Debata o Bohu

Zaujala mě vaše debata o Bohu. Říká se, ze k takovým tématům se lidé navraceji v dobách nějak krizových. Nastává taková doba? Podle toho, s jakým zaujetím lidé o Bohu diskutují, se zdá, že ano.

https://janica9.wordpress.com/2020/11/09/liberalove/comment-page-1/#comment-91331

Z komentářů vybírám ten Kamiluv, nezapře zálibu v systematicnosti :-).

***
Kamil Mudra:
„Ale umíte vy to dokázat?“ (=existenci Boha)
Neumím ale nevadí mi to. Pro mne je to jedna z možností:
1) Bůh stvořil Svět
2) Svět stvořil Boha
3) Svět vznikl sám od sebe
4) Bůh vznikl sám od sebe
5) Bůh není
Přičemž ve všech případech slovem Bůh míním nějaké vyšší vědomí. Ale i když se mi prozatím první možnost jeví jako nejpravděpodobnější neznamená to že bych zcela zavrhoval ty zbývající. Nevysvětlitelné jevy mi činí život zajímavým a rozhodně je automaticky nepřiřazuji Bohu. Takové jejich „shození ze stolu“ mi přijde levné, nudné a život ochuzující.
A jak vy víte že kromaňonci hrom považovali za boží projev?
***

Všech 5 bodů navozuje další otázky, žádné z tvrzení neni vyčerpávající teorií, nevysvetluje svět, vesmír, nasi existenci… 
A k těm kromanoncum – představuji si to empiricky, úplně jednoduše, jako když se vrátím do dětství: bouřku vnímám jako nevysvetlitelny jev, který se ale vysvětlovat nesnažím. Samotná moje existence je nevysvetlitelna. Tedy poté, co jsem vypátrala, jak se rodí děti, mě otázka vlastního byti prestala zajímat, k problému existence lidstva  jsem  nedošla.  Takhle nějak omezené to myslim měli i naši dávni prapredkove – záhadné síly přírody,  různá mistni božstva, to ano. Ale Bůh, jak ho přinesli Izraelci, to ještě ne. 

 1. orinoko

  To nejsou veškerě možnosti.
  Mezi obludé spadla teorie, že my všichni a všechno kolem nás je jen projekce paralelního světa. V rámci teorie vesmírných strun může jít celkově o nekonečný počet paralelních světů. Pán Bůh je v jednom, my v jiném, a ti s těmi tykadly v Plejádách zase v dalším. Teorie strun vlastně naznačuje, že historie je také jen v našich hlavách. Samozřejmě stárneme, ale stárnou i struny. Občas i praskají. V rámci teorie strun pak vlastně děje vznikají jejich prolínáním. Něco na způsob akordu. Pak jedeme současně dějství s Bohem a dalšími. Durové akordy jsou pro naše ucho plyšové, mollové pak depkové.
  Ale od něčeho se to celé musí odpíchnout! Ano, komorní A … je Pán Bůh.
  Když je ladění falešné, tak je strunám smutno.

   • Kamil Mudra

    Nezáleží na tom kolik paralelních světů, vesmírů, dimenzí…. Vše je obsaženo ve Světě mimo který nic není. Pokud je universální vědomí vědomím Světa, pak obsáhne VŠE. Orinokův Pán Bůh nemůže sedět v nějaké „jiné dimenzi“ protože žádná alternativní dimenze vůči Světu není a Bůh je Světa nedílnou součástí. Řečeno slovy GeoNa: „I o Bohu můžeme uvažovat pouze nitrosvětsky protože žádné „vně světa“ neexistuje.“

    • Janika

     No právě, co to je to nic, kde je to. Představím si prostor, kde nic není, jenze i ten prázdný prostor má rozměry. Nekonečno? To si lidský mozek nepredstavi.

       • Kamil Mudra

        Co já vím? Třeba se jen stala součástí Světa protože už byla a nikdo jiný o ni neměl zájem.

       • oh

        Nepochybně. Asi tak deset minut poté, co zjistil, že se akutně potřebuje nějakou hodně odlehlou zašívárnu, kde by se mohl ukrýt před svými uctívači. :-))

        „Ten kdo neměl nikdy v uchu
        vosy a brabence,
        neví, co je Perunova
        ranní audience.

        To je křiku a modlení
        až mne uši brní:
        Ten zpívá, ten šepce, vzdychá,
        ten zas žalmy frní.

        A co všechno po mě chtějí
        nelze vyjmenovat.
        Zbláznil bych se, kdybych si to
        chtěl jen pamatovat.“

        (Karel Havlíček Borovský – Křest svatého Vladimíra.)

