1. Janika

  „Krmím, čím mohu“… a co až nebude čím…
  Zvířata, trpící válkou, to je jedna z nejsmutnějších věcí. Snad mě za tohle konstatovaní nikdo neodsoudí. A kdo ano, to není „můj“ člověk.

  • tresen

   Je to smutné, stejně jako příběhy lidí, kteří zvířatům pomáhají. Anastasija Jalanskaja byla zabita v autě se svými dvěma přáteli, když vezla krmivo pro zvířata v útulku ve městě Bucha nedaleko Kyjeva.

     • Kamil Mudra

      Horké hlavy a kvér v ruce – šílená kombinace. Řada úplně zbytečných mrtvých. Kéž by jim co nejdříve došly náboje. Kolik lidí asi ztratí život dříve než stihne dokončit větu: „Já přece…….“
      A šílence který tohle způsobí u nás vyznamenáme.
      Smutno z toho na duši, člověku s aspoň trochou představivosti podepřenou byť jen základní znalostí lidských povah.

     • vittta

      Kluci mi vždycky ukazují záběry z FB.
      Ráno nějaký Ukrajinec seděl na obrubníku, nikde kolem nikdo nebyl.
      Vedle něj zastavilo auto, vystoupili dva ozbrojenci, a začali na něj řvát.
      Pak ho mázli po hlavě pažbou, ale pořádně.
      Nebožák začal utíkat, střelba, chudák padl a naříkal s nějak úplně urvanou nohou.
      Dorážka už tam nebyla.
      Další ruský diverzant mrtev…..nebo možná hrdina, padlý při obraně Ukrajiny.

    • Kamil Mudra

     Na zabitou vypadá docela spokojeně. Já vím že to zní cynicky, třešni. Ale to je jako byste vyprávěla o rozbombardovaném městě a přitom ukazovala fotky z doby před bombardováním, když jste tam byla na dovolené. Každý člověk přece ví že ve válce umírají i hezký a hodný ženský.

     • tresen

      Každý ví? Jistěže každý ví, že kdyby tam Rusové nevpadli a nezačali zabíjet, všechny ty „hezký a hodný ženský“, které to odnesly, by dnes byly naživu. Občas s nimi zabili i jejich psy – to asi aby Janika měla nad čím lkát.

      • vittta

       Kdyby byly v prdeli ryby, Třešni.
       Kdyby Ukrajinci nezačali terorizovat jiné Ukrajince (nejen) na východě Ukrajiny, tak se nic takového nestalo.
       Polož si spíše otázku, proč před Maidanem rusko-ukrajinská hranice vlastně ani neexistovala, a po Maidanu začala nefalšovaná občanská válka, s nasazením desítek tisíc vojáků.
       Že o tom v televizi nic neříkali?
       Ale tady se o tom psalo dost, jenže ty slyšíš jen to, co se ti hodí, takže není divu, že tohle jsi neslyšela.
       Ty nenávidíš Rusy. a tak potřebuješ něco, co bude špatné na Rusech, a vůbec tě nezajímá, že u toho budeš muset milovat ukrajinské okupanty, co se v r.1968 vtrhli.

       • tresen

        Vím, že od počátku konfliktu na Donbase umírali i civilisti.
        Jestli jsem lkala? Litovala jsem je. Na obou stranách tehdejší bojové linie, bez toho, že bych rozlišovala, kdo a proč ty střety začal a kdo nese zodpovědnost. Co jsem teda zaručeně nedělala, že bych fotky obětí prohlašovala za narafičené produkty propagandy a vyděšené a trpící lidi za namaskované herce, jak to čtu tady u vás.
        Je fakt, že vaši komentátoři to při svých úvahách mají jednoduché, když je dnešní válka taková jednostranná záležitost. Prostě nic není pravé, všechno je nakašírované.

        • Janika

         Tresen, buďte tak hodná, a nelžete. Nevšimla jsem si, že by tady někdo prohlašoval všechno z války za narafičené. Poukázat na jednotlivé případy, to možná.
         Jsem ale ráda, že jste soucítila s lidmi Donbassu. Celých dlouhých osm let. To Vás šlechtí.

        • Jana

         Třešni, není třeba nic maskovat. Je to jednodušší. stačí jen vhodný popisek.
         https://necenzurovanapravda.cz/2022/02/nejvetsi-nemecky-bulvarni-denik-bild-lhal-hned-trikrat-za-sebou/

         (Odhalený Bild se nakonec za své lži a manipulace omluvil.. Ale co je nejdůležitější – lži Bildu přebral i mainstream po celém světě. A některé z nich jsem /tj. autorka/ zahlédla i v tom našem. Ten ovšem za lži cenzurován nebude)

         Nejméně ve třech případech zpravodajský kanál Bild použil falešné obrázky ve zprávách z „válečné fronty na Ukrajině“. Bild představil snímky hořící budovy údajně v Kyjevě, které byly ve skutečnosti z výbuchu ve městě Tianjin v Číně. Video „zachytilo strach očitých svědků“, podle zdroje BBC News.
         Záběry dvou masivních explozí v čínském městě Tchien-ťin byly pořízeny ohromeným očitým svědkem a zachytily strach a hrůzu těch, kteří viděli, co se stalo. Očitý svědek Dan van Duren natočil okamžik explozí, než on a další uprchli, aby se vyhnuli nebezpečí v dubnu 2015.

         Pak bulvár začal prezentovat další fikci jako „zaručenou zprávu“ o ženě, která „byla postřelena Rusy“, a tvrdil, že Moskva se zaměřuje na bytové komplexy a zabíjí civilisty. Fotografie je ve skutečnosti z výbuchu plynu v Magnitogorsku v roce 2018.

         Pak Bild pokračoval ve lhaní o „nebezpečí, že masy vojáků přistanou tento týden s padáky na Ukrajině“. Až na to, že záběry byly z ruského vojenského cvičení v roce 2014, kdy asi 2000 parašutistů přistálo současně v Rostově na Donu. Naštěstí si pozorný čtenář všiml podvodu a zavolal bulvár. Pokorně se omluvili, ale bohužel ne za své předchozí falešné zprávy.

         • dixi

          Tohle je příšerné, napadlo mne hned, když řekl zelensky, že otevřel věznice, co za typy půjde bojovat.

         • tresen

          Musíte doufat, že lidi nakonec díky vámi pranýřovanému lhaní bulváru /ale hlavně díky správnému výkladu necenzurovaných médií/ pochopí, že není pravda, že ruská armáda vtrhla na Ukrajinu, ale že to je přesně naopak.

          • Janika

           Tresen, proč jste tak zlá… Taková krutá doba, tolik utrpení, a do toho ještě lidé jako Vy přilévaji další zlo a jedovatost každým slovem. Chodíme si sem přátelsky povídat, zbavit se tíhy na duši, aspoň já, a přitom je to tady ustavičně pod drobnohledem závistivců, kteří slídí po každém slovíčku, hrozí udáváním a byli by štěstím bez sebe, kdyby mi to tady zavřeli. A mě nejspíš taky. Dneska už to není legrace, tyhle Vaše prolhané vtípky, někdo se toho může chytit, a nebude pátrat, že to, co píšete, prostě není pravda. Jestli můžu poprosit, tresen, ze staré známosti, nechte můj Ostrov na pokoji.

          • Jana

           Třešni – a víte taky proč? Znáte všechny okolnosti a důvody pro ten „vpád“? I z jiných zdrojů než českých „nealternativních“? Můžete tady nějaký těch informací uvést?

          • tresen

           Moje vstupy, kterými vás upozorňuju, že váš Ostrov svorně podporuje zlo, máte za prolhané vtípky?
           Tak jo. Věřím vám, že jste úplně slepá. Řekla jsem vám, co jsem chtěla a už nebudu ten váš obdivuhodný duševní klid rušit.

          • Kamil Mudra

           Fakt nás, třešni, máte za takové pitomce, kteří nepoznají že tu šíříte pomluvu v masce „upozorňování“?
           A to v časech kdy i střízlivá úvaha nad situací je hodnocena jako podvratná protože je mediální normou nekritické válečné nadšení? Na co budete „upozorňovat“ příště? Třeba že tu nemáme ukrajinské nicky nebo že na Ostrově nezahajujeme den nástupem pod ukrajinskou vlajkou?

