Vzpomínka z Protektorátu.

Napsal Jan Hruška.

Spousta Rusů horlivě prohlašuje, jak bezpáteřní Češi za války horlivě spolupracovali s okupanty. Dovolím si upozornit, že na každém větším nádraží v Čechách bývala – a někde, kde jí přepisovači historie neodstranili je i teď – tabule se seznamem zaměstnanců nádraží, kteří byli popraveni za odbojovou činnost. To, co chci napsat je o poznání veselejší.

Vypravoval mi to člověk, který za války pracoval jako učedník v jednom strojírenském podniku. Bylo to v městě, které sice patřilo pod Protektorát, ale byla zde početná německá menšina, která se samozřejmě považovala za pány. Továrna byla postavena tehdy obvyklým způsobem. Uprostřed haly byl obrovský elektromotor a u stropu transmise, od níž vedly řemeny k jednotlivým strojům. No a v této továrně se horlivě pracovalo pro německé válečné úsilí – obvykle do první noční směny. Na noční směny Němci nechodili. Byla to jejich výsada, krom toho se jim v noční tmě občas  přihodilo něco nepříjemného. Takže v noci, sotva odešel poslední Němec, Češi pracovali tak horlivě, až motor shořel. Než byl ve válečných podmínkách sehnán motor o dostatečném výkonu a než byl nainstalován, uplynulo několik dní. No a Češi bědovali: Oni by tak rádi pracovali na německém válečném úsilí! (Asi aby udělali dnešním Rusům radost.)

Jednou se stalo, že vedení sehnalo motor zvlášť odolný. Všechny osvědčené finty byly vyzkoušeny, motor byl horký, že vytopil celou halu, ale odolal. Nakonec to vyřešil dělník, který do toho otevřeného motoru za provozu načural. No, dopadlo to dobře. Motor nepřežil, dělník přežil – ale jen o chlup.

Člověk, který tehdy považoval za svou povinnost to udělat už nežije. Umřel i ten, kdo mi to vypravoval.  Přesto myslím, že bychom si měli pamatovat, jak to tehdy bylo.

 1. Janika

  Děkuji, Jene, to je kouzelný příběh. Tedy trochu choulostivý, až mě zamrazilo při představě, co se mohlo tomu odvážlivci stát 😎.
  Takže máme zde takovou protiváhu k předchozímu článku, a to se mi líbí. Dva odlišné pohledy. Oba mohou být pravdivé, a to současně.

  • Kamil Mudra

   „Přesto myslím, že bychom si měli pamatovat, jak to tehdy bylo.“
   No samozřejmě. Musíme si pamatovat že:
   „Češi pracovali tak horlivě, až motor shořel a bědovali: Oni by tak rádi pracovali na německém válečném úsilí!“
   To ostatní je jen takový bezvýznamný a neprokazatelný informační šum co ani nestojí za zmínku.

    • Kamil Mudra

     Zdá se že vám uniklo že můj komentář je ironickou palbou do řad přepisovačů dějin ukájejících se na představě o tom jak „Češi spolupracovali s Hitlerem“. Věřte tomu že ona výmluva, uchopena tím „správným“ způsobem, by pro ně byla vítanou ukázkou jejich proklamací.

     • vittta

      Tady doplním takovou poznámku.
      Pan Hruška napsal ten článek,a každý ví, co tím myslel.
      Vem si, že by to samé psal Kryslík, a naprosto vážně by tvrdil, že Češi makali tak horlivě, až 3x po sobě spálili motor, takoví jsme kolaboranti.
      A- svoje publikum by si našel.

      • vittta

       No prosim, ani nemusím dlouho čekat.
       Tak nějaká herečka, vyznamenaná Oskarem se zastává Gréty, která byla pozvaná do diskuze CNN o koronaviru.
       Zde:
       „Spisovatelka a feministka Roxane Gayová ji bránila, že nekvalifikovaní muži tlachají v televizi každý den, takže je pokrytecké se nad ní rozčilovat. „Má neobyčejné znalosti a patří do další generace, která bude muset spravit to, co my jsme rozbili. Nepozvali by ji, kdyby nebyla význačnou osobností,“….“
       Neobyčejné znalosti možná má, ale ještě je nikde neřekla, jen pindá, že jí ti starší ukradli dětství, a nadává.
       Prostě každé zboží má svého kupce.
       https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Greta-uz-je-expertka-na-koronavirus-Zahradil-zasne-A-vlozil-se-do-toho-Pavel-Novotny-po-svem-623895

      • Kamil Mudra

       No právě. Pan Hruška napsal, Kryslík by z toho vypreparoval, přidal omáčku a …. dopadlo by to jak píšeš.

  • idiotronic

   Až půjdete přes silniční most a pod ním povede elektrifikovaná železnice,povšimněte si obdélníku z děrovaného plechu těsně nad místem,kde trolej opouští prostor,krytý mostem. To je bezpečnostní opatření.

 2. Janika

  Gramatická poznámka, jen taková maličkost: Za nadpisem v češtině se nedělá tečka. Jan Hruška ji dělá a já jsem ji až dosud mazala. Potom jsem si ale všimla v programu tv Noe, že v kruzích věřících se tečka za nadpisy dělá. Proč ten rozdíl, to netuším, ani podle jakého pravidla, ale prostě u Janových článků tu tečku u nadpisu ponechávám :-).

  • J. Hruška

   No, řekl bych, že nadpis je většinou věta. Za větu patří tečka. Nepíše se, když je nadpis psán velkými písmeny např. na hřbet knihy nebo na titulní stránku. Ale nijak na tom netrvám. Spíš mi vadí, že původně byl text rozdělen kvůli přehlednosti do odstavců, které zmizely – asi dílo umělé inteligence.

   • embecko

    „Za nadpisy, nápisy a popisky (jako jsou novinové titulky, názvy článků a kapitol, tabulek, grafů a obrázků, legendy k obrázkům, popisky pod fotografiemi, vývěsní štíty, označení podniků a institucí, nápisy na plakátech apod.), pokud stojí na samostatném řádku nebo jsou‑li dostatečně grafickou úpravou odlišeny od ostatního textu, tečku nepíšeme.
    Tečky píšeme v popiscích, pokud obsahují více vět; poslední věta může být i bez tečky. Za nadpisy (titulky), které obsahují více vět, se poslední tečka nepíše.“
    *
    Ono je to vcelku jedno, ale me samotnemu prijde nadpis s teckou jako ne-nadpis a tim padem soucast textu. Textu tedy chybi „identifikator“, neboli „navod ke cteni“.
    Vetsinu napsanych textu muzete pochopit mnoha zpusoby a nadpis vas navadi smerem, jakym si preje autor.

    • embecko

     A jeste:
     Text bez tecky znamena, ze vec jeste neni vyrizena a bude se v ni pokracovat.
     Napis OBUV. s teckou vas intuitivne donuti podivat se dolu a prohlednout si sve boty. Kdezto napis OBUV bez tecky znamena, ze se vam otevrel obzor s obuvi (mozno koupit).
     *
     Vemte si text:
     „Slunecny den. Houkajici lokomotiva a prejezd bez zavor.“
     To je souhrn 3 impresi: slunce-lokomotiva-zavory.
     Kdezto text:
     „Slunecny den
     Houkajici lokomotiva a prejezd bez zavor.“
     Tady si hned vybavite leto a vylet do poli= slunecny den je charakterizovan houkajici lokomotivou a prejezdem bez zavor.
     Jedna tecka dava textu uplne jiny vznam. (Pro zvyrazneni jsem v prvem pripade neudelal odstavec, ktery je vsak teckou implikovan.)
     *
     U vaseho clanku podobne…nadpis bez tecky rika, ze bude nasledovat ucelena vzpominka, kdezto nadpis s teckou evokuje, ze vzpominka z protektoratu je uz soucasti vasi vzpominky, ve ktere muze jit uz o neco jineho, nezli o samotnou vzpominku.

     • Janika

      Je to zvláštní, hledala jsem ty tečky za nadpisy v programu tv Noe na internetu, tam je to bez teček. Ale v televizi, když si prohlížím programy, tak tam Noe opravdu ty tečky za každým názvem má, jiné stanice ne. Křesťané v Noe určitě pravidla pravopisu znají, musejí mít nějaký důvod…

      • Janika

       Tak jsem si vzala starý výtisk Bible a tam jsou za nadpisy kapitol také tečky. Ale mám ještě výtisk nový, a tam už ty tečky nejsou.

 3. embecko

  Diky za prispevek…
  Dle meho je treba rozlisovat hrdinsky pribeh sam o sobe a hrdinsky pribeh coby pouceni, moralitu.
  Ze jde o hrdinstvi je bez pochyby a ackoliv prihoda vyzniva az grosteskne, tem lidem slo realne o zivot.
  Hrdinsky pribeh se stava moralitou/poucenim az jeho konfrontaci s realitou. A tim konkretne myslim, kdyz mu nastavime zrcadlo vyvoje poslednich 30 let. Odkaz hrdinu je ve stoupe; predky krvi zaplaceny zlaty poklad v bezcennych akciich; narodni ideu zachranuje asi 5 lidi; obyvatelstvo voli strany, pledujici za ztratu suverenity, anebo oligarchu, zavisleho na dotacich z ciziny; proti ponizovani a haneni nasich predku, kteri nam zajistili nezavislost protestuji stovky lidi z 10 milionu, zatimco naopak „za hanbu naroda“ to jsou desti- a statisice; obcanstvo je ovladnuto letargii a lhostejnosti.
  Tady nedam reseni, tohle si musi prebrat kazdy sam. Ale ze vubec takovehle dilema vzniklo, je nedobre a uz to o necem vypovida.

  • vittta

   Tak podpoříme národní jednotu, ne?
   Prodejce zlatého pokladu bych nechal…bez legrace.
   Přidám také jednu historku, ale tu jsem četl.
   Stalo se někde na Kypru, myslím, a do kostela, plného lidí, spadla bomba.
   Nevybuchla.
   Když jí pyrotechnik rozebral, byl v ní písek a lístek s nápisem (nevím úplně přesně) !Dobrý den přejí dělníci Škody Plzeň.
   Prý jí tam dodnes mají vystavenou i s tím papírem, na čestném místě.
   A ano, je to prdel, jenže ten, kdo to tam dal, nemohl být sám, a všem šlo o kejhák jejich, i jejich rodin.

 4. Janika

  Pro mě tou konfrontací s realitou by byla představa vlastního chování v takové situaci. Být tím hrdinou můj manžel, který by tím riskoval životy celé rodiny a našich dětí, tak bych tak nadšená nebyla… Kladla bych si otázku, jestli to ta to stojí.

  • astraustralia

   Janiko ac to tak nevypada, ale Vase poznamka ve sve podstate smeruje k jadru pudla, k tomu v cem se dnesni spolecnost topi.

   Na jedne strane je spolecnost domestikovaneho homosapiense TRHem zmasakrovana az do te urovne,
   ze otazka jestli to za to stoji a co vsechno a az kam, presahla unosnou miru.
   Na druhe strane stale jeste v mnoha lidech zustava pocit pro to co je a co neni spravne,
   bez ohledu „jestli to za to stoji“ a podle toho i jednaji.
   Rekneme ze podle vyssiho principu mravniho, vsevesmirne velkeho dobreho lidstvi, ci jak to nazvat.
   Ja v tom vidim nadeji :-)

   • Janika

    Astře, že je společnost zmasakrovaná trhem až na dno úrovně (a lidskosti), to je hezky vyjádřeno, a říkám to také. V tomhle případě ale to jestli „stálo to za to“ je o zaplacení životem, a to nejen svým, ale i všech drahých. Za život mého dítěte by mi to nestálo, pro ten bych se naopak byla schopná dopustit snad všeho.

  • vittta

   Jak píše Astr- a za mě, je to špatně argumenovatelné lidským pohledem.
   Ale ten kostel byl plný lidí…a ti by byli na kaši.
   Pro tebe jako manželku to moc smysl nemělo, naopak, bylo to hloupé.
   Ale v globálu, pro vlastní jakýsi národní pocit, to smysl mělo.
   A bez národa jako SVOJÍ sociální skupiny, se společným jazykem a kulturou,nejsme nic.
   A národ bez hrdosti uhyne, degeneruje.
   Však na to se už od r. 1938, ale spíše od 10 století hraje, no ale stále jsme tady, je to v tomto prostoru obrovský úspěch.

 5. embecko

  vittto, nahore pises: „Tak podpoříme národní jednotu, ne?“
  Otazka je „kdo je to my“ a pak „s kym“?
  Je tu dale otazka duvery, ktera je predpokladem k podobnemu angazovani se. A duvera se dava najevo tak, ze se projevi v nejake solidarni akci, jez ma realny politcky vliv a stoji nejake odrikani (prinejmensim musis nekam dojit a tam stat, napr. manifestace, anebo pak provest nejaky ukon, napr. volby).
  *
  Me ovsem poslednich 30 let naucilo, ze kdyz budes obnovovat narodni jednotu, vetsina tvych souputniku se s tebou jen poveze a az dosahnes uspechu, tak te podtrhnou (tolik z meho porevolucniho odboroveho angazma s vyraznym narodnostnim podtextem, ale i z jinych mych verejnych aktivit).
  Dnes bych do nejake kolektivisticke prace uz nesel, ani kdyby me parem volu tlacili. A je to tim, ze nemam duveru ve sve potencionalni spolubojovniky. Donucovat nekoho, kdo neni ochoten projevit svoji solidaritu s narodni myslenkou ani tim, ze bude volit narodni strany, anebo se o statni/ narodni myslence vubec bavit, to uz odmitam.
  *
  Aster pise:
  “ je spolecnost domestikovaneho homosapiense TRHem zmasakrovana az do te urovne, ze otazka jestli to za to stoji a co vsechno a az kam, presahla unosnou miru.“
  To jsem vytrhnul z kontextu, ale takhle to vidim. Ne ze bych chtel torpedovat tvoji narodoveckou snahu, ale at se rozhlednu kamkoliv, tak nevidim temer nikoho, koho by tohle vubec nejak zajimalo, natoz aby byl ochoten se v tom nejakym duveryhodnym zpusobem angazovat.
  *
  Tema naroda je hodne slozite…proc narod vzniknul, jak se udrzuje a jaky prinos ma pro jeho prislusniky.
  Z tech vsech definic mi je nejblizsi idea dobrovolnosti a pocitu sounalezitosti, ktere narod vytvari…ovsem, at se divam, jak chci, neco takoveho nevidet. Jiste by to bylo prospesne, ale lide nemaji zajem, radsi se budou mylit s Bruselem a Lidlem a skonci svoji existenci, rozpusteni po montovnach, nezli by meli pravdu s Masarykem a museli se vuci sobe chovat s duverou.

  • Hamilbar

   Klid Saxi. Dovolím si parafrázovat Palackého: Byli jsme před národem, budeme i po něm.

   Ale to až v delší perspektivě. V té nejbližší se Vlast bude moc hodit.

   • embecko

    Mladi a neklidni
    Co pro mne znamena v mezinarodni sfere Libye, to je pro mne ve nitropoliticke rozprodej ceskeho zlata. To jsem nevydejchal a nevydejcham. Ted se k tomu pridal postoj mych znamych (se kterymi bych mel jit teoreticky na barikady), kteri, ac vzdelani, jen lidluji a vetsi politicka temata (natoz narodni) je naprosto nezajimaji.
    Takze klidny uz jsem a klidny zrejme i umru a jsem smiren s tim, ze bez naroda.

 6. embecko

  Tak uz je to tady a mohl na to prijit jediny Fendrych:
  „Rusové s vrahem předvedli ďábelsky rafinovaný kousek. Předpokládám, že informaci rozšířili tak, aby se dostala ke zdrojům důvěryhodným pro naši kontrarozvědku (BIS). Ta musela konat, jinak by klidně mohl být jeden z ohrožených politiků otráven, zabit. Biska takové riziko nesmí podcenit. Musí informovat policii.“
  https://nazory.aktualne.cz/komentare/dabelska-ruska-hra-s-agentem-vrahem-a-zbabela-ceska-nereakce/r~fda5a4f293a911ea9d470cc47ab5f122/
  Ďábelská ruská hra s agentem-vrahem

  • Janika

   Je to legrace, on vlastně Rusku lichotí a z BIS a spol dělá idioty, bavím se. Tedy zatím. Zajímavé je, jisté kruhy u nás vyzývají k tvrdšímu postupu vůči Rusku, a tam myslím většina lidí naopak vyzývá k tvrdšímu postupu Ruska vůči nám.

   • Kamil Mudra

    Není to legrace. Jde o klasickou pavlačovou drbárnu, postavenou na JPP a posunutou o level výše t.j. „šeptá“ se tak aby to všichni slyšeli s cílem – vyprovokovat drbaného k agresivní reakci – aby pak drbna mohla dát vítězně ruce v bok a zařvat na celý dvůr: „No vidíte co je zač! Dyť sem to řikala vod začátku!!“.
    Je smutné žít v baráku kde je takovým drbnám nasloucháno. :-(

    • Mrkos

     Že by skočíl na špek s šéfem BIS i šéf NATO ?
     Fendrychu, Fendrichu do roka a do dne …
     Fendrich se vyzná, dělal náměstka.
     A protože se vyzná v dezinformacích
     je třeba si na ty jeho plky taky dávat pozor.

