Bohdan Chmelnický

Opera ukrajinského skladatele Konstantyna Daňkeviče.

Ukrajinci nemají ve své historii jen Banderu. Mají i jiné historické postavy, mezi ty velké bezesporu patří Bohdan Chmelnický.

 1. embecko

  O Chmelnickem je az na konci clanku:
  https://www.armadninoviny.cz/dejiny-ukrajiny-iv-polsko-litevska-nadvlada.html
  Podpisem Perejaslavske dohody rozdelil Ukrajinu mezi Rusko a Polsko, cimz zabranil polonizaci cele Ukrajiny (anebo jeji zniceni Tatary).
  „Divoka pole“ jsou opravdu nestastnym krajem, vsechno tam jde dotahnout jen napul, tlaky z okoli jsou nesmirne. Metody pogromu Cmelnickeho nahravaji teorii historickeho memu krutosti na tomhle uzemi, jehoz strategickou nevyhodou je nekonecna placatost, silne zvyhodnujici utocniky a de fakto znemoznujici dlouhodobejsi obdobi miru.

  • Janika

   Je tam víc článků z historie Ukrajiny, díky, zajímá mě to. A tak nějak je to uklidňující myslet na historii a kulturu. Místo té války…
   To, že velkou postavou ukrajinské historie byl Chmelnicky, řekl myslím profesor Staněk. On řekl dokonce, že největší.
   Historický mem krutosti, hmm… Pamatuju si ze školy, jak nám pouštěli nějaké ruské filmy, ale nějak to nedomysleli, byly tam scény, jak kozáci bijí své vlastní ženy, jako úplně normální věc. Byly jsme z toho tenkrát zděšené, my holky.

   • embecko

    „Ukrajinci ho rovněž velebí jako národního hrdinu – řád Bogdana Chmelnického patří mezi nejvyšší státní vyznamenání, po Chmelnickém se jmenuje město…“
    Tedy, cist dejiny Ukrajiny a nemyslet pri tom na valku, to je umeni…me prijde, ze dejiny Ukrajiny jsou jedna velka kruta valka.
    A to jsem si drive myslel, ze horsi, nez v Srbsku, to uz byt nemuze…

    • Peter Matej

     Pri zmienke o B.Chmelnickom sa nesmie zabúdať na fakt,že história vedie túto osobnosť ako najväčšieho zabíjača Židov hneď po Hitlerovi.Záporožskí kozáci nazývali sami seba „ochrancami pravoslávia“ a s veľkou chuťou zabíjali nie len Poliakov,Židov,Tatárov a Turkov,ale aj jezuitov a uniatov na Haliči. Preto je srandovné,ak dnes na Ukrajine vo „Verchovnej rade“ slávnostne odovzdávajú žezlo „Veľkého hajtmana vojska záporožských kozákov“ Bohdana Chmelnického do rúk Žida Zelenského (pred tým Porošenka Walcmana).
     Dnešní ukrajinskí pseudohistorici Chmeľnického odsudzujú ako zradcu pre toto:
     Perejaslavská rada či Perejaslavská dohoda bylo setkání kozáckého shromáždění vedené hejtmanem Bohdanem Chmelnickým a zástupci ruského cara Alexeje Michajloviče, které roku 1654 v Perejaslavi dohodlo připojení levobřežní Ukrajiny k carskému Rusku. Rok 1654 je tak považován za datum připojení Ukrajiny k Rusku.
     Kozácký Hetmanát tak ztratil samostatnost a Ukrajina byla rozdělena mezi Rusko a Polsko-litevský stát. Hranicí se stala přibližně řeka Dněpr, která tak rozdělila Ukrajinu na tzv. Levobřežní a Pravobřežní.
     Dovolím si upozorniť na fakt,že v časoch B.Chmelnického neexistovala žiadna „Ukrajina“.Existovalo len voľné združenie kozákov (hajtmanát) na dolnom toku Dnepra,nazývané „Záporožská Sič“.
     Naopak,dnes je na Ukrajine velebený hajtman Mazepa,ktorý v tzv.Severnej vojne (1687-1709) zradil Rusko a pridal sa na stranu Švédov.

     • Janika

      Historické postavy nemůžeme posuzovat z dnešních hledisek. Vždycky je ten pohled zkreslený, víme jen část pravdy.
      Zajímalo by mě, kdy se tedy poprvé objevil ten název Ukrajina?

      • Kamil Mudra

       První doložené užití označení „Ukrajina“ je z roku 1187 a pochází z Kyjevského letopisu, zachovaného v Pověsti dávných let v Ipaťjevském kodexu z 15. století, kde se hovoří o smrti perejaslavského knížete, jejž „Ukrajina bohatě oplakala“.

       • Jindra

        První doložené užití označení „Ukrajina“ je z roku 1187 a pochází z Kyjevského letopisu..,

        Takhle to vypadá, že současné Rusko (Moskva) nemá pravdu, když tvrdí, že je nástupcem Rusi, čili dědicem a správcem zemí bývalého impéria, ale přesně naopak, tedy jak tvrdí Ukrajina. Ukrajinci, dle jejich teorie hojně podporované Brity, můžou vznést nároky na mnohá území současného Ruska včetně Novgorodu, Rjazaně, Vladimiru a Ladogy. A samozřejmě Moskvy, která byla darována v lénu. Také Kubáně, jak o tom neustále blábolí Arestovič.

        Sice jsem zmíněný letopis a nic i něm nečetl, takže z mé strany to teď bude jen žvanění, ale pojem „Ukrajina“ se v tomto čase mohl objevit (pokud to tak skutečně je) v souvislosti s pomalým rozpadem Rusi (tzv. kyjevské), něco jako ztráta okrajin ruských zemí. Zajímavé k dostudování.

        • embecko

         Tak je to s kazdym dynamickym dejem, jehoz useky se snazite kategorizovat- ztraci se v nem deje, ktere se prekryvaji.
         Viz zminovany Chmelnicky: Podle Polaku kus Ukrajiny ukradl, podle Ukrajincu zabranil Polonizaci, podle Rusu sjednotil Ukrajinu s Rusi.
         Fakticky plati vsechny 3 moznosti, ovsem zpusob naseho nazirani takovy pristup nedovoluje, nebot pak nemame jasno….takze kategorizujeme, cimz ztracime data (dejinne useky).

        • Kamil Mudra

         Já bych se tím starým použitím pojmu „Ukrajina“ z historického hlediska státnosti nebo národnosti nijak nezabýval. Představme si že máme v Evropě pár desetiletí nějaký stát „Horalsko“ a horalští historici začnou kdejakou zmínku o horalech vykládat jako označení původního etnika, které již v dávné minulosti usilovalo o založení vlastního státu a obyvatele všech horských oblastí (nebo rodáky z nich) by považovali za své předky. S Ukrajinou a Ukrajinci je to podobné.

         Jinak – „kodex“ je původně jen knihovnické označení pro listy svázané do hřbetu (na rozdíl od „svitků“). Proto je vždy používáno s nějakým přívlastkem konkrétně určujícím o jaký jde (podle místa výskytu, autora nebo obsahu…), samostatně by šlo o stejně neurčité označení jako třeba „kniha“. „Ipaťjevský kodex“ je tedy svázanou sbírkou různých vyprávění a autor jednoho z nich označil truchlící po Knížeti za obyvatele „ukrajiny“, což může mít stejný význam jako označení obyvatel periferie kteří oplakali smrt nějaké jejich lokální celebrity.
         Nedej Bože aby vznikl nějaký stát s názvem „Periferie“. To by se jeho nacionálně zaměření historici měli na co těšit. Už to vidím: „Perifeřané všech zemí spojte se!“

       • Kamil Mudra

        „Mimochodom, malou zaujímavosťou z tohto pohľadu je, že československé légie sa organizovali ešte v Malorusku, ale v roku 1918 odchádzali už z Ukrajiny.“
        To ale odcházeli z „Ukrajinské lidové republiky“. Ta se stala od roku 1922 „Ukrajinskou sovětskou socialistickou republikou“, no a oficiální název státu „Ukrajina“ platí až od 24. 8. 1991.

      • Peter Matej

       Nuž pred niekoľkými dňami sa ruský veľvyslanec v OSN V.Nebenzia opýtal zástupcu Francúzska či vie o tom,že Francúzi sú potomkami Ukrajincov.Argumentoval učebnicou dejepisu z ktorej sa ukrajinské deti učia,že národy Európy vznikli z Ukrajincov. Francúzi sú Galovia,čo je názov odvodený od slova Halič – Galícia.

       • Jindra

        Ale geneticky to nesedí, to už dětem na Ukrajině neprozradili. Nedávno jsem shlédl videjko, rozhovor Rusa a Ukrajince, kde Ukrajinec s vážnou tváří tvrdil, že: „Ukrajinci jsou, kurva, elita světa“. Rus na to: „Ukrajinci? Ale prosím vás…“ A následoval výbuch smíchu. Jako když se povede vtip, nebyl to výsměch. Ukrajinci věří své výjimečnosti, to je výsledek, 35 let výchovy. To je dlouhá doba a ta začala už koncem 80.let.

   • Janika

    Ještě k té krutosti, tohle napsal Isaak Babel v jednom románu: „Řeknu vám to tak: střílením se chlapa jen zbavíte… Střílením se nikdy nedostanete k duši, nezjistíte, kde v chlapovi je a jak se projevuje. Ale já nešetřím sám sebe a nejednou jsem šlapat po nepříteli víc než hodinu. Víte, chci poznat, co život opravdu je, co je pod ním.“
    Píše o tom Erich Fromm v Umění milovat. Kdo by to hledal v takové knize :-).

  • Janika

   Dneska se u nás říká „míroví štváči“. To jsme my všichni, co chceme mír. A válku, i tu nukleární, si přeje plno mladých idiotů, co to chtějí hlavně natřít nepříteli.
   Jinak vydržela jsem se celou dobu dívat na ten kouzelný obrázek. Taková pec asi nebyla nic hygienického, ale mít ji sama pro sebe bych chtěla.

  • Kamil Mudra

   „Pravda nemůže zvítězit díky bezmezné lásce, je třeba konečně ukázat, že pokud se někdo chová jako verbež, bude s ním tak zacházeno. Ti lidé nejsou ani odvážní, ani chytří, pokud jim bude jasně řečeno, že to, co předvádějí, je špatné, pokud nebudou mít pocit davu stejně tupých, stáhnou se. Záleží jen, kolik prostoru jim dáme!““
   Pokud hodlá takto prosazovat jenom tu svoji pravdu tak se nijak neliší od těch co sám kritizuje a evidentne sleduje diskuse jednostranným pohledem. Protože to co se vyskytuje na jeho straně "příkopu" vykazuje mnohdy tupost rozměrů až neuvěřitelných a "klávesnicová odvaha" čerpaná z podpory cenzorů z toho úplně čiší.

   • Mrkos

    Někdo se projede ve žlutém trabantu a stane se zněj celebrita
    a citovaný komentátor dění. Obyčejnej vůl, včetně těch co ho zvou do rádia
    a vedou s ním vážné rozhovory. Mezi mnou a takovými blby je příkop.
    Nejlépe by bylo kdyby odjel na cestu až k bBajkalu,
    možná by cestou narazil na boží mlýny.

 2. vittta

  Hmmm…
  zajímavá analýza.
  Pribáň a spol. budou sice docenta Vladimíra Proroka hnát za pomyslný příkop, který odděluje slušné a chytré od grázlů a debilů, a to pomocí udávání a metod, spojených spíše s nacismem, než demokracií, ale ta analýza i tak má něco do sebe.
  Jo, žádné metody nejsou špatné, když jde o obranu slušných lidí a demokratických hodnot.
  Lež není názor…atd..atd..
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Scenar-planovany-Kyjevem-Docent-Prorok-a-bila-mista-valky-702300

 3. Kamil Mudra

  Docent Prorok jistě ochutná platnost rčení o tom jak je doma těžké být prorokem ale přesto (nebo spíše proto) je evidentní že má nějaký pribáňovský příkop u prdele. Za svou analýzu se jistě stydět nemusí a já s ním jeho pohled sdílím.