          • oh

           Zajisté, liberální treseni. Osm let od podpisu Minských dohod jste vy evropští liberálové usilovně přehlíželi, že ukrajinská vláda – ať za prezidenta Porošenka, nebo Zelenského – je prostě nechce a nehodlá plnit. Za žádnou cenu. Když to neplnění „Minsku“ náhodou vykouklo zpod pokličky médií, vymysleli jste další protiruské sankce, protože za to přeci mohlo Rusko, udělali jste si spokojeně čárku v kolonce „splněno“ a pokračovali v ignorování problému. Vás se přeci netýkal, vždyť Donbas je tak strašně daleko.. Celých těch osm let na Donbasu neprobíhala žádná ošklivá válka, to byla přeci jen taková malá zcela nepodstatná a snadno přehlédnutelná protiteroristická operace. Ve jménu „Evropských hodnot“ jste bohorovně přihlíželi, jak ukrajinské vlády postupně zhoršují postavení ruskojazyčného obyvatelstva (konkrétně vy, treseni, to lživě srovnáváte s postavením německé menšiny v ČR) a ukrajinské oslavování banderovců a bývalých příslušníků divize SS Galizien jste nechtěli vidět. To byla přeci ruská dezinformace.
           Když ukrajinský prezident Zelenskij zavedl sankce proti poslanci ukrajinského parlamentu Tarasu Kozakovi (Opoziční platforma-Za život), a jeho tv kanálům Newsone, 112 a ZIK a nechal je vypnout – s použitím dost průhledné fikce, že jsou vlastně ruské – Evropská unie, Spojené státy a také Estonsko a Litva to svinstvo podpořily!. Ve jménu svobody slova, kterou na Ukrajině berou velice vážně. (Akorát u toho nesmíte mluvit rusky nebo dokonce říkat něco jiného, než se line z vládních tlampačů.)
           Teď vám vybouchla – bohužel pro Ukrajinu doslova, s použitím skutečných zbraní – do liberálních ksichtů mimo jiné i vaše vlastní dlouholetá politika „liberálního“ přehlížení toho, co jste vidět nechtěli. No, naštěstí máte zase pohotově důvod: může za to Putin, který se zbláznil. Vy a vaše skutky s tím přeci nemají nic společného.. Rusko podniklo invazi na Ukrajinu, ale vy, slavaukrajinysti plní liberálních keců a Evropských hodnot na tom máte svůj podíl. Je to důsledek i vaší politiky a postojů, protože vám to lickoprávní žvanění z huby do rukou vraziti neráčilo a nic užitečného jste pro lidská práva na Ukrajině neudělali. Bohužel.

    • Kamil Mudra

     Vzpomínám si jak mi, už jako klukovi, ve všech bitvách probíhajících (nejen) v kovbojkách bylo nejvíc líto koní. Vzpomínáte si ještě na tu větu z konečných titulků některých filmů: „Při natáčení tohoto filmu nezahynulo ani jediné zvíře.“ ? Asi to tak cítí hodně lidí. Nebo cítilo? Už jsem tu větu dlouho neviděl.

     • Janika

      S těmi koňmi to mam stejně. Kdysi ve škole jsem soutezila v recitační soutezi se Šrámkovym Raportem. Sama jsem si tu básničku vybrala. Moc se to tedy k malé holce nehodilo :-).

      Na levém křídle a poslední
      já budu stát,
      a tušit nebude, oč prosit chci,
      žádný kamarád –
      a paty k sobě, špičky od sebe,
      pro tebe, sne můj divný, pro tebe
      já budu meldovat.

      Hlásím, pane hejtmane,
      že se mi zdál sen,
      vojna byla a já ležel
      v poli zastřelen;
      a zrovna u mne váš kůň taky pad,
      nám přáno bylo spolu umírat,
      to z boží vůle jen.
      ……
      Hlásím, pane hejtmane,
      a já to musím říc:
      tož, člověk rád jde, člověk musí jít,
      když pán chce, smrti vstříc –
      však koní šetřte, prosím tisíckrát,
      to dobytče se strašně umí ptát,
      proč nesmí žíti víc…

     • oh

      A ani neuvidíš, Kamile, pokud nepůjdeš do kina nebo si film nekoupíš na DVD/BR. Ony tam ty věty pořád jsou, ale všechny místní komerční TV chytily stejnou infekci stupidity a závěrečné titulky buď rovnou odstřihují nebo je zmenší do pidiokna a několikanásobně zrychlují, aby náhodou nešly přečíst. :-(
      Prý jim všechna ta poděkování, všemožní čtvrtí asistenti kostyméra a místní taxíkaři z titulků neúnosně zvyšují zpoždění v programovém schématu a zdržují od skutečně důležitého obsahu – reklam a sebepropagace.

    • Janika

     Jsem ráda, dixi, že si rozumíme. Patřím mezi lidi, kteří by radši sami zahynuli, než nechat v hořícím domě kočku nebo psa.

     • dixi

      Často jsem se zamyslela i nad divokymi zvířaty, nášlapné miny, bombardování, zkousky různých zbraní.Je to děs co člověk dělá. Místo zvelebování, které by dalo smysluplnou práci všem.
      .

  • Kamil Mudra

   „A do zahájení brutální ruské agrese proti Ukrajině také strom pojmenovaný po slavném ruském spisovateli Ivanu Sergejevičovi Turgeněvovi, který ho údajně vysadil.“
   To si tedy Turgeněv dovolil hodně! Měl už tehdy vědět že Rusko si žádného slavného spisovatele nezaslouží, pověsit psaní na hřebík a místo toho brutálně vraždit babičky sbírající v lese klestí abychom dnes mohli na jeho příkladu demonstrovat co jsou ti Rusové za pakáž. Ale kdepak! On si ještě dovolí zasadit dub, který ho přežije aby se mohl zúčastnit soutěže v Bruselu!!
   Takový výsměch Evropským hodnotám! Pokácet by ho měli – pancharta voňavýho!!!

 2. vittta

  Barevní dobrovolníci kupodivu podporují Rusko, asi ne všichni, ale je to zvláštní.
  EUropa negrům kouří prdel, ale ti podporují Rusko.
  Třeba se ti primitivové domnívají- podobně jako Rusové- že pohlaví jsou jen dvě.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-dobrovolnici-se-hlasi-i-rusku-bojovat-na-ukrajine-chteji-syrane-i-africani-193162#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=7fB2x9oHhLQ-202203112240&dop_id=193162&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest189_panel_sluzeb_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  • vittta

   Diskuze uzavřena, tuším proč.
   Bylo asi cenzorsky obtížné, strpět rasistické komenty, i když jinak velice pokrokově nadávali na Rusko!

   • Janika

    No ale to je něco jiného nadávat Afričanovi, který přece bojuje pro Putina. Takovým se nadávat může, to oficiálně povolili, jestli tomu dobře rozumím.

 3. embecko

  Deutsche Bank prekvapive opusti Rusko. Z diskuze:
  Honza Ježek 46861
  Zoufalí tragičtí Němci bez samostatného jasného postoje. Ke všemu dotlačení, jinak by měli hlavu v Putinově řiti až po ramena. Ostuda Evropy.
  Karla Nováková 12088
  Němci jsou prostě Němci. Banka i politici. Zatím neudělali skoro nic. Je mi z nich nevolno.
  https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/valka-na-ukrajine-rusko-sankce-deutsche-bank-podnikani.A220311_233118_zahranicni_pitt/diskuse
  Zjevne tu existuje poptavka po jasne Nemecke cinnosti, aby se diskuteri pak nedivili. Kdo se nedokaze poucit z minulosti…

  • vittta

   Mnoho lidí je u nás zvyklých se Němcům klanět.
   Jak jsou vyspělí, jak jsou organizovaní a bohatí, jak jsou humánní.
   A najednou se jim hroutí svět.
   Smutný konec legendy.
   Otrokovi je nevolno ze svého pána.
   To je kuriozní.
   Mě to připomíná- bez legrace- ty útoky na mě v tom kovidu.
   Bylo ode mne nějak očekáváno, že se postavím proti, ostatně, na těchto očekáváních stojí celá sluníčkoscéna.
   Odmítači negrů se přeorientovali na odmítače vakcín, a následně na podporovatele Ruska.
   To vše z důvodů osobní frustrace a životního neúspěchu.
   A když jsem to neudělal, tak jsem byl zavržen, podobně jako je zavržen prezident Zeman, pro změnu proto, co udělal, i když udělal přesně to, co po něm sluníčka chtěli, ba daleko, daleko víc.
   A takto jako jsem já jenom vitttou, a ne univerzálním opozičníkem úplně všeho, i Německo je jen Německem, a bude dělat jen to, co se hodí jim, a né, co se hodí nějaké krávě Karle Novákové!!!
   Hůůůů, krávo, budíček, svět neběží podle tebe, blbá Nováková !!!(a spol)

    • vittta

     No jo, no jo…
     Ale serou mě.
     Rochní si ruce v krvi nevinných, bojujte, bojujte…my pak toho politicky využijeme, vaší krve, a vaší zkázy!

   • embecko

    Osoby s nestandardnimi nazory jsou idealnim cilem k ostrakizaci. A jelikoz vetsina lidi moc nepremysli, chova se tak, ze nejen, ze prejima vetsinovy nazor, ale jeste jej pro jistotu umocni, aby na ne nepadlo podezreni z ideove vlaznosti. A spirala hruz se zacina rozvijet. Nekde jsem to slysel nazvat „syndrom pomniku“ (jez se stavi velkemu vudci): architekt v komisi navrhne 5 metru vysky, druhy ho prebije 20 metry a konci to vytkou „Mate tak malo radi naseho vudce, ze byste mu prali pomnik jen 70 metru? Ja navrhuji 150 metru!“
    Tech 150 metru je mez ekonomickych moznosti, dale jit nejde, tam se to zastavi. Takze se stavi 150 metru a kdyz se dojde na 75, tak se pomnik zhrouti vlastni vahou a komise je zastrelena.
    Stejne ve spolecnosti existuje mez spolecenskych moznosti, za kterymi se spolecnost jiz hrouti. Bohuzel vyzva k zabijeni a tyrani spoluobcanu tou mezi jeste zdaleka neni.
    I homosexual muze byt homofob, neockovany Svedkem kovidovym a osvoboditel tyranem.

