Váhat může dáma

dříve než se vysloví, praví se v písni Voskovce a Wericha Peníze nebo život. Bohuslav Sobotka není dáma, ničím ji nepřipomíná, pomineme-li známou hru o plešaté zpěvačce, přesto váhá, jako by šlo o život.

Napsal Taras, převzato z blogu Respekt.  

„Mýliti se je lidské,“ říká svému konkurentovi ve filmu Někdo to rád horké mafiánský bos (jmenoval se Kamaše alias Psí Dečka, ten konkurent), a to těsně předtím, než ho nechá odprásknout samopalníkem, co vyskočil z velkého dortu. Bylo to zvlášť kruté, připravíte si bříško na sladké, na dortík, a místo toho v něm máte dírku.

Mýliti se v politice je špatné, protože si zahráváte s osudy lidí (na což politici rádi zapomínají) a každá chyba stojí občany minimálně peníze, mnohdy i budoucnost.

Prezident jednoho velkého automobilového koncernu zastával známou zásadu: vedoucím pracovníkům se za jedno chybné rozhodnutí hlava nestíná, nesmí to však být chyba tzv. triviální, zjevná, a hlavně se nesmí opakovat.

Chyby tohoto druhu předvádí jak na běžícím pásu Česká strana sociálně demokratická a její předseda Bohuslav Sobotka. Jeho postoje a vyjádření z posledních tří let (a posledních měsíců zvlášť) svědčí o vůdci slabém, kolísavém, nepřesvědčivém, který páchá přesně ty neodpustitelné chyby, o kterých byla řeč v předcházejícím odstavci.

Po pádu Topolánkovy vlády se ČSSD (ještě pod Paroubkovým vedením) vyděsila melčákovskou šarádou ústavního soudu, která odsunula volby o téměř rok, z mimořádných na řádné. Proč se ČSSD nebyla schopna dohodnout s ostatními stranami a s Klausem na společném postupu a nešla do tvrdého střetu s Rychetského ansámblem? Vždyť nic nemohlo zabránit konání mimořádných voleb v termínu 2009, pokud by strany trvaly na své změně ústavního zákona, ostatně v minulosti již jednou použité? Kolik má Rychetský divizí? Už tohle ucuknutí šlo na vrub sociálním demokratům, poškodilo jejich pověst a vymstilo se jim u řádných voleb 2010.

V tomto dosud nerozpuštěném parlamentu si trojkoalice vytírala s ČSSD kdeco. Proč se Sobotkovci nebyli schopni postavit na rázný odpor? Ve chvíli, kdy pravičáci arogantním až surovým způsobem oklešťovali sociální práva a ohrožovali budoucnost lidí i společnosti (důchodová reforma, církevní restituce) se levicoví politici nesmí spokojit s krasořečněním ve sněmovně, ale – vzhledem k tomu, že pravice nehledala ani sebemenší shodu v klíčových zákonech – musí praštit do stolu, odejít ze sněmovny a třeba i řadu měsíců její práci blokovat. Když to uměli naši předci za Rakouska-Uherska ve století devatenáctém, proč to neumí sociální demokrat ve století jednadvacátém?

Pravičácké vlády okleštily příjmy státního rozpočtu o desítky miliard ročně a tyto prachy nacpaly do kapes těm nejbohatším podnikatelům. Jak je možné, že sociální demokraté a jejich vedení se aktivně nezúčastnilo (když už sami nejsou schopni dostat lidi do ulic) protestních akcí proti zločinné sociální a protizaměstnanecké politice pravice?

Počínání Bohuslava Sobotky za nynější krize by mohlo omluvit jediné: na svém postupu byl s prezidentem domluven a pro veřejnost sehrál divadlo s odmítáním převzetí úřadu premiéra. (Pro méně nadané: Sobotkovo odmítnutí jmenování premiérem umožnilo Zemanovi jmenovat úřednickou vládu a v konečném efektu tak dostat pravičáky k předčasným volbám. Ocitli se totiž mezi dvěma mlýnskými kameny, Rusnokovou vládou, která jim začala tahat kostlivce z šatních skříní, a Zemanem, který by jim záchranu v podobě jmenování Němcové nikdy neposkytl.)

Pokud domluven nebyl, což si myslím, a ze šlamastyky způsobené vlastním neodpovědným a naprosto zbytečným pindáním (nechci nominaci, chci nominaci, nepodpořím Rusnoka, podpořím ho, pal, nepal) vyvázl jenom díky notně unavené Štěstěně, pak není politikem, který by mohl vést velkou a pravděpodobně i v budoucnu vládní stranu. Toto podezření posílilo Slávkovo chování po hlasování o důvěře, kdy zářil štěstím poté, co mu Kalousek vytáhl trn z paty souhlasem s rozpuštěním sněmovny. On nikdy neslyšel o poker face, nezbytné to výbavě každého politika?

