Sledujte stopu peněz

Napsal Jan Hruška

Často těžko chápeme, proč se věci dějí tak, jak se dějí. Vlivů na dění je samozřejmě víc. Řekl bych, že ten, o kterém chci mluvit, se většinou podceňuje či ignoruje. Ostatně posuďte sami. To, o čem budu psát lze shrnout do dvou hesel: „Sledujte stopu peněz“ od agenta Mosadu a od Karla Čapka: Kapitalista: „já to nedělám pro sebe, já to dělám pro peníze“. Heslo „za vším hledej peníze“ samozřejmě není nové ani objevné. Chtěl bych ukázat, jak to chodí v dnešní době. Bude to dlouhé, ale budu mluvit o různých věcech, takže to snad bude k přečtení.


Motorem kapitalizmu je finančnictví. Peníze jsou prostřednictvím bank investovány do podniků, kde nesou další peníze – zisky. Ty jsou znovu investovány. Pro názornost: Je rok 1840. Praha v zimě mrzne, v Mostě a okolí leží uhlí na zemi, jen si ho nakopat. Doprava formanskými vozy je ale drahá. Je tedy soukromými prostředky vybudována železnice. Je vysoce zisková. Zisk je investován do hutí na Kladně, protože se objevila poptávka po železe. V dalším jsou zisky investovány do strojírenství, tkalcoven, do cukrovarnictví a tak dál. Hospodářství raketově roste, protože jsou prostředky na efektivní velkovýrobu. S ním ale roste i objem prostředků, které je možno, později nutno znovu a znovu investovat. Jenže každé moře má břeh. Všechno je postaveno, všechno funguje, banky jsou plné peněz, ale do čeho investovat? (Mimochodem: v našich zemích byl v té době kapitalizmus tvrdě regulován, takže se to neprojevilo tak nápadně, jako jinde a jindy. Přesto to vedlo k první světové válce. O tom ale později.)
Z předchozího je jasné, že peníze nesmí zůstat v bankách, ale musí být okamžitě investovány. Zase pro názornost: Někdo si možná ještě pamatuje, že peníze, uložené ve spořitelně nesly úrok, řekněme dvě procenta. Neplatil vám ho majitel za potěšení, že se na ně může dívat. Musel naopak investovat vaše peníze tak, aby nesly řekněme šest procent. Část pak dal vám. Jestliže mu peníze zůstaly v trezoru, zákonitě zkrachoval, protože vám neměl z čeho platit úroky.

Neklamnou známkou, že je tady krize je sanace bank. Protože možnosti dobrých investic zmizely, banky zčásti ze zoufalství špatně investovaly, většinou, což se neříká, neinvestovaly vůbec. Každopádně neinvestovaly tak, aby zisky z investic zajistily přísun dalších peněz. Ty ale potřebují, aby mohly nahradit ztráty a předstírat, že fungují a peníze v nich uložené „dělají peníze“. Dá se obrazně říct, že peníze požadují podporu v nezaměstnanosti. No a stát musí platit, protože kolaps měny by znamenal rozklad všeho.

Jsou samozřejmě další způsoby, jak oddalovat krizi. Uvedu tři: Rozšiřování trhů, podporu spotřeby a válku.

Získání nových odbytišť a možnost investování v dalších krajích je pro kapitál výhoda. Jen je na úkor těch místních. Dobrou ukázkou je liberalizace trhu. V první fázi velký trh – útočník, který zároveň utíká před krizí doma využívá toho, že hromadná výroba je levnější než výroba v malých sériích. Trh dobývaného je zavalen kvalitním a nezvykle levným zbožím. Prosťáčci se radují, jaký jim liberalizace přinesla blahobyt. Jenže ne dlouho. Levná konkurence zničí místní výrobu, takže je spousta lidí bez práce a nemají vůbec za co nakupovat. Pak přijde další fáze. Lidé, kteří nemají jinou možnost obživy jsou ochotni pracovat za velmi nízkou mzdu. Levná pracovní síla přiláká velkovýrobce. No a proud ještě levnějšího zboží se obrací směrem k útočníkovi a ničí jeho hospodářství. Už delší dobu vzbuzují tak zvané sankce podezření, že jsou skrytou metodou, jak ničit konkurenci – samozřejmě pod záminkou těch nejvyšších ideálů. Až teď Trump odhodil předstírání.

Podpora zbytečné spotřeby začíná na rovině světonázorové, když je za základní znak životní úrovně považována co největší hromada krámů, kterými je člověk obklopen. Jde o pudovou záležitost, takže se snadno podporuje. Jestli je to nejlepší na rovině lidskosti, to nechám na vás. Ovšem nejnápadnější podporou spotřeby je všudypřítomná reklama. Dobrý popis toho, jak fungovala a funguje najdete v knížce D. Sayersové Vražda potřebuje reklamu. Je o to lepší, že nepoužívá ideologická klišé. Vypůjčím si z ní jedno heslo: Utrácejte, abyste ušetřili. Mluvívá se o protestantské etice – o lidech, kteří tvrdě pracovali, šetřili a tím postupně rozšiřovali svůj podnik, takže vybudovali kapitalizmus třeba ve Švýcarsku nebo v USA. Řekl bych, že na morální rovině by se spíš dalo mluvit o etice katolického zemědělce. Vzorovou literární postavou by mohl být Jan Cimbura. Na rovině hospodářské je pro dnešní finančnictví přínosem opak. Člověk, který nakupuje na dluh, až zbankrotuje. Tím zlikviduje aspoň trochu peněz, ležících v bankách. Tenhle rozpor – jsme zároveň vyzýváni k úsporám a k nesmyslnému utrácení – zmátl mysl mnohých.

Ještě bych měl zmínit nucené inovace, kdy je něco, co sloužilo bez problémů spoustu let odhaleno jako smrtelně nebezpečné, musí být vyhozeno a nahrazeno něčím jiným, ale bojím se, abych se nezakecal.

Válka je – když ne přímo krví kapitalizmu, tak balíčkem poslední záchrany před krizí. Už zbrojení dává investorům spoustu možností. A zase si všimněme: Mluvívá se, že za vyvoláváním válečnické atmosféry stojí vojensko – průmyslový komplex, ale o finančnictví, které z toho profituje na prvním místě se nemluví. Když pak válka začne, je válečné hospodářství zlatým dolem. No a nejlepší (pro kapitalizmus) je, že po válce nejen že je všechno rozbito, ale i finančnictví poraženého zkolabuje, takže dojde k anulování spousty zbytečných peněz. Banky těch poražených jsou prázdné, všude potřeba nové výroby a může začít další kolečko.

Tento koloběh byl porušen, když vynález atomových zbraní znemožnil velkou válku. Navíc se dolar stal monopolem, takže není ani možnost se zahojit zničením finančnictví slabších států. Takže vidíme kromě oddalování krize metodami výše popsanými menší válečné konflikty, které ne a ne skončit. Všechno to ale nepomáhá. Objem dolarů, které leží na kontech a místo rozvíjení hospodářství z něj naopak odčerpávají roste. V poslední době přišlo z hlediska kapitalizmu zoufalé opatření – záporný úrok. Nezaměstnaným dolarům byla odebrána podpora v nezaměstnanosti.

 1. Janika

  Přečetla jsem s velkým zájmem, moc děkuji za tento článek, Jane.

  nejnápadnější podporou spotřeby je všudypřítomná reklama.“ – ano, a je to pěkně nechutná záležitost, za socialismu vlastně skoro nebyla. Znamená to, že pravidla pro fungování socialismu jsou jiná, než ta popsaná pro kapitalismus? Říká se přece, že to, co tady bylo, nebyl socialismus, ale státní kapitalismus.
  Mimochodem, tu knížku Vražda potřebuje reklamu mám moc ráda. Ale tam byla reklama vtipná, inteligentní, ne tak odporná, jako to dneska.

  „Na rovině hospodářské je pro dnešní finančnictví přínosem opak. Člověk, který nakupuje na dluh, až zbankrotuje. Tím zlikviduje aspoň trochu peněz, ležících v bankách.“ – takže fungování systému vyžaduje aspoň takové oběti, když ne rovnou tu válku. I tak to ale hodně bolí, takový bankrot.

  A co krachy bank, jsou na obzoru? Uvažuji o tom, že si své úspory aspoň vyzvednu a dám pod polštář. K čemu je mám vlastně v bance, když za to akorát platím. Už jednou jsem takhle přišla o třetinu úspor, v Evrobance. Byl to docela příšerný pocit, normálně jsem si šla něco vyzvednout – a banka zavřená, před ní plno lidí, přišlo to jako blesk z čistého nebe. A k části vlastních peněz jsme se dostali někdy za rok.

  • oh

   Jenomže, janiko, ty nejlepší reklamy – alespoň v „Randallových reklamách“ – psali autoři, kteří o propagovaném výrobku měli to nejhorší, co možná nejopovržlivější mínění, zatímco přesvědčení o kvalitě přinášelo ploché, nezajímavé a nepřesvědčivé texty.
   „Poznejte šlučkováním svou vlast!“ :-)
   Nemluvě o tom, že popisovaný rozdíl mezi předložkami „s“ a „z“ byl reálnými moderními podnikavci dotažen k naprosté dokonalosti. :-))

  • J. Hruška

   Janiko, o těch úsporách: Dokud banky potřebovaly peníze, aby je mohly investovat, lákaly drobné střádaly na úrok. Dneska, když peníze v trezorech překážejí, naopak platí střádalové.
   No a krachy: Vzpomínám si, co vypravoval černoch Jim v Dobrodružství Hucklberryho Finna. „U nás si jeden černoch založil banku a řekl, že kdo si k němu uloží dolar, dostane na konci roku tři. Tak si k němu všichni černoši ukládali, ale moc toho neměli. ……. Pak druhý den řekl, že banka udělala bankrot“. Stejné poměry u nás zavedli ti, kteří byli přesvědčeni, že neviditelná ruka trhu všechno spraví.

   • Janika

    To jsem pochopila, že peníze v bankách překážejí. Asi se opravdu nedají investovat, to by to přece dělali.
    S tím černochem to je kouzelná příhoda. Je to moje oblíbená kniha (Tarase myslím taky :-).

  • Orinoko

   Stopa penez? To je jen prd. Stopa dluhu! … To je terno. Na první pohled se může zdat, že jde o jedno a to same. Ale není to pravda. Dluhy vznikají různě, zatímco tzv. penize, vulgo cmrdliky v klasické podobě za pomoci rotacek, popr. raznic.
   O dluzích mi vypravejte. A nejlépe u Janiky.
   Některé dluhy nelze cmrdliky ani vyjadrit.

 2. Kamil Mudra

  Finanční majetek je rozdělen čím dál nerovnoměrněji. Dle studie mezinárodní poradenské společnosti Boston Consulting Group, úzké skupině 22,1 milionu dolarových milionářů loni patřila více než polovina soukromých světových financí. O druhou polovinu se dělilo zbývajících 7,6 miliardy obyvatel planety. Ještě v roce 2015 vlastnili dolaroví milionáři „jen“ 43 procent celosvětového finančního majetku.
  Gánghího myšlenka, že svět je dostatečně velký aby uspokojil potřeby všech – avšak vždy bude příliš malý aby uspokojil nenasytnost nemnohých, se stále více ukazuje jako nadčasová.

  Kapitalistický přístup ke společnosti dobře demonstruje tento dokument:

  • astraustralia

   Toto video je treba zakazat! Nejen toto kazde dalsi podobne, ktere zpochybnuje!
   Ukazuje princip plytvani korektne receno spotreby, jako hnaci motor kapitalismu.
   A to prece neni pravda!
   Kapitalismus je to nejlepsi nabozenstvi jake clovek kdy vymyslel !!!
   Kapitalismus jako nejlepsi vynalez lidstva od doby posledni potopy to jest za cca 12 tisicilete historie lidstva,
   jedna se o vrchol lidskeho vyvoje.
   Kontrolni otazka:
   Mate se tak dobre jako nikdy?
   Mate se nejlepe?
   Mate se tak jako nikdy predtim?
   Mate se !
   Sireni nekorektnich informaci se pokousi rozvratiti nejdokonalejsi system jaky clovek kdy vymyslel !
   Chce ho znicit.
   Kapitalismus chce vase blaho.
   Nedejte si ho vzit !

  • Mrkos

   Jak porazit touhu lidí ovlivněných reklamou po štěstí ??
   Jak, když to štěstí spatřují v touze vlastnit vše módní ?
   Kdo nebyl v Indii, tak přeci neví nic o světě, kdo nebyl
   v Katmandů a kousek výš, není žádný sportovec.
   Kdo nebyl v Egyptě čí v Mexiku ….. má o dějinách jen
   papírové představy. Kdo hraje šachy a ne moderní
   hry na netu je beznadějný zaostalec. Jak zto ho ven.?
   Jó hlad to byla jiná motivace. V dnešní době her a hraček
   je např. oblíbena hra na svržení vlády bez ohledu na to
   jaké budou následky a zda ta příští bude horší nebo lepší.
   Pokud jde o život, není nutné za sebou nechat nějakou
   honotu, ale spíš hromadu odpadků a hlavně si život
   užít !! i kdyby se měl člověk ubavit k smrti. Chlubil se
   nějaký motocyklový akrobat kolik už měl polámatých
   kostí v těle (páteř zatím vydržela), zapoměl říct, jak
   si to užíval v nemocnici a na kolik nás přišla jeho léčba
   a kdy se chystá do invalidního důchodu. Bez adrenalinu
   je život nuda a není-li adrenalin je tu ještě pervitin.
   „Je vesele, jen vesele je třeba život brát ….“

   • Janika

    Otázka je, jestli se z toho kolotoče člověk jako jedinec může vymanit. Já myslím, že ano. Někteří tvrdí, že to možné není.
    Za socialismu jsem měla jen pár triček, byla to vzácnost sehnat. Dneska jich má moje dcera narvanou skříň. A nedokáže si další nekoupit. Trička jsou pochopitelně jen příklad, platí to o všem dalším. Nepotřebujeme to, kupujeme to.

    • Mrkos

     Problém je,že kdyby se vedle reklamy, objevil nějaký pořad,
     jak se reklamě bránit a chovat se rozumě, vyvolalo by to
     pobouření, že nám přece nikdo nebude říkat jak máme žít.
     To by zavánělo totalitou a sociálním inženýrstvím
     a tu dobu už jsme překonali. Takže teď dobrovolně
     zahyneme obklopeni zbytečnostmi a odpadem.
     x
     Mimochodem, ministerstvo ochrany přírody se ještě
     nezmohlo na pořad, jak smysluplně třídit odpad
     v domácnosti, aby z toho v třídírně mohly vyselektovat
     opravdu recyklovatelný odpad. Poučení by mohlo být
     třeba na sběrných kontejnerech, ale ani na takovou
     samolepku se ministrstvo nezmúže. Kůrovce vyřeší
     po kalamitě atd. Magor Bursík se stále živí v oboru.
     Za totáče by si možná četl Zelený kapitalismus
     v kotelně.

  • pacifista

   To je zvláštní, vlastně jsem promarnil celou dobu plánovaného zastarávání, protože mi doma sloužily spotřebiče tak dlouho jak mohly. Takže doposud mám ve sklepě mraznici dánské výroby z roku 1990, slouží již 29 let. V nové kuchyni na míru, jsme si přáli nechat starou mikrovlnku též z roku 1990, protože sloužila dobře a má 6. smysl. Dnes bychom ani takovou nesehnali. Zkrátka nemáme ve zvyku vyhazovat staré věci. které ještě mohou sloužit. To se týká i nábytku. Dnes už v takové kvalitě žádný nedostanete a když tak za 100 000 Kč tak pro jednu místnost. Tím že si ponecháváme staré a dobré, jsme vlastně ochráněni před touto politikou plánovaného zastarávání. Reklamy nevnímám, jak reklama začne, můj mozek nějak vypne, protože jsou mi protivné. Mobilní telefon Nokia jsem měl od roku 2002. Letos mi rodina koupila chytrý telefon k narozeninám. Musím uznat, že je velmi praktický, protože mi ušetří hodně práce. Mohu komunikovat přes videohovor nebo posílat namluvené sms, aniž bych se s očima trápil nad malou klávesnicí, což velmi oceňuji. Přátelé mých dětí se velmi podivovali nad tím, že v mém věku (a to nejsem žádný kmet) se chci zajímat o tyto „jejich vymoženosti“ a že si na na to troufám :). Musel jsem se v duchu smát. Zjistil jsem tak, co si o naší generaci myslí všeobecně a zkresleně.

   • pacifista

    Jo a ještě jsem si vzpomněl na 21w úspornou žárovku Osram, kterou máme jako jednu z prvních vlaštovek na našem trhu a kvůli ní jsme loni vybrali nový lustr tak, aby se tam vešla. Je jí také nejméně 29 let.

    • embecko

     K zarovce se vaze stary vtip:
     – Dobry den, jake mate zarovky?
     – Meli bychom tu Osram a pak lacinejsi Philips.
     – Tak mi dejte Philips, ja si ho uz osram sam.
     *
     Jenze, dle meho uz o kvalitu ani nejde a naopak, se od vyrobku ceka, ze zas tak moc dlouho nevydrzi…proc? Aby se mohl koupit novy a s nim provest inovace domacnosti.
     Motorem tu tedy neni uspora, ci kvalita, ale idea pokroku.
     Predmety zmenily svuj smysl, jiz nejsou k uzitku, ale staly se z nich „drzaky statusu“. A jakmile doslouzi jejich (statusovy) symbol (neboli moralne zestarnou, jak se hezky rika), tak s moralkou ztrati i svoji funkci. Neboli moralni hodnota predmetu nahradila uzitnou.

     • vittta

      Musíš vydržet tak dlouho, až budou zase žádoucí.
      Stane se z nich hodnotné retro!
      Jinak jo, jasně, je to přesně jak píšeš.
      Co je zajímavé, já mám doma pomalu 14 let pračku, ten prodejce (kámoš) mi říkal, ať si jí koupím, že to poslední dobrá pračka.
      A nějak loni jsem byl v jeho (novém) kšeftě, pračka potřebovala druhou drobnou opravu.
      A ty nové pračky vypadaly úplně stejně, LG značka.
      Vůbec nezměnily dizajn, v jedné bylo třeba o nějaké funkce víc, v jiné méně, ale nebylo to na první pohled poznat.
      To nevím tedy, jak v LG chápou moderní kapitalimus.
      Sice ten opravář říkal, že co v té mojí rozmotnuje (a tím pádem opraví) je v těch nových už bodované, takže bych si jí mohl v případě stejné poruchy leda narvat do análu, ale mělo by se to lišit i vzhledem.
      Žabaři…

     • pacifista

      No jo, ten vtip je asi z té doby jako ta žárovka. Vzpomínám si, že tenkrát byly na trhu úsporné žárovky jenom značky Osram nebo Filips. Filips byly lacinější, ale také méně kvalitní.

 3. embecko

  Ano, kapik funguje jen tam, kde nema zadne zabrany ke svemu rozvijeni se. Jakmile se trhy jen trochu nasyti a o zdroje se musi delit vice subjektu, je ohen na strese.
  Tady na mne vyskocila zajimava statistika: v letech 1921 a 1922 bylo v CSR podle zakona o tulactvi z roku 1885 obzalovano 34777 lidi, z toho 24877 odsouzeno.
  Coz je pomerne hrozne cislo, ovsem stale to neni nic oproti soucasnemu liberalne- demokratickemu rezimu (asi 70 tisic bezdomovcu, drive tulaku, a to na cirka polovine uzemi prvorepublikove CSR).
  Nerekl bych, ze soucasny rezim je velkorysy, ale ze na postihovani takoveho poctu lidi uz jednoduse nema soudni ani moralni kapacity.

  • Janika

   Zajímavé, ta čísla. Byla bych řekla, že je to obráceně, že dříve bylo tuláků víc, než je dneska bezdomovců. A velkorysost to není ani náhodou, je to zrůdnost, že se nad něčím takovým zavírají oči.

