K dnešnímu výročí

Napsal Smajlík

Chtěl bych v dnešní den poděkovat sovětské armádě, že v roce 1968 zabrzdila to, co se znovu zrodilo po roce 1989, a umožnila mi prožít klidné bezstarostné dětství bez stresu o zítřek a budoucnost, umožnila mi získat normální vzdělání.

Já jsem se jí za to odvděčil v roce 1989 jako užitečný idiot cinkáním klíči a šířením myšlenek, jak nám budou padat pečení holubi.
Pak prišla doba prvních válek, první válka v zálivu, kdy jsem zíral na cnn a opět jako užitečný idiot fandil pravdě a lásce.

Čas běžel, válek přibývalo, a časem jsem se začal ptát…

Dnes DĚKUJI za ty 2 desítky let klidu a miru.

Reklamy

134 comments

 1. mirror

  Otevřeně se přiznávám, že jsem velmi překvapen texty na některých alternativních webech (OM, Nová republika a Ostrov Janiky). Menší překvapení u mne budí BL a DR, tam se selhání očekávat dalo. Netvrdím, že na moje slova došlo, protože jsem neměl promyšleno žádné vysvětlení a ani to není moje profese nebo povinnost disciplinovaného straníka reprezentovat, navíc to po mně nikdo ani nechce. Impulsem k posunu jsou pětadvacetileté zkušenosti s budováním životaschopného kapitalismu a události na Ukrajině včetně poměru naší vládnoucí politické reprezentace k bombardování JV Ukrajiny. Když jim to nevadí tam, proč by se žinýrovali doma? Na OM pan Kadubec vyřval, co všichni věděli, jen nějakou dobu věřili v ušlechtilejší zdůvodnění srpnových událostí. Tento rok jsem vysílání televize a rozhlasu neposlouchal, rádiové vlny do místa mého pobytu dorazit nemohly. Můj systolický a diastolický tlak nevybočil z dlouhodobého průměru. Můžeme se zeptat, kde udělali prokapitalističtí soudruzi chybu, že už se nikdo nenajde, aby kritiky poměrů na OM a jinde okřikl jako v nedávné minulosti a snad i pohrozil. Na OM jeden zoufalec olitoval diskurs. Vydržel den a vzdal se. Všechno se zdá být v análním otvoru. Agitaci v televizi se může nechat ovlivnit jen blbec. Už se nenajde nikdo, kdo by se blamoval přesvědčováním spoluobčanů na komunální úrovni. Oslavy nebo vzpomínkové akce na veřejnosti se nekonají. Kdo by na ně šel? Pamatuji, jak jedna uvědomělá soudružka za totáče chodila po školách vyprávět, co viděla na dovolené v SSSR. V rodinách posluchačů sklidila posměch. V sousedním městě se ztratila (asi z moci úřední) malá pamětní deska politicky pronásledovaným, u nás něco podobného chtěli dát do prostor školy. Já jsem byl pro připojení seznamu hrdinů. Není nikdo, na koho by někdo něco hanlivého nevěděl, hlavně z blízkého okolí. O disidentech z Prahy mi mohou nalhat, co chtějí. Lidské utrpení zlehčovat nechci, jen z příkladu bojovníků z druhé světové války vím, že kdo opravdu zažil za války něco hrozného, ten raději mlčel. V městě asi zůstane nadále v úctě jen pomník padlým z první a druhé světové války. Zatím není posprejován a naštěstí neobsahuje symboly totality, aby se starosta nechal zviditelnit s rozbrusem. Dříve se k pomníku padlým konaly v květnu lampionové průvody, dnes pes neštěkne.

  Jsem zvědav, co se stane za rok?

 2. Janika

  „kde udělali prokapitalističtí soudruzi chybu, že už se nikdo nenajde, aby kritiky poměrů na OM a jinde okřikl jako v nedávné minulosti a snad i pohrozil.“ – tak to máte pravdu, mirrore, popravdě jsem čekala za tuto Smajlíkovu glosu minimálně pobouřený pokřik, případně hrozby žalobou :-). A nic, mezi neschválenými komentáři přibyl jeden jediný, chudák pan Báša.

  • embecko

   Proc by mel nekdo okrikovat ci ohrozovat naprosto bezmocnou a planou dikuzi, jaka se vede na OM?

