Levice – pravice.

Napsal Jan Hruška

Slova levice a pravice v politickém smyslu dneska většinou nemají žádný konkrétní smysl. Buď se používají jako ideologická nálepka – pravice dobrá, levice špatná či naopak (jako Orwellovo „čtyři nohy dobrá, dvě nohy špatná“), nebo vůbec jako nadávka. Tam, kde se mu smysl dává, platí, že levice zdůrazňuje kolektiv, kdežto pravice individuální práva. Pro rozsouzení, kdo je blíž realitě bude dobré si připomenout pár skutečností.

Člověk je po tělesné stránce holá opice, bez drápů a s mizernými zuby. Bez pomoci a účasti jiných lidí nepřežije většinou ani týden. Pro holé přežití je tedy důležité, aby přežilo společenství – to přežije aspoň někdo. Pokud nepřežije společenství, zahynou úplně všichni. (Mimochodem: Společenství se dost liší od kolektivu, jak ho běžně známe.) To jsem neobjevil Ameriku. Je to známo od nepaměti a vždycky platilo, že vlast je na prvním místě a přílišné zdůrazňování individuálních práv a svobod je znakem úpadku – viz třeba nepodmíněný příjem (tedy chléb a hry) pro římské občany, kteří v životě nesáhli na práci ani nebyli v armádě (tedy v legiích). Pokud mohu soudit, ve zdravých dobách společenství podporuje jednotlivce a jednotlivec společenství. Platí to pro všechny, přestože ve staré době existovala hierarchie a sociální rozdíly, dnes téměř nepředstavitelné. Tak třeba dávný vládce vybíral daně, ale také se staral, aby nevybíral někdo jiný. Když byl dávný král především vojevůdce, šel do bitvy v první řadě. Ve velmi dávných dobách, když byl král vtělením božstva plodnosti, dělal obřady, které by se dneska leckomu líbily. Méně by se mu líbilo, že až by bylo zjištěno, že není tak úplně plodný, byl by ohleduplně a milosrdně zabit a nahrazen jiným (neplodné božstvo plodnosti, to je tak pro dnešní dobu). Úpadek začíná, když elita si začne nárokovat práva, ale zanedbává povinnosti. Časem jí následují další vrstvy, až se společnost rozloží natolik, že jí okolní národy převálcují.

No a jak je to dnes u nás: Pravice staví na individuálních právech a nárocích, aniž by se většinou starala, jaký dopad bude mít splnění těchto nároků na ostatní. To se s přežitím společnosti mírně řečeno příliš neshoduje.

S levicí je to složitější. Ustanovila se, když se snažila vytáhnout masu dělníků, kapitalizmem ponížených na úroveň materiálu z nejhorší hmotné bídy. Tito lidé netvořili společnost v žádném slova smyslu. Levice z nich taky netvořila společenství – tedy svobodné lidi, kteří každý na svém místě pracují na společné věci – ale kolektiv. Beztvarou masu, vrženou jedním směrem. Pro okamžitý účel to bylo výhodné, v delší perspektivě osudné.

Komplikace nastaly už tehdy, když všelijaké fašizmy a nacizmy využily levicových zásad a postupů k dosažení pravicových cílů. To je sen pravičáka: Mít k dispozici masu, kterou s trochou šikovnosti vrhne, kam chce.

Pokus o socialistický stát byl založen na předpokladu, že se z lidí velice rychle stane nový, socialistický člověk. Tento předpoklad se nenaplnil. Noví socialističtí lidé rozbili a rozkradli socialistický stát a ani předvoj dělnické třídy jim v tom nebránil.

Dnes pracující většinou netrpí hmotnou nouzí. Proto se levice snaží oslovit jiné lidi, většinou nepracující a vytvořit z nich nátlakové skupiny. Vidíme tedy, že když člověk řekne „levice“, je otázka, co vlastně říká.

 1. Janika

  Nějak mi to o levici připomnělo tenhle obrázek, levice by měla mít blízko k davu, ne? Jenže, pravice asi taky, vlastně, nejsou všechny soucasne davove demonstrace spíš pravicove? U nas chvilkari, majdan v Belorusku…

  • Mrkos

   Levice zůstane davem pokud nedokáže vygenerovat ideologii, která by spojovala její zájmy,
   organizaci, jejíž vedení by tyto zájmy formulovalo do konkrétních strategických a taktickýchcílů.
   Dnešní individua jsoucí v postavení odpovídajícím levici se jsou zblblá natolik, že organizací pohrdají,
   stejně tak jakoukoli ideologii a vedení tedy vyprodukovat nemohou. A nakonec se nedokáží projevit
   ani jako dav. Vedení odborů pilně napomáhá udržet sociální smír s pravicí a jejím kapitálem.
   Levicí pak je označováno viditelné hnutí „menšin“, které je za levici zcela nesprávně označováno.
   Je to hra s terminologií, Ta která by umožňovala pojmenovat podstatu jevů je zesměšňována
   a potlačena. Ve školách se nevyučuje ani dialektika, což je politicky indifirentní nástroj
   myšlení. A to myšlení kritického, po kterém se pokrytecky ve školství stále volá. Levice
   zůstává masou individuálních hlupáků.
   )Může snad někdo považovat homosexuála, který může vest díky bezdětnosti nákladný žiívot
   a ještě se dožaduje výhod manželskáho svazku, aby se ve dvou dopracoval k luxusu, za levičáka?)

   • vittta

    To je dobrá úvaha, s tou masou individuálních hlupáků.
    Nic méně tito individuální hlupáci na označení levice trvají, dle mého proto, aby se mohli vymezovat vůči pravici, kde jiná parta individuálních hlupáků sebe sama takto nazývá, i když se jedná jen o obyčejné antikomunisty, kteří svůj antikomunismus ještě navíc poněkud záhadně projevují třeba nenávistí k Rusku.
    Pak existují individuální inteligenti, kteří se také za levici prohlašují a nedají na to dopustit.
    Tam vidím problém, že se nedokáží vymezit proti tupému davu, což je pro mě překvapující.
    Ovšem je nutno uznat, že obě skupiny mají stejné ideologické základy, tedy rovnost,internacionalimsus, boj s kapitalismem a svobodu, což ale jsou pojmy poněkud vyčpelé.
    Já jsem se politické levice zřekl, ale nevím, jestli jsem to udělal správně, v každém případě jsem se dostal do kofliktu s levičáky- a to obou směrů, tedy jak s temi primitivy, tak s těmi chytrými.
    Z toho soudím, že je dnes propagovaná levicová ideologie nejenom pokřivená, ale nikdo pořádně netuší, co si pod tím představit (viz. nevyučuje se dialektika) čímž levice prakticky zaniká, a skutečně si někaký buzerant myslí, že je levičák jen proto, že bojuje za jakousi rovnoprávnost tím, že může uzavírat sňatek se stejným pohlavím.
    Podobně je na tom ale pravice, to už teprve nikdo netuší, co si pod tím představit, a tak vznikla- nutno říci už za dob socialismu, ultrapravice, která maskovala- velice účinně- ideologicky celkem dost levicové nacisty, tedy prakticky politickou konkurenci v rámci jedné ideologie.
    Berte to jen jako úvahu, protože já se dialektiku také nikdy neučil, takže úplně přesně to pojemnovat jaksi…oficiálně také neumím.

    • kočka šklíba

     Můžete mít pravdu. Já si myslím, že jsem levicově zaměřený člověk a představuji si pod tím, jako úplný základ, důstojný život pro všechny kdo pracovali, pracují nebo nemohou ze zdravotních důvodů pracovat. A samozřejmě pro děti. A od toho se pak odvíjí spousta různých způsobů jak toho dosáhnout a to je samozřejmě už těžší a tam se můžeme lišit. Jsme lidé, každý je nějaký, ale myslím, že základem je to co jsem napsala. Cesty k tomu jsou ale obtížné.

 2. Nerevar

  Komunisté nebrali v úvahu tak zvanou „kulturní hegemonii“. Michail Gorbačov dokonce přiznal, že (komunisté) počítali s nenávistí ke kapitalismu, která měla být v lidech zakořeněna.

  (Podotýkám, že kreatury jako Vladimír Goldman-Sachs Dlouhý byli jen straníci, žádní komunisté,)

  • Mrkos

   Marxistická filosofie existenci třídní nenávisti konstatuje.
   Tvrdí, že nenávist plodí bezohledné vykořísťování kapitálem.
   Pravice nenávist nemusí dávat najevo dokud je právo,
   stát a jeho donucovací prostředky na jeho straně.
   Pokud je moc v jejích rukou ohrožena neváhá nastolit teror.
   I feudál měl své dráby i na to, aby se nenávist obracela
   vůči nim. Teprve s uvědoměním si poddaný uvědomoval
   čí rukou je ve skutečnosti trestán. Za kapitalismu je utlačovatel
   zcela inkognito, takže je možné nadávat většinou jen na vládu.
   Dnes lze vidět výbuchy nenávisti především mezi těmi co se
   označují za kované demokraty. Neuznávají výsledky voleb
   a ukazuje se to nejen u nás, ale v řaedě zemí světa,
   kde demokracie je pravicí chápána jako wsvoboda vykořísťovat.
   Naposledy byla nenávistí ovládnuta polovina sálu senátu
   při jakési akci na níž mělo být odhaleno nebezpečí
   hybridních hrozeb. Např vystoupení proslulých pražských starostů,
   kandidátů na prezidenta, představitelů BIS, zamestnanců
   ůřadu pro zkoumání jediné totality a řady dalších.
   Gorbačov je prohnaný lhář a nyní bojuje za demokracii
   v pro Bělorusy. Divím se, že nebyl potrestán za utrpení
   pro desetimilióny nejen Rusů. Ponechali jej soudu dějin a Boha.

