Kam jsme to za třicet let dopracovali

V dnešním Právu je na titulní straně šokující článek „Hledali účetní, dostali pokutu za diskriminaci mužů.“ Původně jsem myslela, že je to z nějakého bláznivého kouta západní vyšinuté pseudodemokracie, ale ne, je to u nás. Firma z Rožnova pod Radhoštěm v reklamním zpravodaji Valašska Anna zveřejnila 6.srpna inzerát s nabídkou zaměstnání, který zněl: „Volná pozice: Všeobecná a finanční účetní“. Vedoucí Oblastního inspektorátu práce pro Jihomoravský a Zlínský kraj Tomáš Musil udělil firmě pokutu deset tisíc korun. Diskriminovala prý muže.

Připadá mi lepší kamenování nevěrnic v islámských zemích – tam je to totiž jasně dané zákonem šaríja a nevěrná žena předem ví, co ji čeká. V případě vládnoucí byrokracie to nikdo neví, možné je všechno. Byrokracie je všemocná a spolu s blbostí strašlivá a nebezpečná.

   • vittta

    Je to těžké, tohle napsat.
    Mě zklamalo jak to, že komunisty řízený režim nebyl pro určitou většinu lidí zdaleka špatný, tak to, že disent nebyl zdaleka tak dobrý.
    Navíc, považoval jsem bílou civilizaci a českou státnost za samozřejmost.
    Ale- ono tomu tak není…

    • embecko

     „Mě zklamalo jak to, že komunisty řízený režim nebyl pro určitou většinu lidí zdaleka špatný, tak to, že disent nebyl zdaleka tak dobrý.“
     Tohle je take tezke napsat, zvlaste pro ruskeho trolla, jako jsme my dva.
     Dalsi tiha spociva v tom, ze nasi mladi a vsichni na zapade jsou stale presvedceni, ze se maji vyborne, pricemz my jsme zili jak hovada. A kdyz jim povidam o nejake vymozenosti sociku, tak si klepou na celo, ze jsem se zblaznil a ze vsechno bylo urcite jinak, ze oni to vi lepe.
     Docela by mne zajimalo, co by rekli nekteri (mozna az ctvrtina) Nemcu na to, kdyby jim dal clovek vybrat mezi socialistickym bytem- kralikarnou za 60 Kcs/ mesic a jejich stavajici demokratickou kralikarnou za 500.- euro. Ocekaval bych naval na socialistickem bytaku a ochotne zapisovani se do poradniku…treba + desitky dalsich socialstickych nesnesitelnosti.
     Ja ale chapu (a samozrejme soudim i podle sebe), ze lide se toho chteli tehdy zbavit. Inu, clovek je omylny a lehce sedne na lep Neckermannovi a jine zapadni propagande. Nedavno se mi treba divil jeden Anglican, ze mohu jen tak volne chodit s nozem v kapse. A docela se bal a citil se nejiste, kdyz jsme si spolu vysli (co kdyby nas chytli?).
     Jiste, je to kravina, ale halire delaji talire a osobni svoboda se nakonec sklada ze spousty drobnych kravin, splyvajicich ovsem v souhrnny pocit, ze se neni treba obavat. Treba nevidet vojaka na ulici k tomu patri (i kdyz Francouzi to maji obracene, ti se citi pry nejjistejsi, kdyz nemohou mit u sebe zbran a za zady jim vravora lehce zdrogovany samopalnik s ostrymi, nejasneho ideoveho puvodu). Koncne ten policajt, co propichl tech svych 5 kolegu byl take proveren a to dokonce na protiteroristicke urovni. Vojaci takhle provereni urcite nejsou a mit nekoho z nich za zady, nevim, kde by se ve mne vzal pocit jistoty…jedine jistoty, ze musim zmizet.

     • embecko

      Jinak k podezrele myslence „uplne by stacilo kdyby komunisti otevreli hranice“ se mi zacina vkradat politicky nekorektni odpoved, ze soudruzi by to mozna i udelali, ale kdo jim to nedovolil, byl paradoxne Zapad.
      Kdyby se to totiz zacalo promichavat, kdo vi, kdo by kam nakonec emigroval, mozna bychom se divili. A jsme zas u Tarasova maniakalniho odmitani „komunistickych zverstev“ a vyzdvihovani zapadniho socdem statu. Pritom treba Svedsko slo do hajzlu uz od pocatku 80. let, kdyz se privatizovalo a rozkradalo jak o zivot (to ale meli jeste valecne penize, takze si tu svoji agonii decentne prodlouzili).
      Jo, v pripade ceskeho sociku vyse mluvim o jeho normalizovane a nikoliv konzolidacni/ revolucni etape (tedy o 70.- 80. a nikoliv o 50. az ranych 60. letech).

     • embecko

      „V místě, kde stojí metr čtvereční stavebního pozemku i dvanáct tisíc korun, tak chybějí chodníky, přechody pro chodce, odpadkové koše a většina služeb. „Postrádáme úplně všechno. Hlavně hřiště, školku, zeleň. I na zmrzlinu musíme jezdit autem,“ postěžovala si Kateřina Krejčí, která s rodinou v Sadové žije.
      Autobusy veřejné dopravy jezdí mimo špičku třikrát do hodiny, zastávky jsou nedodělané. Auta ze Sadové odjíždějí jedinou ulicí, která je v zimě špatně sjízdná.“
      https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bydleni-pocesku-developeri-a-mesto-ve-ctvrti-pro-pet-tisic-lidi-neresili-obchody-ani-chodniky-81264?utm_source=www.seznam.cz&rFJFJ4-58C7ZFyfjwqdItpoZh7JrF=denni-tisk

     • MaB

      ad embecko „a vsichni na zapade jsou stale presvedceni, ze se maji vyborne, pricemz my jsme zili jak hovada. “

      Ne všichni na Západě…
      Podle nedávného průzkumu Ipsos ve 40 zemích, je Francie jednou z nejpesimistitějších zemí na světě, i když 72% Francouzů tvrdí, že jsou individuálně spokojeni se svými životy. Jejich štěstí je založeno především na kvalitě jejich sociálních vztahů, rodinného života, zdraví a zdraví rodiny i na tom mít čas pro sebe.

      Pokud jde ale o stav a budoucnost Francie, jsou velice skeptičtí.
      – 20% Francouzů si myslí, že jejich země jde správným směrem, oproti 42% světového průměru.
      – 70% Francouzů očekává, že se situace jejich země v nadcházejících letech zhorší, což z nich dělá nejpesimističtější zemi ze čtyřiceti zkoumaných.
      – 45% Francouzů má pocit, že se jejich životní úroveň v posledních letech zhoršila, oproti průměru 29% u evropských sousedů.
      – Pouze 12% Francouzů je optimistických ohledně budoucnosti příštích generací a 48% si myslí, že je pro mladého člověka velmi obtížné jít nahoru na sociálním žebříku.
      https://www.lesechos.fr › Idées & Débats › Le Cercle

      • embecko

       A proto volili Macrona, optimistickeho mladeho demokrata, nezatizeneho kontroverzni minulosti!
       Dle meho nelze brat projevy Francouzu nijak vazne v zadnem ohledu, to je zmateny a jiz ztraceny narod.

      • Alva

       Spíš bych řekkla, že ta uváděná procenta pesimistických Francouzů jsou realisté.
       A to v porovnání s ČR, kde podle diskuzí existuje poměrně velká skupina lidí, kteří ještě dnes, po téměř třiceti létech vidí Listopad jako revoluci, nikoliv jako domluvené předání moci jedné skupiny druhé a stále považují studenty za iniciátory.
       Takže ti Francouzi prostě už prohlédli. Nás to ještě bohužel čeká. Bohužel proto, že podobně jako lžím o Listopadu mnozí věří i lži, že u nás je pouze 12 azylantů a nikdy to jinak nebude, protože migranti k nám nechtějí.
       Francouzům už nikdo nemůže nic podobného namluvit..

       • embecko

        „Takže ti Francouzi prostě už prohlédli.“
        A proto zvolili Macrona, jehoz prvym bodem programu byly „rozpoctove skrty v objemu 60 miliard eur do 5 let“?

        • MaB

         Volba Macrona svědčí o tom, že Francouzi, ač kolektivně velcí pesimisté ještě nepodlehli beznaději natolik, aby volili exrtémy (MLP a Mélanchon).
         Realisté pochopili i to, že na dluh a na ùkor příštích generací se žít nedá a ty„rozpoctove skrty v objemu 60 miliard eur do 5 let“ jsou nanejvýš nutné. A samozřejmě i velice nepopulární, proto k nim žádný z jeho předchůdců neměl odvahu.

         ad vittta: „Francouzi už je jen název pro skupinu, která se před 30 lety nazývala národem“
         Je naděje, že budete někdy schopen pochopit, že Francouzi nejsou a nikdy nebyli „národ“ v českém smyslu ? „Nationalité“ je proto nutno překládat jako „státní občanství“, nikoli národnost. Těch je zde dost přes stovku.

         • kočka šklíba

          Jo a proto jsou to rasisté. To nemám ze svého pozorování, nikdy jsem tam nebyla tak dlouho abych něco takového poznala, ale od té paní, Češky, co tam žila už asi tak 25 let. Ona to tvrdila, a dokonce ne „jen“ vůči jiné barvě pleti ale i vůči jiným národnostem, Ono je to asi navrch huj a vespod fuj. Do té doby by mě to nikdy nenapadlo, ale ona měla dost zkušeností. Ani ne tak vůči sobě, jako vůči třeba turistům. Možná, že u vás na jihu to není tak rozšířené, ono vám ani nic jiného nezbývá, ale v Paříži je to prý normální.

         • hans

          Žasnu. Tak Francouzi „nevolili extrémy“, ale umírněného centristu, který jim v hned „prvním bodě programu“ napálil vyloženě extremistickou ekonomickou politiku s extrémní výší rozpočtových škrtů.

          Nenapadlo vás, že extremista je ten, kdo prosazuje extremistickou politiku?

          PS. Podobné zmatení pojmů je u imigrace: jeden extrém je „přijměte všechny kdo přijdou a ještě je nakládejme u libyjských břehů a vozit do Evropy“, druhý extrém je „nikdo k nám nesmí“. Třetí, umírněný centrismus, je „vybírejme, některé imigranty klidně berme, z jiných zemí jen velmi opatrně“. Ovšem v manstreamu jsou třetí nálepkováni jako za extremisté (za všechny třeba Okamura), zatímco první nikdy.

          • MaB

           „Nenapadlo vás, že extremista je ten, kdo prosazuje extremistickou politiku?“
           Nevšiml jste si, že šlo o demokratické volby kdy „lid“ (66,06%) uznal, že už to bez reforem dál nepůjede ?
           Pokud znáte situaci ve Francii, tak víte, že se tady bez stávek neobejde nikdy nic. Nevzpomínám si, že by Češi vyrazili do ulic, když jim byl oddálen odchod do důchodu nebo zdražena nafta.

           A víte, co navrhoval Mélanchon ?
           Aby se nevolilo, ale hlasovalo.
           Parlament je zbytečný, každý zákon musí být schválen referendem…

          • embecko

           „Nedávno byl zveřejněn jeden velký a podstatný výzkum veřejného mínění Levada Centra, které je obvyklé vnímáno jako spolehlivý (dokonce opoziční) zdroj informací o náladách v ruské společnosti. Zveřejnila ho americká nadace Carnegie“
           http://casopisargument.cz/2017/12/22/jak-rusko-ceka-na-zmeny-par-prekvapeni-z-jednoho-vyzkumu/
           Sice je to uz dva roky stare, ale ono se toho zas tak moc nezmenilo a cisla jsou opravdu prekvapiva, napr.:
           „Skoro 50 % mládeže do 25 let si myslí, že věci jdou, jak mají jít a změny jsou potřeba jen v menší míře….Zvýšení životní úrovně si představuje 25 % dotázaných, sociální garance a spravedlnost 17 %, rozvoj zemědělství 9 %, hospodářský rozvoj 9 %, rozvoj průmyslu 8 %, boj s korupcí 7 % (není divu, že na něj Putin komunikačně „rezignoval“), zvýšení kvality života 7 %, vznik nových pracovních míst 7 %, zlepšení kvality zdravotní péče 4 %, zvýšení kvality vzdělávání 4 % a Rusko jako velmoc 3 %.“

           Pokud to tak opravdu je (a proc v tomhle pripade neverit Carnegie institutu), je Rusko pravym vzorem stability.

          • hans

           ..Nevšiml jste si, že šlo o demokratické volby kdy „lid“ (66,06%) uznal, že už to bez reforem dál nepůjede ?..

           To jako fakt netušíte, že pro posouzení, zda ta či ona politika je extrémní/extremistická, je absolutně nepodstatné kolik procent lidí pro ni hlasovalo ve volbách/zda ty volby byly demokratické/zda volby vůbec byly/zda je politika nutná?

           To jako fakt netušíte, že pro posouzení zda je politik extremista má význam pouze obsah jeho politiky, ale je absolutně nepodstatné kolik lidí ho podporuje a je také nedůležité, zda to bez jeho návrhů „půjde dál“ nebo nepůjde?

          • MaB

           Tady je přeci naprosto nepodstatné, co tuším nebo netuším já.
           Co je pro mne osobně důležité, je fakt, že nebyla zvolena Le Penová.
           Samozřejmě jsem si podrobně přečetla oba programy a sledovala všechny debaty. Macron nám sliboval mimo jiné „dřinu, slzy a pot.“ Le Penová zázraky a svoji nekompetenci. „Stačí jen…“
           Proto byl pro mne výběr snadný. A nejen pro mne.

           Takto se chová někdo, komu jsou svěřeny nukleární kody ?
           Débat présidentiel: Marine Le Pen pète un plomb face à (doslova „ruplo jí v bedně“
           https://www.youtube.com › ???

          • vittta

           Ono je samo o sobě zajímavé, proč vlastně někdo zjistí, že už „to“ bez reforem nepůjde, i když u vlády Marie Le Pen vůbec nebyla.
           Copak on to ve Francii dělal někdo blbě?
           Celou dobu je vše v pohodě, a najednou jsou potřeba reformy, to je úplná záhada!

         • astraustralia

          MaB
          „Nationalité“ je proto nutno překládat jako „státní občanství“, nikoli národnost. Těch je zde dost přes stovku.
          Presne popsala situaci MaB (pres stovka narodnosti ve Francii), opomela dodat ze take proto to ve Francii podle toho vypada a nemuze to byt srovnatelne s CR, kde pokud jde o jine narodnosti zije udajne 1/2 millionu Slovaku(kteri se nelisi a nerusi) pak jeste dalsiho az 1/2 millionu lidi cikanskeho ethnika kde tezko lze mluvit o narodu, pak jeste Vietnamska a Ukrajinska mensina.
          Nesrovnatelne s vice nez 100 ve Francii. Tu tezko dohnat, nebot nebyli obyvatele Ceske kotliny kolonizatori jako Frantici. To se pak 100 snadno sezene.
          Podobne kolonizatori Anglani nad jejichz kolonialni Risi take slunce nezapadalo.

        • Alva

         Ono s těmi volbami a zvolením těch správných to není až tak jednoduché. Dokonce ani velmoci nejsou absolutně imunní proti manipulaci globálních elit, což je pro mnoho lidí jasná „konspirace“, ale kdyby chtěli, viděli by to. Natož státy s omezenou, nebo i nulovou suverenitou.
         Naštěstí ani ta globální elita nemá moc absolutní a někdy se podaří schopným politikům ledasčemu zabránit.
         V podstatě je to rvačka mezi dvěma koncepcemi a hodně záleží na tom, kdo má momentálně navrch. A taky na té správné manipulaci. Bez občanů-komparsistů by to nešlo – nebo při nejmenším ne tak hladce.

   • Dixi

    To je otřesný pohled, na mne stejně hrozně zapůsobil a fotografie nahých, placicich devcatek, utikajicich před vojáky s plamenomety. Je to už mnoho let, co jsem k viděla, letos ji zveřejňili znovu.

  • Orinoko

   Janiko, pozoruhodný tip na nekonecne tema.
   Mohl bych psát celé litanie na srážku s „urednim“ blbem, ale že všeho nejhorší je srážka s blbcem, jak myslím avizoval Jan Werich/?/.
   Zcela zvláštní kapitolou pak jsou srážky různých úrovni byrokratického rozhodovani, a ceska soudni Golgota je přímo úměrná peklu podle Hieronyma Bosche.
   Nejde jen o státní byrokracii, ale i o debily v kancelářích vubec. Ve velkých , obzvláště vykrmenych institucích privátního ražení, je to někdy ještě daleko horsi. Těm debilum něco napises ve smyslu, že je posíláš do rozpulena části zad, a oni reaguji: Děkujeme za váš dopis /email/ a doufame, že společnými silami vyřešíme vznikly problém … Reakce na výpověď ze smluvního vztahu pro věcné neplnění předmětu smlouvy!!!
   Atd, atp.
   Ty jsi z Valasska? Málo chybelo, a byl jsem tento víkend přítomen ve Vsetine.

  • Janika

   To není koncert, to je politikum, a za to někteří zaplatí – berou to jako kopanec do Zemana :-). Já bych tam nešla ani zadarmo, je to druhá liga.
   Nemluvě o zneužívání jména státního svátku tím, že si ho kdoví kdo přivlastnil a zve jen ty, co prošli cenzurou. O tom jménu – „ochranné známce“ jsem četla v souvislosti s Gottem, takže vím, že ochrana se vztahuje i na pojmy neregistrované.

 1. Ondrej

  Myslím, že pokutu, nakonec stačilo změnit pár pismenek, lze přežít. Totalitu, kde jsou lidi cíleně podle svého původu likvidování, nikoli. Vazme si demokracie, proti pokutě se lze odvolat, či najmout poradce, abychom nemuseli za podobne nicotnosti příště platit. Proti třídníi, rasové a náboženské nenávisti obrana neni krom útěku za hranice a to opět s nasazením vlastního života, neni.

 2. vittta

  To rozjednou jako svině!
  Žádný laciný popík, jako Karel Gott, ale pořádnou, inteligentní a říznou muziku!
  A za těch pomalu 15 kil co stojí nejdražší lupen asi můžeš „nablít“ i do mikrofonu, až přijde hlavní program- tedy politické údernické žvanění.

 3. vittta

  Tak Turecko používá bílý fosfor.
  Samozřejmě na civilisty.
  Moc mi sice není jasné, proč by to s tak masivní technickou i lidskou převahou dělalo, ale co, Rusko také bombardovalo hlavně nemocnice.
  A Rusko je třeba odsoudit.
  Turecku ale 3x sláva!
  Turecko je náš spojenec v NATO, a nikdo v NATO by nedělal nic špatného, nebo dokonce nezákonného.
  Každý přece ví, a hlavně jistě Ondra, že člen NATO MUSÍ spory řešit mírově.
  Tedy i Turecko.
  https://blisty.cz/art/97421-turecko-obvineno-ze-pouziva-proti-civilistum-bily-fosfor.html

 4. embecko

  Jinak k ziskani bezneho otresneho zazitku neni ani treba vytahnout paty z domu. Staci si zapnout pocitac a ze suplete vytahnout dvoji metr. Vsechno v poradku, bezny zakrok proti zivlum, co si to zaslouzili, na rozdil od totalitni policie v Hongkongu, masakrujici nevinne demonstrujici.
  Tohle je vetsi otres, nezli se zda, stejne jako nepriznani majetku poslanci CSSD…takova pitchovina…jez ovsem spousti lavinu.
  A uz doslo k obvineni zastupitele za ODS, co psal, ze je treba zabit Zemana? A co Pirati, momentalne na druzebni ceste ve spratelenem Turecku? (Zeman hanba fuj v totalitni Cine?)- viz vitttuv prispvek dole o tom, ze Turci pouzivaji fosfor:

 5. astraustralia

  „Volná pozice: Všeobecná a finanční účetní“.
  Vedoucí Oblastního inspektorátu práce pro Jihomoravský a Zlínský kraj Tomáš Musil
  udělil firmě pokutu deset tisíc korun. Diskriminovala prý muže.

  Snadna reakce :
  Tomáš Musil zbaven funkce pro zneuziti funkce tim ze diskriminoval !
  Jeho jmeno a cin nalepen po celem okrese na verejnych mistech jako varovani pro dalsi nekorektne korektni aktivisty !

 6. MaB

  Téma – váš nejotřesnější zážitek z dnešní „demokracie“…
  Možná ne nejotřesnější, ale pro dnešní demoracii dost příznačný:

  Řídit stát jako firmu? A proč ne
  „Nejednou jsem řekl, že si myslím, že stát by se měl řídit jako firma. Tato moje představa či řekněme i záměr jsou soustavně napadány mými politickými oponenty.¨… Všichni moji oponenti se mi snaží vysvětlit, že stát přece není žádná firma…“

  Tady je malá ukázka „řízení firmy“ panem Babišem.
  Začlo to krásně. Luxusní restaurace Paloma byla otevřenoaa v pitoreskním městečku Mougins na Riviéře v r. 2013.
  Jen o sedm měsíců později získal šéfkuchař Nicolas Decherchi svou první hvězdu Michelin a za dva roky po ní i druhou.
  Závratně rychlý vzestup a stejně rychlý sešup.
  Když byli zaměstnanci restaurace v září na dovolené, bylo jim stroze telefonem oznámeno, že zařízení je trvale zavřeno a všech 17 je propuštěno.
  Starosta Mougins, který majiteli vyšel všemožně vstříc při přeměně domu na restauraci, považoval za „nevychovanost“, ze pan Babiš totiž neuznal za vhodné ho o situaci informovat…

  • Kamil Mudra

   Jde o to co považujete za „závratně rychlý vzestup“.
   Paloma celou dobu zůstala ve ztrátě a musela být dotována. Loni dosáhla celková ztráta dceřiné firmy Exorep ze společnosti Imoba, která tento podnik provozovala, astronomické výše 128 milionů korun. A to ještě bez započítání letošního roku a počátečních investic 65 milionů korun. Loni byla v minusu 11,7 milionu korun a trend se výrazněji nelepšil.

