Pan Josef Havránek končí s psaním blogů

Dnes jsem si jeho oznámení přečetla https://josefhavranek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=785875 a velmi mě to rozesmutnilo. Mám odkaz na jeho blog zde na liště, a každý den byl jeho nový článek tím prvním, na co jsem se podívala.

Vaše postřehy mi budou moc chybět, pane Havránku…

 1. taras2

  Někdy okolo roku 2010 jsem byl dva roky s Havránkem na jedné lodi, co do domovského blogovacího systému. A řezali jsme se jak koně, blogeři měli svou interní diskuzi, kam měli přístup jenom oni. A tam jsme válčili, na jeho straně byl ještě jeden dědek, a byli to oba zastánci tehdejší vlády, pravičáci, a mě měli za komouše. A měli tehdy i podporu adminů. Po střetu s adminy jsem tam praštil dveřmi a oni předli své prorežimní kydy dál. Jestliže dnes psal Havránek v podstatě to samé, co píšu já, pak to není tím, že by hora přišla k Mohamedovi, ale protože Mohamed Havránek změnil názory a přišel k Tarasově hoře. Já se tím nevytahuju, jsem už zvyklý, že mám pravdu. A Pepovi slouží ke cti, že prozřel. Tím pádem ovšem ho adminský hnůj iDěsu vytlačil jak voda korkovou zátku.

  • vittta

   To je toho, mě měl za komouše také kde kdo.
   Nebo za fašistu, nacistu…
   Nechci se chlubit, ale byl- a jsem, označován celým politickým spektrem.
   Záleží jen na tom, kam píšu!

    • vittta

     Že jsem je volil, ale komunista jsem nikdy nebyl.
     No a tady…nacista bývala častá nálepka od diskutérů nejmenovaného blogu i ještě je.
     A na Seznamu kdysi…
     Co jsem psal, no.
     To se nezavděčíš…

     • John P. Graver

      Inu, doba je košatá a plná příležitostí. Když před volbami adoranti tříkolky dokázali vcelku úspěšně být rusofilními nácky, myslel jsem, že je to výjimka.

       • Kamil Mudra

        Nu, Graver píše adoranti tříkolky, takže to ani nemusí být někdo přímo z tříkoalice.

      • vittta

       To mě vždycky zajímalo.
       Kdo to je rusofil, nebo dokonce rusofilní nácek a jak se konkrétně projevují?
       A pokud tedy existují, píšeš že ano, existují i rusofobové- a jak oni se projevují?

        • vittta

         Graver ovšem naznačil, že by se mělo jednat o Čechy.
         Rusofil pak by měl být někdo, kdo adoruje Rusko jen tak, že Rusko, což není ani můj případ, ani případ většiny lidí, kteří …řekněme nefandí Ukrajině.
         Jde o hledání pravdy, kdy nekřiklavější jev je dvojí kilometr posuzování mezinárodní či zahraniční činnosti mocností.
         Zatímco USA ale nejen oni, ale i Francouzi, či Italové nebo Britové mohou všechno, v Rusku si nemůže bez nadávek zajet oficír ani UAZem pro svačinu.

         • vittta

          Rusofob pak plně odpovídá těm třeba z Novinek, kdy je na Rusko nadáváno jen proto, že Rusko nějak tradičně je imperialistické (jako jediné v historii lidstva) a Rusové jako jediní jsou přirozeně násilní a primitivní.
          Což je přesně to, proti čemu EU vytrvale bojuje, tedy u všech, vyjma Rusů.

          • Kamil Mudra

           Proto jsem ti také novinkové diskuse doporučil. :-)

          • vittta

           No jó, tak tam je to nacpané,vím, že jsi to psal, ale může to být i tím, že rusofobie je jedna ze základních hodnot EU, a je tedy nejen povolená, ale i žádoucí.
           Zatímco rusofilie je zakázaná po trestem kriminálu.
           Ale stejně, za svůj život jsem potkal jen jednoho rusofila, a to ještě jen říkal, že je rusofil, že má prostě rád Rusko, a nijak to neupřesnil.
           Takže by mě zajímal- jak naznačuje i moje otázka na Gravera, spíše ten rusofil, rusofob byl jen doplněk.
           Graver totiž přímo použil rusofilní nácek, což je tvrzení nesmyslné, protože nacismus je specifiská ideologie, nehodící se k pojmenování rusofil.
           Nepochybuji o tom, že i v Rusku existují příznivci německého nacismu, ale pochybuji silně o tom, že by to byl důvod pro kohokoliv, Rusko a Rusy jako celek (fil a fob pracuje s celkem, ne s konkrétními entitami) za to adorovat.

   • Kamil Mudra

    „To je toho, mě měl za komouše také kde kdo.“
    To je velice snadné za výskytu primitivních diskutérů projevujících se zásadně podle šablony:
    „Nesdílíš (skoro na cokoli) můj názor – jsi komouš.“
    Případně doplněno „nástavbou“: xenonofob, kremrole, nácek, rasista, socka co se o sebe neumí postarat …. bez ohledu na to že nástavba mnohdy se základem (komouš) vůbec nejde dohromady, jak logicky tak i dle obecně rozšířeného třídění.

  • Kamil Mudra

   Češi se bojí zdražování a šetří
   „Mezi spotřebiteli důvěra v tuzemskou ekonomiku meziměsíčně klesla o 1,1 bodu na 81,3 bodu. Podle statistiků negativně hodnotí téměř všechny sledované aspekty a nejvíce se obávají dalšího zdražování a zhoršení jak celkové ekonomické situace země, tak své vlastní finanční situace.“
   Kremlobot kam se podíváš! Každý správný Čech přece ví že to Putinovi natřem i kdybychom přitom měli zmrznout nebo chcípnout hlady. Tak jakýpak pokles důvěry?

  • Kamil Mudra

   V perexu:
   “ Šipky byly nalezeny v tělech desítek obětí.“
   v textu článku:
   „Stejně jako moji kolegové v oblasti jsme našli v tělech mužů i žen několik tenkých, hřebíkům podobných objektů,“
   Tak kolik toho vlastně bylo?

   „… na co oni ti Rusové ty šipky vlastně používali?“
   v textu:
   „Experti analyzující fotografie šipek potvrdili, že jde o tzv. flechettes, což je protipěchotní zbraň využívaná především v první světové válce …. Ve druhé světové válce se šipky moc nepoužívaly, znovu se začaly využívat ve vietnamské válce“
   Tak buď Rusové vydolovali nějaké svoje hodně staré muničáky nebo používali o něco mladší ukořistěnou, amíky dodanou munici, příčemž nejspíš ani nevěděli oč jde. Znáš přece Rusy. Jsou věčně vožralí, bydlí v zemljankách, serou na suchých záchodech, neumí ani číst…. Čemu se divíš? Kdo ví kolik jich je mentálně na úrovni mnohých novinkových diskutérů.

   • Jana

    Jsi nebezpečnej, Kamile. Dávej si na to trochu pozor, ostříží Stříž nespí.

    Nějaký „novinkář“ nebo SeznaZprávář si to (náhodou, omylem) přečte, nějakým božím řízením se mu sepne do té doby zablokovaný kontakt v hlavě a dá si dohromady ty třeba ty Amíky s Vietnamem – a katastrofa je na světě.
    Začne POCHYBOVAT – a takové rouhání zvlášť v době svatého boje s Putinem je naprosto neakceptovatelné.
    Naštěstí pravděpodobnost je mikroskopicky malá, ale přece jen – co kdyby? :-)))))))

      • Kamil Mudra

       No, ono je to dnes s tou logikou jako za socíku s Krylem. Oficiálně zakázaný nebyl ale v českých médiích nebyl vidět ani slyšet ani jsi s ním ve kšefech nesehnala desku nebo kazetu.

