Osobní „svoboda“ a rozum jsou nekompatibilní

Napsal sl-lopatnikov, převzato odtud https://sl-lopatnikov.livejournal.com/2356427.html

Konfuciův antivir…

Uprostřed pandemie se Číně a jejím nejbližším sousedum (Japonsku, Koreji, Vietnamu a Tchaj-wanu) obdivuhodným způsobem podařilo vyhnout kolapsu ve zdravotnictví. A v první a ve druhé vlně odtamtud přicházely zprávy méně znepokojující, než z Evropy nebo USA. Čína, nyní známá jako rodiště koronaviru, sotva překročila hranici do 90 tisíc nakažených, přestože se dávno zbavila přísných karanténních opatření. To vše naznačuje, že pokrok asijských zemí v boji s pandemií nelze vysvětlit pouhým štěstím.

Kulturní specifičnosti pomohly Vychodni Asii lépe si poradit s virem, který stále děsí celý svět. A svou roli v tom hrála tradice přísné úcty nejen ke starším, ale i nadřízeným vseho druhu.

Tradiční typ myšlení a postoj k pokynům „shora“ se v této oblasti vytvořil díky konfucianismu. Přitom základní triáda – spolehlivost, zodpovědnost, poslušnost k zákonům – nevymizela ani po demokratické transformaci některých zemí, zejména Japonska, Jizni Koreje a Tchaj-wanu. V důsledku toho jejich obyvatelstvo striktně plní požadavky úřadů, a zprávy o rozsáhlých protestech proti karanténním opatřením odtamtud předvídatelne nepřicházejí.

Ve stejnou dobu v autoritářské Číně, Singapuru nebo Vietnamu občané prostě nemají na výběr v otázkách boje s koronavirem. Opatření, které je nutné dodržovat, aby zastavila šíření viru, jsou povinná pro všechny. Za nedodržování pravidel následuje přísný postih.

To jsem říkal od prvního dne.

Správně poradil jeden přítel: koviddisidenty a svobodymilovne antikarantenni demonstranty posilat pracovat jako ošetřovatele bez masek do červené zóny. Bez masek. Já bych to ustanovil od toho dne, kdy první pakáž utekla z karantény. Pamatujete si na ně? – A když se debilové rozepisovali o obyčejné chřipce,  já jsem předpověděl katastrofu v USA.

 1. Janika

  Konfucius hledal celý život ideálního vládce – a žádného nenašel. Přesto hlásal poslusnost k vládnoucím… Jsou narody s takovou mentalitou na vyšší, nebo nižší úrovni, než my?

  • J. Hruška

   To máte tak: Dobré náboženství učí symbióze. Lid poslouchá vládce, přestože je nedokonalý, no a vládce dělá to nejlepší, co dokáže – přestože je nedokonalý. Mimochodem: Asi jste si všimla, že ve starých dobách lid chválil vládce, jak je spravedlivý, milostivý a podobně, přestože to byla někdy velká nadsázka. No a vládci nezbývalo než předstírat, že takový je. Dneska prohlašujeme politiky za lumpy, no a oni ani nepředstírají, že takoví nejsou.

  • vittta

   I špatný vládce je lepší jak žádný.
   Pravidla v tom smyslu nenastavuje vládce, ale tradice, když se vládce vymkne tradici, je zničen buď on, nebo společnost, pokud je vládce tak silný, že sesadit nejde.
   U nás se pracuje na zničení tradice, a tím rozkladu společnosti, bez ohledu na vládce.
   Proto jsou vláda a prezident, kteří jakž takž tradici chrání, napadáni, protože jsou překážkou ve zničení tradice, a tím i společnosti.
   Proto se zřejmě prezident přiklonil ke kardinálu Dukovi, protože v něm vidí- přes všechna protivenství církve- garanta tradice.
   V českých zemí se tradicí rozumí sekularismus a svoboda myšlení, bez ohledu na vnější vlivy, v evropském měřítku pak to, že Evropě nejlépe rozumí Evropané, kteří umí nejlépe přežít v…“divočině“ Evropy, Evropa zdaleka neměla vždycky tak propracovanou síť komunikací a center, život v Evropě byl vesměs tvrdý, především ve střední a severní, na což se rádo a ochotně zapomíná.
   Bílí vymysleli spoustu báječných udělátek, aby byl jejich život lehčí, v leckdy tvrdých povětrnostních podmínkách.
   Negři a čmoudi by v Evropě bez bílých udělátek nepřežili jedinou zimu- což navazuje na poněkud románovou představu, že by běloch v divočině nevydržel, čímž je nějak slabší, či neschopnější, jak negr, který v ní přežije.
   Opak je pravdou, běloch v pohodě v africké, či blízkovýchodní divočině přežie, protože je zvyklý na podmínky daleko horší.
   Bílí dokázali, ať se to komu líbí, nebo ne, přežít i v americké divočině, což byl právě faktor, který jim umožnil dobýt obrovské dálavy obou amerických kontinentů.
   Opačně by to možné nebylo.

    • vittta

     To mě těší.
     Nač se mrskat- když jsme oba bílí?
     Máme, jako běloši, být na co hrdí, i když ty způsoby nebyly leckdy moc vybíravé.
     Jenže ony vybíravými způsoby netrpěli ani domorodci.
     Není moc důvod si myslet, že byli nějak méně chamtiví, krutí a expanzivní- pokud na to měli sílu.
     V tomhle jsou si totiž lidé- v souladu se sluníčkovou teorií- dojemně podobní.
     Leckce bílí kradli, a leckde se ukradlo bílým- kdo byl zrovna silnější.
     A jelikož v blízké minulosti byli silnější VŽDYCKY bílí, pak je logické, že také kradli (ve smyslu území, suroviny) – což neznamená, že by jiní nekradli- jen prostě nekradli bílým.

 2. Emily

  Celkove súhlas s autorom, no ja by som „chřípečkárov“ poslala v atóm-bordeli umývať 4 hodiny dlážku na JIS-ke.
  Prosím link na pakáž, ktorá ušla z karantény – neviem o tom prípade.

  K Číne toho patrí viac:
  1/ Čína (+ ostatní z JV Ázie) už majú z minulosti skúsenosť s určitými nebezpečnými pliagami – MERS a SARS.
  2/ Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) informoval o nebezpečenstve covidu Tchaj-wan (o human-to-human spread). Čína naproti tomu najprv zatĺkala – rovnako ako pri SARS a MERS – a WHO jej opätovne radostne naletela. Žiaľ.
  3/ Tchaj-wan varoval, bol odignorovaný. Prečo nie je členom WHO? Lebo Čína si to veľmi, ale skutočne veľmi neželá.
  4/ Voči údajom z Číny mám, slušne povedané, oprávnenú nedôveru. Dobre som porozumela autorovi textu, že Čína má za covidovú éru všeho-všudy 90.000 nakazených? Nonsens.

  • Janika

   Pakáž, která utekla z karanteny, se týkala Ruska, myslim nekdo z Petrohradu, pan Lopatnikov o tom tenkrat psal. U nas nevím.

   Zdravím, Emily, nick jsem opravila :-).

 3. brtnikvbrlohu

  Navíc vládce musí mít mandát nebes – t.j. země musí prosperovat, pokud jej ztratí a nebesa se začnou hněvat tak je legitimní – v Číně dekorovat vládce žlutou hedvábnou šňůrou.

  • embecko

   Tak to bylo i v Evrope- panovnik byl pod ochranou jen do te doby, dokud naplnoval bozi prikazani. Jakmile se vymkl kontrole, bylo legitimni ho sesadit. Co je to bozi vule se muzeme dohadovat, ale jiste vime, ze to neni odklaneni a preklapeni.
   Dnes se to jevi tak, ze zastupci lidu jsou presvedceni, ze sami jsou hlasem lidu (=nemusi dat na to, co lid opravdu zada)…a to se muze velmi rychle zmeit.
   Nezapomenme treba, ze cirkevni rok mel 10-120 svatku rocne kdy se nepracovalo. Tendencni vyklad dejin je vlastni kazde vladnouci tride a predstava, ze nasi predci za temneho stredoveku 120 dnu v roce chlastali, je dnes nepredstavitelna.
   *
   U Lopatnikova bych byl opatrny v tom, zdal-linahodou Asiat nevyklada asiatske obyceje. Evropa je se svym osvicensctvim preci jen nekde jinde. Momentalne sice v prdeli, ale nemusi to tak byt vecne.
   Kdo si precetl zde nedavno odkazany rozhovor s Klausem Schwabem o tom, ze Velky Restart neznamena zmenu, ale upravu systemu, pak nadseny asi nebude.

 4. embecko

  Dotaz na Petera:
  Ted jsem nekde cetl, ze na Slovaci jsou obchody, kam nepousti bez protvrzeni o ockovani, je to pravda?
  Cesky tisk o Slovaci mlci, coz jsem si vyhodnotil jako opatrne vyckavani na to, jak se Slovaci ke Zmatovicovym opatrenim postavi- pokud kladne, zavedou je i tady.
  A nejak podvedome citim, ze na Slovaci je to ostre- je to tak, anebo se mylim a jde jen o placnuti do vody?

  • Peter Matej

   Nuž očkovanie proti Covid-19 u nás ani nikde v Európe pokiaľ viem, zatiaľ neprebehlo.
   Je pravdou,že u nás sa zatiaľ konali 2 celoplošné testovania AG testami.Návšteva obchodov bola podmienená preukázaním osvedčenia o negatívnom výsledku testu podobne,ako bola ním podmienená aj možnosť aj ísť do práce.Zamestnávateľ dostal príkaz kontrolovať osvedčenia o teste.Cestovať z okresu do iného okresu tiež nebolo bez osvedčenia možné!Preto bola v 1.kole testovania vysoká účasť na testovaní.Ten náš debil na nás chystá do Vianoc ešte 3 celoplošné testovania AG-testami a zase sa vyhráža,že kto sa nezúčastní,toho nevpustia do obchodu a nebude môcť ísť ani do roboty!Už sa vyjadril aj k očkovaniu!Bude síce „dobrovoľné“ale kto sa nenechá zaočkovať,musí chodiť s rúškom na hube,vakcinačný pas,zakázané cestovanie atď.Dá sa očakávať predvianočný soc.výbuch,lebo už sa rozkladá aj vládna koalícia.
   Zvykáme si!
   https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT5w7Smi-VHpneOkyXpoMhjqc9mUVKyVTAIVg&usqp=CAU

   • embecko

    Testovani a ne ockovani jsem mel na mysli, omlouvam se! Diky za odpoved!
    „Návšteva obchodov bola podmienená preukázaním osvedčenia o negatívnom výsledku testu podobne,ako bola ním podmienená aj možnosť aj ísť do práce.Zamestnávateľ dostal príkaz kontrolovať osvedčenia o teste.Cestovať z okresu do iného okresu tiež nebolo bez osvedčenia možné!“
    To to je opravdu dost vostry!
    Tady nejake rousky, anebo zakaz vychazeni uz nehraji roli a funguji spise jako kanalizator beznadeje smerem na bezvyznamne opatreni.
    Proti rouskam budeme protestovat, ale bez testu si nenakoupime a nemuzeme ani pracovat.
    Tohle je presne ten nenapadny okamzik, kdy se veci meni, aniz by si jich nekdo vyznamne vsimnul, resp. aniz by proti nim nekdo ve vetsi mire vystoupil.
    Na netu se silacky protestuje („kdyz tohle zkusi, vyleti z okna“), ale v realu pak mnohem silenejsi opatreni projdou bez vetsiho odporu. Klasika!
    No jsem zvedav, tohle muze vzit velmi rychly spad.

    • Peter Matej

     Toto je video o očkovaní proti Covid-19,na Slovensku.

     Ten idiot si myslí,že keď štát ľudí presvedčí ľudí o tom,že prípadné poškodenie ich zdravia zapríčinené nevyskúšanou „šimpanziou“vakcínou s prídavkom tkanív ľudských embryí bude finančne kompenzovaný z nejakého kompenzačného fondu,tak sa celý národ nechá zaočkovať!