     • Honza999

      Pozor….
      Vědci říkají. že absolutně prázdný prostor nemůže existovat. Že existuje pouze tehdy, je-li přítomná i hmota a čas. Ani jedna ze tří veličin – prostor, hmota a čas nemůže chybět. I v tom zdánlivě prázdném prostoru neustále vznikají a zanikají elementární částice a fotony.

      • Nerevar

       Nezapímat, že před padesáti rokama říkali něci jiného. A když nevěděli, jak dál vynalezli tmavou hmotu a energii, které – jako na potvoru – nejsou vidět a nedá se na ně sáhnout …

       • Kamil Mudra

        Nejlepší na ní je že i přesto se dá vypočítat kolik by jí mělo být. Ono na Boha dřív nebo později také dojde. Matematici na nějaký vzorec přijdou. Však už tu takové snahy byly a když se člověk do něčeho zakousne tak nepovolí. I kdyby to mělo vést k jeho sebezničení.

       • Honza999

        Tak tak….
        A před vynálezem boha (myslím toho boha Starého zákona) také o bozích bylo říkáno něco jiného.
        Vědci – kteří před padesáti roky říkali něco jiného – prostě temnou hmotu a temnou energii vynalezli stejně jako byl vynalezen bůh (myslím toho boha Starého zákona). Za „padesát let“ (číslovka jen obrazně) „vynaleznou“ vědci něco jiného a bůh také může být nový…

        • Kamil Mudra

         Až ho najdeme tak nás třeba všechny pozve za odměnu na panáka. Jen nevím jak nám bude chutnat s tím vědomim že je pouze holografickou projekcí. Ale co. Už si na to virtuálno tak nějak zvykáme a za pár generací nám možná bude virtualita milejší než realita. Mnohým se víc zamlouvá už dnes.

    • orinoko

     Kamile, máš svůj vlastní vnitřní svět? Jaký má rozměr? To je blbě řečeno… Spíše jsem chtěl napsat – máš někdy pocit, že Tvůj vnitřní je v nějaké relaci s tím, co denně potkáváš? Co okolo sebe vnímáš? To není rýpání ani hnidopišení. Teorie strun není moje abstrakce. Jen jsem ji použil. Já jsem celkem dost materialista. Bez očí a uší bych nemohl žít.
     Raději nevzpomínat. Některé holky pro mě měly sice celkem nadpozemský rozměr, ale kdybych si na ně nemohl sáhnout, tak nevím… Ale co sáhnout… Jednou jsem měl pocit, že jsem někde úplně jinde. Tu jsem měl hodně rád, asi jsem jí miloval. Byla velmi inteligentní, tmavovlasá, štíhlá … a vzájemně jsme se v různé době opouštěli. Když jsem za ní přišel po letech a řekl – jsem rozvedený, tak mě mohutně objala a do ucha mi šeptala – Vítej mezi námi. To bylo božské.

     • Kamil Mudra

      No jasně že mám – tak jako každej. O nějakých „rozměrech“ se nemá smysl bavit, to se u nikoho nijak určit nedá. Ale ta korelace je jistá, protože nějak se musí doplňovat ten „matroš“ ze kterého mozek tvoří modely. Mě fascinuje ta myšleka, že ta „hrouda“ po celou dobu své existence, nevystrčí ven „nos“ a vlastně po celou dobu do ní jdou informace z našich čidel jen v podobě elektrických impulsů, ze kterých pak sestavuje obraz prostředí a ještě je přitom schopná prohánět fantasii pro vlastní „domácí“ tvorbu. A nenajdeš dva mozky který by pracovaly úplně stejně, přesto že pracují v relativně ve stejných (pokud lidských) tělech. Jak už jsem v předchozí diskusi napsal: dva lidi, i kdyby se od sebe po celý život nevzdálili ani na metr, stejně nebudou vnímat svět úplně stejně.

      Jinak, já vím že teorie strun není tvá abstrakce, už jsem o tom přečetl řadu článků a shlédl vícero videí. Je to velmi zajímavé a nabízí to spoustu nových pohledů. No – nových…. Je zajímavé že s velmi podobnými závěry jsem se setkal i v literatuře zabývající se hodně starými vyukovými texty z Tibetských klášterů a stejně tak v naukách starých Egypťanů. Skoro jako by vycházely ze stejného pramene. Ale nikde se v nich nepíše, že by k tomu došli pomocí nějakých urychlovačů nebo elektronových mikroskopů atd. Takže ten mozek se zatím pořád jeví jako ta nejlepší mašina pro objevování Světa.

