Bohdan Chmelnický

Opera ukrajinského skladatele Konstantyna Daňkeviče.

Ukrajinci nemají ve své historii jen Banderu. Mají i jiné historické postavy, mezi ty velké bezesporu patří Bohdan Chmelnický.

 1. vittta

  To je zajímavé, jak málo vědí o historii ti, co sebe sami považují ze intelektuální elity.
  Zde nejmenovaný pisatel, co působil i u Pana Bavora a jen tak z někým se nebavil, odkazuje zcela psychopatický časopis Respekt a doplňuje jakýmsi postřehem, zřejmě z toho samého časopisu:
  „A TAKY TADY, V RED. ÚVODNÍKU.

  Je pozoruhodné, jak se v Rusku historie opakuje. Strategie Moskvy totiž už staletí vypadá následovně: Jsme velcí, tak nám vyjde všechno. Nevyjde. Nakladatelství Academia nedávno vydalo Paměti finského maršála Carla Gustafa Mannerheima, který sloužil v době zimní války se Sovětským svazem jako vrchní velitel finské armády. Když jeho vzpomínky čtete, tak máte dojem, že jsou to aktuální zprávy z Ukrajiny.

  Mannerheim nejdříve vypočítává naprosto drtivou převahu ruské armády. Podle zachycených zpráv z Moskvy proto „útočník počítal s tím, že mu na obsazení celého Finska bude stačit jen zhruba týden“. Ale přepočítal se, stejně jako letos. Dále píše, že „protivník postupoval v kolonách“, což spolu s terénem „umožnilo útočit na kolony postupně a zaměřit rozhodující údery na jejich boky a týl“. To Sovětům způsobovalo obrovské ztráty a museli začít ustupovat. Zažívají to i dnes.

  Úspěchy malé, špatně vyzbrojené, ale dobře vedené finské armády ještě umocňovaly její efektivitu: „Zpráva o vítězství motivovala spolubojovníky na jiných úsecích k ušlechtilému soutěžení a jak velení, tak finskému národu dodala důvěru ve schopnost armády.“ Takže i když Rusové už druhý den po zahájení války vyhlásili novou kolaborantskou republiku (i to bylo letos v plánu), veřejnost ji nikdy nepřijala a chtěla se dál bránit. Finové měli velké ztráty, ale Sověti násobně větší. Navíc Stalinovi vojáci na ústupu často opouštěli funkční výzbroj, což pomáhalo obráncům, kteří mnohdy původně útočili na tanky jen se zápalnými lahvemi. A ano, Mannerheim zmiňuje i traktory, byť jako získanou kořist.“
  Úvodní myšlenka, že Rusku „všechno“ vyjde, protože jsou velcí, nemá žádnou oporu v historii, až na to, že jim tak nějak fakt všechno vyšlo, protože jsou velcí.
  Resp. nikdo je z toho důvodu nesežral.
  Pak nevím, jak je obrovská převaha sovětů v r. 1939-40 srovnatelná s početně značně slabší ruskou armádou, co vstoupila na Ukrajinu, při čemž ani neznáme cíle vedených operací.
  Finská armáda navíc nebyla špatně vyzbrojená a patrně jako první armáda disponovala samopaly (Suomi).
  Celkově nelze finskou válku s tou ukrajinskou moc srovnávat, i když cíle snad mohli být podobné, tedy zajištění obrany proti silnému nepříteli (Německo- NATO)
  Finsko, jak uvedeno v odkazu textu nejmenovaného autora, mělo určitou autonomii, ale na samostatnost Finska neměla zimní válka vliv, a zřejmě ani ne rusizace, nýbrž bolševická revoluce, která spustila občanskou válku.
  No…sračky…

  • embecko

   Ale s finskym angazma to tak opravdu bylo. Rusove zvolili kolony, Finove guerillu, ktera rozrezala kolony na casti, ktere postupne z lesa likvidovali. Ti, co veri v ruskou prohru, vychazi ze zkusenosti WWI, do ktere Rusko vstoupilo naprosto zbytecne a vysledkem chaotickeho hura-stylu byla ztrata uzemi, rozval a chaos a pad rezimu. Ruska armada je moloch, dle meho s nekoordinovanym velenim, ktery se dlouho rozjizdi a pak nemuze zabrzdit. Soucasna operace dava smysl jen tehdy, ze cilem je totalni podmaneni cele Evropy a pad Zapadu v soucasne forme. Pouze nejaka denacifikace Ukrajiny neprichazi v uvahu. Proste pojedou dalsich par mesicu a k tomu budou postupne pridavat sankce, dokud EU hospodarsky neklekne na kolena a neodprosi.

