Bečení jehňátek

Napsal Taras, celý článek zde, diskuze bez registrace je možná tady.

Do hlavy ne! Tak zní název písničky echt pravičáka Ivana Mládka. Tímhle heslem se řídila stejně politicky nadimenzovaná Hermína Harker a vybrala si na chudákovi Tarasovi mnohem choulostivější místo. Jsem to trochu zdramatizoval: když došlo na koule, tak jsem se totiž chechtal, až jsem málem spad ze židle, no řekněte, kdo se může pochlubit, že mu dáma vyhrožovala tímhle? Takže s tím StB to nemyslím příliž vážně, jenom jako efektní zakončení článku, ale oni skutečně drcení varlat nazývali tak, jak je psáno v nadpisu.

Samozřejmě, vzkypění uražených citů jedné fanatičky nemůže být podkladem pro nějaké dalekosáhlé politické závěry, ale určitý obrázek o stavu myslí pravicového milieu poskytuje. A ptám se zdejšího okruhu debatérů: můžete uvést jméno solidního, argumentujícího a rozumného pravičáka z diskuzí na známých stránkách? Já jsem na iDnesu žádného, ani v blogerech, ani v diskutujících nenašel.

Je to jeden Sandwalker vedle druhého.

Toho by vzít kolenem do kulí bylo skutečným potěšením.

***

Redakční upozornění:  První komentář nového diskutujícího je vždy schvalován, další už schvalování nepodléhají. Pokud je v komentáři dva a více odkazů, čeká také na schválení (antispamový filtr). Děkujeme za pochopení.

 1. Troi

  Já znám jednoho pravičáka (neoliberální doktrínu zastávajícího), který je schopen velmi inteligentně a konzistentně diskutovat. Nicméně je to (pravděpodobně) možné pouze kvůli tomu, že nevykazuje ani nejmenší míru soucitu.

  Což je imho hodně vypovídající o pravici: konzistence pouze za cenu naprosté bezcitnosti.

 2. Taras

  Ano, to je potom diskuze ve stylu Karla Michala a logiky jeho Mrtvé kočky: Nakažlivé nemoci odstraníme tak, že vyvraždíme jejich přenašeče, tedy lidi.

  Ovšem dá se na to dobře reagovat revolučním násilím: tobě vyhovuje, když můžeš vykořisťovat, nám zase vyhovuje, když ti to sebereme.

 3. ;-)))

  Mimochodem, kdyz clovek cte ty vylevy v diskuzi u puvodni clanku…
  Doufam ze to jsou placeni agitatori, protoze pokud ne, pak je situace asi beznadejna

 4. Taras

  Tak nějak, zlí komunisti nám ten krásný statek sebrali. Že oni na něm dřeli čeledíny a děvečky do krve, to sem nepatří.

 5. Troi

  Ad Taras: Podle evoluční teorie oblíbené pravičáky: moc má ten kdo si ji dokáže vzít. Pokud lid dokáže shromáždit větší sílu než oligarchie, má naprosté právo převzít jejich majetky a výrobní prostředky.

  Já bych se radši vyhnul přesunům majetku motivovaných střelnou zbraní, ale ono možná nebude na výběr…

 6. Taras

  Smajlíku, Trenk je patrně student VŠE, ten to tlačí z horoucího liberálního srdéčka. Ten zbytek jsou starý známý.

 7. Janika

  Proč „pravičáci“ „neumějí“ diskutovat? To je jednoduché, oni to totiž nepotřebují. U nich je vše dané, nepotřebují hledat řešení a shodu. Jen musejí dohlédnout, aby se nedohodli jiní jinde a ve shodě jim zabránit tím, že jim rozvrátí debatu, jednoduchými pitomými hesly v důsledku kterých se začne žvanit o ničem, hádat se a vyvracet nekonečnou řadu nesmyslů. Jediná obrana proti nim je vyloučit je z debaty. Což je mi sadistickým potěšením smutnou povinností.