 4. MaB

  ad 4.11.2019 – 1.39Mrkos
  „Jak porazit touhu lidí ovlivněných reklamou po štěstí ??“
  A proč to dělat ?
  Velký génius řekl: „Nemůžete koupit štěstí, ale můžete si koupit kosteleckou uzeninu a je to téměř stejné.“

  Jinde se o to snažili již v 70. letech a marně…

 5. embecko

  „Nelze než doufat, že záznam v trestním rejstříku na příštích pět let bude dostatečným ponaučením nejen pro tutu mladou kriminálnici, ale díky náležité medializaci také pro všechny švédské dívky, které by kdy pomyslely na zajištění šance na účinnou obranu prostřednictvím vhodných, avšak naprosto zakázaných předmětů.“
  https://zbrojnice.com/2019/10/21/svedsko-17leta-divka-odsouzena-za-drzeni-peproveho-spreje/
  „Po zdlouhavém trestním řízení se švédským úřadům podařilo odsoudit 17letou dívku za držení pepřového spreje… Dívce se přitom v důsledku špatného rozhodnutí soudu prvního stupně téměř povedlo uniknout spravedlnosti.“

  To tedy bylo jentaktak, az na odvolani…a pak ze ve Svedsku nevladne pravo!

 6. vittta

  Správně, kriminálnice byla potrestána jak právně, tak morálně, což dokazuje, že ve Švédsku je vše v pořádku.

 7. Pingback: Sledujte stopu peněz | Outsider Media
 8. Alva

  Trochu optimismu.
  Už máme kandidáta na prezidenta a hned „těžkou váhu“.
  https://video.info.cz/strunc/kandidatura-na-prezidenta-bral-bych-ji-jako-sluzbu-statu-rika-general-pavel-43480.html

  „Nemám ambice vstupovat právě teď do politiky, ale svůj postoj bych přehodnotil, pokud by u ostatních kandidátů na prezidenta reálně hrozilo, že by s jejich pomocí Česko mělo směřovat blíže k Rusku a Číně nebo by hrozila jeho proměna do podoby současného Maďarska. V takové zemi bych žít nechtěl a začal bych přemýšlet nad tím, co bych mohl a měl udělat,“

  Trochu mi to zní, jako by zvažoval emigraci, nebude-li po jeho, ale takové štěstí nás asi nepotká.

  • vittta

   Tan prej zabije jednou ranou vola, a byl u komunistů a študýroval armádní školu v Rusku, což- myslím Fendrych- považuje za jeho veliký klad.
   Nechutný to člověk. (oba)

  • oh

   A jéje, další spasitel ukomunista, co vstoupil do Strany, aby ji rozvracel zevnitř. No, budu tiše doufat, že se při všem tom obětavém zachraňování ČR před příklonem k Rusku nebude držet příkladu jistého jihoamerického generála, jehož jméno také začínalo na P..

   P.S. vittto, armádní školu v Rusku Pavel už nestih, jenom VAAZ, ale nebýt plyšáku, měl rozhodně našlápnuto správným směrem.

   • Janika

    Taky jsem nenašla, že by studoval v Rusku. Toho člověka považuju za vraha, všeho schopného, jako každý takový válečník. Je otázka, jestli tou nenávistí k Rusku získá hlasy voličů.

   • vittta

    Tím hůř pro něj, pro komouše.
    To není dobrý člověk, ten chlap.
    Nebezpečný je pro nás hlavně jeho kultivovaný vzhled, vypadá jak agent 007.

  • embecko

   Ten by mohl jit v krocich Jana Syroveho:
   *
   Prožívám nejtěžší chvíli svého života, neboť plním svůj nejbolestnější úkol, nad kterým lehčí by bylo zemřít. Zůstali jsme sami. Měli jsme volbu mezi zoufalou a bezvýslednou obranou, která by znamenala nejen obětování celého dospělého pokolení, ale i žen a dětí. A mezi přijetím podmínek, které v bezohlednosti jsouce položeny po nátlaku bez války, nemají příkladu v dějinách.
   —Jan Syrový, projev k národu
   *
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Syrov%C3%BD
   „Dejte nám zbraně nebo Syrového!“
   Tohle jsou drobne lidske tragedie, jez se, bohuizel, nakonec slevaji v jeden mohutny proud. A pritom, pry, v tom byl Syrovy nevinne, branit se chtel, ale nemohl…podobne v tom byli nevinne Benes s Hachou. Vsichni tri muzi na svem miste, slusni…a odsral to nakonec Hacha, na kterem se to vsechno vylilo (pritom ten byl z tech 3 asi nejslusnejsi).
   Tyhle slusnaky narod miluje, snad jen proto, ze se pak na ne lepe kyda hnuj.
   Uz slysim Pavla: „Prožívám nejtěžší chvíli svého života, neboť plním svůj nejbolestnější úkol…ale nemohl jsem jinak!“
   Alternativne Drahose: „Prožívám nejtěžší chvíli svého života, neboť plním svůj nejbolestnější úkol…ale nemohl jsem jinak!“
   Anebo Mirku Nemcovou?: „Prožívám nejtěžší chvíli svého života, neboť plním svůj nejbolestnější úkol…ale nemohla jsem jinak!“

   U Pavla by mne jeste zajimalo, jakemu statu hodla slouzit, aby bylo jasno…

   • vittta

    Tomu, který bude zrovna u moci, Pavel s tímhle potíže nemá, na rozdíl od tří prvně jmenovaných.

 9. Pingback: Sledujte stopu peněz » Oral.sk - Porno Politika
 10. vittta

  Tenhle týpek je načichlý americkou propagandou, a věří ÚPLNĚ všemu, co mu nakukají.
  Tady třeba dává do placu pádné liberální argumenty.

  „„Trápí mě, kolik lidí začalo do veřejného prostoru aktivně šířit ruské profesionální dezinformace. Je to vidět na řadě příkladů, ať už jde o sestřelení dopravního letadla malajsijských aerolinek MH-17, nebo pokus o vraždu bývalého ruského rozvědčíka Sergeje Skripala a jeho dcery. V obou případech existují nezvratné důkazy, že pachatelem je Putinovo Rusko. Známe konkrétní jména vrahů i jména jejich velitelů. Máme fotografie všech pachatelů, a dokonce i fotokopie jejich cestovních pasů,“ rozpovídal se.“

  Důkazy jsou nezvratné, znají jména, mají fotky, dokonce- DOKONCE fotokopie cestovních dokladů.
  Tak to je vážné, to u nás v 50 letech také komunisté znali jména, měli fotky…
  No, hlavní ale je, aby se demokracii podařilo udržet, a to |“bez použití špinavých prostředků, které využívají totalitní režimy, jako je mučení a jiné podobné příšerné metody.“.
  Škoda, že když už vyslovil A, nevyslovil i B- tedy kdyby to jinak nešlo….
  Ono to z toho přímo čiší, mučil by, ale snad to půjde po dobrém.
  Svým způsobem je ale nejlepší tohle:

  „Právě jsem s otevřenými ústy dočetl článek z pera jakéhosi lékaře, který negramotně píše o otroctví ve Spojených státech. Vlastně to není až tak překvapující, protože tentýž člověk tvrdě hájí takzvané právo vlastnit palné zbraně. Tahle špína zanechává často v myslích lidí stopy. V České republice někdy mluvím s inteligentními mladými lidmi. Jsou vzdělaní, člověk by si řekl, že si jen tak nenechají něco nakukat. A přesto mě občas dokážou překvapit šíleným názorem, který evidentně pochází z Parlamentních listů nebo z jiných dezinformačních zdrojů. “

  Tak lékař píše negramotně o otroctví (liberální argument), ale není to překvapující, poněvač ten samý chlápek hájí TAKZVANÉ právo (co tím asi myslí, tím „takzvané“) vlastnit palnou zbraň. (liberální a slušný argument, i když já teda jsem blbej, protože moc nechápu tu souvislost).
  To celé je špína. (liberální argument)
  A ta zanechává stopy v myslích lidí. (liberální argument)
  Američan hovořil i s inteligentními mladými lidmi (liberální vykouření prdele mladým) , jsou vzdělaní, ale….
  Překvapují občas šíleným (liberální nálepka) názorem, který EVIDENTNĚ pochází z PL či jiných desinformačních zdrojů (liberální argument)
  No, a já jsem se na PL zase dočetl, že v USA žije člověk jménem Igor Lukeš.
  Díky, PL, díky, kdo by to byl řekl, takový historik a spisovatel Igor Lukeš, jak mu to pálí.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Spina-ParlamentniListy-cz-Silene-cemu-Cesi-veri-Profesor-z-USA-k-vyroci-17-listopadu-602139

  • embecko

   Je sice za oceanem, ale tady ma hodne, hodne nasledovatelu.
   To je tim, ze chybi kontakt s realitou, lide jsou utumlovani nadbytkem, nejdrive hmotnym, ted i ideovym. Pak zalezi jen na momentalnim rozpolozeni, osobnim chrakteru a okoli a z takoveho cloveka se muze stat cokoliv.
   Liberalni spolecnost zachrani az totalita, na to vsadim botky, z tohodle jina cesta nevede a jiny zpusob zachrany neni mozny…to je objektivni realita. Jiz ted muzeme liberalum provolavat vrele diky!

   • Kamil Mudra

    Také si můžeme říct: „Je šílené čemu Igor Lukeš (a jemu podobní) věří. „Liberalni spolecnost zachrani az totalita…“ Zachrání před čím, pro co a jaké? Toť otázka. Možná že pro budoucí společnost by nakonec byl lepší i hodně bolestivý restart.

    • embecko

     Restart bez planu neni mozny a zadny plan neni, to je jedna vec. Liberalni spolecnost se bude zachranovat pred liberalismem. To mas stejne s utoky na Zemana: jsou povoleny (anebo netrestany, to vyjde na stejno) a proto se deji (nebot lide jsou ruzne). Takova je zvireci cast lidske povahy, neracionalni a agresivni.*
     *
     § 287Šíření toxikomanie
     (1) Kdo svádí jiného ke zneužívání jiné návykové látky než alkoholu nebo ho v tom podporuje anebo kdo zneužívání takové látky jinak podněcuje nebo šíří, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.
     *
     Nemecky zakonik sice neznam, ale pocitam, ze bude v tomto bode shodny…presto si vystavili bez nasledku trimetrovou sochu dealera. Pardon, nasledky byly, ale jen jedine: liberalove protestovali proti jejimu odstraneni.
     V takovem mnozstvi s tak ruznymi povahami a sklony nejde povolit dohled uz na ideove urovni. Zakon pak prestane stiha a zbydou jen plane vykriky bude pravne a moralne potrestan. Bude, ale jen nejaky chudak, nehrajici ve verejnem mineni roli.
     K tomu Pirati schvalili Bakalovi, tomu chudakovi, dotace pro Ekonomii…to je urcite dobra vec!
     Ale pejme s sebou:

      • oh

       Ing. Miloslava Pošvářová, stavební inženýrka a soudní znalkyně v oboru stavebnictví:
       „Stavební dozor nevykonával činnost tak, jak měl.“
       „Nebyl nikdo, kdo by kontroloval dodržování bezpečnostních předpisů. Projektant neměl s takovou rekonstrukcí zkušenosti. Věnoval se novostavbám. Tento most byl v provozu 50 let a měl své problémy.“
       „Na stavbě se nedodržovaly předepsané normy a chyby se hromadily. V každé fázi se mohly práce zastavit, pochybení napravit. To se ale nikdy nestalo.“

       https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/studenka-nestesti-kontrolni-mechanismy-soudni-znalkyne_1902191114_rez
       „A zasouvání rekonstruovaného starého mostu nad tak frekventovanou tratí považuji za velmi vysoké riziko. Pokud by byla výluka drahá, tak se mohlo přistoupit k výraznému snížení rychlosti vlaků v místě prací, nebo tam mohly být bezpečnostní hlídky..“
       https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/posvarova-k-oprave-mostu-ve-studence.A140326_140430_ostrava-zpravy_jog
       A to bude IMHO hlavní důvod, proč soud stále končí takhle. U všeobecného šlendriánu se konkrétní viníci hledají dost blbě, především proto, že jich je moc, nikdo z nich nemá na výsledku hlavní podíl a státní systém zadávání zakázek je v tom všechny podpořil.
       Já například dodnes nepochopil, proč nebyla v tom úseku snížená rychlost vlaků.

      • Mrkos

       Je těžké někoho odsoudit po deseti letech
       za neúmyslný trestný čin. Prospěšnější než
       lkaní nad tím, že nebyl nikdo potrestán,
       by byl pořad, který by shrnel všechny chyby
       a upozornil jaké akce prevence nešťastné události
       byly zanedbány. Takto rozebraný případ by
       měl být součástí vyučování na VŠ dopravní stavby.

       • vittta

        Vinníci jsou v podstatě známi.
        Jsou jimi firmy, které most stavěly a především stavební dozory.
        Přece odpovědní pracovníci známi jsou, být to nějaké menší firmy, a menší, 1000x menší neštěstí, tak už sedí.
        Celá to „latenční“ doba byla jen proto, aby se to už nějak zametlo, a nebylo koho soudit.
        To samé je ve Francii s Notre Dame.
        Nic se neděje, nikdo na nic nemůže, všechno bylo v pořádku.
        Je to klasika, myslím, že bez ohledu na zemi, a historické období.

 11. astraustralia

  Anglie opet v cele oslovovani debilnich mas ?
  Elita tam sazi na degenerujici plebs?
  Na jednu stranu dovazi neprizpusobive z duvodu nizke plodnosti belochu
  a na druhou stranu doporucuji snizeni porodnosti.
  Ovcani jsou natolik tupi, ze si ty dve veci nedaji dohromady.?
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/bilboardy-v-londyne-vyzyvaji-bile-brity-k-sterilizaci/

  PS
  Po zasahu do voleb jak v USA tak i ve Velke Britanii nutno prezkoumat zda za tim neni opet Putin !

  • Kamil Mudra

   No a kdyby si to nebyli schopni dát dohromady tak Yves Cochet ze strany francouzských Zelených jim to řekne na rovinu.
   Takové „Děkujeme odejděte.“ – tentokrát ve směru shora dolů.

   • MaB

    Na to už je příliš pozdě…
    Tady je jeden z návrhů Yvese Cocheta pro přežití v „pointernetové době“, ten skončí v r.2033, ropa v r. 2038.

    „Pro přepravu po skončení ropy má rodina možnost „low tech“: tažného koně.
    On vlastní dva koně, Vickinga a Oldu a dva kočáry tažené koňmi, dovezené z Polska. „V tuto chvíli chodíme jen občas na procházky s dětmi, ale v roce 2038 to bude hlavní dopravní prostředek.“ Spíše než do elektromobilu by měl stát investovat do národního hřebčince, budeme potřebovat 10 milionů tažných koní proti 200 000 dnes! …“

    Série d’été – Solutions planètes

    Yves Cochet fait son …
    parismatch.com › Actu › Environnement

    • kočka šklíba

     To je ale regulérní blázen ne? A jinak, jak to že má děti? Měl jít příkladem, takhle si to přece nedělá :D .

    • MaB

     Kolapsologové (Yves Cochet se stal jedním z nich) připravují na kolaps naší průmyslové civilizace, který by měl vést k ùplnému vymizení celých populací (několik miliard jednotlivců). které nejsou schopny se přizpůsobit světu, kde „umělé struktury“, na nichž závisí, již neexistují. Všechno by potom bylo pozůstalými znovu objevováno od nuly. Hypotéza, která v jiné podobě připomíná perspektivu evokovanou „Blázny Boha“, kreacionisty.

     • vittta

      Vy sloužíte opačné ideologii, ale ono to je celkem jedno.
      Tedy- vy sloužíte podobnému extrému- tedy „nic se neděje“, až na nepodstatné maličosti.
      Ale jedete ve stejném vagonu.

      • MaB

       „Vy sloužíte opačné ideologii, ale ono to je celkem jedno.“(vittta)
       Ani té, ani opačné, ale té svojí, vittto, která je Carpe diem – ŽIt a užívat si, dokud je čas…pak se uvidí.
       Mohu jen doporučit…:))

       • vittta

        Díky za radu.
        Já si na to musím nejdříve vydělat, pak mám zodpovědnost za svoje dělníky, a i když nejsem žádný poustevník, ryzí užívání není mou prioritou.

        • MaB

         Rádo se stalo. I já jsem podobnou radu před lety dostala a jsem velmi ráda, že jsem ji tehdy uposlechla.
         Potvrdilo se mi, co se říká – dobrá rada nad zlato.
         Narozdíl od vás nemám „svoje“ dělníky a jsem tedy zodpovědná jen sama za sebe. Což považuji za výhodu.
         Ale i já si na to vydělávám. Záleži ovšem také na tom, co si kdo pod pojmem „užívání“ představujeme.
         A ještě v jednom se lišíme – já se nebojím cestovat… :)

         • Kamil Mudra

          Lidí co se nebojí cestovat je mnoho, MaB. Jde o to kolik z nich na to má, po zaplacení nutných životních nákladů. No a pak také ekonomové doporučují ušetřit si něco na důchod, protože kdo ví jak to s těmi důchody bude, že. Zvláště když nám v Evropě přibývá obyvatel kteří státní pokladny „obohacují“ jen svou kulturní odlišností kterou státu „prodávají“ za sociální dávky a jak tomu ve většině případů bývá, jejich děti v tomto hodlají „udržet tradici“. Čest výjimkám které jistě během svého užívání si a cestování potkáváte.

          • vittta

           MaB si myslí, že bude vegetit s francouzkým důchodem v naší zemi a dále se vytahovat.
           Jenže…někdy člověk míní, a PánBůh mění…

          • MaB

           Jistě, Kamile, ale jak jsem se zde přesvědčila, najdou se i takoví, co sami přiznali, že se bojí, i když na to mají.:)

           Finanční vydání za cestování je podle mne jediné, které nás natrvalo obohacuje. Je to i výborný prostředek, jak se zbavit předsudků, vidět svět zcela jinýma očima. Setkávat se s lidmi, kteří se od nás vlastně tolik neliší, i když jsme si velmi vzdáleni. A je potom mnohem snadnější určité věci doma chápat, včetně sama sebe.
           A krom toho uskutečnit sen stojí za to, abychom si něco jiného odřekli. uskrovnili se.
           Možná právě proto, že je budoucnost tak nejistá. Cituji „někdy člověk míní, a PánBůh mění…“ Svatá Pravda, vittto ! …:)

          • vittta

           Já se obávám, že cestováním, jak ho nejspíš provozujete vy, lidi moc nepoznáte.
           Pokud se cestováním v řádu dnů či týdnů- chodíte do práce, že ano- chcete zbavit předsudků, když navíc vy jste pro domácí určitý zdroj příjmů, pak si myslím, že to nebude objektivní.
           Jestli chcete lidi poznat, musíte mezi nimi žít, ale ne někde v hotelu, nebo penzionu, ale mezi nimi, s nimi pracovat, prožívat dobré i zlé.
           Vy navíc ve Francii nemáte moc zapotřebí cestovat, abyste poznala jiné kultury, ne?
           A doma je poznáváte po čertech lépe, než kdekoliv v cizině, i když si myslím, že se tomu dá zatím vyhnout, a vy se tomu vyhýbáte.
           Rozumíte, žádný Čech by nikdy nechtěl bydlet v Chánově, a to ani jediný den.
           Víme, že to místo- více takových míst- existuje, ale byť se jen projít má chuť buď blázen, nebo dobrodruh.
           Hrajete si, alespoň předemnou, na něco, co nejste, ale já to vidím, a myslím, že nejen já to vidím.
           Z toho důvodu se mnohdy divím, proč vlastně tu hru hrajete.
           Napadlo mě už placené trollování, touha pokecat s „normálními lidmi“ rodným jazykem, ale i duševní nemoc, či naplnění zbytnělého EGA.
           To není dotaz, ani mi nic po tom není, jen jsem o tom lehce přemýšlel, tak to prostě píšu.

          • Saul

           „Čest výjimkám které jistě během svého užívání si a cestování potkáváte.“ (KM)

           „V roce 2018 obyvatelé České republiky podnikli 34,6 mil. vícedenních cest, z nichž 27,2 mil. mělo cíl v Česku a 7,4 mil. směřovalo do zahraničí.“
           http://www.statistikaamy.cz/2019/08/cesi-loni-rekordne-navstevovali-zahranici/
           Takže co se nás týká, docela vysoká čísla na „výjimky“
           Což samozřejmě nepopírá skutečnost, že je pořád spousta lidí, kteří na to nemají.
           Teď nemyslím psychicky, ale finančně.

