Mohli komunisté povolit cestování?

Nemožnost svobodně cestovat, především na Západ, je považovaná za jednu z nejhorších věcí za socialismu. Osobně mi připadala jako jev velmi hloupý, a často jsem si říkala, proč to vlastně komunisté dělají. Co by se stalo, kdyby cestování jednoduše povolili? Věc samozřejmě nebyla tak jednoduchá, drželi lidi pod krkem omezenými možnostmi ohledně financování takových cest. Nějak moc peněz tehdy většina z nás neměla. To fungovalo víc, než nějaké přímé zákazy. A byly zřejmě ještě i jiné důvody pro uzavření hranic. Sax to pěkně rozebral ve svých komentářích pod předchozím článkem. Dávám je sem v podobě, jak je sax napsal, bez úprav, jen jsem si dovolila některé pasáže zvýraznit .

Sax napsal:

Docela ted sleduji sebehanu Nemcu, jak si sypou od rana do vecera popel na hlavu za spachane hruzy. Kdyby uz neslo o 3. povalecnou generaci, tak je to v poradku.

Proc o tom pisu? Protoze v tech nemeckych clancich a poradech vidim stejny rukopis jako v ceskych, plivajicich celostne na socik (vsechno spatne). Podle meho maji tohle nase media doporucena od nemeckych nadaci a jedou v proverenem nemeckem modu.

Bylo by chybou si myslet, ze Zelezna opona byla nejak jednolita, ono v ni bylo hodne dveri, kterymi soudruzi na opacnych stranach barikady zive komunikovali. Ze mohl nekdo jezdit na Zapad neznamenalo jen to, ze mu to soudruzi tady povolili, ale i to, ze s tim soudruzi na Zapade souhlasili.

Sice jsme tu o tom uz mluvili, ale presto to zopakuji: Ze se nemohlo cestovat ven, byla prace predevsim tech na Zapade, kteri uz tehdy meli sve kvoty a vyberova rizeni. Treba by nasi soudruzi hranice klidne otevreli, ale, dle meho, na zaklade tichych dohod se Zapadem to udelat nemohli. Otevrit hranice neslo, nebot ti na Zapade si to nemohli dovolit a kdyby k tomu doslo, hrozila by normalni valka. Zakaz cestovani byl nuz polozeny Zapadem na krk tabora socialismu. Spoluprace Zapad- Vychodni blok byla mnohem intenzivnejsi a mnohem zasadnejsi, nezli nam bylo a je predkladano.

Proto se zabyvas temahle picovinama, je totiz zcela do oci bijici nesoulad mezi tim, co se rikalo (zavrena hranice) a tim, co se delalo (pro hodne lidi otevrena + tezka spoluprace na mezinarodni politice- napriklad zdanlive nepochopitelny podpis socialistickych statu pod Helsinskymi dohodami. Proc to podepsaly a tim si i urcily svuj ortel, kdyz na to, coby nepratale, mohly naprosto s klidem hodit bobek?)

Soucasne je velky nesoulad mezi tim, co se rika (za sociku vse spatne) a co clovek a jeho predkove zazili na vlastni kuzi (prerod polofeudalni asocialni Prve republiky do moderniho industrialniho socialniho statu).

Kdyz to prezenu, tak socik skakal, jak kapik piskal. Ale neprehanim moc, protoze v zasadnich otazkach to tak bylo. Zapadu velmi vyhovovalo tohle rozdeleni a povalecna konzolidace pouze na svem pisecku, bez nejakych rusivych socialnich programu, povinne zamestnanosti, statem placeneho zdravotnictvi atd. Proc socik skakal, jak si kapik pral, tak tady bude odpoved asi slozitejsi a mimo tema…zrejme z duvodu osobniho selhani (stranicke kadry z toho mely mely vyhody), dohod generalu (vyhodna pozice v rozdelenem svete) a podobne…v zasade lze rici, ze kooperace kapiku a sociku byla vyhodna pro elity a to z mocenskych duvodu a to na obou stranach: Socialisticka nomenklatura zila zajistene a v pohode, kapitalisticky podnikatel nemel peci o konkurenci.

Z tohoto pohledu lze, zcela kacirsky, chapat o osmasedesaty: Novotny preci hranice de fakto otevrel (na vycestovani stacil fingovany, rukou psany dopis- pozvani s poznamkou, ze ti bude hrazen pobyt a uz se jelo).

To se samozrejme Zapadu nelibilo a tak vydat tichou notu: Bud si udelate poradek (a my nebudeme zasahovat), anebo vam tam udelame poradek my (budeme intervenovat). Moskva okupaci klidne mohla dostat i prikazem z Bonnu, ani bych se nedivil.

 1. Alva

  Pár dní do „slavného“ jubilea. K němu dobrá rekapitulace 30 let totality a 30 let „svobody“.(Převzato z blogu Tribun)
  https://outsidermedia.cz/co-jste-dokazali/

  když se podívám na třicet let komunistů, tak vidím nové továrny, přehrady, elektrárny, silnice, byty pro lidi na bydlení a ne jako spekulativní investici, neuvěřitelné kulturní vzepětí šedesátých let, Remka ve vesmíru, metro v Praze, politické procesy i rehabilitace, kolektivizaci zemědělství i soběstačnost v potravinách, akce „Z“ a brigády, sovětskou okupaci i normalizaci…

  A co vidím, když se podívám na třicet let od roku 1989 do roku 2019? Privatizaci. Padesát odstínů privatizace. Zkrachovalé podniky, bezdomovce, exekuce a lány řepky; a v kultuře nic, co by stálo za zmínku. Jinak nic. Žádný pokrok, žádná snaha, žádná vize, žádný společný cíl, jen partikulární sobecké cíle urvi, co se dá, a jdi přes mrtvoly. Jedním slovem – stagnace. Paralýza antikomunismem.

  • embecko

   Ted je otazka, kdy se stane fraska neunosnou. 30 let po padu komunismu svalovat vinu za chaoticky stav spolecnosti na komunisty, to uz chce hodne osobni odvahy. V zasade to ale znamena priznani, ze stavajici „statni“ idea je chybna, skodliva a vedouci do pekel:
   „Komunisty jsme měli zakázat, za třicet let nejsme tam, kde jsme měli být, říká Padevět“
   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/komunisty-jsme-meli-zakazat-za-tricet-let-nejsme-tam-kde-jsme-meli-byt-rika-padevet-82630?utm_source=www.seznam.cz&fjD5Qb3zDElosSQeIOTWbQEOG5Ffj=denni-tisk
   Namisto sebekritiky zapleveli medialni prostor naprostymi nesmysly o vine komunistu na dnesni situaci. Kdyby byli alespon trochu k necemu, tak po komunistech nikdo ani nevzdychne…co si myslite, je jim jasne, ze jejich svalovani viny na komunisty je predevsim znamkou jejich (politickeho) selhani? Asi ne…oni na ty komunisty zrejme i veri, chudaci…

