Jihovýchodní Asii postihla katastrofa, která překonala všechny rekordy; jmenuje se Spojené státy.

Napsal DavidSwanson, přeložil Brok, převzato odtud.

V mém městě ve Spojených státech – což není zvlášť neobvyklé – máme na významných veřejných místech velké pomníky, které označují některé z nejkatastrofálnějších nemorálních akcí minulosti. Bohužel, všech pět těchto hlavních pomníků oslavuje tyto minulé hrůzy, místo toho, aby nás učili je neopakovat. Virginská universita nyní staví památník zotročeným lidem, kteří ji stavěli. Budeme tedy mít pět oslav zla a jednu jejich varovnou vzpomínku.

Dva z pěti pomníky slaví genocidu západní expanze přes kontinent. Dva slaví stranu otrokářů v americké občanské válce. Jeden uctívá vojáky, kteří se účastnili jednoho z nejničivějších a nejvražednějších útoků na malé části země, které lidstvo dosud spáchalo. Ve Spojených státech to lidé nazývají „válkou ve Vietnamu“.

Ve Vietnamu se to nazývá americká válka. Ale nejen ve Vietnamu. Byla to válka, která tvrdě zasáhla v Laosu, Kambodži a Indonésii. Pro podrobně podloženou a ucelenou představu si můžete prohlédnout novou knihu „Spojené státy, jihovýchodní Asie a Historická paměť“, kterou editovali Mark Pavlick a Caroline Luft, s příspěvky Richarda Falka, Freda Branfmana, Channaphy Khamvongsy, Elaine Russell, Tuan Nguyen, Bena Kiernana, Taylora Owena, Garetha Portera, Clinton Fernandes, Nicka Turse, Noama Chomskyho, Eda Hermana a Ngo Vinh Longa.

Spojené státy shodily v jihovýchodní Asii 6 727 084 tun bomb na 60 až 70 milionů lidí, což je více než trojnásobek toho, kolik použily v Asii a Evropě v druhé světové válce. Současně zahájily stejně masivní útok pozemním dělostřelectvem. Stříkaly ze vzduchu desítky milionů litrů agenta Orange, nemluvě o napalmu, s ničivými následky. Účinky přetrvávají dodnes. Desítky milionů bomb dodnes nevybuchly a jsou den ode dne nebezpečnější. Studie z roku 2008, provedená lékařskou fakultou Harvard Medical School a Institute for Health Metrics and Assessment na Universitě ve Washingtonu odhadla že v severním a jižním Vietnamu během americké účasti násilnou smrtí zemřelo 3,8 milionu lidí, vojáků i civilů, nepočítaje stovky tisíc zabitých v Laose, Kambodži a Indonésii. Ve Vietnamu, Laosu a Kambodži bylo asi 19 milionů zraněno nebo bez domova. Mnoho milionů dalších bylo nuceno žít nebezpečný a zbídačený život, přičemž důsledky přetrvávají dodnes.

Američtí vojáci, kteří padli v té válce představují jen 1,6% všech úmrtí- ale jejichž utrpení dominuje americkým filmům o válce, skutečně trpěli tolik a hrozně, jak je znázorněno. Od té doby spáchaly sebevraždu tisíce veteránů. Představte si však skutečný rozsah utrpení, kterým prošel jihovýchod Asie, i kdybychom pominuli zmrzačené oběti a miliony lidí, kteří ztratili své domovy a obživu. Vietnamský památník ve Washingtonu D. C. uvádí 58 000 jmen padlých na 150 metrech zdi. To je 387 jmen na metr. Podobně by 4 miliony jmen vyžadovaly zeď dlouhou 10 336 metrů, nebo vzdálenost od Lincolnova památníku k pahorku amerického Kapitolu a zpět a totéž ještě jednou, a pak až do zákulisí všech muzeí, stojících podél naší cesty od Washingtonského památníku.

Naštěstí záleží jen na některých životech.