 3. embecko

  „Pokus o socialistický stát byl založen na předpokladu, že se z lidí velice rychle stane nový, socialistický člověk. Tento předpoklad se nenaplnil. Noví socialističtí lidé rozbili a rozkradli socialistický stát a ani předvoj dělnické třídy jim v tom nebránil.“
  Tak to je dobra uvaha…ano, socik dojel na neloajalnost obcanu.
  Proc ale? Protoze delnikovi je uplne jedno, kdo mu dava v praci prikazy, jestli kapous, anebo soudruh reditel. A v sociku se soudruh reditel ukazal jako slaby clanek, ktery lze rozlomit pouzitim jeho vlastni zbrane: odkazem na vselidove vlastnictvi.
  Socik byl velkolepy pokus, ktery ukazal, ze novy clovek nemuze byt vytvoren na starem vlastnickem zaklade.

  • vittta

   Já bych řekl, že se to komunistům do značné míry povedlo, stvořit toho jiného člověka.
   Tak nějak mimoděk, stejně, jako mě moje prababička naučila plno věcí, které jsem tou dobou neposlouchal a odmítal, jenže byla jaksi chytřejší jak já, a přeci mi to do police natlačila.
   Tak takhle nějak to udělali komunisté.
   Socialistický člověk nepříklad nebyl závislý na penězích.
   Každý je chtěl, jasně, ale málokdo se kvůli nim strhal, prostě ty jistoty naučili lidi, že se bez luxusu také neposerou, a že je lepší jet třeba na víkend na vandr, na zábavu, a tak.
   Dneska jsou lidé mnohem hladovější, a třeba v USA to je obscese, ale asi to není tím, že by ti lidé byli jiní v tom smyslu, ale dneska bez peněz člověk klidně skončí v kanále, což se za komunistů stát nemohlo.
   Značná motivace byl byla kvůli třeba posraným 5 stovkám vejplaty, mnoho lidí studovalo a toužili po tom, i když ze začátku na tom VŠ nebyli finančně rozhodně extra dobře.
   Stavělo se v akci Z, dělali se brigády…
   A to rozkradení, já nevím, kolik kdo ukradl, já jsem také dělal melouchy z podnikového, ale to člověk šlohnul materiál za 3 kila, který NESMĚL nikde chybět, to zajedno více prošustrovali komunisté svým šlendryánem, a za druhé, dneska to, co ukradli všichni pracující za 52 let socialism, šlohne jeden oligarcha za rok.
   Kromě toho, kvalitní řízení, objektivní energetické úspory, využití pracovníků, či úspory režijní, jsou iluzí, to funguje jen do určité velikosti, nadnárodní společnosti jsou na tom zřejmě stejně, nebo i hůř, jak podniky za komunistů.
   Ten socialismus se posral spíše prakticky než teoreticky, systém odměn- vejplata se skládala ze základu, osobního ohodnocení a prémií, byl dokonalý, jenže každý to bral jako samozřejmost.
   Tam měly být nějaké citelné rozdíly, prémie fakt podle výkonu firmy, osobní ohodnocení podle výkonu dělníka, pak to začali dělat ve Slušovicích, a byl z toho celkem poprask.
   Ono to tak nějak celé zatuchlo, z těch premií a OH se stala norma, ať se dělalo, co se dělalo.
   To jsou podle mě velice složité procesy, a myslím, že bych to dokázal popsat, ale bylo by to dlouhé, a každý to asi ví, jde třeba hlavně o ty pověstné dodavatelsko- odběratelské vztahy (jeden podnik by nesplnil plán- protože mu jiný podnik nedodal materiál), nebo systém řízení dle stranických tabulek- což je ale i dneska.

   • J. Hruška

    No, já jsem myslel hlavně to, jak byl socializmus rozkraden po vítězství pravdy a lásky. A v SSSR, kde měli na vytvoření nového socialistického člověka ještě víc času to bylo ještě horší.

    • Kamil Mudra

     Ti co kradli po vítězství „pravdy a lásky“ už nekradli v socialismu. Jak u nás tak i v ostatních zemích bývalého socialistického bloku.
     Dle mého mínění je veliká škoda pro celé lidstvo že ten socialistický experiment nedostal historicky více času. V tak velkém rozsahu, v jakém jsme ho zažili, se v dějinách společnosti jak je známe, vyskytl úplně poprvé a ve srovnání s jinými společenskými systémy byl ukončen ještě v plenkách. Třeba takovému kapíku byl založen základ ve chvíli kdy byly vynalezeny peníze a od té doby se skrze různé podoby vyvíjel, v podstatě nerušeně, už dlouho před tím než získal svůj název. Ve srovnání s ním se socialismus dožil tak sotva batolecího věku ale jeho odpůrci či kritiky je hodnocen coby dospělý. Můžeme jen spekulovat jaké podoby by dosáhl kdyby měl ke svému zrání tolik času jako jiné systémy a jak by obstál ve srovnání s nimi.

     • Alva

      Kdysi v jedné diskuzi názor::
      „Vo vsetkom pre ludi naozaj podstatnom, socializmus vzdy bol a vzdy aj bude daleko lepsi, ako kapitalizmus… To, co v socializme bolo pre ludi uplne prirodzenym, je v kapitalizme nikdy nedosiahnutelnym a ci si toto niekto dokaze uvedomit, alebo nie, na tejto skutocnosti vobec nic nemeni…

    • vittta

     Socialismus rozkrádala po vítězství velice nereprezentační část populace.
     Bylo to doslova pár jednotlivců, za aktivní spolupráce se západními kriminálníky, tedy pardon, mazanými a férovými (velko)podnikateli.
     Trvalo dobré 3 roky, než se začalo krást ve velkém obecně, protože prostě kdo nekradl, tak mohl zapomenout na nějaký životní úspěch, a někomu reálně hrozilo, že se skrze poctivost ocitne buď na půdním háku s vyplazeným jazykem, nebo s holým zadkem v kanále.

    • Mrkos

     Socialismus vytvořil různé páky, které nutili lidi potlačovat špatné stránky jejich charakterů.
     Přikrádalo se tak, aby to nebušilo do očí a v podstatě se materiál na melochách dále zhodnotil.
     Majetek i když to nebylo bohatství, rostl, ale morálka v globálu trpěla. Po vítězství pravdy
     a lásky se to potlačované zlo pustilo ze řetězu a Vencové tomu dávali zelenou. Havel, jako
     počátek všeho co je dnes špatné, na vše předchozí plivl a dav dementně tleskal. Zhaslo se,
     aby se mohlo krást, život předběhl zákony a Klaus to požehnal Vespasiánovým, peníze nesmrdí.
     Lidé přijali za své heslo, které hlásali ti co fandili disentu, nebo obráceně, ti o které se disent opíral.
     tedy heslo, kdo nekrade, okrádá rodinu. Kdo není bohatej, je blbej, bezvýznamnej a hodnej pohrdání.
     Změna režimu dávala naději těm co měli nějaké panízek, změnit je v kapitál. Ti co měli styky a podědili
     kontakty po rušených podnicích, rychle pochopili, že se v zájmu vzniku buržoasie se sype ptáčkům zob
     Na podnikání si je možné půjčit peníze na koupi znehonocených podniků, které je možno
     beztrestně tunelovat a půjčky nevracet. Za všechno i dnes stále může bolševik. Pindá se o morálce,
     ale ta se patrně už nezlepší stejně jako bezpečnost. Pracující je u nás násobně více vykořísťován,
     protože patříme k vykořisťovaným státům a musíme uživit i převodovou páku domácí kapitál.
     (podhodnocená koruna díky tomu, že na světovém trhu nás zastupují jiní, 3x nižší mzdy,
     zdaňování v daňových rájích a vyvážení nezdaněných zisků.) Už je opravdu těžké dopadnout hůř.

 4. vittta

  Tuhle teorii, o stejných ekonomických škodách ať už přísná nařízení jsou, nebo nejsou, jsem tady psal už z jara, a nakonec, dojde to asi každému, kdo nemá v hlavně úplně nasráno, však, vedli jsme o tom řeč.
  Ovšem dotyčný vědátor, odvolávající se na jiné vědátory, si za to koupil auto a tenhle objev stál daňpoé poplatníky odhadem 100 000 000 Eur.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/co-se-stane-kdyz-zavreme-ekonomiku-svedsky-priklad-opet-prekvapil-121845#dop_ab_variant=0&dop_req_id=MddlHyvYEo8-202009300634&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 5. embecko

  Våldsutvecklingen är synnerligen allvarlig
  https://polisen.se/aktuellt/nyheter/2020/augusti/valdsutvecklingen-ar-synnerligen-allvarlig/
  „Vývoj násilí je obzvláště závažný“
  Nevidel bych to tak cerne…problem bude v tom, ze nacelnik tiskoveho oddeleni svedske policie nemluvil se svoji znamou, co byla ve Svedsku a ktera tam nic takoveho nevidela.
  To jsou ty mylne interpretace svedske vnitrostatni politiky, jak se spravne ohrazuji svedsti novinari proti sireni poplasnych zprav o Svedsku. Osobne si myslim, ze ten z tiskoveho oddeleleni, co tuhle zpravu pustil do sveta, by mel byt potrestan, a to jak soudne, tak moralne.

