Vraždíte, a pak se děsně divíte, že jste také vražděni

Napsal vittta

Tohle je ukázka pokryteckého hnusu.
Z článku vyplývá, že byl odstřelovačem zastřelen ukrajinský voják kdesi na Donbasu.
Někde se motal kolem nějaké vesnice- a bum- bylo po něm.
Těžko samozřejmě říci, jak to bylo doopravdy, a co tam voják konkrétně dělal, či co měl na svědomí, ale válka je válka, a to se dějí různé špatné věci.
Pozoruhodná je jiná věc.
V článku se odkazuje na ukrajinskou lékařku, která je čímsi známá.
Čím je známá, není psáno, ale dle mého nejspíše nějakými politickými komentáři.
Také je mladá a krásná, takže tím článek dostává celkem dojemný nádech.
Známá a krásná lékařka vzpomíná na svého milého, který tu včera byl, a dnes už není.
A přeje si smrt odstřelovače, který ho zabil.
A píše, že tu smrt onen odstřelovač dostane.
Kdo ví, třeba se jí- co by raněný, dostane do ruky, a ona mu podřízne hrdlo.
Nebo si na něj počíhá, a zastřelí ho ona, v každém případě je ale třeba, aby válka ještě co nejdéle trvala, aby nakonec odstřelovač- nedej Bože- ještě nevyvázl.
Až se na nej v nekonečné válce konečně dostane, pak může milá zase tohoto muže mudrovat o tom, jak tady včera byl, a dnes už není.
A možná, že milý té krásné lékařky také zastřelil- je to dokonce pravděpodobné, velice pravděpodobné- nějakého chlapce, co pro něj pláče jeho milá i jeho rodiče.
Ale o tom lékařka přemýšlet nehodlá, a nehodlá přemýšlet ani o vražedném teroru, který v těch oblastech donutil muže vzít zbraně, a bránit svoje rodiny.
Takhle se, milá „lékařko“ z toho kruhu jen tak nedostanete.
Vy tam na té Ukrajině jste se z toho vlastně nedostali nikdy.
Nemáte rádi nikoho- a nikdo nemá rád vás.
Vraždíte, a děsně se divíte, že jste pak také vražděni.

 1. Janika

  Hezky jsi to napsal, vittto. Ukrajinci (asi jen někteří) mají v sobě obrovskou, nepochopitelnou nenávist vůči Rusům, kteří je naopak nazývají bratry. A tu nenávist živí jejich vládci, kteří si na tom získávají politické body, i když nakonec je to vede do slepé uličky – prospěšnější pro Ukrajinu by bylo s Ruskem se přátelit. Poplácání po ramenou od západních zlomyslných „přátel“, za to si toho moc nekoupí.

  • vittta

   Čert se v nich vyznej, ale zbytečnější válku si asi těžko kdo dovede představit.
   Dávali jim suroviny za babku, brali od nich výrobky, platili jim za námořníky…to jako mi hlava nebere.
   Místo toho mají jen slzy a trosky a zemi v úpadku, to je fakt kšeft jako kráva.
   A mnoho mladých mužů tady včera bylo- a dnes už není, a nejen mladých a nejen mužů a zahraniční žoldáci si tam secvičují dálkové odstřelování těžkými kusy a boje v husté zástavbě, čímž mají vyšší cenu pro své najímatele.
   Je mi jich fakt líto, jinak jsou nám velice podobní, ale tohle blbnutí PRO NIC….to je nad rámec mého chápání.
   Zde tedy myslím tu echt ukrajinskou stranu, a ty jejich náckovské pochody a manýry…
   Celkem hnus.

  • embecko

   Jakmile potkam nekde Ukrajince, hned se ptam, jak je u nich doma. Odpovedi jsou unisono: Vyborne a bude jeste lepe!
   Do uzkych je pak nezenu a neptam se, proc, je-li tam vyborne, delaji oroky v cizine…samozrejme to vedi a tuhle otazku si kladou sami. Co z toho muze vylezt za odpoved? Ze za to muze nekdo jiny…a kdo?…no samozrejme Rus. A kdo jim doda silu Rusa premoci? Jiste jenom Bandera.
   Uvazuji uplne normalne a v jejich situaci by tak uvazoval kazdy (vsak i my mame sveho Rusa a pomuze nam jedine Evropan)..
   Cerny vitr je kapitola z romanu Kuze od Malaparteho: Maloruskem projizdi muz, cestu lemuji ukrizovani zide, prosici ho o smrt…cerny vitr zacerni vsechno, duse, tela, zem…

  • vittta

   Jestli to byli zrovna tihle se přesně neví, ale RONA byli do ROA včleněni.
   Ale tak úplně to Kaminského kriminálníci fakt být nemuseli, tehdy si mnozí svoje osudy nevybírali.
   To ale neznamená, že by se jim měly stavět pomníky.
   Už čistě z politických důvodů, prostě to falšuje dějiny už jenom pouhou existencí.
   Celá II. světová válka byl složitý proces, kdy vlastně každý bojoval proti každému, a každý s každým spolupracoval, no ale na výstupu bylo vítězství SSSR, USA a Británie, a z politických důvodů tam přifařili ještě Francii, která byla ovšem faktickým spojencem Německa, což jen dokazuje pokřivený výklad už v základu.

  • dixi

   Zajímavý článek má na parlamentních listech Chalupa. Shrnul události dnešního dění ve světě opravdu fundovane, mít takových politiku ve svete více, bylo by myslím lépe.

 2. embecko

  Ukrajinci jsou moderni multikulti, ktere chybi etnicita (koreny)- ethnos= skupina lidi, spojena zpusobem ziti. Tak ze zoufalstvi sahli po Banderovi a zadny div, nikoho jineho nemaji.
  Zde je zajimavy prispevek z NR:
  *
  „Anonymní26. ledna 2020 17:25
  Je to lež! Jsem taky Rus a vím, ře vše co jsme kdy měli byly pouze západní licence. Nebyli jsme schopni sami postavit NIC! Všecko nám to dycinky spadlo na makovici! Ivan III. to dlouho zkoušel s obloukovou klenbou, nakonec usoudil že je to marný a pozval Italy! Péťa Velkej už byl zkušenej a domácí „stavitele“ ani nezval, leda coby nosiče klád. Mužici kteří si schovanými plnovousy zacpávali díry v kapse, byli v těch svých láptích jinak nepoužitelní. Bez německých inženýrů a vojevůdců by německá princezna Káťa Rusy nazvaná Veliká nikdy Turka neporazila, dokonce ani toho mamlase Jemelku Pugačovic:) I před Napoleonem nám Rusům krom Bláta a Mrazu zachárnil zadek Skot Barclay de Tolly, který Kutuzova přesvědčil vydat Moskvu. Bez Welšana Hughese bychom nikdy nedokázali vyrobit ani metr kolejí, natož pak celou Transsibířskou magistrálu. I Dněproges nám postavili Američané a všechny automobily byly vyráběny v jejich licenci. Bez jejich kaučuku by bosí Rudoarmějci zmrzli na Kavkaze! A Němci zmocnivší se ropných polí v Baku by pak s nimi už snadno zacvičili … Spojení germánského ducha a turkické houževnatosti dalo vzniknout Ruskému eurazijskému impériu! To však bylo sraženo 1917 s nemalou zásluhou té naší proslulé mužické lenosti, otupělosti a lhostejnosti! Tak se zrodil bolševický SSSR – stát neschopný samostatné existence! Nebýt Asiata s mongolskou krví Stalina, který se opřel opět o pomoc Germána (Německo – Rapallo, USA – fordizace SSSR) byl by zahynul a stal se „pouští osídlenou bílými negry“, jak o tom hovořil Bronštejn. Fatalistická „slovanská duše“ je reakcí našeho lidu na otroctví, které nám pomohla vydržet, aniž bychom riskovali své životy při vzpouře. Tato idea byla povzbuzována, ochraňována a zneužívaná mongolsko-byzantsko-komunistickými vládci euroasijské říše. „Slovanská duše“ je ve skutečnosti „otrocká duše.“ Je to sen árijského muže uvrženého do otroctví, ochromující práce a života v ponižujících podmínkách, jehož předkové byli vyhlazeni etnicky cizími elitami, a který nemá vůli čelit realitě a postavit se na odpor těmto svým pánům.“
  *
  Dnes lezi dotaz takto: Jakemu etniku prinalezi Putin?
  Podobne v pripade Ukrajiny: Komu kdy dojde, ze jde o multikulti utopii, jaka se planuje i pro Evropu?

