1. J. Hruška

  Je to zajímavé. Jak je Miloš Zeman realista v tuzemské politice, tak vždycky byl zcela mimo v politice mezinárodní. Prostě jeden člověk nezvládne všechno.

  • embecko

   On uz Zeman neni konem atlantickeho kridla GP?
   Pokud pan prezident rika, ze Putin slysi jen na silu, pak by stalo za vysvetleni, proc ho nenavidi ta cast spolecnosti, jez je presvedcena, ze Putin slysi jen na silu. Mozna je Milos mekkej a zatim nechce hazet atomovky na Moskvu, zrejme je bran jako vahavy kadr, jemuz staci jen valka.

   • J. Hruška

    Víte, je otázka, jestli s tím polemizovat. Je to několik jednoduchých hesel, tak pro pětileté děti. Tak třeba napřed říká, že se Putin obklopil lidmi, kteří mu přitakávají a o pár vět dál, že po „invazi“ na Ukrajinu s ním souhlasí přes osmdesát procent Rusů – no to si Putin nemusel moc vybírat lidi, kteří mu přitakávají. Podobně třeba pan Zeman bojoval v Kábulu za Prahu. Prostě celá problematika jde mimo něj.

    • Janika

     Nevěřím, že by byl hloupější, než většina z nás. Spíš jdou ty věci mimo něj v tom smyslu, že se neangažuje.
     „Polepšil jste se, pane prezidente?“
     „Ne, zlenivěl.“

 2. vitta

  Jako by mluvili dva lidi.
  Zahraniční otázky nezvládá ani teoreticky, ale doma se pohybuje jako ryba ve vodě.
  Vlastně vidím Zemana, jaký býval, když premieroval.
  Zůstal svůj, ale někdy to je na škodu.
  Ale ta naivita je ohromující, NATO považovalo Rusko za partnera…hmm, ale smyslem NATO je agrese, konkrétně agrese proti Rusku, bez Ruska, jako nepřítele, by NATO nedávalo smysl.
  Kromě toho, dva kohouti na jednom smetišti být nemohou, a NATO je USA, EUropské země nehrají žádnou jinou roli, než užitečných idiotů.
  Neumím Zemana pochopit, leda by v něm hryzala minulost, rok 1968 byl pro něj velké trauma, ale i ten uchopil špatně, protože větší část útočných sil byli právě Ukrajinci, Ukrajina nelze vyvinit z vstupu vojsk, a už teprve není možné, a je to i historicky zásadně špatně- hodit vstup vojsk na jakési Rusko, které v tom smyslu jako samostatný stát neexistovalo, a jeho podíl na moci v SSSR nebyl vysloveně zásadního rázu.

  • Janika

   Naivita, to myslíš to vysvětlení, proč Putin vyvolal válku? To je taková blbost, že to asi řekl schválně. Protože říct co si opravdu myslí nemůže.

 3. hans

  Na mě Zeman (a Klaus) dějají dojem, že v domácí politice si vybrali sociální skupinu, kterou budou reprezentovat, a chovají se podle toho – hájí zájmy „svých“ aktivistů a voličů, aniž by v ně věřili (u Klause zjednodušeně v devadesátkách: se kombinace aktivisté ODS (= privatizační mafie okresní úrovně) plus relativně široké vrstvy zaměstnanců vylila v politiku „útěku před právníky (lahodil první skupině) kombinovanou s „bankovním socialismem“ (udržoval zeměstnanost a klid druhé skupiny). Podobně Zeman se vrtnul k soc dem a mobilizoval všeliké nespokojence proti Klausově vládě (aniž by přitom měl zásadní výhrady proti jeho ekonomické politice).

  Naopak v zahraniční politice oba postupují podle svého rozumu omezeného jejich možnostmi (pravomocemi, pozicí republiky atd.). A Zeman je loajálně prounijní, stoprocentně proamerický a třistaprocentně proizraelský (ve vládě ho úspěšně vyvažoval daleko rozumnější Kavan, dnes ho nekrotí nikdo). Kdežto Klaus je racionální skeptik, kterému je ideologizování o „nepřátelích západní civilizace“ cizí. Jednu dobu jsem soudil, že Zeman si poslušností vůči Západu kryje záda, aby měl volnost doma. Ale spíš je prostě blbej prozápadní fanatik.

  • Janika

   Nemyslím, že fanatik, spíš pragmatik. V zahraniční politice my nepatrná země nic nezmůžeme, tak proč nedělat to, co nám prospívá. Tedy, ono nám to neprospívá, řítíme se do maléru, ale ještě větší malér by byl jít proti proudu.

   • vittta

    To ne, jezevec je inteligent, ten by to uměl říci i tak, že by každý, kdo je také inteligent hned věděl, že si to ve skutečnosti nemyslí, už proto, že je celkem ješitný.
    On západu věří, lecos se mu nelíbí, to klidně řekne, ale jinak je silně prozápadní.
    Ale to není typ, co by ohýbal záda, on prostě má ten postoj takový.
    Já mu nevyčítám, že se obrátil proti Rusku, ale vyčítám mu, že to má špatně, ale hodně špatně odargumentované, a aby toho nebylo málo, jeho politická práce v tomto tématu není státnictví- ale zasraný aktivismus.
    A to bych od něj nečekal.
    Státník, i kdyby se 1000x citil uražen (Putin mu to neřekl), a 1000x měl tento radikální názor, tak vyjádří nespokojenost kultivovaně, a politicky pěkně tak, aby měl vrátka otevřená.
    Jde o naší budoucnost, o nic méně.