   • Janika

    To já nevím, z jakého důvodu se někteří snaží takové diskuze systematicky nabourávat a ničit. Taky je mi to záhadou, kdo a proč to dělá, snad se jen nudí, snad je psychicky nemocný, snad je to fanatik, snad je za to placený, snad to je robot, co já vím :-). I ty výhrůžky žalobami tady byly, Stanovi tam někdo pastoval i zákony, které údajně porušuje. To je jako s těmi policisty v USA, jak zmínil vittta, vražda černocha jim projde, nadávka „negře“ ne. Prostě soudit se za blbost nikdo nechce, to se skoro každý zalekne a mazaný chytrák toho může využít i kdyby jen pro blafování.

    • embecko

     Internet je takova neviditelna ulice, takze to delaji zapaleni poulicni bojovnici hloupejsiho mozku. Tenhle typ debaty neni vubec nebezpecny, naopak to lze mit pekne pod kontrolou (coz pred mnoha a mnoha lety uz vedel Geon). Internetova zaloba je zbran hromadneho niceni, protoze jeji vychovny efekt je opravdu mohutny.

 3. ;-)))

  Ruské kamióny odvezly zařízení z ukrajinských zbrojovek, tvrdí Kyjev

  Kolona ruských kamiónů, které do Luhanska na východě Ukrajiny dovezly ruskou humanitární pomoc, odvezla při zpáteční cestě do Ruska zařízení z ukrajinských zbrojovek. V sobotu to řekl mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko. Tvrdí, že ukrajinští pohraničníci a celníci nemohli ruské vozy zkontrolovat.

  http://www.novinky.cz/zahranicni/345747-ruske-kamiony-odvezly-zarizeni-z-ukrajinskych-zbrojovek-tvrdi-kyjev.html

  a realita

  Edison píše:http://www.sme.sk/c/7347295/ukrajina-vini-rusov-ze-kamiony-konvoja-odviezli-zariadenie-zbrojoviek.html

  OBSE potvrdila že všetky vozdilá čo vošli na Ukrajinu sa aj vrátili späť do Ruska – a prázdne …
  Zdroj http://www.osce.org/om/122938 aj s podrobným rozpisom
  Takže celý prvý odstavec a „Sú späť všetky?“ v tom linku je vymyslená …

  The cargo trucks arrived with the rear cargo tailgate open. After the Russian authorities had quickly checked the trucks, the cargo tailgates were closed and afterwards the vehicles departed in groups of 10-12.

  EDIT – Preklad z Google Translator som zmazal – Aaron Goldstein to už vysvetlil …nie som až tak rýchly
  pravdou teda v tom článku ostáva toto „Na Doneck dopadli bomby“, „Merkelová sľúbila pol miliardy“ a „Zjednotili stanoviská“

  skflanker_ píše:

  Edison píše:http://www.sme.sk/c/7347295/ukrajina-vini-rusov-ze-kamiony-konvoja-odviezli-zariadenie-zbrojoviek.html

  OBSE potvrdila že všetky vozdilá čo vošli na Ukrajinu sa aj vrátili späť do Ruska
  Zdroj http://www.osce.org/om/122938 aj s podrobným rozpisom
  Takže celý odstavec „Sú späť všetky?“ v tom linku je vymyslená …

  No podle odstavce: The cargo trucks arrived with the rear cargo tailgate open. After the Russian authorities had quickly checked the trucks, the cargo tailgates were closed and afterwards the vehicles departed in groups of 10-12.
  (Volný překlad: Kamiony přijely s otevřeným čelem korby. Po rychlé kontrole Ruskými úřady byly korby uzavřeny a vozidla ve skupinkách po 10 – 12 odjížděly) je vymyšlený ten článek celý… Protože kdyby vezly nějaké zařízení tak by bylo na korbách vidět…

  … proste fasisticke svine vymyvaji mozky na vsech frontach co to jde a tahle dalsi z nekonecnych lzi kyjeva, usa a sionistickych medii zase zaseje seminko nenavisti v lidech…

  Globalizace informací: Lži nejen o údajné ruské koloně

  Napětí na Ukrajině nepolevuje. Nyní se ho někdo snažil přiživit údajnou ruskou pomocí ukrajinským povstalcům. Obrat způsobila zpráva prokyjevské zpravodajské služby o sestřeleném malajsijském letadle. Píše Jan Schneider.

  Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/globalizace-informaci-lzi-nejen-o-udajne-ruske-kolone-pdz-/forum.aspx?c=A140818_123220_pozice-forum_lube

  http://ceskapozice.lidovky.cz/globalizace-informaci-lzi-nejen-o-udajne-ruske-kolone-pdz-/forum.aspx?c=A140818_123220_pozice-forum_lube

  Koukal jsem na pořad ve kterém jste pane Schneider

  pronášel klidným hlasem svá moudra a uváděl militantního moderátora do rozpaků, máte mé plné uznání. Když pořad skončil, napadlo mi, že už jsme ve „studené válce“, k mému překvapení ji nevyhlásil žádný vojenský pakt, politické uskupení, ale naše veřejnoprávní Česká televize. Kubal, Tvarůžková, Dolanský, Kroužková, všem zbývá k dokreslení jejich jednostranného pohledu jen maskáčová uniforma a pistole za pasem. Rusko, Putin, nezvladatelná fobie je tak silná, že nejsou moderátoři schopni ovládnout svoji nenávist a z naší veřejnoprávní televize udělali hlásnou troubu nesnášenlivosti a zloby.

  porad zde

  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10316155327-horizont-ct24/video/

 4. mirror

  Smajlik si libuje, do dostal dvacet let jistot a klidu na práci. Dříve někdo bezmezně věřil, že rok 1968 byl rokem nadějí a jen zlí Rusové to zmařili. Pevně se také neuchytil výklad, že uvnitř KSČ bojovaly mezi sebou dvě konkurenční skupiny. Třetí názor je nový tím, že máme za sebou zkušenost 25 let budování kapitalismu a nejsou to jen iracionální obavy kovaných komunistů po srpnu roku 1968. Po zkušenosti se sametem ji řada lidí včetně Smajlíka přesvědčena, že by se to tehdy stejně zvrhlo jako po sametu, a proto nic proti tomu, co se tehdy stalo. Pro někoho je to na mrtvici, ale uvažte, Šika už nikdo nepověřil konat ekonomické experimenty, a proto se musel živit v emigraci malováním obrazů. Nebýt prominent, maloval by pokoje. Srovnávat německou a ruskou okupaci je stejně totální blbost. I Německo je pořád okupováno a žádné protipartyzánské akce se tam nekonají jako Rusové se drží v kasárnách a na ulici zbraně nenosí. Dnes jsem si přečetl na Parlamentních listech, že i Ransdorf dával roku 1968 naději na úspěch.

  Co s tím? Doporučuji zase počkat na příští výročí. Koho politika neživí, ten si nemusí lámat hlavu. Vůbec mi nevadí, že politici a ideologičtí tlučhubové si nebudou jisti svými koryty.

  • ;-)))

   Smajlik si nelibuje, smajlik se diva kolem a umi extrapolovat a premyslet… je to jeho prace.
   Smajlik jasne vidi, resp. po letech nechapani, naivity objevil, ze usa a zapadni system neni demokracie, ale DEMO kracie.
   USA se nestala fasistickym mezinarodnim teroristou dnes, nebo vcera, nezacala lhat a tvrdit ze co rika je pravda kristalova a ze jim jde o lidska prava dnes … USA hegemonou tohoto systemu byl fasisticka teroristicka zeme od sveho vzniku a historie to jasne potvrzuje.
   Takze?
   Smajlik je precitlively na nespravedlnost a krivaky a kdyz sleduje co se deje uz toho ma dost.
   Kapitalismus zapadni verze second hand edition je jasne zlocinny system zalozeny na propagande, lzi, nenavisti a chamtivosti, ktery s nejakou ideou demokracie nema nic, ale absolutne nic spolecneho. System je apriory nastaven tak, ze bohati bohatnou, chudi chudnou a stredni trida se snazi sec muze prezit a nespadnou pod lavku.
   Zastupitelska demokracie … v ni spociva to skutecne DEMO.. vy si jako svobodne nekoho zvolite, ale on neni nicim vazan a pak si dela co chce. Samozrejme vzdy proti volbe tech co ho volili. Prezident? Kope za tento fasisticky system, kdyz nahodou nastane nepredpokladana chyba v matrixu a prezident se vymkne kontrole, proste ho odstaranime. Bud po dobrem, jakoze demokraticky nebo po zlem fyzicky … Tak to v tomto systemu funguje.