    • Kamil Mudra

     Takové články prostě „miluju“:
     „Švýcarští lékaři se obracejí na lidi, u nichž hrozí těžký průběh covidu-19, jde o všechny osoby starší šedesáti let a lidi se srdečními nemocemi a diabetem. Ti mají podepsat prohlášení, že nežádají o záchranu života v případě zhoršení stavu (…..) Snahou je, aby nebyla postižena příliš ekonomika a nezavřela se lyžařská střediska…..“
     Přesně vypovídající o tom v jaké době žijeme. Ještě že jsme si prošli obdobím kdy to tady ti „zasraní komunisti“ tak zaneřádili špitálama..
     https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/lekari-ve-svycarsku-apeluji-na-ohrozene-covidem-aby-se-nenechali-resuscitovat-40343073

     • embecko

      Tady opatrne, on je to clanek od panikare Svamberka. Co se rozsirilo, ale jeste pred kovidem, je prohlaseni o tom, jestli chci byt udrzovan na pristrojich i po dobe, kdy uz neni nadeje na zlepseni.
      „Zadaji lidi, aby podepisovali“ je pitomost…zadaji, aby si procetli a zhodnotili.
      Vzhledem k tomu, ze temer kazdy zna nekoho, kdo lezi na pristrojich uz cele roky (a to diky dobremu zdravotnictvi), pak je podpis takoveho papiru na zvazenou.
      Takze ono je to ve skutecnosti skoro naopak :o)
      Nenuti pacienty podepisovat, aby si mohli zalyzovat, ale zadaji od nich dospelou rozvahu nad tim, jestli by se jim libilo lezet roky po sve smrti vedomi, napumpovan hadicemi.
      Me nikdo nenutil a taky jsem podepsal, dobrovolne. Ja uz si klidne chcipnu a aby me nekdo udrzoval na pristrojich, dokud mne nesezerou bakterie, o to nestojim.

      • Kamil Mudra

       No já nevím, Švamberk jenom přeložil to co i v původní verzi vyznívá spíše jako: „Je vás moc – pokud možno nezaclánějte.“
       https://www.msn.com/en-gb/health/medical/swiss-doctors-ask-people-to-sign-do-not-resuscitate-orders/ar-BB1bhH0c
       „Zhoršení“ je dost relativní pojem zahrnující i škálu stavů, které mají k bezvědomému vegetování na hadičkách dost daleko. A kdo vidí do budoucnosti aby věděl jaký druh zhoršení ho čeká? Klidně to může být i takové že si bude muset odepřít tu lyžovačku a pár dalších povyražení bez jakých se řada lidí obejde i ve zdravé kondici. Ale to je samozřejmě ta nejoptimánější varianta a může být i hůř. Každopádně – stav ve kterém se člověk zvládne bez pomoci najíst, vysrat, netrpí krutou bolestí a dokáže myslet – ještě není na odchod i když může být i velkým zhoršením oproti předchozímu.

       • embecko

        V Daily Mail je, ze se lekari doptavali, neboli to, co pisi ja (zadaji, aby si procetli a zhodnotili). Ovsem Svamberk pise: „„Švýcarští lékaři se obracejí na lidi… Ti mají podepsat prohlášení, že nežádají o záchranu života…“
        A kdyz nepodepisi, tak je udusi a pujdou lyzovat :o)
        Jinak se ptam, kdyz muzes jit na zachod a dokazes myslet, proc by te meli resuscitovat :o)
        Ten dotaznik ma takove 2 zakladni stupne: Ne/preji si resuscitovat a ne/preji si byt dlouhodobe napojen na pristoje (v komatu).
        Napojeni na pristroje ma dalsi 4 stupne: neomezene, odpojit po nekolika dnech bez zlepseni, zadna intenzivni medicina, ale prevoz do spitalu a symptomaticka lecba a konecne zadna intenzivni medicna bez prevozu do spitalu.
        Dotaznik je to nekolikastrankovy, pred podpisem se doporucuje porada s domacim doktorem, rodinnymi prislusniky, socialnimi pracovniky a prateli a po ev. podpisu se po roce az dvou k dotazniku vratit a prehodnotit (dotaznik je deponovany u obvodaka/rodinneho doktora).
        Daily Mail udelali z dobre veci pro pacienty, kteri si predem mohou rozhodnout, jak s nimi ma byt nakladano, bulvarni zpravu. Ale jeste to udrzeli v norme (zabavne podana seriozni zprava), zatimco Svamberk z toho udelal ryzi Blesk a v podstate vyrobil kachnu.
        Jak jsem psal, tohle je stara vec a s kovidem to dostalo lehce smrnc, na strankach Pro Senectute (kteri se o to staraji) je specielni kovidova poradna pro tenhle dotaznik.
        To „zhorseni“ je relativni, snad tedy „bez nadeje na zlepseni“? Ale to je take relativni. Tady je relativni uplne vsechno, jakmile te uspej, jses ztracenej. Takze nakonec duverovat musis, at chces, anebo ne.
        Pro Senectute fedrovalo, aby byl pacient ten, ktery rozhoduje o forme sve budoucnosti v nemoci. A ne nejaky doktor. Me to prijde vice nez v poradku, tedy chvalitebne. Taky te muzou drzet 20 let na pristrojich, protoze jim to prijde zajimave a o to nemam zajem zase ja. Pak se treba i probudis, ale uz nemas na to, poprosit je, aby te zabili.
        Kdyz je nekomu 60, tak asi bude pro resuscitaci a treba naslednou omezenou intenzivni peci, komu je 80, ten uz nechce byt ani reanimovan. U 20 leteho kluka je pochopitelne, ze chce reuscitaci i neomezenou intenzivni peci pozdeji.
        Nechat tohle uplne na doktorovi se cloveku take nechce, protoze ten na to obvykle prdi a ma starosti treba s tim, jestli ma dat na zahradu merunky, anebo tresne.
        Podle meho se tyhle uvahy rozvinuly s rozkladem spolecnosti, protoze tady se muze stat uz cokoliv. Nakonec bude clovek rad, ze ho vubec nechaji umrit.

        • embecko

         To aby nedochazelo tady k tomu:
         https://zena-in.cz/clanek/italka-v-komatu-zemrela
         V dotazniku urcis i osobu, jez te bude zastupovat v pripade, ze nebudes schopny rozhodovani (napr. v komatu a pod.)- to se pak sejde nazor doktora, tve pisemne prohlaseni pred prihodou a mineni tveho zastupce a udela s z nej rezultat.
         Podobny dotaznik ma samozrejme i Cerveny kriz, celkem to ma tak 20 stranek. Takze zadne „tady podepiste, my vytahneme zastrcku a jdeme lyzovat“.

         • Kamil Mudra

          Tohle je velmi košaté téma, saxi. Nehodlám sem předhazovat notoricky známého Tuláka po hvězdách, ale četl jsi od Daltona Trumbeho „Johny si vzal pušku.“? Tam je hned zpočátku velmi zajímavá pasáž ve které je popisován snový život pacienta „na hadičkách“, který je fyzicky tak poškozený že nedokáže ani vnímat realitu jinak než povrchem těla a je dlouho napojený na nějaký ten udržovací systém. Jemu se to bděni a spaní tak „obrátilo“ že sny vnímá jako život a bdění jako spánek. No a v těch snech žije celkem normálně, jen se občas pozastavuje nad tím že se někdy někde ocitne a neví jak se tam dostal. To mu vrtá hlavou až postupně dospěje k tomu jak to s tím spaním a bděním skutečně je. No, moc radosti mu to nepřinese, protože mu následkem válečného zranění zbyla jen hluchá a slepá hlava bez čichu a spodní čelisti a trup bez údů. Ale mne v té knížce zaujal především ten jeho snový život, který dlouho považoval za skutečný. Zmrzačené tělo ho netrápilo – ve snu byl zdravý a ještě, díky své fantasii, měl ten život dost zajímavý. Od té doby co jsem tu knížku četl (bylo mi asi pětadvacet) mne pokaždé když si přečtu že zemřel někdo, kdo byl už dlouho v kómatu, napadne: „O jaký život asi přišel?“.

          • embecko

           Ted jsi uhodil hrebik na hlavicku, Kamile:
           Predstav si, ze js jsem v komatu a ty jsi muj doktor. Anebo naopak…
           A presne proto se to prohlaseni vyplnuje, aby ses nedostal do rukou nekoho, jehoz pohled na vec nesdilis.

          • Jana

           Tu knihu napsal sám ten pacient? Jistě ne – jak se tedy i domnívat, natož vědět, že něco takového ten dotyčný prožívá? A co když je to obráceně, co když naopak prožívá „hrůzu bez konce“?
           Určitě znáš to dilema – je lepší zvolit hrůzný konec, nebo hrůzu bez konce?

          • Kamil Mudra

           Jano, to je velmi správná otázka a já sám jsem si ji položil hned potom co jsem tu knížku dočetl. Jak už jsem výše napsal: jde o velice košaté téma a pokusím se tedy být co nejstručnější. Od té doby jsem se v práci s vlastními sny hodně posunul a naučil se je do značné míry ovládat čímž jsem v nich získal některé užitečné vlastnosti. Mimo létání, které zažívá hodně lidí, dokážu dýchat pod vodou, jsem nesmrtelný, dokážu skočit zpět v čase a zvolit si jinou linku příběhu (jen začátek), pozorovat sebe sama zvenčí, vtělit se do jiné osoby…. zjednodušeně řečeno – stal jsem se jakýmsi „supermanem“ svých snů a dokážu z nich i vědomě odejít kdykoli se situace vyvíjí mně nepříjemným způsobem, mě se to nechce řešit a začne mne to nudit. Velmi sporadicky se mi i zadaří je částečně „režírovat“. Nevím jestli je to nějaký „dar shůry“ nebo je to tím že se už skoro půl století věnuji duchovnu ale přikláním se spíše k té druhé variantě, protože jde o postupný vývoj. Sny se tak pro mne staly „zábavným podnikem“ do kterého se vždy těším. To neplatí pro úplně všechny mé sny, jen asi tak pro dvacet až třicet procent. Ty zbývající jsou v porovnání s nimi „standardně nezajímavé“ ale nikdy takového druhu abych je vnímal nějak negativně.
           V tomto tedy vycházím z vlastní zkušenosti. Dále vycházím z poznatků psychologie běžně již známých, jako je především ten že každý mozek má v sobě zabudovanou ochranu v podobě vytěsňování nepříjemných zážitků, které nějakou mírou ohrožují jeho rovnováhu. Mnoho spisovatelů mne utvrzuje v tom že mozek umí vytvořit nespočetné množství vlastních světů. A to jde o mozky zatížené péčí o tělo které používají a řešením problémů se kterými se musí v tom vnějším světě potýkat. Co asi dokáže mozek který je takové zátěže v maximální možné míře zbaven?
           No a co se týče té nekonečné hrůzy – nekonečná nikdy není – ani na těch hadičkách nelze člověka udržet věčně. A pro to co člověk během toho času prožije může platit totéž co pro život reálný – „Co tě nezabije – to tě posílí.“ Jednou to zkončí a zkušenost kterou si vědomí odnese může být k nezaplacení do dalších existencí. Tedy i to co nazýváme nočními můrami, které má mozek v takové situaci asi větší možnost zvládnout než ten neustále vyrušovaný standardním životem. Ale to už je samozřejmě „riziko podnikání“. Stejné jako když usedneš za volant a nevíš co tě po cestě potká. Na těch hadičkách jsi aspoň plně odpovědná jenom za sebe.
           Vím že o každé myšlence kterou zde píšu lze široce polemizovat. Ale jak jsem výše napsal – snažím se být co nejstručnější. Ve svých snech jsem už několikrát zemřel a pokaždé to bylo zajímavé. Ale proč spěchat za něčím co tak jako tak, dříve nebo později musí přijít za mnou?

          • Kamil Mudra

           „Predstav si, ze jsem v komatu a ty jsi muj doktor. „
           Souhlas, saxi. Doktora svým podpisem zbavíš těžkého rozhodování, nemocniční personál kusu práce, společnost poměrně vysokých nákladů a své bližní drásající nejistoty. Tvůj podpis takového formuláře vnímám jako oběť ale pokud i tobě přinese duševní klid, pak je myslím vše v pořádku. Jen mi tak nějak nesedí ten současný apel na ni ze strany lékařů (pokud k němu opravdu dochází), protože si myslím že „doba covidová“ pro něj není vhodná a z jejich úst, za stávající situace, vyznívá příliš účelově.