   • MaB

    Jde o to co považujete za „závratně rychlý vzestup“. (KM)
    Za závratně rychlý vzestup považuji dvě michelinské hvězdy v rozpětí 2 let. To je velmi vzácný případ.
    Je ale dost možné, že pro miliardáře na Cote d’Azur nebyl jeho podnik dost drahý a pro turisty byl příliš.
    Podle toho, co píšete, se divím, že tak zkušený podnikatel vsadil na tak „špatného koně“.
    Doufám jen, že nebude řídit stát jako Palomu…

   • kočka šklíba

    Ano i nyní nám, samozřejmě mimoděk, ukázala, co ona považuje za otřesný zážitek. Podle mého, takových „otřesných zážitků“ může být i více, ne tak podle „humanistky“ MaB zřejmě.

    • MaB

     Snad bude pro vás dostatečně otřesné toto ?
     Nezaměstnanost by byla odpovědná za 10 000 až 14 000 úmrtí za rok
     Ano, existuje více rizika sebevražedných pokusů a úmrtí mezi nezaměstnanými v dramatických situacích …

     Le chômage serait responsable de 10.000 à 14.000 décès par ..
     https://www.francetvinfo.fr › Santé › Soigner

     • Kamil Mudra

      Co s tím má společného vracení jízdenek sice netuším, ale je milé že na to byl vytvořen speciální fond. :-)

      • MaB

       Zapomnela jsem, ze mi http nefunguje, nutno zadat nadpis: Le chômage…
       To, na co jste padl, je – jak je tu dobrym zvykem -stavka drahy ve dny zacatku skolnich
       dusickovych prazdnin….Jizdenky budou proplaceny

     • kočka šklíba

      Ale nepovídejte a čím pak to? Že by kapitalismus? Přece za toho proklínaného socialismu s tímhle, tedy se ztrátou zaměstnání a tím pádem slušné obživy, problémy nebyly. Ale rozdíl tu bude, ti lidé přece jen se tak rozhodnou sami, zatímco ti mrtví v Srbsku nebo na BV se tak nerozhodli, to jsou ty vaše kolaterální ztráty přece. To vaše píši s plným vědomím toho, že je to i vaše vina. Vy humanistko na baterky.

    • vittta

     Je to hrůza, Kočko, nic hroznějšího se asi hned tak nenajde, snad zdravý Zeman.
     Já tohle u MaB moc neumím pochopit.
     Taková volovina je hrozná, ale že se malé děti učí genderovou rovnost, což je ve skutečnosti genderová stejnost, obětem manipulace ale vnucená, to jí nedráždí.
     To je selhání hodnotového žebříčku, vedoucí ve svém důsledku k vyhynutí bílé rasy.
     Sexuální pud mezi samcem a samicí je základní prvek k přežití druhu, to si může kdo chce co chce pindat co chce.
     No, zatím se to děti jen učí, ale věda dneska umí věci, třeba si budou nakonec mladí v dohledné budoucnosti brát prášk, na potlačení sexuálního pudu úplně, jako v tm filmu Sexmise.
     Ale- slespoň nebudou žrát svoje děti, jak odkázal Kamil.

   • MaB

    Téma – váš nejotřesnější zážitek z dnešní „demokracie“…(Janika)
    Já jsem uvedla ne nejotřesnějši, ale „příznačný“, jak jsem i předeslala.
    Kromě toho vím, že když otec rodiny ztratí ze dne na den práci, jak jím to „otřese“
    Jsou i případy, že v zoufalství spáchá sebevraždu…

   • Kamil Mudra

    Paloma byla ve svěřeneckém fondu. Teoreticky by i tohle rozhodnutí (zavření podniku) mělo jít mimo něj. Natož pak nějaké personální záležitosti.

    • MaB

     Nicméně…
     A.Babiš:
     „Jen pro zajímavost, náš kuchař Nicolas, který vaří v naší francouzské restauraci a dostal dvě michelinské hvězdy, byl na setkání nejlepších francouzských kuchařů s Macronem. Poprosil jsem ho, aby si udělal selfie s prezidentem a také aby ho pozdravoval a předal mu můj vzkaz…“

     A zamyšlení osoby, které poskytl AB dvouhodinovy rozhovor:
     Kdo je ten muž?
     Co je to za usměvavý populismus s oportunistickou tváří ?
     A odkud to plyne, že ho, jak se zdá, nic nedělá víc hrdým – řekne mi o tom třikrát – než dvě hvězdy Michelin v restauraci, kterou vlastní v Mougins?

     • embecko

      Coz znamena, ze snobske statusove symboly, jakymi jsou i jakesi Michelinovske hvezdicky, jdou take do kopru. Kdo ma hlad, ten se dneska naji uspokojive v prvni hospode, na kterou narazi, hvezdicka, nehvezdicka.

      • Ondřej

       v bufáči mají třídní rovnost při párku na tácku i milionáři, když jedou třeba ozdravný pobyt na švýcarský statek kydat. Graubünden nabízí zapadlé statky kde ,lidé neneznají babišovy pesticidy, částečně proto, že mají jistou vyšší kulturu a nároky na svoji životasprávu a hlavně že ty „makače“ co jedou na víkend odpočinout od stresu jim dodavají „managerůčetná“ střediska Davos a St. Moritz, kde přeci jen úroveň kapitalistického vykořisťování je na úrovni asi 10 českých průměrných platů. A to vyčerpávvá všechny – vykořisťující i vykořitované, že embéčko.

     • Kamil Mudra

      Kdo je ten muž?
      Jeho zaměstnanec Nicolas Decherchi o něm říká toto:
      Jaký je Andrej Babiš šéf a jak často jste v kontaktu?
      Když jsem ve Francii, tak jsme v kontaktu telefonicky tak jednou týdně. Ale když jsem v Praze, tak se vídáme víceméně každý den. A jaký je šéf? Já sám všude říkám, že mám nejlepšího šéfa na světě. Vnímám ho jako hodně náročného člověka – perfekcionistu. Pro své zaměstnance ale udělá maximum i v tom směru, aby se mohli dále rozvíjet. Nikdy bych ho neměnil.

      https://www.novinky.cz/muzi/clanek/babisuv-hvezdny-sefkuchar-muj-sef-je-velky-milovnik-dobreho-jidla-40013728

      • MaB

       To říkal Nicolas Decherchil v r.2016, od té doby obě hvězdy Michelin ztratil, podnik, za který byl jakožto šéf zodpovědný, zkrachoval a Andrej Babiš, jeho šéf, zaměstnance propustil. Proto by bylo zajímavé slyšet, co říka dnes.

       Chef étoilé (s hvězdičkami)
       Jeho odměna: 3300 EUR měsíčně až 4 500 EUR za 1 hvězdu Michelin, 4500 až 6500 EUR za 2 hvězdičky a neomezená za 3 hvězdy (často vyšší než 10 000 EUR měsíčně)
       Alain Ducasse ***,
       vydělal podle „Forbes“ v roce 2016 ne méně než 12 milionů dolarů (11,5 milionu EUR), což z něj činí jediného Francouze mezi 10 nejlepšími kuchaři na světě.

       • vittta

        A co tedy říká?
        Zajímavého by toho bylo víc.
        Třeba co by dnes říkal Masaryk, Čapek, Kryl…ale třeba i Havel.
        Podnik zkrachoval…to není nic mimořádného.

        • MaB

         Co by opakoval Kryl ?
         Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou
         Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou
         Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce
         A z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce

         • vittta

          Pche…..
          Bejvávalo!
          Ale co by říkal DNES?
          Co by říkal na negerskou invazi, na vojáky v ulicích Francie, na přestřelky berevných ve Švédsku, na rodiče 1 a rodiče 2?
          Mám dojem, že by Krylovi už nikdo kytku ny hrob z oficiálních kruhů nepoložil.

  • jaa

   Nio maB, ono i u frantíků a tam obzvlášť jak jsem měla možnost pozorovat jejich pracovní morálku platí to naše ? KOCOUR JE PRYČ – MYŠI MAJÍ PRÉ? Stačí aby si dva z ansámblu začali dělat naschvály – když tam
   není šéf/majitel .. tak jde firma ke dnu. Platí to i stejně u nás. A potvrzuje mi to, že od té doby co vzal funkci u nás, asi moc času na kontroly neměl… Takže se nedivím….a není to žádný argument. Každý podřízený bohužel potřebuje dozor… nemyslím, že i Vy si děláte co chcete – když šéf není nablízku,…..

    • MaB

     Souhlasím s vámi, to se stává i tady.
     V zařízení typu Paloma je to ale prakticky nemožné. Bylo by to ihned viditelné a šéf kuchař nebo jeho zástupce jsou tu od toho, aby si svůj malý ansámbl ohlídali. Nehledě k tomu, že zaměstnanci jsou tak závislí jeden na druhém, že se hlídají mezi sebou.

     U tzv. svobodných povolání (professions libérales) je výhoda i nevýhoda, že naším šéfem je náš klient. „Dělat mu naschvály“ by znamenalo řezat větev, na které sedíme…a my nemáme právo na nezaměstnanost !

     • jaa

      Tušila jsem, že budete oponovat. Ale tak mi vysvětlete, PROČ MĚL BA´TA KANCELÁŘ VE VÝTAHU A MOHL JEZDIT PATRY BEZ OMEZENÍ A KDYKOLIV DO KTERÉHOKOLIV PODLAŽÍ. To by mne fakt zajímalo. Já osobně si myslím , že ta Baťovská disciplína, byla vybudována právě na téhle kontrole. Kdo nechtěl přijít o práci tak holt se naučil/musel makat.

      • MaB

       Tušila jsem, že budete oponovat. (jaa)
       V cem myslite, ze vam oponuji ?
       Ja mam naopak dojem, ze se v tom podstatném shodujeme.

       PS: Bude vas mozna zajimat, ze Bat’uv pribuzny MUDr Hynek Bat’a je chirurg-ortopéd v nasem departementu.
       Poznala jsem ho osobne (jako klienta) nedavno, Dost jsme diskutovali i o jeho predcich (Tomasi, Janu Antoninovi a Anne)
       Vse o nich i o CR ho nesmirne zajimalo.
       Jel poprvé do Zlina i do Prahy a vratil se nadsen – nejkrasnejsi mesto na svete. ! A to toho pry procestoval hodne .
       Rekl mi dokonce, ze by se chtel ucit cesky. :)

       • jaa

        Mne by spíš zajímalo, Kterého Batě. Pokud vím, tak tí v Jížné americe, dál nesou pochodeň Antonína a dál pilně dělají boty. Zato ti druzí jen many many… bohužel, jsou předobrazem dnešní mladé generacce…a to ne jen u nás, je to ve většině míst na světě, kde dřív byli pilní lidé plni důmyslu. Pak se to nějak pojančilo. Zdá se mi , že v těch chudších zemích se pracovní systém udržel, zato v těch druhých taknějak zlumpačili a hrají si na…. o to horší bude probuzení….njn, my už s tím….jaxitaxi….

        • MaB)

         Mne by spíš zajímalo, Kterého Batě.(jaa)
         Vnuk Hynka Bati.Ten byl koželuh a jeden z ředitelů, stejně starý jako Jan Antonín. V roce 1948 odešel ze Zlína do exilu, aby ve světě zakládal koželužny. Ve Francii to byl v Lotrinsku Bataville, který rok před smrtí založil Tomáš Baťa (1931) a jeho syn s Hynkem zařizovali podle jeho představ. Také uprchlici ! :)
         Něco nevídaného !
         Takhle to tam vypadalo po definitivním zavření 2002.
         Jeden nadšenec, sám o sobě říká blázen, Ghislain Gad koupil několik budov bývalého výrobního závodu Bataville. Představuje si, že měst, vrátí život. (od 2014 jsou výrobny historicka památka)

         Bataville, vers une nouvelle vie – YouTube (stačíů zadat toto)
         https://www.???

 7. vera

  Otřesný zážitek z demokracie…
  mám jeden takový malý, úplně čerstvý, a ani jsem za ním nemusela daleko, přišel za mnou na pracoviště)
  Po přednášce o dezinformacích (pořádá zvolsi.info z Masarykovy univ.) se mladý posluchač zoufalým hlasem zeptal, co má dělat, co se má učit, když ve školních učebnicích jsou tak strašné věci…
  a pohotový přednášející mu odpověděl : stěžujte si. Jděte za vedením školy, a žádejte změnu. Vaše učebnice psali tak před 30 lety, to už je dávno překonané. Jděte a stěžujte si…
  Tak nějak vzniká demokratické podhoubí Milionových chvilek, bych řekla. Nemyslete, jen si stěžujte)

   • Kamil Mudra

    No, možná se neptal ani tak zoufale jako spíše ironicky. Pak by ještě byla naděje že milichvilky, alespoň v tomto případě. ostrouhají. Alespoň já bych neodolal a položil na jeho místě stejný dotaz. Bývala to má oblíbená zábava při PŠM (pro neznalé: na vojně – politické školení mužstva).

    • vera

     Myslím že ne, celkem si v rozeznání ironie fandím). Tam debatilo pár mladých, dokonce dva vyučující tady na univerzitě, a debatili naprosto vážně. Když jsem nadhodila možnost, že obrázek lodě nemusí být dezinformace, ale naopak symbol Noemovy archy, jako útočiště pro přeživší po potopě, byla jsem vytlačena na okraj společnosti. Těmhle mladým jsou pojmy jako symboly, alegorie, podobenství, naprosto cizí. Zvlášť u těch vyučujících mě z toho zamrazilo.
     jen doufám že snad časem tyhle spanilé jízdy taky přerostou do úrovně PŠM pozdějšího času – zašívárny)

   • vera

    Asi obojí, přijde mi zvláštní, když někdo mladému pitomcovi řekne, že nemá studovat staré knihy, staré myšlenky…jakoby v nich nebylo nic k nalezení. To se pořád musíme vracet k pálení nepohodlných knih? Mně to jako knihovnici rve srdce)

    • Janika

     To je zajímavá příhoda, Věro. Na mě z toho dýchla strašlivá úroveň přednášejících. A z toho následně studentů, kteří tu tupost a myšlenkovou lenost vyučujících do sebe vstřebávají jako houby.

     • vera

      To teda rve. Naše městská knihovna má ve vestibulu pár podobných výtvorů, vždycky u toho zakopnu. Aby nebylo poznat že je prosím za odpuštění) Připadá mi to jako znesvěcení slov, výsměch myšlenkám a tvůrcům, pohrdání a neúcta. Zalepená minulost, do které nemáš šanci se dostat, pochopit. Stavba z kostí mých přátel. Nedokážu tomu říkat umění )

      • Nerevar

       Už není potřeba knihy pálit/zakazovat. Stačí lidi odnaučit číst. (Přesný zdroj jsem zapomněl, Aldous Huxley, myslím.)

       • MaB

        Nemyslel jste Bradburyho „Fahrenheit 451 ?
        „There is no need to burn books to destroy a culture. Just make sure people stop reading them. “
        Obrázek futuristické společnosti, ve které je pro občany přísně zakázáno číst nebo dokonce vlastnit knihu…

        • Saul

         Toho bych se nebál.
         Dokud budou lidi knihy psát, budou je jiní číst.
         Ať už veřejně, nebo doma se zataženými závěsy.
         Jde spíš o to, aby měl kdo psát.
         Novináři i „novináři“ strádat určitě nebudou, ale napsat knihu, to už je o něčem jiném.
         Dát kousek sebe do něčeho víc, než pár vět, už taky vyžaduje sám sebe trochu znát a převzít nad tou vnitřní prezentací odpovědnost.
         Je pravda, že se kniha dá napsat a číst i bez toho, ale její pochybná sláva vždycky končí slávou jejího autora.
         A pak jsou autoři nadčasoví, ale takovou odvahu dnes nikdo od nikoho nežádá.

         • vittta

          Knih je, Saule, každý slušnějí seriál je vydán i knižně.
          Můžeš číst, co ti třeba v TV uniklo.

  • Saul

   Škoda, že nejste víc konkrétní ohledně těch „strašlivých věcí“ v současných učebnicích.
   Nebo to ten vyděšený mladík myslel obecně?
   No, já ještě matně vzpomínám na učebnice občanské nauky.
   Ten předmět nás naštěstí moc neděsil, ale kdyby náhodou někoho, těžko říct jestli by byl dobrý nápad stěžovat si na jeho obsah vedení školy.
   Škoda, že nejste víc konkrétní ohledně těch „strašlivých věcí“ v současných učebnicích.
   Nebo to ten vyděšený mladík myslel obecně?
   No, já ještě matně vzpomínám na učebnice občanské nauky.
   Ten předmět nás naštěstí moc neděsil, ale kdyby náhodou někoho, těžko říct jestli by byl dobrý nápad stěžovat si na jeho obsah vedení školy.

 8. vittta

  Sem jsme to dopracovali, k posudkům psychiatra Honzáka.
  Sice není jasné, co chce vlastně říci, ale říká to úderně.
  Jak nakoupil- tak prodává, a lidé nemohli ustát velikost Havla, a tak ho očerňují, jako kdyby ani neexistovali Havlovy přehmaty, selektivní dobro, a agresivita Havlovců, kteří spíše než cokoliv jiného připomínají sektu, a útoky na tuto sektu možná s Havlem jako takovým už mají společného čím dál méně.
  Zajímavé…
  A Zápotocký to nejspíš s tou měnovou reformou také neřekl, řekla to nějaká náměstkyně ministra finací, nebo kdo, v každém případě to není úplně jasné, že to řekl Zápotocký.
  Hoho by ale zajímaly detaily, Honzáka určitě ne, a tak se připojil k těm, co to „někde“ slyšeli a dává to dál.
  Chudáci demokrati, musí s spokojit se šeptandou.
  Janďourek z Fora 24 Honzáka operativně doplnil, a nasadil tomu všemu korunu.
  No, lidé jsou prostě fascinováni osobou Miloše Zemana, že si ani nevšimli nástupu Babiše.
  Být Honzákem, nejspíš bych se v tomto případě HLASITĚ ozval, ale…může se vlastně Honzák ozvat, když někdo zneužívá jeho text a dělá z něj něco ještě o 5 řádů blbějšího?

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/honzak-jandourek-600300

  • Janika

   Za socialismu mohl člověk věřit, že tihleti psychiatři a doktoři jsou moudří lidé. Dneska se jejich ubohost projevuje naplno v celé své ubohosti, malosti, záštiplnosti, tuposti…

   • Saul

    Původní text toho “ ubohého, malého, záštiplného, tupého“ individua je zde:
    http://blog.aktualne.cz/blogy/radkin-honzak.php?itemid=35013
    Tam například nic o „nastupující lůze“ není.
    Ale PL bulvár forbes barona Valenty ví samozřejmě dobře, jak zaujmout „intelektuální elitu“ svých věrných čtenářů.
    S Honzákem lze diskutovat, nesouhlasit, vztekat se nad ním…ale na rozdíl od Hutky, Rejžka…je to pořád Autorita, která zaplní každou svoji veřejnou přednášku a besedu.

    • vittta

     Vysvětli to nějak, Saule, dost se v tom ztrácím.
     On tady nebo v článku PL někdo psal o tom, že Honzák píše o nástupu lůzy?

     • Saul

      Ztratit se v textech PL není žádná ostuda, vito.
      Je pozitivní, že si to v kritické chvíli dokážeš přiznat.

      • vittta

       Přestáváš mě bavit.
       Tentokrát ti ale nedám banána.
       Prostě budu čekat, až vystřízivíš.
       Chybí ti vtip a tah na branku, jen se opakuješ, máš manipulační způsob patologického lháře.
       Hodně toho nakecat, a odvést tak pozornost od jádra konkrétního problému, v tomto případě tvé lži o nějaké lůze a PL, ale jindy to je ještě trapnější.
       Dej pozor, nikdo jiný se tady s tebou moc bavit nebude.
       Měl by sis mě víc vážit.

       • Saul

        „….manipulační způsob patologického lháře.“ (vita)

        To jsi vystihl moc hezky.
        To se pod tebou odkazovaný článek s úderným titulkem „Lůza nastupuje“, který hned dále pokračuje citacemi z Honzákova blogu, kde se ovšem nic takového dočíst nedá, velmi hodí.

        Včera jsi měl i přes svoje chronické psychické problémy zřejmě bystrou chvilku, sice ses na chvíli ztratil, ale hned se zase rychle našel a dokonce i výstižně definoval.
        Psychiatr Honzák by tě za tyto malé krůčky k sebereflexi nepochybně pochválil.:-)

        • Kamil Mudra

         Měl byste číst článek celý, Saule, když se k němu chcete vyjádřit. Po Honzákovi je dále citován i Jandourek který píše: „Mrzká lůza se u nás mobilizuje přinejmenším od doby, kdy probíhalo tažení proti americkému radaru…“ proto je také v titulku článku uvedeno: „… strach Jandourka“.

         • Saul

          Měl byste číst můj koment, Kamile, když už se k němu chcete vyjádřit.
          „To se pod tebou odkazovaný článek s úderným titulkem „Lůza nastupuje“, který hned dále pokračuje citacemi z Honzákova blogu, kde se ovšem nic takového dočíst nedá, velmi hodí.“
          Napsal jsem tam něco špatně?
          Jsem halt zvyklý na méně manipulační informační zdroje a „žurnalistiku“, ale zřejmě jsem moc náročný.