     • vittta

      Ten vocas má ještě odvážnější teorie, než tady píšu já v době největší formy.
      Jenom já to píšu jako teoretickou možnost, a pro jistotu na to ještě upozorním, zatímco on to podává jako fakt, odhalený jeho geniálním mozkem.
      Kromě toho to píšu na rozdíl od něj zadarmo.
      Ale toho exota si přečíst, to je jak hra Járy Cimmermana typu „Hodina pravdy“

      • Mrkos

       Poslední dobou se topí v nenávisti.
       Máme jich tu několik podobných.
       Z historie víme, že někteří se uchlastají
       a někteří dokonce skočí z okna,
       když zjistí, že se svět netočí
       jimi vytyčeným směrem. Měl by věnovat
       čas meditaci na Havlově lavičce,
       nebo chodit plakat s kytkou k jeho hrobce.
       Jo : Nikdy se nevrááátííí…..pohádka…..

  • pacifista

   Je to obyčejný manipulátor. Oni ví, že se ztrapnili a tak ospravedlňují
   svoje počínání. Ví, že mnoho lidí a to i jejich přívrženců, jim neskočí na jejich tvrzení o úniku z BIS. To buď není a bylo-li by, je to její přímá degradace, tak co jí brát vážně? Přece nemohu prozradit něco, po čem pátrám. Nebo nepátrám? Tak co tam vlastně dělám? Bohužel to dělá ten redaktor směšně. Tedy alespoň pro nás, ale z těch lepšolidí mu na to určitě skočí. Fantazie má dost, to by jeden nevymyslel.

    • vittta

     Jako vždy výborný.
     Hampl je nesmírně nebezpečený, především proto, že je slušný a věcný, protože hlavní argument proti němu je, že není slušný a věcný, a je to ultrapravičák.
     Ale on- ani náznak extremu.
     A tak rádi by ho viděli se alespoň opřít o zeď pravou rukou, aby se mohlo říci, že heiluje.

     • embecko

      Dnes se kyd velmi povedl i Vidlakovi:
      https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/vlastne-se-jim-podarilo
      „Hřib nám teď už vlastně vysvětluje jen tu poslední fázi. Jak chrabrý němec Rudolf Toussaint (poctivý člověk a dobrý vlastnenec) podepisuje čestnou kapitulaci, protože je veden touhou po míru a ohledy na civilisty. To samé jsou najednou vlastně všichni ti němečtí generálové. Čestně podepisují kapitulace, čestně bojují a čestně prohrávají. Vlastně jen Hitler a pár lidí z jeho suity, to byli ti náckové, jinak celý wehrmacht byl vlastně plný vlastnecky smýšlejících poctivých Němců.“

      • vittta

       Co chceš, když dnešní evropská doktrýna je ryze nacistická?
       Co jsem se u toho i tady nahádal.
       Antisemitismus- za všechno může Žid, všechny banky sviňárny má na svědomí Žid- to je prostě nacismus, EU vlastně podporovaný, i když za zpochybnění holocaustu jdeš k soudu, za zavraždění Žida, nebo pokus o něj tě osbovodí, nebo dají na týden do blázince- pokud jsi jejich, tedy barevný. (vlastně svým způsobem člen SA)
       Všechno zlo pochází z Ruska, provokace, špína, čistě nacistická politika až do r.1939- a pak zase od r.41-45, a pak od r.47-do dnes.
       Boj se komunismem, ryze ideologický nacistický program, bojuje se s komunismem, i když už žádný není, to nacisté opravdu komunisty za reálné nepřátele měli, no ale nač měnit základní dogma, komunismus se pak samozřejmě roubuje na Rusko.
       Výsměch Čechům, institut čecháčkovství, čistě nacistický program, navazující na pangermánské RU verze.
       Aktivismus, politické násilí, klasický styl, použitý velice úspěšně nacisty- zde jde hlavně o to, že politické násilí je státními orgány nejen tolerováno, ale i podporováno, pokud tedy míří správným směrem.
       Vypjatý rasismus, zde ale je třeba krytí, takže nelze použit rasismus proti negrům, rasismus je ale veden proti bílým, kteří jsou na základě rasy a politického přesvědčení (zatím) jen šikanováni, tedy profesoři nesmějí přednášet a vyšší úředníci jsou vyhazováni z práce. (cíl rasismu je heterosexuální bílý muž)
       Nadávání na USA se Němcům také samozřejmě hodí, US vojsko jim brání v rozletu, a US dohled blokuje jejich válečné snahy, které rozhodně přijdou, prostě Němci jsou už takoví.
       no…asi bych si ještě vzpoměl.
       Ale abych trochu otupil tvoje radikální znechucení, pak věz, že na vojenských srazech ještě před 10 lety bylo vidět jen Němce a Američany, tak nějak, dneska už je vidět plno sovětské výzbroje a výstroje, dokonce i ruské carské motivy.
       Viděl jsem motorkáře se sovětskou přilbou, to jsou všechno detaily, která nastiňují nový vítr, nakonec, čeští motorkáři vesměs podporují Noční vlky, a sovětské motivy jsou IN.
       Na diskuzi Novinek o zahájení trestního stíhání „svaté“ trojice, a poněkud neohrabaného prohlášení Lavrova, že musíme pomník vrátit na místo, byly hlasy rozděleny půl na půl, v průměru.
       To je obrovský úspěch pro vlastenecké síly, a debakl pro německé kolaboranty, protože vůbec nepochybuji o tom, že polovina té poloviny nehlasovala ani tak pro Rusko, jako proti Němcům.
       A Rusko a ruský výklad dějin, dnes výrazně lepší a férovější jak ten západní, se stal symbolem české protievropské revolty.
       To je třeba vidět.

    • pacifista

     Já v tom, že od té kauzy s Koněvem dává Zeman a Babiš ruce pryč, vidím jinou a sice pozitivní věc. Vysílají signál, že státu se to vůbec netýká a jeho politika se nemění, to jen pár obecních zastupitelů vystoupilo v opozici. Babiš Vydal jen nic neříkající prohlášení, že si od žádné velmoci diktovat nedáme, což lze vyložit všelijak. Horší je, že řekl, že jsme suverénní stát, ale uznávám, že nemohl říct, že jsme okupovaný, leda že by tím myslel odteď.

 7. embecko

  „V něm pisatel upozorňuje i na to, že lidská práva a socialistický systém patří neodvratně k sobě, a kdo tohle nechápe, jedná de facto jako jeho nepřítel. Místo pochopení se ale Antonín D. dočkal zatčení a odseděl si dva roky za snižování vážnosti prezidenta republiky a za poškozování zájmu republiky v zahraničí. Na případ v roce 1983 upozornil ve zprávě Charty 77 Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS).“
  https://www.novinky.cz/krimi/clanek/vital-smrt-ceskych-vojaku-pujde-pred-soud-40323924?utm_source=www.seznam.cz&dfHmmrQlisj3BW5YlnkI5Rk2ealdf=denni-tisk
  Sedel ua Husaka, bude sedet i za Zemana…u Kabulu branime Prahu!
  To jsou ale paradoxy!

  • embecko

   Delsi, ale bajecne:
   http://casopisargument.cz/2020/05/13/den-pote/
   „Skupina liberálních intelektuálů okolo Deníku Referendum sepsala své představy do 11 bodů, ve kterých je patrná ozvěna podobných minulých výzev, především Manifestu radikálního liberalismu z doby předchozí hospodářské krize a nástupu pravicových vlád. Náhoda to není, protože mezi autory a signatáři jsou známé osobnosti, které stály i za manifesty předchozími.“
   A nahoda ani neni, ze se to libi u Tribuna.

   • oh

    Což o to, mě by se většina těch bodů zamlouvala také. Akorát zkušenosti se signatáři mé nadšení srážejí hluboko pod bod mrazu.

   • vittta

    Ale ten článek není špatný, autor rozhodně není mimo, zdá se laděn spíše levicově, ale udržuje se nad věcí.
    Ovšem některé věci mi připadají jasné, a došel by k nim i spící ožrala po probuzení před zavíračkou v hospodě U papouška.
    Že jako zbytečně propojená ekonomika je zhouba společnosti je nad slunce jasné.
    A tady pak je psáno:
    „Nyní krachuje i samotný neoliberální kapitalismus. Mnozí to přičítají špatné politice státu, která „zaškrtila“ ekonomiku a kvůli „jednomu procentu nakažených“ obětovala prosperitu chiméře zdraví.“
    Jasně, a kdo to jsou ti MNOZÍ?
    Protože náš stát mohl- podle výše uvedeného, nechat ekonomiku klidně otevřenou, ale ta by se hroutila vlivem její propojenosti.
    Takže v globalizovaném světě platí- buď všichni- nebo nikdo.
    Osobně si myslím, že by zisky hospodských a těchle přímo zasažených profesí tak jako tak zásadně klesly, protože lidí by chodilo prostě méně, zejména kdyby těch nakažených bylo hodně, což by asi bylo.
    O kuriozních případech, snad není třeba ani mluvit, nářek restauratérů, zaměřených na zahraniční klientelu, škemrajících na státu náhradu milionových škod, skutečně zavání až drzostí.
    Protože kdyby náš stát nechal otevřeno, měli by stejně prázdno, jen by nemohli bulet.

    • Kamil Mudra

     Ten článek je opravdu dobrý. Autor se nepodbízí, nic nepřekrucuje, vyjadřuje se věcně a s přehledem… je znát že si přečetl nejenon záhlaví s vypsanými body ale také jejich výklady. Udělal jsem totéž, zjistil že se s nimi shoduji a co hlavně – nenašel jsem tam nic co by mi bylo proti srsti. Což je poměrně řídký jev, protože se mi naopak stává, při čtení podobných textů že vždy najdu něco kvůli čemu se k celému textu přihlásit nemohu, byť bych třeba souhlasil s jeho velkou většinou. Fakt je že některá jména, jako např. Pehe kterého vyloženě nesnáším, mně vadila. Ale pak jsem si položil otázku: Nechal bych se Pehem vystrnadit z dobré hospody? No jasně že nenechal! A ono tam bylo podepsáno už asi 600 lidí, což je určitě více než intelektuálů okolo Deníku Referendum. Ostatně – já přece nejsem nějaký hlavoun pečující o svůj image abych se musel zajímat o to čí jméno se spolu s mým objeví pod nějakou peticí. Když něco podepisuji tak jen za sebe.
     Tak jsem to podepsal také.

     • vittta

      Ono jde čistě o to, kdo tyhle myšlenky zneužije.
      A zneužijí je iniciátoři té petice, což jsou ti samí, co je zneužívají už od časů reálného socialismu.
      Po levici je totiž poptávka, žádná u nás není.
      Jména se nelíbila ani autorovi článku, a jakkoliv souhasíš s nějakými názory, nemůžeš „do toho“ jít s lidmi, kteří je už 100x zradili a překroutili.
      Mezinárodní devastující propojenost není jen v průmyslu, kdy jedna pobočka v Singapuru zavře deset poboček v Číně a ty zavřou 50 poboček v Evropě.
      Devastující je i šablonovitá mezinárodní stranická politika.
      Když chceš být levičák, dle svého přesvědčení, tak z tebe udělají extremistu.
      Takže buď extremista- nebo nadnárodní levičák se vším všudy, se všemi těmi frázemi a vyprázdněnými, 1000x opakovanými mantrami.
      Ty sis vybral samozřejmě extremistu, ale už máš nějaké roky a zkušenosti, a také hrdost.
      Klidně napíšu „levicovou“ hrdost.
      Ale mladí tohle nemají, a tak dále devastují cokoliv levicového, a místo toho vyznávají… nadnárodní liberální demokracii.

      • dixi

       Já jsem to nepodepsala, signatáři jsou ti, kteri už nás vyuzivali a manipulovali.Ted jim teče do bot, Svět se mění , tak chtějí být stále na výsluní a u lizu. O tom, že dokáží zneužít každou dobrou myšlenku, nepochybuji.

         • Janika

          Poprvé v životě jsem takový pocit měla, když jsem poslouchala komunistické papaláše s jejich „je třeba“ 😎. Tenkrát jsem si říkala, že nic tak beznadějně hloupého, marného a zbytečného nikde jinde být nemůže. A může, ještě daleko horší je to v předvolebních slibech v dnešní „demokracii“. Proklamace k ničemu, prázdné výkřiky, na kterých chtějí někteří vykukové šplhat vzhůru.

          Navíc když ty fráze člověk vezme jednu po druhé, jsou i hloupé tím, jak jednostranně zhednodušují. Stačí ta první, že ekonomika má sloužit člověku a ne člověk ekonomice. To je tak slaboduché, až to tříská dveřmi. Aby ta ekonomika sloužila, musí nejdřív fungovat, a tedy člověk musí sloužit jí. Když ji nechá zničit, zahyne sám.

          • Kamil Mudra

           Chápu. Ale na druhou stranu – pro některá „je třeba“ platí že by jich bylo třeba i dnes. A kde nic tu nic.
           S ekonomikou je to jako s dělbou práce. A tu člověk vymyslel aby si usnadnil život – ne proto aby jí sloužil.

     • embecko

      Kamile, to si pletes s obcanskou petici, tohle je petice Peheho (zkracene). Takze ji nepodepisujes jen za sebe, ale predevsim za iniciatory, kteri uz s ni nalozi podle svych predstav.
      Hele, tys rikal, ze se ti za sociku libilo, podepsal bys Antichartu, kdyby na to prislo? Tam, z hlediska cloveka, ktery se socialistickou myslenkou souhlasi a socialisticky zpusob zivota mu moc nevadi, take neni nic spatneho:
      https://cs.wikisource.org/wiki/Za_nov%C3%A9_tv%C5%AFr%C4%8D%C3%AD_%C4%8Diny_ve_jm%C3%A9nu_socialismu_a_m%C3%ADru
      Jinak samozrejme, at si kazdy podepisuje co chce, ale nemel by pak jit spatnym prikladem s tim, ze myslenky v petici podepisuje jen za sebe a ze jejimi iniciatory se od myslenek vystrnadit nenecha. Oni te samozrejme odnikud vystrnadovat nebudou, jim jde jen o tvuj podpis, ktery bude ospravedlnovat jejich dalsi kroky, na ktere uz nebudes mit zadny vliv.
      Ted bude v tvem jmenu Pehe krotit Cinu (Nezkrotí-li Západ Čínu, přijdou další globální kalamity), protoze bez jejiho zkroceni by dosazeni vetsiny bodu petice bylo ohrozeno.

      • Kamil Mudra

       „podepsal bys Antichartu, kdyby na to prislo?“
       Nepodepsal a také jsem to otevřeně odmítl když na to přišlo a byl jsem o to požádán za přihlížení asi dvaceti spolupracovníků kteří to naopak úplně bezmyšlenkovitě podepsali. Ale podepsal bych Chartu http://www.totalita.cz/txt/txt_ch77_dok_1977_01_01.php kdyby mi to nerozmluvili kamarádi se kterými jsem množil a distribuoval chartovní časopis (INFOCH – Informace o Chartě) protože nechtěli abych tím na nás přitáhl pozornost a tím naši činnost zkomplikoval.

       „Ted bude v tvem jmenu Pehe krotit Cinu…“
       V mém jmému ne. Hele, já nepřestanu používat příbor, jenom proto že ho používá také Pehe. A když někomu vidličkou vypíchne oko, tak to taky neudělá mým jménem. Tohle personifikování je charakteristické pro „druhou stranu“ názorového spektra ke které se nehlásím. Takové odmítání či zatracování čehokoli jen proto že to řekl nebo udělal ten či onen. Když bude Pehe prosazovat třeba právo na bydlení tak ho podpořím protože s tím souhlasím a v prohlášení je uvedeno. Když bude chtít táhnout na Čínu tak ho nepodpořím, protože s tím nesouhlasím a v prohlášení to uvedeno není.

       Samozřejmě že každou dobrou myšlenku lze zneužít. Nejsem blázen abych si namlouval že tomu tak není. Ale to je máme kvůli tomu preventivně zahodit? Tak to jsme s tím měli začít už u pěstního klínu nebo ohně a nasměrovat náš vývoj úplně jinak. Třeba po vzoru delfínů. Holt jsme se vydali cestou kterou jdeme, teď už tohle nezměníme a naše cesta je (měla by být) o snaze aby ty dobré myšlenky získaly jednou navrch před špatnými v takové podobě aby byly společnosti ku prospěchu. Když je pohřbíme jen z obavy že budou zneužity tak tu zůstane prostor jenom pro ty špatné. Lidé přicházejí a odcházejí ale idey je přežívají.

       • vittta

        To je pravda, ale teoretická.
        Prakticky to bude tak, že Pehe bude prosazovat právo na bydlení, a když získá moc to právo prosadit, potáhne na Čínu.
        To třeba znamená, že já také čas od času vyhodnotím pozitivně nějakou myšlenku nacismu, ale nikdy bych je jakkoliv nepodpořil, protože dobře vím, kam to směřuje.
        Pokud jsem tedy schopen rozpoznat nacismus, samozřejmě, což si myslím, že jsem.
        A vidím ho zrovna u toho Pehe, ať už si mele co chce.
        Pokud bys rád věděl, co přesně tam u něj takového vidím, tak v tuto chvíli konkrétně nevím, ale to je jako s tím nacismem.
        Nikdo toho nenakecal o míru více, jak oni.

        • Kamil Mudra

         Takže kdyby třeba Pehe podepsal nějaké prohlášení proti dovozu afrických migrantů z Německa k nám, nebo proti rušení Benešových dekretů, tak bys to také nepodepsal jen proto že figuruje mezi signatáři?

         • vittta

          To ale Pehe nikdy neudělá.
          Resp. lidé se mohou změnit, takže teoreticky…ale tam není podepsáno jen Pehe.

