Chytrému napověz, hloupého trkni

Napsal orinoko

Jakpak by to dnes vypadalo, kdybychom k dorozumívání mezi časovými a zeměpisnými vzdálenostmi neměli grafické znaky? Jak by nám Jan Ámos Komenský mohl sdělit svojí představu o vzdělání a poznání? Je mnoho věcí, o kterých se říká, že byly pro člověka přelomové – oheň, knihtisk, atomová bomba, přistání na Moonu, toaletní papír … například.
Ale jediná věc z toho by neexistovala bez poznání a možnosti sdílení. Dokonce ani ten nejsdělnější, totiž mobilní telefon. Jenže člověk s telefonem v ruce začíná blbnout a hloupnout. Přestává se umět vyjadřovat. Vlastní komunikaci přebírají emotikony. Ty mají samozřejmě hodně společného s grafikou, jenže jsou to jen šablony. Hieroglyfy dneška?

Člověk není od přírody nastaven na náhražky, byť je jimi současný svět zaplaven. Jak by asi vypadaly emotikony válečného zpravodajství? Anebo poezie tvořená jejich prostřednictvím?

Dorozumívací grafické znaky se vyvíjely celá tisíciletí a jsou vlastně nenahraditelné. Lze je tesat. Uvědomují si to však všechny generace procházející poznáním?

 1. Janika

  Připomněl jsi mi Umberta Eca, Jméno růže začíná tak nejak „na sklonku sveho života zaznamenávám znaky znaků…“ Znaky jsou nejen písmo, ale i samotná řeč. I ta se lisi od „skutecnosti“.
  Taky psal o tom, ze po nástupu písma jsme získali jednu schopnost, ale vyřadili jiné. Takže je otázka, jestli je chvála na místě.

  • Janika

   Ještě Jan Kristek napsal neco o písmu, kdesi v nějaké staré říši se psaní velmi rozšířilo, a přišlo s nim mnoho zleho, nemoci, epidemie, katastrofy. Faraon zakázal psat a svet se upravil. Protoze prý pismo je dvourozmerny svet a ten by nemel převažovat.

   Dobre tema na víkend, diky, orinoko :-).

   • Jana

    Ještě dnes se někteří dorozumívají znaky, či náznaky. Jenže běžně je obtížné jim porozumět. To je ale účelem – v diplomacii se používají gesta, barvy, náznaky – aby jim rozuměl ten, komu jsou určeny.

    Vzpomínám si, že před několika léty byl na PL rozhovor s velvyslancem Baštou. Ten dával příklad, kdy Stalin kdysi po nějakém (asi důležitém) jednání dostal na stůl podrobný přepis z jednání. Dal si zavolat tlumočníka a dlouhé hodiny si nechal detailně popisovat větu po větě – co kdo řekl, jakým tónem, jaké gesto udělal, jakou pomlku a jak dlouhou, kdy se usmál, kdey ne…. apod. Teprve tím se zřejmě dozvěděl, co se skutečně skývalo za diplomatickou zprávou.
    A přesně TO se nemohou dovědět ti, kteří sice ten protokol mohli číst, ale chyběly jim ty „znaky“, kterým rozumějí ti znalejší. A tedy i sebepodrobnější zprávy zprostředované médii nemusejí být to nejsprávnější hodnocení jendání a záměrů politiků, i kdyby nebyly nijak upravovány – což ještě ke všemu většinou určitě jsou.

   • orinoko

    Nic se neděje, měl jsem to poslat najednou. Ale emailů bylo vlastně několik. Následky toho, že dělám několik věcí ve stejnou chvíli, z nichž některé přijdou na YT a další na soukromé stránky jednoho místa.

  • vittta

   Každý ví, že negři jsou nejblbější rasa, ale to nemá žádnou souvislost se školstvím, a znalostí cizích jazyků, jak se ve videu naznačuje.
   I kdyby měli negerské země ty nejlepší školy na světě, s IQ populace to nic neudělá.
   A kdyby Číňané neměli školy žádné, tak také ne.
   Taková statistika je vždycky zavádějící, protože- koho vlastně měří?

