Může existovat podnikatel se svatozáří?

Zeptala se Alva:

Dnes jsem v jedné diskuzi k článku na ekonomické téma četla názor na Baťu, který se táhne internetem už léta, ale tenhle je přímo ukázkový.
Cituji:
„U nás pan Baťa. Byl to poslední kapitalista s čistou duší. poctivý, pracovitý, slušný a empatický. Svých dělníků si vážil. Vzdělával je a pomáhal jim mimo zaměstnání.
Proto se od našich mafiánů od roku 1948 nedočkal prakticky žádného uznání. I havlistická čuňata jméno Baťa neustále hanobí a mlčí o jeho životě a díle, aby snad dnešní generace nepochopila kouzlo jeho skvělé doby, kdy prostí občané i boháči žili pospolu a vzájemné úctě. Tohle dnes díky havloidním kryptokomunistickým nenažrancům nehrozí“.

Podle tvých slov (vittto) soudím, že se v podnikatelském světě pohybuješ a vyznáš se. To je jedna věc – myslíš, že nějaký takový podnikatelský exot se svatozáří může vůbec existovat?
A druhá – co soudíš o slovech, že někdy byla doba, kdy „prostí občané i boháči žili pospolu a vzájemné úctě“?

 1. Janika

  Otázka mě zaujala. Myslím, že slušní podnikatelé existují určitě. Poznala jsem takové mezi drobnými živnostníky, a určitě existují i ve „vyšších sférách“. U které sorty podnikatelů je slušných víc, to si netroufnu odhadnout.
  Co se týká vzorného Bati, tak moje babička u něj pracovala, a líčí to dost krutě. Onemocněla tehdy, ale musela prostě pracovat dál. Bylo jí moc zle a odnesla si odtud celoživotní zdravotní následky. To je ale jen jeden osobní příklad, možná to byla výjimka, a pan Baťa jistě za všechny lidi odpovídat nemohl.
  Vittta, kterému byla otázka adresovaná, to jistě vezme víc zeširoka :-).

   • Saul

    Také jsem jsem byl celý napjatý, jak vysvětlí nevyučený pokrývač a lůzr z dnešní doby Baťovo prvorepublikové podnikání.
    A ejhle, „cigoši“ a dokonce i „negři“ si své místo našli i zde:-)

    • vittta

     Né že bych tě k něčemu nutil- ale neměl by sis nejprve text přečíst, než na něj zareaguješ pádnými a věcnými argumenty, či snad europolemikou?

  • Alva

   Já žádné „osobní“, tj. ani zprostředkované příběhy neznám, ale četla jsem kdysi, že prý např. Baťa měl lidi, určené ke „sledování mladých“. A když se zjistilo, že dva spolu začali chodit, tlačil na ně, aby se co nejdřív vzali a měli děti.
   To se dá brát na jednu stranu jako „péče o dělníky“, při druhém pohledu to ale vypadá i tak, že si velmi dobře spočítal, že mladá rodina, resp. jakákoliv rodina z obavy před ztrátou zaměstnání nebude náchylná k nějaké revoltě a stávkování.
   Ale až takové přehánění jeho ušlechtilosti se mi zdá velmi nepravděpodobné. Podnikatel, navíc úspěšný – a to Baťa bezesporu byl – by v malém českém rybníčku plném štik, někdy i piraní, asi dloho nepodnikal.
   A ještě si vzpomínám, jak někdy v první polovině 90-tých let přijel do Zlína, obhlédnout zřejmě možnost dalšího rozšíření svého podnikání a tehdy v nadšené atmosféře (přijel NÁM pomoci pozvednout republiku) na něho doráželi novináři, jestli se vrátí a kdy a jak rozeběhne znovu svou továrnu apod. On na to odpovídal s úsměvem, že taková věc musí být prospěšná pro OBĚ strany.
   No a – nic! Pravděpodobně vyhodnotil předpokládané zisky na té své straně za nedostatečné a charita a nezištná pomoc republice, se jaksi vytratila.