  • vittta

   Jen jestli to nebyl ruský Halík, nebo tak něco.
   To je na dlouhé povídání, kde by asi tak byl německý Wehrmacht bez evropského průmyslu.
   A jak vlastně ví, kdo koho přemluvil vydat Moskvu, ale copak o to, kdyby jí nevydal- byl by-mimochodem jakousi evropskou Napoleonovou armádou na hlavu poražen?
   Boj v ulicích více vyhovuje domácím, a výhoda francouzkého výcviku by byla ta tam, ostatně, Moskva by shořela tak jako tak, a Napoleonovi by přibylo raněných, a ti jsou větší přítěží, jak mrtví.
   Zima byla tehdy tuhá, a kaučuk-pokud byl známý- se na boty ještě nepoužíval, ale ruští vojáci bosí nemrzli.
   Pak si trošku vymýšlí s nějakým sražením 1917, a vznikem státu, neschopným samostatné existence, jenže samostatná existence je ošemetný pojem, protože samostatné existence není schopen v podstatě žádný stát, a Rusko tehdy bylo mezinárodně doslova zablokováno, a přežili celkem dobře.
   Že se jim vyplatilo nakoupit fabriku a auta od Forda moc nepřekvapí, dnes to i průmyslově vyspělé země dělají také, vyjde to to totiž o dost levněji, spíše si mnozí lámou hlavu nad tím, kde na to vlastně vzali, s těmi sankcemi.
   No, zkus dát bezdomovci milion, co s ním udělá.
   A Rusko postavilo fabriky, byť licenční, a nakonec dokázali nejenom přežít, ale i povznést obrovské imperium, zajistit vzdělanost širokým vrstvám obyvatelstva, elektrifikovat zemi a mnoho a mnoho dalšího, ovšem že leckdy ne zrovna vybíravými metodami, ale kdo zkoušel řídit byť jen třeba 5 lidí, ten musí i nad tím žasnoust.
   A k jakému etniku náleží Putin?
   To jsou mi věci, a k jakému etniku náleží Merkelová?
   A jaké etnikum bylo vlastní Kaiserovi Vilhemovi?
   A co vlastně je s obrovskou a svého času nesmírně efektivní mongolskou říší?
   Jak dlouho v dějinách vydržela?

   • embecko

    Me to neprijde jako sebemrskacsky prispevek a kus pravdy v nem nachazim…mas doma hodne ruskych vyrobku?
    Nejasna etnicita Putina je dle meho zdrojem soucasnych nejistot, co se to tam vlastne deje a k cemu to povede. A etnicitou myslim to, za koho kope, z jake staje pochazi a ne, jestli je Kalmyk, anebo Fin (tak mi pripada nejvic :o).
    V pripade Moskvy slo to, neposkytnout Napolijonovi garnizonu, tedy strechu nad hlavou, teplo a nejake zapomenute zasoby.
    Ruske dejiny jsou cele podezrele, vem si treba, ze hlavni mesto rise, Petrohrad, bylo zalozeno roku 1703 na uzemi Svedske rise, se kterm bylo Ruske imperium ve valecnem stavu. To take nedava moc smysl…

    • vittta

     Ono je na všem kus pravdy.
     Jenže ten kus pravdy někdy pěkně pokřivuje realitu.
     Konec konců, uvidíme, co bude dál.
     Když Němci táhli na Moskvu, byly USA a Británie přesvědčeni, že to proserou, a to samé se opakovalu u Stalingradu.
     U Kurska to fakt prohráli, ale jenom napůl, kromě toho, s jejich ekonomickým výkonem už jim záleželo jen na tom, aby to neposrali nějak zásadně, což se nestalo.
     Když Hitler vtrhl do SSSR, tak říkal, že svět zatají dech.
     A svět ho zatajil, ale až v červnu 1944, kdy se 2,5 milionu dobře vyzbrojených a vystrojených vojáků dalo do pohybu a smetlo celou, zdánlivě stabilizovanou německou obranu.
     Nikdo nedovedl pochopit, jak toho mohou být sověti schopni.
     Opravdu nikdo.
     Akce byla dobře naplánována, a Rusové si už byli vědomi své nesmírné síly, pohyby celých armád nebyly náhodné, ale propracované, vojáci i velitelé nabyli zkušeností, které na počátku války neměli, a jejich morálka byla najednou vysoká, stejně jako vůle zvítězit, pokud budeš na to téma něco číst, pryč byly doby, kdy se velké vojenské celky vzdávaly.
     Kuriozní je, že ještě v r. 1945 Hitler sovětské vojsko podceňoval, a nebral ho moc vážně, to se lze opravdu dočíst v mnoha historických pracích, proto také měl v zimě 44 ještě velice sebevědomou představu, že válku může vyhrát drtivým úderem na západě.
     Ať tak, nebo onak, ruské imperium žije a je mocné, a celkem pravidelně vstává z popela, aby šokovalo svět.
     Zima a bahno je v takových případech sice klasická výmluva, ale problémy mají obě strany více méně stejné, a že není zajištěno zásobování svědčí jen a jen o neustálém podceňování soupeře.
     Co se Napoleona týká, ten musel ruské vojsko rozmetat, nebo prohrát.
     Těžko se ale poráží vojsko, které je všude, a zároveň nikde, porážka Napoleona se neodehrála v Moskvě, ale dávno před ní, když si Rusové nenechali vnutit rozhodující bitvu, protože by v ní byli poraženi.
     Borodino byla ruská porážka, ale více škody utrpěl Napoleon, tisíce raněných zatěžovalo zázemí, a navíc, u Borodina už francouzké vojsko nebylo to vojsko, co vtrhlo do Ruska, bylo oslabené, dezorientované, s nalomenou morálkou.
     Podle mě by byla Moskva v případě bojů stejně zničena a vypálena, a z čistě vojenského hlediska nebylo absolutně možné, aby napoleonští vojáci svým způsobem boje, na který byli cvičeni, ostatně jako všechny tehdejší armády, byli schopni rozmetat v pouličních bojích armádu ruskou.
     Mohli je porazit- ale nemohli je rozmetat.
     Jakékoliv organizační výhody najednou mizí, a bojuje jen každý sám za sebe, bez velení, a jen o holý život.
     Těžké zbraně jsou k ničemu, střelba z mušket jednotlivců neefektivní, bojuje jeden na jednoho, a výhodu má ten, kdo zná terén, což Napoleon rozhodně nebyl.
     Ale- samozřejmě, to nelze říci jako nějakou tutovku.
     Stalo se to tak, jak se stalo, někdo radil tak, jiný asi onak, ale rozhodl Kutuzov, a rozhodl jak rozhodl, a vojáci Napoleona byli odsouzeni k porážce.

    • vittta

     A já ruské výrobky mám, ale moc lidí je nemá.
     Rusové nevyváží své výrobky, mají vlastní trhy.
     Ale nemám třeba také americké výrobky, nemám ani třeba španělské, či italské.
     Vesměs to je Čína, a asijské země, i když vesměs minimálně v původu okopírované, nebo tam vyráběné.
     Mám dvě ruská auta, a tedy vím, jak je na tom ruská technika, ruská metalurgie, ruská kvalita.
     Zpracování leckdy ošemetné, ale co má fungovat, funguje, co tak důležité není, na to se až tak nehledí.
     Ale to jsou detaily, oceli jsou překvapivě kvalitní, až nezničitelné.
     Auto splňuje přesně to, co splňovat má, a to dokonale, zbytné věci jsou buď bonus, nebo nejsou.
     Jestli chceš vidět zázrak, jdi na střelnici, a pujč si tam Špagina.
     Tomu nebudeš prostě věřit, a když říkám že nebudeš, tak nebudeš.
     Hlaveň, péro, jedna laxně obrobená součástka, a řekněš si…no kurva, tak proto oni vyhráli válku, s tímhle se prostě prohrát nedá.
     Naučit se to obsluhovat trvá 10 vteřin, udržovat minutu.
     Asi si ho koupím, jen se mi nechce pro prodejku, sice nestřílí dávkama, no ale je to retro jako kráva.
     Klasika.