V Laosu zůstává asi třetina země zničena přítomností nevybuchlých bomb, které nadále zabíjejí velké množství lidí. Patří mezi ně asi 80 milionů kazetových bomb a tisíce velkých bomb, raket, minometů, granátů a šrapnelů. Od roku 1964 do roku 1973 vedly USA jednu bombardovací misi proti chudým, neozbrojeným zemědělským rodinám, devět let každých osm minut ve dne v noci s cílem zničit jakékoli jídlo, které by mohlo živit vojenské či partizánské jednotky (nebo kohokoli jiného). Spojené státy předstíraly, že poskytují humanitární pomoc.

Jindy se jednalo jen o shody. Bombardéry létající z Thajska do Vietnamu někdy nemohly bombardovat Vietnam kvůli povětrnostním podmínkám, a tak jednoduše upustili své bomby nad Laosem, místo aby provedly obtížnější přistání s plným nákladem zpět v Thajsku. Když prezident Lyndon Johnson v roce 1968 oznámil ukončení bombardování v severním Vietnamu, letadla místo toho bombardovala Laos. „Nemohli jsme jen tak nechat letadla rezavět,“ vysvětlil jeden úředník. Chudí, zraněni starými bombami, dnes v Laosu nemají přístup k potřebné zdravotní péči a musí přežít v ekonomice, do které kvůli bombám nikdo neinvestuje. Aby přežili, prodávají kov z bomb, které úspěšně zneškodní. Risiko je nemírné.

Kambodža byla „ošetřena“ zhruba stejně jako Laos, s podobnými a předvídatelnými výsledky. Prezident Richard Nixon v té věci oslovil Henryho Kissingera, a ten přikázal Alexandru Haigovi, aby vytvořil „masivní bombardovací kampaň… „všechno, co letí na cokoli, co se hýbe“. V důsledku toho nabrali podporu Rudí Khmerové a z 10 000 vojáků v roce 1970 vyrostli v roce 1973 na 200 000 vojáků. V roce 1975 potom porazili proamerickou vládu. (Pozn. překladatele: co se týká úcty k životu, měli tedy demokratickou US školu).

Válka ve Vietnamu byla stejně strašná. Masakry civilistů, použití farmářů jako návnady, zóny volného ohně, ve kterých byla jakákoli vietnamská osoba považována za „nepřítele“ – nebyly to neobvyklé techniky. Primárním cílem bylo zničení populace. To – a ne laskavost – vedlo k většímu přijímání vietnamských uprchlíků, než bylo praktikováno během předchozích válek. Robert Komer vyzval USA, aby „posílily programy pro uprchlíky, jejichž cílem bude připravit Viet Kong o náborovou základnu.“

Americká vláda od začátku pochopila, že hrůza, kterou chtěla uvalit na Vietnam, neměla významnou podporu veřejnosti. Obávala se také „demonstračního efektu“ levicové vlády Vietnamu, která byla proti dominanci USA a dosahovala sociálního a ekonomického pokroku. Bomby s tím měly pomoci. Podle slov vojenských historiků USA, kteří psali v The Pentagon Papers, „v zásadě bojujeme s porodností ve Vietnamu.“ Ale tento boj byl samozřejmě kontraproduktivní a jednoduše generoval více „komunistů“, což vyžadovalo další nárůst násilí proti nim.

Jak přimět lidi v USA, kteří se považují za dobré a slušné, aby poslali své chlapce, zabíjet chudé zemědělce a jejich děti a jejich starší příbuzné? Na co máme profesory, pokud nedokážeme získat podporu veřejnosti?? Linie vyvinutá v americkém vojensko-intelektuálním komplexu spočívala v tom, že Spojené státy nezabíjejí zemědělce, ale spíše urbanizují a modernizují země tím, že rolnickými rolníky integrují do městských oblastí díky uměřenému použití bomb. Mezi tím až 60 procent lidí ve středních provinciích Vietnamu bylo odkázáno na konzumaci kůry a kořenů. Děti a starší lidé byli první, kdo vyhladověli. Ti, kteří byli zahnáni do amerických věznic a podrobeni mučeni a experimentování, přece byli nakonec pouhými Asijci, takže proč hledat přesvědčivé omluvy?