          • vittta

           Zkus mi něco kvalitního doporučit.
           Rád čtu dobrou žurnalistiku.

          • Kamil Mudra

           Reagoval jsem na tento váš komentář: https://janica9.wordpress.com/2019/10/19/kam-jsme-to-za-tricet-let-dopracovali/comment-page-1/#comment-77715 ze kterého vyplývá že jste „nastupující lůzu“ hledal na špatném místě a tak zcela zbytečně upozornil na to co pečlivějšímu čtenáři, (kterého by nenapadlo spojovat si ten výrok s Honzákem) je zřejmé.
           Prostě se manipulujete sám svou nepozorností a není to vittta kdo se v textu PL ztrácí, ani PL které by napsaly nějaký manipulativní titulek.

          • Saul

           Já jsem pouze očekával, že výrok o „nastupující lůze“ najdu uvedený a svědomitými PL Valentovými žurnalisty okomentovaný hned v začátku článku, když už jím byl otitulkován.
           A našel jsem tam citace Radkina Honzáka, ovšem o nastupující lůze vůbec nic, což mne udivilo a jako pečlivého čtenáře zklamalo.
           Takže článek začal nějakým nadpisem, potom úvahou psychiatra Honzáka, aby se úvahou někoho dalšího nad jeho článkem k tomuto nadpisu došlo.
           A vám to přijde zřejmě jako zcela přirozené a novinářsky objektivní, což vám demokraticky neberu.
           Já chápu, že citlivost na manipulační techniky se ve zdejší diskusi silně otupuje, ale já bych se z dovolením právě proto tu citlivost snažil udržet.
           Taky jsem kdysi četl Rudé právo s jeho údernými titulky a prázdným obsahem a na rozdíl od jiných zde se mi po něm vůbec nestýská.

          • vittta

           Saule, co to doporučení kvalitní žurnalistiky?
           Jinak jsi předvedl nádherný havlismus, dá se říci v ryzí podobě.
           „Co někde v zájmu demokracie přehlédneš, to jinde v zájmu demokracie pojebeš 3x tolik“.
           Každá žurnalistika je také kšeft, vyjma veřejnoprávních médií.
           Jak si v tomto veřejnoprávní média vedou, nechám na tvém uvážení, ale komerční novinařina prostě chce zaujmout.
           PL třeba otiskují rozhovor i s vaším nejlepším bojovníkem, Novotným, ten prostě „prodává“.
           A bombastický titulek také prodává, a vědí to fakticky všude.
           Ale kdybych se zeptal, co konkrétně ti na obshu článků PL vadí, nedokážeš odpovědět.
           Nebude se ti třeba líbit rozhovor s panem XY, ale zase je dán prostor panu YX, se kterým bys třeba souhlasil.
           Tak objekktivní a vyvážené médium jako jsou PL se u nás bude těžko hledat, to mi věř.

         • Ondřej

          a v Americe zase bijí černochy, no Honzálk to neřekl, ale někdo kdo je „taky s nimi“ ano. O lůze lze samozřejmě diskutoivat, a světová filosofie se jí zabývala velmi často. Dám vám pár příkladů, citáty bývají zkratky a obvykle nepatří do povinného penza vědomostí, ale jako příklad – pro vás speciálně, Kamile – jistě postačí.

          „Kdo by důvody dovedl zvrátit víru, jíž se lůza kdysi bez důvodů naučila?“
          „Luza je nejhorší vykladač pravdy.“
          „Osel chce přijímat rány a lůza chce být ovládána.“

          Význam všech výroků dává do protikladu fakt, že „lid“, ať je jím myšleno cokoli, neobstojí před individuální odpovědností za sebe sama a před sebou sama. To je základ toho – co dnes máme ústavně zakotveno – jako základ liberální demokracie.

        • MaB

         „Divide et impera“ je staré jako civilizace.
         Snaha rozělit společnost na „my x „oni“ , „lid“ x „elity“ = společný znak populistů a podobných manipulátorů a další z přiznaků „dnešní demokracie“, není tedy ničím novým.
         Spoléhají při tom na to, že má lid IQ ovce, ale zapomínají, že lid má i paměť slona…

          • MaB

           Nemam, vittto, vzdy to, co bych chtela,
           Zato ale mohu vzdy odmitnout to, co mit nechci.

          • vittta

           V tom spočívá každá iluze, MaB.
           Ve skutečnosti můžete ale odmítnout jen málo z toho, co byste nechtěla.
           ALE-
           Můžete si vsugerovat, že to vlastně odmítnout nechcete.
           To je princip každé sekty.
           A podle mě negromilové a cigimilové a homomilové a islamomilové sekta jsou.
           Já totiž reálně fakt nechápu, proč bych je měl respektovat, když oni nerespektují mě, proč bych jim měl v čemkoliv ustupovat, nebo je měl mít dokonce rád.
           A třeba u buzerantů nemohu pochopit, proč mě někdo dokolečka vnucuje, že je nemám rád, když jsou mi naprosto u prdele, pokud ovšem tu prdel veřejně nahou nevystrkují, a „někdo“ z nich dokolečka nedělá nějaké nadlidi a jejich způsob sexuálního života za nějakou přirozenou normu, ba ideální stav.
           To je celý problém drtivé většiny takových „rasistů, homofobů a islamofobů a negrofobů“ jako jsem já.
           PROČ BYCH JE KURVA MĚL MÍT RÁD, a za co?
           A když to řeknu, tak mě (nás) onálekují uvedeným a ještě daleko šťavnatějšími nálepkami.

          • Kamil Mudra

           Nu ano. Pokud se výrazně liším od svého okolí, aniž bych ho svou odlišností nějak poškozoval, měla by pro mne být plně postačující jeho tolerance. Pokud bych se rozhodl svou odlišnost prosazovat, pak, mám-li jen trochu zdravého rozumu, musím počítat s tím že narazím na odpor, dle zákonitosti: čím větší tlak – tím větší protitlak. Měl bych si být vědom toho že jsem to především já kdo to pnutí vytváří. Je logické že se přitom tolerance mění v obranu a její vyčítání svým odpůrcům svědčí o rozumové nezralosti. Nabídka je vždy přijatelnější než befel.

          • MaB

           PROČ BYCH JE KURVA MĚL MÍT RÁD, a za co? (vittta)
           A copak vás někdo nutí, abyste je měl rád ?
           Mohou vám být naprosto lhostejní.
           Představte si to jako u soudu v právním státě, což zdůrazňuji.
           Nikdo tam nebude souzen pouze za to, že je černoch, cikán či homosexuál (to bývávalo).
           Bude ale souzen a odsouzen, když se mu dokáže, že skutečně něco odsouzeníhodného udělal a odpovídajícím způsobem za to bude i potrestán. Takového člověka můžete potom třeba i nenávidět.
           Nikdo vám také nenařizuje respektovat toho, kdo si svým chováním respekt nezaslouží.
           PROČ to ale dělat à priori ? A proč, k sakru, generalizovat ?
           Vyhnout se tomu, abyste byl onálepkován „uvedeným a ještě daleko šťavnatějšími nálepkami“, je přitom tak snadné.
           Ale ruku na srdce, jde vám o to doopravdy ? Není to právě to, co dělá vitttu vitttou a na čem si dokonce i tak trochu zakládáte ? :)
           Lidová francouzština pro to má výraz „rouler les mécaniques“ = chtít udělat dojem za každou cenu.

          • vittta

           Máte dojem, že tepu dnešní pokrytectví, lži a pseudomorální kdáky jen prosto, abych byl vittta?
           Nikdo mě samozřejmě nenutí, mít je rád, ale je mi zakázáno, mít je nerad.
           Přesněji, mít je nerad veřejně, nebo dokonce veřejně říci, proč je nemám rád.
           Za socialismu mi strana také nenařizovala, mít jí rád.
           Klidně jsem jí mohl i nesnášet, ale nesměl jsem to nikde říkat moc nahlas.
           Jistě cítíte, jaký je to vlastně kec.
           Víte, MaB, mohou mě být lhostejní negři ve Francii, nebo cigoši vedle ve městě, ale mít je za sousedy z vás tu lhostejnost rychle vyžene.
           Ale to je už takové klišé.
           Když ale vidíte, jak je na samotného Cikána tlačeno, aby se proměnil v roma, nebo když vidíte, jak je cigošům stavěn za naše prachy bombastický památník, a u toho je ještě falšována historie, tak nemůžete zůstat tak úplně v klidu.
           A když vám prezident cizí země vyhrožuje, že nejsme moc demokratičtí, když nechceme brát verbež, co rozvrátila jeho zemi, či když nám někdo povídá, že nebezpečných je pouze 28% muslimů a dalších 25% bere svou agresivní, nacismu podobnou víru velice vážně, tudíž je vše v pořádku, musí se mít na pozoru i jinak lhostejný člověk.
           A právní stát je jako co?
           Co si pod tím pojmem vlastně představujete?
           Ve kterém státě stál někdy u soudu negr či cigoš jen proto, že je to negr či cigoš?
           Buzeranti jsou devianti, a pokud to bylo trestné, nebyl důvod to soudně netrestat, stejně jako se dneska trestá pedofilní deviace, pokud vyústí v sex.
           Ale v žádné zemi nebylo zakázáno být černý, byť měli černí jiná práva než domácí, a úmyslně píšu domácí, aby si nějaký blb nemyslel, že černé považovali za podřadné jen běloši, Arabové to totiž dělali také.
           Bílí neměli patent na kolonizaci, to dělali všichni, kdo byli nějak silnější jako ti kolem.
           Já jsem člověk, který by měl rád stejná práva pro všechny, což je představa ryze teoretická a mladicky naivní.
           Nikdy to tak nikde nebylo, a ani nebude.
           Dneska- v těch zřejmě právních státech, je takový požadavek dokonce považován za rasimus.

          • Kamil Mudra

           „Mohou vám být naprosto lhostejní.“
           To myslíte vážně, MaB? Jak si může dovolit lhostejnost dítě v takové školce?
           https://www.euportal.cz/Articles/18986-tak-to-je-uz-vazne-sila-genderove-neutralni-skolky-uci-chlapce-nosit-divci-saty.aspx
           A jak jeho rodič aniž by riskoval onálepkování s negativním dopadem třeba na jeho pracovní pozici či dokonce nezaměstnanost, protože jeho šéfové jsou zrovna fandy takových „novot“?
           „Vyhnout se tomu, abyste byl onálepkován „uvedeným a ještě daleko šťavnatějšími nálepkami“, je přitom tak snadné.“
           V jaké bublině žijete? Nálepkování se rozšířilo jak mor. A ti kteří volají po léku či dokonce nějaký nabízí, jsou nálepkováni nejvíce.

          • vittta

           Švédsko nám jde příkladem.
           Hitler by jen žasnul, nic méně, žasnul by nad tím, jak se mu jeho dílo daří, nacisté sice preferovali ženy jako matky, ale jednopohlavní národ může postavit více vojáků, když na to přijde.
           I když- jedna paní povídala, že to tak ve Švédsku není.
           Tak nevím, jestli to třeba není dílo Kremlu, ten článek.

          • vittta

           Hele Kamile, jak jsem tady psal, že ten francouzký film začínal i končil tím, že „ďábel má jen takovou moc, jakou mu dáme“, tak MaB přesně to předvádí.
           On ten mnich tomu ďáblovi radil, že musí jen odolat, a ten ďábel ze zeptal: Opravdu je to tak snadné?
           Mnichovi to samozřejmě snadné bylo, ale on neměl v jeho pozici čemu odolávat.
           Tak tam ďábel poslal ženskou, a pak druhou, a najednou to vůbec nebylo snadné.
           Mnich skončil v pekle, a MaB se také řítí do pekla, i když je to pro ní, jako zřejmě dobře zajištěnou sociální skupinu velice snadné, něčemu se vyhout.
           Jenže všeho do času, všeho do času!!!

          • MaB

           Tak předně, Kamile, ani vy, ani vittta, jste neodpověděli na moji velmi přesnou a jednoduchou otázku:
           „A proč, k sakru, generalizovat ?“
           Není to právě to, co vaše „volání po léku“, i když je oprávněné, diskredituje ? Nad tím jste se nezamyslel ?

           Také jste si zřejmě nevšiml, ohledně čeho jsem větu „Mohou vám být naprosto lhostejní.“použila. (O dětech ve Švédsku řeč nebyla!)
           Ano, myslela jsem to naprosto vážně. K tomu, koho neznám a ničím nevzbuzuje moji pozornost, necítím ani lásku, ani nenávist. Je mi lhostejný. Respektuji ho pouze jako člověka a stejný respekt očekávám od něho.

           ad vittta:
           Jak se ten film jmenuje ?

          • MaB

           Švédsko nám jde příkladem. (vittta)
           Máte pravdu:
           Když prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně pronášel projev k programovému prohlášení vlády, vyzdvihl skandinávský švédský model ekonomiky, který by pro nás prý měl být vzorem.

           Problém imigrace je „v dnešním světě prioritou,“ řekl papež v rozsáhlém interview, které v úterý zveřejnily Vatican News, a podle jeho názoru je Švédsko příkladem toho, jak se dá imigrace dělat dobře. (v květnu 2019)

           To nám ale nebrání, dívat se na Švédsko, ani na jiné „modely“ a „vzory“ KRITICKY …

          • vittta

           Mnich, je to váš film, ale poučení si z něj zjevně neberete.
           Co se mě týká, odpovídal jsem na to mnohokrát, generalizuji proto, že generalizovat musím.
           Prostě už není možné hledat toho dobrého negra, či muslima.
           Je to naopak kontraproduktivní, protože nepřátelé hledají ty dobré, a na jejich příkladu omlouvají ty špatné.
           Je to příval, který ohrožuje samotnou podstatu našeho života a našich hodnot.
           Naše hodnoty, o kterých se tolik mluví, nikdy nebyly humanismus, genderová či sexuální stejnost, a láska s pravdou.
           Naše hodnoty jsou technický pokrok, válka, ale i tolerance k jiným rasám a pokus o sociální smír.
           V českém případě je základní hodnotou do extrému dotažený sekularismus, kdy to nejhorší, co můžete v Českých zemích udělat, je někomu vnucovat nějakou víru, byť Češi jsou tolerantní, a nechají každého v klidu věřit tomu, čemu věřit chce.
           Proč myslíte, že jsou v nenávisti všelijací ti havlovci a chytrolíni?
           Protože jiným radí, ba nařizují, čemu mají věřit, určují co je správné a co ne (viz. Karel Gott) a každý, kdo to tak nedělá, je hovado, lůzr a debil.
           To si žádný Čech nenechá líbit, bez ohledu na to, jaké politické postoje jinak vyznává.
           Např. na truchlení u Karla Gotta byli přítomni pravičáci, levičáci, extremisté i umírněnci, a nikdo v ten moment nikomu nic nevyčítal.
           Něco jsou hodnoty až nové, a dlužno dodat, že válka a expance jsou hodnoty úplně každého, není to naše nějaká hodnota, je to velice nehezká evoluční vlastnost člověka jako takového.
           Tolerance k jiným rasám je v jádru dobrá a kultivovaná věc, a sám nemám nic proti tomu, ale vy jste z tolerance udělali hrůzný škleb, a položili základy k válce a ničení.
           A donutili třeba konkrétně mě, abych politicky tolerantní nebyl- za žádnou cenu- i když jako jedinec, vittta, jsem tolerantní k jiným rasám stále, a podal bych „vodu žíznivému“, bez ohledu na to, jestli je to negr, či kdo jiný, byť bych negrovi (nejspíš) nepomohl, kdyby ho někdo mlátil, ale ten důvod je spíše politický, než rasový.
           Jako politický vůdce bych ale musel zatvrdit své srdce, a vodu podat bych musel odmítnout.
           Jako politik bych totiž už nehrál sám za sebe, a moje konání by mělo dalekosáhlý dopad na miliony dalších duší.
           A děti ve Švédsku, o nich řeč nebyla, ale byla řeč o lhostejnosti k něčemu, co se vás přímo netýká.
           Jenže- vás se to už týká, i vy máte rodiče 1 a rodiče 2, a sem to přijde také, pokud se tomu neubráníme.
           Týká se to nás všech, protože se z toho stává ne norma, ale hodnota, nová celoevropská hodnota!

          • vittta

           Pan prezident se dle mého v tomto mýlí.
           Možná, že ekonomický model Švédska byl dobrý a úspěšný, ale důležité je, kam dospěl.
           Švédové se nadbytkem stali líní, a politicky naivní.
           Do důsledku dotažený úspěch je hroutící se Švédsko.
           A že se na Švédsko někdo dívá KRITICKY.
           To je hlod roku.
           To je jen kec, protože dívat se na cokoliv kriticky také znamená, hovno s tím dělat.
           Do Švédska nám samozřejmě nic není- pokud ovšem ty jejich medoty nechtějí nějaké nátlakové celoevropské skupiny, bohatě placené kdovíkým, aplikovat i jinde- což se děje.
           A že mě (nás) to nějak diskredituje?
           Před kým, u všech svatých?
           Před nepřáteli vlasti a Evropy?
           Bylo by smutné, kdyby tomu tak nebylo.
           Smutné do jisté míry je, že nás to diskredituje třeba před vámi.

          • Saul

           Když tě tak čtu, vito, říkám si, že asi nikdo neslouží svému nepříteli lépe, než to děláš ty sám tomu svému, kterého sis vysnil.
           I lidé s kritickým, nebo posměšným pohledem na homosexualitu se semknou a zastanou se homosexuálů, když je někdo označí za „devianty“
           Zvlášť když ten „někdo“ ve svých psychotických výlevech téměř každodenně neopomene ve své vlastní deviantní fascinaci zmínit nějaké análně-sexuální praktiky.
           I lidé s lehce rasistickými předsudky se zastanou Korantenga, když o něm nějaký opravdový RASISTA prohlásí, že není Čech.
           I lidé s mezerami ve studiu historie a práva poznají, že označit Německo v r. 1933 za právní stát může jen (neo)NACISTA a otevřeně se proti takovým blábolům vymezí.
           I lidé nezajímající se o humanitu poznají, že ten kdo prohlásí, že lidé pod Norimberskými zákony v Německu nepřišli o svá práva, je lidská ZRUDA.
           I lidé s obavami o budoucnost Evropy ohledně soužití různých ras a kultur poznají odporný zápach osvětimských krematorií, který táhne z tlamy někomu, kdo napíše, že „Evropa se jednou bude muset všech barevných zbavit“.
           Atd………………………………………………………………………………………………………………………..
           A tak se společnost stmeluje, milý vito.
           Ne proti negrům, čmoudům, buzerantům…..jak bys tak hrozně rád, ale proti tobě a tobě podobným.
           Možná ještě přijde doba, kdy si vitové užijí své hvězdné hodiny vrahů, ale nikdy a to si dobře zapamatuj fešáku, NIKDY dlouhodobě nevyhrajete!
           Touha po moci z tebe stříká jak z fontány, jak trefně poznamenal Observer, ale ve skutečnosti jsi jen malý užitečný idiotek toho ďábla o kterém poslední dobou ve svém fanatickém blouznění tak rád plácáš.
           A s ďáblem vyhrát nemůžeš.
           Ani ty, ani tvoji nohsledi, následníci…..ani nikdo jiný.
           Pořád budou lidé, kterým zůstane v hlavě mozek a v těle srdce a v duši hrdost a ti budou tvořit lidskou budoucnost a lidské hodnoty.
           Nenávist a strach hodnoty nejsou, vito a kvůli tomu, žes jim propadl se jimi nikdy nestanou.

          • embecko

           „Pan prezident se dle mého v tomto mýlí. Možná, že ekonomický model Švédska byl dobrý a úspěšný, ale důležité je, kam dospěl.“
           Zeman se, dle meho, moc nemyli, protoze ac predsedou CSSD, nikdy zadny socdemak nebyl, ekonomicky byl orientovan spise liberalne.
           Ovsem…to o svedskem modelu je neustale dokola omilana mantra, co nema vetsi opodstatneni (a podlehl ji treba i Taras).
           Socialni rozklad Zapadu zacal koncem 70. let a to obdobi pred tim, od valky, neni zadny socialni zazrak, ale uplne normalni kapik, ktery po delsi dobe zacal opet fungovat diky tomu, ze mu byla k dispozici volna teritoria = spalene zeme a odmitnuta predvalecna politika= kapik mel z niceho nic prostor si vytvorit jak nova odbytiste, tak si i prizpusobit pravo.
           Coz samozrejme bohate vyuzil a samozrejme mu to vydrzelo jen 30 let (jednu generaci).
           Co se Svedska tyce, pak to byla koncem 70. let korupcni zeme, masivne privatizujici (nic jineho jim tehdy totiz uz nezbyvalo, protoze kapik obsadi a vysal vsechny privatni trhy). Reci o svedskem socialnim modelu jsou jen horecnata prani otcem myslenky, 100x omilana lez, co se nakonec stala (ideologickou) pravdou. Kdyz nekdo spusti tenhle kafemlejnek, tak pripomina dnesni kafemlejnkare, opakujici stale dokola nesmysly o nejakem pravnim statu, ktery nikdy nebyl, neni a a nikdy ani nebude.