     • Kamil Mudra

      Hmmm… Ruská Lada Tarzan (zvláště Tarzan 2) byla vydařeným předchůdcem všech současných SUV i crossoverů. A GAZ M72 byl prvním vozem na světě s pohonem 4×4 se samonosnou karosérií. Automobilka AvtoVAZ v 70. a 80. letech vyvážela žigulíky do celého světa včetně zemí Západu.
      O řadě dosažených prvenství v dobývání vesmíru se lze snadno dočíst na Wiki https://cs.wikipedia.org/wiki/Sov%C4%9Btsk%C3%BD_kosmick%C3%BD_program , ledoborec Lenin je první civilní jaderné plavidlo na světě, jaderná elektrárna Obninsk byla jako první na světě připojena k el. síti, vynálezce Šuchov získal patent na krakování ropy už v r.1851 a navrhl první ropné potrubí na světě, lodní tankery na dopravu ropy, uskladňovací zásobníky na ropu a produkty z ní vyrobené, naftový hořák …
      A takto by se dalo pokračovat ještě dlouho v mnohých vědních oborech. Dotyčný fňukálek citovaný saxem by si měl o své zemi nejdříve něco přečíst. Ostatně – pro české fňukálky platí to samé.

       • vittta

        Nějak nemůžeme kolektivně spát.
        První útočnou pušku zkonstruoval major Fjodorov v r. 1913, a v r. 1916 zdokonalenou verzi použila carská armáda.
        Jejich (dodnes používaný) náboj 7,62×54 R byl ale moc silný, puška byla zkonstruována na japonské náboje, a tak za války nebyl čas na výrobu jiné munice, a je to i logické, navíc to generalita stejně nepochopila- jako všude jinde cokoliv jiného.
        Oni si takhle s lecčím vědí rady, né že ne.

      • embecko

       „Automobilka AvtoVAZ v 70. a 80. letech vyvážela žigulíky do celého světa včetně zemí Západu.“
       Vis-li ty, ze Zigulik je licenci Fiatu 124? Fabriku v Tojati take „postavil“ Fiat (postavil v uvozovkach, spise vymyslel a naplanoval). Jiste, vyvazely se na Zapad, protoze byly lacinejsi, nezli Fiaty…proc asi…

    • oh

     hlavni mesto rise, Petrohrad, bylo zalozeno roku 1703 na uzemi Svedske rise, se kterym bylo Ruske imperium ve valecnem stavu. To take nedava moc smysl…“
     No, to byl jenom způsob, jak Péťa Veliký sděloval švédskému králi (a možná i svým vojákům a důstojníkům), že tuhle válku hodlá vyhrát. A po potrestání „vzpoury střelců“ už všichni věděli, že naštvaný Petr I. škodí zdraví…
     Mě to přijde jako hodně sebemrskačský příspěvek. Skoro jako by to vycházelo ze stejné myšlenkové bandasky jako Podiven a Čulíkova svatá Mary Heimann. Nějak se nemohu rozhodnout, zda je autor příspěvku troll, trottel, nebo skalní příslušník Moskevské kavárny, přesvědčený o naprosté podřadnosti všech Rusů – kromě své maličkosti..

       • embecko

        To neni tak jednoznacne, ci je Petrohrad. Zase jde o etnika (klany). Podle meho neni doposavad jasne, jestli Rusko je centralizovana rise, anebo zda-li jde o klanove usporadani.
        Romanovci byli z nemecke linie Holstein- Gotorp (kraj Oldenburg- Bremy- Bremehaven, neboli Dolni Sasko).
        Predsunute pevnustky Petrohradu nebyly, prekvapive, obraceny strilnami na Svedsko, ale na Moskvu.
        Ve 13. stoleti „vymenili“ Moskvane hierarchicky usporadany Rad nemeckych rytiru za Zlatou hordu s klanovym usporadanim.
        Podle meho jim tohle zustalo- treba v roce 1917 se opet vedly klanove boje mezi „ruskou“ administrativou v Moskve a „nemeckymi“ sovjety v Petrohradu.
        No, je to tezko uchopitelne.

         • vittta

          Tak nechávám si z Ruska posílat různé mastičky a tak, to ale je specifikum, šungit.
          Nebo rusko- českou kosmetiku Natura Sibira, i když nevím, do jaké míry se dělá v Rusku.
          Ale nějaké spotřební zboží nemám, jenže co tam používají oni?
          To je jak jsem psal, nač vyrábět televize, když to jiní umí lépe a levněji?
          Tady každý správný pičus nadává na Čínu, a čínským papírem si vytírají i prdel, a ty sračky píší na čísnkých kompech.
          Ale ta volha (motor) a samopal ukazoval nějakou cestu.
          Tedy cestu absolutní účelnosti, a ve své podstatě i úspor energií a surovin.
          A ta cesta je mi blízká, nesnáším zbytečné věci, jak k použití, tak činnosti.
          Konzumní styl západu je mi z duše protivný prakticky ve všem, i to cestování je jen pro většinu lidí debilní póza.

          • embecko

           Nedavno jsem si po 20 letech koupil novou TV, Telefunken…to je zajimava firma. Drive znama vyrobni, ted ma pouze sidlo a kontrolni laboratore v Nemecku a udeluje licence na sve slavne jmeno. Daji vyrobcum parametry a pak si zkontoluji, jestli je splnili a kdyz ne, seberou jim licenci na nazev Telefunken a musi zacit prodavat pod jinym nazvem. To je velmi chytra a take az zodpovedna taktika.
           Jinak ten zapadni konzumni hnus neni v kvalite, ale v mnozstvi.
           Volha je preci kopii Fordu Customline (motor nevim) a puvodne planovana automaticka prevodovka byla odvozena od Ford-o-Matic. Po case vyvoje na ni rezignovali a dali tam manual, co zral 12- 14 litru/ 100 km…tady ukazovani nejake cesty nevidim…predchudce Pobeda je zas kopi/ inspiraci Opelu Kapitän.
           Tady jsem chytrej jak radio, protoze tata kamarada mel obe auta a hrozne o ne pecoval, pomahali jsme mu pravidelne pucovat motor. Ale vic toho nevim.
           Kdyz v CSSR soubezne Fiaty 124 a Ziguliky, tak rozdil „stejneho“ auta byl jasny po prvem svezeni. Ze byla Lada upravena pro sovetske silnice, to lze chapat, ale take tak jezdila.

          • vittta

           Já moc na kopie nevěřím, to by pak mohla být kopie lecos u leckoho.
           Podle mě doba generuje tvary a technologie jízdy, brzd, apod.
           Co chceš udělat nějak po svém, když nejlevnější je převod síly kardanem na zadní nápravu, tam prostě musí být diferenciál, a bubnové brzdy s paknama, to mělo třeba 70 % aut, tak kdo od koho vlastně kopíroval?
           Automat v prvních Volhách byl, i centrální mazání, ale jakmile by ses s ní svezl, tak hned pochopíš, že dávat do tohohle auta automat je ztráta času a peněz, on tam automat vlastně je, a ten se jmenuje „trojka“.
           Když sednu do auta a pojedu do Chebu- a z něj do Hodonína, a zase ke mě, tak budu na páku sahat jen když budou dole závory, nebo když budu tankovat, či vyjíždět z vedlejší na hlavní.
           Jinak se řazení vůbec nedotknu, Volha jede od 20 km/h do nějakých 130 a vůbec jí to nesere, a ta převodovka je udělaná tak, že 1 a 2 jsou jen rozjezdové rychlosti, a tou 1 spíš šetříš spojku, než že bys jí potřeboval, vůbec netuším, k čemu by tam automat byl, stejně by neměl kam řadit.
           Jasně, do maximáního výkonu jde pomalu, protože převodovka je 1-2-4, tedy chybí tam vlastně trojka, na kterou by teoreticky ten automat jedině řadil, ale jde o to, na co auto mělo sloužit.
           A mělo sloužit na pohodlné, dlouhé jízdy,(taxikáři jí prý vůbec nechcípali, jezdila prostě pořád a na všechno, jak mi pamětník sdělil) ne na závodní okruhy, a to plně splňovalo..
           Poběda nevím jak jede, tam je stejná převodovka, ale motor spoďák 2120, ale prý stačí, a je ještě pohodlnější.
           Ono to není nikdy úplně stejné, nejoblíbenější byla Pobeda ve Finsku, proč asi, taková ruská kára musí vydržet v provozu od -50 do + 50 stupňů, a jezdit i po poli.
           Tohle jsou takové teorie, já nějak nejezdil západními auty, ale nějaká Simca asi byla dobrá, či Volvo, ale měl jsem dva Warburky, a- pche, pohodlíčko, ticho, dokonce to mělo drajf, řadit jsi mohl bez spojky, a naložit jsi tam mohl stádo ovcí i s ovčáckým psem.
           Účel, to je oč mi běží- ale samozřejmě, ne každý je jako já.
           Já jebu na palubku, kde není otáčkoměr a hodiny a všemožné píčoviny a dveře mají kličky z plastu a tapecírunk ze sololitu, potřebuju místo, spolehlivost a nenáročnost…i když je fakt, že Warťák jezdil spolehlivě jen mně, jak si to někdo pujčil, už se tam něco posralo.