          • Jana

           Kamil 15.38
           Takovou schopnost tedy nemám a docela ti ji závidím.
           Mohu psát pouze o svých doměnkách, protože psychiatr, psycholog ani spisovatel nejsem. Tedy – těžko odlišit, co je spisovatelova fikce a co by mohla být skutečnost. Myslím, že ani vědci nemají naprostou jistotu, co se v mozku děje. Sice mohou za pomoci přístrojů zjistit nějakou mozkovou aktivitu, ale nic víc. Ta aktivita možná stačí jen k tomu, aby udržovala organismus „v chidu“, tj. k nejnutnějšímu zabezpečení potřeb vedoucích k přežití.
           Moji matku postihla mozková mrtvice, kdy asi 4 měsíce ležela – v kómatu, v bezvědomí? – nevím, jaký je medicínský rozdíl – dostala se z ní, ale naprosto nic si nepamatovala z toho co bylo před tím ani „při tom“ (léčbě), přestože reagovala třeba na stisk ruky, možná i na zvuk.

           Tu knížku jsem nečetla – znám jen název a podle obsahu, který jsi napsal je to určitě zajímavé čtení a vede i k zamyšlení nad takovými otázkami, ale věřit v něco takového prostě nemůžu.

          • Kamil Mudra

           Závidět mi nic nemusíš. Jsem uživatelem stejného biozařízení, „made in příroda“ se standardně zabudovaným autopilotem, jaké máš ty i další miliardy lidí na planetě. Jen to holt chce věnovat pozornost výběrů manuálů které píší lidé i život sám a neostýchat se toho autopilota občas pustit k volbě toho kam se pojede. Jakmile mu v těch případech dokážeš dát plnou důvěru, zjistíš brzy že tě nezklame a pak už to jde skoro samo. Máme ho k tomu aby nám sloužil.
           “ těžko odlišit, co je spisovatelova fikce a co by mohla být skutečnost“
           O tu fikci právě jde. Uvedl jsem spisovatele jako příklad schopnosti mozku vytvářet světy/životy. Ti se o ni s námi dělí, u nich je to dobře vidět, ale každý mozek tu schopnost má.

          • Peter Matej

           Veľmi zaujímavá téma!
           Kóma – bezvedomie,ale ešte nie smrť.To znamená,že telo ešte neopustila duša-psyché či nadvedomie.Veď máme psychiatrov-liečiteľov duše,psychológov-znalcov duše,tak tá duša-nadvedomie hádam len musí existovať!?A keď existuje,tak musí v tom ľudskom tele mať aj svoje sídlo!V mozgu? V ktorej časti?Kde presne?Vedia to neurológovia?Vie to vôbec niekto?V Starom zákone sa spomína,že duša sídli v krvi.To je aj dôvod,pre ktorý Jehovisti odmietajú transfúziu.Nechcú cudziu dušu.Prepáčte mi ten vstup,chcem len poukázať na to,ako strašne málo vieme o mozgu,vedomí,nadvedomí…..o duši.
           Kamilova príhoda sa ani tak netýka toho človeka v kóme ako spisovateľa,ktorý tú fikciu o človeku v kóme vytvoril.Spisovateľov charakterizuje zvýšená predstavivosť a rozvinutejšia fantázia ako je to u ľudí bežné!No a tam,kde panuje nevedomosť a absentujú znalosti,tam sa otvárajú dvere fantázii.Pre mňa je zaujímavý ten spisovateľ.Škoda,že mládež dnes už číta málo.Som totiž presvedčený o tom,že práve čítaním,keď si človek musí vo vlastnej mysli vytvoriť predstavu postáv,miesta kde sa dej odohráva,každú vetu v románe zobraziť vo svojej hlave,že práve to sa im nedostane sledovaním filmu,pri ktorom len prijímajú predstavy niekoho iného a ich vlastná fantázia odpočíva a tým vlastne postupne zaniká.Preto sú dobrí spisovatelia vzácni.Lebo rozvíjajú u čitateľov fantáziu.Lebo ľudia bez fantázie sa vlastne stávajú ľuďmi bez duše…..akú majú budúcnosť?

          • Kamil Mudra

           Neurologové pracují s neurony a vědí už o nich relativně dost, co se týká jejich fungování, počtu, reagování na různé podněty atd. O duši se docela ostendativně nezajímají avšak nepochybují o existenci vědomí. Jeho přítomnost původně uváděli jen v mozku ale postupně se kloní k názoru že nejenom v mozku. Neumí to vědomí změřit, zvážit, izolovat ani lokalizovat ale jsou si jisti jeho existencí protože dokážou vysledovat jeho projevy. Dle mého mínění prostě nahradili termín „duše“ termínem „vědomí“ aby to znělo vědečtěji ale nejsem si jistý zda to není chyba, protože pro staré kultury bylo vědomí nástrojem duše.
           Psychologové se také duší nezabývají a zůstávají u toho vědomí. Na rozdíl od neurologů nehledají jeho umístění ale zabývají se výhradně jeho projevy. Aby se mezi sebou domluvili zavedli si dodatečné pojmy jako pod-vědomí, nad-vědomí, ne-vědomí… a duši také korektně přehlížejí. Pokud ten termín použijí tak spíše jen obrazně, v komunikaci s klientem, ve spojitosti s pocity.
           Psychiatři neléčí duši ale jen mozek. Mají na to technická a chemická udělátka a jakous takous představu jak by měl správně fungovat. Dá se říci že oni jsou svou profesí duši nejvíce vzdáleni (ze tří vyjmenovaných). To neznamená že by se jednotliví psychiatři vědomím vůbec nezabývali ale je to pro většinu z nich takový „vedlejší produkt“ (alespon oficiálně). Takže ani oni o duši nic nevědí.
           Tedy lze stávající skutečnost přirovnat k situaci kdy stopař okolo sebe vidí plno stop od nohy kterou nikdy neviděl, přičemž jedni říkají že ta noha existovat musí, protože stopa sama od sebe vzniknout nemůže a jiní jsou ochotni popírat i ty stopy, aby existenci nohy nemuseli připustit.

           Ta kniha o které jsem výše psal je spíše sociálního a protiválečného charakteru. Autor ten snový život používá jako takový „doplněk“ pro vykreslení hlavního hrdiny. I když je (údajně) napsána podle skutečné události, jde v ní především o demonstraci toho jak je válčení nesmyslné a jak dokáží být lidé bezohlední k jedinci na kterého válka dopadne tak krutým způsobem. Hlavní děj se točí okolo toho jak se ten „špalek masa“ (tak se hrdina sám definuje) o kterém bylo autoritativně prohlášeno že už není schopen myslet, snaží navázat kontakt s okolím aby mu dokázal že myslí stejně jako každý zdravý člověk. Dalton Trumbe hlavního hrdinu nikdy osobně nepoznal a tak je, samozřejmě, i jeho snový život pouhou fantasií autora.

           Jinak, to co píši výše o svých snech má svůj odborný název – „lucidní snění“. Je to označení snů, ve kterých si člověk uvědomuje, že sní a už toto vědomí postačí k tomu aby měl ve snu „navrch“. Existuje o tom spousta odborné i neodborné literatury, která popisuje, jak proces funguje a jak ho dosáhnout. Zdá se že v kómatu je ten fenomén ještě umocněn. Mezi nejznámější autory zabývající se tématikou lucidního snění patří Stephen LaBerge. Do určité míry navazuje na učení tibetské jógy snu, ale svým pojetím se snaží přiblížit západnímu myšlení. Velký důraz klade na vědecké uchopení problematiky lucidního snění a opírá se o vlastní výzkum a experimenty. Ten o tom píše:
           „Sny jsou výtvorem naší vlastní představivosti. Proto lidé, kteří si jsou vědomi, že právě sní, mohou své sny ovlivňovat. Mohou vytvářet a měnit předměty, osoby, situace, celé světy i sami sebe. Lucidní snění jim jednoduše umožňuje ve snu experimentovat. Takové snění není pouze jednovrstevný stav, ale nabývá různých úrovní. S vysokou mírou lucidity je vše prožívané ve snu vnímáno s vědomím, že zde není žádné reálné nebezpečí, a že právě spíte v posteli a následné probuzení trvá jen krátce. Ve snu neplatí žádné vnější zákony a tak jsou naše možnosti zcela neomezené. Zdokonalováním vědomého bytí ve snech se člověk stává více vědomým také v bdělém životě.“

           No a co se týče možné délky kómatu tak je zajímavý příběh Terryho Wallise, který měl jako dvacetiletý autonehodu, při níž jeho spolujezdec zemřel a on sám ztratil vědomí. Probral se po devatenácti letech. Je schopen normální komunikace. Kvůli nehodě ztratil schopnost chodit ale má prý reálnou šanci na plné uzdravení.

          • vittta

           Já jsem byl 2x v životě v plné narkoze, a jednou se mi celou dobu něco zdálo.
           Nevím sice co, ale byla to děsná prdel, takže jsem se probral v dobré náladě, i když jsem nevěděl proč.
           Podruhé ovšem jsem byl totálně mrtvý- nezdálo se mi nic.
           Mnohokrát jsem četl prožitky těch, co byli v klinické smrti, ten viděl to, ten ono, záři a všelijaké věci.
           Takže by se člověk pomalu těšil- a nakonec, je to vděčné téma na různé články.
           Jednou ale někdo popsal svůj prožitek v klinické smrti asi takto:
           To mám asi pořádnou smůlu, každý něco vidí, každému je děsně fajn- ale já neviděl nic, vůbec nic.

          • Kamil Mudra

           Já byl v narkóze třikrát – a taky nic.
           Ale při té první mne prý museli dvakrát „dopíchávat“ protože jsem se jim budil. :-)
           Přitom je prý, podle výzkumů, běžné, že se lidem na operačním sále zdají sny. Vliv má také použitá anestetická látka, zvláště anestézie s propofolem. Podle výpovědí pacientů, kteří si na sny na operačním sále vzpomínají, jde většinou o příjemné příběhy. Taže spíše to bude v našem případě rychlým zapomenutím. Já se pokaždé budil přímo do stavu okamžité pohotovosti – žádné pomalé probírání.

          • vittta

           Vy jste byla v klinické smrti, Kočko?
           No a Kamil- já právě mám dojem, jisté to také není, že to nebylo ztrátou paměti, to nic.
           Bylo to takové jiné, než když se člověk ráno probudí, a nezdá se mu jakoby nic.
           Tohle byla smrt v malém.
           Vidím toho doktora, jak mi dává kyslík, nebo co na hubu, a pak- jsem byl mrtvý.
           Až mě budili.
           Nebylo to nijak příjemné, i když nic nemůže být ani nepříjemné.
           Ale pocit, že může existovat NIC, už ve mě zůstal.

          • kočka šklíba

           Ano byla. Chybou lékařů při dost banálním zákroku jsem měla sepsi a než na to přišli tak jsem byla v klinické smrti, naštěstí jednak k tomu došlo během reoperace a za druhé v Praze, takže mě převáželi z operačního sálu 155 na ARO na Bulovku a protože jsem byla mladá, tak jsem to přežila. Ale opravdu nic jsem v tomto stavu neviděla. Osobně si myslím, že ti lidé co popisují své zážitky bud přímo lžou a nebo tak dlouho pátrají ve své paměti, že začnou věřit že něco viděli.

          • vittta

           Může to někdo vidět, co by ne.
           Ale celkem logicky- se lépe prodávají zážitky těch, co to viděli než těch, co neviděli nic.
           A nebo třeba to vidí jen ten, co fakt umírá, což nemusí být nutně každý, kdo je v klinické smrti z lidského hlediska.
           Na tyhle věci nemám vyhraněný názor ve smyslu ANO-NE, protože to je nad mé možnosti logického posuzování.
           Jinými slovy, prostě to nemohu vědět, co kdo viděl, ale myslím si, že ti lidé nelžou, nebo jejich většina, někteří asi ano, aby byli zajímaví.
           No tak dobře tak, kdo by na mě čas od času štěkal, kdybyste bývala umřela, musela by asi Lujza, ale ta se do toho moc nemá.