 2. orinoko

  Základem všeho je rovnováha. Na tom bychom se koneckonců mohli shodnout všichni. Jedním z aspektů rovnováhy je přitažlivost. Fyzická , chemická, sexuální, intelektuální, zájmová, gravitační, myšlenková, fantazijní i abstraktní. A dalším jejím aspektem je protiklad. /Jen blbý bitcoin nemá rub a líc./ I Bůh má svůj protiklad. Ačkoli původně byl Světlonoš – Lucifer na stejné úrovni. Ale zachtělo se mu božského bidélka a tak byl Boží jízdou svrhnut do temnot.
  Bůh je jednota protikladů. Nemůže být světlo bez tmy, zima bez tepla a chlapi bez ženských. Jinak z toho vzniká covid. Bůh je to, co chceme a máme problém toho docílit. Bůh může být štěstí, ale jedině pokud by vypadal jako zlaté tele. Bůh musí bolet, protože Bůh je poznání. Není Bůh nad námi. Bůh je v nás samých. Bůh je jen slovo.
  KTERÉMU MY DÁVÁME OBSAH A VÝZNAM PODLE TOHO, CO VNÍMÁME JAKO SMYSL ŽIVOTA.
  Z toho plyne , že Bůh je individuální filosof.

  • Kamil Mudra

   Smysl života je ve hledání a ověřování nových možností. Nenajdeš vědomou bytost která by toto nečinila dnes a denně (v různě velkém rozsahu).

 3. Honza999

  Bůh tak jak ho přinesli Izraelité byl prostě jen výsledkem dlouhodobého vývoje a neustálého zdokonalování metod ovládání oveček.

     • Kamil Mudra

      S tím zlomem přišel před Izraelity už Achnaton. V Egyptě s tím moc neuspěl ale možná že si tu myšlenku odvezli Izraelité sebou když odtud prchali.

       • Kamil Mudra

        Aha. Dík. Tak to si Nerevar zahřešil neb jest psáno: „Nezneužiješ jména Hospodina, svého Boha. Hospodin nenechá bez trestu toho, kdo by jeho jméno zneužíval.“ Jestlipak ho tu ještě uvidíme? Ale třeba mu הקדוש ברוך הוא jenom plivne na klávesnici. :-)

        • Honza999

         Nám pocit že je to psáno ve znění „Nevezmeš jména Božího nadarmo“ ale pouhé slovo bůh nebo pán se vyslovovat může, protože TO jeho jméno není. I tvé הקדוש ברוך הוא je beztrestné, v doslovném překladu „svatý požehnaný je on“ – i když ve smyslu „bůh“ a není to jméno….

         • Kamil Mudra

          Ta zkrácená verze je katechetická formule a ta delší je text z Exodu.
          Ale Nerevar si to zavařil prože napsal přímo tetragram. „Pán“ se píše: אדני (Adonaj)
          Už jsem se doučil :-)

          • Honza999

           Malinké nedorozumění…
           Rozlišujte mezi slovy „pán“ a „Pán“… To יהוה‎ je právě opis slova bůh – pánů אדני jsou miliony, Pán יהוה‎ je jen jeden.

          • Kamil Mudra

           Však právě proto píšu že si Nerevar zavařil když ho sem jen tak plácnul. Ale teď už jste na tom oba stejně. :-)
           Hebrejština malá a velká písmena nerozlišuje a Adonaj je zástupný výraz pro Boha znamenající „Můj Pán“, při četbě pronesený s úctou jež mu náleží, tedy nikoli jako jeden z pánů kterých jsou miliony. Toto respektuje i Septuaginta která překládá řeckým Kyrios s velkým písmenem, tedy česky Pán. Ne že by mi to nějak „trhalo žíly“ ale domnívám se že v tomto případě je velké P zcela na místě.

 4. embecko

  Jedno bozske OT:
  https://www.mall.cz/okruzni-pily/bosch-universalcirc-12-hole-naradi
  Pro kutily bomba. Tichy chod, neprasi, sviti…bzum-bzum a za 2 vteriny je uriznuto, co 10 minut pizlate v ruce a navic nakrivo.
  Lehoucka do ruky, pri rozjezdu nekope, jemna, citliva….ale neni to zadny profi mafl, jen sem tam neco tise a bezprasne uriznout.
  Super zalezitost!
  Velikostne je to asi jako jitrnice, na kterou je z boku prilepeny hermelin :o) Maflicek na drobnejsi prace, akorat do ruky.

 5. Janika

  To by byl dobrý dárek, dik za tip. Sem tam něco uriznout, třeba orezavat stromky na zahrade? Je mi jasné, že ne s tim řezat dříví na zimu.