  • vittta

   Pribáně, resp.jeho hodnoty má u prdele každý slušný člověk, bez ohledu na postoj, který vyznává, ale Bohužel, ne všichni jsou slušní, a tihle Pribáňové dělají z každého systému nakonec peklo.

    • Kamil Mudra

     Tak to se neraduj. To je informace z ruského ministerstva obrany a tomu přece nic nevěříme. Naše spolehlivé zdroje píší jen toto. a z toho vyplývá že z Azovstalu už brzy ani nebude koho odvážet.

     • vittta

      Asi je budou mučit.
      Rusové každého mučí, a také jim šlohnou hodinky, ukazovali nějakou mrtvolu, že jako je to Rus, a ten měl asi troje hodinky, celkem to ani nevypadalo na moc profesionální fotku, ale koho by to zajímalo.

     • Janika

      Raduju se, že těm zraněným se konečně dostane lékařská pomoc. A potom, ať je soudí, nebo vymění.
      Té zprávě tentokrát věřím.

      • vittta

       A celý vyspělý svět bude Rusku vděčný, a bojovníci jiných sočí za odměnu zase budou ruské zajatce přibíjet na kříž.

      • vittta

       A když tě tak čtu…
       Ty jsi taková naivka a dobrosrdečná pacifistka, a pak se dočtu na nejmenovaném blogu, jaká jsi stvůra a odpad a tyhle hlášky.
       Takže to máš i v praxi.
       Kde pak, s extremisty se nedá dohodnout, i kdybys jim rozdala majetek nebo ubytovala 50 ukrajinských degešů a sama bydlela v psí boudě, tak z tebe udělají ruskou krvavou děvku.

        • vittta

         No to né, čoveče.
         Tam vytáhli ten koment, jak někdo hodinu dupal po nepříteli a našili ti ho tak, že jsi to napsala, poněvač by sis to asi také ráda zkusila, nebo co.
         Oni tam předvádějí takovou klasickou sluníčkoskupinu, se vším tím pokrytectvím.
         Někdo něco napíše, nebo odkáže, oni to vyjmou, a naplácnou to na toho autora v tom nejvíc negativním smyslu.
         Konkrétně u tebe musí ale vědět, že jsi jaksi…abych tak řekl, trvale a nekompromisně pacifistická, ani proti těm negrům jsi moc nešla, je to z mého pohledu až naivní, někdy.
         Já bych pochopil, že mi někdo našije nálepku zvrhlíka a nacisty, když napíšu, že co dělal Mengele, dělali i jiní a mnoho těch, co to nedělali, by to udělali, mít ty možnosti.
         Jasně, Mengele byl extrém, ale extrém je každý padesátý, či snad stý, a těch doktorů je celkem hodně.
         Nakonec, i díky takovým zvrhlíkům jako byl Mengele se často vývoj pohnul vpřed.
         No a teď k tomu, co jsem napsal.
         Lze to vysvětlit tak, že mi Mengele imponuje, že bagatelizuji jeho zločiny, jenže to je směšné.
         Prostě jen beru tu realitu, jaká je, a nežijeme rozhodně v Edenu, svět je prostě zlej, a mlčením a nálepkováním se lepším nestane.
         Se zlým světem se nedá dělat nic, protože evoluce sama o sobě je krutá, ale podle mého je dobré tyto extrémy nejen popsat, ale také se je snažit vysvětlit.
         Konkrétně z Mengeleho udělala „zloděje příležitost“.
         Nebýt války, tak to třeba dotáhl na oblíbeného a vynikajícího chirurga.
         No to zamyšlení, že Němci zabíjeli kultivovaně. To opět lze vysvětlit nějakou mou hnědou zvrhlostí a příklonem k nacismu, zde dokonce se dá uchopit i tak, že propaguji Germány- nadlidi, a dehonestuji Ukrajince, Slovany- podlidi.
         Ale samozřejmě, pokud chci vyslovit podobnou myšlenku, jak to mám napsat?
         Krutosti Ukrajinců ve Volyni byly absurdní, zcela se vymykající čemukoliv.
         Krutosti Němců byly sice podobně absurdní, ale byly páchány dobrovolnými psychopaty, za vydatné pomoci domácího „publika“.
         Mnoho Němců to nedělalo a dělat nechtělo.
         UPA to dělala celá.
         To už musí tady člověk rozvinout diskuzi, aby se ty postoje vyjasnili, nemělo by se psát- to jsi přehnal, a tak, protože si nemyslím, že bych to přehnal, ale prostě jsem nenašel vhodnější popis, a tak jsem použil popis velice nedokonalý, ale v kontextu – když ne pochopitelný, tak alespoň uchopitelný.
         Ale…co chtějí hodit na tebe (Janiko), to mi jasné není, tam je buď cíl tě nějak poplivat, nebo jsou tak blbí, že si to fakt myslí, z čiré nenávisti.
         Já si myslím, že určitě nejsi dokonalá, ale taková, aby tě někdo takto nenáviděl, to nejsi ani náhodou.

         • kočka šklíba

          To je asi také myšleno na mě. Ale já si vittto rozhodně nemyslím že byste se přikláněl k nacismu, ale prostě jste to přehnal. Asi jste tím chtěl vyjádřit, že před zločiny UPA blednou zločiny esesáků. Ale ono to tak rozhodně není, sice se to píše třeba v některých textech, ale ty samé zvrhlosti dělali i němečtí nacisté, já o tom přečetla opravdu mnoho knih. A co jsem ani v dobách, kdy jsem to mohla číst, nemohla dočíst bylo o bestiích z Japonska, o tom se moc nemluví. Alespoň tady v Evropě. Ale souhrnně to byli zrůdy všichni, žádné někdo méně, někdo více. A jak se ukazuje, tak jsou nyní nácci z Ukrajiny (mluvím o náccích ne o všech Ukrajincích, kdyby někdo chtěl udávat) jejich pokračovatelé.

          • vittta

           Vás je Kočko potřeba vnímat takovou, jaká jste.
           Emotivní a často zbytečně nesmlouvavá.
           Můj úkol je to pochopit.
           No a já- to chápu.

         • Kamil Mudra

          Já, když jsem se s nimi tehdy (u nich) hádal, tak jsem jako příklad toho že Mengele nebyl ve své krutosti ojedinělý a že taková krutost může být i kryta z vyšších míst když jde o výzkum ve službách své zemi, uvedl a odsoudil(!) tuhle zvrhlou a nepotrestanou japonskou partu a ti sluníčkáři ze mne hned udělali propagátora takových postupů. S nimi se žádná rozumná diskuse vést nedá.

          • Peter Matej

           John Sack je novinár židovského pôvodu.Napísal knihu „Oko za oko“.Je to o koncentrákoch na území Poľska ktoré po oslobodení riadili židia a boli v nich umiestnení tentokrát Nemci a Poliaci.Zverstvá páchané na nich boli také,že sám autor podľa vlastných slov pri ich popisovaní plakal.

          • vittta

           No jo…
           Ale sebevědomí jim tedy nechybí, to zase ne.
           Vzdělanci z odkazů.
           Twiter, Denník referendum, BL…
           A nějaký rozbor odkázaného?
           Kde pak…ale rozbory politických oponentů, ve smyslu- to je kokot, poněvač je nevzdělaný, či to je kokot- sice vzdělaný, ale frustrovaný, nebo zaprodaný..
           Čtvrtá cenová, ale když je to baví…

          • Jindra

           Jo, Japonci… ti ve vymýšlení mučení byli extratřída, kam se hrabou Aztékové. Jedinými konkurenty můžou být snad jen ti Ukrajinci a Chorvati.

         • Janika

          Děkuji ti, vittto :-). Dobře jsi to analyzoval.
          Ten citát Babela navazoval na předchozí zmínku saxe o memu krutosti. Dá se na to dívat i pohledem Fromma. Zničení druhého je snahou o jeho poznání, ale je to slepá ulička. Jako když děti rozbíjejí hračku, aby poznaly, co je uvnitř, nebo trhají motýlům křídla. Jediným způsobem jak druhého opravdu poznat, je láska, píše Fromm. Co lidi vede k jednomu, nebo druhému způsobu, už ale neřeší. Já osobně jsem neničila hračky ani netrápila zvířata ani jako dítě, myslím, že otázka vyspělosti a věku to nebude.

          • Kamil Mudra

           Tak to já rozebíral hračky pořád. Ale pak jsem je zas složil a leckdy v lepším stavu než byly před rozebráním. :-)

          • Janika

           Tak to je něco jiného :-).
           Můj manžel taky rozebírá kdeco, ale předtím si to fotí, aby to pak dal do původního stavu.

          • vittta

           Je to nechutné, a co je nejhorší, nespravedlivé.
           Oni prostě nejsou spravedliví.
           A proč?
           Protože jednoduše nechtějí.

          • Peter Matej

           To ja keď niečo rozoberiem a znovu poskladám,tak sa mi vždy zvýši nejaká skrutka alebo dielik.Nikdy to už nefunguje a takto som zničil nielen hračky deťom ale aj zopár budíkov.S úctou sa skláňam pred ľuďmi,ktorí čokoľvek chytia do rúk,tak to opravia alebo vylepšia.Nie je ich veľa ale vedia opraviť všetko! Sú automechanikmi,autoklampiarmi,elektrikármi,inštalatérmi,murármi aj stolármi. Poznal som niekoľkých,ktorí nemali ani výučný list.
           Tento chlapík z Donbasu vraj vymyslel flintu na drony:
           https://vk.com/video-123538639_456283081
           Škoda,že sa neuvádza princíp fungovania a názorná ukážka.

  • Jindra

   Jen tak pro zajímavost. Zelenina dnes ráno opět prohlásil, že Rusko přistoupilo na ultimátum a hrdinové Azova jsou odváženi do ukrajinských nemocnic pod vedením ukrajinské armády a rozvědky. Zbytek obránců Mariupolu se nechce vzdát a chce Mariupol osvobodit. Seznam.cz nečtu, takže si nemůžu ověřit, jestli to je pravda, protože v ruských zdrojích jsou samé lži o tom, jak se hrdinní obránci postupně vzdávají do rukou vojáků DLR a ti je odváží do Jelenovky na území DLR. Za nimi míří ruští vyšetřovatelé. Na základě výsledků vyšetřování s nimi budou nakládat, tj. můžou jít k soudu, který bude samozřejmě mezinárodně neplatný. Pokud půjdou před ruský soud, což pochybuju, budou žít. Pokud před soud v DLR, můžou podle provinění dostat i trest smrti, protože DLR je osm let ve válečném stavu.
   Jelenovku už dvakrát ostřelovala ukrajinská artilerie.

   • Jindra

    18.5.2022 k 10:00 vyvezeno 962 obránců Mariupolu z Azovstalu. Tj. zbývá ještě něco okolo 1300. Nevím, jestli už vyvezli ty tři ruské vojáky, co tam byli s nimi jako rukojmí. A v jaké podobě je vyvezli…

    • embecko

     Me to prijde jako smecko, ze se v pozadi na necem dohodli. V prvni varce jdem napocital 12 autobusu, vpredu kolony gazik, vzadu bvp, nad tim platonicky preletaval vrtulnik. V autobusu jsem zahledl jen vojaka ve svetru, bez kveru…ze by se takhle prevazeli vyskoleni veznove-zabijaci, a to behem valky, tomu neverim. Navic zabery evakuace jsou nebyvale spore, stale dokola se opakuje par obrazku. Navic nevi co s nima, lezi v nemocnici mezi normalnimi pacienty a ted se dohaduji, jestli je vymeni, anebo ne. Tohle neni duveryhodna inscenace, na kterou se pripravovalo a cekalo dva mesice, proste tomu, jak je to predkladano, neverim ani trochu.