 8. ;-)))

  Je to sranda…
  Mnohokrat jsem od tech chytrych slysel jejich slavne heslo

  SILNEJSI PES MRDA

  Na tom stoji jejich i Necasova ideologie.
  Jsou tak hloupi, ze nechapou ze jsou mensina co nasira vetsinu.
  Nechapou ze kdyz se povezou na voze a za nimi bezi tzv. luza, muze to dal fungovat, jen kdyz nechaji obcas nejakou luzu naskocit k nim na vuz.
  Pokud ne, luza vuz dozene, prevrati, chytre zlyncuje a jede se dalsi kolo,

 9. Taras

  Smajlíku, kdyby jim tohle skutečně hrozilo, tak by si nelajzli chovat se tak, jak se chovají. Sázka na nekonečnou trpělivost (čti hloupost) českého občana je sázka raconální.

 10. Troi

  Ta racionalita počítá s tím, že nechají naskočit ty nejinteligentnější z lůzy a v lůze se nikdo schopný nenajde. V okamžiku, kdy je elita příliš úzce profilovaná, tak spousta schopných a inteligentních začne kopat za lůzu a díky těmhle pár „přeběhlíkům“ lůza vyhraje. Ne kvůli svému množství, ale kvůli tomu, že se objeví někdo dost inteligentní, aby je vedl a využil jejich sílu a množství.

 11. Edmund Černá Zmije

  Milý Tarasi, vy máte tendenci vyvolávat duchy. :-)

  Doneslo se mi, že máte nějaké zvláštní vysvětlení, proč nediskutuji na iDnes. Tak jsem udělal výjimku a vrátil jsem se na blog iDnes, abych se ujistil, že se nic nezměnilo, stále fantazírujete bez jakýchkoli faktů.

  Takže bych vám rád sdělil, že na diskuze jsem nezanevřel, jen odmítám myšlenku, že dobrý komentář napíše člověk jen tehdy, když se pod něj podepíše, stejně jako odmítám představu, že když se člověk podepíše pod svůj názor a vyvěsí to na internetu, tak se mu v žádném případě nemůže nic stát.

  Co se obhajování pravicové politiky týče, řekl bych, že není moc co obhajovat. Nečasova vláda dělá politiku podivnou, jen ztěží se jí ovšem dá říkat pravicová. Můžeme se bavit o jednotlivých krocích a já je buď podpořím nebo odmítnu, nejsem fanatik a tahle vláda mě neplatí. Měli bychom se ovšem spíše bavit o pravicových principech, ty obhajuji stále, i když uznávám, že i levicové principy mají svoji logiku a jsou lidé, kterým vyhovují lépe.

  Asi byste se ale měl zamyslet nad tím, jestli je dnes mezi politiky co se hlásí k pravici a těmi levicovými nějaký zásadní rozdíl. Rozdíl vidím jen jeden – ti první jsou zrovna u moci. Jinak je to zprava i zleva sbírka exotů, kteří mají ambice, hroší kůži a někteří ideály, ale těžko mezi nimi najdete schopné, poctivé a upřímné lidi – těch je mezi politiky minimum. A není to jen naše specifikum, světová politická scéna se hemží nabubřelými slibotechnami bez znalostí a schopností.

  Ono to nadávání na jednotlivé politiky už unavuje. Chcete něco udělat pro svět? Najděte čtyři politiky, dva pravicové a dva levicové, z nichž jeden bude člověk na svém místě a druhý otřesný případ nekompetentnosti. Napište článek, ve kterém je porovnáte, aby bylo vidět, že není problém v ideologii, ale v lidech.

 12. Taras

  Nazdar, Edmunde, ale tohle mi nesedí. Vy jste mi řek, že máte od adminů dispenz na blogování pod pseudonymem, tedy by asi nebyl problém dostat totéž pro diskuze. Navíc – připadal jste mi hodně v defenzivě a některé vaše argumenty při posledním našem diskuzním střetu byly natolik chabé, že jsem už na ně ani nereagoval. A to je co říci.

  I tady používáte klišé, Nečasova vláda je echt výkvět české pravice a naplňuje bod po bodu ty nejpravicovitější neoliberální principy: zvyšování daní, které platí všichni, snižování daní a odvodů nejbohatším, likvidace solidárních systémů, privatizace i tam, kde je to ztrátové, církevní restituce, zahraniční politika na pravém okraji Evropy. A vy řekněte, že není pravicová?

