Rychlost šíření koronaviru

Podle článků pana Lopatnikova zde a zde.

 

Již 80 lidí zemřelo k 27.1. na infekci koronaviry. 26.1. to bylo 50 lidí. Během jednoho dne se počet identifikovaných pacientů zvýšil z 2040 na 2700, to znamená, že koeficient šíření je 1,35 ZA DEN (!?). To zhruba odpovídá skutečnosti, že PRVNÍ NEMOCNÝ SE OBJEVIL ZHRUBA 31. PROSINCE 2019. .

Horní červená tečka je stav k 27.1. Vývoj infekce zapadá do této linie. Ve dnech 11. – 12. ledna bylo nahlášeno 41 případů, což je ve shodě se získanou přímkou. To odpovídá levé dolní červené tečce.

S tímto koeficientem šíření je virus schopen infikovat lidstvo do 76 dnů.

***

Na dnešní den, 28.1., měl podle prognózy pana Lopatnikova počet nemocných vzrůst na 3700 – a ve skutečnosti je jich dnes hlášeno 4428. Zemřelých je 106. Graf se tedy mění k horšímu.

 

A zítra…?

 1. embecko

  Zde je prekvapive oficialni video mesta Dortmund, prispivajici k utuzeni demokracie a tolerance:
  S odvahou posilit demokracii
  V case 1:00 bere dobry clovek, demokrat do rukou sapik a sejme pravicoveho extremistu (ztvarneneho jako postizeneho), aby mu nasledne vybral mozek.
  A tihle lide se pak pohorsuji nad nasilim a delenim spolecnosti…

 2. vittta

  Ajjaj, tohle se náckosaulovcům moc líbit nebude.
  Tak nám asi lidická žena nikoho neudala, a naopak uvavač byl asi fízl Ressl, co to měl napsat půl roku po válce.
  A celkově tam plno věcí nesedí, ale zajímavější je jiná věc.
  „Historik“ Kyncl, co s převratným objevem přišel študýroval nějakou dobu i ve IV. říši.
  Nákaza „němectvím“ je zhoubná.
  Historik Eduard Stehlík píše, že ve IV. říši študoval 7 let, ze životopisu ta délka nevyplývá, píše se tam o 3 letech v Německu a Irsku.
  Na zajímavosti tomuto zaprodanci přidává jistě i to, že třeba na Wikipedii není o studiu v Reichu zmínka vůbec.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zasadni-svedectvi-v-kauze-Zidovka-z-Lidic-Wollnerovcum-se-libit-nebude-613929

 3. vittta

  Tady je poučný článek o státní správě.
  Existuje „Vládní zmocněnec proti hybridní hrozbě“, s velkou pravděpodobností existuje „mimo jiné“, tedy podobné, debilní, a úplně zbytečné funkce.
  Zmocněnec Šedivý mele i na dnešní poměry impozantní sračky, nebo to možná spíše o dnešních poměrech jen vypovídá.
  Tak např. zde je taková klasika:
  “ Především poukázal na největší nebezpečí dezinformačních kampaní, které vede Rusko na našem území a které spočívá v jejich dlouhodobosti. „Metody jsou mnohdy velmi sofistikované, a to do té míry, že cílové skupiny, na které jsou kampaně zaměřeny, si to vlastně ani pořádně neuvědomují,“ tvrdí.

  Cílem kampaní ze strany Ruska je podle Šedivého „znejistit společnost, vyvolat zmatky, rozostřit vnímání reality či nějakým způsobem nás odklonit od příslušnosti k Západu a oslabit spojenecké vazby v rámci NATO či Evropské unie“. “

  (pak o ruské hrozbě mele dalších asi 5 odstavců)

  Ještě že vládního zmocněnce máme, jinak by nám ruské tanky už rachotily po Václaváku.
  Jenže to je všechno hovno proti tomuhle:

  „Šedivý pak přišel s metodou, jak rozeznávat kvalitu médií, jestli jsou dezinformační. „Základní metodou je ověřování faktů,“ doporučil.“

  Tý vole, to je muž na svém místě, to je fakt převratná metoda.
  Ale pokračuje:

  „Doporučil všem za tímto účelem sledovat firmu Semantic Visions Františka Vrábela. Z jejich analýzy vychází seznam asi 22 dezinformačních webů. To jsou podle Šedivého média, která replikují dezinformace z těch nejtvrdších, třeba ruského Sputniku.“