       • Janika

        Právě, oficiálně si něco zakázat netroufli ani komunisté! A dneska můžou klidně každého uzemnit citací viz sloupec vpravo. Nastává taková totalita, že nevím, k čemu ji přirovnat.

    • Bjedruna

     The Guardian uvádí, že byly zveřejněny výsledky forenzního zkoumání těl nalezených v Irpenu a Buči. Podle nich byli lidé, které odborníci vyšetřili, zabiti nikoliv kulkami, ale protipěchotními granáty. To znamená, že byli zabiti během ostřelování.
     Publikace uvádí, že v tělech obětí byly nalezeny malé kovové šipky, tzv. flešety.
     „V tělech mužů a žen jsme našli několik velmi tenkých předmětů podobných hřebíkům,“ řekl ukrajinský forenzní expert Vladislav Perovskij listu Guardian. Podle něj je většina těchto těl z okresu Buča-Irpen.
     Flešeta je protipěchotní zbraň, která se hojně používala během první světové války. V současnosti se odrůda flechette používá jako hotový projektil do střel pro tanky nebo polní děla. Úmluvy je nezakazují, ale jejich použití ve městech je porušením humanitárního práva.
     Publikace viní z incidentu ruské dělostřelectvo, ale je jasné, že ruské dělostřelectvo s ním nemá nic společného.
     Odborníci na fotografii (viz dole) zjistili, že takové „šipky“ se používají ve 122mm projektilu ZSh-1, který je vhodný pro houfnice D-30 a 2S1 a ty jsou hojně využívány ukrajinskými jednotkami.
     Munici s takovou náplní používají ukrajinské ozbrojené síly v konfliktu od roku 2014.
     Za zmínku také stojí, že to byly ukrajinské ozbrojené síly, které ostřelovaly město Buča, jež bylo obsazeno ruskými ozbrojenými silami.
     „Pokud nás čtou poctiví novináři, zpozorněte – tento článek v Guardianu je velmi důležitý. Protože pro každého seriózního západního politika jsou slova o „ruském dělostřelectvu“ pochopitelnou zdvořilostí.
     A skutečnost, že celý svět byl „genocidou v Buči“ nehorázně oklamán, je nyní zřejmá.
     https://www.theguardian.com/world/2022/apr/24/dozens-bucha-civilians-killed-flechettes-metal-darts-russian-artillery?fbclid=IwAR0UwqY-nioivMnEDOb6TD5OgaKhYJbN4eI-vneMwEpwCeTIm7K4mT_bjZ0

     • Bjedruna

      A mimochodem … Ukrajina houfnice 2S1 má.
      Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských samohybných houfnic 2S1 Gvozdika z České republiky. Obchod zajišťuje polská firma Wtórplast, která houfnice Gvozdika nakoupila ze skladů české firmy Excalibur Army.
      Železniční transport s houfnicemi Gvozdika překročil slovensko-ukrajinskou hranici 29. června. Houfnice Gvozdika ráže 122 mm nejdříve zamíří do Šepetivského opravárenského závodu, kde projdou rekonstrukcí (částečnou modernizací ?) a poté budou předány ukrajinské armádě…
      https://www.armadninoviny.cz/ukrajina-obdrzela-ceske-houfnice-2s1-gvozdika.html?fbclid=IwAR0H1lwjLnp3Fv9iyqDcijHoAJ4TeSJmYveD2DWB9XLW8TZ7OSQAYq7zljk

     • vittta

      Svět to nezajímá, Bjedruno.
      Svět chce jadernou válku.
      Tedy…ten vyspělý.
      Tím jsem si už jistý.
      I když jejich představa je asi od pravděpodobné reality poněkud odlišná.

  • Jana

   „Lidovci mají dlouhodobě ve svém DNA sociální politiku, která je založená na tom, že pomáháme adresně, ne socialisticky, ale solidárně.“
   A není to třeba to tak, že Jurečka jemně naznačil svým příznivcům, že by – kdyby to pomohlo…., když to jinak nepůjde…. , tak že by se obětoval a té nevděčné úlohy se ujal? Čistě jen z dobroty srdce, když má to sociální cítění přímo v DNA? :-)))

 2. Jana

  „Během posledních dvou týdnů se z Česka vrátily zpět na Ukrajinu stovky lidí, potvrzují data přepravních společností. Část lidí se vydala za zbytkem rodiny oslavit pravoslavné Velikonoce.:
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-autobusy-zpet-na-ukrajinu-jsou-plne-lide-cestuji-az-do-kyjeva-199678#source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest189_panel_sluzeb_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
  To má být vtip?
  Rusové na Ukrajině řádí, všechno rouzbité, žádné jídlo, žádná voda, Azov úpí v bez pomoci podzemíí a oni se jednak vrací do toho pekla a za druhé budou ještě s příbuznými SLAVIT??? Vzždyť podle našich zpráv tam už téměř žádný Ukrajinec nezůstal – jen ti mrtví v ulicích.
  A z disluze:
  1. Pokud má někdo v ČR status uprchlíka před válkou, nemůže si jezdit zpět na UA na dovolenou… Jedni přijíždějí, druzí odjíždějí. To jezdí čerpat finanční podporu a potom zase zpět…?
  2. Aha, takže paní učitelka Bednářová byla propuštěna ze školy za dezinformace, protože řekla, že v Kyjevě se nic neděje a naši Ukrajinci si jedou oslavit Velikonoce domů a pak se vrátí zpět?

  • vittta

   A tady…
   Tedy pro mě je to záhada.
   Ukrajinští lékaři zjišťují, zda nebyly mrtvé ženy před zastřelením znásilněny.
   Článek s naprostou samozřejmostí operuje tím, že mrtví byli zabiti a případně znásilněni ruskými vojáky.
   Jak oni to poznají?
   Musím říci, že se forenzní věda asi hodně posunula.
   Závěry ukrajinských lékařů pak budou brány jako axiom, zcela oprávněně, protože co řekne Ukrajinec, je prostě pravda.
   Také se divím, že neukázali z Buči více těch mrtvých, ale jen tu jednu ulici a jeden masový hrob s asi 15 těly.
   Pro dobro věci, aby ukázali, co vše Rusové dělají, protože mrtvých se zdají být nejméně stovky.
   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-ukrajinsti-lekari-hledaji-v-masovych-hrobech-stopy-po-znasilnovani-199703#source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest189_panel_sluzeb_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

   • Janika

    No, měli by to každopádně pořádně zdokumentovat. DNA a tak. Ne jako když zabili Kaddáfího a nevědělo se, jestli je to on, nebo jeho dvojník. Zkoumali to pak podle fotek uší a vznikaly různé fámy. Tak ještě že Ukrajina je civilizované země, co postupuje přepisově.

    • Jana

     Opravdu myslíš, že je civilizovaná? Tak jak tomu slovu rozumíme my?
     (A nemyslím tím současnou dobu, ale tu minulou.)

     • Janika

      Hele, já nevím :-). Když čtu o ukrajinských doktorech, tak mě, nevím proč, napadne Džamila. Kazašsko, jako Ukrajina…

      • Janika

       Promiň, Jano, ale to o čtvrcení dětí bys na policii těžko prokazovala, a já s tebou. Mírni se, prosím.
       A omlouvám se Kamilovi, smazáním Jany komentáře zmizely i další navazující, které jsem mazat nechtela.
       Prosím vás všechny, dávejte si pozor na to, co píšete.

       • Kamil Mudra

        Hele, a co takhle příště jen „klasicky cenzorsky“ smáznout (zamáznout) v komentáři to nevhodné? Pak by ostatní komentáře nebyly smazáním postiženy. Jana by ti to, vzhledem k okolnostem, jistě prominula stejně (nebo i lehčeji) jako ten smazaný komentář. U mne jsi pro takové případy omluvena předem.