 6. embecko

  Tohle na stromy urcite neni! To je v podstate mala cirkularka s pridelanou vodici zeleznou deskou= da se s tim rezat jen rovne a nejde „naklanet“ podle potreby.
  Pokud na stromy a drivi, sem tam neco uriznout, pak malou retezovou pilu:
  https://www.zbozi.cz/dum-byt-a-zahrada/zahrada/zahradni-technika/pily/?strana=2&typ-pily=retezova&typ-pohonu-pily=akumulatorova
  Tady je to predevsim o akumulatoru a o moznosti, pokud jeden akumulator mas, k tomu „lacino“ prikupovat dalsi naradi- vrtacky, kladiva, pily a podobne.
  Kazdy ma svoji oblibenou radu a na ni najede a dokupuje podle potreby.
  Pokud ale zacinas, pak by urcite stal za zvazeni Lidl, ktery ma take svoji radu, Parkside, ktera v pomeru cena/ vykon nema temer konkurenci.
  Ciste profesionalni znacky (Hilti, DeWalt) jsou drahe jako krava a pro kutila nemaji smysl.
  Bosch ma 2 rady: zelenou pro hobby (co jsem odkazal vyse) a modrou pro profesionaly. A tu „moji“ zelenou pilu maji i v modre barve, ale ta stoji uz 2x tolik.
  Treba se prida i vittta, ten vi urcite vic.

    • embecko

     To bych nerekl…jiste to neni pro profiky, ale co bys doporucil Janice jako darek-pilu na prilezitostne prorezani stromu/vetvi?
     Hilti za 18 tisic?

        • embecko

         https://www.zbozi.cz/vyrobek/bosch-keo/
         Znacka, dobra hodnoceni, ovsem baterie je zabudovana= nejde pouzit do jineho vyrobku.
         *
         Firma Bosch má kvalitní výrobky,proto jsem to koupil.
         Pilka je lehká do ruky, dobře se s ní prořezávají větve.
         Malá, lehká, rychle použitelná. Velmi ulehčuje práci přídavný kleštinový držák na zaklesnutí do dřeva.
         Velká výdrž akumulátoru, který je pevně zabudovaný, ale nevidím to jako zápor.
         Hlavním kladem je cena.
         *

         • vittta

          No jó, no, ale na to mě stačí fušvanc za 2 kila.
          A ještě se tím všude lépe dostaneš, jen holt musíš tahat rukou.
          Tím uřízneš i větev 15 cm, to ovšem už se celkem namakáš, ale…mě se to mluví, já mám výbavu na práci, vezmu motorovku, a je to.
          Ale ten dlouhý cvakač je dobrý, že se dostaneš vysoko- ale také na to potřebuješ určitou sílu a zkušenost, těch 5 číslel už cvakáš třeba na 3x.
          Ale většinou tím jedu ovocňáky, nebo víno, nebo bez, hlaně pustoryl furt žene vlky, tam se bez toho cvakáku pomalu nechytáš- ale to má cenťák-dva, ty výhony, takže veget.

        • vittta

         Já ani nevidím, kde se ptá- ale ten maflík, to je na hovno.
         Ať si koupí mafla normální velikosti, ten AKU je lehký, a uřízne i fošnu, a ono se to může hodit.
         Ale tam psala, že s tím bude řezat větve, tím maflikem, to fakt ne, to nejde.

         • vittta

          Hlavně ať si koupí všechno od jedné značky, klidně používám Hecht.
          Takový pološit, ale tak..v normě.
          Na jednu nabíječku a baterku může pak koupit plno mašinek, a to je zásadní věc, i cenová.

         • embecko

          Maflik je super, na hovno je ten normalni :o)
          Samozrejme, pisi vyse: zalezi jen na ucelu.
          Ja jsem to pochopil, tak Janika chce darek= prijemcem nevyzdane nejake specialni zbozi, o kterem by mel predem nejake presne predstavy.
          Zaroven dostala ideu, ze by to mohla byt mensi prakticka mobilni pilka, se kterou jde sem tam riznout prkno, tu proriznout strom, tuhle pririznout latku u plotu.
          Dle meho je to vyborna idea- a na to je akumulatorova pilka jak delana. Okruzni je nesmysl, retezova spise take a draha znackova jak bys met.
          Zbyvaji polo-no/name vyrobky v cene okolo 2 tisic.
          Bud Bosch KAO (odkaz vyse), jehoz nevyhodou je, ze akumulator je zabudovany= nejde k nemu dokoupit dalsi pristroj (proto je take tak laciny).
          Druhou moznost vidim jako Lidla Parkside, jehoz nevyhodou je, ze to neni Bosch.
          To je me mineni…jde predevsim o darek s momentem prekvapeni a nikoliv o cilenou koupi nastroje do dilny.

