O ztracených duších aneb Až běženci odejdou

Nejhorší je, že až běženci odejdou, tak tihle, jako tento diskutér na známém blogu, zůstanou:

Musí se cítit stejně nedůstojně, jako třeba naši postižení, co mají invalidní důchod 7,5 papíru a pokud možno ještě hůř.
A musíme se na ně co nejhnusněji ksichtit, aby viděli, že je tady fakt nechceme…
Já třeba už u tmavých nic nekupuju……zásadně.“

 1. BARON LE SAMEDI

  jJe to složitější, než si pisatel myslí. Jako minimum, třeba u Eritrejců, je náklad 670 eura na osobu a měsíc.. známo jest, že svému diktátorovi Eritrejci posílají 2 procenta z toho, co berou, zřejmě jakési partajní příspěvky. V Eritreji sice není svobodno, ale tamní koncentráky viděli jen ti, kteří se ze země s eritrejským pasem dostali, a kteří živí pana diktátora oněmi dvěma procenty. ve světě jsou miliony !zarábajících“ Eritrejců, takže diktátor Afewerki nouzí netrpí, a kupodivu, nouzí netrpí ani jeho lid, užívající se bezplatného zdravotnictví atp. Přirozeně, Afričany a Araby už nikdo z Evropy nedostane, musí se s nimi počítat. A každý z nich má právo si pozvat příbuzné, spojení rodin, a usedlý příbuzný zase své příbuzné. Vznikají Parallele Geschelschaften, jak to musí nazývat Němci. Jde o to, zda je smyslem dějin právě toto. Že se ti marathónští vlastně Athéňané, sakra nevzdali PeršanůM. Měli u Marathonu vítat Peršany a Feidipiase by oněch směšných 42 kilásků do Athén, kde sdělil jediné, zvítězili jsme, nepoložilo. Pár dní předtím Feidipiás běžel Athény Sparta a zpět, 480 kilometrů, a zlí jazykové tvrdí, že byl rychlejší, než Pendolino 4eských drah kdy bude…..

  • PeeBee

   existuji satelitni snimky eritrejskych koncentraku? nemel by to byt problem. a jeste dotazek, co je „naklad na osobu a mesic“?

   • BARON LE SAMEDI

    čistá výplata v EU viz Babiš, čtyři roky mají náklady ostatní hrazené. Hádejte, jak dům s asylanty zahýbe realitní mapou…

    • PeeBee

     me by zajimaly ty koncentraky, mate nejaka fota nebo odkazy? hodne je o tom slyset a je to zjevne vase oblibene tema… nebo nejake texty lidi z diaspory? co vim ja, vetsinou se ti eritrejsti dost zlobi, ze za ne hovori pitomci (cimz nemyslim vas, ale devky z ruznych svetove proslulych „nevladek“).

 2. Janika

  Umberto Ecco v Interview čt24 přirovnal situaci v současné Evropě k Rímu v období jeho konce a vpádu barbarů. To, co přichází, bral jako fakt, kterému není možné postavit hráz, prorokoval budoucí Evropu jako pestrou směs národů. Ocenil Angelu Merkelovou jako geniální političku přinášející humanistickou solidární vizi. Mluvil o tom jako o lidské šanci změnit svět k lepšímu.

  Bohužel přesné znění jsem nezachytila, což mě mrzí, nerada bych svou interpretací význam jeho vyjádření nějak posunula.

  Stalo se módou obracet se ke slavným moudrým zemřelým osobnostem a mávat svými domněnkami, jak by se asi stavěli k současným událostem. Ti zemřelí se už bránit nemohou. Umberto Ecco žije a mluví.

  • hg

   http://www.nwoo.org/2015/08/31/kdo-ma-prospech-z-evropske-imigrantske-krize/
   (1) Americké židovské noviny The Forward, zvané též The Jewish Daily Forward, přinášejí titulek: Židé, spojte se v prosazování imigrační reformy. Je to v našem strategickém zájmu.
   (2) Bývalý francouzský židovský president Sarkozy se nechal slyšet, že pokud se Francouzi nebudou křížit s jinými rasami dobrovolně, bude se republika muset uchýlit k násilnějším prostředkům.
   (3) Barbara Lerner Spectre, židovská Američanka žijící nyní ve Švédsku, ředitelka Evropského institutu pro židovské studie, Paideia, který vzdělává desítky osob z desítek zemí pro vůdčí pozice v obnově židovské kultury v Evropě, praví: „Mám za to, že v Evropě znovu ožívá antisemitismus, protože Evropa se doposud nenaučila být multikulturní. A myslím, že budeme částí porodních bolestí této transformace, ke které dojít musí. Evropa už nebude sestávat z jednolitých společenství jako v minulém století. Židé přitom sehrají ústřední úlohu. Pro Evropu tu bude obrovská přeměna. Přejde teď do multikulturního módu. Židé budou odmítáni právě kvůli jejich vůdčí roli. Ale bez této role a bez této přeměny Evropa nepřežije.“
   (4) Ynetnews, dle vlastních slov nejúplnější a nejzávažnější zdroj zpravodajství z Izraele a židovského světa, cituje pod titulkem„Islamizace Evropy je dobrá věc“: Rabín Baruch Efrati věří, že„židé by se měli radovat ze skutečnosti, že Evropa zaplatí za to, co nám po staletí dělala, ztrátou identity.“

 3. embecko

  Na (ex) komunistovi prekvapuje (ocekavane), ze ujizdi do morality.
  Budeme samozrejme tim, cim jsme byli predtim, nejaka uprchlicka vlna neni zadny geneticke mutace zpusobujici cinitel.
  Podivejte na Nemce: v 30. letech blaznili pro narodni socialisty, po valce byli presvedcivymi sjednotiteli kontinentu, stejne jak pred Hitlerem :o)
  Lide se nezblaznii, jen se boji a jsou zahnani do kouta…preci jen blbec si muze myslet, ze s uprchliky prichazi pracovni prilezitosti- a to se samozrejme alfa a omega zivota dnesniho prumerneho obcana.
  Pokud Brusel akcentuje jen jednu, humanni stranku veci, pak jako by nic nerekl.
  A jak uz tu dlouho strasim, klidne se muze stat, ze odpor k Bruselu muze nabrat takovych obratek, ze lide v boji podlehnou a prijmou uprchliky za vlastni…to pak teprve bude fofr :o)

  • Janika

   Myslím, že mít strach a uprchlíky tady nechtít je normální, lidské. Tady jde o to, kam to člověka zavede. Autor mnou uvedeného citátu se prozatím mračí na „tmavé“, nenakupuje u nich – to asi myslí Vietnamce. Odtud už je to krůček k vymlácení jejich obchůdků. Můžu brát lidi, co mají strach a chtějí zavřít hranice, nikdy ale nebudu v jednom šiku s těmi, co z nich strach udělal takovou sběř. Tak jsem kojotův článek pochopila, to hlavní z něho. Smutek a rozčarování z toho, co vyplavalo na povrch v lidech, kterým jsem věřila.

   • embecko

    Kojot je bezpochyby citliva duse a dolehlo na nej „hore z rozumu“. Ovsem vseobecnou platnost (tedy souhlas) tenhle clanek mit nebude, nebot to, co Kojota zasahlo, vi uz mnoho lidi davno a davno. Ti ovsem prozivaji jiny smutek: z toho, ze konci obdobi, ve kterem tohle o svych spoluobcanech vedet „nemuseli“ (=nemuseli se tim trapit).
    Nerikam, ze Kojotovy uvahy jsou infantilni, ale ze pro mnoho lidi s nimi prichazi pozde a v takrikajic nepravy cas…snad zbytecne dodavam, ze ti druzi lide nejsou nejak lepsi, chytrejsi, atd., protoze oni zas nevidi neco, co zase jini videli uz davno.

    Osobne tuhle „kojotovinu“ vim uz od normalizace, tehdy jsem se omylem vsunul na schuzi, kde priopily vedouci katedry si notoval s par kandidaty strany, doslova rikali: „Jasne, zivot je svine a kdyz se mi nekdo postavi do cesty, tak ho tvrde sejmu, bezohledne“ :o)
    Tehdy mne to vzalo asi stejne, jako dnes Kojota jakasi matka, jiz se nezeli cizich ditek a zivotu a smrt v nakladaku jim preje.
    Podle meho nejde ani tak o konkretni vyjadreni, ale o silu oportunismu a spolecenske lhostejnosti, otvirajici pred nami hlubokou propast.

    Snad je tedy jasne, ze netvrdim, ze Kojot nema pravdu, samozrejme ji ma. Ale neni to dle meho nic prekvapiveho, lide jsou takovi a chovaji se logicky v ramci pravidla kosile blizsi kabatu…kdyz jim zacina existencne tect do bot, pak jsou vsechny idealy humanitni nutne stranou, a to bez jakychkoliv omezeni, az na kost.

    • Janika

     Saxi, doufám, že nemáš pravdu a většina lidí taková, jako ta zmiňovaná žena není. A není to o tom, že košile je bližší, než kabát, ani o tom někoho tvrdě sejmout. To obojí pochopit dokážu. Kukluxklan ne.

     • Kamil Mudra

      Postoj „bližší košile než kabát“ může mít mnoho podob a Kukluxklan je jednou z nich – včetně toho tvrdého sejmutí, kvůli čemuž ho můžeme (oprávněně) vnímat jako extrémní.
      Ale k pochopení na něm není nic těžkého. Nejde o nic jiného než o drsný (a samozřejmě odsouzeníhodný) způsob jak, z prostoru který považuji za svůj, eliminovat toho koho tam nechci mít.