          • Kamil Mudra

           „Takže co se nás týká, docela vysoká čísla na „výjimky“.“
           Ale, Saule… Že vy jste četl jen první a poslední větu mého komentáře? Pokud by tomu tak nebylo jistě byste zjistil že vzdávám čest jiným výjimkám než těm mezi cestujícími dovolenkáři.

          • Saul

           Četl jsem váš komentář celý, Kamile.
           I ten , na který odpovidate.
           Je o cestování.
           Co je mi na tom nejasného, povídejte.

          • Kamil Mudra

           Tak si ho, Saule, přečtěte víckrát a pozorněji. Ano, můj komentář je o cestování ale nejen o cestování. Nechce se mi věřit že byste měl takové problémy s orientací v textu abyste nerozpoznal ke komu se mé výjimky vztahují.

          • Saul

           Ale mně to jedno přečtení určitě stačí, Kamile.
           Tak pro vaši orientaci vám připomenu poslední větu z komentu MaB, na který jste reagoval.
           „A ještě v jednom se lišíme – já se nebojím cestovat… :)“ (MaB)
           Reagujete:
           „Lidí co se nebojí cestovat je mnoho, MaB. Jde o to kolik z nich na to má, po zaplacení nutných životních nákladů. ..……“(KM)

           V tomto kontextu jsem pochopil, že těmi výjimkami jste měl na mysli ty, kteří na to cestování mají.
           Opravdu ani teď, když mne vaše otázka donutila k hlubšímu zamyšlení, jsem nepřišel na nějakou jinou alternativu výkladu vašeho sdělení.
           Takže vás poprosím o odtajnění toho skvěle zašifrovaného jinotaje.
           Nebo jste cestování nějak rozdělil s tím „užíváním si“?
           Já si třeba cestování vždycky užívám a užíval jsem si ho i když jsem kdysi jako dovolenkář vyjel s pár dollary do Indie, takže i tak nechápu, co je dle vás špatně.

          • Kamil Mudra

           Napsal jsem: „…kdo ví jak to s těmi důchody bude, že. Zvláště když nám v Evropě přibývá obyvatel kteří státní pokladny „obohacují“ jen svou kulturní odlišností kterou státu „prodávají“ za sociální dávky a jak tomu ve většině případů bývá, jejich děti v tomto hodlají „udržet tradici“. Čest výjimkám které jistě během svého užívání si a cestování potkáváte.“
           Odtajněno?
           Pokud ještě ne, tak polopaticky:
           Čest vzdávám výjimkám mezi těmi „obohacovači“ kteří nevysávají státní pokladnu ale místo toho do ní přispívají svými daněmi.

          • Saul

           Ufff, tak už je to jasné.
           A je pravda, že mne to mohlo napadnout hned.
           Že se zde žádné téma , žádný názor, žádný koment…. nemůže objevit bez nějakého ideologického podtextu a pokud ano, musí tam být hned bdělé doplněn.
           Z minulých dob jsem se to naučil ignorovat a nevěnovat tomu pozornost a nenapadlo mi, že to budu ještě někdy někde potřebovat.
           Mea culpa….

           Ale i tak pořád nechápu ty „výjimky“
           Máte pocit, že placení daní je ve Francii něco výjimečného?
           Že se tam člověk setká jen s drtivou většinou těch, co je neplatí?
           Přit se o tom s vámi ale nechci, na to nemám dostatek informací, můžete to rozebrat s MaB.
           U nás ovšem to placení daní zase takovou samozřejmostí také není a to nejen mezi těmi „obohacovači“.
           Navíc máme svoje „tradice“, jak nakládat třeba s dotacemi EU a to by teda “ obohacovači“ valili oči, jak si přijít na slušnou finanční dávku i bez sociálních dávek.

          • Kamil Mudra

           Ale v tom přece není nic ideologického, Saule. Nějakou ideologii do mé ekonomické úvahy cpete vy. Četl jste snad málo článků vybízejících k tomu aby si lidé šetřili na stáří částky pohybující se v milionech korun, protože nemají jistotou že si v budoucnu vystačí se standardním důchodem? Nebo článků o tom zda vůbec bude mít stát na důchody? Poukazuji tedy na to že i když lidem po pokrytí nutných životních nákladů nějaké peníze zbudou pak se je bojí utratit po vzoru užívající si MaB, nikoli proto že by měli strach z cestování ale z obavy že by jim v budoucnu chyběly.

           No a co nepochybně (mimo jiné ale ve velké míře) pouští státním pokladnám žilou s narůstající tendencí, jsou i sociální dávky, které pobírají i lidé, kteří do ní nepřispěli. Nelze se tedy divit že i ti kteří by cestovali rádi, si toto odepřou a raději si ty peníze odloží pro horší časy.

           Hraběcí rady, zřejmě dobře zajištěné MaB, která si užívá cestování a jiných požitků, protože „Carpe diem“. jsou jim k ničemu. Vy jste na tom možná podobně jako MaB, byť třeba jen tím že máte zajištěnou střechu nad hlavou aniž byste za ni musel vyplácet měsíčně částku ve výši minimální mzdy (nebo i vyšší), tak si takové ekonomické spoutání cestovatelských perutí ani neuvědomíte.

           No a pokud jste si všiml hovořím o Evropě, tedy se výše zmíněné vysychání státních pokladen netýká pouze Francie a jejích daní. A jestliže dle současného trendu bude vysychání narůstat jak natalitou tak i „dovozem“ lidí kteří kteří do pokladen nepřispívají ale jen z nich odebírají, bude se i pro ty přispívající (a na stáří si šetřící) cestování stále více přesouvat do oblasti nedosažitelného luxusu a to MaB proklamované „Žít a užívat si, dokud je čas…pak se uvidí. Mohu jen doporučit…:))“ budou moci realizovat jen procházkami v blízkém parku se svačinou v kapse.

           „Ale i tak pořád nechápu ty „výjimky““
           Za výjimky považuji to mizivé procento imigrantů označovaných za uprchlíky, které se dokázalo pracovně integrovat a odvádí daně. Pokud se na to zeptáte ještě jednou, začnu vás považovat za mentálně nezpůsobilého pro pokračování naší debaty.

          • Saul

           Tak já to vezmu od začátku i od konce:
           „Ale v tom přece není nic ideologického, Saule. “ (KM)
           „Za výjimky považuji to mizivé procento imigrantů označovaných za uprchlíky, které se dokázalo pracovně integrovat a odvádí daně. Pokud se na to zeptáte ještě jednou, začnu vás považovat za mentálně nezpůsobilého pro pokračování naší debaty.“

           Já vám tedy rád pro vaši lepší orientaci opět připomenu, že jste odpovídal MaB na její koment ohledně cestování (a užívání si).
           S uvědomělosti sobě vlastní jste do své reakce okamžitě zapletl i imigranty.
           To jsem myslel tou ideologií.
           Už chápete?
           Věřím že ano.
           K vašim dalším výkladům ohledně ekonomické situace a vyhlídek nemám vážnější námitky, ale opět bych vás mohl odkázat na ty statistické údaje, ohledně cestování u nás.
           Protože o cestování to téma bylo, ne o imigrantech.
           Jinak jsem myslím pracovně v hodně blízkém kontaktu s mladými lidmi a díky jednomu ze svých koníčků i s důchodci a mohu vás ubezpečit, že ti i ti cestují a užívají si to velmi.
           Často s nimi o tom mluvím a téma migrace nikdo z nich, na rozdíl od vás, téměř nezmiňuje.
           Také jsou často v těžší ekonomické situaci, ale pokud je pro ně cestování priorita, jsou schopni se v jiných výdajích uskromnit a dopřát si ho.
           Samozřejmě, že je tu pořád dost široká skupina lidí, kteří se už víc uskromnit nemohou a cestování je pro ně nedostupné i rámci ČR.
           Tu skutečnost jsem ale výše zmiňoval, možná jste si jen nevšimnul.
           Takže co je vlastně smyslem celého vašeho sdělení?
           Co bych tak mohl těm lidem od vás tlumočit?
           Že cestování NE, protože imigranti a šetření financí na horší časy?
           Tak to mám vážné obavy, že by mne mohli začít „považovat za mentálně nezpůsobilého pro pokračování naší debaty“.
           Což bych v jejich případě nerad.
           Já se spíš ztotožnuji a to na základě osobních zkušeností s tímto názorem:
           „Finanční vydání za cestování je podle mne jediné, které nás natrvalo obohacuje. Je to i výborný prostředek, jak se zbavit předsudků, vidět svět zcela jinýma očima. Setkávat se s lidmi, kteří se od nás vlastně tolik neliší, i když jsme si velmi vzdáleni. A je potom mnohem snadnější určité věci doma chápat, včetně sama sebe.
           A krom toho uskutečnit sen stojí za to, abychom si něco jiného odřekli. uskrovnili se.“

          • Kamil Mudra

           „S uvědomělosti sobě vlastní jste do své reakce okamžitě zapletl i imigranty.“
           Protože to s tím souvisí, Saule, a myslím že jsem dostatečně vysvětlil jak. Kdybychom spolu vedli řeč o vandrování českými hvozdy, tak bych do toho se stejnou „uvědomělostí zapletl“ kůrovce, ubývání studánek, hlídkující drony atp. A pokud bychom se bavili o kempování v oficiálních kempech nemohl bych vynechat to jak se stále zvyšují ceny. To není žádná ideologie jen čistý pragmatismus. Ideologicky se naopak chováte vy pokud máte potřebu vynechávat ze svého pohledu některé aspekty a druhému vyčítat že je zahrnuje, jen proto že pro vás jde o ideologicky nepohodlné téma.

           „Samozřejmě, že je tu pořád dost široká skupina lidí, kteří se už víc uskromnit nemohou a cestování je pro ně nedostupné i rámci ČR.“
           Je to tak. Zaplatit týdenní dovolenou mimo domov si (dle eurostatu) nemůže dovolit 23 procent českých domácností (to jsme na tom ještě dobře – třeba v Rumunsku je to 65 procent) a to i mě přijde jako dost široká skupina, která se klidně může v názoru na cestování shodovat s vaším a je jí to houby platné.

           Já osobně jsem toho mínění, že pokud jde cestování kvůli poznávání jaké zmiňujete pak byste ho neměl ztotožňovat s těmi dovolenkovými odpočinkovými pobyty, které praktikuje devadesát procent oněch „cestovatelů“. Pokud s lidmi v té které zemi neprožijete jako jeden z nich minimálně půl roku, neodvezete si reálnou představu o tom jak v ní žijí. Když tu zemi procouráte s báglem na zádech a jste schopen komunikace s každým koho potkáte, tak trochu nakouknete a uděláte si nějaký dojem. Ale když strávíte dovču v nějakém turistickém centru tak v lepším případě uvidíte naživo pár památek, pár hezkých přírodních zákoutí, západů a východů slunce ale nevrátíte se domů o nic obohacenější než po shlédnutí nějakého filmu z produkce National Geographic. V horším (a bohužel nejčastějším) případě jste schopen si zapamatovat a povyprávět jen o tom jak jste se připekl na sluníčku, jak dobrý/špatný byl personál v hotelu (campu), jak jste někde zabloudil, co vám jak chutnalo a o jedné či dvou místních atrakcích. Čtenář cestopisů vás v těchto vyprávěních dalece předčí i kdyby za celý život nevytáhl paty z rodného města.

           Takových „cestovatelů“ co si dělají značky kde všude byli na mapě světa, znám plno. Těch co déledobě s báglem na zádech procourali vícero zemí znám nemnoho a těch co v rámci poznávání strávili někde aspoň toho půl roku nebo i déle znám asi osm (tři z nich jsou mé děti). Přitom každý vám o cestování řekne to co jste citoval. Jen holt ta slova budou mít jinou váhu.

          • Kamil Mudra

           Omlouvám se za kurzívu v prvním odstavci. Citace je, samozřejmě, jen první věta v uvozovkách.

         • vittta

          Hmmm…
          Jeden by si myslel, že když máte nějaké klienty, tak jste zodpovědná za dobré vyřízení jejich potřeb.
          Ale když jen sama za sebe, a nejvíc vás zajímá cestování…
          A co si pod pojmem užívání představujeme, s tím jdete trošku pozdě, ne, s tímto moudrem.
          Nejdříve mě poučujete, jak si žijete a užíváte a doporučujete mi to, a pak najednou, že co si kdo představuje.
          Myslete u toho psaní někdy, ženská bláznivá.
          Svým způsobem, já si můžu koupit co chci a jet kam chci, ale kouzlo je v tom, že já toho tolik nechci.
          Takový Ondra by s mým příjmem nevydržel víkend, ale já fakt nepotřebuju letět do Frankfurtu, a tam jen vyhlídkovou jízdu nějakým ekoautem, nebo nemusím nakupovat frešnápoje a biožrádlo v nějakých spešl pražských kšeftech.
          Mě vychovávala prababička, a to ke skromnosti a disciplíně.
          Moc se jí to nedařilo, neb jsem člověk neohebný a svéhlavý, ale s jak šel čas, tak jsem si s překvapením všiml, že mě to prostě naučila, bez ohledu na to, jestli se mi to tehdy líbilo, nebo ne.
          Mě by připadalo jako doslova vyhazování peněz, kdybych měl jet za 40 000 na dovolenou k moři.
          Klidně je prochlastám v hospodě…co platím ty firemní oslavy, tak to je tak za 14 klacků, 40 jsem nikdy nepustil, ale kdyby, tak to prostě je dobrý mrav.
          Ale někam jet a tam 10 dní čumět jak debil…nic pro mě.
          To moje bejvalka jede k moři za 100 000 a 50 si s ledovým klidem ode mne na to pujčí.
          Čumím jak blázen, ale lidé jsou prostě různí.

          • MaB

           Vittto, jasnovidec tedy nejste. :))
           Myslíte si, co si myslet chcete.
           Měla jsem šanci, kterou asi nemá vaše dcera – rodiče se nebáli pustit mne o prázdninách do ciziny, kde se cestovalo hodně stopem.
           Svobodné povolání má také své výhody, ta největší – jste pánem svého času. Exisuje plno možností cestovat, jak si představujete. Sám nebo organizovaně s programem přizpůsobeným vašim požadavkům. I s ubytováním u místních obyvatel, nejen v hotelu. Dá se pronajmout auto nebo kolo. Lehnout si na 3 týdny k moří rozhodně není můj ideál.:)
           Zajet si do Marseille je pro ty „odvážné“ také příležitost k zajímavým setkáním, to je fakt.
           Ale máte pravdu, co se blogu týče. To je pro mne něco jako virtuální „zájezd“ jazykový a poznávací zároveň. A vy jste opravdu specimen, se kterým se v reálu člověk hned tak nesetká.:)

          • vittta

           To je zase blábol, sorry jako.
           Podívejte se, v kterém roce to bylo.
           Svět se ale mění každým rokem, co jste viděla, už není.
           Kdybych byl vy, tak víte, co bych se teď zeptal?
           „Kdy jsem tvrdil, že jsem jasnovidec“?

          • pacifista

           Jedna učitelka říkávala: “ Neboj se, co do dětí vložíš, to v nich zůstane.“ A je to pravda. Tak jako ve mě zůstalo to co do mne rodiče a prarodiče vložili svým příkladem, i když to tak ze začátku nevypadalo, tak je to i u mých dětí, i když to zpočátku také tak nevypadalo.

          • Kamil Mudra

           „Měla jsem šanci, kterou asi nemá vaše dcera – rodiče se nebáli pustit mne o prázdninách do ciziny, kde se cestovalo hodně stopem.“
           A věděli že budete stopovat, MaB? Která cizina na naší straně železné opony to byla? Také jste používala ten červenobílý terčík za 50Kč? :-)

    • vera

     Zajímavá figurka, pan Cochet, pěkné koně, a ví pan Cochet že i koně produkují metan? Jen 18kg za rok, ale i tak )
     No ale zaujal mě pro jednu věc. Jinde jsem četla, jak Německo, potažmo EU, se chce zhruba do roku 2050 dostat na 60% energie z obnovitelných zdrojů. A pan Cochet tvrdí, že v té době dojde ke kolapsu civilizace, a začneme se učit vše odznova.
     Nemá to nějakou souvislost? )

  • astraustralia

   Vittta
   coby propagator aktivit „Millionu chvilek“ jste velmi aktivni, diky Vam ctenar vi ze vybrani jedinci lepsi poloviny naroda
   nespokojeni s dnesnim stavem veci, organisovani lidmi jako pan Minar, prijdou vyjadrit svoji nespokojenost opet na Letnou.
   Ze prave tito lide jsou nespokojeni a chteji zmenu si zada zodpovezeni nekolika otazek.
   Proc prave tito lide?
   100tisic bezdomovcu, million lidi v exekuci a
   Skoro milion Čechů byl loni pod hranicí příjmové chudoby. Pětina domácností nevychází s příjmy
   Ti by meli predevsim prijit na Letnou a zadat zmenu!!!
   To je minimalne 4 krat vice nez tech co se sesli na Letne pod vedenim Chvilek.

   Massmedia informuji ze nikdy se nemeli lide v CR tak dobre jako nyni.
   Presto, se seslo ctvrt millionu nespokojencu a sejdou se opet aby chteli jinou vladu, jineho premiera, jineho presidenta?
   Maji pocit ze by se mohli mit jeste mnohem lepe?
   To jak se maji, zacina byt ohrozeno a maji pocit ze je nuto si to branit?
   Kym a cim ohrozeno?

   Muze nekdo vysvetlit o co opravdu temto lidem jde ?

   • embecko

    Tak to je…a k tomu trochu protocit penize.
    Zcela neutralni otazka pak zni, zdali se jim na sebe podari nalakat dost lidi k tomu, aby byli schopni vytvorit ucinny natlak na vladu.
    Jak se bavime s vitttou pod dolnim clankem, pak, dle meho, jejich uspech zalezi jen od mnoztvi medialnich vstupu na obrazovku. Pokud budou mit ze strany (predevsim) CT velkou podporu, dokazi velkou cast obcanu utumlovat a ti zcela automaticky prevezmou jejich ideu (vidi a slysi chvilkare kazdou chvili, tak je automaticky podpori).
    Pokud si vzpominas na pruzkumy verejneho mineni pred prvou prezidentskou volnou, tak Karlovy preference stoupaly a klesaly podle toho, jak dlouho byl ten ktery tyden na obrazovce. Ja bych tedy byl k nejake „moudroti lidu“ dost skepticky…
    Ze lide nakonec volili Zemana je az zazrak, nejspise ovsem zapricineny ocividnou hlouposti protistrany, ktera, neopodstatnene pevna v kramflecich, dotahla agitaci az k uplne demenci:

    • Kamil Mudra

     Nojo, vzpomínám si jak nám o tomhle třešeň zpětně psala že neumíme pochopit ironii. Ale zrovna u ní dost pochybuji že to jako ironii chápala ona když se to na internetu čerstvě objevilo.
     Chvilkaři už mají do jisté míry nalákáno. Jejich fandové na Letnou přijdou i kdyby pověsili na internet sebevětší pitomost, v duchu hesla: „Není důležité vyhrát ale zúčastnit se.“ a o co se vlastně hraje se už ani moc zajímat nebudou. K tomu si přičti lidi kteří mají potřebu „být u toho“ ať se děje cokoli kdekoli aby si mohli udělat selfíčko, také ty co tam půjdou protože „drží partu“ s někým kdo půjde, nebo s pracovním kolektivem atd., takže se něco určitě nasbírá.

     • MaB

      Ironizovat se musí umět, ne každý je Karel Čapek !:)
      Velmi aktuální mi dnes připadá tato. S ní jsem šla v r. 2017 „vybírat“ mezi MLP a EM.
      Občanská válka: „Hurá! Ve jménu národa vyhladíme sebe samy!“ (K. Čapek)

       • MaB

        Politiku je mnoho, Capek je jen jeden.
        Ano, ve Francii je jeden z mala Cechu, o kterych se mluvi a navic se i cte…. ve francouzstine.
        Kdyz ale nekomu reknete, ze jste z Cech, okamzita reakce stale jeste je ; Ah ouiiiii, |Vaklav] Havel ! :)

        • vittta

         Simulkurum se tomu myslím říká.
         Tedy tomu Havlovi.
         Koho vám ukáží, toho uctíváte.
         U nás je to podobné, jasně, ale my ještě máme pamětníky dob minulých, takže úplné blbce z nás dělat nelze.
         Vy jste 40 let před námi, abych tak řekl, ovšem jako Čech doufám, že než vás doženeme, tak se změní časy, a zase se bude hlásat něco jiného, takže se ti noví Češi také naučí, že všechno to jsou jen idiotské žvásty!
         Francouzi zlenivěli, a to má fatální následky, plný břich degeneruje mysl.
         To pro mě bylo velice, velice nepříjemné zjištění, v mojí popřevratové amatérsko-politické karieře.
         Né ti Francouzi, ale ten syndrom plného panděra!

