
           Ale není, démon alkoholu má obrovskou sílu, ničí slabé i silné, nikdo ho nedokáže porazit.
           Dá se jen odsunout za celkem vysokou cenu a za obrovské osobní úsilí do pozadí, kde číhá na sebemenší klopýtnutí.
           Dej pozor Saule, silnější nech chlast nejsi ani ty.
           Viděl, ale i sám zažil, jsem strašné věci, s tíhle démonem související.
           Jen naivita mládí může omluvit tak debilní název.
           Ale jo, tehdy se mi ten název také líbil, mělo to nápad, ale dneska vidím za tím číslem jiné věci, zhoubu, bolest, zmar a smrt!

          • vittta

           O tomhle tématu existuje fantastický, a laskavý film, který v plné nahotě pochopí jen znalí.
           Rok ďábla, s Jarkem Nohavicou.
           Já vím, že chlastáš, a také vím, že nemáš ani páru, kam se řítíš.
           Až past sklapne, nebudou ti stačit slzy.

          • Saul

           Tak ty je znáš, vito?
           Já myslím, že ne.
           Prostě sis je spletl s tou kapelou z jednoho dílu majora Zemana.
           Mimikry se tuším jmenovala.
           Jo, tam se i fetovalo, jak jsi včera podotkl u Plastiků, že bez fetu by to nesložili.
           No, nedivím se, že ti máničky ani neodpovídaly na pozdrav a musel jsi poslouchat v hospodě s ožralýma metalistama z maďarskýho magiče potrhaný pásky s AC/DC a ještě jste si to našili na džizky.
           I takové smutné příběhy z totality existují.
           Jo to Mejla Hlavsa, to byla jiná klasa.
           V tom klipu vidíš jak začínal a tady třeba, jak hudebně končil.

           To je halt ten démon alkohol a drogy, takovou trosku z něj udělaly :-)
           Spíš by ses měl přiznat, co tu duševní trosku udělalo z tebe.
           O životních neúspěších už ses zmiňoval, ale nějaká chemie v tom bude myslím taky.
           Tak se drž….“máničko“ :-)

          • Saul

           a tady máš dva Mistry.

           Tak to vidíš, vito, a o tebe by si nikdo ani kolo neopřel.

          • vittta

           Moc nechápu, co sleduješ tím, že mi předkládáš věci, ve kterých já jsem se pochyboval- a ty ne.
           Uvědom si, že naše hádky plno lidí vůbec nečte, pokud to snad směřuješ těm ostatním.
           Pokud to směruješ mně, pak věz, že tě mám za čím dál většího kreténka, aniž bys mě tím ovšem zároveň byť sebeméně nasral.
           To píšu jen proto, abys byl v obraze, třeba ti to dělá dobře, nebo tě to baví, to já neřeším.
           Co se týká mého výzkumu „pokusného objektu B“, což jsi ty, jak jsem už psal.
           Dá se předpokládat, že o mě víš, že nejenom že nejsem troska, ale už vůbec netrpím nějakými životními neúspěchy.
           Dokonce si myslím, že si umíš dát dohromady, že veteránista v podstatě nemůže být v tom smyslu životně nešťastný, pokud mu někdo blízký nezemře, nebo nemá běžný den, kdy ho všechno sere.
           To je totiž koníček, vyžadující plno času, zručnosti a znalostí, též potřebuješ plno DOBRÝCH přátel, protože bez nich se tenhle koníček dělat nedá.
           Takže v každém případě netrpím nudou a samotou, která je zásadním spouštěčem devastace psychiky člověka, jmenovitě už stároucího, což k mé nelibosti je můj případ.
           Tedy předpokládám, že to víš, ale otázka je, proč mi tak často předhazuješ opak.
           Z mé zkušenost výzkumníka- amatéra vyplývá, že nejčastěji toto používají lidé, kteří sami tyto symptomy mají.
           Tedy je projektují do druhých.
           Máš tedy zřejmě nějakou formu životního neúspěchu, která se týká toho, co mi předhazuješ.
           V podstatě to někdy bývá i tak, že někdo, kdo vydělává 18 000 může mít dost, a jiný, co vydělává 180 000 málo.
           V posuzování životního neúspěchu tedy nelze až tak úplně sázet na prachy, i když ty mi nenápadně předhazuješ i to.
           Ani to možná nevíš, ale to jsou ty kecy, jak mám rezavou Volhu na špalkách a řvoucího Gaze, to ještě mám čoudící motorku se sajdou Jawa 250, sidecar Verolex 560, r.1960.
           Já nevím, mysli někdy také na ostaní čtenáře, já toho takhle napindám dost, ale leckdy se držím i zpátky, nejsem tady sám.
           Nevím, jestli to je vidět, ale snažím se.
           Zkus nebýt vysloveně trapný.
           Jinak efektní a vtipné výpady vítám, v jakékoliv síle, ale tohle je…nedůstojné i tebe.