           Pak nastesti prisel pad vychodniho bloku, to kapitalistickemu socialnimu modelu umoznilo se znovu nadechnout (a ted, opet po generaci, je na tom, jak koncem 70. let).
           „Začalo se deregulovat, privatizovat. V roce 1985 dostali sociálnědemokratický ministr financí a jeho tým přezdívku „finanční pravice“ strany. Palme byl premiérem, ale nechal je, ať si dělají, co chtějí. To oni deregulovali trhy a liberalizovali banky….Na úpadek po roce 1985 a přijetí neoliberálních tezí sociálními demokraty odkazují ve Västeråsu mnozí. Stejně tak mnozí opakují požadavek návratu ke státnímu kapitalismu….“
           http://www.voxeurop.eu/cs/content/article/1529661-ztracena-vira-v-socialni-demokracii
           Zapadni socialni model je etapa rustu kapiku na povalecnych teritoriich, nesvazanych „socialnim pravem“ a regulovanou zastavbou. Ze tomu zdatne sekundovala vzdy oportunni socdem neni zadny div…ovsem vydavat to za jeji zasluhu, svedci o zasadnich neznalostech faktu, jak rad rikava sam Taras.

          • MaB

           Jelikož to podstatné i za mne řekl již Saul, tak jen dodávám:
           Mnich, je to váš film, ale poučení si z něj zjevně neberete.“ (vittta)
           Film Mnich jsem neviděla, ale viděla jsem film Jeptiška podle Denise Diderota. Jeho román byl na svou dobu velmi odvážná kritika náboženského fanatismu. To mají oba filmy zřejmě společné.
           Vztahnout si na fanatismus jako takový a poučit se tím, byl jistě i záměr jejich autorů.

           Kdybychom se byli bavili o dětech ve Švédsku, rozhodně bych se k tomu také riticky vyjádřila. O tom nepochybujte.

           „…dívat se na cokoliv kriticky také znamená, hovno s tím dělat.“ (vittta)
           V tom se rovněž mýlíte.
           Prezidentka Francie se dnes nejmenuje Marine Le Pen. I ona zevšeobecňuje a zdiskreditovalo ji to u 66,06% voličů,

          • embecko

           Se svedskym socialnim modelem, pravnim statem, virou v integraci, pravnim a moralnim odsouzenim, duverou v rozumnou budoucnost a tad dale a tak podobne, se to ma ve verejnem diskurzu stejne: jejich zastanci pouzivaji moralni vydirani (nelze ze spolecenskych duvodu rici, ze vyse uvedene teze jsou nesmyslne) a nuti te, abys uznal jejich platnost a to ackoliv je ocividne, ze jde o realne neopodstatnene procesy, smerujici dokonce zcela opacnym smerem, nezli je predkladano.

           Socialni model je velejsim a kratkodobym produktem kapitalove expanze, justice se vraci ke svym korenum a je stale vice tridni, integraci odmitaji sami uprchlici, pravni a moralni odsouzeni se tykaji jen nekolika vyjimecnych pripadu (kolik zlocincu je ve Francii asi rocne odsouzeno za tu zhruba tisicovku spalenych aut a vypalenych kostelu?), vira v rozum je vkladana do lidi, kteri maji v planu byt nerozumni atd..

          • embecko

           Myslet, znamena hovno vedet, tolik nas soudruh plukovnik na vojne…kriticky se vyjadrit, znamena predkladat neblahy setrvaly stav jako vzacnou vyjimku.

          • kočka šklíba

           Embečko, zřejmě máte pravdu skoro ve všem, ale neřekla bych, že „Pak nastesti prisel pad vychodniho bloku, to kapitalistickemu socialnimu modelu umoznilo …“. Ten pád východního bloku byl, podle mého a nejen podle mého si myslím, pečlivě a dlouho připravován. Protože i na Západě věděli, že musí mít další odbytiště. Musí expandovat. Naneštětí jim to vyšlo. Všude, jen Rusko se nedalo tak lehce a i když i tam je změna režimu, tak přece jen Putin jim hodil vidle do jeho snah (západu) ovládnout se vším všudy především Rusko a jeho nerostné bohatství a úplně zničit jeho obranný potenciál.
           My, myslím, že většina obyvatel, si představovali, že se postupně odbourají chyby a nedostatky socialismu ale ponechají některé jeho výhody. Jako například bezplatné zdravotnictví, levné bydlení(se vším všudy), a další a další. Jenže to nemohl kapouš potřebovat. Naopak, stali jsme se kolonií. Je to i naše vina, byli jsem naivní. Neuvědomovali jsme si, že psychopati a i naprostí darebáci nás ovládají a ovládnou. Kdybych je tady jmenovala, byla by to nekonečná řada. A v čele Havel a Klaus, samozřejmě, oni to byli, kdy měl vliv a prostředky na to zabránit téměř úplné devastaci naši země. Nejde o nové fásady, to je jen takový postřeh k blbé Třešni, která to vždy zmíní.

          • embecko

           „Ten pád východního bloku byl, podle mého a nejen podle mého si myslím, pečlivě a dlouho připravován.“
           Samozrejme souhlasim, kocko…to „nastesti“ pisi proto, ze to byla pro kapik posledni sance pred posledni likvidacni krizi, ktera se, diky vyse uvedenemu odkladu, brzy dostavi i k nam. A pak musi prijit stejny model a kapik bude muset ziskat nova volna teritoria, coz dnes dokaze nabidnout uz jen Rusko.
           U Putina je velka otazka, na koho pracuje, jestli na narod, anebo na liberalismus, to, dle meho, neni jeste rozreseno.
           Mohl hodit vidle do soukoli zapadniho kapiku, anebo take to nemusely byt vidle, ale drateny plot, za kterym si bude delat to same, co zapadni kapik. Ono to zatim neni videt, protoze Rusko je prevelike a i prekotna industrializace a vysavani prirodnich zdroju jen tak nedojde svych hranic a dokaze na dlouhou dobu neprijit na oci.

          • vittta

           Pokud je MaB pro vás ukazatelem úspěchu nezvolení Marie Le Pen, pak jste typický příklad vymytého mozku.
           Vy považujete za špatné něco, o čem ve skutečnosti víte jen to, co je vám předkládáno.
           Marie Le Pen nikdy u moci nebyla.
           Náboženský fanatismus je jen okrajový aspekt toho filmu, nic méně lze předpokládat, že mnozí v tom uvidí aspekt hlavní, a tím se vyhnou nepříjemným aspektům ostatním.
           O dětech ve Švédsku jsme se už bavili, a především v Norsku, a nevyjádřila jste se NIKDY nijak ani kriticky, natož abyste to odsoudila.
           Saul pak nic podstatného nenapsal, je to manipulační blábol, kdy se ze mě snaží dělat někoho, kým nejsem, a to i na základě vylhaných argumentů.
           Jeho text mě nezajímá.
           Mimochodem, homosexualita JE DEVIACE, klidně si můžete pindat co chcete.
           To, že to nazvu správným termínem ale neznamená, že mě buzeranti nějak vadí, a v tomto duchu jsem tady NIDKY nevystupoval.
           Do cizích postelí nelezu- ale nenechám si nikoho lézt ani do té své!
           Jasné?

          • kočka šklíba

           Ano máte pravdu, u Putina nevíme jak to plánuje a jak to bude, ale pořád je to na obyvatelích Ruska, nikdo jim do toho nekecá, nejsou povinni převzít nesmyslné a některé hodně darebácké normy do svých předpisů. A tím nemám na mysli ty například o „křivých okurkách“, to je jen pro naprosté idioty, pokud by se tady nějací takoví ukázali. Mám především na mysli např. nynější snahy o přijímání migrantů atd. Salámové metody, které se zde ukazují, o pohlaví, o homosexuálech, pedofilech dokonce, A to vše sem plyne z EU. Já tenkrát k referendu o přistoupení nešla, nebyla jsem si jistá i když výhody jsem viděla ale i nevýhody a tak jsem „mlčela“. Nyní již ovšem ty nevýhody, spíše nesmysly a dá se říci že sebevražedné činy (pro národ jako takový), převažují.

          • embecko

           „nynější snahy o přijímání migrantů atd.“
           To je zajimavy bod, Rusko bylo totiz vzdycky velmi multikulti a udava se, ze na uzemi Ruska dnes zije az 20% muslimu.
           Dokonce bych si nebyl vubec jisty, jestli multikulti nemaji nahodou Nemci od Rusu…oni po Rusku vyzdycky tak nejak pokukovali a hodne od nich prevzali.
           Nemecka pozice je velmi zvlastni, receno slovy Chrchilla: na Evropu je velke, na svet male…Nemecko vzdycky jede, az narazi na hranice evropskych moznosti a pak nevi, co ma delat. Tudiz se rozkoukava a prebira ruzne modely, ktere mu jednak nejsou vlastni a druhak jsou pro jeho polohu, velikost a produktivitu nevhodne- viz treba veskrze osvicenecky (= francouzsky) nacismus. Ve Francii nacismus nejde uplne rozpoznat, protoze tam neni dotazeny do konce, ale je tam. Anglicky vzor dtto.

           Dneska se v Nemecku biji 2 ideologie: prave rusky multikulturalismus, coby pocitova baze a opet osvicenecky ekologismus, coby baze rozumova. Vsimnete si, ze ekologie a multikulti nejdou politicky nikdy spolu, vzdy je to bud, anebo.
           Slo by to shrnout tak, ze zatimco je Nemecko pro Nemce male, pro Rusy je naopak Rusko moc velke.

           Na velmi jednoduchem modelu si to predstavme jako dva byty 100 m2, v jednomz ziji 2 lide a v druhem 20 lidi.
           2 obyvatele ridce obydleneho bytu budou mit tendenci si zvat navstevy a nebudou udrzovat prilis velky poradek, protoze jejich veci se jim nebudou plest dohromady.
           Naopak obyvatele prelidneneho bytu budou zrejme dbat na to, aby jejich veci zustavaly na svem miste = budou si kontrolovat nove prichozi, o nez nebudou mit velky zajem a zaroven ruznou formou zakazu urcovat, co muze kdo delat.
           Pak dojde k hromadne navsteve a ke stavajicicm 20 obyvatelum pribude 5 dalsich a situace jiz nepujde zvladnout a veskera energie se vyplytva jen na to, aby veci zustaly na svych mistech a na domaci cinnost uz nezbyde zadny cas…a ted, cto delat? a) vyhodit koho nechceme, nebot si to z historickych duvodu nemuzeme dovolit…takze za b) opustit stavajici pravidla a rici si „vzdyt uz je to stejne jedno, ono to nejak dopadne, takhle se totiz uz neda zit dale“ a zavest rok otevrenych dveri.

           Jako, ne, ze by se clovek Nemcum divil, protoze na vyber uz nemaji zadnou volbu. Slozitejsi (vice zakazu) si to doma uz udelat nemohou a zaroven, v ramci stavajicich pravidel, nedokazi svoji spolecnost prebudovat na funkcni. Takze, a v tom je Nemecko momentalne stejne nebezpecne jako v 30. letech, mu nezbyva nic jineho, nezli to volne pustit, a to v nadeji, ze se to nakonec nejak vyresi samo. Coz mozna neni uplne spatny styl rizeni (v dane situaci), ale rozhodne neni povzbudivy pro jeho sousedy.

          • MaB

           Vy považujete za špatné něco, o čem ve skutečnosti víte jen to, co je vám předkládáno. Marie Le Pen nikdy u moci nebyla. (vittta)
           Ale kdepak, vittto, já mám to „štěstí“, na rozdíl od vás, že mohu vycházet přimo z toho, co slyším nezprostředkovaně z jejích vlastních ùst.
           Ano, Marine Le Pen ani její otec u moci nikdy nebyli, i když se o to pokaždé moc snažili. To vás nepřekvapuje ?
           Její nezvolení nepovažuji za „ukazatel ùspěchu“, ale za vyhnutí se tomu nejhoršímu…..

           V mém komentáři z 22.10.2019 – 22.18 nepadlo o Kamilem zmiňovaných švédských dětech ani slovo, ověřte si to..
           Nepochopila jsem proto důvod, proč je v té souvislosti uvádí.

          • vittta

           Protože to spolu všechno souvisí.
           Vy budete pěkně držet hubu a krok, až vašim–nevím, kolik vám přesně je- třeba vnukům, budou navlíkat dívčí šatečky a vašim vnučkám dají prak a chlapecké kalhoty se sadou klíčů na opravu auta.
           A nejen že budete držet hubu, ještě nás tady budete poučovat, že na tom nic není, protože (a nyní POZOR) ve Švédsku to dělají dávno a svět je tam krásný a v pořádku.
           A s tou Marií Le Pen…
           To si děláte ze mě kozy, ne?
           Já osobně pochybuji, že byste chtěla třeba za prezidenta třeba mě.
           Je to příklad, znáte mě nezprostředkovaně z diskuze, tak uvádím sebe, samozřejmě bych prezidenta Francie dělat nemohl a nechtěl, vím o ní jen málo- ale vy mě znáte, tak proto ten příklad.
           Byla byste blahem bez sebe, kdyby mě lid nezvolil, protože si myslíte, že nemám rád buzeranty, naopak že mám rád Hitlera a že bych Francii utopil v krvi.
           A vy chcete krvácet jen pomalu, dlouho, ale trvale, a za peníze si koupit odstup od těch, od kterých si Francouzi koupit odstup dávno nemohou.
           Rozumíte, Marie Le Pen má oproti Macronovi jednu zásadní výhodu.
           Pokud bude zvolena většinou Francouzů (což si myslím, že už byla, Macrona dosadili do funkce negři a čmoudi), pak tito budou dobře vědět, proč jí volili, a budou na následující kroky připraveni.
           Zatímco Macrona nikdo neznal, a tak Francouzi i „Francouzi“ naprosto netušili, co se vlastně bude dít, jen hýkali nadšením, že nebyla zvolena Marie Le Pen.
           Podle toho to také předvídatelně dopadlo, Macron se z miláčka davů stal přesně tím, čím ve skutečnosti je.
           Dosazeným blbečkem.

          • MaB

           Co se vám, vittto, rozhodně nedá upřít, máte obdivuhodně ohromnou a bujnou představivost. S pamětí už je to o trochu horší.
           Doufám jen, že sám nevěříte všemu, co říkáte. To by bylo na pováženou :)
           A víte, co se říká o tom, kdo moc mluví, že ?

           S tím, čím strašíte výše, si nedělám nejmenší starost.
           Alespoň do té doby, dokud existuje u mnoha povolání jen mužský rod, např Madame le Juge – paní soudce, Madame le Professeur, Madame le Ministre, Madame le Maire – paní starosta, le médecin -lékař, atd atp.
           Zajímavý případ je „sage femme“ – porodní asistentka (doslova „moudrá žena“), to se používá i pro muže !

           PS: Ne, za prezidenta bych vás opravdu nechtěla. Ledaže bych byla nucena vybírat mezi vámi a Marine Le Pen… :)

          • Kamil Mudra

           Tak předně, Kamile, ani vy, ani vittta, jste neodpověděli na moji velmi přesnou a jednoduchou otázku:
           „A proč, k sakru, generalizovat ?“

           Na to vám, MaB, odpovím snadno. Odpověď jste dostala jen ji neumíte rozpoznat. Vy si totiž pletete poukazování na narůstající trend s generalizováním. Uvádění jednotlivých příkladů, které viditelně demonstrují to o čem je řeč, není generalizování. Když někdo řekne „Radši už si to kolo zamykám, protože je to tady samý zloděj.“ a dodá pár příkladů ukradených kol, tak se neurazím, protože vím že tím nemyslí všechny lidi z ulice či města – tedy potažmo i mne. Vím že tím jen vyjadřuje své mínění o tom jak zde narůstá kriminalita čímž poukazuje na tento trend.

           „V mém komentáři z 22.10.2019 – 22.18 nepadlo o Kamilem zmiňovaných švédských dětech ani slovo, ověřte si to.. Nepochopila jsem proto důvod, proč je v té souvislosti uvádí.“

           Současným trendem je přehnaná vstřícnost vůči menšinám projevující se snahou o plošné instalování jejich požadavků bez ohledu na mínění většiny. U nás je myslím typickou ukázkou zavedení inkluze ve školách, v Německu zavádění arabštiny do výuky a ve Švédsku nárůst škol a školek na které jsem dal odkaz.

           Kdybyste někdy od lékaře uslyšela že máte rakovinu v raném stádiu a je potřeba zavčas zahájit léčbu dokud je možné ji zastavit – neobviňujte ho z generalizování i kdyby vám uvedl pár příkladů z toho jak by to mohlo dopadnout když ho neposlechnete. Později bývá často pozdě.

          • vittta

           To bych rád věděl, co je myšlenkou tohoto sdělení.
           Vidím, že mám bujnou představivost.
           To kdybyste to napsala před nějakými 15 lety, tak by to snad představivost byla, ale dneska už bych si s představivostí moc nehrál.
           Taková otázka- jestli máte děti- jste rodič 1, nebo rodič 2?
           A proměníte se v případě návštěvy ČR v matku?
           Moje paměť, no to víte, už mi je 53, není to, co bývalo, ale nevidím nejmenší souvislost, a vy jí ani nenaznačujete.
           Máte i strach- asi- o mé zdraví, a doufáte, že nevěřím tomu, co říkám…ale jo, věřím, proč bych to jinak psal?
           Já nejsem pozér, možná moc mluvím, ale kdybych byl „ticho“, tak byste zase nemohla mít o mě tak krásnou a dojemnou starost, ne?
           A že si neděláte starost, bodejť, nač se trápit?
           Až to přijde, tak to přijde, na strach je času dost.
           Vy jste už stejně vyřízení, tak to je fakt jedno.
           My ještě žijeme, a u nás je strach z nápadů jiných velice relevantní metoda, jak ty budoucí problémy min. pozdržet.
           Já si totiž myslím, že když ještě 2-3 roky vydržíme, mezitím i vám dojde, v jakých jste stračkách, a nebudete už mít čas buzerovat jiné.
           Pamatujete ještě ty staré zlaté časy, kdy Orbán stavěl plot, a celý civilizovaný svět ho odsoudil?
           A jak pěkně stavíte na západě ploty i vy, co?
           Hezčejší, skleněné, ale takové betonové plůtky jsou dnes běžnou součástí západní civilizace, i tady už je leckde máme, kdyby někdo třeba jel autem moc rychle, nebo tak, znáte to.
           Kde pak, dneska už Orbána za ploty nikdo nebuzeruje.
           A že jsou negři a čmoudi inženýři a doktoři už také nikdo neříká.
           Věci se mění, a to rychle.

          • Kamil Mudra

           Doktoři?
           Inženýři?
           Tak nějací se najdou.
           A klidně si teď zageneralizuji: především jsou to rytmici.

          • MaB

           Kamile, doufám, že vidíte rozdíl mezi „je to tu samý zlodej“ a „cikáni jsou zloději.“
           Pro jistotu vysvětlím, jak bylo míněno „generalizovat“ v daném kontextu mnou.

           Generalizovat (z lat. „generalis“, patřící do rasy, rodu ) znamená vyvozovat obecný závěr z pozorování omezeného množství případů. soudit podle jedince celek, „házet všechny do jednoho pytle“.
           Pro to je v právu název hanobení rasy „negří“ nebo etnika „Cikáni“. Vede to často k podněcování nenávisti vůči ním a k omezování jejich práv a svobod.

           Ta ukázka je super !:)
           Tihle jsou od nás z Nîmes
           Hugues Anoi Wouissa Group youtube
           Hugues Anoi djémbé youtube

          • vittta

           To je klasická manipulace.
           Každý vidí, že zásadní množství cigošů je verbež, ale generalizujeme, jak píšete na omezeném počtu.
           V zápětí si odporují, protože cigoši jsou verbež proto, že jsou diskriminováni.
           Touží po vzdělání, ale dávají je do zvláštních škol, kam nepatří, s IQ 65.
           IQ je ovšem měřeno špatnou metodou.
           V kriminálech je drtivá většina cigošů.
           Sorry jako, ale tohle není žádné generalizování.
           Jasně že existují i Cikáni, kteří nemají nějaký problém, ale na těch to etnikum nestojí, navíc se k němu moc nehlásí.
           Pak lžete o hanobení rasy.
           Ne, negr není hanobení rasy, a Cikán není hanobení etnika.
           Zajedno rasy ani etnika neexistují, a za druhé, debilní slovo „romové“ se nejspíš používá jen u nás, všude jinde se používá v nějakém znění „Cikán“, třeba Gipsi apod.- i u vás, v Humanistánu.
           U nás jim NIKDO žádná práva neupírá, je to přesně naopak, mají daleko větší práva jak ostatní, a to je prostě fakt, byť to není právo dané zákonem, ale „právo“ dané nemožností zákon vymáhat- i díky západním salonním humanistům.
           Cigoše nikdo nezjebe, když mají kolem svých zničených baráků nechutný bordel, prostě se to za ně uklidí.
           Na Cigoše se reálně nevztahuje zákon o obvzduší, mohou si topit čím chtějí, a kdy chtějí, nemusí mít na autě STK a nemusí mít ani řidičák.
           A další a další věci, ale dle vás dochází k nějakému omezování jejich práv, a dokonce „SVOBOD“.
           Jaká svoboda je jim upírána netuším, mohou si dovolit naprosto všechno, samozřejmě se to ale týká jen cigošů, Cikán pravidla dodržovat musí, jmenovitě když začne chodit do práce.
           Papuškujete tady tyhle „oficiální“ nesmysly, jestli u vás omezujete negrům a cigošům práva a svobody, u nás je tomu přesně naopak, ať už si nějací EU komisaři plácají co chtějí, když s ucpaným nosem a gumovými rukavicemi dělají z auta kotroly dodržování lidských práv.

          • vittta

           No vida, Kamile, žádná trapná normalizační komerce, jako předváděl Karel Gott, často navíc okopírovanou od autorů ze západu či USA.
           Tohle je prostě…dá se říci, jedna z evropských hodnot!