        • Janika

         To všichni víme… Co čekat od člověka, který si nechá potetovat tělo hákovými kříži? Věřím ale, že je to malá část Ukrajinců. Ty ženy u nás potetované nejsou, a možná se těch potetovaných samy bojí, jen to teď nemůžou říkat.

         • kočka šklíba

          Myslím si, že to vidíte dost růžově. Podle tohoto odkazu považuje 38 % Ukrajinců Banderu za hrdinu https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/ukrajina-stepan-bandera-upa-titul-hrdina-ukrajiny_1812060755_ako
          Což se mně nezdá málo (to znamená že je to více než třetina ukronácků) i vzhledem k tomu, že je to nejspíš vztaženo na celou Ukrajinu a oblasti na východě asi takové procento nevykazují. Tzn. že západ Ukrajiny, a zejména kolem Lvova a Kyjeva, budou vykazovat o dost větší procento obdivu k náckovi Banderovi.
          A ženy? Před několika lety byla u nás přistižena prodavačka v Kauflandu s vytetovaným hákovým křížem – Ukrajinka. Nebo ta fotka mladé dívky s nacistickým pozdravem, nebudu to ted hledat, když tak později. Takže ženy nejsou zdaleka tak nevinné jak se Vám zdá.

          • pacifista

           Vzhledem k tomu co se o něm děti ve škole učí, se vůbec nedivím.

   • Jana

    Navíc v tom masovém hrobě byli pohřbeni ti bez dokladů. Tedy se předpokládalo, že cizí žoldáci.
    A dokonce existuje video, kde je pohřbívají za dozoru lékařů.

  • Janika

   Taky to nechápu. Myslela jsem, źe o všechno přišli a nemají se kam vrátit, a proto jim pomáháme. To možná naši blbí novináři zase něco zmotali.

 3. embecko

  Mainstreamem doporucovany Strelkov dnes psal, ze se kazdym okamzikem oceka otevreni druhe fronty v Podnestri. Tak uvidime, jaky vojensky odhad ma.

  • Janika

   Myslíš asi tohle: https://t.me/strelkovii/2481
   Tam je to zamotané, Moldávii se do války nechce (jak píše S.), je údajně proruská (taky je tam ten pruh na mapách malovaný červeně, to jsem taky nepochopila, proč). Jenže z jedné strany Rumunsko, z druhé Ukrajina jako spojenci – tak kdo koho napadne, kdo otevře tu frontu?
   Chudáci Moldavané.

   Teď ještě čtu, že píše – očekávaný útok protivníka na Tiraspol koncem dubna nebo začátkem května. Protivníkem je pro Strelkova Ukrajina, takže Ukrajina zaútočí na Moldávii?

   • embecko

    Ano, to je ono, on hodne pise v takovych temer veselych glosach, jez ovsem nejsou hodny podceneni. Ale ne nahodou ho mainstream doporucuje, ono mu doted totiz vyslo skoro vsechno, co predpovidal.

    • embecko

     Shrnuti vcerejsich udalosti:
     V jižním sektoru nejsou k dispozici žádné informace o změnách situace stran.
     V severním sektoru (jižně od Izyumu) se svádějí urputné boje.
     Můžeme konstatovat, že obranná linie AFU se postupně „ohlodává“ (ale rychlost postupu umožňuje nepříteli opevnit každou následující osadu neméně důkladně než ty, o které se právě bojuje). A pokud bude „druhá specifická etapa“ speciální operace pokračovat stejným tempem, může být celé území DLR osvobozeno ještě před prvními podzimními mrazy.

     Problémy pro postupující vojáky:
     1) Velmi slabá a nepřesná taktická letecká podpora (přestože ruské letectvo operuje na hranici svých možností – dosáhnout seriózních výsledků, aniž by znalo pojem „předsunutá letecká podpora“ – nebylo možné ani za Velké vlastenecké války).
     2) Špatná oprava dělostřelectva při jeho dostatečném celkovém počtu (zapomínalo se nejen na letecké dělostřelce, ale i na elementární předsunuté dělostřelecké opraváře, v důsledku čehož „pěchota bojuje odděleně od dělostřelectva a naopak“).
     3) Velký nedostatek moderních taktických průzkumných prostředků (průzkumných dronů, nemluvě o úderných dronech).
     4) Špatný výcvik vojáků (i na úrovni vedení jednotek a útvarů) a nedostatek iniciativy u velitelů středního a nižšího stupně.
     5) Nedostatek velkých rezerv pro vstup do taktických průlomů, na které se během postupu narazilo. V důsledku toho nepřítel rychle „utahuje mezery“ a udržuje stabilitu obrany jako celku.

    • Janika

     Aha, tak takhle to tam je: „Podněstří – převážně ruskojazyčný pás území na levém břehu řeky Dněstr – se odtrhlo od Moldavska v roce 1990 v obavách ze sjednocení Moldavska s etnicky a jazykově spřízněným Rumunskem. Od mírové dohody z roku 1992, která ukončila boje mezi Moskvou podporovanými separatisty a vládními vojsky, tam Rusko udržuje vojenský sbor, který čítá zhruba 1500 vojáků.“

     Jsou tam Rusové, ty vysílačky byly ruské. Utok tedy je ze strany Ukrajiny. Která to zatím nepřiznala, ale mimozemšťané to nebudou.

  • vittta

   Fakt je ten, že Rusové si hypoteticky vedou celkem špatně, dělají řadu chyb.
   To my se ale jen domníváme, informací je málo, i když některé chyby viditelné jsou.
   Jenže ukrajinské vojsko, giganticky zásobované a početně daleko silnější toho předvádí ještě o řád méně.
   Ani mainstream nedokáže ukázat nějaké operační úspěchy.
   Jasně, rusové přišli o křižník Moskva, a čas od času je vidět zásah ruského pancíře (pokud je opravdu ruský), v Rusku záhadně hoří sklady paliv, jenže protiofenzíva se neděje, a města směr Kyjev opustili Rusové sami, jakkoliv právě to považuji za chybu, i když to nemusí být chyba vojenská, ale politická zcela určitě.
   Ukrajinské vojsko se místně zřejmě skutečně urputně, a i úspěšně brání, ale protiofenzíva prostě zatím není.
   Dá se říci, že Ukrajina se dožaduje zbraní, a také je v pohádkových počtech dostává, ale nezdá se, že by je nějak masově používala, jenže…a to je zvláštní, zbraně nikde.
   Kde vlastně všechny ty špičkové protipancéřové a protiletadlové systémy vlastně jsou?

   • Janika

    „Informací je málo“ – tak mě kolikrát napadne, co bychom říkali v době bez internetu… Jen s novinami a televizí.

    • Kamil Mudra

     Říkali bychom to co bychom v novinách četli a v TV viděli. Snad jen s výjimkou těch pár procent lidí ke kterým by se doneslo něco jiného „šeptandou“.

   • embecko

    Z frontoveho hlediska asi muzeme opravdu tezko soudit, nebot nezname tylove plany Ukrajincu, ani stav ruske armady. Ale je pravda, ze Rusove zatim postupuji kilometr po kilometru a pokud to takhle pujde dal, pak vyhraji. Coz neni nezakonne tvrzeni, nybrz oficialni prohlaseni Borise Johnsona:
    https://www.businessinsider.com/boris-johnson-its-realistic-say-ukraine-war-could-last-2023-2022-4?r=US&IR=T
    „Boris Johnson připouští „reálnou možnost“, že Rusko může válku na Ukrajině vyhrát a že může trvat až do konce roku 2023″
    Tedy problemem Ruska se stava faktor casu, nebot cim dele budou postupovat od vesnice k vesnici, tim vice davaji casu protivnikovi na vymysleni, pripravu a realizaci protiuderu, konzolidaci a preskupeni vojsk, mobilizaci, dozbrojeni a, mozna predevsim, pripravu psychologicko-taktickych operaci (to jsou utoky na ruskem uzemi, mozne otevreni paralelniho frontu, vysetrovani ruskych zlocinu, provokace, utoky pod falesnou vlajkou a podobne). Tohle je valka, ve ktere jde obema stranam o vsechno, zadna preshranicni prestrelka.