          • vittta

           Jinak tedy- vybral jsi skutečnou lahůdku, excelentní pecku.

          • Saul

           „Nevím, jestli to je vidět, ale snažím se.“(vita)

           Jak tak sleduji tohle vlákno, moc ses nesnažil.
           Zkus se ještě zlepšit, příště uvidíme….

          • vittta

           Tam koukám, jak dohraje Hlavsa, se objevuje Vítkovo kvarteto, Pražskej démon.
           To si pusť, také pecka.

        • Ondřej

         A tak vám jaksi uniká že vittta píše o prostých lidech kteří se tzv. „nesrali do politiky“ a žili své životy aniž by měli potřebu předělávat společnost. Ti se mohli po hospodách, nebo za hubičku na podnikových chatách ROH a v různých zájmových spolcích (zahrádkáři, rybáři…) které tehdy do jisté míry zastupovaly současné sociální sítě, vykecávat jak chtěli a nikdo je za to nemučil.

         ano, nezažil. Maminka ano, skončila v nucené emigraci, protože babička se jen tak „vykecávala“., Doporučil bych si nebrat na lehkou váhu vaše zkušenosti a pocity spokojenostti a zkoušet je transformovat na druhé, co přeci jen asi trochu víc „kecali co sami chtěli“….

         Ostatně vaše věta se krásně hodí na situaci v Německu v takovém, řekněme roce 1936, kde si Němci mohli v knajpách a kvelbech také pořád říkat, co chtěli, teda když by se jak „krásně“ říkáte „nesrali do politiky“). Jo, třeba o broucích nebo fotbale se mohlo říkat spousty věcí, absolutně svobodně…O zahrádkaření taky.

         Švihlíková těm, co všechno mohli a v národním socialismu Německa BEZPOCHYBY PROSPEROVALI ( a snad kdyby to chtěli po dvloui generacích i nostalgicky chválit – což by v Německu dnes nikoho absolutně nenapadlo) říká „syndrom švábské hospodyňky“…ˇPřečtěte si něco o tom.

        • Ondřej

         už jsem vám psal, že jsem vychován v bezprostředním duchu osobní zkušenosti rodičů – co byli nuceni odejít do emigrace.
         Zatim nebyla schválena, ale to není důvod proč se k tomu vracím,

         Vy jste ostatně sdílel přesvědčení že komunismus je fajn, jen aby fungoval musel by se udržoval nemalou dávkou násilí proti značnému množství obyvatel.

         Tady máte výsledky toho, že nejen násilí. Je pravda, že se tato analýza k vám asi nedostane, nakonec reagujete na mne ale ), ale jste rád, že jsem blokován v diskusi (to je vcelku charakteristická koincidence s principy komunistického dialogu s opozicí:-)