   A co se tyce zapadu a vychodu resp. pos´t soc. zemi? Je jeste v teto zemi nekdo kdo veri ze nekdy dozeneme s timto systemem Nemecko? Kdoi veri ze nam to ta druha strana preje?

   Hovno… my uzitecni idioti jsme se stali jen nevym nedobytym trhem, ktery oddalil naproste matematicky dany a nevyhnutelny krach fasistickeho systemu o par desitek let k nutnemu resetu pokud mozno valkou, ktera vymaze jak dluhy tak vedomi o tech kteri to zavinili.

   Co se u nas 25 let deje?
   Clovek nemusi byt nobelista za ekonomiku, ktery stejne vi velke hovno aby pochopil…
   Prvnich 10let po kabatove revoluci jsme zili z podstaty toho co zbylo po zlych komunistech. Zakonzervovany stav, nic se nestavi, prodava se co ma hodnotu. Strategicke veci okupantum, nepodstatne vekslakum.

   Dalsich 10 let uz zijeme na dluh. Z roku 89, bez dluhu z nezanedbatelnym majetkem do roku 2014 s 1.5bil. dluhu na pokraji valky ve zruinovane vyplundrovane zemi, kde uz nam nepatri ani ta CT, jen ji musime povinne platit.

 5. merlin

  http://zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/100851-na-strane-ruska-opilci-na-strane-kyjeva-inteligence-rika-bez-obalu-umelkyne/
  tohle je opravdu úžasný titulek a ještě úžasnější těžko uvěřitelný text pod ním. ,,Jak Oksana popisuje, když v Charkově začaly protesty a první střety, na jedné z místních ulic stáli na jedné straně demonstranti požadující přiblížení k Evropské unii, na druhé stoupenci Ruska. „Nechci někoho urazit, ale ten rozdíl byl zjevný. Na té ukrajinské straně byli inteligentnější lidé, profesoři z akademie, studenti, všichni klidní, usměvaví. Na té proruské straně byli lidé opilí, hrubí, kteří sprostě nadávali.,,
  Jak jinak, na proruské straně jen hrubí vulgární opilci, na té majdanovské výkvět elity národa. Ta propaganda už nemá ani žádnou úroveň.
  Umění spočívá v domalovávání monoklů,a krve na obličej Putina. A i to ukrajinští umělci flákají, ani upíří zuby mu nedomalovali lemplové. Tak kníže by si mohl něco koupit a štětina, třeba jim i něco kápne z výstavy v čechách a eurofondů na to vyšleněných. Končím dnes s prohlížením tisku, protože bych neusnula vzteky.

  • vittta

   No jo…ale svým způsobem je to děsná prdel.
   Třeba ten konec:
   “ A já si tedy říkám: Kde je pravda?“ dodává Oksana.“
   A čtenář si domyslí,že pravdu má Oksana.
   Vždyť na Ukrajině žije.

   Nejhorší na tom je,že tato propracovaná propaganda není tak úplně obyčejná.
   Co by Evropa měla z toho,že vyvolá v lidech nenávist a pohrdání k Rusku?

   Přece-národy chtějí žít v míru-každý negr,cigoš,rákosník či jiní jsou přátelé (teoreticky) a zkuste někdo něco ceknout.
   Také kde jaká buzna…
   Jen Rus je podčlověk se vším všudy a jediní hodní Rusové jsou Pussy riot.
   A Češi,samozřejmě Češi jsou také hrozní a nikdo,NIKDO nás nemá rád,jak píše často třeba Čulík,protože jsme banda rasistická,závistivá a..a…
   Jen „oni“ jsou všichni letadlo!!!

   • Kamil Mudra

    No jen houšť! Kontraproduktivita takovéhle propagandy je stále viditelnější.