   • vittta

    Nebo prostě jen nemohl, či nechtěl bojovat s mafiány, a nepochybuji o tom, že si dobře zjistil, co se tady vlastně chystá- a že nějaká podnikatelská soutěž je to poslední, co mají noví mocipáni za lubem.
    Dneska už dobře víme, jak by dopadl, kdyby chtěl pomáhat republice, ze začátku by mu pochlebovali, pak by mu záviděli, a nakonec by ho prohlásili za nácka, rasistu a fašistu!
    Kromě toho, tehdejší uzurpátoři moci nepotřebovali české silné podnikatele, jako je nepotřebují dnes.
    Potřebovali neschopné zloděje a kriply, kteří zničí průmyslový potenciál země, následovaný logicky zázemím- tedy vzdělaností, zdravotnictvím apod, aby nás vydali nahé do rukou nadnárodních cizáků.
    Zde si myslím, že se jim to tak úplně nepovedlo, nezničili ani naše zdravotnictví, ani český průmysl, ani dostupnost vzdělání, nic méně způsobili obrovské škody, a samozřejmě, pracují na tom dál, a ty mladé…ty už z části mají.

 2. vittta

  To je složitá mašinerie.
  O Baťovi toho zase tolik nevím, resp. především jsem tam nepracoval.
  Tedy tohle mohu pojmout pouze teoreticky.
  Především je třeba si položit otázku, co podnikatel od podnikání čeká.
  Pokud někdo čeká, že vydělá obrovský balík, nikdy nemůže s dělníky v tom slyslu nějak koexistovat.
  Je on- a jeho touha po penězích- a dělník, který mu tu touhu naplňuje.
  Z toho, co vím o Baťovi ale jeho očekávání JENOM zisk nebyl.
  Byl to spíše vizionář, který -dílem schopností, a mnoha náhod – zbohatl, ale jeho cíl byl zřejmě vytvořit nějakou lepší společnost.
  Na to jsou ale potřeba peníze, hodně peněz.
  První věc, kterou musel udělat, je vyselektovat kvalitní dělnictvo.
  Vybral si schopné, zbavil se neschopných.
  To prostě udělat musel, a je to určitý problém, protože ty neschopné odsunul na okraj společnosti, a svou vizi uskutečňoval jen pomocí těch schopných, což je logické, ale společnost jako taková se neskládá jen ze schopných.
  Takže jakákoliv vize dostane trhlinu, je uskutečňována jen částí společnosti.
  Další věc je, že potřeboval zaměstnance loajální, v podstatě takové, kteří s ním jeho vizi do nějaké míry sdílejí.
  Takže se musel zbavit i těch neloajálních, bez ohledu na schopnosti, OH tam píše, že vyhodil odboráře, ale jinak to prostě nejde, vyhodil bych je já, vyhodil by je on, vyhodila by je Janika, dokonce i Nerevar, prostě každý.
  Nutno říci, že odboráře v tom slova smyslu vyhodili i komunisté, ROH byla jakási dobročinná organizace, která ale s odbory neměla společného- vyjma názvu- vůbec nic.
  S neschopnými lze budouvat nějakou vizi- komunisté také budouvali vizi, a neschopné do práce chodit nutili, či jim dávali tu nejobyčejnější práci, ale s prudiči a rozvraceči to možné není.
  Abych mohl posoudit konkrétně Baťu, musel bych mít nějaké lepší informace.
  Tedy jak si jeho dělníci vedli v porovnání plat- výkon, nebo lépe plat+ prebendy- výkon.
  Pokud byli placeni široko daleko nejlépe, s různými úlitbami, tedy „podnikové“ byty, nějaké rekreace, zajištění v nemoci, ve stáří,nevím…pak bylo zbytečné nějaké odbory zakládat, vlastně to byl na něj podraz.
  Je nutné si uvědomit, že Baťa, či nějaký takový vizionář, nebojuje jen s prudiči a odboráři, ale i s jinými buržousty, protože veškerý výkon firmy stojí na schopnostech majitele+ schopnostech zaměstnanců, a on ty nejlepší stahoval z trhu práce, čímž dělal určité vrásky ostatním, takže ho prostě neměli rádi, pokud to tak tedy bylo.
  Že vydělával na bydlení a všem, co dělníkům poskytoval, je logické a správné, nemůže nikoho život zadarmo, dopadl by jak dnešní (pseudo) demokracie, která vyživuje svoje vlastní katy, vyživuje cigoše a asociály, vyživuje sluníčkáře a prudiče, kteří na zádech cigošů, asociálů a menšin (které o to leckdy ani nestojí )žijí jako klíšťata, a oni za to stát kopou do prdele, a snaží se ho rozvrátit.
  Tedy závěr je, že to možné je, ale je k tomu třeba mimořádná osobnost na straně vizionáře, a těch je zatraceně málo, takže v praxi je to spíše vyjimka, co já vím, takto se o svoje dělníky staral i Křižík, který nevyhodil jediného za krize, a sám si pujčoval, aby je mohl zajistit, tam ale hrál altruismus asi větší roli, než samotná vize, a nevím, jestli nepřišel na buben, a pokud ne, tak jen proto, že měl kliku.
  Za socialismu- a to si musíme přiznat- byl stát v roli buržousta, pokud chtěl dělat socialistický stát nějaké sociálno- a socialistický stát ho dělal, pak je třeba na to vydělat, a vydělat na to mohou jen dělníci, kterých se ale nikdo neptal, zda to platit chtějí, či ne, a ani se jich nikdo ptát nemůže, protože mladý a zdravý sere na starého nemocného, v naivním domění, že bude mladý pořád.