         „Aplikace „kádrové nomenklatury“, to je libovolný výběr osob, členů strany, pro všechna místa určité důležitosti, vede k úplné desintegraci přirozené autority a hierarchie založené na kvalifikaci v podnicích, ve státní správě, ve školách atd. Všichni, kdo chtějí udělat kariéru, vstupují do strany, protože tak získávají možnost předběhnout politickou cestou své profesionálně schopnější kolegy. Jsou to osoby málo pevného charakteru, chcemeli to říci zdrženlivě, které, jakmile dosáhnou svého cíle, odpovědného místa, nemohou nikdy realisovat svou koncepci, své myšlenky, pokud vůbec nějaké mají. Musí především uspokojit ty, kterým vděčí za svou kariéru, což vede k jisté servilitě; ostatně mluví úplně jinak se svými bývalými spolupracovníky, aby nebyli považováni buď za stoprocentně „politické“ kádry, nebo za ty, kteří ještě nezaznamenali absurditu systému jinak řečeno za idioty. Protože toto politické povyšování se koná na všech úrovních sociálního žebříčku, komunistická strana tak nassává ze všech vrstev společnosti (nejen z dělnické třídy) druh lidí, které by bylo lépe držet diskrétně stranou. Nesmí se zapomenout, že ostatní tj. normální lidé, i když třeba méně Vzdělaní, mají vyhraněný smysl pro schopnosti a autoritu jak profesionální tak lidskou, a identifikují velmi snadno politické povýšence.“

         zdroj – Jaroslav Teplý v knize „Rekonstrukce čs.hospodářství“ napsaná v emigraci ve Francii a vydaná v ČR v roce 1990.

         Jistě víte, co to je rasový apartheid. Stranický ergo třídní pracuje úplně na stejném principu, jen se neřídí barvou pleti. Je o to méně odporný? I když vás se asi nedotkl, protože jste asi byl z té „správné“ třídy. Myslíte, že podobný přístup ospravedlňuje počet lidí kterých se dotkne? Norimberské zákony se také dotkli asi „jen“ 20% lidí.

         • Kamil Mudra

          Život si s lidmi zahrává všelijak, Ondro, a ne vždy podle nějaké šablony. Zmiňujete Jiřího Gruntoráda který šel sedět jen za „přechovávání“ zakázaných knih. Já jsem je dvacet let nejen přechovával ale i množil a šířil a sedět jsem nešel. Tak si myslím že někoho vlivného naštval (třeba i nevědomky) a ten se postaral aby se ty knihy použily jako záminka.
          Nevím o čem se vykecávala vaše babička ale i v jejím případě se mohlo odehrát něco podobného.
          To samé se vám ale může stát i v současném liberálním režimu, jen se za takovým účelem použijí jiné „rekvizity“ které si někdo „svobodně“ zaplatí. Jsem dalek toho abych v tomto směru nějak obhajoval minulý režim, ale ze zkušenosti vím že všelijací pomstychtivci a užiteční idioti měli na svědomí více zla než ti placení hlídací psi režimu.
          Co se týče těch dotčených 20% tak principiálně máte samozřejmě pravdu. Špatně by bylo třeba i jen jedno procento. Pokud však posuzujeme míru rizika onoho dotčení, pak ta procentuálnost hraje velkou roli.

       • vittta

        No, tehdy se to v tom smyslu nepsalo, ale proti režimu jsem toho řekl dost a dost hlasitě.
        Proto také vím, že aby z toho byl opravdu průser, muselo se sejít hned několik smolných situací dohromady.
        Mno…na rozdíl od vás jsem řekl, to zdůrazňuji, NA ROZDÍL OD VÁS!

       • Saul

        S prací bych vitu raději moc neobtěžoval, Ond….
        Svoje sociální soucítění s pracujícími tu právě na jiném vláknu živě předvedl, tak mu ponechme ten jeho status „dělníka“, do kterého se zde nejednou samozvaně pasoval.
        Jak se s ním věci mají, by mu nejlépe vysvětlili asi sami dělníci.
        Tipuji pomocí prostředků, odpovídajících jeho intelektuálním a sociálním schopnostem.
        V tom bývalém režimu, po kterém se mu tak stýská, se tomu říkalo „tvrdá pěst proletariátu“.:-)

       • vittta

        No, ono je to tak nějak jedno, prošlo- neprošlo.
        Tu reakci jsem stejně četl už dobře 20x v nějakých lehce jiných úpravách.

   • pacifista

    Mě také chyběla, pro svůj nenapodobitelně zabarvený hlas, byla pro mě vycházející hvězdou. Škoda, že to tak blbě dopadlo. Byli jsme tenkrát rozděleni na fanoušky Heleny a Marty. Jo, byla to nádherná doba krásných melodií a vynikajících textů.