    • Kamil Mudra

     „Nemyslím, že fanatik, spíš pragmatik.“
     Pragmatik to vidí takto:
     „1. Odstoupit od programu Green Deal a přestat distribuovat a vymáhat platbu za „Emisní povolenky“. 2. Vystoupit z Lipské burzy a energie prodávat přímo mezi výrobcem (hlavně ČEZem) a spotřebiteli. Pouze celorepublikové přebytky by bylo možno prodávat nadále přes burzu. 3. Zdanit ČEZ a jiné velkovýrobce energií za rok 2021, kdy měli enormní zisky daní 50 % ze zisku a na rok 2022 a 2023 zastropovat ceny energií přes ERU (nutná úprava zákona o ERÚ). 4. Oživit Transgas nebo založit jinou státní firmu na dodávky ropy a zemního plynu od přímých dodavatelů (nikoli překupníků) a nakupovat za minimální světové ceny. 5. Odkoupit od RWE opět pod kontrolu státu zásobníky plynu. Jenže Fialova vláda bude tvrdit, že to nejde, např. z toho důvodu, že by byli – jeho slovy řečeno – „poškozováni minoritní akcionáři ČEZu“. Těch je mi opravu líto…
     Podle mě se tady hraje ještě jedna hra – jakž takž uchránit domácnosti (byť za cenu vyčerpání veškerých jejich finančních zdrojů), ale nechat padnout firmy, aby se to, co se u nás ukázalo životaschopné, dostalo levně do cizích rukou a my se stali ještě více závislými.“

     https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/-Na-to-vse-nelze-zapominat-Docent-Valencik-a-veci-o-kterych-se-na-Zapade-mlcelo-706883
     Co by mohl, v závěru svého prezidentství, Zeman politicky ztratit, kdyby v duchu výše uvedených pěti bodů na vládu intenzivně a slyšitelně apeloval? V očích občanů by byl prezidentem který se „dokázal pochlapit když bylo třeba“. I kdyby neuspěl, budoucí vývoj by mu dal za pravdu a zůstal by dobře zapsán v paměti většiny národa.

     • vittta

      To je to.
      Co může ztratit?
      Nic.
      O to je jeho politický odchod smutnější.
      Prezident doslova zahodil jedinečnou příležitost, zapsat se do českých dějin jako „NĚKDO“.
      Takto tam bude zmínka o celkem ne moc významném prezidentovi, který sice vyčníval, ale spíše jako jednooký mezi slepými.

       • vittta

        Ale v jeho věku…
        Navíc, 1. liga to prostě umí, takže nikdo přesně neuhodne, co se mu motá v hlavě.
        Teď někde mluvil Čarnogurský.
        Jo, to je klasa- a také má co ztratit.
        Ale prezident Zeman byl urážen 10 let,vláčen,…
        No jo, v extrému má dceru a ženu.
        Ale tam snad ještě nejsme.

        • kočka šklíba

         Já si zase myslím že už dávno jsme, vzpomeňte si na Babišova syna a to jim hrál (ten syn) do karet a byla to „jen“ tuzemská záležitost.

      • kočka šklíba

       No jenže nezapomeňte že má mladou dceru a víme čeho jsou ti hajzlové (jak v mezinárodním tak i v našem rybníčku) schopní. Tohle už je mezinárodní záležitost a tady už mu nic nikdo neodpustí, zvláště v dnešní hysterii. A myslím si, že to dobře zvážil, samozřejmě pro ní. Já s ním už v ničem nepočítám. Volila jsem ho, protože nikdo lepší zdaleka nebyl. A z 9 let jeho pobývání ve funkci tak 7-8 let to s ním šlo, možná tak do Vrbětic, mohli jsme dopadnout mnohem hůř.

          • Janika

           Klidně, ale někdo si stěžoval, že mu chodí na email pokaždé upozornění, a neumí to vypnout.

          • Kamil Mudra

           No, já to myslel spíše žertem, coby reakci na „dlouhý“ Peterův komentář. :-)
           Ale když nad tím tak teď přemýšlím ….
           Možná by to nebylo marné pro pocit že tu nejsme tak osamoceni, že se našich debat, byť mlčky, účastní i někdo další.
           Co se týče těch upozornění – když to někdo vypnout neumí tak ať se to naučí. Určitě to nebude nic složitého a každá nově získaná znalost se hodí.

          • Janika

           Myslím, že by to nebylo objektivní hodnocení. Využívali toho hlavně ti zhrzení, aby si kompenzovali svá traumata. Dávali palec dolů podle autora, ne podle obsahu komentáře. Navíc s anonymizéry, aby toho bylo co nejvíc od jednoho autora. Šla z toho akorát zloba a negativita. Věř, že bych radši byla osamocená, než tohle za sebou vláčet :-).

          • Kamil Mudra

           Tak, pokud jsi pozorovala takové průvodní jevy tak se ti nedivím že o ten doplněk nestojíš, to je podstatně větší negativum než nějaké zprávy do mejlu. Mě osobně tu palečky nescházi. Ale uvědomil jsem si že se tu vyskytlo vícero komentářů (např. vittta, sax) ze kterých vyplývalo že v jiných diskusích jsou sledovány a zde jejich četnost komentována, tak se mi mihlo myslí „proč ne i tady“.