  • Alva

   Dík za obsáhlý rozbor. Přiznám se, že vidět ve velých podnikatelích vizionáře mě nikdy nenapadlo.
   Nejvíc mi vadí ta jednostrannost některých diskutujících. Pokud někoho preferují nebo zavrhují, vždycky absolutně.

    • mistralius

     jeden z tech curaku batu jezdil vytahem nahoru a dolu, aby kontroloval zamestnance

     hezke bylo, kdyz bata prijel po roce 89 do ceska a dokonce ho vyfuckovali zdejsi reformatori typu koktaveho tomase jezka, protoyze priletel ufon z marsu

   • vittta

    Jak píšu níže, vizionářů může být celkem dost, ale ne každý na to má prachy a schopnosti.
    Baťa nebyl vizionář proto, že zbohatl, musel jím svým způsobem být i dřív.
    On jenom vydělal prostředky, aby mohl ty vize začít uskutečňovat.
    Ti dnešní nadnárodní buržousti už žijí v jiném světě, netuší, jak vypadá svět normálních lidí.
    Tomu odpovídají jejich případní vize- samé chronické kraviny.
    Ty negerské boje v USA financují nakonec také oni.
    A myslím, že mnozí to dělají klidně i z altruismu.
    Chraň nás Pánbu před takovými dobráky, to ať raději hamouní prachy!

 3. mistralius

  strasna legrace, staci si precist fousace Marxe a taky nam neco ve skole rikali o utopickych kapitalistech, kterak tito nemohli souperit s konkurenci, protoze byyli na sve delniky prilis hodni

  • vittta

   Však jo, to je také jeden z důvodů, proč pokrokový velkopodnikatel s vizí MUSÍ mít schopnější pracovníky.
   To mu částečně dorovná konkurenční nevýhodu.
   Další dorovnávka je z placeného zázemí.

   • mistralius

    ze sveho zivota znam pracovniky, kteri by radi panu velkopodnikateli rozbili usta. ale to by prave nejdrive museli studovat marxismus a ne nejake utopie

    • vittta

     Ále, víš kolik zaměstnaců by chtělo rozbít držku jinému zaměstnanci?
     Třeba svému předákovi, který vysoko nad své „povinnosti“ práská nadřízeným, protože na nic lepšího nemá?
     V tom to není.
     Když je někdo kurva, tak na jeho postavení nezáleží.
     Ti velkoburžousti asi, asi mají jiný problém.
     Žijí v jiném světě, už nejsou jedni z nás.
     To ale Baťa pořád byl, protože začínal jako švec- prťavec.