 11. vittta

  Ještě ke Karlu Gottovi, který je, jak doufám, kdesi ve věčné blaženosti.
  Včera jsem koukal na hvězdy, které tančí, což je pořad, který musím povinně sledovat, i když u toho lajdačím a čtu internet, jsem často nucen reagovat na jednotlivé výstupy, neb do mě moje labuť různě šťouchá a vrací mi zpet „zajímavé“ pasáže, které jsem neviděl, a tak mám nechutné poznámky sexuálního a politického rázu, takže i já nakonec jsem pobaven.
  Tam se tančilo na písně Karla Gotta.
  Každý je zná, a já je vždy slyšel zpívat od mistra či více nebo méně povedených jeho napodobitelů.
  Tam je ale zpívali jiní.
  A bylo to chabé, chaboučké, a skladby, které ústy mistra zněly jak pomalu trouby nebeské, byly obyčejné, nudné.
  Kolikrát si člověk něčeho všimne, až když je pozdě, a co významných osobností mu vyjadřovalo hold…
  Jako že je tráva zelená.
  Také samozřejmé.
  Ale kdyby nebyla…..
  Tak díky ještě jednou, Karle, fakt že jo.

  • Janika

   Pořad jsem neviděla (což mi nevadí), vitttovy peprné poznámky neslyšela (bohužel), ale s hlavní myšlenkou komentáře souhlasím. Ať Karel Gott zazpíval cokoliv, vtiskl tomu svůj punc, ozvláštnil to, rozsvítil, rozzářil i banální slova a průměrnou hudbu, takže se to zdálo být jedinečným a geniálním. Tohoto úkazu jsem si všimla už dávno při poslechu oper – prostá slova, v běžném životě banální, okoukaná, dostávají jiný rozměr, když je zazpívá Mistr.

   • vittta

    Ale kolikrát jsem to- celkem logicky- i trefil.
    Byly tam nějaké sexuální skandálky, ale i jedno manželství.

   • Marie

    Všimla jsem si téhož. Když zpívá mistr je to nádhera i když slova jsou nic moc a napadlo mě to také při sledování oper. Krásný hlas napraví mnohé, z banality se stane nezapomenutelný zážitek na celý život.

 12. vittta

  Tohle je zajímavá situace.
  V Bulharsku na britské černé fotbalisty nadávali a vydávali opičí skřeky, a byli tvrdě potrestáni.
  Byl odvolán šéf fotbalu a další a další tresty.
  Když se vulgárně nadává rozhodčímu a hráčům, vesměs se nic neděje, je to svým způsobem běžné, není to mše svatá, ale fotbal- zábava pro masy.
  Zde ale jsou brutální tresty za něco, co zajedno dělá jen pár fanoušků (potrestáni jsou tedy i fanoušci, co nic nedělají, což je drtivá většina) a není to v tom slova smyslu trestné.
  No, kdo by mohl někoho odsoudit za opičí skřeky?
  Na nacistické pozdravy tam snad mají kamery, a konkrétní vinníky lze normálně potrestat a to jak právně, tak morálně.
  UEFA stojí nějak nad zákony, nebo co jako?
  Pokud se staly přestupky, nebo dokonce trestné činy, od toho jsou soudy a policie.
  Není reálně v moci fotbalových činovníků takovému jednání zabránit, a ani to není jejich vyslovená povinnost, nejsou fakticky oprávněni bránit komukoliv v přístupu na veřejné místo, pokud má platnou vsupenku, a není opilý, nebo zdrogovaný, nemá soudní zákaz či nepáchá výtržnosti při vstupu na stadion.
  https://www.sport.cz/fotbal/euro2020/clanek/1153159-opici-skreky-nacisticke-pozdravy-bulharska-vlada-ostre-reaguje-na-rasismus-v-duelu-s-anglii.html#hp-sez