          • vittta

           Bych perlil množstvím mínusů.
           U Ruska, a u kovidu….ani nepřemýšlet.

         • vittta

          Za Čarnogurského?
          Ten byl vostrej jak břitva, ale než jsem ho zmínil, tak jsem zapoměl, kde jsem ho četl, a navíc ještě zmizel.

   • hans

    .., řítíme se do maléru, ale ještě větší malér by byl jít proti proudu….

    Jenže Janiko, Zeman dělá hujerskou nadpráci. Kterou by nemusel. Teď ohledně Ukrajiny, předtím u Izraele… Ostře kontrastuje s prezidentem (a premiérem) Klausem, který byl k Západu loajální, nešel otevřeně proti proudu, ale přitom si dokázal udržet kritický distanc od špatných kroků Západu.

  • embecko

   „Jednu dobu jsem soudil, že Zeman si poslušností vůči Západu kryje záda, aby měl volnost doma. Ale spíš je prostě blbej prozápadní fanatik.“
   Presne tak. Myslel jsem, ze Ferdys Pistora obratil, ale ne, on byl takovy vzdycky. A k tomu ten desivy vyber lidi, ktere ho obklopuji. Takze iluze o tom, ze je Milos hrac vyssi mezinarodni tridy padla a na domaci pude mu uskodili jeho poradci. Resume neni kvantitativne tragicke, ale v rozhodujicich chvilich chybela kvalita. Posuzovat lze Zemana ze tri uhlu: v ramci mozneho, tam ho klasifikuji na 2 a z hlediska ocekavaneho, tam ma u me za 4, predevsim za posledni obdobi. Pak by bylo jeste absolutni hledisko, tam ho vidim za dobrou 3.

   • vittta

    Lepší nebyl k mání.
    Ti horší byli horší O HODNĚ.
    Ale průchod zásadním politickým obdobím je slabý, jak Rusko-ukrajinské události, tak řešení jejich následků.
    Ne, první liga to není.

 4. vittta

  Ukrajina má plán.
  Jak porazit Rusko.
  Johnosn ho už zná, a je to dobrý plán, líbil se mu.
  Já se podívám, jak se poráží jaderná velmoc, fakt by mě to zajímalo.
  Navíc s obrovským surovinovým a průmyslovým zázemím, a miliony mobilizovatelných záložníků.
  Já tedy nevím, co se může stát, ale mainstream to prezentuje tak, že Ukrajina něco kutí, má plány, a Rusové nedělají nic, a jen čekají, až dostanou nakládačku.
  Třeba to tak je, nevím, ale…moc bych na to, být elenským, nespoléhal.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-fotky-zkazy-v-kremencuku-kdyz-ruska-raketa-zasahne-obycejne-nakupni-centrum-207927#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 5. vittta

  EUropské hodnoty.
  Když se stavěla zídka v Matiční ulici, tak se mohli posrat, když stavěl plot Trump, tak to bylo děsivé, ale Poláky za to asi nějak chválí, nebo co.
  Zde vidíme, jak slabé proklamované EUrohodnoty jsou, dokonce ani Čulík, který jinak psal o každém blbém pohledu na jakéhokoliv přičmoudla mlčí.
  Ale- na druhou stranu, vidíme naše EUrohodnoty skutečné.
  Pokrytectví, lež a zločin.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-stredni-evropa-hotovo-polsko-postavilo-barieru-proti-lukasenkove-pomste-evrope-207947#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 6. Janika

  Hrozí, že zkolabuje stát, předsedkyně Sněmovny má řešení. Podcast. Komentář Štěpána Chába

  „Představte si, že vám potok začíná podemílat dům. Chodíte den co den koukat na blížící se katastrofu a tak vidíte, když se začíná drolit první cihla, když ujede první kus podloží, když se vychýlí kámen v základech. A nechává vás to chladnými. Někdy, když máte dobrý den, kopnete do drolící se cihly, aby ten kolaps vašeho domu byl rychlejší. Přitom nemáte dům pojištěný, nemáte ani možnost se přestěhovat. A rodině říkáte, že to je dobré, že máte pytel cementu a že ho rodině po lžičkách rozdáte a tím kolapsu domu předejdete.“

  https://www.krajskelisty.cz/praha/27435-hrozi-ze-zkolabuje-stat-predsedkyne-snemovny-ma-reseni-podcast-komentar-stepana-chaba.htm?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

   • vittta

    Ještě jsem se nepřestal smát.
    Těm písí blbosti…
    Tam bylo, nebo možná jinde, ale on je mainstream stejný, že v Rusku dokonce poklesly reálně důchody!!!
    Tak to je slovo do pranice, tady vegáč, růst a klid, všude cítit sílu a odhodlání, a v Rusku total rekal chaos…

    • embecko

     Muze novinarum vubec dojit, ze si to lidi muzou porovnat se svoji situaci? Anebo jsou skalopevne presvedceni, ze si ctenar nic takoveho spojovat nebude?

