Kam jsme to za třicet let dopracovali

V dnešním Právu je na titulní straně šokující článek „Hledali účetní, dostali pokutu za diskriminaci mužů.“ Původně jsem myslela, že je to z nějakého bláznivého kouta západní vyšinuté pseudodemokracie, ale ne, je to u nás. Firma z Rožnova pod Radhoštěm v reklamním zpravodaji Valašska Anna zveřejnila 6.srpna inzerát s nabídkou zaměstnání, který zněl: „Volná pozice: Všeobecná a finanční účetní“. Vedoucí Oblastního inspektorátu práce pro Jihomoravský a Zlínský kraj Tomáš Musil udělil firmě pokutu deset tisíc korun. Diskriminovala prý muže.

Připadá mi lepší kamenování nevěrnic v islámských zemích – tam je to totiž jasně dané zákonem šaríja a nevěrná žena předem ví, co ji čeká. V případě vládnoucí byrokracie to nikdo neví, možné je všechno. Byrokracie je všemocná a spolu s blbostí strašlivá a nebezpečná.

 1. grasyk

  Další postřeh na téma „kam jsme to dopracovali“:
  http://www.stoletie.ru/tekuschiiy_moment/bravyj_kontrrazvedchik_shvejk_289.htm
  Výňatek: … a čevo tam špionit? (Gospodin Koudelka je tu přirovnán k jistému Švejkovi. Ale zatímco Švejk zajal několik ruských vojáků, gospodin Koudelka „rozkryl celou špionážní síť, pracující pro ruské speciální služby“.
  Bohužel chybí jakékoliv důkazy.. noo .. asi je to tajné! A možná to čeká na dalšího Haška?

  • vittta

   Gospodin Koudelka je hrdina milionu chvilek, a měl by tam asi promluvit na té demonstraci, a též by měl něco říci na megakonceru k 28.10., kam nebyl pozván Nohavica.

  • oh

   Prostě začíná nová tradice každoročního odhalování (stále stejných) ruských špiónů.
   „Bezpečnostní informační službě se podařilo rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na území České republiky a ochromit její činnost.“ (Ředitel BIS Michal Koudelka, 7.12.2018)
   „Bezpečnostní informační služba (BIS) spolu s policejní Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ) rozbily loni síť, kterou se na našem území pokoušela vytvořit ruská Federální služba bezpečnosti (FSB). (Ředitel BIS Michal Koudelka na konferenci ve Sněmovně, 21.10.2019)
   Putimský strážmistr Flanderka smutně stojí v koutě a brečí, že on má jen informátora Josefa Vyskočila, a něco tak geniálního ho nenapadalo…

 2. kočka šklíba

  Takže mně nikdo neodpověděl na tuto otázku :
  24.10.2019 – 14.46
  kočka šklíba
  Docela by mě zajímalo co je špatného na slově cikán, konkrétně co?

  No ani mě to neudivuje, ono totiž není co, na pojmenování etnika Cikán opravdu není nic špatného, že MaB :D.

   • embecko

    Jinak pojmenovani Rom/ Cikan je velmi podobnou situaci, o ktere jsme tu jiz nekolikrat mluvili: nas system to dotahl tak daleko, ze k jeho diskreditaci uz neni zapotrebi konspiracnich clanku z alternativy, ale uplne staci mainstream. System navrsil uz tolik chyb, ze se stal jednou velkou chybou a kdyby se temto chybam mel mainstream vyhybat, nebude mit o cem psat.