    • embecko

     Ja jsem treba lehce ostrakizovan, kdy vylezu na svetlo s nazorem, ze se islam muze stat zachranou Evropy.
     Pritom se zda, ze jediny, kdo ma dnes rozum, jsou muslimove:
     „Erdogan kritizoval Západ za jeho „fašistický“ přístup k ruské kultuře a Rusům.
     „Fašistický přístup k Rusům a ruské kultuře v západních zemích považujeme za nepřijatelný. Zde je několik příkladů. Dirigent orchestru v Německu byl propuštěn na základě obvinění, že je „přítelem Putina“. Jiná evropská země zakázala vydávání a distribuci ruského spisovatele Dostojevského. Nelze se ubránit historickým paralelám s Hulagy, kteří ve středověku vypálili všechny knihovny v Iráku. Pro nás jsou tyto akce, diskriminace Rusů v Evropě, ukazatelem návratu do temného období. Moderní demokracie, diplomacie a lidstvo jako celek si toto nezaslouží.“

     • vittta

      Tak má pravdu…já to mám „na myši“, že to sem postnu, takže nás to zaujalo oba.
      Ale je to i politický kalkul.
      To nic nemění na tom, že diskriminace Rusů, ale i věhlasných umělců a sportovců je něco, co jsem si třeba konkrétně já vůbec nedokázal představit, minimálně ne v takové míře.
      A co na to Třešeň, Saul, nebo hank, věhlasní bojovníci proti diskriminaci?
      Nic…ale já tam koukám jen někdy, tak mi to třeba uniklo, ale nezdá se, že by se nějaký svinský negromil, co si po černé kůži nějakého nebožáka dělal karieru, nyní stejně zastával Rusů.
      Při čemž situace je i trošku rozdílná, protože negři nebyli diskriminováni vůbec, takže si jejich „vytěžitelé“ museli nejprve diskriminaci vymyslet, ale Rusové objektivně diskriminováni jsou.
      Schválně jsem koukl, Saul tam píše:
      „Tak nevím, jestli jsem to nepřehnal.
      Starý pán si už prý početl a vypadá to, že mu praskne žilka.

      Kdyby se tak nedejbože stalo, Tarasi, zvažte jestli byste u sebe přece jen nějakého toho uprchlíka neubytoval.
      Aby vám aspoň přinesl sklenku vody, až budete slintající a imobilní psát o těch modelkách s vycpaným břichem a vybombardovaných potěmkinových vesnicích, či co to tam u sebe blábolíte.

      Tady hledají azyl nějací uprchlíci z Charkova.
      Co myslíte, je to už válkou ohrožená oblast?
      Nebo si tam Azov vymlátil celé centrum sám, aby to mohl svést na vaše milé ruské denacifikátory?
      Tak neváhejte, Tarasi.
      I dement ještě může dělat dobré skutky a pomoci lidem v nouzi.“
      Mě na tom zaujalo to, že chce po někom jiném, aby někoho ubytoval- ale od něj jsem nečetl, kolik jich u něj bydlí.
      No a uprchlíci z Charkova?
      To říká kdo, oni, nebo televize…
      Já to nevím, odkud jsou, všichni čmoudi a negři byli- co já vím- ze Sýrie svého času.
      Nejmenovaný bloger má statečný postoj, to mu ale nebrání si do mě kopnout, tam někde obdivoval Janu, že se s takovým volem, jako jsem já, vydrží bavit.
      Což mě utvrzuje v názoru, že je lepší se na tyhle blbečky vysrat, a bojovat si svůj boj, protože svoje žabomyší názory mají za střed světa, a jsou pro ně důležitější, jak faktické údálosti.

      • Janika

       Technická poznámka – dávej citace aspoň do uvozovek, takhle aby se v tom prase vyznalo :-). A netahej sem tu špínu odjinud, jestli můžu poprosit.

 4. vittta

  Varšava a Krakov volají o pomoc.
  No a?
  Ať se starají, kdo by jim měl pomáhat?
  My snad?
  Praha bude také volat o pomoc.
  A Bratislava.
  Podporují válku, musí se postarat o uprchlíky, které především my bereme vale- nevale.
  U nás dostanou potřebné příspěvky i ti Ukrajinci, co tady už 15 let žijí.
  Na černo je nyní výhoda.
  Zkuste ještě dodat na Ukrajinu nějaké zbraně, abyste co nejvíce povzbudili sebedůvěru Zelenského a jeho vojáků, a ti tak mohli s nadějí odolávat ruské mašinerii, abychom se pak mohli vespolek rozplakat nad obrovskými škodami, hromadami mrtvol a pláčem zmrzačených.
  Karty byly přitom rozdané už před invazí.
  Do posledního Ukrajince!
  https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/nenechte-nas-v-tom-prosi-preplnena-varsava-svet-40390060

  • Janika

   Však oni to nějak zvládnou, jako my. Jen jsem si vzpomněla, jak krutě se chovali k migrantům na běloruské hranici. Kde těm je asi konec, chudákům.
   U nás už se ubytovává i v tělocvičnách. Nějaké řešení se vždycky najde.

   • vittta

    Řešení už bylo.
    Brát jen ty, co jsou v okruhu bojových operací.
    Trošku tvrdé, ale účelné.
    Jako se do Reichu nemohla vejít celá Afrika, tak se do V4 prostě nevejde celá Ukrajina.
    Nezvládneme to, a oni to také nezvládli.
    Rusko přestalo přešlapování na místě bavit a jejich bezmocná děla jsou najednou v bojových pozicích a jejich pancíře bez nafty se valí na Kyjev.
    Svět se na ně dívá.
    Né, kolik lidí pobijí, ale jak umí válčit.
    A Rusové to předvedou.
    Co tady je, s těmi uprchlíky, je jen skromný začátek, a oni už se hroutí a volají o pomoc.
    Přitom…šaráda teprve začíná.

    • Janika

     Ať udělají Rusové cokoliv, tak to bude špatně. Měli zůstat na Donbassu, říkám to od začátku, to by bylo bývalo bohate stačilo. Uznat ty republiky a pomoct jim k míru. Tohle se nemělo stát.

     • vittta

      My ale nevíme, proč to Rusové udělali.
      Všichni kolem to tedy vědí, chtějí SSSR , Putin zešílel, a tak, ale my to nevíme.
      Putin je všechno možné, jen ne šílenec.
      Dobře věděl, co dělá, a proč, a kvůli SSSR to rozhodně nebylo.
      A jak to tak sleduji, udělal to ve chvíli, kdy ještě nebyl na válku úplně připraven, musel jednat pod tlakem.
      A pod stejným tlakem nyní Ukrajinu zdecimuje, děj se, co děj.
      Né proto, že chce- naopak, evidentně nechce, proto také ještě není v Kyevě- ale proto, že musí.
      Putin není válečník, to voják vidí, je to spíše mírotvůrce.
      Válečník by už pochodoval Kyjevem, ze kterého by se kouřilo.

      • Jana

       Vittto, víme. Tedy chceme-li.
       S uznáním těch republik nikdy nesouhlasili a byl to na ně podraz – ze Západu poslali noty (ten návrh na uznání) ruským podpindosníkům v Dumě a Putin si mohl jen vybrat – buď uzná republiky (s výhledem na „rozkouskování“ Ukrajiny, což pořád a zcela Rusko odmítá), nebo převrat a odstranění Putinovy vlády pomocí podplacených oligarchů.

       A proč je Rusko proti odtržení těch dvou republik, to už mnohokrát vysvětloval V. V. Pjakin ve svých pořadech a teď v posledním pořadu to shrnul.
       Tady je odkaz – nemusíš se zdržovat videem, pod ním je časký překlad, bude to ryxchlejší.
       https://pjakin.blogspot.com/2022/03/otazka-odpoved-vv-pjakina-07032022.html

       To je i pro Janiku. „Uznat ty republiky a pomoct jim k míru“ – tudy cesta nevede. To by byl jen odkad a prodlužování za cenu dalších mrtvých na obou stranách.

       • vittta

        Ne, Jano, nevíme.
        Resp. já nevím.
        Ale že to ty vís mě nijak nepřekvapuje.
        Těch možností může být daleko, daleko víc.
        Jediné, co víme, že to nebylo ani šílenstvím Putina, ani touhou po obnovení SSSR, ani mazaným počátkem války proti NATO.

       • Janika

        Nějak se nechytam, nerozumím:

        „S uznáním těch republik nikdy nesouhlasili a byl to na ně podraz “ – na koho to byl podraz?

        „ze Západu poslali noty (ten návrh na uznání) ruským podpindosníkům v Dumě a Putin si mohl jen vybrat – buď uzná republiky (s výhledem na „rozkouskování“ Ukrajiny, což pořád a zcela Rusko odmítá), nebo převrat a odstranění Putinovy vlády pomocí podplacených oligarchů.“ – západ donutil Putina republiky uznat?

        To je obojí šílenost. Nebo prosím o vysvětlení :-).

        • Jana

         Podraz v tom smyslu, že Putin musel proti své vůli ty republiky uznat, jinak by za pomoci té ruské oligarchistické svoloče měl barevný suoermajdan.
         Podívej se na to odkazované video, nebo přečti jeho přepis. Myslím, že je to tam celkem dobře shrnuto.
         Já to jvysvětklit jinak neumím, natož lépe.
         .

