Rychecký a demokracie

Napsal vittta

Tak už je to tady, nestor svobody a demokracie, ústavní soudce Rychecký, komunista a signatář Charty 77, je znepokojen šířením nenávisti na internetu.
Jako ústavní soudce přišel na to, že svoboda slova, zaručená ústavou, nemůže být bezmezná.
Je potřeba prosadit, že právo a spravedlnost platí i na internetu.“ říká Rychecký, a zároveň dodává, že internet je plný nenávisti, xenofobie a podněcování k násilí.
Pozoruhodné je to spojení, tedy:
Nenávist- vlastnost ryze odporná.
Podněcování k násilí- což bez kontextu je sice bezcenné, protože i výzva k obraně je podněcování k násilí, ale hezké to není.
Xenofobie- zcela přirozená vlastnost každého min. savce, bez které by druh nemohl přežít.
Zde Rychecký svou roli evidentně nezvládl, a udělal ze sebe na stará kolena „papouška“, který opakuje to, co je zrovna v JEHO kruzích in.
Napravený komunista, signatář Charty pak zapřemýšlel, aby vymyslel, jak nezavádět cenzuru, ale omezil svobodu slova.
Tato záležitost je podobná kvadratuře kruhu, ale skutečný osvícenec a demorat se takové výzvy nebojí.
Takto to hodlá vyřešit:
„My nemůžeme zavést nějakou masovou celostátní cenzuru, ani v kyberprostoru ani v médiích. Ale nemůžeme ponechat prostor činnosti, která vede k násilí a rasové nesnášenlivosti a podobných hanebných věcech,“ pokračoval a dodal, že cestou je zákon, který by nutil poskytovatele sociálních sítí tyto příspěvky řešit.“
No jistě, cenzura to sice bude, ale budou jí dělat sociální sítě, a to už Rychecký ví, že na soukromý web je stát krátký, nemůže soukromníkovi nařizovat, koho si pozve do svého „obýváku“, byť virtuálního, i když jinak do cizích obýváků a veřejných prostor fízlovat může, čím topí, jestli tam nekouří apod.
A nebyl by to ani člověk lepšolidské stáje, kdyby nepromluvil o životním neúspěchu nenávidících, při čemž se tito sdružují v xenofobních spolcích, což svědčí o tom, že Rychecký podlehl tlaku doby, a úplně zapoměl, co slovo „xenofobie“ znamená.
Tečka, v podobě jakéhosi rasismu vůči slavnému pěvci Bangovi už jen potvrzuje přerod člověka- občana, v někoho, kdo je opilý svou mocí natolik, že už soudí, a navrhuje i tresty, i když zrovna není- v práci.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Spina-Frustrovani-Cesi-si-vybijeji-nenavist-Svoboda-ma-sve-hranice-lateril-Pavel-Rychetsky-vzpomnel-Bangu-a-uz-to-jelo-599790

 

 1. Janika

  On říká takové obvyklé fráze, nad kterými se nikdo nezamýšlí, protože jsme na ně zvyklí. Počínaje tím, že právo a spravedlnost musí platit i na internetu, kdo by proti tomu něco měl, že ano. Když pak dojde k závěru, že za nenávistí je životní neúspěch, tak už zbývá jen dodat, že to jsou lidé s nižším vzděláním, starší, z venkova a voliči Zemana. Takové věci si může dovolit napsat bulvární novinář, nebo třeba já a kdokoliv kdo zrovna vypnul mozek :-), ale u nejvyššího soudce v zemi je to zarážející. Takové věci by říkat neměl, jak to může vědět, že nenávistné výroky píší lidé neúspěšní? A platí to i o nenávistných výrocích o prezidentu Zemanovi, vážený pane soudce? Platí to i o těch, kterým zrovna začínají orgie radosti nad dalším pobytem prezidenta v nemocnici?

  • Kamil Mudra

   Nojo. Však za totáče také oficiálně cenzura neexistovala. Ani zakázané knížky, zpěváci, herci… Jen se prostě něčemu „nedával prostor“.

