1. vera

  Za mně v tomto patří zlatý hřebíček našemu ministru zahraničí :
  Lipavský: Česko chce během předsednictví EU řešit odstřihnutí od ruské ropy

  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/cesko-bude-chtit-naordinovat-unii-odstrihnuti-od-ruske-ropy-40393661#utm_content=ribbonnews&utm_term=lipavsk%C3%BD%20solidarita&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

  Teda, já vím že jde o vydírání ze strany Ukrajiny.
  Ale když sleduju, že si ropu zachránilo Maďarsko a Slovensko, tak si nemůžu pomoct, ale napadá mě jediné, že náš Lipánek čeká na evropskou solidaritu, o které nedávno mluvil.
  Jeho sny se plní jeden za druhým – zbavit se ruské ropy, maďarského Orbána a celé V4…
  Tak si to asi užívá )

  • Kamil Mudra

   Náš Lipánek poslušně drží s EU proti Maďarsku. Jen mu jaksi uniká že Orbán ho má u pr….
   Stejně jako ten komik z Kyjeva celou ČR.

 2. vittta

  Přijel jsem z Mariánek odpočatý, a bez politických novinek.
  Zatím jsem se dozvěděl jen to, že podle (západních) odborníků Ukrajina přebírá iniciativu.
  Jak to ale vypadá, tak iniciativa asi nebude úplně iniciativní.

 3. embecko

  Co houby? Ja byl ve Vogezach za Mylhuzami a ani tuk. Ani jedna prasivka, nic, nula, jen chorosi na padlych kmenech. Les nikoliv vyprahly, ale celkove prosuseny. Jakoby vlhka puda, presto kere mely svesene listy. Prislo mi to jako rychle spalene, aniz by se stacila odparit voda, takove pichlave slunce.
  Vypada to tam jak v rozsahlych Krkonosich, hrebeny jsou delsi a masivnejsi, na vysku je to ale stejne (700-1500 m.n.m.)

  • vittta

   Hovno, hovno, hovno!
   Než jsem jel, tak bylo pár růžovek, i hřibů, ale jsou mizerné kvality.
   V Mariánkách celkově hovno, a to jsem pročel kde co, i když jsem houby nehledal, bylo dobře patrné, jak bych dopadl.
   Byl jsem i u toho rybníka, co jsi mi poradil, alespoň myslím, že to byl on.
   Z Kladska jako na Prameny, a nějak po 3-4 km se dát doleva, vede tam tedy pěkná asfaltka, ale je tam zákaz vjezdu.
   Pár lidí, celkově fakt mrtvo, ale už tam začínaly sinice, a nějaké tetky mi tvrdili, že den před tam ještě nic nebylo.

 4. Jana

  Inovace – první vlaštovka. Naivně jsem doufala, že název je jen ukiázka, ale bohužel, takže jsem dál nečetla a komentář přenechám vitttovi. Bude aspoň vtipný, což snad trochu utlumí ten záměr, že zvědaví čtenáři se hromadně vrhnou na studium dalšího a nejdůležitějšího světového jazyka a budou o člověka víc (kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem).
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ukrajinski-novyny-doslidzhennia-de-naidorozhche-zhitlo-u-evropi-u-prazi-211303#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  • vittta

   Chybí mi tam diskuze.
   A to hodně!!!
   Něco mi totiž říká, že by byla vedena v češtině, a jakkoliv ještě na Seznamu bují antiruské názory, srdíčka už tomu dávno nevévodí, navíc jde často o profláklé persony.
   A diskuze vedená v češtině pod ukrajinským článkem by nebyla- nebojím se to říci- dnes už korektní.

   • Kamil Mudra

    A všiml sis‘ že na Novinkách už mohou srdíčka, mračouny atd. dávat ke komentářům pouze registrovaní diskutéři? Ještě před zhruba třemi dny mohl každý čtenář.

    • vittta

     No…
     Já nevím, každý čtenář to nemohl dělat už dávno.
     Pokud někdo chtěl hodnotit, musel se přihlásit svým účtem.
     Tato demokratizace funguje už roky.
     Všiml jsem si ale, že kvůli zvýšení demokracie je tam nyní takový seznam, jak kdo hlasoval, to nebývalo.
     Já tam nehlasuji, a tak o tom nic víc nevím, jen tedy- jak jsem uvedl- že je to demokratické a evropské a možná, možná že i ukrajinské, neb je to Kyjev, kdo je hlavním městem demokracie.

     • Kamil Mudra

      Já účet nemám a naposledy jsem to zkoušel před pár dny. Emotikony poslušně naskakovaly (asi u padesáti komentářů), jen jsem nemohl komentáře psát. V úterý jsem to zkusil zase ale už jsem měl smůlu – naskočla mi přihlašovací tabulka při každém pokusu.

  • vittta

   Já u toho něco psal, a nějaké kvílení jsem slyšel, ale neviděl jsem původce, tam ho ukazují, toho vocasa???
   Jinak Skála s nadhledem, a přesně to je třeba, ale na národní spojení moc nevěřím, díky kovidu.
   To je destrukční prvek všeho, a už se mi zase stalo, že jedna recepční byla „náš člověk“, a jenom jsem rázně neodsoudil věci kolem kovidu (neudělal jsem nic, ani jsem to nijak nechválil, nehodnotil) a to bys koukal, jak jakoby „uskočila“ stranou, že s takovými se raději nebavit.
   Ona se pak sice bavila, ale její odtažení bylo patrné tak silně, že potencionálně vyloučilo jakoukoliv spolupráci.

 5. vittta

  To je šoumen, ten Rouček, takto imbecilně přemýšlejí EUrohujeři v celé této zločinecké organizaci.
  Ukázka z jeho knihy:
  “ Před lety byl vytvořen koncept společných prostorů. „To trvalo asi do roku 2006 nebo 2007, kdy začalo být jasné, že se Vladimir Putin a jeho režim začínají vůči Západu vymezovat a začínají být protizápadní. Svůj model státu postavili na ruské odlišnosti a nacionalismu. Pak přišla krátká válka v Gruzii, která naznačila, že strategická spolupráce se zdá být méně pravděpodobná. Konec tomu učinil rok 2013 a 2014,“ popsal Rouček.

  Připomíná, že nejen země jako Ukrajina nebo Gruzie měly zájem o asociační dohodu. Další byla i Arménie. „Byl to Vladimír Putin, který jim to zakázal. Byl to Vladimir Putin, který postavil Ukrajinu a prezidenta Janukovyče do jasné pozice: Pokud podepíšete asociační dohodu, nedostanete žádný plyn a žádné suroviny. Janukovyč začal váhat a mezitím začal Majdan. Ten znamenal už konec strategické spolupráce a partnerství s Ruskem. Vše vyvrcholilo vpádem Ruska na Ukrajinu. Teď si samozřejmě nikdo nedokáže představit spolupráci s Putinovým režimem,“ říká Rouček.

  Úvahy na toto téma jsou už hudbou daleké budoucnosti. „Třeba se někdy naskytne šance, ale zatím máme stále agresivní válku. Bohužel Rusko směřuje spíš k neustálému utužování státní moci. Od začátku září se děti budou učit patriotickou výchovu, každý den vytahovat vlajku, Putin vytváří mládežnickou organizaci, pro zahraniční diplomaty budou vytvořeny speciální obchody, kde si budou moct koupit zboží za eura nebo dolary,“ vypočítává změny v Rusku Rouček. „Ve všem se v Rusku vrací k situaci, která tam panovala za vlády komunistické strany, jen neuvažují o zestátnění a zavedení státního hospodářství. Kapitalismus ruské zkorumpované verze pokračuje dál. Patřil jsem k těm, kteří se do posledního momentu snažili o strategickou spolupráci s Ruskem. Jen tento koncept je na dlouhou dobu mrtvý. Do té doby, než se změní politický režim Kremlu,“ uzavírá dnešní komentář Libor Rouček. “
  V Gruzii se, co já vím, neválčilo, za to se válčilo v Afgánistánu, Libyii, Iráku…což ale Rouček nezmínil.
  Zmínil ale, že Putin vyhrožoval Ukrajině, že jim nebude dávat plyn a žádné suroviny, pokud podepíší asociační dohodu.
  Roučka asi nezajímá, že Rusko tyto suroviny nikomu nedává, ale prodává (i když Ukrajině je fakt dílem dávalo- na dluh), a je na tom závislé, takže když přestane prodávat, do měsíce se zhroutí, že jo.
  No a v Rusku možná vytahují státní vlajku (jako v USA, nebo EU, u nás visí už delší dobu vlajky ukrajinské) a zavádějí nějaké tuzexy, ale na 18 stupňů jim zatím nikdo teplotu nesnižuje, a válečnou daň, jak to tak vypadá, také nemají.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Sesadime-von-der-Leyenovou-vyhrozuje-Polsko-Bruselu-Libor-Roucek-ma-jasno-jak-to-dopadne-711156

  • Kamil Mudra

   „V Gruzii se, co já vím, neválčilo….“
   V Gruzii se asi pět dní válčilo. Ale 22. 9. 2009 expertní komise Evropské unie, vinu za rusko-gruzínský konflikt, který vypukl 7. srpna 2008, dala Gruzii. Závěr je to autoritativní, protože komise vznikla na popud německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera, pracovala pod vedením švýcarské diplomatky Heidi Tagliavini, a závěry předala generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi, přičemž současně informovala i všechny členské státy Evropské unie, též ruskou a gruzínskou vládu. Závěr komise se moc nehodí západní politice do krámu a tak bývá Gruzie zmiňována jen ignoranty kteří o tom závěru nevědí, případně se o ní raději nemluví.