  Takže Vládní zmocněnec doporučuje soukromou firmu nějakého totálního idiota, který svou poctivou prací tvoří hodnoty.
  A za ty vytvořené hodnoty mu někdo platí, a asi by bylo zajímavé vědět kdo, samozřejmě kromě státních peněz.
  Tady ale nejde o to, že na nějakém umělém a zbytečném místě sedí nějaký normalizační bolševický kripl, a odkazuje se na aktivního svazáka jak vystřiženého z 50 let, ale o to, že vláda řeší, jak není třeba na důchody.
  A fakt mě u toho napadlo, že u takového Tarase nebo Testa se tyhle zkurvenci neřeší.
  Řeší se živnostníci a jejich odvody a daně (Taras) a nebo rovnou podnikatelská kasta zločinců (test).
  To je neuvěřitelná naivní zášť těchto pseudoanalytiků, na každém rohu se vyhazují peníze daňových poplatníků oknem za idiotské projekty typu inkluze a dálnice stojí jako cesta na Mars a město dotuje demonstrace Milionů chvilek a stát má Vládní zmocněnce na každou píčovinu, a svazáci a Hitlerjugendové všeho druhu čerpají dotace na projekty, jejich příkladným výsledkem je třeba těch 22 konspiračních webů, ale Tarasové řeší živnostníky.
  Také byste se smáli, být na místě pánů Vrábelů či Šedivých?

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vladni-zmocnenec-proti-hybridni-hrozbe-Sedivy-muze-dostat-novou-funkci-v-Bruselu-Ridil-by-spolecnou-obranu-EU-613962

  • embecko

   „Základní metodou je ověřování faktů,“
   To je ale klasika…kadry si vybiraji jako zastupce, spolupracovniky a mozne nastupce jeste vice neschopne kadry, aby je karierne neohrozily.
   Pak dopadnou jako komunisti za normalizace. Chceme-li zvysit produktivitu prace, musi vedouci pracovnici dbat na zvyseni racionalizace prace v mene produktivnich provozech.
   Co vlastne dela Kamil? Zda se, ze ulehl k zimnimu spanku…

 4. vittta

  A tady je důkaz, že historie jde stále dokola.
  Tak je známo, že obrodný proces v r. 1968 dělali zajedno komunisté, co měli špinavé ruce z 50 let, tak jejich dětičky.
  Mnozí se pak stali pomýlenými, nebo naopak kádrovými rezervami nových pánů.
  Po převratu 1989 se dělo to samé, mnoho komunistů a StBáků přehodilo kabát, jali se bít pevně za věc svobody a demokracie, vč. samozřejmě jejich dětiček.
  Konec konců, kovaní demokraté byli velice záhy i nacististických kádrů, a denacifikace Německa je jen úsměvný výraz, vyjadřující jakousi teorii.
  Jak jde čas, úplně jsem zapoměl, že je už 30 let od převratu, a nastal čas, aby ti, co to tady prasili v 90 letech či jejich dětičky, začali obrodný proces, protože tak už to prostě chodí.
  Vinníci se budou bičovat, a pak bičovat i ostatní, jak to tehdy v 90 letech ti ostatní všechno ukradli, a jak si zameteme stůl, aby byl čistý, při čemž Čižinský poněkud předběhl politickou poptávku, protože se mi nezdá, že by o mrskání kriplů jinými kripli ohledně 90 let byl nějaký zásadní zájem- no ale když to média podrží….
  Je to komicky ubohé.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Je-to-tu-Milion-chvilek-v-politice-zaznelo-Cesko-jasa-i-nadava-nad-oznamenim-613972

  • Kamil Mudra

   K tomu jak se zachází s historií se vyjadřuje Martin Koller:
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Osvetim-neosvobodili-Rusove-Mile-elity-EU-Prepisuji-se-dejiny-v-primem-prenosu-Martin-Koller-prinasi-fakta-612768
   Bohužel, kolik se asi takových Kollerů vyskytuje mezi dějepisáři ve školách? Naši potomci a hlavně jejich potomci už budou „znát“ historii jinou než my a ty sporadické rodinné výjimky udržující paměť národa, na tom nic nezmění.

   • vittta

    Bohužel má naprostou pravdu.
    A jakkoliv se EU stále více odkopává, a nijak se nestydí za svou reálnou podporu rasismu, nacismu a antisemitismu, jen málokomu to dochází.
    Protože historie se falšuje už dávno.
    Nacismus totiž dlouhodobě bývá vysvětlován tak, že to je ten pán s tím divným knírkem, který úplně sám všechno udělal, a jako Hitler jsou jmenováni různí nepohodlní politici v celém světě.
    Poslední dobou nacismu v jeho řádění, které je ale čím dál více haleno do mlžných oparů, pomáhali různé jiné národy, třeba Češi, a pomalu to vypadá, že Němci nacistické běsnění Čechů přijeli trošku otupit.

