Kamarádka Jehovistka

Po dlouhé době jsem ji potkala. Dlouhé černé vlasy, vysoká štíhlá postava, obličej bez vrásek jako před lety. Bývala to vždycky krásná holka. Prohodily jsme pár slov, ale obě jsme cítily, že si nemáme co říci.

Byly jsme kamarádky snad od mateřské školky. Celá školní léta jsme spolu seděly v lavici. Mně vždycky hrozil reparát, ona byla vždy ve všem nejlepší, ale bez šprtání, tak nějak lehce a hravě. Dokázala napsat dvoustránkový referát z marxismu na posezení z hlavy, přestože to v tehdejším pojetí považovala za pavědu. To já jsem odjakživa byla schopná se věnovat jen tomu, čemu jsem věřila.

Jezdívaly jsme stanovat na Lučinu u Radějova, tam mě naučila snídat okurkový salát a čaj. Tehdy byla jogínka :-).

Pak jsme obě nastoupily na PedF UK v Brandýse nad Labem. Byly jsme tam asi půl roku a pak se s ní něco stalo. Seznámila se se Svědky Jehovovými a změnila se mi přímo před očima. Snažila se mě přesvědčit a přetáhnout k nim. V těch debatách jsem se cítila argumentačně v převaze, asi jsem byla necitlivá a podceňovala jsem to. Pořád jsem věřila, že ji to přejde.  Ale nepřešlo. Ze školy odešla, zmizela mi z očí k mému velkému zármutku.

Chodí po světě s nepřítomným výrazem a s očima rozzářenýma, jakoby viděla světlo ostatním neviditelné. A já se ptám, co je to ta víra? Je to dar, nebo je to prokletí?   

***

 1. Roj

  Já si myslím, že rozdíl mezi sektou a zdravým nadšením je v absenci kritického myšlení u sekty. Někdo by mohl říct, že Piráti jsou sekta, ale kdyby přišel na naše interní fórum a četl ty tvrdé debaty, hned by ho to přešlo ;-) Každá věc, která jde "ven" je opravdu tvrdě probraná ze všech stran. A proto "venku" obstojí :-)

 2. graver

  Ona se ta víra, ať už ji nazveš jakkoliv, umí rychle stát prokletím pro subjekt i objekt. Jehovisté jsou speciální případ kvůli některým svým vnitrostranickým omezením. Můžou např. lehce stát před dilematem přijetí darované krve – u sebe samých nebo u svých blízkých. A to je vymalováno…Janika: jaký z toho máš pocit, když se ti takhle někdo změní před očima? Snažila by ses jí to třeba rozmluvit? No, jí je možná fajn – zatím. Já si říkám, ať mi dá Osud sílu těmto nástrahám odolávat. Zatím se daří :-)))Roj: s tou absencí kritického myšlení to je dobrý začátek, ale nemusí to vždy platit. Vždyť si vem některé postuláty majoritních církví – o potratech, antikoncepci, podřízenosti žen, dress code… – občys kritické myšlení jaxviňa.

 3. Janika

  Ratko, ono to není o víře jako takové, věřící lidé mi naopak bývají sympatičtí, ti "normální". V tomhle případě se jednalo o něco jiného, těžko popsatelného. Najednou jakoby přede mnou stála bytost, se kterou není možné navázat kontakt. Tomu neříkám jinakost, tu respektuju.

 4. graver

  [6] – co je to normální věřící? Tvoje kamarádka se jistě za normální věřící považuje, já ji určitě ne. Moje maminka věří v křesťanského boha, nechodí do kostela, nijak zvlášť se nemodlí, jen se snaží žít podle nějakých zásad. já nevěřím v žádného personifikovaného boha, ale mám svou víru, neodmítám to, čemu se dnes říká supernatural (jen nemám tendenci za vším vidět božstva a anděly) a svou víru považuju za normální – přesto by mne asi jakýkoliv věřící nazval neznabohem, satanistou, šamanistou a pošukem. Tož tak…[7] – no právě: ta hranice mezi sektou a církví je velmi tenká a mlhavá – většinou jen v tom pojmu.

 5. graver

  [9]Jestli není rozdíl ve vymývacím médiu – já osobně bych Jehovisty za Tullamore Dew neměnil :-)

 6. ratka

  takze muzu jen zopakovat. Tolerovat ci respektovat "normalitu" zas tak velky problem neni :o)) Tou zkouskou jsme myslela prave ty "nenormalne" ujete. Jak si s tim poradi nase "normalni" mysl.

 7. Janika

  [11] No jo, ratko, tolerantní jsem až až, ale k čemu to je, když mě druhá osoba nevnímá a nereaguje na mě? To můžeme obě mluvit a mluvit a jedna druhou neposlouchat. Každý zahleděný jen do sebe a do svých představ. Dovedeno ad absurdum druhý člověk třeba trpí nějakou nemocí, ale já se budu opájet vlastní dokonalostí, že to snáším a toleruju.Já ti rozumím, co chceš říct, ale mně tahle zahleděnost primárně jen do sebe nepasuje.