          • Kamil Mudra

           „bud přímo lžou a nebo tak dlouho pátrají ve své paměti, že začnou věřit že něco viděli.“
           No… Takhle obecně se k tomu nedokážu postavit protože mi v tom brání zdravý rozum. Nepochybně je mnoho těch kteří si vymýšlí aby z různých důvodů upoutali pozornost. Dále ponechávám stranou všechna vyprávění popisující tunely, krajiny nebo setkání s duchovními bytostmi či zemřelými blízkými. Protože to vše se může odehrávat jen v jejich hlavách a to zda si to schválně vymysleli a nebo tomu opravdu věří už pro mne není důležité. Touhle probírkou se příběhy zúží na popisy toho co ti lidé viděli během svého pobytu na operačním stole, přičemž beru v potaz pouze zdokumentované a ověřené případy. Naštěstí se tomu věnuje po světe dost lidí, takže mi pořád ještě slušné množství zbude. A ten zůstatek pak nasypu do síta tvořeneného všemi racionálními možnostmi jakými se ten či onen případ dá vysvětlit. V tom sítu toho hodně uvízne. Ale to co i potom propadne, se už opravdu nedá vysvětlit jinak než tím že ten člověk své tělo opustil a pohyboval se nějakou dobu bez něj. Protože to co popisuje by neviděl ani kdyby v tom operačním sále stál, úplně zdravý a při plném vědomí. Těch případů je relativně dost ale na množství stejně nesejde, protože pro potvrzení toho že je to možné postačí vlastně i jenom jeden prokazatelně doložený. A proto také uvedu jen jeden z těch případů jako příklad:
           Jedna žena která se na ten operační sál dostala hodně rozmlácená po automobilové nehodě, během operace ze svého těla vystoupila. ale nesetrvala na sále (prý se jí nelíbil pohled na to jak se chirurgové v jejím těle vrtají) ale vypravila se letmo (ve smyslu že se vznášela) po nemocnici. Zapamatovala si vícero detailů týkajících se zařízení i dějů právě probíhajících (většina toho se zpětně potvrdila) ale co mne nejvíc zaujalo bylo vyprávění o tom co viděla když vylétla z budovy a pohybovala se podle fasády. Perfektně totiž popsala nějakou starou plátěnou botu (něco jako kecka) která ležela na venkovním parapetu nějakého malého okna, asi ve třetím patře budovy. To samozřejmě zaujalo i tým který se jí věnoval a tak se šli podívat ven – ze země nic vidět nebylo a ani proti té fasádě nebylo nic odkud by se něco takového vidět dalo. Tak šli prozkoumat místnosti které na tu stranu okna měly. S pokojema a kancelářema nebyl problém ale na jejich parapetech nic nenašli. Ale ještě jim zbyly dveře do nějakého kamrlíku od kterého měla klíče jen uklízečka, tak ji sehnali a ona je tam zavedla. Na první pohled zas nebylo nic vidět, protože kamrlík sloužil k ukládání všelijakého bordelu, který se většinou odveze až se dostatečně nahromadí a tak i okno bylo zarovnané nějakými krabicemi na vyhazov. Tak ty krabice odklidili, pavučinami zanesené okno otevřeli – a našli tam tu botu přesně takovou jak ji ta žena popsala. Samozřejmě je napadlo jestli někdy v nedávné minulosti v tom špitále nepracovala, nebo nějaký její známý který by ji o té botě řekl (i když nevím proč), ale ne. Ona v tom špitále nikoho neznala ba ani nebydlela nikde poblíž, protože tu bouračku schytala během delší cesty odkudsi kamsi a do té nemocnice ji přivezla záchranka, protože byla nejblíž.
           No a teď to nějak racionálně vysvětli. Samozřejmě můžeš říct že je to celé vymyšlené – jen taková pohádka. Ale bylo u toho dost svědků a ten výzkumný tým to ještě nafotil. No a takových případů je vícero od jiných výzkumných týmů i jednotlivců po celém světě, kteří se tomu fenoménu věnují, publikují je a většinou se ani mezi sebou neznají.

        • Medenka

         no, schválně vám pošlu report, jestli tam tedy v těch kabinkových lanovkách třeba v Interlakenu a na podle mého nejlepší sjezdovce Švýcarska /Inferno Strecke/ vedoucí dollů do Mürrenu, jestli tam uvidím nějaé lidi, co si budou psát už předem na lanovce závěť, anebo jestli spíš se budou bavit o tom, co si dají za dobrotu v otáčivě panoramatické restauraci Piz Gloria.

         Já jen, že jistě to tam znáte a snad je pod vaší úroveň „opisovat“ nějaké bláboly z britského bulváru. Jistě také lyžujete, tak se jeďte podívat v prosinci do těchto míst, uvidíme, kolik bude na odstavném parkovišti Interlaken-Ost namísto aut a Neoplanů stát sanitek a pohřebáků.

         Ono totiž, že někdo někde umírá (na cokoli, třeba na zánět slepého střeva (a že mu někdo nedokázal včas pomoci) jaksi sama o sobě netvoří dojem, že všichni v brzké době umřeme a že bychom se na to měli tak nějak nachystat.To dělají jen dezinformátoři a šiřitelé poplašných zpráv, jejicjhž motivy podněcující tuto jejich „zájmovou“ činnost jsou ovšem zcela jiného charakteru, než nezištná starost o lidské životy:-(

         99% lidí ve Švýcarsku na nic neumírá a snaží se žít své běžné životy. A o blížících se vánocích se bude jistě radovat a veselit s práteli jako každý jiný a jak jsem řekl, na těch sjezdovkách budou jezdit lidé a ne mrtvoly.

         Rád vám na důkaz tohoto svého tvrzení sem postnu nějaké dokumentační foto, jestli se to smí.

         • embecko

          Problem tehle certovskych sjezdovek je, Medenko, ze na ne musite mit „jednorazove“ botky s flexem >120, ve kterych nevydrzite dele, nezli 2-4 hodinky (chcete-li sjezdovku opravdu vyuzit).
          Takze troje vybaveni: Na „Black Mamba“, na beznou sjezdovku a na celodenni all-moutain lyzovani s ev. vypady do terenu mimo sjezdovku.

          • Medenka

           vidím, že se vyznáte, ale je tam i skiroutenabfart, taková „dámská“ okružní sjezdovka 12km dlouhá. Díky tomu je tam skoro prázdno, takže se tam ani moc lidí blízko sebe navzájem nepotká (ideální na „covidové“ lyžování). Ano, jsou tam i freeride zony a „buckelpisty“, ale tyhle divočiny už nejezdím, klouby by mi asi daly za to za uši:-).

           Ale myslím, že to nic nemění na tom, že i když v posledním týdnu ve Švýcarsku bylo dost jednorázově pozitivně otestovaných, nevěřím, že by mělo mít zrovna Švýcarsko dlouhodobě problém. Není to Hong-Kong, mimo města a turistická centra nevěřím, že by se někdo anonymně někde v „davu“ nakazil a trasování mezi těmi, kde byli diagnostikováni na covid pak funguje rychlé vyhledávání kontaktů s kým kdo přišel „ve stáji“ nebo někde na farmě do styku.

          • embecko

           Loni uzavreli vsechny vleky o mesic drive, coz byla pro znalce tragedie, nebot slo o jasne nejlepsi sezonu za poslednich 10 let (v noci -3°C, pres den do +10°C, k tomu v noci snezilo a pres den bylo azurro…a melo to vydrzet cely mesic).
           A zavreli i pokoutni vleky, kde byli 2-3 lidi na kotve, zbytek jezdil nekde v lese :o)
           Takze i letos bych mel lehke obavy…
           https://www.3s-ski.de/voelkl-deacon-84-skiset-2020-2021-119221900/#168ad39c24c81518882c908bcd07a13b
           Tohle jsou pry jedny z nejlepsich lyzi, co kdy byly vyrobeny. Maji multiradius a umi vsechno, od preparovane pisty po prasan. Od slalomu pres obrak po smykany freeride.
           Neznam recenzi, ktera by na ne nepela ody.
           Navic je delaji i mekci, bez titanalu s karbonovym ramem pro ty, co to nechteji tak rasovat a neradi jezdi na (rannim) ledu.
           A je to Made in Deutschland, tedy kvalita, zadna China :o)

         • vittta

          Hlavně klid, Měděnko, né každý Švýcar slaví vánoce.
          Tímhle tempem bude za rok tato nevinná hláška koštovat rok na tvrdo za islamofobii a intoleranci.
          Jinak já- ač z hor, lyžovat neumím, a nikdy mě to nechytlo.
          To svědčí o mé frustraci a životním neúspěchu, ale celkem zábavné byly zimní jízdy sovětským vozem Gaz 69, který vyniká v nějtěžších terénech, zimní období nevyjímaje, nic méně aby topil, musí být v pohybu.
          Jenže…copak někde v terénu, ale dostat se tam nasolenou silnicí je problém, protože ceněný vetrán pak mizí před očima.

          • Medenka

           Vanoce neslavi plno lidí i v jiných státech, a já se ptám: „A proč by měli“? Protože si to v Česku někdo mysli, že je to krásné? Já jsem také neslavim… co se mnou?

          • vittta

           To já nevím, kolik lidí slaví vánoce, třeba u nás.
           Ale od vás vím, že ve Švýcarech je to 99%.
           To je na pováženou, protože to zavání urážkou islámu a dalších náboženství, která vánoce neslaví.
           V dnešní době nebezpečná slova, od vás bych je nečekal, trošku tolerance bych prosil.
           A já vánoce slavit budu.
           Můj fotr včera říkal, že zase budou ty posrané vánoce…
           Hmm. a já mu řekl, proč posrané?
           Jaké si je uděláš, takové je máš.
           Nikdo tě nenutí vymetat krámy jak pičus, a kupovat hovadiny, ne?
           Dal mi za pravdu.

          • Medenka

           kde jsem napsal že 99% lidí slaví vánoce ve Švýcarsku? A jestli jsem to nikde nikdy nenapsal, proč to uvádíte a píšete tak naprosté nesmysly o zemi o níž nejspíše absolutně nic nevíte?

           Vánoce nejsou totiž pohansky vyzualizovaný nekřesťanský nazdobený stromeček, santa-.clausovský konzumní rauš ani oslava narození dost dobře zcela smyšleného anebo zcela bežně hříšného člověka jako je většina z nás ostatních (jen jistá část sektářsky zaměřených lidí jej takto sakralizuje – v ostatních světadílech existenci Ježíše berou na vědomí, ale jeho významu nepřikládají jakýkoli božský záměr ani nesdílejí liturgii o jeho původu ani nadpřirozených schopnostech).

           Vánoce jsou v Evropě především zcela fyzikálně platným a pro všechny naprosto exaktně prokazatelným – obdobím zimního slunovratu. A to důvod ke slavení JISTĚ JE, protože stejně jako dřeviny a byliny, i živočichové potřebují optimální dávku slunečního svitu pro svůj vitální rozvoj. Myslím, že naproti tomu mýtickému, zvykově ritualizovanému svátku „tlupy“ (ranné křesťanství vykazovalo silné znaky tlupy a to značně barbarské) a takto i PŘIVLASTNĚNÉMU i zbytkem společnosti – je tento fakt daleko přirozenější.

           A to i pro ty, kdo nevěří na „Jěžíška“, ale kdo implantaci jeho mytizace a sakralizace do našeho tzv. KULTURNÍHO OKRUHU, považují za škodlivý (i já). A to nemusí být jen příslušnícii jiných náboženství, ale i liberálně oientovaní ateisté, vědeckotechničtí progresivisté, evoluční pragmatici, či ryzí (nikoli jen marxističtí) materialisté…

          • Medenka

           Děkuji, Kamile, že jste prokázal že jsem nikdy nenapsal, že by 99% Švýcarů „slavilo Vánoce“. „Radovat se a veselit (z volna a sportu o dovolené na horách)“ má do vánoční liturgické spirituality opravdu dost daleko..