          • Saul

           V normální diskusi se zřejmě argumentuje otázkou, zda Čapek nebyl „muslim s tmavou pleti“.
           Na Švýcara asi dobrý:-)

         • MaB

          Ne, embecko, to je jen odpoved na vasi otazku:
          „On byl Capek politik? Tak se o nem mluvi ve Francii? A nebyl to nahodou muslim s tmavou pleti? (embecko)

          Jak si vsiml Saul, je to odpoved neuplna, Na vase „muslim s tmavou pleti“, predpokladam, ze to byl pokus o ironii, nereaguji.
          Domnivala jsem se totiz, ze to do normalni diskuse nepatri :))
          Také neslo o argument, ale o ukazku toho, s cim se setkavam. Povazuji to za zajimavé, kdyz se stejnych lidi zeptate, jak se jmenuje nektery z prezidentu nemeckych, tak nevedi.

        • Saul

         A Čapek stále aktuální.
         Stačí si dnes za komunisty dosadit všechny ty samozvané „vlastence, národní buditele, nositele kultury, zachránce dobrých mravů, rasy, lidstva….“
         Nakonec všechny ty ve svém blábolení impozantní hrdiny prozradí jejich vlastní temné stíny, kterou jsou si podobné jako vejce vejci, tehdy i dnes.

         „Nenávist, neznalost, zásadní nedůvěra, to je psychický svět komunismu; lékařská diagnóza by řekla, že je to patologický negativismus. „
         „Nejdivnější a nejnelidštější na komunismu je jejich zvláštní pochmurnost. Čím hůře, tím lépe; porazí-li cyklista hluchou babičku, je to důkaz zpuchřelosti dnešního řádu….“
         „Pokuste se soudit svět bez brutálních generalizací; za chvilku vám nezůstane z vašich zásad ani šňupka. Předpokladem komunismu je umělá nebo úmyslná neznalost světa. Praví-li někdo, že nenávidí Němce, rád bych mu řekl, aby šel mezi ně žít; za měsíc bych se ho zeptal, nenávidí-li svou německou bytnou, má-li chuť podřezat germánského prodavače ředkviček nebo zaškrtit teutonskou babičku, která mu prodává sirky. Jeden z nejnemorálnějších darů lidského ducha je dar generalizace; místo aby shrnoval zkušenosti, hledí je prostě nahradit.“
         http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/karel-capek-proc-nejsem-komunistou/

         • Janika

          A co si za komunismus dosadit kapitalismus?
          Nějak pořád nevím, kde ty vlastně stojíš, Saule, když si odmyslím to kočkování a naschvály s Vitttou.

          • MaB

           A co tato Capkova Modlitba za pravdu ?

           Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dnešní svět toho nejhoršího: lži. Lži, která podpírá a připravuje násilí a učí lidi nenávidět se navzájem.(…..)
           Bože, vrať světu pravdu! Bude to víc než smlouva míru, bude to cennější než každé spojenectví. Nikdo, žádný národ, žádný stát si nebudiž jist, pokud mohou být lidské vztahy kdykoli korumpovány nástroji lži.
           Nikdo nebude žít v míru ani za nejsilnější hradbou z oceli a beto¬nu; okřídlená lež se vysměje všem vašim pevnostem. Zbavit svět lži je víc než odzbrojení.
           Neboť jenom bez lži se mohou lidé a národy dorozumět, ať mluví jazykem kterýmkoliv.
           Bože, vrať světu pravdu!

           Ukazka z Lidovych novin 1938, napsal kratce pred smrti

          • Janika

           Vlastně Čapka jsem nikdy moc nemusela.
           Tohle mi mluví z duše, vztaženo i na spisovatele:
           „slova, termíny, či pojmy jako pravda, lež, láska, nenávist, zlo, dobro a jim podobné, mně v politických textech připadají natolik nepatřičné, že je považuji za politický kýč. Když pak s nimi šermují známí politici, ústavní činitelé, či nejvyšší úředníci státu, tak za tím cítím nějaké to čertovo kopýtko“
           https://nnnnn.cz/932238-neco-o-te-desive-nebezpecne-nenavisti.php

          • Saul

           Kde které straně stojím?
           No na té svojí!
           Aspoň se o to snažím.
           A ty Čapkovy citace by se samozřejmě daly vztáhnout i na kapitalismus.
           I na jiné ismy.
           Asi kromě humanismu, protože z toho Čapek vycházel a na něj apeloval.
           Tam stál on a není divu, že v době kdy umíral cítil hořké zklamání.
           I když tak hořké, aby skončil v duševním nihilismu asi nebylo a nějaká víra mu přece jen zbyla, jak ukázala MaB tou jeho Modlitbou za pravdu.
           Není divu, že odkaz tak silné osobnosti by některé duševní zrůdičky nejraději „spláchly do hajzlu“.
           Čapek se primitivům holt dost blbě vyřvává!

         • MaB

          Otazka, spise recnicka, protoze Janika jiste odpoved ma, nebyla sice polozena mne, ale
          odpovedela bych ANO :)

         • vera

          Tohle ale napsal Čapek v roce 1924, to mu bylo 34, to ještě mohl mít vítr ve vlasech a duši plnou naivních představ o soužití vlka a beránka v lásce a porozumění.
          Jenže se svou citlivostí vnímal změny světa, a později už psal jinak, to máte Válka s Mloky a Bílá nemoc z let 1936-1937.
          Po mnichovské dohodě, krátce před svou smrtí, napsal :
          „Zdá se mi, že už tu nemám co dělat, byl bych tu směšnou figurkou, můj svět umřel, věřil jsem totiž v jakési závazky, v takzvanou čest ve smlouvě a podobné věci. Myslím, že bych se v téhle tlačenici nevyznal…“

          • MaB

           Modlitba za pravdu
           Karel Čapek, Lidové noviny, 25. 9. 1938
           Zemrel 25.prosince 1938

          • vittta

           Tohle je konečně k věci, tedy je zde vidět souvislost s dneškem.

         • vittta

          Teď to napíšu fakt brutálně, ale tak přesně to cítím.
          Být významným myslitelem a spisovatelem, typu Čapek, bylo by asi nejlepší, kdybych svoje díla nechal hned po mé smrti spláchnout do hajzlu.
          Protože aby si je brali do huby kdejací kripli a nemyslící primitivové, v úplně jiné době a v úplně jiné souvislosti, to bych nesl už za života velice těžce!
          Kdejaká doslova mrdka se ohání tu Čapkem, tu Krylem , tam Orwelem, ale i toho Havla zostudili, byť on na to stačil i sám za svého života.
          Vlastní myšlenku tito „velikáni ducha“ nevyplodí, nebýt televize (dříve kostela) tak nebudou mít koho pomlouvat a koho uctívat.
          To je hnus, ale …jak je to zoufale lidské.

          • MaB

           Protože aby si je brali do huby kdejací kripli a nemyslící primitivové, v úplně jiné době a v úplně jiné souvislosti, to bych nesl už za života velice těžce! (vittta)

           Nebojte se vittto, to se vám stát rozhodně nemůže.
           Totéž byste asi udělal s Dostojevským, Shakespearem, Hugem…
           Škoda pro vás, že jste neměl čas přečíst si je, abyste pochopil, že jejich odkaz je nadčasový a právě proto aktuální v každé době.
           Zase jste promarnil jednu příležitost mlčet… :-(

          • MaB

           aby si je brali do huby kdejací kripli a nemyslící primitivové,…
           Kdejaká doslova mrdka se ohání tu Čapkem, tu Krylem…(vittta)

           Myslím, že bude dost lidí velmi šokováno tím , co si dovolujete k panu prezidentovi, který ve svém projevu citoval jak Karla Čapka, tak Karla Kryla. Zcela ztrácíte sebekontrolu, což začíná být na pováženou…

          • vittta

           To je vono, právě.
           Vy byste chtěla být štiplavá a ironická, ale je to, jako kdyby prase hrálo na housle, a výsledek je jen trapnost.
           Jaké je to vlastně poselství, co myslíte?
           Věrka to tady napsala dobře, Čapek byl naivní, dnešními slovy možná i dobový sluníčkář.
           Na prahu smrti, vlivem překotných událostí mu to ale došlo, a bylo stejně pozdě.
           I kdyby nezemřel, zabili by ho Němci.
           Co mi píšete o těch velikánech, to je svým způsobem vždy ošemetná věc.
           Takový Shakespeare byl dle mnoha pramenů místní podřadný herec a ožrala, a hry psal někdo jiný.
           A třeba Solženicyn byl antisemita a dokonce snad i cizí agent.
           O ně ale nejde, jde o to poselství.
           Dobře, nadčasové a aktuální věci, píšete.
           A položte si otázku, proč to ti lidé napsali.
           Já vám to povím, protože to jsou lidé, a ti jsou v podstatě stejní.
           Píší lidské věci, nejsou vlastně nadčasoví, ale lidští.
           Otázka je, proč něco takového nevymyslíte vy, inu, nemáte na to intelekt a nadhled, ale to nemá většina lidí, proto také obdivuje ty, co napíší to, co oni sami vlastně znají, a postupně prožívají.
           Dokonce si to přizpůsobí podle sebe, taková Farma zvířat, notoricky známé dílo, se dá naroubovat na cokoliv.
           Na fašismus, nacismus, komunismus,fundamentalismus všeho druhu…..žádný komunista v něm ale neuvidí komunismus, a žádný nacista nacismus.
           Přizpůsobí si to svému.
           A jak jde život, tak třeba lidé mění i své fabority, je to složité, MaB, a zároveň komicky jednoduché.

          • Kamil Mudra

           „Jeden z nejnemorálnějších darů lidského ducha je dar generalizace; místo aby shrnoval zkušenosti, hledí je prostě nahradit.“ píše Karel Čapek ve svém článku „Proč nejsem komunistou.“, kde sám generalizuje komunisty. Inu rozevlátá duše intelektuála s širokým záběrem. Ale já se na něj proto nezlobím a stále patří k těm intelektuálům které mám rád. Protože si negeneralizuji ani intelektuály a beru v potaz že každý člověk prochází s různou intenzitou nějakým vývojem, který je možno posuzovat po etapách.
           A tak mne ani u Čapka nepřekvapuje že o dvanáct let později (17. 6. 1936) o zemi kde převzali vládu komunisté napsal:
           „Nová sovětská ústava znamená pokrok pro celý svět. Zejména hluboce na mne působí, že v návrhu nové sovětské ústavy nejsou dělány žádné rozdíly mezi různými národy. Nová sovětská ústava nejenom uskutečňuje nejlepší hesla Velké francouzské revoluce, ale rozvíjí je i dále, ovšem na jiné sociální základně. Tím se SSSR stává dědicem rozvíjení evropské kultury.“

          • embecko

           Capek je naprosto skvely az bozsky sam o sobe, bez politickych souvislosti. Jakmile se ale do jeho dila zacne michat jeho politicka osobnost, pragmatismus, „obycejny clovek“, socialismus, Patecnici a dalsi, tak je to ztracene a temer dokonaly Capek- spisovatel se zmeni na rozporuplneho politickeho amatera.
           Bohuzel, Capek je tak vyrazna osobnost, ze jeho politickou stranku lze tezko oddelit od jeho dila. Na cemz maji zasluhu predevsim literarni teoretikove, coz jim samozrejme nijak nezazlivam…ovsem vznikly maglajz, ucici se na skolach, dle meho, Capkovi- literatovi nijak neprospel.
           Jinak ta ustava byla opravdu dobra :o)

          • Saul

           „(17. 6. 1936) o zemi kde převzali vládu komunisté napsal: ……Tím se SSSR stává dědicem rozvíjení evropské kultury.“ (KM)

           Zajímavé je i datum tohoto tragického Čapkova omylu.
           Rok 1936.
           Rok, kdy Stalin rozpoutal ve své zemi „Velký teror“ (jakoby ten předešlý byl malý), vyhlásil genocidu a otroctví svému vlastnímu národu včetně těch, kdo mu byli loajální.
           Svojí obludností do té doby v historii něco nevídaného.

          • MaB

           A nevystihl Karel Čapek v „Kdo je kdo“ zcela přesně i dnešní morálku ?
           „Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstali stejní; jenomže teď víme lépe, kdo je kdo. Kdo byl slušný, byl slušný vždycky; kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždy jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo mění víru, neměl žádnou; člověka nepředěláš, jenom se ti vybarví.“
           Napsal tři týdny před smrtí (25.12.1938) pro Lidové noviny.

          • vera

           Stalinský teror k těm kdo k němu byli loajální? Proč by to proboha dělal, to mi někdo jednou vysvětlete. Odjakživa přece všichni diktátoři likvidují své odpůrce, ne?
           Jo, sledovat samostatně jenom Stalina, pak ano, všechno co udělal může vypadat jako bezúčelná krutost.
           Jenže dát si tu práci, a sledovat jeho činy v návaznosti na vývoj v Německu, to už vydá na úplně jiný obrázek – to máme agresivní nástup Hitlera 1933 a jeho vyřizování účtů s odpůrci jeho politiky – zatýkání a popravy komunistů, vrcholící v Noc dlouhých nožů 1935. To všecko za masivní finanční podpory západních bank, o čemž svědčí schopnost Německa zrušit omezení z 1.světové, a znovu začít zbrojit…
           Jako jestli Stalin nebyl blbec, což asi nebyl, tak si musel dát dohromady, co se zt akové situace může vyvinout.
           Památka na velkou válku byla v Rusku ještě živá. A tak si musel dát sakra velký pozor na to, co se děje v jeho zemi, a pokud to bude možné, připravit se na nejhorší. Možná byl ke svým nepřátelům krutý. Ale kdyby je nechal žít, možná by z Ruska dneska nebylo nic. O nás ani nemluvě.

          • vittta

           Otázka ovšem je, MaB, kdo je vlastně kdo.
           Myslím si, že tuhle otázku sama na sebe nevztáhnete.
           A to je největší problém této, ale nejen této myšlenky.
           O srážce s blbcem jsem tady už psal, a kdykoliv nad čímkoliv přemýšlím, musím připustit, že ten blbec, či kripl, mohu být i já.
           Jinými slovy, dívám se do zrcadla, a to často.
           Přesto mi to kde kdo radí, asi bych měl rovnou brát jako fakt, že jsem blbec a kripl, ale těmhle radilům by to stejně bylo málo, a chtěli by, abych se víc a víc mrskal, a nakonec i sám oběsil.
           Pak by se děsně divili, že jim není lépe, když všichni vitttové by spáchali sebevraždu, a hladali by jiné, polovittty a čtvrtvittty a pak všechny, kdo by se byť jen čtvrtvitttům podobali.
           Ale stejně by svět šel dál úplně stejně, nic by se nezměnilo, ani když by hledači vitttů sami byli za vittty označeni a oběšeni.

          • Saul

           „Odjakživa přece všichni diktátoři likvidují své odpůrce, ne?“ (vera)
           Ten malý poďobaný kripl likvidoval všechny, protože ze všech měl strach a nikomu, kromě Hitlera, nevěřil.

           Přečtěte si o tom něco, vero, co se dělo v SSSR během Velké čistky, kdo byly její oběti, kolik jich bylo, jak probíhalo vyšetřování…
           Něco od sovětských historiků, protože jiným předpokládám nevěříte.
           A jestli vás nebaví historické studie, zkuste třeba paměti jejích přímých obětí.
           https://www.kosmas.cz/knihy/148205/jen-jeden-osud.-antologie-sovetske-lagrove-prozy/
           Myslím, že právě tady je jedna výstižná vzpomínka.
           Na Ljublance nikomu určitě do smíchu nebylo, ale jedním krátkým vtipem nově příchozích se prý ti stávající vězni docela bavili.
           „ZA CO?“

           Ale je pravda, že mnozí to nepochopili nikdy a se Stalinovým jménem na rtech se nechali zastřelit, nebo mu psali odněkud z Magadanu dopisy častěji, než svým příbuzným (pokud tedy vůbec psát mohli)

          • MaB

           Ad Kamil Mudra:
           „Jeden z nejnemorálnějších darů lidského ducha je dar generalizace; (…) „Proč nejsem komunistou.“, kde sám generalizuje komunisty. Inu rozevlátá duše intelektuála s širokým záběrem.“(KM)

           Mýlíte se, Kamile, generalizující komun-ISMUS je pro něho nepřijatelný jako doktrína.

           „…. nevěřím v hodnotu mas. Ostatně nikdo snad vážně netvrdí, že masy budou vládnout; jsou jenom hmotným nástrojem k dosažení jistých cílů; jsou prostě politickým materiálem …Je třeba stlačit člověka do jakési fazóny, aby se stal hromadným materiálem; je třeba dát mu uniformu z určitého sukna nebo z určitých idejí; pohříchu uniforma z idejí …“

           „cizí je mi komunismus, který místo pomoci přináší prapor revoluce. Poslední slovo komunismu je vládnout a nikoli zachraňovat; jeho velikým heslem je moc a nikoli pomoc“

           Chudoba, hlad, nezaměstnanost nejsou mu nesnesitelnou bolestí a hanbou, nýbrž rezervou temných sil, kvasící hromadou zuřivosti a odporu.
           „Tím je vinen společenský řád.“ Ne, tím jsme vinni všichni, ať stojíme nad lidskou bídou s rukama v kapsách, nebo s praporem revoluce v rukou.“

          • Saul

           ad 8.11.2019 – 12.36 Saul
           A jak to vidí Putin?

           „Putin označil éru stalinských represí za tragédii ruského národa, kdy „miliony lidí byly na základě absurdních obvinění označeny za nepřátele národa, popraveny, zmrzačeny nebo si prošly utrpením ve vězeních nebo (pracovních) táborech“. S následky represí se podle prezidenta Rusko snaží vypořádat dodnes. Zdůraznil přitom, že „tyto zločiny“ není možné ničím ospravedlnit.“
           Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/stalin-putin-pamatnik-zed-narku-velky-teror-cistky.A171030_182935_zahranicni_aha

          • Saul

           Víte co, Kamile?
           Když jste si dal tu práci s dohledáním Čapkova vyjádření k SSSR (bez ironie díky za něj) odměním vás takovou osobní pelíškovskou historkou.:-)
           Čapkova esej Proč nejsem komunistou byla jedním z prvních samizdatů, který jsem si někdy v nácti přinesl domů.
           Trochu neprozřetelně jsem se s tou, jak si dodnes pamatuji, modrou složkou pochlubil svému otci.
           Ten mi poděkoval a podle vážného výrazu tváře si ji pozorně přečetl.
           Potom i po svých třech infarktech neobyčejně hbitě vyskočil a vyštěkl ať jdu s ním.
           Tak jsem šel.
           Přišli jsme na dvorek, tam táta ten samizdat energicky roztrhal a ty cáry ještě zapálil.
           Potom, aniž by se kryl před výhledem máti z okna , si zapálil schovanou Clejku a celej brunátnej na mě zařval
           „chceš nás všechny dostat do průseru, pitomče?“
           Já z toho byl úplně paf.
           Otec nikdy komunista nebyl, často na ně nadával…
           Až pak mi došlo, že komunisty hlavně moc dobře znal a to ještě z padesátých let.
           Tož tak.
           Samizdaty jsem si tahal dál, ale už za dodržování konspiračních zásad i doma.

           Tak to jen tak pro zajímavost, ať vidíte, jak ty vaše samizdaty taky občas dopadly:-)

          • MaB

           Jinými slovy, dívám se do zrcadla, a to často.(vittta)

           Byla bych se zeptala:
           Kocháte se vlastní krásou? Obdivovujete svoji mužnost? Dokázal jste, že jste „chlap“. Nazval jste ženu „krávou“ a „primitivním debilem“, máte tedy důvod být na sebe pyšný…

           A teď je mi jasné, že tam občas vidíte i smutného klauna, který si myslí, že musí svou vulgaritou „bavit“, aby existoval.