          • pacifista

           Já jsem to pochopil takto: Uzná-li Rusko tyto republiky a zůstalo-li by jen tam, rozdrobí Ukrajinu, ale zachová tím banderovskou líheň, která bude dál v nenávisti proti Rusku. Takže je to jen oddálení války. Putin musel poslechnout Státní dumu a jak vím, bylo rozhodnuto jednohlasně. Mohl to přijmout nebo ne. Kdyby nepřijal, rozpoutají proti němu kampaň a byl by to jeho konec. Duma je složená z poslanců a ti jsou financováni jednotlivými oligarchy, kteří mají své zájmy. To ale znáš, v bledě modrém je to i u nás.

          • Janika

           Pacifisto, takže Putin byl oligarchy a západem přinucen k tomu napadení? Co z toho západ má? To je přece úplná šílenost.

          • embecko

           Takze cilem Zapadu a prozapadnich oligarchu je od banderovcu ocistena demilitarizovana Ukrajina pod spravou Ruska, uznavajici samostatnost Krymu a Donbasu? O to jde Bruseli, Washingtonu a Chodorkovskemu? Ma to z pohledu poslednich 8 let logiku?

          • pacifista

           Západ z toho má bič na Putina, vždyť to slyšíš. President se urazil a už se s ním nebude přátelit a takových případů je. Jde o to znemožnit Rusko v jiných očích, ukázat ho jako agresora. Sám může dělat po světě zvěrstva, jenže to dělá z důvodů demokracie. Je to válka. Tu informační však Rusko prohrálo.

          • Jana

           ad pacifista – 0.01
           Ne tak docela prohrál. Protože celý svět není jen euroatlantická civilizace.

           „Tento svět není jen tím rozvinutým Západem, který byl lídrem této globalizace, není tak jednotný.
           Jen si to vezměte.
           V Číně je půl druhé miliardy lidí.
           V Indii je téměř půl druhé miliardy lidí a je tu mnoho dalších států, na planetě Zemi.
           A za těmi je třeba jít, o ně se opřít, jim to ukazovat.
           A v tomto ohledu uznání legitimity právního nástupnictví Luhanska a Doněcka označovalo, že na stát zaútočil
           mezinárodní terorismus.
           Není to tak? Zelenskij se zcela přímo obrátil k žoldákům po celém světě:
           „Přileťte k nám a zabíjejte tu, kolik chcete! Dělejte si v našem státě, co chcete!“
           A to ještě nestačí. A tak prostěrozdali lidem samopaly.“

          • Kamil Mudra

           Jenže Rusko už přešlo od informační k ekonomické. A ta nás zasáhne všechny. Za hysterické bláboly politiků a médií si nic nekoupíme a nikdo nám zadarmo nic nedá.

          • Jana

           ad Janika – 23.42
           „Co z toho západ má? Správnější je formulovat otázku trochu jinak: „Co po Rusku Západ pořád chce?“
           Pak je odpověď jasná. SIBIŘ.

         • Janika

          Tak se tím prokousávám, to je utrpení… Takže Pjakin si myslí, že uznání Donbassu znamená rozdělení Ukrajiny a nemožnost denacifikace, protože ve zbývající časti Ukrajiny se Banderovci nekontrolovaně rozšíří. No to se stane stejne, to Rusové neuhlídají. Ale mohli té banderizaci zabránit aspoň v tom Donbasse a pomoct jim s obranou. Zelenský by do války nešel, vždyť sám západ a Bidena předtím brzdil, bylo vidět, že se války bojí, nechce ji, což není div, i tady jsme o tom psali.
          A jaky na tom mají zájem ruští oligarchove, navíc shodný zájem se západem, aby Ukrajina nebyla banderovska, to už vzdávám… Byla bych myslela, ze chtějí naopak Ukrajinu banderovskou.

          • Jana

           No to snad nemyslíš vážně! Zelenský mírotvůrce? Vždyť je to naopak. Západ mu dal dostatečně důrazně vědět, že mu nepomůže a on pořád burcuje do boje a žádá další dodávky zbraní. Na co asi? Vystaví si je doma v obýváku?

           Pravděpodobně tu ten odkaz už byl, ale abys ho nemusela hledat, dám ho sem znovu.
           http://desitka.org/rozhovor-plukovnikem-douglasem-macgregorem-poradu-tuckera-carlsona/
           Tohle všechno musí Zelenský vědět a jestli neví, tak je politik na baterky a o Ukrajince mu vůbec nejde.
           Radí mu to přímo ze západního Olympu – USA – a on neslyší, nevidí, neposlouchá? Opravdu půjde až do posledního Ukrajince?

          • pacifista

           Říkají, že Oděsa nemůže žít v jednom státě se Lvovem a zároveň chtějí celistvou Ukrajinu. Je to protimluv, teprve se musí rozhodnout. Když budou v jednom státě, může názor Oděsy ovlivnit jeho (státu) politiku. Jestliže budou odděleni, budou banderovci jen sílit a bude to jen odklad války.

          • Kamil Mudra

           Přesně tak, pacifisto. Pokud by Ukrajina plnila Minské dohody, přestali by separatisté být separatisty a Rusko by skrze ně a další prorusky naladěné Ukrajince (Ukrajina nejsou jen banderovci) mohlo postupně získávat na Ukrajině stále silnější vliv. Minimálně aspoň v takové míře aby se tam nevozily zbraně ze západu a nevznikaly žádné USA základny pod rouškou NATO. Jenže oba její prezidenti tu možnost odmítli a tak se tam odehrával pravý opak. Donbas zůstával v izolaci a Ukrajina se stále více měnila v jednu velkou základnu byť to tak nebylo deklarováno. Zastavit se na hranicích obou čerstvě uznaných republik by sice znamenalo ovládnout to malé území, ale zbytek Ukrajiny by se vyzbrojoval o to intenzivněji. Strategicky nezbývalo Putinovi nic jiného než to co udělal. Tahle „facka na sále“ prostě padnout musela, protože vše k tomu směřovalo. Obávám se, že kdyby k tomu nedošlo stala by se pod nějakou „spravedlivou“ záminkou, dříve nebo později agresorem Ukrajina a válčilo by se americkými zbraněmi na ruském území. Tohle by ovšem Rusové Putinovi neprominuli, páté kolony by jely na plné obrátky a Rusko by navíc ještě čelilo vnitřnímu rozvratu. Dle mého mínění, za téhle situace Putin volil menší zlo pro Rusko a bohužel větší pro Ukrajinu. I když je možné, ba pravděpodobné, že kdyby šlo o takový konflikt „na plno“, byla by na tom Ukrajina ještě hůře než teď, protože pokud by byla sebemenší naděje že rozvrat v Rusku nabyde fatálního rozměru, válčil by západ opravdu do posledního Ukrajince, z Ukrajiny by se utíkat nesmělo a kdo by nebyl na frontě, ten by ji musel podporovat v týlu. A tím týlem by byla celá Ukrajina.

          • vittta

           Na mě je to moc.
           To je zřejmě určeno těm chytřejším, a mezi ně já prostě nepatřím.
           Takže zůstanu u svého, tedy nevím úplně přesně, oč tam jde, byť jsem toho slyšel a četl hodně, a umím si z toho udělat nějaké pravděpodobné scénáře.

          • Janika

           Na mě taky, mela jsem z toho včera hlavu jako střep :-). Chazinovy závěry mě nepřesvědčily, nehraje to, nezapadá, nedává smysl.

    • embecko

     Obavam se, ze tohle vyresi az tak velika hospodarska krize (a nemusi byt systemova), ze jeji dopady daji na Rusaky zapomenout.
     Jsme v dejinne zcela nezname situaci: doposavad se podobne hospodarsko- politicke turbulence *vzdy* resily az vyresily valkou, ovsem to je v dobe jadernych zbrani nemozne. Takze pocitejme s tim, ze pokud evropske elity nehodi zpatecku (preradit na nizsi stupen nestaci), pak se napeti ve spolecnosti bude stupnovat az na mez, lidskemu druhu doposavad neznamou. Samozrejme s dopady, take doposavad neznamymi.
     Chazin rika, ze pokud se evropske elity rychle neobmeni, bude EU do 5 let vypadat jak dnesni Ukrajina. Ovsem Macron ma silne natazeno na vitezstvi a noveho prezidenta Pavla za cerstvy vitr v plachtach republiky take povazovat nebude mozne.

    • J. Hruška

     No, ti uprchlíci mohou být Putinova pomsta za Koláře, Novotné a ty, kteří je mlčky podporovali. A má to zadarmo!

  • oh

   „Liberálové“ z Brusele jim velice rádi pomohou a už tu pomoc i odhlasovali!
   Errorparlament poměrem hlasů 478 ku 155 podpořil výzvu Evropské komise k uvalení okamžitých sankcí na tyto dvě země, a to navzdory humanitární krizi způsobené rusko-ukrajinským konfliktem, která se přelévá na maďarské a polské území.
   V tiskové zprávě zveřejněné krátce po čtvrtečním hlasování Errorparlament zdůraznil, že je „nejvyšší čas“, aby Evropská komise začala podnikat kroky na ochranu rozpočtu EU před členskými státy, které ignorují právní stát.