      • Janika

       Tak potom ta podoba kukluxklanu, nebo třeba hon na židy, je překročením přijatelné hranice. I když podle mě je to ne změna kvantity, ale kvality. Prostě je to o něčem jiném.

        • Janika

         Prokristapána, Kamile, jak můžeš srovnávat vypaseného člena kukluxklanu, kterému nic nehrozí a který loví negry pro ukojení své agresivity (a zdůvodňuje to rasistickými tezemi, aby aspoň nějak zakryl podstatu svého jednání i sám před sebou), se zoufalci, kteří prodali co měli, opustili svůj domov a podnikají strastiplnou cestu do neznáma za vidinou lepšího života? To mi fakt rozum nebere, jak můžeš něco takového napsat. Ty to vážně nevidíš, ten propastný zásadní rozdíl? Jedná se o dvě naprosto odlišné věci.

         • Kamil Mudra

          Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. A rozhodně kvůli tomu nemusí být členy Kukluxklanu ani vypasení.

          • Divoženka

           “ ….podnikají strastiplnou cestu do neznáma za vidinou lepšího života“
           A proč si myslí, že ten lepší život je zrovna v EU , konkrétně v Německu? Že by to bylo způsobem života, názory na život, vzděláváním a vůbec hodnotami, které preferujeme a dodržujeme ? Tak jak to říkal Robejšek u Drtinové ? Oni se nechtějí asimilovat, oni si chtějí ponechat své tradice, způsob života, náboženství a vůbec vše, jak byli zvyklí a zároveň využívat stejných výhod ( někdy i vyšších) a čekají, že to bude fungovat ? Tak proč to nefungovalo u nich doma ? Něco asi bylo špatně, ne ?
           Ano, spousta z nich asi sedla na lep propagandě a vidině lepšího života a vydali se do neznáma, a nedopadne to pro ně dobře a určitě jsou zklamaní, ale položme si otázku, kdybychom byli my na jejich místě a migrovali na jejich území a státu (ve stejném množství a se stejnou taktikou pronikání na cizí území), sháněli by nám do svačiny vepřovou šunku a měli pro nás tolik pochopení , kolik ho čekají od nás ? Jsem realista a tvrdím, že ne.
           Stačila mi jako názorná ukázka vstřícnost jedné hlučné muslimské rodinky (dvě matky s několika dětmi neustále pobíhajícími prostorem) v jednom z McDonaldu v nákupním středisku na okraji Vídně. Neuvěřitelný bordel na 3 stolech tak napůl obsazených a na dotaz zda si můžeme přisednout na volné místo ( 2 osoby), si nedovedete představit ten pohled ,co by mohl zabíjet.Až mě zamrazilo. A to jsem zvyklá od našich Romských spoluobčanů na ledacos. Pak následovalo jasné gesto NE a pohled někam skrze mě, jako bych byla průhledná. Radši jsme rychle vypadli a občerstvení snědli na lavičce před mekáčem. A to bylo před rokem, kdy žádný kolabs ještě nebyl.

        • PeeBee

         to jsou v bavorsku jiz 2 miliony uprchliku jako v libanonu?… ten, pravda, kolabuje. slysel jsem, ze britanie zase kolabuje pri 5 cm cerstve napadleho snehu, tak mozna i to rakousko… jsme asi prilis bohati na to, abychom si mohli dovolit jakekoliv vetsi komplikace. obcas nechapu, jak napr. nepal muze prekonat velke zemetreseni, kdyz u nas mame problem i s normalnim vyuzitim solaru – smutne.

    • Seal

     Vždycky, když čtu podobné texty (ten termín exkomunista se ke Kojotovi fakt nehodí), tak mi dochází, jak se to asi přihodilo, že se Klausovi podařilo tak dokonale zprivatizovat tuhle zemi. Samozřejmě, že v tom hráli roli ti znormalizovaní „soudruzi“ (viz třeba Saxem zmíněná schůze katedry), party vexláků a kroužky různých šíbrů, ale ti by sami o sobě nikdy nevyhráli žádné volby. Bylo třeba současně lidem podsunout nové, individualistické hodnoty, protože ty staré, „kolektivistické“ se pro podobnou „transformaci“ jaksi nehodily. Trvalo zhruba patnáct let, než se lidé začali z toho sna probouzet. Ale teď je už zase hodně věcí jinak, protože nejenom Klaus nebo Hájek, ale i osiřelá ODS, ba i Duka jdou už zase s českým lidem.
     Té ženy z fotografie je mi spíš líto. Nevypadá, že by patřila k tzv. lepším lidem a zjevně jí nedochází, že to uprchlické téma se v české kotlině nastoluje echtpravicově. Až se mlha kolem kolem vpádu „barbarů“ do české kotliny rozplyne (fakt nejsme Německo nebo Švédsko), tak se znova ukáže, že na svobodné matky, opuštěné děti, staré lidi nebo dokonce bezdomovce nějaké „zbytečné“ peníze ve státním rozpočtu stejně nemáme. Prakticky stejná hra tu totiž už byla v případě rómské populace: Český lid se tak moc stavěl proti „pozitivní diskriminaci“, že Drábek vyslyšel jeho přání a samozřejmě plošně zkrouhnul sociální výdaje.
     Jinak druhou vrstvu problému jako vždycky představují politické elity a média, kterým dnešní situace zjevně vyhovuje. Emoce nejenom zvyšují náklad, ale dají se také skvěle využít v průběhu volební kampaně. Stejně tak jako Havel s Klausem po Velké sametové využívali vlny euforie (a jediného správného názoru), tak i dnešní politici v čele se Zemanovou svitou používají dnešní krizi a strach (a jediného správného názoru), který vyvolává, pro své vlastní cíle. To třeba mě přijde úplně stejně nebezpečné jako už ta zcela viditelná „bílá liga“, protože hlavně tito lidé dneska posunují hranici toho, co už jaksi je – nebo ještě není přijatelné. Možná jsem maximalista, ale když se někdo považuje za představitele téhle země, tak od něj očekávám i to, že bude schopen reálně popsat základní rizika. No a v tomhle ohledu nám sbor českých náčelníků nabízí jenom snůšku hodně protikladných tvrzení a názorů. Viz třeba to, že se máme bát islamistické invaze, ale kvóty jsou úplně mimo, protože k nám přece nikdo z těch muslimů nechce. Anebo to, že se dá současně tvrdit jak to, že migranti nám budou brát práci, tak i to, že budou naopak zatěžovat sociální systém. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle je zase typická Alenčina říše za zrcadlem. No a z té budou mít zase hlavní profit lovci emocí a my ostatní, až se mlha rozplyne a znova se sečte ta známá položka: má dáti – dal, tak nejspíš zjistíme, že ještě víc prohráváme. Prostě zkrátka se zase zaujme jediný správný postoj, ta pověstná TINA (There is no alternative), přesně tak, jak už to v Kojotově příspěvku předvádí ta vyobrazená matka dvou dětí nebo autor toho citátu, které současná situace dovedla tak daleko, že už nejsou schopni rozlišovat konkrétní českou politiku (ta by se měla hlavně diskutovat) a normální lidské postoje.

     • hank

      „… tak se znova ukáže, že na svobodné matky, opuštěné děti, staré lidi nebo dokonce bezdomovce nějaké „zbytečné“ peníze ve státním rozpočtu stejně nemáme. Prakticky stejná hra tu totiž už byla v případě rómské populace: Český lid se tak moc stavěl proti „pozitivní diskriminaci“, že Drábek vyslyšel jeho přání a samozřejmě plošně zkrouhnul sociální výdaje.“

      Bingo. Jsem zvědav, kdy tady „dolnímu lidu“ včetně některých zdejších diskutérů začne docházet, že se všemi jmenovanými skupinami mají objektivně společné zájmy. Chce se mi napsat třídní zájmy. Ale zas to není nic nového pod sluncem. Viz můj příspěvek jinde v tomto vlákně o „ne-lidech“.

      • Janika

       Hmm…, ale to by zase mohlo být nebezpečné a těmi třídními zájmy :-). Je to samozřejmě pravda, většina z nás jsou jen „lepší“ či „horší“ socky. Ledaže nenávist spojuje i potencionálně nebezpečný plebs žádoucím způsobem, pokud je vhodně nasměrovaná. Nejlíp na jiné chudáky.

 4. Zb

  Obávám se, že autor je v článku naprosto mimo, co se týká odhadu dějů, které teď probíhají v Evropě. Pjakin už o tom nějakou dobu mluví, i v posledním vystoupení o tom byla řeč: https://www.youtube.com/watch?v=AwvNJJTmfYc Z toho článku bych souhlasil jen s tím, že udušení uprchlíci jsou politováníhodná tragédie.

  Většina těch „lajkujících“ má spíš obavy a je frustrovaná. Neviděl bych v tom reálný neonacismus či rasismus. Zatím.
  Vždyť evropští politici totálně zradili svoje občany, diletantsky přivádí bez jakékoli kontroly příšerné množství neznámých lidí z problémových oblastí o nichž se nic neví. Chystají nám růst násilí, ekonomické problémy a lidé to chápou i když nás mainstream zatím masíruje o imigrantech „sluníčkovými“ zprávami.

  Už jsou zprávy o přesunu bojovníků do Evropy. Někteří utíkají, že dostali strach z Rusů:
  http://www.yaplakal.com/forum2/topic1208907.html (zajímavá je i diskuse za fotkama)
  http://www.dofiga.net/interesno/mirnye-bezhency-v-evrope-30-foto/
  http://www.chelemendik.sk/Panika_v_radoch_syrskych_vojakov_Nove_fakty_a_verzie__848074013.html

 5. Astr

  Seal pise:
  Anebo to, že se dá současně tvrdit jak to, že migranti nám budou brát práci, tak i to, že budou naopak zatěžovat sociální systém. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle je zase typická Alenčina říše za zrcadlem. No a z té budou mít zase hlavní profit lovci emocí a my ostatní, až se mlha rozplyne a znova se sečte ta známá položka: má dáti – dal, tak nejspíš zjistíme, že ještě víc prohráváme.