    Podobne Romove…o Francii se casto pise, ze v ni nejvice trpi imigranti, majici opravdouvou snahu se integrovat. Ti jsou napadani nejen spoluimigranty integraci odmitajicimi, ale i statem, jez jim neduveruje a tak je ostrakizuje.
    Podobne se da rici, ze Cikan je problemovy Rom…na cemz jsou nejvice biti ti Romove, jez maji snahu se integrovat (to jest napriklad se naucit jazyku statu, jehoz jsou obcane). Ti prosazuji nazev Rom, aby se odlisili od svych problemovych souputniku. Ale co se nestane: integrujicim se Romum zakazi pouzivat slovo Cikan a tim padem se jiz sami nedokazi odlisit od Cikanu. Zatimco dnes Rom umi cesky, zatimco Cikan ne (at se drzime vyse uvedeneho prikladu), po zavedeni jednotneho oznaceni Rom se Rom stane Cikanem, at chce, anebo ne.
    Prijmuti terminu Rom je pro vetsinovou populaci ciste otazka zvyku, zatimco pro Romy same pujde o zavazny existencni problem.
    Takze at delate, co delate, sidlo v pytli neutajite a kazda snaha o vylepseni situace zmenou nejakeho terminu je ciste kontraproduktivni a postihne predevsim ty, jez mela chranit (jak uz to v pravnim state byva).

 3. MaB

  Docela by mě zajímalo co je špatného na slově cikán, konkrétně co?

  Na pojmenování etnika Cikán, nikoli „Cigoš“, není absolutně nic špatného. Proč by také bylo ? Oni sami se tak nazývají. zde Tzigans, a jsou na svůj původ i patřičně hrdí.
  Znáte operetu od J. STRAUSSE CIKÁNSKÝ BARON ?
  Cikánský baron jsem já
  Mě každá cikánka zná
  Peněz mám na tisíce
  Cikánek více

  Nikdy jste slyšela hrát čardáš cikánskou kapelou ?
  V tom případě jistě potvrdíte, že je to zážitek.

  • vittta

   Tak až pojedete do Čech, bacha na to.
   Slovem „Cikán“ by jste si mohla dost pokazit kádrový profil.
   Do držky by vám ale za něj Cikáni nedali, dostala byste do ní od bílých lepšolidí.
   Takže bacha, mezi lidem obecným a Cikány samotnými to použít lze, mezi humanisty, sluníčkáři a lepšolidmi se raději držte výrazu rom, a to ještě hodně potichu, protože i rom už tady mezi těmito pokrokáři má dost vulgární podtón, protože- to víte, rasy neexistují, a budou vám říkat, že je to člověk.(osobní zkušenost)
   Nebudete ale vědět, proč vám to cpou, protože vy to nijak přece nezpochybňujete.

   • Kamil Mudra

    „Nevěděl jsem, že to není jedno. Nikdy jsem se nad tím nezamyslel a to byla chyba. Prosím, kdo můžete, tak mi odpusťte mou neznalost naší historie,“ dodal Godla.
    Mám jenom já ten pocit že z toho výroku úplně odkapává ironie? :-)

    • Kamil Mudra

     Ostatně, vzhledem k tomu že všechny evropské dialekty romštiny obsahují slovo „rom“, které znamená „muž“ (nebo „manžel“), se vlastně účastníci Mezinárodního romského sjezdu (1971) dopustili genderového faulu, diskriminujícího jejich ženy, když se dohodli na používání názvu Romové pro všechny cikány. Název „Cikáni“ (stejně jako v jiných zemích další místní označení tohoto etnika) je tedy genderově vyváženější a z dnešního pohledu mnohem pokrokovější.

    • vittta

     Já bych mu to odpustil, ne?
     Dokonce bych ho ani nehnal k soudu.
     Ovšem genderová stránka věci by také stála za nějakou studii, nejlépe magisterskou, či rovnou doktorantskou práci.
     Žena je, jak známo, čaja, a navrhnout, aby se místo romové říkalo čajové by myslím mělo hóódně pokrokový podtón.
     Teď ovšem jestli pohlaví existují, podle posledních vědeckých studií je pohlaví jen sociální konstrukt, a my se chceme pohybovat na vědecké bázi.
     Jsme zaprdění čecháčkové, místo rodič 1 a 2 říkáme matka a otec, a ve školkách si děti hrají dle pohlaví, ovšem s čím je napadne, takže nikdo nebere chlapci autíčko a necpe mu panenku.
     Ale i zde už se bláská na lepší časy vyšla nějaká metodika pro děti ve školkách, kde už se zdá být vše v pořádku, a metodika už navazuje na nejnovější vědecké trendy.