Miliony ve Spojených státech byly proti válce a snažily se ji zastavit. Nevím o žádném pomníku na jejich počest. Lidé našli příznivý ohlas v americkém Kongresu a tak dne 15. srpna 1973 ukončili bombardování Kambodže. Přinutili „je“ ukončit celý hrozný podnik. Vynutili si na Bílém domě progresivní program domácí politiky. Přinutili Kongres, aby považoval Nixona za zodpovědného způsobem, který je dnes americkému Kongresu naprosto cizí. Když míroví aktivisté v uplynulých letech vzpomínali 50. výročí každého konkrétního pokroku v úsilí o mír, nabídla se americké společnosti jako celku jedna otázka: Kdy se „oni“ poučí? Poučí se někdy?

 1. Janika

  Napsal jste mi k tomu, Broku, tato slova: „dnes na prahu možné další hrozné války na Blízkém východě, jsem našel čerstvý článek z pera autentického Američana, možná „muže z lidu“, který se mi zdá pozoruhodný tím, že ukazuje rozhled a lidskost řadového občana USA a tím, jak v stručnosti a přitom účinně opisuje hrůzy války, nechť se strhne kdekoliv.“
  Ano, je to otřesné čtení, jednoduchá fakta, která nelze popřít. Mám z toho smíšené pocity, protože tady na blogu jsou celé série článků, kde se tohle téma také probírá, jsou to rubriky „Dveře ve zdi“ a „Korea“.
  Obávám se, že většina Američanů si s tím hlavu vůbec lámat nebude a nadále se bude považovat za zachránce světa.

  • brok

   Zevšednělo nám to slovo. Slyšíme je, čteme, vidíme na Internetě a mlčíme, pohled odvracíme. Teď máme na programu Irán.Vypadá to jako sázení na koně či fotbalisty – bude/nebude? Padne/nepadne? Jenže jenom vypadá. Našel jsem tento článek 24.7, zveřejněný byl den předtím neznámým Američanem. Je možné, že ten člověk chce, vzpomínaje na minulost, abychom všichni, nejenom jeho krajané, plně vnímali obsah slova „válka“. Ne není to o hře, je to o strachu, úzkosti, smrti a nekončícím utrpení. O nevýslovné bolesti matky a otce nad mrtvolkami jejich dětí. Překládal jsem kvapně, trpěl jsem a chtěl jsem, aby aspoň někdo vyhověl tomu Davidovi. V tom spěchu jsem tam nadělal pár chyb, za něž se omlouvám.
   A ne, nemyslím, že se „oni“ někdy změní.

 2. astraustralia

  Mozna neni jeste vse ztraceno?
  Zivot homosapiense se ubira stale kamsi a v posledni dobe se stale casteji dava na slovo „obohaceni“.
  Kde cim a kde kym.

  Clanek je to svym obsahem otresny a burcujici z nehoz by obohacenim melo byt pouceni z minulosti, predevsim ze vseho spatneho ceho se nekteri lide dopustili aby se to jiz nikdy neopakovalo.
  Jen vyvoj ukazuje ze nekteri nelide jsou nepoucitelni !
  Chybi mu jen cisla o kolik se obohatil zbrojni prumysl, nejvetsi zlo ktere obohacuje jen pribyvajicimi cisly na bankovnich uctech
  tech kteri to organizuji a kteri se hruzami na lidech zivi.
  Spravna je zaverecna otazka:
  Kdy se „oni“ poučí? Poučí se někdy?