  Jaka je realita ?
  Predstavy nove prichozich, aneb jakou podobu ma Pravdolaskarske „obohacovani“ !

  Imigranti: Raději smrt hladem než „potupnou almužnu“ nižší než 2000 euro na měsíc …
  V Rakousku azylanti drží hladovku za zvýšení kapesního. Požadují 2000 eur na osobu a cestovní pas… I když těchto 20 hladovkářů z korutanskeho tábora v St. Kanzian am Klopeinersee zjevně nemá představu o hodnotě peněz a za jiných okolností by to byl jen komický výjev, ve skutečnosti jasně dokazuje, že o nějakou záchranu před válkou jim nikdy nešlo. Jsou to nejen ekonomičtí uprchlíci, ale navíc i pijavice, kteří na západ šli s vizí, že dostanou povinně od hloupých Evropanů miliony zdarma. Bohužel, místo toho, aby tyto arogantní příživníky Rakušané posadili do letadla se zpáteční letenkou, klidně je nechají ať dále přežívají na úkor rakouských daňových poplatníků.
  Incident popsala ve středu zpráva policie. Předseda korutanského strany Svobodných, Christian Ragger, zhodnotil tuto akci jako „nehorázné požadavky“, která ukazuje jak někteří azylanti spekulují v možnostech zneužítí sociálního státu.

  Obzvláště šokující jsou požadavky 20 hladovkářů na 2000,- euro měsíčně kapesného ve srovnání s příjmy domácích Rakušanů. Kupříkladu obyčejný nižší důchod činí kolem 872,- eur za měsíc, ale z toho musí pokrýt své bytové potřeby a jídlo. A to za tvrdou práci po celý život a placení daní. Azylanti chtějí jídlo zdarma, ubytování zdarma a dva tisíce měsíčně ještě navíc na vlastní útratu. Dostanou je nebo zemřou hlady?

  http://pravyprostor.cz/imigranti-radeji-smrt-hladem-nez-potupnou-almuznu-nizsi-nez-2000-euro-na-mesic/

  Hlavne je treba protiargumentovat jistotou ze se jedna jen o nekolik extremistu,
  . Vetsina te ohromne vlny immigrantu chce co ?
  Chteji a vyzaduji aby o ne bylo co nejlepe postarano a nemeli jen „potupnou almužnu“ proto smeruji tam kam smeruji a vychodoevropske zeme je nezajimaji! Jen zatim vetsinove nevyhlasili hladovku.
  Az se rozhlednou a nebude po jejich, jak to bude pak ?
  Je opravu zajimave ze se najdou ctenari (nejen zde u Janiky) kteri nechapou a nevidi o co prichozim jde a stale budou hlasat svoji pravdu o nutnosti pomoci a maximalni lidskosti.
  Bude hure po cele Evrope a I v CR az kvoty budou uvadeny v zivot a aby nedochazelo k pokusum utikat do Nemecka bude vlada CR prinucena platit utecencum tolik jako bude placeno v Nemecku!
  V nove realite i kdy pristehovalec bude brat vice penez a mit vetsi podporu a zajisteni nez obcan CR, pak se mozne nekteri z tech co hlasaji vitani a maximalni podporu ubohym uprchlikum konecne probudi.
  Pozde :-(
  Vzajemne presvedcovani ze nic nehrozi to jsou ukazkova tesinska jablicka :-)
  Az se ucho utrhne :-(

  • Seal

   Kojotův článek není o tom, jaké nerealistické představy mají uprchlíci, ale o tom, jak se k nim teď aktuálně chovají někteří Češi. Samozřejmě se k nim můžete chovat tak, jak požaduje ten citát, ale určitě tím nevyřešíte problém azylové politiky. Stejně tak jako Drábkův DONEZ nebyl schopnen vyřešit problém nezaměstnanosti, protože šlo pouze o formu úřední šikany. Druhý problém je v tom, že přes tu vlnu emocí není vidět politickým hráčům na prsty. Stačí si pustit záznam parlamentu z projednávání uprchlické krize a zjistíte, že přes hafo hereckých výstupů s těmi správnými postoji jste se fakticky nedozvěděl vůbec nic. Vám možná tenhle způsob nastolování konkrétní agendy vyhovuje, mě ale nikoli, protože na celý ten český podnik pořád ještě přispívám ze svých daní.

   • Astr

    Seale
    Nejen Vy ,
    ze svych dani prispivaji FSICHNI svymi danemi s platnosti po cele Evrope !
    Byvse prinuceni,
    volici mohou jen smutne konstatovat
    ze podle jejich prani to neni :-(

    • PeeBee

     uctivaci urnovych poli? mozna to neni podle jejich prani, ale rozhodne podle jejich demokraticky projevene vule…

 6. BARON LE SAMEDI

  výborná připomínka, Astře. Z Finska vysmahnou. Jeden z důvodů- Finové uznávají jen kremace, hřbitovy tam nejsou, tedy nové. A muslim, ten potřebuje pohřeb do země. Kulturní konflikt. Mustafa si orostě otce, spáleného jako kebab, na římsu nad krbem nedá.

  • Janika

   Taky mám radši pohřeb do země. Proč se zbavovat rozmanitostí zvyků? Být tu Indiáni, pohřbívali bychom na vrcholy hor. To by bylo ještě zajímavější.

   • Divoženka

    No já nevím, ale pohřbívání do země v takových -10°C asi nebude zrovna reálné :) Zima je ve Finsku nejdelším ročním obdobím. Trvá déle než ostatní tři roční období dohromady. V severních oblastech země je opravdu chladno. Teploty klesají až hluboko pod bod mrazu. Nejchladněji je v Laponsku. První sníh se objevuje v listopadu a tát začíná v dubnu. Možná zrovna proto se ve Finsku pohřbívá žehem. Je to praktičtější a logičtější. I ta rozmanitost zvyků je většinou odvozena od geografických a geofyzikálních možností dané lokality…. ale to je jen má dedukce :)

    • Kamil Mudra

     Mno… A navíc jsem četl, že duše nemůže opustit místo, kde se nachází mrtvé tělo, tak dlouho dokud se tělo úplně nerozloží. Z tohoto hlediska mi spálení přijde mnohem perspektivnější ve směřování ku svobodě.

      • Kamil Mudra

       Přesně tohle mne také napadlo, když jsem se s tou informací poprvé setkal. Přimělo mne to tehdy k tomu abych se pídil po nějakém upřesnění akčního dosahu takto připoutané duše a překvapilo mne názorové rozpětí v té záležitosti. Pohybovalo se od hrobu až po planetu. Ani v míře potřebného rozkladu pro odpoutání jsem nenašel shodu.

 7. cuci

  planá debata, tato naplánovaná invaze běženců zde zůstane, aby pomohla vytvářet nový multi- kulti svět. Pokud se to některým domorodcům nebude líbit, odejdou, ti domorodci, kteří zůstanou, se přizpůsobí.
  Každopádně není důležité, co si 80 % obyvatel myslí. Ostatně stejný odpor byl i před podivným odsouhlasením církevních restitucí a jak dnes vše krásně probíhá bez jediné zmínky o tom, kolik náhrad už církve dostaly.

 8. Ondřej

  Chudák blogger, jeho starosti bych chtěl mít. I když něco bych mu poradil. Když bude kupovat u „bílejch“, pak tím důchodcům a invalidům nepomůže, protože jestli někdo, když už se rozhodl lidi rozdělovat podle barvy kůže, může za to, že tito lidé berou 7,5tis. pak jsou to JEDINĚ bílí. Žádní černí, žlutí ani pruhovaní. Ti tady totiž skoro žádné nemáme, lidi z jiných etnik (černochy, Asiaty, Araby) u nás tvoří podíl na bílém obyvatelstvu asi jen 3% lidí (to tvoří z 99,5% Vietnamci a Romové). Na rozdíl oproti 99% všech zemí, nejen z Evropy, ale i cizích kontinentů, bychom se mohli stát s tímto podílem obyvatel cizích kultur, bílým etnickým monolitem, naše většinové češství, by nám takový Adolf mohl závidět. Protože on 97% Árijců v zemi koncem 30.let rozhodně neměl.

  Takže přestaňte kojote (příznačné jméno) kupovat u bílých, protože za bídu invalidů a důchodců můžeme my, bílí Češi. Už ani ty Slováci, na které jsme sváděli naši ekonomikou zaostalost, že na ně zaostalce jedny doplácíme, jsme se zbavili, takže už ani oni za naše důchodce a invalidy nemohou. Jen my bílí Češi, pane prérijní mrchožroute.

  Nicméně, aby se vám rozšířily obzory, těhle lidiček se vážně bát nemusíte, patrně máte vy i běžní čeští důchodci více síly, abyste je hravě přeprali. Přitom jsou více bezmocní než ti naši invalidé a důchodci. Ano, jsou to malé děti, co nemají nejen 7.5tis.měsíčně, oni nemají krom toho co mají na sobě vůbec nic. Až se podíváte na tyto fotky, možná se sám sobě budete hnusit a pohrdat lidmi, jako jste vy sám.

  http://www.dailymail.co.uk/news/article-3251456/Where-children-sleeping-Heartbreaking-series-photos-conditions-youngsters-fled-Syrian-Civil-War-forced-rest-stories-ended-there.html?ITO=1490&ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490

  I když ono mnou napsané „možná“ z 99% = ani náhodou. Bohužel, i když to vím, naivně napíšu raději to „možná“, kojote. Protože poté, co jsem slyšel od lidí vašeho ražení, že koncentráky nebyl tak špatný nápad, kastrace či lobotomie na podřadných lidech by byl humánní počin atd. obávám se, že kdyby přeci jen u části lidí vašich názorů nenastala nějaká forma sebereflexe, museli bychom se střetnout v nějaké podobě občanské války.