 5. vittta

  Něco pro příznivce rovnosti.
  Nějaká americká levicová politička navrhla povinnou vasektomii pro muže nad 50 let, či po třech dětech.
  Má to být reakce na protipotratové zákony, platící v Alabamě.
  Věc má určitý háček, zákaz potratů nutí ženu, aby se před nechtěným početím nějak chránila, při čemž porod jí nijak (většinou) neomezuje v další schopnosti reprodukce, naopak vasektonomie muže v tomto bodě vyřídí.
  Nutno ještě říci, že potrat vesměs nenastává v případě, že je dítě čekáno s trvalým partnerem, či minimálně manželem, ale v případě, kdy si ženská užene dítě, a neví s kým, nebo to ví, a nikdo se to nesmí dozvědět.
  Pokud si snad někdo myslí, že je to blábol duševně choré slepice, nemající šanci na schválení kdekoliv na světě, pak se podívejte na diskuzi pod článkem, na ty nejstarší názory, kde je nejvíc hlasů.
  Tam sice odmítnutí této fanatičky má hlasů více, ale její podpora, či podpora tohoto nápadu u českých žen je v podstatě obrovská.
  Je třeba si uvědomit, že muž těžko bude souhlasit s vasektonomií, a tudíž je hlasy nějakým způsobem vyjadřující nápadu podporu
  vynásobit 2x, protože to jsou prakticky bez vyjimky hlasy žen, zatímco odmítnutí slepice jsou hlasy žen i mužů.
  Z hlasování vyplývá, že české ženy ve své většině, dejme tomu 60%, nenávidí muže, a nesmířily se s údělem, jak ho nastavila příroda, tedy že musí rodit děti, zatímco chlap je rodit nemusí, a že je vesměs jen na nich, s kým budou či nebudou dítě mít.
  Takže když žena má trpět, ať trpí i chlap, a když netrpí přirozeně, tak mu utrpení uděláme uměle.
  Připomíná mi to nadšenou podporu EET a jiných buzerací pro živnosníky, kdy ti, kteří živnostníky nejsou, toto podporují jen ze závisti.
  Formát „když já nebudu mít víc, ať má ten živnostník alespoň méně“.
  A to jsou české ženy, vůbec nepochybuji o tom, že podpora amerických žen bude 90%, při čemž lze operativně tento způsob ponížení ještě vylepšit tím, že by se týkal jen bílých, heterosexuálních mužů.
  Jménem civilizace!

  https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/povinna-vasektomie-pro-muze-nad-50-navrhuje-americka-politicka-40313829

 6. vittta

  Tady zase mluví provokatérka, která kvůli poučnému filmu (v pozitivním smyslu) vyhledávala na internetu devianty a dělala se 12 letou, a fakt vypadá hodně mladě, i když je jí už 24.
  Ovšem film, i ten rozhovor vyvolává iracionální nenávist k oněm deviantům, a přitom jsou to také lidé, jako každý jiný, a měli by mít právo nejen na svou vlajku a hymnu, ale i na adopci dětí.
  Tak nevím, jak se s tím lidskoprávní aktivisté LGBT komunity popasují, ale předsudečná nenávist je i trestná, a ti devianti přece nikomu nic neudělali.
  Trošku mě udivilo, že se herečka divila množství devinatů na nějakých asi seznamovacích sítích, nebo kde, neznám ty možnosti těch sítí.
  Kde jinde by se měli slejzat?
  Navíc, sama říká, že devianti hovořili i s jejími kolegyněmi (provokatérky byly tři) a dokonce jeden s ní ze dvou profilů.
  Rozhovor není nějak extra zábavný, ale pro náctileté poučný, nic méně se nemohu bez ironie zbavit dojmu, že si herečka trošku odporuje, a vlastně ani neví, jak ten problém pořádně uchopit, protože jí zklamali muži, a celkově mě někdy přijde vysloveně nevyzrálá.
  Pokud by pak měl někdo výhrady k tomu, že tyto chlíváky nazývám devianty, i že je to něco jiného, jak homosexuálové, kteří mají právo na to, mít práva větší, jak kdokoliv jiný, pak byly časy, kdy i nějaké veřejné vlajky a pochody hrdosti těchto úchylů byly nemyslitelné, a asi bych sklidil pořádný posmech, kdybych o tom na sklonku socialismu promluvil, že něco takového bude prosazováno jako absolutní norma, takže tihle prcačkáři klidně za pár let mohou být protěžováni stejně, se svými hymnami a vlajkami.
  Ostatně, muslimové se sexu s 12 letými nebrání a v Británii policie nechrání mladé dívky, ani když jsou fyzicky hromadně znásilňovány.
  https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/99802/herecka-tezka-muzi-prede-mnou-onanovali-prisla-jsem-o-iluze-pred-lety-po-mne-jeden-chtel-panenskou-moc.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