  Spojené státy shodily v jihovýchodní Asii 6 727 084 tun bomb na 60 až 70 milionů lidí, což je více než trojnásobek toho, kolik použily v Asii a Evropě v druhé světové válce. Současně zahájily stejně masivní útok pozemním dělostřelectvem. Stříkaly ze vzduchu desítky milionů litrů agenta Orange, nemluvě o napalmu, s ničivými následky. Účinky přetrvávají dodnes. Desítky milionů bomb dodnes nevybuchly a jsou den ode dne nebezpečnější. Studie z roku 2008, provedená lékařskou fakultou Harvard Medical School a Institute for Health Metrics and Assessment na Universitě ve Washingtonu odhadla že v severním a jižním Vietnamu během americké účasti násilnou smrtí zemřelo 3,8 milionu lidí, vojáků i civilů, nepočítaje stovky tisíc zabitých v Laose, Kambodži a Indonésii. Ve Vietnamu, Laosu a Kambodži bylo asi 19 milionů zraněno nebo bez domova. Mnoho milionů dalších bylo nuceno žít nebezpečný a zbídačený život, přičemž důsledky přetrvávají dodnes.

  Po tak hroznych cislech jakoby zadne pouceni, nasledoval , Afganistan, Irak, Lybie, Syrie :-(
  Bude nasledovat Iran?
  Kdo jeste ?
  Souhlas s Brokem: A ne, nemyslím, že se „oni“ někdy změní.
  Sami se nezmeni, musi byt zmeneni ! ZMIZENI !
  NEJHORSI ZRUDY Z RODU HOMOSAPIENS DABLEM STVORENI !

  • Janika

   Opravdu se lidé dělí na ty dobré, a na zrůdy? Nevím, ptám se. Kdysi, někdy v patnácti letech, jsem se nedokázala srovnat s tím, co se dělo v koncentračních táborech. Potřebovala jsem se s tím vyrovnat, nebo to vytěsnit z mysli. A povedlo se mi to tak, že jsem si představila, že se vyměnili dozorci s vězněnými. Jak by to vypadalo? Možná stejně… Já tohle netvrdím, jen o tom uvažuju.

   • astraustralia

    Možná stejně… Já tohle netvrdím, jen o tom uvažuju.

    Spravna uvaha, je to v kazdem cloveku jen ne u kazdeho to vypluje na povrch.
    Je znam a byl publikovan pokus ktery musel byt prerusen prave pro eskalaci krutosti a to pritom vyber veznu a dozorcu byl
    pripraven losovanim aby nemohlo dojit k manipulaci predem.
    V zivote pak je jen rozdil v dopadu.
    Vlastnici zbrojniho prumyslu maji na svedomi milliony, jednotlivci jen jedince.
    Ani zbrojar ani poulicni zlocinec ktery okrade starenku jen aby mel na dalsi davku postradaji zpetnou vazbu, odmitaji uvazovat na urovni penez ziskanych poctive to jest praci a nepoctive mnoha ruznymi az zlocinnymi cestami:-(
    Vetsina zla prameni z majetku a moci k cemuz cesta poctivou praci je ta nejdelsi a nejtezsi!
    Nejkratsi skrze nasili a zlocin a touto cestou opet jen k necistym penizum.
    Neciste a krvave penize jako vysledek neciste cinnosti!
    Nezna je lupic, nezna je zbrojar, nezna je politik . Pokud jsou pod tizi faktu jejich existenci nuceni priznat, pak jedine v tom pripade ze jich se to netyka a jejich vina to neni.
    Vzdy je to spatnost tech spatnych.
    Tohle se tahne celou historii lidstva:-(
    Marne jsou pokusy osvicenych a svatych o napravu.
    Poctivost a slusnost se nevyplaci a je stale casteji vnimana jako vada a zasadni znevyhodneni.
    Nezbyva nez verit ve vyssi moc, ze opet nekdo sestoupi z vyssi sfery a zasahne, nebot homosaiens toho sam
    neni schopen :-(
    Ano cim dele na Zemi tim vice negativnich zkusenosti, tim vetsi pesimista :-(

     • vittta

      Každý, kdo byl na vojně ví, že je to nesmysl.
      Lidé se samozřejmě vllivem vnějších podmínek mění, ale ne všichni a ne tak rychle.
      A 14 dní tam vydrží- za prachy- 99% mladých jedinců i v horších podmínkách.
      Moc otevírá pandořiny skříňky, ale kdo není sadista, nestane se jím, ani kdyby měl moc absolutní.