   Takto to vyplivl překladač DeepL:
   „Evropská komise musí přijmout naléhavá opatření a neprodleně uplatnit mechanismus podmíněnosti právního státu písemným oznámením dotčeným členským státům.
   V usnesení přijatém ve čtvrtek poslanci Evropského parlamentu 478 hlasy pro, 155 proti a 29 se zdrželo hlasování uvítali nedávný rozsudek Evropského soudního dvora, který zamítl žaloby Maďarska a Polska proti nařízení o podmíněnosti právního státu, a rovněž závěry Soudního dvora, že nařízení je v souladu s právem EU a jejími pravomocemi, pokud jde o právní stát.
   Parlament zdůrazňuje, že je „nejvyšší čas“, aby Komise plnila své povinnosti strážkyně Smluv EU a reagovala na pokračující porušování zásad právního státu v některých členských státech EU, které ohrožuje finanční zájmy Evropské unie.

   – „Nejvyšší čas“, aby Komise chránila rozpočet EU před porušováním zásad právního státu
   – Právní předpisy EU by měly být prováděny bez ohledu na volební harmonogramy v členských státech
   – Mechanismus podmíněnosti právního státu by se měl vztahovat i na fondy NextGenerationEU “

 5. Janika

  Vyvrácené Zelenskeho včerejší dezinformace:
  Pentagon nepotvrdil prohlášení o raketových útocích na Ukrajinu z území Běloruska
  https://strana.today/news/381372-ssha-schitajut-chto-belarus-ne-planiruet-vstuplenie-v-vojnu-s-ukrainoj-.html
  Pentagon nevidí žádné známky možného použití ruských chemických zbraní na Ukrajině
  https://strana.today/news/381368-pentahon-ne-vidit-nikakikh-priznakov-primenenija-rossiej-khimicheskoho-oruzhija-v-ukraine.html

  Proč to ten Zelenský tak záměrně hrotí? On chce opravdu dostat svet do jaderné valky? Můžu fandit statečnosti, ale tohle tedy ne, to neberu, takové jeho úsilí.

   • Jana

    Myslím, že on je – aspoň zatím, ještě ho potřebují – v bezpečí. A být za hrdinu a navíc mimo bezprostřední nebezpečí smrti je pro mnohé lákavé. Umírají jiní a oni mohou nad nimi prolévat krokodýlí slzy – zvlášť pro herce je to celkem rutinní záležitost a když je to na plně osvětlené světové scéne, která určitě vejde do dějin…..

   • Janika

    Možná je to i trochu jinak. Myslím Vaculík to popsal v jedné knize, jak komunista se nadšeně s hlasitým voláním rozběhl bojovat za světlou budoucnost. Myslel, že ho všichni budou následovat, ale když se ohlédl, zjistil, že běží sám. Tak co mu zbývalo, než ty váhající nahnat klackem.

 6. embecko

  Velmi smutny clanek na mainstreamu, ale diky alespon za to:
  https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/rusove-belorusove-diskriminace-nesnasenlivost-cesko-sikana-rusofobie_2203120700_hyh
  „Policie případy fyzických útoků či jiné agrese momentálně nevyšetřuje. „Žádné podobné případy centrálně nezaznamenáváme,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí Policejního prezidia David Schön.“
  A pritom policie rasove utoky jeste pred par dny brala vice, nezli vazne, dnes ovsem situace trochu pripomina predvalecne Nemecko, uz chybi jen SA v ulicich.
  Zda se, ze jsme jiz jednou nohou uprostred Matky vsech krizi, takovehle chovani obcanu ani jiny duvod mit nemuze. V okruhu mych znamych to vypada podobne, odstup si neudrzel nikdo, v nejlepsim pripade dotycny nevydrzel s nervy a zcela se odstrihnul od medii a odmita na tema Rusu komunikovat.

 7. embecko

  Zajimavy otevreny rozhovor s vrchnim dentistou Smuclerem:
  https://zivotvcesku.cz/prijdou-az-2-000-000-uprchliku-a-nikdy-neodejdou-je-treba-lidem-v-cr-rict-ze-ukrajinci-jsou-tu-naporad-je-to-dobre-rika-roman-smucler/
  „Všichni z nich (Ukrajincu) to chápou tak, že byli pozvaní, aby se stali občany České republiky. Už se tak všechno i zařizuje. Potřebují mít teď tak na rok byt, než začnou vydělávat a najdou si něco jiného. První jejich starost je třeba očipovat psy a kočky, zařídit místa pro děti.“

  • embecko

   „Kdo tedy dnes stále mluví o tom, abychom na ruském plynu zůstali nadále závislí, jedná proti zájmům Slovenska a přímo ohrožuje bezpečnost našich občanů,“ domnívá se Čaputová.“
   Komu prokazi, ze doma vari na ruskem plynu, toho obzaluji z ohrozeni bezpecnosti statu a pujde sedet na tri roky.

  • vittta

   Šmucler nemá všech pět pohromadě.
   Né že by to nemohla být pravda, ale jeho nadšení určitě není možné sdílet.
   Ono je to tak, že by museli mít všichni práci, a učit se česky a české kultuře.
   Což samozřejmě dělat v počtu 2 000 000 nebudou.
   Udělají si tady svou malou, mafiánskou Ukrajinu.
   Průmyslníci pláčí, že nemají dělníky, na druhou stranu je zde spousty nepracujících cigošů.
   Proč je nezaměstnají?
   Protože udělají víc škody, jak užitku.
   Zatímco Ukrajinci, kteří už tady žijí byli ti odvážnější a šikovnější, tahle vlna bude z velké míry opačná.
   Budou to jejich lemplové a vychcánkové.
   Pracovní trh je navíc ošemetná záležitost, chybí dejme tomu 100 000 pracovníků- za současné konjuktury, ale ti chybí dílem i proto, že průmyslová centra nemají bydlení.
   To se ale ještě zhorší.
   Byty nejsou pro Čechy, no ale Ukrajinci si najdou časem „něco svého“.
   Tak to se těším, to abychom začali stavět- KONEČNĚ státní byty.
   Pro naše lidi to nešlo.
   Už nyní je není kam rvát, a to je jich tady kolem 200-300 tisíc, moc si ty dva miliony nedovedu představit- leda by se násilně měřili metry na osobu, a nadměr by byl využit pro nebožáky.
   Třešeň tady machruje, jak propadáme zlu, nebo co to blila, ale na konkrétní dotaz, kolik ubytovává Ukrajinců neodpověděla.
   No, není třeba, v tomto případě je mlčení odpověď- ani jednoho, jinými slovy, musíme jim pomoci, a budou tady a budou velký přínos, ale postarat se musí jiní.

   • vittta

    A že se nepovedlo za 30 let udělat z Čechů Němce, copak, on to takto někdo plánoval?
    Šmucer asi už Němec je, ale je JICH tady pořád málo, abychom brali jejich vejplaty, protože nikdo po ničem jiném přece netouží, než být Němec s jejich buzerací, s jejich platy a s jejich cenami, které vypadají lákavě jenom když tam někdo jede koupit majolku a párek.

 8. vittta

  Díval jsem se k Tribunovi i nejmenovanému blogerovi.
  Všiml jsem si, jak neuvěřitelou moc mají nad oporami Tribuna odkazy na kde co.
  Nějaký čurák něco napíše- a už je to svatá pravda, co se na ní dá stavět.
  Nevidíš odkaz?
  Jsi blbej.
  Samostatné myšlení nula.
  V těchto případech je třeba si položit hlavně otázku, co je, a co není možné.
  A co je, a co není snadné.
  Natočit vybombardovanou porodnici je snadné velice, přiveze se na náklaďáku nějaké vybavení, to se dá do nějaké zničené budovy, klidně to může být nějaká stará fabrika…a je to.
  Mrtvý ukrajinský voják má stuhu žlutou, je nějaký problém, dát mu bílou?
  Namalovat na zničenou techniku Z?
  Netvrdím, že se to děje, tvrdím, že je to snadné.
  Zajímavá je ale jiná věc.
  Rusko, jak se zdá, operuje na Ukrajině 190 000 vojáky.
  K tomu má k dispozici nějaké obrněnce, letadla a rakety.
  Víme, že vojáci jsou to vesměs nezkušení, nechtějí bojovat.
  Technika je potěmkinova vesnice, zastaralá, Rusové nemají ani naftu, ani jídlo, dávají si na tanky plata od vajec, neprůstřelné vesty jsou z papíru.
  Mají ještě buzoly, a pastelky, jak jsem četl.
  K tomu mají špatnou taktiku, a celkově jsou spíše k smíchu.
  Jednotlivci z řad zahraničních dobrovolníků celkem bez potíží ničí celé kolony.
  Na druhé straně stojí vojsko ukrajinské.
  To disponuje zhruba 400 000 vojáky a neodhadnutelným množstvím motivovaných, a vyzbrojených dobrovolníků.
  Jsou vybaveni nejmodernější technikou, javeliny a další špičková výzbroj a výstroj.
  Na jejich straně stojí miliony civilistů- to je velice důležité, civilní obyvatelstvo prostě podporuje JASNĚ svou vládu.
  Dá se bez nadsázky říci, že Ukrajina má minimálně dvojnásobnou přesilu v mužích, na její straně stojí celé NATO, které jí zásobuje, státy i neziskovky Ukrajincům posílají peníze a všemožné válečné potřeby.
  Navíc je Ukrajina rozlohou obrovská, takže přesuny vojsk jsou skoro nemožné pro ruskou stranu, do toho rasputica….
  Každý z nás to ví, čte v desítkách a stovkách odkazech, den a co den.
  A přes to- Rusové neustále postupují.
  Není to asi tak rychle, jak si představovali, ale postupují, obkličují, bombardují ( to jsou celé náklaďáky munice), obsazují.
  Pomalu- ale jistě.
  Tady mi něco nehraje.
  Jen ukázka:
  https://www.forum24.cz/neprustrelne-vesty-z-kartonu-a-ochrana-tanku-platy-vajec-rusko-ma-armadu-jak-od-knizete-potemkina/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=pBu4K7ENaNL-202203121653&dop_id=15748519