  Co se kritiky doleva týká, už před časem jsem prohlásil, že je čas na kritiku české levice ZLEVA, neboť – pokud podle vás česká pravice nedělá pravicovou politiku, ta česká levice je málo levicová a hlavně pak málo razantní. A to i KSČM.

  Pokud budeme personifikovat, tak čeští politici nesahají např. těm německým ani po kotníky. Ale ono je to tak i v jiných oborech, bohužel.

 13. Edmund Černá Zmije

  Měl jsem povolený pseudonym pro psaní blogů, protože něco takového sami nabízeli (v dobách svobodnějších). Ve chvíli, kdy přešli na nový systém, tak něco takového v nabídce nebylo. Místo toho se někteří z redakce vyjádřili v diskuzi, že pokud si někdo vymyslí jméno a bude v diskuzi hodný, tak ho nebudou prověřovat. Víte, já dost ostře rozeznávám mezi pseudonymem, který je poměrně zřejmý a v systému povolený, a mezi vydáváním se za někoho jiného. Takže jsem se pod svým jménem neregistroval a starý účet mi iDnes zrušila. Podotýkám, že iDnes mou totožnost znala, měl jsem v účtu zadané pravé jméno i adresu, jen se zobrazoval pseudonym. Také jsem si od nich nechal poslat pár hloupostí za přebytečné dukáty, abych jim udělal radost. Takže i adresu měli ověřenou, jen tu občanku nedostali. Zjevně jim nešlo o to, aby diskutoval někdo, koho znají, ale abych v diskuzi používal své skutečné jméno.

  Přiznám se, že si argumenty z naší poslední diskuze nevybavuji, pokud jste na ně nereagoval, asi vás nezaujaly. Vaše právo. Ale nemůžete čekat, že je podpořím, když nenapíšete, co se vám na nich nezdá.

  Pokud zvyšování daní považujete za pravicový princip, pak se opravdu těžko vede diskuze. Tou likvidací solidárních systémů myslíte co? Důchodovou reformu? Co vlastně Nečasova vláda zprivatizovala? Církevní restituce by měly být aktem spravedlnosti, ne otázkou pravice nebo levice. Vrátit to, co bylo ukradeno, náprava křivd – to by měla být restituce. Myslíte, že levice je levicová, protože nevrací nakradené? A co je to pravý okraj Evropy? Abych věděl, který krok zahraniční politiky byl pravicový.

 14. Rothmans

  Vážená Tarasova kamarádko – uznávám, že je třeba se bránit Trolům, ale já zase nerad rozdávám mailové adresy – proto je tahle adresa fake. Pokud to propustíte, je to na Vás. Jinak pozdravujte Tarase. Nick sedí a Taras jej zná a má na mě kontakt.

  Přemýšlím nad článkem. Umím tento stav pochopit, protože jej zažívám na vlastní kůži. Ale co nemůžu pochopit, je PROČ tomu je takto?
  Komunisti mají svou dobu za sebou a ani v nejbujnější představě si nikdo nedokáže představit jejich návrat v podobě 50tých roků. Nemají nikde oporu, SSSR již neexistuje a dnešní Rusko je úplně o něčem jiném. Kuba, nebo Korea jsou opory opravdu nerealistické a nereálné, a nic jiného nikde neexistuje. Zůstal pouze strašák, nebo lépe řečeno torzo strašáka, které i v nejlepším případě strašit nemůže.