           Mohl by to být projev frustrace, nějaké neuspokojené touhy nebo potřeby a snaha ji kompenzovat. Pokud je to váš případ, jsem schopna (možná jako i váš kamarád, který vás blíže zná ?) chápat…

           Pokud jde o mne, snažím se chovat a jednat tak, abych se na sebe do toho zrcadla podívat mohla.
           A lidé typu Karla Čapka mi v tom pomáhají. :)

          • Kamil Mudra

           „Tak to jen tak pro zajímavost, ať vidíte, jak ty vaše samizdaty taky občas dopadly:-)“ (Saul)
           Nojo. Někdo spálil, někdo přečetl a založil nebo půjčil, někdo vytvořil kopie a rozdal a někdo třeba odnesl na policii a napráskal od koho to dostal… Takový je život.

          • vittta

           Když si myslím, MaB, že jste kráva a primitivní debil, tak napíšu, že jste kráva a primitivní debil.
           Když si o mě myslíte vy, že jsem vůl, kokot a primitivní debil, napíšete, že se kochám vlastní krásou a mužností (u imaginárního zrcadla), že jsem smutný klaun, že mám frustraci a ble, ble, ble, ble, další kecy.
           Tím se cítíte být lepší, než jsem já.
           Ale mezi námi, proč máte ten pocit? (a máte ho)
           Pro pár slovíček, která ve vaší „hubě“ znějí „kultivovaněji“?
           Jste děsně povrchní, někdy bych z vás blil, a že nebliju, je jen proto, že obecně člověk není a nemůže být dokonalý.
           Žádný.
           Nic méně si všimněte, že já vám píšu, že jste kráva (atd) , a vy mě, že jsem frustrovaný (atd.), takže se pohybujeme v lidské rovině.
           Kriplík Saul, který nosil samizdaty, jde na věc politicky.
           U něho jsem nácek, rasista, „flastenec“.
           Ten se upsal ďáblu totality a smrti, i když pláče nad Hitlerem, a hlavně Stalinem.
           Vy jste jen naivní.
           Mimochodem, o Stalinovi toho moc neví, opět, politika, vybírá si to, co se mu hodí, ale sebelepší příběh- i v případě, že by byl pravdivý, nemůže obsáhnout pozitiva či negativa systému.
           To dokáží jen argumenty, nadhled a snaha o pochopení.
           Učte se na těch uvedených příkladech.

          • MaB

           Když si myslím, MaB, že jste kráva a primitivní debil, tak napíšu, že jste kráva a primitivní debil. (vittta)

           Vždyť ano. Jste jaký jste, jsem jaká jsem…(„člověka nepředěláš…“)
           Vy říkáte po svém, jak se vám jevím, dovolte totéž i mně, zase po mém.
           A „jiný“ rozhodně neznamená „horší“ ani „lepší“
           To byste měl mít vždy na paměti.

          • vittta

           Vy děláte MaB, jako bych vám to snad vyčítal, nebo co.
           Já to jen vyhodnotil, čímž jsem vás lehce klepl přes prsty.
           Podstatné na tom textu je ale ta osobní rovina, nadáváme si, ale lidsky, takže se z toho nic zásadního nevyvrbí, nemáte zájem mě a mně podobné ničit, stačí vám demokratická metoda, lidi jako já byste nevolila, a to vám stačí, a já už z podstaty nemám takový zájem, jsem demokrat.
           Se Saulem je to ale politická rovina, to jsem fakt chtěl, abyste si všimla, (a nejen vy, i když myslím, že si toho jiní všimli), on za určité konstalace bude mít zájem mě (mně podobné) zničit, bez ohledu na volební výsledky.
           A takové křídlo už tady nějaký čas funguje, nerespektuje volební výsledky.
           Zatím jen vyhrožují, manipulují, lžou.
           Zatím.

          • Saul

           To je moc fajn, vito, že se začínáš vážně zaobírat těmi zrcadly.
           Však to známe i z dob minulých.

           A když i tobě teď bylo nastaveno zrcadlo, nezapomeň jako flastenec na naše krásná a výstižná česká přísloví.
           V tomto tvém konkrétním případě třeba:
           „Nevztekej se na zrcadlo, když máš křivou hubu“
           Křivý charakter v zrcadle naštěstí vidět není, to už by ses asi nervové zhroutil úplně.

           A neměj že mne strach, vito.
           Já tě fakt nechci zničit, „amatérský politiku“ :-))

          • vittta

           Už jen to, pokusný objekte „B“, že takové sračky vůbec napíšeš, svědčí o silně zbytnělém EGU.
           Máš klasickou vlastnost primitivů, smát se vlastním „vtipům“ a považovat vlastní výplody za vtipné, či spíše vtipně urážlivé.

          • Kamil Mudra

           Nikolaj Vasiljevič Gogol jemuž je to rčení připisováno byl Rus (s ukrajinským původem), Saule, tedy bych jeho citát neuváděl jako příklad českého přísloví. Jinak díky za připomínku toho jak si v těch „dávných dobách“ uměl a mohl dělat mainstream legraci i sám ze sebe. Nějak už se na to zapomíná.

          • Saul

           Už jsem tě chtěl několikrát pokárat, že ten výraz “ zbytnělé EGO“ zbytečně nadužíváš a stalo se tak pro tebe prázdnou floskulí.
           Vždycky jsem tě ale ušetřil a teď , v tomto konkrétním případě, kdy se přiznáváš k pohledu do nastaveného zrcadla, to udělat nemohu.
           Naopak máš u mne malé bezvýznamné plus za dobrý postřeh, byť se ho snažíš zbavit zase nějakou projekcí.

           „Máš klasickou vlastnost primitivů, smát se vlastním „vtipům“ ….“(vita)
           Teď jsi mne malinko zmátl .
           Kterému svému vtipu jsem se smál?
           Já se smál vtipu „amatérský politik“
           A do uvozovek jsem ho dal proto, že jde vtip někoho jiného.
           Tys nepoznal toho prudce inteligentního autora, který se tím termínem sebedefinoval ?:-))

          • vittta

           Pro mne to prázdná floskule není.
           Ale díky, že jsi mě ušetřil.
           Co se vtipu týká, celá ten koment je přece vtip, a tak v obou významech.
           Je to tedy (dle tebe) vtipné (chytré, inteligentní) a také vtipné (legrační, komické) a pěkně jsi mě to tím (zase) naložil.
           Co je na tom nepochopitelného?

          • Saul

           Potom mne to napadlo, Kamile, že nemusi jít o přísloví českého původu.
           Tak sláva, že je aspoň slovanské.
           Kdyby bylo třeba německé, tak by nemuselo platit :-)

          • Saul

           Víta 14.19

           Tak to je fajn, že to pro tebe neni žádná fráze.
           A co že tak ztrácíš smysl pro humor?
           Jindy „vtipem“ jen sršíš.
           Za chvíli jedu na zubní pohotovost, tak to bych si mohl stěžovat na nedostatek humoru spíš já (na což tam asi brzy dojde)
           Ale takové zasažené citlivé a rozbolavělé EGO, to je horsi než ten zub, viď vito?

          • vittta

           Také jsem si všiml, Saule, že se poměrně často opičíš.
           Já něco začnu, zde se jedná o EGO, a ty napíšeš něco o mém EGU, jako kdyby tě to zrovna napadlo.
           Mohu průběžně na tuto zajímavost upozorňovat, je to na úrovni dětí v předpubertálním věku, kdy se nenápadité dítko opičilo po svých nadanějších kamarádech, a tak procítěně, že by klidně přísahalo, že nějaký slovní obrat vymyslelo právě ono pomalejší dítko.
           A humor, copak já mám nějaký smysl pro humor?
           Ale zase nejsi originální, absenci smyslu pro humor u mě dávno objevila MaB.
           Třeba zrovna teď ukážu až fatální selhání smyslu pro humor.
           Vtipně jsi usadil Kamila, že jako německé přísloví by asi nemuselo platit.
           Mně to ale vtipné nepřišlo, bylo to trapné, už proto že Kamil tady Němce zase tolik nepřetřásá, to dělám spíše já, ale vesměs myslím spíše Německo jako takové, než konkrétního Němce, nebo něco německého.

          • Saul

           To i já jsem všímavý, vito.
           Všiml jsem si napriklad, jak rád a vytrvale reaguješ s““““humorem“““““ sobě vlastním na kde co a na kde koho.
           Opačně už to ale snàšíš hodně zle a když ti je podána tvoje vlastní medicína, tak po ní kuckàš a dusiš se jak astmatik.
           Taky bys hrozně rád kopal soupeře do ledvin, ale dopadne to vždycky stejně.
           Mocně se rozběhneš, zdvihneš nožičku a pak uklouzneš na vlastních výkalech a nabíješ si hubu.
           No a potom následuje nějaký ten hysterický záchvat a nekonečné obviňování , jak je ti hrozně ubližováno.
           Zajímavé je, že nejraději obviňuješ jiné z toho, co sám tak rád děláš.
           Dalo by se to považovat za projekcí, ale v tvém případě jde spíš o vychcanost.
           Takové to “ zloděj křičí, chyťte zloděje“, aby odvedl pozornost od sebe.
           Od kohopak ses to naučil?
           Že by od svých lektorů při výuce toho tvého cizího jazyka?

           No nic, brebto.
           Jen křič a já se dál budu ptát proč a co křičíš a klidně se vymlouvej na opičení.
           Uvidime, jak tu argumentaci budeš se svým charakterem zvládat, věřím že o humor s tebou nebude i nadále nouze.
           A na to zbytnělé EGO zkus třeba meditace…….

          • Saul

           A nějak jsi zamluvil, jako vždy, toho „amatérského politika“
           Přitom takové humorné téma.
           Jaký je rozdil mezi amatérským a profesionálním politikem?
           Představuji si, že jako mezi amatérským modelářem leteckých modelů a pilotem stíhačky.
           Ale já jsem infantilni primitiv, tak jsem čekal, že mi to nějak srozumitelně vysvětlíš.
           Abych se poučil a ještě se při tom zasmál.
           Škola hrou :-)

          • vittta

           Máš dva texty, jeden dotaz je jasný, ale v tom prvním textu je třeba také nějaký dotaz, tak to upřesni, co by tě zajímalo, a já to vysvětlím, nebo se pokusím.
           Takže rozdíl mezi amatérským a profesionálním politikem je, že profesionál dělá politiku za peníze, což může být různé, tedy ať už je zvolený do nějaké placené funkce, nebo třeba jen placený prudič, těm se říká lobisté, hecíři, lanaři apod..
           Amatérský politik pak je ten, kdo se jen o politiku zajímá, hodnotí jí, ale spíše jako koníček.
           Pro tebe ještě dodám, že o profesionálním politikovi vůbec řeč nebyla, to jsi ODKLONIL ty, čímž ses snažil dát tomu amatérskému politikovi úplně jiný kontext, než jak jsem to použil, či používám i jindy já. (samozřejmě neúspěšně)
           Tedy amatérský politik nebo v tom slova smyslu s profesionálním společného nic, protože amatérský politik v mnou podaném kontextu politikem de facto není, což pochopil všichni, vyjma tebe, a možná i MaB.

          • Saul

           „amatérský politik v mnou podaném kontextu politikem de facto není, což pochopil všichni, vyjma tebe, a možná i MaB“(vita)

           No sláva.
           Takže žádný amatérský politik samozřejmě neexistuje.
           Zájem o politiku ještě z občana nedělá politika, který je těmi občany volený.
           Ty to sice víš, ale označuješ se tak.
           Dobře, tak já se nebudu smát, abys nebyl uražený.
           A k tomu tvému výčtu rozdílů ti přidám ještě jeden.
           Politik přece jen musí přijmout nějakou odpovědnost.
           Ty tu pořád v hrůze popisuješ, jak tě chci zničit, ale je to jinak.
           Já bych ti naopak doporučil vstup do politiky!
           Myslím, že by ti mimořádně prospělo, kdybys na nějakém mítingu začal vykřikovat něco z toho, co píšeš tady a na základě čehož já tě označuji za neonacistu.
           Takový feedback (to je zpětná vazba, promiň) občanů a politických oponentů je přece pro každého dobrého politika zásadní.
           Opravdu nerozumím, proč se se svými podivuhodnými řečnickými a argumentačními schopnostmi krčíš pořád jen tady.
           Zřejmě vrozená skromnost zakřiknutého introverta, jinak si to nedovedu vysvětlit.
           Ale mohu ti doporučit příklad Grety.
           Ona sice politička neni, ale aspoň má odvahu vystoupit veřejně.
           A teď, když už nemáš strach z toho zrcadla, mohl bys své veřejné výstupy a gesta pečlivě nacvičit.
           No však to znáš, nemusím ti dávat odkaz :-)

          • vittta

           Amatérský politik existuje, ale není to politik, to připomínám znovu.
           Liberální demokracie také nemá s demokracií nic společného.
           Tak takhle.
           A ty mě chceš zničit, ale ne, ty tady reprezentuješ nějakou skupinu, kriplů, kolaborantů, vítačů, lhářů a morálních špín, a euronacistů, já zase reprezetuji skupinu vlastenců a demokratů.
           To není o nějakém vitttovi či Saulovi, nebo MaB, jsou to skupiny, které tyto typy reprezentují, a myslím, že jsem se mnohokrát vyjádřil dost jasně a konkrétně, takže opet jsi jediný, snad s MaB, kdo to nepochopil.
           Co se týká zpětné vazby, ale já mám i tady určitou zpětnou vazbu, a měl jsem jí všude, kam jsem přispíval.
           Píšu pro lidi, ne pro sebe, a samozřejmě je mi jasné, že na každý mě za to obdivuje, ale tak to chodí, nelze se zavděčit všem.

          • Saul

           „Amatérský politik existuje, ale není to politik, to připomínám znovu.“
           A to dobře děláš.
           Tak humorný oxymóron stojí za připomenutí.
           Mimochodem i ten původ slova oxymóron ( z řeckého oxys „ostrý“ + moros „tupý“) je v tvém případě naprosto výstižný.

           K tomu mému předešlému komentu a zpětné vazbě mne ještě dodatečně napadlo, jestli nemáš strach ze zpětné vazby trestního práva.
           Tak to beru, to je pádný a logicky důvod.

           „Co se týká zpětné vazby, ale já mám i tady určitou zpětnou vazbu, a měl jsem jí všude, kam jsem přispíval.“(víta)
           Tak trochu bych to upřesnil tím, že jsi ji měl všude kde jsi přispíval, než tě odevšad vyhodili.:-)
           Ale to je drobný detail.
           Já ti tady samozřejmě svoji zpětnou vazbu velmi rád a ochotně poskytnu.

           A trochu se omlouvám za tu Gretu.
           Napadl mne pak ještě výstižnější vzor pro tebe.
           Jaroslav Hašek!!!
           Je to paradoxní, ale ty se svým nulovým smyslem pro humor kolikrát šlapeš tomuto klasikovi na paty.
           On tedy byl vtipný vědomě a u tebe jde spíš o kouzlo nechtěného, ale výsledek je skvělý:-)
           No a Hašek se svojí stranou mírného pokroku v mezích zákona….
           Ale zase právě ty meze zákona no, taky to asi není pro tebe ten nejlepší příklad.
           Tak fakt nevím, možná je to tady pro tebe, amatéra, opravdu nejlepší.

          • vittta

           Neměl bys psát, když jsi pod práškama, Saule.
           Nic proti, je to jen rada.

          • Saul

           Neboj, vito.
           Ten ibubrofen na zub mi pomohl.
           Ty bys mi asi doporučil něco silnějšího, viď?

           A ještě k tomu Haškovi, on jednu dobu dělal do pejsků, to máte taky společné :-)

          • vittta

           Nechtěl bys napsat nový článek?
           Něco o Jaroslavu Haškovi a podobnostech ke mně a jiným Hitoerovcům.
           To by mohlo zaujmout.

          • Saul

           Nenechte se ani v nejmenším rušit, pacifisto a v klidu navažte nějakou svoji významnou myšlenkou na téma „stopy peněz“.

          • vittta

           Saul je taková reklama na vložky nebo prací prášek.
           Člověk to tak nějak vydrží, i když ho to nebaví.
           Z mého pohledu je zajímavý hlavně tím, že reprezentuje skupinu sluníčkářů, a přebírá jejich vlastnosti.
           Postupně- ale fakt postupně- se stal milovníkem buzerantů, cigošů (viděl je pracovat) Barnevrenetu (viděl fotky ségry paní Michalákové, poněkud rozmazané, a uvěřil, že mají další, daleko lepší fotky), negrů a čmoudů (musíme se přizpůsobit).
           Dále pak přebral- také postupně- rétoriku nálepek.
           Prohlásil mě nacistou a rasistou a fašistou, což není nijak zajímavé, protože vystupuji rázně, ale on tak označil leckoho, a dokonce distingovaného Kamila, takže je to jeho taktika, jakási „argumentace“, potvrzující jeho názory, které nikdy nevyjevil.
           Volil sice Zemana, ale stal se z něj pomýlený, a už by to nikdy neudělal.
           „Proruské“ weby ani nečte, ale dobře ví, jak jsou prolhané, protože to psali na webech, které čte.
           Je to zajímavé to sledovat, Pacifisto, zajímavé.
           Tohle také, psal jsem o Rycheckém, ale on je to Rychetský, a Saul to vytáhl až teď, protože si toho nevšiml, je jenom klika, že neumí český pravopis, takže si nevšimne, když udělám nějakou hrubku.
           Sám píše o čmoudce Hrůzové, já jsem se na to vysral, a nikdo jiný ho nečte, nebo nikoho jiného nezajímá, a tak v mdlobách napsal, že jsem si ani nevšiml zásadní chyby, kterou jako udělal, ve skutečnosti mě to vůbec nezajímá.
           Vytáhnout Hilsneriádu v úplně jiném tématu totiž fakt zajímavé není, tady se navíc Židé nijak nepropírají, a to Saula sere, čas od času to zkusí, nějakého toho Žida sem nacpat, nějakou tu plynovou komoru, ale je to chuchpe, mimo hru.

          • Saul

           Ještě vito k té tvoji včerejší nabidce z 20.39
           Musím ocenit, jak jsi ke mně shovívavý.
           S Haškem by se nějaké styčné body našly, ale taky jsi mi mohl dát nadlidský úkol, abych tě srovnal s Karlem Čapkem.:-)

           Ale myslel jsem, že pacifistovi pomůžeš najít mezi těmi 160 komenty, kdy “ se “ odklonilo téma, aby mohl pokračovat.
           Není to tak těžké, stačí si přečíst prvních 15 komentů.

           Ale nebudu tě rušit, v klidu se vyplač z těch bolestivých ran , které utrpělo tvé zbytnělé EGO.
           Zatím to sice spíš než pláč připomíná kvičení vepřínu v Letech, ale to je v tvém případě pochopitelné.

          • vittta

           Se děsně rozjel.
           Člověk neví, co je vlastně lepší, jestli těch pár nálepek, nebo oduševnělý dlouhý text, kde ale nalepí stejně jen těch pár nálepek.
           Lidi už to ale sere, jak jsem si všiml, a nejen teď, tak nevím…
           Když se s ním přestanu bavit, tak se upne na někoho jiného, teď třeba na Kamila.
           Co s ním?

          • Saul

           „Lidi už to ale sere, jak jsem si všiml, a nejen teď, tak nevím…“(vita)
           Tak já jen pevně doufám, že to ty lidi nezačne srát až tak, aby sem přestali chodit.
           Jako sem přestala chodit spousta skvělých diskutérů kvůli tobě.

           „Co s ním“ (vita)
           No jak vidíš, ty se mnou neuděláš nic, chlapče.
           Ty opravdu ne!

          • vittta

           Když sem budeš psát ty, lidé určitě chodit nepřestanou.
           Tak hluboké myšlenky a pádné argumenty má málokdo.