 7. vittta

  Je sjetej od rána do večera.
  To je celé.
  Bez fetu už neudělá ani hovno.
  Je ale pozoruhdné, že mu ještě tleskají.

 8. embecko

  Tak se nam po 30 letech od revoluce nejak rozpadla debata: U Janiky se resi hruzy stavajicicho systemu, Taras ma na paskalu utrpeni za socialismu a Tribun varuje pred tradicemi a resi sdileni hodnot.
  A nejprogreisvnejsi firma soucasnosti a vlajkova lod technologicke budoucnosti ma na krku dluh jak krava, coz ivestory naopak uklidnuje:
  https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4340718/obrat-elona-muska-dalsi-kapital-nedava-smysl-prodej-akcii-je-tu-po-767-dolarech.html
  „Nesplacený dluh Tesly na konci loňského roku činil 13,42 miliardy USD. Dluh přesahuje dvojnásobek hotovosti a ekvivalentu, kterou Tesla disponuje…..Cena akcií Tesly více než ztrojnásobila od momentu, kdy firma zvýšila výrobu modelu Y…“
  Dnes se tomu rika bublina, my to nazyvali Potemkinovskou vesnici. Zivotni uroven lidu stoupa, produktivita prace se zvysuje. Zlati komunisti…

  • astraustralia

   Pokud jde o Tesla cars a vse co produkuje pan Musk je to v poradku. Ani Greta nema od tatinka napsany projev protestu.
   Vse co je elektricke je ciste a nemuze to byt zadarmo.
   Takze nejake zadluzeni neni na poradu uvazovani.
   Ze za par let pujdou baterie do odpadu a tak potvrdi ze el.auta nejsou resenim a maji 2x spinavejsi stopu nez ta dnesni?
   Terazky se nosi el. auta a solarni panely. Dnes jsou velmi ciste ! Co bude po letech vyresi pokrok a dalsi vynalezy!
   Nyni po letech masoveho uzivani se zakazuji plastove vyrobky, jiste podobne to bude i s pouzitymi bateriemi:-)

  • astraustralia

   Největším nebezpečím pro lidstvo není spalování uhlí nebo ropy, ale odlesňování a vysoušení krajiny,
   říká uznávaný biolog Pokorný
   Biolog a ředitel obecně prospěšné společnosti ENKI Jan Pokorný upozorňuje na rizika, která naší civilizaci hrozí kvůli hazardním způsobům nakládání s vodou a vegetací. V první části rozhovoru pro Primazpravy.cz vysvětluje, proč je odvodňování a následné vysychání krajiny a měst větším nebezpečím než spalování fosilních paliv.
   https://prima.iprima.cz/zpravodajstvi/nejvetsim-nebezpecim-pro-lidstvo-neni-spalovani-uhli-nebo-ropy-ale-odlesnovani-a?fbclid=IwAR3yBvtTfNiw3uB2kLbO6fhpxd6Tf7K_OJuxTOQQQTlEneyGll95uHyb0fU

   • Janika

    Má naprostou pravdu s tou vodou. Trvá to, než se k něčemu rozhoupeme, vidím to i doma. Pořád žadoním, aby se voda z vany dala vypouštět na zahradu, ale nic… V suchém létě ji nosím přes dvě patra na zahradu v kýblech, mně je prostě líto vypustit vodu jen tak do kanálu, když kytičky a rostlinky na ni toužebně čekají.