  • embecko

   K tomu se mnozi dezerce za nabidnute jidlo, to tam take pisi.
   Tohle jsou projevy „slunickari sobe“, dokazujici, jak liberalove smysli o druhych- jako o pitomcich.
   „*Domácí vězení pro agenty a výměna generálů. Putin má v Rusku provádět čistky*“
   Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-rusko-valka-kyjev-putin-kerml-moskva-kyjev-fsb.A220312_123950_zahranicni_idvs
   Uz jsem si take rikal….Zapad a jeho informacni zdroje mely s vysoce pravdepodobnou az jistou ruskou invazi pravdu, nakonec se skutecne odehrala. Zrejme vzdy predem zamerne provalili termin, ktery pak Rusove museli vicekrat odlozit. Chybne informace prichazi jen od kavarny a lze je lehce odlisit od tech profesionalnich, jsou totiz v prve rade neuveritelne a nenavazuji na sebe a v druhe rade jsou rozvijeny do absurdnich dusledku a to synchronizovane (kavarna, ztelesnene zlo, ma monopol na metodu, jak ublizit druhemu a rychle vyciti, kdy jde o „oznacenou“ zpravu). To jsou ty nemocnice se stovkami mrtvych deti a matek, na fotkach pak zeji prazdne pokoje a vidno jednu tehotnou.
   Takze k tem Putinovym cistkam: Mozna, mozna je ruska agrese jako takova pouhym prostredkem, jak zmenit vnitrni kremelskou situaci a to jak politickou, tak hospodarskou. Nejaka klika chce provest puc a zmenit ideove nastaveni a chovani (geopolitiku) celeho Ruska.
   Cilem je evolucni posun Ruska na nejakou ocekavanou (zadanou) uroven a Ukrajina je nastrojem, kterym se daji veci do pohybu, pricemz na prubehu a vysledku intervence zas moc nezalezi.

   • embecko

    *“Richard Polák 68996 To je takový svérázný životní styl. To je Rusko. Po více než sto letech bez špetky posunu, vývoje, jakéhokoli pokroku“*
    To je vzorovy prispevek „vsechno spatne“, de fakto nahravajici Rusku ve smyslu jeho vynuceneho (podsunuteho) podceneni coby protivnika. Kdo kdy delal nejaky sport tak vi, ze kdyz vas ma souper za neschopneho pitomce, mate vitezstvi napul v kapse.
    Rozhodujici a zastresujici pozice byla ozrejmena usty Bidenovymi: USA a NATO nejsou ucastniky konfliktu.
    Tim je pro Rusy receno vse: Maji dost casu a nemusi pospichat; neni treba vystavovat nebezpeci svoji nejlepsi kadry a techniku (predevsim aviatiku v jejich vyspelych podobach); u zelezne techniky neni treba draze platit jeji demontaz a obecne dojde k zadoucim odpisum spotrebniho materialu a NZ, coz uvolni misto inovacim.
    Takto brano muze armada pomalym tempem pochodovat jeste cele mesice, aniz by to stat nejak vyrazne vycerpalo. Co na oficialnich mapach vidim, tak rychlost postupu je nejakych 5-10 km/ den, pokud vubec a z Luhansku do Uzhorodu je to cirka 1500 kilometru.

    • vittta

     Já nad tím uvažoval, a dejme tomu že ty termíny vstupu nemusely být tutové, ale Rusko mohlo váhat.
     Pak se něco stalo, a Rusko udeřilo.
     Příprava na válku nemusela být hotová.
     Také tomu nepřálo počasí, prostě nebyla zima, kterou Rusko optimálně potřebovalo, a déle už to natahovat nešlo.
     Jsem, jak víš, příznivce dějů spíše náhodných, využitých dle potřeby.
     Tedy hypoteticky, Rusko vstoupilo na Ukrajinu- lhostejno, z jakých důvodů, a mělo nějaký bojový plán.
     Pochybuji ale, že byl úplně detailní, válka je jedna z věcí, která se nedá přesně plánovat.
     Nic méně se muselo počítat s určitými variantami.
     Ukrajinci se bránit nebudou- operace bude vypadat tak a tak.
     Ukrajinci se bránit budou- různé stupně nadšení-,tak se provede plán dle intenzity bojů.
     Další věc jsou zahraniční reakce.
     Zde si myslím, že překonaly očekávání Ruska, jenže každá mince má dvě strany.
     Do Evropy se začaly valit davy uprchlíků- na to pak následuje reakce.
     Je totiž jasné, že uprchlíci něco snědí, protopí, a projezdí a budou celkově destabilizovat pracovní trhy a naruší bezpečnost.
     Pak přichází tebou jmenovaná varianta, tedy není kam spěchat.
     A Rusové začnou mystifikovat.
     Stojí, kde stát nemusí, vystavují se- ale nikdo je nebombarduje.
     Tak stojí dál.
     Mezitím si Ukrajinci rozmlátí mosty a kde co.
     Ve městech vzniká panika, a roste násilí, Ukrajina se sama destabilizuje, i když to vypadá, jako jednotný boj, ve skutečnosti se násilí na ulicích obyčejným občanům nelíbí.
     Tak dejme tomu mohou Rusové ještě zpomalit, proč ne, nikdo je nebombarduje, a stojící kolona zase tolik nestojí.
     Odborníci tápou, vidí zvláštní taktiku, znají možnosti (a oni je fakt znají), které neodpovídají výkonu.
     USA začnou pro jistotu couvat, už viděly dost, a i tam se situace nějak vyvíjí.
     Generálové těžko plánovali obrovské dodávky zbraní Ukrajině, to je nebezpečné, nějaký ten Javelin, jóó, jasně, kšeft je kšeft, ale bezletová zóna, který vůl to v té EUropě vymýšlí?
     A Rusové nechávají svět dusit.
     Dobytí velkých měst je bez značných civilních ztrát prakticky nemožné, ale lze je destabilizovat tak, že se položí sami.
     Vlastně ani nemá význam spěchat.
     Ono- i Ukrajinu a EU to něco stojí.
     Dodávky kde čeho váznou, Ukrajina dodávala víc věcí, než jsem tušil, zahraniční firmy tam měly solidní výrobu, navíc, to obilí…
     Jenže Ukrajina těžko zaseje, vyrábět nemůže, zajedno nemá z čeho, za druhé nemá kde, a za střetí nemá lidi.
     Ve výsledku to EU může poškodit daleko víc,jak celé Rusko, a jak prorocky říkal nějaký politik, či odborník- nějak…myslete, za půl roku je tady podzim!!!
     Ale to se uvidí, nelze nyní přesně vědět naprosto nic.
     Jen odhadovat na základě nepřesných dat.

     • Janika

      Je to sice o nervy, prostě čekat, ale oni asi vážne nespěchají. A o nervy jde všem, celému světu.
      Mě by zajímalo, jestli až to skončí, tak zase budeme moct říkat, co si myslíme.

      • vittta

       S tím se rozluč.
       Na západě se to nesmí už dávno, tady to začalo nyní- a pomohou tomu sami čeští udavači- bojovníci za demokracii a lidská práva.