      • mrkos

       Lidé se moc nemění a pokud ano tak k horšímu.
       Američané se nezmění a historie ukazuje,
       že to snimi jde stéle víc z kopce. Jediné co světu
       zbývá je naučit se obejít se od USA. A pak na ně
       kolektivně vyhlásit sankce. A to tak důsledné,
       že pokud budou chtít vstoupit na cizí území,
       budou maset zahodit pas a vzdát se občanství.
       Jinak ať si zůstanou doma, Ale zatím těch co
       o ně nestojí je málo. Někteří se stále oblékají
       do triček s jejich vlajkou, která již dávno není
       symbolem toho čím byla ještě před 200lety.

       • vittta

        Jednoho hegemona by nahradil jiný.
        Celá historie lidstva je o hegemonech, a byly vesměs minimálně stejní, ale spíše horší, i když horší z dnešního pohledu se to jen jeví, dělali to špatné, co bylo v dané době obvyklé.

     • astraustralia

      Stanfordsky experiment zmanipulovan, lidske vztahy nejsou tak spatne ?
      Pokud zmanipulovani nemel by byt problem pokus zopakovat. Za dohledu vedcu treba z celeho sveta aby nedoslo k manipulaci.
      Pokud se ukaze ze krutost byla jen hrana a predstirana pak uz zbyva jen malickost vysvetleni vsem tech skutecnych krutosti
      s milliony zivoty na konte:-( !!!.
      Seznam od gulagu pres vysledky kulturni revoluce, Pol Pot , macetovy masakr v hutu tutsi v Ruande, z domova nedavne pratelske zachazeni s politickymi vezni po r.1948 v CSSR co jsem nezminil si ctenar doplni sam..

      „delali co bylo v dané době obvyklé“ napsal vittta.
      Co je obvykle dnes? Prichazi posuzovani vasich skutku v CR podle noveho zakona s nazvem „předsudečná nenávist :-(
      Co bude zitra ?
      Jak to bude posuzovat z hlediska lidskosti pristi generace ?
      Jako vzpominka na krasne casy kdy se odsuzovalo jen za nenavist na zaklade predsudku, protoze bude jeste hure nez v dobe predsudecne nenavisti.?
      Jaka bude ta pristi? Nejen slovni ale doslovne vrazedna ?
      Na bliti velebnosti :-(

      • astraustralia

       Hlavne prosim, ne reakce ve stylu:
       aby nedoslo az na vrazedne nenavideni (na zaklade predsudku predevsim), musime preventivne aplikovat zakaz a tvrde stihani „predsudecne nenavisti“ jak jsme prozirave k dobru vseho lidu odhlasovali v nasi vlade! Jedine tak zabranime horsim zitrkum.
       Jakekoli jine budou prispevkem do obohacujiciho mlyna nazoru :-)
       Hezky weekend :-)

       • Janika

        Takhle argumentovat je samozřejmě nesmyslné. Může to být pravda jen zčásti, jinak to může být naopak – kdo se vyblbne na internetu, případně kecáním v hospodách a podobně, v reálu už takové věci neudělá. Nejhorší je to potlačování svobodného vyjádření, to pak v lidech narůstá do obrovských rozměrů. Kdyby býval minulý režim ponechal svobodu projevu, kdoví, co by se stalo.

