Pod obrazem mocnáře…

Ani smrt nesmaže vinu. Odpustila bych leccos. Odpustila bych chyby i lhaní, vypočítavost i zištnost, povýšenost a ignorování lidí. Co odpustit nemohu, je smrt a utrpení v důsledku humanitárních bombardování. Zeptejte se všech zabitých a trpících v humanitárně bombardovaných zemích, zda odpustili. Až odpustí oni, odpustím i já.

 

 1. Hamilbar

  Trešničko já to nevím jistě, ale myslím že o Největšího Demokrata.Ono to vůbec vypadá, že pani Demokracie má "své dny", nebo co.Podle zpráv libyjských serverů, byl bojovníky Libyjské Osvobozenecké Armády zabit generál Mohamed Barrani Ičkal (Ichkal).Byl velitelem brigády Omar Al Megarief která měla za úkol bránit bránu Tripolisu. Avšak tento věrolomný zrádce otevřel bránu bataliónu Bel Hadže (Abdelhakim Belhadj) což uspíšilo pád Tripolisu.Rozsudek byl silami Odporu vynesen již dříve. Dnes byl vykonán v jeho vlastním domě.

 2. Hamilbar

  Tak jsem si toho Patočku v odkazu přečetl a pochopil jsem, že já vlastně Václava Havla nejsem hoden a (to už vím dávno) snad jsem si ho ani nezasloužil. Ovšem v docela se mi líbilo jak v jedné celkem známé knize, jedna populární osobnost (docela celebrita) říkala něco jako: "Podle plodů jejich poznáte je." Ale jinak souhlasím, idoly jsou potřeba. Jakpak by to bylo bez idolů. A nejsou potřeba jenom v Čechách, přijede i Klintonová. I když ve zbytku demokratického světa to bude mit Rupert Murdoch jednodušší než v Čechách. Tady se budou muset dost snažit.

 3. Janika

  Je to dilema, jak hodnotit člověka, který byl pro ČR přínosem, ale jinde zaštítil válečné zločiny? Jinak demokracie opravdu má své dny, soud v Libyi údajně osvobodil Saifa Kaddáfího pro nedostatek důkazů, ale odkaz mi to nebere, zase prý spam.

 4. jonáš

  No každej si zasloužívidět to po svym .. dokonce i ti co dokážou opravdu bezchybně následovat onu zmiňovanou superstár, Hamilbare ;-)Na podobnů notečku .. http://www.blisty.cz…t/61487.html a holt kdo se nesnaží o nic, může těch chyb a faulů či přešlapů (když se soudce nedívá) udělat i víc, že. Tak jaksi .. ;-)

 5. Hamilbar

  Víte Janiko [7], on na to heslo o té pravdě, lásce, lži a nenávisti, snad má copyright Mahátmá Ghándí. A co je zajímavé, že u Mahátmy mně to nepříjde pokrytecké.

 6. jonáš

  Nechci vám mermomocí šlapatdo báboviček, ale s tim Gándhim to neni tak blbý srovnání, pokud se neřídíte heslem "čím méně vím, tim lehčeji soudím" .. sem si zrovna nedavno čet, jak manipuloval se svou ženou i sousedama a jak se jeho plány na obnovení tradic ekonomicky zhroutily. Stačí ta blbá wiki .. http://cs.wikipedia.org…ndh%C3%AD"V březnu 1922 byl Gándhí za naprostého nezájmu veřejnosti zatčen a odsouzen k šestiletému vězení. V lednu 1924 jej však postihl akutní zánět slepého střeva a musel být za dramatických okolností operován. To mu zajistilo znovu pozornost a přízeň veřejnosti a 5. února 1924 byl omilostněn" .. no a když umřel tak ho skoro prohlásili za svatýho.Tož nekverulujme, kolikrát za život se nám to podaří takhle sledovat v přímym přenosu? ;-)

 7. Janika

  Při srovnání s Gándhím by možná bylo podobné i to, že jinak ho hodnotí svět a oficiální představitelé a jinak velká část lidu. Jen se podívejte na internetové diskuze. El-murid srovnává Havla s disidentem Sergejem Kovaljovem a píše, že velikosti (?) Gorbačova nedorostl: http://el-murid.livejournal.com…l O tom podstatném (pro mě :-) ale ani slovo.

 8. Hamilbar

  Těch podobností najdete daleko více Jonáši. Oba udělaní americkým PR, jeden proti Britskému, druhý proti Ruskému impériu. Oba vydržovaní sponzorskýmí penězi, i když ty Gandhiovy pocházely povětšině z domácích zdrojů. Nevzpomenu si na jméno onoho indického businessmana, který si hořce stěžoval, že ho to stojí fůru peněz aby Ghándí mohl zůstat chudý.Já nejsem Ghándího fanda. Spíše mi jde o porovnání onoho výše zmíněného "ovoce". A tam bych řekl, že Mahatmá vede na body. Možná proto, že ho stihli včas odprásknout. K Havlově smůle se o to nikdo ani nepokusil.

