Levice – pravice.

Napsal Jan Hruška

Slova levice a pravice v politickém smyslu dneska většinou nemají žádný konkrétní smysl. Buď se používají jako ideologická nálepka – pravice dobrá, levice špatná či naopak (jako Orwellovo „čtyři nohy dobrá, dvě nohy špatná“), nebo vůbec jako nadávka. Tam, kde se mu smysl dává, platí, že levice zdůrazňuje kolektiv, kdežto pravice individuální práva. Pro rozsouzení, kdo je blíž realitě bude dobré si připomenout pár skutečností.

Člověk je po tělesné stránce holá opice, bez drápů a s mizernými zuby. Bez pomoci a účasti jiných lidí nepřežije většinou ani týden. Pro holé přežití je tedy důležité, aby přežilo společenství – to přežije aspoň někdo. Pokud nepřežije společenství, zahynou úplně všichni. (Mimochodem: Společenství se dost liší od kolektivu, jak ho běžně známe.) To jsem neobjevil Ameriku. Je to známo od nepaměti a vždycky platilo, že vlast je na prvním místě a přílišné zdůrazňování individuálních práv a svobod je znakem úpadku – viz třeba nepodmíněný příjem (tedy chléb a hry) pro římské občany, kteří v životě nesáhli na práci ani nebyli v armádě (tedy v legiích). Pokud mohu soudit, ve zdravých dobách společenství podporuje jednotlivce a jednotlivec společenství. Platí to pro všechny, přestože ve staré době existovala hierarchie a sociální rozdíly, dnes téměř nepředstavitelné. Tak třeba dávný vládce vybíral daně, ale také se staral, aby nevybíral někdo jiný. Když byl dávný král především vojevůdce, šel do bitvy v první řadě. Ve velmi dávných dobách, když byl král vtělením božstva plodnosti, dělal obřady, které by se dneska leckomu líbily. Méně by se mu líbilo, že až by bylo zjištěno, že není tak úplně plodný, byl by ohleduplně a milosrdně zabit a nahrazen jiným (neplodné božstvo plodnosti, to je tak pro dnešní dobu). Úpadek začíná, když elita si začne nárokovat práva, ale zanedbává povinnosti. Časem jí následují další vrstvy, až se společnost rozloží natolik, že jí okolní národy převálcují.

No a jak je to dnes u nás: Pravice staví na individuálních právech a nárocích, aniž by se většinou starala, jaký dopad bude mít splnění těchto nároků na ostatní. To se s přežitím společnosti mírně řečeno příliš neshoduje.

S levicí je to složitější. Ustanovila se, když se snažila vytáhnout masu dělníků, kapitalizmem ponížených na úroveň materiálu z nejhorší hmotné bídy. Tito lidé netvořili společnost v žádném slova smyslu. Levice z nich taky netvořila společenství – tedy svobodné lidi, kteří každý na svém místě pracují na společné věci – ale kolektiv. Beztvarou masu, vrženou jedním směrem. Pro okamžitý účel to bylo výhodné, v delší perspektivě osudné.

Komplikace nastaly už tehdy, když všelijaké fašizmy a nacizmy využily levicových zásad a postupů k dosažení pravicových cílů. To je sen pravičáka: Mít k dispozici masu, kterou s trochou šikovnosti vrhne, kam chce.

Pokus o socialistický stát byl založen na předpokladu, že se z lidí velice rychle stane nový, socialistický člověk. Tento předpoklad se nenaplnil. Noví socialističtí lidé rozbili a rozkradli socialistický stát a ani předvoj dělnické třídy jim v tom nebránil.

Dnes pracující většinou netrpí hmotnou nouzí. Proto se levice snaží oslovit jiné lidi, většinou nepracující a vytvořit z nich nátlakové skupiny. Vidíme tedy, že když člověk řekne „levice“, je otázka, co vlastně říká.