          • embecko

           Rad jezdim na lyzich,. tak jsem si chtel koupit nejake orientalni a premyslel jsem nad ruskymi…ovsem, ackoliv Rusu lyzuji milion, zadneho jejich vyrobce jsem nenasel…to je take zvlastni…
           Jinak ano…co je „lepsi“, to je v podstate to nejjednodussi. Ulohou auta je dovezt te z A do B a na to treba vyhrivana sedadla nepotrebujes. U ruskych a obecne vychodnich aut jsem mel vzdycky dojem urcite humpolackosti, nedusledneho dilenskeho provedeni a podobne. Mel jsem i jednoho z prvych Favoritu a dodnes na nej vzpominam jako na me nejlepsi auto :o)
           Ovsem nejlepsim ukazatelem kvality je asi to, ze dneska skoro nevidis stat auto u pankjetu, zatimco drive se tam stavala vcelku pravidelne. Z mych prvych jizd do Nemecka (prave s Favoritem) jsem nedojel bez problemu snad ani jednu- jednou sterace, pak chlazeni, blinkry…myslim, ze to byly 3 jizdy a tri poruchy. Pak jsem si sel ke znamemu spoluzakovi (!) nechat vymenit olej a on mi tam nechal stary. Pak vymena vyfuku za 3000.- a posleze se ukazalo, ze ho jen zaletoval a pretrel stribrenkou. Tohle byly ty detaily, ktere socik lidem tezce znechutily, takze byli nakonec radi, ze padnul. A socik prichazel z Kremlu, to je snad jasne.
           Rusove na sobe hodne zapracovali a dokazali nemozne, ovsem z pohledu cloveka, co mel vice-mene pristup k zapadnimu zbozi, to bylo tragicke az smesne. Nakonec ona smesnost ve forme hrdosti na produkty, jez nedokaly obstat, byla ve vztahu k Rusum urcujici. Bohuzel tedy, oni chteli a meli pravo byt na to hrdi, ale vzit je vazne nejak neslo. Raketu a ani sestavu na frakovani ropy jsem tehdy zrovna nepotreboval.
           Pak tam byla jakasi kniha, zdroj nasi zabavy (Vypraveni o ruskych objevitelich?), kde se clovek dovedel, ze Rusove vymysleli uplne vsechno…podano v neuveritelnych souvislostech. Mym nejoblibenejsim byl rusky vynalez kuloveho loziska, coz byly kamenne koule v drevenych zlabech, na ktere se polozily fosny a na ne naklad…pak uz jen muzici tlacili…
           Jak soudruzi rozdojili kozla je obecne znamo…jak tehdy akademik zcela rozhodil i strane a vlade oddaneho ceskeho redaktora, to mne utkvelo snad nejvice…

          • vittta

           No jó, to jsou v podstatě takové ty jejich kecy, my byli jinde než oni, vůbec tehdy, a tenkrát také bylo západní zboží někde jinde jak dneska, svým způsobem.
           S tím žvaněním se to moc hrotilo, měli nám dodávat suroviny a my jim výrobky, a byl by ideální stav, jenže ono se u toho ještě blbě kecalo. (dneska jsme si ovšem moc nepolepšili)
           To je největší země světa, jak chce někdo z ČR pochopit jejich…možnosti, povahu, vždyť to je půl světa z jednoho konce na druhý.
           Ten socík tímhle vysíral, musel jsi mít trochu kliku, když jsi něco kupoval, ale když máma umřela, našel jsem tam mixér ETA, jo, v něm mně mixovala takové sračky jako miminu, úplně to vidím, a dodnes maká, v něm rozmixuješ i makadam.
           Má to 3 kvalty, a řve to jako kráva, no, ale maká, a hrdě ho v kuchyni vystavuji. (a moje labuť ho dává furt na zem).
           To zase jak co, ale spíše z pohledu dneška, kdy se ti to rozpadne, jen to koupíš, no koupil jsem robota, také ETU, sekám v tom zeleninu a strouhám struhanku a tak nějak poslouží, jenže spadlo mi na zem takové plastové víko, to hlavní, ale spadlo, sklouzlo z 30 cm, a už se kus ulomil, to jsou inženýři, co navrhují ty materiály…asi to je schválně.
           Ten socík měl lecos do sebe, a lecos zase ne, Rusko je Rusko, ale pro nás je důležité, kam to dotáhlo Rusko- a jde nahoru, i když kostrbatě, a kam západ- ten jde zcela nekostrbatě dolů, a to co se týká všeho, svobody, kvality, spravedlnosti…a my se do té prdele vezeme s nimi.
           Kdysi jsme šli na socíku také nahoru- a šli, né že ne, takže měl člověk nějak optimističtější náladu, dneska leda přemýšlím, jestli bych neměl koupit víc nábojů, a co řeknu policajtům, až mě budou chtít sebrat zbraně, a jak to udělám se svým autoparkem, až na to napaří ekodaně a zdaní nakonec- a to si piš- i vzduch.
           Tenkrát jsi měl starost, aby ti běželi stěrače, a abys ve vedru v nějakém táhlém stoupáku neuvařil auťák- když jsi ovšem byl blbej, a nekoukal na budíky a nepustil třeba prozřetelně topení, když motor dostával nakládačku, a dneska přemýšlíš o tom, aby ti někdo nepodříznul krk, nebo tě- jen tak z legrace- nehodil pod vlak, nebo minimálně někde za bílého dne nezmlátil za nezájmu policie.

          • Saul

           Ohledně sovětské zručnosti, umu a schopnosti organizace práce určitě stojí za připomenutí i tato jejich, zcela původní a originální legenda ZiS-5.
           https://www.valka.cz/15335-ZiS-5-americke-zaklady-sovetske-legendy
           Moc zajímavý příběh.
           A když jsme u těch „sovětských“ aut…
           I továrně Ford v Gorkách jsi někdy slyšel, vito?
           Samozřejmě, že ne.
           Tak až si ohledně toho budeš doplňovat znalosti, možná se dovíš i o lidech, kteří právě tam přijeli s nadšením SSSR pomoci s budováním komunismu.
           Např Victor Herman (18 let v Gulagu), nepřímo Thomas Sgovia (16 let v Gulagu) a mnozí, mnozí další……

          • oh

           Ano, Saule, s jistou nadsázkou by bylo možno tvrdit, že II. světová válka byl ozbrojený konflikt mezi Fordem a General Motors.

          • observer

           A za kterou automobilku nechal Stalin zahynout 20 milionu svych obcanu?

          • Saul

           Zdá se, ohu, že tam zvítězila úplně jiná, taková lidovější společnost :-)

          • Saul

           A zde něco pro vitova „tvořívého ducha“, kterému stačí, když to funguje

          • vittta

           Řekni Saule, co tím vlastně chceš říci?
           Jinak ten veteránek je pěkný, ale je na něm fůra práce.
           Taková zajímavost, ten chladič je z Volhy.
           Je zajímavý hlavně tím, že má opačně vývody než většina chladičů, tedy ten horní je na straně spolujezdce, a ten spodní na straně řidiče.

          • Saul

           Proč veteránek, vito?
           Nejspíš bys takovým označením v Rusku vlastníka takového vozu hrubě urazil.
           I tento majitel vypadá docela spokojeně a stroj mu zřejmě spolehlivě slouží.
           Takže jsi mne zaujal nějakými opravami a prací, kterou zmiňuješ.
           Jsi poněkud v rozporu se svým předchozím tvrzením:
           „Něco funguje, a tak se to vyrábí- jak se říká- funguje to?- tak na to nešahej, nebo jsi debil.“
           Každopádně si cením, že jsi rozpoznal i některé části svého vozu.
           Zdá se, že jsi opravdu odborník.

   • Saul

    Zima byla tehdy tuhá, a kaučuk-pokud byl známý- se na boty ještě nepoužíval, ale ruští vojáci bosí nemrzli.(vita)

    Za Napoleona ještě nepoužíval.
    Vojáci Wehrmachtu už ale při operaci Barbarossa gumové podrážky v SSSR měli.
    A jejich tanky na kolech také.
    Také měli spolehlivého dodavatele.
    „V letech 1940–1941 bylo do německé ekonomiky importováno 37 tisíc tun přírodního kaučuku, z toho 31 % pocházelo se sovětské obchodní výměny.
    Ještě měsíc před útokem na Sovětský svaz překročil německé hranice vlak s nákladem v rozsahu 4,7 tisíc tun kaučuku.
    Díky zvýšenému dovozu se podařilo pokrýt krátkodobě výrobní potřebu německého gumárenského průmyslu.“

    Budeš chtít opět zdroj?
    Jako když jsi nedávno tápal ohledně počtu těch sovětských zajatců.
    Když slušně poprosíš, jsem ti k doplnění alespoň tohoto tvého informačního vakua plně k dispozici.