          • Janika

           Ano, měl by to byt darek, nějaká sikovna maličkost, která se dá využít i vedle tech přístrojů, co používá. Ale asi tohle není nejlepší nápad, kdyz tomu rozumím jak koza petrželi, jak vás tak čtu.
           Jinak dárky maji byt podle mě prekvapenim, a raději malickosti. Kdyz si rodina koupi takzvane k vánocům třeba drahé lyžařské vybavení a podobne veci, které si každý sám vybere někdy předem, tak tomu nerikam dárky.

          • vittta

           Jo takhle…
           No tak to jdi do toho hechtu.
           Tam tě zahrnou vysvětlivkama, tady je třeba Hecht jako doplňkový program v jiném kšeftu (Amat) a je tam i servis a takový vokurka, co fakt dobře poradí.
           Tam mu řekneš, co si představuješ, koupíš to i s baterkou (20V) a nabíječkou- ale má to rozhodně tu výhodu, že k tomu pak můžeš přikupovat další přístroje, no ale to je mašinek, že pomalu ani nevíš, nač to používat.
           Nevýhoda je cena, protože baterka (dobrá, s výkonem) stojí 15 kil a nabíječka třeba 6 kil.
           Samotné přístroje jsou ale celkem laciné, jak co…
           Ale maličkost to není.
           On ten cvakák, co ho používám na vysoké větve- to fakt je pomocník- také není nějaký levňák, ten stál někde 2,5 litru, takže v tom smyslu to také není maličkost.
           Jenže vyslovená maličkost je také odpovídajícím způsobem k ničemu, co se takového pomocníka týká.

          • Kamil Mudra

           Baterky (akumulátory) jsou u všech těch aku výrobků první co odchází. Jsou užitečné řemeslníkovi co jezdí po kšeftech a tím že je denně používá tak je také pravidelně dobíjí. Ale když doma jen občas kutíš a to jejich nabití poctivě nekontroluješ, tak se ti snadno vybijí až na úroveň ze které už je nikdy pořádně nedobiješ. Pro doma a zahradu je lepší se na aku vyprdnout a pořídit raději dostatečně dlouhý kabel na bubnu se psem. S ním máš jistotu že nevezmeš do ruky vybitou mašinu zrovna když ji potřebuješ.

          • vittta

           No ale když to je nějaký kutil, k tomu koupíš vrtačku, dokonce takovou sbíječko-vrtačku, no…všechno.
           Ale to už se musíš trošku té zahradě věnovat…já si vzpoměl na mámu, někdo jí koupil takový…no kmitací strojek na sestříhání trávy kolem keříků, ale to mělo ten střih jak když kmitáš prstama, no úplně na hovno.
           A ona tím takovou děsnou dobu obstříhávala takový keřík, no tak už jsem to nevydržel, „vem sakra srp, a máš to za minutu, nebo to vyškubej rukama!!!“ ale kde pak, to bzučelo jak vosa, tos neviděl, co za hovadiny prodávají.
           Ona měla zahradu na chalupě pěknou, jenže jak chlastala, tak se jí do ničeho nechtělo, i když kytky měla ráda a rozuměla tomu.
           Takže ve výsledku to tam všechno bombasticky kvetlo, to ona takhle lecos zasadila- ale v obklopení návalu plevelů.
           Chmel obrůstal celou chalupu, ten měl snad 40 m, a skrz víno nebylo vidět dovnitř, no…se tomu tlemila, a říkala tomu „zelené peklo“.

          • embecko

           „Ale když doma jen občas kutíš a to jejich nabití poctivě nekontroluješ, tak se ti snadno vybijí až na úroveň ze které už je nikdy pořádně nedobiješ.“
           To uz ale tak 5 let neplati, Li-Ion drzi rok, dva a ne tyden, jako drivejsi nikl-kadmiove clnaky. Tady na stavbach uz snuru nevidis, vsichn jedou jen na aku. Nemusis tahat snuru, naradi je o polovinu lehci a pri beznem pouzivani ti bez dobijeni vydrzi rok. Dneska je to uz nekde jinde, ne ze musis po 20 dirach dobijet.
           Jak jsem ted delal s tou okruzkou, tak prace byla na 2 hodiny (16 rezu prken, cirka 50 der a 50 sroubu) a vsechno jednim akumulatorem a ani se nehnul. Akumulator mam od jara, jak jsem ho koupil, tak ho pouzivam, zatim jsem nedobijel a z 5 ledek to kleslo jen o jednu. Podle meho se ostre zlepsuji rok od roku a je to hodne citit.
           Na snuru mam jen nastroj, co potrebuji jednou za uherak, to jest vrtaci kladivo s SDS vrtaky/majzliky na tvrdy beton a velkou retezovku.