   • vittta

    Já tam viděl tu ..jakousi MaBáckou nestoudnost.
    Ti všemožní extremisté jsou vždycky ti druzí.
    A Padevět je vrchní inkvizitor.
    Nedávno přivezla moje labuť na víkend svou bývalou žačku.
    Holce bylo 19, tak jsme s ní jeli Volhou na nějaký válečný sraz doplněný koncerty kde koho.
    Synek jí povozil v gazíku, já zářil ve Volze s sovětské uniformě, která mi byla malá, takže si musím koupit parádní uniformu sovětského plukovníka.
    Můj stroj uhýbal samotnému Kocábovi, o což mě požádala samotná jeho dcera.
    No, a právě Kocáb měl v programu něco zapět, a pak, v nějakém stanu, besedovat o 30 letech svobody, aníž by ho zajímalo, že se slaví spíše 28.říjen ten víkend.
    Já ho tak poslouchal,(uvaděče, to neříkal přímo Kocáb) a ulevím si, jaké to jsou nehorázné žvásty, a ptám se té holčiny, jaký si myslí, že mám dojem ze 17. listopadu. (ten uvaděč to tam nějak nadhodil, jak bychom měli vnímat 17. listopad)
    Se zájmem se na mě podívala, a jaký tedy že mám dojem, či vztah k tomu datu?
    Žádný.
    Necitím absolutně nic.
    Je mi to lhostejné.
    Divila se.
    A já ještě přihodil, že jsem se převratu aktivně účastnil.
    Nevím, co si myslela.
    Vlastně se netvářila nijak, resp. nejbíže tomu bylo zdání, že je trošku překvapená.
    Né mnou, jako konkrétní osobou, ale tím, že je jí předkládáno k věření, že jen frustráti, socky, komouši, a hlupáci nesvětí toto převratné datum.
    Jenže- ona neviděla ani jedno z toho ve mně, přijela v pátek, už u nás jednu noc spala, večeřela, povídali jsme si…..ne, opravdu neviděla člověka z kabičky zoufalých, nenávistných frustrátů.
    A přeci- jsem byl okázale, ale smutně- lhostejný.

     • MaB

      Astre, kdo se bojí, nesmí do lesa na houby ani do Paříže na ryby. Ty jsou stejně, kvůli provozu na Seine, nepoživatelné. :)

      • astraustralia

       Vase odpoved zni tak jak jste ji napsala predevsim proto
       ze nejste schopna vyvratit co slavny rybar o soucasne atmosfere ve dvou zminovanych mestech rika !!!
       neni to zadny starec ale to ze pamatuje jak to bylo pred max 20 lety a jak to popisuje dnes o soucasne situaci a pocitu bezpeci rika.
       „kdo se bojí, nesmí do lesa na houby ani do Paříže na ryby“

       to byl sice jen nazor rybare ale muzeme pouzit masivnejsi kalibr a to rovnou samotneho presidenta Macrona ktereho si Frantici zvolili jako nejlepsi volbu. :-)
       Tentokrat Macrona co rika a jak se vyjadruje o NATO
       stoji to za to :-)

       Macron: NATO se nachází ve stavu mozkové smrti
       take
       Politik poté zmiňuje druhé poznání prezidenta Macrona o tom, že Francie musí víc komunikovat s Ruskem. „Jen politický idiot nebo zaprodanec v cizím zájmu z nás může dělat nepřítele Ruska nebo Číny. To bohužel předvádějí čeští novináři a politici tzv. demobloku,” řekl Fiala s tím, že politika SPD, prosazující dobré vztahy na všechny azimuty, je reálná a správná.

       Emmanuel Macron
       Severoatlantická aliance zcela ztratila koordinaci. To lze označit za „mozkovou smrt“, řekl ve čtvrtek francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru v časopise The Economist.

       „To, co nyní zažíváme, je mozková smrt NATO. Nemáme koordinaci strategických rozhodnutí mezi USA a jeho spojenci v Alianci. Vidíme nekoordinované agresivní činy ze strany ještě jednoho člena NATO, a to Turecka, v oblasti našich zájmů,“ cituje publikace jeho slova.

       http://www.rukojmi.cz/clanky/9201-jen-zaprodanec-v-cizim-zajmu-z-nas-muze-delat-nepritele-ruska-fiala-to-natrel-politikum-z-demobloku-silna-slova?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook
       PS
       to ale supluji vittta a jeho vymenu s Vami, coz nebyl neni a rozhodne nebude nikdy mojim umyslem, obvzlast po tom co tak krasne vykreslujete a premalovavate Francii na ruzovo :-)
       Mimochodem to „rybarovo “ vypraveni doznalo jiste korektury. Nektere nazory na Vasi Francii nebyly pretisteny z nich nevice se libila pry ta poznamka kdyz nechapal proc mate v Calais a u celeho “ britskeho kanalu“ kteremu jste naucili Evropu aby mu rikala „la Manche“ takovou frontu prchliku? Proc tolik lidi z Francie utika a chce do Great Brittain kdyz je ve France nejlepe na svete ? :-)
       (s vyjimkou chytani ryb v jedovate Seine,stale vice jedovate proc? )

       pro vittta s omluvou ze jsem se mu zamichal do obohacujici vymeny s MaB :-)

       • MaB

        Mate pravdu, to Macron rekl po reakci USA a Turecka. Francie neni na stesti clenem nespolehlivého NATO.
        Vztahy mezi FR a RF jsou pragmatické (az srdecné v soukromi), jak jsem zde videem uz dolozila
        Asi jsem necetla celé rybarovo vypraveni, ale na otazku proc chteji uprchlici do GB ?
        Protoze ovladaji jazyk a maji tam pribuzné.
        Proc tomu Francie brani ? Ma smlouvu s GB a udajne za to dostava dost milionu.
        Seina v Parizi je asi stejne „jedovata“ jako Vltava v Praze, co se ryb tyce. Nejedla bych je ze zadné. :)
        Ty nejlepsi jsou v Marseille, coz si overuji pri kazdé navsteve, naposledy minuly vikend… :))
        A co Australie ? Dcera naseho spolecnika tam znovu odletela 2.11.na dvouleté vizum sama, pry to usnadnuje kontakt…

       • vittta

        To chce odvahu a pevné nervy, Astře.
        Cením si toho!
        Ta ženská není evidentně v úplné pohodě, raději ani nechci vědět, co dělá u těch soudů.
        Možná bych se pak nedivil, proč je fajerflaška v synagoze vyjádřením politického názoru, vražda řetězem přiměřená obrana verbální poznámce, a kriminál pro oběť vloupání do kamionu.

        • astraustralia

         vittta jsou vymeny nazoru ktere vas obohati a jine misto obohaceni znechuti !!!!
         Tak to plati obecne, tedy temer pro kazdeho :-)
         Jen nevim jak je to s Vami :-)
         Jestli mate z nekterych vymen vylozene radost
         a nebo jinou radost jen z toho ze se bavite ?
         Ze by Vas vymena s MaB obohacovala si netroufam tvrdit :-)

         Kdyz si budu s odbornikem na Francii vypravet a bude to stale na stejnu notecku jak je to tam fajnove, jak si lide rozumi, jak zadne no-go zony atd …
         nacez si prectu jiny nazor ktery rika neco jineho a varuje do budoucna,
         pak zalezi na kazdem cemu uveri.
         Nazor MaB znate, nabizim Vam jiny nazor a Vy se rozhodnete pro ten ci onen:-)
         Hlavne pokud jde o budoucnost a svetle zitrky :-)

         Silné varování historika Vondrušky: Z no-go zón vyrostou uzavřené islámské enklávy,…
         Obává se, že jsme přesně ve stejné situaci: začnou se zde vytvářet určité enklávy. „Protože představa, že vytvoříme multikulturní společnost, kde se budou navzájem muslimové a křesťané ženit, vdávat, držet svou víru, každý bude chodit do svého kostela, a budou vedle sebe pracovat, není možná. Už proto, že islám vyžaduje úplně jiný rytmus pracovního dne, včetně modliteb vůči Mekce a tak dále, než co vyžaduje chod průmyslových podniků,“ podotýká Vondruška.