 4. vittta

  Ale tady skandální selhání dobrovolníků a všech Pražanů, Čechů i Moravanů a samozřejmě Slezanů, ke kterým to nejvíce lifrují, a tím jsou slezká města nejvíce obohacena, hlavně Ostrava.
  Romové, hladovějící na Hlavním nádraží jsou krutě a rasisticky diskriminováni.
  Přitom, myslím, že to říkal Rakušan, už brzy to budou čeští občané, a tak je NUTNÉ se o ně postarat, jako o vlastní.
  Navíc z článku vyplývá, že malým romátkům je zjevně bráněno ve vzdělání, což je už na žalobu k ESLP.
  https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Prdlajs-Hribe-Chlast-a-ohrozeni-Hlavni-nadrazi-stale-romske-a-to-neni-vse-702418

  • Kamil Mudra

   To je ale pipina. Prý: „Definitivně připoutat Ukrajinu k Západu je sen celé jedné post-sametové generace českých politiků a diplomatů. A nyní je na dosah.“
   To tedy snili hodně potichu. Ani o tom nevykřikovali za spaní. :-)
   A nebo není pipina a vyzná se v psaní na objednávku.

 5. vittta

  Jsou nějak drzí, Rumuni.
  Aby si na ně elenskyj neposvítil.
  Sebrali jim hlasování v EUrovizi, ale snad musí ti šupáci vidět, komu je dali- a dali je spravedlivě nejlepším.
  Ukrajincům.
  Takže Rumusnko může žádat jak chce, a být rádo, že na ně nebudou uvaleny sankce.
  Určité nesrovnalosti byly údajně i u jiných (naivních) států, a i tam snad bylo hlasování očištěno od ideologického balastu, a přiděleno nejlepším, tedy Ukrajině.
  No a ta rumunská redaktorka…ona se díví: „Eda Marcusová po vyslechnutí výsledku hlasování udiveně říká: „Cože? Tomu nevěřím, tomu nevěřím.““
  Jo, holka, EUrovize není rumunský zapadákov, ale vyspělá západní kultura.
  Takže se nauč takovým věcem věřit, nebo jsi makat do kravína.
  https://www.novinky.cz/kultura/clanek/rumunsko-zada-vysvetleni-anulovani-hlasu-v-eurovizi-a-jejich-prideleni-ukrajine-40397184#source=hp&seq_no=5&utm_campaign=abtest198_novy_panel_sluzeb_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 6. vittta

  DDDDDDDDDDDDD
  Ale takhle nějak si to představuju.
  Jen nechápu, proč tolik idiotů chce na frontu, když o ně vlastně nejen nikdo nestojí, ale ještě jimi asi trošku pohrdají.
  To si chtějí zastřelit nějaké Rusy, nebo prostě jen lidi?
  Protože za Ukrajinu zjevně bojovat nemohou, jde jim o boj, a vraždění, ne o ideu.

  • Kamil Mudra

   No ono je komické když si v tomto článku přečteš že „Rekordní odstřelovač Wali zastřelí až 40 lidí denně.“ a pak následně v tomto: „Odstřelovač tvrdí, že on sám na frontě vypálil jen dvě střely do oken, aby postrašil lidi, a nikdy se pořádně nedostal na dostřel nepřítele.“ A v obou případech jde o informace z mainstreamu. Co z toho je dezinformace, pokud má být dezinformací i názor? A proti lidem kteří se nad tím pozastaví by Přibáň kopal příkopy.

   • vittta

    To je hnus…to první, to druhé se týká toho mého textu, jen jsem to tam nedal, já hlava dubová!
    Ta jeho stará- vyjímečný muž, vystupuje v televizi…
    Normání vrah.
    Já neřeknu, kdyby bránil vlastní zemi, ale on jezdí vraždit jinam…no fuj tajfl..a oni ho ještě adorují.

  • vittta

   To se podívejme na desinformaci.
   Ve skutečnosti to je totiž místní bezdomovec, co se jen omylem přimíchal do řady.

  • embecko

   Neni tam rada informaci, je tam jen tahle jedna, ktera je velmi sporna. Muze to byt on, hodne pohubly a vyzily, ale proc by byl, kdyz jini vojini vylezaji vcelku vypaseni? Ze by tam emerickeho generala trapil Azov hlady a pritom si sam rval nacka?
   Takovychle generalu tam melo byt pet…pokud ma byt tohle ten dukaz…dle meho to stejny clovek neni.
   A jeste, co mi neni jasne…kde brali elektriku na mobily? Vzdyt tam nedelali nic jineho, nez telefenovali. Z generatoru? Ten dela bordel a ma komin…Rusove celou dobu vedeli, kde jsou a markyrovali utok. Urcite je strelbou a kanonadou zahaneli, par zabili, ale pravy utok to nebyl- viz ta saskarna se zapalnymi granaty v *zelezobetonovych* ruinach…co tam asi chteli zapalit? PR to bylo dobre, hned tohle *ruske video z ruskeho utoku* prevzala zapadni media…videl nekdo nejake podobne odjinud? Oslavne, z ruskeho zdroje, na hlavni strance?

   • Kamil Mudra

    „Neni tam rada informaci, je tam jen tahle jedna“
    Je to jedna z řady těch co na internetu jsou. Ale máš pravdu že je sporná.

   • vittta

    Na druhou stranu se proti tomu nikdo z NATO či USA neohradil.
    To samozřejmě nedokazuje, že je to on, ale ukazuje to, že se na to z uvedené strany nechce moc upozorňovat.
    Jinak se totiž vyjadřují ke všemu, ale tady…

   • vittta

    No a jak to tak pozoruji, tak Ukrajina jednoznačně zvítězí.
    I kdyby zůstal jen Kyjev.
    Hrdinové, statečný boj, zvěrstva Rusů, lidskoprávní mezinárodní soudy, to vše je připravené.
    Zrovna tak zvítězí ale i Rusko.
    S těmi samými ukázkami.
    Co se tam skutečně dělo přestane zajímat drtivou většinu lidí v rekordně krátkém čase.
    Zůstanou je přímí účastníci, které nebude nikdo poslouchat.

  • Kamil Mudra

   Bobo jede! :-)
   Ale nevím proč jsi to sem nedal celé. Ať Janika vidí že Ostrov je oproti „Aby bylo jasno.“ jen zanedbatelný čajíček a nemá důvod k obavám z nějakých trapných udavačů.

  • embecko

   Mainstreamova Bobo z Devadesatky CT po 3 mesicich prinasi seznam, kde hledat alternativni weby…..totiz fungujici kolegove z alternativy na to doted srali!

   • Kamil Mudra

    Pro mne ty nové adresy nové nejsou protože už je znám a právě z alternativy.
    To že ti mlčí rádio nemusí být tím že se nevysílá. :-)

    • vittta

     Ty se o to ale zajímáš.
     Propaganda, nebo, chceš li, jakási dodávka pravdy, či právě alternativních názorů, má ale zasahovat i ty, kteří se o to zase tak moc nezajímají.
     Zde alternativa dlouhodobě nejenom selhává, ale ještě se kolikrát hodí do propagandistických okének mainstreamu.
     Výsledek je ten, že Marii Le Pen nevolí Francouzi proto, že je to ultrapravice, pohrobkyně nacistů, a to samé je u nás s Okamurou, který je náckem non+ultra, což ti řeknou lidé, co ho jakživa neslyšeli.
     Mainstream i alternativa jsou vesměs způsobem obživy.
     Víc bychom za tím asi neměli hledat.
     Tady si přečti Štětinu
     https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Stetina-Nacisti-Jejich-vudce-mi-rekl-ze-nejsou-702638
     Vůdce slušných říká:
     „Symboly. Symboly praporu jsou žlutá vlajka s černým heraldickým znamením vlčí hák. Podle vyjádření praporu Azov je znak spojením latinkových písmen I a N, čímž odkazuje na ukrajinské sousloví idea nacii, tedy národní myšlenka,“ vysvětluje Štětina.“
     Chtělo by se říci:
     „Pokračuj, Jaroušku, jen z toho se ten znak neskládá“

    • embecko

     To ale neni pravda. Bud byly zavrene stranky zmineny nekde v jednom clanku, anebo si je predavali lide v diskuzi. Ze by mel nejaky alternativni web listu „Kam se prestehovali“ mi neni znamo. Z tradicnich stranek zmizelo velmi mnoho diskuteru, obcas se nejaky objevil se slovy „konecne jsem vas nasel“. Alternative je jedno, co se s ni stane, vetsinou jde o osobni stranky kde se jim naopak hodi, ze jim vypnou konkurenci a presne proto mlci.
     To mi pripomina Skalovo „nestojim o kazdeho volice“ a kdyz pises „ja adresy mam, staci sledovat“ tak to cloveka spise nasere. Alternativa by mela byt vdecna za kazdeho posluchace, jenze ono nejde o alternativu, ale z vetsiny o povysene stranky se zvednutym nosem, ktere „vedi jak to je“ a kdo se nesnazi pridat, ma smulu. Ceska alternativa, kam uz patri i komunisti, je obrazem nepochopeni sve situace a setrvavani ve falesnem presvedceni, ze prichazi s necim tak ojedinelym, ze se jim zajemci nabali sami, pote, co stravili hodiny jejich vyhledavanim.
     Pro zajimavost: zavreno bylo asi 35 stranek, kde na alternative visi seznam jejich novych adres? Kdyz zavreli Bloguje, tak Janika naprosto vzorove ihned otevrela rubriku „Kam odesli“ a to neni alternativa, nehoni se za ctenari, nesbira aktuality a nema politicke ambice. Jenpremysli a predevsim nema zajem potlacovat konkurenci. Hasterivost alternativy je az ostudna a jak pisi, je to presny obraz tragicke urovne politickeho vzdoru.

     • vittta

      Bohužel.
      A proto jsem se odurazil, a napsal pár textů k Tarasovi, abych ho podpořil a posílil případně jeho čtenost.
      Že „na revanš“.
      A on sem nejde posílit.
      Jo, haštěřivost, to je záhuba, stokrát nic zničí nakonec celou alespoň trošku akceschopnou opozici.
      U něj je nejdůležitější levice 70-80 let a vyžírkové a zloději od kadeřnice po kadeřnici…ehm, tedy po Goldmann Sachs.
      O tom píšu už roky, ale překvapivě to pochopil jen málokdo.

      • Kamil Mudra

       Pánové, měli byste si nějak srovnat v hlavě co to vlastně je alternativa, protože vy si ji představujete jako nějaký spolupracující, odněkud „shora“ řízený odboj. A nebo aspoň že by tak měla fungovat. Jenže to je právě veliký omyl. Alternativa je vše co se neveze na hlavním proudu. Jde o širokou platformu ve které je obsažené celé myslitelné spektrum názorů a postojů – tedy se v ní potkávají, ba i střetávají, i zcela protichůdné oblasti a směry. Jen jedno má alternativa společné – musíš si za ní dojít, protože mainstream (hlavní proud) ti ji nenabídne. Což platí jak pro jejího konzumenta tak i pro podporovatele. A jestli se alternativa v něčem, napříč celým spektrem, shoduje tak jen v nutnosti svobody projevu, což ovšem většinou není dáno nějakou její „ideologií“ ale spíše faktem že nemůže pro své šíření využívat stejné nástroje jako mainstream.