 1. astraustralia

  Nejde o tennis ci jiny sport ale o to „bezpecne“ predavani ceny v maskach
  a nakonec i zdvizena trofej ve spravne narovnane masce.
  Co kdyby championka nejen trofej alei virus 19 prevzala nebo nedejboze sama uz nakazena nekomu predala!
  Kdo by to rek‘ ceho se clovek v 21 stoleti dozije :-)

  • Kamil Mudra

   „Kdo by to rek‘ ceho se clovek v 21 stoleti dozije :-)“
   Inu – absurdity se k nám hrnou ze všech stran, horem dolem, my na to čučíme a jde nám z toho všeho hlava kolem….
   Možná je nám toho zapotřebí, Astře. Je možné že právě prožíváme počáteční fázi přeformátování našeho světa ve sféře „materiální“ i duchovní a je nutno rozbít všechny naše kotvy poutající nás k té podobě světa kterou opouštíme, abychom byli patřičně otevření podobě která přichází a dokázali jsme ji přijmout nezatíženi hromadou předsudků. A možná je opravdu jen na nás s jak velkou mírou bolesti a zmatku tou fází projdeme. Možná existuje i způsob jak tím projít s úsměvem na rtech a s pochopením že vše co prožíváme je jen hra u které nejde o nic jiného než si ji užít, pochopit její pravidla a naučit se ji hrát, tak abychom z ní měli potěšení. A na to co sledujeme snad máme nahlížet ze zorného úhlu: „Těžko na cvičišti – lehko na bojišti.“
   Je li Svět matrixem, pak bychom měli mít na paměti i Morfeova slova: „Každý program lze obejít.“

 2. embecko

  Hlas lidu z diskuze:
  *
  ignác
  09:59 11.10.2020
  Já vám ten vývoj klidně zpredikuji. Je pozdě. Po Vánocích stovky mrtvých denně a pokud nepřijedou lékaři z Kuby, tak další kvanta mrtvých na nedostatečnou zdravotní péči. Ale pokud s tím nic neudělá Primula, tak už nikdo. Nehledě na to, že už je pozdě. Dalo se to v létě. Ale kdo lidi utne v době, kdy se nic neděje a nechá si nadávat do diktátorů. Kdo by včas vir zastavil, byl by lidem nenáviděn, že sebral lidská práva a protože by to zastavil, tak by lidi měli pocit, že byli omezeni bezdůvodně. A kdo se podřídí lidem a nechá to rozjet, bude nenáviděn, že to nezastavil. Lidi jsou prostě předurčeni ke katastrofě, protože neumí změnit svůj osud. Lidi jsou prostě schopni hasičům vynadat za hašení domu, protože po uhašení neshořel a to je tedy důkazem, že se hasilo bezdůvodně. Bude to prostě zimní tragikomedie.
  *

  • vittta

   Tady bude zajímavé hlavně to, že ať už budou různí (zazobaní) podnikatelé a „umělci “ pičovat na vládu sebevíc, nikdo jim už nic nedá.
   Tam to i bylo někde, myslím v odkazu pana Hrušky.
   Spíš by měli šanci, kdyby vládu podpořili, si myslím.
   Tak…třeba to zkusí v Minářově partaji.
   Jinak, ve Francii vše v pořádku.
   Zcela unikátní je ukázka konce francouzké státnosti:
   „Ministr vnitra Gérald Darmanin vyzval příslušného policejního prefekta, aby při vyšetřování útoku na stanici postupoval s největší možnou přísností. “
   Hmmm…
   Při vyšetřování.
   Tak až vyzve policii k tvrdé reakci přímo při útoku, za použití střelných zbraní, pak bude Francie zase francouzká, tyhle doslovy kydy jsou jen plácnutí do vody.
   https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/desitky-utocniku-napadly-policejni-stanici-na-predmesti-parize/1944533?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=L7XgAyjRw7U-202010111905&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  • Peter Matej