   • vittta

    Tak tohle je složitěší záležitost.
    Veškeré armády provází chaos, ruskou nejenom nevyjímaje, ale tady to platí dvojnásob.
    Brusilov mohl vyhrát už v r.1916, ale chaos nejenom v ruském vojsku, ale i spojeneckém, to nakonec neumožnil.
    Ve WW2 sice SSSR podával velice chabé výkony v počátečních fázích- a o tom se ví- ale USA a Británie, stejně byly stejně špatní, pokud ne horší, protože proti nim stál jen zlomek sil, co proti SSSR- a o tom se „neví“.
    Finsku se situace nabídla sama, zajedno byla zima, a to se jim hodilo, za druhé Manerheim byl carský důstojník, co znal potencionální potíže v sovětské armádě (vyloučit nelze ani sabotáž) a za třetí finské armádě nic jiného nezbylo, neměla na výběr.
    Co se týká cílu operace, to je právě to.
    Denacifikace a !neutralizace“ Ukrajiny cíl být mohl, ale vzhledem k tomu, že Rusko už bojuje proti prakticky celému NATO, bude s tím muset něco dělat.
    V tom vidím problém, o kterém píšeš.
    Rusko nakonec asi přeci mobilizuje, a moloch, který vznikne, skutečně nebude mít zapotřebí tak malý cíl, jako je nějaká denacifikace Ukrajiny.
    NATO je nyní v těžké situaci, obrovský moloch se potýká z daleko většími problémy velení, jak tradičně těžkopádné Rusko.
    Jakkoliv se Ukrajina vytahuje neustálými výhrami, skutečnost tak růžová nebude.
    A může nastat podobný efekt, jako se to stalo Rusku.
    Jelikož se NATO ne a nepodaří Rusko porazit, začnou se lámat slabší články řetězu, a ti chytřejší začnou couvat.
    V tom případě se Ukrajina zhroutí, a zase bude vše postupně OK.
    Kdyby ale náhodou Rusko muselo mobilizovat, a chránit svoje území (a ruské území je to, které je obsazeno), pak už obrovský moloch nebude mít zapotřebí jen Ukrajinu, jak jsem uvedl.
    Pak se může posrat úplně všechno, a velení NATO fakt nevypadá na to, že by si s tím umělo poradit, a politici zemí NATO už na to teprce nevypadají.

    • embecko

     Dobra analyza…mam zato, ze v Rusku se chce do valky (a nikoliv operace) jen par vlastencum, kterym ale chybi politicky vhled a tak jejich snaha muze byt mimo az kontraproduktivni, to nevime, nebot politicky vhled chybi i nam.
     Putin je v podstate zapadni clovek, ktery novou zeleznou oponu nechce a je si vedom mozneho konce v provicializaci Ruska a jeho naslednou podrizenosti Cine, coz by mohlo byt v dusledku horsi, nezli nepratelstvi impotentni EU a zmateneho NATO.
     Oligarchove jsou na tom jako Putn a zajima je uzivani si na Zapade, ne ze budou kralovat nejakemu krasnodarskemu kraji, kde davaji lisky dobrou noc.
     A obcanum to takhle staci…kdo by chtel do valky?
     Ovsem, dle meho, se vsichni nejvice boji toho, ze valka s mobilizaci by byla podminena stalinizaci zeme (valecne hospodarstvi + valecna diktatura), coz je nebezpecne pro vsechny a vsechny to muze lehce smest…od bezdomovce po Putina samotneho. Behem obcanske mobilizace se davaji do pohybu nezvladatelne sily, na ktere ovsem zatim nedozral cas, nebot Ukrajina v tomto smylu neni vazny protivnik.
     A presne z tehle obav pred stalinizaci to pytlikuji s par vojacky a snazi se udrzet konflikt v zakopech, aby se doopravdy nerozhorel, z cehoz prameni ty viditelne chyby…svym zpusobem sami sobe svazali ruce, nebot se boji pustit valecneho dzina z lahve…tak to vidim ja.