    • vittta

     Tohle je unikát.
     To jsem se už nevydržel a vyprskl smíchy.
     V poněkud zmateném článku je jasné jen jedno.
     Na Ukrajině bez pardonu operují ruská vojska ve značných počtech a tato věc je naprosto samozřejmá.(byť informace pochází od „jednoho vojáka“ a i jinak se dějí divné věci-třeba v Mariupolu chybí policii nějaké zbraně)

     Jen nevím,jestli je autor článku takový debil-nebo nastává nová etapa propagandy.
     Ono-když se bude týden psát o ruských vojskách,dost lidí to přijme tak,že tam vlastně ruská vojska operují od začátku,ba že ten začátek je přímo spojen s ruskými vojsky a že vlastně jde o konflikt svobodné Ukrajiny s Ruskem,potažmo Evropy s Ruskem,tedy prakticky NATO s Ruskem,což znamená v překladu souboj dobra a zla.
     http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/346147-novoazovsk-obsadili-rusove-tvrdi-ukrajinsky-velitel-stacilo-pet-transporteru.html

     • Vodník

      No já bych se teda divil, kdyby tam Rusové žádná želízka v ohni neměli. Samozřejmě tam nevyšlou officiálně tankovou brigádu, ale nějakou obdobu soukromých armád tam (na zapřenou) pošlou, to bych očekával.

      • vittta

       Ale jo,určitě mají.
       Tak se to ale mělo psát od začátku a doložit to důkazy.
       Ty nejsou asi složité-já pamatuji,jak ze začátku byl jeden satelitní snímek za druhým-když vyjel nějaký ruský oficír v Rusku gazikem.
       A najednou nic-jen plno keců.
       A želízka v ohni není ruská armáda-jde mi nyní konkrétně o tohle označení.
       Ty satelitní záběry byly velice vypovídající-zaparkovaných 5 BVP,2 letadla…
       To by nějaký přejezd hranic technikou museli vidět také.
       Třeba vidí-ale z nějakého důvodu nepoví,třeba mají i v júesej Porošenka blné zuby,kdo ví???

   • merlin

    není to k smíchu, už jsem alergická na to, aby ze mě dělali vola takovými simplexními manipulacemi. Když už, tak by si měli dát aspoň trochu záležet. Beru to jako projev neúcty

    • vittta

     Projev neúcty je dobré označení,Merlin.
     Jako kdyby jsme byli všichni úplně debilní….tak nás vidí.

     • dixi

      Mají přece poradce z USA , tam jim to dlouho vycházelo. My v Evropě, doufám ještě tak vygumovanou mysl nemáme, alespoň v to doufám, nebo už taky? :-(

    • Janika

     Taky mi to, co se děje, ta rozsáhlá manipulace, už nepřipadá směšné. Spíš hrůzné.

     • embecko

      Tady jsem narazl na neco prilehaveho…zdalo se mi to nejdrive jako fake, ale da se to overit primo na strankach Bismarckovy nadace:

      *
      Moc Ruska může být podkopána jenom jeho oddělením od Ukrajiny. Je třeba Ukrajinu nejenom oddělit, ale především postavit proti Rusku, národ rozdělit na dvě části a pak se jenom dívat, jak bude bratr vraždit bratra. Proto musíme najít a vychovat zrádce z prostředí ukrajinské nacionalistické elity a s jejich pomocí změnit uvažování jedné části velikého národa až do toho stadia,
      kdy bude nenávidět všeruské. Vše ostatní je jenom otázka času“.

      Otto von Bismarck, německý kancléř vletech 1862-1890

      „Die Macht Russlands kann nur durch die Abtrennung der Ukraine untergraben werden. Man muss die zwei Teile dieses einigen Volkes gegeneinander aufbringen und zuschauen, wie Brüder ihre Brüder töten werden. Dafür soll man nur die Verräter unter der nationalen Elite finden und erziehen und mit deren Hilfe das Selbstbewusstsein eines Teils des großen Volks so ändern, dass es alles Russische, seine Abstammung hassen wird, ohne das zu bemerken. Alles Andere ist nur eine Frage der Zeit.“
      http://www.bismarck-stiftung.de/index.php/aktuelles/itemlist/tag/Bismarck%20Russland%20Ukraine
      *

      • embecko

       A bohuzel jako nejlepsi reseni pro Rusko mi prijde rychle obsazeni vychodni Ukrajiny.
       Jak pisi nahore, Americane jsou v situaci, kdy nemohou prohrat: aktualne jim podle mne nejde o Rusko, ale o prolomeni se do EU (financni kolonizace).
       Kdyz na hranicich s Ruskem vytvori NATO sve zakladny, EU propadne USA; kdyz Rusove obsadi vychodni Ukrajinu, pripadne EU take USA, ale minus vychodni Ukrajina.