          • Kamil Mudra

           No, je tam podepsaných v tuto chvíli 742 lidí. Kolik mezi nimi najdeš takových kvůli kterým bys to nepodepsal?

          • vittta

           No, Patočka, Magda Šipka, Uhl, Uhlová..ten Znoj je také pěkný kokot…a celkově to je nějaká aktivita EUronacistického Denníku referendum, to není médium, které by podporovalo něco nadčasového.
           Máš pravdu v tom, že těch lidí tam je hodně, a extremistů a pomatenců je tam třeba jen 100.
           Ale kdybychom o tom měli fakt pokecat úplně do detailu, pak by to chtělo ty body probrat, jeden tady už střelila Janika, o té ekonomice, to je blábol nezralého studenta- co se narodil se zlatou lžičkou v hubě.
           Já vyberu třeba tyhle tři, jsou hned pod sebou.
           1-Místo doprošování o nízké dávky veřejná podpora pro všechny.
           No…to je co jako?
           Co tím vlastně chtějí říci, kromě toho, že VŠICHNI něco dostanou, co asi roste někde na stromě.

           2- Zdravotnictví, školství a kultura jsou páteří společnosti.
           Tohle ti řekne úplně každý, dokonce i ODSák, který chce privatizovat veřejný špitál, aby z něj pak udělal soukromou kliniku pro bohaté, nebo místní školu, aby z ní udělal soukromé gymnázium pro dětičky zbohatlických mafiánů.

           3-Bydlení je právo.
           Jasně.
           Tím chtějí asi říci, že zahájí masivní výstavbu, nebo také třeba to, že budou měřit m2 na každou osobu, a když bude mít někdo moc velký kvartýr, nastěhují mu tam cigošskou rodinu- a to říkám celkem bez větší ironie.
           On by si člověk měl dát kurevského bacha, co si přeje, mohlo by se mu vyplnit!

          • Kamil Mudra

           „No…to je co jako?“
           Ale vždyt tam máš ty body rozepsané. Tedy máš možnost konkrétní myšlenku posoudit. Ovšem ne tak jak si ji vykládáš ty ale tak jak je napsána. Samozřejmě můžeš spekulovat o tom že by se dala uchopit jinak… prostě zneužít. Ale pokud se máš rozhodovat o tom k čemu se hlásíš nebo naopak co odmítáš, musíš posuzovat jen to co je předloženo, bez toho co k tomu přidáváš sám. Prostě takto napsané to beru, nebo takto napsané to neberu. A v obou případech bys měl vědět proč.

          • vittta

           Pro zajímavost- kde jsou napsaní ti intelektuálové?
           Ono mi dělalo trochu problém je vůbec najít, ty body.
           Bez problémů mohu podepsat, ale najít ty body…nakonec jsem je našel v DR.
           Navedlo mě to na nějakou stránku, přímo toho názvu- bez solidarity… celá stránka takový obraz, a pod tím se dalo podepsat, ale tam ty body nebyly.
           V DR je napsáno: „Prohlášení skupiny českých intelektuálů, k nimž patří řada autorů DR, ……..“
           Tak teď, mezi psaním, jsem to ještě našel na A2larmu, rozepsané ty body.
           Ale je to takové tajemství, někde to asi je, ale není to vidět hned, jako první.
           Jako se dělá reklama, kupte si tohle, je to super!!! (obrovské písmo)
           Před použitím se poraďte s lékařem, a nevylejzejte na slunce“ (malilililinkaté písmo úplně dole)
           No, kdo jsou ti intelektuálové, a kdo je tak vlastně nazývá?
           Je třeba Šabatová intelektuálka, a pokud ano, tak proč?
           Ta tam je podepsaná, nevím, jestli to vymýšelala.
           Ti, co to vymýšleli jsou důležití, ne ti co podepsali, a jak vidím Pehe, mám dojem, že to vymýšlel i on, ze Znojem a těmihle, Uhl a tak.
           A od těhle lidí nemůžeš čekat nic, naprosto nic jiného, než zradu.
           Státu, ideí, národa, i tebe, no a hlavně samozřejmě zradu levice, v nějakém smyluplném výkladu.
           A mohou si psát co chtějí.
           Bylo mi z těch floskulí na zvracení, ale fakt že jo, i když tak nějak s tím obsahem souhlasím, ale já souhlasím i s tím, že by bylo fajn, kdyby pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí, nebo dokonce s tím, že práce osbobozuje, ale ta hesla,….to druhé bylo pro miliony lidí to poslední, co viděli.

          • vittta

           Nebo můžeme Kamile probrat ty body obsahově.
           Mě pořád lezou do hlavy ty byty.
           Tak je super mít dostupné byty pro sociálně slabé, i běžné občany, ale kde je postavit?
           Tak co, v Praze se může vykácet Stromovka, nebo Prokopské údolí.
           Že ne?
           Jak to dělali komunisté?
           Celé čtvrti šly dolů, a místo nich stála obrovská sídliště.
           Jen v těch panelácích bydleli fakt občané, ale dneska se dá v pohodě předpokládat, že tam budou bydlet cigoši a negři.
           No kdo už může být sociálně slabší, ne?
           Problém bude také v tom, že když do nějaké bytovky o 20 bytech nastěhuješ 2 cikánské familie, a 20 migrantů, už tam nikdo jiný bydlet nebude, to se prostě nedá.
           Normálně vznikne degešgheto, oni tomu říkají vznešeně „vyloučená lokalita“, ale je to normální NO GO zóna.
           Naši lidé budou mít hovno, ale verbež si bude za naše prachy užívat střechy nad hlavou, no protože bydlení je právo.
           I dneska je bydlení právo, každý občan má právo na bydlení.
           Bude to super, v Prokopáku bude NO-GO zóna, jenže to bude mít další aspekty, totiž na ceně okamžitě klesnou veškeré nemovitosti v okolí.
           Takhle je to v USA, verbež prostě vytlačí původní obyvatelstvo, asi je to i ve Francii a těhle chalífátech.
           Ze slušné a bezpečné čtvrti se stane během jediného roku nesnesitelné místo a jediný, komu lze nějaké bydlení hluboko pod cenou prodat, jsou ty minority.
           Tohle je v kapitalismu dostupné bydlení.
           V socialismu to člověk oplakal, ta místa, kde trávil dětství, ale bydleli tam pracující, a byty byly pořeba.
           Kapitalimus je zničí na věky.

       • embecko

        Ono stejne o nic nejde, tohle zapadne jako minule vykriky intelektualu. Ze je tam treba Spidla, lide z CT, anebo klan Uhlu, to bych chapal, ovsem prekvapil mne Hauser. Jeho podpis by mohl znamenat, ze i na strane radikalni levice zavladlo cire zoufalstvi, kdyz uz podepisuje i takovato placnuti do vody.
        A antichartu jsi nepodepsal proc?

         • Kamil Mudra

          Přesně to byl můj argument. Jako bys u toho byla. Ale nešťastný vedoucí mi ji nemohl dát přečíst ani kdyby chtěl. Ještě by se po něm mohl někdo vozit za její šíření. :-)

          • embecko

           „Za tvurci ciny“ ale neni text proti charte, nybrz jde o stvrzeni podpory strane a smerovani jeji politiky. Na to nebylo treba chartu znat.

          • Kamil Mudra

           Když je něco nazváno „Anticharta“ (a mě to tak prezentováno bylo) je požadavek na seznáméní s Chartou logický. Nemůžeš přece odpovědně podepisovat nějaké „anti“ když nevíš proti čemu je namířeno.

          • embecko

           Ale vzdyt pisu, ze to jako anticharta nazvano nebylo. A nebylo to proti charte, ale za podporu rezimu. Proc bys pak mel cist nejakou chartu, k cemu?
           Obalamutili te stejne, jako dneska, jenze dneska jsi naopak podepsal, ale zas nevis, komu co a co s tim dotycni provedou.
           Jsem sam zvedav, jak se ta petice bude komunikovat…tedy kdo ji vezme do ruky a ke komu zajde a co po nem bude chtit. Jiste vim jen to, ze ty to nebudes.
           *
           „Takže kdyby třeba Pehe podepsal nějaké prohlášení proti dovozu afrických migrantů z Německa k nám, nebo proti rušení Benešových dekretů, tak bys to také nepodepsal jen proto že figuruje mezi signatáři?“
           Uz vyse pisi, ze Peheho beru jako vzor (neni tam takovy jediny).
           Predne neni psano, kdo je iniciatorem petice…proste „Pepku podepis!“ a je vymalovano. Dale, takovych jako Pehe je tam neurekom.
           K dotazu: samozrejme bych pri takovehle skladbe petentu a takovym zpusobem predlozene petici nepodpsal ani nahodou.
           Jeden Pehe jaro nedela, ale tam jich je mnogo.
           A kdyby slo o nejakou petici, kde by byl Pehe sam ovecka mezi vlky? Pak bych rekl, ze se zblaznil a podepsal bych…politika neni matematika.
           Zde ovsem text „11 bodu“ je naprosta tragedie. Cituji janiku: „…ekonomika má sloužit člověku a ne člověk ekonomice. To je tak slaboduché, až to tříská dveřmi. Aby ta ekonomika sloužila, musí nejdřív fungovat, a tedy člověk musí sloužit jí.“
           Co k tomu dodat?

          • Kamil Mudra

           „Ale vzdyt pisu, ze to jako anticharta nazvano nebylo.“
           V mém případě bylo a proto jsem také tu nahrávku na smeč využil. Skutečný důvod toho proč jsem ji nepodepsal ti snad vysvětlovat nemusím. Já jsem tehdy už text Charty znal.

           „Jsem sam zvedav, jak se ta petice bude komunikovat…tedy kdo ji vezme do ruky a ke komu zajde a co po nem bude chtit. Jiste vim jen to, ze ty to nebudes.“
           Čas ukáže (nebo také nic neukáže a zavře se nad tím voda). Když jsem podepisoval petici proti odstranění Koněva, tak jsem taky nepředpokládal že se za mnou přijde někdo zeptat jak s ní naložit. Kdybych se měl ke všemu stavět takovým způsobem tak nepodepíši nikdy nic. Ani nemusím chodit volit. Vlastně ani není důvod k tomu abych vyjadřoval jakékoli své názory týkající se něčeho jiného než přímo mé rodiny protože to je asi jediné místo kde mám šanci mít pod kontrolou jak s nimi bude nakládáno.

           „Uz vyse pisi, ze Peheho beru jako vzor (neni tam takovy jediny).“
           Pehe je tam jediný ale jak velké procento mezi nimi tvoří takových jako je on už asi těžko odhadneš. Ted je tam 742 lidí, když jsem to podepisoval bylo jich asi 600. Těžko předpokládat že jsou všichni „peheovci“ nebo jinak souznící s dalšími co se mi mohou jevit negativně. Proto pro mne je důležitý text a ne ti kdo ho podepíší. Nepotřebuji aby mne nějaké autority nebo „autority“ vodily za ručičku v mém rozhodování o tom co se mi líbí a co ne. Ani anti-autority.
           Já vidím (v tuto chvíli) 742 petentů ne jen jedno Pehe a několik dalších podobných.

           „A kdyby slo o nejakou petici, kde by byl Pehe sam ovecka mezi vlky? Pak bych rekl, ze se zblaznil a podepsal bych…politika neni matematika.“
           Jo? A co kdyby to další „peheovští“ podepsali až po tobě? Také bys si řekl že se zbláznili abys mohl zůstat v klidu?

           „Aby ta ekonomika sloužila, musí nejdřív fungovat, a tedy člověk musí sloužit jí.“
           Aby kombajn fungoval musíš ho nejdříve postavit. Ale PROČ ho stavíš? Aby sloužil tobě a nebo ty jemu?
           Slaboduché by bylo stavět kombajn proto abys mu sloužil.

          • embecko

           Nazvat prohlaseni o souhlasu s politikou strany a vlady ANTI-chartou byl genialni tah, ktery neni prokouknuty ani po skoro 50 letech.
           Kdyby nebyla Charta a nekdo takovy papir prinesl na odborovu schuzi, tak ho podepise kazdy, protoze o nic neslo. V tom prohlaseni je totiz jen to, co delal denodenne kazdy, kdo neprotestoval…takove ty banalni kecy o tvurcim zapalu lidu a podpore strany. O necem podobnem se hlasovalo na konci skoro kazde schuze. A kazdodenni praci „pro socialismus“ se to jen stvrzovalo.
           Z banalniho a prumer neprevysujiciho prohlaseni „Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru“ se stal cert az po tom, co bylo spojeno s Chartou, tim dostal obsah uplne jiny naboj a namisto pritakani se s znej stal vzdor. Augustove odvadeli na kulturnim poli pro rezim denodenne 100x horsi praci, nezli ze podepsali takovouhle banalitu…ale to se uz nevidi a videt zrejme ani nechce.
           *
           Ze tys cetl Chartu neni tak dulezite, jako ze jsi necetl Prohlaseni, ktere jsi odmitl podepsat…ted to mas naopak, podepsals nekomu bianco sek a ted nevis, co s tim provedou.
           Ted nejde ale o tebe, ale o princip veci. Podle meho podepsat cokoliv nejakym provarenym osobam je chyba. nejen, ze se s nimi pak vezes, ale je to spatny priklad pro druhe. Ano, vetsinou neni dulezite, co se pise, ale kdo to pise.

          • Kamil Mudra

           „Ano, vetsinou neni dulezite, co se pise, ale kdo to pise.“
           Ale to je blbost. Většinou je to přesně naopak. Přečetl jsem hromadu knížek o jejichž autorech jsem nic nevěděl. Bud se mi líbily nebo nelíbily ale osoba autora na mé hodnocení neměla vliv. Protože když už jsem zatoužil něco se o autorovi dozvědět, tak proto že ve mě ten zájem probudilo to co napsal. A nepamatuji si že bych na jejich díla nějak významě měnil názor po tom co jsem si o nich něco přečetl. A stejně to mám s herci. Nezajímá mne jejich osobní život ale to jak dobře nebo špatně hrají.

           Svět informací je nadupaný všelijakými citáty, lidi si je navzájem předhazují a naprostá většina z nich neví skoro nic o tom kdo je vyslovil. A lidová rčení jsou typickou ukázkou putujících informací o jejichž autorech už nevíme vůbec nic. Podstatné jsou pro nás myšlenky které jsou v nich obsaženy, posuzujeme je podle toho nakolik vystihují realitu kterou sdílíme nebo nějaký morální kodex ke kterému se hlásíme. A nejde jen o texty. Muzika, malířství, sochařství… pokud u toho někoho zajímá autor tak jen v těch případech kdy jméno tvoří cenu. Pak už samozřejmě může zbastlit cokoli. Ale když nebudeš malíře znát tak podle čeho se rozhodneš jaký obraz si doma pověsíš? A přestaneš poslouchat svou oblíbenou muziku když se dozvíš že její tvůrce byl asociál nebo blázen? A skutečně si myslíš že dobrý herec, zpěvák, spisovatel… přestane být dobrým jen proto že kdysi podepsal Antichartu? Kdepak! Dobrými přestanou být jen ti „dobří“ co nikdy dobrými nebyli ale po tom co je nějaká věrchuška, určující v té či oné zemi podobu kultury, přestane protěžovat a oni se najednou musí opřít jen o to své „umění“.

           Ale máš pravdu že nebýt v tom prohlášení „Za tvůrčí činy“ vsuvka: „- a také u nás se našla skupinka takových odpadlíků a zrádců -„ těžko by se to vůbec dalo označit za Antichartu. Podstatné bylo načasování a divadlo co okolo toho tehdy udělala média. Bez toho by to bylo jen takové prohlášení k výročí, jakých už národ vyslechl plno – jedním uchem tam a druhým ven. Docela věřím tomu že ti kteří o existenci Charty ani nevěděli se pak divili co že to vlastně podepsali.

           Ale to co jsem podepsal já nikoho neglorifikuje ani neodsuzuje. Poukazuje to na chyby systému a nastiňuje možnosti jejich nápravy. Tím to má blíže k Chartě než k Antichartě. A jak už jsem výše napsal – Chartu jsem tehdy podepsat chtěl. Protože jsem tehdy ty chyby okolo sebe viděl. A dnes je vidím také. A myslím si že je dobré že je někdo takhle shrnul a předložil veřejně k podpisu. To je přece jen něco jiného než když půjdu na Hamplovu přednášku, uznám že říká pravdu, vrátím se domů a následující den jako bych tam nebyl. A když třeba později, když tu přednášku najdu na trubce, postnu ji sem tak pak co? Pár lidí se vyjáří že Hampl je dobrej a tím to hasne. Za chvíli (nebo i současně) se zas kecá o něčem jiném – jako by ho nebylo. Já nejsem ani tak naivní abych byl přesvědčený že to prohlášení vyvolá nějakou veřejnou diskusi – natož pak abych věřil tomu že si ho vláda či nějaká politická strana veme k srdci. Ale je to rozumný text který si zaslouží aby se o něm diskuse vedla. O něm – ne o těch kdo ho podepsali. Opravdu nevím o jaký princip ti jde když píšeš: „ted to mas naopak, podepsals nekomu bianco sek a ted nevis, co s tim provedou. Ted nejde ale o tebe, ale o princip veci. Podle meho podepsat cokoliv nejakym provarenym osobam je chyba. nejen, ze se s nimi pak vezes, ale je to spatny priklad pro druhe.“

           Tenhle „šek“ je přece vyplněný a jeho přepisování by bylo poznatelné. Je fakt že těžko ovlivním co za něj bude „nakoupeno“. To ale děláme v každých volbách při kterých jsou nabízené „šeky“ mnohem více „bianco“ než tenhle. A ještě si musím vybírat nejmenší zlo, namísto toho abych si vybíral z toho co se mi líbí. V každé straně, nebo mezi každými jejími příznivci, najdeš nějaké provařené osoby. A děláme to tak, při dlouhá léta trvající špatné nabídce, všichni. Tedy aspoň všichni kdo k volbám chodíme. No a pak se s tím pochopitelně všichni vezeme. No jasně – nikdo nás přece volit nenutí. Vždyť můžeme sedět doma na prdeli a neriskovat že někdo zneužije náš hlas.