    • embecko

     Pozice NATO tak 1-2 tydny po zacatku operace byla, ze NATO neni soucasti konfliktu a nebude se do nej vmesovat ani dodavkou smrticich zbrani, na to si snad kazdy vzpomene, dohledavat se mi nechce.
     Ted, po 2 mesicich, uz dodava tanky, letadla, houfnice….coz je dusledek zamrznuti konfliktu. Ani zde nedam odkazy, staci na AK porovnat mesic starou mapu boju s dnesni- rozdil nenajdete.
     Na spadnuti tedy bude treti faze postoje NATO (ci EU, to je jedno), a sice vyslani mirovych kontingentu a to proti vuli Ruska a, samozrejme, z nejakeho padneho duvodu. A na tenhle duvod se, dle meho, momentalne ceka. A cim dele se operace bude protahovat, tim se pravdepodobnost objeveni se takoveho duvodu zvysuje.

     • Kamil Mudra

      No, já tedy z vojensko-logistického hlediska moc nechápu proč ještě nejsou zničené koleje na jihozápadních vstupech do Ukrajiny, kterými tam proudí vojenská výpomoc. Jako že by Rusům pro ohlídání těch asi pěti „železničních bran“ chyběly rakety o tom dost pochybuji. Navíc tam ty vlaky nemohou jen tak „profrčet s rozjezdem“ protože má Ukrajina jiný rozchod kolejí a všechny zbraně i s municí se musí překládat z evropských do ukrajinských vagonů, takže ohlídání těch dodávek nevyžaduje žádnou super-rychlou reakci. To si nedovedu jinak vysvětlit než tak že i v ruské armádě funguje antiruská pátá kolona se kterou si Putin nedokáže poradit. Nebo je to způsobeno nějakým záhadným strategickým záměrem který mne ještě nenapadl.

   • Jana

    Myslíš?
    „…..ukrajinské vojsko, giganticky zásobované a početně daleko silnější….“?
    Spíš to vypadá, že začíná běžet odpočítávání.
    https://www.pokec24.cz/krize-ukrajina/odsudeny-azov-nacisti-panikaria-a-volaju-o-pomoc/
    „Hoci ukrajinskí štábni dôstojníci upokojujú „Azovcov“ a uisťujú ich, že protiofenzíva pozdĺž „oblúka“ sa čoskoro začne, neurobia to. V prvom rade preto, že na takúto rozsiahlu akciu už Ozbrojené sily Ukrajiny nemajú potrebné množstvo prevádzkyschopnej techniky ani paliva.“.

    • Kamil Mudra

     „Vyvrátiť tieto obvinenia bude mimoriadne ťažké, najmä ak ich potvrdí medzinárodná komisia pozvaná do Mariupoľu. A to môže vážne pokaziť imidž „nevinnej obete“ kyjevskému režimu, ktorý sa usilovne vytvára na Západe a spôsobí veľké problémy Spojeným štátom, najmä na pozadí škandálu okolo amerických biologických laboratórií.“
     Ale proč tedy Rusové nepozvou takovou komisi do Mariupolu aby se civilisté nebáli využít jejich nabídku?
     https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/rusko-se-dusuje-ze-prerusi-palbu-a-pusti-civilisty-z-azovstalu-40394899

     • Jana

      Kamile???
      Copak soustavně nepředkládají důkazy a nabídky vyšetření? Copak není stabilní odpověď vždycky „Rusko vinno, na důkazech nezáleží“ a přes to vlak nejede?

      • kočka šklíba

       Přesně, nepochybuji o tom, že jakékoliv vyšetřování jakoukoliv mezinárodní komisí bude ovlivněno protiruským postojem. Vždyt to vidíme dnes a denně, že jsou na Ukrajině nácci, že tam mají postavené pomníky Banderovi a dalším náckům (nemohu si vzpomenout na jméno), že podle průzkumu veřejného mínění asi z roku 2018 považuje 36 % Ukrajinců Banderu za hrdinu (samozřejmě, že kolem Kyjeva nebo Lvova více, protože na Donbase jich tolik nebude, a nyní to taky bude více, https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/ukrajina-stepan-bandera-upa-titul-hrdina-ukrajiny_1812060755_ako ) a přesto to nikdo z vlád na Západě nebere na vědomí. O tom odpadu u nás, který si říká vláda, ani nemluvím.

       • Kamil Mudra

        Ale já mám na mysli jen tenhle konkrétní případ – opuštění Azovstalu. To by nebylo o nějakém vyšetřování – jen o dozoru. Rusové říkají: „Pojďte ven, my vám nic neuděláme.“ a civilové: „Nepůjdeme my vám nevěříme.“ Tak kdyby tam byl nějaký důvěryhodný dohled třetí strany za účasti mezinárodních médií neměli by důvod k obavám.
        Evakuaci Rusové nabízí pouze civilistům, za které považují ženy, děti a dělníky. Pokud by toto ukrajinská strana odmítla, dala by tím jasně najevo že souhlasí s používáním civilů jako lidských štítů (což je jasně proti mezinárodním dohodám) a Rusové by měli v ruce reálný argument pro to že to tak Azovci dělají i jinde. Pokud by k evakuaci za těchto podmínek došlo, nemuseli by Rusové okolo toho bunkru tančit jako okolo horké kaše. Tedy obě varianty jsou v jejich zájmu. Ale žádnou nabídku o takovém dozoru jsem ještě z jejich strany nezaznamenal. Samozřejmě je možné že mi mohla uniknout, takže holky, jestli o něčem víte tak mne opravte.

        • Jana

         Těžko opravovat, když tak jako všichni nic konkrétního nevíme.
         Ale – na téhle spekulaci něco být může:
         https://www.protiproud.info/politika/6429-nepraskam-nahlasuji-co-skryva-dezinformace-ze-mariupol-zada-svet-o-pomoc-co-se-skryva-v-podzemnich-bunkrech-o-ktere-je-takovy-zajem-skryva-neco-vladimir-putin-rozkazem-neutocit-na-nacky-prijde-happy-end.htm
         Ta skupina uvězněná v katakombách pod železárnami z nějakých důvodů patří k nejsledovanější jednotce nácků z jejich asi šedesátitisícové armády na východní Ukrajině. Zprávy dostáváme výhradně o nich, jejich velitelé poskytují přes satelitní telefony rozhovory americkým médiím – a nebudou to jediná čísla, která vytáčejí. Zmíněná centrála CIA má o ně totiž také extrémní zájem. Právě tak jako dosavadní francouzský prezident, ale i kanadské a britské tajné služby.

         Vrcholně pozoruhodné pak bylo, když Vladimír Putin v přímém televizním přenosu dal ruským jednotkám rozkaz, aby neprostupně obklíčené železárny dál držely pod kontrolou, ale s likvidací profesionálních vrahů v podzemí nespěchaly. Podle všeho totiž probíhají mezi Kremlem a Washingtonem intenzívní vyjednávání o jejich osudu. Přitom by stačilo uzavřít přívod vzduchu do podzemí a jeho „nájemníci“ by brzy vypochodovali s rukama nad hlavou. Místo toho Azovští dál úpěnlivě prosí Američany a NATO o zorganizování „mise“, která by je dopravila do „třetí země“.