  • kočka šklíba

   Tak proč jste napsala tohle? :
   23.10.2019 – 22.39MaB
   Pro to je v právu název hanobení rasy „negří“ nebo etnika „Cikáni“. Vede to často k podněcování nenávisti vůči ním a k omezování jejich práv a svobod.
   Možná jsem to špatně pochopila, to nevylučuji.

   • MaB

    Napsala jsem, že na slově Cikán není nic špatného.
    Ale napsala jsem také, že výrok „Cikáni jsou zloději“ nebo „Romové smrdi jako štěnice“ (jak prohlásil Le Pen), je trestné.
    Co je na tom tak těžko pochopitelné ?

    Co jsou trestné činy z nenávisti?
    Trestné činy z nenávisti zahrnují takové trestné činy, které byly spáchané z důvodu nenávisti pachatele pro některou domnělou nebo skutečnou charakteristiku oběti:
    • příslušnost k určité rase,
    • příslušnost k etnické skupině,
    • národnost,
    • politické přesvědčení,
    • vyznání (případně skutečnost, že je bez vyznání).

    Trestní zákoník ČR
    40/2009 Sb.
    Poslední změna zákona: 17. 9. 2015
    § 355 Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob

    • Kamil Mudra

     Hmmm… pokud jsou trestné i výroky…
     Přemýšlím o tom kolik politiků (a nejenom jich) by dle toho zákona už mělo být potrestáno za své výroky na adresu Číňanů nebo Rusů, případně na adresu lidí stojících na opačné straně politického spektra….
     Ale zatím jsem ještě o žádném nečetl ani neslyšel.
     Čím pak to asi bude?

     • vittta

      Co je na tom tak těžko pochopitelného?
      Je to prostě trestné.
      Le Pen dokonce prohlásil, že romové smrdí jako štěnice.
      Vrchol.
      Jenže má to háček.
      Plno lidí si to myslí, a zatím….
      Ale však i tento nešvar se brzy změní.
      Myslet si budeme jen správné věci, a kdo ne…tak….

      • vittta

       A to má také svůj důvod.
       Tolerantní, pravdu a lásku vyznávající menšina udává, zlí, netolerantní xenofobní a rasističní podlidé mají na salámu.

    • kočka šklíba

     Kde to tam je? Napsala jste přesně tohle :
     „Kamile, doufám, že vidíte rozdíl mezi „je to tu samý zlodej“ a „cikáni jsou zloději.“
     Pro jistotu vysvětlím, jak bylo míněno „generalizovat“ v daném kontextu mnou.
     Generalizovat (z lat. „generalis“, patřící do rasy, rodu ) znamená vyvozovat obecný závěr z pozorování omezeného množství případů. soudit podle jedince celek, „házet všechny do jednoho pytle“.
     Pro to je v právu název hanobení rasy „negří“ nebo etnika „Cikáni“. Vede to často k podněcování nenávisti vůči ním a k omezování jejich práv a svobod.“
     Takže lžete, no ostatně jako často. Proto jsem se ptala co je špatného na slově cikán, teprve poté jste napsala že na tomto slově není špatného nic.
     Takže jinak, když napíši : Zastoupení cikánů v nápravných zařízeních v ČR je, vzhledem k jejich procentickému zastoupení v domácí populaci, velmi početné. Jinými slovy. že procentické zastoupení cikánů je tam mnohem větší než by odpovídalo jejich podílu na populaci. Je to podněcování k nenávisti? Mimochodem si myslím, že v USA je tomu také tak co se týká zastoupení černochů v tamních nápravných zařízeních, jen si nejsem jistá, zda tam není rasismus poněkud větší než u nás, i když skrytý,

     • MaB

      Takze potvrzujete, ze jste opravdu tezce chapava.:)
      Jasne zde pisi:
      Generalizovat znamená vyvozovat obecný závěr z pozorování omezeného množství případů. soudit podle jedince celek, „házet všechny do jednoho pytle“.
      a davam priklad: – „cikáni jsou zloději.“
      To je hanobenim etnika Cikani.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s