 6. vittta

  Tohle je kuriozní záležitost, která má určité kontexty.
  V článku se píše o Václavkách, jak se jíst mají, a jak ne- až na to, že úvodní fotka není Václavka (žádný druh) ale s největší pravděpodobností Šupinovka zlatozávojná.
  Tohle poznám, a tedy to vím, ale v jiných případech to třeba nevím, a tak mě prostě ty články jen oblbují.
  Debil, který k článku o Václavkách neumí najít fotku Václavky, nepatří do jakéhokoliv média.
  Je to pozoruhodná neschopnost.
  https://nasregion.cz/kuchynska-uprava-promeni-jedovate-vaclavky-v-chutnou-delikatesu-186365/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=5CysR4OhrMF-202009302032&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  • embecko

   Ano, to je vyznamny a charakteristicky clanek, dobre ilustrujici nas upadek.
   Konkurenci vyhonena inflace textu nas odvadi od reality. Byl jsem nedavno u znamych, co si poridili barak, betonovou krychli na skale, bez pozemku a opatrne jsem se zeptal, proc si to koupili. Pry proto, ze jim agent rikal, ze je z obyvaku nadherny vyhled. To je pravda…a ted sedi ve svem bunkru a nedelaji nic jineho, nez se koukaji z okna (musi se koukat, nic jineho se neda delat) a nuti kazdou navstevu, aby to delala take.
   Vubec netusi, proc chteli dum a k cemu by jim byl…tak skocili na lep „krasnemu vyhledu“. A je jim uplne jedno, ze maji dum, klidne si do panelakoveho bytu mohli nalepit tapetu a vyslo by je to lacineji. Pro ne je dulezite, ze maji neco (krasny vyhled), co je obecnym statusem a udajnou zarukou kvality, ackoliv jde o kvalitu druho- az tretiradou, v zasade zcela nepodstatnou.
   Stejne ty houby: skoro jako by lide uz zadne houby nechteli, ale stacil jim jen k precteni clanek o nich. Zadne dalsi konsekvence, zadna podstata. Jedni maji dum, ktery realne neni domem, ale pribytkem na skale, druzi si odhoubari svoji sezonu listovanim v nasemregionu.cz..
   Politika to same: neco se o ni precte na mobilu a tim je to hotovo, skutecne dopady politiky jako by nebyly zadnou politikou, ale necim, co prislo s osudem, temer nahodou…a vsad se, ze lide sva politicka rozhodnuti s dopady techto rozhodnuti na sve zivoty vubec nespojuji.
   Co myslis, je hrib satan opravdu jedovaty?

   • Kamil Mudra

    Tak jestli jsi Satana někdy použil do smaženice aniž bys pak házel šavle, tak jsi měl štěstí že ti místo něj hodný houbařský skřítek podstrčil Koloděje. U Satana sice lze tu jedovatost srazit delším vařením ale stejně v něm i potom nějaký fujtajbl zůstává.

    • Kamil Mudra

     Jo… a ještě k tomu politickému rozhodování… V pátek jdu volit do senátu a z místní nabídky jsem si vybral Milana Urbana. Nejen proto že ho přihlásila SPD ale také proto že se mi z několika vysledovaných rozhovorů jeví tak nějak nejrozumnější. Jenže – ona u nás kandiduje také Mirka Němcová. A tak se obávám že to moje politické rozhodnutí asi Urbanovi do křesla nepomůže. :-(

     • vittta

      To snad nemyslíš, že vyhraje, to…..to nemám slov, tedy.
      I když při volební účasti 15% to možné je.
      Ta měla dělat profesionální plačku na funusech mafiánů. to si myslím, že by udělala karieru ještě větší, jak v politice.

    • embecko

     No prave…tady je prave sezona kolodeju…a jasem trochu znejistel.
     Vystrasila mne totiz tahle fotka satana, co vypada jako boletus luridus (anebo, ze by to bylo jako s temi vaclavkami?):
     PORCINO MALEFICO. BOLETUS SATANAS.

     • vittta

      Tohle je hřib koloděj na tuti fruti.
      Satan má bílou hlavu, a je obrovských rozměrů.
      Ten koloděj roste už od května, a když si k němu čichneš, tak má takovou jako „omamnou“ vůni, lehce.
      Taková jako voňavka, nebo k čemu to přirovnat.
      Nemá žádnou extra chuť, tak o nic nepřijdeš, když ho vynecháš, ale každý hřib s červenými rourkami je za syrova jedovatý, takže vyžaduje delší úpravu, jak už psal Kamil, a také je každý takový hřib jedlý, vč. satana, pokud ho budeš hodinu dusit, ale i tak se to nedoporučuje.
      To máš celkem složité, těch hřibů, podobných satanovi je hodně, Moserův, nachový, rudonachový, Le galové, ten tedy má hlavu spíše červenou, to běžný houbař vůbec nepozná.
      Ty navíc najdeš spíše vyjímečně, i když jich může pak být na stanovišti desítky.
      U nás koloděje nerostou vůbec, kovářů mraky, ale v Praze třeba rostou.
      Hlavní znak jsou takové …taková síťka na noze, na fotce jí dobře vidíš.
      Pokud ho chceš sbírat, vůbec se neboj, ty jeho příbuzné poznáš doslova na první pohled, hlavně úplně atypickou barvou klobouku, ale vynechej malinké, na kterých ty znaky nemusí být vidět.

     • embecko

      Ja uz je sbiram leta…tady rostou jak o zivot a k tomu cela pole pravych ryzcu.
      A taky tu je hodne cernych kozaku, hribu nachovytrusnych (pseudoscaber).
      U tech ma pry byt neprijemny petrolejovy zapach, ale ja nic takoveho nepozoroval. Chuti je jako koncentrovany kozak (skoro jako by byl suseny), vune sice neni prava houbova, ale me nijak nevadi:
      https://img.obrazky.cz/?url=d49195bf7986ed5c&size=3

     • kočka šklíba

      No teda s vámi oběma bych šla na houby. Já sice také sbírám od dětství, s tátou jsem chodili hodně, na Vysočině, tam bylo hodně křemenáčů, ale takové znalosti jako vy dva tedy nemám.

      • embecko

       Jen s vitttou, ten to umi, ja ne…sbiram jen hribovite + ryzce. A abych vedel, co sbiram, tak jsem si o tom neco precetl, to je vsechno.
       Zde jeste na vitttu, jelikoz jsem nahore zminoval hrib nachovytrusny, tak jsem se na nej kouknul na wiki:
       https://it.wikipedia.org/wiki/Leccinellum_pseudoscabrum
       Ze na te fotce neni kozak, ale kremenac?
       Jen pro zajimavost…takhle rada se nazyva „leccinum“ od italskeho nazvu pro hruby kmen s triskami, ci hrbolatou kurou= leccinae= hribovite s hrubou supinatou nozickou.

       • vittta

        No, to nevím, teda, to by měl být kozák habrový, ale zase jsme u toho, že v atlasech či jiných učebních pomůckách by měla být fotka typické plodnice, pokud možno ve všech fázích vývoje, to mě může vzít čert, u takového lajdáctví.
        Takže to může být kozák habrový, ale typický rozhodně není, fakt to vypadá jako křemeňák, takovej nějakej vyžilej, navíc.
        Ale tady nemůžeš říci- tohle není kozák habrový, fotka zkresluje barvy, a ty druhy jsou si do značné míry podobné, až na to, že kozák habrový nikdy, ale nikdy nemá červený klobouk, ale to může být prostě blbě uložená fotka.
        Podle toho kdyby se chtěl někdo naučit znát houby, tak se nenaučí nikdy nic.
        Ten černej kozák by měl být kozák šedozelený, typicky černá hlava s flekama, dole noha zelená, a ten ryzec…no bacha, ryzec pravý roste jen pod borovicemi, v životě jsem jich našel jen pár, ten klobouk měl takový modravý nádech, za to ryzce smrkové rostou v kvantech, ale ty nejsou chuťově kdovíco.
        Ten hřib nachovýtrusý mi přijde takový nakyslý
        Ono je to houbové kulinářství o tom, jak ten druh chutná sám, a to ti garantuju, že najednou ti ty nachovýtrusé chutnat moc nebudou.
        Myslím řízek, nebo čistou smaženici, když budeš dělat nějaké kyselo, nebo maso na houbách, tam se to ztratí, vůbec když budeš mít směs, ale jinak…
        Udělej si řízky z růžovek a zřeba z hřibů, to pak teprve uvidíš ten rozdíl, ta růžovka je o dva levely jinde, a ten Hřib nachovýtrusý rovnou vyhodíš.
        Vůbec kouzlo růžovek spočívá právě v tom, že je jíš samotné, jak uděláš směs, kouzlo prostě zmizí.
        Z těch uděláš naprosto všechno, třeba boloňské špagety, nebo na másle, to má chuť jak pstruh, nebo nějaké smetanové omáčky- co tě napadne, a bude super, jak je smícháš s čímkoliv, už to bude „jen“ houbové, nebude to růžovkové, zní to blbě, ale je to tak, bude to prostě…jako kdybys udělal ze svíčkové guláš.
        Teď budou tyhle-Hnojník obecný, asi kvanta, to je také delikatesa jako kráva, s ničím si to nemůžeš v podstatě splést.
        Článek k tomu jsem nečetl, tak nevím, jestli to není plné žvástů, chtěl jsem typickou fotku.
        Obal to jako řízek, i Kočka, a kdokoliv, ten klobouk se uřízne i s kusem nohy, ale MLADÝ, to něco uvidíte.
        Nebo se mi osvědčilo z nich udělat takovou vaječnou placku, no…houbaření je krásná věc, ale když děláš jídlo, na klasické druhy zapomeň, já se pro křemeňáka neohnu, nebo …třeba když ještě nejsou, a chci si dělat kyselo, tak jo, ale jinak se jen kochám, a sbírám úplně jiné druhy.
        https://primanapady.cz/clanek-1450-hnojnik-obecny-liba-houba-s-nelibym-jmenem-bajecne-chutna-posiluje-imunitu

          • Kamil Mudra

           Tu znám. Mamka jim říkala „Špičky“ a taky je nakládala. Ale jejich sbírání jsem nechával na ní protože jsem si nikdy nebyl jistý že si je nepopletu s nějakýma jejich „sestřičkama“. :-)

          • pacifista

           Před těmi znalostmi smekám, já takové nemám. Na houby jsem vždycky chodil rád. Jako dítě s mamkou nebo dědou. Ten nás bral rád do mlází, věděl kde rostou hřiby pravé a nechtělo se mu shýbat. Tak jsem se učil sbírat houby přímo v lese. V životě jsem nekouknul do atlasu. Když jsem si nebyl jistý, učili mě abych kousnul a zjistil jestli je ta houba hořká. Když ano – jedlá není. Všechno to co ty znáš jsme považovali za prašivky. Sbírali jsme jen praváky, suchohřiby, křemenáče, kozáky, kuřátka (lišky) syrovinky, bedle. Nebylo třeba znát víc, neboť hub bylo tenkrát jak máku, děda třeba dovezl na kole plný pytel praváků. To pak nastaly hody a zbytek babi usušila.