         A ještě maličkost – jednak jsou zprávy (potvrdit nelze, nebyla jsem tam a nebudu – že ti civilisté jsou drženi v domech v blízkosti závodu, ne přímo v podzemí Azovstalu.
         A za druhé – i kdyby tam nějaká „komise“ byla, je nemožné všechno překroutit a „dezinformovat“ jak se hodí?
         Navíc by bylo mnohem jednodušší dostat ty „vysoce postavené“ nenápadně z dosahu ruské spravedlnosti.

         • vittta

          Rusové požádat mohli, ale nikdo se nepřidal.
          V každém případě se tam asi nikdo nepohrne, protože pro nezávislé pozorovatele z třetích zemí by to byl rozsudek smrti.
          Samozřejmě by je zabili Rusové.

         • Kamil Mudra

          S těmi civilisty v domech v blízkosti závodu se mi to moc nezdá. Za stávající situace, kdy mají Rusové okolí závodu pod kontrolou, by pro ně neměl být problém najít je a minimálně o nich alespoň prokazatelně informovat, takže to vypadá spíše na spekulaci než zprávu. Pokud by otevřeně byli civilisté prezentováni jako rukojmí o jejichž propuštění je vyjednáváno, byly by ty zprávy asi zřetelnější.
          Pokud by evakuaci byla přítomna i média z (rusku) spřátelených nebo alespoň neutrálních zemí, včetně ruských médií (samozřejmě s kamerami) pak by samotný její průběh byl těžko překroutitelný. A dostat tam takové reportéry by pro Rusy neměl být problém, když by evakuace probíhala v jejich režii. Na prostoru který mají pod kontrolou by jim snad dokázali zajistit i bezpečí včetně cesty tam a zpět (minimálně třeba na krymské letiště v Simferopolu nebo i na loď v Mariupolském přístavu).
          Riziko že se „vysoce postavení“ dostanou nenápadně z dosahu ruské spravedlnosti by při tom nepochybně bylo, ale hodně by to záviselo na tom jak by si ho Rusové ošetřili. Za dítě by se Azovec asi nepřevléknul ale za starce, dělníka nebo i ženu už by to bylo možné. Stopy po odstraněném tetování lze prohlásit za hojící se zranění a „hlavouni“ být tetovaní ani nemusí – tedy by Rusové museli mít k jejich indentifikaci i nějaké jiné indikátory. Je jasné že každý vyřazený z evakuace, kvůli takovému podezření, by byl druhou stranou označen za „oběť ruské zvůle“ a prezentován coby doklad jejich nedodržení slibu. Ale i toto by možná stálo za to aby Rusové získali k zaobcházení s podzemím volné ruce. Protože takto jde o vyloženě patovou záležitost ve které čas pracuje proti Rusům. Dříve nebo později začnou Azovci vysílat do světa obrázky dětí a staroušů umírajících hlady nebo na nějaké nemoce a nikdo ze západu se nebude zabývat tím zda je to pravda nebo podvrh. Zelenský to prohlásí za pravdivé, zahrne to do své válečné propagandy a víc se o tom diskutovat nebude. Putinovu pozici to zhorší nejen v zahraničí ale i doma, kde to požene vodu na mlýn páté koloně. A s tou má už teď starostí víc než dost.

          • Jana

           Všechno to jsou spekulace „co by, kdyby“, ale můžeš mít v mnohém pravdu. Pokud by se jednalo o normální lidi, normální státy.
           Jen mám za to – Rusku jde do slova a do písmene o život a kolektivní Západ veden USA to nejen netají, doslova to vyřvává do světa.
           Vzpomeň na Operaci nemyslitelné! Oni se nezměnili.
           V takovém případě jim Rusko teprve nemůže věřit vůbec nic a to ani za přítomnosti tzv. neutrálních pozorovatelů.

    • Kamil Mudra

     Guvernér Nikolajevské oblasti ve vysílání odsoudil každého Ukrajince, který podporoval Rusko. Na televizním kanálu „Ukrajina-24“ úředník podpořil zavedení takového trestu, jako je poprava občanů země, které kyjevský režim považuje za proruské aktivisty.

     • Kamil Mudra

      „Všichni zrádci budou popraveni. Nebojím se tohoto slova, tak to bude, řekl.“
      Pak se ovšem nelze divit postojům se kterými se setkává německý novinář Thomas Röper.
      https://www.pokec24.cz/krize-ukrajina/nemecky-novinar-thomas-roper-ukrajinci-se-velmi-boji-ze-rusove-odejdou/?attempt=2
      A je možné že televizní kanál „Ukrajina 24“ sledují i civilisté ukrytí pod Azovstalem. Ono v hektických časech, kdy postačí jen na někoho ukázat prstem s dostatečně přesvědčivým projevem, je bezpečnější držet se co nejvíce stranou od společnosti.

     • vittta

      Jak známo, popravy jsou dvou druhů.
      Spravedlivé, a nespravedlivé.
      V tomto případě jde zjevně o popravy spravedlivé, a tak EU nemá potřebu se tím jakkoliv zabývat.
      Hlavně dodat Ukrajině zbraně, aby po vítězství mohla vést spravedlivé soudní hrdelní soudy.

 4. vittta

  No a zatímco na Ukrajině se prý běžní Ukrajinci bojí, že Rusové odejdou, jak uvádí Kamil, u nás paní Bradáčová už vyšetřuje válečné zločiny Rusů.
  Nepedpokládám, že by paní Bradáčová byla nějak nespravedlivá, ale toto vyšetřování jasně naznačuje, že Ukrajinci se žádných válečných zločinů nedopouštějí, byť se tedy prokázalo mučení ruských zajatců.
  To se ale prokázalo v USA a to je daleko, takže není třeba se tím u nás zabývat, stejně jako jakýmkoliv případným jiným ukrajinským válečným zločinem, který se ještě nestal, to je fakt, ale mohl by se stát.
  „Rozkaz zněl jasně- muž z koženou brašnou nesmí přejet!“
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-bradacova-kvuli-zlocinum-na-ukrajine-muze-vzniknout-tribunal-jako-v-norimberku-199653

 5. embecko

  Johnsonova slova o tom, ze Rusko vyhraje, povazuje analytik Kofron za politickou agitaci a nerealistickou moznost. Nasledne dodava, ze ukrajinske vitezstvi, ci patova situace jsou take nepravdepodobne.
  “Vojensky porazit Rusko je tak podle politického geografa nepravděpodobné. „Respektive – udělat pat ze strany Ukrajiny. Případně vzít nějaká území zpět – to jen tedy, kdyby měli velké štěstí a Rusové zkazili spoustu věcí,“ nastiňuje.“
  https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/pokud-rusko-mobilizuje-bude-jeho-prevaha-vyrazna-uvazuje-politicky-geograf_2204252003_piv
  Dle Kofrone je nerealisticke vitezstvi i prohra, pat je malo pravdepodobny. Bylo by tedy treba se zeptat nejakeho analytika, jaky vyvoj by byl realisticky.

  • vittta

   Tohle, co on píše za prachy, tady píšeme už 5 týdnů zadarmo:
   „„A i kdyby se rozhodli pro například částečnou mobilizaci, což také musíme zvažovat, tak připomínám, že se k tomu ruský režim zatím neodhodlal. Z čistě vojenského hlediska toto měl dělat tak před měsícem a půl. Tedy ve chvíli, když zjistil, že mu ten rychlý vpád nevyjde. To, že to oddalují až do tohoto okamžiku – a pravděpodobně další týden se nic takového ještě nestane –, tak ukazuje na to, že mají nějaké důvody, proč Rusko nechce mobilizovat.““
   Částečná mobilizace by měla i silný psychologický efekt, a z politického hlediska mohla odradit západ od čím dál větší, až drzé, podpory.
   V současné době mám dojem, že západ ztratil zábrany, a bez skrupulí žene svět do jaderné války.
   Pokud za to Ukrajina stojí, dobře, i když jsem moc hloupý na to, abych to pochopil.
   Pokud je cena za záchranu Ukrajiny její jaderné zničení, a zničení minimálně 40 EUropských metropolí (když TO dobře dopadne), Prahu nevyjímaje, pak má Ukrajina větší cenu, než bych si kdy byť jen pomyslel.
   Na tuto variantu je připravováno i obyvatelstvo, jako na cosi snadného a bezproblémového, co se odehraje jen v Rusku, v okolí velkých měst.