      • vittta

       Ještě mohl dodat, že prestiž NATO po několika prohraných válkách poněkud upadla, a Afgábnistán to úplně dorazil.

       • embecko

        Aktualni zprava od Rybare:
        Polsko připravuje půdu pro možné rozmístění vojáků na západě Ukrajiny
        Volodymyr Zelenskyj se dnes v Kyjevě setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, který rovněž vystoupil v Nejvyšší radě. Oba politici učinili několik důležitých prohlášení:
        ◾️ Zielenski oznámil vznik návrhu zákona o zvláštním postavení polských občanů na Ukrajině. Jeho podrobnosti jsou zatím nejasné, ale předběžně se jedná o výrazné rozšíření práv a možností varšavských poddaných na území státu. Podle některých zpráv budou moci Poláci dokonce zastávat funkce v ukrajinské vládě.
        ◾️ Zielenski také oznámil zjednodušení hraničních přechodů mezi Ukrajinou a Polskem: podle jeho polského kolegy to „umožní odrazit jakoukoli hrozbu“. Polský vůdce již dříve slíbil, že hranice mezi oběma státy v blízké budoucnosti zmizí.
        ◾️ Duda během svého projevu znovu řekl, že Ukrajina by se měla stát členem EU. Konkrétní datum neoznámil.

        Tyto události jsou jasným příkladem snahy Polska připravit půdu pro případné nasazení vojáků na Ukrajině. Podepsané dohody svědčí o snaze varšavských úřadů využít situace a výrazně posílit svůj vojensko-politický, hospodářský a kulturní vliv v západních oblastech sousední země.
        Podobných dvoustranných dokumentů bude v dohledné budoucnosti jen přibývat. Ano, neznamená to, že polské jednotky určitě vstoupí na Ukrajinu zítra nebo dokonce do měsíce. Všechny tyto dohody však otevírají Varšavě obrovskou příležitost a rozvazují ruce pro přímou invazi na území sousedního státu.
        Pokud bude právní rámec připraven, nic nebude Polsku bránit v tom, aby přímo vyslalo své jednotky na Ukrajinu a ponechalo je tam na dobu neurčitou. A systematicky integrovat ukrajinské země do svého území.
        Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version)

         • embecko

          Presne tak, muze byt. Polsko udela s Ukrajinou federaci a ta se razem ocitne v NATO a je po vtakach.
          Ceka nas i tohle?:
          „Na Ukrajině přijali zákon, umožní zabavovat majetky těm, kdo fandí invazi“
          https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-valka-na-ukrajine-presla-do-dlouhodobe-faze-tvrdi-zelenskeho-poradce-203363?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk
          Zakonne/pravni rizeni spolecnosti prostrednictvim zakonu, prijatych zastupci lidu, jiz nefunguje, takze zacnou byt ad hoc prijimany zakony „podle cuchu, potreby a nalady“ a ty budou muset byt samozrejme v rozporu s pravnim statem, ustavou, vuli lidu atd., aby vubec fungovaly.
          Ono to uz zacalo mezinarodnimi sankcemi, jez by mela schvalit OSN a svevolnym (mimosoudnim) zabavovanim ruskeho soukromeho vlastnictvi, jez nam bylo jeste do unora svate a nedotknutelne. Ted je mozne v podstate vsechno, konecne pravy liberalismus bez privlastku!

          • Janika

           Takže Chmelnický se vrhl do náruče Ruska, aby zachránil Ukrajinu před Polskem. Zelenský se zase vrhá do náruče Polska, aby zachránil Ukrajinu před Ruskem.
           A jak se Duda v objetí Zelenského tváří blaženě.