       Takže „Mainstream i alternativa jsou vesměs způsobem obživy.“. Ty se domníváš, Vittto, že tu Janiku nějak živíme? Nebo že nějak živíš Tarase, když se „odurazíš“ a napíšeš pár komentářů na jeho Terase? Ale oba jsou součástí alternativy a zdaleka ne jediní. Jenže alternativec je i např. Chobot, který svými rozhovory a přednáškami na alternativních webech získává klienty pro svou apatyku a vzdělávací zájezdy do jižní Ameriky, nebo kdejaký influencer vydělávající na reklamě. Takže mainstream je VŽDY způsobem obživy, kdežto alternativa jen NĚKDY.

       Tedy ten odboj, který jaksi oba od alternativy očekáváte (ba snad přímo požadujete) je pouze jedním z mnoha proudů, které se alternativou prohánějí a pokud ji, jako celek, budete posuzovat skrze takový „filtr“ budete vždycky vedle jak ta jedle. V alternativě si každý musí sám vyhledat to co je mu blízké (stejně jako v mainstreamu, byť v něm je to snadnější) a je pak pouze na něm zda to chce jen sledovat a nebo to nějakou formou i podpořit.
       Ale tohle všechno bych vám nemusel připomínat, kdybyste měli aspoň trochu aktivní zkušenost s bývalým českým undergroundem, protože přesně to samé platilo i pro něj. Kdybys si, saxi, tohle uvědomil, nikdy bys nemohl napsat: „kdyz pises „ja adresy mam, staci sledovat“ tak to cloveka spise nasere.“ Copak tě nasere? To že se ty adresy nedozvíš z večerních zpráv v TV? No tak to holt máš smůlu a pleteš si alternativu s mainstreamem.

       • embecko

        Me underground zas tak nezajimal, protoze to byl bud samy estebak, anebo clen komunistickeho klanu. Samozrejme jsem je znal, jezdil s nimi na akce, ale jen do te doby, nez jsem pochopil, ze kdyz prijde na pruser, odserou to neinformovani chudaci a vedouci se z toho vykrouti, protoze pochazi bud z vlivnych prazskych rodin, anebo rovnou spolupracuji (to byli ti z chudsich pomeru).
        I geneze byla jasna, uz od zakladni skoly: Tatinek jezdil v mercedesu a synek se zebradlem pres rameno vzdoroval v alternative, ale jiz s aureolou nedotknutelnosti. Dcerka preklepavala doma na stroji texty, matka pusobila jako administrativni sila na nepratelske ambasade (dcerka opet nedotknutelna, pruser meli roznaseci kopii se spatnym zivotopisem).
        x
        Jak jsem psal vyse, Kamile, to je nepochopeni situace. Kazda alternativa se musi oprit o nejakou silu (moc), ktera ji bude spojencem, jinak ji stat zlikviduje.
        Vy jste se tehdy opirali o penize socialistickeho statu (socialni dotace), dale CIA (Hlas Ameriky) a Sorose (Janouchova nadace Charty), kteri kryli zada, aby nedoslo k vasemu plosnemu vyresetovani.
        Dnes alternativa pemize z Kremlu nebere, ani ji nepodporuje KGB, ani Abramovic, takze se muze oprit jen o lid. Proto zebra o prispevky, prosi o ucast na demonstracich a argumentuje pocty svych ctenaru. Ale to dnesni alternative nedochazi, ta se stavi elitarskou a nema potrebu spoluprace….podle toho to take dopada, jak pise vittta, zadny div. Alternativa nema zajem o sirsi politickou podporu a tak ma smulu a bude vypnuta…co nadelas. Vidim v tom dost najivismu z periferie: Wonka z Vrchlabi,ktery netusil, jak to chodi, skoncil na marach, v Praze z toho mel disent PR jak blazen, nic lepsiho si nemohli prat.
        Tarase chapu jako vittta, bratra ve zbroji a i proto ho tam obcas chodim podporovat. Ze nechodi on sem je smutne, ale to je obraz dnesni alternativy, zrejme nas nepotrebuje.

        • Kamil Mudra

         Promiň, saxi, ale o undergroundu evidentně nic nevíš. Narazil jsi někde na pár kamínků z mozaiky kterou jsi nikdy neviděl, vystavěl sis‘ na nich nějakou představu, možná sis‘ o tom přečetl pár názorů – ale to je všechno. Prostředí undergroundu jsi nikdy ani nezahlédl – natož abys ho zažil. To se nedá nějak „naučit-doučit“. To se dá poznat jen tak že přímo v něm pár let žiješ a pokud možno ve vícero rovinách, stane se tvou důležitou sociální bublinou (to neznamená že jedinou) a máš v něm nějaké své místo. Už prostě nejsi jen tím „občas někým pozvaným na akci“ ale jsi ten sax se kterým se počítá „když vo něco de“. Čím univerzálnější – tím lépe. A tím více se také dozvíš o prostředí jehož jsi součástí – což jsi evidentně nikdy nebyl.
         Proto také zkresleně vnímáš i alternativu. Ty svou občasnou přítomnost na Terase vnímáš (stejně jako vittta) jako nějakou svoji podporu Tarase. Ale ve skutečnosti tou Terasou podporuje Taras všechny kdo si tam přijdou popovídat. Tak jako za socíku někdo poskytl, chalupu, stododolu nebo třeba i byt pro nějakou akci. O tvou podporu by šlo kdybys mu pomáhal psát články, nebo se s ním ve psaní střídal, nebo kdybys mu pomáhal s admistrativou webu. Ale pokud tam jen píšeš své komentáře jsi prostě jen jeden z těch kteří využívají jeho pohostinství. Z jakého důvodu by to měl Taras oplácet svými návštěvami zde? Nemluvě o tom že v současné době by si tady musel dávat „pozor na hubu“ víc než u sebe doma. Chceš si pokecat s Tarasem a tady ti chybí? Vždyť víš kde ho najdeš. A tak jako je to s Tarasem – tak je to i s celou alternativou.

         • vittta

          Není to podpora Tarase, ale ocenění jeho osobní odvahy, a případného posílení dosahu jeho blogu.
          Z mé strany.
          No a alternativa…
          Za mě je mi u prdele.
          Zkušenost s Kovidem mi stačila na to, abych už jen tak do něčeho nešel.
          Proč bych to dělal?
          Stojí o mě alternativa?
          Nestojí, a je kdykoliv ochotna a schopna mě podrazit, když se nějak vymknu z jejich názoru- a ani to nemusí být nijak moc, stačí dokonce jen celkem malá názorová odchylka.
          Proč bych já tedy měl stát o alternativu?
          Že mi čas od času něco řekne, co jinde neříkají?
          Hmmm…
          To je ta politická síla totiž, pokud o mě nikdo nestojí- rozuměj, nejde o mě nějak specificky, ale já jsem schopen organizovat a myslet- no ale to je schopno více lidí, a předpokládám, že alternativa nestojí ani o ně, naopak, NESTOJÍ HLAVNĚ O NĚ.
          Potřebují svoje ovce, jako mainstream potřebuje ty své, lidi s vlastními názory odvrhnou- a z toho se právě stává ten problém, že opozice negeneruje schopné lidi do politiky, kdo by do sebe také nechal kopat od vlastních, že jo.
          Jasně že je pravda, že kdo chce, alternativu si hledá, ale bez politického krytí to bude ve výsledku nejenom k hovnu, ale ještě kontraprodukivní, jak jsme už v praxi viděli.

          • Kamil Mudra

           „Proč bych já tedy měl stát o alternativu?“
           No, když nevíš, tak proč jsi už tak dlouho na alternativním webu?

          • vittta

           Tohle je hospoda, ne alternativa.
           Alternativa sama má vytvářet nějaké…řekněme hodnoty, my to tady leda odkazujeme, či se vyjadřujeme k nějaké problematice, často jinak, než mainstream.
           Osobní politické a filosofické úvahy nejsou v tom smyslu alternativní, jsou prostě naše, mě je úplně jedno, jestli má k nějaké mé úvaze blíže mainstream, nebo alternativna.
           A snažím se předat to, jak jsem nějaké jevy pochopil- ale s tím, že prostě nemám potřebné informace.
           Často dokonce píšu, jak bych danou situaci řešil já.
           Alternativa má poskytovat nějaké dejme tomu ověřené, nebo spolehlivé informace, které se zde moc poskytovat nemohou, protože je neznáme, a spoléháme jen na to, co si kde přečteme, co kdo kde povídal, a jak se v tom zorientovat.
           Ale mám celkem ověřená tři znásilnění od cizinců, co nejsou zveřejněna – v mé oblasti.
           Proč to nikdo nezveřejňuje?
           Kdo ví…

          • embecko

           V pripade alternativy se tocime okolo tematu sekty, podobne jako u Tarase okolo socialismu. Je to podezrele vdecne tema.
           Alternativu nezajimas, zdroj jeji reprodukce je zakonum alternativy oddany a cele verici clovek, zbaveny vlastni vule. Alternative nejde o politiku i kdyz se tak tvari, ale o lokalni moc nad par oveckami, ktere si vybira sama. Pridat se k alternative znamena nemoci si vybrat spolubojovniky, ti jsou ti prideleni vyberem uz pri naboru…coz je poukazka na prusvih.
           Jak jsem psal vyse, za sociku byla alternativa dotovana kdekym, dnes je to slabsi, takze existencni oporu by mela hledat v politice, kterou ovsem nechce delat. Takze skomira a necha se vypinat.
           Me to trapi ciste teoreticky, ze mi to prijde lito, alternativa by se politickym koordinatorem mohla stat skoro zadarmo, nadeje do ni byly vlozeny bianco predem….jak jsme ovsem poznali, marne. Bohuzel plati, ze lepe se clovek muze orientovat z mainstreamu, ci jeste lepe bulvaru, tam se zdvihaji opravdu aktualni temata. Alternative verit uz nelze, moc dobre vedi, jak jsou jejich ovecky nastaveny a co chteji slyset, tak jim predkladaji fakta zpracovana dle poptavky. Ale jako drbarna neni alternativa spatna, vcetne diskuzi, ty byvaji realistictejsi, nezli clanek sam.
           Skoda politicke nejednotnosti,kdybystali spolu, nedovoli si je vypnout a maji zastoupeni i v parlamentu. Ale oni neberou kazdeho, to pak je spatenka….

          • embecko

           „Tohle je hospoda, ne alternativa“
           Uz z nazvu alternativa vyplyva, ze je-li alternativa „to druhe“, tak nekde musi byt „to prvni“. Alternativa je zrcadlem mainstreamu a ma svuj proti-plan.
           V hospode se probiraji veci vez ladu skladu, bez planu i proti-planu.

          • Kamil Mudra

           „Tohle je hospoda, ne alternativa.“
           No dobře. To se mi nijak nepříčí – jak známo, používám toto přirovnání odjakživa.
           „Osobní politické a filosofické úvahy nejsou v tom smyslu alternativní, jsou prostě naše, mě je úplně jedno, jestli má k nějaké mé úvaze blíže mainstream, nebo alternativna.“
           Pak bys ovšem mistní diskusní střety neměl prezentovat jako konflikty s alternativou protože tví oponenti to mohou vnímat stejně jako ty.
           A v tom případě je hospoda i Tarasova Terasa. Takže je nemístné očekávat od hospodského že ti bude návštěvou oplácet to že k němu chodíš do hospody. A také neplatí to: „Ze nechodi on sem je smutne, ale to je obraz dnesni alternativy,“ /sax/
           Prostě dvě hospody nedaleko od sebe a my si jen vybíráme do které zajdeme – případně kde chceme být štamgasty. O žádnou spolupráci/nespolupráci alternativy v tomto případě vůbec nejde.