 6. vittta

  „Velké ekonomice bude prakticky vždy trvat měsíce, ne-li déle, než skutečně pocítí deprivaci, kterou sankce způsobují. Pokud je cílem rychle ochromit válečnou sílu Ruska, na zdroje bohaté a nepřátelské jaderné mocnosti s velkou armádou, pak mají sankce jen omezený význam,“ uvedl pro deník The Wall Street Journal (WSJ) Nicholas Mulder, historik z Cornellovy univerzity.

 7. Jana

  Zajímavost z článku, terý se zabývá jiným tématem (zdroje):
  https://www.pokec24.cz/politika/legenda-o-zapadni-nadvlade/?attempt=1
  „…..abyste mohli kvalitně sežvýkat Evropskou unii, musíte udělat několik konzistentních věcí.
  Za prvé tam dosaďte úplně šílené vedení. Uděláno? Uděláno.
  Za druhé, musí se uměle omezit přístup Evropy k energii a zdrojům. Dělá se to právě teď.
  Do třetice je potřeba snížit životní úroveň a vytvořit podmínky pro sociální explozi – i tento projekt se realizuje a první výsledky uvidíme na podzim.
  Kapitál už utekl z Evropy do Ameriky. Zatím, dost nesměle, jen 1,2 bilionu od začátku roku, ale to je jen začátek. Evropská unie přitom pokračuje ve svém ideologickém pumpování nenávisti proti Rusku – a samotné Rusko, soudě podle jeho činů, nikam nespěchá“.

  A jakže i západní analytikové vidí současnou politickou situaci? Fuck EU! A my to pořád nechceme vidět!

 8. vittta

  Čína chce nějakou základnu na Šalamounových ostrovech, ale USA a Austrálii se to nelíbí.
  Padla i ostrá slova.
  Samozřejmě, nepochybujeme o tom, že vše bude probíhat dle mezinárodního práva.
  Pokud mezinárodní právo nezakazuje Číně ani jiným zemím vojenskou přítomnost- se svolením legální, demokratické vlády samozejmě- Šalamounových ostrovů, neměl by to být problém.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-nova-cinska-zakladna-v-pacifiku-proti-tomu-zasahneme-varuji-usa-199781#source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest189_panel_sluzeb_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 9. embecko

  Nejasny vyrok Lavrova:
  „Nesmíme zapomínat na to, že hovoříme o velmi závažném konfliktu, který se bohužel svému řešení stále vzdaluje,” řekl Lavrov na úvod tiskové konferenci.“
  https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/lavrov-dokonale-vyuzil-navstevy-posla-sveta-jsme-vdecni-za-porozumeni-ruske-optiky-40395037?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk
  Dale pak zridnul peloton moznych kandidatu na prezidentsky post:
  „Znásilňující vojáci jsou také oběti, zastal se Duka Rusů na Ukrajině“
  Kardinal byl vyrazen mainstreamovymi rozhodcimi jeste pred startovnim vystrelem. Zajimave je, ze v textu, naktery se iDes odvolava, nic takoveho nestoji. Odkaz prijde nize.

  • vittta

   A reakce naší a polské vlády?
   Plky, plky, plky.
   Místo aby na náměstích jásal nadšený lid, a vláda Polska kvičela nadšením, že sebrala Rusku tolik potřebné peníze, po čemž všichni hlasitě volají, tak hledají řešení?
   A hle, zdá se, že úspěšně.
   Do 5 let se závislosti na ruském plynu zbaví.
   Co ale budou dělat oněch 5 let je pro mě záhada.
   Zatím lze Polsku nějak pomoci, ale když to Rusové zastaví i nám (Němcům), co pak?
   Budeme nadšeně 5 let situaci řešit?
   A pak, za 5 let, vítězně na Rusko ukážeme dlouhý nos…pokud tedy těch 5 let je reálné číslo.
   Plyn není jen teplo v kvartýru vesměs středních a chudších vrstev.
   Je to médium na ohřev vody a část průmyslové a potravinové výroby.
   Chodit v 15 stupních v zimě vypadá romaticky, ale sprchovat se 15 stupňů …teplou vodou a ještě mít u toho hlad, to už tak romatické není, a svetr ani duchna to nevyřeší!!!
   A co na to uhlíková stopa?

   • embecko

    Mam pocit, ze vlady dopady na obcany moc nezajimaji a chteji resit hlavne ideologii. Co je drzi na uzde, je velkokapital, ktery ted paradoxne stoji na strane lidu….to je absurdni, neskutecna situace. S Polaky to bude zrejme tak, jak naznacujes, udelaji ze sebe moralni etalony s vedomim, ze to za ne nakonec zatahne EU v ramci prerozdelovani. Kdo by se takoveho silenstvi na vychode Evropy nadal? Tohle trochu zavani rozpadem EU, exportni Nemci snad jeste neztratili realisticky pohled na vec, protoze, co jim zbyva… neplatit Putinovi agresi, anebo jit hospodarsky do kopru smerem rozvojovy stat? Cesko je oproti Nemecku mene industrializovane, takze ev. odpojeni od plynu by ho tolik, jako Nemce nezasahlo, pro ne by to byla ryzi katastrofa. Vydrzi Nemci takovy tlak od Polaku (a celeho vychodu)?
    Pomoz mi, nemuzu vyresit jednu vec: Je slunickovska derealizace uz standard? Jsou ve vladach EU uz pouze slunickari a tedy neni zadna sance na realistickou politiku? Je obyvatelstvo EU uz nenavratne zeslunickarene?
    Ja totiz trosku cekal na revoluci prumyslniku, ale ta se ocividne nepripravuje. Ceka nas tedy realny propad na uroven rozvojovych statu a obyvatelstvo se pritom bude jeste radovat, ze je moralnim vitezem?
    Nedokazu to vyresit…nekdy zahlednu odlesk normality, ale nasleduje dlouhe obdobi slunickarskeho temna. Fakt nevim, mam to presne 50:50. V okoli vidim same slunickare a zaroven je mi jasne, ze timhle smerem to dal jit nemuze.

    • vittta

     Sluníčkáře…já bych je rovnou nazval obyčejnými hlupáky.
     Jsou si jisti, že jejich ideologie je nesmrtelná,jakýsi vrchol lidsví na věky věků, a že EU je pupek světa, a že bez proklamovaných, ale přísně selektivních hodnot (havlismus) se svět neobejde.
     Pláčí nad ukrajinskými dětmi, o kterých netuší a nechtějí tušit, kdo je zabil a kolik, ale vlastní děti by dali na oltář své zrůdné , na přecpaném žaludku založené ideologii, protože si myslí, že se to nemůže stát.

     • embecko

      No jo, ale jsou uz v rozhodujicim mnozstvi a pevne usazeni u moci tak, ze to musi skoncit katastrofou, anebo jde o docasny (generacni) vykyv a casem odejdou na smetiste dejin?
      Je jasne, ze moc ma ten, kdo ma prachy, ovsem pri pohledu na dejiny se revolucni postoj (coz green-dealismus a dalsi rozhodne jsou) muze pretahnout, prenosit a nakonec vehnat spolecnost do tragedie. Slunickari pozdniho stredoveku byli treba i husite (zvlaste adamite), obecne fanaticti krestane, takze v obdobi carodejnickych procesu byli take u vesla. A jestli byli hybateli, anebo vykonavateli, neni dulezite. Vzpomenme obeti detskych krizackych vyprav, ciste to slunickarske akce. Abychom za par let nesli na Rusa s klackama a v hadrech, ale o to s pevnejsi virou, ze zlo musi byt vykoreneno.