          • kočka šklíba

           Docela by mě zajímalo co je špatného na slově cikán, konkrétně co?

        • MaB

         Pak lžete o hanobení rasy.
         Ne, negr není hanobení rasy, a Cikán není hanobení etnika. Zajedno rasy ani etnika neexistují, (vittta)
         Měl byste se doplnit , neznalost zákona neomlouvá :)
         § 198
         Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení
         (1) Kdo veřejně hanobí
         a) některý národ, jeho jazyk, některou etnickou skupinu nebo rasu, nebo…

         Tomu, co se praktikuje (alespoň podle vás) v ČR, se říká „pozitivní diskriminace“ a stát ji, jak se zdá, nejen toleruje, ale možná i prosazuje..
         V USA byla s odvoláním na „obnovení vlády práva“ pozitivní diskriminace, „affirmative action“, zrušena….

         Tady je zásadou ROVNOST.
         A máte pravdu, zde se říká Gitans nebo Gipsy a jsou nedílnou součástí místního folkloru.
         Můžete se o tom přesvědčit zadáním
         [Teaser Gipsy Kings] Inédit / En concert aux arènes … – YouTube

         • vittta

          Aby byl zákon funkční, muselo by se specifikovat, co konkrétně je v tomto případě- verbální hanobení.
          Rozumím tomu, že když napíšu „zkurevenej negr“ nebo „smradlavej morgoš“, může jít, ale jen MŮŽE, o hanobení etnika či rasy, byť je mi celý ten zákon podivný, když rasy ani etnika jsou jen sociálním konstruktem.
          Za jasné hanobení bych považoval třeba „negerskou opici“, nebo podřadného cigoše, protože už předjímám, že jsou nějakým způsobem méněcenní.
          Rozhodně si ale nemyslím, že pojmem „negr“ někoho hanobím natož pak „Cikán“.
          Negr je výraz pro černého, a za Cikány se považuje 80% tohoto etnika.
          Za hanobení třeba přesvědčení pak je naprosto zjevně a neoddiskutovaně třeba kvákání, že voliči Zemana jsou dementi a voliči ANO slaboduší debílci.(podobná přirovnání)
          Všimněte si, že jde o ten samý paragraf toho samého zákona, ale toto hanobení je- alespoň u nás- naprosto běžné, ba je to i důkazem jakési vyšší inteligence, tolerance , pravdy a lásky.
          Tyto zákony, které tady tak nadšeně vytahujete, jak vy, tak Saul, tak Ondra, se mohou velice rychle stát bičem i na vás, jenom vy to netušíte, protože hanobení bělochů, heterosexuálů a voličů legálních stran (u vás třeba Marie Le Pen) vám připadá naprosto normální.
          Jste hlupáci, tak vám to řeknu, a revoluce požírají běžně vlastní děti.
          A já jsem ostrý a hulvátský a vulgární a radikální, tak to prostě je, ale vy byste se měla za svoje chování stydět.
          Vyhrožovat někomu zákonem, navíc s výrazně totalitními prvky, je nechutnost, a hnus, a právě na základě takových zákonů „vznikají“ političtí vězni.
          Zákon už je, zatím se nepoužívá, ale je připraven.
          A jakmile se začne uplatňovat, půjde postupem času do zrůdnosti.
          To vy zavádíte tímto…to je takový jako důkaz, že VY máte pravdu- „zákonem“, budoucí zlé časy.
          To VY jste zavinili nástup rasismu, nenávisti a falše.
          To vy jste ty zrůdy, ne já a mě podobní.
          A budete nakonec pít ten kalich hořkosti spolu se mnou, jinými slovy, vy budete viset vedle mě.
          Totalita, skutečná, se neptá, co kdo jak a kde, ta bere, co jí do ruky přijde.
          A vy- už také nejste mladá, systém semele nakonec i vás!

          • MaB

           Máte hrozný zmatek v pojmech, vittto.
           Vy jste se domníval, cituji vás „Zajedno rasy ani etnika neexistují“, proto dokázat vám přímo na zákonu, že se mýlíte, neznamená vyhrožovat vám zákonem.
           Na slově „Cikán“ není špatného vůbec nic, ale říkat „Cikání kradou (smrdi apod.)“ už by soudce jako hanobení etnika interpretovat mohl.

           Zbytek komentáre považuji za vaši potřebu ulevit si, proto se k němu dál nevyjadřuji.

          • Saul

           „Rozhodně si ale nemyslím, že pojmem „negr“ někoho hanobím „(vita)

           A co podložit tohle své „nemyšlení“ nějakou osobní zkušeností, vito?
           Ty sice nerad cestuješ, kromě romštiny neovládáš žádný cizí jazyk, peněz nemáš nazbyt, ale nějak bys své názory a přesvědčení potvrdit měl a to nejlépe v místě, kde je těch negrů vyšší koncentrace.
           Aby tě někdo třeba nějakým nedopatřením nepokládal za žvanila a tlučhubu.
           Do Afriky se ti asi nechce, viď?
           Z Francie už máš panickou hrůzu i doma u compu, tak tam raději také ne.
           V Německu bys zase v každém stínu viděl Merkelovou a taky by ti naskakoval studený pot na čele…
           Tak co třeba stará dobrá Anglie?
           Mohl bys to spojit s oslavou brexitu a plavovlasého Boriska.
           No ale hlavně tam podstoupit ten důležitý experiment ohledně tvého přesvědčení, že označením „negr“ nikoho nehanobíš.
           Navrhuji ho provést třeba v londýnském metru.
           Nevadí, že neumíš anglicky.
           Prostě se tam jen tak uvolněně procházej, když nějakého potkáš, ukaž na něj prstem a hezky zřetelně vyslov NEGR.
           Můžeš se při tom usmívat, aby nebylo pochyb o tvých čistých úmyslech.
           Asi by nebylo na škodu, kdybys našel někoho obětavého, kdo by reakce černých Londýňanů dokumentoval, ale silně pochybuji, že po zasvěcení do tvých záměrů někoho takového najdeš.
           Tak se aspoň všemožně snaž zapamatovat co nejvíce z těch reakcí, které budou následovat.
           Myslím, že potom budeš mít na lůžku dostatek času na kritické přemýšlení o svých zážitcích a validitě názorů na nehanobení.
           Čímž ti chci naznačit nezbytnost velmi dobrého zdravotního pojištění s opravdu vysokým plněním, případně i repatriací ostatků.
           To víš, jistota je jistota.
           Tak dej vědět, jak jsi dopadl, ju?

          • vittta

           Jóó, skutečně jsem to já, kdo se mýlí, MaB?
           Zkuste hlasitě někde ve Francii napsat, nebo dokonce říci, že rasy existují, třeba někde na VŠ, a uvidíme, jak dopadnete.
           Ono by stačilo tady.
           Tak co, existují rasy?
           Existují pohlaví?
           Nepsal jsem vám o revoluci, požírající vlastní děti?
           Tak co, najdete odvahu?
           Jinak jasně, rozumím, vy jste NIC neřekla, vy jste jen okopírovala můj názor, a k tomu dala znění zákona, tak co.
           Vy nic, vy si nic nemyslíte, dokonce ani že rasy existují jste nanapsala, jen ten zákon, který měl nějak dokázat, že se mýlím, i když je obecně známo, že si z toho dělám kozy.
           A MaB, co přesně znamená, že by něco soudce jako hanobení interpretovat MOHL?
           Zákon je snad jasný, ne?
           Buď to hanobení je, nebo není, a soudce jen určuje trest.
           Není od toho, aby něco mohl či nemohl považovat za trestný čin.
           MUSÍ se držet zákona.
           Jenže…to je problém, soudce by MOHL jako hanobení interpretovat lecos, ale pak to není soudce, ale zákonodárce.

          • vittta

           V některých zemích- těch nejhumánnějších, nemusíš Saule na negra ani ukazovat a říkat NEGR.
           Vysokou pojistku ale potřebuješ stejně.

          • MaB

           A MaB, co přesně znamená, že by něco soudce jako hanobení interpretovat MOHL?
           Zákon je snad jasný, ne? (vittta)

           Ano, vittto, Zákon je velmi jasný,
           JMLP se vyjřil o Romech jako o „smradlavých štěnících“. Nepomohlo mu jeho vysvětlování, že je to si on o nich skutečně myslí.
           Odvolací soud Aix-en-Provence, který vzal na vědomí obhajobu Jean-Marie Le Pen-a, se rozhodl potvrdit pokutu ve výši 5 000 eur. Navíc bude muset zaplatit 2 000 eur jako náhradu škody společnosti SOS Racisme a 1 000 eur Lize pro lidská práva.

           viz zde Pressé, Société27 février 201720 juin 2018
           Après ses propos sur les Roms, Jean-Marie Le Pen condamné en appel

           Nepsal jsem vám o revoluci, požírající vlastní děti? (vittta)
           Ano. To, co Pierre Vergniaud pronesl před revolučním soudem : „Revoluce, jako bůh času Saturn, začíná požírat své děti.“
           jste tu vy pouze papouškoval…(bez uvedeni autora).

          • Ondřej

           rasy samořejmě existují v akademické diskusi, v antropologiii. NIKOLI ovšem v sociologii, tedy společenských naukách, tady jsme všichni tvorové homo sapiens – prostě jedna rase LIDÉ a nikoho nevydělujeme a netřídíme. Zkuste si to zapamatovat, platí to i pro vás:-)

          • vittta

           Nechápu.
           Já tady nějak a někdy -kdykoliv- snad zpochybňoval, co řekl JMLP, že jsou Cikáni špinavé štěnice, že by to nebylo trestné?
           Tohle vyjádření by bylo asi trestné i tady, i když osobně si myslím, že by zákon měl dbát spíše na to, aby se od cigošů dal vymáhat zákon, než aby stíhali ty, kdo se o nich nelibě vyjádří.
           Kromě toho jde tento zákon proti ústavně zaručené svobodě projevu, nevím, jestli to u vás máte.
           Jinými slovy, ten zákon je špatný a ničemu neslouží, a též nikoho nechrání.
           Společenská nebezpečnost takového a podobného projevu je zanedbatelná, už i proto, že si to- třeba u nás- dobře 70% také myslí.
           A z těch, co vedle nich žijí si to myslí 99%.
           Podobný zákon sice dokáže zabránit tomu, aby to někdo veřejně říkal, ale nemůže zabránit tomu, aby si to někdo myslel.
           Lidé si to myslet přestanou spíše v ten moment, kdy cigoši začnou dodržovat pravidla, a nejde o pravidla silničního provozu.
           A papouškoval…no, to takto papouškuje každý, protože cokoliv v podstatě už někdo řekl.
           Kromě toho, já to necitoval právě takto, a navíc ani autora uvést nemohu, protože ho neznám.
           Tenhle slogan prostě zdomácněl, a slyšel jsem ho mnohokrát ze všech stran, ale autora necitoval ještě nikdo.
           Jinak MaB, co myslíte, existují rasy a etnika?
           Už jsem se ptal, ale asi jste přehlédla, takže to vypadá, že reakcí, která s mnou uvedenými argumenty nijak moc nesouvisí, se vyhýbáte odpovědi na konkrétní dotaz.
           Je problém odpovědět?
           Tím spíš, že jste – byť nepřímo- zpochybnila můj koment, že rasy a etnika neexistují.

          • vittta

           To je mazaná odpověď, Ondro.
           Ale pro mě to neplatí, já jsem bílá rasa, heterosexuální muž.
           Vy si o mě sociologicky pindejte co chcete, stejně je všeho do času.

          • Kamil Mudra

           Fakt se mi nějak nedaří uchopit logiku člověka který se ohání zákonem proti hanobení ras a současně tvrdí že rasy neexistují. A ne že by takových lidí bylo málo. Mě to ale přijde stejné jako kdyby se někdo zaštiťoval zákonem o nedotknutelnosti vlastnictví a současně tvrdil že vlastnictví neexistuje.

           Tak buď něco neexistuje a pak není co chránit před hanobením a nebo to existuje a potřebuje být chráněno zákonem. Avšak obojí současně? To už je docela schizofrenie. Jak vy to vidíte MaB? Mám totiž silný pocit že patříte k těm lidem pro mne nepochopitelným. Máte v tom vy jasno?

          • Kamil Mudra

           Takže o rasách smí hovořit jen akademici a antropologové a jiní lidé nikoli, Ondro? Tak to už klidně můžete razit myšlenku že o nemocích smí hovořit jen lékaři, o počasí meteorologové, o válkách jen vojáci… a tak by se dalo pokračovat ještě dlouho.

          • Alva

           Pro MaB:
           „„Francie je nedělitelná, sekulární, demokratická a sociální republika. Zajišťuje rovnost před zákonem pro všechny své občany bez ohledu na pohlaví, původ nebo náboženství,“

           Tu větu považuji za naprtosto správnou, ale pořád nevím, proč by měla vylučovat exdistenci ras? Kdyby se odstranilo to, že některé rasy/etnika/skupiny mají více práv než povinností právě kvůli své RASE (barvě kůžte, pohlaví, náboženství), žádný problém by nikdy nevznikl.
           .
           Jinak k tomu, že jsme rasa „člověK“ si dovolím možná nepříliš vhodné srovnání ze zvířecí říše.Např. psi a kočky jsou také psa a kočky, (obecně zvířada), ale mohou být i různých ras. A ochránci zvířat snad taky ochraňují všechna zvířata a nerozdělují podle rasy. Nebo se mýlím?

          • Ondřej

           mluvte si o rasách, Kamile, jak chcete, stejně jako jako o globálním prediktorovi, Iluminátech anebo Židozednářích, co řídí svět prostřednictvím organizace NWO.

           Kamile, já budu ten poslední, kdo by vám to zakazoval. Jen těm, které nemáte rád nenadávejte, prosím ne zase, ale pro váš klidný život.

           Hanlivá označení jako negr která zde „popularizuje:“ váše duševni alter ego a za nějž orodujete nejen tady ale i na dalších diskusních forech, jako by to byl váš mladší bratr, za to nestojí. Používat taková označení je stejné jako paušalizující odsudky („jsou to vrazi“ a znásilňovači“ – použité pro celé milionové komunity obyvatel – přesně jak jsou vymezené tím zákonem).

           Taková označení jsou totiž trestná stejně jako by o vás někdo řekl, že VY SÁM OSOBNĚ jste sexuální násilník a nad to, že okrádáte po večerech důchodkyně co venčí pejsky v parku. Tím, jaké jste „rasy“, kdo byl váš, otec, a vlastně jaký je váš celý rodokmen, kde jste se narodil (co by snad mělo definovat , něco o té „VAŠÍ“ rase ) – totiž soudci co bude hledat vinu u toho, kdo vás takto urážlivě osočí, totiž BUDE NAPROSTO JEDNO JESTLI JSTE POVOLŽSKÝ KOZÁK, BRAHMÁNEC ANEBO PYGMEJ z Andamanských ostrovů. Bude o tom rozhodovat proto, že zákon vás má za člověka a ten má univerzální lidská – NIKOLI RÁSOVÁ – práva.

         • MaB

          Jinak MaB, co myslíte, existují rasy a etnika? Je problém odpovědět? (vittta)
          Na neagresívní otázku nikoli.
          Co se týče Francie, tak nemyslím, ale vím, že podle 1. článku fr. Ustavy lidské rasy sociologicky neexistují. Etnikum je totéž, co národ nebo kmen.
          „Francie je nedělitelná, sekulární, demokratická a sociální republika. Zajišťuje rovnost před zákonem pro všechny své občany bez ohledu na pohlaví, původ nebo náboženství,“
          V OSN je výraz „rasa“ stále ještě užíván. „Rasová diskriminace“ znamená jakékoli rozlišování, vylučování, omezování nebo zvýhodňování založené na rase, barvě pleti, rodovém nebo národnostním nebo etnickém původu,

          Ptal jste se: Co přesně znamená, že by něco soudce jako hanobení interpretovat MOHL?

          Proces s JMLP jsem uvedla jen pro nazornost. Soudce tam zákon interpretuje.
          Svoboda projevu, narozdíl od svobody myšlení, neomezená není.

          • Kamil Mudra

           „„Rasová diskriminace“ znamená jakékoli rozlišování, vylučování, omezování nebo zvýhodňování založené na rase, barvě pleti, rodovém nebo národnostním nebo etnickém původu,“
           No a co pouhé rasové rozlišování, MaB. Vždyť dnes jsou média, nebo studenti schopni roznést na kopytech intelektuální autoritu i jen za výrok: „Byli tam dva běloši a tři černoši.“

          • vittta

           Tak na neagresivní otázku odpovíte…
           Jelikož jste neodpověděla, byla má otázka agresivní.
           No, co dělat, MÁTE STRACH odpovědět, to vás nemohu nutit.
           Nic méně se oklikou vyjadřujete, co na to říká francouzká ústava.
           Podle ní rasy sociologicky neexistují.
           To mě ale nedává odpověď, jestli existují, a abych pravdu řekl, co přesně se ukrývá za „sociologicky neexistují“ mi není moc jasné, protože tohle mě v Kremlu neučili.
           Etnikum je pak národ, kmen…
           Takže pokud existuje francozouzký národ, (všichni jste Francouzi) pak má ten národ nějaké rasy, nebo…
           A ten příklad je hloupý, soudce tam neinterpretuje zákon, ale ten výraz šroubuje na ten zákon, čímž se stává zákonodárcem.
           Ve vámi uvedeném příkladu je ale vyjádření poměrně silné, vy jste ale hovořila původně o negrech a cikánech bez přívlastků.
           Takže jste poněkud odklonila diskuzi.
           V tomto konkrétním vláknu je každá vaše reakce odkloněním diskuze, manipulace a obohacení o další problémy, třeba o neuvedení autora mezinárodně profláklého výroku.
           A ještě k té ústavě, takže vy máte ústavou dáno právo na svobodu myšlení, ale ne na svobodu projevu?
           To jste divný národ s divnou ústavou, vám povím.

          • Kamil Mudra

           Na tom, vittto nic divného není. Jde jen o korektní vyjádření rčení: „Mysli si co chceš ale drž hubu.“

          • Saul

           „Mysli si co chceš ale drž hubu.“(KM)

           Presne tak, Kamile.
           Pokud to druheho urazi, omezuje v jeho pravech a hlavne prekracuje zakon, mel by dotycny zvanil a delikvent “ drzet hubu“
           Muzeme ale samozrejme v diskusi o vasi touze po svobode slova a benevolenci k vyrcenym prasarnam pokracovat u mnoha dalsich aktualnich temat.
           Treba pri kazani radikalnich imamu ve francouzskych mesitach.
           Predpokladam, ze si za svym nazorem pevne stojite a doprejete jim minimalne stejny prostor k vyjadreni jejich myslenek a frustraci, jako ma zde treba vita, ktery tu tvrdil, ze 90% muslimu je verbez.
           To oni o muslimech asi tvrdit nebudou, ale o vas\nas mozna ano.
           Tak jsem zvedavy, jak prave tady projevite svoji bezbrehou velkorysost.
           Nebo mate v tomto pripade zase nachystany dalsi ze svych povestnych upravenych metru?

          • Kamil Mudra

           Ale já mám jen jeden metr, Saule. Mám-li odlišný názor pak je třeba ho sdělit způsobem který neurazí. Pokud se však můj oponent cítí uražen u jen tím že mám opačný názor – pak má prostě smůlu.

          • MaB

           Pro Alvu: Jinak k tomu, že jsme rasa „člověK“ . A ochránci zvířat snad taky ochraňují všechna zvířata a nerozdělují podle rasy. Nebo se mýlím?
           Absolutně ne ! Vystihla jste zcela přesně podstatu – Nerozdělovat lidi na rasy. Neprotiřečit si.

           Když bylo slovo RASA zavedeno do preambule ústavy z roku 1946 a poté znovu v roce 1958, chtěli ústavodárci i po nacismu prosadit odmítnutí rasistických teorií, odkaz koloniální historie a teorie devatenáctého století. Paradoxně by však ústava mohla zákazem „rozlišování ras“ legitimizovat názor, že existují rasy, zatímco věda uznává pouze jeden lidský druh.
           Návrh odstranit slovo rasa z preambule byl proto schválen jednomyslně všemi stranami. Hlasování nebyl přítomen žádný zástupce krajní pravice“
           V přepsaném článku 1 republika „zajišťuje rovnost před zákonem všech občanů bez rozdílu pohlaví, původu nebo náboženského vyznání“, místo dřívějšího „bez rozlišení původu, rasy nebo náboženského vyznání“.

           Snad tato odpověď na otázku: „Jak vy to vidíte MaB? Mám totiž silný pocit že patříte k těm lidem pro mne nepochopitelným. Máte v tom vy jasno?“ uspokojí i Kamila.

           vitttu jsem odkazovala na existující český zákon, § 198 Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení, který zřejmě vychází ze zde zmíněné Deklarace OSN.