    • vittta

     Už jsi někdy viděla chytrého negra?
     U nás cigoše.
     Čím černější, tím blbější.
     Vyjimky pravidlo jen potvrzují.

     • Janika

      Cikana ano, několikrát, ten kdyz se povede, plus dobra rodina, tak to stoji za to. A má něco lidskeho navic, neco příbuzného Italum (nejinteligentnejsim v Evrope).
      Výjimky jsou všude. Procento blbu u bílé evropské populace je natolik znacne, ze to výjimky nebudou.

      • Kamil Mudra
       1. důkaz jejich inteligence: Většina cikánů dokáže vyjebat s každým systémem.
       2. důkaz jejich inteligence: Umí se tvářit jako by tomu tak nebylo.
       3. důkaz toho že jsou inteligentnější než my: Dodnes jsme se to od nich nedokázali naučit.
       • Kamil Mudra

        A na závěr důkaz mojí mizerné inteligence: Vůbec netuším proč se mi původně napsané číslovky na začátcích řádků, změnily během přenosu na písmena. :-(

        • Janika

         A budeš ještě víc zmatený, kdyz se podíváš na komentář do administrace, tam jsou číslovky…
         (tedy netusim, jestli se můžeš dívat i jinam, než pod své autorské články.)

      • vittta

       Co tak může mít takový cigoš lidského…navíc.
       Bílá huba má evoluční strategii práci.
       A vzdělání, s cílem získat dobře placenou práci.
       Cigoš se při své strategii vzdělávat nemusí, i kdyby na to měl.
       Je to pro něj ztráta času, za dobu studia už vydělá pěkné peníze, když mu to trošku myslí, je z něj Cikán z povolání.
       Zde Kamil nemá úplnou pravdu, protože plno bílých už na to také přišlo, a dělají…jaký div- také Cikány z povolání.
       A jelikož jsou opravdu mazaní, tak klidně dělají i negra z povolání, feministku z povolání, homokládu z povolání,islamistu z povolání, a další prohnanosti.
       Činnost politických neziskovek je jen klasikcá cigánština- s IQ o 40 bodů vyšším.

        • vittta

         Já je znám, a právě na nich je zajímavá taková „srdečnost“, kterou tě chtějí obložit.
         Ale také znám normální Cikány, 10% se jich naprosto vymyká, a třeba 40% normálně pracuje.
         O to horší jsou ti ostatní, ovšem….

   • Jana

    Jenže to všechno má jistou vadu na kráse.Jednak se odborníci dosud neshodli na jediné definici inteligence a potom podle (nejen) videa se velkou měrou na měření IQ podílí vzdělání. Jenže vzdělání patří spíš do oblasti gramotnosti, I negramotný člověk může být inteligentní – ovšem nedá se měřit pomocí testů, určených jiné sociáoní skupině.
    Někde jsem četla obecnou definici unteligence = schopnost přizpůsobit se novým nebo změněným podmínkám, učit se ze zkušeností. Tedy např. v afrických podmínkách znalost vyšší matematiky, správné seřazení nejlidnatějších měst nebo teorie relativity by takovým lidem byla k ničemu. A superinteligentní člověk z euroatlantické civilizace by možná v divočině nepřežil týden.
    Aplikovat celosvětově taková kritéria, podle jakých posuzujeme IQ my se mi zdá hodně od věci a prakticky k ničemu.

    • Peter Matej

     re Jana!
     Vzdelanie a výchova sa na celkovej inteligencii človeka podieľa 20-timi %.
     Vrodená inteligencia,ktorej vývoj končí v 6 roku života, tvorí 80 % inteligencie dospelého človeka

     • Jana

      Jde ale o to, jak se ta inteligence měří, se kterou se porovnává. Jak se pozná „základní“ IQ asijských dětí očištěné o vliv vzdělání a – dá se jistě říci částečně i výchovy.