   • vittta

    To ale byla ta Jižní Osetie, tedy ne přímo Gruzie, Gruzie si jen dělá nárok na území, které jí nepatří, jak každý ví.
    A navíc tam měli ti ruští vojáci i mandát OSN, nebo jak to tehdy bylo.
    Závěry, které uvedla komise pak svědčí o jediném.
    Byli to skrytí agenti Russka, a platil to přímo Putler!
    Slušný člověk samozřejmě takovým desinformacím nemůže věřit, jejich původ je dobře znám.
    Proto se to také necituje, ale obecně se dle pravdy tvrdí, že Russko napadlo Gruzii, což možná podle tebe říkají jen ignoranti, ale jiná verze v tom smyslu k dispozici vůbec není.
    A to je právě ta demokracie, ne?
    Pravda VŽDY vyplave na povrch, zkorumpovaným a russáckým komisím navzdory.

 6. vittta

  Prosil bych případné odborníky o překlad tohoto článku.
  https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/468996-ostrelovani-jaderne-elektrarny-v-zaporozi-nekonci-podle-osn-hrozi-katastrofa
  Tak jak se zdá, tak Rusové jsou v té elektrárně všude, a míří na ukrajinský personál zbraněmi a celkově je dost děsí.
  A nejen to, oni je i unášejí.
  I tak ale obsluha zvládá kontrolu elektrárny, ale bojí se katastrofy.
  No jo, ale proč?
  Tak buď Rusové unesou či zabijí, nebo umučí personál, a sami jadernou elektrárnu obsluhovat neumí- a ta bouchne, nebo tak něco.
  Nebo jí Rusové vyhodí do povětří svým bombardováním, Rusové elektrárnu totiž bombardují, čímž bombardují vlastní vojáky.
  Nějak se v tom ztrácím, ale autor článku- Kryštof Duda, si je svou věcí jistý.
  Tak to nějaký smysl asi dávat musí, a já ho jen nechápu.

  • Janika

   V televizi říkali, že elektrárnu obsadili Rusové, podle a zákeřně si z ní udělali stanoviště, a Ukrajinci je tedy ostřelují… Taky tomu nerozumím.
   Někde jsem četla zmínku, že ta elektrárna má pro takový případ, kdy by mělo jít do nejhoršího, zabezpečovací zařízení. Autor dodal: „Doufejme, že se zabezpečovací systém nad námi slituje. Zelenský se neslituje.“

   • oh

    Seriózní média liberálního Západu nadále ochotně polykají ukrajinské návnady, háčky, splávky a vlasce i s navijáky. Dokonce se pokouší přiohýbat známá fakta tak, aby jako jediný jasný pachatel vycházelo Rusko, protože Banderastán přeci nemá vůbec žádný důvod, aby po elektrárně v ruských rukou střílel. Pro irozhlas to vysvětluje komentátor ČRo Libor Dvořák:

    „Zcela nepochopitelné by to bylo právě u Ukrajinců, kteří by případnou dělostřeleckou či dokonce raketovou palbou nejen ohrožovali nejdůležitější energetický komplex v zemi, ale zároveň by svou vlast vystavovali nebezpečí další jaderné katastrofy, která by při kapacitě elektrárny mohla být daleko horší než ta černobylská z dubna 1986.
    Pravdou na druhé straně ovšem je, že Ukrajinci už připustili útoky dronů přímo na území elektrárny – ty však údajně mířily hlavně na živou sílu nepřítele a úzkostlivě se snažily zasahovat cíle daleko od jednotlivých energobloků.“

    A jak všichni víme podle případu nemrtvého novináře Babčenka, banderastánské úřady nikdy nelžou.
    Komentátor Dvořák pak pokračuje:

    „Zvláštní je ale i ruská logika, pokud za palbou (což je pravděpodobnější) opravdu stojí Rusové: ti totiž nejenže mají elektrárnu pevně v rukou, ale podle řady vojenských odborníků za tímto jaderným štítem ukrývají své vojenské jednotky údajně tvořící ruskou zálohu pro případ, že by se Ukrajinci v regionu pokusili o ofenzívu.
    To se ostatně přesně kryje s výrokem Leonida Něvzlina, někdejšího vrcholného manažera kdysi největší ruské těžařské společnosti Jukos a spolupracovníka Michaila Chodorkovského. Něvzlin soudí, že Putin nechce Ukrajinu anektovat, ale zničit.
    Toto vše se děje v situaci, kdy Volodymyr Zelenskyj celkem pochopitelně volá po mezinárodním embargu na dodávky ruského jaderného paliva i celých technologií,*) ale také odmítá jakékoli jednání s Ruskem, dokud nebude ochotno Ukrajině vrátit všechna anektovaná území včetně těch z roku 2014.“

    *) Nic z toho samozřejmě pro Dvořáka není ani ten nejmenší motiv, proč by banderastánská armáda ostřelovala JE kontrolovanou Rusy Mnohem pravděpodobnější je, že to prostě dělají Rusové, protože Chodorkovského poskok.řekl, že Rusko nechce Ukrajinu anektovat, ale zničit. .

    Kdyby se někomu z toho vysvětlení snad začala točit hlava, zvedat žaludek nebo projevovat jiné zdravotní potíže, dovolím si nabídnout čistě soukromou dezinformaci:
    Nejspíš velitel jednotek kontrolujících JE nezaplatil dloužek ze soukromé partičky karet a velitel ruského dělostřelectva mu takhle posílá upomínku. Jj, z toho pravděpodobnost jen stříká. :-))

    • vittta

     Tady je také vysvětlení.
     Zdechovský:
     „Rusko rozpoutalo nejhorší konflikt, který Evropa zažila od druhé světové války, a my necháme obyvatele Ruské federace, kteří proti válce nevystupují a neodsuzují ji, courat po Evropě? Dovolíme Rusům cestovat, užívat si léto, zatímco na Ukrajině umírá civilní obyvatelstvo? Z mého pohledu bychom se teď rozhodně měli zamyslet nad vydáváním turistických víz a zvážit jejich omezení nebo zákaz.““
     Vidíš, neměli bychom NIC Rusům dovolit, no ale to je jasné, to každý ví.
     Co už tak jasné třeba není je tohle:
     „“Spousta mých známých, kteří trávili dovolenou v zahraničí, přítomnost Rusů zaregistrovala a překvapila je. Všichni víme, jak se Rusové na dovolených chovají, poznáte je velmi snadno. K pracovníkům ve službách se chovají s despektem, jsou neslušní, nerespektují pravidla. Samozřejmě, nejsou všichni stejní, ale ten celkový dojem takový je. Turistické destinace je trpí, protože mají peníze. To by ale mělo skončit. Bojujeme s Ruskem na všech frontách a neexistuje důvod, proč bychom je neměli zasáhnout i v oblasti turismu.““
     Všichni to vědí, kromě mě.
     Já v těch lázních Rusy vidím, a nijak divní mně nikdy nepřipadali, leda že bych si je pletl s kultivovanými Ukrajinci.
     Turistické destinace je TRPÍ, rozumíš, oni je TRPÍ.
     Zdechovský pak evidentně s Rusy bojuje, a omylem píše, že s nimi bojujeme všichni, ale opět, já s nimi nebojuji a bojovat ani nechci, a celkově je mi válka dost protivná.
     To ale není vše, Zdechovský pokračuje: (v článku je to dříve)
     „Jakmile se Rus s vízem jakékoliv evropské země dostane do shengenského prostoru, může cestovat, kam chce. Výsledkem jsou hordy Rusů na evropských plážích a letoviscích. Podle Zdechovského je nejvyšší čas celou situaci změnit. „Máme možnost teď situaci napravit a věřím, že se tak brzy stane.““
     No jo, HORDY Rusů svou přítomností obtěžují evropské ale i afro a asioevropské turisty.
     EUropské hodnoty jsou jasné, lidé jsou si rovni, vyjma hord Rusů- a to je třeba, jak uvádí Zdechovský- NAPRAVIT.
     A jak to souvisí….HORDA klidně střílí na jaderné elektrárny, konkrétně na tu, co jí má obsazenou, na jiné nestřílí.

     https://www.ctidoma.cz/zpravodajstvi/plaze-jsou-plne-arogantnich-ruskych-turistu-evropa-totalne-zaspala-70511?