        • astraustralia

         2 vety ktere presne vystihuji lidskou mentalitu, jen nekteri mocipani to ne a ne pochopit :-(

         Kdyby býval minulý režim ponechal svobodu projevu, kdoví, co by se stalo.
         Protoze:
         Nejhorší je to potlačování svobodného vyjádření, to pak v lidech narůstá do obrovských rozměrů.
         Veta ktera plati nejen pro ten minuly rezim v Ceske kotline, ale obecne pro kazdy rezim !!!

      • vittta

       Ten experiment byl zmanipulovaný už na začátku, studenti věděli, co čeho jdou, a možná už při vstupu do experimentu došlo k určité selekci.
       Ti normálnější se prostě neúčastnili.
       Lidé se vlivem prostředí mění, známé jsou případy policajtů, soudců či bachařů, moc tyto lidi buď mění, nebo se v nich otevírají nějaké skryté vlastnosti- ale ten proces je pomalý, a netýká se každého.
       Předsudečná nenávist a Qrwelovská budoucmnost je asi civilizační trend, člověk je stvořen k rozmnožování (zachování druhu) a za tím účelem shání energii, aby pohlavně dospěl a mohl připravit další generaci.
       Nic víc.
       A jelikož se ekvivalent 10 000 kj, což je zhruba denní potřeba energie, dá pořídit za půlhodinovou mzdu- a to v petrém provedení, pak vzniká volný časový prostor.
       Jinými slovy, vzniká nuda.
       A v tom bude zakopaný pes, nudící se lidé jednají nepřirozeně, nebo naopak možná spíše přirozeně s nepřirozenými potřebami, energetická zásoba v podobě peněz není nikdy dost velká.
       A tak vymýšlejí blbosti.
       Cvilizace se dostane na vrchol, který bude nesnesitelný, pak se zhroutí, a nastane pěkně od začátku civilizace nová, která to dotáhne také do absurdna a zhroutí se též.
       A tak pořád dokola.

 3. Marie

  Já jsem se s koncentráky srovnávala také velmi špatně, nebyla jsem schopná navštívit tyto prostory ani jako dítě, nevím co to bylo, ale po mých reakcích mě už nikdo nenutil. Stejné pocity v židovské synagoze ale nejvíce mě osobně zasáhla válka v Jugoslávii, protože se mě to týkalo příliš zblízka.
  Myslím si též, že tito lidé se nepoučí nikdy, protože nechtějí, oni si ani nepřipouští, že dělají něco špatně, je to přece pro ně prospěšné. Americké dějiny jsou dokladem. Snad jedině, kdyby prožili takovou hrůzu, ale stejně by je ovládla jenom myšlenka na pomstu. Co si myslet o těch, kteří to vše vědí a stejně je podporují? Vždyť vše pokračuje!
  Někdy uvažuju jestli má lidstvo ještě naději, nevím a pochybuju.
  Americké válečné filmy jsou čirá abstrakce. Dokonce ani ty nejlepší nemůžou ukázat tu čirou hrůzu, kterou ve Vietnamu Amerika rozpoutala.
  Znovu si připomenout Vietnam a ostatní nešťastné země je velice děsivé, vzbuzuje pocit viny i u mě. Jsem přece člověk, co můžu udělat? Nechat je zmizet? To by bylo řešení, ale jak ho provést?

 4. Alva

  „Ve Vietnamu, Laosu a Kambodži bylo asi 19 milionů zraněno nebo bez domova. ….“

  A co tehdy pro ně udělala soucitná Evropa? Nebo tenkrát soucitná ještě nebyla? Proč je dnes, kdy do ní neprchají lidé zranění nebo bez domova, ale téměř výhradně mladí zdraví muži? Nikde nevidět snímky a videa s hladovými, otrhanými a vyděšenými starými lidmi a dětmi….. Kde jsou?

