Vzpomínka z Protektorátu.

Napsal Jan Hruška.

Spousta Rusů horlivě prohlašuje, jak bezpáteřní Češi za války horlivě spolupracovali s okupanty. Dovolím si upozornit, že na každém větším nádraží v Čechách bývala – a někde, kde jí přepisovači historie neodstranili je i teď – tabule se seznamem zaměstnanců nádraží, kteří byli popraveni za odbojovou činnost. To, co chci napsat je o poznání veselejší.

Vypravoval mi to člověk, který za války pracoval jako učedník v jednom strojírenském podniku. Bylo to v městě, které sice patřilo pod Protektorát, ale byla zde početná německá menšina, která se samozřejmě považovala za pány. Továrna byla postavena tehdy obvyklým způsobem. Uprostřed haly byl obrovský elektromotor a u stropu transmise, od níž vedly řemeny k jednotlivým strojům. No a v této továrně se horlivě pracovalo pro německé válečné úsilí – obvykle do první noční směny. Na noční směny Němci nechodili. Byla to jejich výsada, krom toho se jim v noční tmě občas  přihodilo něco nepříjemného. Takže v noci, sotva odešel poslední Němec, Češi pracovali tak horlivě, až motor shořel. Než byl ve válečných podmínkách sehnán motor o dostatečném výkonu a než byl nainstalován, uplynulo několik dní. No a Češi bědovali: Oni by tak rádi pracovali na německém válečném úsilí! (Asi aby udělali dnešním Rusům radost.)

Jednou se stalo, že vedení sehnalo motor zvlášť odolný. Všechny osvědčené finty byly vyzkoušeny, motor byl horký, že vytopil celou halu, ale odolal. Nakonec to vyřešil dělník, který do toho otevřeného motoru za provozu načural. No, dopadlo to dobře. Motor nepřežil, dělník přežil – ale jen o chlup.

Člověk, který tehdy považoval za svou povinnost to udělat už nežije. Umřel i ten, kdo mi to vypravoval.  Přesto myslím, že bychom si měli pamatovat, jak to tehdy bylo.

 1. vittta

  Tak Němci protestují.
  Proti koronavirovým opatřením.
  Je jich zoufale málo, ale novinářsky je to vděčné, asi jako 2 odpůrci Zemana na jeho setkávání s občany.
  Aby to bylo výživnější, na demonstracích je přítomna ultrapravice. (ti jsou také všude, to je hrůza)
  No, ještě není konec, uvídíme, který tábor má či měl pravdu.
  To je taková výhoda, že se pravdu dovíme.
  Doufejme, že pravdu měli právě konspirátoři.
  https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/nemci-uz-toho-maji-dost-demonstrovali-proti-koronavirovym-opatrenim-40324321#seq_no=8&source=hp&dop_ab_variant=311810&dop_req_id=FQ0aQrCcWT4-202005170652&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

  • Orinoko

   Od minulého týdne do prostor české státní správy vstupují s pozdravem HEIL. Pravda, s rouškou na hube, ale zároveň tvrdím , že nás osvobodil wermacht, a Novotný z Rep u Prahy je můj skvělý znamy.

   • vittta

    To je velice chytré, a historicky propracované, pozdravit Heil Hitler by bylo historicky nesprávné.
    Hitler totiž, spolu s Himmlerem a několika černými ovcemi dělali zle celé Evropě, a Wehrmacht nejenom že osvobodil ČSR, ale i Německo, i když mu to tedy dost kazili rusáci se svým vojskem.

   • dixi

    Možná tomu i někteří úředníci už věří a ti co nevěří, mlčí, usměje se aspoň někdo pod fousy ? Teď jsem dočetla na nové republice článek od Žantovského, souhlasím s tím ,kdo pod článek napsal, že by to by měla být povinná četba nejméně od 8 třídy.

     • dixi

      No,pokud bude mládež jen trochu jako my, možná jim ta servilita politiku vuci zapadu bude vadit, čím dál vic. Jako nám tehdy vůči Rusku.. není všechna mládež slyšet, spousta poslouchá Nohavicu, dobré české kapely, jezdi na porty, umí anglicky, tak si zjisti, jak je to venku. Doufám, nebudou všichni vypatlaní.