    • pacifista

     Nedá mi to a musím na vás reagovat, když vidím jak tu hájíte zločinný wermacht. Chvála bohu jim to gumové obutí válku vyhrát nepomohlo. To bychom tu dnes spolu nediskutovali. Ač obuti, umrzli Němci v ruské zimě , která byla ten rok nemilosrdná. Naštěstí.

     • Saul

      Děkuji , pacifisto.
      To jsem opravdu netušil.
      Vy vždy přicházíte s nějakými objevnými informacemi.
      Zřejmě dlouhá desetiletí pečlivého bádání v archívech, viďte? :-)
      No, jen pozor na přepracovanost a aby vás to nějak nepoznamenalo.
      Výrazné známky intelektuálního opotřebováni už na vás delší čas s obavami o vaše zdraví sleduji.

     • vittta

      Ten je jak narkoman, Pacifisto.
      Čeká na svou dávku, aby pak vylil kýbl špíny.
      Přesně jsem věděl, co má v úmyslu, naprosto nereaguje na ten podmět- klidně i posměšně, že to jako „netušil“, ale jen se do tebe naveze.
      Úplně mimo téma, a co je zajímavé, vůbec se nebojí Observera, který to vše sleduje a přísně vytýká.
      Vlísal se k Tarasovi, jeho znalosti a schopnosti diskutovat jsou ovšem fakticky nulové.
      Už ta jeho reakce sama o sobě je tak blbá, že nemá cenu na ní reagovat, vlastně všechny ty „nové“ reakce.
      Jediné, co by snad sneslo reakci byla jeho idiostká zmínka o bratřích Wrightových v souvislosti s neustálou, a dle mého dost nesmyslnou snahou cokoliv modernizovat- tam jsem vedl řeč o dopravních letadlech.
      Každý vynález se totiž dostane na svůj vrchol, a další modernizace už nepřináší žádné novinky, resp. novinky neodpovídají nákladům a výsledkům.
      Letadlům nerozumím, ale každý může vidět auta.
      Ta třeba z 1 desetiletí 21 století jsou dle mého vrchol této technologie.
      Tedy systému řízení, motorů a jejich spotřeby a spolehlivosti a doplňků.
      Od té doby se už mění jen kasle, motory jsou horší, a auta jsou vybavena množstvím asistentů pochybného objektivního významu.
      Vynález auta jako pozemního dopravního prostředku, řízeného člověkem dosáhl svého vrcholu.
      Nyní lze jen změnit pohonnou jednotku, tedy motor může být na elektřinu, či vodík, nebo jiný, nebo systém řízení- auto pojede samo.
      V současné době je ale užití těchto modernizací sporné.

      • Saul

       „Přesně jsem věděl, co má v úmyslu, naprosto nereaguje na ten podmět- klidně i posměšně, že to jako „netušil“, ale jen se do tebe naveze.“(vita)

       Moc ti nerozumím, co jsi tím vlastně chtěl vyjádřit, vito.
       U pacifisty to bylo jasnější.
       Dozvěděl se ode mne, že Wehrmacht měl na botách gumové podrážky a ve své duševní labilitě to vyhodnotil jako doslova
       „hájíte zločinný wermacht “ :-)
       Naštěstí prokázal i svoje hluboké znalosti z dokumentů na Primě a poučil mne, že Němci během té zimy umrzli.
       Jistě věří, že všichni a já se s ním nechci přít.

       Ale zřejmě nejsem jediný, kdo má co do činění s takovými pomatenci.
       https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kurovcove-polinko-do-studeneho-ohne-pisi-mi-vlastenci-87843?seq-no=2&dop-ab-variant=&source=clanky-home
       Ty by ses ovšem, předpokládám, k tak zjednodušujícím úvahám nesnížil a nedělal vlastencům ostudu.
       Viď že ne, vito?

  • astraustralia

   „Anonymní26. ledna 2020 17:25
   Je to lež! Jsem taky Rus a vím, ře vše co jsme kdy měli byly pouze západní licence. Nebyli jsme schopni sami postavit NIC!
   „Slovanská duše“ je ve skutečnosti „otrocká duše.“ Je to sen árijského muže uvrženého do otroctví, ochromující práce a života v ponižujících podmínkách, jehož předkové byli vyhlazeni etnicky cizími elitami, a který nemá vůli čelit realitě a postavit se na odpor těmto svým pánům.“
   Bingo!
   Slovany tu nerozebira zadny Zapadni Imperialista ale sam jeden z Rusu ktery prohledl a poznal kde je PRAVDA !

   Co jina PRAVDA kdyz se rozhodl ji napsat jeden z obcanu CR ?
   Český policista to nevydržel a otevřeně napsal:
   Pokud se nezačneme bránit, multikulturní zlo brzy zničí naše domovy!

   https://www.lajkit.cz/zpravy/item/705?fbclid=IwAR0UMXmqMY-1JcnJunJa8o7TehwPMY-7a540vayRGFp02hWqPhjv-Y29JbM

 3. astraustralia

  Jeste dodatek.
  Jestlize „Slovanská duše“ je ve skutečnosti „otrocká duše.“, pak je treba se podivat na ty otrokarske!
  Ktere to jsou a jake to „dobre“ skutky maji, cim ze se tak holedbaji ?

  Nabizim nazor jine Anonymni duse ne ruske ale podle nazoru mirumilovne krestanske:
  Michani ras a rozdilnych kultur v tomto rozsahu, jak se deje ve svete (o to pokousela Amerika/Australie)
  a dnes se pokousi i zapadni Evropa, je skutecne to velke zlo,
  ktere muze docela jiste urychlit upadek nebo i castecny zanik lidske rasy na Zemi
  a konec soucasne civilizace na vsech svetadilech.
  Podle kazani Jezise Krista na hore Blahoslavenstvi v Kafarnaum, nedaleko Galilejskeho jezera,
  na Zemi preziji jen tisi a pokorni lide, tedy zadni nasilnici a zlocinci..
  V budoucnu nastane tisicilete Bozi kralovstvi na Zemi, az se uskutecni tento vyber spravedlivych lidi…
  takze cekejme, jako vsichni krestane dosud, co bude a kdo toto kralovstvi miru a klidu prinese mezi nas,
  ale cirkve to urcite nebudou…

  • Mrkos

   Genofond lidstva nabyl vývojem určité rozmanitosti, kterou mu daly mimo jiné podmínky podnební a s nimi boj
   s rozdílnými parazity a viry. V tom je pestrost genofondu velmi cenná.
   ( V Bibli jsou zachyceny mnohá někdy ne vědecky, ale přece jen zkušeností ověřená poznání. Jsou hodná přinejmenším zamyšlení. – Při bourání Babylonské věže bůh nejen zmátl jazyky, ale i lidi obarvil, aby věděli kam patří a napsal jim tak na čelo zpáteční adresu.)
   Míšení ras je v malém měřítku genově obohacující. Ten cit zvaný láska k druhému jedinci by měl být cizinci oporou, aby přežil v odlišném prostředí nadaném přirozenou xenofobií. Masová migrace mužů vybavených testosteronem vede k nadměrnému míšení a ujednocování genofondu, který pak bude v nebezpečí před jediným zmutovaným virem. Možnost jeho kombinací se vyčerpá a lidstvo bude na odpis. Dokonce to vypadá tak, že cesta k od začátku vědeckého poznání ke konci lidstva, by mohla být kratší než dosavadní vývoj druhu homo sapiens.