      • embecko

       Tady jde ovsem o mnozstvi a Seznam nectou jen predem fanaticky presvedceni. Ten clanek o krachu Ruska je totiz zaroven obzalobou EU, byt nechtenou. Mam zkusenost, ze kdyz veci dojdou prilis daleko, pak at reknes cokoli, situaci to uz pouze zhorsi. Ze bychom byli uz v tomhle bodu? At o Rusku napisou cokoliv, lidi musi napadnout, ze tady je to taky a navi beznadejne, a to je myslim rozhodujici. Pokus ti nekdo rika, ze Putlera vytrestas tim, ze se budes mene myt, anebo ze zachranis planetu koupi elektroauta, pak je beznadejnost politicke situace mnohem horsi, nezli vlastni stradani. Ostatne za komunistu to bylo podobne a koncem 80. let uz rezim Zapad moc nekritizoval, presne z vyse uvedeneho duvodu, tehdy to soudruzi pochopili. Uz to slo spise polemickym smerem „kolik je blahobyt stoji“, nezli konfrontacnim „na Zapade je bida“.

       • vittta

        Já to také nechápu, ale když vidíš, co se děje…
        Tady třeba, vítání a objímání, které zcela prokazatelně nezajímá ani obstojné EUronadšence.
        https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Drahy-Petre-Ursulo-objimal-se-Fiala-s-Leyenovou-Jenze-pak-Vojin-Jurecka-strhl-toto-707359
        Tak co chceš.
        Ano, připomíná to ještě pozdní normalizaci.
        Potentát KSČ ještě pořád měl značnou moc.
        Dělníci kupovali Rudé právo, a četli v něm Sport.
        Všude byly transparenty, oslavující XVII. sjezd KSČ.
        Ale režim to už měl spočítané.
        ALE- měl to spočítané kvůli připravované anexi západu, které se nikdo nehodlal bránit.
        Nebýt toho, mohl režim vyhnívat klidně dalších 50 let, až by si nikdo ani nepamatoval ideály, na kterých vznikal, stejně, jako si dneska dávno nikdo nepamatuje, jaké bývaly kdysi ideály republiky, a demokratického politického systému.
        Shrnuto- postdemokratický režim je mrtvý, ale jeho nosiči pořád ještě žijí, tyjí z něj, a lid, který měl teplo, a byl syt, si toho moc nevšímal.
        Jenže…to se nyní může zásadně změnit, a lid bude nespokojen.
        Né jako stádo na Letné, které tam přitáhla možnost zábavy a nespokojenost s plným břichem.
        Opravdu nespokojen.

        • embecko

         Nespokojenost za sociku byla jina a tezko definovatelna. Slibena zivotni uroven sice objektivne stoupala, ale cele to jakoby k nicemu nevedlo. Bylo to trosku ZOO bez adrenalinu a lidi to prestalo bavit, jiny druh vzpoury bych tam nehledal.
         Ted je to jinak, ted je adrenalinu naopak prebytek a je treba ho srazit. Tedy lidova sroceni budou jednoznacne ekonomickeho a nikoliv ideoveho (emocniho) obsahu. Mozna letosni podzim jeste nejak uhraji, ale ten pristi uz asi ne.

         • vittta

          Já bych to nazval tak, že nespokojenost za pozdní normalizace byla vnucená.
          Ve skutečnosti to byl svým způsobem ráj, ale jen pro určitou část lidí, těch ale byly 2/3.
          Nikam to nevedlo, ale jen pro lenochy.
          Přičinliví měli cíle, a ty si plnily.
          Zvelebování chaty, chalupy, zahrady, auta, baráku, bytu…
          A kdo byl líný, na to pivo také měl, a dával si ho v hospodě mezi chlapama, takže z něj nebyl vágus.
          Jak měl chlast sociální pozadí, k vagabundismu vedl jen vyjímečně.
          A ano, ideologicky se na to každý vysere, ale nouze umí divy.
          Nakonec, ani převrat 1989 nebyl veden ideologicky, ale nouzí, která objektivně nebyla, ale na západě, jak mnozí vyprávěli, se žilo daleko lépe, jen podpora byla 800 marek, tedy asi 10 000.
          Takhle se to tvrdilo.
          A ty výrobky, elektronika hlavně, ani moc nepřeháním, když napíšu, že elektronika položila socialismus.

          • embecko

           Clovek si velmi slabe uvedomuje, jak rychle sla tehdy uroven nahoru. 50. leta z filmu pro pametniky, to byly cernobile kulisy, hodne proluk, silnice jeste makadamove, malo elektrickych sloupu, auta ojedinele, kourici fabriky, predvalecne vesnice s potahy atd. A uz za pouhych 20 let (to je dneska rok 2002 !!!) najednou dalnice, sidliste, vsude asfalt, vesnice se samoobsluhami, malomesta s poliklinikami, hafo rodinnych domku a chat, barevne obleceni, lety k mori atd. Zkratka skok jak do uplne jine civilizace.

          • embecko

           Kazdy asi videl Florenc 13.30 s Pepickem Beku (1957) a Kulovy blesk (Smoljak-Sverak, 1978). Byt realie jsou jine, rozdil epoch je grandiozni.
           Podobne na samote u lesa na Vetrne hore (1955) a hledani chalupy Na samote u lesa (1976):
           https://www.filmovyprehled.cz/cs/film/396220
           A nepochybuji o tom, ze v Americe biji cernochy, ale o tom ted rec neni.