 7. vittta

  To jsem tak nějak čekal.
  Nutno říci, že vojenská špionáž, snímky…a nyní ty dokumenty, jsou takovým reliktem minulosti.
  Snímky zničených strojů či operačních pozic připomínají letecké fotky II. světové války, a Trump, blbec, místo aby si dokumenty jednoduše vyfotil na mobilní telefon, je ukradne, složitě odnese z Bílého domu a pak odveze domů, čehož si někdo všimne pomalu za dva roky, což při dokumentech této důležitosti asi nepřekvapí.
  Ono je divné, že nějakou technickou dokumentaci v Bílém domě vůbec mají, nebo…kde to vlastně Trump ukradl.
  Demokracie přechází do své předposlední fáze.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-razie-fbi-u-trumpa-zustava-nevysvetlena-prostor-prevzaly-konspiracni-teorie-211494#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 8. vittta

  V tomto článku VŠICHNI nadávají na Rusko, nikoho nezajímá potencionální pozadí válečných událostí.
  Dalo by se říci, že je to klasický propagandistický článek, jenže někteří nadávající jsou ryzí a čistí EUropané, zatímco jiní jsou proputinovské děvky.
  Konflikt mezi EUronacisty vyvolala zpráva AI, resp. jejich vlastní pýcha nositelů jediných pravd, u kterých si zvykli na to, že cokoliv se dá bagatelizovat, a cokoliv se dá naopak vyzdvihnout.
  Klasika je vraždící islamista, který je jen duševně chorý jedinec mezi obohacujícími ostatními, či islamistické násilí proti ženám, o kterém se nemluví vůbec, zatímco když bílý, heterosexuální muž udělá 3% čin, jako islámský negr, je vláčen médii nejen on, ale i ostatní bílí heterosexuální muži.
  Také se zdá, že jednotu plácajících a nic nechápajících pseudonovinářů a aktivistů narušil- kovid.
  Dotčená Klicperová, jak to tak vypadá, nechodila zabalená do 10 roušek, a nemá 10 očkování, a tak pak už může napsat cokoliv, a stejně jí to není nic platné- což je rozvrat podobný rozvratu na vlastenecké scéně.
  Jak skutečné vlastenectví, tak i skutečný aktivismus, je tak vyhrazen jen 100% lidem, diskuze nemožná, pomatenci vítáni.
  Jinak…uvedení v článku se na Ukrajině pohybují, i ve válečných oblastech.
  Podle mého to ale na pochopení toho, co se tam děje, nestačí.
  Pokud budu chtít hodit všechno na Rusko, tak mohu- a naopak.
  Tam něco vidí, ale může za to Rusko, které speciální vojenskou operaci vede.
  Co dělají Ukrajinci je tím omluveno, na tom stála propaganda od počátku.
  Dokonce i ti, co tam bydlí, nemusí nic vědět a jsou odkázáni na informace jiných.
  To střílí Rusko!
  Ale….střílí v ten konkrétní moment?
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Po-kyblu-spiny-se-ozvalo-Tak-dost-Tohle-si-Peszynski-a-Priban-za-ramecek-nedaji-711186

  • Janika

   To je zatím jen umělecký dojem :-). Kdyby nemluvil, taky by se mi docela líbil. Ale až se slovně a intelektově projeví, to pak bude jiná.

  • embecko

   Podle meho vyhraje, a to bez pomoci nejakeho Rycheckeho. Je to fesak a co rika, nezajima 9 z 10 volicu. Babis je moc racionalni, hodne maka, ale pusobi „cizorode“. Nejde jen o to, ze je Slovak (i kdyz taky), ale ma prizvuk, neni jako kazdy druhy, neni to Pepa odvedle, mas skraloup z Vrbetic a za Jourovou, je to cholerik a pracant, vsichni po nem jdou, ma nemocneho syna, vyrabi kurata a parky atd.. Ted ho neposuzuji jako cloveka, ale jako politika.
   Jelikoz zadna z jeho vlastnosti neni obvykla a k tomu je tezka doba, ma Babis auru cizorodeho elementa. Na rozdil od Pavla, coz je „ten hezkej kluk z vesnice, co udelal karieru v NATO“. A to je duvod, proc si myslim, ze to lide hodi spis Pavlovi- nastal cas potreb jistoty, coz spise splni kluk general, nezli pracant miliardar.

   • embecko

    Babis ma dve politicka plus: jednak za Babise bylo lip a druhak vzbuzuje duveru tim, ze dela neco, co delat nemusi.
    Lze tedy predpokladat, ze to dela pro sluzbu samu, tedy ze to bude delat zodpovedne.
    Jestli si tim zehli svuj vlastni byznys neni dulezite, nebot jde o namitku, ktera je mimo obzor kazdeho z nas a realne se ji nejde zabyvat (mozne to je, ale take byt nemusi, takze je to jedno).

    • vittta

     Vidím potencionální fintu u jenerála, a je to finta velice mazaná.
     Mainstream se jakoby od něj odvrátil, a kde kdo na něj útočí, nejvíce obecně neoblíbený Kalousek.
     Tím jenerál získává auru nebožáka, jemuž je vytýkána minulost, za kterou nemůže (mladiská nerozvážnost) a kterou dávno odčinil. (v NATO)
     To je nebezpečné.

      • embecko

       Predstav si, ze se jen hlasuje o jednom kandidatovi, coby referendum bez souteze:
       Babisova volba by byla racionalni, jednomu pomohl, druhy nechce petikolku. Hlas mu da 75% muzu a 75% zen, pro zbytek bude neprijatelny.
       To volba Pavla s Nerudovou by uz probihala na sexualnim zaklade, navic zkrizene:
       Pavla by volilo 100% zen a 50% muzu, druha pulka by zarlila.
       Nerudova ma problem v tom, ze je nafoukana profesorka (na rozdil od Caputove ze skladky), tam by zase zarlilo 50% zen. Pro muze je zas prilis emancipovana, ale zase je to zenska, takze 75%.
       Uplne neco jineho ale bude, az budou stat proti sobe, tam vstoupi do hry jeste jine faktory. To vyse napsane bych videl jako zakladni vychodisko, procenta jsem samozrejme uvedl jako jednoduse a pocitove zaokrouhlena.

       • vittta

        Nerudová má nevýhodu v tom, že je blbá.
        Taková opička, nebo spíše papoušek.
        70% lidí nasere, sotva jí uslyší.
        Já od ní četl asi dva postřehy…slabota, a nezajímavá.
        To může být výhoda, ale nezajímavost musí být jiná, než mainstreamová, a ona je prostě papoušek.
        Jak to vidím, tak jde o druhé kolo.
        Kdo s Babišem?
        Resp. kdo porazí Babiše?
        I když tedy, Babiš ještě nekandiduje.
        No- ale kdyby, tak jenerál má větší možnost ho porazit.
        Ženským se líbí, a že byl u komunistů bude leckomu spíše sympatické.
        Nerudová je dle mého falešná vlajka.

 9. vittta

  Článek o nuceném verbování na Donbase.
  V diskuzi je hned na prvním místě názor tento:
  „Někteří Rusaci jsou lidský odpad.“
  Zprávu vydal Serhij Hajdaj, ukrajinský vojenský správce Luhanské oblasti, který se asi sám vetřel do přízně starších obyvatel, aby tuto informaci získal.
  To je jak oběžník strážmistrovi Flanderkovi.

  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/v-obsazenych-mestech-na-donbasu-pokracuji-hony-na-muze-40405650

   • vittta

    „Stejné chyby- stejné známky.“
    Kurva kde ty buzny pořád berou?
    Každý normální buzík na ně z vysoka sere!
    U vlastenců zvážím i svou účast, čistě kvůli monitoringu.
    Budu zatčen, a souzen, a to jak právně, tak morálně.