           Takže pro koho jsem špatným příkladem? Pro nihilisty co už rezignovali? Pro chytrolíny s křišťálovou koulí co „vědí“ že vše se v prdel obrátí? Pro ty co říkají „Necháme to koňovi, ten má větší hlavu“? Kdo jsou „ti druzí“ které zmiňuješ? Lidi tady na blogu? No tak… snad jste dospělí a umíte používat vlastní hlavu, takže vám nehrozí že byste se nechali nějakým špatným příkladem strhnout. A známe se tak dlouho že mi už snad jste ochotni i schopni nějakou občasnou pomýlenost i upřímnost prominout. Stejně jako já každému z vás.

          • embecko

           Nazdar!…Uz jsme se dostali do stavu „dekuji za korektni diskuzi plnou faktu“…coz bych o sobe nerekl, ze jsem jeste neceho takoveho schopen.
           Pises:
           „Poukazuje to na chyby systému a nastiňuje možnosti jejich nápravy.“
           To je presne to, co tam janika, vittta a ja nevidime. Vim, pises „nastinuje moznosti“ a v tom je mozne schovat cokoliv.
           Z textu petice: „Zároveň je nutné posílit postavení nájemníků“…to se mi snad jen zda. Mam par znamych s cinzaky, kteri jsou ze soucasne silne pozice najemniku uplne na nervy a to natolik, ze zatimco zacinali s vaznym zajmem pronajimat za mene penez dlouhodobemu zakaznikovi, casem skoncili u Airbnb. Nezli vest nekonecne spory s trvalym najemnikem, radsi obcas vydelat na kratkodobem pronajmu.
           Vzdycky nakonec skoncis u toho, ze nefunguji soudy. „Nemam na najem, no nemam, a co? Co s tim udelate? Nic!“
           Logicky pak postupne zatvrdnou obe strany: majitele jdou uz jen po kratkodobem zisku, najemnici se snazi ojebavat jak to jde.
           Tech par strasidelnych pripadu, kdy je slusny najemnik terorizovan najemce jde na vrub soudu. Ta vetsina, kdy je majitel znechucovan chovanim nevychovanych najemniku jde na vrub pravniho systemu.
           Kdyz bydlis u nekoho, neni mozne, abyste se nekdy nechytli a aby z takoveho sporu nevylezla jedna ze stran poskozena. Pak zalezi jen na duvere a ochote couvnout…ted se bavim o banalitach. Ovsem kdyz je pravo nastaveno tak, ze nemas narok najemnika vyhodit, pak nutne musi vzniknout ticha obcanska valka mezi najemci a najemniky.
           *
           V bode „8. Bydlení je právo“ tedy nejde ale vubec o bydleni jako takove…tragicky stav nezachrani vice bytu, ale stanoveni pravidel a jejich vymahatelnost. Vice bytu a „pravo na bydleni“ problem naopak jen prohloubi.
           Dle meho je tedy resenim: 1) funkcne vyresit socky, nedodrzujici najemni smlouvu 2) funkcne vyresit hovadske majitele, terorizujici najemniky 3) zregulovat turisticke oblasti (hlavne Airbnb). Bod 3) petice resi.

          • Kamil Mudra

           Ty celé bydlení redukuješ na vztah nájemce a nájemníka ale on je mnohem širší. Proto je v bodu osm uvedeno: „Celý náš dosavadní přístup k problematice bydlení vyžaduje zásadní revizi.“
           Jaká je situace dnes? Obec má vhodný pozemek pro stavbu bytového domu. Prodá ho developerovi stylem „Tomu kdo dá víc“. Šoupne platbu do kasičky (všimné do kapsičky) a tím to pro ni končí, protože další nakládání s postaveným domem je už plně v rukou developera. Ten postavené byty prodá (nebo pronajme) tomu kdo dá víc, aniž by se staral o to jestli má klient s obcí něco společného. Ve výsledku se obyvatelé obce ocitnou v situaci „hladového před vykoupenou sámoškou“ protože toho že si někdo uložil kapitál do nového domu nebo s ním podniká nezávisle na obci se nenajedí.
           A obec se nechová jako správce nýbrž jako podnikatel upředňostňující rychlý zisk.
           Pokud by však zastupitelstvo muselo podřizovat své kroky právu na bydlení, pak by ten dům nechalo postavit pro obec a tím získalo možnost pronajímat byty dle potřeby obce a tak toto právo na bydlení ve své gesci naplňovat. A muselo by se chovat tak jak se na správce sluší.
           Proto je také v bodu osm uvedeno: „Potřebujeme důsledně rozlišovat mezi základní funkcí bytového fondu a tržními aktivitami. Fenomén tzv. investičních bytů, který deformuje bytovou situaci především ve větších městech, je třeba striktně regulovat.“

           Tvoji činžákoví známí si asi představovali podnikání jako procházku růžovou zahradou a pak prošli zklamáním že to není podle jejich představ. Ale tak jako hostinský musí počítat s tím že mu občas někdo uteče bez placení, v hospodě proběhne rvačka, okrade ho ho personál atd. musí nájemce počítat s výskytem i problémových nájemníků. Prostě riziko podnikání k bysnysu patří – ne jenom inkasování zisků. Samozřejmě by měli mít možnost se notorického neplatiče zbavit ale ten by neměl zkončit hlouběji než v obecním holobytu, jehož nájemné by hradil příjmem z povinných obecně prospěšných prací nebo, v nejhorším případě, ve vězení s pracovní povinností.
           Tohle ale samozřejmě nemají v „pracovní náplni“ nájemci ani nájemníci nýbrž stát, potažmo obce a justice. Na nich je řešení tebou uvedených bodů. Ale musí se tím komplexně zabývat a ne to házet ze stolu a jen občas „cvrnknout konvičkou“ tam kde to zrovna „hoří“.

          • embecko

           „Prostě riziko podnikání k bysnysu patří“
           No presne tak a protoze stat neni schopen tohle srovnat, orientuji se majitele na kratkodoby pronajem…a bit je obcan.
           Socani to chteji vyresit pouze regulacemi, coz prinese zase dalsi uhybny manevr ze strany majitelu…a bit bude opet obcan.
           Zde vladnou kapitalove/ -isticke vyrobni vztahy a socialisticky zpusob distribuce statku na ne nelze naroubovat.
           Bud- anebo.
           Bud tedy kapitalismus s funkcnim (coz je eufemismus, lepe je rici rychlym) pravem.
           Anebo socialisticky zpusob souziti, zalozeny na apelu a moralce, kde zakon stoji v pozadi a ma spise „dohledovy“ vyznam.
           K tomu zestatneni, plany, prerozdelovani a vsechno tohle okolo.
           Ale oboji zpusob spravy ma jednu (dvojitou) podminku: musi vychazet z vule lidu (jinak bude torpedovan a znefunkcnen) a zaroven musi jit o cisty system bud-anebo a nikoliv hybrid obou.

          • vittta

           Já bych potřeboval hlavně vědět, kteří intelektuálové tu petici vymysleli a spustili.
           Že jí podepsali notoričtí kriplové je běžné, a celkem, kdybych chtěl třeba Šabatové vyčíst, že jako ombudsmanka se starala o cigoše a šátky, místo aby řešila nespravedlnosti bydlení pro pracující, a nic v tom smyslu neiniciovala, tak klidně odvětí, že se jí to prostě líbilo, a tak to podepslala.
           Ale iniciátoři mě zajímají, a pak mohu důsledně rozvinout tu diskuzi.
           Jinak ano, problém investičních bytů tady existuje, ale přece o něm „levice“ dávno ví, a nemusí tedy vydávat nějaká prohlášení, aby na to upozornila, levice měla dokonce i ústavní většinu, někde v 90 letech, co si vzpomínám.
           Mimo jiné to třeba byty zdražuje, protože o ně mají zájem ti, co na to mají, nebo dosáhnou na výhodné hypotéky.
           Každá obec (město) by měla mít své byty a bytové domy, u nás město prodalo paneláky, a bytové domy si nechalo, a společenství v panelácích neví, co z prachama, a město má kulové, a dotuje zanedbané činžáky.
           Ovšem pozor, nikdo by obci neměl kecat do toho, koho tam ubytuje, jenže ve skutečnosti když tam neubytuje problémovou degešskou rodinu, už mají sluníčkáře a dobrosery na krku, a to každého nebaví, se pořád soudit.
           Další věc je ta, že žádné ušlechtilé body nikdy nic neudělají s korupcí, nakonec, vesměs úplně VŠECHNY politické strany, co jich tady po listopadu bylo, měly boj s korupcí jako hlavní programový bod.
           Přesto bych se nikdy nesnížil k tomu, abych volil ČSSD a ODS se všemi jejími odnožemi, typu US či TOP09 nebo dokonce…ani pomyslet- Zelené.
           A že to byli bojovníci s korupcí, jaké svět neviděl a kvůli pracujícím by snad ani nežrali, aby jim pomohli.

          • embecko

           „Tvoji činžákoví známí si asi představovali podnikání jako procházku růžovou zahradou a pak prošli zklamáním že to není podle jejich představ“
           Tady te chci zbavit jedne iluze, a sice, ze vlastnictvi cinzaku je nejake podnikani…ne, je to zivnost, ze ktere mas na konci roku podobne tolik, jako tvi prumerni najemnici. Nemluvim ted o baraku v centru, ale prumernem cinzaku treba v Nuslich, Karline a podobne, kterych je tak 80%. Pokud mas tedy jeden. Kdyz jich je vice, nasobi se zisk a s nim i starosti. Mit dneska cinzak mimo hlavni ulici nekde u centra je na nervy.
           Situce neni nepodobna prve republice, jak ji zname treba z Rychlych sipu…pan domaci bydlel ve stejne spelunce jako ostatni a mel stejny zivotni standard. Na vyskakovani si, ci dokonce podnikani to rozhodne neni.
           To ale socan nevidi, pro nej je zivnostnik, co preziva s velkymi starostmi z roku na rok, velkokapitalista, jez si zaslouzi, aby slouzil potrebam lidu temer zadarmo a nakonec za intelektualy oddrel jejich predstavu „prava na bydleni“.

          • Kamil Mudra

           Tradičně je živností nazýváno podnikání malého rozsahu, které umožňuje živnostníkovi uživit sebe i rodinu – dává mu živobytí. Tedy: každý živnostník je podnikatelem, ale ne každý podnikatel je živnostníkem (podniká na základě jiných předpisů, jiným způsobem). Ale dobře – vhodnější by ode mne bylo použít termín „živnost“. Za sebe mohu říci že v tebou popisovaných pronajímatelích žádné velkokapitalisty nevidím. A pokud sis všiml tak ve svém komentáři uvádím příklad dopadu práva na bydlení především na zastupitelstva obcí, tedy neočekávám ani nepožaduji na živnostnících aby to za obec/stát nějak oddřeli.
           Ale když tak čtu ten tvůj popis jejich situace tak mi to připomíná spíše provozování charity než živnost. A protože, na rozdíl od tebe, nemám žádné známé pronajímatele se kterými bych o tom pokecal – řekni mi co je vede k tomu aby takovou charitu provozovali? Nebylo by pro ně lepší kdyby ten činžák prodali, koupili si byt a živili se jinak?

          • Kamil Mudra

           „Já bych potřeboval hlavně vědět, kteří intelektuálové tu petici vymysleli a spustili.“
           No, ona to především není žádná petice ale veřejné prohlášení. Tedy ani nemá žádný petiční výbor a nic nepožaduje, pouze vyjadřuje názor a navrhuje. Proto ani nepotřebuje k ničemu ty podpisy jejichž počet by jinak byl důležitý pro petici aby mohla být přijata, projednána a má právo na odpověd od toho na koho se obrací.
           Proto tady od samého začátku argumentuji s tím že nikomu svým podpisem nedávám žádný „bianco šek“ ale jen vyjadřuji shodu s nějakým názorem. To že DR měl potřebu zmínit některá jména podepsaných nemá žádný význam. Jejich podpis není oficiálně o nic významější než kterýkoli z ostatních pár set. Je to přesně tak jak píšeš: „kdybych chtěl třeba Šabatové vyčíst, že jako ombudsmanka se starala o cigoše a šátky, místo aby řešila nespravedlnosti bydlení pro pracující, a nic v tom smyslu neiniciovala, tak klidně odvětí, že se jí to prostě líbilo, a tak to podepslala.“ a platí to pro každého.

          • embecko

           „řekni mi co je vede k tomu aby takovou charitu provozovali?“
           Cinzacek s 5-10 najemniky je docela dobra investice, protoze ti zajisti stabilni duchod, neodvisly od toho, jak tvoje penzijni fondy investovaly, anebo jaka je inflace. Proto je i dobre se soustredit na dlouhodobe najemniky s nizsim najmem.
           Do spravy takovyhle objekt ovsem dat nemuzes, protoze spravce by te stal tolik, co zisk a tedy by ti uz nic nezustalo. Samozrejme zalezi na tom, v jakem stavu barak je. Muzes sice vybrat milion rocne, ale zas mas dalsi milion veci na opravy a investice, dane, poplatky a pod.
           Hloupe je to, ze „pravni“ stat ti tuhle „charitu“ nedokaze zarucit a to proto, ze nema zadne paky na najemniky. Tedy ma teoreticke, ale protoze „pravo na bydleni“ tu uz realne je a kdyz nekdo neplati, anebo dela bordel, jses bez sance, resp. te cekaji mnohamesicni az mnohalete tahanice a jista ztrata penez.
           Vlastnik takovehleho cinzacku se pak stava de fakto placenym spravcem a lidi nijak neodira- co mu najemnici zaplati by stejne museli vydat tak jako tak (material + prace).
           Nakonec se vyplati mit uvolneny byt klidne nekolik mesicu prazdny a cekat na nekoho znameho, anebo doporuceneho. Jit s volnym bytem na verejny trh dlouhodobeho najmu je neadekvatni riziko a kdo se 1x-2x spalil, uz to neudela a radsi, byt to take prinasi problemy, jde do Airbnb.
           Takze „bydleni pro kazdeho“ ano, ale jde o to, jak. Podle meho se nakonec jeste muzeme dockat deleni nadmerecnych bytu, coz uz nebude komunisticka manyra, ale neco jineho…jako zestatneni britskych zeleznic Johnsonem, tam take neslo o zestatneni, ale o neco jineho. Anebo kdyz Trump prikazal Boeingu vyrabet dychaci pristroje…samozrejme nejde ani o naznak direktivni svevole, nybrz o trzni rozhodnuti v mimoradne situaci.
           A nejhorsi na tom je, ze budou zavedena jen ta opatreni, pro ktere nemeli lide socialismus radi a na to dobre se zapomene, protoze to bude „moc socialisticke“.
           *
           Ted zrovna s jednim kamaradem resim investice do aktualne volneho, ale po 7 letech temer vybydleneho bytu. Najemnik platil, choval se dobre, ale jenom zdemoloval kuchyn, poskrabal vanu a urazil kus zachoda. K tomu je potreba znovu nalakovat i v desti vecne otevrena okna a prebrousit a nalakovat parkety…a jses skoro na pul milionu jen to fikne…pokud tedy chces do bytu nejakeho solidniho najemnika, kteremu neni jedno, kde bydli a podle toho se i chova…varianta Pat&Mat tedy neprichazi do uvahy. A na baraku jsou dalsi resty: bude treba vymenit kotle ve 2 bytech, plot k jednomu sousedovi, podhledova okna ve sklepe a vyhledove komplet stoupacky + k tomu bezne opravy (zamky, kastliky, kliky a klicky, plot), pravidelne uklidit spolecne prostory a podobne.
           Ale jako varianta duchodu, anebo uspokojive zivnosti, kde jsou spokojeny obe strany, mi to prijde dobre…nebyt tedy stavu ceskeho prava a jeho vymahatelnoti.

          • vittta

           Takže jestli tomu dobře rozumím, je to prohlášení veskrze anonymních „českých“ intelektuálů, v němž figuruje i část redakce DR, jak je tam psáno.
           Takže to mohl vymyslet Pehe s Patočkou a nazvat se „skupinou českých intelektuálů“ a jen tak, pro legraci, k tomu zorganizovat petici, samozejmě s virtuální doménou a všemi náležitostmi.
           To se mi tedy ale moc nezdá.
           Nějaký cíl to má, už to, že „čeští intelektuálové“ jsou tajní, je krajně podivné.
           Pak ale všechno nasvědčuje tomu, že za tím někdo stojí, prostě to někdo platí.
           A kapouš nedělá nikdy nic jen tak, zadarmo.