    • Mrkos

     Mstitelé by¨museli také ještě vědět, ve které ze svých domácích pevností se právě nachází,
     nebo snad je ve své vile u jezera ve Švajcu či v Itálii, nebo na jachtě se svou miss.
     x
     Baťa si ještě proufl zajít mezi dělníky a šel s nimi i na 1.máj do průvodu.
     Bylo to tím, že hlásal a uskutečňoval určitou vizi, které mnozí uvěřili, ale základem bylo
     ovládnutí celého oboru, likvidace konkurence, díky produktivitě pásové výroby.
     Měl zajištěný dlouhodobě odbyt a tak mohl platit trochu větší mzdy
     a poskytovat větší míru jistoty zaměstnání, ale to vše vykoupené pracovní kázní,
     vysokým tempem a naprostou loajalitou. To ovšem zákonitě nemůže fungovat obecně
     v celé struktuře výroby.

 4. pacifista

  V druhé polovině 70. let mi můj tehdejší nadřízený, který pracoval v mládí u Bati, říkal, že pracovat u něj nebyla žádná sranda. Chodil do práce pěšky asi 6 km, už si přesně nepamatuji. Nikoho nezajímalo, že v noci napadl sníh a cesty jsou zametené. V práci musel být v 6.00. Pokud by přišel v 6.01, mohl si sbalit fidlátka a v tu ránu byl bez práce. Jo každá mince má rub a líc.

  • vittta

   To bylo normální v těch časech.
   Kdybych ti ukázal, kam musela jít moje prababička před školou jako dítě s korálema (které navlékala do noci celá familie), tak bys nevěřil svým očím.
   Poctivých 9 km tam (do kopce) a 9 zpátky, sníh- nesníh samozřejmost- ale v horách, žádný Zlín.
   Tu trasu jsem si s dojetím párkrát projel, víme hovno, úplný hovno, Pacifisto, jak zle se žilo.

   • Alva

    Je to fakt nepředstavitelné. A co teprve dnešní děti, až dorostou do „pracovního“ věku. Dnes jsou dost často vozeny do a ze školy vzdálené dva tři bloky autem.

   • Mrkos

    Ještě i já jsem pomáhal vydělat babičce na důchod.
    Navlečená šňůrka korálí různé velikosti 12 hal.
    Pocházela z 11ti dětí. 10 holek. V chalupě dva tkalcovské stavy
    na dvě či tři směny. A když si chteli přivydělat, museli ušetřit
    na materíal a aby se vyhnuli faktorovi táhl to pradědek
    na zádech 11O km do Prahy, aby to prodal za lepší cenu.

 5. mistralius

  jo to nasi zidacci, jak je popisuje zid Zdenek Mahler, ty vyrabeli koralicku, tedy zidacci pusteni z gheta se vzmohli, a mohli usurpovat ceske delniky