  Já jsem měl na zahradě obdobné zařízení, abych ubránil úrodu prosa před nenechavými vrabci. V době, kdy proso dozrávalo byl jaksepatří vystrojen a plnil funkci, která se od něj očekávala. Nyní je z něj torzo, na kterém poposedávají vrabci a když jdu na zahradu, tak slyším vrabce, jak na tom torzu živě diskutují. Je to pouze obdoba s naší politickou scénou? Kdyby ti vrabci ovládali lidskou srozumitelštinu, tak bych se dnes od nich zřejmě dozvěděl, zhruba totéž co z našich médií, protože si vrabci nenáviděného strašáka ovládli a nyní se všemožně snaží, abych se jej také bál a nechodil je na zahradu rušit. Ono jim asi nedochází, že pokud tam proso na jaře nezaseji, tak možná vyklíčí to, které při minulé sklizni samovolně spadlo na půdu a na jaře vyklíčí, a to bude definitivně poslední úroda, protože při té mizivé úrodě se zajisté postarají, aby ani semínko nevypadlo na půdu. Jsou to vrabci a oni žijí dnes. Dnes mají co do zobáku a zítra, když nebude zde, tak přeletí k sousedovi, třeba na mák.
  Ale když jako dobrý hospodář toho strašáka na jaře popravím a umístím do záhonu s prosem, tak mám jistotu, že budu mít zachovanou úrodu i pro další roky. Ten výhružně vypadající vrabčí cvrkot na tom torzu, mi připomíná opět zdejší politickou scénu, kdy strašák už nestraší, tak vrabci alespoň působí povyk, abych je nechal beztrestně hospodařit a začal se jich a strašáka bát. Oni totiž v té vrabčí hlavě nevidí žádného rozdílu, mezi mnou a strašákem. Dvě ruce, které vlají ve větru, koule na krku s kloboukem a kalhoty až k zemi. No uznejte, zda nejsem taky jen strašák. Ale až přeteče pohár mé mírumilovnosti a tolerance a přijdu na zahradu se vzduchovkou a nedejbože některého trefím, bude na chvíli pokoj, než na to za týden zapomenou. A pak se vrátí a opět budou pindat na torzu.
  Pane Tarasi, co říkáte na tu vrabčí odyseu? Jsem také jen strašák, nebo je to pouze výplod vrabčího mozku?

 15. Taras

  Já teď mohu jenom sdělit dojmy, protože jsem si tu diskuzi, ve které jste zrovna nezářil, pochopitelně nepoznamenal, ale pamatuju si dost přesně, že jste použil ojetá klišé. Z toho jsem usoudil, že vám docházejí argumenty.

  Ale protože něco z toho jste zopakoval i tady, je možné reagovat: zvyšování nepřímých daní (které platí solidárně Bakala i babička z Horní Dolní), to je typicky ČESKÝ pravičácký princip. Snižování daní přímých, rovná daň, zastropení odvodů, Švarc systém, omezování sociálních výdajů, to jsou světové neoliberální principy. Tedy Nečasova vláda je přímo vzorově pravicová. Probíhá plíživá privatizace nemocnic, to je k tomu vašemu údivu, co Nečasova vláda zprivatizovala. Probíhá plíživá privatizace důchodového systému (druhý pilíř). To je tak výnamné oslabování proincipů, na nichž stojí i západní konzervativní i křesťanská pravice, že se budete muset rozhodnout, když tomu fandíte, jaký to pravičák vlastně jste. Jestli ten evropský, západní, nebo irský či litevský nebo snad teapártyový?
  No a církevní restituce majetku, který církev nikdy nevlastnila, jenom ho měla ve správě, a to jak fyzická, tak hlavně ta finanční, to je tak nehorázný tunel na peníze daňových poplatníků směrem k sektám a zpětným chodem i k partajím, že by se za to měl stydět každý pravičák. Ale kdepak s morálkou na žraloky.

  Tedy musím konstatovat, že vaše diskutérská recese až krize trvá. Ale omlouvá vás to, že neoliberální politika je neobhajitelná. Celosvětově, nejenom ta příštipkářská česká.

  • Edmund Černá Zmije

   Zvyšování daní je český pravičácký princip? To je nějaký speciální český pravicový proud, odlišný od pravice obecně? Já obhajuji pravicové principy, ne nějaké „české pravicové principy“.

   Nečasova vláda privatizuje nemocnice? Moc jsem si toho nevšiml, o privatizaci nemocnic se mluví už dlouhé roky. Které nemocnice zprivatizovali?