 10. embecko

  Z diskuze na Novinkach:
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rozhovory-tohle-sucho-je-jine-je-to-rozjety-vlak-i-alarm-pro-vas-rika-italsky-hydrolog-210950
  Petr Duchek
  Před 1 dnem
  Že vody, o kterou tu jde, ubývá, pozoruji někdy od roku 1980. Tedy přes 40 let. Tam, kde tehdy vyvěral potok, studánka a dál byly třeba tůně, teče jen čůrek. Pokud vůbec. Pamatuji si třeba Bubovický potok s tůněmi a vodopády u Ameriky (Srbsko, Karlštejn). V některých místech bylo tolik vody, že jsem se v té době v tůni i vykoupal (mám i fotky 🙂 ). Dneska ten potok sotva teče, často úplně před Kubrychtovou boudou vyschne. Mimochodem té boudě jsme říkali u „bábinky“. Byla tam postarší hodná babka a trampům poskytla hrnek a dala vždy vodu k napití ze studny. Kdoví, zda je v ní dnes dost vody). Sleduji i naše pozemky a půda je oproti minulým rokům jiná. Je i na omak suchá, sypká, taková jakoby bez humusu, po dešti téměř bez žížal. Stromky jsou sušší, s masívní výsadbou jsme začali pozdě. Voda je v půdě až cca od půl metru níž. Opravdu se něco s planetou děje a zrychluje se to. Pozitivní to moc není, voda prostě prší (sněží) jinde, než potřebujeme. Koloběh vody je bilančně nějaký vychýlený. Ale pořád jsem spíše skeptický k tomu, že hlavním viníkem je člověk. Budou to tak složité procesy související i s vesmírem (Slunce, geomagnetické pole atd.), o kterých nejspíše nemáme ani ponětí. Tak hezký víkend.

  • vittta

   Já mám podobnou zkušenost, a myslím si něco podobného.
   Jenom tomu chybí Putin.
   Nebo minimálně Rusko.
   Tam je příčina všeho, a jakmile bude Rusko poraženo, bude všude vody zase dost!

  • vittta

   Jinak tedy k tomu potencionálnímu šetření vodou.
   Co to je- šetření?
   Dříve byly žumpy a trativody.
   Miliony kubíků vody se vrátily do půdy.
   Nevím, jestli je chytré to pouštět do kanalizace, byť z čističek, nebo do čističek.
   A zalévání…ale ono se to buď vcucne, nebo vypaří, v řece to steče do moře.
   Všechno je to děsně složité a předůležitělé, děsně chráníme prostředí, ale…znáš to, mysleli jsem to dobře…
   Co ten tvůj rybník?

   • Kamil Mudra

    „Co to je- šetření?“
    Ono u nás ani tak nejde o šetření jako o její zadržení v půdě.
    Znáš to…. Na takové zbytečnosti nejsou prachy. Vždyť i na ty veledůležité stihačky si musíme půjčit.
    Ale neboj se, až republiku rozprodáme v rámci splácení dluhů – zahraniční vlastníci už se o to postarají.
    Jsme totiž, z hlediska blížících se klimatických změn, výhodně umístěni.

   • embecko

    Na rybnik mas odpoved vyse v tvem prvem prispevku po navratu- tys byl na Mytskem, ja kdysi odkazoval Komari.
    Ale to je total egal, v okoli Marianek je hezke vsechno. Ale nevim, nevim, jestli se tam jeste nekdy dostanu, ono se s casem vsechno vzdaluje…nekde v okoli bydli i nejmenovany bloger, docela mu to zavidim.

   • embecko

    Me ten komentar oslovil, protoze doted mi nespojilo, ze vidim to same, co autor. Kdyz jsme byli mali, v okoli jsme chodili pit ke studankam a pousteli lodicky ve struhach, a presne, nekdy v 80. letech tyto zacinaly mizet. Ted uz tam neni ani jedna. A z rybniku na kraji lesa, na kterem jsme v zime hrali hokej, je ted detske hriste, potok, ktery ho napajel (ca 50-75 cm sire) jednoduse zmizel…
    Ze to mizi jsem si samozrejme vsiml, ale nebral to jako ukaz, nybrz nejakou mistni „chybu“…po precteni toho komentare uz ano. A vybavuji se mi i dalsi mista, ktera jsou dnes bez vody.

    • vittta

     Podobně u mě.
     Všude něco teklo, a každá, ale fakt každá pumpa pumpovala.
     Dneska když nějaká pumpuje, je to zázrak.
     Takový rybník…
     Rybník je pryč, a studny kolem nemají vodu.
     Průsak každé vodní plochy je značný, záleží samozřejmě na podloží.
     Něco se vypaří…
     Já jak hledal ve Všeni ten rybník, no rybník tam byl, ale ten přítok se nějak vypařil.
     To ještě tam byl kolem něj písek, takový jemný, tam je to na písku.
     Celý jsem ho obešel, nedbaje bujné vegetace, ale potok nikde.
     Celkem by mě zajímalo, kde se tam ta voda bere, je tam takový mokřad, tak asi tamtudy…

     • embecko

      https://de.mapy.cz/letecka?id=15.222750187%2C50.5310725278&source=coor&x=15.2255897522&y=50.5312271118&z=17
      To je stejna situace jako u vas ve Vseni a take v Ceskem raji. Pod stavidlem se nedalo dojit (potopit) az na dno, jak tam bylo hluboko. A voda byla uplne cerna a pruhledna, klidne reknu pitna. Ve vytokove strouze jsme chytali zaby a colky, ale bylo tam hodne pijavic, jednou jsem si tam odnes na zadech takovou, co se nacucala na velikost prostrednicku, hnus.
      No a tahle strouha tam uz neni a uz se ji ani neobtezovali zanest, coby teoretickou, do turisticke mapy. Na fotomape je pod stavidlem neprerusovane pole. Pritom byla tak hluboka, ze z ni nebylo videt ven.
      x
      Ted je rybnik pouhy prusakem z mokradu, stejne jako ve Vseni.
      Tak v roce 2000 se tam koupat jeste dalo, ale bylo to na hrane a ze sentimentu jsem to udelal, nikdo normalni by tam nevlez.
      Tehdy jsem vytok nekontroloval, ale voda uz byla zelena, vstup byl jeste po kamennych schodech v hrazi, ale v dosahu nohou uz bylo bahno.
      Pak, asi 2010, se uz do toho vlezt nedalo, seda kalna voda probublavala, schody uz koncily rovnou v bahne, byl to bio-hnus.
      Tehdy me nedostatek vody nenapadnul, mel jsem zato, ze rybnik neni vynaseny (coz se drive delalo normalne) a na okolnich polich se mohutne hnoji.
      Uz od komunistu si nepamatuji, ze by se nekdy nekde vybagrovaval zaneseny rybnik, ti uz na to prdeli taky. A k tomu vzestup chemie…podle meho bylo drive bahno z rybniku vynesene pouzivano take jako hnojivo.
      No a ted vypada rybnik tak, jak ukazuje mapa. Ptakum se tam asi bude darit, o tom nepochybuji, pozorovat se ted daji z rozhledny, pravdepodobne „postaveno z fondu EU“, muzes si tam zajet elektroautem pozorovat volavky, ale pak zase rovnou domu.

      • vittta

       Všeň je kousek od toho místa.
       Asi všude stejné.
       Do rybníka ve Všeni jsem nevlezl ani ze sentimentu.
       Ale nebyl jsem si jistý, jestli mi to v těch 13 letech prostě nevadilo, nebo je špinavější.
       Něco se změnilo, Saxi, ale méně srážek to podle mého v základu není.
       Ne v Českém ráji, tam vždycky pršelo celkem málo.
       U nás v Jablonci ale hodně, a už tady také prší málo, tak nevím, jestli to má spojitost.
       Já si ale myslím, že problém je v hospodaření, zemědělské výrobě, v platových odpadních trubkách a celkově nepropustných odpadech a tak…

       • embecko

        Gablonz jdem navstivil tak pred 3-4 lety, na Msene jsem kdysi prozil nekolik hezkych prazdnin. Tata delal na LVT (trhy v Liberci) a bral me vzdy na ty dva tydny, co tam mel praci, s sebou.
        LVT mel velkou tradici jeste z dvacatych let, byla to velka akce, dnes samozrejme vysmivana (nedostatkove zbozi, papalasi atd.). Navic soumesti Li-Ja je vysice kulturni region, tam se daji prozit tydny a stale je co objevovat, a to v dosahu par kilometru, tedy pesky.

        • pacifista

         To mi připomíná, že když jsem byl malý kluk, tak mi můj táta vykládal, jak tam v tom potoku byla tak čistá voda, že tam chytal raky a jak byla dobrá ta jejich uvařená klepeta. No jo, to vše bývávalo. Pak přišlo zemědělství se svými „výnosy“, mokřady se meliorovaly, do potoků pokládaly roury aby se zabránilo jejich rozvodňování. Takto mizela původní krajina a já jsem toho očitým svědkem. Jenže ty roury a trubky nikam nezmizely. Jsou tam doteď, jen je nevidíme a již nejsou ani pamětníci. Podle mě se to přepísklo a nevědělo se co to udělá. Dnes, kdy každého zajímá jen zisk, nestřídají se plodiny jak mají, neprovádí se hluboká orba. Tomu všemu dáváme poslední ránu. Voda mizí v řekách a nezůstává v potocích a mokřadech, neboť je „dobře“ regulovaná a drenážovaná.