          • vittta

           Svoboda slova je zaručena ústavou.
           I pokud napíšu, či řeknu, „cigošské stěnice“, pořád ještě nevyzývám k násilí, jako tito imámové, kteří jsou často i vyslyšeni.
           Osobně mám k zákonu o hanobení ras a etnik značné výhrady, protože není definováno, co to přesně to hanobení je.
           Už jenom potencionální a naznačená trestnost (stran MaB) slova „cikán“ je poměrně komická, když samotní Cikáni o sobě tvrdí, že jsou Cikáni, a výraz „rom“ je jim často dokonce vnucován.
           Přikláněl bych se k zákonu, který by omezoval ústavní svobodu slova právě tím, že nelze vyzývat k násilí vůči jiným politickým, etnickým či rasovým skupinám.
           To se dá vyložit o dost snadněji.
           S poznámkou, že se to týká mírového stavu, protože bránit zemi- což je legální způsob- nějaké to násilí vyžaduje.
           Tady jde o to, že havlisté mají VŽDYCKY dvojí metr.
           Takže se MUSÍ přijímat na základě nějakých mezinárodních zákonů migranti, při čemž se tento mezinárodní zákon vykládá naprosto nesmyslně.
           Však také se sice migranti přijímat „musí“, ale zákon se pořád má nějak upravovat- ve prospěch migrantů.
           Tedy JASNĚ nově definovat právo na azyl, a za jakých podmínek.
           To ale je poněkud iluzorní, protože s negry se obchoduje, jsou z nich prachy, a tak o nějaké JASNÉ zákony není zájem.
           Celé věci by rozhodně pomohlo, kdyby základní podmínkou při udělení azylu bylo, aby azylant přesně popsal, jak se dostal ze své země do země hostitelské.
           To totiž pořád ještě nikdo nevysvětlil.
           Kde se vlastně ti Eritreici či Afgánci a jiní v té Evropě berou.

          • vittta

           MaB, existují podle vás rasy?
           Že věda uznává pouze jeden lidský druh je nesmysl.
           To není vědecká, ale politická záležitost, a samozřejmě, politice slouží část vědců, nebo se část vědců na politiku využije, zatímco jiní zase umlčí i s argumenty.
           O to ale nejde, jde mi čistě o VÁS osobní názor.

          • MaB

           vittto, vidím to následovně:
           Považuji za nevědeckou a odmítám teorii o nadřazenosti a méněcennosti ras.
           K čemu je mi tedy dělení lidského druhu na rasy, když jsme si, všichni lidé, rovni ?
           Nedělá mi ale nejmenší potíže nazvat černocha černochem a cikána cikánem.
           Lidi „soudím“ podle toho, co dělají a jak se chovají, nikoli podle toho, co jsou.

          • vittta

           MaB, existují podle vás rasy?
           Je problém na to odpovědět?

          • vittta

           Neodpovíte.
           A vykrucujete se, jak to nepotřebujete a jak soudíte podle jiných kriteriíl tedy podle chování a co jsou.
           V tom případě tedy negři a čmoudi ve Francii chovají se normálně, jinak byste k nim měla nějaké výhrady, což jste neměla.
           Nebo jste měla nějaké výhrady k jednotlivcům, ale negeneralizujete, a tak nemůžete nějak být nespokojena s celým etnikem.
           To by asi mělo znamenat, že podobné výhrady máte, bai voko i k mnoha bílým Francozům.
           Nadřazenost a méněcennost ras sice považujete za nevědeckou, ale když někdo má za méněcennou bílou rasu, tak vám to divné nepřipadá, což třeba zase přijde divné mně.
           Nazvat černocha černochem vám nedělá potíže, no, pak bych vám poradil, co radil Saul s pocitem vítěze mně.
           Tedy jděte někde ve Francii do metra, nebo kam mě to posílal, a ukažte prstem na černocha a řekněte mu- ČERNOCHU.
           A úplně nejlepší by bylo, kdybyste to udělala před svým zaměstnavatelem, to bych rád věděl, jak to tam máte s ústavou, jestli lze černochovi říci černochu.
           U nás v ČR zase klidně označte někoho cikánem, to bych rád věděl, co to udělá.
           To je Saulova vítězná rada, já bych takovou blbost nevymyslel, protože tihle děsně rovní lidé vám v obou případech rozmlátí držku na kaši, více asi u vás, a to je dost zvláštní, protože když na mě, a jakéhokoliv jiného bělocha bude někdo ukazovat, a říkat nám bělochu, ale klidně bílá hubo, bělobo, bělouši, a tak, tak se nestane nic, a dokonce se ani neurazíme.
           No- a jestli jsou si lidé rovni, to nevím, myslím, že ne, a to i v rámci jedné rasy, ale rozhodně si nejsou rovny kultury.
           U nás si lidé nestěžují na černé dásně cigošů, negrů nebo arabáčů, to je Čechům veskrze volné, ale stěžují si na nějaké kulturní návyky, které si tedy- a to mě nevyjímaje, představí dle vzhledu.
           Vidíte třeba cigoše, a už si ženské zapínají kabelky, a chlapi sahají do kapsy, kde mají peněženku.
           Když se ale ukáže, že dotyčný i přes svou tmavou barvu ksichtu nejeví známky neoblíbené kultury, je problém vyhozen z hlavy, a barevný člověk brán bez uzardění jako normální člověk.
           Tak my si tady žijeme, čeští flastenci a rasisté!

          • Kamil Mudra

           „K čemu je mi tedy dělení lidského druhu na rasy, když jsme si, všichni lidé, rovni?“
           No, vzhledem k tomu, že rovnost není totéž co stejnost, tak i k tomu abychom se o sobě navzájem něco zajímavého dozvěděli a dokázali se o tom i bavit a domluvit. Při té dnešní připitomělé antirasistické hysterii už si musí každý dávat takový pozor na zobák že začíná být problém hovořit i o rozdílech mezi kulturami. Tím nemyslím nějaké pokecy mezi lidmi po hospodách (tam se ještě ve většině případů zvládnou lidi na slovníku shodnout) ale v přednáškových prostorách, na kameru, při seminářích atp. už začíná být opravdu „o šajsli“ když si někdo tu vyžadovanou „korektnost“ důkladně neohlídá a něco mu náhodou „ulítne“.
           Pak mají média posvícení a štvaví bonzáci svátek, za ryčné podpory užitečných idiotů. „Dvě nohy špatné, čtyři nohy dobré“. řvou i slepice a kachny a vůbec jim nedochází jakou kravinu to pouští ze zobáku. Kohout u Jílkové toho byl zářným příkladem.

          • Saul

           Ano, vito.
           Rasy existuji, jak uz ti Ondra spravne vysvetlil a potvrdil.
           Zrovna tebe by mohlo zajimat, ze „cigosi“ patri do uplne stejne rasy, jako ty sam( pokud tedy nejsi „negr“:-)
           Do indoevropske, europoidni….
           Prekvapeny?
           Ja ani ne, docela prikladne zavery antropologu potvrzujes.

          • MaB

           vittto, pro obtížněji chápající opakuji:
           NE ! Rasy jinak než antropologicky NEUZNÁVÁM.
           Lidi na „bělochy, černochy, žluťochy, hnědochy, rudochy“ NEDĚLIM.
           Hierarchii mezi nimi a jejich kulturami NEDĚLÁM.
           Neuslyšíte ode mne, že například čínská kultura je lepší než egyptská, ale horší než německá.
           Opakuji, že pro mne je odlišnost kultur ve Francii obohacením.

           Výhrady k chování jedinců jakékoli kultury či etnika samozřejmě mívám, ale nevztahuji ho na celek, negeneralizuji.

           „Nazvat černocha černochem vám nedělá potíže, no, pak bych vám poradil, co radil Saul s pocitem vítěze mně (vittta)
           Saul užil ve vašem případě termín „negr“. Vy ten rozdíl stále ještě nechápete ?
           Vy nevíte, že „černoch“ je neutrální, „negr“ je hanlivé. Podobně „cikán“ a „cigoš“ ?

          • embecko

           „NE ! Rasy jinak než antropologicky NEUZNÁVÁM.“
           A k cemu je nam veda, kdyz nesmime jeji poznatky aplikovat v zivote? Vznikne sekta antropologu, na jejichz prednasky nebude mit verejnost pristup a jejichz publikace budou v knihovne pujcovany az po predlozeni prukazky, ze jste clenkou Klubu antropologu?
           Jinak, rekl bych, zcela manipulativne podsunujete vitttovi, ze si mysli, ze jedna kultura je lepsi nezli druha. Pokud vitttu sleduji, pak naopak hodnoti jine kultury jako stejne prinosne ve vsech ohledech. A cemu jedinemu se brani je, aby byla cizi kulturnost aplikovana ve spolecenstvi, ve kterem zije (coz ovsem neni ani naznakem jeji opovrhovani). K pecenemu burtu si marmeladu take nedate, coz neznamena, ze marmeladou opovrhujete, odmitate ji, ci ji povazujete za mencennou.
           Vasemu postoji se rika projekce a jde o pronasledovani vlastnich prani ve vyrocich druhych lidi.

          • vittta

           MaB, kromě toho, co už napsal Sax by mě ještě zajímalo, jestli rasy existují, nebo ne.
           Co uznáváte nebo neuznáváte není relevantní.
           Jde jen a jen o to, jestli podle vás exustují- protože jestli ano, pak sluníčkáři lžou, o to mi jde.
           Ten rozdíl mezi negrem a černochem chápu velice dobře, ale vám jsem právě doporučoval, abyste řekla ČERNOCH, nemusíte říkat negr.
           Jestli je třeba neurazí i ten černoch a neskončíte ve špitále.
           A pak, když byste volala policii, že vás černý Francouz napadl, že jsme mu řekla černoch, jestli by vás třeba neobvinili za rasismus, víte?
           Třeba ne, já nevím, co si o tom myslíte, riskovala byste slovem „černoch“ obvinění z rasismu, nebo ne?
           Vy se špatně orientujete v tématu, ne já.
           Ještě zajímavější by to bylo u Španěla, ten by mohl říci černochovi ten výraz španělsky, to by bylo zajímavé.

          • MaB

           Vím, embečko, že nemůžete číst, stejně jako já, všechny komentáře. Kdybyste to dělal, věděl byste, že když něco vytýkám vitttovi, dělám to explicitně.
           Také vás asi překvapí, ale nemělo by, když řeknu, že vitttovu „xenofobii“ = strach a obavy z příchodu cizinců do ČR, plně chápu.
           ad vittta:
           Mohu sem dát pouze svůj názor, tedy jen moji část pravdy, kterou za jedinou PRAVDU nevydávám.
           Souhlasím s tím, co napsal Ond*ej . Je to také oficiální stanovisko ve Francii, jak jsem výše konkrétně i s vysvětlením ukázala.
           Jak je tomu v ČR, jistě víte vy..

          • Kamil Mudra

           No, já čtu komentáře všechny a tak vím že se se saxem plně shoduji v tom co o Ondevu komentáři napsal, ostatně ve stejném duchu jsem na tu Ondejevu nedomyšlenost reagoval. Teď vidím že vy se v tomto shodujete s Ond*ejem a protože on na mne nereagoval (možná nemohl), zeptám se vás jestli si takový přístup k vědě představujete obecně. Co třeba v archeologii, genetice atd.? I v takových vědních oborech by měla být diskuse vyhrazena pouze těm kteří se jim profesně věnují? Má se to vztahovat ke všem vědním oborům zaměřeným na člověka? A pokud ne, tak proč by měla být antropologie výjimkou? Vždyť i ve vědě platí ono: „Všechno souvisí se vším.“ a témata se prolínají.

           „“
           „Lidi na „bělochy, černochy, žluťochy, hnědochy, rudochy“ NEDĚLIM.“
           Tak jste barvoslepá a nebo odmítáte vidět realitu?

           „Hierarchii mezi nimi a jejich kulturami NEDĚLÁM.“
           Hm. Takže vy máte rovnítko mezi kanibalismem a vraždou coby trestným činem, mezi ženskou obřízkou a zákonům proti mrzačení… kultura jako kultura, každý její projev je pro člověka stejně dobrý a vhodný k šíření svými nositeli. Je to tak?

           „Opakuji, že pro mne je odlišnost kultur ve Francii obohacením.“
           Třeba znesvěcování a poškozování kostelů také? Nebo jste přesvědčena že to má původ ve Francouzské kultuře?

           „Výhrady k chování jedinců jakékoli kultury či etnika samozřejmě mívám, ale nevztahuji ho na celek, negeneralizuji.“
           Jenže kultura se na celek vztahuje a generalizuje za vás. Mnohá pravidla mnohých kultur jsou direktivní, ať už psaná či nepsaná. Jestli její jednotlivce vnímáte individuálně či jako množinu, na tom nic nezmění. Jen vy sama si můžete, ve svých očích, připadat lepší než jiní lidé, kteří berou vliv kultury na její nositele v úvahu. Naopak tito lidé vás zas mohou považovat za nepoučitelnou.

           „Vy nevíte, že „černoch“ je neutrální, „negr“ je hanlivé. Podobně „cikán“ a „cigoš“ ?“
           Jeden z mých dobrých známých, který už se vrátil do Afriky, o sobě vždy mluvil jako o negrovi s hrdostí. Ale označení za černocha se také nebránil. A znám dost cikánů kteří se stejně hrdě cítí cikány a od toho odvozené „cigoš“ jim také nevadí, když to není vysloveno jako nadávka. A nebo když je lidé jako vy nezačnou poučovat o těch rozdílech. Mě ostatně také žádné odvozeniny od bělocha nevadí.

          • Ondřej

           kdepak Kamile, reagoval jsem, ale je na mě uplatňován zostřený „třídně zaměřený“ ban za opakování citací zdejších celebrit, jež jsem označjil za manipulace, a které také posléze byly jako manipulace potvrzeny jimi samými (embéčkovo tvrzení, že snad já a další tvrdíme, že Rusové v 1968 znásilňovali) a Janika že „40% lidí v ČR tvrdí, že se před rokem 1989 žilo lépe“. Ačkoli ani jedno tvrzení nebylo v citované podobě pravdivé – jsem jako rozvraceč vašich vznešených diskusí cenzurován. Vy mi to určitě mít za zlé nebudete a jsem rád, že další moje „vyčtené moudro“ o pojetí ras v akademickém pojetí – převzali i jjní. I když si toto asi nepřečtete, i přes to mi činí jisté uspokojení jej sem napsat snad jen pro formu.

          • MaB

           Kamile, jak víte, slovo kultura je polysémantické, používá se v různých, i navzájem odlišných významech. Aby bylo možné o něm diskutovat, je nutné si předem vyjasnit, co si pod pojmem kultura představujeme.
           Ale i přesto pár odpovědí s rizikem, že budou pochopeny jinak, než byly myšleny:)

           „Lidi na „bělochy, černochy, žluťochy, hnědochy, rudochy“ NEDĚLIM.“
           Tak jste barvoslepá a nebo odmítáte vidět realitu? (KM)
           Vidím realitu: modrooké blonďaté dítě a dítě černooké a tmavovlasé.
           Tento rozdíl v mém přístupu k nim nehraje žádnou roli.

           Ve společnosti, ve které žiji, je kanibalismus i ženská obřizka na dětech zločin, stejně jako vražda a vědomé mrzačení. Trochu zdejší zákony znám a i z praxe vím, jak bývají soudci interpretovány.

           Nepletu si kulturu a barbarství, které bylo a mnohdy ješte i je, asi ve všech civilizacích.

           „lidé vás zas mohou považovat za nepoučitelnou.“(KM)
           To ještě neznamaná, že oni mají pravdu a já se mýlím.
           Měli jsme u soudu otřesný připad několikanásobné vraždy a neslyšala jsem nikoho, kdo by dospěl k závěru: „Francouzi jsou masoví vrazi“, protože autor byl bílý Francouz.

           I já znám mnoho podobných případů, jako ten váš známý. Znám ale i případy zcela opačné. Další důvod , proč nelze generalizovat :)

          • Nerevar

           Vezměte si obyčejného Čecha.to jest takového, kdo sice nedosáhne na hypotéku, ale na živobytí si vydělává vlastní prací, jeho děti jsou už plnoleté před ani za jménem tituly nemá … ale zleva i zprava slyší, že právě lidé jako on zvolili Miloše Zemana, Donalda Trumpa, Brexit.
           Je to podle Vás nepřípustná generalizace, nebo pravda pravdoucí?

          • MaB

           Ještě malé post scriptum:
           „Mě ostatně také žádné odvozeniny od bělocha nevadí.“ (KM)
           A co takhle odvozenina od Čecha?
           Co když se o vás řekne:
           Kamil je typický Čecháček.
           (= hanlivé označení někoho, „kdo není příliš chytrý, je snadno manipulovatelný, podlézavý, zkrátka má všechny negativní tzv. „typicky české“ vlastnosti“) ?

          • vittta

           Mno…ono je to tak, že jste dost nechápavá, MaB.
           Já rozumím tomu, že nechápete moje texty, zajedno jsou svou více či méně skrytou ironií poměrně složité k pochopení, a za druhé zcela zjevně trpíte vůči mé osobě předsudky.
           To se stává, ne každý člověk si s jiným rozumí.
           Ovšem Sax a Kamil vám to píší tak jasně, že to snad ani jasněji napsat nelze, a vy to stejně nechápete- to už je divné, jinými slovy, není to úplně normální.
           Tady je řeč třeba o rasách.
           Vy jste napsala mnoho různých ….no, okláněcích názorů, ale jestli rasy podle vás existují, to jste nenapsala.
           Že souhlasíte s Ondrou…co to je za kec?
           Dotaz zněl jasně, existují podle vás rasy, nebo ne?
           Odpověď není rasistická, ani xenofobní, nebo co to dneska máte za značkování- ale přeci je v tom šakal zakopán.
           Odpověď je nekorektní, protože podle vás rasy existují, kdyby tomu bylo naopak, napsala byste to.
           Bojíte se odpovědi, tak to je, bojíte se NÁSLEDKŮ té odpovědi, necítíte se žít ve svobodné společnosti, a autocenzuru máte zarytou hluboko pod kůží.
           Napíšete o modrokém blonďatém dítěti a černokém tmavovlasém, to byste nevěřila, co na sebe tady práskáte.
           Vy se bojíte i jen naznačit, vždyť i bílé dítě může být jak blonďaté, modroké, tak černooké, tmavovlasé.
           Serete strachy i z příkladu, nenapíšete o bílém a barevném děcku, k nimž máte stejný přístup, popíšete superkorektně jen znaky, za které vám NIKDO NIC nemůže říci, při čemž vám ale ani ten stejný přístup nikdo nebere, a nikdo tady netvrdí, že má jiný přístup k negerskému, nebo bílému děcku- děti jsou tady brány trošku jinak, než dospělí, u dětí se na verdikt „je, či není to nebezpečná verbež“ čeká o chlup déle, pokud ovšem to není dítě romské, kde, poučení zkušeností, se Češi pro změnu nechávají přesvědčit o kvalitě dítěte jen neochotně, romské dítě je považováno za nebezpečnější, jak dospělý cigoš.
           Jste zvyklá, že ve Francii panuje strach, alespoň na pozicích, kde jste vy, nějaká státní úřednice zdá se.
           Co se čecháčka týká, to se píše s malým „č“, protože to není označení nikoho.
           Všimněte si, že Cikán píšu z velkým písmenem, neb jde o označení národa, ale rom, či cigoš s malým, není to označení nikoho.
           No a čecháček je hanlivé označení, ovšem vesměs tak říká jeden Čech jinému Čechovi- za německé peníze.
           Někdo tak říká i sám sobě, protože je to otrok.
           No, a jelikož víme, kde se výraz Čecháček vzal, tedy za protektorátu, jako součást německé propagandy, za idiota je brát spíše ten, kdo to používá, než ten, kdo je tak označen.
           Používají to buď otroci, nebo sudeťáčtí kriplové.

          • MaB

           Vy se bojíte i jen naznačit, vždyť i bílé dítě může být jak blonďaté, modroké, tak černooké, tmavovlasé.Serete strachy i z příkladu, nenapíšete o bílém a barevném děcku, k nimž máte stejný přístup, (vittta)

           Ach jo, tak zase míříte zcela vedle, vittto a stáváte se ùnavným.
           Však takové ty děti taky jsou, Na Korzice u příbuzných se sešli v létě bratranci a sestřenice tamní a ti „z kontinentu“. Obojí bílé rasy, stejní prarodiče, jedni typičtí Korzičané, druzí blonďáci s modrýma očima, které jsou znakem zdejší rodiny. Ty jsem měla na mysli, když jsem to psala.
           A kdyby šlo o dítě bílé a černé rasy, nepřistupovala bych k nim jinak.
           Velmi dobře a už leta vycházím s rodinou Huga (ten s djémbé), jehož manželka Sylvie je bílá Francouzka z Lotrinska, také modrooká blondýna. Mohl jste vidět na videu, jak krásnou dceru spolu mají.:)
           Proto opravdu nechápu, proč zas máte problém.
           Čeho a koho bych se mohla podle vás asi tak bát ?

          • Saul

           „No, a jelikož víme, kde se výraz Čecháček vzal, tedy za protektorátu, jako součást německé propagandy, za idiota je brát spíše ten, kdo to používá, než ten, kdo je tak označen.
           Používají to buď otroci, nebo sudeťáčtí kriplové.“ (vita)

           Nekdy take profesori a protinacisticti odbojari, kteri uz kdysi dobre vedeli, ze zamindrakovanych a nedovzdelanych cechackovskych kriplu, schovavajicich se za kdeco, u nas bude vzdycky dost.
           http://krejci.bigbloger.lidovky.cz/c/89142/Cechackovstvi-a-cechacek.html

          • vittta

           Mohl bych se zeptat, proč byl Václav Černý zatčen až r.1945 a nebyl popraven, a proč tak často své okolí častoval výrokem „čecháček“, a též proč nebyl za komunistů nijak výrazně perzekuován.
           Ale to jsou kecy.
           Fakt je ale ten, že i hrdina odboje může být člověk pyšný a sebestředný, a důvod odboje může být různý.
           Nedávno jsem četl nějaký román, francouzký, kde se popisoval profil typického egoisty.
           Beztvarý a bezvýznamný člověk vstoupil do odboje, dobrovolně se nechal nevarbovat v Británii a vysadit ve Francii, s úmyslem ten odboj dělat.
           Sotva ale Gestapo mučilo někoho jiného, okamžitě se posral, a začal kolaborovat.
           Jeho činnost stála desítky životů.
           Když ho ale mučili makisté, tak všechno vydržel, prostě nepřipustil ve svém nitru, aby byl shledán nulou.
           No, ale i já mám pro tebe odkaz, i když to normálně moc nedělám.
           https://zpravy.aktualne.cz/domaci/byli-cesi-kolaboranti-jde-o-klise-nacisticke-propagandy-rika/r~cf72a35ab2c611e58c6b0025900fea04/

          • vittta

           Hezký, Nerevar, pár řádek navíc, a hned to má hlavu a patu.
           No vidíte, že to jde!