   • vittta

    To je do očí bijící fakt, ale holt, dneska už je věda dál, a rasy neexistují a dokonce neexistují ani pohlaví, jak už víme.
    To je jak jeden můj známý, co každé jaro všemožně stříhal ovocné stromky.
    Tak se to má dělat, říkal.
    No a pokaždé mu to vyhnalo všude vlky, málo to kvetlo, a ještě méně plodilo, a tak to zase oskřípal a čekal, až příroda pochopí, že to dělá dobře, a odmění ho bohatou úrodou.
    Nepochopila.
    Oba extrémy jsou špatné, proto se ženám líbí spíše cizí muži, aby měly k dispozici odlišné geny.
    Ale společnost je brzdí, pokud tedy je možné ženskou nějak ubrzdit.
    Jiná etnika zase vsadila na co nejmenší rozmanitost.
    To dělala hlavně šlechta (výsledky byly vidět) – z hamižnosti, a pak třeba cigoši, protože se s nimi nikdo nechtěl pářit. (výsledek je vidět)
    To je překvapivě složité, když se na to jde sociologicky, příroda si s tím poradí, slabí hynou, silní vyspívají, ale když to má mít společenské řízení, je z toho průser.
    To by také byla jedna z mála věcí, kterou bych fakt nařídil, i když jsem zásadním odpůrcem jakýchkoliv nařízení.
    Aby rodina mohla chtít od státu úlevy a bonusy na děti, musel by se pár podrobit genetickému vyšetření, jestli jsou vhodní k plození zdravých dětí.
    Pokud ne, ať si je mají, ale za své.
    Přenášet vědomě genetickou chybu je také dost sobecké, si myslím.

  • Karla

   omyl, 2tisíciletá vláda ryb odešla. začalo se projevovat další znamení… a tam bude klid až po velkém rambajzu, kdy se podstatně zmenší počet obyvatelstva. Barbaři co nic neumí, zničí ty co něco umí a půjdou do kelu a nastane totéž vakuum co po pádu Říma…. zase plusmínus 1000 let a pak se zase budou škrábat nahoru. hmm, proč se lidi nejsou schopni poučit…..

 4. astraustralia

  Cekejme ?
  Hlavne necekejme, zacneme jednat !
  Uz jsme zacali!
  Mirumilovne se schazime na Letne a pokud to nebude stacit, pridame !
  Uz dost jsme byli otrockymi Slovanskymi dusemi !
  V hledani noveho lepsiho Pana a otrokare nepolevime !
  Mame pravo si to otroctvi vylepsit podle svych predstav!
  Nebo nemame?

  • Kamil Mudra

   Na Letné najdeme, v tom lepším případě, tak akorát cirkus.
   Ale v tom horším vlastně také.

 5. vittta

  Vysvětlení tohohle krátkého textu asi vyžaduje nějakou speciální vysokou školu, protože mně to připadá jako trapný blábol, jehož smysl nezná ani jeho autorka, ale je tak naučená, že to říká správně, že tomu snad i věří, i když to nechápe.
  Protože při troše fantazie by to mohlo být tak, že cigoši jsou tady ti slabí a bezbraní, a jenom oni se svou vstřícností k vzornému soužití prostě nestačí, musíme se snažit i my.
  https://video.aktualne.cz/dvtv/horvathova-kdyz-krecek-mluvi-o-pravu-vetsiny-je-to-truc-spol/r~e23be9e63df111eaac60ac1f6b220ee8/?dop_ab_variant=7&dop_req_id=OmqxTCDC1sl-202001262340&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.feed&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  • astraustralia

   vittta
   Boj za prava mensin tedy i Cikanskeho ethnika coby mensiny, take 96 odlisne pohlavne orientovanych, prava vsech jinych odlisnych to je jednim z hlavnich znaku 21 stoleti. Cele organisace k tomu zalozenych se velmi snazi !
   Jsou to nejzasadnejsi veci ktere nevyslyseny a nevyreseny brani stastnemu zivotu lidstva.
   Vam ne ?

   • embecko

    Skvely Valencikuv prispevek:
    http://vasevec.parlamentnilisty.cz/komentare/skutecna-pricina-upadku-nejen-boeingu
    „“Z mailové komunikace konstruktérů, kterou mají k dispozici Kongres a média, vyplývá, že své obavy z nedostatků 737 MAX si říkali konstruktéři mezi sebou, navzájem si sdělovali frustraci z toho, že vývoj je zbrklý a neopatrný, místo aby ji komunikovali směrem nahoru. Z mailů vyplývá, jak vedení firmy tlačilo na dodržení termínů na úkor bezpečnosti a kvality.“
    Co z toho vyplývá? – To, že nejde především o úspory, ale o likvidaci tvůrčích mezigeneračních týmů a obsazení firmy pozičními manažerskými strukturami napojenými na součanou globální moc. A to se bude odstraňovat hodně těžko.“

    • vittta

     No vida, ani to nepíše významově moc jinak jak já.
     A zase to převedu na ruské metody.
     Tak já mám Volhu, a ta má motor, ten vyvinuli přímo Rusové.
     Někde v r. 1956, motor to byl moderní, hliníkový blok, obsah 2445, výkon 75 koní.
     Pak se postupně dělaly nějaké modifikace, až do výkonu 98 koní, elektronické vstřikování, a tyhle moderny,ale pořád to je ten 2445, a ještě někde v 90 letech se ten motor dával do Gazel, to jsou takové ty dodávky, a malé náklaďáčky, všechny možné i nemožné nástavby na to jsou, samozřejmě Uaz, Buchanky, centrály…
     40 let ten samý motor, a moc bych se nedivil, kdyby ten nový, co má obsah 2,8 byl modifikací toho původního.
     Plno lidí se jim směje, a na západě by za tu dobu už bylo asi tak 100 motorů jiných a 50x by se měnila kasle- ale je to opravdu potřeba?
     Něco funguje, a tak se to vyrábí- jak se říká- funguje to?- tak na to nešahej, nebo jsi debil.
     Toho Úaze dělají už 40 let se stejnou kaslí, vojenské verze, civilní verze, pořád je to ten samý Úžas a co má být?
     Pak mají mozky na jiné činnosti.
     Já jsem nikdy nepochopil ty neustálé západní modifikace, kolikrát úplně na hovno.
     Nejsem znalec přes letadla, ale o kolik lepší může být nějaký Boeing, než byl ten, co létal před 40 lety?
     Co je na něm lepšího, letí rychleji, úsporněji, bezpečněji (to néé), je hezčí…
     Jako za ty náklady myslím, vyplatí se dát ty miliardy jen pro to, aby to éro mělo hladší přistání, kterého si nikdo nevšimne, a pilot si tam může honit ptáka?
     Kapitalimus sám sebe sežere, naučí konzumenta na pořád něco nového, ale nelze být pořád nový, a tak to nově často jen vypadá, nebo je to sice nové, ale mnohdy horší jak to staré.
     Valenčík pak to ještě šperkuje..zní to blbě- ale je to tak, „oligarchizací kapitalismu“.
     Ze zbytečných nižších kádrů vzniká nová šlechta trubců, co jediné, čemu věnují energii je, aby zdůvodnili svou zbytečnou činnost a existenci.
     Tohle snad ani Marx nemohl předpokládat.
     Tohle mají nakonec všechny systémy společné, a tak to bude problém spíše biologický, než společenský.
     Funkce kdekoliv zasednou debilové, nějak to funguje, upadá to, upadá to, vymýšlejí se píčoviny, helmy pro psy a zákazy smradlavého sraní, pak přijde válka, tupce MUSÍ vystřídat alespoň někde schopní, válka skončí, schopní se zase vykopnou, a jejich místa obsadí debilové.
     Pořád dokola.

     • Saul

      „Něco funguje, a tak se to vyrábí- jak se říká- funguje to?- tak na to nešahej, nebo jsi debil.
      …..Nejsem znalec přes letadla, ale o kolik lepší může být nějaký Boeing, než byl ten, co létal před 40 lety?
      Co je na něm lepšího, letí rychleji, úsporněji, bezpečněji (to néé), je hezčí…
      Jako za ty náklady myslím, vyplatí se dát ty miliardy jen pro to, aby to éro mělo hladší přistání, kterého si nikdo nevšimne, a pilot si tam může honit ptáka?“
      ….Funkce kdekoliv zasednou debilové, nějak to funguje, upadá to, upadá to, vymýšlejí se píčoviny,… (vita)

      Chyba se stala už dříve, vito.
      Bratrům Wrighetovým to fungovalo docela dobře.
      Než do toho začali šťourat nějací „debilové“ a skončili až u Boeingů a podobných „pičovin“.
      Lidé se prostě něčím bavit musí.
      Představ si, že by ti nikdo nevymyslel internet.
      To by tě ta vnitřní prázdnota a děsivý strach bez možnosti to všechno alespoň virtuálně sdílet, zcela pohltilo.