          • Kamil Mudra

           To tedy čumím na tu výdrž. Jen jetli nemáš doma nějakého skřítka Pořádníčka který ti tajně dobíjí vercajk. :-)

 7. Peter Matej

  Keď som Janiku správne pochopil,tak táto diskusia sa nemá prioritne zaoberať otázkami spojenými s Bohom,ale mala by sa pokúsiť nájsť odpoveď na otázku,či pre ľudstvo už nastala,alebo či sa blíži nejaká „krízová“situácia (pohroma?).
  Na túto tému diskutovali už pred dvomi rokmi prof.Keller,p.Hampl.Jiří Weigl a ďalší.Odstup dvoch rokov od debaty je dôležitý,lebo umožňuje lepšie posúdiť výroky diskutérov z hľadiska ich správnosti.
  https://www.parlamentnelisty.sk/arena/267978/profesor-keller-na-starom-kontinente-sa-stretava-islam-s-europou-ktora-coraz-viac-potlaca-krestanske-korene-nahradza-ich-dogmou-postmodernizmu-a-multikulturalizmu/
  V tej debate sa spomínajú dve autority stojace proti sebe.Francis Fukuyama so svojou teóriou konca dejín,ktorá parafrázuje Marxovu víziu o zavŕšení spoločenského vývinu v podobe komunizmu,keď komunizmus nahradil „liberálnou demokraciou“na veľkú radosť všetkých „slniečkárov“či kaviarenských povaľačov,lebo „liberálna demokracie“ nie je vo svojej podstate ničím iným,ako nadvládou práv všetkých možných menšín nad právami väčšiny.Podľa mnohých,je ideológia liberálnej demokracie odsúdená na zánik.
  Inú teóriu predstavil svetu Samuel Huntington vo svojej knihe „Stret civilizácií“.On rozdelil svet na 8 civilizácií (Západokresťanskú.Východokresťanskú,Japonskú ,Konfuciánsku(čínsku),Indickú,Islamskú.Africkú a Juhoamerickú) a tvrdí,že na zlomoch týchto civilizácií nutne dochádza k ich stretu t.j.k vojne.V súčasnosti sa ukazuje pravdivosť Huntingtonovej teórie,čo možno preukázať konfliktom v Juhoslávii kde proti sebe bojovali hneď 3 civilizácie – západokresťanská(Chorvati)proti východokresťanskej (Srbi podporovaní Ruskom) a Islamskej (Bosniaci a Albánci).Po 11.9.2001 začal konflikt medzi Islamskou civilizáciou a Západokresťanskou,ktorý pokračuje do dnes a teória S.Huntingtona si získala nesmiernu popularitu.(Ospravedlňujem sa za hrubé zjednodušenie oboch teórií)
  Keď sa vrátim k úvodu svojho príspevku,tak áno,myslím si,že svet a my spolu s ním sa rútime do průseru obrovských rozmerov,pre ktorý je názov „krízová situácia“veľmi jemným eufemizmom.

  • Janika

   Peter, téma jsem rozhodne omezovat nechtěla, ať si každý vybere tu část, která ho zaujme :-).
   Střet civilizací je zajímavé tema. I kdyz prekvapive v dobe globalizace. Mela bych tedy bojovat proti islamistům za křesťanství, ale kdyz já krestanka nejsem.

   • Kamil Mudra

    Bojovat můžeš za pochopení toho o čem píšu v tomto komentáři: https://janica9.wordpress.com/2020/11/09/liberalove/#comment-91435 a sice že: „Nikdy není problém v myšlence samé, je-li provázena tolerancí k myšlenkám jiným a ochotou k polemice na poli argumentů čerpaných z dosavadního poznání.“ Na to ani nemusíš být křesťankou a přitom jde o něco čeho se společnosti zoufale nedostává. Nebýt toho nedostatku vypadaly by střety civilizací úplně jinak.

   • Peter Matej

    re:Janika !
    Nuž po pravde,Huntington píše o „Západnej“civilizácii,bez adjektíva „kresťanská“.