 9. jonáš

  No uvidímesir Richard Attenborough je myslim ještě na živu, a teď by to mohlo bejt chvíli populární téma ;-)

 10. Hamilbar

  Janiko [6], tak už to píší i česky. Tady:http://wertyzreport.com…opusteni/Jonáši [13], to by bylo dobrý. Z toho filmu o Ghándím si pamatuji pár záběrů (Novinář: "Prý bude zítra generální stávka." Ghándí: "No, we shall fast and pray.") a pak už jen to, že se mi ten film líbil. Ale to bylo dávno.

 11. Janika

  [14] Moc bych Saifovi přála, aby se z toho dostal a přežil, aspoň on…Říkat generální stávce "postit se a modlit se", to je geniální :-). Já jsem ten film neviděla, bohužel. Nechci srovnávat tyhle dvě osobnosti, ale jako zásadní vidím, že Gándhí nezaštiťoval žádné bombardování.

 12. Janika

  Tohle je zajímavý komentář Milana u Christabel:"Za spontánními projevy lidového zármutku v Korei je úplně stejný psychologický mechanismus jako za spontánními projevy lidového zármutku v Čechách a na Moravě."Přesně, tohle je zajímavé sledovat. Já jsem se o tzv. "kultu osobnosti" doslechla poprvé kdysi v Hlasu Ameriky. Prezentovali to jako specialitu vymytých mozků východního bloku. Vždycky se mi to protivilo. A už to tu máme zase, ach jo… :-).

 13. Kashika

  Hrozným omylem (neboť ona nemusí sdílet stejný názor) jsem poslala komentář z otevřeného noťasu mé drahé polovičky, nevšimla jsem si, že je "přihlášená".Takže napravuju chybu: shora uvedený poděkování jsem psala já, Kashika, sama za sebe :-)))

 14. Janika

  [18] No jo, sdílet počítač, to je vošajstlich stejně jako sdílet lože :-). My máme každý svoje, pro jistotu.[17] Poděkování i potěšení je na mé straně, Kashiko.

 15. jonáš

  Što takóje "zaščiščáť"to jako že bez něj by se nebombardovalo? Sem se právě zásadně rozhod, že popozejtří zaščiščám jéžiška .. ;-)

 16. Hamilbar

  Souhlas Jonáši [20]. Náš Pepíček za to nemůže. To všechno ti velcí chlapci. Vždyť on tu holku neznásilnil, on ji jenom držel. A ani si nic neužil, ani tu Nobelovku mu za to nedali. A lidi jsou na Pepíčka zlí.

 17. Janika

  Přiznám se, že Vám nerozumím, jonáši, a přitom by mě Vaše mínění opravdu zajímalo.Vytváření ideologie pro ospravedlnění způsobů ovládání lidí už není potřeba a nastupuje čirá totalita, takže když ji nějaký intelektuál vytváří, tak je to vlastně ohleduplnost k lidem, nebo jak to můžete myslet? Vidíte, že se snažím pochopit :-).

 18. jonáš

  To neni ideologiehttp://www.literarky.cz…Havel.png ale srážka s realitou. Kdo z vás byl někdy v reálnym mocenskym postavení, kdy by musel opravdu o věcech rozhodovat s globálnim dosahem? Já tam taky nebyl, ale kdysi jsem se párkrát s tim mrtvym viděl docela zblízka, i s tou jeho partou, a samozřejmě je realita bolševickýho útisku dohnala skoro všechny k poměrně nekritickýmu přijímání ameriky a její politiky, nejvíc je to asi patrný na Vondrovi kterej coby mlaďoch neměl nějakou silnější starší vrstvu vědomí. Někdy z nich šel i skoro strach, třeba když oslavovali Chile 1973, ty hromady mrtvol. Prostě vzdorovali a bezděky převzali stejný vzorce chování od svýho utiskovatele, to je docela běžný a v literatuře nesčetněkrát popsaný. Dobře zpracovanej vězeň je prostě nejlepší kápo a zastane pro režim mnohdy víc než bachař. A to aniž by nějak vědomně spolupracoval nebo dokonce něco podepsal ;-)A pak jsem párkrát viděl zblízka dalšího humanistu Špidlu, a ten nám řek: nejtěžší na politice je přijmout, že budete muset zabíjet lidi. Tak to prostě je, můžete se to pracně snažit pochopit, nebo si jednoduše nechat natočit jasnej názor v tý čtvrtý cenový za sedmnáct padesát půllitr. To si každej z nás vybírá denodenně.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s