          • Kamil Mudra

           „A ty výrobky, elektronika hlavně, ani moc nepřeháním, když napíšu, že elektronika položila socialismus.“
           No, zrovna elektroniku bych z toho nevinil. Rádia a gramofony jsme měli kvalitní setrvale, dalo by se říci tradičně. Tevizory byly slabší a poruchový – ale spíše vadil nudný program než jejich technická kvalita. S barevnými jsme na chvíli ztratili krok, ale od doby kdy se k nám začaly dovážet z východního Německa – celkem spokojenost. Pak jsme se „zadrhli“ na videorekordérech, to je fakt. Kazeťáky byly rozhodně lepší ty co jsme dováželi z Japonska a Číny. Ale kotoučáky co se vyráběly pár let před převratem v pohodě držely krok s těmi západními. Hudební nástroje také, nedostatková byla spíše všelijaká udělátka k nim. „Krabičky“ si muzikant musel nechat dovézt nebo udělat od místních nadšenců.
           Od roku 1984 se u nás vyráběl počítač IQ-151. Měl jsem možnost porovnat ho s dováženými ZX Spectrum a Atari, nezdálo se že by za nimi nějak zaostával. Někde jsem četl že v roce 1985 v našich domácnostech už bylo cca 100 000 počítačů. No, není to moc ale on v té době ani na západě neměl doma počítač každý. Fakt je že elektronika u nás byla dost drahá a pokud chtěl člověk něco hi-fi (třeba studiový kotoučák) ještě si musel připlatit. Mě vyšel Sinclair na 4 000,-kč a to jsem ho měl z druhé ruky. V tuzexu byl za 1000 bonů.
           Podstatné ale bylo že se situace okolo výrobků stále zlepšovala. Já vím, bylo to pomalu, pokulhával dizajn, ale nebyla to stagnace. Třeba u podniku Narex mne ten fofr až zaskočil. Dlouho jsem od něj viděl jen vrtačky ale pak se najednou tak rozjeli až mé kutilské srdéčko radostně poskočilo. Najednou se tou vrtačkou dala pohánět cirkula, hoblovka, soustruh, „šukačka“, bruska … člověk nevěděl co si pořídit dřív. No a ta vrtačka kterou jsem si koupil jako první, mi slouží už 50 let, přesto že už má za sebou rekonstrukci čtyř bytů a ještě jsem ji půjčoval kamarádům.
           No a další výrobky …. Já si nepamatuji že bych měl důvod na nějaké nadávat. Potraviny mi chutnaly, boty byly pohodlné a držáky, nádobí sloužilo jak mělo, pračka prala bez poruchy 20 let, žárovky svítily minimálně rok ale většinou déle, fichtl mi jezdil minimálně 25 let bez nějaké nadstandardní údržby, Favorit (bicykl) ještě dýl, s autem ze socíku zkušenost nemám. Ale stále ještě doma používám mixér ve kterém mi máma dělala jahodový kokteil když mi byly tři roky, na vandry tahám lovecký nůž který jsem si koupil když mi bylo patnáct … já nevím o žádných výrobcích o kterých bych mohl říct že socialimus položily. Tak, neměli jsme mobily, internet, domácí tiskárny … ale to v té době neměl ani západ. Také jsme neměli západní výběr hadrů a kosmetiky, neměli jsme porno … Našlo by se toho co chybělo v regálech víc. Ale to co mne na socíku sralo nebyly ty málo pestré regály. Ani náhodou.

          • vittta

           To je ta iluze.
           Prodává obal.
           Západní dvoukazeťáky, to je ten problém.
           Stereo.
           To pamatuju, u nás v Tuzexu měli asi v r. 79 takové dvojče, k tomu byl mikrofon, písničky se daly hledat, no…
           Stálo to asi 1100 bonů, za to jsi měl auto, i když plečku.
           Já vím, co uměl, poněvač si ho koupil kámoš, fotra spolužák, co s ním dělal, padal jsem na prdel.
           A také vím, že když jsem k němu přišel někde po r. 2000, tak tam ten kazeťák měl, samozřejmě jak nový, to byl ten typ, co měl všechno jak nové, a byla to děsná sračka.
           Ve mě žila ta iluze, jaká to byla bomba, a ono…
           No ale bacha, ty funkce, takové prostorové stereo, ty už u těch nových nikdy nebyly.
           Takže se zlepšila vizáž, ale ne kvalita.
           Otčím si koupil za nehorázné prachy takové dvojče, ale jen asi za 4000, malinké, co by dneska stálo pětikilo, a k tomu byla kazeta s různými zvuky.
           Takže když jsi byl přímo před tím, tak jsi mohl slyšet auto, jak ti jede za zády, pak je vedle tebe, a pak mizí v dáli, a tak.
           U těch nových jsem to nikdy neviděl, za to tam je 1000 funkcí, které nepotřebuješ, potřebovat nikdy nebudeš, a které ti znepříjeňuji užívání.
           Shrnuto to bylo tak.
           Když jsi měl prachy, tak sis mohl koupit lecos, a i naše stroje fungovaly dobře, ale když jsi je neměl…
           A vo tom to je, v r. 90 jsem si v německu koupil takové dvojče, no ale to byl stroj co měřil někde 80 čísle, za 398 mařen, pro mě to byly prachy, ale tam…s těmi platy.

          • vittta

           Chyba byla, že nebylo rockové rádio, a tyhle věci.
           Je to otázka detailu.
           Já vlastně ani nevím, co se mi na tom socialismu nelíbilo.
           Kromě iluzí, jak je to na západě super.
           A nemohlo se cestovat.
           Stejně ale nikdo na západ nechtěl, v tom smyslu, aby se díval na německé památky.
           K moři, jo, někde do Itálie.
           Zničit socialismus byla ale zásadní chyba.
           Jenže- už se stalo.