  • vittta

   To je ten správný postřeh.
   Teď jaké to má pozadí.
   Rychecký prostě mohl zestárnout, a docela obyčejně zesenilnět.
   To čeká mnohé z nás, a ač nás to netěší, bereme to na vědomí a třeba si toho děláme prdel,abychom zahnali strach ze ztráty ducha.
   Ale mě se to nezdá.
   To už bych spíše věřil tomu, že Rychecký je opilý vlastní důležitostí, ale jelikož svou práci v podstatě nezvládá (nestačí na ní), tak je nucen plácat obecné, lepšolidské žvásty, bez ohledu na to, jak jsou slaboduché, ale s vědomím, že tím své chlebodárce neurazí a zůstane díky nim u moci a důležitosti.
   Nebo- a to není nereálné, to byl hajzlík vždycky, a období od r.1969 do r. 1977 bylo pro něj tak strašné, (neb byl po celou dobu zcela bezvýznamným) že podepsal Chartu 77, aby měl význam alespoň tam, a mohl svá bezmezná moudra rozdávat budoucím mocným, a na tutéž dráhu se mohl sám připravovat v roli zasloužilého odbojáře.
   Fakticky se jeho života a práce firemního právníka někde u JZDáků podpis Charty nijak nedotkl.
   A nakonec, jak píše Kamil- a já to zde přeložím.
   Rychecký a jemu podobní prostě vykládají a prosazují to, nač byli zvyklí ve svém postavení komunistů.
   Zakázat, nařídit, ukrást, zbuzerovat!
   A stejně jako tehdy, na ně lid dělný z vysoka sere!
   Čas od času to někdo odesere, ale to je přijatelné riziko za tu maškarádu, např. si pěkně nenávistně do nějakého neoblíbeného oficiálního kripla kopnout, pod nějakým nickem a nejasnou adresou.

  • Alva

   Pro prezidenta Zemana nic takového neplatí, protože to není nenávist, ale upřímná starost o jeho zdraví. :-))))))
   A ta cenzura? Tak to nazvěme KONTROLOU a problém zmizí.

 2. astraustralia

  Rychecký a jemu podobní prostě vykládají a prosazují to, nač byli zvyklí ve svém postavení komunistů.
  Zakázat, nařídit, ukrást, zbuzerovat!
  A stejně jako tehdy, na ně lid dělný z vysoka sere!
  Čas od času to někdo odesere, ale to je přijatelné riziko za tu maškarádu, např. si pěkně nenávistně do nějakého neoblíbeného oficiálního kripla kopnout, pod nějakým nickem a nejasnou adresou.

  To je to nove proti minulosti a neprijemne ze si diky „demokracii“ mozno zanadavat a na Internetu pod
  “ pod nějakým nickem a nejasnou adresou“.
  Nabizi se otazka proc to mocipanum vadi? Vzdyt si stejne delaji co chteji. Komunistum vadilo kdyz je nekdo kritizoval, vadi to i „demokratu“ a Rychetsky ma potrebu dnesni demokraticky zvolene zastupce lidu ochranit? Proc?
  Aby mohli v klidu pokracovat v tom co predvedli za 30 let ? A pan Rychetsky aby tomu dal spravny pravni ramec ?
  Zeptejte se pana Rychetskeho proc promlouva a o co mu doopravdy jde :-)

  Jinak spravne Kamil Mudra:
  Však za totáče také oficiálně cenzura neexistovala. Ani zakázané knížky, zpěváci, herci… Jen se prostě něčemu „nedával prostor“.
  Ta podobnost minulych a dnesnich vladcu je zarazejici.

  • vittta

   Asi je to normální, já jsem ročník 66, takže vy budete zkušenější, já už 50-60 léta nepamatuju, ale asi to stejně nebylo jiné, až na detaily.
   Je to asi EGO.
   Rychecký chce být evidentně nějakým jako…morálním vzorem, hlasatelem slušného vystupování, humanista…klidně si k tomu přidejte dalších 20 pozitiv.
   To se v malém děje, když někdo třeba řekne „čurák“.
   Hned se najde plno těch, co se od něj odvracejí, že je to kanál a IV. cenová.
   Lidé asi mají v naturelu, povyšovat se.
   Rychecký k tomu má jen větší prostor.
   Navíc velké EGO- a neštěstí je hotovo.