          • vittta

           To právě je o tom, že je vždycky třeba znát víc.
           Často málo sbírané druhy jsou totiž nepopsatelně lepší, jak klasické.
           Kulinářské houbaření je jiné jak klasika.
           A svým způsobem je to i ohleduplnější k přírodě, ale k tomu jsem dospěl spíše náhodou, nějakým vývojem.
           Jdu na houby s nějakým cílem, a seberu jen to, co na ten cíl potřebuji.
           Vidím nádherná zákoutí s rodinkou krásných kozáků, mezi nimi růžovky…to mi fakt vytanulo na mysli, to prostě je nádhera, ale ničeho jsem se nedotkl, přestože kozáci byli impozantní, a růžovky ještě ucházející, byť většina velkých, které neberu, ale měl jsem dost, a prostě jsem se na to podíval jen pro radost, a šel jsem dál.
           Nebo třeba 5 velkých, ale ještě hodně dobrých křemeňáků, březových, ty jsou nejlepší, a prostě jsem se podíval, ze všech stran, a šel dál, na to, co jsem chtěl dělat, jsem je nepotřeboval.
           To má svoje kouzlo.

        • embecko

         Ryzce tu rostou v borovicovych porostech mezi vapencovymi skalami/ kameny.
         Ale zaznamenal jsem oba druhy, jeden oranzovo-zeleny, stihlejsi, okrajem smerujicim vzhuru (ten se drzi spise v travach na okrajich lesa a pak i jakoby bilo-cerveny, podsaditejsi, s okrajem stocenym dolu, rostouci jen v lese.
         Ono je to tu vubec zajimavejsi- vzhled houby, predevsim v barve, se napadne lisi od ceskych kamaradu. Mozna je to dano vyssim obsahem vapniku v pude a teplejsim, az mediteranskym klimatem.
         Zde wiki:
         „Podobný, také jedlý a dříve s ryzcem pravým sjednocovaný druh je ryzec smrkový (Lactarius deterrimus).“
         Drive se se tedy obe skupiny zarazovaly do jednoho druhu…a jelikoz nejsem znalec, zarazuji je tak i ja :o)

         • vittta

          No, tak to jsi měl ty pravé, ty stočené dolů.
          Tady v horách moc nejsou, tady to není bohaté na zvláštní druhy hřibovitých, ale zase jsou to nádherné lesy.
          Zase někde v nížinách vidíš celou škálu druhů, ale ty lesy nejsou takové.
          Nebo…tady je to kyselé, ani nevím, kde je nejblíže vápencové podloží.
          Tady to jsou takové taháky, hory bez konce, Jizerské a Krkonoše.
          Strašně dlouhé kopce nahoru i dolů.
          Byl jsem třeba v Jeseníkách, a tam je rovina, pak kopec jako kráva, a zase rovina.
          Svým způsobem mě to bohatství lesů i ochuzuje o nález nějakých fakt zvláštních druhů, protože nemusím nikam jezdit.
          Našel jsem, hřiby královské, ale to už je dávno, letos možná hřib Fechterův, zde dost nepochopitelný, ale na tom jednom malém, co jsem se zájmem sebral jsem to nedokázal poznat, a ty dva, co jsem tam nechal, abych si je mohl určit, až vyrostou, mi někdo vyfouknul.
          No ale už jsem tady na ty druhy zvyklý, a stejně není nic hezčího, jak hřib smrkový.
          Někdy najdu hřib borový, jeden rok jich bylo celkem dost, ale většinou najdu jeden, dva, někdy ani to ne…

         • embecko

          Ceska krajina je mila a privetiva a proto je tak blizka srdci. Nema v sobe rozervany romantismus a mozna proto prijde nekterym jako fadni.
          Jak celek je Cesko krajinarsky uzasne…samozrejme jsou ve svete oblasti ceske krajine podobne, ale nejsou ucelene, nybrz vpite do okoli, bez ohraniceni.
          Alpska krajina je mlada, s mnoha strzemi a kopci-padaky. Ted o vikendu jsem koukal, co dela zachranarska helikoptera v lese (tedy nad lesem, spoustela na lane lehatko) a pak jsem se dovedel, ze nejaky houbar spadl do diry, kde se zaklinil a zlomil si nohu.
          Takze tady je i jine houbareni…nejdes libou krajinou a nekochas se zakoutimi, nybrz sledujes kazdy svuj krok a beres to, co ti prijde do cesty, protoze jinudy se jit neda.
          *
          Jak rikas v minulem prispevku, ze prechazis na intenzivni houbareni, kdy si jiz muzes dovolit sbirat jen to, co zrovna potrebujes, tak to byl vzdy muj ideal, ktereho uz ale nikdy nedosahnu. Jednak na to nemam teoreticky, ale uz ani vuli a ani lesy „k prochazeni“. No ale clovek nemuze mit vsechno.
          Me na to navedl znamy mykolog, se kterym jsem byl kdysi na houbach v jiznich Cechach…a on, ze si vecer udelame veprove na paprice, ale z hub. A taky ano…tuhle natrhal cibuli, papriku, pepr, veprove platky a dalsi ingredience…to vse v houbovem provedeni. A jak jsme si posmakli!

   • vittta

    To jsem se nedávno nasmál, když v rádiu četli z nějaké knihy Lenze, známého mykologa (Boletus satanas „Lenz“- takto se jmenují houby i s tím, kdo je určil).
    Ten koupil satany v Praze na trhu s tím, že mu je prodejce obzvlášť doporučoval.
    No a teď ty satany postupně rozdával všem známým, a ti se všichni otrávili, poněvač každý udělal to nejhorší, co lze u satana udělat- tedy ochutnali ho za syrova, no ale nebáli se ani smaženice.
    Byli tam pak čtené jejich názory na tu otravu, velice komické, každému bylo zle jako kráva, blili, srali, sténali, a samotný Lenz to popsal jako mrtvici, kdy úplně zkoprněl a nemohl delší dobu zapnout své funkce, ten toho chudák jako vědec sežral asi nevíc.

   • vittta

    Oni asi kromě toho výhledu mají prachy, které vlastně neměli, zač utratit.
    Tihle agenti vlastně oslovují jen tyhle lidi.
    Peněz dost, a nerozhodnost, co chtějí, těm se dá vnutit obrovské auto,které není kam zaparkovat, dům na skále, dovolená na druhém konci světa, výlet na měsíc, a tak….

  • Kamil Mudra

   Nojo, ty co jsem sbíral a mamka nakládala vypadaly takhle:

   Ale vzpomeň si na ten ilustrační obrázek u článku o Francouzích kterým se nelíbí na dívčinách minisukně a pak už tě něco takového nezaskočí. Francouz jako Fracouz, houba jako houba – rozdíly jsou přece jenom sociání konstrukt. :-)

   • vittta

    Tohle je konkerétně Václavka obecná, né tak častá, většinou se sbírá Václavka smrková.
    Jsou dobré na oči, podle těch, co se zabývají léčivými účinky hub.

     • vittta

      Také jsem byl.
      Více méně úplné hovno, fakt je ten, že václavek jsem viděl asi 6 na jednom místě, což je velmi neobvyklé v tuhle dobu, vlastně jsem to ještě neviděl nikdy, Václavka není nijak vázaná na půdní vlhkost, je to dřevokazná, která v pohodě ničí vše živé.
      Pak na třech místech opěnky, ale malé trsíky, kupodivu asi 7 růžovek, a jeden hřib borový, ale menší, čerstvák.
      Ty kotrče tam byly, ale pomalu nevyrostly, tam jsem byl včera, a jinak ani hovno, václavka tam nebyla ani jediná.

      • vittta

       Max. s Lišákem ryšavým.
       Se stejným „výkonem“.
       Bezpečná houba, jenom na něm nepoznáš, jak dlouho v tom lese vlastně stojí.
       Na pozdní podzim je do směsi beru, ale jakoby se snažím, aby byli mladí.
       To je vděčnej kousek, za dobrého počasí nemá problém do prosince.
       Mimochodem, tam, kde jsem byl jich rostou kvanta, ale nebyl tam ani jeden.
       Myslím, že nejdříve za 14 dní ještě něco bude.