          • Kamil Mudra

           Ále… Nic za tím nehledej. Čas od času se v intelektuálních kruzích vyskytne někdo kdo zatouží obohatit svými myšlenkami veřejný prostor. A protože se třeba sám necítí být mezi kolegy nějakou „celebritou“ tak k tomu ještě někoho přizve aby případné kritice nečelil sám. Hodí to placu a pak čekají jakou to bude mít odezvu. Když je dobrá tak tak se k tomu na sešlostech „skromě“ přihlásí a když špatná tak jsou zticha a spolehnou se na to že se v té množině podpisů nikdo prohrabovat nebude (proto jsou podpisy seřazené podle abecedy a ne podle toho kdo kdy podepsal). Ve většině případů takhle vznikají obecné plácy ve stylu „nic proti ničemu“ nebo mixy myšlenek kdy se ti zdá něco dobrý a něco špatný, takže se k celku těžko nějak přiklání. Ale v tomhle případě to ve mě vzbudilo dojem že to dobré hodně převažuje a to méně dobré „nijak neruší“, což se stává málokdy. Tedy by to stálo za veřejnou diskusi, pokud by se to ovšem do nějaké diskuse dostalo. Ale mohlo by, kdyby se těch podpisů nasbíralo opravdu hodně. V každém případě to opravdu není nic jiného než ten námět do diskuse za jakou ovšem kapouš nemá důvod stát, natož aby ji platil.

          • Kamil Mudra

           Nojo… Takže rozumný a neuspěchaný pronájemce může, s trochou štěstí, časem vytvořit relativně pohodový dům ve kterém se dá žít v poklidu a současně si zajistit i důstojný důchod. A to už za tu snahu stojí i když to k žádnému mamonu nevede.

           Ono s tím „reálným právem na bydlení“ je to taky takové všelijaké. Když už bydlení v nějaké formě máš, není sice zas tak jednoduché tě o něj úplně připravit, ale je a bude stále těžší ho získat, pokud nepatříš do nějaké protěžované nebo bohaté lidské sorty. Když bydlíš v nějakém řetězeném podnájmu tak je to jak jízda na sudu se střelným prachem – to pak i váháš nad tím zda založit rodinu. Podobně když máš byt zatížený hypotékou ale práci kde řetězíš smlouvy na dobu určitou. Pak není divu že je z toho řada lidí na makovici, když nad nimi neustále visí takový Damoklův meč. A staří, dlohodobě natěsnaní s mladýma na malém prostoru – to také nedělá dobrotu, poněvadž to vyhrocuje generační problémy které se mohou vyvinout do ještě větších stresů než jsou zmíněné první dva příklady.

           Přesto si myslím že nějaké dělení bytů nehrozí. To by tomu musel předcházet nějaký opravdu velký průser jako třeba válka nebo jiná katastrofa, při které najednou hafo lidí přijde o střechu nad hlavou. Nějaké zestátnění železnice nebo to že firma dostane příkaz k výrobě něčeho čeho se nedostává, jsou proti takovému zásahu lidem do života slabé čajíčky.
           *
           Vybydlený byt je vždycky finanční průser ale má to tu výhodu že když se rekonstrukce provede poctivě tak máš pak na řadu let vystaráno. To se pak vyplatí i nějaká rozumná půjčka.

         • embecko

          Oni byli komunisti rafinovani a v textu chartu nezminuji ani slovem, prohlaseni se jmenuje „Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru“. Anticharta je lidovy nazev a odkazuje na casovou souvislost a kampan Rudeho prava (Ztroskotanci a samozvanci)- par dnu nato byli do ND pozvani umelci, co se nechali zivit od rezimu, ktery nenavideli (ti soucasni se v nich zhledli).
          Genialnim tahem umelecke sfery je, ze se dokazala vyprofilovat jako svobodomyslna a moudra. Opak je pravdou, augusti slouzi tomu, kdo jim zaplati a pak ho za to ponizeni nenavidi :o)

  • vittta

   To je hovno, tak si to dědek odsedí a může pak posuzovat, jak se humanizovalo naše vezeňství.
   Nakonec, je to jen oběť Okamura, něco jako balda.
   Za to tady je ukázka originál manipulace.
   Tak matka tří dcer si stěžuje, že její 16 letá ratolest si našla cigoše.
   Matka je samozřejmě zoufalá, ale její dotaz pro radu v podstatě ukazuje, že než si degeše našla, kamarádila se s nimi, a z čista jasna byla samý průser, sociálka, ostuda, cigošský milenec je jen důsledek učasti v cigošské bandě.
   Článek pak radí matce, co by měla dělat, ale radí jí, aby se zamyslela, a manipuluje jí do situce, že jí nevadí cigošská kriminálnická výtžnická banda, ale onen romský chlapec.
   Matka je poučena o předsudcích,a následné, opravdu na hlavu postavené rady nějakého naprostého idiota se týkají jen jejího vztahu s cigošem.
   Absolutní blamáž!
   https://www.novinky.cz/zena/deti/clanek/poradna-dcera-se-zamilovala-do-roma-a-jde-z-prusvihu-do-prusvihu-40323751#seq_no=2&dop_ab_variant=345700&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=aCkfjlZgVpI-202005131648&source=article-detail

   • embecko

    „Vypadá to, že romský přítel dcery má něco, co nenašla u jiného chlapce.“
    Zde muzeme parafrazovat donekonecna a to i politicke pomery. Romsky pritel zrejme nebude metrosexual, podobne jako levice.

    • vittta

     Když to vezmu doslova, tak jí romský přítel docela obyčejně vojel do prdele, když se před tím nefrčeli perníkem.
     A to jí štimovalo, a tak se zaláskovala.
     Rovněž pohodový život v bandě povalečů a drobných kriminálníků je v podstatě vegáč, jmenovitě v časech mládí.
     Nikdo nikoho neopruzuje učením, natož prací, a na ten fet, cíga a chlast se nějaké ty prachy vždycky šlohnou.
     Ve skutečnosti si myslím, že chudák matka ani netuší, jak vážná je ve skutečnosti situace její dcery.
     A ten kretén, co jí radil to netuší také, navíc jí radí absolutní blbosti, no to už vidím, jak si 16 letý problémový potomek sedá s rodičem k nějakému rozumnému pohovoru, a něco si vyjasňuje.
     A úplně nehjorší na tom je, že ta naprostá, študovaná, ale amatérská prcguma takhle radí za peníze, neuvěřitelná doba!!!

      • vittta

       Já vím, jenže tohle jsem Bohužel nemyslel ani trochu ironicky.
       Ta brutální vulgarita měla jen podtrhnout vážnost situace.

     • Kamil Mudra

      No, bereš to nějak moc „živočišně“ :-)
      Holku mohla klidně přitahovat obstojná figura (oni mají dost času a tak leckteří z nich cvičí), celková nespoutanost a konec konců i parta okolo něj, protože jak správně píšeš „pohodový život v bandě povalečů a drobných kriminálníků je v podstatě vegáč, jmenovitě v časech mládí.“ Kdo ví nakolik byla doma držená na uzdě (nebo jak jí to připadalo). Ta cikánka co jsem s ní coby náctiletý chodil byla ještě kultivovaná socialismem t.j. rodiče pracovali a ona byla učnice. Ale přece mne na ní, mimo to že byla štíhlá, s vlasy až do pasu s tvářičkou jak Nšo-či, přitahovala i taková bezprostřednost bez sebemenší přetvářky a nekomplikovanost. No a co se cikánské party týká, tak oni (aspoň tehdy) nebyli v ničem polovičatí. Buď ti s holkou nedovolili chodit (i kdyby tě měli mlátit na potkání) nebo dovolili, ale pak tě mezi sebe vzali „naplno“ bez jakýchkoli výhrad, že jsi se fakt cejtil jejich. I to mělo (aspoň pro mne tehdy) své kouzlo.

      • vittta

       Tehdy to ale bylo jiné.
       Dneska v tom jsou prakticky pokaždé drogy, a s tím souvisí nevázaný sex.
       Oni jsou dospělí daleko dřív, a také nedělají zbytečné drahoty.
       Já tomu rozumím tak, že taková holka 16 let, jen těžko hledá vhodný bílý protějšek, pokud není na starší.
       A už vůbec ho nenajde v podobě bezprostřední bandy povalečů, kde vádne, jak píšeš, určitá živočisná jednota.
       Ty drogy ničí daleko víc je, než nás, protože logicky, kde je zahálka, tam je její vyplňování.
       Bony a Klajd po česku…

       • vera

        Situace může být vážná, a taky nemusí.
        První lásky, zhruba v těch 16, bývají bouřlivé, ale taky pomíjející. A rodiče často vidí situaci černější než je skutečnost. To znám, mám dcery dvě)
        Bílá rodina se štítí černé rodiny. Klasika. Matka nepíše jaké průšvihy dcera má, jestli opravdu bere drogy, jaká je ta parta se kterou se stýká, nic o nich neví. Ani neřekne – tak ho přiveď, prohlídnem si ho ) Naprostý nezáíjem, jen strach aby si holka nezničila život – nebo život podle rodičovských představ ?
        Někdy není od věci, že si dítě prožije i jiné věci než rodiče dovolí…
        Jsem z černého kraje, tady je cikánů jak naseto, semtam se najde i slušná rodina, semtam i dvoubarevný manželství – a kupodivu i fungující.
        Řekla bych, že ten radílek v článku tohle ví, proto nasadil smířlivý tón.
        A víš co, cikáni ani moc nezahálejí. Mají bohatý společenský a rodinný život, neustále trénujou hraní divadýlek na důvěřivé bílé, to zabere spoustu času. Všechny jejich ženské každý den vaří! A že mají v genech úklid drobných věcí z veřejného prostranství….až na kanálové poklopy a měděné kabely nejde o velké škody – co to je proti prohraným arbitrážím slušných bílých lidí )
        Hele, s cikánama jsou problémy, jasně že jo, ale polovina ěch tproblémů jsme my sami, svou nedůsledností, a to je na jiný povídání)

        • Janika

         „Všechny jejich ženské každý den vaří!“
         Dobrý postřeh, taky mám tu zkušenost. Mají i řadu jiných kladů, například úctu ke starým, a když umírají, někdo je drží za ruku, nikdo z nich není sám.
         Jinak samozřejmě, dál od nich, to je bez debaty.
         Tu dívku ale chápu, cikáni bývají velmi přitažliví. Zrovna tak, jako popisuje Kamil tu cikánku, tak pohledný nespoutaný tmavý kluk může dívce učarovat. Mně se to stalo taky, a věř, vittto, že nějaký sex byl až to poslední, co by mě okouzlilo.

         • vittta

          Na to on by hrál, tebe by sex neokouzloval, nebo tedy minimálně na začátku, ale jemu by o nic jiného nešlo.
          Oni mají velkou sebedůvěru, a to je to, on si dovolí oslovit jakoukoliv holku, jsou naparfemovaní jak buzeranti, a to se holkám také líbí.
          Co myslíš moje labuť, to byla báro láčo krasavice, a dodnes je nasraná, že se jí nikdo neodvážil oslovit, ale nějaký cigoš jí v pohodě oslovil a dokonce políbil, jako úplně první.
          Jenže pak couvla, naštěstí, protože bych nikdy nemohl být s ženskou, kterou ojel cigoš, to je prostě kasta nedotknutelných.
          Já mám na to jasný názor, podle mě jsou všechno jen kecy těch, co jsou „zdraví“.
          Tedy pokud je to hodný kluk, tak o nic nejde, třesky plesky…byl o tom dobrý US film, „Hádej, kdo přijde dnes na večeři“ póza, póza, a pak když dcera přitáhla negra…
          On pak najednou tvůj vnuk může být cigoš, a tady končí veškerá legrace, a cigoš prostě časem takřka tutově zdegešovatí, tvůj rod, tvoje krev, se stane nedotknutelnou.
          Není to tutovka, ale je to na 90%.
          Dokonce si myslím, že negr, nebo čmoud, to není tak hrozné, pokud to tedy není nějaký takový vizáží opičák, i mezi nimy jsou rozdíly, může to být člen kulturního národa, nebo kmene, ale cigoš…
          To prostě není náhoda, že se za 1500 let neintegrovali, jejich evoluční styl je založen na parazitismu, proto mezi nimi nejsou doktoři a inženýři a vědci, prostě to nepotřebují, evoluce je vybavila jinak, ta agresivní, samolibá, primitivní drzost je jejich živobytí.
          To jsem nedávno viděl takový dokument, přírodopisný, a dneska už máš dokumenty fakt luxusní, úplně jsem přehodnotil pohled na zvířata, a tam ukazovali ptáky, jak vyvádějí mladé, jak je chrání, jak spolupracují…fantastické.
          A byl tam nějaký pták, který měl ochranu mladých založenou na extremní agresivitě.
          Bez zaváhání napadl jakéhokoliv dravce, bez ohledu na to, jak je velký, a jestli si ho všímá.
          Prostě okamžitě útočil, a nedal pokoj, a měl takové letecké finty, až i daleko většího ptáka to přestalo bavit, a raději se zdekoval.
          Tohle přesně mají cigoši, nebo tedy něco v tom smyslu- a není to nic rasistického, prostě jen hodnotím evoluční výbavu tohoto druhu člověka pro přežití.

 8. astraustralia

  Mile jste prekvapili ze se uz opet zabyvate zivotem a ne c.19 :-)
  Kdyz nic jineho nesplnuje to podminky pro pandemii !

  Epidemie Covid-19 v ČR neexistuje, protože nesplňuje početní parametry nakažených v přepočtu na počet obyvatel a v Izraeli padl od premiéra první návrh na čipování školáků! V Česku by muselo být alespoň 170 000 nakažených osob, aby byla splněna definice epidemie v České republice podle předepsaných parametrů české vlády! Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2009 redefinovala význam slova “pandemie” způsobem, aby se paradoxně celosvětový pandemický stav dal vyhlašovat snadněji než nižší stav epidemie! Co je to za chucpe? Čísla okolo Covid-19 jsou šokujícím způsobem nízká, zanedbatelná v přepočtu na 100 000 obyvatel a dalece ani nesplňují definici epidemie nákazy! Roman Prymula se prokecl, na podzim se prý chystá další vlna pandemie, opět se prý budou nosit roušky. Znovu se tak dá očekávat zavírání podniků a živností?

  (nastesti obcane napumpovani spravnou korektnosti vedi ze zdroj neni verohodny)

  https://aeronet.cz/news/epidemie-covid-19-v-cr-neexistuje-protoze-nesplnuje-pocetni-parametry-nakazenych-v-prepoctu-na-pocet-obyvatel-a-v-izraeli-padl-od-premiera-prvni-navrh-na-cipovani-skolaku/?fbclid=IwAR3FontNkOE0Vxgaosg5zhi3rZGjvMiAUA3O5VtCiyz3hwqoP7SfsC8L_w0

  PS
  za odchyleni se omlouvam, navrat do zivota se vsim co jste probrali a jeste rozsirite je lepsi nez od rana do vecera neexistujici „pandemie“

  • embecko

   „Epidemie Covid-19 v ČR neexistuje, protože nesplňuje početní parametry nakažených v přepočtu na počet obyvatel…V Česku by muselo být alespoň 170 000 nakažených osob“.
   To je preci blbost, Astere, ne? Mozna vlada takova cisla ma, ale neni jasne, ceho se tykaji a hlavne budou orientacni. Definice epidemie (ci pandemie) musi byt vzdy obecna („Výskyt onemocnění, který výrazně převyšuje obvykle očekávané hodnoty incidence tohoto onemocnění v daném místě a čase.“).
   1) jake onemocneni, 2) jake misto a 3) jaky cas.
   Predstav si, ze by se po CR rozsiril treba tyfus, anebo AIDS, ale nemocnych by zatim bylo „jen“ 165 tisic. Nemeli bychom tedy zadnou epidemii? To by vlada cekala na tech 5 tisic dalsich nemocnych, aby mohla vyhlasit opatreni?

   • astraustralia

    Na tech extra 5 tisic by necekala.
    Uz na 100 tisicich mozna na 50ti by udelala vyjimku , ale nezacala by blbnout na jen nekolika desitkach.

    Ohlaseni nekolika desitek pripadu z Ciny svetove zdravotni organisaci a okamzita „celosvetova“ reakce se nejevi jako normalni.
    Pred casem to bylo takto a bez reakce! Kdyz na praseci chripku zemrelo 100tisic lidi v USA a massmedi NIC !
    Dobre si povsimnete poctu obeti v dobe teto epidemie v roce 1969, to se konal v Americe hudebni festival Woodstock…je to nesrovnatelne s dnesni komedii kolem korona epidemie.

    • astraustralia

     Saxi Ty ktery tu predvadis jak umis pouzivat horni polovinu hlavy ale nektere nesrovnalosti Ti v hlave nevrtaji ?
     srovnej si cisla z odkazu treba jen z USA:
     NY = 27290 mrtvych ( New York ma 19,5millionu obyvatel )
     Florida jen 1829 (22millionu obyvatel ) a vetsinou samej senior/ka skupina nejvice ohrozena kvuli ktere se zastavil svet ?
     Nemluv mi o koncentraci jakou ma NY, tady ma Sydney/Melbourne 2x 5millionu zbyvajicich 15millionu kolem
     a mame tu bez rousek jen 98 lidi a to vetsinou seniori v domovech duchodcu a co se privezlo na vyletnich lodich!
     https://www.worldometers.info/coronavirus/country/us/
     Sakra tak jak je to s tim covidem19 doopravdy?
     Co je na 100% a co nezpochybnite ze si vetsina vlad krasne vyzkousela a natrenovala poslusnost svych ovcanu !!!
     Az bude zorganisovana pristi vlna bude to jeste vylepseno!
     O jeste vetsi utazeni sroubu, o dalsi prikazy zakazy pokuty postihy.
     Tesi Te Saxi ze se to deje predevsim aby se uchranila nejvice ohrozena skupina, to ta nase seniorska ?
     A obava pred „pandemii“ jako nejrozumnejsi zduvodneni pro kazdeho spravneho a ukazneneho obcana ?
     Hosana :-)

 9. J. Hruška

  Na nahoře napsané příhodě se mi vždycky líbilo, že těm lidem přes všechnu propagandu zůstalo vědomí, co je správné. Uviděli příležitost a využili ji. Nepotřebovali vedení, organizaci, spojení. Podobných věcí se tehdy dělala spousta a právě proto, že nebylo možné zachytit nějakou organizaci nebyly většinou odhaleny. (Jen Němci zuřili, že Češi jsou smějící se bestie.) Bohužel nebyly ani zaznamenány. Koho tehdy napadlo, že jednou budeme pracně dokazovat samozřejmé věci.
  Mimochodem, to, že Češi najednou vědí, co je potřeba a bez organizovaných povelů to dělají jsme viděli i teď při problémech s koronavirem. Řekl bych, že to zatím dopadlo dobře také proto, že se nám vláda do toho moc nepletla. Ostatně také se ukázalo, kdo je Čech a kdo parazit, který hlásá svoje nároky, předvádí se a špiní ostatní.