 6. embecko

  Handicapem jiznich narodu vuci evropanum je neschopnost dodrzet casovy harmonogram. Jejich vojska se pak nejsou schopna sesikovat, prichazi pozde, zalohy nedorazi vcas, sklady jsou zamceny a opusteny, nebot hlidaci maji pauzu. Statni sprava a vyroba dtto. Povoleni vydame a vyrobek vyrobime…ale kdy, to uz nevime.
  Rusove nadvladu casu uznavaji, tohle umi, ale zas jim chybi schopnost reprodukovat detail. Proto rovna je u nich vzdy tak trochu vlnita a pravy uhel je pravym malokdy. Gen „Nech to takhle, to je dobry!“ je spolecny s ceskym a tudiz vetsinu Cechu neprekvapi.
  Nezpochybnuji rusky charakter, vedu a ani „dostizenija sovetskoj promyslennosti“. Ruske vyrobky jsou funkcni a jednoduche, aby si je kazdy dokazal sam opravit, coz se osvem v rozvinute industrialni spolecnosti stava prekazkou (sluzby na plosne vysoke urovni nejsou treba a tak pouze zivori). Slozity vyrobek si Rus nekoupi, protoze ho nema kdo opravit -> zvysuje se tlak na vyrobu jedoduchych zarizeni, ktera proti slozitym neobstoji.
  Kdysi jsem byl ve Sverdlovsku a dal si exkurzi v jednom zpracovatelskem zavode (pod hrazi prehrady, v byvalem industrialnim centru)…a ouha, stale tam pracovaly nemecke parni hamry z roku cirka 1880. Proc by ne, samozrejme…ale…
  Tohle je v charakteru a celkovem nastaveni a nejde s tim nic udelat (coz je treba dobre, to bych ted nehodnotil).
  A ani nepochybuji o tom, ze jsou ruske komercni firmy, schopne vyrobit slusny vyrobek.

  • vittta

   Nějak to dělají, a nějak jim to celkem funguje.
   Já nejsem Rus, ale myslím, že šli za nějakých 20 let dost nahoru.
   Hlavní sympatie u mě vzbuzuje hlavně to, že neřeší 80 pohlaví, a „utrpení“ asociálů, verbeže a vlastních vnitřních nepřátel.
   To si myslím že je důležitější, jak „maňány“ a siesty jižních národů, nesmyslný dril Němců a láska k demokracii s prvky imperialismu ve Francii a Británii.
   Rusové tím pádem mohou klidně lecos posrat, ale nic z toho je neohrozí na existenci, systém dnešní Evropy rozežírá vlastní civilizaci.
   Mně šlo jen o ten projev toho ruského sluníčkáře, ale spíše si myslím, že to byl provokatér, to je celkem jedno, ale co tam píše, není prostě pravda v tom důležitém a zásdním pohledu, pravda je tam zdánlivá,a vlastně nevýznamná, tedy že tam tu fabriku Amíci fakt postavili. (např.)
   Nechat si postavit od Fordu fabriku není nic ponižujícího, ani pro Němce, kteří mimochodem válečnou sériovou výrobu zvládali o poznání hůře, jak čerstvě industrizovaní Rusové, kteří pochopili, že aby se něčeho mohlo vyrábět hodně, musí se toho vyrábět typově málo, a musí u toho být málo operací, a nezáleží zase tak na designu, ale na funkčnosti a účelnosti.
   Cizí inženýři takové investiční celky staví a řídí, ale školí u toho domácí kádry, a ty pak jsou- pokud nejsou debilní- podobnou věc schopni postavit sami.
   Němci tam mají Opla, to také je tuším General Motors původně, ale neznám podrobnosti.
   Všude to tak je, některé země se soustředí na vývoj, a pak prodávají technologie, jiní je kupují, a zase se soustředí na jiné věci, konkrétně Rusové na kosmický výzkum třeba.
   Mozků je málo, nelze dělat všechno…to dělali Němci, a prohráli válku.
   Opravdu schopných lidí je z každých 100 000 jeden, kdyby se neobjevil Albert Speer, tak to prosrali už v r. 43.
   Na velké většině klíčových pozic stejně sedí idioti, a záleží jen na tom, kolik jich taková místa vysezuje.
   Na tom doslova záleží bytí a nebytí národa, vždyť dějinami dokáže hnout jedinec.

   • embecko

    „Mozků je málo, nelze dělat všechno…to dělali Němci, a prohráli válku.“
    Pokud chce byt Rusko velmoci, pak musi (umet) delat vsechno. To umi Nemci take a je jich 100 milionu oproti 150 ruskym. Pocet obyvatel je zde rozhodujici, plocha republiky take (v tom maji Rusove nezmernou vyhodu).
    Predstav si, ze bydlis v polske Lodzi, odejde ti kycel a prijde nabidka si nechat udelat endoprotezu bud v Kaliningradu, anebo v Hradci Kralove…kam radsi?
    Neresme to celkove (manana, imperialismus, 80 pohlavi), ale bavme se jen o technice a schopnosti vyrobit nejaky schopny az hi-tech vyrobek a s tim souvisejici dosazitelnosti solidnich sluzeb.
    Kdyz to takhle brat nebudeme, pak dojdeme k tomu, ze v Rusku je raj na zemi. V jistem ohledu ano, ale kdyz dojde na „veci posledni“, jako treba zdravi, funkcni administrativa a sluzby, ci dustojna budoucnost deti, pak nevim, nevim…a beru to, vztazeno, absolutne: jakou budoucnost ma dite, narozene na kraji Melnika, oproti diteti treba z Tambova (pod Moskvou), z ulice Arkadije Gajdara?
    „Udelat si vsechno sam“ je nakonec pro vetsinu hrozny opruz, protoze jim to odebira spostu casu.
    Jinak samozrejme nepochybuji, ze Rusove udelali velky krok vpred a ze se mnohe zmenilo k nepoznani. Ale natura je natura a priserne rozmery jsou priserne rozmery, s tim nic neudelas.

    • vittta

     Jenže to jsou věci, které nevím.
     Kdybych se měl možnost podívat do nemocnice v Hradci Králové, a pak do Kaliningradu, vybíralo by se mi rozhodně lépe.
     A budoucnost dítěte od Mělníka nebo od Moskvy je teprve ošemetná.
     Dítě od Mělníka má asi teoreticky lepší vyhlídky než to od Moskvy, ale raději bych ho zase dal do Tambova, než do Berlína, a to i když vím, že Němci Hi-tech výrobky umí asi lépe jak Rusové.
     Udělat si všechno sám také nemusí být ztráta času.
     Jde o to, jak dlouho to budu dělat, a jak dlouho by mi to dělali jiní jinde, a především za kolik.
     Když si to dělám sám, nedělám to zadarmo, platím sám sobě.
     Tohle už brousíme tam, kde já nikdy nebyl, a je nejspíš i otázka určitého štěstí, na koho kde narazíš.
     Takže já mohu psát jen o tom, co vím.
     A vím, že Rusko jde nahoru, a západ jde dolů.
     To se jednou potká- ale to opět nevím, ale dá se to- pokud současný trend vydrží- předpokládat.
     Také vím, že Rusko dokázalo porazit v poslední době všechny možné armády (vyjma československého vojska) a to je těžko jen souhra okolností a náhod, a takový Hitler musel už vědět, jak to v Rusku s tou jejich zimou vypadá, a pokud to nevěděl, pak byl větší blbec než poslední ruský mužik.
     A moje sympatie má v současné době proto, že si nikoho nevšímá, a kde kdo si všímá neomaleně jich.
     Jinak to není o tom, že bych byl nějaký rusofil, ale jsou mi milejší jak Němci, a také je vnímám jako možnou hráz před Německem, protože Němci pokoj nedají.
     Ta hráz ale mohou být nakonec i USA, takže, jakkoliv se mi moc jejich politika nelíbí, jmenovitě za negra to byla těžká bída, tak se nám ještě mohou hodit, Evropské národy se na nás rozhodně, ale rozhodně nejen vyserou, ale ještě němčourům půjdou na ruku.
     Jak si to tam Rusové vedou, kdo to tam řídí, a jaké mají vlastně metody je jejich věc, i když by mě to celkem zajímalo, jak se dá ukočírovat tak obrovská země s takovým množstvím často ne zrovna přátelských etnik.
     Nevím pořádně, kdo to řídí tady, a budu se starat o druhé, jde o mezinárodně politický pohled, a teoretické možnosti nějakého spojenectví v těžkých časech, které mohou úplně klidně nastat- a že se na nás Rusové vyserou, to pravda být nemusí, něco jim sice budeme muset nabídnout- ale kdo nám dá něco zadarmo, že ano.