          • pacifista

           Zde vidím, že alternativu chápe každý jinak. Napíšu tedy, jak ji chápu já. Určitě se moje chápání bude lišit a vlastně se ukáže, že je to jev běžný a netřeba se přít, který názor je ten pravý. Já mainstream nesleduji, jen se vždy zeptám co důležitého říkali v Tn. Pak hledám alternativní zprávy a ze všeho si pak na základě zdravého rozumu dělám svůj vlastní názor. K tomu však potřebuji navštívit více webů, nedá se utvořit názor pouze na základě jednoho. Sem na ostrov chodím kvůli příjemné atmosféře. Za ta léta jsem zde mnohé poznal a také to, kterým odkazovaným stránkám více důvěřovat. Asi jsem se pro tento styl života už narodil. Jako malý jsem sedával pod stolem a šmíroval o čem si moji dědové povídají. 1 sv. válka a politika byly nejčastější. Nebylo nic, co by mě dostalo ven. Pamatuji si, jak mi v 7. Třídě bylo líto třídního, který sháněl tříčlenné družstvo pro školní „politickou“ olympiádu a nikdo se mu nechtěl přihlásit. Mě se to zdálo brnkačka, protože jsem měl vše naposlouchané z rádia, které u nás permanentně šlo. Vybral jsem si k sobě jen spolužáka co velmi rychle psal a jednoho do počtu. Žádná diskuse nepřipadala v úvahu. 7. třída tenkrát vyhrála na celé škole. Sleduji takříkajíc nechtíc světové dění hodně dlouho a dost věřím svému úsudku. Spojuji si i zdánlivě nedůležité zprávy, někdy je ve zprávě nelogičnost. Řeknu si. Proč se to takto stalo? Hned z toho usuzuji jinak, než informuje zpráva. Chtěl bych, abyste nebrali výše uvedené jako moje chvástání se, ale jako důvod proč se cítím oprávněn vidět se takto a proč chápu alternativu jen jako informačně důležitá sdělení z druhé strany.

         • embecko

          Undergroundu bylo hodne, v zasade levobrezni a pravobrezni. A mluvim jen o Praze.
          Ten na levem brehu se delil smerem od jihu na poetisticky z periferie (Jinonice-Butovice), pak bohemsky malostransky a severni rezidencni dejvicky.
          Na pravem brehu to byl „husitsky“ pankracky, novomestsky a staromestsky mestansko-burzoasni a nakonec delnicko- pabitelsky karlinsky.
          Ja jsem puvodem kavarnik z malostranskeho klanu, tedy kavarnik z hospody, abych byl presnejsi a da se rici, ze underground znam. Avsak…samozrejme ne cely a spise shora, od otcu zakladatelu, nezli od poulicnich pesaku; nektere story, co se odehravaly ve 300m2 bytech „pronasledovanych“ byly velmi kuriozni, na hranici uveritelnosti. U nikoho z tech vyznamnych vudcich osobnosti si nepamatuji, ze by nebyl agent, anebo z komunistickeho klanu. Ale uz je to opravdu dlouho a vetsina z nich uz asi bude pod drnem.

          • embecko

           Podle meho je -jiz historicky- opravnene se na underground podivat i z jineho uhlu pohledu, mozna tradicniho:
           Underground byl za delnicke penize vyzivovany agent zahranicni mocnosti, podilejici se na demontazi lidoveho rezimu. Vetsina jeho clenu/ucastniku/sympatizantu je primo zodpovedna za lidske utrpeni, odehravajici se v CR v politickem smeru za poslednich 30 let.
           Tohle nejsou slova vytek, vetsina tech lidi, co jsem znal, byli bajecni inteligentni spolecnici….navic je svym zpusobem vinen kazdy z nas, at zil kdekoliv a kdykoliv a at se snazil sebevic nkomu nic neuelat.

          • Kamil Mudra

           Já mám dojem, saxi, že si pleteš malostranskou smetánku s undergroundem. Hezky to vyjádřil kdysi jeden můj známý, který se na Malou Stranu přiženil: „Člověče já zrekonstruoval byt jak by to žádný z těch malostranských panáků nedokázal, pracuju jako čičmunda v místní galerii, protože je to podle nich prestižní místo (ačkoli bych si jako elektrotechnik vydělal dvakrát tolik) ale pro místně rodilou uklízečku která už třicet let nedělá nic jinýho, jsem pořád jen „naplavenej póvl!“
           Co já vím tak se na „otce zakladatele“ hrálo jen mezi chartisty. Ostatní zájmové okruhy samozřejmě také měly své autority a celebrity, ale o nějaké „zakladatelství“ nešlo. A neměl bys zužovat celý underground jen na politiku. Vždyť šlo o alternativní kulturu v širším rozsahu než byla ta oficiální. Všechny druhy kumštu, sociologové, mystici, esoterici, psychologové, záhadologové, filosofové… každý měl okolo sebe nějakou množinu fandů a současně byl třeba i fandou někoho jiného v jiném „oboru“ – pozice se odvíjela od toho co kdo dokázal předvést, čím zaujmout a ne od toho kde bydlel a nebo odkud přišel. To tvoje pravo/levo břežní dělení mi přijde dost mimo mísu. Možná ti ten dojem přivodilo pár lidí které jsi znal a podle toho sis‘ to zkategorizoval.

          • embecko

           „Já mám dojem, saxi, že si pleteš malostranskou smetánku s undergroundem“
           Jde o to, co do undergroundu zahrnes, lepsi mi prijde termin alternativni kultura. Underground nejsou jen Plastici, ale i Bondy, proti kteremu jem bydlel, o dum sejdrem pres ulici…ze by byl Bindy malostranska smetanka mimo underground? Anebo Boudnik z Libne, Janota z Jinonic atd…kazdy z nich byl poznamenan geniem loci, proto si i myslim, ze me deleni podel Vltavy je uplne presne.
           Treba Hrabala jsem znal z hospody U bazanta ve starych Zabehlicich, kterezto byly ve sve delnicke pitoresknosti velmi podobne stare Libni…ti lide meli zkratka radi „sve“ prostredi.
           https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-prazane/652058/myty-opredeny-muchuv-dum-na-hradcanech-orgie-za-dohledu-stb-nebo-jen-nevinny-kabaret.html
           Ano, tohle uz smetanka byla…ale velmi inteligentni, s prehledem…taky z Male Strany, resp. Hradcan.

          • embecko

           “ A neměl bys zužovat celý underground jen na politiku“
           Underground= politicky zamerena alternativni kultura…ovsem pravda je, ze tehdy se neslo politice vyhnout.

          • vittta

           Někdy jsem rád, že jsem se v té partě nepohyboval.
           Zajedno bych byl politický vězeň- v současné době už podruhé, a za druhé bych životní zklamání zažil asi tak o 10 let dříve, než se tak stalo takto.

          • Kamil Mudra

           „Ano, samostatne premyslet a nemit pritom kryta zada, to bys brzy skoncil…“
           Mám tomu rozumět tak že tys nikdy samostatně nepřemýšlel (a nebo jsi měl vždy krytá záda) a totéž předpokládáš i u vittty? Protože mě ani jeden z vás nepřipadá jako někdo kdo „skončil“.
           „Jde o to, co do undergroundu zahrnes, lepsi mi prijde termin alternativni kultura.“
           To mě také. Však také nahoře píši že: „Vždyť šlo o alternativní kulturu v širším rozsahu než byla ta oficiální.“ Po listopadu se ale rozšířil pojem underground, pod který bylo zahrnováno vše co nebylo za socíku v televizi a rádiu, případně na knižních pultech. Ale my se tu bavíme o Českém undergroundu který se sám začal vnímat politicky teprve až pod vlivem politického tlaku ze strany establišmentu. Do té doby šlo prostě o subkulturu a v těch oblastech do kterých stát „nešťoural“ to tak i zůstalo. Jinak, pokud sis toho nevšiml, tak já necpu osobnosti undergrundu (subkultury) do malostranské smetánky. Naopak vyhraňuji se proti tvé charakteristice do které je svým popisem zahrnuješ. I když připouštím ovlivnění člověka geniem loci, přesto jsem přesvědčen že není tím hlavním co by zcela formovalo jeho osobnost. Proto mi nepřijde nijak divné když souzní lidé nejen z různých městských čvrtí ale i mezi městy a neberu to tvoje třídění podle lokalit.
           Co to je „samostatné myšlení“ by byla debata na dlouhou dobu. Pokud bys ho však chtěl upírat lidem ze subkultury (alternativní kultury, undergoundu …) – pak už nevím kde bys ho chtěl hledat.

          • embecko

           „tys nikdy samostatně nepřemýšlel (a nebo jsi měl vždy krytá záda) a totéž předpokládáš i u vittty“
           Ano, u vittty predpokladam, ze by samostatne premyslel a v techto kruzich nemel kryta zada, takze by brzy prisel do problemu.
           Ale jeste je treti moznost: ze jsem si drzel odstup a byl tolerovan. Zapadl jsem tam tak nejak automaticky, jednoho jsem znal z piskoviste, s druhym jsem chodil na gympl a tretiho jsem zdedil (a pres nej se seznamil s prima babou, take z kruhu).
           Ti dole, delnici undergroundu, se me bali, protoze mysleli, ze jsem estebak a navic jsem nic nedelal a presto byl u nacelniku obliben, coz bylo podezrele. A inteligentni nacalstvo melo sve styky, takze si mne prokleplo a zjistilo, ze nejsem (konkurencni) agent, takze mne tolerovali.
           Ale vzdycky jsem byl soliter, takze mi ani kolektivisticky underground nevyhovoval, tak jsem ho pomalu a jiste opustil. Navic jsem nebyl uplne na vlne a riziko mi neprislo adekvatni tomu, jake cile jsem mel.
           A ano, byla to pestra particka, tady je kategorizovat temer nemozno. Z me strany slo opravdu jen o autonomni kulturu, ovsem politice se neslo vyhnout, coz nebylo nic pro me.
           Lide z ruznych ctvrti spolu jiste souzneli, ale i dnes viditelna revnivost tam panovala uz tehdy, hlavne s temi, co se zivili na smlouvu o dilo byly problemy. Vcelku pochopitelne, ti nebyli z kotelny, ale na volne noze a bojovali o existenci, takze byli „ostrejsi“. A i ideova revnivost, mladsi napadali Hrabala, vydelovali se oproti generaci 50. let, Janotovi se vyhybali, ze je zavadive poeticky, parta z Hradcan zas byla pro nekoho dekadentne ujeta a tak podobne. Takze on si nakonec kazdy sve misto nasel a to si i chranil, coz ale nevylucovalo spolecne akce.
           x
           Ze se ale o tom bavim…dnes tu chybi dotace statem, pod mostem lze skoncit dost lehce. Ale ono nenajdes ani nejaka lehci a bezpecna spknuti a to zrejme proto, ze o autonomni kulturu neni zajem. Mladi jsou spokojeni s mainstreamem, pasivnich zazitku maji vice, nezli staci vstrebat a existencni starosti jsou u bezdetnych jeste vzdaleny. Druha kultura dnes tedy neexistuje, presto bych rekl, ze tradici undergroundu je treba v idealizovane podobe (ne jako ja tady :o) udrzovat, treba se to jeste bude hodit, kdo vi. Ovsem kdyz se obcas se starymi bardy setkam, pripadam si jako v ceste do praveku- samy zamrzly trilobit, narvany vzpominkami. Ti, co byli „do sveta“ uz maji sve (poradenske) firmy a zivi se vyhradne BIO a do hospody uz nechodi a stykaji se zasadne jen se svymi kruhy, anebo uz primo spolupracuji s rezimem a jsou k nerozeznani od mainstreamu. Kazdemu nadelil osud neco…

          • embecko

           Uchop problematiky je tu tedy mozny z mnoha uhlu, historickeho, osobniho, politickeho, moralniho…a vsechno bude dobre, i kdyz si to bude protirecit. Obecny „pravdivy“ vyklad by byl tak obecny, ze by z nej nebylo mozno vubec neco pochopit.