   A čo by Ignác povedal na toto?
   https://www.eurorespekt.sk/podme-diskutovat-ale-odborne-a-profesionalne/
   Ako majú ľudia veriť svojim už aj tak nedôveryhodným vládam,keď samotní lekári sa nedokážu dohodnúť?Veď proti tým opatreniam,ktoré prijímajú vlády štátov po celom svete nevystupujú len nejakí obvoďáci či dedinskí doktori, ale lekárske kapacity,čo meno,to pojem!Prečo sa nikto nepýta na ich názor a prečo,ak napriek tomu ten svoj názor nahlas vyslovia, sa stávajú obeťami šikany, dehonestácie až profesnej likvidácie? Alebo si niekto myslí,že je lepšie ak sa občania nebudú pýtať a slepo ,bez premýšľania budú pritakávať vláde ktorá aspoň u nás celkom zjavne slúži zahraničným a nie slovenským záujmom?

   • vittta

    Ten doktor je zajímavý hlavně tím, že se nemrská (ve smyslu Slováci jsou kokoti) ale problém vidí komplexně.
    Je ale třeba říci, že jmenováním tří českých „specialistů“, politicky se čas od času angažujícího Pirka, politicky se pokaždé angažujícího Hnízdila, a politicky by rád angažujícího Šmuclera, jeho článek poněkud ztratil glanc.
    V každém případě, diskuze by byla přínosná, ale opatření by jí měla předcházet, a po nějakých výsledcích diskuze buď povolovat, nebo upevňovat, či měnit.
    Tady totiž není jasné, oč jde, tady v Čechách.
    Tak nadává se na vládu, že straší, že kecá o viru, a ti samí lidé nadávají na vládu že uvolnila opatření.
    To není úplně logické, musím říci, ale má to jedno společné.
    Nadávání na vládu.

    • Mrkos

     V kritických pokřicích demobloku logiku nehledejme.
     Cíl je jediný, vytvořit dojem, že oni by to dělali líp.
     x
     Ignác, správně. O prázdninách vláda vyšla lidem
     vstříc a nechala je, aby si užili dovolenou všichni.
     To by bylo řevu, kdyby v polovině prázdnin zatáhla za brzdu,
     Teď to má : Za dobrotu na žebrotu, čiň čertu dobro,
     čím pak se ti odměni ?

 3. vittta

  Článek z BL, tradičně o ničem nevypovídající.
  https://blisty.cz/art/101426-cesi-resi-pandemii-tim-ze-se-prestavaji-nechavat-testovat.html#comments
  Zajímavý je ale koment diskutujícího Beneše.
  „Klasika. Tak dlouho se lidi strašili, až se lekli a přestali chodit. Je tady v prvé řadě naprostá nedůvěra k tomuto státu ze strany lidí. Ta způsobila to, že čím více bude vláda mluvit k lidem, tím méně budou poslouchat.

  Takže nastane tzv. česká cesta.

  Aby lidi začali poslouchat, museli by k nim politici být naprosto upřímní, museli by přestat zkoušet předvolební triky, museli by aspoň chvíli konzistentně mluvit totéž, museli by lidi vnímat a rozptylovat jejich strach, museli by se přestat bát o své posty a bát se o svoji zemi.

  To se evidentně neděje.

  Strategiue v Česku je: lidi strašit, nic nevysvětlovat, nadávat jim, vysmívat se jim. mít nulovou empatii k lidem, hledat viníky všude kolem, měnit opatření co hodinu, vyhrožovat lidem, přikazovat a nechovat se k lidem jako k dospělým.

  To přece nemůže nikdy fungovat. Zkuste s tímto přístupem řešit problém v jakékoliv firmě a pohoříte.

  Samozřejmostí v dnešní situaci by byla omluva lidem ze strany vlády a slušná prosba, aby dále spolupracovali a pochopili. Dnes už je naprosto nezbytné aby premiér odstoupil, protože on už nená u podstatné části obyvatelstva jakoukoli autoritu. On ale neustoupí a prezident ve slonovinové věži neví co se děje. Rozklad.