       • embecko

        Je to asi 2-3 roky, co jsem byl u znamych na Sumave a natrhal jich tehdy cely kosik, protoze se mi uz od pohledu zdaly jedle.
        Ale mistni mne pak rozhodili, ze pry to nesbiraji, ze jedle nejsou a tak jsem je vyhodil.
        Ptal jsem se celkem 3 mistnich…pak jsem lisaky roky nevidel, az vcera. Na Sumave jsem atlas nemel, ale vcera jsem se kouknul, a to i do nemeckeho, ktery je velmi „prisny“ a houby v ceskem povazovane za jedne udava za nejedle (treba zrovna onen kolodej je veden jako lehce jedovaty)…a i v nemeckem je hydnum repandum vedeno jako vytecna jedla houba.
        Jeste jednou:
        https://obrazky.seznam.cz/?q=hydnum%20repandum#utm_content=lista&utm_term=hydnum%20repandum&utm_medium=link&utm_source=search.seznam.cz

        • vittta

         Výtečná není, ale je vděčná.
         To se posuzuje podle určitých kriterií.
         Tak roste na podzim, a to velice pozdě.
         Nerozbije se, nebo nezmuchlá.
         Doma snese dlouhou dobu, kdy se nemusí zpracovat, aniž by se jí cokoliv stalo.
         Při úpravě zůstává pevná.
         Nečerviví.
         Já jsem z něj nikdy nic speciálního nedělal, schválně ho vyzkouším, jak chutná osmažený, ale už ta konzistence a často masový růst ho předurčuje k nakládání do octa, kde i určitá případná pachuť, vůbec nakyslá, zmizí.
         Konzistence je při požívání hub důležitá, takové Ucho jidášovo nemá žádnou chuť, a je oblíbené, a třeba usušené- a namočené, získá i po letech prakticky čerstvý tvar.
         Vem si třeba babku, ta je vynikající, pokud tedy je malinká, ale fakt malinká, klobouček do 4 cm, ještě bez prasklin.
         No ale musíš jí zpracovat ten den, jinak jí můžeš vyhodit, a v octě se jakoby rozblemcne.
         Ale co člověk, to chuť, někdo to zase má rád práve rozblemcné.
         Ty atlasy…někdy tam jsou ošementná tvrzení, třeba Muchomůrka šedivka je všude psaná jako jedlá, a to si piš, že když jí hodíš do jakékoliv směsi, tak tu směs dokonale zkurvíš, a…no, třeba Šafránka červenožlutá je zas psaná jako nejedlá, ale nezkurví ti nic.
         Nebo mě napadá obyčejný Klouzek obecný.
         Ten je chutný, aromatický, ale loupat je je úplné peklo, jmenovitě když prší.
         Ten Lošák (lišák, jak kde) jen nakrájíš, nic s ním jinak neděláš.

         • vittta

          Nebo třeba Muchomůrka ryšavá, (Amanita fulva).
          Ta je celkem chutná, a roste vždycky tak v červnu, když je hub málo, no ale domů z nich doneseš kaši, když nedáš jó bacha.
          V atlasech popisovaná od jedlé po mírně jedovatou.
          Nebo Pestřec obecný, to je prudce jedovatá houba, absolutně neskutečné chuti.
          To fakt hodíš do omáčky dva suché plátky, a máš prostě houbovou omáčku- ty plátky pak vyhodíš.
          Já nevím, jak chutná pravý lanýž, ale takhle jsem koupil sýr, nebo olej s lanýži, a žádná sláva, kdybych tam hodil plátek pestřece, tak to bude rozhodně lahůdka.
          Já doporučoval ty hnojníky, no- ale to už vidím, kde jsou, a buď je seberu- ale musím je ten den dělat, nebo je tam nechám, a seberu je druhý den, nebo prostě když mám čas je dělat, jinak to vyhodíš.
          Takový Lošák…pro tebe, ale jiné houbaře, co nemají čas ani možnost jít kdy chtějí kam chtějí, to je ideální houba.
          Z těch máš každý den čerstvé jídlo, jeden den to, druhý ono, ten v pohodě vydrží 5 dní, i víc, když na to přijde.
          Přijdeš z lesa utahanej, hodíš je do misky, vlastně je máš už očištěné…až na ty bodce, ale ty ti tak nějak nevadí, a nechce se ti nic dělat, kolikrát to ani není vhodné, cpát se na večer houbama, tak je tam prostě necháš, bez jakýchkoliv obav.

      • Janika

       Tuhle houbu jsem snad ještě neviděla, a stejně bych se ji neodvážila sbírat. Přitom lišky miluji. Jo, naučit se znát houby, to by člověk nechodil z lesa s prázdnou skoro nikdy.

       • vittta

        Tuhle se naučí znát úúúplně každý, ale do lišky teda má fakt daleko.
        Akrorát je dobré je dát bokem, nebo ti ty bodce, co má pod kloboukem zasviněj všechny ostatní houby.

  • Janika

   „Debil, který k článku o Václavkách neumí najít fotku Václavky, nepatří do jakéhokoliv média.“
   To mi povídej, tohle už by se melo nějak řešit. Co tihle debilove napachají zla, a lidi tomu věří.

   A houby porad nerostou…

   • tresen

    Být vámi řeším radši pitomosti, které vám tu vrší vittta a sax. Ty houby, které vittta vydává za šupinovky, jsou bez nejmenší pochyby václavky. Přesně jak to tvrdí ten článek.

      • tresen

       Vittta sem dal odkaz na článek, provázený fotkou hub, o kterých tvrdil, že to nejsou václavky, přestože to václavky jsou.
       To je všechno.

       • Kamil Mudra

        Vaše tvrzení je mylné. V čase kdy vittta dal odkaz i v čase ve kterém jsem na něj reagoval byla u článku jiná fotografie. To mohu (a myslím že i sax) potvrdit.
        Proto také v dikusi pod člákem, ve svém (pět hodin starém) komentáři píše diskutér Jaromír Jílka:
        „Na tom ilustračním fotu určitě nejsou václavky…“

        • tresen

         No bezva. Tak teď tam určitě václavky jsou. Jestli tam před pěti hodinami nebyly, tak nebyly. Tak já zase frčím jinam.

         • vittta

          Bodejť, vznesl jsem konkrétní dotaz, a chtěl potvrdit vaše tvrzení o hoaxu, tak se dekovat prostě musíte, protože vyjma vašich namistrovaných keců žádné jiné důkazy nemáte.
          Tak Čest práci!

          • embecko

           Doufam, ze si nase vstupy okopiruje a pujde je ukazat na to sve „forum, kde se jeste argumentuje“, kde se jim s chuti vysmeji.

          • vittta

           Já nevím, jestli to také na tebe tak působilo, a jak sem přišla, tak tady úplně byla cítit taková záporná energie.
           Takový pekelný smrad.
           V klidu si tady klábosíme, na uvolněné téma, a ona sem vleze a úplně zbytečně začne rypákovat.
           S tím se nespokojila, a začala vyvracet hoaxy, já už tomu odvykl, co sem přestala chodit, ale ten styl „proč?-proto“ je mimořádně trapný.
           To je prostě nechuť k diskuzi, říznutá arogancí a až chorobným sebevědomím.
           To je taková vlastnost samozvanců a falešných proroků, bych řekl.

          • vittta

           Já také.
           Ale stejně protivná jako obyčejně.
           V tomto případě, resp.v obou jí řešených případech úplně zbytečně.
           Konrétně, ona dobře ví, že se zajímám o houby, kdybych neměl poznat václavku…
           A v tom druhém, to ilustrační foto bylo blbé, ale šlo o ty sňatky s nezletilými, a ty se dějí, jak u nich, tak v EU.
           Je to dokonce vážný problém, se kterým ovšem nikdo nic nedělá, protože se podle bojí, že to ukáže muslimy ve špatném světle, a oni je potřebují ukázat v dobrém světle.
           A tak jinak nesmiřitelné feministky a bojovnici za práva dětí dělají, že nevidí, což je obzvlášť odpudivé.
           No a korunu tomu nasadil Saul, kterého ty sňatky nezajímaly vůbec, za to ho zajímali palmy, o kterých se ale zmínil už Kamil, a také ho zajímali děti paní Michalákové, jejíž sestra před nimi možná seděla na hajzlu.
           Jinými slovy, pokusil se odklonit diskuzi, trošku jiným stylem, než Třešeň,.
           Dívky, MUSLIMSKÉ dívky, a jejich neblahé osudy zajímaly akorát nás, islamofoby a rasisty, bojovníci za práva kde koho řešili palmy a hoaxy.

        • vittta

         Ale je to celkem prdel, asi jim tam psalo plno nasraných houbařů.
         Ono, v určitém momentě to legrační není, klidně může jít i o kejhák, špatná fotka s nejasným popisem může stát nezkušeného nadšence krk, nebo odkráglovaná játra či ledviny, ona né jenom notoricky známá Muchomůrka zelená zabíjí, když na to přijde.

        • embecko

         Me se libil hned prvy koment:
         „Objevné! Stejně jako kdybyste napsala, že vařením uděláte z jedovatých bramborových hlíz chutný pokrm.“
         :o)

       • vittta

        Jo, beru to jako kritiku, ale ta fotka se fakt změnila.
        Ale ten tón je trapný Třešni.
        Mně je celkem na háku, co si myslíte, ale myslím, že svoje vědomosti ohledně hub umím jednozačně prokázat, a na amatérské úrovni jsem špička, na profíky samozřejmě nemám, ale od určité hranice mykologie amatérsky prostě dělat ani nelze, vyšších hub jsou tisíce druhů, často prakticky nerolišitelných, a samotní věhlasní mykologové se o tom vášnivě přou.
        To je obor, na který jeden lidský život nestačí.
        Na současné fotce Václavka smrková.

       • kočka šklíba

        No ale to není, to opravdu byla jiná fotka , takže třešinko, zase to nevyšlo co? A to jste se tak těšila že ano?

   • vittta

    Já se byl podívat v Hodkovicích, v pondělí, jestli tam nejsou už kotrče.
    A- byly tam, našel jsem dva, ale malé- což v překladu znamená, že jich tam je průběžně hodně v podobné velikosti.
    Tak jsem je tam nechal, a zítra tam zase jedu.
    Spoléhám na to, že jinak je absolutní hovno, takže nikoho ani nenapadne, aby tam šel na houby.
    Jednou jsem tam měl kotče takhle asi 14 dní, a zůstal tam, v impozantním rozměru.