          • embecko

           Presto byla v Listopadu generalni stavka. Proc asi….ze by slo delnikum o lidske svobody, anebo ze chteli video, aby se vecer mohli divat na horor?

          • embecko

           Z diskuze na mainstreamu:
           „V roce 1948 nás poslal russák na 40 let do doby temna a to už se nikdy nedá dohnat.“
           Ja to rikal vzdycky, 40 let kulturni a hospodarske ztraty nedozeneme do konce existence vesmiru. Proto se musime uskrovnit a pripravit se na vysoke ceny energii. A zvyknout si na to, hrichy nasich predku jsou neodcinitelne.

          • Kamil Mudra

           Nějakou dobu tu nebudu, Jedu do přírody vyčistit si hlavu. Žádný počítač, žádné zprávy, mobil na dně batohu vypnutý, jen tak pro případ nějaké nouze. Takže – zatím všichni ahoj – ozvu se až zas budu doma. :-)

          • Janika

           Kamile, dobře děláš, a krásně si to v přírodě užij. Asi to potřebujeme všichni, možná bych to tady měla přes prázdniny zavřít :-).

 7. vittta

  Aj jáj, tak Ukrajina bude muset vyklidit Lysyčansk.
  Přitom se tam nedávno takticky stáhla ze Severodeněsku, který byl nějakou dobu rozhodujícím místem v celé válce, než se ukázalo, že je zbytečné ho držet, a naopak Lysyčansk že je rozhodující.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-zpravy-z-bojiste-ukrajinu-zrejme-brzy-ceka-ztrata-dalsiho-velkeho-mesta-208047#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 8. vittta

  Zdá se, že se Ukrajinci takticky stáhli z Lysyčansku na výhodnější pozice, poněvač se ukázalo, že Lysyčansk nemá zase takovou důležitost.
  Ostatně, v srpnu, při očekávané mohutné ukrajinské protiofenzívě, si ho Ukrajinci vezmou zpět.
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/ukrajinska-armada-se-z-lysycansku-stahla-tvrdi-americti-analytici-40401969#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 9. vittta

  Kuk, je tady propaganda.
  Propagandě se u nás, v demokracii a svobodě, nelze vyhnout.
  Je všude, je nenápadná, je zákeřně účinná.
  Zde je určitý problém ruský film na festivalu v Karlových Varech.
  Film byl Ukrajinci zakázán, ale z nějakého důvodu se promítal.
  Diváci byli rozpačití.
  Jedna divačka byla pohnuta, a resumé bylo, že film vypovídá „o tom režimu“.
  Jistě, však film byl „o tom režimu“, tak o něm vypovídat musel, já zase viděl film- sovětský- Ivan Hrozný, a ten vyprávěl o tamtom režimu, jenom mám nějak dojem, že „ten režim“ se dá tak trochu přeložit jako konkrétně ruský režim, což je ale nepochopení, brutální režimy byly i jinde, vlastně…byly všude.
  Jiná divačka by film nezakazovala, i když je zvláštní na něj koukat, v kontextu- koukat na film, který natočili skřeti, vrazi a Untermench.
  Ale zase, něco zakazovat je extrém…
  Podle amerického herce je historie na straně Ukrajiny, která vyhraje, no, o tom svědčí jiný film, Volyň, natočený Poláky a jakkoliv jsem film o velkém teroru neviděl, je nutno podotknout, že se ho aktivně účastnili i Ukrajinci, a nikoli někde na straně obětí.
  Film asi bude trezorový i v Rusku, je psáno, to asi vypovídá zase o „tomhle“ režimu.
  A bude?
  Kdo ví, u nás ale je už dnes trezorové kde co, schvalování invaze, nebo podpora Putina.
  Vítejte v budoucnosti.
  https://radiozurnal.rozhlas.cz/festivalovy-zapisnik-lubomira-smatany-8781103/3?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  • Janika

   Vítejte v budoucnosti… dobře jsi to napsal, byl by to dobrý titulek, ale radši bych jela méně konfrontačně…
   Dobré je, že lidé u nás nezavrhují ruskou kulturu jako celek, na rozdíl od Ukrajinců. I jim by prospělo tohle pochopit a přijmout.

   • vittta

    Jsem koukal…v Praze na zastupitelstvu už v budoucnosti jsou.
    Zastupitelé s ledovým klidem zastoupili jak policii (co to je za paragraf, který mladá žena porušila), tak soud. dostane podmínku, a možná (dá li Bůh) i víc.
    Vzkaz je jasný.
    NIKDO tady demokracii narušovat nebude.

     • vittta

      Ve skutečnosti využívá svého ústavou zaručeného práva.
      Žádnou genocidu nezpochybňuje.
      Genocida je trošku něco jiného, než dejme tomu útočná válka, a policie ani soud nemůže rozhodovat, co je, a co není genocida.

       • vittta

        To ať rozhodne soud.
        Nic méně bych nechtěl být v kůži slušných policajtů a soudců, kteří budou případ řešit- a nejen tento.
        Protože záležitost je to ošemetná, a potencionální obžaloba, či dokonce rozsudek, mohou být snadno označeny za nezákonné- a to nemluvím o lidské stránce.
        Skutečný demokrat toto musí odmítnout.