          • vittta

           No to je trapárna.
           Tak vy plácnete sračku, a pak se vymlouváte, že jste…tam vlastně ty vánoce dal nějakou náhodou, nebo co.
           Tak příště napište něco srozumitelnějšího, třeba že 99% Švýcarů se bude radovat ve druhé polovině prosince.
           No, a kdo ví, třeba se budou radovat i v lednu, či únoru, březnu, dubnu, květnu…atd…ne?

          • vittta

           A co je mi kurva do toho, jak berou Ježíže Krista někde jinde?
           A jestli je aplikace křesťanství do našeho okruhu škodlivá…no a?
           Já budu prostě slavit vánoce, a když na to přijde, klidně i narození Krista.
           I kdyby to 1000x byla nesmyslná pověra, je alespoň, na rozdíl od zasraného multikulturismu- krásná.
           A vy si slavte co chcete, ale neříkejte tomu vánoce, ale třeba …postramadán.
           Do toho mi nic není.
           Ale neříkejte tomu slunovrat, ten je trošku jindy, 21.12., zatímco vánoce jsou 25. a 26. 12.

    • pzk11

     Upresním:
     1/Návšteva potravín, drogérie a lekárne nebola podmienená absolvovaním testu.
     2/ Okresy s nízkym výskytom nákazy (konkrétne Bratislava) boli testované iba raz.

     • Medenka

      díky za tip, já jsem zatím stále věrný švýcarskému výrobci Stöckli -používám slalomky Laser SL.

      • embecko

       Stöckli mam na freeride, na slalom Atomicy, do prasanu Movement, na dlouhe oblouky Salomony. „Nevyhoda“ dobrych slalomek je, ze take nevydrzite dlouho, chcete-li vyuzit kapacitu spickovych, coz Stöckle jiste jsou (to mate jak s tema botama). Ja na nich dam 2 hodiny a na cestu domu si beru rolator. Navic na nich musite jet rychle, teprve pak se kousnou, coz s vekem zvysuje riziko urazu.
       Ty Völkle jsou spise tip do budoucna: sirsi stred +- 80 mm, delka= vyska postavy minus 10 cm…na tom se da delat uplne vsechno a to zcela v klidu. Stejne mluvi i vyse uvedeny Quast, coz je profik: Lide si v marne nadeji kupuji racecarvery a pak zjisti, ze na ne nemaji. Ne tecnicky, ale treba na celodenni lyzovani, o tydnu na horach ani nemluve to proste neni, to je jina kategorie. Ani natrenovany profik na nich vice jak ty 3 hodiny neda.
       Moje Stöckle jsou 186 cm a mam jich pomalu uz take dost (Atomicy slalomky jsou 170 cm). Proto jsem se ted trochu zajimal, kudy dale. Nakonec to mate podobne jako s autem: pokud chcete rodinne auto na dovolenou, Ferarri si asi nekoupite. A naopak, kdyz jste sam a rad podrazdite plyn, tak vas zas neuspokoji Mercedes Transporter.

       • Medenka

        to jsou dost dlouhý, já sice nejsem žádný čahoun ale mám na slalom jen 165. Dříve jsem jezdil na klasický sedvičový struktuřes s grafitogaliovou skluznicí, ale dneska se dělají torzní boxy sklolaminátový s titanovými výztuhami ale základem je vždycky kvalitní pevné ale ohebné dřevo protkané a zpevněné titanalem. Víc o tom fakt nevím:-)

        Víte učil jsem se na Artiskách bez hran s nohou připoutanou kusem kůže v ohebné patě a na sůpíčce vsunuté do takové kovové násady přišroubované ve středu lyže. Myslím, že ten kdo zvládl tento technologický pravěk za socialismu, je mu už i trochu jedno jak dobré má to obecně neskutečné technologické pohodlíčko dneska za kapitalismu:-)

   • pzk11

    Upresním:
    1/ Do potravín, lekární a drogérie mohli aj netestovaní.
    2/ Okresy s nízkou mierou nákazy (konkrétne celá Bratislava) boli testované iba raz.
    3/ My nášmu premiérovi nepovieme inak než Malý Napoleon. Keby už aspoň postupne púšťal do školy ďalšie decká!

 5. vittta

  Tady hovoří Janek Ledecký.
  Jeho názory jsou zajímavé tím, že v nich převažuje zmatek.
  Tak zpěvák začal tím, že nás „oni“ děsí.
  Děsí nás přeplněnými špitály, hromadnými hroby a plnými márnicemi- ale už u toho nezmínil, jestli je považuje za pravé, nebo falešné.
  Pokračuje klasicky- největším kšeftem v dějinách farmacie.
  To je taková slovní hříčka, že, „kolik višní, tolik třešní“, jestli to bude NEJVĚTŠÍ kšeft v dějiných farmacie sice nikdo neví, kšeft to však bude obrovský.
  Myslím ale, že daleko větší kšeft by byl vynález léku na rakovinu- a lze se jen divit, že proti tomuto- nepochybně ještě daleko většímu kšeftu v dějinách farmacie, nikdo ne a ne protestovat- naopak, drtivá většina lidí farmakology v tomto úsilí nepochopitelně podporuje a nic nenaplní spolehlivěji jakoukoliv sbírku, než to, že je určena na boj s rakovinou.
  Pak pokračuje vakcinací, který bude povinná- a také třeba nebude, ale bez ní nás nepustí ani na Slovensko- což ale je z kategorie domněnek zpeváka, nikoli faktů.
  Co naopak co kategorie faktů je, jsou vypočítané zákazy, překvapivě shromažďávání a zpívání, což asi myslí koncertování, a také právo na vzdělání.
  Koncerty má vyprodané, ale obávám se, že by na ně- i kdyby se to s mnoha zásadními doporučeními mohlo- nepřišlo zdaleka tolik lidí, jak si zpěvák myslí- to ovšem je pro změnu má doměnka.
  Následuje kopanec do Blatného a jeho poradců- že tomu hovno rozumí.
  Blatný si- pravda- ne a ne vzpomenout, na svůj podpis milionu chvilek, ale zde se vyšlo vstříc právě takovým Ledeckým, když se jim nelíbil Prymula Orwel veliký, který tomu asi rozuměl o chlup víc, nic méně Blatný nemá dceru s nějakou dohazovací firmou.
  Kdo by to měl dělat Ledecký neřekl, asi se na to místo- celkem pochopitelně, nikdo moc nežene- žádný stínový ministr zdravotnictví s převratnými názory se zatím neobjevil.
  Pak se tam motá ve PSU a že ta omezení mají být věčná, čímž by stát ale přišel o zásadní částku na daních, takže se tomu tak úplně věřit nedá, už proto, že nejen faramakologie je kšeft, ale i jiné nadnárodní společnosti, které přicházejí o notné zisky tím, že neprodávají malé krámky- mnohdy a převážně jejich zboží.
  Pak do toho zamotal kanál Odra a Dukovany, kde Ledecký čuje nějakou tržní lumpárnu, že se to jako zadá Rusku nebo Číně, což nás nějak asi ohrozí, než kdyby to stavěl někdo jiný, třeba….USA.
  Následuje starost o staré, kde vláda nějak chce, aby jich umíralo co nejvíc, aby se mohl udržovat vyjímečný stav- který ale vláda na nic nepotřebuje, naopak škodí, jak jsem uvedl, opět jiným nadnárodním společnostem, a výběru daní.
  Končně Ledecký přišel s nápadem- vyjít do ulic, a shodit vládu.
  Tady je ale problém v tom, že žádná potencionální nová vláda nemluví o tom, že by opatření zrušila, vlastně o tom nemluví nikdo, i když současná nařízení kritizuje kde kdo.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Chudak-milionar-Covid-maskuje-zlo-rekl-Janek-Ledecky-A-je-mela-645001

 6. vittta

  Pozoruhodný případ z Belgie.
  Mladá majitelka kosmetického salonu spáchala sebevraždu.
  Není sice doložitelné proč, ale všichni to vědí.
  Kvůli lockdownu.
  Zajímavé na tom je, že kosmetické salony nemají nárok na státní podporu, protože nejsou nezbytné- což je jistě příklad hodný následování, protože to ušetří peníze nám všem, a jak vím z diskuzí o EET, byly to právě kadeřnice, které příznivcům EET vadily nejvíc.
  U nás kadeřnice nárok na podporu má, byť to není závratná částka, a také snad má nějaký nárok na nízkoúročnou pujčku, zde to nevím přesně.
  Za povšimnutí stojí i to, že mladá žena měla potíže už před lockdownem, ono celkově z článku nijak nevyplývá, že nějaký lockdown v Belgii je, mladá žena prostě měla potíže se zákazníky, i když jí nikdo zřejmě zavřít nepřikázal- navrhl jí to její účetní.
  A tak to je spravne- tak to ma byt- nikomu nic nezakazovat, a tím pádem nikomu nic nedávat.
  To jen Babiš je měkota, že něco dává- a oprávněně je terčem útoků, že dává málo.
  Jinde nedávají nic, a nikdo na ně nenadává- protože nemá proč, když jim nic nezakazuje, jen doporučuje.
  Tak až zase bude nějaký Ledecký nadávat na vládu, a chtít vyjít do ulic, ať se podívá, jak probíhá nemilosrdný kapitalimus jinde.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/belgii-sokovala-sebevrazda-mlade-kadernice-rozjety-salon-ji-znicil-lockdown-130959#seq_no=3&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=iMyob6naqD3-202011241150&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 7. vittta

  No a tady jsou rozkryté karty (asi nejen) české politické scény.
  Tak tzv. pravice už celá léta nemluví o ničem jiném, než o snížení daní.
  Ale teď je průser- Babiš daně- s podporou ODS a nedemokratických stran fakt snížil.
  Darebák.
  Tzv. levice zase mluví o podpoře starých a dětí- a Babiš snížil jízdné, dá důchodcům, a proplácí v době epidemie celkem dost velký kotel soukromým firmám.
  Lump!
  To si dovolil dost.
  On snad chce plnit předvolební sliby, nebo co….tak tohle nám tu nezaváděj, Andreji, před volbami slib co chceš, ale pak na voliče naplivej, jak je dobrým a funkčním zvykem!
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/glosa-ods-dala-babisovi-co-chtel-fiala-si-nevidi-na-spicku-nosu-130952#seq_no=3&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=zcUbAugdRni-202011241228&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  • Kamil Mudra

   Otázka je, k čemu nám budou ty prachy v peněžence navíc, při navýšení cen. Protože byznys je byznys a přes to vlak nejede.

   • vittta

    Nějaký čas to asi nezafunguje, obchodníci budou rádi, že prodají, sklady by měly být teoreticky plné.
    Zvýšení cen očekávám až se vzpamatovanou ekonomikou.

    • Kamil Mudra

     Byznysu postačí ty „vzpamatované“ peněženky. Leckde „reagují“ i s předstihem. Například u nás v ulici: pizza která stála 180 už stojí 240. Drobná cenová navýšení na jednotlivých položkách v sámošce u Alberta už se mi ani nechce vypisovat – nebylo by jich málo. Tam to řeší salámovou metodou, abychom si zvykli. Ale jen salámů se to rozhodně netýká.

     • vittta

      Tohle si myslím že je tím, že je těch kšeftů s pizzou málo otevřených.
      Až z čista jasna otevřou všichni, na nějakou pizzu za 240 se jim každý vysere.
      To samé u Alberta, oni vlastně jednou bez konkurence, a těží z nejistoty kupujících, kdy mnozí vůbec netuší, co a kde koupit.
      Celkem by mě zajímalo, jak to bude dál.

 8. Jana

  Vittto,
  dám ti námět na další rozbor. Pokud by ti připadalo, že chci provokovat, tak to v žádném případě. Ten článek ke mně totiž promlouvá „navajsky“ To je jen pro opravdové fajnšmekry
  Nejnovější informace:
  „Po zpětné úpravě statistik štěká PES už pět dní na trojku.“
  Změny ve statistikách podle Duška musely být udělány, způsobilo je plošnější využívání antigenních testů, které se začaly používat ve větší míře například v sociálních zařízeních.
  „Do setu testů byly zaneseny opakované a verifikační testy, souvisí to zejména s nástupem antigenních testů. Tahle metodická změna je naprosto nezbytná a muselo se k ní přistoupit. Určitě je správnější tu agendu negativních konfirmačních testů dohlásit než ji tam neuvádět,“ vysvětlil zdravotnický statistik s tím, že k dalším takovým změnám by nějakou dobu teď docházet nemělo.