         „Toto oddělení bude zřejmě existovat a je pravděpodobné, že se začnou vytvářet enklávy v podobě chalífátu. Ostatně ve Francii už tyto no-go zóny existují, což jsou malinkaté chalífátky, které se řídí právem šaríja a náboženskou vírou,“ upozorňuje Vondruška, který byl na podzim v Hamburku, a i když byl u lidí, kteří byli velice korektní, tak mu říkali: „Tam do těch ulic nechoď, tam to není pro nás.“ Takže tyto problémy tady budou.

         https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Silne-varovani-historika-Vondrusky-Z-no-go-zon-vyrostou-uzavrene-islamske-enklavy-pokud-602750

         • vittta

          Já je sleduji, jak reagují na podněty, Astře.
          Jaký mají systém vytáček, jak nálepkují a kdy, jak vidí selektivně, atd.
          Jako když začínající psychiatr sleduje své pacienty.
          Já mám radost z diskuze jako takové, rád píšu skutečné úvahy, to jakoby ožiju, a mám motivaci přemýšlet.
          U MaB či Saula by mě stačlo je někdy jen tak nakopnout, vysmát se jim.
          Diskutovat se s nimi nedá.
          Ale sledovat to kličování, to není nezajímavé, a děje se to naprosto tvrdě viditelně, bez jakéhokoliv uzardění, přesně jak lžou sluníčka.
          Teď třeba oživili causu sirotků.
          Už ani nezakrývají, že to jsou dospělí chlapi, ale nestydí se lhát a používat stále výraz „deti“, „sirotci“.
          Vysmívají se lidu do ksichtu, a lid je za to nenávidí.
          MaB a Saul dělají to samé, vysmívají se zdejším diskutujícím do ksichtu, lžou a nestydí se ničeho.
          Tak zase- já jsem se narodil ve znamení váhy- to já tak nemohu nechat, aby se jen tak beztrestně vysmívali, a navádím je do složitých argumentačních situací.
          Přestávám, až když nabydu dojmu, že to čtenáře začalo štvát.
          A pak zase po nějakém čase tu činnost obnovím.

          • vittta

           A důležité je, že abych uspěl, musím mít podporu od jiných diskutujích.
           Nemusí být velká.
           A tu mám.
           Ale nesmím to přehnat, pak se na mě ostatní vykašlou, naopak je naštvu.
           Není to úplně snadný boj…

          • astraustralia

           S detmi to nekdo prehnal az tak ze i pan Hamacek se nastval :-)
           Pry to bylo mysleno velmi lidsky „pomahat a zachranovat deti “ postizene valkou.
           Ona „lidska“ poslankyne ktera prisla s napadem pomahat „detem“ si patrne nezjistila o jake „deti“ se jedna co cekaji v Recku na pomoc.
           Mozna nekteri lidumilove nepremysli kdo udelal v Afganistanu valecnou zonu a udrzuje ji tam dodnes.
           Co deti na hranici pravni dospelosti z Pakistanu vydavaneho za „raj muslimu“ ? V tomto raji odpocival sam Velky Osama!

           Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!

           https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Hamacek-toho-ma-uz-dost-Bouchl-do-stolu-a-odhalil-jak-je-to-se-syrskymi-sirotky-z-Recka-Sedmnactileti-Pakistanci-a-Afghanci-Bezpecnostni-riziko-pro-nasi-zemi-603272?fbclid=IwAR2uGv0a6z1QTj4Uz2a75On8XuIIu_D4F6kJVtEJLk3FlshlxC5ueDiLE_I

          • vittta

           Šojdrová je totálně mimo.
           Blbá, debilní kráva, spadlá z měsíce, a hrající-myslím- především na svoje vlastní city.
           Ve mě žádný zbytek lidskosti není, protože co Šojdrová nazývá lidskostí, je ve skutečnosti eurolidskost, která má- dle starého socialistického vtipu- s lidskostí společné asi tolik, jako lidová demokracie s demokracií.
           Pak se Šojdrová jala moralizovat a vydírat, že jako si myslela, že mezi sociálními demokraty se najde slušný člověk.
           Ve skutečnosti je samozřejmě jasné, že přijetí 50 mladistvých nevyřeší v Řecku přítomné tisíce.
           Nechci ani mluvit o tom, že v Sýrii žádná válka není, a na obnovu země potřebují každou ruku, jenže, mladiství už si zvykli, že okrást stařenku či vyžírat sociální dávky, nebo dostávat alespoň zadarmo nažrat je daleko pohodlnější, neznají, co to je pracovat, sociální pomoc bohatých států je morálně absolutně zničila, jsou zbyteční, zkažení, nepřevychovatelní.
           A přijetí 50 skutečných dětí okrade operativně o péči 50 našich potřebných dětí.
           Proč nedá do dětských domovů, nebo třeba na dětskou onkologii víc peněz, když má na vyhazování za 50 nějakých cizích spratků, kteří nám leda naplijí do ksichtu?
           Je naprosto amorální, i když si hraje na moralistku.
           Přesně jak když nějaký debil v hospodě vypráví, že by zakázal…..třeba jízdu autem kvůli ekologii.
           Tyhle kecy se vedou.
           A spolustolovníci si zaklepou na čelo, pošlou ho k psychiatrovi, umlátí ho argumenty a když nedá pokoj, ještě ho nakopou do prdele.
           Ale pak se stane, že tenhle dement usedne na nějaké místo, dá se na politiku k nějaké takové partaji, a uspěje.
           Jistě že ne programem, že se zakáží auta, ale ten člověk začne ty auta fakt zakazovat.
           A najde se pokaždé nějakých 5% podobných idiotů, kteří ho v tom podporují, a než jim docvaknou důsledky, už je pozdě.
           Šojdrová mezi verbeží určitě nežije, a koukat se z auta, nebo hodinu chodit po uprchlickém táboře s ochrankou se vydržet dá.

    • astraustralia

     vittta kdyz o Kocabovi co treba tyto informace na thema oslavy Listopadu a informace o nem jinak nez massmedialne ?
     ?
     Vida! Vůdci revoluce konečně potvrzují: Listopad 89 ovládaly tajné služby KGB a CIA. Legenda o národu, který povstal, se hroutí. Změna režimu jako plánované vyústění Studené války. Kultovní Analýza 17. se potvrzuje
     https://www.hoppner.cz/vida-vudci-revoluce-konecne-potvrzuji-listopad-89-ovladaly-tajne-sluzby-kgb-a-cia-legenda-o-narodu-ktery-povstal-se-hrouti-zmena-rezimu-jako-planovane-vyusteni-studene-valky-kultovni-analyza-17/?fbclid=IwAR3KCMUJrEyhnDtav3hCFsih5lV-Ofk2c9WQVPHtviRKU_Esm12HHMkPc_s#.Xcsag1dKhV0

   • Alva

    Mám pro to svou teorii.
    Ta se týká hlavně obyčejných ukřivděných a soustavně „komunisty“ deptaných (komunisty v uvozovkách, protože kdo se tak necítí, ten je komunista, to je přece jasné.)

    Oni jsou nuly a vždycky jimi byli. Tak jako většina ostatních. Jenže na rozdíl od té ostatní většiny asi vlastní neschopností si nedokázali nedostatek banánů, nemožnost cestovat na Západ a získánt titul najít nějakou jinou radost ze života, nedokážou si přiznat třeba že na VŠ tzv. neměli, ale že na titulu svět nestojí. Nedívají se na to ve smyslu „Režim mi chtěl zkazit život, ale já se nedal, užil si života podle možností navzdory jejich snahám“.
    A vyhahují na světlo boží víc než půstoletí staré tragédie dr. Horákové, gen. Píky, popravených a odeslaných do uranových dolů, opravdu perzekuovaných – a cítí se dnes nedoceněni . vždyť oni taky TRPĚLI a nikdo to nevidí, nikdo je nelituje, nikdo je nemá za hrdiny. Celý život v troskách. Vinou komunistů, ne jejich vlastní.
    A tak přehánějí a přehánějí (až se člověk diví, jak tu komunistickou hrůzu mohli přežít). 40 let si nechali kazit život komunisty a dalších 30 si ho kazí dobrovolně sami. A je jim v té sebelítosti velice dobře. Vezměte jim komunisty a ztratí smysl života.