          • MaB

           „ty tady reprezentuješ nějakou skupinu, kriplů, kolaborantů, vítačů, lhářů a morálních špín, a euronacistů, já zase reprezetuji skupinu vlastenců a demokratů…..takže opet jsi jediný, snad s MaB, kdo to nepochopil. (vittta)

           Vlastenče a „demokrate“ vittto, vy evidentně nevíte, že DEMOKRAT je v podstatě ten, kdo připustí, že protivník může mít pravdu, tudíž ho nechá, aby se vyjádřil a je ochoten zamyslet se nad jeho argumenty.
           Když je naopak natolik přesvědčen o své vlastni pravdě, že je schopen „zavřít pusu“ odpůrci jeho dehonestací (nebo dokonce násilím), tak je po demokracii…

          • vittta

           To vám jde, moralizovat.
           A pak řvete, že ten či onen je nacista a xenofob a ultrapravičák a rasista.
           A překrucovat význam šlov.
           Demokrat je ten, kdo respektuje vůli voličů a vyznává systém svobodných voleb.
           Žádné jiné speciální morální vlastnosti nemá.
           Navíc, když se zeptám- jaký názor bych měl u Saula respektovat, dovedla byste to říci?
           On totiž žádný názor nemá, vyjma toho, že všichni kolem jsou blbci a výše uvedení.
           Nebo že všichni kolem mají špatné názory.
           A to fakt respektovat nehodlám.

          • MaB

           „A pak řvete, že ten či onen je nacista a xenofob a ultrapravičák a rasista.
           A překrucovat význam šlov.“(vittta)
           To vše jste viděl v zrcadle, vittto ? :))
           Že „Demokrat je ten, kdo respektuje vůli voličů a vyznává systém svobodných voleb“ vám nikdo nevyvrací. Je to tak samozřejmé, že jsem považovala za zbytečné zde připomínat.
           Já osobně s tím nemám nejmenší problém, demokraticky zvoleného prezidenta plně respektuji.
           Myslím, že na Saulovi vám nejvíc vadí fakt, že nemá stejné názory jako vy. A nejste demokratem vyspělým natolik, abyste byl schopen je přijmout, když je nelze vyvrátit :)

          • Kamil Mudra

           „DEMOKRAT je v podstatě ten, kdo připustí, že protivník může mít pravdu, tudíž ho nechá, aby se vyjádřil a je ochoten zamyslet se nad jeho argumenty.“
           Myslím že tu svou charakteristiku demokrata zbytečně natahujete na skřipec, MaB. Demokrat je ten kdo vás nechá vyjádřit se nezávisle na tom zda (z jeho pohledu) máte pravdu. Tečka.
           Jakékoli zamýšlení, připouštění, debata, nebo vůbec ochota vás vyslechnout je již nad rámec demokracie, byť jde samozřejmě o kladný přístup z jeho strany.

          • MaB

           Myslím že tu svou charakteristiku demokrata zbytečně natahujete na skřipec, MaB. Demokrat je ten kdo vás nechá vyjádřit se nezávisle na tom zda (z jeho pohledu) máte pravdu. Tečka.(KM)

           Dovolite ale, Kamile, abych rekla vlastnimi slovy, co si pod pojmem demokrat predstavuji ja, i kdyz je to (z vaseho pohledu)
           „zbytecné natahovani na skripec“, ze ? Jak také chcete „demokraticky debatovat“, aniz byste se zamyslel nad tim, co vam protivnik sdelil ? Jak jste videl, zde je tradice predvolebnich duelu i v prvnim kole.
           A kdybych se vyjadrila identicky s vami, nemohl byste vy pouzit tento svuj (sice uz ponekud zastaraly) bonmot. :)
           Mozna, ze vam ale preci jen neuniklo, o co mi slo predevsim:
           Když je naopak natolik přesvědčen o své vlastni pravdě, že je schopen „zavřít pusu“ odpůrci jeho dehonestací (nebo dokonce násilím), tak je po demokracii…

          • Kamil Mudra

           „Když je naopak natolik přesvědčen o své vlastni pravdě, že je schopen „zavřít pusu“ odpůrci jeho dehonestací (nebo dokonce násilím), tak je po demokracii…“
           Jistěže, MaB. Můj komentář však nebyl o NEdemokratu který vám v projevu zabrání. Postřehla jste to?
           Argumentovat lze mnohým způsobem: lživě, urážlivě nebo naopak zasvěceně a slušně, ale dokud žádná strana dialogu neprohlásí: „Toto nesmíš říkat!“ jde stále o výměnu názorů v duchu demokratickém i kdyby ten dialog spolu vedli dva diktátoři nebo nějací ideoví fanatici pro které by „demokracie“ byla sprosté slovo. A kdyby jeden z nich ten hovor utnul, odmítl dále naslouchat a odešel aniž by ho druhý donutil silou v hovoru pokračovat, šlo by i o demokratické zakončení hovoru.
           Vy ale zahrnujete do demokracie další prvky (umění naslouchat, empatii, slušnost, soudnost…), které nepochybně nejsou demokracii na škodu, nicméně – nejsou jejím základním kamenem. Tím je pouze rovnost hlasů a respektování výsledku hlasování. Nic víc.

          • vittta

           Jak můžete tvrdit, že mi něco na Saulovi vadí?
           Já tvrdím, že nehodlám respektovat jeho nálepky a lhaní, vytrhávání z kontextu a další věci, na které průběžně upozorňuji.
           Vy mi tady vnucujete, že mi (něco na něm) vadí.
           Ať si pindá co chce.
           A když tvrdíte, že mu nelze něco vyvrátit, uměla byste něco konkrétního říci, co jsem mu nevyvrátil?
           Ale jsou i záležitosti, které vyvrátit nejdou, napadá mě Barnevernet.
           Barnevernet má problémy, a to mezinárodní.
           A Saul třeba tvrdil, že ta paní Michaláková ty děti zneužívala, a poslal mi rozmazané fotky její ségry, sedící na (asi) hajzlu, že jako to je důkaz, a že mají i jiné fotky.
           A tady- nejen já- lidé argumentovali deviantním soudcem, co nařizoval odebírat děti, a mnoho argumentů padlo, a on že jsem deviant a ble, ble, ble.
           Jak mám někomu vyvracet, že v noci není světlo, a ve dne tma?
           Má ten názor, a já ho nemám.
           Ty jeho arguementy mu vyvráceny byly, ale nelze mu vyvrátit ten názor.
           Pokud pak napíše, že jsem nacista, že se modlím k Hitlerovi, to bych mu měl vyvracet?
           Není jak, a ani o to nemám zájem.
           Zkuste mi vyvrátit, když napíšu, že jste třeba smradlavá čůza, schválně.
           To bych rád věděl, jak to uděláte, ale třeba se vám to povede.
           Je to modelový příklad, nepíšu, že jste smradlavá čůza, je to jen příklad.
           Vy jste demokraticky vyspělejší jak já, tak se pokuste.
           A pokuste se mi vyvrátit i můj silně negativní názor na Barnevernet, když jsem ho zmínil, opět, jste demokraticky vyspělá, tak do toho.
           Tím, že mi napíšete, že jsem hulvát a neumím se chovat k ženám, jak jste to několikrát psala (ne třeba konkrétně takto, ale podobně) mi nic nevyvracíte, nálepku vracíte nálepkou, i když v tomto případě bych skutečně hulvát byl, ale nic, vůbec nic mi nevyvracíte!
           A vy mě máte ráda?
           Pochybuji.
           Ale proč?
           Jste demokraticky vyspělá…
           Také mohu říci, že je to proto, že mi neumíte vyvrátit můj názor, či sama máte jiný, což je dílem pravda, a dílem mě nemáte asi ráda proto, že jsem vulgární.
           K vám, protože sama vulgarita vám vadit nemůže, protože i Saul je vulgární, jenže ne k vám.
           Nebuďte labuť, MaB, vždyť to jsou všechno kecy, tohle je politická diskuze, a lidé se prostě někdy hádají, a mají různé metody, vždyť jsme jen lidé, já, vy i Saul, nic víc, nic méně.
           A ne každý se zavděčí všem a lidé jsou chytří a hloupí, tupí i prozíraví, doplňte si 1000 dalších vlastností.
           Všechny jsou lidské.

          • Saul

           Navíc, když se zeptám- jaký názor bych měl u Saula respektovat, dovedla byste to říci?
           On totiž žádný názor nemá, vyjma toho, že všichni kolem jsou blbci a výše uvedení.
           Nebo že všichni kolem mají špatné názory.
           A to fakt respektovat nehodlám.(víta)

           Co kdybys začal u svých „názorů“, vito?
           Tak já ti zase budu muset osvěžit paměť, po kolikáté už, že?
           Když jsem se tě před pár dny na jeden tvůj názor ptal, odpověděl jsi takto:
           „Aby bylo jasno, Saulíku, žádné odpovědi na tvoje debilní dotazy ti dávat nebudu.“(vita)

           No nic, žvaň si tu co chceš, ten tvůj ohraný kolovrátek překrucování a litostivých litanií už znám nazpaměť.
           Až ze sebe začneš zase zvracet nějaké svoje názory, můžeme je probrat.
           Zatím to ale skončilo vždycky stejně.
           V přímém střetu ses pod argumenty zhroutil jak domeček z karet a potom se tady potácel od jednoho k druhému, slintal jedovatý sliny a vyřvával , že pravdu máš ty a já ti hrozně ubližuji, lžu, nespravedlivě tě nálepkuji….
           Teď ti upřímně a bez ironie něco prozradím, vito.
           Jsem velmi rád, že mne nerespektuješ.
           Nedovedu si představit, že bych musel přijmout nějaký závazek a na oplátku respektoval já tebe.
           Z toho by se mi opravdu udělalo zle, protože sám ze sebe jsi udělal totálního zoufalce.
           To prostě po všech těch tvých křivárnách, a to nejen vůči mě, už nikdy nebude možné.
           Můžu ti nabídnout tak akorát lítost.
           Dobrou noc, vyplač se a zase někdy u nějakého nosného tématu si rád přečtu tvoje nerespektu hodné názory.
           A klidně i okomentuji, s tím doufám počítáš!

          • vittta

           Ano, výborně, něco takového jsem čekal.
           Proto bych požádal MaB, aby se pokusila nějak analyzovat tento poslední Saulův text, kde tam argumentuje, jaký prosazuje názor, a kde bych ho měl respektovat.
           Pro Saula jen dodám, že samozřejmě ani vy, MaB, nejste nijak povinna reagovat, ale s ohledem na váš text, kde jste Saula zmínila, že ho nemám rád, protože nedokáži vyvrátit jeho argumenty a má jiný názor by našemu vzájemného pochopení odpověď velice prospěla.
           Pokud pak odpovídat nechcete, ocenil bych, kdybyste napsala „nebudu odpovídat“.

          • MaB

           Vy ale zahrnujete do demokracie další prvky (umění naslouchat, empatii, slušnost, soudnost…), které nepochybně nejsou demokracii na škodu, nicméně – nejsou jejím základním kamenem.
           Tím je pouze rovnost hlasů a respektování výsledku hlasování. Nic víc. (KM)

           Respektuji váš názor, Kamile, i když ho nesdílím. Je to jen velice uzoučké pojetí demokracie.
           Tu velmi výstižně definoval Abraham Lincoln : „Demokracie je vládou lidí, lidmi a pro lidi“.
           Což převzala i francouzska Ustava, podle které je Francie demokracií, kde francouzský lid slavnostně prohlašuje svou oddanost Lidským právům a principům národní suverenity a jejímž principem je vláda lidí, lidmi a pro lidi (pod heslem Svoboda, rovnost, bratrství se vším, co to obnáší. :)

           ad vittta: Pokud pak odpovídat nechcete, ocenil bych, kdybyste napsala „nebudu odpovídat“.
           Odpovedi se nevyhybam, ale zitra v 8 musim byt u soudu v Avignonu a chci se na to jeste trochu pripravit. Takze az se vratim.

          • Kamil Mudra

           „Nedovedu si představit, že bych musel přijmout nějaký závazek a na oplátku respektoval já tebe.“
           K respektu mezi lidmi se nelze zavázat, stejně jako se nelze zavázat k úctě nebo k lásce. Respekt musíme cítit a objekt našeho respektu si ho musí získat a ne tak že ho bude vyžadovat. „Respekt“ na bázi nějaké dohody je pouze hrou na respektování se v rámci dohodnutých pravidel. Já osobně třeba o respekt takového druhu nestojím. Přijde mi to jako bych si kupoval od prostitutky lež že mne miluje.

           Něco jiného je povinný respekt k institucím nebo symbolům potřebný pro pokud možno bezproblémové fungování společnosti či nějaké zájmové skupiny. V takovém případě nemusím respektovat např. vůdce či soudce jako člověka ale respektuji jeho roli. Podobně v hovoru nemusím respektovat člověka s nímž ho vedu ale mohu respektovat dohodnutá pravidla umožňující jeho nekomplikovaný průběh.

           Požadovat respekt pro sebe je dětinské a charakteristické pro nezralé jedince. Projevovat respekt vůči někomu kdo mi k tomu očividně nedává důvod je faleš.

          • vittta

           Jó, jasně, třeba si tím opravdu hodně věcí vyjasníme.
           Ale stejně…
           Jak u všech rohatých je váš citát Lincolna v rozporu s tím, co psal Kamil?
           Podle mě v tomto případě je proslov Linkolna politický žvást, jakkoliv vznešený.
           Demokracie je systém řízení státu.
           Lze jí přesně definovat.
           Je to vláda lidí- ale každá vláda je vláda lidí, a má to být vláda pro lidi, jenže to už záleží na těch lidech.
           Ať už zvolených, nebo třeba dědičně dosazených, nebo dokonce i těch, co uchvátí moc pomocí bajonetů.
           Jinými slovy, demokracie dobrou vládu nezaručuje, a diktatura nevylučuje, demokracie jen generuje vládnoucí elitu pomocí hlasování oprávněných voličů, se stejnou váhou hlasu. (rovnost)
           Přece i ta vaše „Svoboda, rovnost, bratrství“ je politický žvást, opěs sice vznešený, ale žvást.
           Svoboda musí být omezena v každé společnosti, chtě nechtě.
           Rovnost nemůže prakticky být a bratrství je synonymum pro toleranci a respekt, což je sice moc hezké, ale fakticky též nejde úplně všechno tolerovat a respektovat.
           Neříkám, že nerozumím politickému významu obou citací, ale je to fakticky jen iluze, byť sebou nese určitý nemalý pokrok.
           Ale jak to můžete citovat jako projev nesouhlasu s tím, co napsal Kamil, to mi jen tak jasné nebude.
           PS- vhodnější by bylo používat místo bratrství nejprve sesterství, a přejít pak plynule na něco korektního.
           Ale- „dočkej času, jako husa klasu“.

          • vittta

           Jsem potěšen Saule, že mě čteš.
           Není to tak dlouho, co jsi mě nečetl.
           Pokud se rozhodneš komentovat mé názory, zkus komentovat ty názory, a ne mě.
           Né že by mě to nějak vadilo, ale přecijenom, komentovat názor mí připadá vhodnější, a slušnější, i k ostatním čtenářům.

          • Kamil Mudra

           „Respektuji váš názor, Kamile, i když ho nesdílím.“
           To ale nemusíte, MaB. Já se bez toho v pohodě obejdu a ani to pro sebe neshledávám nijak přínosným či výhodným.
           Abraham Lincoln nebyl žádný hlupák a tak těžko mohl demokracii definovat jinak. Tedy alespoň její princip, který se odvíjí od oné rovnosti slova. Pokud má slovo každého člena společnosti stejnou váhu dalo by se očekávat že nebude hlasovat proti svým zájmům a společnost jako celek prohlasuje taková pravidla, která jí umožní prosperovat. Toť teorie. Praxe je bohužel jiná pro příliš vysoký počet jedinců, schopných stát se užitečnými idioty ve službách těch i oněch chytrolínů, kteří je dokáží zmanipulovat ku podpoře vlastních sobeckých cílů.

          • Saul

           vita 22.29
           „…zkus komentovat ty názory, a ne mě.“
           To jsem potěšen, že jsi konečně pochopil, jak funguje normální diskuse.
           Když se o to ještě pokusíš v praxi, ocením to nejen já, ale jistě i čtenáři.
           Já zatím mezi tvé čtenáře nepatřím.
           Ono je rozdíl něco jen tak periferním pohledem prolítnout a něco číst a věnovat tomu svoji pozornost.
           Každopádně i v tom prolítnutí jsem schopen nějakou pozoruhodnou myšlenku najít.
           Nejdřív tam ale musí být!

   • vittta

    Bude v tom hodně i to, co píše Kamil.
    Podle mají nějaké dotace, a mecenáš chce výsledky.
    Stejně je mi divné, že nikdo oficiálně nezpochybnil evidentně nesmyslné číslo 250 000.
    Kdo ví, kdo všechno se z těch humánních dotací vlastně nažral!

    • embecko

     Ale to cislo bylo mnohokrat zpochybneno a to vcelku verohodne. A to jak hodne ctenymi novinami a vlivnymi osobnostmi, tak i napriklad disidentem Tarasem. Mainstream (hlavne verejnopravni) samozrejme nic nezpochybnil a zcela jiste to jeste navic nafouknul.

     • Janika

      Taras zpochybňoval počet demonstrantů výpočtem, kolik se vejde lidí na metr čtvereční. V jiných diskuzích mu to ztrhali výpočty vlastními. To ale neviděli Tarasovu figuru :-).
      (Pokud se tedy bavíte o 250000 demonstrantů, jinak se omlouvám, že jsem mimo. )

     • vittta

      Ale jóó, zpochybnilo se to.
      Jenže ne oficiálně, a tak se dodnes pracuje s počtem 250 000, aniž by se nějaká „opozice“ namáhala hlásat stejně zarputile počet daleko menší a reálnější.

  • Dixi

   Přesně totéž mě napadlo včera, mají oni vůbec špetku soudnosti? Knize má k lidu blíže se aspoň snažilo vypadat jako píseň.

  • Dixi

   Patří to pod novou píseň dnešních uvedomelych umělců, nevím proč mi příspěvek skáče úplně jinam, je to tím, že píši z tabletu?

   • vittta

    To je jasné, k čemu to patří, Dixi.
    Škoda, že neudělají nějakou hitparádu.
    Píseň „smrtka“ od Hutky, nebo Kníže má lidu blíže, pýcha předchází pád, a jsou i další skladby, bylo by z čeho vybírat.

  • pacifista

   Co jiného je to, než reklama na Letnou 16. listopadu. Nějak to přece musí restartovat, když státní zástupce zastavil trestní řízení.

 12. embecko

  Jeste akademicky dotaz na vitttu: Co myslis, tech 89% lidi, co nevolilo Okamuru, tak a) neposlouchali co rika, anebo za b) poslouchali, sle nesouhlasili s nim?
  Mam na mysli stezejni bod jeho programu, a sice primou demokracii, o ktere mluvi stale dokola (a temer o nicem jinem).
  Je to tak, ze onech 89% si nepreje delat zodpovedna politicka rozhodnuti samo a radsi da pdeleguje rozhodnuti na jimi zvolene zastupce?
  Mam totiz neodbytny pocit, ze Okamura se stale vlamuje do otevrenych dveri a ackoliv predklada lidem tu nejvyssi nabidku, jakou politik muze dat, neni o ni zadny zajem:
  *
  „Tomio Okamura:
  „Tak a po včerejším jednání o zákoně o referendu je ve Sněmovně jasno – úplně proti zákonu o referendu jsou Trikolóra, ODS, TOP09, KDU-ČSL a STAN, kteří na rovinu řekli, že žádný zákon o referendu nechtějí a odmítají také přímou volbu prezidenta či jiných politiků a jejich odvolatelnost. Zbylé strany odmítají demokratický návrh SPD, který umožňuje hlasovat o všech důležitých otázkách, takže se ve Sněmovně odehrává doslova divadlo, jelikož ANO, ČSSD, KSČM a Piráti předkládají svůj dokonale ,,vykastrovaný“ návrh, kde občané nemohou hlasovat v referendu o ničem zásadním. Alespoň se opět ukázalo, že jediná SPD hájí demokracii.“
  *
  Tohle jsou jiste kaprici z rybnika, ale volicsky ohlas je uplne stejny. Pokud to takhle pujde dal, tak odpiskaji i primou volbu prezidenta a bude to.