  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/po-zpetne-uprave-statistik-jsme-na-stupni-tri-nelze-o-tom-ted-debatovat-mini-dusek-40343117#seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=3tNAlKzU6t5-202011241255&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  • Kamil Mudra

   „PES nevyhlašuje stupně pohotovosti a mezi jednotlivými kraji jsou v indexu rizika tak propastné rozdíly, že určitě i zpětně nelze debatovat o tom, že by celá republika spadla do nižšího stupně.“
   Klasický problém centrálního řízení. Průměr neplatí skoro nikde ale rozhoduje se podle něj. Výsledkem je že každým rozhodnutím naštveš obě strany názorového spektra, protože „každý vidí že se rozhoduje blbě“.
   Když pak soud napadne jakékoli rozhodnutí s odůvodněním že „nebylo dostatečně vysvětleno“, nezbývá rozhodujícímu nic jiného než zavalit veřejnost hromadou dat, která jsou jí sice k ničemu ale soudům alespoň trocu zavřou hubu, protože: „Každý si přece může přečíst že…….“.
   Nakolik tomu rozumí je už jen jeho problém.
   To se týká nejen rozhodování okolo covidu – takže nic nového pod sluncem.

  • vittta

   No tak jako Kamil- moc bych těm číslům nevěřil.
   Čísla jsou jen čísla, a s těmi umí zacházet jiní, než odborníci na cokoliv smysluplnějšího.
   Hlavně aby to zase nějakým překotným uvolněním neposrali, ale malým obchodníkům sebrat vánoce…to se asi ekonomicky vůbec nehodí.
   Tím spíše, že na vánoce, chtě- nechtě, se sociální styky umocní tak jako tak.
   Myslím, že ekonomicky jde o to, že lidé mají hodně peněz, nebylo je moc za co utratit- tak ať je vrhnou do oběhu.

   • Kamil Mudra

    „Myslím, že ekonomicky jde o to, že lidé mají hodně peněz…“
    Jak kteří. Mnohým se rapidně snížily příjmy. Jde o to kterých je víc. :-(

    • vittta

     Já bych řekl, že mnoho lidí s těmi příjmy žije na dluh.
     Líbí se mu televize- koupí jí na splátky.
     Líbí se mu dovolená u moře, koupí jí na sekáče.
     Libí se mu cokoliv- zasekne se, a má to.
     Takže kuriozně ztráta plného příjmu může tohle zabrzdit, a dotyčný má peněz naopak víc.
     Neplatí to u všech, ale u mnohých to platit bude.
     Je otázka, jak velký kus koláče budou ti „mnozí“, protože se vlastně konečně v praxi ukáže, jak to celé je.
     Kecy, kterými nás krmili, mnohde narazí na realitu.
     Uvidíme.

 9. Jana

  Rozumím – potvrzuješ, že řeč je to opravdu lidská, ale v dohledu žádný Indián kmdne Navajo, aby přeložil slova. :-)
  A tady je ještě jeden rébus“
  PES nebude štěkat na sport. Bude se řídit jinou tabulkou
  Hlavní hygienička Jarmila Rážová proto ve spolupráci s Národní sportovní agenturou vedenou Milanem Hniličkou připravuje novou tabulku, která by změnila opatření pro sport uvedená v systému PES
  Jediné, co se řeší, jsou úrovně rozvolnění a rozdíly mezi profesionálním, amatérským organizovaným a rekreačním sportem. Mimo to se tam také řeší další oblasti sportování, jako jsou fitness, wellness a saunová centra,“ sdělil Hnilička serveru iDnes.cz, který o nové tabulce informoval……..nově by počet lidí ve vnitřních prostorech posiloven či bazénů nebyl omezen na deset, ale odvíjel by se od plochy, kdy by na každých 15 metrů čtvrtečních připadal jeden člověk. Stejně je tomu v současné době například v obchodech“
  .
  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pes-nebude-stekat-na-sport-bude-se-ridit-jinou-tabulkou-40343155#dop_ab_variant=0&dop_req_id=w0tnCYBxMrO-202011241521&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  A teď-. platí pro bazény i obchody – bude sice dodržen počet lidí na počet m2, ale jak se zabrání, aby třeba před regálem se zeleninou byl na 15 m2 jen jeden člověk? Jeden plavec v bazénu? Nebo i 4 plavci, ale každý ve „svém“ rohu. A dá se vůbec takhle plavat?
  Nebo – rozdíly mezi profesionálním, amatérským a rekreačním sportem. tomu snad rozumí každý, ale bude dělat ty rozdíly mezi nimi virus?
  Mám ze všeho takový dojem, že všichni zainteresovaní si místo piškvorek hrají na semafor a PSA. Že by opracdu neměli nic vážnějšího na práci?

  • Kamil Mudra

   „A teď-. platí pro bazény i obchody – bude sice dodržen počet lidí na počet m2, ale jak se zabrání, aby třeba před regálem se zeleninou byl na 15 m2 jen jeden člověk? Jeden plavec v bazénu? Nebo i 4 plavci, ale každý ve „svém“ rohu. A dá se vůbec takhle plavat?“
   Všechna tahle nařízení zajišťují pouze možnost předepsaného rozptylu. To už je na lidech jak tu možnost využijí/nevyužijí. Ale nikdo pak nemůže říct že nemohl ty rozestupy dodržet proto že provozovatel nezajistil podmínky. Nesmíš to posuzovat realisticky ale právnicky.

  • vittta

   Opět jako Kamil.
   On si každý dá sám o sobě majzla, lidé pochopili, že je lepší držet dištanc, než se „líbat“ na ulicích.
   Podle mě nelze donekonečna udržovat vyjímečný stav, musíme se s tím naučit žít- a už samotná hrozba lockdawnu by měla v podstatě fungovat.
   Ve skutečnosti na nařízení sere jen malá část lidí, zbytek- byť nespokojeně, opatření respektuje a chápe.
   Takže na jednoho prudiče je deset sice rypákujících, ale zároveň nemajících nejmenší zájem se nakazit, nebo způsobit další případná omezení.
   Já si vůbec myslím, že se ta situace ve společnosti zveličuje- typ milion chvilek, kde se vlastně tvrdilo, nebo to mělo vyplynout, že zásadní část občanů „toho“ má už dost, a chce měnit vládu.
   To se politicky vyzkoušelo, ale nic nenaznačuje tomu, že to tak opravdu je.
   Kromě toho, jak často píšu, nikdo lepší řešení nemá, takže psychologicky vzato, lidé nakonec nebudou mít plné zuby vlády, ale kverulantů.

 10. vittta

  Jó, já s tím negrem souhlasím.
  Nelíbilo se mu tady, dekoval se.
  Ale ať drží hubu, a stará se o sebe.
  Tady jsme ho přijali, dali mu občanství, a ta špína ještě vysírá a vydírá?
  Co si o sobě myslí, tady je vláda a prezident volen, né jmenován EU, nebo dokonce že se jím někdo ustanoví, a bude určovat zahraniční politiku.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vyzeneme-z-vas-rasismus-a-pomuzeme-migrantum-V-CR-je-to-pry-hruza-Novy-plan-EU-645127

  • kočka šklíba

   Máte pravdu a s čím souhlasím je sice vulgární (já bych to tak nenapsala) ale pravdivý příspěvek, alespoň u mě “ Vy ku…, vy jste z nás ty rasisty udělali.“ Je to smutné ale už se domnívám, že ano, že je to tak. Já studovala na hnojárně, a jezdila do školy přes strahovské koleje. Denně jsem potkávala mnoho studentů jiné barvy pleti a nikdy mě nenapadlo je brát jinak než jako lidi. Kamarádili jsem s několika studenty ze Afriky, a opravdu přísahám nikdy jsem neměla nějaký problém s tím že jsou jiné barvy. Nakonec v dětství jsem vyrůstala na Smíchově, tam bylo mnoho cikánů, ale rovněž jsem si myslím neměl problém s jejich barvou, s chováním ano, to mnohokrát. Až nyní se přistihuji při rasistických myšlenkách. A to nepotkávám jak cikány (pouze výjimečně) tak i poměrně málo lidí s jinou barvou pleti. I když soused v domě je Arab asi, ale ten tu s rodinou bydlí déle než my.

   • vittta

    To je ono.
    Člověk tak nějak- když je normální- nemá v sobě danou nějakou rasovou nenávist.
    Cigoši jsou verbEž, každý si na ně dával pozor, a každý také znal některé, kteří byli normální.
    Nějaká barva kůže nikoho nezajímala, a ani nezajímá, u těch černých studentů už vůbec ne, ale to byl výběr, což jsme nevěděli, nebo to spíše neřešili.
    Jenže teď nám najednou vnucujou, že jsme kurvy rasistické, že bereme cigošům vzdělání, že jsme je dávali do zvláštních škol (každý přitom ví, že do zvláštní šli jen ti opravdu nejblbější, ale jen se souhlasem rodičů- a ti, co chodili do normálních tříd prolejzali z milosti se čtyřkami), pak že se bojíme cizího, jsme xenofobové, islamofobové…..
    A najednou toho má člověk plné zuby.
    Já třeba rychleji, vám to trvá déle, někomu ještě déle, ale nakonec to podporují- ten multikultiráj- jen extremisté, kteří se chovají jak náckové, a nijak jim to nevadí, a ještě za nácky označují druhé.
    To pak ten efekt musí přinést- nakonec je každá černá huba potencionální nepřítel, už i proto, že na jeho zádech budou profitovat bílÍ či cizáčtí povaleči a plácalové o 50 pohlavích a sebemrskači o méněcennosti bílé rasy.
    Tuhle bandu fakt nikdo normální podporovat nebude, i kdyby byl svatý.
    A oba víme, že ti negři jsou v tom kolikrát nevinně, ale jak to vyřešit jinak, než sem nepustit žádného?
    Najednou jinou možnost ani nemáme- a ta druhá je obětovat naše dějiny, naší kulturu, náš jazyk, naše všechno.
    A na to jim z vysoka SERU!

   • embecko

    “ Vy ku…, vy jste z nás ty rasisty udělali.“
    Ano, ano, dobry prispevek, kocko. A nejde jen o rasy, ale vetsinu prosazujicich se mensin. Pamatuji na Hromadu, jak zezacatku 90. leti rika: „Adopce? Ale prosim vas, nevymyslejte si, nam jde jen o registrovane partnerstvi.“
    Uz jsem to u kdysi rikal a mluvim stejne jako ty: vyrustali jsme mezi homosexualy, psychicky postizenymi a Romy a tehdy nikomu na mysl ani neprislo, ze by to mel nejak resit Tihle lide byli organickou casti party/ kolektivu a jak pises „opravdu přísahám nikdy jsem neměla nějaký problém s tím že jsou jiné barvy“. Anebo jednoduse „jini“, dodavam.
    Najednou se tohle tema otevrelo a clovek si zacina uvedomovat, ze sam neni normalni, protoze je vetsina, coz ho zacne mrzet, nebot mu to furt otloukaji o hlavu :o)

   • Kamil Mudra

    Je to tak. Ze všech „jiných“ nesnáším (a s velkým náskokem) nejvíc ty sluníčkáře kterým se už podařilo zmršit plno pojmů které pro nás s naprostou samozřejmostí znamenaly jednoznačně kladné vyjádření (pravda, láska, vlastenectví, toerance…..) a z nás se neustále snaží udělat všechno špatné zač nás označují. Ke komentářům výše na tohle téma nemám co bych dodal. Vyrůstali jsme za velmi podobných podmínek a vytvářeli si téměř shodné přístupy a tedy se ztotožňuji se vším co je v nich napsáno.