 6. vittta

  Tady vložím text, který jsem publikoval u Pana Bavora, a možná by se to hodilo i na nový článek.
  Problém je v tom, že aby se čtenáři dostali do obrazu, proč jsem napsal právě tuhle polemiku, museli by si přečíst- nutno říci velice zajímavé- články na téma „antify“, které Pan Bavor publikoval zatím ve dvou dílech.
  Opravdu doporučuji.
  https://poznamkypanabavora.wordpress.com/2020/07/10/strucna-historie-antify-cast-2-antifa-ve-spojenych-statech/comment-page-1/#comment-147178
  No, ale ve světle obou dílů článku se zdá, že jde lecos vnímat trošku jinak, co se historie i současnosti týká.
  Především by to mohlo vysvětlit, proč byl v Německu podpořen Hitler s jeho nacismem.
  Ono totiž, kdyby zvítězili němečtí komunisté, a to se stát mohlo, dá se v pohodě předpokládat, že by to způsobilo stejné imperiální výboje, jen místo hákového kříže by vlála rudá vlajka.
  S tím rozdílem, že celkem dost zbídačelé evropské obyvatelstvo by mohlo imperiální výboje Německa podpořit daleko víc, jak tvrdě šovinistiké nacisty, kteří preferovali pouze a jen Němce na úkor v podstatě kohokoliv- a to už pro evropské dělnictvo tak lákavé nebylo.
  Německo totiž potřebuje zdroje a dominanci.
  Je štěstí, že komunisté zvítězili právě v Rusku, protože tím se zřejmě z tohoto hnutí stalo hnutí opravdu chudých a zbídačelých.
  Rusko navíc expanzi k ničemu nepotřebuje, právě naopak, potřebuje se naučit využívat vlastní zdroje, kterých má nadbytek.
  Jakákoliv válka by odčerpávala průmyslové, i lidské zdroje, které byly třeba na konsolidaci vnitřní politiky.
  Za zmínku také stojí nesporný fakt, že Trump, jakkoliv je nenáviděn jako imperialista, se do válek nijak nežene.
  Naopak negr Obama rozpoutal války kam se podíval, a přesto je dodnes oslavován.
  Na první pohled se zdá, že ty války nemají logiku, a prospět mohly tak leda bankéřům a zbrojařům.
  Může být, ale také není vyloučeno, že pomocí těch válek bylo legalizována obludná migrace do Evropy, původně se samozřejmě hovořilo o válečných utečencích, ale postupně se ukázalo, že se za válečné utečence vydává kde kdo.
  V první fázi hru na válečné utečence degenerovaný západní lid sežral i s navijákem, nyní ale se situace poněkud mění, ovšem pouze mezi lidem, politická reprezentace dále kváká o válečných obětech, i když plošná válka jako taková vlastně nikde není.
  Cílem zdánlivě hloupých amerických válečných kampaní tedy mohla být politická příprava na obsazení Evropy nepřizpůsobivou verbeží, protože je zřejmé, že evropské dělnictvo, zhýčkané nadbytkem, by se do žádného „antifašistického“ svrhávání kapitalismu rozhodně nehnalo.
  Antifa jako taková se zdá politicky naivní, protože negři a islamisté sice mohou způsobit chaos a násilí, ale kapitalismus jako takový rozhodně svrhávat nebudou, a pokud snad náhodou ano, pak ne kvůli antifě a jejím ideálům, ale kvůli vlastním zájmům- což je islamizace Evropy, následovaná imperiálním výbojem, zřejmě tradičně do Ruska.
  To samé američtí negři, ani oni nebudou svrhávat kapitalismus, ale budou se snažit zcela rasisticky ovládnout, a vydrancovat bohatství USA, při čemž běloši budou zotročeni, bez ohledu na to, jestli to jsou bojovníci antify, nebo nějací bílí machisté.
  Buržousti na to samozřejmě reagují, a snaží se z toho vytřískat něco pro sebe, především ovládnutí celého dění, protože konec konců, mají na to peníze, a vlastně jim ani nic jiného nezbývá, stejně jako v Německu 30 let.
  V nejhorším případě vyvolají válku, čímž odvedou pozornost od svrhávání kapitalismu, protože ve válce a po ní už nikdo na žádné svrhávání čehokoliv nebude mít čas ani náladu, pokud tedy ještě někdo zbude, ale dle mého i po jaderné válce vždycky někdo zbude.
  To vypadá na pěknou polízanici, protože terčem případné expanze je opět Rusko, a také to vysvětluje, proč si Trump s Putinem- přes velkohubé kecy, celkem rozumí.
  Trump válku nepotřebuje, a s Ruskem už vůbec ne, a Rusko už teprve o nějakou válku nestojí.
  Proto právě na bedrech těchto mužů- a jejich rozumnému úsudku, může nyní stát nejenom budoucnost bílé rasy, ale i celého světa.

 7. vittta

  Pan Křeček výborně!
  Čistě pro zajímavost by mě zajímalo, co je na tom rasistického, diskriminace cigošů je vlhká iluze profesionálních vysíračů, kteří by samozřejmě cigoše také nezaměstnali, ani kdyby měl novinářský, pozitivně diskriminační diplom.
  Nebo kdybych se zaptal- kolik romů zaměstnává Denník N, a pokud nikoho, tak proč?
  Diskriminují je?
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Romove-Ptejme-se-Ombudsman-Krecek-palil-jednu-ostrou-za-druhou-Prace-bydleni-davky-integrace-Kavarna-sla-do-vyvrtky-okamzite-630228