   • embecko

    Ale jiste!!!
    https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2015/08/posledni-uder-stalina.html
    „A les vyrostl! Základem celého plánu byly pásy smíšených lesů ochraňující pole a závlahy. Pokud v otevřené stepi žár dosahuje 53 stupňů, pak ve stínu stromů je o 20 % chladněji a vypařování z půdy se tak o 20 % sníží. Navíc pozorování v Buzuluckém lesnictví v zimě 1928 – 29 ukázala, že sosna o výšce 7,5 m shromáždila za tu zimu 106 kg jíní a námrazy. To znamená, že nepříliš velký lesík je schopen ze srážek získat několik desítek tun vody!“
    To je skoro stejne smutne cteni, jako dnes o Libyii…
    Ovsem!…svazak nespi, takze:
    „Skutečně vypouští velké námořní lodě do ovzduší více nečistot než všechna auta na světě? Z hlediska emisí sazí a oxidů síry tomu tak opravdu je, ke globální změně klimatu ale podstatně více přispívají automobily. Navíc velké námořní firmy připravují plány, které mají lodě postupně zbavit všech emisí.“
    Ano, lode vypousti vice necistot, nezli auta, ale!….ke globalni zmene klimatu prispivaji vice automobily…
    Zde je take duvod, proc lodari nepodepsali Parizskou dohodu, nemaji ji zapotrebi, nebot jsou ideove na vysi (oproti prasackym ridicum osobaku):
    „…uvědomělejší provozovatelé lodní dopravy a majitelé trajektů v posledních letech neotáleli a začali se pídit po plavidlech na čistější pohon již dříve.“
    At ziji rejdari, predvoj ekologicke spolecnosti!

  • Janika

   Debata se nerozpadá, jen si žije svým životem :-).
   U Tribuna se mi líbil ten článek s myšlenkami Honzáka (kupodivu), ale někteří ho tam zkritizovali. Myšlenka, že ředitel je složený „z jiné hmoty“, než vrátný, mě nadchla :-).

   • Janika

    A měla bych dát nový článek, materiálu je tu dost, ale zase mám počítač v opravě, při aktualizaci „nevypínejte počítač“ vypli proud a zaseklo se to, takže prosím o strpení.

   • embecko

    No…zije si svym rozpadlym zivotem… :o)
    Kritika by tu nejaka byla, alespon obecna: Predpokladejme, ze umime vsichni cist a ze na prestizni PL chodime uvedomele kazdy den…pak odkazu netreba (tolik ke zdejsi diskuzi)..
    Taras si zas mysli, ze byl snad jediny, co mel sveho paviana…
    A Tribun chce zmenit nadstavbu pri zachovani zakladny (coz dnes jiz nejsou soustruhy a hute, ale pravo).
    Tezko sdilet, kdyz pravo je nastaveno tridne. Normalne…normalne by Airblb byl daaavno zdanen, ne ze se o tom vubec povedou nejake debaty. Sdilis jak pitomec a kapous vedle si ze sdileni udela nezdanenou zivnost…to je jiste pro moralku levicaka to nejlepsi, co lze vymyslet!

    • Saul

     Kritika by tu nejaka byla, alespon obecna: Predpokladejme, ze umime vsichni cist a ze na prestizni PL chodime uvedomele kazdy den…pak odkazu netreba (tolik ke zdejsi diskuzi)..(embecko)

     Tak bez vitova stachanovského zápřahu a nadlidského úsilí (začíná to trochu flákat) to s „diskusí“ zde evidentně neposunete.
     A (nejen) on zase bez odkazů na PL.
     To je ovšem prekérní situace a můj příspěvek a postřeh k „obecné kritice“, jak jste sebekriticky zmínil : 0)

     • Saul

      Ty nešťastné odkazy a absence smyslu vlastního sdělení se samozřejmě dají obejít poukazem na diskusi vedle:
      „Taras ma na paskalu utrpeni za socialismu a Tribun varuje pred tradicemi a resi sdileni hodnot.“(embecko)

      Zkoušel jsem si to ověřit a Tribun varuje před renesancí fašismu.
      Pro nihilisty a pseudointelektuály zřejmě tradičního.

    • Kamil Mudra

     „… to je jiste pro moralku levicaka to nejlepsi, co lze vymyslet!“
     No, zvláště když člověk bydlí v domě s pouze obecními byty a přitom s takto „sdíleným“ bytem na stejném patře, jak je tomu třeba v mém případě. Soudě podle intervalu sousedské výměny a jejich národní proměnlivosti, sdílí ho jeho nájemník snad s celou Zeměkoulí.
     Sama původní myšlenka toho sdílení se mi líbí a není pro mne nijak nová, protože jsme ji v její čisté podobě praktikovali už za mého mládí po celé ČSSR. Jen se klíče buď předávaly přímo a nebo nechávaly u sousedů. A nešlo jen o byty ale i o chaty a chalupy. „Platilo se“ zpravidla jen tím zalitím kytek, případně péčí o nějaké zvířectvo nebo opravou něčeho co domácí opravit neuměl, či se k tomu nedokázal dokopat. A fungovalo to úplně v pohodě. Jenže kapouš prostě dokáže sprznit cokoli původně dobrého.