  • embecko

   Nemecky mainstream uz to zpracoval: Jde o demonstrace konspirativnich teoretiku, co veri, ze zadny virus neexistuje a demonstrace jsou v rukach ultrapravice.
   To je podobne, jako s Pegidou, tam take z beznych obcanu udelali nacky…ted je otazka, jak dlouho se bezny ustarany obcan necha takhle titulovat.

   • vittta

    A má takový občan jinou šanci?
    Oni ho tak totiž zdaleka netitulují jen fašističtí politici, ale i jiní občané.
    Hampl v odkazu jako obvykle skvělý.-1 díl.

   • oh

    Mnohem ‚zajímavější‘ otázka je, jak dlouho potrvá, než si takto masírovaný běžný ustaraný občan řekne, že když tedy on je nácek, tak přece náckové nemohou být zase tak hrozní a nějaké skutečné nácky navolí do Bundestagu v množství větším než malém.. a všechny ty nájemné etiketovací kleště se z toho podělají…

  • Alva

   A teď ještě ke všemu se zdá, že nějak došli pacienti.

   https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/tretina-kapacity-laboratori-lezi-ladem-zaplni-ji-seniori-40323929#seq_no=1&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=RjTuhthHwa1-202005171904&source=clanky-home

   Současné testovací kapacity tuzemských laboratoří se pohybují okolo patnácti tisíc vzorků denně, ale přibližně třetina z tohoto počtu je nyní nevyužitá kvůli nedostatku vzorků. Do budoucna by toto „prázdno“ mohli zaplnit senioři a zaměstnanci ze sociálních zařízení. ……..
   „Kapacity se opravdu nevyužívají naplno. Je ale třeba si říct, že jsme v klidové fázi, kdy je těch případů hrozně málo, takže není takový požadavek na to, aby se testovalo,“ osvětlil Prymula.

   Tak kdepak se nám ten hladký průběh „pandemie“ zadrhl? Nebo že by toho ten virus už měl taky dost???

   • kočka šklíba

    Alvo z Vašich vstupů jsem tak nějak odvodila, že jste dost zaměřená proti nošení roušek. Ne že by mně to tedy vyhovovalo, ty roušky, zvláště ted když už je dost teplo, a navíc se mě zamlžují často brýle. Ale tady je zase článek o tom, jak by měly být roušky přece jen přínosné :
    https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/rousky-maji-vyznam-ukazal-pokus-na-kreccich-40324371#seq_no=2&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=8Mu6OECY44x-202005180724&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=
    Nejsem samozřejmě odborník, ale přece jen si myslím, že je docela možné, že opravdu význam mají. Vždyt přece například v obchodě mluvíte Vy a mluví na Vás pokladní například, a je jasné že kapénky vylučujeme. Roušky z velké části zabrání, aby se rozšiřovaly do okolí. To samé v MHD, kde rozestupy mezi lidmi nemohou a nejsou alespoň 2 m. Je to sice nepříjemné, ale dá se to zkousnout.

    • embecko

     Tohle je obecne tezka vec, kocko.
     Je zrejme, ze jedina radost, ktera lidem zbyla, je konzum a tak se do nej opiraji pomerne agresivne. Minuly tyden jsem byl na nakupech a lide se chovaji doslova jako hovada, uplne bez rozumu, hlavne co nejdrive a co nejvic nakoupit. Uplne na tesno, bez odstupu, prehrabuji se rukama v pecivu a zelenine a podobne.
     Tudiz „normalne“ by bylo nutne tuhle agresivni notu nejak usmernit, ale dnes je dokonce zadouci.
     Z toho vyplyvaji i metody zachazeni s lidmi- zatimco za sociku byly spise formou domlouvani (a samozrejme pri neuposlechnuti prisel trest), tak dneska se na to jde primarne restriktivne.
     Osobne se mi zda, ze karantena se jiz stala „nacvikem moznosti“, jak to s lidmi skoulet.
     Alve se tedy nedivim, ze se nejak brani, ale na druhou stranu obrana neni na miste. Tohle neni o hlouposti, anebo chytrosti, ale o nastaveni osobni svobodomyslnosti. Proto je videt rozdil v pristupu mezi pravici a levici. Demokrate stoji, samozrejme a z povahy, na strane totalitni levice, ti maji tohle v krvi.
     Rousky jsou neresitelny problem: mely by se nosit a je to rozumne, ale kdyz to udelate, podporite NWO (termin z mainstreamu). A kdyz je nostit nebudete, jdete do neodpovidajiciho rizika (spise do rizika vrhate ostatni, ale to je ve spolecnosti jedno, tam se to vrati).
     A ted si vyber…