  • Janika

   To jste napsal hezky, Jene. Smutné je, že většina takových lidských hrdinství zůstane navždy skrytá, člověk to prostě udělá a mlčí o tom, i v dnešní době, nikdo se to nedozví.

 10. Mrkos

  Znám z rodiny dva takové příběhy. Děda dělal v sudetech na pile a občes proklouzl do voidního kola
  nějaký šikovný špalík a vylámal palce. Matce předělali krejčovskou dílnu na navijárnu kondenzátorů,
  některým kouskům dopřáli truchu vody, aby byly nespolehlivé. Ale obecně se žel muselo makat pro říši.
  Nic méně jsme byli považováni za natolik nespolahlivé, že nás neposílali na frontu. A dnes slibuje
  Čarnogurský NATU, že kdyby poslali Slováky proti Rusům, tak by se zachovali po vzoru svých předků
  a přeběhli na druhou stranu. Slovensko to je ale už Asie, ale my jsme tak evropanští, že už nám z té
  její pr…. koukají už jen paty. A tady ti naší Chartisté se nás stále snaží přesvědčit, že nás vezmou
  do svého lopežnického klubu a nestačí jim vidět, že tam nevzali celé jižní křídlo EU.
  Tak možná sever Itálie a Barcelónu by brali. Zbytek jsou rekreační sezónní oblasti. Mají moře a svítí jim
  tam slunce, tak to jim musí stačit. Proč by si nás brali na hrb, když dobrovolně makáme za třetinový plat?
  Podobně je to s některými novináři a redaktory. Vědí, že někteří z nich jsou zaverbovaní a tak si myslí,
  že by mohli být také vybráni a snaží se co jim síly stačí. Ale proč ho verbovat, když maká tak jako tak.
  Třeba Brambora Telecí.

  • Kamil Mudra

   Také to mám v rodině. Ke konci války se Němci chystali vyhodit do povětří most (myslím že to bylo v Bechyni kde mamka studovala keramiku) aby ho nemohli postupující spojenci využít. Ale ta partička z odboje, která se rozhodla tomu zabránit, měla problém v tom že se k těm drátům nedalo nepozorovaně dostat jinak než úzkými průlezy kterými se nikdo z nich nedokázal protáhnout. Jeden z nich se ale kamarádil s mojí matkou, která byla takové to tintítko co se protáhne skoro všude. Tak jí o to požádal a ona to po pečlivé instruktáži se štípačkama v ruce zvládla téměř na jedničku. To „téměř“ píšu proto že při pokusu o odpálení jedna nálož přecejen explodovala. Ale ne tak aby to pevnost mostu narušilo a dalo se to snadno opravit.

  • J. Hruška

   „Ale obecně se žel muselo makat pro říši.“ To je právě to. Ta situace byla daná a lidi s ní nemohli nic udělat. O tom, že zbytek Československa bude Hitlerovou zbrojnicí rozhodly velmoci a zástupce ČSR k tomu ani nepozvaly.
   Naproti tomu tvrzení, že „čeští dělníci horlivě pracovali pro Říši“ nebo že „jako celek byli Češi k Říši naprosto loyální“ znamená něco úplně jiného. Vymysleli si to čeští „demokrati“, aby mohli špinit vlastní národ a vydávat se za něco lepšího. Nechápu, proč to dnešní ruští historici po nich opakují a je mi z toho smutno. Proto jsem se ozval.

   • Mrkos

    Aktuální obětí štvaní demokratů, kteří většinou všechno přežili ve stínu krytu
    s podělanejma gatěma je Zátopek. Nebyl to žádný myslitel, ale byl slavný
    a někteří se ho snažíli využít a jiní zneužít. Ti nejhorší ho dokonce navrhovali na prezidenta.
    stejně jako Hanzelku. Z pozice těch nejhorších manipulátorů a hlídačů morální
    čistoty národa, Zátopka zneužívá nejnověji Blažek, při bourání každého symbolu,
    ve kterém by národ a jeho mládež mohla nacházet vzor a oporu.
    Zátopkovy rekordyk, jeho tréninkové a závodní zaujetí zůstane vzorem pro celý svět,
    jen u nás ho historicko badadatelské hovado Blažek posadí na hanbu.
    Poslední dobou se zformovala banda několika idiotů,
    kteří nejen že rozdělují společnost, ale šíří opravdovou nenávist.

    • vittta

     Jó, četl jsem.
     Podle mě je to placené německými penězi, né že by u nás nebyli idioti sami od sebe.
     Podle mě to funguje tak, že se nějak monitoruje prostor, a takový idiot se hledá, nebo nějaký spolek.
     Ti už falšují sami od sebe, a když se jim za to ještě něco nabídne, že to jako dělají dobře, tak aby to dělali ještě lépe, tak se mezi ně ještě přifaří „profesionální“ štváči, co zase vyhledávají tyhle placené zájmové skupiny.
     A ti to samozřejmě ovládnou, a stanou se v podstatě daleko mocnějšími, jak volení zástupci, každý se jich bojí, a dokáží sami, doslova a do písmene měnit zákony a nařízení v celé zemi, samozřejmě skrze zástupce volené, kteří vůbec netuší, oč běží, a odhlasují úplně všechno, jen aby měli dobře placený klid.

  • Janika

   Hurá, Caputová…. to je ta „správná“ linie… Pan velvyslanec měl na výběr, svou čest, aby se sám sobě mohl po zbytek života podívat do očí, nebo svou kariéru.

 11. vittta

  Krystlík zcela otevřeně o tom, proč je potřeba co nejvíc znepřátelit Rusy.
  Aby nám neměl kdo garantovat hranice, a ČR by se rozpadla ve prospěch Německa.
  Krystlíkovi lži v pohodě mohou přijmout i Britové a Američané, a dělat, že se na té Jaltě vlastně zase tolik neřeklo.
  To je jeden z důvodů, proč jsem opatrný v okopávání jak Ruska, ale i USA.
  Protože naše státnost je závislá právě na nich.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ceske-lzi-Prazske-povstani-bylo-zbytecne-Partyzani-verbovali-lidi-Gestapa-Benes-Asi-agent-SSSR-rika-Tomas-Krystlik-623716

  • J. Hruška

   „Protože naše státnost je závislá právě na nich.“ Máte samozřejmě pravdu. Až USA jako světový četník skončí, bude hůř. Přesto bych si dovolil připodotknout, že Sověti nás nedemokratizovali napalmem, kazetovými bombami ani municí s ochuzeným uranem, takže je tu určitý rozdíl.

   • vittta

    Jistě, to nijak nezpochybňuji, ale přes to musím…já tady hraju roli jakéhosi amatérského politika, tedy z tohoto pohledu musím považovat kopání do USA za nebezpečné, výsledek je nula, ale potencionální riziko velké.
    Za hlavního garanta české státnosti je ale třeba považovat především Rusko, už proto, že má na tom samo strategický zájem, tedy bude daleko ochotnější pomoci, třeba rázným zamítnutím snah o revizi výsledků 2. světové války co se ČR týká.
    USA jsou daleko, ti nemají ponětí, kde ležíme a nelze přesně předvídat, jaké budou mít cíle třeba za 5-10 let, ostatně, jejich cíle nejdou předvídat ani dnes, ale ani jim se zatím posílení Německa (se sídlem v Bruselu) nijak nehodí.
    Z tohoto pohledu je pro nás výhodné vystoupení Británie z EU, protože Britům se v nastálé situaci nějaké posílení Německa hodit rozhodně nebude, a to přesně do té doby, než by byli tak silní, že by se mohli s Německou EUrokoalicí podílet na tažení na Moskvu, aniž by u toho riskovali vlastní krk.

  • D

   Nemůže za své jméno, ani že se kryse podoba, to rodiče a příroda ale, že se jako krysa chová, to na triku má.

   • vittta

    To jméno nějak získal, asi se celá jeho familie 1000 let dozadu chovala jako krysy.
    A tenhle to má také v genech.

   • pacifista

    Vittta má pravdu. jména než se začala zapisovyt do matrik již existovala. Každý přišel k příjmení tak jak se mu říkalo. Někdo byl třeba truhlář někdo bača nebo Čech, Němec, krysař, hajný. Je toho mraky.

 12. vittta

  Zase byla nějaká debata na Barandově.
  Přítomni:
  V. Klaus ml.
  M.Minář.
  P.Nacher.
  M.Kocáb.
  Diskuzi jsem neviděl, ale v článku je popsána, a můj dojem je tento:
  Jednoznačně největší blb je Kocáb.
  Nejde mi o jeho názory, ale o schopnost přemýšlet, podle všeho vstoupil do diskuze jen proto, aby mluvil o Rusku, bez ohledu na to, co je tématem, a na začátku tedy i o Číně, nic jiného mu jeho chabý intelekt vlastně ani nedovolí.
  P.Nacher kope za nás, ale ne úplně dobře, intelektuálně stejně slabý jako Minář.
  Nemá schopnost okamžitě a nějak výrazně argumentovat, přitom mu dejme tomu Minář vysloveně nahrával, třeba ten fotbal.
  Rozhodčí nejsou voliči, ale soudy, a ty nikoho zatím neodsoudily, vyjma zneplatnění přijatých opatření, ale ani tady nebylo řečeno, že opatření jsou špatná. Voliči jsou diváci, kteří mohou tak leda pískat a nadávat na rozhodčího, případně zasypat hrací plochu dýmovnicemi. Nakonec, i ten argument, jak Klaus ml. objíždí republiku a přijímá odpovědnost je pěkný žvást, ve skutečnosti prostě V.Klaus komunikuje s občany, vysvětluje své postoje, ale žádnou odpovědnost u toho nepřijímá.
  Minář je hlupák, přesně vybraný, tedy je přesně tak chytrý, aby dokázal pochopit, co se po něm chce, ale ne zase tak chytrý, aby sám dokázal něco chtít.
  V celé diskuzi jsem měl dojem, že Minář přednášel naučené fráze, z vlastní hlavy nedal do placu nic.
  To vedlo až ke komické situaci, kdy mu byly dány špatné noty, a tak pindal o projednávání zákona o korupci v parlamentu, který se ovšem neprojdenával, takže- zaskočen- dohrál to sólo až do konce, aniž by si změny reality vůbec všiml.
  Nejchytřejší je předvídatelně Klaus ml, ale mohl být údernější, a zůstal asi pozadu za svými možnostmi.
  Je ale otázka, co je reálně možné předvést s takovými trouby, aniž by se vystavil riziku, že ho budou všechna sudeťácká média půl roku citovat, když před tím operativně citáty náležitě vytrhnou z kontextů!
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Nejste-informovany-Minar-chtel-u-Soukupa-ukazat-jak-vlada-kryje-kradeze-Klaus-ml-i-Nacher-se-ozvali-neverili-vlastnim-usim-Je-to-uplne-jinak-623831

 13. embecko

  Obecna uvaha: kapik, vybuzujici falesnou poptavku zene lidi do aktivit, na ktere nemaji a ktere je vycerpavaji. Vyrustal jsem za etosu „Andela na dovolene“, kdy rekreujici se odborari opravili podlahu ve skolce. My jezdili na podnikovou chatu, kde bylo samozrejme, ze cast dovolene prozita v ramci oprav a dalsi vystavby objektu. A ouha: nepamatuji si tolik, jak jsme hrali nohejbal, ale to, jak jsme si na louce nohejbalove hriste sami postavili. Z toho vyplyva, ze volnocasova aktivita by nemela byt vyplnena pasivnimi zazitky (na neco se koukat, neco hrat, anebo nekde lezet).
  Ovsem dnes je povinnosti skoro kazdeho odjet na leto k mori, v zime na lyzovani a na jare na kola. Jenze lide na to nemaji a tak prezivaji v zapelesenych soukromych bytech (Airbnb), precpanych kempech, anebo nechutnych all-inclusive hotelich. Zustat doma je potupa a odjet nekam za ponizujicich podminek je vycerpavajici.
  *
  Tohle mel socik pod kontrolou velmi dobre. Dnes na dovolene vidite jen samou frustraci, hysterii a snahu dosahnout zazitku, ktere nemaji valnou cenu. V podstate to same plati i pro bydleni: normalni je bydlet a za primereny najem a chovat se slusne s tim, ze kazdy prestupek proti smlouve a pravidlum vzajemneho chovani bude okamzite vyresen.
  Proc lide tolik cestuji? No proto, ze nejsou spokojeni doma, jiny duvod neni. A proc nejsou spokojeni doma? Protoze se tam jako doma neciti.
  Petice, bod 5.: „Stát nesmí být vězením pro dlužníky.“
  No dobre, ale proc zacala CSSD s exekucemi? Protoze stat se zacal rozkladat z duvodu druhotne platebni neschopnosti, za coz byly a jsou zodpovedny pouze soudy a nikdo jiny. Socka, anebo hajzl dluzili jen proto, ze vedeli, ze se jim nic nestane. Pokud ted prijde amnestie na dluzniky, presvedceni o beztrestnosti se jen prohloubi- a zacne se druhe kolo, tentokrat jeste ostreji.
  30 let se buduje pravni stat a 30 let se to nedari, nastesti za to muzou komunisti. Jiste, ze justice bude vzdy tridni, ale v pripade nepolitickych kauz by mela fungovat promptne a bez okladu.
  Socka neplat i -socka proda krome veci osobni potreby vse co ma – socka bude vystehovana do socialniho bytu – socka bude pravidelne kontrolovana, jestli se chova v byte slusne a pokud ne, socce se odeberou deti a socka pujde do vezeni.
  Hovadsky najemce dtto- bude pravidelne a neprodlene tak dlouho souzen, az skonci v base.
  *
  Pak se clovek bude konecne citit jako doma :o) a nebude mit potrebu prezivat v jakychsi Airbnb, anebo se polahocit s Uberem, rizenym nekompetentnim smoulou.

  • astraustralia

   No dobre, ale proc zacala CSSD s exekucemi? Protoze stat se zacal rozkladat z duvodu druhotne platebni neschopnosti, za coz byly a jsou zodpovedny pouze soudy a nikdo jiny. Socka, anebo hajzl dluzili jen proto, ze vedeli, ze se jim nic nestane.

   Na to si muzes odpovedet nekolika zpusoby z nich jeden muze byt, ze bylo napujcovano prilis a malo se vracelo.
   Ze kdyz se v CR neco dela ze to je „svetove“ bylo predvedeno na exekucich a nejlepsich exekutorech sveta.
   Chybi Ti tam ovsem pohled z druheho brehu, nejen o sockach ale o tech kteri „sockam“ a nejen sockam napujcovali.
   Vypraveni o agentech co do pujcek nutili protoze za to dostavaji zaplaceno!
   Jedno zda v CR nebo v USA ci kdekoli jinde kde vladne TRH bez privlastku!
   V USA napujcovali prespilis penez i tem o kterych si mohli snadno overit ze to nebudou schopni splacet.
   Takze nejen socky za to mohou !
   Uz Ti tam chybi velmi dulezita veta na zaver:
   ze stat a jeho vlada, obecne spolecnost musi byt takova aby stat svym nastavenim socky masove neprodukoval, aby se stale vice stredni vrstvy nepropadaly do chudoby, aby se nuzky mezi chudymi a bohatymi nerozviraly !