  • MaB

   A co vidím, když se podívám na třicet let od roku 1989 do roku 2019? (…..) Paralýza antikomunismem. (Alva)

   Ne každý vidí situaci tak chmurně.:)
   Sametová revoluce dle pana prezidenta byla jednoznačnou změnou k lepšímu.
   „Zcela určitě a stoprocentně k lepšímu. Ta diference ve srovnání s komunistickým režimem počínaje cestováním, ale i zvýšením životní úrovně apod., ta tady je,“ podotkl pro Blesk.
   „Nebýt sametu, nemohla by Kateřina studovat v Londýně a David by měl patrně problémy vystudovat na lékaře“, míní Zeman.

   • vittta

    Zajedno nemůže mluvit otevřeně, jak píše Alva, a za druhé má pravdu.
    Politický převrat obecně poměry rozhodně zlepšil, jenže se ukázalo, resp. plno lidí pocítilo, že si od toho nějak slibovali víc, nebo že si víc ani neslibovali, ale slibovali si něco jiného, jaksi….trošku vznešenějšího, hodnotnějšího, jak pozlátka v obchodech.
    Pak jsou ale i věci, které jsou horší jak za komunistů,obecně lepší poměry je průměr.
    Nakonec ale lidé mnohdy upřednostňují to, co je dnes horší.
    Tedy propaganda, lhaní, buzerace za banální selhání, bezpečnost, rovnost před zákonem, a další věci, a dokonce i ta svoboda je větší jen proto, že stát sere na naplňování všemožných dalších buzerací, protože kdyby stát vymáhal všechny ty eurobuzerace, bude menší i ta svoboda.

 2. embecko

  „Necitím absolutně nic.“
  Ti mladi jsou na tom pochopitelne stejne jako ty a vnitrni zajem je u nich nulovy…to je, jako kdyby se te ve 20 letech zeptali, jaky mas vztah k rozhodujicimu sjezdu spisovatelu, po nemz zacala nova epocha:
  http://www.pribehrozhlasu.cz/tenkrat-v-rozhlase/1956/1956_4
  Rozdil je jen v tom, ze zatimco ty si muzes dovolit necitit nic, oni jsou svymi vychovnymi organy nuceny k Listopadovym emocim…tim padem je to pro ne mnohem vetsi tema, nezli pro tebe. Chudaci deti, jako za komunistu…

 3. astraustralia

  Kdyz oslavy kulateho vyroci slavneho „Listopadu“ se blizi…
  Toto je hodnoceni Listopadu z r.1990 hned po „revoluci“, od cloveka ktery to od pocatku videl „jinak“,
  jen se tomu v nadseni nad novym typem svobody nevenovala v Ceskoslovensku pozornost, ani tehdy nikoho nenapadlo ze to je dilo Putina.
  Tam sedel s.Gorbacov pritel presidenta Reagana az tak velky ze mu ve vsem vyhovel:-)
  Dodnes neni znama odpoved zda z naivnosti ci servilnosti .

  https://www.hoppner.cz/sokujici-analyza-17-listopadu-89-jak-to-vlastne-cele-bylo-pozoruhodna-exkurze-do-zakulisi-moci-hra-svetovych-velmoci-a-temna-vize-budoucnosti-opravdu-nas-jen-tahaji-za-nos/

  • embecko

   Dolejsi byl, mj. za sociku nejdele trestanym veznem (a xenofob a konspiracni teoretik k tomu).
   Jeho Analyzu lze stale jeste koupit volne v knihkupectvich, rozhodne je to lepsi, nezli dat na nejake svodky.
   Pak je zajimave jeste tohle:
   http://vasevec.parlamentnilisty.cz/komentare/jan-solta-perestrojka-jako-forma-posledni-zachrany
   Tam se trochu priblizujeme odhaleni, kdo tedy vlastne mohl za perestrojku.
   Andropov, ktery to chtel dat do poradku i nadale v socialistickych kolejich nahle umira po 15 mesicich v cele statu ve svych 69 letech. Vesla se zrejme zmocnuje privatizerska klika KGB/ armada, ktera se rozhodla udelat sama pro sebe, coz se ji podarilo.
   Z tohoto pohledu je take treba hledet na soucasny putinovsky rezim a ptat se, kdo s kym v Rusku opravdu mava a kdo ma koho v hrsti.

   • Alva

    Autorovi se z textu nějak vytratili důležití, nebo možná nejdůležitější aktéři – globalisti, globální elity.

  • vittta

   Mě připadá, že se autor nedokázal smířit s vědomím, že SSSR do …Alva to nazývá globální elity, já mám ne úplně jasný názor- tedy že SSSR do toho globálu nepatřil, nebo tam patřil, a nějak s ním někdo vymetl.
   Protože Dolejší vůbec ani nenaznačuje budoucí nenávist a agresi západních zemí vůči Rusku, resp. tehdy SSSR.
   Také mi připadá, že Dolejší poněkud podlehl tlaku doby, a mluví neustále o komunistech, i když z dnešního pohledu by spíše měl hovořit o zrádcích socialismu, takže se pojem „komunista“ stal zavádějícím.
   Je zajímavé, že podobná rétorika některým dnešním analytikům zůstala, a stávají se pomalu už trapnými s tím svým antikomunismem.
   Je to děsně dlouhé, a čtu to na etapy, ale některé argumenty mají značnou váhu.

 4. vittta

  No, slušné fanoušky na fotbale vítáme, ale s politickými provokatéry rázně zatočíme!
  A UEFA jakbysmet.
  Zákaz transparentů…a vlajek vyjma předem definovaných…
  Zajímavé, co všechno se dá zakázat v demokratické zemi, kde je ústavou zručena svoboda slova a vyjádřit slušně politický názor není zákonem nijak zakázáno.
  https://www.sport.cz/fotbal/euro2020/clanek/1163038-nachystani-jsou-tajni-i-drony-pozor-na-vlajky-i-kazde-slovo-traskava-fotbalova-bitva-je-tu.html#hp-sez

  • vittta

   Na ČT1 říkají, že zápas se může i kontumovat, když budou nějaká politická hesla.
   V ulicích je policie, přísné kontroly.
   Kontumujte to, hoši, AŤ ŽIJE SRBSKO!

 5. Alva

  Před rychle se blížícím magickým sametovým datem ještě jedno zajímavé vyprávění, tentokrát v nepopulárním stylu jak jsem NEtrpěl.

  https://tribun.red/

  ……..Žádná vzpomínku na to, jak jsme já, nebo kdokoliv, koho bych znal, úpěli pod knutou totality, tam nemám. Občasné nepohodlí, sem tam nepochopitelná průda, to ano, ostatně jako dnes, ale nic, co by můj život poznamenalo na léta dopředu. A protože o vzpomínky na to, jak jsem netrpěl, dnes zájem není, tak už končím. Tím neříkám, že netrpěl nikdo a já mu to neberu (i když omezení majetkových a stavových výsad za utrpení neuznávám), jen žádám, abyste mi nebrali, že jsem netrpěl, a nenutili mi, že jsem trpěl. Já jsem netrpěl. A nehodlám se za to stydět, stejně jako nehodlám konjukturalisticky předstírat, že jsem trpěl.
  A že mi stačilo jídlo, teplo a střecha nad hlavou? To přece není málo a dnes to nemá zdaleka každý. Přitom je to nezpochybnitelný základ jakýchkoliv vyšších ambicí. Humanismus a hlad nejdou dohromady, stejně jako nejde bída dohromady se svobodou.