To je velmi zajímavý moment, to náhlé otočení TOP09 na obrtlíku. Jedna možnost je, že selhal Kalousek, nevydržel s nervama a položil se, nenávist vůči Zemanovi převážila nad prospěchem vlastní strany. Vždyť volby v říjnovém termínu znamenají pro pravici téměř jistou smrt, zatímco jarní termín 2014 jim dával naději na zotavení. Druhou možností je, že kalkuluje s rozložením ODS, jejím totálním a zaslouženým ústupem do bezvýznamnosti, skrze který se TOP09 stane žádoucí nevěstou pro ČSSD a budoucí vládní koalici.

Myslím, že i tohle je chybná kalkulace. TOP09 nikdy nemůže vystupovat jako žádoucí nevěsta, ale jedině jako žádoucí ženich v podobě mladého, krásného a ztepilého prince. S čírem.

***

(V letních parnech se můžete osvěžit četbou příhod kocoura Helmuta.)

Reklamy

11 comments

 1. Janika


  Váhat může pán, který stojí před pistolí,
  tážete – li se ho peníze nebo život.
  Váhat může dáma, dříve než si vyvolí,
  pána pro peníze nebo pro celý život.

  Ty jejich texty, to je nádhera :-).

  Jinak samozřejmě souhlas s článkem. Sobotkovo „neodpovědné a naprosto zbytečné pindání (nechci nominaci, chci nominaci, nepodpořím Rusnoka, podpořím ho, pal, nepal)“ jak trefně píšeš, je neskutečné… Kdysi jsi mi napsal někde v diskuzi, Tarasi, co máš proti Zemanovi – že je mstivej. Tak zatím to vypadá, že svůj vlastní stín nedokáže překročit ČSSD. Nedokáží překročit vlastní pocit viny a zrady, nedokáží se přenést přes vlastní malicherné animozity a křivdičky. Dientsbier, Zaorálek, to je tragédie. Kdyby se aspoň dokázali držet rozumné zásady: „Když nemůžeš nic dělat, tak drž hubu.“ (Taky klasika – Sam Croft v Mailerově románu Nazí a mrtví. Velmi rozumné a užitečné heslo :-).

  Teď jsem poslouchala Zaorálka, jak prská proti jmenování Klausové – člověk se musí ptát, o co těm debilům, proboha, jde?

  • Taras

   Když to vezmeme zcela bez emocí a osobních preferencí či animozit, tak fakta jsou takováhle: Podraz na Zemana v prezidentské volbě 2003 byl doslova gigantický, těžko hledat srovnání tak nečestného a zlovolného jednání (Zaorálek byl jedním ze zrádců, proto teď prskal proti Lívii). Zeman se pomstil své straně takto: zostudil je ve svých knihách, ve volbách 2006 jim sebral vítězství skrze Melčáka a Pöhanku, volby 2010 skrze Melčákovu žalobu k ústavnímu soudu a více než čtyřprocentní odvedení voličů ČSSD k Zemanovcům. Pomstěn je tedy dokonale, jde o to, jestli se teď zase nezačnou mstít socani, když mají co oplácet. Sice se ukazují jisté prvky smíření (sjezd ČSSD, podpora proti Kchárlovi, podpora Rusnoka), ale je to takové jo a ne, nejisté.

   A já na tohle pitomé štěpení na levici doplácím duchovně (serou mě) i finančně (důchod taje pod náporem pravicových krys jako sníh).

   • vittta

    Zcela upřímně Ti nezávidím.
    Silně levicově zaměřený člověk jako ty musí mít s celé posrané ČSSD trvalou depresi…..
    Skutečně si nevzpomínám,kdy by za dobu své existence něco neposrali.
    A na nějaké lepší časy to u ČSSD rozhodně nevypadá,naopak,vypadá to,že levice jako taková tady pod náporem Okamurů a Babišů zmizí úplně…

    • Taras

     Jo, tak to nevím. Jdou mi už víc než deset let na nervy, jenže hodit to rudochům mi pořád ještě brání resentimenty po totalitě. Ovšem tohle moje dilema není níc proti tomu, v jaký čvachtanici se ocitli solidní a seriózní voliči pravice (skutečně i takoví existujou, jednoho prý zahlédli za okénkem Pendolina, jak se mihnul). Ti jsou úplně v hajzlu.

      • che

       To si potom chce přečíst co říkal Zeman Šternovi pro páteční Halo noviny.

       • Janika

        Co konkrétně máte na mysli, che? Myslím co by mělo vliv na rozhodování jestli komunisté, nebo zemanovci?

 2. vittta

  ČSSD je mrtvá-a Kalousek to dobře ví.
  Až přijde čas,vyjde s praporem,který představuje a maluje už nyní.
  Tedy čestný bojovník za demokracii,odpovědný vůči voličům..(to pro ty blbější)
  Zastánce práv drobných podnikatelů a živnostníků..(pro ty,kteří se děsí debility ČSSD tak,že raději zvolí zlo než slaboduchost)

  • vittta

   Jo-samozřejmě s předpokladem,že mrtvá je i ODS-což se dá předpokládat s ohledem na to,že peníze jim už nikdo dávat (zřejmě) nebude…

   • Janika

    Ano, je to o penězích. Jak říká se šibalským úsměvem Bárta, 101 skončila v okamžiku, kdy byl Kalousek odstřižen od státních financí :-).