 8. graver

  [12]Přesně tak – tyhle konce to opravdu má. Někdo si skutečně může myslet, že je boží tvor, když dokáže něco "tolerovat".Ta správná tolerance je teprve tehdy, když za ni nic nechceš a nečekáš. Ty se ptáš, k čemu to je – tobě k ničemu, jen možná tomu druhému, který ti za tvou toleranci navenek ještě nadává, ale ve skutečnosti ji oceňuje nebo mu nějak pomáhá.Já to tedy sám moc neovládám.

 9. Janika

  Já jsem to ale nemyslela tak, že za toleranci něco chci. Myslela jsem to v tom smyslu, čemu je taková tolerance prospěšná, když ji druhý člověk nevnímá a nepotřebuje a potřebuju ji jen já k pocitu vlastní pseudodokonalosti.

 10. graver

  Aha, tak potom je prospěšná jen tobě. Pokud to, co děláš, nevnímá protějšek, tak nasrat. Dobrým příkladem je "tolerance", kterou někteří zaujímají např. vůči invalidům a doma si honí nad tím, jak zase udělali bene někomu, kdo jim na to zvysoka defeguje a jediné, co po nich chce, je aby ho brali jako rovnocenného partnera.Když se od tolerance dostaneme až k podpoře/pomoci, tak tam už je to jeden pól Gándhí (pomůžu ti proti tvé vůli) a druhej pól graver (tak si teda polib rusutur).

 11. graver

  …defekuje… Vono to G je na klávesnici dost blízko K :-). To mám z těch eufemismů – kdybych napsal *sere*, tak se nespletu…

 12. Hamilbar

  Tedy Janiko vy máte ale problémy. Trochu vám je závidím.V každém případě přeji hezké prožití svátků vánočních.

 13. ratka

  k cemu je prospesne, ze te nevydrazduje totalni ujetost toho druheho? Graver to mozna naznacil. Jestli jsme to spravne pochopila. Dokazes v klidu spat a taky se tesit z tho co mas. Nevytaci te jak je ten druhy "divny" a proc to dela a ze a ze by to delat nemel :o)) to s tou jehovistkou chapu. Uz jsem psala ze moje nejlepsi kamaradka se stala jeptiskou. a taky se zmenila. nejdriv mi to bylo lito. a pak jsem se s tim smirila. Preji ji to. Ze srdce ji to preju.

 14. Janika

  Ratko, mně přece žádná ujetost druhého nevydražďuje a nevytáčí, kdes to vzala? Jsem jen zmatená tím, že se mi druhý člověk vzdálí, jakoby najednou nebyl, nebo jakoby byl šílený. Psychicky nemocný šílenec mě přece nemůže vytáčet, to je úplně nesmyslné. Kdyby se moje kamarádka zbláznila a chodila po světě s přiblblým šťastným úsměvem, tak mám taky říct, že jí to ze srdce přeju?

 15. Janika

  Jo a divné a ujeté lidi mám moc ráda, sama jsem divná a ujetá :-). Nemusím lidi, co jsou zabetónovaní ve svých názorech, předem k člověku přistupují s nějakou svou zafixovanou představou a nevnímají, co se jim sděluje.

 16. vera

  ono totiž tohle není víra, která pomáhá žít, tohle je víra která vyrábí nepřemýšlející roboty. Nikdo z jehovistů k vám nepřispěchá se skutečnou pomocí, nevnímá co potřebujete. Přijdou k vám po pohřbu vašeho partnera, aby požádali o majetek jeho a ženu jeho a duši její, ale nepocítíte od nich nic hřejivého. Lidský mozek je zvláštní nástroj, když je možné ho takhle zmanipulovat…

 17. Janika

  Vero, moc děkuji za tahle slova, ano, to je přesně ono. Tam jde o majetek, o chudé oni nestojí a nepomáhají jim. Proto celý život nedokážu pochopit, jak se chytrá holka mohla nechat tímhle zmanipulovat.

 18. ratka

  hmm, ja ted bych k Jehovistum nesla protzoe mi jejich vira anai trochu nevyhovuje. na druhe strane jsem mela 5 let pritele jehovistu (nez mu to zatrhli) Oni si pomahaji navzajem. Jenze svet vne jeijch spoelcenstvi jepro ne mrtvy. Oni ziji uvnitr. A na to venkovni nahlizi mozna podobne jako my na ne.Rikam si, kdo chce kam pomozme mu tam. Jsem presvedcena ze jim tam je dobre. Kdyby nebylo tak by asi vylezli k "nam" do naseho sveta. Ale jim pripadne ten nas svet studeny, strojovy, nezivy, bezcitny. Teda tak se mi to zdalo. Ze z jeich pohledu jsme se my zblaznli a oni jsou uplne normalni :o))

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s