     • tresen

      Za tou holčičkou byste asi musela do Gazy. Fotka údajně zachycuje hromadnou svatbu s malými družičkami oblečenými jako nevěsty.
      Další výklad podává tu scénu jako první přijímání katolických děvčátek.
      Vyberte si.
      Co je jisté: nejde o dětské nevěsty v Německu /nejde vůbec o dětské nevěsty/, navíc je hoax i slovní omáčka, která tvrdí, že se Němci podvolují právu šaría v případech dětských sňatků.

      • Kamil Mudra

       No… je fakt že ty palmy v pozadí nevypovídají zrovna o Německu. I ty šaty (odkrytá ramena. žádné závoje, alespoň na vlasech) mi zrovna nepřijdou ve shodě s muslimskými obyčeji.

       • vittta

        Já bych si tipnul Libanon, nebo tak něco.
        Ale o co se jedná, to bych si tipovat neodvážil.
        Celkově lze říci, že to je podobné lajdáctví, jako u těch václavek, protože fotek z echtovních muslimských dětských svateb existuje dost, a Fiala by si měl dát tu práci, aby je našel, nebo někoho požádat.
        Oh by je našel natošup.

      • vittta

       Když budu tak důsledný jako vy, kde tam vidíte napsané, že jde o nevěsty, a že je to v Německu?
       A hoax, to jako proč?
       Že to říkáte vy?
       Jenom jsem to zadal na lištu, a vyjelo mi hafo článků, tady jeden z r. 2019 I-dnes, abyste neměla problém se zdrojem.
       Můžete kontrovat nějakým článkem, že dětské sňatky v Německu neexistují, ale to budete mít rozhodně smůlu, protože takový článek budete těžko hledat, vědí o tom totiž i sluníčkáři, takže jste jediná, kdo to má za hoax, možná ještě Magda Šipka, nebo jiný vejlupek.
       V odkázaném tweetu, nebo co to je, je navíc odkaz na známou causu německého soudu, která rozhodně není tajná.
       https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-detske-snatky-deti-snatek-manzelstvi-zakon-nucene-nasili-ze-cti.A190924_123920_zahranicni_dtt

        • vittta

         Hele, když se mají dva lidé rádi, tak s tím prostě nehneš.
         A muslimská děvčata nacházejí zalíbení ve starších mužích, co je na tom?

         • embecko

          To je kulturni pestrost.
          Mnohem horsi je, ze predevsim francouzskym pravicovym extremistum se nelibi noseni minisukni. Kdo jiny, nezli bily plestaec by mohl napad spore odena devcata, no rekni?

          • vittta

           Přesně, hoaxům my tady nevěříme.
           Tenhle článek hovoří o napadení bílého, heterosexuálního muže, jeho manželky ve vysokém stupni těhotenství, a policisty, a to pomocí pěstí a železné tyče- u bankomatu, zřejmě náhodou.
           Článek popisuje barvitě samotné skutky,rázné soudní řešení, spokojenost státního zástupce, a mlčení obhájce obžalovaných.
           Prostě jako kdyby byl opravdu někdo potrestán, jako kdyby tady fungovala jak policie, tak státní zastupitelství, tak justice a jakákoliv zákonnost.
           Ve skutečnosti žádné tresty nepadly, celé to byla jen komedie, recidivista sklidil 2 roky a jeho brácha podmínku.
           https://prerovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/bitka-namesti-kojetin-soud-2020.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=pxWka4qC0eg-202010011746&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

          • Kamil Mudra

           Inu kultura je kultura a přes ní vlak nejede i když to občas nese nějaké ty „kolaterální ztráty“.
           https://www.extra.cz/desiva-islamska-svatba-osmiletou-divku-provdali-za-ctyricetileteho-muze-zemrela-o-svatebni-noci-po-pohlavnim-styku
           Být rodič té holky tak ho zeťákovi uříznu a nechám ho vykrvácet někde v poušti nebo na nějakém jiném odlehlém místě, kde by se také pomoci nedovolal. Jenže, rodiče už vlastně dostali zaplaceno … takže už jsou asi „ze hry“.

          • embecko

           Stale verim, ze tyhle straslive pripady jsou vyjimkami a ze vetsina snatku je formalnich.
           Ovsem i tak pravicovym extremistum vadi, ze diteti odeberou identitu a moznost volby uz tak v ranem veku. Coz ovsem podle prislovi podle sebe soudim tebe naopak nevzrusuje nevesty Havlovy, protoze tem uz byla identita odebrana P&L a ony se v tom citi dobre.

          • vittta

           Člověče, tohle není normální, jasně, ale berme v úvahu, že šoustat 8 letou dívku muselo přijít normální i těm rodičům, a pokud jim to připadalo normální, pak proto, že to buď sami zažili, nebo je to obecně normou.
           Přece mi nikdo nechce namluvit, že rodiče…prodají, jasně, jak píše Kamil, dostali asi zaplaceno, prostě prodají svou dceru, a netuší, co s ní bude.

          • Mrkos

           Děti ženského pohlaví se prodávaliy celkem běžně v Japonsku.
           Pwerspektiva, ošklivé služka, děvka ( skoro otroctví).
           Sex byl poskytován za zvykem ustálené ceny. Některé
           mohly dosahnot výjimečného postavení s titulem mistra
           a dokonce s volným přístupem ke dvoru. Jiné rovněž výjimečně
           mohly být vychovány jako gejši. S rozsáhlým rastříkem pomocných
           umění lásky a s možností získat si ochránce. Jeji vychovatelky,
           tedy vlastnice, kterým byly dlužny zy výchovu je drželi zkrátka
           pokud nebyly koupeny někým bohatým.

        • tresen

         Ten článek mluví o nelegálních svazcích a o tom, že jejich vyhledávání je obtížné. Je to tak?

        • astraustralia

         Saxi pan poslanec za SPD pouzil stary obrazek neceho co praktikuji vyznavaci Islamu ve svych zemich aby upozornil ze v Nemecku se meri dvojim metrem.
         Zda ano ci ne a jak nepravdive je toto konstatovani vam tu neobjasni ani navrativsi se odhalovatelka hoaxu.
         Ano dnesni doba je takova, ze tolerance ubyva, agresivity pribyva.
         Nejvice patrne je to na celem Zapade , od obohacene casti Evropy az po soucasne USA.
         Kontrasty kdy na jedne strane v Norsku jsou schopni odejmout dite jen za podezreni ze zneuziti a ve statech Allahova nabozenstvi „manzelstvi“ seniora s holcickou patri k tamnimu zivotu. Takove je dnes 21 stoleti :-(
         Ze pan poslanec kritizuje Nemecko a pouzil k tomu nevhodny argument v podobe fotogragie ktera neni z Nemecka nahrava tem kritikum kteri souhlasi a obdivuji vse co udelalo a dela Nemecko poslednich let pod vedenim mutti Merkel.
         I za Protektoratu Boehmen und Mahren bylo v Ceske kotline dost takovych „Cechu“ kteri meli vse Nemecke za nejlepsi.
         Ani dnes nejsou vsichni stejni.
         Nekteri pouzivaji ke svemu nesouhlasu zesmesnovani toho zasadniho co brani soucasnym snaham o ovladnuti a manipulaci a tim je vlastenectvi.
         Kdo by to kdy drive rekl ze vlastenec se stane nadavkou a pro zdurazneni z neho bude jak rika pan Posselt „flastenec“
         a na Internetu to budou nekteri pri kazde prilezitosti sirit :-(

         • astraustralia

          Pro vyvazenost nejen co rika pesimista prof. Stanek ale i nejznamejsi redaktor TV a predni osoba kavarny o netoleranci a neporozumeni . Oba se shoduji ze slusnost se vytratila ze zivota cloveka obecne.
          Proc je tomu tak by nemelo byt na dalsi pohadani a o maximalni snaze porozumet a slusne resit.

          • vittta

           Já kupříkladu jsem nejen slušný, ale i tolerantní, obé velice extremně.
           Ale jak vidím toho buzeranta, nejraději bych mu jednu vrazil, a to ho ještě neslyším.

         • kočka šklíba

          No já si myslím, že to k Saulovi, to jeho “ flastenec“, dokonale sedí. Ale on si to asi neuvědomuje ;). Tak ono dost tzv. pravdoláskařů je současně i pátou kolonou a Posselt a sudetáci obecně jsou pro ně přínosní lidé pro ČR. Svůj k svému. Saul je jeden z nich, tedy podle toho co z něj leze, i když bude samozřejmě tvrdit že ne. A nebo možná se za to už ani nestydí, tak daleko už to u některých tvorů (už se mně ani nechce je nazývat lidmi) došlo.

          • vittta

           To právě je velký vlastenec.
           Vadí mu třeba otrávená Bečva a asijské stánky na Pražském hradě.
           A mě vyčetl, že mi to nevadí, a tudíž jsem právě flastenec.
           Zase mě odhalil, protože když někdo otrávil Bečvu, výskal jsem radostí, a asijské stánky na Pražském hradě přímo miluji, (i když vůbec netuším, kde tam jsou) stejně jako Arabáče u Karlova mostu.
           I když mě tam samozřejmě vadí Rusové.

 7. embecko

  P&L o sportu, politice a pausalizujicim rasismu:

  • vittta

   No zařízl jí, o tom žádná.
   Nic méně podle pravidel měl pravdu.
   To je jen o tom, že ta pravidla jsou (asi úmyslně) nesmyslná.
   Prakticky NIKDY ten gólman nestojí na čáře.
   Zrovna tak se dá pískat jako pentle každý druhý zákrok ve vápnu.
   Ve fotbale jsou obrovské prachy, tak musí být arbitr, který to má pod palcem, resp. pod kontrolou.