       • vera

        Tak to bychom měli trestný čin Putina, předtím Koněva, a máme vymalováno. 2sv rozpoutalo Rusko, osvobodilili nás spojenci od západu, a jestli tu někdo byl nacistou, tak jedině Stalin. Zastávat se heretiků i na zem spadlých je životu nebezpečné.
        Jak můžou v tomhle napětí soudy rozhodovat? Asi jako v 50.letech, akorát se nebude popravovat. Ale ono, zničit člověku život, na to stačí i hysterie.
        Chválit Putina se nesmí, na holčinu se hnedle vytáhne nějaké bububu. Ale že kdo veřejně podněcuje k útočné válce, může být odsouzen až na pět let, to se nepřipomíná. Škoda. To by na soudech bylo ještě zajímavější.
        Ne, soudy zatím nebudou spěchat. Ještě chvíli počkají až bude přepisování historie dokonáno, pak už se opravdu nenajde žádný zastánce ničehož neoficiálního.

        • vittta

         Ještě také není úplně vyřešené personální obsazení, ne každý soudce je dobytek a zaprodaná děvka.
         To se bude měnit klasickým tlakem, takže ti dobří postupně odejdou, nebo se přizpůsobí.
         To samé policie.
         To může být i krátká doba, za rok, dva nemusí nikoho vůbec ani napadnout, že by nějaký schvalovač..nebo jen neutrál v otázkách typu Ukrajina nešel rovnou k soudu.
         Bude to tak samozřejmé, jako jde k soudu vrah nebo zloděj.

         • Janika

          To bys neměl psát, že ne každý soudce je… To je vošajslich, neboli o hubu, vypadá to jako zpochybňováni spravedlnosti. To si nedovolí ani prezident.

        • embecko

         Dobry prispevek, verko…
         Mezi lidem panuje takova celkova naladenost, treba zde velmi casty prispevek, objevujici se v mnoha obmenach, tykajici se zdrazovani:
         „Neumím odhadnout, jaká přirážka je správná. Umím odhadnout že to, co má vyšší hodnotu než jsem ochoten akceptovat, nekupuju. Fakt to není složité, věřte tomu.“
         To se tyka praktickeho zivota, cen a nakupu.
         Pak je tu svetonazorove- politicka rovina/naladenost, kterou bych nazval „to nechte volovi, ten ma vetsi hlavu“, jinym slovem nezajem. Tahle „vyssi“ rovina je do velke miry urcovana tou prvni rovinou, praktickou.
         Takze v praktickem zivote se lze setkat s krutosti (ber, anebo nechej lezet), v politickem zivote s ochotou prijmout kazdy vyklad, jenz se objevi v mainstreamu (kdyz to pisi, tak to bude pravda, oni to vedi lip).
         Takze ano, zatim se nepospicha a ceka se na dokonani procesu.

 10. vittta

  Otrok kapitalismu a práskač Kohout mudruje nad tím, že i jeho nakonec kapitalismus zradil.
  Dokud vyhrožoval kde komu za rasismus a řezal české vlajky v Matiční ulici u nepřizpůsobivých cigošů, bylo vše OK.
  Nyní, když se jeho aktivismus kapoušům nehodí, tak držkuje.
  Jistě, má v lecčem pravdu, ale co se mě týká, tak rozhodně nezapomínám, co je zač.
  Totiž- mít Kohout stejnou moc, jako mají dneska buržousti, udělal by lidu peklo ještě zásadně větší jak oni.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Pirati-vlezli-do-kapitalisticke-r-te-Parodie-na-demokracii-Milan-Kohout-pali-do-svych-707545

  • vittta

   Ukázka z diskuzena PL.
   Myslím, že tento diskutér Kohouta popsal lépe jak já.
   „Vždy jsem věděl, že Kohout nepatří mezi neziskovčíky, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekocourek Nácíček, 5.7.2022 23:38:21
   on je svým způsobem autentický a hlavně se nedá koupit. Základní vlastností neziskovčíků je prodejnost. Kohout je naivní humanista, který „bojuje“ pomocí performací za práva menšin a utlačovaných. Problém je v tom, jak ty utlačované menšiny on chápe a jak jim chce „pomoci“. Bylo to vidět už v té aféře „Matiční“ a „Přijmeme milión uprchlíků“. V čí prospěch a za čí prostředky ta pomoc bude realizována, to on prostě neřeší, aneb humanizmus na prvním místě, i když lidé budou strádat a chcípat. On nemá rád rozežrané lidi a chce je dostat do postavení chuďasů. Jeho naivita se například projevuje v tom, že se domnívá, že Piráti do té kapitalistické ř*itě vlezli dodatečně. Piráti byli kapitalistickým systémem vytvořeni, jejich médii protěžováni a korporacemi financováni. Mají kapitalistický systém zachránit, nikoli rozvrátit, jak si Kohout myslel. Pokud Kohout zpíval s neziskovčíky stejnou písničku, byl jimi uznáván. Nyní je jimi vnímán jako putinovec, což samozřejmě není pravda. Neziskovčíci vnímají pouze dvě barvy – bílou a černou. Kohout je pro ně nyní černá ovce, odpadlík. „

  • embecko

   Pomozte mi vyresit zahadu, ted ctu tenhle clanek:
   x
   „Námitka neprošla. Europoslanci podpořili zařazení jádra a plynu mezi zelené investice.
   Cílem pravidel, která podporuje většina členských zemí včetně Česka, je motivovat investory k podpoře energií nahrazujících například ropu či uhlí. Středečním hlasováním padla poslední překážka pro přijetí těchto pravidel.“
   ČTK Aktualizováno včera 6.7.2022
   x
   A na iDesu visi zbrusu novy clanek ze 7.7.22:
   x
   „Pryč s plynovým kotlem. Ministerstvo vyjednává o příspěvku na zelené teplo.
   Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) ve čtvrtek novinářům ve Sněmovně řekla, že by bylo vhodné vyměnit plynové kotle za jiné, obnovitelné zdroje.“
   Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/dotace-plynove-kotle-mzp-obnovitelne-zdroje.A220707_103224_domaci_vajo
   x
   Lze se v tomhle nejak orientovat?