  • vittta

   Já to tam nějak nevidím, ale je to dobré.
   Já jsem také nijak extra netrpěl, i když mě vyhodili z učňáku a proseděl jsem hodiny a hodiny na fízlárnách.
   Byl jsem mladý, a měl jsem ro strach uděláno.
   Kde dělo něco, co se nesmělo, tam jsem prostě nesměl chybět, no.

    • vittta

     Docela se tam hádají v diskuzi.
     Připadá mi, že tady mají vážně míněné diskuze lepší úroveň.
     Ani jedna strana nepoužívá dobré argumenty, resp. není, a ani nechce být nad věcí.
     To pak mohou kecat týden, a nikdy ty staré časy nebudou schopni zhodnotit, jak to dobré, tak to špatné.
     Budou jen nekonečně a donekonečna vypruzení.

     • vittta

      Já osobně na komouše vzpomínám rád.
      Někdy něco bylo o hubu o chlup víc jak dneska, a lecos se blbě shánělo, ale ten stav zapřičinil, že národ byl činorodý a nápaditě si dokázal zajistit „to svoje“.
      V té dlouhé analýze 17. listopadu od Dolejšího se píše, že režim nechával lidi krást když zjistil, že lidé tím ztratí zájem bojovat s režimem, a navíc to „svoje“ nějak tou menší zlodějinou získají.
      Tam to bylo psané tónem, jako že je to špatné, ale když se nad tím člověk zamyslí, co je pak vlastně dobré?
      Když kradou velkoburžousti tolik, že za týden ukradou více, než celý český národ za 42 let socialismu?
      Byl to naopak dobrý nápad, lid si tak lehce přerozděloval bohatství, které vytvořil, vylepšoval si příjem, a tolik toho nikdo neukradl, aby to jakkoliv stát ohrozilo.
      Možná by to byla zajímavá diskuze, na tohle téma.
      Protože pojem „zlodějina“ je ošidný, a lecos, co je legální, klidně může zlodějina být, a co je nelegální, naopak žádná faktická zlodějina není.

      • embecko

       „Tam to bylo psané tónem, jako že je to špatné, ale když se nad tím člověk zamyslí, co je pak vlastně dobré?“
       Podle sebe soudim a z rozhovoru jsem pochopil, ze spatne bylo na tom to, ze clovek musel vstupovat do vztahu, o ktere nestal.
       Prehanim, ale vzorove takto:
       Jelikoz bylo vsechno rozkradene, neslo nic sehnat beznou koupi na pultu a clovek se musel osobne obracet na lidi, se kterymi nechtel mit nic spolecneho.
       (Konec vzoru :o)
       Obcas jezdim na Sumavu, kde je tohle smenne hospodarstvi nutnosti a musim rici, ze kdyz na mne tenhle relikt socialismu dychne, mam chut okamzite balit kufry.
       „Zajdi k Motlikum, at ti pujci motorovku a vem jim za to kosik merunek od Jonasu, kterym za nej dame med, co jsme dostali od Pöhlreicha za to, ze jsme mu pomohli odtahnout auto, jak loni zapadl Na Svetliku.“
       Ale vesnice jeste jde, tam je to prirozene a lide jsou na sobe zavisli tak, ze si vuci sobe nedovoli nadrazenost, vydirani atd. To mesto je jine, tam se musel clovek sklonit pred hovadem jen proto, ze melo neco, cos nutne potreboval.
       A tady si myslim je jadro pudla, proc prestali byt komunisti podporovani. Hlavne za normalizace, kdy uz spolecnost nebyla tak rovnostarska, ale zacala se delit na ruzne bohate vrstvy. A samozrejme, ze diky kradezim, stali v centru vsech kruhu sibri-zlocinci, za kterymi bylo treba jit, protoze meli vsechno pod palcem. Pokud byl clovek svobodny, tak to jeste slo, ale s detmi vznikaji urcite zavazky, kdy clovek hodne prekousne, aby se mely dobre (kolikrat je jeho snaha az nekriticka, ale to tady neni dulezite). A casem zjisti, ze toho prekousavani ma uz dost a ze ho tohle ponizovani prestalo bavit.

       Kdo nakonec udelal revoluci na ulici? No jiste ne studenti, ale prave tyhle „stredni a vyssi kadry“, tedy mistri ve fabrice, vedouci useku, primari oddeleni, inzenyri na stavbach a dalsi vedouci kadry, ktere daly volnou ruku svym podrizenym. Jakmile se zlomilo vedeni na stredni urovni, uz to neslo zastavit. A zlomilo se proto, ze je prestalo bavit „kseftovat s nakradenym“ a zadavat si s lidmi, kterym by se spise radsi vyhnuli.
       To je, dle meho spatne na zlodejne. Ze te nuti do vztahu, ktere nechces.
       Ony internetove obchody take nejsou jenom o pohodlnosti, ale i o tom (mozna i podstatne), ze se nemusis pri nakupu divat na nejaky blby ksicht. Jinak receno: na zlodejnach je spatne to, ze delaji lidske vztahy neunosne blizkymi, coz nasledne vyvolava napeti, schopne dojit az k revoluci.
       Tady si fakt myslim, ze tohle byla alfa a omega obcanske nasranosti (predevsim mestske) a ze ostatni motivy ke vzpoure uz nebyly tak vyrazne (vcetne cestovani, bananu a ostatnich blbinek, to byly jen podruznosti).

       • embecko

        Jenze tohle uz nebylo dilo komousu (prikradani), ti to take nemeli radi a snazili se s tim skoncovat, pochopitelne marne.

        „režim nechával lidi krást když zjistil, že lidé tím ztratí zájem bojovat s režimem, a navíc to „svoje“ nějak tou menší zlodějinou získají.“
        Zlodeji s rezimem jako takovym nebojovali, ten jim byl u zadele…do okamziku, dokud mohli krast. Normalni clovek nekrade, ale v nedostatku se kradez stava normou a profesionalni zlodeji (spise prekupnici) nabyvaji ucty a moci. To byla od komousu zasadne chybna uvaha, ze kdyz povoli prikradani, lide budou v klidu. Netusili totiz to, co pisi vyse, a sice ze tim zenou bezneho obcana, co nijak prikradat nechce, do naruce vztahu, ktere ho existencne nici. A ze nakonec z toho bude, zakonite, vinit rezim i kdyz ten v tom byl de fakto nevinne a o neco podobneho vubec nestal, ba proti tomu bojoval.