  Já totiž s fašisty destruující společnost svobody a blahobytu, jakým je Evropská unie, která podle všech dostupných měřítek je nejblahobytnějším, nejsvobodnějším, nejsociálnějším solidárně jednajícím prostorem na celém světě, žít v jednom prostoru nebudu a nenechám dnešní prosperitu spojenou pupeční šňůrou s Evropou zničit tou vaší „národní bídou“, kterou vždy když přišla nějaká forma fašismu či komunismu, se základním leitmotivem lidské nenávisti k jinakosti, ať na základě rasové či třídní nenávisti, tak přišla stejně spolehlivě jako hromadná nákaza po zasažení infekcí.

  Žádný fašistický režim založení na etnické (náboženské) jednotě, degradací občanské společnosti na „národ“ a státně korporativistický model ekonomicky závislý na státně-zbrojní a infrastrukturní výrobě, nevydržel déle než pár let. Dělat pro stát tanky nebo šít uniformy, ozvučení pro norimberské partajní schůze či květinovou výzdobu na „Tag der Machtergreifung“, tak je stejné, i když mikrofony, kytky ani mikrofony nezabíjejí, jako by se vyráběly ty tanky. Ekonomická saturace režimu a uspokojování jejich „lidských“ potřeb, třeba výrobou zmrzliny pro pány straníky z Partito Nazionale Fascista či NSDAP. Proto by ti, co si přejí návrat černých či hnědých košil, že jejich Leitung bude trvat jen chvíli. Pak skončí obvykle vlastní rukou. Lidský pud svobody a touhy po blahobytné společnosti totiž všechny ideologie šermující s abstraktními pojmy vlastní identity, snahou transformovat individualismus do nějaké formy kolektivního vědomí, po čase emočních masáží, dostane na kolena.Až dojde na přídělový systém, proletáři/fašisté i komunisté rychle přestanou být vlastenci i budovatelé rovnosti pro všechny. Pak ožije sobecký gen.

  Takže by se mohlo stát, že by někteří „bílí“ naopak přestali prodávat fašounům, což by vzhledem ke starému komunistickému heslu vedoucí ve vnitrospolečenském boji k prvotnímu ochromení nepřítele znělo „přispívat buržoazii k jejich ziskům je horší než o nich sám třeba jen snít“.

  Až se odsud stáhne koupěschopná poptávka a technologické firmy z EU, tak tu určitě nastane ta pravá národní obětavost v budování soběstačnosti s utrhováním si od úst pro „národ“. Jo, jen na rozdíl od nádraží Keleti a hraničního přechodu Röszke bude přecpáno na na Rozvadově, Dolním Dvořišti a Mikulově. Poslední Konvička ať si tu vybuduje vedle morovýho sloupu památník Františku Palackýmu. A poté co se posype hašeným vápnem ať za sebou zhasne…

  • Janika

   Ondřeji, když Vy jste jak neřízená střela, popíšete stránku na základě svého mylného dojmu. Možná jsem se o to zasloužila zmatečnou interpretací. Tak aby to bylo jasné – převzala jsem kojotův skvělý článek, což je funkce, kterou wordpress umožňuje (kdyby si to Kojot nebo někdo jiný nepřál, může tuto funkci vypnout). A jakožto svůj perex jsem vložila zmíněný citát o tmavých, na které se máme ksichtit a nenakupovat u nich. Tento citát napsal vittta (to jsem tedy hodně znechucená, kam až to dopracoval) na blogu slušného člověka pana Bavora (naivně jsem se domnívala, že alespon takové svinstvo smaže, ale nesmazal). Takže s tím nemá Kojot nic společného.

   • Ondřej

    Aha, já to vyčetl z kontextu toho, co napsal embéčko (…“Tehdy mne to vzalo asi stejne, jako dnes Kojota jakasi matka, jiz se nezeli cizich ditek a zivotu a smrt v nakladaku jim preje“…), takže se kojotovi i Vam hluboce omlouvám.

    U vittty mne tento fašistický výkřik směřující k Reichskristallnacht nepřekvapuje . Nádeníci bez hlubšího vzdělání stejně jako ony švábské hospodyňky podlehnou jako první představě že za humny jejich zahrádky stojí jacísi lapkové co při první vhodné příležitosti tučnou slepičku do pytle strčí a (tešínská) jablíčka z její jablůňky očešou. Oni vidí, jak si ten baráček stavěli 10 let z dřiny a po troníčku šetří na první Fabii a pak by o to měli přijít, protože si myslí, že důchodci či maloměstští domkáři budou odstřiženy od státní sociální podpory či zdravotní péče a namísto toho, aby si od nich nechali opravit střechu, budou šetřit na zaplacení doktorů či za berle a umístěnku v hospicu. Stejný blud jako myslet si, že někdo kdo má chytrý mobilní telefon a je muslim, musí být džihádista.

    Takže ještě jednou se ospravedlňuji. Bavor je podle toho co si tam u něj občas přečtu asi konformní s těmito názory a „slušnost“ pak možná vykazuje jen jako projev malosti českého maloměšťáka. Vůbec u něj vystupují persony jasně fašistických názorů , kde označují lidi tmavé barvy pleti za negry, muslimy z Blízkého východu za kozomrdy (kchodl) a hádají se, který kulomet má větší účinnost na vzdálenost 1km a bude lepší se jej na tyto lidi pořídit. Nick kchodl napsal na konstatování někoho jiného, že do Evropy má dorazit do konce roku až 1mil. uprchlíků větu: „Proboha, a kde je všechny pohřbíme?!“….Za toto by kdekoli na západě šel k soudu, za stejný trestní čin jaký máme přijatý i my, akorát takto zjevná jeho porušení bohorovně přecházíme.

    Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci
    § 196
    (1) Kdo skupině obyvatelů vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
    (2) Kdo užije násilí proti skupině obyvatelů nebo jednotlivci nebo jim vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu pro jejich politické přesvědčení, národnost, příslušnost k etnické skupině, rasu, vyznání nebo proto, že jsou bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

    • Janika

     Letmo jsem nakoukla a měla jsem štěstí zrovna na pojednání o kozomrdech. Povšimla jsem si ještě, že se pan kchodl obává, že muslimové uříznou jeho ženě klitoris, tak to chápu, že je vyděšenej.

      • Janika

       Merlin, to je jen upozornění na zákon, nic víc, není třeba to dramatizovat. Osobně mi víc vadí výzvy k přímému fyzickému násilí.

       • merlin

        Janiko, já faganovi nevěřím an slovo,a nemohu z ohledu na Vás dostatečně vyjádřit svou nechuť a odpor k jeho naprosto neuvěřiitelnému slizounství. Radši zase vypadnu :-)

        • Janika

         Merlin, tak to já mám větší problém s hlupáky, zvlášť ve spojení s hrubostí. To pociťuju přímo fyzicky jako obrovskou horskou stěnu, která se na mě, bezmocnou, valí, a nemám sílu s tím bojovat :-). Ondřej nikoho neuráží, nenapadá, a když, tak aspoň inteligentně.

   • cuci

    mne zaráží jedna věc- ten obrázek paní s dětmi, a ty dva citáty.
    Na nezávislé TV a jiných webech proběhlo a bylo ukázáno, že běženci se netahají se stany, pokrývkami, matracemi, oblečením ani pitím. Odhazují to, případně podpalují. Naprosto je nezajímá cena darovaných věcí. Mezi námi, jak by byli rádi mnozí staří lidé či svobodné matky s dětmi u nás, pokud by dostali tyto věci zadarmo. Pokud ta maminka se vyjadřovala s prominutím k tomu bo*delu, který je za běženci vidět, pak je to zcela na místě a není na tom nic rasistického. Je to od pana autora ukázka MANIPULACE.

    • Janika

     Z kontextu plyne, že se vyjadřovala k pozůstatkům těch zemřelých. Jinak by to samozřejmě byla podpásovka, ze které Kojota nepodezírám, to není jeho styl. Kdyby to však přesto někdo našel, dejte vědět, prosím.

     Jinak, cuci, jen k úrovni podobných citací – existují opravdové žumpy, kam prostě nechodím, ani odtamtud necituji. Jsou to místa hrůzná a neuvěřitelná, podle útržků, co se ke mně dostaly. Použila jsem citát z blogu ještě poměrně slušného, na úrovni, při které se diskutovat ještě dá. S výjimkami, které odpuzují, jako ten uvedený citát. To je přece primitivní nenávistný rasismus, nic víc.

     Ještě k té ceně darovaných věcí, tak mít za sebou to, co oni, tak na nějaké věci člověk zvysoka kašle.

     • cuci

      právě naopak, člověk, který projde utrpením, hladem a zimou si darovaných věcí nesmírně váží. Viděla jste motorové myši ze Slovenska a reakci obyvatel Donbasu, když pomoc obdrželi? Málem jsem u toho plakala.