 8. vittta

  Blbej Jurečka a slepice Uženija sežerou každou fotku i s navijákem.
  Ve skutečnosti se neděje vůbec nic, schválně jsem se byl podívat i u nás, vozejky fakt měly čísla, a byla jich hromada k dispozici.
  Situace beze změn- jen jsem si musel vzít vozejček, stačil i ten tahací, jinak vozejk nemám, nosím si pletený košíček.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fronta-na-vstup-do-kauflandu-seniori-se-jen-bali-ze-na-ne-nevyjde-vozik-130046#seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=omz9cfEfPkB-202011182035&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

   • vittta

    To teď odkudsi vytáhli Zemana a úřednickou vládu, za kterou prezidenta už preventivně odsuzují.
    No a Lipovská, ta jim leží v žaludku, a Xaver.
    Ona asi bude dost dobrá, poněvač Xaver někde psal, že je absolutně perfektně na každé jednání připravena, žádné usínání se zvedáním ruky na šťouchnutí.

    • Kamil Mudra

     S Lipovskou už jsem pár rozhovorů shlédnul a vypadá to že to má v hlavě dobře srovnané. O ČT mluví např. tady:

   • Kamil Mudra

    Tak to se máš :-) Mě ta situace už také otravuje, zvláště když jsem skeptický vůči vakcínám a nevidím v nich tedy žádné „světlo na konci tunelu“. Na druhou stranu ale docela chápu vládu s tím jejím zmateným postupem protože si myslím že pro své rozhodování dostává stejně rozporné podklady jako my a nenapadá mne co bych dělal na jejím místě. Myslím že všichni teď prožíváme takové experimentální období a pokud má ten experiment mít nějaké aspoň trochu rozumné výstupy, měli bychom spolupracovat. Nějaký čas se to dá vydržet a pak se holt uvidí.

    • Jana

     To není žádné experimentování Připadá mi to jako – něco musíme dělat, aby bylo vidět, že neco děláme. Tak jeden den nesmíme chodit ven v noci od 20:00 do 05:00 – když quasi-opouice začně řvát, jen proto, aby byla slyšet, změní se čas od 21:00 do 04:00. Obchody se zavřou v neděl a ve všední den ve 20:00, „opozice“ nebo nějaký „ekonomi“ přijde s novou teorií a obchody prodlouží zavíračku na 21:00 a v neděli se možnáí otevře, atd. Vidíte v tom někdo nějaký smysl?
     Už čtu jen titulky článků, ale tohle by stálo za vysvětlení – včera nějaká úča – prý děti by mohly o velké přestávce chodit svačit ven – přitom venku by se měly nosit roušky a udržovat 2 m odstupy – tak nevím? To si kde kdo přijde s nějakou blbostí, hned se to vyzkouší a jak „odborníci“ tedy vyhodnotí CO zabralo???

     • orinoko

      Začátkem příštího týdne jedu do Prahy. Je tam kámoš, se kterým jsem hrával , ale teď žije v USA. Prý objedná do bytu hromady piva. Já beru tablet, na který běžně nahrávám, a budeme žvanit. Zajímá mě spousta věcí. A také chci dát na YT nějaké věci, kde hraje na klávesy. Petr Zdeněk alias Flyn s námi zpíval. Ale to už je hodně dávno, ještě tu byl Přemysl Totáč. Tohle už je novější. Nahráno u nás, ale beze mě. Vlastně jsme se náhodou po letech potkali. Jak jinak … než v hospodě. Bicí tady obstaral nebožtík Peroutka od Olympiku.

       • Kamil Mudra

        Hodně mi to připomíná jednu skladbu od Floydů, jejíž název si teď nemůžu vybavit (něco mezi Money a Dark Side Of The Moon). Zdá se mi to a nebo byla inspirací? A ne abys to bral jako nějakou kritiku – mě už dnes kdeco připomíná kdeco. :-)
        Třeba Flyn mi vizuelně připomíná starého kámoše Jeffa (Vladislav Rod – dost známá postava Pražské hudební scény). Možná ho také znáš když se v tom prostředí pohybuješ.

         • kočka šklíba

          Moc hezké, asi si dnes pustím od Pink Floydů víc, jedna z mých nejoblíbenějších skupin, ještě staří Genesis. Ty také mám moc ráda.

          • Kamil Mudra

           Saxi, dík, to by mohlo být ono. Ale nevím… Nějakou do jsem hledal a už mám tendenci slyšet to v kdečem. To je jako když si někam založím brejle a potom co neúspěšně propátrám pravděpodobná místa jsem schopen je hledat i v ledničce. Ale jednou jsem je tam našel! Pak jsem si vzpoměl že jsem na něčem četl trvanlivost. A já na hodně blízko vidím nejlíp bez nich. :-)

           Nojo, kočko – Pink Floyd.To bude na dlouho jestli jsi na tom jako já. Když si je pustím tak při každé skladbě už dostávám chuť na další a nevím kdy přestat. Kdysi jsem byl aspoň omezen tím co jsem měl na páskách. Ale teď … s tím internetem…
           A nepřejí se a nepřejí. Ještě že se z toho netloustne! :-D

         • orinoko

          Vy jste volové, tohle až povím Zbyňku Fišerovi , pravil Egon Bondy, tak budeme muset svolat příslušnou komisi…
          Milion let jsem tu písničku neslyšel, a vůbec si nepamatuju , že má takovýto klip art. Zažili jsme vynikající dobu. Teď už nás čekají jen sr@čky.