          • vittta

           No, mám podobné zkušenosti s hippíkama, kam jsem patřil, což ale v tom smyslu nebyli hippíci, ale spíše takoví chuligáni.
           Dlouhé vlasy mám jen já a ještě jeden týpek.
           To je taková „věrnost až za hrob“.
           Někteří jsou mrtví, někteří v kanále, a někteří jsou až mainstreamoví, pokud je tedy poznám.
           Mezi tou partou se moc na politiku nehrálo, byli jsme vesměs dělnická mládež, kde neměl kdo nějaké konkrétní myšlenky šířit, i když jsme samozřejmě byli ladění antikomunisticky, ale to byli ti tzv. „vexláci“ také- nezaměňovat se skutečným vexlákem, u nás to byl výraz pro toho, kdo chodil slušně oblečený.
           Později jsem přišel na to, že oslovit nás- tedy dělnickou mládež- ze strany (pražského) undergrandu ani nebyl zájem, i když jsem se přeci s pár lidmi setkal, ale to upadlo do zapomění, a byla to spíše náhoda.
           To jsem si stěžovat i Kamilovi u piva.
           Nebyl u mě větší sen, než podepsat Chartu 77, sice jsem nevěděl, co v ní je, ale proč to nepodepsat, když to bylo proti komoušům, jak jsem si myslel.
           Jenom mi to nikdo nenabízel.
           Dneska už vím, že ze strany Charty 77 o masovost nebyl zájem, jednoduše proto, že prostředků nebylo zase tolik, a také proto, že masovost by zničila to HLAVNÍ- tady výlučnost.
           Ve skutečnosti by signatářů byly asi miliony, kdyby se chtělo, ale to prostě nebylo politicky vhodné, a tak (pražské) elity Charty doslova tyly ze sorošvých peněz, zatímco místní prcgumy dostávali do rypáku, a mnozí šli i sedět.
           Zadarmo.
           Někteří se už nevrátili, viz zmíněný Wonka.
           Já bych dopadl podobně, dělnický synek se silnou vůlí a zbytečnou osobností by brzy sral úplně všechny.
           Nedávno jsem měl řeč s velkými podporovateli Ukrajiny.
           Divili se, že také nadšeně nefandím Ukrajině.
           Byl tam se mnou brácha, a ten jim řekl, že se prostě vymezuji proti každému systému…no, když stojí za hovno, tak jo, není to proto, že se chci vermomocí vymezit.
           A to je i můj virtuální život, ten naznačuje, jak bych dopadl, kolik jsem toho napsal k Tarasovi, a stejně mi dal banána, z politických důvodů, protože jsem malopodnikatel s tvrdou palicí, nic víc za tím nebylo.
           Vyměnil mě za ty největší kripli z našeho takového virtuálního okolí.
           A tady?
           Nějaký posraný kovid mě uvrhl do světa nepřátel, a ani jsem nemusel být očkován.
           Stačilo jen nepapouškovat- alternativu.
           To mě vyléčilo, a moje ochota se angažovat v nějaké alternativní akci, spadla prakticky na nulu.
           Jak jsem psal, „alternativa mě nechce, proč já bych měl chtít alternativu?“
           Jsem vlastenec, né alternativec.

          • Janika

           Nádherný komentář… I celá tahle vaše diskuze, hodně jsem se z toho dozvěděla, od vás i o vás :-).

          • embecko

           “ oslovit nás- tedy dělnickou mládež- ze strany (pražského) undergrandu ani nebyl zájem“
           Vsak vidis, ze stejne je to i tedka, a to jsou na delnicich (podporovatelich, volicich a obecne „ucastnicich“) existencne zavisli.
           Hippie mi neni cizi, dokonce asi nejbliz…vsak on underground byli takovi meststi hipici. Byt v opozici mimo Prahu bylo o drzku, zde je jsne videt exkluzivita disentu. Na malomeste se nedalo skryt, opravdovych disidentu bylo par, takze skripnout sli vice, nez lehce. A frajeri z mesta jimi pak opovrhovali, ze podepsali. V Praze slo chodit od bytu do bytu cele tydny, kolich jich mohlo byt v takovem treba Turnove, 10 tisic lidi? Jeden, dva?…mozna…spise jen jeden mistni uvolnenejsi vytvarnik, co si ale nemohl dovolit zase moc. Kdyby byl Wonka z Prahy, tak bude zit. Cibulka, z vetsiho Brna, jiz metropole, uz mel namale.
           Nicmene…rozhodne meli koule, takze nic spatneho o nikom nereknu.
           x
           Ted je alternativa zklamani. Ne, ze bych jim vycital malou odvahu, to ani nahodou, ale promarnenou sanci prave diky nepochopenemu elitarstvi a pocitu vylucnosti.

          • vittta

           V Turnově byl Hippíků ráj, právě.
           Tam se vždycky někde hrálo v okolí, a nikdy si nás nikdo nevšímal.
           Hippík byl komunistům nepříjemný, ale neměli jsme politické vedení, a tak se sledovali spíše drogy a chlast, než nějaká politická činnost.
           U nás chartisti byli, nebo si myslím, že to byli chartisti, i měli dlouhé vlasy, ale ti se s námi moc nebavili, abxch řekl pravdu.

          • embecko

           Do Turnova jsem jezdil odmala, pod Rohozec, na breh Jizery. Do hospody jsme chodili k Zrcadlove koze, anebo na Vysinku (smer Jicin). Na namesti byly dve vedle sebe, pres ulici, na rohu, jedna se jmenovala U belgickeho dvora, ta byla modernejsi, naproti byla secesni klasika, ale jmeno uz nevim- U radnice? A samozrejme na Hlavatici, ta byla romanticka.

          • vittta

           Z Turnova jsme viděli tak hlavní nádraží, ale za to Všeň, Podháj, Ploukonice, Čtveřín, dál byla Březina, nebo Vojice, na Český dub Hlavice…
           Nejvíc si pamatuji Ploukonice, tam byla taková putika, hajzl byl přes dvůr takový napenetrovaný žlab, točili Svijany, a fachal tam takový děda, co to pamatoval ještě z 1. republiky, a měl tam krvavou tlačenku.
           Výhoda byla, že tě tam odsud po skončení zábavy nikdo nehnal, ze Všeni také ne.
           Byl jsem se tam kolikrát mrknout na motorce, v Ploukonicích jsem to naše- ale to hřiště zarostlo a bylo to děsně malé, tehdy jsem to považoval za velké, a ve Všeni také anarchie a nekázeň, hřiště samý drn…
           Celkově horší stav jak za komunistů.
           Ve Čtveříně jsem to ani nenašel, Březina funguje dodnes (tam to bylo na hovno, nikdy tam neměli pivo)..Myslím ještě Modřišice, ale to ani nevím, kde to vlastně je, ale vesměs se šlo ať se šlo, kam se šlo, takovou alejí osik, tak ta tam ještě je v původním stavu, to jsou takové divné osiky, co jsou na té rovince z dálnice do Nymburka, alespoň si to teď myslím.

          • embecko

           Tak tam jsem v zivote nebyl, dokonce jsem si to musel najit na mape, i kdyz je to kousicek od Turnova. Tohle je ona povestna znalost mistniho terenu…kdyz v tom miste nevyrustas, tak i kdybys tam jezdil roky, kolikrat nevis, co je za rohem.

          • vittta

           Ale nebyl to hezký pohled, ti řeknu.
           V té Všeni…ona tam měla babička chatu, to, co někdy píšu, je ze Všeni, žádná elektrika, žádná voda, nic, a nikomu to nechybělo.
           Na tom hřišti jsme si s 2x zchudlým milionářem čutali, kolem rostli hřiby a kozáci, večer pak tam otevřeli takový výčep.
           Přijdu tam, tam sem se procházel vícekrát, no, všechno tam je, ale hřiště samý drn, nikdo tam léta nehraje, a ten výčep a to zázemí tam také je, ale celé dekády to nikdo neotevřel.
           Vesnický život se zastavil, kupodivu ten vesnický krámek je pořád jak byl, ale má to nějaký rákosník.
           Ty Ploukonice to samé.
           Přitom to je srdce Českého ráje…
           Tam v lese byl takový rybník, s dvojitým zchudlým milionářem jsme tam stavěli vor, a bylo to hluboko v lese, mimo civilizaci a vzadu byl přítok s ledovou vodou a takovým čistým pískem.
           A konečně loni jsem tam zastavil, a šel hledat ten rybník, tam ještě tekl takový pramen, ten ještě teče, ale je neudržovaný, hned při vstupu do lesa- v tom lese jsem našel dva Hřiby královské v těch časech.
           A nestačil jsem koukat, k rybníku vedla taková šotolinová asfaltka, všude samý turista, ale co je neuvěřitelné, už tam vedla tehdy.
           Žádná samota, v lesích, ale turistická stezka, kolem dokonce byly lavičky, jen ten přítok jsem nenašel.
           Jak se mění vnímání toho místa, to je zajímavé, a- k horšímu.
           Já to tam kolem znám, ale abych ti vyjmenoval, jak jdou ty vesnice po sobě, to bych neuměl, takže jsem jel na té motorce s tou sajdou, a čumel jsem.
           Jo aha, Ploukonice, a tady myslím, že vedle jsou Modřišice, pak se takhle vyjelo a jsi na Podháji, vedle je Všeň….a to vše bez jistoty, ale mě to neva, když jedu, tak tam vzpomínám, někde zastavím…

          • embecko

           „k rybníku vedla taková šotolinová asfaltka, všude samý turista“
           Kde se ti lide vzali, kde byli pred tim? Nekdy predloni jsme se tady na to tema bavili s Kamilem. Ja byl poprve v Ceskosaskem Svycarsku a prve, co mne trklo, bylo turisticke vytezeni. Les byl unaveny, takovy prazdny a pochod mel charakter dalnicniho presunu: chuze po siroke upravene sotolinove ceste, obcas odpocivadlo, kde si clovek natankoval a vyrazil zas do prace na cestu. A hospoda hnus, uplne narvana, i venku, do toho velmi nahlas radio a kour z grilu…trosku tak jsem si predstavoval peklo. Radsi jsme cely den nejedli, nez se tam postavit do fronty pred zahradkou. Ta hospoda loni vyhorela…skoda baraku, jinak ne.
           x
           Atrakce ze sociku: hriste, koupaliste, kiosky.
           Mam 100% stejnou zkusenost, jako ty. Tam, kde jsme si jako deti hrali na verejnem, to je dnes zpustle a zanedbane. A tam, kde jsme vyhledavali tajemstvi a samotu, tam je dneska vaclavak. Kiosky (dva na miste, kde i kdysi byly) jsou horsi, nez byvaly. Tehdy jsme si k nim chodili pro lizatka, dnes se clovek skoro boji priblizit, stala se z nich nalevna v okoli namezdne pracujicich, co nemaji svoji garaz. Tak jim tam provizorne zaplachtovali takovou velkou kukan, ze ktere obcas vypadne nekdo tezce nalitej. Okoli odpovida, majiteli je to jedno, u rantlu jsou botou shrnute strepy z lahvi- prestali i cepovat a zavedli jen lahvace.
           x
           Byli lidi drive doma? Myslim dnesni turisty o dnech volna. Ted je vsude prelidneno, ale opravdu vsude, to mi prijde divne.