     • Divoženka

      Já spíš vidím problém jinde. Pro ně cokoliv se děje dobře – tak to zařídil nebo seslal Alláh, ne ti co s nimi soucítí, ti co vezmou sobě a darují v solidaritě jim. Ne to Alláh, ten to zařídil. Když jim ty všechny věci dáváme a nic za to nechceme, tak to tak zařídil Alláh. A když to nechám ležet u cesty, tak co, vždyť na další zastávce Alláh zase zařídí nové věci. A když je něco špatně, tak za to můžeme my, bezvěrci. Jak s tím chcete bojovat ? S Alláhem a s nevědomostí se nedá bojovat.

      • Janika

       I s nevědomostí naší, například když někdo nemá ani potuchy, že tam ty ženy nemají antikoncepci a odsuzují je za otěhotnění. My o nich nevíme skoro nic, já nevím, Vy Divoženko zrovna tak, ale soudit, povrchně a na základě zaručených zvěsti z netu, to jo, to Vám jde dobře.

       Měla jsem radost z toho, co sem psala dixi a některé jiné ženy, říkala jsem si, že my ženské přece jen vidíme lépe a moudřeji srdcem, ale z Vás a cuci je mi divně. Ne z toho, že odmítáte uprchlíky, sama jsem na vážkách. Ale z těch povrchních soudů a nenávistnosti.

       • Divoženka

        A víte co by zajímalo mě ? Čím se živíte v reálném světě. Jako profese, zaměstnání, čím si vyděláváte na složenky.
        Možná pak pochopím, co vás vede k vašim zkušenostem a růžovým brýlím.
        Já každý den chodím jak by někdo řekl do „Kolbenky“ od 6 do 14 hodin a vstávám v 4.30 hod . Když je třeba zůstat déle , zůstávám – nemožné ihned , zázraky do tří dnů. Nejsem státní zaměstnanec a vytvářím nemalou přidanou hodnotu svému zaměstnavateli. Přesto nedosáhnu jako většina lidí v ČR na průměrnou čistou mzdu, ba ani na medián. Kolem mě se pohybují samí normální lidé, kterým nikdo nedá nic zadarmo a kupodivu mají stejné smýšlení o migrantech jako já. Bydlím ve městě, kde je „přeRomováno“ a tudíž s etnikem, které jen využívá a nic nedává mám zkušeností víc než dost. Asi jsem zapšklá a zlá, ale pud sebezáchovy jsem neztratila. Děti mých kamarádů pracují nebo pracovali v zahraničí a lecos mi o komunitách, které tak hájíte poreferovali. Někteří to multi – kulti nerozdýchali a po 6 letech se vrátili domů, mezi své. Prý už Londýn není to co býval :( A naivnímu do sebe zahleděnému angličanovi to ještě nedošlo….

        • Janika

         Divoženko, odpusťte si osobní dotazy, prosím.
         Kde vidíte růžové brýle, nevím. Zrovna Vám jsem tuším trpělivě vysvětlovala své postoje, vidím, že marně.
         Víte, já ten Váš strach chápu. Strach se dá snadno vzbudit. Za strach není možné nikoho odsuzovat, až za to, co na základě toho strachu je schopen udělat. Bojíte se o to málo, co máte, možná byste nedala najíst muslimským dětem, protože byste musela ošidit ty vlastní. I to se pochopit dá. Pro mě stopka v chápání je v okamžiku, kdy začnete cítit k těm dětem nenávist a dávat ji najevo sprostotou a brutalitou.
         O to víc obdivuji velikost lidí jako dixi, která prostě napíše „Od kdy je nebezpečné pomáhat?“.

         • Divoženka

          Řeči se vedou a voda teče. Tím, že tady budu vyjadřovat lítost , potřebným nepomůžu. Bohužel. Se svým komentářem jste sice úplně mimo, ale to je vlastně jedno. To vaše tlachání je stejně k ničemu. Nikomu to nepomůže. Vzměte se s Ondřejem za ruce a jeďte pomáhat „rukama“ do utečeneckých táborů přímo do centra dění. To by bylo gesto, které bych opravdu ocenila. Možná , že tam teprve pochopíte. A jak jsem již psala výše ,položme si otázku, kdybychom byli my na jejich místě a migrovali na jejich území a státu (ve stejném množství a se stejnou taktikou pronikání na cizí území), sháněli by nám do svačiny vepřovou šunku a měli pro nás tolik pochopení a finančních prostředků, kolik ho čekají od nás ? Jsem realista a tvrdím, že ne.
          Tímto jsem téma imigranti ukončila , nebaví mě diskutovat , když diskuze není konstruktivní a ničím nepomůže, jen odsoudí. Vidíte a přitom v názorech na Rusko , ruský národ a Ukrajinu jsem s vámi byla názorově zajedno, proto jsem zde začala chodit na diskusi. Tak někdy nashle :)

          • PeeBee

           co bylo drive? teroristicky utok ve velkomeste nebo vybuch rizene strely pobliz minaretu? pricina/nasledek je mrcha… gaddafi byl kruty tyran a dokud to tak zustane, budou dalsi valky a hoooodne dalsich nestastniku na uteku. anebo si prizname, ze mame mezi sebou sedmilhare a zlocince na druhou a chodime jim pri volbach hazet do urnicek posveceni jejich cinu…

           vadi cerni? strucne neco o dejinach afriky by bylo?

        • Ondřej

         Je zajímavé, že máte nějaký hodnotící mustr na toho, kdo projevuje odlišný názor na nějaký sociální fenoném či současné aktuální politické dění, podle toho, čím/kým je? To je hezký příklad simplifikace hodnotových soudů (ne tedy na základě reálných kauzálních vztahů, filosofické a etické ukotvenosti v tom či onom proudu), ale na základě substituce s personou (a tím kým je v reálném životě), a komparace jeho/její společenské (profesní) pozice s Vašimi obecnými mustry – hodný/zlý – dobrý/špatný.

         Je opravdu smutné dívat se, jak lidé kteří patrně prošli hodnotovou strukturou reálného socialismu a absolvovali alespoň základní stupně jeho vzdělávací soustavy, jak na první pohled(!) jsou tímto poznamenaní ve srovnání s lidmi, kteří žili mimo socialistický blok. Když jsem se setkal s lidmi, kteří třeba pocházeli z chudých poměrů v Jižní Americe a přistěhovali se do Evropy, vždy mi fascinovalo, že oni, i když by mohli mát 100+1 důvodů říkat za naši bídu můžete Vy, Evropané, kolonizátoři atd., pak jsem většinou slyšel něco jiného. A to obvykle toto:

         „Podívejte se, tady se máte dobře, protože máte základní etické normy zakomponované do něčeho čemu se v USA říká – Common Law. U nás, by nic co by nebylo striktně vynucováno brutální silou (antikorupční týmy na každém úřadě, napíchnuté telefony, policejní provokatéři). U Vás jste pochopili, že dělat to, co je prospěšné pro všechny, nejde dělat tak, že oškubu jednu stranu do hola, pak se stane, že už s vámi nikdo další nebude chtít jednat, protože vaše pověst bude natolik špatná, že se každý bude bát. Takže když zvolím onu „win-win“ politiku, tak z dlouhodobého hlediska získá i ta strana, co předtím razila politiku „oškubání do hola“, více, neřkuli ta strana, co byla předurčena k oškubání“.

         ******

         Socialismus v lidech vyvolal určitý fatalismus (TI nahoře, MY a ONI atd.). Pořád jsme to my, kdo může (když chce) změnit pravidla. Pokud nežijeme v nějaké násilné totalitě, pak když to neuděláme (buď jsme příliš pohodlní, anebo – a to hůře – je nám to jedno), je vina jen na nás. Váš případ Divoženko, je typický. Za vše špatné, mohou ti druzí (ONI, vláda, elity, bohatí, Západ – přiřaďte další synonyma co jsou libo). S uprchlíky je to to samé. To ONI jsou problém. A MY jsme jeho obětí, NIKOLI SOUČÁSTÍ.

         • Astr

          Co ma znamenat tato Faganova „moudra“ kritika nevzdalanych?
          Za vše špatné, mohou ti druzí (ONI, vláda, elity, bohatí, Západ – přiřaďte další synonyma co jsou libo). S uprchlíky je to to samé. To ONI jsou problém. A MY jsme jeho obětí, NIKOLI SOUČÁSTÍ.
          Fagane vynechte poucky o SOUČÁSTÍ.:-(

          Kazdy vi, ze kdyz na jeho zahradku vstoupi cizi osoba at chce ci nechce stave se SOUČÁSTÍ. tohoto vstupu a to at jiz reaguje positivne ci negativne.
          Pro fagany je mysleni prosteho alias faganovsky nevzdelaneho lidu zpusobem „kdyby nebylo uprchliku=nebyl by problem “
          prilis primitivni a zjednoduseny, protoze blby lid nevidi nedohledne schazi mu vedomi souvislosti.
          To ale schazi predevsim faganum presto udili rady a kritizuji.
          Ano za vetsinu spatneho mohou ti kteri vladnou nikoli Divozenky o neco vice faganove kteri matoucimi vetami odklani vinu jinam, , pritom je zrejme ze vinici jsou ti kteri vladnou a nedbaji na nazor lidi, zenou lid je do konfliktu, do valek! Vina obycejneho obcana je pouze v tom ze se neozve a necha na sobe drivi stipat :-(
          Pokud by Faganuv odsuzujici proslov mel byt bran jako vyzva k odporu k revoluci a k nasili pak mozna ano, ale dovolavat se vetsi angazovanosti obcana a hrat mrtveho brouka, predstirat ze nevidite kterak vlady na mineni volice a obcana nehledi to nesvedci o rozumnem uvazovani!
          . Uvedomuji si vubec faganove ze jejich slohove prace jsou hrubou urazkou a nadavkou vsem obycejnym lidem kdyz jim radi sypat si popel na hlavu a prehlizet chyby tech kteri do soucasnych sracek svet uvrhli ?
          Reakce typu ze nikoli {[ -ONI, vláda, elity, bohatí, Západ – přiřaďte další synonyma co jsou libo- ]} jsou ti kteri jsou na vine ale Divozenky a kazdy kdo odmita byt SOUČÁSTÍ. v tomto pripade SOUČÁSTÍ.prijimani neceho co obcan nechce je reakce hluboce neslusna a urazliva nebot nerespektovani prava obcana ktery byl do posice SOUČÁSTÍ nasilne vmanipulovan . a stal se tak obeti !
          Ano stejne tak jako dle odhadu pouze jeden z 5ti mladych muzu je uprchlik pred chalifatem ostatni 4 jsou prichozi za vidinou lepsich zitrku, a ti jak videa ukazuji, nebudou li jejich predstavy naplneny jsou pripraveni si pozadovane vzit!