   Důchodový systém je poněkud kontroverzní téma. Zkuste objektivně uznat, že stávající průběžný systém má svoje limity, které byly překročeny stárnutím populace. Důchodová reforma se mi nelíbí, ale něco se s důchodovým systémem stát už muselo a vzhledem k tomu, že se o tom mluví od minulého století a žádná vláda nenašla odvahu tento neřešitelný problém řešit, zbylo to na Nečase. Moc jim to nejde, ale měli aspoň tu odvahu řešit něco, co se řešit musí a co všichni odkládali.

   O tom, zda církve něco vlastnily nebo nevlastnily rozhodne soud. Restituce otevírají možnost tento majetek navrátit, o tunelu můžeme mluvit ve chvíli, kdy soud rozhodne o navrácení majetku, který církvím nepatřil. Zatím byl důvod se stydět 23 let, kdy stát odmítal navrátit církvím ukradený majetek. Zatímco otázka, zda ten který majetek církvi patřil nebo nepatřil, je stále otevřená, dvě desetiletí držení a užívání ukradeného majetku státem je evidentní fakt.

   Konstatujte si o mé „diskutérské recesi“ co chcete. Je to váš názor, pokud vám podobná prohlášení dodávají pocit převahy v diskuzi, klidně si poslužte, nějak se s tím už vyrovnám. Za argument to ovšem doufám nepovažujete. ;-)

 16. Janika

  Rothmansi, jste zde vítán. Jen k té adrese – fake nevadí, je to jen kvůli identifikaci, jen si tu verzi prosím pamatujte, jinak by komentář podléhal příště zase schvalování.

  Také mě těší, že jsem poznala slavného Edmunda Černou Zmiji :-).

 17. Taras

  Strašák, co ožije a začne to kosit, ten tady nehrozí, bohužel nebo bohudík. Každý soudný člověk ví, že systém narazil na meze svých možností a už začal škodit. Ale je to bohužel tak, že Západ se má přes tu bídu pořád ještě docela dobře a meze trpělivosti strašáka nebyly překročeny. Tedy je to čekání na to, jestli se globální kapitalismus podaří zavřít do klece, aby neškodil, jestli politikové zvolí správně mezi posluhováním kapitalistům a jejich regulací. Jedině nějaký celosvětový malér v podobě návratu podmínek za Velké krize by totiž vyvolal ono potřebné nastartování radikálních změn, tedy nové přerozdělení zisků ze společenské práce. Jak nás historie učí, bývá to většinou krvavé, bohužel.

 18. Taras

  Daně jsou spojité nádoby. Jestliže Nečas (a před ním Reagan a Bushové a Thatcherová) v souladu s echt pravicovými principy snížil daně nejbohatším a tím (jako Reagan a nohsledi předtím) razantně zvýšil jejich příjmy, musel daňový výpadek někde vyrovnat. Tedy MUSEL zvýšit nepřímé daně, neboť ty platíme stejně, z jednoho rohlíku já důchodce jako Kellner. To je vlastně v pořádku, máme stejné žaludky, ovšem jenom a výhradně v momentu konzumace toho rohlíku.

  Tedy pokud chtěl realizovat princip snižování daní pro nejbohatší (posvátná neoliberální a desetiletí realizovaná mantra), čím měl ten výpadek nahradit, poradíte mu, pokud také trváte na principu snižování?

  .

  To tvrdí lékařský odborový klub i komoráři, že záměrné uvedení systému do nerovnováhy skrze politiku VZP (ovládanou modráky), tj. redukce nemocniční sítě a omezování plateb za péči, není nic jiného než příprava jejich privatizace, převzetí Chrenky a spol.

  .

  Jedině průbežný důchodový systém je odolný proti inflačním a krizovým stavům, je to právě naopak než tvrdíte. Ta nerovnováha mezi plátci a příjemci, zůsobená nepříznivým demografickým vývojem, to je báchorka privátních pojišťovatelů, která nemá oporu v demografických faktech. Jedná se o snížení poměro plátci/důchodci v řádu nekolika procent, přičemž je to projekce do roku 2040 a 50. Kde jsou ale zvýšené platby z vyšších mezd, nebio snad Nečas předpokládám že v roce 2050 budou stejné platy jako dnes? No tak inteligentní je na to dostatečně.