        • vittta

         Do určité míry je to jádrem pudla i dnes, kdy vysoce nemravné zlodějiny jednotlivců umožnili vysoce nemravný život a majetek.
         Jenže jsme u toho, co je, a co není zlodějina.
         Za komunistů se nejvíc bohatlo na vexlu.
         Ten se nijak nestíhal, a zřejmě to bylo proto, že v něm bylo tolik peněz, že zbylo i na úplatky.
         Systémově byl špatný už Tuzex, mohli přece být kšefty, kde by se západní zboží kupovalo za koruny.
         Tuzex dělil společnost, svým způsobem.
         S těmi vztahy to stejně dnes není o moc lepší, bez známých jsi svým způsobem v prdeli, stejně jako tehdy- nejsou řemeslníci, doktoři, potřebuješ všemožná razítka, pozoruhodné revize, atd…atd…
         Jak to funguje na západě nevím, ale jak jsi minule psal o brutálním tlaku třeba na kytky v oknech, nebo výzdobě ve výloze, je to ještě horší.
         Za komunistů se zlodějina brutálně stíhala, to je trošku kec, že režim nechal lidi krást v tom slova smyslu, Rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví byl těžký zločin, a tento paragraf visel svým způsobem i nad tím, kdo ukradl pytel cementu.
         Takže když chtěl někdo něco ukrást, musel být poměrně ostražitý- a to z toho činilo určité dobrodružství.
         Ale tolerovaly se melouchy, z části podnikového materiálu, víkendy začínaly brzy a končily pozdě, atd..atd..
         Systém prohnil, ale to samo o sobě nebylo důvodem převratu.
         Lid nepovstal, jen podpořil už připravené.
         Jak velké % lidí převrat podpořilo ve skutečnosti se asi nikdy nedozvíme, ale co já viděl, tak to nemuselo být nijak vysoké čísllo.
         V Jablonci šlo více lidí z nákupů, než jich demonstrovalo, okázale si demonstrace nevšímali, a v Liberci bylo dejme tomu 4-5000 lidí na „Benešáku“.
         Jinak se vlastně nic nedělo, když se nad tím zamyslím, nikde žádný fízl, nic, prostě „Milion chvilek“.
         Všude bylo mraky propagandy, Havel na hrad, a mělo to děsně parádní atmosféru, že jako tvoříme dějiny, ale nemyslím si po letech, že by podpora od lidí byla zásadní.
         Když jsme šli statečně na Generální stávku, vybaveni fanglí, tak ženské z provozu se mi vysmály, a dělaly dál, a žádné komoušky to nebyly.
         Nechápal jsem tehdy slogan, že sociaismus se nedá obrodit, a nechápu ho dodnes.
         Žádný režim se nedá obrodit, jakákoliv změna je vždycky prováděna minulými kádry, a mladými nadšenci, kteří to dělají nesnesitelné.
         Změnit se může jen systém řízení, což se za komunistů pomalu dělo i bez převratu, jenže v tom slova smyslu to vlastně stejně obroda byla.
         Každý si mohl někde od r.1987 otevřít svou živnost, a vycestovat na západ nebyl od r. 1988 vlastně žádný problém, jak zavedli ta pozvání.
         A lidé…..
         A lidé neemigrovali v nějakých vysokých počtech, to bych rád připoměl, už to šlo, ale neemigrovali, lidé si zvykli, otevírali se velkoprodejny, zboží začalo být relativně dost…
         Byly chaty, chalupy, auta, byl tady dá se říci dost vysoký životní standart, to je třeba říci, né že ne.
         Ti, co dneska vzpomínají, nevzpomínají na žádný koncentrák, vzpomínají na více méně pohodu a klid.

         • embecko

          „mohly přece být kšefty, kde by se západní zboží kupovalo za koruny“
          Ja bych rekl, ze nemohly, protoze by soudruzi nestacili dovazet. I kdyz by zalezelo samozrejme na cene. Bony vznikly z duvodu odebrani valut v zahranici pracujicim ceskym obcanum. Taky jim je mohli vymenit primo za koruny a podobne, ale uz to asi neslo- Tuzex je prikladem vytloukani klinu klinem za kolabujiciho hospodarstvi.
          Naroky na konzum byly (a jsou) urcite odlisne mezi vesnici a mestem, kde si z objektivnich duvodu neni mozno „udelat veci sam“ a clovek je odkazan na delbu prace (ta se na vesnici tyka jen slozitejsich technickych vyrobku, jako pracek, televizi a podobne).
          Nicmene si stale trvam na svem, ze za pad rezimu muze v nejvice rozhodujici mire prave prikradani a s nim vznikla cela kaskada nesvaru, usticich do frustrace z zivotniho pachteni se.
          V podniku, kde jsem pracoval bych naladu okolo 17. listopadu popsal asi takhle: Nikoho zadny prevrat moc nezajimal, ale kdyz uz se jeho moznost objevila a dostalo se ji pozornosti, tak si lide rekli: Vzdyt takovyhle zivot me vlastne sere, tak proc bych se nepridal?
          Rozhodne v tom nebyly politicke, ekonomicke, ci socialni duvody. Ovsem, pokud tu nebyly a prevrat byl presto podporen, muselo tu byt jeste nco jineho…a tim byla vseobecna naprdnutost ze slozitosti dosahovani konzumnich (a i kulturnich) cilu. Namisto koupeni jsi musel jit pred Tuzex, tam ilegalne smenit bony, pak si vystat frontu a koupit z dvou typu nabizenych vyrobku. No, koho by to bavilo, kdyz v nemecku to muzes vyridit po telefenu, za zlomek ceny a pri nekolikanasobnem vyberu.
          Vlekari na lyzarskem vleku uz ani nebral listky, ale rovnou penize do kapsy, tos pak mohl jit rovnou a pitomec s listkem v ruce si pockal. Tuhle prihodu jsem zazil na vlastni kuzi ve Spindlu, kde jsme dali vlekari petikilo a chodili prednostne, zatimco tatinkove s placicimi promrzlymi detmi si pekne pockali a nadavali nam, co to slo. Samozrejme na to nejsem nijak hrdy, ale tehdy jsme byli mladi, chteli jsme jezdit a nejaci zoufalci, co to brali cestne, nas moc nebrali…ovsem, jak vidno, prihodu si pamatuji uz hezkych par desetileti a dodnes se trochu stydim :o) A odvijim z tehle prihody dalsi uvahy.

          • vittta

           Dneska mají plné kšefty zboží, dovolené u moře, všechno, co si dokáží představit, a stejně by svrhávali kapitalismus a když už ne svrhávali, tak alespoň v Německu vítají svoje vrahy a zahrnují je dárky.
           A kdyby se naskytl nějaký převrat, k nějakému „socialismu“, tak plno lidí to také podpoří, jako na západě mnozí podporovali multikulturní islám, ale než k převratu v tom smyslu došlo, tak je to přestalo bavit, důsledky jsou děsivé.
           Stejně vlastně došlo ke změně politického systému, jen ne tak okatě, vládnou nadnárodní trusty, na demokracii serou.
           Režimy se prostě přežijí, ať jsou, jaké jsou, a lidé touží nějak přirozeně po změně.
           I když ty důvody byly objektivní, tak i dnes jsou svým způsobem objektivní.
           Ale žilo se v tom smyslu dobře tehdy i dnes.
           Lidem se nelze zavděčit, nikdy a ničím, je to jejich přirozenost.

          • embecko

           To je jiste ten samy princip, ale zatim se ne uplne nasytil. Navic, ac to zni absurdne, tak prikradanim (ve smyslu porusovani nejakeho paragrafu, nemusi to byt hned i moralne) davaji ruzne narody najevo, ze kapik neprijali (a neprijmou). To mas vlastne cely ostblok + skoro cele stredomori, takze 2/3 Evropy. A Nemcouri jsou z toho na nervy.
           Nekdy je tendence k neprijeti kapiku /k okradani tak velka, ze stat podlehne a ohne kvuli lidu i cele paragrafy a z kradeze udela „letity zvyk“, anebo „projev politickeho presvedceni“, jako napr. ve Francii. Kapitalista se na zlodeje ve velkem mnozstvi boji sahnout stejne tak, jako komunisti.