          Pro Janiku odpoved na otazku:
          O to víc obdivuji velikost lidí jako dixi, která prostě napíše „Od kdy je nebezpečné pomáhat?“.

          Od okamziku kdy ten komu pomahate nejen ze pomoc neprijme ale zpusobi vam svym jednanim komplikace.
          Dokumentujicich videozaznamu o nasilnostech prichozich je dost na to aby lide meli obavy a jasne ukazuje proc neduvera s pribyvajicim poctem vzrusta..

          • Janika

           „Od okamziku kdy ten komu pomahate nejen ze pomoc neprijme ale zpusobi vam svym jednanim komplikace.“
           Tomu rozumím, Astře. Jenže těch běženců jsou statisíce. Nemůžete soudit jedny podle druhých. To máte jako se ženami, podle některých špatných taky nezanevřete na ty ostatní.

          • Kamil Mudra

           Co má znamenat tato Faganova „moudrá“ kritika nevzdělaných?
           Pouze to že jsem se rozhodl na Ondřeje nereagovat, mi brání v tom abych napsal komentář velmi podobný tomu vašemu, Astře.
           Člověk který dokáže napsat toto:
           Nádeníci bez hlubšího vzdělání stejně jako ony švábské hospodyňky podlehnou jako první představě že za humny jejich zahrádky stojí jacísi lapkové co při první vhodné příležitosti tučnou slepičku do pytle strčí a (tešínská) jablíčka z její jablůňky očešou. Oni vidí, jak si ten baráček stavěli 10 let z dřiny a po troníčku šetří na první Fabii a pak by o to měli přijít, protože si myslí, že důchodci či maloměstští domkáři budou odstřiženy od státní sociální podpory či zdravotní péče a namísto toho, aby si od nich nechali opravit střechu, budou šetřit na zaplacení doktorů či za berle a umístěnku v hospicu.
           si zaslouží aby si jednou před ním v tom hospicu každý uplivnul a otočil se k němu zády!

           Plně podepisuji vaše řádky a jen slušné vychování mi brání v tom abych je náležitě doplnil o výrazy jaké by autor takových komentářů zasluhoval.
           Pro Divoženku:
           Prosím, pusťte Ondřejův komentář z hlavy. Věřím tomu že je na těchto stránkách jediný „svého druhu“.

     • cuci

      jinak Janiko, nezlobte se na mne, ale zrovna nedávno jsem četla rozbor studentů, budoucích novinářů, kteří se zaměřovali na nezávislé weby. Dokazovali, jak jsou dedukce tzv. nezávislých článků špatně odzdrojované, buď vůbec ne , nebo ne z věrohodných zdrojů.. Z tohoto pohledu, co předvedl autor, je podle mne opravdu MANIPULACE a není mým úkolem dělat detektiva a hledat vyjádření té paní, ke kterému článku patří. Je to úkolem autora článku, uvést odkaz. Pokud tak neučinil, dle hodnocení budoucích žurnalistů, se jeho článek řadí k žumpě

      • Janika

       https://www.facebook.com/CeskeObludarium?fref=photo
       Tohle je zřejmě zdroj, odkud to bylo převzato. Kromě toho je to na twiteru, koluje to vesele internetem, přetisknul to Blesk – to jsou ti Vaši seriózní žurnalisté. Dneska zdroj moc neznamená, všechno se dá vyrobit. Podstatné je, že podobné odpornosti jsou běžně na internetu. Pod článkem, že imigranti byli ubytování v Buchenwaldu je několik desítek „vtipných“ poznámek ála jestli se už sprchovali. Takoví jsou lidé u nás a o tom je kojotův článek. Dnešní žurnalisté mu lidsky, morálně, ani odborně nesahají ani po paty.

     • dixi

      Ahoj Janiko a vespolek, dlouho jsem neměla čas a zírám. Doma jsme také plni rozporných pocitů. Cuci, jistě by mnoho našich bylo rádo, kdyby dostali nové matrace, nebo přikrývky, ale uložili by si je doma do peřiňáku, nedali by se s nimi na zádech na cesty. Je to všechno zlé. Snažím se vmyslet i do pocitů běženců, po cestě jistě po nich zůstává bordel, ovšem, kam to mají odhazovat ? Kontejnery po cestě nejsou a oni jdou. Většina z nich jsou oběti. Ti co mají nehorázné požadavky a dělají bordel, je potřeba oddělit a umravnit. Na to máme pořádkové síly. Přednostně bych určitě pomáhala matkám s dětmi. Dobře to napsal Sio na OM. Muži by byli ve sběrných táborech s pevnějším režimem, jako na vojně. Však oni by to vydrželi. A konečně snad už budou v OSN jednat, je hlavně potřeba ukončit válčení. Aby se mohli utečenci vracet domů. Je už dnes jasné, že to kdosi zvenčí organizuje a že evropští politici si vůbec nevědí rady. No a komu by se hodil rozklad evropy?

      • Janika

       „jistě by mnoho našich bylo rádo, kdyby dostali nové matrace, nebo přikrývky, ale uložili by si je doma do peřiňáku, nedali by se s nimi na zádech na cesty.“

       Taky zdravím, dixi. Výborná poznámka, děkuji, to je přesná odpověď na tu nevděčnost za věci. Mají co dělat, aby šli sami, natož se s něčím vláčet.

  • hg

   Nechaj se vomejt – 3% jiných etnik? Půl milionu cikánů je kolik procent? A kolik je procent půl milionu vás chazarů? vietnamců snad 200 tisíc, atd., nechaj se Mošé vomejt. A Kohnvička je přeci váš člověk.

 9. Saul

  Mne spíš děsí,že tu budu dále žít společně s multi kulti sluníčkáři a peudointelktuály Kojotova typu,kteří svými žvásty pro celou tuhle uprchlickou krizi a celý ten zástup běženců dlouhé roky vyšlapávali cestu a kteří se ve svém fanatismu nezastaví před ničím,před žádnými důsledky,které to přinese.
  A de facto to budou zase oni,kdo ponesou odpovědnost za případný nástup ať už hnědých diktatur,nebo muslimské šarii.
  A obojí zničí v první řadě je samotné.
  Ne že by mi jich bylo líto,ale těch co přijdou na řadu po nich už ano.

   • Astr

    Umberto Ecco Janiko =essayista, philosof, literarni critic, a novelista narozen 1932 , sice pres 80 ale zatim jeste cipera, stale jeste zaujima postoje, jak o tom zpival Kryl, kdyz sametem zklaman byl.

  • hank

   „…,kteří svými žvásty pro celou tuhle uprchlickou krizi a celý ten zástup běženců dlouhé roky vyšlapávali cestu a kteří se ve svém fanatismu nezastaví před ničím,před žádnými důsledky,které to přinese….“
   To je samozřejmě naprostá hovadina. Významná část populace prostě potřebuje, aby jí někdo označil nějakou skupinu za „ne-lidi“ a většině politiků stav , kdy se na někoho odvádí pozornost jako na veřejného nepřítele č. 1, samozřejmě vyhovuje. Předtím to byli cikáni a do stejného pytle byli hozeni i bezdomovci a další „socky“ bez ohledu na barvu kůže, zkrátka „white trash“ . Když někdo není člověk, tak se k němu potom jako k „ne-člověku“ můžou chovat. Kdo „vyšlapával cestu“ k označení cikánů za „ne-lidi“? Totéž se může týkat některých otřesných případů podobných třeba tomuto: http://www.blisty.cz/art/79224.html. Kdo „vyšlapával cestu“ k takovým postojům a chování státních úředníků a koneckonců i politiků, kteří tomu dali zelenou a nic s tím nedělají? Tyhle postoje a tohle chování, hledání a označování někoho za „ne-lidi“ tu byly dávno předtím, než nastala současná krize. Lze to najít už ve Starém zákoně a pokračuje to přes celé dějiny, do stejného pytle byli hozeni Filištíni, husiti a další reformovaní, američtí indiáni, čarodějnice, černoši, komunisti, židi, Němci, třídní nepřátelé všeho druhu, znova komunisti, cikáni, socky… Teď jsou tedy na řadě běženci. Chceš říct, že za tohle všechno můžou „sluníčkáři a peudointelektuálové Kojotova typu“? Jestli tomuhle zdůvodnění fakt věříš, tak příště, než sem vlezeš a otevřeš tady hubu, tak si ji laskavě předem vypláchni.

   • Saul

    Starej se Hanku,co leze za svinstva tobě z huby,na některé tvoje komenty a postoje si vzpomínám a klidně se k těm vyšlapávačům můžeš přiřadit.
    Dál se k tvému žvástu nehodlám vyjadřovat,je to tatáž překroucená a zvrácená logika,kterou s oblibou používal a nepochybně dál používat bude např. ten zmíněný Kojot.