  • vittta

   Tohle náhodou úplně přesně doslova a do písmene vím.
   Neposlouchají, co říká, to vše doplněno o viruální obraz od rasisty přes nácka do Hitlera.
   A hned mám dva příklady z praxe, byť se týkají Sládka, ale je to to samé.
   Moje teta o něm prohlásila, že je to novodobý Hitler, a tak jsem se jí zeptal (s nevinným výrazem v tváři), který jeho výrok je za hranou, a co se jí nelíbí, když si ho poslechla na poslením mítingu. (tehdy politici více jezdili po kraji a měli i větší návštěvy na těch sejšnech)
   Jí se nelíbil ŽÁDNÝ jeho výrok, ale jediný, který znala byl ten, že „cikán se provinil už jen tím, že se narodil“, což opakovali v TV od rána do večera.
   Ve skutečnosti to Sládek sice řekl- měl jsem to zvláštní štěstí, slyšet to celé- ale že to říkali v restauraci, kde si dával oběd po nějakém mítingu, a že je to smutné, myslím, že někde v Ostravě, ale už to přesně nepamatuji.
   To je jak když Saul tady vytáhl, že jsem říkal, že Macron šoustal psa svojí staré do prdele, což jsem fakt psal, ale jako ukázku toho, že kdybych to někde takto napsal najde se dost takových, kteří tomu uvěří, v kontextu toho, že lidé věří všemu. (nějak v tom smyslu)
   Druhá ukázka je ještě lepší, to jsem chodil svého času s holkou z Nového Boru, a nějak na Sládka přišla řeč.
   A že to je fašista a ble,ble, ble- a opět, co jako nejvíc je v rozporu s jejím názorem.
   No, na takového fašouna nechodím, neposlouchám ho.
   Tak jsem se zeptal, koho volila, a ona že ČSSD.
   Mě je obecně nebezpečné takové věci říkat, neb si je dobře zapamatuji, a uběhl nějaký čas, a v Novém Boru posekali cigoši někoho mačetou, a tropili jiné nehezké věci, a ona děva mě znechuceně oznamovala, jak hrozné to tam je, vedle té pakáže žít.
   Podivil jsem se nad jejími slovy, a řekl jsem jí, že přece právě tohle chtěla.
   To se podivila zase ona, že dobře cigoše zná, a něco takového nechtěla.
   Hmmm- ale nevšiml jsem si, že by ČSSD měla v programu řešení nepřizpůsobivé verbeže, naopak, něco v tom smyslu měl Sládek, který se fašisticky domáhal toho, aby cigoši pracovali a dodržovali zákony.
   Čuměla jak bejk na jatkách, alespoň pochopila tu pointu, ale koho pak volila, to už nevím, protože setrvačnost, podporovaná propagandou je děsná věc, a vyvolává cosi podobného „Stockholmského syndromu“.

  • vera

   I když, popravdě, bez Zemana už ani ta přímá volba prezidenta nebude co bývalo )
   S Okamurou to bude za cé)
   Oni sice nabízejí silné téma – jenže právěže jenom to jedno!
   A navíc je tu další věc, která mu asi hodně ublížila, to byl před rokem ten jeho nešťastný nápad žádat spolu s opozocí demisi vlády. Tady bych se vsadila, že kdyby mlčel – získal by větší podporu od Babiše, a dneska by si s ním nikdo tak lehce nevytřel podlahu.
   . Naštval Babiše, a své voliče. A říká se, že je strana tak silná, jak moc ji podporují voliči. Tady to hodně zaskřípalo, jasně, můžu se mýlit, ale tak to bývá, že kdo se jednou umaže, už se dočista do čista nevybělí, a lidi pamatují.

   • embecko

    „kdyby mlčel – získal by větší podporu od Babiše“
    Nikdy! Jak pisi vyse: Babisova politika spociva ve snaze udrzet si volice a zaroven ziskat dotace z Brusele. A dotace by s Okamurou prestaly proudit, jednoduse by ho dali k ledu, jako treba Strauss- Kahna, ci na nizsi urovni Hofera.
    Pro vitttu: o obchodni seslosti, zvane SPD, si zadne iluze nedelam a to, ze nabizi „pouze“ primou demokracii, povazuji za velke plus. Pokud by se dostali do vlady atd…no, kdo vi, jak by to bylo pak realne s jejich sliby dopadlo…ovsem! byl by to zasadni signal, ze takhle to dal nejde. Minimalne by se zamichaly karty, coz by pro zacatek uplne stacilo.
    A tve prihody se znamymi…ja mam jenom takove a zadne jine, od Sladka, po dnesek. A pokud nekdo timhle zpusobem nahodou ne/premysli, pak voli bud komance, anebo Okamuru :o)

    • vittta

     Tohle je přesně ta nuance.
     Podprahová propaganda, spojená s propagandou vytrubovací, od rána do večera a od večera do rána 24 hodin, 7 dní v týdnu.
     To i v článcích pro ženy je nacpaná politika, dokumenty o (české) přírodě se hemží sudeťáky a jejich „utrpením“, pořád, všude, neustále.

 13. vittta

  Slaboduchost popisu socialistické reality.

  „A to byl trestný čin. Za ten byli v Československu od roku 1957 postihováni ti, kteří se soustavně vyhýbali „poctivé práci“ a dávali se někým vydržovat nebo si prostředky k obživě opatřovali jiným „nekalým způsobem“. Tak byli trestáni i ti, kteří by se např. chtěli živit samostatně bez příslušných povolení, která byla pro samostatnou výdělečnou činnost povinná.“

  Za to dneska se bez příslušných povolení v pohodě obejdete, že jo, vše je dokonale legální.
  Nebo tady:
  „Paragraf 203, který příživnictví definoval, byl také používán za nástroj represe. Kromě postihování prostituce nebo nelegálních obchodů ho využívala Veřejná bezpečnost také proti alternativním umělcům, příslušníkům undergroundu nebo Romům.“
  Kurvy komunistkcký, postihovali prostituci a nelegální obchody, a místo aby alternativní umělci dostávali dotace, byli postihováni.
  Úplně nejhorší je postihování romů.
  Ti vůbec nechápali, proč by měli chodit denně do práce, no, to jim zůstalo, a jelikož byli nekvalifikovaní, museli dělat tu nejobyčejnější práci.
  Chudáci.
  Zatímco nekvalifikovaní Češi dělali vysoce kvalifikované práce, asi…
  To jsou kecy….
  https://www.denik.cz/listopad-89-bezpecnost/listopad-89-prizivnictvi-trestny-cin-prace-zamestnani-20201106.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  • embecko

   Psal jsem vyse:
   „v letech 1921 a 1922 bylo v CSR podle zakona o tulactvi z roku 1885 obzalovano 34777 lidi, z toho 24877 odsouzeno.“
   Komunisti jen ozivili zakony z 1. republiky, jez byla pro nespokojence se socialistickym zrizenim etalonem demokracie.
   Tulakem byl clovek bez domova ci/ a prokazatelneho prijmu, tedy pozdeji socialisticky prizivnik.
   To mas obvykle odvedeni pozornosti od stavajicich problemu. Podobne liberalove delaji z Brusele hnizdo neomarxistu proto, aby odvedli pozornost od faktu, ze Bruseli vladnou velkokapitalova lobby a jde tedy o jejich politiku.
   Bohuzel ale, jak jsme se o tom bavili vcera, je prijimani takovyhle lehce pokroucenych faktu „faktu“ (pohledte na komunisty! a soucasne zatajeni podobne situaci jinde, ci v jinem case) prirozena vec. Tady to v jedne diskuzi docela dobre napsal jedna ctenarka:
   *
   Jsem vylecene slunicko a pravdolaska (Alis | 07.11.19 08:40)
   A mohla bych vypravet, jak se to vsechno s clovekem zamota kdyz ma v dospivani plnou hlavu idealu a potrebu spasit cely svet. Osobne bych to tem mladym lidem nezazlivala. Jsou intenzivne masirovani tim, jak je homosexualum ublizovano, tak se logicky stavi na jejich ochranu. Kdyby to same platilo o konich, chranili by kone. Atd. Vyrostou z toho. Doufejme. Takovych nas bylo a jeste bude dost.
   *
   Ano, detem tohle zazlivat nejde, u dospelych uz je to ale doslova mravni zlocin.

  • kočka šklíba

   Vyrůstala jsem na Smíchově v Praze, tam bylo cikánů poměrně dost. A co si pamatuji, oni ale v převážné většině pracovali, pravda v nekvalifikovaných profesích, ale pracovali. Jejich děti, všechny, začínaly na normálních základkách, jasně, když myslím víc jak 2x propadly, šly do zvláštních škol. Takže tenkrát se přece jen s nimi něco dělalo, nyní jsou to už ve 2. generaci převážně ztracení lidé. A to díky lidem jako je Kostlán a spol. A díky různým neziskovkám. Nic nemusí a peníze dostávají za nic nedělání a díky jejich přece jen jinému založení, jim to tak stačí.

   • oh

    Jj, asi nejostřejší „protiromský“ proslov jsem slyšel ještě „za totáče“ od jednoho takového pracujícího cikána v ČKD Polovodiče. Myslím si, že s Kostlánem by všechna ta ošklivá a netolerantní slůvka šlehla o zem.. :-)

   • Marie

    Pro kočku šklíbu, ano pamatuji si přesně to samé. Nevyrůstala jsem v Praze, ale cikány si pamatuji pracující a chodící do školy, kde se naučili i číst. Zvláštní školy pro ně byly rozhodně přínosem. Tak zvané praktické školy je naučily i řemeslu, ale to se netýkalo jen cikánů. Dnešní přístup je podle mě zločinem, ztracené etnikum. Jim se to samozřejmě líbí, zvláště vynalézaví jsou v některých levárnách.
    Za totáče jsem měla několik incidentů s dospívajícími Romkami, ale když je jejich hysterické běsnění přešlo, přišly se omluvit. Nevím jestli by se to stalo i dnes, ohánějí se jen svým právem, že jsou přece taky lidi, možná bych dostala i nějako fyzickou výplatu.
    Nezizkovky to je také cesta velkých peněz a co za nadělají škody, jak přínosné.
    Marie

 14. astraustralia

  Stopa penez?
  Neziskovky? Udělám pořádek! říká Schillerová.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Neziskovky-Udelam-poradek-rika-Schillerova-A-popsala-scenu-s-Babisem-602300/diskuse
  Zajimave nazory a reakce na pani ministryni financi pod clankem:-)

  PS:
  Jsou to pry i takoveto „nove“ pohledy a chystane zmeny jake presentuje a slibuje ministryne financi ,
  jez nuti „nektere“ lidi k obavam, ktere pak jdou vyjadrit „chvilku“ na Letnou.

 15. embecko

  Zajimavy pohled Zemanuv na typ cloveka, coby jeho mozneho nasledovnika:
  https://ekonom.ihned.cz/c1-66672240-souboj-o-noveho-prezidenta-zacina-iniciativu-opet-prebira-zeman
  „Ačkoliv do volby nového českého prezidenta zbývají více než tři roky, boj o Pražský hrad se už rozbíhá. Iniciativu, v zastoupení za své případné nástupce, převzal současný prezident Miloš Zeman. A představil hned tři jména: Andreje Babiše, Josefa Středulu a Vladimíra Dlouhého.“
  Babis no prosim, Stredulu neznam, ale Dlouhy? No toto…

  • embecko

   Zajimave na tom je, ze pred tydnem to bylo jeste bez Babise (i kdyz, pry, toho by videl jako prezidenta nejradsi).
   Mozna si vybral Dlouheho naprosto certovsky rafinovane, a to jako mozneho/ konsensualniho prezidenta pro intelektualy (cti media), ktery by ale v prime volbe realnou sanci na zvoleni nemel? To by byla vysoka hra patriotu…
   Znate nekoho, kdo by byl schopen dat Dlouhemu svuj hlas? Ja asi ne.

   • vittta

    Já tedy bych to určitě nebyl.
    Ale myslím si, že kavárna hraje na „Čaputovou“, tedy v poslední chvíli vytasí nějakého neznámého otroka.
    Zatím si proklepávají veřejné mínění, Halík 1%, Pavel 8%, Němcová 0,5 %….žádná sláva.
    A pan prezident tuhle hru prohlédl, jak by ne, zkušeností má dost, a tak dělá to samé.
    Dokonce bych si i myslel, že zrovna tihle tři vůbec v české nominaci nakonec nebudou, nebo budou dělat předvolební stafáž.
    Babiš by jako mohl ve vhodný okamžik odstoupit, a nastoupí- dle politického úspěchu- třeba Klaus, ať už mladší, či starší.
    Ne nadarmo pan prezident dal celkem nečekaně Klausovi metál.
    Já si myslím, že by reálně měl být navržen někdo Bruselu ne úplně známý, pro Brusel nečitelný, a to Babiš není.
    Mě by nevadila třeba Bobošíková, ale nevím, jestli by jí prezidentovo (české) křídlo mohlo podpořit, asi ne.
    Bude to úplně stejné, jako minulé dvě volby.
    Utká se Zeman s kavárnou.
    Nikdo jiný nemá šanci.

   • vittta

    Babiš je faborit…
    Komouš Pavel na třetím místě, a Klaus ml. druhý.
    Babiš prezidenta nejspíš vyhraje, ale je otázka, jestli by to bylo pro české křídlo vhodné- pokud Babiš je reálně v českém křídle.
    Babiš totiž může být opět premier, a síla celého českého křídla je reálná pouze v pozici „prezident+ premier“.
    Babiš kandidovat bude, ale dle situace odstoupí v něčí prospěch.
    Pokud bude ten někdo mít reálné šance.
    Tak si to tedy alespoň myslím.

 16. embecko

  Novy Robejskuv prispevek na FB sem soupnu rovnou cely:
  *
  Vzorné Norsko má justiční skandál

  O prazvláštním jednání norských úřadů u nás již něco víme. Příznačné je, že ony samy své chování znázorňují jako korektní a – s neoprávněnou arogancí tzv. vyspělé země vůči zaostalému Východu – za příkladné. A tak vás jistě bude zajímat následující zpráva.

  Před několika dny vyšlo najevo, že norský sociální úřad NAV po léta neoprávněně pronásledoval občany kvůli údajným sociálním podvodům a tamnější soudy vynášely protiprávní rozsudky. Norské úřady tím porušovaly smlouvu o členství v Evropském hospodářském prostoru. Podle ní bylo Norsko povino vyplácet sociální dávky (jako třeba invalidní penze anebo nemocenskou) i těm svým občanům, kteří se nějakou dobu zdržovali mimo zemi.

  Ale ani norské sociální úřady, ani soudy se podle toho neřídily a místo toho po léta neprávem šikanovaly ty lidi, kteří žili v zahraničí a měli na sociální dávky plné právo. Nejvyšší norský státní návladní nedávno informoval o 84 nejtěžších případech, při nich dokonce došlo ke 36 odsouzením do vězení až na osm měsíců.

  V jenom případě bylo na základě takového nespravedlivého rozsudku odebráno i právo vychovát své dítě. My v Česku tuto zálibu norských úřadů dobře známe.
  *

  • vittta

   Není možná.
   Norsko je…to říkala Marksová myslím, superdemokratická země.
   Co tím myslela, mi dodnes není úplně jasné.
   Ale koho by zajímal smysl slov nějakého otroka, vlísávajícího se svému pánu.

 17. dixi

  Teď jsem chvíli poslouchala ct24. Vysvětlují tam občanům, že oni, byť jsou docela inteligentní, veri li konspirační vebum jako je sputnik atd. Jsou pomyleni, nepripomina vám to doby dávno minule?

  • vittta

   Bude výročí, no…třeba si tím chtějí připomenout své mládí, kdy jako pomýlení podepisovali souhlas se vstupem vojsk VS.

 18. astraustralia

  Sledujte stopu penez
  je nadpis clanku
  Na thema „opatrne s prechodem na euro“ je rec o Madarsku!

  https://slobodnyvysielac.sk/2019/11/08/madari-euro-nechcu-vsade-zvysilo-zivotne-naklady-tvrdia/?fbclid=IwAR3SlavRkfYiL4ALbNGF446BK9RIwCi2JqLoi1DnbhWKeqEW_KLl9hebefM

  PS
  Nejen Madari jsou nektere staty a predevsim jejich obcane kteri si pohorsili misto polepsili.
  Prikladem jsou Italove a proto jejich snaha vratit se zpet na liru !
  Prechod na euro Recka a dopad na Reky a posleze zpetne na euroEvropu je na knihu nejen na clanek.

 19. astraustralia

  Weekend, cas odpocinku.
  Drive v dobach predindustrialni revoluce a pokroku to bylo vnimano predevsim jako odpocinek od telesne namahy,
  jako cas regenerace, cas k nabrani sil do dalsiho „pracovniho“ tydne.
  Dnes pracovni tyden vypada u mnoha lidi jinak nez v minulosti, je to u mnoha lidi cas predevsim k odpocinu „dusevnimu“!
  Pohled na to co se podarilo Internetu coby novemu druhu komunikace mezi lidmi jasne ukazuje jak je odpocinek dulezity!
  Nabizim poslech i pohled na rozhovor s kvantovym fyzikem.
  Je to nejen odpocinkove ale soucasne i poucne a tim i obohacujici.
  Nekolikrat zde pri vymene mezi nekterymi diskutujicimi padl nazor o potrebe zamyslet se.
  Kvantovy fyzik v rozhovoru toho k zamysleni nabizi mnoho.
  Hezky weekend :-)

  • Kamil Mudra

   Tak mi další chytrý člověk podpořil mé mnohaleté přesvědčení, že na počátku VŠEHO byla možnost.
   To potěší. :-)

   • vittta

    Jsou děsně v pohodě, to se jim musí nechat.
    A rozhovor se vede velice srozumitelnou, a lidskou formou, prostě pro lidi!
    Nezdá se to, ale je to podle mého dost zásadní.

 20. kočka šklíba

  Vittto, máte docela pravdu zde 10.11.2019 – 8.32
  Píši to sem, je to už nepřehledné v tom vlákně.
  Trefil jste hlavně to s těmi proruskými weby, ale to není sám, takových je více, když se začtu do některých diskusí pod blogy na aktuálně, tak oni (takoví jako on) vědí, podle mého, co se tam píše lépe než ti na které reagují. Takže nejenže to mají z mainstreamu ale oni je také čtou a to dost pozorně :D .
  Já už některé z jeho i Vašich komentů ani nečtu. Jeho jsou tak z 80% trapné a jen napadající Vás osobně, a Vaše jsou pak odpovědi na jeho provokace a to není také zajímavé. Proč ho nenecháte at si tady načechrává peříčka, stejně si myslím, že většina zde čtoucích o něm má jasno a přistupuje k jeho komentářům podobně jako já. Kromě MaB, samozřejmě.
  Nechte ho at také má čas na něco jiného než Vás neustále provokovat ;) . Třeba z něj pak vypadne také něco zajímavého. Jasně, když uvádí argumenty se kterými nesouhlasíte, to je něco jiného ale tyhle hádky jinak k ničemu nevedou. Nebudte jako on, trapný a směšný.

  • vittta

   Je děsně votravnej, Kočko.
   Teď zrovna votravuje Kamila, a cosi se mu snaží sdělit.
   Ve skutečnosti mu vykládá nesmysly, které nelze buď nijak prokázat, nebo jsou nesmyslné z principu, protože cestování samozřejmě žádné předsudky neboří, leda u naivních idiotů.
   Cestování je průmysl, a cestující jsou zákazníci.
   Kdyby se k nim kdokoliv choval nějak zle, nebudou cestovat.
   Je to taková Potěmkinova vesnice.
   Cestovat a poznávat, jako Zikmund a Hanzelka jistě obohacující je, ale tak dnes asi už nikdo necestuje.
   Saul odklání diskuzi, Kamil o migrantech, a Saul o poznávání, mele to svoje.
   Skutečnost je ale taková, že Kamil, já, nebo třeba vy, Sax, Astr- kdokoliv tady, nikdy nezpochybňoval to, že lidé jsou ve své podstatě stejní.
   Je hřích bořit jejich kulturu, a všichni vespolek jsme tady proti boření jiných kultur, vyjma MaB, která bombardování cizích zemí podporuje, že je to nějak humánní.
   Ale jejich kultura má zůstat v jejich zemích.
   Sem prostě nepatří.
   PS- v Malmö se nic neděje, a toto je exces.
   Tak to dopadá, když vláda málo reguluje držení střelných zbraní.
   Kdyby je zakázaly, nemohlo by se logicky střílet, ne?
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ve-svedskem-Malmo-se-strilelo-Priserne-Lidi-pojdte-do-ulic-602871

   • Saul

    Vito, škliba ti radí dobře.
    Nemáš být trapný a směšný.
    A já k tomu ještě přidám, nebuď posera a neschovávej se za ni jako nakopnutý kocourek.
    Klidně se jí vyplač, ale ta ani není schopna vložit svoje prskání do správného vlákna.
    Přitom my máme spolu otevřenou debatu, kde jsem se obětoval a přivedl tě na cestu sebereflexe, aby ses netrápil tím svým zbytnělým EGEM.
    A ty se po pár lekcích zhroutiš strachy a utečeš si vyděšeně zamñoukat za první kočkou a ještě mne tak nehezky pomlouváš.
    Se zbabělci je to ale těžké, no.