    • vittta

     Nejhorší je, že dokud neotevře hubu, tak to na něm nepoznáš.(sluníčkáře)
     Vidíš cigoše- a už si držíš peněženku, nebo zapneš kapsu.
     Vidíš negra, nebo čmouda- a už přecházíš na druhý chodník.
     Vidíš sluníčkáře- a není na něm nic poznat, takže se nemáš jak připravit na to, že tě- v extremním případě- přetáhne bejsbolkou,že mu budeš připadat moc ultrapravicový, nebo tě zasáhne střep z výlohy, kterou v návalu sociálního cítění a boje s kapitalismem rozbije.

  • Kamil Mudra

   A nebo si můžeš napsat Ježíškovi. Ten bude jistě rád že mu usnadníš vymýšlení dárku. :-)

 11. orinoko

  Tady byl Flígr veleben. Od pohledu frekventant experiMENTÁLního studia Dr. Chocholouška a jedna pazoura se Židem Krausem. Ten celebruje fuck-t celebrity. Čím větší úchyl, tím líp.
  Kamila Moučková … hmmm … táta Vilém Nový, těžký dogmatik první éry z padesátých let minulého století. Říká se, že on byl první, který zvedl kámen /dlažební kostku/ a vrhnul ji v roce 1969 do výlohy Aeroflotu na Václavském náměstí. Naštěstí přitom nezabil Martina Šmída. Kristus jen zdvihl obočí.
  Také se říká , že jablko nepadá daleko od rodinného kmene. Názory se střídaly jak bombarďáky , ale fanatismus zůstal.

  • Mrkos

   Vládě sice nic nepomůže, ale má velké štěstí, že nebyla překročena kapacita nemocnic,
   Opatření přišla pozdě ale díky Fléglovi se lidé trochu ukáznili. Připoměl bych J,A,Komenského:
   Bez bázně není kázně ! a to platí ve společnosti napadené virem SVOBODA v havlovském pojetí
   několikanásobně. Takže díky za Flégla a jeho aktivitu a rozhodně jeho prognózy nezavrhovat,
   ale mít je na mysli.Štěstí je také, že si část lékařského personálu odmarodila a vrátila se na pozice.
   Promořenost je sice malá, ale už může ovlivnit průběh exponenciálních křivek a posouvat jejich průběh.
   A zima ještě nezačala. Pokud jde o strach, tak je vše v pořádku. Jen je nechte ať se bojí. Jako děti se
   nebáli čerta, nemají trénink, jak se s takovými situacemi vyrovnávat, tak holt trpí víc. Ovšem, ale nechť
   odpadne všechno co je slabé.
   Problém je nedostatek kázně a úcty, z toho plynoucí neschopnost sebekázně a sebe úcty.
   Je třeba být připraven. Je pravděpodobné, že chřipka to může zkomplikovat. Trpělivost a umět si poručit,
   těm co se to nenaučili v dětství a mládí dělá sebeomezení holt velký problém.

 12. lujjza

  Bez komentáře…

  (…) Opsáno z facebooku:

  Kdo je tady vlastně sobec?

  Vy nutíte mě, abych si zakrýval ústa a nos nějakým směšným hadrem a hrál s vámi dětinskou hru na to, že to k něčemu je. To všechno proto, aby vy jste se cítili bezpečně.
  Vy nutíte mě, abych byl já, moje rodina a moji přátelé zavření doma, aby vy jste se cítili bezpečně a nenakazili jste se ode mne. Já od vás nic nechci.
  Vy nutíte mě, abych neposílal svoje děti do školy, protože by se tím prý šířila infekce, které vy se bojíte.
  Vy nutíte mě, abych opustil svoji práci, protože sníte o tom, že „vypnete“ ekonomiku, abyste se vy cítili bezpečně.
  Vy nutíte lidi, aby kašlali na svoje rodiče a blízké a nenavštěvovali je, protože by se tím prý šířila infekce a z té jste vy posraní strachy.

  Vy nutíte mě, abych odepsal část svého majetku a úspor, protože je znehodnocuje vláda tím, že tiskne prachy jako v rovníkové Africe. Ty peníze využívá k tomu, aby z nich financovala fakticky neexistující pracovní místa, která vy nehodláte opustit.
  Vy to budete, kdo mě zanedlouho bude nutit napíchat si nějaké narychlo vyvinuté svinstvo s neznámými vedlejšími účinky, abyste se vy cítili bezpečně. Já bych si po vás nikdy nic podobného požadovat nedovolil!
  Vy nutíte mě, abych měl strach, protože ho máte vy.
  Vy nutíte mě vzývat vaše „vědecké“ modly jako toho zoufalce Flegra a nutíte mě respektovat jejich názory, které pokládám většinou za úplně směšné. Já vám žádné autority nepředkládám, vystačím si s vlastním názorem.
  Vy maskujete své záměry za dementní budovatelská hesla jako „společně to zvládneme“, což má zakrýt to, že vy realizujete své plány na můj účet a ne opačně. V téhle bitvě nebojujeme společně, tohle je teror ustrašených sobců na zbytku společnosti.

  Vy požadujete každý den čím dál víc a já po vás nechci nic, kromě jedné věci, abyste mě už konečně nechali na pokoji. Jestli se něčeho bojíte, tak se proti tomu chraňte sami. Nandejte si respirátory, atombordely, polejte se dezinfekcí, zavřete se doma a poslouchejte Jiřinu Bohdalovou.

  Vy jste arogantní sobci! (…)

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Miroslav-Macek-Skromnost-nade-vse-645261

  • Kamil Mudra

   Hmmm….
   Vy nutíte mne abych usedal za volant střízlivý, protože se bojíte mých alkoholem zpomalených reakcí.
   Vy nutíte mne abych nechal svůj automobil každé dva roky zkontrolovat protože se bojíte že mi selžou brzdy.
   Vy nutíte mne abych vyhazoval svůj odpad do popelnice a ne na chodník protože se bojíte zápachu a infece.
   Vy nutíte mne abych v tramvaji nekouřil protože nechcete čichat můj draze zaplacený kouř a bojíte se rakoviny.
   Vy nutíte mne abych na veřejných prostorách uklízel po svém psovi protože vám vadí jeho neškodné výkaly.
   Vy nutíte mne abych nemočil do bazénu přesto že já vím že je má moč úplně v pořádku.
   Vy nutíte mne abych se sprchoval v plastových pantoflích, přesto že já vím že nemám plíseň.
   Vy nutíte …..

   Vy požadujete každý den čím dál víc a já po vás nechci nic, kromě jedné věci, abyste mě už konečně nechali na pokoji. Jestli se něčeho bojíte, tak se proti tomu chraňte sami.
   Vy jste arogantní sobci!

    • lujjza

     Souhlas, kočko.

     Mrkos (v příspěvku, na který jsem reagovala) píše – cituji:
     „Problém je nedostatek kázně a úcty, z toho plynoucí neschopnost sebekázně a sebe úcty.“ – konec citace.

     Ten literární skvost, který jsem sem zkopírovala od „Macka“, je přesnou ilustrací myšlení lidí, o kterých se Mrkos zmínil.

     • vittta

      Už jsem si pomalu myslel,že to myslíte vážně.
      Byl to fakt děsný blábol hluboko pod úrovní byť jen průměrného diskutéra.
      Přitom Macek není zase takový blbec, co tím může sledovat?
      Ani on tomu totiž nevěří, proto to sehrál tak, že to jako „okopíroval“.
      Rozesírá, jak vidno.

       • vittta

        To je dobrá úvaha.
        Nebo si prostě dělá jen prdel, aby se s těmi „poctivě vydělanými“ stamiliony nenudil.

  • vittta

   Tady, hlásím se.
   Jsem arogantní sobec.
   Jenom nemám strach.
   Klasika je strašení, ale straší Macek, co jakousi slátaninu „opsal“ z FB.
   Straší tím, že- jednou- budou kohosi nutit, aby si nechal cosi píchnout.
   Straší tím, že se tisknou prachy- zřejmě nekryté.
   Straší tím, že kdosi kohosi nutí poslouchat Flégra, a respektovat jeho názory.
   Flégra je třeba brát vážně, ale nikdo do toho nikoho nenutí, Flegr je mediálně vděčný extremista, který je ale asi větší odborník, než ti, co plácají o tom, že je někdo do něčeho nutí, ať už kdo chce, nebo nechce.
   Já- za sebe, si raději poslechnu všechny názory, kladné záporné- prostě všechny.
   Nechápu, proč by mi mělo být nějak bráněno, poslechnout si Flégra, ale i Höschla, nebo třeba Hnízdila.
   Co si pak o nich pomyslím- na základě konkrétního textu, je moje věc.
   Nikdo mě nenutí.
   O Flegrovi si myslím, že je extremista, co ale má o věci povědomí.
   O Höschlovi si myslím, že je sprostý manipulátor, co nemá nejmenší oprávnění kohokoliv zpochybňovat.
   O Hnízdilovi si myslím, že je to idiot a politický vychcánek.
   Na základě toho, co jsem zatím četl, nikde není napsané, že u jiných, budoucích textů názor nezměním- nikdo mě nenutí si myslet to, co si myslím, ani svůj názor případně měnit.
   Ale na jednu věc nějak tihle Mackové zapomínají.
   No jistě, oni bydlí v luxusních vilách, takže je nikdo nenutí, žít poblíž téhle svoloče.
   Ale jsou v naší zemi lidé, kteří to vydržet musí.
   MUSÍ, né že to někdo tvrdí, že musí, oni MUSÍ opravdu!
   https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Najezd-Rumunu-na-Kaufland-Nic-noveho-Nejhorsi-netahla-Exkrementy-na-ulicich-Male-kramky-mohou-vypravet-radeji-mlci-645290

   • Peter Matej

    re:vittta !
    Flégr je odborník….na čo?Je to biológ,parazitológ,environmentalista,znalec mačiek, výskumník toxoplazmózy…..a venuje sa aj štatistike,Jeho predpovede a rôzne grafy vychádzajú práve zo štatistiky.No a je aj nositeľom IgNobelovej ceny za objav,že vlastníctvo mačiek,ohrozuje duševné zdravie.Táto IgNobelovka bola udelená aj skupine vedcov za objav,že keď psi defekujú a urinujú,tak uprednostňujú orientáciu telesnej osy podľa siločiar magnetického poľa v severo-južnom smere.(Wikipédia).Vieš Vittta,mňa uráža,ak mi niekto klame!A p.prof Flégr priznal,že nás klamal,aby nás viac vystrašil! No ak by sme išli do dôsledkov,tak v našom Trestnom zákone,v § 361-šírenie poplašnej správy,sa v bode 1 píše cit.“Kto úmyselne spôsobí nebezpečenstvo vážneho znepokojenia časti obyvateľstva nejakého miesta tým,že rozširuje poplašnú správu ktorá je nepravdivá,alebo sa dopustí iného obdobného konania spôsobilého vyvolať také nebezpečenstvo,potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“koniec cit.
    Chcem ti len zdeliť,že výroky a hodnotenia p.profesora Flágra možno vnímať z viacerych zorných uhlov.

    • vittta

     Flegr to přiznal, jiní nám lžou, a nepřiznají to.
     Nezdá se mi, že by tím přiznáním byl Flegr horší.
     A copak já Flegra vnímám nějak veskrze pozitivně?
     Jen ho uvádím jako mediálně známou osobu, kterou mnozí lháři- kteří to ale nepřiznají- používají jako nějakou komickou figurku.
     A jeho kvalifikace, jakou má Šmucler, nebo Hnízdil, či Höschl?
     Kromě toho, on přiznal, že přeháněl, takže to v tom smyslu ani lež nebyla, navíc uvedl proč přeháněl.
     Až ti, co kovid zpochybňují, alespoň nějak vyargumentují, to, co hlásají, pak se teprve mohou rovnat k Flégrovým patám.
     Zpochyňovači totiž neříkají nic jiného, než že to všichni dělají blbě, že tomu nikdo kolem nerozumí, že se lidé hroutí (což je lež) – ale nikdy neřeknou, co by dělali oni, a jak vlastně ten kovid vidí.
     Promoření je v podstatě potvrzený mýtus, a co tedy chtějí dělat?
     To ještě Flegra, co se přiznal, že přeháněl a spletl se, si vážím nejvíc, protože to prostě přiznal.
     Tedy abychom byli v obraze, on se nepřiznal, že lhal, přiznal že přeháněl, a že se mýlil.
     Jediné, co zpochybňovači dělají, jsou nečisté zákryty svých omylů…ono se třeba neumírá na kovid, ale s kovidem, což má asi symbolizovat, že umřeli jen ti, co to měli za pár.
     Můj fotr má raka až asi 5 let, a furt hraje tenis a něco dělá- a kdyby umřel „s kovidem“, tak řeknou, že byl v prdeli, a stejně by umřel.