          • vittta

           Chcete opravu říci, že jste prostě jen popisovala konkrétní případ, kdy se chováte stejně k modrookému blonďákovi jako k černookému černovlasovi?
           A proč to sem proboha píšete, to má nějakou souvislost s diskuzí?
           To já si dal ráno u pumpy dobré kafe, černé kafe s bílým mlékem, a vypil jsem tu směs s velikou chutí.
           A to prosím byla káva arabika.
           A vy tady o mě vyprávíte, že jsem homofob…

          • MaB

           Je to podle Vás nepřípustná generalizace, nebo pravda pravdoucí? (nerevar)

           Nerevare, ani zde se generalizovat nedá.:)
           M.Zeman v Praze vyhrál v 10 z 1109 okrsků. Uspěl na sídlištích a v domově důchodců.
           Proto se tam najde tolik lidí s vámi uváděným profilem, kteří ho nevolili.

          • vittta

           Fakt nechci vstupovat do vaší diskuze s Nerevarem, ale ČR není Praha.
           Jako Francouzka to třeba nevíte, tak Praha je hlavní město ČR, samotná ČR je daleko větší.

          • embecko

           „Proto se tam najde tolik lidí s vámi uváděným profilem, kteří ho nevolili.“
           Kdyz se zeptate tech, co ho nevolili, proc ho nevolili, obvykle vam odpovi, ze Zeman dela ostudu. A kdyz se zeptate jakou, tak bud nevedi, anebo pry je furt nalitej. Takovy je vysledek lzive opozicni PR.
           Ten Nerevaruv profil „nema hypoteku a vydelava si praci“ v Praze asi moc nenajdete, nebot pokud nekdo takovy je, pak coby Prazak ,zije nadeji a budoucnosti (ted hypoteku nemam a praci se zivim, ale kdyz nebudu volit Zemana, tak se to zmeni).
           Kazde vetsi mesto je plne ztracencu, prevalujicich si po nudnych vecerech sva plana ocekavani jako na ulici nalezeneho kulicha.
           Ale je pravda, ze pridana charakteristika deti ma odrostle a pomalu se blizi duchodu uz hodne zmeni. Byt temer duchodcem a nevolit Zemana by bylo skoro az zvrhle.

          • embecko

           Co mne jeste, na rozdil od prezidentskych voleb, prekvapilo u voleb parlamentnich, byl totalni nezajem mozna dobre 1/3 obcanu (muj odhad). Ti se o volby zajimali asi jako my tady od Griffithovo kriterium sireni trhlin u elastickych materialu, tedy nijak, jako by nebyly. Ani z nich neslo dostat, proc se o ne nezajimaji, zkratka slo pro ne o zcela mimobeznou udalost z oblasti sci-fi.

          • MaB

           ad vittta:
           „A proč to sem proboha píšete, to má nějakou souvislost s diskuzí?“
           Kdybyste četl, tak byste věděl, že tak odpovídám na neagresívní dotaz „Tak jste barvoslepá a nebo odmítáte vidět realitu?“ Kamilovi.
           Také jsem u profesora V. Černého našla „čecháčkovství“, které občas vykukuje z vás: „nedovzdělanost omezeně zakrnělou úzkým domácím obzorem, ale cítící se přitom drze na výši jakýchkoliv světových a vůdčích úkolů, neboť je osobivá, závistivá a ctižádostivá.“
           Měl byste začít trochu cestovat, vittto. :)

           Díky, Saule, pana profesora V. Černého jsem na fakultě bohužel už nezažila, ale pro bohemisty a romanisty to je veliká kapacita. To jeho zamyšlení na téma čecháčkovství je skvělé.

          • vittta

           A-ha…tak nejste slepá, a barvy rozeznáte.
           Teď jestli to tak Kamil myslel, ten dotaz, troufám si tvrdit, že v kontextu tohoto vlákna to tak nevypadá.
           A jak vy to tak poznáte, tu mou nedovdělanost, omezeně zakrnělou úzkým, domácím obzorem?
           Pro vysvětlení, to mě zase tak nezajímá, ale z té odpovědi (pokud to ale byl neagresivní dotaz) se pokusím zjistit, jak poznáte dovzdělanost, se širokým mezinárodním obzorem.
           Za dobrou radu děkuji, ale cestování mě nijak neláká.
           Tedy cestování, jmenovitě do západní ciziny, ale více méně moc nikam, je to taková…nebojím se říci, až komerce jakýsi konzum, já cestuji rád po svojí zemi a nikde se necpu.
           Ale něco by mě přecijenom zajímalo, kdybych jako začal cestovat, mělo by to na mou lidskost, či dovzdělnost (já netvrdím, že jsem vzdělaný, nebo že bych chtěl být vzdělaný) nebo na mou víru, či vztah k okolí,dětem…mělo by to nějaký pozitivní vliv, resp. má cestování obecně pozitivní vliv na dobré vlastnosti člověka, a potlačuje ty špatné?

          • Saul

           „Mohl bych se zeptat, proč byl Václav Černý zatčen až r.1945 a nebyl popraven“(vita)

           Koho a proc?
           Pokud tim chces naznacit, ze vsichni odbojari, kteri prezili zatceni a vyslechu na gestapu byli zradci a kolaboranti, smeruj svuj dotaz na nejblizsi psychiatrickou kliniku.

           „též proč nebyl za komunistů nijak výrazně perzekuován.“(vita)

           V r 1951 byl nucen opustit universitu
           1952-53 komunistickym rezimem veznen
           V 70. letech stal se terčem štvavých kampaní režimní propagandy.
           Po podepsani Charty 77 jako disident perzekuovan neustale.
           Staci ti tyto informace jako odpoved na tvoji vyrazne hloupou otazku?

           „Ale to jsou kecy.“ (vita)
           Ja bych tuto tvoji sebekritiku jeste vzhledem k tematu rozsiril asi takto:
           „Ale to jsou kecy typickeho uboheho cechacka“
           Tak gratuluji, tentokrat ses zhodnotil skvele :-)

          • vittta

           Saule, když nečteš text, tak je hloupé na něj reagovat, ne?
           Nějaké tvoje projekce dík tvým frutracím a životním neúspěchům mě fakt nezajímají.
           A přestaň laskavě útočit na homosexuály a adorovat nacismus, je to nehumánní hnus!

          • Saul

           Copak, vito?
           Odklanis diky stoupajici hladine THC ve sve zile pri patecnim veceru, neho kvuli nedostaku argumentu?
           Tak ja ti pripomenu tema, at nemusis odbihat a klickovat jak zajicek pred myslivcem.
           „Používají to buď otroci, nebo sudeťáčtí kriplové.“ (vita)
           To jsi napsal o vyrazu „cechackovstvi“, cechacku.
           Tak se te ptam, ci byl profesor Vaclav Cerny otrok a ocekavam, ze dolozis jeho sudetactvi.
           Tak vypni toho Boba Marleye, zadus jointa, vyvetrej si smrad z travy a pust se do toho, flastence.
           Zitra rano si to zkontroluji!

          • vittta

           Já prof.Černéhop neznám, a neznal jsem ho ani v té době.
           Jelikož byl znám tím, že každému vyčítal jeho zbabělost a jakési čecháčkovství, dělá na mě dojem spíše negativní.
           Jelikož jsi idiot, musí tě upozornit, že při takovém prohlášení, že jako to používají buď otroci, nebo sudeťáci, to nelze brát doslova.
           Je to nadsázka, která má ukázat, že slovo čecháček nepoužívají fajn lidé, a že je to na německé bázi.
           Což je, výraz vznikl za protektorátu jako součást protičeské propagandy, na základě smyšlecných, či zveličených provinění.
           Všimni si, že se chovám vůči tobě slušně, a vesměs odpovídám na tvé dozazy, které jsou spíše než dotazy jen nechutné, trapné provokace.
           Nevím, jestli fetuješ, a máš tedy potřebu mi cpát, že nějak hulím trávu, ale kdysi mi to říkal jeden alkoholik, který byl totální troska, ale „alespoň nežral prášky“ (žral je) aniž by věděl, jestli je já žeru- ale vypadal jsem tak.
           A že mi teď říkáš čecháček?
           No prosim, ty jsi pokusný objekt „B“, víc nic, a je daleko zajímavější sledovat MaB, která je plná morálky, a tvoje komenty, i když ví, že jsou vylhané, se jí líbí.
           MaB je pokusný objekt „D“.
           A ty něco očekáváš?
           No, to se načekáš.
           Neměl bys ty moje komenty opravdu číst, a ne to jen tvrdit, pochopit je nemůžeš, a vyvolávají v tobě záchvaty frustrace a nenávisti.
           Zdá se ale, že ti i chvílemi zvedají sebevědomí, cítíš se- alespoň chvíli- jako důležitý člověk, soudce, inkvizitor, v jehož rukou jsou osudy druhých.
           Je to jen iluze, ale mnoho lidí z iluzí žije.
           Zdá se tedy, „B“, že i ty dáváš přednost chvilkové iluzi, a v tu chvíli ignoruješ děsivou kocovinu, když se probereš do reality.

          • Saul

           Ale to je mi znamo, vito, ze o profesoru Cernem jsi nikdy a nikde neslysel, necetl, nevis, neznas….
           Kde bys k tomu taky dostal prilezitost?
           Proste neznas, tak jako neznas spoustu dalsich veci o kterych tak rad a dlouze blabolis.
           Kdyz jsi pak jedndoduse na zaklade uvedeni faktu usvedcen ze lzi, oznacis svoje dementni teorie treba za nadsazku.
           A vesele pokracujes v nejakem dalsim lhani.
           No a k tomu ostatnimu nevim, co napsat.
           Jestli vypadas, ze „zeres prasky“ nevim a je mi to opravdu jedno.
           Nezajima mne, jak lidi fyzicky vypadaji, ale jak se projevuji.
           A ty se strizlive tedy rozhodne neprojevujes.
           Tak vychazim jen z tve vlastni informace, kdy ses tady k huleni sam doznal.
           A v podstate ti to nijak zasadne nevycitam.
           Zjevne mas i problemy s agresivitou a na tu pry trava pomaha a snizuje ji, takze si vlastne toho jointa ordinujes spravne.
           Jen doufam, ze to mas pod kontrolou.
           Posledni dobou mam pocit, ze moc ne a realita ti dost zasadne unika.
           No a pokud se mylim a jsi uz nejakou dobu „cistej“, bude ten tvuj uprk do svych vnitrnich fantasmagorickych svetu asi dusledek neceho jineho a to daleko zavaznejsiho, nez je huleni.
           Bohuzel.

          • vittta

           Já o tobě vím všechno, Saule, ty o mně nevíš nic.
           Píšeš o lhaní, všimni si, že u toho žraní prášků píšu „kdysi“, tomu alkoholikovi bylo tehdy 33, a mně 22.
           Je to fakt „kdysi“, ale ty pracuješ v režimu „lepšočlověk“, tohle děláte na své oponenty, jmenovitě na pana prezidenta, u každého slova máte 20 šmíráků, a ti ho hodnotí, a dokoce si udělali na to program.
           To víš, nestíhají.
           Že hulím trávu, jasně že jo, letos jsem hulil jednou, když má někdo prověřěný matroš, klidně si dám, nevidím na tom nic špatného, a chlastat jsem byl asi 6x,možná 7-8x co je na tom?
           Já to klidně napsat mohu, rád vyprávím, ale ty toho o sobě moc napsat nemůžeš.
           Podívej, co jsi napsal, blbost, není tam žádný argument, žádná myšlenka, je to jen útok.
           No, já to sleduji, vy pořád na někoho útočíte, na prezidenta, na premiera, na blbé stádo co blbě volí, na důchodce, na Karla Gotta, na všechny.
           Ale to je málo, a tak si vymýšlíte další nehodné.
           Homofoby, islamofoby, xenofoby, rasisty, nacisty a další a další, je to systém 50 let, kulturní revoluce v Číně, 30 let v Německu.
           Jste stejní.
           O profesoru Černém jsem neslyšel, zkus mi napsat, proč bych měl.
           A v jaké souvioslosti jsi o něm slyšel ty- ale všiml jsem si, že na zadání „čecháček“ vyjede prof. Černý několikrát.
           Dokonce vyjede i ten popis, co tady dala MaB, komicky to okopírovala, nebylo to z její hlavy…vy…internetoví vzdělanci.
           Proč bych zrovna o něm měl slyšet.
           Já jsem nevzdělaný dělník, údržbář, nyní majitel firmičky, tak to píšu, a tak to je, proč bych měl slyšet o profesoru Černém?
           Však jsem o něm také nepsal, ale když o něčem píšu, nco o tom vím.
           Ty zase víš, že hulím trávu, že jsem usvědčen ze lži, že moje teorie, ble, ble, ble.
           Každý ví něco, Saule, a tak také vypadá jeho psaní.

          • Saul

           Tak to se ti povedlo, teatrologu.
           Už ses tu ze své ublíženosti vyplakával mockrát, ale aby ses postavil coby oběť lepšolidí po bok prezidenta a Karla Gotta….fakt skvělá scénka, zasloužíš potlesk:-)

          • vittta

           Tak nežvaň a tleskej.
           K tomu mě snad nepotřebuješ.
           Moje texty pak nejsou určeno pro čtenáře s IQ pod 100, takže myslím je zbytečné, aby ses je snažil pochopit.
           Tleskej, a drž hubu!

  • embecko

   „Lidé byli tak dlouho fascinováni Milošem Zemanem, že si nevšimli nástupu Andreje Babiše.“
   Nic neukazuje na odtrzenost strany od mas, jako tahle veta…lide byli zrejme tak fascinovani Zemanem, ze si ani nevsimli, ze voli Babise.

   • Janika

    Tak tomu nerozumím, přiznávám se. Zemana jsem volila uváženě, jeho myšlenkové pochody mi od počátku imponovaly. Babiš se dostal k moci pro mě neuvěřitelně a nevysvětlitelně, nikdo ho neznal, nikdo ho nevolil a najednou tu byl. Působil na mě odpudivě a v podstatě to trvá stále. Přitom ne že bych ho chtěla vyměnit za Kalouska s Fialou, to je ještě horší. A co se týká Zemana, tak myslím, že ho pouze racionálně využil jako to menší zlo a dostatečně silného dočasného spojence pro nějakou smysluplnou činnost, o kterém ale musí vědět, že mu při první příležitosti vrazí kudlu do zad. Takže o co jde, jak stojí otázka? Bylo by to bez Babiše lepší?

    • embecko

     Honzakove vete „„Lidé byli tak dlouho fascinováni Milošem Zemanem, že si nevšimli nástupu Andreje Babiše.“ lze porozumet bez problemu. Nevi co povida a je v uzkych. Jak by si lide nemohli nevsimnout Babise, kdyz ho volili? To je cire prani otcem myslenky a popreni faktu, ze lide Babise volili a voli a tedy je jejich pritakani Babisovi vedome a jeho nastup vyzadany.
     Kavarnici vsechno popletou a kdyz jsou v uzkych, nasadi diskuzni obrat hromadneho niceni ale vzdyt je to stejne jedno (to bude zrejme Honzakova dalsi faze).

    • embecko

     Jinak Honzak samozrejme blbej neni, naopak…jeho myslenky jsou ovsem dukazem prevahy tridniho videni nad rozumem a zaroven potvrzenim toho, ze se zdravym rozumem je to ponekud slozitejsi, nezli to vypada.

     • vittta

      Honzák začal obyčejně papouškovat, jak to já vidím.
      Jako specialista v oboru by jistě sám sobě mohl určit diagnozu.
      Selhání idiota je pochopitelné, nemá intelekt, aby mu došlo, v čem, a jestli vůbec selhal.
      Selhání inteligenta lze ale vysvětlit buď cílenou vychcaností, strachem, nebo nějakou duševní poruchou.

      • embecko

       Ja bych nerekl, ze selhal, protoze selhani znamena rozhodnuti v nejake volbe. Ta to on nedela, dle meho plka to, co plkal vzdycky, jen vymenil jmena a osoby. A pritom si nevsimnul, ze se tak trochu zmenila doba…a taky mu je uz 80.
       Spise bych to videl na lehke selhani PL, co ho vytahly a udelaly z nej tribuna (a pritom spis trpi samomluvou).
       Ale vzdyt je to stejne jedno :o) Rozhodne se trefil kavarne do noty a to, zrejme, aniz by chtel. Selhavsi intelektualove stoji uplne nekde jinde, v cele medii a neziskovek. Ostatne, prvy cesky intelektual, co selhal, byl Vladimir Zelezny z Novy…sliboval zviratka a nakonec z nich udelal reklamy. To byl jeden z rozhodujicich momentu, kdy se vyjasnilo, ze ring je volny a moralni zasady jsou na obtiz, coz brzy pochopila cela republika.

       • vittta

        PL by Honzáka samotného asi nevytáhly, tam to vyšperkoval Janďourek, a teprve tihle dva z toho udělali zajímavou zprávu.
        Je to také o kšefu, ten kretén Novotný je také otiskován jen proto, že je to kretén.
        A to on, jako bulvární děvka dobře ví.
        I záporná reklama je reklama.

        • Saul

         S Novotným byste byli zajímavá a vzájemně rovnocenná intelektuální dvojíce.
         Škoda, že sem za tebou nechodí.
         Zkus mu napsat a připomenout své diskusní kvality.
         Třeba se na rozdíl od Čulika, Kartouze, Hutky…chytne.

        • embecko

         Ideovi vedouci kavarny, kteri nejsou jeste zcela zmateni, si jsou vedomi, ze se dostali do temer bezvychodne pozice, kdy se vyplati bud mlcet, anebo pred sebe predsunout jiz zprofanovane bardy jako Honzaka se Siklovou, kteri jiz nedokazi rici nic uderneho, ale jen se vozi na obecnych floskulich, za ktere je nelze nijak konkretne vykrakat.
         Kavarna ted stoji pred mnoha tezkymi dilematy, jez jsou bez reseni: Odmitnou Gretu, budou z nich narodovci- prijmou Gretu, ceka je vseobecny vysmech a ztrata potencialnich mandatu. Odmitnou NATO, ocitnou se na stejne lodi s Putinem- prijmou NATO, odhali svji bezskrupulozni povahu. Prijmou Gottuv odkaz, stanou se z nich nositele normalizacniho etosu- odmitnou Gotta, narod na ne naplive. Prijmou CT, zacernujici transparentne sve smlouvy, budou z nich korytari- odmitnou CT a zbavi se sve hlasne trouby. A tak dale…
         Takze pochopitelne laviruji a drobne podsivaji a na verejnosti pred sebe predstrkuji odepsane, neperpektivni kusy, jako Honzaka, ci Novotneho.

         • vittta

          Jak píše MaB, musíme předpokládat, že i naši nepřátelé mají ve svých řadách chytré.
          Oni ale mají problém , který zbytečně obkružuješ.
          Vědí, že nemají argumenty na propagaci svých lží, ale zároveň vědí, že jsou v aktuálně správné prdeli.
          A oni to jinde jak v prdeli neumí.
          Co teď?
          Tvoje teorie je cpaní odepsaných celebrit před sebe.
          Má to něco do sebe, takový Honzák je celkem známý, ale je to třeba Svěrák, Kocáb,Rychecký….jak se dnes módně říká- je jich víc!
          Pak jsou tady egoisté, a ďáblové, kteří se pasují do rolí celebrit dobrovolně v domění, že mají vliv- to je třeba Halík, Hermann, Němcová, (je jich víc)…..
          Další finta je výroba celebrit, takový Minář třeba.
          Je vybrán bezvýznamný psychopat, dostatečně hloupý na to, aby nikoho neohrozil, ale aby byl schopen oslovit další jemu podobné, a s podporou a zajištěním od oficiálních míst způsobit minimálně v Praze společenský chaos.
          Ti také odvádějí pozorost.
          Nic méně, reálně to problém absence argumentů neřeší.
          Ale…co když jsou šéfové kavárny ve skutečnosti spojeni i s politiky, klidně i Babišem?
          To už není tak pravděpodobná teorie, ale mělo by se s ní také počítat.
          Na Letné bylo maximálně 100 000 lidí, proč to někdo nerozporoval?
          Babiš ovládá nějakým způsobem nějaká média- proč to vlastně nikdo nezpochybnil?
          To byly jen takové…náznaky zpochybnění, ale kavárníci dodnes pracují s vylhanými čísly, a nikdo to nerozporuje.
          Ostatně, konkrétně Babiš kavárníky potřebuje, bez nich by byl politicky velice rychle vyřízen.
          Jenom oni ho udržují v kurzu, nejodpornější z ČR na něj plijí, a tím ho dělají přijatelným i pro ty, co by ho jinak z vysoka jebali.
          Prezident nemá jinou možnost, než spolupracovat a Babišem, ať už si kavárna pindá co chce, že ho Zeman ovládá a tak.
          Babiš měl u voleb příliš mnoho, a druhý v pořadí příliš málo.
          Je třeba- dle mého- pracovat i s nečekanými variantami.
          Ti chytří kavárníci umí odhadnout, komu složí hold dav, i když se též mohou seknout.
          Není to všechno nakonec jen návnada?