 8. vittta

  A zde rozhovor o cigoších a českém rasismu.
  Už jenom to, že se takové rozhovory vedou v zemi, kde jsou stejná práva zaručena ústavou, je urážející.
  Vůbec bych se o tom s nějakým Honzejkem nebavil, už jenom tím mu dávám náboje.
  Tady chce říci asi tohle:
  „Hele, Honzejk, jestli máš tyhle problémy, klidně si cigoše ubytuj, nebo zaměstnej, ale mě do tvých snů netahej, já mám právo si vybrat, a také si nevyberu k ubytování každého bílého, nezaměstnám nějakého povaleče, i kdyby byl průsvitný“.
  Jestli jsem u nějakého Saula, či Tibuna, nebo Hanka rasista je mi u prdele, u mě jsou zase rasisté oni, a také jim to je u prdele.
  To samé platí o Češích jako celku, jestli nějaký Honzejk a tahle kolaboranstká tlupa má Čechy za rasisty, nám může být u prdele, a taková kreatura jako Honzejk o tom může psát jenom proto, že se o tomto blábolu mezinárodně mluví, a tyhle děvky jsou za to placené.
  Máme ústavu, a stejná práva pro všechny, ale z práv vyplývají i povinnosti, a nikde není psáno, že se pracující majorita, a nyní POZOR, jakékoliv barvy ksichtu, pracující Cikány nevyjímaje, musí postarat o nějakou línou, nepřizpůsobivou pakáž.
  Takhle to je, žádní Češi, ale nikdo nemá tu verbež rád, žádná česká menšina, a opět, spořádané Cikány nevyjímaje.
  Ti tu verbež konec konců nesnáší nejvíc.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zlost-na-Krecka-za-jeho-slova-o-Romech-Cesi-maji-predsudky-padlo-A-pak-oponent-pripomnel-Vietnamce-630237

 9. pacifista

  Ještě jsem si vzpomněl jak mi jedna prodavačka, tehdy již v důchodu, povídala že má obchodní školu, a že pracovala u Bati. Být zaměstnán u Bati mělo tenkrát vysokou prestiž, řekla.

  • Mrkos

   Film Láska mezi kapkami deště, jak zkrachoval prťák Menšík.
   ale prodejna je něco jiného než robotárna. Ve 4.p se prodával luxus.
   Mnoho naivů ten film nepochopilo, stajně jako Nerudovu povídku
   Jak si pan ….. nakouřil pěnovku a chtěli živnostničit.
   Jen u bráchy v ulici jich po 89 v kočárkárnách zkrachovalo nejmíň třicet.
   Už je neuživí ani prodej sudového vína. Maximálně kadeřnice, nebo
   šikovný bazarista. Clapi si dnes holí hlavu a ne bradu.

 10. hans

  Pche, kapitalista s čistou duší, empatický.

  Empatie je když dělníci musí držet hubu a krok jinak letí? Empatický kapitalista zakazuje odbory? Takže Erhard a Adenauer po pětačtyřicátém vybudovali v Německu neempatický kapitalismus, když odboráře nejen zlegalizovali, ale i přizvali do správních rad? Empatie je, když zaměstnanci musí mít jen „správné“ politické názory a volit jen „správné“ strany, jinak letí?

  A našlo by se pár dalších perliček, např. je hezké, že postavil vzorové dělnické kolonie, ale aby ušetřil, postavil je v záplavovém území. Baťa je pryč, ale záplavy přicházejí…

  Svatopluk v Botostroji svatozář Baťovi taky nenakreslil…

  • vittta

   V kontextu asi lepší jak jiní byl.
   Otázka se ale netýká jen jeho, ale teoretické možnosti, kooperovat s dělnictvem na nějaké slušné bázi.
   To si myslím, že možné je, a daleko větší problém by měl takový dobrodinec s odboráři a prudiči, jak buržoustská kurva, protože by jim vlastně bral „práci“, a též s ostatními buržousty, než právě s těmi dělníky, co by měli zájem pracovat.

  • embecko

   Jen bych zminil, ze u Bati pracoval v letech 37- 50 i Milos Jakes (v roce 37 mu bylo 15 let). O 7 let pozdeji absolvoval pri zamestnani Vyssi elektrotechnickou skolu tamtez (prospel s vyznamenanim).

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s