          • Kamil Mudra

           „Kde se ti lide vzali, kde byli pred tim?“
           A víš co je zvláštní? Když dnes navštívím místa kde jsem si kdysi připadal jak osamělý lovec kožišin na Kamčatce, tak je to přesně tak jak popisuješ. Všude lidí že se ani nedá volně dýchat, příroda zplundrovaná, všude všelijaký příkazy a zákazy, v lese poházený všelijaký sajrajt, když nějaký kiosek tak s cenami které člověka až urazí. Ne tím že by ti říkaly: „Jsi socka!“ ale tím že říkají: „My víme že jsi dost blbý na to abys tolik platil.“
           Ale když naopak vyrazím do míst kde bych s vyšší návštěvností počítal – tak tam je to obráceně. Já poslední dobou vyrážím na takový zdravotní vejšlapy do zeleně okolo Prahy i do takové co je defakto součástí Prahy, jako je např. Šárecké údolí, abych si obnovil z covidových časů zanedbanou fyzičku. A nestačím se divit. Courám po všelijakých lesních pěšinách které se střídavě ztrácí a o kus dál zase objeví, a kolikrát třeba za celou hodinu potkám jen jednoho nebo dva lidi. Je fakt že se vyhýbám takovým těm stezkám pro kola a kočárky. Ale na ty vyšlapaný stezky se dostanu třeba během deseti minut chůze od tramvaje nebo autobusu MHD. Chvilka chůze a najednou jako bys prošel nějakým mezidimenziálním portálem. Za sebou necháš davy, smrad a randál a ocitneš se v prostoru kde slyšíš jen šumět stromy, pořvávat na sebe ptáky a i na velkou vzdálenost bublání vody – dokonce ani nezakopáváš o nějaké poházené odpadky. Nic ti nepřipomíná že jsi vzdušnou čarou třeba jen půl kilometru od ruchu metropole.

          • embecko

           Ano, lidi je hodne a stahuji se k sobe a do znamych mist. Byvaly koupaci rybniky s docela dost lidmi, dnes ani noha, rybniky ovsem jiz ne ke koupani- nevybrane, zarostle, shnile, zrejme plne hnojiv a pesticidu.
           Praha 5 i 6 maji zajimavou geografii- hodne skryte zelene v mensich plochach. Kdysi jsme meli takovou narodopisnou skupinu a chodili po neznamych prazskych lesicich a parcich. Na levem brehu se da projit cele mesto, aniz bys vysel z lesa, jen prekracujes hlavni ulice a obcas projdes casti vilove ctvrti. Slivenec- Holyne- Vidoule- Motol- Liboc….a jsi v Sarce a nepotkas cloveka.
           V Sarce jsem se asi pred 5 lety pokousel projit udolni klasiku Dzban- Podbaba a kvuli kolum nebylo mozno. Uz po kilometru jsme to vzdali a udelali freestyle smerem Statenice. Zapad Prahy je moc hezky kraj, tam muzes chodit desetileti a stale budes objevovat.

 7. vittta

  Dobrovolníci chodí s uprchlíky i do sprch, aby jim ukázali, jak se pouští voda, a na co se používá mejdlo.
  Ale jejich obětavost končí u nějakých přídělů jídla, myslím, že správný dobrovolník by platil jídlo ze svého, a doma by měl už 20 romských, trpících uprchlíků- těch,co už vědí, co je to mejdlo a ručník.
  https://cnn.iprima.cz/je-to-neudrzitelne-rikaji-dobrovolnici-z-hlavniho-nadrazi-s-uprchliky-chodi-i-do-sprch-108364?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

 8. Mrkos

  EU nám už slíbila, že si můžeme být jisti,
  že krize na nás dopadne nejtvrději.
  Dobrá odměna za naši účast na čele
  bitvy proti Rusku.
  Co dělat s tou bandou našich Sekalů?

  • Kamil Mudra

   Je milé že máme ombudsmana na své straně. Hlavně aby nám co nejdéle vydržel. O lidi jako on je na vyšších postech stále větší nouze.

  • embecko

   Na skolach vladne aktivisticka svazacka nalada a studenti se jednak vezou a pak vyuzivaji sve nahle nabyte mocenske pozice a berou pedagogy do sveraku. Ze si na sebe pletou bic, samozrejme netusi a zrejme jsou k takovym upozornenim i hlusi. Odserou to a casem budou pouze zmateni, az je to samotne skripne…mysleli to preci dobre a pouze vyuzili necekane nabidky, jak se emancipovat.

   • embecko

    Zaludnost dnesni generacni vzpoury spociva v tom, ze zatimco v letech 68 a 89 vedeli studenti proti cemu bojuji (proti systemu), dnes se stali systemovymi pohunky a bojuji, ani nevedi za co. Ale vedi, proti komu: proti kteremu se muze, na ktereho ukaze system prstem a proti tomu, kdo jim prinasi svobodu mysleni. Je to takova politicka sebehana a bezducha sebelikvidace…no, hlavne, ze v pedagogickych ukazatelich PISA jsme na tom vyborne, asi jako se zasobami plynu a psenice.

 9. embecko

  „Ruské vylodění v Oděse nebo Budžaku? Zoufalý pokus o zvrat, tvrdí analytik“
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/rusko-ukrajina-kriz-odesa-invaze-budka.A220520_134620_zpr_nato_inc
  Takze pokus o zvrat, coz potvrzuje informace o tom, ze Rusove jsou na ustupu. Doufam, ze se zastavi az u Moskvy, jeste lepe za Bajkalem.
  A nejsem sam, kdo si to mysli, napr. v diskuzi:
  Vlastimil Kratky 611:
  „Nebojte, dočkáte se, to jsou jenom takové předsmrtné křeče vypelichaného medvěda. Rusko je neschopné a válku, kterou začalo prohraje, tak jako v minulosti prohrálo většinu svých válek.“
  Treba tu druhou svetovou, dodavam. Kdyz zjistili, ze prohravaji, obsadili ze zoufalstvi Ceskoslovensko.

  • vittta

   Ale přiznává, že Rusové postupují.
   Tady:
   “ Vzhledem k pomalosti ruského postupu je proto podle něj málo pravděpodobné, že by v dohledné době týdnů dávalo ruské straně smysl, podpořit vojska útočící na Oděsu pomocným úderem z Podněstří.“
   To je analýza…no, darmo mluvit.

   • Jindra

    Nepostupují. Ukrajina má stále novější a novější zbraně, opět další letadla, tentokrát ze Slovenska a Polska. A další bojovníky. Statisíce nových a nových Nevím, odkud pořád berou piloty, ale je možné, že to pilotují „legionáři na dovolené“, třeba z Polska. V USA už prakticky rozhodli, že dodají Patrioty a ještě nějaké rakety, které mají dolet 500 km, takže zasáhnou Moskvu a přesně tohle Ukrajinci žádají. Problém s tím mít nebudou, protože denně sejmou až 50 baráků v belgorodské, brjanské, voroněžské a kurské oblasti, samozřejmě i s obětmi. Několik ruských obcí je už z pohraničí 50 km evakuovaných. Ukrajinci občas střílí i na sklady zbraní, ale prioritní cíle jsou civilní, což dělá i u sebe a to nejen v těch republikách. Denně střílí výhradně po obytných čtvrtích včetně těch v Doněcku, denně jsou mrtví včetně dětí. Nedávno jsem si vyslechnul rozhovor s jedním francouzským novinářem a dobrovolníkem, který působil v letech 2014 – 2016 na Donbase a jeho poznatky byly šílené, naprosto shodné jako v případě událostí na Volyni během řádění předků dnešních banderovců. Na Donbase, a to i tam, kde je ještě stále Ukrajina, jsou desítky malých vesnic, kde obyčejné obyvatelstvo zažilo peklo na zemi. Často nikdo nepřežil, nikoho to nezajímá, nikdo to nevyšetřuje. Zmizely desítky tisíc lidí, mnohdy celé rodiny. Lidí obyčejných, nemluvě o politické opozici nebo podnikatelské sféře. A nezemřeli proto, že jsou proti vládě nebo tak něco, ale proto, že to jsou Rusové a ty je nutno dle vládců světa vybít do posledního. Na Ukrajině se zgrupují desítky tisíc psychopatů z celého světa s tužbou zabít nějakého toho Rusáka. Tyhle cesty organizují různé cestovky zjevně vlastněné podobnými psychopaty, ale moc bych za to nedal, že v tom má prsty taky MI6, což je spolek nejzvrhlejších zmrdů na světě. Samozřejmě bez rizika pro sebe, takže značná část z „bojovníků“ se odbaví zas na nějakých vesničkách, kde si umučí nějakou Rusandu nebo přeříznou dítě, jelikož tam na východě to je přece stejně samej Rusák. Uhlídat se to nedá. Spolu s nimi mnohokrát jde Pravý Sektor nebo další skupiny typu Tornádo a ti nikdy do bojů nevstupují, protože to jsou obyčejní zbabělí sráči, co se naváží do babiček. Na tuhle práci jsou na Ukrajině obyčejní vojáčci, obyčejní mobilizovaní synci nebo plešatí fotrové od rodin. Zrovna teď jdou další skupiny do masomlýnku u Severodoněcka, kde se povraždí navzájem dvě skupiny Rusů, aby se celá tato oblast, nejlépe celá Evropa, oslabila a Anglosasové zas měli hody. A stačilo by tak málo – kompetentní politiky typu Orbán ve vládách Evropy. Bohužel, už žádní podobní tady nejsou, i Fica za chvíli zavřou. A i kdyby nezavřeli, stejně ho nikdo volit nebude, protože to prostě „lid“ nechce. Lid chce smrt Rusů, chce válku a chce být veden anglosaskou elitou, nejlépe přez ukrajinské gauleitery, kteří se vyznamenali jako nikdo. Po tomto touží lid a jak se říká, hlas lidu, hlas boží. A taky je potřeba tu válku nějak splatit a Anglosasové to platit nebudou, ti budou inkasovat. Zaplatíme i my. Otázkou čím? Jestli jen penězi nebo i životem jako ti vojáčci v masomlýnku.

    • Kamil Mudra

     A to jsou informace z jakého zdroje? Protože například tyto vyzní přece jen trochu jinak:
     „Zatím co česká média hlásí ovcím budoucí úspěšnou ukrajinskou protiofenzívu, i Poláci už přiznali, že Rusové 20. května prolomili ukrajinskou obranu a masivně postupují na Sever, aby uzavřeli největší obklíčení této války. Poradce ukrajinského prezidenta Arestovič v noci na 21. května označil ruský postup za velmi nepříjemný protože hrozí, že Rusové přeseknou poslední zásobovací a ústupovou silnici z kotle. Ukrajinský “hejtman” obkličované oblasti Serhiy Haydai, podle Poláků přiznal, že jediný ústupový most přes Severní Doněc byl vyhozen do povětří, a že jediná komunikace z Bachmutu do Severodoněcka a Lisičanska byla přerušena. Rusové a Rebelové jsou při chuti a hýří ve svých hlášeních optimismem.“

     • embecko

      Rekl bych, ze to ma z vice vojenskych zdroju, ne pouze z informacnich kanalu. Kdyz se ruska vojska stahovala od Kyjeva, aby podporila heroicke uzavreni donbasskeho kotle se 160 tisici vojaky, tak generalove vv. tvrdili, ze k zadneme velkemu uzavreni nedojde: Nez se Rusove stahnou, utece jim pulka Ukrajincu a nez se preskupi, utece jim z pulky druha pulka a nez zaujmou pozice jim z pulky obklicenych vyklouzne dalsi pulka. Takze zbyde s bidou 20000. Kdyz jsem to sem prepostoval, byl jsem za maloverneho….ted v kotli zbylo poslednich 15 tisic chudaku.
      Stejne Kvackov uz po tydnu operace tvdil, ze do par mesicu se dockame ukrajinskeho ostrelovani ruskeho uzemi. Tehdy byl za vlastizradce, dnes se evakuuji ruske vesnice. Tohle je vojenska objektivita: Se 150 tisici vojaky oproti pul milionu nejde delat zadne zazraky a to kvuli velikosti uzemi a delce frontu, proste to nejde. Velka otazka je vycvik a moralka ukrajinskych vojsk, tam se to zlomit muze. Rusove tvrdi od zacatku, ze jdou osvobozovat bratry, ale zatim je jen kalibruji a trhaji na kusy, zatimco ukrajnske veleni na Rusku znamych mistech porada rauty se zahranicnimi soudruhy.