 8. astraustralia

  Pro ty z vas kterym jde o to podstatne, jak pravi vittta a nikoli o malickosti jako virus 19.

  Peter Staněk 2. díl: Chcete-li ovládat společnost rozdělte ji na skupiny a pak poštvěte proti sobě

  • vittta

   Ale kdo je kdo?
   Ty se směješ, ale může být ten černý pravičák?
   To by mohlo urazit afroameričany a afroevropany.
   Ovšem být pravičákem ten bílý, mohlo by je to urazit také.
   A naopak- to samé s levicí.
   Dneska jsou to vážné věci, barva kukel mnohé napovídá, stejně jako klíčenky, nebo i jen upřený pohled.

  • orinoko

   Kráčím volit. Po několika pětiletkách. Rouška, klaunský nos, na rameni papouška. Vyšlechtěné číro a Black Sabbath do ouška.

    • orinoko

     Ty , ole, Tobě to pálí. Ale nestalo se. Všechno jsem vyházel a vcházel čistý jen se dvěma listy. Říká se jim fíkové. Ten větší jsem měl ve předu a tak dále.
     Ne že by to bylo vepředu tak velké, ale dneska už jde spíše o systém bimbo. – Proto stud. Hned zkraje jsem byl napomenut, že jsem nepoužil dezinfekci. Připadal jsem si jako Charlie Chaplin … jako tulák po světě Malého prince. Ale vzdor byl veliký.
     Komise jsem se zeptal , kdy bude kandidovat Covid-19, čímž jsem se dopustil švejkování a nečekaných zádrHELLů.
     Byl jsem dotázán, zda jsem přišel opravdu volit? Tak jsem to zkrátil.
     Odhodil jsem svojí rozhodovací zátěž a vyrazil do souměstyse řešit oficiální historii místní hudební scény. A už mi nazpět posílají moje omyly.

    • orinoko

     Pryimula mně příšerně leze na nervy, ale když si ho prohlížím, tak mám pocit, že je to všechno pořád jinak – jen on byl ochoten po vojácku tomu dělat vola, aby dobře bylo. Samozřejmě se můžu těžce mýlit.

     Jde o jeden celosvětový problém: My všichni všude jsme nežádoucím způsobem vzdělané a myslící reziduum. Máme čas, kritický názor a nehodláme už příští týden naskočit na lafetu ekonomického úpadku. Jsme vlastně generace rváčů, aniž bychom si to uvědomovali. MY jsme největší problém současného světa – nehodláme chcípnout na přání největších gerontů tohoto světa , ani na přání bobánků, jejichž svět bez selfíčka není realitou.
     My už jsme dávno měli kibicovat na rohu ulice útoky revolučních juvenilů na barikádu systému, ale všechno je jinak. Jako už mnohokrát – zase jsme to my. kdo nese na trh kůži především.
     Máme černou kůži , protože jsme bílými vranami systému.
     Dopustili jsme se zločinu – máme názor. …. To se neodpouští. NIKOMU!!!!

 9. embecko

  Ze by to soudruhum zacalo prerustat pres hlavu?
  „V západofrancouzském městě Rennes zase odmítli příští rok neslavnější cyklistický závod světa, Tour de France, z toho důvodu, že je neekologický a sexistický. Současně tu zahájili rekonstrukce školních hřišť na bezpohlavní.“
  https://echo24.cz/a/S6XrJ/macron-ma-pry-jiz-dost-zelenych-khmeru-na-radnicich-delaji-z-francouzu-idioty?utm_source=www.seznam.cz&BButm_LmediLumM=denni-tisk
  „Macron má prý již dost zelených khmérů na radnicích. „Dělají z Francouzů idioty““
  Anebo to Macron jen tak markyruje a zadem pridava zelenym radnicim na dotacich na chvalyhodne projekty?

 10. kočka šklíba

  Jinak vidím že třešinka sem chodí číst, tak co na to říká ta její známá, se kterou seděla někde v parku a ta nic. ale vůbec nic neviděla, a zřejmě ani neuvidí : https://poznamkypanabavora.wordpress.com/2020/10/02/svedsko-soucasna-vlna-nasili-je-extremne-alarmujici/#comments
  Švédsko pohoda co? Jen se tam zabíjejí děti, nebo ohavně mučí, to je ale takové kočkování muslimů s Evropany. Jinak je Švédsko obohaceno o mnoho hodných hochů z gangů, samozřejmě. Budou muset na místo švédského policejního prezidenta dosadit někoho kdo je nejlépe muslim a hned to bude lepší. To určitě třešinka a Saul rovněž vědí.

 11. embecko

  Aster: „Saxi pan poslanec za SPD pouzil stary obrazek neceho co praktikuji vyznavaci Islamu ve svych zemich aby upozornil ze v Nemecku se meri dvojim metrem.“
  To bych nerekl, Astere, pan poslanec pouzil spravny obrazek, protoze nemecky ustavni soud uznal detska manzelstvi, uzavrena na cizim uzemi, v Nemecku za platna.
  Takze pan poslanec pouzil spravne foto, ilustrujici nemecky pristup k detskym manzelstvim.
  *
  Ona je to tezka situace: Pokud by tak soud neucinil, bude nemecke pravo zasahovat do prava jinych zemi a uprchlici s nezletilymi manzelkami budou rozvedeni, coz by mohl byt precedens pro jine pripady, manzelstvi se netykajicich.
  Na druhou stranu staci v Nemecku pobyvajicimu uprchlikovi odjet domu, tam uzavrit manzelstvi s nezletilou a vratit se bez mozne pravniho nasledku (svatba se udala v zahranici).
  *
  K tomu zas fejkuje mainstream, tvrdici, ze starofrancouzi se boji novofrancouzu:
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/francie-terorismus-charlie-hebdo-bezpecnost.A201001_192506_zahranicni_cern?zdroj=top
  Pritom kazdy vi, ze pokud je nejaky problem, tak za nej muze extremni pravice. To Francouzi ve volbach pochopili a za prezidenta si zvolili Macrona a nikoliv Lepenku. A ted by se pry meli obavat nejakych „novych Francouzu“…no proste fejk jak poleno.
  *
  Znamkou toho, ze situace speje ke konci je to, ze at udelate cokoliv, vzdy to bude spatne.
  Povolite jakakoliv manzelstvi- ideje pravniho statu jsou v tahu…zakazete takova manzelstvi- a ideje pravniho statu jsou take v tahu.
  Povolite migraci- dusledek je stejny, zakazete migraci- dusledek je take stejny, smeteni ideji tzv. pravniho statu.

   • Alva

    Bližší košile než kabát? Možná Löfvenovi konečně došlo, že se počet migrantů začíná blížit hranici, kdy tito převezmou faktické rozhodování v zemi a ukončit tak jeho politickou kariéru.
    Pochybuji, že by z voleb vzešlá muslimská vláda nějak tolerovala olbčana – švédského „starousedlíka“.

      • embecko

       Tohle tu uz bylo nekolikrat…obvykle placnuti do vody (jako Löfven vyse).
       Problemem samozrejme neni zadny radikalni islam, ale celkovy stav francouzske (a evropske) spolecnosti. Co Zlute vesty? To byl problem radikalniho katolicismu?.
       Lide se bouri a chytaji se kazde ideologie, co jim prijde pod ruku. Nevim, co si Macron predstavuje…ze na predmestich budou zit nezamestnani (a nezamestnatelni) muslimsti chudaci, kteri budou stastni ve stavajicim francouzskem rezimu?
       Jiste, ze muslimove nemaji zadnou sanci, protoze maji predstavu o zcela jine spolecnosti ve ktere by chteli zit…a na tom neni nic radikalniho, proste jsou jini. K tomu jim chybi osvicenecka vychova a konexe, ktere by jim umoznily se spolecensky chytnout…a tak se opouzdruji ve svych ctvrtich. To by udelala a take dela kazda minorita. A proc by Macronuv navrh na socialne-nabozensky smir a akceptaci vetsinovych hodnot meli prijimat, kdyz na Zlutych vestach vidi, ze je to tak jako tak marne? Je lepsi byt mezi svymi chudakem, anebo se stat odrodilcem bez znamych a presto zustat chudakem?
       Stezejni z clanku je tahle veta:
       „Do předškolních zařízení budou muset děti již od tří let.“
       Macronova opatreni tedy nesmeruji proti radikalnimu islamu, ale predevsim proti vetsinove francouzske spolecnosti, ktere odeberou deti, ktere pak stat bude muset vychovavat v ramci multikulti…coz deleni spolecnosti pouze urychli.
       Jak jsem psal nekde vyse: znamkou prekroceni bodu obratu je to, ze jakakoliv opatreni situaci uz pouze zhorsuji.

  • embecko

   Jde o to, co si soudruh imunolog predstavuje pod pojmem ochranit pred virem. To je jedine komplet atombordel s nanofiltrem, nic jineho.
   Dle meho, ciste fyzikalne vzato, kdyz mas na puse rousku, pak vetsinu vzduchu nasavas „odzadu“, zpoza usi, brady a od cela.
   Takze, mluvis-li s nekym z oci do oci, pak nevdechujes jeho vydechnuty vzduch, ale „cisty“ zpoza sebe. Kolik % takove vzduchu je, netusim, ale, odhadem, treba 3/4 ? Anebo 1/2? Rozhodne stejne, anebo vice, nezli nadechnes skrze latku.
   Takze, skoro jako vzdy, jde o procenta a pravdepodobnost. Dle meho vetsina lidi uz vi, ze rouska pred virem neochrani (ve smyslu kdyz ji budu nosit, vira nedostanu).
   Ale, jak pisi vyse, oponoval bych tomu, ze rouska je jen kvuli druhemu, dle meho to tak uplne neni.