      • Peter Matej

       Doporučujem vám knihu Petra Bakaláře „Tabu v sociálních vědách“,alebo nejakú staršiu učebnicu psychológie.Staršiu preto,že po obsadení univerzít neomarxistickými slniečkármi nastali v problematike týkajúcej sa inteligencie radikálne zmeny.Vznikli dva tábory psychológov.Jeden,ktorý tvrdí,že inteligencia je podmienená geneticky a líši sa podľa rás (napr.Petr Bakalář) a druhá skupina zase tvrdí,že inteligencia je dominantne podmienená vplyvom prostredia a vylučujú geneticky podmienenú inteligenciu.Táto skupina však nedokáže vyvrátiť vedecké fakty prvej skupiny dokázané stupňom úspešnosti príslušníkov rôznych rás (napr.v kognitívnych schopnostiach) a prepracovanými IQ testami,preto sa rozhodla ľudské rasy jednoducho zrušiť a vedcov prvej skupiny ako napr.P.Bakaláře profesne znemožniť a trestne stíhať za „politickú nekorektnosť.IQ testov ako aj osobnostných testov pre rôzne vekové skupiny existuje strašne veľa a niektoré nájdete aj na internete.

       • Kamil Mudra

        Smutné je že se oba tábory nedokážou shodnout na tom že platí oboji a namísto společného hledání proti sobě sočí v boji o prestiž a z ni plynoucí granty. No a teď zrovna má politicky navrch ten ne-genový, „nezavánějící rasismem“. Tedy má i finanční a společenskou podporu. Staré kultury to měly lépe srovnané. Věda se dělala v chrámech, které sloužily nejvyšší Autoritě a ty menší, světské, autority byly v roli klientů. Chrám vůči nim vystupoval jako celek a případné názorové půtky se odehrávaly uvnitř jeho stěn, bez laiků, finančně a mocensky do nich zasahujících zvenčí.
        Dnes je vědec námezdná síla a musí se šéfům zavděčit aby nepřišel o práci. A tak se mnozí řídí pravidlem „Koho chleba jíš – toho píseň zpívej.“ a to až na tolik, že zapomínají že zpěv podle not není totéž jako psát partitury. A že noty jim píší lidé, pro které je hudba jen šoubyznys produkující prachy na financování jejich zájmů.
        Tak vznikají „studie“ hovořící o procentuální účasti toho či onoho na tom či onom určujím lidský život, vše pěkně zprůměrované, dobře zapadající do tabulek pro vznik dalších studií, popisujících chování davu a stále více se vzdalujících od lidské individuality. Protože mocní zaobcházejí jen s davy a člověk jedinec pro ně není ničím jiným než statistickou položkou.
        A tak se dovídáme, že ti či oni mají tam či onde takové či onaké IQ, na kterém se nějaké chytré hlavy shodly, podle měřítek jejichž relativitu nejsou ochotny si připustit, aby mohly v očích jiných chytrých hlav, setrvat na pozici hlav pomazaných. Ale my, držitelé hlav oficiáně nepomazaných, máme tu výhodu že nemusíme brát ohled na jiné hlavy a můžeme se řídit tím co máme uvnitř našich vlastnich.

    • Organismus

     „….Někde jsem četla obecnou definici unteligence = schopnost přizpůsobit se novým nebo změněným podmínkám, učit se ze zkušeností.“
     Podle této definice by se dalo říci, že velmi inteligentní jsou baktérie. Na jejich schopnosti přizpůsobit se skoro všemu nemáme. Tedy pokud jde o inteligenci, nikoli unteligenci.

     • vittta

      Tady nejde o inteligenci, pokud cigoš nebo negr vyžírá své hostitele.
      Je k tomu třeba ještě něco navíc.
      Obyčejný rasismus.
      Jen se podívejte, jak jsou hodnoceny texty.
      Ty, které zpochyňují inteligenci černých- to jsou tedy ty moje- mají plno mínusů, ty, které zpochybňují, byť nějakým náznakem, inteligenci bělochů mají plno plusů.
      Takže pokud se nějakému cigošovi či negrovi v bílé zemi dobře žije, není to tím, že by byl tak chytrý- ale tím, že jsou běloši tak blbí či, sebenenávidějící se.
      Bakterie musí na principy své přizpůsobivosti přijít sami, a každý organismus, který to dokáže.
      Ti, co žijí na úkor bílých na to vlastně nepotřebují nic, vyjma své barvy kůže.