   Pokud jde o cestovani tu nespokojenost „doma“ mas sice spravne, (netusim v kolika % to plati) ale i soused ci lide kolem v praci co hodne cestuji mohou byt motivaci a tim motorem (kdyz soused proc ne ja )
   a pak take ber v uvahu ze existuji lide kteri jsou doma spokojeni ale presto by toho chteli hodne videt.
   Nevim kolik jich je, ja byl jeden z tech cestujicich.
   Prvnich deset let jsem jen cestoval a poznaval. Tehdy jsem moc potreboval aby den mel vic nez 24, a tyden vic nez 7 ! Takovych jako ja bylo vic a asi jsou taci i dnes.
   Kazdeho zene k jakekoli cinnosti vcetne cestovani neco jineho.
   To az TRH v 21 stoleti narazil na dno a tak nabizi pujcky na dovolene a snad uz na FSECHNO na co si vzpomenes.
   Ja jsem zil podle pravidla na co nemam to nemohu mit.
   To az dnes plati ze zit na dluh patri k poslednimu modelu spravneho trzniho kapitalismu:-(
   Jedine diky tomu se roztaci a udrzuji v behu kola spotreby, stale vetsi spotreby.
   Dokonce v UN (OSN) na to zalozili hodne velky konstrukt s nazvem cesky
   „Úřad OSN pro trvale udržitelný rozvoj“ https://www.enviwiki.cz/wiki/%C3%9A%C5%99ad_OSN_pro_trvale_udr%C5%BEiteln%C3%BD_rozvoj

   To ze rozvijet by se mel v tomto svete predevsim clovek a ne ekonomie pres spotrebu,pro spotrebu, aby ti bohati zbohatli jeste vice a rychleji, mudrcum ani v UN porad nedochazi.
   Take proto ze ti nejbohatsi kteri tohle cele „kociruji“ (oblibene novoslovo v CR) se jinak nez pres stale vetsi spotrebu
   spotrebitelu a jejich okradani k vetsimu baliku dostat neumi.
   Hezky weekend :-)

   • embecko

    „Chybi Ti tam ovsem pohled z druheho brehu, nejen o sockach ale o tech kteri „sockam“ a nejen sockam napujcovali.“
    I to je pravni otazka, Astere…v alpske zemi je pujcovani penez brano jako bezny byznys a ev. nevraceni pujcky je chapano jako spatny podnikatelsky zamer= za vraceni dluhu je zodpovedny ten, kdo pujcuje a nikoliv exekutor.
    Bud mas pujcku osterenu pravne tak, ze se ti vrati, anebo mas smulu. Proti financni pujcce dava dluznik adekvatni zaruku a neni-li pujcka vracena, zaruka propada veriteli (predani probehne bud bez problemu, anebo ho vyresi behem hodiny soud a policie). Ze by tedy zde nekdo poskytnul pujcku osobe, ktera nic nema, ci je u ni nizka pravdepodobnost, ze penize vrati, neprichazi v uvahu. Exekuce zde probihaji bud statni (dotycna osoba neni schopna platit dane- osobni bankrot vuci statu), anebo firemni, v pripade konkurzu.
    Jenze, ano….“To az TRH v 21 stoleti narazil na dno a tak nabizi pujcky na dovolene a snad uz na FSECHNO na co si vzpomenes.“…pak zalezi na tom, kdo je u moci a jak silne se necha „ovlivnit“ lobby…cely problem je tedy politicky, potazmo pravni a to ve smeru delegovani zodpovednosti na veritele a naslednem rychlem vyrizeni kauzy.

   • pacifista

    Souhlasím na 100%. Já jsem ten případ co cestoval aby něco uviděl. Jsem od přírody zvídavý a proto jsem chtěl na vlastní oči vidět jak to jinde vypadá. Již od svých 19 let jsem toto provozoval, ale domů jsem se vždy rád vracel. Nedovedl jasem si vůbec představit, že bych mohl někde spokojeně žít bez mých blízkých. Nikdy bych si nepůjčil nikdy ani stovku. Byla by mi hanba, že neumím hospodařit a tak jsem si pořizoval věci i záliby až když jsem na to měl hotovost.

  • oh

   „Proč začala ČSSD s exekucemi? Protoze stat se zacal rozkladat z duvodu druhotne platebni neschopnosti, za coz byly a jsou zodpovedny pouze soudy a nikdo jiny. Socka, anebo hajzl dluzili jen proto, ze vedeli, ze se jim nic nestane.“
   Ale houbeles socka. Zlodějský neřád, zvaný exekutorský zákon, byl svými dobrosernými autory navržen na podmínky tzv. „divokého východu“ z devadesátek, kdy šlo téměř výhradně o nesplácení podnikatelských dluhů, např. hajzl podnikavec neplatil za odvedené práce a podobné radovánky, které skutečně způsobovaly druhotnou platební neschopnost. V tom ovšem žádné „socky“ nefigurovaly, jen samí lepší a zodpovědnější lidé. No, tato překážka ‚svobodnému podvádění‘ se vyřešila snadno, hajzlové podnikavci zprovoznili institut „bílých koní“ a se ziskem odkráčeli středem, zatímco ‚opodnikovaný‘ může uspokojit své nároky doživotním exekuováním nemajetného bezdomovce. To rozhodně pomůže. Exekutorům a právníkům určitě, ti mají své prachy jisté. . :D
   Kdo zařídil parazitický exekutorský zákon v ČR? Posranecká iniciativa lidumilné KDU-ČSL a Uhelných Skladů Unie svobody. :D
   Stát tím přenesl část své státu na soukromé subjekty (licencované soukromé zloděje a vymahače), aniž si přitom ponechal použitelné nástroje, které by mu umožnily efektivně a žádoucím způsobem své licencované bandity umravňovat. ČSAD s tím ‚jenom‘ nic moc neudělala, když k tomu zrovna měla příležitost.

   • vittta

    Je dobré dodat, že taková Šabatová takové věci moc neřešila, za to se hodně věnovala cigošům a islámskému šátku.
    Pak podepisuje petice.
    Zde je ale ukázána jiná věc.
    Tedy zákon byl přijat, aby si podnikatelé vzájemně zaplatili, dejme tomu, také do toho nikdo nevidí.
    Tedy záměr je Bohulibý. (viz. těch 11 bodů)
    Ve skutečnosti ale zákon dopadl jen na ty poctivé, co třeba i vracet chtěli, ale neměli jak.
    Ti nepotiví se na nezaplacení připravili.
    To je to, co dlouhodobě razím ve VŠECH oblastech.
    Existují u nás dvě beztrestné skupiny,
    Ti nejbohatší- a ti nejchudší.
    Ti zákony dodržovat nemusí, a nikdo ani nemá tu drzost, to po nich vyžadovat.
    A to doslova.
    Proč by se policajt- když vezmu nějaký i závažný dopravní přestupek, ale cokoliv jiného- tedy proč by se policajt vůbec zabýval pracháčem, aby mu pak nějak zavařil, nebo asociálním cigošem, co z něj stejně žádnou pokutu nevytazí, a stejně si koleduje o průser?
    A tak se věnuje těm, co pracují, a mají co ztratit.
    Z občana ty prachy vyrazí, nebo ho zavřou, asociál či zazobanec za to nestojí.
    A tak jakýkoliv zákon, zpřísnění sankcí za dopravní přestupky, sociální bydlení, právo na tohle a tamto, VŽDYCKY dopadne na ty obyčejné, a to vesměs záporně.
    Ale to není jen tady, v Německu policajt dává pokutu za špatné parkování tak důsledně, že si nevšimne, že metr od něj negr krade babičce kabelku.
    Můžeme si položit i otázku, proč je zdravý a mladý asociál nepostižitelný- no protože nepracuje, a na dávky mu nikdo nesáhne.
    Nikdo ho pracovat nenutí, a to dle mého proto, že asociál má jen svou pouhou přítomností cenu zlata, pomalu takovou, kolik sám váží.
    Na jeho hrbu se uživí mraky sluníček, všemožných poradců a genderistů a romistů a právníků a dohazovačů pujček a novinářů, a kde kdo má existenci jistou, jenom když se mohou zaštítit pomocí potřebným a utiskovaným, genderově, rasově, sociálně..1000 forem je diskriminace.
    Pak ovšem se nemůžeme divit, že nemá kdo trhat jablka, a drátkovat chmel, že jo, když naši mladí rejdí po zádech cigošů a negrů, kteří tady ještě ani moc nejsou, bilý bezdomovec má cenu podstatně menší, protože ten nikoho nezajímá, má se starat.

   • embecko

    Omlouvam se, ze jsem to postavil tak tvrde, ale predmetna uvaha byla obecna.
    Proti exekutorskemu zakonu se v roce 2001 postavili jen 3 poslanci, vsichni z ODS.
    V roce 2017 byl z 57% pricinou exekuce spotrebitelsky uver, anebo mensi preklenovaci pujcka, z 12% slo o dluhy z podnikani.
    Neschopny stat delegoval sve vymahacske pravomoci na soukromy sektor, cimz se zavrsila privatizacni agenda a od te doby se jede v rezimu „utrhni co muzes“. Dle mych zkusenosti Cesi obecne na pomery hudraji, ale realne jsou s nimi spokojeni („nemenili by“). Nadavaji na stat, ale zaroven chteji, aby se o ne postaral. Nemaji radi Babise, ale kdyz se dovi, ze Babis dela jen to, co delaji i politici na Zapade, pak se dovim, ze na Zapade jsou blbci a Babis je estebak. Shrnuto: jsou nespokojeni se vsim, ale pomery jim vyhovuji.
    To neni kritika, ale ozrejmeni obecnych pomeru, v jakych se nase uvahy pohybuji.

    • oh

     „V roce 2017 byl z 57% pricinou exekuce spotrebitelsky uver, anebo mensi preklenovaci pujcka,
     No aby nebyl. Platný zlodějský neřád zvaný exekuční řád udělal z půjčovaní nesolventním jednotlivcům bezva kšeft bez rizika. A české soudy ‚odkejvaj‘ prakticky všechno, dokud profesionální věřitel neudělá tu hrubou profesní chybu, že by ve svých lejstrech měl něco formálně špatně. Na dodržování formalit jsou naše soudy citlivé, ale věcné nesmysly žerou i s navijáky velice ochotně i opakovaně..
     A podle jistých pomluv v denním tisku některým českým Nezávislým Soudcům nepřipadá ani úrok přesahující 114% nijak nemravný a rozhodně podle nich není lichvou, ale běžnou praxí..

 14. vittta

  Tady vidím příklad Bohulibého úmyslu.
  Dílem to tihle lidé prosadili, ale ze zákazu kouření v hospodých se nikdo neraduje, NIKDO.
  Nekuřák už měl možnost jít do nekuřácké hospody, bylo jich dost.
  Sousedící s hospodou zuří, protože opilci u kouření venku řvou, a dělají bordel.
  Opilce pak o to více vidí děti, když jsou zalezlí v lokále, nikdo je nevidí.
  Hospody mají méně návštěvníků, chlapi chlastají v garáži a dílně, což ve výsledku připravuje lidi o práci.
  Spotřeba cigaret se nesnížila.
  atd…
  Ve skutečnosti je dopad kouření na státní rozpočet trošku jiný.
  Kdyby den ze dne přestali všichni kouřit, státní rozpočet se do značné míry zhroutí.
  Tisíce a tisíce lidí by přišlo o práci.
  Pokud pak jsou zdravotní dopady opravdu tak vážné, jako že já si myslím, že to je ošemetné tvrzení, pak by absence cigaret prodloužila zásadním způsobem život, a tím i vyplácení důchodu, ale též by staří déle blokovali třeba byty .
  Pracovat déle by lidé nemohli, stejně je každý, kdo pracuje v 55 zu grunt, ať už u toho má záduchu, nebo ne.
  Navíc by ubyla polovina pacientů, prostě by nedostali všechny ty nemoci.
  Tím by ale nedošlo ke zlevnění výdajů na zdravotnictví, protože režie by zůstala stejná.
  Jen by se snížil počet výkonů, což by mohlo ve výsledku znamenat snížení počtu sester a lékařů, a též uzavření některých nemocnic, navíc by ubylo zkušeností lékařů, kterým je chcípák dobrým instrumentem pro cvik jeho rukou, a zjišťování příčin a důsledků chorob.
  Tedy by se nakonec ve výsledku ušetřilo, ale nikdo by se moc neradoval, navíc nějaké drahé přístroje potřebují nepřetržitě bežet, jejich nevyužití zvyšuje cenu výkonu, magnetická rezonance stojí třeba 5000- za předpokladu, že udělá 30 vyšetření denně, ale pokud by jich udělala jen 15, cena se zvýší na 8000, ubude dejme tomu nějaký ten náklad.(všimněte si, jak nemocnice naříkají, že nemají pacienty, při té epidemii)
  Pak by ovšem nebylo potřeba mít jí všude, že jo, a tak by se opět znedostupnila.
  Kde pak, bacha na to, páchat dobro může vyjít pěkně draho, a to nejenom finačně.
  https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/je-treba-snizit-dostupnost-cigaret-zajistit-nekuracke-prostredi-tvrdi-profesorka-kralikova-40323548#seq_no=6&source=hp&dop_ab_variant=311810&dop_req_id=HRe8V1C0SQc-202005151251&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

 15. vittta

  Tohle se mi líbí, tahle saulovina.
  Tak proběhla nějaká debata v TV, kde se střetli komunista Filip a eurohujer z TOP09 Kolář.
  Řeč přišla i na minulost starosty Koláře.
  A nyní pozor, Filip, zdá se, vysoce intelektuálně převyšuje starostu Koláře, študovaného v Plzni.
  Na dotazy, co říká na ruské hlášky, že je Kolář nacista prohlásil toto:
  „Na to předseda KSČM poznamenal, že „to je rodinná minulost pana starosty“. „Já myslím, že je to patřičné, protože ta minulost širší rodiny pana starosty je taková. Tady jsou o tom doklady v archivech v Třeboni, jaká je rodinná minulost pana starosty. Širší rodiny tedy myslím,“ dodal předseda KSČM.“
  Na to se Kolář vytočil, ale netakticky si vytvořil vlastní realitu.
  Začal vyprávět, z čeho pan Filip vychází, že z pomluvy, že jeho dědeček byl gestapák, a dále už se hájí, že nikdo z jejich rodiny gestapák nebyl a svůj hysterický výstup ukončil tím, že podá na Filipa žalobu, což na dotaz moderátorky potvrdil, řka:
  „„Jestliže pan Filip tady ve vysílání tvrdí, že zná rodinnou historii mé rodiny a byl v ní gestapák, pak podám trestní oznámení na pana Filipa,“ odpověděl Kolář.“
  Problém ovšem je, že nic takového pan Filip netvrdil.
  V každém případě si ale hloupý Kolář celkem zavařil, protože když žalobu nepodá, bude to vypadat, že jeho familie až tak čistá není, a když jí podá, tak nemá tak úplně za co jí podat, protože pan Filip ve skutečnosti zase tolik neřekl, jenže ať tak, či onak, bude se leckdo šťourat v minulosti starosty Koláře a jeho rodiny, a to nikdo nikdy moc nevítá, protože se vesměs vždycky nějaká ta černá ovce najde, vůbec to nemusí být gestapák, ale třeba jen ožrala, takže causa bude rezonovat v alternativních médiích, bai voko takto:
  „Bratranec strejdy prapradědečka dědy starosty Koláře chlastal, a mlátil svojí ženu, a takový člověk pak tady káže morálku“
  To by mohla být docela zábava.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Jste-prase-Agresivni-televizni-duel-starosty-Kolare-a-Filipa-vygradoval-A-primotal-se-k-tomu-i-Kalousek-624014

  • Janika

   Tak to jsem zvědavá, jak to s tou žalobou dopadne. Asi nijak, a tomu blbovi to určitě servilní novináři připomínat nebudou.

   Filipovi fandím, je to rovný a odvážný chlap, líbilo se mi například, jak nazval senátní návrh, aby stát hradil neuhrazené nájemné v době koronakrize pronajímatelům za nájemce, kteří to nezaplatí, debilitou. A vylíčil, jak se nájemce a pronajímatel v pohodě dohodnou, jak to hodit na stát, což by napadlo i malé dítě. Ten senát, to je opravdu sbírka hlupáků. Jediný Filip to řekne bez obalu. Pravděpodobně ho brzy zlikvidují.

 16. dixi

  Dovolte, abych poněkud vybočila, i když všechno souvisí se vším. V 68 jsme byli všichni zklamání a naštvání, právem, ovšem ti kteří to neustále omílají, zamlčují, co prožívali v té době například Vietnamci a jiné národy. Teď se dívám na CS HISTORY . Nezaměňovat s programem history, který je uváděn v rozpisech tv programu, tam jsou samé blbosti. Je teď dokument o Bikini, vybuchu nejsilnější bomby, následky, pokusy na lidech. Oni nám to komunisti psali, mluvili o tom, my jsme vnímali a poslouchali už jako děti, co se dělo za druhé světové, ale potom už ne. Mě bylo tenkrát 14, let. Byli jsme zděšení okupaci, co se děje jinde nevnímali.Rude právo bylo k smíchu. Komunisti nejhorší a tak to plíživě zneužívali dvacet let. Milčice o skutečných zločinech.. Něco jsme si dali dohromady díky literatuře, souvislosti, co je dobré, co ne, ovšem to co teď vychází, díky internetu a svobodnejsim programům je jedna nepředstavitelná hrůza za druhou, nekonečný řetěz i v dnešní době. U Bavora dobrý rozhovor se Slavojem Žižkovem.

  • dixi

   Tak jsem se rozepsal, ten dokument na CS HISTORY se jmenuje čínská válka na obzoru. Koukám po očku a pKdo má možnost, zhlednete.

  • vittta

   Kupodivu až státní převrat 1989 antikomunistickou a antičeskou kampaň vytrhl z podvědomí drtivé části veřejnosti.
   A režim se sám očišťuje, a ukazuje svá pozitiva.
   Nutno ale podotknkout, že hlavní pozitivum třeba normalizace bylo to, že to zlé už bylo, a většina lidí si to vlastně ani moc nepamatovala, resp. to nevěděla, protože represe režimu v 50 letech byly vlastně minimální,a časově krátké, v porovnání s tím, co se dít mohlo, a také leckde dělo.

  • Janika

   Dixi, tenhle tvůj komentář mi utkvěl v paměti, je to téma, které by nemělo zapadnout. Stálo by to za samostatný článek a velké memento. My jsme tady „úpěli“ a nikdo nás nevraždil a máme z toho (někteří) celoživotní trauma, a přitom v téže době USA vraždily ve Vietnamu děti napalmem… Proto jim dneska lezeme do zadku a jsou naším demokratickým vzorem, zatímco na Rusko je žádoucí plivat.