      • vittta

       Jedna jediná osoba je schopna pootočit kolem dějin.
       Za EU může stačit, když někdo řekne:
       Král je nahý!
       A ostatní se přidají, pokud to bude fakt lídr.
       Já vidím současný stav jako čekání na lídra, který strhne schopné, kteří někde být musí.
       Ale- ten nemusí přijít.
       Pokud nepřijde, může s námi být do 5 let konec.
       Zase tolik času nemáme.

     • Janika

      „Sluníčkáře…já bych je rovnou nazval obyčejnými hlupáky.“
      Vittta to rozseknul geniálně :-). Lenka Procházková to vyjádřila tak, že mají zresetovaný mozek. Nevnímají realitu, nemají informace.

 10. Jana

  Nemám slov, prosím proto o komentáře vaše.
  Vláda si z nás v takovéhle situaci dělá srandu? Provokuje? Protože tohle se ani vládním neumětelstvím vysvětlit prostě nedá.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-kdyz-putin-zavre-kohoutky-s-plynem-pomuze-kravsky-trus-navrhuje-jurecka-199941#source=hp&seq_no=3&utm_campaign=abtest189_panel_sluzeb_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
  „Česko by mělo k výrobě plynu využívat chované krávy. Přesněji řečeno, jejich trus.“

  K Jurečkovi ještě nedorazila zpráva Agrární komory, že stavy chovných zvířat od krav až po kuřata se snižují?
  A netuší, že pro odchování stovek kuřat, selat a pod. je potřeba jim topit – a čím? Kupodivu PLYNEM, pane Jurečko. To je ale překvapení.

  • vittta

   Hmmm…
   Zde je praktická otázka, co se s kravským trusem dělalo doposud.
   Ruzumíš, pokud nic, pak se někde musel hromadit.
   To píšu proto, že na výrobu plynu lze použít jen to, co se dosud nevyužívá.
   Kravský trus se ovšem myslím používal k hnojení, takže pokud se z něj bude dělat plyn, čím se bude hnojit?
   No ale prosim, fantazii se meze nekladou, nakonec, nejde přece o to, že nebude čím hnojit a že máme málo hovězího dobytka už nyní, jde o to, nějak poškodit Rusko, a na to je ten nápad dobrý.
   Poněvač Putinovi by mohla smíchy prasknout bránice.

   • kočka šklíba

    No nejen Putinovi, mně taky, ale kdyby to nebylo spíš k pláči. A tohle byl ministr zemědělství, ale on ví, že plácá nesmysly, je to jen pro těch asi 80 % občanů (odhad mého manžela), kteří vůbec nepřemýšlejí.

   • Kamil Mudra

    Máme v ZDP (zóna dlouhodobého přežití) elektrárnu na bioplyn. Samozřejmě je ten plyn využitelný také k vaření a vytápění. Majitel tam pěstuje, mj., také asi tisícihlavé kachní hejno, ale jestli využívá do elektrárny také kachní trus, na to jsem se ho neptal. Myslím že ne, protože by se špatně sbíral – ony kadí většinou do vody. Ale možná že by se dal rybník občas „přecedit“ – stejně se musí čistit. Ta bioplynka nejen že naprosto v pohodě pokryje spotřebu zem. areálu ale ještě dodává elektřinu do sítě.

  • Kamil Mudra

   První článek, po dlouhé době, pod kterým (zatím) převládají rozumné a vtipné komentáře. No a Jurečka… ukázkový příklad toho jak je vláda odtržená od reality. Bohužel – nejen v této oblasti.
   Nejrealističtěji to asi vidí tato diskutérka:
   „Olga Onderková
   A já si dám na nos roušku, která mi zbyla po covidu a k té kravičce si lehnu . Ona mě zahřeje a ještě přidá mlíčko. A její trus dám na políčko, abychom obě měly co baštit. Vrátíme se o hodně let zpátky.“

   Ta přežije.
   Bohužel – její řešení není pro každého. :-(

 11. vittta

  Další svědectví o ruských zvěrstvech.
  Zde manželé přišli o dům, který zapálil protipancéřový granát z děla.
  No, je to zvláštní,až nemožné, ale asi to tak bude ve vzácných případech.
  Granát vypálili Rusové, tím se operuje v článku, ale nikdo je u toho neviděl.
  Bodejť jo, protipancéřové projektily jsou určené k prorážení pancířů, a střelec musí svůj cíl vidět, v tom jim tedy překážel ten barák, jasně, no ale vypálili, aby trefili….aby něco trefili, no.
  Takto to popisuje sama oběť:
  „„Tohle nám dopadlo na střechu,“ ukazuje mi Valerij Davyskyba jeden ze tří černých projektilů velkých jako dlaň. „Byly rozžhavené doběla, skutálely se po střeše a hned nám ji zapálily.“ “
  Takže je to jasné, protipancéřové projektily se skutálely rozžhavené po střeše…Rusové stříleli…na koho mohli střílet, když všude byli Rusové, no ale asi viděli nějaký ukrajinský pancíř a ocelová střela spadla na ten barák.
  Pak tam všemožně řádili, a stříleli dokonce na psy (to je novinka) a i uvedeným manželům psa strefili, ještě má na pacině vidět šrám…takže Rusové nemířili moc dobře, nebo stříleli vzduchovkou, ale trefit psa do packy…
  Podle vyprávění se i zdá, že v Buči probíhaly těžké boje, kulky svištěly prakticky pořád, no, Rusové odtáhli poraženi, hlavně z Irpině, což je informace, kterou nám mainstream zamlčoval, teprve poslední asi 2 dny to porůznu čtu, před tím se tvrdilo, že Rusové odtáhli sami.
  To je škoda, že mainstream takto mystifikuje čtenáře, měli o porážce Rusů psát hned, a to vraždění pejsků se mělo také hned ukázat.
  Rusové také rabovali, no hrůza!!!
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-svedectvi-z-buci-znicili-jim-dum-postrelili-psa-ale-zijeme-rikaji-manzele-199708#source=hp&seq_no=6&utm_campaign=abtest189_panel_sluzeb_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  • Jana

   Ty to všechno zlehčuješ, ale je dokázáno hlavně západními médii, že zatímco ukrajinské granáty, pokud vůbec někam spadnou, tedy jen na nepřítele, zatímco ty ruské to berou šmahem – voják, civilista, dítě….. Jen Elenského ne a ne trefit. :-)))

  • Kamil Mudra

   Bodejť by stihli hasit a vynášet věci když Valerij kopal příkop. To není jako vyhrábnout okolo stanu stružku kvůli dešti – když má bránit rozšíření ohně.
   Hmmm…. a od kutálejícího žhavýho pancrfaustu… to snad tu střechu museli mít doškovou. Jako, staroušů je mi líto ale ten jejich požárový příběh mi nějak nesedí. Možná si ho Novinky nějak dramaturgicky upravily.

   • Jana

    Spíš vyprodukovaly samy.
    Je-li někde válečný konflikt, schémat dojemných příběhů je k dispozici vždycky dostatek.

 12. embecko

  Zajimavy Bartuska. Presne pred rokem v rozhovoru na CT tvrdil:
  „V případě plynu Rusko „zavřít kohoutky“ nemůže už vůbec, protože veškerý do Česka dodává přes burzu v Rotterdamu. „Zda je fyzicky ruský, norský, nebo alžírský, je vcelku lhostejné,“ dodal Bartuška.“
  Dnes je to takto:
  „Nátlak. Rusko podle něj postupně vypne dodávky plynu celé Evropě“
  https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/vaclav-bartuska-dodavky-plynu-rusko.A220427_152801_ekonomika_rie
  Zmocnenec pro bezpecnost se zda byt smoula z nejvetsich, tohle je opravdu strasidelna uroven zodpovedneho statniho urednika na jednom z nejdulezitejsich postu. Podle meho by mel jit k soudu.