   • vittta

    Co ti není jasné?
    Jedná se o nahrazení plynových kotlů jinými, alternativními, obnovitelnými zdroji.
    Jasné jako facka.
    Takhle se dnes dělá politika, jasně a věcně.

     • vittta

      Cest, jak vytápět alternativně je mnoho.
      Dokonce je jich tolik, že je zbytečné to říkat.
      Je to fakt skvělý článek, to je prostě neuvěřitelné, čím se někteří lidé (dobře) živí.

     • embecko

      Ministryne zivotniho prostredi zeme, aktualne predsedajici EU, vubec neregisruje, ze v EP prave probiha slyseni a hlasovani k jejimu stezejnimu az existencnimu tematu. Coz vypovida o zmatenosti vlady a o tom, ze jedinou naplni jeji prace je cetba a aplikace not z Bruselu. Jelikoz bylo hlasovani vcera, nove noty samozrejme jeste nedorazily, takze ministerstvo, jez se o evropskou a narodni politiku naprosto nezajima, jede jeste podle stare notove osnovy. Automaticky, bezohledne, ale s usmevem. Nasledky Babisovy hruzovlady budeme odstranovat jeste po nekolik generaci a mozna je neodstranime nikdy.

 11. vittta

  Čečenci vedou džihád.
  To prohlásil údajně předseda čečenského parlamentu.
  Diskutující ovšem nečtou už ani nadpis, a tak si nevšimli, že onen muž v podstatě vyjadřuje věrnost ruskému prezidentovi Vladimíru Vladimirovičovi, který dává rozkazy, kam se bude operace ubírat.
  Poněkud vznešeně „pokud nás Putin nezastaví“, tedy v překladu, za Rusko a jeho šéfa půjdeme kamkoliv.
  Dneska je to jen bezvýznamný canc, v době, kdy si mocnosti vzájemně vyhrožují jaderným úderem, kde ani naši politici nezůstávají pozadu.
  Zajímavé ale je, že v diskuzi se to jen hemží nadávkami všeho druhu, ale ruský úder na Čečensko je dodnes těmi samými lidmi počítán k ruskému imperialismu a zrůdnosti, a často se cituje jako děs a hrůza.
  Měli by si tito lidé ujasnit, co vlastně chtějí.
  Nebezpečí ale není islám sám o sobě, ale islám, který rozežírá stávající systém, a to za peníze toho systému.
  Tato forma se v Rusku neděje, ale za to se děje v EU a běda tomu, kdo to zpochybňuje.
  Takový člověk by měl být zatčen, a souzen, a to jak právně, tak morálně.
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/diskuze/vedeme-dzihad-a-pokud-nas-putin-nezastavi-dojdeme-az-do-berlina-tvrdi-sef-cecenskeho-parlamentu-40402180

 12. vittta

  Perfektní projev premiera Fialy.
  Tyto projevy jsou vhodné do jakéhokoliv systému založeného na parazitismu.
  Parazit nepotřebuje rozumět, parazit potřebuje sát.
  Tedy konkrétně, nikdo sice netuší, a ani tušit nemůže, co vlastně Fiala svým projevem myslí, a nemůže to tušit Fiala sám.
  Je to prostě projev, po jehož doznění je vhodné zatleskat, ale není nijak důležité ho poslouchat, dokonce ani není důležité být přítomen v sále, nepřítomní mohou případně projev pochválit na tiskové konferenci, stejně nikdo neví, jestli tam byli, či ne, a text projevu nikdo nezná, i Fiala ho jen čte.
  Je dopředu jasné, že nic řečeného se nestane, a stát ani nemůže, a do světa slov se dostalo jen proto, aby se řeklo „něco“, resp. dejme tomu aby se vyjádřil politický postoj.
  Fiala zde vyjadřuje loajalitu EU a jejím klimatickým cílům, a je mu jedno, že jsou nesmyslné, neřeší to, stejně jako to neřeší nikdo jiný.
  Dále Fiala vyjadřuje loajalitu NATO a USA, a je mu jedno, co se stran NATO bude dít.
  Padl tam Havel, to je taková jistota, málokdo sice dneska ví, kdo to havel byl, a co chtěl, ale tak nějak se ví, že to byl nějaký český prezident.
  Ani se mi to nechce rozebírat, ale…hovoří o jaderné energetice, jako o nějakém důležitém energetickém základu, ale už se nezmínil, že světová jaderná energetika je zásadně závislá na ruských článcích.
  No…darmo mluvit.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Fiala-Ukrajinci-haji-Havlovy-hodnoty-Rusko-zamerne-vyvolava-migracni-surovinovou-a-potravinovou-krizi-707730

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s