     • embecko

      „Pochybuji ale, že byl úplně detailní, válka je jedna z věcí, která se nedá přesně plánovat“
      To uz v dobe vypocetni techniky neplati, pristup k historickym datum a ruznym tabulkam je online, netreba se tahat nekam do archivu. Na tech americkych strankach rikaji, ze plany utoku byly propracovavany detailne od roku 2014, v desitkach variant a
      stovek dilcich podvariant, vcetne tabulek ztrat a dalsich. Realita je pak samozrejme neco jineho, ale analyticke tymy pracuji prubezne a chrli dalsi varianty variant. Selhat zde muze jen rozvedka, coz se take na 100% stalo a to v odhadu nalad obyvatel.
      Cituji ze svodek AK:
      *“Na pozadí fám o záměru Rusů vyhlásit v Chersonské oblasti „Chersonskou lidovou republiku“ (o čemž se údajně již jedná s místními poslanci) se objevily varovné signály. Uvádí se, že 44 poslanců regionální rady přijalo výzvu „Chersonská oblast je Ukrajina“, která uvádí, že v regionu nevznikné žádná „republika“. Uvedl to poslanec Sergej Rybalko.
      Místní obyvatelé také říkají, že místní představitelé donedávna úzce spolupracovali s ruskou armádou.
      Soudě podle vyjádření starosty Genicesku se ale v posledních dnech něco změnilo.“*
      x
      Tohle bude zjisteni, ktere pohrbilo 90% vsech rozpracovanych planu.
      Jinak souhlas.
      Rekl bych, ze situace se meni v opotrebovavaci valku na vsech moznych frontach, i globalnich, a to valecnych, ekonomickych a socialnich (politickych). Dnes Ukrajinci zakazali vyvoz hnojiv, Rusove uz tenhle tyden, takze se zrejme ceka na agrarni komory v Evrope, az propoctou mozne ztraty na pristi rok. A klidne si dovedu predstavit, ze v EU muze nastat doslova hladove obdobi. A nejen to. Jako by se cekalo jen na to, zda- li se evropske elity probudi, anebo, budou-li dale setrvavat ve svem spanku a podle toho se bude rozhodovat, jak rychle pritahnout kohouty (energonosicu, kapitalu, vzacnych zemin, proste vseho, co muze nadelat Evrope problemy). Evropa naopak uz sve moznosti vycerpala (nanejvyse jeste muze z knihoven vyhazet ruske autory), ale pak uz nema zadne sankce po ruce a zbyva ji jenom primy konflikt- valka.
      Dovedu si dale predstavit, ze Rusko, prechazejici na cinsky platebni system, prejme casem i system cinske obcanske kontroly a socialniho kreditu, to by pak byl hucak.
      Ale jak jsme se tu bavili o vyhledech, dle meho se uz do znameho sveta nevratime a udalosti se v dohledne dobe neuklidni. Naopak bych se pripravil na to, ze jsme teprve v predehre vlastniho konfliktu, ktery se opravdu vazne zacne rozvijet tak za rok, dva, tri. A nastoupi se vsemi atributy, jez vypocitavas, tentokrat jiz rizenymi, doted je vsechno jakoby na zkousku.

      • Kamil Mudra

       Zjednodušeně řečeno: Rusové ukážou Evropě že vsadila na špatného koně.
       Až bude chybět kde co a vše chybějící se tvrdě promítne do životní úrovně Evropanů, korporace se vydají na výhodnější místa a vrcholní politici budou nenápadně následovat jejich příkladu… Putin řekne těm zbylým co se už nebudou mít komu zavděčovat: „Tak co kdybychom si promluvili o tom jak to bude dál?“ A bude mít úplně jinou jednací pozici protože USA se budou tvářit jen jako nezúčastněný pozorovatel – tak jako v případě Ukrajiny. Jaderná velmoc proti jiné jaderné velmoci nepůjde a ekonomicko-sociální průser Evropy přece není válka. A Evropa vojensky bez USA proti Rusku také nepůjde protože si bude připadat jak pes vykopnutý na ulici. Vyhladovělá, zablešená, plná boláků připravená vděčně přijmout misku žrádla od kohokoli kdo ji nekopne do čumáku.

      • vittta

       Plánů mají určitě hodně, tohle nezpochybňuji.
       Ale jsem si jistý, že nakonec ta válka probíhá trošku jinak, a reálné rozkazy se MUSÍ přizpůsobovat konkrétnímu dění, a ne teoretickým cílům.
       To jsou takové detaily…dneska jsem četl, že Rusové bombardovali nějaké výcvikové středisko NATO dobrovolníků, kteří školí ukrajinské kádry- 15 km od polských hranic.
       To vypadá spíše jako špatný odhad NATO, které si myslelo, že tam, ruské rakety mířit nebudou, protože…letadlo.
       Osobně se divím, že to tam nebombardovali dříve, ale zde se opět potýkám z nedostatkem informací, neznám rozmístění a hodnotu sil, bránících polské a slovenské zásobovací koridory.
       Zablokování těchto hranic by totiž prakticky okamžitě válku ukončilo.

     • Jana

      „Pak se něco stalo, a Rusko udeřilo.“.
      Mělo se stát tohle:
      „Ukrajina se připravovala na březnový útok – tajné dokumenty “
      Ukrajinská armáda plánovala zahájit ofenzívu proti republikám Donbas začátkem března tohoto roku. Dokládají to příslušné dokumenty vypracované vojenským velením Ukrajiny a zaslané jednotkám Národní gardy.
      Jejich originály zveřejnilo ministerstvo obrany Ruské federace, uvádí zpravodaj PolitNavigator
      https://www.pokec24.cz/nezarazene/ukrajina-se-pripravovala-na-breznovy-utok-tajne-dokumenty/

       • Jana

        Koller je vynikající. Už jsem viděla i jiný jeho pěkně ostrý rozhovor – pokud tu už byl odkazovaný, tak se omlouvám, nevšimla jsem si

        („Dva státy s prezidentským systémem – jeden má v čele osobnost, druhý šaška. :-))) )

       • vittta

        Trošku mu to začalo skřípat, sice říká, co by se dělat nemělo (volit Babiše jakkoliv) ale už neřekne, co by se dělat mělo.
        Což je velice hloupé a především albistické.

        • vittta

         Já bych také raději volil Robejška na prezidenta a premiera, jenže je to udělané tak, že nemá šanci.
         Takže si zahrávám jeho volbou (byla možná) se ztrátou hlasu, nebo u prezidenta tato volba ani není možná.
         Skálu mohu na prezidenta volit, ale do druhého kola neprojde, protože média nepatří v tom smyslu českým zájmům.

 9. Janika

  Viděla jsem na Telegramu několik ukrajinských videjí, jak trestají zřejme zloděje. Chlapa svléknou a přilepí k nějakému sloupu omotáním leukoplastí, takže se nemůže ani hnout. Pak ho různě surově mlátí, a když to přežije, tak ho tam proste nechají stát. Dost mě to sebralo, teda, jak na to myslím, co s těmi uvázanými bude dál. To je tam nechají umřít? Nebo je někdo pustí? Co je to za lidi, že se dopouští takových krutostí?

  • vittta

   Tohle se bude líbit hankovi, Tribunovi a Čulíkovi.
   „Minulý týden manifestovaly na podporu Ruska a jeho invaze na Ukrajinu také tisíce lidí v srbském hlavním městě Bělehradě. Organizátoři z řad krajně pravicových organizací…….“
   Je to jasné, jsou to ultrapravičáci!

   • Janika

    Já ti nevím, vittto. Nejsou to spíš ultralevičáci? Kdyz fandí Rusku a Putinovi. Je to celé takové převrácené.

    Stejně, to Srbsko tenkrát, to neměli dělat, to byla obrovská chyba a samozřejmě zločin. Srbové nezapomenou a Evropa nebude jednotná.

    • vittta

     U hanků a Čulíků jsou všechno ultrapravičáci.
     Tím vnitřně obhajují svoje levičáctví, které jim ovšem- vyjma jich samotných- nikdo nebere.

  • Jana

   Fiala ze studia prosil Čechy: Buďte rozumní, nekupujte tolik pohonných hmot. Putinovy ceny!
   A mimo jiné nastínil, jak to tomu Putinovi my=Západ pořádně nandáme:
   „A vysvětloval, proč musíme zůstat jednotní a dál tlačit na Rusko a dotlačit ho nakonec až k jednacímu stolu. Kvůli Ukrajině samotné. „Představte si, že vám vybombardují dům, že vybombardují infrastrukturu ve vaší čtvrti, nemáte jídlo, nemáte topení. A to je realita dnešní Ukrajiny. Západ přitom dělal všechno pro to, aby se našlo diplomatické řešení. A ten, kdo to nechtěl, a ten, kdo rozpoutal válku, byl Vladimir Putin,“ popsal Fiala to, co se dnes děje.
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Fiala-ze-studia-prosil-Cechy-Budte-rozumni-nekupujte-tolik-pohonnych-hmot-Putinovy-ceny-695751

   • embecko

    Jen aby se to nerozjelo i tady:

    Iranci odpali nekolik raket do blizkosti americkeho konzulatu v Iraku.
    x
    Dale jsem na mainstreamu cetl smrst nadavek a urazek na exkanclere Schrödera, jez vyjednaval v Moskve.
    Ten Fialuv postoj plus valkychtivost vyznacne casti verejnosti nevesti nic dobreho. Nejen, ze by z toho mohla byt valka i tady, ale vzhledem k odmitani vyjednavani s vecne opilymi muziky bychom take mohli valcit do posledniho Evropana.
    Aby se z „radsi litr za 70, nez ruske tanky v Praze“ nestalo „litr za 170 a ukrajinske tanky v Praze“.

     • embecko

      Ja se bojim toho, co ukazaly konkretni a rozhodne zavery krizoveho zasedani premieru EU:
      „Při obraně EU je třeba podstatně zvýšit výdaje na obranu s významným podílem investice se zaměřením na identifikované strategické nedostatky a současně podporovat synergie mezi civilním, obranným a vesmírným výzkumem a inovacemi a investovat do kritických a nově vznikajících technologií a inovací pro bezpečnost a obranu. U investic je nutné pokračovat v podpoře sociální koheze a zachování sociálního modelu.“

    • Janika

     Černochová už vykřikovala u Moravce, že ruské rakety letaji do zemí NATO. Když tam někdo podotknul, že on o tom nemá informace, odpověděla „No říkal to pan Moravec.“ A ten reagoval, ze zatím jen 15km od hranic. A taková ženská řídí armádu.