  .

  Co se církevních restitucí týká, tak jste se stylizoval do svatouškovské pozice, co bylo ukradeno, musí být vráceno. Církev žádný majetek nevlastnila, měla ho ve správě, takže jakékoliv vracení je nesmysl, mělo jít o zřízení užívacího práva. Tím spíše ale jsou naprosto zločinné finanční náhrady za neexistující pohledávku. Jste stejně morálně razantní v navracení toho, co bylo ukradeno během privatizace?

  • Edmund Černá Zmije

   Tarasi, daně nejsou spojité nádoby, je samozřejmě možné některé zvyšovat a některé snižovat, ale existuje celková daňová zátěž, kterou lze také měnit. Nečas zvyšuje celkovou daňovou zátěž, což jde proti pravicovým principům, Dělá to místo aby snižoval výdajovou stránku, což by vyvolalo negativní reakce těch, kteří ze státního rozpočtu berou.

   Co se nemocnic týče, o privatizaci se opravdu mluví dlouho a obávám se, že se nejedná o nějaký souboj pravice a levice, nýbrž o to, kdo u toho bude a kdo se tím pádem napakuje. Levicové vlády v minulosti privatizovaly také, kdykoli z toho něco káplo. Nicméně dokud skutečně privatizace nemocnic neproběhne, těžko jí připisovat na vrub Nečasově vládě.

   Já jsem také spíše pro průběžný důchodový systém, ale že má současný systém problémy s demografickými trendy není žádná báchorka. Čísla najdete na stránkách statistického úřadu, za posledních 20 let se doba dožití prodloužila zhruba o 10 let, to musí být někde vidět. Prodlužování doby odchodu do důchodu má své hranice, kolem 70 let věku se pro spoustu lidí stává vykonávání většiny povolání nemožné. Projekce do budoucna bych moc nebral v potaz, protože jsou velmi odlišné podle toho kdo je zpracovává. Ale pokud se podíváme na vývoj za posledních 40 let, tak je to nárůst počtu starobních důchodců z 1.3 na 2.3 miliónu.

   Váš předpoklad, že církve nikdy nevlastnily žádný majetek, je extrémní a ukončuje diskuzi na toto téma. Pokud by byl pravdivý (což nepředpokládám), pak by skutečně bylo vracení majetku tunelem. Čili na to, kdo z nás má pravdu, si budeme muset počkat do rozhodnutí soudu, pokud tedy budete jeho rozhodnutí považovat za průkazné.

   Co se vaší poslední otázky týče, jsem samozřejmě pro vracení každého ukradeného majetku. Pokud to bude probíhat právní cestou, tedy pokud soudy dostanou dostatečné důkazy o porušení zákonů. Obávám se ale, že tohle je spíše sen, takže si Gross svůj podíl z privatizace Mostecké uhelné bude moci ponechat. A s ním další darebáci, napříč politickým spektrem.

 19. Taras

  Ten ostrov na tebe působí neblaze, už jsi přistoupila k latinskoamerickému principu „maňana“, neboli stačí zítra. Poslední řádka komentáře se mi začala přepisovat přes rubriku pro mail a pak to zkolabovalo kompletně. Tak sem to napsal na iDnesu a pak to – po velkém boji – zkopíroval sem. Ono si v těch ajťákách nelze vybrat. Že, Arthure Dente? (Sleduj, jak ho tady vcukuletu máš.)

 20. Vodník

  Malá technická: podle mých zdrojů říkali bachaři drcení varlat „telecí bečení“ nebo „rajský protlak“.

  Souhlas s tím postřehem o bezcitnosti a bezohlednosti. To byl pro mě největší šok, se kterým jse se na Západě setkal. Samozřejmě tu nejsou všichni takoví, ale je to mnohem víc samozřejmé a akceptované jako normál. V Česku se tomu ne jedné straně lidé brání, na druhé přestřelují do takového toho (a)sociálního darwinismu, který je tady dost vzácný (výjimka: http://www.novinky.cz/zahranicni/294598-postizene-deti-stoji-moc-penez-mely-by-se-uspat-sokoval-britsky-radni.html)

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s