        • orinoko

         Bývávalo. Ale jakoby se všechno v nějakých vlnách vracelo. Ta povědomost je v pořádku. Já s tím mám také problémy. Milošovi Dodo Doležalovi jsem jednou řekl , že kousek jeho hry v nějaké instrumentálce mi něco připomíná, ale ne harmonií nebo melodií, ale barvou zvuku kytary, prostorem. … Koukal na mě a povídá: Ty už jsi jak databáze, jak máš naposloucháno.
         Dneska jsem v první skladbě BBM /Bruce , Baker, Moore/ objevil White Room od Cream. Mimochodem, všichni tři už jsou nebožtíci. V nějaké jiné písničce jsem našel kus úplně jiné, ale tomu se nelze vyhnout. You Tube se snaží, už mi předkládá celé playlisty podle nějakého algoritmu. Až jsem došel do Francie, kde jsem objevil staré známé , ale pozapomenuté jméno. Tajil se mi dech. Ta evokace byla šílená. Jsou věci, které nechápu. … Cosi mezi nebem a zemí. Komusi jsem koukal do tváře.

         Pink Floyd i Genesis byly skvělý. Ale podle punkáčů to byli dinosauři.

          • orinoko

           Jasně, teď už to vím také. Ale ona někoho hrozně připomíná … tedy mně. Nedávno jsem se tu o ní zmínil. Asi jsem to blbě napsal. Něco jako personální deja vu. Budu muset prohrabat fotky. A kde mám vlastně filmy z doby, kdy nám bylo tolik, co Františce? Mimochodem jednu Fr… jsem znal osobně. Pocházela z Kaplice.

  • orinoko

   Máš-li kladivo jako jediný nástroj, pak všechny tvé problémy začnou připomínat hřebíky.

   Mark Twain

  • J. Hruška

   Jo, to je dobrá kniha. Líčí, jak se Satan převléká za anděla světla a jak dopadnou ti, kteří mu na ta dobra skočí.

 9. Peter Matej

  Werich a Voskovec: Lodnícka

  Teď jsem já u kormidla,
  já vám ukážu !
  Nadělat z vás povidla,
  to ja dokážu!
  ref.Hoj,ahoj kapitán!
  Johoho,za toho život dám!
  Já jsem první po Bohu,
  vymejšlím si hesla,
  přikovu tě za nohu
  pevně u vesla!
  ref.Hoj,ahoj kapitán…
  Může mi svět nadávat
  třeba pirátů,
  jen když bude tancovat
  jako na drátu!
  atď.

  Náš premiér rozhodol,že napriek protestom a demonštráciám zakúpi ďalších 13 miliónov Ag-testov a znovu nás vydieraním donúti k celoplošnému testovaniu.“Hoj,ahoj kapitán…“druhý po Bohu !

 10. Jana

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/k-soudu-prisla-v-noci-stiznost-na-vladu-otevrete-vsechny-obchody-zada-130563#dop_ab_variant=0&dop_req_id=2CVNaQN6GMd-202011210854&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Ústavní stížnost a její sepsání inicioval senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti).
  ….ve stížnosti mimo jiné píší, že není jasné, proč musejí být uzavřeny třeba prodejny obuvi, oblečení, nábytku nebo prodejny elektro s nabídkou praček a lednic nebo počítačů, které jsou v době vládních omezení potřebné pro on-line práci z domova nebo výuku dětí. Ale květinářství nebo železářství jsou otevřená.
  impulsem pro podání ústavní stížnosti bylo také pár dní staré opatření, kdy je v prodejně omezena kapacita jednoho zákazníka na patnáct metrů čtverečních.

  Jenže zavedením tohoto opatření nedošlo k znovuotevřeních zmíněných menších provozen. Ty by podle Wagenknechta přitom mohly bez větších problémů regulovat počet osob v prodejně.
  xxxxx
  Je ovšem otázka, bude-li ÚS pracovat dost rychle. Aby to nebyla jen pirátská předčasná volební kampaň.
  I tak to bude k ničemu, když vláda slibuje otevření všech obchodů do 30. listopadu – i když jak známo, sliby-chyby.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s