Pinčlíci

Komu vadí výhra nad vládnoucími kmotry?

Pesimisté tvrdili, že když už je jednou vláda zvolená, může si dělat naprosto, ale naprosto co se jí zachce a žádné protesty s tím nic nezmůžou. Stávka státních zaměstnanců neměla pražádný efekt. To si jen lidé myslili, že v nějakém jednotném protestu je síla, která ovlivní to, co jejich zvolení zástupci dělají špatně.  Prohráli, neměli šanci. Každá taková prohra vede k rezignaci na podobné pokusy. Vede ke sklonění hlav a tupému smíření se s čímkoliv, co ti nahoře udělají. 

Proto jsem ráda, že lékaři svůj boj vyhráli. Bylo by to už moc zlé, kdyby to nedokázali ani ti z nás, co mají takhle silnou vyjednávací pozici ve společnosti.

Je zajímavé sledovat, komu to vítězství lékařů vadí. Pomýleným občanům, kteří se dali nachytat na rozeštvávání společnosti stylem rozděl a panuj, tam promluvila obyčejná lidská závist, vždyť se podívejte, mají víc než já, co by ještě chtěli, že&. A pěkně to rozdělilo novinářskou scénu, ukázalo se, kdo je kdo.  Provládní novinářští pinčlíci, píše František Řezáč, a já se bavím Usmívající se. Ale taky říkám: Lidi, snad chceme rozhodovat o tom, jak se v naší zemi bude žít, ne jen jednou za čtyři roky volit. Lékaři ukázali, že to jde a už ten samotný fakt je povzbuzující pro alespoň naději na vytvoření skutečné občanské společnosti u nás.

 1. Janika

  Myslím, že totalita nemusela být v různých obdobích společenských změn, nebo také kdysi v souvislosti s rozdělením "moci světské a duchovní". Spíš jde asi o formu a míru totality. Hlas lidu, ehm :-), fakt je, že lékaři jsou jen zaměstnanci a za případný kolaps by nesl vinu stát. Házet to na doktory je pitomost, při vší úctě k (patřičně zmanipulovanému) "hlasu lidu" :-).

 2. graver

  V podstatě bych to ani já neházel tak úplně na doktory. Tohle byla organizovaná akce – nátlak nejen na veřejnost a government, ale i na ty doktory. Kolik by jich do toho šlo bez té teamsterské bandy?Pokud jde o manipulaci, tak přemýšlím, kdo vlastně koho jak manipuloval. Jo, parta grázlů se pokoušela (vcelku bezúspěšně) zmanipulovat veřejnost – až se tomu neúspěchu divím. Čekal bych, že patřičně zmasírovaná stáda socanů budou teskně výt na bledý měsíc, ale tady odporáři podcenili své ovečky. Doktoři (ať už je realita jakákoliv) obecně nejsou vnímáni jako těžké socky, za které je třeba se bít. Vona ta máňa z prasečáku vidí ten barák, co má pan dochtór vodvedle – to si pak noviny můžou psát, co chčí.

 3. Janika

  Ale mě to opravdu tak dalece nezajímá. Co mě naštvalo, je to všeobecné zavržení někoho, kdo se (legálně!) vzepřel autoritě a za to by měl být potrestán a naopak ti poslušní a hodní by mohli být odměněni, tedy časem, možná a dle uvážení… To je strašlivá mentalita, charakteristická pro takzvané "slušné lidi", kteří jsou oporou každé totality.

 4. graver

  [25] – to už jsme se zacyklili. Ty na jedné straně mluvíš o "všeobecném zavržení" a na druhé straně, když použiju termín "hlas lidu", tak to zesměšňuješ. To už není o mém nebo tvém názoru, ale o stavu věcí. Ok, shodněme se na tom, že většina lidí postup lékařů odsuzuje a menšina souhlasí.[26] – článek zcela správně poukazuje na to, že kromě lékařů je tu ještě jiný klinický personál. Jinak autor vcelku plasticky nevyslovuje vůbec žádný názor a nabádá p.t. obecenstvo, aby si to přebralo samo (což už se stalo).

 5. ratka

  lekari nemaji moc velkou podporu lidí.podobně jako letoví dipsčeří nevidí důvod proč by měl dostávat lékař sto tisíc a dipečer 150 tisíc, když jsou to úplně normální lidé, kterří normálně žijou někd vedle v baráku (či paneláku) U manažérů ČEZ je to trochujiné, tam se to bere tak že proste si chrochtají u koryt a politici taky. Ale proč by meli chrochtat doktoři? DYt jsou to slušní lidé :o))

 6. graver

  [28]No vidíš, já si třeba myslím, že by doktoři (přesně řečeno někteří) měli mít i víc, než těch 100k a že jsou obecně podhodnocení. A klidně bych je v tom podpořil. Co nepodpořím, je parta raketýrů, kteří se ve vleku bizarní odborové organizace domnívají, že si mě budou brát jako rukojmí.Jo, a mimochodem – s tou vnitřní solidaritou to taky není tak hot. Ti, kteří těch 100k mají, chrochtají tak, aby je nebylo moc slyšet a žádnou výpovědí nemávají. To, co vidíme, je jen ten kus nad vodou.Ten zásadní problém je tady: všichni ti křiklouni, kteří tu partu podporují, nemají ani šajna, o co go. Proto si LOKáči najali agošku – lidi jsou stádo. Zakopaný pes je někde jinde.