           Kapik je zaludnejsi v tom, ze naprdnutost lidi vznika z neviditelneho zdroje. Nejsou jim „prazdne kramy“, kdyz to vezmu obecne, ale naopak „plne spize“. Nakupy se sice udela prirozenemu hromadicimu pudu zadost, ale zaroven s tim vznika prazdnota „cto delat?“. Kapik nema nabidku sociality ve smyslu zadouciho a vitaneho omezeni se ve prospech celku, coz je take pud, pro spolecnost dokonce rozhodujici. Takze se svetem potacis ztraceny, ovsem s plnou spizi (tim nemyslim tebe :o)

           Za sociku to bylo jasne, co lide chteji, ted je to mnohem slozitejsi, navic to jeste slozitejsi delaji „socialni media“, po jejichz uzivani se citis mnohem osamelejsi, nezli pred tim (kontakt nestaci, je opravdu treba nejake formy osobni obeti).
           Navic to doslo tak daleko, ze kdyz nekomu obetujes cas, ci penize ve forme nejakeho darku, tak jses za blba, se skterym si muze kdokoliv vytrit zadek: ve spolecnosti individui a konkurence je projev empatie bran jako slabost a promptne zneuzit.
           Citit se dobre a chovat se empaticky pouze v rodinnem kruhu nestaci a to proto, ze nezijes jen tam a tvuj kolektiv je mnohem sirsi. Rodina muze odlehcit, ale krizi ve vztahu k „cizim lidem“ vyresit nedokaze. To je podstata krize kapiku a prijde doba, kdy lide uz „nemudou dal moct“, jako v 89. roce.
           Nerikam, ze prijde revoluce, ale neco se s tim udelat bude muset.

          • embecko

           Kdyz to zhruba shrnu: zatimco agonii kapiku pred 30 lety prodlouzil pad vychodniho bloku, dnes ji prodluzuji socialni media, coby tezke simulakrum realneho kolektivu.

          • vittta

           Něco na tom bude.
           Za komunistů- mimo jiné- měli k sobě lidé fakt blíž.
           Už proto, že drtivá většina měla stejný politický názor- tedy že komunisté stojí za hovno.
           A neviditelné zdroje…
           Jasně, rozumím, ale princip je stejný.
           Za komunistů člověk chtěl třeba pěkné auto.
           Klidně o něm snil celý život, ale nikdy ho neměl.
           V kapitalismu si člověk koupí pěkné auto, jenže když oni existují auta ještě daleko, daleko pěknější.
           I tohle Dolejší ve své analýze psal, něco ve smyslu jakákoliv věc ztratí na významu, pokud jí má každý, i když on psal myslím jen o konkrétním autě, platí to pro cokoliv.
           Problém socialismu- tedy nedostupnost něčeho, tedy kapitalismus vlastně vůbec nevyřešil.
           Za socialialismu bývalo zvykem, že lidé měli prázdné flašky od různých drahých kořalek vyrovnané v kuchyni na poličce, nebo v obýváku, známý byl především Bols.
           A leckdy tam i byla část obsahu, a návštěva věnovala fůru času tomu, kdo jaký Bols už ochutnal, existovalo mraky druhů.
           A stačilo to k naplnění určitého, řekl bych až sociálního statusu.
           Dneska má kde jaká prcguma doma chlasty, o kterých se za komunistů nikomu ani nesnilo, a sociální status jim to nijak nezvedne, natož aby z toho měli nějakou radost.
           Vem si jen, jaký je neskutečný problém někomu udělat radost na vánoce.
           Fotr mi jednou koupil poplašňáka, to jsem sral magi, a celé okolí také.
           Jen někoho dospělého ukecat, aby koupil patronky, byl problém.
           A to nadšení, když letitý revolverek střílel.
           Celé generace si ho nepochybně hýčkaly.
           A dneska?
           Všichni už všechno mají, a dětem uděláš hračkou radost na dvě hodiny.

          • embecko

           „Problém socialismu- tedy nedostupnost něčeho, tedy kapitalismus vlastně vůbec nevyřešil.“
           Tos to dobre vyhmatl. Statusove predmety samozrejme tezi ze sve exkluzivity (spatne dostupnosti) a nikoliv funkce.
           Dneska si koupis naprosto dve shodna tricka a jedno, co ma 2 pruhy, stoji stovku a to se 3 pruhy uz 600.-.
           Bols a Vat 69 :o)
           Tam se mi hnusila ta zelena flaska, vzbuzujici ve mne pocit hrozne kyselosti:
           https://cdn2.masterofmalt.com/whiskies/p-2813/vat-69/vat-69-blended-scotch-whisky-1967.jpg?ss=2.0

          • vittta

           No jo, flaška socialismu.
           Já mám kámoše, co už byl 2x milionář, a pokaždé zchudnul.
           Ten ví o snobství úplně všechno.
           Kolikrát jsme to probírali…
           To existuje nějaká firma, co tam i slipy stojí 5 000, a tričko (v akci) třeba 15 000.
           To mě dokonce někde na netu ukazoval.
           Zajímal jsem se o to, jak vlastně někdo pozná tričko za 15 klacků, když jediné, co na měm je, je malý nápis „ta firma, nepamatuji si její název“.
           Ten se pousmál a pravil:
           Ti, kdo to mají poznat, to poznají.
           A o ty jde.
           To je v podstatě klasika.

          • Alva

           „Na světě je tolik věcí, které nepotřebuji“. napsal někdo moudrý, jehož jméno si bohužel nepamatuji.

 6. grasyk

  Omlouvám se, že jsem tímto příspěvkem mimo námět —
  Navrhuji, aby se 17. listopad slavil jako MEMORIÁL STUDENTA ŠMÍDA.
  -)

 7. Janika

  Tady to ale zhrublo… Vůbec mi nejde o to posuzovat, kdo má pravdu, ale MaB má můj obdiv za to, jak bojuje slušně sama proti všem a často nevybíravým vyjádřením. Nechci vám dělat kázání, jste dospělí lidé, ale je mi z toho smutno.

 8. embecko

  Jeste neco k mereni sily partaji…dle meho jsou 3 oblasti:
  1) kolik volicu partaj ma, tedy kolik hlasu dostala a tim padem jaky je jeji politicky mandat, coz lze vyjadrit v % volicu, kteri ji dali hlas
  2) kolik realnych hlasu (mandatu) strana v parlamentu dostane/ma, a to po prepocitani hlasu, ktere ji volily
  3) jak moc je strana tolerovana mainstreamem, to jest jakou vahu jeji vystoupeni maji a jak casto se na ne dostane. Coz uzce souvisi s tzv. koalicnim potencialem. Napr. nemecka AfD muze mit hlasu a mandatu kolik chce, ale zustane vzdy oslysena a bude vzdy ostrakizovana, to jest po dohode ostatnich stran ji nebude naslouchano a bude vyloucena z rozhodovaciho procesu. Zde je otazka, nakolik je toto demokraticke a nakolik opravneny vuci volicum, kteri ji volili, takovy postoj je.

  • oh

   Sice je možné vší silou tlačit na pojistný ventil papiňáku, aby zůstal zavřený, ale když ten papiňák nedokážete sundat z plotny, fyzikální zákony nakonec vyhrají. Jen nastane o to větší řacha…

 9. vittta

  Jak jsem koukal, demonstrace na Letné proběhla, a zazpíval i Hutka, jehož talent je podobný talentu Karla Gotta.
  Lidí se sešlo podobně jako minule, ale zdá se, že do akce bylo vloženo o hodně více peněz.
  Lidé se sváželi autobusy z celé ČR, i aparatura byla lepší, celé to připomínalo nějaký koncert hudební hvězdy.
  V zásadě je to ale spíše akutní úspěch pro nenávistníky.
  Otázka je, co vlastně chtějí dělat dál, dejme tomu, že se na takové demonstraci sejde pokaždé oněch 150-200 000 lidí, a budou tvrdit, že jich bylo 300 000, ale nezdá se, že by jich bylo víc, ani se nezdá, že by se demonstrovalo i jinde.
  Celá akce tedy probíhá v Praze, demonstrace je řádně ohlášená a legální.
  Potenciál se vyčerpal, nenávistníci nejsou shopni mobilizovat větší dav, a jak jsem si všiml, třeba na diskuzi Novinek, obecně není demonstrace přijímána nijak pozitivně.
  Sami nenávistníci nemají žádné politické požadavky, odvolání Benešové, zbavení se Agrofertu či výzvy k odstoupení nejsou politické požadavky, ale výkřiky zoufalců.
  Demonstrace tedy byla spíše šou, než politické shromáždění, a podle toho to také vypadalo.
  Podivná výhružka, že pokud Babiš vydírání neustoupí, budou další demonstrace (no a co?) a budou kreativnější (no a co, pokud to bude v mezích zákona) má asi formu pozvánky na další vystoupení.
  Pro nenávistníky je situace poněkud problematická, celý půlrok pracovali všemožné „osobnosti“ na prezentaci nějakých „cílů“ nenávistníků, ale větší část populace se získat nepodařilo.
  Ve skutečnosti se tedy zdá být jak politický, tak nátlakový potenciál těchto demonstrací nulový.