          • pacifista

           Je potřeba se těchto taškařic neúčastnit, nedělat užitečné idioty nikomu a nedat chaosu šanci. Pro nás normální lidi z toho nikdy nic nekouká.

          • Janika

           Schovávat se za autority nebo „autority“, to dělají všichni, nakonec i Zeman provádí tuhle úlitbu, když se ohání Masarykem nebo Havlem jako svatými, přitom oba by jistě zvládnul zkritizovat.
           A jestli nakonec v pozadí nedrží spolu Babiš s někým z kavárny, to si dokážu představit. Vím ale jistě, že se Zemanem nedrží nikdo. On byl vždycky sám. Psal o tom už svého času Karel Kryl. https://janica9.wordpress.com/2014/11/17/karel-kryl-o-milosi-zemanovi-a-idiotech-mezi-nami/

 9. Ondřej

  Otřesné zážitky z demoktracie jsou za posledníé roky hned dva – už byli zabiti dva poslanci liberálně-socialistických stran neonacisty vyznávající národ a tradicionalismus ale zároveň xenofobii, nenávist rasovou a třídně-polituickou – v roce 2011 jjsou tyto reminiscence na nacionál fašismus 30. let otřesné – už fašisté, po vzoru Musolliniho černých košil vraždí demokraticky zvolené politiky. sociálně demokratické politiky

  Já se ptám proč DNES, to vy fašisté, takto chcete změnit (vámi) prohrané volby? Myslíte, že se proto změní pojetí demokracie a bude oněch „vyvážených“ 5minut pro žida a 5min. pro Hitlera?

  Nebo snad myslíte, že vás lid nějak přikryje a bude schovávat po bytech u známých jak britské pašutisty za války?!

  „Otevřeně podporoval přijímání uprchlíků – pomáhat lidem byla totiž pro politika německé CDU základní křesťanská hodnota. To ho nejspíš stálo na začátku června život. Z vraždy Waltera Lübckeho je obviněn muž, který už je léta spojován s neonacistickou scénou a jehož jméno se podle německých novinářů objevuje i ve spisu teroristů z Národněsocialistického podzemí. Německý ministr vnitra mluví o zločinu jako o budíčku pro celé Německo.

  Neonacista byl několikrát trestán. Podle serveru Zeit Online v roce 1993 zaútočil na azylový dům v Hesensku (TEHDY JSME SE ŠKOLOU ŠLI NA TO MÍSTO V RÁMCI výuky k občanské toleranci položit květiny, spolu s námi několik muslimů, židovských děti a taoistů – uprchlíků před tyranií čínského komunistiuckého režimu, kterým vyhovala naše všem otevřené multikulturní víceleté gymnázium).

  V roce 2018 na serveru YouTube v komentáři napsal, že „pokud současná vláda neodstoupí, budou oběti. Je čas konat, konec se žvaněním.“ Taková rétorika podle portálu tagesschau.de připomíná heslo NSU „činy místo slov“.

  V Británii se stalo něco obdobného

  Za vraždu britské poslankyně Coxové půjde neonacista Mair na doživotí za mříže
  Porota londýnského soudu ve středu uznala Thomase Maira vinným z letošní vraždy britské poslankyně Jo Coxové. Podle zpravodajské stanice BBC 53letého muže prohlásila vinným i v dalších třech bodech obžaloby. Dostal trest doživotního vězení bez možnosti předčasného propuštění.

  Poslankyni napadl v okamžiku, kdy se chystala na setkání s občany v knihovně v Birstallu. Na jednačtyřicetiletou matku dvou dětí, která vystupovala proti odchodu z EU, takzvanému brexitu, třikrát vystřelil a následně ji mnohokrát pobodal. Coxová zraněním podlehla v nemocnici. Mair předtím napsal na Twitteru, „že bránit Brexitu jak činí poslankyně Coxová je zrada vlasti, a každý vlastizrádce musí dojít svému trestu.“

  Myslel jsem, že nežijeme v 30.letech kdy na ulicích vládli národně-socialističtí extremisté, co pro národ a jeho kánonizaci zabíjeli jednotlivé lidi.

  • vittta

   To jsou žvásty, to nemá obdoby.
   Ale tyhle lži, vystavené na nějaké faktické události mají něco do sebe.
   Určí se vrah z předpokládané cílové skupiny, a vzbudí se dojem, že jiným, než momentálně kladným politikům se to nestává.
   Jak on se jmenoval ten nizozemský politik, co se mu někdo podíval na zoubek tak důsledně, že má dneska pěkný hrobeček?
   A kolik bylo zmlácených nehodných politiků v porovnání s těmi kladnými?
   Ten komunista moc dobře nevypadal, Dolejš, že jo.
   Nic méně od té doby se názorově dost napravil!
   Pak že násilí není řešení…

   • Ondřej

    prý to není žádný komunista, tenhle Dolejš, ale infiltrovaný neomarxista do KSČM a ve skutečnosti je tajný agent TOP 09 protože hlasuje v největší shodě s nimi, řekl broukolog a emeritní neonacista požívající liberálně demokrastických výsad universitní „intelektuálské“ imunity, Martin Konvička na PL:-)

 10. Ondřej

  Nekjen my v Česku, ale i v kolébce demokracie je dějí věci z voleb nevzešlý premiér za pomoci feudálky „obstaví činnost demokracie – jediné možné – díky voleným zástupcům do parlamanentu.

  Nicméně ANI TO NESTAČÍ. Argumenty pro vystoupení z EU bylo shledány jako lživé – fakticky i obecně ideologicky – částky údajně „týdně posílané z Británie do EU“ totiž být v té výši jak bylo řečeno Johnsonem, pak by je Bank of England ani neměla a musela by si je tisknout:-). Jsou totiž o „řád jinde“ a tím i celá bilance výhod a nevýhod na straně má dáti-dal. Takže předčasné volby (v případě Brexitu nemá vůbec Johnson nadpoloviční většinu) a nové referendum o Brexitu bez fake news konzwervativců a vraždě labouristické političky lobující za EU klausuli o quotách v rovném zastoupení žen ve vedení firem s více než 30tis. zaměsntnanci.

  • vittta

   Na základě lživých argumentů se dělá politika z podstaty.
   Nic méně, když něco funguje, můžete lhát jak chcete, a fungovat to nepřestane, a když něco nefunguje, též můžete lhát jak chcete, a fungovat to nezačne.
   Na to teďka dojíždíte, vy inkvizitoři!

   • pacifista

    Proč by chodili pryč z EU? Vždyť je to pro ně výhodné, mají z toho nejvíc. Půjdou až to bude aktuální, čili až budou proudit další miliony z Afriky. No a to se zatím pozdrželo. Přece ti, co odjakživa svět řídí se nenechají řídit někým jiným.

   • Ondřej

    pak musel socialismus fungovat lépe než kapitalismus , proč ho lidé všude na světě (mimo KLDR a Venzuely) svrhli a v dotčených zemích jsou hladomory?

    • Alva

     A opravdu myslíte, že ho svrhli obyvatelé těch zemí? Sami z vlastní vůle a vlastního rozhodnutí?
     Proč tedy potom ne v S. Korei a Venezuele, když tam navíc mají ty hladomory?

    • Kamil Mudra

     Myslíte, Ondro, že bylo u nás více hladových žebráků a bezdomovců za socialismu a nebo za kapitalismu?

 11. vittta

  Neuvěřitelné!!!
  Doporučuji.
  Na to se fakt hodí ta věta, kterou začínal i končil velice dobrý francouzký film, který jsem- v původním znění- nebyl líný sledovat 2x.
  „Satan má jen takovou moc, jakou mu dáváme“.
  Halík žádnou moc od lidu nedostal, ale ďábel sám o sobě je silný dost, a je třeba se mu postavit!

   • embecko

    To je zvlastni rozhovor, jako by netusil, ze do nej, coby budouciho prezidenta, investuji uz 30 let. Anebo se z tehle povinnosti nejak vykroutil a v tom pripade ho ceka strmy sesup.
    Ovsem, pokud by kandidoval, pak, dle meho, ma docela dobrou sanci; bude zalezet na tom, koho vytahne protistrana (a tam to tentokrat vidim dost slabe).

    • vittta

     Halík je ďábel, ten by chtěl vládnout světu, ne ČR.
     Vymknul se jim, prostě se zbláznil.
     Kromě toho, doba pseudointelektuálů typ Havel je, především dle kavárníků, pryč.
     Nyní by asi měli táhnout tvrdí chlapi.
     A toho mají.
     Gen. Pavla.
     To bude jejich č.1, ale zatím váhají.
     On ještě i Halík se může nechat „ukecat“.
     Hrají s námi hru, mapují terén, nechtějí dalšího Drahoše.
     Chtějí tutovku!
     A chtějí vědět, kdo bude stát proti nim.
     Mohl být to být Klaus- ať už senior, nebo junior.
     Nikoho jiného zatím nevidím.

     • pacifista

      Ano, mluví z něj ďábel a s křesťany nemá nic společného. Ponouká k nenávisti a třeba pýcha je pro křesťany těžkým hříchem a právě ta pýcha mu zatemnila mozek. On ale toto vůbec nerozpoznal a ani nechtěl, protože tolik nenávidí.

 12. astraustralia

  Halik ocenen:
  Po dotazování z Halíka vyšlo, že se považuje za lepšího reprezentanta Česka, než je prezident.
  „Myslím, že on dělá spíše té zemi ostudu, kamkoliv vyjede, tak je vždycky nějaký skandál.“ Ocenění od hlav cizích států prý není něco, co by si člověk koupil, tudíž ocenění od německého prezidenta je důkaz, že Halíkův hlas je slyšet a že to, co dělá, je mezinárodně uznáváno.

  A jsou tu i reakce.
  Obdrží Železný kříž! Tomáš Halík cílem drsné srandy
  Bývalý starosta městské části Praha-Koloděje Zbyněk Passer si utahuje z českého katolického kněze Tomáše Halíka pro státní vyznamenání, které mu udělil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Halík obdržel Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo, za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími.

  • Ondřej

   ukázková manipulace, velmi symptomatická pro někdejší média s „komsomolským“ označením ve svém názvu.

   Janika: „Průzkum, skoro 40% lidí považuje minulý režim za lepší, nebo skoro lepší“

   Skutečnost uvedená v článku: „Více než třetině Čechů nad 40 let se podle průzkumu žilo za socialismu lépe“

    • Ondřej

     nad 40 let je lidí v populaci zastoupených asi 50%, tedy 38% z nich (z poloviny) je z CELKOVÉ POPULACE asi 19%. To je trochu jiné scóre ne? Takže evokovat že je to skoro POLOVINA obyvatel (40%) z populace je krom manipulace i vcelku dosti matematicky jasně vyjádřená nepravda.

     • Janika

      Teď jste mě vážně zklamal, Ondřeji, myslela jsem, že sice máte jiné vidění světa, než já, ale myslí Vám to. I kdyby byla pravda, co píšete, tak předpokládáte, že v té druhé polovině populace, do 40 let, nehlasuje pro „bylo lépe“ nikdo. To jste nedomyslel, že.
      Jenže špatně to máte od samého počátku, Ta čísla 10+28% nejsou z celkové populace, ale pouze ze vzorku účastnícím se ankety.
      Pokud je něco zavádějící manipulací, tak je to název článku. Ve skrytu duše jsem doufala, že to máte na mysl svou úvodní poznámkou.
      No nic, zase mám po jedné malé iluzi. Takhle to dopadá, když sem necitujete elaboráty a moudra odjinud a vyjadřujete se z vlastní hlavy. Jak má ale pak člověk věřit tomu Vašemu výběru mouder. Prosím, pro příště, pište jen „z vlastní hlavy“, i když blbiny, alespoň jsou autentické. Ty opsané elaboráty zveřejňovat nebudu.

      • Ondřej

       Bohužel pro vás, 40% lidí, a 40% lidí ve věku nad 40% let, je rozdíl a vždy bude. Banovat jakakoli má moudra můžete, máte na to tu moc. Ale to je asi tak vše.

       • Janika

        Koukám, že vysvětlením je to, že jste celé své teorie odvíjel od zpotvořeného názvu článku. Ke čtení jste se již nedostal.

        • Ondřej

         takže používáte (citujete) článek s manipulativním nadpisem. Jsem rád, že jste to přiznala, a teď už je na řadě jen ten můj ban. Netřeba se dále přít o věc, kterou jsme vaším přiznáním vyřešili. Ostatně jako u embéčka, jsem si dovolil jen „drze“ citovat manipulaci, kterou jste stvořili vy sami, názorově rozdílní….doplňte dle libosti míste teček název, jak jste zvyklí oslovovat své ideové nepřátele v momentě, když vám připisujíá lži a ještě vás jejich autorství sami podsunují:-)

    • vittta

     Ondra je na přesná čísla a manipulace pedant.
     Znáš ho.
     Liberalismus- mimo jiné výhody, zásadně nemanipuluje.
     Předkládá jen fakta, třeba jak byl zavražděn Skripalovic papoušek.

     • vittta

      On odklání úúúplně obyčejně diskuzi od podstaty.
      Tedy 38% lidí má dojem, že za komunistů nebylo zle- což je- s ohledem na obrovský přetlak zboží a služeb,čato proti socialismu vysloveně na pakatel, ohromné číslo, rozhodně nesvědčící o tom, že minulý režim byl v tom slova smyslu zločinný, a to i za předpokladu, že lidé mají tendenci často vidět spíše ty lepší věci, a navíc byli mladí.

       • vittta

        Vám se to stát nemůže, u vašich max. 3 řádků.
        Nejde pak v jádru o to, jestli to sedí či nesedí odemne, ale jestli to je, nebo není pravda.
        Klidně mi můžete přece napsat kritickou reakci, až budu něco odklánět já, ne?
        Tomu se říká diskuze!

    • vittta

     Tady máš o tom článek:
     Zcela unikátní je tahle lež.

     „Historik Vaněk pak zdůraznil, že pracovní povinnost se zneužívala proti disidentům, které vyhodili z práce, hned druhý den je sebrali a protože neměli v občance razítko zaměstnavatele, tak jim přišili paragraf „příživnictví“.“

     Historik Vaněk není historik, ale idiot.
     Za komunistů měl každý právo 5 týdnů hledat práci, což s ohledem na společnost, kde jsem se pohyboval, vím velice dobře.
     V podstatě ale po oněch 5 týdnech nebylo tak snadné někoho zavřít za příživnictví, pokud dotyčný prokázal, že má legální zdroj obživy- to mohlo být třeba dědictví, něbo darovaná vkladní knížka.
     Soudy tehdy sice mohly být politicky motivované, ale obávám se, že příprava na nějaký politicky motivovaný kriminál pro nehodného musela být o chlup lepší, než jeden den chybějící razítko.
     Ostatně, StB si s tímto poradit uměla, a pokud šel někdo z politických důvodů sedět, vskutku nebylo třeba tak okatě nedodržovat zákon.
     Dotyčného bylo za co zavřít.

     https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Husto-v-CT-Ze-za-komunistu-bylo-lip-Neptejte-se-lidi-oni-nic-nevi-jsou-pod-vlivem-propagandy-padalo-I-moderator-koukal-600596

     • Janika

      Většina lidí prostě více či méně ráda chodila do práce, co by za to dneska mnozí dali. Disidenty jsem žádné neznala, ani jsem netušila, že to existuje :-). Jak to vlastně přesně bylo s tou povinností pracovat ani nevím. Moje maminka byla celý život v domácnosti, tak zřejmě se to týkalo jen mužů. Nebo snad i svobodných (bezdětných?) žen.

      • vittta

       No ona není práce jako práce, to Ondra nechápe.
       Ne všude šlo se tehdy poflakovat, ale mezilidské vztahy byly o hodně lepší.
       A také- nad dělníka se nikdo nepovyšoval.
       To se do té práce chodilo úplně jinak, kromě toho, jen vyjímečně se dojíždělo, jezdit do práce víc jak 5 km byl opuz a víc jak 10 km pakec jako kráva!
       Jak to bylo u žen v domácnosti nevím, ale ti „historici“ rozhodně lžou, a když jsem si to četl, tak si tím mohu být na 100% jistý!

  • Kamil Mudra

   Jak může mít někdo pod čtyřicet nějakou alespoň trochu objektivní představu o tom jak se před plyšákem žilo? Sám tu dobu prožil coby dítě a byl v té době odkázán na hodnocení zprostředkované rodiči, kterým ve většině svým věkem nedokázal být ani diskusním partnerem, starosti o obživu nenesl na svých bedrech a o své budoucnosti mohl ještě nerušeně fantazírovat. Plusy považoval za samozřejmost a před mínusy byl (pokud vyrůstal v alespoň trochu standardní rodině) svými rodiči chráněn.

   Dle mého mínění mají šanci, oba režimy posoudit, jen lidé od šedesáti let výše a to ještě se pohled bude dost lišit případ od případu v závislosti na vlivech které mají s režimy málo společného (rodinné i mimorodinné vztahy,fyzická a mentální kondice, adaptabilita na prostředí atd,)

   A pokládat takovou otázku lidem pod třicet mi přijde už jako úplná zhovadilost. To je jako by po mně za socíku někdo chtěl abych porovnal jak se žije v něm s tím jak se žilo před válkou. Porovnávat zkušenost prožívanou se zkušeností zprostředkovanou vždy vede k silnému zkreslení do plusu i do mínusu. A to i v případě kdy je člověk informován bez snahy o ovlivnění – natož pak v době kdy zrovna vítězové píší „nové dějiny“ a snaží se je šířit „horem – dolem“.

 13. vittta

  Tady na PL je rozhovor s „rádobychartistou“, který se ovšem pěkně vybarvil, podobně jako třeba spisovatelka Procházková a další podchartisté a unterchartisté.
  Václav Vlk, se kterým je rozhovor veden, se ukázal jako ruský troll, řízený rovnou z Kremlu, jemuž evropské hodnoty neříkají naprosto nic.
  Ještě ovšem…ještě se to o něm veřejně neříká, ještě není na pranýři, snad na Foru 24, ale to čtu jen vyjímečně.
  Jinak- vynikající rozhovor.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Znal-jsem-Gotta-jako-kluka-Anticharta-to-bylo-jinak-Totalita-je-zase-tu-rika-clen-Charty-77-Chramostova-Halik-valka-Silne-cteni-600467

 14. Ondřej

  ačnu na novém vláknu, to původní je již nepřehledné .-. snad tato moje reakce na švédský sociální model s citacemi od německého sociologa a politologa Rudolfa Meidnera projde.

  Na úvod – embéčkův „plitologický“ vstup do „švédského modelu“ – je vsuvkou kterou bych snad jen přirovnal k jeho dřívější analýze stalinovy industrializace – která podle něj proběhla „velmi úspěšně pro sovětské hospodářství a vůbec neohrozila zemědělskou produkci, byla sociálně citlivá bez zbytečných ztrát na životech“.

  Myslel jsem že snad větší „grády“ už nenajdu od tohoto humanitního intelektuála ponořeného kdesi do národně sociialistického souručenství lidu a národa ze švýcarských kantonálních neoliberálních daňových rájů. Takže dovolím si uvést „švédský model“ od formy časrtušky o Kostěji Nesmrtelném do ekonomjicko-sociální reality. Protože přesně takto jako embéčko o Švédsku v polovině první desetiletky milennia mnluvil jistý pan Kalousek

  Počáteční úspěch švédského modelu závisel hlavně na skutečnosti, že velká většina švédských obyvatel souhlasila s cíli modelu. Podle Rudolfa Meidnera byl švédský model pokusem, jak zajistit kompatibilitu jeho cílů místo obětování jednoho kvůli druhému Nové uspořádání politiky také znamenalo odstranění tradičního oddělení sociální a ekonomické politiky a především odbourání nerovností ekonomických a hlavně sociálních mezi akademicky vzdělanými specialisty a průmyslovými dělníky. Plná zaměstnanost již nebyla věcí monetární a fiskální politiky, ale byla včleněna do sociální politiky. Taktéž cíl jako rovnoměrné rozdělení příjmů byl záležitostí politiky pracovního trhu, který byl ovšem silně řízen státem a pobídky = 100% dotacím daného sektoru či odvětví.

  Vývoj poválečného sociálního státu ve Švédsku může být stručně rozdělen do pěti period :
  –  období těsně po válce: institucionalizace
  programů bydlení a zaměstnanosti a uzákonění
  stejné míry dávek,
   druhá polovina 50. let: zavedení dávek podle výše
  příjmů,
   60. a počátek 70. let: rozšíření veřejných služeb,
   polovina 70. let: rozšíření nároku na dávky a
  nárůst jejich výše,
   konec 70. a počátek 80. let: období
  přizpůsobování pracovního práva potřebám znevýhodněných a odstranění diskriminace (gender,etnický původ, náboženství)

  Po 60 letech máme Švédsko něco jako zázrak „komunismu“ kdy bez odbourání kapitalismu a možnost zbohatnout na trhu, kde není chudoby, nezaměstnanosti, ekonomických bublin, ani nedostatkovýchz komodit jakým je třeba celosvětově bydlení, kde je po léta aplikována klimatická šetrnost – Švédsko pracuje s 60% energií na obnovitelných zdrojích. Jak by řekl pan Paroubek – kdo má víc?

  Zdroj dat: Rudolf Meidner z knihy – Modell Schweden: Erfahrungen einer Wohlfahrtsgesellschaft , 1984

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s