  • pacifista

   Já jsem někde četl už před rokem, že Musk zkrachoval a je finančně odepsaný, ale že propaganda funguje dál, protože to us potřebují pro svou image. Tak nevím.

 9. astraustralia

  Vratme se do CR!
  To snad ne! Česká státní televize zve na protistátní demonstrace. Video jako důkaz. Milion chvilek a nehorázná reklama. Přijďte všichni, bude sranda. Přijde i pan Křeček?

  https://www.arfa.cz/to-snad-ne-ceska-statni-televize-zve-na-protistatni-demonstrace-video-jako-dukaz-milion-chvilek-a-nehorazna-reklama-prijdte-vsichni-bude-sranda-prijde-i-pan-krecek/?fbclid=IwAR0lMZfzyNt1Mqy6fQLaqlAbAHlmCXY6ECppvai3wsUSO21Fd-WmQ8DoXP8#.XkzoJ_SLrct

 10. ema

  V oltaire – nadčasový výrok
  Francois-Marie Arouet, pozoruhodný muž, který si říkal Voltaire,
  jehož mnohé postřehy a soudy zůstaly nesmrtelné, prohlásil také toto:
  „V životě potkáte dva druhy zlodějů. Obyčejného, běžného
  zloděje, který vám ukradne peníze, vaši náprsní tašku,
  hodinky, vašeho koně atd
  Druhým typem je politický zloděj. Ten vás připraví o vaši
  budoucnost, o vaše sny, o vaše znalosti, ukradne vám váš
  výdělek, vaše vzdělání, vaše zdraví, zbaví vás síly a energie, a
  nakonec i vašeho úsměvu.
  Velký rozdíl mezi těmito dvěma druhy zlodějů spočívá v tom,
  že obyčejný zloděj si vybírá vás, aby vás připravil o to, co vám
  patří, zatímco politického zloděje, který vás pak připraví o
  všechnu vaši životní perspektivu, si vybíráte vy sami.
  Další velký rozdíl (nikoli poslední) mezi nimi je ten, že běžný
  zloděj je obvykle policií stíhán, zatímco politický zloděj je
  obyčejně policií chráněn.

  • Kamil Mudra

   Nu, je smutné že se svět od časů Voltaira ani trochu nezměnil k lepšímu ačkoli na to měl skoro 250 let. Jak potom věřit někomu kdo vám maluje světlé zítřky s horizontem pár desetiletí.

 11. embecko

  Doporucuji naprosto skvely a informativni clanek pana Vitka o Cine a Africe:
  http://www.novarepublika.cz/2020/02/jak-cinsky-prezident-si-tin-phing.html
  „Si Ťin-pching říká Afričanům, také jsme žili v bídě a podívejte se, co jsme za čtyřicet let dokázali, dělejte to jako my a změňte svoji zemi. Nabízí Africe, a nejen jí, nový model hospodářského a společenského rozvoje. Můžete si o něm myslet, co chcete, ale jedno mu nikdo nemůže upřít: je úspěšný. Co nového může nabídnout Západ kromě frází o svých morálních a mravních hodnotách? Genderismus? Me too? LBGT?“

  • ema

   No jo embo, ale to se může stát jen u těch, co nebyly frantíkovic koloniemi. JInak napřed by se musely zbavit téhleté zátěže, ale obávám se že se frantíci jen tak nevzdají… vždy´t ty many many jsou pro ně důležité, vždyť sami toho /peněz/ vyprodukují asi minimum. A pochybuji, že by se toho vzdali dobrovolně.
   https://ceobag.wordpress.com/2014/02/07/14-africkych-zemi-musi-francii-platit-dan-z-kolonizace-ve-prospech-otroctvi-a-kolonizace/

   • pacifista

    Podle mě tam hrají velkou roli osobní vztahy, které byly navázány právě v té kolonizační době a nyní již jsou tak utvrzené, že je nejde jen tak zbourat. Původní kolonialista byl Francouz. Jeho potomci tam zapustili kořeny, ale pořád se cítili Francouzi. Po dekolonizaci se našli stejně smýšlející domácí, kterým vyhovuje bakšiš, jež z toho mají. Tak se podporuje vláda, která je vstřícná k bývalým kolonizátorům a jede se dál.