  • Jana

   „Koloběh vody je bilančně nějaký vychýlený“
   Pokud si dobře vzpomínám, koloběh vody neexistuje. Řvali jste přece kolektivně smíchem, když jsem se o něm kdysi zmínila.
   Takže – vody je dost! V mořích a oceánech. Akorát že nějak ta hladine ne a ne stoupnout, aby se dostala i k nám. A jak jste to tenkrát slibovali.

      • Jana

       Nemyslím, že by tu byla nějaká souvislost s trpělivostí.
       Jen s uminutostí – už jste překročili „červenou linii“, takže na vysvětlení je pozdě. Nebudu „pes“, nebudu se dožadovat vysvětlení, ale na oplátku si nechte ty poznámky typu „Plácala jsi z cesty, a plácáš dál“, nebo že jsem si měla něco přečíst a pochopit. :-)
       Souhlasíte?

       • vittta

        To je moje poznámka, kluky do toho netahej.
        Koloběh vody, nám popisovaný, je ideální stav.
        Tady to teče, tady se to vsává, a tady odpařuje, a tady to prší dolů.
        Koloběh vody se ale může v realitě změnit, třeba zrovna ty trativody, miliony kubíků se nevsají, a něco se změní, někde prostě chybí.
        To ale nezmanená, že koloběh přestal fungovat, voda jen spadne někde jinde.
        Sahara byla také prales.
        Co se týká tvých keců, nejde o to, že něco tvrdíš, ale o to, že tvrdíš něco, co se tady neprobíralo.
        Tady nikdo neříkal, že voda v oceánech stoupne až k nám.
        To by bylo fakt divné, tady padla zmínka, kde jsou potencionální body, kudy by k nám voda natekla, ale to byla taková spíš zajímavost, než že by to někdo fakt čekal.

        • Jana

         Oceňuji, žes odpověděl aspoň trochu k věci.
         „Tady to teče, tady se to vsává, a tady odpařuje, a tady to prší dolů“ není žádný ideální, ale – řekněme – zjednodušený výklad, nicméně pořád ten „můj“ – údajně neexistující – koloběh.

         Že jsem psala o něčem, co se tu neprobíralo, to jsem už tehdy přiznala a byla jsem si toho vědoma od začátku. Taky jsem napsala, že jste to mohli shodit se stolu poznámkou, že se dohadujete o hypotetickém, nikoliv skutečném stavu důsledků tání ledovců, nebo jednoduše můj vstup, uznávám, že nevhodný, do vašich hrátek prostě ignorovat. To jste nepřijali a naopak už ta uminutost mít pravdu za každou cenu došla až k embéčkovu úmyslnému nesmyslu o novinkovém DŮKAZU stlačení nestlačitelné vody.
         Takže těžko do toho „kluky netahat“.

         • embecko

          Jeden kluk si mysli, ze jsi uplne mimo, naprosto netusis, o cem mluvis, ale o to usilovneji svoji pozici zastavas.
          Kde je tedy ta voda z bazenu, plneho lidi, kdyz ne stlacena u dna? Videt neni, nekam musela zmizet.

          • Kamil Mudra

           Je jenom zakrytá. Úplně stejně bys ji mohl schovat třeba dostatečným množstvím dřevěných trámů (balíkama polystyrenu, korku…) O ten prostor který zabraly části ponořených lidských těl určitě hladina stoupla.
           Ještě bych se odrazil od pojmu „šlapat vodu“ a rozšířil tezi o to že ji lidi na dno sešlapali. :-)

          • embecko

           Ale pozor, polystyren plave, zatimco clovek ma alespon 50 kilo…a tady jich jsou tisice……to jsme to dopracovali, tohle cloveku se ZS snad netreba vysvetlovat. Voda je udusana na dne, protoze neni videt a lidi jsou tezci, to da rozum. A basta.

         • vittta

          Tvůj problém je, že ráda lžeš.
          Lež si nejprve vymyslíš, a pak se jí oháníš, přesně jako třeba ten Zelensky.
          Tady lžeš v tom, že jsme ti tvrdili, že žádný koloběh neexistuje, což je komické a jak píše Kamil, je únavné ti to pořád vyvracet.
          Proč?
          Tak si piš, co je ti libo, a je to, ale nečekej, že sklidíš jinou reakci než ironii či posměch.

          • Jana

           Stačí si dohledat tu diskuzi. Já VÍM, co se tam psalo a tobě to hledat nebudu, musíš sám.
           A že bych sklidila něco jiného než ironii a posměch\??? Tos mě teda pobavil – nic jiného se od ješitnosti pánů tvorstva nedá očekávat – letité zkušenosti, nejserm dnešní. :-))))))))

 11. embecko

  Mam laicky dotaz: Kam se ta voda ztraci?
  V pude (povrchovych vrstvach) neni, ze by se ztracela smerem do hloubky, do nejakych nedostupnych rezervoaru je mozne, ale jen velmi castecne.
  Ze by odtekla melioraci, to by pak sucho melo byt jen na hornich tocich a od vyusteni melioraci nize by toky mely mit normalni stav. Coz nemaji, na Rynu uz zastavili vodni dopravu, Pad je uplne vyschly (viz clanek vyse).
  Takze muze byt jen ve vzduchu, ktery je teplejsi a tim padem absorbuje vice vody.
  Ale i to ma svoji hranici a voda bude muset nekde spadnout, tedy muzeme ocekavat povodne, nasobene suchou pudou, neschopnou rychle vstrebat privaly.
  Anebo kde ta voda je?

  • Jana

   To nevím, voda se mnou nekomunikuje a redaktory Novinek nepovažuji za soudné lidiá.
   Vím jen, že „…vody je na planetě Zemi stále stejně. Nikam nemizí, ani odnikud nepřibývá. Jen má různé podoby. Koloběh nemá ani konec, ani začátek, ale jde o neustále probíhající proces“.

   To bychom taky mohli podobně do nekonečna laicky diskutovat nad záplavami – viz např. r. 2002.
   Prober to s nějakým hydrologem, troufneš-li si před ním se ztrapňovat aspoň v takové míře, jakou očekáváš, že se ti podaří mne (např. to „stlačování vody“ – děláš ze mne většího debila, než jsem ochotná připustit).

   • embecko

    Odpoved je tedy pro tebe jednoducha: Kam se presunula voda, kdyz neni v krajine, ani rekach?
    Myslim fyzicky, na kterem miste je, ne ze je „v kolobehu“.

    • Jana

     Už jsem odpověděla. Na rozdíl od tebe nejserm odborník, což ale neznamená, že nemám aspoň povšechnou představu, jak složitá je situace s vodou i vzduchem – oceány i atmosférou. Dopodrobna ji neznají pořád ještě ani odborníci a určitě ani sv. Gréta, natož já. A myslím, že ani ty bys to do detailu nezvládl.
     Ta voda se holt přesunula jinam, ztratit se nemlže.

     A po té „informaci“, že lidi v bazénu „stlačili“ nestlačitelnou vodu odmítám už jakoukoliv diskuzi s tebou na téma fyzikálních zákonů. Promiň, jsem ochotná dělat pro zábavu kdykoliv šaška, ale všechno má své meze.

    • Kamil Mudra

     „Kam se presunula voda, kdyz neni v krajine, ani rekach?“
     Položil bych tu otázku více na tvrdo:
     „Co brání vodě aby úplně nezmizela v útrobách planety?“
     Protože, jak víme, voda si najde cestu všude a měla na takový přesun milióny let času. Možností je vícero:
     1) Už se tam nevejde. (ale známe mnoho prázdných dutin pod úrovní mořské hladiny)
     2) Žhavé zemské jádro – efekt parního kotle. (ale proč tedy nezaplní ani ty chladnější dutiny)
     3) Odstředivá síla? (ale ta by měla být stále slabší směrem ke středu země)
     4) Nějaké její vzlínání zemskými „papilárami“?
     5) Nějaké neprostupné „dno“ nacházející se pod zemskou kůrou? (ale že by ho neporušily ani pohyby zemských desek?)

     Pokud bychom do koloběhu vody zařadili veškerý pohyb vody, to znamená i ten který probíhá pod povrchem, pak má Jana vlastně pravdu v tom že veškerá voda se vyskytuje v koloběhu. Jen prostě část vody není vidět. Ale ona nechce vidět ani tu „naštosovanou“ v ledovcích.

      • Kamil Mudra

       To je ale lokální záležitost. Když není tady tak je někde „na cestě“. Stejně jako voda která zmizela třeba z Velikonočního ostrova. Do vesmíru neuletěla a do zemského nitra asi také ne. Na oba „útěky“ už měla času dost a přece k nim evidentně doposud nedošlo. A to tahle planeta zažila časy kdy jí bylo mnohem více „uvězněno“ ve fauně a flóře. Pochybuji že by to lidský druh dokázal trumfnout svými těly.