    • dixi

     Nemyslím si, že napsal svinstva, jisté je , že ti nejvýš, co nechtějí přijít o moc a privilegovaný život, vždy předhazovali nespokojenému lidu nepřítele, na kterém mohli svou frustraci vybít. Příčiny bídy a zmaru jsou mnohem výše. Dokud toto lidstvo nepochopí, bude se vše dokola opakovat. Snad se to pomocí internetu v budoucnu změní, neboť kromě balastu a nenávistných projevů je poprvé v dějinách lidstva možnost hledat pravdu a příčiny napříč světadíly.

  • Saul

   „…A de facto to budou zase oni,kdo ponesou odpovědnost za případný nástup ať už hnědých diktatur,…“

   Mno,tak tento pán si asi taky „nevypláchl držku“ ,protože říká to samé:
   „…Tato strana dlouho dosahovala velmi nízkých volebních zisků a i po zvolení do parlamentu v roce 2010 byla považována za „enfant terrible“ švédské politiky, se kterým ostatní strany odmítaly spolupracovat. V posledním průzkumu veřejného mínění se však umístila na prvním místě, když sbírá nejvíce hlasů na jihu země, kde žije nejvíce imigrantů z neevropských zemí.“
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/V-Evrope-bude-valka-Opravdu-vazne-varovani-ve-veci-uprchliku-401540

  • Ondřej

   Ne jednoho ale tisíce, a víte jak se takový spisovatel (někdy i dramatik), povídkář či esejista pozná? Má brýle! Podle toho taky Rudí Khmérové chytali lidi, a všechny co měli brýle shazovali ze střech (když se někdo takový vyskytl na vesnici, kde vyšší budovy jako ve městech nebyly, upalovali je). Takže „nemít“ spisovatele a dramatiky je podle vás řešení. Gratuluji, pak nezbývá než zvolit nějakou textilačku Herainovou za prezidentku. Ta na intelektuální šplechty nebude mít IQ (takže pravdoláskařská koincidence na základě mentálního hendikepu nehrozí) ale hlavně ta bude vždy stát na straně lidu a nikdy nezradí. Zatímco intelektuálové stojí díky znalosti jazyků a studiu v zahraničí na straně zahraničních kosmopolitních elit a slouží jim za mrzký peníz. To „poctivé“ Čechy nikdy nenapadne, oni totiž s myšlenkou na blaho republiky večer usínají a ráno vstávají, proto tu taky Babiš zavádí to účtenkové fízlování o:-)

   • Saul

    A proč mi píšete o Rudých Khmerech Ondřeji?
    Vás snad taky shodili ze střechy na hlavu?
    Řeč je o spisovateli Umbertu Eccovi a jeho „intelektuálních šplechtech“(jak jste tentokráte výjimečně trefně vystihnul):
    …..To, co přichází, bral jako fakt, kterému není možné postavit hráz, prorokoval budoucí Evropu jako pestrou směs národů. Ocenil Angelu Merkelovou jako geniální političku přinášející humanistickou solidární vizi. Mluvil o tom jako o lidské šanci změnit svět k lepšímu….

    A V.H. v této souvislosti nelze nevzpomenout.
    Ten by si s Merkelovou dnes nepochybně velmi dobře rozuměl.
    Prostě genius s geniem.

    • Ondřej

     Saule, a nejen to, možná i Čapek, Sartre, Aragon, Pablo Neruda či Hanah Arendt. Možná by dokonce stáli v této otázce s Havlem v jedné linii. Na jednom podiu. Pravičáci jedni, pravdoláskařský:-)

     Smiřte se s tím, že slovo levicový intelektuál není především o znalostech, ale o postojích. Encyklopedické znalosti definic či vzorečků zvládnou z paměti lépe profesní fachidioti, co nemyslí jinak než účetní škrtač Kalousek nebo geniální konstruktér Kalašnikov. Mají na srdci buď to jak to pomůže národu, vlasti či jejich vlastní peněžence. Lidi, ale budou přitom budou trpět.

     Tím se dostáváme zpět k levicovému intelektualismu. Ten stojí na určité filosofii, ne na té národovecky herderovské či ani té liberálně kalvinistické, kdy nedodržování protestantské morálky společně s chudobou rozhodně „cti tratilo“ a dotyčného vyčleňovalo jako línou socku, ani filosofie státem naordinovaného rovnostářství, lidovými komisaři ovládaných mas prostřednictvím asketickým dobrodinců z lůna strany zrozených, kdy všichni budou dělat toliko dle svých (zajisté skromných možností, ale každému se dostane (pokud možno dle velkoryse pojatých) potřeb z dílny Lenina či východoasijských maoistů nemá s levicovým intelektualismem nic společného.

     Myslím, že posledně jmenovaná persona, Hanah Arendt, by dnes coby jednoznačná levicová „sluníkářka“ byla nenáviděna snad ještě více než ten Havel. Zbourala totiž mýtus o původu totalitarismu (její stěžejní knihu Původ totalitarismu snad nemusím připomínat), do té doby jednoznačně ideově postulovaným jako o imperialismu mocných (plutokratických, či postfeudálních elitách) a ne jen jako o touze politických niemandů, ukřivděných, zneuznaných zakomplexovaných lidí s napoleonskými sklony, pomstít se světu za své frustrace a ponížení. A že povýšení národa a hledání „Lebensraumu“ pro lid mělo stejný akcent, stejné publikum a užívalo stejných prostředků jako ideologie třídního boje – také pro lid.

     http://blog.aktualne.cz/~ctd~/blogy/jan-stern.php?itemid=18461

     Tím se dostáváme ke zdroji. Národovectví, fašismus, jednota lidu stejně definovaných znaků (původ etnický či třídní, naboženství, jazyk a křesťanský tradicionalismus – rodinný a náboženský patriarchát – toto vše byly zdroje útlaku a totalitních ideologických předsudků. Už jen samotná katolická rodina jako neskutečná tyranie „hlavy rodiny“, dále pak k panu řídícímu (v protestanstkých zemích vykonával často pastor v chlapeckých třídách) s jeho láskyplnou výchovou skrze rákosku, a konče okresním předsedou strany, tajemníkem MNV či jiným funkcionářem nomenklatury. Návrat k těmto praktikám jako anachronismus „tradičních hodnot“ (láska k národu, straně, církvi) v protikladu dnešního pojetí svobody a lidských práv vztažených k jednotlivci a díky těmto právům potírající jakýkoliv pokus o nadřazenosti kolektivních práv a preferencí společenských zájmů „celku“ nad jednotlivce. Nakonec i ta sociální práva Listiny jsou také vztažena k jednotlivci, ne ke společenským skupinám jako celku, či snad dokonce politickým „třídám“ vydělující snad nějaké „potřebné“ na základě definice nějakých „skupinových“ znaků.

     Nakonec žádný „celek“ stejně neexistuje, nebude to trvat dlouho, nakonec bude jasné, že čím dál tím více stran menších a rozdrobených bude pronikat do parlamentů. Viz poslední volby v Řecku a tento víkend v Katalánsku. Proti cca 45% spojenectví separatistů je tam pořád většina menších stran (tuším že další 4), co jsou proti osamostatnění. Co s tím? Jak jsem psal minule, dnes fašistický puč naštěstí neprovede ani lehce „skoropolovina“ 40% lidí, nakonec by jej dnes neměla být schopna provést i „demokratická většina“ (55%), protože zde máme jednak vlastní Ústavu (tu změnit lze za pomoci 3/5 všech, nikoli jen přítomných, poslanců), a pak Evropské instituce, Soud pro lidská práva – a nakonec i to OSN (jehož součástí je Charta OSN z r. 1951), protože základní Lidská práva a kolektivně přijaté mezinárodní dokumenty OSN jako je ona Charta nebo jako je Úmluva o právech dítěte, tu nelze „zrušit“ ani 120% většinou bez toho, že by se dotyčná země sama exkomunikovala z celoplanetárního lidského společenství a mezinárodní sankce by z ní učinily to samé, co je dnes KLDR.

     • oh

      1. Organizace je založena na zásadě svrchované rovnosti všech svých členů.
      2. Všichni členové plní poctivě závazky, které převzali podle této Charty, aby si tak všichni společně zajistili práva a výhody z členství plynoucí.
      3. Všichni členové řeší své mezinárodní spory pokojnými prostředky tak, aby ani mezinárodní mír a bezpečnost, ani spravedlnost nebyly ohrožovány.
      4. Všichni členové se vystříhají ve svých mezinárodních stycích hrozby silou nebo použití síly jak proti územní celistvosti nebo politické nezávislosti kteréhokoli státu, tak jakýmkoli jiným způsobem neslučitelným s cíli Organizace spojených národů.
      5. Všichni členové poskytnou Organizaci spojených národů veškerou pomoc při každé akci, kterou podnikne podle této Charty a vystříhají se poskytovat pomoc kterémukoli státu, proti němuž Organizace spojených národů podniká preventivní nebo donucovací akci.
      6. Organizace zajistí, aby státy, které nejsou jejími členy, jednaly podle těchto zásad, pokud to bude nutné k udržení mezinárodního míru a bezpečnosti.
      7. Žádné ustanovení této Charty nedává Organizaci spojených národů právo, aby zasahovala do věcí, které podstatně patří do vnitřní pravomoci kteréhokoli státu, ani nezavazuje členy, aby takové věci podrobovali řešení podle této Charty; tato zásada však nebrání, aby se použilo donucovacích opatření podle kapitoly VII.
      To abyste věděl, čím se oháníte.