      • vittta

       Jo, jo, vědět tak, jak to je…
       Ale ty počty známe, a Ukrajinci mají dlouhodobě přesilu 2:1, (v počátku), nyní už 4:1.
       Takže lze jen žasnout, že se ruské vojsko ještě drží.
       Tady dávám odkaz na myslitele non+ ultra, prof. Knížáka.
       To je inteligentní člověk, byť poněkud sebestředný, ale tady přiznává, že se pletl.
       Článek ukazuje, jak zkušený a inteligentní a především ZNALÝ člověk (jeho informovatnost je o dva řády vyšší, jak ta naše) podlehne té nejlacinější propagandě, a část svého života zasvětí boji proti lži, reprezentované StBákem.
       Nyní je ve stavu, kdy se probudil, a má ruku v nočníku.
       Tento stav je ale pouze dočasný, protože je prakticky jisté, že Knížák, po salvě rypákování chytrystického žvaněníí, bude ODS volit zase.
       https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Z-ruskych-vajec-ukrajinska-varlata-Profesor-Knizak-ma-obavy-ze-se-nam-zblaznil-premier-703061

       • embecko

        Knizak je vesela odbrzdena postavicka, jez se shodou okolnosti dostala na misto verejneho cinitele a osoby, na coz nema a nikdy se to nemelo stat. Ten mel zustat cely zivot v opozici, vydobyt si alternativni jmeno a poradat nevsedni umelecka predstaveni a hepeningy, cimz by plodnym zpusobem sral kazdou vladu. Me je jako osoba velmi sympaticky, ale ne aby vykladal politiku a byl rektorem VS, to je obraz katastrofalni kadrove politiky…Knizak se stal karikaturou sama sebe, z kaspara- svedomi mocnych se stal pouhym cirkusovym klaunem, nad kterym se lze jen zasmat, ale vic uz ne.
        Tohle je obrazek celeho havlismu v jeho zkoncentrovane podobe: odborne nekompetentni a ideove naprosto zmateni lide udavaji verejny politicky ton a diskurz….dekadentni katastrofa…

        • embecko

         Me to prijde, ze panbuh mel hroudu jedne hliny a z ni uplacal bohemskeho Knizaka a technokratickeho Klause. Ti dva jsou ve sve zvrhle namyslenosti podobni jak vejce vejci, a to i fyzicky. Normalni zdrava spolecnost by tyhle dva pribrzdila uz v rozletu, ovsem ne tak po Listopadu, tam dostaly tyhle typy jeste zdarma politickou forzaz….hruza…

        • embecko

         Z diskuze:
         Diskusespicak, 22.05.2022 14:16:28
         „Knižáku, co sis zvolil, to máš. Tak nefňukej. Takových, jako ty, je spousta. Dobře vám tak, hlupáci!“

        • vittta

         Je to tak, no.
         Pro tyhle lidi byl socialismus ráj.
         Mohli prudit a prudit, a když měl tak trošku krytá záda, tak ani moc neriskoval.
         Ale, jak píšeš, neztratili by se ani po převratu, kde šlo produdit a prudit dál, byť pro tyhle lidi s rizikem o hodně větším, ale kdyby se držel při zemi, tak opět, riziko nic moc.
         Já jsem si všiml, že mnoho lidí jsou jen masky, ale nejen tady.
         Klaus ukázal, jak špatný je politik u Kovidu, kdy přehnaně okázale porušoval veškerá pravidla a zcela propadl antikovidové propagandě- té slaboduché, nic na výši.
         Takový Zeman to ukázal nyní, u ukrajinské války, kdy jeho tragická politická reakce na ukrajinské události ho ze státníka posunula kamsi mezi politiky maloměstského formátu.
         To samé je Chaun, nebo zrovna Knížák.
         Zajímavé je, jak dlouho to tihle lidé dokáží skrývat, že jsou jen jednoocí mezi slepými.
         Ostatně, sám Havel svou neschopnost dělat reálnou politiku ukázal v míře vrchovaté.
         Placený vysírač to byl skvělý, ale politik na hovno.
         Třeba mě napadá Su Tij, z jejich líhně, která ukázala opak- že dokáže obstát i v reálné politice.

         • pacifista

          Bohužel je to tak jak říkáš. Jako by byl postižen syndromem z 68. a štěkl. Myslel jsem si, že se bude ptát proč se tak stalo, ale nechce. Co udělá s člověkem taková desetiletá bublina, že? Všichni kolem ho pomlouvali, že je mstivý. Nevěřil jsem tomu, dokud neschválil vyslaní asi 200 dobrovolníků v našich armádních mundůrech jako potravu pro ruská děla. Zákon to zakazuje, ale proč jej neobejít? Je mi z toho zle. Svou pomstou zatáhl do války i mě, jako občana tohoto státu, a naštval mě. Pomstil se zrovna tak, když vyhlásil svou podporu prezidentskému kandidátovi Středulovi. Otázkou zůstává, jestli je to co k čemu.

 10. hans

  Ukrajinci nemají ve své historii jen Banderu. Mají i jiné historické postavy, mezi ty velké bezesporu patří Bohdan Chmelnický.

  No jasně. A taky Kateřinu Velikou, celou řadu polských králů a tureckých sultánů…. Že ti všichni nebyli Ukrajinci? Nebyli, ale do historie Ukrajiny se zapsali.
  Bohdan Chmelnický taky nebyl Ukrajinec. Nýbrž Rus. A nikdo by se mu neodvážil říct do očí „ty jsi Ukrajinec“. protože „Ukrajinec“ byla pro Chmelnického a jeho ruské kozáky pejorativné označení, kterým častovali své západní sousedy – obyvatelstvo Volyně, pro kozáky lidi společensky podřadní, cíl nájezdů a loupení (ospravedlněného tím, že to byli poddaní polských šlechticů).

  PS. Ti Volyňané byli také samozřejmě částí ruského národa. Rusů bylo v Chmelnického době hodně, na obrovském území, v různých státech a navzájem se považovali za součásti jednoho národa, nicméně si uvědomovali své odlišnosti. Takže Chmelnického kozákům Rusové z Ruska říkali „Čerkesové“ (hádejte proč :-) a (Bělo)rusům (tehdy pod Litvou) zase „Litvíni“, naopak pro Chmelnického kozáky byli jejich severovýchodní sousedé v Rusku „Moskalové“.

 11. vittta

  Štěpán Cháb ostudně naletěl ruské propagandě.
  Každý ví, jak skvěle u nás funguje zařazení romů do české společnosti, jak velká je touha romů po práci a vzdělání, jak účinná je inkluze.
  Putinovi se to samozřejmě nelíbí, a tak šíří- i pomocí takových Chábů- tyto hoaxy!
  Hnus.
  https://www.krajskelisty.cz/ustecky-kraj/27248-kde-jste-chlupati-a-co-romea-mlci-komentar-stepana-chaba.htm?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

   • Kamil Mudra

    Nebo nějakou místní domobranu, karabáče a biče do ruky a neváhat je použít. Samozřejmě by se tam ti rozezlení občané sešli čistě náhodou jen kvůli nákupu. :-)

  • embecko

   Nastesti nas vzdy navedou a ted vim, ze kdo si zacne s Putinovou dcerou, nemuze byt tanecnik, ale vzdy baletak, coz je neco tak trosku hnusneho, snad az priteplaleho a lakat to muze jen Putinovu dceru. Ovsem nelibit by se to mohlo odborum a neziskovkam, pracujicim v baletnim prumyslu, mohly by to pojmenovani chapat jako rasisticke az xenofobni.
   Mam take neco, k pouceni:
   https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ceska-televize-chybny-zaber-overovna-dezinformace-propaganda_2205210500_pik
   Ceska televize vyvraci fejky, skodici nasi liberalne demokraticke spolecnosti.
   „Jak ale uvádí etik médií Jan Motal, je třeba rozlišovat mezi dezinformací, tedy záměrným manipulováním, a nezáměrnou chybou“ …. Etik medii jde na to od lesa…..fakta v teto radobykauze mluvi zcela jednoznacne:
   „Klíčové je podle Motala z hlediska novinářské etiky to, že televize chybu přiznala a omluvila se za ni. To ji ostatně odlišuje od dezinformačních kanálů, které mají za cíl pouze manipulovat s realitou….Nesoulad vysílaného sdělení moderátorky a grafického titulku s obrazovým podkladem na fotografii ve studiu způsobila podle ní technická chyba.“
   Takze s velkou slavou kymsi vypustena fama splaskla jak deravy balonek: CT chybu priznala a podle mluvci slo o chybu. Na zlost nenavistnikum.
   x
   Mozna existuje i povolani „etik internetovych diskuzi“, ten by mel podle rady etika mediim doporucit diskutujicim 1) nelhat, 2) nemanipulovat a 3) pokud dojde k chybe a vy zalzete a zamanipulujete, je dulezit rici, ze slo o omyl a omluvit se za nej.

   • Kamil Mudra

    No, ono taky hodně záleží na sociálním rozmístění těch 25%. Pokud v té nejspodnější a ovládané vrstvě bude 24% a v té nejvrchnější, řídící, zbývající 1%, půjde ta změna provést hodně ztuha a nebo spíše vůbec i při sebevětším zápalu.

   • Jindra

    25% může zapálit společnost. Dokonce i míň, ale musí se jednat o puč, tedy posun k horšímu. Například kdyby se vláda ostýchala mobilizovat do války proti Rusku a předčasné volby by buď mohly splodit horší vládu nebo by už nebyl čas, povstane třeba 200 tisíc opravdu rozhněvaných demonstrantů ve třech městech a už to jede. Nemusíme se obávat, že by to neutáhli, ono se k nim v brzku pár stovek tisíc podobných rádo přidá. Na demonstraci proti válce přijde na Václavák Ivan David třeba s Lenkou Procházkovou plus 20 podporovatelů, ale válčit přijdou miliony po celé republice. Tak to bylo vždy.

    • lujjza

     A co až se zapojí ty různé cizí demokratické opoziční menšiny, co „si“ tu pěstujeme – např. běloruští studenti, pomajdanští zranění demonstranti, dále afghánští tlumočníci a různí další, o kterých vlastně nic nevíme. To bude teprve nářez.
     A to se vůbec nezmiňuji o statisících ukrchlíků, kteří by jistě nezůstali stranou dění – možná dokonce něco málo naopak.

 12. astraustralia

  Pokud neco nevis, zeptej se .
  Ptam se.
  Kdo vi? Kdo odpovi na tuto zpravu obihajici CR ?
  Je nasledujici informace hodna zverejneni a nebo naopak cenzury?

  Od 1. 6. 2022 končí v Německu “volný pohyb” ukrajinských uprchlíků.

  Budou povinni nahlásit všechny své finanční prostředky a veškerý osobní majetek. Pokud jde o osobní vozidla – pokud hodnota vozu přesáhne 7500 eur, je majitel povinen vůz prodat a žít z těchto peněz.

  V případě podvodu a zatajení finančních prostředků nebo nemovitostí aj. nekalých činů budou ukrajinští uprchlíci čelit trestní odpovědnosti. Ukrajinští migranti v Německu začali na mobilech ukazovat prázdné sklady dobrovolnických center, a taková je situace ve všech západních zemích, kam vkročila noha většiny migrantů, kteří využívají a zneužívají náš systém, nepocházejí z válečných zón a pouze šli za lepším. Je to pochopitelné, Evropané v této ekonomicky těžké době nechtějí již pomáhat “návštěvníkům” zvenčí, v Polsku již byly odstraněny ukrajinské vlajky a mobilní operátoři začali rušit bezplatné volání na Ukrajinu, a ruší i jiné výhody, jako jízdné apod.
  Kdy se k tomu stejně postaví naše vláda?

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s