     • Kamil Mudra

      A co když je coronavirus jen „pláštěnkou“ překrývající horší problém, případně předem připravovaným „otloukánkem“ na kterého by se dalo svést působení horšího zla?
      https://stop5g.cz/5g-60-ghz-absorpce-kysliku-vy-a-coronavirus/
      Tyhle stránky jsou nepochybně tendenční, tedy lze očekávát že mnohé informace které které obsahují mohou být „přifouknuté“. Na druhou stranu se ale říká: „Na každém šprochu pravdy trochu.“ a když už je toho „šprochu“ opravdu hodně, může pak být i toho „trochu“ až příliš. Minimálně aspon tolik aby to už stálo za zamyšlení.

      • dixi

       Věřím, že je virus nebezpečný, ovšem, co kolem něj vznikne? Například Primula prý míří do soukromé sféry, Makron, vyzývá, že lék musí být pro všechny zdarma,

        • embecko

         Mohu odpovedet v podobnem duchu: citite-li, ze mate nedostatek zareni, strcte hlavu do mikrovlnne trouby, ohu.
         Tohle je samozrejme o vykonech, ale i pulzech; elmg zareni zpusobuje mutace a tady, myslim, bude zakopany pes.
         Je tu samozrejme jeste chemie (obecne receno), ale rec je o zareni.
         Jeste pred par lety byla muzska neplodnost vyjimecna, dnes uz dela skoro polovinu. Pry za to muze tesne obleceni, jizda na kole, jizda na kole, stres, konzumace alkoholu (a podobne)….rad bych tomu veril.
         Zareni samozrejme neni vsechno, ale zda se mi, ze civilizace do nej skace bez rozmyslu primo po hlave.
         Do konce minuleho stoleti byl smyslem civilizace zajistit blahobyt jejim clenum, coz se v zasade podarilo, cimz padem ztratila civilizace cil. Te se koleba na miste a vymysli blbosti jen kvuli hospodarstvi samemu…cele mi to prijde jako nesmysl a slepa ulicka.
         I koronavir mi ted prijde jen jako prilezitost ukazat, ze dokazeme „neco“ jeste vubec udelat. Nase spolecnost ma velke kapacity, ale nevi, co si s nimi poradne pocit a tak kazde „vzruso“ je vitano jako moznost se ukazat. je to dost zoufale.

      • v

       Církev měla zase ďábla.
       Co naděláme.
       Nemůžeme se bránit něčemu, co nevíme, nevidíme a neslyšíme.

       • Kamil Mudra

        No, na zviditelnění Ďábla sice mašinky nemáme, ale na elmg máme takové které ho dokážou i přesně změřit. A mnohé živočišné druhy se obejdou i bez těch mašinek.