 13. vittta

  Rychecký a demokracie.
  Tak už je to tady, nestor svobody a demokracie, ústavní soudce Rychecký, komunista a signatář Charty 77, je znepokojen šířením nenávisti na internetu.
  Jako ústavní soudce přišel na to, že svoboda slova, zaručená ústavou, nemůže být bezmezná.
  „„Je potřeba prosadit, že právo a spravedlnost platí i na internetu.“ říká Rychecký, a zároveň dodává, že internet je plný nenávisti, xenofobie a podněcování k násilí.
  Pozoruhodné je to spojení, tedy:
  Nenávist- vlastnost ryze odporná.
  Podněcování k násilí- což bez kontextu je sice bezcenné, protože i výzva k obraně je podněcování k násilí, ale hezké to není.
  Xenofobie- zcela přirozená vlastnost každého min. savce, bez které by druh nemohl přežít.
  Zde Rychecký svou roli evidentně nezvládl, a udělal ze sebe na stará kolena „papouška“, který opakuje to, co je zrovna v JEHO kruzích in.
  Napravený komunista, signatář Charty pak zapřemýšlel, aby vymyslel, jak nezavádět cenzuru, ale omezil svobodu slova.
  Tato záležitost je podobná kvadratuře kruhu, ale skutečný osvícenec a demorat se takové výzvy nebojí.
  Takto to hodlá vyřešit:
  „„My nemůžeme zavést nějakou masovou celostátní cenzuru, ani v kyberprostoru ani v médiích. Ale nemůžeme ponechat prostor činnosti, která vede k násilí a rasové nesnášenlivosti a podobných hanebných věcech,“ pokračoval a dodal, že cestou je zákon, který by nutil poskytovatele sociálních sítí tyto příspěvky řešit.“
  No jistě, cenzura to sice bude, ale budou jí dělat sociální sítě, a to už Rychecký ví, že na soukromý web je stát krátký, nemůže soukromníkovi nařizovat, koho si pozve do svého „obýváku“, byť virtuálního, i když jinak do cizích obýváků a veřejných prostor fízlovat může, čím topí, jestli tam nekouří apod.
  A nebyl by to ani člověk lepšolidské stáje, kdyby nepromluvil o životním neúspěchu nenávidících, při čemž se tito sdružují v xenofobních spolcích, což svědčí o tom, že Rychecký podlehl tlaku doby, a úplně zapoměl, co slovo „xenofobie“ znamená.
  Tečka, v podobě jakéhosi rasismu vůči slavnému pěvci Bangovi už jen potvrzuje přerod člověka- občana, v někoho, kdo je opilý svou mocí natolik, že už soudí, a navrhuje i tresty, i když zrovna není- v práci.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Spina-Frustrovani-Cesi-si-vybijeji-nenavist-Svoboda-ma-sve-hranice-lateril-Pavel-Rychetsky-vzpomnel-Bangu-a-uz-to-jelo-599790

  • embecko

   Ach, tahle prazske klany…to vis, remeslo se dedi z otce na syna…pokud si vzpominam, pan otec mel slabost vuci komunistickemu sekernikovi, prokuratorovi Vasovi a povazoval jej za vezne svedomi (a pozdeji jej i obhajoval).
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Va%C5%A1
   Jenze! Tohle je uz politika a zblbly dav vidi v Rychetskem jen moudreho starce…sice s trochu vaklavou minulosti, ale napraveneho!

   • embecko

    Trochu mi to pripomina rezimem pronasledovanou rodinu Bursiku…matka veznena v 50. letech a pote, co jeji syn emigroval, zacala delat prekladatelku pro americkou ambasadu. Druhy syn trpel na vysoke skole, kde ho zrejme donutili si udelat doktorat. Inu, to jsou osudy…ale je videt, ze schopny clovek nakonec prorazi, zatimco neschopny se jen vymlouva (ze nemohl studovat a kdesi cosi).

    • Ondřej

     to víte, má nastudováno a když se jedná o onen gumový výklad „ústavy“ uvozený slovy – „zákonodárce tím myslel“….tak v jeho případě se nejedna o fiktivního právníka teoretika zašitého někde na AV, ale chlapa co tu ústavu opravdu sepisoval…Někdo kdo umí a ví. Vaše teorie jako dělníka odbytu psychofarmak jsou poněkud plytké v tom, že tady kvalita nemůže být nahrazena kvantitou jako ve vašem oboru….