  Dnes vedení tohoto státu vsadilo na rozkazy bez vysvětlování, jež mají jednu chybu. Při tomto přístupu musíte mít dostatečné silové steruktury udržet ten pořádek a vynutit si plnění rozkazů. Ale naše elity za 30 let si dokonce nedokázaly vytvořit odpovídající represivní aparát, policii a armádu. Oni rozložily na tom státu vše. Proto si tu každy dělá co chce.

  Jestliže prezident mluví o tom, že by policie měla vybírat pokuty za nenošení roušky, tak jde vidět že už léta se nepohyboval v reálném světě. Toto není Itálie, Austrálie, Německo, Francie, toto je anarchistický stát s oslabenou státní správou a strukturami. Teď 40000 policistů nebude nic vymahat, prostě nebude. Jsou příiš slabí.

  Takoví jsme my. “
  Néééé, takový je mížná pan Beneš, ať si pindá sám ze sebe.
  Kde vzal, že vláda nic nevysvětluje,a jen straší?
  Vysvětlování prostě vidí jako strašení, no, nemusí každý tomu vysvětlování věřit, ale vysvětlování tady máme dost.
  Babiš pak nemá u podstatné části obyvatelstva jakoukoliv autoritu, a měl by odstoupit, a Zeman…darmo mluvit.
  Mohl ještě pan Beneš, když už byl v tom rauši, napsat, kdo tady autoritu podstatné části obyvatelstva má, tedy vyjma pana prezidneta.
  Nééé, to by po panu Benešovi nemohl chtít, stačilo by, kdyby napsal, kdo má větší autoritu jak Babiš, případně Zeman.
  Fakt že by mě to zajímalo…

  • astraustralia

   Mohl ještě pan Beneš, když už byl v tom rauši, napsat, kdo tady autoritu podstatné části obyvatelstva má, ….

   vittta neni to s virusem jako s politikou?
   Tak dlouho se stridaly vlady ODS a soc dem. az se LID rozhodl pro Babise.
   Duvera se snadno ztrati ale tezko ziska.

   Kdyz pak dojde na nejakou opravdu krizovou situaci ukaze se jak blizko k lidu ma.
   Kdo jeste mimo knize to ma k lidu blize !

   Stanne pravo umi vyhlasit kazda vlada i ta nejblbejsi, nedemokraticka nejsnadneji !
   Jenze jako ve FSEM na tomto svete:
   co kdyz reseni aby fungovalo a nebylo bolestive neexistuje ?

   rikavali nasi predkove, babo rad

   • vittta

    Tady Beneš už ví, jak to s důvěrou je.
    Zřejmě pod dojmem ohromujícího vítězství demokratických stran v krajských volbách, kdy některé demokratické strany neměli ve skutečnisti ani 5%.

  • Alva

   Vittto, toho jakéhosi Beneše z BL, omluv. Nemohl vědět, že dnes bude všechno jinak – „Dnes vedení tohoto státu vsadilo na rozkazy bez vysvětlování….“
   SeznamZprávy hlásí:
   „Situace je vážná. Prymula večer promluví v televizi k národu“. .:-))))))
   Myslela jsem, že při vážných a kritických situacích „promlouvá k národu“ prezident, císař, král……
   Že by se už Prymula viděl na vládnoucím stolci, nebo už i média – jeho silná zbraň, si z něho dělají šoufky?

  • dixi

   Hnizdila jsem poslouchala., nepůsobil na mě věrohodné, nakonec si jeho tvrzení protiřečila.jede s těmi, co mají v programu útočit na vládu, psychiatr , má lidí za blbce. Nejsou všichni jeho klienti. Nějaké ohledy vůči lidem a jejich zdraví či životy v tom nevidím.