  • Saul

   „Nabízí Africe, a nejen jí, nový model hospodářského a společenského rozvoje, Můžete si o něm myslet, co chcete, ale jedno mu nikdo nemůže upřít: je úspěšný..“
   Aha!
   No pro Čínu určitě úspěšný a prospěšný je.

   „Loni v dubnu došlo v jednom uhelném dole během stávky ke sporu mezi zambijskými horníky a jejich čínskými nadřízenými, který skončil střelbou.
   Dva čínští manažeři byli obviněni z pokusu o vraždu, protože začali pálit do shromážděných Zambijců, nespokojených s výškou mezd.
   Postřelili třináct horníků, ale obvinění bylo nakonec staženo, protože důl poškozeným zaplatil kompenzaci a zambijské úřady neměly nejmenší zájem postupovat rázně proti jeho čínským vlastníkům.“
   „Číňané také nutí své zambijské horníky, aby pět dní v týdnu pracovali ne osm, ale dvanáct hodin denně. Pak je navíc čeká ještě šestá „rotační“ směna, dlouhá 18 hodin, při níž přecházejí z denních směn na noční nebo opačně.
   Někteří horníci dokonce tvrdí, že museli odpracovat v měďných dolech vlastněných Číňany 365 dní bez jediného dne volna.“
   https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/cinane-nakladaji-s-horniky-v-zambii-jako-s-otroky/r~i:article:721101/

   Nový úspěšný model hospodářského a společenského rozvoje:-0)

   • ema

    akorát že z baktuálně, takže je třeba krapítko myslet. Být to pravda, tak už by z toho byl celosvětový rambajs…. aby se zakryla jiná dětská práce

    • embecko

     Te zprave je skoro 10 let, pamatuji, ze jsme ji tu tehdy probirali.
     Takze skoro 10 let nic…to je pro Cinany skoro vyborna vizitka :o)
     Udalost se zrejme stala…ovsem oproti tomu, co jim tam provadeli a provadi liberalni demokrate, jde o zrnko v mori pisku…tady nasadili liberalove latku hodne vysoko a pocitam, ze Africane si tehle jedne cinske prihody ani nestacili vsimnout.

     • Saul

      „to je pro Cinany skoro vyborna vizitka :o)“

      To je.
      Kdo umí, ten umí :0)

      „Vláda nedávno zveřejnila oficiální příjmy za první tři měsíce letošního roku. Není tam žádné navýšení, naopak vzrostly výdaje,“ tvrdí Aurelio Gazzera. Sám si to vysvětluje tím, že čínské firmy uplácejí místní politiky, zlato vyvážejí ze země a prodávají ho samy.
      Místní obyvatelé nemají kvůli dolům ani pracovní příležitosti. Čínské těžařské firmy si přivezly vlastní dělníky a navrch zaměstnávají maximálně pár Středoafričanů z jiných dolů v zemi, kteří se jim v minulosti osvědčili
      https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/cina-tezba-zlata-knez-aurelio-gazzera-stredoafricka-republik/r~78b74880fb2511e984c6ac1f6b220ee8/

      • oh

       Třeba by místní mohli od Číňanů převzít ještě jednu techniku – popravovat zkorumpované politiky a úředníky. I tak by imho dopadli vůbec nejlíp, kdyby si zlato vytěžili sami, protože kdokoli odjinud bude nutně mít tendenci co nejrychleji a nejlevněji vytěžit a se ziskem pryč.
       Nicméně, musím dodat, že „My taky bijeme černochy.“ Kdyby tohle zlato těžila firma z demokratického západu, dopadli by místní víceméně stejně, akorát by to skoro nikoho nezajímalo. Snad až na Aurelia Gazzeru. :-(
       Mimochodem, ten článek je dost zvláštní. Buďto Aurelio Gazzera moc neví o tom, jak se zlato těží, nebo se něco ztratilo v překladu, nebo Fendrychová a Hejl pokrátili delší smysluplný text až tak moc, že smysl dávat přestal.

      • Kamil Mudra

       Ano, kdo umí ten umí a kdo neumí ten čumí.
       Číňané umí „pustit chlup“ tím správným směrem a vláda i s místními správami raději čumí a „neumí“ protože umět nechce. Mohli by si tohle dovolit Afričané v Číně?

       • Saul

        „Ano, kdo umí ten umí a kdo neumí ten čumí.“ (KM)

        Tak my zatím čumime jen na nějaký podivný dopis z nebožtíkově pozůstalosti.
        Nemusím doufám dávat odkaz?
        Ti co pracují v čínských firmách (u nas!) už nečumí.
        Ti ví!
        Aby se nám, nebo další generaci, ještě jednou po těch „negrech a čmoudech“, co v námořnickém oblečku zvou v Praze lidi na vltavské lodičky, s velkým čuměním nestýskalo.
        Takovej činskej manager se fakt nezakecá.