   • vittta

    Tak on jako moudrý stařec vypadá.
    Byl vždycky trošku přemoudřelý, ale spíše v kontextu lepší průměr.
    Poslední dobou ovšem…
    Co se v mládí naučíš…

  • astraustralia

   To je jen pokracovani a naplneni slov mutti Merkel, ze“Islam do Nemecka patri“
   Budou zatazeni do komfliktu ktery by se Nemcu netykal nebyt Merkelovsky politicky blbejch reci !
   Na rozdil od toho co rekl president Trump ze za jeho presidentovani nebudou USA delat cetnika a stahl ze Syrie poslenich nekolik desitek vojaku !

     • astraustralia

      Vynikajici Robejsek jako vzdy, dik za odkaz Saxi :-)

      Co me zklamalo pokud jde o Robejska, je volic v CR.
      Robejsek stejne jako na videu mluvi takto srozumitelne jiz od zalozeni „realistu“ a ja se domnival ze se dostane snadno do parlamentu.
      Nedostal, ac mluvil a mluvi stale stejne a tak maji volici v CR vladu jakou si zaslouzi.
      Privatizatory a rozkradace vystridal oligarcha.
      Az „lid“ dozraje a bude schopen pochopit co Robejsek rika, pak mozna se neco zmeni cestou stale jeste demokratickou.
      Pokud ne, pujde to dolu stale strmeji a reseni pak uz demokraticke nebude!

      • embecko

       Vsak jsme o tom jiz mluvili, Astere: ze to jde s CR do kopru (alespon pro me subjektivni prozivani), mi doslo po poslednich volbach, kdy Realiste propadli. A zavetril jsem natolik, ze jsem udelal par hospodarsko- existencnich opatreni :o) ve smeru rozvolneni svazku s republikou na co nejmensi moznou miru. Tohle neni dobre a na napravu neverim.

       • Kamil Mudra

        Problém je v tom že se o Robejškovi málo ví. Mluví rozumě ale má málo posluchačů. Musel by okolo sebe asi nejdříve udělat nějaký skandál aby si jeho existenci lidi uvědomili.

      • astraustralia

       Jeste o situci na politicke scene CR, konkretne jak je to v soc.dem.
       Neni divu ze prichazi o hlasy a budou li takto pokracovat dal,
       v pristich volbach mohou dopadnout jeste hure.

      • kočka šklíba

       Možná že Robejšek je pro Vás dokonalý, pro mě ne. Už jen jaké spolupracovníky si zvolil svědčí o jeho nedostatečném chápání situace u nás. Aby za jeho stranu vystupoval leštič klik, velký přítel odesáků v jejich nejhorším rozkrádání státu, poradce snad nejhoršího ministra zemědělství co jsem měli, a že jich špatných nebylo málo, prostě idiota asi tak na 10, tak to je dobře že ve volbách propadli.

       • embecko

        O dokonalosti jsme nemluvil, jde o to, jaky byl smysl poslednich voleb. Dle meho slo o to, odstranit mafii ODS- CSSD- TOP od koryta, to by bylo zcela dostacujici a to bez ohledu na to, kdo by to vzal po ni.
        Duvody odmitnuti Robejska jsem slysel dvoji: prvy, jak rikate, je divnej, stoji za nim divni lide, je to emigrant, kdo vi, jake penize si ho koupily a druhy, toho neznam a nemam koho volit. Takze nakonec to zustalo pri starem a cesta do pekel je ted prima jak silnice v Polabi. Lide nadavali na vladu, Robejska neznali, tak to hodili tem, na ktere nadavali. A presne to je ten okamzik, kdy jsem podlehl politickemu osviceni a doslo mi, ze tohle je konec, setrvaly stav, ktery vyresi bud anexe CR a jeji premena v dalsi nemeckou spolkovou republiku (ne treba hned de iure), anebo obcanska valka. Z cehoz se mi nezalibilo ani jedno.