  • Kamil Mudra

   V podobném duchu už jsem výše odpověděl jásajícímu Saulovi a MaB https://janica9.wordpress.com/2019/11/11/mohli-komuniste-povolit-cestovani/comment-page-1/#comment-78765 takže k tomuhle tvému komentáři mohu jen říct že se opět shodujeme. A protože jistě nejsme jediní, demonstrujeme tímto jak jsme silní, soudržní a sebevědomí a dokážeme to dát najevo aniž bychom někoho zranili, zapalovali auta a demolovali obchody. Tedy i na nás může být MaB hrdá a má tak o důvod více proč odšpuntovat champagnské s krajany a přáteli ve Francii.

   • vittta

    Já jsem její koment moc nepochopil.
    Odšpuntuje šampáňo jako proč?
    Podle mě je to jeden z důvodů, proč se ty demonstrace organizují.
    Vytvářejí nějaké dojmy, které jsou v podstatě neoprávněné.
    Ale přináší to prachy.

    • Kamil Mudra

     Nová výzva Milionu chvilek:
     „Chceme mít politiky, kteří respektují demokratická pravidla a instituce,nelžou, nekradou, nestraší a nejsou ve střetu zájmů.”
     „Chceme být občany, kterým záleží na druhých lidech, zajímají se o stav společnosti a převzali za ni svůj díl zodpovědnosti.”
     „Chceme žít v zemi, v níž se daří svobodě a spravedlnosti, má zdravou krajinu,a kde každý může žít beze strachu, důstojně a rád.”

     Kdo by nechtěl že?
     To je to samé jako bych si napsal na transparent: „CHCI BÝT ZDRAVÝ, ÚSPĚŠNÝ A KRÁSNÝ“ a šel s ním na ulici demonstrovat. Myslím že většina z lidí které bych potkal by si s úsměvem poklepala na čelo. Ne proto co chci, ale že považuji za nutné to takovou formou spoluobčanům prezentovat. Ale chvilkařům do užiteční idioti žerou. :-)

     • vittta

      Hlavně je to lež, ty hlášky.
      Chvilkaři v každém případě nějakým způsobem kradou finanční prostředky na ty demonstrace.
      Strašili třeba Babiše, že když neodstoupí….
      Na druhých lidech jim samozřejmě nezáleží, mnozí z těch mluvčích mají druhé lidi za blbce.
      Díl odpovědnosti je jeden z největších žvástů, co jsem kdy v životě slyšel.
      V politice žádná odpovědnost není, a chvilkaři to mají ještě vylepšené, že ani do praktické politiky nejdou, je to jen v podstatě neziskovka, která politikaří bez jakéhokoliv rizika a hlavně za cizí.
      Co se týká žití beze strachu to chci také, proto tady nechci negry.
      Pochybuji, že by chvilkaři tento můj postoj akceptovali, ti žijí beze strachu jen teoreticky ve svých sociálních bublinách.
      Celkově jsou ty body naprosto bez nápadu, ale co mají vlastně chvilkaři říkat, když praktické důvodu nejsou, a smyšlené se hledají čím dál hůře.

   • vittta

    To je prdel, to se mu povedlo.
    Já (chvíli) koukal na ty dva básníky, nebo co to bylo.
    Děs.
    Pak jsem najel na Hutku- na Novinkách je takový záznam- zpíval falešně, a smál se jak nějaký Jehovista, to jsem také nevydržel.
    A pak jsem slyšel ty body od Mináře, ten mluvil, jak kdyby velel 10 pancéřovým divizím.
    Já to nechci nějak zesměšňovat, člověk by měl být nad věcí, pokusil jsem se o politické zhodnocení, ale jinak si myslím svoje.
    A je zajímavé, to sledovat, no, ať si demonstrují, je to legální, prachy na zajištění mají, lidé si prohlédnou Prahu, nakoupí, a nikdo se přece s nimi nemusí bavit, z volených zástupců lidu.
    Proč by se s nimi měl bavit premier nebo prezident?
    Osobně jsem si myslel, že bude lidí méně, že to neseženou, no, sehnali, to podle mě byla fuška i s těmi finančními zdroji, klobouk dolů, ale na víc nemají.
    Očekávám zítra nějaký protiúder, který může spočívat i v tom, že je bude Prezidnet i premier okázale ignorovat, nebo vyjádří potěšení nad tou svobodou, co máme, což předběžně už kdesi vyhlásil Babiš.
    To bylo dobré, uvidíme, jak to zúročí.

   • Kamil Mudra

    „Vařit z vody“ je přiléhavé použití známého úsloví pro tuto akci. Výstižněji to snad charakterizovat ani nelze.

   • oh

    Zajímavý rozhovor s Ivanem Hoffmanem.
    Po listopadu 89 jsme se vrátili k překonanému, vadnému modelu mafiánského kapitalismu
    „Představa, že jsme se zdárně transformovali, zásluhou Havlova humanismu, jeho lidsko-právního, demokratického étosu, či zásluhou Klausovy ekonomické erudice a jeho politického tahu na branku, je podle mne mýtus. Transformace skončila ekonomickou a společenskou katastrofou, a to, na co jsme doplatili, byla kombinace Havlovy naivity a Klausova cynismu.“

    • Kamil Mudra

     Tak to je můj člověk. Ačkoli hovořil o sobě, přesto popsal jak jsem vnímal režim minulý i to jak vnímám ten současný a vyjádřil to lépe než bych to dokázal já sám. Tomu říkám souznění.

     • astraustralia

      Po listopadu 89 jsme se vrátili k překonanému, vadnému modelu mafiánského kapitalismu, míní Ivan Hoffman

      Tak to vidi vetsina tech kteri pamatuji co bylo pred 89 a kteri maji srovnani neprepsane vyhodami ktere Samet prinesl pro horni 1/3 bez ohledu na ostatni !

     • vittta

      Tady na konci chybí k hodnocení zásadní informace.
      Míra zahraničního, ale i vnitřního tlaku.
      Havel tlaku podléhal, ba, dokonce byl jeho nositelem, Klaus mu svým způsobem odolovával až nečekanými fintami, jako bylo splácení nesplatitelných úroků pomocí neplacení daní.
      Vina prvně jmenovaného je jasná, kolaborace a zrada republiky.

      Vina druhého je jasná jen co se výsledků týká, jak k nim vlastně došlo se asi nikdy nedovíme.

      “ Představa, že jsme se zdárně transformovali, zásluhou Havlova humanismu, jeho lidsko-právního, demokratického étosu, či zásluhou Klausovy ekonomické erudice a jeho politického tahu na branku, je podle mne mýtus. Transformace skončila ekonomickou a společenskou katastrofou, a to, na co jsme doplatili, byla kombinace Havlovy naivity a Klausova cynismu.“

    • vittta

     Bodejť ne, když lidé volí blbě.
     Takové fantastické nabídky osobností a politických programů, a lidé volí Babiše, Okamuru, Zemana a další kremelské slouhy.
     Málo osvícené propagandy ,řekl bych.

 10. Pingback: Polemika s MaB :-) | Ostrov Janiky

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s