   • Kamil Mudra

    Mělo by se hovořit i psát o kapénkách a ne o viru. Lidem by to bylo srozumitelněší a nebazírovali by neustále na tom jeho malém rozměru. Rouška je obousměrnou bariérou (byť ne stoprocentní) kterou stavíš do cesty „dopravnimu prostředku“ ve kterém se virus „veze“ krátce po startu (vydechnutí). S tím svým „érem“ v roušce na chvíli uvízne a dál už pak musí „plachtit po svejch“, vystavený vlivu venkovního prostředí, které mu „dává sodu“. Já osobně mu ještě stěžuji ten „výsadek“ tím, že doma šitou roušku impregnuji nanostříbrem. Vyvařím, nastříkám, nechám uschnout a pak používám. Tohle mohu dělat opakovaně třeba stokrát – dokud rouška drží pohromadě a jedno její použití mě tak vyjde na pár halířů. Přitom je obranou podstatně efektivnější než těch pár kousků na jedno použití které nám byly milostivě doručeny poštou. Efektivnější pro mne i moje okolí.

   • Marie

    Za tohle děkuju Janiko. Na Terezu nemůžu zapomenout. To jestli byla nejdříve muž a pak žena je mi jedno, byla dobrý a krásný člověk. Její skvostné komentáře asi nikdo nenahradí. Chybí moc.

    • orinoko

     Nicméně o Sýrii zásadně psala jako o syrském „režimu“ . Jakoby ten náš český byl civilizačním výdobytkem. Ani nebudu rozepisovat, kolik minel stačila vhodit do mediálního prostoru ve chvíli, kdy bylo jasné, že jsou to jen plky. Viz Kačer a emerický odchod ze Sýrie.

     • pacifista

      Nevěděl jsem , že byla trans, ale prakticky jsem ji nečetl. Sice jsem to párkrát udělal, ale když jsem zjistil, že je mimo mísu už jsem tam nešel. Ne, že by občas neměla pravdu, jenže za to co se vydávala měla být erudovanější. Jestli to bylo z obav z nějakého postihu, měla toho raději nechat. Nejsem však nějaký její nepřítel.

  • Kamil Mudra

   No a co jako? Kdybych byl trans tak mne asi takový článek urazí. To je to samé jako jásot nad vyštudovaným cikánem.

   • vittta

    Přesně tak jsem to myslel.
    Ukazují ho jako opici, zásadní- a raritní je jeho gender, né jeho dobré, případně špatné výsledky.

  • Kamil Mudra

   Rozumný a střízlivý pohled na věc. Bohužel, v médiích se v naprosté většině vyskytují černobílá vyjádření spíše z okrajů názorového spektra, omezující se na souboje mezi zastánci a odpůrci vládních opatření namísto věcného přístupu. Tomu pak odpovídá argumentace na obou stranách barikády.

   • embecko

    „Bohužel, v médiích se v naprosté většině vyskytují černobílá vyjádření spíše z okrajů názorového spektra“
    Je videt, zes nepochopil problematiku.
    Vezmu to v bodech:
    – Covid je mimoradna zdravotni situace, jejiz reseni vzaduje omezeni svobod obcanu.
    – Tohle omezeni muze provest bud pravo (justice), anebo politikum. Jelikoz ale pravo funguje pomalu, prebira roli vykonneho institutu politikum (to politikum je prihodnejsi vyraz, nezli ta politika).
    – Co je ulohou politiky? Vysvetlit lidem, kdo je nepritel. O tom je cela politika.
    – Proto politikum nemuze resit Covid nejak vyvazene, strizlive, rozume, vecne…to je z podstaty politky naprosto vylouceno…a kdyby to delalo politikum takto, pak by zcela ztratilo moc a tim padem i duveru a loajalitu obcanu a slo by od valu a zeme by se ocitla bez vedeni.
    Ono to ve velkem funguje jako v malem: starosta/ staresina muze byt dlouho dobu mily rozumny chlapik, ale jakmile zacne jit do tuheho musi se stat demagogem a vysvetlit, kdo je nepritel.

    • Kamil Mudra

     Já ti rozumím, saxi. Z důvodů které uvádíš si už 500 let před Kristem, ve starém římě, volil senát diktátora. Takže ta problematika není nijak nová pod sluncem.
     V tom videu se ale vyjadřuje odborník ze zdravotnictví a tak jsem ve svém komentáři nehovořil o politice nýbrž o reakci společnosti a o tom kdo a jak vystupuje v mediální sféře. Dokud se o něčem odborném mezi sebou dohadují umělecké celebrity můžeš nad tím mávnou rukou. Když se takto začnou dohadovat i politici, o kterých víš že jsou dané problematice profesně vzdáleni, tak je to pro tu přemýšlející část veřejnosti ještě stále uchopitelné zdravým rozumem a spíše než problém samotný poutá pozornost to politické pozadí. Ale když se skrze média hádají specialisté na danou problematiku, zastávající úplně odlišná stanoviska, pak už to rozdělí i tu přemýšlivou část společnosti na ideologické tábory, protože každý z těch táborů má své uznávané autority které umí své postoje odborně vysvětlit. Ovšem laická veřejnost nemá jinou možnost než se přiklonit k tomu či onomu pouze na základě své víry. Tím končí věcné hovory a racionalitu nahrazuje demagogie. Proto jsem ocenil věcný přístup lékaře Balíka, který si dokáže udržet pozici zdravého středu namísto toho aby se k některé z těch krajností přikláněl. Jak vypadá dialog ve kterém třeba i jen jedna strana přestane věcnost rozhovoru respektovat je dobře pozorovatelné v debatě kterou jsem zde odkázal:
     https://janica9.wordpress.com/2020/09/29/levice-pravice/comment-page-1/#comment-88943
     A ve stejném duchu se už odehrávají i rozhovory o covidu.

     • embecko

      Ovsem, jak pisi vyse, medialni mainstream = politikum. A to nemuze strizlivy a vecny nazor do eteru nikdy pustit.
      To by slo pouze v pripade, ze media by mela vychovnou roli a byla soucasti vzdelavaciho systemu (jako u sociku).
      Ale vsimni si, dnes vetsina obcanu o nejakou vychovu nestoji, mame preci demokracii a co si ma kdo myslet, je jen na nem samotnem. Tohle samozrejme vydavatele vedi a tak pestuji demagogii, vychovne clanky by jim nikdo necetl.

  • Kamil Mudra

   S Janem Rakem jsem na stejné vlně, protože hovoří o tom k čemu jsem dospěl už někdy před čtyřiceti lety – to jest k přesvědčení o tom že každý žije v takovém světě jaký vnímá. Jen mne mrzí že ve svých přednáškách nejde více do hloubky, protože by mne zajímal jeho pohled jako kvantového fyzika. Ale chápu že asi nemůže jinak, protože musí brát v potaz různorodé složení publika ve kterém se jistě nachází nemalá množina lidí pro které je i to co povrchně sděluje čerstvou a leckdy i těžko akceptovatelnou novinou.

   • astraustralia

    Ano jednak jak rikas
    Jen mne mrzí že ve svých přednáškách nejde více do hloubky, protože by mne zajímal jeho pohled jako kvantového fyzika. Ale chápu že asi nemůže jinak, protože musí brát v potaz různorodé složení publika ve kterém se jistě nachází nemalá množina lidí pro které je i to co povrchně sděluje čerstvou a leckdy i těžko akceptovatelnou novinou.

    ale take proto ze dnesni doba je dobou svobody regulovanou korektnosti se svoji hranici a tedy jen „vocad pocad“ ktera se promita az do podoby sebecenzury. Na teto vlne se nese i posledni vystoupeni Dr Raka.

     • Kamil Mudra

      Ty tvoje odkazy se chovají nějak podivně. U komentáře z 3.10.2020 – 14.40, ve kterém píšeš: „Saxi dalsi guru Igor Chaun :-)“ se mi poprvé nabídlo video z přednášky Jana Raka (proto jsem odpověděl komentářem o něm) a teď, při novém otevření webu, se mi tam objevil Igor Chaun.
      U tvého komentáře z 4.10.2020 – 1.37 se mi opět nabízí Rakova přednáška kterou jsem už odsledoval a reagoval na ni.
      U tvého komentáře z 4.10.2020 – 1.45 se mi nabízí přednáška Jaroslava Petra. Ta je skvělá ale odkázal jsi ji už kdysi u Tarase (reagoval jsem) a já jsem si ji od té doby už asi dvakrát pustil celou znovu abych si některé věci osvěžil v paměti.
      Takže v tuhle chvíli ani nevím nač mám reagovat. Ale ohledně té regulované korektnosti vím jak to myslíš a Rak na to občas naráží svým: „Ono se to natáčí že?.“ Asi by bylo nejlepší se s ním sejít někde u piva. Bohužel, kamarádi se kterými jsem kdysi vedl takové hovory už mne předběhli do nových inkarnací a další parťáky do těchhle pokeců už mi život nějak nepřihrál.
      A tak jsem vděčný prozřetelnosti že mi nadělila mou ženu, která se snaží být solidní náhradou, a doufám že mne přežije. :-)

      • astraustralia

       Kamile bohuzel nevim proc se to chova tak nepredvidane a odkazy neodpovidaji tomu jak jsou uvadeny.
       K zamysleni zda by nebylo lepe to davat na svuj blog i kdyz je bez komentaru a sem jen odkazy na nej.
       Ano take smutne pozoruji kterak stale dalsi a dalsi z me generace odkazi k dalsi reinkarnaci.
       I takova informace kdyz knize mladsi nez ja prohlasi ze je „starej dedek“ a nastal cas odejit z politiky do ustrani,
       me nuti premyslet jinak nez pred lety :-)
       Hezkou nedeli :-)

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s