          • embecko

           Presne tak! .elensky ted musi udelat bilanci moznych rizik mezi polonizaci a ztratou zeme.
           V tom u Vlka odkazanem clanku z Asia Times je situac popsana verohodne, podobne tomu, jak to vidime s vitttou:
           „V současné době se zdá, že možnost vyjednaného řešení je vzdálená, pokud nedojde k velké změně na Ukrajině nebo v Rusku. Budeme muset počkat a uvidíme, zda někdo mrkne a pokud ano, kdo první.“
           Vittta pise: „Otázka je, pro koho pracuje čas.“
           Ja cituji: „Zástupce velitele ruskych vojsk prohlásil, že začíná druhá fáze války….V Kyjevě tvrdí, že tato fáze nyní skončila.“
           Ted je situace v patu a my muzeme jen pozorovat a pockat si, kdo mel pravdu.

          • Kamil Mudra

           Vytvoření Polskoukrajiské federace (s USA za zády) se mi jeví větším rizikem pro Evropu než tohle ruské tažení. :-(

          • embecko

           To by bylo Intermarium ve sve nejostrejsi podobe. Ale pritom…mluvil jsem o tom s Polakem z Vroclavi a dle nej vetsina Polaku s hranicemi hybat nechce a dokonce se toho boji jako cert krize, ze by to zas skoncilo dalsim delenim Polska. Aby Duda nebyl jako nas Fiala, agresivni kul v plote. Na druhou stranu jestli maji Polaci opravdu touhu po byvalem uzemi, kresech, pak ted je okno prilezitosti otevrene. A zavre se brzy a to mozna na staleti. Americane ano, ale logicky, v ramci sve politiky…nejvetsi podil na stavajicim marasmu ma ale naprosto impotentni Brusel, jehoz jedinou cinnosti je, ja obchazet svoje vlastni sankce. To je na hozeni roury.

          • Janika

           A co jestli se Polsko s Ruskem tajně dohodnou? My vám uznáme kus Ukrajiny, vy nám Donbass a Krym. A převezou tak všechny.

          • Kamil Mudra

           Tohle by Polsko ani Rusko za Ukrajinu uznávat nemohlo. Museli by ji společně dobýt a pak se o ni, coby vítězní spojenci rozdělit. :-)

     • vittta

      Je to jedno z vysvětlení stávající situace.
      Domnívat se, že statická fronta je důsledkem obecné ruské slabosti je naivní.
      Ty samé zábrany ale může mít NATO, proto se ani NATO, reprezentované Ukrajinou, do ofenzívy moc nežene.
      Rusko je slabé na ofenzivu velkého rozsahu, ale dost silné na to, aby udrželo to, co už má.
      Nyní se čeká buď na eskalaci, nebo na jednání.
      Ukrajina sama o sobě situaci eskalovat nemůže, a Rusko evidentně nechce.
      Otázka je, pro koho pracuje čas.
      Léto vypadá romanticky,ale jak se bude blížit podzim, čas bude rozhodně pracovat pro Rusko.

  • embecko

   Uz vidim, jak je zaslepeny clovek uplne prilepeny k obrazovce a az do dodiva, tak si rekne: No toto, tak ono je to uplne jinak, nez rikaji na CT, kterou pritom sleduji od rana do vecera! Ted je ze me uplne jiny clovek, vedeni znamena moc!
   Ja to vidim presne naopak: kdo zaslepeny tohle otevre, tak po minute vypina, jeste presvedcenejsi, nez byl predtim.

 2. embecko

  „Zástupce velitele vojsk Západního vojenského okruhu Rustam Minnekajev 22. dubna – pro mnohé nečekaně – prohlásil, že začíná druhá fáze války, jejímž cílem bude „úplně ovládnout Donbas a jižní Ukrajinu“. V Kyjevě tvrdí, že tato fáze nyní skončila a ruský útok uvázl v ukrajinské obraně.“
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-valka-ukrajina-zakopova-valka-treti-faze-severodoneck-slovjansk.A220523_081520_zahranicni_kha
  Z vojenskeho hlediska: Proc by se meli zakopavat na puvodni linii kontaktu, kdyz cilem je obsazeni Donbassu? Dobre, Rusove se zakopou, ale co tim vyresi? Na co budou cekat uprostred operace, kdyz sami nechteji mobilizovat?