  • vittta

   K soudu, řekl to přece dobře.
   Je to ruský nátlak.
   Víc po něm nemůžeš chtít.
   Jenom se divím…měl by se přece radovat.
   EU nedělá už 2 asi 2 roky nic jiného, než že hovoří o snížení závislosti na Rusku, a nyní poslední dva měsíce odmítá ruský plyn brát.
   V tom je vydatně podporována občany, kteří jasně vidí- jistě že ne sami, ale pod vlivem odborných analýz profesionálních analytiků- že bez vývozu plynu se Rusko do 14 dnů zhroutí.
   Rusko jim skočilo na špek, a samo se zařízlo!

  • Jana

   Taky už dávno nečtu Aeronet, ale tohle bude autentické.
   Stejně hovořil během projevu na zasedání Rady zákonodárců a i náš mainstream přinesl v podstatě stejnou informaci a dokonce se mi zdá, že ho tentokrát bere konečně vážně. Aspoň mu přes náš tisk nenadával a nedával rady co by měl dělat nebo říkat a co ne.
   Aeronet to možná trochu okořenil vtipem, ale podstata zůstává.

  • Kamil Mudra

   Má to hlavu i patu. Sice nejsme z médií na takovou údernost zvyklí ale vcelku nevím co bych mohl namítnout. Leda snad jen to že generální tajemník seděl od Putina příliš daleko než aby na něj Putin dosáhnul a mohl si ho na ten chleba namazat. Ostatně, jak dokládá fotograie, Putin při schůzce žádný chleba neměl. Ve světle této zjevné dezinformace nelze zřejmě Aeronetu věřit. :-)

   • Janika

    Putin žádný chleba neměl :-)). Skvělé :-). Mohli bychom založit platformu na vyvracení dezinformací. Tohle by byla jednička :-).

   • vittta

    Já to nehodnotil, ale mělo to něco do sebe, zajímal by mě nějaký nezávislý mezinárodní právní výklad řečeného.

 13. vittta

  Tak Rusové střílí válečné zajatce a celkově znásilňují a popravují a mučí, a je to systematické.
  Zprávy jsou to věrohodné.
  No ale v tom samém článku se píše:
  „„Pokud by to byla pravda, jednalo by se o porušení základní zásady válečného práva: zákazu hromadné popravy civilistů a bojovníků, kteří jsou hors de combat (mimo boj) z důvodu kapitulace, zranění nebo jiných forem zneschopnění,“ “
  Pokud by to byla pravda…
  Tak je to pravda, nebo ne- a jak se to zjistí?
  https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/rusove-zastrelili-ukrajince-kteri-se-chteli-vzdat-40395188#source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest189_panel_sluzeb_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  • Janika

   Takhle nás napínat – kdo to tam v tom podzemí vlastně je?
   I když samozřejmě s nimi soucitim – vypadá to, že by je západ i Ukrajina radši viděli mrtvé, než v zajetí Rusů. Tak ať to přežijí…

   • Jana

    Soucítíš? S nimi? Šli tam dobrovolně, dobře placení a nešli bránit, ale útočit a VRAŽDIT! Oni – ne Putin.

    „Celkem od zahájení speciální vojenské operace přilákal kyjevský režim na Ukrajinu 6824 zahraničních žoldáků z 63 zemí světa.“
    S odkazem na svědectví vojáků a důstojníků ozbrojených sil Ukrajiny, kteří se vzdali, Konašenkov také oznámil, že na území Azovstalu bylo v rámci ukrajinské skupiny zablokováno až 400 zahraničních legionářů.
    Většina z nich jsou občané evropských zemí a také Kanady. Již dříve jsme informovali, že rádiové rozhovory mezi ozbrojenci v Mariupolu probíhají v šesti cizích jazycích“

 14. vittta

  Západ vyzývá Ukrajinu, aby udeřila na Rusko.
  Diskutující se radují.
  Z mého pohledu to stádo tupoňů nic nechápe.
  Jistě že Ukrajina může udeřit na Rusko, proč by ne, ale logicky pak ponese následky, a následky může nést i západ.
  Jaderná válka se blíží, a její spuštění je, zdá se, jen otázkou času.
  Občané ČR a západu se jaderné války dožadují čím dál víc, to si všimněte.
  Jsou přímo nadšení.
  No a ten úder na Rusko…to je naplnění hesla „do posledního Ukrajince“, jenže nyní už nejde jen o Ukrajince, ta doba je pryč.
  Hypoteticky se může stát, že jaderný útok na Ukrajinu provedou USA, když se k tomu Rusko ne a nemá.
  Na Rusko se to jen hodí.
  V současné době nefungují žádné mezinárodní organizace, světový právní i humánní řád se zhroutil.
  Stádo si toho jen nevšimlo.
  Doneslo se mi, že v Mariupolu mají bojovníci za demokracii, střežení AZOVem jadernou bombu.
  Proto ten povyk.
  Odpálit jí nemohou, resp. mohli by, ale mají tam své rodiny, a také se každému za svobodu zemřít nechce.
  Jsem zvědav, jestli se to nějak vynese, nebo co je na tom pravdy.
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/karma-je-kruta-naznacila-ukrajina-rusku-ze-bude-utocit-na-jeho-uzemi-zacharovova-zuri-40395272

  • Jana

   Dá se říci:
   Tak dlouho strašili ruskou jadernou bombou, až si ji vystrašili na Ukrajině.
   Obdoba – tak dlouho vzývali Putinovu armádu ke vpádu na Ukrajinu, až ji tam mají.
   A pořád všechno špatně – ať udělá nebo neudělá cokoliv. Vědí vůbec, co chtějí?

  • Janika

   To mě taky napadlo, ze tam mají tu bombu. Nevím, jestli se dá odpálení načasovat. To by pak byl od nich mazaný tah nechat se evakuovat někam do bezpečí, odpálit to a užívat si tu legraci. Taková sranda by to pro ně ale nebyla, kdyby byli v ruském zajetí.

 15. vittta

  Geniální Bartuška zaskočen vývojem, který by v Evropě ještě před pár měsíci nebyl možný.
  Ale není on tam zrovna od toho, aby odhadl a zajistil energetickou bezpečnost právě v tom, co možné nebylo, ale nyní je to realita?
  Jednoznačně nejlepší je tenhle koment.
  Pro pořádek dodám, že jednu věc Bartuška pochopil dobře.
  Závěra plynu Polsku a Bulharsku je vzkaz Němcům, k tomuto bodu to ale geniální Odehnal asi nedotáhl.
  „Martin Odehnal
  Martin Odehnal
  Před 2 hodinami

  To je nádhera, jak se nám tu ta rudohnědá proputinská sebranka rozvřeštěla, aniž by se vůbec namáhala si ten rozhovor přečíst!

  Naše antisociální vláda odmítá platit rublem, protože – ó hrůzo! – na obyčejných lidech jí vůbec nezáleží, a podobné hámotiny.

  Takže znova pro místní kolaboranty, kteří už si doma po večerech přežehlují ruské vlajky a vystřihují z papundeklu velké Z: Rusko nám žádný plyn nevypne, protože ho odebíráme z německých trubek. Aby nás „odstřihlo“, muselo by zavřít plyn Němcům. Což neudělá, protože samotné německé platby za plyn jim financují celou „režii“ jejich zvířecké války na Ukrajině.

  Tohle by pochopil i průměrný absolvent zvláštní školy – pro zdejší hrdinské vládobijce je to ovšem něco tak složitého jako jaderná věda…“
  https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/bartuska-konec-ruskeho-plynu-je-realny-40395218

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s