        • Jana

         To ne, ale může ji směřovat jinam, než i odborníci očekávají. Evropa není pupek světa.
         Může té vody být různé množství. Bude to daleko složitější systém. Podobně jako atmosféra, která se taky nedá popsat např. jen s výškou klesajícím tlakem a frontálními systémy.
         Ten jev sám o sobě může být a bývá různě silný, nebo se taky někdy nemusí ani vyskytnout.

         Ale – a teď to nemyslím nijak posměšně nebo jedovatě – ty embéčko znáš dobře, možná i osobně jako vittta, ale ten není objektivní. On si z nás dělá od začátku legtraci? I z tebe??? Myslím tím to jakékoliv zmenšování objemu vody, nejen sešlapáním.

         • embecko

          Vse by vyresila jednoducha odpoved na otazku, polozenou hned na zacatku, to bych byl za blbce nato tata. Takhle pomalu vitezim:
          „Kam se podela voda z bazenu, do ktereho postupne nalezlo 1000 lidi?“
          V odpovedi se skrava i tajemstvi tajicich ledovcu.

          • Kamil Mudra

           Já tedy nevím v čem spatřuješ to vítězství.
           Ale buď přetekla nebo zůstala (podle výšky okrajů bazénu nad hladinou).
           Vždyť v tom článku ani nepíší že někam zmizela, ale jen že nebyla vidět.
           To že zmizela stlačená ke dnu tvrdíš jen ty. Tedy jsi za blbce i bez odpovědi. :-)

          • Jana

           Navíc je to klip, tedy legrácka pro pobavení účinkujících i čtenářů a ani se to nevydává za žádný „vědecký“ pokus.

          • embecko

           Zajimava je teorie o dychajici zemi. Pry hlavne vodik se hromadi a je, jako u sopky, uvolnen v kvantech, po kterych zustavaji prazdne prostory, plnici se vodou.

          • Kamil Mudra

           Hmm… A ten vodík vzniká jak? Mě je Lovelock, s tou teorií že Země by mohla fungovat jako gigantický živý organismus, sympatický a jak tak přibývají nové poznatky o propojení přírodních protokolů jsem té myšlence stále více naloněn, ale zrovna to samovolné hromadění vodíku v podzemí se mi nějak nezdá. Udržet ho někde nahromaděný aby následně uvolnil místo vodě není žádná sranda – zdrhá už během svého vzniku. A to i kdyby u těch sopek vznikal termochemicky, štěpením zemního plynu, uhlí nebo tekutých uhlovodíků – třeba štěpením metanu velmi horkou vodní párou. O nějaké přírodní elekrolýze neuvažuji, ale i kdyby, pak by v té prostoře, jako první, musela být ta voda.

          • Kamil Mudra

           Nu, kdo jsem abych, nemaje argumenty, oponoval vědeckým kapacitám? Zvláště když zastávám názor že všechno je možné. Jen stále nechápu ten zdůrazněný význam vodíku, když teorie hovoří o uvolňování mnoha plynů.
           Nicméně, pronikání vody do „spodních pater“, nově vzniklými puklinami a uvolněnými prostorami, mi přijde jako jedna z možností vysvětlujících její mizení z povrchu i nám blízkého podzemí. Nedávno jsem slyšel o pravidelných procesech probíhajících každých osmdesát let na Jupiteru, které přímo a pozorovatelně ovlivňují chování Golfského proudu. To byl další kamínek na tu misku vah, nad kterou je napsáno že je člověk velmi naivní, když se domnívá že může nějak významě a celosvětově ovlivnit klima planety. Ona by se oklepala i z jaderné zimy.
           A možná by si někde uchovala i nějaký náš sporadický vzorek.

          • Kamil Mudra

           Chemie není zrovna moje parketa a surovou ropu jsem nikdy neviděl, natož pak pod mikroskopem. Ale během mé topičské éry mi párkrát, místo koksu přivezli černé uhlí. Mimo to že mě tím pokaždé naštvali (musel jsem velké kusy rozbíjet palicí abych je dostal do kotle), poskytlo mi to také možnost prohlédnout si jeho strukturu. A tak jsem viděl i místa která se nedala jinak nazvat než „suky“. Takže o rostlinném původu uhlí jsem nikdy nepochyboval.
           U té ropy jsem se už jako kluk podivoval nad tím jak obrovská spousta dinosaurů musela hromadně zahynout tím „správným způsobem“ aby jí byly takové zásoby. Hustě zarostlou planetu jsem si představit dovedl ale u stejně hustě „zadinosaurované“ už jsem s tím měl problém a mám ho vlastně dodnes, takže i pro mne jde o nevyřešený spor.
           No a pokud jezdíš na benzín – tak bych tu nálepku vynechal. :-)

          • Kamil Mudra

           No, dá se vyrobit i z uhlí, takže bys mohl jezdit i na recyklovaou přesličku. Ale máš pravdu, pravděpodobnost že by se ti takový vyskytl v nádrži je téměř nulová. Ale kdyby ropa došla a uhlí ještě bylo dost …

          • embecko

           Z uhli delal benzin Wehrmacht a naftu bral z Rumunska. Jeji jizni fronta (Stalingrad) smerovala na kaspickou ropu.
           Ten nebiologicky puvod ropy je zajimavy, znamenalo by to, ze se stale vytvari, takze by, teoreticky, mela byt po ruce furt. Kolik ji vznika ovsem neni jasne, takze rici, ze nedojde, neni spravne. Nicmene teorie recyklovanych dinosauru zatim jasne prevazuje.
           Dalsi zajimava teorie je o rozpinajici se zemi, to by pri pohledu na vzdalujici se kontinenty melo vetsi logiku, nezli nejake plavani zemskych desek.

          • Kamil Mudra

           Zdá se že se zemský průměr za posledních 620 milionů let. podstatně nezměnil a tak pro nás ta teorie může mít stejný význam jako třeba ta o rozpínání vesmíru = pouze intelektuální, bez nějakého praktického využití spočívajícím v naší reakci.
           Zůstanu-li u našeho hledání ztracené vody, pak během těch miliónů let došlo k proměnám hladiny oceánů oběma směry mnohokrát a podílely se na nich nejčastěji ty ledovce. I to periodické dýchání Země má probíhat v kratších časových úsecích protože podle té teorie má planeta dýchat (pulsovat) v souladu s precesním rokem (26 000 let).
           My ale nemusíme uvažovat v tak velkém časovém rozpětí. Projekt České akademie věd, chce vrátit mikrobiotu do české půdy tak, jak byla před 100 lety, protože by to zajistilo kvalitní potraviny, a zamezilo vzdušné a půdní erozi. Ale to hlavní – dnes spadne ročně na Českou republiku 60 miliard kubíků vody, avšak pouze 5 miliard váže půda – všechno ostatní odteče. Kdybychom měli mikrobiotu ve stavu jako před sto lety, tak bude vázat 20 až 22 miliard kubíků, a neměli bychom problém se suchem. Potíž je v tom že není vůle (natož snaha) ten projekt realizovat.
           Ročně na ČR spadne až třicetkrát větší množství vody, než Češi spotřebují. Proto jsem někde nahoře psal, že u nás ani tak nejde o šetření vodou, jako o její zadržení v půdě. Studánky by se opět naplnily, potůčky zurčely, zeleň byla svěží …. Ale my se, namísto kultivace půdy a krajiny, musíme pod diktátem Bruselu, honit za snižováním produkce CO2. :-(

          • embecko

           Kdo to pred temi 650 miliony lety meril? Jen jestli mel dobrej metr…
           „Potíž je v tom že není vůle (natož snaha) ten projekt realizovat“
           Podle meho na dobra, rozumna, ocividne prospesna a funkcni opatreni neni vule uz vubec zadna. Oni by snad povazovali za potupu, kdyby udelali neco normalniho.
           Kdyz prohlasi, ze priroda umira, sami se ji jeste snazi zasadit posledni ranu. Neda se na to divat.
           Zajimalo by me, jak to dopadne za dve generace. My jeste vidime, ze to jde do hajzlu, deti v chaosu uz vyrustaly, takze nic jineho neznaji a prijde jim to, pochopitelne, bezny stav, snad nasledujici generace pochopi, ze to takhle neni v poradku.
           Ptal jsem se Nemcu, co soudi o odstoupeni od uzavreni tech poslednich jaderek…no, co by clovek mohl cekat: Zeleni meli vzdycky uroven, jsou to mistri realisticke politiky a az krize pomine, budou muset v zelene agende jeste pritrvrdit, aby nedoslo k necemu podobnemu (= ponechani jaderek v provozu).
           Ti jsou schopni zabetonovat vsechny mokrady v zemi, protoze v jednom videli utopenou veverku.
           x
           Nevim, co je presne mikrobiota, ale snad si to dovedu predstavit. Ale problem by to byl… Asi by se muselo vyndat hodne melioraci, coz by znamenalo preklasifikovat pudu, zavest jine druhy plodin (dovoli to vubec trh?), zmenit technologie i techniku (orby), adekvatne prestavet navigace rek na strednich tocich atd. Jen sazet remizky a stavet hraze asi stacit nebude. A zrejme i neco udelat s mesty, fungujicimi jako komin a vysavajicimi vlhko z okoli.
           Zkratka chtelo by to prestavbu cele spolecnosti :o)
           Tu uz sice delaji, ale blbe. Zda se mi, ze Zapad si nezaslouzi budoucnout, z pohledu vyssiho principu mravniho by mel skoncit na smetisti dejin.