       • embecko

        P.S. neslo by tu otevrit videorubriku? Ta nesmyslna videa, na ktera se stejne nikdo nekouka, delaji diskuzi uplne necitelnou. Anebo 2 videa na osobu a clanek a dost, tohle nejde… :o)

        • Janika

         Taky o něčem takovém přemýšlím, přemíra odkazů a videjí je nešvar, který se mi nelíbí. Jenže 2 videa na osobu a článek stačí bohatě k tomu diskuzi znepřehlednit.
         Mohu zkusit dát všechny odkazy do schvalování a vybírat jen některé.
         Videorubrika, to nevím, tam by asi nikdo nic nedával. Stejně jako k rubrice ODKAZY nahoře na liště.

        • Kamil Mudra

         No, mě to zas až tak hrozně nepřehledné nepřijde.
         Ale možná by působilo méně rušivě kdyby se ty odkazy na videa nezobrazovaly jako okna, ale jen jako klepnutím otvíratelné odkazy. Jen nevím zda to lze nastavit.
         Proč myslíš, saxi, že se na ně nikdo nekouká?

         S tím citátem od Bismarcka … Možná není pravý:
         http://www.news.sk/rss/link/2014/08/2002172/co-rekl-bismarck-o-rusku-a-ukrajine/
         „jak potvrzuje německá Nadace Otty von Bismarcka, neexistuje žádný zdroj, který by dokládal autenticitu virálně šířeného údajného Bismarckova citátu o Ukrajině. Už proto, že v diplomatické němčině jeho doby se výraz „Ukraine“ vůbec nevyskytoval.“
         Článek je sice od Dolejšího ale jak se říká – „Na každém šprochu pravdy trochu.“

        • Kamil Mudra

         No a je to tady. „Komentář čeká na schválení.“ protože je v něm odkaz. Takže se můj příspěvek neobjeví mezi nejnovějšími a ty se, saxi, nedovíš že jsem ti odepsal, dokud ho Janika neschválí. Jenže chudák Janika přece nemůže trávit 24 hod. u monitoru a mezi tím může být můj komentář těmi bezodkazovými natolik posunut dolů, že se tam neobjeví vůbec. Obávám se že tohle řešení znepřehlední diskusi více než ta videookna.

    • Vodník

     Co se divíte? Intellektuálové z Pravdy a lásky jim to žerou i s navijákem, tak si myslí, že tím spíš obelžou lidi bez akademických titulů.

  • ;-)))

   obavam se ze ta propaganda ma uroven dostatecnou… jste postizena vzdelanim…
   ovsem vetsina na kterou to dostatecne funguje je v prevaze.

 6. embecko

  Tahle zprava/ clanek stavi soucasnou propagandu do uplne noveho svetla:
  „Za ukrajinskou krizi muze Zapad“
  http://www.foreignaffairs.com/articles/141769/john-j-mearsheimer/why-the-ukraine-crisis-is-the-wests-fault
  CFR je spolu s Catham a Carnegie v trojici nejvlivnejsich svetovych think tanku.

  K tomu zapadla zprava: Draghi udelal svym poradcem Larryho Finka, reditele nejvetsi financni svetove skupiny BlackRock, cimz zpristupnil Wall Streetu vsechna ekonomicka data evropskych podniku. Tento krok byl kritizovan, ale po pravnich konzultacich se zjistilo, ze jakykoliv prezkum Draghiho rozhodnuti je ze zakona o ECB zakazan.
  Fink byl prizvan krome jineho jako poradce pro produkty ABS (Asset Backed Securities), ktere jsou zname jako jedny ze spoustecu krize 2008.
  Zde v nemcine:
  http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2014/08/27/blackrock-draghi-holt-den-koenig-der-wall-street-als-berater-zu-ezb/

  Financni kolonizace EU zacala uz personallne a v ukrajinske krizi nejde o Rusko, ale o zbaveni EU ruskeho vlivu (aby nahodou nenapadlo Nemce platit plyn v rublech atd.).