    • Alva

     Kočko,
     může to tak být, nebo tak vypadat, ale i odborníci se dělí na minimálně dvě skupiny.
     A já bohužel věřím víc (nebo možná výhradně) těm, kteří se do médií dostnou :na „vlastní riziko“. Tj. že riskují případnou ztrátu zaměstnání, nebo nezanedbatelné potíže, co mě vede k přesvědčení, že ofociální zdroje lžou na něčí příkaz, i když i mezi nimi se asi njajde někdo, kdo tomu všemu upřímně věř (myslím tím hlavně lékaře). I oni jsou lidé jako ostatní, sice se speciálním vzděláním, ale to neznamená, že nejsou ovilivnitelní.
     Ovšem – vysvětlí medicínsky jak se umírá třeba na chřipku nebo cokoliv jiného, jaké mohou být komplikace a jaké následky, ale současná „pandemie“, která nesplňuje ani parametry epidemie není medicínský, ale politický problém. Navíc mám dojem, že virus se řídí policko-ekonomickými přikázáními a ne naopak.
     To mi vadí – že ti manipulátoři vlastně medicínu jako takovou zneužili k takové špinavosti, kterou snad už hodně lidí začíná prohlédat Bude-li jich už neúnosně mnoho, virus opět „zaúřaduje“. . Nakonec už dnes se prorokuje druhá, podzimní a mnohem horší „pandemie“. Jak to asi tak dopředu vědí?

     A roušky, zdá se mi, patří do té politické, nikoliv medicímské oblasti.

     • Kamil Mudra

      No, je trochu zvláštní ta intenzivní „svědomitost“ s jakou třeba Youtube věnuje pozornost videím na téma coronavirus a maže ostošest. Většinou se tam „nepohodlné“ video na různé téma „ohřeje“ trochu déle. Ale teď už se mi víckrát stalo že jsem se na něco rozpomenul, chtěl na to dát odkaz a koukám že už je tam jen krmivo pro slepice (myslím zrnění – ne reklamu). To i ve mě (rouškaři) budí podezření že něco není v pořádku. Jako by mainstream nějak slábnul v kramflecích při snaze potírat alternativu pouhým oponováním „konspiračním názorům“.

  • tdx

   Myslím, že ideální pozdrav by měl být Heil Havel! Ani se nemusí měnit zavedené symboly, jako HH a 88. Zdravit by se pak mělo vztyčenou pravicí, akorát místo otevřené dlaně na konci by se prsty dělalo havlovské véčko, jako že Němci konečně zvítězili nad touto krajinou.

 2. oh

  V Německu naplno propukla liberální demokracie a rozhodla se rázně zatočit se všelijakými nenávistníky.
  „Kdo veřejně (…) zhanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody nebo pokutou. Potrestán bude i ten, kdo vlajku EU odstraní, zničí, poškodí, učiní nepoužitelnou či nerozpoznatelnou nebo na ní spáchá urážlivou nepřístojnost,“ zní klíčová pasáž novely. Stíhatelný bude i pokus o takové jednání.
  Dosud bylo pro trestní stíhání za zneuctění vlajky či symbolů cizího státu na území Německa vyžadováno svolení vlády, nyní, v demokracii plně liberální, hrozí pachatelům automaticky stejný trest jako v případě unijní vlajky, takže si všichni liberálové budou konečně moci řádně došlápnout na všechny „kurdské teroristy“, pálící při svých protestech vlajky Turecka a všechny ty odporné „nenávistníky“, pálící na demonstracích vlajky Izraele..
  „Pálení vlajek na veřejnosti nemá s pokojným protestem co do činění,“ citovala stanice Deutsche Welle ministryni spravedlnosti Christine Lambrechtovou. Skoro bych řekl, že – nepochybně liberální – sociální demokratka Christine Lambrecht asi nikdy neslyšela o protestech proti válce ve Vietnamu ani o historickém proslovu obhájce členů Ztohoven Michala Pokorného, že :„jeho klienti mají právo projevit svůj názor zaručené Ústavou. „Způsobem, který je jim jako výtvarníkům vlastním, se rozhodli vyjádřit svůj názor. Zvolili odlehčené, snadno zapamatovatelné a pro veřejnost vizuálně přitažlivé vyjádření. Nedopustili se podle něj trestného činu, protože pro ten je podstatná škodlivost, která zde chybí..“.

  • Janika

   Tak to předstihli jakýkoliv totalitní komunistický režim, vzít to takhle šmahem a nerozlišit ani, kdo je přítel (vlajku nelze pálit) a kdo je nepřítel (vlajku pálit lze). Možná to budou řešit formou dodatků :-).

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s