  • J. Hruška

   Lidi! Rusové dobře vědí, že na Ukrajině nesmí vojensky vstoupit tam, kde nechtějí zůstat. No a oblasti, ve kterých zůstanou budou muset živit. Je možné, že Uktajina vyvolala válku proto, aby ji Rusové obsadili a živili, protože západ to už přestalo bavit.

    • Kamil Mudra

     Zbylou část Ukrajiny bude muset denacifikovat Evropa ve vlastním zájmu. A když ne – se zlou se potáže.

   • Kamil Mudra

    „No a oblasti, ve kterých zůstanou budou muset živit.“
    Ty oblasti se v pohodě uživí samy a ještě zbyde i pro Rusy.
    Hlavní vývozní komoditou Ukrajiny je pšenice. Na USA vládní mapě je vidět rozdělení produkce pšenice podle jednotlivých ukrajinských regionů. Rusko k 20. květnu 2022 již obsadilo území Ukrajiny (oranžová čára), které produkuje 30% celkové úrody ukrajinské pšenice , plán je obsadit území na jih od červené čáry. Tím by Rusko ovládlo 51% osevních ploch, kde je možné pěstovat tzv. ukrajinskou zimní pšenici. Jedná se o území, kde v době sklizně na konci léta vůbec neprší a pšenice se velmi snadno a levně sklízí. I bez dotací dokáže tento ukrajinský stepní zemědělský prostor vytvářet roční zisk 20 až 30%.
    Takže ruské ovládnutí prostoru jižně od červené čáry by Rusku zajistilo monopol na pšenici a další rostlinné produkty z této obilnice světa a mnohamiliardové dolarové roční pravidelné zisky.

  • pacifista

   Vždyť jsme se tu již na začátku dohodli, že Putin nemusí dělat nic, že si může jen počkat. Jak je vidět, dělá to, je to pro něj ekonomicky výhodné.

 3. vittta

  Co mi tedy nejde do hlavy- zač vlastně Ukrajinci bojují.
  Především ti východní- pokud tedy skutečně bojují.
  Co se může- byť hypoteticky- změnit na jejich životě k horšímu?
  Rusko, jakkoliv se značná zkorumpovanost předpokládat dá- je proti Ukrajině demokratickou zemí s fungujícím aparátem.
  Přátelé, já sleduji takové zdánlivé blbosti.
  Třeba Mistři volantu.
  Hodně je to z Ruska, údajně proto, že v Rusku má každý kameru- ve vlastním zájmu.
  A tam vidím různé situace, je to takové ruské, tam vyběhne nějaký grázl s pistolí (a k mé radosti dostane do držky) nebo takové východní historky, ale vidím, že silnice jsou slušné, a především, pokud tam vystupuje policie, tak se rozhodně nefláká.
  A jsou tam vidět i ty ruské reálie, žádné zemljanky vidět nejsou.
  No, dejme tomu, že si mohou Ukrajinci hodně slibovat od EU či USA…ale to je rychle přejde, a mám dojem, že je to přejde ještě před koncem toho zatraceného masakru.

  • Kamil Mudra

   „Co mi tedy nejde do hlavy- zač vlastně Ukrajinci bojují.“
   Tak, to víš….
   Propaganda a dlouhodobá předchozí antiruská masírka nese své ovoce. Stačí vidět co to dělá s lidmi tady a to na ně nikdo nestřílí. Ti východní, původem z obou nových republik, bojují na straně Rusů a ti přesunutí ze západu už jsou dostatečně zpracovaní.