   • astraustralia

    Ano vittta, jsem o generaci starsi a obava se svobodne vyjadrit ma v soucasne dobe jiz podobu terrorismu korektnosti, lide si uz dnes rozmysli co rici a co ne, zda to co si mysli a co se odvazi vyslovit nebude nakonec zkritizovano ci odsouzeno jako nekorektni, nevhode. Prikladu kdy za nekrektni prohlaseni nasledoval trest v podobe likvidace v zamestnani je jiz dlouha rada. University v Zapadnich zemich jsou v tom prikladne:-( Strach co na jakekoli prohlaseni a vyjadreni reknou terroriste korektnosti je dnes az takovy ze se transformoval az do podoby te nejhlubsi predposranosti.
    Ta podobnost s 50 lety kdy to bylo nejen na vyhazov z prace ale na zavreni se pametnikum vybavuje a vetsina senioru se kterymi jsem v CR mluvil to vzdy zakoncuje slovy, my uz to nejak dozijem ale co ti po nas ?
    Ten rozdil mezi vami dnes co zijete v CR je v tom, ze cast tech co cinkali klici se prekabatili do podoby korektnosti a dnes korektne hlasaji ze „za to jsme klici necinkali aby si tu nekteri rikali co chteji“
    Zatim je to jen § 356 na zavreni, ale jak se vlady budou citit ohrozeny prijdou dalsi :-(
    Nemecko opet budiz prikladem:-(
    Rada zemi Evropy ma podobne a Nemecko ktere musi byt ve vsem prvni i zde opet predvadi jak to umi s „nepritelem“ ! Nacismus obraceny naruby:-(
    Je jen otazka casu i v USA bude svoboda slova kazateli dobra a korektnosti zakazana a s ni vse bude pod diktatem korektnosti.
    V Evrope je to narustajici pozadavek poslusnosti vuci diktatu EU.
    Lajnu tomu udava nova Francko-Nemecka rise uprostred.
    Vy coby soucasni ovcane si to musite nechat libit, ale jine kultury to vidi jinak! Konkretne treba vyznavaci koranu maji o vasi korektnosti jiny nazor a zcela jine predstavy!
    Pokud za nekolik generaci prevezmou vladu pak vse bude jinak!

 3. vittta

  Tohle je typický příklad v menším provedení.
  Bulvární novinář Novotný už se přestal kontrolovat a hraje čím dál tvrdší noty.
  Rychecký dělá to samé, má jen jiný styl.
  Aby zůstali jaksi…v záři reflektorů, musejí zaujmout, a to čím dál větší agresivitou.
  Pak i mnozí uvěří vlastnímu poslání.
  Já jsem se díval k Tarasovi, a ten píše, že mě nevyhodil z politických důvodů, ale kvůli nějaké…..nevím, jaké použil slovo, ale jako obrovské sprostotě.
  Také si to třeba myslí, ale zabanánoval mě z politických důvodů, jenže to už nechce vědět, protože nejspíš celý život proti těmto metodám vystupoval.
  Neměl ovšem žádnou moc, takže se to lehce moralizuje.
  Pak jí dostal, malilililinkou, jen na svém blogu- a už jí využil k tomu, co celou dobu odsuzoval.
  Také typické, u nás se pro tyhle metody vžil pojem „havlismus“.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Hulvat-Zeman-rika-ku-da-Ondracek-je-zm-d-Jsem-Jezis-andel-pravdy-Pavel-Novotny-vytahl-sibenici-a-vytocil-Drtinovou-599998

  • Janika

   Proboha, ten Novotný :-(((
   U Tarase to není o nějakém pocitu moci, to se, vittto, prober :-). Prostě si hlídá svůj kousek prostoru, jako si každý hlídá svůj byt, na to má každý právo nepustit tam lidi, co mu nesednou.

   • vittta

    Jistě, ale on to udělal z politických důvodů.
    A má moc to udělat.
    Když mu někdo politicky neseděl v minulém režimu, nemohl s tím dělat nic.
    To je příměr k tomu Rycheckému (a jiným), on také za minulého režimu, resp. normalizace nic nedělal, protože prostě nemohl.
    Nyní může z titulu své funkce, a hodlá to dělat, nebo minimálně prosazovat.
    U Tarase jsem zesměšňoval EET, a to byl ten důvod.
    V pohodě, neseděl jsem mu, tak mě vyfakoval.
    To svým způsobem není tak nějak moje věc, jeho blog, jeho výběr, ale proč kecá nesmysly, že mě zabanánoval za nějakou sprostotu?
    To má nějaký důvod, klidně nemusí říkat nic, nikomu se zpovídat.
    Ale on- „říká“.

    • Kamil Mudra

     Novotný je hovado. Pokouší se svým vystupováním napodobovat svého otce ale není schopen vypotit ani jeho karikaturu. Trapný, nezábavný a zajímavý tak leda pro psychiatry.

     • vittta

      Copak o to, to víme dávno.
      Co ale je zajímavé, jak tu agresivitu stupňuji.
      Zvyšuje dávku, jako alkoholik.
      Ano, jako alkoholik, protože jí zvyšuje sám sobě, „nikoho“ jeho ubožárny nezajímaly ani před tím, a nezajímají nikoho ani nyní.
      Ale on chce, aby zaujal.
      To je ten příměr k tomu Rycheckému, to ovšem je člověk veskrze distingovaný.
      Ale ani jemu už nestačí čachrovat na ústavním soudu s nálezy, on je začal sám vytvářet.