    • vittta

     A kromě toho, já někde píšu, že Flegr je odborník na epidemie?
     V podstatě ale píšu, že je to větší odborník, než zubař nebo psychiatr.
     Odborník byl Prymula, no, imunolog, ale ten zase měl dceru na blbém místě.
     Tak máme Blatného, všeobecného lékaře a hematologa.
     Já tady seru kde koho víš vlastně čím?
     Že se snažím být nad věcí.
     Nefandím Flegrovi, ani nejsem kovidový panikář.
     Ale ani to nechci zlehčovat jako Hnízidl nebo Šmucler.
     A problémy řeším, až nastanou, což třeba znamená, že až mě někdo bude nutit se očkovat, pak se teprve k tomu postavím.
     A né že budu dokola plašit, že nás chtějí zotročit…navíc když nás už mají zotročené.
     Vzpoura otroků proti rouškám…..fakt musím říci, že něco tak vtipného a směšného bych ani já nevymyslel.

     • Kamil Mudra

      Tomu se nediv. Být nad věcí – to znamená nasírat oba tábory. Pro jeden jsi nad věcí moc a pro druhý zas málo. Tak to máš ale se vším, nejen s covidem.

  • Mrkos

   Asi jsem to neposlal.???
   Z Macka stačí komentovat poslední větu.
   Jestli jsou ve společnostinějací sobci,
   stojí Macek mezi nimi v první řadě,
   x
   Jen tak bokem. Je známo, jak prožil Macek
   hlasování o rozdělené republiky v jedné uzavřené
   kanceláři parlamentu.
   x

 13. vittta

  Vida, jak se muslimky emancipují.
  Ještě trošku zatrénovat s nožem, a rabín mohl mít hlavu nabodlou na plotě.
  Ale že to sem vůbec dávám, vždyť je to normálka….
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/zena-ve-vidni-napadla-rabina-nozem-a-nadavala-mu-kolemjdouci-jen-odvratili-zrak-40343504#seq_no=7&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=VtZfbKUshcz-202011271050&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  • embecko

   „kolemjdoucí mu nepomohli, jen odvraceli zrak“
   O tom nedavno mluvila mistni kocka- vynucena agenda vede k lhostejnosti, v lepsim pripade.
   A lide taky dobre vedi to, co se v clanku nedoctes, protoze to tam zamerne neni- a proto take zrusili diskuzi.
   Jak dlouho jim tohle vydrzi?
   Pokud budou dusledni, pak mozna na nekolik generaci, zalezi na tom, jestli se to zacne rozkladat zevnitr.

 14. Jana

  „Tak vypadá to nové, mravnější Slovensko? Děkuji pěkně. Kollár přivedl k lizu celý svůj harém, který nikdo nemusí učit aroganci. Tvrzením, že zaskakují za noční služby sestřiček, se nám drze šklebí do obličeje. Jsme rodina – tomu se snad ani nemohu zasmát,“ svěřil se Právu muž ze Senice, jenž se představil jen jako Peter.
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/slovaky-vytocila-nadutost-sefa-parlamentu-do-nemocnice-za-nim-chodi-matky-jeho-deti-40343506#seq_no=1&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=uL5N7MnQ4mz-202011271443&source=clanky-home
  Není rodina jako rodina. A když má někdo 11 dětí s 10 přítelkyněmi, je pochopitelné, že se některé z nich do té nemocnice občas i nakvartýrují. Možná i s dětmi?

  • Peter Matej

   Ja som z druhého konca republiky!Z Prešova,nie zo Senice!Kollár je chlap,ktorému to prosto chutí!Vyrába deti,každému zo svojich detí zabezpečil jeho vlastnú mamu(ako B.Polívka) a ku cti mu slúži,že sa o všetky svoje deti a ich matky vzorne stará!
   Navyše,v tejto vláde zloženej z mafiánov,je Kollár jediný,kto môže zabrzdiť Matoviča,Sulíka a Remišovú(Kisku),keby chceli schváliť nejaký nový migračný pakt.Podpísal dohodu o tom so Salvínim.Takže si to celé zhrňme:
   Koalíciu vytvorili Matovič,Kiska,Kollár a Sulík!
   Matovič :Daňový podvodník,ktorý nesedí v base len preto,že uplynula premlčacia doba na ním spáchaný skutok!Plagiátor,ktorý na svojej diplomovke,nepohol ani prstom.
   Kiska : Člen,možno aj hlava podtatranskej pozemkovej mafie! Bolo proti nemu zavedené trestné stíhanie.
   Kollár:V minulom režime vekslák,neskôr člen tej najtvrdšej odnože bratislavskej mafie.Netají sa tým!Plagiátor,svoju diplomovú prácu tiež odpísal od iných.
   Sulík :Ako predseda parlamentu počas Radičovej vlády,chodieval na raňajky do súkromného domu dnes zabásnutého mafiána Kočnera a podával mu ranný raport z diania v NR SR.
   Takže to,že Kollár je schopný „pretiahnuť“ ešte aj cestára v zástere.považujem za to najmenšie zo všetkého zla,ktoré sa nakumulovalo po posledných voľbách v slovenskej politike.

   • Mrkos

    Dokáže-li Kollár udržet na uzdě 10 žen, aby se nepraly,
    je to nepochybně schopný člověk.
    Alláh povoluje čtyři, ale nedoporučuje to.
    Jedné je až až, ale žena potřebuje mít něco v zásobě.
    Co když té královně přejede toho jejího trubce auto.
    nebo jí spadne z lešení, nebo ….
    U takového divokáho Slováka není urazová pojistka k zahození.

   • vittta

    To jsou kousci.
    To snad je ještě horší jak u nás.
    Já to takhle občas někde čtu, no ale tahle výpověď na Slovensku žijícího Slováka je trošku o level jinde.
    To je fakt síla, né že by u nás byli beránci, no ale co je moc, to je moc.

   • Jana

    Nějak si nedovedu přestavit, že by jeden člověk mohl dostatečně účinně zabránit (nebo aspoň zbrzdit) podepsání migračního paktu
    Znamená to, že je na Slovensku nějaká opravdu vlivná skupina – třeba i mimo vládu, která je natolik soudržná, že by mohla až tak spolupracovat? V ČR nic takového nevidím. Každý si hraje nejraději na svém písečku a maximálně si vypomohou při demonstracích proti vládě stávající. Což ale v žádném případě neznamená, že by si po případném (a velmi diskutabilním) volebním vítězství nešli znovu po krku.

    • Peter Matej

     Boris Kollár je predsedom pol.hnutia „Sme rodina“.V apríli 2019 vstúpila táto strana do ENF,teda do hnutia „Európa národov a slobody“.Toto hnutie tvoria LePenovej Národný front,Salviniho Liga severu,Stracheho FPO.Okamurova SPD a Kollárovo hnutie „Sme rodina“.Z uvedeného je jasné,že Kollár je protiimigračný politik.
     Dnes je má hnutie v parlamente 17 kresiel a Boris Kollár je predsedom parlamentu.V koalícii tých 17 poslancov nikdy nezahlasuje za hodnoty,ktoré by boli v rozpore s hodnotami ENF.Hnutie je vo vládnej koalícii a preto môže “ dostatočne účinne zabrániť(alebo aspoň zabrzdiť)“podpísanie migračného paktu.

   • Jana

    No to snad ne! Významný politik a nemocnice mu nemohla vyčlenit dvě odborně vzdělané a zkušené sestřičky na střídání a musí se spolehnout pomoc vlastních a nezkušených? :-)
    Totiž tak jak je tam popisováno – že nemůže absolutně nic – to není legrace, to laik opravdu snad anpři dobré vůli zvládnout nemůže. Pak věřme médiím na slovo. Hlavne správy.sk jsem vždycky měla za spolehlivý zdroj.

    Ale taky pro tebe mám jeden odkaz, myslím, že s tím budeš souhlasit.
    https://pravyprostor.cz/a-co-kdyz-vas-obcane-zklamou-pane-blatny/#comment-1214126

 15. Mrkos

  Tak nám rozbourali podstanec pod maršála Koněva..paní M“ullerová…
  x
  Už zbývá jen postavit na Bílé hoře emerický radar a prorocví o slávě
  dotýkající se hvězd se můzě naplnit. Sodoma Gomora byla také jen
  město hříchu a přesto jí nemrtelnost zajistila boží zmínka v Knize knih.
  Možná klesne cena nemovitostí. ?
  Možná ne, s dolarem ten povolební bordel taky nehnul.
  Divný svět …… při líbání koronavirová maska vadí..

 16. vittta

  Tak to nevím, co je tohle- je to sice bulvár, ale něco takového se tam dělo.
  Nějaký svobodomyslný člověk otevřel hospodu i přes zákaz.
  Copak o to, když má ten názor, a chce riskovat, nemohu nic namítat.
  Problém je v tom, že uvnitř bylo 13 hostů, a všichni měli podepsanou dohodu o provedení práce, takže se hospodský né že vzbouřil- ale chtěl nějak s úřady vyjebat.
  Další věc je, že oněch 13 hostů ho těžko vytrhne, takže je to jen blbá póza.
  V Uherském brodě také otevřou hospodu, a prý je veřejnost na straně hospodských- resp. toho pražského.
  No, na návštěvě se to moc neprojevilo, ale samotného mě zajímá, kolik lidí bude do těch hospod chodit.

  https://www.extra.cz/dalsi-hospoda-se-stavi-vlade-po-rebelujicim-seberaku-otevre-i-bar-v-uherskem-brode?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=442601&dop_req_id=L3HiLPMs1iQ-202011271748&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

   • embecko

    Rozhodne je to ale potvrzeni toho, ze ve Svedsku zadne no-go zony nejsou. Sice tam maji zonu se zatarsy a kontroluji posadky vozu, ale projet se da, kdyz se jim zalibis a ne, ze ne! A lustrace jsou jen projevem kulturni pestrosti, proti tomu neco namitat by byla cira xenofobie!
    Stezejni veta je tahle:
    „Gangy se dívají na bílé Švédy jako na jiný klan, který je shodou okolností u moci (inspektor policie)“
    A je to fake, protoze to nejde dokazat. Pana inspektora nejen propustit, ale i odsoudit a to jak soudne, tak moralne!

   • Kamil Mudra

    To je prča, zrovna jsem se sem chystal ten odkaz dát, ale naštěstí jsem aktualizoval stránky. Už jsem ho měl zkopírovaný a napsaný komentář. :-)

    • Kamil Mudra

     Ale jak jsme se sešli skoro ve stejný čas .-)
     Mě zdrželo jen to že jsem musel restartovat počítač. Jinak by to také bylo těsně okolo toho 20:45

   • vittta

    Tenhle odkaz nejde nedat.
    Švédsko je stát mnoha vzorů, multikulturní pestrosti, či koronavirové svobody.
    Ozbrojené útoky jsou tam…myslím 600 za rok, 300 přestřelek, a 300 granátových útoků, což v praxi bude znamenat nejméně 5x tolik-tedy toto je doslova na denním pořádku.
    No a v takovém, řekněme „nezdravém“ prostředí je jako možné něco nařídit?
    Švédové ani nic neřídit nemohli, protože by z toho byla blamáž, negři a čmoudi by se prostě Švédům vysmáli, nic by nedodržovali, ostatně, oni nic nedodržují ani co se jakýchkoliv norem týká.
    Švédsko je ale především ukázka, co dělá dlouhodobý mír (a to je nepříjemné zjištění), blahobyt a feminizace vlády.
    Švédsko byl ideál socialistů, a dnes je ideálem liberálů.
    Žít by tam ale asi nechtěla ani jedna skupina obdivovatelů.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s