        • Kamil Mudra

         „Tak my zatím čumime jen na nějaký podivný dopis z nebožtíkově pozůstalosti.
         Nemusím doufám dávat odkaz?“

         Pro mne ano protože nevím co máte na mysli.

        • vittta

         Já také nevím, co máš na mysli.
         Ale vím, že je nedostatek pracovních míst a když je v nějaké čínské firmě moc zle za málo peněz, lze odejít.
         Tady fakt ZATÍM není Zambie, jak byste si vy dobrodinci přáli.

         • Saul

          Tak to pardon, netušil jsem, že tuto zprávu forbesbaronovi prestižní žurnalisté z PL přehlédli.
          Naštěstí máme i jiné zdroje:
          https://www.seznamzpravy.cz/clanek/mrazivy-a-neobycejne-hruby-hodnoti-politici-a-experti-cinsky-dopis-89715

          „Tady fakt ZATÍM není Zambie, jak byste si vy dobrodinci přáli.“

          Skvělý postřeh, vito.
          Ani Zambie, ani třeba Rwanda.
          A nacistické Německo se svými norimberskými rasovými zákony už vůbec ne.
          Jak byste si vy, flastenci, přáli.

          Co se pracovních podmínek týká, v asijských firmách si naši zaměstnanci velmi rychle vzpomněli na odbory, stávky a podobné levičácké manýry, které jsi ty už dávno pohřbil a několikrát to tu ve svých nazi manifestech potvrdil.
          Jejich snaha ovšem, na rozdíl od té tvé, nese v rámci možností své ovoce.

          • oh

           O čínské rozladěnosti na téma vztahů ČR a Tchaj-wanu se píše ledaskde, ale přiznám se, že ani mě nedošlo, co má být ten „dopis z pozůstalosti“..
           Co na tom stručném výtahu, který nám Lukačovič předhodil k odsouzení:“ návštěva „silně ublíží cítění čínských lidí, uškodí přátelské atmosféře spolupráce mezi Čínou a Českou republikou, reputaci České republiky u čínské veřejnosti a zájmům České republiky,“ je mrazivého a neobyčejně hrubého? Možná to, co už na veřejnost nepustili..
           Moment, nechtěl po nás už někdy někdo halasné odsuzování neznámých textů?
           Na druhou stranu, když už „diplomat“ Petříček nečinně strpěl – navzdory oficiální politice jedné Číny – halasné tažení Hřiba Piráta, neměl by se teď „diplomaticky“ podivovat, že soudruzi z ČLR jsou maličko naštvanější než obvykle..

           Co se pracovních podmínek v asijských firmách týká; kapitalismus je pořád kapitalismus, ať už ho pod heslem „hlavní je můj zisk“ provozují jednotlivci, nebo stát. Také je to názorná ukázka toho, co „my flastenci“ zkoušíme říkat „sluníčkářům“ od začátku – když dáte v jednom prostoru dohromady dvě rozdílné kultury s různým hodnotovým žebříčkem a odlišnými představami o dobru a zlu, nutně to bude skřípat. A když to promíchání budete chtít udělat hromadně, rychle a nátlakem, tak to bude skřípat hodně hlasitě.. ve známé historii takové „bourání kulturních bariér“ prakticky vždy jedna z těch kultur odskákala.

  • pacifista

   Před 10 lety tam teprve Čína začínala a u ostatních byla praxe stejná. Dnes už skoro vše skoupila proto se o tom může mluvit. A s tím zaměstnáváním místních to odhaduji tak, že Číňané jsou zvyklí na jiné tempo.

 12. astraustralia

  Je to stare 2 roky a nic se od te doby na postoji Polska nezmenilo a
  take proto je Polsko u zdraveho jadra Evropy Deutschland/France v tak velke neoblibe.

  Merkelová si může své migranty nechat, nebudeme přebírat zodpovědnost za její šílenství – polský poslanec
  http://svobodnenoviny.eu/merkelova-si-muze-sve-migranty-nechat-nebudeme-prebirat-zodpovednost-za-jeji-silenstvi-polsky-poslanec/?fbclid=IwAR2VTs7awvmUnqvARXJnAiTwudq81bzISQfJ4s6MJ5sskiievOr6zDZ_nCM

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s