          • Kamil Mudra

           No, nevím jestli to tehdy někdo měřil ale dnes to umíme odvodit z rotace a hmotnosti planety, i když s přesností na metr to asi nebude.
           Mikrobiota je vše živé (nebo chcíplé) co se ve zdravé půdě vyskytuje, takže si můžeš představit cokoli, od bakterií až po krtky (flóru nevyjímaje) a nemůžeš se splést.
           Ale příroda je ještě stále akční a dokáže hodně práce odvést za člověka, pokud jí přehnaně nehází klacky pod nohy. Takže žádný obtížně řešitelný problém by to nebyl, mnohé se dá zvládnout s relativně nízkými náklady a je to především o správném přístupu – což je, bohužel, přesně to co chybí. Ale to oba víme a není třeba si popisem sypat sůl do boláků.

          • vittta

           Fakt je ten, že i já viděl na uhlí znaky dřevin.
           Ono se to nezdá, ale jen les za posraných 50 lidských let naroste o milionu tun na relativně malé ploše, jen na střední zahradě je váhový přírůstek za jediný rok nejméně tuna.
           Takže za miliony let je možné vše, ale zase, hnilobné procesy masu materiálu neustále recyklují, takže hypoteticky by k tvorbě uhlí a ropy byla potřeba ta okamžitá živá masa.
           Kam se voda ztrácí…
           Ono je to celé nějaké divné, kam se ztratili ukrajinštní vojáci, kterých je mobilizováno k milionu?
           Tím chci říci, že jakkoliv jsem odpůrce…nebop spíše nejsem příznivce řízení reality, musíme počítat, že něco na tom být může.
           Opět, chci naznačit, že se obecně do reálu nedostávají skutečné informace.
           Jsou to takové axiomy, o kterých se nepochybuje, ale když někdo řekne „proč“, nikdo to nakonec úplně přesně neví.
           Voda mizí i z moří, Kaspické, mrtvé…a je jedno, zda jim někdo říká jezera, jsou to obrovské plochy.
           Zatím se nezdá, že by jinde vysloveně přibývalo, i když se o tom mluví, ale oceány mají 2/3 povrchu, a jsou v porovnání s pevninou a všemi jezery obrovské.
           Zvednutí hladiny o 10 cm může pojmout neskutečné množství vody, to se dá snadno spočítat, ale spoléhat se na výpočty odparů …a také tlakem je voda tlačena na dno, a měla by se vsávat, každý, kdo někdy budoval jezírko, to zná, voda se prostě vsákne tak hluboko, kam sahá hladina spodních vod, resp. spíše asi poměrem hydrostatického tlaku na hladinu spodních vod a propustnost materiálu dna.
           A dno oceánů není kompaktní, přesto voda nikam neutíká, tedy ne tolik, aby to bylo vidět- nějak extra.
           Ona ta voda někde je, ale dalo by dost času, ověřit si výpočty, které jsou k dispozici, už jednom je najít by byla fuška.
           Pokud tedy jí nekrade Putin, jako všechno ostatní.

          • embecko

           „Ale příroda je ještě stále akční a dokáže hodně práce odvést za člověka, pokud jí přehnaně nehází klacky pod nohy“
           Ja bych prave rekl, ze ty klacky tam uz jsou, a hodne a proto je to problem. Temi klacky mam na myslim predevsim meliorace .
           Bylo by potreba dat vetsinu melioraci pryc (meliorace= lat. vylepseni), cimz myslim i rovne kanaly, puvodne meandrujici potoky a vylepsovani by skoncilo az u more (ne tedy ceskeho). Coz by zasadne ovlivnilo zpusob zemedelstvi na hornich tocich a obnovilo zaplavove niky na strednich a dolnich tocich. Tedy kupa prace.
           Nerikam, ze by se vysazovanim remizku a stavenim drobnych hrazi nic nezmenilo, ale, dle meho, nikoliv podstatne.
           Dnes vysuseny Pad bral v lete vodu ze snehu, ovsem ten roztal uz na jare. Podobne u nas chtit zadrzovat vodu predpoklada, ze vubec nejaka spadne.
           Tady je zajimava interaktivni mapa,ukazujici skutecnou velikost kontinentu na km2 a jejich velikost v Mercatorove projekci. Ten rozdil je udivujici, predevsim sledujte relativni zvetsovani Afriky a absolutni zmensovani Ruska:
           https://engaging-data.com/country-sizes-mercator/
           Nahore se klikne na: Show Real/Mercator Size.

          • Kamil Mudra

           „ad Kamil
           Chtěla bych se zeptat na tvůj názor.“

           Tak to se asi neptáš toho pravého, Jano. Já na to mám ten názor, že mne s tou snahou nacpat větrník kam se člověk podívá už serou a raději bych viděl stejnou iniciativu v sázení stromů. O tom jaký mají větrníky vliv na vítr jsem ještě nepřemýšlel protože mi na nich už dost vadí jak jsou ošklivé a hlučné (plus výroba, recyklace, nespolehlivost …) a je mi líto všech tvorů kteří jsou nějak nuceni pobývat v jejich blízkosti. Zdravý selský rozum mi ale napovídá že řada/y větrníků není pro vítr totéž jako horský hřeben nebo třeba i stejně vysoká zeď takže mi to srovnání přijde trochu jako tlačení na pilu. Ale nehodlám kvůli nějakému narychlo vytvořenému názoru na to jak se jimi vítr proplétá googlit, jen proto abych si hrál na chytrolína a dal ti nějakou „zasvěcenou“ odpověď. To ti raději rovnou přiznám že o tom vím prd a doporučím ti abys se na to doma zeptala násady od smetáku, protože to vyjde na stejno.
           A obávám se že pánové M&P na tom budou podobně, ne-li hůře než já, protože ačkoli o pojmech „infrazvuk“ a „ultrazvuk“ přece jen něco vím, tak s pojmem „infračervené zvukové vlnění“ jsem se ještě nesetkal (pokud je to způsobeno mezerou v mém vzdělání tak se oběma pánům omlouvám).

          • Kamil Mudra

           Ale saxi já se s tebou přece nepřu o existenci přírodě již naházených klacků pod nohy, jako jsou zrovna meliorace, jejichž odstranění je sice žádoucí ale patří asi k tomu nejnáročnějšímu (když odmyslím stavbu přehrad) co je třeba udělat. Ale uvědom si že tu naše příroda s nimi koexistuje už aspoň sedmdesát let (plus mínus) a přece je na tom s vodou v současnosti podstatně hůře než bývala i když žádné nové nepřidáváme. Česká republika leží v pomyslném středu Evropy. Je tedy přirozené, že právě na našem území leží hlavní evropské rozvodí. Mnoho řek u nás pramení, žádná velká k nám však nepřitéká a veškerá voda, která u nás naprší nebo vyvěrá, odteče z naší země pryč. Proto se také Česká republika někdy označuje za střechu Evropy. To znamená že jsme ještě relativně nedávno, i s těmi melioracemi, zadržovali vodu v půdě lépe než během posledních pár desetiletí. A co se během nich změnilo? Především zemědělství. Mělo pestřejší skladbu, chovalo se mnohem více zvířat jejichž trusem jsme hnojili, na mnohem větších plochách a více do hloubky se oralo… I s lesy se zacházelo hospodárněji, co se vykácelo to se zase osázelo (byť ne vždy tím nejvhodnějším), kůrovec byl sledován a zavčas likvidován, nevytvářelo se tolik odvodňujících lesních cest, ty nepoužívané se zas nechávaly zarůst namísto toho aby se z nich budovaly cyklostezky….
           Odstranění meliorací bychom si mohli vytknout jako dlouhodobý cíl ale během jeho naplňování se dá dělat mnohé co rovněž vodu v půdě zadrží a silně navýší rozmanitost její mikrobioty, jako zvrásnit zarostlé i volné stráně, vysadit na ně všelijaké keře a stromy, vyhnat na ty travnaté všechno co žere, dupe a sere, pěstovat na polích všechno co žereme my a střídat setbu …. Nic z toho není něco co bychom už dříve nedělali a neuměli. Jediné co nám v tom brání jsou naše debilní vlády panáčkující před EU a kapíkovské zájmy. My na tom nejsme tak zle jako někde v arábii abychom museli zalévat po kapkách napůl slanou vodou. Nám stačí si tu vodu jen v potřebném množství zadržet. Zatím jí stále ještě padá dost. Ale co je nám to platné když naší krajinou jen tak „proběhne“. Proč bychom měli vylepšovat (likvidovat meliorace) až k moři? Co je za našimi hranicemi je starost těch kteří tam žijí.