   • vittta

    Je to ryzí lež.
    Odvolávají se na lékaře, vzpoura lékařů mají přímo na nějakém plakátu, ve skutečnosti tam vidím jen zmámé politické pleticháře- Hnízdil, Honzák, Pirk a Šmucler.
    Řekněme, že část lékařů…ta petice má prý nějak 50 000 podpisů, takže by to chtělo zjistit, kolik z nich jsou lékaři, a pak napsat, že 6% českých lékařů nesouhlasí se strašením ohledně neexistujícího koronaviru, při čemž se ti samí tvrdě vymezují proti vládě, že předčasně zrušila důležitá preventivní opatření.
    Tímhle konkrétně u mě rozhodně nezabodují.

 4. astraustralia

  Take pati ze neni student jako student

  Zrušit kolonku pohlaví u studentů, umožnit studentům si vybírat jména dle svého uvážení a informovat vyučující, jakými zájmeny a jakým gramatickým rodem je mají oslovovat. To jsou tři hlavní body petice sepsané studenty Univerzity Karlovy. Jejím cílem je změnit elektronický index a s ním spojené databáze pro celou univerzitu.

  Starosti nekterych studentu dnes jsou opravdu alarmujici !

  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zruste-kolonku-pohlavi-zada-petice-studentu-karlovy-univerzity-40338592?fbclid=IwAR2b-4qtrXSKjOJa_v-algFaFFBWVngnl1hB6ptup7zCsxec4znGCXT8xM8#utm_source=facebook&utm_medium=sharebt&utm_campaign=web

  • vittta

   Zatím jeho nejhorší článek, který z mého pohledu dokonale shodil Větvičku z výšin politického nadhledu.
   Z Větvičky se stal šašek.
   Krátce:
   U nás o tom, kdo odstoupí, rozhodují volby, případně sněmovna vyslovením nedůvěry, potažmo prezident.
   Né Větvička.
   Je rozdíl napsat „měl by odstoupit“, nebo „odstup, dokud je čas“, nebo jak to tam přesně bylo.
   Kdyby Větvička náhodou četl, pak píši o volbách parlamentních, ne krajských, na které se odvolává on, a které jsou opravdu o něčem úplně jiném.
   Větvičkův projev se pak nese ve sluníčkovém duchu, prezident se svým včerejším projevem odepsal.
   Všichni to víme.
   Tečka.
   A Babiš je také v prdeli.
   Tady už tečka není, no ale vysvětlení že „Babiš bude akceptovat rozhodnutí, ke kterému dojde expertní tým zahraničních epidemiologů, se kterými bude v sobotu večer mluvit ministr zdravotnictví Prymula“ je velice hloupé.
   Babišovi je rozhodně u prdele, co si myslí jeho nepřátelé, mezi které Větvička patří.
   Babiš potřebuje oslovit lid, který vůči němu nepřátelský není, lid tápající a váhající.
   Jeho odkázání na tým odborníků je naopak velice chytré, dává tím najevo, že sám není děd vševěd, ale pouze premier, a bude se řídit doporučením expertů.
   Je uvedeno zahraničních, ale to takto říci nemusel, nebo to tak řekl, čímž mohl nakopat různé tlachaly domácí, kteří se ne a ne dohodnout, jak to vlastně je, dokonce mohl nakopat tlachaly velice konkrétní.
   Jestli se těmi doporučeními ale bude opravdu řídit, nikdo neví, a také nikdo neví, co to vlastně jako má být za odborníky.
   Osobně si počkám, co se bude konkrétně dít, dělat účty bez hostinského je výsada sluníček, člověk s nadhledem se zájmem sleduje, a reaguje prohlášeními nějakého zásadního typu (ano, i tady na blogu jsou texty spekulativní, vědomě spekulativní, a zásadní, tedy už vyjadřující jasný politický postoj) až teprve na základě konkrétních informací.
   Jakkoliv se to nezdá, současná omezení jsou ZATÍM (a je pondělí, článek je ze soboty) výrazně menší, jak ta z března a dubna, jenom se o nich více píše jako o strašlivých, až mnozí možná uvěřili, že strašlivá jsou.
   Tím neříkám, že nějaká nařízení strašlivá nebudou, ale zatím fakt nejsou.
   Mainstream, kam patří i tento konkrétní Větvičkův článek, se zatím baví tím, že odsuzuje to, co se ještě nestalo, a válí se u toho smíchy, jak se jim podařilo rozdělit alternativu, která má nyní svou toužebně očekávanou hračku- roušky.
   O rouškách ANO či NE se alternativa může totiž bavit libovolně dlouho, hlavně že se nepindá kvůli negrům, islamizaci, buzerantizaci a čím dál většímu tlaku ze strany EU.