   • dixi

    Děkuji Janiko, s no jo, ale já si v psaní nevěřím, někdy se rozohnim a pak si říkám, ježíšmarjá, Chce to někoho erudovaného. Jsem v důchodu, tak mám možnost a cas hledat na internetu a shlédnout v tv ledacos. Co jsem dříve nevěděla, že tena napalmchemii ve Vietnamu shazovali i poté, co podepsali mírovou smlouvu, což ovšem doma nezmiňovali, prostě už pod tlakem veřejnosti neposílali vojáčky ale jen shazovali.Co nejvíc zničit, jako na konci války u nás.S co nejmenším rizikem, což dělají dodnes pomocí jiných..Hnus.Nejde mi překladač, jejda, nepovedlo se přeložit, taky způsob cenzury. Ale informacni tok nezastavi, proto tak kvičí, jen aby se nerozpoutala valka, jsou schopni všeho, všeho, z toho obavy mám, myslím nejen já.

    • dixi

     Ještě něco, dočítám od Vondrušky Kroniku zániku Evropy, taky ,být v druhé půli sci fi, výživné.

 17. Alva

  Vypadá to na tři „vládce světa“ – zbrojní, farmaceutický a tabákový koncern.
  K tomu farmaceutickému nová zpráva:
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zaskoceny-ministr-prymula-chce-odchazet-a-vojtech-o-tom-nevi-106063#seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=H3BCzic9JPK-202005151715&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=
  Důležitá osoba z protikrizového štábu Prymula plánuje odchod.
  „Řekl jsem, že skončím, pokud nenastanou dvě skutečnosti,“ uvedl Prymula pro Seznam Zprávy s tím, že neřekne, jaké jeho podmínky jsou. „Zatím si to nechám pro sebe,“ řekl Prymula. …….
  Pokud by podmínky nebyly naplněny, Prymula by odešel do soukromého sektoru. „Mám plno nabídek, ale plánuji jít do soukromého sektoru a angažovat se například u komerčních farmaceutických výzkumů,“ vysvětlil Roman Prymula.“

  Možná bude s Gatesem „vyvíjet“ novou vakcínu, to by mohlo docela dobře vynášet. Hlavně aby to stačil včas. Nějak začíná klíčit všeobecná světová nedůvěra a podezření.
  Viz projev italské poslankyně – české titulky:

  • Kamil Mudra

   Musím uznat že ta Sara Cunial je odvážná žena. Takto se obout do Billa Gatese na parlamentní půdě už odvahu vyžaduje. Být to chlap tak řeknu že má koule. Co se ale říká u takových ženských?
   A čistě technický dotaz na Janiku: Ono už je možno dávat dva odkazy do příspěvku? To by se mi líbilo.

 18. vittta

  Nezávislý soud je nezávislý soud, z toho si nikdo kozy dělat nebude.
  A už vůbec ne z exekutora či revizora.

 19. embecko

  Kdo ma cas a zajem, muze se venovat dvou komplexnim rozhovorum s novodobym Capkem. Je toho 2 x 2 hodiny a moderator se tentokrate povedl, co dotaz, to zasah do cerneho.
  Na trubce najdete pod:
  ŽIVĚ: PhDr. Petr Hampl – Aktuální situace pohledem sociologa
  a
  ŽIVĚ: PhDr. Petr Hampl – Historické souvislosti pohledem sociologa
  Vyzivna zalezitost, otazky se trefuji presne do aktualnich temat.

  • Kamil Mudra

   Nojo, Ondřej Brož z Příznaků transformace. Ten se nepovedl ale je povedený pořád. A do pořadů si velmi často zve zajímavé lidi. To je dobře že konečně došlo i na Hampla. Tenhle kanál má celkem vysokou sledovanost.

 20. vittta

  Tak Němci protestují.
  Proti koronavirovým opatřením.
  Je jich zoufale málo, ale novinářsky je to vděčné, asi jako 2 odpůrci Zemana na jeho setkávání s občany.
  Aby to bylo výživnější, na demonstracích je přítomna ultrapravice. (ti jsou také všude, to je hrůza)
  No, ještě není konec, uvídíme, který tábor má či měl pravdu.
  To je taková výhoda, že se pravdu dovíme.
  Doufejme, že pravdu měli právě konspirátoři.
  https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/nemci-uz-toho-maji-dost-demonstrovali-proti-koronavirovym-opatrenim-40324321#seq_no=8&source=hp&dop_ab_variant=311810&dop_req_id=FQ0aQrCcWT4-202005170652&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

  • Orinoko

   Od minulého týdne do prostor české státní správy vstupují s pozdravem HEIL. Pravda, s rouškou na hube, ale zároveň tvrdím , že nás osvobodil wermacht, a Novotný z Rep u Prahy je můj skvělý znamy.

   • vittta

    To je velice chytré, a historicky propracované, pozdravit Heil Hitler by bylo historicky nesprávné.
    Hitler totiž, spolu s Himmlerem a několika černými ovcemi dělali zle celé Evropě, a Wehrmacht nejenom že osvobodil ČSR, ale i Německo, i když mu to tedy dost kazili rusáci se svým vojskem.

   • dixi

    Možná tomu i někteří úředníci už věří a ti co nevěří, mlčí, usměje se aspoň někdo pod fousy ? Teď jsem dočetla na nové republice článek od Žantovského, souhlasím s tím ,kdo pod článek napsal, že by to by měla být povinná četba nejméně od 8 třídy.

     • dixi

      No,pokud bude mládež jen trochu jako my, možná jim ta servilita politiku vuci zapadu bude vadit, čím dál vic. Jako nám tehdy vůči Rusku.. není všechna mládež slyšet, spousta poslouchá Nohavicu, dobré české kapely, jezdi na porty, umí anglicky, tak si zjisti, jak je to venku. Doufám, nebudou všichni vypatlaní.

  • embecko

   Nemecky mainstream uz to zpracoval: Jde o demonstrace konspirativnich teoretiku, co veri, ze zadny virus neexistuje a demonstrace jsou v rukach ultrapravice.
   To je podobne, jako s Pegidou, tam take z beznych obcanu udelali nacky…ted je otazka, jak dlouho se bezny ustarany obcan necha takhle titulovat.

   • vittta

    A má takový občan jinou šanci?
    Oni ho tak totiž zdaleka netitulují jen fašističtí politici, ale i jiní občané.
    Hampl v odkazu jako obvykle skvělý.-1 díl.

   • oh

    Mnohem ‚zajímavější‘ otázka je, jak dlouho potrvá, než si takto masírovaný běžný ustaraný občan řekne, že když tedy on je nácek, tak přece náckové nemohou být zase tak hrozní a nějaké skutečné nácky navolí do Bundestagu v množství větším než malém.. a všechny ty nájemné etiketovací kleště se z toho podělají…

  • Alva

   A teď ještě ke všemu se zdá, že nějak došli pacienti.

   https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/tretina-kapacity-laboratori-lezi-ladem-zaplni-ji-seniori-40323929#seq_no=1&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=RjTuhthHwa1-202005171904&source=clanky-home

   Současné testovací kapacity tuzemských laboratoří se pohybují okolo patnácti tisíc vzorků denně, ale přibližně třetina z tohoto počtu je nyní nevyužitá kvůli nedostatku vzorků. Do budoucna by toto „prázdno“ mohli zaplnit senioři a zaměstnanci ze sociálních zařízení. ……..
   „Kapacity se opravdu nevyužívají naplno. Je ale třeba si říct, že jsme v klidové fázi, kdy je těch případů hrozně málo, takže není takový požadavek na to, aby se testovalo,“ osvětlil Prymula.

   Tak kdepak se nám ten hladký průběh „pandemie“ zadrhl? Nebo že by toho ten virus už měl taky dost???

   • kočka šklíba

    Alvo z Vašich vstupů jsem tak nějak odvodila, že jste dost zaměřená proti nošení roušek. Ne že by mně to tedy vyhovovalo, ty roušky, zvláště ted když už je dost teplo, a navíc se mě zamlžují často brýle. Ale tady je zase článek o tom, jak by měly být roušky přece jen přínosné :
    https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/rousky-maji-vyznam-ukazal-pokus-na-kreccich-40324371#seq_no=2&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=8Mu6OECY44x-202005180724&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=
    Nejsem samozřejmě odborník, ale přece jen si myslím, že je docela možné, že opravdu význam mají. Vždyt přece například v obchodě mluvíte Vy a mluví na Vás pokladní například, a je jasné že kapénky vylučujeme. Roušky z velké části zabrání, aby se rozšiřovaly do okolí. To samé v MHD, kde rozestupy mezi lidmi nemohou a nejsou alespoň 2 m. Je to sice nepříjemné, ale dá se to zkousnout.

    • embecko

     Tohle je obecne tezka vec, kocko.
     Je zrejme, ze jedina radost, ktera lidem zbyla, je konzum a tak se do nej opiraji pomerne agresivne. Minuly tyden jsem byl na nakupech a lide se chovaji doslova jako hovada, uplne bez rozumu, hlavne co nejdrive a co nejvic nakoupit. Uplne na tesno, bez odstupu, prehrabuji se rukama v pecivu a zelenine a podobne.
     Tudiz „normalne“ by bylo nutne tuhle agresivni notu nejak usmernit, ale dnes je dokonce zadouci.
     Z toho vyplyvaji i metody zachazeni s lidmi- zatimco za sociku byly spise formou domlouvani (a samozrejme pri neuposlechnuti prisel trest), tak dneska se na to jde primarne restriktivne.
     Osobne se mi zda, ze karantena se jiz stala „nacvikem moznosti“, jak to s lidmi skoulet.
     Alve se tedy nedivim, ze se nejak brani, ale na druhou stranu obrana neni na miste. Tohle neni o hlouposti, anebo chytrosti, ale o nastaveni osobni svobodomyslnosti. Proto je videt rozdil v pristupu mezi pravici a levici. Demokrate stoji, samozrejme a z povahy, na strane totalitni levice, ti maji tohle v krvi.
     Rousky jsou neresitelny problem: mely by se nosit a je to rozumne, ale kdyz to udelate, podporite NWO (termin z mainstreamu). A kdyz je nostit nebudete, jdete do neodpovidajiciho rizika (spise do rizika vrhate ostatni, ale to je ve spolecnosti jedno, tam se to vrati).
     A ted si vyber…

     • Kamil Mudra

      A co když je coronavirus jen „pláštěnkou“ překrývající horší problém, případně předem připravovaným „otloukánkem“ na kterého by se dalo svést působení horšího zla?
      https://stop5g.cz/5g-60-ghz-absorpce-kysliku-vy-a-coronavirus/
      Tyhle stránky jsou nepochybně tendenční, tedy lze očekávát že mnohé informace které které obsahují mohou být „přifouknuté“. Na druhou stranu se ale říká: „Na každém šprochu pravdy trochu.“ a když už je toho „šprochu“ opravdu hodně, může pak být i toho „trochu“ až příliš. Minimálně aspon tolik aby to už stálo za zamyšlení.

      • dixi

       Věřím, že je virus nebezpečný, ovšem, co kolem něj vznikne? Například Primula prý míří do soukromé sféry, Makron, vyzývá, že lék musí být pro všechny zdarma,

        • embecko

         Mohu odpovedet v podobnem duchu: citite-li, ze mate nedostatek zareni, strcte hlavu do mikrovlnne trouby, ohu.
         Tohle je samozrejme o vykonech, ale i pulzech; elmg zareni zpusobuje mutace a tady, myslim, bude zakopany pes.
         Je tu samozrejme jeste chemie (obecne receno), ale rec je o zareni.
         Jeste pred par lety byla muzska neplodnost vyjimecna, dnes uz dela skoro polovinu. Pry za to muze tesne obleceni, jizda na kole, jizda na kole, stres, konzumace alkoholu (a podobne)….rad bych tomu veril.
         Zareni samozrejme neni vsechno, ale zda se mi, ze civilizace do nej skace bez rozmyslu primo po hlave.
         Do konce minuleho stoleti byl smyslem civilizace zajistit blahobyt jejim clenum, coz se v zasade podarilo, cimz padem ztratila civilizace cil. Te se koleba na miste a vymysli blbosti jen kvuli hospodarstvi samemu…cele mi to prijde jako nesmysl a slepa ulicka.
         I koronavir mi ted prijde jen jako prilezitost ukazat, ze dokazeme „neco“ jeste vubec udelat. Nase spolecnost ma velke kapacity, ale nevi, co si s nimi poradne pocit a tak kazde „vzruso“ je vitano jako moznost se ukazat. je to dost zoufale.

      • v

       Církev měla zase ďábla.
       Co naděláme.
       Nemůžeme se bránit něčemu, co nevíme, nevidíme a neslyšíme.

       • Kamil Mudra

        No, na zviditelnění Ďábla sice mašinky nemáme, ale na elmg máme takové které ho dokážou i přesně změřit. A mnohé živočišné druhy se obejdou i bez těch mašinek.

    • Alva

     Kočko,
     může to tak být, nebo tak vypadat, ale i odborníci se dělí na minimálně dvě skupiny.
     A já bohužel věřím víc (nebo možná výhradně) těm, kteří se do médií dostnou :na „vlastní riziko“. Tj. že riskují případnou ztrátu zaměstnání, nebo nezanedbatelné potíže, co mě vede k přesvědčení, že ofociální zdroje lžou na něčí příkaz, i když i mezi nimi se asi njajde někdo, kdo tomu všemu upřímně věř (myslím tím hlavně lékaře). I oni jsou lidé jako ostatní, sice se speciálním vzděláním, ale to neznamená, že nejsou ovilivnitelní.
     Ovšem – vysvětlí medicínsky jak se umírá třeba na chřipku nebo cokoliv jiného, jaké mohou být komplikace a jaké následky, ale současná „pandemie“, která nesplňuje ani parametry epidemie není medicínský, ale politický problém. Navíc mám dojem, že virus se řídí policko-ekonomickými přikázáními a ne naopak.
     To mi vadí – že ti manipulátoři vlastně medicínu jako takovou zneužili k takové špinavosti, kterou snad už hodně lidí začíná prohlédat Bude-li jich už neúnosně mnoho, virus opět „zaúřaduje“. . Nakonec už dnes se prorokuje druhá, podzimní a mnohem horší „pandemie“. Jak to asi tak dopředu vědí?

     A roušky, zdá se mi, patří do té politické, nikoliv medicímské oblasti.

     • Kamil Mudra

      No, je trochu zvláštní ta intenzivní „svědomitost“ s jakou třeba Youtube věnuje pozornost videím na téma coronavirus a maže ostošest. Většinou se tam „nepohodlné“ video na různé téma „ohřeje“ trochu déle. Ale teď už se mi víckrát stalo že jsem se na něco rozpomenul, chtěl na to dát odkaz a koukám že už je tam jen krmivo pro slepice (myslím zrnění – ne reklamu). To i ve mě (rouškaři) budí podezření že něco není v pořádku. Jako by mainstream nějak slábnul v kramflecích při snaze potírat alternativu pouhým oponováním „konspiračním názorům“.

  • tdx

   Myslím, že ideální pozdrav by měl být Heil Havel! Ani se nemusí měnit zavedené symboly, jako HH a 88. Zdravit by se pak mělo vztyčenou pravicí, akorát místo otevřené dlaně na konci by se prsty dělalo havlovské véčko, jako že Němci konečně zvítězili nad touto krajinou.

 21. oh

  V Německu naplno propukla liberální demokracie a rozhodla se rázně zatočit se všelijakými nenávistníky.
  „Kdo veřejně (…) zhanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody nebo pokutou. Potrestán bude i ten, kdo vlajku EU odstraní, zničí, poškodí, učiní nepoužitelnou či nerozpoznatelnou nebo na ní spáchá urážlivou nepřístojnost,“ zní klíčová pasáž novely. Stíhatelný bude i pokus o takové jednání.
  Dosud bylo pro trestní stíhání za zneuctění vlajky či symbolů cizího státu na území Německa vyžadováno svolení vlády, nyní, v demokracii plně liberální, hrozí pachatelům automaticky stejný trest jako v případě unijní vlajky, takže si všichni liberálové budou konečně moci řádně došlápnout na všechny „kurdské teroristy“, pálící při svých protestech vlajky Turecka a všechny ty odporné „nenávistníky“, pálící na demonstracích vlajky Izraele..
  „Pálení vlajek na veřejnosti nemá s pokojným protestem co do činění,“ citovala stanice Deutsche Welle ministryni spravedlnosti Christine Lambrechtovou. Skoro bych řekl, že – nepochybně liberální – sociální demokratka Christine Lambrecht asi nikdy neslyšela o protestech proti válce ve Vietnamu ani o historickém proslovu obhájce členů Ztohoven Michala Pokorného, že :„jeho klienti mají právo projevit svůj názor zaručené Ústavou. „Způsobem, který je jim jako výtvarníkům vlastním, se rozhodli vyjádřit svůj názor. Zvolili odlehčené, snadno zapamatovatelné a pro veřejnost vizuálně přitažlivé vyjádření. Nedopustili se podle něj trestného činu, protože pro ten je podstatná škodlivost, která zde chybí..“.

  • Janika

   Tak to předstihli jakýkoliv totalitní komunistický režim, vzít to takhle šmahem a nerozlišit ani, kdo je přítel (vlajku nelze pálit) a kdo je nepřítel (vlajku pálit lze). Možná to budou řešit formou dodatků :-).

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s