 4. embecko

  „Pak i mnozí uvěří vlastnímu poslání.“
  Podle meho tyhle rodiny maji tah na branu ze sve podstaty. Neni v tom zadny kalkul, ani moralni, ci mocenske puzeni. Jako ty treba rad sbiras a nakladas houby, oni se stejnym zaujetim buduji spolecenske pozice.

 5. Ondřej

  No savec jste, vittto. Ale jestli u druhu homo sapiens neshledavate vyšší intelektuální a kognitivni funkce než přirozenou xenofobii trpící ostatní nižší živočišné druhy, třeba Lepus, který xenofobne vzhlíží ke každému neznámému živočichovi jdoucí k jeho pelechu přes pole, pak máte na nas druh značný deficit schopnosti býti plnhoodnotnym členem naseho lidskeho společnosti.

  Doporučuji odejít od lidí třeba k vlkům. Ti budou zcela jistě geneticky přirozeně xenofobnejsi až se na posed budou škrábat opilí myslivci než my lidé když vidíme černocha jak léčí mentální poruchy (např.slavny americký psychiatr Dr. Damon Tweedy)

  I když mohli by být v klidu (tedy ti vlci, heh:-) kdyby si uměli přečíst český zákon. Je otázka proč vy to neumíte, nejen co se týče nám nadřazeným mezinárodním úmluvám a Chartě OSN. Kde musí jít všechny vaše fobie stranou, protože predsudky v 21.stoleti postrádají vědecký racionalismus.

  • vittta

   Ale jděte, jak může nějaká úmluva k Chartě OSN měnit evoluční podstatu člověka?
   Může jí uměle, a veskrze násilně potlačovat, ale nemůže jí změnit, stejně jako žena se prostě jen tak, nějakým podpisem nemůže stát mužem, a naopak.
   A jen tak mezi námi, co říká OSN na vojenské akce Turecka na cizím území?
   To jenom jakou má OSN vlastně váhu.
   Nikoho nějaká OSN dávno nezajímá, je to jen bič na malé a chudé.
   A kdyby se obrátil vítr, a negři by přestali být vítáni- těmi bohatými, ti z nich mají profit- tak by OSN celou tu Chartu rychle zapoměla.
   A k té xenofobii obecně.
   Žádný normální člověk nebude trpět xenofobií z pár negrů, v pohodě je přijme, a vlastně si toho ani nebude všímat, dílem i proto, že malá, podkritická komunita cizáků, je prostě nucena se přizpůsobit.
   Ale když jich budou tisíce, a budou PROKAZATELNĚ úplně jiní jak domácí obyvateltvo, xenofobie se probudí, protože komunita se ukáže být ohrožena.
   Pak společenství odmítne všechny negry, což je ta tragedie.
   Dospěje to do okamžiku, že už se nebude rozlišovat mezi dobrým a zlým.
   Spustí se prostě sebeobranný mechanismus- a buď se povede agresora zlikvidovat, nebo komunita padne, a její místo a zdroje zabere komunita jiná.
   To ani 50 frankfurtských škol nemůže změnit.
   Pokus se nepovedl, je třeba si to přiznat, věřili jsme, a věřil jsem tomu i já, že lidé jsou si rovni, a že člověk je podoben jinému člověku, a když dostane všechny základní potřeby, bude mít snahu žít v míru a toleranci.
   Poslední dobou se ale jasně ukazuje, že to nefunguje.
   Není ovšem třeba to hnát do extrému, jmenovitě u nás, kde zásadní procento přivandrovalců ještě není,ovšem i tak u nás organizovaný zločin veskrze ovládají cizinci.

   • Ondřej

    tohle není o frankfurtských školách, ale o praxi. Německo není padlý stát kde řádi exekutoři, lidé nemají pro své děti na obědy, anebo je možné zabít methanolem desítky lidí jen proto, že lidé v levném chlastu vidí únik z bídy všedního života,. V Berlíně trvá pořízení bytu (80m2) poblíž centra s maximální občanskou vybaveností 7 let. V Praze 11 let. My bereme to, co je v Německu minimální mzda a chcete nenávidět negry, nešťastníku bědná? Nenáviďte sami sebe…..Tohle jste si udělali s náckoidním konvertitou od neoconského ekonomická liberála Klause sami, toho co nezná špinavý peníze a kdysi horoval jako Thatcherová o zavedení daně z hlavy. V 21.století něco jako daň z práva na život u nějakého nevolníka za hlubokého feudalismu, splácená denně coby nevolníci a to po několik generací na panském – jako při dnešních exekucí.