 4. Mrkos

  Něco mimo mísu – vítězný projekt filharmonie.
  x
  Co to připomíná z hudby? Žádná harmonie, melodie,
  snad jen rytmus závěrečných úderů do bubnu a činely.
  Ani džez v tom nevidím, jen metal, metal a sklo.
  Kdo ví jak to vypadá z druhé strany.
  x
  Vidím v tom rej krokodýlých tlam, Startovací rampy
  nejnovější letadlové lodi, nebo snad Stalinovy varhany ?
  Trojúhelník zvítězil nad čtnercem, nad pravým úhlem.
  ˇJeště v tom můžu vidět čínskou dálnici na sloupech dad soutěskou.
  Utržené děravé okapy, znichž stékají tenké čůrky vody.
  Bude se po těch odpalovacích rampách jezdit na skejteech?
  Vozíčkáři budou pořádat závody do vrchu?
  To se nesmí postavit. Zkuste si to představit vedle té australské
  prostě čtvrtá cenová. Navíc stojí u vody jako ve Frakfurtu
  a bude patrně také třikrát dražší než se dnes počítá.
  Španělský návrh je mnohem lepší, Tady vidím rytmus, otevřený
  notový list, akord jen ho rozeznít. Snad bych ho jen „oživil“
  nějakým vlisem do fasády. fragment houslového klíče.

  x
  Co to připomíná z hudby? Žádná harmonie, melodie,
  snad jen rytmus závěrečných úderů do bubnu a činely.
  Ani džez v tom nevidím, jen metal, metal a sklo.
  Kdo ví jak to vypadá z druhé strany.
  x
  Vidím v tom rej krokodýlých tlam, Startovací rampy
  nejnovější letadlové lodi, nebo snad Stalinovy varhany ?
  Trojúhelník zvítězil nad čtnercem, nad pravým úhlem.
  ˇJeště v tom můžu vidět čínskou dálnici na sloupech dad soutěskou.
  Utržené děravé okapy, znichž stékají tenké čůrky vody.
  Bude se po těch odpalovacích rampách jezdit na skejteech?
  Vozíčkáři budou pořádat závody do vrchu?
  To se nesmí postavit. Zkuste si to představit vedle té australské
  prostě čtvrtá cenová. Navíc stojí u vody jako ve Frakfurtu
  a bude patrně také třikrát dražší než se dnes počítá.
  Španělský návrh je mnohem lepší, Snad bych ho jen oživil
  nějakým vlisem do fasády. vlnovku, fragment houslového klíče
  Vlnovku.Ale spíš někde mimo čitou hlavní stavbu.
  Třeba v tom schodišti k nábřeží

  • embecko

   https://www.idnes.cz/praha/zpravy/vltavska-filharmonie-navrhy-vitez-architekti-soutez.A220520_085619_praha-zpravy_baky
   Ze vyhraly sesute zahrady Semiramidiny neni nahoda. Pritom napady by byly. Odkaz davam i kvuli lokalni ankete…tohle se mi stava vcelku pravidelne: hlasuji presne opacne, nezli respondenti.
   Druha moznost je, ze „oni“ vedi, co je normalni a zamerne delaji opak, vcetne falesne ankety. Nami nenavideni Danove ziskali skoro polovinu hlasu ctenaru, moji favorite po procentu.

     • Kamil Mudra

      15/14/6
      Ale chtělo by to každý náhled z více ůhlů a všechny ve stejnou denní hodinu za jasného počasí.
      Takto je to taková „střelba od boku“.

      • embecko

       Zajimavy je i Star Trek 18, 19.
       Samozrejme navrh a realizace jsou dve rozdilne veci. A realizace nemusi vypadat tak, jak si clovek predstavoval.
       Architekt, co stavel operu v Sydney, na svem dome, ktery si navrhoval, 20x boural a stavel jednu delici zed. Navrh 100%, ale kdyz to stalo, ukazaly se chyby, ktere neslo opravit ani na jeden pokus. Jak rikas, teplo, vitr, slunce, vyhledy, vegetace…to se ukaze az v realu. A to slo jen o jednu snadno prestavitelnou zed. Proto nektere nepovedene stavby nemusi byt hned v gruntu spatne, proste neslo a nebylo ani mozno domyslet komplexitu vztahu.

       • embecko

        A samozrejme zalezi na materialech, latexem premaznuty beton znici vsechno. Proto mam rad Gehryho muzeum v Bilbao, tam je to dobre dohromady…a jeden z navrhu je tomu i blizko:

        • vittta

         To si myslím, že ta 10 by hodně závisela na materiálu.
         Já jsem v takových případech příznivce co největšího excesu.
         Plnou současníků sice bude držkovat, ale za čím jezdí turisté?
         Za kostkou a-la obchodní centrum?
         Kde pak, ze něčím extra.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s