  • Peter Matej

   Výsledok nám trochu nám skresľuje to,že u nás tvoria cigáni desatinu populácie(odhad-500 tisíc).Takže keď takých 150 tisíc z nich
   „odmigruje“do Čiech,tak sa to u nás a v ČR zrovná.

 2. Janika

  Kdyby se IQ národa hodnotilo podle volby prezidenta, tak bych na Čechy byla hrdá. A Slováci by moc neuspěli. Jenže my se asi příště taky „polepsime“.

  • vittta

   Jde ale i o nabídku.
   Čaputová byl geniální tah, u nás ten Drahoš každého sral, jen otevřel svůj pseudointelektuální rypák.
   Čaputová neříkala nic, než prázdné floskule, a tím pídem nikoho nesrala.

   • Kamil Mudra

    Jó to se nám to bude příště volit až se budeme rozhodovat mezi nějakou druhou Čaputovou a nějakým seladónem, když u obou bude předem jasné že se budou řídit pravidlem: „Kdo nic nedělá – nic nezkazí.“ Hodíme si korunou, vykročíme k urně a cestou budeme snít o tom že v té vlastní urně zkončíme dřív než se to tu posere úplně. :-)

   • orinoko

    Ty , vole, teď jsi mě rozesmál. 😂 Něco technického řeším , a nějak se mi nedaří. Ale tohle je dobrý.

  • oh

   Polepšíme se zcela určitě. Zeman už znovu kandidovat nemůže, leda by použil „Havlovu fintu“ a znovu nějak rozdělil republiku, *) aby v jednom z těch ‚nově vzniklých států‘ mohl absolvovat další dvě období ve funkci.

   *) Třeba přesunout hlavní město do Pardubic a odtrhnout zbytek republiky od Prahy. Praha následně vyhlásí v kavárně Slavia dědičné knížectví v čele s knížetem Karlem Janem Nepomukem Josefem Norbertem Bedřichem Antonínem Vratislavem Menasem, knížetem ze Schwarzenbergu (a Paahy) a jeho adoptovaným následníkem Miroslavem I. Kalouskem. :-)

 3. orinoko

  Uvidíme teď.
  — .-. .. -. — -.- — / –.. -.. .-. .- …- # / .— .- -. ..- / .— .- -. .. -.- ..- .-.-.-

   • Honza999

    Sorry, o a i jsou vedle sebe. pochopitelně správně má být Orinoko. A tečka nakonec, Otazník byl že se ptám..
    Jak jsi vygeneroval dvoučárku a trojčárku?

    • Kamil Mudra

     V kódu ASCII:
     Alt + 0150 = krátká pomlčka – „dvoučárka“
     Alt + 0151 = dlouhá pomlčka — „trojčárka“

     Jinak, Orinoko, morseovku jsme na táborech skládali ze všeho možného: žaludy, lístky, šišky, kamínky…..
     Ale že bychom neoddělovali písmena?! Tak takové prasárny jsme se nikdy nedopustili. :-)
     Co má značit ta mřížka, na to jsem zatím nepřišel. Asi se už nechám poddat.

      • Kamil Mudra

       Nojo. Pro můj starý kukuč ne dost. :-)
       Ale když jsem si zvětšil stránky už to vidím.
       Tak omluva Orinokovi – prasárna se nekonala.

       • orinoko

        Za nic se neomlouvej … Ty to rozhodně nemáš zapotřebí. Občas jsem Tě nacházel i u Tribuna, ale tam se teď naposledy vyskytuji jen já. Baroko jsem přirovnal k velmi korpulentním ženským. TAM to vypadá, jako když Mayové opustili svoje letitá území, čímž nám připravili velmi významnou záhadu.