    A propos, kulturní zakořenění totality nadřazenosti pánů a jejich zemědělských poddaných (kdy nejen otrocká práce, ale i tak intimní věci jako svoboda pohybu a založení rodiny -které předcházela svatba – Slované trpělivě snášeli od svíé šlechty a nebouřili se. Na rozdíl od Anglosasů, kteří své pány, zatímco my jsme na dožínkách coby nevolníci v hlubokém předklonu předávali snopky obilí svým feudálům – na „prohnilém“ liberálním západě tito feudálové už dávno viseli.

    Nevím jestli dorazí už pár dní mi nic neprošlo, ale rád vám dám fakta, o životní úrovni multikulturní společnosti ve Frankfurtu a můžete srovnat s bílou Krupkou, Varnsdorfem anebo Havířovem.

 6. vittta

  Tohle je jak diskuze na minulém vláknu „ve Francii se nic neděje“.
  V textu jde o příručku pro MŠ, která má nabourávat roli dívek a chlapců.
  Zlý Okamura a Václav Klaus ml. se do toho obuli, ale ministerstvo se brání, že to tak není.
  Mluvčí ministerstva třeba argumentuje tím, že „Jsou v ní části, které děti učí toleranci ke starším lidem, zdravotně postiženým nebo třeba k lidem s jinou barvou pleti,“…….“
  Vídíte?
  Takové hezké části tam jsou.
  Ale je to hezké, být tolerantní ke starým lidem, a lidem s jinou barvou pleti, kterých je tady nějak 12, nebo kolik, že jo, navíc když žádné rasy neexistují …..takové novátorské, to až ČSSD s tímhle přišla.
  V každém případě, ministerstvo se brání, že to tak není tím, že to tak je!
  Pomoc, chovanci utekli z klecí v ústavu!
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ministerstvo-haji-genderovou-prirucku-pro-jesle-Ma-u-deti-rozvijet-toleranci-a-lasku-600017

  • Kamil Mudra

   No, nepíše nic nového. V podobném duchu jsem ten „terminus technikus“ okomentoval tady, už několik článků dozadu, když na jeho „zrození“ upozornil (myslím že) Astr. Jasně že jde o upletení univerzálního biče jakým se dá prásknout po zádech každý kdo vznese kritiku vůči jednání jakékoli skupiny. Ale potěšilo mne, při toulkách po internetu, že si to uvědomuje poměrně dost lidí (i veřejně známých) a nebojí se to říct.

   • vittta

    Svým způsobem je to klasické nepoučení z dějin.
    On totiž ten bič může- a také často bude- tancovat i na jejich zádech.
    Jak to měli komunisté v 50 letech, že jo.
    To pořád někoho posílali do kriminálu nebo dokonce na šibenici- až tam mnozí skončili sami!

 7. vittta

  A zde zajímavý zápas, kdy Hutka zatím vítězí.
  Srb byl různými svědky a badately označen za spolehlivého donašeče STB.
  Copak o to, byl-nebyl, toť vždy otázka, ale opravdu bude vítěz Hutka, když by soud vyhrál?
  Vždyť by to svědčilo o tom, že disent fakticky ovládali konfidenti StB, a jeden by si mohl položit otázku, že když StB zmáčkla Srba, který seděl v kriminále, mohla také zmáčkout jiné hrdiny, Havlem počínaje, a pokud ne, proč tedy někoho vynechala?
  Špičky disentu si totiž…nežily rozhodně zle, když se to tak vezme.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Spolupracoval-s-StB-rozsahle-Badatele-z-USTR-potopili-Srpa-u-soudu-s-Hutkou-600095

 8. jaa

  ále no tak, vzhledem k nezdravému životnímu stylu předminulých desetiletí, je stále ještě hodně lidí, co si jeho „cestu“ pamatují. Bohužel i ty tmavé časy a čin y, a to mu brání v rozletu. že se to podařilo až napotřetí v jeho vyšším věku tak něco znamená. No a připomínání těch dvou i víceletých restů ve fungování úřadu, kde má slovo nejvyšší – taky nikoho nepotěší. Navíc když se tu rýsuje možnost usednout na stolec nejvyšší/taky se to už objevilo/.. pak se divte Tož dřív se říkávalo “ odvolán za neschopnosgt“ kdo ví jak je to včil… jestli to má doživotně tak si ještě užijem.. co dělat…
  asi juen dál pamatovat apřipomínat lidem … a proto ten zarputilý boj… o co vlastně?

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s