 7. ratka

  Gravere, ja nevim kde je pes zakopany. Preju doktorum jejich penize a souhlasim s tim ze to co dostavaji ted je málo. A malo je i to co dostávaji zdravotní sestry. A celkove je málo penez ve zdravotnictví jelikož jsou i mzdy obecně nízké takže tech odvodů není tolik jako třeba na západě. Jsem ráda že zde máme lékaře a lékařskou péči. nestežuji si.

 8. graver

  Ale to si klidně stěžuj, když ti to uleví :-)Ale mě si nevšímejte – ze mně mluví závist :-). Nedávno mě jeden dobrák obvinil, že že nesouhlasím s tím doktorským existusem, protože jim závidím, že nemůžu udělat totéž. Neměl pravdu – nezávidím (není co) a udělat totéž můžu. Jen by mi ta parta lidí, co mi asi 1000 km od české kotliny vymýšlí práci, asi místo vylepšení příjmů zaplatila psychiatra (tedy těsně poté, co by sebou přestali tlouct smíchy).

 9. ratka

  Gravere, nemam duvod k stiznostem :o)Janiko, vsichi praktičtí lékaři jak v Nemecku tak v RAkousku meli 3-4 zdravotní sestry. část odborné a část jen pomocné. Z toho ty odborné dělaly veškeré zákroky, které nemohl udělat doktor. U jednoho praktického lékaře byly taky 3-4 ordinace, kde byli pripraveni pacienti (už svlečení) a jen bylo slyšet halekání lékaře jak dělal kolečko z ordinace do ordinace. U každého pobyl tak 5 minut a šel zase dál :o) To byly rychlovky.

 10. Janika

  [34] Ratko, zákrok je něco jiného, než diagnóza. Jak by asi sestra rozhodla, co je lehký případ a co bude diagnostikovat, proboha, to je úplná hrůza.

 11. graver

  [32], [36] – nelze, Aštar nás ochraňuj. Sestry diagnostiku nestudovaly, nemají právo diagnostikovat. Zákrok je opravdu něco jiného – když doktor řekne sestře "došijte to", je to něco jiného, než rozhodnout, zda a jak se to bude šít. A subjektivní banalita příznaků nijak nesouvisí s objektivní závažností diagnózy. Heger už je v koutě, neví, co by doktorskejm nabídl, tak plácá do vody.[27] – nemusí být. To je právě o tom názoru. Já prostě jen tvrdím, že to, co vyřvává ta většina, můžu fklidu označit za hlas lidu – bez ohledu na to, jestli ho ty nebo já považujeme za správný.Jinak existuje taková jednoduchá pomůcka – objektivně správné je to, co já za správné subjektivně považuju :-)

 12. ratka

  Sestra by to asi nerozhodla, Heger rekl ze by mohly sestry pomoci doktorum urcovat diagnozu v lehcich pripadech tj. předběžne by lékaře připravili že tenhle bude hned (5 min) a tenhle třeba dýl. Udělali by mu hrubý přehled hodnot (krev, moč) a odhad toho co by to mohlo být ještě než lékař pacinat uvidí. Mohly by to taky hned naházet do počítače, aby to lékař uviděl na obrazovce anemusel hledat. proste standard.

 13. graver

  [34]Ohledně těch blitzdiagnóz si vzpomínám na jednu historku, která se vypráví tuším ještě o Alarichovi:Dva doktoři vidí chlapa, jak za sebou tahá nohu, šourá podrážkou o chodník, nemůže ji zvednout… A hned se pokusí o blitzdiagnózu: jeden říká hemiparéza po CMP, druhý špatně léčená fraktura krčku. Protože se nemůžou dohodnout, tak se jdou chlapa zeptat. Ten se na ně chvíli dívá jak na blby a pak říká: "ale mně vůbec nic není, pánové – já jen šlápl do hovna"…Tak v tom je to riziko.Sestry mají za doktory přebírat úplně jinou agendu. Viděl jsem to v Itálii u zubaře. Ten provedl diagnózu a zákrok, víc se nebavil. Na otázky co proti bolesti, co když horečka apod. odpovídala sestra, rentgen dělala sestra, papíry taky…

 14. graver

  [38]Bohužel, nelze. To není krev a moč – to je na co dělat testy. Tohle na mě taky kdysi zkoušela sestra na interně, když jsem se objednával k doktorce s bolestí břicha. Tak hned naordinovala kolonoskopii, gastroskopii, sono, krev… a kdybych ji nezarazil, tak mi udělá i lumbálku, probatorní laparoskopii a rovnou forenzní pitvu. Pak jsem šel k doktorce, ta mi řekla, abych nevysíral, že to zas přejde a bylo vymalováno :-)

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s