         • orinoko

          Všichni jsme jen dítka boží. Nemyslím, že by covid. Došla vata, došly vložky … co si dáme mezi nožky? …. invence došla jako dochází vnitřní puzení. Kdo chce zapalovat, musí sám hořet. – řekl nějaký klasik. Dodávám – a nesmí u toho chořet. Tribun hned zkraje ochořel zpopelňováním a aktivismerm kreMATorií. Logicky se musí dostavit následky.

 4. orinoko

  Dal jsem copy … a teď paste!
  ???
  před 4 dny
  SUPERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR🔥🔥🔥🔥🔥👍👍👍👍👍BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!

  Junge enteligence.

 5. vittta

  A máme zde několik zásadních prohřešků Hany Lipovské, na hranici trestné činnosti.
  Pracuje, a (zřejmě) bydlí v domě, který patří manželovi paní Bobošíkové.
  To je opravdu skandální.
  Celý článek pak vyznívá asi takto:
  “ Zatracená demokracie, zatracení debilní voliči, zatracená stranická rozmanitost-kvůli tomu systému a debilním voličům si nemůžeme dělat, co chceme“!
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Odhaleni-Respektu-Lipovska-mezi-krabicemi-A-navic-utikala-Ulicni-vybor-na-strazi-644939

  • vittta

   A- hned v diskuzi to „jedna paní povídala“ uvádí na pravou míru.

   Jak je to se zahlcenými krematorii covidovými mrtvými v Ostravě, frevo, 23.11.2020 15:59:12
   10.11.20 Česká republika: Po uveřejnění zprávy o mrazácích na covidové mrtvé v Ostravě se mi ozval čtenář. Prý má z přímého zdroje, že vedení Ostravy o mrazácích nic neví. Odpověděl jsem mu, že o mrazácích psaly i Lidovky a je tam dokonce video. — Napsal, že mluvil s kolegou z krematoria. Prý čekají na mrtvé. Nemají žádné problémy s kapacitou. Následně napsal, že se věc vysvětlila. Mrazáky tam opravdu byly, ale už odjely, byla to osobní aktivita ředitele krematoria. Tož tak.

   Reagovat
   Re: Jak je to se zahlcenými krematorii covidovými mrtvými v Ostravě, Honza 71, 23.11.2020 16:02:54
   To samé je i s kapacitou nemocnic a zdravotního personálu. Jedná velká lež !!!
   No vidíte, nic se neděje, a blbej majitel krematoria si nechal za drahé peníze z vlastní iniciativy poslat nějaké mražáky, zřejmě pojízdné, nebo kontejnerové.
   Ve skutečnosti v krematoriu na mrtvé spíše čekají, stejně jako čekají v nemocnici na pacienty.
   Mno…zdá se, že je mrtvých spíše méně, ale to by bylo tak trošku proti logice, když lidé umírají na nemoci, které jim doktoři neléčí a neoperují, protože se nudí čekáním na koviďáky…zajímavé, ale poněkud rozporuplné informace, kde si každá názorová skupina přijde na své, a je to dost prdel, ale jen do doby, než někdo, koho máme rádi, fakt natáhne brka.
   No, tak teď tam mám jít na krev, a ultrazvuk- jak mě objednají- objednávat se budu hned v pondělí, tak dám vědět.

 6. vittta

  Nóó, to je pokrokové uvažování.
  Ve Švýcarsku žádají doktoři po starých a nemocných, aby se nenechávali resustitovat, když budou mít těžký průběh neexistujícího kovidu.
  Poněvač sjezdovky musí běžet, a ekonomika frčet, a špitály musí být připravené na případný nášup falešně nemocných falešnou nemocí.
  Tomu se říká kapitalismus s lidskou tváří, stejně by ti chcípáci jen zbytečně trpěli.
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/lekari-ve-svycarsku-apeluji-na-ohrozene-covidem-aby-se-nenechali-resuscitovat-40343073#dop_ab_variant=0&dop_req_id=hZkVKTSIJpM-202011240722&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s