     • Saul

      „A moje sympatie má v současné době proto, že si nikoho nevšímá, a kde kdo si všímá neomaleně jich.“ (vita)

      Chvíli jsem přemýšlel, jestli ty sympatie platí o tom Hitlerovi, kterého jsi zmínil hned nad tou větou, nebo o Rusku.
      U tebe platí samozřejmě obojí, ale k tomu Rusku tě mohu ubezpečit, že si „všímá“ velice dobře.
      A nejen všímá.
      Na Ukrajině, v Sýrii, Libyi i jinde.
      Zkus se více zainteresovat i ty na všímání si mezinárodního dění.
      Špetka reality by přidala tvým „geopolitickým“ výkladům ještě více na humoru.

     • Saul

      „a že se na nás Rusové vyserou, to pravda být nemusí, něco jim sice budeme muset nabídnout- ale kdo nám dá něco zadarmo, že ano.“ (vita)

      Ty bys jim mohl na uvítanou nabídnout chléb se solí ve své sovětské uniformě, co jsi zmínil že občas nosíš (nezapomeň si z rukávu odpárat tu nášivku ROA) a povozit je ve Volze.
      Z toho by byli úplně paf, co tu ještě máme za relikty.
      A nějaký zvací dopis už máš nachystaný, vito?
      Adresáta zatím nech otevřeného, když si ještě nejsi jistý, jestli bys svoji vlast zradil Vládíkovi, nebo spíš Doníkovi, jak jsi nejen výše pouvažoval.
      Těžké dilema, viď flastenče?
      Však u uvidíš dle situace a když dáte hlavy dohromady s embéčkem, tak jistě nějaké řešení naleznete.

   • Saul

    „Hlavní sympatie u mě vzbuzuje hlavně to, že neřeší 80 pohlaví…“ (vita)

    No, to asi neřeší.
    https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/on-byval-zenou-ona-zase-muzem-ted-se-rusky-par-vzal-40311492?seq_no=6&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

    Nějak jsi pozapomněl, že je to země, kde „zítra znamená již včera“.
    Tak co tomu říkáš, vito?
    Sluší jim to, ne?
    Blahopřání ke sňatku už nestihneš, ale prý ho dostali od samotného Vladimíra Vladimiroviče.
    Ale třeba jim ještě jednou pochválíš miminko :-)

   • vittta

    Tam se zpochybňuje autenticita toho projevu, ale text by měl být z r.2014, a z pohledu té doby se zdá být pravý.
    Unikátní je tento komentář:
    Václav Jareš
    6. 1. 2020 at 17.48

    To samé čím Putin vyhrožuje Evropě hrozí obyvatelům Ruska, Putina a jeho blízké nevyjímaje. Já a moji známí a přátelé nestojíme o bohatství Ruska, stojíme o to, aby od nás dali pracky pryč a hleděli si spíše své tajgy a Dálného východu. Hlásit se ke slovanství je už nejméně 100 let zastaralé, ale když už, tak druhý nejpočetnější tzv. slovanský národ, což jsou Ukrajinci Rusové už od r. 2014 soustavně ničí a zabili jich už 13 tis. což ale ještě zaostává za katyňským masakrem, kde bylo obětí o 10 tis. více. Další v pořadí, co do počtu třetí, tzv. slovanský národ, což jsou Poláci je na Rusy mimořádně alergický.“
    Ten Jareš musí být pěkný blbec, takže on, a jeho přátelé a známí o bohatství Ruska nestojí.
    Tak to chápu, oni by ho stejně nedostali, a ruský plyn by jim prodával místo Ruska někdo jiný, takže by to museli platit tak jako tak, zrovna jako benzín a naftu.
    Jaké pracky by od nás měli Rusové dát také moc nechápu, asi by k nám neměli posílat Alexandrovce, nebo co.
    Hlásit se ke slovanství je NEJMÉNĚ 100 let zastaralé, no, ať se autor hlásí k čemu chce, já se kupříkladu ke slovanství hlásím, a jestli nějaký Jareš má dojem, že je to zastaralé, mě absolutně nezajímá.
    Podle jaksi…polooficiálních zpráv přinesl konflikt na východě Ukrajiny 13 000 mrtvých, novinka pro mě je, že oněch 13 000 jsou samí Ukrajinci, ti echtovní, prozápadní, a na straně ukrajinských Rusů nejsou oběti žádné, zde mě Jareš tedy poučil, úúúplně mi otevřel oči.
    Poláci na Rusy alergičtí jsou, nejvíce asi k jejich škodě, bez Rusů by je Němci, na které alergičtí nejsou, všechny prohnali komínem.
    Ti si mají na Rusy nejméně co stěžovat, za ten kus Polska, co byl za cara stejně ruský, dostali pořádný kus Německa, po 2. světové válce, v jejíž počátcích a jakési politické přípravě na ní byla role Polska poněkud ošidná.

 7. vittta

  Takový obyčejný pohled na dějiny.
  Článek je z anglického originálu, zřejmě pouze z Timesů.
  Není úplně blbý, dokonce na britské poměry je poměrně dobrý, dle mého na úrovni dějepisu 8-9 třídy ZŠ, i když některé pasáže svědčí o chronickém nepochopení dějin a to i mezi těmi, kteří by je chápat měli.
  Tam se třeba píše, že „Většina bojů a civilních obětí nebyla v Rusku, ale v dnešní Ukrajině a Bělorusku“, a mně nezbývá než se tomu divit, já myslel, že nejvíce obětí bylo kolem Ufy či Kazaně.
  Jak vidět, nebylo, nejvíce obětí bylo tam, kde hned 2x přešla fronta a kde zuřila brutální německá okupace, ovšem zmíněná věta jako by naznačovala, že v Rusku samotném nebylo tak zle a moc se tam ani nebojovalo.
  Rovněž britské vyhlášení války Finsku, jak vyplývá 5.12.1941 nebylo tak úplně nevinné, Finsko se bilo po boku Německa a vyhlášení války bylo logické, zimní sovětsko-finská válka byla o chlup dříve.
  Antikomunističtí kozáci a Rusové, Ukrajinci a Jugoslávci, u jejichž vydání autor tak pláče pak nebyli žádní básníci, ale za těmito nenápadnými označeními národností se ukrývají Ustašovci,SSáci a masoví vrahové civilistů toho nejděsivějšího formátu.
  Článek vzbudil spokojenost u diskutujících, kteří dějiny znají asi jako náš Saul, a pan Beneš rovnou napsal, že „Angličani mají smlouvu s Němci z roku 1935 a Mnichov. Poláci mají smlouvu s Němci z roku 1934 a Mnichov, my máme odsun Němců v roce 1946. Všichni máme něco. “
  Jo, všichni máme něco, ale je třeba říci, že se hovoří o příčinách války, a mezi ty odsun Němců 1946 fakt nepatří, to je až důsledek, takže ti „všichni“, kam zařadil i nás, nejsou tak úplně ti praví, my na válce žádnou vinu nemáme.
  Ruský výklad dějin pak má jednu velkou výhodu proti výkladům jiným.
  Je více méně pravdivý.
  Smlouvu Molotov-Ribentrop podepsal SSSR pod tvrdým nátlakem, jak časovým, tak ve své podstatě západním, ostatní smluvní partneři Německa to s Hitlerem podpisovali dobrovolně a s chutí, a každý jen čekal, co mu z toho kápne, a takovému Polsku z toho kápl pěkný kus Československého území, a jelikož Poláci nebyli smluvní stranou Mnichovského disktátu, dá se bez větších dějinných přehmatů říci, že 2. světovou válku začalo Polsko ozbrojenou anexí Československa.
  https://blisty.cz/art/98560-zapomenme-na-pohadky-a-naucme-se-trochu-skutecne-historie.html

  • embecko

   Tohle je generacni zalezitost a potvrzeni vtipu o komunistech, kteri rikali o socialismu lez a o kapitalismu pravdu. Neboli slovy Vaculika: je dobre, ze komunismus padl, ale bohuzel se s jeho padem vratily ty priciny, kvuli kterym vznikl.
   Kdyz nas soudruzka ucila o nebezpeci revizionismu, tak nikdo ve tride nevedel, o cem to blekota a co to do ni vjelo. Co by mel kdo revidovat, kdyz je vse jasne a vsichni vedi jak to bylo?…preci nasi dospeli to zazili a doma nam o tom povidaji…co by se tu melo revidovat, kdo by to asi tak mohl udelat, kdyz vsichni dospeli Evropane zazili to same, co ti nasi?

 8. astraustralia

  Generacni posuny a jiny pohled pametniku nez nove narozenych.
  Rozdilny pohled se nam nabizi pri ruznych prilezitostech. Jen je toho v posledni dobe nejak prilis :-(
  Zde je vypraveni jak rozdilne lze vnimat pomoc!

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s