      • Ondřej

       Co z toho, co jsem napsal predtím stanovy Charty OSN nejak vyvraceji? Ty Vami vytucnele texty nikoli. Jen spravne rikaji, ze nedodrzovani prinasi sankce. A ze svébytnost státu v rozhodování o svých vnitřních vecech Charta zaručuje. Jenže to o čem se tu bavíme nejsou vnitřní věci. Resp. právě aby jimi nebyly vzniklo to, co je v teto Charta OSN také taxativne vymezeno. To jste ale jaksi zapomnel zmínit.

       • oh

        Charta OSN neposkytuje žádný právní základ k sankcím podle vzoru KLDR jen proto, že se někomu – prezidentovi USA nebo Ondřejovi – nelíbí, kdo v konkrétním státě vládne, a už vůbec ne, pokud se dostal k moci volbami. Sice se dá slepit ad hoc koalice ochotných všehoschopných přisluhovačů, nazvat jí vznešeně „mezinárodní společenství“ a pokusit se svrhnout „zlého diktátora,“ ovšem ohánět se přitom zrovna Chartou OSN se mi jeví jako poněkud chucpe – tu samou Chartu OSN to přímo porušuje.
        Právě proto, že si dával pozor, aby nenapadal jiné země, Španělům jejich caudillo z boží milosti (puncovaný klerofašista) vydržel až do smrti v listopadu 1975.
        Sankce proti KLDR mají svůj původ právě v kapitole VII Charty – nazvaném „Akce při ohrožení míru, porušení míru a činech útočných,“ ve skutečnosti označované jako Korejská válka, nikoli v tom, že Kimové jsou odporní hajzlíci. Tamtéž byl i původ sankcí proti Iráku a Libyi..

  • Janika

   Myslíš toho nenadaného a toporně hloupého dramatika? Podle úrovně jeho díla vypadalo i jeho další působení. Umberto Ecco je jiná liga. Jeho myšlení je strhující, geniální, aspoň mně tak připadá. A proto, Saule, mě jeho mínění přivádějí přinejmenším k zamyšlení. Od počátku téhle „krize“ tápu a hledám, jak se k tomu postavit. Zavřít hranice, nikoho k nám nepouštět, to nevím, jediné, co vím jistě, je, že na těch hranicích nebudu stát, obrazně řečeno, s „kukluxklanem“ a „židobijci“.
   Člověk, kterému jsem v životě v tomhle ohledu důvěřovala nejvíc, už není. Tak se dívám, co si myslí lidé, které obdivuju, kterých si vážím. Pokud ovšem Ecca nebereš, což ti zase nemůžu brát já, tak ti jeho mínění vnucovat nemám ani v nejmenším v úmyslu.

   • PeeBee

    umberto eco. jinak dnes je idealni doba na prohlizeni mysli tech druhych – ty jemne mechanismy premysleni, domysleni a vymysleni… ondrej je obzvlast zajimavy materialek, casto mu chci psat a pak mazu – nerad bych byl mazan tebou :) fascinuji me lide, kteri jakoby nacetli stohy knih a ono nic…

    eco zna dobre historii evropy a umi si predstavit i jine moznosti. do jake miry vezi v realite a do jake ve svych intelektualskych variacich? bude to urcite videt jinak nez pekar nebo cerstvy vysokoskolak na soc. davkach. mel by si toho byt pri svem rozhledu vedom.

    nejak me nedojima ta starost o zachovani nasi skvele civilizace – stoji-li za to, jeste „chvili“ prezije.

     • PeeBee

      mily odkaz – skutecny bizar,
      dusledek alkoholem a koksem nasakle kultury prerostleho ega obyvatel titanicu, kulturni humanisticka evropa 21. stoleti. tem praso-euro-bytostem to prijde normalni, dokonce asi fajn – co vsechno musi provadet se svym vedomim a vnimanim, aby si nepripadali jako hnusny pytel hnoje?

 10. Astr

  Janiko se neposklebujte :-)
  Maxim Turbulence je klasika a patri k vasemu Sametu stejne jako v politice jmena Vaklav Havel , proffesoro Klaus a dalsi hybatele a myslitele TRHu bez privlastku a fseho noveho v Ceske kotline :-)
  Je v CR i kolem sveta mnoho lidi co Turbulencum davaji prednost pred trzne jmenovanymi az nepovedenymi :-)
  slyste vice:

 11. Astr

  Nejen pro Janiku ale fsechny zeny na blogu :-)
  Diky Turbulencum si dnes v zemi Ceske
  muzi zpivaji jejich pisnicky hezke:-)
  V teto pisni zenam pripominaji
  jak hezky vztah k nim maji :-)

 12. PeeBee

  In 2008, while at Harvard Law School, Sunstein co-wrote a truly pernicious paper proposing that the U.S. Government employ teams of covert agents and pseudo-“independent” advocates to “cognitively infiltrate” online groups and websites — as well as other activist groups — which advocate views that Sunstein deems “false conspiracy theories” about the Government.

  http://www.salon.com/2010/01/15/sunstein_2

 13. tresen

  Seal nahoře napsal:
  „Bylo třeba současně lidem podsunout nové, individualistické hodnoty, protože ty staré, „kolektivistické“ se pro podobnou „transformaci“ jaksi nehodily.“
  Individualismus /jinými slovy sobectví a bezohlednost/ prorostl českou společnost dávno před plyšákem, takže stačilo strhnout chatrnou kamufláž utkanou ze stereotypních komunistických žvástů o novém socialistickém člověku.
  Polistopadová iluze, že máme šanci se z toho morálního srabu vyhrabat, trvala opravdu krátce.
  Musím ale bohužel přiznat, že mě osobně některé aspekty současného vývoje překvapily. Například míra nenávisti a otevřeného vyhrožování násilím.

  • Janika

   No a na koho chtějí jít s těmi zbraněmi, na ty uprchlické rodiny s dětmi v náručích, nevíte? Já si to nějak konkrétně nedovedu představit.

  • Seal

   Nejde o nějaký Kodex mladých budovatelů komunismu versus to kdysi známé heslo: „Kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu.“ Myslel jsem hlavně principy, na kterých funguje stát, resp. společnost. Např. ještě Lux mluvil o sociálně tržní ekonomice. Ale pak se začaly razit ty individualistické mantry (každý má možnost uspět, měl by preferovat osobní zodpovědnost…) a současně se cíleně začaly oslabovat solidární systémy, protože – jak zase praví mantra – neúměrně zatěžují státní rozpočet. Jenže ony mají i stabilizační funkci, což je snad už notoricky známo z příkladu třeba z tzv. skandinávského modelu. Prostě díky Klausově jediné správné cestě se u nás etablovala hodně divoká varianta kapitalismu, která produkuje sociální deprivaci a následnou frustraci širokých vrstev. Není to samozřejmě jediné vysvětlení, protože třeba v Řecku došlo nejenom k ještě větším propadům životní úrovně a s velkým přílivem uprchlíků se tam potýkají už několik let, ale k nějaké výrazné radikalizaci kvůli nim tam přitom nedošlo. Ale jinak vám dávám za pravdu. Ty nenávistné reakce na pořadatele různých humanitarních sbírek, které navíc mířily hlavně do zahraničí, jsou opravdu děsivé. Snad každému by přitom mělo být jasné, že se jedná o poskytnutí momentální pomoci a nikoli o nějaké skutečné řešení uprchlické krize, kvóty atd.

   • tresen

    Jedna věc je, co režim hlásá o principech, na kterých funguje /reálně či imaginárně/, a jiná, co zakořenilo v lidech.
    Ještě k tomu zmaru “sociálního státu“:
    Z jeho předchozích vymožeností podle mne po plyšáku mnoho neubylo. Tím hlavním, co se změnilo, byl zánik plné zaměstnanosti, ale ta opravdu udržitelná nebyla.
    Státní bydlení bylo levné, ale dobabrat se bytu bylo pro většinu národa martýrium na mnoho let. Rozhodně kratší bylo stavět a pak splácet půjčky.
    Některá sociální opatření se naopak dostavila až za nového režimu. Třeba finanční pomoc pro invalidy a staré nemohoucí lidi, které rodiny neodložily do ústavu.
    Mimochodem – vzpomínám si dobře na zděšení lidí ze západu, když v raných devadesátých letech nahlédli do našich domovů důchodců.

    • Seal

     Koukám, že ta Velká sametová je pro vás docela citlivé téma. Mě nezajímá minulost, ale přítomnost, protože se poněkud obávám toho, co by také mohlo nastat. Pokud by vás snad zajímala kvalita života různých sociálních skupin, tak třeba na stránkách ČSÚ nebo i MPSV k tomu najdete hafo hodně zajímavých dat.

 14. tresen

  Protože tu zatím uprchlíci nejsou, vyhrožují lidem, kteří uprchlíkům pomáhají. Třeba organizují sbírky a podobně.

  Anebo hrozí těm, co píšou něco jiného, než by chtěli slyšet. Možná to poznáte sama.

  Jo, dobrý koníček je taky sepisování seznamů zrádců národa, islamofilů, sluníčkářů a podobné sebranky, se kterou správní Čechové zatočí, až se to otočí. :-)

  • Janika

   Aha, tak to znám. Ani člověk nemusí pomáhat nebo něco takového, stačí se prostě zeptat „a jak to ve skutečnosti je?“ , to si přeloží jako „a co vlastně ti židé provedli tak strašného?“ – a už se člověk veze.
   Tribuna vedle ukamenovali za parafrázi, oni netuší, co to je. To je fakt doba…

  • Saul

   „Vyhrožují lidem“?
   tak se mi nějak vybavuje, že vyhrožování jsme od evropských politiků slyšeli před pár dny docela dost.
   To tady ale zřejmě najednou nikomu nevadí.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s