  • tresen

   Vietnamci, co sem přicházeli, byli, co se pamatuju, mladí a zdraví.
   Jeden, se kterým jsme si povídali, plánoval, že za to, co si tu vydělá, koupí mopeda a pošle ho rodině, aby si jeho prodejem přilepšila. Posílat přímo peníze tenkrát asi nešlo.
   Pamatujete hnusa Krampola, jak vykládal vtipy o rákosnících?

   Je ironií dějin, že dnes chce do jihoasijského teritoria, konkrétně do Kambodže, posílat nechtěné migranty australská vláda.

   • kočka šklíba

    Jako obvykle melete tu „uvaděčko na pravou míru“ úplně z cesty. To nebyli migranti, a vy to samozřejmě víte, tak blbá nejste, ti tu byli jen, jak napsal tady někdo výše, na přechodnou dobu, aby se naučili něco, co potom využijí doma. Nebyli to migranti jako nyní. Takže odpovězte na otázku, proč ta skvělá, vyspělá, soucítící Evropa nepřijímala tehdy uprchlíky před utrpením?
    A proč nyní sem migrují mladí a zdraví muži, převážně, občas je vidět děti a ženy, ale je to tak, když přihmouříme obě oči, 15%. Staré lidi, ty nevidíme vůbec. Neodpovídejte na něco co nebylo v otázce milá uvaděčko. A nebo radši mlčte, protože na to odpověď nemáte, jen budete kolem dokola plácat o něčem co s tím nemá žádnou souvislost. Nepřipadáte si už trapně? Ne vy ne, jasně, ale to nic nemění na tom že jste.

    • tresen

     Jsem ráda, že jste se rozhodla uvádět na pravou míru za mne.
     Jenže já jsem nikde netvrdila, že to byli migranti. Šlo přece o pracovní síly na výpomoc socialistické ekonomice. 😋Lidé zranění na těle i na duchu zůstávali doma, stejně jako dnes ti v rozvrácených afrických zemích. Poznamenala jsem to jen proto, že se o nich zmínila Alva.
     Z onoho teritoria samozřejmě odešlo velké množství lidí, včetně celých rodin, ale když jim bylo nejhůř, mnohde jim to znemožnilo uzavření hranic.

 5. Pingback: Jihovýchodní Asii postihla katastrofa, která překonala všechny rekordy. Jmenuje se Spojené státy | Outsider Media
 6. Pingback: Jihovýchodní Asii postihla katastrofa, která překonala všechny rekordy. Jmenuje se Spojené státy » Oral.sk - Porno Politika
 7. vittta

  Zde bělošský střelec zavraždil asi 20 lidí v USA.
  BL ale razí myšlenku, že rasy neexistují- pak je bělošský střelec jen konstrukt, a též že by se- když už náhodou přechodně rasy a etnicity existují- nemělo psát, kdo vlastně střílel.
  Kdyby střílel negr, bylo by největší horko z toho, že by to někdo napsal, na oběti by se kašlalo, nyní střílel běloch, a to se napsat musí, na vině je Trump (také běloch) a jeho rasismus.
  https://blisty.cz/art/96480-usa-belossky-supremacista-zastrelil-nejmene-20-lidi.html

  • vittta

   A zde mají BL velký strach z vítězství ultrapravicových populistů.
   „Andrew Strohlein: Varování: Útlak moskevského stylu brzo přijde do západní země nedaleko vás – pokud zvítězí ultrapravicoví populisté. Poučte se od ruských demonstrantů: bojovat za návrat svobody je neobyčejně obtížné. Lepší je, aby o ni západní země nepřišly!“
   Vidíte?
   Pokud zvítězí, bude tady zle jako v Rusku, kde asi ultrapravicoví populisté také zvítězili, i když mi to vlastně nedává moc smysl, když Putin je přece komunista.
   No co, když je to pro dobrou věc, fantazii se meze nekladou.
   https://blisty.cz/art/96477-stovky-lidi-byly-v-sobotu-zase-zatceny-v-moskve.html

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s