     • Janika

      Mimochodem, oni tam přece na západě Ukrajiny Rusové nejsou. Přesto raketami (?) ničí letište, zbrojní sklady. Mají zřejmě daleko lepší techniku, než dosud používali.

        • vittta

         Říkám, jak to cítím.
         SSáci v Oswietimi byli také kluci, a také měli mámy.
         Tihle si tam jeli zastřílet, mysleli si, že budou střílet Rusy jako zajíce.
         Prostě zábava.
         Ale zabíjení není zábava, Ukrajinci se dejme tomu brání, tam se to dá pochopit, Rusové se v určitém smyslu také brání, to nelze přehlížet, i když je to dneska velká móda, a je také snadné svést dlouhodobé selhání EU a všech těch hodnot na ruský národ a Putina.
         Ale žoldáky tam nežene nic víc, jak touha po dobrodružství, a radost z vraždění.

        • kočka šklíba

         Ideálů? No já si spíš myslím, že jsou to ve velké většině psychopati, kterým dělá dobře střílet a tady si mohou zastřílet na lidi. Ano mají nebo měli matky, ale to měli i nacisté, že? Takový Mengele a spousta dalších. Možná, že je mezi nimi pár, jak Vy píšete, kluků s ideály, ale moc jich nebude. Protože do války jít aniž by jste bránili třeba svůj stát, nebo se bránili proti čekumoliv, třeba náckům, to není normální.

 10. vittta

  Ukrajinci zastřelili amerického novináře.
  https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/pri-ruskem-utoku-na-ukrajine-zemrel-americky-novinar-uvedla-policie-40390217#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=mcxUnE7jHty-202203131541&dop_id=40390217&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=abtest189_panel_sluzeb_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
  Z diskuze:
  „Italská novinářka Annalisa Camilliová na Twitteru zveřejnila video, na němž Renaudův kolega popisuje, jak se útok odehrál, zatímco je v nemocnici ošetřován.

  „Překročili jsme první most v Irpini, chystali jsme se natáčet odcházející uprchlíky. Nastoupili jsme do auta, někdo se nabídl, že nás vezme k druhému mostu. Projeli jsme kontrolní stanoviště a začali na nás střílet,” uvedl americký novinář.Řidič auto otočil a snažil se odjet, střelba ale pokračovala. „Můj kamarád Brent Renaud byl střelen a zůstal tam,” poznamenal s tím, že neví, jak na tom Renaud je. Zmínil, že byl ale zasažen do krku. Ukrajinská média zveřejnila fotky Renaudova pasu i údajnou fotku jeho těla po útoku.

  Co to bylo za kontrolní stanoviště? Ruské? Ukrajinské? Kdo teda střílel?

  Toho tam ten kolega jako nechal?

  Tohle připomíná zprávy z fronty od Wermachtu…trochu schází objektivita a podloženost zpráv“

 11. astraustralia

  Tentokrat neprovokuji Igorem Chaunem a nektere jeho milovniky zde, ale dovoluji si nesouhlasne okomentovat Chaunuv odkaz:-)

  Igor Chaun povazuje rozbor Putina a Ruska od Romancova za vynikajici a proto to dava na svuj blog. Ja to odkazuji zde.
  Muj nazor rika ze pokud to Chaun mysli vazne, pak ma o mezinarodni situaci nepresny nazor. Kazdy mame v necem slabinu:-)
  Berte jako muj pokus o co nejstrucnejsi komentar k 2hodinove prednasce :-)

  Romancovum prulet historii a lety od stredoveku az podnes kdy vykresluje Rusko jako expandujici velmoc a pouziva data z historie jako odrazovy mustek k utoku na Putina a Rusko dnes ci na Rusko a Putina, nebot tak i onak to pry jedno jest.
  Ne proto ze jiz v r.2015 Romancov rika pro Parlamentni Listy ze:
  Putin-je-obycejny-gauner-Je-podoben-Stalinovi-rika-Michael-Romancov, ale proto ze to co rekl v prednasce je v nekterych detailech zasadni nepravda a ja nesouhlasim.
  Romancovova nejvetsi chyba v prednasce je tam kde rika ze Putin se neboji NATO ale EU ! Nesmysl po kterem lide se slabsimi nervy vypinaji ke sve skode jeho prednasku, nebot i dale z neho tece nenavist k Putinovi ci Putinovskemu Rusku.
  I nejhloupejsimu studentovi jeho politologie lezi pred ocima mapa zakladen USA ktere rok po roku stale vice obklicuji Rusko, coby ten nejzavaznejsi duvod obav Rusu z mozneho utoku USA na jejich zem.
  V roli cetnika sveta to predvedli na tolika statech ze v pripade moznosti utoku na Rusko by to podle Romancova neudelali? Vstup USA a zakladny v Bulharsku Rumunsku Pobalti a nyni i na Slovensko svedci o tom, ze Putin je „obycejny gauner“ a idiot jak opakuje tisk pri hodnoceni Putina ?
  Jak vypadlo z fakujici podsekretarky emerickeho ministerstva pani Nuland, do Ukrajiny nalili uz nekolik milliard a stale to neni Ukrajina podle jejich predstav.
  Protoze za vse muze Putin i to je jeho chyba ci vysledek jeho nepratelstvi k Ukrajine. Ne rozkradena zeme rozebrana bandou oligarchu a politickych zlocincu ze ktere odeslo 12millionu lidi za lepsim ci jako nesouhlas toho co se na Ukrajine
  po celou dobu jeji existence deje! (ale Putin a Rusove za vse spatne na Ukrajine mohou)
  Ostrelovani vychodni Ukrajiny a tisice obeti tam to bylo a zustalo bez ohlasu ze zahranici, ale dnes jsme vsichni Ukrajinci jak pravil jejich president? V Evrope ma pry Ukrajina nejvice vlajek v CR.
  Sankce proti Madarsku a Polsku vyhlaseny v EU, pritom do Polska prislo jiz pres 1,5 millionu uprchliku z Ukrajiny!
  A podle pana Romancova se Putin nejvice boji EU ! Predevsim pry podle Romancova se nejvice boji toho ze by Ukrajina chtela do EU!
  Zapomel dodat ze byt v EU znamena pro vetsinu statu byt i v NATO a to je predevsim spolek kteremu vladnou United States.
  Take ze bez atomovych zbrani by Rusko bylo NULA!
  Dalsi rozbory Romancova jsou na tom podobne anti. Putin ma vinu na tom ze 1% Ruskych bohatcu vlastni 74,5% bohatstvi zeme ! USA je az na 7 miste podle tabulky z r.2016!
  Ze tohle ma koreny za Jelcina kdy bylo massmedialni ticho o Rusku, zato ale se tam odstartoval kapitalismus ktery az Putin zastavil nenavistny, to Romancov nerika.
  A tal stale dale…
  a Igor Chaun je nadsen hloubkou rozboru Putina a Ruska, Ruska a Putina.
  Konecne nekdo kdo vysvetluje proc je Putin az takovy zlocinec vice detailneji a hlavne odborneji!
  Vydrzte stoji to za to poslechnout si to cele. Jsou to 2 poucne hodiny. Pozorne se zaposlouchat a porovnat se svymi informacemi a znalostmi.
  Bez ironie to ze si kazdy udela svuj nazor ktery nebude totozny s nazorem souseda ani s tim co a jak to rika pan Romancov.
  Duvod proc dostal metal Koudelka vi jen ten kdo ho udelil.
  Jeste vetsi by mel dostat Romancov za to jak hluboce a odvazne Rusko rozebral!
  Bylo by i vic vyhrad k zaveru ze „Americane se chteji s Rusy dohodnout“ ale bylo by to delsi.
  ( cestou co nejvice zakladen, raket a zbrani kolem ) ?

  Romancov o Putinovi a Rusku

   • Jana

    Chcípni Evropo, hlavně že zmizí Putin s povrchui země. :-(((
    Mimochodem – potraviny na příděl a naše vláda? Ta je tak neschopná, že je zajistit nedokáže, takže přídělový systém bude jen pro strandu králíkům.

  • embecko

   Tedy, myslenka, ze Guru Igor je jenom normalni clovek, se mi nejak nezda a odmitam ji. Nesouhlas s Igorem povazuji za vyraz nizke informovanosti ctenarovy/ posluchacovy.
   Ty dve hodinky s Romancevem si s chuti poslechnu, rad kvuli tomu par terminu odlozim.

  • Jana

   Tomu nerozumím.
   „Předsednictvo hnutí schválilo možnost, že by na území ČR byly permanentně umístěna vojska NATO“

   To jako, že těch „uprchlíků“ tu máme málo, tak ještě vojska NATO a výhledově i afroarabské imigranty?
   To snad vládě prožral ten Covid totálně mozek skrz naskrz!

  • vittta

   Doufám, že ochránci rozliší ruské psy od ostatních.
   Ruští psi nemají nárok, leda by se zřekli Putina!

  • vittta

   Myslel jsem si to.
   Ale když on asi nečte..“denní tisk“, a tyhle věci prostě neví, jak na tom Rusové jsou.

   • Janika

    Je to takový hlupáček. Blbý jak štoudev, ale podlý umí být až až. Proto děkuji za pochopení, že se od některých prostorů odstřihávám, jak to jde.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s