          • Kamil Mudra

           „Pokud tedy jí nekrade Putin, jako všechno ostatní.“
           Teď jsi na to kápnul. Určitě ji má Putin našlapanou ve splachovadle. :-)

          • embecko

           Kamile, ani ja se nehadam, ty neco napises, ja to prectu a napisu, co me pri cteni tveho textu napadlo.
           Vidim to jako problematiku sudu na zahrade: malo vody je v nem proto, ze bud ma v sobe diru, anebo malo prselo, anebo se voda odparila.
           Pusobi-li meliorace nepriznive, je na jejich odstraneni potreba venovat vice prace, nezli na jejich zbudovani, nebot mezitim se na jejich plose uz hodne veci postavilo.
           Jednoduchy priklad: Meandrujici potok, svedeny do betonoveho reciste nelze jen tak vratit do puvodniho stavu, nebot na jeho puvodni plose uz stoji sidliste.
           Jezdim uz desetileti ke znamym na chalupu na Sumavu, coz je takova polosamota ve shluku par chalup, tak 200 metru od sebe. Byvalo to stale sidlo, vesnice o asi sedmi cislech, ted uz tam bydli skoro sami luftaci. Je to na 1000 m.n.m, takze az nahore.
           Lezi to kousek pod sedlem, v korytu potoka.
           Tak potok cirka 50 cm sire uz neni, zbyla z nej jen vlhkost pod kameny. Kazda chalupa uz ma vyschlou studnu a kazdy majitel si musel nechat firmou navrtat uzky vrt ve svahu a vodu k sobe tahnout hadicemi, a to pri male vydatnosti (alespon neco). Nekde uz vyschly ale i tyhle vrty.
           Me se zda, ze v pripade naseho „sudu na zahrade“ se sesly vsechny tri faktory: velky odtok, maly pritok a i se vice odparuje.
           Cilek takhle strasil uz pred mnoha lety, zatim to uplny problem neni, ale byt by mohl, a to rychle. Na te Sumave jeste pred tak peti lety rostly houby ve velkem, dnes je plny kosik vzacnosti. Namisto obvyklych 100 sklenic se ted zavari dvacet a je to uspech.
           Reseni je komplexni, tedy narocne, ale jelikoz jeste neuderila bida na kozaky, nikomu se do toho nechce.
           Proti vysadbe a hrazim samozrejme nic nemam, ale neni to reseni v tom smyslu.
           *
           „vyhnat na ty travnaté všechno co žere, dupe a sere, pěstovat na polích všechno co žereme my a střídat setbu …. Nic z toho není něco co bychom už dříve nedělali a neumeli“
           Vyse zminuji trh a dnes navic rozhoduji i ceny hnojiv, krmiv a osiv.
           Tady by do toho musel vstoupit stat, coz by nedovolil Brusel z duvodu politickych. Druh plodiny je dan jeho prodejnosti, skot cenou vykupu atd. K tomu nafta za 40.-, zdrazeni staviv o 100% atd.
           Tady by byla ekologie velmi draha, pokud, vzhledem ke globalizaci, vubec schudna.
           Teoreticky by to resit slo, prakticky to nevidim dobre. Na utazeni si opasku nemaji volici sebemensi naladu, vetsina je silne proevropska a nabidku udelani se pro sebe ve smyslu statni sobestacnosti by 90% volicu hodilo politikum na hlavu.
           Samozrejme by to slo, kdyz uz to slo jednou za komunistu, to by ale nejdriv musela prijit obdoba Vitezneho unora, tedy uplne na hlavu prestavet celou spolecnost a to s plnou podporou verejnosti.

 12. Janika

  Radim Valenčík píše:

  Některým z vás to ještě nedošlo? Tak to teda řeknu na plnou hubu:

  Pokud nemá mediální mainstream pravdu a provokuje Ukrajina, pak nás náš mediální mainstream (s ČT na čele), který si z podstatné části platíme, přímo a bezprostředně ohrožuje tím, že budeme zasráni jaderným spadem. Koketování s provokatérem je podpora provokatéra. V tomto případě v něčem, co ohrožuje zdraví statisíců občanů v zemích, jako je naše. Pomáháme snad Ukrajincům málo, že si toto zasloužíme?!
  Zdroj: https://radimvalencik.pise.cz/10462-problem-zaporozska-je-aktualizovano.html

  • Jana

   I tohle je zajímavé:
   https://www.pokec24.cz/nezarazene/video-rusky-velvyslanec-v-osn-varoval-pred-jadernou-katastrofou-v-evrope-v-dusledku-pokracujiciho-ostrelovani-zaporozske-jaderne-elektrarny-ukrajinskou-armadou/
   Co je ovšem zajímavější, to jsou souvislosti, proč Ruská armáda poslala do elektrárny speciální odborníky na jaderné zbraně, experty z Kurčatovova institutu jaderné fyziky a chemie v Moskvě a přímo v elektrárně rozbalili své stany a něco tam zkoumají. Na místě jsou i zástupci Generální vojenské prokuratury RF a na ruských sociálních sítích se začíná spekulovat, že Zelenského režim na 2 blocích jaderné elektrárny, konkrétně na blocích 3 a 4, prováděl obohacování uranu a výrobu transuranů a plutonia úpravami na obou reaktorech.
   Ale podle obrovské aktivity vědců z Kurčatovova institutu na blocích 3 a 4 v Záporoží to vypadá, že Ukrajincům se mohlo podařit tyto obohacovací kanály na obvodu reaktorů vyčistit od betonu a znovu je zprovoznit, takže Ukrajina mohla začít vyrábět Plutonium Pu239, které je nezbytné jako roznětka a spouštěč pro dvoustupňové termonukleární bomby. Brzy se zřejmě dozvíme, jak daleko byla Ukrajina od získání dostatku plutonia pro výrobu vlastních jaderných zbraní. Není proto překvapivé, že Kyjev se snaží teď střílet právě na bloky č. 3 a 4. Rusko ale rovněž mlčí a není jasné, proč zatím nedošlo k žádnému veřejnému oznámení. Dodávala snad Ukrajina plutonium nějakému státu, který dobře platil? KLDR? Irán? Někdo jiný?
   Tohle je zatím zahaleno tajemstvím a vzpomeňme si, co se odehrálo po zahájení speciální operace. Ruská armáda okamžitě obsadila Černobylskou jadernou elektrárnu, zůstala v ní skoro měsíc a potom se bez vysvětlení stáhla. Během obsazení elektrárny byli na místě opět odborníci z Kurčatovova institutu a zkoumali reaktory elektrárny. Celé je to natolik podivné, že to vypadá, jako by Moskva něco hledala. A zřejmě v Záporoží to konečně našli.

   • Kamil Mudra

    Tak s tímhle je to podobné jako s těmi biologickými laboratořemi. Můžeme spekulovat od rána do večera i v noci a dokud někdo nevydá jasné a nevyvratitelné prohlášení budeme na tom stále stejně, No a v našich končinách vlastně i kdyby vydal, Naše média i vláda jsou schopné zapřít i nos mezi očima – o čemž jsme měli nejednou možnost se přesvědčit.

    • Janika

     Tyhle informace se jen tak nezveřejňují. Různě se s nimi čachruje a taktizuje. Veřejnost je úplně mimo, to všechno jsou jen dohady.

   • Peter Matej

    Dnešné správy uvádzajú výzvu,ktorou 24 členov EÚ „prikazuje “ Rusku,aby sa okamžite stiahlo zo Záporožskej elektrárne,aby sa tak zabránilo jadrovej katastrofe. Vyzývatelia predpokladajú,že ak teraz Rusi obstreľujú elektráreň obsadenú vlastnými vojakmi,tak potom keď ju znovu obsadia Ukrajinci jadrová hrozba pominie!
    Mne to pripadá ako priznanie faktu,že tú elektráreň obstreľujú práve Ukrajinci.

    • Kamil Mudra

     Mě to přijde
     1) jako testování veřejnosti jakou porci absurdity je ještě ochotna akceptovat
     2) jako snaha upoutat pozornost zpět k Ukrajině, potom co byla „naředěna“ Tchaj-wanem.

   • Kamil Mudra

    Tohle oceňuji u Martiny na Rádiu Universum – každý rozhovor (nejen) s jejím hostem je s přepisem a člověk si může vybrat jestli chce poslouchat nebo číst. Výborné je to i pro případ kdy chceš někde ocitovat nějakou vyslovenou myšlenku. To pacifistou odkázané je třetí díl ze čtyř a čtvrtý je v přípravě. Vše stojí za poslech (nebo přečtení) protože Staněk je prostě renesanční formát.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s