        • kočka šklíba

         Ale to je právě to, jak chcete odstranit mafii s lidmi co jí lezli až po kotníky někam a léta? Havel ano, je takový jakého jsem ho popsala, možná ještě horší. Lezl odésákům do pozadí mnoho let, tak jaképak odstranit mafii ODS? Tím, že si vezme její spolupracovníky k sobě?

         • embecko

          Ja ale mafii jako takovou odstranit „nechci“, mluvil jsem jen o te specificke ODS-TOP-CSSD. Ze je demokracie podvod, je snad jasne a ze jakekoliv zasadnejsi politicke zmeny se deji jen po dohode v kuloarech, snad taky. Proto jsem navrhoval poustit k veslu jinou kliku, aby si ta stara banda nemyslela, ze ma definitivu :o)
          Vem to tak, kocko, ze jako ty smyslela vetsina volicu a ted tu proto mame, co tu je.

        • astraustralia

         jde o to, jaky byl smysl poslednich voleb. Dle meho slo o to, odstranit mafii ODS- CSSD- TOP od koryta, to by bylo zcela dostacujici a to bez ohledu na to, kdo by to vzal po ni.

         Tak „moudre“ volicstvo zvolilo radeji milliardare a take Piraty a jine kteri nelezli ODS do riti.
         Volili se nejmensi zlodeji ci dosud nezkorumpovani ?
         To bylo hlani kriterium pri rozhodovani koho volit?
         A soc.dem.opet ve vlade a s kymkoli. Byli u rozkradani republiky s ODS, dnes s oligarchou a zitra pripraveni s jinym vitezem voleb:-(
         3 desetileti to trvalo nez moudre volicstvo pochopilo co jsou dnesni soc.demaci, jakoz i dalsi, co udelal pro republiku Kalousek s knizetem, co zeleni. Ze to trvalo nez to nekterym volicum doslo.

         Robejsek ne protoze se obklopil nevhodnymi lidmi. To ze nabizel rozumny program nemelo zadnou vahu.
         Duvody odmitnuti Robejska jsem slysel dvoji: prvy, jak rikate, je divnej, stoji za nim divni lide, je to emigrant, kdo vi, jake penize si ho koupily a druhy, toho neznam a nemam koho volit.
         Opet nutno zduraznit „moudrost“ volice ktery dal hlas Piratum. Ti jsou zatim cisti. Jedni z mala kteri nekradli.
         Opet to bude trvat 30 let nez volic zvoli nekoho dalsiho, protoze ani oni nebudou ti spravni. ?
         Jak dlouho ridi Prahu a s jakym vysledkem ?
         A cas bezi vazeni :-)
         Takze jak dal ?

         • vittta

          Volič na to sere, Astře!
          Volič právě kouká třeba na ty lidi, nebo jak kdo vypadá, jak velkou má mediální prezentaci, jak malou má mediální „čistírnu“, a další a další nevýznamné hovadiny.
          Robejšek tohle přece ví.
          Nemůže se obklopit provařenými, to je gól do vlastní sítě.
          Když u toho nemá v ruce média, která by vysvětlila lidu, že právě ten či onen jsou ne kurvy, ale naděje lidstva.
          Podívejte na Okamuru, 70% lidí by ho nevolilo, protože je to nácek, fašoun, ALE také se to jaksi nenosí.
          Z těch 70% nezná jeho program 100% lidí.
          Co je kuriozní, tak z těch 70% má stejné názory jako Okamura 75% lidí.
          Média, média jsou klíčem.
          To je jak reklama na prací prášek.
          Moje labuť třeba tvrdí, že na reklamu zásadně nedá, že na ní nemá vliv.
          To je to, Astře,
          Ale prášek, o kterém nikdy neslyšela by si nekoupila.
          A v politice platí, že i záporná reklama je reklama, musejí ty kriply ukazovat, od večera do rána a od rána do večera.
          Robejška 80% voličstva absolutně nezná.
          Nebo klasika je fotka Zemana.
          Ukazují fotky Zemana, kde vypadá jak mrtvola.
          Je nemocný, ale oni ho ukazují ještě horšího, a třeba je u toho text, že prezident jen řekl tohle a tamto, žádná dehonestace.
          Ale lidé vidí tu fotku, prostě jí vidí, i kdyby nechtěli.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s