   • Kamil Mudra

    Ono se to od té klávesnice snadno plká. Ale oč se má vláda v takové situaci opřít při svém rozhodování když polovina národa nespolupracuje? Zkušenosti z minulosti nemá, odborní poradci také ne. Tak se jde cestou pokus omyl. Ovšem výstupy z těch pokusů mají nulovou hodnotu když jsou všechna nařízená opatření z patesáti procent sabotována.
    Přijde mi to jako když jeden leze na žebřík, druhý mu s ním třepe a řve: „Nelez tam nebo spadneš!“ no a když spadne tak uslyší: „Já jsem tě varoval!“.

    • vittta

     Rozesírají obyvatelstvo.
     Česká disciplína a jednota na jaře VYDĚSILA EU, a to se prostě už opakovat nesmí.

  • vittta

   To jsou smutné záběry.
   Nejde snad ani o to, že nikdo nepomohl,negročmoudů tam bylo dobře 10, a oni neváhají zabít, protože jsou nad zákonem, a nic se jim nemůže stát, na rozdíl od Itala, ale že si to ti smradi v pohodě dovolí za bílého dne před veřejnou budovou.
   To není žádná náhoda, ani jsou zvyklí to dělat, a jsou zvyklí, že se jim nic nestane, a že policie, pokud by náhodou něco viděla, bude hlídat, aby nikdo nic neudělal jim, nebo je nějak třeba neurazil.
   Jinak ten Kotleba dostal za číslo 4,5 roku, nebylo řečeno podmínkou.
   Jasně že to tím ASI fakt myslel, ta čísla skutečně nacismus naznačují, 88 jako AH, jinak ani nevím to další, no ale je tam to ASI.
   A když má soud pochyby o vině- a zde je mít prostě musel, MUSÍ rozhodnout ve prospěch obviněného.
   Na Slovensku se tudíž děje justiční svévole, a to do nebe volajícím způsobem…né že by to tady nebylo, ale tohle fakt řve.

   • embecko

    Ty voe, 4,5 roku za sek na ctyrmistnou castku, jez zacina cislicemi 1 a 4 a „Zmíněné číslo 14 podle slovenské prokuratury odkazuje na počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: „Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí.“
    Huaaa…

    • vittta

     A ten prokurátor je nadšený, že je to průlom, a prý se uchází o post vrchního prokurátora…
     Průlom v čem asi, že jo.
     Chudák Kotleba, na Ukrajině demokraté tu 88 (HH, ne AH) rovnou doplňují hákošem, a místo aby je někdo odsoudil, tak jim posílají peníze a pušky, a Kotleba půjde bručet.

       • Kamil Mudra

        To ale není ospravedlňování. To je tvrzení proti tvrzení.
        ospravedlňování = „Ukradl jsem ten chleba, protože jsem měl hlad.“
        tvrzení = „Neukradl jsem ten chleba, protože jsem v době krádeže byl úpnlě jinde.“
        Nevím proč vedl závěrečnou řeč 7 hodin. Tím tvrzením to mohl vyřídit za pět minut. :-)

 5. Pingback: Levice – pravice » Oral.sk - Porno Politika

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s