      • vittta

       Je to také hlupák, a to ve svém důsledku kazí zábavu.
       Nejen pro mě, ale pro všechny čtenáře.

       • Saul

        Kazím ti představení, kašpárku?
        Musíš víc cinkat rolničkama, když už ti nejde argumentace.

        Mimochodem, před dvěma dny jsi mi doporučil tohle:
        „Pokud se rozhodneš komentovat mé názory, zkus komentovat ty názory, a ne mě.
        „Né že by mě to nějak vadilo, ale přecijenom, komentovat názor mí připadá vhodnější, a slušnější, i k ostatním čtenářům.“(vita)

        A také jsi ronil hrozně moc slziček, jak tě pořád nálepkuji.
        Bylo to hezké představení a teď jsi ho tím svým onálepkováním mne případně doplnil.
        Věděl jsem, že to nebude dlouho trvat a staneš se živoucím důkazem staré pravdy, že asociálové, psychopati, lháři a podobná sebranka zcela samozřejmě požaduje po druhých, aby jim poskytovali vše, co oni sami nejsou ani ochotni, ani schopni poskytnout jim.
        Gratuluji, vito, opět ses stal učebnicovým příkladem.:-)

        • vittta

         Mně představení nekazíš, ale ostatním.
         Takže sorry, až se vyjádříš k věci, nemám problém s reakcí, na nějaké tvoje „úvahy“ ohledně mé osoby reagovat nebudu.
         Čest práci!

         • Saul

          Já se přece vyjádřil k věci.
          Dokážu to i jasně a stručně.
          Tak ještě jednou, aby ti to zase nevypadlo z paměti.
          Nejlépe, když si tuto moji úvahu opíšeš a přilepíš na to zrcadlo, ve kterém se tak rád zhlížíš.
          „asociálové, psychopati, lháři a podobná sebranka zcela samozřejmě požaduje po druhých, aby jim poskytovali vše, co oni sami nejsou ani ochotni, ani schopni poskytnout jim.“
          Pochopení toho smyslu by ti mohlo také pomoci i ve tvých úvahách nejen o sobě samém, ale dokonce i o demokracii, jak se o to amatérsky pokoušíš ve článku výše.
          Protože demokracii tvoří lid a jaký lid, taková demokracie.

          Práci čest, v tvém případě té ideologické, a pozdravuj aspoň krátkou SMS „svoje dělníky“ :-)

 21. embecko

  Prestizni PL se opet vytahly a uvedly skvely rozhovor s profesorem Budilem:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Dnes-by-se-Vaclav-Havel-tesil-ucte-mezi-nejsirsimi-vrstvami-ale-o-to-se-sam-pripravil-Profesor-Budil-osvetluje-klicovy-historicky-moment-602466
  „Václav Klaus starší nebyl oceněn primárně za privatizaci, ale za celoživotní přínos českému politickému životu. Václav Klaus se bezpochyby, jako každý politik, vícekrát mýlil a některými osobnostními rysy si zbytečně odcizil řadu potenciálních stoupenců. Jsem nicméně přesvědčen, že jde o nejvýraznějšího českého státníka po roce 1989. Mediální ostrakismus, jemuž je vystaven, si nezaslouží.
  Pamatuji si, jak v prvních měsících roku 1990 bylo zřejmé, že lidé bezprostředně obklopující Václava Havla zcela postrádají vizi dalšího společenského vývoje. Jeden francouzský diplomat mi tehdy s lehkým úsměškem řekl: „U vás se vlastně vůbec nic nezměnilo.“ V této době vystoupil Václav Klaus se svou představou standardní demokracie založené na soupeření politických stran.“

  • Kamil Mudra

   Popravdě u mne už komentování životních etap obou těchto politiků nevzbuzuje nijak velký zájem. Avšak s míněním profesora Budila se plně shoduji v tomto:

   „Sovětský svaz mohl studenou válku vyhrát. Stačilo přetrvat dalších deset či patnáct let do počátku jednadvacátého století, kdy se Západ sám dostal do fáze dlouhodobé ekonomické a intelektuální stagnace. Pro většinu Evropanů by dnes osvícenější forma komunismu představovala pravděpodobně přijatelnější alternativu vůči expanzi politického islámu nebo diktatuře ideologických neziskových organizací ztělesňujících agresivnější mutaci revolučního radikalismu.
   Současné lidstvo se nachází před dvěma zásadními výzvami. Západní svět by měl zlomit hegemonii neomarxismu paralyzující jeho soudnost a zdravý rozum a pokusit se o restart vlády lidu, demokracie. Prozatím jsou tyto pokusy stigmatizovány jako „populismus“. Národy třetího světa se musí vymanit z bludného kruhu chudoby a radikálně zvýšit kvalitu života svého obyvatelstva. Jestliže k tomu zvolí autoritářskou formu vlády, nemáme nejmenší právo o této formě moralizovat, protože pokusy o „vývoz demokracie“ do zmíněných oblastí nepřinesly prosperitu, ale naopak hlubší úpadek a nezměrné lidské tragédie.““

 22. vittta

  Nakoukl jsem k Tarasovi a nejprve si mě tam bral do huby Test1, který dobře ví, že ho nemohu poslat do prdele, píše o podrazech, né přímo v souvislosti se mnou, ale jsem ze stejného…pařeniště myslím, což mě zaujalo, protože on tvrdil, že tady dostal banána, ale Janika jasně řekla, že žádného banána nedostal, takže kulturní vložka o podrazech.
  Co mě ale zaujalo velice, je koment Jirky.
  Já jsem tady už dávno psal, že mi připadá, že lidé úplně zdebileli, že kolikrát vůbec nerozumím textu nějakých článků, nechápu souvislosti, a i jiní diskutující zde popsali podobné pocity.
  A uvedený Jirka napsal přesně toto:
  „Jirka | 10.11.2019 v 11:06

  „Imbecilitu a její pandemické rozšíření po Evropě jsem řešil na Pravém Prostoru. Větvička zaperlil a vytlačil článek o chemtrails. Kdoví co do toho práškování obyvatelstva ty šmejdi cpou, ale napadlo mně, že smrtelný to není.
  A když se tak rozhlídnu kolem sebe, čeho na Zeměkouli raketově přibylo, tak je to právě a jen imbecilita, je to plošná, účinná a vysoce infekční nákaza
  Samozřejmě se práškuje nad velkými městy, nad vesnicemi by to přece bylo plýtvání.

  Například v Praze už je skoro každej imbecilem !“

  Sice to asi s tou Prahou poněku přehnal, ale v kontextu jde spíše o to, že je tam těch debilů nejvíc, a také tam vyhrávají volby ti největší pitomci, kteří jim to tam teď dávají pěkně sežrat, svými ekoaktivistickými a protiruskými a protičínskými nápady.
  Nic méně je zamořování větších měst debilismem skutečně velice úsporné, a za jeden dolar lze zdebilet xxxxxxxxx lidí, zatímco někde v Prdelovicích by to bylo pouze x.
  A copak Praha, taková Paříž, nebo Berlín…tam by se vůbec ušetřilo.
  Geniální myšlenka, myslím.

  • embecko

   Trend hloupnuti je urcite viditelny.
   Jelikoz mne zaujal vyse odkazany Budil, nasel jsem i jeho dalsi clanky a ejhle:
   „Zjednodušeně řečeno, Evropa, která stála u všech inovací a posunů směrem k modernitě, se stala z výrobce pouhým konzumentem, což se projevuje na našem hloupnutí….„Školy snížily intelektuální laťku natolik, že se staly ideologiemi. Rezignovaly zcela na intelektuální program, nasákly neomarxismem, genderismem, multikulturalismem a staly se ideologiemi. Jenže společnost pro všechny ty absolventy nemá místo, a tak neprosperuje. Vytvářejí se sice umělá místa, ale to nestačí.“
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Profesor-Budil-byvaly-dekan-Tak-dlouho-si-veda-snizovala-latku-az-z-ni-zbyla-jen-ideologie-Kdyby-slavni-vedci-videli-dnesni-studenty-zdesi-se-598261
   Opovrhovani humanitnimi obory zde neni na miste, nebot je vidno, ze od urovne humanitni vyuky se odviji i celkovy vzdelanostni stav spolecnosti. Tedy pokud opovrhovat, pak nikoliv predmetem, ale jeho urovni.
   Podle meho je tu rovnice docela jasna: stat resi nezamestnanost prerozdelovanim a vytvari umele pracovni pozice, do nichz smeruje penize. Za sociku to bylo podobne, jen s tim rozdilem, ze namisto humanitnich studentu byli dotovany delnicke profese.
   To, co se deje, je vsechno jen „jako“, je to celospolecensky fejk :o)
   Lide dle meho vedi, kam to smeru a ochotne se tomu poddavaji. Z „praveho“ a angazovane zivota, zalozeneho na realnem prozivani a konkretnim pokroku se stalo „existencni simulakrum“, ve kterem jde uz jen o konzum. Nahore podobne odpovidam pacidistovi: realne situace a predmety, ktere nas obklopuji, ztratily svu funkcni vyznam a staly se pouhymi mravnimi objekty, jejichz smysl spociva v tom, jestli odpovidaji trendu. Neodpovidaji-li, stavji se z pohledu uzivatele nefunkcnimi (napriklad nema-li kulich spravnou barvu a vzor, je uz k nicemu. Podobne politika, kde staci vyjadrovat styl a hlasy jsou zajisteny i prez realne neuspechy- viz treba Pirati.

   • vittta

    Přemýšlel jsem, v Praze samá zácpa, ale cyklostezky, cyklopruhy, aktivismus…
    Proč je volí?
    Jenže kapitalismus vyjma jiných nevýhod přinesl i zdánlivě jednu nenápadnou.
    Dojíždění do práce.
    Pražák sám, nemusí do práce jezdit autem, v pohodě jede veřejnou dopravou.
    Za to mimopražský jede autem.
    Celkem by mě zajímalo, kolik Pražanů a kolik mimopražských se v těch zácpách smaží.

    • embecko

     „Jenže kapitalismus vyjma jiných nevýhod přinesl i zdánlivě jednu nenápadnou. Dojíždění do práce.“
     Ted jsem nekde cetl statistiku prinosu socialismu z pohledu lidi, co v dospelosti prozivali 50. leta…a ver, nebo ne, tak na prvem miste jmenovali prave zavedeni delnickych autobusu.
     Vyjma vetsich mest (a prumyslovych center), jako treba Plzen, Kladno a pod. musela vetsina lidi za praci dojizdet, k tomu neustaly strach ze ztraty zamestnani. K tomu si pripocti snizeni novorozenecke umrtnosti + zavedeni vseobecne lekarske pece a jses doma…vetsina lidi mela pro volbu komunistu padne duvody.
     Moznost vycestovat a cestovani samo je take dost podezrela zalezitost. Dle meho, kdyz jses spokojen, pak potrebu cestovat nemas zadnou….proc bys mel nekam jezdit? Stejne tak svoboda slova…kdyz to vsechno funguje, tak proc se nejak politicky vyjadrovat?
     V babosedech se ale netopilo…

     • vittta

      Ceny byly bai voko stejné jak za 1. republiky, a vejplata 3x taková.
      Tak co chceš řešit.
      Tohle postupně komouši vymakali do úplné dokonalosti, nebyla v repulice prdel, kde by nebylo JZD, státní statek nebo nějaká fabrička, pila, cokoliv.
      Dojíždět byť 10 km byl superopruz, a ani to neměl nikdo zapotřebí, když vejplaty byly vesměs velice podobné.
      Podle mě by stačilo, kdyby ten režim dovolil cestovat.
      Pěkně to hodit na Němce, ti chtěli povinnou denní částku.
      Hodně lidí by se sice zdekovalo, a hodně by se jich také rádo vrátilo, pěkně z valutama, co komouš potřeboval.
      Fakt je ale ten, že i doma byla potřeba každá ruka, ČSSR nebyla Jugoslávie, kde se klidně mohli bez mnoha lidí obejít.
      Kolikrát jsem přemýšlel, co se mělo…
      Každý kdo by vycestoval na západ, byť jako turista, by musel složit kauci, za to, co do něj stát vrazil.
      Myslím vzdělání.
      A kdyby nepřijel, tak by to propadlo, ale kdyby se třeba za rok vrátil, zaplatil by přesně danou pokutu, a nikdo by se po něm nevozil.
      Takovými píčovinama se já zabývám…co mě všechno napadne…to je k nevíře.

      • embecko

       „Podle mě by stačilo, kdyby ten režim dovolil cestovat.“
       Docela ted sleduji sebehanu Nemcu, jak si sypou od rana do vecera popel na hlavu za spachane hruzy. Kdyby uz neslo o 3. povalecnou generaci, tak je to v poradku.
       Proc o tom pisu? Protoze v tech nemeckych clancich a poradech vidim stejny rukopis jako v ceskych, plivajicich celostne na socik (vsechno spatne). Podle meho maji tohle nase media doporucena od nemeckych nadaci a jedou v proverenem nemeckem modu.
       Bylo by chybou si myslet, ze Zelezna opona byla nejak jednolita, ono v ni bylo hodne dveri, kterymi soudruzi na opacnych stranach barikady zive komunikovali. Ze mohl nekdo jezdit na Zapad neznamenalo jen to, ze mu to soudruzi tady povolili, ale i to, ze s tim soudruzi na Zapade souhlasili.
       Sice jsme tu o tom uz mluvili, ale presto to zopakuji: Ze se nemohlo cestovat ven, byla prace predevsim tech na Zapade, kteri uz tehdy meli sve kvoty a vyberova rizeni. Treba by nasi soudruzi hranice klidne otevreli, ale, dle meho, na zaklade tichych dohod se Zapadem to udelat nemohli. Otevrit hranice neslo, nebot ti na Zapade si to nemohli dovolit a kdyby k tomu doslo, hrozila by normalni valka. Zakaz cestovani byl nuz polozeny Zapadem na krk tabora socialismu. Spoluprace Zapad- Vychodni blok byla mnohem intenzivnejsi a mnohem zasadnejsi, nezli nam bylo a je predkladano.
       Proto se zabyvas temahle picovinama, je totiz zcela do oci bijici nesoulad mezi tim, co se rikalo (zavrena hranice) a tim, co se delalo (pro hodne lidi otevrena + tezka spoluprace na mezinarodni politice- napriklad zdanlive nepochopitelny podpis socialistickych statu pod Helsinskymi dohodami. Proc to podepsaly a tim si i urcily svuj ortel, kdyz na to, coby nepratale, mohly naprosto s klidem hodit bobek?)
       Soucasne je velky nesoulad mezi tim, co se rika (za sociku vse spatne) a co clovek a jeho predkove zazili na vlastni kuzi (prerod polofeudalni asocialni Prve republiky do moderniho industrialniho socialniho statu).
       Kdyz to prezenu, tak socik skakal, jak kapik piskal. Ale neprehanim moc, protoze v zasadnich otazkach to tak bylo. Zapadu velmi vyhovovalo tohle rozdeleni a povalecna konzolidace pouze na svem pisecku, bez nejakych rusivych socialnich programu, povinne zamestnanosti, statem placeneho zdravotnictvi atd. Proc socik skakal, jak si kapik pral, tak tady bude odpoved asi slozitejsi a mimo tema…zrejme z duvodu osobniho selhani (stranicke kadry z toho mely mely vyhody), dohod generalu (vyhodna pozice v rozdelenem svete) a podobne…v zasade lze rici, ze kooperace kapiku a sociku byla vyhodna pro elity a to z mocenskych duvodu a to na obou stranach: Socialisticka nomenklatura zila zajistene a v pohode, kapitalisticky podnikatel nemel peci o konkurenci.

      • embecko

       Z tohoto pohledu lze, zcela kacirsky, chapat o osmasedesaty: Novotny preci hranice de fakto otevrel (na vycestovani stacil fingovany, rukou psany dopis- pozvani s poznamkou, ze ti bude hrazen pobyt a uz se jelo).
       To se samozrejme Zapadu nelibilo a tak vydat tichou notu: Bud si udelate poradek (a my nebudeme zasahovat), anebo vam tam udelame poradek my (budeme intervenovat). Moskva okupaci klidne mohla dostat i prikazem z Bonnu, ani bych se nedivil.

      • Mrkos

       Kauce, povinná dení dávka, také ne každý mohl dostat vizum.
       a na příslib se prodávaly valuty lacino. Mohl se použít vexlácký kurz
       dolar za 35 kaček a nemusela být o valuty na cestování nouze.
       Za ten kurz by se daly sehnat.

       • embecko

        A to bych prave rekl, ze tak okolo 66.- 67. roku, nebylo treba. Tam stacilo pozvani a prohlaseni o tom, ze dotycnemu bude hrazena cesta. Viza asi ano, ale tady je mic na druhe strane hriste, jak o tom mluvim. Ze ne kazdy vizum dostal, nebyl problem naseho statu. Vemte treba Rakousko, ktere od valky visum nevyzadovalo, ovsem vuci CSSR ho zavedlo prave s koncem ery Novotneho.
        Vyjezdni dolozky (vystupni viza) ale tehdy asi existovaly, ovsem jaky byl jejich schvalovaci rezim (to jest jak dusledne se kontrolovaly a jak dlouho jejich vydani za Novotneho trvalo), to netusim.

    • embecko

     A jeste odpoved na dotaz, proc je voli…protoze jsou v mode, jak pisi nahore.
     Jak jsem kdysi nechapal, ze Kaligulu napadlo navrhnout za senatora kone a povazoval jsem to za nepovednou absurdni hostorku, tak ted uz tomu rozumim docela dobre. Kaligula mel sve konzuly a lid dobre prectene.

     • vittta

      Jóó, to byly dobré postřehy.
      Móda dělá kšeft.
      Kolikrát jsem nad těmi Piráty už přemýšlel, a napadalo mě, že ti mladí je volí proto, že chtějí povolit gandžu, a ti staří proto, že jim média cpou do hlavy, že mladí to spasí.
      Reálný program, natož pak reálná činnost Pirátů nikoho vlastně ani nezajímá, a že hulič trávy těžko něco vysloveně spasí…kdo by se zabýval detailama.
      Ono to lidi nezajímá ani u jiných stran, a to ti tady píšu často, že nemůžeš od lidí čekat něco, co v nich není, a ani být nemůže.
      Mají jiné starosti jak politiku.
      Ovšem těžké hlavy západním analytikům a volebním týmům děláme i tak, tihle idioti totiž sice vycházejí z nacistické propagandy, ale na myšlenku Heydricha jako by zapoměli.
      Češi jsou smějící se bestie.
      Takže správného Čecha u voleb zaujme hlavně to, že mu něco vnucují, co on nechce.
      A když Čecha ještě kvůli tomu náležitě onálepkují, a to tím, čím se on v žádném případě necítí být, krutě se jim pomstí.
      Zvolí toho, koho nikdo buď nečeká. nebo kdo ten posranej mainstream nejvíc sere.
      Komouši měli už dávno být- dle všeználků- na smětišti dějin, jenže není větší radosti, než je „tam“ poslat, a pak poslouchat, jak je (nekonečně) volí důchodci.
      Kdyby byli komouši více radikální, svých 15 % si v pohodě udrží, jenže chrápou, a Čech má rád dobrou zábavu.
      (ten je zase pořádně nasral, Zeman, to byla prdel)
      Nebo Babiš, ty kecy že byl StBák jenom lákají, ty analýzy, jak lidé volí StBáka…..
      Jestli jim za to Babiš fakt neplatí, tak nutno říci, že dělají zadarmo hlavní díl jeho volebního úspěchu.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s